PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - 206 - Yαλοκαθαριστήρες

volvos - Κυρ 18 Σεπ 2005, 15:08:36
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Yαλοκαθαριστήρες
εχει ερθει ο καιρος και για αυτο το κονδυλι Crying or Very sad
υπαρχει κατι να προτεινετε?
για champion-bosch καμια γνωμη?
θα βγει απο eltreka καμια προσφορα?
ultra-one - Τρι 25 Οκτ 2005, 13:26:50
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιώτη πολύ ωραίους καθαριστήρες σιλικόνης έχει η ΡΙΑΑ (ίδια εταιρεία με τις λάμπες). Τσέκαρε όπου πουλάνε και ΡΙΑΑ λάμπες. Αν βρεις κάπου, πες μου και μένα!
Σε σχέση με συμβατικούς ,καθαρίζουν καλύτερα, αντέχουν πολύ περισσότερο και δεν κοστίζουν τρελλά λεφτά! Wink
http://www.piaa.co.uk/wipers/wipers.asp



Στην Αγγλία πουλάνε και Online αλλά για κάποιο λόγο σχεδόν όλα τα Αγγλικά site που πουλάνε online, δεν στέλνουν εκτός Μ. Βρεττανίας! Splat Splat Splat Splat Splat
Τι ρατσισμός και αυτός!
Sidobre - Τρι 25 Οκτ 2005, 13:35:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γνώμη μου πάντα, αλλά τους καλύτερους υαλοκαθαριστήρες για τα αμαξάκια μας τους δίνει η Peugeot. Και επειδή είναι Valeo δεν μένει παρά να βρούμε ποιοί κωδικοί είναι να τους πάρουμε φτηνότερα....
volvos - Τρι 25 Οκτ 2005, 13:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
τωρααααααα τη πατησα.
μου τους αλλαξαν στο σερβις χωρις να τους το πω...
35 η λυπητερη εμπρος πισω!
Miltellas - Τρι 25 Οκτ 2005, 14:01:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά οι εργοστασιακοί μου ήταν Valeo. Και τους μπροστινούς τους πρωτοάλλαξα φέτος (4χρόνια). Shocked
Πάλι Valeo έβαλα.

Ο πίσω πέθανε στον 2ο προς 3ο χρόνο. Ωφείλεται στην ελλιπή του χρήση.
Αν χρησιμοποιείται τακτικά τους υαλοκαθαριστήρες τότε ζουν πολύ περισσότερο.

Δεν αμφιβάλλω ότι οι σιλικόνης είναι οι καλύτεροι, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία (κι ούτε έχω αισθανθεί την ανάγκη ψάξω καλύτερους από Valeo).
DimiP - Τρι 25 Οκτ 2005, 23:23:00
Θέμα δημοσίευσης:
αφου μπορειτε και κρατατε τους υαλοκαθαριστηρες 3 και 4 χρονια ειστε αξιοθαυμαστοι.
ο χρονος ζωης για τους υαλοκαθαριστηρες ειναι απο 6 μηνες εως χρονος το πολυ , ενω 1 ελληνικο καλοκαιρι με υψηλες θερμοκρασιες αρκει για να ξερανει εντελως τα λαστιχα τους.
φυσικα πολλοι απο εμας λογω ελειψης χρησεως τους "ξεχνουν" και να τους αλλαξουν με αποτελεσμα την εκπληξη στην πρωτη βροχη οταν δεν καθαριζουν καλα.

το κοστος για τους valeo ειναι οντως μεγαλο (25κατι οι εμπρος και περιπου 7 ευρω ο πισω) αλλα μη νομιζετε πως οι bosch για παραδειγμα που κοστιζουν εως και 30 ευρω (οι εμπρος) ειναι κατι το ιδιαιτερο-κρατησαν πολυ λιγοτερο απο τους valeo και οταν ξεραθηκαν ετριζαν συνεχως. Wink
netblaster - Τετ 23 Νοέ 2005, 23:48:08
Θέμα δημοσίευσης: Υαλοκαθαριστήρες και 206!!!
Το 206 μου εχει εξυπνους υαλοκαθαριστηρες!!!

Στη θεση για διακοπτομενη λειτουργια, η ταχυτητα των υαλοκαθαριστηρων μεταβαλλεται αναλογα με την ταχυτητα (οσο πιο μεγαλη, τοσο πιο γρηγορα πανε μεχρι ενα οριο βεβαια)!!!

Οταν ειναι στη συνεχη λειτουργια και σταματησεις τοτε γυρνανε αυτοματα στη διακοπτομενη!!!

Και κατι που δεν περιμενα... Οταν εχεις ενεργοποιημενους μονο τους μπροστα (ανεξαρτητως θεσης) και βαλεις οπισθεν τοτε ο πισω λειτουργει αυτοματα!!!

Ασχετα απο αυτο, ξερεται αν υπαρχουν για το 206 αυτοι οι νεου τυπου υαλοκαθαριστηρες???
Tiesto - Πεμ 24 Νοέ 2005, 02:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο ειχα στο μυαλο μου να πω οταν διαβασα τον τιτλο. τους soft λες ε? Υπαρχουν universal απ οτι ξερω. Εχω βαλει και αποδιδουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ! 20 euro οι 2. Τωρα, αν εχει βγαλει η Peugeot αποκλειστικα για το 206, τοτε ακομα καλυτερα!
kovac - Πεμ 24 Νοέ 2005, 03:22:59
Θέμα δημοσίευσης: Re: Υαλοκαθαριστήρες και 206!!!
netblaster έγραψε:
Και κατι που δεν περιμενα... Οταν εχεις ενεργοποιημενους μονο τους μπροστα (ανεξαρτητως θεσης) και βαλεις οπισθεν τοτε ο πισω λειτουργει αυτοματα!!!


Τα παραπάνω τα είχα διαπιστώσει κι εγώ, αυτό στην παράθεση ομολογώ πως δεν το ήξερα. Αύριο θα το δοκιμάσω. Μωρέ μπράβο... Cool
Touristas - Πεμ 24 Νοέ 2005, 07:45:36
Θέμα δημοσίευσης: Re: Υαλοκαθαριστήρες και 206!!!
kovac έγραψε:
netblaster έγραψε:
Και κατι που δεν περιμενα... Οταν εχεις ενεργοποιημενους μονο τους μπροστα (ανεξαρτητως θεσης) και βαλεις οπισθεν τοτε ο πισω λειτουργει αυτοματα!!!


Τα παραπάνω τα είχα διαπιστώσει κι εγώ, αυτό στην παράθεση ομολογώ πως δεν το ήξερα. Αύριο θα το δοκιμάσω. Μωρέ μπράβο... Cool


Για δοκίμασε να βάλεις μόνο όπισθεν χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει τους μπροστινούς και κοίτα των πίσω αν λειτουργήσει. Wink
volvos - Πεμ 24 Νοέ 2005, 11:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μου αλλαξαν κονδωρα πριν 4000χλμ και ακουγονται παρα πολυ οταν λειτουργουν...κρακ κρουκκκκ
μουφα το καρπουζι...μπορω να παω να ζητησω να μου βαλουν αλλους.?
netblaster - Πεμ 24 Νοέ 2005, 17:13:31
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εμενα μου αλλαξαν κονδωρα πριν 4000χλμ και ακουγονται παρα πολυ οταν λειτουργουν...κρακ κρουκκκκ
μουφα το καρπουζι...μπορω να παω να ζητησω να μου βαλουν αλλους.?


Οταν λες στους αλλαξαν εννοεις οτι σου εβαλαν τους κλασσικους ετσι???
volvos - Πεμ 24 Νοέ 2005, 19:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
δεν εχω ιδεα ποιους μου εβαλαν...
kovac - Πεμ 24 Νοέ 2005, 19:20:45
Θέμα δημοσίευσης: Re: Υαλοκαθαριστήρες και 206!!!
Touristas έγραψε:
kovac έγραψε:
netblaster έγραψε:
Και κατι που δεν περιμενα... Οταν εχεις ενεργοποιημενους μονο τους μπροστα (ανεξαρτητως θεσης) και βαλεις οπισθεν τοτε ο πισω λειτουργει αυτοματα!!!


Τα παραπάνω τα είχα διαπιστώσει κι εγώ, αυτό στην παράθεση ομολογώ πως δεν το ήξερα. Αύριο θα το δοκιμάσω. Μωρέ μπράβο... Cool


Για δοκίμασε να βάλεις μόνο όπισθεν χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει τους μπροστινούς και κοίτα των πίσω αν λειτουργήσει. Wink


Λοιπόν, με ανοιχτούς τους μπροστά και όπισθεν δε γίνεται τπτ.
Με κλειστούς τους μπροστά και όπισθεν...θα σας πω πιο μετά. Embarassed Embarassed
MEMsound - Πεμ 24 Νοέ 2005, 19:52:11
Θέμα δημοσίευσης:
όταν έχεις τον μοχλοδιακόπτη των υαλοκαθαριστήρων στο "auto" τότε όταν βάλεις όπισθεν ενεργοποείται ο πίσω. Wink
kanelj - Πεμ 24 Νοέ 2005, 22:43:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πατεντες των Multiplex ειναι αυτα!
Μαλιστα επειδη ενας φιλος δεν το πιστευε οτι αναλογα την ταχυτητα,κινουνται αναλογως,βαλαμε και στοιχημα... Cool
Touristas - Παρ 25 Νοέ 2005, 08:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
όταν έχεις τον μοχλοδιακόπτη των υαλοκαθαριστήρων στο "auto" τότε όταν βάλεις όπισθεν ενεργοποείται ο πίσω. Wink


Υπάρχει επιλογή στο BSI εάν θες να λειτουργεί ο καθαριστήρας κάθε φορά που βάζεις όπισθεν άσχετα σε πια θέσει είναι οι εμπρός
thanasis - Κυρ 25 Δεκ 2005, 21:41:43
Θέμα δημοσίευσης: υαλοκαθαριστηρες 307
γνωριζεις κανεις αν ταιριαζουν οι υαλοκαθαριστηρες του νεου 307 στα προηγουμενα μοντελα Question
Touristas - Δευ 26 Δεκ 2005, 14:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ταιριάζουν αλλά θα πρέπει να αλλαχτούν και τα μπράτσα μαζί Wink
MEMsound - Τρι 27 Δεκ 2005, 02:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη αξίζει η αλλαγή? Question

= υπάρχει αισθητή διαφορά στο καθάρισμα ή στον θόρυβο λειτουργίας? Question
Touristas - Τρι 27 Δεκ 2005, 07:51:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Αργύρη αξίζει η αλλαγή? Question

= υπάρχει αισθητή διαφορά στο καθάρισμα ή στον θόρυβο λειτουργίας? Question


Αξίζει και με το παραπάνω.
Καλύτερο καθάρισμα και πολύ λιγότερο θόρυβο
MEMsound - Τρι 27 Δεκ 2005, 10:13:50
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα.
Για πες και το κόστος.
Για 2 υαλοκαθαριστήρες + 2 βραχίονες/μπράτσα.

Θέλει και τίποτε άλλο? Question
Touristas - Τρι 27 Δεκ 2005, 11:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
Για κόστος θα το δω και θα σου πω για 307 και 206 αντίστοιχα.
thanasis - Τετ 28 Δεκ 2005, 17:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
τηλεφωνικα που ρωτησα μου ειπαν 127 ευρω(307)αλλα να μας πει και ο Αργυρης να το διασταυρωσουμε σιγουρα.
Touristas - Πεμ 29 Δεκ 2005, 09:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μπράτσα έχουν 39ευρω το ένα
Οι υαλοκαθαριστήρες 27 και 28ευρω
Σύνολο 133ευρω
Για 307 είναι αυτά
Για το 206 αν και έχω δει ένα και μοναδικό με τέτοιους καθαριστήρες Rolling eyes το ψάχνω να δω τι γίνεται
brz20 - Παρ 30 Δεκ 2005, 20:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τοσο μεγαλη αλλαγη υπαρχει?Παραξενο ακουγετε ειδικα για τον θορυβο.
STELIOS - Παρ 30 Δεκ 2005, 20:37:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τα θεματα "Kαθαριστήρες 206" και "υαλοκαθαριστηρες 307" ενοθηκαν και συνεχιζονται εδω.

STELIOS
Mod. Team

DIMCHRI - Παρ 06 Ιαν 2006, 17:48:44
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Γνώμη μου πάντα, αλλά τους καλύτερους υαλοκαθαριστήρες για τα αμαξάκια μας τους δίνει η Peugeot. Και επειδή είναι Valeo δεν μένει παρά να βρούμε ποιοί κωδικοί είναι να τους πάρουμε φτηνότερα....


έβαλα καινούργιους μαμίσιους και θα συμφωνήσω με τον πρόεδρο...
MEMsound - Παρ 06 Ιαν 2006, 22:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Γνώμη μου πάντα, αλλά τους καλύτερους υαλοκαθαριστήρες για τα αμαξάκια μας τους δίνει η Peugeot. Και επειδή είναι Valeo δεν μένει παρά να βρούμε ποιοί κωδικοί είναι να τους πάρουμε φτηνότερα....


έβαλα καινούργιους μαμίσιους και θα συμφωνήσω με τον πρόεδρο...


Θα επιληφθώ του θέματος. Wink Wink
MEMsound - Παρ 16 Νοέ 2007, 14:29:28
Θέμα δημοσίευσης:
Οι καινούργοι υαλοκαθαριστήρες (τυπου 307) ειναι πάρα πολλοί καλόι τελικά.
Εμφανισιακά (που ειναι το λιγότερο συμαντικό) ειναι διακριτικότατοι.

Λειτουργικά (που ειναι η ουσία) θόρυβος μηδέν.
Καθαρισμός άμεσος και πλήρης.

Μεγειά μας... Cool Cool
DIMCHRI - Παρ 16 Νοέ 2007, 15:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Οι καινούργοι υαλοκαθαριστήρες (τυπου 307) ειναι πάρα πολλοί καλόι τελικά.
Εμφανισιακά (που ειναι το λιγότερο συμαντικό) ειναι διακριτικότατοι.

Λειτουργικά (που ειναι η ουσία) θόρυβος μηδέν.
Καθαρισμός άμεσος και πλήρης.

Μεγειά μας... Cool Cool


εμένα δεν μου βρήκατε τίποτα τελικά..

Πάντως θέλω να σημειώσω ότι ούτε η μαμά κάνουν θόρυβο . τουλάχιστον στο 406 μου..
Όμως πρέπει να συμπληρώσω ότι συνήθως θόρυβο κάνουνε μετά το καλοκαίρι και αφού έχουνε ξεραθεί τα λαστιχά τους.

Λοιπόν κανόνισε να μου βρεις και εμένα γιατί για εμένα μετράει περισσότερο η εμφανισή τους και το ότι είναι λεπτοι και δεν θα μου κόβουν χιλιόμετρα στις ταχύτητες πάνω απο τα 200 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 16 Νοέ 2007, 17:46:00
Θέμα δημοσίευσης:
βρηκα κάτι λεπτές και μικρές ντομάτες....

πάρε...


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

υ.γ. Μέτρησέ μου το μήκος των υαλοκαθαριστήρων σου... Wink
grpap - Παρ 16 Νοέ 2007, 21:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Οι καινούργοι υαλοκαθαριστήρες (τυπου 307) ειναι πάρα πολλοί καλόι τελικά.
Εμφανισιακά (που ειναι το λιγότερο συμαντικό) ειναι διακριτικότατοι.

Λειτουργικά (που ειναι η ουσία) θόρυβος μηδέν.
Καθαρισμός άμεσος και πλήρης.

Μεγειά μας... Cool Cool


Πραγματικα πολυ καλοι!
sod - Παρ 16 Νοέ 2007, 22:24:11
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left Thumb Left Thumb Left Δεν κανω αλλη δουλεια,απο χτεs καταβρεχω συνεχεια το παρ μπριζ...... Laughing Laughing Laughing
fynos - Σαβ 17 Νοέ 2007, 22:44:36
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως καθαρίζουν εκπληκτικά και στα πολλά χιλ . . .
crusader - Κυρ 18 Νοέ 2007, 10:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Και ο Νάσος από την Πέμπτη τους έχει full-on... άσε που έχει πάρει και 5 άλογα λέει!! Laughing Laughing Laughing
fynos - Κυρ 18 Νοέ 2007, 10:17:28
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα έχει ελπίδες το 90αρι της αδελφής μου Silly
sod - Κυρ 18 Νοέ 2007, 18:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Και ο Νάσος από την Πέμπτη τους έχει full-on... άσε που έχει πάρει και 5 άλογα λέει!! Laughing Laughing Laughing


Ριχνει και AZAX ???? Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Πεμ 24 Ιαν 2008, 21:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Πάντως καθαρίζουν εκπληκτικά και στα πολλά χιλ . . .



+1.

Πρωτο ταξιδι εχθες και πραγματικα δεν ακουγοταν τιποτα.
Αθορυβοι και πολυ καλος καθαρισμος.
Τελικα αξιζε η αγορα τους αν και στην αρχη το σκεφτομουν. Thumb Left
abaleo - Παρ 26 Σεπ 2008, 14:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
μου ξέφυγε το πρώτο group buy αλλά στο δεύτερο πήρα και για τα 2 αμάξια..!
(μιλάω για τους visioflex)
καλά οι παλιοί ήταν ξεραμένοι αρκετά αλλά οι καινούριο λειτουργούν απίστευτα καλά!!! αξίζει και με το παραπάνω, και κόστος είναι παρόμοιο με τους κοινούς
MEMsound - Παρ 26 Σεπ 2008, 16:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
καλό ειναι αν το παρμπριζ σου ειναι ικανοποιητικά λερομένο ή εχει κουτσουλιες / στιγματα κλπ κλπ πριν χρησιμοποιήσεις του υαλοκαθαριστήρες να καθαρίσεις το "χοντρα" με λιγο νερο και κάνα πανί...
dimisgr - Παρ 17 Οκτ 2008, 15:55:34
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεί κάποιος να μ πει αν για την αλλαγή τον υαλοκαθαριστήρων αντι για τα λάστιχα πρεπει να αλλάξω όλο το σίδερο? πήγα πείρα λάστιχα του εμπρίου αλλά στου οδήγου ήταν μικρό και μ έιπαν ότι είναι το μεγαλύτερο μέγεθος και ότι πρεπει να αλλαχτεί. στην peugeot μ έιπαν 25 euros!!! πολλά μ φαίνεται για έναν υαλοκαθαριστήρα. μήπως να τους αλλάξω και να βάλω aftemarket? όπου θα μπορώ αργότερα να αλλάζω μόνο το λάστιχάκι τους?
netblaster - Παρ 17 Οκτ 2008, 17:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τους νεου τυπου Valeo που μπορω να τους βρω?

Εχω δοκιμασει τους αντιστοιχους Bosch και θελω να δω αν εχουν διαφορα...
abaleo - Τρι 16 Δεκ 2008, 19:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
να γράψω εδω για τους συγκεκριμενους ή να το παω στο αλλο τοπικ?

Πως τα πανε οι υαλοκαθαριστηρες σας?
Εμένα μετά από 2-3 μηνες χρήση μου αφήνουν κατι ωραίες γραμμούλες...
ειναι και καμπυλωτες ετσι ωραίες και ομοκεντρες...
στην αρχη ελεγα οτι θα ειναι σκονη-σκουπιδακια που κολλανε πανω αλλα μετα απο τοσα καθαρισματα ακόμα επιμένουν....
Confused
kammenos - Τρι 16 Δεκ 2008, 19:10:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα είναι μια χαρά! Wink
sod - Τρι 16 Δεκ 2008, 20:38:11
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω εχω ακομα απο το πρωτο gb,αφηνουν κανα 2 γραμμεs αλλα καθαριζουν καλα ακομα.... πολυ καλοι και αθορυβοι......σαν τιs σκουπεs philips.....
Πάνος - Τετ 17 Δεκ 2008, 08:38:54
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω μια χαρα.
Κανενα προβλημα.
xrisa-xs - Τετ 17 Δεκ 2008, 09:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
και γω τους έχω ακόμα από το 1 gb και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
επίσης τους καθαρίζω πολύ συχνά Wink
SnakeMJK - Τετ 17 Δεκ 2008, 10:03:07
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει να είμαι πολύ βλαμμένος που δεν μπορώ να τους βάλω, ε; Razz
MEMsound - Τετ 17 Δεκ 2008, 10:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
εχει ενα κλιπ απο κατω
ιντιοτ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Road_Runner - Τετ 17 Δεκ 2008, 12:23:36
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Πρέπει να είμαι πολύ βλαμμένος που δεν μπορώ να τους βάλω, ε; Razz


Ναι.
χαχχαχαχαχαχαχαχαχα
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Τετ 17 Δεκ 2008, 12:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Πρέπει να είμαι πολύ βλαμμένος που δεν μπορώ να τους βάλω, ε; Razz


Δεν ειναι τιποτα.
Ξεκουμπωνεις τους παλιους και και περνας κατω απο το γατζακι τους νεους.
Αφου σκεψου καταφερα να τους βαλω εγω μονος που το χερι μου δεν πιανει ουτε βιδα.
kammenos - Τετ 17 Δεκ 2008, 17:55:02
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ όταν πήγα να τους βάλω πέταξα τις οδηγίες γιατί με μπέρδευαν!
Πανεύκολο είναι! Wink
giwrgosath - Κυρ 20 Δεκ 2009, 12:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει να μου πει κάποιος τι μεγέθη υαλοκαθαριστήρων φοράει το 206 cc;

Είδα στο ebay ότι φοράει 22" και οδηγό και συνοδηγό, αλλά βλέπω ότι στο δικό μου ο υαλοκαθαριστήρας του συνοδηγού είναι μικρότερος...
fynos - Κυρ 20 Δεκ 2009, 13:08:16
Θέμα δημοσίευσης:
Οι διαστάσεις των υαλοκαθαριστήρων του 206 είναι -> 650mm, 400mm
giwrgosath - Κυρ 20 Δεκ 2009, 15:19:07
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εδώ γιατί τα έχει έτσι;
http://cgi.ebay.com/Aero-Flat-Wiper-Blades-Front-PEUGEOT-206CC-SW-22-22_W0QQitemZ310189208234QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4838b7b2aa


Eν πάση περιπτώσει τώρα έχω valeo πάνω (λιγότερο από τρίμηνο) και κάνουν πολλές γραμμές... Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι πολύ σπαστικό τριών μηνών υαλοκαθαριστήρες να θέλουν πέταμα.
Να πάω για bosch;
Driver ///M - Δευ 21 Δεκ 2009, 18:06:21
Θέμα δημοσίευσης:
Eμένα στο 207 μου οι υαλοκαθαριστήρες ήταν κακοί από όταν πήρα το αμάξι. Στην αρχή νόμισα ότι είναι ιδέα μου, αλλά με τον καιρό η κατάσταση επιδεινώθηκε πολύ και τώρα δεν καθαρίζουν με τίποτα! Να φανταστείτε, αν έχει ψιλόβροχο στο παρμπρίζ δεν τους ανοίγω καν γιατί αντί να καλυτερεύουν την κατάσταση τη χειροτερεύουν. Έπρεπε να τους είχα αλλάξει στην εγγύηση, αλλά νόμιζα ότι δεν τους κάλυπτε (ενός γνωστού μου πάντως με παρόμοια προβλήματα με τα χίλια ζόρια τους άλλαξαν).

Τον Ιανουάριο πάω για το ενδιάμεσο σέρβις των 30.000χλμ και θα αλλάξω και υαλοκαθαριστήρες μπρος πίσω εκμεταλλευόμενος και την έκπτωση 20% που τρέχει η peugeot σε εργασία και αξεσουάρ. Ξέρετε στα εξουσιοδοτημένα τί υαλοκαθαριστήρες βάζουν στα 207? Valeo? Αξίζουν τον κόπο (γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου με τους άχρηστους που είχα!) ή να πάρω τίποτα aerotwin bosch από το πράκτικερ? Και πόσο περίπου κοστίζουν μπρος πίσω ?
Driver ///M - Δευ 04 Ιαν 2010, 20:52:40
Θέμα δημοσίευσης:
Οι tecnik υαλοκαθαριστήρες είναι καλοί? Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Αυτούς έχει το εξουσιοδοτημένο που πάω. Νομίζω ότι είναι οι εργοστασιακοι του αυτοκινήτου και φοβάμαι μη μου βγουν και αυτοί προβληματικοί!

Κανείς που να τους φοράει?
Driver ///M - Κυρ 10 Ιαν 2010, 20:40:14
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Οι tecnik υαλοκαθαριστήρες είναι καλοί? Τους έχει δοκιμάσει κανείς? Αυτούς έχει το εξουσιοδοτημένο που πάω. Νομίζω ότι είναι οι εργοστασιακοι του αυτοκινήτου και φοβάμαι μη μου βγουν και αυτοί προβληματικοί!

Κανείς που να τους φοράει?


Τους έβαλα τελικά και είναι ίδιοι με αυτούς που είχε το αμάξι μου όταν το αγόρασα. Και πάλι είναι απαράδεκτοι! Δεν καθαρίζουν καλά, αφού μοιάζουν να θολώνουν κάπως το τζάμι και φαντάζομαι ότι θα έχουν πολύ μικρή διάρκεια ζωής, όπως οι προηγούμενοι. Μα καλά, πώς μπορεί η peugeot να έχει τόσο χάλια εργοστασιακούς υαλοκαθαριστήρες??? Από όσα αυτοκίνητα είχα ή έχω οδηγήσει, είναι με διαφορά οι χειρότεροι!

Τώρα πάω για νέα αλλαγή και θα τους κρατήσω για το καλοκαίρι. Μάλλον θα βάλω valeo.
fynos - Κυρ 10 Ιαν 2010, 20:44:30
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Μάλλον θα βάλω valeo.


Cheers
Ghost Dog - Κυρ 10 Ιαν 2010, 23:53:42
Θέμα δημοσίευσης:
+1! Cool
stefplak - Τρι 23 Φεβ 2010, 15:28:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα φιλοι.Πηρε το αυτι μου οτι υπαρχουν ειδικα προιοντα τα οποια δεν αφηνουν να καθεται η βροχη πανω στα τζαμια.Μηπως ξερει κανενας ποιας εταιριας ειναι και εαν τελικα κανουν δουλεια;Καποιος βενζινοπωλης μου ειπε οτι ειναι απο κερι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
drdino - Τρι 23 Φεβ 2010, 19:38:50
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχουν διάφορες μάρκες, rain repellents είναι και κάνουν όντως τρελή δουλειά από τα 50-60 και πάνω ανάλογα της κλίσης του παρμπριζ.
stefplak - Τρι 23 Φεβ 2010, 19:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Υπάρχουν διάφορες μάρκες, rain repellents είναι και κάνουν όντως τρελή δουλειά από τα 50-60 και πάνω ανάλογα της κλίσης του παρμπριζ.


Σε ευχαριστω πολυ,στο praktiker μπορω να βρω τετοια προιοντα;
drdino - Τρι 23 Φεβ 2010, 20:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμάμαι καλά, ναι.

Εγώ πάντως πήρα ένα ελληνικό σε κόκκινο μπουκάλι, σημαντικά φθηνότερο από τα ξένα. Κάνει πολύ καλή δουλειά, απλά πρέπει πρώτα να καθαρίσεις καλά το τζάμι και μετά να στεγνώσει καλά.
sonermgb - Τρι 23 Φεβ 2010, 22:36:31
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες εγω παντως με υαλοκαθαριστηρες απτο πρακτικερ που πηρα ειναι εδω και 5 μηνες πενα........ Very happy

αααα.....και αυτο για εσας.....ειναι οι καλυτεροι υαλοκαθαριστηρες που παιζουν στην αγορα.... και απολυτως ρυθμιζομενοι Wink
http://lolmail.gr/wp-content/uploads/2009/01/image001-500x469.jpg
Driver ///M - Δευ 15 Μάρ 2010, 23:35:16
Θέμα δημοσίευσης:
SOS

Παιδιά, ψάχνω bosch twinblade για peugeot 207 και δε μπορώ να βρώ πουθενά για το συγκεκριμένο μοντέλο! Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στην αττική που μπορώ να προμηθευτώ και έχει στάνταρ για 207? Αν ναι, πεστε το εδώ, ή στείλτε πμ!

Παρεπιμπτόντως, οι υαλοκαθαριστήρες της πεζώ που πουλάνε στα εξουσιοδοτημένα, είναι ίσως ό,τι χειρότερο υπάρχει στην αγορά!
Driver ///M - Παρ 19 Μάρ 2010, 16:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
SOS

Παιδιά, ψάχνω bosch twinblade για peugeot 207 και δε μπορώ να βρώ πουθενά για το συγκεκριμένο μοντέλο! Ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στην αττική που μπορώ να προμηθευτώ και έχει στάνταρ για 207? Αν ναι, πεστε το εδώ, ή στείλτε πμ!

Παρεπιμπτόντως, οι υαλοκαθαριστήρες της πεζώ που πουλάνε στα εξουσιοδοτημένα, είναι ίσως ό,τι χειρότερο υπάρχει στην αγορά!


Κανείς ρε παιδιά??
Όσοι έχετε 207 τί υαλοκαθαριστήρες χρησιμοποιείτε??
Γιατί αποκλείεται να έχετε τους άχρηστους και επικίνδυνους εργοστασιακούς!!!!
MEMsound - Παρ 19 Μάρ 2010, 18:41:58
Θέμα δημοσίευσης:
τετοιους Wink
206kwn - Παρ 19 Μάρ 2010, 18:50:09
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Παιδες εγω παντως με υαλοκαθαριστηρες απτο πρακτικερ που πηρα ειναι εδω και 5 μηνες πενα........ Very happy

αααα.....και αυτο για εσας.....ειναι οι καλυτεροι υαλοκαθαριστηρες που παιζουν στην αγορα.... και απολυτως ρυθμιζομενοι Wink
http://lolmail.gr/wp-content/uploads/2009/01/image001-500x469.jpg


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
sod - Παρ 19 Μάρ 2010, 18:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
sonermgb έγραψε:
Παιδες εγω παντως με υαλοκαθαριστηρες απτο πρακτικερ που πηρα ειναι εδω και 5 μηνες πενα........ Very happy

αααα.....και αυτο για εσας.....ειναι οι καλυτεροι υαλοκαθαριστηρες που παιζουν στην αγορα.... και απολυτως ρυθμιζομενοι Wink
http://lolmail.gr/wp-content/uploads/2009/01/image001-500x469.jpg


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

FYNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO...εχουμε τετοιους?
MEMsound - Παρ 19 Μάρ 2010, 19:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
αααα.....και αυτο για εσας.....ειναι οι καλυτεροι υαλοκαθαριστηρες που παιζουν στην αγορα.... και απολυτως ρυθμιζομενοι Wink
http://lolmail.gr/wp-content/uploads/2009/01/image001-500x469.jpg


νομιζω οτι αυτο ειναι συνδυασμος μονο πιτσιλιστηρι και διπλος υαλοκαθαριστηρας...
Laughing Laughing Laughing Laughing

το αντιθετο ακριβως εκανε η μερσεντες παλαιοτερα...
αλλα η πεζω ειναι ετη μπροστα... Laughing Laughing Laughing
sonermgb - Παρ 19 Μάρ 2010, 20:38:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
sonermgb έγραψε:
αααα.....και αυτο για εσας.....ειναι οι καλυτεροι υαλοκαθαριστηρες που παιζουν στην αγορα.... και απολυτως ρυθμιζομενοι Wink
http://lolmail.gr/wp-content/uploads/2009/01/image001-500x469.jpg


νομιζω οτι αυτο ειναι συνδυασμος μονο πιτσιλιστηρι και διπλος υαλοκαθαριστηρας...
Laughing Laughing Laughing Laughing

το αντιθετο ακριβως εκανε η μερσεντες παλαιοτερα...
αλλα η πεζω ειναι ετη μπροστα... Laughing Laughing Laughing



Σωστοςςςςςς........ Rotfl Rotfl Rotfl ΜΟΝΟΠΙΤΣΙΛΙΣΤΙΡΙ....αλλα ενα και καλο
Driver ///M - Παρ 19 Μάρ 2010, 21:09:20
Θέμα δημοσίευσης:
Memsound, για τους aerotwin δεν έχεις καμία πληροφόρηση που μπορούμε να τους βρούμε? Καλοί οι valeo και εγώ σκεφτόμουν να τους βάλω, αλλά όταν οι bosch είναι οι καλύτεροι της αγοράς και είναι και πιο φτηνοί (γύρω στα 35 ευρώ κάνουν), νομίζω ότι είναι προτιμότερο να πάω σε αυτούς. btw, οι valeo που λες, είναι οι X-TRM?

Κανείς δε φοράει στο 207 του τους aerotwin? Και ήλπιζα να μην τους πάρω από ebay και πληρώσω μεταφορικά, αλλά δε βλέπω κι άλλη λύση... Sad
cult - Κυρ 21 Οκτ 2012, 12:07:13
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΑντως παιδια περιεργως πολλα sites δινουν μεγεθος καθαριστηρων οδηγου 2χ22 ιντσες αν και στο δικο μου ειναι ενας μικρος και ενας μεγαλος (πρεπει να ειναι 26 και 16 ιντσες αντιστοιχα).
Steve - Σαβ 29 Δεκ 2012, 20:32:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά πώς διάολο βγαίνει ο πίσω υαλοκαθαριστήρας στα 206...; Rolling eyes

Όχι, το πλαστικό, όχι η λεπίδα, αλλά όλο το μπράτσο... Mad
Steve - Κυρ 30 Δεκ 2012, 00:51:51
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.peugeot206cc.co.uk/repair-206/206/info/gb/c5dg0cf3.htm

Βγαίνει το παξιμάδι 2 αλλά όλος ο υπόλοιπος βραχίονας είναι σφηνωμένος Mad
dimisboukis - Κυρ 30 Δεκ 2012, 08:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τελικά πώς διάολο βγαίνει ο πίσω υαλοκαθαριστήρας στα 206...; Rolling eyes

Όχι, το πλαστικό, όχι η λεπίδα, αλλά όλο το μπράτσο... Mad


Μια φορα το προσπαθησα και εμεινε οπως ηταν.Την βιδα την ξεβιδωσα που λες αλλα δεν κουνηθηκε καθολου ο υαλοκαθαριστηρας.Εριξα αντισκουριακο,γρασσο σπρει...τιποτα.Μαλλον πρεπει να βγει και ολο το μοτερ του.Μαλλον ομως.....
RoadRunner122 - Κυρ 30 Δεκ 2012, 09:56:33
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.peugeot206cc.co.uk/repair-206/206/info/gb/c5dg0cf3.htm

Ξεβιδώνοντας το παξιμάδι 2, μπορεί να αφαιρεθεί το μπράτσο. Απλά ο πείρος που βγάζει το μοτέρ είναι με πολύσφηνο οπότε το μπράτσο σφηνώνει πάνω του και θέλει εξωλκέα για να βγει.
Steve - Κυρ 30 Δεκ 2012, 13:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εξωλκέα ή κανα πριόνι να τελειώνουμε; Rolling eyes
Sinanai - Κυρ 30 Δεκ 2012, 13:41:42
Θέμα δημοσίευσης:
πρειώνjυ. Laughing
RoadRunner122 - Κυρ 30 Δεκ 2012, 14:18:16
Θέμα δημοσίευσης:

bakclima - Δευ 31 Δεκ 2012, 20:06:30
Θέμα δημοσίευσης:
σε είπα εγώ να φέρω το πριονι;)
Steve - Τρι 01 Ιαν 2013, 12:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
σε είπα εγώ να φέρω το πριονι;)
Είναι που πρέπει να πουληθεί... Laughing



WD40 και βλέπουμε Cool
dimisboukis - Τετ 25 Μάρ 2015, 10:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σε ολους.Ειναι φυσιολογικο να λειτουργει ο πισω υαλοκαθαριστηρας οταν ο διακοπτης του ειναι κλειστος ενω ο διακοπτης των μπροστινων ειναι στο 1,2 η 3?Υπαρχει περιπτωση να εχω θεμα με τον πολυδιακοπτη του τιμονιου?Και αν ναι ειναι δυνατη καποια επισκευη του?
athanas - Τετ 25 Μάρ 2015, 11:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
η μονη περιπτωση να λειτουργει ειναι οταν κανεις οπισθεν....
σε πορεια εμπρος δεν πρεπει να λειτουργει Wink
dimisboukis - Τετ 25 Μάρ 2015, 17:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αυτο με την οπισθεν το ξερω.Αρα υπαρχει καποιο θεμα με τον πολυδιακοπτη.θα κοιταξω μηπως ανοιγει με καποιο τροπο να καθαρισω τις εσωτερικες επαφες του
bakclima - Τετ 25 Μάρ 2015, 19:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
μαλλον εχει χαλασει ο διακοπτης Crying or Very sad
bakclima - Τετ 25 Μάρ 2015, 19:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
μαλλον εχει χαλασει ο διακοπτης Crying or Very sad
dimisboukis - Κυρ 29 Μάρ 2015, 10:10:41
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα εχει θεμα ο διακοπτης ναι,αλλα δεν το κανει συνεχεια ομως.Οπως τον πιασει.Χτες σε διαδρομη Λαμια-Λαρισα το εκανε μια-δυο φορες στην αρχη και μετα δεν το ξαναεκανε.Απο οτι καταλαβα εχει θεμα ο διακοπτης που γυρναει για τον πισω και εχει το κουμπακι για τον υπολογιστη ταξιδιου.Ανοιγει αυτο με καποιο τροπο να καθαρισω μεσα τις επαφες του(αν εχει)?
cult - Τρι 13 Οκτ 2015, 17:22:44
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΑιδια καμια προταση για πισω καθαριστηρα σε 206 υπαρχει?Σιγουρα υπαρχουν οι γνησιοι αλλα δεν ξερω κατα ποσο αποδιδουν.Πηγα σημερα να αγορασω εναν απο πρατηριο shell (εχουν προσφορα τους wurth ) αλλα μου ειπαν οτι κανουν μονο για εμπρος και οχι για πισω.
Να υποθεσω οτι οι πισω εχουν διαφορετικη υποδοχη?
Και κατι ακομη.Εκτος των εργοστασιακων καποια προταση σε κατι αξιοπιστο (bosch,wurth, κτλ) σε λογικη τιμη?
babisn - Τετ 08 Μάρ 2017, 16:03:41
Θέμα δημοσίευσης: Υαλοκαθαριστήρες 206+
Έχω ένα 206+ και δεν μπορώ να βρώ υαλοκαθαριστήρα πίσω κυρίως.Ο πίσω είναι 350mm και οι μπροστά 650mm και 400mm. Όπου ρώτησα μου είπαν να ρωτήσω αντιπροσωπεία.Εχει κανενας καμια ιδέα που μπορώ να βρω για μπρός-πίσω κατά προτίμηση σιλικόνης και αν ο πίσω θέλει κατι διαφορετικό επειδή έχει μπράτσο?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr