PSClub - Hellas

Φρένα - ΓΕΝΙΚΑ - Βάψιμο δαγκάνων

nicos - Τετ 20 Νοέ 2002, 15:58:58
Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - Βάψιμο δαγκάνων
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.
DimiP - Τετ 20 Νοέ 2002, 16:32:12
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.



Mεσα με τα 1000!
βαψτες κοκκινες αν εχεις οποιοδηποτε αλλο χρωμα!
βαψτες μπλε αν εχεις γαλαζιο η μπλε σκουρο αμαξωμα!

καλα βρε θηριο 17" ζαντες;;; εδω καποιοι σκεφτονται για 16" και σκεφτονται...σκεφτονται...σκεφτονται....
εσυ 17"
μπραβο παντως.
ποιο 206 ειναι το 1600; το 2λιτρο;
teoman - Τετ 20 Νοέ 2002, 16:45:09
Θέμα δημοσίευσης:
Νίκο,μήπως είναι ασημί το pug σου και "καλπάζεις" προς Ν.Προάστεια?Κάτι μου λένε οι 17'' που ανέφερες...
Tomcat - Τετ 20 Νοέ 2002, 16:56:06
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
DimiP έγραψε:
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.



Mεσα με τα 1000!

βαψτες κοκκινες αν εχεις οποιοδηποτε αλλο χρωμα!
βαψτες μπλε αν εχεις γαλαζιο η μπλε σκουρο αμαξωμα!

καλα βρε θηριο 17" ζαντες;;; εδω καποιοι σκεφτονται για 16" και σκεφτονται...σκεφτονται...σκεφτονται....
εσυ 17"
μπραβο παντως.
ποιο 206 ειναι το 1600; το 2λιτρο;


Mήπως να κοίταζες και το avatar λίγο!!!!!!!! 307 έχει ο άνθρωπος .Και εμείς προσπαθούμε να τα χουμε 400 ! Πάντως 17αρα?
Και εγώ το έχω σκεφτεί να βάψω τις δαγκάνες κόκκινες.Δεν είναι η τρελή δουλειά μισό κιλό κόκκινο χρωματάκι και δύο ,τρία πινέλα - πινελάκια .Αλλά θέλει χώρο να σηκώσεις το αμάξι , να τις αφήσεις να στεγνώσουν και δυστυχώς απ'αυτό δεν διαθέτω . Θέλει ηρεμία και υπομονή το πράμα.
Nikel - Τετ 20 Νοέ 2002, 18:37:30
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος γυσκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πωε αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....
Tomcat - Τετ 20 Νοέ 2002, 18:58:26
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πωε αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....


Εννοείς το spray το οποίο βάφουν γενικά δισκόφρενα, δισκόπλακες , ταμπούρα κτλ.
Πάντως πιστεύω ότι με τον παραδοσιακό τρόπο μπορείς να πετύχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αφού μπορείς να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στις λεπτομέρειες και συνάμα ποιο εκφραστικό χρώμα .
Αλεξ@νδρος - Τετ 20 Νοέ 2002, 19:54:11
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Nikel έγραψε:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πως αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....


Εννοείς το spray το οποίο βάφουν γενικά δισκόφρενα, δισκόπλακες Shocked Shocked Shocked , ταμπούρα κτλ.
Πάντως πιστεύω ότι με τον παραδοσιακό τρόπο μπορείς να πετύχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αφού μπορείς να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στις λεπτομέρειες και συνάμα ποιο εκφραστικό χρώμα .

Ναι αλλα πρεπει να αντεχει στις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στο φρεναρισμα.Οποτε Foliatec τελεια και παυλα.
Εγω δεν εχω βρει ακομα χρωμα να ταιριαζει με το bleu de chine Crying or Very sad
Για το δικο σου που ειναι ασημι προτεινω το κοκκινο
Tomcat - Τετ 20 Νοέ 2002, 20:03:53
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Nikel έγραψε:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πως αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....


Εννοείς το spray το οποίο βάφουν γενικά δισκόφρενα, δισκόπλακες Shocked Shocked Shocked , ταμπούρα κτλ.
Πάντως πιστεύω ότι με τον παραδοσιακό τρόπο μπορείς να πετύχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αφού μπορείς να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στις λεπτομέρειες και συνάμα ποιο εκφραστικό χρώμα .

Ναι αλλα πρεπει να αντεχει στις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται στο φρεναρισμα.Οποτε Foliatec τελεια και παυλα.
Εγω δεν εχω βρει ακομα χρωμα να ταιριαζει με το bleu de chine Crying or Very sad
Για το δικο σου που ειναι ασημι προτεινω το κοκκινο


Mπορεί να έχεις και δίκιο σ'αυτό που λές!!! Πόσο λέτε να κοστίζει?
Ghost Dog - Τετ 20 Νοέ 2002, 23:22:02
Θέμα δημοσίευσης:
Kαπου ειχε παρει το ματι μου (μονο το ενα Shocked ,το αλλο κοιταζε αλλου!)της ΟΜΡ με 20 ευρω,νομιζω tarantula η atlasteam,αυτο που με φοβιζει ειναι το ποσο αντεχουν στο νερο!! Question
DimiP - Πεμ 21 Νοέ 2002, 11:28:34
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
Tomcat έγραψε:
DimiP έγραψε:
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.



Mεσα με τα 1000!

βαψτες κοκκινες αν εχεις οποιοδηποτε αλλο χρωμα!
βαψτες μπλε αν εχεις γαλαζιο η μπλε σκουρο αμαξωμα!

καλα βρε θηριο 17" ζαντες;;; εδω καποιοι σκεφτονται για 16" και σκεφτονται...σκεφτονται...σκεφτονται....
εσυ 17"
μπραβο παντως.
ποιο 206 ειναι το 1600; το 2λιτρο;


Mήπως να κοίταζες και το avatar λίγο!!!!!!!! 307 έχει ο άνθρωπος .Και εμείς προσπαθούμε να τα χουμε 400 ! Πάντως 17αρα?
Και εγώ το έχω σκεφτεί να βάψω τις δαγκάνες κόκκινες.Δεν είναι η τρελή δουλειά μισό κιλό κόκκινο χρωματάκι και δύο ,τρία πινέλα - πινελάκια .Αλλά θέλει χώρο να σηκώσεις το αμάξι , να τις αφήσεις να στεγνώσουν και δυστυχώς απ'αυτό δεν διαθέτω . Θέλει ηρεμία και υπομονή το πράμα.


οκ. λαθος!
μπραβο tomcat που με διορθωνεις.
...θα..... το θυμαμαι Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Mix206cc - Πεμ 21 Νοέ 2002, 12:51:51
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.

Φιλε Νικο εγω τις εχω βαψει τις δαγκανες μου κοκκινες και σου το προτεινω ανεπιφυλακτα το αμαξι δειχνει πολυ κακο Twisted evil Evil Twisted evil Αλλα πρεπει να προσεξεις να παρεις ειδικη μπογια (που να αντεχει μεγαλες θερμοκρασιες) γιατι αν βαλεις απλη θα ξεφλουδιστουν αμεσως Exclamation Exclamation
Tomcat - Πεμ 21 Νοέ 2002, 18:35:07
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
Mix206cc έγραψε:
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.

Φιλε Νικο εγω τις εχω βαψει τις δαγκανες μου κοκκινες και σου το προτεινω ανεπιφυλακτα το αμαξι δειχνει πολυ κακο Twisted evil Evil Twisted evil Αλλα πρεπει να προσεξεις να παρεις ειδικη μπογια (που να αντεχει μεγαλες θερμοκρασιες) γιατι αν βαλεις απλη θα ξεφλουδιστουν αμεσως Exclamation Exclamation



MIX χρησιμοποίησες μπογία (πινελάκι κτλ.) ή κάποιο Spray?
Αλεξ@νδρος - Πεμ 21 Νοέ 2002, 19:24:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμαμαι καλα αυτη της Φολιατεκ ειναι πολυ παχυρευστη και απλωνεται με πινελακι
Mix206cc - Πεμ 21 Νοέ 2002, 21:55:25
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
Tomcat έγραψε:
Mix206cc έγραψε:
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.

Φιλε Νικο εγω τις εχω βαψει τις δαγκανες μου κοκκινες και σου το προτεινω ανεπιφυλακτα το αμαξι δειχνει πολυ κακο Twisted evil Evil Twisted evil Αλλα πρεπει να προσεξεις να παρεις ειδικη μπογια (που να αντεχει μεγαλες θερμοκρασιες) γιατι αν βαλεις απλη θα ξεφλουδιστουν αμεσως Exclamation Exclamation



MIX χρησιμοποίησες μπογία (πινελάκι κτλ.) ή κάποιο Spray?

Χρησιμοποιησα το σετ της Foliatec που περιεχει ενα καθαριστικο σπραυ για να φυγουν ολες οι βρωμιες, και δυο κουτια (το ενα με μπογια και αλλο εχει κατι αλλο μεσα) που τα ανακατευεις και μετα τις βαφεις (με πινελακι που εχεις αγορασει) αφηνεις το αμαξι ακινητο για καμια 20 ωρες (εγω παντως δεν το αφησα :D :D :D ) και ειναι ετοιμο Exclamation Exclamation
Tomcat - Πεμ 21 Νοέ 2002, 23:13:21
Θέμα δημοσίευσης: Re: βάψιμο δαγκάνων
Mix206cc έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Mix206cc έγραψε:
nicos έγραψε:
Αγαπητοί σύντροφοι,

Μετά την αντικατάσταση της 15αρας ζάντας με 17αρα η οποία δημιουργεί μεγάλα οπτικά κενά στην ρόδα, σκέφτομαι να βάψω τις δαγκάνες των φρένων μου (κοκκινέλι ή μπλε). Νομίζω ότι θα είναι όμορφες και σαφώς θα αποτελεί πιο οικονομικό τρόπο αισθητικής (μόνο) βελτίωσης από το να τις αντικαταστήσω με άλλες επώνυμες πολυπίστονες και έγχρωμες δαγκάνες.

Τι λέτε περί του θέματος.

Περιμένω απόψεις.

Φιλε Νικο εγω τις εχω βαψει τις δαγκανες μου κοκκινες και σου το προτεινω ανεπιφυλακτα το αμαξι δειχνει πολυ κακο Twisted evil Evil Twisted evil Αλλα πρεπει να προσεξεις να παρεις ειδικη μπογια (που να αντεχει μεγαλες θερμοκρασιες) γιατι αν βαλεις απλη θα ξεφλουδιστουν αμεσως Exclamation Exclamation



MIX χρησιμοποίησες μπογία (πινελάκι κτλ.) ή κάποιο Spray?

Χρησιμοποιησα το σετ της Foliatec που περιεχει ενα καθαριστικο σπραυ για να φυγουν ολες οι βρωμιες, και δυο κουτια (το ενα με μπογια και αλλο εχει κατι αλλο μεσα) που τα ανακατευεις και μετα τις βαφεις (με πινελακι που εχεις αγορασει) αφηνεις το αμαξι ακινητο για καμια 20 ωρες (εγω παντως δεν το αφησα :D :D :D ) και ειναι ετοιμο Exclamation Exclamation


Μπόρεις να μου πεις και καμία τιμούλα για το σετάκι?Πάνω από 20-25 euro δεν έχω σκοπό να ξοδέψω για την όλη δουλεια.
Mix206cc - Πεμ 21 Νοέ 2002, 23:19:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αστο τοτε αν θυμαμαι καλα κανει γυρω στις 12000 βεβαια ολο το σετ φτανει για καμια 15-20 δαγκανες
Tomcat - Πεμ 21 Νοέ 2002, 23:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
Mix206cc έγραψε:
Αστο τοτε αν θυμαμαι καλα κανει γυρω στις 12000 βεβαια ολο το σετ φτανει για καμια 15-20 δαγκανες


20 δαγκάνες? Μα καλά εγώ έχω μόνο 4 ρόδες και για την ακρίβεια 2 δισκοφρενα! Είδες dimip που χρειάζονται τα πίσω δισκόφρενα τώρα!Έστω και 12000 δεν είναι τρελό το ποσό , θα ψάξω και σε ένα φίλο μου που έχει μαγαζί με χρώματα και θα σας ενημερώσω!
Mix206cc - Πεμ 21 Νοέ 2002, 23:30:46
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Mix206cc έγραψε:
Αστο τοτε αν θυμαμαι καλα κανει γυρω στις 12000 βεβαια ολο το σετ φτανει για καμια 15-20 δαγκανες


20 δαγκάνες? Μα καλά εγώ έχω μόνο 4 ρόδες και για την ακρίβεια 2 δισκοφρενα! Είδες dimip που χρειάζονται τα πίσω δισκόφρενα τώρα!Έστω και 12000 δεν είναι τρελό το ποσό , θα ψάξω και σε ένα φίλο μου που έχει μαγαζί με χρώματα και θα σας ενημερώσω!

Ζητα πυροχρωμα καπως ετσι το λενε
Nikel - Παρ 22 Νοέ 2002, 19:04:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μου λες Μιχ θυμασαι αν το σπρευ της Foliatec ειναι μονο σε κοκκινο χρωμα η εχουν και σε μαυρο???
richardos - Παρ 22 Νοέ 2002, 21:54:20
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel βαψε τις δαγκάνες σου διάφανες να μην φαίνονται, μην έχεις πρόβλημα με τη μαφία............
Mix206cc - Σαβ 23 Νοέ 2002, 00:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Δεν μου λες Μιχ θυμασαι αν το σπρευ της Foliatec ειναι μονο σε κοκκινο χρωμα η εχουν και σε μαυρο???

Εχουν 6 χρωματα. Κοκκινο, κιτρινο, μπλε, χρυσο, ασημι και μαυρο Exclamation Exclamation
Nikel - Σαβ 23 Νοέ 2002, 03:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks Mix Laughing
Nikel - Σαβ 23 Νοέ 2002, 03:35:38
Θέμα δημοσίευσης:
richardos έγραψε:
Nikel βαψε τις δαγκάνες σου διάφανες να μην φαίνονται, μην έχεις πρόβλημα με τη μαφία............


To'πιασα το υπονοουμενο φιλε Jack Twisted evil
Mix206cc - Σαβ 23 Νοέ 2002, 11:00:34
Θέμα δημοσίευσης:
Προσεξτε ομως να μην βαψετε καταλαθος τους δισκους
Steve - Δευ 22 Νοέ 2004, 01:34:27
Θέμα δημοσίευσης:
Λείαν συντόμως θα βάψω και τις δικές μου δαγκάνες μπρος πίσω Twisted evil

Απότι είπατε οι περισσότεροι, δεν χρειάζεται να τις βγάλεις και να αποσυνδέσεις σωληνάκια ε? Shocked
harist - Δευ 22 Νοέ 2004, 20:57:22
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε σταυρο για αλλη μια φορα με προλαβαινεις
και εγω σχεδιαζω να βαψω τους δισκους μου
βρηκα χρωμα στο praktiker γυρω στα 22 ευρω δε θυμαμαι ομως ποσοτητα η συσκευασια ηταν ομως αρκετη μεγαλη οποτε μαλλον θα φθανει!
ξερεις που μπορει να γινει?και τι πρεπει να γινει?
Steve - Δευ 22 Νοέ 2004, 22:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
harist έγραψε:
Φιλε σταυρο για αλλη μια φορα με προλαβαινεις
και εγω σχεδιαζω να βαψω τους δισκους μου
βρηκα χρωμα στο praktiker γυρω στα 22 ευρω δε θυμαμαι ομως ποσοτητα η συσκευασια ηταν ομως αρκετη μεγαλη οποτε μαλλον θα φθανει!
ξερεις που μπορει να γινει?και τι πρεπει να γινει?


Σίγουρα τις δαγκάνες και όχι τους δίσκους Razz

Μπορεί να γίνει στο σπίτι σου, σηκώνεις το αμάξι με γρύλλο και βάφεις την κάθε δαγκάνα ξεχωριστά... απότι έχω καταλάβει, δεν χρειάζεται να την βγάλεις, απλά πρέπει να την καθαρίσεις πολύ καλά για να πιάσει το χρώμα από πάνω! Wink
shark_zak - Τρι 23 Νοέ 2004, 09:53:10
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ ή πριν το tour ή μετά θα βάλω ζάντες ,όποτε θα είναι απαραίτητο το βάψιμο... Smile colors
harist - Τετ 24 Νοέ 2004, 19:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Σίγουρα τις δαγκάνες και όχι τους δίσκους



ουπς σωστα, τις δαγκανες βεβαιως βεβαιως!!!!

Παράθεση:
Μπορεί να γίνει στο σπίτι σου, σηκώνεις το αμάξι με γρύλλο και βάφεις την κάθε δαγκάνα ξεχωριστά... απότι έχω καταλάβει, δεν χρειάζεται να την βγάλεις, απλά πρέπει να την καθαρίσεις πολύ καλά για να πιάσει το χρώμα από πάνω!



Ναι αλλα πως θα βαψεις το πισω μερος της (η δεν χρειαζεται να βαφτει αυτο?)
Μια τετοια διαδικασια θα παρει ΩΡΕΣ καθως το καλυτερο θα ηταν να περιμενεις να στγνωσει η καθε δαγκανα πριν τοποθετησεις τον καθε τροχο!!
και φυσικα καποιες ωρες-μερες ακινησιας του αυτοκινητου για να πιασει το χρωμα!!!
Αν και αυτο που βρηκα στο Praktiker ειναι ειδικα για δαγκανες!!(και πιστυω πως εχει ολοκληρωμενο κιτ βαψιματος μεσα με σπρευ, πινελακια κτλ)
by the way τι χρωμα σκεφτεσαι να τις βαψεις?
αυτες τις μερες θα ξαναπαω να δω τι ποικιλια χρωματων εχει
εγω τεινω προς το κοκκινο (brembo look)
Steve - Τετ 24 Νοέ 2004, 20:16:23
Θέμα δημοσίευσης:
Αν βγει η ρόδα, μπορείς να βάψεις ολόκληρη την δαγκάνα άνετα Wink

Η διαδικασία του να το βάψεις παίρνει 10 λεπτά. Να στεγνώσει? 20 ώρες. Οπότε βάφεις όλες τις δαγκάνες, αφήνεις το αμάξι ακίνητο για μια μέρα και είσαι μια χαρά! Wink

Θα τις βάψω κόκκινο έντονο... Wink
Ydwr - Πεμ 25 Νοέ 2004, 18:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Nikel έγραψε:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πωε αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....


Εννοείς το spray το οποίο βάφουν γενικά δισκόφρενα, δισκόπλακες , ταμπούρα κτλ.
Πάντως πιστεύω ότι με τον παραδοσιακό τρόπο μπορείς να πετύχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αφού μπορείς να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στις λεπτομέρειες και συνάμα ποιο εκφραστικό χρώμα .


Shocked Shocked Ε οχι και τις δισκοπλακες ρε παιδια!!! Ημαρτον!

Με οτιδηποτε και να βαψεις τις δισκοπλακες ζημια θα κανεις.
Ειτε θα πατησεις φρενο και θα βγάζεις φωτιες μεσα απο τις ζαντες (by the way θα ειναι πολυ πρωτοτυπο ετσι) είτε θα πατησεις φρένο και θα σταματησεις......στην κολωνα ή οτι αλλο βρεθει ευκαιρο.
Steve - Πεμ 25 Νοέ 2004, 19:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ydwr έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Nikel έγραψε:
Υπαρχει και ενα ειδικο σπρευ-χρωμα της Foliatec αν δεν κανω λαθος συγκεκριμενα για αυτην την δουλεια! Οποτε αν τελικα το κανεις (που η γνωμη μου ειναι ΝΑΙ με τα χιλια) τοτε παρε αυτο μιας και λενε πωε αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες μπλα-μπλα-μπλα.....


Εννοείς το spray το οποίο βάφουν γενικά δισκόφρενα, δισκόπλακες , ταμπούρα κτλ.
Πάντως πιστεύω ότι με τον παραδοσιακό τρόπο μπορείς να πετύχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αφού μπορείς να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στις λεπτομέρειες και συνάμα ποιο εκφραστικό χρώμα .


Shocked Shocked Ε οχι και τις δισκοπλακες ρε παιδια!!! Ημαρτον!

Με οτιδηποτε και να βαψεις τις δισκοπλακες ζημια θα κανεις.
Ειτε θα πατησεις φρενο και θα βγάζεις φωτιες μεσα απο τις ζαντες (by the way θα ειναι πολυ πρωτοτυπο ετσι) είτε θα πατησεις φρένο και θα σταματησεις......στην κολωνα ή οτι αλλο βρεθει ευκαιρο.


Ρε τον Τομγάτο τί είπε πάλι Laughing Μόνο τον harist έβαλα χέρι που είπε κάτι παρόμοιο και θα νιώθει αδικημένος τώρα Laughing

Αλλά σίγουρα ο Τομγάτος το έγραψε λόγω κεκτημένης ταχύτητας... δεν νομίζω να το εννοούσε... εεεεε? Scratch Evil Twisted evil
freestyler - Πεμ 25 Νοέ 2004, 19:47:11
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον ειδα στο μπερν αουτ κιτ της foliatec για βαψιμο δαγκανων 18 ευρω... κ απ οτι βλεπω στην φωτο που ειναι ολοκληρο κιτ.... το μαγαζι ειναι ο κατσαμπιδης....
freestyler - Πεμ 25 Νοέ 2004, 19:49:20
Θέμα δημοσίευσης:
σαλατα τα κανα απο την βιασυνη μου!!! Razz
Βαγγέλης Κούτης - Πεμ 25 Νοέ 2004, 20:13:25
Θέμα δημοσίευσης: Έχω μια απορία...
Παιδιά χωρίς παρεξήγηση ως νέο μέλος έχω μια απορία.
Τι είδους "αισθητική βελτίωση" μπορεί μια κόκκινη δαγκάνα να προσφέρει στο κατα τα άλλα πανέμορφο 206;;; Και αν πίσω έχει ταμπούρα; θα τα βάψετε και αυτά κόκκινα ή ασημί για να θυμίζουν δίσκους.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη χαλάτε χρόνο και λεφτά χωρίς ουσία.
Φιλικά Βαγγέλης.
freestyler - Πεμ 25 Νοέ 2004, 20:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
ισως δεν εχεις βαλει ζαντες ακομα... αμα βαλεις κ βλεπεις απο μεσα τις τρυπες το δικοφρενο θα καταλαβεις... ειναι πανεμορφο ολο σετ (φρενα ζαντες) με την κοκκινη δαγκανα!!! αν χαραξεις κ τους δισκους τοτε ειναι ολα τα λεφτα!!! δεν εχεις δει κανα s2000 με την τεραστια ζαντα κ απο μεσα κοκκινες φρενουκλες??? τελειο!!! αυτα βλεπουμε κ μεις κ αντιγραφουμε!!!
harist - Πεμ 25 Νοέ 2004, 20:35:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Και αν πίσω έχει ταμπούρα; θα τα βάψετε και αυτά κόκκινα ή ασημί για να θυμίζουν δίσκους.

Τα 1.4 16v εχουν και πισω δισκοφρενα

Παράθεση:
Παιδιά χωρίς παρεξήγηση ως νέο μέλος έχω μια απορία.
Τι είδους "αισθητική βελτίωση" μπορεί μια κόκκινη δαγκάνα να προσφέρει στο κατα τα άλλα πανέμορφο 206;;; Κατά την ταπεινή μου γνώμη χαλάτε χρόνο και λεφτά χωρίς ουσία.


Φιλε Βαγγελη Θεμα παρεξηγησης δεν υπαρχει ασφαλως!! απλως θελω να σου πω οτι μια '' αισθητικη βελτιωση'' ειναι τελειως υποκειμενικη υποθεση!!Κατι που για σενα ειναι ασκοπο η "λεφτα χωρις ουσια" για καποιον αλλον μπορει να ειναι ολα τα λεφτα!!!!
Βαγγέλης Κούτης - Πεμ 25 Νοέ 2004, 20:59:45
Θέμα δημοσίευσης: Πρός Χάρη over!
Χάρη με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο περί της υποκειμενικότητας της αισθητικής βελτίωσης απλά έτυχε η συγκεκριμένη να μου φαίνεται υπερβολική για ένα αυτοκίνητο με τέτοια γκάμα κινητήρων.
Για μένα ίσως στο RC (και πάλι με πολλά ερωτηματικά για το αποτέλεσμα)
P.S. Όσο για το 206 1.4 16V ομολογώ πως δεν ήξερα την ύπαρξη δίσκων πίσω.
Βαγγέλης Κούτης - Πεμ 25 Νοέ 2004, 21:07:48
Θέμα δημοσίευσης: Hello freestyler
freestyler έγραψε:
ισως δεν εχεις βαλει ζαντες ακομα... αμα βαλεις κ βλεπεις απο μεσα τις τρυπες το δικοφρενο θα καταλαβεις... ειναι πανεμορφο ολο σετ (φρενα ζαντες) με την κοκκινη δαγκανα!!! αν χαραξεις κ τους δισκους τοτε ειναι ολα τα λεφτα!!! δεν εχεις δει κανα s2000 με την τεραστια ζαντα κ απο μεσα κοκκινες φρενουκλες??? τελειο!!! αυτα βλεπουμε κ μεις κ αντιγραφουμε!!!


Νίκο όλα καλά και συμφωνώ για το S2000 αλλά εδώ μιλάμε για 206 και όχι για roadster 220 hp.Ας μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις ...
Φιλικά Βαγγέλης

P.S. Έχω ζάντες!
Steve - Πεμ 25 Νοέ 2004, 21:57:36
Θέμα δημοσίευσης: Re: Hello freestyler
Βαγγέλης Κούτης έγραψε:
Χάρη με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο περί της υποκειμενικότητας της αισθητικής βελτίωσης απλά έτυχε η συγκεκριμένη να μου φαίνεται υπερβολική για ένα αυτοκίνητο με τέτοια γκάμα κινητήρων.
Για μένα ίσως στο RC (και πάλι με πολλά ερωτηματικά για το αποτέλεσμα)
P.S. Όσο για το 206 1.4 16V ομολογώ πως δεν ήξερα την ύπαρξη δίσκων πίσω.


Ναι, το επιβεβαιώνω και εγώ για το 1.4 16v περί των πίσω δισκοφρένων! Wink Επίσης οι διαστάσεις των δισκόφρενων είναι ίδιες με τα 1.600cc και των 2.000cc που βγαίνουνε τα 206 μας Very happy Στο κάτω κάτω, μέχρι να μπούνε οι 4πίστονες Brembo ας συνηθίσουμε λίγο τις δαγκάνες μας κόκκινες Cool

Βαγγέλης Κούτης έγραψε:
freestyler έγραψε:
ισως δεν εχεις βαλει ζαντες ακομα... αμα βαλεις κ βλεπεις απο μεσα τις τρυπες το δικοφρενο θα καταλαβεις... ειναι πανεμορφο ολο σετ (φρενα ζαντες) με την κοκκινη δαγκανα!!! αν χαραξεις κ τους δισκους τοτε ειναι ολα τα λεφτα!!! δεν εχεις δει κανα s2000 με την τεραστια ζαντα κ απο μεσα κοκκινες φρενουκλες??? τελειο!!! αυτα βλεπουμε κ μεις κ αντιγραφουμε!!!


Νίκο όλα καλά και συμφωνώ για το S2000 αλλά εδώ μιλάμε για 206 και όχι για roadster 220 hp.Ας μην μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις ...
Φιλικά Βαγγέλης

P.S. Έχω ζάντες!


Βαγγέλη, συγνώμη αλλά θα σκάσω αν δε το πώ Evil

Για βάλε δίπλα δίπλα το S2000 με το RC σε ευθεία... Οι διαφορές ελάχιστες, υπέρ του S2000 Wink

Για βάλε δίπλα δίπλα το S2000 με το RC σε πίστα ή στροφιλίκια... Οι διαφορές, σαν τη μέρα με την νύχτα, υπέρ του RC αυτή τη φορά! Wink

Οπότε οι βούρτσες είναι το 206 και οι τρεις τελείες που γράφεις είναι το S2000 Wink

ΚΑΙ ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΓΚΑΝΕΣ. Αν θέλεις ανοίγουμε νέο topic '206 VS S2000" να το συνεχίσουμε εκεί Wink
v@g - Πεμ 25 Νοέ 2004, 22:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα αγορασε κανενας κανα κιτακι; Θα τις βαψω κ εγω τις δαγκανες αυτες τις μερες!! Περιμενω εντυπωσεις για να δω απο που θα παρω τη μπογια Evil
Steve - Πεμ 25 Νοέ 2004, 22:37:54
Θέμα δημοσίευσης:
v@g έγραψε:
Τελικα αγορασε κανενας κανα κιτακι; Θα τις βαψω κ εγω τις δαγκανες αυτες τις μερες!! Περιμενω εντυπωσεις για να δω απο που θα παρω τη μπογια Evil


Πάρε το κιτ της Foliatec, εγώ αυτό θα εμπιστευθώ αν καταφέρω να το βρώ (στο Praktiker Razz ) ! Αλλιώς, πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ζήτα αυτό που θες (πέραν της foliatec) Wink
v@g - Πεμ 25 Νοέ 2004, 22:40:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο μου προτεινε και ενα φιλαρακι. Θα παω στο praktiker κι εγω και ελπιζω να το χει!!!
shark_zak - Παρ 26 Νοέ 2004, 07:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα εβαλε ο αδελφος μου ζαντες (tsw) και το βαψιμο του το εκανε εκει δωρεαν (δισκους-ταμπουρα).... Wink
307cc alu - Παρ 26 Νοέ 2004, 10:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά

Επειδή το βάψιμο της foliatec γίνεται με το πινελάκι της συσκευασίας θέλει λίγο προσοχή Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation για το σωστό αποτέλεσμα.

Κάποιος δικός μου που έβαψε με το πινελάκι δεν έμεινε ικανοποιημένος ( λίγο μυστήριος ) και αφού τα ξέβαψε τα πέρασε με αερογράφο - μοντελιστής - με άψογο αποτέλεσμα. Για κάποιον που τα καταφέρνει υπάρχει και σπρέι.
RASTAVIPER - Τρι 06 Φεβ 2007, 21:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια συμβουλη για το καθαρισμα απο τις βρωμιες των δαγκανων πριν το βαψιμο?Πως τις ξεπλενεις και με τι χημικα για να φυγει η μαυριλα???
Το υγρο καθαριστικο φρενων που το βρίσκεις?
MEMsound - Τετ 07 Φεβ 2007, 03:49:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σε καταστήματα με είδη περοποίησης αυτοκινήτου/σε πλυντήρια αυτοκινήτων/βενζινάδικα/πρακτικερ / μακρο κλπ κλπ
Υπάρχουν ειδικά σπρέι.
αλλά θέλουν πάνω από 1 χέρι για καθαρίσουν τελείως μιας και οι επιφάνειές τους ειναι σαγρέ
Fotografos - Τετ 07 Φεβ 2007, 08:16:26
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά εγω που τις έβαψα σε κόκκινο χρώμα και τις μπρός και τις πίσω θέλει πολύ δουλειά να τις καθαρίσεις απο παντού βγάζουν υπολύματα απο τα τακάκια,και συνήθως θέλουν 2 3 χέρια βάψημο και κανα 5ώρο να στεγνώσουν για να γίνει σωστή δουλειά, εγώ πάντος που τις έβαψα βιαστικά καλή δουλίτσα έγινε δεν μπορώ να πω ομορφότερο φαίνεται το 306 με την λευκή τη ζάντα
Stevon - Τετ 07 Φεβ 2007, 09:46:06
Θέμα δημοσίευσης:
Θωμά η ποιό έυκολη λύση(και ανέξοδη) , (αφού τις έχεις στο χέρι) είναι με ένα πινέλο (για το τρίψιμο) και άφθονο πετρέλαιο ή βενζίνη....

Το είχα δοκιμάσει και εγώ και τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικότατα...
Και για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα μετά τους <<ρίχνεις>> και 2-3 χέρια με κανα ειδικό καθαριστηκό που είπε και ο Μάνθος. Wink Wink
DimiP - Τετ 07 Φεβ 2007, 21:25:00
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
Καμια συμβουλη για το καθαρισμα απο τις βρωμιες των δαγκανων πριν το βαψιμο?Πως τις ξεπλενεις και με τι χημικα για να φυγει η μαυριλα???
Το υγρο καθαριστικο φρενων που το βρίσκεις?


OTAN χρειαστηκε να καθαρισω τις δικες μου πισω (απο 2λιτρο) ειδα οτι ουτε το πετρελαιο ουτε η βενζινη εκανε τιποτα.ουτε και ενα ισχυρο καθαριστικο για βιομηχανικη χρηση που χρησοπληρωσα.
τελος παντων ανακαλυψα οτι ενα blackedecker με βουρτσα (μεταλικη) αντι για τρυπανι κανει καλυτερη δουλεια. βουρτσες τετοιες (στρογγυλες) πουλανε στο praktiker πολυ φθηνα.
η περιστροφικη δυναμη της βουρτσας που ξυνει τη βρωμια δεν παλευεται με τιποτα.
οι δαγκανες εγιναν σαν καινουριες.
μετα τις βαφεις .
sod - Τετ 07 Φεβ 2007, 22:54:23
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν εβαψα εγω τιs δικεs μου αγορασα ενα kit για βαψιμο για δαγκανεs και ειχε το χρωμα και σπρευ καθαριστικο για τιs βρωμιεs!!!!
RASTAVIPER - Τετ 07 Φεβ 2007, 23:04:15
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
Οταν εβαψα εγω τιs δικεs μου αγορασα ενα kit για βαψιμο για δαγκανεs και ειχε το χρωμα και σπρευ καθαριστικο για τιs βρωμιεs!!!!


E,πες βρε ανθρωπε απο που το πηρες και ποσο..
panosgep - Πεμ 08 Φεβ 2007, 10:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ανεβάσετε και καμία φωτογραφία να δούμε και τα αποτελέσματα;
Γιατί αμφιβάλω για το κατά πόσο θα φαίνεται όμορφο.
Παίζει ρόλο και το χρώμα βέβαια...
fynos - Πεμ 08 Φεβ 2007, 19:00:56
Θέμα δημοσίευσης:
Κόκκινες με 266χιλ

http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/psclub%20photos/051fc8.jpg
http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/psclub%20photos/048ix0.jpg
MEMsound - Πεμ 08 Φεβ 2007, 19:08:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος αν και κάτι μου λέει ότι βάφτηκαν όπως ήταν πάνω στοαμάξι με αποτέλεσμα να έχουν βαφτείκαι τα ελατηριάκια που συγρατούν τα τακάκια.

Ακόμα πιο όμορφο αποτέλσμα θα είχε αν το βάψιμο γινόταν χωρίς τακάκια και ελατηριάκια φορεμένα

και ιδανικά γίνεται όταν έχεις τις δαγκάνες στα χέρια. Cool
RASTAVIPER - Πεμ 08 Φεβ 2007, 20:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Ωραίος αν και κάτι μου λέει ότι βάφτηκαν όπως ήταν πάνω στοαμάξι με αποτέλεσμα να έχουν βαφτείκαι τα ελατηριάκια που συγρατούν τα τακάκια.

Ακόμα πιο όμορφο αποτέλσμα θα είχε αν το βάψιμο γινόταν χωρίς τακάκια και ελατηριάκια φορεμένα

και ιδανικά γίνεται όταν έχεις τις δαγκάνες στα χέρια. Cool


Έτσι που θα τις κανω εγω, δηλαδη ε? Very happy Very happy
Σημερα να μου δειξεις για τα τακακια, αυριο περνω το κιτ και το σαββατο πεφτει το βαψιμο!
jonny_k - Τετ 03 Οκτ 2007, 01:30:50
Θέμα δημοσίευσης:
εγω μαγκες πηγα σε ενα μαγαζι που πουλαει χρωματα για αυτοκινητα του ειπα τι θελω να κανω κ αμεσως μου εδωσε λυση, μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειναι για μεγαλες θερμοκρασιες πηρα ενα μισοκιλο στο χρωμα που ηθελα και τις εβαψα με πιστολη βαφης κ δεν δεσμευτικα στα 4 βασικα χρωματα τις αγορας,βεβαια ειχε γινει ολη η προεργασια καθαρισματος κ χαρτοματος μην γινει ολο το αμαξι κ@#$ς με την παχνη απο το πιστολη,ασε που στεγνωνει σχετικα γρηγορα κ τα ταμπουρα μαζι , εδω κ 2 χρονια δεν εχουν παθει τιποτα.
http://i226.photobucket.com/albums/dd140/jonny_krav/DSCF2361.jpg
η φωτο αδικη το αποτελεσμα.
StorM_GmA - Τετ 03 Οκτ 2007, 12:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Κόκκινες με 266χιλ

http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/psclub%20photos/051fc8.jpg
http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/psclub%20photos/048ix0.jpg


μ' αρέσει που έβαψες και τις τάπες! κολλάει ωραία στο μάτι πάντως! ωραία
ιδέα Very happy
KONIORDOS - Σαβ 13 Οκτ 2007, 22:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
δλ αν τις βαψω με κανονικο χρωμα λετε να ξεβαψουν???????
Ghost Dog - Κυρ 14 Οκτ 2007, 03:01:10
Θέμα δημοσίευσης:
yeap... Neutral
kavaliotis - Δευ 31 Δεκ 2007, 10:58:34
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη αυτες τις μερες θα βαψω και εγω τις δικες μου δαγκανες, δεν εχω βρει καποιο μαγαζι που να εχει εξειδικευση ας πουμε σε αυτο το θεμα, αλλα πιστευω καθε μπογιατζης αυτοκινητων θα κανει καλη δουλεια ετσι? (Τα δικα μου χερια δεν πιανουν...). Πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι και για το κιτ της FOLIATEC ζηταει (με παραγγελια) καπου 55 ευρω, πολλα δεν ειναι?

Ξερετε κανα μαγαζι Καβαλα-Θεσσαλονικη που να ασχολειται? Αλλιως θα το παω εδω Καβαλα και οτι γινει...
RASTAVIPER - Δευ 31 Δεκ 2007, 13:20:21
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Επειδη αυτες τις μερες θα βαψω και εγω τις δικες μου δαγκανες, δεν εχω βρει καποιο μαγαζι που να εχει εξειδικευση ας πουμε σε αυτο το θεμα, αλλα πιστευω καθε μπογιατζης αυτοκινητων θα κανει καλη δουλεια ετσι? (Τα δικα μου χερια δεν πιανουν...). Πηγα λοιπον σε ενα μαγαζι και για το κιτ της FOLIATEC ζηταει (με παραγγελια) καπου 55 ευρω, πολλα δεν ειναι?

Ξερετε κανα μαγαζι Καβαλα-Θεσσαλονικη που να ασχολειται? Αλλιως θα το παω εδω Καβαλα και οτι γινει...


Εγώ το είχα πάρει από 1 μαγαζί στην Αθήνα και το κιτάκι ήταν αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά.Περιείχε όλα τα υλικά για να το κάνεις μόνο σου και η ποσότητα επαρκούσε για 2 φορές.
Το κιτάκι νομίζω είναι καμιά 25€.

Πάντως πολύ φασαρία για το τίποτα.Με τον καιρό και μόλις το αμάξι βγει στο δρόμο και αρχίσουν να λερώνονται τα φρένα, χάνουν το χρώμα τους και μόνο με καλό πλύσιμο θα το ξαναδεις.
Εκτός και αν είσαι πορωμένος και το πλένεις κάθε βδομάδα με πιστόλι πίεσης, για να φτάνει το νερό τόσο μέσα.
kavaliotis - Δευ 31 Δεκ 2007, 17:47:26
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
Εκτός και αν είσαι πορωμένος και το πλένεις κάθε βδομάδα με πιστόλι πίεσης, για να φτάνει το νερό τόσο μέσα.


Εχουμε μερη που με 1 ευρω πλενεις το αμαξι με αφρο και με νερο, οποτε δεν υπαρχει προβλημα εκει, σχεδον παντα το εχω καθαρο το αμαξι. Το εχω και σε πιλοτη οποτε ειμαι ΟΚ.

Πουθενα να παραγγειλω ονλινε το κιτ αυτο υπαρχει?
Snap5 - Παρ 01 Αύγ 2008, 10:48:51
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν ας επαναφέρω το θέμα μιας και σύντομα θα πάω κ εγώ για βαφή δαγκάνων με την ευκαιρία αλλαγής προφυλακτήρα αφού δεν παιζουν λεφτά για Brembo. Οι δαγκάνες θα βαφτούν με πυρόχρωμα. Όπως διάβασα στα προηγούμενα post πρέπει να καθαριστούν και να βαφτούν καλα/προσεκτικά.
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι αν τελικά ξεφλουδίζουν, δεδομένου ότι είναι πλέον παλιά post και έχετε τεστάρει τι έχει γίνει απο τοτε στις δαγκάνες σας και αν αξίζει τον κόπο Wink
Ghost Dog - Παρ 01 Αύγ 2008, 11:05:49
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Αυτο που με ενδιαφέρει είναι αν τελικά ξεφλουδίζουν, δεδομένου ότι είναι πλέον παλιά post και έχετε τεστάρει τι έχει γίνει απο τοτε στις δαγκάνες σας και αν αξίζει τον κόπο Wink

Αν γινει καλη δουλεια,οχι, δεν ξεφλουδιζουν.... Wink
PHSYBORG - Παρ 01 Αύγ 2008, 11:15:57
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
RASTAVIPER έγραψε:
Εκτός και αν είσαι πορωμένος και το πλένεις κάθε βδομάδα με πιστόλι πίεσης, για να φτάνει το νερό τόσο μέσα.


Εχουμε μερη που με 1 ευρω πλενεις το αμαξι με αφρο και με νερο, οποτε δεν υπαρχει προβλημα εκει, σχεδον παντα το εχω καθαρο το αμαξι. Το εχω και σε πιλοτη οποτε ειμαι ΟΚ.

Πουθενα να παραγγειλω ονλινε το κιτ αυτο υπαρχει?


off topic αλλα.......με 1 ευρω?????????? Shocked
kavaliotis - Παρ 01 Αύγ 2008, 13:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως αγορασα απο μαγαζι στην Θεσσαλονικη χρωμα ειδικο για δαγκανες, το πουλανε σε ολα τα μαγαζια με βελτιωτικο για αυτοκινητα, προς 45 περιπου ευρω. Τα αγορασα φετος, εχουν περασει μερικοι μηνες και αρκετα πλυσιματα με νερο υψηλης πιεσης αφου το πλενω μονος μου σε αυτα τα μερη με 1 ή 2 ευρω. Επειδη ειχα ακουσει οτι μπορει να ξεφλουδιστουν κτλ, εριχνα με πιεση πανω στις δαγκανες σε ολα τα πλυσιματα γιατι αυτος που μου τα εβαψε μου ειπε οτι δεν ξεβαφουν αυτα και οτι αν ξεβαψουν θα μου τα ξαναβαψει τζαμπα. Και μεχρι τωρα πραγματικα δεν εχουν παθει τιποτα, ουτε πολυ δουλεια ηθελε, ουτε και τελειος μπογιατζης ητανε αυτος, ενα μικρο παιδακι 17 χρονων που δουλευε σε γκαραζ μου τα εκανε με το πινελο που ειχε μεσα η συσκευασια.

Το αποτελεσμα απο την αλλη ητανε εκπληκτικο πραγματικα και ειναι απο αυτα τα πραγματα που αναρωτιεσαι γιατι τοσα χρονια δεν το ειχες κανει στο αμαξι σου, αφου ξεχωριζουν μεσα απο τις ζαντες και εντυπωσιαζουν με ελαχιστα λεφτα σε εξοδα. Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους!
Snap5 - Παρ 01 Αύγ 2008, 13:44:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ παιδια! Με πείσατε!! Thumb Left
NIKOLAOS - Παρ 28 Μάρ 2014, 21:37:05
Θέμα δημοσίευσης:
Επαναφέρω το θέμα και αν κάνω λάθος ή δεν κατάλαβα κάτι σωστά παραπάνω ζητάω συγνώμη! Μπορεί κάποιος αν δεν βαριέται να γράψει αναλυτικά τα βήματα για το βάψιμο της δαγκάνας? Θέλω να βάψω τις δικές μου οι οποίες δεν είναι πάνω στο αμάξι και τις έχω στα χέρια μου. Αστάρι χρειάζεται? Με Τι νούμερο γυαλόχαρτο να τις τρίψω? Χρειάζεται και διαλυτικό, αν ναι τι ακριβώς?
mathanas - Παρ 28 Μάρ 2014, 22:26:06
Θέμα δημοσίευσης:
τιποτα δε θελει, καθαρισε καλα, το πολυ πολυ τριψε λιγο με ενα ντουκοχαρτο και ψεκασε , εγω απλο κοκκινο της φωτιας ακρυλικο χρωμα εχω βαλει ετσι και δε παθαινει τπτ απολυτως....
christos_99 - Σαβ 29 Μάρ 2014, 00:16:40
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
τιποτα δε θελει, καθαρισε καλα, το πολυ πολυ τριψε λιγο με ενα ντουκοχαρτο και ψεκασε , εγω απλο κοκκινο της φωτιας ακρυλικο χρωμα εχω βαλει ετσι και δε παθαινει τπτ απολυτως....


ποσο θα κρατησει μ αυτον τον τροπο ειναι το θεμα. νερα, θερμκρασιες κλπ. ισως αρχισει και ξεφλουδιζει
Manos206 - Σαβ 29 Μάρ 2014, 11:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω το μονο που ειχα κανει ηταν να τις ψεκασω με καθαριστικο σπρει και μετα τις εβαψα.. 3 χρονια δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα..
NIKOLAOS - Σαβ 29 Μάρ 2014, 12:00:34
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστώ πολύ, αλλά θέλω να κάνω όσο πιο καλή δουλειά μπορώ. Επίσης η όλη ευχαρίστηση βρίσκεται στο ότι είναι κάτι που το κάνεις μόνος σου! Τις μαμά δαγκάνες που έχω τώρα στο αμάξι πήρα ένα απλό σπρέι, έβγαλα τις ζάντες, έριξα λίγο νερό, τις σκούπισα και τις έβαψα, ούτε εφημερίδες δεν έβαλα!!! Το μαγικό της υπόθεσης είναι ότι και μέχρι τώρα είναι μια χαρά και δεν έχει φύγει το χρώμα από πάνω! Μπορείτε όμως να καταλάβατε το ποσο μακριά είναι από αυτό που θέλω να κάνω τώρα.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr