PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - Cruise control

drdino - Δευ 05 Σεπ 2005, 01:48:53
Θέμα δημοσίευσης: Cruise control
γνωρίζετε αν μπορεί να αγοραστεί το χειριστίρο του cruise και να τοποθετηθεί εκ των υστέρων; είχα διαβάσει σε ενα site για 307 οτι γίνεται για αυτοκίνητα μετά κάποιας χρονολογίας παραγωγης. συνδέουν δηλα΄δη το χειριστήριο και κάνουν αλλαγή/αναβάθμιση στον εγκέφαλο. είναι αξιόπιστη μια τέτοια αλλαγή; αν ναι, τι κοστος να περιμενω; θα ρωτησω και την τριτη που εχω ραντεβου στην αντιπροσωπεια, αλλα να μην παω αδιαβαστος.
ευχαριστω!
gianic - Δευ 05 Σεπ 2005, 13:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
για εμας τους μικροτερους παιζει κατι τετοιο ? θα κανεις ενα κοπο να ρωτησεις ? ευχαριστω !
drdino - Δευ 05 Σεπ 2005, 13:44:14
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα, για το 206 δεν ξερω γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει στο αυτοκινητο αυτη η δυνατοτητα. καλωδιωση δλδ και τα σεχτικα. ξερεις αν υπαρχει στο διλιτρο ας πουμε, η στο rc? στο manual το εχει; γιατι εμενα το εχει. συζητηση να γινεται, απλως θελω να ξερω τι μου γινεται πριν παω στην lion.
gianic - Δευ 05 Σεπ 2005, 13:50:15
Θέμα δημοσίευσης:
που σαι ρε τουριστα να μας πεις ???
netblaster - Δευ 05 Σεπ 2005, 16:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 206 δεν προβλεπεται cruise control!!! Evil

Για το 307 τωρα, πρεπει να ισχυει αυτο που λες κιεσυ!!! Οτι δηλαδη ειναι εφικτο για αυτοκινητα μετα απο καποια χρονολογια και μετα!!! Wink Θεμα αξιοπιστιας δεν τιθεται, εφοσον ειναι plug n' play το χειριστηριο!!!
gianic - Δευ 05 Σεπ 2005, 16:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
οντως δεν εχουμε επισημα αλλα μηπως μπαινει και σε μας με καμια πατεντα ?
drdino - Δευ 05 Σεπ 2005, 17:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη μπορω να παρω ξεχωριστα το χειριστηριο και να το βαλω μονος μου; απλως φοβαμαι το χαρατσι στην lion. στο 206 λιγο δυσκολο. είναι με ηλεκτρογκαζο το δικο σου;
gianic - Δευ 05 Σεπ 2005, 18:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε γι αυτο το λεω !
drdino - Δευ 05 Σεπ 2005, 18:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
το κοβω αρκετα δυσκολο να γινει πατεντα. γιατι θα θελει καλωδιωση, αισθητηρες, και το δυσκολοτερο το θεμα με την ecu. εκτος αν υπαρχει ως extra το cruise. για δες στον καταλογο με τις ασφαλειες στο manual αν εχει καποια θεση...

τελικα δεν ξερει κανεις αν γινεται, ετσι; αδιαβαστος παω λοιπον...
Touristas - Δευ 05 Σεπ 2005, 20:35:06
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έχουμε και λέμε
Εάν η πλεξούδα του αυτοκινήτου έχει τις αναμονές και εφόσον ο εγκέφαλος του κινητήρα το υποστηρίζει θα παίξει κανονικά Very happy ….το έχω κάνει , αρκεί να είναι με ηλεκτρική πεταλούδα. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να δουλέψει και στο 206 Wink
Η μονάδα διακοπτών έχει αναμονή για το χειριστήριο του cruise control
ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ εάν δουλέψει θα πρέπει να δηλωθεί στην βάση δεδομένων τις Peugeot και δεν εννοώ εδώ Ελλάδα , έτσι ώστε αν θα χρειαστεί να γίνει κάποια στιγμή update στην ECU να μην το βγάλει εκτός.
Την πάτησα και τώρα δεν λειτουργή. Sad
gianic - Δευ 05 Σεπ 2005, 20:39:24
Θέμα δημοσίευσης:
αμαν φωτιες αναβεις κ . τουριστα .....
drdino - Τρι 06 Σεπ 2005, 02:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
γνωριζεις καθολου τιμη; ειναι δυσκολη η δηλωση στην peugeot; αν καταλαβα δηλαδη, αγοραζω το χειριστηριο, το πλαστικο της κολωνας ωστε να εχει τρυπα (ή το ανταλασσω, παιζει;), κανω update στην ecu ή δεν χρειαζεται; κανω και την δηλωση, και τελος;
drdino - Τρι 06 Σεπ 2005, 09:24:49
Θέμα δημοσίευσης:
ρωτησα σημερα, και μου ειπαν στην υποδοχη του σερβις οτι δεν γινεται γιατι πρεπει να αλλαξουν εγκεφαλους. τελικα τι παιζει; με εκνευρισαν και απο πανψ. λες και μου κανουν χαρη που μου φτιαχνουν το αμαξι. τι να πω.
netblaster - Τρι 06 Σεπ 2005, 14:13:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια, πως μπορει να δουλεψει στο 206 οταν δεν υπαρχει το αναλογο χειριστηριο και οι αναλογες υποδοχες??? Confused

Παντως με αυτα τα ηλεκτρονικα δεν ειναι να παιζεις!!! Για φανταστειτε να τρελαθει το μηχανημα και να μην κοβει την ταχυτητα οταν φρεναρεις (να μη βγαινει εκτος δηλαδη) ή να γκαζωνει μονο του ή αλλα τετοια... Exclamation
Touristas - Τετ 07 Σεπ 2005, 06:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Ρε παιδια, πως μπορει να δουλεψει στο 206 οταν δεν υπαρχει το αναλογο χειριστηριο και οι αναλογες υποδοχες??? Confused

Παντως με αυτα τα ηλεκτρονικα δεν ειναι να παιζεις!!! Για φανταστειτε να τρελαθει το μηχανημα και να μην κοβει την ταχυτητα οταν φρεναρεις (να μη βγαινει εκτος δηλαδη) ή να γκαζωνει μονο του ή αλλα τετοια... Exclamation

Η αρχιτεκτονικοί στα ηλεκτρικά του 206 είναι ίδια με το 307 η διαφορές που έχουν είναι σχετικά μικρές.
Αναμονή για το χειριστήριο του cruise control η μονάδα διακοπτών έχει σε όλα τα πολυπλεξικά.
Στα 1.4 8V δεν λειτουργεί λόγο έλλειψης ηλεκτρικής πεταλούδας, για το 16V όπως είπα και ποιο πάνω αν το υποστηρίζει μπορεί να δουλέψει.
Touristas - Τετ 07 Σεπ 2005, 06:55:34
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
ρωτησα σημερα, και μου ειπαν στην υποδοχη του σερβις οτι δεν γινεται γιατι πρεπει να αλλαξουν εγκεφαλους. τελικα τι παιζει; με εκνευρισαν και απο πανψ. λες και μου κανουν χαρη που μου φτιαχνουν το αμαξι. τι να πω.

Δεν θέλει αλλαγή απλά επειδή δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει για τους λόγους που ανέφερα.
Το χειριστήριο έχει περίπου 50ευρω.
volvos - Τετ 07 Σεπ 2005, 08:51:25
Θέμα δημοσίευσης:
...................................

Idea

ρε λες?

μπεεεε


αργυρη σε βλεπω για ομαδικη παραγγελια!
MEMsound - Τετ 07 Σεπ 2005, 09:17:41
Θέμα δημοσίευσης:
χμμμ ενδιαφέρον ακούγεται.... Wink
netblaster - Τετ 07 Σεπ 2005, 11:44:54
Θέμα δημοσίευσης:
Και πες οτι μπαινει σε 206!!! Το χειριστηριο που μπαινει??? Confused

Το C3 εχει τα κουμπακια στο τιμονι!!! Στο 206???
gianic - Τετ 07 Σεπ 2005, 14:10:35
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Και πες οτι μπαινει σε 206!!! Το χειριστηριο που μπαινει??? Confused

Το C3 εχει τα κουμπακια στο τιμονι!!! Στο 206???


ελα τωραααα τοσες πατεντες εχουμε βρει εκει θα κολωσουμε ????
Stevon - Τετ 07 Σεπ 2005, 14:58:18
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν , άν κοιτάξετε κάτω απο τον λεβιέ των φλάς-φώτων θα δείτε ένα τετραγωνάκι...σάν υποδοχή να το πώ??αφαιρείς αυτό και τοποθετείς το λεβιέ για το cruise control....
netblaster - Τετ 07 Σεπ 2005, 17:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
Λοιπόν , άν κοιτάξετε κάτω απο τον λεβιέ των φλάς-φώτων θα δείτε ένα τετραγωνάκι...σάν υποδοχή να το πώ??αφαιρείς αυτό και τοποθετείς το λεβιέ για το cruise control....


Στανταρ αυτο τωρα?!?!? Γιατι αν ηταν να μπαινει cruise control δεν θα το εγραφε μεσα στο εγχειριδιο, οπως και στο 307??? Confused

Αν μπαινει παντως και το κοστος αγορας-τοποθετησης ειναι περιπου στα 50κατι Ευρω που ειπε ο Αργυρης τοτε ειναι καλη φαση!!! Wink
netblaster - Τετ 07 Σεπ 2005, 17:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα απο λιγο ψαξιμο στο internet βρηκα οτι το 206 ΕΞΟΠΛΙΖΕΤΑΙ με cruise control!!!

Cruise-control handle from 307 to 206cc

Modifying a 307 cruise-control handle.
Did you install a 3th parity cruise control in your Peugeot 206?
Also have an ugly control handle?
Want to use a better handle?


I have modified a cruise-control handle from a Peugeot 307 for a John Gold cruise. The handle can be fitted in a slot that's already fitted in the car.




Part List.

Peugeot 307 Cruise-control handle (pn 6239.L0)
Resistor 1k5
Resistor 470R
Diode 5V6
Duo LED, 3 connections, CA. (or use the original LED)

The first modification.
First you need to open the peugeot handle. This can be done without damaging the handle. Then you can remove the on/off wheel from the axe. Then you can remove the two springs for the lockingpositions for off and on.
After that you can assemble the wheel and but it back in its original position. Then you need a small spring and mount it on the wheel and on the chassis of the handle. See the picture.



Making the LED connections.
The LED from tho original John Gold ruise is nessercy for the working of the cruise control. So you need to mount it anyway. If don't want to see it you can mount it inside the handle. Otherwise you need to drill a hole in the new handle. You can also use 2 seperate LED's.The schematic of the connections is below. The colors of the cable is correct. The red LED is connected to the green wire. That's logic!. Also the black wire is not used anymore. This wire is used for 2 LED's to light up the key's.



Making the switch connections.
First you need to cut off the connector at the end of the flexfoil. After that you can rub the flexfoil with a piece of sandpaper. Then you can make the connections according the the schemetic.



Last thing to do is mount it in the car. See the result underneed



Το κοστος συμφωνα με το site που το βρηκα ειναι 65E!!! Twisted evil

To modifying ειναι μια λεξη που δεν μαρεσει ιδιαιτερα, αλλα το θεμα ειναι οτι γινεται!!! Wink
drdino - Τετ 07 Σεπ 2005, 19:28:49
Θέμα δημοσίευσης:
το μεσημερι που ξαναπηγα, αφησα το τηλεφωνο μου σε εναν κυριο και ειπε οτι θα ρωτησει αθηνα. μου ειπε επισης πως ακομα και αν γινεται, το κοστος θα ειναι απαγορευτικο. δηλαδη φιλε τουριστα, η διαδικασια ειναι αγοραζω το χειριστηριο, κανω μια τρυπα στο πλαστικο της κολωνας ή το αλλαζω, το συνδεω, το δηλωνω στην peugeot και εγινε;
gianic - Τετ 07 Σεπ 2005, 22:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
γιωργο δεν μαζευομαστε ολοι μαζι να το κανουμε γιατι εχω πορωθειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι?????????????????????????????/ Twisted evil Twisted evil Twisted evil
netblaster - Πεμ 08 Σεπ 2005, 15:44:49
Θέμα δημοσίευσης:
Η απαντηση που πηρα μετα απο σχετικο email στην Peugeot:

Αγαπητέ κύριε Δημόπουλε,

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας για τα αυτοκίνητα PEUGEOT.

Σε συνέχεια της ερώτησής σας θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι δεν είναι δυνατή η τοποθέτηση CRUISE CONTROL στο συγκεκριμένο μοντέλο, μετά την αγορά του αυτοκινήτου.

Για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση

Γεώργιος Ρέτζιος
Τμήμα Marketing & P.R.


Τωρα, πως αυτος ο κυριος του τμηματος Marketing και P.R. ξερει απο μηχανολογικα ενας Θεος το ξερει!!! Πρεπει να του δειξω το παραπανω post μαλλον!!! Απλα ηθελα να δω την επισημη απαντηση στο ερωτημα αν μπαινει cruise control στο 206 εκ των υστερων!!!

κ.Αργυρη εχετε κατι νεοτερο (και πιο σιγουρο) να μας πειτε σχετικα με το θεμα???
STELIOS - Πεμ 08 Σεπ 2005, 16:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Stevon έγραψε:
Λοιπόν , άν κοιτάξετε κάτω απο τον λεβιέ των φλάς-φώτων θα δείτε ένα τετραγωνάκι...σάν υποδοχή να το πώ??αφαιρείς αυτό και τοποθετείς το λεβιέ για το cruise control....


Στανταρ αυτο τωρα?!?!? Γιατι αν ηταν να μπαινει cruise control δεν θα το εγραφε μεσα στο εγχειριδιο, οπως και στο 307??? Confused

Αν μπαινει παντως και το κοστος αγορας-τοποθετησης ειναι περιπου στα 50κατι Ευρω που ειπε ο Αργυρης τοτε ειναι καλη φαση!!! Wink


Στανταρ αυτο, το εχω προσεξει κ'εγω αυτο.

Πιθανοτατα σε αλλες χωρες (πχ. Γαλλια - Γερμανια) να εξοπλιζεται και το 206 με Cruise Control.
netblaster - Πεμ 08 Σεπ 2005, 16:17:36
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:

Στανταρ αυτο, το εχω προσεξει κ'εγω αυτο.

Πιθανοτατα σε αλλες χωρες (πχ. Γαλλια - Γερμανια) να εξοπλιζεται και το 206 με Cruise Control.


Εξοπλιζεται σιγουρα, γιατι τα περισσοτερα μεταχειρισμενα 206 στο εξωτερικο εχουν και Cruise control στον εξοπλισμο τους!!! Wink
STELIOS - Πεμ 08 Σεπ 2005, 16:19:30
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Μετα απο λιγο ψαξιμο στο internet βρηκα οτι το 206 ΕΞΟΠΛΙΖΕΤΑΙ με cruise control!!!

Cruise-control handle from 307 to 206cc

Modifying a 307 cruise-control handle.
Did you install a 3th parity cruise control in your Peugeot 206?
Also have an ugly control handle?
Want to use a better handle?



I have modified a cruise-control handle from a Peugeot 307 for a John Gold cruise. The handle can be fitted in a slot that's already fitted in the car.


http://www.ccfreunde.de/bilder/bastelecke_cruise_control/original.jpg

.............


To ατομο εδω εχει ειδη τοποθετησει Cruise Control του εμποριου (John Gold cruise) και απλα αλλαζει το χειρηστιριο με ενα απο 307 επειδη το αλλο ειναι ασχημο.
Δηλαδη ο μηχανησμος του Cruise Control δεν ειναι της Peugeot, ειναι Aftermarket και απλα ο τυπος αλλaζει το χειρηστιριο με peugeot.
netblaster - Πεμ 08 Σεπ 2005, 16:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, σωστη η διευκρινηση, απλα το θεμα ειναι οτι το ολο εγχειρημα γινεται!!! Και αν γινεται απο τριτους κατασκευαστες τοτε γινεται και μεσα απο την Peugeot!!! Kαι αν στρηριχθω σαυτα που ειπε ο Touristas πιο πανω, το μονο που χρειαζεται ειναι το χειριστηριο και ενας προγραμματισμος (αφου υπαρχει το ηλεκτρονικο γκαζι!!! Wink
Baphomet - Πεμ 08 Σεπ 2005, 16:29:07
Θέμα δημοσίευσης:
τι το θέλετε αυτό το διάολο και λυσσάξατε?? κουράζεται το ποδαράκι σας? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
gianic - Πεμ 08 Σεπ 2005, 17:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
τι το θέλετε αυτό το διάολο και λυσσάξατε?? κουράζεται το ποδαράκι σας? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


καλα μεχρι να μπω στο C4 τα ιδια ελεγα ... με το που ειδα να ρυθμιζει το γκαζι
ο φιλος μου με το χερι και να πηγαινει κρατωντας το τιμονι κοκκαλωσα και φυσικα ζηλεψα απιστευτα . Επειδη εγω ειμαι συνεχεια ταξιδια μου χρειαζεται απιστευτα αυτο το μαραφετι.... για μες στην πολη ειναι παντελως αχρηστο δεν το συζητω !
STELIOS - Πεμ 08 Σεπ 2005, 18:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
..........Επειδη εγω ειμαι συνεχεια ταξιδια μου χρειαζεται απιστευτα αυτο το μαραφετι....


Bασικα ΝΑΙ, πολυ χρησιμο για ταξιδια.
netblaster - Παρ 09 Σεπ 2005, 23:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
giannis_cc έγραψε:
..........Επειδη εγω ειμαι συνεχεια ταξιδια μου χρειαζεται απιστευτα αυτο το μαραφετι....


Bασικα ΝΑΙ, πολυ χρησιμο για ταξιδια.


Αφηστε που μειωνεται και η καταναλωση σε καποιο βαθμο!!! Πιο σταθερο γκαζι, και οταν χρειαζεται να επιταχυνει το κανει με τον καλυτερο δυνατο τροπο ωστε να διατηρηθει η επιλεγμενη ταχυτητα!!! Φρεναρει και μονο του στις κατηφορες (καταλαβαινετε τι εννοω κατηφορες ετσι, μην γινει καμια παρεξηγηση)!!! Wink
zafeirop - Σαβ 10 Σεπ 2005, 02:00:23
Θέμα δημοσίευσης:
Καμιά τροποπίηση για τα άμοιρα τα 8Vιδα δε παίζει ρε παιδιά;;;;

Θέλω και γω. Razz

Πάντως γενικότερα, εδώ στις αντιπροσωπείες της Θεσ/κης, το cruise control το λανσάρουνε ως αυτόματο πιλότο. Rolling eyes

Jesus.

Βέβαια, μετά τη σχετική ενημέρωση ο πωλητής δείχνει το αυτοκίνητο στον πελάτη, ανοίγει το καπό και με όλο θαυμασμό αναφωνεί!?!?!!?!

ΩΩωωωω. τι είναι αυτό το κλειστό πράμα στη μέση της μηχανής?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΕΕΕεεεεε αγαπητέ μου κύριε. Το μάυρο κουτί!!
Είναι στάνταρντ πλέον με τον αυτόματο πιλότο.

Sorry που είμαι λίγο off topic. Idea
netblaster - Σαβ 10 Σεπ 2005, 11:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η ελληνικη ονομασια του συστηματος ειναι αυτοματος πιλοτος!!! Οσο πλουσια και αν ειναι η γλωσσα μας εδω επεσε λιιιγο εξω...

Το C3 του ξαδερφου μου που ειναι 1.4 8ν (και μαλλον εχει ηλεκτρονικο γκαζι) το ειχε στανταρ παντως!!! Wink
Stevon - Σαβ 10 Σεπ 2005, 11:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
zafeirop έγραψε:

Πάντως γενικότερα, εδώ στις αντιπροσωπείες της Θεσ/κης, το cruise control το λανσάρουνε ως αυτόματο πιλότο. Rolling eyes

Jesus.



Ελληνιστί <<Ρυθμιστής Ταχύτητας>>.... Wink

Πάντως για ρώτα τον μπάς και εξοπλίζονται και με <<φλάπς>> Rotfl Tease
drdino - Κυρ 11 Σεπ 2005, 16:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
οχι οτι περιμενα να με παρουν τηλεφωνο, αλλα τελικα τιποτα. εντωμεταξυ η τσιμουχα υδροροης που αλλαξανε γιατι ειχε ξεκολλησει ξαναξεκολλησε, οποτε παω ξανα. μα ειναι δυνατον; με την ευκαιρια θα ξαναρωτησω, αλλα δεν το βλεπω να το κανουν αυτοι...[/list]
Touristas - Τρι 13 Σεπ 2005, 23:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον δεν καταλάβατε τι γίνεται.
Ξεκινάμε με το εξής.
Το αμάξι έχει αναμονές για το ρυθμιστή ταχύτητας?
Και όταν λέω το αμάξι εννοώ την πλεξούδα του.
Όπως είπα το χειριστήριο μπαίνει χωρίς πρόβλημα οπότε το λύσαμε αυτό
Πάμε πάρα κάτω…..
Ο εγκέφαλος το υποστηρίζει ?
Τι θέλω να πω με αυτό. Άντε και έχει και αναμονές και τα βάζουμε όλα όμορφα και ωραία. Το δηλώνουμε και στων εγκέφαλο του κινητήρα και στο BSI αλλά αυτό δεν λέει να δουλέψει με τίποτα (ότι έχω πάθει κι εγώ τώρα δηλαδή) τι κάνουμε τότε ?
Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γιατί απλά το λογισμικό του εγκεφάλου δεν παρέχει αυτή την δυνατότητα άσχετα αν υπάρχει επιλογή μέσα στο μενού.

Τουλάχιστον για την ώρα δεν έχω μπορέσει εγώ να κάνω κάτι για το δικό μου αν υπάρξει κάτι νέο θα το μάθετε.
drdino - Τετ 14 Σεπ 2005, 10:43:31
Θέμα δημοσίευσης:
αν θελεις τουριστα, ελεγξε το link αυτο
http://users.bigpond.net.au/skystar/peugeot307.
στο news, στο σημειο που λεει για το dam number, αναφερει και μετα απο ποιον αριθμο μπορει να τοποθετηθει το cruise control. μετα απο το 9466 μπορει. περιπου 2002 και μετα. επισης, σε αλλο σημειο αναφερει πως χρειαζεται "L5 emission control", και οχι L4. οποτε κατι τετοιο μαλλον παιζει.
Touristas - Τετ 14 Σεπ 2005, 11:02:17
Θέμα δημοσίευσης:
Το έχω ψάξει αρκετά δεν έχει να κάνει με αυτά…… το πρόβλημα είναι ότι όταν το πρωτόβαλα δούλευε αλλά ξέχασα να το περάσω στων server να κάνω δηλαδή up date στων εξοπλισμό που έχει το αμάξι.
Έτσι μετά από μία τηλεφόρτωση που έκανα στων εγκέφαλο το έβγαλε εκτός, ο λόγος το λογισμικό που κατέβηκε δεν έχει πλέων την δυνατότητα να το δουλέψει επειδή το αμάξι δεν το είχε από το εργοστάσιο.
drdino - Τετ 14 Σεπ 2005, 11:06:20
Θέμα δημοσίευσης:
κατάλαβα. ατυχία δηλαδη. φανταζομαι πως αν το κανω εγω σε δικο μου μηχανικο της peugeot θα χασω την εγγύηση, ετσι;
Touristas - Τετ 14 Σεπ 2005, 11:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είναι εξουσιοδοτημένο όχι αφού δεν θα βάλλεις κάτι εκτός peugeot
drdino - Τετ 14 Σεπ 2005, 11:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι εξουσιοδοτημενο, δυστυχως. μονο με peugeto, αλλα δεν ειναι επισημο. βεβαια υπαρχει και ενα αλλο εξουσιοδοτημενο στην θεσ/νικη, αλλα δεν ξερω αν θα δεχτουν. απο εργατικα μπορεις καθολου να υπολογίσεις;
drdino - Δευ 31 Οκτ 2005, 12:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν έχω εκνευριστεί άσχημα. εδώ και ενάμιση μήνα έχω ρωτήσει στην lion αν μπαίνει. και ο τύπος μου είπε πως θα ρωτήσει τα ανταλλακτικά στην αθήνα. ακόμα όμως να πάρει (λέει) απάντηση. τι να κάνω ρε παιδιά?
Ivang - Πεμ 15 Φεβ 2007, 02:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
Λίγο αργά βέβαια αλλά τώρα το είδα, τελικά υλοποιήθηκε το όλο εγχείρημα με το cruise control στο 307, μπορεί να μπεί στο 206 Question Question
drdino - Πεμ 15 Φεβ 2007, 04:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο τους άκουσες εσύ, άλλο τόσο τους άκουσα και εγώ. Laughing

Τπτ δεν έγινε.
Touristas - Παρ 16 Φεβ 2007, 08:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Όσο τους άκουσες εσύ, άλλο τόσο τους άκουσα και εγώ. Laughing

Τπτ δεν έγινε.


Δεν το βάλατε τελικά....... Rolling eyes Question
Ivang - Τετ 21 Φεβ 2007, 14:41:36
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε ρε παιδιά ... Shocked Shocked

Δεν ξέρω αλλά τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με το συγκεκριμένο θέμα και νομίζω ότι μήπως εντέλει μπορεί να γίνει (το έχω ψάξει λίγο στα ξένα forum). Για να σας "ανεβάσω" λίγο δείτε παρακάτω ...

cruise με 30 km/h ...


κλειστό (off) ...


ένδειξη στο καντράν ...


ο αντίστοιχος "μαγικός" διακόπτης ...


ποίημα ...


και τέλος σχηματικά το εγχείρημα ...






Touristas - Πεμ 22 Φεβ 2007, 08:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχω βρει χρόνο να το κάνω........ Confused
volvos - Πεμ 22 Φεβ 2007, 09:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη ποτε πιστευεις οτι θα βρεις χρονο να το κανεις εεεεε???

οταν γινεις παππους???εεεε???


2ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
Ivang - Πεμ 22 Φεβ 2007, 12:27:05
Θέμα δημοσίευσης:
"Στη βράση κολλάει το σίδερο", άντε τώρα που το ξανανοίξαμε το τόπικ να το βάλουμε κάτω να δούμε τι γίνεται ?

Λίγο που το είδα και από ξένα forum χρειάζεται καταρχήν το cruise-control από το 307 (στο 206 υπάρχει η αναμονή οπότε βολευόμαστε).
Χρειάζεται επίσης μια επαφή για το πεντάλ του φρένου (στο 206 είναι διαφορετικό από το 307) όπως φαίνεται στις φωτό παραπάνω.
Μετά υλοποιούμε το 1ο διάγραμμα καλωδιακά και το δηλώνουμε στο BSI.

Αν τα κάνουμε όλα αυτά θα δουλέψει ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?
drdino - Πεμ 22 Φεβ 2007, 19:57:23
Θέμα δημοσίευσης:
Χρειάζεται και επαφή για τον συμπλέκτη. Confused
Touristas - Παρ 23 Φεβ 2007, 07:47:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως εννοείς για το φρένo......τα περισσότερα 307 στον συμπλέκτη έχουν διακόπτη.
volvos - Παρ 23 Φεβ 2007, 09:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
μπεεεε

στο 206 δηλαδη θελει καλωδιο απο φρενο και συμπλεκτη?
Touristas - Παρ 23 Φεβ 2007, 10:39:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μπεεεε

στο 206 δηλαδη θελει καλωδιο απο φρενο και συμπλεκτη?


Όχι όλα τα περισσότερα έχουν.
Αυτό που πρέπει να έχει και είναι πιο σημαντικό είναι του φρένου.
drdino - Παρ 23 Φεβ 2007, 19:12:54
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Μήπως εννοείς για το φρένo......τα περισσότερα 307 στον συμπλέκτη έχουν διακόπτη.


Δεν το ήξερα.

Παντως, αν θυμάσαι σε είχε πάρει τηλ ο ηλεκτρολόγος από την λάιον εδώ να σε ρωτήσει τι και πώς. Αλλά ενώ μου είχε πει ότι θα με πάρει τηλ για να μου πει αν του έδωσαν το οκ για να το κάνει, δεν έγινε τπτ...
Touristas - Κυρ 11 Μάρ 2007, 09:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
Το λαμπάκι που είναι αναμένω στο καντράν στην φωτογραφία δεν είναι για το cruise control αλλά για των περιοριστή τις ταχύτητας του οχήματος.
Δηλαδή όπως το έχει τώρα δεν σε αφήνει να πας πάνω από 30χλμ.
Εάν δείτε στο χειριστήριο δεν έχει μόνο cruise αλλά και limit.
Το cruise control λειτουργεί πάνω από τα 50 και με 4η η 5η ταχύτητα στο κιβώτιο.
Στα 206 ένα πρόβλημα που υπάρχει και ψάχνω να βρω πως θα το ξεπεράσω , εάν αυτό γίνεται , είναι ότι το BSI δεν σε αφήνει να ενεργοποιήσεις την λειτουργία του cruise control η του περιοριστή.
bakclima - Κυρ 11 Μάρ 2007, 10:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
αντε Αργυρη ψαξτω μπας και μπαινει και σε μας Wink Wink Wink
drdino - Τρι 03 Απρ 2007, 13:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Kανένα νεότερο; Question Question Question Confused
Touristas - Τετ 04 Απρ 2007, 07:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Kανένα νεότερο; Question Question Question Confused


Έχουμε πει ότι στο δικό σου μπαίνει.
Σε βλέπω να κατεβαίνεις Αθήνα για να το βάλουμε. Cool
MEMsound - Τετ 04 Απρ 2007, 09:48:31
Θέμα δημοσίευσης:
....Αργύρη κάνε κάτι και για τα 206... Rolling eyes Rolling eyes
drdino - Τετ 04 Απρ 2007, 14:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το σκέφτομαι. Θα το παλέψω. Very happy Μπορείς να μου πεις ενδεικτικά κάποιο κόστος, έστω με πμ ώστε να αρχίσω το μάζεμα; Razz
Touristas - Πεμ 05 Απρ 2007, 07:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
....Αργύρη κάνε κάτι και για τα 206... Rolling eyes Rolling eyes

Θα πρέπει να έχω ένα αμάξι εδώ για να παίζω και να δω τι γίνεται.
Βλέπεις δεν έχουμε και 206 τώρα αλλιώς θα το είχα φτιάξει.
volvos - Πεμ 05 Απρ 2007, 08:07:20
Θέμα δημοσίευσης:
εχεισ εχεις...
ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΠΙΣΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΑΙ....
ευκαιρια να μου φτιαξεις και κανα τριξιμο Laughing Laughing Laughing
COOL ALEXIS - Πεμ 05 Απρ 2007, 10:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Θα πρέπει να έχω ένα αμάξι εδώ για να παίζω και να δω τι γίνεται.
Βλέπεις δεν έχουμε και 206 τώρα αλλιώς θα το είχα φτιάξει.


Νομίζω ότι τα παραλές...

Κάτσε να περάσει ο Άγιος Πάσχας και θα αποκτήσεις για αρκετό καιρό ένα μπλε 206 Exclamation Exclamation Exclamation

ΥΓ Κάνε του ότι θες αρκεί να περνάω τον Σταύρο Laughing
Touristas - Πεμ 05 Απρ 2007, 10:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου πάντως cruise control έχει........μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Πεμ 05 Απρ 2007, 11:50:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

εγω λεω να σουβλισεις ωστηριαααα


υ.γ. αλεξη μη ξεχαασεις να το μετρησουμε.
Ivang - Πεμ 05 Απρ 2007, 12:11:50
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε, άντε να παίρνουμε σειρά ... Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping
Stevon - Πεμ 05 Απρ 2007, 12:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:


ΥΓ Κάνε του ότι θες αρκεί να περνάω τον Σταύρο Laughing



Πέρασε η 1Απριλιά..........αγόρι....... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink
Touristas - Πεμ 05 Απρ 2007, 12:30:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δουλεύει κανονικά τώρα ποια εδώ και καιρό ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
Ωστήρια τι είναι αυτό ...... Scratch
fynos - Πεμ 05 Απρ 2007, 12:30:43
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη πες αλεύρι, το 206 σου σε γυρεύει Laughing
Πες μας και μια ενδεικτική τιμή !!
Touristas - Πεμ 05 Απρ 2007, 12:33:16
Θέμα δημοσίευσης:
206 χμμμμμ Scratch ......τι είναι αυτός ο αριθμός υπάρχει κάτι που λέγεται έτσι...!!! Silly Silly Silly
vinman - Πεμ 05 Απρ 2007, 16:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Το δικό μου πάντως cruise control έχει........μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


....και μένα... Silly Tease Laughing Laughing Laughing
kaisaras96 - Πεμ 26 Απρ 2007, 19:24:57
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
MEMsound έγραψε:
....Αργύρη κάνε κάτι και για τα 206... Rolling eyes Rolling eyes

Θα πρέπει να έχω ένα αμάξι εδώ για να παίζω και να δω τι γίνεται.
Βλέπεις δεν έχουμε και 206 τώρα αλλιώς θα το είχα φτιάξει.


Πωπω θέλω κι εγώ προσφέρομαι για δοκιμές... Rolling eyes
drdino - Τρι 08 Μάϊ 2007, 00:07:17
Θέμα δημοσίευσης:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing


Ναι λοιπόν, το 307 μου έχει cruise control πλέον! Θα ρίξω πάνω από 5 δεύτερα τον χρόνο στις σέρρες τώρα. Laughing

Σοβαρά, είναι πολύ καλό εργαλείο. Και άμα κάτσει και η φάση, θα αλλαχτεί και το πεντάλ και θα έχω και τον περιοριστή.

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool
bakclima - Τρι 08 Μάϊ 2007, 13:41:04
Θέμα δημοσίευσης:
αντε Αργυρη δοκιμασε και σε ενα 206 και αν μπαινει κατεβαινω Αθηνα Wink
volvos - Τρι 08 Μάϊ 2007, 14:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool


ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ που μας εχει στο φτυσιμο τοσο καιρο...
drdino - Τρι 08 Μάϊ 2007, 15:13:14
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
drdino έγραψε:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool


ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ που μας εχει στο φτυσιμο τοσο καιρο...


Με μένα ήταν σπαθί πάντως, αν και αρνήθηκε να τον κεράσω ένα χυμό. Evil Laughing
Touristas - Τρι 08 Μάϊ 2007, 20:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
drdino έγραψε:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool


ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ που μας εχει στο φτυσιμο τοσο καιρο...


Το cruise control σου έλειπε εσένα τώρα........................ Razz
vinman - Τρι 08 Μάϊ 2007, 20:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
volvos έγραψε:
drdino έγραψε:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool


ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ που μας εχει στο φτυσιμο τοσο καιρο...


Το cruise control σου έλειπε εσένα τώρα........................ Razz


Ελα ντέ... Laughing
Πές του τα ρε Αργύρη.... Wink
bakclima - Τετ 09 Μάϊ 2007, 20:05:37
Θέμα δημοσίευσης:
το θελω, το θελω, το θελω, το 'χω αναγκη πολυ!!! Laughing Laughing Laughing
volvos - Τετ 09 Μάϊ 2007, 20:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
volvos έγραψε:
drdino έγραψε:
Επόμενοοοοοοςςςς.... Laughing Laughing Laughing Laughing

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Αργύρη, εξαιρετικός με λίγα λόγια. Cool


ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ
ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ...
ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΜΑΣ που μας εχει στο φτυσιμο τοσο καιρο...


Το cruise control σου έλειπε εσένα τώρα........................ Razz


θεσ να παραθεσω κανενα απο εκεινα το ομορφα πρωινα πμ που σου στελνω καμια φορα αναλυοντας τι εχεις να φτιαξεις στο καρο μου
οπως επισης και την απαντηση που μου δινεις...δηλαδη καμια????

ΑΝΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΕΙΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΘΑ ΟΔΗΓΩ ΜΕ ΣΚΑΜΝΑΚΙ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!
TakisB - Πεμ 17 Μάϊ 2007, 12:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα!
drdino - Πεμ 28 Ιούν 2007, 01:21:31
Θέμα δημοσίευσης:
Aργύρη, αυτός πώς και έχει την ένδειξη στον πίνακα οργάνων; Rolling eyes
Μοντέλο 2004 είναι αυτουνού...

http://www.forum307.com/viewtopic.php?t=445


Touristas - Πεμ 28 Ιούν 2007, 06:03:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν δείχνει σε όλα έχει να κάνει και με το BSI.
Μπορούμε να το δοκιμάσουμε πάντως.
volvos - Πεμ 28 Ιούν 2007, 08:08:47
Θέμα δημοσίευσης:
eντος βδομαδας επομενης θα το δοκιμασει στο δικο μου και ας μη το ξερει ακομα................ Evil Laughing
drdino - Πεμ 28 Ιούν 2007, 16:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ok αργύρη, αν είναι όταν ξανακατέβω Αθήνα το κανονίζουμε.

Όλα καλά πάντως ως τώρα, και πάλι ευχαριστώ. Cool
Ivang - Πεμ 28 Ιούν 2007, 22:25:50
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε Πάνο κάνε κάτι κι αν πετύχει κατεβαίνω Αθήνα χαλαρά μόνο γι'αυτό ... Laughing Laughing Laughing
tino73 - Τρι 03 Ιούλ 2007, 22:32:52
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια! θελω και εγω...πως το βαζω? εχω ενα 307 1.4 16 βαλβιδο μπαινει στο δικο μου? ας μοθ απαντησει καποιος το θελωωω...παρα πολυ... δεν ξερω εαν το 1.4 16 βαλβιδο 90 αλογα εχει ηλεκτρογκαζο και αν μπορω...

ευχαριστω εκ των προτερων
νεο μελος (Μαρουσι αθηνα)
Touristas - Τετ 04 Ιούλ 2007, 06:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
tino73 έγραψε:
Καλησπερα παιδια! θελω και εγω...πως το βαζω? εχω ενα 307 1.4 16 βαλβιδο μπαινει στο δικο μου? ας μοθ απαντησει καποιος το θελωωω...παρα πολυ... δεν ξερω εαν το 1.4 16 βαλβιδο 90 αλογα εχει ηλεκτρογκαζο και αν μπορω...

ευχαριστω εκ των προτερων
νεο μελος (Μαρουσι αθηνα)


Ναι μπαίνει και στο δικό σου.
Τα 1.4 16V είναι με ηλεκτρική πεταλούδα.

Καλός ήρθες θα σε παρακαλούσα εάν μπορείς να φτιάξεις λίγο το προφίλ σου ευχαριστώ!
Εκ της Mod Team

tino73 - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 00:20:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ για την θετικη και γρηγορη απαντηση σου...
παντως στην peugeot στο χαλανδρι που ρωτησα μετα που μου ζητησανε
τον αριθμο πλαισιου (που εξαλλου αρχηζει απο 833 και νομιζω πως καπου διαβασα πως κανει) μου ειπε πως δεν μπαινει διοτι κανει μονο σε οσα εχουν πανω το ESP μεγα βλακεια...
θα μπορουσε λοιπον να βοηθησει κανεις κ να μου πει τον κωδ να το παραγγειλω και που να παω να μου κανουν τα απαρετιτιτα settings ;

Eυχαριστω για αλλη μια φορα...
tino73 - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 00:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
ο κωδικός του cruise control πρέπει να ειναι το 6239LO αν ξερει καποιος και μπορει να το επβαιβεωσει θα τόν ευχαριστούσα...

thnks
Touristas - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 06:44:18
Θέμα δημοσίευσης:
6239NK είναι ο κωδικός του χειριστήριου αλλά μπορεί να μην χρειαστείς μόνο αυτό.
Θα πρέπει το αμάξι να έχει γραμμές για τις εντολές στον εγκέφαλο εάν δεν έχει θα πρέπει κάποιος να στις περάσει. Επίσης ανάλογα αριθμό παραγωγής μπορεί να χρειαστεί και ένα διακόπτη ακόμα για το φρένο.
tino73 - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 07:33:20
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα, Tourista σε ευχαριστω πολυ, το θεμα ειναι ποιος θα τις περασει στον εγκεφαλο και αν ξερουν... υπαρχει καποια peugeot ποu στο περναει η σου κανουν ιστοριες? αυτο με το φρενο δεν το καταλαβα... βοηθα την κατασταση σημερα θα παραγγειλω το cruise control...
Tourista σε ευχαριστω ελπιζω να τα καταφερω...εαν καποιος του το εχουν σεταριε σε καποιο κεντρο peugeout ας πει
ευχαριστω
volvos - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 10:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
ο αργυρης δουλευει στη λαιον και το εχει κανει στο δικο του...μαλλον αυτος θα ξερει να στο κανει Laughing


επισης καιρος ειναι να το δοκιμασει και στο δικο μου...ΑΚΟΥΟΥΟΥΟΥΣ?
tino73 - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 15:49:38
Θέμα δημοσίευσης:
ok! θα παω στην λιον και θα ζητησω τον αργυρη...
αλλα δεν ξερω τιποτα αλλο... θα πω γιεα σας θελω τον αργυρη να μου βαλει το cruise control... ελπιζω να μη με κοιταξουν περιεργα...

ευχαριστω πρεπει να το βαλω αυγουστο θα παω ιταλια
fynos - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 15:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν λέμε Lion αινούμε στα κτέλ ? σίγουρα δουλεύει εκεί ο άνθρωπος ?
volvos - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 15:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
XAXAXAXA Laughing Laughing Laughing


kai μετα θα πας δαφνι και θα ζητας και εκει τον αργυρη???


στειλε του πμ (τουριστας γραφει ) και ρωτα τον οτι θες...
με το μαλακο γινεται μπαμπας και ειναι μες στη βλακιαση!
fynos - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 15:59:17
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

kai μετα θα πας δαφνι και θα ζητας και εκει τον αργυρη???

Αυτό πάει για εμένα ?
volvos - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 16:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
εσενα παει το καρμπον βρακακι και τιποτα αλλο... Laughing Laughing Laughing
Touristas - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 20:47:53
Θέμα δημοσίευσης:
Φταίω εγώ τώρα με της βλακείες που λες να μην στο φτιάξω αύριο τώρα που βρήκα την άκρη…..!!! Cool Cool
Whistling Whistling Whistling
drdino - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 20:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
Και σε μένα ο Αργύρης το έβαλε και είμαι 100000% ικανοποιημένος. Cool Cool Cool Cool Cool
tino73 - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 21:47:53
Θέμα δημοσίευσης:
ζηλεβωωωωωωω.......
drdino - Πεμ 05 Ιούλ 2007, 21:56:02
Θέμα δημοσίευσης:
Και καλά κάνεις, τα σπάει. Laughing Cool Cool Cool
volvos - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:25:07
Θέμα δημοσίευσης:
to eftiakse???
to eftiakse!!!
to eftiakse Shocked
drdino - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
explain... Laughing
volvos - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:50:26
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρητικα εξω απο τη λαιον υπαρχει πεταμενο ενα μαυρο 206 που εχει το πρωτο κρουζ κοντρολ σε 206...
αυτος ο αργυρης ρε γα**το ολο χερι στο αμαξι μου βαζει...

με βλεπω να κατεβαινω τη κηφισιας σταυροποδι απο το βραδυυυυυυυυυ
pappaki - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
θεωρητικα εξω απο τη λαιον υπαρχει πεταμενο ενα μαυρο 206 που εχει το πρωτο κρουζ κοντρολ σε 206...
αυτος ο αργυρης ρε γα**το ολο χερι στο αμαξι μου βαζει...

με βλεπω να κατεβαινω τη κηφισιας σταυροποδι απο το βραδυυυυυυυυυ


Από αύριο προβλέπω μεγάλη ουρά έξω από την Lion στην Άνοιξη...σε διάφορα χρώματα...καλό κουράγιο Αργύρη...
drdino - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil


έεετσι!!!! Razz Razz Razz
MEMsound - Παρ 06 Ιούλ 2007, 16:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
γκριΝ-δαλματίας-άλλο μαυρο-μπλε κλπ κλπ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:00:38
Θέμα δημοσίευσης:
αυριο ειναι σαββατο...

το κακο παπι ξερεις πιο ειναι?
το κινητο...που θα χτυπαει ασταματητα...............

ντριιιιν
-ελα ο μανθος ειμαι
-μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιιν
-ελα ο αρης ειμαι
-μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιιν
-ελα ο πακακις ειμαι
--μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιν
-ελα ο παναγιωτης ειμαι
σιγη....
-ΡΕ ΑΛΗΤΗ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ (και κλασικα...-μπαμ μου το κλεινει στα μουτρα ... Laughing Laughing Laughing )


οποτε αν θελετε να σας φτιαξει τιποτα απο δευτερα...προς θεου μη τον παρετε τηλ το σκ... Laughing Laughing Laughing
pappaki - Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:04:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αυριο ειναι σαββατο...

το κακο παπι ξερεις πιο ειναι?
το κινητο...που θα χτυπαει ασταματητα...............

ντριιιιν
-ελα ο μανθος ειμαι
-μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιιν
-ελα ο αρης ειμαι
-μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιιν
-ελα ο πακακις ειμαι
--μπαμ (του το κλεινει στα μουτρα η γυναικα...)
ντριιιν
-ελα ο παναγιωτης ειμαι
σιγη....
-ΡΕ ΑΛΗΤΗ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ (και κλασικα...-μπαμ μου το κλεινει στα μουτρα ... Laughing Laughing Laughing )


οποτε αν θελετε να σας φτιαξει τιποτα απο δευτερα...προς θεου μη τον παρετε τηλ το σκ... Laughing Laughing Laughing


Όπου να ναι θα σκάσει και το group buy, χειριστήρια cruise control...από τον μεγάλο οργανωτή του forum...με αυστραλέζικο γούστο...για να δούμε θα πετύχουμε καμιά καλύτερη τιμή...Μάνθο αν πας για το δικό σου πάρε και εμένα ένα...αλλά μην το βάψεις άσπρο... Very happy
MEMsound - Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:07:10
Θέμα δημοσίευσης:
εντάξυ παπί.
το δικό σου δεν θα το βάψουμε...
θα το ντύσουμε με δέρμα... Very happy
δωρεάν... χωρίς επιβάρυνση... Razz
volvos - Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
FANTAZESAI ΝΕΟΝ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ ???????Laughing
για να καταλαβαιτε τι χαιβανι ειναι αυτος ο μανθος...
περα απο τα νεον εχει βαψει ακομα και το epass μαυρο για να μη φαινεται η ασπρη επιφανεια απεξω ... Laughing
ειπαμε ...καποια μερα θα τον σταματησουν και ή τον μανθο ή το αμαξι θα το κρατησουν....



υ.γ.μη το πειραζεις το παιδι ΠΑΕΙ ΣΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ...
αφου δε μπορει να κανει αλλη διαιτα στο αμαξι ασχολειται με τον εαυτο του Wink
volvos - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 03:20:07
Θέμα δημοσίευσης:
δε το συζητηω...
ειναι και 4 το πρωι και εχω πιει και κατι τις παραπανω...
η καλυτερη βελτιωση που εχω κανει

γυρισα απο αιλαντ μεσω α.ο

το ειχα βαλει 120 και πηγαινε μονο του.
εγω σταυροποδι στη κυριολεξια κι το αμαξι να πηγαινει μονο του....

παντα το βραδυ οταν γυρνουσα σπιτι ειχα τη ταση να παταω λιγο πιο πολυ το γκαζι. λιγο ο αδειος δρομος λιγο η αναγκη να φτασω πιο γρηγορα και να ξεραθω στον υπνο...παντα το παταγα λιγο παραπανω...

σημερα πρωτη φορα το εγραψα στα παλια μου τα παπουτσια...
μακαρι να υπηρχε και κρουζ κοντρολ για το τιμονι να μη κουραζω τα χερακια μου Laughing


προβλεπω απο δευτερα λιστα αναμονης Cool
vinman - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 08:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ σας το είχα πεί ότι είναι καλό μαραφέτι το cruise control αλλά κάποιοι γελάγανε....
fynos - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 08:24:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά πιο είναι το κόστος για αυτό το χρήσιμο μαραφέτι ??
COOL ALEXIS - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 11:09:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικο...

Εμένα πάλι με βλέπω να το πουλάω και να πηγαίνω να παίρνω κάτι έτοιμο με ανάρτηση φρένα μπλοκέ και cruise control γιατί αλλιώς προκοπή δεν βλέπω Sad
bakclima - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 15:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον Αργυρη, μετα τις 15 Αυγουστου θα κατεβω Αθηνα, πες μου αν μπαινει στο 206 rc και πια ειναι η τιμη του μαζι με τα εργατικα.
Touristas - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 16:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς δεν υπάρχουν χειριστήρια και δεν ξέρω πότε θα φέρουν.
Αυτό που έβαλα στων Παναγιώτη (volvos) είναι δανικό και θα το βγάλω μόλις έρθουν.
drdino - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 17:18:39
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
λοιπον Αργυρη, μετα τις 15 Αυγουστου θα κατεβω Αθηνα, πες μου αν μπαινει στο 206 rc και πια ειναι η τιμη του μαζι με τα εργατικα.


Στο rc από όσο ξέρω δεν μπαίνει...
Touristas - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 18:11:31
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
bakclima έγραψε:
λοιπον Αργυρη, μετα τις 15 Αυγουστου θα κατεβω Αθηνα, πες μου αν μπαινει στο 206 rc και πια ειναι η τιμη του μαζι με τα εργατικα.


Στο rc από όσο ξέρω δεν μπαίνει...

Θα το κάνω εγώ να μπει… Wink
drdino - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 18:15:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη είχα διαβάσει ότι στην BSI είναι δηλωμένο ως absent. Aλλάζει αυτό;


Δλδ εγώ και ο volvos τυχεροί ήμασταν που προλάβαμε ε; Laughing
shark - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 20:32:42
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή μπαίνει και σε 206cc του 2001??οεο???
Touristas - Κυρ 08 Ιούλ 2007, 07:18:52
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Αργύρη είχα διαβάσει ότι στην BSI είναι δηλωμένο ως absent. Aλλάζει αυτό;


Δλδ εγώ και ο volvos τυχεροί ήμασταν που προλάβαμε ε; Laughing

Το BSI μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θες και ότι ώρα θες.
Βέβαια κάποια πράματα μπορείς να τα αλλάζεις αλλά δεν λειτουργούν πάντα.
Όσο για το αν είστε τυχερή….εσύ ναι μιας και ήταν το τελευταίο χειριστήριο που υπήρχε εδώ και το πείρες εσύ.

shark έγραψε:
Δηλαδή μπαίνει και σε 206cc του 2001??οεο???

Σε 206 του 2001 δεν μπαίνει
bakclima - Κυρ 08 Ιούλ 2007, 07:47:43
Θέμα δημοσίευσης:
αν θες στειλε μου με πμ ολους τους κωδικους που χρειαζονται και στα βρησκω-φερνω και το βαζεις
Touristas - Κυρ 08 Ιούλ 2007, 13:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
Από πού θα τα βρεις μιας και δεν υπάρχουν πουθενά όσων αφορά την Peugeot.
Δεν ξέρω στην Citroen αν το βρεις.
6239ΝΚ είναι ο κωδικός του χειριστηρίου.
fynos - Κυρ 08 Ιούλ 2007, 15:00:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη, τι τιμή το έδινε η Peugeot ?
Οπότε το δύσκολο να βρεθεί τώρα είναι το χειριστήριο ?
bakclima - Κυρ 08 Ιούλ 2007, 18:00:59
Θέμα δημοσίευσης:
μονο αυτο χρειαζεται Question
drdino - Δευ 09 Ιούλ 2007, 02:35:29
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
drdino έγραψε:
Αργύρη είχα διαβάσει ότι στην BSI είναι δηλωμένο ως absent. Aλλάζει αυτό;


Δλδ εγώ και ο volvos τυχεροί ήμασταν που προλάβαμε ε; Laughing

Το BSI μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θες και ότι ώρα θες.
Βέβαια κάποια πράματα μπορείς να τα αλλάζεις αλλά δεν λειτουργούν πάντα.
Όσο για το αν είστε τυχεροί….εσύ ναι μιας και ήταν το τελευταίο χειριστήριο που υπήρχε εδώ και το πείρες εσύ.



Nαι ρε συ, το ξέρω αυτό. Απλά οι αυστραλοί λένε ότι στο rc είναι δηλωμένο ως absent και δεν μπορεί να αλλάξει. Τέσπα, μακάρι να γίνεται. Cool
Touristas - Δευ 09 Ιούλ 2007, 06:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
μονο αυτο χρειαζεται Question

Για εσένα ναι μόνο αυτό χρειάζεται.
volvos - Δευ 09 Ιούλ 2007, 08:32:36
Θέμα δημοσίευσης:
sorry αμα τα κανουμε παραγγελια δε μπορουν να φερουν?
εστω και σε 1-2 μηνες??

τιμη ποσο εχει ακριβως??
να ξερω τι θα πληρωσω Laughing




(λες να το επινοικιασω στον κουλο???)
COOL ALEXIS - Δευ 09 Ιούλ 2007, 08:43:41
Θέμα δημοσίευσης:
Λες να υπάρχει στην Ιταλία Question Question Question

Οέο Wink
volvos - Δευ 09 Ιούλ 2007, 08:54:25
Θέμα δημοσίευσης:
για να μη γκρινιαζεις θα κατεβουμε με το δικο μου αναβαση και θα αφησεις το δικο σου στον αργυρη να το .............κοιταει Laughing
fynos - Δευ 09 Ιούλ 2007, 09:35:16
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
bakclima έγραψε:
μονο αυτο χρειαζεται Question

Για εσένα ναι μόνο αυτό χρειάζεται.

Σε μένα Αργύρη, τι άλλο θέλει για να μπει ?
Έλεγα μια και θα το αφήσω εκεί σε εσάς για μια εβδομάδα σχεδόν, μήπως κάναμε και αυτό . . . . .
Citroen & Peugeot, θέλουν παραγγελία και για παράδοση στις 10 μέρες. .
MEMsound - Δευ 09 Ιούλ 2007, 09:47:48
Θέμα δημοσίευσης:
ε να παραγγείλουμε τότε... Wink
Αργύρη χρειαζόμαστε κάτι άλλο?
fynos - Δευ 09 Ιούλ 2007, 09:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για να γίνει παραγγελία χρειάζεται κάποια προκαταβολή, για ιδιώτη τουλάχιστον, και από Peugeot κοστίζει 55 euro & Citroen 60 euro.
MEMsound - Δευ 09 Ιούλ 2007, 10:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
λογικό μου ακούγεται Wink
Ivang - Δευ 09 Ιούλ 2007, 13:09:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη για μένα multiplex 2002 εκτός από το χειριστήριο χρειάζεται κάτι άλλο Question Question
Touristas - Τρι 10 Ιούλ 2007, 06:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Αργύρη για μένα multiplex 2002 εκτός από το χειριστήριο χρειάζεται κάτι άλλο Question Question

Θα χρειαστεί να περαστούν καλώδια στων εγκέφαλο. Θέλει και ένα διακόπτη ακόμα στο φρένο αλλά αυτό εξαρτάτε από το τι βαλβίδα στοπ έχει το αμάξι.
bakclima - Τρι 10 Ιούλ 2007, 20:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αργυρη σημερα πηρα τον διακοπτη (ενα τελευταιο ειχε) απο την λαιον, στειλε μου το κινητο σου με πμ να κανονισουμε Wink
volvos - Τρι 10 Ιούλ 2007, 20:52:38
Θέμα δημοσίευσης:
γιωργο ποσο σου πηγε το μαλλι?

αργυρη καποια στιγμη βγαλε ενα κοστολογιο κομπλε με την εργασια γιατι με εχουν πρηξει στις ερωτησεις τα μικρα στρουμφακιαααα
Ivang - Τετ 11 Ιούλ 2007, 09:16:35
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Θα χρειαστεί να περαστούν καλώδια στων εγκέφαλο. Θέλει και ένα διακόπτη ακόμα στο φρένο αλλά αυτό εξαρτάτε από το τι βαλβίδα στοπ έχει το αμάξι.


Μπορώ να βοηθήσω σ'αυτά που λείπουν ή απλά να στο φέρω και το βλέπεις όταν το επιχειρήσουμε ?
bakclima - Τετ 11 Ιούλ 2007, 16:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
53,88 o διακοπτης
drdino - Πεμ 12 Ιούλ 2007, 22:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
Για όσους βιάζονται...
Touristas - Παρ 13 Ιούλ 2007, 05:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Touristas έγραψε:
Θα χρειαστεί να περαστούν καλώδια στων εγκέφαλο. Θέλει και ένα διακόπτη ακόμα στο φρένο αλλά αυτό εξαρτάτε από το τι βαλβίδα στοπ έχει το αμάξι.


Μπορώ να βοηθήσω σ'αυτά που λείπουν ή απλά να στο φέρω και το βλέπεις όταν το επιχειρήσουμε ?

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μόνο των αριθμό πλαισίου στείλε μου με πμ

drdino έγραψε:
Για όσους βιάζονται...

Έχει και limit αυτό επάνω… Smile
volvos - Παρ 13 Ιούλ 2007, 07:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
?
αυτο το λιμιτ σε μενα γιατι δε λειτουργει?

επισης αργυρη επρεπε να δειχνει και σε μενα ενδειξεις στη μικρη οθονη ή δε παιζει αυτο στα 206?


υ.γ. δηλαδη υπαρχουν 2 χειριστηρια με και χωρις λιμιτ? εξου και οι διαφορες στις τιμες που λεγατε?
Ivang - Παρ 13 Ιούλ 2007, 12:26:59
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Για όσους βιάζονται...


Καλά εεε, το να χτυπιέστε μεταξύ σας είναι το κάτι άλλο ... Smile colors Smile colors
Touristas - Σαβ 14 Ιούλ 2007, 07:06:57
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
?
αυτο το λιμιτ σε μενα γιατι δε λειτουργει?

επισης αργυρη επρεπε να δειχνει και σε μενα ενδειξεις στη μικρη οθονη ή δε παιζει αυτο στα 206?


υ.γ. δηλαδη υπαρχουν 2 χειριστηρια με και χωρις λιμιτ? εξου και οι διαφορες στις τιμες που λεγατε?

Για να δουλέψει το limit θες και άλλο πετάλι γκαζιού ……
Ενδείξεις η συγκεκριμένη έκδοση του BSI δεν υποστηρίζει
fynos - Τρι 17 Ιούλ 2007, 00:52:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τι κόστος μπορεί να έχει μόνο το πεντάλ ??
Touristas - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 07:06:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το πετάλι γκαζιού για το 206 έχει 370ευρώ και 155ευρώ έχει του 307.
MEMsound - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 08:37:43
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα για τα 206 των volvos/fynos/coolalexis/memsound/pappaki/stevon (του ήδη ξέρω ότι ενδιαφερόμαστε σοβαρά να το βάλουμε) χρειαζόμαστε μόνο το χειρηστήριο με κωδ: 6239ΝΚ???

Αν μαζευτούν κάμποσα κομμάτια (πχ 10) να κανονήσω με τον Βελιμεζάκη καμία καλήτερη τιμή... Wink Wink ?[/img]
volvos - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 08:45:18
Θέμα δημοσίευσης:
ayto το χειριστηριο ειναι χωρις το λιμιτ εεε??
COOL ALEXIS - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 09:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Fynos το τσίμπησε το δικό του Wink

Όσο για τους υπόλοιπους και τα 50κάτι μια χαρά τιμή είναι αρκεί να έρθουν κάποια στιγμή Exclamation Exclamation Exclamation
pappaki - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 09:42:39
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Άρα για τα 206 των volvos/fynos/coolalexis/memsound/pappaki/stevon (του ήδη ξέρω ότι ενδιαφερόμαστε σοβαρά να το βάλουμε) χρειαζόμαστε μόνο το χειρηστήριο με κωδ: 6239ΝΚ???

Αν μαζευτούν κάμποσα κομμάτια (πχ 10) να κανονήσω με τον Βελιμεζάκη καμία καλήτερη τιμή... Wink Wink ?[/img]


Γι αυτο οταν θα γίνουν πάλι εκλογές. εγώ θα ψηφίσω δαγκωτό Μανθουμελ!Καταλαβαίνει και αφουγκράζεται το απλό μέλος. Μου τα χαλάει λίγο στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης, αλλά ουδείς τέλειος.
MEMsound - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 09:48:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλησα με Αργύρη.
ΟΛΟΙ (όσοι ενδιαφερόμαστε) θα χρειαστούμε αυτό το χειρηστήριο.
Αλλά μερικοί θα χρειαστούν και μερικά ακόμα πραγματάκια.Επειδή είχε δουλειά δεν ήθελα να τον καθηστερήσω παραπάνω.

πχ το δικό μου θέλει μόνο αυτό, του Αλέξη και κάτι ακόμα και είναι λίγο πιο μπερδεμένο στο προγραμματισμό κλπ κλπ κλπ

Προφανώς έχει να κάνει με την εκδοσή του BSI (φαντάζομαι)

Οπότε ΑΝ θέλετε κανονίζουμε να παρουμε τα χειρηστήρια και μετά ο καθένα ότι ακόμα χρειαστεί το κανονίζει με τον Αργυρη.
fynos - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 13:30:45
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Το πετάλι γκαζιού για το 206 έχει 370ευρώ και 155ευρώ έχει του 307.

Ναι έρχεται το εγκεφαλικό το βλέπω . . . .
Τι διαφορά έχει το δικό μου πεντάλ με το άλλο ? παραπάνω ποτενσιόμετρο ?
fynos - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 13:34:36
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

πχ το δικό μου θέλει μόνο αυτό, του Αλέξη και κάτι ακόμα και είναι λίγο πιο μπερδεμένο στο προγραμματισμό κλπ κλπ κλπ

Προφανώς έχει να κάνει με την εκδοσή του BSI (φαντάζομαι)

Μακάρι και το BSI να πηγαίνει όπως και ο εγκέφαλος του κινητήρα !
Όσο πιο παλιός τόσο το καλύτερο . . . . ορμώμενος από τον mafia που έχει ένα τρεξιματάκι παραπάνω από εμάς !
Ivang - Πεμ 19 Ιούλ 2007, 15:15:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Άρα για τα 206 των volvos/fynos/coolalexis/memsound/pappaki/stevon (του ήδη ξέρω ότι ενδιαφερόμαστε σοβαρά να το βάλουμε) χρειαζόμαστε μόνο το χειρηστήριο με κωδ: 6239ΝΚ???

Αν μαζευτούν κάμποσα κομμάτια (πχ 10) να κανονήσω με τον Βελιμεζάκη καμία καλήτερη τιμή... Wink Wink ?[/img]


Βάλε κι εμένα, βάλε κι εμένα ... Multi color Multi color Multi color
shark - Παρ 20 Ιούλ 2007, 07:56:16
Θέμα δημοσίευσης:
Να ξανακάνω μία ερώτηση; Το 206 CC mod 2001 δεν έιναι multiplexing?Δεν έχει BSI?Δεν παίρνει Cruise Control?
Touristas - Παρ 20 Ιούλ 2007, 10:31:40
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν μπενει.......
fynos - Τρι 31 Ιούλ 2007, 15:34:35
Θέμα δημοσίευσης:
Που είναι αυτό το παλικάρι . . . . Whistling
marios206 - Τρι 31 Ιούλ 2007, 17:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
και στο 207 λειτουργεί άψογα.
το δοκίμασα χθες και δουλέυει κανονικότατα.
Κωδικός 6242Z9 ( 59,74 euro)
και μία διαμόρφωση στο BSI και στην ECU.
Αν κάποιος θέλει και τον περιοριστή τοτε πάει ο διακόπτης
6242Ζ8 αλλά εκεί θέλει και αλλαγή πεταλιέρας γκαζιού.
Εκτός και αν ο φίλος Αργύρης ξέρει μήπως με την καινούργια πεταλιέρα θέλει και κάποια διαφορετική σύνδεση.Για κάποιες στιγμές λειτουργούσε και ο περιοριστής αλλά μόλις πατούσα πιο πολυ το γκάζι μου το έβγαζε εκτός δείχνοντας παύλες στην οθόνη και στο διαγνωστικό συνεχές σφάλμα , συνάφεια αισθητήρα πεντάλ γκαζιού.Οπότε υποθέτω ότι μονο με την διαφορετική πεταλιέρα θα λειτουργήσει και αυτό κανονικά εκτός και αν είναι διαφορετικό το φις της σύνδεσης.Αν ξέρεις κάτι φίλε Αργύρη και μπορείς να βοηθήσεις σε κάποια πληροφορία στο θέμα πεταλιέρας θα ήμουνα ευγνώμων.
Touristas - Τετ 01 Αύγ 2007, 06:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
Το χειριστήριο που έβαλες εσύ έχει και των περιοριστή.
Για να δουλέψει πρέπει να αλλάξεις και το πετάλι του γκαζιού και πολύ πιθανών να χρειαστούν και κάποιες γραμμές από το πετάλι προς των εγκέφαλο εάν δεν υπάρχουν.
fynos - Τετ 01 Αύγ 2007, 08:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτά για να δουλέψει ο περιοριστείς, για της υπόλοιπες λειτουργίες δεν έχουμε πρόβλημα ??? Πως θα μπορούσαμε να ξέρουμε, αν το BSI υποστηρίζει της ενδείξεις ??



P.S.Κανόνισε το απόγευμα που έλεγες για να τα πούμε και από κοντά !
marios206 - Τετ 01 Αύγ 2007, 08:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το δοκιμάσω και με την πεταλιέρα και θα ενημερώσω!
volvos - Τετ 01 Αύγ 2007, 12:33:04
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:

P.S.Κανόνισε το απόγευμα που έλεγες για να τα πούμε και από κοντά


ΒΑΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ...ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΓΥΡΗ...
ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...

LEAVE ARGIRIS ALONE......
Steve - Τετ 01 Αύγ 2007, 16:16:15
Θέμα δημοσίευσης:
PUT THE KOT-ARGIRIS DOWN SLOWLY!!!
bakclima - Δευ 06 Αύγ 2007, 07:01:56
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα με ειπε ο Αργυρης οτι σε μενα σεν μπαινει Crying or Very sad , οποιος θελει μπορω να του δωσω τον δικο μου διακοπτη, επισης θα ειναι Τριτη -Τεταρτη Αθηνα αν καποιος θελει να γλυτωσει τα μεταφορικα, το τηλ μου ειναι 6938821722, ειναι λιγο off topic.
Ghost Dog - Δευ 06 Αύγ 2007, 11:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο,οντως, το βαλαμε επανω στο δικο μου και ο εγκεφαλος δεν μας επιτρεπει να το ενεργοποιησουμε...
xrisa-xs - Δευ 06 Αύγ 2007, 18:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
στο δικό μου ίσως???????? Rolling eyes
fynos - Δευ 06 Αύγ 2007, 19:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον εσύ πρέπει να είσαι 8v και με ντίζα στο γκάζι !!
Αν είναι έτσι ΟΧΙ
xrisa-xs - Δευ 06 Αύγ 2007, 19:21:52
Θέμα δημοσίευσης:
8v είμαι σίγουρα..
για τα υπόλοιπα....... εε..... θα ρωτήσω τη μαμά μου και θα σου πω
Lef205 - Δευ 06 Αύγ 2007, 19:26:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Γιωργο,οντως, το βαλαμε επανω στο δικο μου και ο εγκεφαλος δεν μας επιτρεπει να το ενεργοποιησουμε...

Οχι ρε γα**το! Laughing
VASDUKE - Τετ 15 Αύγ 2007, 14:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ CRUISE CONTROL ΣΤΟ 207 GT ΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ.ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑΝ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΑΠΟ ΓΑΛΛΙΑ ΠΛΕΟΝ.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ
netblaster - Πεμ 16 Αύγ 2007, 20:34:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 206 1.4 16ν XS 2005 μοντελο μπαινει???

Εχω ψιλομπερδευτει...

Μπορει να γινει τοποθετηση του χειριστηριου και ο προγραμματισμος σε οποιοδηποτε επισημο Peugeot ή χρειαζεται καποια "πατεντα" που εχει βρει ο Αργυρης???
netblaster - Παρ 17 Αύγ 2007, 15:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλησα σημερα μενα φιλο που δουλευει σε τμημα ανταλλακτικων σε επισημη αντιπροσωπεια και μου ειπε οτι μπορει να μου βρει το χειριστηριο, αλλα ρωτησε ενα μηχανικο εκει και του ειπε οτι δε γινεται να μπει εκ των υστερων σε 206!!!

Με βαση τα οσα διαβασα παραπανω μαλλον γινεται, αλλα θα ηθελα καποιος να με διαβεβαιωσει αν προκειται για κατι που μπορει να γινει σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο ή μπορει να το κανει μονο Αργυρης...
Touristas - Κυρ 19 Αύγ 2007, 08:54:40
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει καμία πατέντα για το cruise control.
Στα περισσότερα 206, (για αυτά που έχουν ηλεκτρική πεταλούδα μιλάμε πάντα) χρειάζονται κάποια έξτρα καλώδια για των εγκέφαλο και ίσως και μια άλλη βαλβίδα , διακόπτης, για τα φώτα των φρένων.
Το άλλο πρόβλημα και ποιο βασικό είναι να σε αφήνει ο εγκέφαλος να ενεργοποιήσεις την παράμετρο του cruise control.
marios206 - Τρι 28 Αύγ 2007, 10:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
Με πεταλιέρα και διακόπτη δούλεψε τελικά και το limit και το cruise
σε GT.
οπότε αν κάποιος ενδιαφέρετε μόνο για cruise βάζει μόνο διακόπτη.
Αν κάποιος ενδιαφέρετε και για τα 2 και πεταλιέρα και διακόπτη.

Αυτά... Very happy
tino73 - Δευ 22 Οκτ 2007, 17:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα σας... TELIKA παριγγειλα το cruise control σημερα!!! το αποφασισα ο κωδικος μου ειπαν αλλαξε και απο 6239NK ειναι το
6242z9 !!!μπορει να το επιβαιβαιωσει κανεις? δεν θα ηθελα να εχω παραγγειλει λαθος κωδικο! εγω δεν θελω τον περιωριστη ....θελω μονο το cruise κ σε δυο μερες θα το εχω...αντε ελπιζω να πανε ολα καλα και να βρεθει καποια πεζο να μου κανει τα upgrade στο bsi εαν καπιοος απο εσας ξερει κανα καλο πεζοταδικο που μπορει κ ξερει απο τετοια ας πει!!!
εχω ενα 307 1.4 16v

σας ευχαριστω
Ghost Dog - Δευ 22 Οκτ 2007, 17:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
tino73 έγραψε:
...........................
ο κωδικος μου ειπαν αλλαξε και απο 6239NK ειναι το
6242z9 !!!μπορει να το επιβαιβαιωσει κανεις?

Οντως ετσι ειναι... Wink
tino73 - Δευ 22 Οκτ 2007, 17:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω...
βρε παιδια λετε να μπει χωρις ιστοριες ?
η θα μου βγαλει την ψυχη?
tino73 - Τετ 24 Οκτ 2007, 19:41:38
Θέμα δημοσίευσης:
συγγνωμη να ρωτησω σε οσους ξερουν... ακουσα για το ccontrol οτι παιζει και καποιο ρολο ο εγκεγαλος δηλαδη εαν ειναι BOSH , SIEMENS η MAGNETTI MARELLI αληθεβει? για να δουλεψει αψογα πρεπει να ειναι bosh εμενα ειναι magnetti marelli και μπορει να μην ειναι κ πολυ συμβατο.
αληθεια ειναι η ραδιο αρβιλα?
ευχαριστω και sorry για τις πολλες ερωτησεις!!!
Ghost Dog - Πεμ 25 Οκτ 2007, 04:30:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ισχυει... Sad
Το παιρνεις και "ααααν σου κατσει" Wink
tino73 - Κυρ 28 Οκτ 2007, 12:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα και παλι παιδια!!!
τελικα εκανα μονος μου την εγκατασταση του cruise control ειναι πολυ
απλη υποθεση μπαινει πανευκολα αρκει να ξεβιδωσεις 2 βιδες μα κατσαβιδι torx 20 στο κατω μερος του τιμονιου και να βγαλεις ενα καλλημα κ να κουμποσεις το χειριστηριο σαν 'LEGO'...
το θεμα ειναι τωρα πιος θα μου το ΣΕΤΑΡΕΙ? ξερει κανει απο εσας πιος ποια Peugeot μπορει να μου το ΚΑΝΕΙ? μενω ΑΘΗΝΑ και αυριο κ μαθαυριο εχω ρεπο...απο οτι αντιλανβανωμαι δεν πρει να θελει κ πολυ ωρα...

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!
fynos - Κυρ 28 Οκτ 2007, 12:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
Το να βάλεις το χειριστήριο πάνω στο τιμόνι, δεν είναι ούτε η αρχή !
Θέλει μια extra καλωδίωση μέχρι των εγκέφαλο και προγραμματισμό στο BSI που οι πιθανότητες να μην λειτουργήσει είναι 50%, και χωρείς ενδείξεις στο καντράν.
Αν θες, διάβασε της πίσω σελίδες θα μάθεις πολλά !
Πάρε τηλ στα κεντρικά της Lion και αν έχουν κέφι ίσος και να σε εξυπηρετήσουν !
tino73 - Κυρ 28 Οκτ 2007, 15:34:17
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα, extra καλωδιοση χρειαζεται σε οσα δεν εχουν ηλεκτογκαζο στα 8βαλβιδα η σε οσα δεν εχουν 2σενσορες συο πεταλι του φρενου...
στιν δικια μου περιπτωση ειναι μονο θεμα σεταρισματος και ΟΧΙ να περαστουν extra καλωδια.
fynos - Κυρ 28 Οκτ 2007, 16:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μακάρι . . . . άντε με το καλό !
fynos - Δευ 03 Δεκ 2007, 18:08:50
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Με πεταλιέρα και διακόπτη δούλεψε τελικά και το limit και το cruise
σε GT.
οπότε αν κάποιος ενδιαφέρετε μόνο για cruise βάζει μόνο διακόπτη.
Αν κάποιος ενδιαφέρετε και για τα 2 και πεταλιέρα και διακόπτη.

Αυτά... Very happy


Και από ενδείξεις και για το limit τι έγινε ?
marios206 - Πεμ 06 Δεκ 2007, 14:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
marios206 έγραψε:
Με πεταλιέρα και διακόπτη δούλεψε τελικά και το limit και το cruise
σε GT.
οπότε αν κάποιος ενδιαφέρετε μόνο για cruise βάζει μόνο διακόπτη.
Αν κάποιος ενδιαφέρετε και για τα 2 και πεταλιέρα και διακόπτη.

Αυτά... Very happy


Και από ενδείξεις και για το limit τι έγινε ?


στο GT οι ενδείξεις κανονικά και στο cruise και στο limit.
με διακόπτη και πεταλιέρα μαζί.
Η νέα παταλιέρα έχει στον πάτο της έναν διακόπτη..οπότε όταν έχεις ενεργοποιημένο το limit αν θέλεις στιγμιαία να προσπεράσεις..πατάς μία τέρμα κάτω το γκάζι σαν kickdown για να απενεργοποιηθεί το limit και μόλις ξαναπέσεις στο όριο που έχεις ζητήσει ξαναμπαίνει σε λειτουργία μόνο του.
Steve - Τετ 18 Ιούν 2008, 13:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
Επιβεβαιώνω το 6242Z9

Η Αθήνα μας το δίνει σε τιμή του servicebox 62,42 euro.

Ο νταβάς της Λάρισας το δίνει 70+ ευρώ.



Αργύρη να το παραγγείλω ή όχι? Laughing
MEMsound - Τετ 18 Ιούν 2008, 13:52:19
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΡΙΝ παραγγειλεις... (και αν σου δώσει το ΟΚ ο Αργυρης)
κάτσε να συνενοηθουμε οι εδώ... μπας και σου στείλουμε κανένα από αυτά που εχουμε εμεις στα χέρια μας αχρησιμοποιητα και αφόρετα... Wink
Touristas - Τετ 18 Ιούν 2008, 18:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
Να το πάρεις να το κάνεις τι…?
Μην το αγοράσεις γιατί δεν είναι σίγουρο πως θα δουλέψει.
volvos - Τετ 18 Ιούν 2008, 18:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
gti ιδια γενια με το δικο μου εχει (μεσα 04)
γιατι να μη δουλεψει?
Touristas - Τετ 18 Ιούν 2008, 19:03:10
Θέμα δημοσίευσης:
Για πολλούς και διάφορους λόγους …..

Και πως είσαι εσύ τόσο σίγουρος πως θα δουλέψει ε για πες μου ε???
volvos - Τετ 18 Ιούν 2008, 19:07:49
Θέμα δημοσίευσης:
εχει μαμα σαζμαν

εχει ιδια ηλεκτρικα με μενα αφου ειναι και ιδιου μηνα αν θυμαμαι καλα (04/04)...

ε αμα ειναι τοσο γκαντεμης Laughing
Touristas - Τετ 18 Ιούν 2008, 19:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει καμία απολύτως σημασία Laughing
volvos - Τετ 18 Ιούν 2008, 19:31:58
Θέμα δημοσίευσης:
αρα να μη χανω τις ελπιδες μου υπαρχει περιπτωση να δουλεψει και το δικο μου καποτε ξανα??? Laughing
COOL ALEXIS - Τετ 18 Ιούν 2008, 20:00:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Γκαντέμης στην υπόθεση είσαι εσύ που κατάφερες και το έκανες να μην δουλεύει Twisted evil

Ξέρεις τι σου μένει Question

Να ξανασπάσεις σασμάν, για να πάρουν και για τον μικρό βαπτιστικά και να του βάλεις πάλι 14/60 μπας και δεις άσπρη μέρα Laughing
Steve - Τετ 18 Ιούν 2008, 22:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ΠΡΙΝ παραγγειλεις... (και αν σου δώσει το ΟΚ ο Αργυρης)
κάτσε να συνενοηθουμε οι εδώ... μπας και σου στείλουμε κανένα από αυτά που εχουμε εμεις στα χέρια μας αχρησιμοποιητα και αφόρετα... Wink

Στείλτε ένα να δούμε και εμείς εδώ πάνω στη Λάρισα τί μπορούμε να καταφέρουμε Wink
COOL ALEXIS έγραψε:
και να του βάλεις πάλι 14/60

Τώρα τί έχει ο τραχανάς?
volvos - Πεμ 19 Ιούν 2008, 21:59:42
Θέμα δημοσίευσης:
13/59 που να μη εσωνα να το βαλω...λες και ξερα που εψαχνα 14/60 μονο Crying or Very sad

ο μικρος εχει να βγαλει και σχολειο...οχι ολα μαζι!
Ghost Dog - Τρι 01 Ιούλ 2008, 21:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
Με αυτα τα μαντζαφλαρια τι θα γινει? Rolling eyes
Ανττεεεε, καλοκαιρι εχουμε, θελω να βγαζω το ποδαρι εξω απο το παραθυρο και δεν μπορω...... Laughing Laughing
Steve - Τρι 01 Ιούλ 2008, 21:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Θα μου έχει δωράκι ο Cool Aleki το Σάββατο Wink
COOL ALEXIS - Τετ 02 Ιούλ 2008, 08:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μου το βγάλει ο Αργύρης πριν τη Παρασκευή Wink
Ghost Dog - Τετ 02 Ιούλ 2008, 08:14:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αν περασεις απο Κορινθια μπορει και να στο βγαλει, αλλιως δυσκολα τα πραγματα..... Laughing Laughing
Steve - Τετ 02 Ιούλ 2008, 08:27:43
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Αν μου το βγάλει ο Αργύρης πριν τη Παρασκευή Wink

Θα έχω κλειδιά αν θες να το βγάλω εγώ Laughing
Chriskoz - Δευ 22 Σεπ 2008, 09:52:48
Θέμα δημοσίευσης: Cruise control
γεια
Έχω βάλει στο 207 το Cruise control (το πήρα από το e-bay για 30 ευρώ) έχει αναμονή στο τιμόνι αριστερά κάτω από το χειριστήριο στα φώτα τώρα το θέμα είναι ότι θέλει προγραμματισμό στην Peugeot (Lion μόνο αυτή έχουν το πρόγραμμα για να το κάνουν) για 10 ευρώ . το χειριστήριο έχει ακόμα το speed control απάνω που για δουλέψει θέλει αλλαγή το πεντάλ του γκαζιού τιμή 90 ευρώ μαζί με προγραμματισμό σύνολο για όλα 130 ευρώ!!!!
AlienHack - Τρι 04 Νοέ 2008, 12:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
αν και ξαναρωτήθηκε ποιο πριν , σε 206cc 2001 Ηλεκτρόγκαζο NON-MULTIPLEX δεν μπαινει λογο multiplex? δεν μπορει να μπουν εξτρα καλωδιώσεις μεχρι τον εγκέφαλο? Crying or Very sad
Steve - Τρι 04 Νοέ 2008, 22:17:45
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ
AlienHack - Τετ 05 Νοέ 2008, 13:08:32
Θέμα δημοσίευσης:
καλά ρε τυρί!! Laughing μην βαράς!!
COOL ALEXIS - Πεμ 18 Δεκ 2008, 11:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες οδήγησα το C4 της αδερφής μου το οποίο έχει cruise (δεν λειτουργούσε για 2+ χρόνια και ούτε το έχει χρησιμοποιήσει ποτέ) και μπορώ να πω ότι μαγεύτηκα...

Δίνω λοιπόν μια σεβαστή αμοιβή σε όποιον Αργύρη - Στέλιο καταφέρει και μου το ενεργοποιήσει στο 206 Exclamation
Steve - Πεμ 18 Δεκ 2008, 12:13:39
Θέμα δημοσίευσης:
Είχαμε πει κάποτε ότι θα το έστελνες από εδώ, όρχεις έστειλες.
volvos - Πεμ 18 Δεκ 2008, 12:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
οπως εχω πει ειναι ισως το πιο ωραιο πραμα που εβαλα στο αμαξι μου
μετα το μπλοκε
και την αναρτηση
και τις ραβδους
και τα ακρα

τεσπα ειναι τρομερο γκατζετακι για οποιον κινειται εστω και στοιχειωδως εθνικες
COOL ALEXIS - Πεμ 18 Δεκ 2008, 12:40:58
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Είχαμε πει κάποτε ότι θα το έστελνες από εδώ, όρχεις έστειλες.


Ας μου το βγάλει κάποιος και σου στέλνω και αυτό... Laughing
clorium - Σαβ 10 Ιαν 2009, 13:12:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παραθετω τις παρακατω φωτο απο την κολονα του τιμονιου και απο το φρενο. Ειμαι κατοχος 307 1.4 xt 16v με magnetti marelli εγκεφαλο τυπο κινητηρα 3CKFUB αριθμο πλαισιου στον στελνω αργυρη με πμ.
Ειναι δυνατον το ονειρο????



[/img]
Touristas - Σαβ 10 Ιαν 2009, 14:08:17
Θέμα δημοσίευσης:
έχεις πμ Very happy
tino73 - Τρι 13 Ιαν 2009, 18:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
παιδεία εαν εγινε κατι πειτε κ σε μενα...κ εγω το ιδιο αμαξι εχω 307 16βαλβιδες με magnetti marelli παιδευωμαι 2 χρονια κ τιποτα...
Touristas - Τρι 13 Ιαν 2009, 22:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ο λόγος που παίδευσε…???
clorium - Πεμ 05 Μάρ 2009, 15:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
Tελικα η πρωτη προσπαθεια τοποθετησης ηταν ακαρπη.
Στην επιλογη BSI-Διαφορα ρυθμιστη χωρις περιοριστη ταχυτητας αναβε η ενδειξη
Cc O (Off) μονιμα χωρις να λειτουργει , στις υπολοιπες 2 επιλογες για Α και Β τυπο δεν ανταποκριθηκε.
Την αλλη βδομαδα θα κανουμε τηλεφορτωση νεα εκδοση του λογισμικου θα ξαναορισουμε το ρυθμιστη ταχυτητας κι αν μας κατσει...
Καποια αλλη προταση?
Sinanai - Πεμ 05 Μάρ 2009, 15:41:48
Θέμα δημοσίευσης:
Που μπορώ να προμηθευτώ και που να τοποθετήσω το μαραφέτι;
MEMsound - Πεμ 05 Μάρ 2009, 16:32:52
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε μερικά χειρηστηρια ολοκαινουργια τα οποία στα δικά μας δεν μπήκαν...
μην πας να αγορασεις...
εχω κι εγω και ο κουλαλεξης και ο αρης μιας και οι δικες μας βσι "δεν"...
ενω στο γτι του τακη συνδεθηκε και δουλεψε

τοπθετηση κάνεις σε εξουσιοδοτημενο πεζω γιατι θελει ενεργοποιηση στο βσι κλπ κλπ
Sinanai - Πεμ 05 Μάρ 2009, 16:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία, μπαίνει κι αυτό στα υπόψην για όταν ξανανέβω Αθήνα. Study
kammenos - Πεμ 05 Μάρ 2009, 16:54:56
Θέμα δημοσίευσης:
λογικά θα μπαίνουν και στο δικό μου?
ίδιας χρονολογίας είναι, απλώς όχι gti! Rolling eyes
και πόσο πάει το μαλλί?
αν είναι να πάρω κάποιου παιδιού μέσα στο σκ και να προσπαθήσω να το βάλω την πέμπτη που θα ναι έτοιμο το αμάξι. Wink
Steve - Παρ 06 Μάρ 2009, 01:28:22
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εχουμε μερικά χειρηστηρια ολοκαινουργια τα οποία στα δικά μας δεν μπήκαν...
μην πας να αγορασεις...
εχω κι εγω και ο κουλαλεξης και ο αρης μιας και οι δικες μας βσι "δεν"...
ενω στο γτι του τακη συνδεθηκε και δουλεψε

τοπθετηση κάνεις σε εξουσιοδοτημενο πεζω γιατι θελει ενεργοποιηση στο βσι κλπ κλπ
Kαι έχουμε πεί από πέρισυ να στείλετε ένα κατά 'δω αλλά τίποτα...
Touristas - Παρ 06 Μάρ 2009, 07:03:42
Θέμα δημοσίευσης:
clorium έγραψε:
Tελικα η πρωτη προσπαθεια τοποθετησης ηταν ακαρπη.
Στην επιλογη BSI-Διαφορα ρυθμιστη χωρις περιοριστη ταχυτητας αναβε η ενδειξη
Cc O (Off) μονιμα χωρις να λειτουργει , στις υπολοιπες 2 επιλογες για Α και Β τυπο δεν ανταποκριθηκε.
Την αλλη βδομαδα θα κανουμε τηλεφορτωση νεα εκδοση του λογισμικου θα ξαναορισουμε το ρυθμιστη ταχυτητας κι αν μας κατσει...
Καποια αλλη προταση?

Στον εγκέφαλο το δηλώσατε?
clorium - Παρ 06 Μάρ 2009, 13:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
αν θυμαμαι καλα σε τρια σημεια το δηλωσαμε.."ενεργοποιηση-ενεργο κατι τετοιο"..Υπομονη μεχρι τεταρτη αλλα και με την αναβαθμιση χλωμο το κοβω.
Touristas - Παρ 06 Μάρ 2009, 20:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 3…?
Στον εγκέφαλο κινητήρα και στο BSI το δηλώνεις
MEMsound - Παρ 06 Μάρ 2009, 21:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
Αργύρη εχει νόημα να προσπαθήσουμε (ξανα) να το βάλουμε στο δικο μου?
ή να το πουλήσω (γιατι δεν υπάρχει περίπτωση να μπει σε εμένα)
poky30 - Δευ 20 Απρ 2009, 17:46:08
Θέμα δημοσίευσης:
την προηγουμενη βδομαδα πηγα για service στην αντιπροσωπια της κοζανης. το εβαλα το cruise control και σε ταξιδι που εκανα χθες δουλεψε αψογα
gabi_haros - Τρι 01 Σεπ 2009, 16:41:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα... όπως ο φίλτατος κολλητός μου με το μπλε Gti από επάνω έτσι κ εγώ θέλω να το βάλω... Έχω ένα 206Cc rolland garos pro facelift 2004 μπορούμε να ξέρουμε από πριν αν μπαίνει? Πως μπορούμε να το τσεκάρουμε? Το κόστος εκτός του χειρηστηρίου για τον προγραμματισμό ξέρουμε ποιο είναι??? 10000 Ευχαριστώ!
paranoia - Τετ 02 Σεπ 2009, 14:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μπαίνει αν είσαι multiplex. Εσύ με τελευταίο σχετικά μοντέλο νομίζω μπορείς!

Ένας εύκολος τρόπος να το καταλάβεις είναι το trip computer. Aν έχεις (νoμίζω είσαι και Multiplex) και επομένως μπορείς να βάλεις και cruise control.

Τώρα για το αν θα δουλέψει και τη διαδικασία για να λειτουργήσει ρώτα κάποιον άλλο από το φόρουμ.
gabi_haros - Τετ 02 Σεπ 2009, 15:14:07
Θέμα δημοσίευσης:
paranoia έγραψε:
Μπαίνει αν είσαι multiplex. Εσύ με τελευταίο σχετικά μοντέλο νομίζω μπορείς!

Ένας εύκολος τρόπος να το καταλάβεις είναι το trip computer. Aν έχεις (νoμίζω είσαι και Multiplex) και επομένως μπορείς να βάλεις και cruise control.

Τώρα για το αν θα δουλέψει και τη διαδικασία για να λειτουργήσει ρώτα κάποιον άλλο από το φόρουμ.


Είμαι multiplex σίγουρα με ηλεκτρόγκαζό... Αλλά διαβασα ότι δεν συνεργάζεται με όλους τους εγκεφάλους...
p206xs2 - Τετ 23 Σεπ 2009, 16:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
Έτυχε να ρωτήσω στον Κόνδωρα στην Κηφισίας για την τοποθέτηση στο δικό μου και μου είπαν ότι:
1. Δουλεύει μόνο σε μοντέλα από το 2005 και μετά (στα προηγούμενα το αναγνωρίζει ο εγκέφαλος, αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί)
2. Η Peugeot έχει οδηγία από τα κεντρικά Γαλλίας να μην το τοποθετεί στα 206 εκ των υστέρων για λόγους ασφαλείας...
volvos - Τετ 23 Σεπ 2009, 17:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ diko moy ειναι 04 και δουλευει κανονικοτατα...

στα gti δουλευει σιγουρα

στα xs ηταν ενα θεμα....
(κουλ αλεξης ιδιος 04 αλλα xs δε δουλευει)

απο εργοστασιο δεν εμπαινε ουτε σαν εξτρα αρα σου ειπαν παπατζες...
roufosk2 - Τετ 23 Σεπ 2009, 19:29:55
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα εχω ενα 207 gt και εχω βαλει εξτρα το μαραφετη....μετα απο 6 μηνες σωστης λειτουργιας οταν βρισκομε εθνικη και θελω να το ενεργωποιισω αντι να κραταει σταθερη ταχιτητα αναβοσβηνουν οι παυλιτσες χορισ να κανι κατι
μηπος γνωριζει κανις τι μπορει να ειναι?
isim - Παρ 29 Ιαν 2010, 10:41:01
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑλημερα, σημερα το τοποθετησα και εγω Cheers Cheers Cheers Εντυπωσεις και αν δουλευει σωστα απο Σαββατο που θα παω Χαλκιδα Smile
isim - Κυρ 31 Ιαν 2010, 20:49:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εντυπωσεις...Αριστες, απλα το βαζεις και ξεχνας το γκαζι Very happy Η αυξομειωση της ταχυτητας γινεται απο το cruise control. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι σε αποτομο φρεναρισμα κατι το χαλαει και μετα δεν ξανα-ενεργοποιητε, παρα μονο με σβησιμο του αυτ/του Mad Mad
sonermgb - Κυρ 31 Ιαν 2010, 20:54:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
εχουμε μερικά χειρηστηρια ολοκαινουργια τα οποία στα δικά μας δεν μπήκαν...
μην πας να αγορασεις...
εχω κι εγω και ο κουλαλεξης και ο αρης μιας και οι δικες μας βσι "δεν"...
ενω στο γτι του τακη συνδεθηκε και δουλεψε

τοπθετηση κάνεις σε εξουσιοδοτημενο πεζω γιατι θελει ενεργοποιηση στο βσι κλπ κλπ



Μανθο υπαρχουν ακομα αυτα να παρω ενα να μου πειτε και τιμη?
MAD - Κυρ 31 Ιαν 2010, 22:12:25
Θέμα δημοσίευσης:
isim έγραψε:
Εντυπωσεις...Αριστες, απλα το βαζεις και ξεχνας το γκαζι Very happy Η αυξομειωση της ταχυτητας γινεται απο το cruise control. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι σε αποτομο φρεναρισμα κατι το χαλαει και μετα δεν ξανα-ενεργοποιητε, παρα μονο με σβησιμο του αυτ/του Mad Mad



Αλλαξες και το πενταλ του γκαζιου?
isim - Κυρ 31 Ιαν 2010, 22:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
MAD έγραψε:
isim έγραψε:
Εντυπωσεις...Αριστες, απλα το βαζεις και ξεχνας το γκαζι Very happy Η αυξομειωση της ταχυτητας γινεται απο το cruise control. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι σε αποτομο φρεναρισμα κατι το χαλαει και μετα δεν ξανα-ενεργοποιητε, παρα μονο με σβησιμο του αυτ/του Mad Mad



Αλλαξες και το πενταλ του γκαζιου?
Οχι, δεν χρειαζεται για το cruise control. Το speed limiter θελει αλλο πενταλ που εχει εναν διακοπτη πανω του. Αν διαβασεις λιγο πιο πισω, θα δεις και τον κωδικο ανταλλακτικου που χρειαζεσαι για το cruise control νομιζω 6242Ζ9 ειναι
Persis9 - Πεμ 04 Φεβ 2010, 20:19:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά

Εχθές το βράδυ, γυρνόντας απο βόλτα, ενώ είχα το cruise ενεργοποιημένο στα 115, πετάχτηκε ένας μπροστά φρέναρα και όταν πάτησα το κουμπακι να ενεργοποιηθεί ξανά, δεν έγινε ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
απλά αναβόσβηναν οι παύλες στο καντράν!!!
Τι έπαθε το μαραφέτι???
Αργύρη θα χρειαστώ την βοήθειά σου!!!!
Αν έρθει το αuτοκίνητο στη peugeot, υπάρχει περίπτωση να χαθεί το πρόγραμμα από etuners???
isim - Παρ 05 Φεβ 2010, 10:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Persis9 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά

Εχθές το βράδυ, γυρνόντας απο βόλτα, ενώ είχα το cruise ενεργοποιημένο στα 115, πετάχτηκε ένας μπροστά φρέναρα και όταν πάτησα το κουμπακι να ενεργοποιηθεί ξανά, δεν έγινε ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
απλά αναβόσβηναν οι παύλες στο καντράν!!!
Τι έπαθε το μαραφέτι???
Αργύρη θα χρειαστώ την βοήθειά σου!!!!
Αν έρθει το αuτοκίνητο στη peugeot, υπάρχει περίπτωση να χαθεί το πρόγραμμα από etuners???
Και εγω το ιδιο εχω, μαλλον ειναι feature και οχι bug Mad Mad Mad
Jim207GT - Παρ 05 Φεβ 2010, 13:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
isim έγραψε:
Persis9 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά

Εχθές το βράδυ, γυρνόντας απο βόλτα, ενώ είχα το cruise ενεργοποιημένο στα 115, πετάχτηκε ένας μπροστά φρέναρα και όταν πάτησα το κουμπακι να ενεργοποιηθεί ξανά, δεν έγινε ποτέ!!!!!!!!!!!!!!!!!
απλά αναβόσβηναν οι παύλες στο καντράν!!!
Τι έπαθε το μαραφέτι???
Αργύρη θα χρειαστώ την βοήθειά σου!!!!
Αν έρθει το αuτοκίνητο στη peugeot, υπάρχει περίπτωση να χαθεί το πρόγραμμα από etuners???
Και εγω το ιδιο εχω, μαλλον ειναι feature και οχι bug Mad Mad Mad


Πρώτα συμπτώματα, πλεξουδακι και βαλβιδα στο πεταλ φρένου.......το επομενο σταδιο είναι το "αγχολυτικό" braking system faulty.
Persis9 - Παρ 05 Φεβ 2010, 17:28:22
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη να μην ανυσηχω??
ολα προβλεπόμενα ειναι!!!
isim - Παρ 05 Φεβ 2010, 18:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μας βλεπω για αυτην την πλεξουδα που λεει ο Jim. Απ'οσο ξερω ειναι πολυ μικρο το κοστος
Persis9 - Παρ 05 Φεβ 2010, 18:54:03
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι η βαλβιδα του στοπ??
η καμια σχεση που λεμε!!
isim - Παρ 05 Φεβ 2010, 19:27:17
Θέμα δημοσίευσης:
ισως να θελουν αλλαγη και τα δυο!!!Καποιος να μας διαφωτισει...
Persis9 - Παρ 05 Φεβ 2010, 20:33:10
Θέμα δημοσίευσης:
οχι τιποτα αλλο την βαλβιδα του στοπ την ειχα ξαναλλαξει στο σερβις των 20.000!!!
ε να μου πεις 35000 εχει τωρα
λαιρος ηταν!!!!!
dimkeras - Τετ 10 Φεβ 2010, 00:41:12
Θέμα δημοσίευσης:
Persis9 έγραψε:
οχι τιποτα αλλο την βαλβιδα του στοπ την ειχα ξαναλλαξει στο σερβις των 20.000!!!
ε να μου πεις 35000 εχει τωρα
λαιρος ηταν!!!!!



Μπορεί όταν την άλλαξες να μην είχε αλλαχθεί το πλεξουδάκι, εξάλλου είναι τους τελευταίους έξη μήνες που αλλάζεται όλο το σύστημα.

(Btw, και στο δικό μου δύο φορές το αλλάξαμε λόγω της πλεξούδας)
drspeed - Παρ 09 Απρ 2010, 18:55:33
Θέμα δημοσίευσης:
Μπήκε σήμερα το cruise control στο 207 rallye
Στην Peugeot στον Άγιο Στέφανο.
Κόστος :88,77€
68,33 το ανταλλακτικό και 20,44 η εργασία.

Δουλεύει τέλεια και παρατήρησα ως και 30% μικρότερη κατανάλωση κατά τις επιταχύνσεις και περίπου 10-15% στην πορεία σε σχέση με το πόδι μου.
Πάντα σε σχέση με την στιγμιαία κατανάλωση.Για την μέση κατανάλωση θα ξέρω μετά το πρώτο ταξίδι.....
abaleo - Τρι 18 Μάϊ 2010, 09:15:13
Θέμα δημοσίευσης:
έχουνε ξεμείνει χειριστήρια cruise control από τα παιδιά που δεν τους λειτούργησε?
nOkpos - Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:33:56
Θέμα δημοσίευσης:
isim έγραψε:
ισως να θελουν αλλαγη και τα δυο!!!Καποιος να μας διαφωτισει...


εγω μονο βαλβιδα στοπ αλλαξα και ειναι μια χαρα Wink
Steve - Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:58:53
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
έχουνε ξεμείνει χειριστήρια cruise control από τα παιδιά που δεν τους λειτούργησε?
Έχει ξεμείνει από εμένα αλλά από βδομάδα θα λειτουργήσει Very happy
Bill207 - Τρι 18 Μάϊ 2010, 13:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
το cruise control μπαίνει στο 1,4;
abaleo - Τετ 19 Μάϊ 2010, 10:43:19
Θέμα δημοσίευσης:
βόλβε στο δικό σου το κρουζ είχε λειτουργήσει χωρίς εξτρα καλωδιώσεις? μόνο δήλωση στη BSI? φαντάζομαι σταμάτησε να λειτουργεί λόγω του 13/59 έτσι?

steve εσυ τι σκοπεύεις να κάνεις?
volvos - Τετ 19 Μάϊ 2010, 10:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEXRI και στο 14/60 δουλευε κανονικα μονο με δηλωση
πλεξουδακι ειναι ετοιμο κολωνα
μονο 5η

ΜΑΚΡΑΝ οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε στο αμαξι...

αν περιμενεις μερικες βδομαδες μαλλον θα πουλησω το δικο μου και θα σου δωσω και τη κολωνα μαζι να μη τρυπας
Steve - Τετ 19 Μάϊ 2010, 10:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
steve εσυ τι σκοπεύεις να κάνεις?
Σκοπεύω να έρθει ο salex να το περάσουμε Laughing
Ghost Dog - Παρ 21 Μάϊ 2010, 17:45:44
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
abaleo έγραψε:
έχουνε ξεμείνει χειριστήρια cruise control από τα παιδιά που δεν τους λειτούργησε?
Έχει ξεμείνει από εμένα αλλά από βδομάδα θα λειτουργήσει Very happy

Για πες, για πες............... Question Exclamation
Steve - Κυρ 23 Μάϊ 2010, 23:00:37
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ήρθε ακόμα ο ψηλός οπότε δεν έχω νέα Laughing
Μαριάνα - Παρ 19 Νοέ 2010, 09:47:24
Θέμα δημοσίευσης:
Σε λίγες μέρες μπαίνει cruise control και στο δικό μου GT.
Ελπίζω μόνο να τοποθετηθεί χωρίς απρόοπτα και να δουλέψει απροβλημάτιστα...
Globalzero - Παρ 21 Οκτ 2011, 14:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
σήμερα το έβαλα εγω.
Κόστος 71,20 "περαστικα" δωρο.Διαδικασια κοντα στο 15 λεπτο και λειτουργει αψογα. Smile
marios_207_GT - Δευ 24 Οκτ 2011, 20:58:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτή τη βδομάδα πάω κι εγώ για τοποθέτηση αλλα είδα στο βιβλιαράκι κατι που με εντυπωσίασε. Εμφανίζοντε τα km/h ηλεκτρονικα με τη χρηση του cruise control? Γιατί χωρίς αυτο στο δικό μου δεν τα εμφανίζει.
MAD - Δευ 24 Οκτ 2011, 21:08:22
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
Αυτή τη βδομάδα πάω κι εγώ για τοποθέτηση αλλα είδα στο βιβλιαράκι κατι που με εντυπωσίασε. Εμφανίζοντε τα km/h ηλεκτρονικα με τη χρηση του cruise control? Γιατί χωρίς αυτο στο δικό μου δεν τα εμφανίζει.


Aυτο που βλεπεις στο βιβλιαρακι θα σου το εμφανισει και εσενα μολις το βαλεις...
Εκει γραφει τα χιλιομετρα που ''κλειδωνει'' το cruise control .. Και ταυτοχρονα ταξιδευεις... Wink
ironman02 - Δευ 24 Οκτ 2011, 21:10:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εμφανίζεται η ταχύτητα που επιλέγεις να πας με το cruise ηλεκτρονικά. Όχι σαν κοντέρ δηλάδη. Απλά η επιλογή των χλμ που ανεβοκατεβάζεις με το cruise.
marios_207_GT - Τρι 25 Οκτ 2011, 23:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον θα μάθω το κατα πόσο κλεβει το κοντερ συγκρίνοντας με GPS
greenpug106 - Τετ 26 Οκτ 2011, 07:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ χρήσιμο για ταξίδια.
119 χιλιόμετρα και είσαι άνετος από ραντάρ.

Έβαλα και εγώ στο Audi A4 πέρσι.
70 ευρώ τα ανταλλακτικά με μεταφορά από ebay Γερμανίας + 50 εφαρμογή και προγραμματισμός.
marios_207_GT - Τετ 26 Οκτ 2011, 16:01:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια πήρα σήμερα τηλέφωνο σε αντιπροσωπεία της Αθήνας και μου είπαν οτι πάει 120 με τοποθέτηση, εσείς είχατε πει κάτι για 80 ευρώ, αλλά και ο ίδιος όταν ειχα ξαναρωτήσει τόσο μου είχε πει.......μου φαίνοντε πολλά τα 120, εσεις με τοποθέτηση πόσα δώσατε?
Άπορος - Πεμ 27 Οκτ 2011, 08:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ιούλιο του 2010 στη Λάιον ~100ΕΥΡΩ.Παρακάτω ναι,παραπάνω όχι
dimkeras - Δευ 31 Οκτ 2011, 12:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον θα μάθω το κατα πόσο κλεβει το κοντερ συγκρίνοντας με GPS



Με εργοστασιακή διάσταση ελαστικού και 36psi είσαι στα +4km/h το κοντέρ από το gps Wink

Και υπόψιν, πάνω από 254km/h δε μπορείς να το ανεβάσεις! Laughing
marios_207_GT - Δευ 31 Οκτ 2011, 22:50:31
Θέμα δημοσίευσης:
Το έβαλα την προηγούμενη βδομάδα και το Σαββατοκύριακο σε Ταξίδι έπαθα πλάκα, κατανάλωση για τα 500 χιλιόμετρα (ολα σε εθνικη) 5,2 λίτρα, και ταχύτητα 135km/h είμαι εργοστασιακός φυσικά αλλά το μαραφέτι ειναι άψογο, άλλες φορες στο ίδιο ταξίδι εγραφε 7 λιτρα, με λίγα λόγια 15 ευρώ λιγότερα.....όχι κι άσχημα για τις μέρες μας.
ironman02 - Δευ 31 Οκτ 2011, 23:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πώς έγραψες τόσο λίγο με 135 km/h? Τρέλο νούμερο! Όλα κατηφόρα ήταν? Δεν έχεις γρανάζι 5ης έτσι? Very happy
drdino - Δευ 31 Οκτ 2011, 23:31:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν παίζει αυτό, κάτι άλλο εννοεί. Μέση ταχύτητα 135 και μέση κατανάλωση 5,2 μόνο από ντίζελ.
Sinanai - Δευ 31 Οκτ 2011, 23:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ή απ' τον Κουπέα.
ironman02 - Δευ 31 Οκτ 2011, 23:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως φύσαγε από πίσω κανά 10άρι μποφόρ? Very happy
reselie-206 - Τρι 01 Νοέ 2011, 00:08:39
Θέμα δημοσίευσης:
Eπειδή βαρέθηκα κάθε εβδομάδα πάτα άσε πάτα άσε θα το βάλω - μάλλον εντός εβδομάδας - και εγώ.Οπότε μια ανακεφαλέωση του τί παίζει?

1) αγοράζουμε το ματζαφλάρι
2) Το εισάγουμε εις τη κουφάλα στα αριστερά του τιμονιού
3) προσευχόμαστε
4) προγραμματίζουμε ΜπιΕςΑι & εγκέφαλο
5) χαιρόμαστε ταξίδια :D

6)εχω ελέγξει ήδη συμπλέκτη και έχει πάνω ενα φυσάκι που κουμπώνει στο πεντάλ με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)
7) έχω ήδη ελέγξει και πεντάλ φρένου οπου και εκεί εχει φυσακι με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)

Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω αν λειτουργεί πρίν το πάρω?
Κόστος?περι τα 60? ή παραπάνω?

κωδικός ισχύει 6242Z9 ?
Manos206 - Τρι 01 Νοέ 2011, 01:16:59
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Eπειδή βαρέθηκα κάθε εβδομάδα πάτα άσε πάτα άσε θα το βάλω - μάλλον εντός εβδομάδας - και εγώ.Οπότε μια ανακεφαλέωση του τί παίζει?

1) αγοράζουμε το ματζαφλάρι
2) Το εισάγουμε εις τη κουφάλα στα αριστερά του τιμονιού
3) προσευχόμαστε
4) προγραμματίζουμε ΜπιΕςΑι & εγκέφαλο
5) χαιρόμαστε ταξίδια :D

6)εχω ελέγξει ήδη συμπλέκτη και έχει πάνω ενα φυσάκι που κουμπώνει στο πεντάλ με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)
7) έχω ήδη ελέγξει και πεντάλ φρένου οπου και εκεί εχει φυσακι με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)

Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω αν λειτουργεί πρίν το πάρω?
Κόστος?περι τα 60? ή παραπάνω?

κωδικός ισχύει 6242Z9 ?


Απο ebay θα το παρεις ή αντιπροσωπεια;;
marios_207_GT - Πεμ 03 Νοέ 2011, 15:03:08
Θέμα δημοσίευσης:
Κι όμως 5.2 η Διαδρομή ήταν Αθήνα Καλαμάτα. Μηδενισα το trip μολις ξεκίνησα και το ίδιο έκανα μόλις ξεκίνησα προς Αθήνα. Προς Καλαμάτα πήγα με 5.1 προς Αθήνα 5.3 όλα αυτά με εργοστασιακό 207GT και 2 άτομα+ 2 μικρές βαλίτσες.........Όταν θα κατέβω ξανά τέλη του μήνα θα τραβήξω φωτογραφία............
reselie-206 - Πεμ 03 Νοέ 2011, 15:30:34
Θέμα δημοσίευσης:
Manos206 έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Eπειδή βαρέθηκα κάθε εβδομάδα πάτα άσε πάτα άσε θα το βάλω - μάλλον εντός εβδομάδας - και εγώ.Οπότε μια ανακεφαλέωση του τί παίζει?

1) αγοράζουμε το ματζαφλάρι
2) Το εισάγουμε εις τη κουφάλα στα αριστερά του τιμονιού
3) προσευχόμαστε
4) προγραμματίζουμε ΜπιΕςΑι & εγκέφαλο
5) χαιρόμαστε ταξίδια :D

6)εχω ελέγξει ήδη συμπλέκτη και έχει πάνω ενα φυσάκι που κουμπώνει στο πεντάλ με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)
7) έχω ήδη ελέγξει και πεντάλ φρένου οπου και εκεί εχει φυσακι με έτοιμη καλωδίωση προς την ασφαλειοθήκη..(δε ξέρω που πάνε..)

Υπάρχει τρόπος να το δοκιμάσω αν λειτουργεί πρίν το πάρω?
Κόστος?περι τα 60? ή παραπάνω?

κωδικός ισχύει 6242Z9 ?


Απο ebay θα το παρεις ή αντιπροσωπεια;;


Αν έχει μεγάλη διαφορά τη στιγμή που θα ψάξω ebay αλλιώς αντιπροσωπία!
Manos206 - Πεμ 03 Νοέ 2011, 16:59:44
Θέμα δημοσίευσης:
Του 207 παντως που ρωτησα αντιπροσωπεια εκανε ενα 60νταρι. Καπου εκει θα παιζει λογικα και το δικο μας.
nikolas206gti - Παρ 20 Ιαν 2012, 21:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
Σκεφτομουν να παρω αυτο μιας και ταξιδευω συνεχεια Πυργο-Αθηνα τωρα και θα μου ειναι χρησιμο πιστευω

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-CITROEN-FIAT-CRUISE-CONTROL-SPEED-LIMITER-REMOTE-CONTROL-STALK-/280809133137?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4161875451

Το δικο μου που ειναι 2005 και Gti θα δουλεψει κανονικα ??? Εχει δοκιμασει κανεις αλλος ??? Wink

Με το κοντο Κ/Π δεν ξερω τι γινεται ακριβως αλλα οποιαδηποτε γνωμη θα ηταν ευπροσδεκτη Cool
Manos206 - Παρ 20 Ιαν 2012, 22:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο στο δικο μου (cc 2003) μπαινει κανονικα Wink
Steve - Δευ 23 Ιαν 2012, 17:28:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ά ρε Νικόλα...


Dizzy2 Dizzy2 Dizzy2
Πάνος - Δευ 23 Ιαν 2012, 18:34:02
Θέμα δημοσίευσης:
Νικολα αν παρεις θελω και εγω.
Το ειχα πει και στο Τασο παλιοτερα(resellie 206).
gvenio - Κυρ 02 Σεπ 2012, 15:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
θα σας πω την εμπειρια μου απο αυτο.
κατ αρχας εχω ενα 206cc 1,6 16V '03

πηγα σε μια μαντρα βρηκα ενα χειριστηριο απο C5 (10ευρω). προγραμματισα τον εγκεφαλο και το BSI. Λειτουργει κανονικα αλλα χωρις ενδειξεις. εννοειτε οτι διατηρει σταθερη ταχητητα. η λειτουργεια speed limiter ειναι πιο εξεζητημενη και δεν την θεωρω τοσο χρησιμη.

Παιδια ευχαριστω γιατι εδω μεσα διαβασα και τα εκανα ολα μεσα σε 2 μερες με πολυ χαμηλο κοστος. ευχαριστω για τις γνωσεις σας.
dimisboukis - Κυρ 02 Σεπ 2012, 17:56:10
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
Σκεφτομουν να παρω αυτο μιας και ταξιδευω συνεχεια Πυργο-Αθηνα τωρα και θα μου ειναι χρησιμο πιστευω

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-CITROEN-FIAT-CRUISE-CONTROL-SPEED-LIMITER-REMOTE-CONTROL-STALK-/280809133137?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4161875451

Το δικο μου που ειναι 2005 και Gti θα δουλεψει κανονικα ??? Εχει δοκιμασει κανεις αλλος ??? Wink

Με το κοντο Κ/Π δεν ξερω τι γινεται ακριβως αλλα οποιαδηποτε γνωμη θα ηταν ευπροσδεκτη Cool


Πολυ χρησιμο οντως να το εχει ενα αυτοκινητο.Νικολα και το δικο μου ειναι μοντελο 12/2006 και κατα 90% πρεπει να εχει τις υποδομες για να το δεχτει.Αν τελικα μαθεις περισσοτερα για το αν κανει για το δικο σου μην το κρατησεις ΄΄μυστικο΄΄.Να το πεις για να παραγγειλουμε ολοι μαζι. Yahoo!
deadp - Κυρ 09 Σεπ 2012, 09:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας φιλοι.
Σε 207 1.4 95 sport 2011 περνιεται cruise control;

Γενικα βλεπω οτι απο το δικο μου εχουναφαιρεθει πολλα καλουδια, οπως αυτοματα φωτα, 4 αεροσακκοι μονο, αλλα εχει esp. Μου βγηκε με τις προσφορες 11χιλ.
Driver ///M - Κυρ 09 Σεπ 2012, 13:43:14
Θέμα δημοσίευσης:
deadp έγραψε:
Γεια σας φιλοι.
Σε 207 1.4 95 sport 2011 περνιεται cruise control;

Γενικα βλεπω οτι απο το δικο μου εχουναφαιρεθει πολλα καλουδια, οπως αυτοματα φωτα, 4 αεροσακκοι μονο, αλλα εχει esp. Μου βγηκε με τις προσφορες 11χιλ.

Δεν έχει διαφορά με τα υπόλοιπα 207 φίλε ως προς τα ηλεκτρικά.
Αφού έχει περαστεί σε άλλα 207, με σωστή κωδικοποίηση θα περνιέται και στο δικό σου.

Αυτόματα φώτα δεν είναι έτσι κι αλλιώς στον βασικό εξοπλισμό. Ακόμα και στο πακέτο trendy που είναι το 207 μου, αισθητήρες φωτός/βροχής δεν είχε.
Αλλά μου κάνει εντύπωση που έχεις μόνο 4 αερόσακους.
deadp - Κυρ 09 Σεπ 2012, 23:04:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τα τελευταία Euro 5 207 95hp (σαν αυτό που πήρα), έβγαιναν σαν Active & Sport. Active με μόνο δύο αερόσακκους, το δε sport με esp και 4 αερόσακκους. Αλλά προβολάκια και trip στάνταρ. Γι' αυτό κι είχαν χαμηλή τιμή. Με 10000€ έπαιρνες Active και με 11 έως 11700 το Sport.
Το Trendy είναι αντίστοιχο του Active, με μαύρα όργανα κι απλή μάσκα.
Αύριο κιόλας θα ζητήσω πληροφορίες από τοπική Peugeot, θα χρειαστεί μάλλον και το VIN, σωστά;
Ευχαριστώ.
Driver ///M - Δευ 10 Σεπ 2012, 01:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
deadp έγραψε:
Τα τελευταία Euro 5 207 95hp (σαν αυτό που πήρα), έβγαιναν σαν Active & Sport. Active με μόνο δύο αερόσακκους, το δε sport με esp και 4 αερόσακκους. Αλλά προβολάκια και trip στάνταρ. Γι' αυτό κι είχαν χαμηλή τιμή. Με 10000€ έπαιρνες Active και με 11 έως 11700 το Sport.
Το Trendy είναι αντίστοιχο του Active, με μαύρα όργανα κι απλή μάσκα.
Αύριο κιόλας θα ζητήσω πληροφορίες από τοπική Peugeot, θα χρειαστεί μάλλον και το VIN, σωστά;
Ευχαριστώ.

Nαι το trendy με απλή μάσκα ήταν, (αν και προσωπικά την άλλαξα με αυτή του sport ύστερα από ένα χτύπημα που είχα όταν κάποιος πέρασε στοπ).
Είχε πάντως 6 αερόσακους και όχι μαύρα όργανα αλλά άσπρα.

Ναι καλό είναι να έχεις vin.
Αν και στην κωδικοποίηση είναι όλο το θέμα, τις περισσότερες φορές ωστόσο δούλεψε, απλά χωρίς ενδείξεις στο ταμπλό.

Πες μας και μια τιμή όταν μάθεις, εργατικά+ανταλλακτικό.
dimisboukis - Δευ 10 Σεπ 2012, 07:19:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμη χειριστηριου(καινουργιο παντα)αντιπροσοποιειας το βρηκα απο 72-80euro.Με τα περαστικα και τον προγραμματισμο της BSI κομπλε ολα 120euro στις θεσσαλικες αντιπροσοποιες που ρωτησα.
alek - Κυρ 06 Ιαν 2013, 20:06:28
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω ένα Peugeot 406/2002 ξέρει κανείς εαν μπαίνει cruise control και που μπορώ να βρώ;
Giwrgos207GT - Πεμ 10 Ιαν 2013, 11:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
τι κωδικο εχει το cruise control για peugeot 207GT?ξερεις κανεις?απο τιμη?σκεφτομαι να βαλω...ααααα ρωτησα αντιπροσωπεια αλλα ο μπετοβλακας δεν ηξερε καν αν υπαρχει αυτο πραγμα πολυ ασχετος ο ανθρωπος.....
N207r - Πεμ 10 Ιαν 2013, 14:53:41
Θέμα δημοσίευσης:
Κανα 70ρι έχει αλλά υπάρχουν 2 κρουιζ δεν ξερω πιο ακριβός κάνει. Διάβασε σελ πριν γράφουν τα παιδιά τα πάντα.
dimisboukis - Πεμ 10 Ιαν 2013, 17:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
dimisboukis έγραψε:
Τιμη χειριστηριου(καινουργιο παντα)αντιπροσοποιειας το βρηκα απο 72-80euro.Με τα περαστικα και τον προγραμματισμο της BSI κομπλε ολα 120euro στις θεσσαλικες αντιπροσοποιες που ρωτησα.



Αν πας καρδιτσα αυτα ακριβως θα σου πουνε γιατι ρωτησα.Ο κωδικος παντως ειναι 6242Ζ9 για το χειριστιριο που ρωτησα εγω για το 206 μου.Νομιζω ομως επειδη τα εχω δει οτι ειναι ιδια με αυτα του 207....Με καθε επιφυλαξη.
chemic - Τετ 01 Μάϊ 2013, 18:58:38
Θέμα δημοσίευσης:
χαιρετώ την παρέα Very happy
πήραμε τα εξής για το 207 1.4 90hp του αδελφού μου
1. λεβιε cruise control
2. λεβιέ ταχυτήτων (στον προηγούμενο στα 50000 χλμ είχε φύγει όλο το δέρμα)
3. καπάκι αναδιπλούμενου κλειδιού (κλασικά το προγηγούμενο τα έπαιξε)
που μπουρουμε να πάμε στα ΒΠ (κατά προτίμηση) να μας σετάρουν όλα τα παραπάνω ρε παιδιά, χωρίς να μας γδάρουν?

ευχαριστώ Smile
Driver ///M - Πεμ 02 Μάϊ 2013, 12:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
chemic έγραψε:
χαιρετώ την παρέα Very happy
πήραμε τα εξής για το 207 1.4 90hp του αδελφού μου
1. λεβιε cruise control
2. λεβιέ ταχυτήτων (στον προηγούμενο στα 50000 χλμ είχε φύγει όλο το δέρμα)
3. καπάκι αναδιπλούμενου κλειδιού (κλασικά το προγηγούμενο τα έπαιξε)
που μπουρουμε να πάμε στα ΒΠ (κατά προτίμηση) να μας σετάρουν όλα τα παραπάνω ρε παιδιά, χωρίς να μας γδάρουν?

ευχαριστώ Smile

Eίχα ρωτήσει πριν κανα χρόνο στον Αγνάντη στην Φιλαδέλφεια πόσο ήθελε για προγραμματισμό και τοποθέτηση cruise control και μου'χε πει 30 ευρώ που τα θεωρώ λογικά αφού πρόκειται και για εξουσιοδοτημένο.

Για τον λεβιέ και το καπάκι δεν νομίζω καν να σου πάρουν λεφτά, αλλά άντε να πάνε και 10 ευρώ παραπάνω.
chemic - Πεμ 02 Μάϊ 2013, 23:25:48
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ φίλε. Θα παρουμε τηλέφωνο κ θα σας πω
chemic - Τετ 15 Μάϊ 2013, 20:44:12
Θέμα δημοσίευσης:
40 euro μας είπε, οπότε του ρίξαμε ακυρο.
υπάρχει κάποια άλλη πρόταση ρε παιδιά για συνεργείο?
Steve - Τετ 15 Μάϊ 2013, 21:54:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ ψάχνεις για να το περάσεις κάπου με 10 ευρώ, ή και τζάμπα αν γίνεται απ' ότι κατάλαβα, ε Πάνο;
chemic - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 08:18:31
Θέμα δημοσίευσης:
ναι. επίσης να κλάσουν για να μας φουσκώσουν και τα λάστιχα, όπως λεει και το γνωστό ανέκδοτο Laughing
με 30 ευρώ όπως το έχουν βαλει άλλοι θα ήθελα να το προγραμματίσουμε, αλλά τα συνεργεία που έχουν παει είναι αρκετά μακριά. Rolling eyes
Βασικά εχει γίνει κ μπερδεμα γιατί πήρε ο αδελφός μου κ ένα "καβουκι¨ για το κλειδί από τον Πουλάκη, αλλά στο συγκεκριμένο συνεργείο του λεγανε πως δεν κανει κ θέλαν να του δώσουν δικό τους, οπότε σηκωθηκε κ εφυγε, αφού ο Πουλάκης λεει πως 100% το καβούκι που μας έδωσε είναι το σωστό. Πάντως πήρα τηλέφωνο στον Πουλάκη κ μου είπαν 50 ευρώ κ όχι 30 που μου είχε πει ο υπάλληλος τους που μου πούλησε το χειριστήριο Rolling eyes
Steve - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 08:54:23
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ποιά περιοχή είσαι;
chemic - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 09:08:11
Θέμα δημοσίευσης:
περιοχή μεταμόρφωση (αττική)
chemic - Παρ 24 Μάϊ 2013, 11:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εκατσα κ το έβαλα μόνος μου αλλά δεν έκοψα το κάτω μέρος του πλαστικού της κολόνας τιμονιού. Το άφησα μήπως ξέρει το συνεργείο γρηγορο κ όμορφο τρόπο να το κόψουμε. Μιλάμε για να μπει ο λεβιες είναι δυο λεπτά δουλειά. Δυο βίδες torx για να βγει το κάλυμα της κολόνας τιμονιού, κουμπώνεις το χειριστήριο κ τέλος
Θα το παω στη πεζώ Λεοντίου για ενεργοποιηση. Μου είπε κόστος 25ευρώ κ μου δικαιολογήθηκε κιολας πως είναι τόσο γιατί θέλει δουλίτσα στον εγκέφαλο κ κάνει κ βόλτα για να δει ότι δουλεύει σωστά το cc. Είναι κ δίπλα στο σπίτι μου κ εγώ έψαχνα στη μισή Αττική ο Πόντιος
Laughing
drdino - Παρ 24 Μάϊ 2013, 11:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
2 επιλογές είναι οι οποίες θέλουν ενεργοποίηση με το διαγνωστικό, μια στον εγκέφαλο της μηχανής και μια στην BSI.
dimisboukis - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 17:15:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια αυτη η φυσα και ο διακοπτης που εχει αυτο ειναι για να σταματαει το cruise οταν πατηθει φρενο η συμπλεκτης?

http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-Citroen-Cruise-Control-Switch-And-Clutch-Pedal-Sensor-/321119416711?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ac4357187
chemic - Σαβ 08 Ιούν 2013, 10:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
το αμαξι σου θα εχει τα διακοπτάκια στα πενταλ του φρενου κ του συμπλεκτη. Μόνο το λεβιέ χρειάζεσαι κ να πας να στο ενεργοποιησουν.
Εγώ τελικά πήγα στο συνεργειο που λεω πιο πανω. Μου πήρε 25 ευρώ, όπως μου είχε πει τηλεφωνικά, ενώ δεν μου πήρε επιπλέον λεφτά για να μου βάλει τον λεβιέ ταχυτήτων που του πήγα. Επέμενε να παει κ βόλτα το αμαξι να δει ότι το cc δουλευει σωστά, παρόλο που του είπα πως δεν χρειάζεται.
Αργότερα έκοψα κ το κάτω πλαστικό κάλυμμα με μαχαίρι (κόβεται πανεύκολα αφού είναι πολύ μαλακό), το βίδωσα κ τέλος.
Με συνολικά 55 ευρώ (ανταλλακτικό+ενεργοποιηση) το 207 απέκτησε 100% λειτουργικό-εργοστασιακό cc Salute Salute
Φιλικός ο μάστορας, με γνώσεις για τη μάρκα κ επειδή δουλευε πολλά χρόνια στη λαιον πιάσαμε κ κουβέντα περί λαιον κ πεζώ (προβλήματα με το esp, πολιτική εγγυησεων της ελληνικής αντιπροσωπεία κτλ). Ας μη πω δημοσίως τί ειπώθηκε περί λαιον γιατί θα φρίξετε...
Tέλος πάντων, δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά για cc το συγκεκριμένο συνεργείο προτείνεται! Οι άλλοι που ρώτησα ζητάγαν 40 εως 50 ευρώ ενώ το παίζαν ότι θα κάνουν ΤΗΝ επέμβαση κ ήθελαν να κλείσεις ραντεβού κτλ για δουλειά 10 λεπτών Shocked
chemic - Παρ 21 Ιούν 2013, 22:31:09
Θέμα δημοσίευσης:
Πηρα μια βολτα το 207 κ διαπίστωσα πως δουλευει κ το σπιντ λιμιτερ κανονικα. δηλαδή ρυθμίζεις την επιθυμητη ανωτατη ταχύτητα, ενεργοποιειται, και όταν πατας γκαζι επιταχύνει οταν πιασεις την επιθυμητή ταχύτητα, παρα μόνο με σανίδωμα του γκαζιού. αρα εχει αισθητήρα κικ νταουν στο γκάζι Shocked . Ο διακόπτης στο γκαζι δεν είναι εξτρά?
ΑΛΛΑ αν ανεβαζεις πολύ τα χιλιόμετρα πατωντας το κουμπι σταματαγε να λειτουργεί κ αναβαν παυλες. ότι κ να παταγα δεν ξαναεμπαινε σε λειτουργια στο σπιντ λιμιτερ. αν εσβηνα το αμαξι κ το ξαναεβαζα μπροστά δουλευε ξανα το σπιντ λιμιτερ Shocked Shocked
Το κρουζ κοντρολ δουλευει άψογα
κουφα πραγματα
marios_207_GT - Δευ 16 Σεπ 2013, 22:30:07
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ενα συντομο ταξιδι μου Αθηνα-Χαλκιδα ενω κλειδωνα το cruise στα 130 μετα απο λιγο εβγαινε μονο του εκτος λειτουργιας, οταν λεω λιγο μπορει να ηταν απο 5 δευτερολεπτα εως 5 λεπτα, ωσπου βαρεθηκα και το βγαλα, τι λετε να παιζει? το εχω 2 χρονια σχεδον τοποθετημενο και μεχρι στιγμης δεν ειχα ποτε προβλημα.
makis106 - Τρι 21 Ιαν 2014, 17:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλό το cruise, ειδικά για Εγνατία, ξεκουραση και οικονομία! Το εχω κ εγω εδω και κατι μέρες!
Για όσους ειχατε/εχετε προβληματακια που κατα 99% οφειλονται στην βαλβίδα των στοπ, υπενθυμιζω οτι η αλλαγη της πρέπει να γίνεται ΔΩΡΕΑΝ, καθως αποτελει ανάκληση (ισως και η μοναδικη που εχει γινει για το 207 Exclamation ).
Εμενα μου την άλλαξαν στη Lion χωρις να το ζητησω και χωρις να εχω προβλημα το 2010, ενω ειχα παει για αλλο λογο.
nikolasr200 - Τετ 12 Φεβ 2014, 02:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, πάντως το γνήσιο ανταλλακτικό της κολώνας του τιμονιού σε 207 με κόψιμο και για τα χειριστήρια του cruise control και του ηχοσυστήματος έχει κωδικό 4131CQ
apostok - Πεμ 17 Ιούλ 2014, 23:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδιά εγώ παρήγγειλα το χειριστήριο από πεζό έχω διακοπτάκι φρένου συμπλέκτη όλα δεν λείπει τπτ, τα είδε ο τεχνικός πριν κάνουμε την παραγγελία, το τοποθετεί και μου δείχνει στον εγκέφαλο την επιλογή να είναι απενεργοποιημένη!!(γκρι) βέβαια δεν είπε κάτι για δύο επιλογές, μήπως έκανε λάθος την σειρά? έχω ένα 206 2007 1,6 dynamique, αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχει ότι χρειάζεται είναι δυνατόν να μην προγραμματίζεται?? επίσης δεν μπόρεσε να μου ενεργοποιήσει την σιντιέρα ενώ η μονάδα είναι η κλασσική της πεζο CLARION,, Σας παρακαλώ τα φώτα σας!! να ψάξω κάνα ηλεκτρολόγο εκτός πεζό?? υπάρχει κάνα τσακαλάκι σε βόρεια ελλάδα? Ευχαριστώ!!!
Steve - Παρ 18 Ιούλ 2014, 00:05:57
Θέμα δημοσίευσης:
apostok έγραψε:
υπάρχει κάνα τσακαλάκι σε βόρεια ελλάδα? Ευχαριστώ!!!
Υπάρχει στη Θεσσαλονίκη
nido - Δευ 04 Ιούλ 2016, 20:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή είμαι άσχετος με το θέμα:

Το COM του 206 μου, τύπου Delphi, το οποίο το άνοιξα την περασμένη βδομάδα για να βγάλω και να καθαρίσω το χειριστήριο των φώτων που έκανε τα δικά του, έχει στην πλακέτα του 6 επαφές εκεί που κουμπώνει το Cruise Control (που δεν έχω).



Στο ebay βλέπω ότι υπάρχουν χειριστήρια Cruise Control για 206/207/κλπ ίδια οπτικά με αυτό που μπαίνει στο δικό μου, που έχουν από 5 ως 8 επαφές στο σημείο που κουμπώνει στην πλακέτα.

Π.χ. αυτό έχει 5 επαφές:
http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-207-208-307-308-406-407-607-PARTNER-CRUISE-CONTROL-STALK-SWITCH-6242Z9/271718414141?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35925%26meid%3Db734e75f4905428fb34ec26396917060%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D122030352879

Αυτό έχει 8 επαφές:
http://www.aliexpress.com/item-img/OE-6242Z8-Top-Quality-FREE-SHIPPING-Cruise-Switch-Peugeot-307-308-408-206-207-301-3008/32415014315.html?spm=2114.10010108.1000017.2.kONSV0#


Ενώ αυτό εδώ έχει 6 και φαίνεται να είναι το σωστό, μόνο που δεν αναφέρει 206 στα οχήματα που λέει πως ταιριάζει...
http://www.ebay.co.uk/itm/OEM-6242Z8-CRUISE-CONTROL-SWITCH-FOR-PEUGEOT-207-307-308-407-607-3008-CITROEN-C3/322045246893?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35925%26meid%3D3924270855c64ed7a49f7202854c8575%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D121666130943

Κι αυτό εδώ δείχνει ολόιδιο (με 6 επαφές πάλι) και το αναφέρει και το 206...
http://www.aliexpress.com/item/New-Control-Switch-Handle-Switches-For-Peugeot-Cruise-307-206-207-301-308-408-2008-3008/32620617941.html?spm=2114.10010108.1000014.5.1As2Ku&scm=1007.13338.35813.0&pvid=82bd34a5-70f3-46e7-b5c0-cbd669d731a9&tpp=0

Θα υπέθετα ότι το τελευταίο μου κάνει.... Αλλά πώς μπορώ να βεβαιωθώ?
Rolling eyes
309 lover - Δευ 04 Ιούλ 2016, 21:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τα δυο πρωτα χειριστηρια που εστειλες με τις 8 επαφες ειναι το χειριστηριο του ηχοσυστηματος και οχι για το κρουζ και κουμπωνει στην απεναντι πλευρα που αν δεις εχει και 8 επαφες.
Τα αλλα που εστειλες ειναι οντως για το κρουζ γι αυτο και εχουν 6 επαφες.
nido - Δευ 04 Ιούλ 2016, 21:32:27
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις δίκιο, άλλο tab κοιτούσα, άλλο έκανα copy-paste.... Embarassed
(το διόρθωσα)

Όλα έχουν θέσεις για 8 επαφές, πάντως, αλλά σε κάποια είναι "γεμάτες" μόνο οι 5 (όπως στο πρώτο που έβαλα), σε κάποια οι 6, κλπ....
309 lover - Δευ 04 Ιούλ 2016, 21:40:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο με τις 5 επαφες εχει μονο κρουζ κοντρολ και οχι και περιοριστη ταχυτητας γι αυτο μαλλον και εχει 5. Τα αλλα με τις 6 εχουν κανονικα και τις δυο επιλογες. Τσεκαρε στο δικο σου μοντελο ποιο διακοπτακι περναγε και ετσι θα επιλεξεις.
nido - Τρι 05 Ιούλ 2016, 00:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα ίδια μου φαίνονται εξωτερικά, εκτός από τις επαφές....
Ίδια κουμπιά, κλπ....

Προφανώς υπάρχει συγκεκριμένος τύπος για το συγκεκριμένο COM που έχει κάποιες διαφορές, ε?
Steve - Τρι 05 Ιούλ 2016, 08:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν με το καλό το αγοράσεις, θέλει ενεργοποίηση και από το διαγνωστικό Smile

Επίσης απ' όσο θυμάμαι, και ο Ghost Dog και ο bakclima δε κατάφεραν ποτέ να τα ενεργοποιήσουν στο 206RC παρά το γεγονός ότι ήταν απείραχτο το αμάξι σε θέμα μετάδοσης.
nido - Τρι 05 Ιούλ 2016, 10:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Θα φτάσουμε κι εκεί, αρκεί να σιγουρευτούμε αν & ποιο κάνει...

[edit]
Κανένα RC που να δουλεύει ούτε κι εγώ ξέρω.
drdino - Τρι 05 Ιούλ 2016, 11:38:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το RC δεν παίρνει cruise, δεν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος τσι μηχανής.
nido - Τρι 05 Ιούλ 2016, 11:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι εξηγείται....

Ωραία, μπορούμε να αλλάξουμε το wiring και να το κάνουμε να κάνει κάτι άλλο το χειριστήριο... Να γυρίζει ανάποδα την πίσω πινακίδα, να ρίχνει πυραυλάκια απ' τη μπροστινή μάσκα, και τέτοια - τα γνωστά...
Laughing
nido - Τετ 06 Ιούλ 2016, 01:53:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αν υπάρχουν διαφορές ανάλογα με το τι COM φοράει το αμάξι δε μου κάνει εντύπωση.

Για να υπάρχουν οι επαφές μέσα, να υπάρχει ηλεκτρόγκαζο, διακοπτάκι στο φρένο κλπ, κάτι θα πρέπει να δουλεύει.... Εκτός κι αν ο Γάλλος για κάποιο λόγο δεν το ήθελε στο RC και δεν το έβαλε.
drdino - Τετ 06 Ιούλ 2016, 09:51:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιός ξέρει, μπορεί να μην πρόλαβαν να το ενσωματώσουν στον εγκέφαλο της μηχανής στο 206 ή να θεώρησαν πως δεν αξίζει το κόστος δεδομένου του όγκου πωλήσεων... Το 307 με το ίδιο μοτέρ φαίνεται να το υποστηρίζει πάντως.
nido - Τετ 06 Ιούλ 2016, 11:32:11
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Ποιός ξέρει, μπορεί να μην πρόλαβαν να το ενσωματώσουν στον εγκέφαλο της μηχανής στο 206 ή να θεώρησαν πως δεν αξίζει το κόστος δεδομένου του όγκου πωλήσεων... Το 307 με το ίδιο μοτέρ φαίνεται να το υποστηρίζει πάντως.

Θα μπορούσε δηλ. από κάποιο firmware και μετά να δουλεύει....
Rolling eyes
drdino - Τετ 06 Ιούλ 2016, 12:37:31
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά ναι, αλλά με μια ματιά που έριξα στα ιντερνετς δεν φαίνεται να έχει κανένας σε RC (GTI 180 στην Αγγλία)...
nido - Τετ 06 Ιούλ 2016, 12:49:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, κι εγώ χθες βρήκα να ρωτάνε, να έχουν screenshots με errors που έβγαλε το planet 2000 αλλά κανένας που να το έχει να παίζει...
Λες και μιλάμε για κανένα καθαρόαιμο που δεν επιτρέπονται τέτοια "φλώρικα" γκατζετς!
Γκρρρρ!
Snap5 - Τετ 06 Ιούλ 2016, 20:16:54
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, σε peugeot 206 1.4 16V 2005 μοντέλο κάνει? Επίσης δεν έχω καταλάβει, για να μπει αρκεί ο διακόπτης και ενεργοποίηση του μέσω του BSI/εγκεφάλου (δηλ. Plug&Play) ή χρειάζονται να περαστούν και καλωδιώσεις σε πετάλια κινητήρα κτλ? Ευχαριστώ! Wink
Mono AEK - Πεμ 07 Ιούλ 2016, 20:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

Τι το θελετε?
πραγματικα εγω που το χω το θεωρω πολυ αχρηστο και ανεβαζει και τη καταναλωση..
Road_Runner - Παρ 08 Ιούλ 2016, 09:42:52
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανως δεν κανεις ταξιδια, γιαυτο δεν το χρησιμοποιεις
Και την καταναλωση σε ταξιδι δεν την αναβαζει, το αντιθετο μαλιστα
Mono AEK - Παρ 08 Ιούλ 2016, 09:58:24
Θέμα δημοσίευσης:
Κανω ταξιδια κι επειδη το χω ξερω πολυ καλα τι κανει Wink
makis106 - Παρ 08 Ιούλ 2016, 10:27:24
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Προφανως δεν κανεις ταξιδια, γιαυτο δεν το χρησιμοποιεις
Και την καταναλωση σε ταξιδι δεν την αναβαζει, το αντιθετο μαλιστα
+1
Mono AEK - Παρ 08 Ιούλ 2016, 10:50:23
Θέμα δημοσίευσης:
Thumbs Up
nido - Τρι 12 Ιούλ 2016, 13:34:50
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

Τι το θελετε?
πραγματικα εγω που το χω το θεωρω πολυ αχρηστο και ανεβαζει και τη καταναλωση..


Εγώ αν και δε με χαλάει να είμαι συνέχεια "στην τσίτα" σε ταξίδι με το RC, το σκεφτόμουν μόνο και μόνο για να έχω κάτι ακόμα να παίζω, και να με κοροϊδεύει ότι το κουβαδάκι μου είναι ΚΑΙ ταξιδιάρικο (παρά την 5η που τα 130 τα βγάζει στις 4000σαλ). Laughing

Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?
volvos - Τρι 12 Ιούλ 2016, 13:47:11
Θέμα δημοσίευσης:
emena παντως την κατεβασε την καταναλωση...

νικο ειναι το μοναδικο εξτρα που εχω αφησει στο αμαξι και το πιο ωραιο ισως που εβαλα. πραγματικα το λατρευω. σταματησα να τρωω κλησεις καταρχην.

αλλα στο ρουσου νομιζω οτι δε μπαινει επειδη εχεις μαρελι εγκεφαλο που δεν ξεκλειδωνει λειτουργια
nido - Τρι 12 Ιούλ 2016, 15:33:07
Θέμα δημοσίευσης:
Με το 207 τι παίζει? Άλλα παίρνουν άλλα δεν παίρνουν, πάλι?

Έχω κι ένα 207CC στα χέρια μου εδώ και δυο χρόνια (ο φίλος στον οποίο ανήκει λείπει όλο το χρόνο Αμερική κι έρχεται κάθε Αύγουστο) κι έβλεπα προχθές που το έβγαλα βόλτα να φορτίσει λίγο η μπαταρία του ότι δεν έχει σημάδι για να κάνεις τρύπα για διακοπτάκι cruise control το κάλυμμα του COM...
Mono AEK - Τρι 12 Ιούλ 2016, 19:35:08
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:


Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?


1 λιτρο ακριβως
7.9 με τριπ
6.9 χωρις

Με πανω κατω ιδια ταχυτητα
η διαφορα πιστευω οτι στη παραμικρη κλιση δινει φουλ πιεση με το τριπ για να κρατησει τα χλμ ενω οταν εχω εγω το γκαζι σταθερο απλα πεφτουν τα χλμ
Andreasf1 - Τετ 13 Ιούλ 2016, 00:20:13
Θέμα δημοσίευσης:
Απ οτι έχω καταλαβει στα 207 είναι λίγο μυστήριο. Πιο πολύ παίζει ρόλο η έκδοση (μαλλον) του diagbox για να το εγκαταστησεις. Με peugeot planet περνιέται πιο εύκολα απ όσο έχω διαβάσει και εξωτερικό. Και εγώ στο ψάξιμο είμαι μιας και έκανα απεγκατασταση του cruise και τώρα δεν μπορώ να το ξανά περάσω. Η απεγκατασταση έγινε μια χαρά, η εγκατάσταση δεν γίνεται με τπτ. Οτι να ναι Laughing
makis106 - Τετ 13 Ιούλ 2016, 11:29:34
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
nido έγραψε:


Πόσο σου ανεβάζει την κατανάλωση πιστεύεις?


1 λιτρο ακριβως
7.9 με τριπ
6.9 χωρις

Με πανω κατω ιδια ταχυτητα
η διαφορα πιστευω οτι στη παραμικρη κλιση δινει φουλ πιεση με το τριπ για να κρατησει τα χλμ ενω οταν εχω εγω το γκαζι σταθερο απλα πεφτουν τα χλμ
Αν εχεις μπαρόμετρο θα δεις οτι δεν δινει φουλ πιεση, αλλα αυξανει το γκαζι (και αντιστοιχα την πιεση) τοσο οσο χρειαζεται για να διατηρησει την προεπιλεγμενη ταχύτητα και μαλιστα πολύ προοδευτικά.
Γενικοτερα βασει δοκιμών το συμπερασμα ειναι οτι το cruise control μειωνει την καταναλωση σε δρομους χωρις ιδιαιτερες κλίσεις πχ σαν την Εγνατια, και ειναι λογικο γιατι οι αυξομειωσεις στην πεταλουδα του γκαζιου είναι ελαχιστες και πολυ πιο προοδευτικες απ οτι μπορει το ποδι μας.
Σε δρομο με κλισεις αλλαζει το σκηνικο και αυτο γιατι ο υπολογιστης προσπαθει να κραταει την προεπιλεγμενη ταχυτητα, οποτε αν εσυ του εχεις δωσει πχ 130 σταθερη και πιασεις ανηφορα, θα αυξησει το γκαζι για να την κρατησει, και παλι τοσο οσο χρειαζεται και φυσικα οχι φουλ αν δε χρειαζεται. Εσυ λογικα θα προτιμουσες να μην αυξησεις το γκαζι σου για να μην το τσιτωσεις εφοσον οδηγας οικονομικα (βεβαια αν θες να κανεις το ιδιο, μπορεις να επιλεξεις χαμηλοτερη ταχυτητα απο τα πληκτρα σου).
Αντιστοιχα και στην κατηφορα, το cruise control θα μειωσει το γκαζι εφοσον το αμαξι "τσουλαει" αλλα δεν θα το κλεισει τελείως για να "ρολαρει" οπως θα εκανε ο οδηγος. Και στο ρολαρισμα οπως ξερουε η καταναλωση ειναι μηδενικη.
Οποτε, χρηση του cruise control με στοχο τη μειωση της καταναλωσης ενδεικνυται σε ταξίδι και σε δρόμο χωρις ιδαιτερες κλίσεις.
Για να ξεκουραζεις το ποδι σου, ενδεικνυται παντού!
Mono AEK - Τετ 13 Ιούλ 2016, 12:30:54
Θέμα δημοσίευσης:
ξερω πολυ καλα πως δουλευει το κρουζ στη θεωρια

εγω μιλησα για προσωπικη εμπειρια σε ταξιδι σε ιδιο δρομο και τι καταναλωσεις ειχα στη πραξη
το ταξιδι δεν εγινε στην εγνατια
οπου και να γινει αν υπαρχει αρκετη ανηφορα και εχεις 6η μεσα πιστεψε με την ανεβαζει πιο πολυ τη καταναλωση απτο να κατεβαζα μια 5η και να κραταγα εγω με το γκαζι τα χλμ που θελω
για την κατηφορα δεν το ανεφερα γιατι οπως το κρουζ κλεινει το γκαζι κι εγω παιρνω το ποδι μου

αν εσυ τη ριχνεις με το κρουζ συνεχισε να το χρησιμοποιεις
αν κουραζεται το ποδι σου συνεχισε να το χρησιμοποιεις

εγω το θεωρω παπατζα και αυτο που λεω ειναι οτι αν θελω να παω οικονομικα τα καταφερνω καλυτερα μονος μου

δε βρισκω το λογο να πρεπει να συμφωνησω μαζι σου
makis106 - Τετ 13 Ιούλ 2016, 12:38:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ο καθενας οπως το βλεπει απ την προσωπικη του εμπειρια. Εγω βασει αυτης γραφω αλλα και βασει δοκιμων.
Πιστευω οτι η αρχη λειτουργιας του ειναι πολυ απλη, οποτε για μενα εκει που χρησιμοποιειται σωστα, αποδιδει.
Φυσικα και δε χρειαζεται να συμφωνησεις μαζι μου, αποψεις ανταλλασουμε, για αυτο ειμαστε εδω!
Snap5 - Τετ 13 Ιούλ 2016, 16:15:55
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, σε peugeot 206 1.4 16V 2005 μοντέλο κάνει? Επίσης δεν έχω καταλάβει, για να μπει αρκεί ο διακόπτης και ενεργοποίηση του μέσω του BSI/εγκεφάλου (δηλ. Plug&Play) ή χρειάζονται να περαστούν και καλωδιώσεις σε πετάλια κινητήρα κτλ? Ευχαριστώ! Wink


Εμ...λιγο σημασία και εδώ ρε παιδιά, στο "ταπεινό χαμομηλάκι"
Embarassed
nido - Τετ 13 Ιούλ 2016, 22:09:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αν έχεις ηλεκτρόγκαζο, διακοπτάκια που "βλέπουν" πότε πατάς φρένο ή συμπλέκτη, και επαφές για το cruise control αν βγάλεις το κάτω μέρος του καλύμματος του πολυδιακόπτη του τιμονιού, είσαι σε καλό δρόμο....

Θεωρητικά αν δώσεις αριθμό πλαισίου σε κάποιο εξουσιοδοτημένο θα μπορεί να σου πει αν παίρνει.
Steve - Πεμ 14 Ιούλ 2016, 08:08:33
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Snap5 έγραψε:
Επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, σε peugeot 206 1.4 16V 2005 μοντέλο κάνει? Επίσης δεν έχω καταλάβει, για να μπει αρκεί ο διακόπτης και ενεργοποίηση του μέσω του BSI/εγκεφάλου (δηλ. Plug&Play) ή χρειάζονται να περαστούν και καλωδιώσεις σε πετάλια κινητήρα κτλ? Ευχαριστώ! Wink


Εμ...λιγο σημασία και εδώ ρε παιδιά, στο "ταπεινό χαμομηλάκι"
Embarassed
Αν δεν έχεις πειράξει σασμάν, μπαίνει!
Snap5 - Πεμ 14 Ιούλ 2016, 16:27:42
Θέμα δημοσίευσης:
Από κινητήρα και μηχανικά μέρη δεν έχω πειράξει, όπως το πήρα είναι. Θα δω αν έχω επαφές για cruise control στο τιμόνι και θα πάρω ένα τηλ την αντιπροσωπία.
Σε περίπτωση που παίρνει cruise control χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από ενεργοποίησή του μέσω BSI?
Steve - Πεμ 14 Ιούλ 2016, 21:10:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, υπομονή! Laughing
Pipis - Παρ 04 Αύγ 2017, 12:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θέμα με το cruiz control. Όταν δουλεύει καμιά φορά μου το πετάει. Απο τί μπορεί να είναι?
makis106 - Παρ 04 Αύγ 2017, 12:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
Pipis έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θέμα με το cruiz control. Όταν δουλεύει καμιά φορά μου το πετάει. Απο τί μπορεί να είναι?
εχει αλλαχτεί ο διακόπτης του στοπ στο πεντάλ? ειχε βγει ανακληση για καποια μοντελα και αλλαζοταν δωρεαν. το δικο μου το αλλαξαν το 2009.
vatos - Παρ 04 Αύγ 2017, 13:08:00
Θέμα δημοσίευσης:
Pipis έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα θέμα με το cruiz control. Όταν δουλεύει καμιά φορά μου το πετάει. Απο τί μπορεί να είναι?



και εμένα τα ίδια έκανε κάποια στιγμή
βγάλε το διακόπτη του φρένο καθάρισε τον και ρύθμισε του το εμβολάκι ξανά να πιάνει σωστά

εγώ αυτό έκανα και 2-3 φορές που το έβαλα το CC δεν μου το κόβει πια
Andreasf1 - Παρ 04 Αύγ 2017, 21:22:01
Θέμα δημοσίευσης:
Και το διακοπτακι του συμπλέκτη πρέπει να τσεκαρεις. Στο δικό μου είχε σπάσει το ενα ποδαράκι απο το διακόπτακι του συμπλέκτη και το κόλλησα με logo στιγμής και δεν πάει πουθενά
scientist - Πεμ 10 Αύγ 2017, 10:44:45
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω και εγώ γιατί μετά από τόσα χρόνια δεν ξέρω αν και πως μπορεί να γίνει. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα ένα Peugeot 307 1.6 16V του 2003 από φίλο.

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω cruise control - μιας και για 16V διάβασα για τα 1400 - και αν έχει κανείς εικόνα κόστους και το κυριότερο που μπορώ να το τοποθετήσω;
plaketokofths - Πεμ 01 Νοέ 2018, 20:08:30
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζει κάποιος αν με την τοποθέτηση του cruise control λειτουργούν οι αντίστοιχες ενδείξεις στο ταμπλώ, προκειται για 206 1.4 16V 2006 με ταμπλώ από GTi.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr