PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Service 60.000 χλμ.

konstantinos - Τρι 19 Νοέ 2002, 16:45:58
Θέμα δημοσίευσης: Service 60.000 χλμ.
Ξέρει κανείς να πεί τι περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει πάνω - κάτω. Confused

Πλησιάζει η ώρα (150 χλμ) και θα ήθελα νε ξέρω. Wink

Ευχαριστώ εκ τω προτέρω. Cool Cool
Αλεξ@νδρος - Τρι 19 Νοέ 2002, 20:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
Και μενα πλησιαζει σε 10000 κλμ.Αντε να δω ποσα θα δωσεις,αν και εγω εχω μερικα εξτρα στον νου(βλ αντιστρεπτικες).Μην ξεχασεις να αλλαξεις και τα υγρα των φρενων
Vaggelis - Τρι 19 Νοέ 2002, 20:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι παιδιά (3500 km ακόμα... Crying or Very sad ) και έχω ένα άσχημο προαίσθημα...
Αν υπολογίσω ότι στο τελευταίο (50000 km), έδωσα 110 Euro Crying or Very sad με αλλαγή στα τακάκια... σκούρα τα πράγματα.
Ας μοιραστεί κάποιος την... τραυματική του εμπειρία μαζί μας ώστε να προετοιμαστούμε ψυχολογικά.
Και κάτι τελευταίο.
¨Εχει αλλάξει κανείς τελευταία το μοτεράκι του ρελαντί, γιατί το δικό μου το βγάλανε ελατωματικό (δεν κρατουσε σταθερές τις στροφές στο ρελαντί και έσβηνε) και μάλλον το άλλαξα τζάμπα από ότι μου είπαν κάτι φίλοι (τζάμπα και 120 Euro... Crying or Very sad , πολύ κλάμα τελικά τελευταία...!!!)

Ευχαριστώ
Ένας πληγωμένος (στην τσέπη...) πεζάκιας.
Svstouk - Τρι 19 Νοέ 2002, 22:12:38
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι παιδιά (3500 km ακόμα... Crying or Very sad ) και έχω ένα άσχημο προαίσθημα...
Αν υπολογίσω ότι στο τελευταίο (50000 km), έδωσα 110 Euro Crying or Very sad με αλλαγή στα τακάκια... σκούρα τα πράγματα.
Ας μοιραστεί κάποιος την... τραυματική του εμπειρία μαζί μας ώστε να προετοιμαστούμε ψυχολογικά.
Και κάτι τελευταίο.
¨Εχει αλλάξει κανείς τελευταία το μοτεράκι του ρελαντί, γιατί το δικό μου το βγάλανε ελατωματικό (δεν κρατουσε σταθερές τις στροφές στο ρελαντί και έσβηνε) και μάλλον το άλλαξα τζάμπα από ότι μου είπαν κάτι φίλοι (τζάμπα και 120 Euro... Crying or Very sad , πολύ κλάμα τελικά τελευταία...!!!)

Ευχαριστώ
Ένας πληγωμένος (στην τσέπη...) πεζάκιας.



Δεν θέλω να βγω αληθινός, αλλά έχω ένα άσχημο προαίσθημα για αυτό το μοτεράκι του ρελαντί. Το λέω γιατί και παλιότερα εγώ με το 205 το ίδιο πρόβλημα (σβήσιμο) αντιμετώπιζα, τους το πήγαινα (Lion), αλλάζανε το μοτεράκι, πλήρωνα 200.000 δρχ, και μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια! Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι η εύκολη λύση για την Peugeot στις περιπτώσεις που σβήνει το αυτοκίνητο. Crying or Very sad

Είναι εύκολο να πας σε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει τον πολλαπλασιαστή; Question
Vaggelis - Τετ 20 Νοέ 2002, 08:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι παιδιά (3500 km ακόμα... Crying or Very sad ) και έχω ένα άσχημο προαίσθημα...
Αν υπολογίσω ότι στο τελευταίο (50000 km), έδωσα 110 Euro Crying or Very sad με αλλαγή στα τακάκια... σκούρα τα πράγματα.
Ας μοιραστεί κάποιος την... τραυματική του εμπειρία μαζί μας ώστε να προετοιμαστούμε ψυχολογικά.
Και κάτι τελευταίο.
¨Εχει αλλάξει κανείς τελευταία το μοτεράκι του ρελαντί, γιατί το δικό μου το βγάλανε ελατωματικό (δεν κρατουσε σταθερές τις στροφές στο ρελαντί και έσβηνε) και μάλλον το άλλαξα τζάμπα από ότι μου είπαν κάτι φίλοι (τζάμπα και 120 Euro... Crying or Very sad , πολύ κλάμα τελικά τελευταία...!!!)

Ευχαριστώ
Ένας πληγωμένος (στην τσέπη...) πεζάκιας.




Δεν θέλω να βγω αληθινός, αλλά έχω ένα άσχημο προαίσθημα για αυτό το μοτεράκι του ρελαντί. Το λέω γιατί και παλιότερα εγώ με το 205 το ίδιο πρόβλημα (σβήσιμο) αντιμετώπιζα, τους το πήγαινα (Lion), αλλάζανε το μοτεράκι, πλήρωνα 200.000 δρχ, και μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια! Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι η εύκολη λύση για την Peugeot στις περιπτώσεις που σβήνει το αυτοκίνητο. Crying or Very sad

Είναι εύκολο να πας σε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει τον πολλαπλασιαστή; Question


Η ιστορία έχει ως εξής:
Ο κινητήρας στο ρελαντί, έκανε βύθιση στροφών και καμιά φορά έσβηνε. Εν το μεταξύ, λίγο καιρό πρίν είχα κάνει μια πλύση ρεζερβουάρ, γιατί είχα βάλει μια βενζίνη της πλάκας και είχε πάρει σκουπιδάκια το τεπόζιτο. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και μετά την πλύση. Ρωτόντας κάτι φίλους, μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι γενικό στα ΓΑΛΛΙΚΑ αυτοκίνητα, και αντιμετωπίζεται με καθάρισμα του μοτέρ του ρελαντί ψεκάζοντάς το με λάδι. Πηγαίνοντας το λοιπόν στο επίσημο συνεργείο της αντιπροσωπείας, και τονίζοντας οτι θέλω ΜΟΝΟ να μου καθαρίσει το μοτεράκι, όταν πήγα να το πάρω μου εξηγήσαν οτι είχε πρόβλημα το μοτεράκι και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ το άλλαξαν. Περιτό να πώ οτι οι φίλοι μου με μουτζώναν για ένα μήνα...
konstantinos - Τετ 20 Νοέ 2002, 09:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα σε όλους, τι έγινε ρε παιδιά κανείς δεν έχει φτάσει το όριο αυτό?
Μάλλον όλο και κάποιοι θα υπάρχουν...

Ψιτ Chat-Τάσο για μολόγα τα... Laughing Laughing Laughing
chatasos - Τετ 20 Νοέ 2002, 09:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το service των 60.000 περιλαμβάνει ότι και αυτό των 40.000 χλμ. (δηλαδή το μεγάλο service όπως λέγεται) συν έλεγχο/αντικατάσταση ιμάντων δυναμό/εκκεντροφόρων.
konstantinos - Τετ 20 Νοέ 2002, 10:07:35
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Το service των 60.000 περιλαμβάνει ότι και αυτό των 40.000 χλμ. (δηλαδή το μεγάλο service όπως λέγεται) συν έλεγχο/αντικατάσταση ιμάντων δυναμό/εκκεντροφόρων.


Ωραίαααα....

και απο τιμές??? Shocked Shocked Shocked Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Vaggelis - Τετ 20 Νοέ 2002, 10:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Το service των 60.000 περιλαμβάνει ότι και αυτό των 40.000 χλμ. (δηλαδή το μεγάλο service όπως λέγεται) συν έλεγχο/αντικατάσταση ιμάντων δυναμό/εκκεντροφόρων.


Για κάντο μια ανάλυση αυτό σε Euro... Crying or Very sad Sad Confused Rolling eyes
chatasos - Τετ 20 Νοέ 2002, 12:08:35
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα μου πήγε 45.000 δρχ. χωρίς αντικατάσταση ιμάντων την οποία θα κάνω μάλλον στα 70.000 χλμ. Τα πιο πολλά που μου άλλαξαν ήταν ψιλομπιχλιμπίδια...
konstantinos - Τετ 20 Νοέ 2002, 12:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Εμένα μου πήγε 45.000 δρχ. χωρίς αντικατάσταση ιμάντων την οποία θα κάνω μάλλον στα 70.000 χλμ. Τα πιο πολλά που μου άλλαξαν ήταν ψιλομπιχλιμπίδια...


Ηταν και τα λάδια - φίλτρο μέσα στο service - τιμή ???
chatasos - Τετ 20 Νοέ 2002, 12:31:44
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
chatasos έγραψε:
Εμένα μου πήγε 45.000 δρχ. χωρίς αντικατάσταση ιμάντων την οποία θα κάνω μάλλον στα 70.000 χλμ. Τα πιο πολλά που μου άλλαξαν ήταν ψιλομπιχλιμπίδια...


Ηταν και τα λάδια - φίλτρο μέσα στο service - τιμή ???

εννοείται
Vaggelis - Τετ 20 Νοέ 2002, 13:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Οι ιμάντες πόσο περίπου πάνε σε τιμή;
Αλεξ@νδρος - Τετ 20 Νοέ 2002, 19:22:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω ιμαντα δυναμο λογω των προβληματων που αντιμετωπισα(μ@λ@κιες Πεζω) εχω αλλαξει ηδη 3 φορες και ειναι φτηνος γυρω στο 3χιλιαρο.Τωρα ο ιμαντας εκκεντροφορου ειναι ο χρονισμου?Αν ναι ειναι αλμυρουτσικος.
Παιδες εγω θα ζητησω και καθαρισμο μπεκ-πεταλουδας,επαναχρονισμο βαλβιδων
Vaggelis - Πεμ 21 Νοέ 2002, 09:59:10
Θέμα δημοσίευσης:
Η ρύθμιση των βαλβίδων νομίζω οτι είναι μέσα στα προβλεπόμενα του service. Επίσης έχω ακούσει οτι η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου μπορ΄εί να φτάσει σε τιμή και τα 250 - 300 Euro;;; Αληθεύει;;;
Ady - Πεμ 21 Νοέ 2002, 10:56:22
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Η ρύθμιση των βαλβίδων νομίζω οτι είναι μέσα στα προβλεπόμενα του service. Επίσης έχω ακούσει οτι η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου μπορ΄εί να φτάσει σε τιμή και τα 250 - 300 Euro;;; Αληθεύει;;;


Ναι αληθεύει.

Οσο για τη ρύθμιση των βαλβίδων, δε νομίζω ότι είναι προβλεπόμενη, αν πάρουμε σαν προβλεπόμενες εργασίες αυτές που γράφει το βιβλίο του service.
Vaggelis - Πεμ 21 Νοέ 2002, 11:19:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ωωωωωωωωωχχχχ!!!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Shocked Shocked
Ήδη άρχισε να με πιάνει μια κράμπα στην... τσέπη. Πρέπει να αρχίσω σιγά - σιγά τον έρανο...
206xs - Πεμ 21 Νοέ 2002, 21:50:31
Θέμα δημοσίευσης: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χλμ ?
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας τα παραπάνω γιατί και εγώ πλησιάζω τα 60.000χλμ (σε 1500 έφτασαν!). Όσο για τον τίτλο τον έγραψα γιατί και εγώ στα 48000χλμ περίπου είχα πρόβλημα με το ρελαντί με βυθίσεις και το αυτοκίνητο να σβήνει επανειλημένως και μου αλλάξαν και μένα το μοτεράκι του ρελαντί (κόστος 130 ευρώ) και απο τότε δεν το ξαναπαρουσίασε. Μήπως η σύμπτωση στα χιλιόμετρα που παρουσιάζεται η βλάβη δεν είναι τυχαία ?? Τρία περιστάτικα στα ίδια περίπου χιλιόμετρα εμένα με προβληματίζει λίγο. Confused
Vaggelis - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:08:05
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
206xs έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας τα παραπάνω γιατί και εγώ πλησιάζω τα 60.000χλμ (σε 1500 έφτασαν!). Όσο για τον τίτλο τον έγραψα γιατί και εγώ στα 48000χλμ περίπου είχα πρόβλημα με το ρελαντί με βυθίσεις και το αυτοκίνητο να σβήνει επανειλημένως και μου αλλάξαν και μένα το μοτεράκι του ρελαντί (κόστος 130 ευρώ) και απο τότε δεν το ξαναπαρουσίασε. Μήπως η σύμπτωση στα χιλιόμετρα που παρουσιάζεται η βλάβη δεν είναι τυχαία ?? Τρία περιστάτικα στα ίδια περίπου χιλιόμετρα εμένα με προβληματίζει λίγο. Confused


Λοιπόν, όπως ανέφερα και παραπάνω, το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισαν και δυο φίλοι μου που δεν είχαν όμως Peugeot, είχαν όμως ΓΑΛΛΙΚΑ. Συγκεκριμένα ο ένας είχε Saxo και ο άλλος Megane. Ο φίλος με το Saxo, μου είπε οτι το πρόβλημα βγαίνει σε ΟΛΑ τα ΓΑΛΛΙΚΑ και οτι πήγε στο συνεργείο και ζήτησε απλώς να του ψεκάσουν το μοτεράκι με λίγο λαδάκι. Από τότε δεν του ξαναέσβησε. Γι’αυτό λέω οτι ήταν κοροϊδίστικα τα λεφτά που δώσαμε. Πλησιάζει και η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου... (300 Euro Crying or Very sad , τι μου το θυμήσατε ρε...)
konstantinos - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:13:29
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
Vaggelis έγραψε:
Πλησιάζει και η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου...


Καλημέρα, δεν το πολύ κατάλαβα αυτό. Είναι προγραμματισμένο να τον αλλάξεις ή σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα και θα τον αλλάξεις ?
Ady - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:19:04
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
konstantinos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Πλησιάζει και η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου...


Καλημέρα, δεν το πολύ κατάλαβα αυτό. Είναι προγραμματισμένο να τον αλλάξεις ή σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα και θα τον αλλάξεις ?


Αν δεν έχει πρόβλημα, άστον για 10.000 Km ακόμα, Βαγγέλη.
Vaggelis - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:24:22
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
konstantinos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Πλησιάζει και η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου...


Καλημέρα, δεν το πολύ κατάλαβα αυτό. Είναι προγραμματισμένο να τον αλλάξεις ή σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα και θα τον αλλάξεις ?


Κάνε scroll λίγο πιο πάνω να δεις τι έγραψε ο chatasos
**chatasos έγραψε:
Το service των 60.000 περιλαμβάνει ότι και αυτό των 40.000 χλμ. (δηλαδή το μεγάλο service όπως λέγεται) συν έλεγχο/αντικατάσταση ιμάντων δυναμό/εκκεντροφόρων. **

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
konstantinos - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:37:22
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
Vaggelis έγραψε:
konstantinos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Πλησιάζει και η αλλαγή του ιμάντα του εκκεντροφόρου...


Καλημέρα, δεν το πολύ κατάλαβα αυτό. Είναι προγραμματισμένο να τον αλλάξεις ή σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα και θα τον αλλάξεις ?


Κάνε scroll λίγο πιο πάνω να δεις τι έγραψε ο chatasos
**chatasos έγραψε:
Το service των 60.000 περιλαμβάνει ότι και αυτό των 40.000 χλμ. (δηλαδή το μεγάλο service όπως λέγεται) συν έλεγχο/αντικατάσταση ιμάντων δυναμό/εκκεντροφόρων. **

Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Σωστά !!!
Εγώ πάντως δεν θα πάρω... θα πάω στην επόμενη "πίστα" (βλέπε 70000 ή 80000) Cool Cool Cool
Vaggelis - Παρ 22 Νοέ 2002, 11:43:28
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ, αν δεν βγάλει κανένα πρόβλημα, θα πάω και εγώ για τις 70000 km
chatasos - Παρ 22 Νοέ 2002, 13:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως πήγα για τα 70.000 χλμ. γιατί τότε είναι το μικρό service (τεχνικός έλεγχος) που κοστίζει αρκετά φτηνότερα, οπότε θα του προσθέσω και τα έξοδα των ιμάντων.
Vaggelis - Παρ 22 Νοέ 2002, 13:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μάστορά μου, τώρα που το σκέφτομαι, στα 70000 km θα πρέπει να αλλάξω και τα τακάκια...
Μμμμμμμ, μάλλον πρέπει να περιμένω το δώρο του Πάσχα (μάύρα Χριστούγεννα και μαύρο Πάσχα φέτος... Crying or Very sad )
Αφεντικό, θέλω αύξηση... (γιατί έχουμε σκούπες και Lexus lights στα σχέδια...)
alxdr74 - Παρ 22 Νοέ 2002, 13:21:46
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
206xs έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας τα παραπάνω γιατί και εγώ πλησιάζω τα 60.000χλμ (σε 1500 έφτασαν!). Όσο για τον τίτλο τον έγραψα γιατί και εγώ στα 48000χλμ περίπου είχα πρόβλημα με το ρελαντί με βυθίσεις και το αυτοκίνητο να σβήνει επανειλημένως και μου αλλάξαν και μένα το μοτεράκι του ρελαντί (κόστος 130 ευρώ) και απο τότε δεν το ξαναπαρουσίασε. Μήπως η σύμπτωση στα χιλιόμετρα που παρουσιάζεται η βλάβη δεν είναι τυχαία ?? Τρία περιστάτικα στα ίδια περίπου χιλιόμετρα εμένα με προβληματίζει λίγο. Confused
Το προβληματακι αυτο με το μοτερακι του ρελαντί πρεπει να το αντιμετοπιζω και εγω χωρις να μπορω ομως να μιλησω με σιγουρια! Συγκεκριμενα μου εσβυσε 2-3 φορες μεχρι τωρα και ενω ήμουνα σταματημενος σε φανάρι και πήγαινα να ξεκινησω! Κατα τη διάρκεια του service και αφου το βάλαμε στο διαγνωστικο μας ''εβγαλε'' την βλαβη: Σφάλμα εκχυσης καυσιμου..... Απο την αντιπροσωπια μου ειπανε να το αφήσω λιγο καιρο και εαν την επομενη φορα μας ξαναβγάλει το ιδιο να αλλαξουμε το μοτερακι! Παλι καλα που ειναι μέσα στην εγγυηση!! Και ειναι καινουργιο αυτοκινητο!! Mad 7 μηνες ζωή εχει και 30.800 χιλιομετρα μόνο!
Vaggelis - Παρ 22 Νοέ 2002, 15:13:04
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
alxdr74 έγραψε:
Και ειναι καινουργιο αυτοκινητο!! Mad 7 μηνες ζωή εχει και 30.800 χιλιομετρα μόνο!


30.800 χιλιόμετρα!!!!!!! Που τα κατάφερες ρε μάστορα;;;
Και δεν έχεις κλείσει χρόνο ακόμα;;; Έτσι όπως πας, σε μια τριετία (που κοντεύω να κλείσω εγώ) θα έχεις πατήσει τα 100.000 km. Εγώ ούτε τα 60.000 δεν έχω πιάσει ακόμα...
Είσαι ταξιδιάρης, έ;
alxdr74 - Δευ 25 Νοέ 2002, 09:48:43
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μοτεράκι Ρελαντί μήπως δεν είναι τυχαία η βλάβη και τα χ
Vaggelis έγραψε:
alxdr74 έγραψε:
Και ειναι καινουργιο αυτοκινητο!! Mad 7 μηνες ζωή εχει και 30.800 χιλιομετρα μόνο!


30.800 χιλιόμετρα!!!!!!! Που τα κατάφερες ρε μάστορα;;;
Και δεν έχεις κλείσει χρόνο ακόμα;;; Έτσι όπως πας, σε μια τριετία (που κοντεύω να κλείσω εγώ) θα έχεις πατήσει τα 100.000 km. Εγώ ούτε τα 60.000 δεν έχω πιάσει ακόμα...
Είσαι ταξιδιάρης, έ;

Ταξιδιάρης δεν λες τιποτα εχω οργωσει όλη την Ελλαδα εκτος απο Πελλοπόνησο! Πιστευω οτι ειμαι απο τα λίγα ατομα που δεν προκειτε να βαρεθουν ποτε την οδηγηση! Και τωρα με το 206......
Vaggelis - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή η ώρα της κρίσεως πλησιάζει (500 χλμ...), ας μου επαναλάβει κάποιος τι αλλάζουμε και ποιο είναι το κοστολόγιο, γιατί έχω ακούσει ένα σωρό απόψεις και έχω μπερδευτεί
konstantinos - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
- Ελεγχος Υγρών (Φρένα - παραφλου κλπ)
- Αλλαγή Λαδιών
- Αλλαγη Τακάκια (εάν χρειάζεται)
- Δεν θυμάμαι άλλα

κοστολόγιο 34000 δρχ (μαζί με τακάκια).
Vaggelis - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:33:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία, αυτά είναι τα στάνταρ (τα τακάκια τα άλλαξα στα 50000 χλμ), αλλά με εκείνο το καταραμένο τον ιμάντα του εκκεντροφόρου, τι γίνεται;
Τον αλλάζω ή όχι, και πόσο θα κοστίσει;
alxdr74 - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:34:46
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
- Ελεγχος Υγρών (Φρένα - παραφλου κλπ)
- Αλλαγή Λαδιών
- Αλλαγη Τακάκια (εάν χρειάζεται)
- Δεν θυμάμαι άλλα

κοστολόγιο 34000 δρχ (μαζί με τακάκια).


Φιλτρα αερα και a/c?
βαλβιδες ρυθμιση χωρις να ειμαι σιγουρος και τελος πιστευω και αλλαγη στα μπουζι..
konstantinos - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:35:31
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Ωραία, αυτά είναι τα στάνταρ (τα τακάκια τα άλλαξα στα 50000 χλμ), αλλά με εκείνο το καταραμένο τον ιμάντα του εκκεντροφόρου, τι γίνεται;
Τον αλλάζω ή όχι, και πόσο θα κοστίσει;


Ρε μανία με τον ιμάντα... Laughing

Βαγγέλη εάν δεν έχεις πρόβλημα, μην τον αλλάζεις. Αυτός θα σε περιμένει στα 80000 χλμ. Το κόστο εκεί ξεπερνάει τα 100.000 δρχ Shocked
konstantinos - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:37:15
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
konstantinos έγραψε:
- Ελεγχος Υγρών (Φρένα - παραφλου κλπ)
- Αλλαγή Λαδιών
- Αλλαγη Τακάκια (εάν χρειάζεται)
- Δεν θυμάμαι άλλα

κοστολόγιο 34000 δρχ (μαζί με τακάκια).


Φιλτρα αερα και a/c?
βαλβιδες ρυθμιση χωρις να ειμαι σιγουρος και τελος πιστευω και αλλαγη στα μπουζι..


Μπουζί - βαλβίδες ρύθμιση στα 40000 χλμ.

Φίλτρο λαδιού - αέρα ειναι "λόγια του αέρα"...
alemao - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά ο Ιμάντας Χρονισμού (εκκεντροφόρων) είναι όντως τσουχτερός.
Πέρυσι είχα αλλάξει για το παλιό μου 106 1400 και στοίχισε κανά 40άρι χιλιάρικα Sad
Μην το αλλάξετε σε εξουσιοδοτημένο Peugeot-αντιπροσωπείες γιατί θα σας πιάσουν τον κ..λο κανονικότατα! Καλύτερα πηγαίνετε σε κανένα γνωστό σας συενργείο για Γαλλικά αυτοκίνητα, ή στον Θανάση Κρασούλη (Power Boost Service) που θας σας τον βάλουν (τον ιμάντα Very happy ) πολύ πιο φτηνά.

Αυτό με τα ανεβοκατεβάσματα του ρελαντί είναι κλασικό στα 106 Rallye/Saxo VTS. Sad
Συνήθως φταίει το μοτέρ του.
Vaggelis - Τρι 31 Δεκ 2002, 11:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:

Ρε μανία με τον ιμάντα... Laughing

Βαγγέλη εάν δεν έχεις πρόβλημα, μην τον αλλάζεις. Αυτός θα σε περιμένει στα 80000 χλμ. Το κόστο εκεί ξεπερνάει τα 100.000 δρχ Shocked


Επιμένω για τον ιμάντα, γιατί έχω ακούσει 42 διαφορετικές γνώμες. Άλλος μου είπε για αλλαγή στα 60000, άλλος στα 70000, εσύ τώρα λές στα 80000...
Εντάξει, θα τα σκάσουμε που θα τα σκάσουμε, να ξλερουμε όμως πότε

alemao_rallye έγραψε:
Καλύτερα πηγαίνετε σε κανένα γνωστό σας συενργείο για Γαλλικά αυτοκίνητα, ή στον Θανάση Κρασούλη (Power Boost Service) που θας σας τον βάλουν (τον ιμάντα ) πολύ πιο φτηνά.


Ενδιαφέρον, θα ήθελα να μάθω περισσότερα
Alex - Τετ 01 Ιαν 2003, 07:49:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ο σχολοδηγας μου ο οποιος ειχε fort fiestα 1.25 (κινητηρας Mazda) ειχε αναβαλει την αλλαγη του για 10.000 χιλιομετρα και του εσπασε με αποτελεσμα να παρει το μοτερ στο χερι! Οποτε μηπως ειναι cheap insurance η αλλαγη του, σε σχεση με το τι θα γινοταν εαν...? Παντως δεν εχω ακουσει ποτε για πεζο χαλασμενο κινητηρα απο τετοια φαση..
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 09:06:00
Θέμα δημοσίευσης:
Προς κάθε ενδιαφερόμενο:
Λοιπόν, την πριν 3 μέρες πέρασα το ψυχολογικό φράγμα των 60000 km (ναι, ναι...), οπότε ο λέοντας πήγε για την καθιερωμένη "κούρα ομορφιάς"
Όπως ήταν φυσικό, μετά από τόσα που είχα ακούσει, πήγα λίγο φοβισμένος, γιατί δεν ήξερα πόσα θα σκάσω.
Τελικά, το μαλλί πήγε 97 ευρώπουλα (ουφ), τα τυπικά δηλαδή...
Σε σχετική ερώτηση μου στο μηχανικό, για το φλέγων ζήτημα του ιμάντα εκκεντοφόρου, που τόσο με απασχόλησε, μου είπε οτι για τα μοντέλα 2000 και μετά, η προγραμματισμένη αλλαγή είναι στα 80000 km (για τα μοντέλα 1999 και πριν είναι στα 70000), με τιμή στις 40000 δρχ (από τα 100000 που άκουγα είναι πολύ προτιμότερο)
Svstouk - Δευ 13 Ιαν 2003, 09:11:29
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη, σε ποιο συνεργείο το πήγες;
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 09:37:01
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Βαγγέλη, σε ποιο συνεργείο το πήγες;


Στην Auto Motivo στην Πειραιώς (συνεργείο αντιπροσωπείας)
DimiP - Δευ 13 Ιαν 2003, 11:17:58
Θέμα δημοσίευσης:
εμεινες ευχαριστημενος;;
τι περιλαμβανει το σερβις που εκανες ;;;
στα λεφτα αυτα, σου αλλαξαν λαδακι ;
τι εβαλαν ;
ποσες ωρες εμεινε μεσα το 206 ;
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 11:44:56
Θέμα δημοσίευσης:
Το service περιελάμβανε:
. Περιοδικό έλεγχο Α
. Αλλαγή λαδιών
. Αλλαγή φίλτρου λαδιού
. Αλλαγή φίλτρου καυσίμου
. Καθαριστικό μηχανής
. Υγρό καθαριστικού υαλοκαθαριστήρων
. Καθαρισμό φιλτροχοάνης
Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος
DimiP - Δευ 13 Ιαν 2003, 12:00:24
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Το service περιελάμβανε:
. Περιοδικό έλεγχο Α
. Αλλαγή λαδιών
. Αλλαγή φίλτρου λαδιού
. Αλλαγή φίλτρου καυσίμου
. Καθαριστικό μηχανής
. Υγρό καθαριστικού υαλοκαθαριστήρων
. Καθαρισμό φιλτροχοάνης
Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος


σαν μπολικα μου ακουγονται τα ευρω που εδωσες για αυτο τον ελεγχο. τι λες ;
αλλα αρκει που εισαι ικανοποιημενος.
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 12:25:53
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

σαν μπολικα μου ακουγονται τα ευρω που εδωσες για αυτο τον ελεγχο. τι λες ;
αλλα αρκει που εισαι ικανοποιημενος.


´Exεις δίκιο και εμένα μου φάνηκαν αρκετά
Svstouk - Δευ 13 Ιαν 2003, 13:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Το service περιελάμβανε:
. Περιοδικό έλεγχο Α
. Αλλαγή λαδιών
. Αλλαγή φίλτρου λαδιού
. Αλλαγή φίλτρου καυσίμου
. Καθαριστικό μηχανής
. Υγρό καθαριστικού υαλοκαθαριστήρων
. Καθαρισμό φιλτροχοάνης
Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος


Τι λάδια έβαλες;

Αυτό το καθαριστικό μηχανής, τι είναι;
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 14:23:44
Θέμα δημοσίευσης:
To λάδι που βάλανε ήταν TEXACO (δεν θυμάμαι τιμή αλλά θα την βρώ αν την θέλει κάποιος).
Το καθαριστικό ήταν για το εξωτερικό της μηχανής και χρησιμεύει και στην προστασία της μηχανης από φθορές και διαβρώσεις.
chatasos - Δευ 13 Ιαν 2003, 16:05:35
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Ωραία, αυτά είναι τα στάνταρ (τα τακάκια τα άλλαξα στα 50000 χλμ), αλλά με εκείνο το καταραμένο τον ιμάντα του εκκεντροφόρου, τι γίνεται;
Τον αλλάζω ή όχι, και πόσο θα κοστίσει;


Ρε μανία με τον ιμάντα... Laughing

Βαγγέλη εάν δεν έχεις πρόβλημα, μην τον αλλάζεις. Αυτός θα σε περιμένει στα 80000 χλμ. Το κόστο εκεί ξεπερνάει τα 100.000 δρχ Shocked


Σύμφωνα με την Lion:

ιμάντας εκκεντροφόρων : 22 ευρώ
ιμάντας δυναμό : 21 ευρώ
δυναμο : 388 ευρώ !!!

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο κοστίζουν οι εργασίες και αν χρειάζεται να αλλάξει και κάποιο άλλο ανταλλακτικό μαζί με τον ιμάντα (και είναι αυτό που κοστίζει τελικά).

Τα 2 τελευταία αλλάζονται μόνο όταν παρουσιάσουν πρόβλημα. Το 1ο κάθε 80.000 χλμ ή 4 χρόνια.
Vaggelis - Δευ 13 Ιαν 2003, 16:23:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ!!!!!!! Shocked Shocked Shocked
22 ευρώ=7500 δρχ
Εμένα γιατί στο συνεργείο, μου είπανε οτι η αλλαγή κοστίζει 40000 δρχ;;;; Shocked Shocked Shocked
Επιβεβαιώνω για τα 80000 km
Μάλλον πρέπει να στείλω ένα e-mail στην Lion....
chatasos - Παρ 21 Φεβ 2003, 18:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά η αλλαγή ιμάντα χρονισμού κοστίζει από 40.000 μέχρι 45.000 δρχ.

Τα μισά από αυτά είναι η εργασία η οποία κρατάει περίπου 2-3 ώρες.
Τα υπόλοιπα είναι τα ανταλλακτικά, τα οποία μπορεί να κοστίζουν και λιγότερο γιατί μπορεί να μην χρειαστεί να αλλάξετε και όλα τα εξτρά (ο ιμάντας έχει κάτι τσιμούχες και κάτι άλλα "μπιχλιμπίδια" μαζί).

Τα παραπάνω αφορούν το 1.4, δεν ξέρω αν ισχύουν οι ίδιες τιμές για τα υπόλοιπα μοντέλα.

Εγώ έχω ήδη κλείσει για τα 75.000 χλμ, γιατί στα 80.000 θα τα σκάσω χοντρά.
PoLiThS - Παρ 07 Μάρ 2003, 01:28:25
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ PEUGEOT : Ο Ιμαντας χρονισμου πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 60,000 χιλιομετρα... αυτο τα λέει όλα !!!! Το συζήτησα με τα παιδια εδω στο συνεργείο... ειναι κατηγοριματικοί... μετά απο αυτό το όριο.. η Peugeot δέν αναγνωριζει μια καταστριφη κινητηρα απο ελατωματικό ιμάντα
Miltellas - Παρ 07 Μάρ 2003, 03:06:03
Θέμα δημοσίευσης:
Νίκο, αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα; Διευκρινίζεις σε παρακαλώ;
Svstouk - Παρ 07 Μάρ 2003, 09:09:19
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ PEUGEOT : Ο Ιμαντας χρονισμου πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 60,000 χιλιομετρα... αυτο τα λέει όλα !!!! Το συζήτησα με τα παιδια εδω στο συνεργείο... ειναι κατηγοριματικοί... μετά απο αυτό το όριο.. η Peugeot δέν αναγνωριζει μια καταστριφη κινητηρα απο ελατωματικό ιμάντα


Και εμένα εδώ τα ίδια μου είπαν.

Κι όταν τους ρώτησα "Γιατί το βιβλίο συντήρησης λέει αλλαγή κάθε 120.000 χλμ;" μου είπαν ότι αυτά δεν ισχύουν.......

Τα σχόλια δικά σας.

Evil Evil
chatasos - Παρ 07 Μάρ 2003, 13:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ PEUGEOT : Ο Ιμαντας χρονισμου πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 60,000 χιλιομετρα... αυτο τα λέει όλα !!!! Το συζήτησα με τα παιδια εδω στο συνεργείο... ειναι κατηγοριματικοί... μετά απο αυτό το όριο.. η Peugeot δέν αναγνωριζει μια καταστριφη κινητηρα απο ελατωματικό ιμάντα


Γιατί η LION λέει κάθε 80.000????
PoLiThS - Παρ 07 Μάρ 2003, 13:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Νίκο, αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα; Διευκρινίζεις σε παρακαλώ;


Για τα 1400 ρώτησα... την αλλη εβδομάδα θα μάθω για όλα...
Sidobre - Παρ 07 Μάρ 2003, 14:06:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το έχω ρωτήσει και εγώ!

Ισχύει για κάθε 60.000 χλμ.

Σε περίπτωση πάντω που ο ιμάντας σπάσει.... κλάφτε τα! Οπότε καλύτερα η αλλαγή στα 60.000 παρά με ρίσκο αργότερα...
Αλεξ@νδρος - Σαβ 15 Μάρ 2003, 17:10:32
Θέμα δημοσίευσης:
Την Τεταρτη εχω ραντεβου για Service 60000.Mου προτειναν να αλλαξουμε τον ιμαντα χρονισμου αλλα τους ειπα οτι το αμαξι δεν τα εχει κανει τα περισσοτερα χιλιομετρα στην πολη οποτε συμφωνησαν για τα 75000.Στο βιβλιο του Ηaynes αν και αναφερει την αλλαγη του ιμαντα χρονισμου στα 120.000(οσα και τo εγχειριδιο της peugeot) εντουτοις προτεινει το διαστημα αυτο να μειωθει στο μισο(60000) οταν κανεις συντομες διαδρομες η πολλα σταματα-ξεκινα.Στην πραγματικοτητα συνεχιζει η αντικατασταση εγκειται στον εκαστοτε ιδιοκτητη εχοντας υποψη οτι σοβαρη βλαβη της μηχανης θα προκληθει εαν ο ιμαντας σπασει.
Mε βαση τα παραπανω τα 75-80000 ειναι το λογικοτερο διαστημα(value for money) νομιζω χωρις να θελω να παρω κανεναν στον λαιμο μου
PS Εννοειται οτι θα παω με το δελτιο service του club Wink
Vaggelis - Σαβ 15 Μάρ 2003, 17:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Θα επαναλάβω οτι ρώτησα, όταν έκανα service των 60000 και μου είπε ο υπεύθυνος οτι τα μοντέλα 98-99 αλλάζουν ιμάντα στα 70000 και τα μοντέλα 00 και μετά, στα 80000 με κόστος 40000 δρχ
Αλεξ@νδρος - Σαβ 15 Μάρ 2003, 17:58:41
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
ΤΕΧΝΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ PEUGEOT : Ο Ιμαντας χρονισμου πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 60,000 χιλιομετρα... αυτο τα λέει όλα !!!! Το συζήτησα με τα παιδια εδω στο συνεργείο... ειναι κατηγοριματικοί... μετά απο αυτό το όριο.. η Peugeot δέν αναγνωριζει μια καταστριφη κινητηρα απο ελατωματικό ιμάντα

Παρεπιπτοντως τους ρωτησα αν εχουν καποια οδηγια για τα 60000 και μου απαντησαν αρνητικα .
Το βιβλιο του Haynes καλυπτει ολα τα 8βαλβιδα(1.1-1.4-1.6) και τα diesel(1.9-2.0) απο 1998 εως 2001
PoLiThS - Κυρ 16 Μάρ 2003, 01:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλησα σήμερα με το εδώ συνεργείο.. Αλλαγη ιμαντα χρονισμου για τα μοντέλα 98 - 2/01 καθε 60,000km και για μοντέλα απο Ανοιξη 2001 και μετά ανα 80.000km
chatasos - Δευ 17 Μάρ 2003, 10:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως το έκανα στα 72.000 χλμ.....νεώτερα αύριο.
Σύμφωνα με την διάγνωση έβγαζα ακόμα 5.000 χλμ.
chatasos - Τρι 18 Μάρ 2003, 00:03:23
Θέμα δημοσίευσης:
Κόστος εργασίας αντικατάστασης ιμάντα : 52.80 ευρώ.
Vaggelis - Τρι 18 Μάρ 2003, 09:07:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο το ανταλλακτικό, δεν μας είπες πόσο κόστισε....

52.80 €
+120.00 € (????)
-------------
172.80 € (?????)=58.881 δρχ (???????) δηλαδή;;;;
chatasos - Τρι 18 Μάρ 2003, 14:50:00
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Το ίδιο το ανταλλακτικό, δεν μας είπες πόσο κόστισε....

52.80 €
+120.00 € (????)
-------------
172.80 € (?????)=58.881 δρχ (???????) δηλαδή;;;;


Το έχω γράψει στο topic με τις τιμές των ανταλλακτικών.
alxdr74 - Τρι 18 Μάρ 2003, 16:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
Μίλησα σήμερα με το εδώ συνεργείο.. Αλλαγη ιμαντα χρονισμου για τα μοντέλα 98 - 2/01 καθε 60,000km και για μοντέλα απο Ανοιξη 2001 και μετά ανα 80.000km

Να υποθεσω δηλαδη οτι το δικο μου που βγηκε απο το εργοστασιο τον 5ο μηνα του 2001 αλλαζει ιμαντα στα 80,000 χιλιομετρα?Δηλαδη οι παλιοτεροι ιμαντες τι διαφορα ειχανε?
PoLiThS - Τρι 18 Μάρ 2003, 21:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
δεν αλλαζει ο ιμαντας... Ενδεχομενως το κραμα της τροχαλιας και πολλά άλα πράγματα!!!
Αλεξ@νδρος - Πεμ 20 Μάρ 2003, 18:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εχθες εκανα το service των 60000-φυσικα ημουν συνεχεια παρων
Αφου πρωτα ψιλοτσακωθηκα Evil με την γραμματεια που επεμενε γιατι δεν εκανα το service στα 40000 Shocked Shocked (ξερετε γενικο στα 20-40 κ.ο.κ συνφωνα με αυτους) και γιατι δεν αλλαζω ιμαντες και τι θελω να κανω στο αμαξι και τι λεει αυτο το χαρτι(το δελτιο service του club Wink τα βρηκα μια χαρα με τον υπευθυνο τον συνεργειου καθως και με τον μηχανικο
Αναλυτικα εγιναν οι εξης εργασιες:
Aλλαγη φιλτρου αερος (8.81 Ε)
Αλλαγη φιλτρου γυρης(A/C) (10.17 Ε)
Αλλαγη φιλτρου βενζινης (9.68 Ε)
Αλλαγη λαδια και φιλτρο λαδιου(....-6.35)
Αλλαγη φλαντζας βαλβιδων TU (11.11)
Αλλαγη τακακια εμπρος 206 1.1-1.4 FERODO (51.39 ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 25%=38.33)
Αλλαγη υγρου φρενων PEUGEOT(BP) DOT 4 (4.51)
Συμπληρωση υγρου μπαταριας WURTH (0.71)
Ελεγχος ταμπουρων
Χρονισμος βαλβιδων
Καθαρισμος μπεκ (35.22)
Καθαρισμος πεταλουδας
Ρυθμιση ντιζας γκαζιου
Ελεγχος χειροφρενο-φουσκες-βασεις μηχανης
Εκδοση Κ.Ε.Κ(7.33)
Ρυθμιση υψους προβολεων
Μηδενισμος υπολογιστη service
Tηλεφορτωση-Αναβαθμιση λογισμικου
Δεν εγιναν
Αλλαγη ιμαντα χρονισμου -δυναμο(θα γινει στις 75000) με δικη μου ευθυνη
Αλλαγη φερμουιτ ταμπουρων-αντεχουν για αλλα 60000
Αλλαγη μπουζι (ειχε γινει στις 51000)
Επισης συντομα θα χρειαστει αλλαγη δισκων
ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ C (55.94 E)
ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ φπα 18%
Τελικο κοστος 230 ευρω
PoLiThS - Σαβ 22 Μάρ 2003, 00:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:

1) ....Αλλαγη φλαντζας βαλβιδων TU (11.11)
2) Χρονισμος βαλβιδων
Δεν εγιναν
3) Αλλαγη ιμαντα χρονισμου -δυναμο(θα γινει στις 75000) με δικη μου ευθυνη


1) Φλάτζα βαλβίδων ? ανοιξες καπάκι ? Οι Βαλβίδες Δεν εχουν φλάτζα πατάνε μέταλο με μέταλο Razz

2) Προφανώς Ρεγουλάρισμα βαλβίδων στα διάκενα

3)Αλλος ο ιμάντας Χρονισμού και άλλος του δυναμό.
Αλεξ@νδρος - Σαβ 22 Μάρ 2003, 12:31:09
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:


1) Φλάτζα βαλβίδων ? ανοιξες καπάκι ? Οι Βαλβίδες Δεν εχουν φλάτζα πατάνε μέταλο με μέταλο Razz

2) Προφανώς Ρεγουλάρισμα βαλβίδων στα διάκενα

3)Αλλος ο ιμάντας Χρονισμού και άλλος του δυναμό.


1)Η φλαντζα βαλβιδων ειναι αυτο το μαυρο λαστιχο που φαινεται στην μηχανη απο εξω.Στεγανοποιει την ενωση του καπακιου ( οχι αυτο που σωστα εννοεις-αυτο που πλανιζεται στις βελτιωσεις αλλα το μεταλλικο καλλυμα με το σημα της Peugeot )με την βαση
2)Ναι με το filler η καλυτερα με τα(πλυθηντικος) καθ'οτι ειναι δυο
Ενα για τις βαλβιδες εισαγωγης και ενα για τις εξαγωγης
3)Το ξερω Wink
1.1 i love you - Σαβ 10 Μάϊ 2003, 00:06:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σειρά μου τώρα.Σήμερα έκανα το service των 50.000χλμ.Αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα είναι οτι τα λάδια που έβαλαν ήταν TOTAL συνθετικά,όπως επίσης TOTAL ήταν και οι βαλβολίνες! Smile
Και ξεκινώ:
-Λάδι QUARTZ 7000 15W50 ΝD 4L....(39,80)
-Φίλτρο λαδιού....(5,85)
-Φίλτρο βενζίνης....(8,93)
-Φίλτρο αέρος....(8,12)
-Φίλτρο γύρης[A/C]....(9,64)
-Μπουζί RFN58LZ....(16.28)
-Kαθαριστικά παρμπρίζ 250ml....(1,01)
-Φλάτζα βαλβίδων TU....(10,24)
-Υγρό φρένων DOT 4 0.5 LIT....(4,16)
-Υγρό αντιψυκτικό 4L....(9,76)
-Βαλβολίνη SF 5288 75M/80W....(16,05)
-Ροδέλα τάπας....(1,14)
-Τάπα λαδιού κορμού 16Χ150....(0,78)
-Παξιμάδια 2τεμ ....(4,62)
-Καπάκια τροχού 2τεμ ....(3,30)
-Τακάκια 306 Ν5 1.41 ....(38,46)
-Περιοδικός έλεγχος C(εργασία)....(68,22)
-Ε/Τ τακακιών εμπρός φρένων ....(17,80)
Δεν πέρασαν στο τιμολόγιο την κάρτα καυσαερίων.
Δε χρέωσαν τον έλεγχο του Α/C και το φρέον που συμπλήρωσαν,όπως και το καμμένο λαμπάκι της πινακίδας.
Πλήρωσα λοιπόν 320 ευρώπουλα Crying or Very sad
Και βέβαια δε χρέωσαν τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσαν γύρω απο το 206.Τους έπρηξα με τις ερωτήσεις Mr. Green Mr. Green Εμαθα πολλά όμως Wink
Το Πεζούλι μου το εγχείρησαν Sad απο τις 9:00 έως τις 13:30,χωρίς να το αφήσουν λεπτό απο τα μάτια τους,όπως δε τους άφησα κι εγώ λεπτό από τα δικά μου Twisted evil
Τι άλλο;;;
Α ναι!!Ο τύπος που μου το "άνοιξε" είχε ένα 306 με μηχανή ατμοσφαιρική 220 ίππων!!!!Ε ναι τη φωτογράφησα....δέχεται κανείς mms Question Question Question Mr. Green
alxdr74 - Τρι 03 Ιούν 2003, 10:56:43
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 1,300 χιλιομετρα φτανω και εγω στα 60,000 χιλιομετρα! πηγα λοιπον στην πεζο της περιοχης μου για να κανονισουμε ραντεβου και τα λοιπα! Απο οτι μου ειπανε μπουζι δεν αλλαζουμε γιατι τα αλλαξα στις 40,000 οπως επισης οτι δεν κανουμε ουτε τις βαλβιδες γιατι τις εκανα και αυτες τοτε! Τιμη για ολο το service που μου εδωσε μαζι με τα εργατικα ειναι 100 ευρω!! Και στην τιμη αυτη θα ειναι και τα λαδια! Αλλα αφου εγω βαζω τα δικα μου η τιμη θα ειναι ακομα ποιο μικρη! Και αλλαζω και ιμαντα δυναμο προληπτικα! Δεν ξερω πολυ φθηνα μου φενεται σε σχεση με τα service των 60,000 που κανετε εσεις ! Τι λετε?
1.1 i love you - Τετ 04 Ιούν 2003, 23:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
Σε 1,300 χιλιομετρα φτανω και εγω στα 60,000 χιλιομετρα! πηγα λοιπον στην πεζο της περιοχης μου για να κανονισουμε ραντεβου και τα λοιπα! Απο οτι μου ειπανε μπουζι δεν αλλαζουμε γιατι τα αλλαξα στις 40,000 οπως επισης οτι δεν κανουμε ουτε τις βαλβιδες γιατι τις εκανα και αυτες τοτε! Τιμη για ολο το service που μου εδωσε μαζι με τα εργατικα ειναι 100 ευρω!! Και στην τιμη αυτη θα ειναι και τα λαδια! Αλλα αφου εγω βαζω τα δικα μου η τιμη θα ειναι ακομα ποιο μικρη! Και αλλαζω και ιμαντα δυναμο προληπτικα! Δεν ξερω πολυ φθηνα μου φενεται σε σχεση με τα service των 60,000 που κανετε εσεις ! Τι λετε?


Στο συνεργείο αυτό έχεις ξαναπάει,έτσι δεν είναι;Αν είσαι ικανοποιημένος μην απορείς,ξαναπήγαινε!!!Εμένα για τον ιμάντα μου είπαν σ'αυτό το service που θα τον αλλάξεις κι εσύ.
pugsang - Πεμ 05 Ιούν 2003, 09:19:15
Θέμα δημοσίευσης:
1.1 i love you έγραψε:
Α ναι!!Ο τύπος που μου το "άνοιξε" είχε ένα 306 με μηχανή ατμοσφαιρική 220 ίππων!!!!


Το μαύρο το 306 του Κώστα με τα μπλε bucket της Sparco είναι κορυφαίο.Οταν μπει και ο σωστός εγκέφαλος και το σωστο ramair για να έρχεται αερας στο τεραπετάλουδο θα πηγαίνει ακομα καλύτερα Laughing
1.1 i love you - Πεμ 05 Ιούν 2003, 21:36:23
Θέμα δημοσίευσης:
Α!!Και κάτι ακόμα:Του χρόνου μάλλον θα έχουν έτοιμο 206 για αγώνες Twisted evil Twisted evil Twisted evil
GIANNIS206 - Τετ 02 Ιούλ 2003, 13:08:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα πραγματοποιήθηκε το μεγάλο σέρβις των 60000χλμ.
Αλλάχθηκαν λάδια, φίλτρα, μπουζί, ιμάντας χρονισμού,ιμάντας δυναμό
και όλα μου βγήκαν 150ευρώ! Cool ανταλλακτικά και εργασία μαζί!
alxdr74 - Παρ 04 Ιούλ 2003, 11:43:03
Θέμα δημοσίευσης:
GIANNIS206 έγραψε:
Σήμερα πραγματοποιήθηκε το μεγάλο σέρβις των 60000χλμ.
Αλλάχθηκαν λάδια, φίλτρα, μπουζί, ιμάντας χρονισμού,ιμάντας δυναμό
και όλα μου βγήκαν 150ευρώ! Cool ανταλλακτικά και εργασία μαζί!

Ολα 150 ευρω?? Εγω ξερω οτι η αλλαγη μονο του ιμαντα χρονισμου μαζι με τα παρελκόμενα βγαίνει κοντα στα 150 ευρω! Κανω λαθος?
Miltellas - Κυρ 06 Ιούλ 2003, 07:27:43
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
GIANNIS206 έγραψε:
Σήμερα πραγματοποιήθηκε το μεγάλο σέρβις των 60000χλμ.
Αλλάχθηκαν λάδια, φίλτρα, μπουζί, ιμάντας χρονισμού,ιμάντας δυναμό
και όλα μου βγήκαν 150ευρώ! Cool ανταλλακτικά και εργασία μαζί!

Ολα 150 ευρω?? Εγω ξερω οτι η αλλαγη μονο του ιμαντα χρονισμου μαζι με τα παρελκόμενα βγαίνει κοντα στα 150 ευρω! Κανω λαθος?


Με τα παρελκόμενα εννοείς και τα δύο ρουλεμάν; Αν ναι τότε βγαίνει περίπου όσο λες. Αλλά ο Γιάννης δεν χρειάστηκε να αλλάξει ρουλεμάν.
Εξάλλου μην εκπλήσσεσαι από τις τιμές ανταλλακτικών και σέρβις, είναι κλαμπίσιες. Στην αντιπροσωπεία το σέρβις θα έβγαινε σε διπλάσια τιμή!
Wink
alxdr74 - Δευ 07 Ιούλ 2003, 09:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
alxdr74 έγραψε:
GIANNIS206 έγραψε:
Σήμερα πραγματοποιήθηκε το μεγάλο σέρβις των 60000χλμ.
Αλλάχθηκαν λάδια, φίλτρα, μπουζί, ιμάντας χρονισμού,ιμάντας δυναμό
και όλα μου βγήκαν 150ευρώ! Cool ανταλλακτικά και εργασία μαζί!

Ολα 150 ευρω?? Εγω ξερω οτι η αλλαγη μονο του ιμαντα χρονισμου μαζι με τα παρελκόμενα βγαίνει κοντα στα 150 ευρω! Κανω λαθος?


Με τα παρελκόμενα εννοείς και τα δύο ρουλεμάν; Αν ναι τότε βγαίνει περίπου όσο λες. Αλλά ο Γιάννης δεν χρειάστηκε να αλλάξει ρουλεμάν.
Εξάλλου μην εκπλήσσεσαι από τις τιμές ανταλλακτικών και σέρβις, είναι κλαμπίσιες. Στην αντιπροσωπεία το σέρβις θα έβγαινε σε διπλάσια τιμή!
Wink
Καλημερα Μιλτο! Ναι ενοουσα και τα ρουλεμαν! Νομιζα οτι αλλαζονται υποχρεοτικα. Δηλαδη εαν ανεβω προς τα πανω καμοια φορα (που ανεβαινω ετσι και αλλιως) ποσο θα μου στοιχισει ο ιμαντας? Εδω μου ζητανε 150 ευρω!! Εαν συμφερει ανεβενω πανω!!
GIANNIS206 - Δευ 08 Σεπ 2003, 10:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Έκανα λάθος στην τιμή που σας είπα!Τελικά είναι 180 ευρώ!
Τώρα το είδα!
Kostas123 - Τρι 06 Απρ 2004, 14:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα πραγματοποίησα και εγώ το περιβόητο service των 60.000.
Να σημειώσω ότι και σε δύο μέρες το 206 μου κλείνει και τα 4 χρόνια ύπαρξης.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

-Ιμάντας εκκεντροφόρου 26,4 Ευρώ
-Μπουζί 16,8 Ευρώ
-Φίλτρο λαδιού 9 Ευρώ
-Φίλτρο βενζίνης 13,2 Ευρώ
-Λάδια 28 Ευρώ
-Κάρτα καυσαερίων 10 Ευρώ

Εργασία 60 Ευρώ

Τελικό σύνολο 160 Ευρώ


Όλα αυτά στον γνωστό πεζογιατρό (Κρασούλης) , όπου πήγα για πρώτη φορά και σίγουρα όχι τελευταία ...
Qman - Τρι 06 Απρ 2004, 17:52:05
Θέμα δημοσίευσης: service 60.000
Γεια σε όλους μάγκες και καλή Μ.Εβδομάδα είμαι ακόμα ένας καινούριος εγώ το service των 60.000 θα το κάνω κοντά στα 70.000 και αυτό γιατί δεν έχει γίνει μεγάλη καταπόνηση του αυτοκινήτου (μεγάλες διαδρομές)
Ειδα εδώ στο topic οτι κάποιος τα άλλαξε όλα με 150 Ευρώπουλα και κάποιος είπε ότι ήταν τιμή του club..επειδή δεν το έπιασα,τι παίζει???Και που έγινε αυτό??
Skull - Τετ 14 Απρ 2004, 20:01:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις γυρισα απο το service των 60.000χιλιομετρων αν και δεν επρεπε να γινει γιατι ειχα κανει το μικρο service γυρο στις 53.000χιλ.,ηθελα να μου περασουνε τα καινουργεια μου αμορτισερ!!!! Very happy

Εχουμε και λεμε:

-ΛΑΔΙΑ QUARTZ 7000---------->34euro
-ΦΙΛΤΡΑ ΛΑΔΙΟΥ---------------->6euro
-ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΕΝΤΩΤΗΡΟΣ------>22,65Ε
-ΙΜΑΝΤΑΣ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ GATES->23,67Ε
-ΙΜΑΝΤΑΣ------------------------>24,77Ε
-ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ----------------->34,58Ε
-ΥΓΡΟ ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ 1.5L(*4)->14Ε
-ΥΓΡΟ ΠΑΡΜΠΡΙΤΖ 250ml------->1euro

-EΡΓΑΤΙΚΑ(μαζι με περασμα αμορτισερ)------>>>90euro


Σε γενικες γραμμες και διαβαζοντας πιο πανω τις τιμες service αλλων παιδιων νομιζω οτι για ακομα μια φορα διαπιστωσα οτι ο μαστορας μου εχει καλες τιμες!!! Very happy
Dario - Τρι 19 Οκτ 2004, 13:38:47
Θέμα δημοσίευσης:
Erotisi:
To toutou to pira sthn eparxia. Thelw na alaxw imantes mias kai eimai kati parapanw apo ta 60.000 xlm. Xerete kapio sinergio sovaro na mou ipodixete sthn Athina??

Kai kati allo. An alaxw imantes sta 70.000 xlm (opws diavasa parapanw) einai epikindino??

thnx bros
SnakeMJK - Τετ 29 Δεκ 2004, 15:07:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ μάνα μου!! Σε 500χλμ φτάνω τον μαγικό αριθμό των 60.000 χλμ (και 3 χρόνια ζωής του πέζαρου). Που να το πάω ρε παιδιά για service; Ως τώρα το πήγαινα στην αντιπροσωπεία, αλλά εκεί με π.....ηδάνε! Έχω στην γειτονιά ένα εξουσιοδοτημένο, αλλά έχει πολύ απατεωνίστικη φάτσα! Κανά έμπιστο συνεργείο έχουμε;
STELIOS - Τετ 29 Δεκ 2004, 15:16:49
Θέμα δημοσίευσης:
Dario έγραψε:
Erotisi:
To toutou to pira sthn eparxia. Thelw na alaxw imantes mias kai eimai kati parapanw apo ta 60.000 xlm. Xerete kapio sinergio sovaro na mou ipodixete sthn Athina??

Kai kati allo. An alaxw imantes sta 70.000 xlm (opws diavasa parapanw) einai epikindino??

thnx bros


Κανονικα ο ιμαντας εχει ζωη 120.000 χλμ απλα για αυτοκινητα που κινουντε στη πολη (καταπονηση απ΄το σταματα-ξεκινα) συνησταται αλλαγη στα 60.000. τωρα αν τον αλλαξεις και στα 65.000 και στα 70.000 δεν χαλασε ο κοσμος.
mick206 - Πεμ 06 Ιαν 2005, 15:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
Προσεχώς...

Stay tuned... Laughing Laughing Laughing Confused Crying or Very sad
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 06 Ιαν 2005, 22:01:55
Θέμα δημοσίευσης: προβλημα με κιβωτιο
Καλησπερα Πεζουκλες

θα ηθελα την βοηθεια οποιος μπορει σε ενα σοβαρο προβλημα που μου ετυχε στο 307 μου, συγνωμη εαν ειμαι εκτος συζητησεως αλλα ειστε οι μοναδικοι που μπορειται να με βοηθησετε.
Με λιγα λογια εχω προβλημα με το κιβωτιο μου ταχυτητων με δυσκολια κουμπονουνε σχεδον ολες οι ταχυτητες και με οποια διποτε ταχυτητα πηγαινω να αναφερω το εξης το 307μου το εχω 2,5χρονια και εχει κανει μονο 15.000χλμ(λογω εταιρικου αυτοκινητου).
Εβγαλα συμπερασμα οτι εχει προβλημα γιατι τυχαινει και ο κολλητος μου φιλοσ εχει 307 και ταχυτητεσ του μπαινουν αψογα χωρις να χρειαζετε να το πατησης μεχρι τερμα το ντεμπραγιαζ.
Απο τι εμαθα απο γυρω εχουν εμφανιστει σε μερικα 307 με ελλατωματικα σασμαν οι οποιοι βεβαια ηταν τυχεροι και ηταν μεσα στην εγγυηση και τουσ το αλλαξανε, τωρα στην δικια μου περιπτωση δε ξερω τη θα γινει παντοσ θα το φτασω μεχρι τερμα με τη Πεζο γιατι ειναι αδικαιολογητη η βλαβη για τοσα λιγα χλμ..
Γι' αυτο αγαπητη συναδελφοι προσεξτετο παραπολυ το συγκεκριμενο προβλημα γιατι το κοστοσ για αλλαγη σασμαν ειναι παρα πολυ.
Παντος φιλη μου με μαγαλη μου λοιπη εαν δεν βρω ακρη με την Πεζο θα το πουλησω και παλυ διστυχωσ θα αλλαξω στρατοπεδο(τονιζω οτι εμαι φανατικος πεζουδακιας).
ευχαριστω που με ακουσατε οποιος εχει καποια ιδεα στο προβλημα μου θα ηθελα να μου την πει.
Υ.Σ.αυριο θα παω στη πεζο να δω τι θα γινει
SnakeMJK - Παρ 07 Ιαν 2005, 23:51:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά το πήγα σε έναν "και καλά" γνωστό μου. 280 ευρώ μου έφαγε!! 180 ευρώ τα υλικά κ 100 εργασία. Ιμάντα άλλαξε μόνο εκκεντροφόρων. Χρονισμού στα 75Κ. Σαν πολλά δεν πήρε; Και χωρίς τακάκια! Ε ρε γμτ, μία φορά το άφησα για σέρβις χωρίς να μαι μπροστά.. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!
mick206 - Σαβ 08 Ιαν 2005, 05:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Τελικά το πήγα σε έναν "και καλά" γνωστό μου. 280 ευρώ μου έφαγε!! 180 ευρώ τα υλικά κ 100 εργασία. Ιμάντα άλλαξε μόνο εκκεντροφόρων. Χρονισμού στα 75Κ. Σαν πολλά δεν πήρε; Και χωρίς τακάκια! Ε ρε γμτ, μία φορά το άφησα για σέρβις χωρίς να μαι μπροστά.. ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!

Ε ρε μεροκάματα... Laughing Laughing Laughing Αυτά είναι! Cool
Μεγειές Ζήση Confused Rolling eyes
DIMCHRI - Κυρ 16 Ιαν 2005, 15:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Ιμάντα άλλαξε μόνο εκκεντροφόρων. Χρονισμού στα 75Κ. Σαν πολλά δεν πήρε;


δεν το κατάλαβα αυτό !!! Shocked
έχει διαφορά ο ιμάντας εκκέντροφόρων από τον ιμάντα χρονισμού ????
Για δώστε μου να καταλάβω και εγώ !!!!

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

μήπως εννοείς ότι σου άλλαξε ιμάντα δυναμό ???
Vaggelis - Δευ 17 Ιαν 2005, 09:51:07
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
Ιμάντα άλλαξε μόνο εκκεντροφόρων. Χρονισμού στα 75Κ. Σαν πολλά δεν πήρε;


δεν το κατάλαβα αυτό !!! Shocked
έχει διαφορά ο ιμάντας εκκέντροφόρων από τον ιμάντα χρονισμού ????
Για δώστε μου να καταλάβω και εγώ !!!!

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.

μήπως εννοείς ότι σου άλλαξε ιμάντα δυναμό ???


Σωστό, ο ιμάντας εκκεντροφόρων, είναι ο ιμάντας χρονισμού...
SnakeMJK - Παρ 21 Ιαν 2005, 20:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ωπ σόρυ, δεν τα ξέρω κ εγώ καλά! Τώρα τα μαθαίνω!

Δυναμό θα μου άλλαξε τότε!
mick206 - Σαβ 22 Ιαν 2005, 16:49:10
Θέμα δημοσίευσης:
Έκανα κι εγώ το service των 60.000...
Αλλάχθηκαν ιμάντας δυναμό,λάδια,όλα τα φίλτρα(λαδιού,καμπίνας,αέρος,βενζίνης),μπουζί,δίσκοι-τακάκια(Jurid).
Ιμάντας εκκεντροφόρου θα αλλαχθεί στο 70άρι αφού έχει περιθώρια. Rolling eyes
Κόστος με εργασία 230Ε.

Το μόνο κακό είναι που πρέπει να στρώσω τους δίσκους και τα τακάκια... Confused
Σιγά σιγά και δεξιά ένα πράγμα... Laughing Έλα όμως που δεν μπορώ... Laughing
STELIOS - Σαβ 22 Ιαν 2005, 18:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:
Έκανα κι εγώ το service των 60.000...
Αλλάχθηκαν ιμάντας δυναμό,λάδια,όλα τα φίλτρα(λαδιού,καμπίνας,αέρος,βενζίνης)........


Eισαι 100% σιγουρος οτι αλλαξες και φιλτρο βενζινης? Στο λεω γιατι κ'εγω που ηθελα ν'αλαξω δεν το εβρισκα εκει που θα επρεπε να ειναι. Αργοτερα μου ειπαν οτι απ'το 2001 και μετα δεν εχουν φιλτρο βενζινης. Εισαι σιγουροτατος, το ειδες? Μηπως ειναι μεσα στο τεποζιτο?
(Εκτως αν τ'αμαξι σου ειναι πριν το 2001)
mick206 - Σαβ 22 Ιαν 2005, 21:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
mick206 έγραψε:
Έκανα κι εγώ το service των 60.000...
Αλλάχθηκαν ιμάντας δυναμό,λάδια,όλα τα φίλτρα(λαδιού,καμπίνας,αέρος,βενζίνης)........


Eισαι 100% σιγουρος οτι αλλαξες και φιλτρο βενζινης? Στο λεω γιατι κ'εγω που ηθελα ν'αλαξω δεν το εβρισκα εκει που θα επρεπε να ειναι. Αργοτερα μου ειπαν οτι απ'το 2001 και μετα δεν εχουν φιλτρο βενζινης. Εισαι σιγουροτατος, το ειδες? Μηπως ειναι μεσα στο τεποζιτο?
(Εκτως αν τ'αμαξι σου ειναι πριν το 2001)


Στελλάρα εδώ και 3 χρόνια αλλάζω φίλτρο βενζίνης Smile
Είμαι 100% σίγουρος γιατί το έχω δει κιόλας Wink
Το δικό μου είναι Μαϊο του 2001.

Το φίλτρο βενζίνης είναι στο πίσω δεξιά μέρος του αμαξιού κάτω από το τεπόζιτο. Άμα σηκώσουν το αμάξι είναι εύκολο να το βρεις Smile
STELIOS - Κυρ 23 Ιαν 2005, 16:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:

Το δικό μου είναι Μαϊο του 2001.

Το φίλτρο βενζίνης είναι στο πίσω δεξιά μέρος του αμαξιού κάτω από το τεπόζιτο. Άμα σηκώσουν το αμάξι είναι εύκολο να το βρεις Smile


Ναι το ξερω οτι ειναι εκει (σε οσα εχουν). Εμενα ειναι Ιουνιο 2001 και δεν εχει. Απλα ρωτησα μηπως το ειχαν μετακινησει αλλου (πχ. μεσα στο τεποζιτο).
TONY PAP - Τρι 15 Μάρ 2005, 13:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
Και εμένα Μάιο 2001 είναι αλλά φίλτρο βενζίνης δεν έχει (μεγάλο λάθος).

Τελικά τους ιμάντες εκκεντροφόρων τους αλλάζουν μετά τα 70.000 χλμ έτσι και όχι στα 60.000 χλμ.
nikq - Τετ 06 Απρ 2005, 09:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανείς ποτέ γίνεται καθαρισμός στα μπεκ και τι κόστος έχει? Scratch
Vaggelis - Τετ 06 Απρ 2005, 09:43:06
Θέμα δημοσίευσης:
nikq έγραψε:
Ξέρει κανείς ποτέ γίνεται καθαρισμός στα μπεκ και τι κόστος έχει? Scratch


εγώ, κάνω κάθε 40.000 χλμ και κοστίζει, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40 ευρώ
nikq - Παρ 08 Απρ 2005, 12:40:22
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
nikq έγραψε:
Ξέρει κανείς ποτέ γίνεται καθαρισμός στα μπεκ και τι κόστος έχει? Scratch


εγώ, κάνω κάθε 40.000 χλμ και κοστίζει, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40 ευρώ

Ευχαριστώ Βαγγέλη Wink


Λοιπόν καθαρισμός injection – μπεκ 110 ευρώ Crying or Very sad
TONY PAP - Παρ 08 Απρ 2005, 12:45:33
Θέμα δημοσίευσης:
nikq έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
nikq έγραψε:
Ξέρει κανείς ποτέ γίνεται καθαρισμός στα μπεκ και τι κόστος έχει? Scratch


εγώ, κάνω κάθε 40.000 χλμ και κοστίζει, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40 ευρώ

Ευχαριστώ Βαγγέλη Wink


Λοιπόν καθαρισμός injection – μπεκ 110 ευρώ Crying or Very sad



ΚΛΕΦΤΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!
gianic - Παρ 08 Απρ 2005, 13:32:11
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια το δικο μου παντως ειναι μοντελο 2002 δε θυμαμαι μηνα και εχει φιλτρο βενζινης Smile
nikq - Παρ 08 Απρ 2005, 13:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
nikq έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
nikq έγραψε:
Ξέρει κανείς ποτέ γίνεται καθαρισμός στα μπεκ και τι κόστος έχει? Scratch


εγώ, κάνω κάθε 40.000 χλμ και κοστίζει, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 40 ευρώ

Ευχαριστώ Βαγγέλη Wink


Λοιπόν καθαρισμός injection – μπεκ 110 ευρώ Crying or Very sad



ΚΛΕΦΤΕΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!!


Αντώνη έχεις κάνει και εσύ ??για πες εάν θυμάσαι σε παρακαλώ τιμή??? Evil Evil Evil Crying or Very sad
TONY PAP - Παρ 08 Απρ 2005, 14:03:13
Θέμα δημοσίευσης:
Εκανα τον Αύγουστο 2004 με 45 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο της Bosch όμως όχι με υπέρηχο.
Τότε ο Μαργέτης στην Δάφνη μου είπε 60 ευρώ για καθαρισμό με υπέρηχο. (που είναι και το πιό σωστό).
Απο την άλλη όμως χρησιμοποιώ κάθε 6μηνο περίπου το μπουκαλάκι 1shot της redex και όλα δουλεύουν πολύ καλά.

Τώρα αν απο την Ολυμπιάδα φτάσαμε σήμερα στα 100+ ευρώ. Τι να πω Evil
Vaggelis - Δευ 11 Απρ 2005, 10:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μα και εγώ 40 ευρώ είπα οτι έδωσα....
πως βγήκε σύνολο 110;;;;; (η τιμή των 40 ευρώ είναι για όλα τα μπέκ, όχι για κάθε ένα χωριστά.....)
kanelj - Δευ 11 Απρ 2005, 10:11:50
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια ο καθαρισμος των μπεκ κοστιζει περιπου 100-120ε!
δεν ξερω τωρα για τι πραγμα μιλαει ο καθενας!μαλλον για διαφορετικα πραγματα!Καπου θα μπερδευτηκατε!Μηπως λετε για συγχρονισμο βαλβιδων και οχι για καθαρισμο???
nikq - Δευ 11 Απρ 2005, 12:07:36
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Μα και εγώ 40 ευρώ είπα οτι έδωσα....
πως βγήκε σύνολο 110;;;;; (η τιμή των 40 ευρώ είναι για όλα τα μπέκ, όχι για κάθε ένα χωριστά.....)


Βαγγέλη αυτή είναι η τιμή (110) που μου πήραν στο συνεργείο !
Έγινε καθαρισμός με υπέρηχο στα μπεκ και με την ευκαιρία που το λύσαμε , καθαρισμός του μοτέρ ρελαντί με σπρέι.

kanelj έγραψε:
Παιδια ο καθαρισμος των μπεκ κοστιζει περιπου 100-120ε!
δεν ξερω τωρα για τι πραγμα μιλαει ο καθενας!μαλλον για διαφορετικα πραγματα!Καπου θα μπερδευτηκατε!Μηπως λετε για συγχρονισμο βαλβιδων και οχι για καθαρισμο???

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ,ίδιος του Γιάννη … μπορώ να πω ότι με ηρέμισε λιγάκι (μεγάλη η διαφορά από 40 , 60 , σε 100+ ευρώ ) Wink
DimiP - Δευ 18 Απρ 2005, 14:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
διαβασα ολο το topic ξανα-ναι και τις 6 σελιδες.
σε καμια 15ρια μερες παω για το service των 60000χλμ.

να ρωτησω κατι,
ο καθαρισμος των μπεκ ειναι υποχρεωτικος ή αναλογα την κατασταση τους και πως καταλαβαινεις οτι θελουν καθαρισμο;-ειναι κατι που φαινεται δηλ. Question

Wink
Touristas - Δευ 18 Απρ 2005, 14:37:18
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν είναι υποχρεωτικώς ο καθαρισμός των μπεκ , επίσης δεν είναι δυνατό να τα δεις εξωτερικά αν θέλουν καθάρισμα Smile
Από εκεί και πέρα αν θες εσύ να τους κάνεις έναν προληπτικό καθάρισμα δεν υπάρχει πρόβλημα .


Υ.Γ. Εξάλλου εσύ πληρώνεις Razz Razz
nikq - Τρι 19 Απρ 2005, 11:06:44
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
διαβασα ολο το topic ξανα-ναι και τις 6 σελιδες.
σε καμια 15ρια μερες παω για το service των 60000χλμ.

να ρωτησω κατι,
ο καθαρισμος των μπεκ ειναι υποχρεωτικος ή αναλογα την κατασταση τους και πως καταλαβαινεις οτι θελουν καθαρισμο;-ειναι κατι που φαινεται δηλ. Question

Wink


Δημήτρη τα μπεκ «μπαίνουν» στο μηχάνημα και μετρά την αντίσταση τους (τα ohm)
Εάν χρειάζονται καθαρισμό το μηχάνημα προχωρά στο επόμενο στάδιο δηλαδή στον καθαρισμό τους
manosm3 - Δευ 11 Ιούλ 2005, 00:01:49
Θέμα δημοσίευσης: Τεχνικος ελεγχος 50.000 χλμ
Την Τριτη πηγα το 206 για σερβις 50.000 χλμ και δωρεαν τεχνικο ελεγχο στην penteli car center. Μου αλλαξαν και τακακια τα οποια χρεωσαν 80 ευρω και θερμαινονται πολυ ευκολα και βρωμανε λαστιχιλα!!!!!!! Επισης, στον τεχνικο ελεγχο δεν ειδαν οτι η μια λαμπα του στοπ ηταν καμμενη! Ηταν καμμενη πριν τον τεχνικο ελεγχο. Δεν ειδαν και τον οπισθιο (μην παει ο νους σας στο πονηρο!!) υαλοκαθαριστηρα ο οποιος ειχε φθαρει παρα πολυ και ειχε φυγει απο ενα μερος το λαστιχακι!
Αν το παω πισω και τους πω τα προβληματα, θα τα φτιαξουν; Question
Baphomet - Δευ 11 Ιούλ 2005, 13:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
Το topic του Manosm3 ενοποιηθηκε με το παρόν καθώς δεν υφίσταται λόγος δημιουργίας νέου topic για την ερώτηση του.
Για τα περαιτέρω με pm

Εκ της Mod Team
Baphomet
babiz - Τρι 19 Ιούλ 2005, 17:49:30
Θέμα δημοσίευσης: Service 307 60.000
Φαντάζομαι ότι θα ενδιαφέρει όσους έχουν 307.
Μόλις παρέλαβα το αμάξι μου (307) από το service των 60.000. Η "λυπητέρη" 421,66 €

Αναλυτικά:
Κώδικας:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ                    ΠΟΣ ΤΙΜΗ ΜΟΝ     ΤΙΜΗ
ΡΟΔΕΛΑ ΤΑΠΑΣ                   1   1,29 €   1,29 €
ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ                  1   7,64 €   7,64 €
ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ 307               1  10,00 €  10,00 €
ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΕΤ ΕΜΠΡ 307 1.6-2.0   1  52,81 €  52,81 €
ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΕΤ ΟΠΙΣΘ 1007/307     1  34,01 €  34,01 €
ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ DOT4 0,0L          1   4,97 €   4,97 €
ΙΜΑΝΤΑΣ 307 K6-LE1125          1  10,40 €  10,40 €
ΜΠΟΥΖΙ                         4   6,40 €  25,60 €
ΦΙΛΤΡΟ ΓΥΡΕΩΣ 307              1  15,16 €  15,16 €
ΥΓΡΟ ΥΑΛ/ΡΩΝ 500ML             1   1,71 €   1,71 €
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΡΕΝΩΝ             1   3,07 €   3,07 €
ΛΑΔΙ ULTRA 1L12X1 5W-40        4  17,52 €  70,08 €
ΣΥΝΟΛΟ:                                            236,74 €
                       
ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ C         2,8  44,03 € 123,28 €
Ε/Τ ΤΑΚΑΚΙΩΝ ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΩΝ   0,6  44,03 €  26,42 €
Ε/Τ ΤΑΚΑΚΙΩΝ ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΩΝ     0,8  44,03 €  35,22 €
ΣΥΝΟΛΟ:                                            184,93 €

GRANDE ΣΥΝΟΛΟ:                                     421,66 €


Μπάμπης


p.s. Μήπως είναι λίγο ακριβό τελικά το service?
antre - Σαβ 29 Απρ 2006, 13:16:54
Θέμα δημοσίευσης: Servise 60.000 χλμ.
Επειδη ετοιμαζομε για servis των 60.000 χλμ, μηπως ξερει κανεις ποσα θα πληρωσω? Exclamation
Baphomet - Τετ 28 Ιούν 2006, 13:50:49
Θέμα δημοσίευσης:
σήμερα το πήγα για το σερβις των 60...δεν ξερω ακόμα τι κ πως... πάω κ για αλλαγή σαζμαν μάλλον... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
volvos - Τετ 28 Ιούν 2006, 14:23:54
Θέμα δημοσίευσης:
!!!!!!!!!για πες?εμενα σφυριζει το ρουλεμαν του διαφορικου!
εγω ειμαι 61800...


για σερβις
θελει λεει λαδια-μπουζι(τα εχω ηδη αλλαξει)-φιλτρο καμπινας στα σιγουρα + βαλβολινες(εχω ηδη αλλαξει)+φιλτρο αερα(εχω βαρελλι)...
Baphomet - Τετ 28 Ιούν 2006, 16:02:11
Θέμα δημοσίευσης:
θέλει κ ιμάντα εκκεντροφόρου... Confused
Baphomet - Τετ 28 Ιούν 2006, 16:22:18
Θέμα δημοσίευσης:
μίλησα τώρα κ μου είπε ρουλεμάν σαζμαν...τα έχω διαλύσει Confused πόσο λέτε να πάει αυτό??? Confused το σερβις πήγε 290 πάντως Confused
volvos - Τετ 28 Ιούν 2006, 16:29:34
Θέμα δημοσίευσης:
aν θυμαμαι καλα 150 εχει το ανταλλακτικο..αν βαλεις αλλα τοσα ανεβοκατεβασμα και βαλβολινες εισαι 300+++++

290??? Shocked Shocked Shocked
με τον ιμαντα?
αυτος γιατι ηθελε αλλαγη απο τωρα?στα 80000χλμ δεν ειναι κανονικα?

πετρο μηπως σου σφυριζε ανεπαισθητα και στην εθνικη μετα τα 150++χλμ??? ή μονο χαμηλα αθηνα το ακουγες?
εμενα ακουγεται χαμηλα με 2000σαλ αλλα το αφηνω οσο μπορω ετσι!

με βλεπω να μενω αθηνα αν μου σκασει και μενα τετοιο μανικι Rolling eyes Rolling eyes
Baphomet - Τετ 28 Ιούν 2006, 21:19:12
Θέμα δημοσίευσης:
μου σφύραγε παντού και πάντα αλλά δεν είχα δώσει σημασία...!!! Confused
ο ιμάντας είναι στα 60.000 από οτι ξέρω εγώ...
Vaggelis - Πεμ 29 Ιούν 2006, 10:15:42
Θέμα δημοσίευσης:
για να αλλάξει το ρουλεμάν σασμάν, πρέπει να κατέβει όλο το σασμάν και να αλλάξεις και τον δίσκο, οπότε πάμε από 310 εώς 380-390 περίπου.....
Baphomet - Πεμ 29 Ιούν 2006, 12:47:59
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
για να αλλάξει το ρουλεμάν σασμάν, πρέπει να κατέβει όλο το σασμάν και να αλλάξεις και τον δίσκο, οπότε πάμε από 310 εώς 380-390 περίπου.....


370 Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
volvos - Πεμ 29 Ιούν 2006, 13:13:23
Θέμα δημοσίευσης:
τι λετε ρε παιδια τι ποσα ειναι αυτα???????????
καταραμενη εγγυηση...
κοροιδευουμε το τουοτα μετα....μη μας ακουσει μονο κανενας Crying or Very sad

πετρο οταν ηρεμησεις γραψε πιο αναλυτικα λιγο τη λυπητερη να ξερω τι με περιμενει και εμενα...


το λουρι αργυρης μου εχει πει οτι η πεζο το δινει στα 90000χλμ...
Cobras - Παρ 21 Ιούλ 2006, 13:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
ο ιμαντας χρονισμου στα 307 αλλαζει πλεον στα 120000 κμ..αυτο ισχυει πια..και γω τοτε θα ταλαξω φυσικα. τωρα εχω 95000 κμ 307 02 και ειναι μια χαρα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ - Πεμ 07 Σεπ 2006, 14:40:04
Θέμα δημοσίευσης:
Σέρβις των 60.000 σήμερα στην OSCAR PEUGEOT.

Σύνολο 246 ευρά πλάς 37 τα λάδια από χαραλαμπάκη = 283

Αναλυτικά αλλάχθηκαν: φίλτρα λαδιού-αέρος-αιρκοντίσιον-βενζίνης
ροδέλλα τάπας, μπουζί, καθαριστικό παρμπρίζ, υγρά φρένων, ιμάντας δυναμό, υαλοκαθαριστήρες ----> Σύνολο 114

Περιοδικός έλεγχος C + αλλαγή υγρά φρένων + έκδοση κάρτας καυσαερίων = 132

Για ιμάντα χρονισμού μου είπαν στις 70.000 ή στα 5 χρόνια.
maverick - Πεμ 07 Σεπ 2006, 20:36:48
Θέμα δημοσίευσης:
Η ροδέλλα τάπας κοστίζει το πολύ 0.10 e. Τζάμπα έπρεπε να μπαίνει, απατεώνες. Evil
DaSoP - Τρι 09 Ιαν 2007, 19:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ ωχ!!! Το 206 μου εχει μολις 50000 Km αλλα επειδη σε 5 μηνες ειμαι (ακριβως) στην 4ετια σκεφτομαι να αλλαξω και τους ιμαντες...Δεν ξερω γιατι αλλα ήδη νιωθω μια μικρη ενοχληση στα οπισθια μου και ακομα μεγαλυτερη στην τσεπη μου...Αν μπορεσω αυριο που θα παω για να κανονισω το ραντεβου θα κοιταξω να παρω και τιμη για να δουμε ποσο πολυ θα με παρενοχλησουν εδω στα Ιωαννινα...Ωχ ΩΧ!!!

P.S.:ΑΑΑΑΑΑ!Οταν τους ειχα ρωτησει για το ποτε αλλαζουμε τον ιμαντα μου ειχαν πει στις 90000 Km η στην 4ετια! Ενας γνωστος(& φιλος) που εχει συνεργειο (επισημο) γαλλικων οχι Peugeot (και ανεπισημο τα παντα) μου ειπε οτι επειδη ειναι και το 2.0Lt και επειδη το κυνηγαω λιγο καλο ειναι να τον αλλαξω νωριτερα...
DaSoP - Τετ 10 Ιαν 2007, 19:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
να τα να τα! Μετα απο επισκεψη λοιπον στο επισημο συνεργειο των Ιωαννινων οι τιμες χοντρικα ειναι οι εξης:
Service C 60000Km ---> 150 €
Ιμαντες (και οι 2) ------> 180-220€ (δεν θυμοταν ακριβως για το 2.0Lt)
Μηπως πρεπει να βαλω τις φωνες??? Mad
nuxx - Παρ 12 Ιαν 2007, 03:23:28
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας παιδια και καλη χρονια!! Smile

Νεος οδηγος (1 μηνα!) και εχω προλαβει και εχω κανει ηδη 980km....
Πηρα αυτοκινητο λογω δουλειας και κατεληξα σε ενα μεταχειρισμενο 206 1400cc Δεκεμβριο 1999 με 62.500km.

Ειμαι μεχρι στιγμης παντελως ασχετος με τα αυτοκινητα και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι μαλλον ο μαντρας απο οπου πηρα το 206 πρεπει να με επιασε κοροιδο ή κατι τετοιο. Εσεις θα μου πειτε....

Μου ειχε πει πως το αμαξι ειναι "τζι-τζι" και πως θα μου κανει και ενα γενικο service ετσι ωστε "το αμαξι να μην θελει τιποτα οταν το παρω".
Μολις το πηρα το πηγα στον μηχανικο μου (φιλαρακι καλο) που δουλευε παλια στην Peugeot και μου ειπε τα χιλια-μυρια.....

Μου ειπε πως το 206 θελει:
φλατζα κεφαλης, μπουζια, λαδια αλλαγη, φιλτρα αερος-βενζινης-λαδιου, ψαλιδια, ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση, τσιμουχα, αμορτισερ και ιμαντα!!!!..... Επισης (μαλλον απο οτι μου λενε ολοι) η εξατμιση κανει εναν εκνευριστικοτατο θορυβο λες και σερνω 3-4 κατσαρολες με το 206 μου.... και ο καθενας μου λεει το μακρυ και το κοντο του. Ο ενας λεει "καζανακι", αλλος "τα γρεζια απο την κολληση της εξατμισης" και ουτο καθ' εξης....

Δεν τολμησα ΚΑΝ να ρωτησω ποσο θα μου κοστισουν ολα αυτα Sad

Ο μαντρας μου ειπε οταν αγορασα το 206 πως θα εχω και εγγυηση 6 μηνες. Μεχρι στιγμης ειμαι στον πρωτο μηνα.... Τι να κανω? Με καλυπτει η λεγομενη "εγγυηση"? Δεν θα επρεπε ΗΔΗ ο μαντρας να μου τα εχει φτιαξει ολα αυτα???

Περιμενω την γνωμη σας και τη βοηθεια σας γιατι αλλιως καηκα. Ευχαριστω.
drdino - Παρ 12 Ιαν 2007, 11:21:09
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Shocked Shocked


Η εγγύηση του μαντρά, είναι προφορική μόνο;
COOL ALEXIS - Παρ 12 Ιαν 2007, 14:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
nuxx έγραψε:
Γεια σας παιδια και καλη χρονια!! Smile

Νεος οδηγος (1 μηνα!) και εχω προλαβει και εχω κανει ηδη 980km....
Πηρα αυτοκινητο λογω δουλειας και κατεληξα σε ενα μεταχειρισμενο 206 1400cc Δεκεμβριο 1999 με 62.500km.

Ειμαι μεχρι στιγμης παντελως ασχετος με τα αυτοκινητα και θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι μαλλον ο μαντρας απο οπου πηρα το 206 πρεπει να με επιασε κοροιδο ή κατι τετοιο. Εσεις θα μου πειτε....

Μου ειχε πει πως το αμαξι ειναι "τζι-τζι" και πως θα μου κανει και ενα γενικο service ετσι ωστε "το αμαξι να μην θελει τιποτα οταν το παρω".
Μολις το πηρα το πηγα στον μηχανικο μου (φιλαρακι καλο) που δουλευε παλια στην Peugeot και μου ειπε τα χιλια-μυρια.....

Μου ειπε πως το 206 θελει:
φλατζα κεφαλης, μπουζια, λαδια αλλαγη, φιλτρα αερος-βενζινης-λαδιου, ψαλιδια, ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση, τσιμουχα, αμορτισερ και ιμαντα!!!!..... Επισης (μαλλον απο οτι μου λενε ολοι) η εξατμιση κανει εναν εκνευριστικοτατο θορυβο λες και σερνω 3-4 κατσαρολες με το 206 μου.... και ο καθενας μου λεει το μακρυ και το κοντο του. Ο ενας λεει "καζανακι", αλλος "τα γρεζια απο την κολληση της εξατμισης" και ουτο καθ' εξης....

Δεν τολμησα ΚΑΝ να ρωτησω ποσο θα μου κοστισουν ολα αυτα Sad

Ο μαντρας μου ειπε οταν αγορασα το 206 πως θα εχω και εγγυηση 6 μηνες. Μεχρι στιγμης ειμαι στον πρωτο μηνα.... Τι να κανω? Με καλυπτει η λεγομενη "εγγυηση"? Δεν θα επρεπε ΗΔΗ ο μαντρας να μου τα εχει φτιαξει ολα αυτα???

Περιμενω την γνωμη σας και τη βοηθεια σας γιατι αλλιως καηκα. Ευχαριστω.


Καλή χρονιά και σε 'σενα!

Στο θέμα μας τώρα!

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πρώτα απ'όλα θα πρέπει να σε προβληματίσει το γεγονός το κατά πόσο το αυτοκίνητο που μόλις αγόρασες έχει μόνο τόσα χιλιόμετρα μέσα σε 7 χρόνια και 2 μήνες Exclamation
Μπορείς πολύ εύκολα να διαπιστώσεις αν έχει κάνει το service Που σου υποσχέθηκε βγάζοντας το φίλτρο το οποίο θα πρέπει να είναι πεντακάθαρο σύμφωνα με τα λεγόμενα του Exclamation

Σχετικά με τα λεγομένα του φίλου σου μηχανικού δεν ξέρω αν έχει ιδέα για τι αυτοκίνητο μιλάμε μιας και από την στιγμή που σου πρότεινε να αλλάξεις φίλτρο βενζίνης την στιγμή που δεν υπάρχει στα 206 Shocked
Εκτός και αν σου πρότεινε μιας και πήρες μεταχειρισμένο αυτοκίνητο να κάνεις προληπτικά ένα εκτενές service χωρίς να δώσει βάση στο τι πήρες Exclamation
nuxx - Παρ 12 Ιαν 2007, 16:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
Η εγγυηση ειναι προφορικη... αλλα, ο τυπος μου εδωσε το κινητο του κτλ, και μου ειπε αυριο αν θελω κιολας να παω και να μου φτιαξει ο,τι προβλημα βρηκα. Θα παω αυριο παιδια και θα σας ενημερωσω.

Ο μηχανικος μου τωρα μου εκανε ενα "πρωτο" mini service και σε φιλτρα κτλ, ειπε συγκεκριμενα πως "εχει να αλλαχτει απο τον καιρο του Παγκαλου"!

Τωρα αυτο για το φιλτρο, αν διαβασα καλα σε προηγουμενες σελιδες εδω, τα μοντελα πριν το 2000-2001 ειχαν φιλτρο βενζινης?....

Περιμενω και αλλες συμβουλες σας. Ευχαριστω παιδια Smile
Touristas - Παρ 12 Ιαν 2007, 18:03:59
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:

Σχετικά με τα λεγομένα του φίλου σου μηχανικού δεν ξέρω αν έχει ιδέα για τι αυτοκίνητο μιλάμε μιας και από την στιγμή που σου πρότεινε να αλλάξεις φίλτρο βενζίνης την στιγμή που δεν υπάρχει στα 206 Shocked

Δεν είναι όλα τα 206 χωρίς φίλτρο βενζίνης κάποια έχουν. Wink
nuxx - Παρ 12 Ιαν 2007, 19:50:13
Θέμα δημοσίευσης:
2 ακομα αποριουλες απο εμενα τον ασχετο για να μου πειτε παρακαλω αν ειναι προβλημα ή τι σημαινουν.

Οταν γυρναω το κλειδι στο ταμπλω πριν δειξει τα χιλιομετρα ποθ εχει κανει το 206 μου βγαζει ενα γαλλικο κλειδι και διπλα το νουμερο 18700. Τι εννοει ο ποιητης?
Και επισης η θερμοκρασια μετα απο κανα 10λεπτο απο τη ωρα που ξεκιναω το αμαξι παει 85-90 βαθμους! Αυτο ειναι καλο ή κακο?
Δειτε παρακαλω τις φωτογραφιες και ακουω γνωμες!
Ευχαριστω παιδια Smile


DaSoP - Παρ 12 Ιαν 2007, 20:33:17
Θέμα δημοσίευσης:
οσο για την πρωτη απορια σου το κλειδι αυτο και το νουμερο διπλα εννοουν ποσα χιλιομετρα απομενουν μεχρι το επομενο service...
Οσο για την δευτερη απορια σου ζεσταινεται λιγο γρηγορα νομιζω...καποιος ποιο σχετικος μηπως?
drdino - Παρ 12 Ιαν 2007, 20:34:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά λειτουργίας του συ γκεκριμένου κινητήρα, γενικά δεν είναι γρήγορο να πιάσεις 85-90 βαθμούς θερμοκρασία νερού σε δέκα λεπτά. Νορμάλ είναι.
DaSoP - Παρ 12 Ιαν 2007, 20:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
ουπς...Εμενα μου φαινεται αρκετα γρηγορα γιατι το δικο μου θελει περισσοτερη ωρα να ερθει σε αυτην την θερμοκρασια...
σορρυ??? Wink
nuxx - Παρ 12 Ιαν 2007, 20:51:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις super γρηγορες απαντησεις!
Αλλα ρε παιδια, μετα το 90 δεν εχει ουσιαστικα πιο πανω νουμερα, μηπως ειναι κακο που παει τοσο ψηλα?
Πηρα και τον μαντρα και μου ειπε να περασω Δευτερα να μου τα φτιαξει ολα. Θα σας ενημερωσω τοτε για τυχον εξελιξεις.

Αλλο θεματακι τωρα μου προεκυψε. Πηγα να παρω μια στροφη δεξια για να παρκαρω και γδαρθηκε στη δεξια πλευρα το 206 σε αρκετα σημεια και φαινεται λιγο αηδια χεχε. Να σας ποσταρω εδω καμια photo να προτεινετε κανα καλο και φτηνο φανοποιο στον Πειραια? Γιατι σε εναν που με εστειλαν, μου ειπε οτι ειναι 4 τα σημεια που θελουν βαψιμο και μου ειπε 70€ για το καθε σημειο ΣΥΝ την εργασια....

Ευχαριστω Smile
nuxx - Πεμ 18 Ιαν 2007, 17:31:51
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παιδια το πηρα το αμαξι σημερα απο τον μαντρα και να το πω απλα, μονο τα ψαλιδια αλλαξε, και αυτο περι φλατζας κεφαλης αλλαξε μονο τη φλατζα, ουτε καν τα "τσιμουχακια" οπως μου ειπε ο δικος μου μηχανικος......
Απατη δουλεια δηλαδη. Αν στο Ελλαδισταν δεν πληρωσεις δεν κανεις δουλεια Sad

Anyway, τη Δευτερα κανονισα με τον μηχανικο μου να του το παω πρωι-πρωι, να κατσω εκει μαζι του ολη μερα και να το παρω επισης την ιδια μερα.

Το αμαξι ειπε θελει:
Ιμαντα / Αμορτισερ / τα τσιμουχακια της κεφαλης / ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση / και κατι ειπε παιζει με το μοχλο αριστερα απο το τιμονι που ειναι για τα φωτα, καντραν κτλ. / και μαλλον εξατμιση ή/και καταλυτη.

Για ΟΛΑ μου ειπε πως θα μου ερθει καπου 600-700€....
Ειναι καλα ή οχι????

Επισης, θελω να σας ρωτησω (μιας και ειμαι παντελως ασχετος), αυτα που προανεφερα πως θελει το 206, πρεπει να κοιταξω μαρκες κτλ? Π.χ. υπαρχει "καλη" μαρκα σε ιμαντα ή στα αμορτισερ? 'Η ο,τι κατσει στην κριση του μηχανικου μου?

Περιμενω replies, ευχαριστω Smile
drdino - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τσιμουχάκια γιατί θέλει; με 60φεύγα χιλιάδες χιλιόμετρα;

Συγνώμη, αλλά ποιός απατεώνας σου πούλησε έτσι το αμάξι ρε γμτ; Shocked Evil
nuxx - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:28:03
Θέμα δημοσίευσης:
drdino, θα προσπαθησω να απαντησω οσο πιο απλα μπορω μιας και ειμαι σκραπας (προς το παρον με αυτοκινητα).

Το αμαξι οταν το αγορασα το πηγα στον μηχανικο γνωστο που εχω (στον οποιο παει και ο θειος μου εδω και 6-7 χρονια και ειναι πολυ ευχαριστημενος).

Μου ειπε τι θελει για να ειναι ok to 206. Και εγω πηγα και τα ειπα στον μαντρα, τα postara και εδω (μπας και βγαλω καμια ακρη). Ο μαντρας οπως καταλαβατε εκανε μουφα service κτλ.
Το 206 κατα τη γνωμη του μηχανικου μου ειναι πολυ καλο για τα 5.000€ που εδωσα και με τοσα λιγα km (62.000). Ηδη εχω φτασει στα 64.600.

Ο μηχανικος σημερα ειχε ανοιξει μια μηχανη και μου εδειξε που μπαινει η φλατζα κεφαλης και μου εδειξε ενα σφραγισμενο set για αλλαξη φλατζας κεφαλης, το οποιο ειχε μεσα και αρκετα τσιμουχακια. Μου ειπε πως η "σωστη" δουλεια οταν κανεις αλλαγη φλατζας κεφαλης ειναι να αλλαξεις τη φλατζα αλλα και τα τσιμουχακια. Τον εβαλα και πηρε τηλεφωνο τον "μηχανικο" του Ρ****Σ (μην σωσετε να πατε!) και μολις κλεισανε απλα μου ειπε πως αυτο που καταβαλε ηταν: 2 ατομα κραταγαν τη μηχανη, και αυτος "εβαλε" με "σωστο" τροπο τη φλατζα!!! Μου εδειξε τι εκαναν οι θεοι στο Ρ****Σ και κουφαθηκα! Μισες δουλειες και υπουλες.

Ευχαριστω για οποιον αντεξει να διαβασει το post μου! Smile
drdino - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίταξε. Αν μιλάμε για τσιμουχάκια βαλβίδων, αυτά τα αλλάζεις βασικά αν καις λάδια, και διαπιστωθεί ότι φταίνε αυτά. Δεν είναι εργασία που έχει άμεση σχέση με την φλάντζα κεφαλής, αλλά επειδή ανοίγεται που ανοίγεται η μηχανή, αν έχεις πρόβλημα τα αλλάζεις και αυτά. Αν δεν καις λάδια, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τσιμουχάκια.
nuxx - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω για το γρηγορο reply Smile

Ναι οντως για αυτα μιλαμε. Και οντως εκαιγα καποια λαδια. Οχι πολλα απ' οτι μου ειπε ο μηχανικος μου, αλλα καμποσα. Και σημερα που το ειδε το "service" που του εκανε ο Ρ****Σ, μου καθαρισε με ενα πιστολι αερα το μερος της μηχανης απο το οποιο εχανα τα λαδια, και μου ειπε να το ελεγχω καθε μερα, και θα δουμε ειπε τη Δευτερα τι θα κανουμε. Αν εμφανιστουν παλι λαδια, μουφα το service που του εκαναν, οποτε παλι απ' την αρχη.
drdino - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:39:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πού καθάρισε; Ξέρεις;
nuxx - Πεμ 18 Ιαν 2007, 18:50:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μακαρι να' ξερα πως λεγεται lol Smile

Θα βγαλω μια photo σε λιγακι (γιατι εχω παρκαρει μακρυα) και αν ειναι την κανω post εδω και μου λες?
nuxx - Σαβ 20 Ιαν 2007, 00:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry που αργησα να βγαλω τις photo αλλα ετρεχα με δουλειες.
Εχω κανει mark το σημειο στο οποιο μου ειπε ο μηχανικος μου να ριχνω ματιες καθε μερα μεχρι την Δευτερα. Αν δεν βγαλει τιποτα μου ειπε τοτε ο αλλος μηχανικος εκανε καλη δουλεια, αν ομως σταξουν λαδια και τα δω, ολα φτου και απ' την αρχη.


drdino - Σαβ 20 Ιαν 2007, 00:51:26
Θέμα δημοσίευσης:
Φλάντζα μάλλον, ναι. Αλλά από φωτογραφία λίγο δύσκολο.

Σβήστηκαν κάτι ποστ ή μου φαίνεται; Rolling eyes
nuxx - Δευ 22 Ιαν 2007, 19:14:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πηγα σημερα λοιπον στον μηχανικο μου και εκατσα απο τις 9 μεχρι τις 5.
Τελικα ο αλλος μηχανικος ειχε κανει καλη δουλεια και το 206 δεν χανει πια λαδια.
Μου αλλαξε αμορτισερ (εβαλε DOLPHIE - καλα ειναι??)
αλλαξε τακακια
αλλαξε τους 2 ιμαντες που εχει η μηχανη
και αλλαξε και τους υαλοκαθαριστηρες.

Μου πηρε 530 euro. Ολα μεσα, καφεδες και φαι που κερασε (χαχα), εργασια και τα ανταλλακτικα. Καλη τιμη ηταν?
gigi - Δευ 02 Απρ 2007, 16:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε και λεμε 206 1.4 8v στα 65.000χμ.

δισκοπλακες bendix---41.50e
τακακια peugeot-------49.85e
λαδια--------------------27.00e
φιλτρο λαδιου----------5.15e
φιλτρο καμπινας--------9.35e
φιλτρο αερος-----------8.50e
παραφλου--------------2.50e
ιμαντας χρονισμου----27.20e
ιμαντας----------------17.50e
ρουλεμαν τεντωτηρα--45.15e
εργατικα---------------120.00e

ακουω γνωμες,παρατηρησεις,και οτι αλλο καλοπροαιρετο.....
razor - Τετ 23 Μάϊ 2007, 16:31:30
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα έκανα το σέρβις των 60000ΚΜ

ροδέλλα τάπας:.............................................1,73
φίλτρο λαδιού:..............................................7,74
φίλτρο αέρος 206:.........................................9,77
τακάκια εμ. 206:..........................................37,75
ιμάντας δυναμό 206 από 9628:......................11,67
μπουζί TU:...................................................20,48
φίλτρο καμπίνας 206:...................................10,99
υγρό υαλοκαθαριστήρων 500ML:.....................1.68
λάδι PLUS 4L 4x4 10w-40:............................41.38
βαλβολίνη SF 5288 75w/80w:.......................22,10

Ε/Τ τακακίων εμπρός φρένων:.......................25,39
περιοδικός έλεγχος C-κανονικό-από 01/200:...55,00
εκκένωση πλήρωση κιβωτίου ταχυτήτων:.........12,69

ΣΥΝΟΛΟ:................................................... 258,37
torture - Παρ 20 Ιούλ 2007, 13:21:54
Θέμα δημοσίευσης: service!
για σας παιδια! ηρθε η ωρα να παω για το service 60.000χλμ (αν και εχω κανει λιγοτερα Very happy ). δεν ξερω αν μπορω να αναφερω ονομα συνεργειου αλλα σκεφτομαι λογω αποστασης να το παω στο εξουσιοδοτημενο service στην αγια παρασκευη καθως ειναι διπλα μου. ειναι καλο? απο αποψη δουλειας αλλα και χρηματων....
λοιπον. πηρα τηλ και μου ειπαν οτι κοστιζει 170€το service 60.000χλμ. αλλα επειδη το πηρα στα 50.000χλμ μεταχειρησμενο προτεινε το γενικο των 40.000χλμ και παει στα 280€. πως σας φαινετε?
*******************************************************************
Καλό θα ήταν πρίν ανοίξεις ένα νέο θέμα να κοιτάς στην μηχανή αναζήτησης για παρόμοιο.
Το παρόν μεταφέρθηκε στο ήδη υπάρχον θέμα για service στα 60.000χλμ.



Εκ της Mod Team
vinman

Giannis307 - Πεμ 30 Αύγ 2007, 11:36:28
Θέμα δημοσίευσης:
Κυριοι ετοιμαζομαι και γω για το service των 60.000
Ρωτησα στην peugeot και μετα σε ενα φιλο turba...
Η μεν peugeot μου ειπε για αλλαγη ιμαντα χρονισμου εξωτερικου ιμαντα φιλτρο βενζινης φλαντζ κεφαλης και μπουζι 400 ευρω ολα μαζι...
Ο φιλος μου με αλλαγη ιμαντα χρονισμου και τεντωτηρα και αντλια νερου,αλλαγη εξωτερικου ιμαντα και τεντωτηρα,αλλαγη φλαντζας κεφαλης και καθαρισμο Injection και πεταλουδας και γενηκο πλυσημο μοτερ σε κοστος μαζι με εργασια 450 ευρω (500 αν θελουν αλλαγμα τακακια) πως το ακουτε?
Κατι αλλο ειναι συμβεβλημενος τεχνικος της peugeot αν και το μαγαζι του δεν ειναι για peugeot....
Aποψεις?
jobanis - Τετ 30 Ιαν 2008, 22:39:41
Θέμα δημοσίευσης:
Nα ρωτησω κατι...γιατι μπερδευτικα...!!!
τι προβλεπεται για το σερβις των 60000 χλμ για τι πεζο 206 1,6 16ν του 2004...???
drdino - Παρ 28 Μάρ 2008, 03:49:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 300-400 χλμ πάω για σέρβις των 60... Άντε να δούμε... Rolling eyes
akism3 - Δευ 31 Μάρ 2008, 01:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
Με συγχωρειτε αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα οταν λεμε ιμαντα χρονισμου,τ ακριβως αλλαζουμε?Μονο χρονισμου η αλλαζουμε κ κτι αλλο?Κ τ κοστος εχει περιπου?γιατι διαβασα τοσα πολλα που μπερδευτηκα...
Sterg - Δευ 31 Μάρ 2008, 22:05:37
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry ρε παιδιά, οταν λέτε 60.000χλμ εννοίτε το δεύτερο "μεγάλο", έτσι?? Confused
nickzotos - Τρι 01 Απρ 2008, 18:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
ο ιμαντας εχει κοντα στα 170 αν θυμαμαι καλα..
Athens - Δευ 23 Ιούν 2008, 21:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω το πάω την παρασκευή για τα 60000km αν και θέλει και ιμάντες και πολλά πράγματα....

Για να δούμε πόσο θα μου πάρουν...

Ενημερώνω ..
Athens - Παρ 27 Ιούν 2008, 15:58:30
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν παιδιά η προηγούμενη τύπισσα που είχε το αμάξι (αν την βρω θα τη σκοτώσω Razz ) εχασε το μεγάλο service (40,000) όπως μου είπε η Lion και αναγκάστικα να κάνω C λοιπόν. 308 ευρώ ....
Παραμένει το ανταλακτικό του ρουλεμάν που δε το είχαν εκείνη την ώρα να μου το αλλάξουν (60 ευρώ κάνει και θα πάω την άλλη βδομάδα)

Πως σας φαίνεται λογική τιμή?
dimkeras - Πεμ 23 Οκτ 2008, 21:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Φτάσαμε αισίως στα 59.200.
Δευτέρα πρωί πάω για το σέρβις.
Αναμείνατε και θα γελάσουμε!
dimkeras - Δευ 27 Οκτ 2008, 16:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Και η λυπητερή :

95C00Α Περιοδικός έλεγχος C .................... 28,00€
1109Ζ1 Φίλτρο λαδιού ................................ 9,00€
1444QR Φίλτρο 207/ EP6DT ...................... 11,81€
6447VX Φίλτρο A/C 207 ............................. 20,50€

Σύνολο ...................................................... 69,31€ + 19% ΦΠΑ

_________________________________82,48€

Τα λαδάκια τους τα πήγα εγώ, TOTAL 5W30 από psclub με 4lt με 11€ το λίτρο.

Συνολικά δηλαδή μας πήγε 126,48€.

(Οι ωραίοι έχουν χρέη κλπ Laughing )
PASALIMANI - Παρ 07 Νοέ 2008, 16:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
60400χιλ και πρωι πρωι σε γνωστο παραλιακο συνεργειο στον πειραια.

Ιμαντας χρονισμου κ δυναμο,τεντωτηρες - μπουζι - φιλτρο καμπινας κ αερα - καθαρισμος μπεκ(υπερηχοι) κ πεταλουδας,τσεκαρισμα στον εγκεφαλο κ ενας τελευταιος ελεγχος στον δρομο. ΣΥΝΟΛΟ 330Ε. Λαδια,φιλτρο,βαλβολινες τα ειχα αλλαξει πριν κατι μηνες.

Διαφορα ειδα με με τον καθαρισμο μπεκ αλλα οχι κατι το συγκλονιστηκο.Ο μηχανικος μου ειπε οτι σιγα σιγα θα αρχισουν να δουλευουν ακομα καλυτερα κανοντας μια γερη πατημενη βολτα.Η ογκομετρηση εδειξε οτι το ενα ψεκαζε γυρω στο 10% λιγοτερο αλλα σιγα σιγα ηρθε στα ισια του.Το μοτερ δουλευει σαφως πιο ομαλα κ ελαστικα κ η αποκριση στο γκαζι ειναι πολυ καλυτερη.Εχω μεγαλη περιεργια να δω αν θα μειωθει η καταναλωση.


peristeriotis - Τετ 22 Απρ 2009, 10:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
θα ηθελα να ρωτησο αν στο service ton 60.000 xreiazete to amaksi na sindethei me egkefalo γιΑτι ο μηχανικος που ξερω δεν εχει εγκεφαλο.
γνωριζετε να μου πειτε καποιον καλο μηχανικο να κανω το service ?
eyxaristo
peristeriotis - Παρ 24 Απρ 2009, 10:33:25
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΑΣ ΓΙΑ SERVICE?! Confused
drdino - Παρ 24 Απρ 2009, 10:39:57
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό θα ήταν σε κάθε επίσκεψη στο συνεργείο να διαβάζεται ο εγκέφαλος, ώστε να δεις αν έχει καταγράψει τπτ παροδικά σφάλματα πχ.
MEMsound - Παρ 24 Απρ 2009, 12:46:17
Θέμα δημοσίευσης:
peristeriotis έγραψε:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ .ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΑΣ ΓΙΑ SERVICE?! Confused


παρακαλώ να γράφουμε μόνο με μικρα και οχι με κεφαλαία Wink
SnakeMJK - Παρ 24 Απρ 2009, 12:51:58
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ δεν θυμάμαι καν πότε συνδέθηκε το αμάξι σε διαγνωστικό....



κάποια πράγματα καλύτερα να μην τα ξέρεις Razz Razz Razz
paranoia - Κυρ 20 Σεπ 2009, 04:53:15
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλησπέρα, πλησιάζω τα 60000 xlm όπου να ναι... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πρώτον τι πρέπει να αλλαχτεί;

Δεύτερον πολλοί μου έχουν πει ότι πρέπει να αλλάξω ιμάντα χρονισμού στα 60 χιλιάδες χλμ. Ο μηχανικός γι αυτό ζητάει κοντά 300 και κάτι ευρώ! Είναι λογική αυτή η τιμή ρε παιδιά; Επίσης αν τον καθυστέρησω να τον αλλάξω μπορεί να είναι κακό αυτό και να βγει off το αυτοκίνητο ή δεν θα έχω ακόμα πρόβλημα;
drdino - Κυρ 20 Σεπ 2009, 08:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσα χρόνια έχεις να αλλάξεις ιμάντα;
paranoia - Κυρ 20 Σεπ 2009, 16:50:35
Θέμα δημοσίευσης:
7 χρόνια... Βασικά δεν νομίζω να έχω αλλάξει ποτέ Very happy
drdino - Κυρ 20 Σεπ 2009, 21:44:55
Θέμα δημοσίευσης:
Άλλαξέ τον χθες. Smile
paranoia - Δευ 21 Σεπ 2009, 03:59:02
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Άλλαξέ τον χθες. Smile


Kοίτα δυστυχώς τώρα εδώ που είμαι δύσκολα θα κάθομαι να αλλάζω ιμάντες και να ψάχνω συνεργεία... Σε καμιά 10αρια μέρες θα γίνει η δουλειά. Με αγχώνεις όμως με αυτό που γράφεις...
Τόσο εύκολο είναι ρε παιδιά να σπάσει ο ιμάντας;;; Μήπως να σταματήσω να το κυκλοφορώ μέχρι να το πάω συνεργείο;;
vamvakoolas - Δευ 21 Σεπ 2009, 11:34:31
Θέμα δημοσίευσης:
αν εισαι τυχερος 8α ακουσεις το σφυριγμα οταν βαζεις μπροστα...
PASALIMANI - Δευ 21 Σεπ 2009, 13:25:21
Θέμα δημοσίευσης:
paranoia έγραψε:

Δεύτερον πολλοί μου έχουν πει ότι πρέπει να αλλάξω ιμάντα χρονισμού στα 60 χιλιάδες χλμ. Ο μηχανικός γι αυτό ζητάει κοντά 300 και κάτι ευρώ! Είναι λογική αυτή η τιμή ρε παιδιά;


Εαν του ριξεις 300 κλωτσιες να σαι σιγουρος οτι θα παρεις και ρεστα.απατεωνας με μεγαλα γραμματα.μακρια!
paranoia - Δευ 21 Σεπ 2009, 15:06:16
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
αν εισαι τυχερος 8α ακουσεις το σφυριγμα οταν βαζεις μπροστα...


Tι εννοείς;; Όταν βάζω μπρος δεν ακούω τίποτα εκτός από το γνωστό θόρυβο της μίζας. Στη μηχανή δεν έχω ακούσει κάτι...

Φίλε πασαλιμάνι, δηλαδή μαλ***ες μ έλεγε; Πόσο περίπου κάνει ένας ιμάντας χρονισμού γιατί διάβασα και από άλλα παιδιά που τον άλλαξαν γύρω στα 300 ευρώ κόστος...
PASALIMANI - Τρι 22 Σεπ 2009, 12:22:28
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως θα ειδες πιο πανω πλήρωσα 330.εαν μου ειχε χρεωσει μονο τον ιμαντα 300 δεν θα ειχα δωσει αρκετα παραπανω + την εργασια?

Τι να πω εαν πραγματι κοστιζει τοσο δωστα.
vamvakoolas - Τρι 22 Σεπ 2009, 14:29:02
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μη τρελενεστε...

το ανταλλακτικο ειναι παμφθηνο (και οι 2 ιμαντες) αλλα η εργασια κοστιζει..

Γνωμη μου:τραβα σε οποιο συνεργειο ξερεις και ρωτα (για εργασια)

εγω αυτο κανω Idea
action_peugeot - Τρι 22 Σεπ 2009, 20:33:40
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό θα είναι να αλλάξεις τον ιμάντα όχι χθες αλλά την προηγούμενη εβδομάδα η μήνα
Μην το καθυστερείς
Όσο για το διαγνωστικό καλό θα ήταν στα σέρβις να το κοιτάμε συνήθως στα σέρβις δεν χρεώνουμε διάγνωση
paranoia - Τετ 23 Σεπ 2009, 13:56:11
Θέμα δημοσίευσης:
PASALIMANI έγραψε:
Οπως θα ειδες πιο πανω πλήρωσα 330.εαν μου ειχε χρεωσει μονο τον ιμαντα 300 δεν θα ειχα δωσει αρκετα παραπανω + την εργασια?

Τι να πω εαν πραγματι κοστιζει τοσο δωστα.


Φίλε όταν λέω ότι μου είπε τόσα εννοώ και εργασία και ανταλλακτικό μαζί. Λές να μου είπε μόνο για το ανταλλακτικό 300 ευρώ;;

Δηλαδή είναι λογική τιμή 300 ευρώ για αλλαγή ιμάντα χρονισμού ή να το ψάξω κιάλλο;
vamvakoolas - Τετ 23 Σεπ 2009, 14:00:35
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι παραλογη (για αντιπροσωπεια) αλλα πιστευω οτι παιζουν πιο κατω τιμες στανταρ
PASALIMANI - Τετ 23 Σεπ 2009, 15:40:52
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο οταν εψαχνα να βρω που θα κανω το σερβις περασα απο επισημο εμπορο στο κεντρο του πειραια και ρωταντας τον υπευθυνο εκει-που στο μεταξυ γυαλιζε το ματι του οταν με ειδε- μου λεει θα κανουμε και ρυθμιση βαλβιδων... Rolling eyes με το που τελειωσε εξαφανιστηκα αμεσως και βρηκα ενα ανεπισημο με 2 πολυ καλους συνεργασιμους μηχανικους και εκανα την δουλεια μου χωρις πιστευω να μου εσκισαν την τσεπη.

Σκεψου λοιπον τι θα κανεις.
paranoia - Τετ 23 Σεπ 2009, 19:10:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέχασα να αναφέρω ότι όλα αυτά σε ένα "ανεπίσημο" εξειδικευμένο απλά συνεργείο της περιοχής μου.
paranoia - Τρι 29 Σεπ 2009, 15:30:53
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά υπάρχει περίπτωση ένας ιμάντας χρονισμού να έχει ζωή ακόμα και να μην χρειάζεται αλλαγή στα 60 αλλά να κρατήσει ακόμα για αρκετα χιλιόμετρα;
Αυτό ένα συνεργείο μπορεί να το διαπιστώσει ή θα αρχίσει να λέει μαλ***ες για να τα πάρουν;

Επίσης ξέρετε αν χρειάζεται να μείνει μέρες μέσα το αμάξι ή είναι δουλειά λίγης ώρας;
vamvakoolas - Τρι 29 Σεπ 2009, 16:43:26
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρητικα (ολα τα βιβλια peugeot το λενε) πρεπει να αλλαχθει στα 60κ...εγω ειμαι 63κ και δεν εχω αλλαξει για παραδειγμα.

Ο μηχανικος ελεγχει τον ιμαντα για οφθαλμοφανες πραγματα (π.χ ραγισματα ή χαλαρωση) αλλα ειναι δυσκολο να σου πει οτι αντεχει αλλα 20κ (να παρει ρισκο)

Αν δεν εχει δουλεια το συνεργειο και βαλει ατομο να ασχοληθει, το πρωι το πας το απογευμα το περνεις (δεν ειναι παντως δουλεια 1-2 ωρων)
drdino - Τρι 29 Σεπ 2009, 18:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
Oπτικός έλεγχος στον ιμάντα χρονισμού δεν πολυπαίζει.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσο απόλυτα, αλλά ο χρόνος είναι. Wink
vamvakoolas - Τρι 29 Σεπ 2009, 18:55:41
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Oπτικός έλεγχος στον ιμάντα χρονισμού δεν πολυπαίζει.

Τα χιλιόμετρα δεν είναι τόσο απόλυτα, αλλά ο χρόνος είναι. Wink


μη το πεις παραεξω....(για τον οπτικο)
εχω δει μηχανες ναπανε απο ιμαντα στα 40 ή 50κ (γιατι τα σκιζουν στη πολη) οπως εχω διαβασει απο συμφουρητη οτι το ειχε 8 !! χρονια και δεν ηξερε οτι αλλαζει Shocked
drdino - Τρι 29 Σεπ 2009, 18:57:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί να μην το πω; Για να εξετάσεις όλον τον ιμάντα εσωτερικά και εξωτερικά πρέπει να τον βγάλεις, καθώς οι ρωγμές δεν είναι το μόνο σημάδι φθοράς. Wink Οπότε αν τον βγάλεις, τον αλλάζεις κιόλας.
paranoia - Τρι 29 Σεπ 2009, 21:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Απλά ρε παιδιά εμείς στην οικογένεια έχουμε ένα κορόλλα μοντέλο 1997 και ιμάντα αλλάξαμε στα 140000 χλμ, κατά τύχη μας το είπαν σε ένα συνεργείο, ότι έπρεπε να τον αλλάξουμε γιατί αν έσπαγε...

Η αλήθεια είναι ότι δεν το τσιτώνω πολύ το αμάξι. μήπως ρε παιδιά πολλοί από αυτούς που τους σπάει οδηγούν με 6000 στροφές πρώτη-δευτέρα-τρίτη και μετά λένε αλλάχτε ιμάντα γιατί σπάει;
E αν το φτάνεις στα όρια λογικό δεν είναι;;
Rolling eyes
drdino - Τετ 30 Σεπ 2009, 01:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ο κόφτης είναι το σημείο μέχρι το οποίο μπορεί να λειτουργήσει το μοτέρ με ασφάλεια. Smile

Από κει και πέρα, φίλη μου έχει κόψει ιμάντα σε polo παρόλο που δεν ξέρει τι υπάρχει πάνω από τις 3000 στροφές. Laughing Απλά πέρασαν τα χρόνια, έχασε μερικά δοντάκια, πήδηξε το γρανάζι και είχαμε βαλβιδόσουπα. Επίσης, αν είναι πλαστικοί οι εντατήρες, είναι και αυτοί επίφοβοι.
paranoia - Τετ 30 Σεπ 2009, 09:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα.
Όπώς και να χει σήμερα από τις 8 το πρωί βγήκα για ψάξιμο.
Σε ένα εξουσιοδοτημένο που ρώτησα μου είπαν 330 ευρώ ιμάντας με τοποθέτηση και αν χρειάζεται και τρόμπα νερού +80.
Δηλαδή 410 ευρώ Shocked

Φυσικά και έφυγα και πήγα σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο peugeot μετά με τελικό κόστος κιτ ιμάντα+τοποθέτηση +λάδια με πολύ λιγότερα λεφτά...
Dimitris_thess - Τετ 30 Σεπ 2009, 10:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ase filaraki ego otan eixa 60000 xlm to phga antiprosopia sta kentrika stin athina me teliko kostos 630 euro... Perastika mou .

Kai to korifeo meta apo 5 meres tyxaia den eperne mpros to amaksi Cussing out Cussing out Cussing out
Telika eixa meinei apo mpataria Mr. Green Mr. Green

Na rwthsw kt kai ego re pedia.. Meta ta 60000 xlm sta 70 prepei na kanw service h sta 80 kai ti allazoun se ayta???
vamvakoolas - Τετ 30 Σεπ 2009, 10:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
στα 80κ και σου κανουν λιγα πραγματα (λιγα λεφτα)
Dimitris_thess - Τετ 30 Σεπ 2009, 11:08:30
Θέμα δημοσίευσης:
diladi apo ta 60 mexri ta 80 oute ladia den allazoume???
Byakuya - Τετ 30 Σεπ 2009, 11:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μου εαν σου ειναι ευκολο γραψε με ελληνικα.
Λαδια αλλαζεις οπως αλλαζες μεχρι τωρα...δεν αλλαζει αυτο(πχ. καθε 7,5-10κ-15κ-20κ οσο γρηγοροτερα τοσο καλυτερα)
paranoia - Πεμ 01 Οκτ 2009, 19:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έχουμε και λέμε μιας και έκανα το service των 60000 χλμ.
-Ιμάντας δυναμό
-Ιμάντας χρονισμού
-Τρόμπα νερού
-Λάδια, φίλτρο
Τελικό κόστος 340 ευρώ. Όλά αυτά εκτός αντιπροσωπείας και εξουσιοδοτημένα.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αν και μου είπε ότι ο ιμάντας άντεχε άνετα για 5000 χλμ. ακόμα, οποτε τσάμπα και το άγχος.
vamvakoolas - Παρ 02 Οκτ 2009, 09:28:46
Θέμα δημοσίευσης:
τσαμπα αγχωθηκες.. Wink
ειδες που βρηκες και καλες τιμες? Idea
paranoia - Σαβ 03 Οκτ 2009, 00:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι φίλε. Τέλος καλό όλα καλά.
Από δω και περα θα ψάχνω περισσότερο κάθε φορά που είναι να μπει συνεργείο το αμάξι...
vamvakoolas - Τρι 29 Δεκ 2009, 10:33:19
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχισε η αναβαθμιση εδω και μια εβδομαδα. Το αμαξι σχεδον θα γινει rebuild. Εχουμε και λεμε (για την ωρα):
-Αλλαγη ιμαντα δυναμο+τεντωτηρα 15 ο ιμαντας
-λαδια/φιλτρο (δικα μου τα λαδια οπως παντα total που τα ...σπανε Wink )55 ολα
-αριστερη φουσκα
-ρουλεμαν πισω (2η φορα σε ενα χρονο---ανησυχω) 80 ευρα το σετ
-βαση μηχανης

Οι εργασιες εγιναν στο μηχανικο μου (Λαμπρος .Δ) και ακολουθει η επισκεψη στην peugeot...κλαψ Crying or Very sad οι τιμες ανταλλακτικων ειναι στο περιπου
vamvakoolas - Δευ 18 Ιαν 2010, 12:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
και ηρθε η ωρα για αντιπροσωπεια Evil Evil Evil (γνωστη στο φορουμ στα βορεια προαστεια αθηνας)

Kit χρονισμου 124.75
Αντλια Νερου 71.78
φιλτρο αερα 12.13
δισκοι εμπρος σετ 152
τακακια μπροστα 59
μπουζι (4) 33.16
φιλτρο Α/C 23.87
υγρο ψυγειου 4λτ 14.5
συνολο με κατι αναλωσιμα/σπρευ 500 ευρα

Αντικασταση αντλιας/ιμαντα 113.84
αντικατασταση δισκων 51.23
εργασιες σερβις 76.7

GRAND TOTAL 750 ευρ

Shocked

Τα φρενα ενω ειχα ζητησει παλιοτερα αλλαγη (στα τακακια) ειχαν πει πως εχουν ψωμι Exclamation τελικα οπως αποδειχθηκε παλι @@ λεγανε. Θα τους ξαναεπισκεφτω σε 1-2 χρονια. Το cruise control δε το δεχθηκε ο ECU και κατι αλλες ηλεκτρ εργασιες που ζητησα απλως στα @@ τους. (τελικα δεν εχω βρει ακομα επισημο με καλο μηχανικο και ηλεκτρολογο, παντε εχουν ειτε το ενα ειτε το αλλο )

Μεχρι στιγμης εχουμε φτασει 1000 ευρα Shocked Shocked και ακολουθουν πλυσιμο σασι/μηχανης και αλλαγη μπαταριας. Laughing Laughing
drdino - Δευ 18 Ιαν 2010, 12:40:12
Θέμα δημοσίευσης:
Σε σφάξανε λίγο...
vamvakoolas - Δευ 18 Ιαν 2010, 13:41:21
Θέμα δημοσίευσης:
δε διαφωνω Wink
vamvakoolas - Δευ 25 Ιαν 2010, 12:03:59
Θέμα δημοσίευσης:
και συνεχεια...

Πηγε για πλυσιμο την εβδομαδα που περασε με εντυπωσιακα αποτελεσματα
http://img7.imageshack.us/gal.php?g=car3jk.jpg
(ας ειναι καλα ο Μιχαλης ) Cool και ακολουθως πηγε για καινουργια μπαταρια varta sylver dynamic 45 απο αντιπροσωπο. Το peugeot τα ειδε καπως τα πρωτα λεπτα λειτουργιας των ηλεκτρικων (καθρεπτες και διακοπτες παραθυρων δε ξυπναγαν) αλλα μετα απο 1-2 ξεκινηματα ολα οκ). Οι τιμες φιλικες σε ολα (για να γλυτωσουμε και τη χασουρα απο αντιπροσωπεια)
drdino - Τετ 24 Μάρ 2010, 11:32:31
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="vamvakoolas"]
-βαση μηχανης

/quote]

Θυμάσαι μήπως ποιά βάση άλλαξες;
peristeriotis - Πεμ 08 Απρ 2010, 13:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εκανα σημερα το service στα 70.000.
αλλαξα..
μπουζι
-λαδια castrol 5w 30
-υγρα φρενων
-υγρα τιμονιου.
-βαλβολινες
-φιλτρο λαδιου
-φιλτρο καμπνινας
-τακακια μπρος πισω
-μπουζι

αυτα νομιζω δεν πρεπει να αλλαξα κατι αλλο.
ολα αυτα πηγανε 210 ευρω,
πιστευω καλα ειναι γιατι στην λιον που ειχα ρωτησει μου ειχε πει για τα ιδια χωρις ομως τακακια 320!αλητες
shiba - Πεμ 15 Απρ 2010, 18:54:43
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..το αμαξι εχει 50000 και το εχω 5,5χρονια...περα απο τα καθιερωμενα(φιλτρα λαδια τακακια)χρειαζεται να κανω και αλλαγη ιμαντα χρονισμου η να περιμενω του χρονου?ποσταρω εδω γιατι δεν ξερω τι περιλαμβανει το σερβις των 50.000χλμ..
ευχαριστω εκ των προτερων
drdino - Πεμ 15 Απρ 2010, 19:45:19
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχεις αλλάξει ιμάντα ποτέ, καλό θα ήταν να τον αλλάξεις.

Δες και τα διάφορα υγρά μήπως ήρθε η ώρα τους για αλλαγή (φρένα, παραφλού).
Sinanai - Σαβ 24 Απρ 2010, 15:16:12
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ, πάντως, ιμάντες - τόσο χρονισμού, το σετ, δλδ με ρουλεμάν, όσο και δυναμό - θα αλλάξω τώρα, στα 60.000. Στα 50.000 μου παραφαίνεται νωρίς... Confused
vagelis207 - Δευ 26 Απρ 2010, 13:12:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα σε ολους, αυριο θα παω να κανω στο gt μου το service των 60.000 .Ξερει κανεις αν ειναι το ιδιο με των 30.000 η εχει κατι παραπανω?
Ευχαριστω.
Dimitris_thess - Δευ 19 Ιούλ 2010, 03:20:37
Θέμα δημοσίευσης:
Σορρυ αν φανει χαζη η ερωτηση μου (ειναι και περασμενη η ωρα) αλλα βαλβολινες και μπουζι καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε;;

Και τα δυο τα αλλαξα στα 60, σε ενα συνεργειο μου ειπαν οτι πρπει να αλλαχθουν παλι περιπου στα 40000 χλμ. Ενας αλλος μου ειπε οτι κανονικα πρεπει σε 30000 χλμ.
Το βιβλιαρακι του 206cc λεει αλαγη καθε 60000 χλμ...
Multi color Multi color

Τελλικα ποτε πρεπει ρε παιδια;;
Bill207 - Δευ 19 Ιούλ 2010, 07:38:03
Θέμα δημοσίευσης:
βαλβολίνες αλλάζουν στα 60
Dimitris_thess - Δευ 19 Ιούλ 2010, 15:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
Και τα μπουζια; τοσο λέει το βιβλιαρακι του 206 cc και για μπουζι..
Bill207 - Τρι 14 Σεπ 2010, 11:04:37
Θέμα δημοσίευσης:
πήγα το πρωί το αμάξι για το σερβις των 60,000
με δικά μου λάδια και δικές μου βαλβολίνες, του είπα να μου αλλάξουν και υαλοκαθαριστήρες..

με πηραν τηλ, και μου ειπαν 109€ Surprised Surprised

παω να το παρω να δω, γιατι μου φαινονται λίγα σχετικά με τις άλλες φορές
shiba - Τετ 15 Σεπ 2010, 09:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα σε ολους...επειδη ειναι καιρος και εγω να κανω το εν λογω σερβις μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να αλλαξω?το αμαξι το εχω 6 χρονια..πρεπει να αλλαξω και υμαντα χρονισμου η αυτο γινεται στα 100.000?
Sinanai - Τετ 15 Σεπ 2010, 09:37:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πέρα από τα γνωστά, λάδια, φίλτρα, μπουζιΆ, βαλβολίνες (τις αλλάζω ανά 30.000 χλμ) κτλ, εγώ άλλαξα και ιμάντα (σετ) χρονισμού. Μπορούσα να τον αλλάξω και στα 70.000, βέβαια, αλλά είπα να είμαι ήσυχος.
Bill207 - Τετ 15 Σεπ 2010, 14:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
πήγα το πρωί το αμάξι για το σερβις των 60,000
με δικά μου λάδια και δικές μου βαλβολίνες, του είπα να μου αλλάξουν και υαλοκαθαριστήρες..

με πηραν τηλ, και μου ειπαν 109€ Surprised Surprised

παω να το παρω να δω, γιατι μου φαινονται λίγα σχετικά με τις άλλες φορές


109€ με φιλτρο λαδιου+φιλτρο A/C
+ 50€ υαλοκαθαριστηρες (μονο μπροστα)
alexandros 207 Rallye - Πεμ 16 Σεπ 2010, 09:15:20
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:

+ 50€ υαλοκαθαριστηρες (μονο μπροστα)


εννοεις τα λαστιχακια μονο ετσι?
πολλα δεν ειναι τα 50€ Question Mad
Bill207 - Πεμ 16 Σεπ 2010, 12:09:21
Θέμα δημοσίευσης:
μονο λαστιχάκια ναι..
μόνο πολλά; φαρμακείο!
shiba - Σαβ 11 Δεκ 2010, 01:37:57
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και δεν εχω ευκαιρησει να παω το αμαξι για σερβις εκανα σημερα καποια τηλ για να ρωτησω τι πρεπει να κανω στα 60000...λοιπον εχουμε και λεμε
φιλτρο(λαδιου,βενζινης,αερα,καμπινας)αλλαγη υγρων φρενων,εξαερωση και καθαρισμο αυτων,καθαρισμος injection, με δικα μου λαδια 140 ευρω..και αλλαγη ιμαντων 240 ευρω..αν χρειαστει και τρομπα νερου +40..ειναι πολλα τα 420 η μου φαινεται μιας και σε αυτη τη τιμη δε συμπεριλαμβανεται αλλαγη μπουζι,βαλβολινες,τακακια...
1 βαλβολινες αλλαξα στα 35.000 χιλιομετρα...καθε ποτε πρεπει να τις αλλαζω?
2 τι ακριβως ειναι ο καθαρισμος injection?
mechanic - Σαβ 11 Δεκ 2010, 03:34:11
Θέμα δημοσίευσης:
shiba έγραψε:
καλησπερα σε ολους..θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..το αμαξι εχει 50000 και το εχω 5,5χρονια...περα απο τα καθιερωμενα(φιλτρα λαδια τακακια)χρειαζεται να κανω και αλλαγη ιμαντα χρονισμου η να περιμενω του χρονου?ποσταρω εδω γιατι δεν ξερω τι περιλαμβανει το σερβις των 50.000χλμ..
ευχαριστω εκ των προτερων


na kathariseis kai ta mpek paketo me tin petalouda kai pollapli eisagogis
kai meta na to vgaleis stin ethniki gia ksekapnisma...

an arxisei kai vromaei stis protes gkazies
min fovitheis,
einai oi epikathiseis pou tha ksekinane na feygoun... Very happy
spyros_rallye - Δευ 20 Δεκ 2010, 18:14:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις να μου πει το περιλαμβανει το σερβις των 60.000κμ σε 207rallye? Και ποσο περιπου κοστιζει?
vamvakoolas - Τρι 21 Δεκ 2010, 12:08:46
Θέμα δημοσίευσης:
spyros_rallye έγραψε:
Ξερει κανεις να μου πει το περιλαμβανει το σερβις των 60.000κμ σε 207rallye? Και ποσο περιπου κοστιζει?


διαβασε προηγουμενα ποστς οπου τα παιδια γραφουν αναλυτικα κοστος και ανταλλακτικα, διαφορετικα παρε τηλ στο συνεργειο σου Twisted evil
spyros_rallye - Τρι 21 Δεκ 2010, 19:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ηθελα να παρω τηλ στο συνεργειο θα ειχα παρει... για βρες μου εσυ που γραφουν αναλυτικα κοστος και ανταλακτικα γιατι εγω δεν βρηκα τιποτα.
shiba - Παρ 31 Δεκ 2010, 10:44:33
Θέμα δημοσίευσης:
εγινε και απο μενα το σερβις των 60000....εχουμε και λεμε αλλαγη μπουζι,φιλτρο αερος-λαδιου-βενζινης,τακακια μπρος,καθαρισμα πεταλουδας 170ευρωπουλακια....τον επομενο μηνα παμε και για αλλαγη σετ ιμαντων...
tomtoup207 - Τετ 09 Μάρ 2011, 19:29:09
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια στην peugeot με ειπαν λαδια φιλτρο μπουζι και γενικο ελεγχο 220 με 200...
Και επειδη θα το παω σε γνωστο εξω,ποσο θα με παρουν στην peugeot να με το βαλουν στον εγκεφαλο και να πανε ξανα το service στα 10.000κμ και να ξαναμετραει αντιστροφα?
makis106 - Τετ 09 Μάρ 2011, 22:00:56
Θέμα δημοσίευσης:
Tον μετρητή μπορεις να τον μηδενίσεις και μόνος σου, διάβασε λίγο το manual που μας έδωσε ο καλός μας κατασκευαστής!
tomtoup207 - Πεμ 10 Μάρ 2011, 20:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Tον μετρητή μπορεις να τον μηδενίσεις και μόνος σου, διάβασε λίγο το manual που μας έδωσε ο καλός μας κατασκευαστής!


Ευχαριστω Very happy
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 13 Μάρ 2011, 17:43:42
Θέμα δημοσίευσης: 62.000χλμ
καλησπερα 62.000 χλμ το εχω 9 χρονια.
Αλλαξα μπουζι, ψυκτικο υγρο,φιλτρο λαδιου,αλλαγη αριστερου ζανφορ,αλλαγη λαδιων(δικα μου λαδια) συνολο 120ευρω.

Δυστιχως βεβαια μου βγαλανε και αλλα μπορει το αυτοκινητο να μην εχει χιλιομετρα αλλα φθειρονται και απο το χρονο θα πρεπει αμεσα να αλλαξω βαση μηχανης συνολο μου ειπανε 140 ευρω.
Επισης θελουν αλλαγη οχι αμεσα αλλα καποια στιγμη τα top mount, αλλα λεω οταν αλλαξω αμορτισερ να αλλαξω και αυτα.

Για να δουμε και τι αλλο θα εχουμε
alexandros 207 Rallye - Δευ 14 Μάρ 2011, 12:25:45
Θέμα δημοσίευσης: Re: 62.000χλμ
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
καλησπερα 62.000 χλμ το εχω 9 χρονια.
Αλλαξα μπουζι, ψυκτικο υγρο,φιλτρο λαδιου,αλλαγη αριστερου ζανφορ,αλλαγη λαδιων(δικα μου λαδια) συνολο 120ευρω.

ιμαντες?
και η ζαμφορ απ οσο καταλαβαινω παει απο τον δεξιο στον αριστερο τροχο
ειναι μια δηλαδη
πως αλλαξες μονο την αριστερη? Confused
drdino - Δευ 14 Μάρ 2011, 16:07:39
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανώς τον σύνδεσμο της αντιστρεπτικής άλλαξε.
mpokos - Δευ 16 Μάϊ 2011, 16:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα ιμαντες στα thp καθε ποτε αλλαζουμε???
power - Δευ 16 Μάϊ 2011, 16:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα ιμαντα εχουμε. Εγω σημερα τον αλλαξα. 50.000χιλ εχω.
makis106 - Δευ 16 Μάϊ 2011, 18:24:11
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Ενα ιμαντα εχουμε. Εγω σημερα τον αλλαξα. 50.000χιλ εχω.
Γιατί, είχε πρόβλημα?
power - Δευ 16 Μάϊ 2011, 19:54:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ήταν γεμάτος σπασίματα και επειδή δεν είναι και πολύ ακριβός τον άλλαξα. 25 ευρώ έχει.
giorgos207rc - Κυρ 14 Αύγ 2011, 07:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
kalispera re paides thelo na pao to amaxsi mou gia service ton 60.000xlm.ean to pao se enan aplo diko mou mastora pou den exei service peugeot tha mporei na mou valei sfragida sto vivliaraki...
alexandros 207 Rallye - Κυρ 14 Αύγ 2011, 10:37:35
Θέμα δημοσίευσης:
σφραγίδα μπορει να σου βαλει,αλλά δεν ειναι το ιδιο με το να κανεις το σερβις σε ενα εξειδικευμένο συνεργειο πεζω.
καταρχας ξερει τι ελεγχους πρεπει να κανει στο σερβις των 60.000 και τι να αλλαξει?
ή θα κανει οτι να ναι?
οχι οτι τα συνεγεια της πεζω ειναι οτι καλυτερο,αλλά σε σχεση με εναν ασχετο με τα πεζω και ειδικα με τα thp,νομιζω ειναι καλυτεροι...

περνα και απο εδω http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=59&start=5040 και γραφε με ελληνικους χαρακτηρες.
καλως ηρθες Wink
leoluton - Σαβ 01 Οκτ 2011, 20:50:43
Θέμα δημοσίευσης:
spyros_rallye έγραψε:
Ξερει κανεις να μου πει το περιλαμβανει το σερβις των 60.000κμ σε 207rallye? Και ποσο περιπου κοστιζει?


καλησπερα παιδια, εχω και εγω την ιδια απορεια αλλα για 207 rc, γτ θα το κανω μονος μου το σερβις. περα απο λαδια και φιλτρο λαδιου τι αλλο χρειαζεται?
μπουζι? βαλβολινες σασμαν? φιλτρα βενζινης...κτλ κτλ......

υγ:τακακια εχω αλλαξει στο σερβις των 40.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 02 Οκτ 2011, 13:03:41
Θέμα δημοσίευσης: σερβις μονοι σας
καλημερα επειδη τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ για ολες της επιχειρησης και ειδα αυτες που παρεχουν σερβις να ξερετε και σας το λεω απο πρωτο χερι θα κανουν τα παντα να σας παρουν λεφτα ακομα και εαν δεν χρειαζεται και θα σας το πουν με εναν ωραιο τροπο που ουτε θα καταλαβετε. Σας συμβουλευω οτι μπορειται να κανετε μονοι σας καντε το,
Για να μην τα εισοπεδωσουμε ολα βρειτε ενα συνεργειο απλα που καιπου να πηγαινετε να σας κανει ενα τσεκαρισμα για τυχον βλαβες οπως βαση μηχανης. ακρομπαρα ,ημιααξονια κτλ.
leoluton - Τρι 04 Οκτ 2011, 17:19:59
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον καλησπερα, σημερα πηρα τηλ για να ρωτησω τι περιλαμβανει το σερβις των 60000 και ποσο στοιχιζει. μου ειπαν,λαδια, φιλτρο λαδιου και φιλτρο a/c.....και τιμη 150 ευρω. πολλα μου φανικαν. να θυμισω το αμαξι ειναι ενα 207 rc.
NPIL - Κυρ 07 Οκτ 2012, 22:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και το ψαχνω πααααρα πολυ με το service αυτοκινητου , και επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη πια σε κανενα συνεργειο (την εχω πατησει αρκετες φορες ) θα θελα μια μικρη συμβουλη .....

στο service τον 60000 , ειναι υποχρεωτικο να αλλαξει ο ιμαντας ?

το αμαξι μου ειναι πολυ στρωμενο και χωρις να το ζοριζω και ακομα ειναι μοντελο τελος του 2007 , και μου ειχε πει καποιος οτι ο ιμαντας σαυτα τα μοντελα αλλαζει μετα τα 80000.
ακομα στο βιβλιο λεει για αλλαγη ιμαντα 80000 με 120000 χλμ

δεν ξερω ? καμια γνωμη?
vasilisalessia - Δευ 08 Οκτ 2012, 10:17:45
Θέμα δημοσίευσης:
θα μπορουσες να τον αφησεις αλλες 10 15000χλμ αλλα οχι παραπανω για μενα...κοιτα ο ιμαντας ειναι 80000χλμ μεικτες συνθηκες..δηλαδη πολη και εκτος πολης...εγω τον αλλαξα στις 70000χλμ και μου ειπε οτι μηχανικος οτι ειχε σπασιματα αλλα αντεχε περιπου στα 7 με 10000χλμ..αυτο που ομως κολουσε λιγο ητανε ο τεντωτηρας η τροχαλια δε γυριζε σωστα...ειναι μεσα στο κιτ αλλαγης...δηλαδη καμμια φορα δεν ειναι ο ιμαντας αλλα καποιο αλλο εξαρτηματακι που ισως να ψιλοκολαει...κοιτα θα σου βγει μια 350αρα οχι πραπανω..
geo1st487 - Τρι 16 Οκτ 2012, 15:11:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εμειναν λιγα χιλιομετρα για το service των 60.000χλμ και δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το παω στην αντιπροσωπεια ή σε ενα συνεργειο που μου συστησε ενας φιλος. Μου ειπε οτι ειναι φτηνο εκει το παει και αυτος και βαζει γνησια ανταλλακτικα. Το θεμα ειναι οτι το συνεργειο αυτο επειδη επισκευαζει διαφορες μαρκες αυτοκινητων θα πρεπει να του πω ή μαλλον να του γραψω τι θα κανει για το service των 60.000χλμ. Τι εχετε να μου προτεινεται;

Ο ιμαντας που αλλαζει στα 60000 πως λεγεται; Μπορει ο τεχνικος να δει σε τι κατασταση ειναι πριν τον αλλαξει ή ειναι καπου εσωτερικα;

Ευχαριστω
vasilisalessia - Τρι 16 Οκτ 2012, 15:36:49
Θέμα δημοσίευσης:
ο ιμαντας καλο ειναι να τον αλλαξεις στα 60000χλμ αντε στα 70000χλμ.οχι παραπανω.δεν υπαρχει τροπος να τον δει πριν τον αλλαξει απλα γιατι πρεπει να βγαλει καποια πραγματα εκτος και αν του πληρωσεις τη δουλεια κατι που δε σου το συνιστω..μονο για να τον κοιταξει...λεγεται ιμαντας χρονισμου..και αν ο μηχανικος γνωριζει απο αυτοκινητα και ειναι καλος δεν υπαρχει προβλημα...μη νομιζεις και οι αντιπροσωπειες ενα σωρο βλακεισ κανουνε.αλλα μαζι με αυτον αλλαζεται και τετωντηρας τρομπα νερου οπωσδηποτε.ειναι ενα κιτ.το πουλανε ολο σαν κιτ εκτοσ απο τη τρομπα νερου.και να μη σου παρει παραπανω απο την αντιπροσωπεια..δηλαδη πανω απο 300-350 δεν ειναι...αλλα ας σου πουνε και αλλα παιδια για τιμες
geo1st487 - Τρι 16 Οκτ 2012, 18:34:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω vasilisalessia για τις απαντησεις

εχω μερικες αποριες ακομα

Αλλοι ιμαντες υπαρχουν;

Αν το παω σε αυτον που με συστηνει ο φιλος μου θα χρειαστει για να παραγγειλει τον ιμαντα να βγαλει πρωτα τον παλιο ή μπορει να τον παραγγειλει και μετα να παω να τον βαλει;

Παντως αποκλειεται στην αντιπροσωπεια να υπαρχει ετοιμοπαραδοτος ιμαντας χρονισμου. Πριν 1 χρονο που πηγα για service δεν ειχαν να μου αλλαξουν τον πισω υαλοκαθαριστηρα και ειπαν οτι θα τον παραγγειλουν ενω παλιοτερα (το 2008) τον ειχαν αλλαξει.
vasilisalessia - Τρι 16 Οκτ 2012, 22:25:46
Θέμα δημοσίευσης:
ιμαντες συνηθως σε αντιπροσωπειες εχουνε.το κιτ που λεμε.τωρα ο μηχανιος δε ξερω.παρε τον απο την αντιπροσωπεια και περασε τον στο μηχανικο που σου ειπανε.υπαρχει και ο εξωτερικος ιμαντας που κανει καμμια 25αρια ευρω...μονο να αλλαξεις και τρομπα οτι και να σου πουνε οτι ασε μωρε κλπ...καμμια φορα κολανε οι τεντωτηρες η οι τρομπες και το βλεπουνε μονο οταν τις βγαλουνε
Vini - Πεμ 20 Ιούν 2013, 16:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
Υποτίθεται ότι σήμερα έκανα το 4ο ετήσιο service των 60.000χλμ...
Υποτίθεται όμως γιατί έχω μόλις 12300χλμ... Embarassed

Οπότε έγινε μία αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών, φίλτρου αέρα, κάτι γράσα στις πόρτες, κάτι υγρά στο αντιψυκτικό και καθαριστήρων, κάτι βιδώματα κάτω από το σασί και ένα έλεγχος φώτων... Την υπόλοιπη ώρα απλά χαζεύαμε και κοιτάζαμε το αυτοκίνητο...

Τελικό κόστος όλα... 83euro...

Το 207 είναι το ποιο οικονομικό αυτοκίνητο που είχα ποτέ... μάλλον λόγω ακινησίας... Laughing Laughing
majnun - Σαβ 07 Νοέ 2015, 19:38:42
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιρετίζω το forum.
Έχω ένα 207 95άρι. Έχει χοντρικά 55.000 χλμ.

Πέρα από ζουμιά (υγρά φρένων, λάδια ) τι να αλλάξω και τι να βάλω κυρίως;

Θέλω σίγουρα βαλβολίνες και σκέφτομαι RedLine MTL 75-80 (2 λίτρα ; )

Λογικά αλλάζω και ιμάντα ; Πάει κάτι μαζί με αυτόν ;

Πέρσι που άλλαξα μπουζί δε ξέρω ποια έβαλε ο μηχανικός αλλά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Έχετε να προτείνεται κάποιο που να μη δημιουργεί κομπιάσματα ;

Επίσης κάτι άλλο από τα "χοντρα" ;

Και τώρα άλλες 5 ερωτήσεις:

1) Η απόσβεση έχει πάει περίπατο. Αλλάζω μόνο αμορτισέρ για να αποσβαίνει σα καινούργιο το αμάξι ή θέλει και άλλα πράγματα ; Στο αμορτισέρ ψάχνω για Άνεση (με Α κεφαλαίο)

2) Όταν πατάω φρένο σταματημένος ακούγεται σα κούνια όσες φορές και να "τρομπάρω" το φρένο. Τι δείχνει αυτό ;

3) Πολλές φορές σε εθνική ακούω ένα συνεχόμενο σφύριγμα από τους τροχούς ( ; ). Στο μηχανικό που ρώτησα μου είπε ότι είναι θέμα από τα τακάκια και να πατάω φρένο. Όντως όταν το πατάω σταματάει για 1 δευτερόλεπτο και μετά ξεκινάει πάντα. Το κάνει σχεδόν πάντα σε ταξίδι

4) Μερικές φορές όταν το βάζω μπρος ακούω ένα "σβιν" (ακρίβεια περιγραφής 100%). Τι μπορεί να είναι αυτό

5) Από υαλοκαθαριστήρες τι να πάρω; Αλλάζω κάθε χρόνο και κάθε χρόνο αυτά που παίρνω είναι gtp

Σόρι για το σεντόνι.
Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει.
RoadRunner122 - Σαβ 07 Νοέ 2015, 22:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
1) Μόνο αμορτισέρ κι αφού θες άνεση θα βάλεις πάλι τα εργοστασιακά.
3) Χρειάζονται καθαρισμό και αναλίπανση οι γλύστρες των δαγκανών των εμπρός φρένων.
5) Valeo είναι καλοί και δοκιμασμένοι (αλλά υπάρχουν και πολλές άλλες αξιόλογες επιλογές).

Τα ζυγά ας τα απαντήσει κάποιος άλλος Silly

Οι βαλβολίνες πρόσεξε να πληρούν τις προδιαγραφές GL του κατασκευαστή. Οι περισσότεροι εδώ μέσα προτιμούν ELF NFP, όχι τυχαία Wink
majnun - Δευ 09 Νοέ 2015, 14:33:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στα εργοστασιακά, τα παραγγέλνω κατευθείαν από την αντιπροσωπεία ή υπάρχουν παράλληλες οδοί για πιο φθηνά ;
Mono AEK - Δευ 09 Νοέ 2015, 15:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
για το 2 αν εννοεις εναν ηχο σαν αερα ετσι κανουν ολα
majnun - Δευ 09 Νοέ 2015, 17:39:44
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι όχι δεν εννοώ αυτό. Είναι σαν τον ήχο που κάνουν μερικές φορές οι κούνιες. Ο ήχος που λες ειναι φυσιολογικός και τον κάνουν όλα τα αμάξια
ironman02 - Πεμ 05 Ιαν 2017, 14:54:26
Θέμα δημοσίευσης: 207 rallye 2009 service 60000χλμ
Βλέπω παιδιά έχει να γράψει κάποιος εδώ αρκετό καιρό.. Και εγώ επίσης γενικώς στο forum.. Sad

Έφτασε η ώρα να κάνω το ετήσιο service μου (207 rallye 2009) και έχω κάπου 62000 χλμ τώρα.

Άλλαξα πριν ένα χρόνο και καμιά 10000 χλμ μπουζί στο τότε σερβις, οπότε αυτά δε θα χρειαστεί να τα αλλάξω λογικά, αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει τίποτα άλλο βασικό εκτός από λάδια-φίλτρα που θα πρέπει να ζητήσω να μου αλλάξουν, γιατί δε θα το πάω στη peugeot αλλά κάπου αλλού που τσούζει λιγότερο.. (μένω και Αγγλία).

Σκεφτόμουν να ζητήσω υγρά φρένων γιατί δε νομίζω οτι τα έχω αλλάξει τα τελευταία χρόνια, δε ξέρω για το ψυκτικό υγρό και για τίποτα άλλα όπως τίποτα ιμάντες, τεντωτήρες και άλλα τέτοια που δε ξέρω καλά και μπορεί να είναι σημαντικά..

Οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη! Smile
Mono AEK - Πεμ 05 Ιαν 2017, 15:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικα υγρα φρενων πρεπει να τα αλλαζεις καθε 2 χρονια
τα παραφλου ειναι longlife που σημαινει οτι αντεχουν για 10 χρονια αλλα με 60000 χλμ εγω θα τα αλλαζα
επισης καλο ειναι να αλλαξεις και βαλβολινες αν δεν εχεις αλλαξει
ιμαντα και ρουλεμαν τα βλεπεις σε τι κατασταση ειναι
ironman02 - Πεμ 05 Ιαν 2017, 17:16:08
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
Θεωρητικα υγρα φρενων πρεπει να τα αλλαζεις καθε 2 χρονια
τα παραφλου ειναι longlife που σημαινει οτι αντεχουν για 10 χρονια αλλα με 60000 χλμ εγω θα τα αλλαζα
επισης καλο ειναι να αλλαξεις και βαλβολινες αν δεν εχεις αλλαξει
ιμαντα και ρουλεμαν τα βλεπεις σε τι κατασταση ειναι


Ευχαριστώ για την απάντηση Smile

Όταν λες ιμάντα και ρουλεμαν, αυτα είναι για τον ιμάντα χρονισμού; Είμαι και λίγο άσχετος.. Αυτά μπορεί να δει ευκολα ο μηχανικός σε τι κατάσταση είναι ή έχει λύσιμο δέσιμο;
Mono AEK - Πεμ 05 Ιαν 2017, 21:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι εννοω ιμαντα δυναμο

Μεσα εχει καδενα
αν δεν εχεις χασει χρονισμα (φαινεται με το διαγνωστικο) δεν ασχολεισαι αλλο
ironman02 - Τετ 11 Ιαν 2017, 01:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
Οχι εννοω ιμαντα δυναμο

Μεσα εχει καδενα
αν δεν εχεις χασει χρονισμα (φαινεται με το διαγνωστικο) δεν ασχολεισαι αλλο


Thanks Smile
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr