PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Service 10.000 χλμ.

christhehealer - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:11:58
Θέμα δημοσίευσης: Service 10.000 χλμ.
Mήπως ξέρει κανένας παλιότερος τι κάνουν στο service των 10.000 χλμ.;

Για να ξέρω τι θα πληρώσω περίπου και να ξέρω και τι θα μου κάνουν. Aπό το site της Peugeot βρήκα αυτό.



Eίναι αυτό σωστό; Για να ξέρω τι να ζητήσω.
Rally - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
εγω το εκανα χτες. δεν ειναι ακριβως σερβις, περισσοτερο ελεγχος ειναι.καταρχην λαδακια και φιλτρου λαδιου τα ειχα αλλαξει εγω απο πριν και δεν χρειαστηκε, μου εκανε συσφιξεις, συμπληρωμα υγρων, ελεγχο και διαφορα προβληματα εγγυησης.δεν μου πηρε τιποτα ειναι δωρεαν.αν αλλαξεις λαδια και φιλτρο αυτα θα πληρωσεις
Rally - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
ξεχασα να σου πω οτι ολα αυτα ειναι σωστα αλλα μην νομιζεις οτι θα στα κοιταξουν ολα
Sidobre - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
Xα χα!

Πάλι προκατειλημμένος θα απαντήσω!

Ελεγχος στάθμης λαδιού
Ελεγχος φώτων
Μια ματιά στον κινητήρα (ξέρεις με ανοικτό καπώ και τίποτα άλλο)
Αντε και λίγο τον σύνδεσμο εξάτμισης (αν το ζητήσεις)

χμμμμ και έτοιμος!

Λοιπόν μια και το ανέφερες, είδα από service της VW (αντε πάλι με αυτήν) ότι σου δίνουν και ένα tseck list με διάφορα μέρη του αυτοκινήτου που ελέγξανε και πιστοποιήσανε ότι είναι εντάξει με σφραγίδα και υπογραφή!

Αυτό μάλλον είναι από αυτά που πρέπει να απαιτήσουμε από την Peugeot!
Rally - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:25:18
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Xα χα!

Πάλι προκατειλημμένος θα απαντήσω!

Ελεγχος στάθμης λαδιού
Ελεγχος φώτων
Μια ματιά στον κινητήρα (ξέρεις με ανοικτό καπώ και τίποτα άλλο)
Αντε και λίγο τον σύνδεσμο εξάτμισης (αν το ζητήσεις)

χμμμμ και έτοιμος!

Λοιπόν μια και το ανέφερες, είδα από service της VW (αντε πάλι με αυτήν) ότι σου δίνουν και ένα tseck list με διάφορα μέρη του αυτοκινήτου που ελέγξανε και πιστοποιήσανε ότι είναι εντάξει με σφραγίδα και υπογραφή!

εχεις απολυτο δικιο με την vw και το ξερω καθως το προηγουμενο αυτοκινητο μου ηταν polo.αλλα ισχυει ενας βασικος κανονας, οτι πληρωνεις παιρνεις.οι ανθρωποι στην καρεντα ειναι φοβεροι, σε παιρνουν τηλ, σε ενημερωνουν, σου δινουν αυτη την λιστα που λες, σου λενε τι θα χαλασει στο αμμεσο μελλον, αλλα το πρωτο σερβις μου ειχε κοστισει 70000 χιλ, μονο το συμπληρωμα υγρων για τα τζαμια εκανε 2000 χιλ

Αυτό μάλλον είναι από αυτά που πρέπει να απαιτήσουμε από την Peugeot!

chatasos - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:

Λοιπόν μια και το ανέφερες, είδα από service της VW (αντε πάλι με αυτήν) ότι σου δίνουν και ένα tseck list με διάφορα μέρη του αυτοκινήτου που ελέγξανε και πιστοποιήσανε ότι είναι εντάξει με σφραγίδα και υπογραφή!

Αυτό μάλλον είναι από αυτά που πρέπει να απαιτήσουμε από την Peugeot!


Στα 2 μεγάλα service (20.000 & 40.000 χλμ.) που έχω κάνει στην Lion μου έχουν δώσει κάτι παρόμοιο (υπογράφει ο αρχιμηχανικός). Στον Ντάσιο (για των 60.000 χλμ.) δεν μου έδωσαν κάτι.
konstantinos - Πεμ 07 Νοέ 2002, 11:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:

Στον Ντάσιο (για των 60.000 χλμ.) δεν μου έδωσαν κάτι.


Πόσο πήγε το service Τάσο ??? και τι σου έκαναν (επιγραμματικά) ???
teoman - Πεμ 07 Νοέ 2002, 12:10:12
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Xα χα!

Πάλι προκατειλημμένος θα απαντήσω!

Ελεγχος στάθμης λαδιού
Ελεγχος φώτων
Μια ματιά στον κινητήρα (ξέρεις με ανοικτό καπώ και τίποτα άλλο)
Αντε και λίγο τον σύνδεσμο εξάτμισης (αν το ζητήσεις)

χμμμμ και έτοιμος!


Σε εμένα πάντως στο πρώτο service ανακάλυψαν ότι μου έλειπε ένα από τα δύο πλαστικά κομμάτια που βρίσκονται στους τροχούς και χρησιμοποιούνται για την καλύτερη (...) ψύξη των φρένων.
christhehealer - Πεμ 07 Νοέ 2002, 12:17:36
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Λοιπόν μια και το ανέφερες, είδα από service της VW (αντε πάλι με αυτήν) ότι σου δίνουν και ένα tseck list με διάφορα μέρη του αυτοκινήτου που ελέγξανε και πιστοποιήσανε ότι είναι εντάξει με σφραγίδα και υπογραφή!


Aμέ και σου βάζουν σπασμένο το φίλτρο μέσα και όταν το ανακαλύπτεις σου λένε "ANOIΞEΣ TON KINHTHPA, ΠAEI H EΓΓYHΣH".

Άσε δεν θα πάρω.
Sidobre - Πεμ 07 Νοέ 2002, 12:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Λοιπόν μια και το ανέφερες, είδα από service της VW (αντε πάλι με αυτήν) ότι σου δίνουν και ένα tseck list με διάφορα μέρη του αυτοκινήτου που ελέγξανε και πιστοποιήσανε ότι είναι εντάξει με σφραγίδα και υπογραφή!


Aμέ και σου βάζουν σπασμένο το φίλτρο μέσα και όταν το ανακαλύπτεις σου λένε "ANOIΞEΣ TON KINHTHPA, ΠAEI H EΓΓYHΣH".

Άσε δεν θα πάρω.


Eεεεεπ! Μππππρρρρρτ τσαπρρρρρ!

Δεν είπα ότι κάνουν και καλό service! Για τα μπάζα είναι!
Ακριβώς όμως για αυτό (επειδή είναι για τα μπάζα), τους έφερα και για παράδειγμα: Εχουν ακόμη και tseck list... μπάζων! Ούτε αυτό εμείς δεν το έχουμε... Confused

Αν ήθελα πάντως να μιλήσω για aftersales μάλλον θα μίλαγα για TOYOTA. Εχω ακούσει από όλους ότι είναι οι καλύτεροι.
theflame - Παρ 08 Νοέ 2002, 23:06:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μόνο έλεγχος και τίποτα άλλο.
Εκτός αν ζητήσεις εσύ κάτι ή αναφέρεις κάποιο πρόβλημα...(φτού-φτού μακριά από εμάς) :D

Τώρα για την VW τι να πω... γνωρίζω Golf και POLO που τους έχουν αλλάξει από 3 φορές τον κινητήρα των ηλ.παραθύρων Shocked καθώς και LUPO που τα παράθυρα δεν λειτουργούν γιατί ο οδηγός του βαρέθηκε να τρέχει!!! Confused
teoman - Παρ 08 Νοέ 2002, 23:11:07
Θέμα δημοσίευσης:
theflame έγραψε:
Μόνο έλεγχος και τίποτα άλλο.
Εκτός αν ζητήσεις εσύ κάτι ή αναφέρεις κάποιο πρόβλημα...(φτού-φτού μακριά από εμάς) :D

Τώρα για την VW τι να πω... γνωρίζω Golf και POLO που τους έχουν αλλάξει από 3 φορές τον κινητήρα των ηλ.παραθύρων Shocked καθώς και LUPO που τα παράθυρα δεν λειτουργούν γιατί ο οδηγός του βαρέθηκε να τρέχει!!! Confused


Και μία φορά στο clio του αδερφού μου Smile
Τελικά φαίνεται τα δικά μας ηλεκτρικά βγαίνουν καλά...
Miltellas - Σαβ 09 Νοέ 2002, 03:48:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τί σέρβις της αντιπροσωπέιας και κουραφέξαλα;
Εδώ υπάρχει περίπτωση να δουν το χρώμα του λαδιού και αν είναι καλό να το αφήοσυν μέσα για την επόμενη φορά! Shocked Και η πλάκα είναι ότι θα σε βάλουν να πληρώσεις αλλαγή λάδια-φίλτρο.
Στο κάτω-κάτω δεν θα χαλάσει αμέσως το μοτέρ, θα έχει βγει και από την εγγύηση. Κάτσε καλά... Το καλό με την μακροχρόνια εγγύηση είναι ότι θα νοιαστούνε για τα λάδια που σου βάζουνε αλλά από την άλλη θα χρυσοπληρώνεις για πολλά χρόνια τα σέρβις, και ίσως με την διαφορά χρημάτων να άλλαζες και το μοτέρ που διαφορετικά θα σου χαλούσε...

Είτε έτσι είτε αλλιώς θέλουνε πολύ "ξύλο"!
Πάντως, έχω την χαρά να είμαι σίγουρος για το τί καβαλώ, και μου βγαίνει και πολύ φτηνότερα!
DimiP - Σαβ 09 Νοέ 2002, 18:13:56
Θέμα δημοσίευσης:
παντως για να λεμε και τα λιγα καλα οπου υπαρχουν , εχω μπροστα μου ενα φυλλο Α4 απο σκληρο χαρτι που ονομαζεται ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Α (ΟΧΗΜΑΤΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ) που μου εδωσαν στο service των 10.000 χλμ.

Τωρα γιατι λεει ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Α ενω μαλλον θα επρεπε να λειει Β ; δεν ξερω

Επισης σε αυτο το χαρτι υπαρχουν τυπωμενα τα σημεια ελεγχου του service και μαλιστα ανα κατηγορια.
Δηλ. ΑΛΛΑΓΗ/ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ/ΣΤΑΘΜΕΣ ΥΓΡΩΝ/ΕΛΕΓΧΟΙ/ΔΟΚΙΜΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ/κ.λ.π
Υπαρχουν λοιπον σημειωμενα checks δηλ. ν αλλα και x στα κουτακια διπλα σε καθε κατηγορια.
Να υποθεσω οτι τα ν σημαινουν εγινε και τα x σημαινουν οτι δεν εγινε ;;;
και γιατι δεν εγινε;

Στο τελος υπαρχει το ονομα του μηχανικου που μαλλον εκανε τον ελεγχο κατω απο τη φραση (ε! ρε γελια!) "εδειξα την μεγαλυτερη προσοχη γαι την πραγματοποιηση του παραπανω περιοδικου ελεγχου" χωρις ομως υπογραφη.

Αυτα ολα απο τον κυριο Κρητικακο και το εξουσιοδοτημενο service του.

Φυσικα στα 5000 χλμ και στα 6μηνιαια δωρεαν checkαρισματα ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΑΛΟΓΟ.
chatasos - Κυρ 10 Νοέ 2002, 13:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

Τωρα γιατι λεει ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Α ενω μαλλον θα επρεπε να λειει Β ; δεν ξερω


Ο Α είναι στα 10.000 και ο C στα 20.000 χλμ... και πάει λέγοντας....
Αυτό για τα μοντέλα του 2000.
DimiP - Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:14:07
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
DimiP έγραψε:

Τωρα γιατι λεει ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Α ενω μαλλον θα επρεπε να λειει Β ; δεν ξερω


Ο Α είναι στα 10.000 και ο C στα 20.000 χλμ... και πάει λέγοντας....
Αυτό για τα μοντέλα του 2000.


Δηλ. ο Β ειναι στα 15000;; κατι δεν παει καλα .
γιατι μου φαινεται οτι ο Α ειναι ο "μικρος" των 5000 χλμ;;;;;;
chatasos - Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
chatasos έγραψε:
DimiP έγραψε:

Τωρα γιατι λεει ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Α ενω μαλλον θα επρεπε να λειει Β ; δεν ξερω


Ο Α είναι στα 10.000 και ο C στα 20.000 χλμ... και πάει λέγοντας....
Αυτό για τα μοντέλα του 2000.


Δηλ. ο Β ειναι στα 15000;; κατι δεν παει καλα .
γιατι μου φαινεται οτι ο Α ειναι ο "μικρος" των 5000 χλμ;;;;;;


Από το site της Peugeot:

Κάθε όχημα διαθέτει το δικό του κύκλο συντήρησης, ο οποίος καθορίζεται από την Peugeot ανάλογα με τις τεχνικές του ιδιαιτερότητες. Ο κύκλος αυτός αποτελείται από την εναλλαγή των 2 επιπέδων Α και C (το επίπεδο Β εφαρμόζεται σε κάποια από τα παλαιότερα μοντέλα της γκάμας) και από ορισμένες συμπληρωματικές εργασίες συντήρησης που ανταποκρίνονται στα βασικά στάδια της ζωής του οχήματός σας.

Οπότε ο Β δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί καθόλου.
Svstouk - Κυρ 10 Νοέ 2002, 22:43:11
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι είναι, κι εμένα μου είπαν ότι ο Β έχει καταργηθεί
DimiP - Δευ 11 Νοέ 2002, 01:55:24
Θέμα δημοσίευσης:
ωραια ΗΣΥΧΑΣΑΑΑΑΑΑ.
thanks chatasos!
christhehealer - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
Mόλις γύρισα από το service των 10.000 χλμ. Aκριβώς ότι λέει ο κατάλογος χωρίς να ζητήσω τίποτα. Kαι επιτέλους κόπηκε και το ενοχλητικό τακ-τακ από το χειρόφρενο, γιατί το μάζεψαν. Mάλιστα όταν τους είπα να το κοιτάξουμε γέλαγαν γιατί είδαν με την πρώτη ότι εκεί έχω πρόβλημα σίγουρα και το έφτιαξαν προτού το ζητήσω εγώ.

Kαι μια παρατήρηση για τα λάδια. Eμένα μόλις τα έβαλαν, περίμεναν λίγο και μετά έκαναν μία μπροσ πίσω στην κατηφόρα, τσέκαραν το δείκτη και μου συμπλήρωσαν.

Eυτυχώς που δεν μου είπαν τίποτα για το φίλτρο γύρης και εγώ έκανα την πάπια βέβαια, γιατί δεν είμαστε για τέτοια, έχουμε Πήλιο τώρα Cool Cool
christhehealer - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Mόλις γύρισα από το service των 10.000 χλμ. Aκριβώς ότι λέει ο κατάλογος χωρίς να ζητήσω τίποτα. Kαι επιτέλους κόπηκε και το ενοχλητικό τακ-τακ από το χειρόφρενο, γιατί το μάζεψαν. Mάλιστα όταν τους είπα να το κοιτάξουμε γέλαγαν γιατί είδαν με την πρώτη ότι εκεί έχω πρόβλημα σίγουρα και το είχαν μαζέψει προτού το ζητήσω εγώ.

Kαι μια παρατήρηση για τα λάδια. Eμένα μόλις τα έβαλαν, περίμεναν λίγο και μετά έκαναν μία μπροσ πίσω στην κατηφόρα, τσέκαραν το δείκτη και μου συμπλήρωσαν.

Eυτυχώς που δεν μου είπαν τίποτα για το φίλτρο γύρης. Tον είδα που τσέκαρε εκεί και είπα να του "αστό παιδάκι μου αυτό, κάνει τζιζ" Shocked αλλά έκανα την πάπια, γιατί δεν είμαστε για τέτοια έξοδα, έχουμε Πήλιο τώρα Cool Cool

Kόστος 10E και τα λάδια που τα είχα πάρει 40 ευρώα από το Continent
theflame - Δευ 11 Νοέ 2002, 19:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Eυτυχώς που δεν μου είπαν τίποτα για το φίλτρο γύρης. Tον είδα που τσέκαρε εκεί και είπα να του "αστό παιδάκι μου αυτό, κάνει τζιζ" Shocked αλλά έκανα την πάπια, γιατί δεν είμαστε για τέτοια έξοδα, έχουμε Πήλιο τώρα Cool Cool


Δεν κατάλαβα???? Shocked
Χρειάζεται αλλαγή από τώρα;;;;
Κάθε πότε;;;;;
christhehealer - Δευ 11 Νοέ 2002, 20:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν παίζει ρόλος τα χιλιόμετρα σε αυτό το θέμα, αλλά η χρήση που του κάνεις. Eμένα μπήκε μέσα μία ανηψούλα μου Cool άναψε αμέσως τσιγάρο, ξέχασα να το κλείσω και μύρισε. Kανονικά θα έπρεπε να έχω πάει να το αλλάξω αλλά προτιμώ τα φράγκα να τα ξοδέψω κάπου αλλού.
theflame - Δευ 11 Νοέ 2002, 20:21:30
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Δεν παίζει ρόλος τα χιλιόμετρα σε αυτό το θέμα, αλλά η χρήση που του κάνεις. Eμένα μπήκε μέσα μία ανηψούλα μου Cool άναψε αμέσως τσιγάρο, ξέχασα να το κλείσω και μύρισε. Kανονικά θα έπρεπε να έχω πάει να το αλλάξω αλλά προτιμώ τα φράγκα να τα ξοδέψω κάπου αλλού.

Ελπίζω να μην το μάλωσες το κορίτσι αλλά να του έδειξες ότι το κάπνισμα είναι κακό και δεν πρέπει να το ξανακάνει Shocked
Alex - Τρι 12 Νοέ 2002, 00:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
Για εξηγηστε λιγο (οποιος ξερει) τη δουλεια του φιλτρου γυρης και τα κριτηρια αλλαγης... Δεν θυμαμαι να το χω αλλαξει ..
seridim - Τρι 12 Νοέ 2002, 19:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Για εξηγηστε λιγο (οποιος ξερει) τη δουλεια του φιλτρου γυρης και τα κριτηρια αλλαγης... Δεν θυμαμαι να το χω αλλαξει ..


Μήπως το ίδιο φίλτρο μερικοί το ονομάζουν και φίλτρο καμπίνας ή φίλτρο air condition; Αν πράγματι συμβαίνει αυτό εγώ το άλλαξα στα 20.000 χλμ. Και μου είπαν ότι θέλει αλλαγή κάθε 20.000 χλμ περίπου αν οι μετακινήσεις γίνονται συνήθωσ μέσα σε πόλεις και όχι τόσο συχνά σε χωματόδρομους
DimiP - Τετ 13 Νοέ 2002, 00:51:38
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω πως το φιλτρο γυρης δεν ειναι κατι διαφορετικο απο το φιλτρο του a/c (ολα τα a/c εχουν φιλτρα) που το ονομαζουν φιλτρο γυρης.

παραθετω το εξης αποσπασμα απο site αμερικανικο.

Pollen and odour filters....
Pollen or Odour filters are very often overlooked during a service. They are not fitted to every vehicle so you need to check your handbook. These filters clean the air that enters into your heating system and are usually changed at 18,000 or 20,000 miles. If you do a lot of town/city driving we would recommend changing at 10,000 miles. If your heater fan is blowing but no air seems to be coming into the car then your filter is probably blocked. These filters are not expensive so ask your garage to change it at least once a year.



pollen = γυρη
Ady - Τετ 13 Νοέ 2002, 08:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Για εξηγηστε λιγο (οποιος ξερει) τη δουλεια του φιλτρου γυρης και τα κριτηρια αλλαγης... Δεν θυμαμαι να το χω αλλαξει ..


Το φίλτρο γύρης ή φίλτρο καμπίνας συγκρατεί την εξωτερική σκόνη για να μην εισέλθει στην καμπίνα του οδηγού. Θέλει αλλαγή κάθε 20.000 χιλιόμετρα. Για να το βρεις πρέπει να ανοίξεις το καπώ και να χώσεις το χέρι σου τέρμα επάνω και αριστερά όπως βλέπεις τη μηχανή. Χωροταξικά είναι περίπου κάτω από το ταμπλώ του συνοδηγού. Η αλλαγή του είναι πανεύκολη. Εγώ το άλλαξα πριν από 3 βδομάδες περίπου και το παλιό φίλτρο μόνο εμένα δεν είχε πάνω !!!!!!!
Ενδεικτική τιμή φίλτρου καμπίνας της ALCO μοντέλο MS-6176, 11 euro.
Η μαμά φοράει Purflux το οποίο φαίνεται πιο γερό από αυτό της ALCO.
Alex - Τετ 13 Νοέ 2002, 13:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα ημουν εξω και εψαχνα να βρω το φιλτρο.. Στην αρχη δεν το ειδα αλλα με το που εσκυψα τοτε το ειδα... Το εβγαλα, το τιναξα και το ξαναβαλα (τωρα βασικα δεν ειχα κανα φιλτρο καινουριο για να το αντικαταστησω οποτε ενα τιναγματακι ηταν οτι επρεπε) ..

Καλη φαση.. δεν το ξερα οτι υπηρχε εκει φιλτρο! Για δες τι μαθαινει κανεις.. Τhanks Ady!..
Ady - Τετ 13 Νοέ 2002, 13:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Τωρα ημουν εξω και εψαχνα να βρω το φιλτρο.. Στην αρχη δεν το ειδα αλλα με το που εσκυψα τοτε το ειδα... Το εβγαλα, το τιναξα και το ξαναβαλα (τωρα βασικα δεν ειχα κανα φιλτρο καινουριο για να το αντικαταστησω οποτε ενα τιναγματακι ηταν οτι επρεπε) ..

Καλη φαση.. δεν το ξερα οτι υπηρχε εκει φιλτρο! Για δες τι μαθαινει κανεις.. Τhanks Ady!..


Είχε πολύ πράγμα πάνω ?
Alex - Τετ 13 Νοέ 2002, 13:51:26
Θέμα δημοσίευσης:
Κυριως χωμα και φυλλα/πευκοβελονες...
theflame - Τετ 13 Νοέ 2002, 17:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Κυριως χωμα και φυλλα/πευκοβελονες...
Χμμμ αυτά τα φύλλα και οι πευκοβελόνες με έβαλαν σε σκέψεις….
Αν δεν είναι δύσκολο, που απ’ ότι αντιλαμβάνομαι δεν είναι, καλό δεν θα ήταν μία στο τόσο να το καθαρίζουμε, έστω από τα χοντρά όπως ο Alex Wink
Ady - Πεμ 14 Νοέ 2002, 08:23:12
Θέμα δημοσίευσης:
theflame έγραψε:
Χμμμ αυτά τα φύλλα και οι πευκοβελόνες με έβαλαν σε σκέψεις….
Αν δεν είναι δύσκολο, που απ’ ότι αντιλαμβάνομαι δεν είναι, καλό δεν θα ήταν μία στο τόσο να το καθαρίζουμε, έστω από τα χοντρά όπως ο Alex Wink


Βεβαίως και μπορούμε/πρέπει να το καθαρίζουμε, γιατί αν μπουκώσει τελείως δεν θα ανανεώνεται ο αέρας στην καμπίνα (από τους αεραγωγούς εννοείται, γιατί βέβαια υπάρχει και το παράθυρο).
Alex - Πεμ 14 Νοέ 2002, 23:36:54
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλτρου γυρης συνεχεια: Σημερα ημουν πισω απο 2-3 αμαξια και το ενα απ'αυτα πρεπει να εβγαζε καποια εντονη μυρωδια στα καυσαερια του.. Ειχα τον αερα ρυθμισμενο στον εξωτερικο και η μυρωδια μου ηρθε εντονη.. Ειχα καιρο να νιωσω εντονη μυρωδια με τον αερα ρυθμισμενο στην εξωτερικη εισαγωγη πραγμα που δειχνει οτι το χωμα που ειχε πιασει απανω το φιλτρο γυρης εκανε επιπλεον "φιλτραρισμα"/μπλοκαρισμα και προφανως περιοριζε και τη ροη του αερα...
zzzleepy - Παρ 06 Ιούν 2003, 23:35:39
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα πριν δυο μέρες για το σέρβις των 10.000χλμ. Τίποτα περισσότερο από τα τυπικά:

Αλλαγή λαδιών
Αλλαγή φίλτρου λαδιού
Ροδέλα τάπας (τώρα τι ακριβώς είναι αυτό)
Υγρό υαλοκαθαριστήρων

Σύνολο: 59Ε

Όταν το πήγα για σέρβις τους είπα να κοιτάξουν το φίλτρο του a/c γιατί το είχα δει πριν από μερικές μέρες και, πέραν του ότι είναι κατάμαυρο από το τσιγάρο, έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει. Παραδόξως όμως δεν το άλλαξαν. Τώρα αυτό τι σημαίνει; Ότι θεώρησαν πως η κατάστασή του είναι καλή ή απλώς βαρέθηκαν να το κοιτάξουν; Μάλλον θα πάω να το αλλάξω μόνος μου...

Πάντως πιστεύω ότι τα 20000χλμ πριν την αλλαγή του, ειδικά για όσους καπνίζουν μες το αυτοκίνητο, είναι πολλά.
Ady - Δευ 09 Ιούν 2003, 07:48:50
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Ροδέλα τάπας (τώρα τι ακριβώς είναι αυτό)

Είναι ένας κρίκος που μπαίνει ανάμεσα στην τάπα του λαδιού και το κάρτερ του λαδιού, για να σφραγίζει/στεγανοποιεί το κάρτερ έτσι ώστε να μην χάνει λάδια.
zzzleepy - Δευ 09 Ιούν 2003, 16:23:52
Θέμα δημοσίευσης:
Thanx Ady! Για όλα Wink
klain - Πεμ 15 Ιούλ 2004, 18:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα πάντως και στο service του 6μήνου μου είχαν δώσει check list. Απο εργασίες βέβαια δεν έκανα τίποτα.. Ήμουν απο πάνω.. Συμπλήρωμα λάδια... Έλεγχος φρένων/συνδέσεων κτλ... Ένα καθάρισμα με νερό και wettex τον κινητήρα και αυτά... κάπου βασικά είχα σημειώσει όλη τη διαδικασία, αλλα ποιος ψάχνει τώρα.. Αύριο παίρνω τήλ για το serv των 10000km. Αεί να δούμε Cool
kazanovas - Σαβ 17 Ιούλ 2004, 16:33:13
Θέμα δημοσίευσης:
θυμάται κανείς πόση ώρα κράτησε το service?
razor - Σαβ 28 Αύγ 2004, 21:37:17
Θέμα δημοσίευσης:
αλλαγη λαδιων καθε ποσα χιλιομετρα κανετε; εγω εκανα στις 7500 και επεμεναν αυτοι στο service οτι ανα 15000 τα αλλαζουν. και ενα φιλος μοθ στο 206 του ανα 7500 κανει την αλλαγη.
Baphomet - Δευ 30 Αύγ 2004, 08:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
razor έγραψε:
αλλαγη λαδιων καθε ποσα χιλιομετρα κανετε; εγω εκανα στις 7500 και επεμεναν αυτοι στο service οτι ανα 15000 τα αλλαζουν. και ενα φιλος μοθ στο 206 του ανα 7500 κανει την αλλαγη.


εγω άλλαξα στα 3.000 και ξαναλαξα στα 11.000. καλό ειναι κάθε 7.500-10.000 το πολύ να τα αλλάζεις ειδικά αν το σκιζεις. Πολλοί τα αλλάζουν και κάθε 5.000!!!
COOL ALEXIS - Παρ 03 Σεπ 2004, 10:23:38
Θέμα δημοσίευσης: Εμπειρίες από το πρώτο Service
Σημερα μετα απο 4 μηνες εκανα το πρωτο service των 10.000!
Μαζι με αυτό αλλαξα τα λαδια και τους ζητησα να μου κοιταξουν το πορτμπαγκαζ που εκανε σαν κουδουνιστρα!!!
Πηγα ωραια και καλα το πρωι στo North Attika Center και καθησα να τελειωσει!Εκαναν γυρω στη 1 ωρα και το αυτοκινητο το ειχαν απεναντι μου (το εβλεπα μεσα απο ενα παραθυρο)! Το ανεβασαν το κατεβασαν κατι εσφιγγαν κατι κοιτουσαν δεξια αριστερα στη μηχανη (οχι λογω αλλαγης λαδιου)! Τελειωνει ωραια και καλα μου δινει τα κλειδια, ετοιμος μου λεει! Τον ρωτησα για τα λαδια τα οποια οπως μου παραδεχτηκε δεν τα αλλαξανε γιατι στο Computer παρ'ολο που εγραψε την αλλαγη δεν εκτυπωθηκε στο χαρτι με συνεπεια να μην το δει ο μηχανικος(γι'αυτο και ειπα πριν οχι λογω αλλαγης λαδιου)! Τελειωνει και με τα λαδια ηρθε και η ωρα του σοκ!!! 87 Ευρω για λαδια,φιλτρο και αποστραγγιση!!! Αλλα πλεον ηταν αργα!!! Πηρα το τουτου μου και εφυγα!!!
ΥΓ1 Ολοι ηταν πολυ ευγενικοι και μου ζητησαν και συγνωμη για την καθυστεριση
ΥΓ2 Βαζουν καλυμμα στο καθισμα και μεμβρανη στο τιμονι για να μην τα βρωμισουν
ΥΓ3 Δεν ξαν'αλλαζω λαδια εκει!!!
ΥΓ4 Τον ρωτησα για κοστος του service των 20.000 και μου ειπε γυρω στα 120 και αν χρειστει τακακια αλλα 60! Τι εχετε να πειτε για την τιμη!!!
ΥΓ5 Εκλεισα για την αλλη Τεταρτη για να το επαναπρογραμματισουν λογω δεικτη και για να φτιαξουν το παραθυρο που τριζει!!!
gianic - Παρ 03 Σεπ 2004, 10:45:41
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι γω αλεξη τα ιδια πληρωσα πριν μια βδομαδα με διαφορα ενος ευρου(86 ευρω) αλλα εκανα τα εξης περα απο αυτα που ειπες. μου αλλαξανε και φιλτρο γυρης υστερα απο δικη μου απαιτηση και εκαναν και ζυγοσταθμιση γιατι το αμαξι μετα τα 130 πηγαινε σαν hyundai atos . Τωρα το μονο που μενει ειναι η αναβαθμιση στην bsi για τη κ@λο-καθυστερηση στους προβολεις και στα φωτα.
206xs - Κυρ 10 Οκτ 2004, 22:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαι ο μόνος μ Evil κας που στα 10000χλμ δεν του αλλάξαν τα λάδια ; πάντως δεν φαίνεται να καίει λάδια ή να ανεβάζει θερμοκρασία οπότε όλα καλά προς το παρόν.
Recifees - Κυρ 10 Οκτ 2004, 22:31:01
Θέμα δημοσίευσης:
@206xs
Μη τρελαίνεσαι δεν είναι προβλεπόμενο και εμένα μετά απο δική μου υπόδειξη τα άλλαξαν
CC-Gio - Κυρ 10 Οκτ 2004, 23:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
Kαι γω αλεξη τα ιδια πληρωσα πριν μια βδομαδα με διαφορα ενος ευρου(86 ευρω) αλλα εκανα τα εξης περα απο αυτα που ειπες. μου αλλαξανε και φιλτρο γυρης υστερα απο δικη μου απαιτηση και εκαναν και ζυγοσταθμιση γιατι το αμαξι μετα τα 130 πηγαινε σαν hyundai atos . Τωρα το μονο που μενει ειναι η αναβαθμιση στην bsi για τη κ@λο-καθυστερηση στους προβολεις και στα φωτα.


John σου αλλαξαν και λαδια??? ποσο κανουν τα λαδια μονο αγορα??

Οσο για τους προβολεις,οταν θες να κανεις σημα,σου αργουν??
Με αναβαθμιση λυνεται αυτο??? Confused
gianic - Δευ 11 Οκτ 2004, 01:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
λαδια και φιλτρο λαδιου.Ρε γιωργο εχω τα τιμολογια στο αμαξι και δεν θυμαμαι καθολου τιμες.
τα φωτα και η κορνα αναβουν οποτε τους κ@υλωσει αλλα τα συνηθισα .
Θα μου λειψουν μετα την αυριανη αναβαθμιση. Smile

Ρε σεις το χειροφρενο αρχιζει να παιρνει ολο και μεγαλυτερη κλιση προς τα πανω πρεπει να ανησυχω η ρυθμιζεται ?οσοι μπαινουν λενε "τι ειναι αυτη η τσουτσουνα μες τη μεση ?" ειναι αισθητικα απαισιο και φυσικα καθολου πρακτικο.
Ακουει κανεις κατι "φς φς" απο την αναρτηση πιθανον,με ανοιχτα παραθυρα οταν πεφτει σε λακουβες ?
CC-Gio - Δευ 11 Οκτ 2004, 10:21:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισερια ειναι αυτο που ακους,δεν ειναι τιποτα κακο! Wink

Οσο για την......''τσουτσουνα''( Very happy Laughing Very happy Laughing) δεν χρειαζεται να το τραβας τοσο πολυ για να πιασει το χειροφρενο,εκτος αν εισαι σε καμια κατηφορα και για να εισαι σιγουρος το τραβας αρκετα.

Αν εισαι σε νορμαλ δρομο πατα καλα το ποδοφρενο και τραβα για 2-3 κλακ το χειροφρενο και θα δεις οτι θα πιασει!
(μη σε κοροιδευουν και τα ''μωρα'' ετσι??? Wink )
gianic - Δευ 11 Οκτ 2004, 16:06:11
Θέμα δημοσίευσης:
ετσι ετσι !!

λοιπον εγινε η αναβαθμιση . εχω πορωθει και παταω συνεχεια κορνα και χαιρομαι σαν βλαμμενο που ολα λειτουργουν τελεια Very happy Very happy Very happy .το χειροφρενο το ρυθμισανε πολυ πολυ χαμηλα και πιανει στα πρωτα κλικ :)πριν αν το εβαζα σ αυτο το σημειο θα το εψαχνα σ ολη την πατρα....
τελικα εχει προβλημα και το μοτερ ανακυκλωσης και θα το βαλω την αλλη δευτερα 61 ευρω. και το κιβωτιο που ηταν λιγο σκληρο καμια φορα τωρα μαλακωσε τελειως . ο μηχανικος μου ειπε οτι το γρασσαρε και δε χρειαζοταν αλλαγη βαλβολινων. αυτα
mick206 - Δευ 11 Οκτ 2004, 17:47:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το χειρόφρενο δεν είναι τίποτα...
Κι εμένα μετά από αρκετό καιρό έπρεπε να το τραβάω τέρμα πάνω για να πιάσει! Laughing Laughing
Λίγο πιο πίσω από τα κουμπιά των παραθύρων έχει ένα μικρό τετραγωνάκι πίσω από τη θήκη για μικροαντικείμενα... Εκεί λοιπόν ανοίγεις το μικρό τετραγωνάκι και με ένα μικρό κλειδί ρυθμίζεις το χειρόφρενο...
Πρόσεχε όμως μη το σφίξεις πολύ... Να έχει και λίγα μπόσικα! Razz Wink Laughing Laughing Laughing Laughing
vlad - Σαβ 18 Δεκ 2004, 23:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
Για, είμαι νέος στην παρέα αν και το έχω 6 μίνες (206xs 1.6) τα περισσότερα χιλιόμετρα έχουν γίνει γιατί πήγα Γερμάνια όταν ήταν στα 1500 χλμ περίπου, στο πρώτο service που πήγα με ρώτησαν αν θέλω να αλλάξω λάδια, ρώτησα αν είναι ανάγκη (70 € είναι αυτά) μου είπαν όχι..... Arrow Πάντως αυτό που ζήτησα να μου φτιάξουν είναι που έτριζε η εξάτμιση και σφύριζαν τρομερά τα φρένα(ακόμα σφυρίζουν).
Και το κυριότερο είναι ότι όταν έφτασα Γερμάνια και άνοιξα το καπό ανακάλυψα ότι….. μου έλειπε η τάπα του ρεζερβουάρ του ηδραβλικού τιμονιού και φρίκαρα....... Evil Twisted evil Shocked
CC-Gio - Κυρ 03 Απρ 2005, 13:27:12
Θέμα δημοσίευσης:
Δευτερα! Αυριο θα παω για το πρωτο μου service 10000 ή 6 μηνες,εγω τα καταφερα και τα 2 ταυτοχρονα!!!

Προβληματα: 1)Πισω τζαμακι συνοδηγου,δεν κλεινει μεχρι τερμα!
2)Οταν ειμαι με 2α γκαζωνω και μετα αφηνω το γκαζι,αποτις ανωμαλιες του δρομου ακουγετε απο το κατω μερος ενας περιεργος ηχος!
3)Οταν πεφτω σε καμια λακουβα ακουγετε ενα τριξιμο απο το πισω μερος.
4)μου ''εφτυσε'' και λαδια(φλαντζα)

Αλλαγη:1)Λαδια
2)φιλτρα(λαδιου,αερος,γυρης)


Τιποτα αλλο παιδια............???
Καμια γνωμη???
DIMCHRI - Κυρ 03 Απρ 2005, 13:39:20
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
λαδια και φιλτρο λαδιου.Ρε γιωργο εχω τα τιμολογια στο αμαξι και δεν θυμαμαι καθολου τιμες.
τα φωτα και η κορνα αναβουν οποτε τους κ@υλωσει αλλα τα συνηθισα .
Θα μου λειψουν μετα την αυριανη αναβαθμιση. Smile

Ρε σεις το χειροφρενο αρχιζει να παιρνει ολο και μεγαλυτερη κλιση προς τα πανω πρεπει να ανησυχω η ρυθμιζεται ?οσοι μπαινουν λενε "τι ειναι αυτη η τσουτσουνα μες τη μεση ?" ειναι αισθητικα απαισιο και φυσικα καθολου πρακτικο.
Ακουει κανεις κατι "φς φς" απο την αναρτηση πιθανον,με ανοιχτα παραθυρα οταν πεφτει σε λακουβες ?


το φσ φσ είναι απόλυτα φυσιολογικό !!!

όλα το κάνουν
DIMCHRI - Κυρ 03 Απρ 2005, 13:43:24
Θέμα δημοσίευσης:
CC-Gio έγραψε:

Προβληματα: 1)Πισω τζαμακι συνοδηγου,δεν κλεινει μεχρι τερμα!



Τιποτα αλλο παιδια............???
Καμια γνωμη???


να το ανεβάσεις καλίμπρα το σκέφτεσαι ??

μπας και μπει και η μπάρα θόλων???
να αρχίσει να κλείνει και το πίσω παραθυράκι του συνοδηγού !!! Wink
CC-Gio - Κυρ 03 Απρ 2005, 13:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:



να το ανεβάσεις καλίμπρα το σκέφτεσαι ??


Αφου βαψεις το δικο σου κανενα χρωμα της προκοπης!
vanvan - Τρι 10 Μάϊ 2005, 11:52:39
Θέμα δημοσίευσης:
Να κάνω το ρητορικό ερώτημα: Προφανώς όλοι σε αυτό το topic είμαστε
του service των 10.000/6 μηνών και μετά στα 30.000. Ανάμεσα, στα 15.000
δεν γίνεται κάποιος έλεγχος (νομίζω)? Εχει κάνει κανείς? Αν είναι απλά προληπτικός δεν είναι λίγο τρελό το να κάνει κανεις στα 10 και μετά από κανα τρίμηνο στα 15 και μετά να μεσολαβεί ολόκληρος χρόνος ως τα 30 (υποθέτω μέσο όρο 15.000 το χρόνο).
Μήπως είναι κολπάκι για άλλη μια χρέωση στο συνεργείο?
Μήπως υπάρχει τσιπάκι απο εξωγήινους στην τάπα ροδέλας που αλλάζουν κάθε φορά?
Μήπως να βάλω becel στις αναρτήσεις που τρίζουν να πέσει και η χοληστερίνη?
STELIOS - Τρι 10 Μάϊ 2005, 12:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
vanvan έγραψε:
Να κάνω το ρητορικό ερώτημα: Προφανώς όλοι σε αυτό το topic είμαστε
του service των 10.000/6 μηνών και μετά στα 30.000. Ανάμεσα, στα 15.000
δεν γίνεται κάποιος έλεγχος (νομίζω)? Εχει κάνει κανείς? Αν είναι απλά προληπτικός δεν είναι λίγο τρελό το να κάνει κανεις στα 10 και μετά από κανα τρίμηνο στα 15 και μετά να μεσολαβεί ολόκληρος χρόνος ως τα 30 (υποθέτω μέσο όρο 15.000 το χρόνο).
Μήπως είναι κολπάκι για άλλη μια χρέωση στο συνεργείο?
Μήπως υπάρχει τσιπάκι απο εξωγήινους στην τάπα ροδέλας που αλλάζουν κάθε φορά?
Μήπως να βάλω becel στις αναρτήσεις που τρίζουν να πέσει και η χοληστερίνη?


Aπ'οτι θημαμαι στα 10.000 χλμ ηταν απλα τεχνικος ελεγχος (τιποτα ουσιαστικο δηλαδη, εμενα μου ειπαν να μην το φερω καν) και στα 15.000 ηταν το πρωτο κανονικο srevice (λαδια, φιλτρο κτλ). Γι'αυτο το λογο το επομενο ειναι στα 30.000.
MEMsound - Τρι 10 Μάϊ 2005, 14:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Aπ'οτι θημαμαι στα 10.000 χλμ ηταν απλα τεχνικος ελεγχος (τιποτα ουσιαστικο δηλαδη, εμενα μου ειπαν να μην το φερω καν) και στα 15.000 ηταν το πρωτο κανονικο srevice (λαδια, φιλτρο κτλ). Γι'αυτο το λογο το επομενο ειναι στα 30.000.

Ακριβώς έτσι.
Αν και έγω του άλλαξα και τα λάδια/φιλτρο λαδιού έτσι προληπτικά.
Ο τεχνικός που είδε μου είπε "όλα οκ" και την έκανα
Βέβαια μου είπε και ένα:
"ε 10.000Km έχει, καινούργιο είναι, τι να έχει πάθει!"
και μου την έδωσε λιγάκι Twisted evil Evil γιατί μου φάνηκε ότι το κοίταξε πολύ πρόχειρα αλλά τέλος πάντων...

Μην ξεχάσετε όσοι είστε για το Service των 10.000km να δώσετε να σας σφραγγίσουν το βιβλίο των service για να έχετε το κεφάλι σας ύσηχο με την ισχή της εγγύησης.
nOkpos - Σαβ 16 Ιούλ 2005, 14:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
εχω εδω και 1 μηνα περιπου το 1.4 16V και απο την lion μου ειπαν οτι αλαγη λαδιου θα γινει στις 20.000 μηπως να κανω μια αλαγη εγω?και αν ναι στα ποσα χιλιομετρα??εχω κανει 1.200 μεχρι τωρα Very happy
STELIOS - Σαβ 16 Ιούλ 2005, 16:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
εχω εδω και 1 μηνα περιπου το 1.4 16V και απο την lion μου ειπαν οτι αλαγη λαδιου θα γινει στις 20.000 μηπως να κανω μια αλαγη εγω?και αν ναι στα ποσα χιλιομετρα??εχω κανει 1.200 μεχρι τωρα Very happy


Aφου σου ειπαν στα 20.000 γιατι να κανεις νωριτερα ??? Γενικα οι καινουριοι κινητηρες ειναι φταγμενοι ωστε να θελουν αλλαγες λαδιων σε πιο αραια διαστηματα απ'οτι παλιοτερα. Τελως παντων αν θες να αλλαξεις ντε και καλα καντο στα 15.000, δεν εχει νοημα να το κανεις νωριτερα.
Baphomet - Σαβ 16 Ιούλ 2005, 17:47:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ανάλογα την χρήση και ανάλογα τα λάδια που βάζεις... εγώ αλλάζω κάθε 7.500-10.000 χιλιομετρα ενώ την πρώτη αλλαγή την έκανα στα 3.000!
2fast106 - Κυρ 17 Ιούλ 2005, 13:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
O ΧΡΗΣΤΟΣ Κ Η ΠΑΝΑΓΙΑ !!!!!!!!!
Λαδια καθε 20 000χλμ ???????????????????????????????
καθε 5000-7000 μαζι με φιλτρο αν θες να μην παρεις το μοτερ στο χερι !
nOkpos - Κυρ 17 Ιούλ 2005, 13:23:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο μου ειπαν απο την LION στα 10.000 ενας ελενχος και στα 20.000 αλλαγη λαδιου!μου φανικαν καπος πολλα τα 20.000!
ultra-one - Πεμ 21 Ιούλ 2005, 10:30:14
Θέμα δημοσίευσης:
Κλείνω 1 χρόνο και περίπου 8500 χιλιόμετρα. Θα πρέπει να πάω το 206 σερβις?

Λάδια/φίλτρο άλλαξα στα 3500 και θα αλλάξω ξανά με λάδι της επιλογής μου στα 10.000.
Touristas - Πεμ 21 Ιούλ 2005, 11:11:32
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
Κλείνω 1 χρόνο και περίπου 8500 χιλιόμετρα. Θα πρέπει να πάω το 206 σερβις?

Λάδια/φίλτρο άλλαξα στα 3500 και θα αλλάξω ξανά με λάδι της επιλογής μου στα 10.000.


Εφόσον δεν έχει κάνει χιλιόμετρα θα πρέπει να το πας αφού κλίνει ένα χρόνο.
Είπαμε σέρβις κάνουν ή με τα χιλιόμετρα ή με το χρόνο ότι έρθει πρώτο
christhehealer - Πεμ 21 Ιούλ 2005, 11:14:09
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 10.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο είναι αλλαγή λαδιών και τεχνικός έλεγχος...

[Aπορώ με την λογική σας ν' αλλάζεται λάδια μόλις πάρετε αυτοκίνητο... Tα λάδια του εργοστασίου είναι τέτοια ώστε να καθαρίζουν από τα "σκουπίδια" που πιθανόν έχουν μείνει από την συναρμολόγηση του κινητήρα. Όταν λένε από το εργοστάσιο στα 10.000 χλμ. ξέρουν γιατί το λένε...]
ultra-one - Πεμ 21 Ιούλ 2005, 11:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
ultra-one έγραψε:
Κλείνω 1 χρόνο και περίπου 8500 χιλιόμετρα. Θα πρέπει να πάω το 206 σερβις?

Λάδια/φίλτρο άλλαξα στα 3500 και θα αλλάξω ξανά με λάδι της επιλογής μου στα 10.000.


Εφόσον δεν έχει κάνει χιλιόμετρα θα πρέπει να το πας αφού κλίνει ένα χρόνο για το.
Είπαμε σέρβις κάνουν ή με τα χιλιόμετρα ή με το χρόνο ότι έρθει πρώτο


Πάντως πρέπει να τους το πάω για να δουν κάποια πράγματα που μου κάνει. Λάδια όμως δεν θέλω να μου αλλάξουν αυτοί! (Η Έψιλον στη Συγγρού - Τώρα Λάιον Αθηνών)
Από μπροστά ακούγεται ένα τρίξιμο από τις ρόδες όταν τσουλάει (μάλλον ρουλεμάν??). Φρένα δεν νομίζω αφού το τρίξιμο έχει τον ίδιο τόνο είτε τα φρένα είναι κρύα ή ζεστά και δεν τρέμει στο φρενάρισμα.
Επίσης όταν δουλεύει το clima κάποιο από τα ρουλεμάν που κινεί τον ιμάντα κελαηδάει σε ψηλό τόνο (σχεδόν τσιρίζει) και θέλω να δουν και το αέριο του clima διότι νομίζω πέρσι απέδιδε αρκετά καλύτερα.
vanvan - Τετ 24 Αύγ 2005, 10:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
To τρίξιμο μου το κάνει και μένα από τον πρώτο μήνα αλλά τελευταία
έχει πέσει. Εχω την εντύπωση ότι όλοι νομίζουμε ότι είναι βάσεις μηχανής αλλά τελικά μάλλον είναι οι αναρτήσεις που τρίζουν.
Πληροφοριακά: Ενδιάμεσος έλεγχος 15.000 χλμ. 130 € στην Lion athens
με αλλαγή λαδιών. Επειδή συμπλήρωνα έτος μου κάναν τον μεγάλο έλεγχο και όχι απλό περιδοικό check. Μου είπαν να ξαναπάω σε ένα χρόνο ή στα 25.000. Επίσης μου είπαν : "τα έχουν κάνει @#@#" με το service γιαυτό να έρχεσται ανα 10 χ. km ή ανά έτος"
206.1.4 - Τετ 24 Αύγ 2005, 16:49:00
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
razor έγραψε:
αλλαγη λαδιων καθε ποσα χιλιομετρα κανετε; εγω εκανα στις 7500 και επεμεναν αυτοι στο service οτι ανα 15000 τα αλλαζουν. και ενα φιλος μοθ στο 206 του ανα 7500 κανει την αλλαγη.


εγω άλλαξα στα 3.000 και ξαναλαξα στα 11.000. καλό ειναι κάθε 7.500-10.000 το πολύ να τα αλλάζεις ειδικά αν το σκιζεις. Πολλοί τα αλλάζουν και κάθε 5.000!!!

swstos... egw ta allazw kathe 5000 mazi me filtro... ta mobil 1. 0-40 100% synthetic. kai otan elisa tin kefali sta 75000xm gia beltiwsi... den xreiastike oute skoupisma!
7500-10000 einai polla..... gia allagi... eidika otan den eisai mprosta sto service kai den xereis ti ladia sou bazoun..... kai to ennow! anoixe tin tapa ladiou kai tsekare ti lamarina an einai kathari i an einai kitrinismeni-mauri apo ta ladia... an einai etsi kai xeirwtera tha einai mesa to moter....
206.1.4 - Τετ 24 Αύγ 2005, 17:06:52
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Στα 10.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο είναι αλλαγή λαδιών και τεχνικός έλεγχος...

[Aπορώ με την λογική σας ν' αλλάζεται λάδια μόλις πάρετε αυτοκίνητο... Tα λάδια του εργοστασίου είναι τέτοια ώστε να καθαρίζουν από τα "σκουπίδια" που πιθανόν έχουν μείνει από την συναρμολόγηση του κινητήρα. Όταν λένε από το εργοστάσιο στα 10.000 χλμ. ξέρουν γιατί το λένε...]

den uparxoun skoupidia... alla grezia apo to "strwsimo" twn kainourgiwn metallwn... sta 1000 xm epiballetai allagi an sevesai ta xrhmata pou edwses-edwsan gia to tu sou....oso gia tis etairies an mporousan na baloun nero anti ladi tha to ekanan alla den ginetai!eidika i pezo... gia logous kostous.ta xm pou leei i etairia gia allages ladiwn einai kathara apotelesma tou antagwnismou! theloun na deiksoun oti exoun kinithres xamilis sintirisis enw stin pragmatikotita to fthiroume.... gemizontas akoma perissotero tin tsepi twn etairiwn me tis blaves pou tha vgoun sto mellon me auti tin ellipi suntirisi..! o standard exoplismos plithainei... enw oi times kimainontai se xamila epipeda... pws tha epiviwsei i kathe peugeot...? apo ta antallaktika!!!!!!!!!!!!!!!!! auta ta oliga
Baphomet - Τετ 24 Αύγ 2005, 17:49:53
Θέμα δημοσίευσης:
206.1.4 έγραψε:
christhehealer έγραψε:
Στα 10.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο είναι αλλαγή λαδιών και τεχνικός έλεγχος...

[Aπορώ με την λογική σας ν' αλλάζεται λάδια μόλις πάρετε αυτοκίνητο... Tα λάδια του εργοστασίου είναι τέτοια ώστε να καθαρίζουν από τα "σκουπίδια" που πιθανόν έχουν μείνει από την συναρμολόγηση του κινητήρα. Όταν λένε από το εργοστάσιο στα 10.000 χλμ. ξέρουν γιατί το λένε...]

den uparxoun skoupidia... alla grezia apo to "strwsimo" twn kainourgiwn metallwn... sta 1000 xm epiballetai allagi an sevesai ta xrhmata pou edwses-edwsan gia to tu sou....oso gia tis etairies an mporousan na baloun nero anti ladi tha to ekanan alla den ginetai!eidika i pezo... gia logous kostous.ta xm pou leei i etairia gia allages ladiwn einai kathara apotelesma tou antagwnismou! theloun na deiksoun oti exoun kinithres xamilis sintirisis enw stin pragmatikotita to fthiroume.... gemizontas akoma perissotero tin tsepi twn etairiwn me tis blaves pou tha vgoun sto mellon me auti tin ellipi suntirisi..! o standard exoplismos plithainei... enw oi times kimainontai se xamila epipeda... pws tha epiviwsei i kathe peugeot...? apo ta antallaktika!!!!!!!!!!!!!!!!! auta ta oliga


γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ Wink
206.1.4 - Παρ 26 Αύγ 2005, 19:22:12
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
206.1.4 έγραψε:
christhehealer έγραψε:
Στα 10.000 χιλιόμετρα ή στον χρόνο είναι αλλαγή λαδιών και τεχνικός έλεγχος...

[Aπορώ με την λογική σας ν' αλλάζεται λάδια μόλις πάρετε αυτοκίνητο... Tα λάδια του εργοστασίου είναι τέτοια ώστε να καθαρίζουν από τα "σκουπίδια" που πιθανόν έχουν μείνει από την συναρμολόγηση του κινητήρα. Όταν λένε από το εργοστάσιο στα 10.000 χλμ. ξέρουν γιατί το λένε...]

den uparxoun skoupidia... alla grezia apo to "strwsimo" twn kainourgiwn metallwn... sta 1000 xm epiballetai allagi an sevesai ta xrhmata pou edwses-edwsan gia to tu sou....oso gia tis etairies an mporousan na baloun nero anti ladi tha to ekanan alla den ginetai!eidika i pezo... gia logous kostous.ta xm pou leei i etairia gia allages ladiwn einai kathara apotelesma tou antagwnismou! theloun na deiksoun oti exoun kinithres xamilis sintirisis enw stin pragmatikotita to fthiroume.... gemizontas akoma perissotero tin tsepi twn etairiwn me tis blaves pou tha vgoun sto mellon me auti tin ellipi suntirisi..! o standard exoplismos plithainei... enw oi times kimainontai se xamila epipeda... pws tha epiviwsei i kathe peugeot...? apo ta antallaktika!!!!!!!!!!!!!!!!! auta ta oliga


γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες σε παρακαλώ Wink

ok σορρυ.
netblaster - Κυρ 28 Αύγ 2005, 15:45:32
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πρωτα λαδια (τα "μαμα"), τα δικα μου τουλαχιστον, ειναι TOTAL!!! Οταν ηρθε το αυτοκινητο πηγα με τη μια στην αντιπροσωπεια και ημουν μπροστα σε ολη τη διαδικασια της προετοιμασιας για παραδοση!!! Οι τυποι αδειασαν τα λαδια που ειχε (αν και ηταν καταξανθα) και εφεραν απο τα ανταλλακτικα τους ολοκαινουρια σφραγισμενα λαδακια και εριξαν μεσα!!! Τωρα, εχοντας συμπληρωσει 6000km παω για την πρωτη αλλαγη...

Για το 1.4 8ν δεν ξερω αν εχει διαφορα στη συντηρηση!!! Στο 205 παντως που ειχε αυτο το μοτερ (αν και στα 206 το ειχαν βελτιωσει καπως) ελεγε στο βιβλιο αλλαγη λαδιων καθε 5000km!!!
shiba - Τρι 27 Δεκ 2005, 18:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον σημερα εστειλα τον πατερα μου εστω και πολυ καθυστερημενα για την αλλαγη λαδιων και το 1ο mini servise.....οταν το αμαξι γυρισε ο πατερασ μου μου ειπε οτι αλλαξανε κα ιπισω τακακια κα ιτου ειπανε οτι τραβαω πολλα χειροφρενα για να φαγωθουνε τοσο ευκολα...ελεοσ δηλαδη...μηπωσ οι peugeot μηχανικοι ειναι λαμογια τελικα οι τα αυτοκινητα μασ απο γαλλια ερχονται με χαλια ''μαμα'' τακακια κλπ κλπ?σορρυ αν εινα ι off topic αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο topic για μια παρατηρηση απλωσ Wink
DIMCHRI - Τρι 27 Δεκ 2005, 23:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
shiba έγραψε:
λοιπον σημερα εστειλα τον πατερα μου εστω και πολυ καθυστερημενα για την αλλαγη λαδιων και το 1ο mini servise.....οταν το αμαξι γυρισε ο πατερασ μου μου ειπε οτι αλλαξανε κα ιπισω τακακια κα ιτου ειπανε οτι τραβαω πολλα χειροφρενα για να φαγωθουνε τοσο ευκολα...ελεοσ δηλαδη...μηπωσ οι peugeot μηχανικοι ειναι λαμογια τελικα οι τα αυτοκινητα μασ απο γαλλια ερχονται με χαλια ''μαμα'' τακακια κλπ κλπ?σορρυ αν εινα ι off topic αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο topic για μια παρατηρηση απλωσ Wink


Γιώργη χλωμό το βλέπω να φαγωθηκαν τα τακάκια τόσο γρήγορα και ειδικά τα πίσω....
Μάλλον κανένα καλόπαιδο μηχανικός θα ήθελε τακάκια για την πάρτυ του, και έβγαλε τα δικά σου και τα φόρεσε και εσύ φόρεσες ολοκαίνουργια...

Βέβαια παίζει να είσαι χαμηλωμένος και τα πίσω να τρώγονται γρήγορα λόγω μη ρυθμισεις της πίσω βαλβίδας των φένων. έτσι ο αισθητήρας νομίζει ότι είσαι φορτωμένος πίσω και πατάνε αρκετά και τα πίσω φρένα όταν φρενάρεις...

Σπάνια κάποιος τα ρυθμίζει με το χαμήλωμα.
Miltellas - Τετ 28 Δεκ 2005, 00:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
...
Βέβαια παίζει να είσαι χαμηλωμένος και τα πίσω να τρώγονται γρήγορα λόγω μη ρυθμισεις της πίσω βαλβίδας των φρένων. έτσι ο αισθητήρας νομίζει ότι είσαι φορτωμένος πίσω και πατάνε αρκετά και τα πίσω φρένα όταν φρενάρεις...


Ισχύει μεν, αλλά δεν φθείρονται τόσο γρήγορα τα πίσω ούτε και μετά από χαμήλωμα και χωρίς καμία επιπλέον ρύθμιση! Δοκιμασμένο σε πολλά 106-206-306 (παλιά-καινούρια). Wink
nOkpos - Πεμ 16 Φεβ 2006, 23:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
Tι λαδια να βαλω ρε παιδες?δεν θελω να τους αφησω να βαλλουν οτι θελουν αυτοι...
MEMsound - Παρ 17 Φεβ 2006, 10:32:04
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν έχουν κανονήσει κάτι για λάδια οι Υπεύθυνοι της Θεσσαλονίκης.

Εγώ θα σου έλεγα MOTUL 8100 5-40.
Τα επίσημα μέλη του PSClub (στην Αθήνα) τα αγοράζουμε 32,60ε τα 4 λίτρα.

ή και Motul 300V τα οποία και τα 5-30 και τα 10-40 έχουν (για τα μέλη του PSClub...) 42ε+κάτι ψιλά τα 4 λίτρα.

Διάβασε αυτό αν δεν βαριέσαι γιατί είναι και 55 σελίδες Wink
nOkpos - Πεμ 23 Φεβ 2006, 11:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
πως ξερω αν εχουν αλαξει τα λαδια στο servise που εκανα και δεν μου ειπαν ψεματα???μπορω να το καταλαβω?
MEMsound - Πεμ 23 Φεβ 2006, 12:22:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αν έχεις κάνει λίγα χιλιόμετρα από τότε = <500~1000 φαίνεται από το χρώμα του λιπαντικού ποπυ θα είναι "ανοιχτό καφέ ημιδιάφανο" με σχετικά κολλώδη ηφή, ενώ αν σου έχουν αφήσει το παλιό τότε το χρώμα θα είναι καφέ σκούρο και η ηφή του σχεδόν σα νερό.

Το θέμα είναι ότι και να στα έχουν αλλάξει με καινούργια, ξέρεις τι σου έχουν βάλει?

Στην αλλαγή λαδιών καλό είναι να βρίσκεσαι μπροστά και να βλέπεις ότι αυτά που μπαίνουν είναι αυτά που πληρώνεις (από την συσκευασία) και φυσικά η συσκευασία να είναι σφραγισμένη. Wink
chemist89 - Τετ 25 Ιούλ 2007, 21:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οσο αφορά το 206cc μου.
Εχω διαβάσει ολα τα threads αλλα δεν μπορω να συμπεράνω ποτε πρεπει να κάνω την πρωτη αλλαγη λαδιων.Το αμάξι το έχω καινουργιο απο το Νοεμβριο 06, εχω συμπληρωσει 18000 χλμ.Αν εχω καταλαβει καλα απο το βιβλιο service τα λαδια αλλαζονται γι απρωτη φορα στα 30000 χλμ.Μηπως κάνω λάθος;
Οποιος μπορεί ας βοηθήσει.
nickzotos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 09:18:51
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα!

κανουμε στο 6μηνο ή σε 5.000 χλμ την επισκεψη εγγυησης.
μετα ή στον χρονο ή στα 20.000 χλμ το μικρο σερβις Α.
δηλαδη πρεπει να το κανεις ή στα 20.000 ή το Νοεμβριο. Cool
chemist89 - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 19:56:43
Θέμα δημοσίευσης:
Αμαν σφιξαμε!
Τα 20000 χλμ θα πεσουν οπως φαινεται καμια 2-3 μερες πριν τις διακοπές.
Θα γινεται χαμος στη ΛΑΙΟΝ ΕΛΛΑΣ.
Σε ευχαριστω παντως.
nickzotos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 22:33:55
Θέμα δημοσίευσης:
chemist89 έγραψε:

Θα γινεται χαμος στη ΛΑΙΟΝ ΕΛΛΑΣ.



πιστεψε με.....γινεται....απο 10 αυγουστου κ μετα κλεινουν ραντεβου... Cool
StorM_GmA - Παρ 24 Αύγ 2007, 19:48:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Οσο αφορά το 206cc μου.
Εχω διαβάσει ολα τα threads αλλα δεν μπορω να συμπεράνω ποτε πρεπει να κάνω την πρωτη αλλαγη λαδιων.Το αμάξι το έχω καινουργιο απο το Νοεμβριο 06, εχω συμπληρωσει 18000 χλμ.Αν εχω καταλαβει καλα απο το βιβλιο service τα λαδια αλλαζονται γι απρωτη φορα στα 30000 χλμ.Μηπως κάνω λάθος;
Οποιος μπορεί ας βοηθήσει.


Shocked

εμένα όταν πήρα το αμάξι (αύγουστος 06) μου είπαν στο 6μηνο ή στα 10.000χλμ
γίνεται ο πρώτος έλεγχος...και τότε μου άλλαξαν λάδια...

είμαι σίγουρος οτι πρέπει να αλλάξεις λάδια...αποκλείεται να σου είπαν να τα
αλλάξεις στα 30.000χλμ...
έχεις κλείσει και 6 μήνες και 10.000χλμ...πάρε τηλ το συντομότερο να
κλείσεις ραντεβού! Και άμα δεν είσαι σίγουρος, πες τους
"πήρα το αμάξι Νοέμβριο 06 και έχω 18.000χλμ. Πρέπει να γίνει service?"
ERIC7 - Πεμ 06 Μάρ 2008, 20:32:05
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
Έχω ένα peugeot 207 και πρόκειται να πάει για το πρώτο του service (1 χρόνος 10.500 χλμ) στην Lion Hellas. Θα μπορούσατε να μου πείτε πόσο κοστίζει και τι χρειάζεται να κοιτάξω?
nickzotos - Παρ 07 Μάρ 2008, 20:43:56
Θέμα δημοσίευσης:
περιπου στα 120 ευρω.. και να βγαλεις καρτα καυσαεριων
argiris_k - Τρι 18 Μάρ 2008, 18:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά έχω ένα 207gt , πότε να το πάω για το πρώτο service?Από την αντιπροσωπεία μου είπαν στις 15000km αλλέ έχω την εντύπωση ότι το πρώτο service γίνετε στις 10000km.Τα λάδια δεν τα έχω αλλάξει απο τότε που το πήρα.Δεν είναι πολλά τα 15000Km?
lem-x24 - Δευ 23 Ιούν 2008, 21:19:14
Θέμα δημοσίευσης:
καλα ρε παιδιά τελικά σε κάθε αντιπροσωπεία λένε ότι θέλουν! εμένα πάντως μου είπαν κάθε 10000 χμ να αλλάζω τα λάδια ( ή στο χρόνο) και κάθε 20000 χμ να κάνω σέρβις. όλα αυτά τα 2 πρώτα χρόνια που θα είσαι στην εγγύηση! μετά κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω να αλλάζω τα λάδια και θα του λέω να του κάνει έναν καλό έλεγχο ( για θέμα ασφάλειας) και ότι χρειάζεται θα το διορθώνω. όλα αυτά είναι χαζομάρες τις αντιπροσωπείας για να τα παίρνουν! όλες οι τιμές είναι πολύ ακριβές σε ότι πουλάνε! ένας φίλος είπε πιο πάνω ότι του είπαν στην αντιπροσωπεία να αλλάξει τα λάδια στα 30000 χμ! αν είναι δυνατόν ρε παιδιά! κανένα λάδι δεν αντέχει τόσα πολλά χλ! έλεως πια! ο κάθε άσχετος εκεί λέει και τη βλακεία του! κάθε 10000 χμ πρέπει να αλλάζονται τα λάδια! να ελέγχονται και τα υγρά του ψυγειου! ο κινητήρας δεν έχει καμάι άλλη ανάγκη! α και τα αντίστοιχα φίλτρε βέβαια! αν και για του αέρα και με ένα φύσημα ιδίως αν είσαι σ δρόμο με άσφαλτο είναι αρκετο.
makis106 - Δευ 23 Ιούν 2008, 22:17:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το ότι κάθε αντιπροσωπεία λέει ότι θέλει, είναι δεδομένο, απο εκεί και πέρα, η Peugeot έχει προβλέψει και σου αναφέρει στο manual που σου έδωσε κάθε πότε επιβάλλεται να αλλάζεις τα λάδια σου για να δουλεύει ο κινητήρας σου σωστά και αξιόπιστα, άλλωστε αυτοί σίγουρα θέλουν οι κινητήρες τους να αποδεικνύονται απροβλημάτιστοι, οπότε δεν θα πρότειναν κάτι που θα προκαλούσε το αντίθετο.
Αν κοιτάξεις στο manual, θα δεις οτι όντως προτείνεται αλλαγή λαδιών ανά 30000km και ανά 20000km για δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας, κ μη σου φαίνεται παράξενο, η τεχνολγία εξελίσεται κ μαζί μ'αυτήν, οι κινητήρες και τα longlife λιπαντικά. Τώρα αν εσύ, -όπως κ εγώ-, θέλεις να νιώθεις πιο ασφαλής για τον κινητήρα σου, κ να κοιμάσαι πιο ήσυχος, άλλαζε τα λάδια σου ανα 10000km, καλό θα του κάνεις, κακό όχι, αλλά επειδή το θες εσύ, και όχι επειδή το είπε η αντιπροσωπεία, δεν μπορεί να στο επιβάλλει, είναι στην κρίση σου.
Εγώ πάντως έκανα 1η αλλαγή λαδιών στα 5000km, θα κάνω αλλη μια στα 10000km κ μετά ανά 10000km. Service ανα 20000km.
giannis27 - Δευ 23 Ιούν 2008, 22:48:48
Θέμα δημοσίευσης:
το βιβλιαράκι του σέρβις δεν σε κατατοπίζει 100%

όταν είχα το ξαρά το βιβλιαράκι του σέρβις είχε σελίδες με την κάθε αλλαγή λαδιού κ σέρβις μέχρι τα 200.000χιλιόμετρα(αν θυμάμαι καλά)
δεν μπορούσε να σου πει ο αντιπρόσωπος ότι βλακεία του κατέβει στο κεφάλι όπως μου είπαν στην πεζό:πρώτη αλλαγή στις 3.000 χιλιόμετρα(καλά περίμενε κ έρχομαι)

το βιβλιαράκι έγραφε πρώτη πρώτος έλεγχος στα 2.500 χιλιόμετρα (περιλαμβάνει έλεγχος στάθμης υγρών κ συμπλήρωση αν χρειάζεται λάδια ,υγρά φρένων κλπ κλπ)
αλλαγή λαδιών 10.000 χιλιόμετρα 30.000,50.000,70.000 κλπ κλπ
σέρβις 20.000 ,40.000,60.000,80.000 κλπ καθώς κ τι περιλαμβάνει το κάθε σέρβις !
ο αντιπρόσωπος έβαζε την σφραγίδα στην κάθε σελίδα κ έγραφε τα χιλιόμετρα του οχήματος π.χ. αλλαγή λαδιών 10.000 χιλιομέτρων χιλιόμετρα 10.040 σφραγίδα αντιπροσωπείας κ έξτρα εργασίες αν χρειάστηκαν !
lem-x24 - Τρι 24 Ιούν 2008, 01:18:11
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Το ότι κάθε αντιπροσωπεία λέει ότι θέλει, είναι δεδομένο, απο εκεί και πέρα, η Peugeot έχει προβλέψει και σου αναφέρει στο manual που σου έδωσε κάθε πότε επιβάλλεται να αλλάζεις τα λάδια σου για να δουλεύει ο κινητήρας σου σωστά και αξιόπιστα, άλλωστε αυτοί σίγουρα θέλουν οι κινητήρες τους να αποδεικνύονται απροβλημάτιστοι, οπότε δεν θα πρότειναν κάτι που θα προκαλούσε το αντίθετο.
Αν κοιτάξεις στο manual, θα δεις οτι όντως προτείνεται αλλαγή λαδιών ανά 30000km και ανά 20000km για δυσμενείς συνθήκες λειτουργίας, κ μη σου φαίνεται παράξενο, η τεχνολγία εξελίσεται κ μαζί μ'αυτήν, οι κινητήρες και τα longlife λιπαντικά. Τώρα αν εσύ, -όπως κ εγώ-, θέλεις να νιώθεις πιο ασφαλής για τον κινητήρα σου, κ να κοιμάσαι πιο ήσυχος, άλλαζε τα λάδια σου ανα 10000km, καλό θα του κάνεις, κακό όχι, αλλά επειδή το θες εσύ, και όχι επειδή το είπε η αντιπροσωπεία, δεν μπορεί να στο επιβάλλει, είναι στην κρίση σου.
Εγώ πάντως έκανα 1η αλλαγή λαδιών στα 5000km, θα κάνω αλλη μια στα 10000km κ μετά ανά 10000km. Service ανα 20000km.



σωστά τα λες φίλε απλά να σου θυμίσω ότι το βιβλίο του αμαξιού αναφέρει μόνο σέρβις κάθε 20000 ή 30000 χμ όπως πολύ σωστά λες! για τα λάδια δεν αναφέρει τίποτα! ανάλογα με το τί λάδι θα του βάλεις θα πρέπει και σε κάποιο χρονικό δια΄στημα να το αλλάζεις. εγώ από προσωπική εμπειρία ανέφερα ότι το λάδι καλό είναι να αλλάζεται κάθε 10000 χμ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο( και να φανταστείς ότι και στο παλιό μου αμάξι έβαζα 100% συνθετικό αλλά και αυτό το άλλαζα κάθε 10000 χμ) το σέβις είναι μία άλλη υπόθεση. εγώ όπως σου είπα με κάθε αλλαγη λαδιών του λέω να κάνει και έναν έλεγχο στα πάντα. βέβαια και η δικιά σου λογική μου ακούγεται πολύ σωστή. κάθε 20000 χμ το κάνει σέρβις! δηλαδή σε κάθε 2 επισκέψεις για λάδια κάνεις και σέρβις! Δεκτό και μου φαίνεται εξίσου σωστό. και να κάνω και μία ακόμη παρατήρηση: με ενοχλεί που στην αντιπροσωπεία σου λένε σ΄ρβις στα 2000χμ ή στο χρόνο! γιατί ρε παιδιά να μπει χρονικός περιορισμός? απλά για να στα πάρουν και να είσαι οκ με την εγγύηση? δηλαδή άμα εγώ πάρω ένα αμάξι και το αφήσω στο γκαράζ( προστατευμένο από τον ήλιο και την υγρασία) και δεν το κινήσω για ένα χρόνο θα πρέπει να το πάω για σέρβις? τί λένε ρε ????? τόσα χρόνι που δεν υπήρχε το κόλπο της εγγύησης το πηγαίνανε πολλοί στο χρόνο το αμάξι για έλγχο? εγώ πάντως δεν το πήγαινα με βάση τη χρονική περίοδο και το αμάξι μου δε μου έβγαλε ποτέ απολύτως κανένα πρόβλημα! ( και το είχα στο δρόμο παρκαρισμένο)
makis106 - Τρι 24 Ιούν 2008, 08:07:05
Θέμα δημοσίευσης:
Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...
lem-x24 - Τρι 24 Ιούν 2008, 11:42:24
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...


εγώ απλά την προσωπική μου εκτίμηση λέω φίλε μάκη και στα περισσότερα συμφωνούμε! για τα λάδια μου είχαν πει ότι είναι καλό να αλλάζονται κάθε χρόνο γιατί αν περάσει ο χρόνος παίνουν κατι σαν λάσπη! όλα αυτά που λένε στα διάφορα συνεργεία τα ακούω προσεκτικά απλά δε μου φαίνονται όλα σωστά. πάντως από το προηγούμενο αμάξι που είχα και ξέρω σου λέω ότι κάθε 10000 χμ του άλλαζα τα λάδια χωρίς να κρατάω σημειωματάριο για τη χρονική διάρκεια και το αμάξι δούλευε ρολόι! κανένα απολύτως πρόβλημα. να σε ρωτήσω κάτι φίλε μάκη: θα αλλάξεις και βαλβιλίνες στα 10000 χμ? έχω ακούσει ότι γενικά τα πεζό θέλουν αλλαγή και στο κιβώτιο νωρίς νωρίς! εγώ δε σκοπεύω απλά για ενημέρωση ρωτάω να δω εσύ τι θα κάνεις!
makis106 - Τρι 24 Ιούν 2008, 12:08:10
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:
makis106 έγραψε:
Οφείλω να πω οτι δεν καθορίζεται στα πόσα χιλ. γίνεται η αλλαγή λαδιών, αλλά περιλαμβάνεται στις συστηματικές εργασίες του service, σύμφωνα με το manual...
Τώρα όσο για το service στον 1 χρόνο, δίκιο έχεις, αλλα κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί νομίζω ότι οτι τα λάδια δεν πρέπει να μένουν μέσα στον κινητήρα πάνω απο 1 χρόνο, έστω κ αν είναι σε ακινησία...


εγώ απλά την προσωπική μου εκτίμηση λέω φίλε μάκη και στα περισσότερα συμφωνούμε! για τα λάδια μου είχαν πει ότι είναι καλό να αλλάζονται κάθε χρόνο γιατί αν περάσει ο χρόνος παίνουν κατι σαν λάσπη! όλα αυτά που λένε στα διάφορα συνεργεία τα ακούω προσεκτικά απλά δε μου φαίνονται όλα σωστά. πάντως από το προηγούμενο αμάξι που είχα και ξέρω σου λέω ότι κάθε 10000 χμ του άλλαζα τα λάδια χωρίς να κρατάω σημειωματάριο για τη χρονική διάρκεια και το αμάξι δούλευε ρολόι! κανένα απολύτως πρόβλημα. να σε ρωτήσω κάτι φίλε μάκη: θα αλλάξεις και βαλβιλίνες στα 10000 χμ? έχω ακούσει ότι γενικά τα πεζό θέλουν αλλαγή και στο κιβώτιο νωρίς νωρίς! εγώ δε σκοπεύω απλά για ενημέρωση ρωτάω να δω εσύ τι θα κάνεις!


Βασικά έχω ακούσει απο αρκετούς εδω μέσα ότι τις άλλαξαν νωρίς, στα 10000 πχ. Εγώ που έκανα την περασμένη εβδομάδα στη peugeot, την πρώτη αλλαγή λαδιών, στα 5000km, το συζητούσα με τον μηχανικό, με τον οποίο έχουμε καλή σχέση κ μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να αλλαχτούν οι βαλβολίνες τόσο νωρίς, άλλωστε αυτές μαυρίζουν μόνο όταν έχει πρόβλημα το σασμάν, ενώ συνήθως αλλάζονται κάθε 50000-60000km, το δε manual, δεν αναφέρει τίποτα για αλλαγή... Οπότε θα τις αφήσω...
lem-x24 - Τρι 24 Ιούν 2008, 12:47:55
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ φίλε μάκη! εγώ την πέμπτη θα πάω για αλλαγή λαδιών στην πεζό! θα τον ρωτήσω και εγώ για τις βαλβολίνες και όπως μου πει θα πράξω. απλά όπως σε πολλούς άλλους εδώ μέσα και το δικό μου το σαζμάν κάποιες φορές(αραιά και που τώρα γιατί έχει αρχίσει και ανοίγουν οι ανοχές από τα γρανάζια) κάνει κάτι μικρο- γρατζουνίσματα! τώρα θα παω για πρώτη φορά στην πεζό από τη στιγμή που το αγόρασα και θα ρωτήσω! thanks φίλε! όποτε θες κάτι και μπορώ να σε βοηθήσω στείλε μου και προσωπικό μήνυμα! μετά την αλλαγή θα σε ενημερώσω για τα πεπραγμένα.
makis106 - Τρι 24 Ιούν 2008, 13:29:19
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι οτι τα σασμάν μας είναι κάπως ευαίσθητα, για να μην πω προβληματικά! Ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Εγω μεχρι στιγμής βέβαια δεν έχω να του προσάψω κάτι, τα πάει μια χαρά, αλλά το φοβάμαι μελλοντικά κ ελπίζω οτι είναι να βγάλουν, να το βγάλουν πριν λήξει η εγγύηση!
Περιμένω νέα φίλε μου, στείλε κ εσύ pm για οτιδήποτε. Ευχαριστώ.
lem-x24 - Πεμ 26 Ιούν 2008, 13:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Η αλήθεια είναι οτι τα σασμάν μας είναι κάπως ευαίσθητα, για να μην πω προβληματικά! Ίσως το μεγαλύτερο μειονέκτημα του αυτοκινήτου. Εγω μεχρι στιγμής βέβαια δεν έχω να του προσάψω κάτι, τα πάει μια χαρά, αλλά το φοβάμαι μελλοντικά κ ελπίζω οτι είναι να βγάλουν, να το βγάλουν πριν λήξει η εγγύηση!
Περιμένω νέα φίλε μου, στείλε κ εσύ pm για οτιδήποτε. Ευχαριστώ.


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!
volvos - Πεμ 26 Ιούν 2008, 14:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
soy eβαλαν 10-40 σε 207????????? Shocked Shocked
τι αμαξι εχεις?
makis106 - Πεμ 26 Ιούν 2008, 16:59:12
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!


Φίλε μου (δεν ξέρω κ το όνομά σου), δεν ήθελα να σε προβληματίσω, αλλά τα λάδια που σου έβαλε, δεν επιτρέπονται απο τον κατασκευαστή για αυτόν τον κινητήρα. Η σελίδα που βλέπεις απο κάτω, υπάρχει στον οδηγό συντήρησης του αυτοκινήτου σου. Δεν ξέρω με ποιά λογική τα βάζουν κ τι δικαιολογία μπορεί να σου πουν αν τους ρωτήσεις, αλλά εγώ κ πολλοί άλλοι πιστεύω, δεν θα τα έβαζαν.


Η αλλαγή στις βαλβολίνες σίγουρα του έκανε καλό, κ σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια στις 10000... αλλά για τα λάδια σου... Rolling eyes
lem-x24 - Παρ 27 Ιούν 2008, 00:45:00
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
lem-x24 έγραψε:


Γεια σου φίλε μάκη! σήμερα έκανα την πρώτη επίσκεψη στην πεζό. στα 10000 χμ μου άλλαξε τα λάδια( μου έβαλε τα shell 10W40-100% συνθετικό). του είπα και για τις βαλβολίνες και μου είπε ότι δεν είναι αναγκάιο να τις αλλάξω. Μου είπε ότι με την αλλαγή των βαλβολίνων το καλό είναι ότι θα ξεπλυθεί το σασμάν! πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαίο. Να μην στα πολυλογώ πήρα την απόφαση και τις άλλαξα έτσι για να είμαι σίγουρος ότι θα φοράω αυτά που λέει η πεζό! μου έβαλε τις TOTAL 75W80! μου το κοίταξε όλο το αμάξι, δηλαδή έκανε ένα μίνι- σέρβις στην ουσία. Και να σημειώσω και το εξής: μου ξεκαθάρισαν στην αντιπροσωπεία( στο Βόλο) ότι κάθε 10000 χμ θα πρέπει να επισκέπτομαι το συνεργείο( ή στο χρόνο) Δεν ισχύουν αυτά τα διάφορα που λένε κατά τόπους, στα 10000 χμ αλλαγή λαδιών και στα 20000 χμ σέρβις. Κάθε 10000 χμ θα το πηγαίνω και το κοιτάνε παντού ( και εννοείται ότι γίνεται και αλλαγή λαδιού) πάντως το κιβώτιο το καταλαβαίνω ήδη από τα πρώτα χμ να είναι πιο άνετο στις αλλαγές. θα το δουλέψω αρκετά το σαβατοκύριακο το αμάξι και θα σου πω την συμπεριφορά του κιβωτίου. πάντως μια πρώτη εκτίμηση (καθαρά προσωπική μου άποψη) είναι καλό να γίνει αλλαγή στη βαλβολίνη! και βέβαια τις βαλβολίνες μετά θα τις αλλάξω στα 40000 με 50000 χμ! καλό σαβατοκύριακο εύχομαι σε όλους! και καλά μπάνια!


Φίλε μου (δεν ξέρω κ το όνομά σου), δεν ήθελα να σε προβληματίσω, αλλά τα λάδια που σου έβαλε, δεν επιτρέπονται απο τον κατασκευαστή για αυτόν τον κινητήρα. Η σελίδα που βλέπεις απο κάτω, υπάρχει στον οδηγό συντήρησης του αυτοκινήτου σου. Δεν ξέρω με ποιά λογική τα βάζουν κ τι δικαιολογία μπορεί να σου πουν αν τους ρωτήσεις, αλλά εγώ κ πολλοί άλλοι πιστεύω, δεν θα τα έβαζαν.


Η αλλαγή στις βαλβολίνες σίγουρα του έκανε καλό, κ σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια στις 10000... αλλά για τα λάδια σου... Rolling eyes


το 307 έχω παιδιά ταιριάζει για το αμάξι μου! χαλαρώστε! ταιριάζει απόλυτα στον κινητήρα μου! είμαι σε αυτή την γραμμή που γράφει άλλοι κινητήρες! (1400 κυβικά είναι το αμάξι) απλά το shell που έβαλε έγραφε επάνω full- synthetic!
lem-x24 - Παρ 27 Ιούν 2008, 00:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
και τον ρώτησα αν πρέπει να φοράει 5-30 και μου είπε ότι το 5-30 το φοράνε οι νέοι κινητήρες όπως του 308 και του 207 του ραλί
lem-x24 - Παρ 27 Ιούν 2008, 01:15:14
Θέμα δημοσίευσης:
να συμπληρώσω παιδιά ότι το κοίταξα γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση αυτά που γράψατε! εμένα ο κινητήρας μου είναι ο απλός ! 1400 cc και 90 άλογα! οπότε σύμφωνα με τον κατασκευαστή ταιριάζει απόλυτα το λάδι! είμαισ την τελευταία γραμμή και μπορώ να βάλω όλα τα λάδια εκτός από ορυκτέλαιο! οι κινητήρες THP και VTI πρέπει να φοράνε μόνα δύο είδη! για να δείτε το αμάξι και τον κινητήρα μπείτε εδώ! έχει όλα τα αμάξια της peugeot! καλό σαβατοκύριακο παιδιά και καλά μπάνια!
lem-x24 - Παρ 27 Ιούν 2008, 01:17:39
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:
να συμπληρώσω παιδιά ότι το κοίταξα γιατί μου έκανε πολύ εντύπωση αυτά που γράψατε! εμένα ο κινητήρας μου είναι ο απλός ! 1400 cc και 90 άλογα! οπότε σύμφωνα με τον κατασκευαστή ταιριάζει απόλυτα το λάδι! είμαισ την τελευταία γραμμή και μπορώ να βάλω όλα τα λάδια εκτός από ορυκτέλαιο! οι κινητήρες THP και VTI πρέπει να φοράνε μόνα δύο είδη! για να δείτε το αμάξι και τον κινητήρα μπείτε εδώ! έχει όλα τα αμάξια της peugeot! καλό σαβατοκύριακο παιδιά και καλά μπάνια!

ξέχασα τη διεύθυνση: ορίστε: http://www.peugeot.gr/models/showroom/ διαλέξτε το αμάξι που έχετε και θα δείτε και τον τύπο του κινητήρα σας!
makis106 - Παρ 27 Ιούν 2008, 08:40:09
Θέμα δημοσίευσης:
οκ, νόμιζα ότι έχεις 207. Καλο Σ/Κ φίλε μου. Thumb Left
souftasuk - Κυρ 06 Ιούλ 2008, 21:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εχω ενα 307 cc με 12000 χλμ. Στα 6000 χμ του ειχαν κανει ελεγχο αλλα λαδια δεν αλλαξαν. Τωρα ρωτησα για αλλαγη και μου ειπαν οτι ο κατασκευαστης λεει να αλλαχτουν στα 20.000. τους ειπα οτι μου φαινεται παραλογο και μου ειπαν οτι τοσο ειναι εκτος και αν θελω να τα αλλαξω υπ'ευθυνη μου αν και δεν το συνιστουν ! Επισης λογω εγγυησης απαιτησαν αν τα αλλαξω να τα αλλαξω στην αντιπροσωπεια αλλιως ακυρωνεται. Η γνωμη σας για τα χλμ ? αυτο περι εγγυησης ισχυει? καλα το σερβις αλλα και τα λαδια υποχρεωτικα εκει? Αν μπορω να βαλω και μονος μου τι λαδια πρεπει να βαλω?
lem-x24 - Παρ 29 Αύγ 2008, 09:57:54
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="souftasuk"]Παιδια εχω ενα 307 cc με 12000 χλμ. Στα 6000 χμ του ειχαν κανει ελεγχο αλλα λαδια δεν αλλαξαν. Τωρα ρωτησα για αλλαγη και μου ειπαν οτι ο κατασκευαστης λεει να αλλαχτουν στα 20.000. τους ειπα οτι μου φαινεται παραλογο και μου ειπαν οτι τοσο ειναι εκτος και αν θελω να τα αλλαξω υπ'ευθυνη μου αν και δεν το συνιστουν ! Επισης λογω εγγυησης απαιτησαν αν τα αλλαξω να τα αλλαξω στην αντιπροσωπεια αλλιως ακυρωνεται. Η γνωμη σας για τα χλμ ? αυτο περι εγγυησης ισχυει? καλα το σερβις αλλα και τα λαδια υποχρεωτικα εκει? Αν μπορω να βαλω και μονος μου τι λαδια πρεπει να βαλω?[/quot

γεια σου φίλε! κάνε όπως σου είπαν στην αντιπροσωπεία! εμένα πάντως μου είπαν να πηγαίνω για σέρβις κάθε 10 000 χμ. σε κάθε επίσκεψη θα αλλάζουν οπωσδήποτε τα λάδια και το φίλτρο λαδιού. επιπλέον θα αλλάζουν ότι άλλο επιβάλλει ο τεχνικός έλεγχος από την εταιρία. όσον αφορα την εγγύηση σωστά σου είπαν. για να ισχύει η εγγύηση πρέπει (στα 2 χρόνια που ισχύει η εγγύηση) να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία(για τα πάντα που αφορούν το αυτοκίνητο, μηχανικά και ηλεκτρικά εννοώ). μετά το πέρας της χρονικής περιόδου αυτής δεν πολυσυμφέρει να το πηγαίνεις στην πεζό. Εγώ έχω το 307 και φοράει λάδι 10W40.( από το βιβλιαράκι μπορείς να δεις ακριβώς τι λάδι μπορεί να δεχτεί ο κινητήρας σου) αν πάντως έχουμε τον ίδιο( που μάλλον ο ίδιος είναι) μπορείς να βάλεις και 5W30. Πάντως ρώτα ξανά για το πότε πρέπει να κάνεις αλλαγή λαδιών γιατί τα λάδια που χρησιμοποιούν στην πεζό δεν είναι πλήρως συνθετικά(τουλάχιστον το 10W40). είναι ημίσυνθετικά και καλό είναι να αλλάζονται κάθε 10 000 χμ γιατί δεν αντέχουν για παραπάνω χρήση. Υπάρχει σύγχηση πάντως σχετικά με την αλλαγή λαδιών και το σέρβις. Εμένα πάντως στην αντιπροσωπεία μου είπαν να πηγαίνω κάθε 10 000 χμ (ή στο χρόνο) και ησύχασε το κεφάλι μου. Ακριβώς το ίδιο θα κάνω και όταν φύγω από την εγγύηση. κάθε 10 000 χμ επίσκεψη στον δικό μου μάστορα. θα αλλάζω τα λάδια του και θα του λέω να του ρίχνει μια ματιά και ότι χρειάζεται θα το φτιάχνω. Ελπίζω να σε βοήθησα. Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελεύθερα.
drdino - Παρ 29 Αύγ 2008, 11:56:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αμάν πια αυτή η παραπληροφόρηση με τα συνεργεία και την εγγύηση. Rolling eyes

Αν χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών, δεν χρειάζεται να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία.
Steve - Παρ 29 Αύγ 2008, 12:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Αμάν πια αυτή η παραπληροφόρηση με τα συνεργεία και την εγγύηση. Rolling eyes

Αν χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών, δεν χρειάζεται να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία.

Χρειάζεται όμως να το πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, για να ισχύει η εγγύηση
drdino - Παρ 29 Αύγ 2008, 12:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, αρκεί να πηγαίνεις σε νόμιμο συνεργείο (με την σχετική άδεια λειτουργίας δλδ), να κάνεις τις προβλεπόμενες συντηρήσεις και να χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών.
Δες εδώ: http://www.eoveam.gr/kanon.htm
Steve - Παρ 29 Αύγ 2008, 12:42:28
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Όχι, αρκεί να πηγαίνεις σε νόμιμο συνεργείο (με την σχετική άδεια λειτουργίας δλδ), να κάνεις τις προβλεπόμενες συντηρήσεις και να χρησιμοποιείς ανταλλακτικά εντός των εργοστασιακών προδιαγραφών.
Δες εδώ: http://www.eoveam.gr/kanon.htm


ΕΝΙΑΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΒΙΟΤΕΧΝΩΝ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΩΝ

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

Πήγαινε στην Peugeot και πες ότι δεν πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, έβαλα όμως γνήσια ανταλλακτικά και θέλω να συνεχίσω να είμαι στην εγγύηση.

Και πες μου μετά.






Δεν είναι μόνο το ανταλλακτικό, είναι και η τοποθέτηση. Οπότε επικαλούνται έλλειψη τεχνικής κατάρτησης του προσωπικού που ήταν στο συνεργείο που πήγες και το θέμα τελειώνει εκεί Smile
drdino - Παρ 29 Αύγ 2008, 12:51:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτοί αγαπητέ μπορούν να επικαλεστούν και τον ανάδρομο Ερμή αν έχουν ορέξεις. Αν τους τρίψεις όμως την οδηγία στα μούτρα και πεις μερικές κουβέντες για ΙΝΚΑ όλα βαίνουν καλώς. Ο κανονισμός είναι σαφέστατος και δεν χωράνε παρερμηνείες. Τώρα αν θέλουν να μου πουν πως το ραδιο-cd που χάλασε δεν καλύπτεται επειδή άλλαξα λάδια και φίλτρο σε συνεργείο με αδειούχο μηχανικό και όχι σε εξουσιοδοτημένο, ας το πουν. Εκείνοι θα γίνουν ρεζίλι.
Προσωπικά αναγκάστηκα να κάνω το σέρβις των 30k σε αυτούς γιατί θα μου κάλυπταν μια ατέλεια βαφής στην εγγύηση όταν θα έμπαινε το αμάξι μέσα, αλλά στο service book υπήρχε σφραγίδα του δικού μου μηχανικού για τους ενδιάμεσους ελέγχους (+αλλαγή λαδιών) αλλά φυσικά δεν είπαν τίποτα. Όπως και όταν σε 207 φίλου που είχε κάνει σερβις των 20k στον δικό μου (με αποδείξεις για τα γνήσια ανταλλακτικά και την εργασία) χρειάστηκε να αλλαχτεί η mfd και κάτι ακόμα στην οροφή που δεν θυμάμαι δεν είπαν απολύτως τπτ.

Συμφωνώ πάντως πως υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διαπληκτιστείς για την συγκεκριμένη υπόθεση στην ελλάδα.
Steve - Παρ 29 Αύγ 2008, 12:55:50
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Αυτοί αγαπητέ μπορούν να επικαλεστούν και τον ανάδρομο Ερμή αν έχουν ορέξεις. Αν τους τρίψεις όμως την οδηγία στα μούτρα και πεις μερικές κουβέντες για ΙΝΚΑ όλα βαίνουν καλώς. Ο κανονισμός είναι σαφέστατος και δεν χωράνε παρερμηνείες.

Αγαποτότερε, για να μην παπαρολογούμε, αν σου πούνε ότι ο τεχνικός που έκανε το service στο αυτοκίνητο σου ΔΕΝ έχει κάποια πιστοποίηση για παρακολούθηση σεμιναρίου περί 307, δείξε τους ότι οδηγία και ΙΝΚΑ θέλεις εσύ.

Τζάμπα κόπος.

drdino έγραψε:
Συμφωνώ πάντως πως υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να διαπληκτιστείς για την συγκεκριμένη υπόθεση στην ελλάδα.

Τέτοιες παπαρολογίες επίσης σιγά σιγά θα ήταν καλό να κόβονται διότι αν δεν πάτε παραέξω να δείτε σε τί υπερτερούμε και σε τί υστερούμε έναντι των άλλων, δεν θα μπορείτε να έχετε σαφή γνώμη.
drdino - Παρ 29 Αύγ 2008, 13:07:57
Θέμα δημοσίευσης:
Οποιοσδήποτε ισχυρισμός πρέπει να αποδειχτεί. Ακόμα και για τα σεμινάρια (αν και δεν είναι προαπαιτούμενο).

Ακόμα ένα "περιγραφικό" λινκ: http://www.modauto.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1172&Itemid=88888987

Τέσπα, εγώ δεν είμαι μηχανικός για να έχω συμφέρον από όλα αυτά, οπότε ας κάνει ό,τι γουστάρει ο καθένας. Αλλά πρέπει να είναι πλήρως ενημερωμένος για όποια απόφαση και αν πάρει.


Όσο για την τελευταία σου ατάκα, επειδή δεν ξέρεις τι εμπειρία έχω από το εξωτερικό, καλό θα ήταν να την κρατήσεις για τον εαυτό σου. Δεν έκανα γενική σύγκριση Ελλάδας με άλλες χώρες, μίλησα πάρα πολύ ειδικά. Στα δικαιώματα του καταναλωτή είμαστε πίσω.
Steve - Παρ 29 Αύγ 2008, 17:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
Από το κείμενο που παρέθεσες,
Παράθεση:
Οι αντιπροσωπείες ωστόσο λένε ότι σε περίπτωση που προκληθεί βλάβη στο αυτοκίνητο λόγω κακής συντήρησης, εσφαλμένης επισκευής, συντήρησης από μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή ή λόγω κακής τοποθέτησης, η εγγύηση δεν ισχύει για τη βλάβη αυτή. Αυτό ισχύει αλλά ο εκπρόσωπος του κατασκευαστή έχει την υποχρέωση να αποδείξει ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος του συνεργείου.

Very happy
drdino - Παρ 29 Αύγ 2008, 17:48:57
Θέμα δημοσίευσης:
Mα ναι, δεν είπα ποτέ το αντίθετο, ότι δεν μπορούν δηλαδή να ισχυριστούν ό,τι θέλουν. Αλλά μέχρι να το αποδείξουν, υπάρχει αρκετός δρόμος.

Επίσης, το κομματάκι που παρέθεσες αναφέρεται σε συγκεκριμένη βλάβη που προκλήθηκε από τον μη εξουσιοδοτημένο. Το θεωρώ λογικό να μην καλυφτεί η συγκεκριμένη.

Εγώ ως τώρα αναφερόμουν σε βλάβη/ελάττωμα άσχετη με την τακτική συντήρηση στον διπλωματούχο.

Τέσπα, ας μην το ζαλίσουμε άλλο, το ξανασυζητάμε τον χειμώνα που θα δροσίσει. Laughing Very happy
lem-x24 - Παρ 29 Αύγ 2008, 17:54:27
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Από το κείμενο που παρέθεσες,
Παράθεση:
Οι αντιπροσωπείες ωστόσο λένε ότι σε περίπτωση που προκληθεί βλάβη στο αυτοκίνητο λόγω κακής συντήρησης, εσφαλμένης επισκευής, συντήρησης από μη εξουσιοδοτημένο επισκευαστή ή λόγω κακής τοποθέτησης, η εγγύηση δεν ισχύει για τη βλάβη αυτή. Αυτό ισχύει αλλά ο εκπρόσωπος του κατασκευαστή έχει την υποχρέωση να αποδείξει ότι η ζημιά προκλήθηκε από λάθος του συνεργείου.

Very happy


Καλά ρε μεγάλε έχεις την τάση να τη λες σε όλους? το παληκάρι είπε τη γνώμη του. ίσα ίσα που προσπαθεί να ενημερώσει για τα δικαιώματα που έχουμε αφού είμαστε πελάτες μιας εταιρίας με κύρος! τί άρχισες εσύ περί "παπαρολογιών"????? ας προσέχουμε λίγο πως μιλάμε! δε γνωριζόμαστε κιόλας!
sotos2004 - Παρ 13 Φεβ 2009, 10:41:20
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?
MEMsound - Παρ 13 Φεβ 2009, 11:11:40
Θέμα δημοσίευσης:
πάνω κάτω τόσο περιπου τα χρεώνουν όλα τα 5-30 και 030 λάδια οι αντιπροσωπίες...

δεν υπάρχει λογική δυστυχώς...

υπάρχουν όμως αλλες λύσεις...
makis106 - Παρ 13 Φεβ 2009, 11:14:27
Θέμα δημοσίευσης:
sotos2004 έγραψε:
Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?

Ναι η τιμή του λαδιού είναι υπερβολική.
Επίσης, αλλαγή φίλτρου A/C και αέρος στα 10.000κμ Question Question Question Rolling eyes
ironman02 - Παρ 12 Ιούν 2009, 14:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
sotos2004 έγραψε:
Καλημέρα παιδιά, πηγα την Δευτέρ αγια το service των 10000km. Ο λογαριασμός ήρθε πολύ ψηλά σύνολο 205€.

Η εργασία κόστισε 46.65€ (με έκπτωση 30%).

Αυτό όμως που με πείραξε είναι η τιμή των λαδιών η οποία ανέρχεται στα 93.95+19% ΦΠΑ = 112€!!!!! Κάτι άλλο που αξίζει προσοχή ίναι ότι μου χρέωσαν 5 λίτρα λάδι ενώ ο κινητήρας χωράει 4,25 λίτρα το μέγιστο μαζί με την αλλαγή του φίλτρου λαδιού. Το λάδι δλδ το χρεώνουν 18.79+19%=22.36 ΤΟ ΛΙΤΡΟ. Μα τι στο καλό από χρυσάφι είναι αυτό το λάδι???

Σημειώνω πως τα λάδια είναι(όπως αναγράφονται στην απόδειξη) CASTROL SLX PROFPOW 05W-30.

Τα υπόλοιπα ανταλλακτικα είναι :
Υγρό υαλ/ρων 500ml 1.86+ΦΠΑ
Φίλτρο A/C 207 14.99+ΦΠΑ
Φίλτρο Αέρος EP3/EP6 12.52+ΦΠΑ
Φίλτρο λαδιού 9.72+ΦΠΑ
Ροδέλα τάπας λαδιού 0.52+ΦΠΑ


Αυτά στο συνεργείο της αντιπροσωπείας της Peugeot στη Λάρισα.

Η τιμή του λαδιού δεν είναι υπερβολική?


Χάζευα λιγάκι στο forum και είδα τώρα αυτό το post. Γιατί service στα 10000 χλμ? Κάθε 20000 δεν λέει η peugeot? Εκτός και αν ο 1.4 έχει διαφορετικά service αυτό δεν το ξέρω...Εντάξει είπαμε να το προσέχουμε το αμάξι, αλλά όχι και να σκάμε 200αρες αχρείαστες... Μήπως έκλεισε χρόνο το αμάξι? Αυτό δεν το θυμάμαι, μήπως λέει 1 χρόνο ή 20000? Very happy
mrkaza - Κυρ 14 Ιούν 2009, 14:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
Η αντιπροσωπεία λεει κάθε 20κ για να έχεις εγγύηση κτλ κτλ και την ενδιαφέρει τα 2 χρόνια ή 30κ km να μην σου βγάλει βλάβη αν μετά στα 40κ χαλάσει δεν της καίγετε καρφί .

Επίσης ολα εξαρτώνται απο το πως πας το αμάξι αν είσαι μόνιμα ταξίδια ή στην πόλη κτλ κτλ .

Οσο τα χιλιόμετρα ειναι ταξιδιάρικα χωρίς να το σκίζεις κτλ κτλ δεν έχεις θέμα , αν όμως είσαι μέσα στην πόλη και απο φανάρι σε φανάρι κανείς τον Sumacher ίσως να πρέπει να τα αλλάζεις και στα 5κ για να μη σου μείνει στο χέρι σύντομα .

Εγω καθως ναι μεν ειναι το 70 % ποταμι νεκρες ωρες αλλα που και που (οχι παντα) κανω το sumacher τα αλαζω καθε 10κ

Φιλικά Παναγιώτης .


PS αλλο αλαγη λαδιου φιλτρου και αλλο Service
gogoulos - Πεμ 25 Ιούν 2009, 17:49:17
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια.εχω peugeot 207 1.4 95ps.15μηνες τωρα το εχω 11,500χλμ τιποτα δηλαδη.στα 5000χλμ αλλαξα λαδια και γενικα το κοιταξαν αν ολα ειναι οκ.απλα μια φορα το χρονο αν δεν πασ για σερβισ πρεπει να αλλαζεισ τα λαδια,ειδικα εγω που δεν το κινω συχνα!
Ilias207Rallye - Πεμ 26 Νοέ 2009, 17:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πιασαμε τις 10.000χλμ και ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιων.
Κλασσικα, castrol edge 5w-30 και φιλτρο λαδιου. Wink
Εξακολουθει να μην εχει καψει σταγονα! Thumb right
NoDsl - Πεμ 15 Απρ 2010, 13:33:56
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, μόλις γύρισα απο το σερβις στη ROYAL κερατσινίου. Λάδια ELF EXELIUM δικά μου 5 λίτρα. Τέτοιο λάδι δεν έχω ξαναδεί. Νερό κανονικό.

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΗ LION ΜΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΒΑΝ ΓΙΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΔΙΑ... MONO ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΛΕΕΙ(shell 5w30).

Το μαλλί πήγε 60 ευρώ(με έκπτωση 10% εργατικά και 5% ανταλλακτικά) εκ των οποίων τα 46 περίπου ηταν τα εργατικά και τα 14 τα ανταλλακτικά.

Οπότε σύνολο με 75 ευρώ τα λάδια 135 ευρώ. Not Bad ε;

Τα ανταλλακτικά ηταν ροδέλα τάπας λαδιού, φίλτρο και υγρά υαλοκαθαριστήρων. Του είπα αν γίνεται να μην αλλάξουμε φίλτρο A/C και δεν άλλαξε. Λάδια μου έβαλε 4.6λτ και τα υπόλοιπα τα πήρα πίσω.

Το μόνο κακό είναι πως δεν μου έβγαζε το φίλτρο αέρα να το φυσίξουμε έστω. Απ' ότι είπαν πάει μόνο για άλλαγμα και δεν τα φυσάνε. οκ np.
Επίσης δεν μπορούσαν/δεν ηθελαν να βάλουν χέρι να μου ισιώσουν τη μία μπούκα της εξάτμισης που έχει πάρει ελάχιστα και κοιτάει λίγο κάτω, απο πεζοδρόμιο.

Παρατηρήσεις, πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά, με άφησαν να παρευρίσκομαι στο χώρο να κοιτάω αν και παίζει να έγινε γιατί δεν είχαν κόσμο και ηταν πιο χαλαροί.

Στα του αμαξιου.... Δεν παίζει, θέλει να βγάλει ψυχοπαθή. Απο τους τριγμούς που κάνει συνήθως δεν έκανε ΟΥΤΕ ΕΝΑ για να καταλάβει και ο ηλεκτρολόγος τι ακριβώς λέω, αν και εκεί που είναι απ' ότι μου είπε, περνάνε όλες οι καλωδιώσεις απο τη BSI οπότε... χ3σ3 ψηλά και αγνάντευε...
Επίσης ένα σφάλμα ESP/ASR Faulty που μου είχε βγάλει αρκετό καιρό πρίν και το οποίο έσβησε μόνο του μια μέρα, δεν το εμφάνιζε καν στο διαγνωστικό της peugeot σαν ιστορικό. Το αμάξι ηταν με 0 σφάλματα...
Τσεκάραμε και θέμα χρονισμό, δεν μου έδειξε short term/long term αλλά κοίταξε την τάση των λ και έβγαζε το διαγνωστικό κάτι πλούσιο, φτωχό κλπ. Όλα οκ και απο εκεί. Update δεν ήθελε.
Επιπλέον, είχε μια μικρή διαρροή η αντλία του νερού την οποία θα την περάσουν εγγύηση και θέλει να τους το πάω μια μέρα γιατί είναι 3 ώρες δουλειά απ' ότι λένε.

Τέλος κουφάθηκα απο το γεγονός οτι τουλάχιστον στο δικό μου η εξάτμιση είναι μονοκόμματη!!!!! Δεν είναι σαν του στέλιου που έχει λαιμό με βίδες!!!! Πίσω απο το σπιράλ πάει ενιαία!!!!

Αυτά.
power - Πεμ 15 Απρ 2010, 13:51:19
Θέμα δημοσίευσης:
Λάδια 4,6!!!!
Υποτίθεται πως παίρνει 4,2 αλλά μια φορά που έβαλα τόσο (4.2) είχε περάσει λίγο την ένδειξη για το ανώτερο σημείο λαδιού.
Για την αντλία εμένα την πέρασαν σε μιάμιση ώρα.
NoDsl - Πεμ 15 Απρ 2010, 13:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Λάδια 4,6!!!!
Υποτίθεται πως παίρνει 4,2 αλλά μια φορά που έβαλα τόσο είχε περάσει λίγο την ένδειξη για το ανώτερο σημείο λαδιού.
Για την αντλία εμένα την πέρασαν σε μιάμιση ώρα.


Τι να σου πώ. Πάντως μπροστά είμουν και είδα οτι είχε φτάσει στο ανώτερο σημείο. Δεν το είχε ξεπεράσει με τόσα. Και τη διαδικασία την έκανε μπροστά μου. Ίσως δεν είχες στραγγύξει καλά το μοτερ; Μήπως δεν είχες αλλάξει φίλτρο; Μήπως τα ELF έχουν ελάχιστα λιγότερο μέσα; Τι να πώ.
power - Πεμ 15 Απρ 2010, 14:36:01
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλλαγη εγινε μαζι με φιλτρο. Κανε και εναν ελεγχο μετα.
NoDsl - Δευ 19 Απρ 2010, 15:22:18
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Η αλλαγη εγινε μαζι με φιλτρο. Κανε και εναν ελεγχο μετα.



Τελικά είχες δίκιο έχει ξεπεράσει την πάνω μπίλια κατα 3cm... Να βγάλω κάπως λάδια ή να περιμένω να κάψει κάτι; Υπάρχει περίπτωση να μου κάνει θέμα;
power - Δευ 19 Απρ 2010, 15:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να αφαιρέσεις λίγο…
alexandros 207 Rallye - Πεμ 22 Απρ 2010, 13:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
εχθες εκανα αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου στη αντιπροσωπια στα Ιωαννινα μαζι και υγρο για το μπαρμπριζ συνολο 108 ευρω ολα μαζι
λαδι castrol edge 5w-30
και μου εκαναν εκπτωση στο λαδι 12%
απο 91 μου το αφησε 80 ευρω
παρεπιμτώντος μου φενετε καλυτερο απο τα shell που ειχα βαλει πριν
αυτα!
Vini - Πεμ 28 Ιούν 2012, 09:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ας γράψω και εγώ...
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed

Λάδια+Βαλβολίνες δικά μου (ELF 78euro)

-------------------------------------

Φίλτρο λαδιού + ροδέλες
τυπικός έλεγχος (εντελώς τυπικός)
αλλαγή λαδιών + αλλαγή βαλβολίνης
κάρτα καυσαερίων
εργασία + σφίξιμο κάποιων βιδών/παξιμαδιών
μηδενισμός ένδειξης service Rolling eyes
Σύνολο : 75euro

--------------------------------------

Και εξτρά η "Σχάστρα" + τοποθέτηση ... 75euro
Steve - Παρ 06 Ιούλ 2012, 10:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed
Stunned
Driver ///M - Παρ 13 Ιούλ 2012, 15:55:18
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Ας γράψω και εγώ...
Πριν μερικές μέρες service 3,5 ετών, αλλά το αυτοκίνητο με 10.500χιλιόμετρα. Embarassed

Λάδια+Βαλβολίνες δικά μου (ELF 78euro)

-------------------------------------

Φίλτρο λαδιού + ροδέλες
τυπικός έλεγχος (εντελώς τυπικός)
αλλαγή λαδιών + αλλαγή βαλβολίνης
κάρτα καυσαερίων
εργασία + σφίξιμο κάποιων βιδών/παξιμαδιών
μηδενισμός ένδειξης service Rolling eyes
Σύνολο : 75euro

--------------------------------------

Και εξτρά η "Σχάστρα" + τοποθέτηση ... 75euro

Σε εξουσιοδοτημένο πήγες Νίκο?
Γιατί είναι πολλά τα λεφτά.

Εγώ όπως σου είπα για αλλαγή λαδιών (4 λίτρα elf excellium nf 5-40) και φίλτρο έδωσα συνολικά ένα 60άρι, τα οποία δεν είναι και λίγα μιας και μου χρέωσαν το λάδι 11 ευρώ το λίτρο ενώ έξω το βρίσκεις γύρω στα 9.
Αλλά και πάλι είναι σχετικά καλά.

Μιλάμε πάντα για απλό συνεργείο, όχι εξουσιοδοτημένο.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr