PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Μπλόκα και ραντάρ στους δρόμους!

DimiP - Τρι 29 Οκτ 2002, 00:49:28
Θέμα δημοσίευσης: Μπλόκα και ραντάρ στους δρόμους!
Παιδια ειπα να μιλησουμε λιγο για τα μπλοκα που γινονται στους δρομους απο αστυνομικους για την εξυπηρετηση των οποιων ...συμφεροντων.
Δεν μας ενδιαφερουν αυτα τα συμφεροντα αλλα η ενημερωση για το που βρισκονται τα μπλοκα και τι ωρα της ημερας.
Πριν απο λιγο 00:10 που γυρισα απο τη δουλεια επεσα σε μπλοκο πισω απο το Κρατικο της Νικαιας στην οδο Μπελογιαννη.
Αν ειναι δυνατον , νυχτιατικα και πισω απο νοσοκομειο μπλοκο. Σε λιγο θα ερχονται στα σπιτια μας. Τωρα τελευταια χωνονται και μεσα στις γειτονιες.
Τελος παντων, ημουν με αναμενα προβολακια και ενω πηγα σαν κοτα για να μην τους "προκαλεσω" -ευτυχως τους ειδα εγκαιρα γιατι βγηκα απο στενακι...λυπαμαι τον ατυχο Κ****ΓΚΑΖΟ που θα ανοιγε το ΙΧ του μια που εχει καλο πλατος και ασφαλτο ο δρομος στο σημειο εκεινο- σκεφτομουν πως δεν τη γλυτωνω θα με σταματησουν οπωςδηποτε. Παρ΄΄ολ΄΄αυτα δεν με σταματησαν , τη γλυτωσα και εφυγα σαν κυριος με 30 χλμ εως το 1ο φαναρι οπου και εβγαλα το αχτι μου...
Καλα ρε παιδια αορατος ειμαι η ειναι τοσο του πεταματου το αμαξι μου ; δεν καταδεχτηκαν να με σταματησουν!!! αισχος αλλα παλι καλα να λεω περα απο την πλακα γιατι νυχτιατικα δεν θα ηθελα να με κερνανε αυτογραφα...

Αλλο μπλοκο παιζει στανταρ καθε ΠΣΚ στην Θηβων στο ρευμα απο Πειραια προς Village Park και 400 μ πριν το Village.

Ο λογος σε εσας.
Slash - Τρι 29 Οκτ 2002, 01:37:28
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΜΠΑΤΣΟ-ΜΠΛΟΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ! ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ;
DimiP έγραψε:
Καλα ρε παιδια αορατος ειμαι η ειναι τοσο του πεταματου το αμαξι μου ; δεν καταδεχτηκαν να με σταματησουν!!! αισχος αλλα παλι καλα να λεω περα απο την πλακα γιατι νυχτιατικα δεν θα ηθελα να με κερνανε αυτογραφα...


Είπαμε ρε αδερφέ, αλλά εσύ το παράχ**ες. Χωρίς λόγο γιατί να σε σταματήσουν; Ο μόνος λόγος ήταν τα προβόλια που έχουν πρόστιμο, αλλά το πιο πιθανό είναι οτι περιμέναν καναν άλλο να γράψουν, ιδιαίτερα αν είχε κίνηση ο δρόμος, σε λιγότερο από 5λεπτο θα τσακώναν καναν γρήγορο. Όπως και να ΄χει, don't push your luck. Rolling eyes Εκτός κι αν πια το θες τόσο πολύ να σε ελέγξουν, σταμάτα μόνος σου. :D
Όπως έκανε ένας φίλος μου πριν από ένα χρόνο περίπου βγαίνοντας από ένα κωλόμπαρο και ήταν επιεικώς λιάρδα. Και λίγο παρακάτω κάναν αλκοοτέστ, και είπε να πάει για πλάκα, και ακολουθεί ο εξής διάλογος:
-Να κάνω αλκοοτέστ;
-Ναι. Φύσα εδώ. (πριν φυσήξει είχε τρελλαθεί το μοτοράκι) Υπερβαίνεις πολύ το όριο. Τα χαρτιά σου και κράτηση το αυτοκίνητό σου. Ποιο είναι;
-Δεν είναι εδώ, του λέει. Το έχω σπίτι μου, είπε με ικανοποίηση.

Χαχαχαχα!!
Alex - Τρι 29 Οκτ 2002, 01:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
Θεος.. προσκυνα τον μια και για μενα!!! Laughing Laughing Laughing
Nikel - Τρι 29 Οκτ 2002, 02:45:26
Θέμα δημοσίευσης:
Κορυφη ο τυπος αλλα αναρωτιεμαι δεν τσαντιστηκαν οι μπατσοι να του κανουν κανα περιεργο σκηνικο????
Slash - Τρι 29 Οκτ 2002, 03:10:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τί να τον κάνουν; Τον άφησαν να φύγει, ή μάλλον έφυγε μόνος του...χιχιχι!!
Ghost Dog - Τρι 29 Οκτ 2002, 17:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα το καλοκαιρι με σταματησαν στην Καλλιθεα κατα τις 1:00 το βραδυ για να φυσηξω,αφου τους εδωσα αδεια,διπλωμα,ταυτοτητα,με ρωτησαν αν ειχα πιει τιποτα...τους απανταω<<κανα λιτρο>>,ψαρωσαν και πριν προλαβουν να ξαναρωτησουν τους λεω coca cola.
Ηταν ενας νεαρος που γελασε,με εβαλε να φυσηξω,ολα οκ και οταν εφευγα μου ειπε να προσεχω οταν κυκλοφορω το βραδυ........,ενας αλλος ειχε στραβωσει πισω του!!!!
Rally - Τρι 29 Οκτ 2002, 18:13:16
Θέμα δημοσίευσης:
1)κατεβαινοντας την ΣΥΓΚΡΟΥ προς παραλιακη ακριβως στην διχαλα που παει αριστερα για παραλια, δεξια για πειραια.ΩΡΑ:πρωινες.ΡΑΝΤΑΡ
2)αρχη θησεως το ΠΣΚ, και σχεδον καθημερινα θησεως στο υψος του τροπικαλ.βραδακι.ΑΛΚΟΤΕΣΤ
3)παραλιακη στον αλιμο στο ρευμα προς πειραια.βραδακι, συχνο, αλκοτεστ
4)μετα το σταδιο ειρηνης και φιλιας προς πειραια μετα την καινουργια γεφυρα, ρανταρ, οχι πολυ συχνο αλλα βολικο για αυτους γιατι ειναι απεξω απο το αστυνομικο.
Miltellas - Τετ 30 Οκτ 2002, 01:45:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν από τρεις μήνες κατεβαίνω την περιφερειακή πλακωμένος και πάω να στρίψω α λα γαλλικά στην Κατσιμίδη (90 μοίρες χωρίς ορατότητα). Το συνήθιζα αλλά εκείνη τη φορά είχανε μπλόκο αμέσως μετά την στροφή (όχι πάνω από 50 μέτρα)!!! Shocked
Ανύποπτος αρχίζω την γνωστή διαδικασία, τοποθέτηση, μεταφορά βάρους, υπερστροφή και με τα τέσσερα και... τους μπάτσους να με κοιτάνε αποσβωλομένοι!!! Αμάν τρομάρα τους! Που βρεθήκανε κι αυτοί τέτοιαν ώρα; Ταυτόχρονα εγώ το μάζευα γιατί τους είδα πριν με δουν (ή είσαι γρήγορος ή δεν είσαι). Και να τιμόνι, να το γκάζι, να μην στριγγλίσουν τα λάστιχα, να μην μουγκρίσει το μοτέρ, να ισορροπήσω την ανισορροπία, να μην δείξω τέλος πάντων ότι κάτι τρέχει, αλλά ότι συμβαίνει κάτι το συνηθισμένο. Σταματάνε να γράφουνε, γυρνάνε όλοι και κοιτάνε, κι εγώ να περνάω με απόλυτη φυσικότητα, ελεγχόμενη ισορροπία και ψυχραιμία από μπροστά τους και σβέλτα (αλλά όχι προκλητικά) να στρίβω την επόμενη δεξιά στροφή που ακολουθεί και να πλακώνομαι στα γκάζια (εκτός οπτικού πεδίου πλέον) μην τυχόν και το καλοσκεφτούν.

Συμπέρασμα: Σας σταματάνε μόνο μετά από λίγη σκέψη. Εάν εσείς είστε πιο γρήγοροι από την σκέψη, τότε την γλιτώνετε. Laughing
Alex - Τετ 30 Οκτ 2002, 01:49:22
Θέμα δημοσίευσης:
Γεγονος... Wink
Slash - Τετ 30 Οκτ 2002, 02:05:00
Θέμα δημοσίευσης:
Και επίσης να προσθέσω οτι δεν σε γράφουν όταν έχει γεμίσει ο χώρος που γράφουν άλλους παθόντες, και περνάς εσύ καθόλα παράνομος αλλά σε κοιτάει με ένα βλέμα όλο παράπονο που δεν μπορεί να σε γράψει και να σου δώσει την κλήση για τον λόγο ότι έχει σταματήσει άλλους 7-8 και δεν έχει χώρο για άλλους (μου έχει συμβεί 2 φορές όταν περνούσα με μηχανάκι χωρίς κράνος από τον δρόμο πίσω από το Θέατρο Βορείου Ελλάδος -συχνό στέκι,προσοχή για τους μηχανόβιους Θεσσαλονικιούς- που βγαίνει στην Λεωφόρο Στρατού έξω από το Γ' Σώμα Στρατού, όπου πέρασα, και τις δύο φορές με στάμπαρε μπάτσος αλλά ήταν και οι 4 απασχολημένοι και δεν είχαν και χώρο οπότε τι να σε κάνω; άντε γεια!!)
Alex - Τετ 30 Οκτ 2002, 02:21:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και αυτο γεγονος.. Βλεπετε οι μπατσοι ειναι τοσο βλ@κες που αντι να γραψουν αυτους που πρεπει να γραψουν αναλωνονται ψαχνοντας αφορμες ωστε να ριξουν προστιμα στους λοιπους φουκαραδες οποτε οταν περναει ο παρανομος τους λεει ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ ΓΕΙΑΑ!!!!

Φυσικα εγω ειμαι κατα του γραψιματος και των νομιμων και των παρανομων καθως ειμαι ενεργο μελος μιας εκ των δυο κατηγοριων Wink
DimiP - Τετ 30 Οκτ 2002, 11:54:57
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Και αυτο γεγονος.. Βλεπετε οι μπατσοι ειναι τοσο βλ@κες που αντι να γραψουν αυτους που πρεπει να γραψουν αναλωνονται ψαχνοντας αφορμες ωστε να ριξουν προστιμα στους λοιπους φουκαραδες οποτε οταν περναει ο παρανομος τους λεει ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ ΓΕΙΑΑ!!!!

Φυσικα εγω ειμαι κατα του γραψιματος και των νομιμων και των παρανομων καθως ειμαι ενεργο μελος μιας εκ των δυο κατηγοριων Wink


σε ποια κατηγορια απο τις 2 ρε τρελο αγορι ;;; ασε μαντευωωωωω.....
Wink Wink Laughing Laughing Laughing
theflame - Τετ 30 Οκτ 2002, 22:23:11
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Και αυτο γεγονος.. Βλεπετε οι μπατσοι ειναι τοσο βλ@κες που αντι να γραψουν αυτους που πρεπει να γραψουν αναλωνονται ψαχνοντας αφορμες ωστε να ριξουν προστιμα στους λοιπους φουκαραδες οποτε οταν περναει ο παρανομος τους λεει ΑΝΤΕΕΕΕΕΕ ΓΕΙΑΑ!!!!


Το θέμα μάλλον είναι ότι πρέπει να παράγουν ένα ορισμένο έργο σε ένα ορισμένο χρόνο. Ας πούμε να σταματήσουν 10 άτομα και να κόψουν 3 κλήσεις μέσα σε 4 ώρες. Αν δεν το κάνουν πάει να πει ότι δεν δούλεψαν, δεν έπιασαν τους στόχους. Οπότε τι κάνεις: αρχίζεις δουλειά αμέσως και πιάνεις τους στόχους όσο πιο γρήγορα μπορείς, και μετά άντε γεια, ποιος νοιάζεται, εμείς πάμε για καφέ!!
Μπορεί να κάνω λάθος και να είμαι υπερβολικός αλλά έτσι νομίζω ότι δουλεύει το σύστημα μετά από 15 χρόνια κυκλοφορίας με μηχανάκι και μένοντας ουσιαστικά δίπλα σε μπλόκα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο!!!
Rally - Πεμ 31 Οκτ 2002, 00:22:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Μπορεί να κάνω λάθος και να είμαι υπερβολικός αλλά έτσι νομίζω ότι δουλεύει το σύστημα μετά από 15 χρόνια κυκλοφορίας με μηχανάκι και μένοντας ουσιαστικά δίπλα σε μπλόκα 24 ώρες το εικοσιτετράωρο!!!


γεγονος ειναι οτι τα πραγματα εχουν σφιξει πολυ γιατι καταλαβαν οτι κοβε κοβε κλεισεις και μην σβηνεις ειναι μια σημαντικη πηγη εσοδων.φυσικα αν παρανομησω να μου κοψεις κληση να πληρωσω αλλα θελω να βλεπω ομως και δρομους και θεσεις να παρκαρω και και και......
παντως το συστημα εχεις δικιο καπως ετσι δουλευει απλα να σημειωσω οτι σε καθε κληση που δινει ο αστυνομικος παιρνει bonus!!!μαλιστα κατι σαν πριμ παραγωγικοτητας!!!
Tomcat - Πεμ 31 Οκτ 2002, 02:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
Να προσθέσω στα παραπάνω μπλόκα :
- Πίσω από το Στάδιο Ειρήνης και φιλίας πριν τις καφετέριες (Ιguana κτλ) τις μικρές ώρες υπάρχει μονάδα αλκοτέστ.

Σχετικά με τα bonus που ανέφερε ο rally να αναφέρω ότι οι διατάξεις λένε : αν αστυνομικός σε υπηρεσία γράψει για παρανομία άλλον , εν ενεργεία αστυνομικό τότε παίρνει 1 μέρα τιμητική άδεια .Καλό κι αυτό
Nikel - Πεμ 31 Οκτ 2002, 03:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
Να προσθέσω στα παραπάνω μπλόκα :
-Λεωφ. Αθηνων (Νικαια) και ακριβως απεναντι απ'το γηπεδο του Ιωνικου (στην Πλατεια), στο ρευμα προς Κερατσινι-Περαμα, εχει τακτικο μπλοκο. Τωρα που ερχομουν ειχε παλι......
christhehealer - Πεμ 31 Οκτ 2002, 10:38:50
Θέμα δημοσίευσης:
Rally έγραψε:
γιατι καταλαβαν οτι κοβε κοβε κλεισεις και μην σβηνεις ειναι μια σημαντικη πηγη εσοδων.φυσικα αν παρανομησω να μου κοψεις κληση να πληρωσω αλλα θελω να βλεπω ομως και δρομους και θεσεις να παρκαρω και και και......


και και και .... 61.5 ευρώα πρωί-πρωί επειδή πάρκαρα απέντι από το Eφετείο.
Eυτυχώς που δεν μου το σήκωσαν.

Eγκαινιάστηκε και το 206. 2 κλήσεις έχω φάει στη ζωή μου και αυτές για παρκάρισμα κάτω από το σπίτι μου ρε π@#$%η!!!!!!!!!!!!!!! Evil Evil Evil
fpug - Πεμ 31 Οκτ 2002, 11:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
μπλοκο και στο τερμα Ελ.Βενιζελου ν.σμυρνη προς π.φαληρο αργα τα βραδυα.
teoman - Πεμ 31 Οκτ 2002, 17:52:07
Θέμα δημοσίευσης:
Λ. Βουλιαγμένης στο ύψος της Αλίμου (στην μεγάλη κατηφόρα),με όριο 80.Για να πηγαίνεις εκεί με 80 πρέπει να έχεις 2α στο κιβώτιο ή να πατάς φρένο και να ακούς τα μπινελίκια από τους πίσω...

Λ. Ποσειδώνος,έξω από το Δ. Αεροδρόμιο,με όριο 70.Για να πηγαίνεις εκεί με 70 πρέπει να έχεις παπί ή τρακτέρ αφού η ευθεία είναι τεράστια και με 3 λωρίδες...
DimiP - Πεμ 31 Οκτ 2002, 20:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Να προσθέσω στα παραπάνω μπλόκα :
-Λεωφ. Αθηνων (Νικαια) και ακριβως απεναντι απ'το γηπεδο του Ιωνικου (στην Πλατεια), στο ρευμα προς Κερατσινι-Περαμα, εχει τακτικο μπλοκο. Τωρα που ερχομουν ειχε παλι......


λεωφ. Αθηνων ε;;;
Τι ωραιος δρομος για τρεχαλα!!!!!! ε Nikel;
Slash - Πεμ 31 Οκτ 2002, 23:42:43
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν είχα έρθει στην Αθήνα για τον γάμο της ξαδέρφης μου πριν κανα μήνα και κατέβηκα στα Σπάτα παρατήρησα 2 πράγματα. Πρώτον το πολύ ωραίο πέταλο που έχει, παρατεταμένη αριστερή στροφή με μέτρια ορατότητα που σε προκαλεί να την πάρεις με τα 4. Δεύερο πράγμα ήταν στον δρόμο που ακολουθεί (δεν ξέρω πως λέγεται) το όριο ταχύτητας 80 (!!) χλμ/ω. Αν είναι δυνατόν. Σε αυτόν το δρόμο που το όριο έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 140, έχει όριο πιο κάτω και από το όριο του 1960. Δηλαδή κάνουν ένα ωραίο δρόμο, και βάζουν τέτοιο όριο, επειδή ξέρουν οτι θα το παράσεις, και θα σου στείλουν την κλήση σπίτι. Ο ταρίφας όμως δεν μασούσε, και ενώ όλοι πήγαιναν στο όριο μεσαία και δεξιά, αυτός έπιασε την αριστερή και 160 αβέρτα. Twisted evil
Miltellas - Παρ 01 Νοέ 2002, 02:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
Το έχω ξαναπεί αλλά επειδή είχε αρέσει θα το ξαναπώ...
Το Ελληνικό Κράτος είναι μία μεγάλη επιχείρηση, οι Δημόσιοι Υπάλληλοι είναι οι... υπάλληλοι και οι Έλληνες Πολίτες είναι οι πελάτες.

Το κακό εδώ είναι ότι το Κράτος έχει το μονοπώλιο...
kavaliotis - Τρι 04 Νοέ 2003, 12:38:22
Θέμα δημοσίευσης: Σημεία μπλόκων τροχαίας
Το παρακάτω κείμενο έχει γίνει αντιγραφή από άλλο φορουμ

ΑΤΤΙΚΗ

1) ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗΣ
2) ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΕΦ
3) ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΕΛΛΗΝΙΚΟ)
4) ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΙΜΠΑΣ) ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΑ
5) ΣΤΗ ΝΕΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΥΜΗΤΟΥ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ
6) ΣΤΟ ΣΕΙΡΙΟ ΠΡΟΣ ΛΑΜΙΑ
7) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΣΤΟ ?bo? ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΓΙΑ ΛΑΙΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΕΙΑΣ
9) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΡΚΙΖΑ
10) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΟΥΝΙΟ, ΜΕΤΑ ΤΟ ?S? ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΑ
11) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΟΥΝΙΟ ΣΤΟ ?GRAND RESORT? ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ
12) ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΑΡΩΝΙΔΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΛΥΚΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΕΙΑ (ΣΧΟΛΉ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ & HOTEL ΚΑΛΥΨΩ)
13) ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ «ΥΓΕΙΑ» ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΜΕΡΑ
14) ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΜΕ ΟΡΙΟ 50
15) ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ, ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΦΑΛΗΡΟΥ -Συγγρού - ρεύμα πρός Π.Φάληρο - ενέδρες τις πρωινές ώρες μόνο με ραντάρ χεριού. Λίγο μετά τον Αγ.Σώστη χαλαρώστε! Στήνονται συνήθως πρωί, μεσημέρι ή απόγευμα γύρω στα 100-200 μέτρα μετά τον Ιππόδρομο (ρεύμα προς Πειραιά πάντα). Δεν έχω δεί ποτέ περιπολικό, πάντοτε πολιτικό και πάντοτε κάποιος έξω με ραντάρ χειρός. Μπλόκα ακολουθούν είτε αν πάς ευθεία προς Πειραιά είτε αν στρίψεις δεξιά στη γέφυρα Καραϊσκάκη πρός Πειραιώς και ΔΕΝ υπάρχει διέξοδος, αφού σε σταματούν πριν τα στενά, μπαίνοντας πάντοτε στη μέση του δρόμου.
16) Κηφισσίας κάθοδος στο ύψος του ΑΒ Bασιλόπουλος

17) Κατεχάκη στο υψος του ΓΝΑ υπάρχουν φωτο-ραντάρ (συνήθως αργά)

18) Βουλιαγμένης στο ύψος του Αστ.Τμηματος Γλυφάδας συχνά-πυκνά στήνεται radar με τρίποδο. Συνήθως βραδυνές ώρες.

19) Λεωφόρος Α.Παπανδρέου (παραλιακή μπροστά από Ειρήνης & Φιλίας) ρεύμα πρός Πειραιά. Στήνετε περιπολικό με ανοιχτό το πορτμπαγκάζ και radar χειρός στο πίσω κάθισμα. Σας σταματάνε λίγο μετά την γέφυρα και στην στροφή πρός το στάδιο. Αν θέλετε την κάνετε πάνω από την γέφυρα (πρώτη στροφή δεξιά) πρός Πειραιώς.

20) Λ.Μεσοφείων κάθοδος πρός Εθν.’μυνα. Πρίν από την Αγ.Παρασκευή υπάρχουν τρία καινούργια fixed radar (όχι χειρός)!!

21) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα προς κέντρο, αεροδρόμιο, πρώτο φανάρι αεροδρομίου (έξοδος). Βράδια, στήνονται αμέσως μετά το φανάρι και εκτός του ραντάρ χειρός κάνουν και αλκοτέστ. Σε σταματούν επιτόπου.

22) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα πρός κέντρο, διασταύρωση αλίμου. Μετά το φανάρι, εμπρός από ένα νυχτερινό κέντρο. Σε σταματούν επιτόπου.

23) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα προς Γλυφάδα, Αγιος Κοσμάς. Στήνονται περίπου στην είσοδο του Αγίου Κοσμά και σε σταματούν πρίν την έξοδο προς παραλία αλλά και μετά από 100 μέτρα αν ξεφύγεις.

24) Πειραιώς, ρεύμα προς Πειραιά, Κηφισσός. Αμέσως μετά τον Κηφισσό, στήνονται στο στενάκι με ραντάρ, αλλά κάνουν και αλκοτέστ, όπως και έλεγχο.Δεν ξεφεύγεις λόγω στενότητος δρόμου. Συνήθως πρωί ή απύγευμα. Σε σταματούν επιτόπου.

25) Στη Λ.Κύμης, και στο ύψος μετά τη Σπύρου Λούη. Εκεί υπάρχει ραντάρ και σας σταματάνε παρακάτω που στενεύει ο δρόμος για την είσοδο στην Αττική Οδό. Επίσης σε εκείνο το μπλόκο κοιτάνε και γράφουν για ζώνες, κράνη, και προβολάκια!

26) Στη Λ.Λαυρίου με κατεύθυνση από Παιανία προς Σταυρό. Την στήνουν στη μεγάλη ευθεία με τις 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση (που έχει και τη μεγάλη νησίδα με τα δέντρα στη μέση) και συγκεκριμένα λίγο πριν το τέλος της ευθείας (όπου το βράδυ εύκολα κανείς μπορεί να έχει μαζέψει 140+km/h στο σημείο εκείνο) στο δεξί σας χέρι μέσα σε ένα εκθεσιακό κέντρο που έχει εκεί. Το σημείο εκείνο δεξιά είναι αρκετά σκοτεινό και προσφέρει αρκετά καλή κάλυψη. Εκεί τώρα τελευταία αράζει Xsara περιπολικό με ραντάρ χειρός. Αν σας πιάσει στρίψτε σε κάποια από τις επόμενες διασταυρώσεις και περιμένετε κάμποση ώρα (εγώ έτσι την είχα γλυτώσει ένα βράδυ). Μετά φυγέτε πάλι από τον κεντρικό δρόμο και θα δείτε ότι σε μια πλατεία διασταύρωση παρακάτω (στα Γλυκά Νερά στο ύψος της ΔΕΗ και του ΑΒ) που αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα, τους σταματάνε όλους. Εσας, αν έχει περάσει αρκετή ώρα από τότε που σας έπιασε το ραντάρ και έδωσαν το σήμα, ΔΕΝ θα σας σταματήσουν. Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο είναι το όριο στην ευθεία που την στήνουν με το ραντάρ...

27) Μόλις βγεις από την ΑΘήνα. Δηλ από τα πρώτα διόδια στις Αφίδνες μέχρι να περάσεις και τα 2α διόδια στο Σχηματάρι. Μόλις φτάσεις στην έξοδο για Οινόφυτα (πολύ μετά την Μαλακάσα και το Σείριο) πέσε στα 120km/h γιατί αν προσέξεις στο δεξί μέρος του δρόμου έχουν βάλει ταμπέλες για ύπαρξη ραντάρ!


ΕΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΤΡΩΝ


1) ΔΙΟΔΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
2) ΜΕΓΑΡΑ, ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟ
3) ΚΟΡΙΝΘΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Ν.Ε.Ο. ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
4) ΚΙΑΤΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ (MCDONALDS)
5) ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ KAI ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
6) ΔΙΑΚΟΦΤΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
7) ΑΙΓΙΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
ΔΙΟΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥΣ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟ
9) ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ
10) ΔΙΟΔΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
11) ΔΕΡΒΕΝΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
12) ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ- Στα Goodys αλλά και πιο πριν, λευκό συμβατικό με ραντάρ στέλνει σήμα και σε σταματούν στα διόδια της Πάτρας.
13) 11ο & 14ο χλμ ΑΘΗΝΩΝ-ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ
14) Στο ρεύμα Αθηνων-Κορίνθου απο το παλιο τμημα, αυτο που περναει απο τα Goodys και τη water fun, στην αντιπροσωπεια με τα φορτηγα υπάρχει συνήθως ρανταρ χειρος.
15) Πρός Λουτρακι, οχι απο τη γεφυρα, αλλά στον δρομο με τους ευκαλυπτους δεξια μετα απο ενα καδο την στεινει συνηθως ασφαλιτικο συμβατικο που δινει σημα και σε σταματανε μετα την στροφη σε μια αλανα.
16) Λουτρακι πρός Κόρινθο, και μετα την ανηφορα που εχει οριο 50 υπάρχει μπλόκο με ρανταρ χειρος στον 'Πιετρη', ενα μαγαζι με οπλα;;!!!
17) Μπλόκο με ραντάρ στο ρεύμα προς Πάτρα πριν τη διασταύρωση για Τρίπολη.
18) Διασταύρωση για Καλάβρυτα και στα δύο ρεύματα ανάλογα με τα κέφια τους.
19) Σπάνια στη διασταύρωση για Σελιανίτικα, λίγο μετά το Αίγιο.
20) Αίγιο, στην διασταύρωση για την είσοδο στην πόλη και στα δύο ρεύματα, συνήθως σε αυτό προς Αθήνα.


ΕΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ


1) ΣΤΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (ΔΙΟΔΙΑ)- Στην έξοδο για Οινόφυτα (στο τέλος μιας ανηφορικής ευθείας και ακολουθεί αριστερή στροφή) στο δεξί σας χέρι και μέσα από τη νησίδα που βγαίνει από τα Οινόφυτα (και έχει πολύ καλή κάλυψη από φυτά και δεν φαίνεται) είναι συνήθως αραγμένο ασημί Octavia ή γκρι σκούρο Xsara S/W ή Xsara περιπολικό και σας σημαδεύει. Στο σημείο εκείνο το όριο είναι 120 km. Προσοχή γιατί παρακάτω στα 2α διόδια του Σχηματηρίου την έχουν 'στημένη' και δεν γλυτώνει κανένας παραβάτης του ορίου.
- Αν δεν τους δείτε στο παραπάνω σημείο τότε σχεδόν πάντα είναι 500 μέτρα πριν τα 2α διόδια. Μόλις είσαστε στη μεγάλη ευθεία στο Σχηματάρι και περάσετε το εργοστάσιο της Bic, κόψτε στα 110-120km/h (μην παραξενευτείτε αν δείτε όλα τα αυτοκίνητα που συνοδοιπορούν μαζί σας να κάνουν το ίδιο) γιατί μόλις τελειώνουν οι μάντρες των εργοστασίων (τους παρέχουν πολύ καλή κάλυψη), και αρχίζει η κατηφόρα που οδηγεί στα διόδια, στο δεξί σας χέρι και μέσα από την μπαριέρα (στον επαρχιακό παράλληλο) δρόμο είναι αραγμένο συνήθως το ασημί Octavia ή κανονικό περιπολικό. Προσοχή γιατί αμέσως μετά είναι τα διόδια και ανεξάρτητα του σε ποια λωρίδα βρίσκεστε σας σταματάνε με την μία!
2) ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
3) ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ, ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟ ΣΕ ΠΑΡΚΙΝΓΚ
4) ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ Ευθεία παλεάς εθνικής - βιομηχανική περιοχή μετά την Λάρισα
5) ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΤΑ Διόδια Κατερίνης - Μπλόκο στην γέφυρα ποιό πρίν και σας σταματάνε στα διόδια
6) ΠΛΑΤΑΜΩΝΑΣ Ακριβώς μετά τον Πλαταμώνα και μέχρι τα διόδια της Λεπτοκαριάς στα parking υπάρχουν συνήθως "ενέδρες"
7) ΝΕΟΙ ΠΟΡΟΙ
Στην διαστάυρωση για Ν.Πόρους
-Μόλις φτάσετε στο Σείριο και περνάτε από κάτω προσοχή, γιατί έχω εντοπίσει αρκετές φορές στρουμφοχήματα (ακόμα και της ομάδας Σίγμα) και μετά σας καταδιώκουν και σας σταματάνε παρακάτω...!

-
ΧΑΛΚΙΔΑ

1) Μετά στον εσωτερικό -επαρχιακό δρόμο που οδηγεί στη Χαλκίδα, προσοχή στις ευθείες καθώς ναι μεν προσφέρονται για προσπέρασμα στα φορτηγά που σας έχουν πάει καροτσάκι και σας έχουν σπάσει τα νεύρα, αλλά στο τέλος της ευθείας είναι κάποιες φορές Xsara περιπολικό και έχει πολύ καλή ορατότητα (έχει πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο) και σταματάει όλους όσους έκαναν προσπέραση καθώς ο δρόμος έχει διπλή διαχωριστική! Τα 2 επικίνδυνα σημεία είναι η μεγάλη κατηφόρα που είναι το Καλοχώρι (αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία), και το δεύτερο είναι η μεγάλη ευθεία πριν τη διασταύρωση που στρίβει κανείς για Ριτσώνα (είναι πιο πριν μια διασταύρωση σχολείου και εκεί τη στήνουν). Σε αυτό το 2ο μπλόκο, εκεί που είναι το σχολείο ιδιαίτερη προσοχή καθώς έχει ΚΑΙ διπλή διαχωριστική ΚΑΙ το όριο ταχύτητας πέφτει στα 60km/h !
2) Μπλόκο στο πάρκινγκ που είναι στη μεγάλη κρεμαστή γέφυρα της Χαλκίδας.
3) Προσοχή στο δρόμο Χαλκίδα-Ν .Αρτάκη καθώς και Ν.Αρτάκη- Ψαχνά καθώς σε αρκετά σημεία έχει όριο 60km/h (με προειδοποιητικές ταμπέλες για ραντάρ) και είναι ανοιχτός δρόμος και όλοι πηγαίνουν με αρκετά παραπάνω χλμ. Ειδικά σε αυτοκίνητα με αθηναικά νούμερα δεν χαρίζονται! Προσοχή!


ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

1) ΣΤΗ ΛΕΙΒΑΔΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΥΣ
2) ΙΤΕΑ
3) ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΥΠΑΚΤΟ ΜΕ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΙΤΕΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ


ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
2) ΜΑΚΥΝΕΙΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
3) ΡΙΖΑ, ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΑΚΥΝΕΙΑ
4) ΚΑΤΩ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΓΑΥΡΟΛΙΜΝΗ)
5) ΓΕΦΥΡΑ ΕΥΗΝΟΥ
6) ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΙ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
7) ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙ, ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ
ΧΩΡΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗ, 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)
9) ΑΓΡΙΝΙΟ - Στον δρόμο προς Αμφιλοχία και στα δύο ρεύματα, λίγο μετά το χωριό Στράτος;..
10) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ
11) ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)


ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΣ

1) ΤΡΙΠΟΛΗ
-Στο τούνελ του Αρτεμισσίου και στα δύο ρεύματα, αλλά συνήθως μετά το τούνελ πρός Αθήνα
2) ΛΑΚΩΝΙΑ
-Σε διάφορα σημεία και ώρες στην μεγάλη ευθεία των Μολάων πρός Μονεμβασιά
3) ΣΠΑΡΤΗ - ΓΥΘΕΙΟ
Προσοχή στις μεγάλες ευθείες μετά την Σπάρτη και κατεύθυνση προς Γύθειο, όπου έχουν όρια 70-80 Km/h. Η καλύτερη λύση είναι να ακολουθείτε κάποιο ΚΤΕΛ ή όχημα (φορτηγό ή ΙΧ) με πινακίδες της περιοχής. Θα δείτε ότι ως δια μαγείας σε κάποια σημεία πάνε κομμάτια και κάποια στιγμή αρχίζουν αδικαιολόγητα (έτσι νομίζει κανείς αρχικά) να κόβουν ταχύτητα. Ο λόγος φυσικά είναι ότι στα σημεία εκείνα τη στήνουν με ραντάρ χειρός. Και μάλιστα είναι σταθμευμένοι στο αντίθετο ρεύμα (κατεύθυνση προς Αθήνα) και τους κρύβουν τα αντίθετα διερχόμενα αυτοκίνητα, και σας σημαδεύουν από πίσω (διαγώνια) καθώς περνάτε από το σημείο εκείνο!
4) ΠΑΤΡΑ ΣΤΗ διασταύρωση για βιομηχανική ζώνη Πάτρας
5) Στο ίδιο ύψος περίπου στο ρεύμα προς Πάτρα συμβατικό λευκό με ραντάρ που είναι στο αντίθετο ρεύμα, σε σταματούν κάτω από τη γέφυρα εκεί που φτιάχνουν το δρόμο.
6) Χωριό Αλισσός, στη διασταύρωση.
7) Διασταύρωση Βάρδας Ηλείας.
Διασταύρωση Αμαλιάδας.
9) Μετά τη διασταύρωση για Κυλλήνη.
10) Διασταύρωση για Χανάκια , μετά την κατηφόρα στην πρώτη στροφή δεξιά.
11) Τέλος ευθείας πριν τη διαστάύρωση για Κατάκολο.
12) Μετά την διασταύρωση του Πύργου προς Ολυμπία στην διασταύρωση για Κολλύρι.
13) Στα παραπάνω υπαρχει όριο 60, συνήθως σταματούν πάνω από 100( με έχουν σταματήσει με 103) και πολλές φορές μόνο για έλεγχο.
crazy206gs - Δευ 24 Νοέ 2003, 21:28:50
Θέμα δημοσίευσης: Re: Σημεία μπλόκων τροχαίας
kavaliotis έγραψε:



ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
2) ΜΑΚΥΝΕΙΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
3) ΡΙΖΑ, ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΑΚΥΝΕΙΑ
4) ΚΑΤΩ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΓΑΥΡΟΛΙΜΝΗ)
5) ΓΕΦΥΡΑ ΕΥΗΝΟΥ
6) ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΙ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
7) ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙ, ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ
ΧΩΡΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗ, 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)
9) ΑΓΡΙΝΙΟ - Στον δρόμο προς Αμφιλοχία και στα δύο ρεύματα, λίγο μετά το χωριό Στράτος;..
10) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ
11) ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)



Κάτσε βρε kavalioti,μεσα στην Άρτα που έχει ακριβώς ρε συ;; Question Question Question Question Εκτός και αν εννοείς εκτός Άρτας στο δρόμο για Ιωάννινα.
Miltellas - Τρι 25 Νοέ 2003, 01:13:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο Καβαλιωτομάκη! Καλή δουλειά! Wink
GIANNIS206 - Τρι 25 Νοέ 2003, 02:37:46
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει ήδη το τόπικ νομίζω!
kanelj - Τρι 25 Νοέ 2003, 04:32:51
Θέμα δημοσίευσης: Re: Σημεία μπλόκων τροχαίας
kavaliotis έγραψε:

1) Μετά στον εσωτερικό -επαρχιακό δρόμο που οδηγεί στη Χαλκίδα, προσοχή στις ευθείες καθώς ναι μεν προσφέρονται για προσπέρασμα στα φορτηγά που σας έχουν πάει καροτσάκι και σας έχουν σπάσει τα νεύρα, αλλά στο τέλος της ευθείας είναι κάποιες φορές Xsara περιπολικό και έχει πολύ καλή ορατότητα (έχει πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο) και σταματάει όλους όσους έκαναν προσπέραση καθώς ο δρόμος έχει διπλή διαχωριστική! Τα 2 επικίνδυνα σημεία είναι η μεγάλη κατηφόρα που είναι το Καλοχώρι (αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία), και το δεύτερο είναι η μεγάλη ευθεία πριν τη διασταύρωση που στρίβει κανείς για Ριτσώνα (είναι πιο πριν μια διασταύρωση σχολείου και εκεί τη στήνουν). Σε αυτό το 2ο μπλόκο, εκεί που είναι το σχολείο ιδιαίτερη προσοχή καθώς έχει ΚΑΙ διπλή διαχωριστική ΚΑΙ το όριο ταχύτητας πέφτει στα 60km/h !
2) Μπλόκο στο πάρκινγκ που είναι στη μεγάλη κρεμαστή γέφυρα της Χαλκίδας.
3) Προσοχή στο δρόμο Χαλκίδα-Ν .Αρτάκη καθώς και Ν.Αρτάκη- Ψαχνά καθώς σε αρκετά σημεία έχει όριο 60km/h (με προειδοποιητικές ταμπέλες για ραντάρ) και είναι ανοιχτός δρόμος και όλοι πηγαίνουν με αρκετά παραπάνω χλμ. Ειδικά σε αυτοκίνητα με αθηναικά νούμερα δεν χαρίζονται! Προσοχή!

(AAAAAAXXXXX ! ! ! !) Confused Confused Confused Confused

και τα 3 ειναι σωστα!!!!! Sad Sad Sad
Vasso - Τρι 25 Νοέ 2003, 09:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΠΡΑΒΟ στον ερευνητή ή ερευνητές που ασχολήθηκε στο να κάνει τέτοια μεγάλη έρευνα και να καταγράψει τις τοποθεσίες που κάνουν μπλόκα η αστυνομία Confused Confused
Χρειάστηκε πολυυυυυυύ υπομονή ...............
Nod Nod Nod Nod

Εμείς με τη σειρά μας ας είμαστε προσεκτικοί οδηγοί πάνω απ'όλα ώστε να μην δημιουργήσουμε προβλήματα σε μας τους ίδιους όπως και σε άλλους ..... Wink Wink Wink
kavaliotis - Τετ 26 Νοέ 2003, 21:31:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια δεν εκανα εγω αυτην την ερευνα οποτε μην ευχαριστειτε εμενα! Wink

Τα ευχαριστω να τα πειτε στον ανωνυμο ελληνα οδηγο που εχει πηξει απο τις χαζοκλησεις της αστυνομιας σε μερη που δεν υπαρχει προβλημα και ειναι καθαρα για εισπρακτικους σκοπους... Evil Evil Evil
Αντώνης - Τετ 26 Νοέ 2003, 23:04:12
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Παιδια δεν εκανα εγω αυτην την ερευνα οποτε μην ευχαριστειτε εμενα! Wink

Τα ευχαριστω να τα πειτε στον ανωνυμο ελληνα οδηγο που εχει πηξει απο τις χαζοκλησεις της αστυνομιας σε μερη που δεν υπαρχει προβλημα και ειναι καθαρα για εισπρακτικους σκοπους... Evil Evil Evil

παιδια πειτε τους οτι γραφουν και στο μεγαρο μουσικης Laughing Laughing
Αχ αχ με τον πονο μου γελαω Rolling eyes
TONY PAP - Παρ 11 Ιούν 2004, 08:22:55
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ (10/6 ΚΑΙ 11/6) ΣΤΡΟΥΜΦ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ.
ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ 50 !!!
smaraghi - Σαβ 12 Ιούν 2004, 08:23:00
Θέμα δημοσίευσης: μπλόκο
Προχθές είχα φρικτούς πόνους (κολικούς νεφρού) ήθελα να πάω στο γιατρό και ο γιός κοιμότανε δεν ήθελα να τον ξυπνήσω, κι αποφάσισα να πάω μόνη στο γιατρό. Πήγα καθώς γυρνούσα (δεν άντεχα τους πόνους), δεν φορούσα ζώνη και έτρεχα λίγο παραπάνω, βλέπω έναν να κάνει επιτόπου στροφή, δεν σταμάτησα για να κάνει όπισθεν και να έρθει στα ίσα του συνέχισα και ξαφνικά βλέπω τον μπάτσο να μου κάνει συνιάλοοοοοοο!!
Έρχεται με άγριο ύφος Evil Twisted evil
βγες έξω (δεν βγαίνω)
γιατί δεν σταμάτησες; αφού (λέω εγώ) τι αφού;
επιτρέπεται επιτόπου στροφή και μάλιστα σε στροφή; Δεν απάντησε νευρίασε περισσότερο.
Να σας πω έγω είμαι χάλια, θέλω να πάω σπίτι μου, έρχομαι από γιατρό (είχα και τα βιβλιάρια ασθενείας)
Evil τι να σε κάνω τώρα Question Crying or Very sad φύγε Laughing
την γλίτωσα Laughing αλλά και να με έγραφε δεν με ένοιαζε παραλίγο θα πήγαινα νοσοκομείο η κλήση θα με ένοιαζε Question ΄
Ερώτηση:
1. Επιτρέπεται επιτόπου στροφή
2. Η έγκυος φοράει ζώνη, αν όχι από πιο μήνα;
3. Με τους αερόσακους τη γίνεται αν είσαι ολίγον έγκυος;
Recifees - Σαβ 12 Ιούν 2004, 15:50:00
Θέμα δημοσίευσης: Re: μπλόκο
smaraghi έγραψε:

............Να σας πω έγω είμαι χάλια, θέλω να πάω σπίτι μου, έρχομαι από γιατρό (είχα και τα βιβλιάρια ασθενείας)
Evil τι να σε κάνω τώρα Question Crying or Very sad φύγε Laughing
την γλίτωσα Laughing αλλά και να με έγραφε δεν με ένοιαζε παραλίγο θα πήγαινα νοσοκομείο η κλήση θα με ένοιαζε Question ΄
Ερώτηση:
1. Επιτρέπεται επιτόπου στροφή
2. Η έγκυος φοράει ζώνη, αν όχι από πιο μήνα;
3. Με τους αερόσακους τη γίνεται αν είσαι ολίγον έγκυος;


Καταρχήν περαστικά σου Smile Smile


Η έγκυος ας αφήνει δεμένη τη ζώνη όλους τους μήνες και να μην ακούει κανέναν και τίποτα .Απλά να τοποθετεί την ζώνη χαμηλότερα στην κοιλιακή της χώρα και όχι επάνω στην κοιλία της Confused Evil το έχω δει και έχω φρίξει .

Πάντως κάποια έρευνα που να αναφέρεται σε επιπτώσεις ανοίγματος αερόσακου σε εγκυο γυναίκα ή κάποια οδηγία για επιπλέον μέτρα ασφαλείας δεν έχω δει ακόμα Confused Rolling eyes

επιτόπια κανονικά δε επιτρέπεται αλλά όταν είσαι μπάτσος όλα επιτρέπονται.
SnakeMJK - Σαβ 12 Ιούν 2004, 15:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
1. Επιτόπια στροφή επιτρέπεται ΠΑΝΤΟΥ, εκτός αν απαγορεύταια βεβαίως βεβαίως από το γνωστό σήμα ή έχει στη μέση του δρόμου μονοκόμματη λευκή λωρίδα.

2. Φοράει, απλά όπως είπε και ο gskarmou λίγο πιο χαμηλά.

3. Δεν ξέρω...
DRAKE - Τρι 15 Ιούν 2004, 21:20:22
Θέμα δημοσίευσης:
Οι αερόσακοι και του οδηγού και του συνοδηγού έχουν σχεδιαστεί έτσι ώστε να προσφέρουν την μέγιστη προστασία στο κεφάλι. Δεν επηρεάζουν καθόλου την κοιλιά. Όσο για τη ζώνη ασφαλείας δεν υπάρχει πρόβλημα αρκεί να μην είναι μικρό το ύψος της γυναίκας (κάτω από 1.50μ) όπου δεν είναι υποχρεωμένη να φοράει ζώνη. Νομίζω το συγκεκριμένο το γράφει και ο ΚΟΚ.
teoman - Τετ 16 Ιούν 2004, 08:56:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: μπλόκο
smaraghi έγραψε:

2. Η έγκυος φοράει ζώνη, αν όχι από πιο μήνα;


Άρθρο 12 παράγραφος 5:
Η χρήση των ζωνών ασφαλείας είναι υποχρεωτική τόσο για τους οδηγούς, όσο και για τους επιβάτες των οχημάτων. Της υποχρέωσης αυτής εξαιρούνται οι οδηγοί επιβατηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, όταν οδηγούν αυτά εντός της περιμετρικής τους ζώνης, τα άτομα με παθήσεις για τα οποία δεν ενδείκνυται η χρήση της ζώνης, όταν τούτο αποδεικνύεται από πιστοποιητικό κρατικού νοσοκομείου, οι έγγυες γυναίκες, όταν είναι εφοδιασμένες με σχετικό ιατρικό πιστοποιητικό που αναγράφει και την ημερομηνία λήξης, τα άτομα που το ανάστημά τους είναι κάτω από 1.50 μ., ως και οι οδηγοί οχημάτων που κάνουν συνεχείς στάσεις, όπως ταχυδρομικοί διανομείς κ.λ.π.
TONY PAP - Τετ 16 Ιούν 2004, 09:18:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑ KAI ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΦΛΟΙΣΒΟ (ΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΣ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ (14/6 ΚΑΙ 16/6) ΣΤΡΟΥΜΦ ΜΕ ΒΑΝ ΓΙΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ.

Επειδή περνάω απο εκει θα σας ενημερώνω για το μπλοκο που έχει!


Επίσης στην Εθνική στην Αχαία μπλόκο με πιστόλι (όριο 80) στην ανηφόρα ή στην κατηφόρα για είσοδο ή εξοδο στο Διακοφτό. Επίσης πρόσεξα ότι και στην παλιά Εθνική Πατρών - Αθηνών έχουν βάλει νέες πινακίδες για έλεγχο ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα ώστε να μας γράφουν άνετα με τα μπλόκα (όριο 50-70).
volvos - Τετ 16 Ιούν 2004, 10:35:01
Θέμα δημοσίευσης:
μπλοκο για καυσαερια εχει σχεδον παντα και στην ερυθραια στη συνεχεια της κηφισιας πριν φαναρια με χαρ.τρικουπη στο ανεβασμα
smaraghi - Τετ 16 Ιούν 2004, 19:43:24
Θέμα δημοσίευσης:
Είμουν δηλαδή τυχερή που δεν με έγραψε;
Επιτόπια στροφή σε στροφή;
teoman έγραψε:
Άρθρο 12 παράγραφος 5:
Η χρήση των ζωνών ασφαλείας είναι υποχρεωτική τόσο για τους οδηγούς, όσο και για τους επιβάτες των οχημάτων. Της υποχρέωσης αυτής εξαιρούνται οι οδηγοί επιβατηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, όταν οδηγούν αυτά εντός της περιμετρικής τους ζώνης, τα άτομα με παθήσεις για τα οποία δεν ενδείκνυται η χρήση της ζώνης, όταν τούτο αποδεικνύεται από πιστοποιητικό κρατικού νοσοκομείου, οι έγγυες γυναίκες, όταν είναι εφοδιασμένες με σχετικό ιατρικό πιστοποιητικό που αναγράφει και την ημερομηνία λήξης, τα άτομα που το ανάστημά τους είναι κάτω από 1.50 μ., ως και οι οδηγοί οχημάτων που κάνουν συνεχείς στάσεις, όπως ταχυδρομικοί διανομείς κ.λ.π.

Το χαρτί τι το θέλουν εάν φαίνεται η εγκυμοσύνη Turn-l
ημερομηνία λήξης Question ΄ Σε τι κατηγορία προϊόντων υπάγεται;
εάν θυμάμαι καλά όταν μου παρέδοσαν το 206 αυτός που με ψευτοενημέρωσε μου είπε ότι
κλείνουμε τον αερόσακο του συνοδηγούν εάν είναι έγκυος!
Ευχαριστώ Thumb right για την ενημέρωση θα το ψάξω περισσότερο Study !
smaraghi - Τετ 16 Ιούν 2004, 19:51:38
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες που έβλεπα t.v. άκουσα στο δελτίο ειδήσεων για τα μπλόκα.
Υπάρχει στο Internet ιστοσελίδα με αναλυτική ενημέρωση γι αυτά,
θεσσαλονίκη, Αθήνα, κτλ., και με αριθμούς κυκλοφορίας!
Πρέπει να προσέχουμε τα μπλόκα για να μην φάνε κλήση
αλλά με την ζωή μας τι γίνεται Onfire
TONY PAP - Πεμ 17 Ιούν 2004, 08:03:09
Θέμα δημοσίευσης:
Στο Ολυμπιακό δίκτυο της Αττικής θα υπάρχουν 52 ραντάρ , 50 αλκοολόμετρα, 20 θορυβόμετρα, 546 κάμερες παρακολούθησης !!

Οπότε σίγουρα θα είμαστε αναγκασμένοι να είμαστε νομοταγείς.

Τώρα ότι υπάρχουν γελία όρια των 30, 40 και 50 χιλιομέτρων το 2004 σε Λεωφόρους και Εθνικές Οδούς τι να πεί κανείς. ΗΜΑΡΤΟΝ !

Πάντως για τα καυσαέρια γ@μ@ το κέρατο μου με όλα τα σαράβαλα 15ετίας και βάλε που κυκλοφορούν στην Αθήνα συν αρύθμιστα ταξί,φορτηγά και μηχανάκια που μας φλομώνουν και εμείς τα αναπνέουμε.
ΟΥΣΤ ΡΕ ΒΡΩΜΥΛΟΙ Evil
TONY PAP - Τρι 22 Ιούν 2004, 11:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ (10/6 ΚΑΙ 11/6) ΣΤΡΟΥΜΦ ΜΕ ΠΙΣΤΟΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ.
ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ 50 !!!


O laser gun στρουμφ ηταν σημερα το πρωι παλι εκει !
Vasso - Τρι 22 Ιούν 2004, 12:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
για τα καυσαέρια καλά κάνουν και σταματάνε τα αυτοκίνητα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εμένα μου σπάνε τα νεύρα όταν βλέπω τα φουγάρα να βγάζουν τη μαυρίλα ......
απορώ πως κυκλοφορούν !!!!!!
Evil Evil Evil
PHSYBORG - Τρι 22 Ιούν 2004, 12:11:26
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω εχω δει ΑΠΕΙΡΑ ΦΟΥΓΑΡΑ να βγαζουν μαυριλα αλλα ποτε δεν εχω δει να σταματανε κ να γραφουν αυτα !
Αντιθετως εχω δει να γραφουν για ταχυτητα σε γελια ορια κ σημεια κ για θορυβο απο τις εξατμισεις κ προβολεις ομιχλης !
crusader - Τρι 22 Ιούν 2004, 13:04:14
Θέμα δημοσίευσης:
Στην πλατεία "Χρυσοστόμου Σμύρνης" στη Νέα Σμύρνη (δίπλα στη Συγγρού) είναι σχεδόν κάθε απόγευμα στημένα τα στρούμφ, τουλάχιστον γυρω στις 17:30 - 18:00 που περνάω από εκεί.
Από ότι έχω δει γράφουν κυρίως για ζώνες - κράνη (μηχανάκια)
crusader - Τρι 22 Ιούν 2004, 13:42:45
Θέμα δημοσίευσης:
Λίστα με τα μπλόκα της Αστυνομίας σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και τις κύριες οδικές αρτηρίες της Ελλάδας

http://www.remalia.com/ar8ra/mploka.htm

Δεν γνωρίζω αν ισχύουν όλα τα σημεία που αναφέρονται στη λίστα και κατά πόσο είναι ενημερωμένη αλλά καλό είναι να ρίξουμε μια ματιά Wink
PHSYBORG - Τρι 22 Ιούν 2004, 13:56:14
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Στην πλατεία "Χρυσοστόμου Σμύρνης" στη Νέα Σμύρνη (δίπλα στη Συγγρού) είναι σχεδόν κάθε απόγευμα στημένα τα στρούμφ, τουλάχιστον γυρω στις 17:30 - 18:00 που περνάω από εκεί.
Από ότι έχω δει γράφουν κυρίως για ζώνες - κράνη (μηχανάκια)


Aυτο που λεω κ εγω!
Καθαρα εισπρακτικα το βλεπουν το θεμα !
Ntinos - Τρι 22 Ιούν 2004, 14:40:54
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Λίστα με τα μπλόκα της Αστυνομίας σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και τις κύριες οδικές αρτηρίες της Ελλάδας

http://www.remalia.com/ar8ra/mploka.htm

Δεν γνωρίζω αν ισχύουν όλα τα σημεία που αναφέρονται στη λίστα και κατά πόσο είναι ενημερωμένη αλλά καλό είναι να ρίξουμε μια ματιά Wink


πολυ καλη λιστα.δινει ομως κατι συμβουλες για γελια.κατσε λεει πισω απο το Κτελ γιατι ξερει που ειναι τα ρανταρ.Καλα κρασια.Θα κατσω να ρουφαω ολη τη βρωμα πισω απο τον καθε χαροδηγο Κτελ για να παω ταξιδι.Ας με γραψουν καλητερα απτο να κινδυνευει η ζωη μου.
Η καλητερη λυση ειναι ΜΙΑ.Αφου καμερες δεν υπαρχουν (αρκετες)ακομα να σε τσιμπησουν νυχτα στην εθνικη,ταξιδευεις μετα τις δωδεκα-μια το βραδι και τελος.Μπορει να ειναι λιγο κουραστηκο αλλα και τους ΧΑΡΟΥΣ αποφευγεις με Ι.Χ που βγηκαν παγανια και τα ΜΜΜ και τα στρουμφ που κοιμουνται τον υπνο του δικαιου.Μπορει να γκρινιαζει το ετερον σου ημισι λιγακι για την ωρα και γιατι θα χαλασει το δερμα της, και και και αλλα το πολυ πολυ της ριχνεις και ενα υπνωτικο και την βαζεις στο πισω καθισμα (αν ειναι μουχλα) Twisted evil

Επισης στην Ελλαδα γινεται κατι πρωτοφανες σε ολοκληρη την Ευρωπη και βεβαια ειναι παρανομο.Εχουμε καμερες διχως να υπαρχει ταμπελα κοντα στο σημειο που ειναι η καμερα και διχως προειδοποιητικη διαγραμιση στο δρομο.Οι καμερες επειδη υπαρχει μια ρημαδα εταιρεια προστασιας προσωπικων δεδομενων (που στην Ελλαδα δεν ξερουμε τι σημαινει καν) λειτουργουν σαν οργανο για να μειωθει η ταχυτητα των οχηματων σενα συγκεκριμενο σημειο και οχι για να υπαρχουν κρυμενες και οι οδηγοι να φοβουνται και να τηρουν τα ορια.Στις Ευρωπαικες χωρες οταν ενα σημειο θεωρηθει υψηλου κινδυνου τοτε τοποθετειται καμερα για να ελατωσουν τα οχηματα την ταχυτητα τους τα οποια προειδοποιουνται πριν για την υπαρξη της.
Και κατι ακομα.Τα φιλμ απο τις καμερες αυτες στοιχιζουν πολλα και πρεπει να υπαρχει υπηρεσια που τα γεμιζει τακτικα,πραγμα που ακομα και στην Αγγλια ειναι δυσκολο οποτε αν σκεφτει κανεις την οργανωση της Ελληνικης αστυνομιας πρεπει να εισαι πολυ γκαντεμης για να σου ερθει φωτογραφια σπιτι Very happy
TONY PAP - Τρι 22 Ιούν 2004, 15:56:06
Θέμα δημοσίευσης:
Συνηθως προκειται για φορητο συστημα με ρανταρ και φωτογραφικη μηχανη και οχι για μονιμα εγκαταστημενο τουλαχιστον στην Αθηνα με εξαιρεση τις φωτοκαμερες στους λεωφοριοδρομους.
Baphomet - Τρι 22 Ιούν 2004, 18:56:48
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
Συνηθως προκειται για φορητο συστημα με ρανταρ και φωτογραφικη μηχανη και οχι για μονιμα εγκαταστημενο τουλαχιστον στην Αθηνα με εξαιρεση τις φωτοκαμερες στους λεωφοριοδρομους.


οι οποίες δεν δουλεύουν εδω και αρκετές εβδομάδες... Wink
Ghost Dog - Τρι 22 Ιούν 2004, 20:01:35
Θέμα δημοσίευσης:
πΕτΡοS έγραψε:
TONY PAP έγραψε:
Συνηθως προκειται για φορητο συστημα με ρανταρ και φωτογραφικη μηχανη και οχι για μονιμα εγκαταστημενο τουλαχιστον στην Αθηνα με εξαιρεση τις φωτοκαμερες στους λεωφοριοδρομους.


οι οποίες δεν δουλεύουν εδω και αρκετές εβδομάδες... Wink

ΩΩΠΑΑ!! Shocked Shocked Ενδιφερον. Αληθεια, πως και αυτη η ευχαριστη εκπληξη;;;; Very happy
volvos - Τρι 22 Ιούν 2004, 21:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
απο το φορυμ του tfrc.............................
εννοειται οτι πολλα ειναι φαντασιωσεις διαφορων αλλα αν προσεξετε τις πινακιδες πολλα εχουν τα ιδια αρχικα!!!!!!!!!!!!! Wink


Μπατσοι με πολιτικα-πινακιδες



Ειδα στην Δαφνη:FORD MAVERICK ΖΗΡ-7883 ΚΑΙ CITROEN JUMBER ΥΗΗ-7927 κλουβιτσα για να μαζεβει τουσ Πακιστανους απο το ΜΕΤΡΟ


epidi eisaste orgia kathisa kai ta taxsinomisa

- ΖΖΖ-6818 Λευκό Octavia
- ZZZ 6829 Πρασινο XSARA STATION
- ZZZ 5306 GRAND CHEROKEE
- ΖΖΗ_ _ _ _ Fiat Ducato (το φορτηγάκι) όμοιο με αυτά που διαθέτει η αντιτρομοκρατική
- ZHH _ _ _ _ Honda CRV(η καινουργια εκδοση) σκουρο χρωμα
- ΖΗΡ-78 -14 ή 24 Opel τζιπακι χροματος ασημι
- ΖΗΜ-1785 Ασπρο οκταβια 1,8Τ
- ZHO-9999 Mavro Grand Cherokee V8 (to neo modelo) me fime tzamia htan diplo parkarismeno k hxe faro sto tablo eksw apo ton omilo ths Vouliagmenhs ..
- ΖΗΡ 7855 Xsara station new λευκο
- ΖΗΡ-7861 Ford Maverik σε σκούρο χρώμα (μπλε ή
- ZHP-7864 asimi h xrusafi Nissan X-trail
- ΖΗΡ 7873 Μπλέ Ford Maverick
μαύρο)
- ΖΗΡ-7883 FORD MAVERICK
- ΖΜΑ-7452 Ασφαλίτικο μπλε xsara
- ΖΜΑ-7452 Μπλε xsara
- ΖΜΑ-7926 ΜΑΥΡΟ XSARA
- ZMA 7940 octavia 20v asimi
- ΖΜΙ 3288 OPEL VECTRA C

- KPH-9636 Mple Octavia etheathi stin Korinthia me to sima tis astinomias stis portes mono.

- YEX:5291 xsara mauvro facelift station wagon
- YZY-8574 KIA SEPHIA(νομιζω) ασημι

- ΥΗΗ-7927 CITROEN JUMBER
- ΥΗΤ 7022:Citroen Xsara λευκο-το καινουριο-
- ΥΚΖ 7356 Mercedes μπλε σκουρο με αριθμο
- ΥΜΙ _ _ _ _ ashmi skoupo A4 1,8T me pinakida
- YMY 1230 toyota corolla aspro sw
- ΥΜΜ ?806 Λευκό XSARA STATION
- ΥΡΚ-3394 Μαύρο Ηοnda Civic sedan μοντ.'00
- ΥΡΚ 3408 Kia Sephia sedan ασημι-καφε
- ΥΡΚ 9392:Skoda Octavia 1.4 ή 1.6 λευκο
- YYT 702 λευκο xSara
- ΥΧΡ 3_ _ _ mple skoda octavia me fime kai pinakida

- ΧΗΡ-7318: Nissan X-Trail μαύρο

- BN - 2764 (italika noumera ) grand cherokee mauro



- Σκούρο Μπλέ καινούργιο Elantra με φάρο στο ταμπλό
- κόκκινο Lantra J2
- saxo vts sport (αυτο με τισ σιδερενιες ασπρες 14αρες) πρασινο με πινακιδα που αρχιζει απο Ζ.....
- 106 rallye/gti μαυρο με φιμε χαμηλωμενο
- civic 92-95 ασπρο με πισω φωτα lexus
- Xsara skouro ble
- Ασιμί Xsara Station
- Land Rover Freelander blue skouro pinakides
- Nissan Cherry 5d μοντέλο '89-'90 (το τελευταίο πριν βγει το στρογγυλεμένο Sunny).
- άσπρο 5d Renault Clio Ι !
- kainouria SL500 kai xanthia kai ta duo maura.
- AUDI S3 - MALLON MAYRO -ME KARUMPALO....
- nissan almera prasini me maurous profilaktires

- CBR-1100 χρυσαφι με ξενες πινακιδες κοκκινες

- ena taxsi (to odigai ena mousatos malias)
- KIA SEPHIA (νομιζω) ασημι YZY-8574.


ouffffffffff teliosa ante kai xsestrabothiteeee

p.s osoi exete kai alla noumera sibliroste ta sto diko mou
volvos - Τρι 22 Ιούν 2004, 22:01:43
Θέμα δημοσίευσης:
και το καλυτερο... παλι απο το ιδιο φορουμ
τα περισσοτερα σημεια θα δειτε οτι σας ειναι γνωστα Exclamation Exclamation Exclamation


ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΗΝΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ...ΤΣΕΟΙ!
Posted on Friday, October 31 @ 18:15:08 GMT by Vagelis-Puma


Blackman writes "Μία πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα που μας ενδιαφέρει όλους.Μάθετε που μας την στήνουν...(post by sado)

ΑΤΤΙΚΗ
1) ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗΣ
2) ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΣΕΦ
3) ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΠΡΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΕΛΛΗΝΙΚΟ)
4) ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ (ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΙΜΠΑΣ) ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΑ
5) ΣΤΗ ΝΕΑ ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΥΜΗΤΟΥ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΚΑΤΕΧΑΚΗ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΠΑΠΑΓΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ
6) ΣΤΟ ΣΕΙΡΙΟ ΠΡΟΣ ΛΑΜΙΑ
7) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΣΤΟ “bo” ΠΡΟΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΓΙΑ ΛΑΙΜΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΥΘΕΙΑΣ
9) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΜΕΤΑ ΤΑ ΛΙΜΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΒΑΡΚΙΖΑ
10) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΟΥΝΙΟ, ΜΕΤΑ ΤΟ “S” ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΑ
11) ΠΑΡΑΛΙΑΚΗ ΓΙΑ ΣΟΥΝΙΟ ΣΤΟ “GRAND RESORT” ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ
12) ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΑΡΩΝΙΔΑ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΑΛΥΚΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΕΙΑ (ΣΧΟΛΉ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ & HOTEL ΚΑΛΥΨΩ)
13) ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ «ΥΓΕΙΑ» ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΜΕΡΑ
14) ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΜΕ ΟΡΙΟ 50
15) ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ, ΣΤΟ ΔΕΛΤΑ ΦΑΛΗΡΟΥ -Συγγρού - ρεύμα πρός Π.Φάληρο - ενέδρες τις πρωινές ώρες μόνο με ραντάρ χεριού. Λίγο μετά τον Αγ.Σώστη χαλαρώστε! Στήνονται συνήθως πρωί, μεσημέρι ή απόγευμα γύρω στα 100-200 μέτρα μετά τον Ιππόδρομο (ρεύμα προς Πειραιά πάντα). Δεν έχω δεί ποτέ περιπολικό, πάντοτε πολιτικό και πάντοτε κάποιος έξω με ραντάρ χειρός. Μπλόκα ακολουθούν είτε αν πάς ευθεία προς Πειραιά είτε αν στρίψεις δεξιά στη γέφυρα Καραϊσκάκη πρός Πειραιώς και ΔΕΝ υπάρχει διέξοδος, αφού σε σταματούν πριν τα στενά, μπαίνοντας πάντοτε στη μέση του δρόμου.
16) Κηφισσίας κάθοδος στο ύψος του ΑΒ Bασιλόπουλος

17) Κατεχάκη στο υψος του ΓΝΑ υπάρχουν φωτο-ραντάρ (συνήθως αργά)

1 Βουλιαγμένης στο ύψος του Αστ.Τμηματος Γλυφάδας συχνά-πυκνά στήνεται radar με τρίποδο. Συνήθως βραδυνές ώρες.

19) Λεωφόρος Α.Παπανδρέου (παραλιακή μπροστά από Ειρήνης & Φιλίας) ρεύμα πρός Πειραιά. Στήνετε περιπολικό με ανοιχτό το πορτμπαγκάζ και radar χειρός στο πίσω κάθισμα. Σας σταματάνε λίγο μετά την γέφυρα και στην στροφή πρός το στάδιο. Αν θέλετε την κάνετε πάνω από την γέφυρα (πρώτη στροφή δεξιά) πρός Πειραιώς.

20) Λ.Μεσοφείων κάθοδος πρός Εθν.&para;μυνα. Πρίν από την Αγ.Παρασκευή υπάρχουν τρία καινούργια fixed radar (όχι χειρός)!!

21) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα προς κέντρο, αεροδρόμιο, πρώτο φανάρι αεροδρομίου (έξοδος). Βράδια, στήνονται αμέσως μετά το φανάρι και εκτός του ραντάρ χειρός κάνουν και αλκοτέστ. Σε σταματούν επιτόπου.

22) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα πρός κέντρο, διασταύρωση αλίμου. Μετά το φανάρι, εμπρός από ένα νυχτερινό κέντρο. Σε σταματούν επιτόπου.

23) Παραλιακή λεωφόρος, ρεύμα προς Γλυφάδα, Αγιος Κοσμάς. Στήνονται περίπου στην είσοδο του Αγίου Κοσμά και σε σταματούν πρίν την έξοδο προς παραλία αλλά και μετά από 100 μέτρα αν ξεφύγεις.

24) Πειραιώς, ρεύμα προς Πειραιά, Κηφισσός. Αμέσως μετά τον Κηφισσό, στήνονται στο στενάκι με ραντάρ, αλλά κάνουν και αλκοτέστ, όπως και έλεγχο.Δεν ξεφεύγεις λόγω στενότητος δρόμου. Συνήθως πρωί ή απύγευμα. Σε σταματούν επιτόπου.

25) Στη Λ.Κύμης, και στο ύψος μετά τη Σπύρου Λούη. Εκεί υπάρχει ραντάρ και σας σταματάνε παρακάτω που στενεύει ο δρόμος για την είσοδο στην Αττική Οδό. Επίσης σε εκείνο το μπλόκο κοιτάνε και γράφουν για ζώνες, κράνη, και προβολάκια!

26) Στη Λ.Λαυρίου με κατεύθυνση από Παιανία προς Σταυρό. Την στήνουν στη μεγάλη ευθεία με τις 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση (που έχει και τη μεγάλη νησίδα με τα δέντρα στη μέση) και συγκεκριμένα λίγο πριν το τέλος της ευθείας (όπου το βράδυ εύκολα κανείς μπορεί να έχει μαζέψει 140+km/h στο σημείο εκείνο) στο δεξί σας χέρι μέσα σε ένα εκθεσιακό κέντρο που έχει εκεί. Το σημείο εκείνο δεξιά είναι αρκετά σκοτεινό και προσφέρει αρκετά καλή κάλυψη. Εκεί τώρα τελευταία αράζει Xsara περιπολικό με ραντάρ χειρός. Αν σας πιάσει στρίψτε σε κάποια από τις επόμενες διασταυρώσεις και περιμένετε κάμποση ώρα (εγώ έτσι την είχα γλυτώσει ένα βράδυ). Μετά φυγέτε πάλι από τον κεντρικό δρόμο και θα δείτε ότι σε μια πλατεία διασταύρωση παρακάτω (στα Γλυκά Νερά στο ύψος της ΔΕΗ και του ΑΒ) που αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα, τους σταματάνε όλους. Εσας, αν έχει περάσει αρκετή ώρα από τότε που σας έπιασε το ραντάρ και έδωσαν το σήμα, ΔΕΝ θα σας σταματήσουν. Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ πόσο είναι το όριο στην ευθεία που την στήνουν με το ραντάρ...

27) Μόλις βγεις από την ΑΘήνα. Δηλ από τα πρώτα διόδια στις Αφίδνες μέχρι να περάσεις και τα 2α διόδια στο Σχηματάρι. Μόλις φτάσεις στην έξοδο για Οινόφυτα (πολύ μετά την Μαλακάσα και το Σείριο) πέσε στα 120km/h γιατί αν προσέξεις στο δεξί μέρος του δρόμου έχουν βάλει ταμπέλες για ύπαρξη ραντάρ!




ΕΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΑΤΡΩΝ
1) ΔΙΟΔΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
2) ΜΕΓΑΡΑ, ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟ
3) ΚΟΡΙΝΘΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Ν.Ε.Ο. ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
4) ΚΙΑΤΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ (MCDONALDS)
5) ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ KAI ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
6) ΔΙΑΚΟΦΤΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
7) ΑΙΓΙΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
ΔΙΟΔΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΘΕΟΔΩΡΟΥΣ ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟ
9) ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ
10) ΔΙΟΔΙΑ ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
11) ΔΕΡΒΕΝΙ ΠΡΟΣ ΠΑΤΡΑ
12) ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ- Στα Goodys αλλά και πιο πριν, λευκό συμβατικό με ραντάρ στέλνει σήμα και σε σταματούν στα διόδια της Πάτρας.
13) 11ο & 14ο χλμ ΑΘΗΝΩΝ-ΚΟΡΙΝΘΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΡΕΥΜΑΤΑ
14) Στο ρεύμα Αθηνων-Κορίνθου απο το παλιο τμημα, αυτο που περναει απο τα Goodys και τη water fun, στην αντιπροσωπεια με τα φορτηγα υπάρχει συνήθως ρανταρ χειρος.
15) Πρός Λουτρακι, οχι απο τη γεφυρα, αλλά στον δρομο με τους ευκαλυπτους δεξια μετα απο ενα καδο την στεινει συνηθως ασφαλιτικο συμβατικο που δινει σημα και σε σταματανε μετα την στροφη σε μια αλανα.
16) Λουτρακι πρός Κόρινθο, και μετα την ανηφορα που εχει οριο 50 υπάρχει μπλόκο με ρανταρ χειρος στον 'Πιετρη', ενα μαγαζι με οπλα;;!!!
17) Μπλόκο με ραντάρ στο ρεύμα προς Πάτρα πριν τη διασταύρωση για Τρίπολη.
1 Διασταύρωση για Καλάβρυτα και στα δύο ρεύματα ανάλογα με τα κέφια τους.
19) Σπάνια στη διασταύρωση για Σελιανίτικα, λίγο μετά το Αίγιο.
20) Αίγιο, στην διασταύρωση για την είσοδο στην πόλη και στα δύο ρεύματα, συνήθως σε αυτό προς Αθήνα.


ΕΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
1) ΣΤΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ (ΔΙΟΔΙΑ)- Στην έξοδο για Οινόφυτα (στο τέλος μιας ανηφορικής ευθείας και ακολουθεί αριστερή στροφή) στο δεξί σας χέρι και μέσα από τη νησίδα που βγαίνει από τα Οινόφυτα (και έχει πολύ καλή κάλυψη από φυτά και δεν φαίνεται) είναι συνήθως αραγμένο ασημί Octavia ή γκρι σκούρο Xsara S/W ή Xsara περιπολικό και σας σημαδεύει. Στο σημείο εκείνο το όριο είναι 120 km. Προσοχή γιατί παρακάτω στα 2α διόδια του Σχηματηρίου την έχουν 'στημένη' και δεν γλυτώνει κανένας παραβάτης του ορίου.
- Αν δεν τους δείτε στο παραπάνω σημείο τότε σχεδόν πάντα είναι 500 μέτρα πριν τα 2α διόδια. Μόλις είσαστε στη μεγάλη ευθεία στο Σχηματάρι και περάσετε το εργοστάσιο της Bic, κόψτε στα 110-120km/h (μην παραξενευτείτε αν δείτε όλα τα αυτοκίνητα που συνοδοιπορούν μαζί σας να κάνουν το ίδιο) γιατί μόλις τελειώνουν οι μάντρες των εργοστασίων (τους παρέχουν πολύ καλή κάλυψη), και αρχίζει η κατηφόρα που οδηγεί στα διόδια, στο δεξί σας χέρι και μέσα από την μπαριέρα (στον επαρχιακό παράλληλο) δρόμο είναι αραγμένο συνήθως το ασημί Octavia ή κανονικό περιπολικό. Προσοχή γιατί αμέσως μετά είναι τα διόδια και ανεξάρτητα του σε ποια λωρίδα βρίσκεστε σας σταματάνε με την μία!
2) ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ
3) ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΜΙΑΣ, ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΑΡΑΒΟΜΥΛΟ ΣΕ ΠΑΡΚΙΝΓΚ
4) ΛΑΡΙΣΑ ΣΤΗΝ Ευθεία παλεάς εθνικής - βιομηχανική περιοχή μετά την Λάρισα
5) ΚΑΤΕΡΙΝΗ ΣΤΑ Διόδια Κατερίνης - Μπλόκο στην γέφυρα ποιό πρίν και σας σταματάνε στα διόδια
6) ΠΛΑΤΑΜΩΝΑΣ Ακριβώς μετά τον Πλαταμώνα και μέχρι τα διόδια της Λεπτοκαριάς στα parking υπάρχουν συνήθως "ενέδρες"
7) ΝΕΟΙ ΠΟΡΟΙ
Στην διαστάυρωση για Ν.Πόρους
-Μόλις φτάσετε στο Σείριο και περνάτε από κάτω προσοχή, γιατί έχω εντοπίσει αρκετές φορές στρουμφοχήματα (ακόμα και της ομάδας Σίγμα) και μετά σας καταδιώκουν και σας σταματάνε παρακάτω...!

-
ΧΑΛΚΙΔΑ

1) Μετά στον εσωτερικό -επαρχιακό δρόμο που οδηγεί στη Χαλκίδα, προσοχή στις ευθείες καθώς ναι μεν προσφέρονται για προσπέρασμα στα φορτηγά που σας έχουν πάει καροτσάκι και σας έχουν σπάσει τα νεύρα, αλλά στο τέλος της ευθείας είναι κάποιες φορές Xsara περιπολικό και έχει πολύ καλή ορατότητα (έχει πολύ μεγάλο οπτικό πεδίο) και σταματάει όλους όσους έκαναν προσπέραση καθώς ο δρόμος έχει διπλή διαχωριστική! Τα 2 επικίνδυνα σημεία είναι η μεγάλη κατηφόρα που είναι το Καλοχώρι (αν δεν κάνω λάθος στην ονομασία), και το δεύτερο είναι η μεγάλη ευθεία πριν τη διασταύρωση που στρίβει κανείς για Ριτσώνα (είναι πιο πριν μια διασταύρωση σχολείου και εκεί τη στήνουν). Σε αυτό το 2ο μπλόκο, εκεί που είναι το σχολείο ιδιαίτερη προσοχή καθώς έχει ΚΑΙ διπλή διαχωριστική ΚΑΙ το όριο ταχύτητας πέφτει στα 60km/h !
2) Μπλόκο στο πάρκινγκ που είναι στη μεγάλη κρεμαστή γέφυρα της Χαλκίδας.
3) Προσοχή στο δρόμο Χαλκίδα-Ν .Αρτάκη καθώς και Ν.Αρτάκη- Ψαχνά καθώς σε αρκετά σημεία έχει όριο 60km/h (με προειδοποιητικές ταμπέλες για ραντάρ) και είναι ανοιχτός δρόμος και όλοι πηγαίνουν με αρκετά παραπάνω χλμ. Ειδικά σε αυτοκίνητα με αθηναικά νούμερα δεν χαρίζονται! Προσοχή!


ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ
1) ΣΤΗ ΛΕΙΒΑΔΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΥΣ
2) ΙΤΕΑ
3) ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΥΠΑΚΤΟ ΜΕ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΙΤΕΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ


ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ-ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

1) ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
2) ΜΑΚΥΝΕΙΑ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΤΙΡΡΙΟ
3) ΡΙΖΑ, ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΑΚΥΝΕΙΑ
4) ΚΑΤΩ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΓΑΥΡΟΛΙΜΝΗ)
5) ΓΕΦΥΡΑ ΕΥΗΝΟΥ
6) ΠΡΙΝ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΙ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
7) ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΣΟΛΟΓΓΙ, ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ
ΧΩΡΙΟ ΝΕΑΠΟΛΗ, 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΛΜ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)
9) ΑΓΡΙΝΙΟ - Στον δρόμο προς Αμφιλοχία και στα δύο ρεύματα, λίγο μετά το χωριό Στράτος;..
10) ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ
11) ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΚΟΖΑΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ)


ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟΣ

1) ΤΡΙΠΟΛΗ
-Στο τούνελ του Αρτεμισσίου και στα δύο ρεύματα, αλλά συνήθως μετά το τούνελ πρός Αθήνα
2) ΛΑΚΩΝΙΑ
-Σε διάφορα σημεία και ώρες στην μεγάλη ευθεία των Μολάων πρός Μονεμβασιά
3) ΣΠΑΡΤΗ - ΓΥΘΕΙΟ

Προσοχή στις μεγάλες ευθείες μετά την Σπάρτη και κατεύθυνση προς Γύθειο, όπου έχουν όρια 70-80 Km/h. Η καλύτερη λύση είναι να ακολουθείτε κάποιο ΚΤΕΛ ή όχημα (φορτηγό ή ΙΧ) με πινακίδες της περιοχής. Θα δείτε ότι ως δια μαγείας σε κάποια σημεία πάνε κομμάτια και κάποια στιγμή αρχίζουν αδικαιολόγητα (έτσι νομίζει κανείς αρχικά) να κόβουν ταχύτητα. Ο λόγος φυσικά είναι ότι στα σημεία εκείνα τη στήνουν με ραντάρ χειρός. Και μάλιστα είναι σταθμευμένοι στο αντίθετο ρεύμα (κατεύθυνση προς Αθήνα) και τους κρύβουν τα αντίθετα διερχόμενα αυτοκίνητα, και σας σημαδεύουν από πίσω (διαγώνια) καθώς περνάτε από το σημείο εκείνο!
4) ΠΑΤΡΑ ΣΤΗ διασταύρωση για βιομηχανική ζώνη Πάτρας
5) Στο ίδιο ύψος περίπου στο ρεύμα προς Πάτρα συμβατικό λευκό με ραντάρ που είναι στο αντίθετο ρεύμα, σε σταματούν κάτω από τη γέφυρα εκεί που φτιάχνουν το δρόμο.
6) Χωριό Αλισσός, στη διασταύρωση.
7) Διασταύρωση Βάρδας Ηλείας.
Διασταύρωση Αμαλιάδας.
9) Μετά τη διασταύρωση για Κυλλήνη.
10) Διασταύρωση για Χανάκια , μετά την κατηφόρα στην πρώτη στροφή δεξιά.
11) Τέλος ευθείας πριν τη διαστάύρωση για Κατάκολο.
12) Μετά την διασταύρωση του Πύργου προς Ολυμπία στην διασταύρωση για Κολλύρι.
13) Στα παραπάνω υπαρχει όριο 60, συνήθως σταματούν πάνω από 100( με έχουν σταματήσει με 103) και πολλές φορές μόνο για έλεγχο.
SnakeMJK - Τετ 23 Ιούν 2004, 18:13:12
Θέμα δημοσίευσης:
Αν λειτουργούν όλα αυτά τα στημένα ραντάρ (όχι τα χειρός), έπρεπε να μου χαν έρθει 45 κλήσεις σπίτι Razz

Τα πράγματα είναι απλά... Θες να το ανοίξεις στην ευθεία; Κηφισός! Από Πειραιά μέχρι Σεπόλια, καθημερινές βράδια δεν έχει ούτε αυτοκίνητα, ούτε αστυνομία. Θες σβουριλίκι; Πάλι καθημερινές βράδια, πεντέλη-ν.μάκρη. Αν δεν μπορείς να ξενυχτάς καθημερινές, για να πηγαίνεις σαν τρελός σε δημόσιους δρόμους, ε τότε πέσε και κοιμήσου Razz
PHSYBORG - Τετ 30 Ιούν 2004, 14:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ-ΜΠΛΟΚΩΝ

http://bloka.com/olo.htm
TONY PAP - Παρ 16 Ιούλ 2004, 09:22:01
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΙΩΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑ KAI ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΦΛΟΙΣΒΟ (ΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΣ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ (14/6 ΚΑΙ 16/6) ΣΤΡΟΥΜΦ ΜΕ LASER GUN ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ.


ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΟΝΤΡΟΜ@Λ@Κ@Σ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ,ΕΛΙΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΖΩΝΗ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΦΑΝΑΡΙΑ ΠΕΖΩΝ ΜΟΛΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΣΙΜΠΑΕΙ
ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΤΗΓΟ! ΤΟ ΒΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΝΕ.
PHSYBORG - Τετ 04 Αύγ 2004, 09:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως στο νέο περιοδικό FasteR είχε συνέντευξη του Δκτή Τροχαίας που σαφέστατα και καθαρά έλεγε ότι τα radar detectors δεν είναι παράνομα.
Επομένως θα πρέπει να έχετε ένα τεύχος στο αυτοκίνητο προς επίδειξη στους ανεγκέφαλους τροχαίους που θα θελήσουν να το παίξουν μάγκες.
TONY PAP - Τετ 04 Αύγ 2004, 09:47:37
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλλιπε πάντως το δικό μου ενος κολητου και ενος γνωστού δεν χτυπάνε στα laser guns των στρουμφ. Το έχω δοκιμάσει στην ανηφόρα-κατηφόρα με 80 χλμ όριο Evil οπου στρίβεις απο Εθνική για Διακοφτό Αχαίας και υπάρχει σχεδόν καθημερινά στρουμφ με πιστόλι. Το γελείο της υποθεσης είναι να πηγαίνεις στις στροφές μαλιοκούβαρα και μετά στην ευθεία φρένααααα και 90 !!! Μάλιστα ήταν εκεί και με το laser gun του Κυριακή βράδυ 10,30μμ και μες στο σκοτάδι σημάδευε και η μπατσίνα που ήταν μαζί του έβγαινε μες στην Εθνική με το φωσφοριζέ γιλέκο και προσπαθούσε να σταματήσει τα αυτοκίνητα Twisted evil

Σε γνωστό μου με porche boxter ερχόμενος πατημένος απο Βόλο για διαγωνισμό μισό δις ύστερα απο σινιάλο οδηγών έκοψε απο τα 200-240 στις Θερμοπύλες στα 140. Τον σταματούν ... κύριε πηγαίνατε με 140 αδεια,δίπλωμα κλπ και ταυτόχρονα δύο στρουμφ του αφαιρούν τις πινακίδες. Φυσικά το αντιραντάρ του (500ευρώ) δεν έκανε το παραμικρό μπιπ ! Ο τύπος μετα το αρχικό σοκ συνέχεισε φυσικά για Αθήνα χωρίς πινακίδες δίπλωμα !!! Σε δεύτερο μπλόκο στον Αλίαρτο βγαίνει ο μπατσμαν και του κάνει σήμα να σταματήσει και φυσικά τους έγραψε στα @@@@δια του! Το κ@λ@ ρανταρdetector του φυσικά πάλι δεν χτύπησε.
Φυσικά ο τύπος πρόλαβε τον διαγωνισμό και κυκλοφορούσε στην Αθήνα χωρίς πινακίδες !!! Του συνέστησα να αγοράσει άλλο με jammer να διαβάσει το bloka.com και να κυκλοφορεί πιο χαλαρά Wink
Alex - Τετ 04 Αύγ 2004, 22:59:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το laser gun εχει σχεση με ρανταρ?

Γιατι αλλο το ρανταρ (ηλεκτρομαγνητικα κυματα που εντωπιζουν ταχυτητα με βαση το doppler effect), και αλλο το laser που ουσιαστικα ειναι φως.

Δεν γνωριζω τον εξοπλισμο της ΕΛ.ΑΣ. αλλα αμα ειναι με laser λογικο ειναι να μη το πιανει το radar detector. Απ'την αλλη ομως, υπαρχει ανιχνευτης ταχυτητας με laser ή το laser gun ειναι καταχρηστικος ορος?
TONY PAP - Πεμ 05 Αύγ 2004, 08:12:48
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχουν τα μπιστόλια (laser guns) οπου μετρούν την ταχύτητα μας και υπάρχουν και τα σταθερά η φορητά ρανταρ (πχ μαζί με φωτο στημένα μπροστά απο xsara station ή octavia) οπου μετρούν την ταχύτητα μας.
Υπάρχουν αντι ρανταρ που έχουν jammer οπότε τα laser guns δεν μπορούν να σε μετρήσουν αλλά φυσικά το καταλαβαίνουν και σε σταματάνε κλπ κλπ (υπάρχει πολύ παραφιλολογία για αυτήν την φάση).

Αν είχα πχ subaru και οδηγούσα συνέχεια Εθνική κλπ θα έβαζα ότι καλύτερο σε αντι ρανταρ (1000+ ευρώ) αλλά και πάλι θα έπρεπε να ξέρω και ποιά συμβατικά αυτοκίνητα έχουν οι μπάτσοι !
PHSYBORG - Δευ 23 Αύγ 2004, 15:41:26
Θέμα δημοσίευσης:
νέο Octavia μπλέ αυτή τη φορά κ με logo "διάφανο" police στα πλάγια, αλλά με συμβατικές πινακίδες κ on board camera την είχε στήσει στα διόδια Ισθμού, εκεί που έχουν αφαιρέσει τα "κουβούκλια" για τα εισητήρια αλλά το όριο παραμένει 30
Kouzman - Τρι 24 Αύγ 2004, 09:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
να μην τους πω τιποτα... τα κ$λ$ στρουμφ.... ξεπηδουν απο παντου...

χτες ειχαμε βγει βολτα με τον μηχανικο να δουμε το αμαξι... το οδηγουσα εγω και διπλα αυτος με το laptop... σε καποια στιγμη καθως μπηκαμε θηβων στο υψος της λευκας ξεκινω απο ενα φαναρι λιγο ατσαλα (το αμαξι ακομα δεν το εχω συνιθησει διοτι εχει πολυ σκληρο γκαζι λογω σκληρου ελατηριου επαναφορας της πεταλουδας και ειτε μου εσβηνε ειτε σπινιαρα, εκτος και αν ξεκινουσα με ξερογκαζια).... 1η, 2α και μετα χαλαρα και οχι ψηλα μεχρι τις 6500σαλ (κοφτης 8600σαλ) και ξαφνικα νασου μου ενας ζητας απο πισω μας...

στο φαναρι ερχεται διπλα μας και μετα τα καργιολικα που ακουσαμε και τις απειλες του στυλ ...αμα αρχισω να γραφω δεν θα τελειωνω... (και εγω εδω σκεφτομουν που αλλαξαμε το τελικο... Razz Razz )... συνεχισαμε προς το συνεργειο...

ρε μαγκες πολυ αστυνομια με τους ολυμπιακους... τι μπλοκα και ιστοριες... εχουν γινει σαν τα μυρμυγκια... ειναι παντου... Laughing Razz
TONY PAP - Δευ 18 Οκτ 2004, 10:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν απο λίγες βδομάδες περπατώντας για την αρχή της ειδικής Διακοφτό ήταν σταματημένα τα διάφορα περιπολικά μεταξύ των οποίων και το μπλε xsara station με το radar και το φωτογραφικό στην θέση του συνοδηγού.
Κάτω από τον μπροστινό προφυλακτήρα είχε κάτι πολύ πιό φαρδιά άσπρα προβολάκια... και η πινακίδα του ΑΧΡ 1762.
Προσοχή όταν κινείστε στον νομό Αχαίας !
TONY PAP - Τετ 03 Νοέ 2004, 12:30:31
Θέμα δημοσίευσης:
Χτες 2/11 ώρα 8.00 πμ στην Βουλιαγμένης προς Γλυφάδα πήγαινε λευκό octavia με πινακίδες ΕΑ.... χωρίς διακριτικά και το φωτογραφικό ματζαφλάρι στον συνοδηγό. Εκείνη την ώρα πήναν τον καφέ τους και ήταν χαλαροί...
RASTAVIPER - Τρι 23 Νοέ 2004, 18:41:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ισως αρκετοι να το ξερουν το σημειο αλλα τωρα τελευταια εχει παραγινει.Δεν τους εφτανε που την στηνανε στην κατηφορα της Βαρκιζας, τωρα παραμονευουν στην κατηφορα του Ribas, ακριβως πριν στριψεις δεξια για να κανεις αναστροφη στο φαναρι.
underage - Τετ 24 Νοέ 2004, 16:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εχθές στη λεωφόρο Δωδεκανήσου στα Καμίνια από το πρωί έως αργά το βράδυ σταματάγανε ότι αυτοκίνητα και μηχανάκια. Φανταστείτε ότι είναι ο πλησιέστερος δρόμος για το στάδιο Καραϊσκάκη για αυτούς που μένουν Κορυδαλλό, Νίκαια και Π.Κοκκινιά!!!!! και εχθές είχε αγώνα Exclamation
COOL ALEXIS - Πεμ 14 Απρ 2005, 08:02:53
Θέμα δημοσίευσης:
Πρωινό Πρωινό Update....

Στην έξοδο προς Λαμία πριν τα πρώτα διόδια των Αφιδνών μας σημαδεύει από ψηλά στον παράδρομο ένα Octavia και στέλνει σήμα κάτω στα παιδιά στα διόδια για την διανομή των ανάλογων εγγράφων - κλήσεις Exclamation
Η βλακεία είναι ότι μιλάμε για δρόμο με 4 λωρίδες και κατηφορικό οπότε ξεχνιέσαι πολύ εύκολα Twisted evil Twisted evil Twisted evil
vinman - Πεμ 14 Απρ 2005, 09:31:35
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Πρωινό Πρωινό Update....

Στην έξοδο προς Λαμία πριν τα πρώτα διόδια των Αφιδνών μας σημαδεύει από ψηλά στον παράδρομο ένα Octavia και στέλνει σήμα κάτω στα παιδιά στα διόδια για την διανομή των ανάλογων εγγράφων - κλήσεις Exclamation
Η βλακεία είναι ότι μιλάμε για δρόμο με 4 λωρίδες και κατηφορικό οπότε ξεχνιέσαι πολύ εύκολα Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Αν καταλαβα σωστα,ειναι το σημειο αμεσως μετα τον Αγιο Στεφανο οπου ο δρομος κατηφοριζει και εχει και καποιες στροφες πριν την ευθεια των διοδιων των Αφιδνων....Ποτε δεν θα πηγαινε το μυαλο μου οτι την στηνουν και εκει.... Twisted evil Twisted evil
Καλη η επισημανση σου Αλεξη.... Wink Wink
crusader - Παρ 13 Μάϊ 2005, 09:14:27
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.anti-camera.com/cgi-bin/index
vinman - Κυρ 12 Ιούν 2005, 05:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
Πολλα απογευματα (οπως εχθες) στην εξοδο της γεφυρας απο Αχαρνων προς Πειραια....
vinman - Κυρ 12 Ιούν 2005, 16:04:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα το πρωι,στην Ε.Ο.Αθηνας-Πατρας,στο ρευμα προς Πατρα,στην εξοδο Ξυλοκαστρου και στο ρευμα προς Αθηνα στην εξοδο προς Δερβενι... Wink
ePhI - Κυρ 12 Ιούν 2005, 21:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα το πρωι στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ στην εξοδο για ΠΑΛΛΗΝΗ......(απο μακρυα φαινοντουσαν) ...... Rolling eyes Rolling eyes
SnakeMJK - Κυρ 12 Ιούν 2005, 22:40:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά δεν θα κάτσω να γράψω για όλα τα μπλόκα που χω δει, αλλά για ένα γελείο που είδα χθες! Φανάρι, Ιερα Οδος για να μπούμε Κηφισό προς Λαμία. Είχα αράξει στο φανάρι κ περίμενα να πρασινίσει ενώ στο βάθος φαινόντουσαν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ τροχονόμοι (φόραγαν τα φωσφοριζέ for god sake) και έκαναν ελέγχους. Σταματάει ένας δίπλα μου, κοιτάει αριστερά κ φεύγει με κόκκινο. Τον σταματάνε. Σταματάει δεύτερος, δεν κοιτάει καθόλου, περνάει κ αυτός με κόκκινο, τον σταματάνε. Έρχεται στο καπάκι τρίτος, ίδια ιστορία, τρίτη κλήση Razz
Lef205 - Κυρ 12 Ιούν 2005, 23:22:23
Θέμα δημοσίευσης:
ePhI έγραψε:
Σημερα το πρωι στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ στην εξοδο για ΠΑΛΛΗΝΗ......(απο μακρυα φαινοντουσαν) ...... Rolling eyes Rolling eyes

Aσε γιατι παραλιγο να βγει ξυνο το σημερινο μπανακι.
crusader - Σαβ 24 Δεκ 2005, 09:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
PHSYBORG έγραψε:
Πάντως στο νέο περιοδικό FasteR είχε συνέντευξη του Δκτή Τροχαίας που σαφέστατα και καθαρά έλεγε ότι τα radar detectors δεν είναι παράνομα.
Επομένως θα πρέπει να έχετε ένα τεύχος στο αυτοκίνητο προς επίδειξη στους ανεγκέφαλους τροχαίους που θα θελήσουν να το παίξουν μάγκες.

Μάνθο, το έχεις αυτό το τεύχος;
MEMsound - Σαβ 24 Δεκ 2005, 10:28:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ τι λες?? Laughing
crusader - Σαβ 24 Δεκ 2005, 12:14:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία! Μπορώ να έχω μια φωτοτυπία του άρθρου παρακαλώ; Very happy
MEMsound - Σαβ 24 Δεκ 2005, 12:26:44
Θέμα δημοσίευσης:
Μμμάλιστα.
Salute
Laughing Laughing Laughing
vinman - Σαβ 24 Δεκ 2005, 14:29:18
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλη μια για μενα monsieur Μανθο... Wink Wink
RASTAVIPER - Σαβ 24 Δεκ 2005, 18:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
Συγγνωμη βρε παιδια, χρειαζεστε μια σελιδα περιοδικου για να ξερετε αν κατι ειναι νομιμο η οχι?? Confused Confused
Υπαρχουν νομοι σε αυτη τη χωρα που ακομα και οι τσεοι πρεπει να τους δεχονται.Φυσικα και δεν ειναι παρανομα τα radar detectors παρα μονο τα jammers ειναι παρανομα.
crusader - Σαβ 24 Δεκ 2005, 18:57:16
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
Συγγνωμη βρε παιδια, χρειαζεστε μια σελιδα περιοδικου για να ξερετε αν κατι ειναι νομιμο η οχι?? Confused Confused

Εμείς το ξέρουμε, αυτοί δεν το ξέρουν, οπότε ναι την χρειαζόμαστε...
vinman - Σαβ 24 Δεκ 2005, 18:59:03
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
RASTAVIPER έγραψε:
Συγγνωμη βρε παιδια, χρειαζεστε μια σελιδα περιοδικου για να ξερετε αν κατι ειναι νομιμο η οχι?? Confused Confused

Εμείς το ξέρουμε, αυτοί δεν το ξέρουν, οπότε ναι την χρειαζόμαστε...


Thumb Left Thumb Left
RASTAVIPER - Κυρ 25 Δεκ 2005, 09:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
RASTAVIPER έγραψε:
Συγγνωμη βρε παιδια, χρειαζεστε μια σελιδα περιοδικου για να ξερετε αν κατι ειναι νομιμο η οχι?? Confused Confused

Εμείς το ξέρουμε, αυτοί δεν το ξέρουν, οπότε ναι την χρειαζόμαστε...


Καλα, αν νομιζεις οτι επειδη θα εχεις μαζι σου μια φυλλαδα, θα αλλαξεις το μυαλο ενος μπατσου που θελει να σε γραψει, μαλλον δεν τους ξερεις καλα... Confused Confused

Αλλο να εχεις μαζι σου το ιδιο το ΚΟΚ, οπου μπορεις να τους δειξεις ακριβως το αρθρο και αλλο ενα περιοδικο.
STELIOS - Κυρ 25 Δεκ 2005, 11:16:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ φοβαμαι οτι ο RASTAVIPER εχει δικιο.
MEMsound - Κυρ 25 Δεκ 2005, 11:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον Θωμά ότι άκρη δεν θα βγάλετε.

Παρεπιπτόντως αν και την θυμάμαι την συνέντευξη, έψαξα στα Faster και δεν την βρήκα (εκτός και αν δεν την είδα = θα ξανακοιτάξω).

Φίλιππε μήπως ήταν σε άλλο περιοδικό? Question
crusader - Κυρ 25 Δεκ 2005, 12:21:13
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή έχω ψάξει τον ΚΟΚ αλλά δεν έχω βρει το σχετικό άρθρο, μήπως θυμάσαι ποιο είναι Θωμά;
STELIOS - Κυρ 25 Δεκ 2005, 12:52:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως εχω ακουσει σε συνεντευξη Αστυνομικου (δεν ξερω τι βαθμου) οτι η χρηση τους στο δρομο ειναι παρανομη γιατι παρεμποδιζει το εργο της τροχαιας (γιατι μεταξη μας τωρα αυτο δεν κανει ???). Φυσικα και πωληται νομιμα αλλα μην τα μπερδευουμε αυτα τα δυο, αλλο νομιμη αγορα και αλλο νομιμη χρηση. Βεβαια δεν μπορω να φανταστω τι αλλη χρηση μπορει να εχει αλλα τελος παντων ετσι ειναι.
Παντως το να εχεις μια σελιδα περιοδικου ή ακομα και ολο το περιοδικο για να πεισεις ενα μπατσο οτι ειναι νομιμο το θεωρω παρα πολυ αισιοδοξο, αυτη ειναι η πραγματικοτητα....
Baphomet - Κυρ 25 Δεκ 2005, 16:23:49
Θέμα δημοσίευσης:
το έργο της αστυνομίας το παρεμποδίζουν τα Jammers τα οποία ρίχνουν παράσιτα. Τα απλά radar τα οποία σε προειδοποιούν απλά δεν παρεμποδίζουν. Ίσα ίσα θεωρητικά συμβάλλουν στο έργο της αστυνομίας το οποίο είναι να μην τρέχεις και όχι να σε γράφουν... θεωρητικά πάντα. Τα Jammers ειναι παράνομα και πας αυτόφωρο. Τα radar είναι 100% νόμιμα.
gianic - Κυρ 25 Δεκ 2005, 16:38:57
Θέμα δημοσίευσης:
Υποτιθεται οτι ειναι παρανομο αν σε πιασουν να το χρησιμοποιεις .

αν απλα το βρουν σβηστο σε ελεγχο τοτε δεν τρεχει τιποτα . αλλα αυτο το αφηνουμε στην ιδιοσυγκρασια του καθε μπάτσου. Ποτε δεν εισαι σιγουρος ...
STELIOS - Κυρ 25 Δεκ 2005, 16:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
Tο έργο της αστυνομίας το παρεμποδίζουν τα Jammers τα οποία ρίχνουν παράσιτα. Τα απλά radar τα οποία σε προειδοποιούν απλά δεν παρεμποδίζουν...


Σωστα, παιζει και αυτη η διαφοροποιηση...
RASTAVIPER - Κυρ 25 Δεκ 2005, 19:53:46
Θέμα δημοσίευσης:
CRUSADER: Αφου το εψαξα και γω, τελικα δε λεει κατι ο ΚΟΚ, αλλα στηριζομαστε στο γεγονος οτι αφου δε γραφει πουθενα οτι ειναι παρανομο, τοτε δεν απαγορευεται να το χρησιμοποιουμε.Αλλο με τα jammers που η λειτουργια τους αυτη καθαυτη παρεμποδιζει το εργο του καφρομπατσου.

Και κατι σχετικο με μπλοκα: Χτες κατα τις 4 ξεκινησα απο Λουτρακι για Αθηνα.Εκανα γυρω στα 25 λεπτα να φτασω διοδια Ελευσινας (πηγαινα με μια αρκετα καλη ταχυτητα) και μπατσους δεν ειχε πουθενα.Φυσικα πετυχα και αυτοκινητα που πηγαιναν με πολλα χλμ παραπανω και δεν εκοβαν πουθενα.Τι εγινε, μονο αυτους που φευγουν κοιτανε?? Confused Confused
STELIOS - Κυρ 25 Δεκ 2005, 20:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
O ΚΟΚ γενικα δεν ακολουθει ολες τις τεχνολογικες εξελιξεις, ουσιαστικα ειναι ιδιος εδω και δεκαετιες. Απλα που και που καποια αρθρα του αναβαθμιζονται αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι ακριβως συγχρονος.

Θωμα αυτο που λες το εχω προσεξει κ'εγω, οταν υπαρχει μαζικη εξοδος, τοτε η εισοδος στην Αθηνα ειναι ονειρο... Συνηθως δεν παιζουν πουθενα μπατσοι. Απλα ειναι ολοι επικεντρομενοι στην εξοδο ωστε αν γινονται ατυχηματα, μποτιλιαρισματα και τετοια να γινεται εγκαιρη ειδοποιηση και γενικα να "βοηθανε" στην ομαλη λειτουργια των δρομων, οχι οτι απαραιτητα ελεγχουνε κοσμο.
crusader - Δευ 26 Δεκ 2005, 12:21:09
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως! Έκανα κι εγώ την ίδια διαδρομή με εσένα Θωμά και μάλιστα την ίδια ώρα στις 15 του μηνός και παρατήρησα κι εγώ το ίδιο πράγμα.. Wink
vinman - Δευ 26 Δεκ 2005, 12:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχθες απο Παρνασσο-Αθηνα συναντησα μονο ενα περιπολικο στο υψος της Θηβας το οποιο απλα πηγαινε αργα και δεξια και προφανως επιτηρουσε το δρομο....
Προχθες δε που ανεβαινα Παρνασσο....Κανεις και τιποτα πουθενα...
COOL ALEXIS - Τρι 11 Ιούλ 2006, 22:55:24
Θέμα δημοσίευσης:
Το νου σας όλοι γιατί τον τελευταίο καιρό έχει κάθε βράδυ μπλόκο στα διόδια Αφιδνών με πολλά πολλά στρουμφάκια Exclamation

Δεν ξέρω τι κοιτάνε αλλά σταματάνε πολύ κόσμο και όλο τους βλέπω να γράφουν Exclamation
DimiP - Τρι 11 Ιούλ 2006, 23:45:39
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Το νου σας όλοι γιατί τον τελευταίο καιρό έχει κάθε βράδυ μπλόκο στα διόδια Αφιδνών με πολλά πολλά στρουμφάκια Exclamation

Δεν ξέρω τι κοιτάνε αλλά σταματάνε πολύ κόσμο και όλο τους βλέπω να γράφουν Exclamation



Γραφουν ;
μπορει να τους εδωσαν καινουρια στυλο και να τα κανουν test drive Laughing
MEMsound - Τετ 12 Ιούλ 2006, 01:48:16
Θέμα δημοσίευσης:
test~write κάνουν... όχι test drive... Laughing
ePhI - Τετ 12 Ιούλ 2006, 08:30:59
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Το νου σας όλοι γιατί τον τελευταίο καιρό έχει κάθε βράδυ μπλόκο στα διόδια Αφιδνών με πολλά πολλά στρουμφάκια Exclamation

Δεν ξέρω τι κοιτάνε αλλά σταματάνε πολύ κόσμο και όλο τους βλέπω να γράφουν Exclamation


το οτι γραφουν δεν σημαινει οτι σημειωνουν καποια παραβαση.....Cool
και απλο ελεγχο να κανουν παλι γραφουν τα στοιχεια σου.... Rolling eyes

Υ.Γ. καθε πρωι στα διοδια της Αττικης Οδου στον περιφερειακο του Υμηττου κανουν μπλοκο και γραφουν .... γραφουν....
COOL ALEXIS - Τετ 12 Ιούλ 2006, 08:50:58
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν νομίζω 4-5 περιπολικά στις 2+ τα ξημερώματα να γράφουν απλά τα στοιχεία σου...

Εκτός αν έχουν αϋπνίες Confused Confused Confused
ePhI - Τετ 12 Ιούλ 2006, 09:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Δεν νομίζω 4-5 περιπολικά στις 2+ τα ξημερώματα να γράφουν απλά τα στοιχεία σου...

Εκτός αν έχουν αϋπνίες Confused Confused Confused


ω! ναι το κανουν και αυτο εαν ψαχνουν για κατι...(το εχω ζησει στις 3 τα ξημερωματα).
μου ειπαν ``εναν απλο ελεγχο κανουμε``
COOL ALEXIS - Τετ 12 Ιούλ 2006, 09:02:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτοί θα πάνε από υπερβάλοντα ζήλο Exclamation
silver turbo - Τετ 12 Ιούλ 2006, 10:43:24
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παιδια επειδη εχω κολλητο μπατσο(Ασφαλεια,τον ειχα πριν γινει,τι να κανω)ξερω μερικα πραγματα.Καταρχην πρεπει να δικαιολογησουν το 8ωρο που και καλα δουλευουν.Φυσικα ειναι αληθεια οτι γραφουν 5-10 φουκαραδες για οτι μαλ***α μπορεσουν και μετα καααααθονται τις υπολοιπες 6.
Οσο αφορα για τον απλο ελεγχο που γραφτηκε και αυτο ισχυει.Ενα παραδειγμα ειναι ο ελεγχος που εκανε ο φιλος μου στα λιμανακια σε κατι κατοχους τουπανιασμενων τουτου.Οταν τον ρωτησαν γιατι ζηταει τα χαρτια τους,τους ειπε απλο ελεγχο,την τροχαια να φοβαστε.Πρεπει να δειξουν και αυτοι στον διοικητη οτι προσφεραν εργο.Οτι δεν τα ξινανε.Λεμε τωρα.
Τελικα δεν ειναι και ασχημο να εχεις καποιον δικο σου απο την αλλη μερια.Ολο και κατι μαθαινεις.
SnakeMJK - Τρι 01 Απρ 2008, 13:53:55
Θέμα δημοσίευσης: Σταθερή Κάμερα Ελέγχου Ταχύτητας Στην Αττική Οδό
Η πρώτη μόνιμη κάμερα ελέγχου ταχύτητας στην Αττική Οδό βρίσκεται στην αρχή τις Α.Ο απο Ελευσίνα αμέσως μετά το υπόγειο τούνελ.
Το οριο ταχύτητας είναι 100χλμ

http://youtube.com/watch?v=HYf5d-2eh9k
SnakeMJK - Τρι 11 Νοέ 2008, 15:29:41
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Σε λειτουργία από σήμερα οι κάμερες στην Αττική οδό (αποκλειστικό!)
Οι δύο κάμερες που βρίσκονται κατά μήκος της Αττικής οδού έχουν τεθεί σήμερα σε πλήρη λειτουργία! Επομένως οι φωτογραφίες θα αποστέλλονται στους παραβάτες, κάτι που δεν γινόταν μέχρι… χθες, γιατί η τροχαία έκανε συλλογή στοιχείων. Για όσους δεν γνωρίζουν, η πρώτη κάμερα (είναι τριπλή) βρίσκεται στο ύψος των Άνω Λιοσίων (πάνω φωτογραφία) πίσω από τις φωτεινές επιγραφές πριν το τούνελ (με κατεύθυνση από Μαρκόπουλο προς Ελευσίνα). Προσοχή γιατί φωτογραφίζει και στις 3 λωρίδες κυκλοφορίας


Το δεύτερο ραντάρ βρίσκεται στην αρχή της αττικής οδού όταν μπαίνουμε σε αυτή από Ελευσίνα και ακριβώς μετά το τούνελ


Αν πράγματι ισχύει η πρώτη κάμερα (η δεύτερη είναι γνωστή εδώ και καιρό), τότε πραγματικά ελπίζω μετά τα 200 να μην σε προλαβαίνει η κάμερα, διαφορετικά..... Confused
ath7 - Τρι 11 Νοέ 2008, 16:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
ελπίζω μετά τα 200 να μην σε προλαβαίνει η κάμερα, διαφορετικά..... Confused


Ρε συ (ξερει αυτος) στα 200+ δεν ειδαμε την λαμψη απο πισω?

Αρα σε προλαβαινει! Crying or Very sad
fynos - Δευ 17 Νοέ 2008, 23:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
http://karoshmaia.blogspot.com/2008/10/blog-post_2342.html

οχοχ Stunned οχοχοχ
CorsaSport - Πεμ 05 Φεβ 2009, 10:24:13
Θέμα δημοσίευσης: Καμερες θεσσαλονικη-καβαλα,θεσσαλονικη-Μουδανιων κλπ
Ετοιμα να... απαθανατίσουν τους οδηγούς που θα υπερβαίνουν τα προβλεπόμενα όρια ταχύτητας θα είναι σε περίπου δύο εβδομάδες 20 φωτογραφικά ραντάρ τα οποία τοποθετούνται αυτό το διάστημα σε ισάριθμα σημεία κατά μήκοςτης περιφερειακής οδού και τωνεθνικών οδών
Θεσσαλονίκης - Καβάλας, Θεσσαλονίκης- Αθηνών και Θεσσαλονίκης - Μουδανιών.
«Πρόκειται για ένα μέτρο με μοναδικό στόχο τη μείωση των ατυχημάτων», δήλωσε στον «Α» ο
διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης,Κωνσταντίνος Μπλετσογιάννης, επισημαίνοντας πως οι μεγάλες ταχύτητες που αναπτύσσονται κατά μήκος της περιφερειακής
οδού αλλά και των άλλων οδικών δικτύων αποτελούν τη βασική αιτία των τροχαίων ατυχημάτων.
«Κλικ» και... πρόστιμο
Ιδιαίτερα «τσουχτερά» προβλέπεται να είναι τα πρόστιμα για όσους απαθανατίζονται από τα
> ραντάρ να ξεπερνούν τα όρια ταχυτήτων. Ειδικότερα, στην περιφερειακή οδό Θεσσαλονίκης
> τα πρόστιμα για τον οδηγό του ΙΧ που θα «συλληφθεί» να ξεπερνάει τα 90 χλμ. /ώρα (εκτός από τα σημεία όπου η σήμανση ορίζει διαφορετική ταχύτητα) ξεκινούν από τα 40 ευρώ και μπορούν να φτάσουν έως και τα 350 ευρώ. Σύμφωνα με όσα προβλέπει ο Κώδικας Oδικής Κυκλοφορίας, 40 ευρώ θα πληρώνουν οι παραβάτες που θα αναπτύσσουν ταχύτητα έως
> και 110 χλμ. /ώρα, ενώ όταν το κοντέρ δείξει 120 χλμ. /ώρα η κλήση που θα παραδίνεται κατ' οίκον θα αναγράφει πρόστιμο 100 ευρώ. Τέλος, για όσους μετατρέπουν την περιφερειακή
> σε.... πίστα αγώνων ξεπερνώντας τα 120 χλμ. /ώρα η νομοθεσία προβλέπει την καταβολή διοικητικού προστίμου 350 ευρώ και την αφαίρεση της άδειας οδήγησης για 60 ημέρες.
«Σώζουν ζωές»
Από την πλευρά του, ο διευθυντής της διεύθυνσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης επισήμανε πως με αυτό το μέτρο δεν επιχειρείται η αύξηση των εσόδων, αλλά η συνέτιση των οδηγών», τονίζοντας
> πως πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι η συμμόρφωση με τα όρια ταχυτήτων που αναγράφονται στις πινακίδες μπορεί πραγματικά να σώσει ζωές. O κ. Μπλετσογιάννης σημείωσε, ακόμη, πως οι ομάδες ελέγχου και πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων θα συνεχίσουν να επιτηρούν συστηματικά τα σημεία των οδών τα οποία μένουν ακάλυπτα από τα φωτογραφικά ραντάρ.
«Να εφαρμοστεί και σε άλλα οδικά δίκτυα»
> Ιδιαίτερα θετικό βήμα προς την κατεύθυνση της μείωσης των ατυχημάτων χαρακτήρισε την
> τοποθέτηση των ραντάρ και ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Συγκοινωνιολόγων Πέτρος Κρητικός, τονίζοντας την αναγκαιότητα επέκτασης του μέτρου και σε άλλα κομμάτια των οδικών δικτύων. «Πιστεύω πως η σωστή και συστηματική επιτήρηση ακόμη κι ενός δρόμου με κατασκευαστικά προβλήματα και ελλείψεις, όπως η περιφερειακή, μπορεί να μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τoν αριθμό των ατυχημάτων», δήλωσε.
Πού θα τοποθετηθούν τα ραντάρ
Ειδικότερα, τα σημεία στα οποία θα τοποθετηθούν τα ηλεκτρονικά ραντάρ του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι τα εξής:
Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Καβάλας
χιλιομετρική θέση: 10+300 (θέση Δερβένι, περίπου 150 μ. μετά τα φανάρια «Αρχόντισσα»)
29+600 (περίπου 400 μ. πριν από την οριζόντια καμπύλη)
35+000 (μετά τη διασταύρωση Ζαγκλιβερίου)
52+100 (700 μ. προ κόμβου Ν. Απολλωνίας)
Είσοδος Ασπροβάλτας (κάμπινγκ ΕOΤ, 20 μ. πριν από το τέλος της γέφυρας)
Εθνική οδός Καβάλας - Θεσσαλονίκης
85+100 (ύψος της ταβέρνας «Ζορμπάς»)
78+300 (350 μ. προ κόμβου παραλίας Βρασνών)
17+950 (στο ύψος του καταστήματος «Πρίσμα - Πόρτες»)
Εθνική οδός Θεσσαλονίκης - Μουδανιών
16+500 (ύψος του καταστήματος παιδικών παιχνιδιών «Lucky»)
26+000 (150 μ. μετά το πρατήριο καυσίμων Jet oil)
Εθνική οδός Μουδανιών - Θεσσαλονίκης
22+500 (μετά την άνω διάβαση Καρδίας)
10+500 (60 μ. πριν από το κατάστημα επίπλων «Σταυροπούλου»)
Περιφερειακή οδός Θεσαλονίκης
Μεταξύ Κ10 (Κωνσταντινουπολίτικα) και Κ11 (Πυλαία - Πανόραμα)
Μετά τον Κόμβο Κ6 (Νεαπόλεως)
Μεταξύ Κ8 (Καυταντζόγλειο) - Κ7 (Συκεών - Επταπύργιο) (40 μ. μετά την έξοδο για Αγιο Παύλο)
ΠΑΘΕ (Θεσσαλονίκη - Αθήνα)
498+100 (μετά την άνω διάβαση Καλοχωρίου)
486+450 (πριν από την είσοδο στον κόμβο Ευζώνων)
ΠΑΘΕ (Αθήνα - Θεσσαλονίκη)
496+000 (στο ύψος της αντιπροσωπείας αυτοκινήτων «Mercedes Ιωαννίδης»)
Αθήνα - Εύζωνοι
498+700 (90 μ. πριν από την πινακίδα αναγγελίας του κόμβου Ευζώνων)
Χαλάστρα - Εύζωνοι
499+200 (πριν από την κεντρική νησίδα)
206kwn - Πεμ 05 Φεβ 2009, 10:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
καλη δουλειτσα θα το πατησω μια εκτυπωση και θα το κολλησω στο καντραν μου............

Tease Tease Tease Tease
Jim207GT - Πεμ 05 Φεβ 2009, 11:39:10
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
«Πιστεύω πως η σωστή και συστηματική επιτήρηση ακόμη κι ενός δρόμου με κατασκευαστικά προβλήματα και ελλείψεις, όπως η περιφερειακή, μπορεί να μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τoν αριθμό των ατυχημάτων»


Είναι πιό φτινό να σας τα πέρνουμε και να μην τρέχετε παρά να φτιάξουμε το γ@@νο δρόμο μην σκοτώνεστε τζάμπα. Άντε σε λίγο και όριο 50χλμ άμα βρέχει γιατι ο δρόμος γλυστράει από την γλίτσα, σιγά μη σας περάσουμε άσφαλτο.
206kwn - Πεμ 05 Φεβ 2009, 11:53:42
Θέμα δημοσίευσης:
τι μου θυμησες τωρα...................
οταν ειχα πρωτοβαλει τις ζαντες που τοσο ζαχαρωνα (δουλευα ολο το καλοκαιρι) πηγα να τις δοκιμασω στην τοτε περιφημη περιμετρικη της πατρας.......... σε ενα σημειο ειχαν ριξει καινουργια ασφαλτο χωρις να φανε την παλια με αποτελεσμα να κανει ο δρομος ενα δοντι περιπου 6-7 ποντους..... 180 τα χλμ που πηγαινα αν θυμαμαι καλα και το αποτελεσμα???? σπασανε και οι 4 ζαντες κανοντας ρηγμα εσωτερικο οπως επισης εσπασαν και στις 4 ζαντες οι πατουρες..... μονο το 1 λαστιχο επιβιωσε ενω τα αλλα πεταξαν βυζια.... (μαλλον εκει καποιος εβαλε το χερι του και μου κρατησε το αυτοκινιτο και δεν τρακαρα και φρεναρα ομαλα)..... πηρα τηλεφωνο τους υπευθυνους οι οποιοι δεν εμφανιστηκαν εντος των επομενων 5 ωρων μεχρι που βαρεθηκα και εφυγα.... πηγα την επομενη μερα,τους βρηκα και αφου εγινε ενας ψιλοχαμος παραλιγο να φαω μηνυση επειδη τους χαλασα το ΕΡΓΟ Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked ................ αντε παλι απο την αρχη μεχρι που ξαναμαζεψα λεφτα και ξαναεβαλα τις ιδιες απο πεισμα............

ολο αυτο το κατεβατο παει στο οτι
δυστηχως πρεπει να προσαρμοστουμε σε αυτα που εχουμε και σε αυτα που γινονται οπως επισης και στο ποσο αλητες ειναι μερικοι-μερικοι θελουμε δε θελουμε.........
CorsaSport - Πεμ 05 Φεβ 2009, 12:13:22
Θέμα δημοσίευσης:
Οτι και να λεμε με το συστημα που εχουμε παντα σκ...α θα ειναι
COOL ALEXIS - Πεμ 05 Φεβ 2009, 12:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Παράθεση:
«Πιστεύω πως η σωστή και συστηματική επιτήρηση ακόμη κι ενός δρόμου με κατασκευαστικά προβλήματα και ελλείψεις, όπως η περιφερειακή, μπορεί να μειώσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τoν αριθμό των ατυχημάτων»


Είναι πιό φτινό να σας τα πέρνουμε και να μην τρέχετε παρά να φτιάξουμε το γ@@νο δρόμο μην σκοτώνεστε τζάμπα. Άντε σε λίγο και όριο 50χλμ άμα βρέχει γιατι ο δρόμος γλυστράει από την γλίτσα, σιγά μη σας περάσουμε άσφαλτο.


Όταν θα καταλάβουν ότι είναι πολύ πιο φθηνό το να βελτιώσουν το οδικό δίκτυο και να μας μάθουν να οδηγούμε έτσι ώστε να μην σκοτωνόμαστε θα είναι πολύ αργά και θα έχουνε χάσει πολλά πολλά λεφτά από τους χιλιάδες θανάτους και τραυματισμούς Exclamation
SnakeMJK - Δευ 02 Νοέ 2009, 16:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγαλύτερη προσοχή θα πρέπει να δίνουν από εδώ και στο εξής οι οδηγοί που κινούνται στην Αττική Οδό.
Σύμφωνα με πληροφορίες της zougla.gr, σε λιγότερο από ένα μήνα οι φωτογραφικές κάμερες θα αυξηθούν σε 14, από δύο που βρίσκονται σε λειτουργία σήμερα.
Συγκεκριμένα, θα τοποθετηθούν επτά στον περιφερειακό Υμηττού και άλλες πέντε στο βασικό δίκτυο του δρόμου (Αεροδρόμιο – Ελευσίνα).
Οι δύο κάμερες που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην Αττική οδό (στο ύψος των Άνω Λιοσίων και στην είσοδο από Ελευσίνα)και καταγράφουν παραβάσεις θα συνεχίσουν τη λειτουργία τους.


* Εκτός από τις σταθερές υπάρχουν και… κινητές κάμερες που είναι τοποθετημένες σε περιπολικά της Τροχαίας με συμβατικές πινακίδες.
reselie - Δευ 02 Νοέ 2009, 20:13:31
Θέμα δημοσίευσης:
Προχτες ηρθαν 2 κλησεις σε εναν φιλο...η μια ηταν απο τον φεβρουαριο απο καμερα στην αττικη και εγραφε παραβαση οριου ταχυτητας .ταχυτητα παραβασης 195 Χλμ/ω και η δευτερη ηταν απο συμβατικο οχημα της τροχαιας που τον πλησιασε απο πισω και τον φωτογραφησε.... 700ευρα στο συνολο...το διπλωμα του το χαρισανε...για καποιο λογο....! Twisted evil
salex - Τρι 03 Νοέ 2009, 09:31:43
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παιδιά, στην Αττική οδό ήταν ήδη ενεργές δύο κάμερες.
Η μία, μετά τα διόδια της Ελευσίνας, ήταν ενεργή από τότε που τοποθετήθηκε.
Δεν ξέρω όμως αν έκανε τίποτα γιατί όλοι τη γνωρίζουν.

Επίσης ενεργό ήταν άλλο ένα σετ από κάμερες, στη μεγάλη ανηφόρα πριν το πρώτο τούνελ καθώς πηγαίνουμε από Ελευσίνα προς Μαρκόπουλο. Οι κάμερες είναι κρυμμένες πίσω από την πρώτη μεγάλη πινακίδα πριν το τούνελ.

Αμφότερα τα συστήματα ήταν ενεργά. Δεν ξέρω αν τα αξιοποιούσαν δεόντως, αλλά σίγουρα λειτουργούσαν και πριν το ρεπορτάζ.
Fotigos - Τρι 03 Νοέ 2009, 09:46:13
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,
Όσοι έχετε GPS με το destinator 7 (δεν ξέρω για τα υπόλοιπα) μπορείτε να επιλέξετε στα PDI να σας εμφανίζει που βρίσκοντε κάμερες ή μπλόκα τα οποία είναι κατεγραμμένα μέχρι την ημ/νία έκδοσης του χάρτη.Δεν είναι αντι-ρανταρ το λέω να μην γίνει παρεξήγηση,απλά εμφανίζει τα σημεία όπως πχ αν επίλεξεις να εμφανίζει φαρμακία θα στα δείχνει και μπορεί να σε προειδοποιεί με ήχο όταν πλησιάζεις κάμερα Wink
SnakeMJK - Τρι 03 Νοέ 2009, 10:00:04
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Βρε παιδιά, στην Αττική οδό ήταν ήδη ενεργές δύο κάμερες.
Η μία, μετά τα διόδια της Ελευσίνας, ήταν ενεργή από τότε που τοποθετήθηκε.
Δεν ξέρω όμως αν έκανε τίποτα γιατί όλοι τη γνωρίζουν.

Επίσης ενεργό ήταν άλλο ένα σετ από κάμερες, στη μεγάλη ανηφόρα πριν το πρώτο τούνελ καθώς πηγαίνουμε από Ελευσίνα προς Μαρκόπουλο. Οι κάμερες είναι κρυμμένες πίσω από την πρώτη μεγάλη πινακίδα πριν το τούνελ.

Αμφότερα τα συστήματα ήταν ενεργά. Δεν ξέρω αν τα αξιοποιούσαν δεόντως, αλλά σίγουρα λειτουργούσαν και πριν το ρεπορτάζ.


ναι δεν γράφει κάτι αντίθετο... ήδη 2 σε λειτουργία εδώ κ πόσο καιρό κ θα μπουν σε 1 μήνα άλλες 14 Razz άρα αττική οδός τέλος για τελικιάσματα...
volvos - Παρ 20 Νοέ 2009, 13:29:22
Θέμα δημοσίευσης:
exoyme καμια λιστα με μπλοκα για σαλονικα??
φευγω σε λιγες ωρες
MEMsound - Παρ 20 Νοέ 2009, 14:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
να μην τρεχεις Twisted evil
SnakeMJK - Πεμ 21 Ιαν 2010, 10:55:02
Θέμα δημοσίευσης:
ΞΑΝΑΚΟΒΟΥΝ ΚΛΗΣΕΙΣ ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ...

Ρεπορτάζ : Κώστας Ντελέζος
(από ΤΑ ΝΕΑ)


Ξαναπιάνουν δουλειά οι κάμερες ταχύτητας... Νέες ηλεκτρονικές κάμερες για την καταγραφή της ταχύτητας των οχημάτων σε 15 σημεία της Λεωφόρου Μαραθώνος μέρα και νύχτα, άρχισαν ήδη να λειτουργούν από προχτές. Η εγκατάσταση των καμερών κρίθηκε αναγκαία, καθώς η Λεωφόρος Μαραθώνος, κυρίως τις νυχτερινές ώρες, μετατρέπεται σε πίστα αγώνων... ταχύτητας! Αυτό άλλωστε δείχνουν και τα πρώτα στοιχεία των καμερών, που έχουν καταγράψει οχήματα να τρέχουν με ταχύτητες 130, 140 ακόμα και 150 χιλιομέτρων την ώρα!
Οι κλήσεις από τις κάμερες που είχαν «ατονήσει» τα τελευταία χρόνια, επανέρχονται δριμύτερες, με την εγκατάσταση και λειτουργία των 15 νέων καμερών και στις δύο κατευθύνσεις της Λεωφόρου Μαραθώνος, από το ύψος του Σταυρού Αγίας Παρασκευής μέχρι τον Μαραθώνα. Σύμφωνα με τους συγκοινωνιολόγους, μέσω της συγκεκριμένης λεωφόρου, συνολικού μήκους 26 χιλιομέτρων, εξυπηρετούνται καθημερινά πάνω από 200 χιλιάδες οχήματα.
«Ο κυκλοφοριακός φόρτος είναι πλέον αρκετά μεγάλος, καθώς η Μαραθώνος είναι μια υπερτοπική λεωφόρος, που εκτός των άλλων συνδέει την Αθήνα με το λιμάνι της Ραφήνας, ενώ το καλοκαίρι εξυπηρετεί πολύ μεγάλο αριθμό λουομένων που κατευθύνονται στις παραλίες της Ανατολικής Αττικής», λέει ο νομάρχης Ανατολικής Αττικής κ. Λεωνίδας Κουρής και συμπληρώνει: «Δεδομένου ότι η Λεωφόρος Μαραθώνος διέρχεται μέσα από κατοικημένες περιοχές, οι κίνδυνοι για τους πεζούς κυρίως τις νυχτερινές ώρες είναι πολύ μεγάλοι». Είναι χαρακτηριστικό ότι βάσει των στοιχείων της Τροχαίας, τα τελευταία τέσσερα χρόνια έχουν σημειωθεί πάνω από 1.000 σοβαρά τροχαία, εκ των οποίων αρκετά ήταν θανατηφόρα.
Θα τοποθετηθούν και σε άλλους δρόμους
Η Νομαρχία Ανατολικής Αττικής, σε συνεργασία με τα συναρμόδια υπουργεία, προχώρησε στην τοποθέτηση ηλεκτρονικών μηχανισμών ελέγχου ταχύτητας στις πιο επικίνδυνες θέσεις του οδικού δικτύου της Λεωφόρου Μαραθώνος. Τα σημεία αυτά υποδείχθηκαν από τα αρμόδια όργανα της Τροχαίας Αγίας Παρασκευής. Το κόστος υλοποίησης του συστήματος καλύφθηκε εξ ολοκλήρου από πόρους της Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής.
Πάντως, ο κ. Κουρής παραδίδοντας στην Τροχαία Αγίας Παρασκευής τη διαχείριση του ηλεκτρονικού συστήματος, τόνισε ότι «η νομαρχία θα συνεχίσει και θα διευρύνει τις παρεμβάσεις της στο οδικό δίκτυο, σε συνεργασία με τις κατά τόπους υπηρεσίες της Τροχαίας, προκειμένου να βελτιωθεί το επίπεδο οδικής ασφάλειας στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής».
Ο ταχυδρόμος φέρνει τη... λυπητερή
ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ - κάμερα περιλαμβάνει ένα πλήρες σύστημα μέτρησης της ταχύτητας και φωτογράφισης των οχημάτων μέρα και νύχτα (με τη χρήση φλας). Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να εντοπίζει τα οχήματα που υπερβαίνουν το όριο ταχύτητας στην κάθε θέση, καθώς και να καταγράφει τα απαραίτητα στοιχεία για την παράβαση (αριθμό κυκλοφορίας, τύπο οχήματος, ημερομηνία, ώρα, τόπο και την ταχύτητα του οχήματος). Τα δεδομένα των καταγραφών συγκεντρώνονται στo κέντρο ελέγχου της Τροχαίας Αγίας Παρασκευής, όπου και ολοκληρώνεται η επεξεργασία τους και βεβαιώνονται οι τροχαίες παραβάσεις. Στη συνέχεια, αποστέλλεται η κλήση στο σπίτι του παραβάτη οδηγού. Τα χρηματικά πρόστιμα των παραβάσεων που βεβαιώνονται από τις κάμερες της Μαραθώνος, θα αποτελούν πόρους των δήμων και των κοινοτήτων από τους οποίους διέρχεται η λεωφόρος.


MEMsound - Πεμ 21 Ιαν 2010, 11:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
παει η πίστα Laughing Laughing Laughing Laughing

υ.γ. περαν του χαβαλε... "χρειαζόταν" γιατι οντως γινοταν "μάχη"...
drdino - Πεμ 21 Ιαν 2010, 11:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1097094&lngDtrID=244
stamatis_vts - Πεμ 21 Ιαν 2010, 16:24:00
Θέμα δημοσίευσης:
kai αμα θελεις να πας παραλιακα εχουν μπλοκα παντου,,,
ηταν ενα σημερα στην Λουτσα και ενα στην Ραφηνα στην πλατεια που πας για κοκκινο λιμανακι, οπου και με σταματησανε... Embarassed
MEMsound - Πεμ 21 Ιαν 2010, 18:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
συγνωμη αλλα αν επιτρεπεται γιατι σε σταματησαν?
"ετσι"
ή λόγω βαβουρας (εξατμισης)
ή "καβουριας"... (στο προυγουμενο S...)
ή λόγω εμφανισης (φιμε)
??
Laughing Laughing
stamatis_vts - Πεμ 21 Ιαν 2010, 18:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη πιασαμε κουβεντα, με σταματησανε γτ πρεπει να δειξουν αποτελεσμα, στην λιστα που γραφουν οσους ελεγξανε, και γτ οπως μου ειπαν τα πουντοσαξοραλλα εχουν βγαλει κακη φημη...
εξατμιση δεν εχω, και τα φιμε μου ειναι αρκετα φωτεινα... Wink
MEMsound - Πεμ 21 Ιαν 2010, 18:33:38
Θέμα δημοσίευσης:
τα γνωστα κοινώς...
μου φαινεται οτι πρεπει να ξηλώσω εστω τα εμπρός φιμε και να βαλω κατι πιο λαιτ... Laughing
stamatis_vts - Πεμ 08 Απρ 2010, 11:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
την τριτη το απογευμα που γυρναγα απο το χωριο (αστρος κυνουριας) πιστευω οτι ολοκληρωθηκα σαν οδηγος...
με σταματησανε σε μπλοκο σε στανταρ σημειο που την στηνουνε στην περιοχη, και ενω ημουν ο τελευταιος στην ουρα, μπροστα μου ενα κορρολα και ενα σεισεντο, και αφου με ενημερωσαν οτι η ασφαλεια μου ληγει σε 10μερες, μου ζητησαν να ανοιξω τον διακοπτη και να πατησω φρενο, και μου την ειπαν οτι τα φωτα των φρενων δεν φαινονται γτ εχω αντικαταστησει τα εργοστασιακα κωλοφαναρα...
αφου τελικα ξεμπλεγω χωρις ραβασακια, φτανω πιο μετα τα προαναφερθεντα κορρολα και σεισεντο... και στα 2 οχηματα δεν λειτουργουσανε τα πισω δεξια φωτα των φρενων... αλλα αυτους δεν τους σταματαει κανεις, γτ ειναι "φυσιολογικοι" πολιτες ενω εμεις ειμαστε οι "ταραξιες"...
Evil Evil Evil
vamvakoolas - Πεμ 08 Απρ 2010, 12:53:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ξανααρχισε το γνωστο μπλοκο της τροχαιας στη Κηφισσια (Διασταυρωση για πολιτεια, στο υψος Ξενοδοχειου πεντελικο), σαββατα αλλα και καθημερινες!

Αν σας σταματησουν στο συγκεκριμενο μπλοκο δε τη γλιτωνετε χωρις προστιμο που να χτυπιεστε σα....χταποδια


Laughing Laughing Laughing
nOkpos - Πεμ 08 Απρ 2010, 13:57:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αυτο το site http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewforum.php?f=9

υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για να εγκαταστησετε στο GPS σας τα σημεια με τα πιθανα μπλοκα το εκανα και βοηθαει πολυ!!
grey_fox - Τρι 13 Απρ 2010, 23:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι είναι πολύ καλό αυτό το πρόγραμμα, το έχω βάλει και εγώ στο gps.
Αξίζει για τα φορητά ραντάρ αλλά και για τις σταθερές κάμερες ταχύτητας και έχει και πολλά άλλα καλούδια να βάλεις.
Βοηθάει πολύ και στις κλήσεις.
sod - Τρι 25 Μάϊ 2010, 18:20:06
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλοι οδηγοί, έχουν τοποθετηθεί τα νέα σταθερά ραντάρ ταχύτητας στην Αττική Οδό.

(αρχίζει από τον άλλο μήνα - ή και λίγο νωρίτερα !!! )

Σταθερά Ραντάρ Ταχύτητας Αττικής Οδού

Επεξήγηση συμβόλων

ΧΘ= Χιλιομετρική Θέση

Β = ?
Υ = Υμηττός
Ρ = Ραφήνα
Χ = Χολαργός
Κ = Κατεχάκη
Μ = Μαρκόπουλο



SLVMS = Οι πράσινοι μεταλλικοί πίνακες που δίνουν ενημέρωση για όρια ταχύτητας και άνοιγμα ή κλείσιμο λωρίδων- μακρόστενοι)
MVMS = Οι μαύροι ηλεκτρονικοί πίνακες που δίνουν πληροφορίες για την κίνηση (μακρόστενοι)

Κάμερες Περιφερειακής Υμηττού - Ανά ζεύγη

ΧΘ - Ρ 7.1 (πλευρική κάμερα στο τούνελ)
ΧΘ - Υ 6.9 (πλευρική κάμερα - εμφανής)

ΧΘ - Χ 6.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

ΧΘ - Β 6.2 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

ΧΘ - Κ 3.0 (πλευρικό τοποθετημένο όμως στο MVMS του αντίθετου ρεύματος)

ΧΘ - Μ 3.0 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS)
ΧΘ - Κ 0.6 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS)

Κάμερες Κεντρικής αρτηρίας Αττικής οδού
__________________________________
Α = κατεύθυνση Αεροδρόμιο
Ε = κατεύθυνση Ελευσίνα
__________________________________

ΧΘ - Ε 39.5 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS) (ΣΕΑ Μεσογείων) - προς Ελευσίνα

ΧΘ - Α 39.5 (κρυμμένη κάμερα στο ΜVMS) (ΣΕΑ Μεσογείων) - προς Αεροδρόμιο
ΧΘ - Α 19.4 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS) (Δημοκρατίας) - προς Αεροδρόμιο

ΧΘ - Α 15.2 (κρυμμένη κάμερα στο SLVMS) (Μαύρη ώρα) - προς Αεροδρόμιο
(επιπλέον, μία προς Ελευσίνα - ιδε κατωτέρω)
ΧΘ - Ε 9.2 (πλευρικό αριστερά) (ΣΕΑ Ασπροπύργου) - προς Ελευσίνα

+ οι δύο κάμερες που υπήρχαν ήδη, δηλαδή :

μία, στην είσοδο της Αττικής Οδού από Ελευσίνα στο τέλος του τούνελ δεξιά και

μια, στο ύψος της εξόδου των Νέων Λιοσίων πριν το τούνελ της Μαύρης Ώρας προς Ελευσίνα, (κρυμμένη πίσω από το SLVMS)


ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Να υπολογίσετε max (!) ΑΝΟΧΗ περίπου 20% πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας !
reselie - Τετ 26 Μάϊ 2010, 08:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως τις προαλλες που κηνυγουσα μια lamborghini Cool πετυχα μια καμερα πριν τα διοδια της ελευσινας χωμενη μεσα στα χορταρια στο διαζωμα....
Sinanai - Τετ 26 Μάϊ 2010, 09:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
[...] διαζευγμα....


Μάλλον εννοείς διάζωμα, ε;

Μια καλή μέθοδος για να αποφεύγουμε να γεμίζουμε το φωτογραφικό άλμπουμ του αυτοκινήτου μας με φωτογραφίες της πινακίδας κυκλοφορίας του, αλλά και να μην κόβουμε άσκοπα ταχύτητα, όταν αντιληφθούμε ύπαρξη σταθερής κάμερας, είναι η εξής:

Οι σταθερές κάμερες αποτελούνται από το κουτάκι της κάμερας, που τοποθετείται σε μια κολώνα, ένα μεγάλο κουτί, στο έδαφος και ακόμη μια κολώνα. Η τελευταία είναι αυτή στην οποία έρχεται το ρεύμα στην όλη εγκατάσταση. Όταν ΔΕΝ υπάρχει καλώδιο που να καταλήγει σε αυτήν την κολώνα, η κάμερα ΔΕ λειτουργεί. Προφανώς δεν είναι εύκολο να διακρίνεις από μακριά αν αυτό συμβαίνει και ειδικά τη νύχτα. Πάντως όταν αυτό είναι δυνατό, είναι σωτήριο για τη φόρα που έχεις μαζέψει και είναι κρίμα να χάσεις... Wink
reselie - Τετ 26 Μάϊ 2010, 10:04:07
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
reselie έγραψε:
[...] διαζευγμα....


Μάλλον εννοείς διάζωμα, ε;

Μια καλή .....χάσεις... Wink


ναι αυτο εννοω...Φτου!
sotos 106xs - Τετ 26 Μάϊ 2010, 10:27:39
Θέμα δημοσίευσης:
Η κάμερα για να λειτουργεί δεν είναι απαραίτητο να έχει ενέριο καλώδιο,μπορεί να το έχει περασμένο και απο το έδαφος.
Οι κάμερες που είναι στο διαχωριστικό διάζωμα και είναι σε κάτι τετράγωνα κουτιά μπορούν να έχουν τα καλώδιά τους περασμένα απο το έδαφος χωρίς να φαίνεται κάτι άλλο.Τώρα ποια κάμερα δουλεύει σωστά και ποιος την παρακολουθεί είναι μια άλλη ιστορία,το ρίσκο όμως είναι αποκλειστικά δικό μας.
Κάμερες επίσης υπάρχουν στάνταρ στην είσοδο και στην έξοδο απο κάθε τούνελ άσχετα αν τις βλέπουμε ή όχι. Κάποιες είναι καμουφλαρισμένες και κάποιες άλλες βγάζουν μάτι(τουλάχιστον στην διαδρομή προς Ελευσίνα που την έχω περάσει αρκετές φορές υπάρχει θέμα...)
Να ξέρετε πάντως ότι όλες οι κάμερες που είναι τοποθετημένες δεν είναι ίδιες για να μην μπερδεύεστε και κατά πάσα πιθανότητα λειτουργούνε.Και στην περίπτωση που δεν λειτουργούνε να είστε σίγουροι ότι θα το κάνουν πολύ σύντομα...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr