PSClub - Hellas

Φρένα - Σωληνάκια & Υγρά Φρένων

Ady - Τετ 16 Οκτ 2002, 14:48:02
Θέμα δημοσίευσης: Υγρά φρένων (θεωρία & πράξη)
Ανοίγω το θέμα για να πω μερικά πράγματα (όσα ξέρω τουλάχιστον) για τα υγρά φρένων.

Οι πιο σημαντικοί τύποι που κυκλοφορούν στην αγορά είναι οι DOT3, DOT4, DOT5 και DOT5.1 (DOT = Department of Transportation)

Τα DOT3, DOT4 και DOT5.1 είναι υγρά που βασίζονται στη γλυκόλη και το DOT5 στη σιλικόνη. Η βασική τους διαφορά είναι οτι τα DOT3, DOT4 και DOT5.1 απορροφούν νερό, ενώ το DOT5 όχι.

Ενα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά των υγρών φρένων είναι το σημείο βρασμού τους.

Το σύστημα των φρένων βασίζεται στα ασυμπίεστα υγρά. Τα υγρά γενικά είναι ασυμπίεστα, ενώ τα αέρια είναι συμπιέσιμα. Αν τα υγρά φρένων βράσουν (δηλαδή γίνουν αέρια), χάνουν την ικανότητα να μεταδώσουν δύναμη.

Καθώς τα DOT3, DOT4 και DOT5.1 απορροφούν νερό, το σημείο βρασμού τους μειώνεται. Το νερό απορροφάται ακόμα και απο τον αέρα, γι'αυτό δεν πρέπει να ανοίγουμε συχνά την τάπα των υγρών φρένων.

Το σημείο βρασμού του DOT5 παραμένει σχετικά σταθερό (αφού δεν απορροφά νερό), όμως ότι νερό μπαίνει μέσα στο σύστημα φρένων (και αφού δεν απορροφάται από το υγρό φρένων), δημιουργεί σταγονίδια νερού, που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά/σκουριά.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Τα DOT3, DOT4 και DOT5.1 καταστρέφουν το χρώμα του αυτοκινήτου. Επίσης ποτέ μα ποτέ μη αναμίξετε δύο διαφορετικών ειδών υγρά φρένων.

Τα σημεία βρασμού των υγρών φρένων είναι:

DOT3 ΞΗΡΟ 205 C ΥΓΡΟ 140 C
DOT4 ΞΗΡΟ 230 C ΥΓΡΟ 155 C
DOT5 ΞΗΡΟ 260 C ΥΓΡΟ 180 C
DOT5.1 ΞΗΡΟ 270 C ΥΓΡΟ 190 C

To ξηρό σημείο βρασμού είναι όταν το σύστημα δεν περιέχει καθόλου νερό, ενώ το υγρό είναι όταν περιέχει 3% νερό.

Νερό/φυσαλίδες νερού, το σύστημα φρένων μπορεί να πάρει με διάφορους τρόπους. Ενας από τους πιο συνηθισμένους είναι από παλιό ή ανοιγμένο μπουκαλάκι υγρού φρένων.
Vini - Τετ 16 Οκτ 2002, 17:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιος ο ady!
Με τα χρώματα όμως τι γίνεται?
Εχω ακούσει για μπλε υγρό, για πράσινο, για πορτοκαλί....
Μάλιστα αν δείτε τις μάρκες η κάθε μία έχει σχεδόν δικό της χρώμα υγρού....

Ποιο υγρό άραγε να είναι καλό?

χμμμ! Rolling eyes Rolling eyes (σκέψη εγκάθετου Παιάνα)χμμμ! Rolling eyes Rolling eyes (σκέψη εγκάθετου Παιάνα)

Μήπως η motul βγάζει υγρό φρένων...??? Shocked Shocked Razz Razz
Svstouk - Τετ 16 Οκτ 2002, 20:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Ωραιος ο ady!
Με τα χρώματα όμως τι γίνεται?
Εχω ακούσει για μπλε υγρό, για πράσινο, για πορτοκαλί....
Μάλιστα αν δείτε τις μάρκες η κάθε μία έχει σχεδόν δικό της χρώμα υγρού....

Ποιο υγρό άραγε να είναι καλό?

χμμμ! Rolling eyes Rolling eyes (σκέψη εγκάθετου Παιάνα)χμμμ! Rolling eyes Rolling eyes (σκέψη εγκάθετου Παιάνα)

Μήπως η motul βγάζει υγρό φρένων...??? Shocked Shocked Razz Razz


Βγάζει και νομίζω ότι είδα το DOT 5.1! Για τσέκαρέ το! :D
Nikel - Πεμ 17 Οκτ 2002, 01:51:51
Θέμα δημοσίευσης: Σωληνάκια & Υγρά Φρένων
Μιας και μιλαμε για υγρα φρενων και με την ευκαιρεια της τοποθετησης σωληνων υψηλης πιεσης στο αυτοκινητο μου απο εβδομαδα να προτεινω και ενα πολυ καλο Dot 5 υγρο..ταρα τα τζουμ ταρα τα τζουμ...και το ονομα αυτου Motul RBF 600
Tomcat - Πεμ 17 Οκτ 2002, 03:15:01
Θέμα δημοσίευσης:
Καθαρά αγωνιστικά υγρά φρένων και τα πλέον ενδεδειγμένα για τα σωληνάκια αεροπορικού τύπου της Goodridge!Όσους έχω ρωτήσει αυτά χρησιμοποιούν.Νομίζω ότι σε κάποιο topic είχε γίνει εκτενής παρουσίαση.
Ady - Πεμ 17 Οκτ 2002, 08:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Ωραιος ο ady!
Με τα χρώματα όμως τι γίνεται?
Εχω ακούσει για μπλε υγρό, για πράσινο, για πορτοκαλί....
Μάλιστα αν δείτε τις μάρκες η κάθε μία έχει σχεδόν δικό της χρώμα υγρού....

Ποιο υγρό άραγε να είναι καλό?


Νίκο, όλα καλά είναι, γιατί είναι όλα τα ίδια. Οι χρωματισμοί στα υγρά φρένων είναι μόνο και μόνο για να ξέρεις πότε το παλιό υγρό σου έχει αποβληθεί τελείως από το σύστημα. Επίσης αν ένα πράσινο, κόκκινο, κίτρινο κλπ κλπ υγρό αρχίζει και ασπρίζει, τότε έχει μεγάλο ποσοστό νερού μέσα, άρα έχει μειωθεί το σημείο βρασμού του, άρα θέλει αλλαγή.
Ady - Πεμ 17 Οκτ 2002, 09:02:57
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:

Μήπως η motul βγάζει υγρό φρένων...??? Shocked Shocked Razz Razz


Και βέβαια βγάζει !!!

DOT3, DOT4, DOT5.1 και RBF 600 (αγωνιστικό).
Vini - Πεμ 17 Οκτ 2002, 09:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
Vini έγραψε:

Μήπως η motul βγάζει υγρό φρένων...??? Shocked Shocked Razz Razz


Και βέβαια βγάζει !!!

DOT3, DOT4, DOT5.1 και RBF 600 (αγωνιστικό).



Ωραίος ο Ady...!!!!
Τελικά μπορούμε να αναμείξουμε διαφορετικά DOT?
Στο manual του 206 λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά DOT αρκεί να είναι πάνω από DOT3....
Νομίζω ότι τα DOT5 ή 5.1 είναι καλά για το 206...
Ady - Πεμ 17 Οκτ 2002, 10:22:02
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:

Τελικά μπορούμε να αναμείξουμε διαφορετικά DOT?
Στο manual του 206 λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά DOT αρκεί να είναι πάνω από DOT3....
Νομίζω ότι τα DOT5 ή 5.1 είναι καλά για το 206...



Καλό είναι να μην αναμιγνύεις διαφορετικών τύπων υγρά, όπως το ίδιο ισχύει και για διαφορετικών εταιριών υγρά.

Επίσης προσοχή με τα DOT5, που είναι και τα μόνα σιλικονούχα.

Επειδή δεν παρακρατούν την υγρασία από το περιβάλλον, μπορεί να αποδειχθούν πιο επικίνδυνα, γιατί η υγρασία παραμένει στο σύστημα φρένων, me αποτέλεσμα ακόμα και σκουριά στις δαγκάνες των φρένων.

Επίσης τα DOT5 υγρά (για όσους έχουν ABS) δεν λιπαίνουν τόσο καλά την αντλία του ABS, όσο τα υγρά που βασίζονται στη γλυκόλη (δηλαδή όλα τα άλλα). Η γνώμη μου είναι, μακρυά από DOT5, ειδικά γι'αυτούς που έχουν ABS.

Επίσης μη μπερδεύετε τα DOT5 με τα DOT5.1. Tα πρώτα είναι "σιλικονούχα" ενώ τα δεύτερα "γλυκολούχα".

Τα RBF 600 της Motul δεν είναι σιλικονούχα, άρα δεν είναι DOT5.

Οπότε Νίκο, μακρυά από DOT5.

Εγώ χρησιμοποιώ DOT4, γιατί τα DOT5.1 είναι για ακραία φρεναρίσματα !!!!!
Vini - Πεμ 17 Οκτ 2002, 10:43:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
Vini έγραψε:

Τελικά μπορούμε να αναμείξουμε διαφορετικά DOT?
Στο manual του 206 λέει ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαφορετικά DOT αρκεί να είναι πάνω από DOT3....
Νομίζω ότι τα DOT5 ή 5.1 είναι καλά για το 206...



Καλό είναι να μην αναμιγνύεις διαφορετικών τύπων υγρά, όπως το ίδιο ισχύει και για διαφορετικών εταιριών υγρά.

Επίσης προσοχή με τα DOT5, που είναι και τα μόνα σιλικονούχα.

Επειδή δεν παρακρατούν την υγρασία από το περιβάλλον, μπορεί να αποδειχθούν πιο επικίνδυνα, γιατί η υγρασία παραμένει στο σύστημα φρένων, me αποτέλεσμα ακόμα και σκουριά στις δαγκάνες των φρένων.

Επίσης τα DOT5 υγρά (για όσους έχουν ABS) δεν λιπαίνουν τόσο καλά την αντλία του ABS, όσο τα υγρά που βασίζονται στη γλυκόλη (δηλαδή όλα τα άλλα). Η γνώμη μου είναι, μακρυά από DOT5, ειδικά γι'αυτούς που έχουν ABS.

Επίσης μη μπερδεύετε τα DOT5 με τα DOT5.1. Tα πρώτα είναι "σιλικονούχα" ενώ τα δεύτερα "γλυκολούχα".

Τα RBF 600 της Motul δεν είναι σιλικονούχα, άρα δεν είναι DOT5.

Οπότε Νίκο, μακρυά από DOT5.

Εγώ χρησιμοποιώ DOT4, γιατί τα DOT5.1 είναι για ακραία φρεναρίσματα !!!!!



Αρα DOT4....για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.... Wink Wink
p206Mike - Πεμ 17 Οκτ 2002, 11:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Μιας και μιλαμε για υγρα φρενων και με την ευκαιρεια της τοποθετησης σωληνων υψηλης πιεσης στο αυτοκινητο μου απο εβδομαδα να προτεινω και ενα πολυ καλο Dot 5 υγρο..ταρα τα τζουμ ταρα τα τζουμ...και το ονομα αυτου Motul (σας θυμιζει τιποτα ) RBF 600



NIKEL ,,,θα θελα να μου πεις όταν τα βάλεις την τιμή και το τόπο τοποθέτησής τους,,,,,Τα σωληνάκια υψηλής εννοώ....
Nikel - Παρ 18 Οκτ 2002, 01:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
p206mike έγραψε:
NIKEL ,,,θα θελα να μου πεις όταν τα βάλεις την τιμή και το τόπο τοποθέτησής τους,,,,,Τα σωληνάκια υψηλής εννοώ....


Κοιτα μπορω να σου πω απο τωρα την τιμη που ειναι 99 ευρω (τιμη αντιπροσωπιας). Τα περαστικα κοστη θα στα πω μολισ τα βαλω. Επισης πρεπει να ψαξω να βρω που πουλανε τα υγρα Motul RBF 600 γιατι δεν ξερω. Αραγε το ΟΤΤΟΜΟΤΟ θα τα εχει (μιας και θα βρισκομαι εκει γυρω αυριο)??? Μηπως επισης καπιος ξερει ποσα μπουκαλια-λιτρα (1-2) υγρα φρενων χρειαζονται???
Miltellas - Παρ 18 Οκτ 2002, 02:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
Μεταφέρω post μου από άλλο topic, μιας και ταιριάζει περισσότερο εδώ:

Μη νομίζετε ότι θα αντιληφθείτε διαφορά από τα DOT4 σε DOT5. Στην πραγματικότητα η αλλαγή του υγρού αξίζει μόνο σε δυνατά ή βαριά αυτοκίνητα, και μόνο εφόσον τα πιέζουμε υπερβολικά πολύ σε στροφιλίκια όπου η χρήση των φρένων είναι συχνότατη. Αλλά και πάλι θα σας πω ότι στο παλιό μου αμάξι με 120PS και 900κιλά, με σωληνάκια υψηλής πίεσης, όταν άλλαξα τα DOT4 σε DOT5 δεν κατάλαβα διαφορά κι αυτό επειδή ήδη δεν είχα ποτέ αντιληφθεί κόπωση των φρένων με τα DOT4! Βέβαια το 206 είναι βαρύτερο, αλλά πόσοι από εμάς το πιέζουμε τόσο ώστε να φτάσουμε τα DOT4 στα όρια. Κι αυτό δεν το λέω για να μην βάλετε τα DOT5, αλλά για να σας δείξω πόσο υπερβολή είναι να βάλουμε DOT5.5 στα φρένα μας.
Μην ξεχνάτε ότι ένδειξη δίπλα από το DOT είναι δείκτης αντοχής στην εξάτμιση λόγω υψηλών θερμοκρασιών, που όταν ξεπεραστούν, τα υγρά παύουν να λειτουργούν και τα φρένα παύουν να αποδίδουν. Άρα, το ερώτημα είναι: Θα φτάσουμε ποτέ κοντά στα όρια τα DOT4 για να βάλουμε DOT5, και πόσο μάλλον για να χρειαστούμε DOT5.5;


Μην με ρωτήσετε τώρα που θα βρείτε DOT5.5... Δεν ξέρω! Ούτε ξέρω εάν είναι σιλικονούχα ή όχι. Μια και αναφέρατε τα Racing Brake Fluid της Motul σας ενημερώνω ότι αντέχει θερμοκρασίες μέχρι 307C!
Επίσης, τα DOT5 (και όλα τα σιλικονούχα υγρά φρένων) πρέπει να αλλάζονται το πολύ κάθε χρόνο και με αυστηρότητα (λόγω μη φιλικότητας προς την υγρασία).
Nikel - Παρ 18 Οκτ 2002, 17:42:47
Θέμα δημοσίευσης:
p206mike έγραψε:
NIKEL ,,,θα θελα να μου πεις όταν τα βάλεις την τιμή και το τόπο τοποθέτησής τους,,,,,Τα σωληνάκια υψηλής εννοώ....


Λοιπον παιδες πηγα σημερα ΟΤΤΟΜΟΤΟ και αν και πιστευα οτι δεν θα τα ειχε τελικα τα βρηκα τα σωληνακια της Goodrich που ηθελα και τα πηρα σε τιμη 90 ευρα! Το MOtul RBF 600 κοστιζε 7.2 ευρω. Περαστικα η ΟΤΤΟΜΟΤΟ δεν χρεωνει οποτε αυτες ειναι και στανταρ τιμες απλα δεν τα εβαλα σημερα γιατι τους παρηγγειλα και κατι τακακια (της EBC τα green-stuff) που δεν τα ειχαν και μου ειπαν την Δευτερα (τιμη μονο για μπροστα περι τα 75 ευρω). Ειχαν ομως για το δικο μου τα Ferodo racing DS-3000 λεγονταν νομιζω. Τιμη ομως αρκετα υψηλη 45 χιλιαρικα Shocked
Tomcat - Παρ 18 Οκτ 2002, 17:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε καλορίζικα τα καλούδια σου!Φαίνεται έβαλες σκοπό της ζωής σου να τρέξεις σε ένα CC cup ή κατί αντίστοιχο GrN!!! FERODO RACING , GOODRIDGE , MOTUL RBF ποιος είσαι ρε φίλε------ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!! KEEP UP THE GOOD WORK!

Αντε χώσε και κανα turbιδι πάνω (με την καθοδήγηση του black & fast) και σε βλέπω αναβάσεις καταβάσεις κτλ μια ζωή!
Nikel - Παρ 18 Οκτ 2002, 18:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
206Tomcat έγραψε:
Αντε καλορίζικα τα καλούδια σου!Φαίνεται έβαλες σκοπό της ζωής σου να τρέξεις σε ένα CC cup ή κατί αντίστοιχο GrN!!! FERODO RACING , GOODRIDGE , MOTUL RBF ποιος είσαι ρε φίλε------ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!! KEEP UP THE GOOD WORK!

Αντε χώσε και κανα turbιδι πάνω (με την καθοδήγηση του black & fast) και σε βλέπω αναβάσεις καταβάσεις κτλ μια ζωή!



Ady - Παρ 18 Οκτ 2002, 19:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:

Λοιπον παιδες πηγα σημερα ΟΤΤΟΜΟΤΟ και αν και πιστευα οτι δεν θα τα ειχε τελικα τα βρηκα τα σωληνακια της Goodrich που ηθελα και τα πηρα σε τιμη 90 ευρα! Το MOtul RBF 600 κοστιζε 7.2 ευρω. Περαστικα η ΟΤΤΟΜΟΤΟ δεν χρεωνει οποτε αυτες ειναι και στανταρ τιμες απλα δεν τα εβαλα σημερα γιατι τους παρηγγειλα και κατι τακακια (της EBC τα green-stuff) που δεν τα ειχαν και μου ειπαν την Δευτερα (τιμη μονο για μπροστα περι τα 75 ευρω). Ειχαν ομως για το δικο μου τα Ferodo racing DS-3000 λεγονταν νομιζω. Τιμη ομως αρκετα υψηλη 45 χιλιαρικα Shocked


Καλορίζικα και καλά φρεναρίσματα !!!!!!!!!!!!
theflame - Παρ 18 Οκτ 2002, 22:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
p206mike έγραψε:
NIKEL ,,,θα θελα να μου πεις όταν τα βάλεις την τιμή και το τόπο τοποθέτησής τους,,,,,Τα σωληνάκια υψηλής εννοώ....


Λοιπον παιδες πηγα σημερα ΟΤΤΟΜΟΤΟ και αν και πιστευα οτι δεν θα τα ειχε τελικα τα βρηκα τα σωληνακια της Goodrich που ηθελα και τα πηρα σε τιμη 90 ευρα! Το MOtul RBF 600 κοστιζε 7.2 ευρω. Περαστικα η ΟΤΤΟΜΟΤΟ δεν χρεωνει οποτε αυτες ειναι και στανταρ τιμες απλα δεν τα εβαλα σημερα γιατι τους παρηγγειλα και κατι τακακια (της EBC τα green-stuff) που δεν τα ειχαν και μου ειπαν την Δευτερα (τιμη μονο για μπροστα περι τα 75 ευρω). Ειχαν ομως για το δικο μου τα Ferodo racing DS-3000 λεγονταν νομιζω. Τιμη ομως αρκετα υψηλη 45 χιλιαρικα Shocked


Καλορίζικα με πολλά και ασφαλή φρεναρίσματα!!!
Αναμένουμε εντυπώσεις!!
Alex - Σαβ 19 Οκτ 2002, 03:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα ειμαι περιεργος να μαθω (οταν τα βαλεις) αν οντως τα EBC GREENSTUFF δεν παραγουν σκονη (οπως ισχυριζονται) γιατι με ενδιαφερει να αποφευγω το πλυσιμο της ζαντας μιας και το καθαρισμα της SuperTurismo ειναι μεγαλο λουκι...
DimiP - Σαβ 19 Οκτ 2002, 04:18:06
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
p206mike έγραψε:
NIKEL ,,,θα θελα να μου πεις όταν τα βάλεις την τιμή και το τόπο τοποθέτησής τους,,,,,Τα σωληνάκια υψηλής εννοώ....


Λοιπον παιδες πηγα σημερα ΟΤΤΟΜΟΤΟ και αν και πιστευα οτι δεν θα τα ειχε τελικα τα βρηκα τα σωληνακια της Goodrich που ηθελα και τα πηρα σε τιμη 90 ευρα! Το MOtul RBF 600 κοστιζε 7.2 ευρω. Περαστικα η ΟΤΤΟΜΟΤΟ δεν χρεωνει οποτε αυτες ειναι και στανταρ τιμες απλα δεν τα εβαλα σημερα γιατι τους παρηγγειλα και κατι τακακια (της EBC τα green-stuff) που δεν τα ειχαν και μου ειπαν την Δευτερα (τιμη μονο για μπροστα περι τα 75 ευρω). Ειχαν ομως για το δικο μου τα Ferodo racing DS-3000 λεγονταν νομιζω. Τιμη ομως αρκετα υψηλη 45 χιλιαρικα Shocked


καλα αστο δεν σχολιαζω οτι ηρθες στη γειτονια και δεν συνενοηθηκες / ειδοποιησες να ερθω ΟΤΟΜΟΤΟ... αστο .... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

παντως, καλοριζικοι οι τακαροι ! σκιστους μη τους λυπηθεις.
Nikel - Κυρ 20 Οκτ 2002, 02:40:46
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
καλα αστο δεν σχολιαζω οτι ηρθες στη γειτονια και δεν συνενοηθηκες / ειδοποιησες να ερθω ΟΤΟΜΟΤΟ... αστο .... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

παντως, καλοριζικοι οι τακαροι ! σκιστους μη τους λυπηθεις.


Ρε Τζιμακο ηρθα αλλα για λιγο ισα-ισα να παρω το τελευταιο κομματι που ειχαν και μετα εφυγα. Δεν τα εχω περασει ακομα διοτι περιμενω τα τακακια να μου τα φερουν. Την Δευτερα ομως θα ειμαι εκει για να μου τα περασουν. Αν θες στειλε PM αν μπορεσεις να συναντηθουμε!
Miltellas - Δευ 21 Οκτ 2002, 00:24:33
Θέμα δημοσίευσης:
Νικέλιε, υποθέτω ότι 90Ε κόστισαν καί τα τέσσερα σωληνάκια υψηλής της Goodrich, έτσι;
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 01:30:48
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Νικέλιε, υποθέτω ότι 90Ε κόστισαν καί τα τέσσερα σωληνάκια υψηλής της Goodrich, έτσι;


Σωστα φιλε Μιλτ. Μεσα λοιπον το κουτι εχει 4 σωληνακια με τα 2 να ειναι μακρυτερα απο τ'αλλα. Το περιεργο ειναι πως εννω τα 2 μακρουλα εχουν ακριβως το ιδιο μηκος τα αλλα 2 (τα κοντα) εχουν διαφορετικο με το ενα να ειναι μικροτερο σε μηκος απ'το αλλο....any ideas why????
Slash - Δευ 21 Οκτ 2002, 01:33:41
Θέμα δημοσίευσης:
Για ξαναδώστο μια κλαρινιά γιατί δεν το έπιασα (είναι και αργά...)
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 01:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Slash έγραψε:
Για ξαναδώστο μια κλαρινιά γιατί δεν το έπιασα (είναι και αργά...)


Πε παιδι μου τα σωληνακια ειναι 4 ωραια...2 μακρουλα και 2 κοντα. Εννω τα 2 μακρουλα εχουν το ιδιο μηκος (ειναι πανομοιοτηπα) τα 2 κοντα εχουν διαφορετικο μηκος (το ενα ειναι πιο κοντο απτο αλλο)! Γιατι αραγε???
Tomcat - Δευ 21 Οκτ 2002, 01:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Νικελ ξέρεις αν τα σωληνάκια αεροπορικού τύπου μπορούν να τοποθετηθούν στα πίσω δισκόφρενα?Λες να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:02:02
Θέμα δημοσίευσης:
206Tomcat έγραψε:
Ρε Νικελ ξέρεις αν τα σωληνάκια αεροπορικού τύπου μπορούν να τοποθετηθούν στα πίσω δισκόφρενα?Λες να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?


Λογικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλιως γιατι να τα πουλανε Περισσοτερες λεπτομερειες αυριο ομως που θα τα βαλω Twisted evil
Miltellas - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:03:29
Θέμα δημοσίευσης:
Φυσικά και μπορούν! Για αυτό και ο Νικέλιος λέει ότι αγόρασε 4 σωληνάκια. Δύο εμπρός και δύο πίσω! Το ένα είναι πιο κοντό, προφανώς γιατί είναι μία σχεδιαστική ιδιοτροπία στις δαγκάνες ή στην ανάρτηση του 206.
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Φυσικά και μπορούν! Για αυτό και ο Νικέλιος λέει ότι αγόρασε 4 σωληνάκια. Δύο εμπρός και δύο πίσω! Το ένα είναι πιο κοντό, προφανώς γιατί είναι μία σχεδιαστική ιδιοτροπία στις δαγκάνες ή στην ανάρτηση του 206.


Μακαρι να'ναι ετσι Μιλτ αν και δεν νομιζω...αλλιως θα ειχαν οδηγια τοποθετησης που παει το κοντο και που το μακρυ (απ'τα ζευγαρι των κοντων)! Αν εχω δικιο και η παρτιδα που πηρα ειναι λαθος αντε βρες αλλο κομματι μιας και αυτο που πηρα ηταν το τελευταιο. Διοτι στην ΟΤΤΟΜΟΤΟ οι υπαλληλοι δουλευουν πιο αργα και απο καρβουνο!
Slash - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:09:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα πήρες σε διαφανή συσκευασία με κόκκινο χαρτόνι από πίσω;
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
Slash έγραψε:
Δεν τα πήρες σε διαφανή συσκευασία με κόκκινο χαρτόνι από πίσω;


Ακριβως φιλε Slash αλλα δεν λεει πουθενα τιποτα για την διαφορα μηκους Exclamation
Slash - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:18:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σε πω ρε φιλαράκι. Ακριβώς τα ίδια φοράει και ένα rallye 1.3 στο Power αυτού του μήνα. Για ψάξε το λίγο καλύτερα πριν τα αλλάξεις και στο τέλος μείνεις χωρίς φρένα. Που δεν νομίζω...
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 02:28:30
Θέμα δημοσίευσης:
Slash έγραψε:
Τι να σε πω ρε φιλαράκι. Ακριβώς τα ίδια φοράει και ένα rallye 1.3 στο Power αυτού του μήνα. Για ψάξε το λίγο καλύτερα πριν τα αλλάξεις και στο τέλος μείνεις χωρίς φρένα. Που δεν νομίζω...


To ξερω ρε φιλε Slash το Power διαβασα να να μαθω τι βηματα πρεπει να ακολουθηθουν ωστε να ξερω αν οι μηχανικοι αυριο ακολουθησουν την σωστη διαδικασια. Αλλα ακομα και το περιοδικο δεν αναφερει τιποτα για αυτο που παρατηρησα. Anyway η νυχτα ειναι μικρη αυριο θα ξερουμε Wink
Ady - Δευ 21 Οκτ 2002, 08:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Νικέλιε, υποθέτω ότι 90Ε κόστισαν καί τα τέσσερα σωληνάκια υψηλής της Goodrich, έτσι;


Ρε παιδιά, μήπως τα σωληνάκια είναι Goodridge και όχι Goodrich?
alekos - Δευ 21 Οκτ 2002, 08:40:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Νικέλιε, υποθέτω ότι 90Ε κόστισαν καί τα τέσσερα σωληνάκια υψηλής της Goodrich, έτσι;


Ρε παιδιά, μήπως τα σωληνάκια είναι Goodridge και όχι Goodrich?


Ποιος ειναι ο λογος που αλλαζει καποιος σωληνακια χωρις να αλλαξει φρενα?(εννοοω δαγκανες ,δισκοπλακες ,κτλ) δηλαδη κατι που να αλλαζει το στησιμο των φρενων του κατασκευαστη? Αφου λοιπον κραταμε τα ιδια ουσιαστηκα φρενα
τι παραπανω θα κερδισουμε αλλαζοντας σωληνακια ? Αν αλλαξουμε σωληνες στο σπιτι μας και βαλουμε βαρεος τυπου δεν θα αλλαξει τιποτα στο νερο που τρεχει απο την βρυση (στην πιεση του ) μπορει η σωληνες μας να αντεχουν 40 bars πιεση αλλα τι να το κανουμε αν το δικτυο μας δουλευει με 4bars και
ο κατασκευαστης εχει βαλει σωληνες που αντεχουν για 15bars.
Σιγουρα ειναι ποιοτικα καλυτεροι, οι απλοι εχουν περασει 5 ποιοτικους ελεγχους ,ενω οι αλλοι 30 συμφωνω!!.Μηπως ομως τελικα δεν προσφερουν τιποτα παραπανω στα φρενα μας ? και κανουν και " κακο " στην τσεπη μας?
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 10:31:58
Θέμα δημοσίευσης:
alekos έγραψε:
Μηπως ομως τελικα δεν προσφερουν τιποτα παραπανω στα φρενα μας ? και κανουν και " κακο " στην τσεπη μας?


Ελα Αλεκοοοοοο (καλωσορισες φιλε μου).....εγω δεν θα σου πω οτι σε βοηθουν να φρεναρεις πιο γρηγορα αλλα θα σου πω πως καλυτερευουν την αισθηση του φρεναρισματος κατα πολυ και συναμα εξαλειβουν το φαινομενο της διογκωσης, εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και αντεχουν πολυ περισσοτερο ακομα και αν δεχτουν πιεση που θα εκοβε τα εργοστασιακα μαρκουτσια.
Tomcat - Δευ 21 Οκτ 2002, 13:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
Στο POWER του Σεπτεμβρίου έχει παρουσίαση για τα σωληνάκια της Goodridge σ'ενα Rallye 1.3 ένω στο power του οκτωβρίου έχει παρουσίαση Do it yourself (τοποθέτησης)!!!
DimiP - Δευ 21 Οκτ 2002, 15:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
alekos έγραψε:
Μηπως ομως τελικα δεν προσφερουν τιποτα παραπανω στα φρενα μας ? και κανουν και " κακο " στην τσεπη μας?


Ελα Αλεκοοοοοο (καλωσορισες φιλε μου).....εγω δεν θα σου πω οτι σε βοηθουν να φρεναρεις πιο γρηγορα αλλα θα σου πω πως καλυτερευουν την αισθηση του φρεναρισματος κατα πολυ και συναμα εξαλειβουν το φαινομενο της διογκωσης, εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωης και αντεχουν πολυ περισσοτερο ακομα και αν δεχτουν πιεση που θα εκοβε τα εργοστασιακα μαρκουτσια.



καλα αστα αυτα τωρα ! πες οτι την πατησες και εδωσες 90 ευρα για καλαμακι του φραπε !! χεχεεχεχεχεεεε.


Ελα Νικεεελλλλλ. που ειπες οτι δουλευουν αργαααα;
στην ΟΤΟΜΟΤΟΟΟΟΟ;;;;


αντε καλε!!!!!!
μην το ξαναπεις !!!





ειναι σιφουνες τα παιδια.
μια σιτουλα βαζεις και τρως μονο....4,5 ωρες ! απο τις 9.50 το πρωι μεχρι τις 14.30 περιπου !!!!!

Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 17:59:05
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον τα εβαλα τα σωληνακια και εβαλα και τακακια μπροστα της EBC V4 Greenstuff. Eντυπωσεις: Maλλον αρνητικες μιας και εννω περιμενα πως τα φρενα θα ηταν καλυτερα (εστω στην αισθηση) μαλλον ειναι χειροτερα, και το περιεργο ειναι οτι αλλαξα κι τακακια Confused Τι να πω μπορει να φταει η εξαερωση που απ'οτι μου ειπαν την εκαναν. Μπορει να θελουν τα τακακια στρωσιμο. Το μονο θετικο με τα τακακια που καταλαβα ειναι που δεν σφυριζουν (προς το παρον). Παντως εννω περιμενα πως θα εκανα μια μετατροπη που θα την καταλαβενα αμμεσα μαλλον προς το παρον πρεπει να περιμενω για να δω αποτελεσματα. Ισως να εκαναν και καμμια μ@λακια οι μηχανικοι εκει! Τι να πω......
Vini - Δευ 21 Οκτ 2002, 18:11:03
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
Ady έγραψε:


Τα σημεία βρασμού των υγρών φρένων είναι:

DOT3 ΞΗΡΟ 205 C ΥΓΡΟ 140 C
DOT4 ΞΗΡΟ 230 C ΥΓΡΟ 155 C
DOT5 ΞΗΡΟ 260 C ΥΓΡΟ 180 C
DOT5.1 ΞΗΡΟ 270 C ΥΓΡΟ 190 C

To ξηρό σημείο βρασμού είναι όταν το σύστημα δεν περιέχει καθόλου νερό, ενώ το υγρό είναι όταν περιέχει 3% νερό.


Λοιπόν αγόρασα ένα μπουκαλάκι υγρό φρένων της BOSCH για να υπάρχει γενικά. (στην ξεφτίλα τιμή των 2.9euro)

Είναι DOT4. Και λέει τις θερμοκρασίες:
265 C / 165 C
Φαντάζομαι ότι θα είναι το ξηρό σημείο βρασμού .... και το υγρό σημείο βρασμού....

Αν κρίνω από τις τιμές που δίνει ο Ady μάλλον είναι καλών προδιαγραφών.
Wink
Vini - Δευ 21 Οκτ 2002, 18:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
Nik βιάζεσαι ! ! ! !
Κάτσε ρε παιδάκι μου να στρώσουν λίγο τα τακάκια...
Κάτσε να ζεσταθούν τα σωληνάκια...

Φυσιολογικά πρέπει, αν κατανοώ καλά τα υδραυλικά φρένα, να πατάς περισσότερο τώρα για να πιάσουν καλά τα φρένα ή κάνω λάθος ?????

Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question
Nikel - Δευ 21 Οκτ 2002, 18:23:42
Θέμα δημοσίευσης:
Νικολα μου αυτο που παρατηρησα ειναι πωε η διαδρομη του φρενου εχει μειωθει αισθητα (μαλλον λογο καινουργιων τακακιων) και ναι θελει να βαλω λιγη περισσοτερη δυναμη στο ποδι-φρενο για να πιασουν καλα. Γιατι αραγε Question Question Question
theflame - Δευ 21 Οκτ 2002, 20:32:15
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Φυσιολογικά πρέπει, αν κατανοώ καλά τα υδραυλικά φρένα, να πατάς περισσότερο τώρα για να πιάσουν καλά τα φρένα ή κάνω λάθος ?????

Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question


Ρε παιδιά, αν κατάλαβα καλά τώρα θα πρέπει να πατάς λιγότερο φρένο γιατί δεν θα χαραμίζετε πίεση στο να φουσκώσουν τα σωληνάκια. Η μεταφορά της πίεσης από το πόδι θα είναι αμεσότερη στα τακάκια και όχι με άσχετα μπαλονιάσματα που την μειώνουν.
Τώρα βέβαια υποθέτω ότι για να καταλάβει κανείς το κέρδος σε μία μετατροπή πρέπει να κάνει ακριβώς αυτό: ΜΙΑ μετατροπή. Στη περίπτωσή σου Nikel έκανες 2 μετατροπές ταυτόχρονα. Άντε τώρα να καταλάβεις αν τα σωληνάκια δεν αποδίδουν ή αν τα τακάκια είναι μάπα! (Αν κατάλαβα καλά και τα τακάκια πρώτη φορά τα βάζεις, αν όχι πάσο! Embarassed )
Πάντως από τα διάφορα που έχω ακούσει ή διαβάσει τα σωληνάκια βοηθούν αλλά μάλλον θα το καταλάβεις με έντονη χρήση των φρένων και όχι απλά κινούμενος στη πόλη.
Για το θέμα της εξαέρωσης εκείνο που θυμάμαι όταν είχα αλλάξει μαρκούτσια στο 104 (όχι δεν του είχα βάλει αεροπορικού τύπου Shocked ) είναι ότι θέλει μερικά χιλιόμετρα και ξαναπάς για μία δεύτερη γρήγορη εξαέρωση. Τώρα αν για αυτό έφταιγε το παλαιό του 104 (ή του μηχανικού!) δεν ξέρω Cool
theflame - Δευ 21 Οκτ 2002, 20:38:59
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
Vini έγραψε:
Ady έγραψε:


Τα σημεία βρασμού των υγρών φρένων είναι:

DOT3 ΞΗΡΟ 205 C ΥΓΡΟ 140 C
DOT4 ΞΗΡΟ 230 C ΥΓΡΟ 155 C
DOT5 ΞΗΡΟ 260 C ΥΓΡΟ 180 C
DOT5.1 ΞΗΡΟ 270 C ΥΓΡΟ 190 C

To ξηρό σημείο βρασμού είναι όταν το σύστημα δεν περιέχει καθόλου νερό, ενώ το υγρό είναι όταν περιέχει 3% νερό.


Λοιπόν αγόρασα ένα μπουκαλάκι υγρό φρένων της BOSCH για να υπάρχει γενικά. (στην ξεφτίλα τιμή των 2.9euro)

Είναι DOT4. Και λέει τις θερμοκρασίες:
265 C / 165 C
Φαντάζομαι ότι θα είναι το ξηρό σημείο βρασμού .... και το υγρό σημείο βρασμού....

Αν κρίνω από τις τιμές που δίνει ο Ady μάλλον είναι καλών προδιαγραφών.
Wink

Αν κατάλαβα καλά ο Ady πρέπει να αναφέρει τις τιμές που θεωρούνται ως ελάχιστες για να χαρακτηριστεί ένα υγρό ως DOT κάτι.

Ady μία διευκρίνηση;
Slash - Δευ 21 Οκτ 2002, 20:50:18
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Με τα νέα σωληνάκια προφανώς, ελλείψει απωλειών, να έχεις και μικρότερη απόσταση στο φρένο σου, και αμεσότερη πέδηση και σαφώς καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τι να πώ; Δεν ξέρω κιόλας. Μπορεί να φταίνε τα νέα τακάκια. Αλλά και πάλι νέα τακάκια->γρηγορότερη και καλύτερη πέδηση. Θα φανεί με τις μέρες.
DimiP - Δευ 21 Οκτ 2002, 23:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Nik βιάζεσαι ! ! ! !
Κάτσε ρε παιδάκι μου να στρώσουν λίγο τα τακάκια...
Κάτσε να ζεσταθούν τα σωληνάκια...

Φυσιολογικά πρέπει, αν κατανοώ καλά τα υδραυλικά φρένα, να πατάς περισσότερο τώρα για να πιάσουν καλά τα φρένα ή κάνω λάθος ?????

Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question


να ζεσταθουν τα σωληνακια;
αυτα δεν ειναι τα super σωληνακια που δεν ζεστενονται;;;;

δεν "κοροιδευω" την αγορα του φιλου nikel απλα σχολιαζω τη φραση "να ζεσταθουν" αφου υποτιθεται πως δεν αντιμετωπιζουν προβληματα ζεστης/διαστολης/συστολης/κ.λ.π.
Rally - Τρι 22 Οκτ 2002, 08:19:19
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε νικελ περιμενε οπως σου ειπα και χτες.τακακια φρενακια και υγρα αλλαγη σε μια μερα. θα συνιθισεις και θα καταλαβεις την διαφορα σε λιγο.απλα να πω οτι σε τα σωληνακια εκτος απο την αισθηση βελτιωνει και το φρεναρισμα και μαλιστα στο τεστ του drive για το 1300 rallye η διαφορα με ή χωρις τακακια πλησισαζε τα 3 μετρα Exclamation Exclamation Exclamation
Ady - Τρι 22 Οκτ 2002, 09:22:57
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Νικολα μου αυτο που παρατηρησα ειναι πωε η διαδρομη του φρενου εχει μειωθει αισθητα (μαλλον λογο καινουργιων τακακιων) και ναι θελει να βαλω λιγη περισσοτερη δυναμη στο ποδι-φρενο για να πιασουν καλα. Γιατι αραγε Question Question Question


Εμένα πάντως μου μυρίζεται κακή εξαέρωση, δηλ. υπάρχει αέρας στο σύστημα φρένων.
Miltellas - Τετ 23 Οκτ 2002, 00:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
Όπου νά 'ναι θα σκάσει μύτη ο Νικέλιος και θα μας πει ότι σήμερα είναι καλύτερη η αίσθηση, και αύριο θα μας πει ότι τα φρένα είναι μια χαρά, μεθαύριο ότι είναι καλύτερα από πριν και παραμεθαύριο ότι είναι καταπληκτικά! Wink
Τα τακάκια που θέλουν στρώσιμο είναι και τίποτα άλλο. Αφού δεν τσαρουχώνει το πεντάλ, αλλά αντιθέτως έχει μικρύνει η διαδρομή, σημαίνει πώς καί τα υγρά καί τα σωληνάκια δουλεύουν άψογα!
Nikel - Τετ 23 Οκτ 2002, 00:37:45
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Όπου νά 'ναι θα σκάσει μύτη ο Νικέλιος και θα μας πει ότι σήμερα είναι καλύτερη η αίσθηση, και αύριο θα μας πει ότι τα φρένα είναι μια χαρά, μεθαύριο ότι είναι καλύτερα από πριν και παραμεθαύριο ότι είναι καταπληκτικά! Wink
Τα τακάκια που θέλουν στρώσιμο είναι και τίποτα άλλο. Αφού δεν τσαρουχώνει το πεντάλ, αλλά αντιθέτως έχει μικρύνει η διαδρομή, σημαίνει πώς καί τα υγρά καί τα σωληνάκια δουλεύουν άψογα!


Και ναι λοιπον κυριες και κυριοι ο guru του 206club της Θεσσαλονικης εχει δικιο. Σημερα που καβαλησα το αυτοκινητο (βραδυ) και μετα απο 110 χιλιομετρα με τα σωληνακια και τα νεα τακακια το φρενο μου φανηκε αισθητα βελτιωμενο σε αισθηση και αμμεσοτητα. Παντως για ψυχολογικους λογους την επομενη εβδομαδα που θα μπουν επανω νεα αμορτισερ θα κανω και μια 2η εξαερωση στα φρενα ετσι για το γα**το.
Tomcat - Τετ 23 Οκτ 2002, 06:05:01
Θέμα δημοσίευσης:
To πα εγώ οτι παει να φτιάξει ενα τέρας της ασφάλτου!!!Ωστε αμορτισερ την άλλη βδομαδα εεε !Τελικά δεν έβαλες ferodo racing?Ξέρει κανείς μήπως τι τακάκια χρησιμοποιεί η αντιπροσωπία στα 206.Επέστρεψε το μωρό από κρήτη και το πάω την παρασκευή για το ετήσιο και μάλλον θα μου αλλάξουν τακάκια.Σκεφτομαι να τους ζητήσω να μην το κάνουν και να πάω να βάλω τα Ferodo (μήπως πρόσεξες nikel πόσο είχαν τα ferodo στην otomoto?)

P.s με τους καθρέπτες τελικά τι θα γίνει ???????
Nikel - Τετ 23 Οκτ 2002, 11:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
206Tomcat έγραψε:
To πα εγώ οτι παει να φτιάξει ενα τέρας της ασφάλτου!!!Ωστε αμορτισερ την άλλη βδομαδα εεε !Τελικά δεν έβαλες ferodo racing?Ξέρει κανείς μήπως τι τακάκια χρησιμοποιεί η αντιπροσωπία στα 206.Επέστρεψε το μωρό από κρήτη και το πάω την παρασκευή για το ετήσιο και μάλλον θα μου αλλάξουν τακάκια.Σκεφτομαι να τους ζητήσω να μην το κάνουν και να πάω να βάλω τα Ferodo (μήπως πρόσεξες nikel πόσο είχαν τα ferodo στην otomoto?)


Φιλε Τομκατ οχι δεν εβαλα Ferodo αλλα EBC τα Greenstuff. Ο λογος που δεν εβαλα τα Ferodo ειναι η τιμη τους=45 χιλιαρικα. Ε οχι και 45 χιλιαρικα μονο για τα μπροστα

Παντως το ΟΤΤΟΜΟΤΟ ειχε ενα ζευγαρι Ferodo για 206. Αν θυμαμαι καλα ηταν τα DS300-0
Sidobre - Τετ 23 Οκτ 2002, 13:23:55
Θέμα δημοσίευσης:
Exει κανείς το τηλ του Louis στην Κηφισίας ή κάποιο άλλο κατάστημα εκεί κοντά;

Είναι επείγον....
Sidobre - Τετ 23 Οκτ 2002, 13:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Μιας και μιλαμε για υγρα φρενων και με την ευκαιρεια της τοποθετησης σωληνων υψηλης πιεσης στο αυτοκινητο μου απο εβδομαδα να προτεινω και ενα πολυ καλο Dot 5 υγρο..ταρα τα τζουμ ταρα τα τζουμ...και το ονομα αυτου Motul (σας θυμιζει τιποτα ) RBF 600


Μετά από τηλεφώνημα στην Lubrinet, υπάρχει το MOTUL RBF 600 και υπάρχει και MOTUL DOT 5,1.

Σήμερα θα τους ρωτήσω από κοντά για σχετικές λεπτομέρειες όπως επίσης μπας και κάνουν έκπτωση για το Club
Vini - Τετ 23 Οκτ 2002, 13:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Exει κανείς το τηλ του Louis στην Κηφισίας ή κάποιο άλλο κατάστημα εκεί κοντά;

Είναι επείγον....



www.autosport.gr
είναι δίπλα στο Louis.... Wink Wink
pugsang - Τετ 23 Οκτ 2002, 13:42:52
Θέμα δημοσίευσης:
LOUIS AUTOTUNING
145 KIFISSIAS AVENUE, MAROUSSI, ATHENS 15124
Tel: (+3010) 8055612 - 0108064644
Fax: (+3010) 8064147
E-mail: dlouis@ath.forthnet.gr
Web: www.louis.com.gr
Contact: LOUIS DIMITRIOS
Sidobre - Τετ 23 Οκτ 2002, 14:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ!

Γ@Μ@ την ατυχία μου...

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΩΤΑ!!!!

ΟΥΤΕ Η ΟΤΟΜΟΤΟ!

@#@!%#^$%^*%$%^#%


Αμα ξέρει κανείς κάτι γιατί είναι επείγον!

Και για να εξηγήσω

Με το ατύχημα έσπασε ένα σωληνάκι φρένων και η Peugeot δεν έχει διαθέσημο!!!!!

Ψάχνω να βρώ ακόμα και υψηλής πίεσης για να πάρω το αυτοκίνητο την Παρασκευή! Αλλιώς @#$@#%@%@^%@$
Vini - Τετ 23 Οκτ 2002, 14:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ!

Γ@Μ@ την ατυχία μου...

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΩΤΑ!!!!

ΟΥΤΕ Η ΟΤΟΜΟΤΟ!

@#@!%#^$%^*%$%^#%


Αμα ξέρει κανείς κάτι γιατί είναι επείγον!

Και για να εξηγήσω

Με το ατύχημα έσπασε ένα σωληνάκι φρένων και η Peugeot δεν έχει διαθέσημο!!!!!

Ψάχνω να βρώ ακόμα και υψηλής πίεσης για να πάρω το αυτοκίνητο την Παρασκευή! Αλλιώς @#$@#%@%@^%@$



Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τα ανταλλακτικά που βρήκε ο ady στα Μελίσια?

Επίσης σωληνάκια έφερνε και ο τύπος στην Μεταμόρφωση που είχαμε παει μαζί για τα εγκεφαλικά ... (ΤS motorsport τηλ. 010-2856850)

Επίσης σωληνάκια έχει και η Terra Sport στην Λυκόβρυση....τηλέφωνο έχει στο topic με τα turbo....

Wink Wink
Vini - Τετ 23 Οκτ 2002, 14:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
Yπάρχει και αυτό:

http://www.antallaktika.gr/


Wink Wink Wink
Sidobre - Τετ 23 Οκτ 2002, 14:27:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εδώ χρειάζεται να το πω το ΜΠΡΑΒΟ!!

Απευθύνομαι στην ΟΤΟΜΟΤΟ που προσφαίρθηκε να βοηθήσει και θα φέρει τα σωληνάκια σε 2 ώρες μάλλον από κάποια αποθήκη.

Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά μου εκεί αλλά θα την λύσω αφού κάθονται μέχρι τις 9:00 το βράδυ!!!

Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει ότι θα φοράω τα ίδια σωληνάκια με τον Nikel

Vini και αυτούς στα Μελίσσια πήρα τηλ. και δεν έιχαν ούτε απλά.

Για τον τύπο στην Μεταμόρφωση δεν θέλω ούτε να τον πάρω τηλ.. Rolling eyes

Ευχαριστώ όλους!
Sidobre - Τετ 23 Οκτ 2002, 15:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδού και τα δύο υγρά...


RBF 600 Factory Line



100% synthetic fluid for hydraulic-actuated brake and clutch systems. Specifically designed to resist the high temperatures of actuated (steel or carbon) racing brakes and clutch systems.

EXTREME THERMAL RESISTANCE AND STABILITY: the elevated boiling point of RBF 600 FACTORY LINE (312°c / 593°F) enables effective braking even under the extreme conditions of competition.

VERY EFFICIENT WHEN RAINY: the very high wet boiling point (216°c / 420°F), is superior to conventional brake fluids provides a particularly efficient braking system in rain and put back the apparition of vapor lock.

NORMES : FMVSS 116 DOT 4 / SAE J 1703 / ISO 4925

----------------------------------------------------------------------------------

Dot 5.1 brake fluid  



LONG LIFE 100% synthetic fluid for hydraulic actuated-brake and clutch systems.
DOT 5.1 NON-SILICONE BASE.
Fluidity specially designed for anti-locking brake systems.

LONG LIFE FORMULA : the high wet boiling point (185°c/365°F), superior to DOT 4  and DOT 3 fluids enables to use this product longer.
SPECIALLY DESIGNED TO ANTI-LOCKING BRAKE SYSTEM (ABS) : its viscosity (820 centipoises at -40°c / -40°F) lower than DOT 4 and DOT 3 brake fluids, allows MOTUL BRAKE FLUID DOT 5.1 an easier fluid circulation in micro-valves of anti-locking systems.
PERFECTLY NEUTRAL WITH SEALS USED IN BRAKING SYSTEMS. ANTI-CORROSION.

STANDARDS : FMVSS 116 DOT 5.1 NON SILICONE BASE & DOT 4 & DOT 3
SAE J 1703
Nikel - Πεμ 24 Οκτ 2002, 00:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Εδώ χρειάζεται να το πω το ΜΠΡΑΒΟ!!

Απευθύνομαι στην ΟΤΟΜΟΤΟ που προσφαίρθηκε να βοηθήσει και θα φέρει τα σωληνάκια σε 2 ώρες μάλλον από κάποια αποθήκη.

Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά μου εκεί αλλά θα την λύσω αφού κάθονται μέχρι τις 9:00 το βράδυ!!!

Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει ότι θα φοράω τα ίδια σωληνάκια με τον Nikel

Vini και αυτούς στα Μελίσσια πήρα τηλ. και δεν έιχαν ούτε απλά.

Για τον τύπο στην Μεταμόρφωση δεν θέλω ούτε να τον πάρω τηλ.. Rolling eyes

Ευχαριστώ όλους!


H αποθηκη που θα τα επερναν (τα πηραν δηλαδη γιατι υποθετω πως τα εχεις ηδη παρει) ονομαζεται Siros Sport και ειναι η αντιπροσωπια της Goodridge και της EBC kαι αλλων ενδιαφεροντων προ'ι'οντων!

Τυχερουλη τωρα εχουμε τα ιδια σωληνακια εεεεεεε....

Αντε και καλα φρεναρισματα
Nikel - Πεμ 24 Οκτ 2002, 00:12:49
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Ειδού και τα δύο υγρά...


RBF 600 Factory Line



100% synthetic fluid for hydraulic-actuated brake and clutch systems. Specifically designed to resist the high temperatures of actuated (steel or carbon) racing brakes and clutch systems.

----------------------------------------------------------------------------------

Dot 5.1 brake fluid  



LONG LIFE 100% synthetic fluid for hydraulic actuated-brake and clutch systems.
DOT 5.1 NON-SILICONE BASE.
Fluidity specially designed for anti-locking brake systems ΑΒS.


Τελικα τι εγινε εσυ ποιο εβαλες??? Μου φαινεται οτι καλα εκανα και εβαλα τα RBF 600 γιατι απ'οτι φαινεται τα Dot 5.1 τα συγκεκριμενα ειναι φτιαγμενα για ABS???
Nikel - Πεμ 24 Οκτ 2002, 01:17:59
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Εδώ χρειάζεται να το πω το ΜΠΡΑΒΟ!!

Απευθύνομαι στην ΟΤΟΜΟΤΟ που προσφαίρθηκε να βοηθήσει και θα φέρει τα σωληνάκια σε 2 ώρες μάλλον από κάποια αποθήκη.

Το μόνο πρόβλημα είναι η μεταφορά μου εκεί αλλά θα την λύσω αφού κάθονται μέχρι τις 9:00 το βράδυ!!!

Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ.

Αυτό σημαίνει ότι θα φοράω τα ίδια σωληνάκια με τον Nikel

Vini και αυτούς στα Μελίσσια πήρα τηλ. και δεν έιχαν ούτε απλά.

Για τον τύπο στην Μεταμόρφωση δεν θέλω ούτε να τον πάρω τηλ.. Rolling eyes

Ευχαριστώ όλους!


H αποθηκη που θα τα επερναν (τα πηραν δηλαδη γιατι υποθετω πως τα εχεις ηδη παρει) ονομαζεται Siros Sport και ειναι η αντιπροσωπια της Goodridge και της EBC kαι αλλων ενδιαφεροντων προ'ι'οντων!

Τυχερουλη τωρα εχουμε τα ιδια σωληνακια εεεεεεε....

Αντε και καλα φρεναρισματα


Παρτε και το site http://www.sirossport.gr
Sidobre - Πεμ 24 Οκτ 2002, 09:04:01
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:

Τελικα τι εγινε εσυ ποιο εβαλες??? Μου φαινεται οτι καλα εκανα και εβαλα τα RBF 600 γιατι απ'οτι φαινεται τα Dot 5.1 τα συγκεκριμενα ειναι φτιαγμενα για ABS???


Tόλμησα να βάλω τα 5.1 επειδή είναι πιο λεπτόρευστα.

Θεωρητικά και τα δύο είναι άριστα με το 5.1 να είναι πιο "friendly" σε μικρές βαλβίδες και ABS ενώ το 600 πιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες.

Θα δοκιμάσω τα 5.1 και θα σου πω...
~FoCuS~ - Πεμ 24 Οκτ 2002, 11:28:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ady bravo polu kalo kai analitiko to post sou
tha ithela na se rwtisw kai kati allo
Sto biblio kataskeuasti tis ford grafei kapou mesa oti kapoio pososto apo ta ygra twn frenwn xrisimopoiountai kai apo ton sumplekti h' apo to to kibwtio taxytitwn den thimame akribws mipws ksereis kamia pliroforia
gia poio logo xrisimopiite
Den kserw an to idio simbainei kai se alla amaksia???
Ady - Πεμ 24 Οκτ 2002, 12:24:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
Vini έγραψε:

Λοιπόν αγόρασα ένα μπουκαλάκι υγρό φρένων της BOSCH για να υπάρχει γενικά. (στην ξεφτίλα τιμή των 2.9euro)

Είναι DOT4. Και λέει τις θερμοκρασίες:
265 C / 165 C
Φαντάζομαι ότι θα είναι το ξηρό σημείο βρασμού .... και το υγρό σημείο βρασμού....

Αν κρίνω από τις τιμές που δίνει ο Ady μάλλον είναι καλών προδιαγραφών.
Wink


Εδώ είμαι, εδώ είμαι..........

Απλώς έχει πέσει πολύ δουλειά τελευταία, και δεν έχω χρόνο για Internet (δυστυχώς δεν έχω PC στο σπίτι).

Νίκο, ναι το πρώτο είναι το ξηρό, και το δεύτερο το υγρό.

Για πες μου, το μπουκαλάκι που πήρες είναι πλαστικό ή μεταλλικό ?
Ady - Πεμ 24 Οκτ 2002, 12:43:17
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ
theflame έγραψε:
Vini έγραψε:
Ady έγραψε:


Τα σημεία βρασμού των υγρών φρένων είναι:

DOT3 ΞΗΡΟ 205 C ΥΓΡΟ 140 C
DOT4 ΞΗΡΟ 230 C ΥΓΡΟ 155 C
DOT5 ΞΗΡΟ 260 C ΥΓΡΟ 180 C
DOT5.1 ΞΗΡΟ 270 C ΥΓΡΟ 190 C

To ξηρό σημείο βρασμού είναι όταν το σύστημα δεν περιέχει καθόλου νερό, ενώ το υγρό είναι όταν περιέχει 3% νερό.


Λοιπόν αγόρασα ένα μπουκαλάκι υγρό φρένων της BOSCH για να υπάρχει γενικά. (στην ξεφτίλα τιμή των 2.9euro)

Είναι DOT4. Και λέει τις θερμοκρασίες:
265 C / 165 C
Φαντάζομαι ότι θα είναι το ξηρό σημείο βρασμού .... και το υγρό σημείο βρασμού....

Αν κρίνω από τις τιμές που δίνει ο Ady μάλλον είναι καλών προδιαγραφών.
Wink

Αν κατάλαβα καλά ο Ady πρέπει να αναφέρει τις τιμές που θεωρούνται ως ελάχιστες για να χαρακτηριστεί ένα υγρό ως DOT κάτι.

Ady μία διευκρίνηση;


Σωστά, είναι οι ελάχιστες τιμές θερμοκρασίας που το υγρό φρένων θα αρχίσει να βράζει.

Δηλαδή ένα DOT4 υγρό δεν πρέπει να αρχίζει να βράζει πριν τους 230 C (όταν είναι καινούριο και δεν έχει νερό μέσα), και πριν τους 155 C (όταν έχει παλιώσει και έχει 3% νερό μέσα του).

Το υγρό του Vini είναι μέσα στις προδιαγραφές.
Ady - Πεμ 24 Οκτ 2002, 13:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
~FoCuS~ έγραψε:
Ady bravo polu kalo kai analitiko to post sou
tha ithela na se rwtisw kai kati allo
Sto biblio kataskeuasti tis ford grafei kapou mesa oti kapoio pososto apo ta ygra twn frenwn xrisimopoiountai kai apo ton sumplekti h' apo to to kibwtio taxytitwn den thimame akribws mipws ksereis kamia pliroforia
gia poio logo xrisimopiite
Den kserw an to idio simbainei kai se alla amaksia???


Μιχάλη, δυστυχώς δεν το ξέρω αυτό που με ρωτάς.

Θα ψάξω να μάθω όμως, μήπως και βρω τίποτα.
~FoCuS~ - Πεμ 24 Οκτ 2002, 18:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
ok ady
keep up the good work Wink
Miltellas - Παρ 25 Οκτ 2002, 01:22:51
Θέμα δημοσίευσης:
~FoCuS~ έγραψε:

Sto biblio kataskeuasti tis ford grafei kapou mesa oti kapoio pososto apo ta ygra twn frenwn xrisimopoiountai kai apo ton sumplekti h' apo to to kibwtio taxytitwn den thimame akribws mipws ksereis kamia pliroforia
gia poio logo xrisimopiite
Den kserw an to idio simbainei kai se alla amaksia???


Φίλε Εστιασμένε Shocked , δεν στέκει αυτό που λες. Δεν έχουν καμία σχέση τα υγρά φρένων με άλλα εξαρτήματα του αυτοκινήτου. Κάτι άλλο πρέπει να διάβασες. Επιβεβαίωσέ το...
Wink
Alex - Παρ 25 Οκτ 2002, 01:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Φίλε Εστιασμένε Shocked


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
theflame - Παρ 25 Οκτ 2002, 08:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
~FoCuS~ έγραψε:
Sto biblio kataskeuasti tis ford grafei kapou mesa oti kapoio pososto apo ta ygra twn frenwn xrisimopoiountai kai apo ton sumplekti h' apo to to kibwtio taxytitwn den thimame akribws mipws ksereis kamia pliroforia
gia poio logo xrisimopiite
Den kserw an to idio simbainei kai se alla amaksia???


Μήπως μιλάς για τα υγρά του υδραυλικού κυκλώματος του τιμονιού, ίσως να έχει υποβοήθηση στο συμπλέκτη.
Nikel - Παρ 25 Οκτ 2002, 19:23:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα για πες μας ρε Sidobre πως σου φανηκαν τα φρενα σου με τα σωληνακια αυτες τις πρωτες μερες???
Miltellas - Παρ 25 Οκτ 2002, 23:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστά! Μιλάμε για υδραυλικό συμπλέκτη... Και παίρνει υδραυλικό υγρό που δεν έχει καμία σχέση με υγρό φρένων. Τουλάχιστον έτσι το ξέρω. Όπως ξέρω ότι ο Ήλιος ανατέλλει από την Ανατολή.
Miltellas - Παρ 25 Οκτ 2002, 23:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
Νικέλιε, έληξε η προθεσμία σου. Περιμένω να μου πεις πόσο καταπληκτικά σου φαίνονται τα φρένα!

Sidobre, θα περιμένουμε και σένα;
Nikel - Σαβ 26 Οκτ 2002, 01:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ta φρενα μετα απο 350 χιλιομετρα στρωσιμο στα τακακια μπορ να πω πως εχουν βελτιωθει αισθητα για να μην πω πως ειναι αψογα. Σε αυτο σιγουρα εχει συμβαλει και το τακακι που ειναι καινουργιο. Αλλα θα προσπαθησω να μιλησω μονο για τα σωληνακια. Πλεον καταλαβαινω τι γινεται με τα φρενα μου. Πατωντας πλεον φρενο μπορω να καταλαβω πως βαζοντας λιγο πιεση παρανω στο ποδι μου αν οι τροχοι θα μπλοκαρουν. Χρειαζομαι λιγοτερο πατημα και λιγοτερο χρονο για καλο φρεναρισμα. Αφηστε να βγω και στην εθνικη και θα τα ξαναπουμε. Θελω επισης να δω εαν οντως μπορω να κανω 2-3 καλα φρεναρισματα σερι χωρις το φρενο να χανει την πιεση του...
Sidobre - Τρι 29 Οκτ 2002, 10:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, μετά από 800 χλμ ταξιδίου με τα σωληνάκια και μίας "ημι-ειδικής " (δεν το ζώρισα επίτηδες για να στώσει το λάστιχο και το ημιαξώνιο) έχω να πώ τα εξής.

Σίγουρα μεγάλη διαφορά δεν είδα. Δεν υπήρχε λόγος άλλωστε.

Υπάρχει όμως μια καλύτερη αίσθηση όσο αφορά την διαδρομή του φρένου, όπως επίσης ανακάλυψα ότι κατά τις μετακινήσεις, μπορείς επιτέλους να παίξεις λίγο με μικρές αποστάσεις του πεντάλ.

Εκεί όμως που είδα την διαφορά ήταν κατά την κίνηση σε στροφές με πολλά που ενώ είχαν ζεσταθεί τα φρένα, εξακολουθούσες να έχεις μια πλήρη εικόνα των φρένων. Παλαιότερα υπήρχε αυτή η αίσθηση, αλλά με μικρά κομπιάσματα (μπλόκαραν συχνά τα φρένα ή χρειαζόσουνα να πατήσεις πιο πολύ το πεντάλ)

Θεωρώ όμως ότι ρόλο παίξαν και τα υγρά φρένων με τον μεγαλύτερο βαθμό βραζμού.

Εν κατακλείδι θα την συνιστούσα σαν βελτίωση όσο μικρή κι αν είναι αφ'ενός λόγω μικρού κόστους, αφ'εταίρου επειδή όσο λίγο και να βελτιστοποιήσεις τα φρένα σου μπορεί να είναι και σωτήριο!
Miltellas - Τετ 30 Οκτ 2002, 00:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Εν κατακλείδι θα την συνιστούσα σαν βελτίωση όσο μικρή κι αν είναι αφ'ενός λόγω μικρού κόστους, αφ'εταίρου επειδή όσο λίγο και να βελτιστοποιήσεις τα φρένα σου μπορεί να είναι και σωτήριο!


...κι εδώ είναι η ουσία της βελτίωσης στα φρένα!
lepou - Παρ 07 Ιαν 2005, 19:12:07
Θέμα δημοσίευσης: Σωληνάκια φρένων
ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΣΩΛΙΝΑΚΙΑ ΤΩΝ ΦΡΕΝΩΝ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΛΙΚΑ ΥΨΗΛΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΣΘΗΣΗ ΣΤΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ 106 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΜΑΖΙ .ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΟΝΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑ 100Ε ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ. ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΤΑ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ 100Ε ΤΣΑΜΠΑ?
DimiP - Πεμ 19 Μάϊ 2005, 15:58:59
Θέμα δημοσίευσης:
μια ερωτηση:

για τα αυτοκινητα με ταμπουρα πισω, αν καποιος αλλαξει σωληνακια φρενων και βαλει τα λεγομενα "αεροπορικου τυπου" μεταλλικα θα χρειαστει και για πισω;;
Touristas - Πεμ 19 Μάϊ 2005, 16:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν χρειάζεται για τα ταμπούρα εκεί πάνε μεταλλικά σωληνάκια κατευθείαν
DimiP - Παρ 20 Μάϊ 2005, 11:33:21
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Όχι δεν χρειάζεται για τα ταμπούρα εκεί πάνε μεταλλικά σωληνάκια κατευθείαν


ευχαριστω πολυ Αργυρη Wink
p206xs2 - Κυρ 10 Ιούλ 2005, 22:03:48
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την διαδικασία αλλαγής υγρού φρένων.

Αν πρέπει να αλλαχτεί εντελώς το υγρό φρένων πρέπει να βγουν οι τροχοί και να αδειάσουν τα υγρά από τα σωληνάκια ή δεν χρειάζεται να γίνει αυτό, ή απλώς ανοίγουν μία βαλβίδα στο δοχείο υγρών φρένων και από εκεί αδειάζουν;

Ευχαριστώ.
STELIOS - Κυρ 10 Ιούλ 2005, 23:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι, αδειαζει εντελως το κυκλωμα. Δεν θυμαμαι αν πρεπει να βγουν οι τροχοι γι'αυτο, αλλα σιγουρα αδειαζουν και τα σωληνακια που φτανουν στα φρενα.
DimiP - Δευ 11 Ιούλ 2005, 07:50:07
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Nαι, αδειαζει εντελως το κυκλωμα. Δεν θυμαμαι αν πρεπει να βγουν οι τροχοι γι'αυτο, αλλα σιγουρα αδειαζουν και τα σωληνακια που φτανουν στα φρενα.


ΕΤΣΙ..ΕΤΣΙ!
p206xs2 - Δευ 11 Ιούλ 2005, 14:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή παιδιά όντως πρέπει να βγουν οι τροχοί;
STELIOS - Δευ 11 Ιούλ 2005, 14:46:18
Θέμα δημοσίευσης:
p206xs2 έγραψε:
Δηλαδή παιδιά όντως πρέπει να βγουν οι τροχοί;


Μαλλον θα πρεπει να βγουν. Εγω ειχα αλλαξει υγρα φρενων πριν καμποσο καιρο αλλα πραγματικα δεν θυμαμαι αν βγηκαν οι τροχοι ή απλα τους στριψανε για να εχουν χωρο. Anyway εχει τοση σημασια αν πρεπει να βγουν ή οχι ???
pezomania - Δευ 11 Ιούλ 2005, 15:04:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι θα πρέπει να βγάλει τους τροχούς!
sps - Πεμ 29 Δεκ 2005, 22:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
Tωρα που πλησιαζει η επισκεψη στην πιστα εχω να κανω μια ερωτηση.
Να αλλαξω υγρα φρενων, ή οχι.
Δεν τα εχω αλλαξει ποτε απο τοτε που πηρα το 206(2003) και περυσι στην πιστα ειχα μεινει απο πεταλ(μεγαλη διαδρομη) λογω υγρων και σωληνακιων.
Λετε να βελτιωθει καθολου το φρενο, και τι να βαλω?
Dot 4 με 285 C, ή racing με 312 C?
Miltellas - Παρ 30 Δεκ 2005, 01:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο πιο πολλούς βαθμούς αντέχουν τόσο το καλύτερο. Ειδικά για σένα που δεν θέλεις να μένεις από φρένο στην πίστα.
Πάνος - Δευ 10 Μάρ 2008, 23:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μαζι με την αναρτηση τοποθετησα και τα σωληνακια υψηλης που ειχα αγορασει μεσω pughell(oreca).
Τα σωληνακια ειναι goodridge.
Δεν τα τοποθετησα για λογους αντοχης σε πιστα αλλα γιατι θεωρω πως ειναι μια καλη value for money βελτιωση.
Ειδικα στο σαξο ειχα δει μεγαλη διαφορα στην αισθηση φρεναρισματος μαζι με τα ακρα που ειχα τοποθετησει πισω.
Φυσικα αλλαξα και υγρα φρενων.
Μπορω να πω παντως πως στο 206 δεν ειδα αντιστοιχη διαφορα στο πεταλ αρα και στο πατημα του φρενου.
Ισως επειδη το ειχα συνηθισει απο το προηγουμενο αυτοκινητο,ισως γιατι το 206 εχει καλυτερο φρενο σε συνδυασμο με μεγαλυτερη τρομπα,ισως πολλα ισως η διαφορα ειναι μικρη.
Παρ'αυτα χαιδευεις και ξεκινας επιβραδυνση. Cool
drdino - Σαβ 15 Νοέ 2008, 20:32:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει μήπως κανείς τι ποσότητα υγρού χρειάζομαι για το κύκλωμα στο 307;
smoki - Δευ 16 Μάρ 2009, 18:36:32
Θέμα δημοσίευσης:
Τι υγρα φρενων περνουν τα 207 rallye/gt? Τι προδιαγραφες χρειαζονται? Υπαρχει καποιο "καλυτερο" απο αυτο που βαζουν απτο εργοστασιο? Sos γιατι ειναι ελαχιστα πριν το μιν και σε 2 εβδομαδες εχουμε την επισκεψη στα Μεγαρα...
soultz - Τετ 18 Μάρ 2009, 13:09:41
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιρετώ την παρέα του φόρουμ! Που μπορώ να βρώ σωληνάκια υψηλής goodridge? Μένω ζωγράφου
blue_rallye - Τετ 21 Οκτ 2009, 01:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου!
Βαζοντας 266,ποια σωληνακια αεροπορικου τυπου θα παω να ζητησω για 206 που ειναι τα 266 ή για 106 rallye?
Tελος ποια υγρα προτεινεται και ποια τακακια για καθημερινη σχετικα σκληρη χρηση και χρηση σε πιστα 4 με 5 φορες το χρονο.
sps - Τετ 21 Οκτ 2009, 15:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Σωληνακια για 106 θα ζητησεις.
Τακακια, φεροντο 2500 πιστευω θα σε ικανοποιησουν για overall χρηση.
ypovoleas - Τετ 21 Οκτ 2009, 18:02:43
Θέμα δημοσίευσης:
εχω βρει σωληνακια της goodridge που λεει οτι κανουν για ολα τα 206.επειδη το 207gt φοραει τα ιδια φρενα με το 307 2.0 και αν δεν κανω λαθος και του 206 2.0,λετε να ταιριαζουν αυτα στο αμαξι?ξερει κανεις?
blue_rallye - Πεμ 22 Οκτ 2009, 00:49:14
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Σωληνακια για 106 θα ζητησεις.
Τακακια, φεροντο 2500 πιστευω θα σε ικανοποιησουν για overall χρηση.


Eυχαριστω φιλε,θα κοιταξω σε ενα απο τα καταστηματα που αναφερονται στις προηγουμενες σελιδες.
recife_rallye - Πεμ 22 Οκτ 2009, 10:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
ypovoleas έγραψε:
εχω βρει σωληνακια της goodridge που λεει οτι κανουν για ολα τα 206.επειδη το 207gt φοραει τα ιδια φρενα με το 307 2.0 και αν δεν κανω λαθος και του 206 2.0,λετε να ταιριαζουν αυτα στο αμαξι?ξερει κανεις?


Μανο ποσο τα βρηκες?
ypovoleas - Κυρ 25 Οκτ 2009, 19:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
λευτερη απο 80 μεχρι 100 ευρω τα εχω βρει.για τα δικα μας δεν βγαζουν ομως.αλλα αν ταιριαζουν απο 206 που βρηκα σωληνακια τοτε λεω να τα παρω.
xalkiadakhs 207gt - Σαβ 31 Οκτ 2009, 17:29:00
Θέμα δημοσίευσης:
ypovoleas έγραψε:
λευτερη απο 80 μεχρι 100 ευρω τα εχω βρει.για τα δικα μας δεν βγαζουν ομως.αλλα αν ταιριαζουν απο 206 που βρηκα σωληνακια τοτε λεω να τα παρω.


πως θα μαθουμε εαν ταιριαζουν?ενδιαφερομαι και εγω αμεσα μιας και οδηγησα αυτοκινητο με σωληνακια και ειναι τρελη η διαφορα.... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
fynos - Σαβ 31 Οκτ 2009, 19:13:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά σε μαμά δαγκάνα 206 και 207 πρέπει να ταιριάζει το ίδιο σωληνάκι.
Άλλωστε ο κωδικός για 207 ειναι -> 4806 G1 και για 206 -> 4806 C1.
Βέβαια αν στο 207 βάλεις κάτι σαν το δικό μου πρέπει να καταφύγεις σε πιο μακρύ και σίγουρα το μαμά μαρκούτσι το ξεχνάς !


ypovoleas - Σαβ 31 Οκτ 2009, 20:31:21
Θέμα δημοσίευσης:
ξερει κανενα παιδι να μας πει σιγουρα?νομιζω οτι το 207gt φοραει τα ιδια φρενα με το 206 2.0 (283)
sps - Σαβ 31 Οκτ 2009, 23:16:32
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια, σωληνακια δλδ μαρκουτρσια μπορειτε να κανετε και φτιαχτα!
Για περισσοτερες πληροφοριες στο μαγαζι με ανταλλακτικα φορτηγων και εκσκαφεων, της γειτονιας σας! Laughing
ypovoleas - Σαβ 31 Οκτ 2009, 23:35:11
Θέμα δημοσίευσης:
εγω δεν εμπιστευομαι την ζωη μου στον κυρ μητσο της γειτονιας......επειδη ζουμε ελλαδα και μιλαμε για φρενα,προτιμω κατι επωνημο και σιγουρο....αν λεγαμε για εξατμηση,δεν ειχα προβλημα να δοκιμασω και την μπαρμπασταθης edition exhaust.μπορει η ποιοτητα απο τα φτιαχτα να ειναι το ιδιο καλη η καλυτερη,εγω αυτο το ρισκο δεν το περνω και ας εχουν κανει φτιαχτα σωληνακια αρκετοι για το αμαξι τους.
sps - Κυρ 01 Νοέ 2009, 01:33:00
Θέμα δημοσίευσης:
Eχεις δει σωληνακι αεροπορικου τυπου φτιαχτο?
Εγω εχω δει και ειναι "αλλου" σε σχεση με τα ψευτοεπωνυμα!
xalkiadakhs 207gt - Κυρ 01 Νοέ 2009, 03:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά σε μαμά δαγκάνα 206 και 207 πρέπει να ταιριάζει το ίδιο σωληνάκι.
Άλλωστε ο κωδικός για 207 ειναι -> 4806 G1 και για 206 -> 4806 C1.
Βέβαια αν στο 207 βάλεις κάτι σαν το δικό μου πρέπει να καταφύγεις σε πιο μακρύ και σίγουρα το μαμά μαρκούτσι το ξεχνάς !

. Ελα ρε γιαννη..για πες μας..τα εχεις αλλαξει;σετ μαρκουτσι με σωληνακι δεν παει;η κανουμε καποιο λαθος;θα μας εξηγησεις;τα φωτα σου για αλλη μια φορα Laughing
fynos - Κυρ 01 Νοέ 2009, 09:55:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι η διαφορά στους δύο κωδικούς είναι το διαφορετικό πιάσιμο πάνω στην μπότα της ανάρτησης . . . . σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια !

Τώρα σχετικά με τα φτιαχτά σωληνάκια, ασφαλώς και μπορεί να γίνει κάποιο λάθος ΑΛΛΑ μόνο αν το παρακάνεις και το στραβώσεις το σπείρωμα στην τοποθέτηση.
Αν βάλεις τις σωστές ροπές για να το σφίξεις δεν έχεις πρόβλημα και σίγουρα είναι μία χαρά ποιοτικά και αποδίδουν τα μέγιστα !
Τώρα μην παρεξηγείτε και αυτούς που μπορεί να φοβούνται . . . είναι απολύτως λογικό !

Σε γενικές γραμμές μπορείτε ναι παίξετε και με τα υγρά μιας και αλλάζετε σωληνάκια Wink
xalkiadakhs 207gt - Κυρ 01 Νοέ 2009, 13:03:26
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Ναι η διαφορά στους δύο κωδικούς είναι το διαφορετικό πιάσιμο πάνω στην μπότα της ανάρτησης . . . . σε γενικές γραμμές είναι τα ίδια !


σωστος...οποτε μπορουμε να παραγγειλουμε σωληνακια ετοιμα με τα ακρα τους ετσι (""μαρκουτσια"") και ενα παραδειγμα ειναι αυτο
http://www.streetandcircuit-shop.biz/goodridge-brake-hoses-peugeot-206--all-models--stainless-steel-fittings-51780-p.asp


fynos έγραψε:
Τώρα μην παρεξηγείτε και αυτούς που μπορεί να φοβούνται . . . είναι απολύτως λογικό !


πολυ σωστος...οποιος δεν θελει να κανει πειραματα και να μπαινει και σε διαδικασιες φοβαται Wink Wink Wink


fynos έγραψε:
Σε γενικές γραμμές μπορείτε ναι παίξετε και με τα υγρά μιας και αλλάζετε σωληνάκια Wink


και μιας και το συζηταμε μια καλη εταιρεια υγρων φρενων...για φρενα με "σωληνακια" πλεον ειναι ποια?εσεις που εχετε παιξει ηδη με αυτα....
Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
fynos - Κυρ 01 Νοέ 2009, 13:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
Να υπενθυμίσω ότι το 207 για πίσω δεν χρειάζεται σωληνάκια αεροπορικού τύπου, μίας και έχει από μαμά !

Ναι για υγρά έχω και έχουν δοκιμάσει τα Motul RBF 600 DOT 5 στα οποία είδα και μεγάλη διαφορά μίας και όταν έκανα όλες τις αλλαγές είχα και συμπλήρωσα Peugeot DOT 4.
Ghost Dog - Κυρ 13 Δεκ 2009, 01:34:31
Θέμα δημοσίευσης: SoS, βοηθειαααα.............!
fynos έγραψε:
.............Ναι για υγρά έχω και έχουν δοκιμάσει τα Motul RBF 600 DOT 5 στα οποία είδα και μεγάλη διαφορά μίας και όταν έκανα όλες τις αλλαγές είχα και συμπλήρωσα Peugeot DOT 4.

Tι ακριβως εννοεις με αυτο?!?!?!?


Ειμαι μεταξυ τεσσαρων:
1) Brembo_Sport.EVO_500++_High_Performance
http://www.hrpworld.com/index.cfm?tpc=Brembo_Sport.EVO_500++_High_Performance_Brake_Fluid&form_prod_id=955,658_4940&action=product

2) AP Formula Racing Brake Fluid
http://www.demon-tweeks.co.uk/products/ProductDetail.asp?cls=ROAD&pcode=A/PCP4510

3) Motul RBF 660
http://www.motorspot.com/RBF660.pdf

4) Motul RBF 600
http://www.raceshopper.com/motul_brake_fluid.shtml

Αυτο που με ΤΡΟΜΑΖΕΙ ειναι το εξης που διαβασα: Confused
NOTE: Not suitable for use in mineral oil brake systems (eg. certain Citroen models). If in doubt consult vehicle handbook.

Θελω τις αποψεις/προτασεις σας, οσο πιο τεκμηριωμενα γινεται..... Rolling eyes

Το αμαξι φοραει 4πιστονα brembo, σωληνακια υψηλης εμπρος & πισω και μεχρι τωρα ειχα τα μαμα υγρα...
(Χρηση αυτοκινητου: "ΒΟΥΝΙΣΙΑ" κατα κορον, αλλα και ταξιδακια εκτος Αθηνων)
fynos - Κυρ 13 Δεκ 2009, 07:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
Θα στα πω από κοντά με λεπτομέρειες Laughing
MLN - Παρ 02 Απρ 2010, 16:50:23
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα...θα ηθελα να βαλω σωληνακια υψηλης πιεσης .. ξερετε ποσο εχουν και απο που μπορω να τα προμηθευτω ??? και επισης .. τι υγρα φρενων μου προτεινεται να βαλω μαζι με τα σωληνακια ???
nikolas206gti - Κυρ 30 Μάϊ 2010, 17:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
Να κάνω και εγώ μία ερώτηση με την σειρά μου. Σίγουρα είναι γελοία για κάποιους αλλά θέλω να σιγουρευτώ Laughing

Ένα παιδί δίνει σωληνάκια υψηλής για 106, προφανώς για μαμά φρένα, μπορούν να μπουν σε φρένα από 207 gt τα οποία υπάρχουν στο 106 ενός φίλου ?
sps - Κυρ 30 Μάϊ 2010, 21:32:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το μηκος των σωληνακιων δεν εχει να κανει με τι φρενα φορας.
Αν δλδ εχεις σωληνακια απο 106, θα μπουν παλι σε 106 ασχετα αν αυτο φορα φρενα 207 ή 106 Wink
Sinanai - Παρ 04 Ιούν 2010, 11:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα έβαλα τα εκ του γκρουπ μπάι σωληνάκια, μαζί με RBF600... Για να δούμε...
abaleo - Παρ 04 Ιούν 2010, 11:34:32
Θέμα δημοσίευσης:
καλο...πάτητα!
abaleo - Τετ 30 Ιούν 2010, 11:09:19
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Σήμερα έβαλα τα εκ του γκρουπ μπάι σωληνάκια, μαζί με RBF600... Για να δούμε...

ακολούθησα κι εγω την πεπατημένη!
τα μπροστά σωληνάκια αλλάζουν πανεύκολα, τα πίσω έχουν λίγο κόπο

μια μικρή βελτίωση στο "δάγκωμα" των φρένων είναι αισθητή
πρέπει να ζοριστούν για να δούμε στις υψηλές θερμοκρασίες που εκεί υποτίθεται ότι υπερέχουν
red_storm - Τρι 09 Αύγ 2011, 15:45:34
Θέμα δημοσίευσης:
Γειά σας!

Ξέρουμε η μαμά εταιρία τι υγρό φρένων χρησιμοποιεί για 207 1.4?

Ευχαριστώ!
Sinanai - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:17:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
...συμφωνώ!
Τί υγρά και τί σωληνάκια βάζουμε; Wink


Προσωπικά σωληνάκια Goodridge και υγρά Motul RBF600.
Μαριάνα - Πεμ 18 Αύγ 2011, 12:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Κατάλαβα!
Ευχαριστώ Κωστή Very happy
Arvas - Πεμ 18 Αύγ 2011, 18:13:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ταιριαζουν τελικά απο 206 τα σωλινάκια; γιατι νομίζω έχουν ελαφρώς διαφορετικό μήκος.
MEMsound - Πεμ 18 Αύγ 2011, 18:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν
oustampas - Σαβ 14 Ιαν 2012, 22:32:01
Θέμα δημοσίευσης:
Έφυγε τα παλιό ποστ μιας και λύθηκε η απορία, αφού είχε απαντηθεί αλλού. Υπάρχει κάποιος που έχει σωληνακιά HEL, ή αλλα σε 207 και τι εντυπωσεις έχει? Θέλω να αλλάξω υγρά και μαζί λέω να αλλάξω και σωληνάκια. Αξίζει να βάλω μόνο μπροστά μιας και εκεί φαντάζομαι αναπτύσσονται οι μεγάλες θερμοκρασίες, ή πρέπει και πίσω? Επίσης ξέρει κανείς πόσο υγρό θα χρειαστώ περίπου? Φτάνει ένα μπουκαλάκι των 500ml με καλή εξαέρωση? Λέω να βάλω rbf600.

Όποιος μπορεί βοήθεια γιατί έχει μπει το μπλοκέ και δεν κρατιέμαι!!!
HELP!!
MEMsound - Κυρ 15 Ιαν 2012, 23:41:02
Θέμα δημοσίευσης:
μπρος/πισω φτιαχτα

2 μπουκαλακια τουλαχιστον για σωστη εξαερωση
oustampas - Δευ 16 Ιαν 2012, 13:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
μπρος/πισω φτιαχτα


Μάλλον αυτό θα κάνω, απλά επειδή αυτή τη στιγμή είμαι λίγο ανίκανος (ιατρικά προβλήματα) από άποψη χεριών και θα τα κάνω όλα σε συνεργείο, σκεφτόμουν ότι θα πρέπει να τα πάρω από το συνεργείο να πάω να τα φτιάξω και μετά να του τα πάω πίσω κι όλα αυτά χωρίς αμάξι, οπότε με βούλευε να τα πάρω από πριν.

Τελικά μάλλον βρήκα κάποιον τύπο δίπλα σε συνεργείο που τα φτιάχνει, οπότε θα τα βολέψω έτσι...
MEMsound - Δευ 16 Ιαν 2012, 13:24:12
Θέμα δημοσίευσης:
αρκει να εισαι σιγουρος οτι φτιαχνει καλα σωληνακια

ιδανικα να εχουν πλαστικη/λαστιχενια επενδυση απ εξω (να μην ειναι σκετα μεταλλικα)
oustampas - Δευ 16 Ιαν 2012, 14:21:06
Θέμα δημοσίευσης:
[quote]ιδανικα να εχουν πλαστικη/λαστιχενια επενδυση απ εξω (να μην ειναι σκετα μεταλλικα)[/quote]

Αυτό για αισθητικούς λόγους εννοείς?
Δε νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία στην ποιότητα των σωληνακίων αυτό....
RoadRunner122 - Δευ 16 Ιαν 2012, 18:59:40
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με Μάνθο αν και ακόμα μεγαλύτερη σημασία έχει το να έχουν διπλό μπλεντάζ (μεταλλικό πλέγμα). Η διάφανη ελαστική επένδυση είναι θετικό να υπάρχει γιατί προστατεύει το μπλεντάζ από φθορά σε περίπτωση επαφής με το λάστιχο/ζάντα καθώς και από τα χώματα που στο τέλος θα εισχωρήσουν στο εσωτερικό και θα φθείρουν το τεφλόν.
oustampas - Δευ 16 Ιαν 2012, 19:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά, επειδή βλέπω ότι το χετε ψάξει, μήπως έχετε και τίποτα συγκεκριμένο να μου προτείνετε να μην ψάχνω αν είναι στα τυφλά. Αν και νομίζω σ αυτόν θα το κάνω που με βολεύει και είναι κοντά στο συνεργείο. Θα τον ρωτήσω και πως τα κάνει.
volvos - Τετ 03 Απρ 2013, 10:17:20
Θέμα δημοσίευσης:
που θα βρω ΑΤΕ BLUE ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ/?
MEMsound - Τετ 03 Απρ 2013, 10:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&category_id=135&product_id=2522&option=com_virtuemart&Itemid=1
volvos - Τετ 03 Απρ 2013, 14:57:44
Θέμα δημοσίευσης:
δεν εχει Blue mono apla
mathanas - Πεμ 04 Απρ 2013, 17:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχουν τελικα σωληνακια για 207 ? εχει αγορασει καποιος επωνυμα ?
δε βρισκω τπτ, και σε μερικα eshops που λενε οτι εχουν , οι κωδικοι αν τους ψαξει κανεις ειναι για 206.....
mathanas - Τετ 01 Μάϊ 2013, 12:18:55
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
υπαρχουν τελικα σωληνακια για 207 ? εχει αγορασει καποιος επωνυμα ?
δε βρισκω τπτ, και σε μερικα eshops που λενε οτι εχουν , οι κωδικοι αν τους ψαξει κανεις ειναι για 206.....


Να απαντησω μονος μου λοιπον, οπως ειχε αναφερθει και σε αλλο θεμα παλιοτερα.. βρηκα HEL αψογα που κουμπωνουν κανονικα για 207 με εξωτερικη επενδυση και λαμακι για να βιδωσουν στο αμορτισερ
http://www.a-minadakis.gr/en/antallaktika-autokinitou/epikoinonia

ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΑ
B.M-SPORT - Πεμ 02 Μάϊ 2013, 13:48:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
που θα βρω ΑΤΕ BLUE ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ/?



¨Προμηθευτικη¨ στρατηγου καλλαρη 40 (210-8326316) ζητας τον Παντελη.

Καλο Πασχα
dope207 - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 11:58:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused
android - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 15:48:43
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused



Aπο τα απλα 4αρια ειναι ενα κλικ πανω τα 5αρια ΑΛΛΑ κατι σε dot4 racing π.χ. motul rbf ειναι αλλου

http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/2636/rbf_660_factory_line_8472_%28gb%29_1_.pdf
MEMsound - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 16:45:33
Θέμα δημοσίευσης:
εξηγηστε μου σας παρακαλώ τις διαφορες μεταξυ των dot4 και dot5
σε συμβατικη χρηση του αυτοκινητου ή εστω σε ζορικη (καμμια σοβαρη καταβαση / πιστα κλπ)

επίσης εχετε νοιωσει οτι καποια στιγμη εβρασαν τα υγρα σας "και δεν δουλευουν" (τα υγρα εννοω) = δεν φρεναρει το αμαξι / χανει σε αισθηση κλπ κλπ ... ΠΡΙΝ πρωτα βρασουν τα τακακια/δισκοι που χρησιμοποιείτε.

ευχαριστω

επίσης πειτε μου και κανα παραδειγμα δρομου οπου βιώσατε κατι τετοιο να παω να δοκιμασω και τα δικα μου φρενα
android - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 17:36:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εξηγηστε μου σας παρακαλώ τις διαφορες μεταξυ των dot4 και dot5
σε συμβατικη χρηση του αυτοκινητου ή εστω σε ζορικη (καμμια σοβαρη καταβαση / πιστα κλπ)

επίσης εχετε νοιωσει οτι καποια στιγμη εβρασαν τα υγρα σας "και δεν δουλευουν" (τα υγρα εννοω) = δεν φρεναρει το αμαξι / χανει σε αισθηση κλπ κλπ ... ΠΡΙΝ πρωτα βρασουν τα τακακια/δισκοι που χρησιμοποιείτε.

ευχαριστω

επίσης πειτε μου και κανα παραδειγμα δρομου οπου βιώσατε κατι τετοιο να παω να δοκιμασω και τα δικα μου φρενα


Μονο απο τον συμπλεκτη μπορεις να καταλαβεις οτι χανει αισθηση που χει κοινο δοχειο υγρων
MEMsound - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:08:57
Θέμα δημοσίευσης:
και με την αλλαγη απο 4 σε 5 αυτο εξαλειφεται ή εστω μειώνεται?
iceage - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 19:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ DOT 5. Είναι τρομερά υγροσκοπικά. Σαν το DOT 4 δεν έχει.
athanas - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 20:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ DOT 5. Είναι τρομερά υγροσκοπικά. Σαν το DOT 4 δεν έχει.



Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
android - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 22:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
και με την αλλαγη απο 4 σε 5 αυτο εξαλειφεται ή εστω μειώνεται?

Δεν εχω βαλει ποτε dot 5 αλλωστε εχουν μικρη διαφορα σε θερμοκρασιες απο τα dot4 ,εδω με τα rbf και παλι @@ διαφορες βλεπεις,σιγα μην δεις με τα αλλα.

Η λυση ηταν ΑP και τα σαπουνιασματα εξαφανιστηκαν
Οποτε εφοσον εχεις βαλει μια σουπερντουπερ δαγκανα γιατι να μην βαλεις και ενα αντοιστιχο υγρο?
MEMsound - Πεμ 16 Μάϊ 2013, 23:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι αν χρειαζεται να βαλεις κατι περαν πχ του ΡΒΦ600...

μιας και αναφερθηκε πιο πανω το δοτ5... Wink
Driver ///M - Παρ 17 Μάϊ 2013, 01:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το θεμα ειναι αν χρειαζεται να βαλεις κατι περαν πχ του ΡΒΦ600...

μιας και αναφερθηκε πιο πανω το δοτ5... Wink

To dot 5.1 εννοείτε προφανώς.

Γιατί το dot 5 δεν είναι καν κατάλληλο για αμάξια με abs και είναι εντελώς διαφορετικό απ'το dot 4.
Η εξέλιξη του dot 4 είναι το dot 5.1, όχι το 5.
MEMsound - Παρ 17 Μάϊ 2013, 01:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε παιδακι μου αυτο... Wink
dope207 - Παρ 17 Μάϊ 2013, 08:45:36
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
dope207 έγραψε:
Καλησπέρα

θα θέσω και εγώ το ερώτημα μου, μιας και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο topic.

φοράω 6πίστονες δαγκάνες με σωληνάκια αεροπορικού τύπου (μπρος - πίσω) και εργοστασιακές δισκόπλακες (ακόμα) πίσω. τα υγρά που φοράω είναι τα dot4 (μάρκα δεν θυμάμαι)

Αξίζει να βάλω 5άρια? σε κουβέντες που είχα με ένα μηχανικό μου είπε ότι επιβάλλεται για τόσο μεγάλες δαγκάνες.... Confused



Aπο τα απλα 4αρια ειναι ενα κλικ πανω τα 5αρια ΑΛΛΑ κατι σε dot4 racing π.χ. motul rbf ειναι αλλου

http://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/2636/rbf_660_factory_line_8472_%28gb%29_1_.pdf
thanks..... παραμένουμε στα 4άρια... εξάλλου δεν έχω καταλάβει ποτέ απώλεια από τα φρένα αλλά από την πρόσφυση, ας είναι καλά οι αθάνατοι ελληνικοί δρόμοι που ξεφτιλίζουν όλες τις εταιρίες ελαστικών
Jim207GT - Παρ 17 Μάϊ 2013, 08:47:05
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ναι ρε παιδακι μου αυτο... Wink


5.1 σιλικονουχα(καπως ετσι μου τα λεγε ο μηχανικος) εβαζα στο αγωνιαρικο Μανθο αλλα τα αλλαζα πολυ συχνα.Απο οτι ειχα καταλαβει μαζευαν υγρασια καργα οσο καθονταν.

Αμα θες κατι παραπανω βαλε το RBF660 η το κορυφαιο castrol, ο καταφρακτος το ξερει, παντα σε dot 4. Φαντασου το RBF μονο στο ονομα ειναι 4αρι αφου ξεπερνα ακομα και 5.1 σε χαρακτηριστικα.
volvos - Παρ 17 Μάϊ 2013, 10:04:04
Θέμα δημοσίευσης:
τα 5 ή τα 5.1 δε θυμαμαι ποια εχουν τεραστιο προβλημα αν μπουν στο κυκλωμα που υπηρχαν παλια 4αρια γινεται καποια χημικη ενωση που προκαλει οξειδωση δε θυμαμαι τι και τρωει σωληνακια και κλπ μεταλλικα μερη.
πρεπει να ξεπλυνεις το κυκλωμα παρα πολυ καλα. αντε καντο αμα εισαι μαγκζας...
εχουν ξαναγραφτει χιλιαδες φορες αυτα για ψαξε πιο παλια μανθο.

τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.

τα ατε τα βαζω σημερα οποτε μες το μαιο που θα παω πιστα θα δω διαφορες...αλλα για 13ευρω το λιτρο σορυ ειναι τα μισα λεφτα απο μοτουλ
με σχεδιον ιδια αντοχη...
MEMsound - Παρ 17 Μάϊ 2013, 12:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
εγω κουβεντα κανω για να βοηθησω τους προβληματισμους των λοιπων...

η νυφη το χει λυσει εγω και καιρο το κεφαλαιο φρενα με τα "AP-ferodo/mindex-rbf600-σωληνακια" . και - ... Wink
android - Παρ 17 Μάϊ 2013, 17:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.

Ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

Ακομα το pdf που εστειλα πιο πανω λεει:
Avoid mixing with polyglycols based brake fluid.
Do not mix with silicone (DOT 5 silicone base) or mineral base fluids (LHM).
athanas - Σαβ 18 Μάϊ 2013, 12:32:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


τα μοτουλ εχουν τρομερο θεμα με την υγρασια. αντεχουν μεχρι 6 μηνες και 2 φορες πιστα. μετα μαζεουν καργα υγρασια και το πενταλ γινεται χειροτερο και απο μαμα φρενα.



ισχύει όσο δεν πάει κάθε χρόνο τα αλλάζω μετά το 9μηνο απλά δεν υποφέρονται, δεν έχεις καθόλου αίσθηση και το πεντάλ αποκτά διαδρομή σαν να έχω τα μαμά σωληνάκια πάνω...

μάλλον με βλέπω να δοκιμάζω κάτι άλλο...τρία χρόνια τωρα έχω αλλάξει 4 φορές υγρά.... Mad

που να το έβαζα και πίστα τι θα γινότανε .... Evil Evil Evil
volvos - Σαβ 18 Μάϊ 2013, 20:10:22
Θέμα δημοσίευσης:
ακριβως... που να πηγαινες πιστα...
MEMsound - Κυρ 19 Μάϊ 2013, 01:35:56
Θέμα δημοσίευσης:
οκ δεκτο -- αν κι εγω που ειμαι χοντροπετσος δεν εχω καταλαβει διαφορα στο περας του χρονου...

οποτε τι εισηγηστε να δοκιμασουμε?
αλλωστε το κοστος αγορας τους ειναι αστειο.... -- περισσοτερο ημανουρα με την αλλαγη/εξαερωση τους ειναι... Laughing Laughing Laughing
android - Κυρ 19 Μάϊ 2013, 01:48:34
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 207 διαφορα δεν βλεπεις σε μαμα φρενα σε διαδρομες κτλ. οπως δεν βλεπεις και διαφορα σε αισθηση απο απλο υγρο σε rbf.Η μαλλον μπορει να δεις διαφορα προς το χειροτερο ,αν δεν κανεις καλη εξαερωση Sad
Στο corolla τα χω 2 χρονια και ναι εκει βλεπω μια πτωση στην διαδρομη και εχει κανει μονο 7-8 χιλ χλμ το αμαξι σε ατο το διαστημα,αλλα δεν το λες χαλια και τα απλα στα 2 χρονια δεν ηταν καλυτερα.
MEMsound - Κυρ 19 Μάϊ 2013, 08:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
...αρα δεν ειμαι μαλλον ο μονος "χοντροπετσος"... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


υ.γ. περιμένω ιδεες γι;α αλλαγη Cool
volvos - Κυρ 19 Μάϊ 2013, 09:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
εγω με τα μοτουλ δεν εβελεπα ποτε διαφορα δρομο
αλλα μολις ξαναπηγαινα πιστα και αναβαν τα παντα....γιοκ


μανθο ασε να δουμε τα ατε πως ειναι και μιλαμε
αλλα με το μισο κοστος απο μοτουλ παρομοια αποδοση
και διπλασια αντοχη...
android - Κυρ 19 Μάϊ 2013, 16:48:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...αρα δεν ειμαι μαλλον ο μονος "χοντροπετσος"... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


υ.γ. περιμένω ιδεες γι;α αλλαγη Cool


Στο corolla στα 2 χρονια αλλαγης βλεπω παντως διαφορα οταν αλλαζω υγρα, στην διαδρομη του πενταλ,ασχετα απο το τι υγρα θα βαλω,στο 207 δεν υπαρχη αυτη η διαφορα,πως γινετε να ειμαι χοντροπετσος μονο στο 1? Laughing
plaketokofths - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 14:36:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω ΑΤΕ super blue racing?
Στην Φραντζή όπου ρώτησα δεν είχαν, και οι περισσότεροι μου είπαν ότι η ΑΤΕ τα 'χει καταργήσει.

Έχει κάποιος να αντιπροτείνει κάτι αντίστοιχο DOT 4 (?) εκτός
motul rbf (φουλ υγροσκοπικά)
castrol srf (απελπιστικά ακριβά)
athanas - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 15:56:05
Θέμα δημοσίευσης:
1. Λ. Βουλιαγμένης 324 & Σουλίου 2, Αγιο Δημήτριο, τηλ 2109931762

2. Ελευθερίου Βενιζέλου 363, Καλλιθέα, τηλ 2109414650

3. Ιφιγενείας 79 ,Νέα Ιωνία, τηλ 2102752203


αυτά είναι επίσημα σημεία πώλησης προιόντων της ΑΤΕ....
για ρίξε ένα τηλ.... Wink
volvos - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 21:54:58
Θέμα δημοσίευσης:
Kai savel trade gaalatsi.
plaketokofths - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 22:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ, τον τελευταίο τον τσέκαρα και eshop Very happy
volvos - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 23:13:19
Θέμα δημοσίευσης:
Oxi oxi apo konta. Apla pare saliara giati den yparxei
I typisa sto tameio........
plaketokofths - Πεμ 18 Ιούλ 2013, 23:36:42
Θέμα δημοσίευσης:
Worthy Worthy Worthy

νταξ ... +10€ βενζίνη, κι αν έχει άδεια? Razz Razz
volvos - Παρ 19 Ιούλ 2013, 11:43:11
Θέμα δημοσίευσης:
aζιξει να το ρισκαρεις...μπορεις να παρεις τηλ να δεις ποιος το σηκωνει Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Driver ///M - Παρ 19 Ιούλ 2013, 13:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
Από κοντά κάνουν και καλύτερες τιμές.
Τουλάχιστον όσες φορές έχω αγοράσει κάτι, πάντα κόβουν.
Ghost Dog - Τρι 16 Φεβ 2016, 03:37:22
Θέμα δημοσίευσης:
Που θα μπορουσα να βρω ετοιμα σωληνάκια υψηλης για το 307 cc?
Βγαζει καποια εταιρια?
Ξερει κανεις αν είναι ιδια με το "κανονικο" 3ο7 (τα πισω βασικα! )
Ευχαριστω προκαταβολικα!
Very happy
giannis deep blue - Τετ 17 Φεβ 2016, 16:24:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά σε ένα 106 16v ποια υγρά φρενων είναι κορυφαια να βάλω ??Μάρκα και κωδικη ονομασία??Ευχαριστω!!!
akis1976 - Τετ 17 Φεβ 2016, 17:54:03
Θέμα δημοσίευσης:
giannis deep blue έγραψε:
Παιδιά σε ένα 106 16v ποια υγρά φρενων είναι κορυφαια να βάλω ??Μάρκα και κωδικη ονομασία??Ευχαριστω!!!

motul rbf 660
castrol srf
βεβαια αν δεν πηγαινεις πιστα,βουνο λαγκαδια κτλ οτι και να βαλεις απλο ferodo πχ, καλο θα ειναι.
giannis deep blue - Τετ 17 Φεβ 2016, 18:02:34
Θέμα δημοσίευσης:
Άκη σ' ευχαριστώ πολύ!
ironman02 - Πεμ 05 Ιαν 2017, 15:16:47
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά ξέρεις κανείς πόση ποσότητα υγρού φρένων χρειάζεται για το 207 rallye; Φαντάζομαι θα είναι ίδια για όλα τα 207...
Mono AEK - Πεμ 05 Ιαν 2017, 15:44:38
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω 2 μπουκαλακια δηλαδη κοντα 1 λιτρο
ironman02 - Πεμ 05 Ιαν 2017, 17:13:36
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
Νομιζω 2 μπουκαλακια δηλαδη κοντα 1 λιτρο


Thanks!!
ixat47 - Πεμ 05 Ιαν 2017, 18:21:57
Θέμα δημοσίευσης: 301 bHDi 1.6
Για το 301 με δεινει το hbf4
http://total-dnk.lubricantadvisor.com/advice.aspx?lang=eng&type=947a9384e65c15ed21096ccb27a55387&br=total
kpsig - Κυρ 14 Μάϊ 2017, 10:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Σωληνάκια φρένων για το 205 μου, εμπρός (με δαγκάνες από 206) πίσω (ταμπούρα). Αυτά επάνω είναι 15 ετών τουλάχιστον.
Φτιαχτά ή επώνυμα;
Επίσης τα πίσω, αν κάποια στιγμή βάλω δισκόφρενα, λογικά κάνουν, σωστά;
Pughell - Τρι 16 Μάϊ 2017, 21:57:18
Θέμα δημοσίευσης:
Περι επωνυμων ή φτιαχτων,καλυτερα επωνυμα(για τον φοβο των Ιουδαιων).
Περι του αν κανουν σε πιθανο swap σε πισω δισκους,πιθανοτατα οχι λογο μηκους.
MEMsound - Τρι 16 Μάϊ 2017, 23:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο έχεις ιδιαν αποψη ή εμπειρια απο τα https://www.helperformance.com/ ?
Rallyestas - Τρι 02 Ιούλ 2019, 01:37:49
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιρεται θα αλλαξω τακακια και συνεπως θα αλλαξω και υγρα φρενων...εχω απο εναν φιλο που πουλαει υγρα ενα μαρκας forma καπως ετσι λεγεται (dot 4 εννοειτε)...παλια ειχα βαλει τα απλα dot4 της καστρολ...να βαλω αυτο το φορμα? ή να παω σε καστρολ παλι? θα εχει διαφορα λετε? παιζει τοσο ρολο η μαρκα δηλαδη?
Daniel - Τετ 10 Νοέ 2021, 23:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
έψαχνα για σωληνάκια υψηλής, αλλά δε Βγάζει κάποια εταιρεία, οπότε σκέφτομαι να κανω φτιαχτά, ρώτησα στο Παπαδόπουλο (Eurofren) και μου είπε 80 ευρώ για τα μπροστινά + 40 εργασία + 10 ευρώ τα υγρά
Hellas4x4 - Πεμ 11 Νοέ 2021, 09:59:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καλή τιμή μου ακούγεται...
Daniel - Πεμ 11 Νοέ 2021, 19:47:41
Θέμα δημοσίευσης:
νομίζω ότι είναι καλή τιμή, ναι,
μου είπε βέβαια πως αν τα δικα μου δεν έχουν φθορές να μην τα αλλάξω,
αλλά αν τα μπροστινά και τα πισω με την εργασία δε ξεπεράσουν σε κόστος τα 200 ευρώ μάλλον θα τα αλλάξω
Daniel - Πεμ 11 Νοέ 2021, 19:58:56
Θέμα δημοσίευσης:
από υγρά φρένων η TOTAL προτείνει το HBF 4 η Elf Frelub 650 ( DOT 4), οπότε θα παρω κάποια από τα δυο
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr