PSClub - Hellas

Φρένα - 206 - Γιατι τα φρενα σφυριζουν;

Bloom - Σαβ 22 Μάρ 2003, 14:32:12
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Γιατι τα φρενα σφυριζουν;
Μετά από προσεκτική ανάγνωση των συζητήσεων που βρήκα στο forum σχετικά με τα τακάκια... παίρνω το θάρρος να πω κι εγώ τον πόνο μου, γιατί στο συνεργείο της Peugeot κοντεύουν να με ανακυρήξουν "η τρελλή με τα σφυρίγματα"!! Confused

Το μωρό μου είναι ενα Quiksilver 1.4 που πριν λίγο καιρό έκλεισε τον 1o χρόνο του και απο χλμ?.... τώρα πιάνω μόλις τα 10.000 να σκεφτείτε! Γενικά η οδήγησή μου είναι φυσιολογική θα έλεγα... εμμ.... εντάξει δηλαδή το πατάμε και λίγο παραπάνω αραιά και πού... αλλά ας μη το κάνουμε θέμα τώρα Wink Razz Καμία σχέση πάντως με τρελλές ταχύτητες, κοντρούλες, απότομα φρεναρίσματα και τα τοιάυτα ε??! Σοβαρά τώρα. Laughing Μη δώσουμε και λάθος εικόνα Wink Είμαι καλό κοριτσάκι εγώ.... λέω Razz

Λοιπόν και για να μη σας κουράσω κι άλλο, η κατάσταση είναι η εξής: σφυρίζουν ρε παιδιά!!!... Σφυρίζουν τα τακάκια σαν τρελλά (!) με το παραμικρό φρένο και τρελλααααιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίνομαι!! Mad Mad Confused Και δεν ξεκίνησε καν τώρα αυτό, παρά με παιδεύουν αρκετούς μήνες...
Με "χαρά" ανακάλυψα από τις συζητήσεις σας στο forum ότι δεν αποτελώ την μοναδική περίπτωση και δεν χρήζω τελικά ψυχοθεραπείας για "ήχους" που "οοοοοοόχι καλέ", δεν υπάρχουν!!! Rolling eyes
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......
Και τώρα έρχομαι πλέον και ρωτώ εσάς... Ωραία ρε παιδιά... την αγαπάω και τη μητέρα Φύση και τα πουλάκια τσίου-τσίου και τα δεντράκια και τα συνεφάκια και οοοοοόλα αυτά.... ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΜΩΣ?????? Evil Evil Evil Crying or Very sad
So, εκπέμπω S.O.S, για υπόδειξη του πού να απευθυνθώ και για το ποιό μοντέλο και μάρκα τακάκια να ζητήσω. Διάβασα όλα τα σχετικά με τα FERODO που έγραψε ο p206mike, αλλά και την τόσο καλή άποψη του Miltella για τα Bendix (κωδικό απο AS, σημαντικό όπως κατάλαβα) με τις επιφυλλάξεις για το πόσο καλά είναι τα αντίστοιχα για 1.4... (αν και κάποιος τελικά βγήκε και είπε οτι είναι ευχαριστημένος απο τα αντίστοιχα νομιζώ, ο Ady?). Απλά τώρα δεν ξέρω σε ποιόν τελικά να πάω και τι τελικά να ζητήσω...

Κοιτάω τώρα πάνω και βλέπω ότι ξέφυγα πάλι κι έγραψα πολλά και θα σας ζάλισα probably Embarassed sorry guys, μα θα ήθελα να με διαφωτήσει κάποιος , κυριώς γιατί είμαι κάπως άσχετη με τα τεχνικά θέματα και αν πάω έτσι ξεκάρφωτα κάπου για τακάκια "γενικά", θα με ζυγίσουν κατευθείαν για ψάρι και.... φτου μπλεξίματα από την αρχή! Embarassed Embarassed Embarassed Confused

Thank u for your time people Wink
christhehealer - Κυρ 23 Μάρ 2003, 02:50:11
Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίσματα" plzzz.
Bloom έγραψε:
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......


Και όμως αγαπητή Bloom έχουν δίκιο!!!!!!!!

Τα τακάκια σου (και τα δικά μας) σφυρίζουν (ευτυχώς όχι αδιάφορα κάθε φορά που χρειάζεται Cool ) επειδή είναι οικολογικά. Ώπερ έστι μεθερμηνευόμενον δεν έχουν αμίαντο και δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον.

Ως καλό κορίτσι, (εσύ το είπες, εγώ δεν ξέρω τίποτα. Εγώ ένας απλός κιθαρίστας είμαι Shocked ) θα πρέπει να έχεις οικολογικές ανυσηχίες, άρα και να δείξεις κατανόηση στα φρένα σου.

Τώρα εάν δεν μπορείς να αντέξεις τις τσιρίδες (αυτό μπορεί βέβαια να χρησιμεύσει και ως μάθημα - εντάξει το πέρασα το κοινωνικό μήνυμα) μπορείς να πας και να σου τα ψεκάσουν με spray αμιάντου και να σταματήσει το τσίριγμα για λίγο, μέχρι να βραχούν τα τακάκια να πιάσουν άλατα ξαναμανά τα ίδια. Φρενάροντας φεύγουν τα άλατα και σταματά το τσίριγμα. Εκ πείρας το λέω γιατί εμένα στο XS, αυτό συμβαίνει.


Συμβουλές του τύπου, σταμάτα να τα πατάς, γιατί πονάνε και φωνάζουν, κρίνονται ως επικίνδυνες και αντικοινωνικές και ως εκ τούτου δεν έχουν θέση στο forum, στο club και στην κοινωνία γενικότερα. Confused Confused Confused Confused
Alex - Κυρ 23 Μάρ 2003, 03:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν κανεις οτιδηποτε αλλο δοκιμασε κατι.. Οταν θα εισαι σε κανα αδειο δρομο ξεπατωσε τα λιγο τα φρενα (πατα τα δυνατα) χωρις ομως να μπλοκαρεις τροχους (δεν ειπαμε να χαλασουμε και τα λαστιχα)...

Σε μενα μια δυο φορες οταν τριζανε και το εκανα, επιασε.. Τωρα δεν σου λεω οτι θα πιασει και σε σενα καθως δεν φοραμε ιδια μαρκα τακακια αλλα χανεις τιποτα να το δοκιμασεις?
Αλεξ@νδρος - Κυρ 23 Μάρ 2003, 20:28:05
Θέμα δημοσίευσης:
Yπ'οψιν οτι το σπρευ αλουμινιου ειναι πολυ ακριβο κανει περιπου 8000 δρχ η φιαλη και αν δεν το ανακινησεις καλα πριν την χρηση στομωνει το ανοιγμα και δεν ψεκαζει-καταστρεφεται.Οποτε καλυτερα να πας να σου βαλουν καπου και να μην το αγορασεις
Miltellas - Δευ 24 Μάρ 2003, 02:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
Μπουρμπουλήθρα μου Wink , πήγαινε βάλε τα Bendix που σίγουρα δεν σφυρίζουν. Από όσους ξέρω μόνο σε έναν σφυρίζανε και τα άλλαξε πάλι με Bendix (!!) που δεν σφύριζαν (κακή παρτίδα προφανώς). Και σε έναν άλλο σφυρίζανε στην αρχή μόνο (και δεν είχε 206)...

Τα βάζω συνέχεια και δεν σφυρίξανε παρά μόνο μία φορά πριν την αλλαγή. Αντιθέτως τα Valeo που έβαλα πίσω σφυρίζουν ανελέητα και θα τα αντικαταστήσω προσεχώς (ευτυχώς τα πίσω είναι φθηνά).
Ady - Δευ 24 Μάρ 2003, 08:45:29
Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz.
Bloom έγραψε:
(αν και κάποιος τελικά βγήκε και είπε οτι είναι ευχαριστημένος απο τα αντίστοιχα νομιζώ, ο Ady?).

Ναι, εγώ ήμουν......

Χρησιμοποιώ από τις 26/10/02 τα Bendix AS-FM197, και εκτός από τις πρώτες μέρες που μου κάνανε κάποια σφυρίγματα, μετά μουγγάθηκαν και έτσι είναι μέχρι σήμερα.

Από επιδόσεις τα θεωρώ σχεδόν κορυφαία.....
ΝΙΚΟΣ - Δευ 24 Μάρ 2003, 09:03:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μπουρμπουληθρα Laughing υπαρχει και η λυση για 6 Pistons AP RACING με διαιρουμενο δισκο.Μετα το μονο που θα σε ενδιαφερει ειναι να κρατας καλα το τιμονι για να μην βγεις εξω απο το μπαμπριζ σε αποτομο φρενο Laughing Laughing Ελα πλακα κανω...........

Η ποιο απλη λυση ειναι το να στα ψεκασουν σε ενα συνεργειο ή να τα αλλαξεις με τα BENDIX οπως σωστα αναφερε ο Μιλτος.Αλλα αν εχουν ακομα΄΄ψωμια΄΄ ποιος ο λογος να πληρωνεις τζαμπα χρηματα Question Question
Κανε και λιγο την κουφη Wink
seridim - Δευ 24 Μάρ 2003, 12:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Μπουρμπουλήθρα μου Wink , πήγαινε βάλε τα Bendix που σίγουρα δεν σφυρίζουν. Από όσους ξέρω μόνο σε έναν σφυρίζανε και τα άλλαξε πάλι με Bendix (!!) που δεν σφύριζαν (κακή παρτίδα προφανώς). Και σε έναν άλλο σφυρίζανε στην αρχή μόνο (και δεν είχε 206)....


Μίλτο μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν σφυρίζουν. Εδώ και 5000 χλμ που τα έχω μου έχουν πρήξει τα @#@$@@@ με το σφύριγμά τους. Αλλά όπως είπε και ο ΝΙΚΟΣ αναγκαστικά κάνω τον ''κουφό'' γιατί αλλιώς δεν υπάρχει γιατρειά. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Spray, λείανση των γωνιών, απότομα φρεναρίσματα τίποτα δεν εξαφανίζει το ''τσίριγμα''
Bloom - Δευ 24 Μάρ 2003, 15:07:38
Θέμα δημοσίευσης: thanks :)
Guys thanks για τις συμβουλές όλων σας... Smile

Λέω τελικά να ρισκάρω και να αποποιηθώ τα μαμίσια τακάκια μου, οπότε με βλέπω με τα Bendix που προτείνουν τα παιδιά.

Αdy αν θυμάμαι σωστά είσαι και εσύ με 1.4, άρα μπορώ να βάλω τον κωδικό που μου γράφεις, μήπως έχεις να μου προτείνεις πού να πάω και τι να περιμένω από κόστος?? (I'm pushing my luck probably, αλλά σας βλέπω φιλικούς και πρόθυμους εδώ μέσα ρε παιδιά, να μη ρωτήσω? Laughing ) Πιθανώς να με βολεύει το μαγαζί που πήγες, αφού βλέπω ότι είσαι Χαλάνδρι και είμαι δίπλα, Φιλοθέη. Don't know much απο συνεργεία και τα τοιαύτα εξάλλου! Embarassed Rolling eyes Wink

P.S. To μπουρμπουλήθρα που μου κόλλησες Mίλτο αρχίζει και μου αρέσει! Laughing Wink Θα φροντίσω να δώσω "εξηγήσεις" για το nickname μου σύντομα, όταν θα περάσω να συστηθώ και επίσημα από το γνωστό post Cool , not now όμως, γιατί βιααααάζομαι Razz
Και πάλι thanks σε όλους! Wink
Ady - Δευ 24 Μάρ 2003, 16:02:01
Θέμα δημοσίευσης: Re: thanks :)
Bloom έγραψε:
Αdy αν θυμάμαι σωστά είσαι και εσύ με 1.4, άρα μπορώ να βάλω τον κωδικό που μου γράφεις, μήπως έχεις να μου προτείνεις πού να πάω και τι να περιμένω από κόστος?? (I'm pushing my luck probably, αλλά σας βλέπω φιλικούς και πρόθυμους εδώ μέσα ρε παιδιά, να μη ρωτήσω? Laughing ) Πιθανώς να με βολεύει το μαγαζί που πήγες, αφού βλέπω ότι είσαι Χαλάνδρι και είμαι δίπλα, Φιλοθέη. Don't know much απο συνεργεία και τα τοιαύτα εξάλλου! Embarassed Rolling eyes Wink

Ναι είμαι 1400άρης.

Τα συγκεκριμένα τακάκια τα πήρα από τον Πειραιά.

Το μαγαζί είναι Ψαρρών 28 και Μεσολογγίου, Πειραιάς, τηλ.: 210 4629211

Επωνυμία : Auto Jimman, Ανταλλακτικά αυτοκινήτων, Κέντρο Φρένου και Αμπραγιάζ.

Πιο κοντά μας υπάρχει η ΟΔΕ Α.Ε (ανταλλακτικά γαλλικών αυτοκινήτων), Αναπαύσεως 8 Βριλήσσια τηλ.: 210 8102611, 210 8102612.

Τα τακάκια θα τα βρεις ως Bendix ή Jurid (είναι το ίδιο πράγμα).

Από τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι αλλά θα ρωτήσω.

Συνέχισε να ρωτάς χωρίς φόβο και πάθος !!
Bloom - Πεμ 27 Μάρ 2003, 11:13:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ady σ' ευχαριστώ για τις αναλυτικότατες πληροφορίες σου, είσαι γλύκας! Very happy Very happy Very happy
Θα φροντίσω να το πάω από το μαγαζί στα Βριλήσσια από βδομάδα, γιατί αυτή την εβδομάδα που τρέχει... τρέχω και δεν φτάνω γενικά Rolling eyes
Λέω να τους κάνω όμως πριν ένα τηλεφωνάκι να μου δώσουν τιμή, ώστε να πάρω τη γνώμη σας πρώτα... Cool

Τhanks again και θα συνεχίσω πράγματι να ρωτάω χωρίς φόβο και πάθος! Wink
lia206cc - Παρ 18 Απρ 2003, 11:04:10
Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz.
Bloom έγραψε:
Στις επίμονες ερωτήσεις μου στην Peugeot, η απάντηση ήταν μια : "Είναι ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ τα φρένα δεσποινίς, γι' αυτό κάνουν ίσως κάποιο θόρυβο (αχουυυυύ θα ουρλιάξω!... ίσως???), είναι φυσιολογικό και όοοοχι, δεν έχουν φαγωθεί καθόλου και όοοοοχι, δεν γίνεται τίποτα"......


Τι να πω κι εγώ που έπρεπε να τα εξηγήσω όλα αυτά περί οικολογίας και αμιάντου και σούξου-μούξου.... Σε μένα η απάντηση ήταν: "ε, εσείς οι γυναίκες το 'χετε αυτό το πρόβλημα με τα τακάκια" ...'Ελα ***** στον τόπο σου!!! Δηλαδή τόσα αυτοκίνητα που ' χω ξεκ****σει από OPEL και Fiat μέχρι Rover γιατί δεν είχαν ποτέ πρόβλημα; Τα τακάκια τους είχαν "γυναικείες προδιαγραφές"; (μην την ψωνίσογλου...!!!) Του εξήγησα λοιπόν του, συμπαθέστατου κατα τα άλλα, ανθρώπου ότι δεν μιλάει σε καμιά αδιάβαστη και ανέβασα άθελά μου τους τόνους... Αυτόν έγινε χθές που πήγα στην αντιπροσωπεία για μια προαναγγελία εισαγωγής του CC στο χειρουργείο για το 1ο servise. Τα "πήρα" ελαφρώς εως αρκετά. Τόσο που σκέφτομαι να τα περάσω μόνη μου τα τακάκια ...αλλά υπάρχουν και αυτές οι **** ABS καλωδιώσεις... (καλά ντε μη βαράτε, ένα αστείο κάναμε...) Α! και παρεπιπτόντως πάρτε ένα μάτι οι μερακλήδες που προτιμούν το χειροποίητο: http://www.advanceautoparts.com/howtos_tips/automedia_html/ccr/ccr20021101db/ccr20021101dbtips_print.htm

ΑΑΑΑ!!!! Ξέχασα να ρωτήσω: έχω δοκιμάσει απότομα φρεναρίσματα και φύσημα αέρα με πιεστικό αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Αυτό που δεν δοκίμασα είναι Spray. Τι παίζει σχετικά; Ούτε λόγος να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία αφού δεν ήξεραν τι παίζει με τα τακάκια. Σε ποιόν να απευθυνθώ;
Όσον αφορά αλλαγή: 1ον τα τακάκια δεν είναι φαγωμένα και 2ον θα 'θελα να το απογύγω γιατί σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκους σε λίγο καιρό, οπότε θα την ψάξω σε σύνολο...
ΝΙΚΟΣ - Παρ 18 Απρ 2003, 12:33:20
Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάποιος να με σώσει από τα "σφυρίγματα" plzzz.
lia206cc έγραψε:
σκέφτομαι να αλλάξω και δίσκους σε λίγο καιρό, οπότε θα την ψάξω σε σύνολο...


Μην το σκεφτεις καθολου Λια μου. Wink PEUGEOTSPORT ΝΤΙΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Wink Και καλα φρενα για 3 αριστερη φουλ... Wink
...... - Παρ 18 Απρ 2003, 15:49:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αντα δεν ξερω αν θα σε βοηθησει η εμπειρια μου πανω στο θεμα... παντως εγω που αντιμετωπησα το ιδιο προβλημα με τα τακακια και αλλα πολλα υποχρεωσα την αντιπροσωπεια μιας και ηταν μεσα στην εγγυηση το αυτοκινητο να μου τα αλλαξουν χωρις καμια επιβαρυνση...
δεν ηταν απο τσιγγουνια αλλα απο γνωση των δικαιωματων μου ως καταναλωτης και οχι για την αγορα μιας μπλουζας αλλα ενος αυτοκινητου...
μαθε μεχρι ποτε σου εχουν δωσει εγγυηση και μετα στειλε mail στην γαλλια αν αυτοι εδω στην ελλαδα διαφωνησουν με το ολο σκηνικο...αν θελεις μπορω να σου δωσω παραπανω πληροφοριες σε ποιον να απευθυνθεις στην γαλλια για τυχον κακη μεταχειρηση που ειχες απο τις αντιπροσωπειες και τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια της peugeot.
geo1st487 - Σαβ 05 Φεβ 2005, 23:48:36
Θέμα δημοσίευσης: Γιατι τα φρενα σφυριζουν;
Σημερα το βραδυ τα φρενα αρχισαν να σφυριζουν απο την αρχη. Απο τι μπορει να ειναι; Μηπως απο την χαμηλη θερμοκρασια (ειχε -1 βαθμους)
Ευχαριστω
tsikis - Κυρ 06 Φεβ 2005, 00:36:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα εγώ με το που άλλαξα τακάκια άρχισαν πάλι να σφηρίζουν !!
Γιατί ??? Question
Είναι απο το υλικό μου είπαν ... τι να κάνεις να τα πετάξεις τώρα ?
ήθελα να βάλω τα Ferrodo FD2500 αλλά επιδή πήγα τελευταία στιγμή δεν μπορούσε να μου τα βρεί και έβαλα πάλι της peugeot Twisted evil
netblaster - Τρι 08 Φεβ 2005, 18:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες αυτο εχει ξανασυζητηθει και οπως πολυ σωστα ειπε ο tsikis φταιει το υλικο!!! Τα τελευταια χρονια εχουν αφαιρεσει μια ουσια που κριθηκε επιβλαβης για το περιβαλλον και το αποτελεσμα ηταν το σφυριγμα!!! Το θεμα ειναι οτι το σφυριγμα διαφερει απο τακακι σε τακακι!!! Για παραδειγμα, εγω πριν ειχα τακακια Bendix και οταν τα αλλαξα σε Ferodo το σφυριγμα ελλατωθηκε (εμφανιζοταν που και που)!!! Προσφατα αλλαξα πισω ταμπουρα (σιαγονες, κυλινδρακια κλπ) και πλεον δεν σφυριζουν καθολου (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων)!!!
lepou - Τετ 09 Φεβ 2005, 14:57:02
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια εμενα σφυριζουν οταν φρεναρω ενω κανω οπισθεν . Ξερει κανεις γιατι? Το εχει παρατηρησει κανεις σας?
Ghost Dog - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
tsikis έγραψε:
ήθελα να βάλω τα Ferrodo FD2500 αλλά επιδή......

Να προσεχεις γιατι θελουν καλοοοο ζεσταμα (τα ειχα και εγω παλιοτερα) Wink
Κατα τα αλλα το θεμα εχει ξανασυζητηθει!
Sorry και για το off topic... Rolling eyes
shiba - Τετ 09 Φεβ 2005, 16:22:25
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
Παιδια εμενα σφυριζουν οταν φρεναρω ενω κανω οπισθεν . Ξερει κανεις γιατι? Το εχει παρατηρησει κανεις σας?
kai μενα οταν κατεβαινω ασπουμε μια κατηφορα οχι με την μουρη και πατησω ελαφρα φρενο ακουγεται ενασ θορυβοσ..αλλα δεν με ανησυχει και πολυ μιασ και το κανει και η 147 ενοσ φιλου+πολλα αλλα αμαξια φιλων και γνωστων που εχω μπει
argonaftis - Τετ 09 Φεβ 2005, 16:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
Και το δικό μου, αλλά μετά από βροχή ή χιόνι
kanelj - Τετ 09 Φεβ 2005, 21:11:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κατσε να απαντησω γιατι θα το σβησουν και αυτο το topic και αντε μετα να παρουμε απαντησεις....... Exclamation
Arrow
λοιπον,τα τακακια σφυριζουν επειδη δεν εχουν πολυ αμιαντο μεσα!
Αυτο το κανουν για να μην ζεσταινονται ευκολα τα τακακια Exclamation
Για παραδειγμα πριν 3 βδομαδες αλλαξα τακακια γιατι δεν αντεχαν αλλο (ζεσταινονταν σχετικα ευκολα και ειχαν και στην πλατη τους κατι ωραιες γυρες απο τα μεγαρα..!!)και εβαλα ενα το οποιο ειναι πιο ανθεκτικο στις θερμοκρασιες αλλα και στο φρεναρισμα (πιο σκληρο τακακι)το οποιο δεν εχει αμιαντο μεσα και αν ακουσετε
πως κανει στο φρεναρισμα οταν παω να σταματησω θα τρελαθειτε Exclamation Exclamation Exclamation
Αρα οταν σφυριζει ενα τακακι ειναι λογικο Exclamation (εκτος βεβαια αν εχει φαγωθει πολυ,αυτο ειναι αλλο καπελο)
------------
Τωρα γιατι ακουγεται στην οπισθεν μονο,θα ειναι επειδη εχει φαγωθει το τακακι ομοιομορφα και οταν κανεις οπισθεν ακουμπαει "ασυνηθιστα" στην δισκοπλακα Exclamation
tsikis - Πεμ 10 Φεβ 2005, 00:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχήν ο αμίαντος είναι καρκινογόνο υλικό και για αυτό τον αφαίρεσαν απο τα μέρη του αυτοκινήτου (όπως και απο το δίσκο πλατό )
μπορείς να βρείς τακάκια με λιγότερο σίδερο όστε να μην σφυρίζουν και να κάνεις τη δουλεία σου, της αντιπροσωπίας πάντως έχουν αρκετό σίδερο και γιαυτό σφυρίζουν Wink
Αν έχει φαγωθεί πάλι πολύ ένα τακάκι δεν σφυρίζει όπως συνήθως αλλά κάνει ένα πιο βαρύ ήχο μου σε τρομάζει,θα το καταλάβεις όταν γίνει. Crying or Very sad
climbonice - Τρι 13 Νοέ 2007, 23:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεθάβω το θέμα γιατί κι εμένα, με μόλις 300km στο οδόμετρο, σφυρίζουν τα τακάκια (κι είναι τέσσερα πανάθεμά τα μπρος-πιίσω). Το θεωρώ απαράδεκτο. Μόνο η Peugeot έχει δηλαδή οικολογική συνείδηση και βάζει τακάκια χωρίς αμίαντο; Στις άλλες μάρκες τι τακάκια βάζουν και δε σφυρίζουν; Σας πληροφορώ ότι το Ford Fiesta, που μόλις πούλησα για να πάρω το 207, το έδωσα με το κοντέρ να γράφει 45,000km, να μην έχει χρειαστεί ακόμη να αλλαχτούν τακάκια και χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό κιχ στα 3 χρόνια που είχα το αυτοκίνητο. Δε μ' αρέσει να γκρινιάζω αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι άκρως εκνευριστικό ειδικά όταν έχεις δόσει 25.000€. Ευελπιστώ όταν πατήσουν καλύτερα τα τακάκια να βελτιωθεί η κατάσταση.
tsikis - Τρι 13 Νοέ 2007, 23:54:14
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν τα αλλάξεις ... απλα βάλε πρώτης ποιότητας τακάκια ... και πιο μαλακά ! έτσι θα βρεις την υγεία σου ! (πιστεύω)
106 T16 - Τετ 14 Νοέ 2007, 00:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Ξεθάβω το θέμα γιατί κι εμένα, με μόλις 300km στο οδόμετρο, σφυρίζουν τα τακάκια (κι είναι τέσσερα πανάθεμά τα μπρος-πιίσω). Το θεωρώ απαράδεκτο. Μόνο η Peugeot έχει δηλαδή οικολογική συνείδηση και βάζει τακάκια χωρίς αμίαντο; Στις άλλες μάρκες τι τακάκια βάζουν και δε σφυρίζουν; Σας πληροφορώ ότι το Ford Fiesta, που μόλις πούλησα για να πάρω το 207, το έδωσα με το κοντέρ να γράφει 45,000km, να μην έχει χρειαστεί ακόμη να αλλαχτούν τακάκια και χωρίς να έχουν κάνει το παραμικρό κιχ στα 3 χρόνια που είχα το αυτοκίνητο. Δε μ' αρέσει να γκρινιάζω αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι άκρως εκνευριστικό ειδικά όταν έχεις δόσει 25.000€. Ευελπιστώ όταν πατήσουν καλύτερα τα τακάκια να βελτιωθεί η κατάσταση.

Ισως να τα ζόρισες τώρα στις αρχή χωρίς να έχουν πατήσει ακομα και τα έκαψες.
climbonice - Τετ 14 Νοέ 2007, 01:14:01
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη αποκλείεται να είναι αυτό που λες. Μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κανένα δυνατό φρενάρισμα. Το αυτοκίνητο το στρώνω. Τα φρένα μέχρι σήμερα έχουν χρησιμοποιηθεί σαν να οδηγούσα σε συνθήκες πάγου: πολύ μαλακά και προσεκτικά.
106 T16 - Τετ 14 Νοέ 2007, 01:25:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τότε ίσως να είναι η πάστα λίγο πιο σκληρή.Μόλις φρεναρεις σφυρίζουν ή όταν δεν πατάς φρενο και όταν πατάς σταματάει?
climbonice - Τετ 14 Νοέ 2007, 10:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σφυρίζουν μόνο όταν πατάω φρένο. Πιστεύω οφείλεται καθαρά στην ποιότητα του υλικού τριβής.
kanelj - Τετ 14 Νοέ 2007, 15:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια,και τι παθατε τωρα που σφυριζουν?!

Παντως,εμενα χτες θα μου χαριζαν ενα ΕVO IX αλλα δεν το πηρα γιατι ειχε 6πιστονα φρενα και σφυριζαν συνεχεια!
climbonice - Τετ 14 Νοέ 2007, 16:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ άμα μου το χάριζαν δε θα είχα πρόβλημα! Το θέμα είναι όμως ότι δε μου το χάρισαν, το πλήρωσα και μάλιστα ακριβά και με χρήματα που για να τα μαζέψω στερήθηκα πολλά άλλα πράγματα.
Εντάξει δε θα τα βάψω και μαύρα, ούτε μετανοιώνω για την αγορά που έκανα (το αντίθετο μάλιστα). Αλλά πώς να το κάνουμε ρε παιδιά είναι εκνευριστικό καινούριο αυτοκίνητο να σφυρίζουν τα φρένα λες και είναι καμιά σακαράκα!

Υ.Γ.: Ευτυχώς σήμερα έχει μειωθεί σημαντικά το σφύριγμα.
kanelj - Παρ 16 Νοέ 2007, 15:32:55
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν νομιζω να εχουν συνδυασει ολοι τον θορυβο=σακαρακα!
Και τα αγωνιστικα αυτοκινητα σφυριζουν! Laughing Laughing

Με αυτη τη λογικη αν ακουγεται και πολυ δυνατα η μηχανη,τοτε θα ειναι και παλια η μηχανη?!?! Shocked Laughing
deppy - Παρ 04 Ιαν 2008, 11:31:36
Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος κατά το φρενάρισμα
Καλημέρα,

πριν απο δύο εβδομάδες άλλαξα δίσκους και τακάκια και σχεδόν σε κάθε φρενάρισμα τα φρένα σφυρίζουν. Το πρόβλημα το είχα σε αρκετό έντονο βαθμό πριν κάνω την αλλαγή. Μου φαίνεται ομως πολύ περίεργο να παρουσιάζεται και τώρα. Πιστεύω ότι αφού είναι καινούρια τα φρένα δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο? Έχει συμβεί και σε άλλους αυτό? Ο υπάλληλος του συνεργείου της LION υποστηρίζει οτι δεν πρεπει να ανησυχω και οτι κατι τέτοιο είναι σύνηθες.
Τι να πω, ευελπιστώ μόνο να μην με κοροιδεύουνε βασιζόμενοι στην άγνοιά μου επί του θέματος.
Jim207GT - Παρ 04 Ιαν 2008, 11:48:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μήν σε αγχώνει ο θόρυβος που ακούς και ειδικά αφού λες οτι έβαλες καινούργια. Μπορεί να θέλουν λίγα χλμ ακόμα μέχρι να πατήσουν καλά τα τακάκια στο δίσκο. Αμα συνεχιστεί ο ήχος τότε την επόμενη φορά να βάλεις διαφορετικά τακάκια.
micra_iro - Παρ 04 Ιαν 2008, 22:17:06
Θέμα δημοσίευσης:
θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα θελουν να κανουν καποια χλχ ωστε να πατησουν καλα τα τακακια σου συν οτι θα εχεις μια μικρη διαφορα στις δυναμεις που πιεζουν τα τακακια στο δισκο για να φρεναρει το αμαξι δεν ειναι τιποτα το ανυσηχιτικο λιγα χλχ και ολα θα φτιαξουν Wink
giannis27 - Παρ 04 Ιαν 2008, 22:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
ακομα κ τα φρενα θελουν στρωσιμο !!!
για μερικα χλμ απαλα το ποδι στο φρενο κ οχι αποτομα κ τρελλα φρεναρισματα!
kanelj - Σαβ 05 Ιαν 2008, 00:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ψαχνουμε και λιγο τα προηγουμενα θεματ........ Rolling eyes
Το εχουμε πει απειρες φορες.....
Ειναιχωριςαμιαντοκαιγι'αυτοσφυριζουν,ειναι λογικο δεν εχεις προβλημα.
Stevon - Σαβ 05 Ιαν 2008, 10:37:49
Θέμα δημοσίευσης:
Το τόπικ "θόρυβος κατα το φρενάρισμα" , ενσωματώθηκε στο παρών.


Έκ της Mod-Team
Stevon

outlaw - Πεμ 10 Σεπ 2009, 13:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
και σε μενα εχουν αρχισει και σφυριζουν πολυ τα τακακια,και ξερω οτι ειναι η ωρα για αλλαγη.
αλλα φοβαμαι οτι θα θελουν αλλαγη και οι δισκοι.. (125.000χλμ)
Πολλες φορες ακουγεται ενα σφυριγμα στη πορεια του αμαξιου,και με το που παταω ελαφρα το φρενο,τοτε σταματαει.. αυτο τι σημαινει?

Επισης οταν το πιεζω το πενταλ αρκετα δεν ακουγεται,μονο με μια συγκεκριμενη πιεση(σχεδον στη μεση οταν σταματαμε τις περισσοτερες φορες ομαλα).
Να αρχισω να κοιταω για δισκοπλακες aftermarket?
εχω το 307 1.6 , και αν ειναι να τις αλλαξω,να βαλω τρυπητες.. οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη!
Blue Cub - Παρ 09 Σεπ 2016, 08:33:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σειρα μου να ενταχθω στο τοπικ με τις σφυριχτρες. Δεν παλεψα με τα κουδουνισματα του καμπριο για να με τρελανουν εμενα οι δαγκανες!
Στον Pavlidis που ειδε ο Γιαννης τα τακακια του φανηκαν σε καλη κατασταση και γενικα δεν πιστευαν οτι οι δαγκανες δεν εχουν αλλαχτει ποτε γιατι η φροντιδα που εχουν περασει τις κανει να φαινονται σαν καινουριες.
Τωρα το ενα τακακι πρεπει να κανει επαφη ελαφρως κι ετσι σε χαμηλες ταχυτητες τιτιβιζει (τσιρ τσιρ τσιρ) ολη την ωρα. Με το που ανεβασω ταχυτητα το ξεπερναει, βεβαια δεν ξερω αν με τα πολλα χιλιομετρα και με συνεχη ελαχιστη τριβη προκαλει φαγωμα ή και αυξηση θερμοκρασιας.
Και απο την αλλη, εκει που παω αργα και ακουω το κελαηδισμα, λεω νταξει σε λιγο παταω φρενο και δε θα το ακουω αλλο...μεχρι που παταω φρενο και σταματαει συρμος (προσοχη στο κενο απο την αποβαθρα)! Συναγωνιζεται το σφυριγμα με το τσιριγμα.
Διαβασα διαφορα τοπικ εδω μεσα. Τι για μαγνησιο, τι για σκουπιδακι, τι για αστρωτα καινουρια, τι για κουρασμενα παλια. Αυτο με το αποτομο φρεναρισμα το χω ξανακουσει και δεν εχω δει διαφορα, ασε που δεν βρισκεις ευκολα χώρο να το κανεις (επισης πριν 3 βδομαδες ειχα κλειδωσει τροχους απο...απερισκεψια ας το πουμε).
Κινουμαι σε οδους και οι τροχοι μου προειδοποιουν τους πεζους να ανεβουν πεζοδρομιο. Ποια βηματα πρεπει να γινουν;
Γιαννηηηηηηηη! Να ρθω να τα λυσουμε, να καθαριστουν, να δουμε τι μπορουμε να καταφερουμε;

Υ.Γ. Να ζησετε Γιαννη! Love
Giannis307 - Παρ 09 Σεπ 2016, 10:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω πολυυ...

Παρε τηλ απο δευτερα
Blue Cub - Τετ 14 Σεπ 2016, 09:28:32
Θέμα δημοσίευσης:
Την άλλη βδομάδα, έχω να κλείσω κάτι εκκρεμότητες.
Blue Cub - Σαβ 11 Φεβ 2017, 22:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
Λόγοι που τα φρένα τρίζουν και πως να τους σταματήσετε
Arrow https://youtu.be/ZvtjnxpFRbU

Εμένα οι δίσκοι μου δεν έχουν αλλαχτει ποτέ, έχουν αλλαχτει όμως τα τακακια. Τώρα οι δίσκοι έχουν κάνει νύχι αλλά δεν αλλαζονται χωρίς να πάνε πακέτο και με καινούρια τακακια όπου ακόμα δε χρειάζομαι. Οπότε ακόμα υπομενω.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr