PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 206 - Σκούπα Simota

mick206 - Δευ 26 Μάϊ 2003, 19:00:50
Θέμα δημοσίευσης: Σκούπα SIMOTA
Ρε παιδιά αγόρασε ένας γνωστός μου το 206 1,4lt έκδοση XS(2003) και έβαλε επάνω σκούπα της SIMOTA.
Τί λέτε για αυτή τη σκούπα;
Ρουφάει καλά; Laughing
Άκυρο... Κάνει καλή δουλειά για την εισαγωγή αέρα στο pug μας; Rolling eyes Έχει κανείς εμπειρίες απο αυτή την εταιρία;
GIANNIS206 - Δευ 26 Μάϊ 2003, 22:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ είδα σε 1.4 φιλτροχοάνη SIMOTA και μου είπε ότι κάνει ήχο μόνο και πολύ λίγο δίνει γκάζι!
kanelj - Τρι 27 Μάϊ 2003, 00:51:56
Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκούπα SIMOTA
mick206 έγραψε:
Ρε παιδιά αγόρασε ένας γνωστός μου το 206 1,4lt έκδοση XS(2003) και έβαλε επάνω σκούπα της SIMOTA.
Τί λέτε για αυτή τη σκούπα;
Ρουφάει καλά; Laughing
Άκυρο... Κάνει καλή δουλειά για την εισαγωγή αέρα στο pug μας; Rolling eyes Έχει κανείς εμπειρίες απο αυτή την εταιρία;

το θεμα δεν ειναι η σκουπα αλλα η φιλτροχοανη της σκουπας.
εγω παντως εχω βαλει μια σκουπα τησ OMP και μια φιλτροχοανη της ιδιας εταιριας.
οσο για το αν εχει διαφορα εγω βλεπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!!!
ασε τον θορυβο...καλυτερα και απο εξατμιση.ψαρωνουν ολοι!!!! Wink
Vini - Τρι 27 Μάϊ 2003, 07:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει ... αλλά ένας φίλος εχθές μου έδωσε ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ASTRA 1400/16V ...

Το αυτοκίνητο του, το παρέλαβε ο Δάρας για μία απλή βελτίωση ... Στο αυτοκίνητο τοποθετήθηκε ΚIT SIMOTA χοάνη (topgun) και εγκεφαλικά ένα map plus (προεγκέφαλος) ... ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ... Shocked

Το αυτοκίνητο από 93 άλογα πήγε στα 106 και ροπή από 10,2 στα 14,7 ... Shocked

Η δουλειά πολύ καλή, ο εργοστασιακός εγκέφαλος ΔΕΝ πειράχτηκε ... το κόστος 700euro και το αποτέλεσμα εμφανές ...

υ.γ. όποιος θέλει την δυναμομέτρηση την στέλνω με email ...
pezomania - Τρι 27 Μάϊ 2003, 07:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρώ, ότι είναι από τις καλύτερες επιλογές σε σκούπα, που θα μπορούσες να τοποθετήσεις στο pug σου!!

Πολύ καλή κατασκευή & έχει σχεδιαστεί ειδικά για το 206, για το 106 έχει άλλη σκούπα, αυτό κάτι λέει Wink
Ivang - Τρι 27 Μάϊ 2003, 09:53:32
Θέμα δημοσίευσης:
Φαντάζομαι ότι μιλάτε για την παρακάτω, SIMOTA με το λογότυπο 206 βαμμένη σε στυλ carbon ...

Για μας τους 16άρηδες πιστεύω ότι είναι καλή, νομίζω όμως ότι υπάρχει αντίστοιχη της Green, έχει βάλει κανείς σε 1.6 16V ???


pezomania - Τρι 27 Μάϊ 2003, 10:02:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι όντως υπάρχει και της green με κόστος περίπου 235€.

Βαγγέλη για πές εντυπώσεις από την σκούπα, αξίζει τα λεφτά της;;;;
TONY PAP - Τρι 27 Μάϊ 2003, 10:15:17
Θέμα δημοσίευσης:
ΦΟΡΑΩ ΣΚΟΥΠΑ ΤΥΠΟΥ GREEN ΑΠΟ ABS ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΤΟΝ
ΜΑΜΙΣΙΟ ΣΩΛΗΝΑ KAI ΦΙΛΤΡΟ GREEN. ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ 3000 ΕΧΩ
ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΡΟΠΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΣΕ ΡΕΠΡΙΖ ΕΝΩ ΨΗΛΑ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. Ο ΗΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ !!!
Vini - Τρι 27 Μάϊ 2003, 10:44:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Φαντάζομαι ότι μιλάτε για την παρακάτω, SIMOTA με το λογότυπο 206 βαμμένη σε στυλ carbon ...

Για μας τους 16άρηδες πιστεύω ότι είναι καλή, νομίζω όμως ότι υπάρχει αντίστοιχη της Green, έχει βάλει κανείς σε 1.6 16V ???


Η σκούπα αυτή αν έχεις CLIMA στο αυτοκίνητο δυστυχώς δεν μπαίνει ... το καπό δεν κλείνει ... Η μόνη λύση είναι να κόψεις το μονωτικό του καπώ, αλλά και τότε το καπώ θα κλείνει με δυσκολία ...

Δυστυχώς τα 206 με Clima έχουν διαφορετικό ψυγείο (ποιο μεγάλο) από τα απλά ... Εγώ πάντως την πάτησα με δύο σκούπες (μία σαν της φωτογραφίας και μία APEX) ... Sad
TONY PAP - Τρι 27 Μάϊ 2003, 10:56:45
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ ΚΑΠΩ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΩΣΗ...
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΚΟΥΠΑ...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΒΓΑΖΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 110+
teoman - Τρι 27 Μάϊ 2003, 11:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
ΤΟ ΚΑΠΩ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΩΣΗ...
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΩΣΗ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΚΟΥΠΑ...

ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΒΓΑΖΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 110+


Η εισαγωγή/εξαγωγή ΔΕΝ επηρεάζουν τον κόφτη.Μόνο με πρόγραμμα θα βγάλει παραπάνω...
Ivang - Τρι 27 Μάϊ 2003, 11:14:57
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:

Βαγγέλη για πές εντυπώσεις από την σκούπα, αξίζει τα λεφτά της;;;;


Καταρχήν, φίλε Γιώργο δε φοράω σκούπα, ενδιαφέρομαι στο μέλλον να φορέσω γι'αυτό ρωτώ εντυπώσεις και εμπειρίες !

Φίλε Vini, η φωτό είναι από 1.6 16V με clima, άρα το καπώ με ή κομμένη μόνωση θα κλείνει (ίσως να παίξεις λίγο και με το ρεγουλατόρο του καπώ) και ο τύπος που το έχει δηλώνει αρκετά ευχαριστημένος ...

Βέβαια δεν ξέρω αν οι 2, 3 ή περισσότερες σκούπες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ίδιες ή αν αυτή η ψιλοδιαφορά μεταξύ τους κάνει άλλες να ταιριάζουν σε 1.6 16V και άλλες σε 1.6 8V, οπτικά πάντως φαίνονται ίδιες, το καλύτερο βέβαια θα ήταν να τις έιχες όλες μπροστά σου και εκεί θα έβλεπες τις όποιες διαφορές. Το κακό βέβαια είναι ότι τα διάφορα καταστήματα έχουν μόνο μιας μάρκας !!!
Vaggelis - Τρι 27 Μάϊ 2003, 11:15:36
Θέμα δημοσίευσης:
Mπορεί να μου πει κάποιος τιμές για την SIMOTA και την OMP;;;
Vini - Τρι 27 Μάϊ 2003, 11:37:42
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Ivang"]
pezomania έγραψε:

Φίλε Vini, η φωτό είναι από 1.6 16V με clima, άρα το καπώ με ή κομμένη μόνωση θα κλείνει (ίσως να παίξεις λίγο και με το ρεγουλατόρο του καπώ) και ο τύπος που το έχει δηλώνει αρκετά ευχαριστημένος ...

Βέβαια δεν ξέρω αν οι 2, 3 ή περισσότερες σκούπες που κυκλοφορούν στην αγορά είναι ίδιες ή αν αυτή η ψιλοδιαφορά μεταξύ τους κάνει άλλες να ταιριάζουν σε 1.6 16V και άλλες σε 1.6 8V, οπτικά πάντως φαίνονται ίδιες, το καλύτερο βέβαια θα ήταν να τις έιχες όλες μπροστά σου και εκεί θα έβλεπες τις όποιες διαφορές. Το κακό βέβαια είναι ότι τα διάφορα καταστήματα έχουν μόνο μιας μάρκας !!!


Πάντως στο δικό μου γνωστός βελτιωτής παιδευόταν επί 3 ώρες και τελικά δεν μπήκε ... Μου πρότεινε ή κόψιμο μονωτικού ή κατέβασμα ψυγείου ...... τα οποία δεν τα δέχτηκα ...
Οπτικά φαίνονται ίδιες αλλά η πατούρα της βίδας είναι διαφορετική από σκούπα σε σκούπα επειδή τις ανοίγουν με τρυπάνι και δεν υπάρχει ακριβής μέτρηση ...
Ivang - Τρι 27 Μάϊ 2003, 12:04:14
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:

Πάντως στο δικό μου γνωστός βελτιωτής παιδευόταν επί 3 ώρες και τελικά δεν μπήκε ... Μου πρότεινε ή κόψιμο μονωτικού ή κατέβασμα ψυγείου ...... τα οποία δεν τα δέχτηκα ...
Οπτικά φαίνονται ίδιες αλλά η πατούρα της βίδας είναι διαφορετική από σκούπα σε σκούπα επειδή τις ανοίγουν με τρυπάνι και δεν υπάρχει ακριβής μέτρηση ...


Για τι διαφορά μιλάμε 1, 2 πόντους ή πολύ περισσότερο ?
Αν ήταν λίγη, εκτός από κόψιμο μονωτικού (που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο) μπορείς να παίξεις και με το σφιγκτήρα του ψυγείου (να τον πας πλάγια) ή ακόμα να ξυρίσεις λίγο και το πλαστικό εμπρός όπου πάνω έχει τις βάσεις του ψυγείου ώστε να κατέβει η σκούπα λίγο πιο κάτω !!!
Vini - Τρι 27 Μάϊ 2003, 13:33:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Για τι διαφορά μιλάμε 1, 2 πόντους ή πολύ περισσότερο ?
Αν ήταν λίγη, εκτός από κόψιμο μονωτικού (που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο) μπορείς να παίξεις και με το σφιγκτήρα του ψυγείου (να τον πας πλάγια) ή ακόμα να ξυρίσεις λίγο και το πλαστικό εμπρός όπου πάνω έχει τις βάσεις του ψυγείου ώστε να κατέβει η σκούπα λίγο πιο κάτω !!!


η διαφορά είναι πράγματι στα 1 με 2 εκατοστά ...

Το μονωτικό δεν θα πρότεινα να κοπεί. Μετά το κόψιμο η σκούπα πλέον βρίσκει πάνω στο καπώ όταν κλείνει ... Τα τραντάγματα της σκούπας μεταφέρονται πάνω στο καπώ ... αποτέλεσμα? σημάδια, οξείδωση και στίγματα που δεν φεύγουν ... Ασε που χαλάει και η επιφάνεια της σκούπα ....

Εκτός των άλλων το μονωτικό κοστίζει περί τα 150 euro .... ποιος ο λόγος να το διαλύσεις ? ?

Φυσικά μπορείς με διάφορα κόλπα ... π.χ. αυτό που αναφέρεις (ξύρισμα πλαστικού) να την βάλεις ... απλά εγώ δεν ήθελα να φθάσω σε αυτό το σημείο ... Wink
Vasso - Δευ 22 Μάρ 2004, 10:49:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ήθελα μια βοήθεια .
Ένας καλός φίλος που έχει 206cc 1.6 πήρε σκούπα SIMOTA η οποία δεν του έκανε . Όπως μου είπε επειδή έχει μόνωση στο καπό του δεν κούμπωνε καλά με αποτέλεσμα να βάλει της Peugeot Sport. Μου την έκανε λοιπόν δώρο και πήγαμε χθές να την τοποθετήσουμε αλλά Shocked το κολλάρο σιλικόνης που είναι γωνία και συνδέει το σωλήνα της σκούπας με την εισαγωγή αν τα λέω καλά είναι κοντό Crying or Very sad Crying or Very sad . Ξέρετε που μπορώ να βρω τέτοιο κολλάρο ?? κάποιο μαγαζί κοντά Πειραιώς ή Καλλιθέα ή Νέα Σμύρνη για να μην τρέχω πάνω στον Λούη????
και πόσο λέτε να στοιχίζει ένα τέτοιο και τοποθέτηση ??
GFG (ΓΙΩΡΓΟΣ) - Δευ 22 Μάρ 2004, 16:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια κι εγω εχω μια σκουπα τησ bmc η οπιοα κλεινει και με το μονωτικο που εβαλα μετα! αν βεβαια θελεισ σιμοτα συνιστων να βγαλεται το μονωτικο που εχετε τωρα και να βαλεται πισοχαρτο το οποιο ειναι καλυτερο και δεν πιανει καθολου χωρο!!!!
jimos - Τετ 24 Μάρ 2004, 01:18:48
Θέμα δημοσίευσης: skoypa
εγω μαγκες εβαλα σημερα μια η οποια ειναι με γκριζε πλαστικο τιπου abc οχι πολιεστερικη με φιλτροχοανη K&N ολα μαζι 163$ με διαφορα στης χαμιλες στροφες τωρα η γνομη μου μετα απο καμια 10ρια μερες
Vasso - Παρ 02 Απρ 2004, 12:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Έκανα την τοποθέτηση της σκούπας Simota .. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές...
διαφορά στις χαμηλές στροφές , το αμάξι στροφάρει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα ...
Άλλαξε βέβαια η αίσθηση γκαζιού συμπλέκτη.
Θόρυβο όχι ιδιαίτερα παραπάνω από πριν ... είχα συνηθίσει το θόρυβο της εξάτμισης Devil και δεν μπορώ να καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά...
Αυτά !!! Smile
Παρεπιπτόντως η τοποθέτηση έγινε στην Καλλιθέα .. Πολύ καλός , όποιος θέλει πληροφορίες που , πως, μπορώ να του πω
Rolling eyes Rolling eyes
Vaggelis - Παρ 02 Απρ 2004, 13:11:24
Θέμα δημοσίευσης:
Vasso έγραψε:
Έκανα την τοποθέτηση της σκούπας Simota .. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές...
διαφορά στις χαμηλές στροφές , το αμάξι στροφάρει πολύ πιο γρήγορα και εύκολα ...
Άλλαξε βέβαια η αίσθηση γκαζιού συμπλέκτη.
Θόρυβο όχι ιδιαίτερα παραπάνω από πριν ... είχα συνηθίσει το θόρυβο της εξάτμισης Devil και δεν μπορώ να καταλάβω ιδιαίτερη διαφορά...
Αυτά !!! Smile
Παρεπιπτόντως η τοποθέτηση έγινε στην Καλλιθέα .. Πολύ καλός , όποιος θέλει πληροφορίες που , πως, μπορώ να του πω
Rolling eyes Rolling eyes


Χμμμμμ......
Καλοφόρετη λοιπόν και καλοάκουστη..... Laughing
Εγώ θα ήθελα μερικές πληροφορίες (τιμή, μαγαζί κλπ)
ivan - Παρ 02 Απρ 2004, 14:21:26
Θέμα δημοσίευσης:
Βάσω πες μας λεπτομέρειες Very happy Πόσο πήγε μαζί με την εγκατάσταση; Τι ακριβώς εννοείς ότι άλλαξε η αίσθηση του συμπλέκτη; Μου ακούγεται λιγάκι περίεργο...
Vasso - Παρ 02 Απρ 2004, 14:28:30
Θέμα δημοσίευσης:
Τη σκούπα μου την έκαναν δώρο ... το παιδι όμως μου είπε πως την είχε πάρει 170€
Η τοποθέτηση έκανε 15€. Αυτός είναι στην Καλλιθέα Weber Service .

Όταν λέω αίσθηση του συμπλέκτη εννοώ πως τώρα το αμάξι φορτώνει πολύ πιο γρήγορα από πριν και το καταλαβαίνω στην ισορροπία συμπλέκτη γκαζιού και στις χαμηλές στροφές . Έχει πολύ μεγαλύτερη ώθηση.
mick206 - Παρ 02 Απρ 2004, 15:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικη και καλοφόρετη Βασούλα! Smile Wink

Vasso έγραψε:
Όταν λέω αίσθηση του συμπλέκτη εννοώ πως τώρα το αμάξι φορτώνει πολύ πιο γρήγορα από πριν και το καταλαβαίνω στην ισορροπία συμπλέκτη γκαζιού και στις χαμηλές στροφές . Έχει πολύ μεγαλύτερη ώθηση.

Σε αυτό πρέπει να βοηθάει και το περίφημο τακούνι που λέγαμε... Very happy Wink Laughing
George4 - Κυρ 04 Απρ 2004, 12:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
παντως απο οτι μου εχουνε πει και μπορω να το επιβεβαιωσω και ο ιδιος γιατι το εχω βαλει το βαρελακι της BMC κανει καλυτερη δουλεια στο αυτοκινιτο μας ποιο πολυ οτιδηποτε αλλο (σκουπα, φιλτροχοανη)
Baphomet - Κυρ 04 Απρ 2004, 23:27:39
Θέμα δημοσίευσης:
George4 έγραψε:
παντως απο οτι μου εχουνε πει και μπορω να το επιβεβαιωσω και ο ιδιος γιατι το εχω βαλει το βαρελακι της BMC κανει καλυτερη δουλεια στο αυτοκινιτο μας ποιο πολυ οτιδηποτε αλλο (σκουπα, φιλτροχοανη)


εδω παλι σε μια μακρα συζητηση που ειχε γινει και με καποιες πειραματικές δοκιμές είχαμε καταληξει οτι η σκουπα ειναι καλυτερη για τα δικα μας αυτοκινητα. Εσύ έχεις βάλει και σκουπα και εχεις μετρο συγκρισης? Question
ntzoan - Παρ 16 Απρ 2004, 02:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν αφαιρεθεί τελείως η μόνωση ώστε να κλείνει το καπό με την σκούπα;
Steve - Παρ 16 Απρ 2004, 02:57:29
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα όλοι προτείνετε την σκούπα SIMOTA... και εγώ είχα υπ' όψιν μου την συγκεκριμένη για να την βάλω μόλις στρώσει και ανοίξει ο κινητήρας, και τελικά έτσι θα γίνει! Very happy

Είδα όμως ότι όσα 206 έχουνε CLIMA (αυτόματο κλιματισμό δηλαδή αν κατάλαβα καλά) η τοποθέτηση της σκούπας θέλει κάποια πατέντα... και αυτό είναι που ίσως με κάνει να το ξανασκεφτώ. Αλλά σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει, αν πρόκειται να έχω τέτοια βελτίωση στο αμάξι, δεν θα με σταματήσει τίποτα στο να την τοποθετήσω! Cool
Touristas - Παρ 16 Απρ 2004, 16:31:51
Θέμα δημοσίευσης:
Και γιατί να θέλει πατέντα αφού δεν έχει διαφορά είτε είναι Clima είτε είναι απλο!! Wink
Ronin - Παρ 16 Απρ 2004, 17:27:26
Θέμα δημοσίευσης:
ntzoan έγραψε:
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν αφαιρεθεί τελείως η μόνωση ώστε να κλείνει το καπό με την σκούπα;


Οχι,πρόβλημα δεν υπάρχει.Απλά θα είναι αισθητά ποιο δυνατός ο ήχος της σκούπας.
Steve - Σαβ 17 Απρ 2004, 00:57:53
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
Οχι,πρόβλημα δεν υπάρχει.Απλά θα είναι αισθητά ποιο δυνατός ο ήχος της σκούπας.


Πιο μεγάλη κ#$λα δηλαδή!!! Twisted evil
SnakeMJK - Σαβ 17 Απρ 2004, 10:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το καλύτερο για τα 206 (σύμφωνα με έρευνες του 206club Razz) είναι κάτι σε ram-air.
MAG206cc1.6 - Σαβ 17 Απρ 2004, 12:02:36
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Το καλύτερο για τα 206 (σύμφωνα με έρευνες του 206club Razz) είναι κάτι σε ram-air.
ΤΙ Ειναι τουτο το ραμ αιρ ? που το βρισκεισ? πωσ ειναι?
blackpug106 - Δευ 19 Απρ 2004, 01:06:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις ηρθα κι έχω το 106.
Ετοιμάζομαι να παραγειλω τη Simota απο τον τυπο στο Fleamarket και θα ηθελα καμια εμπειρια και απο 106. Κατι διαβασα οτι σπανε οι βασεις της σκουπας απο τους κραδασμους.

Οσο για τη ram air τη διαφημίζει ενας στη Θεσ?νίκη. ( Max drive λένε το μαγαζί)
Steve - Δευ 19 Απρ 2004, 06:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
blackpug106 έγραψε:
Οσο για τη ram air τη διαφημίζει ενας στη Θεσ?νίκη. ( Max drive λένε το μαγαζί)


Ναι, αλλά τι είναι αυτή η ram-air? Rolling eyes
Baphomet - Δευ 19 Απρ 2004, 07:41:20
Θέμα δημοσίευσης:
ram-air ειναι μια εταιρία που βγάζει φίλτρα, φιλτροχοάνες κτλ. Άποψη μου πως τα φίλτρα πάνω κάτω όλα τα ίδια ειναι και σε απόδοση δεν εχει καμμία απολύτως διαφορά. Η μόνη διαφορά τους είναι ισως η ποιότητα κατασκευης οπότε και η αντοχή τους στον χρόνο. Εγώ θα πρότεινα με την σειρά μου KN ή GREEN.
Η σκούπα της Simota κάνει αρκετά καλή δουλειά σε 2-3 206 που ξέρω. Και απο θόρυβο ειναι super. Αν μπορούσε να γίνει και καμμιά πατέντα ώστε να τραβάει κατευθείαν κρύο αέρα θα ήταν must Wink
Steve - Δευ 19 Απρ 2004, 17:27:28
Θέμα δημοσίευσης:
πΕτΡοS έγραψε:
Αν μπορούσε να γίνει και καμμιά πατέντα ώστε να τραβάει κατευθείαν κρύο αέρα θα ήταν must Wink


?!?!?! Δηλαδή τί αέρα τραβάει? Rolling eyes Sad Speak skoulik διότι σκέφτομαι να την περάσω Twisted evil
Baphomet - Δευ 19 Απρ 2004, 17:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
Dj-Steve έγραψε:
πΕτΡοS έγραψε:
Αν μπορούσε να γίνει και καμμιά πατέντα ώστε να τραβάει κατευθείαν κρύο αέρα θα ήταν must Wink


?!?!?! Δηλαδή τί αέρα τραβάει? Rolling eyes Sad Speak skoulik διότι σκέφτομαι να την περάσω Twisted evil


το στόμιο της σκουπας τοποθετειται πίσω απο το ψυγειο. αυτη δεν ειναι καθολου ιδανικη θεση καθως δεν τραβαει κρυο αερα απεξω. Εχει χιλιοειπωθει αυτο σε ολα τα τοπικ με τις σκουπες. Πριν βάλεις οτιδηποτε διαβασε τα σχετικα θεματα παντως. Η δικιά μας εισαγωγή ειναι αρκετά καλή και δε νομιζω να χρειάζεται σκούπα.Ισως απλα ενα ελεύθερο φιλτρο να κανει καλυτερη δουλεια. Wink
Steve - Δευ 19 Απρ 2004, 22:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Σύμφωνα με την φωτογραφία που έχει ο PHSYBORG στο signature του, δεν μπορώ να σε πιστέψω. Θα κοιτάξω λίγο αναλυτικότερα το forum για να δω τι παίζει. Αλλά δεν είναι δυνατόν ο κατασκευαστής της σκούπας να μην το έλαβε υπόψιν το ότι θα είναι η σκούπα πάνω από το ψυγείο? Rolling eyes
Vaggelis - Τρι 20 Απρ 2004, 07:44:20
Θέμα δημοσίευσης:
Dj-Steve έγραψε:
Σύμφωνα με την φωτογραφία που έχει ο PHSYBORG στο signature του, δεν μπορώ να σε πιστέψω. Θα κοιτάξω λίγο αναλυτικότερα το forum για να δω τι παίζει. Αλλά δεν είναι δυνατόν ο κατασκευαστής της σκούπας να μην το έλαβε υπόψιν το ότι θα είναι η σκούπα πάνω από το ψυγείο? Rolling eyes


Eδώ θα συμφωνήσω με τον Πέτρο (ένα δείγμα του οτι αν διαβάζεις το forum, καταλαβαίνεις κάποια πράγματα...)
Η σκούπα θα σε βοηθήσει περισσότερο σε θέμα ήχου, ενώ το ελεύθερο φίλτρο είναι καλύτερο από πλευράς απόδοσης.....
Διαλέγεις λοιπόν...
ήχο ή απόδοση;;;
Steve - Τρι 20 Απρ 2004, 10:57:02
Θέμα δημοσίευσης:
Απόδοση σίγουρα, δεν τίθεται θέμα συζητήσεως, αλλά και λίγος extra θόρυβος δεν βλάπτει! Cool

Και αν η σκούπα είναι τόσο χάλια σε απόδοση, τότε γιατί κατασκευάζεται? Γιατί πωλείται άραγε? Rolling eyes
Tomcat - Τρι 20 Απρ 2004, 11:08:46
Θέμα δημοσίευσης:
πΕτΡοS έγραψε:
Dj-Steve έγραψε:
πΕτΡοS έγραψε:
Αν μπορούσε να γίνει και καμμιά πατέντα ώστε να τραβάει κατευθείαν κρύο αέρα θα ήταν must Wink


?!?!?! Δηλαδή τί αέρα τραβάει? Rolling eyes Sad Speak skoulik διότι σκέφτομαι να την περάσω Twisted evil


το στόμιο της σκουπας τοποθετειται πίσω απο το ψυγειο. αυτη δεν ειναι καθολου ιδανικη θεση καθως δεν τραβαει κρυο αερα απεξω. Εχει χιλιοειπωθει αυτο σε ολα τα τοπικ με τις σκουπες. Πριν βάλεις οτιδηποτε διαβασε τα σχετικα θεματα παντως. Η δικιά μας εισαγωγή ειναι αρκετά καλή και δε νομιζω να χρειάζεται σκούπα.Ισως απλα ενα ελεύθερο φιλτρο να κανει καλυτερη δουλεια. Wink


Η σκούπα τοποθετείται πάνω στο ψυγείο και όχι πίσω απο το ψυγείο. Ο αέρας που τροφοδοτεί τον κινητήρα είναι κρύος.....Σίγουρα με την σκούπα βλέπεις διαφορά .... έχω περάσει απ'όλα τα στάδια , ελεύθερο φίλτο , φιλτροχοάνη και τώρα σκούπα. Η αίσθηση είναι σαφώς καλύτερη με την τελευταία επιλογή.Εχει μειονεκτήματα.. όπως το στέγνωμα στις υψηλές στροφές .. όμως η αίσθηση της ροπής μεταξύ 3000-4000 είναι κάτι το οποίο σε αποζημιώνει πλήρως!

Όσο για το Ram-air..πέρα από την εταιρία.. είναι και άλλα πράγματα... Wink
-=N4X=- - Πεμ 22 Απρ 2004, 08:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Τι στο διαολο ειναι ρε παιδια αυτο το ram air?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Εχω ακουσει απο τον Greg (βλεπε integrale drag) οτι στο δυναμομετρο του τις καλυτερες αποδοσεις (σε 106-saxo βεβαια) τις ειχε με ram air κ gr.N
Οκ...λοιπον για το gr.N ξερω αλλα τι ειναι το ram air?
Οσο αφορα την σκουπα της simota δεν θα την εβαζα γιατι δεν θελω να μπλεκω με σπασμενες βασεις...εξαλλου πολυ λιγο ρολο παιζει το καλουπι.
PHSYBORG - Πεμ 22 Απρ 2004, 08:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ram Air εκτος απο την μαρκα φιλτρων ειναι κ το φαινομενο στροβιλισμου - πιεσης οπως θες πεστο του αερα που κανουν οι σκουπες!
Αγγλια κτλπ οταν λενε Ram Αιr εννοουν οτι φορανε σκουπα !
-=N4X=- - Πεμ 22 Απρ 2004, 13:49:41
Θέμα δημοσίευσης:
THNX για την απαντηση.
Ας ρωτησω κατι αλλο λοιπον.....
Αυτα που μοιαζουν με ανεμιστηρακια κ μπαινουν στο σωληνα κ ενα καινουργια το turbo zet κανουν τιποτα η πεταμενα λεφτα...ενα παιδι με c2 που εβαλε το turbo λεει οτι καταλαβε μια μικρη διαφορα οπως οταν ειχε φορεσει χοανη κ εξατμιση....
Vaggelis - Πεμ 22 Απρ 2004, 14:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
-=N4X=- έγραψε:
THNX για την απαντηση.
Ας ρωτησω κατι αλλο λοιπον.....
Αυτα που μοιαζουν με ανεμιστηρακια κ μπαινουν στο σωληνα κ ενα καινουργια το turbo zet κανουν τιποτα η πεταμενα λεφτα...ενα παιδι με c2 που εβαλε το turbo λεει οτι καταλαβε μια μικρη διαφορα οπως οταν ειχε φορεσει χοανη κ εξατμιση....


Aν λες για τις twister, επειδή δεν είναι πολύ δοκιμασμένη, νομίζω οτι δεν είναι και η καλύτερη λύση....
Vaggelis - Πεμ 22 Απρ 2004, 14:40:34
Θέμα δημοσίευσης:
Για δες εδω

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1311&highlight=twister
ntzoan - Τρι 09 Νοέ 2004, 01:38:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω βάλει την παρακάτω σκούπα σε 1.6 16ν, αλλά από ότι έχω διαβάσει όλοι λέτε οτι παίζει πρόβλημα με το μονωτικό του καπώ, ότι δεν κλείνει το καπώ κλπ. Εμένα το καπώ έκλεισε κανονικά χωρίς να το βγάλω ή να το κόψω. Μήπως παίζει τίποτα άλλο με αυτό το θέμα? Το αμάξι είναι '04 μοντέλο με clima...

http://www.mobisux.com/tabla/files/797589-filter1.JPG
-=N4X=- - Τρι 09 Νοέ 2004, 19:24:10
Θέμα δημοσίευσης:
K εγω την ιδια εχω αν προσεξεις στις μικρες φωτο απο κατω αλλα δεν εκλεινε γιατι εβρισκε κ την στηριξαμε λιγο πιο χαμηλα.
madjas - Τρι 09 Νοέ 2004, 22:28:48
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω ένα ένθετο απ'το auto motor und sport το οποίο δοκιμάζει 12 φίτρα ελεύθερης ροής στο 206 1.600 xs 16V το οποίο λένε ότι στο δυναμόμετρο δίνει 116 ίππους στις 5720 και 158 Νm ροπή στις 4690.(BMC ΦIΛΤΡΟ, BMC ΒΑΡΕΛΑΚΙ, GREEN KIT ΧΟΑΝΗΣ, GREEN ΣΚΟΥΠΑ, GREEN ΦΙΛΤΡΟ, GREEN ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ, MAX FLOW ΦΙΛΤΡΟ-ΧΟΑΝΗ-ΚΙΤ ΧΟΑΝΗΣ, K&N ΦΙΛΤΡΟ, Κ&Ν ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ PIPERCROSS ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ.) Τοποθετεί όλα τα παραπάνω και τα δυναμομετρεί και καλύτερο απ'όλα βγάζει τη σκούπα της GREEN, μάλιστα λέει ότι μετά την τοποθέτηση της GREEN το δυναμόμετρο έδειξε τα εξής : 120 ΊΠΠΟΥΣ ΣΤΙΣ 5650 ΚΑΙ 164 Nm στις 4470, δηλαδή 4 ίππους και 6 Nm πάνω απ'το μαμίσιο. Δεύτερο ακολουθεί το φίλτρο της GREEN με 119 ίππους στις 5660 και 161 Nm στις 3960 και απο'κει και κάτω όλα είναι σχεδόν ίδια με απόδοση 117 και 118 ίππων και ροπή από 159 έως 163. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
gavanas - Τρι 09 Νοέ 2004, 22:45:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως η μόνη ένδειξη για τις δυνατότητες των φίλτρων.

Όσοι το έχουν ας προσέξουν την πτώση στις ψηλές στροφές σε όλα τα φίλτρα. "Στέγνωμα" Wink

Και ο αέρας που δίνει το δυναμόμετρο είναι γύρω στα 80km/h. Με περισσότερα km/h η σκούπα θα στέγνωνε πιο πολύ.
Steve - Τρι 09 Νοέ 2004, 22:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
Η καλύτερη διαφήμηση για την Green, μιας που είναι και η μάρκα που χρησιμοποιεί η Peugeot Sport Cool

Εγώ, ακολουθώντας το project μου, πάω για φιλτράκι ελευθέρας Cool
lepou - Παρ 07 Ιαν 2005, 11:05:52
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Σκούπα Simota
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΟΥΠΕΣ ΤΗΣ ΣΙΜΟΤΑ. ΠΕΙΓΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΖΟΥΛΑ ΜΟΥ(206 1.6 16V GTi ).THN EBΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ . ΑΠΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΕΡΔΙΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΠΑ !!! . ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΠΑΠΙΑ. ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΤΣΑ. ΠΟΣΟ ΑΕΡΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ. ΕΤΣΙ ΠΕΙΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ. ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ( ΟΜΡ ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ. ΤΟ ΑΜΑΚΞΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΙΣ ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΕΜΑΕΙ.. ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΚΑΘΕΤΕ ΤΕΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΚΤΛ.... ΚΑΙ ΤΗΣ GREEN ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΦΕΤΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΚΡΗ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ( ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ )
SuperBilly16V - Τρι 25 Ιαν 2005, 14:20:29
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ μια φιλτροχοάνη της Omp έχω βάλει και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καμία σχεση με το μαμα φιλτροκούτι. Surprised
MEMsound - Τρι 25 Ιαν 2005, 16:55:04
Θέμα δημοσίευσης:
η σκουπα της simota αν και πολυ ομορφη εινι πολυ μικρη .
εγω ημουν μεταξυ green και Peugeot Sport και τελικα υπερισχυσε η 2η.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και νομιζω πως με καλυτερο φιλτρακι (αντι για το σφουγαρενιο ramair που εχει μεσα) η αποδοση θα ηταν ακομα καλυτερη.
Προσεξτε μονο να μην ξεκουμωσει το φιλτρακι μεσα στην σκουπα απο τους κραδασμους και τοτε ρουφαει οτι να ναι....
Αρα ενα check καθε τοσο δεν κανει κακο.....
lepou - Πεμ 27 Ιαν 2005, 10:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Eπειδη εχω δει πολλες σκουπες εξωτερικα το μεγεθος τους ειναι σε ολες ιδιο. Την μεγαλυτερη διαφορα την κανει η φιλτροχοανη που εχει μεσα.
Σε τεστ που εχουν κανει περιοδικα κατρα καιρους ιδεις σκουπες με διαφορετικη μεσα φιτροχοανη εχει διαφρα μεχρι και 2-3 αλογα.Εκει νομιζζω ειναι ολο το μυστικο
HYPER_Piccolo - Πεμ 27 Ιαν 2005, 23:35:13
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω φιλε μου εχω βαλει την simota (βλεπε φωτογραφιες μου) αλλα δεν εχω ουτε την οικονομικη ανεση αλλα ουτε και τις "παρεες" για να μπορεσω να δοκιμασω κατι διαφορετικο πανω στο αυτοκινητο μου... τωρα που το λετε μια φορα που την ανοιξα οντο παρολο που εχει μια σωληναρα και παει στην μηχανη η φιλτροχωανη ηταν καπως μικρη... λετε αν ψαχτω να βρω καποια αλλη πιο μεγαλη η με ποιο μεγαλα ανοιγματα στο διχτακι της να κεδρισω κατι ?
lepou - Παρ 28 Ιαν 2005, 09:21:34
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω οτι δεν ειναι και τρελα τα λεφτα που χρειαζοντε για να αλλαξεις την φιλτροχοανη.Με 50-60 ευρω θα βρεις.Μονο πριν την πληρωσεις δοκιμασε να χωραει.Εγω εβαλα τησ ομπ και ειναι διπλασια σε μεγεθος ,πολυ καλυτερη σε αποδοση και την πειρα 60 ευρω.
HYPER_Piccolo - Παρ 28 Ιαν 2005, 20:22:23
Θέμα δημοσίευσης:
ηταν αναγκη να αναφερεις χρηματα Crying or Very sad Crying or Very sad
εγω την εβαλα επανω (simota) με 150 ευρο...
βεβαια εχει παρει το ματι μου ενα θεριο ειναι βεβαια για θερια αυτοκινητα Razz (evo,subaru,S200 κτλπ) αλλα με μιια πατενντουλα ολα γινονται... αν ποτε την βαλω επανω θα ενημεροσω...
lepou - Σαβ 29 Ιαν 2005, 09:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εννοεις θηριο? σκουπα η φιλτροχοανη. Προσεχε γιατι αν βαλεις πολυ μεγαλη στα πολλα χλμ το μοτερ θα στεγνωνει και θα πηγαινει χειροτερα
HYPER_Piccolo - Κυρ 30 Ιαν 2005, 21:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
το ρωτησα σημερα... πηρα τηλεφωνο τον μηχανικο και του το ειπα ειχα σκοπο να βαλω ενα μηχανησμο που ειχα δει σε ενα βιντεακι που το ειχαν βαλει σε ενα EVO8 και στην φιλτροχοανη επανω εχωαν ενα θεριο το οποιο δουλευε σαν σκουπα (την ηλεκτρικη) καθε γαζια ρουφουσε 70% (οπως ελεγε ο μηχανικος του βιντεο) περισοτερο αερα αρα και καλητερες αποδοσεις οπως ειπες και εσυ lepou ο μηχανικος μου. μου ειπε οτι το pug μου ειναι πολυ "μικρο" ακομα για να φορεσει κατι τετοιο ασε που πρεπει να βγει η simota ασε που δεν χωραει κιολας και πρεπει να γινουν ολοκληρες πατεντες με σωληνες... τεσπα αν ποτε (4-5 χρονια) καταφερω να φτασω το επιπεδο του πεζουλα μου εκει θα το βαλω και θα σας πω Razz
αν και αυτο χωρις να το δω απο βιντεακι το ειχα σκευτει εγω με δικη μου κατασκευη αλλα επιδη ειμαι σκραπας απο μηχανικα αυτοκινητου απλα ηταν μια ιδεα για περισοτερο αερα τωρα αν θα ηταν καλητερα η χειροτερα δεν ξερω Razz
douf - Τρι 01 Φεβ 2005, 15:48:46
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν δυο μήνες έβαλα κι εγώ τη SIMOTA που μου κόστισε όλο το κιτ 100 ευρώ.Δε νομίζω ότι η χοάνη είναι μικρή,αντιθέτως είναι νορμάλ αναλόγως το μέγεθος της σκούπας.Τρελές διαφορές δεν έχω δει αλλά θέλω να κάνω κάτι ακόμα για να δω αν έχει δίκιο ο μηχανικός μου Wink .
lepou - Τετ 02 Φεβ 2005, 08:57:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασε να βαλεις αλλη φιλτροχοανη μεγαλυτερη και θα δεις!Και εγω ετσι ελεγα στην αρχη.Πειγενε και ρωτα ενα μηχανικο αφου την δει να δεις τι θα σου πει
nikq - Τετ 02 Φεβ 2005, 14:59:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά σήμερα όλο κ**λα πήγα να βάλω σκούπα αλλά ξενέρωσα… Crying or Very sad
Δεν θα έμπαινε …όπως μου είπαν !
Έχω το 1,4 8v και πήγαν να βάλουν την simota για τα 8v άρα μέχρι στιγμής όλα OK
Όταν ανοίξαμε το καπό διαπίστωσαν ότι δεν θα κούμπωνε σωστά γατί το σωληνάκι του air-condition (το μεταλλικό)θα την εμπόδιζε να κουμπώσει σωστά στο ψυγείο ….
Μα τι πως????? τέλος μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει σε κάποια 206 μοντέλα 2001-2003 το σωληνάκι είναι τοποθετημένο πιο κάτω και μπαίνει η σκούπα και σε αλλά όπως το δικό μου δεν μπαίνει !
STELIOS - Τετ 02 Φεβ 2005, 15:26:49
Θέμα δημοσίευσης:
nikq έγραψε:
....Όταν ανοίξαμε το καπό διαπίστωσαν ότι δεν θα κούμπωνε σωστά γατί το σωληνάκι του air-condition (το μεταλλικό)θα την εμπόδιζε να κουμπώσει σωστά στο ψυγείο ….
Μα τι πως????? τέλος μου είπαν ότι αυτό συμβαίνει σε κάποια 206 μοντέλα 2001-2003 το σωληνάκι είναι τοποθετημένο πιο κάτω και μπαίνει η σκούπα και σε αλλά όπως το δικό μου δεν μπαίνει !


Το αλουμινενιο σωληνακι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ του Αir Condition ειναι του υδραυλικου τιμονιου (το ξερω γιατι εμενα καταλαθος τρυπισε). Λοιπον αυτο το σωλινακι κουμπωνει με πλαστικα κλιψακια με αλλο σωλινακι που παει παραλλιλα. Αφου τα ξεκουμπωσεις μπορεις με δηναμη να τα λιγισεις ωστε να μην ενοχλουν. Πιστεψε με γινεται. Το εχω κανει με την ιδια σκουπα της SIMOTA στο δικο μου 206 (2001). Δεν υπαρχει περιπτωση να το σπασεις, μην φοβασαι, αλλα θελει δηναμη να λιγισει. Πληροφοριακα εμενα τρυπισε γιατι στην αρχη δεν το ειχα μετακινησει αρκετα και μια βιδα απ’το κατω μερος της σκουπας τριβωταν πανω του μεχρι που του εκανε μια τρυπουλα. Η τρυπα φταιχτηκε, η βιδα κοπηκε εκει που περισσευε (ετσι για να μαθει) και ο σωλινας μετακινηθηκε ακομη πιο κατω. Εδω και 40,000 χλμ NO PROBLEM Very happy Very happy Very happy
STELIOS - Τετ 02 Φεβ 2005, 15:29:51
Θέμα δημοσίευσης:
A! Aν θες μπορουμε να βρεθουμε να στο δειξω και να σε βοηθησω αν θες. Very happy
nikq - Τετ 02 Φεβ 2005, 15:47:17
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο Ευχαριστώ για την απάντηση σου και για την βοήθεια Wink
Αύριο λέω να περάσω από το στέκι για πληροφορίες εάν θα είσαι εκεί σίγουρα θα τα πούμε
STELIOS - Τετ 02 Φεβ 2005, 20:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ειμαι (ως συνηθος με το σκουφακι μου)
CC-Gio - Τετ 02 Φεβ 2005, 21:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Θα ειμαι (ως συνηθος με το σκουφακι μου)


Την προηγουμενη φορα δε φοραγες σκουφακι......(πως και ετσι? Scratch )
dB - Πεμ 03 Φεβ 2005, 08:10:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή προτείνετε να βάλω κι εγώ τη Simota με άλλο φίλτρο;της PeugeotSport κάνει για μένα;1,4 16V.πόσο κοστίζει;
Demis - Πεμ 03 Φεβ 2005, 09:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω που του φορεσα τη σκουπα της Peugeot (και καλα)το λεω αυτο γιατι και εμενα τρυπησε το σωληνακι του υδραυλικου τιμονιου οταν το πηγα στη Peugeot να μου το φτοιαξουν μου ειπαν πως η σκουπα που εβαλα δεν ηταν γνησια αλλα μια καλη απομιμηση της γι'αυτο το λογο δεν μου κουμπωνε και καλα.Αυτη που πηρα ειχε 150 ενω η <γνησια> 220..
Οσο αφορα την αποδοση της μ'αρεσει ο ηχος που βγαζει αλλα δεν τρελενομαι με την αποδοση της..
Μια ερωτηση ... ... ξερει καποιος εαν αλλαζει η φιλτροχοανη που εχει μεσα για να βαλω μεγαλυτερη ?
MEMsound - Πεμ 03 Φεβ 2005, 10:37:38
Θέμα δημοσίευσης:
dB έγραψε:
Δηλαδή προτείνετε να βάλω κι εγώ τη Simota με άλλο φίλτρο;της PeugeotSport κάνει για μένα;1,4 16V.πόσο κοστίζει;


Δεν νομιζω οτι εχει βγαλει καποιος σκουπα για 1,4 16ν ακομα!
Παντως δοκιμασε να δεις αν μπαινει του 1,6.

Denis έγραψε:
ξερει καποιος εαν αλλαζει η φιλτροχοανη που εχει μεσα για να βαλω μεγαλυτερη ?

Ειναι προφανες πως μια σκουπα μονη της δεν μπορει να δωσει και τιποτα ιδαιτερο.
Μεγαλυτερη χοανη μεσα μπορεις προφανως να βαλεις αλλα μονο δοκιμαζοντας.
Εγω θα κοιταζα πρωτα σε Green που βγαζει σκουπα για 206 και μοιαζει παρα πολυ με την PS.
Οσο για την τιμη της PS στην Condor (Λ.Κηφησιας) για 206 1,6 το Σεπτεμβριο ειχε 190 ευρω (150 η σκουπα + 40 η χοανη Ramair που δινει η PS)
lepou - Παρ 04 Φεβ 2005, 16:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
παντως υπαρχει ενας τυπος στην λεωφ. καβαλας που φτιαχνει ο ιδιος σκουπες και σχετικα φτηνα. Μπορεις να πας εκει να δει το μοτερ σου και να σου φτιαξει μια που να χωραει σιγουρα. Ο τυπος απο οτι εχω ακουσει κανει καλη δουλεια
B.M-SPORT - Δευ 07 Φεβ 2005, 07:55:56
Θέμα δημοσίευσης:
Lepou θα μας πεις που ακριβώς ειναι στην Λ. Καβάλας (διεύθυνση κανά τηλέφωνο και πως λέγεται);
CC-Gio - Δευ 07 Φεβ 2005, 12:32:35
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
παντως υπαρχει ενας τυπος στην λεωφ. καβαλας που φτιαχνει ο ιδιος σκουπες και σχετικα φτηνα. Μπορεις να πας εκει να δει το μοτερ σου και να σου φτιαξει μια που να χωραει σιγουρα. Ο τυπος απο οτι εχω ακουσει κανει καλη δουλεια


Στειλε μου και εμενα ενα ΠΜ.! Rolling eyes
ultra-one - Δευ 07 Φεβ 2005, 12:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
παντως υπαρχει ενας τυπος στην λεωφ. καβαλας που φτιαχνει ο ιδιος σκουπες και σχετικα φτηνα. Μπορεις να πας εκει να δει το μοτερ σου και να σου φτιαξει μια που να χωραει σιγουρα.


Φαράσια, σφουγγαρίστρες και κουβάδες φτιάνει??!!! Laughing

Καλά τρελαθήκατε τελείως? Θα βάλετε ότι και ότι στο αμάξι επειδή είναι απλά φτηνό? Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα σοβάρα εργοστάσια που φτιάχνουν σκούπες κάνουν μελέτη για το σχεδίασμο μιας σκούπας. Αυτός έχει κάνει? Δεν το ξέρω τον τύπο ούτε τη δουλεία του αλλά εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ότι κι ότι στο αμάξι μου! Scratch
kanelj - Δευ 07 Φεβ 2005, 12:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
lepou έγραψε:
παντως υπαρχει ενας τυπος στην λεωφ. καβαλας που φτιαχνει ο ιδιος σκουπες και σχετικα φτηνα. Μπορεις να πας εκει να δει το μοτερ σου και να σου φτιαξει μια που να χωραει σιγουρα.


Φαράσια, σφουγγαρίστρες και κουβάδες φτιάνει??!!! Laughing

Καλά τρελαθήκατε τελείως? Θα βάλετε ότι και ότι στο αμάξι επειδή είναι απλά φτηνό? Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα σοβάρα εργοστάσια που φτιάχνουν σκούπες κάνουν μελέτη για το σχεδίασμο μιας σκούπας. Αυτός έχει κάνει? Δεν το ξέρω τον τύπο ούτε τη δουλεία του αλλά εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ότι κι ότι στο αμάξι μου! Scratch


Δεν προκειται να παθει κατι το αμαξι!
το πολυ πολυ δεν θα εχει καμια διαφορα και το κανεις οπως ηταν πριν...
CC-Gio - Δευ 07 Φεβ 2005, 13:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
lepou έγραψε:
παντως υπαρχει ενας τυπος στην λεωφ. καβαλας που φτιαχνει ο ιδιος σκουπες και σχετικα φτηνα. Μπορεις να πας εκει να δει το μοτερ σου και να σου φτιαξει μια που να χωραει σιγουρα.


Φαράσια, σφουγγαρίστρες και κουβάδες φτιάνει??!!! Laughing

Καλά τρελαθήκατε τελείως? Θα βάλετε ότι και ότι στο αμάξι επειδή είναι απλά φτηνό? Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα σοβάρα εργοστάσια που φτιάχνουν σκούπες κάνουν μελέτη για το σχεδίασμο μιας σκούπας. Αυτός έχει κάνει? Δεν το ξέρω τον τύπο ούτε τη δουλεία του αλλά εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ότι κι ότι στο αμάξι μου! Scratch


Xαρη δεν ειναι οτι ειναι φθηνο! Αλλα να γινει μια σωστη μελετη,χωρις να βρισκει πουθενα η σκουπα και να παιρνει τον αερα απο σωστο σημειο!

Μεχρι και η pugsport σου λεει αν θελεις σκουπα να σου βαλουμε,θα βγαλουμε την μονωση του καπω! Εγω δεν γουσταρω να βγαλω τη μονωση,δηλαδη σκουπα δεν εχει για μενα???

Αν ο τυπος ειναι σωστος στη δουλεια του,κανει μια μελετη,σχεδιαζει 2-3 πραγματακια και στο φτιαχνει στα μετρα σου!

Ενα παραδειγμα που πηγα σε ενα μαγαζι για να βαλω μπαρα θολων,ειδα μια ωραια μπαρα και λεω αυτη υπαρχει για 206cc,Ναι μου λεει......ωραια φερτην....παιρνει τηλ. και λεει αυτο κ αυτο......σε 2 ωριτσες την ειχαν φερει και μολις την εβαλαν πανω.....η μπαρα εβρισκε στο καπω (στους αεραγωγους συγκεκριμενα)

Ανεφερα αυτο το παραδειγμα για να σου δειξω οτι αν γινοταν μια μελετη για τη μπαρα και μου την εφτιαχνε καποιος (χειροποιητη) δεν θα ειχα τετοια προβληματα και ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΠΑΡΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!

Γνωμη μου...
lepou - Δευ 07 Φεβ 2005, 14:01:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια απο οσο ξερω ο τυποσ ασχολειται με αγωνιστικα αμαξια και αγ. εξοπλισμο γενικοτερα .Οποτε νομιζω κατι θα ξερει. Οπως κατεβαινουμε την Καβαλας προς Αθηνα στο τελος βρισκουμε μια γεφυρα η οποια κανει αριστερη στροφη. Εμεις παμε απο κατω και και ειναι στο δεξι μας χερι . Εχει μαι διαφημιση της Σπαρκο. Οδο και αριθμο προς το παρων δεν ξερω θα προσπαθησω ομως συντομα να μαθω και θα σας πω
STELIOS - Δευ 07 Φεβ 2005, 15:01:36
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:

Φαράσια, σφουγγαρίστρες και κουβάδες φτιάνει??!!! Laughing

Καλά τρελαθήκατε τελείως? Θα βάλετε ότι και ότι στο αμάξι επειδή είναι απλά φτηνό? Είμαι σίγουρος ότι τουλάχιστον τα σοβάρα εργοστάσια που φτιάχνουν σκούπες κάνουν μελέτη για το σχεδίασμο μιας σκούπας. Αυτός έχει κάνει? Δεν το ξέρω τον τύπο ούτε τη δουλεία του αλλά εγω προσωπικά δεν θα έβαζα ότι κι ότι στο αμάξι μου! Scratch


Χαρη δεν χειαζεται να εισαι πυρινικος επιστημονας ουτε αεροδυναμιστης για να φτιαξεις μια σωστη σκουπα. Εξερωντας την φιλτροχωανη, η δουλεια της σκουπας ειναι να μαζευει αερα. Αρκει να εχει καλη παροχη (σε σωστο σημειο δηλαδη) και αναλογω μεγεθος για να χωραει στο χωρο του κινητηρα (να μην βρισκει σε καπο, ψυγειο, σωληνες καπακια κτλ.). Εξαλου δεν ειναι λιγοι που εχουν φταξει επιτυχημενα σηστηματα εισαγωγης μονοι τους.
DIMCHRI - Δευ 07 Φεβ 2005, 15:03:21
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
Παιδια απο οσο ξερω ο τυποσ ασχολειται με αγωνιστικα αμαξια και αγ. εξοπλισμο γενικοτερα .Οποτε νομιζω κατι θα ξερει. Οπως κατεβαινουμε την Καβαλας προς Αθηνα στο τελος βρισκουμε μια γεφυρα η οποια κανει αριστερη στροφη. Εμεις παμε απο κατω και και ειναι στο δεξι μας χερι . Εχει μαι διαφημιση της Σπαρκο. Οδο και αριθμο προς το παρων δεν ξερω θα προσπαθησω ομως συντομα να μαθω και θα σας πω


Λοιπόν όσοι έχτε cc σταματήστε να ασχολείσται με σκούπες.
Δεν κάνει για το αμάξι μας.
Δεν είναι τυχαίο ότι η peugeot sport Γαλλίας, δεν του βάζει σκούπα.
Ούτε είναι τυχαίο ότι δεν έχει βγάλει η peugeot sport σκούπα για το δικό μας.
Η ελληνική πεζώ βάζει μοντίφα την σκούπα του 106 και σου βγάζει - ναι καλά διαβάζεται - σου βγάζει την επένδυση του καπό.
Το πρόβλημα με το δικό μας είναι ότι, το ψυγείο μας έρχεται πολύ ψηλά και σχεδόν ακουμπάει το πάνω μέρος της μετώπης. όσοι δε την βάζουν πάνω από την μετώπη, χώρος για να περάσει αέρας είναι πολύ μικρός !!!
Βέβαια έχω δει σε 206 γνωστού να την έχει τοποθετήσει, πίσω από το ψυγείο...
Εκεί του την τοποθέτησαν κάποιοι έξυπνοι για να πουλήσουν και έλιωσα στο γέλιο !!!!
ultra-one - Δευ 07 Φεβ 2005, 15:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
CC-Gio έγραψε:

Xαρη δεν ειναι οτι ειναι φθηνο! Αλλα να γινει μια σωστη μελετη,χωρις να βρισκει πουθενα η σκουπα και να παιρνει τον αερα απο σωστο σημειο!


Αν γίνει μια σωστή μελέτη για την τοποθέτηση και το σχεδιασμό της σκούπας (και δεν κόβει ισχύ) τότε δεν αντιλέγω.

Αν όμως ο τύπος αρχίζει να κόβει και να ράβει τα πάντα μέσα στο χώρο του κινητήρα τότε αντε γεια! Shocked
CC-Gio - Δευ 07 Φεβ 2005, 23:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
CC-Gio έγραψε:

Xαρη δεν ειναι οτι ειναι φθηνο! Αλλα να γινει μια σωστη μελετη,χωρις να βρισκει πουθενα η σκουπα και να παιρνει τον αερα απο σωστο σημειο!


Αν γίνει μια σωστή μελέτη για την τοποθέτηση και το σχεδιασμό της σκούπας (και δεν κόβει ισχύ) τότε δεν αντιλέγω.

Αν όμως ο τύπος αρχίζει να κόβει και να ράβει τα πάντα μέσα στο χώρο του κινητήρα τότε αντε γεια! Shocked


Κατι που εχω ηδη κατω απο το καπω μου,αν τολμουσε να το ακουμπησει,θα του το εκοβα απο τη ριζα Χαρη! Evil Evil Evil

Wink
lepou - Τρι 08 Φεβ 2005, 13:19:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια απο οτι ξερω ο τυπος ουτε κοβει ουτε μετακινει τιποτα. Μετραει το διαθεσιμο χωρο που υπαρχει , βλεπει απο που περναει ο περισοτερος αερας και μετα φτιαχει την σκουπα. Δεν τα λεω ολα αυτα για να κανω διαφημιση. Ετσι και αλλιως και εγω δεν φοραω δικια του σκουπα.Αφου ειχα βαλει την δικια μου μετα εμαθα για αυτον.Κριμα. Εχω δει δουελεια σε 2 φιλους ομως.
Απο οσο ξερω η πεζο σπορ ασχολειτε με αμαξια που τρεχουν σε αγωνες και γαι αυτα φτιαχνει ανταλακτκικα και αξεσουαρ. Το cc απο οσο ξερω δεν τρεχει σε κανενα αγωνα.
overgr - Τρι 08 Φεβ 2005, 13:28:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Το cc απο οσο ξερω δεν τρεχει σε κανενα αγωνα.


Το CC και αν τρέχει σε αγώνες! Μάλιστα το CC διαθέτει και ολόδικο του cup στην Γαλλία. Για αυτό είναι και τα αγωνιστικά καλούδια της peugeot sport για το 1,6 μοτέρ στο site της www.boutiquepeugeotsport.com

Αν κάνω λάθος διορθώστε με, αλλά δεν νομίζω ότι κάνω λάθος Wink
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 15:29:32
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:

Λοιπόν όσοι έχτε cc σταματήστε να ασχολείσται με σκούπες.
Δεν κάνει για το αμάξι μας.
Δεν είναι τυχαίο ότι η peugeot sport Γαλλίας, δεν του βάζει σκούπα.
Ούτε είναι τυχαίο ότι δεν έχει βγάλει η peugeot sport σκούπα για το δικό μας.


Τι σημασια εχει αυτο? Μηχανικα (στο κινητηρα) το CC δεν εχει διαφορα απ'το απλο 1600αρι 206. Οτι σκουπα μπαινει στο 1600αρι μπαινει και στο CC.
DIMCHRI - Τρι 08 Φεβ 2005, 15:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:

Λοιπόν όσοι έχτε cc σταματήστε να ασχολείσται με σκούπες.
Δεν κάνει για το αμάξι μας.
Δεν είναι τυχαίο ότι η peugeot sport Γαλλίας, δεν του βάζει σκούπα.
Ούτε είναι τυχαίο ότι δεν έχει βγάλει η peugeot sport σκούπα για το δικό μας.


Τι σημασια εχει αυτο? Μηχανικα (στο κινητηρα) το CC δεν εχει διαφορα απ'το απλο 1600αρι 206. Οτι σκουπα μπαινει στο 1600αρι μπαινει και στο CC.


τι εννοείς δεν έχει διαφορά στον κινητήρα????
ο κινητήρα είναι ο ίδιος, αλλά χώρο δεν έχει για σκούπα.
ούτε για το 206 το απλό.
Και για να σε προλάβω θα σου πω ότι και βέβαια υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν σκούπες και για 206 αφού υπάρχουν κάποιοι που τις αγοράζουν.
Αλλά απλά δεν κάνουν καμία διαφορά πέρα του θορύβου.
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 15:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
...Και για να σε προλάβω θα σου πω ότι και βέβαια υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν σκούπες και για 206 αφού υπάρχουν κάποιοι που τις αγοράζουν.
Αλλά απλά δεν κάνουν καμία διαφορά πέρα του θορύβου.


Αυτο το εχω ακουσει πολλες φορες (δεν ξερω αν εννοεις μονο το 1600). Αλλα επειδη το εχω ακουσει και για το 1400αρι το δικο μου (8βαλβιδο) επετρεψε μου να αμφιβαλω. Πολλες φορες λενε "δεν κανει τιποτα, μονο θορηβο" αλλα απ'τη δικια μου εμπειρια ξερω πως μερικες τουλαχιστον δουλευουν καλα.
DIMCHRI - Τρι 08 Φεβ 2005, 16:12:15
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
...Και για να σε προλάβω θα σου πω ότι και βέβαια υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν σκούπες και για 206 αφού υπάρχουν κάποιοι που τις αγοράζουν.
Αλλά απλά δεν κάνουν καμία διαφορά πέρα του θορύβου.


Αυτο το εχω ακουσει πολλες φορες (δεν ξερω αν εννοεις μονο το 1600). Αλλα επειδη το εχω ακουσει και για το 1400αρι το δικο μου (8βαλβιδο) επετρεψε μου να αμφιβαλω. Πολλες φορες λενε "δεν κανει τιποτα, μονο θορηβο" αλλα απ'τη δικια μου εμπειρια ξερω πως μερικες τουλαχιστον δουλευουν καλα.


δηλαδή πιστεύεις ότι εκεί που είναι τοποθετημένη τραβάει φρέσκο αέρα και κρύο ???, ποιά μάρκα έχεις βάλει ? μην μου πεις simota...?
διαφορά έχω δει και εγώ και με φίλτράκι ελευθερο JR .
Απλά λέω και τονίζω ότι η πεζώ sport δεν έχει βγάλει, σκούπα για το 206.
Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 16:15:13
Θέμα δημοσίευσης:
Επεισης να προσθεσω:

LEPOU έγραψε:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΟΥΠΕΣ ΤΗΣ ΣΙΜΟΤΑ. ΠΕΙΓΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΖΟΥΛΑ ΜΟΥ(206 1.6 16V GTi ).THN EBΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ . ΑΠΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΕΡΔΙΣΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΜΠΑ !!! . ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΠΑΠΙΑ. ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΤΣΑ. ΠΟΣΟ ΑΕΡΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ. ΕΤΣΙ ΠΕΙΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΑ. ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ( ΟΜΡ ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ.ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ. ΤΟ ΑΜΑΚΞΙ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΟΛΥ ΣΤΙΣ ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΡΕΜΑΕΙ.. ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΚΑΘΕΤΕ ΤΕΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΚΤΛ.... ΚΑΙ ΤΗΣ GREEN ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΦΕΤΕ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΙΚΡΗ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ( ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ )


Απ'οτι καταλαβα ο Λευτερης εβαλε σκουπα της SIMOTA αλλα φιλτροχωανη OMP. Ο συνδιασμος ομως δουλευει.
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 16:33:04
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
...δηλαδή πιστεύεις ότι εκεί που είναι τοποθετημένη τραβάει φρέσκο αέρα και κρύο ???, ποιά μάρκα έχεις βάλει ? μην μου πεις simota...?
διαφορά έχω δει και εγώ και με φίλτράκι ελευθερο JR .
Απλά λέω και τονίζω ότι η πεζώ sport δεν έχει βγάλει, σκούπα για το 206.
Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.


Ναι SIMOTA εβαλα. Βεβαια μπορεις να πεις οτι θελεις αλλα εγω αυτην εβαλα και με αυτην ειδα εμφανη διαφορα απ'την αρχη, γιατι να σου πω ψεματα? Εκτως αν μου πεις πως δεν εμπιστευεσαι την κριση μου, αυτο ειναι αλλο θεμα Μητσο.

Οσο αναφορα την Peugeot Sport, βγαζει κιτ εισαγωγης για 206 (1600) αλλα δεν ειναι οπως η κλασσικες σκουπες. Το γιατι μονο αυτοι το ξερουν. Αυτο δεν αποκληει ομως την περιπτωση και οι κλασσικες σκουπες να λειτουργουν καλα.
DIMCHRI - Τρι 08 Φεβ 2005, 17:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
...δηλαδή πιστεύεις ότι εκεί που είναι τοποθετημένη τραβάει φρέσκο αέρα και κρύο ???, ποιά μάρκα έχεις βάλει ? μην μου πεις simota...?
διαφορά έχω δει και εγώ και με φίλτράκι ελευθερο JR .
Απλά λέω και τονίζω ότι η πεζώ sport δεν έχει βγάλει, σκούπα για το 206.
Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.


Ναι SIMOTA εβαλα. Βεβαια μπορεις να πεις οτι θελεις αλλα εγω αυτην εβαλα και με αυτην ειδα εμφανη διαφορα απ'την αρχη, γιατι να σου πω ψεματα? Εκτως αν μου πεις πως δεν εμπιστευεσαι την κριση μου, αυτο ειναι αλλο θεμα Μητσο.

Οσο αναφορα την Peugeot Sport, βγαζει κιτ εισαγωγης για 206 (1600) αλλα δεν ειναι οπως η κλασσικες σκουπες. Το γιατι μονο αυτοι το ξερουν. Αυτο δεν αποκληει ομως την περιπτωση και οι κλασσικες σκουπες να λειτουργουν καλα.


για πήγαιν εκαι στο site www.peugeot206club.com

εκεί θα είχα δει να γράφουν κακά λόγια για την simota και για την τοποθετηση της.
Θα ήταν ενδιαφέρον να είχες βάλει πρώτα φίλτρο ελεύθερης ροής μέσα στο φιλτροκούτι, και μετά την σκούπα, και να μας έλεγες τις διαφορές...
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 17:15:12
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
...για πήγαιν εκαι στο site www.peugeot206club.com

εκεί θα είχα δει να γράφουν κακά λόγια για την simota και για την τοποθετηση της.
Θα ήταν ενδιαφέρον να είχες βάλει πρώτα φίλτρο ελεύθερης ροής μέσα στο φιλτροκούτι, και μετά την σκούπα, και να μας έλεγες τις διαφορές...


Oπως θα διαβασες σε προϊγουμενα post σ'αυτο το θεμα (μαλλον στη προοϊγουμενη σελιδα) ναι υπηρχαν ενα δυο προβληματακια στη τοποθετηση αλλα οχι τιποτα που δεν λυνεται. Εξαλου μην πνιγωμαστε σε μια κουταλια νερο, δεν θελει κοπο θελει τροπο.
Φιλτρο ελευθερας δεν εχω δοκιμασει, μπορει να δουλευει καλητερα, δεν ξερω. Ομως δεν κατακρινω κατι που δεν ξερω ή δεν εχω δοκιμασει. Απλα ηθελα να σου πω να μην εισαι απολητος σε μερικα θεματα.
DIMCHRI - Τρι 08 Φεβ 2005, 17:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
...για πήγαιν εκαι στο site www.peugeot206club.com

εκεί θα είχα δει να γράφουν κακά λόγια για την simota και για την τοποθετηση της.
Θα ήταν ενδιαφέρον να είχες βάλει πρώτα φίλτρο ελεύθερης ροής μέσα στο φιλτροκούτι, και μετά την σκούπα, και να μας έλεγες τις διαφορές...


Oπως θα διαβασες σε προϊγουμενα post σ'αυτο το θεμα (μαλλον στη προοϊγουμενη σελιδα) ναι υπηρχαν ενα δυο προβληματακια στη τοποθετηση αλλα οχι τιποτα που δεν λυνεται. Εξαλου μην πνιγωμαστε σε μια κουταλια νερο, δεν θελει κοπο θελει τροπο.
Φιλτρο ελευθερας δεν εχω δοκιμασει, μπορει να δουλευει καλητερα, δεν ξερω. Ομως δεν κατακρινω κατι που δεν ξερω ή δεν εχω δοκιμασει. Απλα ηθελα να σου πω να μην εισαι απολητος σε μερικα θεματα.
απόλυτος δεν είμαι .

απλά όταν 10 λένε ότι δεν έχω δει διαφο΄ρα, και ένας λέει έχω δει, θα ακούσω τους 10.
δεν μου απάντησες όμως τι χώρο έχει η simoτα soy για να παίρνει αέρα, και αν είναι τοποθετημένη πάνω ή πίσω από το ψυγείο.
Και επειδή τώρα έβλεπα πως την έχουν τοποθετήσει στο site που σου είπα, πραγματικά δεν πιστέυω ότι ρουφάει κρύο αέρα σε ποσότητες τέτοιες που να βλέπεις μεγάλη διαφορά, σε σχέση με άλλες μετατροπές που έχω δει, σαφώς φτηνότερες...
STELIOS - Τρι 08 Φεβ 2005, 17:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
...απλά όταν 10 λένε ότι δεν έχω δει διαφο΄ρα, και ένας λέει έχω δει, θα ακούσω τους 10.
δεν μου απάντησες όμως τι χώρο έχει η simoτα soy για να παίρνει αέρα, και αν είναι τοποφετημένη πάνω ή πίσω από το ψυγείο.


Απ'αυτους τους 10 ποσοι την εχουν δοκιμασει? Γιατι αν λενε τι ακουσαν και τι διαβασαν εμενα αυτο δεν μου λεει τιποτα, δεν ειναι αρμοδιοι. Αν ασ'πουμε αντιμετοπισαν το προβλημα που ειχα κ'εγω και αποφασησαν "ασ'το καλητερα, μ_λ_κια ειναι" τοτε εγω που βρηκα λυση που δουλευει εχω αδικο? Τοτε (για εμενα) μερικοι απ'αυτους τους 10 κατι δεν κανουν σωστα.
Τελος παντων, η σκουπα μου πιανει πανω απ'το ψυγειο. Δεν μπορω να σου περιγραψω περισσοτερα, την Πεμπτη στη συναντηση θα στη δειξω.
DIMCHRI - Τρι 08 Φεβ 2005, 19:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
...απλά όταν 10 λένε ότι δεν έχω δει διαφο΄ρα, και ένας λέει έχω δει, θα ακούσω τους 10.
δεν μου απάντησες όμως τι χώρο έχει η simoτα soy για να παίρνει αέρα, και αν είναι τοποφετημένη πάνω ή πίσω από το ψυγείο.


Απ'αυτους τους 10 ποσοι την εχουν δοκιμασει? Γιατι αν λενε τι ακουσαν και τι διαβασαν εμενα αυτο δεν μου λεει τιποτα, δεν ειναι αρμοδιοι. Αν ασ'πουμε αντιμετοπισαν το προβλημα που ειχα κ'εγω και αποφασησαν "ασ'το καλητερα, μ_λ_κια ειναι" τοτε εγω που βρηκα λυση που δουλευει εχω αδικο? Τοτε (για εμενα) μερικοι απ'αυτους τους 10 κατι δεν κανουν σωστα.
Τελος παντων, η σκουπα μου πιανει πανω απ'το ψυγειο. Δεν μπορω να σου περιγραψω περισσοτερα, την Πεμπτη στη συναντηση θα στη δειξω.


το καπό σου έχει επένδυση ?
-=N4X=- - Τρι 08 Φεβ 2005, 19:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ελεος ρε παιδια...εχουμε αναλυσει αυτο το θεμα χιλιαδες φορες.
Το γενικο συμπερασμα ειναι οτι η σκουπα στα 1.6 τουλαχιστον ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις...τοσα τοπικ υπαρχουν οποιος δεν βαριεται ας δει οτι αυτο ισχυει.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω το κολλημα που τρωτε ολοι οτι δεν ρουφαει αερα....μα για αυτο ακριβως βαζεις την σκουπα κ δεν βαζεις χοανη...η σκουπα χρησιμοποιει το φιανομενο venturi.
Κοινως τον αερα που δεχεται τον δινει στην χοανη της εχοντας τον επιταχυνει λογο του καλουπιου της.ΔΕν χρειαζεται ουτε να κανεις ολοκληρη τρυπα ουτε να ξυλωσεις το καπο...μια χαρα δουλευει.
Κ για να προλαβω ισως καποιους πιο καινουργιους οχι να μου την πουνε αλλα για τυχον απορεια εχω χρησιμοποιησει κ απλη χοανη kn κ βαρελακι και με την σκουπα μονο πηρα αυτο που ηθελα...κ μην πει κανεις οτι ακουω περισσοτερο θορυβο κ νομιζω γιατι η χοανη σκετη εχει πολυ καλυτερο..
Α...κ εχω κ εγω σκουπα της simota.
kanelj - Τετ 09 Φεβ 2005, 11:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
...δηλαδή πιστεύεις ότι εκεί που είναι τοποθετημένη τραβάει φρέσκο αέρα και κρύο ???, ποιά μάρκα έχεις βάλει ? μην μου πεις simota...?
διαφορά έχω δει και εγώ και με φίλτράκι ελευθερο JR .
Απλά λέω και τονίζω ότι η πεζώ sport δεν έχει βγάλει, σκούπα για το 206.
Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν.


Ναι SIMOTA εβαλα. Βεβαια μπορεις να πεις οτι θελεις αλλα εγω αυτην εβαλα και με αυτην ειδα εμφανη διαφορα απ'την αρχη, γιατι να σου πω ψεματα? Εκτως αν μου πεις πως δεν εμπιστευεσαι την κριση μου, αυτο ειναι αλλο θεμα Μητσο.

Οσο αναφορα την Peugeot Sport, βγαζει κιτ εισαγωγης για 206 (1600) αλλα δεν ειναι οπως η κλασσικες σκουπες. Το γιατι μονο αυτοι το ξερουν. Αυτο δεν αποκληει ομως την περιπτωση και οι κλασσικες σκουπες να λειτουργουν καλα.


Και εγω simota σκουπα ειχα!
Και σε μενα εκανε δουλεια και οτι θελετε ας λετε!
Το θεμα ειναι αλλο!το ποσο καλη δουλεια κανει.
Ειχα το μαμα φιλτροκουτι στο αυτοκινητο και οταν εβαλα την σκουπα ζωντανεψε!
Το θεμα ομως ειναι οτι οταν εβγαλα την σκουπα και εβαλα μονο την φιλτροχοανη και σε αλλο σημειο ( βλεπε ....http://www.psclub.gr/forum/album_pic.php?pic_id=343 )
λειτουργουσε ακομα καλυτερα.... Wink
Αρα το θεμα ειναι οτι η σκουπα κανει δουλεια αλλα η φιλτροχοανη κανει ακομα καλυτερη..... Exclamation Wink
Ronin - Τετ 09 Φεβ 2005, 12:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:

Αρα το θεμα ειναι οτι η σκουπα κανει δουλεια αλλα η φιλτροχοανη κανει ακομα καλυτερη..... Exclamation Wink


Δοκίμασε να κάνεις μια Ριτσώνα ή ένα Κωλοσούρτη,Ιούλιο ή Αύγουστο μήνα.
Μετά εδώ ειμαστε να κουβεντιάσουμε τις εντυπώσεις σου απο τη φιλτροχοάνη Wink
lepou - Τετ 09 Φεβ 2005, 14:45:41
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω συμφωνω πως η σκουπα ειναι η καλυτερη λυση.Το βασικοτερο πλεονεκτημα της ομως ειναι πως ο αερς που τραβαει ειναι πιο κρυος απο οτι η φιλτροχοανη σκετη.
Μονο ακουστε οσοι εχετε σκουπα σιμοτα ! ΒΓΑΛΤΕ το μικρο φιλτροχοανακι που εχει και βαλτε μια μεγαλυερη θα δειτε μεγαλη διαφορα.
kanelj - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ronin έγραψε:
kanelj έγραψε:

Αρα το θεμα ειναι οτι η σκουπα κανει δουλεια αλλα η φιλτροχοανη κανει ακομα καλυτερη..... Exclamation Wink


Δοκίμασε να κάνεις μια Ριτσώνα ή ένα Κωλοσούρτη,Ιούλιο ή Αύγουστο μήνα.
Μετά εδώ ειμαστε να κουβεντιάσουμε τις εντυπώσεις σου απο τη φιλτροχοάνη Wink


Γιατι,δεν θα τραβαει κρυο αερα?
Με την σκουπα τραβαει κρυο?απλα οτι μπορει απο αερα περναει!
το ιδιο και τωρα συμβανει αλλα μπαινει οσος αερας χρειαζεται και οχι οσο μπορει να περασει....
-=N4X=- - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:14:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω πιστευω οτι εννοει λογω υψηλων θερμοκρασιων οτι μετα απο λιγο η χοανη θα αδυνατει να τραβηξει κρυο αερα λογω της ζεστης που θα εχει στο μηχανοστασιο.
Εδω ακομα κ με την σκουπα στις καλες ζεστες οσο ναναι εγω καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα...
Τι φιλτροχοανη εχεις βαλει μεσα στην simota???Επειδη ειχα δοκιμασει αλλα ειναι πιο στενη απο αλλες κ δεν εμπαινε...πες μου αν ειναι να μην ψαχνω.
kanelj - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ρωτας εμενα ειχα βαλει φιλτρο της simota το οποιο ηταν μαρκοστενο ετσι ωστε να μπαινει στην συγκεκριμενη σκουπα κουτι...Exclamation Wink Wink Wink Wink Wink

Επισης αυτο που λεω ειναι οτι η σκουπα δεν περνει πολυ αερα μεσα τουλαχιστον οχι τοσο οσο το φιλτρο μονο του.Αρα απο την στιγμη που δεν περνει και πολυ αερα ποοοσο πια κρυος να ειναι????
ενω με το φιλτρο περνει ακριβως οσο αερα θελει ο κινητηρας (οσο κρυος και να ειναι....)
ΑΥΤΑ
-=N4X=- - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:30:48
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα δεν ξερω που εχεις τοποθετησει ακριβως την χοανη αλλα υποψιαζομαι.
Οταν ζεσταθει η ατμοσφαιρα στο μηχανοστασιο κ δεν μιλαμε για 15 βαθμους αλλα για φουρνελο τοτε τι κρυο αερα θα τραβηξει η χοανη?...
Θα τραβηξει ολο τον ζεστο κ θα χασεις παρα θα κερδισεις.
Ισως τωρα ομως με τα κρυα να δουλευει πολυ καλα μια κ το ψυχος εξω (μπρρρ) να βοηθαει την κατασταση.
kanelj - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:33:26
Θέμα δημοσίευσης:
-=N4X=- έγραψε:
Βασικα δεν ξερω που εχεις τοποθετησει ακριβως την χοανη αλλα υποψιαζομαι.
Οταν ζεσταθει η ατμοσφαιρα στο μηχανοστασιο κ δεν μιλαμε για 15 βαθμους αλλα για φουρνελο τοτε τι κρυο αερα θα τραβηξει η χοανη?...
Θα τραβηξει ολο τον ζεστο κ θα χασεις παρα θα κερδισεις.
Ισως τωρα ομως με τα κρυα να δουλευει πολυ καλα μια κ το ψυχος εξω (μπρρρ) να βοηθαει την κατασταση.


φιλτροχοανη δεν ειναι στην θεση της σκουπας....
ειναι πολυυυυ πιο κατω .....
STELIOS - Τετ 09 Φεβ 2005, 15:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
το καπό σου έχει επένδυση ?


Oχι δεν εχει. Και ναι ξερω πως τα 1600αρια εχουν επενδυση. Αλλα σε παρακαλω μην μου πεις πως ΑΥΤΟ ειναι προβλημα !!! Δεν χρειαζεται καν να τη βγαλεις ολη, ενα κομματακι κοβεις ισα-ισα για να χωρεσει η σκουπα. Τωρα αν ακουσω: " Ααααα εγω δεν γουσταρω να πειραξω η να κωψω τιποτα στο πεζακι μου" τι να πω ???? Εδω πειραζεις ολη την αναρτηση και ουσιαστικα αλλαζεις το στησημο του αυτοκινητου σου και σε πειραζει ενα κομματακι ηχωμονοση ??? Τοτε προσεχε μην πεσεις καμια κουταλια νερο και βραχεις.
STELIOS - Τετ 09 Φεβ 2005, 16:11:08
Θέμα δημοσίευσης:
-=N4X=- έγραψε:
Εγω πιστευω οτι εννοει λογω υψηλων θερμοκρασιων οτι μετα απο λιγο η χοανη θα αδυνατει να τραβηξει κρυο αερα λογω της ζεστης που θα εχει στο μηχανοστασιο.
Εδω ακομα κ με την σκουπα στις καλες ζεστες οσο ναναι εγω καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα...


Εχεις απολυτο δικιο. Βεβαια δεν ξερω ο Γιαννης (kanelj) που ακριβως εχει βαλει τη χωανη του (Γιαννη θελω να μου δειξεις) αλλα αμα το εχει κανει και πιστευει πως δουλευει καλητερα γιατι να μην εξετασουμε και αυτη τη περιτωση ??? Το ξαναλεω: οι δοκιμασμενες λυσεις πρεπει να εξεταζονται οσο παραξενες και αν ακουγωνται.
Οσο αναφωρα τη σκουπα στις ζεστες μερες εχω να σου πω το εξεις. Στη δικια μου SIMOTA, που ο σωληνας εισαγωγης ειναι μεταλικος, το καλοκαιρι ζεστενεται υπερβολικα με αποτελεσμα να ζετσταινει και τον αερα που τον διαπερνα. Προβλημα Ε?
ΛΥΣΗ
Πηγα και πηρα μονοτικο σωληνων (αυτο το μαυρο αφρολεξ) απο καταστημα υδραυλικων και τον εντησα. Το καλοκαιρι η διφορα ειναι ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ !!!
DIMCHRI - Πεμ 10 Φεβ 2005, 00:32:56
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
το καπό σου έχει επένδυση ?


Oχι δεν εχει. Και ναι ξερω πως τα 1600αρια εχουν επενδυση. Αλλα σε παρακαλω μην μου πεις πως ΑΥΤΟ ειναι προβλημα !!! Δεν χρειαζεται καν να τη βγαλεις ολη, ενα κομματακι κοβεις ισα-ισα για να χωρεσει η σκουπα. Τωρα αν ακουσω: " Ααααα εγω δεν γουσταρω να πειραξω η να κωψω τιποτα στο πεζακι μου" τι να πω ???? Εδω πειραζεις ολη την αναρτηση και ουσιαστικα αλλαζεις το στησημο του αυτοκινητου σου και σε πειραζει ενα κομματακι ηχωμονοση ??? Τοτε προσεχε μην πεσεις καμια κουταλια νερο και βραχεις.


ΈΧΕΙς ξεφύγει στέλιο . Δεν αλλάζεις το στήσιμο του αυτοκινήτου προς το χειρότερο με την ανάρτηση κα δευτερον αν θες το επαναφέρεις στα ιδιά ξαναβάζωντας μόνο τα ελατήρια τα μαμά.
Τώρα αυτοί που λειτουργούν με λογική εγώ έχω κάνει αυτό και είμαι τέλειος και το αμάξι πάει σφαίρα, και είδα διαφορά, σας λέω μόνο ότι, Η peugeot sport σαφώς και ξέρει καλύτερα από τον καθε ένα μας το ποιά εισαγωγή είναι καλύτερη για το αμάξι, και απλά στο 206 η σκούπα κάνει ότι κάνει και το απλό φίλτρο της jr ή της kn.
και όποιος θέλει και έχει 1.6 με σκουπα, να μου ζητήσει την πέμπτη στο στέκι το αμάξι μου για δοκιμή, για να βεβαιωθείται και οι υπόλοιποι.
ΑΑΑ. Και δείτε και το site του gutmann για το τι βάζει στο 206 μας, για να σας φύγουν όλες οι αποροίες.
Το μόνο καλό είναι ότι είσαι ευχαριστημένος με την επιλογή σου.
Όσο για τον φίλο μας που είπε οτι εχουμε καταλήξει σε αυτό το τόπικ, ότι η σκούπα είναι το καλύτερο για το 206, θα πω μόνο ότι έχω διαβάσει αυτό το τόπικ, και μόνο σε αυτό το συμπέρασμα δεν κατέληξα.
Πιστεύω αν ψαχτείς λιγάκι θα είχες καλύτερα αποτελέσματα με λιγότερα λεφτά.
Δείτε και την εισαγωγή του αντώνη και θα καταλάβεται.
Η σκούπα στο 206 σίγουρα δεν τραβάει τον αέρα που χρειάζεται για να δημιουργήσει το φαινόμενο ramair που όντως δίνει ίππους.
Έάν ποτέ σκύψεις και κοιτάξεις από που περνάει ο αέρας, θα καταλάβεις.
καμία σχέση με τα 106. Wink
ultra-one - Πεμ 10 Φεβ 2005, 12:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:

Αρα το θεμα ειναι οτι η σκουπα κανει δουλεια αλλα η φιλτροχοανη κανει ακομα καλυτερη..... Exclamation Wink


Απο ήχο τι είναι καλύτερο?? Σκούπα ή φιλτροχοάνη? Shocked
-=N4X=- - Πεμ 10 Φεβ 2005, 14:41:41
Θέμα δημοσίευσης:
Δημητρη υπαρχουν αλλα 2 τουλαχιστον τοπικ που μετα απο πολλες πολλες σελιδες κ διαφωνιες φαινεται η υπεροχη της σκουπας αλλα στα 1.6 το τονιζω αυτο.
Τωρα το να δοκιμασω το αμαξι σου δεν θα λεει κ κατι γιατι δεν θα εχω κατι για να το συγκρινω.Αν υπηρχε κ cc με σκουπα κ τα οδηγουσα κ τα 2 τοτε ναι...
Λεω για αλλη μια φορα οτι η σκουπα δεν χρειαζετε ανεμιστηρα ( Laughing ) μπροστα της για να δουλεψει αλλα ο αερας που παιρνει ειναι υπεραρκετος....τωρα αν καποιοι θελετε να πιστευετε κατι αλλο δικαιωμα σας.Μπορειτε ευκολα να το ψαξετε αν ρωτησετε καποιοιυς που να ξερουν...οπως επισεις στα rallaκια ανεφερες ακριβως επειδη εχουν μεγαλο κενο κ πιεζεται περισσοτερος αερας στα πολλα "μπουκωνουν" κατα καποιο τροπο.Κ αυτο ειναι μεσα απο το 106sportclub κ οχι δικο μου.
STELIOS - Πεμ 10 Φεβ 2005, 17:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μητσο δεν αναφερωμαι στης αλλαγες που εχεις κανει ΕΣΥ στην αναρτηση. Μηλουσα γενικα (Anyway δεν ταιριαζει στο topic να αναλυσουμε περισσοτερο αυτο) απλα για να σου φερω ενα παραδειγμα. Επειδη καταλαβα που το πηγαινες με την επενδυση του καπο.
ΠΟΤΕ δεν ειπα πως η σκουπα ειναι η τελεια λυση, ειπα πως αν γινει σωστα ειναι μια καλη λυση που αποδηδει. Αυτο μονο και μονιο για να σου πω να μην εισαι απολυτος.

DIMCHRI έγραψε:
Λοιπόν όσοι έχτε cc σταματήστε να ασχολείσται με σκούπες.
Δεν κάνει για το αμάξι μας....


Αυτα, απο πλευρας μου. Αλλα για σκουπες δεν θα προσθεσω. Ο καθε ενας βγαζει το δικο του σημπερασμα, καλο ειναι ομως τα σημπερασματα να βγαινουν απο εμπειριες και οχι απλα απο κουβεντες.
kanelj - Πεμ 10 Φεβ 2005, 18:54:34
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
kanelj έγραψε:

Αρα το θεμα ειναι οτι η σκουπα κανει δουλεια αλλα η φιλτροχοανη κανει ακομα καλυτερη..... Exclamation Wink


Απο ήχο τι είναι καλύτερο?? Σκούπα ή φιλτροχοάνη? Shocked


Και τα 2 αλλα τελικα εμενα μου αρεσει περισσσοτερο της χοανης γιατι κανει πιο .....VTEC ηχο.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil
lepou - Παρ 11 Φεβ 2005, 15:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εβαλα μια της ΟΜΡ .. Ειναι σχεδον διπλη ( πιο μακρια και ομοιομαρφα φαρδια). Εχει και ανοιγμα στο μπροστινο μερος , δεν ειναι ολο το εμπρος μεταλικο μερος κλειστο.Α! και ειναι γαζας .
Απο οτι ξερω ομως υπαρχουν και αλλες μαρκες σε αυτη την διασταση.
ΤΟ μονο προβλημα που εχει η σκουπα στο 206 σε σχεση μετο 106 ειναι πως η εισαγωγη της σκουπας δεν ερχετε προσωπο με το ανοιγμα στο κατω μερος του καπο ακι αρα περνει λιγοτερο αερα αλλα και παλι!.
Φιλος μου που εβαλε σκετη φιλτροχοανη χαμηλα πισω απο το ψυγειο τι επαθε? Του ρουφηξε νερα και παει το μοτερ.Και δεν την ειχε και να κρεμετε κατω στο δρομο.Για αυτο προσοχη ειναι επικυνδινο σημειο εκει.
STELIOS - Παρ 11 Φεβ 2005, 17:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
lepou έγραψε:
....Φιλος μου που εβαλε σκετη φιλτροχοανη χαμηλα πισω απο το ψυγειο τι επαθε? Του ρουφηξε νερα και παει το μοτερ.Και δεν την ειχε και να κρεμετε κατω στο δρομο.Για αυτο προσοχη ειναι επικυνδινο σημειο εκει.


Tωρα που ειπες αυτο, μου θημισες ενα σκηνικο που περασα προσφατα. Πηγαινα Σκαραμαγκα (ΚΕ.ΠΑΛ.) απο Αττικη οδο που σε βγαζει στην ΕΚΟ στη Καβαλας. Πισω απ'την ΕΚΟ λοιπον, πρωι πρωι πιανει μποτιλιαρισμα οποτε πηγα απο ενα παραδρομο ο οποιος ομως λογο βροχης ειχε πλημηρισει και δεν περνουσε κανενας, μονο φορτηγα. Παω λοιπον κ'εγω (περιπετιωδες τυπος) λεγοντας: "Αντε, ποσο βαθια να'ναι πια ". Ε, οσο προχωρουσα τοσο πιο πολυ βαθαινε. Να μην σας πολυλογω τελικα το νερο ειχε φτασει περιπου στο υψος των μπροστα φαναριων και για να φτασω να βγω τελικα απ'τη "λυμνη" διεσχησα περιπου 150 μετρα ετσι. Αν δεν ειχα τη σκουπα παιδια θα την ειχα π....τσησει !!!!
volvos - Παρ 11 Φεβ 2005, 18:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
stelios κανε μου μια χαρη.....αφου λες οτι ειναι οκ με τη σκουπα μετα απο τετοια εμπειρια ανοιξε την να δεις σε τι κατασταση ειναι μεσα....
μην τρομαξεις αμα βρεις κουρνιασμενο κανα βατραχι!


ρε γα**το ντρεπομαι εφτασα τα 500 ποστ με κακια.....
ζητω συγνωμη Laughing
lepou - Τρι 15 Φεβ 2005, 12:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τα βατραχακια μενουν σε φυσικες λιμνες και οχι σε λιμνες απο νερα βροχης που σημερα υπαρχουν ακια αυριο οχι.
Για να μαζεψει η σκουπα νερα εκει που ειναι πρεπει να μετατρεψεις το αμαξι σε υποβρυχιο.Οποτε τοτε δεν θα ειναι το μονο σου προβλημα αυτο.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τρι 15 Φεβ 2005, 14:21:16
Θέμα δημοσίευσης: εισαγωγη αερα
H αληθεια με την σκουπα ειναι ρισκο να την εχεισ στο κατω μερος στο ψυγειο απο θεμα νερου αλλα ενταξει ρε παιδια μην κυνηγαμε και τισ καταιγιδες και να βγαινουμε εξω, ενταξει ειναι γνωστο οτι οι δρομοι μας δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα θελει και προσοχη στο κατω κατω δεν ειμαστε και στην χωρα τησ βροχησ και σιγουρα εχεισ πολυ πιο καλυτερη αποδοση οταν μπαινει αερασ απ'ευθειας στον κινητηρα.
Εγω παντοσ που εχω βαλει βαρελακι και εχω τον σωληνα εισαγωγης στο κατο μεροσ εδω και τοσο καιρο που το κυκλοφορω και εχω πεσει σε καταιγιδεσ το οχημα δεν μασησε απλα θελει προσοχη .
στο κατω κατω εαν δουμε καποια λιμνη σταματαμε στην ακρη ξεβιδωνουμε το κολαρο που ειναι στο επανω μεροσ τησ σωληνας και ετσι δεν μπορει να μπει νερο απο την εισαγωγη που εχουμε κανει.
STELIOS - Τρι 15 Φεβ 2005, 15:54:19
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
stelios κανε μου μια χαρη.....αφου λες οτι ειναι οκ με τη σκουπα μετα απο τετοια εμπειρια ανοιξε την να δεις σε τι κατασταση ειναι μεσα....
μην τρομαξεις αμα βρεις κουρνιασμενο κανα βατραχι!


Ρε παιδια μηπως μονο εγω καταλαβα την παραπανω δηλωση ως χιουμορ?

Ενταξει μερικα πραγματα ειναι τοσο προφανη που δεν χρειαζονται επεξηγηση (τοποθεσια σκουπας - εισαγωγης κτλ.)

Πανο (volvos) πλακα εκανες. Σωστα?
volvos - Τρι 15 Φεβ 2005, 16:34:58
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ....
το διανοητικο και μορφωτικο μου επιπεδο δεν μου επιτρεπει να κανω τιποτα αλλο ακομα και αν τυχει να παρεξηγηθω με κατι εδω μεσα που λεει ο λογος..............

οσο για σκουπα δεν εχω και δεν μιλαω...αυτο για το τι βρισκεις μεσα το εχω διαβασει αποα τομα εδω μεσα οι οποιοι μετα απο καταιγιδες ανοιξαν τη σκουπα για καθαρισμα και βρηκαν λασπες και σημαδια απο νερα πραγμα που σημαινει οτι εφτασε εκει νερο αρα................................................
να διαβαζουμε κυριοι να διαβαζουμε.....εγω εχω ξεστραβωθει ενα; χρονο τωρα και ακομα ΜΑΘΑΙΝΩ

αντωνη307 αμα ανοιξεις το βαρελλακι και κοιταξεις μεσα υπαρχει περιπτωση να εχεις παθει και εσυ το ιδιο.αν ειναι να παθει ζημια δεν θα τη παθεις εκεινη τη στιγμη οποτε να το συνδυασεις οτι ναι φταιγανε τα νερα....
STELIOS - Τρι 15 Φεβ 2005, 17:27:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αφου η σκουπα τραβει αερα απ'τη μετοπη φυσικο ειναι περασει και νερο (και σκονη κτλ.) οταν βρεχει δηνατα ΑΛΛΑ σε μορφη σταγωνων οι οποιες μενουν ΠΑΝΩ στη σκουπα αφου αυτη εχει μεγαλη επιφανεια. Μην φανταστεις ομως οτι λιμναζει κιολας !!! Ειδικα στην αρχη που την ειχα βαλει την ελεγχα παντα μετα απο καθε βολτα να δω τι παιζει. Βεβαια το οτι καποιες σταγονες φτανουν και καθωνται στη σκουπα δεν σημαινει και πως η εισαγωγη τραβει νερο !!!
Μακαρι να μπορουσα να σου δειξω να καταλαβεις, γιατι αυτες οι καταστασεις χανουν το νοημα τους οταν τις περιγραφεις με λεξεις. Απλα πρεπει να δεις.
volvos - Τρι 15 Φεβ 2005, 17:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις απολυτο δικιο απλα σκεψου το εξης θεωρητικο εντελως....
30 σταγονες θα φτασουν στη σκουπα σε μια δυνατη βροχη...
15 θα φτασουν στη χοανη....
7 θα περασουν απο τη χοανη...
2 θα φτασουν πεταλουδα...
1 θα παει μεσα στο μοτερ...
και μηνα ακουσω οτι θα εχει εξατμιστει κλπ κλπ μιλαμε θεωρητικα και φιλοσοφικα
εμενα αυτη η ιδεα με τρελαινει οπως και η ιδεα οτι θα παθει καποια ζημια εστω και υποθετικα το μοτερ του αυτοκινητου που εφτησα αιμα για να πληρωσω...........................................

το θεμα ειναι απλο.οταν βρεχει πολυ κλειδωστε το και τελος.
STELIOS - Τρι 15 Φεβ 2005, 18:00:59
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα, αν ειναι να μιλησουμε θεωρητικα και φιλοσοφικα σε topic για αυτοκινητα και βελτιωσεις..... τοτε καλητερα να μασας παρα να μηλας (σαν τη διαφημηση - Θες μια τσιχλα Very happy Very happy ).
Εγω θα σου μιλησω ΠΡΑΚΤΙΚΑ. Την σκουπα την εχω εδω και 40,000 χλμ (2μησι χρονια περιπου) χειμωνα καλοκαιρι. Φυσικα καθαριζω και τη σκουπα και τη χωανη ανα διαστηματα. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν μου εχει παρουσιασει ποτε κανενα προβλημα.
Αν δεν την καθαριζα δεν ξερω τι γινεται και πως θα επιρεαζε τον κινητηρα και για να σου πω την αληθεια δεν με νιαζει. Οποιος βαζει σκουπα πρεπει να ξερει πως πρεπει να ασχολειται μαζι της που και που. Αλλα ουτως η αλλος αν ειναι να κανεις κατι, δεν πρεπει να το κανεις σωστα??? Αλλιως αστο....
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τετ 16 Φεβ 2005, 08:27:12
Θέμα δημοσίευσης: εισαγωγη αερα
Συμφωνω με τον φιλο Στελιο ολα παιδια θελουνε την συντηρηση τουσ ακομα και λαστιχα να βαλεισ δε πρεπει να τουσ βαζεισ κρεμουλα για να μην χασουνε την γυαλαδα τουσ .
Ρε παιδια εδω ολοκληρο ιμπρεζα φοραει σκουπα απο το εργοστασιο μην τρελαθουμε κιολας ενταξει ειπαμε δεν θα τα τρεχουμε και στο ραλι Ακροπολις, εγω παντοσ που εχω ανοιξει κανα δυο φορες το φιλτρο ειναι μια χαρα, γι'αυτο και αλλαζω καθε 5000χλμ λαδια και φιλτρο για να διατηρητε ο κινητηρας μου παντα καινουριοσ.
Εγω εχω ξαδερφο που εχει ανοιξει τρυπα στον προφυλαχτηρα του για να περναει αερας στον κινητηρα και ειναι και πιτα χαμηλωμενοσ και εχει και την εισαγωγη 2,5χρονια επανω αυτοσ και εαν εχει πεσει σε νερα και καταιγιδες το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα!!
Εγω επειδη το εψαξα πολυ το θεμα αυτο και εγω ειχα τουσ ιδιουσ φοβουσ με εσας αλλα απο τι εμαθα για ξεκινησεισ μια καλη βελτιωση στο αυτοκινητο σου πρεπει να φιαξεισ και μια καλη εισαγωγη αυτος ειναι ο κανονας ολον των βελτιωσεων τωρα ο καθενας κανει οτι θελει και οτι νομιζει.
Για να μην λεμε αερολογιεσ μου επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο βελτιωσεων(ΗΑΥΝΕS) για HONDA στην βελτιωση τησ εισαγωγης ειχανε βαλει σωληνα που ερχοταν μπροστα απο τον προφυλαχτηρα και εμπαινε μεσω φιλτρου απ'ευθειασ στον κινητηρα.
DIMCHRI - Τετ 16 Φεβ 2005, 11:02:23
Θέμα δημοσίευσης: Re: εισαγωγη αερα
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
Συμφωνω με τον φιλο Στελιο ολα παιδια θελουνε την συντηρηση τουσ ακομα και λαστιχα να βαλεισ δε πρεπει να τουσ βαζεισ κρεμουλα για να μην χασουνε την γυαλαδα τουσ .
Ρε παιδια εδω ολοκληρο ιμπρεζα φοραει σκουπα απο το εργοστασιο μην τρελαθουμε κιολας ενταξει ειπαμε δεν θα τα τρεχουμε και στο ραλι Ακροπολις, εγω παντοσ που εχω ανοιξει κανα δυο φορες το φιλτρο ειναι μια χαρα, γι'αυτο και αλλαζω καθε 5000χλμ λαδια και φιλτρο για να διατηρητε ο κινητηρας μου παντα καινουριοσ.
Εγω εχω ξαδερφο που εχει ανοιξει τρυπα στον προφυλαχτηρα του για να περναει αερας στον κινητηρα και ειναι και πιτα χαμηλωμενοσ και εχει και την εισαγωγη 2,5χρονια επανω αυτοσ και εαν εχει πεσει σε νερα και καταιγιδες το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα!!
Εγω επειδη το εψαξα πολυ το θεμα αυτο και εγω ειχα τουσ ιδιουσ φοβουσ με εσας αλλα απο τι εμαθα για ξεκινησεισ μια καλη βελτιωση στο αυτοκινητο σου πρεπει να φιαξεισ και μια καλη εισαγωγη αυτος ειναι ο κανονας ολον των βελτιωσεων τωρα ο καθενας κανει οτι θελει και οτι νομιζει.
Για να μην λεμε αερολογιεσ μου επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο βελτιωσεων(ΗΑΥΝΕS) για HONDA στην βελτιωση τησ εισαγωγης ειχανε βαλει σωληνα που ερχοταν μπροστα απο τον προφυλαχτηρα και εμπαινε μεσω φιλτρου απ'ευθειασ στον κινητηρα.


ε όχι και το impreza σκούπα από το εργοστάσιο !!!!!

Φιλτροχωάνη θα εννοείς !!!!
kanelj - Τετ 16 Φεβ 2005, 11:47:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον εννοει την μετωπη που εχει το σχημα της σκουπας για να μπαινει μεσα ο αερας πιο ευκολα... Exclamation Wink
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τετ 16 Φεβ 2005, 11:58:41
Θέμα δημοσίευσης: Re: εισαγωγη αερα
DIMCHRI έγραψε:
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
Συμφωνω με τον φιλο Στελιο ολα παιδια θελουνε την συντηρηση τουσ ακομα και λαστιχα να βαλεισ δε πρεπει να τουσ βαζεισ κρεμουλα για να μην χασουνε την γυαλαδα τουσ .
Ρε παιδια εδω ολοκληρο ιμπρεζα φοραει σκουπα απο το εργοστασιο μην τρελαθουμε κιολας ενταξει ειπαμε δεν θα τα τρεχουμε και στο ραλι Ακροπολις, εγω παντοσ που εχω ανοιξει κανα δυο φορες το φιλτρο ειναι μια χαρα, γι'αυτο και αλλαζω καθε 5000χλμ λαδια και φιλτρο για να διατηρητε ο κινητηρας μου παντα καινουριοσ.
Εγω εχω ξαδερφο που εχει ανοιξει τρυπα στον προφυλαχτηρα του για να περναει αερας στον κινητηρα και ειναι και πιτα χαμηλωμενοσ και εχει και την εισαγωγη 2,5χρονια επανω αυτοσ και εαν εχει πεσει σε νερα και καταιγιδες το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα!!
Εγω επειδη το εψαξα πολυ το θεμα αυτο και εγω ειχα τουσ ιδιουσ φοβουσ με εσας αλλα απο τι εμαθα για ξεκινησεισ μια καλη βελτιωση στο αυτοκινητο σου πρεπει να φιαξεισ και μια καλη εισαγωγη αυτος ειναι ο κανονας ολον των βελτιωσεων τωρα ο καθενας κανει οτι θελει και οτι νομιζει.
Για να μην λεμε αερολογιεσ μου επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο βελτιωσεων(ΗΑΥΝΕS) για HONDA στην βελτιωση τησ εισαγωγης ειχανε βαλει σωληνα που ερχοταν μπροστα απο τον προφυλαχτηρα και εμπαινε μεσω φιλτρου απ'ευθειασ στον κινητηρα.


ε όχι και το impreza σκούπα από το εργοστάσιο !!!!!

Φιλτροχωάνη θα εννοείς !!!!


Φιλε Δημητρη για δεσ παρακατω

http://www.freefoto.com/preview.jsp?id=29-52-6&k=Subaru+Engine%2C+Birmingham+International+Motor+Show+2002
kanelj - Τετ 16 Φεβ 2005, 12:03:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχιν turbo αυτοκινητο δεν χρειαζεται σκουπα αλλα φιλτρο!
η σκουπα ειναι περιτη....
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τετ 16 Φεβ 2005, 12:05:34
Θέμα δημοσίευσης: εισαγωγη
Δημητρη για δεσ και την παρακατω φωτογραφια για να μην νομιζεισ οτι λεω αερολογιεσ



http://www.freefoto.com/preview.jsp?id=29-52-7&k=Subaru+Engine%2C+Birmingham+International+Motor+Show+2002
sps - Τετ 16 Φεβ 2005, 12:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
Mια μερα καθαριζαμε τη σκουπα ενος φιλου με ραλλύ 16ν.
Η σκουπα λοιπον ειχε μεσα λασπη ξεραμενη στην κυριολεξια.

Προφανως αυτη η λασπη δεν μαζευεται απο την απλη βροχουλα του θεου, που πιστεω εκει δεν εχει προβλημα, αλλα πολυ πιθανον απο το σπρει που σηκωνουν τα μπροστινα οχηματα και ειδικα τα φορτηγα.
Εχετε τυχει πισω απο φορτηγο στην εθνικη με 100 χλμ, να δειτε τη βροχολασπη σηκωνει?
αυτη τη λασπη οπως την σηκωνει το φορτηγο καθετα, ερχομαστε εμεις οριζοντια δημιουργωντας καθετοτητα και αυτο το πραμα εισερχεται στη σκουπα.
Για αυτο προσοχη στα φορτηγα και γενικα στα μπροστινα οχηματα οταν βρεχει.
STELIOS - Τετ 16 Φεβ 2005, 14:05:03
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Mια μερα καθαριζαμε τη σκουπα ενος φιλου με ραλλύ 16ν.
Η σκουπα λοιπον ειχε μεσα λασπη ξεραμενη στην κυριολεξια.

Προφανως αυτη η λασπη δεν μαζευεται απο την απλη βροχουλα του θεου, που πιστεω εκει δεν εχει προβλημα, αλλα πολυ πιθανον απο το σπρει που σηκωνουν τα μπροστινα οχηματα και ειδικα τα φορτηγα.
Εχετε τυχει πισω απο φορτηγο στην εθνικη με 100 χλμ, να δειτε τη βροχολασπη σηκωνει?
αυτη τη λασπη οπως την σηκωνει το φορτηγο καθετα, ερχομαστε εμεις οριζοντια δημιουργωντας καθετοτητα και αυτο το πραμα εισερχεται στη σκουπα.
Για αυτο προσοχη στα φορτηγα και γενικα στα μπροστινα οχηματα οταν βρεχει.


Nαι αυτο ισχυει, γιαυτο θελει καθαρισμο η σκουπα. Δεν τη βαζεις και τη ξεχνας.
MEMsound - Τετ 16 Φεβ 2005, 14:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
Να συμπληρωσω εδω οτι υπάρχουν ειδικά καθαριστικά για όλα τα φιλτρα ελευθέρας ροής και φιλτροχοάνες (εκτός αυτών που δεν είναι μίας χρήσης).
Συνήθως κάθε εταιρία που παράγει ένα τέτοιο φιλτρο / χοάνη έχει και τοπ δικό της καθαριστικό.
Σε παλαιότερο τεύχος του Power T. είχε αναλυτικό αρθρο σχετικό με τον καθαριμό των διαφόρων τύπων ελεύθερων φίλτρων.
Θα κοιτάξω να το βρω και θα το ανεβάσω εδώ.
kanelj - Τετ 16 Φεβ 2005, 16:02:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παλι ρε παιδια μονο σκονε ειχε.... Rolling eyes
Τωρα που βρισκετε εσεις νερο μεσα στην σκουπα ή λασπη τι να πω???
για Camel trophy πηγαινετε????

και μαλιστα εγω δεν ειχα και την προστατευτικη γριλια,ηταν τελειως ελευθερη απο νερα χωματα κτλ....

Τι να πω......
DIMCHRI - Τετ 16 Φεβ 2005, 17:17:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: εισαγωγη
[quote="ΑΝΤΩΝΗΣ 307"]Δημητρη για δεσ και την παρακατω φωτογραφια για να μην νομιζεισ οτι λεω αερολογιεσ


φίλε αντώνη έχεις δίκιο !!! σκούπα σε τούρμπο. το είδαμε και αυτό. Shocked Shocked

Θεωρώ ότι είναι ότι ποιό ηλίθιο έχω δει στην ζωή μου... Confused

Και μοιάζει και σαν εργοστασιακή τοποθέτηση Rolling eyes
STELIOS - Τετ 16 Φεβ 2005, 20:09:54
Θέμα δημοσίευσης:
Η τοποθετηση ειναι εργοστασιακη γιατι η φωτο ειναι απο : Birmingham International Motor Show 2002 οπου τα αμαξια ειναι μαμα.
Βεβαια η λειτουργεια της δεν ειναι ιδια με τη κλασικη σκουπα που βαζουμε στα Peugeot. Λειτουργει σαν ανοιγμα για να παει ο αερας στο φιλτροκουτι, στο turbo, στο intercooler και μετα στην εισαγωγη. Η σκουπα που βαζουμε στους Πεζουλες καταργει εντελος το φιλτροκουτι. Οποτε ενω μιαζουν δεν εχουν την ιδια λειτουργεια. Εδω απλα μαζευει αερα απ'τη μετωπη. Αλλα βεβαια ολα τα αμαξια εχουν καπου την εισαγωγη για το φιλτροκουτι. Αλλα την εχουν στρογκιλη χαμηλα, αλλα την εχουν πλατια στη μετωπη, αυτο δεν σημαινει πως λειτουργουν το ιδιο με τη κλασικη σκουπα.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 17 Φεβ 2005, 08:51:43
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Η τοποθετηση ειναι εργοστασιακη γιατι η φωτο ειναι απο : Birmingham International Motor Show 2002 οπου τα αμαξια ειναι μαμα.
Βεβαια η λειτουργεια της δεν ειναι ιδια με τη κλασικη σκουπα που βαζουμε στα Peugeot. Λειτουργει σαν ανοιγμα για να παει ο αερας στο φιλτροκουτι, στο turbo, στο intercooler και μετα στην εισαγωγη. Η σκουπα που βαζουμε στους Πεζουλες καταργει εντελος το φιλτροκουτι. Οποτε ενω μιαζουν δεν εχουν την ιδια λειτουργεια. Εδω απλα μαζευει αερα απ'τη μετωπη. Αλλα βεβαια ολα τα αμαξια εχουν καπου την εισαγωγη για το φιλτροκουτι. Αλλα την εχουν στρογκιλη χαμηλα, αλλα την εχουν πλατια στη μετωπη, αυτο δεν σημαινει πως λειτουργουν το ιδιο με τη κλασικη σκουπα.


Καλημέρα Στέλιο εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο για το θέμα τής λάσπης των σταγονιδίων που είπανε μερικοί, όχι ότι δεν έχουν δίκιο αλλά μην τα κάνουμε και τραγικά γι'αυτο και έδειξα και τις φωτογραφίες που τις φοράνε και τέρατα.
Φίλοι πεζουκλες καλό είναι να μην μπερδεύουμε τούς διαφόρους τρόπους εισαγωγής που υπάρχουν όπως φιλτροχωανεσ, βαρελάκια και σκούπες το καθένα από αυτά έχει την δικιά του φιλοσοφία απλά είναι για τον ίδιο σκοπο.Τωρα πιο είναι καλύτερο ο καθένας μας κάνει τις δοκιμές του και κρίνει από μόνος του αλλά ρε παιδιά μην κολλάμε στο θέμα εάν κάνει καλό στον κινητήρα ή αν θα πάθει ζημιά ξέρουμε πολύ καλά ο καθένας μας ότι υπάρχουν άτομα ανάμεσα μας που έχουν καιρό όλα τα παραπάνω που είπαμε στα αυτοκίνητα τούς και δεν έχουν πάθει τίποτα γι'αυτο έλεος και εάν σε κάποιον έχει εμφανιστεί πρόβλημα ας βγει να μας το πει να κάνουμε και εμείς αλλαγές στα δικά μας για να αποφύγουμε τυχόν ζημιά αλλά με το αν πάθει ζημιά δεν γίνεται δουλειά έτσι δεν πρόκειται να προχωρήσουμε σε παρακάτω βελτιώσεις και σίγουρα θα βγει κάποιος και θα πει πρόληψη ζημιάς η απάντηση μου είναι ας το αφήσει έτσι και να μην φτιάξει τίποτα αλλά σε παρακαλώ μην μάς πρήζεις.
MEMsound - Πεμ 17 Φεβ 2005, 12:18:01
Θέμα δημοσίευσης: Re: εισαγωγη
DIMCHRI έγραψε:
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
Δημητρη για δεσ και την παρακατω φωτογραφια για να μην νομιζεισ οτι λεω αερολογιεσ

φίλε αντώνη έχεις δίκιο !!! σκούπα σε τούρμπο. το είδαμε και αυτό. Shocked 8-

Θεωρώ ότι είναι ότι ποιό ηλίθιο έχω δει στην ζωή μου... Confused
Και μοιάζει και σαν εργοστασιακή τοποθέτηση Rolling eyes


Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά η σκούπα δεν λειτουργεί σε όλα τα αυτοκίνητα με τον ίδιο τρόπο.
Το φαινόμενο βεντούρι (σχεδιασμός ramair) για το οποίο αρχικά σχεδιάστηκαν οι σκούπες συμβαίνει μόνο όταν η μετώπη της σκούπας έχει εμβαδό μεγαλήτερο από το τμήμα όπου είναι τοποθετημένο το φίλτρο της εισαγωγής (είτε αυτό είναι χοάνη είτε συμβατικής σχεδίασης φίλτρο.

Όταν ισχύει το παραπάνω τότε η σκούπα λειτουργεί σαν χωνί με αποτέλεσμα να μαζεύει περισσότερ αέρα ο οποίος συμπιέζεται και αυξάνεται η ταχύτητά του με αποτέλεσμα τελίκα στην ίδια μονάδα χρόνου περισσότερος αέρας να μπαίνει στην εισαγωγή δημιουργώντας ουσιαστικά μια μικρού μεγέθους υπερτοφοδότηση αέρα (με ότι θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα έχει αυτό, ανάλογα με την ικανότητα του κινητήρα / προγράμματος να εκμεταλλευτεί την επιπλέον ποσότητα αέρα).

Στην περίπτωση που η σκούπα δεν έχει την παραπάνω σχεδίαση τότε το φαινόμενο βεντούρι δεν εμφανίζεται.

Όπου χρησιμοποιείται εισαγωγή τέτοιου τύπου σκούπας γίνεται γιατί μετά από αεροδυναμικές μελέτες του κάθε εργοστασίου από το σημείο εκείνο είναι πιο εύκολο να εισαχθεί αέρας στο κύκλωμα της εισαγωγής.

Στα αυτοκίνητα με τουρμίνα ο απαιτούμενος αέρας αντλείται από την τουρμπίνα και στην συνέχεια συμπιέζεται από αυτήν για να καταλλήξει στην πεταλούδα της εισαγωγής.

Άρα το φαινόμενο βεντούρι εδώ μας είναι άχρηστο αφού την δουλειά αυτή κάνει η τουρμπίνα και μάλιστα σε πολλαπλάσιο βαθμό.

Προφανώς στα Impreza (νομίζω πως και στα EVO κάτι αντίστοιχο υπάρχει) το σημείο αυτό να είναι το πιο κατάλληλο για την τοποθέτηση της εισαγωγής ώστε να παίρνει κρύο αέρα από έξω και όχι από τον χώρο του κινητήρα (κάτι που στα τούρμπο είναι πολύ σημαντικό και πολύ σημαντικότερο από ότι στα ατμοσφαιρικά βλ θερμοδυναμική κλπ κλπ).

Σε γνωστό κανιβαλίστικο Puntακι έχω δει να έχει τοποθετήση την φιλτροχοάνη έξω από αυτοκίνητο στο ύψος σίτας του προφυλακτήρα προκειμένοπυ να τραβάει απροσκοπτα μπόλικο κρύο αέρα αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν πρακτικο / αισθητικά αποδεκτό και ασφαλές ώστε να τοποθετηθεί ευρέως και εργοστασιακά σε αυτοκίνητο μαζικής παραγωγής.... Wink Wink

Άρα δεν είναι κατι τόσο ηλίθιο όσο το θεωρείς....
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 17 Φεβ 2005, 13:22:35
Θέμα δημοσίευσης: εισαγωγη
Σωστος ο Μανθος με καλυψες πληρωσ ευγε Very happy
MEMsound - Πεμ 17 Φεβ 2005, 14:03:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: εισαγωγη
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
Σωστος ο Μανθος με καλυψες πληρωσ ευγε Very happy

Merci....! Cool Cool Cool Wink Laughing
sps - Πεμ 17 Φεβ 2005, 14:56:45
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανως και δεν ειναι ηλιθιοι οι μηχανικοι που σχεδιασαν τα μοτερ του εβο και sti.
Ε κατι θα ξερουν παραπανω απο εμας τους παντογνωστες!!!
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 17 Φεβ 2005, 16:11:28
Θέμα δημοσίευσης: εισαγωγη αερα
Συφμωνω με τον Σπυρο οποτε για να καταλειξουμε καπου μην βγαζουμε το συμπερασμα οτι η σκουπα θα βγαλει προβλημα στον κινητηρα μας(βροχες,λασπες κτλ.) γιατι εαν εμεισ φοβομαστε για αν παθουν τιποτα οι κινητηρεσ μας απο βροχη ποσο μαλιστα για το ιμπρεζα και το evo που εχουν και turbo.
nOkpos - Σαβ 06 Ιαν 2007, 23:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
Oλα καλα αυτα που λετε αλλα εγω που θελω να βαλω σκουπα τι να κανω τελικα??? εχω το 1.4 16v με ενα τελικο μονο.. Pls help me Smile
Steve - Κυρ 07 Ιαν 2007, 02:16:19
Θέμα δημοσίευσης:
Να ακολουθήσεις την λύση μου που ακολούθησε και ο Baphomet,

Πάρε μια SIMOTA και βάλτην Rolling eyes
Pughell - Δευ 08 Ιαν 2007, 08:43:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πατεντα στο μαμα φιλτροκουτι με ελευθερο panel μεσα...Και πιο φθηνο και πολυ πιο αποδοτικο οσο τα χλμ ανεβαινουν. Rolling eyes
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 09:10:06
Θέμα δημοσίευσης:
εχοντας δοκιμασει ολες τις πιθανες και απιθανες λυσεις το τελευταιο διαστημα για να εκμηδενισω το παραγοντα εισαγωγη στο μεγαλο θεμα γιατι δε δουλευει το αμαξι μου?
ενα εχω να πω...

η καλυτερη λυση ηταν το φιλτροκουτι να παιρνει ελευθερο αερα απο κατω παρακαμπτοντας τους πνιχτες Wink
Pughell - Δευ 08 Ιαν 2007, 10:18:36
Θέμα δημοσίευσης:
Που να δεις τι γινεται με τις αναλογες σωληνωσεις απο την μασκα Πανο... Smile Ουτε σκουπες,ουτε φαρασια ή σφουγγαριστρες... Laughing Laughing Laughing
Steve - Δευ 08 Ιαν 2007, 15:02:04
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Πατεντα στο μαμα φιλτροκουτι με ελευθερο panel μεσα...Και πιο φθηνο και πολυ πιο αποδοτικο οσο τα χλμ ανεβαινουν. Rolling eyes


Πριν από εσάς, για εσάς Cool

Τότε, πιο παλιά, που ήμουν ο "καλός"...

Αλλά εδώ το topic είναι για την σκούπα, όχι για την εισαγωγή... Rolling eyes

Και περισσότερη ανάλυση, εδώ

*edit*

Δεν φαίνονται οι φωτό γιατί το τότε xpphotoalbum, έχει κλείσει. Μόλις τις βρω και βρω και χρόνο, θα τις ξαναβάλω Wink
Pughell - Δευ 08 Ιαν 2007, 15:53:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε γιατρε απλα καποια στιγμη δεν πρεπει να σταματησει αυτος ο "μυθος" της σκουπας; Sad
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 16:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
ενα θα πω...
το μαμα φιλτροκουτι ειναι 7500κ.εκ

το βαρελλακι μου ειναι 2500κ.εκ και θεωρειται μεγαλο...

για να πιασω συντονισμους με το βαρελλακι πρεπει να το βαλω 80εκατοστα πιο μακρυα απο εκει που τελειωνει ο μαμα σωληνας Wink


steve θα ηθελα καποια στιγμη να μου μετρησεις το μαμα φιλτροκουτι σου τι ογκο εχει?? και τι μηκος εχει η εισαγωγη σου απο τη πεταλουδα ως την εισοδο στο φιλτροκουτι! Cool
Pughell - Δευ 08 Ιαν 2007, 16:09:45
Θέμα δημοσίευσης:
Πανο δεν ειναι αναγκη να πιασεις τον απολυτο συντονισμο για να εχεις καλο αποτελεσμα.
Το παν ειναι η πληρωση. Wink
Εχω ψαξει αρκετα το θεμα με εναν φιλο που ειναι 1ος μηχανικος σε κρουαζιεροπλοιο και κατεληξαμε οτι το μαμα φιλτροκουτι στις περισσοτερες περιπτωσεις εχει την σωστη θεση και ογκο ετσι ωστε στο αποτομο πατημα του γκαζιου "να μην αδειαζει" το κυκλωμα απο αερα αλλα και να διατηρει αρκετα μεγαλη ταχυτητα ο αερας ετσι ωστε να εξασφαλιζει καλες επιδοσεις. Very happy
Απλα πρεπει η σωληνα που θα φερνει αερα στο φιλτροκουτι να ειναι μεγαλυτερης διατομης απο την εργοστασιακη(κατα προτιμηση και απο αυτην που φευγει απο το κουτι προς την πεταλουδα). Smile
volvos - Δευ 08 Ιαν 2007, 16:20:42
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνα με καποια θεωρια που μου ανελυε ο δημητρης red206rc-πλέον καταφρακτος και ηταν σωστη απο φυσικη αποψη θες περιπου 30% μεγαλυτερη διατομη ....απο αυτη που εχει στην εισοδο του κουτιου.....

το ερωτημα ειναι οτι εγω θεωρω οτι πως αν σε καποιο σημειο του δοχειου(φιλτροκουτιου) κανουμε μια τρυπα και χωσουμε και αλλον αερα (π.χ πατεντα pugsang ) ειμαστε ακομα καλυτεροι απο το θεμα της πληρωσης...ενω ο δημητρης διαφωνει καθως θεωρει οτι καταστρεφεται η ταση δημιουργιας παλμων....

καμια γνωμη επαυτου?
Pughell - Δευ 08 Ιαν 2007, 16:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ισχυει και αυτο... Wink Καλυτερα μια παρα πολλες,εκτος και αν δεν το επιτρεπουν οι συνθηκες... Confused
gonakinen - Τρι 09 Ιαν 2007, 04:48:35
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Πανο δεν ειναι αναγκη να πιασεις τον απολυτο συντονισμο για να εχεις καλο αποτελεσμα.
Το παν ειναι η πληρωση. Wink
Εχω ψαξει αρκετα το θεμα με εναν φιλο που ειναι 1ος μηχανικος σε κρουαζιεροπλοιο και κατεληξαμε οτι το μαμα φιλτροκουτι στις περισσοτερες περιπτωσεις εχει την σωστη θεση και ογκο ετσι ωστε στο αποτομο πατημα του γκαζιου "να μην αδειαζει" το κυκλωμα απο αερα αλλα και να διατηρει αρκετα μεγαλη ταχυτητα ο αερας ετσι ωστε να εξασφαλιζει καλες επιδοσεις. Very happy
Απλα πρεπει η σωληνα που θα φερνει αερα στο φιλτροκουτι να ειναι μεγαλυτερης διατομης απο την εργοστασιακη(κατα προτιμηση και απο αυτην που φευγει απο το κουτι προς την πεταλουδα). Smile

...μήπως όμως αυτό συμβαίνει και όταν κοιτάει προς τα κάτω;
Pughell - Τρι 09 Ιαν 2007, 09:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν κοιταει προς τα κατω,τι; Sad
Ο σωληνας; Question

Γενικα παντως οταν ο σωληνας κοιταει προς τα κατω,δεν "ανεβαζει" την αναλογη ταχυτητα με αυτην που εχει οταν τοποθετηθει στην μασκα ή στην σιτα του προφυλακτηρα...Ξερω,ειναι αρκετα δυσκολο σε οσους εχουν προβολακια αλλα ειναι μονοδρομος για καλη αποδοση... Sad
nOkpos - Τρι 09 Ιαν 2007, 18:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
πηγα να βαλω σκουπα ..και το παιδι που ηταν εκει μου ειπε πως λογο του air condition το πιο πιθανο ειναι να μην μπανει η σκουπα Crying or Very sad Crying or Very sad ..θα κανει μια ερωτηση και θα μου πει αυριο
MEMsound - Τρι 09 Ιαν 2007, 18:42:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν πήγε να σου βάλει του 1,6 δεν μπαίνει.
Αυτή που είναι για το 1,4 μπαίνει κανονικότατα. Wink
plaketokofths - Τρι 09 Ιαν 2007, 19:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Αν πήγε να σου βάλει του 1,6 δεν μπαίνει.
Αυτή που είναι για το 1,4 μπαίνει κανονικότατα. Wink


Όπως τα λέει ο Μάνθος, ρώτησα κι εγώ για το δικό μου.
Ζήτα σκούπα για 1.4 16V μπαίνει κουτί χωρίς να αλλάξεις το παραμικρό αλλά γνώμη μου αν θες η σκούπα στο αμάξι μας κάνει μόνο θόρυβο, απόδοση τπτ. Ειδικά στα πολλά χλμ/ω θα χάσεις εν σχεσει και με το μαμά. Καλύτερα ενα πιο ελεύθερο φιλτρο στο κουτί! Very happy
nOkpos - Τρι 09 Ιαν 2007, 21:48:27
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths αρα καλητερα να παω για ενα ελεύθερο φιλτρακι..
thnx!
Steve - Τετ 10 Ιαν 2007, 10:10:01
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
steve θα ηθελα καποια στιγμη να μου μετρησεις το μαμα φιλτροκουτι σου τι ογκο εχει?? και τι μηκος εχει η εισαγωγη σου απο τη πεταλουδα ως την εισοδο στο φιλτροκουτι! Cool

Το μαμά φιλτροκούτι είναι στην Έδεσσα στην αποθήκη μαζί με κάτι άλλα καλούδια Razz (αν θυμάμαι καλά)...δεν νομίζω να ανέβω σε πρόσφατο χρονικό διάστημα... Άντε και να τα μετρήσω. Εσύ 1.6 είσαι ρε Twisted evil
Pughell έγραψε:
Ναι ρε γιατρε απλα καποια στιγμη δεν πρεπει να σταματησει αυτος ο "μυθος" της σκουπας; Sad

Παντού υπάρχει ένας μύθος Laughing Εσύ σε ποιον αναφέρεσαι?
Pughell έγραψε:
Απλα πρεπει η σωληνα που θα φερνει αερα στο φιλτροκουτι να ειναι μεγαλυτερης διατομης απο την εργοστασιακη(κατα προτιμηση και απο αυτην που φευγει απο το κουτι προς την πεταλουδα). Smile

Τότε καλύτερα είναι να μην υπάρχει σωλήνα που θα φέρνει αέρα στο φιλτροκούτι (αφού όσο μεγαλύτερη διάμετρος, τόσο καλύτερα!), αν έχουμε λύσει το πρόβλημα της απόκτησης "ψυχρού" αέρα...
plaketokofths έγραψε:
αλλά γνώμη μου αν θες η σκούπα στο αμάξι μας κάνει μόνο θόρυβο, απόδοση τπτ. Ειδικά στα πολλά χλμ/ω θα χάσεις εν σχεσει και με το μαμά.

Αρχίσαμε τις μαλ***ες πάλι ... Cool
nOkpos έγραψε:
plaketokofths αρα καλητερα να παω για ενα ελεύθερο φιλτρακι..
thnx!

Μεγειά σου και καληνύχτα.

Αν βρεις ελεύθερο φιλτράκι, πες μου και μένα... Rolling eyes
Pughell - Τετ 10 Ιαν 2007, 10:25:33
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Pughell έγραψε:
Απλα πρεπει η σωληνα που θα φερνει αερα στο φιλτροκουτι να ειναι μεγαλυτερης διατομης απο την εργοστασιακη(κατα προτιμηση και απο αυτην που φευγει απο το κουτι προς την πεταλουδα). Smile

Τότε καλύτερα είναι να μην υπάρχει σωλήνα που θα φέρνει αέρα στο φιλτροκούτι (αφού όσο μεγαλύτερη διάμετρος, τόσο καλύτερα!), αν έχουμε λύσει το πρόβλημα της απόκτησης "ψυχρού" αέρα...


Ναι,αν η τρυπα του μαμα κουτιου ειχε προσωπο στην μετωπη και δεν παρεμποδιζε τιποτα αλλο την ευθυγραμμη φορα του αερα τοτε θα ηταν καλο. Wink

Βεβαια καλο ειναι να υπαρχει και αγωγος/σωληνας καθως δινει ταχυτητα και διευθυνση στον εισερχομενο αερα,γιατι χωρις αυτον bye-bye ομαλοποιημενη ροη. Smile
sps - Τετ 10 Ιαν 2007, 11:05:09
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως η καλυτερη πατεντα με φιλτρο πανελ συναντάται στα maxi! Wink
nOkpos - Τετ 10 Ιαν 2007, 15:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing ρε με εσας δεν θα βγαλω ακρη θα παω να κανω οτι θελω και θα σας πω το αποτελεσμα ! Laughing Laughing
plaketokofths - Τετ 10 Ιαν 2007, 20:40:25
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
αλλά γνώμη μου αν θες η σκούπα στο αμάξι μας κάνει μόνο θόρυβο, απόδοση τπτ. Ειδικά στα πολλά χλμ/ω θα χάσεις εν σχεσει και με το μαμά.

Αρχίσαμε τις μαλ***ες πάλι ... Cool
nOkpos έγραψε:
plaketokofths αρα καλητερα να παω για ενα ελεύθερο φιλτρακι..
thnx!

Μεγειά σου και καληνύχτα.

Αν βρεις ελεύθερο φιλτράκι, πες μου και μένα... Rolling eyes


Ηρέμησε λίγο.. και πάρε χαμπάρι ότι καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του χωρίς να αναιρεί του άλλου.

33-2916 της Κ&Ν πρέπει να κάνει για το αυτοκ μας όπως και για άλλα το ομίλου PSA γι αυτό ίσως πρέπει να το ζητήσεις σαν άλλου μοντέλου
κοίτα εδώ,
http://www.knfilters.com/search/applications.aspx?Prod=33-2916
plaketokofths - Τετ 10 Ιαν 2007, 20:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
Laughing Laughing ρε με εσας δεν θα βγαλω ακρη θα παω να κανω οτι θελω και θα σας πω το αποτελεσμα ! Laughing Laughing


Διαβάζεις ότι γράφεται, με το μυαλό σου σκέφτεσαι και βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα... δεν δείχνεις τυφλή εμπιστοσύνη!

Αυτό που σου είπα εγώ το είπα γιατί στο 206 μας η σκούπα είναι σε τέτοιο σημείο (πάνω απο το ψυγείο) που δεν έχει καλή ροή ο αέρας. Ρίξε μια ματια κάτω από το καπώ σου και θα καταλάβεις.
nOkpos - Τετ 10 Ιαν 2007, 23:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε σι γιαννη διαβασα σχεδον τα παντα για την σκουπα...πλακα κανουμε....
Steve - Πεμ 11 Ιαν 2007, 01:32:14
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Ηρέμησε λίγο.. και πάρε χαμπάρι ότι καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του χωρίς να αναιρεί του άλλου.

33-2916 της Κ&Ν πρέπει να κάνει για το αυτοκ μας όπως και για άλλα το ομίλου PSA γι αυτό ίσως πρέπει να το ζητήσεις σαν άλλου μοντέλου
κοίτα εδώ,
http://www.knfilters.com/search/applications.aspx?Prod=33-2916


Outside Length: 13.875 in (352 mm)
Outside Width: 4.125 in (105 mm)

Ίσως και να κάνει... αλλά πάλι έχω επιφυλάξεις Rolling eyes όσα είχα δοκιμάσει σε πλάτος ήταν εντάξει αλλά σε μήκος θέλανε λίιιγο ακόμα Evil
plaketokofths - Πεμ 11 Ιαν 2007, 01:47:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
Ηρέμησε λίγο.. και πάρε χαμπάρι ότι καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του χωρίς να αναιρεί του άλλου.

33-2916 της Κ&Ν πρέπει να κάνει για το αυτοκ μας όπως και για άλλα το ομίλου PSA γι αυτό ίσως πρέπει να το ζητήσεις σαν άλλου μοντέλου
κοίτα εδώ,
http://www.knfilters.com/search/applications.aspx?Prod=33-2916


Outside Length: 13.875 in (352 mm)
Outside Width: 4.125 in (105 mm)

Ίσως και να κάνει... αλλά πάλι έχω επιφυλάξεις Rolling eyes όσα είχα δοκιμάσει σε πλάτος ήταν εντάξει αλλά σε μήκος θέλανε λίιιγο ακόμα Evil


Πήγαινε και ρώτα, συνήθως τα καταστήματα τα φέρνουν σαν προιον citroen κι όχι peugeot 206 1.4 16V.
Νομίζω το δικό μου που είναι μοντ 2006 έχει ίδιο φιλτροκούτι με το C4 1.4.
Σίγουρα υπάρχει για το αμάξι σου, δεν ξέρω αν είναι αυτό που προανέφερα.

Γιατί λέω μαλ***ες για την σκούπα ομως? Κάνω λάθος?
STELIOS - Πεμ 11 Ιαν 2007, 03:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως να σας πω, συντομα θα τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα.
Το ειχα μαμα για καμια 30αρια χιλιαδες χλμ.
Μετα εβαλα σκουπα Simota. Διαφορα ειδα αμεσος στα χαμηλα & μεσαια.
Μετα εφτιαξα χειροποιητη πατεντα, μεγαλη φιλτροχωανη ΒΜC μεσα σε πλαστικο σωληνα με θερμομονωση. Ηταν σαν βαρελακι αλλα με ανοιχτο το ενα ακρο να καθεται πανω απ'το ψυγειο σε σημειο που δεχεται αερα. Σαν αποδοση ηταν τα ιδια με τη σκουπα (αλλα με πολυ μικροτερο κοστος).
Τωρα πηρα φιλτρο Κ&Ν να το βαλω στο μαμα φιλτροκουτο (αφερωντας τους πνιχτες φησικα). Βασικα αυτη πιστευω ειναι η βολικοτερη λυση απο αποψη ευκολιας (τοποθετηση), κοστους και συντηρησης (βγαλε-καθαρισε-βαλε).
Να δουμε και απο αποδοση τι λεει...
sotiris13 - Δευ 22 Ιαν 2007, 12:44:04
Θέμα δημοσίευσης: skoupa filtro
ego paidia exo balei σκουπα τις πεζω σπορ... με φιλτρο green... δινει απο χαμηλα, μεχρι στα κοκκινα...ειδικα με βενζινη 100 αρα υπαρχει μεγαλη διαφορα...

μηπος εχει μετρισει κανεις ποσα αλογα εχει το 1.6gti me σκουπα φιλτρο???
Steve - Δευ 22 Ιαν 2007, 14:20:42
Θέμα δημοσίευσης: Re: skoupa filtro
sotiris13 έγραψε:

μηπος εχει μετρισει κανεις ποσα αλογα εχει το 1.6gti me σκουπα φιλτρο???


Κάπου στα 500...
plaketokofths - Δευ 22 Ιαν 2007, 14:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
Steve 72e έχει το Κ&Ν άμα έχεις το μακρύ φιλτροκούτι όπως εγώ και είναι διαθέσιμο εν Ελλάδι
netblaster - Δευ 22 Ιαν 2007, 16:29:11
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Steve 72e έχει το Κ&Ν άμα έχεις το μακρύ φιλτροκούτι όπως εγώ και είναι διαθέσιμο εν Ελλάδι


72E??? Που εχει τοσο???

Στον Λουη που ρωτησα ειχε 60Ε και με τα καθαριστικα εφτανε τοσο!!!

Επειδη με βλεπω να καταληγω κιεγω σαυτη τη λυση, οταν βγει ο πνιχτης δεν ειναι καλο να μπει στη θεση του ενας σωληνας που να ερχεται μεχρι μπροστα???
plaketokofths - Δευ 22 Ιαν 2007, 18:11:56
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
Steve 72e έχει το Κ&Ν άμα έχεις το μακρύ φιλτροκούτι όπως εγώ και είναι διαθέσιμο εν Ελλάδι


72E??? Που εχει τοσο???

Στον Λουη που ρωτησα ειχε 60Ε και με τα καθαριστικα εφτανε τοσο!!!

Επειδη με βλεπω να καταληγω κιεγω σαυτη τη λυση, οταν βγει ο πνιχτης δεν ειναι καλο να μπει στη θεση του ενας σωληνας που να ερχεται μεχρι μπροστα???


Γιώργο η τιμή είναι απο Λούη μέσω email, βέβαια εσένα μπορεί να έχει το κοντό φιλτροκούτι κι εμένα το μακρύ.

Όσο για το αμάξι μας δεν εχει νομίζω πνίχτη αλλά αντηχείο, σιγαστήρα ας πούμε. Πιστεύω ενας σωλήνας σε μέρος που θα έφερνε φρέσκο & κρύο αέρα θα ηταν ότι πρέπει αλλά για εμένα τουλάχιστον που είμαι μαμά και το αμάξι ειναι 1.4 δεν μου κάνει αίσθηση το τόσο που ισως κερδίσω με την εισαγωγή.
SnakeMJK - Δευ 22 Ιαν 2007, 23:55:21
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Τωρα πηρα φιλτρο Κ&Ν να το βαλω στο μαμα φιλτροκουτο (αφερωντας τους πνιχτες φησικα). Βασικα αυτη πιστευω ειναι η βολικοτερη λυση απο αποψη ευκολιας (τοποθετηση), κοστους και συντηρησης (βγαλε-καθαρισε-βαλε).
Να δουμε και απο αποδοση τι λεει...


Απ ότι είχα διαβάσει πολύ παλαιότερα εδώ μέσα από τον Alex που είχε κάνει τις απίστευτες πατέντες στο θέμα εισαγωγής, η λύση με Κ&Ν φιλτρο, στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και τρύπα από κάτω είναι ότι καλύτερο και αν θυμάμαι καλά έδινε 2-3 πραγματικά άλογα και αισθητή διαφορά στο γκάζι.
STELIOS - Τρι 23 Ιαν 2007, 01:31:19
Θέμα δημοσίευσης:
Tωρα, που το εχω ετσι περιπου μιαμιση εβδομαδα, μπορω να πω πως χαμηλα (1500-3500) δεν τραβαει οπως η σκουπα, μου φενεται λιγακι πιο αδηναμο.
Ομως απο εκει και πανω ειναι σαφως καλητερα. Τωρα με τερμα γκαζι (απο χαμηλα ~ 2000), καθος ανεβαζει εχει ενα μικρο ξεσπασμα στις 4000 και ειναι σαφως πιο προθημο μεχρι τις 6000 παρα κατι. Με τη σκουπα η ροπη τελειωνε στις 5000 και κατι ψηλα.
Η ροπη και ιποδηναμη που αποκταει, ειτε με σκουπα ειτε με φιλτρο, ειναι πανω κατω η ιδια. Απλα αλλαζει το φασμα στροφων στο οποιο αυτη εκδηλωνεται.
volvos - Τρι 23 Ιαν 2007, 08:45:29
Θέμα δημοσίευσης:
προφανως αφου αλλαζουν οι συντονισμοι-παλμοι ...
Steve - Τρι 23 Ιαν 2007, 10:24:50
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Steve 72e έχει το Κ&Ν άμα έχεις το μακρύ φιλτροκούτι όπως εγώ και είναι διαθέσιμο εν Ελλάδι


Μήπως εκεί πουλάνε και τίποτα χρυσαφικά? Very happy

netblaster έγραψε:
Επειδη με βλεπω να καταληγω κιεγω σαυτη τη λυση, οταν βγει ο πνιχτης δεν ειναι καλο να μπει στη θεση του ενας σωληνας που να ερχεται μεχρι μπροστα???


Ε περιμένετε ντε να βρω τις παλιές φωτό! Wink

plaketokofths έγραψε:
Όσο για το αμάξι μας δεν εχει νομίζω πνίχτη αλλά αντηχείο, σιγαστήρα ας πούμε. Πιστεύω ενας σωλήνας σε μέρος που θα έφερνε φρέσκο & κρύο αέρα θα ηταν ότι πρέπει αλλά για εμένα τουλάχιστον που είμαι μαμά και το αμάξι ειναι 1.4 δεν μου κάνει αίσθηση το τόσο που ισως κερδίσω με την εισαγωγή.


Ε περιμένετε ντε με τις φωτό Razz

SnakeMJK έγραψε:
Απ ότι είχα διαβάσει πολύ παλαιότερα εδώ μέσα από τον Alex που είχε κάνει τις απίστευτες πατέντες στο θέμα εισαγωγής, η λύση με Κ&Ν φιλτρο, στο εργοστασιακό φιλτροκούτι και τρύπα από κάτω είναι ότι καλύτερο και αν θυμάμαι καλά έδινε 2-3 πραγματικά άλογα και αισθητή διαφορά στο γκάζι.


Ποιόν Alex?
SnakeMJK - Τρι 23 Ιαν 2007, 10:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ποιόν Alex?


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=33&start=40&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Cool
sotiris13 - Τρι 23 Ιαν 2007, 18:12:41
Θέμα δημοσίευσης: xaxa μοονο 500??/
ενοω γενικα το 206 1.6!!! ειναι οντος 110?? ενω το ραλλυ ειχε 120?? με ιδιο κινητηρα??[/b]
netblaster - Τετ 24 Ιαν 2007, 01:53:47
Θέμα δημοσίευσης: Re: xaxa μοονο 500??/
sotiris13 έγραψε:
ενοω γενικα το 206 1.6!!! ειναι οντος 110?? ενω το ραλλυ ειχε 120?? με ιδιο κινητηρα??[/b]


Σε ενα παλιο φυλλαδιο του auto motor und sport που δοκιμαζε το 206 1.6 16ν XS με διαφορα συστηματα εισαγωγης αερα και τελικα καζανακια, η καλυτερη ιπποδυναμη που μετρηθηκε ηταν απο το συνδυασμο σκουπας Green και τελικου της Bosal/Brospeed και ηταν 122ps (στον στροφαλο εννοειται)!!! Αλλα εκει παιζει πολυ ρολο και η διαφημιση των προιοντων οποτε δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο το νουμερο...

Το ραλλυ δεν εχει τον ιδιο κινητηρα, αλλα επειδη δεν ειναι σχετικο με το topic δεν χρειαζεται να αναλυθει εδω!!! Νομιζω κιολας οτι καπου εχει συζητηθει αυτο παλιοτερα...
kammenos - Πεμ 25 Ιαν 2007, 17:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εγω που τωρα αρχιζω και ψαχνομαι,τι μου προτεινετε να βαλω?σκουπα ή φιλτρο?ρωτησα την peugeot για σκουπα και μου παν μια με 190€.Αξιζει?
nOkpos - Τρι 06 Φεβ 2007, 10:36:17
Θέμα δημοσίευσης:
ποιος μπορει να μου πει ενα καλο μαγαζι για να αγορασω την simota?με π.μ . το αυτοκινητο μου ειναι 1.4 16v με clima !αν μπορει να μου πει καποιος γιατι εκει που πηγα μου ειπαν οτι δεν βγαζει σκουπα για το δικο μου λογο air condition!!!!!
Steve - Τρι 06 Φεβ 2007, 11:06:16
Θέμα δημοσίευσης:
Η σκούπα είναι αυτή από εδώ με κωδικό PT602-2.
panosgep - Τρι 06 Φεβ 2007, 12:10:19
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως nokpos εγω έχω βάλει την σκούπα της Simota στα 4000Km (τωρα έχω 30000) και στην ουσία δεν είδα καμία διαφορά (εκτός από τον πορωτικό μπάσο ήχο στις 3500 - 5000στροφές που πιάνει καλή ροπή)
Τώρα τι λένε οι άλλοι ότι με τα 2 ή 3 άλογα που ίσως τους έδωσε η σκούπα "μπορούν και καταλαβαίνουν ότι κέρδισαν σε χαμηλές και ψηλές ενώ χάσαν σε τελική και αρχική" εγώ απο πρώτο χέρι τα αντικρούω.
Ισως ο ήχος που βγάζει να δίνει την αίσθηση ότι το αυτοκίνητο δίνει πιο πολύ αλλά αν δεν μετρηθεί την ώρα που μπαίνει δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα.
Οπως και να έχει να προσέξεις πολύ στην τοποθέτηση γιατί εμένα όταν την έβγαλα να την καθαρίσω, όπως την ξαναέβαζα τρύπησε το σωληνάκι των υδραυλικών και το αυτοκίνητο έγινε κατευθείαν τρακτερ.
corey - Τρι 06 Φεβ 2007, 13:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κ εγώ που έχω εδώ κ 5-6000 χλμ δεν είδα καμιά διαφορά, πριν είχα φιλτροχοάνη όμως... Στον ήχο έχει διαφορά....
The Ace - Δευ 12 Φεβ 2007, 09:45:34
Θέμα δημοσίευσης:
Για όσους ενδιαφέρονται για προϊόντα Simota, νομίζω ότι ο πρώην AutoPro και νυνAutoProToys ( και www.autoprotoys.gr ) έχει αρκετά. Σίγουρα έχει κανά δυο για Peugeot...
diaseliotis - Δευ 10 Μάρ 2008, 20:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά επειδή είμαι καινούργιος στο 206 πειτέ μουτ αν μπορειτε τι να κάνω!Έχω ενα 206 1.6 16ν με κλιματισμό και επειδή δε μπορω να το αφήσω να βαριάανασαίνει θέλω να βελτιώσω την εισαγώγη αλλά απο τις 56 σελίδες του θέματος ζαλίστηκα και δεν έβγαλα ακρη!Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει τι δουλευει καλύτερα(σκούπα, φίλτροχοάνη ή ελεύθερο φίλτρο στον παπά). Ευχαριστώ.......
Πάνος - Δευ 10 Μάρ 2008, 22:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 5μηνο που εχω το πεζο το μοναδικο που εχω δοκιμασει ειναι ελευθερο φιλτρο στο παππα.
Επειδη δεν θελω πολυ θορυβο λογω ταξιδιων μπορω να πω οτι αυτο το μικρο μπασακι που ακουγεται με ικανοποιει πληρως.
Σε συζητησεις με διαφορα παιδια που εχουν δοκιμασει διαφορα συστηματα εισαγωγης θεωρουν οτι το ελευθερο φιλτρο στο παππα δουλευει καλυτερα.
Ασε που η σκουπα(σιμοτα) σε 16αρια δυσκολα εφαρμοζει λογω των σωληνακίων για το υδραυλικο. Laughing
Εκτος αν αρχισεις πατεντες.
grpap - Δευ 10 Μάρ 2008, 23:14:40
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα στο 206 η βελτιστη λυση ειναι ελευθερο φιλτρο στο φιλτροκουτι.Εχω δοκιμασει τη σκουπα της πεζο σπορ και οχι μονο δεν βελτιωθηκε αλλα εγινε αρκετα χειροτερο παντου.
Και κατι αλλο:το 206 1,6 16V θελει 100αρα βενζινη για να αποδωσει τα μεγιστα.
Εδω ομως εχουμε θεμα με τη νοθεια.
Πάνος - Δευ 10 Μάρ 2008, 23:25:20
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Εδω ομως εχουμε θεμα με τη νοθεια.



Και με τη τιμη... Cool
grpap - Δευ 10 Μάρ 2008, 23:27:54
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι τοσο με την τιμη γιατι βγαζει αρκετα περισσοτερα χιλιομετρα.
borgiane - Τρι 11 Μάρ 2008, 00:39:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τσακαλια,εχω το 207 1.4 16ν 90ιππων με αιρ-κοντισιον,οχι κλιμα,τι προτεινετε για μια βελτιωση 1ου σταδιου?
Steve - Τρι 11 Μάρ 2008, 01:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
borgiane έγραψε:
Τσακαλια,εχω το 207 1.4 16ν 90ιππων με αιρ-κοντισιον,οχι κλιμα,τι προτεινετε για μια βελτιωση 1ου σταδιου?


Με τα ίδια λεφτά έπαιρνες το Rallye.
diaseliotis - Τετ 19 Μάρ 2008, 11:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχάριστω πολύ για την απάντηση κι εγώ για ελεύθερο στον παππά τείνω και βλέπουμε!Όσο για την 100 θα δοκιμλασω αν και δε τους πολύεχω εμπιστοσύνη πολλή νοθεία παίζει.
ArxariosMe206 - Πεμ 27 Μάρ 2008, 18:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από προσεκτική ανάγνωση του τόπικ αποφάσισα να βάλω την σκούπα SIMOTA αφού κατάλαβα ότι εύκολα και οικονομικά μπορώ να έχω πολύ μεγαλύτερη ώθηση στις χαμηλές στροφές. Υπ' όψιν ότι έχω 1,4 16ν μοντέλο 2006 με clima.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρετε κανένα καλό μαγαζί στην Θεσ/νίκη να μου προτείνετε, ή έστω κάποιο από Αθήνα που να στέλνει ταχυδρομικώς ώστε μετά να πάω στον μάστορά μου για να την εγκαταστήσει.
sps - Πεμ 27 Μάρ 2008, 19:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Μετά από προσεκτική ανάγνωση του τόπικ αποφάσισα να βάλω την σκούπα SIMOTA αφού κατάλαβα ότι εύκολα και οικονομικά μπορώ να έχω πολύ μεγαλύτερη ώθηση στις χαμηλές στροφές. Υπ' όψιν ότι έχω 1,4 16ν μοντέλο 2006 με clima.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρετε κανένα καλό μαγαζί στην Θεσ/νίκη να μου προτείνετε, ή έστω κάποιο από Αθήνα που να στέλνει ταχυδρομικώς ώστε μετά να πάω στον μάστορά μου για να την εγκαταστήσει.


www.e-autoshop.gr
ArxariosMe206 - Πεμ 27 Μάρ 2008, 22:25:02
Θέμα δημοσίευσης:
Λιτός και σωστός ο Σπύρος, και ωραία προϊόντα έχει το συγκεκριμένο μαγαζάκι.

Όμως βλέπω τρεις σκούπες για 206. Ποια ταιριάζει στο δικό μου (1,4 16ν); Αυτή που είναι για 1,4 8ν ή αυτή που είναι για 1,6 16ν; Μην πάρω λάθος σκούπα και τρέχω μετά... Μην μου πείτε ότι δεν ταιριάζει καμία γιατί θα ξενερώσω την ζωή μου...

Αν την αγοράσω και την πάω στον μάστορά μου θα την τοποθετήσει;
Steve - Πεμ 27 Μάρ 2008, 23:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε να γυρίσουμε τον χρόνο λίγο πίσω Mr. Green

Ξεχνάς το καπάκι της μπαταρίας

Κόβεις και λίγο το διακοσμητικό πλαστικό της κεφαλής, ή το ξεφορτώνεσαι εντελώς
ArxariosMe206 - Παρ 28 Μάρ 2008, 01:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το έχω υπ' όψιν, αλλά δεν μου είπες ποια απ τις δύο σκούπες που έχει το site μου κάνει. Μοιάζουν ίδιες...
Steve - Παρ 28 Μάρ 2008, 02:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Θα το έχω υπ' όψιν, αλλά δεν μου είπες ποια απ τις δύο σκούπες που έχει το site μου κάνει. Μοιάζουν ίδιες...


Αν και δεν πρότεινα εγώ κάποιο site, στο πρότεινε ο sps, η σκούπα που είχα είναι η P.206/307 1.6 16V 01-03 (12502Α) από την λίστα που βγάζει Smile
sps - Παρ 28 Μάρ 2008, 09:54:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχαριος, καλο ειναι να τους παρεις ενα τηλ. στο e-autoshop, και να συννενοηθεις μαζι τους για το ποιο μοντελο εχεις κλπ.
Ivang - Παρ 28 Μάρ 2008, 10:16:34
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
καλο ειναι να τους παρεις ενα τηλ.


Καλά σώθηκες τώρα, νομίζεις ότι γνωρίζουν ? Η Simota στο site της έχει 2 τύπους για 1.4 8V και 1.6 16V, δεν έχει για 1.4 16V οπότε τι να του απαντήσουν ...
ArxariosMe206 - Παρ 28 Μάρ 2008, 11:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
Θα το έχω υπ' όψιν, αλλά δεν μου είπες ποια απ τις δύο σκούπες που έχει το site μου κάνει. Μοιάζουν ίδιες...


Αν και δεν πρότεινα εγώ κάποιο site, στο πρότεινε ο sps, η σκούπα που είχα είναι η P.206/307 1.6 16V 01-03 (12502Α) από την λίστα που βγάζει Smile


Δηλαδή παρόλο που έχεις 1.4 8ν, είχες την σκούπα που υποτίθεται ότι είναι για 1.6 16ν αντί γι αυτήν που υποτίθεται ότι κάνει για το δικό σου;!;

Θα τους πάρω και τηλ στο e-autoshop μπας και έχουν καμιά ιδέα, ή μπορώ να ρωτήσω και σε άλλο μαγαζί στην θεσ/νίκη που το εμπιστεύομαι, αλλά επιφυλάσσομαι γιατί δεν θέλω να μείνω με την... σκούπα στο χέρι.

Κανένας φίλος που να έχει βάλει την συγκεκριμένη σκούπα σε 1.4 16ν δεν υπάρχει;
Steve - Παρ 28 Μάρ 2008, 12:35:12
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Δηλαδή παρόλο που έχεις 1.4 8ν, είχες την σκούπα που υποτίθεται ότι είναι για 1.6 16ν αντί γι αυτήν που υποτίθεται ότι κάνει για το δικό σου;!;

Κρατιέμαι με το ζόρι να μην αρχίσω πάλι το γνωστό ρεπερτόριο μου..

Κάποτε φίλε μου Γιώργο, κάποτε, είχα και εγώ ένα 206 XS 1.4 16v. Οι φωτογραφίες αυτές είναι από το δικό μου 206 XS 1.4 16v.

Οπότε ότι είπες, πάει περίπατο. Δεν πειράζει, σε συγχωρώ Smile

Αν δεις στην υπογραφή μου, το 206 αυτό δυστυχώς δεν υπάρχει πια, γι αυτό και είμαι με το 106 1.4 8v τώρα...

ArxariosMe206 έγραψε:
Κανένας φίλος που να έχει βάλει την συγκεκριμένη σκούπα σε 1.4 16ν δεν υπάρχει;

Εγώ αλλά μάλλον δεν μπήκες καν στον κόπο να δεις τις φωτογραφίες για να δεις ότι ο χώρος της μηχανής είναι ίδιος με τον δικό σου.



Μετά με λένε κακό και ότι δεν μιλάω όμορφα. Ε πως να μιλήσω όμορφα, όταν μπαίνει ο καθένας, αγνοεί τις προηγούμενες σελίδες που έχουν γραφθεί και χιλιοαναλυθεί τα ίδια και τα ίδια και περιέχουν την απάντηση που ψάχνει εκτενώς αναλυμένη? Evil
ArxariosMe206 - Παρ 28 Μάρ 2008, 12:41:37
Θέμα δημοσίευσης:
Steve, δίκιο έχεις, και επειδή είμαι mod σε ένα site καταλαβαίνω καλά τι λες για τους μπαγλαμάδες που δεν κοιτάνε τις προηγούμενες σελίδες και τα περιμένουν όλα έτοιμα!

Ωστόσο, πρέπει να επισημάνω ότι αν και είδα τις προηγούμενες σελίδες δεν πρόσεξα την λεπτομέρεια του ότι είχες ένα 1.4 16ν και τώρα έχεις το 8ν!!!

Επίσης, φυσικά και είδα τις φώτο σου, αλλά οι δύο σκούπες που αναφέρω μου φαίνονται ίδιες οπτικά και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι εκεί. Όσο για το ότι ο χώρος της μηχανής είναι ίδιος με τον δικό μου, πολλά ζητάς... Very happy Ανέφερα ότι είμαι άσχετος, οπότε το ότι μπορώ να αναγνωρίσω την μηχανή ενός 206 για μένα είναι επίτευγμα... Το να αναγνωρίσω και ποιος κινητήρας ακριβώς είναι ξεπερνάει κατά πολύ τις δυνατότητές μου...! Sad

Οπότε επειδή είμαι άσχετος αργώ λίγο να τα πιάσω αλλά συμπεραίνω ότι για το αμάξι μου ταιριάζει η σκούπα του 1.6 16ν! Σωστός;
ArxariosMe206 - Παρ 28 Μάρ 2008, 14:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, ορίστε και η φώτο του χώρου μηχανής μου προς διευκόλυνσή σας:

http://www.sendspace.com/file/9m6gon
Steve - Παρ 28 Μάρ 2008, 15:49:02
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Ωστόσο, πρέπει να επισημάνω ότι αν και είδα τις προηγούμενες σελίδες δεν πρόσεξα την λεπτομέρεια του ότι είχες ένα 1.4 16ν και τώρα έχεις το 8ν!!!


Όπως δεν πρόσεξες και την τραγική λεπτομέρεια ότι είχα 206 και τώρα έχω 106..

ArxariosMe206 έγραψε:
Επίσης, φυσικά και είδα τις φώτο σου, αλλά οι δύο σκούπες που αναφέρω μου φαίνονται ίδιες οπτικά και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι εκεί.


Φυσικά και δεν μπορείς διότι το μου post στον οποίο σου αναφέρω και τον κωδικό της σκούπας που ταιριάζει από το εν λόγω site το έγραψες και αυτό στα π**άρια σου.

Steve, Παρ 28 Μάρ, 2008 02:09 έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
Θα το έχω υπ' όψιν, αλλά δεν μου είπες ποια απ τις δύο σκούπες που έχει το site μου κάνει. Μοιάζουν ίδιες...


Αν και δεν πρότεινα εγώ κάποιο site, στο πρότεινε ο sps, η σκούπα που είχα είναι η P.206/307 1.6 16V 01-03 (12502Α) από την λίστα που βγάζει Smile


ArxariosMe206 έγραψε:
Όσο για το ότι ο χώρος της μηχανής είναι ίδιος με τον δικό μου, πολλά ζητάς... Very happy Ανέφερα ότι είμαι άσχετος, οπότε το ότι μπορώ να αναγνωρίσω την μηχανή ενός 206 για μένα είναι επίτευγμα... Το να αναγνωρίσω και ποιος κινητήρας ακριβώς είναι ξεπερνάει κατά πολύ τις δυνατότητές μου...! Sad

Άμα κόψεις τις μαλ***ες, θα δεις ότι είναι αρκετά εύκολο να βρεις ομοιότητες και διαφορές! Very happy Το θέμα είναι να έχεις θέληση να το κάνεις και συ όμως και όχι να σε πάρουμε από το χεράκι και να πάμε βόλτα!

ArxariosMe206 έγραψε:
Οπότε επειδή είμαι άσχετος αργώ λίγο να τα πιάσω αλλά συμπεραίνω ότι για το αμάξι μου ταιριάζει η σκούπα του 1.6 16ν! Σωστός;

Η τωρινή σκούπα για 1.6 16v ναι. Η προηγούμενη όχι, διότι έβρισκε στα σωληνάκια υδραυλικού τιμονιού και air condition και δεν έμπαινε καθόλου!
ArxariosMe206 - Παρ 28 Μάρ 2008, 16:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και δεν μ' αρέσει η ειρωνία και η αντιμετώπισή σου, ωστόσο πρέπει να ομολογήσω ότι με κατατόπισες α-να-λυ-τι-κο-τα-τα.
Steve - Παρ 28 Μάρ 2008, 16:15:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειρωνεύομαι τίποτα, λέω τα πράγματα όπως έχουν άσχετα αν φαίνεται σαν ειρωνία πολλές φορές Wink
kane - Παρ 28 Μάρ 2008, 19:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Δεν ειρωνεύομαι τίποτα, λέω τα πράγματα όπως έχουν άσχετα αν φαίνεται σαν ειρωνία πολλές φορές Wink


μην τον ακους και μην τον παρεξηγείς (αν τον ακουσεις παλι...).Ειναι ένας μικρόψ@λος λαρισαίος,που αναρωτιεται "πότε θα γινει μοντ" και ζαλίζει όλο το κοσμο και δη τα νέα μέλη...

Razz Razz Razz
Steve - Παρ 28 Μάρ 2008, 19:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
Δεν ειρωνεύομαι τίποτα, λέω τα πράγματα όπως έχουν άσχετα αν φαίνεται σαν ειρωνία πολλές φορές Wink


μην τον ακους και μην τον παρεξηγείς (αν τον ακουσεις παλι...).Ειναι ένας μικρόψ@λος λαρισαίος,που αναρωτιεται "πότε θα γινει μοντ" και ζαλίζει όλο το κοσμο και δη τα νέα μέλη...

Razz Razz Razz


Πού και πού γα**ω και κανα Σαλονικιό να περάσει η ώρα, αλλά δεν το κάνω και θέμα Laughing
Πάνος - Παρ 28 Μάρ 2008, 20:01:01
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
Δεν ειρωνεύομαι τίποτα, λέω τα πράγματα όπως έχουν άσχετα αν φαίνεται σαν ειρωνία πολλές φορές Wink


μην τον ακους και μην τον παρεξηγείς (αν τον ακουσεις παλι...).Ειναι ένας μικρόψ@λος λαρισαίος,που αναρωτιεται "πότε θα γινει μοντ" και ζαλίζει όλο το κοσμο και δη τα νέα μέλη...

Razz Razz Razz


Πού και πού γα**ω και κανα Σαλονικιό να περάσει η ώρα, αλλά δεν το κάνω και θέμα Laughing



Και εγω...
kane - Σαβ 29 Μάρ 2008, 21:31:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Steve έγραψε:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
Δεν ειρωνεύομαι τίποτα, λέω τα πράγματα όπως έχουν άσχετα αν φαίνεται σαν ειρωνία πολλές φορές Wink


μην τον ακους και μην τον παρεξηγείς (αν τον ακουσεις παλι...).Ειναι ένας μικρόψ@λος λαρισαίος,που αναρωτιεται "πότε θα γινει μοντ" και ζαλίζει όλο το κοσμο και δη τα νέα μέλη...

Razz Razz Razz


Πού και πού γα**ω και κανα Σαλονικιό να περάσει η ώρα, αλλά δεν το κάνω και θέμα Laughing



Και εγω...


ώστε έτσι ε? φταίω εγώ που δε σε γ*μησα μικρό,τώρα με λες και θειο...
ArxariosMe206 - Δευ 31 Μάρ 2008, 15:36:19
Θέμα δημοσίευσης:
Για να επανέλθω στο θέμα της σκούπας Simota, στην γνωστή Peugeot Power Service στην Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ότι μπορούν να την παραγγείλουν και κοστίζει €136...!!! Σε σχέση με τα €105 που την διαθέτει το e-autoshop, τα €136 φαίνονται κ***πιασμα, ειδικά αν οι τύποι ζητήσουν και περαστικά...

Απ' την άλλη όμως υποψιάζομαι ότι αν την παραγγείλω απ το e-autoshop και την πάω στον μάστροά μου να την περάσει τότε με τα ταχυδρομικά και τα περαστικά η τελική διαφορά από την τιμή της Peugeot Power Service θα είναι γύρω στα 10-15€, οπότε δεν ξέρω αν θα αξίζει τον κόπο η παραγγελία απ το e-shop.

Αν ψάξω σε κανένα άλλο μαγαζί θα την βρω φτηνότερα ή γενικά το e-autoshop έχει πολύ καλύτερες τιμές από τα "κανονικά" μαγαζιά; Τι λέτε;
abaleo - Δευ 31 Μάρ 2008, 16:22:40
Θέμα δημοσίευσης:
κι εγω πήγα να τολμήσω τη λύση του ιντερνετικού καταστήματος αλλα τελικά σκούπα από αυτούς δεν έλαβα! όχι ότι τα ιντερνετικα καταστήματα δεν είναι αξιόπιστα, απλά εγώ πρέπει να είχα πέσει σε π@π@ρες...
Τελικά βρήκα τη σκούπα που έψαχνα σε κατάστημα σε τιμή σχεδόν ίδια με του e-shop και με δωρεάν τοποθέτηση (η οποία παρεπιπτόντως είναι σχετικά εύκολη διαδικασία). Οπότε ψαξε και σε κανενα καταστημα στη γύρω περιοχή και ποτέ δεν ξέρεις!
Και αφού τη βάλεις... βουρ για ορεινες δαδρομές!
Steve - Δευ 31 Μάρ 2008, 17:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο, πάρε την με τα 136 (εφ' όσον τα περαστικά είναι δώρο) να ξεμπερδεύεις.

120 την είχα πάρει εγώ από 140 που την έδινε σαν καινούρια από κατάστημα εδώ στη Λάρισα Wink
Ivang - Τρι 01 Απρ 2008, 09:32:55
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
γενικά το e-autoshop έχει πολύ καλύτερες τιμές από τα "κανονικά" μαγαζιά; Τι λέτε;


Έχει καλές τιμές αλλά στέλνει μόνο με κούριερ και αντικαταβολή εκτός Αθήνας απότε βάλε +15 ευρώ ... Wink
ArxariosMe206 - Τετ 02 Απρ 2008, 13:10:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Steve, θα έκανα αυτό που μου πρότεινες, αλλά ο τύπος απ το μαγαζί που ανέφερα προφανώς είναι παπ**ας. Κατ' αρχάς του είχα πει απ το τηλέφωνο και για την σκούπα και για μία μπάρα θόλων. Αφού μπήκα στον κόπο να διασχύσω όλη την Θεσ/νίκη με την πρωινή κίνηση και να πάω από κοντά μου λέει ότι είχε καταλάβει λάθος ότι είχα το 8ν (ενώ του είχα διευκρινήσει ότι μιλάω για το 16ν) και θέλει να ελέγξει ξανά την τιμή για την σκούπα για 16ν και να τον ξαναπάρω τηλ αύριο... Rolling eyes Του λέω δεν χρειάζεται επειδή το έχω ελέγξει και έχουν ίδια τιμή οι δύο σκούπες, αλλά εκεί ο τύπος, να επιμένει...

Αν σκεφτείς ότι και στην μπάρα που ήθελα μου το γ***** το θέμα γιατί δεν μπορούσε να παραγγείλει αυτήν που ήθελα, τότε θα προτιμήσω να πάρω την σκούπα απ το e-autoshop και να την πάω σαν άνθρωπος στον δικό μου μάστορα να την βάλει.
Ivang - Τετ 02 Απρ 2008, 14:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά γιατί μπερδεύεστε, η σκούπα που έβαλε ο Steve είναι για 1.4 8V, η 1.6 16V δεν έχει τον σωλήνα με γωνία αλλά κολλάρο γωνία, οπότε Αρχάριε η σκούπα που θέλεις είναι για 1.4 8V ... Wink


Steve - Τετ 02 Απρ 2008, 15:33:34
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη, κάνε ένα διάλειμα και συ γιατί σε κόβω λιγάκι κουρασμένο.

Όταν χαλαρώσει λίγο ο εγκέφαλος σου και ανοίξει το ματάκι σου, πες μου τι διαφορά έχει η σκούπα που δείχνεις, με αυτήν εδώ (εκτός από τον σωλήνα):



Στο 1.4 8v και 1.6 16v τα σωληνάκια υδραυλικού τιμονιού και a/c πάνε προς τα κάτω όπως βλέπεις στην κάτω αριστερή άκρη της φωτογραφίας σου, ενώ στο 1.4 16v τα σωληνάκια συνεχίζουν ευθεία, πράγμα για το οποίο καθιστά αδύνατο να βάλεις στο 1.4 16v σκούπα από 1.4 8v ή 1.6 16v .

Στην συγκεκριμένη φωτό που έχεις βάλει, είναι η σκούπα από 1.4 16v σε 1.4 8v γι' αυτό και μπαίνει.

Η σκούπα για 1.4 8v σε κινητήρα 1.4 8v είναι στην φωτογραφία αυτή:



Μην γράφετε μαλ***ες, γιατί στην προσπάθεια μου να σας δείξω το σωστό μου δημιουργούνται απίστευτα νεύρα και μετά γίνομαι ο Μπαμπούλας του psclub που διώχνει τον κόσμο Evil
Ivang - Τετ 02 Απρ 2008, 16:00:36
Θέμα δημοσίευσης:
Αγορίνα μου Steeve, μην εξάπτεσαι ....
Δεν ξέρω αν έχεις δει μοτέρ 1.6 16V αλλά σαν κάτοχος του 6 χρόνια τώρα κι έχοντας δοκιμάσει την Simota (και τις 2 versions, την 1η με τα αυτάκια και την 2η με τα κοψίματα) σε διαβεβαιώ 1000% ότι τα σωληνάκια του Α/C πάνε ΕΥΘΕΙΑ.
Στην 1η σου φωτό με το αυτοκίνητο σου η σκούπα είναι από 1.4 8V (ver.2 με τα κοψίματα και το αντικραδασμικό κολλάρο) και στην 2η ΠΑΛΙ από 1.4 8V (ver.1 με τα αυτάκια και απλό κολλάρο). Προς ενημέρωση σου δεν υπάρχει σκούπα για 1.4 16V και η ver.2 αντικατέστησε την ver.1 επειδή με τους κραδασμούς του κινητήρα έσπαγαν τα αυτάκια, εξού και το αντικραδασμικό κολλάρο (σαν φυσούνα) στην ver.2 ...
Κι επειδή έχω δει τις σκούπες από κοντά σου λέω επίσης ότι σαν σκούπες είναι ίδιες και η διαφορά τους είναι στους σωλήνες και στα κολλάρα ...
Αν πάρεις σκούπα από 1.6 16V δεν θα έχεις τον κουρμπαριστό σωλήνα με το αντικραδασμικό κολλάρο όπως στην φωτό σου, αλλά αντιθέτως 2 μικρούς σωλήνες, ένα γωνιακό και ένα αντικραδασμικό κολλάρο, τα οποία δεν θα ταιριάζουν στην εισαγωγή του 1.4 16V γιατί θα είναι κοντά και δεν θα φτάνουν ... Wink


ArxariosMe206 - Τετ 02 Απρ 2008, 16:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά με έχετε μπερδέψει Shocked . Εγώ πήρα ως δεδομένο ότι ο Steve είχε ένα 206 1.4 16ν σαν το δικό μου στο οποίο έβαλε την σκούπα για 206 1.6 16ν που υπάρχει και στο site του e-autoshop με κωδικό 12502Α και ταίριαξε μία χαρά. Τι δεν στέκει από αυτό που μόλις είπα;

Φίλε Steve, τις μηχανικές σου γνώσεις δεν τις αμφισβητώ ούτε για αστείο, και με τι προσόντα θα μπορούσα να τις αμφισβητήσω ούτως ή άλλως... Απλά μήπως έχεις κάνει κανένα τυπογραφικό λαθάκι ή εγώ είμαι λίγο γκασμάς και εξακολουθώ να μην τα πιάνω; Το λέω μόνο και μόνο επειδή διέκρινα μία αντίφαση στα ποστ σου, συγκεκριμένα το παρακάτω:
Steve έγραψε:

η σκούπα που είχα είναι η P.206/307 1.6 16V 01-03 (12502Α) από την λίστα που βγάζει Smile


και

Steve έγραψε:

Στο 1.4 8v και 1.6 16v τα σωληνάκια υδραυλικού τιμονιού και a/c πάνε προς τα κάτω όπως βλέπεις στην κάτω αριστερή άκρη της φωτογραφίας σου, ενώ στο 1.4 16v τα σωληνάκια συνεχίζουν ευθεία, πράγμα για το οποίο καθιστά αδύνατο να βάλεις στο 1.4 16v σκούπα από 1.4 8v ή 1.6 16v


Υποψιάζομαι ότι ίσως κάτι μου διαφεύγει, αλλά στο πρώτο δεν γράφεις ότι είχες την σκούπα για 206 1.6 16ν στο 1.4 16ν; Στο δεύτερο όμως γράφεις ότι είναι αδύνατο να βάλεις σκούπα από 1.6 16ν στο 1.4 16ν;
Ivang - Τετ 02 Απρ 2008, 17:47:55
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Παιδιά με έχετε μπερδέψει Shocked . Εγώ πήρα ως δεδομένο ότι ο Steve είχε ένα 206 1.4 16ν σαν το δικό μου στο οποίο έβαλε την σκούπα για 206 1.6 16ν που υπάρχει και στο site του e-autoshop με κωδικό 12502Α και ταίριαξε μία χαρά. Τι δεν στέκει από αυτό που μόλις είπα;


Φίλε Γιώργο ξανακοίταξε την φωτό του Steeve και αυτή από το e-autoshop, βλέπεις κανένα κουρμπαριστό γωνιακό σωλήνα και αντικραδασμικό κολλάρο στην 12502Α ????
Χώρια που ο μ&*^%$ς από το e-autoshop την σκούπα αυτή την έχει συναρμολογήσει λάθος κι έχει ξεχάσει κι ένα κομμάτι !!!

Δες παρακάτω πως είναι κανονικά τοποθετημένη σε 1.6 16V ...


Steve - Πεμ 03 Απρ 2008, 10:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη,

Στο 1.4 16v τα σωληνάκια a/c και υδραυλικού τιμονιού έρχονται πιο πάνω σε ύψος από τα 1.4 8v και 1.6 16v. Αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος για την Simota να προβεί στην αλλαγή (θέμα συμβατότητας με όλα τα μοντέλα κατ' αρχήν), και μετά ο λόγος ανθεκτικότητας που πολύ σωστά ανέφερες.

ArxariosMe206 έγραψε:
Steve έγραψε:

η σκούπα που είχα είναι η P.206/307 1.6 16V 01-03 (12502Α) από την λίστα που βγάζει Smile


και

Steve έγραψε:

Στο 1.4 8v και 1.6 16v τα σωληνάκια υδραυλικού τιμονιού και a/c πάνε προς τα κάτω όπως βλέπεις στην κάτω αριστερή άκρη της φωτογραφίας σου, ενώ στο 1.4 16v τα σωληνάκια συνεχίζουν ευθεία, πράγμα για το οποίο καθιστά αδύνατο να βάλεις στο 1.4 16v σκούπα από 1.4 8v ή 1.6 16v


Υποψιάζομαι ότι ίσως κάτι μου διαφεύγει, αλλά στο πρώτο δεν γράφεις ότι είχες την σκούπα για 206 1.6 16ν στο 1.4 16ν; Στο δεύτερο όμως γράφεις ότι είναι αδύνατο να βάλεις σκούπα από 1.6 16ν στο 1.4 16ν;


Γιώργο, με την απάντηση που έδωσα στον Βαγγέλη στην αρχή του post μου πιστεύω ότι σε κάλυψα Smile
ArxariosMe206 - Πεμ 03 Απρ 2008, 12:16:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
ArxariosMe206 έγραψε:
Παιδιά με έχετε μπερδέψει Shocked . Εγώ πήρα ως δεδομένο ότι ο Steve είχε ένα 206 1.4 16ν σαν το δικό μου στο οποίο έβαλε την σκούπα για 206 1.6 16ν που υπάρχει και στο site του e-autoshop με κωδικό 12502Α και ταίριαξε μία χαρά. Τι δεν στέκει από αυτό που μόλις είπα;


Φίλε Γιώργο ξανακοίταξε την φωτό του Steeve και αυτή από το e-autoshop, βλέπεις κανένα κουρμπαριστό γωνιακό σωλήνα και αντικραδασμικό κολλάρο στην 12502Α ????
Χώρια που ο μ&*^%$ς από το e-autoshop την σκούπα αυτή την έχει συναρμολογήσει λάθος κι έχει ξεχάσει κι ένα κομμάτι !!!


Ευχαριστώ, πιστεύω ότι τώρα έχει ψιλοξεκαθαριστεί το θέμα ώστε να κάνω επιτέλους την παραγγελία και να μην πάρω λάθος σκούπα... Με ανησυχεί βέβαια λίγο το γεγονός ότι δεν συμφωνείτε μεταξύ σας
Ivang - Πεμ 03 Απρ 2008, 17:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο κοίταξε παραπάνω τη φωτό που έβαλα από 1.6 16V τοποθετημένη και θα καταλάβεις ... Wink
ArxariosMe206 - Παρ 04 Απρ 2008, 12:34:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Γιώργο κοίταξε παραπάνω τη φωτό που έβαλα από 1.6 16V τοποθετημένη και θα καταλάβεις ... Wink


Λοιπόν, κοιτώντας την φώτο σου βλέπω (ελπίζω σωστά τουλάχιστον) την σκούπα για 1.6 16ν (δηλαδή αριθμός 12502Α στο e-autoshop) τοποθετημένη στο 1.6 16ν (στο οποίο όμως τα σωληνάκια υδρ. τιμονιού και a/c πηγαίνουν ευθεία όπως είπες).

Και συνοψίζοντας, μου λες δηλαδή ότι εγώ θέλω την σκούπα για 1.4 8ν (αριθμός 12501Α στο e-autoshop), γιατί πολύ απλά ο σωλήνας της 1.6 16ν (12502Α) δεν θα φτάνει στην εισαγωγή του 1.4 16ν και δεν θα ταιριάζει. Αντιθέτως ο μακρύτερος σωλήνας της 1.4 8ν (12501Α) ταιριάζει ακριβώς. Έτσι;

Απ' ότι κατάλαβα η διαφορά στις σκούπες είναι οι σωλήνες τους, και αυτό κάνει όλη την δουλειά. Στο βρετανικό site της Simota, παρεμπιπτόντως υπάρχει μόνη η σκούπα για 1.6 16ν.
http://www.simota.co.uk/products/peugeot/
Steve - Παρ 04 Απρ 2008, 13:13:08
Θέμα δημοσίευσης:
ArxariosMe206 έγραψε:
Ivang έγραψε:
Γιώργο κοίταξε παραπάνω τη φωτό που έβαλα από 1.6 16V τοποθετημένη και θα καταλάβεις ... Wink


Λοιπόν, κοιτώντας την φώτο σου βλέπω (ελπίζω σωστά τουλάχιστον) την σκούπα για 1.6 16ν (δηλαδή αριθμός 12502Α στο e-autoshop) τοποθετημένη στο 1.6 16ν (στο οποίο όμως τα σωληνάκια υδρ. τιμονιού και a/c πηγαίνουν ευθεία όπως είπες).

Και συνοψίζοντας, μου λες δηλαδή ότι εγώ θέλω την σκούπα για 1.4 8ν (αριθμός 12501Α στο e-autoshop), γιατί πολύ απλά ο σωλήνας της 1.6 16ν (12502Α) δεν θα φτάνει στην εισαγωγή του 1.4 16ν και δεν θα ταιριάζει. Αντιθέτως ο μακρύτερος σωλήνας της 1.4 8ν (12501Α) ταιριάζει ακριβώς. Έτσι;

Απ' ότι κατάλαβα η διαφορά στις σκούπες είναι οι σωλήνες τους, και αυτό κάνει όλη την δουλειά. Στο βρετανικό site της Simota, παρεμπιπτόντως υπάρχει μόνη η σκούπα για 1.6 16ν.
http://www.simota.co.uk/products/peugeot/


Γιώργο... θα ανοίξω το στόμα μου πάλι και δεν θέλω....
ArxariosMe206 - Παρ 04 Απρ 2008, 14:20:07
Θέμα δημοσίευσης:
Απλά επαναλαμβάνω αυτό που λέει ο Βαγγέλης και δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο υπάρχει αυτή η διχογνωμία σε ένα θέμα που αρχικά μου έμοιαζε απλό...
Steve - Παρ 04 Απρ 2008, 15:34:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μερικά μαγαζιά έχουν και τις δύο εκδόσεις σκούπας λόγω του ότι η προηγούμενη τους έμεινε stock. Αν πάρεις την καινούρια, αυτήν που σου έδειξα στο site που πρότεινες, που κάνει και για 1.6 16v, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν σου έρθει μια σκούπα με ανάγλυφο το λογότυπο 206, τότε θα έχεις πρόβλημα.



Δεν μπορώ να τα πώ πιο απλά και πιο ήρεμα Smile
ArxariosMe206 - Παρ 04 Απρ 2008, 15:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως για τα δεδομένα σου αυτό είναι υπέρβαση! Razz

Ο ορισμός του "απλά και ήρεμα".

Και τώρα κατάλαβα και τι ακριβώς παίζει με τις διαφορετικές εκδοχές της σκούπας που αναφέρατε πιο πάνω.
ArxariosMe206 - Πεμ 12 Ιούν 2008, 19:12:46
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως κατάλαβα όταν έψαξα το θέμα της σκούπας Simota πριν καιρό και βρήκα και εγκατέστησα μία χάρη στην ευγενική βοήθεια του ivang, αλλά τώρα την πουλάω επειδή άλλαξα αυτοκίνητο, το θέμα είναι όντως σύνθετο και γι αυτό εξηγούνται οι διχογνωμίες στο παρόν θρεντ.

Η simota έχει προφανώς δύο εκδόσεις της σκούπας, μία για το 1.6 16ν και μία για το 1.4 8ν. Οι δύο εκδόσεις διαφέρουν στον σωλήνα τους εξαιτίας της χωροταξικής διαφοράς που έχουν οι μηχανές των δύο μοντέλων. Μέχρι εδώ όλα οκ. Αλλά τι γίνεται με τον κινητήρα 1.4 16ν (των 90 ίππων) που προστέθηκε αργότερα στην γκάμα του 206 και απ ότι κατάλαβα είναι πολύ δημοφιλής γιατί έχει προσφέρει μια εξαιρετική λύση στα 1400 κυβικά;

Γι αυτό απορούσα κι εγώ και τελικά τα πράγματα είναι σύνθετα, επειδή απ ότι φαίνεται η Peugeot έκανε κάποιες μικροαλλαγές στην έκδοση με τον 16βάλβιδο 1400άρη κινητήρα κάποια στιγμή μεταξύ 2005 και 2006, αλλαγές που μεταξύ άλλων επηρεάζουν και την διαρύθμιση της μηχανής. Ως αποτέλεσμα, στα αυτοκίνητα του 2006 ή νεότερα (αν και νομίζω ότι το 206 με τον 16βάλβιδο 1400άρη σταμάτησε να βγαίνει το 2006), όπως το δικό μου, η σκούπα Simota μπορεί να εφαρμόσει μια χαρά και στην συγκεκριμένη περίπτωση χρησιμοποιείται η σκούπα για το 16βάλβιδο 1600άρι.

Όμως σε 206 1400άρια και 16βάλβιδα του 2005 ή παλιότερα, η διαρύθμιση της μηχανής (συγκεκριμένα η θέση του ψυγείου και των σωλήνων του a/c και του υδραυλικού τιμονιού απ ότι κατάλαβα) δεν αφήνει χώρο στην σκούπα της simota να πιάσει στο σημείο που πιάνει κανονικά, και απ όσο ξέρω δεν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί η συγκεκριμένη δυσκολία. Οπότε όσοι έχουν το παλιότερο 16βάλβιδο 1400άρι να ξέρουν ότι απ ότι φαίνεται δεν τους κάνει η σκούπα της simota. Αντιθέτως, απ ότι με πληροφόρησε ο n0kpos, υπάρχει μια ειδική σκούπα για το συγκεκριμένο μοντέλο που πιάνει στον κενό χώρο πίσω από το αριστερό φανάρι, αλλά η τιμή της είναι γύρω στα €200, δηλαδή αρκετά ακριβότερη από την κανονική σκούπα της simota.

Ελπίζω να βοήθησα τους ενδιαφερόμενους
Steve - Πεμ 12 Ιούν 2008, 20:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν βοήθησες και θα με κάνεις να τραβάω τα @@ μου βραδυάτικα.

Επειδή βαριέμαι να σου δείχνω πάλι προηγούμενο post στο οποίο τα έχω πει, αν σμπρώξεις 1-2 cm προς τα κάτω τα σωληνάκια a/c και υδραυλικού τιμονιού (που είναι και η βασική αιτία που δεν χωρούσε η σκούπα) σε μοντέλα 2004 και 2005 όπως είπες και εσύ, τότε όλα μπαίνουν μια χαρά.

Η σκούπα η δική σου ταιριάζει σε όλα μα όλα τα 206 (ναι, ακόμα και στο 1100) διότι όλα μα όλα έχουν την ίδια μετώπη και το ίδιο ψυγείο (εκτός του 1100). Η μόνη διαφορά είναι στον αλουμινοσωλήνα που καταλήγει στην πεταλούδα εισαγωγής, η οποία διαφέρει σε θέση από μοτέρ σε μοτέρ.

Αυτά. Very happy
ArxariosMe206 - Πεμ 12 Ιούν 2008, 20:47:43
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν ξεκολλήσεις τα @@ σου από το τράβηγμα, φίλε μου, πες το αυτό στο παλικάρι με το 1.4 16ν του 2005 που προσπάθησε να την βάλει και συμπέρανε ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να μπει. Και το παλικάρι είχε κάθε συμφέρον να προσπαθήσει να την κάνει να ταιριάξει γιατί τότε θα έπαιρνε αυτός την σκούπα. Επίσης από άλλη πηγή άκουσα το ίδιο ακριβώς πράγμα, Steve, οπότε μην το παίρνεις προσωπικά που δεν υιοθετώ αυτομάτως την δική σου άποψη επί του θέματος. Smile

Προσωπικά δεν έχω άποψη στο θέμα γιατί στο δικό μου 206 1.4 16ν του 2006 ταίριαξε μια χαρά. Αυτό το υπογράφω και το δείχνουν και οι φωτογραφίες μου. Απλώς επαναλαμβάνω αυτά που μου είπαν όσοι έχουν ή έχουν δει 206 1.4 16ν με την παλιότερη διαρύθμιση, και όχι δικά μου συμπεράσματα. Δεν έχω λόγο να τους αμφισβητήσω.
Steve - Πεμ 12 Ιούν 2008, 20:53:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον δεν προσπάθησε αρκετά για την τοποθέτηση, ή δεν ήθελε πραγματικά την σκούπα Very happy

Τα μοτέρ δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά.
nOkpos - Παρ 13 Ιούν 2008, 06:45:03
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον εκτος απο τα σωληνάκια μπροστα το ψυγειο και οι βασεις εισαι σε διαφορετικη θεση! εμενα πισω το ψυγειο ειναι σχετικα μικρο ενω στο αλλο αυτοκινητο πισω ειχε μεγαλο ψυγειο...
Steve - Παρ 13 Ιούν 2008, 09:02:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ψυγείο 2λίτρου φοράμε και η μετώπη είναι η ίδια...
nOkpos - Παρ 13 Ιούν 2008, 16:19:10
Θέμα δημοσίευσης:
Οι βασεις του ψυγειου δεν ειναι ιδιες !! ειδα της διαφορες σου λεω! δεν ειμαι τρελος!
Steve - Παρ 13 Ιούν 2008, 17:00:04
Θέμα δημοσίευσης:
Δώσε μου λίγο τους 8 τελευταίους αριθμούς από τον αρ. πλαισίου σου
nOkpos - Παρ 24 Οκτ 2008, 09:06:38
Θέμα δημοσίευσης:
θα βαλω συντομα φοτο απο το μοτερ να δουμε της διαφορες !!
και επειδη τοση ωρα διαβαζα και εβλεπα φοτο του steve και οτι εχει πει..
ακομα και να μην ακουμπαει στα σωληνακια που λεμε εχω διαφορετικες βασεις στο ψυγειο μ απο οτι το δικο σου steve! θα ανεβασω μια προχειρη φοτο τωρα...!
κοιτα την βαση σου



δες και την δικια μου τωρα


Steve - Παρ 24 Οκτ 2008, 10:42:33
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Shocked Shocked Shocked

Τί ψυγείο είναι αυτό βρε μαλ**α? Silly

Έχεις μια φωτό της μηχανής ΧΩΡΙΣ την σκούπα για να δούμε τί διάολο γίνεται?

Επίσης, εκεί που έχεις το πράσινο το δεματικό, υπήρχε τρύπα ή την έκανες εσύ?

Κανονικά έπρεπε να είσαι κάπως έτσι:


nOkpos - Παρ 24 Οκτ 2008, 10:56:13
Θέμα δημοσίευσης:
την μαμα peugeot ρωτα Razz θα βαλω μετα της 2 φοτο
οσο για τα σωληνακια εμενα τον βησμα πρεπει να το εχει στην γωνια πιο πανω ..!
abaleo - Τετ 31 Δεκ 2008, 20:00:53
Θέμα δημοσίευσης:
η simota που έχω στο παλιό, το 14άρι 8v, θα μπαίνει στο 16v? έχει κανένας καμιά ιδέα?
Steve - Τετ 31 Δεκ 2008, 20:24:52
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε τις ανάλογες φωτό να σου πώ Laughing
winger - Τρι 28 Απρ 2009, 00:11:49
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα....μιας και μιλατε για προιντα της simota θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την φιλτροχοανη της....χωρις σκουπα παιζει διαφορα και που??αξιζει να την βαλω για τα αφαιρεσω και το παλιο συστημα που εχει το αμαξι μου και ειναι τελειως σπασμενομε αποτελεσμα να μην υπαρχει κανενα συσττημα εισαγωγης αυτη την στιγμη στο αμαξι μου??ειναι και ιδιαιτερα οικονομικες απο οτι ξερω
winger - Τετ 29 Απρ 2009, 00:25:20
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="winger"]Καλησπερα....μιας και μιλατε για προιντα της simota θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την φιλτροχοανη της....χωρις σκουπα παιζει διαφορα και που??αξιζει να την βαλω για τα αφαιρεσω και το παλιο συστημα που εχει το αμαξι μου και ειναι τελειως σπασμενομε αποτελεσμα να μην υπαρχει κανενα συσττημα εισαγωγης αυτη την στιγμη στο αμαξι μου??ειναι και ιδιαιτερα οικονομικες απο οτι ξερω[/quo

θα με βοηθουσε η γνωμη σασ
theodore106 - Τετ 29 Απρ 2009, 02:14:12
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν σε 1400 16β με τα 90 αλογα μπαινει σκουπα καθοτι οπτικα δεν νομιζω να μπαινει λογω του οτι εχει κατι σωληνακια απο το αιρ κοντισιον μαλλον!ξερει κανεισ να μπαινει ι αν υπαρχει??ευχαριστω
winger - Τετ 29 Απρ 2009, 13:39:50
Θέμα δημοσίευσης:
theodore106 έγραψε:
και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν σε 1400 16β με τα 90 αλογα μπαινει σκουπα καθοτι οπτικα δεν νομιζω να μπαινει λογω του οτι εχει κατι σωληνακια απο το αιρ κοντισιον μαλλον!ξερει κανεισ να μπαινει ι αν υπαρχει??ευχαριστω


εχεις βαλει τιποτα αλλο φιλε?εγω θελω να μαθω για την φιλτροχοανη χωρις την σκουπα....η φιλτροχοανη δεν πιανει τοσο χωρο....εχεις βαλει τιποτα στο πεζακι σου?ρςταω για ιδεες Evil
theodore106 - Τετ 29 Απρ 2009, 19:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
winger έγραψε:
theodore106 έγραψε:
και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν σε 1400 16β με τα 90 αλογα μπαινει σκουπα καθοτι οπτικα δεν νομιζω να μπαινει λογω του οτι εχει κατι σωληνακια απο το αιρ κοντισιον μαλλον!ξερει κανεισ να μπαινει ι αν υπαρχει??ευχαριστω


εχεις βαλει τιποτα αλλο φιλε?εγω θελω να μαθω για την φιλτροχοανη χωρις την σκουπα....η φιλτροχοανη δεν πιανει τοσο χωρο....εχεις βαλει τιποτα στο πεζακι σου?ρςταω για ιδεες Evil


sto diko mou(106)nai!!gia ton kollito mou rotao
winger - Τετ 29 Απρ 2009, 21:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
theodore106 έγραψε:
winger έγραψε:
theodore106 έγραψε:
και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν σε 1400 16β με τα 90 αλογα μπαινει σκουπα καθοτι οπτικα δεν νομιζω να μπαινει λογω του οτι εχει κατι σωληνακια απο το αιρ κοντισιον μαλλον!ξερει κανεισ να μπαινει ι αν υπαρχει??ευχαριστω


εχεις βαλει τιποτα αλλο φιλε?εγω θελω να μαθω για την φιλτροχοανη χωρις την σκουπα....η φιλτροχοανη δεν πιανει τοσο χωρο....εχεις βαλει τιποτα στο πεζακι σου?ρςταω για ιδεες Evil


sto diko mou(106)nai!!gia ton kollito mou rotao


εχεις βαλει μονο φιλτροχοανη??και για πες τι διαφορες εχει?κανει καλυτερο ηχο?ποσο σου κοστισε?
winger - Τετ 29 Απρ 2009, 23:14:32
Θέμα δημοσίευσης:
Τι θα γινει θα απαντησει κανεις η οχι?
Πάνος - Τετ 29 Απρ 2009, 23:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ερχεται ο Steve... Laughing Laughing
winger - Τετ 29 Απρ 2009, 23:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Ερχεται ο Steve... Laughing Laughing



??
theodore106 - Πεμ 30 Απρ 2009, 00:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
στο 106 τοπηρα και ειχε σκουπα απο τον προηγουμενο!!απο ηχο εχει ωραιο!!στο 206 του φιλου μου δεν εχουμε ωαλει κατι ακομα αλλα απο οτι καταλαωαινω δεν πρεπει να παιρνει σκουπα!!
TopGear - Πεμ 30 Απρ 2009, 03:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
theodore106 έγραψε:
στο 106 τοπηρα και ειχε σκουπα απο τον προηγουμενο!!απο ηχο εχει ωραιο!!στο 206 του φιλου μου δεν εχουμε ωαλει κατι ακομα αλλα απο οτι καταλαωαινω δεν πρεπει να παιρνει σκουπα!!


Τότε τι λέει αυτός εδώ;

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=48_305_306&products_id=655&osCsid=c18d7d391020a0c24cb647791c3827d8

Και 105 γιούρια μόνο; Question Question

//Οοοοοοπ, τώρα είδα ότι μάλλον εννοείς για το 16v το 1400. Στον κατάλογό του έχει το 1400, 8v και μετά πάει κατευθείαν στο 1600. 105 γιούρια για το 1,4 καλή τιμή, αξίζει τελικά ή τσου; Θα αποδώσει τίποτες ή να πάω να πάρω Κ & Ν ελεύθερο;
theodore106 - Πεμ 30 Απρ 2009, 12:01:55
Θέμα δημοσίευσης:
ναι για το 16βαλβιδο εννοω που εχει παραλληλα με τισ σωληνωσεισ του παπα κατι σιδερενια σωλινακια για το ερ κοντισιον μαλλον!!οποτε δεν φαινεται να μπαινει σκουπα!!
Steve - Πεμ 30 Απρ 2009, 14:56:22
Θέμα δημοσίευσης:
Να απαντήσω όπως πρέπει ή θα του τα σβήσει κάποιος και θα του κάνει παρατήρηση να ψάχνει καλύτερα?
winger - Πεμ 30 Απρ 2009, 14:57:59
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Να απαντήσω όπως πρέπει ή θα του τα σβήσει κάποιος και θα του κάνει παρατήρηση να ψάχνει καλύτερα?



Για ποιον παει αυτο?
Steve - Πεμ 30 Απρ 2009, 15:32:53
Θέμα δημοσίευσης:
winger έγραψε:
Για ποιον παει αυτο?
Για όποιον δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κουμπί Αναζήτηση στο πάνω μέρος της σελίδας για να ψάξει και να δεί ότι το συγκεκριμένο θέμα έχω βαρεθεί να το απαντάω στον κάθε ένα που μπαίνει και τα θέλει έτοιμα.
winger - Πεμ 30 Απρ 2009, 15:36:27
Θέμα δημοσίευσης:
τυχαιος εισαι εσυ steve...αν δεν γουσταρεις μην απαντας....τα φορουμ γι αυτο το λογο ειναι για να μαθαινουν αυτοι που δεν ξερουν....αν την εχεις δει καποιος εσυ μην απαντας...και προσεχε πως μιλας δεν μας ξερεις απο χθες
Steve - Πεμ 30 Απρ 2009, 17:30:26
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν σε αποκάλεσα τυχαίο, αλλά αν έχεις την μύγα, μυγιάζεσαι.

Για το καλό σου λοιπόν, μάζεψε τους χαρακτηρισμούς σου πίσω και βάλ' τους όπου έχεις χώρο.

Δεν είμαι 6 χρόνια εδώ μέσα για να έρθεις εσύ να μου πεις πώς λειτουργεί το forum.

Εσύ που είσαι χθεσινός, θα σου πώ λοιπόν ότι όσοι δεν ξέρουν, μαθαίνουν πρώτα ψάχνοντας, και μετά ρωτώντας.

Και μάντεψε που ψάχνουν: σε αυτά που εγώ και πόσοι άλλοι εδώ μέσα τα γράψαμε αφιλοκερδώς για να πάρετε δωρεάν την γνώση αυτή.

Οπότε λοιπόν αν θέλεις να συνεχίσεις να είσαι εδώ μέσα, και να παίρνεις και απαντήσεις, διόρθωσε την συμπεριφορά σου.
theodore106 - Πεμ 30 Απρ 2009, 19:25:10
Θέμα δημοσίευσης:
συγνωμη αν σε ενοχλησαμε!!!οπιος ξερει και μπορει να δωσει μια γρηγορη απαντηση τον ευχαριστω!!
TopGear - Πεμ 30 Απρ 2009, 22:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
<Ειρηνευτικό> Laughing Laughing

Εντάξει ρε παιδιά, ηρεμία.

Κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου καινούριο κι ας είμαι 1 χρόνο εδώ.

Έχω να παρατηρήσω 2 πράγματα όμως.

Από τη μία οφείλουμε να ψάχνουμε με το search, από την άλλη καταλαβαίνω και κάποιον καινούριο που μπορεί να βλέπει κατεβατά απαντήσεις και συνεχόμενα posts (εκ των οποίων αρκετά είναι για πλάκα-διάλογοι μεταξύ των μελών και κουράζουν) και να χάνεται με τόσες απόψεις. Άλλωστε, από αρχικά posts του 2002-2003 ως σήμερα, έχουν κυκλοφορήσει αρκετά προϊόντα και ενδεχομένως κάποιος να ψάχνει κυρίως αυτά.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση πιστεύω, απλά λίγη καλή θέληση και από τις δύο πλευρές.

Φιλικά.
winger - Παρ 01 Μάϊ 2009, 17:08:27
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="TopGear"]<Ειρηνευτικό> Laughing Laughing

Εντάξει ρε παιδιά, ηρεμία.

Κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου καινούριο κι ας είμαι 1 χρόνο εδώ.

Έχω να παρατηρήσω 2 πράγματα όμως.

Από τη μία οφείλουμε να ψάχνουμε με το search, από την άλλη καταλαβαίνω και κάποιον καινούριο που μπορεί να βλέπει κατεβατά απαντήσεις και συνεχόμενα posts (εκ των οποίων αρκετά είναι για πλάκα-διάλογοι μεταξύ των μελών και κουράζουν) και να χάνεται με τόσες απόψεις. Άλλωστε, από αρχικά posts του 2002-2003 ως σήμερα, έχουν κυκλοφορήσει αρκετά προϊόντα και ενδεχομένως κάποιος να ψάχνει κυρίως αυτά.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση πιστεύω, απλά λίγη καλή θέληση και από τις δύο πλευρές.

Φιλικά.


Very happy
Manos206 - Τρι 24 Απρ 2012, 00:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως μπορει να μου πει καποιος ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος στηριξης της σκουπας simota ωστε να μην σπασει με τους κραδασμους;; η συσκευασια μεσα εχει 2 λαμακια τα οποια μπαινουν αριστερα και δεξια της σκουπας αλλα δεν εχω δει κανεναν να τα βαζει. Η σκουπα ειναι αυτη

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=48_305_306&products_id=657

εχει μεσα και το αντικραδασμικο κολλαρο που μπαινει στη μεση της σωληνωσης. Απλα δεν ξερω, να στηριξω γερα τη σκουπα και να αφησω να περνει ολους τους κραδασμους το λαστιχο ή να τη στερεωσω πχ με ηλεκτρολογικα κλιψακια στο πλαστικο πανω απο το ψυγειο;
grigoris206 - Σαβ 28 Απρ 2012, 12:12:33
Θέμα δημοσίευσης: σκουπα για 206
ειμαι κατοχος ενος 206 του 2004 μοντελο xs το οποιο απεκτησα τον ιανουαριο με κλιματισμο με τα 90 αλογα.εχω ψαξει κ εχω ρωτησει για το θεμα τισ εισαγωγης ποια ειναι πιο καταλληλη για το συγκεκριμενο μοντελο.μετα απο αρκετη αναγνωση στα ποστ ολων κατεληξα οτι θελω να βαλω σκουπα.ψαχτηκα κ ρωτησα για το ποια ειναι η πιο καταλληλη κ το μεγαλυτερο ποσοστο βγαινει οτι ειναι καταλληλοτερη η σκουπα για το 1.4 8ν.με ενδιαφερει η σκουπα τις σιμοτα.θα ηθελα πολυ κ την γνωμη των φιλων απο εδω μιας κ τα περισοτερα ποστ (οχι ολα)αναφερονται σε 1.6 16ν.ειμαστε κ εμεις εδω οι 1400 αριδες Whistling ευχαριστω πολυ
Dj_Zac - Τετ 06 Ιούν 2012, 17:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν μιας κι εγώ έχω όρεξη να απαντήσω έχουμε και λέμε....

Στο 1.4 μπαίνει σκούπα κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα όμως θέλει μεγαλύτερη χοάνη διότη αυτή που βάζουν μέσα και πουλάνε τη σκούπα πακέτο είναι μικρό με αποτέλεσμα να ξεμένει από παροχή ψιλά....
Επίσης μπαίνει και βαρελάκι και σκέτη φιλτροχοάνη αλλά για τη λύση της φιλτροχοάνης δεν θα το συνιστούσα μιας και θα τραβάει μόνο καυτό αέρα από το χώρο του μηχανοστασίου πράγμα που δεν το θέλουμε το όλο εγχείρημα γίνεται για να παίρνουμε περισσότερο και κρύο αέρα.... Το βαρελάκι είναι μια βολική λύση κι εύκολη απο πλευρας τοποθέτησης και δρομολόγησης του κρύου αέρα με πολύ καλά αποτελέσματα..... τώρα απο εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις....
Pughell - Πεμ 07 Ιούν 2012, 20:46:26
Θέμα δημοσίευσης:
Dj_Zac έγραψε:

Στο 1.4 μπαίνει σκούπα κανονικότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα όμως θέλει μεγαλύτερη χοάνη διότη αυτή που βάζουν μέσα και πουλάνε τη σκούπα πακέτο είναι μικρό με αποτέλεσμα να ξεμένει από παροχή ψιλά....

Θα μπορουσε αλλα δυστυχως δεν παιζει τετοιο σεναριο σε 1400αρι μοτερ...
Ηδη με την σκουπα πνιγεται και πολυ μαλιστα.
Dj_Zac - Σαβ 09 Ιούν 2012, 14:42:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου μιας κι εχω το 1400 16V με τα 90 αλογα. Έχω δοκιμάσει και σκούπα και βαρελάκι, η αλήθεια είναι οτι χωρίς πρόγραμμα οτι και να βάλεις χαμηλά το αμάξι γίνεται πριόνι ενώ στα 150 χιλ/ωρα το αμάξι στεγνώνει κι έχεις και λίγα άκαυστα χαμηλά, μετα το πρόγραμμα (μόνο μείγματα όμως κι αναγκαστηκά ανέβηκε ο κόφτης 100-200 στροφές) το αμάξι μεταμορφώθηκε έγινε πολύ ποιό νευρικό "ξύπνησε" στη κυριολεξία κι απέκτησε μια γραμμικότητα που δύσκολα πιστέυεις οτι είναι απο 14αρι μοτερ. Βέβαια εγώ έχω κάνει κι άλλα όπως κατέβασμα στο καπάκι μιας και η φλάτζα κεφαλής έβγαλε το γνωστό πρόβλημα σ'αυτά τα μοτερ κι επι τη ευκαιρία κατεβάσαμε και καπάκι μαζι με μια μικρή ροικη και εξάτμιση απο μπροστά μέχρι πίσω... Σε Maha δυναμόμετρο το αμάξι έδειξε 112 άλογα ....που νομίζω είναι πάρα πολύ καλά για το συγκεκριμένο μοτερι.... Very happy Very happy Evil Twisted evil
petran_x13 - Τρι 24 Ιούλ 2012, 19:45:49
Θέμα δημοσίευσης:
Εχθες εφάρμοσα την ιδέα που πηρά από το saxo sport club και είδα τεραστία διάφορα και έχω ακόμα το μαμά φίλτρο στο φιλτροκουτι. (όπου να ναι θα μπει ένα kn) Η απόκριση στο γκάζι βελτιώθηκε αισθητά, επίσης έχει μεγάλη διαφορά στα ρεπριζ το αυτοκίνητο. Και το καλύτερο είναι ότι πλέον στην αλλαγή ταχύτητας δεν υπάρχει αυτό το (dead zone) που υπήρχε με την σκούπα για μερικά δευτερόλεπτα. Να μην ξεχάσω και κάτι βασικό ότι μειώθηκε αισθητά ο θόρυβος ιδικά στης χαμηλές ψιλά ακούγετε ότι έχει σκούπα το αυτοκίνητο.

http://imageshack.us/f/834/sonycybershot590.jpg/

Έγραψα τα παραπάνω εδώ και ανέβασα Φώτο γιατί νομίζω ότι άνετα μπορεί να γίνει το ίδιο στα 1.4 8ν 206
Dj_Zac - Τρι 24 Ιούλ 2012, 19:50:44
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν γίνεται στα 206 αυτό λόγο άλλης αρχιτεκτονικής του μηχανοστασιου και λόγο ελειψης χώρου ...
petran_x13 - Τρι 24 Ιούλ 2012, 19:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
Dj_Zac έγραψε:
Δεν γίνεται στα 206 αυτό λόγο άλλης αρχιτεκτονικής του μηχανοστασιου και λόγο ελειψης χώρου ...


Δεν έχω δει ποτέ engine bay 1.4 8ν 206 από κοντά, παντός επειδή έχει εφαρμοστεί σε 106/saxo/306 1.4 υπέθεσα ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε 206.
Psilos206cc - Τετ 14 Αύγ 2013, 03:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλημέρα,
Έχω το 206cc 1.6 και αγόρασα σήμερα τη σκούπα της Simota, έχω δει όμως που σε μερικά ποστ λέγεται οτι το φιλτρο (μαμα) της Simota το αλλάζουν γιατί είναι μικρό και στεγνώνει το αμάξι στις ψηλές. Για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα τι να κάνω; Να το αλλάξω με κάποιο K&N ;

Ευχαριστώ.
The Ace - Παρ 03 Ιαν 2014, 13:37:19
Θέμα δημοσίευσης:
Η δική μου σκούπα Simota είναι προς πώληση, αν ενδιαφέρεται κάποιος φίλος με 206 1.4 16V

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=525994#525994
gpol86 - Τρι 06 Ιούν 2017, 10:48:50
Θέμα δημοσίευσης:
Είχα για χρόνια την κλασσική no-name σκούπα που γράφει 206 πάνω και πρόσφατα την άλλαξα γιατί είχαν σπάσει από πολύ νωρίς τα "αυτάκια" (βάσεις) της παλιάς και μου είχε σπάσει τα νεύρα όπως κροτάλιζε στο ρελαντί.

Η Simota που πήρα, αν και στα διπλά λεφτά, μου φαίνεται πολύ καλύτερης ποιότητας και σαν υλικό και σαν σχεδίαση σε σύγκριση με την προηγούμενη (ακόμα και στις λεπτομέρειες, όπως το γεγονός ότι μπροστά "κοιτάει" ελαφρώς αριστερά, ώστε να παίρνει αέρα όσο γίνεται μακριά από το μοτέρ). Προσωπικά τα έβαλα και τα δύο λαμάκια και είναι μπετόν αρμέ. Όλους τους κραδασμούς τους απορροφάει το αντικραδασμικό κολάρο, το οποίο τοποθέτησα στη μέση του σωλήνα (αφού τον έκοψα με τροχό, γιατί στο 8v είναι ενιαίος).


Μουστακαλής - Δευ 25 Δεκ 2017, 15:10:56
Θέμα δημοσίευσης: Εισαγωγή αέρα
Έχω το Peugeot 206 1.4 8V 2000 μοντέλο. Έχω αλλάξει εξάτμιση από καταλύτη και πίσω. Έχω βάλει ανοξείδωτο καζανάκι μετά από καταλύτη και έχω δει διαφορά. Έχει καλύτερα μπαμ .Έχω βάλει σκούπα και το έχω προγραμματίσει στον Microchip Tuning. Υπάρχει καλύτερη εισαγωγή αέρα.;;Μπορώ να το βελτιώσω κι άλλο και αν ναι με ποιο τρόπο ;Το αμάξι πριν βάλω το μεσαίο καζανάκι μετρήθηκαν με 95αρα βενζίνη 92 άλογα από 75 .
Steve - Τρι 26 Δεκ 2017, 20:34:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: Εισαγωγή αέρα
Μουστακαλής έγραψε:
Το αμάξι πριν βάλω το μεσαίο καζανάκι μετρήθηκαν με 95αρα βενζίνη 92 άλογα από 75 .
17 χρόνια μετά την κυκλοφορία του αυτοκινήτου σου, έχουμε δει αρκετά σε βελτιώσεις. Αλλά +17 άλογα σε αυτό το μοτέρ από εξάτμιση και πρόγραμμα, δεν έχουμε ξαναδεί!

Μήπως είναι επετειακό;
petran_x13 - Τρι 26 Δεκ 2017, 23:30:21
Θέμα δημοσίευσης:
σε 8v 1.4 75αρι 3φυσσο έχουμε δει με βαρελι bmc-χταποδι ss- αφαίρεση καταλύτη και 45αρα εξωτερική διάμετρο σωλήνα με μεσαιο και τελικό. 94 άλογα με πρόγραμμα βεβαία. τα 92 μου φαίνονται λίγο απίθανα με τόσο λίγα πράγματα. αυτά τα μοτέρ ζητάνε χταπόδι 4-2-1 καταρχάς για να πάρουν κάτι αξιόλογο από άλογα η έστω το μαντέμι με το αρχικό τις εξατμίσεις από το 1.3 rallye που έχει χώρισμα στην μέση και προσομοιώνει το 4-2-1.

όλα αυτά βεβαία δεν ισχύουν αν είναι όντως επετειακό Laughing
Steve - Τετ 27 Δεκ 2017, 01:13:23
Θέμα δημοσίευσης:
petran_x13 έγραψε:
σε 8v 1.4 75αρι 3φυσσο έχουμε δει με βαρελι bmc-χταποδι ss- αφαίρεση καταλύτη και 45αρα εξωτερική διάμετρο σωλήνα με μεσαιο και τελικό. 94 άλογα με πρόγραμμα βεβαία.
Και αυτό μάλλον κανα επετειακό θα είναι... Rolling eyes
Μουστακαλής - Τετ 27 Δεκ 2017, 10:11:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά τόσο έχει μετρηθεί.Πως μπορώ να του δώσω κι άλλη βελτίωση; Very happy
Steve - Τετ 27 Δεκ 2017, 10:20:16
Θέμα δημοσίευσης:
Μουστακαλής έγραψε:
Παιδιά τόσο έχει μετρηθεί.Πως μπορώ να του δώσω κι άλλη βελτίωση; Very happy
Δε θέλω να σου χαλάσω το κέφι μέρες που είναι, αλλά το νούμερο απέχει πολύ από την πραγματικότητα! Smile

Σε ευχαριστώ και για το mail



Stock λοιπόν εσένα έβγαζε 84 άλογα αντί για 75 σύμφωνα με το χαρτί;
Μουστακαλής - Τετ 27 Δεκ 2017, 10:23:12
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει βγει το συγκεκριμένο 84 άλογα;
Μουστακαλής - Τετ 27 Δεκ 2017, 10:28:11
Θέμα δημοσίευσης:
Έβγαινε το συγκεκριμενο εργοστασιακό 84 ;
Δεν είναι το xs
Μου κάνει εντύπωση.
Μουστακαλής - Τετ 27 Δεκ 2017, 10:37:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτα μετρήθηκε με σκούπα και εξάτμιση.Το stock αναφέρεται σε αυτά.
Δεν είχε μετρηθεί πριν τα βελτιωτικά.
Και με τον προγραμματισμό το έφτασε 92.
petran_x13 - Τετ 27 Δεκ 2017, 13:34:58
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
petran_x13 έγραψε:
σε 8v 1.4 75αρι 3φυσσο έχουμε δει με βαρελι bmc-χταποδι ss- αφαίρεση καταλύτη και 45αρα εξωτερική διάμετρο σωλήνα με μεσαιο και τελικό. 94 άλογα με πρόγραμμα βεβαία.
Και αυτό μάλλον κανα επετειακό θα είναι... Rolling eyes


Δεν θα το έλεγα και οι αγγλαρες εκεί παίζουν με τα ίδια πράγματα και με κάποιο έκκεντρο η τις cat η τις kent δεν θυμάμαι καλά φτάνουν και παίρνανε τα 100. Μετά πάνε σε υβρίδια με πολλαπλή εισαγωγής από 1.3 κτλ.
Steve - Πεμ 28 Δεκ 2017, 01:59:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μουστακαλής έγραψε:
Πρώτα μετρήθηκε με σκούπα και εξάτμιση.Το stock αναφέρεται σε αυτά.
Δεν είχε μετρηθεί πριν τα βελτιωτικά.
Και με τον προγραμματισμό το έφτασε 92.
Άρα από τα 75 πήγαμε στα 84 (+9 άλογα με σκούπα και εξάτμιση) και μετά πήγε στα 92 (+8 άλογα με το πρόγραμμα).

Χωρίς παρεξήγηση, πόσο χρονών είσαι;
TopGear - Πεμ 28 Δεκ 2017, 18:55:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά, αφού μοιράζετε άλογα τόσο εύκολα, δώστε μου και μένα καμιά 10αριά.

Έχω το setup, απλά θα τα περάσουμε και οκ.

Βρέχει ίππους και δε με ειδοποιήσατε;
Μουστακαλής - Παρ 16 Μάρ 2018, 07:13:06
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Μουστακαλής έγραψε:
Πρώτα μετρήθηκε με σκούπα και εξάτμιση.Το stock αναφέρεται σε αυτά.
Δεν είχε μετρηθεί πριν τα βελτιωτικά.
Και με τον προγραμματισμό το έφτασε 92.
Άρα από τα 75 πήγαμε στα 84 (+9 άλογα με σκούπα και εξάτμιση) και μετά πήγε στα 92 (+8 άλογα με το πρόγραμμα).

Χωρίς παρεξήγηση, πόσο χρονών είσαι;




21 χρονων είμαι γιατί;
Giannis307 - Παρ 16 Μάρ 2018, 09:14:31
Θέμα δημοσίευσης:
και το δυνο που μετρηθηκε ειναι αυστηρο και αυτος που το εχει ειδηκα σε γαλλικα δεν χαριζει αλογα....τωρα το αν αξιζει ο κοπος να ασχοληθεις με το 14αρι και ειδηκα με τις ελειψεις που εχει και σαν καροτσα (πισω αξονας φρενα ραβδοι κλπ ) ειναι καθαρα υποκειμενικο....το μονο σιγουρο οτι γρηγορο σαν το εφαμιλο 1.6 16β δεν θα γινει οχι τουλαχιστον με λογικο Budget...!!
Pughell - Σαβ 17 Μάρ 2018, 19:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
92 με περιφερειακα,απο τα 75...
Στο δυναμομετρο,μπορει να εδειξε και 110,αλλά απο τα μαμα 75 αντε να παει 5 πανω,εστω 7/8 πανω αλλά 17,ουτε με σφαιρες...

Και δεν λεω οτι οντως το δυναμομετρο δεν εδειξε 92 αλλά αν εξαρχης το εδειχνε εντελως μαμα στα 85,τοτε απολυτα λογικο μετα την βελτιωση να δειξει 92.

Με λιγα λογια,καλα λεει ο Σταυρος,δεν ειναι ετσι ευκολα τα αλογα,ιδιαιτερα απο το 75αρι μοτερ. Confused
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr