PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Service 40.000 χλμ.

StAkIS - Πεμ 03 Οκτ 2002, 12:30:39
Θέμα δημοσίευσης: Service 40.000 χλμ.
Λοιπον, αρχικά να αναφέρω ότι έμαθα για έναν "καλό" μηχανικό, μάλλον!

Πήρα τηλέφωνο τον μηχανικό μου (τον μόνο που εμπιστευόμουν και άξιζε!), ο οποίος έχει φύγει από την Peugeot και έχει πάει στην Citroen(ακούτε Miltella, Slash, Alexandre & Svstouk...), και τον ρώτησα αν με κάποιο τρόπο μπορώ να πάω το αμάξι σε αυτόν, εξηγώντας του βέβαια ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλον και όπως ήταν αναμενόμενο μου είπε ότι δεν γίνεται! Μου σύστησε όμως, κάποιον στην Δάφνη, όπου θα με προσέξει όπως έκανε και αυτός! Πήρα τηλέφωνο τον τύπο στην Δάφνη, μιλήσαμε και κλείσαμε για αύριο ραντεβού για το service των 40.000χλμ. Τιμή 90 ευρώ! Μιλήσαμε γενικά, φαινόταν "σωστός" εκ πρώτης άποψης και έμαθα ότι αναλαμβάνει μόνο Peugeot! Ειδικεύεται στα ηλεκτρονικά και φτιάχνει αμάξια για αγώνες! Μου είπε μια γνωστή φίρμα, του καταστήματος του! Τέλος πάντων!

Ελπίζω να βρει την λύση που αναφέρω και σε προηγούμενο topic! Αν όλα πάνε καλά και μέινω ευχαριστημένος, θα σας ενημερώσω!

Τι λέτε; Να πάω σε αυτόν ή να προτιμήσω μια αντιπροσωπεία για το service;

Ενημερωτικά έμαθα τιμές για service 40.000χλμ για 206 1,4 XR και σας τις αναφέρω ενημερωτικά:

Έψιλον = 200 ευρώ
Dakkar = 278 ευρώ Exclamation Exclamation
Lion Hellas = 160 ευρώ

(Miltella, Slash, Alexandre & Svstouk, πιθανολογείται ένα από τα "πρόβλήματά" μου, να είναι κάποια ρύθμιση ίσως στις βαλβίδες, όπου και ρώτησα στη Lion και ανέφεραν ότι στο service των 40.000 μπορεί να χρειάζεται να γίνει!)

Επίσης θα ήθελα plz να μου αναφέρει κάποιος, με σιγουριά, τι δουλειές γίνονται στο service των 40.000χλμ και τι αλλάγες, για να ξέρω να μην πιαστώ "κορόϊδο"! Πρέπει να ξέρω σήμερα, γιατί αύριο έχω ραντεβού με τον τύπο στην Δάφνη! Confused
teoman - Πεμ 03 Οκτ 2002, 12:52:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΠΕΙΓΟΝ!!! την γνώμη σας...! Σας ενδιαφέρει!
StAkIS έγραψε:
Dakkar = 278 ευρώ Exclamation Exclamation


Question Question Question
Μόλις πέρασα ένα έμφραγμα σε συνδυασμό με εγκεφαλικό Exclamation
Αυτά τα λένε με τρόπο,όχι έτσι απότομα!

Και αφού ξεπέρασα την πρώτη κρυάδα,σκέφτομαι: δεν υπάρχει κάποιο πλαφόν που κυμαίνονται τα service?Οκ,κάποιες αντιπροσωπείες κάνουν μια έκπτωση (συνήθως 20% στα ανταλλακτικά) στους πελάτες τους,αλλά τέτοια διαφορά?Και έχω σκοπό να κάνω το service σ΄ αυτούς,μην την πάθω και μου λέτε μετά "δεν ήξερες-δεν ρώταγες" Wink
theflame - Πεμ 03 Οκτ 2002, 13:52:04
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα...
Αν σου τον συνέστησε άνθρωπος εμπιστοσύνης να πας και να δεις, διαφορετικά δεν θα μάθεις, και μαζί σου ούτε και εμείς Wink , αν υπάρχει κάπου ένα διαμάντι...
Για τις τιμές τώρα τι να πω. Η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Μήπως και στα εξουσιοδοτημένα υπολογίζουν και ανταλλακτικά, και το καθένα διαφορετικά. Μόνο έτσι μπορούν να δικαιολογηθούν τέτοιες διαφορές... Rolling eyes
Svstouk - Πεμ 03 Οκτ 2002, 14:48:45
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτον, τα λεφτά είναι πολλά, εκτός της Lion! Αν είναι δυνατόν! Πάντως ασφαλές συμπέρασμα δενμπορεί να βγει για τις τιμές, γιατί απλά δεν ξέρουμε τι θα αλλάξει ο κάθε ένας μέσα στην τιμή που σου είπαν. Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται μπουζί, φίλτρα, τακάκια; Αν ναι, σε ποια αντιπροσωπεία; Question

Στη δική μου αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι το σέρβις των 40.000 χλμ κοστίζει περίπου 200 ευρώ, χωρίς τα τακάκια. Neutral

Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις με αυτόν που σου συνέστησαν. Μπορώ όμως να σου πω τι θα έκανα εγώ : ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ και θα είχα τα μάτια μου ανοιχτά να τον ψαρέψω (σου θυμίζει κάτι Miltella; ) να δω τι πραγματικά ξέρει και τι όχι και αν πάει να με κοροϊδέψει. Έχε πάντως κατά νου ότι και τα 90 ευρώ που σου ζήτησε ο άλλος δεν ξέρουμε τι αντιπροσωπεύουν και σε ανταλλακτικά και σε εργασία. Ψάξτο λίγο. Wink

Στα 40.000 χλμ σου αλλάζουν όλα τα φίλτρα και τα μπουζί, όπως μου είπαν στην αντιπροσωπεία μου, άλλο βέβαια αν το βιβλίο συντήρησής μου λέει αλλαγή μπουζί κάθε 60.000 χλμ !!! Για περισσότερες λεπτομέρειες, άνοιξε το βιβλιαράκι συντήρησης του αυτοκινήτου σου, όπου και αναγράφονται αναλύτικά οι εργασίες που γίνονται σε κάθε σέρβις.

Ελπίζω να βοήθησα! Wink
StAkIS - Πεμ 03 Οκτ 2002, 14:54:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μου τον συνέστησε ο πρώην αρχιμηχανικός της Peugeot που το πήγαινα και που από όσους ήξερα, ήταν ο μόνος εμπιστοσύνης! Θέλω να πιστεύω ότι θα αξίζει!

Όσο αφορά τις τιμές και την εξυπηρέτηση, ένα θα πω! Ήμουν πελάτης της DAKKAR (από όπου και αγόρασα το αυτοκίνητο), STΑY AWAY! Απατεώνες στην κυριολεξία! Κακή εξυπηρέτηση, κάκιστο service, ακρίβεια, και το μόνο που έβλεπες ήταν ωραία κουστούμια, μαρκετινγκίστικη ευγένια και καθαρά αμάξια στην παραλαβή! Ποτέ ξανά! Μου είχαν σακατέψει το αμάξι και μετά τη λήξη της εγγύησης πλήρωνα τις ζημιές αλλού! Mad

Άλλη ενδεικτική τιμή:

Προβολάκια ομίχλης στην DAKKAR 110.000 δρχ, στην ΕΨΙΛΟΝ 80.000 δρχ. με εργατικά!!! Κρίνετε μόνοι σας! Exclamation Exclamation


Teoman, ξανασκέψου το!!! Υπάρχει πλαφόν, αλλά ποιος το ελέγχει,ε; Ουδείς! Εμείς όμως την πληρώνουμε! Για "πελάτες τους" πάλι μάλλον τους κοπανάνε! Γλυφάδα βλέπεις! Εγώ το αμάξι το πήγαινα στου δ....λου την μάνα, αλλά έβλεπες δουλειά, όσο υπήρχε ο μηχανικός μου εκεί, αλλά και απείρως καλύτερες τιμές! Κάποτε ήμουν έτοιμος να τους κάνω μύνηση, αλλά... το άφησα και απλά την έκανα!! Evil

Πάντως, αύριο θα κριθούν πολλά!!!
teoman - Πεμ 03 Οκτ 2002, 15:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
StAkIS έγραψε:
Μου τον συνέστησε ο πρώην αρχιμηχανικός της Peugeot που το πήγαινα και που από όσους ήξερα, ήταν ο μόνος εμπιστοσύνης! Θέλω να πιστεύω ότι θα αξίζει!

Όσο αφορά τις τιμές και την εξυπηρέτηση, ένα θα πω! Ήμουν πελάτης της DAKKAR (από όπου και αγόρασα το αυτοκίνητο), STΑY AWAY! Απατεώνες στην κυριολεξία! Κακή εξυπηρέτηση, κάκιστο service, ακρίβεια, και το μόνο που έβλεπες ήταν ωραία κουστούμια, μαρκετινγκίστικη ευγένια και καθαρά αμάξια στην παραλαβή! Ποτέ ξανά! Μου είχαν σακατέψει το αμάξι και μετά τη λήξη της εγγύησης πλήρωνα τις ζημιές αλλού! Mad

Άλλη ενδεικτική τιμή:

Προβολάκια ομίχλης στην DAKKAR 110.000 δρχ, στην ΕΨΙΛΟΝ 80.000 δρχ. με εργατικά!!! Κρίνετε μόνοι σας! Exclamation Exclamation


Teoman, ξανασκέψου το!!! Υπάρχει πλαφόν, αλλά ποιος το ελέγχει,ε; Ουδείς! Εμείς όμως την πληρώνουμε! Για "πελάτες τους" πάλι μάλλον τους κοπανάνε! Γλυφάδα βλέπεις! Εγώ το αμάξι το πήγαινα στου δ....λου την μάνα, αλλά έβλεπες δουλειά, όσο υπήρχε ο μηχανικός μου εκεί, αλλά και απείρως καλύτερες τιμές! Κάποτε ήμουν έτοιμος να τους κάνω μύνηση, αλλά... το άφησα και απλά την έκανα!! Evil

Πάντως, αύριο θα κριθούν πολλά!!!



Και μου είχαν φανεί οκ.Τα έχω ξανακούσει αυτά που λες.Δεν έχω πάρει από εκεί το αμάξι αλλά όποτε χρειάστηκε,δεν είχα πρόβλημα.
Anyway,stakis είμαστε και γείτονες,αν ξέρεις κάτι εκεί κοντά ενημέρωσε... Wink
Slash - Πεμ 03 Οκτ 2002, 17:09:48
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλαράκι καταρχήν δεν θα πήγαινες για το πρόβλημα με το δυναμό σου; Anyway, η διαφορά είναι μεγαλούτσικη (70 λιγότερο από την Lion, πολύ παραπάνω οι υπόλοιποι). Μήπως σου είπε μόνο για εργασία; Γιατί φαντάζομαι οτι σε τέτοιο service αλλάζουν μπουζί, λάδια,φίλτρα λαδιού και βενζίνης, του αέρα (εκτός αν έχεις βάλει aftermarket), μπουζί, τακάκια ίσως, φλάντζες, ρύθμισμα των βαλβίδων, και σίγουρα πόσα ακόμη που ξεχνάω. Και οτι ακόμη και της Lion μου φαίνεται φθηνό. Τέλως πάντων. Αφού σου τον συνέστησε ο άλλος ο μάστορας που είχες, τότε οκ. Πάντως κι εγώ είμαι της γνώμης, προτού κάνεις οτιδήποτε να μιλούσες λίγο μαζί του να δεις τι δουλειές κάνει, και γενικά τι απόψεις έχει, γιατί μιλάμε για λίγο πιο εξειδικευμένη εργασία.
Πάντως κι εγώ είμαι της γνώμης να πας, απλά να είσαι προσεκτικός σε όσα λέει για να κρίνεις τι παίζεται, και επίσης τι εργασία κάνει που είναι το κυριότερο, αν ξέρει δηλ. που βάζει τα χέρια του και να μην πηγαίνει ψάχνοντας, όσο και το τι εξοπλισμό έχει για να τα κάνει όλα αυτα. Wink
StAkIS - Πεμ 03 Οκτ 2002, 21:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
Slash έγραψε:
Φιλαράκι καταρχήν δεν θα πήγαινες για το πρόβλημα με το δυναμό σου; Anyway, η διαφορά είναι μεγαλούτσικη (70 λιγότερο από την Lion, πολύ παραπάνω οι υπόλοιποι). Μήπως σου είπε μόνο για εργασία; Γιατί φαντάζομαι οτι σε τέτοιο service αλλάζουν μπουζί, λάδια,φίλτρα λαδιού και βενζίνης, του αέρα (εκτός αν έχεις βάλει aftermarket), μπουζί, τακάκια ίσως, φλάντζες, ρύθμισμα των βαλβίδων, και σίγουρα πόσα ακόμη που ξεχνάω. Και οτι ακόμη και της Lion μου φαίνεται φθηνό. Τέλως πάντων. Αφού σου τον συνέστησε ο άλλος ο μάστορας που είχες, τότε οκ. Πάντως κι εγώ είμαι της γνώμης, προτού κάνεις οτιδήποτε να μιλούσες λίγο μαζί του να δεις τι δουλειές κάνει, και γενικά τι απόψεις έχει, γιατί μιλάμε για λίγο πιο εξειδικευμένη εργασία.
Πάντως κι εγώ είμαι της γνώμης να πας, απλά να είσαι προσεκτικός σε όσα λέει για να κρίνεις τι παίζεται, και επίσης τι εργασία κάνει που είναι το κυριότερο, αν ξέρει δηλ. που βάζει τα χέρια του και να μην πηγαίνει ψάχνοντας, όσο και το τι εξοπλισμό έχει για να τα κάνει όλα αυτα. Wink


Φίλε Slash , θα πάω για το πρόβλημα (θα δούμε τι είναι) σε συνδιασμό με το service των 40.000 χλμ. Η LION είναι καλή μεν, αλλά μου κλείνει ραντεβού για μετα από 3 εβδομάδες και εκτός των άλλων είναι πολύ μακριά για να τρέχω και που δεν ξέρω αν θα μπορώ τότε! Τακάκια έχω αλλάξει πρόσφατα, απλά πρέπει να αλλάξω κάποια στιγμή και δισκόπλακες! Έχεις δίκιο, ότι η τιμή είναι μικρή, αλλά τον μου συνέστησε πραγματικά άξιος εμπιστοσύνης μηχανικός, ο οποίος είχε αποδείξει ότι άξιζε! Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω τραβήξει με άλλους! Εκτός των άλλων, δες και το πιο βασικό, ότι ο τύπος έχει συνεργείο μονο για Peugeot και ετοιμάζει και αμάξια για αγώνες γενικότερα! Θα δούμε!

Ελπίζω να μείνω ευχαριστημένος! Σίγουρα θα ελέγξω τον εξοπλισμό του! Από το τηλέφωνο φάνηκε εξηγημένο άτομο, αφού αναλύσαμε τα των αντιπροσωπειών!

Θα σας ενημερώσω after, αν αξίζει! Wink
Αλεξ@νδρος - Πεμ 03 Οκτ 2002, 22:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω αν πρεπει να αλλαξεις δισκους αλλα πρεπει να αλλαξεις το υγρο των φρενων.Το γραφει το βιβλιο-εμενα ξεχασαν να μου το αλλαξουν και το εχω αφησει για τις 60000
Miltellas - Παρ 04 Οκτ 2002, 02:39:45
Θέμα δημοσίευσης:
Στάκαμαν, να πας με κλειστά μάτια σε αυτόν τον μηχανικό. Σίγουρα είναι καλός (δεδομένου ότι σου τον συνέστησε ο καλός σου μηχανικός). Θα σου κάνει καλή δουλειά. Είναι από τις περιπτώσεις που φωνάζουν από μακρυά. Όσο για τα 90Ε, να ξέρεις ότι το κόστος δεν είναι μοναδικό κριτήριο, υπάρχει και το θέμα της ποιότητος. Μπορεί να σου έδωσε τιμή για να σου δείξει τα περιθώρια κόστους. Άφησέ τον να σου προτείνει τα ανταλλακτικά που θα βάζεις, ρώτησέ τον εσύ για να του δείξεις ότι θέλεις να τον εμπιστευθείς.

Κάτι είπατε για κοστολόγιο στα προβολάκια ομίχλης: 80000δρχ και 110000δρχ!!! Δεν ξέρω τί άλλο περιλαμβάνουν αλλά μου φαίνονται υπερβολικά πολλά τα χρήματα! Απευθυνθείτε στον καινούριο μηχανικό του Στάκη. Εγώ είχα σπάσει πέρυσι το Χειμώνα από κομμάτι πάγου, το αριστερό ομίχλης και το αντικατέστησα με 15000δρχ μαζί με περαστικά. Έβαλα φυσικά το γνήσιο και υπ'όψιν: τα ομίχλης μας είναι μάρκας Valeo!
StAkIS - Παρ 04 Οκτ 2002, 11:25:59
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν πριν λίγο το άφησα στον τύπο, φαινόταν πραγματικά πολύ εξηγημένος, σύντομα θα μάθω και για το πρόβλημα με τον θόρυβο! Ασχολείται και φτιάχνει αμάξια για αγώνες, κυρίως 106 RALLYE!

Τελικά το ποσό θα πάει 268 ευρώ(!), κάτι που δέκτηκα, διότι εκτός από το service θα βάλω και τακάκια Bendix (είδα που τα ανέφερες σε ένα topic Miltella) μόνο που δεν είναι AS... είναι κάποια καινούργια/σειρά μεσαίας κατηγορίας, θα αλλάξω βαλβολίνες, θα αλλάξω υγρό φρένων με καλύτερο και φίτρα καλής ποιότητας, λάδια της YACCO (αλήθεια τί λένε αυτά;; αυτός τα βάζει σε αγωνιστικά) και το αμάξι θα γίνει σαν καινούριο! Θα το δει, όπως είπε μέχρι και την τελευταία βίδα! Ήμουν εκεί 2 ώρες, βγήκαμε με τον τύπο test drive, και κατάλαβε τι ακριβώς χρειαζόταν το αμάξι, το ανέβασε και το είδα και από κάτω και ένας Θεός ξέρει αν ποτέ αντιπροσωπεία της Peugeot είχε σφίξει καμμιά βίδα ή το είχε κοιτάξει "σωστά" από κάτω!

Όσο για τις δισκόπλακες που ανέφερα σε άλλο topic ότι η Peugeot μου είχε πει ότι θέλουν άλλαγμα (αρκετές χιλιάδες χλμ πριν), αυτός μου ανέφερε χαρακτηριστικά ότι αντέχουν το λιγότερο για άλλα 20.000 χλμ! Μπράβο στην PEUGEOT! Τους έλειπαν λεφτά φαίνεται! Evil

Θα δούμε το απόγευμα βέβαια, γιατί εγώ πάντα είμαι επιφυλακτικός και δεν θέλω να ενθουσιάζομαι! Πάντως φαινόταν εμπιστοσύνης και ότι ξέρει καλά το αντικείμενο! Θα σας ενημερώσω για την δουλειά και θα σα πω αν αξίζει να τον έχετε υπόψην σας! Wink

Παράθεση:
Κάτι είπατε για κοστολόγιο στα προβολάκια ομίχλης: 80000δρχ και 110000δρχ!!! Δεν ξέρω τί άλλο περιλαμβάνουν αλλά μου φαίνονται υπερβολικά πολλά τα χρήματα!


Ένα κουτάκι είναι και το μόνο που περιλαμβάνει είναι το ζεύγος με τα προβολάκια, τα καλώδια, κοτσίδες, το μοχλό χειρισμού τους και κάτι συναφή που μπαίνουν στο τιμόνι, και απολύτως τίποτα άλλο! Τα υπόλοιπα τα χρεώνουν εργασια! Υπόψην ότι οι 80.000 δρχ. συμπεριλαμβάνουν εργασία (τρυπάνε την υπάρχουσα μάσκα) και είναι με Φ.Π.Α.!!!! Exclamation Exclamation Exclamation

Μήπως να πάω να πάρω από κανα μαγαζί ηλεκτρονικών απλά λαμπάκια κρύπτον να τα βάλω μπροστά μόνος μου; Πιο φθηνά θα μου έρθουν!!! :D :D :D
Vini - Παρ 04 Οκτ 2002, 11:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
Staki περιμένουμε με ανυπομονησία να μας πεις τις απόψεις σου για το service που έκανες.... Wink Wink
DimiP - Παρ 04 Οκτ 2002, 15:46:29
Θέμα δημοσίευσης:
παντως κι εμενα 90.000 μου πηραν για τα προβολακια ομιχλης περισυ σε Peugeot στον Πειραια.
λετε να εχουν τιμη κανονισμενη απο πριν;;;
Αλεξ@νδρος - Παρ 04 Οκτ 2002, 16:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
Και μενα 80000 πριν 2μιση χρονια που πηρα το αμαξι
StAkIS - Παρ 04 Οκτ 2002, 22:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν...γύρισα από το συνεργείο του τύπου και ακούστε εντυπώσεις...!

1ον) Αντί για 268 ευρώ μου πήρε 208 ευρώ...μην βιάζεστε(!)..διότι δεν μου άλλαξε τακάκια, τα θεωρούσε καινούργια ακόμη! Αλλά...μου έφτιαξε τα ήδη υπάρχοντα (της μαμάς) να μην τρίζουν και να πιάνουν καλύτερα στην δισκόπλακα, όχι όμως με κάποιο σπρέυ, απλά όπως μου είπε τα "ίσιωσε" κόβοντας κάποια κομμάτια που ακουμπούσαν άσκοπα στους τροχούς, άνευ σημασίας! Άλλαξα και υγρά φρένων με YACCO με κόστος 5 ευρώ(!!!) και πλέον το φρενάρισμα, είναι απόλαυση! :D

2ον) Άλλαξα και βαλβολίνες με κόστος 18 ευρώ, πάλι με YACCO και οι ταχυτητούλες έχουν απόκτησει μια άλλη αίσθηση, όχι όμως καμμιά τρελή διαφορά με πριν! Τέρμα όμως τα "γραπ" & "γρουπ" ! Razz

3ον) Τα λαδάκια που άλλαξαν είναι πάλι της YACCO (WX500 νομίζω) με κόστος 25,36 ευρώ, και ομολογώ ότι ο κινητήρας απέκτησε έναν διαφορετικό αέρα! Περιττό να σας πω ότι το αμάξι το "έλιωσα" στην επιστροφή και τράβαγε αρκετά καλύτερα από πριν & στις αλλαγές ταχυτήτων!

4ον) Εξωτερικά "Χτυπηματάκια", κραδασμοί έσω & έξω, και γενικά ότι απασχολεί όλους μας στο είδος "θόρυβος", εξαφανίστηκαν!!! Ένας συντονισμός που ακουγόταν στις 1500 στροφές και κάποιοι άλλοι θόρυβοι λύθηκαν, επιτέλους! Σε καμμία, μα σε καμμία τονίζω, επίσκεψή μου σε αντιπροσωπεία Peugeot δεν τα κοίταξαν καν, όσο και αν τους παρακαλούσα! Τέλος όμως! :D :D :D

5ον) Γενική εικόνα: Πραγματικά πέρα από το service των 40.000 χλμ. το αμάξι το νιώθω σχεδόν σαν καινούριο, όσο ποτέ άλλωτε μετά από service! Μη ξεχάσω να σας πω βέβαια ότι ο τύπος, ασχολήθηκε σχεδόν 1 ώρα μαζί μου πριν του αφήσω το 206ακι μου και φύγω!

6ον) Δεν χρειάστηκε να του πω για το αντίστροφο ηλεκτρονικό μετρητή για το service, το είχε ρυθμίσει! Ποιά αντιπροσωπεία δεν το ξεχνάει,ε; Wink

7ον) Επιτέλους, δεν χρειάζεται να φέρνω το χειρόφρενο 90 μοίρες πάνω για να πιάνει καλά σε ανηφόρα! Το ρύθμισε! Γιατί πάλι, όσο και να το έλεγα σε αντιπροσωπείες Peugeot, δεν έκαναν τίποτα, με την κλασσική απάντηση: "Το σφίξαμε, δεν κάνει να το σφίξουμε και άλλο!!!!", χωρίς βέβαια να το έχουν καν αγγίξει! Evil

8ον) Σαφώς έγινε και ηλεκτρονικός έλεγχος, με κόστος περίπου 23 ευρώ και όλα ΟΚ! Το ακούτε SAXO owners??? Άραγε να έχει καμμιά καινούρια version του cd του 206? :D :D :D Mr. Green

9ον) Μάλλον θα τον προτιμήσω ξανά! Δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα φθηνός, αλλά σίγουρα ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του, με κέφι και μεράκι! Δουλεύει με λιπαντικά της YACCO και προϊόντα της BENDIX, τα οποία και αξιοποιεί στα 106 rallye που ετοιμάζει για αγώνες!

10ον) Η Peugeot επέμενε να αλλάξω δισκόπλακες (πριν αρκετές 1000δες χλμ.) διότι είχαν πρόβλημα, αλλά όπως έμαθα σήμερα είναι μια χαρά και θα με βγάλουν για τουλάχιστον 20.000 χλμ ακόμα!!!

11ον) Τέλος, αν σας έπεισα για έναν "καλό μηχανικό", να ξέρετε ότι το κανώ χωρίς να του έχω ζητήσει "μίζα"! Όχι ακόμα τουλάχιστον! Όταν χρειαστεί αλλαγή μόνο! :D :D Mr. Green :D
Slash - Παρ 04 Οκτ 2002, 23:42:34
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο φιλαράκι. Έχεις βρει λοιπόν ένα καλό μάστορα, κράτα τον καλά μη σου φύγει, όπως λέει και ο φίλος Miltellas. Όπως τα λες, σου έχει κάνει πολύ καλή εργασία, και σίγουρα θα έχει κοιτάξει παραμέτρους που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως, αλλά έχουν κοιταχτεί. Και αφού λες οτι ετοιμάζει Rallye για αγώνες, κλπ, δεν θα είναι κανας μουφατζής. Τώρα για λάδια κλπ που σου έβαλε, μακάρι να είναι καλά. Αυτό θα το δεις μετά από χρήση σε συνθήκες δρόμου. Γνώμη μου είναι να τον κρατήσεις, μέχρι να βρεις κάποιον καλύτερο, αν θέλεις, αλλιώς είναι καλο να συνεννοείσαι μαζί του εύκολα και να σου δίνει μια πλήρη εικόνα το τι γίνεται στο αυτοκίνητό σου. Wink
Miltellas - Σαβ 05 Οκτ 2002, 00:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Χαίρομαι για σένα Στακ! Εμένα πάντως με έπεισες, όταν κατέβω Αθήνα και χρειαστεί να ξέρω πού θα πάω για κάτι έκτακτο! Wink

Τώρα, για το λάδι που σου έβαλε:
Το Yacco VX500 βγαίνει σε έκδοση 10W40 και 15W50. Προφανώς σου έβαλε το 10W40. Είναι λάδι ημισυνθετικό και είναι ιδανικό για τον κινητήρα σου, κυρίως από πλευράς κόστους-απόδοσης. Για σύγκριση, είναι αντίστοιχο με τα BP Visco 5000 10W40, Motul 6100 Synergie 10W40, Paz Synt-X 10W40 κλπ. Σου δίνει πολύ καλό κρύο ξεκίνημα και σταθερότητα στην λίπανση στις υψηλές θερμοκρασίες. Υπάρχει και καλύτερο Yacco, το υπερενισχυμένο ημισυνθετικό VX600 10W40 και το 100% συνθετικό VX1000 5W40 αλλά είναι μάλλον υπερβολή να χρησιμοποιήσεις τέτοια λάδια σε χαμηλής απόδοσης κινητήρα, ειδικά για το VX1000. Υπάρχει βέβαια και το Galaxie 15W50 αλλά προορίζεται αποκλειστικά για αγωνιστική χρήση.
Για τις βαλβολίνες δεν διευκρίνησες αλλά η Yacco έχει επίσης μία πολύ καλή αντίστοιχη γκάμα. Κατά σειρά ακριβότερης (και καλύτερης) προς φθηνότερη:
BVX 1000 75W-90 100% συνθετική (και για αγώνες)
BVX 600 75W-90 ημισυνθετική
BVX R 500 75W-80 ημισυνθετική και προτεινόμενη από PSA
BVX R 200 75W-80 ορυκτή και προτεινόμενη από PSA
κλπ
Σε εσένα ποιά έβαλε και "γλύκανε" το σασμάν;
Slash - Σαβ 05 Οκτ 2002, 00:49:46
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ Μίλτο τι βαλβολίνες έχεις; Πολύ ωραίες και μαλακές οι αλλαγές από 1η σε 2α.
Svstouk - Σαβ 05 Οκτ 2002, 01:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο που το τόλμησες, φίλε Στακ, και όπως είδα φαίνεται να αξίζει ο τύπος. Cool

Εκείνο μόνο που είπες ότι το "έλιωσες" μόλις το πήρες δεν μου ακούστηκε πολύ καλό. Νομίζω ότι πρέπει να αφήνουμε για καμιά 300αριά χλμ τα λάδια να χτυπηθούν στη μηχανή πριν φτάσουμε τον κινητήρα στο "λιώσιμο". Wink

Πού είπες ότι είναι ο τύπος; Question Question
Miltellas - Σαβ 05 Οκτ 2002, 01:09:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν κάνει η βαλβολίνη τη διαφορά! Έχω τη μανίσια! Το σασμάν είναι καλύτερο από του 1.4, τίποτα άλλο. Την διαφορά την παρατηρούν όλοι όσοι 14άρηδες οδηγήσουν το νέο 16άρι. Βέβαια, σκοπεύω να βάλω συνθετική βαλβολίνη, να δω και τί θα παιχτεί...
Εμένα μου έκανε εντύπωση ο μαλακότερος συμπλέκτης του 2λιτρου Διαολοκαζανάκια, αν και στο κούμπωμα είναι ακριβώς ίδιο, πολύ οικείο!
Nikel - Σαβ 05 Οκτ 2002, 10:45:47
Θέμα δημοσίευσης:
StAkIS έγραψε:
Λοιπόν...γύρισα από το συνεργείο του τύπου και ακούστε εντυπώσεις...


Λοιπον Στακαμαν επειδη με επεισες για τις ικανοτητες του μαστορα θελω να σου κανω 2 ερωτησεις..
Που βρισκεται το μαγαζι του?
Πως ειδες την οργανωση του (εργαλεια, καφε προσφερει Mr. Green , σε αφηνει να κατσεις να δεις το τι κανει το αυτοκινητο σου, για τον εγκεφαλο εχει computoρα?)
StAkIS - Σαβ 05 Οκτ 2002, 16:18:16
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
StAkIS έγραψε:
Λοιπόν...γύρισα από το συνεργείο του τύπου και ακούστε εντυπώσεις...


Λοιπον Στακαμαν επειδη με επεισες για τις ικανοτητες του μαστορα θελω να σου κανω 2 ερωτησεις..
Που βρισκεται το μαγαζι του?
Πως ειδες την οργανωση του (εργαλεια, καφε προσφερει Mr. Green , σε αφηνει να κατσεις να δεις το τι κανει το αυτοκινητο σου, για τον εγκεφαλο εχει computoρα?)


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!

Όσον αφορά την οργάνωσή του, δεν είναι και στην τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά έχει αρκετά καλά μηχανήματα και κομπιούτερα για τον εγκέφαλο της Peugeot! Καφέ μου προσέφερε, αλλά δεν είχα και τόσο χρόνο για να κάτσω! Smile Κάθισα να δω λίγο τι κάνει, χωρίς να μου φέρει κάποια αντίρρηση, αλλά όπως ανέφερα και πριν, λόγω χρόνου, έφυγα σύντομα!

Ήταν γενικά σωστός στην συμπεριφορά του, ευγενικός, θα έλεγα ότι διέφερε αρκετά από άλλους μηχανικούς συνεργείων και σίγουρα ενδιαφέρεται για το αμάξι σου! Και σίγουρα δεν χρειάζεται παρακάλια ή τάματα για να δει λεπτομέρειες που σε ανησυχούν και να τις λύσει! Wink :D
Vini - Κυρ 06 Οκτ 2002, 08:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
StAkIS έγραψε:


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!



Και εγώ! Και εγώ! Εχω εγκεφαλικά επεισόδια!!!!!! Σωσε με taki!!!!!

α! το συνεργείο μήπως είναι κοντά στο μετρό?
αν ναι με βολεύει αφάνταστα....!!!!!
Περιμένω με ανυπομονησία!!!!!!!!!!!
StAkIS - Κυρ 06 Οκτ 2002, 13:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
StAkIS έγραψε:


Φίλε Nikel, σχετικά με τα στοιχεία του, θα σου απαντήσω με PM!



Και εγώ! Και εγώ! Εχω εγκεφαλικά επεισόδια!!!!!! Σωσε με taki!!!!!

α! το συνεργείο μήπως είναι κοντά στο μετρό?
αν ναι με βολεύει αφάνταστα....!!!!!
Περιμένω με ανυπομονησία!!!!!!!!!!!


Άλλο ένα PM έφτασεεεεεεεεε!!!! Wink
Αλεξ@νδρος - Κυρ 06 Οκτ 2002, 16:37:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question
StAkIS - Κυρ 06 Οκτ 2002, 18:40:09
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question


Γιατί βρε Αλέξανδρε, στην Peugeot θα μπορούσες να βγάλεις συμπέρασμα;

Κατά τη γνώμη μου πουθενά δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα! Το μόνο σίγουρο όμως, είναι αυτό που μπορείς να διαπιστώσεις εσύ από μόνος σου, μετά το πέρας των εργασιών! Εγώ διαπίστωσα ότι διόρθωσε πολλά απο αυτά τα προβλήματα που είχα (ακόμα και τα πιο ασήμαντα για πολλούς!!!), και που είχαν καταγραφεί εδώ και ένα χρόνο και ποτέ δεν τα είδε και δεν ασχολήθηκε καμμία αντιπροσωπεία, λέγοντάς μου ότι είναι όλα ΟΚ! Τόσο καιρό, ανεχόμουν τις μα@@@@@νες απαντήσεις τους νομίζοντας ότι έχουν δίκιο! Στον μηχανικό που πήγα όμως και που είδα με τα μάτια μου-αρχικά το αμάξι από κάτω, κατάλαβα πολλά! Μην ξεχνάς ότι κάθισα εκεί και ασχολήθηκε μαζί μου, 1.30 ώρα! Το κάνουν παντού αυτό όταν έχουν δουλειά και με άλλους; Exclamation

Επίσης, με άφηνε να κάτσω όσο ήθελα και μέχρι το απόγευμα ακόμα, απλά εγώ είχα δουλειά και δεν νομίζω να μπορούσα ποτέ να λείπω από τη δουλειά μου συνέχεια μια μέρα για να παρακολουθήσω την επισκευή του αυτοκινήτου μου και δω τι θα κάνει! Μακάρι να μπορούσα!

Αυτό που βλέπω επίσης και που δεν το έχω ξαμανιώσει έτσι, είναι ότι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου, θυμίζει σαν να είναι καινούργιο, που όμως μετά από προηγούμενα service, δεν θα μπορούσα να έλεγα το ιδιο!!

Ο τύπος μου απέδειξε ότι αγαπάει τη δουλειά του και προσέχει τους πελάτες του! Δεν θα αναλύσω και τα αμάξια που ετοιμάζει για αγώνες πρωταθλήματος! Πιστεύω ότι γνωρίζει καλά το αντικείμενο! Wink
Vini - Κυρ 06 Οκτ 2002, 18:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
Εγω σε ενα πραγμα θα διαφωνησω.Πως μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για καποιον την στιγμη που σηκωνεσαι και φευγεις και δεν εισαι παρων για να δεις τι θα κανει Question


Αlex εδώ με βρίσκεις αντίθετο....
Αν είναι κάθε φορά που πάμε για service ή για κάποιο πρόβλημα σε συνεργείο και να καθόμαστε εκεί....τότε πολύ απλά θα πρέπει να παρατήσουμε τις δουλειές μας ή να πληρωνόμαστε αντί για 25 μέρες δουλειά το μήνα 20 μέρες δηλ. να κάνουμε ειδική σύμβαση εργασίας Peugeot...

Θέλω να πω ότι, τουλάχιστον εγώ που εργάζομαι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο 5 φορές το μήνα να την κάνω από την δουλειά για κάποιο ΑΣΘΕΝΙΚΟ αυτοκίνητο.... Και μην μου πεις ότι δεν είναι 5 φορές...γιατί εγώ πάω πλέον κάθε εβδομάδα στην Peugeot για κάποιο πρόβλημα....

Οπότε πάω εκεί με τις κότες 7.20 το πρωί το παρατάω .... και φεύγω βουρρρ για το γραφείο....
Αλεξ@νδρος - Κυρ 06 Οκτ 2002, 20:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
Προς Svstouk:
Δεν ξερω τι κανουν στην Lion εγω οπου πηγα σε αφηνουν να καθεσαι και να ελεγχεις εαν φυσικα το επιθυμεις.Καταρχας απο την στιγμη που θα μου πει καποιος να περασω εξω εχω παρει το αμαξι και εχω φυγει.
Αλλωστε παντα εχω στο μυαλο μου το post του Mιλτoυ για την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης που σε οσους δεν εβλεπαν εβαζε λαδια Σογιολα και Νικη Fry.Εσυ δηλαδη ξερεις οτι σου εβαλε αυτα που συμφωνησατε?
Προσεξε δεν διαφωνω οτι σου εδωσε παρα πολυ καλα δειγματα γραφης-
και εδω θα απαντησω και στον Νικο οτι δεν λεω να καθεσαι στο συνεργειο με τις ωρες οταν εχεις εμπιστοσυνη σε καποιον αλλα ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ φορες
αυτο πιστευω οτι επιβαλλεται-απλα δεν χρειαζεται υπερμετρος ενθουσιασμος.
Μου λες οτι το αμαξι παει τωρα πολυ καλυτερα.
Και εγω σου απαντω οτι ισως ειναι καθαρα ψυχολογικο λογω ευφοριας
η ακομα και να μην ειναι ετσι μπορει να επαιξε ρολο η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας η οποιοσδηποτε αλλος ασταθμητος παραγοντας
Ολοι σχεδον βγηκαμε και ειπαμε τι φοβερη βενζινη ειναι η V-power racing
και απο τους πρωτους εγω.Στα επομενα γεμισματα αρχισε να μην μου φαινεται η διαφορα.Και τωρα εχω μπροστα μου το power που συγκρινει
Racing με απλη V-power.Ενα μονο θα πω.....Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα Ευρω(περισσοτερα στο αντιστοιχο Topic)
Ασχετο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ
StAkIS - Δευ 07 Οκτ 2002, 01:45:49
Θέμα δημοσίευσης:
Alexandros έγραψε:
Προς Svstouk:
Δεν ξερω τι κανουν στην Lion εγω οπου πηγα σε αφηνουν να καθεσαι και να ελεγχεις εαν φυσικα το επιθυμεις.Καταρχας απο την στιγμη που θα μου πει καποιος να περασω εξω εχω παρει το αμαξι και εχω φυγει.
Αλλωστε παντα εχω στο μυαλο μου το post του Mιλτoυ για την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης που σε οσους δεν εβλεπαν εβαζε λαδια Σογιολα και Νικη Fry.Εσυ δηλαδη ξερεις οτι σου εβαλε αυτα που συμφωνησατε?
Προσεξε δεν διαφωνω οτι σου εδωσε παρα πολυ καλα δειγματα γραφης-
και εδω θα απαντησω και στον Νικο οτι δεν λεω να καθεσαι στο συνεργειο με τις ωρες οταν εχεις εμπιστοσυνη σε καποιον αλλα ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ φορες
αυτο πιστευω οτι επιβαλλεται-απλα δεν χρειαζεται υπερμετρος ενθουσιασμος.
Μου λες οτι το αμαξι παει τωρα πολυ καλυτερα.
Και εγω σου απαντω οτι ισως ειναι καθαρα ψυχολογικο λογω ευφοριας
η ακομα και να μην ειναι ετσι μπορει να επαιξε ρολο η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας η οποιοσδηποτε αλλος ασταθμητος παραγοντας
Ολοι σχεδον βγηκαμε και ειπαμε τι φοβερη βενζινη ειναι η V-power racing
και απο τους πρωτους εγω.Στα επομενα γεμισματα αρχισε να μην μου φαινεται η διαφορα.Και τωρα εχω μπροστα μου το power που συγκρινει
Racing με απλη V-power.Ενα μονο θα πω.....Θα ειχαμε γλυτωσει πολλα Ευρω(περισσοτερα στο αντιστοιχο Topic)
Ασχετο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΣ


Άκου φίλε Αλέξανδρε, είσαι επιφυλακτικός και με το δίκιο σου, όπως και εγώ είμαι επιφυλακτικός, αυστηρός και αρκετά "ψείρας" με πολλά πράγματα και μάλιστα μετά από καταστάσεις που μου έχω συμβεί με το αμάξι και είναι απερίγραπτες!! Αν αυτά που έγραψα για τον μηχανικό έδειξαν ενθουσιασμό, μάλλον δεν έδωσα την σωστή εικόνα του εαυτού μου! Για να τα γράψω έκρινα πολύ αυστηρά και έβγαλα πολλά συμπεράσματα και από αρκετά πράγματα που δεν τα ανέφερα! Κάτι όμως που δεν γίνεται να κάνω, γιατί θα έπρεπε να γράψω-κυριολεκτικά-έκθεση σελίδων και να αφιερώσω χρόνο!

Σε όλους τους τομείς της ζωής, χρειάζεται κάποιος τεχνικός, που πολλές φορές δεν μπορείς να κρίνεις την δουλειά του! Είμαι και εγώ τεχνικός Η/Υ, εκτος των άλλων και ξέρω πολύ καλά τι απάτες γίνονται! Believe me!

Στο αυτοκίνητο, πολλά αναλώσιμα είδη δεν μπορείς να τα "δεις" και να καταλάβεις τι σου έχουν βάλει, ακόμα και αν ξέρεις πολύ καλά το αντικείμενο! Όμως με αυτή την λογική θα έπρεπε να μπορούσαμε τα πάντα, να τα φτιάχνουμε μόνοι μας, για να είμαστε σίγουροι! Δυστυχώς όμως δεν γίνεται πάντα! Άρα, πρέπει να βρίσκεις άλλους τρόπους εμπιστοσύνης, για την δουλειά που σου κάνει κάποιος άλλος και στην συγκεκριμένη περίπτωση, η κρίση σου βασίζεται μόνο σε αυτό που νιώθεις και όχι απαραίτητα αυτό που βλέπεις! Μην ξεχνάς, ότι όλα αυτά στα λέω βασιζόμενος σε αυτά που έχω τραβήξει, στο παρελθόν!

Δεν μπορώ να δω τί λάδι μου έβαλε αυτός ή τι υγρά φρένων κλπ., αλλά βλέπω το αποτέλεσμα, το οποίο σίγουρα δεν βασίζεται στην αυθυποβολή! Δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνω αυτοκίνητο μετά από service, ούτε είναι το μοναδικό Peugeot! Έχω μπει σε πολλά! Και βάσει αυτού έκρινα, ότι "ναι" πάει σαφώς καλύτερα, όσο ποτέ άλλωτε μετά από service! Και όσο το οδηγώ μετά από τότε, το διαπιστώνω ξανά και ξανά!

Και εκτός των άλλων ο τύπος δουλεύει και στο λέει μόνο με YACCO και BENDIX προΙόντα, κάτι που διαπιστώνεις και μόνος σου όταν κάνεις μια βόλτα στο μαγαζί του, όπου δεν έχει σημεία για να κρύψει κάτι! Τώρα, αν κρύβει καμμιά αποθήκη με λάδια της πλάκας, δεν το ξέρω!Δεν νομίζω όμως να το διακινδύνευε και να σε έχανε από πελάτη, γιατί σε έχει ανάγκη, αντίθετα από πολλές αντιπροσωπείες!Και γιατί το αποτέλεσμα "κακού" λαδιού, "κακών" υγρών φρένων ή βαλβολίνων φαίνεται καποια στιγμή! Πέρα ότι η θερμοκρασία, αντίθετα δεν βοηθάει σε αυτό που λες, λόγω αυξημένης υγρασίας και ψύχρας πια!

Τον έκρινα από πολλά που έκανε, από πολλά που ανέφερα πιο πάνω, που ασχολήθηκε όσο κανένας άλλος με εμφανές αποτελέσματα (όπως ήχοι, θόρυβοι και όχι μόνο κλπ.), και από άλλα τόσα! Α! Και επίσης όταν το ποσό ξεκίνησε από 268 ευρώ, τελικά μου πήρε 208, θεωρώντας ότι δεν χρειάζεται να μου αλλάξει τακάκια ακόμα επειδή του είπα για φρενάρισμα και στραβούς δίσκους, κάτι όμως που διόρθωσε, μαζί και το σφύριγμα με συμβατικές μεθόδους και αυτό το βλέπω τώρα! Δεν του είπα να λαδώσει τις πόρτες, ή να τις σφίξει, ή να φτιάξει κάποια πλαστικά που μου είχαν ξεκουμπώσει από μεσα! Το μόνο που μου είχε πει είναι ότι θα έβλεπε το αμάξι μου μέχρι και την τελευταία βίδα, όπως και έκανε! Άρα κρίνετε μόνοι σας! Τί άλλο να πω; Η αλήθεια και η σωστή δουλεία πρέπει να επιβραβεύται, όπως το αντίθετο θα γινόταν για τις κακές περιπτώσεις!

Όσον αφορά την βενζίνη, τα πράγματα είναι πιο σίγουρα στην κρίση και έχεις δίκιο! Η βενζίνη μην ξεχνάς ότι ξεκινάει από το ίδιο μέρος και αυτό είναι το σίγουρο! Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το topic, αλλά θα είχα και εκεί να γράψω πολλά! Πολλή κοροιδία! Εκμεταλλεύονται τους "φανατικούς" για να τα οικονομίσουν! Δηλαδή εμάς! Λέμε θα βάλουμε βενζίνη super unleaded, V-Power, οκτάνια και ιστορίες για να έχουμε επιτάγχυνση, να έχουμε καθαρότερο κινητήρα και μ@@@κιες! Εγώ και όλο το περιβάλλον μου δεν έχουμε διαπιστώσει κάτι τέτοιο! Το πιο συνετό είναι να βάζουμε βενζίνη από το ίδιο βενζινάδικο, που εμπιστευόμαστε, χωρίς δοκιμές και ιστορίες και να παραμένουμε στο ίδο αν είμαστε ευχαριστημένοι!

Και μπορώ να πω το ίδιο και για άλλα πράγματα! Όπως π.χ. εξάτμιση! Όταν κάποτε συζήταγα με μηχανικούς παλιούς φίλους, αλλά και αυτόν της Peugeot (πολύ πριν φύγει και πάει στην Citroen) μου είπε όταν τον ρώτησα ότι "μην κάνεις καμμία αλλαγή στο αμαξάκι σου", όπως εξατμίσεις και ιστορίες "διότι δεν θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω από το να σε βλέπω συνέχεια εδώ και να στεναχωρηθώ! Εμένα με συμφέρει να σου φτιάξω ότι θες στο αυτοκίνητο! Άλογα παραπάνω όμως, δεν θα πάρεις, πιο πολλά προβλήματα θα έχεις!" Και αυτό το λέω, συμφωνώντας μαζί του και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν άλλο από το club που του αρέσει να κάνει αλλαγές! Όσο "πειράζεις" ένα αμάξι, τόσο μειώνεις το χρόνο ζωής του και όχι μόνο! Το διαπιστώνω από άλλους κάθε μέρα! Exclamation Exclamation Exclamation
Miltellas - Τρι 08 Οκτ 2002, 01:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως έχουμε γράψει και στο "Οργανωμένοι και Ενωμένοι", υπάρχουν τρόποι για να ξεχωρίσουμε τον καλό μηχανικό, χωρίς να είναι απαραίτητο να βραδυάσουμε στο συνεργείο. Εδώ, θα συμφωνήσω με τον Στούκα. Αλλά, είμαι και της γνώμης ότι σε περίπτωση που ο μηχανικός μας είναι αγνώστου συστάσεως ή απλά θέλουμε να τον εμπιστευθούμε, είναι απαραίτητη η επικοινωνία μαζί του και η παραμονή μας στο συνεργείο. Εδώ, θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο.
Από την άλλη όμως, δεν έχουμε όλοι μας τον απαραίτητο χρόνο για να κάνουμε ολοκληρωμένες επαφές. Μαζί σου, λοιπόν, Βίνι.
Επειδή, όμως από τα συμφραζόμενά σας διαπιστώνω ότι τελικά συγκλίνετε, κρίνω ότι αδίκως διαφωνείτε σε κάτι που μάλλον συμφωνείτε. Άρα, συμφωνώ και με τους τρεις, διαφωνόντας μόνο εάν τυχόν πιστεύετε ότι διαφωνείτε.


ΥΓ. Διαβάζοντας ξανά ολόκληρο το "Οργανωμένοι και Ενωμένοι", διαπίστωσα για πολλοστή φορά, ότι όσοι (κυρίως οι νεότεροι στο Forum)δεν έχουν διαβάσει όλα (σχεδόν) τα παλιά θέματα και όσοι παλιότεροι δεν τα ξαναδιαβάζουν ανά διαστήματα, είναι καταδικασμένοι να προσπαθούν να βάλουν την σκέψη τους σε έναν ειρμό που ήδη έχει προεκκινηθεί και σε πολλές περιπτώσεις ήδη βρίσκεται σε προχωρημένο επίπεδο.
zuper206 - Τρι 08 Οκτ 2002, 15:05:31
Θέμα δημοσίευσης:
StAkIS....

Kane ton kopo na steileis kai se emena thn diauthinsi toy synergeioy mias kai meno dipla sti dafni
chatasos - Τρι 04 Μάρ 2003, 15:58:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μεταφέρω από το λάθος topic...

teoman έγραψε:

Στο service των 40000 ποιος ιμάντας αλλάζεται? (κόστος περί τα 17Ε).
Αλλάζονται υγρά φρένων και a/c (και φίλτρο a/c)?
Αλλάζονται μπουζί?
Αλλάζονται τακάκια?
Χρεώνονται 10Ε για σπρέι καθαρισμού (!) και 5Ε για διάφορα αναλώσιμα (?) χώρια τις χρεώσεις για καπάκι βαλβίδων,παξιμάδι (4Ε-παίρνω 3 κιλά από τον φούρνο με τόσα...) ?

Ας απαντήσει όποιος μπορεί γιατί έπεσε στην αντίληψή μου μια απόδειξη αρκετά ανεβασμένη και έχω φρικάρει Evil

chatasos - Τρι 04 Μάρ 2003, 15:59:49
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:

teoman έγραψε:

Στο service των 40000 ποιος ιμάντας αλλάζεται? (κόστος περί τα 17Ε).


Κανένας ιμάντας δεν αλλάζεται (εκτός και εαν υπάρχει πρόβλημα - βλάβη)

teoman έγραψε:

Αλλάζονται υγρά φρένων και a/c (και φίλτρο a/c)?


Υγρά φρένων ναι, φίλτρο a/c ξέχνατο (εαν εννοείς το φίλτρο "γύρης"). Υγρα a/c εννοείς το φρέον? (το ελέγχουμε - αλλάζουμε - συμπληρώνουμε κάθε αρχή καλοκαιριού για να έχουμε...)

teoman έγραψε:

Αλλάζονται μπουζί?


ναι, μπουζί αλλάζονται.

teoman έγραψε:

Αλλάζονται τακάκια?

εξαρτάται τι θα δείξει ο έλεγχος...

teoman έγραψε:

Χρεώνονται 10Ε για σπρέι καθαρισμού (!)


Τι επόμενη φορά θα στο καθαρίσω εγώ με 3 ευρά Shocked Laughing

teoman έγραψε:

και 5Ε για διάφορα αναλώσιμα (?)


Τι εννοείς αναλώσιμα? Δισκέττες, μελανοταινίες κλπ? Shocked Shocked Laughing

teoman έγραψε:

χώρια τις χρεώσεις για καπάκι βαλβίδων,


έκανες τίποτα περίεργο και μας το κρύβεις για έκπληξη (πχ κανένα πλάνισμα) Shocked Surprised Surprised Laughing

teoman έγραψε:

παξιμάδι (4Ε-παίρνω 3 κιλά από τον φούρνο με τόσα...) ?


Τα κρητικά παξιμάδια κοστίζουν κάτι παραπάνω. Laughing

teoman έγραψε:

Ας απαντήσει όποιος μπορεί γιατί έπεσε στην αντίληψή μου μια απόδειξη αρκετά ανεβασμένη και έχω φρικάρει Evil


πότε έχεις προγραμματίσει την "μπούκα" να σε κινηματογραφήσω? Shocked Laughing

teoman - Τρι 04 Μάρ 2003, 16:51:13
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:

Κανένας ιμάντας δεν αλλάζεται (εκτός και εαν υπάρχει πρόβλημα - βλάβη)


Και όμως αλλάχτηκε κάποιος ιμάντας-όχι του χρονισμού Evil

konstantinos έγραψε:

Υγρά φρένων ναι, φίλτρο a/c ξέχνατο (εαν εννοείς το φίλτρο "γύρης"). Υγρα a/c εννοείς το φρέον? (το ελέγχουμε - αλλάζουμε - συμπληρώνουμε κάθε αρχή καλοκαιριού για να έχουμε...)


Και όμως αλλάχτηκαν υγρά a/c-ή τουλάχιστον χρεώθηκαν Evil
Και 1500km μετά το service,το a/c δεν λειτουργεί!!! Evil Evil


konstantinos έγραψε:

ναι, μπουζί αλλάζονται.


Και όμως μπουζί ΔΕΝ φαίνεται να αλλάχτηκαν Evil


konstantinos έγραψε:

εξαρτάται τι θα δείξει ο έλεγχος...


Και όμως τα τακάκια μετά από 20000km θα έπρεπε-αν όχι να αλλαχτούν- να υπάρχει μια γραπτή (και προφορική) ενημέρωση,όπως έγινε στο συνεργείο που πήγα το δικό μου την τελευταία φορά!"Επανέλεγχος κατάστασης/αλλάγη τακάκια σε 4000km"... Evil


konstantinos έγραψε:


Τι επόμενη φορά θα στο καθαρίσω εγώ με 3 ευρά Shocked Laughing


Την επόμενη φορά-που δεν θα υπάρξει-θα τους "καθαρίσω εγώ με 3Ε Evil Evil


konstantinos έγραψε:

Τι εννοείς αναλώσιμα? Δισκέττες, μελανοταινίες κλπ? Shocked Shocked Laughing


Έτσι έγραφε,έτσι λέω Evil


konstantinos έγραψε:

έκανες τίποτα περίεργο και μας το κρύβεις για έκπληξη (πχ κανένα πλάνισμα) Shocked Surprised Surprised Laughing


Αν μιλούσα για το δικό μου,μπορεί και να έβρισκαν κάτι.Αλλά σε 1.1 που οδηγείται προσεχτικότατα και από γυναίκα οδηγό.......

Evil
konstantinos έγραψε:

πότε έχεις προγραμματίσει την "μπούκα" να σε κινηματογραφήσω? Shocked Laughing


Δυστυχώς δεν ήταν το δικό μου και δεν το πήρα και νωρίς χαμπάρι.Κρίμα γιατί παρ'όλα τα άσχημα που είχα ακούσει για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία,τους είχα σε υπόληψη...
Δυστυχώς επιβεβαιώθηκαν όσοι τα έλεγαν...

Για την ιστορία το κόστος του service των 40000 ΧΩΡΙΣ επιβαρύνσεις από επιπλέον ελέγχους,έφτασε τα 280Ε Evil Evil Evil
Svstouk - Τετ 11 Ιούν 2003, 07:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τις προάλλες πήγα σε ένα μαγαζί ανταλλακτικών γαλλικών αυτοκινήτων στο Περιστέρι (σας το έχω ξαναναφέρει) και πήρα τα αναλώσιμα του σέρβις : τακάκια Bendix, φίλτρο αέρος, γύρης, λαδιού της Purflux.

Tα φίλτρα τα άλλαξα μόνος μου (όπως και τα μπουζί στις 30.000) και τα τακάκια σε ένα "φρενάδικο", επίσης στο Περιστέρι, όπου μου άνοιξε και μου καθάρισε και τα πίσω ταμπούρα, άριστη δουλειά.

Για να μην τα πολυλογώ, το όλο σκηνικό μου κόστισε 100 ευρώ (ανταλλακτικά και εργασία), τη στιγμή που άν πήγαινα μέσα στην αντιπροσωπεία τόσο θα είχαν μόνο τα ανταλλακτικά, μην πω και περισσότερα.

Υπάρχει μήπως κάτι παραπάνω που θα έκαναν στην αντιπροσωπεία; Καμιά ρύθμιση βαλβίδων μήπως; Υπόψιν ότι το αμάξι έχει περίπου 40.000 χλμ.
teoman - Τετ 11 Ιούν 2003, 07:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Υπάρχει μήπως κάτι παραπάνω που θα έκαναν στην αντιπροσωπεία; Καμιά ρύθμιση βαλβίδων μήπως; Υπόψιν ότι το αμάξι έχει περίπου 40.000 χλμ.


Κανονικά πρέπει να ελέγξουν το φρέον στο a/c και να προσθέσουν (για την ακρίβεια να αντικαταστήσουν),αν αυτό χρειάζεται... Συνήθως εξαρτάται από την ηλικία του αυτοκινήτου,αλλά στο αναφέρω γιατί χρειάστηκε να γίνει και αυτή η εργασία σε service των 40000km.
Vaggelis - Τετ 11 Ιούν 2003, 08:01:18
Θέμα δημοσίευσης:
Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...
GIANNIS206 - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:09:53
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...

Τουλάχιστον για το 1.6 16ν το έχουμε ξαναπεί:Οι βαλβίδες δεν ρυθμίζονται!!
Είναι υδραυλικές!!!
alxdr74 - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:17:22
Θέμα δημοσίευσης:
GIANNIS206 έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Το σέρβις των 40.000 χλμ, είναι το λεγόμενο "μεγάλο" σέρβις...
Σε αυτό, λοιπόν, γίνεται και ρύθμιση βαλβίδων...

Τουλάχιστον για το 1.6 16ν το έχουμε ξαναπεί:Οι βαλβίδες δεν ρυθμίζονται!!
Είναι υδραυλικές!!!
Ναι αλλα του Στεφανου ειναι το 1,4! Wink
Vaggelis - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δεν μίλησα για 1600...
Εξάλλου, είναι συνομιλία μεταξύ 1400άρηδων...
Svstouk - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:27:57
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΚ κύριοι, ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω πότε μπορώ να πάω σε ένα συνοικιακό συνεργείο για τη ρύθμιση των βαλβίδων και τον έλεγχο του φρέον (αν και με την απόδοση που έχει το a/c δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα). Wink
konstantinos - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:30:25
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
ΟΚ κύριοι, ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω πότε μπορώ να πάω σε ένα συνοικιακό συνεργείο για τη ρύθμιση των βαλβίδων...


Βρες εσύ ένα "φιλέρ" και κλείσε ραντεβού με τον Αδριανό... θα φέρω τα κρασιά εγώ Shocked Laughing
Svstouk - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
Svstouk έγραψε:
ΟΚ κύριοι, ευχαριστώ!

Θα κοιτάξω πότε μπορώ να πάω σε ένα συνοικιακό συνεργείο για τη ρύθμιση των βαλβίδων...


Βρες εσύ ένα "φιλέρ" και κλείσε ραντεβού με τον Αδριανό... θα φέρω τα κρασιά εγώ Shocked Laughing


Γιατί δε λες ρε νταβατζή πόσα θα μου ζητήσεις για αυτή την....."εξυπηρέτηση";

50 ευρώ κυρίες και κύριοι θέλει ο Νονός! Shocked Shocked

Razz Razz Razz
teoman - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:43:20
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Γιατί δε λες ρε νταβατζή πόσα θα μου ζητήσεις για αυτή την....."εξυπηρέτηση";

50 ευρώ κυρίες και κύριοι θέλει ο Νονός! Shocked Shocked

Razz Razz Razz


50 Ευρώπουλα για "μπουκάλι" στο Αδριανός club,νομίζω ότι είναι καλά Wink
konstantinos - Τετ 11 Ιούν 2003, 11:47:55
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Γιατί δε λες ρε νταβατζή πόσα θα μου ζητήσεις για αυτή την....."εξυπηρέτηση";

50 ευρώ κυρίες και κύριοι θέλει ο Νονός! Shocked Shocked

Razz Razz Razz


Εκτός απο ανεπρόκοπος είσαι και αχάριστος... με 50 ευρά ρε στην Peugeot τι θα σου κάνουν? άντε να σου ανοίξουν το καπώ.
Ενώ το συνεργείο του "... Ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω" έχει και πρόγραμμα... και και και ...

Πάντως πέρα απο την πλάκα μην το αφήσεις για αργότερα Wink
Bloom - Τετ 11 Ιούν 2003, 20:13:59
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν μιας και βρήκα ήδη υπάρχον topic θα κάνω εδώ την ερώτησή μου, μην ανοίξω καινούργιο άδικα....

Να διευκρινίσω καταρχάς οτι ρωτάω εκ μέρους φίλου μου, νέου μέλους του club μας, με το nickname "buzz", διότι εκείνος πνίγεται αυτή την περίοδο και του είπα πως θα το ψάξω εγώ για εκείνον.

Λοιπόν τα πράγμα έχουν ως εξής:

Το 206 του είναι ένα Quiksilver (δηλαδή 1.4), το έχει 2 χρόνια και είναι στα 37.000 χλμ.
Από την αντιπροσωπεία Κανελλής λοιπόν, του είπαν οτι το service που πρέπει να κάνει τώρα (συμπεραίνω οτι είμαι στο σωστό topic, των 40.000 δεν εννοούν? Scratch ) θα του πάει γύρω στα... 300 - 350 ευρώ Exclamation Exclamation Exclamation

Του φάνηκαν πάρα πολλά φυσικά του παιδιού και με ρώταγε πού να πάει! Διαβάζοντας λοιπόν κι εγώ αυτά που έχουν γραφτεί εδώ για τις αντίστοιχες τιμές...... αλληθώρισα ίσως λίγο??? Crazy

Arrow Κι έρχομαι και ρωτάω.... Σε ποιόν να τον στείλω ρε παιδιά για καλύτερα? Rolling eyes

Υ.Γ.: Το αυτοκινητό του δεν το είδαν καν από κοντά απ' οτι μου είπε, δεν είναι οτι του βρήκαν δηλαδή κάτι extra που να έπρεπε να αλλαχθεί και να πεις οτι από εκεί ανέβηκε η τιμή! Από το τηλέφωνο του είπαν απλά την τιμή, ως αμάξι 2 ετών... Μόνο για το service!

Αν λείπουν κάποιες πληροφορίες που δεν ανέφερα και θα βοηθούσαν, plz πείτε μου να τον ρωτήσω.

Thanks από τώρα guys
teoman - Τετ 11 Ιούν 2003, 21:18:46
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ εκεί το πάω Άντα,και δεν μου φαίνεται να "χτυπάει" τις τιμές.Αν καθίσεις και υπολογίσεις τιμές αναλώσιμων/ανταλλακτικών,σου βγαίνουν γύρω στα 180-200Ε.Και αυτά χωρίς να υπολογίσουμε κάτι το "απρόοπτο".Τώρα,για τα εργατικά να πάρει πάνω από 100Ε,χλωμό το βλέπω... Όπως και να έχει πάντως,τα 250Ε είναι στο "νερό"...
Alex - Πεμ 12 Ιούν 2003, 03:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
300-350.. xμμ.. και ποσο ειπαμε κανει να βαλουμε ενα αλλο 1400αρι μοτερ? 500Ε ειδα σε ενα αλλο thread.. χμμ.. αρα αφηνουμε το αμαξι aserviristo μεχρι τα 80.000 (οποτε και θα χει χρειαστει τουλαχιστον 700Ε για service) και αλλαζουμε μοτερ με αλλο Laughing Laughing Laughing Laughing

Eγω παντως αυτο θα κανω... Shocked
Bloom - Πεμ 12 Ιούν 2003, 10:58:23
Θέμα δημοσίευσης:
Alex πολύ μου άρεσε βρε η λογική σου! Laughing Laughing Laughing Laughing

Σοβαρά τώρα όμως, ok teo εσύ μου λες 250 ευρώ στο νέρο, από εκεί μέχρι τα 300-350 ευρώ δεν απέχει κάπως?..... Να το λένε δηλαδή υπολογίζοντας τόσα extra για πράγματα που ΙΣΩΣ του βρουν? Scratch

Τι να πω....

Κανείς άλλος δεν έχει καμία ιδέα? Confused
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 11:10:00
Θέμα δημοσίευσης:
Bloom έγραψε:
Κανείς άλλος δεν έχει καμία ιδέα? Confused


Nα πεις στο φίλο σου, πολύ απλά να μην πάει στον χοντρό ... (Κανελλής) ...
Αυτός χρεώνει ακόμη και τον αέρα που αναπνέουν μέσα στο συνεργείο του ...
Οι τιμές του κυμαίνονται ανάλογα με την περιοχή ... Μελίσια/Μαρουσάκι/Βόρειο Προάστειο ... Evil

Εγώ ακόμα περιμένω τηλέφωνο προσφοράς για το 206...Evil τελικά δεν μπόρεσε να χτυπήσει την προσφορά ανταγωνιστή... Twisted evil

Προτείνω να του πεις να πάει στο Ντάσιο ... και να του πει να αλλάξει μόνο τα απαραίτητα ... Επίσης ο Κώστας δέχεται να του πάει και δικά του λάδια ... οπότε και από εκεί θα βγει κερδισμένος ... Υπολογίζω το κόστος SERVICE γύρω στα 200euro με εργασία... Wink
Bloom - Πεμ 12 Ιούν 2003, 11:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
Προτείνω να του πεις να πάει στο Ντάσιο ... και να του πει να αλλάξει μόνο τα απαραίτητα ... Επίσης ο Κώστας δέχεται να του πάει και δικά του λάδια ... οπότε και από εκεί θα βγει κερδισμένος ... Υπολογίζω το κόστος SERVICE γύρω στα 200euro με εργασία... Wink


Εγώ από post σε post θα σε κυνηγάω σήμερα να λέω καλά λόγια?? Wink

Thanks Νίκο, θα τον στείλω στον "δικό μας" λοιπόν, θα του έδινα τηλέφωνο ούτως ή άλλως να πάρει προσφορά και από εκεί, αλλά αφού μου το λες κι εσύ τώρα..... βοοοοουυύρρ για Ντάσιο! Cool
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 11:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
Bloom έγραψε:
Εγώ από post σε post θα σε κυνηγάω σήμερα ....


Μάλλον είμαι ποιο γρήγορος ... Silly Silly Laughing Laughing Wink Wink
Bloom - Πεμ 12 Ιούν 2003, 11:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
Bloom έγραψε:
Εγώ από post σε post θα σε κυνηγάω σήμερα ....


Μάλλον είμαι ποιο γρήγορος ... Silly Silly Laughing Laughing Wink Wink


ΈΕεεελα ρε συ υπάρχει και το κατάλληλο emoticon ------> Scatter

Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink
teoman - Πεμ 12 Ιούν 2003, 12:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
Nα πεις στο φίλο σου, πολύ απλά να μην πάει στον χοντρό ... (Κανελλής) ...


Χοντρός? Scratch

Old Navy έγραψε:
Αυτός χρεώνει ακόμη και τον αέρα που αναπνέουν μέσα στο συνεργείο του ...
Οι τιμές του κυμαίνονται ανάλογα με την περιοχή ... Μελίσια/Μαρουσάκι/Βόρειο Προάστειο ... Evil


Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!


Old Navy έγραψε:
Εγώ ακόμα περιμένω τηλέφωνο προσφοράς για το 206...Evil τελικά δεν μπόρεσε να χτυπήσει την προσφορά ανταγωνιστή... Twisted evil


Για σωστό τεχνικό ψάχνουμε... όχι για να πουλήσουμε το αυτοκίνητο... Τουλάχιστον όχι ακόμα...


Old Navy έγραψε:
Επίσης ο Κώστας δέχεται να του πάει και δικά του λάδια ... οπότε και από εκεί θα βγει κερδισμένος ... Υπολογίζω το κόστος SERVICE γύρω στα 200euro με εργασία... Wink


Γιατί,ο Κανελλής δεν δέχεται να του πάς τα λάδια σου?Εγώ και βαλβολίνη του πήγα,και τακάκια... μέχρι αμορτισέρ σου φοράει...

ΔΙΑΦΩΝΩ...
Ady - Πεμ 12 Ιούν 2003, 12:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
teoman έγραψε:
Χοντρός? Scratch

Ε τι είναι λεπτός; Μιλάμε για τον Νίκο Κανελλή....

teoman έγραψε:
Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!

Τα Μελίσσια όμως είναι....

Κανελλή στο Γέρακα δεν έχει.

Εχει όμως στην Παλλήνη....
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:01:21
Θέμα δημοσίευσης:
teoman έγραψε:

1.Χοντρός? Scratch
2.Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!
3.Για σωστό τεχνικό ψάχνουμε... όχι για να πουλήσουμε το αυτοκίνητο... τουλάχιστον όχι ακόμα...
4. Γιατί,ο Κανελλής δεν δέχεται να του πάς τα λάδια σου?Εγώ και βαλβολίνη του πήγα,και τακάκια... μέχρι αμορτισέρ σου φοράει...


1. Ο Καννελής είναι χοντρός ... το τρώει το φαϊ του ...
2. Στο Γέρακα είναι το υποκατάστημα ... Το κεντρικό είναι τέρμα Λ.Πεντέλης (Μελίσια)
3. Μιλώ για την προσφορά αγοράς και όχι πώλησης ... Θα έδινα φράγκα ΔΕΝ θα έδινε ... Ειχα μιλήσει 2 φορές με τον ίδιο τον Κανελλή, και με έναν πωλητή και με το Τεχνικό Υπεύθηνο ... και με έγραψαν κανονικά ... ενώ τους είχα δώσει και χαρτί με το τι ζητάω πάνω στο 206 ...
4. Δεν ξέρω τι δέχεται ο Κανελλής ... αλλά όταν του έκανα κουβέντα για δικά μου λάδια και χαμήλωμα ... μου είπε ότι αυτά δεν γίνονται ...

Θοδωρή,μιλώ για το κεντρικό, ίσως στο Γέρακα να έχουν άλλη πολιτική ... Wink
teoman - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:02:25
Θέμα δημοσίευσης:
ady έγραψε:
teoman έγραψε:
Χοντρός? Scratch

Ε τι είναι λεπτός; Μιλάμε για τον Νίκο Κανελλή....


Από το αν είναι "χοντρός" εξαρτάται το αν είναι καλός στην δουλειά του ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ του?Τον κύριο δεν τον γνωρίζω (ούτε θέλω...)

ady έγραψε:
teoman έγραψε:
Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!

Τα Μελίσσια όμως είναι....

Κανελλή στο Γέρακα δεν έχει.

Εχει όμως στην Παλλήνη....


Έχει ΚΑΙ στον Γέρακα... Σύνολο 3 (με το φανοποιείο)
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
ady έγραψε:
teoman έγραψε:
Χοντρός? Scratch

Ε τι είναι λεπτός; Μιλάμε για τον Νίκο Κανελλή....

teoman έγραψε:
Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!

Τα Μελίσσια όμως είναι....

Κανελλή στο Γέρακα δεν έχει.

Εχει όμως στην Παλλήνη....


Σωστός και στα δύο ... Ξέρεις πολλά εσύ ... ! ! !
Ady - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:07:33
Θέμα δημοσίευσης:
teoman έγραψε:
Από το αν είναι "χοντρός" εξαρτάται το αν είναι καλός στην δουλειά του ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ του?

Φάνηκε από τα λεγόμενά μου να ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο;

teoman έγραψε:
Έχει ΚΑΙ στον Γέρακα... Σύνολο 3 (με το φανοποιείο)

Α ωραία!! Ε τότε κάντα 4, γιατί εμένα με είχε στείλει σε κάποιο φανοποιείο στο Μαρούσι... Very happy
teoman - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:14:40
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
teoman έγραψε:

1.Χοντρός? Scratch
2.Γέρακας δεν είναι Β.Προάστεια...!!!
3.Για σωστό τεχνικό ψάχνουμε... όχι για να πουλήσουμε το αυτοκίνητο... τουλάχιστον όχι ακόμα...
4. Γιατί,ο Κανελλής δεν δέχεται να του πάς τα λάδια σου?Εγώ και βαλβολίνη του πήγα,και τακάκια... μέχρι αμορτισέρ σου φοράει...


1. Ο Καννελής είναι χοντρός ... το τρώει το φαϊ του ...
2. Στο Γέρακα είναι το υποκατάστημα ... Το κεντρικό είναι τέρμα Λ.Πεντέλης (Μελίσια)
3. Μιλώ για την προσφορά αγοράς και όχι πώλησης ... Θα έδινα φράγκα ΔΕΝ θα έδινε ... Ειχα μιλήσει 2 φορές με τον ίδιο τον Κανελλή, και με έναν πωλητή και με το Τεχνικό Υπεύθηνο ... και με έγραψαν κανονικά ... ενώ τους είχα δώσει και χαρτί με το τι ζητάω πάνω στο 206 ...
4. Δεν ξέρω τι δέχεται ο Κανελλής ... αλλά όταν του έκανα κουβέντα για δικά μου λάδια και χαμήλωμα ... μου είπε ότι αυτά δεν γίνονται ...

Θοδωρή,μιλώ για το κεντρικό,...


Πάσο...

Old Navy έγραψε:
...ίσως στο Γέρακα να έχουν άλλη πολιτική ... Wink


-Δουλεύουν Σάββατο (σημαντικό)
-Κάθεσαι μαζί με τον τεχνικό ΚΑΤΩ από το αυτοκίνητο και τον ρωτάς ότι σου έρχεται στο μυαλό (πιο σημαντικό)
-Κάνετε μαζί μια βολτίτσα μετά το service για έλεγχο...
Ady - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
teoman έγραψε:
-Δουλεύουν Σάββατο (σημαντικό)
-Κάθεσαι μαζί με τον τεχνικό ΚΑΤΩ από το αυτοκίνητο και τον ρωτάς ότι σου έρχεται στο μυαλό (πιο σημαντικό)
-Κάνετε μαζί μια βολτίτσα μετά το service για έλεγχο...

Τελικά απ' ότι φαίνεται τα δύο συνεργεία είναι η νύχτα με τη μέρα....
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
ady έγραψε:
teoman έγραψε:
-Δουλεύουν Σάββατο (σημαντικό)
-Κάθεσαι μαζί με τον τεχνικό ΚΑΤΩ από το αυτοκίνητο και τον ρωτάς ότι σου έρχεται στο μυαλό (πιο σημαντικό)
-Κάνετε μαζί μια βολτίτσα μετά το service για έλεγχο...

Τελικά απ' ότι φαίνεται τα δύο συνεργεία είναι η νύχτα με τη μέρα....


Θοδωρή πάσο και εγώ ...
Φαίνεται ότι τα δύο συνεργεία είναι έχουν διαφορές ...

Έχω ακούσει ότι το συνεργείο στο Γέρακα/Παλλήνη το έχει αναλάβει κάποιο παλικάρι πολύ ξηγημένο και με μεγάλη εμπειρία ... άραγε αληθεύει ?
teoman - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:25:46
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
Θοδωρή πάσο και εγώ ...
Φαίνεται ότι τα δύο συνεργεία είναι έχουν διαφορές ...

Έχω ακούσει ότι το συνεργείο στο Γέρακα/Παλλήνη το έχει αναλάβει κάποιο παλικάρι πολύ ξηγημένο και με μεγάλη εμπειρία ... άραγε αληθεύει ?


Όσον αφορά το τεχνικό τμήμα είμαι ευχαριστημένος 100%.Για τις πωλήσεις δεν γνωρίζω-δεν το έχω πάρει από εκεί...

Μου έκανε εντύπωση που έχουν σκούπες της peugeot sport... (και τις τοποθετούν φυσικά...)
konstantinos - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:

Έχω ακούσει ότι το συνεργείο στο Γέρακα/Παλλήνη το έχει αναλάβει κάποιο παλικάρι πολύ ξηγημένο και με μεγάλη εμπειρία ... άραγε αληθεύει ?


Ναι αμέ, αληθεύει.... όταν ήταν βοηθός του αρχιμηχανικού πριν κάποια χρόνια, του έφτιαχνε καλό καφέ. Laughing Laughing Laughing Laughing Wink Wink
Bloom - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:30:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μισό λεπτό ρε παιδιά δεν προλαβαίνω και τα post σας!! Τρόμαξα προς στιγμήν μη παρεξηγηθείτε κιόλας μεταξύ σας (καλά.... λέμε τώρα δηλαδή Laughing ), λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα... συνεργεία! Rolling eyes


Old Navy έγραψε:
Στο Γέρακα είναι το υποκατάστημα ... Το κεντρικό είναι τέρμα Λ.Πεντέλης (Μελίσια)


Πράγματι ο Μανώλης σε αυτή την περιοχή μένει και από αυτή την αντιπροσωπεία μου είπε οτι και το αγόρασε... αλλά και πήρε και την εν λόγω προσφορά!

Θοδωρή αυτά που περιγράφεις οτι σου παρέχει ο άλλος Razz Κανελλής (τελικα πώς τονίζεται αυτός ο Χριστιανός??) είναι αξιόλογα μα έλα που μιλάγαμε τελικά για διαφορετικό υποκατάστημα Confused

και τέλος...

ady έγραψε:
teoman έγραψε:
Έχει ΚΑΙ στον Γέρακα... Σύνολο 3 (με το φανοποιείο)

Α ωραία!! Ε τότε κάντα 4, γιατί εμένα με είχε στείλει σε κάποιο φανοποιείο στο Μαρούσι... Very happy


Α καλά.... όταν τα χιλιάσει ο άνθρωπος να μας ειδοποιήσει να του φέρουμε να σβήσει και τούρτα με κεράκια Laughing
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:38:03
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:
Old Navy έγραψε:

Έχω ακούσει ότι το συνεργείο στο Γέρακα/Παλλήνη το έχει αναλάβει κάποιο παλικάρι πολύ ξηγημένο και με μεγάλη εμπειρία ... άραγε αληθεύει ?


Ναι αμέ, αληθεύει.... όταν ήταν βοηθός του αρχιμηχανικού πριν κάποια χρόνια, του έφτιαχνε καλό καφέ. Laughing Laughing Laughing Laughing Wink Wink


Παίχτη τι είπες τώρα?
Μου το είχες πει και πριν ένα χρόνο ... αλλά δεν ήθελα να είμαι ο "ΡΙΞΕ ΛΑΔΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ" ... Rolling eyes Rolling eyes Laughing Laughing Wink Wink
Vini - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:40:44
Θέμα δημοσίευσης:
Bloom έγραψε:

Τρόμαξα προς στιγμήν μη παρεξηγηθείτε κιόλας μεταξύ σας (καλά.... λέμε τώρα δηλαδή Laughing ), λες και έχουμε να χωρίσουμε τίποτα... συνεργεία! Rolling eyes


Εγώ τώρα παρεξηγήθηκα και τα πήρα και στην κράνα ... και είναι και βαριά ρε γ*μ*το... Twisted evil Twisted evil Laughing Laughing
konstantinos - Πεμ 12 Ιούν 2003, 13:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Old Navy έγραψε:
Παίχτη τι είπες τώρα?
Μου το είχες πει και πριν ένα χρόνο ... αλλά δεν ήθελα να είμαι ο "ΡΙΞΕ ΛΑΔΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ" ... Rolling eyes Rolling eyes Laughing Laughing Wink Wink


και για να τελειώνει το πανηγύρι, εκεί δεν ενδείκνηται για χαμηλωμένα αμάξια... δεν μπορείς να ανέβεις εάν δεν βρεις απο κάτω με τ.ί.π.ο.τ.α.

Shocked Laughing Laughing Laughing
Svstouk - Παρ 13 Ιούν 2003, 14:27:47
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν πήγα σήμερα στο "μάστορα" για τη ρύθμιση βαλβίδων.

Κλαίω τα 32 ευρώ που του έδωσα και τις δυόμιση ώρες που περίμενα τη μηχανή να κρυώσει. Crying or Very sad

Οι βαλβίδες ΔΕΝ θέλανε ρύθμιση. Ήταν μια χαρά.

Κι όμως ο π.....ς μου πήρε 25 ευρώ εργασία! Evil Evil

(Τα υπόλοιπα 7 ευρώ πήγαν στη φλάτζα)
Δημήτριος - Πεμ 07 Αύγ 2003, 15:07:09
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά σήμερα έκανα το service των 40.000 χλμ. (39.700 χλμ.).

Αλλάχθήκαν τα :
-Λάδια (total 5w-40) (9 ευρώ το λίτρο)
-Φίλτρο λαδιού, Φίλτρο αέρος (από 8 ευρώ περίπου)
-Μπουζί Bosch (ακριβά! 28 ευρώ)
-Προσθήκη του καθαριστικού της Pro-tec (11 ευρώ)
-Καθαρισμός της πεταλούδας γκαζιού (πέρα από αυτόν που έκανα μόνος μου)
-Αντικατάσταση των πίσω τακακίων με νέα της Jurid (38 ευρώ)
-Διάφορα μερεμέτια
-Αλλαγή βαλβολινών

Τις βαλβολίνες τις άφησα τελευταίες γιατί εκεί ήθελα να καταλήξω...

Μόλις παραπονέθηκα στον μηχανικό που πήγα ότι η λειτουργία του σαζμάν δεν με έχει αφήσει ευχαριστημένο, θέλησε να δεί τις βαλβολίνες (του είπα ότι σκοπεύω να τις αλλάξω μπας και δώ καμιά βελτίωση). Μόλις τις είδε διαπίστωσε πως το χρώμα τους δεν ήταν αυτό που έπρεπε (του φάνηκαν αρκετά σκούρες). Έτσι μου είπε πως πρέπει να αλλαχθούν...
Τον ρώτησα αν έχει βαλβολίνες 75w-80. Μου είπε ναι. Πήρε λοιπόν την βαλβολινιέρα του και έβαλε από 'κει...Μόλις επέμενα άρχισε να μου τα γυρνάει... Τελικά κατέληξα πως ήταν μονόβαθμες 80άρες. Μετά, πριν φύγω, μου πέταξε και την ατάκα "και 90άρες να είναι δεν πειράζει!!!"

Το θέμα όμως είναι, πέρα από το γεγονός πως μου φάνηκε λίγο ακριβό το service του (190 ευρώ μαζί με τα μερεμέτια, τα λάδια τα πλήρωσα εγώ), με δυσαρέστησε το ότι μου έβαλε βαλβολίνες (μου τις χρέωσε 20 ευρώ) που μάλλον δεν ταιριάζουν στο αυτοκίνητο... Evil Evil
Επίσης με δυσαρέστησε το γεγονός πως το κόστος των μπουζί θα μπορούσε να είναι μικρότερο...Τα μπουζί της Bosch ταίριαζαν απόλυτα στις διαστάσεις με τα παλιά, αλλά στο κουτί τους υπήρχε ένα αυτοκόλλητο που έγραφε Renault 19. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν γράφει peugeot 206 1,6i 2001> μου είπε πως αφήσαν την παλιά ετικέτα (άντε βγάλε συμπέρασμα Mad )...

Τώρα θέλω να ξαναλλάξω τις βαλβολίνες γιατί σαν να είδα και μια μικρή επιδείνωση του λεβιέ (μπορεί να είναι και ιδέα μου)...Λέτε να ξαναλλάξω και μπουζί;
Τελικά άρχισα να μετανιώνω για την επιλογή του μηχανικού... Confused Confused
Την επόμενη φορά με βλέπω στο συνεργείο της Μπακανιάρη...

Ελπίζω να μην εκπλαγείτε (αρνητικά)...
Miltellas - Πεμ 07 Αύγ 2003, 23:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
Την επόμενη φορά σε βλέπω στους Βασίληδες για να μην ξαναπογοητευτείς.

Τα μπουζί να τα αλλάξεις οπωσδήποτε για να είσαι σίγουρος. Ενώ είναι φτηνά τα πλήρωσες χρυσάφι. Από τον Ντίνο πήρα τα Eyquem με 8Ε (2Ε το ένα), Φίλτρο λαδιού 7Ε, Αέρος 6Ε το πολύ. Τα τακάκια πίσω κοστίζουν ακόμη φτηνότερα αλλά δεν θυμάμαι πόσο. Τα Jurid πάντως είναι καλά τακάκια.
Οι Βασίληδες δίνουν το ProTec με 10Ε και είναι τιμή λιανικής φυσικά.
Βαλβολίνη βάζεις ΜΟΝΟ 75W80 και θα πάρεις της Total-Elf. Τα 20Ε για βαλβολίνη μάπα είναι πάρα πολλά... Εάν βάλεις τη σωστή βαλβολίνη το σασμάν σου θα μεταμορφωθεί.
Δημήτριος - Παρ 08 Αύγ 2003, 02:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Την επόμενη φορά σε βλέπω στους Βασίληδες για να μην ξαναπογοητευτείς.

Τα μπουζί να τα αλλάξεις οπωσδήποτε για να είσαι σίγουρος. Ενώ είναι φτηνά τα πλήρωσες χρυσάφι. Από τον Ντίνο πήρα τα Eyquem με 8Ε (2Ε το ένα), Φίλτρο λαδιού 7Ε, Αέρος 6Ε το πολύ. Τα τακάκια πίσω κοστίζουν ακόμη φτηνότερα αλλά δεν θυμάμαι πόσο. Τα Jurid πάντως είναι καλά τακάκια.
Οι Βασίληδες δίνουν το ProTec με 10Ε και είναι τιμή λιανικής φυσικά.
Βαλβολίνη βάζεις ΜΟΝΟ 75W80 και θα πάρεις της Total-Elf. Τα 20Ε για βαλβολίνη μάπα είναι πάρα πολλά... Εάν βάλεις τη σωστή βαλβολίνη το σασμάν σου θα μεταμορφωθεί.


Αύριο κιόλας θα αλλάξω τα μπουζί (μόνος μου) και θα πάω στους Βασίληδες να αλλάξω και τις βαλβολίνες...
Τις βαλβολίνες θα τους τις πάω εκεί, ή έχουν δικές τους;
Ady - Παρ 08 Αύγ 2003, 07:25:53
Θέμα δημοσίευσης:
Δημήτριος έγραψε:
Τον ρώτησα αν έχει βαλβολίνες 75w-80. Μου είπε ναι. Πήρε λοιπόν την βαλβολινιέρα του και έβαλε από 'κει...Μόλις επέμενα άρχισε να μου τα γυρνάει... Τελικά κατέληξα πως ήταν μονόβαθμες 80άρες. Μετά, πριν φύγω, μου πέταξε και την ατάκα "και 90άρες να είναι δεν πειράζει!!!"

Εγώ δεν κατάλαβα τελικά τι βαλβολίνες έβαλες, εκτός του ότι ήταν 80άρες.

Πως κατέληξες εσύ ότι ήταν μονόβαθμες 80άρες;

Η βαλβολινιέρα τι είναι; Χύμα βαλβολίνη;

Δεν έχω άλλη ερώτηση.... Smile
Δημήτριος - Παρ 08 Αύγ 2003, 14:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
ady έγραψε:
Πως κατέληξες εσύ ότι ήταν μονόβαθμες 80άρες;

Η βαλβολινιέρα τι είναι; Χύμα βαλβολίνη;

Δεν έχω άλλη ερώτηση.... Smile


Η βαλβολινιέρα είναι ουσιαστικά ένα μεγάλο δοχείο (με χωρητικότητα > 50lt) πάνω στο οποίο είναι προσαρτημένη μια αντλία κενού. Έτσι όταν αποθηκεύουμε μια βαλβολίνη εκεί μέσα μπορούμε, μέσω της αντλίας, να την διοχετεύουμε μέσα στο σαζμάν του αυτοκινήτου.
Τώρα αν η βαλβολινιέρα είναι γεμάτη με μια βαλβολίνη, π.χ. με μια μη συνθετική 80w-90, θα πρέπει να την αδειάσει και να ξαναγεμίσει αυτήν με την βαλβολίνη της προτίμησής σου. Κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει...
Έτσι οι μηχανικοί διαθέτουν συνήθως μια μεγάλη σύριγγα με την οποία αναρροφούν την βαλβολίνη από το δοχείο της και στην συνέχεια την διοχετεύουν εκεί που θέλουν (π.χ. μέσα στο σαζμάν από την οπή εισδόδου αυτής).

Η βαβολίνη που μου έβαλε ο προηγούμενος μηχανικός πρέπει να ήταν μονόβαθμη, δηλαδή σκέτο 80 (και μη συνθετική). Αυτό το συμπέρανα από το γεγονός ότι μου τα μασούσε λίγο. Τον ρωτούσα: 75w-80 είναι αυτή η βαλβολίνη; και μου απαντούσε: Ναι! 80... (όχι ακριβώς έτσι, αλλά κάπως έτσι...)

Τώρα που πήγα στους Βασίληδες (και άλλαξα εκ νέου και μπουζί και βαλβολίνη, τα οποία αγοράστηκαν μέσω του club) χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος της σύριγγας. Το κιβώτιο βελτιώθηκε αισθητά!!! Τα μπουζί τελικά ήταν τα ίδια...
Πάντως το συνεργείο αυτό μπορώ να πω ότι το είχα παρεξηγήσει. Μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις η τελευταία επίσκεψή μου και μάλλον θα καταλήξω εκεί... Razz Razz
mick206 - Κυρ 12 Οκτ 2003, 19:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόοοοοοοοοον...
Πάω σφαιράτος και ακάθεκτος για το σερβις των 40.000χλμ(πότε τα έφτασα ο π**στης;;!! Rolling eyes)
Έχουμε και λέμε...
Αλλαγή λάδια,φίλτρου λαδιών,φίλτρου αέρα,φίλτρο βενζίνης,βαλβολίνες...
Μπουζί άλλαξα στα 30.000χλμ
Τί άλλο χρειάζεται να κοιτάξω;; Ταμπούρα;Βαλβίδες;;
Έχω το 1.1 έτσι;Μην ξεχνιόμαστε...
Λέτε να του πώ να βάλει και λίγο tequila στο ντεπόζιτο να πάρει τα πάνω του;; ShockedLaughingLaughing
Λάδια λέω να βάλω Motul και βαλβολίνες ELF...

άσχετο... Έχουν περισσέψει μερικά μπουκαλάκια λαδάκι(ημι-συνθετικό όμως... Rolling eyes ) απο προηγούμενες αλλαγές... Ενδιαφέρεται κανείς;; Rolling eyes
Έχω 1 Elf 10W40 και 2 Shell15W50... Rolling eyes
DimiP - Δευ 13 Οκτ 2003, 23:23:18
Θέμα δημοσίευσης:
εχω υπολοιπο μισο μπουκαλι (τενεκες στην ουσια) motul 10/40 chrono 300v.
δεν θα το χρησιμοποιησω λογω τιμης (πολυ ακριβο).
το θελει κανεις ;;

κανα λιτρο θα ειναι μαλλον!
Miltellas - Τρι 14 Οκτ 2003, 08:09:49
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ αλλάζω τα λάδια ανά 5000χλμ περίπου. Όποιος θέλει να του τα κρατάω για να βγάζει κι αυτός τα υπόλοιπα 5000χλμ.
Καλοψημένο λάδι σε τιμή ευκαιρίας...
nikq - Τρι 14 Οκτ 2003, 13:07:18
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα ταμπουρά έναν καθαρισμό κάνουν συνήθως στα 40.000 χιλ
Για τις βαλβίδες δεν ξέρω είμαι και εγώ περίεργος ρυθμίζονται τελικά στα 1.1 - 1.4 ?
mick206 - Τρι 14 Οκτ 2003, 13:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
nikq έγραψε:
ρυθμίζονται τελικά στα 1.1 - 1.4 ?

Βασικά δεν ρυθμίζονται... Μάλλον καθαρίζονται...
Ίσως και να κάνω λάθος αλλα έτσι έχω ακούσει... Rolling eyes
DimiP - Τρι 14 Οκτ 2003, 14:09:27
Θέμα δημοσίευσης:
ρυθμιση βαλβιδων εκανα στο service των 20.000 χλμ.
nikq - Τρι 14 Οκτ 2003, 14:37:09
Θέμα δημοσίευσης:
Arrow Σε πιο συνεργείο? Εγώ στην DAKAR που έκανα και το μεγάλο 30.000 χιλ και με χρέωσε τα σπασμένα τις(πραγματικά είχα εγώ 24.000 χιλ και μου χρέωσε το μεγάλο των 30.000 εντελώς αυθαίρετα!!!). δεν έκανε ρύθμιση βαλβίδων ούτε μπουζί μου άλλαξε ούτε , ούτε , ούτε .... τώρα είμαι στα 40.000 χιλ και το μόνο που του έχω αλλάξει μέχρι τώρα (μετά από τα 34.000) από μόνος μου είναι λαδί, φίλτρο λαδιού ΑΥΤΑ. Έτσι και αλλιώς το βιβλιαράκι της Peugeot δεν λεει κάτι άλλο! Κανά καλό μαγαζί στον Πειραιά ξέρει κανείς? Mick206 κάτι είχες αναφέρει σε ένα topic..... όσο για τον Αντώνη Λιόλιο ξέρω από δικά σας post ότι είναι καλός και τίποτα άλλο. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι το αμάξι δεν το εμπιστεύομαι πια σε καμία αντιπροσωπεία και ότι το επόμενο service θα γίνει στα 45.000 χιλ όπως λεει και η Peugeot.! Ελπίζω να κάνω σωστά... περιμένω εγώ τον Mick206 να πει τι του αλλάξανε στα 40.000 και βλέποντας κάνοντας.. .
teoman - Τρι 14 Οκτ 2003, 14:45:31
Θέμα δημοσίευσης:
nikq έγραψε:
Σε πιο συνεργείο? Εγώ στην DAKAR που έκανα και το μεγάλο .....


Εγώ που το πήγα εκεί ΜΟΝΟ για αλλαγή λαδιών,μου χρεώσαν και καθαριστικά φρένων,οπότε τί να λέμε...
nikq - Τρι 14 Οκτ 2003, 15:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι πήγαν να μου χώσουν και εμένα διάφορα και τους πήρε και τους σήκωσε..... το πόσο άσχετοι είναι??;ή ποσο ασχετους μας νομιζουν ?πήρα την μπόγια της Peugeot...μαζί με το service που εκαναν.. είναι δυο μικρά μπουκαλάκια το ένα χρώμα και το άλλο γυαλίστικο.... το αμάξι μου είναι ασημί και πήγαν να μου παραδώσουν με κομμένη απόδειξη άλλο χρώμα... οι άνθρωποι είναι αλλού.. πως και δεν κάλυψαν καμία γρατζουνιά με αυτό...

Άσχετο... κανενός το αμάξι είχε Κανά εργοστασιακό λάθος ? διότι εγώ μετά από τα 24.000 χιλ έπαψα να τρέχω για αυτό... και ευτυχώς έχω ησυχάσει ...φτούτού μην το ματιάσω...
Vaggelis - Τρι 14 Οκτ 2003, 15:04:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ρύθμιση βαλβίδων γίνεται στα μεγάλα service (δηλαδή κάθε 40.000 χλμ)
Καμία αντιπροσωπεία πάντως δεν ακολουθεί αυτά που λέει το βιβλιαράκι
π.χ. το βιβλιαράκι λέει οτι ο ιμάντας χρονισμού αλλάζει στις 120.000 χλμ, ενώ τον αλλάζουμε στα 80.000 χλμ
DimiP - Τρι 14 Οκτ 2003, 20:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
τη ρυθμιση βαλβιδων την εκανε ο Τηλεμαχος (αυτονομο συνεργειο για peugeot-oxi αντιπροσωπειας) χωρις να τη ζητησω, στα 20000 χλμ.
τωρα αν χρειαζοταν η οχι δεν ξερω.
Miltellas - Τετ 15 Οκτ 2003, 01:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
τη ρυθμιση βαλβιδων την εκανε ο Τηλεμαχος (αυτονομο συνεργειο για peugeot-oxi αντιπροσωπειας) χωρις να τη ζητησω, στα 20000 χλμ.
τωρα αν χρειαζοταν η οχι δεν ξερω.


Χρειαζόταν! Το ίδιο κάνουν και οι Βασίληδες εδώ. Ανά 20000χλμ. Wink
mick206 - Τετ 15 Οκτ 2003, 09:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
Dimip έγραψε:
τη ρυθμιση βαλβιδων την εκανε ο Τηλεμαχος (αυτονομο συνεργειο για peugeot-oxi αντιπροσωπειας) χωρις να τη ζητησω, στα 20000 χλμ.
τωρα αν χρειαζοταν η οχι δεν ξερω.
Miltellas έγραψε:
Χρειαζόταν! Το ίδιο κάνουν και οι Βασίληδες εδώ. Ανά 20000χλμ. Wink

Εμένα δεν μου κάνανε στην αντιπροσωπεία ρύθμιση βαλβίδων!!!! Δεν θυμάμαι να μου είπαν κάτι τέτοιο Crying or Very sadSadEvilEvilEvil
ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
nikq - Τετ 15 Οκτ 2003, 11:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία : συμφωνώ ότι καμία αντιπροσωπία δεν ακολουθεί το βιβλίο που της Peugeot .... πολύ απλά κάνουν ότι τους συμφέρει (όπως κάθε έμπορος) για να γεμίσουν την τσέπη τους..... γι αυτό όλα είναι μπάχαλο... (ποίον να πιστέψω? Τι να πιστέψω?)
service υπάρχει στα 10.000 , 30.000 (μεγάλο) 45.000 (ενδιάμεσο) και παει λέγοντας...
ο ιμάντας χρονισμού και ρουλεμάν (παει πακέτο συνήθως) λεει στα 60.000 70.000 σε αμάξια παραγωγής 2000 και κάτω και 70.000 ή80.000 για 2001 και πάνω. Για ρύθμιση βαλβίδων δεν είδα τίποτα να αναφέρει ... τα χωρίζει η Peugeot σε έλεγχο Α , Β, C τι σημαίνει τώρα αυτό? Και λεει τι μας αλλάζουν. Στην Dakar μου χρέωσαν τον έλεγχο C και μπουζί δεν είδα να αναφέρει στο τιμολόγιο ...
Μου φαίνεται ότι μας δουλεύουν... Το λεω και Το Ξανάλεω να είναι Καλά που Υπάρχει το CLUB και βλέπουμε τι συμβαίνει γενικά.... με το αμάξι (εκτός από την καλή παρέα που υπάρχει.... που θα παει θα έρθω σε Κανά ΑΣΜΠΕΤΕ...) μήπως και βγάλουμε Κανά νόημα και με το πιο απλό... ποτέ Πρέπει να Παω το Αμάξι για Service….
mick206 - Τετ 15 Οκτ 2003, 23:08:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα το πρωί πήγα στο φίλο μας στην αποθήκη στο Αιγάλεω και πήρα λάδια και βαλβολίνες! Very happy
Απο λάδια πήρα τα Motul 8100 X-cess 5W40 συνθετικό και απο βαλβολίνες πήρα πάλι Motul... συγκεκριμένα τις MOTYLGEAR Technosynthese 75W90.
Θα έπαιρνα της ELF,αυτή που πρότεινε ο Μίλτος... την TRP αλλά δεν είχε σε μπουκαλάκια του λίτρου παρά σε 5κιλο μπετονάκι! Shocked Εγώ ήδη αυτό το καιρό είμαι στριμωγμένος οπότε δεν μπορούσα να πάρω το 5κιλο! Rolling eyesConfused
Τα λάδια κάνανε 36Ε και οι βαλβολίνες 10Ε!
Γειά σου ρε Στέφανε! Ευχαριστώ! Wink
Το μόνο που μένει είναι να γίνει το service... Rolling eyes
Miltellas - Πεμ 16 Οκτ 2003, 00:54:24
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:
...Θα έπαιρνα της ELF,αυτή που πρότεινε ο Μίλτος... την TRP αλλά δεν είχε σε μπουκαλάκια του λίτρου παρά σε 5κιλο μπετονάκι!...


Η TRP βγαίνει μόνο σε 1lt. Μάλλον θα μιλάς για την TRJ που είναι η πιο συνηθισμένη στην αγορά (και επίσης 100% κατάλληλη για μας).

Η 75W90 που πήρες θα σου σφίξει το σασμάν ειδικά τώρα που χειμωνιάζει. Στις γρήγορες αλλαγές θα σου σκαλώνει περισσότερο. Παρατήρησέ το και πες μου αν το επιβεβαίωσες στην πράξη. Ίσως όμως και να σου αρέσει δεδομένου ότι η μαμίσια βαλβολίνη είναι "σπορέλαιο"...
nikq - Πεμ 16 Οκτ 2003, 12:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικα Μιχάλη! Να μας πεις εντυπώσεις ...
mick206 έγραψε:
Σήμερα το πρωί πήγα στο φίλο μας στην αποθήκη στο Αιγάλεω και πήρα λάδια και βαλβολίνες!


Idea Για δώσε πληροφορίες... Exclamation
mick206 - Πεμ 16 Οκτ 2003, 14:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ Νικόλα. Smile Και εγώ περιμένω πως και πως για να τα βάλω στο αμάξι!! Very happy Ο φίλος αυτός έχει αποθήκη στο Αιγάλεω και τον ανακάλυψε ο Στέφανος(Svstouk),λέγεται Χαραλαμπάκης Αντώνης - η διεύθυνση του είναι Θηβών 407 και το τηλέφωνο είναι 59.85.883 . Αξίζει την προσοχή μας και την υποστηριξή μας γιατί κάνει και πολύ καλές τιμές για εμάς! Εμένα μου έκανε δώρο και ένα καθαριστικο για τα τζάμια!! Smile Και μονο σαν κίνηση εμένα μου αρεσε πολύ και θα ξαναπάω! Cool
DimiP - Πεμ 16 Οκτ 2003, 19:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:
Ευχαριστώ Νικόλα. Smile Και εγώ περιμένω πως και πως για να τα βάλω στο αμάξι!! Very happy Ο φίλος αυτός έχει αποθήκη στο Αιγάλεω και τον ανακάλυψε ο Στέφανος(Svstouk),λέγεται Χαραλαμπάκης Αντώνης - η διεύθυνση του είναι Θηβών 407 και το τηλέφωνο είναι 59.85.883 . Αξίζει την προσοχή μας και την υποστηριξή μας γιατί κάνει και πολύ καλές τιμές για εμάς! Εμένα μου έκανε δώρο και ένα καθαριστικο για τα τζάμια!! Smile Και μονο σαν κίνηση εμένα μου αρεσε πολύ και θα ξαναπάω! Cool



κι εγω εκει θα παω αυτες τις μερες για λαδακια...
εχει καλες τιμες!!
nikq - Τρι 21 Οκτ 2003, 09:28:47
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks gys! Με βλέπω να πηγαίνω και εγώ σύντομα... Very happy
mick206 έγραψε:
MOTYLGEAR Technosynthese 75W90.
Shocked
H προτεινόμενη για το σαμάν είναι 75W/80 Exclamation
mick206 - Δευ 27 Οκτ 2003, 00:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
Αύριο το πρωί μπαίνω(όχι εγώ... Laughing το αμαξάκι μου!!) για service!!!
40.000 έφτασε το σκασμένο και δεν με έχει πετάξει απ'έξω!!! LaughingLaughingLaughing
Καλό σημάδι αυτό!! Rolling eyesScratch Laughing
Μπαίνουν λαδάκια,βαλβολίνες κτλ!!!
Αϊντε άϊντεεεεεεεεεεεε και έχω σαλέψει!!!!
Το καλύτερο είναι οτι βρίσκεται στη γειτονιά μου!!!!! RazzVery happy
Ας είναι καλά η "καλή νοικοκυρά" Όλγα και ο "βάτραχος" Πετράν LaughingThumb right
παρατσούκλια που σας έβγαλα εεεεεεε;; Δεν έχετε παράπονο!!! WinkLaughingCool
Τριαντάφυλλεεεεεεεεεεεεεεεεεε!! ΓΙΟΥΧΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
υ.γ: μην ανησυχείτε... είμαι καλά! LaughingLaughingLaughingLaughingLaughing
action_peugeot - Δευ 27 Οκτ 2003, 00:51:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μονο 75w/80
nikq - Δευ 27 Οκτ 2003, 08:52:53
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδία . άντε και με την νίκη Μιχάλη. Περιμένω τις εντυπώσεις σου γιατί και εγώ σε λίγα χιλιόμετρα βλέπω να πηγαίνω στον ίδιο! Cool
mick206 - Δευ 27 Οκτ 2003, 13:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
Η εγχείρηση πέτυχε και ο ασθενής έζησε και είναι και μιά χαρά! Laughing
Επειδή βαριέμαι να γράψω τώρα όποιος θέλει λεπτομέρειες ας μου πεί να του στείλω μηνυματάκι ή να περιμένει κάνα δυο μέρες μέχρι να βγάλω ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα...
Πρώτες εντυπώσεις;;
Το αμάξι πάει σαν καινούργιο(ξανά)
Το κιβώτιο κουμπώνει ποοοοολύ καλύτερα... αλλαγή βαλβολίνων γαρ!
Και το αμάξι δεν κατεβάζει εύκολα στροφές... μάλλον γι αυτό "ευθύνονται" τα δυάκιδα μπουζί... Rolling eyesTwisted evil
Πίσω και σας έφαγα ρε!!!!!! LaughingLaughingLaughing
mick206 - Πεμ 30 Οκτ 2003, 21:16:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέχασα να αναφέρω πως στα 50.000χλμ θα πρέπει να αλλάξω και ιμάντες... Rolling eyes
Είδα τον ένα και το λουρί έχει "πάρει" λίγο... Rolling eyes
Το αμάξι μετα την 2α είναι θάνατος(για τα κυβικά του έτσι; Laughing )
Ανεβάζει πιο γρήγορα στροφές... Shocked μιλάμε για πότε φτάνω την 5η δεν παίρνω χαμπάρι! LaughingLaughingLaughing
Ακούγεται ακόμα το γκραπ-γκρουπ στην αλλαγή 1ης-2ας και νομίζω πως τελικά είναι πρόβλημα συγχρονιζέ... Άμα το κάνεις απαλά(πολύ απαλά όμως!) τότε δεν ακούγεται τίποτα! ShockedRolling eyes
Καθαρίστηκε και η πεταλούδα της ντίζας...
Αυτά...
action_peugeot - Παρ 31 Οκτ 2003, 00:26:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ακουγεται στην αλλαγη 1ης-2ας ειναι προβλημα κομπλερ η και γραναζιου 2ας
PHSYBORG - Παρ 31 Οκτ 2003, 09:24:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θα παω για βαλβολινες κ εγω ρε παιδια στον φιλαρακο στο Αιγαλεο, για πειτε ποιες να προτιμησω !!!!
TRJ ??????
nikq - Παρ 31 Οκτ 2003, 10:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
mik206 έγραψε:

Ακούγεται ακόμα το γκραπ-γκρουπ στην αλλαγή 1ης-2ας και νομίζω πως τελικά είναι πρόβλημα συγχρονιζέ... Άμα το κάνεις απαλά(πολύ απαλά όμως!) τότε δεν ακούγεται τίποτα!


Μιχάλη αυτό που λες το είχα και εγώ.... Evil δεν ακούγεται πάντοτε και η ιδέα μου είναι ότι το άκουγα από 3.500 χιλ στροφές και πάνω.. όταν το ζόριζα. Δυστυχώς είναι συγχρόνιζε 1ης , 2ρας και πρέπει να στοιχίζει ψιλοακριβα... εγώ το πέρασα στην εγγύηση στον ΚΡΗΤΙΚΑΚΟ ύστερα από μεγάλη επιμονή και το πρόβλημα λύθηκε. Shocked Μου άλλαξε τα εξής .
1. ασυγχρόνιστης 1ης – 2ης ΜΑ5
2. Βαλβολίνη SF 5288 75W/80
3. τσιμούχα διαφορικού
4. τσιμούχα διαφορικού
5. κόλλα σαμάν (ΜΑ)
6. ασφάλεια
αυτά........
Arrow
mick206 - Παρ 31 Οκτ 2003, 10:33:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πιθανόν να φταίει και το οτι έβαλα 75W90 και όχι 80 και γι αυτό να ψιλοσκαλώνει... Rolling eyes Πάντως όταν πάω να την βάλω απαλά δεν υπάρχει πρόβλημα,δεν ακούγεται τίποτα. Στη γρήγορη αλλαγή είναι το πρόβλημα.
Είναι και αργό το αμάξι... καταλαβαίνεις... LaughingLaughingLaughing
Τα ζα μου αργά! Laughing

PHSYBORG έγραψε:
TRJ??????

Ναι. Wink
PHSYBORG - Παρ 31 Οκτ 2003, 10:41:10
Θέμα δημοσίευσης:
TRJ = ELF TRANSELF TRJ ???? ποσο ειναι ...W... ?
mick206 - Παρ 31 Οκτ 2003, 10:49:43
Θέμα δημοσίευσης:
PHSYBORG έγραψε:
TRJ = ELF TRANSELF TRJ ????
2ημ+ημ*συν/συν*2ημ=αβ*γδ LaughingLaughingLaughing

Λοιπόοοοοον πέρα απο την πλάκα είναι έτσι όπως τα λες... Wink
Η βαλβολίνη λέγεται ELF TRANSELF TRJ 75W80
μπορείς να δείς και εδώ... http://www.lubrifiants.elf.com/cgi-bin/frames/frames.pl?site=en&part=/part2&chap=/part2/chap1&file=/part2/chap1/sub/00000801.htm&teasing=off&sub=1

γράψε και το ονομά σου να σε μάθουμε... Ντρέπεσαι; Confused ShockedRolling eyesLaughingLaughingLaughing
Vasso - Τετ 10 Δεκ 2003, 14:59:28
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε να μου πείτε κάποιο καλό ( να μη με κοροϊδέψουν ) συνεργείο φθηνό για να πάω να κάνω το service των 40.000χλμ.
Έφτασε η ώρα Razz Razz
Το είχα πάει στην Automotivo εξουσιοδοτημένο αλλά προτιμώ να πάω κάπου που θα ενδιαφερθούν ......
Thanks Very happy
mick206 - Τετ 10 Δεκ 2003, 15:05:14
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί δεν πάς εκεί που έβαλες τα αμορτισέρ σου; Smile Στον Κρασούλη δεν είχες πάει; Rolling eyes
Vasso - Τετ 10 Δεκ 2003, 15:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
To σκέφτηκα αλλά δεν είχε ευθυγράμμιση ..... Confused
Νόμιζα πως κάνει απλώς τοποθετήσεις αναρτήσεων ....
Νωe - Τετ 10 Δεκ 2003, 15:11:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα θελεις μπορεις να το φερεις απο εδω ......
αμα θελεις στειλε μου pm για περισσοτερες πληροφοριες.... Wink
Γιωργος77 - Παρ 12 Δεκ 2003, 17:18:44
Θέμα δημοσίευσης:
Vasso έγραψε:
To σκέφτηκα αλλά δεν είχε ευθυγράμμιση ..... Confused
Νόμιζα πως κάνει απλώς τοποθετήσεις αναρτήσεων ....


Ο Θανάσης συνεργάζεται με κάποιο αλλο συνεργείο εκεί κοντά και κάνει ευθυγραμμίσεις καταπληκτικές.

Μαλιστα πριν σου παραδώσει το αυτοκίνητο το δοκιμάζει στο δρόμο και στο τέλος σου δίνει σε εκτύπωση τα αποτελέσματα της ευθυγράμμισης.

Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε μέχρι πριν από λίγο καιρό.
Vasso - Δευ 15 Δεκ 2003, 11:10:43
Θέμα δημοσίευσης:
Έκλεισα την Τετάρτη στον Κρασούλη ... Very happy εννοώ για το service των 40,000χλμ.
Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το service . Κάτι που δεν το έχω σκεφτεί .... , που δεν υπάρχει στο βιβλίο ....
θα με βοηθούσε αρκετά αν έχετε υπόψη σας να προτείνετε .... Smile
Ady - Δευ 15 Δεκ 2003, 11:14:34
Θέμα δημοσίευσης:
Vasso έγραψε:
Έκλεισα την Τετάρτη στον Κρασούλη ... Very happy εννοώ για το service των 40,000χλμ.
Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το service . Κάτι που δεν το έχω σκεφτεί .... , που δεν υπάρχει στο βιβλίο ....
θα με βοηθούσε αρκετά αν έχετε υπόψη σας να προτείνετε .... Smile

Ρύθμιση βαλβίδων ίσως;
mick206 - Δευ 15 Δεκ 2003, 13:43:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για κοιτάξτε και τους ιμάντες... Rolling eyes
Εγώ στα 50.000 μάλλον θα πάω για αλλαγή... Rolling eyes
Τον εξωτερικό έτσι; Laughing Όχι τον μέσα... Twisted evil
Ο μέσα πρέπει να αντέχει λιγάκι ακόμα... Laughing
PoLiThS - Τρι 16 Δεκ 2003, 02:47:21
Θέμα δημοσίευσης:
Όλκιμος έγραψε:
Vasso έγραψε:
Έκλεισα την Τετάρτη στον Κρασούλη ... Very happy εννοώ για το service των 40,000χλμ.
Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο σε αυτό το service . Κάτι που δεν το έχω σκεφτεί .... , που δεν υπάρχει στο βιβλίο ....
θα με βοηθούσε αρκετά αν έχετε υπόψη σας να προτείνετε .... Smile

Ρύθμιση βαλβίδων ίσως;


Service 40.000km

Εχουμε και λέμε..
Ρεγουλάρισμα βαλβίδων
Αλλαηγη ΛΑδιων
Αλλαγη φιλτρου λαδιού
Βαλβολινες
Ελεγχος για τακακια
Ελεγχος σιαγόνων ταμπούρων
Ελεγχος και αντικατασταση φιλτρου A/C
Ελεγχος ιμαντα δυναμο/υδραυλικου τιμονιού και A/C

Για τις βαλβολίνες δεν ειμαι τοσο σίγουρος ....
george cc - Τρι 30 Αύγ 2005, 02:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά στο service των 40000χλμ,πόσο περίπου κοστίζει,και τι εργασίες χρειάζονται για το 206cc,1600;Πείτε κάποιο καλό συνεργείο.Επίσης πόσο κοστίζει ευθυγράμιση;
DIMCHRI - Δευ 28 Νοέ 2005, 16:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
george cc έγραψε:
Παιδιά στο service των 40000χλμ,πόσο περίπου κοστίζει,και τι εργασίες χρειάζονται για το 206cc,1600;Πείτε κάποιο καλό συνεργείο.Επίσης πόσο κοστίζει ευθυγράμιση;



george το πήγες για service και πόσο σου πήρανε ???
Talisman - Δευ 06 Φεβ 2006, 18:21:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα σήμερα για service στην Δάφνη
COMPETITION MOTOR SERVICE
To αμάξι είχε 42666 χλμ!!! (..666 τρελο νουμεράκι)
Άλλαξα...

Μπουζί Eyquem x4 (δεν τα είχα αλλάξει στα 30(κακώς))
Φίλτρο Λαδιου
Λάδια μηχανής 5w/40 Υαcco full
(τα είχα δει από κάμποσα παιδια εδώ ότι τα έχουν βάλει...)
θα δίξει, είχα ξαναλλάξει στα 32000)
Βαλβολίνες Υαcoo 75w/80
(Είχαν αλλαχτει -συμπληρωθεί ? δεν ξέρω γιατι το sasman είχε κόψει
την δευτέρα (γρανάζι) στα 25000 και είχε περάσει εγγυήση)
Υγρά Φρένων .51 Yacco
(Γενικά από ότι καταλάβατε το εμπιστευτικα το συνεργείο στην μάρκα που
εμπορευεται (Υacco θα δίξει)
και γενικά είμαι ευχαριστημένος...ποτε ξανα στην peugeot τουλάχιστον
εκει που πήγαινα)
Παραφλού συμπλήρωμα
Φίλτρο καμπίνας (γύρης)

Ελεγχος :
Ψαλίδια, ιμάντας χρονισμού (θα άλλάξει στις 60000)
ελέγχος αναρτήσεων, φρένων (μαμα τελευταια αλλαγή τακάκια 32000)
σφίξιμο αριστερής βάσης πίσω ανάρτησης...
σφίξιμο-έλεγχος διάφορων μερών κάτω απο την μηχανή (δεν πολυκατάλαβα)
Ελεγχος μπαταρίας (την είχα αλλάξει εγγυηση στα 20000 γιατι τα είχε
πεξει)
Ηλεκτρονικός ελεγχος εγκεφάλου με το diag 2000 της peugeot
full και επιμέρους (στο τέλος αυτο)

Καθάρισμα:
Φίλτρο αέρα άπό την σκούπα της GREEN
(μόνο πλύσιμο μου συνέστησε και όχι και ψέκασμα με λάδι)
.....το έχω 20000 και σκεφτομαι να το αλλάξω
(το παίρνω καινούργιο 40Ε από τον χονδρέμπορα στα Πατήσσια από
όπου το πήρα αρχικά)
Καθάρισμα πεταλούδας (και ρύθμιση)
Φύσιμα μπροστινής ασφαλειοθήκης

αυτα....
Σε πολύ φιλική τιμή 190 Ε (επειδη ήταν η πρώτη φορά ....τι να πω)

Παιδια δεν ξέρω αν θεωρούνται νορμαλ αυτά ...αλλά σε σχεση με αντιπροσωπία μου φάνηκε από φτηνός εως πολύ εντάξει
Θα ξαναπάω στανταρ

Επίσης ζήτήσα και προσφορα για σωληνάκια υψηλής 140Ε με εργασία
και για bilstein-HR που μου είπε τιμή καλη σχετικά αλλά θέλω να το
ψάξω λίγο παραπάνω...και θα σας πω
Έλπιζω να μη σας κούρασα....
DIMCHRI - Δευ 06 Φεβ 2006, 21:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
νορμάλ την κόβω την τιμή . και όχι πολύ καλύτερη από ότι θα πλήρωνες στην lion...

τα υγρά φρένων στα άλλαξε ? είχες καμία διαρροή ??
Talisman - Τρι 07 Φεβ 2006, 00:03:55
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
νορμάλ την κόβω την τιμή . και όχι πολύ καλύτερη από ότι θα πλήρωνες στην lion...

τα υγρά φρένων στα άλλαξε ? είχες καμία διαρροή ??


Το γράφω στο post....
Τα αδειασε τελείως (είχα μαμά .4 δεν τα είχα αλλάξει ποτε!!!!)
και έβαλε .51.....
Γενικά και λίγο που το οδηγησα σήμερα σε άδειο δρόμο (όσο άδειο
είναι το ποτάμι 21:30 από Αιγάλεω - Πατήσια )...
πήγαινε πολύ καλύτερα...
αυτό που με εντυπωσίασε
είναι οι αλλαγές στο σασμάν όταν ζεστάθηκαν οι βαλβολίνες....
πάντως γενικά μου φένεται ότι το φιλτρο αέρα θα το αλλάξω τελικά
μεχρι τα 50000 σίγουρα .... 40 Ε είναι καλή τιμη για Green φίλτρο αέρα?
Πάντως τα υγρά φρένων μου χρέωσε σύνολο 12Ε ....τα οποιά με προέτρεψε να μην τα αλλάξω αφου την αλλή εβδομάδα θα βάλω σωληνάκια αεροπορικού τύπου (υψηλής) ...αλλά λέω τοσα και τόσα έχω δώσει κερατιάτικα στα 12Ε θα κολλήσουμε.....
Touristas - Τρι 07 Φεβ 2006, 07:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ιμάντα χρονισμού δεν αλλάζουν στα 60000χλμ.
Στα 80000χλμ, αν και το εργοστάσιο λέει για 120000χλμ
Εκτός σαν έχει λίγα χιλιόμετρα και είναι 5 ή 6 χρονών το αμάξι, δεν θυμάμαι ακριβώς, οπότε και τον αλλάζεις.
natspy - Δευ 14 Μάϊ 2007, 17:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα,
Θέλω και εγώ να αναφέρω το τελευταίο service των 40,000 χλμ. που έκανα (για την ακρίβεια το έκανα στα 43,000!), για πρώτη φορά εκτός αντιπροσωπείας, σε κάποιον της γειτονιάς του Πειραιά.

Μου άλλαξε τα εξής:
Φίλτρο αέρος € 9,00
Φίλτρο λαδιού €7,00
Λάδια (δικά μου) 5W/40 Motul X-cess 4L €30,00 [τα βρήκα από μαγαζί στον Πειραιά, και πιστεύω ότι έχει καλές τιμές, και επίσης τα παραδίδει δωρεάν στο σπίτι!]
Μπουζί RNF58LZ €15,00
Φίλτρο βενζίνης €11,00
Φίλτρο καμπίνας €15,00
Παραφλού €20,00
Καθαριστικό παρμπρίζ €1,00
Βαλβολίνες €20,00

Και κάτι εκτός: 1 μπαράκι ζαμφόρ αριστερό (γιατί ακουγόταν θόρυβος) €30,00

Για όλα αυτά μου πήρε €203,00 δηλαδή 128,00 ανταλλακτικά (μαζί με το μπαράκι ζαμφόρ) και 75,00 εργασία.

Το περίεργο είναι ότι πρέπει να αλλάξω στα 50,000 χλμ τα: μπουζί, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης, φίλτρο καμπίνας και λάδια.
Εντάξει για τα φίλτρα, λάδια αλλά και τα μπουζί? Τόσο συχνά αλλάζουν?
Είναι η πρώτη φορά που αλλάζω τα μπουζί στα 40,000 και τώρα κάθε 10,000? Περίεργο δεν φαίνεται?

Την βαλβολίνη και το Παραφλού μου είπε να τα αλλάξω στα 80,000.

Αυτά!
brz20 - Πεμ 22 Νοέ 2007, 18:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω σημερα το πηγα για service το αμαξι στις 39900 κατι.
40000 ας πουμε.
280 ευρω βγηκε το κοστουμι.
Δεν παραξενευομαι γιατι ηταν οντως μεγαλο service με πολλους ελενχους που τους εβαλα εγω να κανουν.

Αλλαξαν τα εξης:
Λαδια
Μπουζι
Φιλτρο λαδιου
Φιλτρο Βενζινης
Πισω σινεμπλοκ γιατι κατι ακουγα
Ευθυγραμμιση-Ζυγοσταθμιση
Καθαρισμος φιλτρου αερα
Αλλαγη μακτρων μπροστινων και πισω υαλοκαθαριστηρα

Ελεξα φρενα,καθαρισαν κλειδαριες γιατι στα πολλα χιλιομετρα ακουγα κατι χριτσ χριτσ.

280 ευρω λοιπον με την εργασια.
Πως το βλεπετε?Καλη τιμη?
STELIOS - Πεμ 22 Νοέ 2007, 20:08:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σχετικα λογικη τιμη αν υπολογισεις τις εργασιες που εγιναν.
Αυτα που κοστιζουν σε εργασια και ανεβασν την τιμη, ειναι ουσιαστικα η αλλαγη σινεμπλοκ, ευθηγραμηση-ζηγοσταθμιση.
Touristas - Πεμ 22 Νοέ 2007, 20:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Φιλτρο Βενζινης

Που το βρήκες το φίλτρο…..??? Rolling eyes Rolling eyes
dwarves - Τρι 05 Φεβ 2008, 19:41:33
Θέμα δημοσίευσης: ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ...
Λοιπόν... εφτασε το service των 40.000 (35800 για την ακριβια)...

έχουμε και λέμε...

ΝΕΡΟ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ: 1,46
ΛΑΔΙ PLUS 4L 10W-40: 36,54
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΡΕΝΩΝ ΣΠΡΕΥ BR: 2,7
ΥΓΡΟ ΨΥΓΕΙΟΥ 5L: 10,93
ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ: 3,52
ΥΓΡΟ ΥΑΛ/ΡΩΝ 500ML: 1,48
ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ 206: 9,55
ΜΠΟΥΖΙ TU5JP4: 21,56
ΙΜΑΝΤΑΣ ΔΥΝΑΜΟ PARTNER/N-206 9276: 10,15
ΥΓΡΟ ΦΡΕΝΩΝ DOT4 0.5L: 4,19
ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ 206: 8,51
ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ(ΧΑΡΤΙΝΟ): 7,73
ΡΟΔΕΛΛΑ ΤΑΠΑΣ ΛΑΔΙΟΥ 1,51

ΕΚΔΟΣΗ Κ.Ε.Κ.: 7,41

ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ SERVICE: 49,14
A/K ΦΙΛΤΡΟΥ ΓΥΡΗΣ: 7,02
Ε/Τ ΜΠΟΥΖΙ: 14,04
Ε/Τ ΙΜΑΝΑΤΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΗ: 10,53
Α/Κ ΥΓΡΩΝ ΦΡΕΝΩΝ - ΨΥΓΕΙΟΥ: 35,1
Ε/Τ ΦΙΛΤΡΟΥ ΑΕΡΑ: 7,02

+ΦΠΑ : 45,02

(ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 10% ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕΤΡΗΤΑ)

ΣΥΝΟΛΟ: 295,11

Τα παραπάνω αφορούσαν το SERVICE... από εκεί και πέρα...είχε πρόβλημα το ρουλεμάν του πίσω δεξιά τροχού...και επιπλέων...έχουμε και λέμε...

Ε/Τ ΕΝΟΣ ΠΙΣΩ ΜΟΥΑΓΙΕ: 35,1
ΜΟΥΑΓΙΕ ΟΠ.206 9457>: 48,54
+ΦΠΑ : 15,06

(ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 10% ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΜΕΤΡΗΤΑ)

ΣΥΝΟΛΟ: 98,7[/Β]

Οπότε τα λεφτά που πλήρωσα είναι [b]393,8


με έτσουξε... δεν ξέρω αλλα νομίζω ότι ήταν πολλά λεφτά... το όνομα του συνεργείου θα το δώσω όταν ακούσω απόψεις... (για να μην είμαι αδικος)


Mad Confused Rolling eyes Crying or Very sad Evil
mixalis13 - Τρι 24 Ιούν 2008, 18:11:52
Θέμα δημοσίευσης:
ορίστε και το σέρβις του 307 του πατέρα μου.. 45χιλ χιλιομετρα.. δεν είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές??




drdino - Τρι 24 Ιούν 2008, 19:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ιμάντα γιατί άλλαξες; Λόγω χρόνου;
mixalis13 - Τρι 24 Ιούν 2008, 23:06:14
Θέμα δημοσίευσης:
ναι είναι του 2002 το αμάξι... πως τις βλέπετε τις τιμές?? λίγο τσιμπιμένα δεν είναι??
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 23 Νοέ 2008, 04:40:03
Θέμα δημοσίευσης: μπουζι και αιρκοντίσιον
καλησπερα να ρωτησω ποσο κοστιζουν τα μπουζι? και συνηθως ποση εργασια παιρνουνε.
Γνωρίζεται επειδη ποτε στα 6 χρόνια δε μου κανανε σερβις στο αιρκοντισιον προχθες πηγα να το δουλέψω ενω ακουγεται οτι ξεκινάει να δουλεψει δε βγαζει καθολου κρύο αερα τι να κάνω? κατι απο μονος μου μπορω να κανω κατι? ή αν το παω για σερβις ποσο θα παει το κουστουμι?
Gr13 - Τετ 13 Ιαν 2010, 23:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα το πρωί για το service των 40000,το μαλλί πήγε 290 euro και αν βάλω και 16 euro για την γέφυρα σύνολο 306 euro.Το καλο είναι ότι το παιδί που μου έφτιαχνε το αμάξι έχει το 207 rc,οποτε ήξερε τι έκανε.Επιπλέον μου είπε να βάζω τα Total λάδια και όχι αυτά που βάζουν, της shell δηλαδή.Επιπλέον όταν τα λέγαμε για το κιβώτιο τον πεζό,μου είπε ότι αυτός παρήγγειλε το 6άρι κιβώτιο από το rcz και ότι το παίρνει το rc και το gt/rally.
kos_argyris - Πεμ 11 Φεβ 2010, 12:51:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τι αλλάζουν στις 40.000 ρε παιδιά σε turbo 207?
Chriskoz - Παρ 26 Φεβ 2010, 08:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
kos_argyris έγραψε:
Τι αλλάζουν στις 40.000 ρε παιδιά σε turbo 207?



ξέρει κάποιος να μας πει τι αλλάζουνε στα 40000 χιλ. και το κόστος ?
spyros_rallye - Πεμ 25 Μάρ 2010, 09:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
Chriskoz έγραψε:
kos_argyris έγραψε:
Τι αλλάζουν στις 40.000 ρε παιδιά σε turbo 207?



ξέρει κάποιος να μας πει τι αλλάζουνε στα 40000 χιλ. και το κόστος ?



Λαδια, φιλτρα, μπουζι σιγουρα και προαιρετικα τακακια....κοστος αναλογα που θα πας!
Chriskoz - Τρι 30 Μάρ 2010, 18:26:52
Θέμα δημοσίευσης:
spyros_rallye έγραψε:
Chriskoz έγραψε:
kos_argyris έγραψε:
Τι αλλάζουν στις 40.000 ρε παιδιά σε turbo 207?



ξέρει κάποιος να μας πει τι αλλάζουνε στα 40000 χιλ. και το κόστος ?



Λαδια, φιλτρα, μπουζι σιγουρα και προαιρετικα τακακια....κοστος αναλογα που θα πας!



ok
Chriskoz - Τρι 30 Μάρ 2010, 18:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
Chriskoz έγραψε:
spyros_rallye έγραψε:
Chriskoz έγραψε:
kos_argyris έγραψε:
Τι αλλάζουν στις 40.000 ρε παιδιά σε turbo 207?



ξέρει κάποιος να μας πει τι αλλάζουνε στα 40000 χιλ. και το κόστος ?



Λαδια, φιλτρα, μπουζι σιγουρα και προαιρετικα τακακια....κοστος αναλογα που θα πας!



ok


λεω να μην παω την peugeot για service
xelonas - Τετ 14 Απρ 2010, 11:08:51
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη εχω το rc και εχω 33000 χιλ αργω ακομη για το service των 40000χιλ αλλα θα ηθελα να ξέρω αναλητικα και ποσο θα πληρώσω????
Driver ///M - Πεμ 15 Απρ 2010, 12:40:32
Θέμα δημοσίευσης:
xelonas έγραψε:
επειδη εχω το rc και εχω 33000 χιλ αργω ακομη για το service των 40000χιλ αλλα θα ηθελα να ξέρω αναλητικα και ποσο θα πληρώσω????


Ναι ρε παιδιά, για πείτε μια τιμή για το σέρβις των 40.000χλμ και για 207 90hp. Αναφέρομαι σε εξουσιοδοτημένο. Και το ξέρω ότι οι τιμές ποικίλουν, αλλά στα εξουσιοδοτημένα δεν είναι και φοβερές οι διαφορές. Πείτε έναν μέσο όρο έστω...
Bill207 - Πεμ 15 Απρ 2010, 16:21:34
Θέμα δημοσίευσης:
εγω πληρωσα 140 σημερα για
αλλαγη λαδιων (δικα μου λαδια)
αλλαγη μπουζι
υγρο καθαριστηρων
vamvakoolas - Πεμ 15 Απρ 2010, 18:55:33
Θέμα δημοσίευσης:
Blink Blink Blink Blink δεν υπαρχουν αυτες οι τιμες
El_Griego - Δευ 12 Ιούλ 2010, 10:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
καλημέρα!
έκλεισα και εγώ για το σέρβις δεύτερου έτους (κατι λιγότερο από 40.000χλμ).
Τους είπα ότι θα πάω τα δικά μου λάδια (όλα οκ εκεί) αλλά θέλω να δούνε και 1-2 πραγματάκια τώρα πριν λήξει η εγγύηση, για την περίπτωση που βρουν πρόβλημα.
Τι προτείνετε να τους ζητήσω να δούνε επιπλέον (από χρονισμό, σκάστρα, κάτι άλλο που ξέρουμε ότι μπορεί να έχει πρόβλημα;);
(αλλάζω λάδια κάθε 10.000χλμ και μπουζί στα 20.000)

Επιπλέον, τους ζήτησα να προγραμματίσουν να κάνουν και update με τηλεφόρτωση αλλά μου είπαν ότι θα έχει κόστος αφού δεν θα το κάνουν για να αντιμετωπίσουν πρόβλημα! ισχύει κάτι τέτοιο; αφού σίγουρα έχει βγει και κάτι ξέρει η peugeot που το έβγαλε, δεν θα πρέπει να είναι στις εργασίες σωστής συντήρησης;
ευχαριστώ!
rallaki-1 - Δευ 12 Ιούλ 2010, 17:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
Επιπλέον, τους ζήτησα να προγραμματίσουν να κάνουν και update με τηλεφόρτωση αλλά μου είπαν ότι θα έχει κόστος αφού δεν θα το κάνουν για να αντιμετωπίσουν πρόβλημα! ισχύει κάτι τέτοιο;


Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Άλλα μπορείς να τους πεις ότι κάνει κάτι μικρά κοψίματα το αμάξι μου (αλλά να επιμείνεις!!) και θέλω οπωσδήποτε να μου κάνετε update..

Επίσης αν δεν σου κάνουν και θέλεις ντε και καλά να κάνεις τότε βεβαιώσου ότι υπάρχει update για το αμάξι σου ρωτώντας και άλλες αντιπροσωπείες! Γιατί μπορούν να σου πουν οτι υπάρχει και τελικα να μην υπάρχει update και απλά να σου πάρουν λεφτά.
android - Δευ 12 Ιούλ 2010, 17:49:57
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
καλημέρα!
έκλεισα και εγώ για το σέρβις δεύτερου έτους (κατι λιγότερο από 40.000χλμ).
Τους είπα ότι θα πάω τα δικά μου λάδια (όλα οκ εκεί) αλλά θέλω να δούνε και 1-2 πραγματάκια τώρα πριν λήξει η εγγύηση, για την περίπτωση που βρουν πρόβλημα.
Τι προτείνετε να τους ζητήσω να δούνε επιπλέον (από χρονισμό, σκάστρα, κάτι άλλο που ξέρουμε ότι μπορεί να έχει πρόβλημα;);
(αλλάζω λάδια κάθε 10.000χλμ και μπουζί στα 20.000)

Επιπλέον, τους ζήτησα να προγραμματίσουν να κάνουν και update με τηλεφόρτωση αλλά μου είπαν ότι θα έχει κόστος αφού δεν θα το κάνουν για να αντιμετωπίσουν πρόβλημα! ισχύει κάτι τέτοιο; αφού σίγουρα έχει βγει και κάτι ξέρει η peugeot που το έβγαλε, δεν θα πρέπει να είναι στις εργασίες σωστής συντήρησης;
ευχαριστώ!


απο την στιγμη που εχει βγει πιο νεα version απο αυτη που φορας τωρα δεν βρισκω λογο να στο χρεωσουν...αλλωστε γι αυτο την βγαλαν...για να διορθωσουν καποια "λαθοι" του παλιου προγραμματος τους...
α ρε after sales
El_Griego - Τρι 13 Ιούλ 2010, 09:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
έδωσα αριθμό πλαισίου πριν λίγο στη λαιον και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο update. λίγο περίεργο μου φαίνεται να μην έχει τίποτα αφού είναι του πρώτου μισού του '08 το αμάξι, αλλά τεσπα...
ευχαριστώ για τα σχόλια σας!

κάτι άλλο που καλό είναι να ζητήσω να δούνε πριν λήξη η εγγύηση;
android - Τρι 13 Ιούλ 2010, 15:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:


κάτι άλλο που καλό είναι να ζητήσω να δούνε πριν λήξη η εγγύηση;


κοιτα αν δεν εχεις καποιο προβλημα...να πεις κανει αυτο,εκεινο το αλλο...οτι κ να τους πεις...απλα ναι θα πουν και μετα ενταξει ειναι παρτο...
να δουν τι?μηπως χαλασει κατι σε μισο χρονο?
Bill207 - Τρι 13 Ιούλ 2010, 16:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
σήμερα πήγα του πατέρα μου το 207 (1,4 με τα 90) για σερβις των 40,000
το ειδανε, και ειπανε αλλαγη τακακια, και δισκόπλακες (!)
στο δικό μου έχω κάνει 55,000 και ακόμα δισκόπλακες δεν εχω αλλαξει ουτε χρειάζεται
τους πηρε ο πατερας μου και του ειπανε, οτι πολυ πιθανο στο σερβις των 20,000 να μην του αλλαξανε τακάκια (το είχε κανει σε αλλη αντιπροσωπεια)
κι ομως στο τιμολόγιο του τα ειχανε χρεωσει...
αντε να αποδειξεις πως δεν εισαι ελεφαντας...
soulos6 - Κυρ 18 Ιούλ 2010, 01:00:52
Θέμα δημοσίευσης:
Το ραλλάκι μου έχει 28000χλμ.
Επειδή έχει περάσει 1 χρόνος από την τελευταία αλλαγή λαδιών που του έκανα προληπτικά εγώ στα 10000χλμ σε αντιπροσωπεία,ρώτησα χθες στην ίδια αντιπροσωπεία για το service, που , πόσο και πότε.
Και μου απαντάει 300 €.
Εκείνη την στιγμη πρέπει να μου βγήκαν τα ματάκια έξω..
Οταν ρώτησα τι περιλαμβανει απο ανταλλακτικα, μου απαρίθμησε μια λίστα απο φίλτρα και υγρά, χωρίς κάποιο ιδιαίτερα ακριβό ανταλλακτικό , πχ δισκόπλακες ή τακάκια, τα οποία αν χρειάζετε κάτι είναι επιπλέον.
Μόνο εμένα μου φαίνετε τραγικό το ποσό που ζητάνε??
Ότι χρειάζετε θα το κάνω στο ξάδερφο της γυναίκας.
Εννοείτε ότι δεν θα με ξαναδει αντιπροσωπεία για νορμαλ καταστάσεις.
Όσο για εγγύηση, απο Σεπτέβρη και μετά το αυτοκίνητο θα μεινει σε ακινησια για κάμποσο καιρό και η 2ετία λήγει το Νοέμβρη..**

** που σημαίνει καιρός για προγραμματάκι.. Very happy
Driver ///M - Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, Τα μπουζί για 207 1.4 90hp ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο?

Επίσης, κόστος για τα μπροστά τακάκια? Όλες οι αντιπροσωπείες βάζουν τα ίδια τακάκια, ή η καθεμία τα δικά της?

Επειδή πλησιάζει το σέρβις των 40.000 χλμ, πιστεύω ότι αυτά (κυρίως τα μπουζί) θα αλλαχτούν εκτός των φίλτρων που είναι στάνταρ και θέλω να ξέρω στο περίπου το κόστος.
El_Griego - Δευ 02 Αύγ 2010, 14:19:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχω μαζί μου την αναλυτική απόδειξη (θα δωσω επί μέρους τιμες αλλη στιγμη), αλλα στο δικό μου 207 THP στην επίσημη αντιπροσωπία βόρεια Αθήνα:
σερβις 40.000 χλμ - 210 ευρω περίπου, με δικά μου λάδια όμως (το σερβις των 40Κ, περιλαμβάνει και τα μπουζί)
Τα ίδια λεφτά και στο σέρβις 20.000 χλμ πέρισυ, που άλλαξα και τότε μπουζί (προαιρετικό στα 20Κ), πάλι με δικά μου λάδια.

Από ό,τι έχω καταλάβει, αλλαγή μπουζί παντα υπολογίζω κάπου 60 ευρώ επιπλέον.

Τακάκια μπροστά για μένα (283 δίσκοι), μου είπαν κάπου 110-120 ευρώ με τα περαστικά. λογικά όσοι παραγγέλνουν από μαμά πεζώ, θα σου βάλουν τα ίδια, αφού είναι συγκεκριμένοι κωδικοί ανταλλακτικών.
giaouts - Σαβ 28 Αύγ 2010, 00:35:46
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παιδια σημερα service 35.000 χλμ

λαδια (5 λιτρα)
φιλτρο λαδιου
φιλτρο αερος
βαλβολινες (2 λιτρα)
4 μπουζι

170 ευρω πως το βλεπεται καλα ειναι ?
vamvakoolas - Δευ 30 Αύγ 2010, 12:14:33
Θέμα δημοσίευσης:
σε σφαξανε
ακομα και για αντιπροσωπια
NoDsl - Δευ 30 Αύγ 2010, 12:18:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μια χαρά τιμή είναι ρε σύ.

κανα 70άρι τα λάδια, φίλτρα με μπουζιά έχουν γύρω στα 80 και κανα 20άρι τα λοιπά. Μια χαρά είναι.
vamvakoolas - Δευ 30 Αύγ 2010, 13:17:49
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Μια χαρά τιμή είναι ρε σύ.

κανα 70άρι τα λάδια, φίλτρα με μπουζιά έχουν γύρω στα 80 και κανα 20άρι τα λοιπά. Μια χαρά είναι.

βαλβολινες δε θυμαμαι
μπουζι 33 ευρα
λαδια 46 ευρα
φιλτρα 20 ευρα--->100

εργασια οσο θελει ο καθε αντιπροσωπος

Περαστικα Sad
NoDsl - Δευ 30 Αύγ 2010, 13:23:58
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
NoDsl έγραψε:
Μια χαρά τιμή είναι ρε σύ.

κανα 70άρι τα λάδια, φίλτρα με μπουζιά έχουν γύρω στα 80 και κανα 20άρι τα λοιπά. Μια χαρά είναι.

βαλβολινες δε θυμαμαι
μπουζι 33 ευρα
λαδια 46 ευρα
φιλτρα 20 ευρα--->100

εργασια οσο θελει ο καθε αντιπροσωπος

Περαστικα Sad





Απο τα παραπάνω βγάλε μόνο του κλιματισμού(Φίλτρο Premium)

Βάλε ένα 40άρι 50άρι η ταρίφα του συνεργείου και κανα 15άρι οι βαλβολίνες πές;
Λάδια 46 ευρώ; Σε αντιπροσωπία; Δεν παίζει κάτω απο 80 ευρώ. Πάντως ο Λαμπριανίδη στον πειραιά έχει τα ELF EXELIUM 0w30 στα 11 ευρώ το λίτρο.
Driver ///M - Τετ 08 Σεπ 2010, 18:20:04
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
NoDsl έγραψε:
Μια χαρά τιμή είναι ρε σύ.

κανα 70άρι τα λάδια, φίλτρα με μπουζιά έχουν γύρω στα 80 και κανα 20άρι τα λοιπά. Μια χαρά είναι.

βαλβολινες δε θυμαμαι
μπουζι 33 ευρα
λαδια 46 ευρα
φιλτρα 20 ευρα--->100

εργασια οσο θελει ο καθε αντιπροσωπος

Περαστικα Sad


Δε μπορώ να καταλάβω ποιο εξουσιοδοτημένο έχει τόσο φτηνά λάδια.

Αν δεν κάνω λάθος, ο thp πάνω από 4 λίτρα δε χωράει? Άρα 5 λίτρα λάδι 46 ευρώ? 9 ευρώ το λίτρο?

Σε όσα εξουσιοδοτημένα έχω πάει, το λίτρο έχει ακατέβατα 19 ευρώ, γι'αυτό και πάω μόνος μου 4 λίτρα total ineo με ένα 35άρι ευρώ και καθαρίζω.

Πάντως, τα 170 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο για δεύτερο σέρβις, μια χαρά μου φαίνονται. Ίσως μπορεί να βρει κάποιος και λίγο φτηνότερα (αμφιβάλλω βέβαια), αλλά γδύσιμο δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Εκτός και αν η σύγκριση γίνεται με μη εξουσιοδοτημένο, οπότε δεν έχει νόημα.

Εδώ η ταρίφα για πρώτο σέρβις, που δεν περιλαμβάνει και μπουζί φυσικά, είναι κοντά 220 ευρώ! Έλεος!
NoDsl - Τετ 08 Σεπ 2010, 22:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
Σερβις 20000 (αλλαγή λάδια-φίλτρο λαδιού, οπτικός ελεγχος)
Αλλαγή φίλτρου αέρα + φίλτρο αέρα (Δεν περιλαμβάνεται στο σερβις των 20000 και χρεώνεται ξέχωρα)
Αλλαγή φίλτρου clima + φίλτρο clima (Δεν περιλαμβάνεται στο σερβις των 20000 και χρεώνεται ξέχωρα)
Αλλαγή βαλβολίνες (Δεν περιλαμβάνεται στο σερβις των 20000 και χρεώνεται ξέχωρα)
Αλλαγή Μπουζί + μπουζί (Δεν περιλαμβάνεται στο σερβις των 20000 και χρεώνεται ξέχωρα)
Αλλαγή υγρά φρένων+ υγρά φρένων (Δεν περιλαμβάνεται στο σερβις των 20000 και χρεώνεται ξέχωρα. Τα άλλαξα γιατί είχαν κλείσει 2ετία απο την ημ. κατασκευής.)

250 ευρώ. + 78 € λάδια βαλβολίνες(δικά μου)


~330€


Αυτά είναι περαστικά μου... Embarassed
vamvakoolas - Πεμ 09 Σεπ 2010, 10:07:26
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Driver ///M"][quote="vamvakoolas"]
NoDsl έγραψε:
[b]Μια χαρά

Δε μπορώ να καταλάβω ποιο εξουσιοδοτημένο έχει τόσο φτηνά λάδια.

Αν δεν κάνω λάθος, ο thp πάνω από 4 λίτρα δε χωράει? Άρα 5 λίτρα λάδι 46 ευρώ? 9 ευρώ το λίτρο?

Σε όσα εξουσιοδοτημένα έχω πάει, το λίτρο έχει ακατέβατα 19 ευρώ, γι'αυτό και πάω μόνος μου 4 λίτρα total ineo με ένα 35άρι ευρώ και καθαρίζω.

Πάντως, τα 170 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο για δεύτερο σέρβις, μια χαρά μου φαίνονται. Ίσως μπορεί να βρει κάποιος και λίγο φτηνότερα (αμφιβάλλω βέβαια), αλλά γδύσιμο δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Εκτός και αν η σύγκριση γίνεται με μη εξουσιοδοτημένο, οπότε δεν έχει νόημα.

Εδώ η ταρίφα για πρώτο σέρβις, που δεν περιλαμβάνει και μπουζί φυσικά, είναι κοντά 220 ευρώ! Έλεος!


ασε τα ελεος και τα κυριε ελεησον Laughing Laughing Laughing


οι παραπανω τιμες (ισως και λιγο πιο κατω) ειναι για τα αναλωσιμα οπως τα αγοραζουν οι αντιπροσωπιες (θεωρητικα με λαδια και π.χ ηλεκτρικα οπως προτεινει η peugeot france). Στη πραξη αυτα περνουν μια αυξηση ως 70% στο καταναλωτη ενω υπαρχουν και αρκετες που βαζουν αναλωσιμα οτι ναναι (π.χ BP ή SHELL) με παραπανω περιθωρια κερδους. Δεν αγγιζω καν το κομματι της εργασιας οπου παλιοτερα ηταν στανταρ για ολα τα υποκαταστηματα....

Αυτα Wink
Driver ///M - Κυρ 12 Σεπ 2010, 17:16:22
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="vamvakoolas"][quote="Driver ///M"]
vamvakoolas έγραψε:
NoDsl έγραψε:
[b]Μια χαρά

Δε μπορώ να καταλάβω ποιο εξουσιοδοτημένο έχει τόσο φτηνά λάδια.

Αν δεν κάνω λάθος, ο thp πάνω από 4 λίτρα δε χωράει? Άρα 5 λίτρα λάδι 46 ευρώ? 9 ευρώ το λίτρο?

Σε όσα εξουσιοδοτημένα έχω πάει, το λίτρο έχει ακατέβατα 19 ευρώ, γι'αυτό και πάω μόνος μου 4 λίτρα total ineo με ένα 35άρι ευρώ και καθαρίζω.

Πάντως, τα 170 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο για δεύτερο σέρβις, μια χαρά μου φαίνονται. Ίσως μπορεί να βρει κάποιος και λίγο φτηνότερα (αμφιβάλλω βέβαια), αλλά γδύσιμο δεν είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Εκτός και αν η σύγκριση γίνεται με μη εξουσιοδοτημένο, οπότε δεν έχει νόημα.

Εδώ η ταρίφα για πρώτο σέρβις, που δεν περιλαμβάνει και μπουζί φυσικά, είναι κοντά 220 ευρώ! Έλεος!


ασε τα ελεος και τα κυριε ελεησον Laughing Laughing Laughing


οι παραπανω τιμες (ισως και λιγο πιο κατω) ειναι για τα αναλωσιμα οπως τα αγοραζουν οι αντιπροσωπιες (θεωρητικα με λαδια και π.χ ηλεκτρικα οπως προτεινει η peugeot france). Στη πραξη αυτα περνουν μια αυξηση ως 70% στο καταναλωτη ενω υπαρχουν και αρκετες που βαζουν αναλωσιμα οτι ναναι (π.χ BP ή SHELL) με παραπανω περιθωρια κερδους. Δεν αγγιζω καν το κομματι της εργασιας οπου παλιοτερα ηταν στανταρ για ολα τα υποκαταστηματα....

Αυτα Wink


Το έλεος πάει σε αυτά που ζητούν οι αντιπροσωπείες! 220 ευρώ μου είχε κοστίσει το πρώτο σέρβις με λάδια και φίλτρα και μάλιστα είχα πάρει τηλέφωνο σε 3 διαφορετικά συνεργεία που μου είπαν ακριβώς ίδια τιμή.
Ανταγωνισμός σου λέει μετά.
Απλά, όταν μου πήγε τόσο, τα 170 περίπου ευρώ που είπε ο φίλος μαζί με μπουζί, μου φανήκαν πιο λογικά. Γι'αυτό είπα πως δεν είναι πολλά για εξουσιοδοτημένο.

Τώρα στα 40.000 θα πάρω εγώ τα ανταλλακτικά (φίλτρα και μπουζί γιατί λάδια άλλαξα πριν 6.000χλμ) και μάλλον θα πάω σε εξειδικευμένο, αφού σε εξουσιοδοτημένο με όλα τα ανταλλακτικά δικά μου, δε νομίζω να δεχτούν.

Απλά, έχω μια απορία.
Αν το συνεργείο δεν έχει το διαγνωστικό της πεζώ, πως θα μου μηδενίσει την ένδειξη για σέρβις? Μπορεί να το κάνει με κάποιο τρόπο ή πρέπει να τρέχω στα εξουσιοδοτημένα για να μηδενιστεί ή ένδειξη?
Άπορος - Τρι 14 Σεπ 2010, 10:01:48
Θέμα δημοσίευσης:
Κρατάς πατημένο το τσουτσούνι που μηδενίζει τα χλμ ταξιδιού,ενώ το πατάς ανοίγεις τη μίζα στη μπαταρία και περιμένεις με πατημένο ΠΑΝΤΑ το τσουτσούνι μέχρι να μηδενιστουν τα χλμ του σέρβις.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ
Καλά σβησίματα
Driver ///M - Τρι 14 Σεπ 2010, 14:03:40
Θέμα δημοσίευσης:
Άπορος έγραψε:
Κρατάς πατημένο το τσουτσούνι που μηδενίζει τα χλμ ταξιδιού,ενώ το πατάς ανοίγεις τη μίζα στη μπαταρία και περιμένεις με πατημένο ΠΑΝΤΑ το τσουτσούνι μέχρι να μηδενιστουν τα χλμ του σέρβις.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ
Καλά σβησίματα


Ως τσουτσούνι να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο κουμπί που υπάρχει πάνω στο καντράν, ή στο χειριστήριο που υπάρχει στο τιμόνι (για τον ήχο κλπ)?

Φαντάζομαι το πρώτο, αλλά αν μπορείς επιβεβαίωσέ το.

Όπως και να'χει, σ'ευχαριστώ πολύ!
Bill207 - Τρι 14 Σεπ 2010, 14:18:52
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό στο καντράν φίλε.
Driver ///M - Πεμ 16 Σεπ 2010, 20:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
αυτό στο καντράν φίλε.


Καλά το υπέθεσα.
Ευχαριστώ φίλε!
mpokos - Κυρ 10 Οκτ 2010, 17:44:04
Θέμα δημοσίευσης:
ξερουμε ποσο κοστιζουν τα μπουζι για 207 gt?????
Sinanai - Κυρ 10 Οκτ 2010, 17:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
7.63 το ένα. Wink
ironman02 - Κυρ 10 Οκτ 2010, 18:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί έχει 3 διαφορετικά? Confused Δε ξέρουμε διαφορές ε?
stergios_ath - Τρι 19 Οκτ 2010, 22:45:09
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα.ελπιζω να γραφω στη σωστη ενοτητα.πριν λιγεσ μερες εκανα το σερβις των 40000 σε ενα συνεργειο στη μεταμορφωση(μη εξουσιοδοτημενο)το οποιο καλυπτει εγγυησεις κανονικα.εγινε αλλαγη μπουζι λαδιων, φιλτρο λαδιου και για ενα θορυβο οπου κανει το αμαξι οταν το σβηνωτο πορισμα βγηκε για ενα λαστιχακι-τσιμουχα που βρισκεται γυρω απο την πεταλουδα,οπου και αλλαχτηκε.φυσικα ο θορυβοσ συνεχιζει να υπαρχει.επισεισ παρατηρησα οτι το μοτερ δεν ακουγεται οπωσ πριν αλλα λιγο σαν να σφυραει οταν ανοιγω το γκαζι η στο ρελαντι σε μικροτερο βαθμο.επισεισ παρατηρησα οτι δεν παει και τοσο καλα το αυτοκινητο ειδικα στις χαμηλες στροφεσ.(στο σερβισ δυστυχωσ το ειχε παει ο father,οπου οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης τα μπουζι καναν περιπου 10 με 15 ευρω παραπανω αποτι μου ειχε πει στο τηλ οπου και εψαχνε στο σερβισμποξ και με ρωταγε αν εχω αυτο με τα 150 αλογα η οχι και οταν του ειπα 150 μου ειπε 41 €αρχικα ενω τελικα χρεωθηκα ~60)εχει καμια ιδεα κανεις για το τι συμβενει γιατι δεν εχω βρει χρονο να παω απο εκει?ευχαριστω εκ των προτερων
stergios_ath - Τετ 20 Οκτ 2010, 16:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
καμια ιδεα κανεις?
mpokos - Παρ 12 Νοέ 2010, 20:47:01
Θέμα δημοσίευσης:
πληροφοριακα σημερα πηγα για αλλαγη μπουζι σε επισημο service της peugeot και το κοστολογιο ηταν 47 ευρω τα μπουζι(NGK R) και 15 ευρω εργασια.
ironman02 - Παρ 12 Νοέ 2010, 21:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
mpokos έγραψε:
πληροφοριακα σημερα πηγα για αλλαγη μπουζι σε επισημο service της peugeot και το κοστολογιο ηταν 47 ευρω τα μπουζι(NGK R) και 15 ευρω εργασια.


Χρήσιμη πληροφορία μιας και σε λίγο θα κάνω το service 2 χρόνων και έχω 17000 χλμ. Smile

Έχετε καμιά ιδέα για αυτά εδώ τα μπουζί?

http://www.rpc.gr/product_search.jsp?action1=SEARCH&rpc_catId=002004&catId=05&extLang=
mpokos - Παρ 12 Νοέ 2010, 21:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
απ οσο εχω ακουσει δεν ειναι και τα καταλληλοτερα.εξ αλλου οτι πληρωνεις παιρνεις σ αυτη τη ζωη Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz
Driver ///M - Παρ 12 Νοέ 2010, 22:26:18
Θέμα δημοσίευσης:
Για 207 16v 90hp ξέρουμε τι μπουζί είναι κατάλληλα?
Για να έχω μια ιδέα γιατί δε θα πάω σε εξουσιοδοτημένο και φοβάμαι μη μου βάλει αλλ'αντ'άλλων.
android - Παρ 12 Νοέ 2010, 23:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Για 207 16v 90hp ξέρουμε τι μπουζί είναι κατάλληλα?
Για να έχω μια ιδέα γιατί δε θα πάω σε εξουσιοδοτημένο και φοβάμαι μη μου βάλει αλλ'αντ'άλλων.


παρτα με την αδεια απο καποια πεζο να χεις το κεφαλι σου ησυχο
kostasvti - Τρι 30 Νοέ 2010, 21:34:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερουμε ποσο θα μου παρουν στην αντιπροσωπεια για 2 λιτρα απο αυτες : nfp 75w-80 + εργασια? Οχι τιποτα αλλο να δω ποσο θα μου βγει το τελικο κουστουμι τους σερβις.
ironman02 - Τρι 30 Νοέ 2010, 21:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
Ξερουμε ποσο θα μου παρουν στην αντιπροσωπεια για 2 λιτρα απο αυτες : nfp 75w-80 + εργασια? Οχι τιποτα αλλο να δω ποσο θα μου βγει το τελικο κουστουμι τους σερβις.


Δε νομίζω να τις έχουν στην αντιπροσωπεία αυτές. Αλλά μπορείς να τις πάρεις απ'έξω. 20+ ευρώ.

Όταν άλλαξα εγώ βαλβολίες μου πήραν εργατικά για "Στράγγισμα οργάνου" 28.52 Ε
kostasvti - Τρι 30 Νοέ 2010, 22:03:48
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Δε νομίζω να τις έχουν στην αντιπροσωπεία αυτές. Αλλά μπορείς να τις πάρεις απ'έξω. 20+ ευρώ.

Όταν άλλαξα εγώ βαλβολίες μου πήραν εργατικά για "Στράγγισμα οργάνου" 28.52 Ε

20το λιτρο? ξερεις απο αθηνα γιωργο που τις προμηθευομαστε?
ironman02 - Τρι 30 Νοέ 2010, 22:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
ironman02 έγραψε:
Δε νομίζω να τις έχουν στην αντιπροσωπεία αυτές. Αλλά μπορείς να τις πάρεις απ'έξω. 20+ ευρώ.

Όταν άλλαξα εγώ βαλβολίες μου πήραν εργατικά για "Στράγγισμα οργάνου" 28.52 Ε

20το λιτρο? ξερεις απο αθηνα γιωργο που τις προμηθευομαστε?


Έχει εδώ http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=771&category_id=118&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57 αλλά βρίσκεις και αλλού.. Smile
kostasvti - Τρι 30 Νοέ 2010, 22:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Έχει εδώ http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=771&category_id=118&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57 αλλά βρίσκεις και αλλού.. Smile


Σε ευχαριστω george!
ironman02 - Τρι 30 Νοέ 2010, 22:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
ironman02 έγραψε:
Έχει εδώ http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=771&category_id=118&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1&Itemid=57 αλλά βρίσκεις και αλλού.. Smile


Σε ευχαριστω george!


Thumb right
Driver ///M - Κυρ 12 Δεκ 2010, 15:14:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί κάποιος να μας πει το σέρβις των 40.000 χλμ για 207 1.4 90hp τι περιλαμβάνει?
Σίγουρα θα αλλαχτούν:
φίλτρα αέρα, κλιματισμού,
μπουζί,
υγρά φρένων
(λάδια και φίλτρο άλλαξα πριν 5.000 οπότε δεν χρειάζεται).

Χρειάζεται κάτι άλλο? Κάποιος ιδιαίτερος έλεγχος?
Ρωτάω γιατί δεν πρόκειται να πάω σε εξουσιοδοτημένο και θέλω να ξέρω στο περίπου.
kostasvti - Κυρ 12 Δεκ 2010, 15:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Μπορεί κάποιος να μας πει το σέρβις των 40.000 χλμ για 207 1.4 90hp τι περιλαμβάνει?
Σίγουρα θα αλλαχτούν:
φίλτρα αέρα, κλιματισμού,
μπουζί,
υγρά φρένων
(λάδια και φίλτρο άλλαξα πριν 5.000 οπότε δεν χρειάζεται).

Χρειάζεται κάτι άλλο? Κάποιος ιδιαίτερος έλεγχος?
Ρωτάω γιατί δεν πρόκειται να πάω σε εξουσιοδοτημένο και θέλω να ξέρω στο περίπου.

Κανε και ενα τσεκ για τακακια αν δεν εχεις κανει και νομιζω εισαι κομπλε Very happy
και μετα γραψε τελικα τι σου εκανε και ποσο πηγε σε οχι εξουσιοδοτημενο γιατι με ενδιαφερει και εμενα αμεσα!!
Driver ///M - Κυρ 12 Δεκ 2010, 22:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τακάκια τσέκαρα πρόσφατα. Εννοείται πως μόλις κάνω σέρβις θα γράψω τι εργασίες έκανε και πόσο κόστισε.

Κανείς άλλος ρε παιδιά αν πρέπει να κοιτάξω κάτι ακόμα?
Τίποτα σχετικό με τα μηχανικά μέρη?
john01 - Παρ 14 Ιαν 2011, 15:17:15
Θέμα δημοσίευσης: service se peugeot 207cc
Παιδια εγω ειχα κανει service στα 40000 στο 207cc. Συνολο περιπου στα 500+ ευρω. Και μου φανηκαν πολλα....Πειτε μου κι εσεις τι γνωμη σας.
Bill207 - Παρ 14 Ιαν 2011, 16:48:22
Θέμα δημοσίευσης:
λογικά δεν πήγες με δικά σου λάδια ε;
και σου αλλάξανε τακάκια και δίσκους λογικά για να πήγε τόσο...

αφού δαγκώνουν οι π*****δες
makis106 - Παρ 14 Ιαν 2011, 17:38:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: service se peugeot 207cc
john01 έγραψε:
Παιδια εγω ειχα κανει service στα 40000 στο 207cc. Συνολο περιπου στα 500+ ευρω. Και μου φανηκαν πολλα....Πειτε μου κι εσεις τι γνωμη σας.
Shocked
Bill207 έγραψε:
λογικά δεν πήγες με δικά σου λάδια ε;
και σου αλλάξανε τακάκια και δίσκους λογικά για να πήγε τόσο...

αφού δαγκώνουν οι π*****δες

...ναι, λογικά λάδια, δίσκους (δίσκους στις 40000 Question Rolling eyes ), τακάκια κ μπουζί κ υγρά φρένων κ υγρά ψύξης κ όλα τα φίλτρα κ καθαρισμό aircondition κ γυαλοκαθαριστήρες κ χρόνισμα κ τεντωτήρα κ αρωματικό δεντράκι ! και πάλι πολλά είναι Exclamation Αλλίώς είναι μεγάλη κοροιδία, έλεος δλδ. Ειλικρινά δε βρίσκω το λόγο να πηγαίνεις σε τέτοιες αντιπροσωπείες -γιατι υπάρχουν και εξαιρέσεις- μετά τη λήξη της εγγύησης και να σε ξεβρακώνουν.
lem-x24 - Κυρ 16 Ιαν 2011, 17:35:01
Θέμα δημοσίευσης:
έκανα και εγώ το σέρβις στις 40000!!! έχουμε και λέμε:
λάδια Elf 10W40: 40 ευρώ
φίλτρο λαδιού: 10 ευρώ
φλάτζα κεφαλής: 40 ευρώ
κάτι σπρέι και παραφλού που γέμισε ξανά το ψυγείο : 20 ευρώ
εργατικά: 250 ευρώ

Σύνολο 360 ευρώ

και ξενέρωσα που ήθελε αλλαγή η φλάτζα , γιατί φοβήθηκα μην έχει γίνει κάτι χειρότερο. ετυχώς που το πρόλαβα και είδα ότι είχε μικρή διαροή και το πήγα για αλλαγή. μου είπε ότι όλη αυτή η σειρά είχε πρόβλημα και μου έβαλε την γλάτζα που προτείνει η πεζό για αντικατάσταση, νέα βελτιωμένη!!!

αν δεν ήταν η φλάτζα με 80 ευρώ θα έκανα το σέρβις και θα ήμουν άρχοντας!!!!

αλλά είπαμε: τα νέα αμάξια είναι όλα ψεύτικα!!!
john01 - Τετ 19 Ιαν 2011, 04:32:13
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σας γραψω ακριβως ποσο μου βγηκε το σηγκεκριμενο service στα 40000 (peugeot207cc) και παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας. Το συνολο του συγκεκριμενου service ηταν στα 420 ευρω περιπου.

Συγκεκριμένα:

Α/Κ ΤΑΚΑΚΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΩΝ ΦΡΕΝΩΝ 28ΕΥΡΩ

ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ SERVICE 67Ε

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΘΩΡΥΒΩΝ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ 24Ε
(ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΟΡΟΦΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕ...ΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΟΘΗΚΕ ΜΟΝΙΜΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΨΕΚΑΣΜΟΥ 4.20Ε

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΕΡ 9.60Ε

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ EP3/EP6 11.80E

ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΜΠΡΟΣ 207 ΕΡ 61.55Ε

ΜΠΟΥΖΙ EP6/EP6C 10.50Ε

ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑΣ ΑΡΙΣΤ 207 20.70Ε

ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑΣ ΔΕΞ 207 15.70Ε

ΦΙΛΤΡΟ A/C 207 ΕΝΕΡ. ΑΝΘΡΑΚΑ 20.70Ε

ΥΓΡΟ ΥΑΛ/ΡΩΝ 500ML 1.75Ε

ΤΑΙΝΙΑ ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΗ 3.10Ε

ΥΓΡΟ ΨΥΓΕΙΟΥ 5L 12.85Ε

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΡΕΝΩΝ 2.55Ε

ΛΑΔΙ EXTRA 1L 12X 5W-30 84Ε

Οταν τους ειπα οτι μου φενεται ακριβο πολυ το service (ακομη τους χρωστας 200 ευρω) μου ειπαν οτι βαζουν αυθεντικα της peugeot πανω γι αυτο...π.χ. μπουζια, λαδια, υαλοκαθαρ....κτλ

Επισης οταν γινεται το service δε αφηναν στη συγκεκριμενη αντιπροσωπεια να εισαι εκει στο αμαξι σου (γραφουν οτι απαγορευεται η εισοδος). Απο οτι εμαθα σε αλλες αντιπροσωπειες απο αλλες μαρκες αυτοκινητων σε αφηνουν να εισαι μεσα και να βλεπεις τι γινεται στο αυτοκινητο σου. Αυτο μου φενεται λιγο υποπτο καθως δε ξερω τι αλλαζουν στο αμαξι μου και αν το αλλαζουν. Παρακαλω θελω να μου πειτε και την δικη σας γνωμη.
alexandros 207 Rallye - Τετ 19 Ιαν 2011, 11:00:00
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι οντως πολυ ακριβο!
και σου χρεωσαν τα παντα
καλα που δεν σου χρεωσανε και τον καφε που μπορει να σου προσφερανε
μην ξαναπας εκει για σερβις
το απαγορευεται η εισοδος το λει παντου αλλά να απαιτεις να εισαι μεσα
αλλιως πες το περνω και φευγω
τα λαδια τι μαρκα ήταν?
τεσπα εγω δεν θα ξαναπηγαινα αφου θα τους το ελεγα πρωτα
ακου ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΘΩΡΥΒΩΝ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ 24Ε
καλο Clapping
vamvakoolas - Τετ 19 Ιαν 2011, 11:30:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΛΑΔΙ EXTRA 1L 12X 5W-30 84Ε


Laughing Laughing Laughing Laughing

και ελαιολαδο να βαζανε πιο φθηνα θα πηγαινε!!

84/12=7 ευρα το λιτρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αναζητηση θορυβων και επιδιορθωση by vamvakoolas->
περνεις ενα σπρει σιλικονης (μεχρι και τα jumbo εχουν )και περνας ολα τα λαστιχα και ενα αντισκουριακο και περνας τις σιδεριες
κοστος.....10 ευρα (για 2-3 χρησεις->1-2 χρονια! Wink )

ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΠΡΙΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ
Steve - Παρ 21 Ιαν 2011, 08:21:57
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Άπορος έγραψε:
Κρατάς πατημένο το τσουτσούνι που μηδενίζει τα χλμ ταξιδιού,ενώ το πατάς ανοίγεις τη μίζα στη μπαταρία και περιμένεις με πατημένο ΠΑΝΤΑ το τσουτσούνι μέχρι να μηδενιστουν τα χλμ του σέρβις.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ
Καλά σβησίματα


Ως τσουτσούνι να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στο κουμπί που υπάρχει πάνω στο καντράν, ή στο χειριστήριο που υπάρχει στο τιμόνι (για τον ήχο κλπ)?
Αναφέρεται στο δικό μου μάλλον.
john01 - Δευ 24 Ιαν 2011, 21:35:55
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα, θα θελα τη γνωμη σας για ενα θεμα. Εγραψα πιο πανω για τα χρηματα που μου κοστισε το 2ο service (420 ευρω) το οποιο εγινε πριν 10 μηνες περιπου. Λοιπον, οπως ειπα και πιο πανω κατα τη διαρκει του service δε με αφησαν να μπω μεσα ωστε να δω τι κανουν στο αυτοκινητο. Πριν λιγες μερες πηγα το αυτοκινητο σε ενα μιχανικο εδω για να αλλαξω τον αισθητηρα θερμοκρασιας (φουσκα κεφαλης, καπως ετσι λεγεται) διοτι μου ανεβαζε θερμοκρασια και αναβε το βεντιλατερ. Ολα οκ τωρα, αλλα διαπιστωσα πριν μερες οτι ειχε τελειωσει το υγρο κυκλοματος ψυξης (παραφλου), αρα δηλαδη δε μου το αλλαξαν αυτοι sto service. Επισης διαπιστωσαμε οτι το δοχειο που μπενει το υγρο για τα φρενα ηταν αδειο. Επισης ενα σημαντικο προβλημα ηταν οτι πριν μηνες διαπιστωσα με τον μηχανικο οτι ηταν χαλασμενος ο καταλυτης...γιατι δεν εδινε τοσο πολυ το αμαξι οταν πατουσα το γκαζι..και οταν τον βγαλαμε...αφαιρεσαμε 3 κομματια σπασμενα που ηταν μεσα. Και ρωταω: ειναι δυνατον να χαλασει ο καταλυτης στα 45000km που ειναι τωρα το αμαξι? Α και κατι αλλο, οταν πηρα το αμαξι μετα το service τους λεω οτι το αυτοκινητο δεν ειχε την ορμη που ειχε πιο πριν....πατουσα το γκαζι και δεν "εφευγε" γρηγορα,,,, και η απαντηση τους ηταν οτι βαλανε ενα υγρο μεσα στην βενζινη για να λαδωσει ο κινητηρας και πρεπει να κανει κατι km ωστε να στρωσει. Υποψιαζομαι οτι εβγαλαν τον καταλυτη μου και εβαλαν εναν παλιοτερο. Αυτο μπορω καπως να το καταλαβω? Επιπλεον για κατι τριξιματα στην οροφη μεχρι και μια ηχομονοτικη ταινια μου χρεωσαν 3 ευρω, δειτε παραπανω σε αλλο ποστ γραφω αναλυτικα το το μου χρεωσαν. Επισης καποιος μου ειπε οτι τα λαδια μου τα κοστολογησαν παρα πολυ ακριβα. Πειτε μου τη γνωμη σας, μηπως πρεπει να παρω τηλ στην αθηνα ωστε να κανω εκει τα παραπονα μου? Τι πιστευετε? Με τον καταλυτη μπορει να γινει κατι? Η θα τον πληρωσω εγω για να βαλω καινουριο? Νομιζω οτι εδωσα λεφτα που αλλαξα την φουσκα και μου ανεβαζε θερμοκρασια....απο δικη τους ανευθυνοτητα καθως ηταν τελειωμενο το παραφλου κι εγψ δεν τα ελενξα μετα το σερβις. Η σηγκεκριμενη αντιπροσωπεια που εκανα το σερβις κι απο την οποια αγορασα το αμαξι ειναι στην καβαλα. Ευχαριστω προκαταβολικα και παρακαλω να μου δωσετε κι εσεις τη συμβουλη σας.
mpokos - Τρι 25 Ιαν 2011, 15:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι βεβαιο οτι βρεθηκες αντιμετωπος με ερασιτεχνες.γιατι μονο ετσι μπορουν να χαρακτηριστουν.διοτι ο επαγγελματιας κανει σωστα την δουλεια του και δεν σκεφτεται τροπους για να σε κλεψει.δεν ξερω γενικα επικρατει μια τετοια φιλοσοφια στον χωρο του service των αντιπροσωπειων.γνωμη μου βρες εναν δικο σου μηχανικο που να τον εμπιστευεσαι και μην ασχοληθεις πλεον με αντιπροσωπειες.αν θες να το τρεξεις κι αλλο υπαρχει και η νομικη πλευρα του θεματος οπου και μπορεις να ανατρεξεις...
vansak - Πεμ 24 Μάρ 2011, 21:31:58
Θέμα δημοσίευσης:
giaouts έγραψε:
Λοιπον παιδια σημερα service 35.000 χλμ

λαδια (5 λιτρα)
φιλτρο λαδιου
φιλτρο αερος
βαλβολινες (2 λιτρα)
4 μπουζι

170 ευρω πως το βλεπεται καλα ειναι ?


λογική τιμή

...το φίλτρο καυσίμου δεν αλλάζει στα THP?
alexandros 207 Rallye - Παρ 25 Μάρ 2011, 11:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
vansak έγραψε:

...το φίλτρο καυσίμου δεν αλλάζει στα THP?


δεν εχουν Surprised
Gotcha - Τετ 13 Απρ 2011, 15:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το παω αυριο στην ΜΙΝΙ ΜΟΚΕ( απο εκει το πηρα και εκει κανω τα service του) για το service των 40000(εχω 36000 τωρα). Απο οτι φενετε θα μου αλλαξουν μονο λαδια και φιλτρο λαδιου, μιας και τακακια,μπουζι κλπ τα εχω ηδη αλλαξει απο τα 25000.

Το θεμα μου ειναι πως θα ηθελα να μου τσεκαρουν τον χρονισμο κιολας, γιατι τωρα τελευταια σχεδον καθε φορα που το βαζω μπρος ακουω τον κλασικο μεταλικο ηχο (σαν μεταλα που τριβονται μεταξυ τους) για το πρωτο λεπτο εκκινισης του κινιτηρα μετα τις 1800-2000 ρπμ.

Αν θυμαμαι καλα, μου χανε πει 150ευρο η εργασια για ελεγχο χρονισμου. Να τους εμπιστευτω να μου το ανοιξουν το αμαξι (μιας και λογω δουλειας δεν μπορω να ειμαι εκει), η μπορει και να μου πουνε παπατζες "Ναι το ειδαμε και ολα ειναι ΟΚ" και να μην ασχοληθουνε καθολου? Εχετε τπτ να μου προτεινετε? θανχ
alexandros 207 Rallye - Πεμ 14 Απρ 2011, 09:51:27
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Θα το παω αυριο στην ΜΙΝΙ ΜΟΚΕ( απο εκει το πηρα και εκει κανω τα service του) για το service των 40000(εχω 36000 τωρα). Απο οτι φενετε θα μου αλλαξουν μονο λαδια και φιλτρο λαδιου, μιας και τακακια,μπουζι κλπ τα εχω ηδη αλλαξει απο τα 25000.

Το θεμα μου ειναι πως θα ηθελα να μου τσεκαρουν τον χρονισμο κιολας, γιατι τωρα τελευταια σχεδον καθε φορα που το βαζω μπρος ακουω τον κλασικο μεταλικο ηχο (σαν μεταλα που τριβονται μεταξυ τους) για το πρωτο λεπτο εκκινισης του κινιτηρα μετα τις 1800-2000 ρπμ.

Αν θυμαμαι καλα, μου χανε πει 150ευρο η εργασια για ελεγχο χρονισμου. Να τους εμπιστευτω να μου το ανοιξουν το αμαξι (μιας και λογω δουλειας δεν μπορω να ειμαι εκει), η μπορει και να μου πουνε παπατζες "Ναι το ειδαμε και ολα ειναι ΟΚ" και να μην ασχοληθουνε καθολου? Εχετε τπτ να μου προτεινετε? θανχ


μπορει να θελει μονο τεντωτηρα
να στον αλλαξουν και να σου πουν οτι σου εκαναν και χρονισμα
γνωμη μου μην το αφησεις εκει χωρις να εισαι κι εσυ παρον
βρες τροπο Exclamation
Gotcha - Πεμ 14 Απρ 2011, 12:33:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ελεος

Σερβις στα 35000

Λαδια 4Λ + 1Λ καβατζα που τους ζητησα
Φιλτρο λαδιου
Ελεγχος γενικος (αντε να βαλανε τπτ νερα, υγρα φρενων κλπ, δεν εχω δει ακομα την αποδειξη, απο το τηλ μου τα πανε)

250ευρος !!

τακακια, μπουζι, υαλοκαθαριστιρες ειχα αλλαξει στις 25000-26000
Gotcha - Πεμ 14 Απρ 2011, 12:34:47
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:


μπορει να θελει μονο τεντωτηρα
να στον αλλαξουν και να σου πουν οτι σου εκαναν και χρονισμα
γνωμη μου μην το αφησεις εκει χωρις να εισαι κι εσυ παρον
βρες τροπο Exclamation


Σωστος, για αυτο λεω να το αναβαλω λιγο, να το ψαξω να δω πως θα γινει
alexandros 207 Rallye - Πεμ 14 Απρ 2011, 12:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
4.2-4.3 lt παίρνει με αλλαγη φίλτρου

παντως 250 ειναι παρααα πολλα
makis106 - Πεμ 14 Απρ 2011, 12:48:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως όσες φορές έχω αλλάξει, 4 λίτρα ρίχνω μέσα και ο δείκτης πάει παραπάνω απο το max. (μαζί με φίλτρο πάντα)
alexandros 207 Rallye - Πεμ 14 Απρ 2011, 13:04:17
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Εγώ πάντως όσες φορές έχω αλλάξει, 4 λίτρα ρίχνω μέσα και ο δείκτης πάει παραπάνω απο το max. (μαζί με φίλτρο πάντα)


εμενα παλι οσο ειπα Confused

τα αδειαζεις ολα φανταζομαι ε? Laughing

μηπως παιζει κατι με τους δεικτες γιατι το εχω ξανακοθσει νομιζω αυτο που λες Confused
makis106 - Πεμ 14 Απρ 2011, 13:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σου πω, μεγάλη επιστήμη ο δεικτης λαδιου του ΤΗΡ! Smile
To αφήνω να σουρώσει τελείως...
πάντως απ όσο ξέρω ο καλύτερος τρόπος για να βγαίνουν όλα τα λάδια απο μέσα, είναι με την αναρόφηση, δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει...
vansak - Σαβ 16 Απρ 2011, 10:09:48
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Εγώ πάντως όσες φορές έχω αλλάξει, 4 λίτρα ρίχνω μέσα και ο δείκτης πάει παραπάνω απο το max. (μαζί με φίλτρο πάντα)


...ομοίως!!

4 βάζω κι εγω. Το 5ο το έχω συσκευασμένο για τυχον συμπλήρωση.
vansak - Σαβ 16 Απρ 2011, 10:18:15
Θέμα δημοσίευσης:
john01 έγραψε:
Θα σας γραψω ακριβως ποσο μου βγηκε το σηγκεκριμενο service στα 40000 (peugeot207cc) και παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας. Το συνολο του συγκεκριμενου service ηταν στα 420 ευρω περιπου.

Συγκεκριμένα:

Α/Κ ΤΑΚΑΚΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΩΝ ΦΡΕΝΩΝ 28ΕΥΡΩ

ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ SERVICE 67Ε

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΘΩΡΥΒΩΝ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ 24Ε
(ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΟΡΟΦΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕ...ΑΡΑ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΟΘΗΚΕ ΜΟΝΙΜΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΨΕΚΑΣΜΟΥ 4.20Ε

ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ ΕΡ 9.60Ε

ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ EP3/EP6 11.80E

ΤΑΚΑΚΙΑ ΕΜΠΡΟΣ 207 ΕΡ 61.55Ε

ΜΠΟΥΖΙ EP6/EP6C 10.50Ε

ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑΣ ΑΡΙΣΤ 207 20.70Ε

ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑΣ ΔΕΞ 207 15.70Ε

ΦΙΛΤΡΟ A/C 207 ΕΝΕΡ. ΑΝΘΡΑΚΑ 20.70Ε

ΥΓΡΟ ΥΑΛ/ΡΩΝ 500ML 1.75Ε

ΤΑΙΝΙΑ ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΗ 3.10Ε

ΥΓΡΟ ΨΥΓΕΙΟΥ 5L 12.85Ε

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΡΕΝΩΝ 2.55Ε

ΛΑΔΙ EXTRA 1L 12X 5W-30 84Ε

Οταν τους ειπα οτι μου φενεται ακριβο πολυ το service (ακομη τους χρωστας 200 ευρω) μου ειπαν οτι βαζουν αυθεντικα της peugeot πανω γι αυτο...π.χ. μπουζια, λαδια, υαλοκαθαρ....κτλ

Επισης οταν γινεται το service δε αφηναν στη συγκεκριμενη αντιπροσωπεια να εισαι εκει στο αμαξι σου (γραφουν οτι απαγορευεται η εισοδος). Απο οτι εμαθα σε αλλες αντιπροσωπειες απο αλλες μαρκες αυτοκινητων σε αφηνουν να εισαι μεσα και να βλεπεις τι γινεται στο αυτοκινητο σου. Αυτο μου φενεται λιγο υποπτο καθως δε ξερω τι αλλαζουν στο αμαξι μου και αν το αλλαζουν. Παρακαλω θελω να μου πειτε και την δικη σας γνωμη.



μην ξαναπας εκει (για κόνδωρ μου ακουγεται το σκηνικο) και το απαγορεύεται η είσοδος να τους λες να το βάζουν στα σπίτια τους και στα οικόπεδά τους.
alexandros 207 Rallye - Κυρ 17 Απρ 2011, 15:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
βαζετε μπρος να τραβηξει λαδι και το φιλτρο και μετα να μετρησετε? Smile
makis106 - Κυρ 17 Απρ 2011, 17:21:53
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
βαζετε μπρος να τραβηξει λαδι και το φιλτρο και μετα να μετρησετε? Smile

Εννοείται-ται Exclamation Wink
gogoulos - Σαβ 15 Οκτ 2011, 08:42:23
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζει κάποιος τι ακριβως χρειαζεται αλλαγη στο service 40.000km για peugeot 207 1.400 95ps.ευχαριστω
gogoulos - Παρ 04 Νοέ 2011, 14:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
ας απαντηση καποιος στο ερωτημα μου.ευχαριστω
NoDsl - Παρ 04 Νοέ 2011, 14:57:29
Θέμα δημοσίευσης:
τακακια(ίσως), λαδια, φιλτρα, μπουζι.
Giwrgos207GT - Πεμ 08 Δεκ 2011, 19:19:39
Θέμα δημοσίευσης:
σερβις εκανα σημερα το λιονταρακι μου και:
τακακια μροστα(ferodo premioum)50ευρω
λαδια5L,φιλτρα,-60ευρω
ΥΓΡΟ ΨΥΓΕΙΟΥ 1L 5ευρω
τα αγορασα μονος απο μαγαζι στα τρικαλα ολα τα πραγματα και πηγα στην αντιπροσωπεια.εκει ξυνισανε τα μουτρα τους αλλα δεν με νοιαζει καθολου.αρχισανε οτι ειναι καλα αυτα τα προιοντα που πηρες?και ποσο τα πηρες κλπ.
ααααααα και εργασια 25 ευρω.
συνολο 135 ευρω.μια χαρα μας βγηκε το σερβις πιστευω.
TopGear - Παρ 09 Δεκ 2011, 03:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
Giwrgos207GT έγραψε:
σερβις εκανα σημερα το λιονταρακι μου και:
τακακια μροστα(ferodo premioum)50ευρω
λαδια5L,φιλτρα,-60ευρω
ΥΓΡΟ ΨΥΓΕΙΟΥ 1L 5ευρω
τα αγορασα μονος απο μαγαζι στα τρικαλα ολα τα πραγματα και πηγα στην αντιπροσωπεια.εκει ξυνισανε τα μουτρα τους αλλα δεν με νοιαζει καθολου.αρχισανε οτι ειναι καλα αυτα τα προιοντα που πηρες?και ποσο τα πηρες κλπ.
ααααααα και εργασια 25 ευρω.
συνολο 135 ευρω.μια χαρα μας βγηκε το σερβις πιστευω.


Εργασία 25 ευρώ σε αντιπροσωπεία; Shocked Πώς κι έτσι;

Άλλαξες τακάκια και δεν άλλαξες υγρά;
Giwrgos207GT - Παρ 09 Δεκ 2011, 20:27:45
Θέμα δημοσίευσης:
για την ακριβεια 24,60Ε εκανε η εργασια..
Υ.Γ. το υγρο φρενων μου ειπε αυτος δεν χρειαζοταν αλλαγη Scratch αλλα επειδη βιαζομουν κιολας να παω για δουλεια του ειπα θα περασω μια αλλη μερα να το αλλαξω και συμφωνησαμε ετσι.λες να επηρεαζει στην αποδοση ή κατι αλλο?
Lef205 - Τρι 31 Ιούλ 2012, 01:43:09
Θέμα δημοσίευσης:
Εκανα την προηγουμενη εβδομαδα σερβις στο 207 μου.
Στοιχησε σχεδον 280 ευρω χωρις φπα.
Αλλαξα:
μπουζι λαδια φιλτρα (και φιλτρο καμπινας) τακακια και βαλβολινες.
Α μου χρεωσε και πλυσιμο γιατι μολις το ειδε εβγαλε σπυρια και το εστειλε στο πλυντηριο. Laughing
Οι επισκευες εγιναν σε μη εξουσιοδοτημενο.
Τα μπουζι ηταν κατακιτρινα και ειχαν αλλαχθει πριν 20.000 χλμ
Μου εκανε μεγαλη εντυπωση αρνητικη, η διαφορα που ειχε το αυτοκινητο μετα το σερβις.
Ηταν πολυ καλυτερο .
Σκεφτομαι ποσο ευαισθητο μπορει να ειναι πλεον αυτο το μοτερ και να βλεπω διαφορες μετα απο ενα απλο σερβις και μαλιστα στις 40.000 χλμ που υποτιθεται οτι ειναι ακομη καινουργιο .
Ισως πλεον εκτος απο λαδια που αλλαζω καθε 5.000 να κανω και κανονικο σερβις καθε 10.000

Σιγουρα οι οδηγιες που δινει η πεζω για τα χλμ της προγραμματισμενης συντηρησης ειναι εκτος πραγματικοτητας.
ironman02 - Παρ 13 Δεκ 2013, 08:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά. Να κάνω έτσι μια γενική ερώτηση. Έχω τώρα 38600 χλμ και πριν ένα χρόνο ακριβώς που έκανα service και άλλαξα λάδια, όλα τα φίλτρα και μπουζί είχα 35000 χλμ.

Μια φορά το χρόνο κάνω πάντα service, αλλά επειδή φέτος έχω κάνει μόνο 3500 χλμ το σκεφτόμουν...Τι λέτε χρειάζεται; Να πάω για μια αλλαγή λαδιών μόνο πχ;
Driver ///M - Παρ 13 Δεκ 2013, 19:36:37
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Καλημέρα παιδιά. Να κάνω έτσι μια γενική ερώτηση. Έχω τώρα 38600 χλμ και πριν ένα χρόνο ακριβώς που έκανα service και άλλαξα λάδια, όλα τα φίλτρα και μπουζί είχα 35000 χλμ.

Μια φορά το χρόνο κάνω πάντα service, αλλά επειδή φέτος έχω κάνει μόνο 3500 χλμ το σκεφτόμουν...Τι λέτε χρειάζεται; Να πάω για μια αλλαγή λαδιών μόνο πχ;

Aλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο, ακόμα και 10.000χλμ να έκανες.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr