PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - Πλύσιμο της μηχανής... Τί πρέπει να προσέξουμε...

Mimis - Τρι 24 Σεπ 2002, 01:47:13
Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο της μηχανής... Τί πρέπει να προσέξουμε...
Ο λόγος που ανοίγω αυτό το topic, είναι για να μπορούμε να μιλήσουμε όλοι μας, για τούς τρόπους με τους οποίους καθαρίζουμε τη μηχανή του 206 μας. :agrue:
Mimis - Τρι 24 Σεπ 2002, 01:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καί ξεκινάω πρώτος, με το να σας πώ οτι το δικό μου 206 είναι σχετικά καινούριο (το έχω 4 μήνες περίπου) καί προς το παρόν η μηχανή μου δείχνει αρκετά καθαρή. Το μόνο που κάνω είναι να την καθαρίζω επιφανειακά με ένα υγρό πανάκι. :D
DimiP - Τρι 24 Σεπ 2002, 13:06:56
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον καλο θα ειναι οποιος θελει να πλυνει τη μηχανη του να το κανει μονος του γιατι αν το δωσεις σε κανα Αλβανο σε βενζιναδιακο δεν μορεις να εισαι σιγουρος ποτε το τι θα γινει.
Αν και ειμαι υπερ του καθαρισμου με βρεγμενο πανι καθε φορα που πλενουμε το 206 , ωστε να μην μαζευεται πολυ βρωμια και μετα δεν βγαινει με τιποτα, δεν λεω οχι στο πλυσιμο μηχανης αρκει να γινεται προσωπικα και προσεκτικα.
Επειτα η μηχανη ειναι κατι που ειναι φτιαγμενο και τοποθετημενο ετσι ωστε να βρωμιζει.

Οταν μου επλυναν την μηχανη στο μεγ.service της peugeot, παρατηρησα οτι λογω του λαδιου που χρησιμοποιησαν (λαδι+πετρελαιο) μετα η σκονη και η βρωμια κολλαγαν χειροτερα και ακομη και σημερα δεν μπορω να τις βγαλω.
καλυτερα σκετο νερακι.
Slash - Τρι 24 Σεπ 2002, 13:31:29
Θέμα δημοσίευσης:
Χμμ. Πλύσιμο μηχανής. Έχω δει τρελλούς να έχουν πάρει την μάνικα και να πλένουν αβέρτα την μηχανή, όπως και αρκετούς να φυσάν ένα ένα τα μπουζί μπας και πάρει κάποια στιγμή μπρος.
Πραγματικά μια καθαρή μηχανή είναι το καλύτερο αλλά μην ξεχνάμε οτι είναι εκτεθειμένη στον αέρα, στο νερό, και στις υψηλές θερμοκρασίες, συν τα υλικά από τι είναι φτιαγμένη όπως και το τι κυλάνε στους σωλήνες. Ίσως το θέμα πλύσιμο μηχανής να είχε υπόσταση σε περίπτωση που έχεις το αυτοκίνητό σου σε ένα parking όλη την εβδομάδα και το βγάζεις κάθε Κυριακή σε εκθέσεις. Από 'κει και πέρα αφού το κινείς καθημερινά μέσα στους τρισάθλιους από την σκόνη και χώμα δρόμους μας, και στις σχεδόν καθημερινές νεροποντές, είναι δώρο άδωρο να προσπαθήσεις να την καθαρίσεις.
Εγώ προσωπικά, αν και ασχολούμαι με την καθαριότητα του εσωτερικού που σαφώς σε προδιαθέτει για μια πολύ όμορφη βόλτα και καλύτερη ψυχολογία στο σαλόνι που είσαι, όποτε ανοίγω το καπό για να δω τα λάδια, η για να βάλω νερό στα τζαμοκαθαριστήρια, καθαρίζω με tissues το κεφαλάρι της μηχανής από την σκόνη, τις αναθυμιάσεις των λαδιών και όλα τα καπάκια που βρίσκονται πάνω στο μοτέρ, το φιλτροκούτι, το καπάκι της μπαταρίας, τα καπάκια των αμορτισέρ στους θόλους, όπως και γύρω γύρω από το καπό τίποτα αν έχει χνουδάκια, πευκοβελόνες, και τα συναφή. Αν και θυμάμαι όταν το είχα πρωτοπάρει είχα κάτσει 2 ώρες και γυάλιζα όλα τα σωληνάκια που έβλεπα, από τον κλιματισμό μέχρι τα σωληνάκια που βρίσκονται πίσω και κάτω από το ψυγείο. Αλλά σε 3 μέρες ήταν πάλι σκονισμένα.
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να τα αντικαταστήσω όλα τα κολάρα και σωληνάκια με Samco μπλε για να δείξει λίγο καλύτερα, αλλά το άφησα.
p206Mike - Τρι 24 Σεπ 2002, 14:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω πάντως παιδιά την πλένω με αφθονο νερό με πίεση και σαπουνάδα κανονικά περίπου κάθε τρίμηνο και εκτός του ότι μετά απο 2 χρόνια εξακολούθεί και λάμπει ,,,δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μα ποτέ κάποιο πρόβλημα...... 0X 0X 0X 0X 0X
Svstouk - Τρι 24 Σεπ 2002, 14:39:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καθαριστικό μηχανής SONAX. Το ψεκάζεις παντού και διαλύει τα υπολείμματα από λάδια και σκόνη. Χρειάζεται μετά οπωσδήποτε πλύσιμο με νερό για να φύγει το καθαριστικό, που προφανώς είναι διαβρωτικό αν δεν ξεπλυθεί. Wink

Προσέχω πολύ τις φίσες, σε σημείο που να τις βάζω μέσα σε polybag και τον συναγερμό (επίσης σε polybag). Έξι μήνες που το έχω τώρα, έχω πλύνει τη μηχανή γύρω στις τέσσερις φορές. Με τα μέτρα που παίρνω, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Γενικώς, είμαι υπέρ του πλυσίματος της μηχανής, αν και στην αντιπροσωπεία με αποθάρρυναν, λέγοντας μου ότι είναι επικίνδυνο για τα ηλεκτρκά (και ήδη ο φίλος ο DIMIP είχε πρόβλημα από κάτι τέτοιο). Όπως και να έχει πάντως, κύριοι, εμένα αν μου τη βιδώσει και δω τη μηχανή μου σε μαύρο χάλι, θα την πλύνω κι ας αποβεί σε κακό. Wink
Vasso - Τρι 24 Σεπ 2002, 14:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
Την ημέρα που παρέλαβα το αμάξι από την αντιπροσωπεία μου είπε ο πωλητής τους να μην τολμήσω να πλύνω ποτέ τη μηχανή ... αν μου μπουν τέτοιες ιδέες να τις ξεχάσω επι τόπου ...
Τώρα που διάβαζα αυτό το topic σκέφτομαι μήπως για άλλη μια φορά μου έλεγε %!&*$%!#$^*$@ Evil Evil Evil Evil Question Question
Αλεξ@νδρος - Τρι 24 Σεπ 2002, 18:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω κατα του πλυσιματος...
Οπλιζομαι με υπομονη και με ενα βετεξ και την καθαριζω σπιθαμη προς σπιθαμη για κανα 3ωρο.Οποιος βιαζεται σκονταφτει....
DimiP - Τρι 24 Σεπ 2002, 23:37:25
Θέμα δημοσίευσης:
χαιρομαι να ακουω για ατομα που πλενουν παθιασμενα τη μηχανη, αλλα ελπιζω να πλενεται και το αλλο 206.
Το εξωτερικο εννοω!!!
Ασε για εκεινα τα πατακια που εχουν πανω τους οικοδομικα υλικα !!!!!
πλενουμε για να εχουμε ετσι ;;;;;

Wink Wink Wink

vassop μην το παρεις στραβα αλλα σαν γυναικα πρεπει να καθαριζεις/ξεσκονιζεις/πλενεις το 206 σου περισσοτερο απο ολους μας.
Ελπιζω μονο να μην το εχεις γεμισει κουκλακια μπρος-πισω γιατι τοτε....
Sad Sad Sad
Byron206 - Τετ 25 Σεπ 2002, 09:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ - ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ PRACTIKER ΕΣΚΑΣΑ 140Ε ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ......ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.
Vasso - Τετ 25 Σεπ 2002, 10:14:45
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ μια φορά το έχω πλύνει μόνη μου το αμάξι και αυτό γιατί δεν έχω παρκινγκ έξω απ'το σπίτι μου και δεν μπορώ να κουβαλάω κουβαδάκια και να ρίχνω πάνω του για να ξεπλυθεί..
Θα μπορούσα να το κάνω κάνα Σαββάτο ή καμιά Κυριακή αλλά συνήθως είμαι εκτός Αθηνών Rolling eyes
Παράθεση:
Ελπιζω μονο να μην το εχεις γεμισει κουκλακια μπρος-πισω γιατι τοτε....


Δεν έχω δυστυχώ ούτε ένα κουκλάκι στο αμάξι παρά μόνο τον εαυτό μου :D

Έχω μια απορία που τα πλένετε όλοι μόνοι σας τα αμάξια?? με κουβαδάκια? εκτός απ'τον BYRON26 που πήρα πιεστικό. Question Confused Confused
teoman - Τετ 25 Σεπ 2002, 10:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
DIMIP έγραψε:
Ελπιζω μονο να μην το εχεις γεμισει κουκλακια μπρος-πισω γιατι τοτε....
Sad Sad Sad


Γιατί βρε dimip?Τί κακό έχουν τα κουκλάκια (και οι κουκλάρες),ειδικά άμα ΔΕΝ κάθονται φρόνιμα? Wink Wink
Byron206 - Τετ 25 Σεπ 2002, 14:10:12
Θέμα δημοσίευσης:
OTAN EXEIΣ ΘΕΛΗΣΗ ΠΑΝΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΝΕΙΣ ΤΟ 206 ΣΟΥ...vassop26....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ
Slash - Τετ 25 Σεπ 2002, 15:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
vassop26
Δεν έχω δυστυχώ ούτε ένα κουκλάκι στο αμάξι παρά μόνο τον εαυτό μου :D


Ώπα τις, πέφτουνε οι σπόντες....Μπράβο κουκλάρα μου! Razz
Ε μα τι άλλη ιδιοκτήτρια θα είχε αυτό το τυχερό Pug, εκτός από την κούκλα Βάσω.

Όσο για το θέμα πλύσιμο, εγώ δίνω και μου το πλένουν στο πάρκινγκ που το βάζω, που το κάνουν αρκετά καλό μπορώ να πω, όλο περασμένο με το χέρι 2 φορές, και μερικές φορές βάζω σκούπα για τα πατάκια μέσα. Το μόνο κακό είναι οτι δεν μπορώ να το πλύνω έξω, γιατί θα παρεξηγηθεί αυτός που έχει το πάρκινγκ, λέει τώρα. Εγώ δεν παρεξηγούμαι που το το πάω συνήθως στις 3:20 που γυρνάω, και μου λέει μέχρι τις 3 πλένω; Τέσπα. Όπως είπα και σε άλλο post ψάχνω να βρω εδώ Θεσσαλονίκη πλυντήριο με σκούπες με κέρματα, να πάω αραχτός κανα δίωρο, να σκουπίσω και να γυαλίσω το αυτοκίνητο μου χωρίς να με βιάζει κανείς.
Slash - Τετ 25 Σεπ 2002, 15:26:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως σήμερα εδώ Θεσσαλονίκη που άνοιξαν οι ουρανοί (και μέχρι το τέλος της εβδομάδας έτσι θα πηγαίνει) και έγινε πανικός στους δρόμους από τους χειμμάρους νερών, και την Κυριακή είχες πλύνει την μηχανή σου, τώρα θα τραβούσες ή όχι τα μαλλιά σου; Εκτός κι αν λες οτι με την βροχή θα πλυθεί η μηχανή...
Πάντως την γούσταρα όλη τη διαδρομή μέχρι τη Σίνδο. Έκανα μια ώρα και για μια απόσταση 18 χλμ. , αλλά χαλαράαααα.....
DimiP - Πεμ 26 Σεπ 2002, 04:40:50
Θέμα δημοσίευσης:
BYRON206 έγραψε:
ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ - ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ PRACTIKER ΕΣΚΑΣΑ 140Ε ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ......ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.


πολυ καλα αμα εχεις και το δικο σου κηπο.
εμεις οι Αθηναιοι που δεν εχουμε χωρους τα πλενουμε στο δρομο και τρωω και 4 ωρες καθε φορα (καθε βδομαδα δηλ.)
το ονειρο μου θα ηταν ενα σπιτι με χωρο για το πλυσιμο του 206 !!!

Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
DimiP - Πεμ 26 Σεπ 2002, 04:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
vassop26 έγραψε:
Εγώ μια φορά το έχω πλύνει μόνη μου το αμάξι και αυτό γιατί δεν έχω παρκινγκ έξω απ'το σπίτι μου και δεν μπορώ να κουβαλάω κουβαδάκια και να ρίχνω πάνω του για να ξεπλυθεί..
Θα μπορούσα να το κάνω κάνα Σαββάτο ή καμιά Κυριακή αλλά συνήθως είμαι εκτός Αθηνών Rolling eyes
Παράθεση:
Ελπιζω μονο να μην το εχεις γεμισει κουκλακια μπρος-πισω γιατι τοτε....


Δεν έχω δυστυχώ ούτε ένα κουκλάκι στο αμάξι παρά μόνο τον εαυτό μου :D

Έχω μια απορία που τα πλένετε όλοι μόνοι σας τα αμάξια?? με κουβαδάκια? εκτός απ'τον BYRON26 που πήρα πιεστικό. Question Confused Confused


οκ, περνας τον ελεγχο και προβιβαζεσαι.

στο δρομο με λαστιχο και κουβα, που αλλου;
DimiP - Πεμ 26 Σεπ 2002, 04:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
teoman έγραψε:
DIMIP έγραψε:
Ελπιζω μονο να μην το εχεις γεμισει κουκλακια μπρος-πισω γιατι τοτε....
Sad Sad Sad


Γιατί βρε dimip?Τί κακό έχουν τα κουκλάκια (και οι κουκλάρες),ειδικά άμα ΔΕΝ κάθονται φρόνιμα? Wink Wink


οι κουκλαρες ειναι ευπροσδεκτες - οσες απο αυτες χωρανε σε ενα 206, αλλα τα κουκλακια (εκτος κιαν ειναι τυπου gt και δωσουν κανα αλογο) ειναι απαραδεκτα !!!! Neutral Neutral Neutral
Mimis - Τρι 08 Οκτ 2002, 00:32:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ κήπος ειδικά για πλύσιμο του 206. Cool

Αμα θέλεις να πλύνεις το μωρο σου όλα γίνονται....... Laughing Laughing Laughing
DimiP - Τρι 08 Οκτ 2002, 13:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ κήπος ειδικά για πλύσιμο του 206. Cool

Αμα θέλεις να πλύνεις το μωρο σου όλα γίνονται....... Laughing Laughing Laughing


Αντε κι ερχομαι στο Βολο, σου δινω και 10 Ε για την ενοικιαση του κηπου, αντε και το πλενω το θηριο και μετα ξεκινω με καλες συνθηκες -οχι βροχη ,χιονι- να γυρισω Αθηνα.
Λες να κρατησει το πλυσιμο;;
Εγω λεω πως μεχρι να φτασω Αθηνα θα ειναι παλι βρωμικο.

Ασε δε συμφερει , κανας κηπος πιο κοντα;;;;;;

Laughing Laughing Laughing Laughing
Svstouk - Τρι 08 Οκτ 2002, 14:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Mimis έγραψε:
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ κήπος ειδικά για πλύσιμο του 206. Cool

Αμα θέλεις να πλύνεις το μωρο σου όλα γίνονται....... Laughing Laughing Laughing


Αντε κι ερχομαι στο Βολο, σου δινω και 10 Ε για την ενοικιαση του κηπου, αντε και το πλενω το θηριο και μετα ξεκινω με καλες συνθηκες -οχι βροχη ,χιονι- να γυρισω Αθηνα.
Λες να κρατησει το πλυσιμο;;
Εγω λεω πως μεχρι να φτασω Αθηνα θα ειναι παλι βρωμικο.

Ασε δε συμφερει , κανας κηπος πιο κοντα;;;;;;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Γιατί δεν του φοράς την κουκούλα καθώς θά 'ρχεσαι και κάνε της δύο μεγάλες τρύπες στο μπρος και πίσω παρμπρίζ!! Shocked Shocked Shocked Shocked Mr. Green Mr. Green
DimiP - Τρι 08 Οκτ 2002, 14:25:41
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
DimiP έγραψε:
Mimis έγραψε:
ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ κήπος ειδικά για πλύσιμο του 206. Cool

Αμα θέλεις να πλύνεις το μωρο σου όλα γίνονται....... Laughing Laughing Laughing


Αντε κι ερχομαι στο Βολο, σου δινω και 10 Ε για την ενοικιαση του κηπου, αντε και το πλενω το θηριο και μετα ξεκινω με καλες συνθηκες -οχι βροχη ,χιονι- να γυρισω Αθηνα.
Λες να κρατησει το πλυσιμο;;
Εγω λεω πως μεχρι να φτασω Αθηνα θα ειναι παλι βρωμικο.

Ασε δε συμφερει , κανας κηπος πιο κοντα;;;;;;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Γιατί δεν του φοράς την κουκούλα καθώς θά 'ρχεσαι και κάνε της δύο μεγάλες τρύπες στο μπρος και πίσω παρμπρίζ!! Shocked Shocked Shocked Shocked Mr. Green Mr. Green



ΣΩΣΤΤΤΤΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !
ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ
ΕΥΓΕ!!!

Laughing Laughing :D :D Laughing Laughing

κολημενος με το πλυσιμο
Alex - Πεμ 17 Οκτ 2002, 03:45:13
Θέμα δημοσίευσης:
Για 1100,1400,1600 8v να πω να προσεχετε οταν πλενετε τη μηχανη με βρεγμενο πανακι γιατι ξερενετε το μαυρο πλαστικο διαχωριστικο που βρισκεται μεταξυ της μηχανης και το καπακι της μηχανης, ιδιαιτερα στις γωνιες.

Εμενα εχει κανει ρωγμες και σκασιματα και πιθανολογω 2 πραγματα.. Ειτε απ'το πλυσιμο που συνηθιζω να κανω στη μηχανη ή απλα παρεδωσε απο τις θερμοκρασιες της διαστολης.

Παντως οπως και να χει ή δεν το ακουμπατε καθολου το συγκεκριμενο ή το πλενετε και μετα προσθετετε καποιο λιπαντικο (πχ. γρασο) με εμφαση τις γωνιες που τρωνε το ζορι.

Για τα αλλα μοτερ δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι παρομοιο...
Svstouk - Πεμ 17 Οκτ 2002, 14:34:33
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Για 1100,1400,1600 8v να πω να προσεχετε οταν πλενετε τη μηχανη με βρεγμενο πανακι γιατι ξερενετε το μαυρο πλαστικο διαχωριστικο που βρισκεται μεταξυ της μηχανης και το καπακι της μηχανης, ιδιαιτερα στις γωνιες.

Εμενα εχει κανει ρωγμες και σκασιματα και πιθανολογω 2 πραγματα.. Ειτε απ'το πλυσιμο που συνηθιζω να κανω στη μηχανη ή απλα παρεδωσε απο τις θερμοκρασιες της διαστολης.

Παντως οπως και να χει ή δεν το ακουμπατε καθολου το συγκεκριμενο ή το πλενετε και μετα προσθετετε καποιο λιπαντικο (πχ. γρασο) με εμφαση τις γωνιες που τρωνε το ζορι.

Για τα αλλα μοτερ δεν γνωριζω αν υπαρχει κατι παρομοιο...


Εννοείς τη φλάτζα των βαλβίδων;
Alex - Παρ 18 Οκτ 2002, 00:38:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μπραβο..
Το πλαστικο γυρω γυρω..
Svstouk - Παρ 18 Οκτ 2002, 08:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Ναι μπραβο..
Το πλαστικο γυρω γυρω..


Φίλε μου, δεν νομίζω να φταίει το πλύσιμο που ξερένεται η φλάτζα, αλλά οι κοταπονήσεις της λόγω υψηλών θερμοκρασιών και μάλλον η όχι και πάρα πολύ καλή ποιότητά της. Τι να της κάνει το βρεγμένο το πανάκι, όταν καθημερινά δουλεύει στους 90 τουλάχιστον βαθμούς; Wink
Alex - Σαβ 19 Οκτ 2002, 03:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι και γω αυτο σκεφτηκα στην αρχη... οτι φταει η θερμοκρασια και το σκισιμο και ισως και το "κακο υλικο" που εβαλε η Peugeot... αλλα βλεποντας τα αλλα 206 στο meeting ειδα οτι τα περισσοτερα εχουν ψιλο-λιγδα (γρασο η λαδακι που εχει κατσει και λιγο σκονη απανω) σε εκεινο ακριβως το σημειο που προφανως τα βοηθησε απο το να μην "σκασουν" οπως το δικο μου...
Svstouk - Σαβ 19 Οκτ 2002, 09:30:32
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Ναι και γω αυτο σκεφτηκα στην αρχη... οτι φταει η θερμοκρασια και το σκισιμο και ισως και το "κακο υλικο" που εβαλε η Peugeot... αλλα βλεποντας τα αλλα 206 στο meeting ειδα οτι τα περισσοτερα εχουν ψιλο-λιγδα (γρασο η λαδακι που εχει κατσει και λιγο σκονη απανω) σε εκεινο ακριβως το σημειο που προφανως τα βοηθησε απο το να μην "σκασουν" οπως το δικο μου...


Μήπως και αυτά τα 206 θέλουν φλάτζα βαλβίδων; Question Question

Πάντως μην το πολυψάχνεις. Πρέπει να φταίει η ποιότητα της φλάτζας μιας και το ίδιο πρόβλημα υπάρχει από εποχής του 205! Shocked Στο λέω γιατί το ζω.
PoLiThS - Σαβ 19 Οκτ 2002, 18:45:32
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξερω γιατι μιλάτε... στο service δεν σας πλένουν τον κινητήρα? εδώ στον Βόλο το κάνουν κάθε 20,000 χιλιόμετρα στο service δηλαδη ...
Svstouk - Σαβ 19 Οκτ 2002, 23:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
δεν ξερω γιατι μιλάτε... στο service δεν σας πλένουν τον κινητήρα? εδώ στον Βόλο το κάνουν κάθε 20,000 χιλιόμετρα στο service δηλαδη ...


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Byron206 - Δευ 21 Οκτ 2002, 13:42:23
Θέμα δημοσίευσης:
Eνοικιάζεται PARKING και πληστικό-πιεστικό...... :D
Η Τιμή Δ Η Μ Ο Π Ρ Α Τ Ε Ι Τ Α Ι........ Razz
teoman - Δευ 21 Οκτ 2002, 13:51:44
Θέμα δημοσίευσης:
Byron206 έγραψε:
Eνοικιάζεται PARKING και πληστικό-πιεστικό...... :D
Η Τιμή Δ Η Μ Ο Π Ρ Α Τ Ε Ι Τ Α Ι........ Razz


Βάζεις και το νερό? Wink
DimiP - Δευ 21 Οκτ 2002, 14:45:45
Θέμα δημοσίευσης:
ενα πολυεστερικο προφυλακτηρα απο 206 grand tourismo
1...
.
.
.
.2...
.
.
.
.3...
.
.
.
.κατοχυρωθηκε ;


Mimis - Τετ 06 Νοέ 2002, 14:27:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα πάντως τον κινητήρα μου τον πλύναν και στο service τον 10.000 km
206xs - Παρ 15 Αύγ 2003, 23:23:06
Θέμα δημοσίευσης:
Και μένα μου τον πλένει η Automotivo (για αντιπροσωπία καλή είναι για συνεργείο με αυστηρά στάνταρ μέτριο) στα σέρβις. Μια φορά που μου την έπλυναν στο βενζινάδικο που είμαι χρόνια πελάτης και γενικά προσέχουν στο πλύσιμο έμεινα απο πολαπλασιαστή την άλλη μέρα!!
Vaggelis - Σαβ 16 Αύγ 2003, 21:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
206xs έγραψε:
Και μένα μου τον πλένει η Automotivo (για αντιπροσωπία καλή είναι για συνεργείο με αυστηρά στάνταρ μέτριο) στα σέρβις. Μια φορά που μου την έπλυναν στο βενζινάδικο που είμαι χρόνια πελάτης και γενικά προσέχουν στο πλύσιμο έμεινα απο πολαπλασιαστή την άλλη μέρα!!


Επειδή και εγώ εκεί πάω (συμφωνώ για το επίπεδο παροχής υπηρεσιών...), μια φορά μόνο μου είχαν καθαρίσει την μηχανή με ειδικό καθαριστικό υγρό (το οποίο και χρέωσαν...), αλλά δεν την έπλυναν.....
Είσαι σίγουρος οτι σου έπλυναν την μηχανή???
Δημήτριος - Δευ 18 Αύγ 2003, 13:32:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά είναι απλό...
Αφαιρείς από τον χώρο του κινητήρα ό,τι μπορεί να αφαιρεθεί (πλαστικά, λάστιχα, φιλτροκούτια, κολάρα κ.τ.λ.), ανοίγει ο χώρος (στα 16άρια και 20άρια 206 όλα τα εξαρτήματα είναι πολύ στριμωγμένα κάτω από το καπώ) και μετά με ένα καθαρό πανί καθαρίζεις ότι μπορεί να καθαριστεί...

Προσοχή πρέπει να δοθεί στο μαύρο πλαστικό που καλύπτει τους υαλοκαθαριστήρες. Είναι στερεωμένο με κλιπς πάνω στο αυτοκίνητο και απαιτεί προσοχή κατά την απομάκρυνσή του. Είναι διαιρετό και το κομμάτι από την πλευρά του συνοδηγού βγαίνει σχετικά εύκολα... Αυτό όμως από την πλευρά του οδηγού βγαίνει μόνο να ξεβιδώσεις τους υαλοκαθαριστήρες. Δεν είναι πολύ δύσκολο...
Μόλις όμως αφαιρέσετε τα πλαστικά αυτά θα βρεθείτε αντιμέτωποι με ένα αποτρόπαιο θέαμα Shocked Shocked . Ξεραμένα φύλλα, σκόνη, χώμα και διάφορα άλλα σκουπιδάκια σίγουρα θα παρουσιαστούν μπροστά σας (ειδικά αν το αφήνετε κάτω από δέντρα για σκιά, όπως εγώ)... Από 'κει και πέρα αναλαμβάνετε δράση...

Το ίδιο σκηνικό επαναλαμβάνεται μόλις αφαιρέστε και τα μαύρα πλαστικά που διατρέχουν το αυτοκίνητο κατά μήκος της οροφής του (ένα από κάθε πλευρά) και ξεκινούν από την βάση του παρ - μπριζ. Ξανά, πρέπει να αναλάβετε δράση...

Επίσης καλό είναι να βάζετε και λίγο σπρέυ στις ηλεκτρικές επαφές που υπάρχουν μέσα στον χώρο του κινητήρα... Επίσης σπρέυ μπορεί να μπει (πέρα από τις κλειδαριές και τους μεντεσέδες) και στις αρθρώσεις των μοχλών κίνησης των υαλοκαθαραστήρων (αυτοί βρίσκονται πίσω από την μπαταρία).

Μετά μπορείτε να είστε ήσυχοι... Razz Razz Wink
Vaggelis - Δευ 18 Αύγ 2003, 13:49:30
Θέμα δημοσίευσης:
Aν για τον σωστό καθαρισμό του αυτοκινήτου, πρέπει να χρειαστεί να "λύσω" ΟΛΟ το 206 σε κομμάτια (όπως τα G3 στο στρατό....), προτιμώ να το αφήσω όπως είναι γιατί σίγουρα θα μου μείνει κανένα εξάρτημα στο χέρι......
Svstouk - Δευ 18 Αύγ 2003, 13:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
Προχθές έπλυνα πάλι τη μηχανή, με απλό νεράκι.

Μόνο το συναγερμό τύλιξα σε μια σακούλα και τίποτε άλλο. Κανένα πρόβλημα. Απλά απέφευγα να ρίχνω επάνω στις φίσες νερό, όχι όμως ότι δεν πήγε νερό κι εκεί. Αμέσως μετά έβαλα μπρος, το άφησα να ζεσταθεί και να εξατμιστεί το νερό και αυτό ήταν. Ούτε γάτα, ούτε ζημιά.

Πάντα έχω τις επιφυλάξεις μου μήπως δεν παίρνει μετά μπρος, μήπως...μήπως.... αλλά ούτε μια φορά στις ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ που έχω πλύνει τη μηχανή δεν μου έχει παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Οι φίσες είναι καλά μονωμένες και το ίδιο ισχύει και για τον πολλαπλασιαστή.
Δημήτριος - Δευ 18 Αύγ 2003, 14:34:06
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Aν για τον σωστό καθαρισμό του αυτοκινήτου, πρέπει να χρειαστεί να "λύσω" ΟΛΟ το 206 σε κομμάτια (όπως τα G3 στο στρατό....), προτιμώ να το αφήσω όπως είναι γιατί σίγουρα θα μου μείνει κανένα εξάρτημα στο χέρι......


Κοίτα, αυτός είναι και ο λόγος που πλένω το αυτοκίνητο μόνο από 9 έως 10 φορές τον χρόνο (σε δικό μου άνθρωπο)... Το πλένω σπάνια αλλά όταν το πλένω, του δίνω και καταλαβαίνει... (προσεκτικό πλύσιμο μέσα - έξω - από κάτω).
Επίσης τέτοιας έκτασης καθαρισμοί στον χώρο του κινητήρα (δεν μιλώ για ένα πρόχειρο ξεσκόνισμα από πάνω) συμβαίνουν ακόμα πιο σπάνια (3 με 4 φορές τον χρόνο)...

Εξάλλου πάντοτε ένιωθα μια έλξη προς τα "μαστορέματα"... Wink Wink
Vaggelis - Δευ 18 Αύγ 2003, 14:46:22
Θέμα δημοσίευσης:
Δημήτριος έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Aν για τον σωστό καθαρισμό του αυτοκινήτου, πρέπει να χρειαστεί να "λύσω" ΟΛΟ το 206 σε κομμάτια (όπως τα G3 στο στρατό....), προτιμώ να το αφήσω όπως είναι γιατί σίγουρα θα μου μείνει κανένα εξάρτημα στο χέρι......


Κοίτα, αυτός είναι και ο λόγος που πλένω το αυτοκίνητο μόνο από 9 έως 10 φορές τον χρόνο (σε δικό μου άνθρωπο)... Το πλένω σπάνια αλλά όταν το πλένω, του δίνω και καταλαβαίνει... (προσεκτικό πλύσιμο μέσα - έξω - από κάτω).
Επίσης τέτοιας έκτασης καθαρισμοί στον χώρο του κινητήρα (δεν μιλώ για ένα πρόχειρο ξεσκόνισμα από πάνω) συμβαίνουν ακόμα πιο σπάνια (3 με 4 φορές τον χρόνο)...


Ας πούμε οτι την 10η φορά που το πλένεις, την επόμενη ημέρα ανοίγουν οι ουρανοί και το αμάξι γίνεται κ@λος........
Τι κάνεις;;;
Βγαίνεις εκτός προγραμματισμού και το πλένεις για 11η φορά;;;
Ή το αφήνεις έτσι μέχρι του χρόνου;;; Laughing Laughing Laughing
Δημήτριος - Δευ 18 Αύγ 2003, 15:02:44
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Ας πούμε οτι την 10η φορά που το πλένεις, την επόμενη ημέρα ανοίγουν οι ουρανοί και το αμάξι γίνεται κ@λος........
Τι κάνεις;;;
Βγαίνεις εκτός προγραμματισμού και το πλένεις για 11η φορά;;;
Ή το αφήνεις έτσι μέχρι του χρόνου;;; Laughing Laughing Laughing


Κοίτα μου έχει τύχει αυτό που περιγράφεις (όχι στην δέκατη φορά, εξάλλου ο "προγραμματισμός" αυτός δεν είναι και πολύ σφικτός)... Απλά λέω, shit happens... Twisted evil Twisted evil Wink
Δεν θέλω να μιζεριάζω και να στερούμαι διάφορα πράγματα επειδή έπλυνα το αυτοκίνητο και φοβάμαι μήπως λερωθεί...

Παράδειγμα : Τις προάλλες έπλυνα μόνος μου το αυτοκίνητο (κατ' εξαίρεση) στο εξοχικό των γονιών μου, στην Νικήτη Χαλκιδικής. Το καθάρισα όσο πιο καλά μπορούσα (θόλους, μαρσιπιέ, μέσα, εξω κ.τ.λ.). Βέβαια προσπάθησα να κάνω και οικονομία και στο νερό (άλλοι διψάνε και 'μεις πλένουμε τα αυτοκίνητά μας κάθε εβδομάδα...). Μετά ήθελα να πάω στην παραλία... Σκέφτομαι : Έλα μωρέ τώρα ας πάω εδώ δίπλα με τα πόδια, που να πέρνω το αυτοκίνητο για να πάω στην παραλία που θέλω... Μετά από λίγο υπερνίκησα τις φοβίες μου και πήρα τα αυτοκίνητο να πάω εκεί που ήθελα... Δεν το μετάνιωσα καθόλου... Wink Wink
Giannis307 - Πεμ 19 Απρ 2007, 18:33:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μα τι καλλητερο αφου καθαρισεις το αυτοκινητο μονος σου...Να εχεις τη χαρα να το ξανακανεις χαλια...Εξαλλου και αυτο ειναι στα πλαισια του "ευχαριστιεμαι το αυτοκινητο μου"!!!!!!
plaketokofths - Τρι 27 Νοέ 2007, 23:33:09
Θέμα δημοσίευσης:
εμένα η μηχανή μου εχει φάει τσιμέντα (σωστά διαβάζετε), αλάτια απο τα χιονια, λάσπες, θάμνους και γενικώς δεν εχει πλυθεί πότε. Να το καθαρίσω μόνος μου δεν πρόκειται. Πόσο πάει ενα πλύσιμο μηχανής? (είμαι ανίδεος απο πλυντήρια μιας και ποτε δεν εχω παει σε ολη μου τη ζωη, ελάχιστες φορες εχει πλυθεί το 206 κι αυτό μονος μου και στα γρήγορα). Επισης πρέπει να το παω σε καποιο συγκεκριμενο πλυντηριο για να γινει σωστη δουλειά κυριως για να μην γινει καμια ζημια ή και αυτη της γειτονιάς ειναι τσακάλια?
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 00:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγαινε το εκεί στα πακιστάνια κοντά στην North Attica, αλλά φρόντισε να σου κουκουλώσουν ότι δεν πρέπει να βραχεί και όχι πολύ νερό πίσω από την μηχανή και πάνω στο δυναμό !
grpap - Τετ 28 Νοέ 2007, 08:16:50
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω ότι η πεζο λεει ότι το πλυσιμο της μηχανης με νερο απαγορευεται.Ο καθαρισμος γινεται μονο με ψεκασμο ειδικου καθαριστικου και καλο φυσημα/στεγνωμα.
plaketokofths - Τετ 28 Νοέ 2007, 09:03:11
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Νομιζω ότι η πεζο λεει ότι το πλυσιμο της μηχανης με νερο απαγορευεται.Ο καθαρισμος γινεται μονο με ψεκασμο ειδικου καθαριστικου και καλο φυσημα/στεγνωμα.


Κατάλαβα τι λες, αλλα νομίζω αυτό ειναι μόνο για τις πλαστικές επιφάνειες.
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 09:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
grpap έγραψε:
Νομιζω ότι η πεζο λεει ότι το πλυσιμο της μηχανης με νερο απαγορευεται.Ο καθαρισμος γινεται μονο με ψεκασμο ειδικου καθαριστικου και καλο φυσημα/στεγνωμα.


Κατάλαβα τι λες, αλλα νομίζω αυτό ειναι μόνο για τις πλαστικές επιφάνειες.


+1
grpap - Τετ 28 Νοέ 2007, 10:50:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι μονο για τα πλαστικα.Δεν εννοω τη διαδικασια που κανουν με το πινελο σε ότι φαινεται.Γιαυτο λεω ψεκασμο.Μεχρι εκει που μπορει να παει.Οπως και το νερο.Και μετα στεγνωμα/φυσημα.Δεν καθαριζει περισσοτερο με το νερο.Ασε που μπορει να βραχυκυκλωσει τιποτα.
plaketokofths - Τετ 28 Νοέ 2007, 11:43:56
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Δεν είναι μονο για τα πλαστικα.Δεν εννοω τη διαδικασια που κανουν με το πινελο σε ότι φαινεται.Γιαυτο λεω ψεκασμο.Μεχρι εκει που μπορει να παει.Οπως και το νερο.Και μετα στεγνωμα/φυσημα.Δεν καθαριζει περισσοτερο με το νερο.Ασε που μπορει να βραχυκυκλωσει τιποτα.


Γρηγόρη εσυ λες το γνωστό σπρέυ peugeot citroen το οποιο ψεκάζεις τον χώρο στο μοτερ, σκουπίζεις με ενα πανί και με πεπιεσμένο αέρα το καθαρίζεις. Αν λες αυτό εχω την εντύπωση οτι ειναι καθαριστικό για πλαστικά κυρίως αλλά και για επιφανειακές βρωμιές, εμένα εχει πολυυυυυ βρωμιά μεχρι και τσιμεντο στο ψυγειο εχω, επιπροσθέτως αυτό απαιτεί να εχεις κομπρεσερ για τον αέρα. Εκτός αν λες αλλο...

anyway, που το βρίσκουμε αυτο το ρημάδι στην αγορα πέρα απο την πεζω, ο Βλεσσιδης στην Κατεχάκη παίζει να εχει?
grpap - Τετ 28 Νοέ 2007, 11:48:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν εχει αυτος τοτε ποιος εχει;Για τσιμεντο δεν ξερω αν κανει.Κομπρεσερ με αερα σε καποιο πλυντηριο.Αλλα να εχεις και μια αλλαξια μαζι σου.Θα γινεις μαυρος Razz
plaketokofths - Τετ 28 Νοέ 2007, 11:54:34
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Αν δεν εχει αυτος τοτε ποιος εχει;Για τσιμεντο δεν ξερω αν κανει.Κομπρεσερ με αερα σε καποιο πλυντηριο.Αλλα να εχεις και μια αλλαξια μαζι σου.Θα γινεις μαυρος Razz


Δεν εχω ιδεά απο καθαριστικά κτλ, ειμαι ο πλέον αχρηστος εκει. Απλα επειδη είναι κοντά μου με βολεύει να πάω εκεί γι αυτο ρώτησα. Γρηγορη ξερεις ποσο κοστολογείται το καθαριστικο αυτό στο περίπου?
grpap - Τετ 28 Νοέ 2007, 11:58:49
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω ποσο κανει.Μου το καθαριζουν στην πεζο (οποτε το θυμηθουν) και δεν εχω ψαξει.
AlienHack - Πεμ 17 Απρ 2008, 14:50:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εδω στο Θεσσαλονικη το πας σε βενζιναδικο-πλυντήριο και στο πλακώνουν στην πίεση και στις σαπουνάδες και καθαρίζει η μηχανη! Λέτε να μην το καθαρήσω έτσι? ετοιμος ήμουν αύριο να το παώ. Αυτός που το αγόρασα παίζει και να μην την είχε πλείνει ποτε την μηχανή..
dimisgr - Σαβ 14 Ιούν 2008, 19:42:39
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να πει κάποιο ασφαλή τρόπο για να φύγει η βρωμιά απο την μηχανή. αλλά ότα λέω βρωμιά εννοω.....δεν έχει πλυθεί ποτέ. Η peugeot ξέρετε αν την καθαρίζει? το πανάκι με το νερό είναι μια καλή λύση και απ' ότι καταλαβαίνω αρκετά ασφαλής, Αλλά όπως είπα θα μου πάρει 3 μέρες μέχρι να καθαρίσει. Μου πρότειναν να την καθαρίσω με ατμό.... ποιά η γνώμη σας????
vamvakoolas - Τρι 01 Ιούλ 2008, 14:33:46
Θέμα δημοσίευσης:
πλακα πλακα ξερει κανεις κανενα πλυντη για μηχανες (που να ξερει τι να κανει) αλλα να μη το πληρωνεις χρυσαφι στην Αθηνα?? Idea
peugeotναύτης21 - Τρι 12 Μάϊ 2009, 12:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
Σκέφτομαι μέσα στο μήνα να πλύνω τον κινητήρα στο rallye μου και στην autoglym που είχα ρωτησει μου είπαν οτι πλενεται με πιεστικό και ειδικό σαμπουάν αφού πρωτα γίνει αδιαβροχοποίηση.Υπάρχει περίπτωση το νερό να δημιουργήσει πρόβλημα?Υπάρχει κάποιος με rallye/gt/rc που να έχει πλύνει τον κινητήρα του?
makis106 - Τρι 12 Μάϊ 2009, 12:48:00
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Σκέφτομαι μέσα στο μήνα να πλύνω τον κινητήρα στο rallye μου και στην autoglym που είχα ρωτησει μου είπαν οτι πλενεται με πιεστικό και ειδικό σαμπουάν αφού πρωτα γίνει αδιαβροχοποίηση.Υπάρχει περίπτωση το νερό να δημιουργήσει πρόβλημα?Υπάρχει κάποιος με rallye/gt/rc που να έχει πλύνει τον κινητήρα του?

Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να γίνει ζημιά, το πλύσιμο του κινητήρα με νερό πιστεύω ότι είναι πλέον απαγορευτικό. Ο κινητήρας είναι γεμάτος με ηλεκτρονικά. Εγώ δεν θα τολμούσα να ρίξω νερό στον κινητήρα μου, ούτε που να με πληρώναν... Confused
SAKIS-LEMANS - Τρι 12 Μάϊ 2009, 12:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Σκέφτομαι μέσα στο μήνα να πλύνω τον κινητήρα στο rallye μου και στην autoglym που είχα ρωτησει μου είπαν οτι πλενεται με πιεστικό και ειδικό σαμπουάν αφού πρωτα γίνει αδιαβροχοποίηση.Υπάρχει περίπτωση το νερό να δημιουργήσει πρόβλημα?Υπάρχει κάποιος με rallye/gt/rc που να έχει πλύνει τον κινητήρα του?

Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να γίνει ζημιά, το πλύσιμο του κινητήρα με ενρό πιστεύω ότι είναι πλέον απαγορευτικό. Ο κινητήρας είναι γεμάτος με ηλεκτρονικά. Εγώ δεν θα τολμούσα να ρίξω νερό στον κινητήρα μου, ούτε που να με πληρώναν... Confused


έχω την εντύπωση πως με ατμό είναι το καλύτερο, εκτός αν ξέρει κάτι άλλο κάποιος, απλά λέω τι έχω ακούσει.
peugeotναύτης21 - Τρι 12 Μάϊ 2009, 13:06:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εφόσον όμως σε διαβεβαιώνουν οτι δε πρόκειται να προκαλέσει ζημιά..... Rolling eyes και η αλήθεια είναι πως το πιεστικό είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.....!Η lion πλένει κινητήρες?
vamvakoolas - Τρι 12 Μάϊ 2009, 14:47:32
Θέμα δημοσίευσης:
+1

Επειδη μερικοι λενε καποια πραγματα για το συγκεκριμενο θεμα χωρις να εχουν στη πραξη δοκιμασει να πλυνουν το κινητηρα υππαρχει προβλημα.Εγω εχω παει 2 φορες για πλυσιμο το αυτο σε βενζιναδικο και αλλες τοσες σε "μαγαζια" και ολες προβλημα. Επιπλεον σε ολες τις περιπτωσεις εγινε επιφανειακη δουλεια και οχι πραγματικο πλυσιμο. Πλεον και εγω εχω φτασει σε απογνωση και ερωτω ξερει κανεις καποιο δοκιμασμενα που να επλεινε τη μηχανη του?

Υ.Γ:Εχω κανει παλιοτερα την ιδια ερωτηση αλλα απαντηση δε πηρα.... Thumb Down
makis106 - Τρι 12 Μάϊ 2009, 15:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Εφόσον όμως σε διαβεβαιώνουν οτι δε πρόκειται να προκαλέσει ζημιά..... Rolling eyes και η αλήθεια είναι πως το πιεστικό είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος.....!Η lion πλένει κινητήρες?

Αν σε διαβεβαιώνουν ότι θα σε αποζημιώσουν κιόλας αν πάθει κάτι το μοτέρ σου, πήγαινε...
Αν πεις στη Lion για πλύσιμο με πιεστικό, θα σε κυνηγάνε!
harist - Τρι 12 Μάϊ 2009, 16:33:16
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
+1

Επειδη μερικοι λενε καποια πραγματα για το συγκεκριμενο θεμα χωρις να εχουν στη πραξη δοκιμασει να πλυνουν το κινητηρα υππαρχει προβλημα.Εγω εχω παει 2 φορες για πλυσιμο το αυτο σε βενζιναδικο και αλλες τοσες σε "μαγαζια" και ολες προβλημα. Επιπλεον σε ολες τις περιπτωσεις εγινε επιφανειακη δουλεια και οχι πραγματικο πλυσιμο. Πλεον και εγω εχω φτασει σε απογνωση και ερωτω ξερει κανεις καποιο δοκιμασμενα που να επλεινε τη μηχανη του?

Υ.Γ:Εχω κανει παλιοτερα την ιδια ερωτηση αλλα απαντηση δε πηρα.... Thumb Down


την εχω πλυνει εγω πολλες φορες φιλε μου χωρις κανενα προβλημα
και με πολυ καλα αποτελεσματα

πρωτα χρησιμοποιησα ενα ειδικο σπρευ της SONAX ειδικο για καθαρισμο μηχανης (λογικα ειναι πολυ ευκολο να το βρεις, εγω το πηρα απο το Πρακτικερ εδω στη Θεσσνικη)

και μετα εριξα νερο υπο πιεση
με αποτελεσμα να φυγουν ολες οι βρωμιες σκονη κτλ
και η μηχανη να γυαλισει πραγματικα!!!

μετα βαζω ακομα ενα προιον της SONAX πλαστικοποιητης μηχανης λεγεται
και προσατευει τη μηχανη απο σκονη βρωμιες κτλ
ειναι για μετα το πλυσιμο

τη παραπανω διαδικασια την κανω απο τοτε που πηρα το αμαξι (εδω και 5 χρονια) χωρις κανενα προβλημα ποτε!

Εχω βασικα λογω επαγγελματος ενα κωλλυμα με την καθαριοτητα στα μηχανικα μερη
και για αυτο κανω ολα τα παρπανω

ελπιζω να σε βοηθησα
vamvakoolas - Τετ 13 Μάϊ 2009, 09:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω δυστηχως δεν εχω αυτον το χρονο και ουτε τα μεσα αναζητο καποιο επαγελλματια, υπαρχεις καποιος που να γνωριζει, ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ?
Gr@lly - Πεμ 14 Μάϊ 2009, 14:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει ενας ''επαγελματιας''..
Βρησκετε στο Αιγαλεω..
Βεβαια θελει μια μερα και 20 ευρο.
Αυτα μεχρι πριν την νεα χρονια...
vamvakoolas - Παρ 15 Μάϊ 2009, 15:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
καμια οδο?αν θυμασαι...
reselie - Τρι 22 Σεπ 2009, 09:01:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ο ξαδερφος παντως πηγε το δικο του σε "επαγγελματια" για μεσα-εξω-κινητηρα πλυσιμο και κατεληξε να παει σπιτι με το φορτηγακι της ασφαλειας του διοτι το αμαξι επαθε ζημια..οχι μεγαλη αλλα εμεινε δυο μερες χωρις οχημα....
vamvakoolas - Τρι 22 Σεπ 2009, 09:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Ο ξαδερφος παντως πηγε το δικο του σε "επαγγελματια" για μεσα-εξω-κινητηρα πλυσιμο και κατεληξε να παει σπιτι με το φορτηγακι της ασφαλειας του διοτι το αμαξι επαθε ζημια..οχι μεγαλη αλλα εμεινε δυο μερες χωρις οχημα....


οταν τα εγραφα εγω.....

Θελει πολυ ψαξιμο (και εγω επαθα ζημια οχι σε πεζω και με μετεφερε γερανος!!)
reselie - Τετ 23 Σεπ 2009, 21:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδες σημερα το πρωι επλυνα με εναν γνωστο που ξερει αρκετα περι αυτοκινητων τον κινητηρα μου και οφειλω να πω πως εγινε σαν καινουργιος.....

Απο τον προηγουμενο ηταν απλυτος πιθανοτατα απο οταν το αγορασε....

Λοιπον.
Βημα 1ο

Σκεπασαμε ΚΑΛΑ τον εγκεφαλο με ναυλον.

Βημα 2ο

εχει ενα σπρει καθαριστικο που κανει 13ε/λιτρο..με αυτο ψεκασαμε ολοκληρο τον κινητηρα και τα υπολοιπα μερη κατω απο το καπο.

Βημα 3ο

Με το πιεστικο καθαρισαμε ΚΑΛΑ ολοκληρο τον κινητηρα

Βημα 4ο

Με Δυνατο Blower φυσηξαμε ΟΛΑ τα φισακια και τα καλωδια οπου ειχανε ενωσεις ,οπως και τις ασφαλειες μεχρι να στεγνωσουνε.
Βαλαμε μπρος τον κινητηρα και περιμεναμε να δουμε εαν θα δουλεψει σωστα το βεντιλατερ.δοκιμασαμε και τα λοιπα ηλεκτρικα και τελος! Τζάμι ο σταβλος!
MitsakosDiin - Πεμ 26 Νοέ 2009, 08:59:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια, καθομαι και διαβαζω τα posts τοση ωρα και πραγματικα ακρη δεν εχω βγαλει. Να την πλενουμε την μηχανη??? Αν ναι, με τι να την πλενουμε, τι πρεπει να προσεχουμε και πως??? Εχθες μολις πηρα και εγω τον πεζακλα στα χερια μου και ειμαι υπερβολικα χαρουμενος με το τουτου Razz
vamvakoolas - Πεμ 26 Νοέ 2009, 11:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
εγω σα ψειρας τη πλενω μια φορα το χρονο (κυριως πριν το σερβις). Περαν οτι απο αισθητικης αποψης γουσταρω σε βοηθα να δεις αν εχεις καπου θεμα (καμια υπερχειλιση/διαρροη) και να βαλεις χερι. Το θεμα ειναι να βρεις καποιον που να ξερει να το κανει!
Ilias207Rallye - Πεμ 26 Νοέ 2009, 17:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:

Βημα 3ο

Με το πιεστικο καθαρισαμε ΚΑΛΑ ολοκληρο τον κινητηρα


Ριξατε με το πιεστικο νερο ετσι χυμα....?
Ετσι πλενει ενας φιλος μου την μηχανη απο το hyundai του.. αλλα εκεινο hyundai ειναι δεν καταλαβαινει απο τετοια..

Συμφωνω στον τροπο που το πλυνατε, εκτος απο το σημειο που ριξατε νερο... αν και εγω το μοτερ μου το καθαριζω με υγρο πανι και το σκουπιζω απο πανω με στεγνο.
NemesisUltra - Πεμ 26 Νοέ 2009, 20:53:54
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνώ με τον προλαλήσαντα

βρεγμένο πανάκι να πάρουμε τα χοντρά και μετά με πιο στεγνό τα μέταλλα ίσος με κάποια "αλιφουλα" να γυαλίσει και να φύγουν γρατζουνιές και τα πλαστικά με λαδάκι η γυαλιστικό και καθαρίζουμε ότι φαίνεται και ότι μπορούμε απλά και όμορφα
RoadRunner122 - Παρ 27 Νοέ 2009, 13:00:27
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες, εξαρτάται κατά ένα μεγάλο μέρος και από το αυτοκίνητο. Το 106 μου πχ, το πλαίνω με το πιεστικό χύμα, αφού καλύψω εγκέφαλο, ασφαλειοθήκη και συναγερμό με σακούλα. Χύμα γιατί βλέπεις τι ακριβώς πλαίνεις. Σε ένα 207Rallye ας πούμε που τα πάντα είναι καλυμμένα με πλαστικά, ίσως δεν είναι καλό να το πλαίνεις απευθείας με πιεστικό γιατί δεν ξέρεις τι υπάρχει κάτω από το κάθε κάλυμα και μπορεί το νερό να γλύψει, να πάει από κάτω και πιθανότατα να μείνει σε σημείο που δεν πρέπει....
xristos_c - Τετ 02 Ιούν 2010, 20:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα και απο εμενα την λιονταρινα μου την εχω περιπου 2 μηνες, ο προηγουμενος παιζει οχι μονο να μην ειχε πλυνει ποτε το μοτερ αλλα να του εριχνε και λασπες, το προηγουμενο αμαξι μου ηταν hyundai "τερας αξιοποιστιας" και δεν κανω πλακα, το παλιο του εριχνα κουβαδες με καυτο νερο και μετα ετριβα το μοτερ με νερο και σαμπουαν αυτοκινητου, κανενα προβλημα, πηγα την λιονταρινα μου για πλυσιμο σε βενζιναδικο να μου πλυνουν και το μοτερ, η καταληξη ηταν ενας καμμενος πολλαπλασιαστης ακομα κλαιω τον καινουργιο που εβαλα
LIONHEART - Παρ 15 Οκτ 2010, 16:35:06
Θέμα δημοσίευσης: 206
Εγώ το δικό μου το πλένω κάθε κυριακή αντε κάθε δεύτερη και όχι μόνο αυτό gti που το έχω 3 μήνες αλλά και το προηγούμενο 206 πάλι 1400 για ένα χρόνο έτσι έκανα!!!!

Όσο για το μοτέρ μέχρι τώρα ανα 1 με 2 μήνες βρεγμένο πανί και όπου μπορώ καθάρισμα!!!!
Μου παίρνει μια ωρίτσα!! και μετά ολα τα πλαστικά με γιαλιστικο...

Απλώς όπως λέτε είναικαι κάτι μαυρίλες που είναι δύσκολες!!!

Εγω την κυριακή αυτή θα πάρω απο τον ξάδερφο μου (ψυκτικός)ένα χημικό το οποίο καθαρίζουμε τα εξωτερικά μηχανήματα και τα εσωτερικά (air-condition)

Η βρωμιές φεύγουν με τη μια!!

Θα το βάλω μέσα σε ένα άδειο μπουκάλι απο AZAX και θα ψεκάζω προσεκτικά εκεί που θέλω μόνο!!
Λίγο τρίψιμο!!
Και μετά ένα άλλο μπουκαλάκι AZAX με νεράκι σκέτο για το ξέπλυμα!!
Σκούπισμα καιμετά πάλι σε όλα τα πλαστικά γιαλιστικό!!!!!
Αν γίνει υπερβολικά τέλειο θα ανεβάσω και μία pic!![/img]
xristos_c - Κυρ 05 Δεκ 2010, 23:25:43
Θέμα δημοσίευσης: Πως καθαριζεται τα μοτερ σας?
Καλησερα, συγχωρηστε με αν κανω λαθος αλλα δεν βρηκα προμοιο topic.τα μοτερ σας πως τα καθαριζεται? γιατι εχω κολήμα και δεν θελω να υπαρχει ουτε κιχ στο μοτερ μου, το προηγουμενο αμαξι μου ενα Hyundai Excel του επλενα το μοτερ με σαπουναδα και καυτο νερο και γινοταν μουρλια(ποτε μα ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα μα κανενα προβλημα).Το θεμα ομως ειναι οτι σε μια αποπειρα που εκανα σε ενα βενζιναδικο να πλυνω το μοτερ μου η καταλυξη ηταν να εχω εναν καμενο πολλαπλασιαστη ο οποιος μου στοιχησε 192 ευρω.Δεν το συζηταω ουτε για πλακα το να καθαριαω το μοτερ μου πολι σε βενζιναδικο αλλα απο την αλλη δεν μπορω να το εχω να ζενχει απο την βρωμα.
mechanic - Κυρ 05 Δεκ 2010, 23:47:08
Θέμα δημοσίευσης:
Electroclean tis unitor....

to rixneis katharizeis me ena pinelaki/ eksatmizetai kai den kanei zimia se tipota alla oute kai afinei kataloipa.

einai akrivo kai dyskola to vriskeis


opote des kai ta paidia pou kseroun kalytera ti allo exoun na sou proteinoun poio "symvatiko"
panagiwtis - Κυρ 05 Δεκ 2010, 23:48:59
Θέμα δημοσίευσης:
εγω το δικο μου το πλενο με σουαζ και πιεστικο μονος μου το πλενω και δεν χει παθει τππ..εβγαλα και τον πολλαπλασιαστη και τον εγκεφαλο και ολα μια χαρα Wink
xristos_c - Κυρ 05 Δεκ 2010, 23:58:11
Θέμα δημοσίευσης:
φιλαρακι εκει την πατησα γιατι ο μ....ς οχι μονο δεν εβγαλε τον πολλαπλασιαστη αλλα ουτε που τον καλυψε, και μου τον εψησε, οπως καταλαβαινεις το ψιλο-φοβαμαι το πιεστικο μην καψω τιποτα.
Ερωτηση αν βγαλω τον πολο της μπαταριας? θεωρητικα δεν θα εχω προβλημα ετσι? υπαρχει περιπτωση να κρατησει ρευμα?
panagiwtis - Δευ 06 Δεκ 2010, 00:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
εγω με την μπαταρια απανω το επλυνα..απλως μετα αμα εχεις κανα κομπρεσερ το φυσας με αερα ολο το μοτερ παντου, να φυγουν τα νερα...
stratos gti - Δευ 06 Δεκ 2010, 01:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
γαλλικο μοτερ - νερο σημειωσατε 2 ... ειναι οτι χειροτερο ....στεγνο καθαρισμα σπρει σιλικονης και πολλη προσοχη
nikos 206cc - Δευ 06 Δεκ 2010, 01:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μια βλακεια να γινει με το πιεστικο και η ζημεια μπορει να ειναι μεγαλη Confused

Κουβας πανακι νερο και ενα καθαριστικο αρκουν.Αντε και στα πιο δυσκολα σημεια με ενα βουρτσακι.Καλυτερα να φας 15 λεπτα παραπανω παρα να κλαις μετα Wink
RoadRunner122 - Δευ 06 Δεκ 2010, 01:52:23
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry ρε παιδιά, αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, εγώ θα πρεπει να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα!

Απ'το 95 εώς και τώρα πλένω ανά 2μηνο-3μηνο το μοτέρ τόσο στο clio όσο και στο 106, με πιεστικό και δεν έχει πάθει το παραμικρό. Αν καλύψεις τα ευπαθή σημεία με σακούλες και φυσίξεις στη συνέχεια με πεπιεσμένο αέρα, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Εκτώς κι αν μιλάμε για αμάξι στο οποίο έχουν βάλει χέρι 500 ηλεκτρολόγοι και οι μισές φύσες είναι ξεχαρβαλωμένες!
nikos 206cc - Δευ 06 Δεκ 2010, 02:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αν καλύψεις τα ευπαθή σημεία με σακούλες και φυσίξεις στη συνέχεια με πεπιεσμένο αέρα, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.


Aντι να φας την ωρα σου με σακουλες καλυτερα πιστευω ο τροπος που εγραψα πιο πανω Smile
Επισης δεν χρειαζεται να παθεις για να μαθεις.Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα Wink
RoadRunner122 - Δευ 06 Δεκ 2010, 13:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
Aδερφέ, αν ήταν να μάθω, κάτι θα είχα πάθει 15χρόνια τώρα Wink
xristos_c - Δευ 06 Δεκ 2010, 18:06:46
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μετα τον καμμενο πολλαπλασιαστη που την εφαγα στον κ...... το φοβαμαι το νερο οπως ο διαολος το λιβανι, θα μου πεις επεσα σε μ......α
RoadRunner122 - Τρι 07 Δεκ 2010, 00:34:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τ'ότι κάηκε πολλ/στης δε σημαίνει ότι οφείλεται ντε και καλά στο νερό.

Ακόμα κι αν πήγε νερό στις μπουζόπιπες, μάλλον κάποιο μπουζί είχε ψιλοραγισμένη πορσελάνη...

Όπως και να χει, μετά το φύσιμα με αέρα είναι σημαντικό για να απομακρύνεις το νερό από τα σημεία που λιμνάζει.
takis_206 - Τρι 07 Δεκ 2010, 01:29:22
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δηλαδή που το Πλίνο σχεδόν κάθε 2 εβδομάδες επί 1 χρόνο τι έπρεπέ να πάθω; Δεν είναι από ζάχαρη, στο κάτω κάτω δεν θα πλύνεις και τον εγκέφαλο με το πιεστικό, πιστεύω ότι στον καθένα μας έχει πέσει νερό όταν βάζεις στους καθαρίστριες στον εγκέφαλο απάνω.
AlienHack - Τρι 07 Δεκ 2010, 13:36:31
Θέμα δημοσίευσης:
του εχω πληνει πανω απο 6 φορες την μηχανη... με πιεστικο κτλ. ουτε γκιχ δεν εχει βγαλει...

μην ειστε υπερβολικοι...
xristos_c - Τρι 07 Δεκ 2010, 14:32:42
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια δεν λεω οτι εχετε αδικο γιατι το προηγουμενο το επλενα συνεχεια απροβληματιστα, αλλα το αμαξι μου το παρουσιασε αμεσως μετα το πλυσιμο του μοτερ
nfx1587 - Πεμ 03 Μάρ 2011, 13:25:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέκασμα με πετρέλαιο, μετά κομπρεσέρ -> αέρα για να φύγουν τα πολλά και έπειτα με πανάκι και υπομονή για το 106 μου.

+ ακόμα γυαλίζει και δεν κρατάει εύκολα σκόνη ... + safe
- μυρίζει λίγο στα πρώτα χλμ λόγω θερμότητας (αλλά μετά ΟΚ)
giorgos2-0-6 - Κυρ 27 Μάρ 2011, 17:52:40
Θέμα δημοσίευσης:
nfx1587 έγραψε:
Ξέκασμα με πετρέλαιο, μετά κομπρεσέρ -> αέρα για να φύγουν τα πολλά και έπειτα με πανάκι και υπομονή για το 106 μου.

+ ακόμα γυαλίζει και δεν κρατάει εύκολα σκόνη ... + safe
- μυρίζει λίγο στα πρώτα χλμ λόγω θερμότητας (αλλά μετά ΟΚ)



απλα για εμφανισιακο λογο γινεται το πλυσιμο της μηχανης η παιζει καποιο λειτουργικο ρολο?
nikos 206cc - Κυρ 27 Μάρ 2011, 19:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Tα χοντρα σκουπιδακια που μπορει να μαζεψει ειναι λιγο επικινδυνα οποτε οπωσδηποτε πρεπει να καθαριζονται..
Τωρα το γυαλισμα ειναι καθαρα θεμα εμφανισης Wink
nfx1587 - Κυρ 27 Μάρ 2011, 20:17:50
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Tα χοντρα σκουπιδακια που μπορει να μαζεψει ειναι λιγο επικινδυνα οποτε οπωσδηποτε πρεπει να καθαριζονται..
Τωρα το γυαλισμα ειναι καθαρα θεμα εμφανισης Wink


Αυτό πιστεύω και γω. Δεν νομίζω πως το πετρέλαιο παίζει κάποιο λειτουργικο ρόλο, πέρα ίσως απ το ότι δεν κάνει ζημιά (δεν θα ρίξεις και 1 λίτρο Exclamation )
teo106 16v 2001 - Κυρ 27 Μάρ 2011, 21:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
εγω πιστευω οτι οταν ψεκασεις πετρελαιο,πρεπει να το αφησεις κανα πενταλεπτο να μουσκεψει τα οποια λαδια ή βρωμιες και μετα να το ξεπλυνεις με πιεστικο με νερο......κατα τη γνωμη μου το πετρελαιο κανει κακο σε ολα τα πλαστικα ,ειδικα στα λαστιχα-τσιμουχες απο τις φυσσες,διοτι τις ξεραινει και με το χρονο διαλυονται και χανουν τη στεγανοτητα τους.........καλυτερα στεγνο καθαρισμα (ενα πανακι,ενα σπρευ καθριστικο,και ενα βουρτσακι, η πιο αφοβη πλυση κινητηρα Wink )
akis1976 - Σαβ 29 Ιούν 2013, 10:28:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά κανα καλό μαγαζί για πλύσιμο μηχανής υπάρχει?
red_storm - Κυρ 12 Οκτ 2014, 13:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 207 εχει πλυνει κανείς μηχανή;
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr