PSClub - Hellas

Νέα - Peugeot 308

PHSYBORG - Κυρ 04 Ιούλ 2004, 09:15:30
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 308
Αναμένεται να παρουσιαστεί το 2006 και να αρχίσει να διατίθεται στις αγορές το 2007.





New Peugeot 308 Shows Its Face


There's something about to hatch at Peugeot! In this week's issue of Auto Express you can see the first pictures of the all-new 308, the replacement for the 307. Based on top-secret insider information from parent company PSA, they are bound to send shockwaves through the French maker's top brass. Why? Because they reveal exactly how the car will look when it hits showrooms towards the end of 2006.

The most obvious element of our exclusive images is how the 308 gains Peugeot's new family look, with a nose similar to that of the recently introduced 407. The steeply raked headlamps are based on those of the 206-based H2O concept shown at the Paris Motor Show two years ago. But in profile, the car is leaner and lower than the 307, answering the biggest criticism levelled at the styling of the current model.

Our pictures show a five-door version of the 308, and according to our sources, the three-door will be completely different. It will get an even more streamlined roof and a coupι-like rear, similar to that of the new three-door Vauxhall Astra. In addition, Estate, SW and Coupι Cabriolet models will appear later, with the first two planned for 2007 and the CC for 2008. An MPV is also expected.

Distinctive traits on both three and five-door cars will include Peugeot's trademark 'wide-mouthed' grille and thick A-pillars. Inside, the newcomers will have a simple yet effective cabin layout. Controls will be kept to a minimum to free up storage space, while the dash is expected to be trimmed in a suede-like fabric to match the external colour scheme. With the rear wheels as far back as possible, it means buyers should get plenty of rear legroom.

The current 307's engine range is relatively modern, so few changes are likely when the 308 debuts. The base 307's 1.4-litre unit will be dropped for a 90bhp direct-injection 1.6 petrol powerplant, but the 138bhp and 180bhp 2.0 engines will remain more or less unchanged. Diesel options will include an entry-level 75bhp 1.4-litre engine, along with 90 and 110bhp 1.6 choices. The range-topping oil-burner will be powered by a 136bhp 2.0 unit, and is expected to be offered in sporty GTi guise alongside more conventional trims.

The car is expected to benefit from Peugeot's traditionally impressive handling characteristics. It will be based on a new platform - effectively a shortened version of the 407's - and will come with an advanced drive-by-wire braking system. The set-up links middle pedal inputs to the discs and pads by computer, doing away with the need for any kind of cable connection.

With the car aimed at small family hatchback rivals, safety is a key factor in the 308's marketing strategy. Multiple airbags will be standard, along with a host of electronic stability aids to keep the car on the straight and narrow.

Although official launch details are still under wraps, we understand the 308 has been pencilled in for a world debut at the 2006 Geneva Motor Show. It will arrive in European showrooms that summer, and UK dealers can expect deliveries in the autumn. Prices will be similar to those of the 307.

Πηγή: autoexpress.co.uk
Baphomet - Κυρ 04 Ιούλ 2004, 14:35:12
Θέμα δημοσίευσης:
πολύ ωραίο!!!Razz Razz θυμίζει λίγο ALTEA? Confused
Steve - Κυρ 04 Ιούλ 2004, 21:51:33
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει μάσκα... από που θα τραβάει τον αέρα για την εισαγωγή...? Shocked

Σχεδιαστικά, προχωράει προς το μέλλον, δείχνει μοντέρνο. Αλλά το 307 για εμένα είναι πιο όμορφο, για να μην πω και το 306 με bodykit από kit car ή από το maxi 306 Cool
Baphomet - Δευ 05 Ιούλ 2004, 08:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Δεν έχει μάσκα... από που θα τραβάει τον αέρα για την εισαγωγή...? Shocked

Σχεδιαστικά, προχωράει προς το μέλλον, δείχνει μοντέρνο. Αλλά το 307 για εμένα είναι πιο όμορφο, για να μην πω και το 306 με bodykit από kit car ή από το maxi 306 Cool


απο εκεί που παιρνει τον αέρα και το 407, ίδιο ειναι... Wink
Steve - Δευ 05 Ιούλ 2004, 11:31:19
Θέμα δημοσίευσης:
πΕτΡοS έγραψε:
απο εκεί που παιρνει τον αέρα και το 407, ίδιο ειναι... Wink


Τώρα που θα πεταχτώ συνεργείο, θα κοιτάξω λίγο στην αντιπροσωπεία δίπλα να δω τι παίζει με την εισαγωγή, μήπως και βρώ καμιά καλή πατέντα ή ανταλλακτικό που να ταιριάζει στο 206 για το project που θέλω να κάνω Cool
Lucifer - Τετ 07 Ιούλ 2004, 22:06:12
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιο, μελοντικο και μακραν καλητερο αυτο με τους προβολεις ομιχλης.
Vaggelis - Πεμ 08 Ιούλ 2004, 09:08:55
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 308
PHSYBORG έγραψε:






Μάλιστα.........
Για να αρχίζω να φτιάχνω το κομπόδεμα..........
Daloup-man - Τρι 13 Ιούλ 2004, 11:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μα καλά ρε παιδιά,σας αρέσει αυτό το αίσχος??? Shocked Shocked Shocked Confused
Γιατί δε μ'αρέσουν τα τόσο μελλοντικά αυτοκίνητα???? Rolling eyes Rolling eyes
Steve - Τρι 13 Ιούλ 2004, 13:31:40
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό χωρίς τα προβολάκια μπροστά, όντως είναι χάλια.

Αυτό με τα προβολάκια, είναι πολύ όμορφο. (η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά αρκετές φορές!!! Wink )
Vaggelis - Τετ 14 Ιούλ 2004, 20:24:51
Θέμα δημοσίευσης:
Άλλη μια scoop photo από το νέο 308.......



Μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα στους δρόμους το 2008,
σίγουρα θα δούμε πολλά ακόμα σχέδια......(όπως έχει γίνει και με το 207...)

Πηγή: autotriri.gr
Lucifer - Τετ 14 Ιούλ 2004, 20:27:20
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Άλλη μια scoop photo από το νέο 308.......

Μέχρι να κυκλοφορήσει επίσημα στους δρόμους το 2008,
σίγουρα θα δούμε πολλά ακόμα σχέδια......(όπως έχει γίνει και με το 207...)

Πηγή: autotriri.gr

παντος εαν το 207 δεν αλαξει λιγο την εμφανιση του με βλεπω για 308.
Steve - Πεμ 15 Ιούλ 2004, 05:19:18
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είναι από το CC να πας σε 308, καλύτερα να πάρεις ένα John Deere... Καλύτερα θα σου φανεί Razz
Lucifer - Πεμ 15 Ιούλ 2004, 09:31:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αν είναι από το CC να πας σε 308, καλύτερα να πάρεις ένα John Deere... Καλύτερα θα σου φανεί Razz

John Deere Question Question
xeskepastos - Πεμ 15 Ιούλ 2004, 14:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
John Deere


= Τρακτερ Very happy

Παρεπιμπτοντως, γιατι δεν σου αρε το 207?
Εγω το βρισκω πολυ ομορφο, ειδικα το CC...
Lucifer - Πεμ 15 Ιούλ 2004, 20:50:07
Θέμα δημοσίευσης:
xeskepastos έγραψε:

Παρεπιμπτοντως, γιατι δεν σου αρε το 207?
Εγω το βρισκω πολυ ομορφο, ειδικα το CC...

συγκεκριμενα στο cc δεν μου αρεσει το στησιμο του σηματος μπροστα.
οσο για το κλειστο καλητερα να σκεφτω τι μου αρεσει Twisted evil
Lucifer - Παρ 16 Ιούλ 2004, 00:28:50
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αν είναι από το CC να πας σε 308, καλύτερα να πάρεις ένα John Deere... Καλύτερα θα σου φανεί Razz

τωρα που θα κανω οικογενεια τι να κανω?
να διπλωνω τα παιδια και να τα βαζω στο καπο?? Laughing Laughing
πρεπει να σκεφτω και κατι σε οικογενειακο.
πω πω πως γερασαμε τοσο γρηγορα Shocked Shocked
Steve - Παρ 16 Ιούλ 2004, 03:11:12
Θέμα δημοσίευσης:
Να στέλνεις τα παιδιά μαζί με τις αποσκευές με το ΚΤΕΛ Razz
Lucifer - Παρ 16 Ιούλ 2004, 14:26:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Να στέλνεις τα παιδιά μαζί με τις αποσκευές με το ΚΤΕΛ Razz

πολυ βαρβαρο μου ακουγεται!!
ασε που θα εχω περισοτερα εξοδα. Laughing Laughing
netblaster - Παρ 16 Ιούλ 2004, 18:15:55
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα ρε παιδια μου φαινεται οτι η πεζο (με εξαιρεση το 407) εχει αρχισει να ξεχναει οτι ειναι η σπορτιφ εταιρια του ομιλου PSA!!! To 308, οπως το βλεπω στις φωτο, μου μοιαζει πιο πολυ με πολυμορφικο παρα με σπορτιφ μικρομεσαιο!!! Κοιταξτε λιγο το 306, ειναι σχεδιασμενο το '92 ή '93 (και με τα face-lift που εγιναν στη συνεχεια) και με λιγη "φροντιδα" το αμαξακι μαμαει σε εφανιση ακομα!!! Τι να πω...Οπως εχουν πει πολλοι εδω μεσα, ισως το 206 να ειναι ο τελευταιος των "Μοϊκανων"!!!
Steve - Παρ 16 Ιούλ 2004, 19:06:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σε κανέναν μας δεν αρέσει κανένα εργοστασιακό αμάξι. Όλοι πάντα θα αναζητάμε ένα aftermarket bodykit, μια αεροτομή, μια ζάντα, ΚΑΤΙ που θα δείξει το αμάξι όπως εμείς ακριβώς το θέλουμε. Γι αυτό και όταν δούμε ένα αμάξι "τούμπανο" σαν αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε, αμέσως αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε, το θέλουμε περισσότερο, άσχετα αν δε φοράει το bodykit σε αυτό που είδαμε! Wink

Ναι, συμφωνώ πως είναι σαν πολυμορφικά σε σχεδιασμό όλα τα νέα μοντέλα. Ίσως το ότι θέλουν να καταργήσουν ευθείες και γωνείες με καμπύλες μόνο, να οδηγεί στην υπερβολή και έχει ως αποτέλεσμα το "πολυμορφικό" look. Αλλά επειδή οτιδήποτε το δούμε σε φωτογραφία, πάντα χάνει από όταν το δούμε με τα μάτια μας, εγώ θα έλεγα να περιμένουμε μέχρι να το δούμε και από κοντά το 308 πριν το κατακρίνουμε Cool
gr_nrg - Τετ 21 Ιούλ 2004, 09:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον εχετε δικιο. Το παρακανανε με αυτες τις καμπυλες στην peugeot. Δεν λεω! Ωραιες γραμμες αλλα λιγο πιο τετραγωνες γωνιες (βλεπε καινουριο Α3) δεν θα ηταν ασχημες. Στο 307 μου για παραδειγμα θα μου αρεσε ενα bodykit λιγο massive... Για να μην ξεφευγω κι απο το θεμα μου αρεσει το 308 στο σκιτσο αλλα οχι και στην φωτο! Τα φωτα π.χ. που δεν ειναι μονοκομματα αλλα κανουν ενα "πλατεμα" (σαν την mercedes) μου ερεσει στο σκιτσο γιατι στην φωτο δεν υπαρχει... μην μενουμε στα ιδια
kavaliotis - Σαβ 25 Σεπ 2004, 04:06:34
Θέμα δημοσίευσης:
Στο σκιτσο μου αρεσε το 308, στην φωτογραφια δεν μου αρεσε... Αλλα αν ειναι να βγει το 2008, ε ειναι ακομα πολυ μακρια (3 χρονια!!!) και σιγουρα δεν μπορω να περιμενω μεχρι τοτε για αμαξι! Οποτε δεν το σκεφτομαι καν!
vinman - Παρ 18 Μάρ 2005, 18:24:39
Θέμα δημοσίευσης: Το μελλοντικο Peugeot 308!!
Aπο το autotriti.gr.................


Το μελλοντικό Peugeot 308
Μικρό 407
Ο διάδοχος του 307, το 308, θα έρθει το 2008 και θα έχει πολλές σχεδιαστικές ομοιότητες με το Peugeot 407.


Tο νέο Peugeot 308 διαθέτει ελκυστική και δυναμική σχεδίαση.


Μετά τη διετία 2001-2002, που μπορεί να χαρακτηριστεί ως άκρως επιτυχημένη εμπορικά για τις δύο εταιρείες του Ομίλου PSA ( Peugeot-Citroen), οι πωλήσεις τους στη Δυτική Ευρώπη για το 2003 παρουσίασαν μείωση της τάξης του 6,5%. Ωστόσο αυτό δε φαίνεται να ανησυχεί την Peugeot, καθώς ήδη προετοιμάζει την παρουσίαση αρκετών νέων μοντέλων. Πέραν του νέου Peugeot 407, το οποίο κυκλοφορεί ήδη στην Ελλάδα, η Γαλλική εταιρεία προετοιμάζει ένα νέο μοντέλο με ονομασία 1007 και τους αντικαταστάτες των 106, 206 καθώς και του 307, ο οποίος θα φέρει την ονομασία 308 και θα λανσαριστεί το 2008. Το αμάξωμα του 308 θα έχει χαμηλότερο ύψος και μεγαλύτερο μήκος από το 307. Οι εκδόσεις αμαξώματος θα είναι πέντε: τρίθυρο, πεντάθυρο, κουπέ καμπριολέ, στέισον βάγκον και σεντάν. Σχεδιαστικά το νέο αυτό μοντέλο διακρίνεται για την αρμονία στη συνύπαρξη των καμπύλων γραμμών και των ακμών σε όλο το μήκος του αμαξώματός του. Τα μεγάλα σε μέγεθος εμπρός φωτιστικά σώματα καθώς και ο ευμεγέθης αεραγωγός στον προφυλακτήρα είναι απολύτως σύμφωνα με τη νέα σχεδιαστική φιλοσοφία της Peugeot, όπως αυτή ορίζεται από το νέο 407. Η απουσία μάσκας αντισταθμίζεται από το μεγάλο λογότυπο που φιλοξενείται στη βάση του καλύμματος για τον κινητήρα, ενώ η σπορτίφ αισθητική του εμπρός τμήματος του μελλοντικού μικρομεσαίου μοντέλου της Peugeot τονίζεται από την έντονη κλίση του παρμπρίζ και τη σχεδίαση του μεγάλου προφυλακτήρα. Στο πλαϊνό τμήμα του αμαξώματος διακρίνονται τα τονισμένα φτερά των τροχών και το νεύρο που διατρέχει τις πόρτες στο ύψος των χειρολαβών. Ο σχετικά μικρός πίσω πρόβολος συμβάλλει στη διατήρηση ενός μεγάλου μήκους μεταξονίου με στόχο την καλύτερη δυνατή χωροταξική διαρρύθμιση του εσωτερικού. Το πίσω μέρος του αυτοκινήτου είναι καλαίσθητο με κύρια χαρακτηριστικά τα κομψά φωτιστικά σώματα και το σήμα της εταιρείας στην πέμπτη πόρτα. Στο εσωτερικό οι χώροι αναμένεται να επαρκούν για τη μεταφορά πέντε ενήλικων επιβατών και ο εξοπλισμός τόσο της άνεσης όσο και της ασφάλειας εκτιμάται ότι θα είναι πλούσιος. Στην γκάμα των κινητήρων οι μέχρι στιγμής πληροφορίες αναφέρουν ότι θα υπάρξουν νέας γενιάς μηχανικά σύνολα 1,4, 1,6 και 2,0 HDI. Οι νέοι κινητήρες θα είναι πιο μικροί σε μέγεθος και πιο "καθαροί" σε εκπομπές ρύπων. Η κατανάλωση αναμένεται να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα, λόγω του πολύ καλού αεροδυναμικού συντελεστή. Οι βενζινοκινητήρες θα είναι 4κύλινδροι και θα αποτελούν προϊόν συνεργασίας των PSA και BMW. Επίσης, εξελίσσεται ένα καινούργιο κιβώτιο ταχυτήτων έξι σχέσεων, το οποίο θα διαθέτει σειριακή και αυτόματη λειτουργία. Η αποστολή του Peugeot 308 αναμένεται δύσκολη, γιατί θα πρέπει να ξεπεράσει το ιδιαίτερα επιτυχημένο 307, το οποίο φιγουράρει συχνά πυκνά στις πρώτες θέσεις των πωλήσεων.




Eλκυστική είναι η σχεδίαση του πίσω τμήματος του Peugeot 308 όπου διακρίνονται τα καλαίσθητα φωτιστικά σώματα και το σήμα της εταιρείας στην πέμπτη πόρτα. Στο εσωτερικό θα μπορούν να φιλοξενηθούν με άνεση πέντε ενήλικες.
LEFT - Παρ 18 Μάρ 2005, 18:33:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε συ φιλε Μανο χαλαρωσε ,εχεις βαλθει να βγαλεις ολα τα μοντελα της Peugeot ομοια με το τουτου σου (407)!Ειδικα το 308 οσες φωτο εχω δει περαν απο το σχεδον ενιαιο καπω με τον προφυλακτηρα και το σημα δεν βλεπω καμια αλλη ομοιοτητα!!!
Χαιρετω φιλικα! Laughing
vinman - Παρ 18 Μάρ 2005, 18:36:14
Θέμα δημοσίευσης:
LEFT έγραψε:
Ρε συ φιλε Μανθο χαλαρωσε ,εχεις βαλθει να βγαλεις ολα τα μοντελα της Peugeot ομοια με το τουτου σου (407)!Ειδικα το 308 οσες φωτο εχω δει περαν απο το σχεδον ενιαιο καπω με τον προφυλακτηρα και το σημα δεν βλεπω καμια αλλη ομοιοτητα!!!
Χαιρετω φιλικα! Laughing


1.Mε λενε Μανο και οχι Μανθο... Wink Wink
2.Δεν το λεω εγω αλλα το συγκεκριμενο περιοδικο....εγω απλα μια αντιγραφη της δημοσιευσης κανω... Wink Wink...οποτε ισως θα ηταν καλο να διαβαζες πιο προσεκτικα το post για να δεις απο που προερχεται η δημοσιευση... Wink Wink Wink
Lef205 - Παρ 18 Μάρ 2005, 18:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα μου αρεσει!
gianic - Παρ 18 Μάρ 2005, 19:10:04
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα οχι . αλλα τι περιμενεις εδω σ αρεσει το cc οποτε καταλαβαινω το γουστο σου
MEMsound - Παρ 18 Μάρ 2005, 19:35:04
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα μου αρέσει πολύ.
Πολύ περισσότεροι από το 307.
Το βρήσκω πιο "μυώδες" και δυναμικό.
Πιο Peugeot!
Ίσως αυτό το μαυρο κομμάτι προφυλακτήρα να μην υπήρχε ή να ήταν κάπως αλλιώς για να είναι πιο διακριτικό αλλά και πάλυ μια χαρά είναι!
Wink
LEFT - Παρ 18 Μάρ 2005, 19:35:59
Θέμα δημοσίευσης:
Xaxa καλη φαση σε μπερδεψα με τον Μανθο!Εγινε φιλε Μανο!Παντως δε συμφωνεις με την αποψη μου περι ομοιοτητας!!!Αλλο το γενικο concept και η αεροδυναμικη που δινει πλεον στα μοντελα και αλλο η ομοιοτητα!
Ουτε και μενα μου αρεσει παντως αρχικα!Αλλα σε καθε μελλοντικο μοντελο τα ιδια λεμε μεχρι που να το συνηθισουμε....ειδικα τωρα που ολο και πιο πολυ τα "χαλανε " τα αυτοκινητα σχεδιαστικα!!
Χαιρετω!
vinman - Παρ 18 Μάρ 2005, 19:45:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:
Εμένα μου αρέσει πολύ.
Πολύ περισσότεροι από το 307.
Το βρήσκω πιο "μυώδες" και δυναμικό.
Πιο Peugeot!
Ίσως αυτό το μαυρο κομμάτι προφυλακτήρα να μην υπήρχε ή να ήταν κάπως αλλιώς για να είναι πιο διακριτικό αλλά και πάλυ μια χαρά είναι!
Wink


Μακαρι να μην κανει πολλες αλλαγες στο μοντελο παραγωγης....οντως ειναι ωραιο.... Wink Wink
MEMsound - Παρ 18 Μάρ 2005, 20:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μερικά preview ακόμα

3πορτο όπου με μπερδεύει (χωρίς να με "χαλάει" απαραίτητα) λίγο το κάτω μερος της πότρας του πορτμπαγκαζ που κάνει αυτό το γώνιασμα.


Station Wagon (εδώ έχει πέσει τρελό πηοτοσηοπ) αλλά έχει γίνει πολύ καλο
Μεγέθυνση

καιαιαιαιαι (Χαστε την μπαλα, το τέρμα, το γήπεδο κλκπ κλπ)
CC!!!
Μεγέθυνση

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ (αν και photoshop....)
307_Lucifer μήπως σου αρέσει???
Λέω μήπως????

Και επειδή μου άρεσε πολύ να και μία μικρή φώτο ακόμα!

vinman - Παρ 18 Μάρ 2005, 20:15:30
Θέμα δημοσίευσης:
το 308cc το ειχα δει και εγω σε ενα περιοδικο πριν καμποσο καιρο και μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση η εμφανιση του....ειναι πανεμορφο... Wink Wink Wink
shiba - Παρ 18 Μάρ 2005, 20:15:41
Θέμα δημοσίευσης:
tο 308 cc θα ελεγα οτι ειναι μια ''βαφλα''..καταπληκτικο..αλλα λιγο χειροτερο απο ο 206cc Wink Wink Wink
gianic - Παρ 18 Μάρ 2005, 20:19:07
Θέμα δημοσίευσης:
το τριθυρο μαλιστα αν και μου μυριζει golfιλα . C4 και παλι C4 ειναι μπροστα το αυτοκινητο
vinman - Σαβ 19 Μάρ 2005, 10:57:21
Θέμα δημοσίευσης:
...επισης για το τριθυρο μοντελο οπως ειχα διαβασει,θα υπαρξει και ενας κινητηρας ''εκπληξη'',που θα τονιζει ακομα πιο πολυ την σπορ εικονα του μοντελου και μηχανικα πλεον.... Wink
MEMsound - Σαβ 19 Μάρ 2005, 11:24:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μακάρι!
Από την γκάμα του 307 είναι αυτό που λείπει.
Αν η συνεργασία με την BMW επεκταθεί και στα 2 λίτρα (πέραν του 1,6 valvetronic turbo) ϊσως δούμε κάτι πολύ καλό....
Stevon - Σαβ 19 Μάρ 2005, 13:36:50
Θέμα δημοσίευσης:
LEFT έγραψε:
Ρε συ φιλε Μανο χαλαρωσε ,εχεις βαλθει να βγαλεις ολα τα μοντελα της Peugeot ομοια με το τουτου σου (407)!Ειδικα το 308 οσες φωτο εχω δει περαν απο το σχεδον ενιαιο καπω με τον προφυλακτηρα και το σημα δεν βλεπω καμια αλλη ομοιοτητα!!!
Χαιρετω φιλικα! Laughing



ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ σας ξέφυγαν οι ζάντες (17'' ή 18'')που τις φοράει το 407 στην έκδοση sport Wink
vinman - Κυρ 20 Μάρ 2005, 22:41:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:
Μακάρι!
Από την γκάμα του 307 είναι αυτό που λείπει.
Αν η συνεργασία με την BMW επεκταθεί και στα 2 λίτρα (πέραν του 1,6 valvetronic turbo) ϊσως δούμε κάτι πολύ καλό....


Και αυτο να μην γινει(2λιτρος) πιστευω οτι ο 1,6 valvetronic turbo δεν θα ειναι κακος... Wink Wink Wink Wink Wink Wink
DrJekyll - Δευ 21 Μάρ 2005, 09:52:57
Θέμα δημοσίευσης: Μάνθο!
Γάτος είσαι ρε Μάνθο!
Αυτήν την μάσκα θέλω ακριβώς για το 307 μου....

Άντε να δούμε ποιός θα βγάλει κάτι παρόμοιο....γιατί από αντιπροσωπεία θα μας κόψουν τον λοκω..
crusader - Τρι 22 Μάρ 2005, 13:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ όμορφο το 308!!
Αυτές οι πινελιές του στυλ 407 το κάνουν πολύ ωραίο! Wink
Timour21 - Τρι 15 Νοέ 2005, 11:32:49
Θέμα δημοσίευσης: To νέο 308
http://www.autoexpress.co.uk/news/60462/peugeot_308_revealed.html

Επιτέλους! Τουλάχιστον αυτό δείχνει να μπορεί να αντικαταστήσει το 306, γιατί το 307 δεν!
brz20 - Τρι 15 Νοέ 2005, 12:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ειναι η μαμα Peugeot μιλησε.Bravo!!!Αν αυτο ειναι το νεο σχεδιο ειναι πολυ καλο.Εχει καποιους τονους σπορτιγ εμφανισης.Το αρχικο σχεδιο του προηγουμενου καλοκαιριου που ειχα δει σε καποιο περιοδικο ηταν τελειως χαλια.Ενα 407 κομενο.Δεν μου αρεσε καθολου σαν ιδεα.Αυτο ειναι κατι μεταξυ απο 206 και C4!!!Ειναι πολυ καλο.Και απο τα λιγα αγγλικα που καταλαβαινω κατι πηρε το ματι για 200 αλογα με κωδικη ονομασια GTi.Πραγματικα αν η φιμες ισχυουν ειμαι για αλλαγη αυτοκινητου.Το μοναδικο σημειο που δεν μου αρεσε ειναι τα πισω φαναρια.Ειναι λιγο μεγαλα αναλογικα παντα.Υπομονη και θα δουμε.
MEMsound - Τρι 15 Νοέ 2005, 16:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Οι MOD ας μεταφέρουν τα ποστ εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=3583 Wink Wink
brz20 - Τρι 15 Νοέ 2005, 17:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
H δευτερη φοτογραφια απο το πρωτο Post ειναι τελειως χαλια.Τα φαναρια δεν εχουν καμια σχεση με την πρωτη φοτο.Ειναι πολυ καλο παντως αν και δεν εχει σπορτιφ χαρακτηρα.Ωραια ζαντα.Μακαρι να ειναι στην γκαμα της Peugeot.Θα υπαρχουν διαφορα aftermarket πιστευω που να το κανουν πιο καλο.Οταν βγει με το καλο.Οπως ενα C4 που ειδα απο την Carzone και τα επαιξα κανονικοτατα.Αρκει να μην ειναι ψηλο.Παντως τελευταια παιδια ολες οι εταιριες προς τα εκει προσανατολιζονται.Μερικα παραδειγματα ειναι Altea,Golf,Leon,Civic,307,308(απ'οσο βλεπω),C4 και παρα πολλα ακομα.Τι να πει κανεις.Απλα βγαζουν και μια σπορ εκδοση για το ξεκαρφωμα!!!!Αυτην την εντυπωση που δεινουν.
tirokomos - Τετ 16 Νοέ 2005, 01:13:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εντυπωσιακο και αρκετα σπορτιφ!Μπραβο μου αρεσε πολυ!Αντε και με ενα τουρμπο κινητηρα...(ευσεβεις ποθοι)!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
crusader - Τετ 16 Νοέ 2005, 11:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
Το topic με τίτλο "To νέο 308" ενσωματώθηκε στο παρών.
MEMsound - Τετ 16 Νοέ 2005, 11:25:58
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb right
Steve - Τετ 16 Νοέ 2005, 12:44:35
Θέμα δημοσίευσης:
2008 το 308 εεε?

Λες να περιμένω και να μην πάρω το RC? Whistling
akatanohtos - Πεμ 17 Νοέ 2005, 18:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα παντως καλο μου φαινεται
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
tirokomos - Πεμ 17 Νοέ 2005, 18:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
2008 το 308 εεε?

Λες να περιμένω και να μην πάρω το RC? Whistling
Οπως και να το κανεις...το RC καλυτερα θα πηγαινει......οποτε????? Rolling eyes Wink
crusader - Παρ 18 Νοέ 2005, 15:00:38
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα τα θέματα σχετικά με το νέο Peugeot 308 ενώθηκαν με το παρών.
brz20 - Παρ 18 Νοέ 2005, 15:22:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μακαρι να ανακοινωθει καμια εκδοση RC για το 308.Ελεγαν οτι κατι τετοιο θα εκαναν και με το 307 αλλα τελικα δεν ειδα τιποτα.Τουλαχιστον ας το δουμε τωρα.
MEMsound - Σαβ 14 Ιαν 2006, 14:03:02
Θέμα δημοσίευσης:
Στο τελευταίο Τεύχος του Auto Motor und Sport (Νο 386 - 26 Ιανουαρίυ 2006) έχει φωτογραφίες από το μελλοντικό 308 (προς το παρόν μάλλον πρόκειται για photoshop-ιες)...

Το αμάξι είναι πανέμορφο!!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Είναι κάτι μεταξύ 206 και 207 αλλά σε πιο κοντή/φαρδιά/μακριά εκδοχή... (=ότι ήταν το 306 σε σχέση με το 106...)

Οι φωτογραφίες υπάρχουν και στο site του περιοδικού εδώ:

http://www.ams.gr/ams/_MAGAZINE/ams_articles.asp?marka=PEUGEOT&category_id=93

Αναφέρει και για έκδοση "RC με 210ps" . . .

Αμήν και πότε ! ! ! ! Worthy
brz20 - Σαβ 14 Ιαν 2006, 14:21:52
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω μεινει αφωνος.Το αμαξι σπερνει στην κυριολεξια.Λιγο το πισω τζαμι με χαλαει που προεκτινετε και στα πλαγια.Μακαρι να βγει και εκδοση RC με 210 αλογα.Τουρμπατα ομως.Και μια με 250 αν γινετε.Η συνεργασια με την BMW ξερει κανεις μερχι ποτε ειναι?

Σορρυ για το Off Topic
Stevon - Δευ 16 Ιαν 2006, 10:19:20
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


Οι φωτογραφίες υπάρχουν και στο site του περιοδικού εδώ:

http://www.ams.gr/ams/_MAGAZINE/ams_articles.asp?marka=PEUGEOT&category_id=93


Δέν το βλέπω........ Rolling eyes
MEMsound - Δευ 16 Ιαν 2006, 14:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
MEMsound έγραψε:

Οι φωτογραφίες υπάρχουν και στο site του περιοδικού εδώ:
http://www.ams.gr/ams/_MAGAZINE/ams_articles.asp?marka=PEUGEOT&category_id=93

Δέν το βλέπω........ Rolling eyes


Λογικό μιας και κάθε φορά που επισκέπτεσε το site εμφανίζει άλλη φωτογραφία.

Κάνε 1-2 refresh και θα το πετύχεις.... Wink
Sidobre - Δευ 16 Ιαν 2006, 14:21:22
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά όπως είναι οι τίτλοι, χαλαρά παραπληροφορούν! Ιδιαίτερα αυτό το περιοδικό το κάνει συχνά. Λίγο σοβαρότητα χρειάζεται. (Τελικά όλοι οι δημοσιογράφοι τα ίδια είναι) Evil
brz20 - Δευ 16 Ιαν 2006, 15:48:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εννοεις προεδρε???
Sidobre - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:02:36
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Τι εννοεις προεδρε???


Για τον τίτλο "BMW & PEUGEOT = 308

Σύμφωνα με αυτό, όποιος δεν ξέρει την συνεργασία για τους κινητήρες εύκολα μπορεί να υποθέσει ότι είναι από κοινού μοντέλο...


και συνεχίζει....

"Το γαλλικό μικρομεσαίο με κινητήρες... BMW"

Eνώ είναι προϊόν κοινής συνεργασίας.

Παραπληροφορεί ή δεν παραπληροφορεί ο τίτλος για χάρη εντυπωσιασμού;
brz20 - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:09:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις δικιο.Ολοι ξερουμε(τουλαχιστον εμεις εδω)οτι η εξελιξη των κινητηρων εγινε μαζι με την BMW και οχι οτι την εκανε μονη της η γεμανικη εταιρια.Εγω πιστευω οτι ειναι και θεμα του περιοδικου.Γερμανικο ειναι αρα...Καταλαβαινετε!!!!
Stevon - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ το έχω πεί...τόσο το Autotriti όσο και το AutoMotorSport.....είναι απο τα ποιό ανέγκυρα περιοδικά .
MEMsound - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Βασικά όπως είναι οι τίτλοι, χαλαρά παραπληροφορούν! Ιδιαίτερα αυτό το περιοδικό το κάνει συχνά. Λίγο σοβαρότητα χρειάζεται. (Τελικά όλοι οι δημοσιογράφοι τα ίδια είναι) Evil


κ.Πρέδρε έχεις σκεφτεί ότι "με κινητήρα BMW" θα πουλήσει πολύ περισσότερο στην Ελλάδα που οι περισσότεροι είναι "Γερμανόφιλοι" (στο θέμα αυτοκινήτου εννοώ).

Δεν είναι παραπληροφόρηση για εμένα... Είναι μάρκετινγκ.... Wink Wink
brz20 - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:31:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μ'αρεσουν οι οπτικες γωνιες που βλεπεις τα πραγματα.Ειλικρινα δεν το ειχα σκεφτει.Παντως πολυ θα σκεφτουνε "Γερμανικη αξιοπιστια,ας το παρουμε".Καλο εεεεε???
Stevon - Δευ 16 Ιαν 2006, 16:42:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο παρά το ότι έχεις δίκιο , για τό ότι στην Ελλάδα είναι Γερμανόφιλοι(το ζώ κάθε μέρα) , δέν έχεις δίκιο εδώ....

MEMsound έγραψε:


Δεν είναι παραπληροφόρηση για εμένα... Είναι μάρκετινγκ.... Wink Wink


Καμία εταιρεία ΔΕΝ θέλει να λέει...<<ναι κύριε μου...έχουμε μοτερ BMW , ανάρτηση απο την Citroen, αφρώδες υλικά στο ταμπλό απο VW, ά....έ και σήμα το λιοντάρι.>> Wink

Πήγαινε ρώτα , σε Toyota, Peugeot , Citreon αντίστοιχα για τα Aygo,107,C1.
Και άν σου πεί έστω και ένας πωλητής π.χ (toyota)<<ναί κυριέ μου, το C1 & το 107 είναι ακριβώς τα ίδια με το Aygo , μάλιστα θα σας έλεγα να τα προτιμήσετε γιατί είναι και ποιο οικονομικά!!!>>


Κατάλαβες έτσι...???

Οπώτε....καταλήγουμε ΕΙΝΑΙ παραπληροφόρηση.
Sidobre - Δευ 16 Ιαν 2006, 17:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ περισσότερο να έλεγες π.χ. για ένα Γερμανικό, ότι έχει κινητήρα φιαγμένο στην τσεχία, φρένα βραζιλία, abs από την κίνα, σαλόνι φιαγμένο στο Μεξικό... Rolling eyes

Είναι προτιμότερο να είσαι σοβαρός, παρά όπως κάνουν και στα κανάλια που το

Τόσο

το κάνουν
Τόσο
DimiP - Πεμ 19 Ιαν 2006, 22:39:57
Θέμα δημοσίευσης:
οπως οταν ειδα το 206 πηγα κατευθειαν πανω του (ασχετα αν ηταν 1400 με 8ν κινητηρα και 75 αλογα) γιατι ξετρελαθηκα με το σχημα του, το εσωτερικο του και γενικα τη μορφη του, ετσι και τωρα με το που ειδα (σε φωτο) το 308 ξετρελαθηκα.
Αν και το 307 δεν θα το επαιρνα ποτε , νομιζω οτι το 308 (και σε μια σπορ εκδοση τωρα πια) θα ειναι το κατι αλλο.
θα φευγει απο την κατηγορια supermini χωρις να σε ταλαιπωρει με τον ογκο του οσο άλλα πραγματικα μεγαλα αυτοκινητα.
απο την αλλη θα μπορει να κουβαλησει και 2 πραγματακια παραπανω και δεν θα προβληματζεσαι να βαλεις 2 φιλους πισω , οπως με το 206 που κυριολεκτικα ειναι για κλαματα απο αποψη χωρων. εδω ενα 12αρι sub βαζεις και χανεις το πορτμπαγκαζ Twisted evil
ας περιμενουμε 1-2 χρονια λοιπον και βλεπουμε Wink

Μεταφέρθηκε...MEMsound
Tiesto - Πεμ 19 Ιαν 2006, 23:31:47
Θέμα δημοσίευσης: Re: To νέο 308
Timour21 έγραψε:
http://www.autoexpress.co.uk/news/60462/peugeot_308_revealed.html

Επιτέλους! Τουλάχιστον αυτό δείχνει να μπορεί να αντικαταστήσει το 306, γιατί το 307 δεν!


αν βγει ετσι πραγματικα δεν εχω λογια! Ειναι πανεμορφο! Παιζει εσωτερικο?
brz20 - Δευ 23 Ιαν 2006, 03:04:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχως δεν υπαρχουν πληροφοριες για το εσωτερικο.Το εχω ψαξει αλλα τιποτα.Μακαρι να ναι τοσο ομορφο οσο το εξωτερικο.
netblaster - Δευ 23 Ιαν 2006, 18:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Δυστυχως δεν υπαρχουν πληροφοριες για το εσωτερικο.Το εχω ψαξει αλλα τιποτα.Μακαρι να ναι τοσο ομορφο οσο το εξωτερικο.


Σε μια φωτο του AMS φαινεται οτι θα εχει αρκετα στοιχεια απο το 407!!!
vinman - Δευ 23 Ιαν 2006, 22:26:57
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
brz20 έγραψε:
Δυστυχως δεν υπαρχουν πληροφοριες για το εσωτερικο.Το εχω ψαξει αλλα τιποτα.Μακαρι να ναι τοσο ομορφο οσο το εξωτερικο.


Σε μια φωτο του AMS φαινεται οτι θα εχει αρκετα στοιχεια απο το 407!!!


Λογικά αυτή η φώτο που ήταν στο περιοδικό είναι φωτοσοπιά γιατί το ταμπλό και το σαλόνι είναι ''δανεισμένα''απο το 407 coupe...Βέβαια αν είναι έτσι μέσα αυτό θα το δείξει ο καιρός... Wink
206xs - Τετ 22 Φεβ 2006, 12:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως διαφωνώ ότι το 206 δεν έχει χώρους πίσω, εγώ πριν που είχα το τρίθυρο είχα πάει μέχρι Βουλγαρία για σκι με τέσσερα άτομα μέσα και αποσκευές και κανένα πρόβλημα. Off Topic
Τώρα για το 308 και εμένα μου αρέσει πολύ ίσως αν ποτέ αλλάξω το cc (μάλλον όταν νοικοκυρευτώ... ) θα το προτιμήσω!
bakclima - Πεμ 23 Φεβ 2006, 15:02:58
Θέμα δημοσίευσης: Νεο peugeot 308
Εγω παντως το βλεπω πoλυ ομορφο και μπορει να παρω ενα 14
http://www.autotriti.gr/ams/_magazine/AMS_viewthema.asp?id_thema=31749
brz20 - Πεμ 23 Φεβ 2006, 20:10:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι πολυ πιο κυρτο απο το 307 απο οσο φαινετε και στις φωτογραφιες.Αυτο το στυλ το κανει πιο επιθετικο.Επισης το πισω τζαμι ειναι πιο κοφτερο και του δινει εναν αλλο αερα απο την 3θυρη εκδοση του 307.
206xs - Παρ 24 Φεβ 2006, 16:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες κάπου διάβασα ότι στο 308 εκτός από τους 1.6 συμπαραγωγής με BMW θα υπάρχουν και δύο δίλιτρα μοτέρια πάλι εξελιγμένα μαζί με τη BMW επειδή δεν το έχω δει αλλού αυτό ξέρει κανείς αν ισχύει ή αν είναι μούφα; Δηλαδή η PSA ετοιμάζει και δίλιτρο μαζί με την BMW ? Ίσως βέβαια και λόγω PWRC αλλά και πάλι μου φένεται χλωμό κυρίως από πλευράς BMW να προχωρήσει σε μια τέτοια συνεργασία. Όποιος ξέρει κάτι για το θέμα ας μιλήσει.
crusader - Παρ 24 Φεβ 2006, 16:41:26
Θέμα δημοσίευσης: Re: Νεο peugeot 308
bakclima έγραψε:
http://www.autotriti.gr/ams/_magazine/AMS_viewthema.asp?id_thema=31749


Χρήστο, αν διαβάσεις το κείμενο στο παραπάνω link, προς το τέλος λέει :

"Παραπάνω ισχύ θα έχουν όσοι επιλέξουν τη δίλιτρη έκδοση (170 ίπποι) και βέβαια δεν θα λείψει και το 308 RC, που έπεται αργότερα με 210 PS."

Το ίδιο έχει αναφερθεί και σε κάποιες παραθέσεις σε προηγούμενα post.
Τώρα βέβαια μην το δέσεις και κόμπο, τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα...
Οι φήμες πάντως και οι "ανεπιβεβαίωτες" πληροφορίες λένε ΝΑΙ. Wink
brz20 - Παρ 24 Φεβ 2006, 16:56:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 210 ειναι εκτος ανταγωνισμου οταν βλεπεις OPC με 240.Αυτο ειναι το παραπονο μου.Βεβαια μακαρι να τα δω και ας ειναι και 210.
bakclima - Τρι 28 Μάρ 2006, 17:04:43
Θέμα δημοσίευσης:
ναι μιλαμε για 210 αλογα ατμοσφαιρα!!! χωρις τουρμπο, κομπρεσορες λογικα θα ειναι η εξελιξη του 206rc το μοτερ Wink Wink Wink
brz20 - Τετ 29 Μάρ 2006, 02:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
Που το εμαθες αυτο?Ειναι σιγουρο?Αν ειναι να παω να αγορασω πυροτεχνηματα να ριξω.
bakclima - Τετ 29 Μάρ 2006, 16:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
ποτε δεν αποκαλυπτω τις πηγες μου Laughing Laughing Laughing Wink
brz20 - Πεμ 30 Μάρ 2006, 01:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις κι αλλα στοιχεια δηλαδη?Αν γινετε πες μας τιποτα.Φτιαξε μας λιγο.
bakclima - Σαβ 01 Απρ 2006, 14:48:19
Θέμα δημοσίευσης:
Προς το παρων οχι, θα κανουμε ολοι μας λιγο υπομονη γιατι ειναι πολυ νωρις και ολα τα σχεδια μπορουν να αλλαξουν.
brz20 - Σαβ 01 Απρ 2006, 14:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα σιγουρα ειναι νωρις.Ποτε δεν ξερεις.Μπορει τα 210 να γινουν 240 τουρμπατα.Πολυ αισιοδοξο αλλα υπαρχει μια τετοια πιθανοτητα εφοσον ανοιξαν δρομο με τους κινητηρες του 207.
bakclima - Σαβ 01 Απρ 2006, 14:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
δεν το ξερω αυτο, μπορει ναι μπορει οχι. Μεχρι στιγμης ειναι 210 ατμοσφαιρα.
brz20 - Δευ 03 Απρ 2006, 15:53:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ας ειναι και ετσι.Καλο θα ειναι.
Paladin - Κυρ 24 Σεπ 2006, 17:23:45
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, το αυτοκίνητο είναι απίστευτο. Μακάρι να κρατήσουν έτσι το σχεδιό του και να ΜΗΝ το αλλάξουν. Επίσης, περιμένω εκτός από μια γρήγορη έκδοση, και την πρωτοπορία της Peugeot στον τομέα οδικής συμπεριφοράς. Για να μην παρεξηγηθώ, δε λέω ότι το 307 πχ δε στρίβει καλά, αλλά το 306 στην εποχή του ήταν μακράν ο πρωταθλητής στο κράτημα, από την ποιο απλή ως τη γρηγορότερη έκδοσή του. Σήμερα στα μικρομεσαία (1600cc), στο κράτημα, έχουν αναδειχθεί η Alfa 147, το Focus, το Golf και μετά τα υπόλοιπα, συμπεριλαμβανομένου και του 307. Πιστεύω ότι αυτή την πρωτοπορεία στο κράτημα, την οφείλει η Peugeot στο κοινό της. Και είναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι μπορεί να το πετύχει γιατί έχει την απαιτούμενη ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ και ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ στον τομέα των αναρτήσεων...
MEMsound - Σαβ 30 Σεπ 2006, 10:14:49
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoexpress.co.uk/news/spyshots/202893/peugeot_308.html

Παράθεση:
A particularly sporty RC version producing 210 HP is to follow some time later.

brz20 - Σαβ 30 Σεπ 2006, 22:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τετοια να μου κανετε και συντομα θα δειτε αγγελια μου στις πωλησεις.
Steve - Πεμ 12 Οκτ 2006, 16:44:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://www.autoexpress.co.uk/news/spyshots/202893/peugeot_308.html

Παράθεση:
A particularly sporty RC version producing 210 HP is to follow some time later.


Να μας δώσετε και το account σας να τα διαβάζουμε γιατί ΔΕΝ... Evil
MEMsound - Πεμ 12 Οκτ 2006, 16:47:14
Θέμα δημοσίευσης:
δωρεάν είναι..
γραφτείτε κι εσείς... Wink Wink
Steve - Πεμ 12 Οκτ 2006, 17:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δωρεάν είναι..
γραφτείτε κι εσείς... Wink Wink


Αμ πρ1τς! Confused
brz20 - Παρ 13 Οκτ 2006, 11:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω κατι?
Κατω απο αυτην την μαυρη κουκουλα που βαζουν για την αποφυγη τον κατασκοπευτικων φωτογραφιων τι υπαρχει?
Μου φενετε πολυ αερινη.Ειναι μονο ο σκελετος του αυτοκινητου ή ειναι κανονικα το αμαξι?
brz20 - Δευ 30 Οκτ 2006, 12:59:45
Θέμα δημοσίευσης:


Να και το Concept 308 Elixir.
MEMsound - Τρι 28 Νοέ 2006, 10:06:46
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoexpress.co.uk/autoexpresstv/spyshotvideos/203738/peugeot_308.html
brz20 - Τρι 28 Νοέ 2006, 12:20:59
Θέμα δημοσίευσης:
Αρα θα βγει και με 210
Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo!

Αυτα ειναι.Θα περιμενω να το δω και εξωτερικα και μετα...θα κανω σπιτι μου τα φαναρια και εχθρους μου καθε εναν που θα ψαχνετε.
Steve - Τρι 28 Νοέ 2006, 12:29:25
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλει login Razz
MEMsound - Τρι 28 Νοέ 2006, 12:32:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕ!!!

επίσης προς brz...περίμενε να δεις πρώτα το βάρος του και μετά βλέπεις αν τα 210 θα είναι αρκετά... γι αυτό που έχεις στο μυαλό σου Wink Wink
brz20 - Τρι 28 Νοέ 2006, 13:07:11
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Θέλει login Razz


Κανε εναν λογαρισμο ρε συ.Πιο τζαμπα δεν γινετε.Το μονο που θα ξοδεψεις ειναι λιγος απο τον πολυτιμο χρονο σου.Αν και να σου πω την αληθεια δεν βλεπεις και τιποτα.Ενα αμαξι κουκουλωμενο ειναι.
Laughing Laughing Laughing

Τα κιλα του πιστευω να τα κρατησουν σε μικρο επιπεδο.Αν και το 207 το κανανε ισα με το 307.Αρα με αυτο το σκεπτικο το 308 θα ειναι πολυ βαρυ.
brz20 - Πεμ 30 Νοέ 2006, 03:27:32
Θέμα δημοσίευσης:
Καιρο εχουμε να μιλησουμε για αυτο το αμαξι.
Παμε λοιπον.

http://img369.imageshack.us/img369/9750/peugeot308cca4to.jpg
http://arabam.milliyet.com.tr/images/FotoHaber/3008_2.jpg
http://arabam.milliyet.com.tr/images/FotoHaber/3008_1.jpg

Η πρωτη ειναι αρθρο απο καποιο περιοδικο.Το εσωτερικο του αν ειναι ετσι τοτε με εχουν κερδισει για δευτερη φορα.Παρα πολυ ωραιο.
Οι αλλες δυο τις τραβηξα μονος μου με την προσωπικη μου μηχανη.
Ωραιες δεν ειναι?
Εχω γινει θυσια γι'αυτο το κλαμπ.
Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
Κατω απο την σκουπιδοσακουλα με το οποιο το εχουν τυλιξει παρατηρω κατι.Ενα στοιχειο που προερχετε απο το 207.Το καπο εχω την εντυπωση οτι το ιδιο κοψημο με το 207.Δηλαδη στο κεντρο πεταγετε λιγο πιο εξω απο το υπολοιπο κομματι.
Βεβαια μπορει να ειναι και το 207.Δεν προλαβα να δω γιατι με πηραν στο κυνηγι οταν με ανακαλυψαν.
COOL ALEXIS - Πεμ 30 Νοέ 2006, 10:36:55
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Βεβαια μπορει να ειναι και το 207.Δεν προλαβα να δω γιατι με πηραν στο κυνηγι οταν με ανακαλυψαν.


Μπράβο κατασκοπεία από του club Exclamation Exclamation Exclamation

Εύγε νέε μου Wink
brz20 - Πεμ 30 Νοέ 2006, 13:14:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ασε ευτυχως εχω πηραξει λιγο το γαλλακι μου και εβλεπαν μονο τα κωλοφαναρα μου.
vinman - Δευ 05 Μάρ 2007, 18:00:24
Θέμα δημοσίευσης:
http://img20.imageshack.us/img20/9939/peugeot308aj2ei.jpg
brz20 - Δευ 05 Μάρ 2007, 18:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
Απο οτι βλεπω κανει λογο για 1,6 115HP(που μαλλον εννοει τον 120HP του 207)και εναν ακομα 150HP που θα ειναι τουρμπο.
Α και εναν 2.0 150HP Diesel.
Πουθενα λογος για 210 που λεγαμε.
Γιατι ετσι?
Πανε να μας την κανουν μηπως?Η θα υπαρξει καμια εξαγγελεια για RC εκδοση?
Εξωτερικα προτειμω την 3θυρη version εστω και photoshopια.
Steve - Τρι 06 Μάρ 2007, 11:52:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεκινάει από 16.000 ευρώ... Rolling eyes
brz20 - Τετ 07 Μάρ 2007, 23:20:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αλμυρη η τιμη του.
DimiP - Τρι 13 Μάρ 2007, 00:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
vinman έγραψε:
http://img20.imageshack.us/img20/9939/peugeot308aj2ei.jpg


aυτη η φωτο δεν εχει καμια σχεση με το ομορφο επιθετικο σπορ σχημα του 308 που βλεπαμε στα σκιτσα.
ειπαμε να αλλαξει λιγο (δεν περιμενεις ποτε να ειναι σαν του σκιτσου) αλλα οχι και τετοιο χαλι!
δηλ. τι διαφορα εχει απο ενα 207 ? τους προβ.ομιχλης του 407 ισως Confused

μου φαιεται η Peugeot κανει οτι μπορει για να διωχνει πελατες Crying or Very sad
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 04:07:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι το 5θυρο.
Το 3θυρο θελω να πιστευω οτι θα ειναι πιο επιθετικο οπως λες και εσυ.
Αν και νομιζω οτι τα φαναρια του φταινε καπως.
DimiP - Τετ 14 Μάρ 2007, 09:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ειναι το 5θυρο.
Το 3θυρο θελω να πιστευω οτι θα ειναι πιο επιθετικο οπως λες και εσυ.
Αν και νομιζω οτι τα φαναρια του φταινε καπως.


βασικα ειχα στο μυαλο μου το γενικο "σουλουπι", και τις λεπτομεριες (φωτα,καθρεφτες,αεραγωγοι,αεροτομες,προφυλακτηρες) που δινουν το "κατι" σε ενα αυτοκινητο και που δε θυμιζουν τα 1α σκιτσα που ειχαν βγει.

βρηκα ομως και αυτή που καπως φτιαχνει την κατασταση.
μακαρι το3θυρο να ειναι πιο ομορφο , οπως λες
netblaster - Τετ 14 Μάρ 2007, 11:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτη η φωτο ειναι αρκετα παλια... Την ειχε βγαλει το AMS αν δεν κανω λαθος..
brz20 - Τετ 14 Μάρ 2007, 13:43:08
Θέμα δημοσίευσης:
Θα γουσταρα να ειναι ετσι.
Αυτο μου αρεσει παρα πολυ.
vinman - Παρ 30 Μάρ 2007, 18:48:54
Θέμα δημοσίευσης:
Όλη η ''οικογένεια'' σε παράταξη...
http://news.auto.cz/img/galleries/pe38stw80_460795b4aa0b4.jpg
MEMsound - Παρ 30 Μάρ 2007, 19:09:12
Θέμα δημοσίευσης:
αν μοιάζει με αυτό μιλάμε για μια πολύ όμορφη "οικογένεια" και νομίζω θα είναι και πολύ επιτυχημένη.

το 3πορτο πάρα πολύ καλό.
επιτέλους ένα όμορφο 5πορτο
πολύ όμορφο το στεισον
πολύ ομορφότερο από το 307 το 308cc... (επιτέλους ο κώλος δεν "γέρνει" προς τα πίσω... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing )
brz20 - Παρ 30 Μάρ 2007, 19:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εννοεις δεν γερνει προς τα πισω?
Παντως μου αρεσει παρα πολυ το CC
Τα αλλα ειναι ομορφα αλλα με χαλαει λιγο το πισω παρμπριζ.
Γιατι να μπαινει στο πλευρικο μερος?
DimiP - Παρ 30 Μάρ 2007, 19:55:11
Θέμα δημοσίευσης:
vinman έγραψε:
Όλη η ''οικογένεια'' σε παράταξη...
http://news.auto.cz/img/galleries/pe38stw80_460795b4aa0b4.jpg



xmmmmmm.....
τις ζαντες του Rc θα φοραει ;
στερεψαν οι ιδεες ; Question
MEMsound - Παρ 30 Μάρ 2007, 19:58:54
Θέμα δημοσίευσης:
.photoshopia.. Cool
brz20 - Παρ 30 Μάρ 2007, 20:34:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ε βεβαια και ειναι photoshopια.
Μακαρι να μην γινει καμια αλλαγη μεχρι να βρει.Και να εχει και τον κινητηρα με τα 210 αλογα.
SoniC - Σαβ 31 Μάρ 2007, 17:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
Φανταζομαι το 308 Full Extra εξοπλισμενο με χαμηλομα και φιμε τζαμακι Very happy
PILAXENO - Τετ 04 Απρ 2007, 11:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
Very happy ΕΓΏ ΠΑΙΔΙA ΕΊΜΑΙ ΤΌΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΣ ΜΕ ΤΟ 307 ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΊΜΑΙ ΈΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ 308 ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ Κ’ΤΙ ΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΊΝΑΙ Κ’ΤΙ ΧΕΙΡΌΤΕΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΊΖΩ Razz

Θα σε παρακαλούσαμε να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.

Εκ της MOD - Team

vinman - Δευ 16 Απρ 2007, 19:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
Κατασκοπία....

http://www.wheels24.co.za/Wheels24/Galleries/w24_GalleriesModelCompNavIndex/0,,3838,00.html
206 groupA - Δευ 16 Απρ 2007, 20:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
Οσο πανε τα κανουν ολο και πιο "Spacy" ολα τα αυτοκινητα
χαθηκε να τα κανουν πιο "Sporty"
brz20 - Δευ 16 Απρ 2007, 20:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδιαφερον.
Απο μουρη λεει πολλα.
Οι καθρεφτες δενουν πολυ με το υπολοιπο αμαξι.
Το μονο κομματι που με χαλαει ειναι το πισω πλαινο.Αν και ειναι 5θυρο και δεν μπορω να κρινω σωστα.
Παντως απο πισω κατι πρεπει να λεει.
Πολυ μακρυνει φωτο και δεν βοηθαει πολυ.
Οσο θα περναει ο καιρος ολο και περισσοτερες φωτος θα βλεπουμε γιατι το 2008 θα κανει την εμφανιση του.
206 groupA - Δευ 16 Απρ 2007, 20:12:38
Θέμα δημοσίευσης:
Κλασσικο μικρομεσαιο (ομορφο,χαριτωμενο) Γαλλικο
MEMsound - Τρι 17 Απρ 2007, 01:06:32
Θέμα δημοσίευσης:
Cool Wink Cool Wink Razz
netblaster - Τρι 17 Απρ 2007, 12:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
Καλο φαινεται...Αντε και με κανα καλο μοτερ...

(ο φωτογραφος τις εφαγε τελικα?!?!?!)

Μερικες φωτο ακομα:
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/spy30804dn8.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/spy30806wo2.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/spy30805tf9.jpg
brz20 - Τρι 17 Απρ 2007, 13:03:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο το μαυρο στην οροφη ειναι τζαμι?
Γιατι αν ειναι τοτε θα ειναι κατι παραπανω απο απιστευτο.
netblaster - Τρι 17 Απρ 2007, 22:47:40
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Αυτο το μαυρο στην οροφη ειναι τζαμι?
Γιατι αν ειναι τοτε θα ειναι κατι παραπανω απο απιστευτο.


Τζαμι φαινεται να ειναι, στα πρωτυπα του 207...

Αλλα να ανοιγε κιολας...
brz20 - Τρι 17 Απρ 2007, 23:40:51
Θέμα δημοσίευσης:
Και να μην ανοιγει δεν με χαλαει.
vinman - Πεμ 26 Απρ 2007, 16:43:25
Θέμα δημοσίευσης:

http://www.forum-peugeot.com/Forum/mesimages/15516/3081.jpg
http://www.forum-peugeot.com/Forum/mesimages/15516/3082.jpg
http://i2.photobucket.com/albums/y33/vinman30/1172787487_308203.jpg
Tα προβολάκια μπροστά έχουν ακριβώς το σχήμα και τη θέση απο το 407....
Πίσω φέρνει σε 207....και στο πλάι εντύπωση κάνουν οι τεράστιες γυάλινες επιφάνειες.....Welcome 308!!!
brz20 - Πεμ 26 Απρ 2007, 17:22:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι γα**το απο πισω.
Φοβερο.
Αντε να δουμε αν οι μεχρι τωρα φημες στους κινητηρες βγουνε αληθεινες.
MEMsound - Πεμ 26 Απρ 2007, 17:35:38
Θέμα δημοσίευσης:
πολύ καλό Cool
vinman - Παρ 25 Μάϊ 2007, 05:51:28
Θέμα δημοσίευσης:
..Οι πρώτες επίσημες φωτογραφίες....... Wink



Giannis307 - Παρ 25 Μάϊ 2007, 06:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν με ενθουσιαζει......207 gt!!
Touristas - Παρ 25 Μάϊ 2007, 06:48:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα αρκετά καλό θα έλεγα τόσο που με βάζει σε σκέψεις.
Βεβαία θα περιμένω να έρθει να το δω κι από κοντά.
brz20 - Παρ 25 Μάϊ 2007, 10:35:11
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον...
Μπροστα φενετε πολυ μυωδες.Το δεσιμο που κανει ο προφυλακτηρας με το καπο κατι μου κανει.
Εχει ωραια νευρα.Απο πισω μου αρεσει μονο το κατω μερος του προφυλακτηρα.Τα φαναρια με χαλανε λιγο αλλα συνηθιζονται.
Απο μεσα μου αρεσει παρα πολυ.Η ιδεα ειδικα με τους τρεις στρογγυλους αεραγωγους στο κεντρο της κονσολας εινα το highlight.
Απο κατω βλεπω εχει RCD και σιντιερα οποτε το PC που εχω στο αμαξι θα του παει πολυ και χωρις πολλες αλλαγες.
Και μαλιστα θα βλεπω την οθονη και απο ωραια γωνεια.
Αυτο θα παρω.
Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Παρ 25 Μάϊ 2007, 12:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδιαφέρουσα σχεδίαση! Επιτέλους υιοθετήσαμε το πίσω κάτω μέρος του προφυλακτήρα που είναι ιδιαίτερα sport. (πρώτη φορά μετά το 407 Coupe).

Γενικά είναι ένας συνδιασμός 207, 407, 407 coupe. Αν δω και λίγο πιο σπορ εκδόσεις, το αυτοκίνητο θα πουλήσει καλύτερα από το 307. Wink

ΥΓ. Θα το ήθελα λίγο πιο κοντό. Αυτά τα ψηλά "σαλόνια" με ενοχλούν και χαλούν οποιαδήποτε σπορ διάθεση ρε γα**το. Αλλά υπάρχουν 1.000.000 άλλοι τριμάλακες που επιθυμούν άνεση και χώρους και χαλάνε ωραία αμάξια.... Marketing Evil
Giannis307 - Παρ 25 Μάϊ 2007, 14:05:28
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα μου θυμηζει το 207 μακρητερο
vinman - Παρ 25 Μάϊ 2007, 15:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Μάλιστα αρκετά καλό θα έλεγα τόσο που με βάζει σε σκέψεις.
Βεβαία θα περιμένω να έρθει να το δω κι από κοντά.


Εσύ έχεις άλλες ''αφίξεις''.... Wink
brz20 - Παρ 25 Μάϊ 2007, 16:00:57
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα το 207 το 3θυρο εχει ενα κοψιμο στο πισω μερος που σε αφηνει με το στομα ανοιχτο.
Το πισω τζαμι ειδικα.
Τωρα σε αυτο θελω να δω μια σπορ εκδοση με 210 αλογα τουλαχιστον.
Οσο για το χλιδατο εσωτερικο μου αρεσει και το γουσταρο με τρελα.
Μπορει να μην ειναι λιτο και σπορτιφ αλλα σε ενα ταξιδι εχεις την ανεση σου και αν ερθει και ο πολυποθητος THP210 ή κανενας THP240 ας πουμε(οπως λεμε THP150 ή THP175 που φοραει το 207 GT και RC αντιστοιχα)τοτε θα ειναι τρελα.
Και ανεση και γκαζι.
DimiP - Παρ 25 Μάϊ 2007, 18:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
αν και το εσωτερικο απο αυτη την (μαλον) πολυ χλιδατη εκδοση ειναι παρα πολυ ομορφο και παραπεμπει λιγο (μη βαρατε) σε mercedes με τα γυαλιστερα μεταλλικα φινιρισματα , και το μπεζ ανοιχτο χρωμα...παρ'όλ΄αυτά εξωτερικα δεν νομιζω οτι ενθουσιαζομαι.

το 5θυρο εικονιζομενο μαλλον αδιαφορο ειναι μια και το εμπρος μερος ειναι ενας συνδιασμος 3 μοντελων οπως πολυ σωστα ειπατε, το πλαινο δειχνει πολυ ψηλο και μονο καπως το πισω μερος σωζει την κατασταση.

ας περιμενουμε την εκδοση gt/rc μηπως και "sport ίσει" λιγο περισσοτερο.

Λογικα μια σπορ 3θυρη εκδοση θα ειναι ομορφοτερη.

καμια ιδεα για τιμη μιας καλης εκδοσης ;;
brz20 - Παρ 25 Μάϊ 2007, 22:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω περιμενω με αγωνια να δω την 3θ εκδοση.
Πιστευω θα ειναι πολυ ωραια.
Λιγες 5θ εκδοσεις μου αρεσαν.Γενικα μιλαω.
Ουτε το 207 ουτε το 307 ουτε το 206 μου αρεσαν στα 5θ.Παντα σε σχεση με τις 3θ εκδοσεις.
Απλα περιμενουμε.
DimiP - Σαβ 26 Μάϊ 2007, 01:32:33
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Και εγω περιμενω με αγωνια να δω την 3θ εκδοση.
Πιστευω θα ειναι πολυ ωραια.
Λιγες 5θ εκδοσεις μου αρεσαν.Γενικα μιλαω.
Ουτε το 207 ουτε το 307 ουτε το 206 μου αρεσαν στα 5θ.Παντα σε σχεση με τις 3θ εκδοσεις.
Απλα περιμενουμε.



εεεε respect στα 5θυρα 206 Very happy Very happy Very happy
brz20 - Σαβ 26 Μάϊ 2007, 01:39:10
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα τα 5θ βολευουν.
Απο εκει και περα σαν αμαξια μου αρεσουν τα 3θ.
Αλλιως παμε με την μια σε 4θ.
Γενικα τα 5θ hatchback ποτε δεν μου αρεσαν τοσο οσο τα 5θ.
Οχι οτι δεν ειναι ομορφα αμαξια απλα προτειμω να ειναι 3θ.
Μεγαλη διαφορα σε αυτο παρουσιαζει το Astra.To 3θ ειναι πολυ πιο σπορ απο το 5θ.
Να το.Βρηκα την λεξη που το περιγραφει πληρως.
Τα 5θ δεν διχνουν τοσο σπορ οσο τα 3θ.
SnakeMJK - Σαβ 26 Μάϊ 2007, 11:14:33
Θέμα δημοσίευσης:
Λίγα για τα 5Θ μην γίνει πανικός. Το μόνο τους αρνητικό είναι ότι δεν μπορείς να τα χώσεις για juniorcup Razz
brz20 - Σαβ 26 Μάϊ 2007, 12:46:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα μην βαρατε.
MEMsound - Σαβ 26 Μάϊ 2007, 13:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
Φανταστικό εσωτερικό.
Επειδή είναι ενιαίο μου αρέσει πολύ περισσότερο από το εσωτερικό του 207 που είσαι σε 2 επίπεδα.

Εμπρός επίσης πολύ καλό και επιδή είναι μεγαλύτερο από το 207 φαίνεται λίγο πιο αρμονικό το ρύγχος. Ωραία και τα προβολάκια στο πλάι.

Πίσω μου αρέσει πολύ ο προφηλακτήρας, με χαλάει όμως λίγο από την μέση και πάνω. Σαν να έχει πολύ μεγάλα φανάρια και πολύ μικρό τζάμι. Ίσως βέβαια από κοντά να είναι διαφορετικό και τώρα να φαίνεται έτσι λόγω φωτογραφίας.

Εν αναμονή να το δούμε από κοντά.

Επίσης κάτι μου λέει ότι και το 3πορτο θα είναι πολύ καλό (εν αντιθέση με το 307 όπου το 5πορτο μου πάει πιο πολύ στο μάτι από ότι το 3πορτο)
vinman - Τετ 30 Μάϊ 2007, 19:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
Οι πρώτες επίσημες φωτογραφίες του νέου μικρομεσαίου Peugeot 308 είδαν το φως της δημοσιότητας. Με εμφανείς επιρροές από το μικρότερο 207, το 308 καλείται να συνεχίσει την επιτυχημένη εμπορική πορεία του προκατόχου του 307 που βρίσκεται στην αγορά εδώ και 6 χρόνια.

Εξωτερικά το νέο 308 δανείζεται αρκετά στοιχεία από το μικρό μοντέλο της γαλλικής εταιρείας και εμφανίζει ένα αρκετά δυναμικό παρουσιαστικό, ιδιαίτερα στο εμπρόσθιο μέρος του. Στο πίσω μέρος ξεχωρίζει το μικρό σχετικά παρμπρίζ που προσδίδει μία αίσθηση στιβαρότητας στο νέο μικρομεσαίο μοντέλο.

Το εσωτερικό του παρουσιάζεται σύγχρονο και με αρκετές δόσεις πολυτέλειας, για τα δεδομένα της κατηγορία,ς με τις επενδύσεις αλουμινίου και χρωμίου να κάνουν αισθητή την παρουσία τους σε αρκετά μέρη του ταμπλό (αεραγωγοί, πίνακας οργάνων, κεντρική κονσόλα και πόρτες).

Προς το παρόν δεν έχουν αποκαλυφθεί επίσημα στοιχεία για τα μηχανικά σύνολα που θα βρίσκονται κάτω από το καπό του νέου 308 αν και αυτά που κινούν το 207 (1,4 και 1,6 λίτρων με απόδοση από 90 έως και 175 ίππους για την υπερτροφοδοτούμενη έκδοση του μεγαλύτερου κινητήρα) θέτουν σοβαρή υποψηφιότητα και για την κίνηση του μικρομεσαίου μοντέλου.
Όσον αφορα στις διαστάσεις του αυτοκινήτου, αυτές αναμένεται να είναι ελαφρώς μεγαλύτερες, ενώ το βάρος του 308 θα είναι χαμηλότερο από του υπάρχοντος 307

autotriti.gr
brz20 - Πεμ 31 Μάϊ 2007, 00:31:13
Θέμα δημοσίευσης:
Χαμηλοτερο βαρος + περισσοτερα αλογα(μακαρι και περισσοτερα απο 200) = ενα θεαματικο αποτελεσμα.
Σιγουρα θα κανει εντυπωση το νεο Peugeot και αν εχει και πολυ καλη τιμη τοτε σιγουρα θα δημιουργισει προβληματα στις αλλες εταιριες.
drdino - Πεμ 31 Μάϊ 2007, 01:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
Tλκ τι ανάρτηση έχει πίσω; Ημιάκαμπτο;
MEMsound - Παρ 15 Ιούν 2007, 19:11:24
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoexpress.co.uk/news/autoexpressnews/208995/peugeot_308.html
brz20 - Σαβ 16 Ιούν 2007, 01:18:55
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα απο μεσα γα***ει!!!
Εχει πολυ πιο μεγαλη γωνια στην κονσολα και αυτο ειναι πολυ καλυτερο.
Η οθονη του υπολογιστη μου θα καθεται πολυ πιο ομορφα και θα βλεπω πολυ καλυτερα.
Silly Silly Silly
Πρωτη φορα μετα τις Ferrari μου αρεσουν οι στρογγυλοι αεραγωγοι και επισης πολυ πιο φινετσατο το μερος που εχουν βαλει την οθονη του υπολογιστη.
Γενικα ειναι πολυ πιο ομορφο και πολυ πιο προσεγμενο απο το 307.
Αντε και με εναν καλο κινητηρα να ολοκληρωθει η επιτυχια.
MEMsound - Σαβ 16 Ιούν 2007, 03:35:13
Θέμα δημοσίευσης:
μετα το άκρως συμπαθυτικό 206 τα εσωτερικά των 107, 207 και 307 με είχαν αφήσει παγερά αδιάφορο...
του 407 και ιδίως του 407 coupe είναι πραγματικά πολύ καλό.

του 308 είναι απλά φανταστικό μέσα!
επιτέλους η peugeot δημιούργησε κάτι με αρμονικές γραμμές όπως του 206
brz20 - Σαβ 16 Ιούν 2007, 07:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
Του 206 οταν ειχε πρωτοβγει εκανε παταγο.
Ενταξει τωρα εχουν περασει και τοσα χρονια οποτε εχει χασει λιγο.
Παντως αυτο εδω ειναι αψογο.Πραγματικα τους βγαζω το καπελο.
Stevon - Πεμ 21 Ιούν 2007, 11:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
2 Ακόμα φωτό...


1
2

Πάντως έχω μείνει άφωνος με το εσωτερικό.....
brz20 - Πεμ 21 Ιούν 2007, 13:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι απιστευτο.
Ειδικα η πρωτη που φαινετε και η οροφη με το τζαμι ειναι ολα τα λεφτα.
Μια ερωτηση εχω να κανω.
Οταν το περνεις με ενχρωμη οθονη αντι της απλης,βαζουν τον υπολογιστη ταξιδιου πανω απο τον καθρεφτη?
Κοιταξτε λιγο την πρωτη φωτο και θα με πιασετε.
Touristas - Πεμ 21 Ιούν 2007, 14:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Και ολόκληρη οθόνη τότε τι την έχει??
Το δικό μου με το RT3 τα δείχνει όλα στην μεγάλη. Ράδιο / τηλέφωνο / υπολογιστή ταξιδιού /GPS
Αν και δεν φαίνεται καλά μάλλον για της ζώνες και κάτι άλλο ίσως! είναι αυτή η οθόνη επάνω.
brz20 - Πεμ 21 Ιούν 2007, 14:33:04
Θέμα δημοσίευσης:
Για την ζωνη ειναι σιγουρα.Απλα βλεπω οτι εχει και κατι αλλες παυλιστες διπλα.
Τελος παντων οτι και να ειναι το αμαξι λεει και παρα λεει.
Αυτο θα παρω.
Silly Silly Silly
drdino - Πεμ 21 Ιούν 2007, 14:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι ένδειξη ζώνης για τους υπόλοιπους 4 επιβάτες. Cool
DimiP - Πεμ 21 Ιούν 2007, 18:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
2 Ακόμα φωτό...


1
2

Πάντως έχω μείνει άφωνος με το εσωτερικό.....


τα καθισματα τα ηθελα πιο bucket Crying or Very sad Crying or Very sad
λετε στις "καλες" εκδοσεις να ειναι ;;
volvos - Πεμ 21 Ιούν 2007, 18:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Και ολόκληρη οθόνη τότε τι την έχει??
Το δικό μου με το RT3 τα δείχνει όλα στην μεγάλη. Ράδιο / τηλέφωνο / υπολογιστή ταξιδιού /GPS
Αν και δεν φαίνεται καλά μάλλον για της ζώνες και κάτι άλλο ίσως! είναι αυτή η οθόνη επάνω.


ΣΕ ΒΑΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΘΕΣ ΟΤΙ ΤΟ GPS ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ Ως ΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ ΔΕ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ?


ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ Laughing Laughing Laughing Laughing
marios206 - Τετ 27 Ιούν 2007, 13:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
Πανέμορφο όταν το βλέπεις ζωντανά...φοβερή ποιότητα..
308 Feline 175 ps full extra..


Stevon - Τετ 27 Ιούν 2007, 14:17:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μερικές ακόμα...

1

2

3

4
DimiP - Τετ 27 Ιούν 2007, 14:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Πανέμορφο όταν το βλέπεις ζωντανά...φοβερή ποιότητα..
308 Feline 175 ps full extra..




αυτες οι 2 "φετες" κατω απο τα alarm και πανω απο τον κλιματισμο ,
φανταζομαι θα φευγουν για να μπει καποιο dvdplayer 7" ή εστω ενα ραδιοcd της προκοπης ετσι ;;;
MEMsound - Τετ 27 Ιούν 2007, 14:27:10
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
Μερικές ακόμα...

1

2

3

4


το αμάξι είναι απλά γαμάτο εσω και έξω
αν τώρα αγόραζα αμάξι θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή
(με το καλό μοτερ βέβαια)
drdino - Τετ 27 Ιούν 2007, 14:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
Μοτέρ:
Βενζίνη:
• 1.4 l VTi 70 kW (≈ 95 hp), 136 Nm, 5τάχυτο
• 1.6 l VTi 88 kW 16v (≈ 120 hp), 160 Nm, 5τάχυτο
• 1.6 l VTi 88 kW 16v (≈ 120 hp), 160 Nm, αυτόματο 4τάχυτο (Mad )
• 1.6 l THP 110 kW (≈ 150 hp), 240 Nm, 5τάχυτο
• 1.6 l THP 103 kW (≈ 140 hp), 240 Nm, αυτόματο 4τάχυτο (Mad )

Ντίζελ:
• 1.6 l HDi 66 kW (≈ 90 ps), 215 Nm, 5τάχυτο
• 1.6 l HDi 80 kW (≈ 110 ps), 240 Nm, 5τάχυτο
• 1.6 l HDi 80 kW (≈ 110 ps), 240 Nm, 6τάχυτο
• 2.0 l HDi 100 kW (≈ 136 ps), 320 Nm, 6τάχυτο
• 2.0 l HDi 100 kW (≈ 136 ps), 320 Nm, 6τάχυτο αυτόματο

Συνδυασμοί λανσαρίσματος αυτοί...


Και τελικά ημιάκαμπτος πίσω. Evil Evil Evil Evil
Οι πληροφορίες μου για πίσω ανάρτηση από 407 ήταν γτπ. Evil Evil


3πορτο:






Αν έπαιρνα αμάξι, χαλαρά από τις πρώτες επιλογές... με τον 175αρη φυσικά! Twisted evil Razz
brz20 - Τετ 27 Ιούν 2007, 14:42:01
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το αγοραζα χαλαρα.
Μιλαμε το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.
Touristas - Πεμ 28 Ιούν 2007, 06:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
Πω πω πάλι σε έξοδα θα μπούμε……..
netblaster - Πεμ 28 Ιούν 2007, 07:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
Απορω γιατι στα βενζινοκινητα δεν υπαρχει ενα 6αρι...

Και παλι ημιακαμπτο?!?!?

Κατα τα αλλα μιλαμε για ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο...
SnakeMJK - Πεμ 28 Ιούν 2007, 08:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν το 207 είναι... Razz

Πολύ αηδία αυτό που κάνουν τελευταία όλες οι εταιρίες. Βλέπεις από μπροστά (και μακρυά!) ένα αμάξι κ δεν ξέρεις ποιο είναι. Τι είναι αυτό τώρα Corsa ή Astra; 207 ή 308; Leon ή Ibiza; κλπ....
drdino - Πεμ 28 Ιούν 2007, 16:58:27
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Πω πω πάλι σε έξοδα θα μπούμε……..


Δεν λες τίποτα... ένα 3πορτο feline για εμένα, με τον 175 THP, RT3 και ηλιοροφή...


netblaster έγραψε:
Απορω γιατι στα βενζινοκινητα δεν υπαρχει ενα 6αρι...

Και παλι ημιακαμπτο?!?!?

Κατα τα αλλα μιλαμε για ενα πολυ ομορφο αυτοκινητο...


Kαι εγώ το έχω απορία. Ούτε καν στους δυνατούς κινητήρες δίνουν 6αρι, όταν οι ανταγωνιστές τους το προσφέρουν. Ποιό είναι το πρόβλημα άραγε;

Ημιάκαμπτος σε αυτήν την γενιά (307/308/C4) δεν αλλάζει. Στην επόμενη και αν. Για το 308 είχα πληροφορίες ότι θα είχαμε κοντύτερη πλατφόρμα του 407 με τις ανάλογες αναρτήσεις, αλλά τελικά @@.

Το μόνο που με χαλάει λιγάκι είναι το καμπύλο πίσω μέρος που μοιάζει ελαφρώς χαμηλοκώλικο, αλλά ελάχιστη διαφορά μου κάνει. Ως σύνολο, όσο το βλέπω, τόσο περισσότερο το θέλω. Embarassed Embarassed Embarassed

SnakeMJK έγραψε:
Σαν το 207 είναι... Razz

Πολύ αηδία αυτό που κάνουν τελευταία όλες οι εταιρίες. Βλέπεις από μπροστά (και μακρυά!) ένα αμάξι κ δεν ξέρεις ποιο είναι. Τι είναι αυτό τώρα Corsa ή Astra; 207 ή 308; Leon ή Ibiza; κλπ....


Αυτό που ήταν ελαφρώς τραγικό κατά την γνώμη ήταν το f/l του 307. Γιαυτό και όταν το πρωτοείδα, έτρεξα να πάρω ένα από τα τελευταία προ-f/l. Στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω πως το 308 δεν έχει πολύ σχέση με τα μικρότερα (207) ή μεγαλύτερα (407) αδερφάκια του. Τόσο μπροστά όσο και πίσω, πέραν κάποιων βασικών σημείων δεν έχουν ιδιαίτερη ομοιότητα. Εκεί όμως που έμεινα είναι με αυτήν την γραμμή στα πλάγια. γα**τη!!!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
brz20 - Πεμ 28 Ιούν 2007, 18:06:36
Θέμα δημοσίευσης:
Λενε οτι τα κανουν ολα ιδια για να εχουν κοινη ταυτοτητα.
Αυτο ειναι μια πολιτικη του marketing που ενα ελατωμα το κανει πλεονεκτημα.
Περισσοτερα σχεδια περισσοτερα λεφτα.
Αυτο για μια εταιρια ειναι ενα χασιμο.
Αρα το ονομαζουν κοινη ταυτοτητα και το πλασαρουν ετσι στον κοσμο.
drdino - Πεμ 28 Ιούν 2007, 20:19:29
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι φυσικά. Και στην πεζό αυτό ξεκίνησε με το 607/206, κάτι που βέβαια δεν χάλασε κάνεναν μας. Laughing

Εμένα δεν με πειράζει να υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα στοιχεία που να τονίζουν το ότι το συγκεκριμένο μοντέλο ανήκει στην συγκεκριμένη μάρκα, αρκεί να μην γίνουμε ΑUDI. Cool
brz20 - Παρ 29 Ιούν 2007, 01:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα αυτο το τελευταιο που ειπες ηταν πολυ βαρυ.
Ακου Audi.Τετοιος ξεπεσμος?Αυτα ειναι ολα ιδια.Οχι οτι η VW παει πισω σε αυτο.
Giannis307 - Παρ 29 Ιούν 2007, 07:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστηχως παμε για εκει αποτι φαινετε
Sidobre - Παρ 29 Ιούν 2007, 09:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Περισσοτερα σχεδια περισσοτερα λεφτα.
Αυτο για μια εταιρια ειναι ενα χασιμο.
Αρα το ονομαζουν κοινη ταυτοτητα και το πλασαρουν ετσι στον κοσμο.


Και μάλιστα λίγο μετά την εγκαινίαση του Design Center της PSA... Evil
brz20 - Παρ 29 Ιούν 2007, 12:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα ματια του κοσμου δηλαδη το σχδιαστιριο.
Την ευκολοτερη δουλεια θα εχουν αυτη εκει.
Περνουν το σχεδιο του 207 και ενα κομφλερ με αερα.
Συνδεουν τον αερα στο σχεδιο και το φουσκωνουν.
Και ναι εχουμε ενα ωραιοτατο 308.
307__:)(dimitris) - Σαβ 30 Ιούν 2007, 09:30:14
Θέμα δημοσίευσης:
Aπο οτι φαινεται στην φωταγραφια το σασμαν ειναι εξαρι σε ποια εκδοση οεο?
http://www.tofdom.fr/Forum/20070628-Presentation308_ADN/S80_4959_Peugeot308_ADNSmall.JPG
drdino - Σαβ 30 Ιούν 2007, 09:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
Κλασσικά μερικοί ντίζελ...
netblaster - Δευ 02 Ιούλ 2007, 15:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
Οντως ειναι diesel...

Με μια προσεκτικη ματια αχνοφαινεται το "αραιο" στροφομετρο...
brz20 - Δευ 02 Ιούλ 2007, 15:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ματι που το εχεις ομως.
Φαινετε οτι το 3 κοντευει να γινει κοφτης.
vinman - Τρι 17 Ιούλ 2007, 11:08:47
Θέμα δημοσίευσης:
και μία φωτοσοπιά...
http://hvtm.totalcar.hu/car/m/peugeot/070279.jpg
brz20 - Τρι 17 Ιούλ 2007, 11:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια τετοιες ζαντες θα βαλω στο δικο μου.
brz20 - Παρ 20 Ιούλ 2007, 16:56:44
Θέμα δημοσίευσης:
Θαυμαστε

http://www.peugeot.com/produits/modeles/308/en/
Steve - Παρ 20 Ιούλ 2007, 18:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτω δεξιά στην καρτέλα security, και μετά πάνω στην φωτογραφία μπροστά από τον τροχό του οδηγού στο +:

Παράθεση:
INVOLUNTARY ROUTE DEVIATION ALERT:

This new technology detects any unintentional change of direction at over 80 km/h, and warns you with a vibration in the driver's seat


Φαντάσου τώρα δηλαδή να τρως σφαλιάρα ή να παλεύεις με τα ανάποδα και να έχεις και την δόνηση από κάτω... μια πλαστική π**τσα λείπει και κλείσαμε... Rolling eyes Χρειαζόμαστε δηλαδή εκτός από οπτική και ηχητική ένδειξη, και σωματική? Rolling eyes


Τί να πω, οδεύουμε προς το χειρότερο μάλλον παρά προς το καλύτερο... Rolling eyes Και απορούμε γιατί φτάνουμε τον 1μισι τόνο στα αμάξια. Αν χρησιμοποιούνται τα ελαφρύτερα υλικά, αλλά φορτώνονται με τόσες χαζομάρες... πώς να μείνεις ελαφρύς? Mad Evil
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 20:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
(επειδή το έχω πολύ πρόσφατο...)
ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΑΦΗΡΕΘΕΙΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ... (αν και το συγκεκριμένο παράδειγμα κατά 99% δεν έχει γίνει από αυτό αλλά από "άλλη" αιτία @!#$@#@#$@#$.... Evil Evil )... παρόλα αυτά το αποτέλεσμα το ίδιο θα ήταν...

Σε αυτό το πράγμα θα βοηθήσει κάτι τέτοιο.
Και είμαι κατά 99% σίγουρος ότι θα απενεργοποιείται μαζί με το esp...

Εξάλλου κάποιος που θα πάρει ένα πχ 308 1,4 16ν δε νομίζω να έχει τις full motorsport διαθέσεις...
και κάποιος που τις έχει θα πάρει μια πιο γρήγορη έκδοση (με ισχύ/ροπή που να ανταπεξέρχεται στο αυξημένο βάρος) όπου (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) η Peugeot δίνει δυνατότητα πλήρους ανεργοποίησης των διάφορων ηλεκτρονικών "μπλιμπλικιών".

Επίσης το ουσιαστικό επιπλέον βάρος δεν έρχεται από τα ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια.
Οφείλεται στο εξοπλισμό παθητικής ασφάλειας (μπάρες, ενισχύσεις σασί κλπ κλπ).
Δεν είναι τα καλώδια, τα τσιπάκια και οι αισθητήρες το (ας πούμε) πρόβλημα...
Από αυτά αν έλειπαν θα είχες πχ μείον 50 κιλά βάρος.
Ε και?
από τα (πχ) 1400 θα ήσουν στα 1350..
δεν νομίζω να αλλάξει κάτι ιδιαίτερα....

Στο κάτω κάτω όποιος έχει "περίεργες" διαθέσεις μπορεί να πάρει ένα ωραιότατο πχ 308 με σχεδόν 20000 full extra με όλες τις ανέσεις και ασφάλεις για κάθε μέρα και με ούτε 4000 ένα πχ 106 1,6 8ν ή 13άρι ή με κάτι παραπάνω ένα 16ν (κλπ κλπ) και να ξεκαυλώνει όποτε του 'ρθει...

Στο κάτω~κάτω δεν υπάρχει λόγος να "ρισκάρεις" κάτι καινούργιο και ακριβό στο δρόμο όπου πχ η παραμικρή έξοδος για πλάκα πλησιάζει την αγορά ενός φθηνού παιχνιδιού... Wink Wink
drdino - Παρ 20 Ιούλ 2007, 21:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
Το AFIL (στα citroen τλχ που έχει μπει) απενεργοποιείται πλήρως.

Για τα υπόλοιπα, ακριβώς όπως τα λέει ο Μάνθος. Το βάρος ΔΕΝ είναι από τον εξοπλισμό (διζωνικούς, αισθητήρες βροχής κτλ) αλλά από ενισχύσεις και ηχομονώσεις.
DimiP - Παρ 20 Ιούλ 2007, 21:51:07
Θέμα δημοσίευσης:
αντε να περασει αυτος ο 1 χρονος να βγει το 308RC γιατι δεν με βλεπω να αντεχω να περιμενω , θα κανω καμια κουτουραδα να παρω κανα leon.... Cool
drdino - Παρ 20 Ιούλ 2007, 22:42:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αναμένουμε και τον δίλιτρο τουμπιγιόν τώρα και βλέπουμε...
brz20 - Σαβ 21 Ιούλ 2007, 01:23:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παλι μου αρεσει πολυ σαν αμαξι.
Δεν προλαβα να διαβασω κατι γιατι το βρηκα και το ποσταρα με την μια γιατι εφευγα για δουλεια.
Θυμαμαι την διαφημιση του C5 που ειχε αυτο το "βοηθημα".
Του εκλειναν τα ματια και καταφερνε να περασει μια γεφυρα.
Εντυπωσιακη μπορω να πω αλλα εγω αν το παρω δεν το βλεπω να το χρησιμοποιω αυτο το πραγμα.
Απο οτι ειχα διαβασει λειτουγει ως εξης:
Υπαρχουν καθετα προς τον προφυλακτηρα κατι IR Led.Αυτα εχουν και δεκτες.
Οταν λαμβανουν αλλαγη χρωματος(απο το εργαστιριο της ρομποτικης που εκανα το εχω δει πρακτικα)ενεργοποιει εναν μηχανισμο.Ετσι νιωθεις ενα τρεμουλο.
Αυτο παυει να λειτουργει αν αναψεις το φλας.
Το θεμα ειναι τι γινετε αν ο δρομος δεν εχει λοριδες στα πλαγια?
Θα σε βγαλει?
Στο αισθητικο κομματι τωρα.
Το πισω τζαμι στην 3θ εκδοση δεν μου αρεσει τοσο πολυ.
Προτιμω το σχεδιου του 207.
DimiP - Σαβ 21 Ιούλ 2007, 12:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εμενα παλι μου αρεσει πολυ σαν αμαξι.
Δεν προλαβα να διαβασω κατι γιατι το βρηκα και το ποσταρα με την μια γιατι εφευγα για δουλεια.
Θυμαμαι την διαφημιση του C5 που ειχε αυτο το "βοηθημα".
Του εκλειναν τα ματια και καταφερνε να περασει μια γεφυρα.
Εντυπωσιακη μπορω να πω αλλα εγω αν το παρω δεν το βλεπω να το χρησιμοποιω αυτο το πραγμα.
Απο οτι ειχα διαβασει λειτουγει ως εξης:
Υπαρχουν καθετα προς τον προφυλακτηρα κατι IR Led.Αυτα εχουν και δεκτες.
Οταν λαμβανουν αλλαγη χρωματος(απο το εργαστιριο της ρομποτικης που εκανα το εχω δει πρακτικα)ενεργοποιει εναν μηχανισμο.Ετσι νιωθεις ενα τρεμουλο.
Αυτο παυει να λειτουργει αν αναψεις το φλας.
Το θεμα ειναι τι γινετε αν ο δρομος δεν εχει λοριδες στα πλαγια?
Θα σε βγαλει?
Στο αισθητικο κομματι τωρα.
Το πισω τζαμι στην 3θ εκδοση δεν μου αρεσει τοσο πολυ.
Προτιμω το σχεδιου του 207.



καλα αν αυτο το πραγμα δουλευει με αλλαγη χρωματος διαγραμισεων , στους Ελληνικους δρομους δεν θα δουλεψει ποτε! Ισως σε καμια Αττικη οδο αν και εκει εχουν αρχισει και ξεθωριαζουν !!!
brz20 - Σαβ 21 Ιούλ 2007, 17:14:19
Θέμα δημοσίευσης:
Κατα 90%(δεν βαζω ποτε το κεφαλι μου)δουλευει ετσι οπως ειπα.
Αυτο ειναι ενα ακομα συμαδι οτι τα αμαξια ειναι ευρωπαικων και οχι ελληνικων προδιαγραφων.
DimiP - Παρ 03 Αύγ 2007, 04:26:19
Θέμα δημοσίευσης:
μερικα videos που βρηκα για το 308

εδώ

εδώ

εδώ

κι εδώ

και 2 "επισημα" video
1

2

λιγα ακομα

1 , 2 , 3 , 4


και το concept rcz !!!


αυτα Wink Wink
Stevon - Παρ 03 Αύγ 2007, 13:14:27
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω ότι βλέπουμε το επόμενο αυτ/το της χρονιάς.... Wink Wink
vinman - Παρ 03 Αύγ 2007, 16:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
Νομίζω ότι βλέπουμε το επόμενο αυτ/το της χρονιάς.... Wink Wink


..λές;
...μακάρι... Wink
netblaster - Τρι 21 Αύγ 2007, 09:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
Φωτογραφιες απο το 308 SW Prologue...

http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/005.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/004-1.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/003-1.jpg
http://i122.photobucket.com/albums/o274/netblaster206/001-2.jpg
DimiP - Τρι 21 Αύγ 2007, 21:36:14
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα ενα με καιει!

αυτο το μαυρο του προφυλακτηρα μπροστα θα βαφεται (ευκολα) αραγε ; γιατι ετσι μαυρο ειναι σκετη λ@λ@κια Smile

και ελπιζω οι οριζοντιες και καθετες γρυλλιες του ψυγειου να μην ειναι απο το ιδιο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ υλικο του 206 και να στραβωσουν στο 1ο εξαμηνο οπως σε ολα τα 206 Crying or Very sad
Stevon - Τετ 22 Αύγ 2007, 09:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

και ελπιζω οι οριζοντιες και καθετες γρυλλιες του ψυγειου να μην ειναι απο το ιδιο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ υλικο του 206 και να στραβωσουν στο 1ο εξαμηνο οπως σε ολα τα 206 Crying or Very sad


Δημήτρη αυτό πρώτη φορά το ακούω , αλλά άν είναι στα πρότυπα των τελευταίων 307-206-207 δέν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Wink
DimiP - Τετ 22 Αύγ 2007, 11:03:12
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
DimiP έγραψε:

και ελπιζω οι οριζοντιες και καθετες γρυλλιες του ψυγειου να μην ειναι απο το ιδιο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ υλικο του 206 και να στραβωσουν στο 1ο εξαμηνο οπως σε ολα τα 206 Crying or Very sad


Δημήτρη αυτό πρώτη φορά το ακούω , αλλά άν είναι στα πρότυπα των τελευταίων 307-206-207 δέν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Wink



σοβαρα μιλας;;;

στο 99% των πρωτων 206 δηλ. πριν το facelift που βαλανε το κυψελωτο, αυτα που ειχαν τις οριζοντιες πλαστικες γρύλλιες ολες στραβωναν απο τη θερμοκρασια. Το 1ο καλοκαιρι (και εφοσον λειτουργουσες το αμαξι και δεν το ειχες σε κανα γκαραζ) αυτα στραβωναν και μαλιστα σε συγκεκριμενο σημειο απο τη μεση και προς τη μερια του οδηγου.
Οταν το επαθα εγω νομισα οτι ετυχε.
ρωτησα και μου το ειπαν στην peugeot.
Αμ δεν ετυχε απλα πετυχε ...το στραβωμα.
εβαλα τη σιτα και ησυχασα Laughing
brz20 - Τετ 22 Αύγ 2007, 12:26:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πιστευω να ειναι τοσο απαρεδεκτο το υλικο γιατι οσο περισοτερο κοστιζει η κατασκευη ενως αυτοκινητου τοσες περισσοτερες πορτες ανοιγουν σε καλα υλικα.
Δεν ξερω ποσο θα κανει αλλα δεν νομιζω να εχει και 14000 ευρω.
Σιγουρα πολυ παραπανω θα ειναι.
netblaster - Τετ 05 Σεπ 2007, 10:51:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμες του 308 στην Ισπανια (οπου και αρχισαν οι πωλησεις)...

Τα τριθυρα (για τα 5d ~+350€):

1,4 16ν 95ps

Urban 14.600
Confort 15.700


1.6 16v 120ps

Confort 16.600
Sport 16.600

1.6 THP 150ps

Sport 18.150
GT 22.500 (το οποιο εκτως των αλλων θα εχει και 18αρες σε 225/40)
brz20 - Τετ 05 Σεπ 2007, 10:59:42
Θέμα δημοσίευσης:
Το χτυπας το κεφαλι ή δεν το χτυπας?
drdino - Τετ 05 Σεπ 2007, 11:06:26
Θέμα δημοσίευσης:
Να δούμε και εδώ τι θα γίνει... Με τα Bravo 150, Golf TSI κτλ ως ανταγωνιστές με αρκετά καλές τιμές προβλέπεται σφαγή. Laughing
Steve - Τετ 05 Σεπ 2007, 15:00:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω, ίσως να είναι και θέμα συνήθειας... Αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι από τα καινούρια που να με ενδιαφέρουν, όσον αφορά την θέση οδήγησης και το οπτικό πεδίο του οδηγού... Rolling eyes
brz20 - Τρι 11 Σεπ 2007, 08:40:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και ξυπνησα απο ενα ωραιο ονειρο να παω να γραψω μαθηματικα παρτε μερικες φωτος απο το θεμα του ονειρου μου.
Εβλεπα και το 4007 αλλα δεν μπορω να βρω φωτος τωρα.

http://www.forum307.com/upload/images/Stef@67/p6jqy0l.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/Stef@67/spq8klt.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/Stef@67/nssskxh.jpg

Στο ονειρο οδηγουσα την πιο xtreme εκδοση με τα 230 αλογα και πηγαινε σφαιρα.Μετα πηρα και το 4007 και το ατιμο εκανε παπαδες με την τετρακινηση και τα πολλα αλογα.
Μονο πολυκατοικιες καθετα δεν ανεβηκα αν και το επιχειρησα.
Τι βλεπει κανεις λιγες ωρες πριν δωσει ε?
Laughing Laughing Laughing
DimiP - Τρι 11 Σεπ 2007, 10:26:16
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο το μπρορδοροδοκοκκινο ομορφο ειναι .... Embarassed
brz20 - Τρι 11 Σεπ 2007, 12:34:35
Θέμα δημοσίευσης:
Παρτε μερικες ακομα απο το ομορφο 308.
Ειναι απο το προσφατο ταξιδακι μου στην Γαλλια που εκανα σημερα το πρωι πριν παω να δωσω.
Με επιρεαζουν πολυ τα ονειρα τελικα.

http://www.forum307.com/upload/images/fatal95310/6g2g63r.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/claude136/4d94nk5.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/claude136/5beyiv3.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/claude136/06c61gz.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/claude136/6mgf7fp.jpg
http://www.forum308.com/upload/images/SnorkY/dnoixmx.jpg
http://www.forum308.com/upload/images/SnorkY/pr9c70g.jpg
http://www.forum308.com/upload/images/SnorkY/chj984j.jpg
http://www.forum308.com/upload/images/SnorkY/2xzdwwg.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/LULU87200/jjc2rf9.jpg
http://www.forum307.com/upload/images/LULU87200/jnyfg06.jpg
http://img148.imageshack.us/img148/1254/1worldscoopqc4.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/7763/2worldscoopfa2.jpg
http://img148.imageshack.us/img148/8426/6worldscoopgq4.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/7323/3worldscoopss9.jpg
http://img455.imageshack.us/img455/7152/5worldscoopax8.jpg
http://images.forum-auto.com/mesimages/2757/SP_A9.jpg
http://pix.nofrag.com/5/9/7/2d6a99eec77eda6c622ee909627b4.jpg
http://pix.nofrag.com/0/9/1/748f5b13142d9919709445d086087.jpg
http://pix.nofrag.com/d/5/f/5457fa0fecfe08d8586fe7cbc21ad.jpg
http://img504.imageshack.us/img504/4866/photo0128pc9.jpg
http://ludo-l.chez-alice.fr/image/DC070609003.jpg
http://ludo-l.chez-alice.fr/image/DC070609004.jpg

Μπορει να ειναι και η πρωτη φορα που ποσταρω τοσες πολλες φωτογραφιες.
Παντως διχνει πολυ ομορφο και εχει πολυ ωραιο πισω προφυλακτηρα.
Θα μου αρεσε αυτα τα νικελενια να ηταν εξατμησεις σαν το Civic που εχουν τριγωνακια.
Μου δεινει ιδεες παντω.
Το λευκο μου αρεσει πολυ.
Και το εσωτερικο του ειναι ολα τα λεφτα με αποκορυφωση την οθονη που τυλιγετε μεσα στο πλαστικο.
Οτι πρεπει να βαλω μια 7αρα touchscreen για να κανω ενα νεο CarPc.

Υπαρχει και γαλλικο φορουμ για το καινουργιο μελος της οικογενιας.
www.forum308.com
mat - Δευ 24 Σεπ 2007, 23:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
Έμαθα ότι στη Γαλλία κυκλοφόρησε 20 Σεπτεμβρίου. Νομίζω και σε άλλες δυτικές Ευρωπαϊκές χώρες το ίδιο. Στην Ελλάδα ξέρει κανείς πότε θα έρθει; Τα περιοδικά λένε για φθινόπωρο και άλλα για 2008! Συνήθως πόσο καιρό κάνουν από τη 1η τους κυκλοφορία;

Ευχαριστώ
drdino - Τρι 25 Σεπ 2007, 15:54:07
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει πρώτα να τελειώσει το μεγαλύτερο μέρος του στοκ και μετά. Εφόσον βλέπεις πάντως να κόβουν 2χίλιαρα και 3χίλιαρα από το 307, μέσα στους 2 επόμενους μήμες πιστεύω πως θα έχουμε κάποιο νέο.
netblaster - Τρι 25 Σεπ 2007, 17:24:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ανεπισημα απο φιλο που δουλευει σε επισημη αντιπροσωπεια, εμαθα οτι αρχες Οκτωβρη αναμενουν τα πρωτα (εκθεσιακα, δημοσιογραφικα κτλ)...
brz20 - Τετ 26 Σεπ 2007, 15:33:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ο drdino εχει απολυτο δικαιο.
Οταν βλεπετε οτι κοβουν 3000 ευρω και δινουν τοσα δωρα μαζι με το αμαξι που καποτε τα ακουμπαγες καλα καλα για να τα αποκτησεις τοτε συμαινει οτι φτανει σιγα σιγα το τελος εποχης για το συγκεκριμενο μοντελο.
Μακαρι να ερθουν τα εκθεσικα να τα θαυμασουμε και απο κοντα.
Να δουμε και καμια γνωμη στα περιοδικα να φτιαχτουμε λιγακι.
sps - Τετ 26 Σεπ 2007, 15:48:35
Θέμα δημοσίευσης:
Οριστε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα:
Δωστε προσοχη στην "κονσομασιόν"=καταναλωση Laughing Laughing

http://www.forum308.com/upload/images/SnorkY/6tn5y04.jpg
dimkeras - Τετ 26 Σεπ 2007, 23:37:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το GT με 22500? Λες? Να δώσω το 207 όσο είναι νωρίς??? Smile
Ghost Dog - Πεμ 27 Σεπ 2007, 02:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Οριστε και τα τεχνικα χαρακτηριστικα:
Δωστε προσοχη στην "κονσομασιόν" =καταναλωση Laughing Laughing

Δεν καιει τοοο...."μπ*υρδελο"!! Laughing Laughing (Περα απο πλακα, για το βαρος και τη ροπη/αλογα του μια χαρα ειναι Wink )
brz20 - Πεμ 27 Σεπ 2007, 11:02:08
Θέμα δημοσίευσης:
Κατσε καλα ειναι.
7,1 μικτος κυκλος και 150 αλογα?
Μια χαρα.
Εγω δεν θα θελα τιποτα περισσοτερο απο ενα αμαξι.
Ειναι και ομορφο εξωτερικα-εσωτερικα,ειναι και δυνατο(για τα γουστα μου παντα) και ειναι και οικονομικο.
Συγκεντρωνει ολα τα καλα.Α ξεχασα να το πω.Ειναι και Peugeot.
Laughing Laughing
DimiP - Δευ 29 Οκτ 2007, 23:01:29
Θέμα δημοσίευσης:
αντεεεεεεεεε ρεεεεεεεεεεε!!!!
ακομα αυτο το 308 ;;;;

κοκαλα εχει ;;;;;
drdino - Τρι 30 Οκτ 2007, 00:17:45
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να έρθει ο Νοέμβριος πρώτα, και μετά...
Steve - Τρι 30 Οκτ 2007, 00:34:46
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Κάτσε να έρθει ο Νοέμβριος πρώτα, και μετά...


Ποιός περιμένει 3 μέρες να περάσουν... Sad
COOL ALEXIS - Τρι 30 Οκτ 2007, 08:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει έρθει...

Και είναι και όμορφο μέσα που μπήκα Wink

ΥΓ Έχει και cruise Exclamation
volvos - Τρι 30 Οκτ 2007, 09:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
ημουν και εγω εκει... Laughing

πραγματικα τεραστιοι χωροι.
μαλ**α πλαστικα.
δε μου αρεσε το πλαστικο της κεντρικης κονσολας.
παντως ειναι οτι καλυτερο σε ποιοτητα στη κατηγορια.κανει μπαμ
grpap - Τρι 30 Οκτ 2007, 09:10:09
Θέμα δημοσίευσης:
Θερμομετρο λαδιου εχει;Επισης θα ηθελα και ενα διλιτρο τουρμπο μοτερ.Θα μου πεις χεστηκε η πεζο για το τι θελεις εσυ.Ο μεσος κουλος εχει σημασια τι θελει,που ψαχνει κουρντινακια,τουαλετα και σολαριουμ σε 4 τροχους.Εδω βεβαια κολλαει η παλια διαφημιση της Harley:οσοι θελουν τζακουζι να πανε να ψαξουν αλλου!!!!!!!!(η καπως ετσι).....
DimiP - Τρι 30 Οκτ 2007, 10:00:27
Θέμα δημοσίευσης:
εχει ερθει σε καμια εκθεση δηλ, να παω ;;;;
nickzotos - Τρι 30 Οκτ 2007, 10:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
επισημα οχι....οταν θα το βαλουν θα ενημερωθουμε.. Cool
drdino - Τρι 30 Οκτ 2007, 13:55:43
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Θερμομετρο λαδιου εχει;Επισης θα ηθελα και ενα διλιτρο τουρμπο μοτερ.Θα μου πεις χεστηκε η πεζο για το τι θελεις εσυ.Ο μεσος κουλος εχει σημασια τι θελει,που ψαχνει κουρντινακια,τουαλετα και σολαριουμ σε 4 τροχους.Εδω βεβαια κολλαει η παλια διαφημιση της Harley:οσοι θελουν τζακουζι να πανε να ψαξουν αλλου!!!!!!!!(η καπως ετσι).....


Ανάλογα με την έκδοση.

Όσον αφορά το δίλιτρο τούρμπο, ετοιμάζεται κάτι. Οι πληροφορίες έλεγαν για 2008, μαζί με την C5, αλλά μάλλον πάμε για ανακοίνωση τέλη του '08. Rolling eyes
DimiP - Τετ 31 Οκτ 2007, 10:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
τελη 08?


καλα ενταξει !!!




σημερα μετα απο επισκεψη σε peugeot μου ειπαν πως το 308RC δεν θα αργησει περαν της Ανοιξης του 2008.
λετε ;
marios206 - Τρι 06 Νοέ 2007, 15:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
αποσύρω τις τιμές μέχρι νεωτέρας Rolling eyes

όσοι πρόλαβαν είδαν!!
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 15:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
Tσιμπημένο θα έλεγα...

To μοτέρ με τα 175 σίγουρα μπήκε; Αγγλία και γαλλία δεν φαίνεται να έχει μπει ακόμα.
marios206 - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:15:52
Θέμα δημοσίευσης:
επίσημα πλέον..
και 175 και όλα Very happy
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:21:16
Θέμα δημοσίευσης:
Στο ελληνικό πάντως δεν υπάρχει καν το 308 Laughing . Άντε να διαμορφώσουμε κανένα.

Στα εξωτερικού 175αρι δεν υπάρχει ακόμα. Περίεργο. Confused

Τώρα που το ξαναβλέπω, δύσκολη πορεία θα έχει με τέτοιες τιμές, δεν ξέρω... Rolling eyes
Touristas - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:25:19
Θέμα δημοσίευσης:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.


Πεστο ξανά αυτό... Εκτός αν έχουμε τόσο μεγάλη αλλαγή στον δρόμο...
Touristas - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:36:17
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν τη αλλαγή να έχει……???
Και δεν μιλάμε για να πάρω 120αρι αλλά για το 150άρι.
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το τιμόνι δεν νομίζω να έχει κάποια τρομερή διαφορά δεδομένου του ότι και τα δικά μας έχουν ήδη αρκετά καλό μπροστινό. Εκεί που ελπίζω να υπάρχει διαφορά είναι στην ρύθμιση του πίσω άξονα.
Touristas - Τρι 06 Νοέ 2007, 16:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα η αίσθηση που σου δίνει είναι ότι είναι πολύ στιβαρό , όχι πως δεν είναι αν το δεις από κοντά θα καταλάβεις.
Στο δρόμο δεν έχω προλάβει να το βγάλω αλλά λένε πως είναι αρκετά καλό, θα δούμε.
Πάντως από ποιότητα είναι έτη φωτός μπροστά από το 307.
marios206 - Τρι 06 Νοέ 2007, 18:17:28
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά κοιτάξτε
από την στιγμή που η ΚΙΑ και η Hyundaι λανσάρανε τα Ceed και Ι30 στα 18000 1,6 δεν θα μπορούσε το 308 να παίζει πιο χαμηλά από αυτά...μην τρελαθούμε κιόλας...
όλα τα νέα μοντέλα εκεί παίζουν...και Fiat bravo 1,4 120 ps στα 18.000.
Οι τιμές είναι καλές αναλογικά...
και κάθομαι και σκέφτομαι...το 306 Gti το 1998 έκανε 9.000.000 δρχ.
308 GT με της παναγιάς τα μάτια απο εξοπλισμό κάτω από 25.000 ( 8.500.000 δρχ) και 175 ps.
MEMsound - Τρι 06 Νοέ 2007, 18:23:13
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.


δηλαδή εσύ πως το φανταζόσουν σε τιμές???
brz20 - Τρι 06 Νοέ 2007, 18:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα δεν νομιζω οτι το GTi θα μπορει να συγκριθει με το 308.
Δεν το εχω οδηγησει αλλα απο ολους οσους εχουν μιλησει γι'αυτο λενε οτι ειναι ενα απο τα σημεια αναφορας της Peugeot.
Βεβαια και τα 9 μυρια τοτε ηταν παρα πολλα λεφτα.
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 19:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Touristas έγραψε:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.


δηλαδή εσύ πως το φανταζόσουν σε τιμές???


Οι τιμές γιατί αποσύρθηκαν;
drdino - Τρι 06 Νοέ 2007, 19:39:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Touristas έγραψε:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.


δηλαδή εσύ πως το φανταζόσουν σε τιμές???


Εγώ θα τις ήθελα κατά κάτι χαμηλότερες του bravo με τα 120 και του golf με τα 122, δεδομένου του μειονεκτήματος του 308 όσον αφορά το μοτέρ. Του 175 πάντως είναι αρκετά καλή η τιμολόγηση, αλλά θέλω να δω και τα πακέτα του εξοπλισμού.
DimiP - Τετ 07 Νοέ 2007, 00:41:39
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει καποιος να μου πει για αυτες τις τιμες που μπηκαν στο topic αυτο και βγηκαν , μια και ενδιαφερομαι αμεσα και ψαχνω με το ντουφεκι για στοιχεια σχετικα με το 308.

Γιατι ειναι μαλ***α (με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα) να γραφετε (με "ε", δηλ εσεις να γραφετε και οχι με "αι") κατι και μετα να το σβηνετε και οποιος το ειδε το ειδε.

εχουμε ολοι την ευθυνη των γραφομενων μας- και οτι γραφεται γραφεται για να μενει Evil
Sidobre - Τετ 07 Νοέ 2007, 03:01:20
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
μπορει καποιος να μου πει για αυτες τις τιμες που μπηκαν στο topic αυτο και βγηκαν , μια και ενδιαφερομαι αμεσα και ψαχνω με το ντουφεκι για στοιχεια σχετικα με το 308.

Γιατι ειναι μαλ***α (με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα) να γραφετε (με "ε", δηλ εσεις να γραφετε και οχι με "αι") κατι και μετα να το σβηνετε και οποιος το ειδε το ειδε.

εχουμε ολοι την ευθυνη των γραφομενων μας- και οτι γραφεται γραφεται για να μενει Evil


Δεν έχουνε ανακοινωθεί επίσημα οι τιμές και γι'αυτό φαντάζομαι ότι έπρεπε να "βγουν", για να μην βρει μπελά αυτός που τις έγραψε... Ελπίζω όποιος τις συγκράτησε να σου στείλει ένα ΠΜ....
Touristas - Τετ 07 Νοέ 2007, 08:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Touristas έγραψε:
Με τέτοιες τιμές με βλέπω να μένω με το 307.


δηλαδή εσύ πως το φανταζόσουν σε τιμές???

Αν είναι να δώσω 20.000 + για να πάρω ένα αμάξι (θα είναι και 5άπορτο) με λιγότερα πράγματα σε εξοπλισμό , να σέρνεται πιο πολύ από ότι αυτό που έχω τώρα (για το 120άρι λέω ) ε να μου λείπει.
MEMsound - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλά οι τιμές πάνω κάτω όπως τις ειδα πολύ πρόχειρα δεν ηταν κακές...
αλλά το "ορθολογικό" είναι να δώσει κανείς κατιτις παραπάνω και να πάει στο 150άρι... (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 22)
fynos - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ναι αλλά οι τιμές πάνω κάτω όπως τις ειδα πολύ πρόχειρα δεν ηταν κακές...
αλλά το "ορθολογικό" είναι να δώσει κανείς κατιτις παραπάνω και να πάει στο 150άρι... (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 22)

Και από εξοπλισμό δεν πάει πίσω !!!
COOL ALEXIS - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:16:52
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά λέει ο Τάκης...

ΚΙΑ CEED και ξερό ψωμί Exclamation
marios206 - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
Απέσυρα τις τιμές για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με την Peugeot.
Όποιος θέλει λεπτομέρειες τιμών και εξοπλισμών μπορεί να μου στείλει ΠΜ.
drdino - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:49:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί, διαβάζει κανείς της lion το forum; Μακάρι.
marios206 - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:56:06
Θέμα δημοσίευσης:
φύλαγε τα ρούχα σου........ όπως λέει και η παροιμία...

you never know
drdino - Τετ 07 Νοέ 2007, 10:59:09
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
φύλαγε τα ρούχα σου........ όπως λέει και η παροιμία...

you never know


Γιατί να φυλαώ τα ρούχα μου; ΜΑΚΑΡΙ να μας διάβαζε η lion. Και μακάρι να ήμασταν όπως άλλες ευρωπαϊκές χώρες όσον αφορά τις λέσχες αυτοκινήτων και τις μάρκες. Αλλά στην ελλάδα το μόνο που ενδιαφέρει είναι η πώληση ως διαδικασία και αν. Τέσπα.
zpoul - Τετ 07 Νοέ 2007, 11:33:54
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ:

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=254&page_id=5780

ΑΚΡΙΒΟΥΤΣΙΚΟ...
DimiP - Τετ 07 Νοέ 2007, 18:21:33
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
DimiP έγραψε:
μπορει καποιος να μου πει για αυτες τις τιμες που μπηκαν στο topic αυτο και βγηκαν , μια και ενδιαφερομαι αμεσα και ψαχνω με το ντουφεκι για στοιχεια σχετικα με το 308.

Γιατι ειναι μαλ***α (με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα) να γραφετε (με "ε", δηλ εσεις να γραφετε και οχι με "αι") κατι και μετα να το σβηνετε και οποιος το ειδε το ειδε.

εχουμε ολοι την ευθυνη των γραφομενων μας- και οτι γραφεται γραφεται για να μενει Evil


Δεν έχουνε ανακοινωθεί επίσημα οι τιμές και γι'αυτό φαντάζομαι ότι έπρεπε να "βγουν", για να μην βρει μπελά αυτός που τις έγραψε... Ελπίζω όποιος τις συγκράτησε να σου στείλει ένα ΠΜ....



γιατι ρε Τασο να βρει μπελα αυτος που τις εγραψε ;;
forum ειναι (την τελευταια φορα που κοιταξα τουλαχιστον, forum ηταν) και απο οσο ξερω υπαρχει ανταλλαγη αποψεων και πληροφοριων ελευθερη.
δεν τιθεται θεμα νομιμοτητας η μη, αλλα ακομα κιαν υποθεσουμε οτι ο καποιος θα εβρισκε μπελα λογω δημοσιοποιησης στοιχειων που δεν εχουν βγει επισημα στην αγορα μπορεις να μου εξηγησεις πως μπορει ο ταδε υπευθυνος να τον συνδεσει με αυτα ;
και ακομα κιαν τον συνδεσει δεν μπορει να το αποδειξει.
ΗΜΑΡΤΟΝ, εχουμε καταντησει να φοβομαστε τη σκια μας.
και στο κατω κατω εγω με λιγο ψαξιμο χθες σε peugeot Aγγλιας/Γερμανιας ειδα τις τιμες που παιζουν - εκει εχουν ανακοινωθει. οποτε αυτος που θα εβρισκε μπελα θα μπορουσε να ισχυριστει οτι οι τιμες που εδωσε ειναι με προσεγγιση στις Ευρωπαικες τιμες...

Τελος παντων , το θεμα ειναι πως ειναι σπαστικο να γινεται ενα topic και μετα να σβηνεται μερος αυτου-ας το εσβηναν ολο το κομματι
DimiP - Τετ 07 Νοέ 2007, 18:25:20
Θέμα δημοσίευσης:
αν το 1.6 GT THP 175 hp: 24.815 ευρώ
το RC ποσο Question
MEMsound - Τετ 07 Νοέ 2007, 22:12:21
Θέμα δημοσίευσης:
μα μόνος του τις εσβησε:
marios206 έγραψε:
Απέσυρα τις τιμές για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα με την Peugeot.
Όποιος θέλει λεπτομέρειες τιμών και εξοπλισμών μπορεί να μου στείλει ΠΜ.

DimiP - Πεμ 08 Νοέ 2007, 01:41:27
Θέμα δημοσίευσης:
Π Ρ Ο Σ ... Α Π Ο Φ Υ Γ Η Ν ... Π Α Ρ Ε Ξ Η Γ Η Σ Ε Ω Ν :


ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ MOD

ουτε καν αναφερθηκα σε mods ιδιαιτερα Wink
307__:)(dimitris) - Πεμ 08 Νοέ 2007, 08:37:56
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα πριν καμια ωρα που πηγαινα για δουλεια εξω απο την εδω αντιπροσωπεια ενα 5πορτο 308 χρωματος ασημι δεν προλαβαινα να κατεβω αλλα απο οτι ειδα φαινεται ποιο ωραιο απο κοντα (αν και με 5 πορτες) απο οτι στις φωτο και πολυ τεραστιο. Θα δουμε και το απογευμα τι παιζει Twisted evil
MEMsound - Πεμ 08 Νοέ 2007, 10:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν κάνω λάθος 8cm μακρύτερο του 307 είναι
307 ARMY! - Πεμ 08 Νοέ 2007, 20:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
1.6 GT THP 175 hp: 25.415 ευρώ
Του χρόνου τέτοια εποχή πρώτα ο θεός!!!
sps - Παρ 09 Νοέ 2007, 22:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
oi τιμες ειναι ΓΤΠΚ!
Με 17-18Κ που κανει το 1.4, παιρνεις golf tsi,και συντομα λεον.
Το 1.6 120 ειναι λιγο τσιμπημενο αφου φτανει στα 20Κ και με αυτα παιρνεις παλι τουρμπατο-focus-leon-golf-astra
Το 150ρι,ισως αξιζει τα λεφτα του, το 175 ξεφευγει τελειως σε σχεση με ανταγωνισμο.
Ευχαριστω πεζω δε θα παρω(ψαχνω κι εγω για 5πορτο).
307__:)(dimitris) - Παρ 09 Νοέ 2007, 22:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
oi τιμες ειναι ΓΤΠΚ!
Με 17-18Κ που κανει το 1.4, παιρνεις golf tsi,και συντομα λεον.
Το 1.6 120 ειναι λιγο τσιμπημενο αφου φτανει στα 20Κ και με αυτα παιρνεις παλι τουρμπατο-focus-leon-golf-astra
Το 150ρι,ισως αξιζει τα λεφτα του, το 175 ξεφευγει τελειως σε σχεση με ανταγωνισμο.
Ευχαριστω πεζω δε θα παρω(ψαχνω κι εγω για 5πορτο).

Και απο εξοπλισμο τι παιρνεις σε λεον και γκολφ? Τιποτα και με το ωραιο εσωτερικο του λεον Puke left τοτε ειναι που δεν παιρνεις και δεν νομιζω κανενα απο τα παραπανω να δινει 175 αλογα με τον ιδιο εξοπλισμο στα λιγοτερο απο 25000. Οδηγησα το 308 οπως και τα υπολοιπα και δεν εχει σχεση με κανενα απο τα παραπανω Wink
drdino - Σαβ 10 Νοέ 2007, 00:47:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το 175αρι είναι σε άπαιχτη τιμή. Τα μικρότερα είναι που χαλάνε την εικόνα.
kanelj - Σαβ 10 Νοέ 2007, 07:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
Tο ειδα και εγω απο κοντα προχτες στην motopress!
Eνα μπλε 308.....!
Αρκετα καλο μπορω να πω! Cool
DimiP - Κυρ 11 Νοέ 2007, 01:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως εχω να πω πως στην κατηγορια 25000-30000 υπαρχουναρκετες εναλλακτικες πλεον.
εκανα μια mini ερευνα αγορας και εμεινα χαζος για το τι παιζει.
μην κολλαμε με το αν οι τιμες ειναι ψηλες η οχι.
ουτως η αλλως απο τα 100 στοιχεια ενος full εξοπλισμου μονο τα 50 βρισκεις κοινα σε ολα τα αυτοκινητα (π.χ. αεροσακοι/ζαντολαστιχα/abs κ.λ.π) τα υπολοιπα 50 διαφερουν με αποτελεσμα να μη βγαζεις ακρη .

Ακομα κι εκει που νομιζεις οτι εχεις τον πιο πλουσιο εξοπλισμο θα βρεις καποιον αλλο να σου δωσει κατι διαφορετικο που δεν το εχεις.

Προσωπικα η συγκριση εξοπλισμου ειναι μαλλον ενδεικτικη παρα σημαντικη για την αποφαση αγορας.

Το 308 αν πουλησει για μενα θα πουλησει για την ανεβασμενη (στα υψη) ποιοτητα κατασκευης (οπως φαινεται στις φωτο τουλαχιστον και στα 1α spy reviews) και οχι για τα φοβερα 175 αλογα (σιγα τα αλογα τη σημερον ημερα παιρενις 200αρες για πλακα) ουτε γιατι ειναι γαλλικο και στριβει (και τα αλλα στριβουν αλλιως θα κινουνταν σε ραγες) ουτε για τον πληρη εξοπλισμο του ( η αλλοι λαλακες ειναι ; μεχρι και το kia ceed ειναι full extra !!! ασχετως αν ειναι μαπα- και οι αλλοι δινουν εξοπλισμο).

Ποιοτητα κατασκευης που ελειπε και ελπιζουμε να δουμε απο δω και μπρος.

Wink
U142093 - Κυρ 11 Νοέ 2007, 22:20:58
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 308 το είδα και?
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.
nickzotos - Δευ 12 Νοέ 2007, 01:26:31
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι ανοιξες καινουργιο τοπικ αφου υπαρχει ειδη για το 308;;;;;μα δεν διαβαζεται καθολου;;; Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Question
vinman - Δευ 12 Νοέ 2007, 06:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
To παρακάτω μήνυμα μεταφέρθηκε
στη σωστή θεματική ενότητα.
Θα παρακαλούσα να μην ανοίγουμε
ενότητες όταν υπάρχουν αντίστοιχες.


Εκ της Mod Team
vinman


Παράθεση:
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.

brz20 - Δευ 12 Νοέ 2007, 10:21:55
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 308 το είδα και?
U142093 έγραψε:
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.


Ας μην βιαζομαστε.
Εξαλλου τα 5θ παντα ηταν λιγο πιο χαλια απο τα 3θ.
Κατα την γνωμη μου παντα.
MEMsound - Δευ 12 Νοέ 2007, 10:23:49
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 308 το είδα και?
brz20 έγραψε:
U142093 έγραψε:
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.


Ας μην βιαζομαστε.
Εξαλλου τα 5θ παντα ηταν λιγο πιο χαλια απο τα 3θ.
Κατα την γνωμη μου παντα.


και την δικιά μου...
U142093 - Δευ 12 Νοέ 2007, 22:50:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 308 το είδα και?
MEMsound έγραψε:
brz20 έγραψε:
U142093 έγραψε:
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.


Ας μην βιαζομαστε.
Εξαλλου τα 5θ παντα ηταν λιγο πιο χαλια απο τα 3θ.
Κατα την γνωμη μου παντα.


και την δικιά μου...


Νομιζω οτι δεν σωνετε με τιποτα μιλαμε για απιστευτο χαλι χειροτερο και απο το 309 αλλα τωρα το ποταμι δεν γυριζει πισω.
Βεβαια μπορει και να βγω ψευτης και σε καποιους να αρεσει, και να κανει και πωλησεις, αλλα για τα δικα μου γουστα ειναι μαυρο χαλι.
brz20 - Τρι 13 Νοέ 2007, 09:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παλι σε τοσες φωτος που το εχω δει γιατι η 3θ εκδοση μου αρεσε πολυ.
Ενταξει σαν το 207 δεν ειναι.
Τουλαχιστον ετσι πως τα βλεπω το ενα απο φωτο και το αλλο ζωντανα.
Ειναι αυτο το πισω τζαμι στο 207 ολα τα λεφτα.
Μακαρι το 308 να ειναι εξησου καλο και στην πραγματικοτητα.
DimiP - Τρι 13 Νοέ 2007, 20:58:44
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 308 το είδα και?
U142093 έγραψε:
MEMsound έγραψε:
brz20 έγραψε:
U142093 έγραψε:
Την Παρασκευή είδα σε μια έκθεση ένα 308 τετράπορτο απογοητεύτηκα πλήρως.....μόνο η μούρη του άξιζε και αυτή από μπροστά γιατί από τα πλάγια ήταν άστα να πάνε το πλαϊνό για κλάματα ο κώλος χάλι μαύρο μόνο το εσωτερικό του ήταν αξιέπαινο ελπίζω το δίπορτο να είναι καλύτερο.


Ας μην βιαζομαστε.
Εξαλλου τα 5θ παντα ηταν λιγο πιο χαλια απο τα 3θ.
Κατα την γνωμη μου παντα.


και την δικιά μου...


Νομιζω οτι δεν σωνετε με τιποτα μιλαμε για απιστευτο χαλι χειροτερο και απο το 309 αλλα τωρα το ποταμι δεν γυριζει πισω.
Βεβαια μπορει και να βγω ψευτης και σε καποιους να αρεσει, και να κανει και πωλησεις, αλλα για τα δικα μου γουστα ειναι μαυρο χαλι.



επειδη στα Video φαινεται ομορφο ακομα και το 5Θ μπορεις να εξηγησεις τι ακριβως δεν σου αρεσε ;
vinman - Τρι 13 Νοέ 2007, 22:23:53
Θέμα δημοσίευσης:
PEUGEOT 308 : "ΧΡΥΣΟ ΤΙΜΟΝΙ 2007"

Το Peugeot 308 κερδίζει το βραβείο «Χρυσό Τιμόνι 2007» στη Γερμανία

Δελτίο τύπου Lion Hellas


Το Peugeot 308, παρέλαβε το βραβείο «2007 Goldene Lenkard» (Χρυσό Τιμόνι) στις 7 Νοεμβρίου στο Βερολίνο. Αυτή η τιμητική διάκριση απονέμεται ετησίως από το 1976 από την εβδομαδιαία γερμανική εφημερίδα Bild am Sonntag.

Όλα τα νέα μοντέλα που παρουσιάζονται στη γερμανική αγορά κατά τη διάρκεια των τελευταίων δώδεκα μηνών, χωρίζονται πρώτα σε τέσσερις βασικές κατηγορίες (μικρά αυτοκίνητα, compact, μεσαία/μεγάλα και SUV). Έπειτα, γίνεται η επιλογή της τελικής λίστας από τους αναγνώστες της εφημερίδας.

Η επιτροπή αποτελείται από οδηγούς αγώνων, επαγγελματίες του αυτοκινήτου και προσωπικότητες των μέσων ενημέρωσης. Το επόμενο στάδιο ήταν η επιλογή, από μία τελική λίστα πέντε αυτοκινήτων, του οχήματος που μετά από μία σειρά δοκιμών και λεπτομερών ελέγχων πληρούσε τα βασικά κριτήρια. Αυτά τα κριτήρια περιλαμβάνουν τον σχεδιασμό, την άνεση, την οδηγική συμπεριφορά, την ασφάλεια, την ποιότητα καθώς και τον σεβασμό προς το περιβάλλον.

Το Peugeot 308, που ξεκίνησε την εμπορική του κυκλοφορία στη Γερμανία στις 15 Σεπτεμβρίου 2007, επιλέχθηκε ως το καλύτερο compact οικογενειακό αυτοκίνητο. Επίσης, κατετάγη πρώτο σε 9 από τα 15 κριτήρια επιλογής, και ξεπέρασε σε επιδόσεις τόσο το Toyota Auris όσο και το Hyundai i30.

Παράλληλα με την απονομή του βραβείου για το 2007, τα 23 μέλη της επιτροπής του «Χρυσού Τιμονιού» επαίνεσαν ιδιαίτερα την ποιότητα της εργασίας όλων όσων εμπλέκονται στην μελέτη, εξέλιξη και παραγωγή του Peugeot 308.

Το 308 είναι το πρώτο Peugeot της γενιάς «8», και διαθέτει πέντε κύρια πλεονεκτήματα που θα βοηθήσουν να αφήσει το σημάδι του στην ισχυρά ανταγωνιστική ευρωπαϊκή κατηγορία Μ1 : ξεχωριστό σχεδιασμό, που συνδυάζει δυναμισμό και όμορφη «αιλουροειδή» εμφάνιση, αρχιτεκτονική μεσαίου ύψους που διασφαλίζει μεγαλύτερη εσωτερική φωτεινότητα, χώρους και άνεση, οδική συμπεριφορά που αποτελεί σημείο αναφοράς καθώς και ενεργητική ασφάλεια. Το Peugeot 308 διακηρύσσει την περιβαλλοντική του ευσυνειδησία μέσω της εφαρμογής καινοτόμων τεχνικών λύσεων με σχεδιασμό που ευνοεί την μείωση της κατανάλωσης καυσίμων και παράλληλα τη μείωση των εκπομπών CO2. Τέλος, προσφέρει απαράμιλλο επίπεδο ποιότητας και οδηγικής ευχαρίστησης.

Το Peugeot 308, που παράγεται στα εργοστάσια στη Sochaux και στη Mulhouse στη Γαλλία, παρότι βρίσκεται στην αγορά μόλις έξι εβδομάδες, έχει κερδίσει την καρδιά και το μυαλό των καταναλωτών.

Με αυτόν τον νέο τίτλο, η Automobiles Peugeot κερδίζει το βραβείο «Χρυσό Τιμόνι» για έκτη φορά : το Peugeot 505 ήταν ο προπομπός το 1979, και ακολούθησαν το Peugeot 205 το 1983, το Peugeot 405 το 1987, το Peugeot 306 το 1993 και το Peugeot 206 το 1998.
brz20 - Τετ 14 Νοέ 2007, 15:54:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο μας!!!!

Laughing Laughing Laughing

Ενα βραβειο ποτε δεν ειναι τυχαιο.
Συμαινει οτι μια ομαδα ανθρωπων δουλεψε και ειχε ως αποτελεσμα την αναγνωρισει τους και την κατακτηση της πρωτιας μεσα απο αλλες τοσες εταιριες.
Για το καταναλωτικο κοινο συμαινει οτι τα λεφτα που θα διαθεσουν για να αγορασουν ενα απο τα 308 που θα ερθουν στην Ελλαδα θα πιασουν τοπο γιατι συνδιαζει αρκετα καλα στοιχεια.
Τουλαχιστον αυτο μπορω να καταλαβω απο το δελτιο που διαβασα μολις τωρα.
Baphomet - Σαβ 17 Νοέ 2007, 15:19:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ο πατέρας μου πήγε και το είδε προχτές και ενθουσιάστηκε πάντως... πιθανότατα θα έρθει νέος Γάλλος στην οικογένεια σύντομα. Το 3θυρο που είδα εγώ μου αρέσει περισσότερο από το 207 πάντως Twisted evil
307 ARMY! - Σαβ 17 Νοέ 2007, 21:12:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα είδα τόσο το 150άρι, όσο και το 120άρι και πραγματικά με εξέπληξαν. Είναι τελείως καινούριο αυτοκίνητο και κάνει το Xsi μου να μοιάζει με "παππου" μπροστά στο "νεο αίμα". Εν αναμονή του test drive που θα κάνω την Πέμπτη, καθώς και της άφιξης του GT με τους 175 HP (όπου και μ'ενδιαφέρει ιδιαίτερα), δηλώνω ότι κανένα άλλο αυτοκίνητο της κατηγορίας δεν έχει τον εξοπλισμό που έχει το 308!
crusader - Κυρ 18 Νοέ 2007, 10:13:24
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
Ο πατέρας μου πήγε και το είδε προχτές και ενθουσιάστηκε πάντως... πιθανότατα θα έρθει νέος Γάλλος στην οικογένεια σύντομα. Το 3θυρο που είδα εγώ μου αρέσει περισσότερο από το 207 πάντως Twisted evil

πςςςςςςςςςςςςς... άντε να τον κάνουμε και μέλος τον Daddy-Cool Very happy Very happy Wink
drdino - Κυρ 18 Νοέ 2007, 19:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
307 ARMY! έγραψε:
Σήμερα είδα τόσο το 150άρι, όσο και το 120άρι και πραγματικά με εξέπληξαν. Είναι τελείως καινούριο αυτοκίνητο και κάνει το Xsi μου να μοιάζει με "παππου" μπροστά στο "νεο αίμα". Εν αναμονή του test drive που θα κάνω την Πέμπτη, καθώς και της άφιξης του GT με τους 175 HP (όπου και μ'ενδιαφέρει ιδιαίτερα), δηλώνω ότι κανένα άλλο αυτοκίνητο της κατηγορίας δεν έχει τον εξοπλισμό που έχει το 308!


Εδώ θα διαφωνήσω πάντως... Τα 307 mk1 κατ'εμέ είναι πολύ πιο αρμονικά από τα mk2 και το 308... Confused
grpap - Δευ 19 Νοέ 2007, 11:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
Το ειδα.Πολυ ωραιο αυτοκινητο αλλα για διλιτρο τουρμπο με 210 ιππους,οργανο θερμοκρασιας λαδιου (εχουν πιο πλουσιες εκδοσεις) και ένα καλο μπακετ οδηγου.
Αυτά φιανονται.Α,και μια αναρτηση.Θα είναι πολύ καλο αν και βαρυτατο (1500 κιλα).Με 210 ιππους θα εχει περιπου 7 κιλα στον ιππο.Αγνωστο το ποτε.
DimiP - Τετ 21 Νοέ 2007, 19:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
μπηκε το 308 στην σελιδα της peugeot.gr και μπορειτε να το δειτε internetικώς !!!!

Ομως εγω περασα το απογευμα για μια ματια απο κοντα.
Εχουμε και λεμε.

Σιγουρα ειναι ενα μεγάααααλο αυτοκινητο, τοσο σε ογκο οσο και σε διαστασεις!
Ποιοτητα ; φυσικα και ναι! πολυ ποιοτητα και καμια σχεση με τα ταπεινα 206 , πολυ κοντα σε 307 αλλα σιγουρα αναβαθmisμενo.
Bεβαια οι φωτογραφιες που εχουν κυκλοφορησει μαλλον το κολακευουν υπερβολικα αφου ακομα κιαν αποπνεει μια αισθηση πολυτελειας ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν πλησιαζει audi,mercedes κ.λ.π (γιατι οι φωτο κατι τετοιο εδειχναν).
Τωρα αυτο με τα 150 αλογα εχει πιο ομορφο πισψ προφυλακτηρα ενω αυτο με τα 120 επιεικως απαραδεκτο.
μπροστα ειναι τα ιδια.
η γυαλινη οροφη (150Ηρ) ειναι εντυπωσιακη αλλα μαλλον κουραζει και θα θελησει ο οδηγος να την κλεινει.
τα καθισματα φαινονται αναπαυτικα αλλα δεν ειναι τοσο. τερματισα στο βυθισμα του οδηγου το καθισμα αλλα και παλι ημουν ψηλα - μακαρι να χαμηλωνε κιαλλο.
εχει μερικα ωραια κολπακια π.χ γαντζος για τσαντες στη μερια του συνοδικου στο πλαι της κεντρικης κονσολας που μπορει να κρυβεται.
τεμπελης με αρκετο αποθηκευτικο χωρο ρυθμιζομενος σε 3 σκαλες κ.λ.π
Ιδανικο πορτμπαγκαζ για τους φιλους του I.C.E μια που αφαιροντας την κανονικη ρεζερβα βαζεις ενα 15αρι subwoofer και γινεται πανηγυρι.
ομορφη οθονη ενδειξεων στην πλαφονιερα που δειχνει αν και ποιες πορτες ειανι ανοιχτες κ.λ.π-πολυ ομορφο "γκαντζετακι" θυμιζει (λιγο) kockpit αεροπλανου αφου εχεις ελεγχο και περα απο την μπροστινη κονσολα αλλα και πανω προς την οροφη του αμαξιου.
Επισης πολυ καλο σε αισθηση το κιβωτιο ταχ. - δεν ξερω αν θα μεινει ετσι.
Η εταζερα 1 σε 2 (2 κομματια) για να βαζεις μικροαντικειμενα μαλλον περιτη ειναι μια και σιγα μη βαλεις πραγματα στην εταζερα να τη στραβωσεις απο το βαρος.
Ψιλοχαλια κατασκευαστικα οι καθρεφτες φαινονται αρκετα φτηνοι με κακο πλαστικο και οχι καλη εφαρμογη.
Το χειροφρενο εχει παραξενο σχημα και θυμιζει....ας μη λεμε σοκιν πραγματα τωρα ....

Αυτα μπορω να θυμηθω με κυριο χαρακτηριστικο οτι προκειται για ενα μεγάααααααλο αυτοκινητο που ξεφευγει απο το σπορ χαρακτηρα και πηγαινει προς αυτοκινητο touring μεσαίων κ μεγαλων αποστασεων.
ειναι πιο κοντα στο 407 παρα στο 207/206/306/106.
αμφιβαλω αν και οι εκδοσεις rc θα καταφερουν να προσελκυσουν το αγοραστικο κοινο του 206gt/rc που λογικα εχει μεγαλωσει κατα 10 χρονια κατα Μ.Ο και θελει κατι μεγαλυτερο.

Προσπαθει να σε τραβηξει , να σε εντυπωσιασει αλλα παραλληλα κατι σε διωχνει απο κοντα του και δεν ειναι η ποιοτητα κατασκευης η οποια ειναι πολυ καλη.

περιμενα να ειναι πιο ομορφο εξωτερικα αλλα ας περιμενουμε μια καθαροαιμη εκδοση τυπου rc να δουμε ποσο διαφορετικη θα ειναι. Wink
307 ARMY! - Πεμ 22 Νοέ 2007, 15:32:34
Θέμα δημοσίευσης:
Μόλις επέστρεψα από το service των 60.000 Km (μόλις 59065 για την ακριβεια παρακαλώ) όπου και οδήγησα για αρκετή ώρα το ατμοσφαιρικό 1,6 των 120 hp. Συμπεράσματα:
α. Αποπνέει μια διαφορετική οδηγική αίσθηση .Είναι πολύ πιο στοιβαρό με καλύτερο τιμόνι, πολύ καλύτερη ορατότητα από τους καθρέπτες (που δεν αρέσουν στο φίλο μου τον Dimi P) και με ένα πολύ πιο σαφές κιβώτιο ταχυτήτων (το μεγαλύτερο κατα τη γνώμη μου πρόβλημα των αυτοκινήτων του group PSA)
β. Επιταχύνει πολύ καλύτερα, χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο ο κινητήρας και με τις αλλαγές στις 3000 στροφές, κίνείται άνετα μέχρι τα 175 που έγραψε το κοντέρ στην Εγνατία. Επειτα υπάρχει μια φυσιολογική πτώση της ροπής, αλλά πιστεύω ότι 200αρίζει πολύ πιο άνετα από το δικό μου.
γ. Τα φρένα του ήταν αποτελεσματικότατα με φρενάρισμα πανικού (ταχύτητα 150 Km). Τo ABS λειτούργησε άψογα.
δ. Δεδομένου της επεξεργασίας μου στο σταθμευμένο 308 Premium Pack των 150 HP, το εσωτερικό ήταν πολύ καλό και αποπνέει έναν ιδιαίτερο αέρα πολυτέλειας, ενώ δεν δυσκολεύτικα να βρώ την κατάλληλη θέση οδήγησης.
Εν αναμονή της έκδοσης με τα 175 ΗΡ (που μ΄ενδιαφέρει προσωπικά), πιστεύω ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό αυτοκίνητο!
brz20 - Πεμ 22 Νοέ 2007, 18:03:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μην λετε αλλα σας παρακαλω.
Ζηλευω!!!!
Ειδα χθες την διαφημηση μονο.
Αλλα αυριο που θα παω στην Θεσσαλονικη θα κανονισω να περασω μια βολτα απο την αντιπροσωπεια για να το δω απο κοντα αν το εχει φερει.
Θα παρω και την γυναικα και καλα για να παει να δει και αυτη το 107 για να μην κλαιγετε στο σπιτι.
Απο την διαφημηση παντως διχνει πολυ ωραιο.
Laughing Laughing Laughing
drdino - Πεμ 22 Νοέ 2007, 18:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
Στην lion Θεσσαλονίκης το έχουν φέρει. Εγώ χτες το μελετούσα για κανένα δίωρο, πριν πάρω το ραλί για τεστ. Twisted evil
brz20 - Πεμ 22 Νοέ 2007, 19:12:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια.
Ωραια.
Ψηθηκα.Αυριο θα παω Θεσσαλονικη και θα γινει πανικος.
dirtbird - Σαβ 24 Νοέ 2007, 08:51:52
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
........
ομορφη οθονη ενδειξεων στην πλαφονιερα που δειχνει αν και ποιες πορτες ειανι ανοιχτες ......... Wink
Exclamation ποιές ζώνες είναι κουμπωμένες.....
DimiP - Σαβ 24 Νοέ 2007, 16:27:00
Θέμα δημοσίευσης:
dirtbird έγραψε:
DimiP έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
........
ομορφη οθονη ενδειξεων στην πλαφονιερα που δειχνει αν και ποιες πορτες ειανι ανοιχτες ......... Wink
Exclamation ποιές ζώνες είναι κουμπωμένες.....


ναι ζωνες και πορτες ! ολα !
NPIL - Σαβ 24 Νοέ 2007, 20:57:36
Θέμα δημοσίευσης: PEUGEOT 308
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ SITE ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΟΣ FAN ΤΗΣ PEUGEOT.

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ 308 ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΘΗΜΗΖΕΙ ΛΙΓΟ MEGANE ΑΠΟ ΠΙΣΩ ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΠΟΛΥ .
ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΜΟΥΡΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ 407 ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ 407.ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΕΟ.

ΥΓ.ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΤΟΥ 307?
drdino - Σαβ 24 Νοέ 2007, 21:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι, το πάτωμά του βασίζεται σε αυτό του 307, με την κατάλληλη εξέλιξη φυσικά.
dirtbird - Σαβ 24 Νοέ 2007, 21:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
dirtbird έγραψε:
DimiP έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
........
ομορφη οθονη ενδειξεων στην πλαφονιερα που δειχνει αν και ποιες πορτες ειανι ανοιχτες ......... Wink
Exclamation ποιές ζώνες είναι κουμπωμένες.....


ναι ζωνες και πορτες ! ολα !


Ζώνες και ενδείξεις για τον αερόσακο συνοδηγού.
Πόρτες στην οθόνη στο κέντρο του ταμπλό...... Wink
dirtbird - Σαβ 24 Νοέ 2007, 21:16:02
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Nαι, το πάτωμά του βασίζεται σε αυτό του 307, με την κατάλληλη εξέλιξη φυσικά.


+1, δλδ.
επιπλέον εγκάρσιες δοκοί κάτω από τα εμπρός καθίσματα, ενίσχυση εμπρός θόλων, έδρασης πίσω αμορτισέρ, τεράστια μαρσπιέ (ευθύνονται για την αύξηση του πλάτους) και μεσαία κολόνα, τοποθέτηση 2ου υποπλαισίου εμπρός (α-λα 407), αλουμινένιες τραβέρσες προφυλακτήρων.
drdino - Σαβ 24 Νοέ 2007, 21:20:44
Θέμα δημοσίευσης:
Και διαμήκεις δοκοί για μεταφορά ενέργειας σύγκρουσης προς τα πίσω στοιχεία.
dirtbird - Σαβ 24 Νοέ 2007, 21:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Και διαμήκεις δοκοί για μεταφορά ενέργειας σύγκρουσης προς τα πίσω στοιχεία.


Aν εννοείς αυτά,
http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/308/308-upper-rails.jpg
υπήρχαν και στο παρελθόν....
DimiP - Σαβ 24 Νοέ 2007, 23:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
dirtbird έγραψε:
DimiP έγραψε:
dirtbird έγραψε:
DimiP έγραψε:
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
........
ομορφη οθονη ενδειξεων στην πλαφονιερα που δειχνει αν και ποιες πορτες ειανι ανοιχτες ......... Wink
Exclamation ποιές ζώνες είναι κουμπωμένες.....


ναι ζωνες και πορτες ! ολα !


Ζώνες και ενδείξεις για τον αερόσακο συνοδηγού.
Πόρτες στην οθόνη στο κέντρο του ταμπλό...... Wink


πασο!
μπορει να μην ειδα καλα
drdino - Κυρ 25 Νοέ 2007, 03:09:31
Θέμα δημοσίευσης:
dirtbird έγραψε:
drdino έγραψε:
Και διαμήκεις δοκοί για μεταφορά ενέργειας σύγκρουσης προς τα πίσω στοιχεία.


Aν εννοείς αυτά,
http://i21.photobucket.com/albums/b261/soters/308/308-upper-rails.jpg
υπήρχαν και στο παρελθόν....


Όχι, δεν εννοώ αυτά. Laughing Είναι δοκοί στο πάτωμα.
brz20 - Δευ 26 Νοέ 2007, 11:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι κακο πραγμα να εχεις γυναικα που να θελει πολλα ψωνια τελικα.
Γυρισα τα παντα.ΙΚΕΑ,Carffur,AB,Μαρινοπουλο,Jumbo ολα σας λεω.
Ε ειδα και το 308 τελικα.
Και μην μου πειτε δεν το ειδα.
Τοσες φωτογραφιες ειχε στον περιφεριακο προλαβαινα και το εριχνα καμποσες ματιες.
MEMsound - Δευ 26 Νοέ 2007, 12:02:18
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως αυτή τη στιγμή η Peugeot προωθεί το 5πορτο προβάλοντας τον οικογενειακό χαρακτήρα του και τους χώρους του.

"νέκρα" στον τομέα σπορ και μέχρι να λανσαριστεί επίσημα το 1,6 175 ή και κάτι πιο δυνατό σε 3θυρο αμάξωμα ...

για να δουμε
DimiP - Δευ 26 Νοέ 2007, 14:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
αντε να δουμε ...γιατι περιμενει ο ανταγωνιστης στη γωνια...
και τι ανταγωνιστης !
με κατι @%*%#@ ναααα!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
drdino - Δευ 26 Νοέ 2007, 16:03:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ μετά το ραλλάκι περιμένω να οδηγήσω το 150αρι 308. Και λέγοντας περιμένω εννοώ ότι εδώ και μια βδομάδα το έχουν στο συνεργείο και δεν είναι διαθέσιμο. Κάτι για ζυγοσταθμίσεις και ευθυγραμμίσεις ψέλισε ο φίλος μου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι το δύσκολο υπάρχει... Rolling eyes
Steve - Δευ 26 Νοέ 2007, 17:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
αντε να δουμε ...γιατι περιμενει ο ανταγωνιστης στη γωνια...
και τι ανταγωνιστης !
με κατι @%*%#@ ναααα!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Πες του να τα κάνει λίγο δίπλα γιατί τον κρύβουν και δεν τον βλέπω Rolling eyes
Touristas - Δευ 26 Νοέ 2007, 17:41:14
Θέμα δημοσίευσης:
Το τουριστάμαξο πάει για πούλημα για χατίρι του 308 κύριοι. Rolling eyes
1.6 Τ premium pack 5D μιας και έχουμε κι ένα μέλος ακόμα στην οικογένεια πλέον.
volvos - Δευ 26 Νοέ 2007, 18:26:30
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη ο στελιος ψαχνει ενα πειραματοζωο 1.6τ
γρηγορα παρακαλω Laughing
brz20 - Δευ 26 Νοέ 2007, 18:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Σταυρο εισαι απιθανος ωρες ωρες.

Αργυρη απο τωρα ο μικρος θελει 150+ αλογακια ή θα το ριξεις στην light οικογενιακη ζωη?
Ειναι και τουρμπατο το 307?
Touristas - Δευ 26 Νοέ 2007, 18:37:28
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα για τον μικρό από εδώ και πέρα ….
Laughing Laughing
Δεν νομίζω να το ρίξω στην light οικογενειακή ζωή γι’ αυτό και το 1.6Τ.
Αυτή τη στιγμή το 307 το μήνα ζήτημα αν θα το κουνήσω 2 άντε 3 φορές τον περισσότερο καιρό είναι στην άκρη κουκουλωμένο. Η γυναίκα μου έχει ένα 107 το οποίο θα το δώσουμε κι αυτό και θα έχουμε το 308.
Το 307 δεν είναι τούρμπο και καλύτερα τελικά που δεν το έκανα γιατί όπως βλέπεις δεν το μετακινώ.
Touristas - Δευ 26 Νοέ 2007, 18:39:06
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επειδη ο στελιος ψαχνει ενα πειραματοζωο 1.6τ
γρηγορα παρακαλω Laughing


Τώρα τώρα έρχεται Splat Splat Splat Splat
volvos - Δευ 26 Νοέ 2007, 18:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε θες κατεβαινω να τις παραλαβω τις ντοματες και να σου αφησω δωρο μια εισαγωγη στο πορτ παγκαζ ενος 206 Laughing

ποσο παει το μαλλι για το 308 1.6τ?
drdino - Δευ 26 Νοέ 2007, 19:08:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ρremium Pack κάπου στα 23-24 αν δεν κάνω λάθος.
Touristas - Δευ 26 Νοέ 2007, 19:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
Το συγκεκριμένο 23500 σχεδόν αλλά είναι πολύ καλά εξοπλισμένο.
brz20 - Δευ 26 Νοέ 2007, 20:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
307 εχουμε και οι δυο.
Να το πουλησω σκεφτομαι για το 308.
Το ιδιο και εσυ.
Η γυναικα μου σκεφτεται να παρει το 107.Εγω την εχω βαλει να το σκεφτετε δηλαδη.
Η δικια σου το εχει ηδη.
Εχουμε πολλα κοινα τελικα.
Μηπως να κανουμε παρεα?
volvos - Δευ 26 Νοέ 2007, 20:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
o x i
Ghost Dog - Δευ 26 Νοέ 2007, 21:18:37
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
Touristas - Τρι 27 Νοέ 2007, 08:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
o x i


Δεν κατάλαβα................ Clapping
DimiP - Τρι 27 Νοέ 2007, 09:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
εγω απο οτι καταλαβα το μισο forum θελει να παρει το 308! εκτος απο τον steve που ειναι αντρακλας και δεν ασχολειται ! Laughing Laughing Laughing Laughing

Βλεπω να βρωμιζει ο τοπος απο δαυτα πριν καλα καλα κυκλοφορησουν , οπως εγινε με το 206!!!

Very happy
grpap - Τρι 27 Νοέ 2007, 10:25:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα καταλαβες Razz
Steve - Τρι 27 Νοέ 2007, 11:15:16
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
εκτος απο τον steve που ειναι αντρακλας και δεν ασχολειται ! Laughing Laughing Laughing Laughing


O Steve κατά λάθος αγόρασε και το 206 που έχει. Κανονικά ήταν να μείνει με το 205 ες αείν και εις τον αιώνα των αιώνων, Αμήν, αλλά δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση οπότε και το αποχωρίστηκα για καθαρά τεχνικούς λόγους. Αν ήταν ατρακάριστο, τώρα θα είχαμε τρελλά γλέντια. Δυστυχώς δεν έρχονται όλα όπως θέλουμε στη ζωή μας.

Εν πάσει περιπτώσει, αμάξι με όγκο σαν το 308, εκτός του ότι δεν με βολεύει για τις μετακινήσεις μου, μου είναι υπέρ αρκετό για τους χώρους που έχει, την στιγμή που σπάνια θα μπεί 3ο άτομο στο ήδη υπάρχον 206 (δεν το πήρα για ταξί).

Και στην μετέπειτα ζωή μου, δεν ξέρω αν θα κοιτάξω, ακόμα και με οικογένεια, την κατηγορία με αυτοκίνητα σαν το 308.
grpap - Τρι 27 Νοέ 2007, 11:25:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλο λογο μη λες…………..
brz20 - Τρι 27 Νοέ 2007, 14:30:37
Θέμα δημοσίευσης:
Το τελευταιο μου αρεσε.

Και εγω ειχα πει "Εγω να μπλεξω με Κρητικια?Ποτε" αλλα την πατησα.

Θελω να πω οτι ποτε δεν ξερεις τι θα σου τυχει.
Μπορει αυριο να ξυπνησεις και να εχεις 2 παιδακια.Παει το 206.Θα γινει περπατουρα για τα μικρα.
Χριαζεσε ενα αμαξι που θα εχει τον σχετικο ογκο.
Βεβαια δεν μπορεις να πας και με το σκεπτικο οτι καποια στιγμη θα γινει αρα πρεπει να μεριμνισω απο τα 21 μου για μια κατασταση που μπορει να ερθει στα 30 ή να μην ερθει και ποτε.
Συμφωνω οτι το αμαξι ειναι να εξηπηρετει εσενα και αλλο ενα ατομο(αντε το πολυ 3).Ουτε εγω εχω βαλει ποτε 4 ατομα στο αμαξι πλην 2 περιπτωσεων εκδρομων στα περιχωρα του Ηρακλειου που επρεπε να γινει.

Εγω παντως με την μεχρι τωρα πορεια μου με το αμαξι πιστευω οτι θα με βολευε ακομα και ενα Copper σε χωρους αλλα δεν μετανιωσα ποτε για το 307 γιατι ποτε δεν θα ξεχασω τα περσινα Χριστουγεννα που εφυγα απο Ηρακλειο με την γυναικα για Τρικαλα και για διακοπες.
Αν ειχα Copper καποιος θα επρεπε να βγει.Η η γυναικα ή οι αποσκευες.
Το 307 ηταν εκει στην δυσκολη στιγμη.
Το εκτημισα αρκετα εκεινη την στιγμη.
Steve - Τρι 27 Νοέ 2007, 17:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, το ξαναλέω,

ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθώ με την κατηγορία του 308 Smile Όταν με το καλό έρθει η ώρα με τα 2 παιδάκια που ανέφερε ο αρχισπάμμερ (αν και δεν σκοπεύω παραπάνω από 1), θα κοιτάξω κάτι ανάμεσα από αυτά τα 2 (τα οποία είχε παρουσίαση στο S10E06 του αγγλικού Top Gear και τα είδα και έλιωσα).

Μέχρι τότε θα κινούμαι στα μεγέθη το πολύ του 207, και όταν έρθει η ώρα, θα το ξεχειλώσω Smile
brz20 - Τρι 27 Νοέ 2007, 18:36:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχισπαμερ,με την μπεμπα οχι μονο για 1 ειναι αλλα για 5.
Κριμα ειναι να παρεις κατι τοσο ξεχιλωμενο.
Θα του δημιουργισεις παιδικα τραβματα με τοση μοναξια που θα νιωθει στα πισω καθισματα.
Ενω με το 308 θα εχεις μια αμεσοτητα.


Laughing Laughing
grpap - Τρι 27 Νοέ 2007, 21:25:53
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Όχι, το ξαναλέω,

ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθώ με την κατηγορία του 308 Smile Όταν με το καλό έρθει η ώρα με τα 2 παιδάκια που ανέφερε ο αρχισπάμμερ (αν και δεν σκοπεύω παραπάνω από 1), θα κοιτάξω κάτι ανάμεσα από αυτά τα 2 (τα οποία είχε παρουσίαση στο S10E06 του αγγλικού Top Gear και τα είδα και έλιωσα).

Μέχρι τότε θα κινούμαι στα μεγέθη το πολύ του 207, και όταν έρθει η ώρα, θα το ξεχειλώσω Smile


Ναι,αμε,λες και εσυ αποφασιζεις.......... Laughing .....κι εγω ..... Laughing .....κι'ολοι οι αλλοι....... Laughing ......ενα θα σου πω φιλε μου,πλανωμαστε πλανην οικτραν.... Razz .......με το καλο ομως να παρεις ενα απο τα δυο τουτου,αυτο το αποφασιζεις εσυ,το χρωμα του οχι Razz
DimiP - Τετ 28 Νοέ 2007, 00:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
DimiP έγραψε:
εκτος απο τον steve που ειναι αντρακλας και δεν ασχολειται ! Laughing Laughing Laughing Laughing


O Steve κατά λάθος αγόρασε και το 206 που έχει. Κανονικά ήταν να μείνει με το 205 ες αείν και εις τον αιώνα των αιώνων, Αμήν, αλλά δεν ήταν σε τόσο καλή κατάσταση οπότε και το αποχωρίστηκα για καθαρά τεχνικούς λόγους. Αν ήταν ατρακάριστο, τώρα θα είχαμε τρελλά γλέντια. Δυστυχώς δεν έρχονται όλα όπως θέλουμε στη ζωή μας.

Εν πάσει περιπτώσει, αμάξι με όγκο σαν το 308, εκτός του ότι δεν με βολεύει για τις μετακινήσεις μου, μου είναι υπέρ αρκετό για τους χώρους που έχει, την στιγμή που σπάνια θα μπεί 3ο άτομο στο ήδη υπάρχον 206 (δεν το πήρα για ταξί).

Και στην μετέπειτα ζωή μου, δεν ξέρω αν θα κοιτάξω, ακόμα και με οικογένεια, την κατηγορία με αυτοκίνητα σαν το 308.


ουυφφφ! ευτυχως!
-1 για το 308 παιδια.

Twisted evil
volvos - Τετ 28 Νοέ 2007, 13:29:18
Θέμα δημοσίευσης:
Aργυρη μιας και θα παρεις 1.6τ 308
ποσο εχει η τουρμπινα του 175αριου
και ο εγκεφαλος?

κοβω τα αρχ**ια μου οτι ηδη τα εχεις ψαξει Laughing Laughing Laughing
Touristas - Τετ 28 Νοέ 2007, 13:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
1800 η τουρμπίνα.......
και 900 ο εγκέφαλος.......
volvos - Τετ 28 Νοέ 2007, 14:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΦ τοπικ

και γιατι να βαλω προγραμμα με 820
και να μη παρω κομπλε εγκεφαλο με 900?
οεο?
sps - Τετ 28 Νοέ 2007, 14:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα Steve, ποτε μη λες ποτε!
Κι εγω δε σκοπευα/σκοπευω να αποχωρηστω το 206 μου,αλλα απο εκει που δεν ειχα σκοπο να αποκτησω αμεσως παιδι(μη με ακουσει και η Χριστινα Laughing ), μου ηρθαν διδυμα.
Γι αυτο πλεον κοιταω το ceed,308 κλπ!
Steve - Τετ 28 Νοέ 2007, 16:42:29
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω δηλώσει τις προθέσεις μου, με επιχειρήματα, και εσείς εκεί, κολλημένοι να αποδείξετε το αντίθετο.

Τόσο μέλι έχουν πια τα @@ μου και ασχολείστε όλη την ώρα με αυτά? Smile
brz20 - Τετ 28 Νοέ 2007, 18:41:54
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
Κυριε κολλημενε στην αποψη σου ασε την BMW και την Mercedes που ειδα παραπανω.
Εχω να σου προτεινω αυτο μιας και θες να ειναι και BMW.

Ειναι και μαυρο για να σου θυμιζει λιγο απο το αλητικο παρελθον σου.
brz20 - Δευ 03 Δεκ 2007, 09:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα το κραξιμο του Steve περι παιδιου και κολλημενων αποψεων ας πουμε και κατι αλλο πιο σοβαρο.

Σαββατο πρωι λοιπον ειχα την ατυχια αλλα και την τυχη να παω στο Cosmos της Θεσσαλονικης.Ενα μεγαλο εμπορικο που δεν πρεπει ποτε να πατε με γυναικια παρεα(ποσο μαλλον οταν ειναι και 3).
Τελος παντων.
Καθως βολταραμε ειδα ενα Opel Antara στολισμενο στο κλιμα της εποχης και λιγο παρακατω για πολυ καλη μου τυχη ειδα 2 308.
Εκει ηταν που αφησα τις γυναικες και πηγα να τα δω απο κοντα και να απρω καποιες πληροφοριες.
Αρχιζω λεγοντας οτι επειδη ξεχασα το κινητο σπιτι δεν μπορω να ποσταρω φωτογραφιες απο το αμαξι.
Σε μια απο αυτες μαλιστα εχω και τον τιμοκαταλογο των διαφορων εκδοσεων.

Εξωτερικα το αμαξι δεν μου εκανε ουτε κρυο ουτε ζεστη.Υπηρχαν σημεια τα οποια οντως ηταν πολυ ομορφα και αλλα που δεν μου αρεσαν.
Και αρχιζουμε απο το μπροστινο μερος οπου η Peugeot με τις τελευταιες εκδοσεις(107,207,407 και 308)διακρινετε απο ενα χαρακτηριστικο που δεν ειναι αλλο απο το μεγαλο χαμογελο.
Βεβαια το στυλ του μπροστινου προφυλακτηρα ειναι ενα παντρεμα 207 και 407 αφου τα προβολακια τα εχει παρει απο το μεγαλυτερο αδερφακι ενω το μερος της μασκας εχει αντικατασταθει απο το ηδη υπαρχον στυλ του 207.
Τα φωτιστικα σωματα ξεχωριζουν και ειναι καινουργιο στοιχειο.
Ναι μεν κρατανε το στυλ του 207 αλλα δεν εκτινονται τοσο.





Τα πλαινα φτερα παραμενουν πλαστικα.
Απο τα πλαγια το αμαξι σε 5θ εκδοση μου αρεσε πολυ περισσοτερο απο οτι σε 3θ εκδοση.Το κλεισιμο του πισω παραθυρου γινεται πολυ πιο ομαλα και με πολυ πιο ωραια γραμμη απο οτι σε αυτο της 3θ.
Πηγαν να περασουν το στυλ του 207 με το κοφτερο πισω παραθυρο αλλα βγηκε χαλια το αποτελεσμα.
Μεγαλη εντυπωση μου καναν οι καθρεφτες οπου εχουν το στυλ του 207 και ειναι μεγαλοι αλλα δενουν πολυ ωραια με το υπολοιπο αμαξι.



Και παμε στο πισω μερος οπου τα φαναρια ειναι αυτα τα οποια κανουν την διαφορα τα οποια εκτινονται στα πλαγια.Πολυ καινουργιο στυλ αφου ξεφευγει απο καθε τι που εχουμε δει μεχρι τωρα.Ο πισω προφυλακτηρας αλλαζει αναλογα με την εκδοση.Οι πιο ακριβες εκδοσεις εχουν τον προφυλακτηρα με της χρωμιομενες λεπτομεριες στο κατω μερος ενω οι πιο φτηνες εχουν εναν αδιαφορα σχεδιαστικα προφυλακτηρα.
Ο πρωτος μου αρεσε σαν στυλ παρα τις λεπτομεριες απο χρωμιο.Ειχε ενα πιο σπορ χαρακτηρα λογο της δυχρωμιας του.
Το πισω κρυσταλο ηταν σε γενικες γραμμες μεγαλο αλλα οχι οσο του 307.



Και παμε τωρα στο εσωτερικο του αυτοκινητου.
3 χρωματισμοι σε δερμα και 4 αν θυμαμαι καλα απο το φιλαδιο που πηρα μετα σε υφασμα.
Τα μοντελα που υπηρχαν εκει ειχαν μπεζ και μαυρο δερματινο σαλονι.
Η κεντρικη κονσολα ειναι αυτη που ξεχωριζει καθως μπαινεις μεσα στο αμαξι.Λεπτομεριες αλουμινιου στο τελειωμα της οπως επισης οι ιδιες λεπτομεριες υπαρχουν και στις πορτες.
Αυτο που με εντυπωσιασε ηταν η κληση που εχει ως προς την θεση του οδηγου.Το RCD το οποιο εχει το ιδιο χρωμα αλλα και ο δυζωνικος κληματισμος ελενχονται πολυ πιο καλα απο το 307.
Στην πανω μερια υπαρχουν 3 αεραγωγοι οι οποιοι ειναι φανταστικοι και πιο πανω μια οθονη πολλαπλων ενδιξεων ή μια αναδιπλουμενη οθονη.Και τα δυο ειναι πολυ ωραια τοποθετημενα και φερουν εναν νεο αερα στην σχεδιαση του εσωτερικου χωρου.
Το μονο μιωνεκτημα ειναι το τασακι το οποιο ναι μεν εντωπιζετε ευκολα αλλα δυσκολα παει το χερι.Ολα περασαν απο ελενχο.
Laughing Laughing Laughing
Ο πινακας οργανων εχει λεπτομεριες χρωμιου και ειναι πολυ ευαναγνωστος απο την θεση οδηγησης.
Η θεση οδηγησης ειναι παρα πολυ καλη και ανετη.Ακομα υπαρχει ειδικη ρυθμιση στο καθισμα για την μεση.Τα πεταλ ειναι πολυ πιο καλα σε αισθηση απο οτι στο 307.Με τον συμπλεκτη να φαινετε πολυ πιο ελενχομενος και το γκαζι να εχει γινει λιγο πιο σκληρο.Ωραια αισθηση επισης αφηνει και ο λεβιες ταχυτητων(τουλαχιστον οσο το αμαξι ειναι καινουργιο).
Ενας τεμπελης εχει τοποθετιθει στο ενδιαμεσο οδηγου-συνοδυγου ο οποιος ανεβαινει προς τα πανω ενω εχει και ενα κουμπι για να ανοιγει και να βαζει καποιος μικροαντικειμενα.
Τελος το ντουλαπακι του συνοδηγου ειναι αρκετα μεγαλο με A/C στο εσωτερικο του.
Στο πισω μερος τα πραγματα για μενα ηταν τελιος αδιαφορα.Το μονο στοιχειο που παρατηρησα ηταν δυο στρογγυλοι αεραγωγοι που υπαρχουν πισω απο τον τεμπελη για να μην ζεσταινονται οι πισω επιβατες.
Επισης ο χωρος για τα ποδια των πισω επιβατων ειναι ικανοποιητικος αρκει ο οδηγος να μην ειναι σαν εμενα σε υψος.Τοτε υπαρχει προβλημα.
Ενα ακομα στοιχειο που με εντυπωσιασε στο εσωτερικο του ηταν η γυαλινη πανοραμικη οροφη οπου εκτινετε μεχρι και τις πισω θεσεις.Πολυ τελεια και πατοντας ενα κουμπι ενα σκιαστρο αναλαμβανε να την καλυψει.
Το κυριο χαρακτηριστικο του εσωτερικου ηταν το φινιρισμα.
Τα υλικα δεν εχουν καμια σχεση με το 307.Η ποιοτητα κατασκευης και η προσοχη στην λεπτομερια ειναι αυτη που κυριαρχει.

Ο χωρος αποσκευων ειναι στα ιδια επιπεδα με το 307 αλλα το καινουργιο στοιχειο ειναι οτι εχουν βαλει και ενα πολυ διακριτικο ντουλαπακι στην εταζερα.
Αυτα τα λιγα ειχα να σας πω για το καινουργιο μελος της οικογενιας Peugeot.







Να συμπληρωσω τα εξης:
Πρωτον οι πορτες εκλειναν πολυ πιο ομορφα απο το 307.Δηλαδη αυτο το γκουπ δεν ακουγοταν ενα δευτερο ειναι οτι τα μοντελα που ειδα φορουσαν τον 150αρη κινητηρα με τα γνωστα σε ολους μας στοιχεια των 150 αλογων στις 5400 και τα 24 κιλα ροπης και τριτο και τελευταιο στο φιλαδιο που πηρα υπαρχει και εκδοση GT.Δεν θυμαμαι τι περιλαμβανει το πακετο εξοπλησμου αλλα ερχετε με 18αρα ζαντα και σπορ καθισματα.
Την 18αρα την ειδα αλλα για τα καθισματα κραταω μια επιφυλαξη.

Θα κανω μια επεξεργασια το μεσημερακι που θα εχω και τις φωτογραφιες.

Και ο τιμοκαταλογος:

MEMsound - Δευ 03 Δεκ 2007, 10:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
2 φωτογραφίες του 3πορτου:



brz20 - Δευ 03 Δεκ 2007, 15:24:53
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα φταιει το φως?
Δεν ξερω.Στο φιλαδιο παντως ειναι αισχρο το 3θ.
Στο Cosmos ηταν και τα δυο πενταθυρα.
Παντως στις φωτο που εχεις ποσταρει μου αρεσει.
Steve - Δευ 03 Δεκ 2007, 16:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Στο πισω μερος τα πραγματα για μενα ηταν τελιος αδιαφορα.Το μονο στοιχειο που παρατηρησα ηταν δυο στρογγυλοι αεραγωγοι που υπαρχουν πισω απο τον τεμπελη για να μην ζεσταινονται οι πισω επιβατες.


Διζωνικός κλιματισμός, αγράμματε, πρωτόγονε, απληροφόρητε και μπετόβλακα φίλε μου Smile
brz20 - Δευ 03 Δεκ 2007, 16:34:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο προσεξες εσυ?
Οτι εγω το "Δι" με "υ" δεν το ειδες.
Βασικα προσπαθησα πολυ το κειμενο να μην ειναι τελειος ανορθογραφο.Δεν τα καταφερα.
Οσο για το ανα οι πισω αεραγωγοι ηταν διζωνικοι δεν ξερω.
Δεν το εβαλα και μπροστα για να το διαπιστωσω.
Αλλα και αν το εβαζα δεν θα ηταν το πρωτο πραγμα που θα κοιτουσα.
Laughing Laughing Laughing
Υπηρχαν αλλα ωραια.Οπως το πως καλυπτετε η γυαλινη οροφη.
Touristas - Δευ 03 Δεκ 2007, 18:01:24
Θέμα δημοσίευσης:
Οι πίσω αεραγωγοί κάνουν την ίδια δουλειά με τους εμπρός.
Άντε και οι διό σας….!!!
drdino - Δευ 03 Δεκ 2007, 18:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
Διζωνικός για αριστερά δεξιά βρε, όχι μπρος πίσω. Laughing Cool

Μετά από ένα τελευταίο συμβάν, εγώ προσωπικά μάλλον ξεχνάω την peugeot (και δη το 308) ως εταιρεία. Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.
Steve - Δευ 03 Δεκ 2007, 18:57:44
Θέμα δημοσίευσης:
Να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας? Rolling eyes
brz20 - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:24:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδες Steve το λεει και ο Αργυρης.
Οι πισω αεραγωγοι κανουν οτι οι μπροστα.Βγαζουν αερα ασχετε Steve.
Laughing Laughing Laughing
Οπως και να εχει εγω εγραψα μια ποσταρα ναααα σημερα το πρωι την ωρα που εσυ κοιμοσουν.
Εγω μετα την τελευταια φωτο που ποσταρε ο Μανθος το ξανασκεφτομαι.
Παντως σημερα πηγαμε με την γυναικα στην Peugeot για αμαξι και ειδα και το RC.
Αυτο ειναι αμαξι.Το γουσταρω τρελα.
Steve - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.


Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προς στιγμήν απολαμβάνω την ενεργητική και παθητική ασφάλεια στην οποία μέχρι και η Mercedes υποκλίνεται Cool
drdino - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:33:49
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
drdino έγραψε:
Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.


Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προς στιγμήν απολαμβάνω την ενεργητική και παθητική ασφάλεια στην οποία μέχρι και η Mercedes υποκλίνεται Cool


Για 406/407 μιλάμε; Razz


brz20, τιμολόγηση για το gt είδες; Rolling eyes
DimiP - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Διζωνικός για αριστερά δεξιά βρε, όχι μπρος πίσω. Laughing Cool

Μετά από ένα τελευταίο συμβάν, εγώ προσωπικά μάλλον ξεχνάω την peugeot (και δη το 308) ως εταιρεία. Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.


φιλε Κωνσταντινε και οι λοιποι δυσαρεστημενοι με την peugeot, εγω που ψαχνω για αλλο αυτοκινητο αυτη την εποχη (οχι απαραιτητα peugeot), εχω δει τα απιστευτα!!!!
σας πληροφορω λοιπον οτι αν ειστε δυσαρεστημενοι απο το aftersales της peugeot που να δειτε τι γινεται εκει εξω!
πιστεψτε με υπαρχουν και πολυ χειροτερα που κανουν την peugeot να μοιαζει οαση !!
υπαρχουν φυσικα και μερικα καλυτερα Embarassed

για μενα η peugeot ειναι μια εταιρια που σου δινει σε χαμηλοτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο (τον ποιοτικο δε μιλαμε για hydnai και kia) πολυ καλα εξοπλισμενα μοντελα γιαυτο και εχει τις πωλησεις που εχει αλλιως....

προσφατο παραδειγμα το 307 που οταν βγηκε τα ειχε (τοτε) ολα χωρις να συναρπαζει - ηταν value for money ελληνιστί Laughing
αλλιως υπηρχαν και αλλες μαρκες αλλα επρεπε να πληρωσεις μεχρι και το abs Twisted evil

Arrow
drdino - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
drdino έγραψε:
Διζωνικός για αριστερά δεξιά βρε, όχι μπρος πίσω. Laughing Cool

Μετά από ένα τελευταίο συμβάν, εγώ προσωπικά μάλλον ξεχνάω την peugeot (και δη το 308) ως εταιρεία. Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.


φιλε Κωνσταντινε και οι λοιποι δυσαρεστημενοι με την peugeot, εγω που ψαχνω για αλλο αυτοκινητο αυτη την εποχη (οχι απαραιτητα peugeot), εχω δει τα απιστευτα!!!!
σας πληροφορω λοιπον οτι αν ειστε δυσαρεστημενοι απο το aftersales της peugeot που να δειτε τι γινεται εκει εξω!
πιστεψτε με υπαρχουν και πολυ χειροτερα που κανουν την peugeot να μοιαζει οαση !!
υπαρχουν φυσικα και μερικα καλυτερα Embarassed

για μενα η peugeot ειναι μια εταιρια που σου δινει σε χαμηλοτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο (τον ποιοτικο δε μιλαμε για hydnai και kia) πολυ καλα εξοπλισμενα μοντελα γιαυτο και εχει τις πωλησεις που εχει αλλιως....

προσφατο παραδειγμα το 307 που οταν βγηκε τα ειχε (τοτε) ολα χωρις να συναρπαζει - ηταν value for money ελληνιστί Laughing
αλλιως υπηρχαν και αλλες μαρκες αλλα επρεπε να πληρωσεις μεχρι και το abs Twisted evil

Arrow


Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει... Είμαι αρκετά εγωιστής ώστε να θέλω το καλύτερο για μένα. Laughing Σοβαρά όμως, ψάξε να βρεις το φόρουμ της reanaultsport για αγγλία. Εκεί θα καταλάβεις για τι after-sales (και pre-sales) μιλάμε, και το τι διαδραστικότητα υπάρχει μεταξύ εταιρείας και οργανωμένων club σαν των δικών μας. Smile
DimiP - Δευ 03 Δεκ 2007, 19:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
DimiP έγραψε:
drdino έγραψε:
Διζωνικός για αριστερά δεξιά βρε, όχι μπρος πίσω. Laughing Cool

Μετά από ένα τελευταίο συμβάν, εγώ προσωπικά μάλλον ξεχνάω την peugeot (και δη το 308) ως εταιρεία. Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.


φιλε Κωνσταντινε και οι λοιποι δυσαρεστημενοι με την peugeot, εγω που ψαχνω για αλλο αυτοκινητο αυτη την εποχη (οχι απαραιτητα peugeot), εχω δει τα απιστευτα!!!!
σας πληροφορω λοιπον οτι αν ειστε δυσαρεστημενοι απο το aftersales της peugeot που να δειτε τι γινεται εκει εξω!
πιστεψτε με υπαρχουν και πολυ χειροτερα που κανουν την peugeot να μοιαζει οαση !!
υπαρχουν φυσικα και μερικα καλυτερα Embarassed

για μενα η peugeot ειναι μια εταιρια που σου δινει σε χαμηλοτερη τιμη απο τον ανταγωνισμο (τον ποιοτικο δε μιλαμε για hydnai και kia) πολυ καλα εξοπλισμενα μοντελα γιαυτο και εχει τις πωλησεις που εχει αλλιως....

προσφατο παραδειγμα το 307 που οταν βγηκε τα ειχε (τοτε) ολα χωρις να συναρπαζει - ηταν value for money ελληνιστί Laughing
αλλιως υπηρχαν και αλλες μαρκες αλλα επρεπε να πληρωσεις μεχρι και το abs Twisted evil

Arrow


Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά ποσώς με ενδιαφέρει... Είμαι αρκετά εγωιστής ώστε να θέλω το καλύτερο για μένα. Laughing Σοβαρά όμως, ψάξε να βρεις το φόρουμ της reanaultsport για αγγλία. Εκεί θα καταλάβεις για τι after-sales (και pre-sales) μιλάμε, και το τι διαδραστικότητα υπάρχει μεταξύ εταιρείας και οργανωμένων club σαν των δικών μας. Smile


τωρα τι ψαχνεις ρε Κωνσταντικε ;;
εδω επισημες αποκλειστικες αντιπροσωπιες (σαν να λεμε η LION) σου λενε πως αν βαλεις την αεροτομη της μαμα εταιριας Αμερικης ας πουμε η ford ελλαδος να σου λεει για την ford αμερικης ( ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗ FORD ) οτι χανεις την εγγυηση μονο και μονο γιατι δεν φερνουν εδω αυτα που υπαρχουν εξω !!!!
Τι να λεμε τωρα ;
Και οταν τους ρωτας σου λενε πως για εμας δεν υφισταται η π.χ. Ford Aμερικης....

ΕΛΕΟΣ !!!

Στην Αγγλια ειναι αλλιως τα πραγματα

Καλα κανεις και θελεις τα παντα για σενα (κιεγω ετσι ειμαι)απλα δεν υπαρχει η τελειοτητα
- Μονο ο Τοκος αγγιζει την τελειοτητα - Laughing Laughing
Αλου βρισκεις καλο ονομα / ποιοτητα αλλου καλη τιμη / αλλου καλο aftersales / αλλου καλη εξυπηρετηση και τελειους μηχανικους
μεχρι τωρα δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου εταιρια που να στα δινει ολα
Steve - Δευ 03 Δεκ 2007, 20:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Steve έγραψε:
drdino έγραψε:
Βαρέθηκα την ανυπαρξία του after sales.

Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ προς στιγμήν απολαμβάνω την ενεργητική και παθητική ασφάλεια στην οποία μέχρι και η Mercedes υποκλίνεται Cool

Για 406/407 μιλάμε; Razz

Όχι, μιλάμε για το ταπεινό 206 μου, το οποίο ανάγκασε μια E200 σε πλαγιομετωπική, να σκύψει και να υποκλιθεί... Wink
drdino - Δευ 03 Δεκ 2007, 20:01:25
Θέμα δημοσίευσης:
Αα, δεν κατάλαβα, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε αμάξι που έχεις μέχρι να φτιαχτεί το 206 σου. Embarassed Laughing
brz20 - Δευ 03 Δεκ 2007, 21:03:00
Θέμα δημοσίευσης:
Το after sale της Peugeot εμενα με εχει αφησει ικανοποιημενο.
Δεν ξερω τι γινετε εκει στην Αθηνα ή στην Θεσσαλονικη παντως εδω ειναι καλα.
Για το GT δεν ειδα τιποτα.
Η πιο ακριβη εκδοση για το 308 μεχρι στιγμης ειναι το Premium Pack.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Δευ 10 Δεκ 2007, 00:35:35
Θέμα δημοσίευσης: 308
παντος η αληθεια ειναι οτι απο κινητηρες που ειδα τις επιδοσεις αυτος που αξιζει ειναι μονο με τα 150 αλογα ο αλλος με τα 120 αλογα δεν μου λεει τιποτα για να μην σας πω οτι πριν το facelift του 307 ο κινητηρας ειναι πιο δυνατος απο το 308 κατα λιγο
drdino - Δευ 10 Δεκ 2007, 01:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εννοείς; Όσον αφορά τον ΤU5, ναι, μετά το f/l φιμώθηκε κάπως λόγω προδιαγραφών, αλλά ο EP6 είναι αρκετά ψωμωμένος...
marios206 - Δευ 10 Δεκ 2007, 09:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
έκδοση GT έχει επιπλέον της PREMIUM PACK
Ημι-δερμάτινη επένδυση
17" ζάντες αλουμινίου
Αισθητήρες πίεσης ελαστικών & πίσω αισθητήρες
παρκαρίσματος
Κεντρική έγχρωμη οθόνη
GT 1,6 175 HP 5θυρο 25.415 euros
3υθρο 24.815 euros
brz20 - Δευ 10 Δεκ 2007, 10:44:35
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα εχει 17αρα?
Μηπως ειναι 18?
Στο φυλαδιο δεν λεει κατι αλλα στην αντιπροσωπεια που ρωτησα κατι τετοιο μου ειπαν.
drdino - Δευ 10 Δεκ 2007, 11:02:27
Θέμα δημοσίευσης:
Έγχρωμη οθόνη; Την αναδιπλούμενη ή την μικρή έγχρωμη;
307__:)(dimitris) - Δευ 10 Δεκ 2007, 12:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Έγχρωμη οθόνη; Την αναδιπλούμενη ή την μικρή έγχρωμη;

Την αναδιπολουμενη μαζι με gps standard στον εξοπλισμο του
drdino - Δευ 10 Δεκ 2007, 12:13:15
Θέμα δημοσίευσης:
To rt4 δηλαδή; Φοβερή τιμή είναι τότε.
brz20 - Δευ 10 Δεκ 2007, 12:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Και οι χαρτες δεν θα βρησκονται πλεον σε CD αλλα σε σκληρο δισκο.
Δεν θυμαμαι χωριτηκοτητα αλλα ετσι θα ειναι.
Τωρα το αν "παιζει" και την Ελλαδα δεν ξερω.Υποθετω οτι εκει θα εχει ενα προβλημα.
drdino - Δευ 10 Δεκ 2007, 12:58:25
Θέμα δημοσίευσης:
30 γκίγκα, μπορείς να βάλεις και mp3...
Ghost Dog - Δευ 10 Δεκ 2007, 13:01:23
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Και οι χαρτες δεν θα βρησκονται πλεον σε CD αλλα σε σκληρο δισκο.
Δεν θυμαμαι χωριτηκοτητα αλλα ετσι θα ειναι.
Τωρα το αν "παιζει" και την Ελλαδα δεν ξερω.Υποθετω οτι εκει θα εχει ενα προβλημα.

Ο σκληρός δίσκος ειναι της Hitachi, με ονομαστική χωρητικότητα 30γίγα. Είναι ενδιαφέρον ότι με τη βοήθεια ενός μετατροπέα μπορεί να συνδεθεί στον οικιακό υπολογιστή μας και να φορτωθεί μουσική ή νέους χάρτες. Βασική παράληψη της Mαγνετι Μαρελλι η αδυναμία αναπαραγωγής ταινιών από την κεντρική μονάδα
Steve - Δευ 10 Δεκ 2007, 13:44:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Βασική παράληψη της Mαγνετι Μαρελλι η αδυναμία αναπαραγωγής ταινιών από την κεντρική μονάδα


Πω πω παράλειψη... Rolling eyes
MEMsound - Δευ 10 Δεκ 2007, 13:57:44
Θέμα δημοσίευσης:
χμ άσε που δεν ειναι ουτε καν dolby saround dts EX loucas edition tft bbc κλπ ....

απαράδεκτοι πραγματικά...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
marios206 - Δευ 10 Δεκ 2007, 19:53:39
Θέμα δημοσίευσης:
307__:)(dimitris) έγραψε:
drdino έγραψε:
Έγχρωμη οθόνη; Την αναδιπλούμενη ή την μικρή έγχρωμη;

Την αναδιπολουμενη μαζι με gps standard στον εξοπλισμο του


όχι ρε παιδιά...όχι το RT4 με την αναδιπλούμενη...
το RT4 κοστίζει σχεδόν 2500 ευρώ με το GPS.
Την έχρωμη την μικρή όπως αυτή που φοράνε τα 607 τελευταίας γενιάς.

και ζάντες 17¨. στο προσπέκτους έχει τις 18¨ προαιρετικά.
307__:)(dimitris) - Δευ 10 Δεκ 2007, 23:13:21
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
307__:)(dimitris) έγραψε:
drdino έγραψε:
Έγχρωμη οθόνη; Την αναδιπλούμενη ή την μικρή έγχρωμη;

Την αναδιπολουμενη μαζι με gps standard στον εξοπλισμο του


όχι ρε παιδιά...όχι το RT4 με την αναδιπλούμενη...
το RT4 κοστίζει σχεδόν 2500 ευρώ με το GPS.
Την έχρωμη την μικρή όπως αυτή που φοράνε τα 607 τελευταίας γενιάς.

και ζάντες 17¨. στο προσπέκτους έχει τις 18¨ προαιρετικά.

GT*
Peugeot 308 GT κόκκινο Babylone με ζάντες αλουμινίου 18" στον προαιρετικό εξοπλισμό
• 7 αερόσακοι: οδηγού – συνοδηγού, πλευρικοί μπροστά,
κουρτίνας και τιμονιού.
• Εμπρός και πίσω ηλεκτρικά παράθυρα
• Υπολογιστής ταξιδιού
• Κάθισμα οδηγού - συνοδηγού ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος
και το βάθος
• Τιμόνι ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος και το βάθος
• Εξωτερικοί καθρέφτες ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι
• Προβολείς ομίχλης
• Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός
• Περιοριστής και ρυθμιστής ταχύτητας
• Zάντες αλουμινίου
• Πακέτο εσωτερικού χώρου: κεντρικό υποβραχιόνιο με χώ-
ρους αποθήκευσης, δίχτυ στο χώρο αποσκευών.
• ESP και ASR
• Ραδιο cd + MP3
• Πακέτο ορατότητας: αυτόματο άναμμα φώτων, αυτόματοι
υαλοκαθαριστήρες, αθερμικό παρμπρίζ, εσωτερικός καθρέ-
φτης μεταβλητής φωτεινότητας, εξωτερικοί καθρέφτες η-
λεκτρικά ανδιπλούμενοι
• ¢ερμάτινο τιμόνι και δερμάτινος λεβιές ταχυτήτων
• Πακέτο άνεσης: οσφυϊκή ρύθμιση των εμπρός καθισμάτων,
χώροι αποθήκευσης κάτω από τα εμπρός καθίσματα, πίσω
κεντρικό υποβραχιόνιο με θέση αντικειμένων και υποδοχή
για πέδιλα του σκι, δύο ελαστικοί ιμάντες στο χώρο απο-
σκευών
• Πανοραμική γυάλινη οροφή
• Υποβοήθηση στο παρκάρισμα με ανίχνευση εμποδίων πίσω
• Σύστημα πλοήγησης RT4 με πτυσσόμενη οθόνη
• Sport καθίσματα
• Θερμαινόμενα καθίσματα
• Εμπρός κεντρικό υποβραχιόνιο από δέρμα
κατα λεξη απο το prospectus
brz20 - Τρι 11 Δεκ 2007, 09:09:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παντως με καλυψες.
Laughing Laughing Laughing
marios206 - Τρι 11 Δεκ 2007, 10:00:24
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
έκδοση GT έχει επιπλέον της PREMIUM PACK
Ημι-δερμάτινη επένδυση
17" ζάντες αλουμινίου
Αισθητήρες πίεσης ελαστικών & πίσω αισθητήρες
παρκαρίσματος
Κεντρική έγχρωμη οθόνη
GT 1,6 175 HP 5θυρο 25.415 euros
3υθρο 24.815 euros

επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο...
GT 308 175 PS με 6αρι σασμάν
παραγωγή Μάρτιο
πρώτες παραδόσεις Απρίλιο
στο προσπέκτους αν δείτε πάνω πάνω δίπλα στο GT υπάρχει ένα *

κάτω κάτω γράφει προαιρετικοί η στάνταρ εξοπλισμοί ανάλογα την έκδοση.
Αυτό σημαίνει ανάλογα την χώρα και τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί πριν την παραγωγή.
στις τιμές που έχουν ανακοινωθεί για την Ελλάδα δεν περιλαμβάνετε το RT4.
Ghost Dog - Τρι 11 Δεκ 2007, 10:06:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:
Βασική παράληψη της Mαγνετι Μαρελλι η αδυναμία αναπαραγωγής ταινιών από την κεντρική μονάδα


Πω πω παράλειψη... Rolling eyes

Προσωπικα δε με ενδιαφερει καθολου μιας και οταν θελω ΙCE απλως φροντιζω να βρισκομαι πανω απο τις 7.000 στροφες, αλλα για καποιον που σκαει 2500-3000 euritos, νομιζω οτι θα τον χαλασει... Wink
Ghost Dog - Τρι 11 Δεκ 2007, 10:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:

επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο...
GT 308 175 PS με 6αρι σασμάν
παραγωγή Μάρτιο
πρώτες παραδόσεις Απρίλιο
στο προσπέκτους αν δείτε πάνω πάνω δίπλα στο GT υπάρχει ένα *

κάτω κάτω γράφει προαιρετικοί η στάνταρ εξοπλισμοί ανάλογα την έκδοση.
Αυτό σημαίνει ανάλογα την χώρα και τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί πριν την παραγωγή.
στις τιμές που έχουν ανακοινωθεί για την Ελλάδα δεν περιλαμβάνετε το RT4.

Aααα ρε Ελλαδα,παλι στο κλασιμο μας εχουν Razz
Δλδ αν καποιος θελει δεν μπορει να το βαλει ουτε εξτρα κατα την παραγγελεια? Rolling eyes
marios206 - Τρι 11 Δεκ 2007, 10:13:30
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεί αλλά το κόστος είναι περίπου 2500 euro
DimiP - Τρι 11 Δεκ 2007, 21:13:32
Θέμα δημοσίευσης:
307__:)(dimitris) έγραψε:
marios206 έγραψε:
307__:)(dimitris) έγραψε:
drdino έγραψε:
Έγχρωμη οθόνη; Την αναδιπλούμενη ή την μικρή έγχρωμη;

Την αναδιπολουμενη μαζι με gps standard στον εξοπλισμο του


όχι ρε παιδιά...όχι το RT4 με την αναδιπλούμενη...
το RT4 κοστίζει σχεδόν 2500 ευρώ με το GPS.
Την έχρωμη την μικρή όπως αυτή που φοράνε τα 607 τελευταίας γενιάς.

και ζάντες 17¨. στο προσπέκτους έχει τις 18¨ προαιρετικά.

GT*
Peugeot 308 GT κόκκινο Babylone με ζάντες αλουμινίου 18" στον προαιρετικό εξοπλισμό
• 7 αερόσακοι: οδηγού – συνοδηγού, πλευρικοί μπροστά,
κουρτίνας και τιμονιού.
• Εμπρός και πίσω ηλεκτρικά παράθυρα
• Υπολογιστής ταξιδιού
• Κάθισμα οδηγού - συνοδηγού ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος
και το βάθος
• Τιμόνι ρυθμιζόμενο ως προς το ύψος και το βάθος
• Εξωτερικοί καθρέφτες ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι
• Προβολείς ομίχλης
• Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός
• Περιοριστής και ρυθμιστής ταχύτητας
• Zάντες αλουμινίου
• Πακέτο εσωτερικού χώρου: κεντρικό υποβραχιόνιο με χώ-
ρους αποθήκευσης, δίχτυ στο χώρο αποσκευών.
• ESP και ASR
• Ραδιο cd + MP3
• Πακέτο ορατότητας: αυτόματο άναμμα φώτων, αυτόματοι
υαλοκαθαριστήρες, αθερμικό παρμπρίζ, εσωτερικός καθρέ-
φτης μεταβλητής φωτεινότητας, εξωτερικοί καθρέφτες η-
λεκτρικά ανδιπλούμενοι
• &cent;ερμάτινο τιμόνι και δερμάτινος λεβιές ταχυτήτων
• Πακέτο άνεσης: οσφυϊκή ρύθμιση των εμπρός καθισμάτων,
χώροι αποθήκευσης κάτω από τα εμπρός καθίσματα, πίσω
κεντρικό υποβραχιόνιο με θέση αντικειμένων και υποδοχή
για πέδιλα του σκι, δύο ελαστικοί ιμάντες στο χώρο απο-
σκευών
• Πανοραμική γυάλινη οροφή
• Υποβοήθηση στο παρκάρισμα με ανίχνευση εμποδίων πίσω
• Σύστημα πλοήγησης RT4 με πτυσσόμενη οθόνη
• Sport καθίσματα
• Θερμαινόμενα καθίσματα
• Εμπρός κεντρικό υποβραχιόνιο από δέρμα
κατα λεξη απο το prospectus


χαρας το κουραγιο σου να τα αντιγραψεις Laughing Laughing Laughing


ρε το RC ποτε ερχεται ;;;;

drdino - Τρι 11 Δεκ 2007, 21:15:17
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
marios206 έγραψε:
έκδοση GT έχει επιπλέον της PREMIUM PACK
Ημι-δερμάτινη επένδυση
17" ζάντες αλουμινίου
Αισθητήρες πίεσης ελαστικών & πίσω αισθητήρες
παρκαρίσματος
Κεντρική έγχρωμη οθόνη
GT 1,6 175 HP 5θυρο 25.415 euros
3υθρο 24.815 euros

επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο...
GT 308 175 PS με 6αρι σασμάν
παραγωγή Μάρτιο
πρώτες παραδόσεις Απρίλιο
στο προσπέκτους αν δείτε πάνω πάνω δίπλα στο GT υπάρχει ένα *

κάτω κάτω γράφει προαιρετικοί η στάνταρ εξοπλισμοί ανάλογα την έκδοση.
Αυτό σημαίνει ανάλογα την χώρα και τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί πριν την παραγωγή.
στις τιμές που έχουν ανακοινωθεί για την Ελλάδα δεν περιλαμβάνετε το RT4.


Ξέρεις μήπως τι σαζμάν θα είναι αυτό;

Όσον αφορά το RC, οι φήμες λένε για 2λιτρο τούρμπο. Το μοτέρ αυτό (μαζί και με κάποια άλλα) θα παρουσιαζόταν με την καινούρια C5, κάτι που δεν έγινε όμως και πήγε για 2009. Οπότε...
brz20 - Τετ 12 Δεκ 2007, 15:49:08
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφοριες εχω μονο για 1.6 στα 218 αλογα που λεγετε οτι θα εφοδιασει και το 308RCZ το οποιο θα βγει στην αγορα κατα το 2009.
Αλλη χαρτογραφηση και τα 175 θα φτανουν 218.
Αν ομως παει σε 2λιτρο ποσα αλογα θα βγαζει?
Μηπως παλι κοντα στα 220 με 230 αλλα με πιο light χαρτογραφηση?
drdino - Τετ 12 Δεκ 2007, 18:34:04
Θέμα δημοσίευσης:
Yeap...Φυσικά βέβαια όλα αυτά είναι φήμες εκ των έσω, οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο.
marios206 - Τετ 12 Δεκ 2007, 19:25:22
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
marios206 έγραψε:
marios206 έγραψε:
έκδοση GT έχει επιπλέον της PREMIUM PACK
Ημι-δερμάτινη επένδυση
17" ζάντες αλουμινίου
Αισθητήρες πίεσης ελαστικών & πίσω αισθητήρες
παρκαρίσματος
Κεντρική έγχρωμη οθόνη
GT 1,6 175 HP 5θυρο 25.415 euros
3υθρο 24.815 euros

επειδή γνωρίζω κάποια πράγματα περισσότερο...
GT 308 175 PS με 6αρι σασμάν
παραγωγή Μάρτιο
πρώτες παραδόσεις Απρίλιο
στο προσπέκτους αν δείτε πάνω πάνω δίπλα στο GT υπάρχει ένα *

κάτω κάτω γράφει προαιρετικοί η στάνταρ εξοπλισμοί ανάλογα την έκδοση.
Αυτό σημαίνει ανάλογα την χώρα και τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί πριν την παραγωγή.
στις τιμές που έχουν ανακοινωθεί για την Ελλάδα δεν περιλαμβάνετε το RT4.


Ξέρεις μήπως τι σαζμάν θα είναι αυτό;

Όσον αφορά το RC, οι φήμες λένε για 2λιτρο τούρμπο. Το μοτέρ αυτό (μαζί και με κάποια άλλα) θα παρουσιαζόταν με την καινούρια C5, κάτι που δεν έγινε όμως και πήγε για 2009. Οπότε...


λεπτομέριες για σασμάν όχι ακόμα...απλά ξέρω ότι θα έρθει και σασμάν
6αρι χειροκίνητο με ηλεκτρονική διαχείρηση μαζί με το κανονικό...κάτι σαν αυτό που είχε μπεί στο 1007....
6αρι με 2 ενεργοποιητές για συμπλέκτη και για αλλαγή ταχυτήτων με λειτουργία μέσω εγκεφάλου και χωρίς πεντάλ συμπλέκτη αλλά με λεβιέδες αλλαγής στο τιμόνι.
drdino - Τετ 12 Δεκ 2007, 22:52:02
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που λες είναι το ρομποτικό 6αρι, που ήδη μπαίνει στις καλές ντιζελούμπες. Το μοτέρ αυτό μπαίνει εδώ και καιρό στις βενζινοκίνητες C4, οπότε είναι απορίας άξιον γιατί το άργησαν στο 307-308.
brz20 - Πεμ 13 Δεκ 2007, 09:55:28
Θέμα δημοσίευσης:
2 ενεργοποιητες για συμπλεκτη?
Τι συστημα ειναι αυτο?
Και ποσο ακριβως χρονο θα κανει για ανεβασμα-κατεβασμα ταχυτητας?
Ξερετε καμια τετοια πληροφορια?
marios206 - Πεμ 13 Δεκ 2007, 12:51:19
Θέμα δημοσίευσης:
είναι χειροκίνητο σασμάν ηλεκτρονικά ελεγχόμενο..
απλά για να μην πατάς συμπλέκτη και κουράζεις και το δεξιό χέρι αλλάζοντας ταχύτητες , την όλη δουλειά την κάνουν 2 μοτέρ ( ενεργοποιητές) που βρίσκονται πάνω στο σασμάν....όχι ιδιάιτερα γρήγορο...πιο πολύ εφέ.
drdino - Πεμ 13 Δεκ 2007, 12:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιό έχεις οδηγήσει;
brz20 - Πεμ 13 Δεκ 2007, 19:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ε τοτε τι να το κανεις.
Εγω νομιζα οτι θα ειναι κατι ιδιαιτερα γρηγορο.
Και με ρωταν εμενα αν κουραζετε το χερι και το ποδι?
Ημαρτον.Πως αποφασιζουν ετσι.
MEMsound - Πεμ 13 Δεκ 2007, 19:52:52
Θέμα δημοσίευσης:
ε μην το πάρεις ρε Κωνσταντίνε!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
drdino - Πεμ 13 Δεκ 2007, 21:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
Στο χειροκίνητο είναι αρκούντως γρήγορο. Cool
brz20 - Παρ 14 Δεκ 2007, 10:27:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ενταξει.Ενταξει.
Laughing Laughing Laughing
LefterisK - Τρι 01 Ιαν 2008, 20:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
απο πωλησεις παντως σκιζει... Twisted evil

http://sportdrive.gr/articles.php?art=945
brz20 - Τετ 02 Ιαν 2008, 19:12:46
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω ειδα το πρωτο 308 εν κινηση στο Cosmos τις 31/12.
Βουλγαρικες πινακιδες ειχε και οχι ελληνικες.
Αλλα δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει οτι ειναι ομορφο αμαξι και περιμενω να δω πως θα ειναι το 3θ.
gabrielo - Παρ 04 Ιαν 2008, 21:38:15
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εγω ειδα το πρωτο 308 εν κινηση στο Cosmos τις 31/12.
Βουλγαρικες πινακιδες ειχε και οχι ελληνικες.
Αλλα δεν εχει σημασια.
Σημασια εχει οτι ειναι ομορφο αμαξι και περιμενω να δω πως θα ειναι το 3θ.


Έχω παραγγείλει και περιμένω το 308 μου εδώ και μια εβδομάδα και είναι γεγονός πως όσο και να το ψάχνω στο δρόμο δεν βλέπω κανένα...

Σίγουρα ευθύνεται και η τιμολογιακή πολιτική της Peugeot που έχει τις τιμές τσιμπιμένες. Τεσπα σε 2 εβδομάδες πιστεύω να το έχω στα χέρια μου οπότε θα ενημερώσω εδώ την παρέα ανάλογα για τις πρώτες εντυπώσεις...

Καλή Χρονιά να έχουμε...
drdino - Δευ 07 Ιαν 2008, 01:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
Τι παρήγγειλες; Very happy
brz20 - Δευ 07 Ιαν 2008, 08:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια ερωτηση.
Laughing
Στην Θεσσαλονικη και εγω δεν εχω δει κανενα πλην αυτου στο Cosmos.
Θα εισαι μαλλον απο τους πρωτους που θα το κυκλοφορουν.
Κατι ειναι και αυτο.
gabrielo - Δευ 07 Ιαν 2008, 12:25:04
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Τι παρήγγειλες; Very happy


Παρήγγειλα το 1.6 ΤΗΡ PREMIUM PACK σε μαύρο χρώμα. Ξεκίνησα και παρήγγειλα το 1.6 PREMIUM αλλά βάζοντας επάνω το MP3 , μεταλλικό και park sensors το έφτασα να έχει διαφορά 2.000 ευρώ με το τούρμπο. Οπότε άλλαξα την παραγγελία σε τούρμπο και το περιμένω εναγωνίως.
MEMsound - Δευ 07 Ιαν 2008, 13:14:06
Θέμα δημοσίευσης:
...και καλά εκανες...
...κάθε φορά που κάνεις προσπέραση θα ευχαριστείς τον εαυτό σου για την επιλογή που εκανες... Wink
brz20 - Δευ 07 Ιαν 2008, 17:14:16
Θέμα δημοσίευσης:
Παντα ετσι ξεκινα μια παραγγελια.
Απο τα 15000 εχω δει να φτανουν και στα 20000+ χωρις να το καταλαβουν.
Παντα ομως υπαρχει η σκεψη "αφου το εφτασα μεχρι εδω δεν δινω και αλλα 2000 να παρω κατι ανωτερο.Δεν αλλαζεις και καθε μερα αμαξι"
Κλασικη φραση ετσι?
android - Δευ 07 Ιαν 2008, 19:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Παντα ετσι ξεκινα μια παραγγελια.
Απο τα 15000 εχω δει να φτανουν και στα 20000+ χωρις να το καταλαβουν.
Παντα ομως υπαρχει η σκεψη "αφου το εφτασα μεχρι εδω δεν δινω και αλλα 2000 να παρω κατι ανωτερο.Δεν αλλαζεις και καθε μερα αμαξι"
Κλασικη φραση ετσι?


κ γω απο το kia pro ceed αρχησα οταν ειχε 16400 το φουλ κ πηγα στο 207 gt με 20000+ Laughing Laughing Laughing
WHISPER - Δευ 07 Ιαν 2008, 21:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
εδω ποια τιθεται και ενα αλλο θεμα.τι σχεση εχει ενα kia pro ceed με ενα 207gt?εδω δεν μιλαμε μονο για διαφορα χρηματων αλλα μαλλον το οτι δεν ξερουμε τι θελουμε πραγματικα να παρουμε ορισμενες φορες!!χωρισ καμια παρεξηγηση φιλε android.
brz20 - Τρι 08 Ιαν 2008, 11:07:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ε παντα ετσι ξεκινας.
Η κλασικη γραση ειναι:
"Δεν περνεις καθε μερα αμαξι,εφοσον το εφτασα εδω γιατι να μην δωσω αλλα 1000 ή 2000 να παρω κατι πιο καλο"
Και ετσι παει και η τιμη ανεβαινει.
WHISPER - Τρι 08 Ιαν 2008, 11:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω με αυτο που λες brz20 αλλα πριν ξεκινησεις να ψαχνεις σε ποιο μοντελο θα καταληξεις εχεις αποφασισει σε τι κατηγορια θα ψαξεις.δλδ σκεψου να πας να βλεπεις το rc για παραδειγμα και επειδη με ολα τα εξτρα που θες εχει φτασει στα 26000Ε και πας μετα και κοιτας ενα mx-5 και λες αφου εφτασα τα 26000 ας κοιταξω mx-5.
παραδειγμα εφερα αυτα τα 2 αυτοκινητα μην παρεξηγηθω.
DimiP - Παρ 11 Ιαν 2008, 21:03:31
Θέμα δημοσίευσης:
Mπορει να ειναι και ραδιοαρβυλα αλλα εμαθα πως μεχρι το Πασχα θα ερθει το 308RC (οχι RCZ).
δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι αλλα υποτιθεται οτι προερχεται μεσα απο τη LION

Shocked
drdino - Παρ 11 Ιαν 2008, 21:05:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μωρέ ας αργήσει να έρθει, αλλά να είναι αξιόλογος ανταγωνιστής των άλλων hot hatch. Αμήν και πότε.
ge@zax - Τρι 05 Φεβ 2008, 12:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα και καλως σας βρήκα!
Ηθελα να ρωτήσω αν πήρε κανεις το 308Τ και αν μπορεί να γράψει εντυπώσεις. Εχει περάσει πολύς καιρός από το τελευταίο σχόλιο και απορώ. Δεν πουλάει καθόλου ή υπάρχει λίστα αναμονής;
gabrielo - Τρι 05 Φεβ 2008, 23:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
Θα έλεγα πως είμαι ένας από τους (λίγους μάλλον) τυχερούς που εδώ και 10 ημέρες απολαμβάνω τις διαδρομές μου με ένα 308 1.6 ΤΗΡ. Έχω κάνει 850 χλμ. και μόνο καλά έχω να πω για το αυτοκίνητο.
Δύναμη από τις 1.500 rpm (φοβερή ροπή), πολύ καλή ποιότητα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα λιοντάρια (αλλά και τον συναγωνισμό μια και οδήγησα πολλά πριν πάρω την απόφασή μου).
Οι αναρτήσεις χωρίς να είναι μαλακές δεν κουράζουν καθόλου στην καθημερινή οδήγηση και ταυτόχρονα είναι αρκετα σκληρές εκεί που ο οδηγός θα θελήσει να απολαύσει πλαίσιο και κινητήρα στα γνωστά στροφιλίκια.
Το τιμόνι βαρύ όσο πρέπει, μεταδίδει πληροφορίες στον οδηγό και τον βοηθά να διαβάζει καλά το οδόστρωμα.
Τον κινητήρα δεν τον έχω πιέσει ακόμα μια και τα χλμ. είναι λίγα και θέλω να τον στρώσω καλά. Παρόλα αυτά είναι απόλαυση το πόσο εύκολα επιταχύνει με οποιαδήποτε σχέση στο κιβώτιο ακόμα και σε ανηφόρα.
Το εσωτερικό του είναι για μένα προσωπικά το ομορφότερο της κατηγορίας του. Έχω την έκδοση Premium Pack σε μαύρο χρώμα όπου περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα (διζωνικό κλιματισμό, ΜΡ3, περιοριστή ταχύτητας, αυτόματο άναμα προβολέων και υαλοκαθαριστήρων, πανοραμική οροφή η οποία όμως είναι καλή μόνο με συννεφιά γιατί αλλιώς σκας από την ζέστη, αυτόματο μάζεμα καθρεπτών και πολλά άλλα...).
Η τιμή του είναι βέβαια αρκετά τσιμπημένη αλλά πιστεύω ότι σε μεγάλο βαθμό την αξίζει.
Να τονίσω ότι προηγούμενο αυτοκίνητο ήταν ένα 306 1.4 75hp για να καταλάβετε και την μεγάλη διαφορά από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο.

Να προσθέσω και μερικές φωτό....












Περισσότερα για το αυτοκίνητο θα σας πω όταν τελειώσει το στρώσιμο και το τσεκάρω και στα γκάζια του....
Wink Wink
Steve - Τετ 06 Φεβ 2008, 01:44:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοτάξιδο και πάντα αγρατζούνιστο Smile
DimiP - Τετ 06 Φεβ 2008, 08:56:02
Θέμα δημοσίευσης:
ναϋλον στα καθισματα ;;; Shocked τι μου θυμισες τωρα.....

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ !!!
MEMsound - Τετ 06 Φεβ 2008, 10:27:13
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειές και καλοτάξιδο Cool Cool
ge@zax - Τετ 06 Φεβ 2008, 10:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Ηθελα όμως να ρωτήσω αν περνάει ξερά πάνω από λακούβες - σαμαράκια, όπως για π.χ. στο 307 (ανηκει στην οικογένεια και έχω πειρα...), το οποίο κυριολεκτικα "γονατίζει" αρκετές φορές!!
Αυτός είναι και ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για να προχωρήσω στην αγορά του. (Να σημειώσω πως προέρχομαι απο αυτοκίνητο με πολλαπλούς συνδέσμους και πιστέψτε με εχει διαφορά στο φιλτραρισμα ανωμαλιών).
gabrielo - Τετ 06 Φεβ 2008, 11:12:58
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από 307 για να συγκρίνω. Είναι αρκετά σφικτό βέβαια αλλά όπως έχω πει δεν με έχει κουράσει-ενοχλήσει στις εγκάρσιες ανωμαλίες...
Ο καλύτερος τρόπος να το δεις πιστεύω είναι κάνοντας ένα Test Drive. Δόξα τω Θεό από λακούβες μπόλικες έχουμε στους δρόμους μας για να το τσεκάρεις... Laughing Laughing
Steve - Τετ 06 Φεβ 2008, 13:15:28
Θέμα δημοσίευσης:
Στην Αγγλία πάντως, έχει και μια προσφορά για το 308 Smile
MEMsound - Τετ 06 Φεβ 2008, 13:25:08
Θέμα δημοσίευσης:
ομορφουλές οι ζάντες του αγγλικου 308 gt... Cool
gabrielo - Τετ 06 Φεβ 2008, 15:29:49
Θέμα δημοσίευσης:
Με αυτές τις ζάντες θα έρθει και στην Ελλάδα το 308 GT. Υπάρχει στο φυλλάδιο που δίνουν στις αντιπροσωπείες για το 308. Μάλιστα πρέπει να είναι και στα έξτρα του εξοπλισμού 18". Μπορούσαν να τοποθετηθούν και σε μένα με άλλα 600 euros...
Steve - Τετ 06 Φεβ 2008, 16:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
600 ευρώ μόνο!? Shocked
WHISPER - Τετ 06 Φεβ 2008, 18:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
gabrielo έγραψε:
Με αυτές τις ζάντες θα έρθει και στην Ελλάδα το 308 GT. Υπάρχει στο φυλλάδιο που δίνουν στις αντιπροσωπείες για το 308. Μάλιστα πρέπει να είναι και στα έξτρα του εξοπλισμού 18". Μπορούσαν να τοποθετηθούν και σε μένα με άλλα 600 euros...



και γιατι δεν τις εβαζες?πολυ ομορφες!αφου σκεφτομαι να ρωτησω μηπως μπαινουν και στο 207rc!
gabrielo - Τετ 06 Φεβ 2008, 20:10:22
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τις έβαλα γιατί το αυτοκίνητο είναι οικογενειακό και χρησιμοποιήτε για την μεταφορά όλης της οικογένειας.
Αν έβαζα 18" ζάντες με πολύ χαμηλό προφίλ θα έχανα πολύ από άνεση πράγμα που δεν το ήθελα.
WHISPER - Τετ 06 Φεβ 2008, 20:21:00
Θέμα δημοσίευσης:
gabrielo έγραψε:
Δεν τις έβαλα γιατί το αυτοκίνητο είναι οικογενειακό και χρησιμοποιήτε για την μεταφορά όλης της οικογένειας.
Αν έβαζα 18" ζάντες με πολύ χαμηλό προφίλ θα έχανα πολύ από άνεση πράγμα που δεν το ήθελα.


πραγματι ειναι ενας σοβαρος λογος αυτος.αν λαβουμε υπ΄οψην μας και τους καλους δρομους μας Thumb Down
brz20 - Τετ 06 Φεβ 2008, 21:05:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοταξιδο και παντα χωρις προβληματα.
Οι ζαντες του GT ειναι κορυφη.Τις ειχα δει στο φιλαδιο οταν το ειχα δει στο Cosmos.
Επεισης μια απορια.
Στα Τρικαλα καποια στιγμη ειχα δει απο την σχολη οπου και εκανα μαθημα ενα 3θυρο.
Ουτε πινακιδες ουτε τιποτα.
Εχει ερθει?
Steve - Τετ 06 Φεβ 2008, 21:17:56
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Καλοταξιδο και παντα χωρις προβληματα.
Οι ζαντες του GT ειναι κορυφη.Τις ειχα δει στο φιλαδιο οταν το ειχα δει στο Cosmos.
Επεισης μια απορια.
Στα Τρικαλα καποια στιγμη ειχα δει απο την σχολη οπου και εκανα μαθημα ενα 3θυρο.
Ουτε πινακιδες ουτε τιποτα.
Εχει ερθει?


Στην Λάρισα έχει η αντιπροσωπεία εδώ και 1 μήνα το 308 στην έκθεση. Χθες πέρασε από δίπλα μου όπως πάρκαρα στο δρόμο ένα 308 blue recife (δεν είδα τί έκδοση ήταν) με Λαρισαϊκές πινακίδες.

Δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα Confused
DimiP - Τετ 06 Φεβ 2008, 23:37:34
Θέμα δημοσίευσης:
ge@zax έγραψε:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!
Ηθελα όμως να ρωτήσω αν περνάει ξερά πάνω από λακούβες - σαμαράκια, όπως για π.χ. στο 307 (ανηκει στην οικογένεια και έχω πειρα...), το οποίο κυριολεκτικα "γονατίζει" αρκετές φορές!!
Αυτός είναι και ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για να προχωρήσω στην αγορά του. (Να σημειώσω πως προέρχομαι απο αυτοκίνητο με πολλαπλούς συνδέσμους και πιστέψτε με εχει διαφορά στο φιλτραρισμα ανωμαλιών).


πολλαπλους συνδεσμους ;;
για πες για πες !
ποια ηταν η διαφορα στο φιλτραρισμα ; Question
στειλε PM για να μην ειμαστε off topic
brz20 - Πεμ 07 Φεβ 2008, 18:56:44
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
brz20 έγραψε:
Καλοταξιδο και παντα χωρις προβληματα.
Οι ζαντες του GT ειναι κορυφη.Τις ειχα δει στο φιλαδιο οταν το ειχα δει στο Cosmos.
Επεισης μια απορια.
Στα Τρικαλα καποια στιγμη ειχα δει απο την σχολη οπου και εκανα μαθημα ενα 3θυρο.
Ουτε πινακιδες ουτε τιποτα.
Εχει ερθει?


Στην Λάρισα έχει η αντιπροσωπεία εδώ και 1 μήνα το 308 στην έκθεση. Χθες πέρασε από δίπλα μου όπως πάρκαρα στο δρόμο ένα 308 blue recife (δεν είδα τί έκδοση ήταν) με Λαρισαϊκές πινακίδες.

Δεν μπορώ να πώ ότι ενθουσιάστηκα Confused


Εγω απο μακρια το ειδα.
Δεν ξερω να σου πω γιατι πρεπει να το κοιταξω το θεμα καλυτερα.
Παντως απο πρωτη αποψη σαν να μου αρεσε.
307__:)(dimitris) - Τετ 20 Φεβ 2008, 14:53:51
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.4t.gr/index.php?cat_id=291&page_id=6100 Yahoo!
Ωραιος ο εμπρος προφυλακτηρας του GT Twisted evil
brz20 - Πεμ 21 Φεβ 2008, 11:14:22
Θέμα δημοσίευσης:
Διακριτικα πιο αιχμηρος απο τον εργοστασιακο μπορω να πω.
307__:)(dimitris) - Παρ 22 Φεβ 2008, 12:35:33
Θέμα δημοσίευσης:
http://sportdrive.gr/articles.php?art=1151 http://www.leftlanenews.com/peugeot-308-gt-thp-175.html
Και επιτελους με 6αρι κιβωτιο Wink
MEMsound - Παρ 22 Φεβ 2008, 12:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
επιτέλους μια όμορφη (σχετικά) μούρη μετά από αρκετό καιρό... Wink Wink
drdino - Παρ 22 Φεβ 2008, 12:55:17
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτέλους 6αρι... Άντε να μπει και στο rc... Cool
ultra-one - Παρ 22 Φεβ 2008, 13:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
επιτέλους μια όμορφη (σχετικά) μούρη μετά από αρκετό καιρό... Wink Wink

H γλώσσα έξω όμως είναι ακόμη ολοΐδια με πριν!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Παρ 22 Φεβ 2008, 16:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Επιτέλους 6αρι... Άντε να μπει και στο rc... Cool

Στις φωτό της παρουσίασης, μέχρι και ο επιλογέας, έχει ένδειξη για 6 ταχύτητες...

Αλλά θα έρχεται το 6άρι στην Ελλάδα, ή τζάμπα χαιρόμαστε? Rolling eyes
MEMsound - Παρ 22 Φεβ 2008, 17:14:43
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
MEMsound έγραψε:
επιτέλους μια όμορφη (σχετικά) μούρη μετά από αρκετό καιρό... Wink Wink

H γλώσσα έξω όμως είναι ακόμη ολοΐδια με πριν!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

τουλάχιστον όμως δεν "περισσευει" τόσο εντονα... Laughing
drdino - Παρ 22 Φεβ 2008, 18:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
drdino έγραψε:
Επιτέλους 6αρι... Άντε να μπει και στο rc... Cool

Στις φωτό της παρουσίασης, μέχρι και ο επιλογέας, έχει ένδειξη για 6 ταχύτητες...

Αλλά θα έρχεται το 6άρι στην Ελλάδα, ή τζάμπα χαιρόμαστε? Rolling eyes


Και εγώ εκεί κοίταξα για να σιγουρευτώ, γιατί ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Επίσης κοίταξα και το στροφόμετρο, και όντως είναι βενζίνη, μην χαιρόμαστε άδικα.

Τώρα να βγαίνει ως GT με 6αρι και να μην το φέρουν ελλάδα με αυτό, δύσκολο ως ακατόρθωτο. Πιο πιθανό είναι να μην φέρουν την έκδοση με τα 175, όμως έκαναν με το Feline (180ps) του 307, αλλά και αυτό δύσκολο αφού υπάρχει τιμολόγηση εδώ και καιρό. Rolling eyes
marios206 - Παρ 22 Φεβ 2008, 19:57:55
Θέμα δημοσίευσης:
έρχετε κανονικά με 6άρι και 175 ps τον άλλο μήνα!
Steve - Τρι 26 Φεβ 2008, 13:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε να δούμε Smile
307__:)(dimitris) - Τετ 05 Μάρ 2008, 11:42:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoblog.com/photos/geneva-2008-peugeot-308-gt-thp-175/676446/
Rolling eyes
brz20 - Κυρ 09 Μάρ 2008, 16:24:10
Θέμα δημοσίευσης:
Χαθηκε να του πεταξουν δυο εξατμησεις αλα Honda Civic?
Το καινουγιο που εχει τις τριγωνικες πισω στον προφυλακτηρα.
ge@zax - Κυρ 20 Απρ 2008, 19:00:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τεστ για το 1,6 120Ηp εδώ: http://www.fabiatou.com/
ΜΑΤΘΑΙΟΣ - Δευ 21 Απρ 2008, 09:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το Gt πότε θα έρθει ρε παιδιά, έχουμε καμιά πληροφορία? Εστειλα ένα e mail στην Lion ρωτώντας , αλλά πέρα βρέχει.
espoff - Δευ 19 Μάϊ 2008, 08:19:03
Θέμα δημοσίευσης:
Οδηγικές εντυπώσεις από το 308 GT, Τέλη Ιουλίου στην Ελλάδα

http://www.highoctane.gr/sbj.aspx?sbj=177
vavvas - Δευ 21 Ιούλ 2008, 21:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
Πηγα σημερα στη πεζο για να δω το 308. Καλα εμεινα με το εσωτερικο του αυτοκινητο ειναι πολυ ποιοτικο. Στην εκδοση 150 αλογων νομιζω premium λεγεται εχει 21500 το τριπορτο +500 εξοδα φακελου κτλ + ασφαλεια.
Παει πολλα λεφτα και +600 η πανοραμικη που αν θυμαμαι καλα μου ειπε οτι ειναι σαν extra.
Ειναι ομως ολα τα euro. Very happy
mantolis - Τετ 30 Ιούλ 2008, 14:46:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, σαν νέος εδώ ..
Πριν απο 1,5 μηνα παρέλαβα το 308 1.6 150 premium pack.
Πολύ καλό, και το εσωτερικό του τρομερό.
Μου βγήκε 23.800 τελική με το κλειδί στο χέρι που λένε...
Αν και είχα τις επιφυλάξεις μου όταν το έκλεισα για το ανοιχτόχρωμο εσωτερικό του, τελικά ήταν τρομερό.
Το εχω 3000 χλμ περίπου και καίει λιγάκι παραπάνω…
Αλλά από οδ. συμπεριφορά και επιταχύνσεις κτλ … πολύ πολύ καλό.
stef308 - Παρ 03 Οκτ 2008, 21:40:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα κ απο μενα...
μια ερωτηση εχω. Ακουσα απο ατομο αντιπροσωπιας οτι θα ερθει με 6αρι κιβωτιο κ το απλο thp με τα 150 αλογα.. εχετε ιδεα? γιατι εχω σκοπο να βαλω μπροστα την παραγγελια.. αν ειναι εννοειται οτι θα περιμενω το 6αρι !!
drdino - Παρ 03 Οκτ 2008, 22:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
To SW ήδη έρχεται με το 6αρι... Λογικά κάποια στιγμή θα μπει και στα χατς...
ath7 - Σαβ 04 Οκτ 2008, 09:42:13
Θέμα δημοσίευσης:
Το gt δεν ερχετε με 6αρι?
307__:)(dimitris) - Σαβ 04 Οκτ 2008, 10:10:42
Θέμα δημοσίευσης:
ath7 έγραψε:
Το gt δεν ερχετε με 6αρι?

Ναι με 6αρι ερχεται, το παιδι μαλλον ρωταει για τα 308 με 150 hp Wink
307__:)(dimitris) - Πεμ 19 Μάρ 2009, 10:04:44
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.velocity.gr/driven/tests/peugeot-308-gt.html
Ο τύπος του πινει λιγο το αιμα στριβει καλα ομως Twisted evil
MEMsound - Τρι 29 Σεπ 2009, 12:36:50
Θέμα δημοσίευσης:
νεα εκδοση 308 truck Laughing


MEMsound - Σαβ 13 Φεβ 2010, 11:40:48
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.worldautosguide.com/2009/05/video-electric-female-string-quartet.html
SnakeMJK - Παρ 11 Απρ 2014, 08:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
Διακρίσεων συνέχεια για το νέο Peugeot 308, που αυτή τη φορά έθεσε νέο ρεκόρ οικονομίας καυσίμου!



Το γαλλικό μοντέλο που πρόσφατα αναδείχθηκε ως αυτοκίνητο της χρονιάς στην Ευρώπη (διαβάστε περισσότερα πατώντας εδώ), ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη, κατεβάζοντας πολύ χαμηλά την κατανάλωση!

Πόσο; Στα 2.85 lt / 100 km, καθώς κάλυψε 1.810 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουάρ! Η επίδοση αυτή επιτεύχθηκε στην πίστα της Αλμερία στην Ισπανία, υπό τον έλεγχο του γαλλικού οργανισμού UTAC (Union Technique de l’Automobile, du motocycle et du Cycle).

Το Peugeot 308 ήταν εν κινήσει επί 32 ώρες (με διάφορους οδηγούς να εναλλάσσονται πίσω από το τιμόνι), καταναλώνοντας συνολικά 51,4 λίτρα. Το ρεκόρ που έθεσε το γαλλικό μοντέλο, αφορούσε τόσο τη χαμηλότερη κατανάλωση, όσο και την κάλυψη της μεγαλύτερης δυνατής απόστασης με ένα ρεζερβουάρ.

Το ρεκόρ αυτό οφείλεται στο χαμηλού βάρους, προηγμένο πλαίσιο του 308 (πλατφόρμα EMP2), την αεροδυναμική απόδοση του μοντέλου και το νέο υπέρ-τροφοδοτούμενο κινητήρα της οικογένειας «PureTech» ο οποίος συνδυάζεται με χειροκίνητο εξατάχυτο κιβώτιο.

Ο συγκεκριμένος 3κυλινδρος κινητήρας των 1.2 lt, είναι άμεσου ψεκασμού, υψηλής πίεσης 200bar και με νέας γενιάς στροβυλοσυμπιεστή (Turbo) που περιστρέφεται με 240.000 rpm.
Blue Cub - Σαβ 06 Φεβ 2016, 19:08:43
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoblog.gr/2016/02/05/sygkritiko-test-drive-peugeot-308-gt-benzinh-h-petrelaio/1/
Blue Cub - Σαβ 06 Φεβ 2016, 19:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autoblog.gr/2016/02/03/to-peugeot-308-r-hybrid-tapeinwnei-to-audi-rs3-se-mia-drag-kontra/
Blue Cub - Σαβ 06 Φεβ 2016, 19:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αναφορά στα 308 στην παράγραφο της Citroën http://www.autoblog.gr/2015/11/14/anaklhsh-1957-i30-discovery-4-range-rover-range-rover-sport-c4-picasso-c3-ds3-308-fortwo-kai-amarok-sthn-ellada/
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr