PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Βενζίνη - τόσο καθαρή?

dragiotis - Πεμ 10 Ιούν 2004, 09:47:23
Θέμα δημοσίευσης: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
To Σαββατο το βραδυ, περνωντας μια βολτα απο τον Πειραια, κινηση χαμος, και με λαμπακι αναμμενο απο ωρα για να μου θυμιζει την σταθμη της βενζινης μου, εβαλα απο ενα βενζιναδικο (ΕΤΕΚΑ) στον Πειραια στον δρομο απο εκκλησια προς Καραισκακη....
Λεω δεν βαζω 5-10 Ευρω, μην ειναι καμμια μαπα ?
(μονο 100αρα ΒΡ εβαζα μεχρι τωρα)...

Λοιπον....Αποτελεσμα?
Το αμαξι πεταγε...Απιστευτο.
Οχι οτι εβαλε φωτια στην ασφαλτο, (1.1 ειναι) αλλα ειδικα στις μεσαιες ακουγε τρελλα...

Οχι τιποτα αλλα, ειναι και μακρυα για να βαζω βενζινη απο κει.
Αν κανενα μελος ειναι απο Πειραια, ας κανει ενα τεστακι και να μας πει την γνωμη του...
SnakeMJK - Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:25:54
Θέμα δημοσίευσης:
ναφθαλίνη; Rolling eyes
shark_zak - Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:36:34
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
ναφθαλίνη; Rolling eyes


κανει τοσο διαφορα... Question και ποια η φθορα του αυτοκινητου... Question
SnakeMJK - Πεμ 10 Ιούν 2004, 10:46:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)
shark_zak - Πεμ 10 Ιούν 2004, 12:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


για κανενα ταξιδι μονο δηλ. ειναι καλη.... Idea
Kouzman - Πεμ 10 Ιούν 2004, 14:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
η ναφθαλινη ειναι ενας παλιος τροπος για να αυξανουν τα οκτανια στη βενζινη... ωστοσο δεν ειναι και τοσο καλο μιας και ειναι δυσκολο και χρειαζονται ειδικες γνωσεις στις αναλογιες...

επιπλεον το μοτερ την ακουει λιγο ιδιως αν ειναι νορμαλ...
DimiP - Πεμ 10 Ιούν 2004, 16:05:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
dragiotis έγραψε:
To Σαββατο το βραδυ, περνωντας μια βολτα απο τον Πειραια, κινηση χαμος, και με λαμπακι αναμμενο απο ωρα για να μου θυμιζει την σταθμη της βενζινης μου, εβαλα απο ενα βενζιναδικο (ΕΤΕΚΑ) στον Πειραια στον δρομο απο εκκλησια προς Καραισκακη....
Λεω δεν βαζω 5-10 Ευρω, μην ειναι καμμια μαπα ?
(μονο 100αρα ΒΡ εβαζα μεχρι τωρα)...

Λοιπον....Αποτελεσμα?
Το αμαξι πεταγε...Απιστευτο.
Οχι οτι εβαλε φωτια στην ασφαλτο, (1.1 ειναι) αλλα ειδικα στις μεσαιες ακουγε τρελλα...

Οχι τιποτα αλλα, ειναι και μακρυα για να βαζω βενζινη απο κει.
Αν κανενα μελος ειναι απο Πειραια, ας κανει ενα τεστακι και να μας πει την γνωμη του...


αν εβαλες τηv superplus της ΕΤΕΚΑ το επιβεβαιωνω οτι ειναι πολυ καλη βενζινη. Σε καθε γεμισμα μου το 206 ανταποκρινονταν αμεσα και φαινοταν να ..."πεταει" . πραγματικα πολυ καλη βενζινη αλλα πολυ ακριβη τωρα πια!
εφτασε να εχει 89.5 λεπτα απο 81-82 που ειχε.
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;
dragiotis - Πεμ 10 Ιούν 2004, 21:31:19
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
DimiP έγραψε:
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


Oτι σε οποιαδηποτε περιπτωση, δεν προκειται η βενζινη που ψωνιζεις να ειναι κατω απο 95 οκτανια. Μπορει δηλαδη, να ειναι και 96....
netblaster - Πεμ 10 Ιούν 2004, 22:47:34
Θέμα δημοσίευσης:
Το 95+ σημαινει οτι η βενζινη, αναλογα με την παρτιδα, θα ειναι απο 95,κατι μεχρι 97 οκτανια και επισης περιεχει και μερικα καθαριστικα!!! Εγω εβαζα απλη Shell, αλλα τωρα που εχουν ανεβει στα υψη οι τιμες και μονο η ΕΚΟ τις μειωσε, ειπα να τη δοκιμασω (με 76 λεπτα δυσκολα βρισκεις επωνυμη βενζινη πλεον) και μαλλον θα γινω θαμωνας των πρατηριων ΕΚΟ!!! Wink Παρατηρησα και μια ελαφρια βελτιωση παραλληλα, ειδικα στις μεσαιες!!! Very happy
Vaggelis - Παρ 11 Ιούν 2004, 08:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εγώ ομολογώ οτι αν και είχα άσχημο παρελθόν με πρατήρια της ΕΚΟ, λόγω του "καλπασμού" των τιμών, αναγκάστικα να βάλω την ΕΚΟ 95+ και η αλήθεια είναι οτι και εγώ παρατήρησα μια μικρή βελτίωση σε σχέση με την απλή ΒΡ 95 που χρησιμοποιούσα για κάποιο διάστημα.......
Βέβαια, όπως αναφέρθηκε, πρέπει να παίζει και κάποιο ρόλο και η παρτίδα....
DimiP - Παρ 11 Ιούν 2004, 08:31:33
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
dragiotis έγραψε:
DimiP έγραψε:
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


Oτι σε οποιαδηποτε περιπτωση, δεν προκειται η βενζινη που ψωνιζεις να ειναι κατω απο 95 οκτανια. Μπορει δηλαδη, να ειναι και 96....


μπορει να ειναι και 96 ε;;
ωραια !!! Laughing χεχεχεχε, πρεπει να βρω τις τυχερες μου μερες για να βαζω βενζινη ε;; Wink

πλακα πλακα η 95+ της ΕΚΟ με την χαμηλη της τιμη ειναι αξιοπρεπεστατη βενζινη.
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;
netblaster - Παρ 11 Ιούν 2004, 10:38:36
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
DimiP έγραψε:

...μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Aπο τη στιγμη που φουλαρα με την ΕΚΟ εχω κανει γυρω στα 300km με ολα τα πιθανα "σεναρια" (Αττικη οδο 120-140km/h, και πολη με λιγη κινηση, αλλα και με μερικα "κολληματα" που και που, καθως και δυο-τρια ανοιγματα) και ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με την 95αρα Shell δεν ειδα!!! Θα περιμενω να δω ποσα km θα μου βγαλει...
shark_zak - Δευ 14 Ιούν 2004, 12:43:33
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
DimiP έγραψε:
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Και εγω την ιδια εντυπωση εχω, δεν το εχω παρατηρησει και πολυ αλλα τωρα που το λες θα το κοιταξω....λες... Question Question Question
vangsgr - Τετ 16 Ιούν 2004, 07:48:19
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
DimiP έγραψε:
μονο που ειδα να "φευγει" απο το τεποζιτο σχετικα γρηγορα! παρατηρησε κανεις κατι αναλογο η βαρυνε ξαφνικα το δεξι μου ποδι και παταει το γκαζι παραπανω;


Κι εγώ το έχω παρατησρήσει. Όταν το τρέχεις μάλιστα, "βλέπεις τον δείκτη να κατεβαίνει" Wink
kanelj - Παρ 11 Φεβ 2005, 13:20:57
Θέμα δημοσίευσης:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???
ultra-one - Παρ 11 Φεβ 2005, 15:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ με τη ναφθαλίνη διότι τα κατάλοιπα από τη ναφθαλίνη στα πιστόνια και στα τοιχώματα των κυλίνδρων "κρυσταλλώνουν" όταν κρυώσει ο κινητήρας και μετα ΓΔΕΡΝΟΥΝ σαν γυαλόχαρτο! Shocked Shocked Shocked

ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να βάλετε ναφθαλίνη!
ultra-one - Παρ 11 Φεβ 2005, 15:55:52
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Μία φορά που έβαλα βενζίνη από γνωστό "ναφλαλινά" (Razz καβάλας και θηβών) το αμάξι πέταγε! 2 δευτερόλεπτα κάτω στο 0-100! Όσο για φθορά πρέπει να κάνει μεγάλη ζημιά στον κινητήρα... (αλλά για μία φορά δεν πειράζει μωρέ :D)


Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ με τη ναφθαλίνη διότι τα κατάλοιπα από τη ναφθαλίνη στα πιστόνια και στα τοιχώματα των κυλίνδρων "κρυσταλλώνουν" όταν κρυώσει ο κινητήρας και μετα ΓΔΕΡΝΟΥΝ σαν γυαλόχαρτο! Shocked Shocked Shocked

ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να βάλετε ναφθαλίνη! Crazy 2gunfire
kanelj - Σαβ 12 Φεβ 2005, 08:08:33
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???



Ευτυχως που απαντησατε σε μενα........ Rolling eyes Rolling eyes Cool Cool Cool
Ghost Dog - Σαβ 12 Φεβ 2005, 18:23:26
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?


Γιαννη εχω την εντυπωση οτι μπορεις εσυ να καθορισεις το κατα ποσο το προγραμμα θα <<βασιζεται>> σε 100αρα βενζινη ή σε απλη... (πριν γινει ο προγραμματισμος)
Αν ειχες κανει ομως κατι τετοιο με το που θα εβαζες 95αρα εστω και μια φορα το αμαξι θα <χτυπουσε> πειρακια μονομιας... (δεν ειναι και πολυ πρακτικο) Wink

kanelj έγραψε:

Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Αυτο νομιζω οτι ισχυει για οοοολα τα αυτοκινητα, ακομα και οταν δεν ειναι φτιαγμενα Very happy
MEMsound - Κυρ 13 Φεβ 2005, 03:47:27
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Προφανώς!!!
έχει να κάνει με την έναση και την ευκολία που ανφλέγεται το μίγμα στο θάλαμο καύσης.
Σε ατμοσφαιρικό μοτέρ με σχετικά ύψηλή συμπίεση (όχι φτιαγμένο τούμπανο....) πιστεύω η διαφορα στην απόδοση μιας απλής αμόλυβδης σε σχέση με μια 100αρα θα είναι γύρω στα 3-4 άλογα.
TONY PAP - Τρι 15 Φεβ 2005, 09:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Γιάννη το έχω γράψει και αλλού ότι με προγράμματα ''κονσέρβα'' για να πηγαίνεις καλύτερα αλλά και να μην έχεις προβλήματα (πυράκια, αρρυθμίες κλπ) χρειάζεσαι βενζίνη 98+ οκτάνια αλλιώς Evil
Τώρα όταν γίνεται προγραμματισμός πάνω σε δυναμόμετρο γίνεται με την βενζίνη που έχει το αμάξι εκέινη την στιγμή.Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει ακόμα και με 95αρα, 98αρα ή 100αρα βενζίνη και φυσικά τα κέρδη απο το πρόγραμμα θα είναι ανάλογα.
Οταν φορούσα superchips και έκανε ζέστη με την 95αρα ήταν μέτρια προς κακά με την 98αρα ΟΚ και με την 100αρα Very happy
Με το μαμά πρόγραμμα με την 95άρα μέτρια αλλά χωρις πυράκια και με την 98αρα ΟΚ.
Προσωπικά βάζω 98αρα AEGEAN και είναι ΟΚ !!!
Οι τιμές στις 98αρες σήμερα σε Καλλιθέα Μοσχάτο είναι Ετεκα 80-81 λ, Aegean 79-82 λ, cyclon 82-85.
cafeine - Κυρ 10 Αύγ 2008, 15:41:06
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βενζίνη - τόσο καθαρή?
DimiP έγραψε:

αν εβαλες τηv superplus της ΕΤΕΚΑ το επιβεβαιωνω οτι ειναι πολυ καλη βενζινη. Σε καθε γεμισμα μου το 206 ανταποκρινονταν αμεσα και φαινοταν να ..."πεταει" . πραγματικα πολυ καλη βενζινη αλλα πολυ ακριβη τωρα πια!
εφτασε να εχει 89.5 λεπτα απο 81-82 που ειχε.
απο την αλλη η 95+ κινιτρον της ΕΚΟ με μολις 77 λεπτα που βαζω δεν δειχνει εξαιρετικη και μαλλον "τρωγεται" ευκολα θα ελεγα.
αληθεια στο 95+ , το "+" τι σημαινει ;;;


σόρρυ, νέος στο φόρουμ και στα peugeot (πρόσφατα πήρα το δικό μου 106 gti και έχω ενθουσιαστεί) έχω πάρει σβάρνα τα τόπικ να διαβάζω να μάθω...

απλά θεώρησα το παραπάνω κάπως νοσταλγικό!...κοιτάξτε γκρίνια για ΠΟΙΕΣ τιμές!!!..χοχο....τραγικό!....που να ξέραμε τότε....
AlienHack - Πεμ 26 Αύγ 2010, 13:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
και που εισαι ακομα,... ξεναελα στο ποστ αυτό μετά απο κάνα χρόνο.. 2Ε και θα ειναι η βενζίνη..
kanelj - Πεμ 26 Αύγ 2010, 13:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
kanelj έγραψε:
κατι ξεκαρφωτο αλλα δεν ηξερα που να το γραψω.....
Με την αλλαγη του προγραμματος του εγκεφαλου του αυτοκινητου μου παιζει να ειναι προγραμματισμενος να δουλευει σωστα ΜΟΝΟ με 100αρα βενζινη?
Το λεω αυτο γιατι παρατηρησα οτι με απλα αμολυβδη το αυτοκινητο εχει αρυθμιες στο ρελαντι καμια φορα,οπως επισης και δεν τραβαει αισθητα τοσο οσο με σουπερ αμολυβδη....

ισχυει κατι τετοιο???


Γιάννη το έχω γράψει και αλλού ότι με προγράμματα ''κονσέρβα'' για να πηγαίνεις καλύτερα αλλά και να μην έχεις προβλήματα (πυράκια, αρρυθμίες κλπ) χρειάζεσαι βενζίνη 98+ οκτάνια αλλιώς Evil
Τώρα όταν γίνεται προγραμματισμός πάνω σε δυναμόμετρο γίνεται με την βενζίνη που έχει το αμάξι εκέινη την στιγμή.Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει ακόμα και με 95αρα, 98αρα ή 100αρα βενζίνη και φυσικά τα κέρδη απο το πρόγραμμα θα είναι ανάλογα.
Οταν φορούσα superchips και έκανε ζέστη με την 95αρα ήταν μέτρια προς κακά με την 98αρα ΟΚ και με την 100αρα Very happy
Με το μαμά πρόγραμμα με την 95άρα μέτρια αλλά χωρις πυράκια και με την 98αρα ΟΚ.
Προσωπικά βάζω 98αρα AEGEAN και είναι ΟΚ !!!
Οι τιμές στις 98αρες σήμερα σε Καλλιθέα Μοσχάτο είναι Ετεκα 80-81 λ, Aegean 79-82 λ, cyclon 82-85.



Πω ρε τι μου θυμησατε τωρα.....!!!

Κοιτα απαντηση εδω!!! χα χα χα χα χα χα
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr