PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - 206 - Εμπρός Ψαλίδια Peugeot Sport

Recifees - Σαβ 08 Μάϊ 2004, 22:18:29
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Εμπρός Ψαλίδια Peugeot Sport
Μιλάμε για αναρτήσεις ελατήρια αμορτισέρ κλπ ...

Για ψαλίδια όμως δεν έχει γίνει κάποια αναφορά ή έγινε και δεν το έχω βρεί ακόμα

Απο το PS αλλα και PS Uk είδα αυτό
Ψαλίδι εμπρός

Eχει κανεις εμπειρία ,τα έχει τοποθετήσει ? Δίνουν κάτι περισσότερο ?
ΝΙΚΟΣ - Δευ 10 Μάϊ 2004, 23:35:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτα το καλο που εχουν ειναι οτι δεν εχουν ελαστικα συνεμπλοκ αλλα ειναι απο μεταλο (UNIBALL).Φυσικα και ειναι ποιο ενυσχημενα.
Καλη επιλογη αν τα βαλεις Wink
PoLiThS - Τρι 11 Μάϊ 2004, 00:30:18
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ψαλίδια στα 1,6 16V είναι με σινεμπλοκ αλουμινίου αντίθετα με τα 1,1 και 1,4 που είναι λαστιχο

Ίσως το ψαλίδι να είναι ποιο μακρύ 'η να έχει διαφορετική γωνια καστερ..
Steve - Τρι 11 Μάϊ 2004, 06:44:14
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:
Τα ψαλίδια στα 1,6 16V είναι με σινεμπλοκ αλουμινίου αντίθετα με τα 1,1 και 1,4 που είναι λαστιχο

Ίσως το ψαλίδι να είναι ποιο μακρύ 'η να έχει διαφορετική γωνια καστερ..


Εγώ έχω λάστιχο δηλαδή?! Shocked Θα είναι καλύτερα αν βάλω σινεμπλόκ αλουμινίου (αν τα παίρνει το ψαλίδι?) Rolling eyes
Recifees - Τρι 11 Μάϊ 2004, 14:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Αυτα το καλο που εχουν ειναι οτι δεν εχουν ελαστικα συνεμπλοκ αλλα ειναι απο μεταλο (UNIBALL).Φυσικα και ειναι ποιο ενυσχημενα.
Καλη επιλογη αν τα βαλεις Wink


Aπο γεωμετρίες αλλάζει τίποτα ??
Η τιμή τους Ελλάδα ?

Τελικά την επισκεψη στην Condor δεν θα την γλυτώσω Very happy
Recifees - Τρι 11 Μάϊ 2004, 15:02:53
Θέμα δημοσίευσης:
PoLiThS έγραψε:

Ίσως το ψαλίδι να είναι ποιο μακρύ 'η να έχει διαφορετική γωνια καστερ..

Το έχει για γκρούπ Α οπότε δεν θα πρέπει να έχει το ίδιο μήκος τουλάχιστον ??
Εχεί και κάτι άλλα ψαλίδια με τιμή (2000 ευρώπουλα) Shocked τα οποία πάνε για τα Super 1600 μάλλον Sad
ΝΙΚΟΣ - Τρι 11 Μάϊ 2004, 16:47:15
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι ποιο μακρια.Στα GROUP A ειναι ιδια σε μηκος.Στα SUPER 1600 ειναι ποιο μεγαλα λογο μετατροχιου.Στο 206 μου φαινετε για γωνιες δινεις απο αλλου.Στο 106 ειναι λιγο ποιο μακρια γιατι εκει δεν υπαρχει τροπος να δωσεις καμπερ.

Απο CONDOR μην πας καθολου γιατι ειναι τσακωμα κ@λου.

Τωρα θα το πω και ας αρχισει ο Μακης τα δικα του... Laughing

Παρε στο 2310323000 και ζητα τον Ντινο και πες του τι ακριβως θελεις.Φερνει απο Γαλλια κατευθειαν μεσα απο την PEUGEOTSPORT και σε τιμες ειναι πολυ κατω απο τον CONDOR Wink
Recifees - Τρι 11 Μάϊ 2004, 17:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
Nίκο είναι ότι πρέπει όλα αυτά που ανέφερες ... Very happy Cool
Θα το ξεκινήσω και ας ξεχαστεί η αεροτομή (την βρήκα 170euro με περαστικά)
volvos - Τρι 11 Μάϊ 2004, 21:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
μια και θα παρεις τηλ κοιτα και για σινεμπλοκ μπας και εχει βγει τιποτα. δυστυχως ως τωρα η powerflex δεν εβδαζε... καποιοι μου ειχαν πει οτι εκει ειναι η αιτια του κακου.........
και προς θεου μακρια απο μεταλλικα συνεμπλοκ και συνδεσμους στα ψαλιδια. με το ενα χερι θα οδηγεις και μετο αλλο θα κρατας το ταμπλο που θα εχει κραμασει απο κραδασμους....... Rolling eyes
Recifees - Τετ 12 Μάϊ 2004, 14:46:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μια και θα παρεις τηλ κοιτα και για σινεμπλοκ μπας και εχει βγει τιποτα. δυστυχως ως τωρα η powerflex δεν εβδαζε... καποιοι μου ειχαν πει οτι εκει ειναι η αιτια του κακου.........
και προς θεου μακρια απο μεταλλικα συνεμπλοκ και συνδεσμους στα ψαλιδια. με το ενα χερι θα οδηγεις και μετο αλλο θα κρατας το ταμπλο που θα εχει κραμασει απο κραδασμους....... Rolling eyes


Για PowerFlex είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρο και το μόνο που είχαν ήταν βάση κιβωτίου για 106ραλλυ και δεν ήταν και σίγουρος ότι κάνει για 206 .Απο ότι μου είπε το παληκάρι μόνο ένας είχε 206(kouzman???) και έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο αλλά απο τοτε δεν έχει ακούσει τίποτα αν ταίριαξε η όχι .
Απο αυτά που λες για τους κραδασμούς ??Αν θέλεις το εξηγείς λίγο
Sidobre - Τετ 12 Μάϊ 2004, 15:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
gskarmou έγραψε:
[Απο ότι μου είπε το παληκάρι μόνο ένας είχε 206(kouzman???) και έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο αλλά απο τοτε δεν έχει ακούσει τίποτα αν ταίριαξε η όχι .
Απο αυτά που λες για τους κραδασμούς ??Αν θέλεις το εξηγείς λίγο


A! εγώ είμαι αυτός!!! Embarassed Embarassed

Μια χαρά είναι η κόντρα (βάση σασμαν)! Μπαίνει κανονικά και με τον νόμο!
George4 - Τετ 12 Μάϊ 2004, 16:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
ρε gskarmou δε εγραφες αυτο το post 2 μηνες νωριτερα? Sad πριν 2 μηνες εδωσα κοντα 190 ευρω για να παρω μονο τα ψαλιδια αφου θελανε αλλαγη μετα απο χτυπημα σε βουναλακι που ειχε δημιουργηθει απο τσιμεντο που ετρεξε απο μπετονιερα Evil Twisted evil Twisted evil Evil . να φανταστητε οτι χρεισατικε να αλλαξω μεχρι και γεφυρα. τελος παντων επι του θεματος σιγουρα αν ηξερα για αυτα τα ψαλιδια θα τα προτιμουσα αντι τον απλων αφου η διαφορα απο οτι ειδα ειναι περιπου 20-25 ευρω το κομματι
ΝΙΚΟΣ - Τετ 12 Μάϊ 2004, 20:49:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει και συνεμπλοκ μεταλικα η PEUGEOTSPORT για πισω.Τα εχει παρει ο Δουκας αλλα δεν τα περασε μεχρι τωρα ο σβαρνιαρης.Μπορει να τα πουλαει οποτε ρωτηστε τον.Εγω ειχα και POWERFLEX και μεταλικα απο την PEUGEOTSPORT οταν ειχα το 106.Τελικα κρατησα τα μεταλικα γιατι ολα τα αλλα δεν παυουν να ειναι λαστιχα και δεν ειδα διαφορα.Ουτε κρεμαει το νταμπλο ουτε τιποτα.Ολα μυθοι ειναι και τιποτα παραπανω.Ισα ισα που αλλαζει ολο το αμαξι αν τα βαλεις τα μεταλικα.Παντα προσοχη ομως μεχρι να το μαθετε γιατι γινετε ξυραφακι και δυσκολα συνγχωρει λαθοι Wink Παντως γινετε καρτ σε αισθηση.Απο εκει και περα ειναι στα ορια του καθενος το ποσο γρηγορα θα το παει.
Recifees - Τετ 12 Μάϊ 2004, 21:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
gskarmou έγραψε:
[Απο ότι μου είπε το παληκάρι μόνο ένας είχε 206(kouzman???) και έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο αλλά απο τοτε δεν έχει ακούσει τίποτα αν ταίριαξε η όχι .
Απο αυτά που λες για τους κραδασμούς ??Αν θέλεις το εξηγείς λίγο


A! εγώ είμαι αυτός!!! Embarassed Embarassed

Μια χαρά είναι η κόντρα (βάση σασμαν)! Μπαίνει κανονικά και με τον νόμο!


Σ' 'επιασα Skoulik Exclamation Exclamation Exclamation Twisted evil Laughing Laughing Laughing
Start Speaking
κρασδασμοι?? Οι αλλες βασεις πως την <<δεχτηκαν>> ?? Υπηρχαν προβληματα ??Κοστος ολης της διαδικασιας ?

-------
Το κιβωτιο αλλαξε συμπεριφορα η οχι?
Recifees - Τετ 12 Μάϊ 2004, 21:19:57
Θέμα δημοσίευσης:
NIKOΣ έγραψε:
..... γιατι γινετε ξυραφακι ......


Το ζητουμενο Exclamation Exclamation Exclamation
Sidobre - Πεμ 13 Μάϊ 2004, 20:39:30
Θέμα δημοσίευσης:
gskarmou έγραψε:
Σ' 'επιασα Skoulik Exclamation Exclamation Exclamation Twisted evil Laughing Laughing Laughing
Start Speaking
κρασδασμοι?? Οι αλλες βασεις πως την <<δεχτηκαν>> ?? Υπηρχαν προβληματα ??Κοστος ολης της διαδικασιας ?

-------
Το κιβωτιο αλλαξε συμπεριφορα η οχι?


Eνα μικρό τρέμουλο το οποίο το συνηθίζεις. Δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.

Σταθεροποιήθηκε όμως το κιβώτιο και δεν κουνάει καθόλου πράγμα που βοηθάει τις γρήγορες αλλαγές.

Το κόστος της τοποθέτησης δεν είναι μεγάλο και μπορεί να ενσωματωθεί μέσα σε κάποιο σερβις.
Recifees - Πεμ 13 Μάϊ 2004, 21:19:47
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:

......
Σταθεροποιήθηκε όμως το κιβώτιο και δεν κουνάει καθόλου πράγμα που βοηθάει τις γρήγορες αλλαγές.
........

Aυτό ήταν μια απορία που επιτέλους λύθηκε Very happy Ευχαριστώωωω

..Θα πάει πακέτο μαζί με τα ψαλίδια και την πίσω αντιστρεπτική του δίλιτρου
ΝΙΚΟΣ - Παρ 14 Μάϊ 2004, 13:02:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αντιστρεπτικη απο το CUP βαλε και οχι απο διλητρο.PEUGEOTSPORT FOR EVER Exclamation
PoLiThS - Παρ 14 Μάϊ 2004, 20:14:24
Θέμα δημοσίευσης:
Νικόλα μου.. είσαι ελαφρώς... βλ**ας.. η ιδια αντιστρεπτική είναι..
ΝΙΚΟΣ - Κυρ 16 Μάϊ 2004, 14:15:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο σιγουρος εισαι Question

Εγω ειμαι συνηθησμενος απο το 106 που ειχα οποτε μπορει και να τα μπερδευω λιγακι.
volvos - Κυρ 16 Οκτ 2005, 16:21:59
Θέμα δημοσίευσης: Ψαλίδια PS
εχει κανεις προσωπικη αποψη για τα ψαλιδια της πεζο σπορτ με κωδικο cc17021?

λενε οσοι τα φορεσαν οτι εχουν τα 2 συνεμπλοκ αλλαγμενα με ουνιμπολ και το τριτο λαστιχενιο σα μαμα.
αποτελεσμα καμια κινηση του ψαλιδιου στο διαμηκη αξονα -μπρος πισω- και πληρη ελευθερια αρα οχι κοπανημα στο πανω κατω.
αρα......................
ultra-one - Δευ 17 Οκτ 2005, 13:33:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
....ψαλιδια της πεζο σπορτ με κωδικο cc17021


Έτσι, Έτσι!!!

Τέτοια ωραία να μας λες για να μας φτιάχνεις!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
volvos - Δευ 17 Οκτ 2005, 14:46:06
Θέμα δημοσίευσης:
απαντηση απο πεζο σπορτ....
στην ερωτηση για τις διαφορες στα ψαλιδια που δινει για cc-rc
Hello

1/ cc17021 is with 2 silent bloc
2/ rc17021 with 2 ball joint

regards


οπως καταλαβαινετε υπαρχουν για ρουσου ψαλιδια με κωδικο Rc εμπρος οχι cc τα οποια εχουν ουνιμπολ !!!
το θεμα ειναι ΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ????????????
Steve - Δευ 17 Οκτ 2005, 16:36:47
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή με είχε απασχολήσει πριν από 1 χρόνο το θέμα, ξέρω ότι για τα συγκεκριμένα ψαλίδια ... πρέπει να στάξουμε κάτι λιγότερο από χιλιάρικο Sad

Και δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο value for money Sad
Sidobre - Δευ 17 Οκτ 2005, 16:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Επειδή με είχε απασχολήσει πριν από 1 χρόνο το θέμα, ξέρω ότι για τα συγκεκριμένα ψαλίδια ... πρέπει να στάξουμε κάτι λιγότερο από χιλιάρικο Sad

Και δεν νομίζω να είναι και ότι καλύτερο value for money Sad


Ψηλέ είσαι λίγο άμυαλος Razz

Τα ψαλίδια για το XS Volant και CC Cup κοστίζουν όσο τα μαμά το ένα (90 ευρώ + μεραφορικά το ένα!)

Εσύ είδες από το S1600 που είναι σωληνωτά... Wink

Ουσιαστικά τα ψαλίδια για το XS/CC έχουν σκληρότερα silentblock και τπτ παραπάνω.

Τώρα για τα ψαλίδια RC GrN δεν γνωρίζω ακριβώς τις διαφορές τους και θα ήθελα να τις μάθω εκτενέστερα αφού η τιμή τους δεν είναι πολύ πιο ακριβή (126 + μεταφορικά)
Steve - Δευ 17 Οκτ 2005, 18:28:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εμ, ή κοιτάμε για ψαλίδια, ή δεν κοιτάμε Razz

Για τα συγκεκριμένα που αναφέρω (τα S1600 δηλαδή) νομίζω είχανε και κάποια ρυθμισιμότητα... τώρα σε τί και πόσο, δεν θυμάμαι (εξ' ου και το κόστος τους... Confused )

Αν μάθεις διαφορές για τα RC GrN ρίχτες εδώ να έχουμε μια ιδέα... (το value for money που λέγαμε... Wink )
volvos - Δευ 17 Οκτ 2005, 20:21:02
Θέμα δημοσίευσης:
παντως και τα απλα με 90 ευρω καναδυο που τα εβαλαν ειδαν αισθητη διαφορα σε τιμονι και ακριβεια χειρισμων χωρις κοπανημα....

τωρα για του rc....
Lef205 - Δευ 17 Οκτ 2005, 21:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
Το ενδεχομενο τοποθετησης τεφλον? Rolling eyes
volvos - Δευ 17 Οκτ 2005, 21:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
ως τωρα οποτε εμπιστευτηκα το γαλλο δε με απογοητευσε στις επιλογες του Wink
αλλωστε συνεμπλοκ δε παιζει τιποτα στην αγορα...
και η superflex απο οτι εχω μαθει δεν εχει και κανα τρομερο ονομα...
εδω πολλοι-και εγω- θαβουν τα powerflex φαντασου τα no name.......

αυριο θα παρω ντινο αν και αυτος θα θελει να προωθησει τα cc17021 που τα εχει στο μαγαζι..
Lef205 - Δευ 17 Οκτ 2005, 21:50:26
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως θα εβαζα τεφλον!
Ghost Dog - Δευ 17 Οκτ 2005, 23:49:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορω να πω οτι αυτα:
volvos έγραψε:
2/ rc17021 with 2 ball joint
σε συνδιασμο με συνεμπλοκ (βασεις) για τον πισω αξονα θα με ενδιεφεραν Very happy
Τιιι λετε? Cool Wink
Sidobre - Τρι 18 Οκτ 2005, 09:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αυριο θα παρω ντινο αν και αυτος θα θελει να προωθησει τα cc17021 που τα εχει στο μαγαζι..


Πάρε και τον Δημήτρη (στα ανταλλακτικά) στην Κονδωρ, η τιμή που δίνει με την έκπτωσή μας πρέπει να είναι ίδια με του Ντίνου.
volvos - Τρι 18 Οκτ 2005, 11:01:22
Θέμα δημοσίευσης:
115 me ekptosi kondor
90 ntinos....
ultra-one - Τρι 18 Οκτ 2005, 12:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
115 me ekptosi kondor
90 ntinos....

Υποθέτω αυτές οι τιμές είναι για τα cc17021?

Τι γίνεται με τα rc17021??? Twisted evil
Sidobre - Τρι 18 Οκτ 2005, 13:52:45
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
115 me ekptosi kondor


113 ευρώ για την ακρίβεια.
volvos - Τρι 18 Οκτ 2005, 17:27:51
Θέμα δημοσίευσης:
ναι χαιρω πολυ η διαφορα δεν ειναι αξια λογου γιατι ο ντινος στη τιμη εχει +τα μεταφορικα.
το θεμα ειναι οτι μαλλον διαφορα κανουν μονο τα rc που ειναι ουνιμπολ χωρις καθολου συνεμπλοκ...
MEMsound - Τρι 18 Οκτ 2005, 18:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
...το θεμα ειναι οτι μαλλον διαφορα κανουν μονο τα rc που ειναι ουνιμπολ χωρις καθολου συνεμπλοκ...


προφανώς...
για να μάθουμε και καμιά τιμή... Wink

(για να μην μπερδευόμαστε μιλάμε για ψαλίδια του αγωνιστικού RC με κωδικό rc17021 και όχι στα μαμά του "πολιτικού" RC)
sps - Τρι 18 Οκτ 2005, 19:17:09
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:

το θεμα ειναι οτι μαλλον διαφορα κανουν μονο τα rc που ειναι ουνιμπολ χωρις καθολου συνεμπλοκ...


Γιατι το λες αυτο?
Απο αξιοπιστια?? Rolling eyes
volvos - Τρι 18 Οκτ 2005, 19:56:05
Θέμα δημοσίευσης:
spyro απο οτι εμαθα τα σχολια για τα ψαλιδια που σου ελεγα ηταν για αυτα με ουνιμπολ kai στα 3 στηριγματα...
και στα 2 206 δεν ειχαν προβλημα εδω και ενα χρονο....

σε 106 ομως εχω ακουσει και εγω διαφορα...

τι λες ψηνομαι?
Sidobre - Τετ 19 Οκτ 2005, 09:31:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
spyro απο οτι εμαθα τα σχολια για τα ψαλιδια που σου ελεγα ηταν για αυτα με ουνιμπολ kai στα 3 στηριγματα...
και στα 2 206 δεν ειχαν προβλημα εδω και ενα χρονο....

σε 106 ομως εχω ακουσει και εγω διαφορα...

τι λες ψηνομαι?


Αποκλείεται τα σχόλια να είναι για τα uniball γιατί δεν κυκλοφορούν 1 χρόνο... πολύ λιγότερο
volvos - Τετ 19 Οκτ 2005, 15:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
τα σχολια ειναι για του xs
σε τηλ στο ντινο που εχει και τα δυο μου ειπε τις διαφορες και παρειγγειλα τα cc17021.
ultra-one - Τετ 19 Οκτ 2005, 15:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τα σχολια ειναι για του xs
σε τηλ στο ντινο που εχει και τα δυο μου ειπε τις διαφορες και παρειγγειλα τα cc17021.


Παναγιώτη γιατί όχι τα rc??????? Confused Confused Confused Confused Confused Confused
Ghost Dog - Τετ 19 Οκτ 2005, 15:44:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τα σχολια ειναι για του xs
σε τηλ στο ντινο που εχει και τα δυο μου ειπε τις διαφορες και παρειγγειλα τα cc17021.

Πες μας "βρεεε" τις διαφορες και μη μας κρατας σε αγωνια... Wink Very happy
volvos - Τετ 19 Οκτ 2005, 20:45:26
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην απο οτι εχω καταλαβει διαφορες ουσιαστικες δεν υπαρχουν...
αλλιως γιατι η πεζο σπορτ δινει τα cc ψαλιδια στο rcc???????????????

με λιγα λογια υπηρχε μια διαφορα σε παχος-οχι στις διαστασεις -
που την αποδιδω στο γεγονος οτι στα 1.6 τα δινει σαν ενισχυμενα και για χωμα. δευτερο οι τρυπες ηταν πιο μεγαλες -ειχαν ουνιμπολ-
στο cc ειχε συνεμπλοκ αλλα με μεταλλο οπως το δειχνει και στο αγγλικο σαιτ...

επιπλεον και η πεζο σπορτ σε μειλ που εστειλα με παροτρυνε να βαλω τα cc17021...

δηλαδη με λιγα λογια μαλλον τα rc ειναι για ασφαλτο και εντελως αγωνιστικη χρηση και κοπανανε αρκετα παραπανω απο τα cc.
ultra-one - Πεμ 20 Οκτ 2005, 09:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
δηλαδη με λιγα λογια μαλλον τα rc ειναι για ασφαλτο και εντελως αγωνιστικη χρηση και κοπανανε αρκετα παραπανω απο τα cc.


Στο είπαν ξεκάθαρα αυτό?

Περιμένουμε πάντως με αγωνία τις εντυπώσεις σου!!!!!

Μπάρα θόλων (strut brace) έβαλες?
Αν δεν έχεις, τώρα χωρίς λαστιχένια σινεμπλόκ πρέπει να το δέσεις το αμάξι και από την πάνω πλευρά! Wink
MEMsound - Πεμ 20 Οκτ 2005, 11:24:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
δηλαδη με λιγα λογια μαλλον τα rc ειναι για ασφαλτο και εντελως αγωνιστικη χρηση και κοπανανε αρκετα παραπανω απο τα cc.

Χμμμ ενδιαφέρον.
Για (ξανα)πες τελική τιμή που τα αγόρασες.

ultra-one έγραψε:
[Αν δεν έχεις, τώρα χωρίς λαστιχένια σινεμπλόκ πρέπει να το δέσεις το αμάξι και από την πάνω πλευρά! Wink


(λίγο off-topic αλλά μιας και υο ανέφερε ο Χάρης)
Για το μέλη του PSClub από την JSV Racing υπάρχει αλουμινένια μπάρα θόλων για το 206 (ρυθμιζόμενη, όχι σπαστή) με τιμή 85€ (από 105€)
Φωτογραφίες εδώ: ftp://kentitos.com/ pic00033 και pic00044 (σύντομα και στο e-shop)
ultra-one - Πεμ 20 Οκτ 2005, 11:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Για το μέλη του PSClub από την JSV Racing υπάρχει αλουμινένια μπάρα θόλων για το 206 (ρυθμιζόμενη, όχι σπαστή) με τιμή 85€ (από 105€)
Φωτογραφίες εδώ: ftp://kentitos.com/ pic00033 και pic00044 (σύντομα και στο e-shop)


Και πάλι Off Topic αλλά μου φαίνεται πολύ ψεύτικη και εύθραυστη!!!!
Δεν ξέρω αν αυτή την εντύπωση την έχω επειδή δεν είναι βαμμένη και ξεγελάει το χρώμα του αλουμινίου!!!!!! Shocked

Την είδατε από κοντά και μονταρισμένη? Να υποθέσω ότι από την πλευρά του φίλτρου A/C μπαίνει χωρίς να χρειαστεί να τρυπηθεί ο θόλος ή να κοπούν οι λαστιχένιες τσιμούχες???????? Confused
MEMsound - Πεμ 20 Οκτ 2005, 12:29:01
Θέμα δημοσίευσης:
ας το συνεχίσουμε εδώ για την μπάρα.
volvos - Παρ 21 Οκτ 2005, 17:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
παραγγελθηκαν τελικα τα ψαλιδια του xs-cc απο ντινο
190 με μεταφορικα.

απο οτι δειχνει το πραμα μαλλον του ρουσου ειναι πιο μαλ**α !!!!!!!!!!!
θε δειξει.

απο βδομαδα εντυπωσεις.
προβλεπω το χαρη να μη κοιμαται Laughing Laughing Laughing
Miltellas - Σαβ 22 Οκτ 2005, 00:31:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παναή, καλά έκανες!
Τα CC φοράω εδώ και 1 χρόνο (τα έφερα κατευθείαν από PS Γαλλία γιατί τότε ο Ντίνος δεν είχε διαθεσιμότητα). Τα ξεπακετάρισα και τα φόρεσα στους Βασίληδες.
ΔΕΝ έχουν σινεμπλόκ. Έχουν uniball και όταν τοποθετηθούν κινούνται μόνο κατά τον κάθετο άξονα και μάλιστα πιο ελεύθερα από τα μαμά αλλά δεν παίζουν ούτε χιλιοστό στον διαμήκη άξονα, πράγμα που σημαίνει ότι κατά την διάρκεια μίας στροφής οι εμπρός τροχοί δεν ταλαντεύονται τρεμοπαίζοντας μεταξύ σύγκλισης-απόκλισης. Το ίδιο και κατά την επιτάχυνση και την επιβράδυνση.

Η σαφήνεια στα πολλά χαω και ειδικά στρίβωντας είναι υποδειγματική (τέρμα και στα ψαλιδίσματα της ουράς) και θα αισθάνεσαι πλέον μόνο το μαγούλιασμα των ελαστικών σου που λιγοστεύει στα χαμηλοπρόφιλα και εξαφανίζεται δια παντός στα ημισλίκ. Wink

Το 206 αποκτά το τιμόνι που του αξίζει!
volvos - Σαβ 22 Οκτ 2005, 09:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
μιλτο διαφωνω και ερωτω. ποια η διαφορα μεταξυ συνεμπλοκ και ουνιμπολ?
εγω απο τις φωτος τα βλεπω σα να ειναι συνεμπλοκ με μεταλλικο δακτυλιο απο εξω...μιλαω για αυτα που πιανει στο υποπλαισιο. το αλλο ειναι σιγουρα συνεμπλοκ που πιανει στο ακρο και ειναι υπευθυνο για το κοπανημα!
Miltellas - Σαβ 22 Οκτ 2005, 09:14:10
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μιλτο διαφωνω και ερωτω. ποια η διαφορα μεταξυ συνεμπλοκ και ουνιμπολ?
εγω απο τις φωτος τα βλεπω σα να ειναι συνεμπλοκ με μεταλλικο δακτυλιο απο εξω...μιλαω για αυτα που πιανει στο υποπλαισιο. το αλλο ειναι σιγουρα συνεμπλοκ που πιανει στο ακρο και ειναι υπευθυνο για το κοπανημα!


Καλά που το σχολίασες... Κατάλαβα τί εννοείς! Wink
Το uniball δεν είναι σινεμπλόκ. Είναι μία μεταλλική ελεύθερη άρθρωση που στα ψαλίδια που φοράω δεν έχουν ίχνος σινεμπλόκ (καουτσούκ) για να παρεμβληθεί μεταξύ τους και στο ψαλίδι. Στα συγκεκριμένα ψαλίδια (αγωνιστικό CC) τα uniball πιάνουν στο υποπλαίσιο. Το τρίτο που πιάνει στο άκρο έχει από έξω μία λαστιχένια μεμβράνη που από ότι κατάλαβα πρέπει να έχει επίσης uniball από κάτω ή κάτι παρόμοιο γιατί είναι άλλη μία ελεύθερη άρθρωση (εξωτερικά είναι ίδια με των μαμίσιων) που δεν μοιάζει να έχει εμφανή τζόγο ώστε να υποθέσω ότι υπάρχει σινεμπλόκ εκεί. Κι αυτά γιατί δοκιμάσαμε στο συνεργείο με λοστό να μετακινήσουμε το ψαλίδι και την ρόδα εμπρός-πίσω και δεν κινείται φύλλο... Την ίδια αίσθηση αποκομίζεις και οδηγώντας! Wink

Παρότι ο Ντίνος έχει άλλη άποψη εγώ επιφυλάσσομαι για την αντοχή τους στην πράξη. Ο ίδιος δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο, παρά τα ζόρια στους κακοτράχαλους δρόμους (προσέχω βέβαια όσο είναι δυνατόν - πράγμα αδύνατον...). Αλλά ο Γιάννης που έβαλε τα ίδια έσπασαν uniball σε λιγότερο από 6μηνο. Βέβαια ο Γιάννης είναι Μέγας Σιδεροφάγος κατ'επανάληψιν (οι Βασίληδες πλέον δεν του παίρνουν λεφτά Shocked Laughing ) αλλά όπως και να έχει είναι ένα γεγονός που με ανησύχησε στην αρχή αλλά ησύχασα καθ'οδόν όταν είδα ότι τα δικά μου έβγαλαν χρόνο... Και δεν θα ήθελα με τίποτα να ξαναβάλω τα ασαφή μαμίσια...
MEMsound - Σαβ 22 Οκτ 2005, 14:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά αν κατάλαβα καλά και cc17021 (όπως και τα rc) έχουν uniball??

Μίλτο ή Παναγιώτη έχετε καμια φωτογραφία τους?

Και ακόμα μια ερώτηση όταν λέμε ότι "σε μερικούς έχουν χαλάσει" γρήγορα εννοούμε ότι έχει φθαρεί η αθρωση του uniball και έχει πλέον τζόγο ή κάτι άλλο?

Μου φαίνεται ότι θα μπω σε "έξοδα".... Wink Wink
Miltellas - Σαβ 22 Οκτ 2005, 16:30:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

Μίλτο ή Παναγιώτη έχετε καμια φωτογραφία τους?

Και ακόμα μια ερώτηση όταν λέμε ότι "σε μερικούς έχουν χαλάσει" γρήγορα εννοούμε ότι έχει φθαρεί η αθρωση του uniball και έχει πλέον τζόγο ή κάτι άλλο?


Φωτογραφία δεν έχω...

Το μόνο που μπορούν να πάθουν είναι να τζογάρει κανά uniball και μετά θα χτυπάει στην παραμικρή ανωμαλία και φυσικά θα είναι όλο τα ψαλίδι για πέταμα (δεν έχω ακούσει αν γίνεται να αλλαχτεί μόνο το uniball και να γλιτώσεις χρόνο-χρήμα).
volvos - Κυρ 23 Οκτ 2005, 00:27:54
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/album_pic.php?pic_id=590
MEMsound - Κυρ 23 Οκτ 2005, 02:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
MEMsound έγραψε:

Μίλτο ή Παναγιώτη έχετε καμια φωτογραφία τους?

Και ακόμα μια ερώτηση όταν λέμε ότι "σε μερικούς έχουν χαλάσει" γρήγορα εννοούμε ότι έχει φθαρεί η αθρωση του uniball και έχει πλέον τζόγο ή κάτι άλλο?


Φωτογραφία δεν έχω...

Το μόνο που μπορούν να πάθουν είναι να τζογάρει κανά uniball και μετά θα χτυπάει στην παραμικρή ανωμαλία και φυσικά θα είναι όλο τα ψαλίδι για πέταμα (δεν έχω ακούσει αν γίνεται να αλλαχτεί μόνο το uniball και να γλιτώσεις χρόνο-χρήμα).


auto eixa fantastei kai gw (sorry gia ta greeglish kati pa;izei me to pc... Embarassed 8a ta kanw edit thn deytera apo to pc toy magaziou)

Panagiwth eyxaristv gia thn fwtografia Wink
...gia na arxhsw na mazeyw lefta gia ena zeygaraki apo dayta... Wink
Touristas - Κυρ 23 Οκτ 2005, 10:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
Στα μαμά ψαλίδια πάντως τα συνεμπλόκ τα έχει σαν ανταλλακτικά Smile
Miltellas - Κυρ 23 Οκτ 2005, 20:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/album_pic.php?pic_id=590


Ναί αυτό είναι! Wink
ultra-one - Δευ 24 Οκτ 2005, 10:29:43
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Η σαφήνεια στα πολλά χαω και ειδικά στρίβωντας είναι υποδειγματική (τέρμα και στα ψαλιδίσματα της ουράς) και θα αισθάνεσαι πλέον μόνο το μαγούλιασμα των ελαστικών σου που λιγοστεύει στα χαμηλοπρόφιλα και εξαφανίζεται δια παντός στα ημισλίκ. Wink

Το 206 αποκτά το τιμόνι που του αξίζει!

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil



volvos έγραψε:
προβλεπω το χαρη να μη κοιμαται Laughing Laughing Laughing

Πέστο Ψέματα!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 26 Οκτ 2005, 11:18:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ τι ανοίξαμε πάλι... Sad

Γιατί να πρέπει να κάνω άλλους 7 μήνες υπομονή? Γιατί? Sad
volvos - Κυρ 30 Οκτ 2005, 20:22:01
Θέμα δημοσίευσης:
λοιποοοοοοοοοοοοοοοοοοον.
τα ψαλιδια μπηκαν τη πεμπτη.
εντυπωσεις..........................
τι να πω τωρα. ουτε κρυο ουτε ζεστη.
καμια σχεση με αυτο που περιμενα.
με λιγα λογια αν ειχα 200ευρω θα προτιμουσα 1000φορες ενα σετ αντιστεπτικες παρα τα ψαλιδια.
εγω τουλαχιστον με αυτες ειδα μεγαλυτερη διαφορα.

σε κοπανημα-ανεση καμια απολυτως διαφορα.
σε εθνικη στα πολλα ξεχαστηκα να το δοκιμασω με κανα σλαλομ καθως με κυνηγουσε (το ποταμι ανεβασμα μονο εκανα) μια 155 η οποια στα 130-170 μου εριξε τρελες κολωνες.μιλαμε για ασυλληπτο ραψιμο!
επειδη εχω οδηγησει 155 q4 (θεε μου τι αμαξι) τουτο πρεπει να ηταν 170+ αλογα για να με ραψει ετσι....
οπως καταλαβαινετε οι διαφορες και εκει ειναι τοσο δισδιακριτες που ουτε καν ασχοληθηκα μαζι τους.
σε στροφιλικι και σε κοψιματα στο τιμονι στο καρεα ( με 140+ προς φλυφαδα) ενιωσα μια μικρηηηηηηηηηη διαφορα σε σαφηνεια και πιο υπακουο τιμονι στο κοψιμο αλλα σαφως οχι αυτο που περιμενα.
ισως δουλευει τοσο καλα η πεζο σπορτ που δεν αφηνει το ψαλιδι πλεον να
κανει μεγαλη κινηση-παραμορφωση .
αισθηση παντως το τιμονι δεν απεκτησε ουτε το κοψιμο μαχαιρι ενος 306-205 εστω και 106...
θεωρω οτι η διαφορα τους θα ειναι αισθητη σε εντονο στροφιλι πανω σε κανα βουνο οταν εισαι στα ορια της υποστροφης και ψαχνεις καποιον να στο πει..... Rolling eyes Rolling eyes
ισως η απογοητευση μου ειναι τοση επειδη περιμενα περισσοτερα. απο βδομαδα να βρω χρονο να ανεβω μια μερκουρη θα ξαναγραψω για το θεμα

http://www.psclub.gr/forum/album_personal.php?user_id=1176
για φωτος...
Miltellas - Τετ 02 Νοέ 2005, 14:35:18
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ το ίδιο είχα αισθανθεί όταν τα πρωτοέβαλα. Και η άνεσή τους εκπλήσσει!
Όπως έχω ξαναπεί οι διαφορές δεν είναι άμεσα εμφανείς. Στο όριο όμως οι διαφορές είναι άμεσα αισθητές. Φαντάσου ότι τα μαμίσια σινεμπλόκ ζορίζονται και "παίζουν" πάνω από ένα όριο. Και φυσικά θα ζορίζονται ιδιαίτερα στο όριο του κρατήματος κοντά στο 1g και οπωσδήποτε στις απότομες αλλαγές πορείας.
Είναι απαραίτητο συμπλήρωμα στην ανάρτησή σου και μην απογοητεύεσαι, η διαφορά είναι στην ουσία και μόνο σε αυτή (δηλ. δεν βγάζει μάτι). Χωρίς αυτά θα είσαι πάντα στο περίπου. Και από εδώ και πέρα ότι προσθέτεις-βελτιώνεις είτε στο στήσιμο του 206 είτε στην οδήγηση σου θα αναδεικνύεται χωρίς ασάφειες! Wink

Σε αφήνω να τα κατανοήσεις από μόνος σου. Όπως είπα, τα ίδια είχα πρωτοαισθανθεί κι εγώ. Και κατανόησα καλύτερα στην συνέχεια. Σίγουρα έχει σχέση και με το τί περιμένουμε... Smile

Προφανώς θα συμπληρωθεί καλύτερα το σετ τοποθετώντας και στον πίσω άξονα σινεμπλόκ PS. Αλλά αυτό δεν το έχω αποτολμήσει ακόμη γιατί μου είπανε (ασαφές αλλά...) ότι θα περνάνε όλες οι μικροανωμαλίες-κοπανήματα στο σαλόνι. Και ότι χάνει τα όποια χαρακτηριστικά παθητικής τετραδιεύθυνσης (αν και δε νομίζω να με πείραζε αυτό). Δεν αποκλείεται να το κάνω όμως και αυτό τελικά. Rolling eyes
ultra-one - Τετ 02 Νοέ 2005, 15:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ψαλίδια rc από PS sport με το uniball τελικά τα δοκίμασε κανένας να μας πει εντυπώσεις?

Από αυτά του ακούω απελπίζομαι ακόμη περισσότερο ότι δεν υπάρχει γιατρειά για το τιμόνι του 206! Crying or Very sad
kavaliotis - Τετ 16 Νοέ 2005, 17:55:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια σας παρακαλω μια γρηγορη βοηθεια. Εδω ( http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=6611 ) εξηγω το προβλημα μου. Βλεπω οτι ολοι λετε για αυτα τα cc17021, επειδη καιγομαι να αλλαξω αμεσα τα ψαλιδια, απο που μπορω να τα παραγγειλω αυτα? Θεσσαλονικη ειμαι, εχει εδω Peugeot Sport? Αλλιως αν δεν εχει εδω, μπορω να τα παρω με αντικαταβολη με courier ή λεωφορειο ή οτιδηποτε? Θελω την αλλη βδομαδα να τα περασω για να μην παθει τιποτα το αμαξακι μου...
tirokomos - Τετ 16 Νοέ 2005, 18:24:37
Θέμα δημοσίευσης:
Για οποιοδηποτε ανταλλακτικο Peugeot Sport μπορεις να απευθυνθεις στην αντιπροσωπεια της Μπακανιαρη στην Καλαμαρια. Wink
Sidobre - Τετ 16 Νοέ 2005, 18:32:22
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Παιδια σας παρακαλω μια γρηγορη βοηθεια. Εδω ( http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=6611 ) εξηγω το προβλημα μου. Βλεπω οτι ολοι λετε για αυτα τα cc17021, επειδη καιγομαι να αλλαξω αμεσα τα ψαλιδια, απο που μπορω να τα παραγγειλω αυτα? Θεσσαλονικη ειμαι, εχει εδω Peugeot Sport? Αλλιως αν δεν εχει εδω, μπορω να τα παρω με αντικαταβολη με courier ή λεωφορειο ή οτιδηποτε? Θελω την αλλη βδομαδα να τα περασω για να μην παθει τιποτα το αμαξακι μου...


Πιο φθηνά θα τα βρείς στον Ντίνο Γκαγκαστάθη που είναι και από τους συνεργάτες μας. Τηλ και τα λοιπά από τους υπεύθυνους από πάνω
Miltellas - Τετ 16 Νοέ 2005, 19:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Βόρειοι, ακόμη ψάχνεστε ή πλάκα με κάνετε; Οι χαμουτζήδες πολύ θα ήθελαν να είχαν το Ντίνο κει χάμου αλλά τον έχουμε στην Θεσσαλονίκη! Το όνομα Ντίνος έχει γεμίσει στο forum από εγκώμια...
Και μετά μου λέει ο Ντίνος ότι δεν έχει δουλειά! Ευτυχώς που τον στηρίζουν οι Αθηναίοι... Razz

Ντίνος
Ντίνος
Ντίνος
Γκαγκαστάθης
Γκαγκαστάθης
Γκαγκαστάθης
Peugeot Sport
Peugeot Sport
Peugeot Sport

Εμπεδώστε το!
kavaliotis - Τετ 16 Νοέ 2005, 20:25:18
Θέμα δημοσίευσης:
Τι κανεις ρε Μιλτο αλανι? Χρονια εχουμε να τα πουμε, σιγα μην με θυμασαι αλλα εγω δεν μπορω να σε ξεχασω, παγωνια ειχε εξω και εσυ εκει στο meeting με T-shirt Razz
Miltellas - Πεμ 17 Νοέ 2005, 08:04:23
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
...σιγα μην με θυμασαι...


Αμ πριτς που δεν σε θυμάμαι! Razz Wink
MEMsound - Τετ 28 Δεκ 2005, 15:43:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το τόπικ "Ψαλιδια PS" ενσωματώθηκε στο παρόν...

Τι όμορφα που θα ήταν αν πριν ανοίξουμε ένα θέμα κάνουμε μια μικρή αναζήτηση...

Εκ της MOD Team
MEMsound

volvos - Δευ 05 Φεβ 2007, 11:37:18
Θέμα δημοσίευσης:
o θορυβος στην αναρτηση ακουγεται ολο και πιο χαμηλα και πιο υποκωφα...
η αναρτηση τσεκαριστηκε το πρωι.
ολα οκ φαινονται!

με βλεπω για ψαλιδια...

σπυρο με τα rc της πεζο σπορτ. Ολα οκ???
λεω να παρω ενα σετ και εγω Crying or Very sad

παλι πισω η εξατμιση θα παει Evil
MEMsound - Δευ 05 Φεβ 2007, 11:49:24
Θέμα δημοσίευσης:
off-topic αλλά την γέφυρα την τσεκάρατε?

Και από που καταλάβατε ότι είναι τα ψαλίδια?
Και τι σκετά μπορεί να έχουν πάθει τα ψαλίδια σε τόσο λίγα χιλιόμετρα που να κάνουν τέτοιο θόρυβο (γκντουπ στα σαμαράκια)?
volvos - Δευ 05 Φεβ 2007, 12:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
esy τι λες ρε μαστρομανθο να τα κοιταγαμε με τα ματια?

ακουγεται πολυ χαμηλα ο θορυβος και ειναι τελειως υποκωφος...
παρομοιος με αυτο των πεζο σπορτ αλλα εκεινα επειδη ηταν μεταλλικα ακουγονταν πολυ εντονα...

το αμαξι εχει 78000χλμ ...
με τα πεζο σπορτ ειχε κανει το πολυ 5-6000χλμ αρα.....

λογικο εν μερει να τα εχουν παιξει! Wink
ειμαι και συνετος οδηγος...το προσεχω και πολυ ως γνωστον...

μακαρι να ειναι μονο τα ψαλιδια να λες...με 150 θα τη βγαλουμε τζαμι.
μην ειναι καμια αναρτηση (αν και το βλεπω χλωμο) και δε φτανουμε.....
που καταντησα εεεε???? Evil
MEMsound - Δευ 05 Φεβ 2007, 12:05:06
Θέμα δημοσίευσης:
ok.
Δεν ήξερα πόσα Km έχεις κάνει με αυτά τα ψαλίδια.
Λογικό είναι μετά από τόσα km να έχουν κάποιο τζόγο.
Επίσης αν άκουσα καλά εχθες ακουγόνταν από αριστερά.
Δεν λες με τον Αργύρη μπας και έχει κανένα μεταχειρισμένο ψαλίδι να το βάλεις δοκιμαστηκά και αν είναι από εκεί το πρόβλημα ταλικά να παραγγέίλεις μετά καινούργια?

Μπας και γλιτώσεις το 150άρι και μπει και αυτή η ρημάδα η εξάτμιση κάποια στιγμή. Wink
Miltellas - Δευ 05 Φεβ 2007, 18:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τα δικά μου τα αλλάζω κάθε 1.5 χρόνο (περίπου 30000χλμ για μένα) και όλα καλά. Πιστεύω μάλιστα ότι αν δεν είχα κατά την ίδια περίοδο τα τουβλολάστιχα (ADVAN A032R 195/55/15) ακόμη θα τα φορούσα τα πρώτα PS ψαλίδια. Για την ώρα τα βλέπω να την βγάζουν με λίγα περισσότερα χλμ (έχουν κάνει πάλι κάμποσα με τα ADVAN αλλά πλέον τα PARADA έχουν απείρως μαλακότερα πλαϊνά κι ας είναι 50ρια αντί για 55ρια).
volvos - Δευ 05 Φεβ 2007, 18:29:00
Θέμα δημοσίευσης:
Milto αυτο δε λεει τιποτα...
εγω τα xs τα εβγαλα οφ σε λιγοτερο απο 5μηνες με καμια 10αρα το πολυ χλμ με 55αρι πολιτικο λαστιχο................

εγω θεωρω οτι ειναι απλα θεμα τυχης. επισης το οτι χτυπανε και μας ενοχλουν μετα απο καποια χλμ δε παει να πει οτι εχουν διαλυθει και δε δουλευουν Cool
sps - Δευ 05 Φεβ 2007, 19:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιωτη εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τα rc!
Φαινεται να ειναι πιο σταθερα στις οριζοντιες μετατοπισεις σε σχεση με τα μαμα.Του δινεις μια τιμονια, και στριβεις οπως εισαι,με σταθερο τιμονι,κατι που δεν το ειχα πριν.
Πιστευω οτι αξιζουν τα λεφτα τους.
Απο διαρκεια, μακαρι να κρατησουν...
volvos - Δευ 05 Φεβ 2007, 20:02:08
Θέμα δημοσίευσης:
σπυρο δε βλεπω να μη κρατανε τα δικα σου καθως ειναι ιδια με τα μαμα...

οπως ειχες πει στο Ν απαγορευεται να αλλαξεις σε μεταλλικα συνεμπλοκ Cool

απλα ο σπυρος ειχε κατι ιμιτασιον πιο παλια και ακομα πιο παλια τα πρωτα ψαλιδια που εβαζαν στα προ φεις λιφτ....
Lef205 - Δευ 05 Φεβ 2007, 20:32:41
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιωτη εισαι σιγουρος οτι ακουγεται απο μπροστα ο θορυβος?
volvos - Δευ 05 Φεβ 2007, 20:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
OXI ΛΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΡΕΠΑΝΙ ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ....
ακουγεται σε χαμηλες ταχυτητες......

και ναι ειναι εμπρος και χαμηλα...το νιωθεις στο πατωμα.
πρεπει να το δω πιο αναλυτικα.
Lef205 - Δευ 05 Φεβ 2007, 21:03:24
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
OXI ΛΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΡΕΠΑΝΙ ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ....
ακουγεται σε χαμηλες ταχυτητες......

και ναι ειναι εμπρος και χαμηλα...το νιωθεις στο πατωμα.
πρεπει να το δω πιο αναλυτικα.

Μηπως ειναι κατι απο εξατμιση μερια?
Παντως στοι δικο μου ακουγονταν ενα ντουπ στις λακουβες και ειχα σφιξει οτι βιδα υπηρχε στο αυτοκινητο μεχρι που κατεληξα στον πισω αξονα και ηταν ξεκουμπωτη η αντιστρεπτικη.
Gr@lly - Τρι 06 Φεβ 2007, 12:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγάλη πιθανότητα το μπαράκι της αντιστρεπτικής.
Εχει ξανα γίνει. Τεσπα κοιτά και την γέφυρα..
Andreas - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 08:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
Andreas έγραψε:
Ευχαριστω Μιλτο για την απαντηση σου.

Αυριο θα παω να αλλαξω ψαλιδια cineblock και μετα θα παω στον φωκα
να μου κανει μια ηλεκ/κη μετρηση και αναλογως βλεπουμε τι κανουμε.

thnx again


Πηγα σημερα στο συνεργειο για να παραγγειλει τα ψαλιδια , και μου ειπε
οτι στο 2λιτρο συμφωνα και με τον αριθμο πλαισιου μου ειναι με μπιλια
και οχι με λαστιχο.
Τι λετε οι 2λιτροι ισχυει αυτο? και στο δικο σας με μπιλια ειναι το ψαλιδι?
διοτι το δικο μου που τα εχει παιξει ειναι με λαστιχο , δηλαδη απο οτι μου ειπε ο προκαταχος μου ειχε βαλει ασχετο ψαλιδι με αυτο που επρεπε να φοραει.
MEMsound - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 09:16:42
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked Confused Shocked Confused Shocked Confused Shocked
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 10:53:17
Θέμα δημοσίευσης:
antrea με μπιλια ειναι μετα το φεις λιφτ...ψαλιδια για 206 εχουν 2 τυπους προ και μετα φεις λιφτ...ολα τα αλλα ειναι παπατζες.

αν θες ρωτα ντινο γκαγκασταθη σαλλονικ
φερνει τα πεζο σπορτ του 206 rc gr.N Που ειναι ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΑ των φεις λιφτ με 90-100 το ενα...νομιζω οτι στη πεζο ειναι πιο ακριβα.!!!
και μη διανοηθεις για ημιτασιον Cool


υ.γ.σπυρο αληθεια ολα οκ με τα ψαλιδια?
Andreas - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 10:58:25
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
antrea με μπιλια ειναι μετα το φεις λιφτ...ψαλιδια για 206 εχουν 2 τυπους προ και μετα φεις λιφτ...ολα τα αλλα ειναι παπατζες.

αν θες ρωτα ντινο γκαγκασταθη σαλλονικ
φερνει τα πεζο σπορτ του 206 rc gr.N Που ειναι ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΜΑ των φεις λιφτ με 90-100 το ενα...νομιζω οτι στη πεζο ειναι πιο ακριβα.!!!
και μη διανοηθεις για ημιτασιον Cool


υ.γ.σπυρο αληθεια ολα οκ με τα ψαλιδια?



Παναγιώτη αυτα ειναι καλυτερα που μου λεει με την μπιλια απο τα λαστιχενια cineblok?
volvos - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
μη το ψαχνεις τα ψαλιδια που ειχαν τα μετα το φεις λιφτ ειναι πολυ καλυτερα σε αισθηση σε τιμονι και ανθεκτικοτερα...
τωρα τι εννοει ο ποιητης με μπιλια και λαστιχακι δεν εχω καταλαβει ακριβως.
εσυ θα ψαχνεις κωδικους για μετα φειςλιφτ.
παρε αδεια π.χ μανθου και κανε τηλ στη πεζο με αριθμο πλαισιου μανθου και τελος η ιστορια...και αν σου πουν πανω απο 110 το ενα παρτα απο ντινο και...ΤΕΛΟΣ
Sidobre - Πεμ 26 Ιούλ 2007, 11:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
To σπαστικότερο όλων είναι ότι χαλάνε ένα-ένα και το να αγοράσεις δύο είναι ακριβά... Evil ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!
bakclima - Σαβ 26 Απρ 2008, 15:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
σε λιγες μερες θα σας πω εντυπωσεις απο τα ψαλιδια του Ν, τα εχω στο χερι μου τωρα Cool
volvos - Σαβ 26 Απρ 2008, 16:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
ta ψαλιδια του Ν
οπως εχουμε ξανα αναφερει ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ με τα μαμα πεζο μετα φεις λιφτ
εχουν 75 το ενα οταν τα μαμα εχουν 110
και δε θα δεις καμια διαφορα

αποτελουν ομως τελεια λυση για οποιον εχει θεμα με τα ψαλιδια του (βλαβη τρακα κλπ)
Tomakos - Δευ 12 Μάϊ 2008, 18:44:36
Θέμα δημοσίευσης:
Διάβασα και τις 5 σελίδες και ομολογώ ότι ψιλομπερδεύτηκα λίγο!! Embarassed
Ελπίζω όμως να με ξεμπερδέψετε... Very happy Laughing

Μετά από κάποιους θορύβους και ψιλοαλλαγής της συμπεριφοράς του τιμονιού ειπα να κοιτάξω να δω τι "τρεχει"!Τελικά θέλει άλλαγμα το μπροστά αριστερό ψαλίδι!Το αμάξι είναι προ face lift 2001!

Και ρωτώ...
αλλάζω μόνο το ένα με το ίδιο?
αλλάζω και τα δύο με αυτά του face lift?
ή βάζω αυτά του cc που έχουν αναφερθεί πιο πρίν?

Είμαι μπερδεμένος απ'ότι καταλάβατε... Confused
nik_marin - Δευ 12 Μάϊ 2008, 19:44:02
Θέμα δημοσίευσης:
Tomakos έγραψε:
Διάβασα και τις 5 σελίδες και ομολογώ ότι ψιλομπερδεύτηκα λίγο!! Embarassed
Ελπίζω όμως να με ξεμπερδέψετε... Very happy Laughing

Μετά από κάποιους θορύβους και ψιλοαλλαγής της συμπεριφοράς του τιμονιού ειπα να κοιτάξω να δω τι "τρεχει"!Τελικά θέλει άλλαγμα το μπροστά αριστερό ψαλίδι!Το αμάξι είναι προ face lift 2001!

Και ρωτώ...
αλλάζω μόνο το ένα με το ίδιο?
αλλάζω και τα δύο με αυτά του face lift?
ή βάζω αυτά του cc που έχουν αναφερθεί πιο πρίν?

Είμαι μπερδεμένος απ'ότι καταλάβατε... Confused



Από την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι προ face lift 2001, Καλό θα ήταν να τα αλλάξεις και τα Δυο ….
Εσύ πληρώνεις όμως .... Laughing
Tomakos - Δευ 12 Μάϊ 2008, 20:00:07
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Από την στιγμή που το αυτοκίνητο είναι προ face lift 2001, Καλό θα ήταν να τα αλλάξεις και τα Δυο ….
Εσύ πληρώνεις όμως .... Laughing


Γι'αυτό ρωτάω... Laughing Laughing
Αν αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά παραπάνω..... Wink Wink
volvos - Δευ 12 Μάϊ 2008, 21:38:13
Θέμα δημοσίευσης:
αξιζει και με το παραπανω

2 μαμα απο τη πεζο για μετα φεις λιφτ μοντελο θα ζητησεις (ειναι πιο ενισχυμενα) και θα τελειωσει το θεμα
καπου 200ευρω θα σου βγουν
sps - Δευ 12 Μάϊ 2008, 22:43:56
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως υστερα απο 1 χρονο και 2 μηνες και 30.000 χλμ το αριστερο πεζω σπορτ RC grN ψαλιδι μου βγηκε οφφ.
Τριζει παρα πολυ, λες και εχω σουστα, και ο θορυβος ειναι φυσικα απο το σινεμπλοκ.
Εκτος αν αυτος ο θορυβος ειναι απο το σινεμπλοκ της αντιστρεπτικης οποτε γλιτωσω την αλλαγη και παω για 22ρα αντιστρεπτικη Laughing
Tomakos - Δευ 12 Μάϊ 2008, 22:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΚ παιδιά!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!!!!! Razz
Steve - Τρι 13 Μάϊ 2008, 16:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
Του cc και καλά είναι πιο ανθεκτικά. Εγώ θα πρότεινα να τα βάλεις αυτά μιας και θα κάνεις την αλλαγή και στα 2 Smile
Tomakos - Τρι 13 Μάϊ 2008, 19:44:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιά του cc?Τα μαμά?Έχει διαφορετικά ψαλίδια από το 3πορτο??
Ζαλίστηκα... Turn-l Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τρι 13 Μάϊ 2008, 19:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Tomakos έγραψε:
Ποιά του cc?Τα μαμά?Έχει διαφορετικά ψαλίδια από το 3πορτο??
Ζαλίστηκα... Turn-l Laughing Laughing Laughing Laughing

Του cc τα μαμά ψαλίδια είναι και καλά πιο ανθεκτικά από τα μαμά ψαλίδια του 3-5θυρου, λόγω μεγαλύτερου βάρους του cc (αν και αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ, μιας που όλο το επιπλέον βάρος είναι πίσω, λόγω της οροφής που διπλώνει και μπαίνει πάνω από το πορτ-μπαγκάζ).
Tomakos - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:00:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα μπήκαμε σε μια σειρά!
Δηλαδή μιλάμε για την ίδια συμπεριφορά αλλά με μεγαλύτερη ανθεκτικότητα??
Steve - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι βρε μπετό Mr. Green
Tomakos - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:34:33
Θέμα δημοσίευσης:
Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Thank's Σταύρο!!! Wink
volvos - Τετ 14 Μάϊ 2008, 09:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
οταν λεμε cc εννοουμε της πεζο σπορτ που ειναι με μεταλλικα συνεμπλοκ στα cc-xs

τομακος ολα τα 206 μετα φεις λιφτ φορανε τα ιδια ψαλιδια που ειναι ενισχυμενα απο τα προ φεις λιφτ
ειτε ψψ eite rc...



σπυρο εχω την υποψια οτι για σενα φταιει α. χωματοδρομοι
β. μεγαλες διαδρομες αναρτησεις με αρκετη καταπονηση(ελα που δε κανεις μπουκες)

εγω με 105000χλμ και τοσες πιστες τα ψαλιδια αντεχαν ακομα Crying or Very sad
και τα αλλαξα προληπτικα απο ενα σκισμενο μπαλακι (και επειδη σα μαλ**ας νομιζα οτι εχου προβλημα)
Tomakos - Τετ 14 Μάϊ 2008, 11:52:11
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΚ ευχαριστώ!!
sps - Τετ 14 Μάϊ 2008, 17:35:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιωτη δεν κανω χωματοδρομους, σπανια.
Εκει που επιδεινωθηκε η κατασταση ηταν σιγουρα στο Φθιωτιδας που πηγαμε, αν θυμασαι το δρομο προς Καλοσκοπη με τις λακουβες, εκει πετυχαμε 2-3 καλες με αρκετα χλμ.
Παρεπιπτόντως μηπως πουλας κανενα εργοστασιακο αριστερο? Laughing
sps - Τετ 30 Ιούλ 2008, 16:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα αριστερο πεζω σπορτ ψαλιδι βγηκε οφφ στα 40.000χλμ!
Βεβαια κραταει ακομα, αλλα μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το τριξιμο που κανει,οποτε συντομα θα αντικατασταθει με αλλο ιδιου φυλου Laughing
Διαγνωση: εχει αρχισει και φθειρεται-κοβεται στο λαστιχο το πρωτο μπροστα.
nickterc - Σαβ 30 Οκτ 2010, 12:14:02
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα καταληγουμε οτι τα PS ψαλιδια δεν αλλαζουν κατι στη γεωμετρια του τουτου απλα εχουν αλλα τυπο συνδεσης στα σημεια εδρασης στο αμαξωμα σωστα?Εγω φοραω τα cc απο PS με τα uniball.
volvos - Δευ 01 Νοέ 2010, 12:25:50
Θέμα δημοσίευσης:
akribos...
Sinanai - Τρι 05 Απρ 2011, 21:03:04
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Τελικα αριστερο πεζω σπορτ ψαλιδι βγηκε οφφ στα 40.000χλμ!
Βεβαια κραταει ακομα, αλλα μου εχει σπασει τα νευρα αυτο το τριξιμο που κανει,οποτε συντομα θα αντικατασταθει με αλλο ιδιου φυλου Laughing
Διαγνωση: εχει αρχισει και φθειρεται-κοβεται στο λαστιχο το πρωτο μπροστα.


Βλέποντας το 206 του Σπύρου ίσως μπορώ να προνοώ τι θα συμβεί και στο δικό μου. Διαγνώστηκε και σε εμένα πρόβλημα, μετά από πολύ ψάξιμο, στο αριστερό ψαλίδι, επίσης PS RC gr. N, και επίσης στο μπροστά uniball... Αύριο θα παραγγελθεί - ζεύγος - από Γκάγκα, και προχωρούμε...
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 21:21:48
Θέμα δημοσίευσης:
εχει τιμη μουρλια καπου 180 τα δυο ο βελιμεζακης για τσεκαρε το
Sinanai - Τρι 05 Απρ 2011, 21:25:31
Θέμα δημοσίευσης:
Γκαγκα 153...
Πάνος - Τρι 05 Απρ 2011, 22:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω πως την εχω σκαπουλαρει και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα ψαλιδια μετα απο 79.000χλμ και 7 χρονια ζωης;

Ή μηπωςθα επρεπε; Rolling eyes
MEMsound - Τρι 05 Απρ 2011, 23:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εγω πως την εχω σκαπουλαρει και δεν εχω ασχοληθει με το θεμα ψαλιδια μετα απο 79.000χλμ και 7 χρονια ζωης;

Ή μηπωςθα επρεπε; Rolling eyes

+1
κανε πως δεν το χεις παρει χαμπαρι...

(εγω αυτο κανω μεχρι α ξεμπερδεψω απ τ αλλα εξοδα...)
Laughing
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 08:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
Έλεος... Τα - μαμά - ψαλίδια, ακόμα και με την έκπτωση από Ροδίτη, έχουν 237... Sad

Μακάρι να έχει Βελιμεζάκης τα RC gr. N, γιατί ο μεν Γκάγκα δεν τα έχει και χρειάζεται ένα μήνα να του έρθουν, και Βελιμεζάκης αν παραγγελθούν θα ανέβει τιμή τους από αυτήν που περιμένω να μου πει, αν τα έχει, τελικά... Rolling eyes
sps - Τετ 06 Απρ 2011, 08:21:29
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα αλλο με προβληματιζει!

Δε γινεται να εχω αλλαξει ηδη 3 σετ που τα φτυνουν καθε 40-50 χιλ.
Ενω τα εργοστασιακα f/l ειναι ακριβως ιδια και σε σκληροτητα και σε εμφανιση και οπως και τα αλλα παιδια δεν εχουμε ακομα καταληξει που ειναι οι διαφορες τους...τα οποια ομως αντεχουν περισσοτερο βλ. sinanai,Πανος κλπ.
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 08:29:14
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ, Σπύρο, κάπου 40-50 χιλιάδες έκανα... Η διαφορά είναι απ' ότι ακτάλαβα, ότι τα RC gr.N είναι με uniballs ενώ τα "μαμά" με σινεμπλόκ. Άρα τα πρώτα ναι μεν προσφέρουν αμεσότερη αίσθηση, αλλά, από την άλλη, την ακούν και ευκολότερα...
nikolas206gti - Τετ 06 Απρ 2011, 08:34:45
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω με 89000 χλμ ειναι μια χαρα και έχω και μια γρανα στο ιστορικό μου με στραβωμένο αμορτισέρ όπου το ψαλίδι βγήκε αλώβητο Cool
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 08:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά ούτε Βελιμεζάκης έχει... Παραγγελία και σε μιάμιση εβδομάδα, περίπου... Τιμή μου 'πε κάτω από 200 με μεταφορικά.
Πάνος - Τετ 06 Απρ 2011, 08:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστη ειναι τοσο αισθητη η διαφορα στην αμεσοτητα που χρηζει αναφορας;
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 08:57:14
Θέμα δημοσίευσης:
αν διαβασετε το γαμωτοπικ απο την αρχη θα δειτε ποιες ειναι οι διαφορες Evil
Πάνος - Τετ 06 Απρ 2011, 09:21:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ουστ ρε.Δεν εισαι καλο μετρο συγκρισης παπατζα... Laughing Laughing
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 09:30:37
Θέμα δημοσίευσης:
ok to ξαναλεω για τους βλακες
ΟΛΑ ΤΑ ΦΕΙΣΛΙΦΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΨΑΛΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΖΗΤΑΤΕ
ΕΙΤΕ gr.Ν ΕΙΤΕ RC ΕΙΤΕ 1.4 ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΦΕΙΣΛΙΦΤ
Πάνος - Τετ 06 Απρ 2011, 09:37:04
Θέμα δημοσίευσης:
Α καλα δεν πηγαινε μονο σε μενα αυτο... Laughing Laughing Laughing
Ησυχασα. Cool

Κωστη ρουφα τη. Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 09:49:13
Θέμα δημοσίευσης:
Φχαρστώωωω...

Τάκη δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό, μιας και στο site του Ντίνου υπάρχουν τα CC17021-01 και CC17021-02, δεξί και αριστερό, αντίστοιχα, που τα δίνει για 1.6 16V προς 93.48 Euro το ένα, και τα RC17021-00 (κιτ), που τα δίνει για RC gr.N, προς 153.75 Euro το ζεύγος... Όλα τα προαναφερθέντα είναι της Peugeot Sport. Wink
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 09:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
AN ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΓΑΜΟΤΟΠΙΚ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΣΥΝΕΜΠΛΟΚ ΤΑ ΕΙΧΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΑΚΟΜΑ ΕΔΙΝΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ

ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΒΛΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 10:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
Το έχω διαβάσει το topic, Τάκη.

Τέσπα. Καλημέρα.
sps - Τετ 06 Απρ 2011, 10:14:04
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:

Ενω τα εργοστασιακα f/l ειναι ακριβως ιδια και σε σκληροτητα και σε εμφανιση και οπως και τα αλλα παιδια δεν εχουμε ακομα καταληξει που ειναι οι διαφορες τους...

Για τα grN λεω κι εγω
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 11:30:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη μη βρίσεις... Laughing

Μόλις μίλησα με Ελισάβετ και μου είπε ότι πέρα αυτά του RC και του CC υπάρχουν ψαλίδια και για 1.6 - "ενισχυμένα", όπως χαρακτηριστικά ανέφερε, "σε σχέση με αυτά του 1.4" - κατασκευής της Delphi. Scratch

Λέω να τα πάρω, καθότι τα μόνα άμεσα διαθέσιμα... (79ευρώ το ένα). Rolling eyes

Αν υπάρχει κάποια σοβαρή ένσταση προς αυτά, παρακαλώ να διατυπωθεί πάραυτα. Cool
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 11:31:44
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ιμιτασιον ουτε ενισχυμενα ουτε αλλες παπαριες
σπυρος εχει μπλεξει τα μπουτια του με αυτα τα ψαλιδια!

θα κανεις υπομονη να παρεις το σετακι τα γνησια με 190ευρω και τελος
Sinanai - Τετ 06 Απρ 2011, 11:32:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ok. Wink
Steve - Τετ 06 Απρ 2011, 13:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε του cc, δοκιμασμένα Cool
Sinanai - Παρ 08 Απρ 2011, 15:10:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλησα σήμερα με Βελιμεζάκη. Άκυρο, καθότι πρέπει να γίνουν παραγγελία, θα είναι εδώ μετά το Πάσχα, και θα είναι πανάκριβα, λόγω μεταφορικών. Άρα τζίφος.

Έτσι πήρα Ντίνο - κλασικά - που ούτε αυτός έχει - το ήξερα, δηλαδή, ότι δεν έχει- αλλά μου 'πε τιμές θα είναι ίδιες ή ελάχιστα πάνω από τις τωρινές του site κ περιμένει παραγγελία σε κάνα μήνα. Οπότε εν αναμονή για Ντίνο, που μου 'πε πως η διαφορά ανάμεσα στα του RC & του CC - πάντα της Peugeot Sport λέμε - είναι πως του CC έχει ball joins, ενώ του RC σινεμπλόκ. Του CC είναι κάνα 35άρι ακριβότερα το ζεύγος.
MEMsound - Παρ 08 Απρ 2011, 17:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
του (ΠΣ) CC ειναι για πιστα... (πιστα εξωτερικου χωρις λακουβες... που να καταπονουν τα μπολλ-τζοινς) οπου ζητας μεγιστη ακριβεια στον χειρισμο μιας και εκει τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα (συγκεκριμενη επαναλαμβανομενη διαδρομη κλπ κλπ)

του (ΠΣ) RC ειναι για βουνο οπου το τεραιν μπορει να ειναι γενικώς οτι να ναι...= οπως οι Ελληνικοι δρομοι...

θεωρω οτι ειναι πιο σοφο να βαλεις τα ρψ παρα του ψψ...απο πλευρας διαρκειας
volvos - Παρ 08 Απρ 2011, 17:23:18
Θέμα δημοσίευσης:
ta cc κανουν σα ξεκουρδισμενο μεταλλικο μπαουλο μετα απο καποια χλμ και δεν εχουν παραπανω ακριβεια αξια λογου
nickterc - Παρ 08 Απρ 2011, 17:34:54
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
του (ΠΣ) CC ειναι για πιστα... (πιστα εξωτερικου χωρις λακουβες... που να καταπονουν τα μπολλ-τζοινς) οπου ζητας μεγιστη ακριβεια στον χειρισμο μιας και εκει τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα (συγκεκριμενη επαναλαμβανομενη διαδρομη κλπ κλπ)

του (ΠΣ) RC ειναι για βουνο οπου το τεραιν μπορει να ειναι γενικώς οτι να ναι...= οπως οι Ελληνικοι δρομοι...

θεωρω οτι ειναι πιο σοφο να βαλεις τα ρψ παρα του ψψ...απο πλευρας διαρκειας
K απο που εξαγονται τα παραπανω?Το λεει καπου στο σαιτ η ΠΣ ασ πουμε? Scratch
MEMsound - Παρ 08 Απρ 2011, 17:37:43
Θέμα δημοσίευσης:
προσωπικη μου αποψη ειναι (επρεπε να το αναφερω), συμπερασμα απο τα παραπάνω γραφομενα.
Ghost Dog - Παρ 08 Απρ 2011, 17:51:51
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
MEMsound έγραψε:
του (ΠΣ) CC ειναι για πιστα... (πιστα εξωτερικου χωρις λακουβες... που να καταπονουν τα μπολλ-τζοινς) οπου ζητας μεγιστη ακριβεια στον χειρισμο μιας και εκει τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα (συγκεκριμενη επαναλαμβανομενη διαδρομη κλπ κλπ)

του (ΠΣ) RC ειναι για βουνο οπου το τεραιν μπορει να ειναι γενικώς οτι να ναι...= οπως οι Ελληνικοι δρομοι...

θεωρω οτι ειναι πιο σοφο να βαλεις τα ρψ παρα του ψψ...απο πλευρας διαρκειας
K απο που εξαγονται τα παραπανω?Το λεει καπου στο σαιτ η ΠΣ ασ πουμε? Scratch

Νικο, απλη, κοινη λογικη ειναι.... Wink Very happy
nickterc - Παρ 08 Απρ 2011, 17:54:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
nickterc έγραψε:
MEMsound έγραψε:
του (ΠΣ) CC ειναι για πιστα... (πιστα εξωτερικου χωρις λακουβες... που να καταπονουν τα μπολλ-τζοινς) οπου ζητας μεγιστη ακριβεια στον χειρισμο μιας και εκει τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα (συγκεκριμενη επαναλαμβανομενη διαδρομη κλπ κλπ)

του (ΠΣ) RC ειναι για βουνο οπου το τεραιν μπορει να ειναι γενικώς οτι να ναι...= οπως οι Ελληνικοι δρομοι...

θεωρω οτι ειναι πιο σοφο να βαλεις τα ρψ παρα του ψψ...απο πλευρας διαρκειας
K απο που εξαγονται τα παραπανω?Το λεει καπου στο σαιτ η ΠΣ ασ πουμε? Scratch

Νικο, απλη, κοινη λογικη ειναι.... Wink Very happy
A ok απλα ελεγα μηπως ειχαμε κατι επισημο.Καμια διαθεση ειρωνιας η οτιδηποτε...Εγω τα CC φοραω κ μεχρις στιγμης ειναι ησυχα παντως...
Sinanai - Παρ 08 Απρ 2011, 17:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
Χιλιόμετρα Νίκο Question
nickterc - Παρ 08 Απρ 2011, 18:14:43
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Χιλιόμετρα Νίκο Question
Tα χω επανω 12500km..
Ghost Dog - Παρ 08 Απρ 2011, 18:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
A ok απλα ελεγα μηπως ειχαμε κατι επισημο.Καμια διαθεση ειρωνιας η οτιδηποτε...Εγω τα CC φοραω κ μεχρις στιγμης ειναι ησυχα παντως...

Οχι ρε, ουτε εγω εχω καμια διαθεση ειρωνιας! Wink
Ο Καταφρακτος παντως "ειχε θορυβο" Rolling eyes
Μηπως εχεις καμια εξατμιση επανω και δεν ακουγεται τοσο? Confused
Εχεις δει καμια διαφορα σε σχεση με τα Gr. N??
nickterc - Σαβ 09 Απρ 2011, 13:19:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
nickterc έγραψε:
A ok απλα ελεγα μηπως ειχαμε κατι επισημο.Καμια διαθεση ειρωνιας η οτιδηποτε...Εγω τα CC φοραω κ μεχρις στιγμης ειναι ησυχα παντως...

Οχι ρε, ουτε εγω εχω καμια διαθεση ειρωνιας! Wink
Ο Καταφρακτος παντως "ειχε θορυβο" Rolling eyes
Μηπως εχεις καμια εξατμιση επανω και δεν ακουγεται τοσο? Confused
Εχεις δει καμια διαφορα σε σχεση με τα Gr. N??
Μπα καμια διαφορα με τα μαμα(τα μαμα λογιζονται group N?).Εξατμιση οχι.Κ σιγουρα παντως θορυβο δεν εχω...Αφου δεν αλλαζει η γεωμετρια τι διαφορα να δεις??
volvos - Σαβ 09 Απρ 2011, 14:31:29
Θέμα δημοσίευσης:
νικο και εγω τα ειχα πανω καπου 8000 και δεν ειχαν κανει κιχ
μια μερα πηφα σε ενα χωματοδρομο και τελος...
δεν χανουν σε αποδοση ουτε σε κατι αλλο απλα επειδη ειναι μεταλλο σε επαφη με μεταλλο ειναι θεμα χρονου ποτε θα αρχισουν το τσικ τσικ τσικ

απο οσο θυμαμαι ουτε εγω ειχα δει διαφορα...θεωρητικα τα συνιστουν στα πισταδικα για εξτρα αντοχη στη πιεση των κερμπ και επειδη πιστα ειναι πιο ευκολο να πιεστει το λαστιχο απο το ζορισμα
plaketokofths - Τρι 10 Μάϊ 2011, 18:42:44
Θέμα δημοσίευσης:
Σχεδόν 100,000km και ο μάστορης σημερα μου είπε για αλλαγή ψαλιδιών στο 206.
Πρακτικά μου λέει τα σινεμπλοκ πρέπει να αλλάξουμε αλλά επειδή δεν βγαίνουν σινεμπλοκ ως ανταλλακτικό πέρνεις τα ψαλίδια σετ! wtf?
Τι παίζει με αυτό? Αργύρης παλιοτερα ειχε ποσταρει εδώ οτι βγαίνουν σινεμπλοκ...

Επίσης αν τελικά απαιτείται αλλαγή και ψαλιδιών, τι εχετε να προτείνετε με γνώμονα το κόστος και την αξιοπιστια. Η αισθηση από uniballs δεν μ' ενδιαφέρει.
volvos - Τρι 10 Μάϊ 2011, 20:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
σετακι ψαλιδια rc gr.N apo βελιμεζακη 180και κατι ευρω
τα παιρνεις και ξενοιαζεις για μια ζωη με το θεμα ψαλιδια στα 206.\μην παρεις ιμιτασιον
μη μπλεξεις με συνεμπλοκ
plaketokofths - Τρι 10 Μάϊ 2011, 21:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σετακι ψαλιδια rc gr.N apo βελιμεζακη 180και κατι ευρω
τα παιρνεις και ξενοιαζεις για μια ζωη με το θεμα ψαλιδια στα 206.\μην παρεις ιμιτασιον
μη μπλεξεις με συνεμπλοκ


H τιμή ειναι ΟΚ αν ειναι και ανθεκτικά (τα μαμά τα χω 100.000km και τώρα πάνε να ζοριστούν κάπως τα σινεμπλοκ, τα ψαλίδια τουλάχιστον στην ευθυγραμμιση δειχνουν ΟΚ)

τα uniballs ομως δεν θα φέρουν παραπανω κραδασμούς?

ΥΓ. Ρε συ ο βελιμεζάκης θυμισε μου ποιος ειναι
volvos - Τρι 10 Μάϊ 2011, 21:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
yπευθυνος πεζο σπορτ
ειναι πλεον λαιον κεντρικα

γιαννη μη μπερδευεσαι. του gr.N ειναι τα μαμα ψαλιδια ολων των facelift .καμια απολυτως διαφορα. απλα για καποιο λογο η πεζο σπορτ τα δινει πιο φτηνα απο τη μαμα πεζο... αν πας να τα παρεις σαν ανταλλακτικο για το δικο σου εχουν 110 το ενα!
plaketokofths - Τρι 10 Μάϊ 2011, 22:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
To πιασα, ευχαριστώ. Μια τελευταια ερώτηση εμένα που ειναι 2006 μοντέλο, οπερ face lift γιατι γιατι ειναι με σινεμπλοκ τα ψαλίδια κι οχι με uniballs?

Συμπληρώνω:

1) Με κωδικό πλαισιου απο σερβις box, βγαινουν σκετα σινεμπλοκ!

2) Ντινος θα φέρει εναντι 150€ τα rc gr.N μετά απο ενα μήνα.

3) Ντινος ισχυριζεται οτι υπάρχουν 2 delphi που ειναι αντιστοιχα καλά με τα μαμα με σινεμπλοκ. Υπαρχουν 2 τυποι delphi, εχουν ιδια ψαλίδια αλλα σινεμπλοκ.
Sinanai - Δευ 30 Μάϊ 2011, 20:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Μίλησα σήμερα με Gaga και ακόμα δεν τα έχει φέρει. Ελισάβετ μου 'πε μέσα στην εβδομάδα θα έχει νεότερα.
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 11:48:36
Θέμα δημοσίευσης:
το γραφω εδω (αν και το τοπικ ειναι αποκλειστικα για τα PS ψαλίδια) αλλα ας το εχουμε σαν βιντεο εστω.

αλλαξα επιτελους χθες τα ψαλιδια...
PS δεν εβαλα γιατι δεν ηθελα τα μεταλλικα σινεμπλοκ, ενω ΡΨ/ΨΨ κλπ εβγαιναν αρκετα λεφτα (ακομα και με τις εκπτωσεις των επισημων μελων 230+ε/ζευγαρι)

πηρα απο Γκαγκασταθη 2 TRW με 150κατι ε/ζευγαρι

η διαδικασία της αλλαγης ειναι "αστεια"... 3βιδες σε καθε πλευρα (+τις ροδες) καναμε με τον παντα μεσα σε κατι τετοια iceage καμμια ωριστα στο πολυ χαλαρο... με συνοδεια τις ατακες του Andy...

περιττο να πω οτι η νυφη εγινε "λιμουζινα" Laughing (εμπρος τουλαχιστον...γιατι εχουμε λιγη ακομαδουλιτσα πισω...) και εξαφανιστηκαν ολα τα γκαπα-γκουπα νταπα-ντουπα-ταρα-ραμ... Laughing Laughing Laughing

φωτο:

και βιντεο: http://s26.photobucket.com/albums/c104/psclub/texnika/206%20psalidia/?action=view&current=MOV01813.mp4
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:06:16
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο στα ποσα χλμ τα αλλαξες;

Τα μαμα ειχες πριν;
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ξεχασα να το γραψω αυτο:

στα ~114000
ναι τα μαμα ειχα επανω...
τα οποια ενω "εδειχναν" (εξωτερικα) ολοκληρα ... ακουγονταν σαν να "χτυπανε μεταλλα" ... και οπως φαινεται απο την κινηση τους στο βιντεο...ηταν διαλυμενα... Wink
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:13:13
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι ήταν και το δικό μου αριστερό (RC gr.N), το οποίο είχε κάνει μόλις 60.000 χλμ... Confused Mad
nikos 206cc - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
114.000 χλμ με μαμα ψαλιδια ειναι κατι παραπανω απο πολυ Shocked
Πως και κρατησαν τοσο καιρο??
Εντυπωση μου κανει....
Πάνος - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:57:02
Θέμα δημοσίευσης:
Εχουμε προηγουμενο με αυτα που εβαλες Μανθο;
Διαρκεια ζωης κτλ;

Γιατι του Κωστη το 60.000 με ανησυχησε αρκετα.

Πρεπει να ψαχτω και εγω τι γινεται με τα ψαλιδια μου μετα απο 83.000χλμ και 7,5 χρονια ζωης.
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:00:14
Θέμα δημοσίευσης:
ελεος ρε...
δεν ξυπνησα "προχθες" και κοπανησαν 1η φορα οποτε και "χθες" το πρωι τα αγορασα και το απογευμα τα εβαλα

εκαναν φασαρία αρκετο καιρο

εδω και ποσα km δεν μπορω να υπολογησω
απλα τωρα (εδω κι κανα μηνα μπορεσα να τα πάρω - και χθες μπορεσα να τα βάλω)

αν θελετε την αποψη μου...και μιας και η διαδικασια εξαγωγής και τοποθετησηςη ειναι αστεία... δεν ειναι κακή ιδεα να τα βγαλετε αν εχετε πάνω απο 60000-70000 και να τα τσεκαρετε εκτος αυτοκινητου για μποσικα
kammenos - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εχουμε προηγουμενο με αυτα που εβαλες Μανθο;
Διαρκεια ζωης κτλ;

Γιατι του Κωστη το 60.000 με ανησυχησε αρκετα.

Πρεπει να ψαχτω και εγω τι γινεται με τα ψαλιδια μου μετα απο 83.000χλμ και 7,5 χρονια ζωης.


λες πάνο να είναι τα ψαλίδια που κάνουν τον θόρυβο τελικά?
εγώ έχω 102.000χλμ με 6,5 χρονια. Embarassed
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:05:57
Θέμα δημοσίευσης:
ψαχτειτε
γιατι και σιναναι το ιδιο ειχε παθει... Wink
AlienHack - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:11:34
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:

3) Ντινος ισχυριζεται οτι υπάρχουν 2 delphi που ειναι αντιστοιχα καλά με τα μαμα με σινεμπλοκ. Υπαρχουν 2 τυποι delphi, εχουν ιδια ψαλίδια αλλα σινεμπλοκ.


τα delphi και τα TRW τα εχει στην ιδια τιμη ο Ντινος , 70 το ενα.

ειναι και τα 2 με μπιλια στην μεση οχι σκετο λαστιχο.

προσφατα στραβωσα το ενα ψαλιδι μου και πηγα πηρα ενα τετοιο.
πολη καλη αισθηση.
AlienHack - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
kammenos έγραψε:
Πάνος έγραψε:
Εχουμε προηγουμενο με αυτα που εβαλες Μανθο;
Διαρκεια ζωης κτλ;

Γιατι του Κωστη το 60.000 με ανησυχησε αρκετα.

Πρεπει να ψαχτω και εγω τι γινεται με τα ψαλιδια μου μετα απο 83.000χλμ και 7,5 χρονια ζωης.


λες πάνο να είναι τα ψαλίδια που κάνουν τον θόρυβο τελικά?
εγώ έχω 102.000χλμ με 6,5 χρονια. Embarassed


εγω και ο Νικοσ206 εχουμε αλαξει 3 φορες σε 10 χρονια... μετα απο 3-4 χρονια χαλανε τα σινεπλοκ και εχουνε μποσκα και κανουν θορυβο σαν να κοπαναει κατι μπροστα...
Ghost Dog - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εχουμε προηγουμενο με αυτα που εβαλες Μανθο;
Διαρκεια ζωης κτλ;

Γιατι του Κωστη το 60.000 με ανησυχησε αρκετα.

Πρεπει να ψαχτω και εγω τι γινεται με τα ψαλιδια μου μετα απο 83.000χλμ και 7,5 χρονια ζωης.

Εγω στα 60.000 χιλιομετρα, εχω αλλαξει 2 ζευγαρια, αλλα τα ταραζω στις μπουκες και λακουβες οταν το βγαζω στο βουνο.....! Laughing
Σε πιο φυσιολογικες συνθηκες, μετα τα 60.000-80.000 πιστευω πως θελουν αλλαγη! Exclamation
(Αναλογα ΦΥΣΙΚΑ με τη χρηση που τους κανετε Wink )
kammenos - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:25:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ τους έχω κάνει πάρα πολύ καλή χρήση!
Εκτός από τις μεγάλες λακούβες, όλες τις άλλες τις περνάω τάπα! Very happy
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:48:27
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι ρε Άρη... Φαίνεται ποιοι τα τιμούν. Laughing Laughing Laughing
nikolas206gti - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη εγω με 95.000 χλμ και ειμαι σιδεροφαγος + την αναρτηση koni, θελω αλλαγη ??? Παντως οτι και αν υπαρχει στο δρομο κατω και το "περασω" απο πανω, εχω τρομερους κραδασμους μεσα στην καμπινα. Νομιζω οτι το ταμπλο θα πεταχτει επανω. Cool

Δεν ειναι καλο να αλλαχτουν και τα top mounts οταν δεν εχουν αλλαχτει ποτε ???
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:52:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχουν φθορά, δε χρειάζεται.

Edit: Εγώ π.χ. τώρα μαζί με τα delphi πήρα και top-mounts προληπτικά, μπας και χρειάζονταν, αλλά τελικά "δεν". Μου είπε μηχανικός μου, δλδ, ότι είναι τσάμπα λεφτά να τα αλλάξουμε. Wink
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 16:13:28
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Αν δεν έχουν φθορά, δε χρειάζεται.

Edit: Εγώ π.χ. τώρα μαζί με τα delphi πήρα και top-mounts προληπτικά, μπας και χρειάζονταν, αλλά τελικά "δεν". Μου είπε μηχανικός μου, δλδ, ότι είναι τσάμπα λεφτά να τα αλλάξουμε. Wink


το ιδιο εκανα κι εγω - και εχω τα φρεσκα τοπ-μαουντ σπιτι...

χθες δεν προλαβαίναμε να λυσουμε και απο πάνω για να ελεγξουμε (συν οτι θελω να το κανω αυτο μαζι κάτι ακομα εμπρός που εχω κατα νου για να σηκωθεί λίγο η μουρη - οποτε ολα μαζι στο αμεσο μελλον)

Wink Wink Cool Cool

καινουργί θα γινει λεμε... Cool Cool Laughing Laughing
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα αρχισαν να κοπανανε στα 70,000km, μέχρι και τα 100,000km κοπάνε το ιδιο. Ειναι μες στο προγραμμα η αλλαγή τους, αλλα σκεφτομαι τα εξης:

1. Εφοσον η πεζω βγαζει τα σινεμπλοκ σκετα μηπως να αλλαζα μονο σινεμπλοκ.

2. Τα ιμιτασιον oπως delphi - trw μηπως εχουν μικρο χρονο ζωής?

Κωστή εσύ τα delphi πως τα βλέπεις?

Μάνθο ξερεις αν τα ψαλίδια στο 206 βγαινουν οπως σε 106/saxo?
Γιατι δύσκολο δεν ειναι αλλά δεν ειναι και οτι πιο απλο. Εγώ μια φορά
για να βγαλω το μπαλακι του ψαλιδιου απο το ακρο ιδρωνα και ξε-ιδρωνα.

edit: ακυρο, τωρα ειδα πως ειναι του 206 τα ψαλίδια!
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:12:14
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη, για να είμαι ειλικρινής από άποψη "αίσθησης" δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή. Τώρα, αν τα παίξουν νωρίτερα, τι να πω, κομμάτια να γίνει.

Απλά θέλω να κάνω κ μια ευθυγράμμιση, αλλά δε μπορώ να βγάλω και πολλά συμπεράσματα για σαφήνεια μπροστινού, καθώς τα μπροστά R1-R πνέουν τα λοίσθια...
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Γιάννη, για να είμαι ειλικρινής από άποψη "αίσθησης" δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή. Τώρα, αν τα παίξουν νωρίτερα, τι να πω, κομμάτια να γίνει.

Απλά θέλω να κάνω κ μια ευθυγράμμιση, αλλά δε μπορώ να βγάλω και πολλά συμπεράσματα για σαφήνεια μπροστινού, καθώς τα μπροστά R1-R πνέουν τα λοίσθια...


Κοιτα εγω στο saxo οταν αλλαξα το μεσαιο σινεμπλοκ του ψαλιδιου με powerflex ειδα μεγαλη διαφορα, φαινεται οτι ειναι πιο στριβαρό.
Ακομα και τα πισω του πατώματος που αλλαξα ειδα διαφορά, στα οποια μαλιστα ειχα κοψει 2 φορες βιδα!

Οποτε λογικα αν το προβλημα δεν ειναι στραβο ψαλίδι αλλά τελειωμένο σινεμπλοκ τοτε νομιζω θα πρεπε να δεις μια διαφορά, εκτος αν εννοεις το καινουριο με το μαμά καινούριο δεν εχει διαφορα. Αν εννοεις το τελευταίο νομιζω ειναι καλο σημάδι! Ποια delphi εβαλες, νομιζω ντινος μου χε πει υπαρχουν 2? Θυμάσαι τιμή?
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
77 το ένα είχαν.

Το μεσαίο συνεμπλόκ είχε διαλυθεί και σε εμένα... Μιλάμε δεν υπήρχε, όμως...

Αλλά ήξερα ότι στο 206 δεν αλλάζουν σκέτα τα συνεμπλόκ. Confused

Ναι για σύγκριση καινούργιο με καινούργιο μιλώ. Wink
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
77 το ένα είχαν.

Το μεσαίο συνεμπλόκ είχε διαλυθεί και σε εμένα... Μιλάμε δεν υπήρχε, όμως...

Αλλά ήξερα ότι στο 206 δεν αλλάζουν σκέτα τα συνεμπλόκ. Confused

Ναι για σύγκριση καινούργιο με καινούργιο μιλώ. Wink


Το ακριανό μπαλάκι νομιζω δεν αλλαζει.

Το μεσαιο που λες, αυτο που δειχνει ο μανθος στο βιντεο υπαρχει ως ανταλλακτικο 3523AG | 20€. Απλα λογικά θελει πρεσάρισμα.

Και το πισω βγαινει, αλλα αυτο ειναι ακριβό 352380 | 50€.
Επίσης δεν εχω δει αφερμαρκετ αντικαταστασης, δεν ξερω τι παιζει...
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:27:45
Θέμα δημοσίευσης:
μαλ***α, τότε, που δεν κράτησα και το ψαλίδι με το "ακουσμένο" σινεμπλόκ, να πειραματιστώ... Αν και μπορεί και να υπάρχει στον μηχανικό.
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:29:00
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξέρω ρε, μπορει να λεω κι εγω μαλ***ες. δεν το χω ψαξει, σε 5000km ειναι η ωρα του ομως. Wink
Steve - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
καθώς τα μπροστά R1-R πνέουν τα λοίσθια...
Όταν πνέουν τα λοίσθια, μυρίζει λοίσθαιρειν;
Sinanai έγραψε:
μαλ***α, τότε,

plaketokofths έγραψε:
μπορει να λεω κι εγω μαλ***ες
Ε μή γεμίζετε το forum με μαλ***ες ρε μαλ**ες ! Laughing
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 20:54:08
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχαχα
τι μαλάγκα εισαι ρε... Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

το θεμα ειναι οτι η πεζω δινει το σινεμπλοκ σκετο...
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 21:01:07
Θέμα δημοσίευσης:
λjοίσθερειν. Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 31 Αύγ 2011, 01:37:54
Θέμα δημοσίευσης:
η πεζω οντως το δινει σκετο
απλα καπου το πας για πρεσσαρισμα (κανα 10αρικο θα στο παρουν κι εκει)
= συνολο 50ε

με 150 εχει και το ψαλιδια ολοκαινουργια και τα 4 σινμπλοκ φρεσκα
και νεα μπαλακια ( Laughing )...

δεν ξερω ποσο Km θα βγάλουν...βασικα ας βγάλουν εστω και 45000~50000km

τα μαμα τα δικα μου θεωρω οτι το πολυ στις 80000 και πολλα λεω... την ειχαν ακουσει - ή αλλιως καμμια σχεση με την υσηχια που επικρατει τωρα στο εμπρός συστημα.

τα μαμα τιμη καταλόγου εχουν 304ε το ζευγαρι
ακομα και με το -20κατι % του Ροδιτη για τα επισημα μελη βγαίνει στα 230κατι...

τα PS ειναι μια καμποσο πονεμενη ιστορια οποτε απορριφθηκαν στην παρουσα φαση

διαφορα στο ιμονι δεν καταλαβα (ισως απλα ειναι "χοντροπετσος" Laughing)....ισως αν ειχα καλα λαστιχα να μπορουσα να φορτησω περισσότερο το εμπρός μερος αλλα δεν προς το παο
Steve - Τρι 08 Νοέ 2011, 10:02:17
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ebay.co.uk/itm/190567003528?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

50 λίρες το ζευγάρι...


όσο χάλια και να είναι, αξίζει τον κόπο μάλλον Shocked
MEMsound - Τρι 08 Νοέ 2011, 10:58:37
Θέμα δημοσίευσης:
καινουργια ειναι
στην χειροτερη αν χαλασει πιο νωρις απ οτι πρεπει το μεσαιο σινμπλοκ πωλειται σαν ανταλλακτικο σκετο απ την πεζω....
οποτε αν τα χρειαζεσαι χτυπα τα
sps - Τρι 08 Νοέ 2011, 11:01:56
Θέμα δημοσίευσης:
Kοιτα σταυρο επειδη ειμαι καμενος πολλες φορες με αυτα τα ψαλιδια, μακρια!!!
Υπαρχουν 2 τυποι ψαλιδιων:
Αυτα για το συρμο που μπαινουν σε ολα αλλα εχουν μαλακά συνεμπλοκ και δεν κανουν για τα δικα μας αυτοκινητα.(κοινως τα προ φεις λιφτ που λεει και ο βολβος)
Δε κανουν για τα δικα μας
πρεπει να βρεις με σκληρα σινεπλοκ δλδ ή πεζω σπορτ grN ή delphi τα ενισχυμενα κλπ.

Οταν περυσι με ειχαν τρακαρει απο δεξια, εβαλα ενα τετοιο μαλακό, ενω αριστερα παρεμεινε το σκληρο.
Ε λοιπον το αμαξι δεν οδηγιοταν, πηγαινε οπου ηθελε.
στην ευθυγραμιση το σκληρο δεν πηγαινε πουθενα σε οριζοντια μετακινηση, ενω το μαλακο πηγαινε μπρος πισω συνεχεια.
Ετσι ελλειψει σκληρων ψαλιδιων απο ντινο αποφασισα να βαλω και ενα μαλακο αριστερο.
και παλι ασαφεια, το αμαξι ηταν αθλιο.
οποτε μην παιζεις με αυτα.
MEMsound - Τρι 08 Νοέ 2011, 11:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
ε προφανως συζηταμε μονο αν ειναι τα ενισχυμενα... Laughing
sps - Τρι 08 Νοέ 2011, 11:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
Nai αλλα προφανως αυτα που ποσταρε ο Σταυρος δεν ειναι τα ενισχυμενα Laughing
Steve - Τρι 08 Νοέ 2011, 12:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δεν κάνω τέτοιες μαλ***ες Σπύρο, ότι αλλάζει ζευγάρι, το αλλάζω ζευγάρι Laughing
AlienHack - Τρι 08 Νοέ 2011, 12:28:23
Θέμα δημοσίευσης:
να πω και εγω την εμπειρια μου και τον καημο μου καθοτι πηρα το αμαξι το 2008 με 60.000 χλμ και τωρα με 150.000χλμ και εχω αλλαξει 2 φορες τα ψαλίδια ΚΑΙ παλι το δεξι νομιζω θελει αλλαγή... Confused

λοιπον οπως ειπατε υπάρχουν 2 ειδων, τα κανονικα με μαλ**α σινεμπλοκ. προ φεισλιφτ ΤΑ ΟΠΟΙΑ λεγεται οτι ειναι και ιδια με του 1.4
αυτα ξεφτιλίζονται ευκολα.. καθοτι το μεσαιο σινεμπλοκ ειναι απλα ενα σινεμπλοκ λαστιχενιο (σαν τα ακριανα σινεμπλοκ) . Αυρτα που ποσταρε ο stive στο ebay φενεται να ειναι τετοια...

Τα ενισχυμενα εχουν μαλ**α σινεμπλοκ στις ακρες σαν τα αλλα, ΑΛΛΑ στην κεντρικη θεση εχουν ενα συνεμπλοκ που κινειται σαν ΜΠΙΛΙΑ μεσα στην θεση του. δεν ειναι διλαδι ενα κομματι λαστιχο αλλα ενα ανεξαρτητο λαστιχο σαν μπιλια μεσα στην τρυπα του σινεπμλοκ..
Ετσι αντεχουν περισσοτερο καθοτι παιρνει κληση η μπιλια και δεν επιβαρυνει το λαστιχο..

Τα ειδα και τα 2 στον μηχανικο μου οταν τα τοποθετησα, καθοτι το παλιο μου ηταν απλο και το καινουριο ενισχυμενο..

Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι τι ποιο ενισχυμενο απο το ενισχυμενο μπορουμε να βαλουμε καθοτι δεν γινεται καθε 30.000 χλμ να θελω ψαλιδια... Confused

αυτες οι μεσαιες μπιλιες-σινεμπλοκ της πεζο? 20 ευρω η μια ειπατε?
επισης η powerflex εχει κατι αναλογο για 206?
AlienHack - Τρι 08 Νοέ 2011, 12:53:47
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό ειναι το απλο λαστιχενιο κεντρικο μπαλακι... αποσο θυμαμαι ετσι ηταν




και ετσι ειναι το ενισχυμενο που λεω σαν μπιλια..

sps - Τρι 08 Νοέ 2011, 14:45:26
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:


Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι τι ποιο ενισχυμενο απο το ενισχυμενο μπορουμε να βαλουμε καθοτι δεν γινεται καθε 30.000 χλμ να θελω ψαλιδια... Confused

Μετα πας σε αυτο, να το δοκιμασεις για να παρουμε σειρα και οι επομενοι Laughing
www.superflex.co.uk
AlienHack - Τρι 08 Νοέ 2011, 14:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.superflex.co.uk/products.php?cat=293

? ποιο ειναι για το ψαλιδι? το πανω αριστερα?
sps - Τρι 08 Νοέ 2011, 18:48:58
Θέμα δημοσίευσης:
πανω αριστερα και πανω δεξια για να παρεις και καστερ Wink
AlienHack - Τετ 02 Μάϊ 2012, 13:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδες,,, εχουμε βρει τελικα καμια αλλη λυση για ψαλιδια? εχω βαρεθει καθε 6μηνο να παιρνουν κενα τα μπαλακια και να κοπανανε..

περασα κτεο προχτες και μου ειπε αυτο που φοβομουν (καθοτι τα ακουγα και ενοιωθα να κοπανανε)
οτι και τα 2 ψαλιδια εχουν μεγαλα κενα στις μπιλιες...

αντε το δεξι ειναι απο τοποθετηση 1μιση χρονου, λες οκ, εχει και χλμ πανω του (40.000-50.000χλμ) αλλα το αριστερο το εβαλα πριν απο 6 μηνες και ειναι NGK (απο γκαγκα) , ενισχυμενο αποσο μου ειχε πει.

ειναι δυνατον να πηρε τοοοσσσοο τζογο? τι πιο ανθεκτικο μπορουμε να βαλουμε? τελικα κανεναν αξιολογο που να πρεσαρει μπαλακια βρηκαμε?
AlienHack - Τετ 02 Μάϊ 2012, 13:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
AlienHack έγραψε:


Αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι τι ποιο ενισχυμενο απο το ενισχυμενο μπορουμε να βαλουμε καθοτι δεν γινεται καθε 30.000 χλμ να θελω ψαλιδια... Confused

Μετα πας σε αυτο, να το δοκιμασεις για να παρουμε σειρα και οι επομενοι Laughing
www.superflex.co.uk


αυτο αν δεν εκανε 100 ευρω το ενα θα αξιζε, αλλα με 100 ευρω παιρνω 2 ψαλιδια... Confused

+ του οτι θελει και πρεσαρισμα και αντε πες μου θεσσαλονικη καποιον που θα το κανει σωστα και ισια..
iceage - Τετ 02 Μάϊ 2012, 19:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ρε παιδες,,, εχουμε βρει τελικα καμια αλλη λυση για ψαλιδια? εχω βαρεθει καθε 6μηνο να παιρνουν κενα τα μπαλακια και να κοπανανε..

περασα κτεο προχτες και μου ειπε αυτο που φοβομουν (καθοτι τα ακουγα και ενοιωθα να κοπανανε)
οτι και τα 2 ψαλιδια εχουν μεγαλα κενα στις μπιλιες...

αντε το δεξι ειναι απο τοποθετηση 1μιση χρονου, λες οκ, εχει και χλμ πανω του (40.000-50.000χλμ) αλλα το αριστερο το εβαλα πριν απο 6 μηνες και ειναι NGK (απο γκαγκα) , ενισχυμενο αποσο μου ειχε πει.

ειναι δυνατον να πηρε τοοοσσσοο τζογο? τι πιο ανθεκτικο μπορουμε να βαλουμε? τελικα κανεναν αξιολογο που να πρεσαρει μπαλακια βρηκαμε?

Πες του να σου φέρει TRW/Lucas είναι ποιοτικότερα.
Steve - Τετ 02 Μάϊ 2012, 21:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα κάθεσαι να ανοίξεις συζήτηση για ψαλίδια με ένα άτομο που έχει σπάσει 4 φορές τον προφυλακτήρα του, ότι και να του πεις, τζάμπα είναι.


Δες πως κινείται στις λακούβες ο Αλέξης, βάλε και την υπερανάρτηση των 160 ευρώ... και τελικά θα καταλάβεις ότι η ανάρτηση σου γαμάει και τα ψαλίδια... αλλά, είπαμε γλίτωσε λεφτά από αλλού, θα τα πληρώσει αλλού Wink
AlienHack - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 09:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Άμα κάθεσαι να ανοίξεις συζήτηση για ψαλίδια με ένα άτομο που έχει σπάσει 4 φορές τον προφυλακτήρα του, ότι και να του πεις, τζάμπα είναι.


Δες πως κινείται στις λακούβες ο Αλέξης, βάλε και την υπερανάρτηση των 160 ευρώ... και τελικά θα καταλάβεις ότι η ανάρτηση σου γαμάει και τα ψαλίδια... αλλά, είπαμε γλίτωσε λεφτά από αλλού, θα τα πληρώσει αλλού Wink


ρε μαλ**α στιβι εσενα δεν σε παιρνει να μιλας για τροπο οδηγησης... Laughing

εχεις 2 κοκκινες ηδη, και λες εμενα για 2-3 κιτρινες ...

τον προφυλακτηρα τον εχω φτιαξει 3 φορες γιατι στην ελλαδα οταν παρκαρουμε αντι για παρκτρονικ θελουμε να νοιώθουμε τον προφυλακτηρα του πισω μας να κανει ΚΡΑΚ για να σταματησουμε...
2 φορες μου τον εχουν σπασει σε παρκαρισμα , (η μια με τον κοτσαδορο του) , 1 το εσπασα εγω και μια με τρακαραν .

τεσπα. δεν λεω οτι ειμαι ο ποιο ηρεμος οδηγος αλλα ψαλιδι για να βγει οφφ σε 5 μηνες πρεπει να κανω ραλυ ακροπολις καθε μερα...
Rolling eyes γιαυτο και το ψαλιδι το ενα τελικα θα αντικατασταθει απο εγγύηση. (και ομως γινονται και αυτα στην ελλαδα αν εχεις συνεργατες σαν τον γκαγκα..) Wink

οσο για τα ψαλιδια των 206, εχω αλαξει 3 φορες μεσα σε 3 χρονια...
ο νικος 206cc εχει αλλαξει 4 σε 6-7 χρονια... Γενικοτερα τα 206 τρωνε ψαλιδια για πλακα... και πολοι απο εσας που τα κρατατε 4-5 χρονια εχουν φαγωθει απλος δεν τα αλαζετε γιατι εισατι τυχεροι και δεν κοπανανε...
volvos - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 09:30:43
Θέμα δημοσίευσης:
lete ee?
δηλαδη εγω που αλλαζω ψαλιδια καθε 70000χλμ
και εχοντας ξεσκισει το αμαξι σε κερμπ πιστες και λακουβες
ειμαι τυχερος....

θα ρωτησω ποια φορεσα τωρα γιωργο γιατι ειναι και αυτα μαλ**α και ας λεγανε για εξτρα μοντελο ενισχυμενο

για οποιον θελει να ξενοιασει ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ απο ψαλιδια παιρνει απο πεζο σπορτ το σετ για Ν με καπου 200κατι και τα δυο τα οποια ουσιαστικα ειναι ΓΝΗΣΙΑ μαμα rc ψαλιδια (αρα μετα φειςλιφτ) και ξενοιαζει

εγω τα ειχα πανω στο αμαξι περιπου 70000χλμ και τα αλλαξα απο μαλ***α αφου τελικα δεν ειχαν τιποτα το ιδιαιτερο

επισης τα ψαλιδια του 206 ΠΑΝΤΑ εχουν τζογους μετα το πρωτο 6μηνο. το θεμα ειναι να μη κοπανανε-σκουζουν και ειναι χαρχαλο το τιμονι.
AlienHack - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 09:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


επισης τα ψαλιδια του 206 ΠΑΝΤΑ εχουν τζογους μετα το πρωτο 6μηνο. το θεμα ειναι να μη κοπανανε-σκουζουν και ειναι χαρχαλο το τιμονι.


+1000 , αυτο λεω και εγω,.

τζογους αποκτανε γρηγορα. απλος αλλες φορες κοπανανε σε λακουβες και κυριος με στριμενο τιμονι, αλλες φορες ενω εχουν διαλυθει δεν κανουν κιχ...

για πες αυτα της πεζοσπορ, ειναι ουσιαστικα τα ιδια με του RC?
reselie-206 - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:21:31
Θέμα δημοσίευσης:
μαλλον αυτά? Εκτός και αν υπάρχει και άλλο σετ με διαφορετικά σινεμπλόκ

2.0 16V RC GRN ΣΕΤ
Κατασκευαστής: PEUGEOT SPORT
Κωδικός #: RC17021-00
Τεχνικά στοιχεία: ΕΜΠΡΟΣ, ΚΙΤ
€153,75
AlienHack - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:34:45
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
μαλλον αυτά? Εκτός και αν υπάρχει και άλλο σετ με διαφορετικά σινεμπλόκ

2.0 16V RC GRN ΣΕΤ
Κατασκευαστής: PEUGEOT SPORT
Κωδικός #: RC17021-00
Τεχνικά στοιχεία: ΕΜΠΡΟΣ, ΚΙΤ
€153,75


150 το ενα? Shocked
χμμμ διπλασια τιμη απο τα ΤΡW και τα ενισχυμενα delphi...

του RC τα μαμα? γνοριζουμε ποσο κανουν? εκεινα απο αντοχη?
reselie-206 - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
μαλλον αυτά? Εκτός και αν υπάρχει και άλλο σετ με διαφορετικά σινεμπλόκ

2.0 16V RC GRN ΣΕΤ
Κατασκευαστής: PEUGEOT SPORT
Κωδικός #: RC17021-00
Τεχνικά στοιχεία: ΕΜΠΡΟΣ, ΚΙΤ
€153,75


150 το ενα? Shocked
χμμμ διπλασια τιμη απο τα ΤΡW και τα ενισχυμενα delphi...

του RC τα μαμα? γνοριζουμε ποσο κανουν? εκεινα απο αντοχη?


210 kai ta 2 ρε
volvos - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
exei set me kana 190 sin tarifa condora-ntinoy kai metaforika
kapoy 220 bgainoyn

peugeot einai 140 to ena pro ektposis

grafoyme entyposeis apo paliotera gia ayta psakse to
reselie-206 - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
210e έχουν τα 2.. λάθος τιμή στο πρώτο μου πόστ:lol: .... 1 εβδομάδα θέλει να τα φέρει γκαγκα με παραγγελία
AlienHack - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 11:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
...ααααα.... σκ**α , τι να κανω...

βασικα ο γκαγκασ μου καλυπτει το ενα στην εγγύηση οποτε αναγκαστικα το ενα θα μπει ξανα delphi ενισχυμενο ... οποτε λεω να βαλω και στο αλλο το ιδιο με 75Ε... και αν γαμηθουν παλι σε κανα 6μηνο εεε... θα ξερω σιγουρα οτι ειναι για πεταμα τα delphi...

τοτε παω για πεζοσπορ στανταρ... ή θα κανω συγκοληση μονιμη...αχαχαχαχαχα..
nick_ls - Τρι 24 Ιούλ 2012, 10:44:35
Θέμα δημοσίευσης:
τα γνήσια που φοράει το 206 1.4 γνωρίζουμε ποια είναι?

υγ. ρώτησα εδώ γιατί είδα μιλάμε γενικά για ψαλιδάκια..και για οικονομία νημάτων
nido - Κυρ 23 Σεπ 2012, 18:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ρε παιδες,,, εχουμε βρει τελικα καμια αλλη λυση για ψαλιδια? εχω βαρεθει καθε 6μηνο να παιρνουν κενα τα μπαλακια και να κοπανανε..

Τα uniball joints παίρνουν μπόσικα πιο γρήγορα από τα "κανονικά" (λαστιχένια) σινεμπλόκ, σωστά?


Το δικό μου με 60.000 χλμ (δεν έχω αλλάξει ψαλίδια ως τώρα) έχει αρχίσει κι ακούγεται σαν κομπρεσεράκι πάνω στην κρεμαγιέρα σε κάποιες φάσεις, κυρίως κοντά στο πατινάρισμα, οπότε σίγουρα κάτι παίζει - πιθανότατα ψαλίδι... οπότε το σκέφτομαι για PS από Ντίνο, θα δούμε....
nido - Δευ 24 Σεπ 2012, 00:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι έσπασε στη μπροστινή μου ανάρτηση σήμερα το βράδυ - σε "αργή" κλειστή αριστερή που η αντιστρεπτική μάχεται να κρατήσει το αμάξωμα οριζόντιο ακούστηκε ένα "γκράγκ!!!" και τώρα σε σχετικά απότομο βύθισμα του γκαζιού ή απότομο άφημα ακούω μέταλλα να χτυπάνε μεταξύ τους....
Sad

Να είναι κανένας σύνδεσμος από το ψαλίδι που υποψιαζόμαστε ότι την έχει ακούσει? Καμιά μπάρα?... Δεν πρόλαβα να το σηκώσω να δω, το πάρκαρα σπίτι και να δω πότε θα προλάβω αυτή τη βδομάδα να το κοιτάξω....
Steve - Δευ 24 Σεπ 2012, 08:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Κάτι έσπασε στη μπροστινή μου ανάρτηση σήμερα το βράδυ - σε "αργή" κλειστή αριστερή που η αντιστρεπτική μάχεται να κρατήσει το αμάξωμα οριζόντιο ακούστηκε ένα "γκράγκ!!!" και τώρα σε σχετικά απότομο βύθισμα του γκαζιού ή απότομο άφημα ακούω μέταλλα να χτυπάνε μεταξύ τους....
Sad

Να είναι κανένας σύνδεσμος από το ψαλίδι που υποψιαζόμαστε ότι την έχει ακούσει? Καμιά μπάρα?... Δεν πρόλαβα να το σηκώσω να δω, το πάρκαρα σπίτι και να δω πότε θα προλάβω αυτή τη βδομάδα να το κοιτάξω....
Το ενδεχόμενο να έκοψες καμιά βάση μηχανής; Rolling eyes
nido - Δευ 24 Σεπ 2012, 16:01:35
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
nido έγραψε:
Κάτι έσπασε στη μπροστινή μου ανάρτηση σήμερα το βράδυ - σε "αργή" κλειστή αριστερή που η αντιστρεπτική μάχεται να κρατήσει το αμάξωμα οριζόντιο ακούστηκε ένα "γκράγκ!!!" και τώρα σε σχετικά απότομο βύθισμα του γκαζιού ή απότομο άφημα ακούω μέταλλα να χτυπάνε μεταξύ τους....
Sad

Να είναι κανένας σύνδεσμος από το ψαλίδι που υποψιαζόμαστε ότι την έχει ακούσει? Καμιά μπάρα?... Δεν πρόλαβα να το σηκώσω να δω, το πάρκαρα σπίτι και να δω πότε θα προλάβω αυτή τη βδομάδα να το κοιτάξω....
Το ενδεχόμενο να έκοψες καμιά βάση μηχανής; Rolling eyes



Μακάρι να είναι αυτό, δεν τσέκαρα να δω αν παίζει κινητήρας...
Αν και δεν έγινε σε φάση που σανίδωνα ή που άφηνα γκάζι, αλλά σε φάση που πήγαινε να "πλαγιάσει" το αμάξωμα και το κράταγε η αντιστρεπτική...
Rolling eyes
Steve - Δευ 24 Σεπ 2012, 17:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
Κούμπωσε μια 1η μέσα με σβηστό το αμάξι και πάτε με έναν φίλο σου να το κουνήσετε μπρος-πίσω να δείς τι γίνεται, και μετά δες την ανάρτηση Smile


Και εκτός αυτού, λες μόνο για την αριστερή στροφή, που σημαίνει ότι καταπονείται η δεξιά μεριά του αυτοκινήτου (Βάση εγκεφάλου όπου και τις κόβουμε... για πλάκα λόγω δομής τους), και λες και για απότομο βύθισμα ή άφημα του γκαζιού Wink


Εξασφάλισε τα απλά, και μετά πήγαινε στα σύνθετα Smile
nido - Πεμ 27 Σεπ 2012, 21:32:49
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστός Σταύρο, το καταλαβαίνεις ότι είναι βάση μόνο και μόνο βάζοντας μπροστά, κουνάει πολύ παραπάνω στο μιζάρισμα απ' ότι κανονικά. Βασικά τι έγινε: Λύθηκε ή κόπηκε (έτσι ακούστηκε) η βίδα Μ12 (?) της κόντρας από κάτω, και παίζει όλος ο κινητήρας μπρος πίσω (με ρελαντί και με το ένα χέρι τον κουνάς και το καταλαβαίνεις ότι είναι "στον αέρα"). Η μαλ***α είναι άλλη: Από το παίξιμο μου έχει χτυπήσει ψυγείο και χάνει παραφλού!....

Πάμε για ψυγείο σίγουρα, ζουμιά, και ίσως αλλάξω και όλες τις γ@μημένες τις βάσεις που έχουν ταλαιπωρηθεί.

Τα ψαλίδια PS μάλλον θα περιμένουν λίγο...
Sad
Steve - Παρ 28 Σεπ 2012, 17:29:34
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε, το βρήκαμε κι αυτό Laughing Laughing
nido - Δευ 08 Οκτ 2012, 17:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά λέω να τα βάλω και τα ψαλίδα μαζί με τα άλλα που θα αλλάξουμε...
Ντίνος λέει πρέπει να έρθουν από Γαλλία, οπότε θ' αργήσει λίγο η όλη ιστορία....
nido - Πεμ 11 Οκτ 2012, 12:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Νεότερα επί του θέματος από Ντίνο....
Παύει να ισχύει κωδικός SET και πάνε και αυτά ξεχωριστά αριστερό-δεξί, κάπου 110 το ένα συν μεταφορικά...
volvos - Πεμ 11 Οκτ 2012, 12:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
xaxaxaxaxa
τωρα το ειδα
α ρε νικο...

λοιπον ντινος επειδη ακομα περιμενω και εγω ενα σετ ψαλιιδα πεζο σπορτ γκρουπ Ν που ειναι ουσιαστικα τα μαμα ψαλιδια του rc
παρε και βελιμεζακη και ρωτα.
ειναι τραγικο το ποσο τα αργουν οποτε παραγγειλε τα και απο τους δυο...
αλλιως κοιτα με εκπτωση ποσο βγαινει το γνησιο απο ροδιτη.αυτο τουλαχιστον θα το βρεις
nido - Παρ 12 Οκτ 2012, 14:12:36
Θέμα δημοσίευσης:
Είχαμε τσεκάρει με Βελιμεζάκη, κάπου 280, προτού χωρίσουν οι κωδικοί (πριν 2 βδομάδες αυτά)... Ντίνος τσέκαρε χθες μεταφορικά για να έρθουν με φορτηγό από Γαλλία, του είπαν θέλουν ένα 85άρι....

Sad
nido - Πεμ 18 Οκτ 2012, 15:12:02
Θέμα δημοσίευσης:
Βελιμεζάκης ετοιμάζεται να κλείσει μια παραγγελία για να μοιραστούν μεταφορικά αυτοί που έχουν παραγγείλει, θα επιβεβαιώσει αύριο και θα ενημερώσει....

Βγαίνει σαφώς πιο ακριβά από τα 185 που ήταν το σετ μαζί με μεταφορικά, αλλά....

[EDIT]
Βγαίνουν λέει κάπου 350 με μεταφορικά!!! Shocked
Έχουν τρελαθεί τελείως οι Γαλλοι μου φαίνεται......
volvos - Πεμ 18 Οκτ 2012, 16:18:45
Θέμα δημοσίευσης:
edit no.2

βρηκαν καποιο μαλ**α που θελει να παρει ψαλιδια και κοιτανε να του φορτωσουν τα μεταφορικα...

δε κοιτας να παραγγειλεις μονοσ σου απο γαλλια να δεις ποσο βγαινει?
nido - Πεμ 18 Οκτ 2012, 23:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
Προσπαθώ να καταλάβω πώς πήγαμε από το 185 το σετ μαζί με μεταφορικά που είχε πει ο Ντίνος στο 110 επί 2 συν μεταφορικά 100++

Κάτι δεν πάει καθόλου καλά....
Confused Shocked
nido - Παρ 19 Οκτ 2012, 01:17:14
Θέμα δημοσίευσης:
Mε pick up από το μαγαζί της PS, Γαλλία, βγαίνει 215€, με παράδοση με "rapide" delivery method θέλουν 316€ και με "standard" delivery method (ό,τι και να σημαίνει αυτό...) δείτε τι βγάζουν:



Shocked Laughing
nickterc - Παρ 19 Οκτ 2012, 16:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το 2009 εβαλα στον Ντασιο τα cc1702102-01(εινα τα PS αλλα απο το cc.Οι διαφορες παραπανω..)με 85 το ενα.Κ μαλιστα μου τα προτεινε ο ιδιος ο Ντασιος σαν καλυτερα απο μαμα.Μεχρι τωρα δεν εχουν κανει τσικ.Δε του κανεις ενα τηλεφωνο?
nido - Κυρ 21 Οκτ 2012, 12:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καθόλου κακή ιδέα, Νικ.
nido - Πεμ 25 Οκτ 2012, 14:52:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τσέκαρα με Ντάσιο (North Attica) και δεν τα φέρνουν λένε, το έψαξαν και με κεντρικά και μόνο με ξεχωριστιή παραγγελία από PS...
nido - Πεμ 21 Φεβ 2013, 14:04:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ψαλίδια σύμφωνα με τα χαρτιά τους είναι 8,6 κιλά τα δυο μαζί (κάπου 11 πακεταρισμένα).

Oi Γάλλοι κάπου φαίνεται να το έχουν χάσει με τα μεταφορικά, που στο site βγάζει >200 με "standard" (νταλίκα) και κάπου τα μισά με "rapide" (αεροπλάνο) που σου έρχεται την επόμενη άντε μεθεπόμενη μέρα...

Παράθεση:

Good morning Sir,

The price depend of the weight of the parcel.

For <5 kg it’ less expensive by air (rapide)

For <5 kg it’s less expensive by road (standard)

Best regards.


Rolling eyes
volvos - Πεμ 21 Φεβ 2013, 14:25:27
Θέμα δημοσίευσης:
οπως εχουμε ξαναματαπει τα cc ψαλιδια ειναι με μεταλικα μπολςςς
και ειναι θεμα χρονου και χρησης να αρχισουν οι θορυβοι.
δεν εχουν προβλημα αλλα γαμιουνται στο τσικι τσικι...
επισης δεν ειδα καμια σοβαρη διαφορα απο τα μαμα του rc Cool
Steve - Πεμ 21 Φεβ 2013, 21:48:12
Θέμα δημοσίευσης:
Για φίλο που ετοιμάζει 206, παραγγείλαμε πριν 2 εβδομάδες τα

http://www.peugeotsport-store.com/product.php?id_product=3999

CC17021-01
CC17021-02

Μπορώ να στα βγάλω φωτογραφία αν θέλεις να τα δείς, είναι ψαλίδια με αρχ@%^$#ια πάντως Cool


Στο δελτίο αποστολής τα δίνει 4,310 συνοδηγού (droit) και 4,350 kg του οδηγού (gauche).

Για τα μεταφορικά ότι και να πάρεις είναι ταρίφα το 200ευρο Rolling eyes


Τα πράγματα ήρθανε με TNT στην αρχή (φύγανε με νταλίκα http://www.ducros-express.fr/ από τα γραφεία τους και πήγανε στην http://www.tnt.com/ οδικώς και μετά αεροπλανικώς σε εμένα, Θεσσαλονίκη, ήταν 70 κιλά η παραγγελία), ενώ επειδή ξεχάσαν κάτι βίδες και 2 κομμάτια από τις ζώνες ήταν ληγμένα, μας έστειλε τα σωστά ΧΘΕΣ με http://www.dhl.gr/ και τα παρέλαβα σήμερα Rolling eyes (άνευ χρέωσης, μαλ***α δική τους)

http://www.dhl.gr/content/gr/el/express/tracking.shtml?brand=DHL&AWB=6306468770%0D%0A Twisted evil


Αυτά τα ολίγα Smile

Στείλε ένα mail και ζήτα τους για μεταφορικά καμιά καλύτερη τιμή (γνώμη μου) Smile
nido - Πεμ 21 Φεβ 2013, 23:10:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οπως εχουμε ξαναματαπει τα cc ψαλιδια ειναι με μεταλικα μπολςςς
και ειναι θεμα χρονου και χρησης να αρχισουν οι θορυβοι.
δεν εχουν προβλημα αλλα γαμιουνται στο τσικι τσικι...
επισης δεν ειδα καμια σοβαρη διαφορα απο τα μαμα του rc Cool


Όσον αφορά συνδέσμους πράγματι δε φαίνεται να έχουν κάποια διαφορά τα Gr.N από τα μαμά του RC.
Να και μια φωτό από τα δικά μου (μαμά RC = αριστερά, με ματ βαφή, RC Gr.Ν = δεξιά, με πιο "άγρια" υφή και γυαλιστερή βαφή)




Μια μικρή διαφορά που πιάνει το μάτι αμέσως είναι ο κάθετος πύρος στην πλευρά που πιάνει η πλήμνη του τροχού, που αντί για αυλάκι γύρω γύρω (μαμά) έχει ένα σκάψιμο μόνο στην εσωτερική πλευρά (απ' όπου περνάει η οριζόντια βίδα που τα σφίγγει)




Steve έγραψε:

Στείλε ένα mail και ζήτα τους για μεταφορικά καμιά καλύτερη τιμή (γνώμη μου) Smile

Το είχα δοκιμάσει κι αυτό, και τελικά κατέληξα να στείλω mail στην sister, που είχε πάει Παρίσι για μερικές μέρες (για δουλειά) να της πω ότι θα γυρίσει κουβαλώντας μαζί τα ψαλίδια μου και θα έρθω να την πάρω.
Laughing Cool
nido - Πεμ 21 Φεβ 2013, 23:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
[double post]
iceage - Πεμ 21 Φεβ 2013, 23:20:54
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Μια μικρή διαφορά που πιάνει το μάτι αμέσως είναι ο κάθετος πύρος στην πλευρά που πιάνει η πλήμνη του τροχού, που αντί για αυλάκι γύρω γύρω (μαμά) έχει ένα σκάψιμο μόνο στην εσωτερική πλευρά (απ' όπου περνάει η οριζόντια βίδα που τα σφίγγει)



Εμένα γιατί μου φένεται ότι έχουν διαφορά στην κλίση του μπαλακίου. Μάλλον λόγω διαφορετική υψομετρικής λειτουργίας της ανάρτησης.
nido - Πεμ 21 Φεβ 2013, 23:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ξεγελάει η φωτογραφία Γιώργο, δες τις σκιές
(αλλά πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου)

Να άλλη μία στην οποία φαίνεται και το "σκάψιμο" που ανέφερα.

iceage - Παρ 22 Φεβ 2013, 00:02:43
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Σε ξεγελάει η φωτογραφία Γιώργο, δες τις σκιές
(αλλά πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη σου)

Να άλλη μία στην οποία φαίνεται και το "σκάψιμο" που ανέφερα.


Δεν μπορείς να τις λάβει υπόψιν τις σκιές. Μόνο αν μετρήσεις με παχύμετρο το ύψος από το τραπέζι μέχρι το ανώτατο της φωλιάς του ψαλιδιού.
nido - Παρ 22 Φεβ 2013, 00:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον σε μπερδεύει η γωνία που έχω στρίψει τον πύρο που μπαίνει στην πλήμνη του τροχού στο μαμά και το ματ χρώμα τους. Αν τα είχες μπροστά σου και τα περιεργαζόσουν θα είχες πειστεί βλέποντας πόσο καλά πατάνε στο τραπέζι και τι γωνίες μπορεί να πάρει ο πύρος και στα μεν και στα δε.
nido - Παρ 22 Φεβ 2013, 11:54:21
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

CC17021-01
CC17021-02

Μπορώ να στα βγάλω φωτογραφία αν θέλεις να τα δείς, είναι ψαλίδια με αρχ@%^$#ια πάντως Cool

Αν μπορείς ναι, βγάλτα μία ρε Σταύρο να τα 'χουμε κι αυτά.

Να κάνουμε και κανα πινακάκι να φαίνονται διαφορες μεταξύ "νορμάλ" (λαστιχένια σινεμπλόκ), RC , Gr.N, Gr.A κλπ
Cool


Steve έγραψε:

Για τα μεταφορικά ότι και να πάρεις είναι ταρίφα το 200ευρο Rolling eyes


Ίσως από μαλ***α των Γάλλων, αν αντί για το "standard" (που είναι προεπιλεγμένο στο site) βάλεις να σου έρθουν αεροπορικώς ("rapide") θα πληρώσεις 100ευρω μεταφορικά, όχι 200ευρω.
sps - Παρ 22 Φεβ 2013, 14:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
νικο ψηνεσαι να παραγγειλουμε/πειραματιστουμε με αυτο?
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-2447K
volvos - Παρ 22 Φεβ 2013, 14:49:46
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι οτι αυτα αφορουν τα 2 εσωτερικα μπαλακια
οχι τη φουσκα που πιανει το ακρο και εχει σκιστει στου νικου...
nido - Παρ 22 Φεβ 2013, 19:41:39
Θέμα δημοσίευσης:
Στο αριστερό μαμίσιο του RC μου εκτός της φούσκας [που αν και σκισμένη έχει ακόμα μέσα μπόλικο γράσο - δε δημιουργούσε αυτή το πρόβλημα] την έχει ψιλοακούσει το ένα απ' τα δύο εσωτερικά μπολ-τζόιντς.

Το δεξί μαμίισιο παίζει ΟΚ (όταν αλλάξαμε το αριστερό με άλλο δοκιμαστικά σταμάτησε το τράνταγμα στο τιμόνι)... αλλά ποιος ξέρει πόσο ακόμα θ' αντέξουν τα μπαλάκια του...
Rolling eyes

Αν τα θέλει κανείς να τα πάρει να πειραματιστεί ας μου πει.
Αλλιώς θα τα βάλω μία για όσο-όσο, τουλάχιστον το δεξί μην πάει τελείως άκλαφτο.
volvos - Παρ 22 Φεβ 2013, 20:51:03
Θέμα δημοσίευσης:
wait na do poio einai xalia apo mena
mpas k kanoume set
volvos - Παρ 22 Φεβ 2013, 21:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
wait na do poio einai xalia apo mena
mpas k kanoume set
nido - Σαβ 23 Φεβ 2013, 03:05:55
Θέμα δημοσίευσης:
sure, όταν το τσεκάρεις πες.

Κάτι άσχετο... Έχετε δει πουθενά ψαλίδια για 206 που να είναι τριγωνικά αντί "Γ" στα οποία να βιδώνεις την τρίτη πλευρά αφού τα περάσεις στη γέφυρα?
Το έψαχνα λίγο αλλά δε βρήκα κάτι...
sps - Σαβ 23 Φεβ 2013, 09:22:07
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αμε, αλλα η τιμη τους ειναι απο αλλο πλανητη και φαρδαινει το μετατροχιο, κτ καρ, f2000 klp!

http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-avant-triangule/train-avant-triangule-pour-206-f2000-voie-etoite.html
Steve - Σαβ 23 Φεβ 2013, 11:45:31
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
ναι αμε, αλλα η τιμη τους ειναι απο αλλο πλανητη και φαρδαινει το μετατροχιο, κτ καρ, f2000 klp!

http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-avant-triangule/train-avant-triangule-pour-206-f2000-voie-etoite.html
Μήπως ΔΕΝ αναφέρεται στα σωληνωτά ο nido?
nido - Σαβ 23 Φεβ 2013, 15:02:36
Θέμα δημοσίευσης:
Σωληνωτά τριγωνικά (χρωμομολυβδένιο?) = ελαφρύτερα (και με πολύ λιγότερα "μπόσικα" από ελαστική παραμόρφωση) => μικρότερη αναρτώμενη μάζα => καλύτερη συμπεριφορά ανάρτησης κλπ κλπ

....αλλά δυστυχώς απ' ότι φαίνεται πανάκριβα (και ακατάλληλα για δικά μας μετατρόχια)!

Πιο φθηνά θα μας ερχόταν να φτιάξουμε δικά μας σε μηχανουργείο, έστω βαρύτερα από αυτά, με τίποτα μπολ-τζόιντς γαϊδούρια....
iceage - Κυρ 24 Φεβ 2013, 12:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Πιο φθηνά θα μας ερχόταν να φτιάξουμε δικά μας σε μηχανουργείο, έστω βαρύτερα από αυτά, με τίποτα μπολ-τζόιντς γαϊδούρια....


Ούτε κατά διάνοια. Το κόστος των ¨καλών ¨ rod-end είναι πολύ μεγάλο. Και μιλάω για επώνυμα σοβαρά και όχι για κινέζικα. Εκεί είναι το κόστος των ψαλιδιών.
nido - Κυρ 24 Φεβ 2013, 17:18:31
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
nido έγραψε:
Πιο φθηνά θα μας ερχόταν να φτιάξουμε δικά μας σε μηχανουργείο, έστω βαρύτερα από αυτά, με τίποτα μπολ-τζόιντς γαϊδούρια....


Ούτε κατά διάνοια. Το κόστος των ¨καλών ¨ rod-end είναι πολύ μεγάλο. Και μιλάω για επώνυμα σοβαρά και όχι για κινέζικα. Εκεί είναι το κόστος των ψαλιδιών.


Παρακάτω μερικές τιμές από heavy-duty rod-ends για αγωνιστικά:

http://www.jerrybickel.com/aurora-rod-ends-and-jam-nuts/4130-chromoly-hd-rod-ends-1.html


Από περιέργεια, πόσο πιστεύεις ότι θα σε χρεώσει ένα μηχανουργείο αν τους πας τα STEP ή IGES fileς από ένα σετ ψαλίδια που αντέγραψες ή σχεδίασες από την αρχή σε κανένα Solidworks ή Inventor, να στα φτιάξουν?
fallen_angel82 - Τρι 21 Μάϊ 2013, 15:13:15
Θέμα δημοσίευσης:
Χαίρεται και από εμένα,
Πήγα σήμερα για ευθυγράμμιση και ο μάστορας (χρόνια γείτονας)
μου είπε ότι θέλω ακρόμπαρα και δεξί ψαλίδι.
Ακρόμπαρα θα πάρω τα swag
http://www.rpc.gr/product_search.jsp?action1=SEARCH&rpc_catId=002003&catId=80&extLang=
Για το ψαλίδι μου είπε ότι το 206 μου (1.4 xs 16v 90hp 2005 μοντέλο), αν και 1.4 φοράει ψαλίδι με μπίλια, που συναντάς μόνο σε 1.6 και πάνω.
Από ότι είδα εδώ:
http://www.rpc.gr/product_search.jsp?action1=SEARCH&rpc_catId=002003&catId=32&extLang=
έχει Εμπρός Δεξί με κωδικό CC17021-01 και Εμπρός Δεξί με κωδικό 62730024. Ποιο μου προτείνετε?
Ευχαριστώ πολύ!

edit:
Steve σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Steve - Τρι 21 Μάϊ 2013, 15:32:06
Θέμα δημοσίευσης:
CC17021-01


Και αν μπορείς καλό θα ήταν να αλλάξεις και το αριστερό μαζί
Mule - Κυρ 18 Ιαν 2015, 19:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερωτηση κ απο μενα
Τα ψαλιδια των 1,6, 2,0 κανουν σε 206 1,4 του 2000?

Ολες οι εταιριες δινουν διαφορετικους κωδικους για το 1,4 και 1,6. Γνωριζουμε τι διαφορες υπαρχουν μεταξυ τους?
με ενδιαφερει πιο πολυ αν ταιριαζουν κ ας ειναι πιο ενισχυμενα,uniball η σε οτι διαφερουν.

Ευχαριστω εκ των προτερων...
christos_99 - Δευ 25 Ιούλ 2016, 22:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα.!

Περασα κτεο (με χιλια ζορια), και το ψαλιδι του οδηγου θελει αλλαγη το μπαλακι που πιανει στη ροδα, ενω τα σινε μπλοκ μου ειναι μια χαρα. (το ειδα κι εγω και οντως ειχε μποσκα)
Τωρα υπαρχει περιπτωση να γινει αλλαγη μονο το μπαλακι (το λαστιχενιο κομματι) μπροστα η οποσδηποτε παει ολοκληρο ψαλιδι.?
Απ οσο ξερω ειναι πρεσαριστα, αλλα αν υπαρχει καποιος μαστορας ή σιδηρουργειο που να μπορει να κανει αλλαγη μονο το μπαλακι απο Θεσσαλονικη θα με εβγαζε απ το κοστος της αλλαγης ψαλιδιου ή ολοκληρου σετ οπως προτεινει ο Steve.!!
Σημειωση το αυτοκινητο ειναι μοντελο 2005 1.6, γτ διαβασα στις προηγουμενες σελιδες πως ειναι διαφορετικα τα ψαλιδια με τα F/L κλπ

Ευχαριστω.!!
sps - Τρι 26 Ιούλ 2016, 10:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
Το μπαλακι δεν αλλαζει. Πας για ολο το ψαλιδι.
Επισης ολα τα 206 ψαλιδια εκει την ακουνε ,ειδικα οταν εισαι χαμηλωμενος.
Mule - Τρι 26 Ιούλ 2016, 17:08:48
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Καλησπερα.!

Περασα κτεο (με χιλια ζορια), και το ψαλιδι του οδηγου θελει αλλαγη το μπαλακι που πιανει στη ροδα, ενω τα σινε μπλοκ μου ειναι μια χαρα. (το ειδα κι εγω και οντως ειχε μποσκα)
Τωρα υπαρχει περιπτωση να γινει αλλαγη μονο το μπαλακι (το λαστιχενιο κομματι) μπροστα η οποσδηποτε παει ολοκληρο ψαλιδι.?
Απ οσο ξερω ειναι πρεσαριστα, αλλα αν υπαρχει καποιος μαστορας ή σιδηρουργειο που να μπορει να κανει αλλαγη μονο το μπαλακι απο Θεσσαλονικη θα με εβγαζε απ το κοστος της αλλαγης ψαλιδιου ή ολοκληρου σετ οπως προτεινει ο Steve.!!
Σημειωση το αυτοκινητο ειναι μοντελο 2005 1.6, γτ διαβασα στις προηγουμενες σελιδες πως ειναι διαφορετικα τα ψαλιδια με τα F/L κλπ

Ευχαριστω.!!

Οπως σου ειπε ο Σπύρος.
Τα συνεμπλοκ μονο μπορουν να ξεπρεσσαριστουν.
Τα μπαλακια μπροστα δυστυχώς δεν αλλαζουν.
christos_99 - Τρι 26 Ιούλ 2016, 18:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σορρυ για την ψιλοκαταστροφη του θεματος, λογω οτι το θεμα ειναι για ψαλιδια P.S.

Οποτε παμε για ψαλιδι. Πηρα τηλ Γκαγκασταθη ετοιμοπαραδωτο ειχε μονο sagic 60 ευρω, σκετη φλομπα απ οσο ξερω η μαρκα... Και απο RC μονο με παραγγελια κοντα στα 75 ευρω.

Οποτε βρηκα απο αυτο το σιτε:
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/peugeot-206-khatsmpak-2a-c-1-6-16v-109bhp_v15705_g273.html
Εχω καταληξει στα Febi Bilstein, μου ειπαν πως ειναι σχετικα τιμια για τα λευτα τους.

Τι λετε εσεις.? Εχει κανεις αποψη για την συγκεκριμενη μαρκα ή προς τα που να προσανατολιστω.?
Ευχαριστω.!
sps - Τρι 26 Ιούλ 2016, 18:55:05
Θέμα δημοσίευσης:
παραγγελνεις απο αυτο το site οτι μαρκα θες, πχ delphi, moog, febi με κωδικους rc ή απο σασι 1441 και μετα Wink
TopGear - Τρι 26 Ιούλ 2016, 19:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Σορρυ για την ψιλοκαταστροφη του θεματος, λογω οτι το θεμα ειναι για ψαλιδια P.S.

Οποτε παμε για ψαλιδι. Πηρα τηλ Γκαγκασταθη ετοιμοπαραδωτο ειχε μονο sagic 60 ευρω, σκετη φλομπα απ οσο ξερω η μαρκα... Και απο RC μονο με παραγγελια κοντα στα 75 ευρω.

Οποτε βρηκα απο αυτο το σιτε:
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/peugeot-206-khatsmpak-2a-c-1-6-16v-109bhp_v15705_g273.html
Εχω καταληξει στα Febi Bilstein, μου ειπαν πως ειναι σχετικα τιμια για τα λευτα τους.

Τι λετε εσεις.? Εχει κανεις αποψη για την συγκεκριμενη μαρκα ή προς τα που να προσανατολιστω.?
Ευχαριστω.!


Ντίνος παραγγελία πόσο καιρό κάνει να φέρει έστω RC; Παλιά είχε P.S. αλλά κάπου τα γύρισε η Peugeot Γαλλίας και δε φέρνει πια.

Είχα ρωτήσει κι εγώ και δεν είχε, πέρυσι ή πρόπερσι όμως.
christos_99 - Τρι 26 Ιούλ 2016, 19:41:44
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Ντίνος παραγγελία πόσο καιρό κάνει να φέρει έστω RC;
Δεν ξερω, στο τηλ ηταν κοπελα και μου ειπε να ξαναμιλησουμε αυριο για περισσοτερες πληροφοριες που θα ειναι και ο αδερφος της στο μαγαζι.

Τωρα κατι δεν παει καλα με τους κωδικους Σπυρο, εισαι σιγουρος οτι πρεπει να κοιταξω κωδικο σασι 9441.?
Γιατι για Febi Bilstein με κωδικο ψαλιδιου 29424 και κωδικο σασι 9440 τον βρηκα σε αλλα 2 σιτε πως ειναι για 1.6 16V - 2.0 S16 και 2.0 RC

Ενω ψαλιδι με κωδ 29426 για σασι 9441 τον δινουνε για μοτερ HDi και 1.4 16V.

Εδω και τα σιτε (κοιταξτε στις εφαρμογες):
http://www.maxxparts.gr/peugeot-206-cc-2d-1-6-16v-109hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/psalidia-brachiones-anartisis-febi-bilstein-29424.html
http://www.maxxparts.gr/peugeot-206-hatchback-2a-c-1-6-hdi-110-109hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/psalidia-brachiones-anartisis-febi-bilstein-29426.html

https://www.onparts.gr/peugeot-206-hatchback-2a-c-2-0-s16-136hp-136hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/psalidia-brachiones-anartisis/psalidia-brachiones-anartisis-febi-bilstein-29424.html
https://www.onparts.gr/peugeot-206-hatchback-2a-c-1-4-hdi-eco-70-68hp-68hp/antallaktika/anartisi-dieuthunsi-trochoi/psalidia-brachiones-anartisis/psalidia-brachiones-anartisis-febi-bilstein-116705.html

Συμφωνα παντα με τον κωδικο ψαλιδιου που ειναι ιδιος και στα 3 σιτε.
Ευχαριστω για την βοηθεια παιδια.!!
TopGear - Τρι 26 Ιούλ 2016, 20:14:01
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
TopGear έγραψε:
Ντίνος παραγγελία πόσο καιρό κάνει να φέρει έστω RC;
Δεν ξερω, στο τηλ ηταν κοπελα και μου ειπε να ξαναμιλησουμε αυριο για περισσοτερες πληροφοριες που θα ειναι και ο αδερφος της στο μαγαζι.


Ε λογικά η Ελισάβετ θα ήταν, παίζει να κάνω παραγγελία από βδομάδα για λάδια, φίλτρα κτλ, να δω γενικά τι μπορώ να φέρω από πάνω.

Πάντως το παραγγελία, μου μυρίζει Γαλλία μεριά και διάστημα μήνα και άνω...
sps - Τρι 26 Ιούλ 2016, 20:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
Χρηστο ναι με τους κωδικους κατι εχουν μπερδεψει αυτοι στα site.
Εγω γνωριζω οτι μετα απο 9441 ειναι τα f/l.
Αν μπορεις να κανεις ενα τηλ. στην πεζω για να ειμαστε σιγουροι, τοτε παραγγελνεις των 9441 που ειναι αυτα που φορα και το rc τα ενισχυμενα.
Και τα grN rc το ιδιο ψαλιδι ειναι.
volvos - Τετ 27 Ιούλ 2016, 07:29:59
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικη εκτιμηση μετα απο 5-6σερ ψαλιδιων
μαμα
πεζο σπορτ
ιμιτασιον
κοντρα ιμιτασιο

Παρτε μονο τα μαμα rc.
Pughell - Τετ 27 Ιούλ 2016, 11:32:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παρε κατευθειαν ψαλιδια CC...
Λογικο κοστος και το απολυτο αποτελεσμα.
christos_99 - Τετ 27 Ιούλ 2016, 19:04:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα.!
Παραγγηλθησαν σημερα πρωι τα Febi Bilstein τηλεφωνικως απο το συγκεκριμενο σιτε με αριθμο πλαισιου, Σπυρο τελικα ειχες δικιο σασι 9441 ειμαι, με ετος κατασκευης αυτοκινητου 2004.
Μιλησα ξανα με Γκαγκασταθη και μου ειπε πως μπορει να μου παραγγειλει Delphi. Επισης μου ειπε η κοπελα πως τα μαμα για το 1.6 με το RC εχουν ακριβως τους ιδιους κωδικους και ειναι το ιδιο ανταλλακτικο -οποτε και την ιδια αντοχη-, αλλα και απο σχολια που διαβασα απο το μελος AlienHack κι εκεινος ειχε θεματα μ αυτα, sasic που ειχε στοκ δεν εχω ακουσει τα καλυτερα...
Εντυπωσεις μολις γινει τοποθετηση.!!

Τα μαμα τι μαρκα ειναι.? Τα βρισκουμε στο εμποριο ή μονο αντιπροσωπια.? Γιατι αν ειναι να παραδωσουν πνευμα στα 40000χλμ αυτα να ξερουμε τι παραγγελνουμε τα επομενα
Steve - Τετ 27 Ιούλ 2016, 23:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πιο οικονομικά για να αντέξουν είναι αυτά του CC που είπε ο Pughell πιο πάνω, λόγω του μεγαλύτερου συνολικού βάρους αμαξώματος που έχουν να διαχειρηστούν.

Τα "αντρικά" Peugeot Sport κοστίζουν, αλλά ... τα βάζεις και ξεχνάς τα πάντα Cool
Pughell - Πεμ 28 Ιούλ 2016, 03:18:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω ξαναλεω...
Ακυρωσε τα και παρε απο CC.

Θα παρεις τα PS gr A σε φτηνη εκδοχη... Wink
volvos - Πεμ 28 Ιούλ 2016, 11:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
ok cc
alla marka?

exoume kana kodiko?
Pughell - Πεμ 28 Ιούλ 2016, 15:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα οχι Sasic αλλά σε γενικες γραμμες δεν εχεις θεμα μιας και η ποιοτητα θα παιξει στο μπαλακι και οχι στο σινεμπλοκ μιας και ειναι μπιλια και οχι λαστιχο.
Στα απλά μοντελα ειναι λαστιχο,για αυτο και γινονται σωβρακο...
sps - Πεμ 28 Ιούλ 2016, 20:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σιγουρα οχι Sasic αλλά σε γενικες γραμμες δεν εχεις θεμα μιας και η ποιοτητα θα παιξει στο μπαλακι και οχι στο σινεμπλοκ μιας και ειναι μπιλια και οχι λαστιχο.
Στα απλά μοντελα ειναι λαστιχο,για αυτο και γινονται σωβρακο...

Στο mister-auto Στελιο στο cc δινει τους ιδιους κωδικους ψαλιδιων με τα υπολοιπα 206.
Αρα να απευθυνθουμε στην αντιπροσωπεια?
Pughell - Παρ 29 Ιούλ 2016, 02:31:21
Θέμα δημοσίευσης:
Πιθανον το mister auto ειναι για τον πoυτσο...
Τα CC φορανε μπιλια αντι για σινεμπλοκ.
Οποιοσδηποτε σοβαρος μεταπωλητης,θα εχει διαφορετικο κωδικο. Wink
MEMsound - Παρ 05 Αύγ 2016, 10:11:37
Θέμα δημοσίευσης:
στης γυναίκας το 206 1400 8ν του 2007 τι να βαλω?
Steve - Παρ 05 Αύγ 2016, 16:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
στης γυναίκας το 206 1400 8ν του 2007 τι να βαλω?
Ράβδους!
MEMsound - Δευ 08 Αύγ 2016, 09:01:04
Θέμα δημοσίευσης:
...εχει ηδη... Laughing Laughing Laughing Laughing
TopGear - Τρι 09 Αύγ 2016, 10:35:56
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...εχει ηδη... Laughing Laughing Laughing Laughing


1. Πού βρίσκεις ράβδους; Μεταχειρισμένες κτλ; Πάχος, τιμή; Οι μαμίσιες 18,5 είναι νομίζω;
2. Ζαμφόρ δεν πρέπει να αλλαχτούν επίσης μπρος πίσω;
MEMsound - Τρι 09 Αύγ 2016, 19:43:26
Θέμα δημοσίευσης:
OFF TOPIC αλλά...
βαζεις απο rc 20+mm...used... ή gti 19,5+mm
21mm/22mm/23mm κλπ απο PS δεν υπαρχει λογος...
ζανφορ οχι ενοω οχι απαραιτητα. από εσενα εξαρταται πως θες το σεταπ του αυτοκινητου σου
βλ σχετικ τοπικ Laughing Laughing
TopGear - Τετ 10 Αύγ 2016, 00:46:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
OFF TOPIC αλλά...
βαζεις απο rc 20+mm...used... ή gti 19,5+mm
21mm/22mm/23mm κλπ απο PS δεν υπαρχει λογος...
ζανφορ οχι ενοω οχι απαραιτητα. από εσενα εξαρταται πως θες το σεταπ του αυτοκινητου σου
βλ σχετικ τοπικ Laughing Laughing


Το θυμάμαι το σχετικό topic, μάλιστα υπήρχε και αντίστοιχος τύπος που υπολόγιζε επί % το ποσοστό που θα "σφίξει" το αμάξι μετά. Laughing Απλά υπέθετα ότι αυτά τα 3, καλό θα είναι να γίνουν μαζί, αλλά απ'όσο καταλαβαίνω, ράβδοι είναι πρώτες στην ιεραρχία βελτίωσης, 19,5 ή 20 είναι καλό νούμερο λογικά (αν θυμάμαι είναι 20,6).
Steve - Τετ 10 Αύγ 2016, 16:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν γίνουν και τα 3 μαζί, θέλει μεγάλη προσοχή και καλή προσαρμογή του τρόπου οδήγησης σου για να μη σε θρηνήσουμε Smile
volvos - Κυρ 27 Νοέ 2016, 12:23:54
Θέμα δημοσίευσης:
ψαχνω και εγω ψαλιδια

ξερουμε κωδικο και μαρκα?
Onparts-mister auto ginetai panikos
sps - Κυρ 27 Νοέ 2016, 19:39:40
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παρηγγειλα delphi face lift απο mister auto και ειναι και γα**!
volvos - Δευ 28 Νοέ 2016, 08:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
DOSE KODIKO
MEMsound - Πεμ 01 Δεκ 2016, 18:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
παρε τον stevon τηλεφωνο εψαχνε κι εκεινος αυτες τις μερες...κλπ κλπ κλπ

υγ εγω παλαιοτερα ειχα βαλει αυτα TRW JTC310 - και μεχρι στιγμης κανουν την δουλεια τους τιμια... Laughing Laughing
pduke - Πεμ 17 Αύγ 2017, 14:25:01
Θέμα δημοσίευσης:
μετά από ασταμάτητη 10ετή χρήση του υπολογιστή διάστασης ελαστικών ... επιστρέφω στο φόρουμ με ερωτήσεις που καίνε.... όλα ξεκινάνε μετά την μεγάλη απόφασή να κάνω τον τζίτουρα ξανά από βρακί ... αυτοκίνητο, μιας και ο Αλέξης και ο προκάτοχός του Αντώνης αποφάσισαν πως θα πεθάνω μαζί του

οπότε μιας και άλλαξα πίσω άξονα προ 15 ημερών(σφίξανε οι κώλοι...), τώρα πάω να σφίξω και τη μπροστινή κωμωδία

οπότε αν έχετε την ευγενή καλοσύνη :

1. πόσο δίνει η μαμά τα ορίτζιναλ ψαλίδια του RC?
2. αξίζουν αντί των after market?
3. τι άλλο μπορεί να κοπανάει σαν να διαλύεται η οδοντοστοιχία του metal man με στριμμένο τιμόνι σε λακκούβες κλασικού ελληνικού στενού γειτονιάς?
4. γιατί παράλληλα ακούω και έναν ψιλό θόρυβο σαν τσίγκινο πιατάκι που χτυπάει πάνω σε μια σούστα?
5. Χωράει δίλιτρο να περάσει από το παχύ έντερο? το σκέφτομαι.....

ευχαριστώ προκαταβολικά και χαιρετώ τους ήρωες και φίλους τούτου του ιστότοπου που τόσα χρόνια τον κρατάνε ζωντανό και ρωμαλέο!!!
Steve - Κυρ 20 Αύγ 2017, 18:25:44
Θέμα δημοσίευσης:
Γειά σου Βροντόσαυρε!

pduke έγραψε:
1. πόσο δίνει η μαμά τα ορίτζιναλ ψαλίδια του RC?
2. αξίζουν αντί των after market?
Η καλύτερη λύση είναι αυτή και αξίζει
http://www.peugeotsport-store.com/product.php?id_product=3999

Η αμέσως επόμενη είναι τα ψαλίδια από CC.

pduke έγραψε:
3. τι άλλο μπορεί να κοπανάει σαν να διαλύεται η οδοντοστοιχία του metal man με στριμμένο τιμόνι σε λακκούβες κλασικού ελληνικού στενού γειτονιάς?
top mount των εμπρός αμορτισέρ
pduke έγραψε:
4. γιατί παράλληλα ακούω και έναν ψιλό θόρυβο σαν τσίγκινο πιατάκι που χτυπάει πάνω σε μια σούστα?
Είναι τα ρουλεμάν του πίσω άξονα που έχουν πει το ποίημα
pduke έγραψε:
5. Χωράει δίλιτρο να περάσει από το παχύ έντερο? το σκέφτομαι.....

ευχαριστώ προκαταβολικά και χαιρετώ τους ήρωες και φίλους τούτου του ιστότοπου που τόσα χρόνια τον κρατάνε ζωντανό και ρωμαλέο!!!
Άνετα χωράει, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Very happy
pduke - Δευ 21 Αύγ 2017, 13:25:34
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Γειά σου Βροντόσαυρε!

Laughing Laughing Laughing Laughing
γεια σου Steve παλαιοντολόγε! σ’ ευχαριστώ που ασχολείσαι με το είδος μας ακόμα Smile

Steve έγραψε:
Η καλύτερη λύση είναι αυτή και αξίζει
http://www.peugeotsport-store.com/product.php?id_product=3999

Η αμέσως επόμενη είναι τα ψαλίδια από CC.

ΟΚ κοίτα τώρα τι γίνεται. τα PS βγαίνουν κοντά στα 400. πολλά χρήματα για αυτοκίνητο 16ετίας ή καλύτερα …για μένα .
προ 2 ημερών πήρα γιαννίρη και μου είπαν ότι τα δικά μου κοστίζουν 220 το ένα!!!!
έχουν πάρει πάνω τα ανταλλακτικά? εγώ τα θυμάμαι κοντά στο 100 αρικο.
και τα PS φτηνότερα από τα απλά…..

γιατί προτείνεις CC και όχι RC?

γενικά έχει τρομάξει το μάτι μου με τα ψαλίδια. νοιώθω ότι με 3 ελληνικές λακκούβες τα παίρνω στο χέρι

τα TRW είναι στα 90. είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιότητας όσο η τιμή τους??


Steve έγραψε:
top mount των εμπρός αμορτισέρ

χμμ αυτό θα το κοιτάξω. thank you!



Steve έγραψε:
Είναι τα ρουλεμάν του πίσω άξονα που έχουν πει το ποίημα


μπα δεν παίζει. μόλις άλλαξα πίσω άξονα και είναι σφιχτό σαν αυγό τριπλοβρασμένο!
πριν αλλάξω ο θόρυβος που αναφέρεσαι (μάλλον…) ήταν σαν να κοπανιούνται σιδηρικά στην καρότσα….. ντρεπόμουν να κυκλοφορώ στην πόλη…

αυτό που ακούω είναι σαν ένα πολύ λεπτό λαμαρινένιο πιατάκι που το χτυπάς με ένα …. πιρούνι…..
Steve - Δευ 21 Αύγ 2017, 22:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
ΟΚ κοίτα τώρα τι γίνεται. τα PS βγαίνουν κοντά στα 400. πολλά χρήματα για αυτοκίνητο 16ετίας ή καλύτερα …για μένα .
προ 2 ημερών πήρα γιαννίρη και μου είπαν ότι τα δικά μου κοστίζουν 220 το ένα!!!!
έχουν πάρει πάνω τα ανταλλακτικά? εγώ τα θυμάμαι κοντά στο 100 αρικο.
και τα PS φτηνότερα από τα απλά…..

γιατί προτείνεις CC και όχι RC?
Τα 400 για αθάνατα και επισκευαζόμενα ψαλίδια, δεν είναι πολλά. Τα ψαλίδια, όντως τόσο είχαν αλλά όσο παλαιώνει ένα κρασί.. ανεβαίνει και η αξία του Laughing

Το CC έχει μεγαλύτερο βάρος και κατά συνέπεια πιο ανθεκτικά ψαλίδια.

pduke έγραψε:
γενικά έχει τρομάξει το μάτι μου με τα ψαλίδια. νοιώθω ότι με 3 ελληνικές λακκούβες τα παίρνω στο χέρι

τα TRW είναι στα 90. είναι τόσο μεγάλη η διαφορά ποιότητας όσο η τιμή τους??
Έχεις ένα μικρό δίκιο με τις λακούβες αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στα TRW δυστυχώς ισχύει αυτό που λες...

pduke έγραψε:
μπα δεν παίζει. μόλις άλλαξα πίσω άξονα και είναι σφιχτό σαν αυγό τριπλοβρασμένο!
πριν αλλάξω ο θόρυβος που αναφέρεσαι (μάλλον…) ήταν σαν να κοπανιούνται σιδηρικά στην καρότσα….. ντρεπόμουν να κυκλοφορώ στην πόλη…

αυτό που ακούω είναι σαν ένα πολύ λεπτό λαμαρινένιο πιατάκι που το χτυπάς με ένα …. πιρούνι…..
Αν είσαι σίγουρος πως ο άξονας που άλλαξες δεν είναι κι αυτός φαγωμένος στα σημεία των ρουλεμάν, πάω πάσο.

Τα σινεμπλόκ τα άλλαξες;
athanas - Τρι 22 Αύγ 2017, 09:09:42
Θέμα δημοσίευσης:
το τσιγκινο που ακους πιθανο να ειναι και το λαμακι που εχει στα ψαλιδια μπροστα για την προστασια της φουσκας στο μπαλακι
pduke - Τρι 22 Αύγ 2017, 17:07:20
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τα 400 για αθάνατα και επισκευαζόμενα ψαλίδια, δεν είναι πολλά. Τα ψαλίδια, όντως τόσο είχαν αλλά όσο παλαιώνει ένα κρασί.. ανεβαίνει και η αξία του Laughing

Το CC έχει μεγαλύτερο βάρος και κατά συνέπεια πιο ανθεκτικά ψαλίδια.


Θα αντισταθώ να μιλήσω για τους φωστήρες των οικονομικών και της πολιτικής και …. θα στο πω αλλιώς για το παλιό κρασί …
4 ζευγάρια ψαλίδια = 1 206 GT….
άντε 5 αν το έχεις 16 χρόνια γκαράζ…

δλδ τα CC είναι προτιμότερα από τα RC? ή είναι ίδια ? (όλα αυτά αν η λαιον έχει ξεχασμένα ανταλλακτικά με ξεχασμένες τιμές γιατί αλλιώς τα PS είναι φτηνότερα!!!)

Steve έγραψε:
Αν είσαι σίγουρος πως ο άξονας που άλλαξες δεν είναι κι αυτός φαγωμένος στα σημεία των ρουλεμάν, πάω πάσο.

Τα σινεμπλόκ τα άλλαξες;


άλλαξα όλον τον πίσω άξονα με άλλο άξονα με αλλαγμένα και επισκευασμένα τα πάντα με καινούργια (και σινεμπλόκ).
λάθος μου που δεν προσδιόρισα ότι ο θόρυβος ακούγεται μόλις πατήσει λακουβα/λακουβάκι/πετρούλα/χρυσόμυγα καμιά φορά, ο μπροστά τροχός.

παίζει πολύ σοβαρά το λαμάκι! πολύ καλή παρατήρηση athanas!! θα το τσεκάρω[/quote]
Steve - Τρι 22 Αύγ 2017, 23:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
δλδ τα CC είναι προτιμότερα από τα RC? ή είναι ίδια ? (όλα αυτά αν η λαιον έχει ξεχασμένα ανταλλακτικά με ξεχασμένες τιμές γιατί αλλιώς τα PS είναι φτηνότερα!!!)
Σύμφωνα με τα όσα έχουν γραφθεί εδώ, ειναι πιο ενισχυμένα και ειναι προτιμότερα.

Αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή για τα PS Very happy
volvos - Τετ 23 Αύγ 2017, 09:15:50
Θέμα δημοσίευσης:
ps ψαλιδια για cc-rc gr.A είναι μεταλλικα συνεμπλοκ και βγαζουν θορυβο. πολυ θορυβο...
απλα ειναι θεμα ποτε θα αρχισουν. εμενα στα 10000χλμ τα ακουγες κανονικα.
steve δεν προλαβαν να βγαλουν απο οσο καταλαβα.

206rc gr.N είναι ιδια με μαμα αλλα πιο φτηνα απο πεζο να τα παριες
MEMsound - Πεμ 24 Αύγ 2017, 18:19:20
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
μετά από ασταμάτητη 10ετή χρήση του υπολογιστή διάστασης ελαστικών ... επιστρέφω στο φόρουμ με ερωτήσεις που καίνε.... όλα ξεκινάνε μετά την μεγάλη απόφασή να κάνω τον τζίτουρα ξανά από βρακί ... αυτοκίνητο, μιας και ο Αλέξης και ο προκάτοχός του Αντώνης αποφάσισαν πως θα πεθάνω μαζί του

...

ευχαριστώ προκαταβολικά και χαιρετώ τους ήρωες και φίλους τούτου του ιστότοπου που τόσα χρόνια τον κρατάνε ζωντανό και ρωμαλέο!!!




ΩΡΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?!?!?!?

λοιπόν...

από τοοοοοότε... http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=454128#454128 το 2011 και τις 114000km.... τα φοραω ακομα (πλεον εχει 160000+km) και οφείλω να ομολόγήσω οτι δεν κάνουν κάποιο περίεργο φορυβο - δεν ειναι για αλλαγη - κλπ κλπ

ισως φταίει οτι λόγω σφικτής ανάρτησης (3ποντους χαμηλωμα 325lbs ελατηρια) δεν κάνουν μεγάλες διαδρομές πάνω - κάτω και δεν σχηματίζουν μεγάλες γωνίες - άρα και δεν πιέζονται τα συνεμπλοκ τους τόσο πολύ.
ίσως και όχι - δεν ξέρω

εγω πάντως νομίζω οτι θα τα ξαναέβαζα Wink
pduke - Κυρ 27 Αύγ 2017, 14:28:43
Θέμα δημοσίευσης:
ήρθαν κιαλλοι...!!!!

....Razz

Καταρχήν Steve υπήρξες κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ πολύ. η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσω τέτοιο ποσό γιατί απλά δεν υπάρχει. μετά τα όσα διάβασα κατέληξα ότι η μοίρα με πηγαίνει στα TRW και ας μην τα θέλω, αλλά τώρα με τα λεγόμενα του Μάνθου αναθάρρησα! συνδυαστικά σκέφτομαι να πάρω TRW για CC! γιατί είμαι και πολύ καλός στις πράξεις Wink Razz

μιας και μαζευτήκαμε όμως, πείτε μου για να επιβεβαιώσω τη διάγνωση:
έχω περιγράψει τα χτυπήματα και τους θορύβους μπροστά, οκ.
Μετά τα 140 / 150 σε δρόμο κλασικό ελληνικό, λακκουβίτσες, σκαμπανεβάσματα κτλ (Θεσσαλονίκης χαλκιδικής συγκεκριμένα μιας και τον κάνω κάθε μέρα σχεδόν) έχω πρόβλημα κατευθυντικότητας. δεν πάω ίσια ρε παιδί μου. διορθώνω. Και τελικά... δεν περνάω καλά. ανεβάζω 170 180 και θέλω οπωσδήποτε να μειώσω. νοιώθω άβολα γιατί θέλει συνέχεια μικροδιορθώσεις
(πριν αλλάξω πίσω άξονα ήμουν για γέλια και ειδικά σε παρατεταμένες. μέσα στη στροφή έκοβε περισσότερο ή λιγότερο κατά βούληση. )
να υποθέσω ότι το ψαλίδι θα τη "φέρει" την κατάσταση ή να υποψιάζομαι και τίποτε άλλο? (θα δω και τα τοπ μαουντ φυσικά)

EDIT:
η TRW δίνει τα ίδια σε όλα τα μοντέλα:
https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/#market=gr&vehicleType=P&manufacturerId=88&modelId=3555&vehicleId=%7C17295%2CFront+Wheel+Drive+(07%2F03+-%3E+%3B+177HP+%2F+130KW)&productGroupId=273
αλλά στο CC δίνει 2:
https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/#market=gr&vehicleType=P&manufacturerId=88&modelId=4572&vehicleId=%7C14399%2CFront+Wheel+Drive+(09%2F00+-%3E+%3B+136HP+%2F+100KW)&productGroupId=273

.....
Steve - Κυρ 27 Αύγ 2017, 23:31:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το ότι δεν πας ίσια δεν σημαίνει απόλυτα ότι είναι τα ψαλίδια σε ένα σασί 10+ ετών σε τέτοιες διαδρομές... Rolling eyes

(ο δρόμος για Χαλκιδική πλέον είναι δρομάρα Laughing )
pduke - Δευ 28 Αύγ 2017, 00:24:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το ότι δεν πας ίσια δεν σημαίνει απόλυτα ότι είναι τα ψαλίδια σε ένα σασί 10+ ετών σε τέτοιες διαδρομές... Rolling eyes

(ο δρόμος για Χαλκιδική πλέον είναι δρομάρα Laughing )

όχι ρε συ μέχρι καρδία - μεσημέρι πηγαίνω... δεν έχει ούτε 50 μετρα flat
αλλά αυτό με το σασί.... πόνεσε...
pduke - Δευ 28 Αύγ 2017, 12:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες είμαι έτοιμος για παραγγελία, υπάρχει περίπτωση το JTC1177 να έχει ασυμβατότητα? (μου φαίνεται ότι έχει 2 μπουλόνια επιπλέον....)
Steve - Δευ 28 Αύγ 2017, 13:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
Από που θα τα παραγγείλεις αν επιτρέπεται;
MEMsound - Παρ 01 Σεπ 2017, 17:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
παίδες είμαι έτοιμος για παραγγελία, υπάρχει περίπτωση το JTC1177 να έχει ασυμβατότητα? (μου φαίνεται ότι έχει 2 μπουλόνια επιπλέον....)


αν δεις την φωτο που εχω βαλει στο παλιο μου ποστ...ειναι ιδια με τα 1177/1178

αυτο με τις διορθώσεις στο τιμονι ειναι πολυ πιθανό απο τα ψαλιδια
φτιαξε αυτό και βλέπεις στην συνεχεια

επίσης απο λάστιχα πως εισαι?

υγ ενταξυ για σασι ειναι υπερβολη να χει μαλακώσει... Laughing
pduke - Τρι 12 Σεπ 2017, 14:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
συγνώμη ρε παιδιά.... δεν πήρα ενημέρωση για τις απαντήσεις....
και η ιστορία προχώρησε...
βοηθήστε σας παρακαλώ γιατί τα έχω σκατώσει!!

πηρα τα 1177 από mister. η τιμή είναι μισή. μιλάμε για 50 ευρώ το ένα...
τελικά αυτά πρέπει να είναι ίδια απλά έχουν 2 μπουλόνια 21μμ και μία βίδα μέσα στο πακέτο

καταρχήν, τα έχει αλλάξει κανείς μόνος του?? Μάνθο αν κατάλαβα καλά?
αν ναι δώσε τα φώτα σου!!
-ξεκίνησα με του οδηγού.
-μου έφυγε ο τάκος!
-η δύναμη που χρειάζεται για να βγάλεις το άκρο του ψαλιδιού(στο μπαλάκι) είναι για 2 ανθρώπους.(δεδομένου ότι δεν μπορείς να κοπανάς γιατί το αυτοκίνητο είναι σε βάσεις όχι σε ράμπα)
-τα κατάφερα τελικά αφού κόντεψα να χεστώ από το ζόρι....
-έβαλα και το καινούργιο (αφού ξανακόντεψα να χεστώ....)
- περίπου γιατί το μπαλάκι έκατσε στραβά προς τα έξω
- προσπάθησα να το διορθώσω και μου έφυγε το ημιαξόνιο...
- κατάφερα να το βάλω αλλά ξέχασα να βάλω το λαμάκι!!!! το λαμάκι !! μα τους χίλους Δαλάι!!!!!

ε δεν έχω άλλα κουράγια. πρέπει να το βγάλω ξανά. και να αλλάξω βαλβολίνες. το αυτκίνητο είναι ακινητοποιημένο.
επίσης πως ξέρω ότι το ημιαξόνιο μπήκε καλά?
christos_99 - Τρι 12 Σεπ 2017, 16:38:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ο κωδικος που βλεπω οτι πηρες, βαση mister-auto ειναι για 1.6, 2.0 και για RC.
Του CC εχουν κωδικο JTC949 και JTC950 αριστερο-δεξι.

Στην ουσια, απ οτι συγκρινα κωδικους TRW και κωδικους servicebox, οι κωδικοι της TRW ειναι για 1.6 16V... Ωστοσο πρακτικα ταιριαζουν σε ολες τις καροτσες.

Μηπως να τα εστελνες πισω και να επερνες για CC.??
Κι εγω ετσι την πατησα πριν 1 χρονο, οχι οτι το μετανοιωσα απλα βιαστηκα και τωρα με τρωει ο κ*λος μου να ξαναλλαξω με CC.


Οσο για το μπαλακι στο ακρο, με μια γερη βεργα ή μια παλια αντιστρεπτικη ραβδο (οχι να βγαλεις την δικη σου, παραδεγμα εφερα για να καταλαβεις τι εννοω, γτ και στα συνεργεια ετσι κανουν) μπορεις να την βαλεις κοντρα πανω απο το ψαλιδι και αναμεσα στο ακρο, και την αλλη μερια της ραβδου βαθια στο σασι, εκεινη την στιγμη ο 2ος θα σηκωσει λιγο το ακρο, αμεσως βγηκε. Very happy Very happy
Steve - Τρι 12 Σεπ 2017, 16:52:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το ημιαξόνιο ή μπαίνει, ή δε μπαίνει, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση π.χ. "καλά" Laughing


Η δύναμη που λες είναι λογική Wink
TopGear - Τρι 12 Σεπ 2017, 17:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Ο κωδικος που βλεπω οτι πηρες, βαση mister-auto ειναι για 1.6, 2.0 και για RC.
Του CC εχουν κωδικο JTC949 και JTC950 αριστερο-δεξι.

Στην ουσια, απ οτι συγκρινα κωδικους TRW και κωδικους servicebox, οι κωδικοι της TRW ειναι για 1.6 16V... Ωστοσο πρακτικα ταιριαζουν σε ολες τις καροτσες.


Στην ουσία του λες δηλαδή, να παραγγείλει αυτά:
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/trw-jtc950_g273_a161JTC950.html
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/trw-jtc949_g273_a161JTC949.html

Ενώ αυτός πήρε αυτά;
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/trw-jtc1178_g273_a161JTC1178.html
http://www.mister-auto.gr/el/timoni-anartese-tr-khon/trw-jtc1177_g273_a161JTC1177.html

Ή ανάποδα;

Στο δικό μου το χρέπι, μπορούν να μπούνε άλλα πλην των πλαστελινένιων JTC310, JTC312;
christos_99 - Τρι 12 Σεπ 2017, 17:49:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ολοσωστος Thumb Left

Αν χτυπησεις τον κωδικου ΟΕΜ στην αναζητηση του servibox, σου βγαζει ακριβως για ποιο-α μοντελα ειναι το ανταλλακτικο.! Wink
pduke - Τετ 13 Σεπ 2017, 00:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Ο κωδικος που βλεπω οτι πηρες, βαση mister-auto ειναι για 1.6, 2.0 και για RC.
Του CC εχουν κωδικο JTC949 και JTC950 αριστερο-δεξι.

Στην ουσια, απ οτι συγκρινα κωδικους TRW και κωδικους servicebox, οι κωδικοι της TRW ειναι για 1.6 16V... Ωστοσο πρακτικα ταιριαζουν σε ολες τις καροτσες.

Μηπως να τα εστελνες πισω και να επερνες για CC.??
Κι εγω ετσι την πατησα πριν 1 χρονο, οχι οτι το μετανοιωσα απλα βιαστηκα και τωρα με τρωει ο κ*λος μου να ξαναλλαξω με CC.


καταρχήν σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το ψάξιμο (παρακάτω δίνεις ρέστα!!)
στους κωδικούς κάνεις λάθος
κοίτα (τα λινκ έχουν παρενθέσεις και δεν τα πιάνει το ΒΒ. πρέπει να γίνουν copy ολόκληρα):
CC
https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/#market=gr&vehicleType=P&manufacturerId=88&modelId=4572&vehicleId=%7C14399%2CFront+Wheel+Drive+(09%2F00+-%3E+%3B+136HP+%2F+100KW)&productGroupId=273
RC
https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/#market=gr&vehicleType=P&manufacturerId=88&modelId=3555&vehicleId=%7C17295%2CFront+Wheel+Drive+(07%2F03+-%3E+%3B+177HP+%2F+130KW)&productGroupId=273
S16
https://www.trwaftermarket.com/en/catalogue/#market=gr&vehicleType=P&manufacturerId=88&modelId=3555&vehicleId=%7C12102%2CFront+Wheel+Drive+(04%2F99+-%3E+10%2F00%3B+135HP+%2F+99KW)%7C15552%2CFront+Wheel+Drive+(06%2F99+-%3E+%3B+136HP+%2F+100KW)&variantId=12102&productGroupId=273

αυτά είδα και αποφάσια να πάρω τα 1177 και 1178

έχω να πω όμως ότι η βίδα που έχουν μέσα είναι όλο πάσα, απαράδεκτο γιατί η συγκεκριμένη πρέπει να έχει ένα μέρος χωρίς πάσα (μετά το κεφάλι)για να αυλακώνει με τον πύρο από το μπαλάκι
αλλά μικρό το κακό γιατί υπάρχει η μαμά βιδα

christos_99 έγραψε:
Οσο για το μπαλακι στο ακρο, με μια γερη βεργα ή μια παλια αντιστρεπτικη ραβδο (οχι να βγαλεις την δικη σου, παραδεγμα εφερα για να καταλαβεις τι εννοω, γτ και στα συνεργεια ετσι κανουν) μπορεις να την βαλεις κοντρα πανω απο το ψαλιδι και αναμεσα στο ακρο, και την αλλη μερια της ραβδου βαθια στο σασι, εκεινη την στιγμη ο 2ος θα σηκωσει λιγο το ακρο, αμεσως βγηκε. Very happy Very happy


αυτό που είπες!!! γιατί δεν το σκέφτηκα ό παπ**ας!!???
για να μην κάνω και άλλη γκάφα... να μια πρόχειρη φωτοσοπιά
η γωνία είναι περίεργη, αλλά αυτό δεν εννοείς?



- πάντως έχεις απόλυτο δίκιο. πρέπει κάποιος να σηκώσει το άκρο. εγώ το έκανα με το .... γρύλο και έφυγαν όλα....

Steve έγραψε:
Το ημιαξόνιο ή μπαίνει, ή δε μπαίνει, δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση π.χ. "καλά" Laughing
Η δύναμη που λες είναι λογική Wink

- άρα αν βάλω το ψαλίδι και κουμπώσουν όλα τότε δεν υπάρχει περίπτωση να χάνει βαλβολίνες το ημιαξόνιο? ρωτάω για να μην πετάξω άλλα 2 λίτρα βαλβολίνες
christos_99 - Τετ 13 Σεπ 2017, 16:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
Για το CC απ οτι βλεπω, η TRW στο site της δινει και τους 2 κωδικους, ενω για S16 και RC μονο τα ενισχυμενα. Ωστοσο ειναι αυτο που σου ειπα οτι πρακτικα ταιριαζουν κι απο αλλα μοντελα σε ολες τις καροτσες, πχ γι αυτο λεμε πως ειναι καλυτερα και ανθεκτικοτερα του CC (αυτο που μου ειχε πει κι εμενα τοτε ο Στελαρας και δεν ακουσα, πως ειναι η φτηνη εκδοση των PS grA), μπορουν να μπουν και στο δικο σου που ειναι 2λιτρο.!!


Πιο αναλυτικα οι αντιστοιχιες:

TRW JTC1178



αντιστοιχα ο κατασκευαστης με τον ιδιο κωδικο απο servicebox:



TRW JTC949



servicebox:




Βασει κατασκευαστη εχεις παρει αυτα που ειναι για το δικο σου S16, αλλα 16 χρονια να βγαλουν εισαι κατι παραπανω απο παρα πολυ τυχερος Very happy Very happy


Για την βεργα, πραγματικα πετυχημενο το photoshop. Αν δεν το μαρτυρουσες δεν υπηρχε περιπτωση να το καταλαβω Shocked Shocked
Ετσι ακριβως θα την βαλετε, κι αν παλι κανει κολπα τραβας λιγο εξω την βεργα κι ο 2ος ας πατησει πανω της, καποια στιγμη θα βγει
pduke - Τετ 13 Σεπ 2017, 17:04:30
Θέμα δημοσίευσης:
...θέλεις να μου πεις ότι πήρα αυτά που αναγράφονται μόνο στο CC, είναι 10 ευρώ ακριβότερα και τα ενισχυμένα είναι τα άλλα...?????

Anyway, μιας και έγραψες τώρα: με πέτυχες με το αμάξι στις βάσεις να παλεύω. η αλήθεια έιναι ότι είμαι μόνος αλλά και άλλον να είχα δεν το βλέπω
μου είναι αδύνατο να ανεβάσω το άκρο. μου είναι αδύνατο να σκεφτώ πως θα μπορούσε να ανέβει. το ανεβάζω με γρύλο αλλά στρίβει. είναι λογικό. δεν μπορώ να το πατήσω στο κέντρο.
το πρόβλημα είναι ότι το άκρο είναι εντελός κάτω(αφού το αυτοκίνητο δεν πατάει) και ως εκ τούτου το ψαλίδι είναι σχεδόν τέρμα φορτισμένο. αν ανέβαζα το άκρο να έρθει το ψαλίδι ευθεία θα είχα τελειώσει σε 2 λεπτά.

το μισό μου δουκάτο για μια λύση. θα τρελαθώ. χύνω ποτήρια ιδρώτα!!
TopGear - Τετ 13 Σεπ 2017, 17:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Ολοσωστος Thumb Left

Αν χτυπησεις τον κωδικου ΟΕΜ στην αναζητηση του servibox, σου βγαζει ακριβως για ποιο-α μοντελα ειναι το ανταλλακτικο.! Wink


Thanks για την απάντηση, εγώ να το δω στο Service Box, απλά στην πράξη μπορεί και να μπαίνουν πχ ρουλεμάν πίσω άξονα όλοι βάζουν ένα σετ, αλλά υπάρχουν μερικοί τσίφτηδες που περνάνε και έξτρα ρουλεμάν, όπως έκανε ο μάστορας που μου έφτιαξε τον άξονα το καλοκαίρι...

Έτσι μπορεί να σου λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί ότι δεν κουμπώνουν τα ψαλίδια CC στο προπολεμικό μοτοσακό μου, αλλά αν ασχοληθεί κανείς σοβαρά, να το καταφέρει. Wink
christos_99 - Τετ 13 Σεπ 2017, 17:37:17
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
...θέλεις να μου πεις ότι πήρα αυτά που αναγράφονται μόνο στο CC, είναι 10 ευρώ ακριβότερα και τα ενισχυμένα είναι τα άλλα...?????


Βασει TRW ναι,
Βασει κατασκευαστη εχεις παρει τα σωστα για το GT σου Wink

pduke έγραψε:
το μισό μου δουκάτο για μια λύση

WTF Exclamation Exclamation
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF Worthy Worthy

Πριν κανα μηνα, επειδη ετυχε φιλος πηρε σουπα 206 για ανταλλακτικα, 2 ατομα ετσι τα βγαλαμε, θελει δυναμη ή αυτο με τον γρυλο που κανεις γτ στην ουσια συμπιεζεται το αμορτισερ, μανικι αλλα το καταφεραμε.!!
Αν εισαι Θεσσαλονικη ανετα ερχομαι για βοηθεια Laughing Laughing
pduke - Τετ 13 Σεπ 2017, 18:34:39
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
pduke έγραψε:
...θέλεις να μου πεις ότι πήρα αυτά που αναγράφονται μόνο στο CC, είναι 10 ευρώ ακριβότερα και τα ενισχυμένα είναι τα άλλα...?????


Βασει TRW ναι,
Βασει κατασκευαστη εχεις παρει τα σωστα για το GT σου Wink

pduke έγραψε:
το μισό μου δουκάτο για μια λύση

WTF Exclamation Exclamation
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF Worthy Worthy

Πριν κανα μηνα, επειδη ετυχε φιλος πηρε σουπα 206 για ανταλλακτικα, 2 ατομα ετσι τα βγαλαμε, θελει δυναμη ή αυτο με τον γρυλο που κανεις γτ στην ουσια συμπιεζεται το αμορτισερ, μανικι αλλα το καταφεραμε.!!
Αν εισαι Θεσσαλονικη ανετα ερχομαι για βοηθεια Laughing Laughing


Βγήκε!!!! διορθώθηκε και Μπήκε!!!!
φυσικά, μου Βγήκε ο πάτος!

πονάω λέμε!!!!!

αλλά είναι ωραία...

φίλε και συνπολίτη Χρήστο (ελπίζω το 99 να μην είναι ημερομηνία γέννησης ....), καταρχήν σε ευχαριστώ -όπως και όλους τους υπόλοιπους, αλλά εσύ με έσωσες με τη ράβδο. ήταν μια εμπειρία που δεν ξέρω αν θέλω να ξαναζήσω.
αλλά μιας και ποτέ δεν ξέρει κανείς με τι διαθέσεις ξυπνάει την επόμενη μέρα...
το ημιαξόνιο συνοδηγού έχει τον ίδιο φόβο να φύγει?
κοινώς: να αλλάξω βαλβολίνες μπας και παω καμιά βόλτα ή να αλλάξω και το άλλο και μετά τις βαλβολίνες?

Σαλονίκη είμαι που λες, αλλά είμαι 30χλμ προς χαλκιδική οπότε δεν με λες και "μέσα". Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου! αν και όποτε σε βγάλει ο δρόμος πάντως, τον καφέ τον κερνάω. εκτός και είσαι του 99 οπότε θα πάρεις πορτοκαλάδα.....
christos_99 - Τετ 13 Σεπ 2017, 19:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
(ελπίζω το 99 να μην είναι ημερομηνία γέννησης ....)


χαχαχα, οχι αγορινα απλα το χρησιμοποιω σε διαφορα φορουμ για να μην μπερδευομαι με συμβολακια @#% κλπ Smile Smile

pduke έγραψε:
το ημιαξόνιο συνοδηγού έχει τον ίδιο φόβο να φύγει?


Ναι, αλλα αν ειναι να εχεις τον φοβο του μπορεις να το ξεμονταρεις απο το ακρο ξεβιδωνοντας το 30αρι παξιμαδι μεσα στην δισκοπλακα. Δεν το συνηστω, ειναι ζορικο να το καταφερεις γτ ειναι σφιγμενο με αεροκλειδο και στο σπιτι με μανετα θα σου βγαλει την παναγια...

pduke έγραψε:
να αλλάξω βαλβολίνες μπας και παω καμιά βόλτα ή να αλλάξω και το άλλο και μετά τις βαλβολίνες?


καλυτερα να ξεμπερδεψεις και με το αλλο πρωτα με το καλο, δεν ξερεις τι θα συναντησεις στην πορεια, αν και απ οτι φαινετε τον πηρες τον αερα.!!
Αλλαζεις βαλβολινες, αφου ηδη εχει χασει ευκαιρια, και βουρ για ευθυγραμμιση.!!

pduke έγραψε:
αλλά είμαι 30χλμ προς χαλκιδική


Την Κυριακη εχουμε 50ο Ραλλυ ΔΕΘ, εχω κανονισει με ενα φιλο ακομη, αν θελεις παμε ολοι μαζι παρεα Very happy Very happy
Pughell - Τετ 13 Σεπ 2017, 19:40:45
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:

Σαλονίκη είμαι που λες, αλλά είμαι 30χλμ προς χαλκιδική οπότε δεν με λες και "μέσα". Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου! αν και όποτε σε βγάλει ο δρόμος πάντως, τον καφέ τον κερνάω. εκτός και είσαι του 99 οπότε θα πάρεις πορτοκαλάδα.....

Βρε ρεμαλι οφ Σχολαρινγκτον,μην κοροιδευεις το παιδι,αφου εχει να σε δει ανθρωπος του PS Club απο πριν καν μπουμε στο ευρώ,οχι τωρα που κοντευουμε να ξαναγυρισουμε στην δραχμη... Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 13 Σεπ 2017, 19:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλβολίνες χάνεις όταν ξεκουμπώνει το ημιαξόνιο... που ξεκουμπώνει για να βγάλεις το ψαλίδι Laughing
MEMsound - Τετ 13 Σεπ 2017, 22:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βαλβολίνες χάνεις όταν ξεκουμπώνει το ημιαξόνιο... που ξεκουμπώνει για να βγάλεις το ψαλίδι Laughing


παντα...
και κυριως οταν εχεις βαλει καλες βαλβολινες μιας και αρεσει στην Μερφυ...


υγ...πδυκε σορρυ δεν ειχα μπει χθες...οπως στα ειπαν τα πιδια με μια ραβδο τα βγαλαμε..σε συνδυασμο με τον γρυλο... Laughing Laughing Laughing Laughing
pduke - Πεμ 14 Σεπ 2017, 21:14:59
Θέμα δημοσίευσης:
Να να μαζευόμαστε ...
λοιπόν είμαι από κινητό όποτε λεπτομέρειες αύριο με φωτό κτλ
Σήμερα άλλαξα και το άλλο. Μεγάλο πράγμα η εμπειρία! Αλλά και πάλι η κούραση είναι απίστευτη. Δεν μπορούσαν να σηκώσω κούπα καφέ...

Τέλος πάντων, μια τελευταία ερώτηση και αύριο τα υπόλοιπα.
Έβλεπα τα ψαλίδια τώρα τοποθετημένα και βλέπω λίγο μεταλο μεταξύ λαμακίου και της υποδοχής. Όταν το κούμπωσα πήγαινε πιο ψηλά αλλά δεν έμπαινε η βίδα. Θεώρησα αυτονόητο ότι πρέπει να κατεβάσω λίγο για να περάσει η βίδα από την οπή. Και αυτό έκανα. Πιέζοντας το ψαλίδι προς τα κάτω λίγο η βίδα μπήκε με το δάκτυλο και μετά βίδωσα. Είδα ένα βίντεο που κοπανάει με σφυρί και το ψαλίδι προς τα πάνω και τη βίδα επίσης..... και αναρωτιέμαι μήπως έκανα κάτι λάθος αν και είναι αδύνατο να μπει η βίδα αν πας αφήσεις το ψαλίδι να πάει τέρμα ...
Αυτό....
Αν με βρείτε σήμερα σε ξανά χαντάκι πάρτε τον προφυλακτήρα ... ακόμα ακριβός είναι ο κερατάς !!!
pduke - Σαβ 16 Σεπ 2017, 16:02:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ενημέρωση:
όλα καλά, το πήγα και για ευθυγράμμιση.

στο δρόμο έχει σφίξει όπως του έπρεπε!! εξαφανίστηκαν όλοι οι ήχοι εκτός της μάλλον σπασμένης κουκουνάρας. είναι άλλο αυτοκίνητο μέχρι τα 140 -150 αλλά από εκεί και πέρα πάλι εμφανίζει μια ασάφεια το τιμόνι. δεν ήταν ετσι το αυτοκίνητό μου, αλλά εδώ που τα λέμε είναι τόσα τα χρόνια που έχει να δουλέψει σωστά όλη η ανάρτηση που δεν έχει και νόημα η σύγκριση πια. δεν ξέρω αν θέλουν λίγα χιλιόμετρα για να στρώσουν τα ψαλίδια, αλλά δεν τνομίζω.

Anyway, το μόνο που έμεινε είναι εκείνος ο τσίγκινος ήχος τον οποίο τελικά τον ξετρύπωσα. είναι η δαγκάνα του δισκόφρενου μπροστά απο την πλευρα του οδηγού.όταν πατάω φρένο δεν ακούγεται τίποτα, αλλιώς είναι χαλαρή - την κουνας και με γυμνό χέρι, έχει έναν καλό τζόγο 1-2 χιλιοστά- και κάτι συντονίζουν μάλλον τα κλιπσάκια από τα τακάκια. δεν ξέρω. επίσης δεν μπορώ να σκεφτώ τι να της κάνω για να σφίξει...

επίσης Χρήστο βγάζοντας και συγκρίνοντας τα ψαλίδια - φορούσα αυτά που εσύ ονομάζεις ενισχυμένα - εξακολουθώ να πιστεύω ότι έκανα τη σωστή σγορά.
Είδα δε, στο σαιτ της TRW οτι το μεντέλο που πήρα το δίνουν για CC 2002 και μετά, ενω το άλλο - που δίνουν και σε όλα τα υπόλοιπα - είναι για CC πριν το 2002....
τι έπαθε το CC μετά το 2002 και του δίνουν λιγότερο ενισχυμένα δηλαδής?? ε?

αυτά, ενημέρωσα, αλλά δεν ευχαρίστησα. Είστε όλοι άψογοι, ωραίοι και τρισκτηνώδεις, όπως πάντα. χωρίς εσάς δεν θα έκανα τίποτα, αναμενόμενο πάντως μιας και αυτή η ομάδα ήταν απόταν ξεκίνησε - και συνεχίζει να είναι - ατόφιο χρυσάφι!

σσ. και ένα σχολιάκι: το πήγα εδώ κοντά σε ένα συνεργείο που δεν έχω ξαναπάει, για την ευθυγράμμιση. μου φάνηκε πολύ καλός άνθρωπος και οργανωμένη μονάδα. μου πήρε ένα 20άρικο(παντού 30 μου έλεγαν) και μου αναφέρει για να με πείσει για τη δουλειά του, "εμείς εδώ αναλαμβάνουμε και δύσκολα αυτοκίνητα, μερσεντές...."
"Μη μου το χαλάς" του λέω "και τα πήγαινες μια χαρά!!!"

όταν θα νικηθεί η γερμανική προπαγάνδα θα είμαι πολύ γέρος για να το απολαύσω ρε γα**το.... αν τα καταφέρει κανείς ποτέ δηλαδή, μέχρι τότε βατράχια,τζιτιτουρμπάκια, rallye κτλ δε θα ξαναδούμε
TopGear - Σαβ 16 Σεπ 2017, 16:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
Ενημέρωση:
δεν ξέρω αν θέλουν λίγα χιλιόμετρα για να στρώσουν τα ψαλίδια, αλλά δεν τνομίζω.


Όταν άλλαξα στο δικό μου πριν 4 χρόνια (και έβαλα αυτά που "παίρνει" τελοσπάντων-ο μηχανικός δε με προέτρεψε για ενισχυμένα, ίσως δεν ταίριαζαν στο δικό μου), το πήγα για ευθυγράμμιση. Ο αμορτισεράς μου, μου είπε άστα να δουλέψουν μερικές μέρες, να πατήσουν σωστά και έλα τότε. Παίζει να έκανα καμιά 200 χλμ πριν του κάνω ευθυγράμμιση, το πήγα μετά από 5-6 μέρες περίπου.

Τώρα αν ήταν αρλούμπες όσα έλεγε ή όχι, δεν το ξέρω.
Steve - Σαβ 16 Σεπ 2017, 16:57:19
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
επίσης δεν μπορώ να σκεφτώ τι να της κάνω για να σφίξει...
Ροδέλα;
pduke - Κυρ 17 Σεπ 2017, 21:02:50
Θέμα δημοσίευσης:
1. Τελικά μάλλον έκανα μια τρύπα στο νερό. Η επιλογή μου είχε λογική, αλλά η TRW μου τα χάλασε. Το ίδιο μντέλο το δίνει και για το 1.4 16σ. δηλαδή στο CC προτείνει πρίν το 2002 τα ψαλίδια του RC και μετά το 2002 αυτά του 1.4 ... δεν υπάρχει λογική. Λάθος μου που δεν πήρα αυτά του RC που είναι η κορυφή της γραμμής.
Ελπίζω Χρήστο(topgear) να έχεις δίκιο και να χρειάζονται λίγα χιλιόμετρα για να στρώσουν.
όχι ότι έχω παράπονο, αλλά ήταν τόσο βρακί το αυτοκίνητο που δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης
Κατά τα υπόλιπα ο 99άρης Χρήστος έχει προφανώς δίκιο. Λάθος μου να σε αμφισβητήσω ... "πιτσιρίκο" ..... Laughing Laughing Laughing Laughing (+ ευχαριστώ για την πρόσκληση για το ΔΕΘ, ήταν δύσκολο ΣΚ, ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε )

2. Ροδέλα που ?? Μιαλάω για το στέλεχος που αφαιρείς την βίδα και ανοίγεις προς τα πάνω για να αλλάξεις τακάκια.
Πάντως σήμερα το άνοιξα και άλλαξα τα τακάκια μέσα έξω και δεν παίζει...μένει να το πάω μια βόλτα. ένα σκούξιμο στον πίσω τροχό κατά την όπισθεν το είχα εξαλήψει έτσι επίσης.
Αυτά τα πράγματα εγώ δεν τα καταλαβαίνω....
μου θυμίζει το "άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" ... αλλά έλα που δουλεύει...
Steve - Κυρ 17 Σεπ 2017, 22:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:

2. Ροδέλα που ?? Μιαλάω για το στέλεχος που αφαιρείς την βίδα και ανοίγεις προς τα πάνω για να αλλάξεις τακάκια.
Και εγώ εκεί ακριβώς λέω Laughing
pduke - Δευ 18 Σεπ 2017, 10:55:57
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
pduke έγραψε:

2. Ροδέλα που ?? Μιαλάω για το στέλεχος που αφαιρείς την βίδα και ανοίγεις προς τα πάνω για να αλλάξεις τακάκια.
Και εγώ εκεί ακριβώς λέω Laughing

...οκ αλλά που? στη βίδα ή στον πύρρο? είδα το άλλο και δεν έχει ροδέλα...
pduke - Τετ 08 Νοέ 2017, 13:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
επιστρέφω άλλη μια φορά γιατί χρειάζομαι βοήθεια...

έκανα 2 ευθυγραμμίσεις στο ίδιο τύπο ανάμεσα Τρίλοφο-Πλαγιάρι. και τις 2 φορές έφυγα με το τιμόνι να μην είναι ευθεία. (όταν το πήγα πρώτη φορά το τιμόνι κοιτούσε σωστά, κέντρο). δεν πήγα αλλού γιατί έχω μείνει και από χρήμα και από χρόνο και από κουράγιο.

Το αυτοκίνητο είναι για γέλια. μετά τα 150 απλά δεν πάει ευθεία αν ο δρόμος έχει τυχαίες χαράξεις. τραβάει δεξιά και αριστερά ανάλογα τι θα βρει και μετά τα 170 σε κόβει κρύος ιδρώτας. Αν είναι χαλί ο δρόμος πάει καλά, αλλά γενικά το τιμόνι είναι τελείως ασαφές. Το θέμα είναι ότι το είχα αναφέρει αυτό και πριν αλλάξω ψαλίδια όταν είχα τα ρημαγμένα που κοπανούσαν. τώρα είναι πολύ πιο έντονο. είναι τρομακτικό.

φταίνε τα ψαλίδια? είναι υπεύθυνα για όλη αυτή τη συμπεριφορά?
η κακή ευθυγράμμιση?
και τα 2?
κάτι άλλο?

σκέφτομαι να παραγγείλω τα κανονικά. πιστεύει κάποιος ότι υπάρχει κάτι άλλο να ελέγξω? είναι δυνατό αγοράζοντας τα σωστά να αλλάξει τόσο δραστικά η συμπεριφορά του αυτοκινήτου?
επίσης αυτό που κατάλαβα για τα ψαλίδια που πήρα είναι ότι δεν έχουν ball joint. ή τουλάχιστον δεν αναφέρεται στο site. ενώ για τα άλλα το γράφει. το ματζαφλαρέλι στην άκρη κουνιέται σαν joystick πάντως

ευχαριστώ προκαταβολικά ρε παίδες
Pughell - Πεμ 09 Νοέ 2017, 08:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα πας και κανεις ευθυγραμμιση "στο κωριο",ετσι ειναι... Laughing Laughing Laughing

Τωρα για τα ψαλιδια,με μπιλια ειναι μονον αυτα του CC οπως ειχα πει.
Αυτο το "ματζαφλερι" που λες,στην ακρη του ψαλιδιου,λεγεται μπαλακι ψαλιδιου,και ναι μεν πρεπει να κινειται κανονικα σαν joystick αλλά θελει καμποσο ζορι για να το κουνας,οχι απλά να το σπρωχνεις με το δαχτυλο και να πηγαινοερχεται.

Για αρχη,κατεβα πολη,πηγαινε μεχρι τον Γαλανη να σου κανει μια την ευθυγραμμιση σωστα και στην πορεια βλεπεις.
Steve - Πεμ 09 Νοέ 2017, 10:27:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως τώρα που σφίξαν τα ψαλίδια, φάνηκε κάποια άλλη αδυναμία της ηλικίας του αυτοκινήτου...; Rolling eyes
pduke - Πεμ 09 Νοέ 2017, 12:40:17
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αμα πας και κανεις ευθυγραμμιση "στο κωριο",ετσι ειναι... Laughing Laughing Laughing

Τωρα για τα ψαλιδια,με μπιλια ειναι μονον αυτα του CC οπως ειχα πει.
Αυτο το "ματζαφλερι" που λες,στην ακρη του ψαλιδιου,λεγεται μπαλακι ψαλιδιου,και ναι μεν πρεπει να κινειται κανονικα σαν joystick αλλά θελει καμποσο ζορι για να το κουνας,οχι απλά να το σπρωχνεις με το δαχτυλο και να πηγαινοερχεται.

Για αρχη,κατεβα πολη,πηγαινε μεχρι τον Γαλανη να σου κανει μια την ευθυγραμμιση σωστα και στην πορεια βλεπεις.

Δεν έχεις άδικο, αλλά είπα να ενισχύσω την τοπική αγορά.... αρκίδια!

το ματζαφλέρι όταν το ψαλίδι βγήκε από το κουτί ήταν όπως το λες, δύσκολο. μετά από την μάχη που έπεσε κάτω από το αμάξι - για να το περάσω - ήδη κουνιόταν ευκολότερα..... (οι αποτυχημένες προσπάθειες να βρεθεί η ...οπή... καταλαβαίνεις). αυτό δείχνει την ποιότητα? ή μήπως ότι δυνάμωσα με τη διαδικασία?....

άρα λες ότι μπορεί μια κακή ευθυγράμμιση να προκαλέσει τέτοιο χάλι?

ποιος και που είναι ο γαλάνης?

Steve έγραψε:

Μήπως τώρα που σφίξαν τα ψαλίδια, φάνηκε κάποια άλλη αδυναμία της ηλικίας του αυτοκινήτου...;

μήπως...? ποια αδυναμία όμως? τι μπορεί να το πηγαίνει σαν μεθυσμένο?
Pughell - Πεμ 09 Νοέ 2017, 13:49:03
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν ειχες πει οτι μαζεψες τον πισω αξονα,θα σου ελεγα οτι πιθανον το συμμαζεμα του εμπροσθιου συστηματος να δειχνει οτι υπαρχει θεμα πισω(αυτο που λεει ο Σταυρος δηλαδη).
Αλλά απο την στιγμη που θεωρητικα πισω εισαι ΟΚ,τοτε κατι δεν εχει γινει σωστα μπροστα.

Σχετικα με το ποσο παιζουν τα μπαλακια,ε,ΟΚ,μαλακωνουν,αλλά οχι τοσο συντομα ωστε για να πεις οτι με το που τα εβαλες/εβγαλες,αρχισαν και κουνιουνται και απο μονα τους με το που περιστρεφεις το ψαλιδι(πχ το γυρνας αναποδα στα χερια σου).
Εκτος και αν τα ζορισες με κανα λοστο/λεβιε/κλπ.
Εναλλακτικα μαλλον η ποιοτητα δεν ειναι αυτη που πρεπει.

Ο Γαλανης ειναι γωνια Μεγ.Αλεξανδρου με Αδριανουπολεως.
Οπως φευγεις δηλαδη απο πχ την παλια νομαρχια και συνεχιζεις προς αεροδρομιο,περνας την παλια καλη γνωστη στροφη της Express Service και συνεχιζεις.
Λιγο πριν φτασεις στο στρατοπεδο Νταλιπη,στο δεξι σου χερι ειναι η εκκλησια του Αγ.Παντελεημονα.
Απεναντι(αριστερο χερι) και καμια 100αρια μετρα πιο πριν,ακριβως στο φαναρι,εχει ζαντες/ελαστικα/ευθυγραμμισεις.
Πηγαινε εκει,τουλαχιστον το προβλημα της ευθυγραμμισης θα λυθει οριστικα και σιγουρα.
pduke - Πεμ 09 Νοέ 2017, 13:56:24
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αν δεν ειχες πει οτι μαζεψες τον πισω αξονα,θα σου ελεγα οτι πιθανον το συμμαζεμα του εμπροσθιου συστηματος να δειχνει οτι υπαρχει θεμα πισω(αυτο που λεει ο Σταυρος δηλαδη).
Αλλά απο την στιγμη που θεωρητικα πισω εισαι ΟΚ,τοτε κατι δεν εχει γινει σωστα μπροστα.

Σχετικα με το ποσο παιζουν τα μπαλακια,ε,ΟΚ,μαλακωνουν,αλλά οχι τοσο συντομα ωστε για να πεις οτι με το που τα εβαλες/εβγαλες,αρχισαν και κουνιουνται και απο μονα τους με το που περιστρεφεις το ψαλιδι(πχ το γυρνας αναποδα στα χερια σου).
Εκτος και αν τα ζορισες με κανα λοστο/λεβιε/κλπ.
Εναλλακτικα μαλλον η ποιοτητα δεν ειναι αυτη που πρεπει.

Ο Γαλανης ειναι γωνια Μεγ.Αλεξανδρου με Αδριανουπολεως.
Οπως φευγεις δηλαδη απο πχ την παλια νομαρχια και συνεχιζεις προς αεροδρομιο,περνας την παλια καλη γνωστη στροφη της Express Service και συνεχιζεις.
Λιγο πριν φτασεις στο στρατοπεδο Νταλιπη,στο δεξι σου χερι ειναι η εκκλησια του Αγ.Παντελεημονα.
Απεναντι(αριστερο χερι) και καμια 100αρια μετρα πιο πριν,ακριβως στο φαναρι,εχει ζαντες/ελαστικα/ευθυγραμμισεις.
Πηγαινε εκει,τουλαχιστον το προβλημα της ευθυγραμμισης θα λυθει οριστικα και σιγουρα.


efharisto express service !!!

Steve - Πεμ 09 Νοέ 2017, 18:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
Steve έγραψε:

Μήπως τώρα που σφίξαν τα ψαλίδια, φάνηκε κάποια άλλη αδυναμία της ηλικίας του αυτοκινήτου...;

μήπως...? ποια αδυναμία όμως? τι μπορεί να το πηγαίνει σαν μεθυσμένο?
Τα μπροστινά top mount και τα ρουλεμάν τους πότε τα άλλαξες τελευταία φορά ;
pduke - Παρ 10 Νοέ 2017, 01:09:49
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
pduke έγραψε:
Steve έγραψε:

Μήπως τώρα που σφίξαν τα ψαλίδια, φάνηκε κάποια άλλη αδυναμία της ηλικίας του αυτοκινήτου...;

μήπως...? ποια αδυναμία όμως? τι μπορεί να το πηγαίνει σαν μεθυσμένο?
Τα μπροστινά top mount και τα ρουλεμάν τους πότε τα άλλαξες τελευταία φορά ;


ε... ποτέ απόσο ξέρω.... Shocked Shocked Shocked Shocked

έχουν ρουλεμάν τα top mount? Rolling eyes

για πάμε..
πρέπει ε?
τι μάρκες προτείνουμε?
τα αλλάζω μόνος μου?
Pughell - Παρ 10 Νοέ 2017, 07:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι μεμονωμενα ρουλεμαν,μαζι με το top mount αλλαζουν.
Απλά αν δεν τα εχεις αλλαξει ποτέ,πολυ πιθανον να εχουν φαει τα ψωμια τους απο τοτε που φορουσες τα Eibach. Confused

Μονος σου να τα αλλαξεις λιγο χλωμο,πρεπει να βγει το ελατηριο του αμορτισερ,πραγμα που αν επιχειρησεις στο σπιτι(χωρις το ειδικο εργαλειο εννοω),μπορει και να σε στειλει αδιαβαστο. Sad
RoadRunner122 - Σαβ 11 Νοέ 2017, 00:11:15
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν ειναι μεμονωμενα ρουλεμαν,μαζι με το top mount αλλαζουν.

Στελάρα, χώρια είναι.
Όπως και του 106 και μάλιστα σε SKF έχουν ίδιο κωδικό τα ρουλεμάν (VKD 35002).
Steve - Σαβ 11 Νοέ 2017, 11:47:26
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Pughell έγραψε:
Δεν ειναι μεμονωμενα ρουλεμαν,μαζι με το top mount αλλαζουν.

Στελάρα, χώρια είναι.
Όπως και του 106 και μάλιστα σε SKF έχουν ίδιο κωδικό τα ρουλεμάν (VKD 35002).
Όντως είναι χώρια, και όντως αν τα έχεις αλλάξει από "ποτέ" θα έπρεπε να έχουν αλλαχθεί τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή αμορτισέρ Smile

Επίσης με την αλλαγή τους χρειάζεσαι ξανά ευθυγράμμιση (ξεκουμπώνει το άκρο ξανά).

Αν βέβαια
pduke έγραψε:
- πάντως έχεις απόλυτο δίκιο. πρέπει κάποιος να σηκώσει το άκρο. εγώ το έκανα με το .... γρύλο και έφυγαν όλα....
το "έφυγαν όλα" σου στράβωσε κανα σασί κατά την πτώση (εκτός κι αν κατάλαβα λάθος), τζάμπα ψάχνουμε για top mount και λοιπά Laughing
pduke - Σαβ 11 Νοέ 2017, 13:14:27
Θέμα δημοσίευσης:
όχι δεν έπεσε κάτι κάτω. έβαλα έναν υδραυλικό και ένα πανάκι για να σηκώσω το άκρο(ανοησία, αλλά ε΄κείνη την ώρα έβραζα από το ζόρι). επειδή δε έχει κάπου κεντρικά να το πατήσεις όπως ανέβαινε έστριβε οπότε γλίστρησε 2 εκατοστά, έφυγε από το γρύλο και τράβηξε έξω το ημιαξόνιο. Δεν χτύπησε κάπου.

σχετικά με τα τοπ μαουντ και ρουλεμάν, το μόνο που δεν ξέρω είναι αν τα αλλάζουν μαζί με τα αμορτισέρ, γιατί και τις 2 φορές που άλλαξα αμορτισέρ ήταν στην αντιπροσωπεία.

επίσης πήρα λαιον για ψαλίδια: 185 το ένα.
όσο παλιώνει το αυτοκίνητο οι τιμές ξεφεύγουν
Steve - Σαβ 11 Νοέ 2017, 13:22:41
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
σχετικά με τα τοπ μαουντ και ρουλεμάν, το μόνο που δεν ξέρω είναι αν τα αλλάζουν μαζί με τα αμορτισέρ, γιατί και τις 2 φορές που άλλαξα αμορτισέρ ήταν στην αντιπροσωπεία.
Δεν τα αλλάζουν δυστυχώς παρά μόνο αν διαπιστώσει ο μηχανικός εκτεταμένη φθορά (σπάνιο φαινόμενο).
pduke έγραψε:
επίσης πήρα λαιον για ψαλίδια: 185 το ένα.
όσο παλιώνει το αυτοκίνητο οι τιμές ξεφεύγουν
Το ίδιο και με τα κρασιά και τα ουίσκι, οπότε μη παρεξηγείσαι Laughing Laughing
Pughell - Τετ 15 Νοέ 2017, 21:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Pughell έγραψε:
Δεν ειναι μεμονωμενα ρουλεμαν,μαζι με το top mount αλλαζουν.

Στελάρα, χώρια είναι.
Όπως και του 106 και μάλιστα σε SKF έχουν ίδιο κωδικό τα ρουλεμάν (VKD 35002).
Όντως είναι χώρια, και όντως αν τα έχεις αλλάξει από "ποτέ" θα έπρεπε να έχουν αλλαχθεί τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή αμορτισέρ Smile

Δεν το ηξερα... Embarassed

Για το 106 ηξερα,απλά ολοι τα αλλαζουμε μαζι με τα top mount αλλά για το 206,δεεεεν....Νομιζα οτι ειναι σαν του Clio που τα αλλαζεις ολο μαζι σαν σετ. Confused
volvos - Πεμ 07 Δεκ 2017, 10:06:35
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και το πετυχα απο σποντα

εγω ειχα παρει trw απο γκαγκα αλλά τα απλά και όντως το αμαξι ήταν τρατζικ σε ασθηση

μετά πηρα τα delphi απο mister-auto gia cc-rc και συνηλθε

TC2604-2603 oi kodikoi.
99+10 metaforika
nickterc - Κυρ 04 Μάρ 2018, 22:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα τα cc1702101 τα χουν παει 180 ευρω??Χρυσα ειναι?Τα ειχα βαλει το 2009, 88 ευρω το ενα...
christos_99 - Σαβ 28 Ιούλ 2018, 12:54:02
Θέμα δημοσίευσης:
Για οποιον θελει φθηνη και αξιοπιστη λυση στα ψαλιδια του 206, που θα βγαλουν αρκετα χρονια και βελτιωση στο στριψιμο.

Την προηγουμενη εβδομαδα αλλαξαμε μπροστα ψαλιδια, χωρις να εχουν κατι τα παλια λαστιχενια μου, τα αλλαξα για λογους αναβαθμισης!
Καποιος που ειναι σιγουρος οτι το μπαλακι που πιανει στο ακρο ειναι καλο, αγοραζει μονο 4 uniball και τα αλλαζει, προσωπικα ηθελα να βαλω καινουρια ψαλιδια εξ ολοκληρου, για να μην μου βγει αυτο το προβλημα αργοτερα και ξαναμπαινω σε διαδικασια.

Μπηκαν ψαλιδια απο 206CC που ειναι με μπιλια (αντι λαστιχενια τα μπροστα σινεμπλοκ) + αλλαξαμε και το πισω σινεμπλοκ παλι με μπιλια!
Καπως ετσι πρεπει να ειναι και τα Peugeot Sport για το Group A, αν θυμαμαι καλα.
Η ιδεα ηρθε απο forum του εξωτερικου
http://peugeotsport71.forumactif.com/t3723p25-damien01-206-s16-rouge-lucifer

Η συνταγη:
Σετ ψαλιδια απο 206CC, προτιμησα febi bilstein, με κωδικο 29425 + 29424 δεξι-αριστερο αντιστιχα
Σετ 2Χ uniball febi bilstein 39375

Πηγαινουμε σε ενα μηχανουργειο και ζηταμε να μας ξεπρεσαρει το πισω λαστιχενιο σινεμπλοκ και να πρεσαρει τα uniball. Αφου τα παρουμε στα χερια μετα ολα ειναι ευκολα. Προφητης Junior ζοριστηκε λιγο να βαλει το πισω uniball στην γεφυρα, λογο οτι ηταν για λιγα χιλιοστα πιο ψηλο, ωστοσο μπηκε χωρις κανενα προβλημμα! Του ειπα να μου βγαλει φωτο πριν και μετα τα ψαλιδια, αλλα το ξεχασε...



Το κοστος για τα ανταλλακτικα βγηκε 100 ευρω σετ καινουρια ψαλιδια και 20 ευρω 2 uniball.

Εντυπωσεις: πρωτη φορα μπαινω στις στροφες του Στρυμονικου και τα μουτρα να μην κανουν κιχ, το τιμονι εχει γινει απολυτο και σου δινει την αισθηση ασφαλειας + οτι εχει κι αλλα χλμ μεσα στην στροφη, εκει που σημαδευεις εκει θα παει! Σε αυτο παιζουν ρολο και οι 22αρες αντιστρεπτικες μπρος-πισω που προηπηρχαν, ωστοσο τωρα εχει δεσει το γλυκο!
Ειχε γραφτει παλιοτερα και τωρα το επιβεβαιωνω κι εγω, πλεον καταλαβαινεις πως το ψαλιδι η μονη κινηση που κανει ειναι πανω-κατω, οι αποροφησεις κραδασμων απο το μπρος-πισω στην επιταχυνση-επιβραδυνση και δεξια-αριστερα στις αλλαγες πορειας εχουν εξαφανιστει!
Σειρα εχουν οι 20αρες ραβδοι στρεψεις, που με περιμενουν καιρο στο μπαλκονι!
Mono AEK - Σαβ 28 Ιούλ 2018, 14:00:19
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left
MEMsound - Τρι 31 Ιούλ 2018, 17:10:19
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left Thumb Left
nido - Πεμ 20 Σεπ 2018, 12:29:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ωπ, τώρα το είδα αυτό Χρήστο, εξαιρετική λύση! Thumb Left

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πόσο κρατάνε τα uniball σε καθημερινό αμάξι που το "κυνηγάει" αλλά δε βλέπω γιατί τα πίσω που πρεσάρισες να σε εγκαταλείψουν πριν από τα μεσαία και τα έξω-έξω αν τα λάστιχα που κρατάνε τα γράσα είναι το ίδιο ποιοτικά.

Από κραδασμούς / διαφορές στην "άνεση" καταλαβαίνεις κάτι παραπάνω από πριν?

Με τις ράβδους όλα ΟΚ?
christos_99 - Σαβ 22 Σεπ 2018, 13:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
Στην ανεση πχ πορεια σε ταξιδι με καλη ασφαλτο δεν εχει καμια διαφορα. Μεσα στην πολη εαν εισαι πανω σε στροφη κι εχει καποια ανωμαλια/εξωγκομα/λακουβα ο δρομος σου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο σταθερο μεν, ωστοσο πιο κουραστηκο γιατι δεν υπαρχουν λαστιχενια σινεμπλοκ να αποροφησουν κραδασμους και μεταφερεται ολο το βαρος στην αναρτηση, πχ καποιον οικογενειαρχη οδηγο θα τον κουρασει εντος πολης.

Για καποιον που θα το οδηγησει 1η φορα ετσι, δεν θα καταλαβει τι παιζει, προσωπικα καταλαβα την διαφορα με το που βγηκα απ το συνεργειο!
Στην ουσια εχουν μηδενιστει οι αποροφησεις κραδασμων, αυτο που ειναι φτιαγμενα δηλαδη να κανουν τα λαστιχενια σινεμπλοκ.
Εκει που δινουν ρεστα ειναι σε αποτομες κοψιες τιμονιου, ζιγκ-ζαγκ και αλλαγες πορειας!

Οι ραβδοι δυστυχως ειναι ακομη σε αναμονη, θα μπουν μαζι με επισκευη αξονα + επισκευη 4αδα bilstein μια και καλη, οποτε το κοστος για ολα αυτα ξεφευγει και θελει κουμαντο...
nido - Σαβ 22 Σεπ 2018, 19:16:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Εκει που δινουν ρεστα ειναι σε αποτομες κοψιες τιμονιου, ζιγκ-ζαγκ και αλλαγες πορειας!

Thumb Left Thumb Left
nido - Δευ 08 Οκτ 2018, 21:24:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αλήθεια, τα σινεμπλόκ της Powerflex, που τα δίνει και για τον εμπρός και για τον πίσω σύνδεσμο των ψαλιδιών στην πλευρά της γέφυρας (άλλο κωδικό για εμπρός κι άλλο για πίσω) δε δίνουν σαφώς μικρότερη ακρίβεια από ball joints? Γιατί κάποιος να ξεπρεσάρει ας πούμε το ball joint που έχει στην κορυφή του "Γ" το μαμά ψαλίδι του και να βάλει σινεμπλόκ πολυουρεθάνης?...
Rolling eyes
christos_99 - Δευ 08 Οκτ 2018, 22:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως σιγουρα οχι για λογους κοστους, αφου οι τιμες της PF ειναι 4 φορες πανω απ οσο κοστιζουν καινουρια τα uniball.

Υπαρχει η φημη πως τα σινεμπλοκ πολυουρεθανης τα παντρευεσαι, οπως και την κλασσικη κοντρα σασμαν! Οποτε τα πληρωνεις μια φορα και τελος. Προσωπικα δεν το πιστευω, τραβανε ζορι εκει που ειναι και καποια στιγμη ε δε μπορει θα μαλακωσουν(οπως και η κοντρα σασμαν μετα απο καιρο). Και καπου εκει ξεκιναει το Αγγλικο μαρκετινκ...
Pughell - Τετ 10 Οκτ 2018, 19:01:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αρχiδια μου παντρευεσαι... Laughing
Steve - Πεμ 11 Οκτ 2018, 08:25:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Τα αρχiδια μου παντρευεσαι... Laughing
Είναι ελεύθερα αυτό το καιρό;
Pughell - Πεμ 11 Οκτ 2018, 14:39:01
Θέμα δημοσίευσης:
9 μηνες σιτευουν,πόσο ακομα; Laughing
nickterc - Πεμ 18 Οκτ 2018, 00:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον φοραω στο RC τα cc17021-2 της PS.Τα χα βαλει το 2009 με 62000κμ στο οδομετρο κ τωρα εχω 101000,κ πλεον βαρανε σαν νταουλια....Καπου πηρε το ματι μου (Stevon)οτι τα συγκεκριμενα επισκευαζονται?Σκεφτομουν για καινουργια αλλα αν μπορω να φτιαξω τα PS με την πατεντα του φιλου παραπανω γιατι οχι?Η φουσκα απο το μπαλακι ειναι οκ το μπαλακι δεν ξερω αν θα εχει μαλακωσει...
nido - Πεμ 18 Οκτ 2018, 03:30:16
Θέμα δημοσίευσης:
Τα CC17021-01 & CC17021-02 (δεξί+αριστερό) είναι τα Gr.A, σωστά?
Είναι με uniball παντού αυτά ή κάνω λάθος?
(στο δικό μου έχω τα Gr.N, RC17021-01 & 02, που πίσω είναι με σινεμπλόκ)

Αν την έχουν ακούσει τα μέσα uniball δε βλέπω γιατί να μη μπορείς να κάνεις αυτό που έκανε κι ο Χρήστος. Αν είναι τα έξω, κοντά στα άκρα (όπως στα μαμά δικά μου που είχε σκιστεί η φούσκα κι έχασαν τα γράσα τους) δεν τα έχω πετύχει πουθενά ως spare part...
nickterc - Πεμ 18 Οκτ 2018, 08:39:45
Θέμα δημοσίευσης:
Απο οτι θυμαμαι ειναι με uniball μεσα εξω.Το μπαλακι κ η φουσκα δειχνουν οκ,θα πρεπει να αλλαχθουν σαφως κ τα δυο uniball(μεσαιο κ τελευταιο μεσα μεσα) γιατι κανουν αρκετο θορυβο πλεον κ ειναι βλακεια να μπεις σε διαδικασια κ να μην αλλαξεις κ τα δυο νομιζω... ;)Θα ρωτησω Τηλεμαχο αν μπορει να το αναλαβει.
nido - Πεμ 18 Οκτ 2018, 17:32:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είσαι σίγουρος ότι έχουν φαγωθεί κάποια από τα μέσα uniball και θα μπεις στη διαδικασία να βγάλεις ψαλίδια εννοείται τα αλλάζεις όλα, δεν είναι κανένα τρελό κόστος (ειδικά σε σχέση με νέα ψαλίδια).

Τι είδους θόρυβο σου κάνουν? Είναι μόνο θόρυβος ή καταλαβαίνεις και τράνταγμα στο ξεκίνημα κι όταν περνάς επάνω από "κατσαρή" άσφαλτο?
nickterc - Πεμ 18 Οκτ 2018, 17:50:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σιδερο με σιδερο...κ οταν περνας λακκουβα κ 'κατσαρη'ασφαλτο. Wink
nido - Πεμ 18 Οκτ 2018, 18:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τράνταγμα στο ξεκίνημα (πατινάρισμα) όχι?
Το έχεις επιβεβαιώσει ότι είναι τα μέσα uniball φαγωμένα κι όχι (και) τα έξω (αυτά κοντά στα άκρα)?
nickterc - Πεμ 18 Οκτ 2018, 19:16:00
Θέμα δημοσίευσης:
Oπτικα τα εξω με τη φουσκαειναι οκ, αρα μιλαμε για τα δυο μεσα τα μεγαλα.Κανει θορυβο οταν βαζω μπρος κ στο ρελαντι φαντασου,μετα απο λιγο σταματα,κ για να σε προλαβω ο ηχος ειναι απο κει κ οχι καποιο αλλο μηχανολογικο θεμα.Σε λακκουβα δε, κανει τον ηχο που κανει οταν βαζω μπρος κ ακουγεται εντονα ο συντονισμος μεταλλο με μεταλλο.Ειναι ανθεκτικα αυτα τα ψαλιδια αλλα οταν παρουν την κατιουσα παραγουν αρκετο θορυβο.Τα μεσα (πισω κ μεσαιο)ειναι ιδιας διαμετρου,γιατι λιγο που εψαξα δινουν ενα μεγεθος...?
nido - Πεμ 18 Οκτ 2018, 19:47:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχει σκιστεί κάποια φούσκα στα μέσα (μεγάλα) και δεν έχουν χάσει τα γράσα τους, σημαίνει ότι πρόκειται για "φυσιολογική" φθορά που δεν τη δείχνει ο οπτικός έλεγχος.

Θα τσεκάρω διάμετρο στα παλιά μου όταν γυρίσω σπίτι και θα επανέλθω, είμαι ακόμα γραφείο...
Crying or Very sad
nido - Πεμ 18 Οκτ 2018, 22:39:58
Θέμα δημοσίευσης:
Φ55mm και εμπρός και πίσω.


nickterc - Πεμ 18 Οκτ 2018, 23:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Φ55mm και εμπρός και πίσω.

Eυχαριστω πολυ!
nido - Παρ 19 Οκτ 2018, 01:56:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τίποτα Wink
Καλή συνέχεια και θυμήσου να γράψεις εντυπώσεις όταν τα αλλάξεις!
Mule - Παρ 19 Οκτ 2018, 05:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχα και εγω πανω τα ψαλιδια με uniball .
Ωραια αίσθηση του τιμονιου στις στροφές αλλα εκλασαν αρκετα γρήγορα με αποτέλεσμα να βγαζουν πολυ θόρυβο μεσα στη καμπινα.
Παρήγγειλα απ εξω τεσσερα συνεμπλοκ με λαστιχο τελικα μαρκας lemforder τα πρεσαραμε αφου βγαλαμε τα παλιά και παιζουν μια χαρα μετα απο 3,5 χρονια δεν εχουν κανει κιχ.
Τα δε ψαλιδια ειναι οκταετιας σιγουρα
nido - Τρι 23 Οκτ 2018, 20:25:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως δεν πρέπει να είναι και καμιά τρομερή επιφανειακή "βαφή" αυτή που κάνουν στα uniball των ψαλιδιών της PS. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια uniball του εμπορίου σαν αυτά που πρέσαρε ο Χρήστος ήταν πιο ποιοτικά...
Pughell - Τετ 24 Οκτ 2018, 02:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Πάντως δεν πρέπει να είναι και καμιά τρομερή επιφανειακή "βαφή" αυτή που κάνουν στα uniball των ψαλιδιών της PS. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια uniball του εμπορίου σαν αυτά που πρέσαρε ο Χρήστος ήταν πιο ποιοτικά...

Guess again... Very happy
nido - Τετ 24 Οκτ 2018, 12:37:48
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
nido έγραψε:
Πάντως δεν πρέπει να είναι και καμιά τρομερή επιφανειακή "βαφή" αυτή που κάνουν στα uniball των ψαλιδιών της PS. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν κάποια uniball του εμπορίου σαν αυτά που πρέσαρε ο Χρήστος ήταν πιο ποιοτικά...

Guess again... Very happy

Τι, έβαλες κι εσύ τα ίδια και σου βγήκαν μάπα? Laughing
Αυτό που λέω το λέω διότι άλλη "φιλοσοφία" έχει ένα "αγωνιστικό" εξάρτημα, άλλη ένα εξάρτημα που είναι σχεδιασμένο να βγάλει όσο περισσότερα χρόνια & χλμ γίνεται σε "πιο καθημερινές" συνθήκες.
Θα είχε ενδιαφέρον να συγκεντρώναμε μερικά στατιστικά για το σε πόσες χιλιάδες χλμ τα uniball των ψαλιδιών της PS άρχισαν να "χτυπάνε". Στο δικό μου τα έκλασαν πολύ πριν τις 40.000 χλμ (χωρίς να τρυπήσει καμιά φούσκα) δηλαδή αν έκανα 15.000 χλμ το χρόνο κάθε 2μισι χρόνια περίπου θα έπρεπε να τα αλλάζω. Ξεφτίλα για καθημερινό αμάξι, μια χαρά για αγωνιστικό.
Wink
Mule - Τετ 24 Οκτ 2018, 18:33:09
Θέμα δημοσίευσης:
Και μενα παντως παρεδωσαν πολυ γρήγορα πνευμα.
Παιζει στη διετία να ξεκινησαν να κοπανανε , και στη τετραετία που τα αλλαξα οι φουσκες ειχαν γινει πτανα..
Pughell - Τετ 24 Οκτ 2018, 20:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
Στο αγωνιστικο δεν αλλαχτηκαν ποτέ τους,εδω και καμια 5ετια περιπου αγωνες,ισως καμια 20αρια στο συνολο τους.

Σαν μπιλια,ειναι πολυ καλη ποιοτητα.
Ενδεικτικά μια καλη μπιλια για το συγκεκριμενο ψαλιδι κοστιζει καπου στα 25-30€ το κομματι.
Mule - Τετ 24 Οκτ 2018, 20:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Στο αγωνιστικο δεν αλλαχτηκαν ποτέ τους,εδω και καμια 5ετια περιπου αγωνες,ισως καμια 20αρια στο συνολο τους.

Σαν μπιλια,ειναι πολυ καλη ποιοτητα.
Ενδεικτικά μια καλη μπιλια για το συγκεκριμενο ψαλιδι κοστιζει καπου στα 25-30€ το κομματι.


Στελιο δεν αντιλεγω..
Αλλα χιλιομετρα (δηλ για καθημερινή χρηση) δεν βγαζουν... αν συνυπολογισεις και τους υπέροχους ελληνικους δρομους η ζωη τους περιοριζεται ακομα περισσότερο.
Στους αγωνες ναι μεν η καταπόνηση ειναι μεγαλη αλλα τα χιλιομετρα που γραφουν ειναι ελαχιστα...
nido - Παρ 02 Νοέ 2018, 17:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καλές μπίλιες είχαν τα uniball στα εργοστασιακά ψαλίδια του RC μου, που έβγαλαν 10 χρόνια και πρέπει να είχαν κι άλλο (τα άλλαξα με Gr.N λόγω σκισμένης εξωτερικής φούσκας στο αριστερό).

Εσείς που πρεσάρατε σινεμπλόκ αφότου τα 'φτυσαν τα μπαλάκια σας Laughing (των ψαλιδιών, ντε!) πώς σας φάνηκε?
Mule - Σαβ 03 Νοέ 2018, 19:02:19
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Καλές μπίλιες είχαν τα uniball στα εργοστασιακά ψαλίδια του RC μου, που έβγαλαν 10 χρόνια και πρέπει να είχαν κι άλλο (τα άλλαξα με Gr.N λόγω σκισμένης εξωτερικής φούσκας στο αριστερό).

Εσείς που πρεσάρατε σινεμπλόκ αφότου τα 'φτυσαν τα μπαλάκια σας Laughing (των ψαλιδιών, ντε!) πώς σας φάνηκε?



Και μονο που σταματησε ο θορυβος super!!!
Σιγουρα δεν εχει την αμεσοτητα του uniball αλλα εγω προσωπικα προτιμησα την αξιοπιστία και τη μακροζωία του λαστιχου.
Οχι ότι ειναι χαλια σαν αισθηση απλα μετρια θα ελεγα...
Δεν ξερω τα powerflexs τι κανουν..
nickterc - Παρ 28 Δεκ 2018, 11:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
https://imageshack.com/a/img922/507/JQbcNh.jpg
https://imageshack.com/a/img924/6701/kDXsva.jpg
https://imageshack.com/a/img924/1872/Uh0Mit.jpg[/url][/img]

Λοιπον τα συνεμπλοκ μπηκαν στα παλια ψαλιδια PS CC που ειχα κ οι εντυπωσεις ειναι αριστες.Καθολου θορυβο κ στιβαρη αισθηση στο τιμονι.Με τοποθετηση κ τα Uniball βγηκε 100 ευρο κ αξιζει κατ εμε απο το να παρεις αμφιβολου ποιοτητος ψαλιδια με λαστιχα κτλ κτλ.Απορω γιατι δεν το καναμε τοσα χρονια.... Very happy
nido - Παρ 28 Δεκ 2018, 12:47:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος, για να δούμε πόσα χλμ θα βγάλουν...
Ποια uniball έβαλες?
nickterc - Παρ 28 Δεκ 2018, 13:51:06
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Ωραίος, για να δούμε πόσα χλμ θα βγάλουν...
Ποια uniball έβαλες?
Swag
nido - Κυρ 30 Δεκ 2018, 02:26:15
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
nido έγραψε:
Ωραίος, για να δούμε πόσα χλμ θα βγάλουν...
Ποια uniball έβαλες?
Swag

Πρέπει να έχω το tab με δαύτα ανοιχτό στο chrome του laptop μου εδώ και κανένα 2μηνο!...
Laughing
nickterc - Κυρ 30 Δεκ 2018, 11:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αυταειναι,εγω απο antallaktikaonline τα παρηγγειλα,που τελικα ειναι το autodoc (?)κ ηρθαν απο γερμανια.Ηρθαν σε τρεις μερες παντως....
nido - Τρι 05 Φεβ 2019, 16:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αλήθεια, τα εξωτερικά uniball στα ψαλίδια μας (που πιάνουν στο άκρο) αλλάζουν? Υπάρχουν ως ανταλλακτικό?

Τα μέσα τα βγάζουν ένα σωρό μάρκες, έχω δει από Swag, Febi-Bilstein, Moog (ακριβότερα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα, δίνουν lifetime σε κάποια πράγματα) αλλά για τα έξω (μικρά) δεν....
Mule - Τρι 05 Φεβ 2019, 18:04:53
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Αλήθεια, τα εξωτερικά uniball στα ψαλίδια μας (που πιάνουν στο άκρο) αλλάζουν? Υπάρχουν ως ανταλλακτικό?

Τα μέσα τα βγάζουν ένα σωρό μάρκες, έχω δει από Swag, Febi-Bilstein, Moog (ακριβότερα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα, δίνουν lifetime σε κάποια πράγματα) αλλά για τα έξω (μικρά) δεν....



Για τα εξωτερικα δεν πρεπει να παιζει τπτ.
Το ειχα ψαξει στο παρελθον και νομιζω οτι δεν ξεπρεσσαρονται.
Στα δικα μου ψαλιδια εβαλα lemforder συνεμπλοκ.
Θεωρουνται απο τα καλυτερα και αυτα.
5 χρονια τωρα και δεν ακουγεται τπτ στη καμπινα, σκυλιά μιλαμε.
nido - Τρι 05 Φεβ 2019, 18:35:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ε, ναι, το καλό με τα λάστιχα είναι ότι δεν κάνουν κενά σαν τις μπίλιες και δεν ακούγονται σαν να θέλει σφίξιμο όλη η ανάρτηση όταν παλιώσουν και πετρώσουν και γεμίσουν ρωγμές. Και βέβαια δεν περνάει το κάθε "κιχ" από το δρόμο στη γέφυρα. Για κάποιους αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία απ' την απόλυτη ακρίβεια στο τιμόνι.
pduke - Πεμ 21 Φεβ 2019, 17:28:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά, διαβάζω διαβάζω και αυτό uniball με έχει στοιχειώσει.
Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να ονομάσει τον κάθε τύπο βάσει χρώματος για να γίνει λίγο πιο κατανοητό? Επίσης ποια πρεσάρονται και ποια όχι?
Απ'όσο ξέρω, το εξωτερικό ...joystick το λέω εγώ(!!), δεν αλλάζει και εδώ είναι και η βασική πάθηση των ψαλιδιών του 206. Εξαιτίας αυτού του... joystick, αλλάζουμε όλο το ψαλίδι.
Παρεμπιπτόντως στη φωτό φαίνονται οι 2 τύποι ψαλιδιών. Ένας με 2 λαστιχένια σινεμπλοκ και ένας με ένα.

sps - Πεμ 21 Φεβ 2019, 19:10:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι και σε μενα παντα το εξω (πρασινο)την ακουει, το οποιο δεν ξεπρεσσαρεται.
Αρα πας για καινουριο.
Mule - Πεμ 21 Φεβ 2019, 19:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
Πως καταλαβαινετε οτι την ακουει σε αυτο το μπαλακι?
Τι σας παρουσιάζει?
Θόρυβο?
christos_99 - Πεμ 21 Φεβ 2019, 23:00:08
Θέμα δημοσίευσης:
Το μπλε κυκλακι ειναι τα uniball, μεταλλικες μπιλιες εξ ολοκληρου που δεν αποροφουν κραδασμους, τετοια εχουν τα ψαλιδια 206CC. Πωλουνται και σαν σκετο ανταλλακτικο, για καποιον που θελει να αλλαξει μονο αυτα.
Τα κοκκινα ειναι απλα λαστιχενια silent block, πωλουνται και αυτα σκετα.

Παράθεση:
Πως καταλαβαινετε οτι την ακουει σε αυτο το μπαλακι?
Τι σας παρουσιάζει?
Θόρυβο?


Σ εμενα οταν την ειχε ακουσει το joystic που λεει κι ο pduke, το καταλαβαινα οταν επερνα μια στροφη και εκει ακριβως ειχε καποια ανωμαλια ο δρομος, εκανε το αγχωτικο "γκρακ", κι ελεγα τωρα θα σκορπισει να γινουν ολα ρυζι.
nido - Κυρ 24 Φεβ 2019, 04:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
Τα δικά μου ψαλίδια τα άλλαξα όταν άρχισαν να ακούγονται και σηκώνοντας το αμάξι είδα αυτό...
https://ibb.co/RQZhysy
...αλλά φαίνεται πως είχαν πάρει μπόσικα (και) τα κεντρικά ball joints.

sps έγραψε:
και σε μενα παντα το εξω (πρασινο)την ακουει, το οποιο δεν ξεπρεσσαρεται.

Δε βλέπω ρε γμτ γιατί να μη μπορεί και το outer ball joint ("joystick") να αντικατασταθεί αν υπάρχουν τέτοια που να μας κάνουν...
https://images.esellerpro.com/2489/I/519/6/364036.jpg
(το συγκεκριμένο της φωτό λέει ότι είναι για 106, δεν ξέρω τι διάμετρο έχει το τμήμα που πρεσάρεται στο ψαλίδι στα 106 και τι στα 206...)

Θα κοιτάξω μια από αυτές τις μέρες να δοκιμάσω να ξεπρεσάρω ένα από τα παλιά μου, που έτσι κι αλλιώς για πέταμα είναι...
christos_99 - Κυρ 24 Φεβ 2019, 14:57:39
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Θα κοιτάξω μια από αυτές τις μέρες να δοκιμάσω να ξεπρεσάρω ένα από τα παλιά μου, που έτσι κι αλλιώς για πέταμα είναι...


Μπραβο ρε συ, αφου τα εχεις στα χερια και ειναι για πεταμα, κανε το πειραμα, πραγματικα μακαρι να λυθει επιτελους κι αυτο, γιατι το κοστος αλλαγης ολοκληρο ψαλιδι ειναι οντως ψιλοζορικο...

Παντως μια σημιωση σ αυτο, οταν αγορασα το αμαξι, τα πρωτα ψαλιδια που αλλαξα πιστευω ηταν τα μαμα και το joystick ηταν οντως φωλιασμενο μεσα στο ψαλιδι ή απ την βρωμα δεν φαινοταν τιποτα απο κατω οτι οντως μπορει να βγει... Οταν εβαλα τα febi, απο κατω ειχαν ενα αλουμινενιο σαν καπακι και μου ειχε φανει τοτε πως αν τα βαλω σε μορσα και χτυπησω με σφυρακι απο πανω θα πεσει, κι οτι ισως μπορει να μπει joystick απο 106 που απο φωτο φαινεται να ταιριαζει... Βεβαια τοτε δεν το δοκιμασα γιατι ηταν ολοκαινουρια
christos_99 - Κυρ 24 Φεβ 2019, 15:02:10
Θέμα δημοσίευσης:


Να και μια φωτο απο το 2ο ζευγαρι που αλλαξα, τα οποια ηταν σε καλη κατασταση και πουληθηκαν, οποτε ουτε σε αυτα ειχα μπορεσει να κανω το πειραμα
pduke - Δευ 25 Φεβ 2019, 14:40:01
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω 2 ζευγάρια. μπορώ να δοκιμάσω αλλά θέλει πρέσα έτσι δεν είναι? 'Η να πάρω τη βαριά και να αρχίσω να κοπανάω.....?
θα πάω την Τετάρτη για αλλαγή αντιστρεπτικής, θα πάρω και ένα από τα παλιά που έβγαλα το 17' και θα το κοιτάξω με τα παιδιά εκεί.

οπότε ας δημιουργήσουμε και μια συντόμευση έτσι γιατί είμαστε και παιδιά το σήμερα...
Joystick >Outer Ball Joint > OBJ !

αν έχω νεότερα για το αν αφαιρείται το OBJ θα ενημερώσω. Εννοείται περιμένουμε και Nido. Wink
nido - Δευ 04 Μάρ 2019, 05:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
Φάγαμε ένα μισάωρο χθες το απόγευμα χωρίς να τα καταφέραμε να το αφαιρέσουμε ολόκληρο το "joystick" με την πρέσα, οπότε παίζει να μην είναι serviceable... Βγάλαμε τo αξονάκι Φ18mm που καταλήγει στη μπίλια Φ25mm (συνολικού μήκους 59mm - τα γράφω για να υπάρχουν ως διαστάσεις), τον πλαστικό πάτο (με τις 4 εγκοπές για το γράσο) και την χρυσαφί "τάπα" πάχους 2,5mm κάτω απ' τον πάτο (πρεσάροντας από πάνω προς τα κάτω), αλλά το "ποτήρι" (με τα πλαστικά εσωτερικά τοιχώματα) δεν κουνήθηκε από το ψαλίδι. Του δώσαμε σχεδόν 15 τόνους, δεν παίζει να θέλει παραπάνω...

Μερικές φωτό, όπου φαίνεται και το "στεφάνι" (που όταν κοιτάς το ψαλίδι από κάτω βλέπεις να προεξέχει λίγο από την κάτω πλευρά του "joystick") στο οποίο επάνω πατάει η "τάπα" των 2.5mm και το οποίο ξηλώθηκε (εύκολα) από το πρεσάρισμα:
https://ibb.co/gFh6q4D
https://ibb.co/jLsZzLD
https://ibb.co/G2YXv1r
https://ibb.co/gjpH8J6

Μια "λύση" που μπορώ να σκεφτώ αν όντως δεν είναι φτιαγμένα για να ξεπρεσάρονται τα "joystics" (η οποία δεν ξέρω κατά πόσον αξίζει & είναι safe) είναι αν βρεθεί πρεσαριστό "joystick" που να κάνει στο 206, να "φάμε" το ποτήρι στη φρέζα ώστε να κάνουμε τα παλιά μας ψαλίδια πλήρως επισκευάσιμα... Από την άλλη, πόσο συχνά αλλάζει κανείς ψαλίδια για να θέλει να μπει στον κόπο να δοκιμάσει κάτι τέτοιο...
christos_99 - Τρι 05 Μάρ 2019, 22:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο Νικο, εξαιρετικη δουλεια!

Οποτε και μια ελπιδα που ειχαμε αν μαπινει απο 106, παει περιπατο κι αυτη... Sad
MEMsound - Τετ 06 Μάρ 2019, 10:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
μάλιστα
Ωραίος Νίκο Idea Wink
nido - Κυρ 14 Απρ 2019, 15:24:31
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τα ψαλίδια στο δικό μου φαίνεται να είναι ΟΚ, αλλού είναι το πρόβλημα λόγω του οποίου το μπροστινό σύστημα φαίνεται ελαφρώς ξεχαρβαλωμένο (μπόσικα).

Σίγουρα θέλω top-mounts που έχουν 8 ή 9 χρόνια στην πλάτη τους και όταν σηκώνεις το αμάξι και στρίβεις τις ρόδες δεξιά-αριστερά με το χέρι "τραγουδάνε" (κρακ-κρακ-κρακ-κρακ) και σίγουρα θέλω αμορτισέρ (κάτι που δε φάνηκε στο ΚΤΕΟ αλλά έχουν φάει πολύ "ξύλο" τόσα χρόνια που πάνε απ' όταν αλλάχτηκαν, και είναι σαν να έχει πάρει αέρα το λάδι τους όταν περνάς πάνω από κατσαρό οδόστρωμα, κυβόλιθους, κλπ) και βλέπουμε... Πάντως τα Gr.N ψαλίδια φαίνεται να μην τα έχουν φάει ακόμα τα ψωμιά τους...
christos_99 - Κυρ 14 Απρ 2019, 16:59:40
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστευω Νικο τα top-mounts θα την γλιτωσεις με σετ ρουλεμαν τους, το σκληρο λαστιχο τους δεν μπορει να παθει κατι, οσο σκληρη αναρτηση και να εχεις ειναι ακατορθωτο να παρει κενα απο την κατω πλευρα τους, συνηθως τα ρουλεμαν την ακουνε λογο γρασου με τα χρονια... Αλλαζει και σκετο ρουλεμαν, υπαρχει κωδικος στο σχετικο τοπικ!

Αμορτισερ καποια Ολλανδικη θυμαμαι μου χες πει εχεις, δεν θυμαμαι μαρκα, πας για την ιδια καινουρια?(σορρυ για οφφτοπικ)
nido - Δευ 15 Απρ 2019, 17:30:05
Θέμα δημοσίευσης:
Της AST είναι αυτή που θυμάσαι Χρήστο - δεν έχει δουλέψει ποτέ διότι ποτέ δε βρήκα τα σωστά ελατήρια και με πρόλαβαν άλλες υποχρεώσεις από το να τη στήσω έτσι όπως ήθελα - θα το ξαναπιάσω το θέμα όμως τώρα το Πάσχα.
Τώρα το έχω με το δεύτερο σετ των μαμά αμορτισέρ που έχουν κάπου 7 ή 8 χρόνια στην πλάτη τους. Τα πρώτα top mounts (που είχαν αλλαχτεί προληπτικά έχοντας δουλέψει 6 ή 7 χρόνια) τα έχω και φαίνονται ΟΚ (φωτό), θα μπορούσα να βάλω κι αυτά, πάντως το κόστος για ένα φρέσκο σετ με λάστιχο που δεν έχει ψηθεί τόσα χρόνια και κάπως καλύτερα θα κάνει τη δουλειά του δεν είναι πάνω από 50ρικο.


Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr