PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Πρόβλημα θερμοκρασίας???

mixas000000 - Πεμ 08 Ιούν 2023, 10:46:59
Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα θερμοκρασίας???
Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εδώ και κανένα μήνα. Ξεκινάω το πρωί το αυτοκίνητο και Μέτα από λίγη ώρα η θερμοκρασία ενώ είναι στο 90 ξεκινήσει ανεβαίνει, πάει 2 γραμμές πάνω, πέφτει απότομα στο 0 και ανεβαίνει τέρμα πάνω βγάζοντας πρόβλημα στην οθόνη ότι η θερμοκρασία μηχανής ειναι ανεβασμένη και ότι πρέπει να σταματήσω.
Αυτό το κάνει 2 ή 3 φορές μέσα σε ένα 20λεπτο με μισάωρο και μετά μπορεί να οδηγώ 2 ώρες συνεχόμενα και όλα να είναι καλά.
Έχω πάει σε 3 συνεργεία διαφορετικά και οι τρεις μου είπαν ότι από μηχανικής άποψης είναι όλα καλά. Άλλαξα και αισθητήρα θερμοκρασίας και θερμοστάτη και γενικά δουλεύουν όλα.
Παρατήρησα οτι: όταν το κάνει αυτό αν έχω κλιματιστικο ανοιχτό, σταματάει να δουλεύει..
Έχω πάει επίσης και σε 2 ηλεκτρολογους και μου είπαν ότι φταίει ή το καντράν ή ο εγκέφαλος.
Έχει τύχει σε κανέναν? Το αυτοκίνητο είναι peugeot 307 2003 1.4.

Ανεβάζω και ένα βίντεο τραβηγμένο τη στιγμή που το κάνει.

https://youtube.com/shorts/tabMevPj5mY?feature=share
Hellas4x4 - Τρι 04 Ιούλ 2023, 14:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
Αν την ώρα που στο κάνει έχεις συνδέσει πάνω κάποιο διαγνωστικό, θα μπορείς να δεις αν είναι σφάλμα του κοντέρ ή του εγκεφάλου...
Αν ανεβάζει μόνο στο κοντέρ θερμοκρασία και όχι στο διαγνωστικό, έχει πρόβλημα το κοντέρ...
Αν ανεβάζει και στα δύο μπορεί να είναι και ο εγκέφαλος...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr