PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - 207 - Σύστημα ψύξης

XSive - Δευ 22 Μάϊ 2023, 14:43:33
Θέμα δημοσίευσης: 207 - Σύστημα ψύξης
Γειά σας. Έχω ένα 207 THP του 2007 με περίπου 80000 χιλιόμετρα. Πολύ πρόσφατα άλλαξα καδένα χρονισμού γιατί είχε χαλαρώσει και μου είχε ξεσυγχρονίσει όπως επίσης και το ψυγείο νερού γιατί είχε μικρές διαρροές στην πάνω μεριά.
Πριν το service, σε νορμάλ πορεία π.χ. εθνική με 110, η θερμοκρασία νερού ήταν κολλημένη στους 87, τιμή από οργανάκι στην OBD που έχει εξακριβωθεί ότι είναι ακριβής με επίσημο διαγνωστικό. Στην κίνηση ανέβαινε στους 98 όπου και άναβε το βεντιλατέρ κι έπεφτε στους 93. Όποτε έφτανα σπίτι κι η θερμοκρασία ήταν κοντά στους 98, άναβα το A/C το οποίο έριχνε άμεσα την θερμοκρασία μερικούς βαθμούς για να μην το σβήσω ζεστό.

Μετά το Service που ανέφερα παραπάνω, η συμπεριφορά της θερμοκρασίας με το A/C κλειστό φαίνεται η ίδια, αλλά με το A/C ανοιχτό, η θερμοκρασία δεν πέφτει καθόλου και σε κίνηση με 1η 2α ανεβαίνει κι όλας με μέγιστη τιμή που έχω δει τους 107, μετά φοβήθηκα κι απλά έκλεισα το A/C, όπου κι έπεσε η θερμοκρασία στα κανονικά που γνώριζα επίπεδα. Η ένδειξη θερμοκρασίας στο κλασσικό όργανο του αυτοκινήτου ήταν σαφώς πάνω από 90 αλλά δεν έχει ακουμπήσει την επόμενη γραμμή.

Ο μηχανικός μου, μου έστειλε links από το διαδίκτυο τα οποία λένε ότι η θερμοκρασία λειτουργίας του κινητήρα είναι 105 βαθμούς κι όσο αυξάνεται ο φόρτος του πέφτει.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω καθώς ότι άλλο αυτοκίνητο είχε μέχρι σήμερα, πάντα είχα όργανο στην OBD και ποτέ δεν είχε τόσο υψηλές θερμοκρασίες και φοβάμαι να το αφήσω έτσι μην κάνει κανα μπουμ.

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Ευχαριστώ.
alexandros 207 Rallye - Τρι 23 Μάϊ 2023, 22:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν ανοιγεις το a/c το ακους το βεντιλατερ ?

Επισης, μηπως περασες κανενα update στην ecu?
XSive - Τετ 24 Μάϊ 2023, 10:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Το A/C δουλεύει κανονικά, ακούγεται κι ο ήχος σύμπλεξης, και το βεντιλατέρ και κρύος αέρας έρχεται. ECU δεν νομίζω να έχει πειραχτεί. Δεν νομίζω να έκανε κάτι μηχανικός.
alexandros 207 Rallye - Πεμ 25 Μάϊ 2023, 07:29:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοω το βεντιλατερ μεσα στο μοτερ, που ψυχει το ψυγειο του a/c
Αυτο το ακους?
XSive - Πεμ 25 Μάϊ 2023, 19:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλά έχω την εντύπωση πως ανοίγει η 1η σκάλα του βεντιλατέρ κι όχι η 2η. Δεν ξέρω αν πρέπει ν ανοίγει η 2η.
Mono AEK - Παρ 02 Ιούν 2023, 09:18:05
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου εγω εχω δει και 114 μεσω obd χωρις να εχει ακουμπησει η βελονα την επομενη γραμμη

δε νομιζω οτι εχεις καποιο προβλημα
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr