PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Ρετάρει και βγάζει antipollution fault /catalytic converter

mafia206 - Τετ 17 Αύγ 2022, 07:56:38
Θέμα δημοσίευσης: Ρετάρει και βγάζει antipollution fault /catalytic converter
Καλησπέρα σε παλιούς και νέους,

Έχω ένα θέμα εδώ και καιρό με το 206 1.6 16V, το έχω πάει σε 3 συνεργεία και δεν μπορούν να βρούν τι έχει. Αρχικά όταν είναι κρύο δεν κρατάει ρελαντί, κάνει λες και είναι αρρύθμιστο και αν πας να ξεκινήσεις ακούγονται μεταλλικοί ήχοι απο την μηχανή σαν να κλείνει κλαπέτο (βαλβίδες?) όταν πας να πατήσεις το γκάζι και δεν ανταποκρίνεται. Αφού τελικά ψιλοστρώσει και ξεκινήσεις με το που πέσουν οι στροφές στο φανάρι π.χ σβήνει.

Σε όλη την διάρκεια της πορείας θα βγάλει μόνιμο σφάλμα antipollution (που όταν το τσέκαρα δείχνει κακή καύση στους κυλίνδρους) και παράλληλα σε άκυρες φάσεις θα αναβοσβήσει το λαμπάκι check, θα βγάλει catalytic converter και το αμάξι θα ρετάρει δουλεύοντας με λιγότερους κυλίνδρους. Το περίεργο είναι ότι αν γυρίσω το κλείδι της μηχανής, δηλαδή κλείσω και ανοίξω την μηχανή εν κινήσει σταματάει να το κάνει σαν να κάνει reset δηλαδή και είτε μπορεί να το ξανακάνει είτε να το κάνει μετά από ώρα. Μού έχει τύχει να το κάνει και 20 φορές σε διαδρομή μισής ώρας που είναι πολύ σπαστικό.

Έχω τσεκάρει μπουζί, πολλαπλασιαστές, έχω μετρήσει συμπίεση και αλλάξει λ και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι όντως μηχανικό το πρόβλημα ή είναι κάποιος αισθητήρας που το δημιουργεί όλο αυτό γιατί πως γίνεται μια να το κάνει 5 φορές σε μία διαδρομή και σε άλλη μόνο μία. Αν ήταν κάτι μηχανικό θα το έκανε όλες τις ώρες φαντάζομαι.. Πλέον είναι σε μόνιμη κατάσταση έτσι το αυτοκίνητο

Α,τέλος να αναφέρω ότι το αμάξι το δουλεύω με γκάζι τα τελευταία χρόνια και ελπίζω να μην είναι θέμα με βαλβίδες γιατί όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό.
nikolas206gti - Τετ 17 Αύγ 2022, 23:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
Με αυτά που περιγράφεις, για πεταλούδα ψάχνεις ή καλωδίωση της πεταλούδας. Πλαστική ή μεταλλική φοράς?
mafia206 - Πεμ 18 Αύγ 2022, 08:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
Με αυτά που περιγράφεις, για πεταλούδα ψάχνεις ή καλωδίωση της πεταλούδας. Πλαστική ή μεταλλική φοράς?


Αν δεν κάνω λάθος πλαστική πρέπει να είναι και λογικά πρέπει να φοράμε την ίδια, του 2006 είναι εμένα. Η πεταλούδα μπορεί να κάνει τέτοιο χαμό?
nikolas206gti - Πεμ 18 Αύγ 2022, 16:54:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν 10 χρόνια, ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εμένα είχε κοπεί καλώδιο στη φίσα της πεταλούδας εσωτερικά που με γυμνό μάτι δν φαινόταν. Το πιο απλό, πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει τα καλώδια από τη φίσα μέχρι τον εγκέφαλο, αν είναι οκ, δοκίμασε μια πεταλούδα. Μεταχειρισμένες κάπου στα 40-50€ παίζουν.

Υ.Γ. Και μένα πλαστική έχει!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr