PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - Μετατροπή σε 206 από μηχανικούς καθρέπτες σε ηλεκτρικούς.

dag0n_ - Παρ 18 Φεβ 2022, 21:44:15
Θέμα δημοσίευσης: Μετατροπή σε 206 από μηχανικούς καθρέπτες σε ηλεκτρικούς.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται να αντικαταστήσω τους μηχανικούς καθρέπτες στο 206 με ηλεκτρικούς. Δεν ξέρω εάν έχει σημασία το μοντέλο αλλα έχω ένα 206 1.4 του 2004. Δεν έχω ανοίξει πόρτες να δω αν έχει προεγκατάσταση για ηλεκτρικούς αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Την καλωδίωση μπορώ να την περάσω κι εγω αυτό που με απασχολεί είναι εάν έχει ο,τι ρελε χρειάζεται στον χώρο των ασφαλειών και αν έχει σημασία που στους διακόπτες με τους ηλεκτρικούς καθρέπτες έχει αυτόματο μπουτόν για το τζάμι του οδηγού. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
DimiP - Κυρ 20 Φεβ 2022, 23:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
γινεται, το ειχα κανει στο 206 μου πριν 15-18 χρονια περιπου
δεν ειναι ευκολο αλλα οχι και ακατορθωτο
θα χρειαστεις νεους ηλεκτρικους καθρεφτες φυσικα
τα "τριγωνακια" που ειναι στο εσωτερικο της πορτας και εχουν τα τουιτερ απο πισω
το "τηλεκοντρολ-joystick" για τους καθρεφτες (ειναι μαζι με τα παραθυρα)
και τελος καποιον να σου φτιαξει την καλωδιωση και τις φυσες ωστε να παιρνει την εντολη ο καθρεφτης απο το κουμπι και να δουλευει.

Προσοχη - δεν μιλαω για ανακληση καθρεφτη , ετσι ; μονο ηλεκτρικους
προσοχη Νο2 - να παρεις τους σωστους ηλεκτρικους καθρεφτες (π.χ. να ειναι και θερμαινομενοι)

μπορεις να πας με τη λιστα αυτη και να τα παρεις ολα καινουρια (αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν σαν ανταλλακτικα μετα απο 20+ χρονια)
η να ψαξεις στα μεταχειρισμενα/ebay

μην προτιμησεις ιμιτασιον πραγματα παρα μονον αυθαιντικα ΟΕΜ

καλη τυχη!
Hellas4x4 - Τρι 22 Φεβ 2022, 12:56:41
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω και να προσθέσω ότι αν το κάνεις μόνος σου, προσοχή στις φίσες στις πόρτες...
Όλες οι εντολές των πορτών περνάνε από εκεί μέσα, οπότε μην κάνεις άλλη ζημιά...


(ΥΣ Επίσης dag0n_, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr