PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 206 - Εισαγωγή και πεταλούδα

George4 - Δευ 19 Απρ 2004, 23:47:56
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Εισαγωγή και πεταλούδα
Αρχικά συγνώμη για την δημιουργία του topic.Θέλω να βάλω αλλη εισαγωγή και πεταλούδα ,ποιος ξέρει κατι για αυτό ?
Steve - Δευ 19 Απρ 2004, 23:54:02
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε George4 γειά σου!

Κατ' αρχήν, εκπλήσσομαι για το ότι έχεις 1.4 8v με 94 hp! Εύχομαι να τα εκατοστήσεις, κάτι το οποίο μάλλον θες να κάνεις με την δημιουργία αυτού του topic.

Όσο για εισαγωγή δεν ξέρω, αλλά για πεταλούδα, προτείνω τετραπετάλουδο! Twisted evil
George4 - Τρι 20 Απρ 2004, 00:10:40
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι μια λυση αλλα μαλλον θα καταστραφω οικονομικα με τις βενζινες λογο καταναλωσης που ειναι και τωρα αυξημενη
Steve - Τρι 20 Απρ 2004, 06:25:49
Θέμα δημοσίευσης:
Νηστικό αρκούδι, εεεεε άλογο, δεν χορεύει... Wink

Τό 'πιασες, έεε Γιωργάκη??? Wink Wink Wink
Ydwr - Τρι 20 Απρ 2004, 07:45:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ριξε μια ματια εδω
http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=2619&highlight=animal+project
George4 - Τρι 20 Απρ 2004, 11:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
Πανο σε ευχαριστω για το link που μου εδωσες αν και με απογοητευσανε πολυ ολα οσα διαβασα
Sidobre - Τρι 20 Απρ 2004, 12:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
Για ξανακοίτα τώρα.... Wink

Αντε το λέω και εδώ. Εμένα είναι 1,6 και αυτό κάνει την μεγάαααλη διαφορά. Πήγα δια μέσου της οδού της Peugeot Sport, αλλά οι άνθρωποι καλά κάνουν και ετοιμάζουν αγωνιστικά και όχι οχήματα δρόμου. Τώρα που το συνειδητοποίησα καλά είμαι και το αμάξι πάει πολύ καλά! Οταν τελειώσω θα δημοσιεύσω και τα νεότερα.... Ηδη πάντως κυκλοφορεί άλλο ένα με τις... πατέντες μου!

Τώρα για το δικό σου ψάξε αν μπορείς να μάθεις αν μπαίνει η πολλαπλή εισαγωγής από το 106 1,3 Rally, η αλουμινένια. Αν μπαίνει θα δεις μεγάααλη διαφορά. Αρκεί (αν κάνει) να βρείς κι'όλας γιατί είναι λίγο δυσεύρετες...
George4 - Τρι 20 Απρ 2004, 14:30:45
Θέμα δημοσίευσης:
εχω ψαξει για τετοια πολαπλη και πρωτον δεν βρισκω και δευτερων ενω οι περισσοτεροι μου λενει οτι θα κανει σχεδον κανενας δεν αναλαμβανει την ευθηνη να μου την βαλει
George4 - Τετ 21 Απρ 2004, 00:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον τελικα το οτι ανοιξα το topic μαλλον μου εφερε γουρι. σημερα το απογευμα ειδα τυχαια τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι μου βρηκε πεταλουδα απο rally 1300 (100 ευρω μονο αγορα και φυσικα μεταχειρισμενη) και μπορει να μου τη περασει αυτος, για νεοτερα και για το ποσο θα πετυχει θα ενημερωσω
Steve - Τετ 21 Απρ 2004, 00:04:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εύχομαι να πετύχει διότι και εγώ είμαι 1.400άρης... Rolling eyes Cool

Και ίσως να ακολουθήσω και εγώ το ίδιο !!! Very happy
Sidobre - Τετ 21 Απρ 2004, 09:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
George4 έγραψε:
λοιπον τελικα το οτι ανοιξα το topic μαλλον μου εφερε γουρι. σημερα το απογευμα ειδα τυχαια τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι μου βρηκε πεταλουδα απο rally 1300 (100 ευρω μονο αγορα και φυσικα μεταχειρισμενη) και μπορει να μου τη περασει αυτος, για νεοτερα και για το ποσο θα πετυχει θα ενημερωσω


Mια πεταλούδα μόνο δεν θα φέρει την άνοιξη...
George4 - Τετ 21 Απρ 2004, 12:23:53
Θέμα δημοσίευσης:
μην ξεχνας οτι δεν ειναι το μονο πραγμα που εχω κανει στο αυτοκινητο και σιγουρα δεν περιμενω και τρελλη βελτιωση με την πεταλουδα
Steve - Τετ 21 Απρ 2004, 12:25:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα προσωπικά θα με ενδιέφερε να μάθω τι έχεις κάνει στο κακόμοιρο αμάξι Razz Για να πάρω και εγώ καμιά ιδέα!!! Cool
George4 - Τετ 21 Απρ 2004, 12:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
θα στο στειλω σε πμ γιατι το εχω ξανα γραψει σε ολα 2 topic που ηταν ασχετα με το θεμα και ειναι ενοχλητικο για τους αλλους
Steve - Τετ 21 Απρ 2004, 12:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πήρα ήδη τα pm σου, ευχαριστώ πολύ! Cool
George4 - Παρ 23 Απρ 2004, 00:40:17
Θέμα δημοσίευσης:
τα νεοτερα για το αν πετυχε η προσπαθεια θα τα εχω σε 1.5 εβδομαδα γιατι ξανα μπαινω στην μοναδα (φανταρος) και μολις βγω θα παω στον μηχανικο μου.
Steve - Παρ 23 Απρ 2004, 12:43:06
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ήσουν Λάρισα θα είχες πάρει μια βδομάδα τιμητική για να τιμήσεις με την βελτίωση σου το 206club Razz
George4 - Παρ 23 Απρ 2004, 14:38:35
Θέμα δημοσίευσης:
τι να κανω τωρα που ειμαι σε νησι. anyway στις 7/05 ερχομαι με μεταθεση στο Ελληνικο οποτε μαλλον θα ηρεμησω με τα πηγαινε ελα καθε μηνα με τα αεροπλανα.
Pughell - Κυρ 25 Απρ 2004, 21:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
Η πεταλουδα μονη της δεν θα κανει και πολλα...Χρειαζεσαι ολοκληρο πακετο...Εγω εχω καπου παρατημενη στην Αθηνα μια αλουμινενια εισαγωγη μαζι με τα μπεκ της και την πεταλουδα με την μπεκιερα αλλα αν δεν βαλεις εκκεντροφορο τουλαχιστον 270 μοιρων τοτε δεν θα κανει δουλεια γιατι θα πνιγεται απο το πολυ καυσιμο και τον αερα... Confused
Demis - Πεμ 29 Απρ 2004, 09:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ti thA eleges na mas peis kai emas ti leptomereies aytes tin patentas.....ean thelis fisika na to mathoun kai oi ipoloipoi edo mesa....eidalos okeY no prob......
TONY PAP - Πεμ 29 Απρ 2004, 10:52:44
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έμαθα απο την Peugeot Καλιαντάσης ότι η αντικατάσταση της ηλεκτρονικής πεταλούδας από μηχανική με ντίζα κοστίζει περίπου 1800 ευρώ πλέον ΦΠΑ και καλύπτεται με ένα χρόνο εγγύηση.
George4 - Σαβ 01 Μάϊ 2004, 08:43:15
Θέμα δημοσίευσης:
1800 ευρω? Shocked, anyway σε αναλογια με τα χρηματα παντως δεν μπορω να πιστεψω οτι αξιζει. οσο αφορα το πειραμα που θα εκανα με την πεταλουδα απο 1300rally δεν εγινε τιποτα. απο εκει και περα ο μηχανικος μου εκανε κατι με τα νευρα της υπαρχουσας πεταλουδας. λεπτομεριες θα μου πει τη δευτερα που θα παω απο εκει.

Υ.Γ. πηρα επιτελους μεταθεση στην Αθηνα και μαζι 10 μερες αδεια. λογικα τωρα θα τα λεμε πιο συχνα, και ελπιζω να καταφερω να ερθω και σε κανα meeting.
stentor - Κυρ 05 Σεπ 2004, 15:40:22
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωριζει καποιος , καλο μαστορα που να φτιαχνει πολλαπλες εισαγωγης?
Ευχαριστω
rallye man - Τετ 08 Δεκ 2004, 20:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Για ξανακοίτα τώρα.... Wink

Αντε το λέω και εδώ. Εμένα είναι 1,6 και αυτό κάνει την μεγάαααλη διαφορά. Πήγα δια μέσου της οδού της Peugeot Sport, αλλά οι άνθρωποι καλά κάνουν και ετοιμάζουν αγωνιστικά και όχι οχήματα δρόμου. Τώρα που το συνειδητοποίησα καλά είμαι και το αμάξι πάει πολύ καλά! Οταν τελειώσω θα δημοσιεύσω και τα νεότερα.... Ηδη πάντως κυκλοφορεί άλλο ένα με τις... πατέντες μου!

Τώρα για το δικό σου ψάξε αν μπορείς να μάθεις αν μπαίνει η πολλαπλή εισαγωγής από το 106 1,3 Rally, η αλουμινένια. Αν μπαίνει θα δεις μεγάααλη διαφορά. Αρκεί (αν κάνει) να βρείς κι'όλας γιατί είναι λίγο δυσεύρετες...

sidobre και εγω πηγα μεσω peugeot sport για τετραπεταλουδο για το rallye αλλα με ξενερωσαν λεγωντας μου οτι δεν μπορουν να με βοηθησουν πανω σε αυτο το θεμα Shocked . μονο μεσω Γαλλιας και την εκει peugeot sport.τι να πω Confused
Sidobre - Πεμ 09 Δεκ 2004, 00:36:38
Θέμα δημοσίευσης:
rallye man έγραψε:

sidobre και εγω πηγα μεσω peugeot sport για τετραπεταλουδο για το rallye αλλα με ξενερωσαν λεγωντας μου οτι δεν μπορουν να με βοηθησουν πανω σε αυτο το θεμα Shocked . μονο μεσω Γαλλιας και την εκει peugeot sport.τι να πω Confused


Γιάννη, στην Peugeot Sport δύσκολα θα φιάξεις τετραπετάλουδο.

Πάντως για να ξέρεις, η τετραπετάλουδη εισαγωγή είναι από τα τελευταία στάδια, όταν έχεις κάνει τα πάντα στο μοτέρ και δεν πάει άλλο για να σου δώσει ακόμα 10-15 άλογα.

Μπορούμε να το αναλύσουμε αυτό και τεχνικά αν σε ενδιαφέρει... Wink
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτηση.
εχει ανοιξει κανεις την εισαγωγη του 106 να μας πει πως ειναι μεσα?

υποτιθεται οτι 206-106 εχουν ιδιες σε διαστασεις εισαγωγες (ογκο πλενουμ)
και αλλαζουν
α. οι διατομες μηκη αυλων
β. καποια διαφραγματα που εχει μεσα του 206 τα οποια ειναι για να στρωματοποιουν τη ροη στις μεσαιες σαλ αλλα χαλανε-κοβουν τη ροη στις ψηλες σαλ...

οποτε οπως καταλαβαινετε σκεφτομαι να βαλω το δυσμοιρο τον αργυρη Laughing Laughing καποια στιγμη να ανοιξει μια και να κοψουμε τα διαφραγματα... το θεμα ειναι οτι λογικα υποθετω οτι θα εχει καποια μεγαλα σε μηκος και καποια κοντα.
η θεωρια λεει οτι τα μικρα σε μηκος που ειναι κοντα στους αυλους πρεπει να παραμεινουν
ενω τα μακρυα που ''ισιωνουν'' τη ροη στο πιο πισω χωρο του πλενουμ να παρουν ποδι.
ομως αν η εισαγωγη του 106 δεν εχει καθολου τετοια πτερυγια τιθεται ενα αλλο θεμα μετα......

γνωμες?
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αντι να μπλεκετε με παπαριες,παρτε μια εισαγωγη απο C2 που μπαινει και κατευθειαν και αφηστε τα πειραματα... Confused
Κοστιζει αλλα αποδιδει σιγουρα. Wink

Τωρα για τα διαφραγματα που λες Πανο,η ραλλισια οπως ειχα ξαναπει ειναι εντελως αδεια μεσα και το μονο που εχει ειναι οι "κολωνες" που περνανε οι βιδες...
Αν μπορεσω παντως θα φωτογραφησω και εισαγωγη απο 206 αυριο για να δειτε ακριβως οσες διαφορες εχει το plenum εσωτερικα. Smile
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
στελιο 450 για μια εισαγωγη του κωλου οπως ειναι του c2 δεν δινω...

οποτε η εισαγωγη του 106 ειναι αδεια μεσα Exclamation

παντως αν εχει οπως υποπτευομαι κοντα και μακρυα διαφραγματα θα κοιταξω να αφησουμε τα μικρα για να εχει ενα νευρο πολυ χαμηλα...
Sidobre - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Το κυριότερο που έχει η εισαγωγή του 206 είναι ένα Helmholz resonator που δίνει παλμούς στην εισαγωγή (προφανώς στις ψηλές αυτό δεν δουλεύει, τουλάχιστον όχι τόσο σωστά όσο ένα μεγάλο plenum).

Του C2 έχει πολύ κοντούς αυλούς με ότι συνεπάγεται αυτό.

Γνωρίζω κάποιους ανθρώπους που δήλωσαν ότι ξέρουν τί πρέπει να κόψουν μέσα από την εισαγωγή του 206 για να δουλέψει... Whistling
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα και εγω ηξερα καποιους που ελεγαν οτι φτιαχνουν γα** τα προγραμματα αλλα δε το κανω θεμα Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
Θα μάθω λεπτομέρειες και θα σου πω....
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:19:20
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα εγω γνωριζω οντως καποιον που ξερει τι πειραζει σε μια εισαγωγη αλλα ειναι γερμανος,δουλευει στην Siemens και εχει και Renault... Laughing Laughing Laughing Sad

Δεν ειναι ευκολη υποθεση αλλα δεν ειναι και κατι αδυνατο. Confused
Ο τυπος βεβαια ειναι στο τμημα της Siemens που προγραμματιζει τους εγκεφαλους για τα 4κυλινδρα Mercedes οποτε οποιαδηποτε τεχνικη πληροφορια χρειαζεται,την παιρνει ακριβως απο τους καταλληλους ανθωπους. Sad
Η πλακα ειναι οτι ο προαναφερομενος τυπος μελετησε μια απο τις πολλαπλες εισαγωγης που βγαζουν για τα Renault,στην συγκεκριμενη περιπτωση ηταν DBilas και κατεληξε στο γεγονος οτι στην ουσια ειναι αχρηστη καθως δουλευει σε φασμα που μονο αγωνιστικα μοτερ μπορουν να αποδοσουν και απο οτι ειπε το 80% των εισαγωγων που κυκλοφορουν στην αγορα γενικα για διαφορες μαρκες ειναι αναλογες σε αποτελεσματα με αυτην που μελετησε καθως ο εκαστοτε κατασκευαστης στην προσπαθεια του να δωσει ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα,καταστρεφει εντελως το φασμα που στην ουσια ωφελειται ενα street μοτερ. Sad
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
α γεια σου...
το καλο ειναι οτι εμεις θα κανουμε οτι και το ραλλυ.

το γεγονος οτι οι 2 εισαγωγες εχουν ιδιο ακριβως ογκο πλενουμ και ιδιες διαστασεις ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΓΚΙΑ.

οι αυλοι ναι διαφερουν αλλα στο τυπο που καθοριζει τους παλμους παιζουν δευτερευον ρολο.
το μεγαλυτερο αναλογικα ποσο βγαινει απο το δοχειο στο σχηματισμο παλμων. αλλωστε οι διαφορες ειναι καποια χιλιοστα σε διαμετρο και 2-4εκατοστα αν θυμαμαι σε μηκος....
οποτε δε θα ξεφυγουμε πολυ ενω θεωρητικα οι αυλοι του206 θα μας βοηθησουν να ''κατεβασουμε'' το φασμα αυτο σε πιο χαμηλες σαλ
ενω το ιδιο πλενουμ να κρατησουμε την ιδια ενταση στο παλμο...
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:29:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιώτη ψάχνεις ψύλους στα άχοιρα άν ζητάς-περιμένεις αυξηση ισχύος απο αυτό που λές...
Αν απλά ψάχνεσαι για να δείς τι παίζει καλά κάνεις...

Σου έχω εξηγήσει πολλές φορές τί ρόλο παίζει η εισαγωγή και πώς συνεργάζεται με την εξαγωγή και γιατί.

Αν θέλεις να πειραματιστείς πρέπει να συγκρίνεις ογκομετρίες και διμέτρους βαλβίδων εισαωγής αλλά καί εξαγωγής.

Για να μη σε κουράσω με όσα ήδη γνωρίζεις θα πρότεινα, με το setup που έχεις να προσπαθήσεις να συγκρίνεις την εισαγωγή του rallye με τη δική σου ή καλύτερα να τη βάλεις αυτούσια αν μπαίνει.
Μπορεί να έχεις άλλη διάμετρο βαλβίδων αλλά λόγω της εξαγωγής σου και των εκκεντροφόρων τα όποια ωφέλη θα είναι περισσότερα απο την σωστή επίτευξη συντονισμού υπρπλήρωσης στίς Hrpm παρά από τον ''μοναχικό'' σωστό Helmholtz συντονισμό εισαγωγής.
Τα όποια κέρδη θα είναι λίγα όμως.
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πανο αν ημουν στην θεση σου παντως,δεν θα εβαζα την ραλλισια εισαγωγη.Του C2 ναι αλλα την ραλλισια,οχι.
Και γιατι δεν προκειται να παρεις δυναμη αλλα εκτος αυτου και για το γεγονος οτι θα σου μεταφερει το υπαρχον φασμα ψηλα οποτε εκει πια δεν θα μπορει να σε παρακολουθησει ο εγκεφαλος που εχεις. Sad
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
eidate πουθενα να λεω οτι θα βαλω του ραλλυ...
απλα θελω να κοψω σε μια εισαγωγη απο 206 (οχι δικια μου) τα πτερυγια αυτα μεσα.....
ωστε να πλησιασω τους παλμους και τη λογικη του 106 στο θεμα της εισαγωγης!

του c2 ακομα δε ξερουμε τι χαρακτηριστικα εχουν οι εκκεντροφοροι πωςθα συζηταμε για την εισαγωγη του???

επισης ο εγκεφαλος στελιο καπως τη κουτσοβολευει καθως ως 6900 κραταει τελικα το 90% της ισχυος στο gtech που σε δυναμομετρο ισως ειναι και λιγο καλυτερα... Wink
απλα απο 4700 ως 6900 ειναι μια ατελειωτη ευθεια και σπαει νευρα...
κατι εκει πανω δε το αφηνει να αναπνευσει
οι εκκεντροφοροι?
η εισαγωγη?
κοντος ψαλμος ...θα δειξει!
Lef205 - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Τωρα για τα διαφραγματα που λες Πανο,η ραλλισια οπως ειχα ξαναπει ειναι εντελως αδεια μεσα και το μονο που εχει ειναι οι "κολωνες" που περνανε οι βιδες...
Αν μπορεσω παντως θα φωτογραφησω και εισαγωγη απο 206 αυριο για να δειτε ακριβως οσες διαφορες εχει το plenum εσωτερικα. Smile

Στελιο εισαι φουλ σιγουρος οτι δεν εχει σκαλοπατια?
Γιατι πριν απο 1 χρονο και 1 μηνα ( Laughing ) εσπαγα σκαλοπατια στη δικια μου ρε'συ...

Υγ Που εκ των υστερων νοημα δεν ειχε. Confused
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:44:40
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Πανο αν ημουν στην θεση σου παντως,δεν θα εβαζα την ραλλισια εισαγωγη.Του C2 ναι αλλα την ραλλισια,οχι.
Και γιατι δεν προκειται να παρεις δυναμη αλλα εκτος αυτου και για το γεγονος οτι θα σου μεταφερει το υπαρχον φασμα ψηλα οποτε εκει πια δεν θα μπορει να σε παρακολουθησει ο εγκεφαλος που εχεις. Sad


Φίλε, ήδη δεν παρακολουθεί ο εγκεφαλός του ψηλά. Laughing Laughing


Ο Πάνος αφού είναι ικανοποιημένος από τη δυναμική συμπεριφορά του αυτοκινήτου του (στρίβει με σκέψη) καλό θα ήταν

1) Να μην κάνει τίποτε άλλο...
2) Να ''τα σκάσει'' και να το κάνει πεζό σπόρ βάζοντας ένα μεγάλο τελικό και να ανέχεται την έλλειψη ανέσεων και τη φασαρία.(Για το clima υπάρχει λύση)
3) Να βάλει κομπρέσσορα.
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:54:37
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Pughell έγραψε:

Τωρα για τα διαφραγματα που λες Πανο,η ραλλισια οπως ειχα ξαναπει ειναι εντελως αδεια μεσα και το μονο που εχει ειναι οι "κολωνες" που περνανε οι βιδες...
Αν μπορεσω παντως θα φωτογραφησω και εισαγωγη απο 206 αυριο για να δειτε ακριβως οσες διαφορες εχει το plenum εσωτερικα. Smile

Στελιο εισαι φουλ σιγουρος οτι δεν εχει σκαλοπατια?
Γιατι πριν απο 1 χρονο και 1 μηνα ( Laughing ) εσπαγα σκαλοπατια στη δικια μου ρε'συ...

Υγ Που εκ των υστερων νοημα δεν ειχε. Confused


Yeap boss! Very happy
Οταν καθαριζα την υποψηφια εισαγωγη μου,την ειχα ξεψυρισει... Smile
Θα δω παντως και αν βρω και καμια spare,θα βγαλω φωτο και απο αυτην.Απο 206 παντως εχω σιγουρα,αν βρω και ραλλισια και βγουνε καθαρες φωτο θα ειναι πολυ καλα. Smile



Απο εκει και περα,θα συμπληρωσω σε αυτα που ειπε ο Δημητρης οτι μια χαρα μοτερακι εχεις και ηδη εχεις ριξει πολλα χρηματα οποτε κοιτα να το ευχαριστηθεις.
Το να σπαταλας χρηματα ετσι και αλλιως μονο ευχαριστηση δεν ειναι,ενω το να οδηγας και να γουσταρεις σιγουρα κοστιζει σαφως λιγοτερο. Wink
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:55:38
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
eidate πουθενα να λεω οτι θα βαλω του ραλλυ...
απλα θελω να κοψω σε μια εισαγωγη απο 206 (οχι δικια μου) τα πτερυγια αυτα μεσα.....
ωστε να πλησιασω τους παλμους και τη λογικη του 106 στο θεμα της εισαγωγης!

του c2 ακομα δε ξερουμε τι χαρακτηριστικα εχουν οι εκκεντροφοροι πωςθα συζηταμε για την εισαγωγη του???

επισης ο εγκεφαλος στελιο καπως τη κουτσοβολευει καθως ως 6900 κραταει τελικα το 90% της ισχυος στο gtech που σε δυναμομετρο ισως ειναι και λιγο καλυτερα... Wink
απλα απο 4700 ως 6900 ειναι μια ατελειωτη ευθεια και σπαει νευρα...
κατι εκει πανω δε το αφηνει να αναπνευσει
οι εκκεντροφοροι?
η εισαγωγη?
κοντος ψαλμος ...θα δειξει!


Θα συνεχίσω να επειμένω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημά σου είναι ο εγκέφαλος.
Ψάξε να δείς με πλεξούδα και αγραφο...
Αλλιώς ότι και να κάνεις....
Lef205 - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:56:18
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Lef205 έγραψε:
Pughell έγραψε:

Τωρα για τα διαφραγματα που λες Πανο,η ραλλισια οπως ειχα ξαναπει ειναι εντελως αδεια μεσα και το μονο που εχει ειναι οι "κολωνες" που περνανε οι βιδες...
Αν μπορεσω παντως θα φωτογραφησω και εισαγωγη απο 206 αυριο για να δειτε ακριβως οσες διαφορες εχει το plenum εσωτερικα. Smile

Στελιο εισαι φουλ σιγουρος οτι δεν εχει σκαλοπατια?
Γιατι πριν απο 1 χρονο και 1 μηνα ( Laughing ) εσπαγα σκαλοπατια στη δικια μου ρε'συ...

Υγ Που εκ των υστερων νοημα δεν ειχε. Confused


Yeap boss! Very happy
Οταν καθαριζα την υποψηφια εισαγωγη μου,την ειχα ξεψυρισει... Smile
Θα δω παντως και αν βρω και καμια spare,θα βγαλω φωτο και απο αυτην.Απο 206 παντως εχω σιγουρα,αν βρω και ραλλισια και βγουνε καθαρες φωτο θα ειναι πολυ καλα. Smile



Απο εκει και περα,θα συμπληρωσω σε αυτα που ειπε ο Δημητρης οτι μια χαρα μοτερακι εχεις και ηδη εχεις ριξει πολλα χρηματα οποτε κοιτα να το ευχαριστηθεις.
Το να σπαταλας χρηματα ετσι και αλλιως μονο ευχαριστηση δεν ειναι,ενω το να οδηγας και να γουσταρεις σιγουρα κοστιζει σαφως λιγοτερο. Wink

Με προλαβες, ειχαμε ανοιξει πεταλουδα και καθαριζα το σκαλοπατι που ειχε γινει. Wink
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
λεφτα το εχω πει δε δινω αλλα..

απλα τα εκκεντρα τα εχει ο τασος αρα ΟΦΕΙΛΩ να τα δοκιμασω Laughing

και την εισαγωγη θα τη κανουμε με τον αργυρη για καθαρα δικους μας λογους πειραματισμου και ψαξιματος...ετσι για το γα**το

αρα τα λεφτα που θα φυγουν θα ειναι λιγα και εκ των προτερων χαμενα για μενα.
ειναι διαφορετικα να εχεις 5 δραχμες στην ακρη και να λες θα παιξω και οτι βγει...
και διαφορετικα να λες δινω 10δραχμες και περιμενω να παρω αυτο.


το μοτερ παει αξιοπρεπεστατα απλα με τρωει αυτο το οροπεδιο ψηλα.... Evil
sps - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Pughell έγραψε:
Πανο αν ημουν στην θεση σου παντως,δεν θα εβαζα την ραλλισια εισαγωγη.Του C2 ναι αλλα την ραλλισια,οχι.
Και γιατι δεν προκειται να παρεις δυναμη αλλα εκτος αυτου και για το γεγονος οτι θα σου μεταφερει το υπαρχον φασμα ψηλα οποτε εκει πια δεν θα μπορει να σε παρακολουθησει ο εγκεφαλος που εχεις. Sad


Φίλε, ήδη δεν παρακολουθεί ο εγκεφαλός του ψηλά. Laughing Laughing


Ο Πάνος αφού είναι ικανοποιημένος από τη δυναμική συμπεριφορά του αυτοκινήτου του (στρίβει με σκέψη) καλό θα ήταν

1) Να μην κάνει τίποτε άλλο...
2) Να ''τα σκάσει'' και να το κάνει πεζό σπόρ βάζοντας ένα μεγάλο τελικό και να ανέχεται την έλλειψη ανέσεων και τη φασαρία.(Για το clima υπάρχει λύση)
3) Να βάλει κομπρέσσορα.

4) Να βαλει ενα ρολλ μπαρ! Laughing

Το project του jongoul με την εισαγωγη εγκαταληφθηκε?
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
einai gti!!!!!!!

(ασε που θελω καθισματα ζωνες πυροσβεση...ασε πολλα λεφτα)
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:06:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
λεφτα το εχω πει δε δινω αλλα..

απλα τα εκκεντρα τα εχει ο τασος αρα ΟΦΕΙΛΩ να τα δοκιμασω Laughing

και την εισαγωγη θα τη κανουμε με τον αργυρη για καθαρα δικους μας λογους πειραματισμου και ψαξιματος...ετσι για το γα**το

αρα τα λεφτα που θα φυγουν θα ειναι λιγα και εκ των προτερων χαμενα για μενα.
ειναι διαφορετικα να εχεις 5 δραχμες στην ακρη και να λες θα παιξω και οτι βγει...
και διαφορετικα να λες δινω 10δραχμες και περιμενω να παρω αυτο.


το μοτερ παει αξιοπρεπεστατα απλα με τρωει αυτο το οροπεδιο ψηλα.... Evil


Καλά κάνεις και πειραματίζεσαι.
Ομως αυτά που θές να κάνεις αποδίδουν στο υψηλό φάσμα, άν αποδόσουν.
Φοβάμαι μάλιστα ότι το οροπέδιο θα μεγαλώσει.
Κατεπέκτασην χωρίς εγκέφαλο δεν κάνεις σχεδόν τίποτα.
Αγραφος, πλεξούδα(θαρρώ πως μπορούμε να βρούμε τρόπο να μην αλλάξεις) και προγραμματισμός σε δυναμόμετρο με φρένο και από άνθρωπο που γνωρίζει και έχει κάποια εμπειρία.
Είναι η μόνη λύση. κανα 1500 ευρά ίσως και παραπάνω.
Lef205 - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
volvos έγραψε:
λεφτα το εχω πει δε δινω αλλα..

απλα τα εκκεντρα τα εχει ο τασος αρα ΟΦΕΙΛΩ να τα δοκιμασω Laughing

και την εισαγωγη θα τη κανουμε με τον αργυρη για καθαρα δικους μας λογους πειραματισμου και ψαξιματος...ετσι για το γα**το

αρα τα λεφτα που θα φυγουν θα ειναι λιγα και εκ των προτερων χαμενα για μενα.
ειναι διαφορετικα να εχεις 5 δραχμες στην ακρη και να λες θα παιξω και οτι βγει...
και διαφορετικα να λες δινω 10δραχμες και περιμενω να παρω αυτο.


το μοτερ παει αξιοπρεπεστατα απλα με τρωει αυτο το οροπεδιο ψηλα.... Evil


Καλά κάνεις και πειραματίζεσαι.
Ομως αυτά που θές να κάνεις αποδίδουν στο υψηλό φάσμα, άν αποδόσουν.
Φοβάμαι μάλιστα ότι το οροπέδιο θα μεγαλώσει.
Κατεπέκτασην χωρίς εγκέφαλο δεν κάνεις σχεδόν τίποτα.
Αγραφος, πλεξούδα(θαρρώ πως μπορούμε να βρούμε τρόπο να μην αλλάξεις) και προγραμματισμός σε δυναμόμετρο με φρένο και από άνθρωπο που γνωρίζει και έχει κάποια εμπειρία.
Είναι η μόνη λύση. κανα 1500 ευρά ίσως και παραπάνω.

Μαλλον εννοεις 3000 και ισως και παραπανω!
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:11:32
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
volvos έγραψε:
λεφτα το εχω πει δε δινω αλλα..

απλα τα εκκεντρα τα εχει ο τασος αρα ΟΦΕΙΛΩ να τα δοκιμασω Laughing

και την εισαγωγη θα τη κανουμε με τον αργυρη για καθαρα δικους μας λογους πειραματισμου και ψαξιματος...ετσι για το γα**το

αρα τα λεφτα που θα φυγουν θα ειναι λιγα και εκ των προτερων χαμενα για μενα.
ειναι διαφορετικα να εχεις 5 δραχμες στην ακρη και να λες θα παιξω και οτι βγει...
και διαφορετικα να λες δινω 10δραχμες και περιμενω να παρω αυτο.


το μοτερ παει αξιοπρεπεστατα απλα με τρωει αυτο το οροπεδιο ψηλα.... Evil


Καλά κάνεις και πειραματίζεσαι.
Ομως αυτά που θές να κάνεις αποδίδουν στο υψηλό φάσμα, άν αποδόσουν.
Φοβάμαι μάλιστα ότι το οροπέδιο θα μεγαλώσει.
Κατεπέκτασην χωρίς εγκέφαλο δεν κάνεις σχεδόν τίποτα.
Αγραφος, πλεξούδα(θαρρώ πως μπορούμε να βρούμε τρόπο να μην αλλάξεις) και προγραμματισμός σε δυναμόμετρο με φρένο και από άνθρωπο που γνωρίζει και έχει κάποια εμπειρία.
Είναι η μόνη λύση. κανα 1500 ευρά ίσως και παραπάνω.

Μαλλον εννοεις 3000 και ισως και παραπανω!

Γιατί τόσα πολλά ρε Λευτέρη?
Με 800-1000 δε βρίσκει άγραφο έστω και μεταχειρ?
Κανα εξακοσάρι ο προγραμματισμός..
Για την πλεξούδα νομ΄ζω υπάρχει λύση!
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:15:25
Θέμα δημοσίευσης:
αστο δημητρη εισαι εκτος προυπολογισμου....

μινιμουμ το διχιλιαρο και για φτηνοδουλειες...


καλα το αλλο που ειπες ειναι το ανεκδοτο της βδομαδας...

ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΦΡΕΝΟ....


υπαρχουν και με αεροφρενο? Laughing Laughing Laughing Laughing


στελιο οταν μπορεις βαλε καμια φωτο ειδικα απο του 206 την εισαγωγη που μας καιει (εσωτερικα εεε)
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Μαλλον εννοεις 3000 και ισως και παραπανω!


+1... Sad

Και αντε,δεν θα ειναι τοσα αλλα για καινουργιο εγκεφαλο και προγραμματισμο,το 2500αρι δεν το γλιτωνει. Crying or Very sad
Οσο για μεταχειρο αγραφο,υπαρχουν αραια και που απλα το θεμα ειναι να παρεις κατι το οποιο θα διευκολυνει και τον προγραμματιστη που θα επιλεξεις να σου κανει την δουλεια,ασε που και για τον μεταχειρο πλαι θες τουλαχιστον 800Ε. Confused


Φωτο αυριο καθως το απογευμα θα παρω την εισαγωγη στα χερια μου και μετα θα παω σπιτι για να φωτογραφισω οποτε στην καλυτερη περιπτωση αυριο θα τις εχετε. Very happy
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:23:00
Θέμα δημοσίευσης:
Επισης τωρα που το αναφερατε αγραφος για τριφυση πλεξουδα υπαρχει??
οεο??

για να αλλαξεις πλεξουδα δημητρακη αν φρικαρες μια φορα που αλλαξες σαζμαν θα σου πω οτι αν πας να αλλαξεις πλεξουδα στα μουλτιπλεξ αμαξια μας δυο ειναι τα ενδεχομενα

α. να σε πυροβολησει ο αργυρης
β. να σε πυροβολησει η γυναικα του αργυρη Laughing
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αστο δημητρη εισαι εκτος προυπολογισμου....

μινιμουμ το διχιλιαρο και για φτηνοδουλειες...


καλα το αλλο που ειπες ειναι το ανεκδοτο της βδομαδας...

ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟ ΜΕ ΦΡΕΝΟ....


υπαρχουν και με αεροφρενο? Laughing Laughing Laughing Laughing


στελιο οταν μπορεις βαλε καμια φωτο ειδικα απο του 206 την εισαγωγη που μας καιει (εσωτερικα εεε)


Μην κάνεις τον ξερόλα!
Εννοείται πως υπάρχουν!
Επειδή αυτό που μετράς και ρυθμίζεις είναι σε όπεν λουπ( τέρμα γκάζι), σε αυτή την κατάσταση έχουν ''φρένο'' για τη διατήρηση των στροφών μέχρι την τελική ρύθμιση.Ολα τα άλλα είναι μπακάλικα.
Θές να κάνω διαφήμιση και να πώ ποιοι λειτουργούν έτσι?
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Επισης τωρα που το αναφερατε αγραφος για τριφυση πλεξουδα υπαρχει??
οεο??

για να αλλαξεις πλεξουδα δημητρακη αν φρικαρες μια φορα που αλλαξες σαζμαν θα σου πω οτι αν πας να αλλαξεις πλεξουδα στα μουλτιπλεξ αμαξια μας δυο ειναι τα ενδεχομενα

α. να σε πυροβολησει ο αργυρης
β. να σε πυροβολησει η γυναικα του αργυρη Laughing


Δεν θα αλλάξεις πεταλούδα θα κάνουμε μία πατέντα.....
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 12:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
οφ τοπικ και καλο ειναι να τα σταματησουμε Wink

δημητρακη μου ολοι οι σοβαροι ετσι δουλευουν...δεν ανακαλυψες το τροχο.
χαλαρωσε λιγο.


εγω παντως προγραμμα σε δυναμομετρο μια φορα δε προκειται ποτε να φτιαξω...βουνο και οποιος καταλαβε καταλαβε
(τωρα το ποιος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. στο δυναμομετρο ομως με το χρονο να τρεχει τον ανεμιστηρα να βαραει σε ανοιχτο καπο...και αλλα 3αμαξια απεξω να γκρινιαζουν αστο.....)
plaketokofths - Δευ 18 Ιούν 2007, 13:44:06
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

εγω παντως προγραμμα σε δυναμομετρο μια φορα δε προκειται ποτε να φτιαξω...βουνο και οποιος καταλαβε καταλαβε
(τωρα το ποιος ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. στο δυναμομετρο ομως με το χρονο να τρεχει τον ανεμιστηρα να βαραει σε ανοιχτο καπο...και αλλα 3αμαξια απεξω να γκρινιαζουν αστο.....)


ο λόγος είναι μικρή πυκνότητα των μορίων του αέρα? Laughing Laughing
Αυτο θέλει μεγάλη κουβεντα και μάλλον σε αλλο θεμα.

Παναγιώτη αυτά που λες είναι η διαφορά που φτιάχνεις πρόγραμμα με 250ε σε δυναμόμετρο και με 700ε σε δυναμόμετρο στο οποίο γίνεται 1)εξομοίωση πραγματικών συνθηκών, 2)σεβασμός στον πελάτη 3)....
volvos - Δευ 18 Ιούν 2007, 13:46:32
Θέμα δημοσίευσης:
STELIO μολις ελαβα μια ανωνυμη mms φωτο απο εισαγωγη 206 και ψαχνω τα διαφραγματα...
εισαι σιγουρος οτι εχει απο δαυτα ???

την εχει ανοιξει ρε παιδια κανεις?
θα τρελαθουμεεεεεεεεεεεεε
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 13:48:13
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ρε,ειπα εγω οτι εχει διαφραγματα; Scratch
Lef205 - Δευ 18 Ιούν 2007, 13:51:23
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Γιατι ρε,ειπα εγω οτι εχει διαφραγματα; Scratch

Γ@μω τα τελαρα τελικα μου καλα θυμαμαι οτι εσπαγα διαφραγματα περισυ ή οχι??????????????????????
Θα μας τρελλανειιειειειειειειειειειειειειειειειειειειειεειειειειειεειειειειες!!!!!!!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Pughell - Δευ 18 Ιούν 2007, 13:54:52
Θέμα δημοσίευσης:
Που να θυμαμαι τι εκανα περσι ρε,ενας χρονος παει απο τοτε... Sad Οταν με ενδιαφερει κατι το θυμαμαι,οταν ομως οχι,το ξεχναω την αλλη μερα... Laughing

Υπομονη...Αυριο το πρωι θα σας εχω και φωτο εκτος απο αναλυση... Wink


Υ.Γ. Η ραλλισια πεταλουδα οντως κανει μια γωνια. Wink
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 07:34:52
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον,τις ειδα χθες και τις δυο.
Οντως η 206 εχει καποια πολυ μικρα πτερυγια στην "οροφη" της αλλα ειναι τοσο κοντα σε μηκος πυο το σπασιμο τους οχι μονο δεν θα ειναι ευκολο αλλα και ανουσιο πιστευω...
Η ραλλισια παντως ειναι εντελως επιπεδη.
Εκτος αυτου η ραλλισια ειναι πιο πλακε ενω αυτη του 206 πιο κυλινδρικη.

Φωτογραφιες εβγαλα χθες με το κινητο του Kane αλλα ο κρετινος ξεχασε να μου τις στειλει... Sad
volvos - Τρι 19 Ιούν 2007, 10:04:03
Θέμα δημοσίευσης:
aκριβως αυτο εβλεπα και εγω...
και αυτα ειναι απο τη πανω μερια μακρυα απο αυλους αν καταλαβ καλα απο φωτο...αρα καμια σχεση με στρωματοποιηση ροης και λοιπες θεωριες...
αν λοιπον υπαρχει διαφορα αυτη οφειλεται στο μηκος και διατομη αυλων πραγμα που εγω το θεωρω δυσκολο.

διοτι οπως ανεφερα με μηκος διατομες αυλων μετατοπιζεις φασμα δεν αλλαζει την ενταση του παλμου. και το οτι το εχει πιο κατω το φασμα δεν ειναι τοσο κακο για καποιον που δεν ειναι κοντρακιας....
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 10:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλησα νωριτερα με τον Σταυρο και ειπε οτι θα τις ανεβασει τις φωτο το μεσημερι... Confused

Σχετικα με την ομαλοποιηση της ροης,με ασχετο παραδειγμα βεβαια αλλά κρινωντας απο την εισαγωγη του Clio μου που εχει παρομοιο φασμα αποδοσης και αναλογα διαφραγματα,εκεινο εχει πολυ πιο μεγαλα σε μεγεθος πτερυγια σε αντιθεση με του 206 που ειναι παααρα πολυ μικρα οποτε απο οσα ελαχιστα γνωριζω επι του θεματος,θα συμφωνησε με τον Πανο οτι αυτα τα πτερυγια δυσκολα θα επηρρεαζουν τοσο πολυ ετσι ωστε να πεις οτι με μια αλλη εισαγωγη(ή εστω και με την αφαιρεση των πτερυγιων σε μια εργοστασιακη)θα παρεις πραγματικο κερδος ψηλα... Sad
volvos - Τρι 19 Ιούν 2007, 10:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
αυτα τα πτερυγια που ειδα εγω (αν μιλαμε για τα ιδια) απο το πανω μερος της εισαγωγης ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

λογω μεγαλου μηκους απο πανω υπαρχει θεμα στατικοτητας και αυτα ειναι ΝΕΥΡΑ στηριξης
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 10:27:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ πιθανο,δεν διαφωνω σε αυτο... Confused
volvos - Τρι 19 Ιούν 2007, 10:50:55
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω οτι τελικα μεγαλυτερη συμβολη στο θεμα αυτο εχουν οι μεγαλυτερες βαλβιδες εισαγωγης και οι φαρδυτεροι αυλοι στην εισαγωγη του 206 παρα η πολλαπλη εισαγωγης του....
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 11:29:43
Θέμα δημοσίευσης:
Στερνη μου γνωση,να σ'ειχα πρωτα... Whistling Laughing
Sidobre - Τρι 19 Ιούν 2007, 11:47:16
Θέμα δημοσίευσης:
To μήκος των αυλών δεν καθορίζει πάντοντε το εύρος λειτουργίας; Λέω εγώ τώρα....

Υπάρχει κάπου και τύπος που το δείχνει αυτό. (δεν τον έχω κάπου πρόχειρο, αλλά μπορώ να τον βρω κάποια στιγμή). Επιμένω πάντως ότι αυτό που τροποποιούν (όπως κάποιοι λένε) είναι το Helmholz Resonator που έχει στο κάτω μέρος η πολλαπλή του 206
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 11:50:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τασο στο κατω δεν εχει τιποτα απολυτως... Confused
Μονο στο "ταβανι" εχει διαφορα...
volvos - Τρι 19 Ιούν 2007, 12:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην αλλο οι αυλοι της πολλαπλης
και αλλο οι αυλοι της κυλινδροκεφαλης...

στελιο βαλε τη φωτο πια να δουμε καθαρα τι εχει κατω...
kane - Τρι 19 Ιούν 2007, 12:18:05
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε αι σιχτίρ που βιάζεσαι κιόλας...εδώ κύριοι οι φωτό του π@π@ρ@...

http://i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00110.jpg
http://i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00109.jpg
http://i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00108.jpg
http://i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00107.jpg
http://i167.photobucket.com/albums/u146/kanesaxo/DSC00106.jpg
Pughell - Τρι 19 Ιούν 2007, 12:28:02
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ξαναβγαλω φωτογραφιες απο την εισαγωγη του 206 γιατι αυτες ειναι σαν...την φατσα του Kane! Laughing ...που δεν απεχει και πολυ απο τα οπισθια του συμπαθητικου 4ποδου που τρωει μπανανες... Rotfl

Να πω λιγο οτι οι πρωτες δυο φωτο ειναι απο εισαγωγη 106. Exclamation
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Τρι 19 Ιούν 2007, 12:49:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιώτη άν και δέν έχω καταλάβει ακόμα τι προσπαθείς να κάνεις....

Χωρίς παρεξήγηση διαβάζω κάποια πράγματα που δεν είναι ακριβή.

Ο τύπος του Helmholtz resonator μας λέει ότι η συχνότητα ταλάντωσης εξαρτάται απο τον όγκο αλλά και το μήκος αλλα ΚΑΙ από τη διατομή εισόδου του κύματος από την πηγή.

ο ακριβής τύπος είναι. f=(c/2π) * ρίζα του πηλίκου S/VL

όπου s το εμβαδόν της διατομής V o όγκος καί L το μήκος.

Αυτά όσο αναφορά την ταλάντωση του σκεύους.
Πρακτικά στον άνωθι τύπο πρέπει να προσθέσουμε ένα έξτρα μήκος στην ακτίνα της διατομής(το πόσο εξαρτάται από τις συνθήκες ροής και το ιξώδες του ρευστού) καθώς ένας έξρα όγκος αέρα μετακινείται σε κάθε περίοδο.

Τώρα για να ''συντονίσεις'' το σκεύος θα πρέπει να ξέρεις τη συχνότητα της "καταβόθρας'' παλμών(εισαγωγή).
Υπολογίζεται όχι επακριβώς αλλά με μεγάλη πρακτική ακρίβεια με προσεγγιστικό τύπο που στον οποίο χριάζονται ογκομετρικά στοιχεία αλλά και η ακτίνα της βαλβίδας.
Ζητούμενο δεν είναι να συντονίσει κανείς μόνο την εισαγωγή εκεί που νομίζει ή θέλει αλλα ΜΑΖΙ με την εξαγωγή ωστε να πετύχει υπερπλήρωση.

Μπορείς, Πάνο, αφού γνωρίζεις που συντονίζει η εξάτμηση ή μάλλον γνωρίεις ότι συντονίζει ψηλα για και δουλεύει ορθά σε 106 μπορείς να υπολογίσεις και να συγκρίνεις(λίγο μπακάλικα βέβαια, αφού οι βαλβίδες είναι διαφορετικές..) την εισαγωγή του 106 με του δικού σου.
Βέβαια το μόνο που πρακτικά μπορείς να τροποποιήσεις είναι η διατομή, αλλιώς θα πρέπει να σχεδιάσεις- φτιάξεις καινούρια εισαγωγή.

Εάν μου δόσεις λίγο χρόνο θα μπορούσα να σε βοηθήσω ακριβέστερα.

Φιλικά Smile
volvos - Τρι 19 Ιούν 2007, 13:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
ρε αγορι μου το γραφεις και εσυ...
θες συχνοτητα συντονισμου καταβοθρας οπως το ειπες... Laughing
ολα απο εκει ξεκινανε απο το συντονισμο του σκευους του ιδιου του σκευους
πραγμα που εξαρταται και απο πολλα αλλα πραγματα (μη ξεχνας οτι ουσιαστικα ο παλμος θεωρητικα ξεκινα απο το φιλτροκουτι....)
αρα δεν ειναι ενας σκετος τυπος!


επισης στο τυπο που εβαλες αν παιξεις με τα νουμερα θα καταλαβεις τι λεω...
το μηκος l και ο ογκος v ειναι τελειως διαφορετικα σε αναλογια μεγεθη...

δηλαδη αν ο ογκος ειναι 1000 και βγαζεις ενα νουμερο 122.7
και το μηκος 5εκατοστα

αμα βαλεις 1100κ.εκ ογκο το νουμερο θα αλλαξει αρδην και θα γινει 133
ενω αν βαλεις 3εκατοστα μηκος αντε να γινει 124 π.χ

δηλαδη οι μεγαλες διαφορες προκυπτουν απο ογκο και οχι τοσο πολυ απο μηκη διαμετρους...


επισης μη ξεχνατε οτι οι μεγαλυτερες βαλβιδες αυλοι στη κεφαλη αλλαζουν τελειως τη παροχη και εκει παει αλλου η βαλιτσα.....


(αει σιχτιρ εγω με αναρτησεις ασχολουμαι δε ξερω απο αυτα... )
Touristas - Παρ 22 Ιούν 2007, 20:01:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εδώ το καλό πράμα……
http://i56.photobucket.com/albums/g179/touristas_gr/DSC00163.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g179/touristas_gr/DSC00166.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g179/touristas_gr/DSC00167.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g179/touristas_gr/DSC00170.jpg
http://i56.photobucket.com/albums/g179/touristas_gr/DSC00171.jpg
volvos - Παρ 22 Ιούν 2007, 20:17:08
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΛΑ ΑΛΕΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΑ??????
ΠΟΥΥΥΥ???


επισης αργυρη αυτο το πραμα μπορει να ξανασυναρμολογηθει???
Cool
Touristas - Παρ 22 Ιούν 2007, 20:20:39
Θέμα δημοσίευσης:
Η συγκεκριμένη όπως την έκανα – μου έσπασε τα νεύρα μέχρι να ανοίξει – δεν ξανακλείνει.
Η αλήθεια πάντως είναι πως όσο και να πρόσεχα εγώ προσωπικά δεν θα την χρησιμοποιούσα ξανά.
Sidobre - Παρ 22 Ιούν 2007, 20:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
Aπό τις φωτό που τραβήξαμε με τον Αργύρη σήμερα, φαίνονται καθαρά κάποια πράγματα:

1. Το plenum του 206 είναι κατα πολύ μικρότερο από του 106
2. Το helmholz είναι πολύ μελετημένο και γι'αυτό ωφείλεται η ευστροφία του μοτέρ χαμηλά.
3. Οι αυλοί είναι αρκετά μακρυοί και έχουν κάποιες στενώσεις ιδίως στο τέλος που προσπαθούν να αυξήσουν αρκετά την ταχύτητα αέρα.
4. Κάποια σημεία μπορούν να φαγωθούν/ανοιχτούν, αλλά τελικά δεν φαίνεται ότι θα υπάρχει καμία τρομερή διαφορά.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Σαβ 23 Ιούν 2007, 12:18:44
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Aπό τις φωτό που τραβήξαμε με τον Αργύρη σήμερα, φαίνονται καθαρά κάποια πράγματα:


2. Το helmholz είναι πολύ μελετημένο και γι'αυτό ωφείλεται η ευστροφία του μοτέρ χαμηλά.
.


Εννοείται ότι είναι μελετημένο....

Ογκους μετρήσατε?

Να συγκρίνεις όγκο 106-206 αυτό είναι ποσοτικά η μεγάλη διαφορά.
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 07:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει καποιος να μετρησει αυλους απο 106 για να εχουμε μια αμεση συγκριση και να δουμε κατα ποσο ισχυει αυτο που λενε οτι διαφερουν λιγα εκατοστα?
γιατι εγω το κοβω να διαφερουν πολλα....εκατοστα

επισης απο οσα βλεπω η μονη ισως μετατροπη που μπορει να γινει χωρις να καταστραφει η εισαγωγη ειναι να ανοιξει κανεις τη τρυπα του αντιηχειου
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 08:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μετρωντας εγκαρσια το στομιο του αυλου που κουμπωνει στην κεφαλη εχουν σχεδον 1mm διαφορα.Τωρα σε μηκος,δεν θυμαμαι... Sad
Γενικα παντως ειναι σαφως φαρδυτεροι...
Οσο για τον ογκο,το 206 εχει οντως πιο μικρο ογκο αν και ειναι και πιο κυλινδρικο απο το αντιστοιχο plenum του 106.
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 08:56:16
Θέμα δημοσίευσης:
RE ΟΥΡΔΑΑΑ
εσυ δε μας ελεγες οτι τα εχεις ογκομετρησει και ειναι ιδια σε ογκο...

εδω τσακωνοσουνα με μακη για αυτο κατι βδομαδες...
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 09:40:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το plenum ειπα ρε κεφαλα,οχι την συνολικη χωρητικοτητα της εισαγωγης... Wink
Αν βαλεις τον ογκο που εχουν και οι αυλοι και το resonator εισαι στα ιδια. Rolling eyes
Εγω πριν ειπα μονο για το plenum... Exclamation
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 10:02:28
Θέμα δημοσίευσης:
το παλμο τον δημιουργει το πλενουμ. οχι οι αυλοι...
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 11:01:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε αλλα ο ογκος παει στο συνολο και οχι σε καποιο τμημα μεμονωμενο. Wink
Sidobre - Δευ 25 Ιούν 2007, 11:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ναι ρε αλλα ο ογκος παει στο συνολο και οχι σε καποιο τμημα μεμονωμενο. Wink
To resonator μην το υπολογίζεις στον όγκο.
MEMsound - Δευ 25 Ιούν 2007, 11:30:34
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως ο παλμός που λέτε και οι συντονισμοί είναι αρκετά πολύκλοκη διαδικασία (μιας και και πρόκειται για 4κύλιδρο κινητήρα και όχι έναν απλό μονοκύλινδρο)

μιλάμε μεν για 1 σκέυος πριν (plenun) και
1 σκευος μετά (1ο καζάνι ή/και καταλύτης)
αλλά ενδιάμεσα παρευβάλλονται 4 εμβολα (όχι 1)
4 αυλοί εισαγωγής
και 4 εξαγωγής (χταπόδι ή έστω μια ας πούμε απλή πολλαπλή εξαγωγής)
που κάνουν πιο περίπλοκά τα πράγματα και δεν ξέρω κατα πόσο μπορούμε να βελτιώσουμε κάτι με τις γνώσεις και εργαλεία που έχουμε


(ισως αν είχαμε 4 πεταδούδες και 4 εξατμίσεις τα πράγματα να ήταν σαφώς πιο απλά , αν και μάλλον πιο δύσκολα στον εκ του μηδενός προγραμματισμό της ηλεκτρονική διαχείρισης αλλά αυτό είναι ούτως ή άλλως άλλο θέμα)
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 11:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Pughell έγραψε:
Ναι ρε αλλα ο ογκος παει στο συνολο και οχι σε καποιο τμημα μεμονωμενο. Wink
To resonator μην το υπολογίζεις στον όγκο.


Τασο σχετικα με αυτο διαφωνω και θα σου πω γιατι...
Στα λιτρα της εισαγωγης παιζει ρολο καθε τμημα το οποιο αποθηκευει αερα.
Οποτε δεν γινεται να μεινει εκτος...
Ολη η εισαγωγη ειναι υπολογισμενη σε συγκεκριμενη παροχη.Αν βγαλεις εντελως το resonator και αφησεις το υπολοιπο συστημα μαμα θα δεις οτι το μοτερ θα χαλασει αισθητα τις καμπυλες του.
Αυτος ειναι και ο λογος οτι το 13αρι εχει εισαγωγη με τοσα λιτρα.
Εχει πεταλουδα-τερας,ροπη μηδεν,αν δεν ειχε και λιτρα στην εισαγωγη στο αποτομο ανοιγμα της πεταλουδας θα ειχαμε περιεργα ηχητικα effects... Laughing

Αν εχεις δει "πνιχτες" απο 106 θα εχεις παρατηρησει οτι εχει ενα κομματι με θυριδα η οποια ανοιγοκλεινει αναλογα με την πιεση στην εισαγωγη.
Αυτο ακριβως ειναι για να υπαρχει επαρκης ποσοτητα αερα στο κυκλωμα. Wink
Sidobre - Δευ 25 Ιούν 2007, 11:53:17
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Pughell έγραψε:
Ναι ρε αλλα ο ογκος παει στο συνολο και οχι σε καποιο τμημα μεμονωμενο. Wink
To resonator μην το υπολογίζεις στον όγκο.


Τασο σχετικα με αυτο διαφωνω και θα σου πω γιατι...
Στα λιτρα της εισαγωγης παιζει ρολο καθε τμημα το οποιο αποθηκευει αερα.
Οποτε δεν γινεται να μεινει εκτος...
Ολη η εισαγωγη ειναι υπολογισμενη σε συγκεκριμενη παροχη.Αν βγαλεις εντελως το resonator και αφησεις το υπολοιπο συστημα μαμα θα δεις οτι το μοτερ θα χαλασει αισθητα τις καμπυλες του.
Αυτος ειναι και ο λογος οτι το 13αρι εχει εισαγωγη με τοσα λιτρα.
Εχει πεταλουδα-τερας,ροπη μηδεν,αν δεν ειχε και λιτρα στην εισαγωγη στο αποτομο ανοιγμα της πεταλουδας θα ειχαμε περιεργα ηχητικα effects... Laughing

Αν εχεις δει "πνιχτες" απο 106 θα εχεις παρατηρησει οτι εχει ενα κομματι με θυριδα η οποια ανοιγοκλεινει αναλογα με την πιεση στην εισαγωγη.
Αυτο ακριβως ειναι για να υπαρχει επαρκης ποσοτητα αερα στο κυκλωμα. Wink


Ο λόγος που σου λέω να το αφαιρέσεις είναι επειδή ΔΕΝ εισέρχεται άλλος αέρας μέσα στο Resonator. Είναι κλειστό σημείο με μια οπή για να δίνει ταλαντώσεις. Μόνο αυτό. Δεν μπαίνει αέρας, ούτε ανανεώνεται. Χρησιμοποιείται μόνο για να δίνει ταλαντώσεις.-

Στην ουσία είναι ένα τέτοιο πράγμα:

Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 12:05:36
Θέμα δημοσίευσης:
Κατσε γιατι μπορει να το καταλαβα και λαθος απο τις φωτογραφιες σας που ειδα... Sad
Ενας μικρος θαλαμισκος δεν ειναι και το resonator ρε; Confused


Sidobre - Δευ 25 Ιούν 2007, 12:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που δείχνεις είναι η οπή του Resonator, το οποίο καταλήγει σε αυτόν τον "τυφλό" θάλαμο



Ο θάλαμος αυτός δεν έχει πουθενά διαφυγή. Η μόνη λοιπόν είσοδος είναι αυτή η οπή που δείχνεις στην φωτό. Η δουλειά είναι να ταλαντώνει τον αέρα, δημιουργώντας παλμούς.
Sidobre - Δευ 25 Ιούν 2007, 12:45:32
Θέμα δημοσίευσης:
Και επειδή αυτά τα έχω γράψει αρκετό καιρό πριν, τα ξαναγράφω για να είμαστε σωστοί σε αυτά που λέμε:

Peugeot 206 1,6lt 16v
Plenum: 1,55 lt
Helmholz Resonator: 0,76 lt
4 αυλοί εισαγωγής με 320 mm μήκος (40 mm διάμετρο που μειώνεται στα 35 mm στην κυλινδροκεφαλή).
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:03:15
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε καλα καταλαβα. Very happy
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ασχετα αν το resonator ειναι τυφλο ή οχι,ο εσωτερικος ογκος του plenum ειναι μεγαλυτερος αν συνυπολογισουμε και την δικια του χωρητικοτητα.
Sidobre - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:13:00
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Οποτε καλα καταλαβα. Very happy
Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ασχετα αν το resonator ειναι τυφλο ή οχι,ο εσωτερικος ογκος του plenum ειναι μεγαλυτερος αν συνυπολογισουμε και την δικια του χωρητικοτητα.


Μπουγάτσα με ληγμένα ναρκωτικά!
Ματαξανά, δεν υπολογίζεται ο όγκος του resonator γιατί δεν είναι λειτουργικός όσο αφορά την αποθήκευση αέρα στο plenum. Είναι λειτουργικός μόνο στην ταλάντωση αέρα.

Διάβασε λιγάκι για να καταλάβεις τί ακριβώς είναι το helmoltz resonator:
http://www.phys.unsw.edu.au/jw/Helmholtz.html

Kαι τί ακριβώς κάνει σε μία εισαγωγή αυτοκινήτου:
http://www.dinamoto.it/DINAMOTO/on-line%20papers/risuonatore/risuonatore.html

Wink Wink Wink Wink Wink Wink
Pughell - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα ή εγω ειμαι τυφλος ή το κειμενο δεν αναφερει καπου οτι στον ογκο του plenum δεν συνυπολογιζεται ο ογκος του resonator. Confused

Πχ δεκτο οτι στον τυπο της ταλαντωσης δεν τον συμπεριλαμβανει αλλα σαν στατικο ογκος δεν γινεται να μην υπαρχει... Sad
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:50:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα τα διαφραγματα μπορουν να σπασουν?
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 14:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα ειναι αρκετα πιο μπερδεμενα τα πραγματα.
το ρεσονατορ ουσιαστικα δημιουργει ενα παλμο που μεταδιδομενος στο πλενουμ βοηθα να επιταχυνθει η ροη αν εχω καταλαβει καλα.
αρα στο παλμο πρεπει να υπολογιστει και το ρεσονατορ

στη ροη οχι.

ομως στη ροη πιο πολυ μας νοιαζει οι αυλοι και η γεωμετρια μηκος σχημα τους παρα το πλενουμ νομιζω?

αρα? παμε για μπανιο Laughing
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:21:27
Θέμα δημοσίευσης:
Με τον Κριτωνα που μιλαγαμε πριν, μου ειπε οτι πιο βασικό είναι οι αυλοί, παρά το πλενουμ...

Και ματα-ξανα-ρωταω: μπορουμε να σπάσουμε τα διαφράγματα?
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:31:07
Θέμα δημοσίευσης:
A. βλεπεις εσυ διαφραγματα στραβαδι?

β. για να καταλαβεις με γκουρου που μιλαγα χτες το βραδυ μου ελεγε οτι αμερικη εχουν φτασει σε τετοια σημεια που σε διαφορα φορουμ μελετανε πως επιδρα στη δημιουργια υπερηχητικης ταχυτητας το κολλημα κομματακιων αλουμινιου στο τελος του αυλου πριν μπει κεφαλη το μειγμα .... Shocked
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:35:15
Θέμα δημοσίευσης:
βρε π@π@ρ@ στις φωτογραφιες δεν μπορω να καταλαβω τιποτα ετσι οπως φαινονται
volvos - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:37:09
Θέμα δημοσίευσης:
ε τοτε τραβα για μπανιο...


υ.γ. ρε λες να με γκαντεμιασε και μενα ο μανθος?
λες?

ΛΕΣ ΝΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕ ΤΟ ΚΛΑΜΠ ΜΑΣ ΜΗΤΣΟTΑKΗ.....
Steve - Δευ 25 Ιούν 2007, 15:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΜητσοΤΙ?
Road_Runner - Δευ 25 Ιούν 2007, 16:07:33
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ε τοτε τραβα για μπανιο...


Εχω διαβασμα, γραφω αυριο...
Για ενα καφε θα παω μονο το απογευμα...
ΕΛΑ ΚΑΦΕΝΕΕΕΕΕ ΦΛΩΡΕΕΕΕΕ
Υ.Γ. Για καφε θα ειμαστε Laughing Laughing Laughing
salex - Δευ 25 Ιούν 2007, 22:38:20
Θέμα δημοσίευσης:
Για να υπολογίσετε τους συντονισμούς στην πολλαπλή εισαγωγής ισχύει η αρχή της υπέρθεσης:
Όπου περικλείεται όγκος αέρα, υπάρχει ιδιοσυχνότητα ταλάντωσης. Η πολλαπλή θα αποκρίνεται σε όλες τις ιδιοσυχνότητες των τμημάτων που την αποτελούν.

Επομένως, συχνότητες συντονισμού δίνουν:
Το plenum, το resonator και οι τέσσερις αυλοί. Επίσης υπάρχουν οι συχνότητες που προκύπτουν αν λάβουμε ως όγκο αναφοράς plenum+resonator, resonator+3 αυλούς (αφού ο ένας θα λειτουργεί ως λαιμός του δοχείου helmholtz) και πάει λέγοντας.

Δεν είναι και τοσο εύκολο να υπολογιστούν όλες οι αρμονικές γιατί προκύπτουν από όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Μια καλή ένδειξη πάντως είναι το μήκος των αυλών και ο όγκος του plenum. Τα υπόλοιπα βράστε τα!

Ίσως το πρόβλημα λύνεται ευκολότερα με πεπερασμένα στοιχεία... Who knows and who cares![/b]
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 07:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε ΄σεις,αντι να ασχολειστε με παπαριες και πραγματα αμφιβολης επιτυχιας,γιατι δεν βελτιωνετε την πεταλουδα σας; Question
Ειναι σαφως ευκολοτερο πραγμα και με το αναλογο συστημα εισαγωγης(φιλτροκουτι και σωληνωσεις) τα αποτελεσματα ειναι "Αντε γεια!!!". Smile
Εκ μηχανικου εργαζομενου στο πρωταθλημα Nascar αυτη η πληροφορια... Wink

Και δεν εννοω τορνιρισμα αλλα επεξεργασια στην "γλωσσα". Rolling eyes
Road_Runner - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή τι εννοείς?
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:10:47
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τωρα ειναι αρκετα πιο μπερδεμενα τα πραγματα.
το ρεσονατορ ουσιαστικα δημιουργει ενα παλμο που μεταδιδομενος στο πλενουμ βοηθα να επιταχυνθει η ροη αν εχω καταλαβει καλα.
αρα στο παλμο πρεπει να υπολογιστει και το ρεσονατορ, στη ροη οχι.

ομως στη ροη πιο πολυ μας νοιαζει οι αυλοι και η γεωμετρια μηκος σχημα τους παρα το πλενουμ νομιζω?

αρα? παμε για μπανιο Laughing


Το να πάμε για μπάνιο είναι η καλύτερη δουλειά!

Κατά τα άλλα πολύ σωστά τα κατάλαβες! Ο μπουγατσάκιας δεν λέει να το καταλάβει με τίποτα! Laughing
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ρε ΄σεις,αντι να ασχολειστε με παπαριες και πραγματα αμφιβολης επιτυχιας,γιατι δεν βελτιωνετε την πεταλουδα σας; Question
Ειναι σαφως ευκολοτερο πραγμα και με το αναλογο συστημα εισαγωγης(φιλτροκουτι και σωληνωσεις) τα αποτελεσματα ειναι "Αντε γεια!!!". Smile
Εκ μηχανικου εργαζομενου στο πρωταθλημα Nascar αυτη η πληροφορια... Wink

Και δεν εννοω τορνιρισμα αλλα επεξεργασια στην "γλωσσα". Rolling eyes


Αν εννοείς το κλαπέτο, καλύτερα να μην μπλέξεις με ηλεκτρική πεταλούδα.
Αυτό που μπορεί ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να κάνει ο Παναγιώτης, ή αλλιώς "Τάκης" είναι να φιάξει ένα Bernulli στην εισαγωγή της πεταλούδας (+2 άλογα και αρκετά καλύτερη απόκριση). Ιδιαίτερα η δικιά του πεταλούδα έχει πολύ μα πολύ ψωμί. Ετσι αν τώρα είναι 52mm στην άκρη της μπορεί να φτάσει άνετα τουλάχιστον 58mm. Και εξ'αιτίας της στένωσης θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα αέρα...

Βέβαια καλύτερα να βάλει πρώτα τους άλλους εκκεντροφόρους που τον περιμένουν και μετά ποιός τον πιάνει...!!!!

(Αχχ φωτιές ανάβω καλοκαιριάτικα!)
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Δηλαδή τι εννοείς?


Εννοω αυτο. Wink



Σε συστηματα οπου η ταχυτητα του αερα ειναι ανεβασμενη κατα πολυ,σε σχεση με το εργοστασιακο συστημα παντα,η επιδραση της παρακατω πατεντας ειναι εκπληκτικη ιδιαιτερα οσο τα χιλιομετρα ανεβαινουν καθως μεγαλωνει και η ταχυτητα του αερα μαζι. Exclamation
Οποτε αντιλαμβανεσαι τι γινεται πανω απο τα 100 χλμ. Twisted evil
volvos - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΙΓΑ ΜΗ ΒΑΛΩ 60ΑΡΑ ΑΠΟ ΕΒΟ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


στελιο αυτο που σχεδιασες ειναι παρα πολυ εξυπνο αλλα νομιζω οτι η πεταλουδες ειναι ηδη αρκετα προσεκτικα διαμορφωμενες σε αυτο το σημειο...αυτο που λες μπορει να εχει νοημα σε αγωνιστικα μοτερ με τερατα πεταλουδες
τερατα αξονες που περιστρεφουν τη πεταλουδα και αμερικανικη σχεδιαση μοτερ που οι τυποι αυτα τα εχουν στα παπαρια τους γραμμενα...


σε εμας πολυ φοβαμαι οτι λιγη δουλεια θα κανει αν και πιστευω οτι κατι τις θα κανει...
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ολα πανε καλα,μεχρι το τελος του καλοκαιριου θα πειραματιστω με μια 2η πεταλουδα που εχω για το 13αρι οποτε θα σας πω σιγουρα αν κανει δουλεια ή οχι. Very happy
Απλα πρεπει να χρησιμοποιησω ενα ειδικο υλικο που αντεχει στις θερμοκρασιες χωρις να παραμορφωνεται που το περιμενω απο την Αμερικη Confused ...μαζι με τον φιλο μου που θα με βοηθησει να κανουμε την πατεντα. Laughing
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλιστα αν δω οτι βρισκω καταλληλο υλικο θα ζητησω απο τον παππου στο πανεπιστημιο να μου κατασκευασει ενα νεο γλωσσιδι με το αναλογο σχημα ωστε να ειναι συμπαγης η πεταλουδα. Idea
volvos - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:38:20
Θέμα δημοσίευσης:
επισης μπερνουλι στη εισαοδο της πεταλουδας δε ξερω πως θα βοηθησει τοσο πολυ καθως...
ο αερας μπαινει στο πλενουμ και εκει στροβιλιζεται δημιουργειται μια δυναμικη κατασταση και οταν ανοιγει η βαλβιδα η υποπιεση ρουφα οτι θελει αυτη + οτι σπρωξουμε απο συντονισμους παλμους και λοιπα κουλουβαχατα...

αρα? το ανοιγμα της πεταλουδας νομιζω οτι μας βοηθα στην αυξηση της παροχης του αερα...η αυξηση απο ενα υποτυπωδες μπερνουλι στη ταχυτητα θεωρω οτι θα ειναι αστεια μπροστα στα παραπανω κυβικα αερα που θα περασουν λογω της μεγαλυτερης διαμετρου....

τεσπα εγω θα ασχοληθω με τη whiteline μου και επιτελους εσεις φτιαξτε ενα μοτερ....χαχαχα
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:46:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε,απλα με μεγαλυτερη πεταλουδα πιθανοτατα θα χασεις καθως βαση φυσικης η ταχυτητα του αερα στις χαμηλομεσαιες στροφες θα πεσει αρα θα χασεις και ροπη... Confused
Με την επεξεργασια θα εχεις την ιδια και μεγαλυτερη ταχυτητα αερα στην πεταλουδα αρα δεν τιθεται θεμα χασουρας...

Βεβαια λεω πιθανοτατα καθως στα Renault παρολο την αυξηση του μεγεθους της πεταλουδας,η ροπη πηρε τα πανω της παντου... Sad
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:51:39
Θέμα δημοσίευσης:
Για κοίτα καλύτερα και αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες

Πρίν:


Mετά

Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε,δεκτο αυτο απλα δες ποσο προεξεχει ο αξονας στηριξης της πεταλουδας... Wink
Οσο για τις αμπελοφιλοσοφιες,μηχανικος Nascar ηταν αυτος που το προτεινε Τασο... Confused
Δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν τυχαιος οσο ασχετος και να ειναι... Sad
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:58:30
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ναι ρε,δεκτο αυτο απλα δες ποσο προεξεχει ο αξονας στηριξης της πεταλουδας... Wink
Οσο για τις αμπελοφιλοσοφιες,μηχανικος Nascar ηταν αυτος που το προτεινε Τασο... Confused
Δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να ηταν τυχαιος οσο ασχετος και να ειναι... Sad


Για να μην παρεξηγηθω, δεν εννοούσα τις δικιές σου αμπελοφιλοσοφίες... Laughing Σωστό και λογικό μου ακούεται αυτό που λες. Βοηθάει στην ομαλότερη εισαγωγή του αέρα και συμφωνώ. Το "αμπελοφιλοσοφίες" πήγαινε στις αμφιβολίες για το αν ανοίξεις μόνο μπροστά την πεταλούδα λέω. Wink
volvos - Τρι 26 Ιούν 2007, 10:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
ayth ειναι η πεταλουδα μας?
θεε μου τη γκουμουτσα ειναι αυτη στο κεντρο?

στελιο....αν μπορεσει να στο κανει αυτο που λες θελω και εγω...
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 11:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω ρε παιδια... Sad
Αν μου πει ο παππους οτι ειναι τοσο ευκολο,πολυ ευχαριστως να κανει και για αλλους καθως ταιριαζει επισης και σε 106 οποτε... Thumb right
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 11:15:09
Θέμα δημοσίευσης:
Aν γίνει από την μία μόνο μεριά, τότε είναι πάρα πολύ εύκολο! Επειδή το κλαπέτο είναι φορετό (συρταρωτό) στον άξονα της πεταλούδας, αν από την μία μεριά είναι κωνικό και από την άλλη κανονικό, τότε περνιέται εύκολα και γρήγορα. Δεν ξέρω όμως επειδή δεν θα έχει το ίδιο βάρος και από τις δύο μεριές, ποιά θα είναι η αντίδρασή του με πεταλούδα στην μέση σε πολύ μεγάλη ταχύτητα αέρα... Λογικά υπάρχει περίπτωση να κοπεί ή να χαλάσει τον άξονα. Θα πρέπει λοιπόν να υπολογιστεί η αντίσταση του αέρα και το όριο αντοχής του κλαπέτου και του άξονα...
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 11:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα σκεφτομαι να το κανω και απο τις δυο πλευρες... Confused
Αν μπορει να τοποθετηθει το γλωσιδι επεξεργασμενο και απο τις δυο πλευρες θα ειναι τελεια,αρκει οπως ειπα να υπαρχει χωρος. Sad

Σχετικα με την μηχανικη αντοχη,ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα,για αυτο αλλωστε θελω να βρω και παρομοιο υλικο... Scratch
Sidobre - Τρι 26 Ιούν 2007, 11:28:32
Θέμα δημοσίευσης:
Εκεί έχεις το πρόβλημα πως θα περάσει μέσα από τον άξονα. Τεσπα, πειραματίσου και πες μας... Επίσης λογικά δεν θα έπρεπε για να έχει ακόμα μεγαλύτερο αποτέλεσμα να έχει σχήμα φτερού αεροπλάνου; Laughing Laughing Laughing
Pughell - Τρι 26 Ιούν 2007, 11:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
....Επίσης λογικά δεν θα έπρεπε για να έχει ακόμα μεγαλύτερο αποτέλεσμα να έχει σχήμα φτερού αεροπλάνου; Laughing Laughing Laughing

Ναι,αμα ζητησω κατι τετοιο απο τον παππου,το πιο πιθανο ειναι οτι θα θελει να κανει τον κωλο μου σαν σχημα φτερου αεροπλανου απο τα κλωτσομπουνιδια... Closed Topic Laughing Laughing Laughing
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 29 Ιούν 2007, 19:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να υπρνθυμίσω ότι για να υπάρχει ''χειροπιαστό'' αποτέλεσμα απότι και αν κάνει κανείς στην εισαγωγή θα πρέπει να τη ''συντονίσει'' στο ίδιο φάσμα στροφών με την εξαγωγή.... Rolling eyes
kane - Τρι 03 Ιούλ 2007, 21:09:09
Θέμα δημοσίευσης:
Για να έχουμε μια πιο αντικειμενική άποψη περί εισαγωγών θα υποστεί το σαξό μου ένα πείραμα.Αυτή τη στιγμή φοράω την ραλλίσια εισαγωγή.Θα το δυναμομετρήσω έτσι και μετά θα βάλω του 206 για να δούμε διαφορές.
Βεβαια παρόλο θα γίνει η δοκιμή εξέλιξης στο ίδιο δυναμόμετρο σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις αλλά τουλ. θα έχουμε μια καλύτερη ιδέα.
christos_99 - Σαβ 31 Αύγ 2019, 13:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα!
Ξέρετε αν μπορεί να δουλέψει κομπλέ μεταλλική πεταλούδα απο 206-xsara, που είχαν εγκέφαλο 7.44, σε ηλεκτρικά 7.45?
Γενικότερα το έχει δοκιμάσει κανείς που να είχε πλαστική και την έχει αλλάξει με μεταλλική?
Ευχαριστώ!
Giannis307 - Σαβ 31 Αύγ 2019, 20:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω η μια εχει 5 καλωδια και η αλλη 6 η το αντστροφο
nikolas206gti - Δευ 02 Σεπ 2019, 20:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
Χρήστο, είχα δοκιμάσει. Δεν ταιριάζει η πρίζα. Μην το προσπαθήσεις!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr