PSClub - Hellas

Μετάδοση - Ήρθε η ώρα για επισκευή του σασμάν στο 307 μου!

imaginas - Τρι 27 Ιούλ 2021, 08:49:31
Θέμα δημοσίευσης: Ήρθε η ώρα για επισκευή του σασμάν στο 307 μου!
20 ετών αμάξι με 307.000χλμ,φέτος μου έβγαλε κάποιες βλάβες ηλικίας.Μεταξύ αυτών και το σασμάν.Ακούγεται ένας θόρυβος όταν είναι στη νεκρά,αλλά όταν πατάω συμπλέκτη σταματάει.Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι κάποιο ρουλεμάν που χρήζει αλλαγής.Μιας και θ΄ανοιχτεί μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο έτοιμο σετ ή τι αλλάζεται στο σασμάν ώστε ν΄αρχίσω να τ΄αγοράζω να μην τα δώσω όλα μαζί;
Hellas4x4 - Τετ 04 Αύγ 2021, 18:50:03
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά είναι το ρουλεμάν του πλατό...
Αυτό είναι στο σετάκι δίσκο-πλατό-ρουλεμάν...
Αν είναι κάτι από το κιβώτιο δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι από πριν αφού κατά πάσα πιθανότητα θα βάλεις κάποιο ανακατασκευής...
imaginas - Τετ 04 Αύγ 2021, 19:46:24
Θέμα δημοσίευσης:
Δίσκο,πλατό ρουλεμάν είχα αλλάξει το καλοκαίρι του 2018.Δε θυμάμαι πόσα χλμ είχα τότε βεβαίως,τα έχω σημειωμένα φυσικά στο βιβλιαράκι αλλά το έχω στο αμάξι τώρα.Οπότε λογικά θα πρέπει να το αλλάξω ξανά...
Hellas4x4 - Σαβ 14 Αύγ 2021, 14:32:04
Θέμα δημοσίευσης:
Το ρουλεμάν είναι συχνά "ευαίσθητο" και υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει πιο γρήγορα απ' ότι ο δίσκος και το πλατό...
Μπορεί πχ να πήρε λασπόνερα και να ακούγεται, μπορεί να μην έχει πατήσει καλά πάνω στο πλατό κλπ...
imaginas - Σαβ 14 Αύγ 2021, 20:24:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το κατέβασμα του σασμάν δεν το γλιτώνω...
antoniss - Πεμ 09 Σεπ 2021, 22:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα φιλε μιας και εγω επισκευασα το σασμαν μου σε207 ειχε χαλασμενο 1 ρουλεμαν και εκανε θορυβο η συμβουλη μου θα ηταν να το ανοιξεις και να αλαξεις ολα τα ρουλεμαν εφοσον ανοιχτει και να ξερεις οτι ειναι ολα καινουργια πλεον....και οχι σε μεταχειρισμενο
imaginas - Παρ 10 Σεπ 2021, 06:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
antoniss έγραψε:
καλησπερα φιλε μιας και εγω επισκευασα το σασμαν μου σε207 ειχε χαλασμενο 1 ρουλεμαν και εκανε θορυβο η συμβουλη μου θα ηταν να το ανοιξεις και να αλαξεις ολα τα ρουλεμαν εφοσον ανοιχτει και να ξερεις οτι ειναι ολα καινουργια πλεον....και οχι σε μεταχειρισμενο


Τι συμπτώματα είχες;Εμένα κάνει θόρυβο στο ρελαντί και μόλις πατάω το συμπλέκτη σταματάει.Μου είπαν ότι μπορεί να είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη και όχι μέσα στο σασμάν...Οι ταχύτητες μπαίνουν κανονικά δεν έχω πρόβλημα.
Πόσο σου κόστισε η επισκευή;Μεταχειρισμένο δεν παίρνω,αποφεύγω τα μεταχειρισμένα
Hellas4x4 - Παρ 10 Σεπ 2021, 11:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μεταχειρισμένο σε ρουλεμάν δεν υπάρχει...
Πιθανώς να εννοείς ανακατασκευή... Στην οποία έχουν αλλαχθεί και επισκευαστεί όλα τα μέρη που φθείρονται (ρουλεμάν, τσιμουχάκια κλπ)...
Σε καινούργιο μάλλον θα πρέπει να πουλήσεις νεφρό για να το πάρεις...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr