PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Catalytic converter fault σε Peuogeot 307 2004 1.4

lsdpower78 - Παρ 07 Μάϊ 2021, 18:37:27
Θέμα δημοσίευσης: Catalytic converter fault σε Peuogeot 307 2004 1.4
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω. Έχω το 307 2004 μοντέλο 1.4 16v. Εδώ και ενάμιση χρόνο του έχω βάλει και αέριο και έχω κάνει απο τότε 15.000 χλμ. Δεν το δουλεύω όμως μόνο με αέριο, βάζω και βενζίνη και κάνω συνδιασμό σε μακρινές αποστάσεις. Δλδ 5 λεπτα πάω με βενζίνη και 40 λεπτά με αέριο κτλ. Εχθές εκεί που πήγαινα, μου έβγαλε ξαφνικά την ένδειξη "Catalytic converter fault" , έπεσε η απόδοση, άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και έβγαζε καπνούς από πίσω μόλις μάρσαρα. Ο μηχανικός που το είδε, μου είπε οτι κάηκε η μια βαλβίδα και θέλει αλλαγή. Μάλιστα, είχε έναν μετρητή και μου έκανε επίδειξη. Δλδ είχε βγάλει το καπάκι από τις βαλβίδες, και μόλις έδινε με την μίζα, ενώ η πρώτη ανέβαζε στροφές, και η δεύτερη το ίδιο, η τρίτη ήταν νεκρή. Συνολικό κόστος επισκευής 600 ευρώ μου είπε. Κάπου διάβασα οτι ένας φίλος είχε το αντίστοιχο πρόβλημα και τελικά ήταν το μπουζί του ενός κυλίνδρου καμμένο. Το άλλαξε και όλα οκ!! Τι να κάνω τελικά?? Ευχαριστώ πολύ!!
Soultanos THP - Παρ 07 Μάϊ 2021, 21:07:12
Θέμα δημοσίευσης: Re: Catalytic converter fault σε Peuogeot 307 2004 1.4
lsdpower78 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω. Έχω το 307 2004 μοντέλο 1.4 16v. Εδώ και ενάμιση χρόνο του έχω βάλει και αέριο και έχω κάνει απο τότε 15.000 χλμ. Δεν το δουλεύω όμως μόνο με αέριο, βάζω και βενζίνη και κάνω συνδιασμό σε μακρινές αποστάσεις. Δλδ 5 λεπτα πάω με βενζίνη και 40 λεπτά με αέριο κτλ. Εχθές εκεί που πήγαινα, μου έβγαλε ξαφνικά την ένδειξη "Catalytic converter fault" , έπεσε η απόδοση, άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και έβγαζε καπνούς από πίσω μόλις μάρσαρα. Ο μηχανικός που το είδε, μου είπε οτι κάηκε η μια βαλβίδα και θέλει αλλαγή. Μάλιστα, είχε έναν μετρητή και μου έκανε επίδειξη. Δλδ είχε βγάλει το καπάκι από τις βαλβίδες, και μόλις έδινε με την μίζα, ενώ η πρώτη ανέβαζε στροφές, και η δεύτερη το ίδιο, η τρίτη ήταν νεκρή. Συνολικό κόστος επισκευής 600 ευρώ μου είπε. Κάπου διάβασα οτι ένας φίλος είχε το αντίστοιχο πρόβλημα και τελικά ήταν το μπουζί του ενός κυλίνδρου καμμένο. Το άλλαξε και όλα οκ!! Τι να κάνω τελικά?? Ευχαριστώ πολύ!!
προφανος έβγαλε μπουζι και σου πει ρε συμπίεση με συμπιεσομετρο και ο ένας από τους 4 κυλίνδρους ήταν 0% προφανώς το αμαξι ρεταρι και προφανώς και δεν είναι μπουζι αν έγινε έτσι η μετρηση. Βαλβιδουλα μυρίζει το θέμα. Αν τον εμπιστεύεσε προχωρά αλλά 600 γιουργια σαν να είναι πολλά
lsdpower78 - Παρ 07 Μάϊ 2021, 23:06:12
Θέμα δημοσίευσης:
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, οπότε δεν είναι μπουζί, αλλά βαλβίδα, όπως μου είπε αρχικά ο μάστορας. Μια νορμάλ τιμή για επισκευή καμένης βαλβίδας, πόσο στο περίπου είναι?? Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Hellas4x4 - Δευ 10 Μάϊ 2021, 13:32:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει νορμάλ τιμή για αυτό...
Όσο πάρει ο καθένας και αναλόγως και τι άλλες δουλειές θα σου κάνει...

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr