PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - αναρτηση 206

NICKPSA - Τρι 23 Φεβ 2021, 01:14:24
Θέμα δημοσίευσης: αναρτηση 206
καλησπερα παιδια..εχω ενα 206 gti 1.6 και θελω να κανω μια ερωτηση...ενας φιλος εχει ενα 306 το οποιο το εκοψε για ανταλλακτικα και μου δινει τις αναρτησεις..ο μαστορας του του ειπε οτι κανουν σε 206 ..στεκει αυτο?απο τι αλλο μπορω να ταιριαξω?οι ραβδους στρεψης ταιριαζουν?
Nik_psa - Τρι 23 Φεβ 2021, 07:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
Mόνο τα μπροστινά αμορτισέρ μπορείς να χρησιμοποιήσεις..
Δεν είναι αλλά ίδια αλλά ταιριάζουν, τι αμορτισέρ έχει το 306;
NICKPSA - Τρι 23 Φεβ 2021, 09:24:34
Θέμα δημοσίευσης:
Nik_psa έγραψε:
Mόνο τα μπροστινά αμορτισέρ μπορείς να χρησιμοποιήσεις..
Δεν είναι αλλά ίδια αλλά ταιριάζουν, τι αμορτισέρ έχει το 306;

bilstein χοντρομπουκαλα με hr ελλατηρια ....τα πισω δεν ταιριαζουν δηλαδη?αφου τα μετρησα και κανουν...τι εννοεις οτι τα μπροστα δεν ειναι ιδια αλλα ταιριαζουν...με τις ραβδους στρεψης τι γινεται?
Hellas4x4 - Τρι 23 Φεβ 2021, 17:19:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μπροστινά συνήθως ταιριάζουν... Τα πίσω (αμορτισέρ) έχει να κάνει με τις εκδόσεις των αυτοκινήτων σας.
Γενικά στα 306 υπάρχουν αρκετές διαφορές σε αμορτισέρ με βάση την καρότσα και την χρονολογία... Για παράδειγμα, δεν φοράνε όλα τα 1,4 306 τα ίδια...
christos_99 - Τρι 23 Φεβ 2021, 17:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
NICKPSA έγραψε:
με τις ραβδους στρεψης τι γινεται?


Δεν μπαινουν. Το 306 εχει πιο φαρδυ αξονα
Nik_psa - Τετ 24 Φεβ 2021, 07:35:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πίσω είναι πιο κοντά στο 306, για τις ράβδους καμία σχέση όπως είπε ο Χρήστος, τα μπροστινά έχουν ψιλοδιαφορές αν και δε νομίζω το -3cm στο 306 πχ είναι -3cm στο 206 βέβαια έχει να κάνει και τι κυβικά και βάρος έχει το κάθε αυτοκίνητο.
Hellas4x4 - Πεμ 25 Φεβ 2021, 14:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
NICKPSA έγραψε:
με τις ραβδους στρεψης τι γινεται?


Δεν μπαινουν. Το 306 εχει πιο φαρδυ αξονα


Για την ράβδο στρέψης, εννοείται πως δεν ταιριάζει...
Η αναφορά μου για τα πίσω ήταν για τα αμορτισέρ (θα κάνω και διόρθωση στο προηγούμενο post)...
Συγγνώμη εάν έδωσα να εννοηθεί κάτι άλλο...
sps - Τρι 02 Μάρ 2021, 20:00:43
Θέμα δημοσίευσης:
αμορτισερ εμπρος πισω σε 206 μπαινουν απο:205/306/309/xsara/zx
Πισω μπαινουν και απο 106 με καποιο αντάπτορα.
bomber - Πεμ 04 Μάρ 2021, 08:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας και απο εμενα και χαιρετισμος στα μελη του forum. Εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Προσφατα η αδερφη μου αγορασε ενα 206 1.4 σε π. καλη κατασταση για την ηλικια του (17 ) Ομως τα αμορτισερ και παρολο που ο προηγουμενος ιδιοκτ τα τοποθετησε σχετικα προσφατα (2019 δειχνει το τιμολογιο) δεν ικανοποιουν καθολου. Φυτιλια ειναι τα αμορτισερ. Φυτιλια.Πολλες φορες εχεις την εντυπωση οτι παει με τα ελατηρια το αμαξι και με τις σουστες. Υπαρχει περιπτωση να φταει κατι αλλο; Ποιο αμορτισερ πιστευτε οτι ταιριαζει στο 206 για καθημερινη χρηση. Ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου να σας πω οτι ειμαι κατοχος ενος 407 1.8 lpg
Hellas4x4 - Τετ 10 Μάρ 2021, 17:27:17
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
αμορτισερ εμπρος πισω σε 206 μπαινουν απο:205/306/309/xsara/zx
Πισω μπαινουν και απο 106 με καποιο αντάπτορα.


Όσον αφορά τα 306, εξαρτάται από την έκδοση...
Όπως ανέφερα και παραπάνω από κάποια 306 μπαίνουν σε κάποια 206...

bomber έγραψε:
Γεια σας και απο εμενα και χαιρετισμος στα μελη του forum. Εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Προσφατα η αδερφη μου αγορασε ενα 206 1.4 σε π. καλη κατασταση για την ηλικια του (17 ) Ομως τα αμορτισερ και παρολο που ο προηγουμενος ιδιοκτ τα τοποθετησε σχετικα προσφατα (2019 δειχνει το τιμολογιο) δεν ικανοποιουν καθολου. Φυτιλια ειναι τα αμορτισερ. Φυτιλια.Πολλες φορες εχεις την εντυπωση οτι παει με τα ελατηρια το αμαξι και με τις σουστες. Υπαρχει περιπτωση να φταει κατι αλλο; Ποιο αμορτισερ πιστευτε οτι ταιριαζει στο 206 για καθημερινη χρηση. Ευχαριστω και εγω με τη σειρα μου να σας πω οτι ειμαι κατοχος ενος 407 1.8 lpg


για καθημερινή χρήση σε κάτι οικονομικό, αλλά να αντέξει χλμ μπορείς να δοκιμάσεις τα sachs... τα biltstein τα μαύρα και τα monroe προσωπικά δεν μου άντεξαν αρκετά χλμ...

(ΥΣ Επίσης bomber, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
bomber - Σαβ 13 Μάρ 2021, 16:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω για την απαντηση ,Τελικα επιλεχθηκαν τα eurorepair και το αμαξι εχει βελτιωθει απιστευτα. Απορω γιατι δεν μπαινουν eurorepair ανταλλακτικα στα αυτοκινητα που πληρουν και καποιες σχετικες προδιαγραφες και πειραματιζομαστε στα αυτοκινητα μας με οτι να ειναι.
christos_99 - Σαβ 13 Μάρ 2021, 19:47:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τα europair, ειναι τουρκικα. Εχει πεσει η ποιοτητα, εκ των εσω της Peugeot, λογο ανταγωνισμου, φθηνοτερες πρωτες υλες, εργατικα κλπ.

Εκ πρωτης αποψης, δεν εχει να λεει κατι αυτο. Πριν βγουν στην αγορα, εχουν περασει και καποιους απαραιτητους ελεγχους.
Ο χρονος ομως θα δειξει, αν τελικα αξιζε να θυσιαστει το επιπλεον 50ρικο, για ακριβοτερα aftermarket αμορτισερ, εφοσον στα περισσοτερα-ταχυκινητα ανταλλακτικα, πλεον δεν υπαρχουν γνησια peugeot
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr