PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 206+ 1.1L CAN-BUS

Kehayeah - Σαβ 23 Ιαν 2021, 00:30:36
Θέμα δημοσίευσης: 206+ 1.1L CAN-BUS
Καλησπερα στο φορουμ και καλη χρονια!
Ξεκιναω ενα project στο αμαξι (καραντινα, κατι πρεπει να κανουμε κι εμεις) και χρειαζομαι τα φωτα σας.

Το θεμα εχει ως εξης: Θελω να βαλω ενα Arduino με μια οθονη (ή ενα raspberry pi) το οποιο θα παιρνει δεδομενα απο το CAN-BUS του αυτοκινητου οπως καταναλωση καυσιμου, θερμοκρασιες και ολα αυτα τα καλα και θα τα δειχνει, μαζι με πληροφοριες για το τι σταθμο παιζει το ραδιο και γενικα ο,τι μου κατεβει και εκεινη την ωρα.
Το ζητημα ομως ειναι οτι η εκδοση του αυτοκινητου (η 1.1, χωρις τα "πολλα" εξτρα) δεν μου δινει τα 2 καλωδια που χρειαζομαι για να "μιλησω" στο CAN, οπως δεν μου δινει και καλωδιο για ρολόι ή multifunction display (Δεν το ειχε απο το εργοστασιο καν).

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να τραβηξω τα καλωδια απο καπου αλλου (πχ απο την ασφαλειοθηκη) και απλα να μην μου τα εχει ετοιμα?

Μικρο edit: Σαφως θα ειναι ολο το project ανοιχτου κωδικα αν το καταφερω για οποιον το χρειαστει!
Hellas4x4 - Παρ 29 Ιαν 2021, 11:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω το πιο βολικό στην περίπτωσή σου είναι να βρεις το service manual του αυτοκινήτου σου και να δεις μέσα τα ηλεκτρογράμματα...
Αφού πιάνει και το χέρι σου, θα σου χρησιμεύσει και μετά το service manual... Wink
Kehayeah - Τετ 03 Φεβ 2021, 17:29:51
Θέμα δημοσίευσης:
Το ανακαλυψα προσφατα τελικα! Με μπερδεψε παρα πολυ το γεγονος οτι το αμαξι ειναι του 2010 (η PSA αρχισε να δουλευει τα αυτοκινητα της με "καθαρο" CAN-Bus το '07) αλλα χρησημοποιει το παλιο τους πρωτοκολλο, το VAN-Bus.

Ειναι τα pins 2 (Van_low) και 3 (Van_High) απο την συνδεση του στερεο που δινει ρευμα (ISO-A, αυτο που εχει την ακρουλα κατω). Εκανα και λιγα πειραματα και καταφερα να διαβασω πανω-κατω ολα τα πακετα με πληροφοριες που στελνει το αμαξι (εντυπωσιακα πολλα πραγματα, οχι κατι που δεν περιμενα αλλα το να το βλεπεις με τα ματια σου εχει αλλη χαρη)!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr