PSClub - Hellas

Κινητήρας - Peugeot 2020 100ps allure automatic tuning

prodromos - Τρι 13 Οκτ 2020, 16:17:25
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 2020 100ps allure automatic tuning
καλησπερα στην παρεα ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις!

Εχω το 208 το καινουργιο,το πηρα 10/1/2020 οταν ακομα καλα καλα δεν ειχε κυκλοφορησει αρκετα,εκανα ενα λαθος κατ εμε μιας και το γκαζι ολοι λιγο πολυ το θελουμε και το γουσταρουμε,το αγορασα με τα 100 αλογα.

Σε συζητηση που εχω κανει με οικο βελτιωσεων ο οποιος ειδικευεται σε τετοιους κινητηρες πολυ γνωστος στην αθηνα και με ασφαλεια στις μετατροπες του απο οσο γνωριζω,μου ειπε πανω κατω οτι θα ανεβουμε 35-40 αλογα με ασφαλεια.

Εγω αυτο που θα ρωτησω γιατι σαφως και θελω να βελτιωσω το αυτοκινητο ειναι το εξης μιας και παιζει το θεμα εγγυησης στην μεση,να προτιμησω αυτο η εναν παραλληλο εγκεφαλο ο οποιος υποσχεται χ ψ αλογα αλλα αν γινει κατι μπορεις να τον βγαλεις. Ευχαριστω εκ τον προτερων.
Soultanos THP - Τρι 13 Οκτ 2020, 16:45:41
Θέμα δημοσίευσης: Re: Peugeot 2020 100ps allure automatic tuning
prodromos έγραψε:
καλησπερα στην παρεα ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις!

Εχω το 208 το καινουργιο,το πηρα 10/1/2020 οταν ακομα καλα καλα δεν ειχε κυκλοφορησει αρκετα,εκανα ενα λαθος κατ εμε μιας και το γκαζι ολοι λιγο πολυ το θελουμε και το γουσταρουμε,το αγορασα με τα 100 αλογα.

Σε συζητηση που εχω κανει με οικο βελτιωσεων ο οποιος ειδικευεται σε τετοιους κινητηρες πολυ γνωστος στην αθηνα και με ασφαλεια στις μετατροπες του απο οσο γνωριζω,μου ειπε πανω κατω οτι θα ανεβουμε 35-40 αλογα με ασφαλεια.

Εγω αυτο που θα ρωτησω γιατι σαφως και θελω να βελτιωσω το αυτοκινητο ειναι το εξης μιας και παιζει το θεμα εγγυησης στην μεση,να προτιμησω αυτο η εναν παραλληλο εγκεφαλο ο οποιος υποσχεται χ ψ αλογα αλλα αν γινει κατι μπορεις να τον βγαλεις. Ευχαριστω εκ τον προτερων.
πρόγραμμα και εγγύηση το ξεχνάς εγγύηση και παραλιλος πάλι το ξεχνάς😉
prodromos - Τρι 13 Οκτ 2020, 16:51:17
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν βγει από πάνω ο παράλληλος σε περίπτωση ζημιάς πως θα ανιχνευθεί ;
Nik_psa - Τρι 13 Οκτ 2020, 17:19:16
Θέμα δημοσίευσης:
To να πάθει κάτι χοντρό ο κινητήρας εντός της εγγύησης είναι πολύ δύσκολο αν όμως γίνει κάτι τέτοιο υπάρχουν, κάποιες έστω και λίγες, πιθανότητες να οφείλονται σε επαναπρογραμματισμό ή στον παράλληλο και αν πει ο χ ψ επιθεωρητής ή το ίδιο το εργοστάσιο αυτοψία πέρα από τις μέρες που θα μείνεις χωρίς αμάξι τους δίνεις λόγο να μη στο περάσουν...
Επίσης δεν είναι δύσκολο για κάποιο ειδικευμένο τεχνικό να καταλάβει αν το αυτοκίνητο ήταν πουσαρισμένο 40 άλογα επιπλέον..
Soultanos THP - Τρι 13 Οκτ 2020, 17:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ότι είπε ο από πάνω κάποια πράγματα φενονται ξεκάθαρα! Ιδικά για τα άτομα που φτιάχνουν και βλέπουν οχήματα εντός εγγύησης καθημερινά. Οπότε ότι κάνεις σκέψου το.
TopGear - Παρ 16 Οκτ 2020, 12:34:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω/προτείνω κάτι;

Το μοτέρ που φοράει το 208, είναι το ίδιο (πιθανώς) που φοράει και η έκδοση με τα περισσότερα άλογα;

Δε μπορεί να ζητήσει από την αντιπροσωπεία, επαναπρογραμματισμό ώστε να αυξήσει την ιπποδύναμη;

Πχ πως η Ford έχει τον Ecotech που τον βγάζει με 125 άλογα και 155 στα 1000 κυβικά ή η BMW που η 116 και 118 βγάζουν 110 και 140 άλογα στα 1499 κυβικά, η Mercedes A Class στα 1300 κυβικά δίνει 109 και 136 άλογα ή άλλες λοιπές εταιρείες κτλ κτλ κτλ;

Βέβαια, θα τσούξει η τιμή λόγω Peugeot, αλλά αφενός θα παραμείνει εγγύηση, αφετέρου θα αυξήσει τα άλογα όπως επιθυμεί. Καλύτερα να τα στάξει (θα πληρώσει το λάθος του σαφώς), αλλά θα έχει το κεφάλι του ήσυχο και εντός εγγύησης.
Giannis307 - Παρ 16 Οκτ 2020, 15:29:27
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Να ρωτήσω/προτείνω κάτι;

Το μοτέρ που φοράει το 208, είναι το ίδιο (πιθανώς) που φοράει και η έκδοση με τα περισσότερα άλογα;

Δε μπορεί να ζητήσει από την αντιπροσωπεία, επαναπρογραμματισμό ώστε να αυξήσει την ιπποδύναμη;

Πχ πως η Ford έχει τον Ecotech που τον βγάζει με 125 άλογα και 155 στα 1000 κυβικά ή η BMW που η 116 και 118 βγάζουν 110 και 140 άλογα στα 1499 κυβικά, η Mercedes A Class στα 1300 κυβικά δίνει 109 και 136 άλογα ή άλλες λοιπές εταιρείες κτλ κτλ κτλ;

Βέβαια, θα τσούξει η τιμή λόγω Peugeot, αλλά αφενός θα παραμείνει εγγύηση, αφετέρου θα αυξήσει τα άλογα όπως επιθυμεί. Καλύτερα να τα στάξει (θα πληρώσει το λάθος του σαφώς), αλλά θα έχει το κεφάλι του ήσυχο και εντός εγγύησης.


den ειναι ιδια τα τουρμπο
Hellas4x4 - Παρ 16 Οκτ 2020, 20:28:16
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης σκέψου το και λίγο λογικά...
Θα έπαιρνες τόση διαφορά στα άλογα με τόσα λίγα χρήματα;;; Δεν θα το άφηνε η κατασκευάστρια αν ήταν τόσο εύκολο!!!
Εξ όσων γνωρίζω έχουν διαφορά και στο καπάκι και στους εκκεντροφόρους!!!

(ΥΣ Επίσης prodromos, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
prodromos - Δευ 26 Οκτ 2020, 16:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
Το προβλημα παιδια και το λαθος σε εισαγωγικα δεν ηταν οτι δεν ηξερα τι να αγορασω προφανως θα πηγαινα στα 130 αλογα αλλα τα λεφτα περα το 1.500 χιλιαρικο παραπανω που ηθελε το οποιο πραγματικα δεν ειχα προβλημα να δωσω,ηθελαν και αλλα 3.500 καπου εκει τελωνειο τα οποια σε καμια περιπτωση δεν τα εδινα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως με βοηθησατε θα το ρισκαρω με προγραμμα και οχι παραλληλο.
Giannis307 - Δευ 26 Οκτ 2020, 21:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
το 100αρι πντως με ενα προγραματισμο πρωτου σταδιου παει ευκλα 140 αλογα αποδεδειγμενα.... Wink
Nikos tsagidis - Δευ 26 Οκτ 2020, 23:01:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα και από μένα
Αν είναι το 1500 cc να ξέρεις ότι βγάζει κάτι θεματάκια όποτε θα την χρειαστείς την εγγύηση
Αν είναι το 1600 Μη φοβάστε τίποτα άντε να σου βγάλει στα 50.000 Χλμ δοχείο addblue
Για τα 140 άλογα που είπε ο φίλος πιο πάνω ισχύει ΑΛΛΑ το δικό σου είναι αυτόματο και δεν αντέχει ο ενεργοποίητης καί είναι ακριβός
Από κατανάλωση παντός θα πέσει 1 Με 1.5 λίτρο
Giannis307 - Τρι 27 Οκτ 2020, 21:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
Nikos tsagidis έγραψε:
Καλησπέρα και από μένα
Αν είναι το 1500 cc να ξέρεις ότι βγάζει κάτι θεματάκια όποτε θα την χρειαστείς την εγγύηση
Αν είναι το 1600 Μη φοβάστε τίποτα άντε να σου βγάλει στα 50.000 Χλμ δοχείο addblue
Για τα 140 άλογα που είπε ο φίλος πιο πάνω ισχύει ΑΛΛΑ το δικό σου είναι αυτόματο και δεν αντέχει ο ενεργοποίητης καί είναι ακριβός
Από κατανάλωση παντός θα πέσει 1 Με 1.5 λίτρο


δεν εχει ενεργοποιητη...κανονικο αυτομτο ειναι και ειναι ακριβως το ιδιο με τα μεγαλαυτερα αδελφακια του απλα με αλλες κλιμακωσεις
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr