PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Peugeot 106 ντίζα συμπλέκτη

dimpeugeot1 - Κυρ 12 Απρ 2020, 10:09:20
Θέμα δημοσίευσης: Peugeot 106 ντίζα συμπλέκτη
Καλημέρα στην ομάδα. Κάτοχος 4 χρόνια σε 106. Όταν το πήρα το 2016 μετά από κάτι μήνες μου σπάσε η ντίζα του συμπλέκτη. Ο μάστορας μου άλλαξε μόνο την ντίζα. Πάω το 17 για ΚΤΕΟ μου λέει αυτός θες και δίσκο πλατό. Πάω στον μάστορα μου λέει μια χαρά μπαίνουν οι ταχύτητες. Όντως δεν είχε θέμα με τις ταχύτητες. Το 2019 μου ξανά σπάει η ντίζα του συμπλέκτη. Πάω σε άλλο μάστορα και μου λέει θα σου αλλάξω ντίζα και δίσκο πλατό. Ρε μάγκες τι μαρτύριο είναι αυτό να σπάει η ντίζα; Για πείτε τις γνώμες σας και τις δικιες σας περιπέτειες.
christos_99 - Κυρ 12 Απρ 2020, 10:57:08
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα εισαι σιδεροφαγος σαν εμενα, αυτα παθαινεις Very happy Very happy

Στο παλιο μου 206, 3 φορες ειχα σπασει, αναθεμα τα πατηματα...

Μια φορα εβαλα γνησια, μου κρατησε αρκετα χρονια παραπανω και η διαφορα στα χρηματα ηταν ενα 10ρικο

Δυστυχως τελευταια φορα που εσπασα, ηταν Παρασκευη απογευμα και την αλλαξα Σαββατο πρωι με μια φτηνη κινεζια, γιατι ηταν κλειστο το τμημα ανταλλακτικων αντιπροσωπεια και χρειαζομουν αυτοκινητο (πως γινεται κατι τετοια, να τα παθαινεις παντα τις λαθος μερες...)
Καμια σχεση σαν ποιοτητα κατασκευης η κινεζια, βαλε κατευθειαν γνησια PSA και θα αργησει να χαλασει παλι
dimpeugeot1 - Κυρ 12 Απρ 2020, 11:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα την πρώτη φορά που έσπασε ήταν Δευτέρα 9 το πρωί και 5 το απόγευμα ταξίδευα για Μυτιλήνη. Μιλάμε για γκαντεμια. Οκ την πρώτη φορά έκανα πατήματα στα φανάρια οκ λογικο. Το χω πάρει από φόβο το θέμα και λέω κάθε δύο χρόνια να αλλάζω ντίζα.
Hellas4x4 - Τετ 15 Απρ 2020, 23:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις παρατηρήσει αν κόβεται στο ίδιο σημείο;;; Μήπως ακουμπάει κάπου και την φθείρει πιο γρήγορα...
dimpeugeot1 - Πεμ 16 Απρ 2020, 10:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
όχι δεν έχω παρατηρήσει. έβγαλα μερικές φώτο να δείτε.

[img]http://ibb.co/SPNjKmr[/img]

[img]http://ibb.co/m6H0JzR[/img]

[img]http://ibb.co/FDGDNS1[/img]

[img]http://ibb.co/NNks1v9[/img]
geo106xs - Πεμ 30 Απρ 2020, 12:47:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και παει καιρος απο τοτε που εθεσες τον προβληματισμο σου, σου προτεινω να μη ξαναβαλεις την αυτορυθμιζομενη ντιζα, και να βαλεις την κοντυτερη με τον χειροκινητο ρεγουλατορο, αυτη που περναει πανω απο το κιβωτιο ταχυτητων. Πηγαινε σε μηχανικο psa και θα καταλαβει απ'ευθειας τι του ζητας! Την εχω 12 χρονια χωρις απολυτως κανενα θεμα!
dimpeugeot1 - Πεμ 30 Απρ 2020, 12:53:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!!
dimpeugeot1 - Τετ 23 Ιούν 2021, 08:52:51
Θέμα δημοσίευσης:
καλημέρα στην ομάδα. πείρα σήμερα τηλέφωνο ένα συνεργείο πεζο και μου είπε ότι είναι θέμα δίσκο πλατου να σπαει η ντιζα του συμπλέκτη. του είπα για την κοντύτερη που μου είπε ο φίλος εδώ και μου είπε δεν εχει σχέση μπορεί να σπαει δύσκολα αλλά είναι θέμα δίσκο πλατου. τώρα τι να πω. την πρώτη φορα που μου έσπασε, το δίσκο πλατο ήταν εντάξει. κούμπωναν μια χαρά οι ταχύτητες. όταν μου έσπασε μετα από δυο χρονια αλλαξα μαζί με ντιζα και δίσκο πλατο. εσείς τι λέτε να παρω τηλ σε άλλο συνεργείο και να του πω βαλε μου την κοντύτερη?
geo106xs - Τετ 23 Ιούν 2021, 13:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιταξε, το να αλλαξεις δισκοπλατο, θα σου κοστισει ενα αξιοσεβαστο ποσο, στη θεση σου, θα αλλαζα αρχικα τη ντιζα και αν εφτανε σε σημειο να ξανασπασει τοτε θα κοιταζα για δισκοπλατο!
Φροντισε αυτος που θα την εγκαταστησει, να ρυθμισει το πενταλ του συμπλεκτη, στο ιδιο υψος με του φρενου!
Περιμενουμε εξελιξεις!
dimpeugeot1 - Τετ 23 Ιούν 2021, 14:35:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρεις εσύ φίλε μου κάνα καλό μάστορα ανατολική Αττική; Με έχει βάλει και σε σκέψεις ο μάστορας που πήρα τηλ. Μου είπε είναι θέμα δίσκο πλατό. Του έλεγα για την κοντύτερη ντιζα και μου έλεγε να βάλω πιο καλό δίσκο πλατό. Αλλά δίσκο πλατό άλλαξα μαζί με ντιζα. Αλλά με ενδιαφέρει η κοντύτερη και δεν θέλω να πάω κάπου κουτουρου για να μου πάρει λεφτά. Να ξέρει με ενδιαφέρει
dimpeugeot1 - Τετ 23 Ιούν 2021, 16:01:31
Θέμα δημοσίευσης:
Βρήκα έναν και μου είπε το ξέρει για την κοντύτερη αλλά δεν καταλάβαινε τα άλλα που μου είπες. Θα δούμε τι θα κάνω. Θα επανέλθω
dimpeugeot1 - Δευ 28 Ιούν 2021, 09:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
Βρήκα την ντιζα την κοντύτερη με 40 ευρώ. Και θα πάω αύριο να την βάλω. Είναι καλή η τιμή; Λίγα μου φαίνονται. Για την αυτορυθμιζομενη είχα δώσει 70 ευρώ όταν μου είχε σπάσει.
dimpeugeot1 - Τρι 29 Ιούν 2021, 10:54:53
Θέμα δημοσίευσης:
πηγα σημερα και την εβαλα. τεραστια η διαφορα. η μεγαλη ντιζα που ειχα, εκανε ολοκληρο κυκλο. αυτη τιποτα. ουτε την βλεπεις οτι υπαρχει. Μου ειπε ο μαστορας οταν η πεζο εβγαλε τις κοντες, ειχε πεσει εντολη να τις αλλαζουν δωρεαν οταν ο αλλος πηγαινε για service.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr