PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - Καντράν peugeot 106

JBouks - Σαβ 14 Σεπ 2019, 13:58:37
Θέμα δημοσίευσης: Καντράν peugeot 106
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι νέος στο φόρουμ και γενικά στην ενασχόληση με τα peugeot.
Έχω ένα peugeot 106 του 93 1.400cc 8v με κινητήρα kdx. Έχω πάνω το κλασικό καντράν με το αναλογικό ρολόι αντί για στροφόμετρο. Βρήκα ένα καντράν από ραλί και ήθελα να το βάλω στο πεζό μου για να έχω και στροφόμετρο και να έχω δείκτη θερμοκρασίας (πριν είχα μόνο λαμπάκι).
Το θέμα είναι ότι το παλιό μου καντράν είχε 4 φύσεως πίσω ενώ το νέο απ' το ραλί έχει 5. Συνέδεσα τις φάτσες στα ίδια σημεία στο νέο ταμπλό αλλά σχεδόν τίποτε δε δουλεύει. Ούτε δείκτης βενζίνης ούτε θερμοκρασίας ούτε φωτισμός καντράν - μόνο οι ενδείξεις για φώτα και προβολείς και τα φλας δουλεύουν (Υ.Γ. Και τα 2 καντράν είναι με ντίζα όχι ηλεκτρονικά και τα λαμπάκια αλλαγμένα με νέα).
Παρακαλώ αν κάποιος έχει καμία ιδέα ας βοηθήσει !!!
Ευχαριστώ !
geo106xs - Σαβ 14 Σεπ 2019, 14:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καθαρισες τις επαφες του καντραν με ψιλο συρμα κουζινας να φυγει η ψωρα απο πανω τους;
Θερμοκρασια μη περιμενεις να παιξει, θελεις αισθητηρα στην ελαιολεκανη, κατι που το "φτωχο" kdx δε διεθετε Rolling eyes
JBouks - Σαβ 14 Σεπ 2019, 15:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
Έτριψα τις επαφές με οινόπνευμα και ένα πανάκι δεν έβαλα σύρμα γιατί φαινόταν αρκετά καθαρές...
Συγνώμη δεν το διευκρίνισα θερμοκρασία νερών εννοούσα.
Το καντράν μου είχε μόνο λαμπάκι για θερμοκρασία νερού ενώ το νέο στην ίδια θέση έχει και δείκτη.
Με προβληματίζει το ότι δεν έχω 5η φύσα να συνδέσω στην πέμπτη θέση την τέρμα δεξιά...
Nik_psa - Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανώς πρέπει να βρεις την πρίζα που σου λείπει, να βάλεις αισθητήρες για τα όργανα και να περάσεις νέες γραμμές για να παίξουν όλα..
Πάλι καλά που έχεις μάλλον κινητήρα με χαρτογραφική ανάφλεξη γιατί αν έχεις με διανομέα το στροφόμετρο δεν θα δούλεψει ποτέ..
JBouks - Σαβ 14 Σεπ 2019, 18:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
Από Δευτέρα θα ασχοληθώ ξανά με το θέμα θα πάω αρχικά στο μαγαζί που το πήρα το καντράν μήπως έχουν τίποτε φύσες από ανακύκλωση αλλιώς θα μιλήσω με ηλεκτρολογείο διότι από ηλεκτρολογικά είμαι κλάφτα Χαράλαμπε ! Razz
Hellas4x4 - Παρ 20 Σεπ 2019, 20:16:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμάμαι καλά ο αισθητήρας της θερμοκρασίας στο μοτέρ πάνω, είναι ο ίδιος.
Καλύτερα όμως, όπως είπες να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο. Στα παλαιά πάντως μοντέλα δεν θα χρειαστεί να περάσεις καλώδιο μέσω εγκεφάλου, οπότε θα είναι πολύ πιο εύκολο.

(ΥΣ Επίσης όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
JBouks - Τετ 02 Οκτ 2019, 12:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τράβηξα καλώδια για το στροφόμετρο και για τη θερμοκρασία γιατί δεν υπήρχαν αναμονές στις φύσες. Ρελαντί δείχνει κοντά στις 800-900 στροφές. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και με γκάζωμα οι στροφές δεν πήγαν πάνω από 4000. Υπάρχει περίπτωση να μη δείχνει σωστά το στροφόμετρο;; Θερμοκρασία όλα οκ.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr