PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Αγορά 207 1.4 95hp

dimitrisem - Κυρ 14 Ιούλ 2019, 08:19:34
Θέμα δημοσίευσης: Αγορά 207 1.4 95hp
Καλημέρα σας. Έχω το 206 1.4 με 75hp και 198.000 χλμ. Θέλω να αγοράσω ένα 207 1.4 95hp και συγκεκριμένα έχω βρει αυτό. https://www.car.gr/classifieds/cars/view/23233393/
Θα γίνει έλεγχος αλλά πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερα; Τι προβλήματα βγάζουν αυτά τα μοντέλα;
Σας ευχαριστώ
salex - Κυρ 14 Ιούλ 2019, 20:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα Δημήτρη,

Με όλο το σεβασμό προς την επιλογή σου, η εμπειρία με τους ατμοσφαιρικούς κινητήρες 1.4 και 1.6 λίτρων έδειξε ότι είναι καλύτερο να τους αποφύγεις. Το έζησα στην οικογένειά μου μιας και ο μπαμπας αγόρασε μια τέτοια σαχλαμάρα νομίζοντας ότι έκανε καλή επιλογή. Το επίπεδο εξοπλισμού είναι απλώς απαράδεκτο και το μοτέρ δεν βοηθά σε τίποτα. Ευτυχώς ή δυστυχώς το έβγαλε ολική και ησύχασε το κεφάλι μου από αυτό και τα προβλήματα του.

Στη θεωρία οι ατμοσφαιρικοί κινητήρες της BMW ήταν απλούστεροι από τους ΤΗΡ. Αλλά στην πράξη το σύστημα valvetronic στην κεφαλή μαζί με τον άμεσο ψεκασμό σημαίνει ότι έχεις να αντιμετωπίσεις τα ίδια και χειρότερα προβλήματα μακροπρόθεσμα. Αν το συνδυάσεις με το γεγονός ότι το μοτέρ 1.4 δεν τραβάει καθόλου αλλά καίει εξίσου λάδια με όλα τα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Κάποια από αυτά τα μοτέρ είχαν προβλήματα με το ρελαντί και τα ηλεκτρικά τους, μερικές φορές ψόφαγαν στα καλά καθούμενα.

Στα ίδια ή λιγότερα χρήματα μπορείς να βρεις ένα 207 1.6 τούρμπο, με πλήρη εξοπλισμό, επιδόσεις και φρενάρες, όλα με την ίδια κατανάλωση που θα είχε το 1.4. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, μιας και θα μπορείς να έχεις υποστήριξη και σέρβις παντού.
dimitrisem - Δευ 15 Ιούλ 2019, 16:47:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;
salex - Δευ 15 Ιούλ 2019, 22:26:38
Θέμα δημοσίευσης:
dimitrisem έγραψε:
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;


Η τραγική αλήθεια είναι ότι μέσα στην πόλη καίνε το ίδιο και έξω από την πόλη καίνε περισσότερο, για αυτό και οι πωλήσεις τους ήταν μηδαμηνές. Οι τουρμποκινητήρες έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από τους ατμοσφαιρικούς σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορείς να έχεις ροπή από τις χαμηλές στροφές.

Παρότι θα βρεις εκτενείς συζητήσεις για τα προβλήματα των RC/GT, είναι πολύ συγκεκριμένα και εύκολα αντιμετωπισιμα.
Τα ατμοσφαιρικά με 95 και 120 ίππους έβγαζαν (και βγάζουν) προβλήματα στο σύστημα χρονισμού και στα καπάκια τους. Εκεί είναι και το τραγικό της υπόθεσης. Να πρέπει να κάνεις κουράγιο με το ευλογημένο και να σου χαλάει κιόλας στο τέλος.
Giannis307 - Τρι 16 Ιούλ 2019, 13:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως στα λεει ο Στελιος ειναι φιλε μου απλα μοναδικη διορθωση οτι δεν ειναι αμεσου ψεκασμου....αλλα κατα τα αλλα εισαι χιλιες φορες σε πιο καλη μοιρα με το τουρμπο παρα με το ατμοσφαιρικο
TopGear - Τετ 17 Ιούλ 2019, 11:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
dimitrisem έγραψε:
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θεωρείς λοιπόν καλύτερο το Gt ; Το 1.6 με τα 120 άλογα έχουν τον ίδιο κινητήρα; Δεν βγάζουν προβλήματα τα rc και τα gt ; η κατανάλωση τους μέσα στην πόλη που κινούμε περισσότερο πως είναι;


........

Παρότι θα βρεις εκτενείς συζητήσεις για τα προβλήματα των RC/GT, είναι πολύ συγκεκριμένα και εύκολα αντιμετωπισιμα.

.......


Γενικά χρήσιμη συμβουλή, απλώς θα μπορούσες επιγραμματικά να αναφέρεις αυτά τα 2-3-4 πχ προβλήματα με τα αντίστοιχα κόστη επισκευής; Να γνωρίζει κι ο άνθρωπος τι ενδέχεται να αγοράσει, αφού τα σωστά συντηρημένα GT/RC σπανίζουν εξαιρετικά.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr