PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Larveros - Τετ 27 Μάρ 2019, 14:47:22
Θέμα δημοσίευσης: ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
Καλησπέρα σας
Είμαι νέος στο PSCLUB και μελλοντικά νέος κάτοχος ενός peugeot 5008. Έχω παραγγείλει το αυτοκίνητο εδώ και 2 μήνες σχεδόν, αρχικά μου έιχαν πεί οτι ο χρόνος παραλαβής είναι απο 2 έως 3 μήνες.Σήμερα κατόπιν δικού μου τηλεφωνήματος(το οποί έκανα διότι δεν είχα καμία ενημέρωση) με ενημέρωσαν ότι θα μπει στη γραμμή παραγωγής το Μάιο και θα το παραλάβω τον Ιούνιο διότι το αυτοκίνητο έχει μεγάλη ζήτηση και το εργοστάσιο δεν μπορεί να την καλύψει άμεσα. Τονίζω οτι το αυτοκίνητο δεν έχει μπει σε παραγωγή ούτε έχει αριθμό πλαισίου επίσης τους εξήγησα ότι για μένα αυτό σημαίνει επιπλέον κόστος και ταλαιπωρία για την οικογένειά μου καθόσον είμαι πολύτεκνος. Μέχρι στιγμής δεν μου έχουν κάνει κάποια πρόταση και μου ανέφεραν ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά. Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχω δώσει προκαταβολή και δέν έχω άλλο αυτοκίνητο αλλά ένα ενοικιαζόμενο για να καλύπτω τις ανάγκες μου.Μπορώ να ακυρώσω τη παραγγελία?ή κάποια συμβουλή πως να το χειριστώ απο και πέρα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Giannis307 - Τετ 27 Μάρ 2019, 20:04:08
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεις να απαιτησεις αυτοκινητο μεχρι να ερθει το δικο σου....απο κει και περα αν ακυρωσεις θα χασεις την προκαταβολη....
Larveros - Τετ 27 Μάρ 2019, 22:00:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πιστεύω να δεχτούν να μου δώσουν αυτοκίνητο για την εξυπηρέτησή μου και να μην αδιαφορήσουν. Παντώς και εγώ πιστεύω οτι είναι δύσκολο να δεχτούν να μου επιστρέψουν την προκαταβολή αν και δεν τους εμπιστεύομαι όσον αφορά την ημερομηνία παραγωγής -παράδοσης του αυτοκινήτου.
salex - Τετ 27 Μάρ 2019, 22:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δε μπορείς να αποδείξεις εγγραφη δέσμευση από την πλευρά τους για 2μηνη παράδοση του αυτοκινήτου από την ημέρα πληρωμής της προκαταβολής, θα σε γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Καλά είναι όλα στα λόγια αλλά αν δεν το δεις γραμμένο πουθενά τοτε δεν έχεις πραγματικό τρόπο παρά μόνο γκρινιάζοντας.
Larveros - Τετ 27 Μάρ 2019, 22:25:28
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις δίκιο αλλά πραγματικά κρίμα γιατί δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση...
salex - Τετ 27 Μάρ 2019, 22:36:19
Θέμα δημοσίευσης:
Larveros έγραψε:
Έχεις δίκιο αλλά πραγματικά κρίμα γιατί δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση...


Την επόμενη φορά θα ξέρεις τί να ζητήσεις.
Σου συνιστώ όμως να τους κλαφτείς και να τους γκρινιάξεις αρκετά γιατί συνήθως πιάνει. Μπορεί να μην είναι υποχρεωμένοι, αλλά είναι άνθρωποι.
Larveros - Τετ 27 Μάρ 2019, 22:45:06
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό λέω και εγώ να κάνω πιστεύω να πετύχω κάτι και να μη ξεφύγει η παράδοση πέρα απο τον Ιούνιο
Larveros - Πεμ 28 Μάρ 2019, 22:19:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα μίλησα ξανά τόσο με τον αντιπρόσωπο όσο και με τα κεντρικά της Peugeot. Ο αντιπρόσωπος μου απάντησε οτι θα ξαναμιλήσει με τους υπεύθυνους στα κεντρικά από την επόμενη εβδομάδα και θα με ενημερώσει ενώ απο τα κεντρικά της Peugeot μου δήλωσαν ότι δεν πρόκειται να προβούν σε άλλη ενέργεια και εαν έχω κάποιο πρόβλημα να το διευθετήσω με τον αντιπρόσωπο που έκανα την παραγγελία. Ανθρώπινη πλευρά και κατανόηση δεν υπήρξε παρόλο που τους εξήγησα ότι ζημιώνομαι για τον έξτρα μήνα που θα περιμένω(και αυτό δεν είναι σίγουρο). Συμπεριφορά απαράδεκτη και πραγματικά έαν το γνώριζα δεν θα είχα προχωρήσει στην αγορά. Τέλος να αναφέρω ότι απο έρευνα που έκανα σε φόρουμ του εξωτερικού οι εκει Dealers γνώριζαν τις καθυστερήσεις στη γραμμή παραγωγής του 5008(4 έως 6μήνες).
Giannis307 - Παρ 29 Μάρ 2019, 08:46:01
Θέμα δημοσίευσης:
oti θεμα αντιπροσωπου ειναι γεγονος...εμενα πχ επειδη επρεπε να δωσω το αυτοκινητο που θα επαιρναν σαν ανταλαγη ωρητερα απο οτι θα ερχοταν το καινουριο μου παραχωρησαν μοινοι τους ενα αυτοκινητο απο αυτα που εχουν στα μεταχειρησμενα τους και κινηθηκα μεχρι που παρελαβα το αλλο
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr