PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Αγορά 207RC ή GT

karate kid - Κυρ 19 Φεβ 2017, 20:59:52
Θέμα δημοσίευσης: Αγορά 207RC ή GT
Καλησπέρα σας.
Μιας και πλέον στη ζωή μας ήρθε νέο μέλος αποφάσισα να αφήσω στην άκρη το 305 XR, που έχω και πότε πάει, πότε δεν πάει (χαχαχ) και να αγοράσω ένα 207 RC ή 207 GT (πιο πολύ για να ικανοποιήσω τη γυναίκα με το δερμάτινο σαλόνι και την ηλιοροφή).
Ξέρω οτι δεν πρόκειται για τα πιο οικογενειακά αυτοκίνητα, αλλά το RC είναι πόθος εδώ και πολλά χρόνια και μιας και κουτσά στραβά έχω μαζέψει κάποια χρήματα είπα να κάνω το βήμα.
Όσον αφορά τους χώρους, με μια μπαγκαζιέρα τις 2-3 φορες, που θα χρειαστεί, πιστεύω οτι λύνεται το πρόβλημα.
Έχω μπεί στο car και έχω δεί αρκετά, απλά λόγο δουλειάς και μπέμπας δεν υπάρχει ο επιθυμητός χρόνος για, να κάνω, ένα σωστό ξεσκαρτάρισμα.
Οπότε, αν κάποιος φίλος έχει δει από κοντα κάποια αυτοκίνητα και αξίζουν ή όχι ή αν κάποιος φίλος από εδώ έχει κάτι καλό υπ' όψην του, θα με σκλαβώνατε.
Ευχαριστώ πολύ.
Andreasf1 - Κυρ 19 Φεβ 2017, 22:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
Το RC είναι σαφώς ανώτερο σε πολλούς τομείς απο το GT αλλά μιας και εχεις μπεμπα δες καλύτερα για το gt αλλά σε πεντάθυρο(αναγκαστικά το facelift).
Θα σε βολεψει πολύ περισσότερο με τις πίσω πόρτες στο να βάζεις το παιδί σου στο παιδικό κάθισμα και θα ικανοποιήσεις τα γούστα της γυναίκας σου. :p

Ωστόσο υπαρχουν(ελάχιστα) rc με ηλιοροφή. Επίσης υπάρχει και rc s/w αλλά κρίμα είναι Laughing
karate kid - Κυρ 19 Φεβ 2017, 23:46:32
Θέμα δημοσίευσης:
Andreasf1 έγραψε:
Ωστόσο υπαρχουν(ελάχιστα) rc με ηλιοροφή. Επίσης υπάρχει και rc s/w αλλά κρίμα είναι Laughing


Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου.
Όντως έχω δει και από αυτά στις αγγελίες, αλλά ο Θεός της αυτοκίνησης θα με κάψει αν κοιτάξω RC S/W!
Η αλήθεια είναι οτι το GT και εγώ πιστεύω, οτι λόγο 5πορτου, βολεύει περισσότερο, όμως ανάμεσα σε RC και GT θα κατασταλάξω σε αυτό που θα είναι σε καλύτερη κατάσταση και θα μου κάνει το κλικ.
Αν κάποιος φίλος μπορεί να βοηθήση θα ήμουν ευγνώμων.
Andreasf1 - Κυρ 19 Φεβ 2017, 23:50:57
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
αλλά ο Θεός της αυτοκίνησης θα με κάψει αν κοιτάξω RC S/W!

Laughing Laughing Laughing


Σε κάθε άλλη περίπτωση και εγώ RC θα σου πρότεινα με διαφορά.
Snap5 - Δευ 20 Φεβ 2017, 13:49:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γνώμη μου: Πάρε GT. Ποτέ και καμία γυναίκα δεν αγάπησε τα 3πορτα. Και με τον καιρό και καθώς μεγαλώνει και το παιδί σας θα δεις ότι θα σας βολέψει καλύτερα Wink
android - Δευ 20 Φεβ 2017, 17:21:43
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα δεν βολευουν τα καθισματα του ρψ για βγαλε βαλε,ακομα και τα πισω ειναι πρισμενα,παντως σιγουρα θα βρεις καποιον με 207 να τα κανεις τραμπα αν δεν σε βολευουν και να χεις ολα τα αλλα + του ρψ με πιο ευχριστα καθισματα
Το πενταθυρο gt ειναι λογικη σκεψη γι αυτο που θελεις αλλα ειναι ελαχιστα αυτα που θα βρεις σε σχεση με τα 3 θυρα
puglover - Δευ 20 Φεβ 2017, 18:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις παρει την αποφαση σου απ'οσο καταλαβαινω οποτε βαζε λινκ απο αγγελιες να σχολιαζουμε. Αλλα στο λεω, θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο την επομενη μερα που θα το παρεις και θα ειναι αργα πλεον. Γυναικα μπορει και να αλλαξεις που λεει ο λογος! Laughing Το 207 ομως το παντρευεσαι.. Cool
stevedek - Δευ 20 Φεβ 2017, 18:54:02
Θέμα δημοσίευσης:
είχα το 207RC πριν από χρόνια ... δεν έχει καμιά σχέση με το GT

κινητήρας, κιβώτιο, φρένα, αναρτήσεις, σαλόνι ...

και είναι πολύ καλύτερη βάση αν θέλεις να κάνεις κάποια πράγματα μετά ...
karate kid - Δευ 20 Φεβ 2017, 19:08:55
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν περίμενα να είναι τόσο δύσχρηστο να βάλεις και να βγάλεις ενα παιδάκι από το πίσω μέρος του RC.
Υπέθεσα ότι απλά κάνοντας μπροστά το κάθισμα του συνοδηγου, θα υπάρχει εύλογους χώρος για να μετακινούμε τη μπουμπού.
Λογικά, σκέτο το καθισματάκι της, αν χρειαστεί, μπαίνει και βγαίνει από τη πίσω πόρτα, να υποθέσω;
karate kid - Δευ 20 Φεβ 2017, 20:48:53
Θέμα δημοσίευσης:
puglover έγραψε:
Εχεις παρει την αποφαση σου απ'οσο καταλαβαινω οποτε βαζε λινκ απο αγγελιες να σχολιαζουμε. Αλλα στο λεω, θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο την επομενη μερα που θα το παρεις και θα ειναι αργα πλεον. Γυναικα μπορει και να αλλαξεις που λεει ο λογος! Laughing Το 207 ομως το παντρευεσαι.. Cool


Συγνωμη απλά επειδή δεν κατάλαβα, Θα χτυπάω το κεφάλι μου αν πάρω το GT αντί του RC ή αν πάρω το 207 γενικά; χαχα
Όσον αφορά τα λινκς από τις αγγελίες, στο Car έχει καμία 100αρια GT και RC, άντε αν τα φιλτράρω καμία 30αρια, οπότε είναι ανώφελο να τα παραθέσω, μιας και λόγο χρόνου δεν έχω προλάβει να τσεκάρω κανένα από κοντά.
Γι'αυτό και άνοιξα αυτό το νήμα, μήπως με βάση κάποια προσωπικη σας εμπειρία ή τις γενικότερες γνώσεις σας πάνω σε αυτά τα μοντέλα, μπορείτε να μου προτείνετε κάτι.
vag21 - Δευ 20 Φεβ 2017, 21:05:18
Θέμα δημοσίευσης:
ειχε βγει και rc με πανοραμικη οροφη?
Andreasf1 - Δευ 20 Φεβ 2017, 23:16:49
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
ειχε βγει και rc με πανοραμικη οροφη?


Ω ναι!!
karate kid - Τρι 21 Φεβ 2017, 01:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
ειχε βγει και rc με πανοραμικη οροφη?

Ναι αμέ!
https://www.car.gr/8591454-peugeot-207-rc-175ps
vag21 - Τρι 21 Φεβ 2017, 01:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ένας λόγος που πήρα το gt ήταν και για την πανοραμική.τοτε που έψαχνα δεν είχα βρει ούτε ένα rc με πανοραμική.πρεπει να κυκλοφόρησαν λίγα.
karate kid - Τρι 21 Φεβ 2017, 01:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
Ένας λόγος που πήρα το gt ήταν και για την πανοραμική.τοτε που έψαχνα δεν είχα βρει ούτε ένα rc με πανοραμική.πρεπει να κυκλοφόρησαν λίγα.


Αξίζει η πανοραμική τελικα;
driver7 - Τρι 21 Φεβ 2017, 12:41:28
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
Ένας λόγος που πήρα το gt ήταν και για την πανοραμική.τοτε που έψαχνα δεν είχα βρει ούτε ένα rc με πανοραμική.πρεπει να κυκλοφόρησαν λίγα.


Δεν κυκλοφόρησαν σαν επίσημη έκδοση, αλλά μπορούσες να παραγγείλεις RC με πανοραμική. Η πανοραμική σαν έξτρα είχε περίπου 600€ νομίζω.
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 14:14:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ισχυει, και rallye μπορουσες να παραγγειλεις με πανοραμικη αρκει να ειχες υπομονη μεχρι να ρθει. Νομιζω ηθελε κανα τριμηνο...
Σιγα μην περιμενα! Laughing
vag21 - Τρι 21 Φεβ 2017, 15:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
vag21 έγραψε:
Ένας λόγος που πήρα το gt ήταν και για την πανοραμική.τοτε που έψαχνα δεν είχα βρει ούτε ένα rc με πανοραμική.πρεπει να κυκλοφόρησαν λίγα.


Αξίζει η πανοραμική τελικα;


για μενα αξιζει και πολυ μαλιστα,κυριως οσοι καθονται πισω παθαινουν την πλακα τους,εγω ειχα και στο 206 ανοιγομενη, αλλα χαλασε κανα 2 φορες και ξενερωσα,αυτη μπορει να μην ανοιγει αλλα σου δινει παρομοια αισθηση,χωρις να χαλαει.
reselie-206 - Τρι 21 Φεβ 2017, 15:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχήν καλησπέρα,

Θα ξεκινήσω λέγοντας σου οτι το "κάποιες φορές πάει και κάποιες δεν πάει" ταιριάζει απόλυτα και στο 207 Laughing Laughing Laughing Laughing


Aπο εκει και πέρα είναι ένα πολύ ωραίο αυτοκίνητο overall. Εγώ στη θέση σου εφόσον ο στόχος είναι οικογενειακός και εφόσον δεν σε νοιάζουν τα + του RC έναντι των άλλων τύπων , θα πήγαινα σε GT λόγω οτι είναι πιο άνετα τα καθίσματα του και έχει απίστευτη πανοραμική. Εάν ο στόχος είναι το performance τότε το RC είναι καλύτερη επιλογή αφού ΄έχει άλλο turbo,άλλα φρένα, άλλη ανάρτηση , καθίσματα κτλπ κτλπ
mathanas - Τρι 21 Φεβ 2017, 19:06:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καποιος καπου σου ειπε οτι θα χτυπας το κεφαλι σου την επομενη μερα....
Ακουσε τον και μην παρεις κανενα απο τα 2.

- Θα καιει λαδια και θα ψαχνεσαι γιατι και ποσο και οταν θα συμβιβαστεις με την ιδεα θα δεις οτι ειναι σπαστικο να ελεγχεις συνεχεια αν εχει η οχι λαδι

-Θα αναρωτιεσαι αν εχουν οντως τα αλογα που λενε και κατα πασα πιθανοτητα δε θα τα εχουν!

-Θα ψαχνεις αν θελει χρονισμα και θα κοιτας τα trims κα αν ανεβηκαν η κατεβηκαν και θα γραφεις εδω να σου πουνε γιατι και πως...

-Θα ψαχνεις καποιον να σου καθαρισει τις βαλβιδες μπας και παρει τα αλογα που εχει χασει

- Θα θες 500ρες για λαστιχα που θα τελειωνουν σε 25.000km

- Θα πληρωνεις κατα μεσο ορο 200ρες καθε μηνα και θα τρως το χρονο σου σε συνεργεια

Γενικα δε θα χεις αξιοπιστο αυτοκινητο και θα φοβασαι να πας καπου με την οικογενεια σου

στα λεω εγω που το εχω με μπαγκαζιερα οπως λες....

Μεινε μακρυα!
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 19:28:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ας μιλήσει και ο δικηγόρος του ΤΗΡ Laughing Laughing Laughing


mathanas έγραψε:

- Θα καιει λαδια και θα ψαχνεσαι γιατι και ποσο και οταν θα συμβιβαστεις με την ιδεα θα δεις οτι ειναι σπαστικο να ελεγχεις συνεχεια αν εχει η οχι λαδι

Θα καιει λαδια όπως όλα τα αντίστοιχα υψηλών επιδόσεων τουρμπάτα αμεσου ψεκασμού μοτέρ (ΤΗΡ, TSI κλπ).
οκ αν είναι ξεκωλομενο και καιει ένα λιτρο στα 1000 θέλει επισκευή, και αυτό είναι ολο το ρισκο σου. Κατά τα άλλα εγω δεν ελεγχω ποτε λαδια, οποτε χρειαστεί συμπλήρωμα, πεταει ενδειξη. ο κατασκευαστης ξερει ότι καταναλωνει και εχει προνοήσει!!
mathanas έγραψε:

-Θα αναρωτιεσαι αν εχουν οντως τα αλογα που λενε και κατα πασα πιθανοτητα δε θα τα εχουν!

Αν δεν εχει πρόβλημα χρονισμού και βρωμικες βαλβίδες κατά πασα πιθανοτητα θα τα εχει.
mathanas έγραψε:

-Θα ψαχνεις αν θελει χρονισμα και θα κοιτας τα trims κα αν ανεβηκαν η κατεβηκαν και θα γραφεις εδω να σου πουνε γιατι και πως...

αρκει ενας ελεγχος με διαγνωστικο για να δεις τα τριμς και αν όλα είναι οκ, κατά τα αλλα ΑΝ εχει πρόβλημα, χρειαζεται να χρονιστει μια φορα ΣΩΣΤΑ και ησυχάζεις με αυτό.
mathanas έγραψε:

-Θα ψαχνεις καποιον να σου καθαρισει τις βαλβιδες μπας και παρει τα αλογα που εχει χασει
Αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλα συντηρηση των κινητηρων αμεσου ψεκασμου, κάθε 50000 δινεις 100€ για ένα καθαρισμό.
mathanas έγραψε:

- Θα θες 500ρες για λαστιχα που θα τελειωνουν σε 25.000km

Σορρυ αλλα αυτό δεν είναι επιχειρημα. Αν θες σπορ αυτοκινητο, θα εχει και σπορ ελαστικο, με την αναλογη τιμη.
mathanas έγραψε:

- Θα πληρωνεις κατα μεσο ορο 200ρες καθε μηνα και θα τρως το χρονο σου σε συνεργεια

Αυτό που λες πραγματικα δεν το ξερω, στα 9 χρόνια που το εχω (108 μηνες), βλάβη τετοιου υψους να ειχα 2 με 3.
mathanas έγραψε:

Γενικα δε θα χεις αξιοπιστο αυτοκινητο και θα φοβασαι να πας καπου με την οικογενεια σου

εχω γραψει πολλα χιλιόμετρα σε πολλα απροβλημάτιστα ταξίδια και γενικοτερα το αυτοκινητο δεν εχει ακινητοποιηθεί ποτε. Τι να πω, τοσο τυχερός ειμαι Question Question Rolling eyes
mathanas - Τρι 21 Φεβ 2017, 19:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δε νομιζω οτι ειναι συντηρηση να πρεπει να σφαζεις το μοτερ καθε 50.000km (πολυ νωριτερα δλδ αλλα εστω 50) για να καθαρισεις βαλβιδες, μαλλον προβλημα το λες. Μη μου πεις για λυσεις με καθρεφτακια και καρυδο-αμμοβολες γιατι το πρωτο ειναι ημιμετρο και εχει φασαρια γενικα, το δευτερο δε νομιζω να το κανουν και αν το κανουν παλι πρεπει να ψαχνεις να τραβιεσαι κτλ χωρις λογο.

Και για ολα τ αλλα που πρεπει να τα κανεις "μια φορα" αλλα ποτε δεν συμβαινει αυτο, αμα αγοραζα ενα τοσο ειδικου τυπου αυτοκινητο (απο evo και πανω δλδ) αντε να το δεχτω οτι εκει που καποιοι αλλαζουν λαδια φιλτρα στο service, εγω θα πρεπει να κανω ολα τα παραπανω.

Τελος το αυτοκινητο ειναι πολυ βαρυ, εχει 5ρι Shocked σασμαν και κλιμακωση που δε βοηθα για να στροφαρει, ακομα και αν ολα δουλευουν τελεια και βγαζει αυτα τ αλογα (πολυ δυσκολο ξαναλεω) δε φαινονται στο δρομο. Οι περισσοτεροι ξεγελιουνται με προγραμματα για να πουν οτι κατι κανει τελικα.

Μπορει να ειμα εγω ο γκαντεμης... Rolling eyes
MEMsound - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas
αντι του 207 τι αντιστοιχο σε φιλοσοφια/οδηγικη αισθηση/αποδοση/εμφανιση/τμιή κλπ κλπ θα αγοραζες που γνωρίζεις ή που εστω εκτιμάς οτι δεν βγαζει ή δεν θα εβγαζε αυτα τα που εχει βγαλει το δικο σου?
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:18:52
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Δε νομιζω οτι ειναι συντηρηση να πρεπει να σφαζεις το μοτερ καθε 50.000km (πολυ νωριτερα δλδ αλλα εστω 50) για να καθαρισεις βαλβιδες, μαλλον προβλημα το λες. Μη μου πεις για λυσεις με καθρεφτακια και καρυδο-αμμοβολες γιατι το πρωτο ειναι ημιμετρο και εχει φασαρια γενικα, το δευτερο δε νομιζω να το κανουν και αν το κανουν παλι πρεπει να ψαχνεις να τραβιεσαι κτλ χωρις λογο.

Και για ολα τ αλλα που πρεπει να τα κανεις "μια φορα" αλλα ποτε δεν γιεται αυτο, αμα αγοραζα ενα τοσο ειδικου τυπου αυτοκινητο (απο evo και πανω δλδ) αντε να το δεχτω οτι εκει που καποιοι αλλαζουν λαδια φιλτρα στο service, εγω θα πρεπει να κανω ολα τα παραπανω.

Τελος το αυτοκινητο ειναι πολυ βαρυ και ακομα και αν ολα δουλευουν τελεια και βγαζει αυτα τ αλογα (πολυ δυσκολο ξαναλεω) δε φαινονται στο δρομο. Οι περισσοτεροι ξεγελιουνται με προγραμματα για να πουν οτι κατι κανει τελικα.

Μπορει να ειμα εγω ο γκαντεμης... Rolling eyes

Μπορει να ειναι μειονεκτημα του αμεσου ψεκασμου, σε αντιθεση με τα πλεονεκτηματα του, αλλα ναι ειναι εργασια συντηρησης και οχι μη αναμενομενη βλαβη. το ιδιο παθαινουν και τα diesel, ιδια αρχη λειτουργιας εχουν.
Και εννοειται οτι δεν βγαζεις κεφαλη απο πανω, εσυ για να καθαρισεις εβγαλες κεφαλη? Απ οσο ξερω και επειδη το κανω και μονος μου, μονο με αφαιρεση πολλαπλης καθαριζει τουλαχιστον κατα 90%.

Για χρονισμα, οπως σου ειπα μια φορα χρονισα εδω και πανω απο 50000χλμ και αυτο προληπτικα, και ειναι ακομη οκ, αν δεν κανω λαθος οι τελευταιοι κωδικοι αναβαθμισμενων ανταλλακτικων χρονισμου τερματισαν καπου το 2012, απο τοτε νομιζω αν μπουν και ακολουθηθει η σωστη διαδικασια, με σωστες ροπες συσφιξης κλπ το προβλημα λυνεται. τωρα αν πεσεις στο μαστορι που βαριεται... παμε αλλου.

περι βαρους και αλογων οκ, αυτο ειναι το αυτοκινητο, φυσιολογικο βαρος για ενα συγχρονο ασφαλες αυτοκινητο (δεν ειναι 106), με πολυ δεμενο σασι, κανει αυτο που λεει, 0-100 σε 8 δευτερα λεει, τοσο κανει, το εχουν μετρησει και παιδια απο εδω παλιοτερα και σε μαμα κατασταση και οχι. αργο δεν ειναι. Αν θες παραπανω, προγραμμα, δεν αλλαζεις ουτε βιδα και +40 αξιοπιστα αλογα σε 1 λεπτο, απο 1600αρη κινητηρα με καταναλωση λογικοτατη. Δεν εχουν ολοι οι κινητηρες αυτες τις δυνατοτητες, να λεμε και τα θετικα.
mathanas - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:34:59
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
mathanas
αντι του 207 τι αντιστοιχο σε φιλοσοφια/οδηγικη αισθηση/αποδοση/εμφανιση/τμιή κλπ κλπ θα αγοραζες που γνωρίζεις ή που εστω εκτιμάς οτι δεν βγαζει ή δεν θα εβγαζε αυτα τα που εχει βγαλει το δικο σου?


- Kia proceed (τοτε ειχε τα ιδια λεφτα πανω κατω) με ατμοσφαιρα και 126 hp guarantee. Και πολλαπλους πισω , οχι μια σιδερια με 2 ροδες να ανεβοκατεβαινει ...

- Punto Abarth (δε ξερω προσωπικα αν ειναι πιο αξιοπιστο αλλα απο τα λεγομενα του ιδιοκτητη του μαλλον ειναι...), το εχω οδηγησει και σαφως δειχνει οτι εχει τα αλογα που λεει ενω παραλληλα εχει και ΦΡΕΝΑΡΕΣ, γιατι αυτα του rallye ειναι το λιγοτερο "αστεια". Του rc που εχω πανω τωρα, λες οτι τουλαχιστον φρεναρουν αξιοπρεπως.

- Polo gti (2010)που το δινανε αν θυμαμαι καπου στα 19500 με 180 αλογα (Δε ξερω για αξιοπιστια) αλλα σαφως σα κατασκευη ειναι πιο ποιοτικο.
mathanas - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ εχει και καλα δε λεω. Γι αυτα τα καλα + του οτι εχει χασει εδω και καιρο καθε μεταπωλητικη αξια, το κραταω !

Evil το 8 stock ειναι λιγο αισιοδοξο, και η peugeot 8,7 εδινε αν θυμαμαι Smile

Επισης ποσο ευκολα τους βρισκεις αυτους τους μαστορες που θα ξερουν και θα κατσουν να στο χρονισουν σωστα οπως λες με τα ανταλλακτικα του 2012 ή θα στο ξεβουλωσουν 90% με καθρεφτακια ??? Δε τους βρισκεις ευκολα και για να τα πετυχεις ολα αυτα, πρεπει να θυσιασεις πολυ χρονο απο τη ζωη σου (περα απο το χρημα) και να ζοριστεις. Αν θυμαμαι τουλαχιστον μια φορα το χες καθαρισει μονος σου, δε μπορουν να το κανουν ολοι αυτο ουτε και θελουν. Οταν το αγοραζεις δε στο λενε οτι πρεπει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες και πιος λογικος ανθρωπος αλλωστε θελει να μπει ? Αυτο προσπαθω να πω οτι η προσπαθεια που απαιτειται για να χεις αυτο τ αμαξι λειτουργικο σωστα ειναι δυσαναλογη εντελως αυτων που σου δινει!
android - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:05
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
android - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
karate kid - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Καποιος καπου σου ειπε οτι θα χτυπας το κεφαλι σου την επομενη μερα....
Ακουσε τον και μην παρεις κανενα απο τα 2.

- Θα καιει λαδια και θα ψαχνεσαι γιατι και ποσο και οταν θα συμβιβαστεις με την ιδεα θα δεις οτι ειναι σπαστικο να ελεγχεις συνεχεια αν εχει η οχι λαδι

-Θα αναρωτιεσαι αν εχουν οντως τα αλογα που λενε και κατα πασα πιθανοτητα δε θα τα εχουν!

-Θα ψαχνεις αν θελει χρονισμα και θα κοιτας τα trims κα αν ανεβηκαν η κατεβηκαν και θα γραφεις εδω να σου πουνε γιατι και πως...

-Θα ψαχνεις καποιον να σου καθαρισει τις βαλβιδες μπας και παρει τα αλογα που εχει χασει

- Θα θες 500ρες για λαστιχα που θα τελειωνουν σε 25.000km

- Θα πληρωνεις κατα μεσο ορο 200ρες καθε μηνα και θα τρως το χρονο σου σε συνεργεια

Γενικα δε θα χεις αξιοπιστο αυτοκινητο και θα φοβασαι να πας καπου με την οικογενεια σου

στα λεω εγω που το εχω με μπαγκαζιερα οπως λες....

Μεινε μακρυα!


Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!
Τελικά η συζήτηση αντί να με κάνει να κατασταλαξω, μου τα μπερδεψε ακόμα περισσότερο.
Έχεις κάποιο καλύτερο να μου προτείνεις, αλλά σε αυτή τη κατηγορία;
puglover - Τρι 21 Φεβ 2017, 20:55:34
Θέμα δημοσίευσης:
Στην ιδια θεση με τη δικη σου ημουν φιλε karate kid, με την ειδοποιο διαφορα οτι εγω δεν εχω μωρο. Το 207 ηταν και για μενα απωθημενο και τον σεπτεμβρη του 2015 απεκτησα ενα rallye τελικα. Το γουσταρω τρελά ακομα σαν σουλουπι. Ειναι ομορφο αυτοκινητο μεσα-εξω, ευρυχωρο για ενα ζευγαρι, ασφαλες και σχετικα οικονομικο στην καταναλωση, τηρουμενων των αναλογιων παντα. Καπου εδω σταματανε για μενα τα θετικα. Παμε στα αρνητικα, προσωπικη εκτιμηση παντα:

1ον) Ειναι πολυ σκληρο ακομα και με εργοστασιακη αναρτηση. Μεσα στην πολη θα σου σπασει τα νευρα. Οι 17αρες ειναι θανατος και θελουν μεγαλη προσοχη για να μην τις στραβωσεις.

2ον) Τα γνωστα προβληματα που μπορει να παρουσιασει ανα πασα στιγμη το τουρμπομοτερ της bmw-psa. Εχω ριξει 1500+ € σε μαζεματα για να το φερω σε ικανοποιητικο επιπεδο και οπως πολυ σωστα λεει ο mathanas τρεμω ακομα μηπως μου βγαλει ζημιες εκατονταδων € οπως αντλια υψηλης, μοναδα ESP, σωληνακια τουρμπο, μοτερ κρεμαγιερας κ.α

3ον) Μεταπωλητικη αξια ΜΗΔΕΝ. Οταν ερθει η ωρα να το αποχωριστεις δε θα μπορεσεις να το δωσεις σε αξιοπρεπη τιμη λογω της φημης του "προβληματικου". Εγω να φανταστεις επειδη καταλαβα νωρις την ανοησια που εκανα προσπαθησα να το πουλησω και το εβαλα αγγελια απο τον Ιανουαριο του 2016. Ε, ενα χρονο τωρα δε βρεθηκε ενας χριστιανος να το παρει, ακομα και οσοι ηταν ζεστοι για αγορα. Και σημειωτεον οτι το αμαξι ειναι τζιτζι και μαζεμενο σε ολους τους τομεις.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια απο το αυτοκινητο. Εχω κανει εναν εντιμο συμβιβασμο πλεον και αποφασισα να το κρατησω μεχρι τη δευτερα παρουσια. Αλλα εγω τουλαχιστον κουβαλαω μονο το σαρκιο μου, οχι γυναικα και παιδι. Για οικογενειακο αυτοκινητο δεν το προτεινω ουτε σαν σκεψη. Μονο για κανα Σ/Κ να βγαζεις γουστα και πισω στο γκαραζ.
Giannis307 - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:11:37
Θέμα δημοσίευσης:
Μαζδα ρο χι οκτώ.....Και καθάρισες.....
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:12:16
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Οκ εχει και καλα δε λεω. Γι αυτα τα καλα + του οτι εχει χασει εδω και καιρο καθε μεταπωλητικη αξια, το κραταω !

Evil το 8 stock ειναι λιγο αισιοδοξο, και η peugeot 8,7 εδινε αν θυμαμαι Smile

Επισης ποσο ευκολα τους βρισκεις αυτους τους μαστορες που θα ξερουν και θα κατσουν να στο χρονισουν σωστα οπως λες με τα ανταλλακτικα του 2012 ή θα στο ξεβουλωσουν 90% με καθρεφτακια ??? Δε τους βρισκεις ευκολα και για να τα πετυχεις ολα αυτα, πρεπει να θυσιασεις πολυ χρονο απο τη ζωη σου (περα απο το χρημα) και να ζοριστεις. Αν θυμαμαι τουλαχιστον μια φορα το χες καθαρισει μονος σου, δε μπορουν να το κανουν ολοι αυτο ουτε και θελουν. Οταν το αγοραζεις δε στο λενε οτι πρεπει να μπεις σε τετοιες διαδικασιες και πιος λογικος ανθρωπος αλλωστε θελει να μπει ? Αυτο προσπαθω να πω οτι η προσπαθεια που απαιτειται για να χεις αυτο τ αμαξι λειτουργικο σωστα ειναι δυσαναλογη εντελως αυτων που σου δινει!

Συμφωνω μαζι σου για μεταπωλητικη αξία, πολυ κακο για εσενα και εμενα που το πληρωσαμε τοτε, αλλα πολυ καλο για τον φιλο μας που θελει να αγορασει ενα.
Το 0-100 8,47 το ειχαν μετρησει τα παιδια, και εννοειται οχι στις ιδανικες συνθηκες που λεει ο κατασκευαστης http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=262040#262040.
Σκεψου οποτε οτι και το 10,1 που θελει το proceed που ανεφερες παρακατω θα ειναι κοντα στο 11.

Το θεμα του χρονισματος ειναι οντως μεγαλο μειον για το αυτοκινητο, κυριως για την επισκευη, οχι γιατι δε θα σου βαλουν σωστα ανταλλακτικα, (που θα βρουν τα λαθος;), αλλα γιατι δε ξερω αν θα το κανουν σωστα. αν και στην Αθηνα απ οσο ξερω υπαρχουν 2-3 συνεργεια που σου κανουν τη δουλεια σωστα και οικονομικα, μαζι και τον καθαρισμο των βαλβιδων.
Γενικοτερα ο κινητηρας θελει λιγο ιδιαιτερη συντηρηση, αν ξερεις σε ποιο συνεργειο να απευθυνθεις πιστευω δεν εχεις θεματα.
Σε σχεση με τις επιδοσεις, τη βελτιωσιμοτητα και την καταναλωση του μοτερ, η ζυγαρια πιστευω ειναι καπου στη μεση. Το μεγαλυτερο ρισκο για μενα στην αγορα του μεταχειρισμενου ειναι η καταναλωση λαδιου, κατι το οποιο δεν μπορεις να διαπιστωσεις με εναν απλο ελεγχο... και επειδη αρκετα απ αυτα τα αμαξια εχουν υποστει βιασμο κατ' εξακολουθηση, καλο θα ειναι τελικα καποιος που θελει να το αγορασει, να παει σε απειραχτο αμαξι, απο ιδιωτη, με λιγα χιλιομετρα.

Οσον αφορα τα αυτοκινητα που ανεφερες σαν εναλλακτικες, το kia δεν το θεωρω καν σπορ, με τετοιες επιδοσεις. μηδεν βελτιωσιμοτητα, πολυ καλη επιλογη για αξιοπιστια.
Για το polo θα ελεγες τα ιδια για προβληματα ισως και χειροτερα, καλη μεταπωλητικη, ποιοτικα δεν θα ελεγα οτι εχουν ιδιαιτερες διαφορες.
Το punto οντως καλη επιλογη αν σου αρεσει εμφανισιακα, και αυτο βεβαια με οχι καλη μεταπωλητικη.
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:15:15
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Μαζδα ρο χι οκτώ.....Και καθάρισες.....
Αν εισαι μετοχος στη shell ή παντρευτεις κορη βενζινα!! Laughing Laughing Laughing
karate kid - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:48:32
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
καλο μοτερ απ οτι εχω ακουσει, αλλα πηγαινε και καμια βολτα απο τα φορουμ τους γιατι μπορει και αυτοι να σου βγαλουν τη λιστα με τα κουσουρια οπως καναμε εδω!
jimakos205 - Τρι 21 Φεβ 2017, 21:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου προτεινα να κοιταξεις κ τα grande punto κ punto evo tjet εχει κ αρκετα 5πορτα κ αρκετα με οροφη.Δεν ειναι τοσο σπορ οσο το gt,εχει λιγοτερα αλογα αλλα αρκετα ωστε να κινεισαι το λιγοτερο αξιοπρεπως,πιστευω αρκετα πιο αξιοπιστος ο tjet,δεν εχει αυτη τη πολυτελεια που εχει το gt μεσα αλλα εχει πρακτικο κ ομορφο εσωτερικο κατα τη γνωμη μου,γενικα ενα τιμιο αυτοκινητο οπως τα περισσοτερα μικρα της φιατ με οικονομικη συντηρηση
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 22:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
karate kid έγραψε:
Η julietta 1.4 170hp θα αποτελούσε επιλογή για εσάς;
Ξέρω βέβαια ότι βγαίνει κανένα 3αρι παραπάνω, αλλά είναι και νεότερα τα μοντέλα .
καλο μοτερ απ οτι εχω ακουσει, αλλα πηγαινε και καμια βολτα απο τα φορουμ τους γιατι μπορει και αυτοι να σου βγαλουν τη λιστα με τα κουσουρια οπως καναμε εδω!
Και επειδη εριξα εγω μια ματια απο περιεργεια, φαινεται οτι το βασικοτερο προβλημα τους ειναι στη λεγομενη μοναδα multiair, την οποια αλλαζουν αρκετα στα 30 με 50000 χλμ με κοστος γυρω στα 900€
JDROGAS - Τρι 21 Φεβ 2017, 22:20:07
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως μιλωντας γενικα θα πρεπει για να εχουμε ολοκληρωμενη αποψη να εχουμε ιδια εμπειρια και απο αλλα μοτερ της ιδιας τεχνολογιας.
Χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με τους προλαλησαντες (σεβομαι οτι εχουν πληρωσει χρηματα σε ζημιες) αλλα τουλαχιστον μετα απο απο 3 peugeot 207 (δυο rc κι ενα 1.4) πιστευω οτι εχω μια εμπειρια και μπορω να εκφερω μια αποψη.
Το πρωτο μου rc στρωμενο απο εμενα χωρις να θελω να θιξω κανεναν,πρωτο εφαγε λαδια στα 190000 χλμ.Μεχρι τοτε με motul 300v competition 5W30 αλλαγες καθε 8-10κ ποτε μα ποτε δεν ειχε τσιμπησει πανω απο 200-300 γραμ.απο αλλαγη σε αλλαγη και οσοι γνωριζουν το motul ξερουν οτι ειναι λαδι που τσιμπαει.Η μιση καταναλωση ηταν απο τουρμπινα η οποια και σερβαριστηκε και η αλλη μιση προφανως απο ελατηρια (δεν προλαβα να δω γιατι ειχα το τροχαιο).
Σημειωτεον το αμαξι ειχε 160000χλμ με προγραμμα,εκεινο που προσεχα παντα ηταν τα μπουζι τα οποια αλλαζα καθε 10κ.
Οι βλαβες στη διαρκεια των 8 και κατι ετων ηταν ενα ρουλεμαν πισω δεξι τροχου στα 30000 χλμ (προφανως αστοχια υλικου) μια λαμπα δεξια φλας εμπρος και ενας πολλαπλασιαστης στα 200000χλμ.
Ειχα αλλαξει προαιρετικα τον τεντωτηρα καπου το 2011 με τον πιο σκληρο και μεχρι το τελος δεν ειχαμε αλλαξει καν γραναζια,καδενα κλπ κλπ.
Τωρα να πω οτι το δικο μου ητανε τυχη?
Τον προηγουμενο Αυγουστο αγορασα το νεο rc απο φιλο που τα ειχαμε παρει
με 10 ημερες διαφορα και ειναι ακριβως το ιδιο αμαξι με το προηγουμενο μου.
Βλαβες μηδεν,καταναλωση λαδιου μηδεν και αυτο τυχη?
Καποιοι γνωριζουν απο εδω μεσα στο καινουργιο rc που πηρα αλλαξαμε σετ χρονισμου διοτι δεν ειχε ανοιχτει ποτε οταν το πηρα ειχε 71κ.Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?
Ο νοων νοητω.
Ας παμε τωρα σε κινητηρες αμεσου ψεκασμου ιδιας φιλοσοφιας με τα δικα μας THP.
Εχω δυο φιλους κουμπαρους με skoda octavia 1.8tsi με 70000χλμ,seat leon cupra με 130000χλμ.
Αντιστοιχα θεματα με καθαρισμους λογω αμεσου ψεκασμου,το skoda ηδη εχει αλλαξει 2 αντλιες νερου και ενα παγουρι,θελει αναρτηση εδω και 10κ,τρωει ηδη ενα κιλο λαδι στα 10000χλμ.
Το leon καιει τους πολλπλασιαστες σαν ψωμοτυρι,το καντραν του ειναι σαν χριστουγεννιατικο δεντρο απο τα σφλαματα,προγραμματιστηκε προ ημερων και ηδη αλλαξε 4 πολλαπλασιαστες και μια τρομπα υψηλης κοστος περι τα 700 ευρω.
Τελος εαν θεωρειται ενα αμαξι 1600αρι τουρμπο (μιλαω για το δικο μου) φουλ βελτιωμενο απο περιφερειακα,με ιπποδυναμη 240-250 ιππους με εκκεντρα αλλα,με πεζοσπορισια πραγματα και δοκιμες σε αναβασεις και πιστες συν καθημερινη χρηση οτι ειναι ιδιαιτερη συντηρηση η μεγαλο κοστολογιο το καλο λαδι με συχνες αλλαγες,τα μπουζι με συχνοτερες αλλαγες απο οτι λεει η πεζω,η τα ελαστικα επειδη εγω γουσταρω να πηγαινω πιστα τοτε παω πασο.
Θεωρω οτι το αμαξι εβγαλε στις αρχες καποια κουσουρια η τοτε lion δεν ειχε σωστη υποστηριξη,πολλα μα παρα πολλα μεταχειρισμενα που πουλιωνται τωρα θελουνε προσοχη γιατι ειναι λιωμενα,και εχουνε γινει σφαλματα απο συνεργεια τα οποια δεν ηξεραν την τυφλα τους.
Γνωστος προχθες με πηρε τηλ.για το ψευτοκαπακο που πουλουσα αγορασε ενα gt το οποιο εντος εισαγωγικων τσεκαρε σε διπλανο συνεργειο της εκθεσης που το πηρε.Του ειπε οτι ειναι ολα οκ και το αγορασε.Το αμαξι τωρα ειναι σε συνεργειο εχει λιωσει 2 φορες το ψευτοκαπακο απο τις θερμοκρασιες,του πεταει τα κολλαρα,λυθηκε η τουρμπινα για ελεγχο και ειναι ολη λιωμενη μαζι με την πολλαπλη εξαγωγης,και το παιδι ηδη μου ειπε οτι θα το φτιαξει και θα το δωσει γιατι ειναι ηδη 3 μηνες χωρις αμαξι και εχει χασει την εμπιστοσυνη του στο πεζω.
Τωρα κρινετε εσεις εαν φταιει ο μαντρας,το συνεργειο,η ο προηγουμενος ιδιοκτητης ολα αυτα με 120000χλμ.
makis106 - Τρι 21 Φεβ 2017, 22:26:34
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?

Μαντεψε που ειχε βαλει το δυναμοκλειδο ο μαστορης κατα την επισκευη, και που επρεπε να του το βαλεις εσυ μετα... Birthday
JDROGAS - Τρι 21 Φεβ 2017, 22:33:19
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
JDROGAS έγραψε:
Περνωντας προγραμμα (ρυθμιζοντας ουσιαστικα την παλια χαρτογραφηση που ειχε) στο 3ο πατημα πανω στο δυναμομετρο το αμαξι ξεχρονισε με ολο το σετ χρονισμου καινουργιο και μολις 750 χλμ.Φταιει το αμαξι που ελυσε η βιδα στο στροφαλο η καποιος δεν εκανε σωστα τη δουλεια του?

Μαντεψε που ειχε βαλει το δυναμοκλειδο ο μαστορης κατα την επισκευη, και που επρεπε να του το βαλεις εσυ μετα... Birthday


Aσε τι εχω τραβηξει τον τελευταιο μηνα δε λεγεται....... Crying or Very sad
Mono AEK - Τρι 21 Φεβ 2017, 23:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
207 gt απο 2009 και μετα!

Γιατι ειμαστε και πεζακηδες Laughing
vasil80 - Τετ 22 Φεβ 2017, 00:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αδερφε μην μπερδευεσαι/απογοητευεσαι...ο,τι αμαξι και να παρεις,θα εχει παιδικες αρρωστιες/θα ποναει πιθανως καπου..
Αμα υπηρχε αμαξι που δεν χαλαει,θα το αγοραζαμε ολοι..μπες σε κανα φορουμ απο περιεργεια,της οπελ (στα corsa opc να δεις κλαμα),της renault,της seat,της vw (scirocco..).

Εφ οσον θες οικογενειακο και gt,εχεις σκεφτει το 308/3008?

Αν γενικα θες thp,μπορεις να εκμεταλλευτεις τωρα πια την μεταπωλητικη αξια που εχασε (εγω πηρα αμαξι που κοστιζε το 2012, 28000 ευρω->10000..) και εφ οσον ξερεις πού πονανε,υποψιασμενα βλεπεις πριν αγορασεις...τα παιδια απο δω μπορουν να σου πουν κανα συνεργειο που ειδικευεται στα αμαξια αυτα να το δεις πριν το κλεισεις..


Οποσδηποτε ελεγχο για σφαλματα σε μηχανημα της Peugeot.

-Αν θελει χρονισμα/αντλια υψηλης (ακριβες βλαβες κυριως η δευτερη),φαινεται μεσω obd.
-Θερμοστατης/αντλια νερου που πονανε τα παλιας χρονολογιας μοντελα,εχουν αντικατασταθει με νεο κωδικο,οποτε ρωτας αν εχουν αλλαχτει.Το πρωτο φαινεται οτι χαλασε απο το συμπτωμα οτι δεν σηκωνει θερμοκρασια ή σηκωνει παρα πολυ.Το δευτερο,το καταλαβαινει ο μηχανικος ηχητικα/σφυριζει
-Πιο σπανια που χαλαει η αντλια του τουρμπο,αντι να δωσεις 160 που θελει η peugeot,την παιρνεις 60 απο την bmw.Παλι φαινεται,πεταει σφαλμα
-Αν θελει καθαρισμα στην εισαγωγη παλι φαινεται με μικρη καμερα/συνεργειο που αναλαμβανει καθαρισμους (πουλανε και με 10-15 ευρω).Ολοι η αμεσου ψεκασμου το εχουν ως ''θεμα'',οποτε δεσ το πιο σωστα σαν συντηρηση.
-Μονο καταναλωση λαδιου σε καιει που δεν φαινεται ευκολα (αποκλειεις καποιες περιπτωσεις μεν,οπως να καιει απο την τουρμπινα),αλλα δεν νομιζω τα νεωτερα μοντελα/λογικα χλμ θα εχουν θεμα..εμενα δεν καιει σταγονα..ειναι να σου κατσει και να στο κρυψει ο αλλος..

Θα δεις και το αμαξι/οδηγο συνολικα. Να ειναι νοικοκυρης αυτος και το αμαξι του.Ισως οικογενειαρχης,μεσω γνωστου/απο εδω μεσα..

Αυτα απο εμενα.
karate kid - Τετ 22 Φεβ 2017, 19:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό πως σας φαίνεται;
https://www.car.gr/8639395-peugeot-207-gt-150-hp-turbo-panorama
karate kid - Τετ 22 Φεβ 2017, 20:01:09
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης και αυτό.
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/8857195/
karate kid - Τετ 22 Φεβ 2017, 20:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
Το συγκεκριμένο είναι Rallye βέβαια, αλλά του 11' και με 3 χρόνια δωρεάν service και επειδή με φοβήσατε με τις ζημιές είπα να το παραθέσω, να μου πείτε τη γνώμη σας.
Ευχαριστω.
https://www.car.gr/8576327-peugeot-207-rallye-3-service
karate kid - Τετ 22 Φεβ 2017, 20:19:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλος και δεν σας πρήζω άλλο για σήμερα, η παρακάτω:
https://www.car.gr/9300386-peugeot-207
Από τα 9400 είχε ξεκινήσει και έπεσε στα 8500.
Πολύ λίγα χιλιόμετρα δεν έχει;
kyriakos206gti - Τετ 22 Φεβ 2017, 20:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε απο auto marin εγω προσωπικα δε θα επαιρνα.. ειναι παρα πολλες οι καταγγελιες για γυρισμενα χιλιομετρα! μπορει να ειναι αριστο βεβαια αν το ελεγξεις. καλυτερα για μενα τα 2 προηγουμενα που ανηκουν σε καποιους που τα γουσταρουν
puglover - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:03:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καλες περιπτωσεις φαινονται τοσο το gt οσο και το rc. Ειδικοτερα το rc γιατι ο Καντερες ειναι απο τους λιγους μηχανικους που εχουν "μυρωδια" του συγκεκριμενου κινητηρα οπως και ο pavlidis competition, το αυτοκολλητο του οποιου διακρινω στον προφυλακτηρα.
Mono AEK - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:07:17
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα οτι δε θα επαιρνα απο οτομαριν για πολλους λογους

Επισης απο rc σε ραλλυ? Κριμα ειναι!
makis106 - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το GT μου φαινεται καλη περιπτωση αν ειναι οντως επισκευασμενο και δεν καιει λαδι οπως λεει, αν και του 2007.
Το RC λογικα φορούσε ή φοραει προγραμμα και ειναι λιγο ρισκο για το αν καιει λαδια σε αυτα τα χλμ
Το rallye το βλεπω καλη περιπτωση γιατι φαινεται εντελως απειραχτο και ειναι του 11. Αν μπορεσεις να κανεις μια συμφωνια για το θεμα καταναλωσης λαδιου κατι σαν εγγυηση για το συγκεκριμενο θεμα για κανα 3μηνο, ισα να το τσεκαρεις...
MEMsound - Τετ 22 Φεβ 2017, 21:44:19
Θέμα δημοσίευσης:
πωλείται απο τον Δημοσθενη το δικο του λευκο 207 ραλλυ φειςλιφτ με 6αρι με ελαχιστα χιλιομετρα... στειλτου κανα πμ... Wink (θα σου ποσταρω λινκ του προφιλ του αργοτερα)
Giannis307 - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
Το rc έχει σερβαρισμενο τούρμπο όπως και επισκευή στο καπάκι πριν κάνα χρόνο...
MEMsound - Πεμ 23 Φεβ 2017, 20:43:29
Θέμα δημοσίευσης:
επισης εν οψη οικογενειας
εγω αφενως δεν θα απερριπτα το 207 rc sw
και αφετερου θα κοιταζα και τα αντιστοιχα 308 Wink
karate kid - Πεμ 23 Φεβ 2017, 22:49:05
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
επισης εν οψη οικογενειας
εγω αφενως δεν θα απερριπτα το 207 rc sw
και αφετερου θα κοιταζα και τα αντιστοιχα 308 Wink


Το θέμα είναι οτι τα s/w και τα 308 δεν είναι καθόλου του γούστου μου.
karate kid - Πεμ 23 Φεβ 2017, 22:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Το rc έχει σερβαρισμενο τούρμπο όπως και επισκευή στο καπάκι πριν κάνα χρόνο...


Sorry Γιάννη, αλλά επειδή είμαι άσχετος, αυτό είναι καλό ή κακό;
Επίσης, σε ποιο rc αναφέρεσαι, γιατί έχω βάλει 2.
karate kid - Πεμ 23 Φεβ 2017, 23:02:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα τα RC έγιναν 3.
https://www.car.gr/9472568-peugeot-207-rc
harisma23 - Παρ 24 Φεβ 2017, 15:21:49
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε μου, κρίμα είναι να μπλέξεις με τον ΤΗΡ...
Βλέπεις ότι οι περισσότεροι κάτοχοι εδώ μέσα σε αποθαρρύνουν. Δεν αναρωτιέσαι γιατί;
Θα σου πω εγώ:
1. Γιατί θα σε ξεπαραδιάσει στα απρόβλεπτα προβλήματα εκτός συντήρησης.
2. Γιατί τη μία μέρα θα τραβάει καλά και την επόμενη (χωρίς να έχεις αλλάξει τίποτα) θα ψιλοσέρνεται. Χωρίς να μπορείς να βρεις το λόγο.
3. Γιατί το λαμπάκι και το μήνυμα Depolution system faulty θα γίνουν αχώριστοι σύντροφοι σου. Θα αλλάξεις τα μισά περιφερειακά και πάλι αυτά θα ανάβουν όποτε θέλουν.

Θα μου πεις ότι υπάρχουν και οι άλλοι που σου λένε πάρτο, γιατί με σωστή συντήρηση δεν θα σου βγάλει προβλήματα. Ψεύδονται ή μήπως παραλογίζονται; Τίποτα από τα δύο. Απλώς ανήκουν στους ελάχιστους τυχερούς που δεν είχαν προβλήματα και θεωρούν ότι εμείς οι υπόλοιποι που τα είδαμε όλα, μάλλον κάτι κάναμε λάθος (ελλειπή συντήρηση). Μεγάλη πλάνη! Απλώς δεν πιάσαμε το λαχείο...

Εν ολίγοις το μόνο πραγματικά θετικό στοιχείο για σένα ως αγοραστή αυτή τη στιγμή είναι η χαμηλή μεταπωλητική του αξία. Όταν αγοράζεις τόσο φθηνά, δεν σε απασχολεί αν και πόσο θα πουληθεί σε 5 χρόνια. Κατά τ' άλλα, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ άλλο μικρό τουρμπάκι (1,4 ως 1,8) και αν διαλέξεις οι πιθανότητες είναι ότι θα σου βγεί πολύ πιο αξιόπιστο. Με πλέον αξιόπιστους τους T-Jet της Fiat, πιθανότητα λόγω σχετικά "παρωχημένης" τεχνολογίας.

Αυτά τα ολίγα από μένα. Ο σώζων εαυτό σωθήτο...
Mono AEK - Παρ 24 Φεβ 2017, 16:39:05
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μου thp με thp διαφερει

Αλλο να το πηρες το 2007 που βγηκε ενα εντελως καινουριο μοτερ αλλο να το παρεις τωρα που εχει δουλευτει και εχει αναβαθμιστει εκει που ποναγε

Δεν ειναι τυχαιο οτι πλεον τα προβληματα που εχουν χιλιοαναφερθει στο παρελθον δε συζητιουνται καν

Εγω εχω του 12 και δε μου χει καψει ακομα ουτε 100ml λαδι (φτου φτου φτου)
Επισης πολλοι ειναι αυτοι που λενε οτι αν χρονισεις μια φορα σωστα ξεμπερδεψες
Το ιδιο ισχυει σε ολες τις μαρκες (παρε για παραδειγμα τα tsi που η 1η γενια εσπασαν ολα)
Και συνοψιζεται στη τελευταια σου παραγραφο οτι πλεον ειναι αξιοπιστα ακομα και τα t jet


Εγω θα ξαναπω απλα κοιτα απτου 09 και μετα
karate kid - Κυρ 26 Φεβ 2017, 21:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζουμε τπτ γι΄αυτό το αυτοκίνητο ή το μαντρα;
https://www.car.gr/9028804-peugeot-207-rc-le-mans-series-a
Andreasf1 - Δευ 27 Φεβ 2017, 00:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Γνωρίζουμε τπτ γι΄αυτό το αυτοκίνητο ή το μαντρα;
https://www.car.gr/9028804-peugeot-207-rc-le-mans-series-a


Αυτό δεν έχει 94.000χλμ που να χτυπάει το κώλο του κάτω. Εύκολα θα έλεγα τα διπλά ότι έχει!
alexandros 207 Rallye - Δευ 27 Φεβ 2017, 01:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
+1 στον Ανδρεα
Επισης βλεπω εχει ζαντες απο gt/rallye και οχι τις δικες του
karate kid - Δευ 27 Φεβ 2017, 01:59:06
Θέμα δημοσίευσης:
Πως το καταλαβαίνεται αυτό με τα χιλιόμετρα ρε παιδια;;;
karate kid - Δευ 27 Φεβ 2017, 02:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
https://www.car.gr/9359889-peugeot-207-rc-le-mans
Ξέρουμε κάτι;
alexandros 207 Rallye - Δευ 27 Φεβ 2017, 02:21:18
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Πως το καταλαβαίνεται αυτό με τα χιλιόμετρα ρε παιδια;;;

Φαινεται απο το φθαρμενο τιμονι, κουμπι αλαρμ, κουμπια της κονσολας και το
καθισμα οδηγου
driver7 - Δευ 27 Φεβ 2017, 11:12:31
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Γνωρίζουμε τπτ γι΄αυτό το αυτοκίνητο ή το μαντρα;
https://www.car.gr/9028804-peugeot-207-rc-le-mans-series-a


Όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω μάλλον τα χιλιόμετρα είναι περισσότερα και ο ιδιοκτήτης όχι και ο πιο προσεκτικός.

Τιμόνι, κουμπί αλάρμ-κονσόλας, κάθισμα οδηγού (τέτοιο σκίσιμο από τη δεξιά μεριά, δεν καταλαβαίνω πως έγινε, άντε από τη μεριά που βγαίνουμε να το καταλάβω) και γδαρσίματα στις ζάντες δε μου δείχνουν προσεκτική χρήση.

Το επόμενο, το μαύρο, μάλλον πιο προσεγμένο.

Αλήθεια, το χειλάκι στον μπροστινό προφυλακτήρα πολύ ωραίο...μπαίνει και σε facelift άραγε? Razz μόνο σε pro το έχω δει...
karate kid - Τετ 01 Μάρ 2017, 21:38:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά άλλη μια γνώμη γι' αυτό.
https://www.car.gr/8124419-peugeot-207-gt-150-hp-turbo-panorama
Andreasf1 - Τετ 01 Μάρ 2017, 21:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Παιδιά άλλη μια γνώμη γι' αυτό.
https://www.car.gr/8124419-peugeot-207-gt-150-hp-turbo-panorama


Αν είναι να πάρεις 3πορτο δεν αξίζει να πάρεις gt. Απλα αυτό.. Laughing

Ωστόσο δεν το θεωρώ και ότι καλύτερο. Σίγουρα είχε πρόγραμμα(δες κουλερ, μπαρομετρο) το αμάξι πράγμα που το κάνει να μην φαίνεται και πολύ ασφαλή αγορά. Βλέπω αυτοκόλλητο απο γνωστό συνεργείο στα thp στην Αθήνα οπότε ίσως μπορούσες να πάρεις μια γνώμη και απο αυτόν.
karate kid - Τετ 01 Μάρ 2017, 22:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Andreasf1 έγραψε:
karate kid έγραψε:
Παιδιά άλλη μια γνώμη γι' αυτό.
https://www.car.gr/8124419-peugeot-207-gt-150-hp-turbo-panorama


Αν είναι να πάρεις 3πορτο δεν αξίζει να πάρεις gt. Απλα αυτό.. Laughing

Ωστόσο δεν το θεωρώ και ότι καλύτερο. Σίγουρα είχε πρόγραμμα(δες κουλερ, μπαρομετρο) το αμάξι πράγμα που το κάνει να μην φαίνεται και πολύ ασφαλή αγορά. Βλέπω αυτοκόλλητο απο γνωστό συνεργείο στα thp στην Αθήνα οπότε ίσως μπορούσες να πάρεις μια γνώμη και απο αυτόν.


Έχω την ίδια άποψη για το 3θυρο Αντρέα.
Απλά είπα, μιας και είναι από την ίδια περιοχή (Καισαριανή), αν άξιζε τον κόπο να του έριχνα μια ματια, από κοντά.
Παρεπιπτόντως, να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τους σχολιασμούς και τη βοήθεια που μου δίνουν, ξαστραβόνοντάς με..... μιας και δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης μηχανολογικά.
Αν και κάποιοι πιστεύουν οτι αν ασχοληθώ με τον THP, θα περάσω πολυτεχνείο.... χαχα
harisma23 - Πεμ 02 Μάρ 2017, 16:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
..... μιας και δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης μηχανολογικά.
Αν και κάποιοι πιστεύουν οτι αν ασχοληθώ με τον THP, θα περάσω πολυτεχνείο.... χαχα

Ένα μαστεράκι θα το πάρεις πάντως μέσα στα πρώτα καναδυό χρόνια από την αγορά του 207... Razz

Όσο για τα αυτοκίνητα που ανεβάζεις, θεωρώ τα 9,5 χιλιάρικα πολύ τσουχτερά στην εποχή μας για 207 8ετίας (τα δύο τελευταία RC).
Giannis307 - Πεμ 02 Μάρ 2017, 19:26:05
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα παντως μην σας αποθαρυνουν τα πειραγμενα μιας και ειναι πολυ πιο ειληκρινη για το ποιον τους παρα τα φουλ στοκ τα οποια μπορουν να γινουν απο τερατα μαμα σε μια μερα....και εχω δει αρκετα το εργο ,με μοτερ να κανε μπαμ και τον ιδιοκτητη να λεει μα προηγουμενις ηταν μαμα και δεν ειχε ουτ προγραμα και μετα απο εκτενεστερη (αναγκαστικα) διερευνηση να βγαινει στην φορα οτι το μοτερ εχει λυθει τουλαχιστων 2 φορες.....οποτε ενας καλος ελενχος ειναι must!
karate kid - Πεμ 02 Μάρ 2017, 23:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Που προτείνετε να κάνω τον έλεγχο;
Επίσης μηχανολογικά, αρκεί μόνο να ελεγχθεί ο εγκέφαλος ή χρειάζονται και άλλα πράγματα;
Τέλος, πόσο θα στοιχίσει;
Αρχικά είχα σκεφτεί για sportmechanic, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετές οι λεπτομέριες που θα πρέπει να διαγνωστούν, έτσι νομίζω ειναι καλύτερα σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο.
Άσχετο, αυτό για κάποιο λόγο μου λέει πάρε με......
https://www.car.gr/9676095-peugeot-207-rc-le-mans
puglover - Παρ 03 Μάρ 2017, 01:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
"το αυτοκίνητο ηταν 1ο χέρι εγω Το εχω 2 βδομάδες στα χέρια μ" Ha Ha Θα ηταν καμια επιτυχια φαινεται γι'αυτο το δινει Cool
jimakos205 - Παρ 03 Μάρ 2017, 04:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
κατι τετοιο το εχεις σκεφτει?
δεν ειναι 207 αλλα ειναι κ αυτο peugeot 5πορτο κ με αρκετα μεγαλυτερους χωρους

https://www.car.gr/8435464-peugeot-308
MEMsound - Παρ 03 Μάρ 2017, 11:43:14
Θέμα δημοσίευσης:
του το εγραψα/προτινα και γω πιο πάνω...αλλα ειπε οτι δεν ειναι του γουστου του
karate kid - Σαβ 04 Μάρ 2017, 05:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως παιδιά το 308 δεν μου αρέσει καθόλου.
Σαν 207 με κ.... Καρντάσιαν είναι! Evil
Εν τω μεταξύ, τυχαία, έπεσε το μάτι μου σε Kia Proceed GTI '11/13 στα 13.500€. Οπότε είναι μέσα και στην εγγύηση.
Βέβαια το κόβω για test drive car και φοβάμαι μη το έχουν σκίσει.
Αξίζει λέτε η υπέρβαση και το δάνειο;
https://www.car.gr/9574559-kia-proceed-gti
JDROGAS - Σαβ 04 Μάρ 2017, 06:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω οτι εαν ανεβεις τοσο ψηλα εχεις αρκετα καλυτερες επιλογες απο το Kia.
karate kid - Παρ 17 Μάρ 2017, 23:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Που προτείνετε να κάνω τον έλεγχο;
Επίσης μηχανολογικά, αρκεί μόνο να ελεγχθεί ο εγκέφαλος ή χρειάζονται και άλλα πράγματα;
Τέλος, πόσο θα στοιχίσει;
Αρχικά είχα σκεφτεί για sportmechanic, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετές οι λεπτομέριες που θα πρέπει να διαγνωστούν, γι΄αυτό ειναι καλύτερα σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο;


Καμία άποψη παιδιά;
Snap5 - Σαβ 18 Μάρ 2017, 21:06:02
Θέμα δημοσίευσης:
Kia picanto έχει η γυναίκα μου, και ομολογώ ότι κακώς για πολλά χρόνια κακολογούσα την εταιρεία. Τίμιο και απροβλημάτιστο αυτοκίνητο. Το ProCeed το θεωρώ από τα ομορφότερα της κατηγορίας του (βραβευμένο άλλωστε).
Αν πας σε μηχανικό λογικά κάνε το κόσκινο. Φυσικά, πολλά κουσούρια του δυστυχώς δεν πρόκειται να τα δεις (π.χ. κατανάλωση λαδιού, βενζίνης). Τιμή για τον έλεγχο δεν ξέρω. Θα ήταν ιδανικό αν είχες κάποιον δικό σου.

Από την άλλη ξεκίνησες ψάχνοντας αυτοκίνητο με περίπου 8.000 ευρώ και έχεις φτάσει στα 13.500... Μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι και αλλαγή κατηγορίας? Rolling eyes

Υ.Γ. Θα πάρεις δάνειο για να αγοράσεις κάτι που σε μια 2ετια από τώρα θα έχει χάσει το 40% της αξίας του Rolling eyes
makis106 - Κυρ 19 Μάρ 2017, 17:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Kia picanto έχει η γυναίκα μου, και ομολογώ ότι κακώς για πολλά χρόνια κακολογούσα την εταιρεία. Τίμιο και απροβλημάτιστο αυτοκίνητο. Το ProCeed το θεωρώ από τα ομορφότερα της κατηγορίας του (βραβευμένο άλλωστε).
Αν πας σε μηχανικό λογικά κάνε το κόσκινο. Φυσικά, πολλά κουσούρια του δυστυχώς δεν πρόκειται να τα δεις (π.χ. κατανάλωση λαδιού, βενζίνης). Τιμή για τον έλεγχο δεν ξέρω. Θα ήταν ιδανικό αν είχες κάποιον δικό σου.

Από την άλλη ξεκίνησες ψάχνοντας αυτοκίνητο με περίπου 8.000 ευρώ και έχεις φτάσει στα 13.500... Μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι και αλλαγή κατηγορίας? Rolling eyes

Υ.Γ. Θα πάρεις δάνειο για να αγοράσεις κάτι που σε μια 2ετια από τώρα θα έχει χάσει το 40% της αξίας του Rolling eyes
κουσουρι την καταναλωση βενζινης του δεν τη λες...
sps - Κυρ 19 Μάρ 2017, 21:46:19
Θέμα δημοσίευσης:
jimakos205 έγραψε:
κατι τετοιο το εχεις σκεφτει?
δεν ειναι 207 αλλα ειναι κ αυτο peugeot 5πορτο κ με αρκετα μεγαλυτερους χωρους

https://www.car.gr/8435464-peugeot-308

Το συγκεκριμενο το κοιταω κανα 2 χρονια στο car, το πουλουσε ιδιωτης, τωρα θα αποειδε ο ανθρωπος και το εδωσε σε μαντρα.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το τιμονι ηταν πολυ φθαρμενο επανω σαν ιδιωτης που ειχε ανεβασει φωτο, και τωρα βλεπω εχουν βαλει αυτη την επενδυση τιμονιου(μπλιαχ)
Σαν χλμ τοσο το δηλωνε και σαν ιδιωτης.
athanas - Δευ 20 Μάρ 2017, 09:18:00
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
karate kid έγραψε:
Που προτείνετε να κάνω τον έλεγχο;
Επίσης μηχανολογικά, αρκεί μόνο να ελεγχθεί ο εγκέφαλος ή χρειάζονται και άλλα πράγματα;
Τέλος, πόσο θα στοιχίσει;
Αρχικά είχα σκεφτεί για sportmechanic, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει είναι αρκετές οι λεπτομέριες που θα πρέπει να διαγνωστούν, γι΄αυτό ειναι καλύτερα σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο;


Καμία άποψη παιδιά;



spotmechanic δουλευα για ενα φεγγαρι....κανουν πολυ καλη δουλεια...στα μειον οτι δεν εχουν ελεγχο με διαγνωστικο...
για ολα τα υπολοιπα ειναι εγγυηση
volvos - Δευ 20 Μάρ 2017, 13:51:00
Θέμα δημοσίευσης:
episis σε φιλο που ποηγε να δει μρ2 απο σποτμεκανικ
ηταν ολο τρακαρισμενο και μαλιστα γερα και αυτοι λεγανε για βαμμενα κομματια...αρα ουτε φαναρτζη εχουν

νομιζω οτι τα φυσωνουν ολα πλεον απο θεμα διαγνωστικου
salamanque_207 - Σαβ 25 Μάρ 2017, 12:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν πουλουσα το GT μου ειχε τυχει να το παω και σε επισημες αντιπροσωπειες μετα απο επιθυμια του ενδιαφερομενου. Μη φανταστειτε οτι γινοταν καποιος εμπεριστατωμενος ελεγχος. Ενα τυπικο τσεκαρισμα απο κατω για το εμπροσθιο συστημα, παχος τακακιων κλπ και ενα φυσωμα στο διαγνωστικο και αντιο σας.. To παιδι που το πηρε τελικα μου ειχε στειλει τη spotmechanic, ο μηχανικος της οποιας κυριολεκτικα εγλειψε ολο το αυτοκινητο. Μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο ελεγχος τους. Η ελλειψη του διαγνωστικου μικρη σημασια εχει για μενα. Οσοι ειναι επιτηδειοι, εμποροι ειτε ιδιωτες, μπορουν να σβησουν οποιοδηποτε σφαλμα 5 λεπτα πριν τον ελεγχο. Το test drive που κανει ειναι ολο το ζουμι του ελεγχου. Εκει θα φανει αν το αμαξι τουρμπιζει σωστα, αν ρεταρει, αν τραβαει κλπ. Το μονο αρνητικο ειναι το 60αρι που χρεωνουν απο 45 που ηταν παλιοτερα.
karate kid - Κυρ 26 Μάρ 2017, 00:23:20
Θέμα δημοσίευσης:
salamanque_207 έγραψε:
Οταν πουλουσα το GT μου ειχε τυχει να το παω και σε επισημες αντιπροσωπειες μετα απο επιθυμια του ενδιαφερομενου. Μη φανταστειτε οτι γινοταν καποιος εμπεριστατωμενος ελεγχος. Ενα τυπικο τσεκαρισμα απο κατω για το εμπροσθιο συστημα, παχος τακακιων κλπ και ενα φυσωμα στο διαγνωστικο και αντιο σας.. To παιδι που το πηρε τελικα μου ειχε στειλει τη spotmechanic, ο μηχανικος της οποιας κυριολεκτικα εγλειψε ολο το αυτοκινητο. Μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο ελεγχος τους. Η ελλειψη του διαγνωστικου μικρη σημασια εχει για μενα. Οσοι ειναι επιτηδειοι, εμποροι ειτε ιδιωτες, μπορουν να σβησουν οποιοδηποτε σφαλμα 5 λεπτα πριν τον ελεγχο. Το test drive που κανει ειναι ολο το ζουμι του ελεγχου. Εκει θα φανει αν το αμαξι τουρμπιζει σωστα, αν ρεταρει, αν τραβαει κλπ. Το μονο αρνητικο ειναι το 60αρι που χρεωνουν απο 45 που ηταν παλιοτερα.


Η spotmechanic έκανε και έλεγχο για χτυπήματα;
salamanque_207 - Κυρ 26 Μάρ 2017, 02:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
karate kid έγραψε:
Η spotmechanic έκανε και έλεγχο για χτυπήματα


Εννοειται πως κανει. Δεν ελεγχει μονο τη βαφη με ειδικο εργαλειο αλλα ψαχνει να βρει και σημαδια επισκευης σε δομικα στοιχεια του σασι οπως ραμφη, κολωνες, πατωμα κλπ και δεν υπαρχει περιπτωση να μην τα βρει αν υπαρχουν. Τωρα μιλαμε ομως για γερο τρακαρισμα ετσι? Αν εχει αλλαχθει ενα καπω ή ενα φτερο ή μια πορτα ας πουμε δε λεει κατι για μενα προσωπικα, αν δομικα δεν εχει πειραχθει το αμαξι και δε χρειαστηκε να ανεβει στην καλιμπρα για ισιωμα. Ολοι προτιμουν ενα εντελως αβαφο αυτοκινητο αλλα κανεις δε θελει δυστηχως να το πληρωσει στην τιμη που πρεπει Rolling eyes
kyriakoslp - Τετ 05 Απρ 2017, 14:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα σε ολους,

μετα απο διαβασμα ολου του τοπικ ,και με μεγαλο ενδιαφερον στο να παρω ενα rc (το εχω απωθημενο χρονια τωρα), ηθελα την συμβουλη σας για το που να παω να του κανουν ελεγχο πριν το παρω .Υπαρχουν 2-3 υποψηφια που εχω βρει(αυτοκινητα) αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εμπιστευομαι το κλασικο συνεργειο της Peugeot στην γειτονια.

Πρωην ιδιοκτητης Corsa και MK5 οποτε θελω να φωτα σας.

ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι απο Αθηνα
Very happy
stefanos patra - Δευ 01 Μάϊ 2017, 20:46:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ημουν πολυ ψημενος και ετοιμος να παρω ενα 207 gt ή rc.

Mετα απο αυτα που διαβασα σε αυτο το θεμα, μου κοψατε τα ποδια!!!

Μαλλον θα ψαξω για κατι αλλο.

Κριμα γιατι απο θεμα εμφανισης μου αρεσει πολυ!!
Kostaswannabe - Δευ 01 Μάϊ 2017, 22:58:57
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πειράζει, καλύτερα. Ένας λιγότερος. Όλα τα thp είναι ιδιαίτερα μοτέρ που χρήζουν ιδιαίτερη φροντίδα στοργή κ προδερμ. Όποιος σκέφτεται να προβεί σε. Μια τέτοια αγορά πρέπει να είναι 100% σίγουρος ότι έχει την οικονομική άνεση καθώς και την ψυχολογική να ανταπεξέλθει στην συντήρηση του καθώς και σε ότι κουσούρι μπορεί να βγάλει γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι κ αν δεν είσαι σίγουρος χίλιες φορές να μην το πάρεις, παρά να δώσει κάποια λεφτά που σίγουρα δεν θα σου περισσεύουν και να δώσεις και κάμποσα ακόμα για να το φέρεις στα μέτρα σου και μετά από μια δυο ζημιές να γκρινιάζεις όπως οι περισσότεροι που πήραν 207. Αν και γενικά να ξέρεις αν θες βελτίωση και να βγάλεις γούστα ότι και να πάρεις θα χρειαστεί να δίνεις διαρκώς. Με ψέμματα αμάξια δεν φτιαχνονται
stefanos patra - Τρι 02 Μάϊ 2017, 15:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε μου εάν πάρω ένα τέτοιο αμάξι δεν είμαι τύπος που θα το πειράξει για να το φέρει σε κάποια άλλα μέτρα απο αυτά που μπορεί να σου προσφερει.

Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο και να το χρησιμοποιώ όπως το δίνει ο κατασκευαστής.
Το μόνο που θα δεχόμουν να πειραξω ειναι να του βάλω ένα προγραμμα.
Μόνον αυτο.

Το ίδιο έκανα και στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου που ήταν ένα golf 5 gti 2000cc.
Δεν είμαι υπέρ των πολλών μηχανικών αλλαγών επάνω στο αυτοκίνητο, γιατι αναζητώ την αξιοπιστία πάνω απο όλα.

Εάν ειναι λοιπόν παρόλα αυτά να μου βγάζει προβλήματα που θα μου κοστίζουν εκτός απο ψυχολογική ηρεμία και 200ευρω το μήνα που αναφέρουν ποιο πάνω , τότε γιατι να μην πάρω ένα Audi s3 μαμά ;

Εσύ δηλαδή που έχεις 207 , το έχεις επειδή σου αρέσει περισσότερο απο το S3 και για αυτο δέχεσαι τα προβλήματα του ;
makis106 - Τρι 02 Μάϊ 2017, 15:36:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως αν μπορείς να συμβιβαστεις με τα προβληματα ενός TSI, μπορεις να συμβιβαστεις και με αυτα ενος THP.
Mono AEK - Τρι 02 Μάϊ 2017, 15:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
Κι αν είσαι ανάμεσα σε 207 και ες3 πάρε ες3
makis106 - Τρι 02 Μάϊ 2017, 15:46:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοειται! Αν μπορει να το συντηρησει και να το ταϊσει...
stefanos patra - Τρι 02 Μάϊ 2017, 17:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Εννοειται! Αν μπορει να το συντηρησει και να το ταϊσει...


Μα εκει ειναι το θεμα.

Στο GOLF GTI δεν χαλουσα 200 ευρω περιπου το μηνα για αβαριες!!
Στο AUDI S3 που εχει ενας φιλος δεν χαλαει 200 περιπου το μηνα για αβαριες!!


Εδω ετσι λενε τα παιδια!!
Με εχουν τρομαξει!

Εαν ειχα τετοια χρηματα δεν θα επερνα 207 αλλα S3.
Επειδη ομως δεν εχω, θελω να παρω το 207.
Εαν ομως στο 207 εχω τετοια εξοδα, τοτε καλυτερα να παρω s3 γιατι θα μου βγει ποιο φθηνο μελοντικα.

Αυτο θελω να πω τοση ωρα.

Υ.Γ. Εαν παρω ενα 207 gt μαμα και του βαλω μονον προγραμμα, θα εχω προβληματα?
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΩ ΠΑΡΑΠΕΡΑ.
makis106 - Τρι 02 Μάϊ 2017, 17:44:52
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε μου τα εχουμε πει 1000 φορές, αν διαβασεις λιγο παραπανω εδω μεσα θα τα βρεις άλλες τοσες γραμμενα.
Στο παρόν κλαμπ, οπως και γενικοτερα στο ιντερνετ, οσο ψαχνεις θα βρεις τις πιο αρνητικές γνωμες για οτιδηποτε ψαξεις, καθως ελαχιστοι θα γραψουν τις θετικες τους αποψεις.
Εγω παραπανω σου ειπα οτι αν μπορεις να συμβιβαστεις με τη συντηρηρση ενός TSI, μπορεις και με του THP.
Τα μοτερ ειναι πιεσμενα, χρειαζονται ευλαβικη συντηρηση, πιο δαπανηρη απο οτι ενα απλο μοτερ, και χρειαζεται να προσεξεις 2-3 σημεια που υποφερουν.
θελει προσοχη για καταναλωση λαδιου (οπως τα TSI), θελουν καθαρισμα οι αυλοι εισαγωγης ανα καποιες χιλιαδες χλμ (οπως τα TSI), θελει ενα τσεκ το χρονισμα που ισως να χρειαστει μια φορα να ρυθμιστει με τα καινουργια ανταλλακτικα, αν δεν εχει γινει ηδη (οπως τα TSI που ειχαν θεμα με καδενα/τεντωτηρα), και οι αντλιες καυσιμου μετα τα 100000χλμ (οπως τα TSI. Βασικα αυτα και πιο νωρις!) λαδια ανα 10000 το πολυ, μπουζι ανα 20000.
Προσωπικη αποψη, με ενα πρωτο σταδιο, το μοτερακι, οπως και εσυ θα συμβιωνετε ευτυχισμενοι για πολυ καιρο.
Εγω προσωπικα 200 ευρω το μηνα δε χαλαω, ουτε για βενζινη! καθημερινο αυτοκινητο, 1ο σταδιο, εδω και 9 χρονια, 100000χλμ. Salute
stefanos patra - Τρι 02 Μάϊ 2017, 18:46:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω Μακη για την απαντηση.
Μου τα ειπες πολυ σωστα και ετσι θελω να ειναι τα πραγματα, οπως ακριβως τα λες.

Πες μου τωρα κατι ακομα.

1. Πρεπει να παρω μοντελο GT νεότερο του 2010 για να ειναι καλυτερο επειδη το ποιο παλαια ειχαν προβλημα?

2. Το ιδιο ισχυει και στο rc για την χρονολογια ή εκει δεν παιζει ρολο επειδη ολα ειναι ιδια?

3. Αξιζει τον κοπο να δωσω κατι παραπανω για να παρω το gt με το 6αρι σασμαν ή δεν εχει να μου προσφερει κατι αξιολογο?

Ευχαριστω εκ των προτερων !!
makis106 - Τρι 02 Μάϊ 2017, 19:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
stefanos patra έγραψε:
Ευχαριστω Μακη για την απαντηση.
Μου τα ειπες πολυ σωστα και ετσι θελω να ειναι τα πραγματα, οπως ακριβως τα λες.

Πες μου τωρα κατι ακομα.

1. Πρεπει να παρω μοντελο GT νεότερο του 2010 για να ειναι καλυτερο επειδη το ποιο παλαια ειχαν προβλημα?

2. Το ιδιο ισχυει και στο rc για την χρονολογια ή εκει δεν παιζει ρολο επειδη ολα ειναι ιδια?

3. Αξιζει τον κοπο να δωσω κατι παραπανω για να παρω το gt με το 6αρι σασμαν ή δεν εχει να μου προσφερει κατι αξιολογο?

Ευχαριστω εκ των προτερων !!

1. Σαν κανονας ισχυει το οσο νεοτερο, τοσο καλυτερο. Εγω θα σου έλεγα να προτιμήσεις μοντελο τελη του 08 και νεοτερο.

2. Το rc απ αν θυμαμαι καλα παραχθηκε απο 08 και μετα, οποτε τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα.

3. 6αρι βγηκε μονο το Rallye, και οχι GT. Δεν εχει τρομερη διαφορα σαν βημα η 5η απ το 5αρι απ την 6 του 6αριου, αλλα θα το προτιμουσα απ το 5αρι αν εβρισκα καποια καλη ευκαιρια, καθως σε ταξιδι ειναι +.
stefanos patra - Τρι 02 Μάϊ 2017, 19:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω!
Κατι τελευταιο.

Επειδη εχω ακουσει οτι τα μοντελα 2007 ειχαν προβλημα, μεχρι ποιας ημερομηνιας πρεπει να διαλεξω?

Δηλαδη εννοω οτι κοιταζοντας την ημερομηνια παραγωγης του αυτοκινητου και οχι την ημερομηνια της πρωτης αδειας, εαν ειναι ακομα και τον Ιανουαριο του 2008 ειναι οκ?
Γνωριζουμε μετα απο ποιον μηνα του 2008 βγηκαν τα καινουρια που δεν ειχαν αυτα τα προβληματα νεοτητας?
kwstas1.1 - Τρι 02 Μάϊ 2017, 22:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
stefanos patra έγραψε:
Ευχαριστω!
Κατι τελευταιο.

Επειδη εχω ακουσει οτι τα μοντελα 2007 ειχαν προβλημα, μεχρι ποιας ημερομηνιας πρεπει να διαλεξω?

Δηλαδη εννοω οτι κοιταζοντας την ημερομηνια παραγωγης του αυτοκινητου και οχι την ημερομηνια της πρωτης αδειας, εαν ειναι ακομα και τον Ιανουαριο του 2008 ειναι οκ?
Γνωριζουμε μετα απο ποιον μηνα του 2008 βγηκαν τα καινουρια που δεν ειχαν αυτα τα προβληματα νεοτητας?


Το δικό μου από τα αρχικά του 2007 που είχα , Πότε τπτ κανένα πρόβλημα μέχρι και τα 76.000χλμ που το έδωσα ! Ουτε στον προηγουμενο κατοχο,μονο μια αντλία νερου! Απλά το κοίταξα σε μηχανικό και το πήρα άφοβα....μονο χρονισμό προληπτικά εκανα! Εγώ θα έπαιρνα άφοβα του 2007 πάλι!
Kostaswannabe - Τρι 02 Μάϊ 2017, 22:19:31
Θέμα δημοσίευσης:
Στέφανε αυτό που σου λεω κ εγω, επειδή μάλλον το παρεξήγησες, είναι ότι τα thp δεν είναι μοτέρ που θα το πάρεις κ θα είσαι μόνο Γκάζι κ ότι γράφει το manual. Θέλει ιδιαίτερη συντήρηση.Δεν το λέω προσωπικά για σενα. Απλώς τώρα τελευταία έχει παρεξηγηθει από πολλούς σαν αμάξι και νομίζουν ότι παίρνουν χοντα που θα πατάνε Γκάζι και το παραμικρό τους φαίνεται ζημιά.
Εγω το δικό μου το χω Υβρίδιο με φουλ περιφερειακά και είμαι αρκετά ευχαριστημένος απ αυτά που μου προσφέρει αναλογικά με τα λεφτά που ρίχνω.., επίσης δεν μου πάει 200 το μήνα. Βασικά συνολικά τα 4 χρόνια που το χω κ με όλη τη βελτίωση που του χω κάνει δεν βγαίνουν 200 το μήνα.. Φυσικά και θα έπαιρνα κάτι άλλο αν έφτανε η τσέπη μου αλλά στο κριτήριο αγοράς μου δεν ήταν ταβάνι το 207 έφτανα και ποιο πάνω αλλά το θέμα δεν είναι να πάρεις ένα αμάξι και να ζεις γ αυτο,κατα την αποψη μου πάντα.
Επιπλέον, δεν είναι ένα πρόγραμμα μόνο κ τελειώσες. Θα χρειαστεί να καταργήσεις τον προκαταλυτη. Θέλει 1-2 πραγματάκια που ναι απαραίτητα για να πάρει ανάσα το μοτέρ και να σου δώσει και το λίγο παραπάνω νεύρο αλλά και μελλοντική αξιοπιστία.
taksidiotis - Πεμ 31 Μάϊ 2018, 01:35:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μα ποιες οι διάφορές του rc με το rally?
Gotcha - Πεμ 31 Μάϊ 2018, 09:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
taksidiotis έγραψε:
Μα ποιες οι διάφορές του rc με το rally?


Ανοιξε wikipedia και δες (η απλα κανε ενα google search)
fantasmas - Κυρ 23 Μάϊ 2021, 11:14:42
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα και από μένα...τυχαία έπεσα στη συζήτηση ψάχνοντας Πληροφορίες για μπαγκαζιερα ...
Επειδή διάβασα έως ένα σημείο και αναφέρθηκαν πολλά προβλήματα..
Έχω το 207GT 09..το αγόρασα μεταχειρισμένο το 2013 με 9000 χλμ ..το αυτοκίνητο καθόταν δύο χρόνια σε γκαράζ γιατί ο ιδιοκτήτης δεν το κινούσε και είχε παραδώσει και πινακίδες ...μαζί πήγαμε και τις πήραμε. Αυτή τη στιγμή 8 χρόνια μετά έχει κοντά στις 90000 απροβληματιστα.
Το 2015 με σχεδόν 40000χλμ του έβαλα φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση φτάνοντας τα 210 άλογα.
Με το αυτοκίνητο αυτό έχω ταξιδέψει παντού..έχω κάνει 10χλμ συνεχόμενο χωματόδρομο καταλάθος με max ταχύτητα τα 10χλμ/ωρα με καινούρια λάστιχα των 500€.
Οικονομικά δεν είμαι άνετος να πεις ότι δε τα υπολογίζω.
Αλλά μέσα σε αυτά τα χρόνια δεν έχω μείνει ποτέ και δεν έχω φοβηθεί να ταξιδέψω..
Τέλος πιστεύω ότι όλα είναι θέμα σωστής συντήρησης..αν πχ ανά 5000χλμ συμπληρώνεις 1L λαδακι,ανά 10000χλμ πας για σέρβις το οποίο περιλαμβάνει λάδια φίλτρο και έναν έλεγχο (max 100€) και ανά δύο σέρβις αλλάζεις και κάποιο ανταλλακτικό προληπτικά ή οχι(πχ μια φορά ιμάντα, την επόμενη μπουζί,.....) Το αμάξι πιστεύω δεν παθαίνει τίποτα... Ο κινητήρας θα έχει μακροζωία..
Τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι αναλώσιμα και ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα χρειαστούν...πχ αντλία υψηλής..νομίζω περίπου 300€ ...ε θα χρειαστεί μια φορά στα 10 χρόνια..φυσιολογικές φθορές..
Τώρα επίσης αν κάνεις μαϊμούδιες στο αμάξι με σκαστρες εξωτερικές κατάργηση αισθητήρων, κολλαρα εισαγωγής που δε κουμπωνουν σωστά και οτιδήποτε άλλο φυσιολογικό είναι κάτι να βγάλει πρόβλημα πολύ πιο γρήγορα και να μη ξέρεις και από πού προέρχεται...

Συγγνώμη για την πολυλογια αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι το αυτοκίνητο είναι ζημιαρικο...την ζημιά την κάνουμε εμείς... Δέχομαι μόνο ότι μπορεί να υπάρχει και η αστοχία υλικού..αλλά ως εκεί..δε μπορεί σε ένα αυτοκίνητο όλα τα υλικά να είναι προβληματικά...

Ευχαριστώ!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr