PSClub - Hellas

Φρένα - 206 - Αδύνατο φρενάρισμα σε 206 1100

Billaros4 - Σαβ 24 Σεπ 2016, 05:05:05
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αδύνατο φρενάρισμα σε 206 1100
Παιδια Καλημερα, εχω το 206 1.1( για την ακρίβεια 1150) νομιζω ειναι και εχω θεμα με το φρενάρισμα καθώς δεν εχω δυνατό φρενάρισμα και πρεπει να το πατήσω σχεδόν τέρμα το πεντάλ για να δω καλο φρένο.Ειδε τα τακάκια ο γκαράζ ιερής κ λεει ειναι πολυ καλα.Το αμαξι το χρησιμοποιώ κ για ταξίδια κ θελω να εχει πιο δυνατό φρένο, σε σύγκριση πχ με το δεύτερο της οικογένειας ενα πριμερα που λιγο χαϊδεύω πεντάλ φρένου κ γονατίζει.Τι να κανω; Ευχαριστω πολυ
Nik_psa - Σαβ 24 Σεπ 2016, 06:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα τα πίσω φρένα σε τι κατάσταση είναι σιαγόνες κυλινδράκια ρεγουλατόροι κλπ, βάλε φρένα εμ. με αεριζόμενους δίσκους όταν πλησιάζεις για αντικατάσταση με καλά υλικά τριβής καινούργια υγρά φρένων καλή εξαέρωση και η βελτίωση θα είναι αισθητή, αν και πάλι δεν σου αρέσουν πας για πίσω δίσκους αλλά το κόστος ξεφεύγει όπως και το φρενάρισμα αλλά το 1124cc δεν τα χρειάζεται...
christos_99 - Σαβ 24 Σεπ 2016, 10:08:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εφοσον τα τακακια ειναι σε καλη κατασταση, τοτε ειναι θεμα υγρων φρενων+εξαερωσης, ειδαλλως εχει καποιο προβλημμα ο σερβο των φρενων. Κοιταξε αυτα που σου ειπαμε γιατι το θεμα "φρενα" ειναι αρκετα σοβαρο
21 quadra - Κυρ 25 Σεπ 2016, 15:23:00
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αδύνατο φρενάρισμα
Billaros4 έγραψε:
Παιδια Καλημερα, εχω το 206 1.2( για την ακρίβεια 1150) νομιζω ειναι και εχω θεμα με το φρενάρισμα καθώς δεν εχω δυνατό φρενάρισμα και πρεπει να το πατήσω σχεδόν τέρμα το πεντάλ για να δω καλο φρένο.Ειδε τα τακάκια ο γκαράζ ιερής κ λεει ειναι πολυ καλα.Το αμαξι το χρησιμοποιώ κ για ταξίδια κ θελω να εχει πιο δυνατό φρένο, σε σύγκριση πχ με το δεύτερο της οικογένειας ενα πριμερα που λιγο χαϊδεύω πεντάλ φρένου κ γονατίζει.Τι να κανω; Ευχαριστω πολυ


Tι τακάκια φοράς ?

Δεν είναι μόνο η οπτική εξέταση για να πούμε είναι καλά, τι εννούμε δηλαδή καλά ?
Αν είναι τακάκι των 20-30 € έχουν χαμηλό συντελεστή τριβής που μειώνεται ακόμα περισσότερο όταν ζεσταίνονται και δεν - δαγκώνουν - καλά, ξέρεις τι μαρκα είναι και τι πάστα είναι ?

Αν είναι τίποτα ημιμεταλικά που πρέπει να πιάσουν 150-200c για να λειτουργήσουν δεν θα έχεις φρένο όταν είναι κρύα κια θα έχεις πολύ καλό όταν τα ζεστάνεις πολύ.

Πως οδηγάς ? Γρήγορα, αργά ? Πότε δεν έχεις φρένο όταν είναι κρύα ή όταν σε μια γρήγορη διαδρομή τα ζεστάνεις πολύ ? Τα υγρά σου πόσο παλιά είναι ?

Αν όλα τα τακάκια ήταν ίδια δεν θα υπήρχαν και οι διαφορετικές πάστες και με διαφορετικές τιμές.

Υπάρχουν αλλαγές στα φρένα, στις δαγκάνες, στους δίσκους, στην αντλία ?

Το δίσκους φοράς σε διάμετρο, έχουν νύχι ?

Σε ρωτά πολλά αλλά ένα ξεκάρφωτο είδε το συνεργείο τα τακάκια και είναι καλά δεν λέει τίποτα και μάλλον πρέπει να αλλάξεις συνεργείο αν δεν σε ρώτησε όλα αυτά που σε ρωτάω εγώ και άλλα τόσα.
Dr.Rikons - Τρι 25 Απρ 2017, 13:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα

205 1.4, έχουν αλλαχτεί δίσκοι ταμπούρα σεβρό και τρόμπα απο άλλο που είχε καλύτερο φρένο. Και στους δίσκους και στα ταμπούρα ίσα που έχει κάνει αισθητή την παρουσία του νύχι. Δεν είναι βαθύ αλλα καταλαβαίνεις οτι υπάρχει. Τακάκια κλπ είναι απ το αμαξι που πήρα και δίσκους/ταμπούρα, δαγκάνες και βαρελάκια πίσω είναι τα δικά του.

Παρ' όλα αυτά ενώ για αρχή το αμάξι μετά απο εξαερώσεις κλπ είχε αρκετά ικανοποιητικό φρένο, μετά από κάποιο διάστημα εξασθένησε στο επίπεδο που ήταν πριν τις αλλαγές. Δεν χάνει υγρά, στην εξαέρωση δεν βγάζει αέρα...
καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
aristomen - Δευ 09 Οκτ 2017, 09:40:41
Θέμα δημοσίευσης: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Εχω το 206 1.1 μοδ.2000 σε πολύ καλή κατασταση,
Καλά λάστιχα 185/60/14, δίσκοι, υγρα, εξαέρωση, καινούργια τακάκια αλλά δεν σταματά ικανοποιητικά, ειδικά σε ταχ. 100 και 120κμ/η.

Θα ήταν καλή αλλαγή δίσκοι , τακάκια , δαγκάνες από 1,6 (266Χ22) και αν τα πάρω ολα μεταχειρισμένα από ποίο μοντέλο ταιριάζει καλυτερα και χωρίς μετατροπές (εχω σιδερένιες ζάντες 14")?
TopGear - Δευ 09 Οκτ 2017, 10:07:58
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ
aristomen έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Εχω το 206 1.1 μοδ.2000 σε πολύ καλή κατασταση,
Καλά λάστιχα 185/60/14, δίσκοι, υγρα, εξαέρωση, καινούργια τακάκια αλλά δεν σταματά ικανοποιητικά, ειδικά σε ταχ. 100 και 120κμ/η.

Θα ήταν καλή αλλαγή δίσκοι , τακάκια , δαγκάνες από 1,6 (266Χ22) και αν τα πάρω ολα μεταχειρισμένα από ποίο μοντέλο ταιριάζει καλυτερα και χωρίς μετατροπές (εχω σιδερένιες ζάντες 14")?


Μήπως παίζει τίποτα με την αντλία φρένου; Από εξαέρωση πώς πας; Πάντως, τι φρενάρισμα περιμένεις σε 1.1 ή και 1.4, το σύστημα πέδησης είναι για ποδήλατο όσο να'ναι...

Όσο για τα 266, είχα ρωτήσει κι εγώ για το δικό μου μοντέλο, μου είπανε χωράνε σε 14" ζάντα έστω οριακά, ωστόσο εγώ δεν έχω σιδερένια, αλλά αλουμινίου που βγαίνουν οι ακτίνες ελαφρώς προς τα έξω. Για τις σιδερένιες δεν ξέρω;
aristomen - Δευ 09 Οκτ 2017, 10:36:47
Θέμα δημοσίευσης: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ
Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση
TopGear - Δευ 09 Οκτ 2017, 11:00:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ
aristomen έγραψε:
Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση


Ε τα παιδιά εδώ μέσα ξέρουν να σου πούνε με βεβαιότητα αν χωράνε σε σιδερένια.
Δαγκάνες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες και από 1.6. Δίσκους, τακάκια, πάρε καινούρια, δεν έχουν διαφορά μεγάλη.
sod - Δευ 09 Οκτ 2017, 18:45:05
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 1.1 ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ
TopGear έγραψε:
aristomen έγραψε:
Εχεις δίκαιο δεν εχουν φρένα αλλά κάτι πρέπει να γίνει.

θα δώ αν οι 266 δίσκοι και οι δαγκάνες χωρούν σε σιδερένια 14' και θα ενημερώσω με τιμές και από ποιό μοντελο.

Ευχαριστώ για την απάντηση


Ε τα παιδιά εδώ μέσα ξέρουν να σου πούνε με βεβαιότητα αν χωράνε σε σιδερένια.
Δαγκάνες μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες και από 1.6. Δίσκους, τακάκια, πάρε καινούρια, δεν έχουν διαφορά μεγάλη.

Καλησπερα..ναι μπαινουν...οριο ομως αλλα μπαινουν
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr