PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 206 - Συναγερμός για καινούριο 206

voudas - Κυρ 07 Μάρ 2004, 18:27:36
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Συναγερμός για καινούριο 206
Καλησπέρα...

Κάποια πρόταση για συναγερμό για ένα καινούριο 206?

Δοκιμασμένο, απροβλημάτιστο και όχι πολύ ακριβό... ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω, απλά να κάνει τη δουλειά του (καλό θα ήταν πχ να κλείνει και τα παράθυρα... δεν ξέρω αν οι μοντέρνοι κάνουν και κάτι παραπάνω)

Για τον εργοστασιακό διαβάζω προβλήματα...

Ευχαριστώ!
Skull - Δευ 08 Μάρ 2004, 23:18:36
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστα επειδη ειμαι και εγω απο αυτους που ο συναγερμος τους αυτοκτονησε μετα τα 3 χρονακια στην πλατυ του δες πιο κατω μια προταση που μου ειχε κανει καποιος απο το www.caraudioforum.gr στην ιδια ερωτηση με την δικια σου...

Παράθεση:
Λοιπών επειδή έχω παρακολουθήσει το πρόβλημα σου και δεν βλέπω να βρίσκεις λύση , θα σου πρότεινα να βάλεις έναν καινούριο συναγερμό , σου προτείνω έναν ιταλικό με κόστος 200 ευρώ ο οποίος έχει κυλιόμενο κωδικό με διό χειριστήρια ,πανικό , ραντάρ εσωτερικού χώρου με δυνατότητα αφαίρεσης τους ,κλείδωμα ξεκλείδωμα κλειδαριών ,έλεγχο παραθύρων (με έχτρα πλακέτα) ,LED για ενδείξεις παραβίασης ,όλα τα καλά δηλαδή χωρίς να υπερβάλει σε έξτρα λειτουργίες και ανεβάζει άσκοπα το κόστος , και το σημαντικό 2 χρόνια εγγύηση με σέρβις και ανταλλαχτηκά όποτε και αν χρειασθείς , μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου για περισσότερα .


Αν μενεις Αθηνα πες μου να σου στειλω πμ το ονομα του καταστηματαρχη ή καλητερα εξερευνησε λιγο και αυτο το forum για να παρεις μια πρωτη εικονα... Very happy
voudas - Τρι 09 Μάρ 2004, 08:12:04
Θέμα δημοσίευσης:
καλημέρα... και βέβαια με ενδιαφέρει... ιδιαίτερα αν είναι δοκιμασμένος...

από πλευράς εγγύησης από την peugeot για το μούλτιπλεξ κλπ, υπάρχει πρόβλημα με συναγερμό πέρα από τον εργοστασιακό?

ευχαριστώ
Skull - Τρι 09 Μάρ 2004, 17:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστα δεν ξερω τιποτα παραπανω,δεν εχω ασχοληθει αομα με το συναγερμο μου!Μπες στο forum αυτο και ρωτα στο αντιστοιχο topic! Very happy

Προσωπικα δεν θα με ενδοιεφερε απο την στιγμη που ο συναγερμος κλεινει τα παραθυρα,χτυπαει δυνατα και την καταλληλη στιγμη και εχει και 2 χρονια εγγυηση τι μαρκα ειναι και αν ειναι δοκιμασμενος! Very happy
voudas - Τρι 09 Μάρ 2004, 23:03:40
Θέμα δημοσίευσης:
νεώτερα για τον εργοστασιακό συναγερμό...

έχουν δύο.. έναν textalarm και έναν ΜΕΤΑ. ο πρώτος δουλεύει με τα κλειδιά του αυτοκινήτου και ο 2ος έχει ξεχωριστά χειριστήρια. 390 ο ένας, 430 ο δεύτερος... (- 50% σα δώρο). ο τύπος μου είπε ότι ο ΜΕΤΑ έχει και ανιχνευτή κίνησης ενώ ο textalarm είναι μόνο ογκομετρικός...

γνώμες?
Skull - Τετ 10 Μάρ 2004, 02:00:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω τον texalarm!
Προσπαθησα να βρω καποιον καταστηματαρχη που οχι να την δουλευει αλλα απλως να την ξερει και κανενας δεν την ηξερα!Εδω δεν την ηξερε αυτος που στην ελεγε.... Very happy

ΠΟλυ πιθανον να ειναι καποια εταιρια παρακλαδι της peugeot που δημιουργηθηκε για τον αντιστοιχο νομο που απαγορευει τα ανταλακτικα της ιδιας μαρκας του αυτοκινητου!

Εχει δυο ξεχωρηστα χειρηστηρια!

Και μαλον εχει ανιχνευτη κινησης καθ οτι υπαρχουν ακομα αυτα τα μικρα δεξια και αριστερα επανω απο τις πορτες! Very happy
voudas - Τετ 10 Μάρ 2004, 08:32:46
Θέμα δημοσίευσης:
κίνησης εννοούσε πχ αν μου το σηκώσουν ή αν μου το τρακάρουν... οι σένσορες που λες είναι οι ογκομετρικοί για το εσωτερικό.
sotamax - Τετ 10 Μάρ 2004, 09:46:36
Θέμα δημοσίευσης:
Είχα στο 206 μου τον GT Auto Alarm με εκγέφαλο SAGEM και για δύο περίπου χρόνια πριν το διαλύσω δούλευε αξιοπρεπέστατα κάθε μέρα.
Όταν τον τοποθέτησα είχε 300€.
Τώρα αυτοί που περνάν οι αντιπροσωπίες καλύτερα να τους αποφεύγεις γιατί είναι χαμηλής ποιότητας και απλά λόγω ονόματος τους χρεώνουν πολύ.Σκέψου απλά ότι στα παζάρια που κάνεις για καινούργιο αυτοκίνητο με τους πωλητές το πρώτο που σου λένε όταν φτάνει η συζήτηση για κανένα δωράκι είναι συναγερμός.
Σου φαινεται λογικό στη λιανική να τους χρεώνουν 400€ και στην κουβέντα να στον κάνουν δώρο;
Μη μου πεί κανείς ότι άλλο συναγερμό βάζουν στο "δώρο" και άλλο μετά γιατί είναι μούφες αυτά.
Απλά στην ίδια πλακέτα κουμπώνουν εξτρά πλακέτες με παραπάνω λειτουργίες.
Συγνώμη εάν κούρασα.
Ευχαριστώ
voudas - Τετ 10 Μάρ 2004, 10:13:50
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Εγω εχω τον texalarm!
Προσπαθησα να βρω καποιον καταστηματαρχη που οχι να την δουλευει αλλα απλως να την ξερει και κανενας δεν την ηξερα!Εδω δεν την ηξερε αυτος που στην ελεγε.... Very happy

ΠΟλυ πιθανον να ειναι καποια εταιρια παρακλαδι της peugeot που δημιουργηθηκε για τον αντιστοιχο νομο που απαγορευει τα ανταλακτικα της ιδιας μαρκας του αυτοκινητου!

Εχει δυο ξεχωρηστα χειρηστηρια!

Και μαλον εχει ανιχνευτη κινησης καθ οτι υπαρχουν ακομα αυτα τα μικρα δεξια και αριστερα επανω απο τις πορτες! Very happy


εμένα μου είπαν ότι ο τεξταλάρμ δουλεύει με τα κλειδιά χωρίς έξτρα χειριστήριο... άντε να βρω άκρη...

φίλε sotamax άσε είναι απίστευτοι... 400 για απλό συναγερμό είναι πανάκριβα... εδώ με αυτά τα λεφτά βρίσκεις και αμφίδρομο... εκμεταλλεύονμται το ότι το αμάξι λόγω μουλτιπλεξ είναι ευαίσθητο και βαράνε εκεί να βγάλουν κανα φράγκο...
voudas - Τετ 10 Μάρ 2004, 13:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
ξαναμίλησα με αυτόν που μου είπε και τον ΜΕΤΑ σαν επιλογή και αφού το έψαξε περισσότερο μου είπε πως τώρα τελικά μόνο τον τεξταλάρμ βάζουν...

οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, παρά μόνο αν αυτός είναι αξιόπιστος και αν αξίζει να ρισκάρω απώλεια εγγύησης για κάποιον άλλον του εμπορίου...
Skull - Τετ 10 Μάρ 2004, 15:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστα δεν το συζηταμε οτι ο texalarm σε συκγριση με αυτων του εμποριου ειναι 2ο χρονια πισω! Very happy

Η δικια μου γνωμη ειναι να βαλεις συναγερμο του εμποριου._
voudas - Τετ 10 Μάρ 2004, 16:11:14
Θέμα δημοσίευσης:
το θέμα είναι ότι οι προδιαγραφές του αποτελούν μυστήριο... πάντως σίγουρα δεν έχει κυλιόμενο κωδικό... ξέρει κανείς αν είναι αυτοτροφοδοτούμενος? (αν και φοβάμαι ότι δε θα μου αρέσει η απάντηση)
Touristas - Τετ 10 Μάρ 2004, 18:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μην παίζεται με το multiplex γιατί θα βρεθείτε προ εκπλήξεων !!
Έχουν μήνη αρκετά αυτοκίνητα λόγο μη εργοστασιακού συναγερμού όσο παράξενο κ’αν ακούγεται γι’αυτο προσοχή.
Ο Texalarm είναι εγκεκριμένος από το εργοστάσιο λειτουργεί με τα κλειδιά του αυτοκινήτου και συνεργάζεται χωρείς πρόβλημα με το BSI και είναι αυτοτροφοδοτούμενος !
Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Skull - Τετ 10 Μάρ 2004, 22:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Μην παίζεται με το multiplex γιατί θα βρεθείτε προ εκπλήξεων !!
Έχουν μήνη αρκετά αυτοκίνητα λόγο μη εργοστασιακού συναγερμού όσο παράξενο κ’αν ακούγεται γι’αυτο προσοχή.
Ο Texalarm είναι εγκεκριμένος από το εργοστάσιο λειτουργεί με τα κλειδιά του αυτοκινήτου και συνεργάζεται χωρείς πρόβλημα με το BSI και είναι αυτοτροφοδοτούμενος !
Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation


Το ξαναλεω οτι εγω εχω τον text Alarm!Δεν εχω multiplex και ειναι μοντελο του 1999!Απο τοτε εχει τον συναγερμο και πριν ενα χρονο περιπου τα επαιξε εντελως...το κακο ειναι πως αυτον τον συναγερμο δεν τον δουλευουν εξω τα μαγαζια και ενα πιθανο προβλημα μπορει να μην βρει λυσει και αυτο γιατι ουτε οι ιδιοι στην peugeot δε το ξερουν καλα-καλα!
Εχω τρεξει και εχω τρεξει για αυτον τον συναγερμο και προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην ασχοληθει κανενας αλλος με αυτον τον συναγερμο!

Για να δωσω να καταλαβετε πριν 6 μηνες ειπαμε καποιοι απο το club να αγορασουμε αεροτομες απο πολυεστερα που φτιαχνει ενα εργοστασιο για λογαριασμο της peugeot!Εμεις θα την αγοραζαμε στα μισα περιπου λεφτα απο οτι την πουλαει η αντιπροσωπια!

Ο νοος νοειτο! Very happy
Skull - Τετ 10 Μάρ 2004, 22:16:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεχασα να πω οτι εχω δυο χειριστηρια που διαθετουν τρια κουμπακια το καθενα! Very happy
voudas - Τετ 10 Μάρ 2004, 22:32:03
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Touristas έγραψε:
Μην παίζεται με το multiplex γιατί θα βρεθείτε προ εκπλήξεων !!
Έχουν μήνη αρκετά αυτοκίνητα λόγο μη εργοστασιακού συναγερμού όσο παράξενο κ’αν ακούγεται γι’αυτο προσοχή.
Ο Texalarm είναι εγκεκριμένος από το εργοστάσιο λειτουργεί με τα κλειδιά του αυτοκινήτου και συνεργάζεται χωρείς πρόβλημα με το BSI και είναι αυτοτροφοδοτούμενος !
Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation


Το ξαναλεω οτι εγω εχω τον text Alarm!Δεν εχω multiplex και ειναι μοντελο του 1999!Απο τοτε εχει τον συναγερμο και πριν ενα χρονο περιπου τα επαιξε εντελως...το κακο ειναι πως αυτον τον συναγερμο δεν τον δουλευουν εξω τα μαγαζια και ενα πιθανο προβλημα μπορει να μην βρει λυσει και αυτο γιατι ουτε οι ιδιοι στην peugeot δε το ξερουν καλα-καλα!
Εχω τρεξει και εχω τρεξει για αυτον τον συναγερμο και προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην ασχοληθει κανενας αλλος με αυτον τον συναγερμο!


κοίτα να δεις... απλά το ότι χάλασε 3-4 χρόνια μετά δεν λέει τπτ... συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες... το θέμα είναι αν κάνει τη δουλειά του και αν παρέχει αφάλεια ή είναι απλά διακοσμητικός.

πάντως αλοίμονο να είναι το ίδιο μοντέλο με αυτό που σου έβαλαν το 99... ζήτω που καήκαμε...
sotamax - Πεμ 11 Μάρ 2004, 11:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Tourista έχω δεί το 206 της κουνιάδας μου με μαμα συναγερμό να μην σταματάει με τιποτα το ασχετο ουρλιαχτό του (ηταν στο γκαράζ)
καθώς και να απενεργοποιείται μόνος του.
Το βράδι το έκλεινε το πρωί ανοιχτό.
Τον άλλαξαν βέβαια στην εγγύηση.
Το συγκεκριμένο XS φοράει Marelli εγκέφαλο...
sotamax - Πεμ 11 Μάρ 2004, 11:21:48
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν εννοεις αυτοτροφοδοτούμενος τι εννοείς;
voudas - Πεμ 11 Μάρ 2004, 12:30:44
Θέμα δημοσίευσης:
ότι έχει δική του μπαταρία και δεν σταματάει αν κόψουν την παροχή από την κεντρική μπαταρία... τουλάχιστον για κάμποσα λεπτά...
Touristas - Πεμ 11 Μάρ 2004, 17:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Ξεχασα να πω οτι εχω δυο χειριστηρια που διαθετουν τρια κουμπακια το καθενα! Very happy

Είναι παλιό το δικό σου γι’αυτό έχεις χώρια χειριστήρια.
Στα καινούργια δεν έχει και δεν είναι ίδιοι η συναγερμοί!!
Στα μη multiplex είχαν βγει λίγο έως πολύ προβληματικοί τα καινούργια όμως είναι αρκετά ευαίσθητα σε αυτό το θέμα.
Για να καταλάβετε έχει τύχη να μήνη αμάξι επειδή μετά από αφαίρεση εργοστασιακού R/CD και τοποθέτηση αλλού και δεν έφταιγε το νέο R/CD αλλά είχαν κλέψει από ένα καλώδιο στο BSI για να πάρουν ρεύμα . Άντε βρες άκρη
SuperBilly16V - Πεμ 11 Μάρ 2004, 19:24:04
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά και εγω τον Τexalarm έχω σε ένα 307. Τον έχω 2μιση χρόνια και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, και κλείνει και τα παραθυρα Very happy
Touristas - Πεμ 11 Μάρ 2004, 19:52:22
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα κλίνη ο συναγερμός …….το έχω ξαναπεί Multi color
sotamax - Σαβ 13 Μάρ 2004, 17:36:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι ένα από τα εξτρά του υπερκλειδώματος που λένε διπλο κλικ στο button του κλεισιματος των ασφαλειών και κλείνει και τα παράθυρα...
Δεν έχει σχέση με τον συναγερμό...
Touristas - Σαβ 13 Μάρ 2004, 22:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ούτε με το υπεκλειδωμα έχει να κάνει,μονο τα 307 που έχουν συναγερμό από το εργοστάσιο έχουν υπερκλειδωμα . Και δεν χρειάζεται διπλό πάτημα για να κλείσουν αλλά παρατεταμένο !!! Multi color
sotamax - Τρι 16 Μάρ 2004, 12:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks για την διευκρινηση.
Touristas - Τετ 17 Μάρ 2004, 21:02:25
Θέμα δημοσίευσης:
sotamax έγραψε:
Thanks για την διευκρινηση.

Ότι θες εδώ ήμαστε… Wink Very happy
Ben - Πεμ 09 Δεκ 2004, 13:58:26
Θέμα δημοσίευσης:
BOROYME NA XANA THIXOUME TO THEMA PLS GIATI PAEI KAIROS ALLA EGW XREIAZOMAI KATI SINTOMA.
THANX
TO THEMA (Κάποια πρόταση για συναγερμό για ένα καινούριο 206?

Δοκιμασμένο, απροβλημάτιστο και όχι πολύ ακριβό... ιδιαίτερες απαιτήσεις δεν έχω, απλά να κάνει τη δουλειά του (καλό θα ήταν πχ να κλείνει και τα παράθυρα... δεν ξέρω αν οι μοντέρνοι κάνουν και Question )
fallen_angel82 - Πεμ 03 Φεβ 2005, 13:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά δόθηκε απάντηση? Και αν ναι τι παίζει με την εγγύηση? Θέλω να πω επηρεάζεται από την αλλαγή αυτή? Στο caraudio forum
ο κ.Καλογερόπουλος κάτι είχε πεί για λενα νέο συναγερμό cobra συμβατό με peugeot.
Ευχαριστώ.
overgr - Παρ 04 Φεβ 2005, 20:48:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ανεξάρτητα και χωρίς να υποτιμώ τις αρνητικές εμπειρίες κάποιων παιδιών με την Texalarm έχω να πω:

1. Αντίθετα με ότι ειπώθηκε παραπάνω, η Texalarm είναι κολοσσός. Απλώς πουλάει τα προιοντα της στα εργοστάσια για πρώτη τοποθέτηση. Δεν είναι μάπα.

2. Το τι προτείνει ο κάθε εγκαταστάτης το ακούω λίγο βερεσέ. Συνήθως σε αυτούς ισχύει το: "Αυτήν ξέρετε, αυτήν εμπιστεύεστε"...

3. Όταν το αυτοκίνητο έχει multiplex θεωρώ την χρήση του εργοστασιακά εγκεκριμένου συναγερμου ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ. Για σκέψου πως θα νοιώσεις όταν θα γίνεις μπαλάκι ανάμεσα σε Peugeot και Εγκαταστάτη, και κανένας δεν θα παραδέχεται ότι φταίει για όποιο πρόβλημα σου παρουσιαστεί (και πίστεψε με, είναι πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με έναν συναγερμό λόγω της φύσης του προϊόντος).

4. Ο συναγερμός δεν παρέχει σπουδαία προστασία κατά της κλοπής. Μια καλή ασφάλεια κλοπής στο παρέχει αυτό! Wink

5. Πάρε τον εργοστασιακό!!!

Φιλικά,

Σταύρος
volvos - Σαβ 05 Φεβ 2005, 01:20:07
Θέμα δημοσίευσης:
ολικη μερικη κλοπη στοιχιζει για 15000€ γυρω στα 45€... αν ενας συναγερμος εχει 300 που ειναι μια νορμαλ τιμη μιλαμε για 6,5χρονια δωρεαν ασφαλεια.
και απο την ασφαλιστικη ξερεις οτι θα παρεις τα λεφτα.συναγερμος υπαρχει που να σας εγγυαται οτι δεν θα σας παρουν την περιουσια?????
για να σοβαρευτουμε λοιπον.
για μενα συναγερμος εχει πλεον νοημα μονο για οποιον εχει ηχοσυστημα πολυ ακριβο το οποιο και δεν καλυπτεται απο στην ασφαλιστικη του.
fallen_angel82 - Σαβ 05 Φεβ 2005, 19:12:03
Θέμα δημοσίευσης:
Να 'στε καλά παιδιά. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
CC-Gio - Σαβ 05 Φεβ 2005, 19:51:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αργυρη επειδη δεν πιστευω το δικο μου να κλεινει τα παραθυρα,μπορω να κανω κατι για να κλεινουν? γρηγορα-ευκολα-αξιοπιστα....εννοειται! Wink
Touristas - Δευ 07 Φεβ 2005, 08:03:18
Θέμα δημοσίευσης:
CC-Gio έγραψε:
Αργυρη επειδη δεν πιστευω το δικο μου να κλεινει τα παραθυρα,μπορω να κανω κατι για να κλεινουν? γρηγορα-ευκολα-αξιοπιστα....εννοειται! Wink

Λιγο υπομονη κατι εχω στο μυαλο μου!! Wink
MihMih - Σαβ 27 Ιαν 2007, 23:05:19
Θέμα δημοσίευσης: Συναγερμός για καινούριο 206
Pedia mi berdeftite na valete mono sinagermo viper.Exo ena 206xs xronologia 2002 multiplex to exo tosa xronia kai kani oti theli.paradigma .anavis flash = anavun tha fota monatus gia ligo -ores ores stamatai oloto tablo na lityrgi prepi na ton zvisis gia ligo kai na to klidosis.Tha fota sto tablo xamilonun mexri maksimym kai ksanaerxonde.Merikes fores den anavi tha alarm kai meta den boris na tha zvisis me tipota.Merikes fores anavi oloto tablo oti lambaki exi ine anameno.Genika ton metaniono poli pikara pou ton evala.Meta sou lene oti ton tiexiristirio pxiani 800metra ΟYTE 100 DEN PIANI kai ota pas sto magazi sou lene oti stin ellada exume kapies parenvyles kai ftei kai ton amaksi. Se opi sinergio peugeot na pao mu lene oti ine i pio akatalilo sinagermo gia 206xs mulyiplex . Me dio logia o sinagermos tha exi gamisi ola . Ego ton evala sto thesaloniki .Kai exo poli provlima me ton autokinito. Tora stamatise na liturgi kai o animistira pou kani zesti mesa.Xamos exo trelati me ton 206mou
Touristas - Κυρ 28 Ιαν 2007, 09:07:17
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες
Εκ τις Mod Team
Touristas

Crash - Τετ 06 Φεβ 2008, 00:57:43
Θέμα δημοσίευσης: Ερωτηση εγκαταστασης συναγερμου σε 206
Γεια χαρα, περναω συναγερμο στο αμαξι μου εχω βρει με δοκιμαστικο την οπλιση και την αφοπληση με δοκιμαστικο κατσαβιδι καθως και τα υπολοιπα.!εχω ενα 206 2001 XS το καλωδιο της οπλισης & της αφοπλισης τα βρηκα στο ποδι του οδηγου ηταν καφε & ανοιχτο ανοιχτο πορτοκαλι αντοιστηχα!ΤΟ θεμα ειναι πως στελνω για οπλιση & αφοπλοιση απο το pager και δεν κλεινουν οι κλειδαριες ,δοκιμασα και με αρνητικο παλμο αλλα και με θετικο και τπτ!καποιος να μπορει να βοηθησεις ?



ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 02:26:30
Θέμα δημοσίευσης: συναγερμος σε 206cc
εχει το αμαξι μου εργοστασιακο συναγερμο, αλλα οσο και αν φαινεται περιεργο δεν ξερω πως λειτουργει. ο μαντρας που το αγορασα ουτε αυτος ηξερε πολλα για να μου πει...

βασιακα θαθελα να μου πειτε πως ενεργοποιηται, πως κλεινει και αν περνει καποιες ρυθμισεις. λογικα δεν θα επρεπε να εχει καποιο τηλεκοντρολ? στο κλειδι του αμαξιου υπαρχουν μονο τα 2 κλασικα κουμπια για κλειδωμα και ξεκλειδωμα των πορτων.

ευχαρηστω!
Touristas - Σαβ 05 Απρ 2008, 06:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
Εάν όντος είναι ο εργοστασιακός δεν έχει εξτρα χειριστήρια , ενεργοποιείτε όταν κλειδώνεις το αμάξι από το κοντρόλ. Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο στην λειτουργία και δεν παίρνει κάποια ρύθμιση. Σε περίπτωση μη λειτουργίας του χειριστηρίου ενώ το αμάξι είναι κλειδωμένο για να απενεργοποιηθεί ο συναγερμός απλά ανοίγεις χειροκίνητα μπαίνεις μέσα βάζεις το κλειδί στον διακόπτη και ανοίγεις στην δεύτερη σκάλα.
ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 14:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξερω αν ειναι εργοστασιακος. εχει ενα λαμπακι κοκκινο μπροστα απο την οθονη.

γιατι δεν χτυπαει ομως?
Touristas - Σαβ 05 Απρ 2008, 14:59:38
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανώς είναι εργοστασιακός.
Πως τον δοκίμασες για να δεις εάν χτυπάει??
ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 16:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
με κλειδομενες τις πορτες προσπαησα να τις ανοιξω απο το χερουλι, αλλα δεν χτυπησε...
power - Σαβ 05 Απρ 2008, 16:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
Κατέβασε τα παράθυρα κλειδωσέτο και μετά από κανα λεπτό βαλε το χέρι σου μέσα.
drdino - Σαβ 05 Απρ 2008, 16:43:38
Θέμα δημοσίευσης:
Είσαι σίγουρος ότι έχει συναγερμό;
ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 16:46:17
Θέμα δημοσίευσης:
αφου ρε παιδια εχει το λαμπακι αυτο που σας περιεγραψα, σιγουρα ειναι συναγερμος αυτο. δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.

μηπως πρεπει να ειναι ανοιχτη η οροφη για να χτυπαει? η δεν εχει σχεση?
drdino - Σαβ 05 Απρ 2008, 16:49:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως είναι το λαμπάκι του κεντρικού κλειδώματος; Δεν έχουν όλα τα 206 βέβαια τέτοιο...
ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 17:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
οχι τελεικα ρωτησα και ειναι συναγερμος. Αλλα απλα δεν ξερω πως να τον ρυθμισω, δηλαδη ποτε να χτυπαει, ποσο χρονο και με τι ενταση.

καταλαβατε?
drdino - Σαβ 05 Απρ 2008, 17:18:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν επιδέχεται ρυθμίσεων.
Touristas - Σαβ 05 Απρ 2008, 18:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
ababapanos έγραψε:
με κλειδομενες τις πορτες προσπαησα να τις ανοιξω απο το χερουλι, αλλα δεν χτυπησε...

Απλά δηλαδή πήγες κα τράβηξες το χερούλι χωρίς να ξεκλειδώσεις την πόρτα με το κλειδί ?
Αν το έκανες έτσι λογικό είναι να μην χτυπήσει , αν όμως ανοίξεις την πόρτα τότε θα αρχίσει να χτυπάει.
Υπ’ όψη όταν το κλειδώνεις ο συναγερμός αρχίζει να λειτουργεί μετά από ένα λεπτό περίπου.
ababapanos - Κυρ 06 Απρ 2008, 20:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα εκανα με το συναγερμο δοκιμες, το κλειδωσα με ανοιχτα τα παραθυρα, περιμενα ενα λεπτο και ετα εβαλα το χερι μεσα , δεν χτυπησε. μπηκα μεχρι την μεση ολος μεσα παλι δεν χτυπησε, αρχισα να το κουναω παλι δεν χτυπησε. γυρισα το τημονι , παλι δεν χτυπησε. Ανοιγω την πορτα απο μεσα και τοτε αρχισε να χτυπαει. Τωρα η ερωτηση μου ειναι, σε ποιες αλες περιπτοσεις πρεπει να χτυπαει ο συναγερμος εκτος απο το ανοιγμα της πορτας?
fynos - Κυρ 06 Απρ 2008, 23:45:19
Θέμα δημοσίευσης:
Αν έχει τα λεγόμενα ‘ρανταράκια’ δεξιά και αριστερά στα κολονάκια του παρμπρίζ . . . τότε μόνο θα ηχεί και με κίνηση από το εσωτερικό του αυτοκίνητου !!
Διαφορετικά, μόνο από προσπάθεια παραβίασης κλειδαριών = άνοιγμα πόρτας, από παραβίαση συχνότητας και αν έχει και διακόπτακι στο καπό και από αυτό, ίσος και από πτώση τάσης (μάλλον όχι) !

Μπορείς να του βάλεις κραδασμικό . . . με δίοδο για την επιστροφή του σήματος !
Ο μαμά (TEX kati) κάτι άλλο δεν κάνει !!
ababapanos - Δευ 07 Απρ 2008, 00:31:05
Θέμα δημοσίευσης:
αυτα τα ρανταρακια ειναι ακριβα για να τα βαλω? η το αντικραδασμικο? αλλα φοβαμει μηπως χτυπαει ολη την ωρα ετσι
fynos - Δευ 07 Απρ 2008, 00:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα ρανταράκια θα πρέπει να μην αφήνεις παράθυρα ανοικτά, και έντομα να κόβουν βόλτες στο εσωτερικό του αυτοκινήτου . . . . αλλιώς δεν έχεις πρόβλημα !
Για το κραδασμικό έχει ποτενσιόμετρο και το ρυθμίζεις όπως εσύ θες !

Για το 1ο δεν θυμάμαι, ίσος και 50 ε
Για το 2ο 35-45 ε
Ivang - Δευ 07 Απρ 2008, 13:25:03
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Για το κραδασμικό έχει ποτενσιόμετρο και το ρυθμίζεις όπως εσύ θες !


Έχει ο εργοστασιακός συναγερμός του 206 κραδασμικό ?????
fynos - Δευ 07 Απρ 2008, 13:51:24
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα extra λέω !!
Ivang - Δευ 07 Απρ 2008, 14:14:25
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Για τα extra λέω !!


Έστω, μπαίνει σαν έξτρα, είσαι σίγουρος ???
Touristas - Δευ 07 Απρ 2008, 18:35:43
Θέμα δημοσίευσης:
ababapanos έγραψε:
σημερα εκανα με το συναγερμο δοκιμες, το κλειδωσα με ανοιχτα τα παραθυρα, περιμενα ενα λεπτο και ετα εβαλα το χερι μεσα , δεν χτυπησε. μπηκα μεχρι την μεση ολος μεσα παλι δεν χτυπησε, αρχισα να το κουναω παλι δεν χτυπησε. γυρισα το τημονι , παλι δεν χτυπησε. Ανοιγω την πορτα απο μεσα και τοτε αρχισε να χτυπαει. Τωρα η ερωτηση μου ειναι, σε ποιες αλες περιπτοσεις πρεπει να χτυπαει ο συναγερμος εκτος απο το ανοιγμα της πορτας?


Επειδή στο προφίλ σου δεν γράφεις τι αμάξι είναι , μήπως είναι CC???
Εάν ναι δεν έχει ραντάρ αλλά ογκομετρικό και χρειάζεται ρύθμιση.
ababapanos - Δευ 07 Απρ 2008, 19:02:27
Θέμα δημοσίευσης:
cc εχω...

το ογκομετρικο το κανει? και πως ρυθμιζεται?
Touristas - Δευ 07 Απρ 2008, 20:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
Κάνει τι δουλειά που κάνουν τα ραντάρ με την διαφορά πως με αυτό μπορείς να αφήσεις το αμάξι με ανοιχτή κουκούλα και να μην χτυπάει με το παραμικρό.
Συνήθως είναι κάτω από την φούσκα του μοχλού αλλαγής ταχυτήτων η κάτω από την κονσόλα που είναι το χειρόφρενο.
Με ένα ψιλό κατσαβιδάκι μπορείς να το ρυθμίσεις.
fynos - Δευ 07 Απρ 2008, 21:17:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
fynos έγραψε:
Για τα extra λέω !!


Έστω, μπαίνει σαν έξτρα, είσαι σίγουρος ???


Για να το λέω θα το έχω δοκιμάσει ! 206 είχα και εγώ . . . (μέχρι και δορυφορικό είχα βάλει στον μαμά συναγερμό, τι να λέμε τώρα)
Επίσης, έχει και δύο εισόδους ή εξόδους δεν θυμάμαι, που από την μία μπορεί να ηχεί η σειρήνα χωρίς να ανάβουν τα αλάρμ !
fynos - Δευ 07 Απρ 2008, 21:18:45
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
ababapanos έγραψε:
σημερα εκανα με το συναγερμο δοκιμες, το κλειδωσα με ανοιχτα τα παραθυρα, περιμενα ενα λεπτο και ετα εβαλα το χερι μεσα , δεν χτυπησε. μπηκα μεχρι την μεση ολος μεσα παλι δεν χτυπησε, αρχισα να το κουναω παλι δεν χτυπησε. γυρισα το τημονι , παλι δεν χτυπησε. Ανοιγω την πορτα απο μεσα και τοτε αρχισε να χτυπαει. Τωρα η ερωτηση μου ειναι, σε ποιες αλες περιπτοσεις πρεπει να χτυπαει ο συναγερμος εκτος απο το ανοιγμα της πορτας?


Επειδή στο προφίλ σου δεν γράφεις τι αμάξι είναι , μήπως είναι CC???
Εάν ναι δεν έχει ραντάρ αλλά ογκομετρικό και χρειάζεται ρύθμιση.


Αργύρη, έχει και αυτό 2 ζώνες ?
Ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό δακτύλιο για την εμβέλεια ?
suicida - Παρ 02 Μάϊ 2008, 12:25:17
Θέμα δημοσίευσης: Τροφοδοσία και Συνδεσμολογία aftermarket συναγερμού
Εγκατέστησα έναν συναγερμό με δυνατότητα να σηκώνει τα παράθυρα μόλις οπλίζει (γιαυτό άλλαξα τον εργοστασιακό). Μου είπαν από εκεί που τον αγόρασα να μην ενεργοποιήσω τα κλειδώματα γιατί υπάρχει κίνδυνος να καεί ο εγκέφαλος ανα πάσα στιγμή. Έτσι τώρα κλειδώνω με το χειριστήριο που είναι πάνω στο κλειδί και ενεργοποιώ το συναγερμό με άλλο. Ισχύει κάτι τέτοιο περί εγκεφάλου ή να τα συνδέσω κανονικά.

Επίσης, από πιο σημείο θα είναι καλύτερα να τον τροφοδοτήσω?

Τώρα τον έχω συνδέσει στα 12 V (συνεχής τροφοδοσία) που έρχονται στο ραδιόφωνο.
dark - Κυρ 21 Δεκ 2008, 18:24:44
Θέμα δημοσίευσης: hi
paidia egw twra apofasisa na valw ena sunagermo me tileeidopoiisi.elpizw na leitourgisei.an exei kapoios valei tetoiou eidous sunagermo kanei douleia?
AlienHack - Πεμ 15 Οκτ 2009, 13:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα το αμαξι ειχε τον spyball (εχει κλεισει πια η εταιρια και η τεχνολογία του ειναι παροχυμενη) και εναν ακομα για την τηλεειδοποίηση, δουλευε o spy για 4-5 χρονια, μετα αρχισε να μην πιάνει με την μια, αρχισε να κλειδώνει οποτε θελει και να βαράει οποτε γουσταρει, οσπου μια μερα σταματησε να πιανει εντελος. ενω ελεγε οτι ελενχε εμπαινεσ στο αμαξο κανονικα και δεν βαρουσε.
Απο τοτε τον απενεργοποίησα, εβγαλα το εγκεφαλάκι του, αποσύνδεσα και το ρευμα του, εβγαλα και την σειρίνα του και ησήχασα.
τωρα θα πάω να βάλω εναν απλο συναγερμ.ο φιλος μου εβαλε με 100Ε..

αν βρώ και κανεναν λιγο ποιο ακριβό που να κλεινει τα παράθυρα καλα θα ειναι.. Παντος σε μαγαζι που ρώτησα μου ειπαν οτι πανω απο 2-3 χρονια συναγερμος δεν ειναι πια αξιόπιστος. παλια τεχνολογία ευκολα τον σπανε..


Υ.Γ.Ενα περίεργο σκηνηκο που ειχα ηταν οτι αφου τον ξηλωσα τον spyball οπως ειπα ποιο πανω και ησυχασα, 1-2 φορεσ ετυχε να ανοιξω το αμαξι και να αρχισει να αναβοσβυνει το καντραν και τα φώτα... χωρις τον συναγερμο συνδεδεμένο πως γινεται αυτο? ο εγκεφαλος τρωει κόλημα?
Πrεζάκιας - Τρι 13 Μάϊ 2014, 00:21:33
Θέμα δημοσίευσης: Ποιον συναγερμο? Avital 3100 - Viper 3100 - Original 206
Παιδια ειμαι για να βαζω συναγερμο ..

Ποιον απο τους τρεις πιστευετε θα ειναι καλυτερα να βαλω ?? Rolling eyes
Οικονομικοι και οι τρεις .

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=311_312_314_315&products_id=2011

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=311_312_314_315&products_id=2185

http://www.car.gr/parts/view/2358376/

Οποιος ξερει κατι ας μου απαντησει .. ευχαριστω Wink
Πrεζάκιας - Τετ 14 Μάϊ 2014, 00:52:38
Θέμα δημοσίευσης: Re: Ποιον συναγερμο? Avital 3100 - Viper 3100 - Original 206
Πrεζάκιας έγραψε:
Παιδια ειμαι για να βαζω συναγερμο ..

Ποιον απο τους τρεις πιστευετε θα ειναι καλυτερα να βαλω ?? Rolling eyes
Οικονομικοι και οι τρεις .

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=311_312_314_315&products_id=2011

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?cPath=311_312_314_315&products_id=2185

http://www.car.gr/parts/view/2358376/

Οποιος ξερει κατι ας μου απαντησει .. ευχαριστω Wink


up
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr