PSClub - Hellas

Φρένα - pegeout 106 1.4 frena

johnis - Κυρ 13 Δεκ 2015, 14:45:40
Θέμα δημοσίευσης: pegeout 106 1.4 frena
Καλησπερα σε ολους.εχω καποιες αποριες για τα φρενα του πεζο 106 πως θα τα κανω πιο γερα γιατι με αυτα τα φρενα το αμαξι δεν σταματαει και πολη καλα θα μου πειτε σιγα τα αλογα(75)χιχιχι εχω διαβασει παρα πολλα για το θεμα αυτο αλλα εχω καποιες αποριες.τ αμαξι αν μετρισα καλα πρεπει να εχει δισκοπλακες 237mm και κανα 10mm παχος αρχικα υποθετο .τωρα ειναι κα που στα 7mm εχω ακουσει οτι βαζουν απο rallye 1.6 δαγκανες και μερικη βαζουν και 266mm 20mm παχος δεν τα παο και πολυ καλα με τους αριθμους ενω εχω δει οτι φορανε τα rallye 247mm πως γεινεται αυτο.να σας πω οτι φοραω 14 ζαντα και δεν ξερω αν χοραει.αμα γινονται ολα αυτα πρεπει να βαλω μονο δαγκανες δισκοπλακες και τακακια ι και τιποτα αλλο.και στα πισω φρενα πηγα να τα μετρησω στο κτεο και η πισω ροδες γυρνουσαν και αλλαξα σιαγωνες πριν ακουστε απο 6.000 km.και παιδια εχω πατισει φρενο απο rallye και μολις ακουμπουσες το φρενο κοκαλονε τι ωραια φαση πεταλ.συγνωμη αν σας κουρασα.περιμενω τις απαντισεις σας και ξερω οτι θα μου ληθουν ι αποριες
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 18:50:25
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια απαντηση παιδια?πλιζζζ.για δισκοπλακες στο πεζο μου πρεπει να ψαξω συγκεκριμενες δισκοπλακες π.χ πεζο 206 1.8 ντς και οχι απο 1400 ι απο κανα 2.0 και απο τι εως τι χρονολογια για να ειναι 266*20 και να μην εχω κανα προβλημα.με δαγκανες απο 106 ραλλυ χορανε η παραπανω δισκοπλακες ι πρεπει να παω και σ δαγκανα απο 206.και χορανε στο 1.400 μου
geo106xs - Τρι 15 Δεκ 2015, 20:14:07
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε ρε φιλε και κανα κομμα,δυσκολευτηκα να βγαλω νοημα Laughing

Αρχικα,το φρενο του ραλλυ ειναι δυνατοτερο λογω μεγαλυτερης αντλιας φρενων και μεγαλυτερου σερβο.
Αν αλλαξεις αυτα,θα δεις αρκετη διαφορα σε αισθηση!
Σχετικα με τις δισκοπλακες,το αυτοκινητο σου φοραει 247 μη αεριζομενα,του ραλλυ ειναι 247 αεριζομενα αλλα οι δαγκανες ειναι διαφορετικες!
Τα 266 παιζουν με τις δικες τους δαγκανες.
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 21:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη για να αυξησω τα φρενα πρεπει να βαλω και αντλια φρενον και σερβο εκτος απο δαγκανες.εχω την εντυπωσει οτι φοραο 237*10 δισκοπλακ.αφου ι 2 κολητη μου εχουν 206 και 306 και ι δικια μου.η δισκοπλακα φαινεται μινιατουρα μπροστα στα αλλα,και εχουμε τον ιδιο κινιτηρα. Δηλαδη για 266 πρεπει να παω και σε ιδανικη δαγκανα ετσι?απο τη αμαξια μπορω να βαλω για να πετυχω αυτες τις διαστασεις,γιατι οπως ειπαμε το ραλλυ εχει 247
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 21:07:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι μαρεσει οταν παταω το φρενω να ειναι σκληρο, να μην εχει και αυτη τη διαδρομη λες και δεν θα σταματισει
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 22:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εβλεπα για δισκοπλακες σε ενα σαιτ και βλεπω οτι τα πεζω 206 1.6 φορανε 266*20-22, αλλα ι απορια μου ειναι οτι στο πεζο 106 γραφει καπου,Διάμετρος κεντρικής τρύπας: 57 χλστ ενω για 206 και 106 ραλλυ Διάμετρος κεντρικής τρύπας: 66 χλστ τ ειναι αυτο παιζει να θελει καμια μετατροπη. για να κουμποσει στον αξονα μου,ι δεν ειναι τιποτα.και τελευταια ερωτησει: βαζω δαγκανες απο 206 και αλλαζω κσι σερβο και αντλισ φρενων απο 206 .η βαζω δαγκανες απο 206 και βαζω σερβο και αντλια φρενον απο 106 ραλλυ.θα κουμποσουν ολα σωστα.ι θα θελουν καποιες μετατροπες.το ξερω οτι σας κουρασα.αλλα οταν θελεις να φτιαξεις κατι σωστο στο αμαξι,συνεχεια θα διμιουργουνται αποριες.ευχαριστω...............
geo106xs - Τρι 15 Δεκ 2015, 22:25:49
Θέμα δημοσίευσης:
Για να ειναι το φρενο σκληρο,οπως λες,πρεπει να βαλεις αντλια και σερβο 106 rallye! Για να εχει διαρκεια το φρεναρισμα πρεπει να βαλεις αεριζομενα.
Μην ενθουσιαζεσαι με τη μεγαλη διασταση,για το 106 τα 247 του ραλλυ αρκουν,ποσο μαλλον για το 14ρι που ειναι και ελαφρυτερο. Με ενα καλο τακακι θα εισαι αρχοντας.

Για τα 266 αν θες να βαλεις,νομιζω ταιριαζουν απο 307 χωρις να ειμαι 100% βεβαιος.
RoadRunner122 - Τρι 15 Δεκ 2015, 22:43:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τζώνννjyyy όπως σου λέει κι ο Γιώργης, βάλε σετ δαγκάνες/δίσκους/τρόμπα/σέρβο από 106 Rallye S2 κι άσε τα πειράματα. Δίσκους/τακάκια βάλε καινούρια. Καλό καθαρισμό, προσεκτική τοποθέτηση, καλή εξαέρωση και τελος.
*Βάλτε και καινούρια υγρά με την ευκαιρία (έχεις αλλάξει ποτέ; )
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 23:10:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις,δυστιχως δεν εχω αλλαξει υγρα γιατι οταν ρωτουσα τον μιχανικο,εμου ελεγε καλα ειναι.και επειδη τωρα αρχησα να ψαχνω το θεμα ,θελω να ασχολειθω παρα πανω.οπως ελεγα ηξερα οτι δεν εχω φρενα σλλα λεω.τι να κανω αυτα ειναι ,αλλα οταν πηγα πριν λιγες μερες στο κτεο και μου ειπαν οτι τα πισω δεν πιανουν ξενερωσα,να πω την αληθεια.και η ατυχεια απο τοτε που πηρα το αμαξι εχω αλλαξει 2 φορες σιαγωνες.τιν πρωτη γιατι δεν ειχε καθολου και τιν 2 επειδει εσπασε το κιλινδρακι και γεμισαν υγρα να πουμε και την αληθεια οτι ι 266 θα φαινονται και καλυτερα ομως.με εκεινα που γραφουν :Διάμετρος κεντρικής τρύπας,θα εχω θεμα που ειναι διαφορετικα ι οχι
geo106xs - Τρι 15 Δεκ 2015, 23:46:11
Θέμα δημοσίευσης:
Για τη διαμετρο τρυπας,δε θα εχεις προβλημα,το θεμα ειναι το οφσετ των δισκων.

Σου ξαναλεω,μη θαμπωνεσαι απο το μεγεθος! Στα φρενα,δεν ισχυει παντα το "bigger is better"!
Ειναι και αλλοι παραγοντες που πρεπει να λαβεις υπ'οψιν! Οπως το βαρος του αυτοκινητου,η διαμετρος της ζαντας,ακομη και το κοστος!
Με τα 266 απλα θα μπλοκαρεις νωριτερα και λιγοτερο ελεγχομενα,κατι που εχει μεγαλη σημασια σε ενα αυτοκινητο χωρις abs!

Εν παση περιπτωσει,δικη σου η πιτα δικο σου και το μαχαιρι.
Ο,τι και να βαλεις λαβε σοβαρα αυτα που σου ειπε ο Γιαννης!
johnis - Τρι 15 Δεκ 2015, 23:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
πιστευω θα παω σε αυτο που μου ειπατε,(δαγκάνες/δίσκους/τρόμπα/σέρβο από 106 Rallye S2 κι άσε τα πειράματα. Δίσκους/τακάκια βάλε καινούρια. Καλό καθαρισμό, προσεκτική τοποθέτηση, καλή εξαέρωση και τελος),με τα πισω δεν πιστευω να υπαρχουν και πολλα ετσι?ποσο περιπου στοιχιζουν τα παραπανω?θα δω μηπως παω συνεργειο το σαββατο, να δω και τι θα με πουν και εκει για την τιμη. γιατι λεω να αλλαξω γκαρασιερι.αν παω να ρωτησω ο ιδιος, για ανταλακτικα,στην μαντρα τι ακριβως πρεπει να ρωτησω?και κατι αλλο (βλακεια πεζει)το s2 τι ακριβως ειναι,χρονολογια κυβικα
johnis - Τετ 16 Δεκ 2015, 00:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
και οταν εχω κανα 4 ατομα στο αμαξι τοτε να δειτε,τι γινεται αφου πεζουμε κορωνα γραμματα για το αν σταματησει το αμαξι
johnis - Τετ 16 Δεκ 2015, 21:27:18
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο τιμη για τα παραπανω?και ερωτηση η αντλια απο ραλλυ 1600 16ν και το σερβο κουμπονει κανονικα στο 1400 μου? Και ολα τα ραλλυ εχουν τις ιδιες αντλιες φρενον και σερβο ανεξαρτιτος χρονολογιας?Και πως θα καταλαβω οτι τα μεταχειρισμενα δεν θα εχουν προβλημα.ευχαριστω
johnis - Τετ 16 Δεκ 2015, 21:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
Και να υποθεσω πρεπει να ψαξω χωρις abs ολα τα παραπανω σωστα?
johnis - Παρ 18 Δεκ 2015, 14:39:18
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα.λοιπον εχουμε και λεμε πηρα τηλ στις μαντρες και με ειπανε σερβο και ανλια φρενων (τωρα ομως δεν ηξεραν τ mm εχει ι αντλια )μαζι με δοχειακι 50€ απο ραλλυ ι ντς.και δαγκανες (μονοπιστωνες) 50-70€ παλι απο ραλλυ... Ειναι καλα η τιμες?και μια ερωτηση ολα τα ραλλυ εχουν 20mm αντλια η υπαρχουν και αλλα που εχουν 19mm.
johnis - Παρ 18 Δεκ 2015, 15:02:40
Θέμα δημοσίευσης:
και ολα τα ραλυ εχουν μεγαλυτερο σερβο?το ξερω πολλες ερωτησεις αλλα τι να κανω)γιατι δεν ξερω και πολυ απο αυτα.και δεν θελω να παω να παρω και να με βγουν τα ιδια. αντε ι αντλια θα γραφει απο κατω λογικα ποσο ειναι ,αλλα το σερβο τι πρεπει να μετρησω γιατι πρεπει να παω απο εκει δεν ξερουν να μου πουνε ακριβως διαστασεις.ευχαριστω παντως για της πολυ κατατοπιστικες απαντισεις μου λυνονται πολλες αποριες
geo106xs - Σαβ 19 Δεκ 2015, 11:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα τα ραλλυ το μεγαλο σερβο εχουν.
Κοιτα μηπως βρεις απο ιδιωτη τα πραγματα,τα φρενα με 50 ευρω τα βρισκεις κομπλε με δισκους και τακακια!
Σχετικα με το σερβο,αν πας με το αυτοκινητο σου να το αγορασεις,ανοιξε το καπω και συγκρινε το με το δικο σου,η διαφορα βγαζει ματι! Η αντλια,γραφει οπως παρατηρησες απο κατω τα mm της.
johnis - Σαβ 19 Δεκ 2015, 16:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που λες το παρατηρισα πριν λιγο,σε πεζο (306 99 1,400)αφου φαινοταν κιολας,(αλλα αυτο που με εβαλε σε σκεψεις)ειναι πως γινεται να εχει μεγαλυτερο σερβο, αντλια 20μμ δισκοπλακες 247*15 καπου εκει περιπου το παχος, δαγκανες λογικα κανονικες,και να εχουμε την ιδια διαδρομη πεταλ? (κατι το οποιο δεν μαρεσει,γιατι οπως ειχαμε πει θελω μολις ακουμπαω το φρενω, να πιανει απο τα χιλιοστα, που λεεει ο λογος.)τωρα το δικο μου το σερβο εγραφε r3,00 ενω στο 307 4,5 σκετο και κατι αλλους κωδικους(και τα δυο χωρις abs και ταμπουρα πισω.



γιατι ειπαμε μεγαλυτερη αντλια μεγαλυτερο σερβο πιο μικρη διαδρομη πεταλ σωστα?
ευχαριστω
johnis - Σαβ 19 Δεκ 2015, 16:21:12
Θέμα δημοσίευσης:
να προσθεσω οτι και πριν λιγο καιρο που ειχε αλλαξει δισκοπλακες, τακακια προς πισω, παλι την ιδια διαδρομη ειχε με σημερα ( μιλαω για το πεζο το 306)
johnis - Κυρ 20 Δεκ 2015, 22:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
καμια απαντησει παλικαρια?
geo106xs - Δευ 21 Δεκ 2015, 11:46:53
Θέμα δημοσίευσης:
Απαντηση για ποιο πραγμα ρε φιλε;
johnis - Δευ 21 Δεκ 2015, 13:25:38
Θέμα δημοσίευσης:
Για αυτο που αναφερω λιγο πιο πανω φιλε μου.για το 106 και το 306 μεγαλυτερο σερβο μεγαλυτερη αντλια ιδια διαδρομη.αν το διαβασεις πιστευω να καταλαβεις τη εννοω (θελω να πιστευω)
johnis - Τετ 23 Δεκ 2015, 14:33:56
Θέμα δημοσίευσης:
Οποις μπορεσει και γνωριζει ας απαντιση,λιγο στην ερωτηση σου που εχω κανει παραπανω .για το σερβο και την αντλια.σωρρι με τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να προβω στην αγορα των παραπανων.ι ερωτησει που θελω απαντισει ειναι Δημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Δεκ 2015, 16:05:23 και η συνεχεια Δημοσιεύθηκε: Σαβ 19 Δεκ 2015, 16:21:12 να επισιμανω οτι και το 206 1.4 εχει ιδιο σερβο με 306 αλλα ιδια διαδρομη πεταλ και τα τρεια
OnyX - Τετ 23 Δεκ 2015, 17:57:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οτι σεβρο και δισκους και δαγκανες και να βαλεις ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φρεναρεις χωρις να υπαρχει ικανοποιητικη διαδρομη στο πενταλ του φρενου,αρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φρεναρεις πατωντας το πενταλ λιγα χιλιοστα.
Κανε οτι σου προτειναν τα παιδια στα παραπανω ποστ τους να βελτιωσεις τα φρενα σου και προσοχη αν δεν εχεις abs γιατι θα μπλοκαρουν πιο ευκολα απο οτι τωρα.
johnis - Τετ 23 Δεκ 2015, 19:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι .αλλα πια ι διαφορα αμα αλλαξω σερβο και αντλια οπως μου ειπανε τα παιδια αφου θα εχω την ιδια διαδρομη πεταλ η κανω λαθως?
akis1976 - Πεμ 24 Δεκ 2015, 06:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδεχομένως να έχεις λίγο μικρότερη διαδρομή και πιο άμεσο φρένο με πιο σκληρό τακάκι,ας μας πουν και τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα.
Nik_psa - Πεμ 24 Δεκ 2015, 07:14:10
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή κάποια πράγματα αν δεν τα δοκιμάσεις δε βγάζεις συμπέρασμα, βρες ένα σετάκι 247Χ20 με δισκόπλακες-τακάκια- δαγκάνες (αν και τα δικά σου υλικά τριβής είναι φθαρμένα μειώνεται το κόστος) κι αν δεν σε ικανοποιεί το ψάχνεις παραπάνω, εξάλλου τα look vts και τα 13άρια τέτοια φρένα είχαν μπροστά με ταμπούρα 180mm πίσω
johnis - Πεμ 24 Δεκ 2015, 09:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι και αλλιος θα βαλω τις δαγκανες για 247*20 οπως μου προτινατε απλως ι αμφιβολιες μου. ηταν για το σερβο και την αντλια.γιατι με εβαλε σε σκεψεις αν θα αλλαζε η διαδρομη του πεταλ.παντως δεν εχω αυτο το φρενο που οταν το πατισεις αποτομα.κανει αυτο το φρεναρισμα το αποτομο. αλλα σταματαει σιγα σιγα.παντως το πεταλ του φρενου οταν το πατας φτανει στο ιδιο πεταλ του γκαζι.ευχαριστως παντως για τις απαντισεις σας
geo106xs - Πεμ 24 Δεκ 2015, 13:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη,μηδενικη νεκρη διαδρομη,οπως σου ειπε ο Γιωργος,ΔΕ γινεται να εχεις! Απλα με τη μεγαλυτερη αντλια αλλαζει η αναλογια δυναμης πεδησης για καθε χιλιοστο διαδρομης του πενταλ. Κοντολογις,με το ιδιο πατημα θα πιανει πιο δυνατα.
johnis - Πεμ 24 Δεκ 2015, 14:14:28
Θέμα δημοσίευσης:
αρε geo106xs παντα πρωτος εισαι,να σε ρωτησω και κατι τελευταιο, για να αλλλαξω αντλια οπως λες θα εχω πιο δυνατο φρενο .για να λειτουργισει σωστα η αντλια θελει και το μεγαλυτερο σερβο η μπαινει και στο υπαρχον που εχω?(ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΣΟ ΓΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΣΕΡΒΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΠΕΡΝΟ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΤΛΙΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΜΜ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ) και με την ευκαιρια. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΓΝΟΣΤΩ///// 22ΜΜ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 19ΜΜ ΜΕ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΣΕΡΒΟ Ι ΟΧΙ??????? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΟς ΠΟΣΟ ΤΙΝ ΔΕΙΝΕΙ ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄ ,ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΓΕΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
geo106xs - Τετ 30 Δεκ 2015, 00:55:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη,η 22ρα αντλια ειναι πιθανοτατα απο μοντελο με abs,οποτε δε σου κανει με τιποτα.
Οι επιλογες ειναι περιορισμενες,μιας και η 20ρα ειναι αρκετη για τα εργοστασιακα φρενα,τα οποια για τους περισσοτερους παλι ειναι αρκετα.
Κανε αυτο που σου ειπαμε αν θελεις και θα δεις οτι το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει Wink
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 01:08:00
Θέμα δημοσίευσης:
ok κλεισαμε.παιζει ρολο τι χρονολογιας θα ειναι το ραλι?που θα παρω τα ανταλακτικα γιατι τους ρωτησα και δεν ηξεραν στην μαντρα. και μου ειπαν σε σιγκρισει με τισ πρωτες τιμες που μου ειχαν πει/ θα μου τα δωσουν πιο φθηνα αυτο που μασ νιαζει ειναι να ειναι 1600 16v σωστα
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 01:11:31
Θέμα δημοσίευσης:
και ενοσ φιλο μου το ραλλι 1600 16v που σασ ελεγα οτι εχει ωραια φρενα εχει τα μανισια(δαγκανεσ δισκοπλακεσ). σερβο bosch 3,45 kai antlia 20mm
geo106xs - Τετ 30 Δεκ 2015, 09:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
Οσο πιο καινουριο παρεις τοσο το καλυτερο. Διαφορες παρ'ολα αυτα,δε νομιζω πως εχουν,αν και το ραλλυ ενος φιλου μου που εχει bendix εχω την εντυπωση πως εχει πιο μεγαλη νεκρη διαδρομη απ'το δικο μου που εχει bosch.
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 13:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε θα ψαξω σερβο Bosch αν ειναι.τωρα για την χρονολογια του ραλλυ δεν ξερω πως θα το δω.ι μαντρες που τα περνουν τα αυτοκινιτα και πουλανε τα ανταλακτικα(καλη μαγκια αυτο)κρατανε τιποτα χαρτια τη χρονολογιας ειναι.ι μπορω να το δω και μονος μου αυτο. Απο τιποτα σημαδια.απλως θελω να παρω απο ματρα για τους εξης λογους...1 βλεπεις τι ειναι πριν το αγορασεις και 2 αν ειναι χαλασμενο σου στελνουν αλλο.... Ενω αν παρεις απο ιδιοτη(δεν λεω ολη οτι ειναι ετσι για να μην παρεξιγηθω)υπαρχουν ατομα τζιμανια.αλλα υπαρχουν και κατι αλλη που την εχω πατισει και εγω και φιλαρακια μου
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 13:05:43
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε θα ψαξω σερβο Bosch αν ειναι.τωρα για την χρονολογια του ραλλυ δεν ξερω πως θα το δω.ι μαντρες που τα περνουν τα αυτοκινιτα και πουλανε τα ανταλακτικα(καλη μαγκια αυτο)κρατανε τιποτα χαρτια τη χρονολογιας ειναι.ι μπορω να το δω και μονος μου αυτο. Απο τιποτα σημαδια.απλως θελω να παρω απο ματρα για τους εξης λογους...1 βλεπεις τι ειναι πριν το αγορασεις και 2 αν ειναι χαλασμενο σου στελνουν αλλο.... Ενω αν παρεις απο ιδιοτη(δεν λεω ολη οτι ειναι ετσι για να μην παρεξιγηθω)υπαρχουν ατομα τζιμανια.αλλα υπαρχουν και κατι αλλη που την εχω πατισει και εγω και φιλαρακια μου
Mono AEK - Τετ 30 Δεκ 2015, 13:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως δεν εχω δει μαντρα να δεχεται επιστροφες

μακαρι αυτοι που ψαχνεις να το κανουν
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 13:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σου πω παραδειγμα περνει ενας γνωστος μου μπιλιαδορο το βαζει στο αμαξι και ειχε προβλημα περνει τηλ τους λεει εχει προβλημα να σας το στειλο πισω να μου στειλεται αλλο... και του απανταει αφου εχει προβλημα πετατο και θα σου στειλουμε αλλο και οντως ετσι εγινε και εγω εχω παρει κατι αλλα πραγματα αλλα οκ ηταν σωστα
johnis - Τετ 30 Δεκ 2015, 14:01:23
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μπηκαν ουτε στην διαδικασια να το ελεξουν μετα.μπραβο τους παντως.και μιλαω για εκει που θελω να παρω και εγω τα ανταλακτικα
notis1313 - Κυρ 03 Ιαν 2016, 06:03:39
Θέμα δημοσίευσης:
Johnis αν σε ενδιαφερει υπαρχουν δισκοπλακες -τακακια μαζι με δαγκανες σε καλη κατασταση απο saxo 1.6 vts....αλλαχτηκαν γιατι μπηκαν μεγαλυτερες...
johnis - Πεμ 25 Φεβ 2016, 20:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα ξανα ανοιγω αυτο το θεμα για να σας ρωτησω καποιες αποριες.μετα απο καποιες εροτησεις που ακουσα και με κουφαναν.το θεμα μας ηταν πως θα κανω καλυτερα τα φρενα μου στο1.4 ωραια?λοιπον μετα απο αρκετω καιρο και μετα απο τα εξοδα ασφαλειες σερβις και τελη.εφτασε η ωρα που επιασα καπιοα λεφτα.και ειπα τωρα θα κανω τα φρενααα...αλλα......εχουμε και λεμε τεταρτη απογευμα περνω τηλ για να δω ποτε μπορουν να μου στειλουν τις δαγκανες.μου απαντανε μιση μερα θελουν. και τα φερνουμε οπου θες απλος εχεις 5€ μεταφορικα .οραια λεω παω στο μαγαζι για να δω για δισκοπλακες και για τακακια.(να επισιμενω οτι παω σε μαγαζι που πουλαει καινουγια ανταλαχτικα και τα περνω σε καλυτερη τιμη) μολις το λεω τι θελω να κανω μου λεει α δεν γινεται αυτο πρεπει να αλλαξεις τα ακρα.μου λεει δεν δινω σημασια γιατι λεω μαγαζι που πουλαει ανταλακτικα ειναι .μετα επειδη ειναι φρενα αφηνω το συνεργειο που εχω και παω σε ενα αλλο το οποιο απο οτι καταλαβα ασχολειται με πεζο και με ραλλυ.παω και του λεω ποτε μπορουμε να αλλαξουμε δαγκανες δισκοπλακες τακακια? για να τους πω να τα φερουν απο εδω για να τα περασουμε κατευθυαν.και μου απανταει δεν γινεται αυτο γιατι πρεπει να αλλαξεις τα ακρα και λεω 2Στα 2 τωρα παλικαρια τι γινεται???
geo106xs - Πεμ 25 Φεβ 2016, 22:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
Γιανναρα,ειναι απλα τα πραγματα! 2 στους 2,θελουν να σε κανουν μεροκαματο. Σιγα μη πρεπει να αλλαξεις και καθισματα. Πηγαινε σε σε ενα σοβαρο μηχανικο να στα βαλει και ασε τους παραμυθατζηδες.
johnis - Παρ 26 Φεβ 2016, 00:53:01
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση geo106xs.γιατον πρωτο δεν πιστευω να τον ενιαζε γιατι οπως ειπα ο τυπος πουλαει μονο ανταλακτικα και νουργια και δεν εχει δηλαδη συνεργειο και οπως μου ειπε μην μπαινεις σε αυτη την διαδικασια.αλλιος θα μου ελεγε π.χ 400€ τα ακρα και τελειοσε.αλλα να πας σε καποιον που ασχολειται με πεζο και σαχο και να μου λεει αλλα.ξερω εγω γιαυτο μου φανηκε περιεργο.
johnis - Παρ 26 Φεβ 2016, 00:54:36
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι και να τα αλλαζα θα τα επερνα τα παλια πισω δεν θα εβλεπα οτι ειναι ιδια?
MariosT - Παρ 26 Φεβ 2016, 06:19:51
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει και η περιπτωση στο αυτοκινητο να ειχαν αλλαχτει καποτε τα φρενα με μεγαλυτερα πχ 266 , εσυ να αγορασες τα μαμα (μικροτερα) και οι μαστοροι απλα βλεποντας οτι δεν ταιριαζουν, να σου λενε τα παραμυθια τους
johnis - Παρ 26 Φεβ 2016, 10:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι μια περιπτοση και αυτη που λες που δεν πιστευο με τιν καμια να εγινε κατι τετιο γιατι ποιος θα εβαζε 266 και θα τα αλλαζε σε μικροτερα μετα.και να πω το αλλο που δεν το καταλαβατε....δεν κοιταξε καν το αμαξι.απλοσ του ειπα τι θελω να κανω και μου εδωσε την απαντησει που σας ειπα
geo106xs - Παρ 26 Φεβ 2016, 23:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη,το μονο που χρειαζεσαι,ειναι οι βιδες απο τις δαγκανες λογω οτι του ραλλυ ειναι κοντυτερες,κατα τα αλλα,ολα τα ακρα στα 106/saxo,ειναι ιδια,περα απο καποιες διαφορες που αφορουσαν στη στηριξη της αντιστρεπτικης,κατι που δεν επηρεαζει τη στηριξη της δαγκανας και γενικα των φρενων.
johnis - Σαβ 27 Φεβ 2016, 09:23:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τις βιδες που λες λογικα θα ειναι πανω στις δαγκανες του ραλλυ σωστα η θα πρεπει να ψαξω και για αυτευς
johnis - Σαβ 27 Φεβ 2016, 09:42:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μιπος εννοεις μεγαλυτερες βιδες λογου οτι του ραλλυ ειναι μεγαλυτερι δαγκανα και οχι μικροτερι βιδα που ανεφερες λιγο πιο πανω.μετα το μονο που σκεφτηκα να με ειπαν ετσι λεω μηπως τ ειπαν για διαφορες που θα πατησει η δισκοπλακα στο καρε.οπως σε ενα σιτε που βρηκα για δισκοπλακες http://aftokinitos.com/diskoi/peugeot/106.html(δεν κανω διαφησει μην παρεξηγηθω)γραφει π.χ στο 1.4 αριθμος τρυπον 3 ενω στο 1.6 αριθμον τριπον 4 τωρα αυτα τι σημαινουν δεν ξερω παντως καποιος που τα ξερει καταλαβαινει τι θελει να πει ο ποιητης......παντως να πω και το αλλο μεσα απο το σαιτ με βοηθησαν να φτιαξω καποιοα πραγματα για το αμαξι που δεν μπορουσα μονος μου.
geo106xs - Σαβ 27 Φεβ 2016, 14:44:23
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε αγορι μου,γιατι να εννοω μεγαλυτερες; Διαβασες τι σου γραφω; Αν παρεις φρενα απο ραλλυ,θα μπουν κατ'ευθειαν! Για να σου λεμε μια κουβεντα ειναι αυτο! Πηγαινε σε εναν επαγγελματια μηχανικο και δε προκειται να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα σε μια ωρα το πολυ θα στο εχει ετοιμο.
Φροντισε μοναχα,απο εκει που θα παρεις τις δαγκανες να σου δωσουν και τις βιδες.
johnis - Κυρ 28 Φεβ 2016, 13:42:29
Θέμα δημοσίευσης:
Να σαι καλα φιλε geo106xs σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον και τους υπολιπους.....αναμενεται η συνεχεια.......
johnis - Πεμ 19 Μάϊ 2016, 14:26:57
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα.εχτες μετα απο καιρο αποκτιθηκαν η δαγκανες για τοο πεζακι μου...τωρα τακακια ειχαν πανο,, αλλα λεο να παο για αλλαγει....ι απορια μου ειναι η εξης .δισκους περνουμε βασει με το δικο μου αριθμο πλαισιου απλος σε αεριζομενη???και τα τακακια βαση πως,,,,,γιατι στα ανταλακτικα με ειπαν παιζουν διαφορες ραλυ ραλυ..απλος το παλικαρι που τις πηρα το αμαξι το εχει δοσει και δεν ξερει αριθμο πλαισιου,,με ειπε αν τ βρει θα μου το στειλει..αλλα αν οχι....πος βρισκουμε τα παραπανω.....το ραλακι ηταν 2002
2g106 - Παρ 20 Μάϊ 2016, 12:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν κάνω λάθος ο κωδικός για τους δίσκους είναι E169003 και για τα τακάκια E172083
johnis - Παρ 20 Μάϊ 2016, 14:23:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τ ειναι το αντικραδασμικό έλασμα στα τακακια.επειδη τετιοα εχει σε εμενα..πρεπει να βαλουμε τα ιδια η δεν παιζςι ρολο αυτο
johnis - Κυρ 22 Μάϊ 2016, 17:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
μια ερωτηση ετσι οπως βλεπουμε τις δαγκανες απο πισω εχει 2 πλαστικα ποθ μεσα ειναι σαν βιδες torwk(ποθ ειναι σαν πιρι) αυτα επρεπε να βιδονονται????η ετσι ειναι..
johnis - Σαβ 28 Μάϊ 2016, 11:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα πηγα να περασο τις δαγκανες στο πεζακι αλλα με ειπαν δεν μπαινοθν εχουν κανα ποντο διαφορα.τι παιζει........
johnis - Τετ 01 Ιούν 2016, 11:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
Up
johnis - Πεμ 09 Ιούν 2016, 14:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια απαντηση???
johnis - Δευ 07 Νοέ 2016, 13:32:04
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα..γνωριζει κανεις αν ειναι καλες ι δισκοπλακες TRW DF1221 και αν μπαινουν στο πεζακι.ευχαριστω κατα προτερον
johnis - Τρι 08 Νοέ 2016, 18:06:59
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΜΙΑ ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΒΑΛΩ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.
johnis - Πεμ 17 Νοέ 2016, 20:41:20
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωριζει κανεις πως λεγεται ηβκολα που βαζουν στις βιδες τις δισκοπλακας
geo106xs - Πεμ 17 Νοέ 2016, 20:49:11
Θέμα δημοσίευσης:
Κολλα σπειρωματων ψαχνεις μαλλον. δεν υπαρχει παντως λογος να βαλεις στα βιδακια κολλα!
johnis - Πεμ 17 Νοέ 2016, 21:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
Α δεν το ηξερα αυτο.ευχαριστω παντως. νομιζα οτι ηταν αναγκαια η κολα
johnis - Πεμ 17 Νοέ 2016, 21:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
Απλως το συνδεσα επειδει και στις δαγκανες βαζουν Κολα γιαυτο υπεθεσα οτι ειναι το ιδιο
johnis - Σαβ 19 Νοέ 2016, 11:47:10
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα σε ποσο καιρο στρονουν τα φρενα μετα απο αλλαγει δισκοπλακας και τακακια γιατι δεν βλεπω καμια διαφορα και ανχονομαι....η δαγκανες ειναι απο τ ραλλυ
johnis - Σαβ 19 Νοέ 2016, 11:47:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εκσαερωση εχει γινει
johnis - Σαβ 19 Νοέ 2016, 23:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
S.O.S για ποιο λογο καπνιζουν τα καινουργια τακακια μπορεις κανεις να βοηθηςει.εχουν κανει 50km και χωρις βιοι χρηση
johnis - Τετ 28 Δεκ 2016, 15:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
Να συμπληρωσο οτι απο τη στιγμη που αλλαχτηκαν τα φρεανα απο ραλλυ εχει αλλαξει πολυ το φρεναρισμα του αυτοκινητου αισθητα.απλως οταν παταω φρενο τρεμει το αυτοκινητο ακομα.δισκοι τακακια στροθηκαν κανονικοτητα
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr