PSClub - Hellas

Μετάδοση - 207-Σφυριγμα σασμαν

makis106 - Παρ 31 Ιούλ 2015, 15:04:12
Θέμα δημοσίευσης: 207-Σφυριγμα σασμαν
Δυστυχως το τελευταιο διαστημα παρατηρω ενα ελαφρυ σφυριγμα απο το σασμαν κυριως κατα το ρολαρισμα. Παντα ακουγα ενα ελαφρυ απο την 3η μου, αλλα τωρα ακουω και σε 4η και 5η. Μηχανικος Peugeot μου ειπε οτι επισκευη δεν ενδεικνυται γιατι δυσκολα εντοπιζεται το προβλημα, μπορει να αλλαξεις τα παντα και να μην διορθωθει το προβλημα. Μου προτεινε προσθηκη προσθετου με τεφλον στις βαλβολινες.
Καμια ιδεα? Μεχρι στιγμης το μονο προσθετο για το οποιο διαβαζω, ειναι το super dynamic (πρωην motorcote)...
Tzive - Παρ 31 Ιούλ 2015, 18:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
Κανα διαφορικό μήπως ειναι?
makis106 - Παρ 31 Ιούλ 2015, 18:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
Tzive έγραψε:
Κανα διαφορικό μήπως ειναι?
Το υποψιαζομαι. αλλαξα βαλβολινες πριν λιγο και εβαλα και super dynamic. και να δουμε...
puglover - Παρ 31 Ιούλ 2015, 19:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
το ειχα κι εγω αυτο το θεμα σε ibiza fr. Eνα βουητο-συντονισμο σε συγκεκριμενο ευρος στροφων κυριως κατα την επιβραδυνση. Το αυτοκινητο ειχε τοτε 76000χλμ. Εβαλα βαλβολινες redline μαζι με motorkote και σταδιακα ο θορυβος ελαττωθηκε αρκετα. Οι μαστορατζες ηθελαν να μου αλλαξουν ρουλεμαν σασμαν. Μεχρι και σημερα δεν εχει απασχολησει τον νεο ιδιοκτητη το προβλημα αυτο.
makis106 - Παρ 31 Ιούλ 2015, 19:21:22
Θέμα δημοσίευσης:
puglover έγραψε:
το ειχα κι εγω αυτο το θεμα σε ibiza fr. Eνα βουητο-συντονισμο σε συγκεκριμενο ευρος στροφων κυριως κατα την επιβραδυνση. Το αυτοκινητο ειχε τοτε 76000χλμ. Εβαλα βαλβολινες redline μαζι με motorkote και σταδιακα ο θορυβος ελαττωθηκε αρκετα. Οι μαστορατζες ηθελαν να μου αλλαξουν ρουλεμαν σασμαν. Μεχρι και σημερα δεν εχει απασχολησει τον νεο ιδιοκτητη το προβλημα αυτο.
Το σφυριγμα ειναι ελαχιστο, αλλα εγω το ακουω, και φυσικα μπορει να επιδυνωθει. Το θεμα ειναι οτι μπορει να δωσεις ενα σκασμο λεφτα για επισκευη και να μην διορθωθει, το παιρνεις το ρισκο? Ελπιζω κι εγω να βοηθησει το motorkote.

Α ρε Γάλλε, δεν θα φτιαξεις ποτε σασμαν... NodNo
Tzive - Παρ 31 Ιούλ 2015, 21:11:38
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Α ρε Γάλλε, δεν θα φτιαξεις ποτε σασμαν... NodNo
Το ΒΕ μια χαρα σαζμαν ειναι...
makis106 - Σαβ 01 Αύγ 2015, 12:55:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια χρησιμη οδηγια σχετικα με το πως θα αλλαξουμε τα ρουλεμαν του διαφορικου?? Τι πρεπει να λυθει??
athanas - Δευ 03 Αύγ 2015, 09:46:14
Θέμα δημοσίευσης:
πρεπει να λυσεις την βασουλα που πιανουν οι ντιζες του σαζμαν την κοντρα του σαζμαν την γεφυρα (λιγο να κατεβει για να σου δωσει χωρο) την μπαρα ενυσχισης που εχει απο κατω να βγαλεις βαλβολινες ημιαξονια.... μετα λυνεις το καβουκι του διαφορικου λοσταρεις λιγο το μοτερ προς τα μπροστα για να βγει το καβουκι με το διαφορικο...και μετα την διαδικασια αναποδα...υπολογιζε περιπου 4ωρο σε ανυψωτικο...
makis106 - Δευ 03 Αύγ 2015, 10:41:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω Στεφανε, θα επιχειρησουμε τον αλλο μηνα με φιλο. Ελπιζω να ειναι ο συνηθης υποπτος, δλδ τα ρουλεμάν διαφορικού και να μην παει στραφη το λυσε-δεσε.
Tzive - Δευ 03 Αύγ 2015, 13:09:00
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
πρεπει να λυσεις την βασουλα που πιανουν οι ντιζες του σαζμαν την κοντρα του σαζμαν την γεφυρα (λιγο να κατεβει για να σου δωσει χωρο) την μπαρα ενυσχισης που εχει απο κατω να βγαλεις βαλβολινες ημιαξονια.... μετα λυνεις το καβουκι του διαφορικου λοσταρεις λιγο το μοτερ προς τα μπροστα για να βγει το καβουκι με το διαφορικο...και μετα την διαδικασια αναποδα...υπολογιζε περιπου 4ωρο σε ανυψωτικο...
Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να κατέβει και η γέφυρα καμια 4-5 πόντους για να δώσει χώρο. Δεν είμαι σίγουρος μπορεί να κάνω και λάθος
saikoe_39 - Δευ 03 Αύγ 2015, 18:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
πρεπει να λυσεις την βασουλα που πιανουν οι ντιζες του σαζμαν την κοντρα του σαζμαν την γεφυρα (λιγο να κατεβει για να σου δωσει χωρο) την μπαρα ενυσχισης που εχει απο κατω να βγαλεις βαλβολινες ημιαξονια.... μετα λυνεις το καβουκι του διαφορικου λοσταρεις λιγο το μοτερ προς τα μπροστα για να βγει το καβουκι με το διαφορικο...και μετα την διαδικασια αναποδα...υπολογιζε περιπου 4ωρο σε ανυψωτικο...



+..1
athanas - Δευ 03 Αύγ 2015, 18:20:56
Θέμα δημοσίευσης:
αααααα Μακη παρε και φλατζοκολλα για να βαλεις στο καβουκι για την τοποθετηση....

Λουκα αν ξαναδιαβασεις αυτο που εγραψα θα δεις οτι γραφω και για την γεφυρα Cool Wink
makis106 - Δευ 03 Αύγ 2015, 18:39:40
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
αααααα Μακη παρε και φλατζοκολλα για να βαλεις στο καβουκι για την τοποθετηση....
Thumb Left
makis106 - Τρι 01 Σεπ 2015, 15:50:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τη δευτερα θα το βαλω για αλλαγη ρουλεμαν διαφορικου. Εχω βρει Skf. Απλα εχω ακομη την ανησυχια μηπως ειναι κατι αλλο και τα αλλαξω τσαμπα. Να ξαναπω οτι το σασμαν σφυριζει ελαφρως σε ολες τις ταχυτητες και με νεκρα. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσε να φταιει? Φανταζομαι οτι αν ηταν διαφορικο δεν θα το εκανε με νεκρα.
Καποιος που να εχει αναλογη εμπειρια?
salex - Τρι 01 Σεπ 2015, 16:05:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ρουλεμάν συμπλέκτη σκέφτηκες να αλλάξεις; Εγώ το ακούω μόνιμα τον τελευταίο καιρό, μου σφυρίζει - του σφυρίζω, είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα.
makis106 - Τρι 01 Σεπ 2015, 16:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο αυξομειωνεται ο θορυβος αναλογα με τα χλμ, και το κανει και με νεκρα, οπου το ρουλεμαν του συμπλεκτη εχει σταθερες στροφες τοτε (του κινητηρα, σε ρελαντι), οποτε δεν νομιζω να εχει σχεση. Παρ ολα αυτα θα δοκιμασω να πατησω συμπλεκτη οσο τσουλαει με νεκρα μηπως δω διαφορα.
android - Τρι 01 Σεπ 2015, 19:22:40
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Ρουλεμάν συμπλέκτη σκέφτηκες να αλλάξεις; Εγώ το ακούω μόνιμα τον τελευταίο καιρό, μου σφυρίζει - του σφυρίζω, είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα.


Πρεπει να χω κανει κοντα 100 χιλ χλμ και γω ετσι Whistling
Οταν ζεσταθει αυκουγετε περισοτερο
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr