PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Το θερμομετρο τρελαθηκε

Gotcha - Παρ 24 Απρ 2015, 12:13:06
Θέμα δημοσίευσης: Το θερμομετρο τρελαθηκε
Καλησπερα

Εχω παρατηρησει πως τον τελευταιο καιρο, 1-2 φορες τον μηνα σε συχνοτητα, ενω εξω εχει 15-20 βαθμους και το θερμομετρο στην κεντρικη κονσολα δειχνει σωστα, ξαφνικα τα παιζει και αρχιζει να διχνει θερμοκρασεις υπο του μηδενως. (εως και -20) η οποια παιζει συνεχεια. Δλδ μεσα σε ενα λεπτο μπορει να παει απο το -20 στο 0 και παλι στο -16 μετα. Αν σβησω το αμαξι για κανα λεπτο και το ξαναξεκινησω, το θεμα στρωνει.

What is it?
makis106 - Παρ 24 Απρ 2015, 13:00:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ισως φταιει ο αισθητηρας που εχει κατω απο τον καθρεφτη του συνοδηγου.
Driver ///M - Παρ 24 Απρ 2015, 13:24:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μου το εκανε κι εμενα αυτο πριν κανα 3αρι χρονια.
Ειχε εξω 30+ βαθμους κι αυτο εδειχνε 3 βαθμους κι εβγαζε το κλασικο risk of ice!.

Εμφανιστηκε μετα απο πλυσιμο αυτοκινητου, μαλλον ειχε παρει υγρασια.
Το θεμα ειναι οτι κρατησε 4-5 μερες και λυθηκε απο μονο του κι απο τοτε δεν το'χει ξανακανει.

Επειδη το'χα ψαξει παντως τοτε για αισθητηρα εξωτερικης θερμοκρασιας, αν θυμαμαι καλα εχει γυρω στα 50 ευρω.
Driver ///M - Πεμ 15 Ιούν 2023, 19:00:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εδω και καιρο (2-3 χρονια) εχω πλεον μονιμα το προβλημα αυτο που κατα καιρους φτιαχνει αλλα με το που ανοιξει η πορτα του συνοδηγου ξαναχαλαει.
Επειδη οταν δειχνει μειον βαθμους δε λειτουργει ουτε το aircondition και ειναι σοβαρο ζητημα τωρα το καλοκαιρι, αποφασισα να βαλω καινουριο καθρεφτη συνοδηγου, που εχει κι αισθητηρα φυσικα (για οποιον δε γνωριζει ο αισθητηρας εξωτερικης θερμοκρασιας στα 207 ειναι στον καθρεφτη του συνοδηγου) ελπιζοντας οτι θα λυθει και το προβλημα, αλλα για κακη μου τυχη αυτο παρεμεινε!

Υστερα απο ψαξιμο σε καποια forums του εξωτερικου ειδα να γραφουν οτι το προβλημα δεν ειναι στον αισθητηρα καθαυτο αλλα στο καλωδιο που περνα απ'την πορτα του συνοδηγου προς το αμαξωμα το οποιο με τον καιρο εμφανιζει τετοια θεματα. Και πιστευω οντως οτι ειναι αυτο γιατι και σ'εμενα ακομα και σωστη θερμοκρασια να δειχνει το θερμομετρο, με το που ανοιξει η πορτα συνοδηγου ξαναχαλαει και δειχνει κυριολεκτικα ο,τι να'ναι (υπο το μηδεν παντα).
Ειχε κανεις παρομοιο ζητημα στο 207 του κι αν ναι πως το ελυσε?
miltosrs - Κυρ 25 Ιούν 2023, 16:46:43
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ Έχω αλλάξει αισθητήρα στον καθρέφτη και τίποτα..Μάλλον είναι η καλωδίωση που περνάει στη πόρτα. Βρήκε κανένας λύση;
Hellas4x4 - Τρι 04 Ιούλ 2023, 13:57:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οι αισθητήρες αυτοί, δουλεύουν με ωμική αντίσταση...
Η καλωδίωση σαφώς παίζει ρόλο στην ένδειξη...
Ο αισθητήρας επίσης με τα χρόνια "καταστρέφεται" αφού έχει γήρανση του υλικού του...


(ΥΣ Επίσης miltosrs, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr