PSClub - Hellas

Φρένα - 307 - Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6

flowin_through - Παρ 10 Απρ 2015, 18:31:18
Θέμα δημοσίευσης: 307 - Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6
Γεια σε ολους..

Απο οτι βλεπω, φοραει δισκους 283mm εμπρος, 247mm πισω (; ).
Εχω δει Brembo δισκοπλακες 283mm εμπρος (τις βρισκω στα 93€ στο ιντερνετ) με τακακια Ferodo (40€) και πισω Brembo 247mm (45€) με τακακια Ferodo (19€). Συνολο 200€ (κανω καπου λαθος;).
Το θεμα ειναι οτι αμα τα παρουμε απο ιντερνετ, ποιος θα τα τοποθετησει; Αλλωστε ντρεπομαι και να παω να του πω "γεια σου, εφερα τα ανταλλακτικα μου να μου βαλεις"...
Τα βαζω και μονος μου αν ειναι 4 βιδες, γενικα κανω πιανουν τα χερια μου, αλλα ειναι κατι που θελει εμπειρια?

Οποιος θελει ριχνει μια γνωμη.
TeraBite - Παρ 10 Απρ 2015, 19:58:45
Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6
Γιατί ντρέπεσαι? Εγώ συνέχεια το κάνω, ακόμα και τα δικά μου λάδια πάω στην Peugeot. Εξάλλου νομίζω βγάζουν περισσότερο στα εργατικά παρά απο τα ίδια τα ανταλλακτικά. Εγω σου λέω αγόρασε τα και πήγαινε κανονικά Razz
flowin_through - Παρ 10 Απρ 2015, 21:32:54
Θέμα δημοσίευσης:
Θα τα παρω (δεν ηθελα και πολυ) χαχα, μιας και μ'αρέσει να κυνηγαω το best value for money. Ισως βρω και τα συνδυασω με κανενα σερβις και τους πω βαλτε κιαυτα
flowin_through - Τρι 14 Απρ 2015, 12:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ημουν ετοιμος να παραγγειλω (τις δικοπλακες 283mm), αλλα ειδα εδω σε ενα παλιοτερο θεμα (βασικο στο παλιοτερο θεμα του φορουμ),οτι αλλα 1600αρια παιρνουν τις 283 και αλλα τις 266mm..! Για να τις μετρησω πρεπει να βγαλω τον τροχο? ΑΠο εξω η εκτιμηση μου ειναι οτι ειναι οι 266 (δυστυχως), αλλα πως θα σιγουρετυω..; Ευτυχως τουλαχιστον που δεν παρηγγειλα. Η τποθετηση σε εναν που ρωτησα ειναι 50€, σκεφτομαι να τις βαλω και μονος μου, αν ειναι μονο αντικατασταση και δεν απαιτουν καμια ρυθμιση..
TeraBite - Τρι 14 Απρ 2015, 13:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Θα πας στην Peugeot θα βάλουν το VIΝ στο ServiceBox και θα σου που τι πρέπει να πάρεις, μπορείς να το κάνεις και εσύ αν έχει πρόσβαση στο site του ServiceBox του Peugeot. Εμενα πάντως το 207 1.4 έχει 283...
flowin_through - Τρι 14 Απρ 2015, 15:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
Mιας και λεω να παω στην Peugeot για το service, λεω να τους παω δισκους/ τακακια/ λαστιχα να μου τα φορεσουν μια και καλη. Οποτε μαλλον θα βγαλω τον τροχο τελικα.. Λες να μου πιασουν τα οπισθια σε εργατικα; Ελπιζω ολα μαζι, κατι να γλιτωσω
TeraBite - Τρι 14 Απρ 2015, 15:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
flowin_through έγραψε:
Mιας και λεω να παω στην Peugeot για το service, λεω να τους παω δισκους/ τακακια/ λαστιχα να μου τα φορεσουν μια και καλη. Οποτε μαλλον θα βγαλω τον τροχο τελικα.. Λες να μου πιασουν τα οπισθια σε εργατικα; Ελπιζω ολα μαζι, κατι να γλιτωσω


Νομιζω οι τιμές ειναι λίγο fix με την εργατοώρα... Δεν έχω αλλάξει ακόμα δίσκους για ξέρω πόσο θα πάει το μαλλί αλλα μπορείς να ρωτήσεις πρώτα πόσα θέλει και αν τα κρίνεις ΟΚ το κάνεις. Εγώ προσωπικά δεν ντρέπομαι σε τέτοια θέματα. Ελευθερη αγορά, ελευθερες επιλογές δεν τους χρώστας και τπτ. Τελικά είδες τι μεγεθος δίσκους φοράς?
flowin_through - Τρι 14 Απρ 2015, 18:40:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εβγαλα τους τροχους.
266mm μπροστα
244 πισω
Peugeot 307 1.6 3θ 2003
Τουλαχιστον γλιτωσα τη λαθος παραγγελια.
Επισης τσεκαρα τους πισω δισκους και κρατανε ακομα, ενω θα τους αλλαζα και αυτους μιας και θα εκανα τη φασαρια. Οποτε γλιτωνω καποια λεφτα απο κει. Οι μπροστα ομως ειναι στο τερμα τους. Και δεν εχει πολλα, 91000km..
flowin_through - Τρι 14 Απρ 2015, 18:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα προεκυψε αλλο προβλημα, το ESP. Πως βλεπω αν εχει; Νομιζω οτι εχει, αλλα δεν εχει κανενα διακοπτη (σε περιπτωση που απενεργοπιειται...)
Mono AEK - Τετ 15 Απρ 2015, 09:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
χειροφρενο 5000 σαλ και ξεκινημα

αν εχει θα το καταλαβεις!
flowin_through - Τετ 15 Απρ 2015, 09:47:06
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θελω να καψω τα μπροστινα λαστιχα, την περασμενη βδομαδα τα εβαλα..
stefan - Κυρ 19 Απρ 2015, 10:50:02
Θέμα δημοσίευσης: Re: Δισκοπλακες/τακακια Peugeot 307 1.6
flowin_through έγραψε:
Γεια σε ολους..

Απο οτι βλεπω, φοραει δισκους 283mm εμπρος, 247mm πισω (; ).
Εχω δει Brembo δισκοπλακες 283mm εμπρος (τις βρισκω στα 93€ στο ιντερνετ) με τακακια Ferodo (40€) και πισω Brembo 247mm (45€) με τακακια Ferodo (19€). Συνολο 200€ (κανω καπου λαθος;).
Το θεμα ειναι οτι αμα τα παρουμε απο ιντερνετ, ποιος θα τα τοποθετησει; Αλλωστε ντρεπομαι και να παω να του πω "γεια σου, εφερα τα ανταλλακτικα μου να μου βαλεις"...
Τα βαζω και μονος μου αν ειναι 4 βιδες, γενικα κανω πιανουν τα χερια μου, αλλα ειναι κατι που θελει εμπειρια?

Οποιος θελει ριχνει μια γνωμη.


καλημερα
μηπως μπορεις να στειλεις τα linκ ?
με ενδιαφερει αυτη η τιμη και δεν μπορω να τα βρω
Lalakis207 - Κυρ 19 Απρ 2015, 18:19:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για ποίο λόγο να ντραμπεις φιλε μου επειδή θα του πας τα τακακια και τους δίσκους για να στα βάλει ..!! Να πας και να μην ντρέπεσαι καθόλου ..!! Όντως αμα θες και μπορείς να μας στείλει το σαιτ και σε εμάς ..!!
android - Κυρ 19 Απρ 2015, 18:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως
flowin_through - Κυρ 19 Απρ 2015, 22:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα το δικο μου, αν και 16αρι, φοραει 266mm μπροστα. Πισω δε θα αλλαξω, γιατί δε χρειάζεται ακομα. Αλλα θυμάμαι καποιο παλιο μελος εδω που ειπε βιδωνεις/ ξεβιδωνεις μονο. Παντως δε θα τα αλλαξω μονος μου, θα παω στην Peugeot για το service και θα τους παω πεσκέσι δισκους και λαστιχα. Και ενα παγουρι νερου που εχει τρυπήσει αλλα ειχε ζητησει ενα 50αρι..
Αυριο περιμένω να παραλαβω, θα πω εντυπωσεις. Με μια αναζήτηση στο skroutz πιστεύω θα βγαλει αρκετα, εγω πηρα απο ityres και αναμενω.

Κατι που με προβληματίζει απο την πρώτη μέρα που ηρθε στα χερια μου το αμαξι, ειναι το ABS και το ποσο ευκολα μπαινει. Πλεον ψαχνω τροπους ( θα ρωτήσω στην Peugeot) να το απενεργοποιησω...
athanas - Δευ 20 Απρ 2015, 19:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως



βασικα δεν ξεπρεσαρεις απλα βαζεις καινουργιο...αν πας να βγαλεις το παλιο διαλυεται στα 2....
android - Δευ 20 Απρ 2015, 20:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
android έγραψε:
Για πισω να ξερεις πως δε θα ναι βγαλε βαλε αν παρεις σκετες δισκοπλακες,θα πρεπει να ξεπρεσαρεις τα ρουλεμαν και τον μαγνητικο αισθητηρα abs

Φυσικα υπαρχουν και ετοιμες με νεα ρουλεμαν και abs που ειναι βγαλε βαλε,κοστιζουν κανα 130αρη ομως



βασικα δεν ξεπρεσαρεις απλα βαζεις καινουργιο...αν πας να βγαλεις το παλιο διαλυεται στα 2....


Οταν βρω χρονο να παω τα παλια μου σε εναν που μου πε οτι βγαινουν , θα σου πω τι και πως.Δεν εκατσα να ρωτησω λεπτομεριες προφανως δεν με ενδιαφερει να γινουν μπιλιες εφοσον εβαλα σετακι ετοιμο.
flowin_through - Δευ 20 Απρ 2015, 20:36:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μισό λεπτό, τα πίσω έχουν διαφορετικό τρόπο αντικατάστασης από τα μπροστά? Και τα 4 δεν έχουν ABS?
Το σετακι τι περιλαμβάνει;

Τελικά το ABS απενεργοποιείται;
android - Δευ 20 Απρ 2015, 22:00:38
Θέμα δημοσίευσης:
flowin_through έγραψε:
Μισό λεπτό, τα πίσω έχουν διαφορετικό τρόπο αντικατάστασης από τα μπροστά? Και τα 4 δεν έχουν ABS?
Το σετακι τι περιλαμβάνει;

Τελικά το ABS απενεργοποιείται;



Τα πισω δουλευουν και σαν μουαγε εχουν πανω τους ρολεμαν και abs.Τα μπρωστα δισκοφρενα ειναι σκετα.Εγω θα ψαχνα να βρω τι εχει το abs παντως οχι να το ξηλωσω,ελπιζω πρωτα να χεις δει τα βασικα,σωστο αερα στα λαστιχα ΟΣΟ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ σε ενα σωστο μηχανημα σε βουκανιζατερ,αν ειναι καλα τα λαστιχα(πχ πολυ παλια,μεγαλη φθορα)
flowin_through - Δευ 20 Απρ 2015, 23:34:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τα λάστιχα ειχαν τελειωσει και έμπαινε το ABS για πλακα, τωρα αλλαξα τα μπροστά λαστιχα (αυριο αλλαζω και τα πισω) και πιανει σωστα το ABS, αλλα και παλι μπαινει πιο ευκολα απο αλλα αμαξια. Τα 307 προ του 2004 νομιζω το ειχαν αυτο.

(ωραιο νικ)
flowin_through - Πεμ 23 Απρ 2015, 16:50:48
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα ολα καλα, δεν εγινε κανενα λάθος με την παραγγελία, δισκοι Brembo 266mm, τακακια Bosch. Τοποθέτηση στην Peugeot, no ifs no buts (που λενε και στο χωριό μου), μαζι με service και αλλαγη ιμαντα δυναμο (238€ συνολο). Εργατικα 65€ (τοποθέτηση δισκοι, τακακια, λαστιχα, service), δε νομιζω να το πηγαν με την ωρα, γιατι πηρε αρκετά για κάποιο λογο.

Οταν ρωτησα αν εχει διαφορά η δικοπλακα για ESP ή χωρις, μου ειπε οχι.

Εξτρα προβλήματα που βγηκαν από τον ελεγχο, αμορτισέρ πισω (180€ πεζω), ζαμφορακια (95€), βαση κινητήρα κατω (115€), τακακια πισω (69€ με έκπτωση, βρισκω 19€ ferodo στο ιντερνετ)
MARKARIS - Τρι 16 Απρ 2019, 15:06:30
Θέμα δημοσίευσης: 307 - Δισκοπλακες-τακακια gia 307 1600 16v
Μια καλή πρόταση για δισκοπλακες-τακακια σε peugeot 307 1.6,ευχαριστώ!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr