PSClub - Hellas

Φτιάξε το μόνος σου - 206 - HOW TO: Αλλαγή φωτισμού στο κοντέρ

Anonymous - Δευ 12 Μάϊ 2003, 16:04:11
Θέμα δημοσίευσης: 206 - HOW TO: Αλλαγή φωτισμού στο κοντέρ
Iparxei tropos na allakso ta fota mesa sto tamplo? Na balo allo xroma? An nai pos mporo na to kano?
Thanks apo olous!!! Laughing
GIANNIS206 - Δευ 12 Μάϊ 2003, 21:16:18
Θέμα δημοσίευσης:
Για όλο τον φωτισμό δεν ξέρω,αλλά ξερω ότι μπορείς να αλλάξεις τον φωτισμό από τους δείκτες αν αλλάξεις τα ledακια τους από πίσω!
TZAG - Δευ 12 Μάϊ 2003, 21:16:21
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σε παραπέμψω στη σελίδα http://www.ccfreunde.de/apportal/main.php?module=bastelecke206&c=bastelecke206kat&katid=11
Όσον αφορά τη μετάφραση δοκίμασε http://www.worldlingo.com
Anonymous - Δευ 12 Μάϊ 2003, 22:16:21
Θέμα δημοσίευσης:
TZAG se euxaristo para poli!! Trelo to site!!! To koitaksa kai einai apisteuto!!! To mono kako einai oti leei gia ola alla oxi gia to fotismou tou xiliometriti-strofometro. Ta alla omos einai apisteuta!!!

Xilia euxaristo kai pali!! Laughing
overgr - Τρι 13 Μάϊ 2003, 16:38:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το παραπάνω site είναι καταπληκτικό και έχει όντως πολλές πληροφορίες ειδικά για το CC. Αξίζει τον κόπο της ταλαιπωρίας των γερμανικών (για τους μη γερμανομαθείς τουλάχιστον!)
TZAG - Παρ 16 Μάϊ 2003, 12:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
Νά'σαι καλά overgr!
Γιατί και τα CC...θέλουν τον Γερμανό τους! (γιά τον Vini Wink )
Αλεξ@νδρος - Παρ 16 Μάϊ 2003, 19:11:44
Θέμα δημοσίευσης:
O φωτισμος του ταμπλο δεν αλλαζει γιατι το χρωμα το δινει η ζελατινα που ειναι πορτοκαλι. Τα λαμπακια ειναι ασπρα.Οποτε πρεπει να στραφεις σε λυσεις απο το εμποριο
Στο ρολοι και το clima η ζελατινα ειναι μεν πορτοκαλι αλλα ειναι απλη (χωρις ενδειξεις)και βαζοντας μια αλλου χρωματος αλλαζει και ο φωτισμος και φτηνα και ευκολα
alxdr74 - Δευ 19 Μάϊ 2003, 12:49:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ@νδρος έγραψε:
O φωτισμος του ταμπλο δεν αλλαζει γιατι το χρωμα το δινει η ζελατινα που ειναι πορτοκαλι. Τα λαμπακια ειναι ασπρα.Οποτε πρεπει να στραφεις σε λυσεις απο το εμποριο
Στο ρολοι και το clima η ζελατινα ειναι μεν πορτοκαλι αλλα ειναι απλη (χωρις ενδειξεις)και βαζοντας μια αλλου χρωματος αλλαζει και ο φωτισμος και φτηνα και ευκολα
Αν αλλαζαμε παραδειγμα αυτα τα ασπρα τα λαμπακια με αλλα διαφορετικου χρωματος ? Το πορτοκαλι της ζαλατινας με τα καινουργια λαμπακια δεν θα εβγαζαν ενα καπως ποιο διαφορετικο χρωμα? Και καπως περιεργο?
SnakeMJK - Δευ 19 Μάϊ 2003, 22:41:48
Θέμα δημοσίευσης:
αλήθεια, ζελατίνα που μπορούμε να βρούμε;;; Razz
Αλεξ@νδρος - Τετ 21 Μάϊ 2003, 00:31:16
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
Αν αλλαζαμε παραδειγμα αυτα τα ασπρα τα λαμπακια με αλλα διαφορετικου χρωματος ? Το πορτοκαλι της ζαλατινας με τα καινουργια λαμπακια δεν θα εβγαζαν ενα καπως ποιο διαφορετικο χρωμα? Και καπως περιεργο?

Τα λαμπακια τα εχω βρει μονο σε ασπρο.Θα μπορουσαν ομως να βαφτουν με χρωμα για βιτρω(Πουλαει και το Πλαισιο πολυ φτηνα-ισως αυτο που εξειδικευεται στα καλλιτεχνικα στην Στουρναρα ψηλα να εχει και ζελατινα).Νομιζω οτι ευκολα εφικτο ειναι το κοκκινο (με κοκκινα λαμπακια)
τωρα με αλλα χρωματα τι θα βγει??????? Rolling eyes Ενας Θεος ξερει......
Καμμια παλεττα?
Ntinos - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 06:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εγω ειχα γνωρισει ενα παιδι στα λιμανακια περυσι που αλλαζε φωτισμους σε ταμπλο και μαλιστα εχε και site με φωτογραφιες και ενα πολυ πετυχημενο μπλε σε saxo με κοκκινες βελονες.αποσο ειχε πει η ζελατινα αλλαζει σχετικα ευκολα αλλα πρεπει μαλλον να ξερεις για να το κανεις.τα λαμπακια μην δοκιμασετε να τα βαψετε κατα την γνωμη μου ειναι γυφτια τετοια μερεμετια Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
το κακο με το παιδι ειναι οτι και το site εχασα σε format και δεν 8υμαμαι πως να τον βρω.η δουλεια παντως κανονιζοταν απο τηλεφωνο και μαλιστα δεν αλλαζε μονο χρωμα κοντερ αλλα και κινητων κτλ
seridim - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 11:35:36
Θέμα δημοσίευσης:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
alxdr74 - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 11:40:32
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.

Παλι καλα που εσυ δουλευεις...... Rolling eyes
Αλεξ@νδρος - Πεμ 22 Μάϊ 2003, 23:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ntinos έγραψε:
παιδια εγω ειχα γνωρισει ενα παιδι στα λιμανακια περυσι που αλλαζε φωτισμους σε ταμπλο και μαλιστα εχε και site με φωτογραφιες και ενα πολυ πετυχημενο μπλε σε saxo με κοκκινες βελονες.αποσο ειχε πει η ζελατινα αλλαζει σχετικα ευκολα αλλα πρεπει μαλλον να ξερεις για να το κανεις.τα λαμπακια μην δοκιμασετε να τα βαψετε κατα την γνωμη μου ειναι γυφτια τετοια μερεμετια Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
το κακο με το παιδι ειναι οτι και το site εχασα σε format και δεν 8υμαμαι πως να τον βρω.η δουλεια παντως κανονιζοταν απο τηλεφωνο και μαλιστα δεν αλλαζε μονο χρωμα κοντερ αλλα και κινητων κτλ

Καταρχας αλλο ταμπλω saxo και αλλο 206.Σε αλλα αμαξια το χρωμα εξαρταται απο το led(πχ νομιζω Golf)και σε αλλα απο την μεμβρανη(πχ 206).
Κατα δευτερον μιλαμε για λυσεις που δεν κοστιζουν.Αλλιως υπαρχει και γνωστη ιταλικη φιρμα που αντιπροσωπευεται στην χωρα μας και εισαγει ετοιμα καντραν για 206 σε πολλα χρωματα
Τριτο και τελευταιο συμφωνα με την λογικη σου και τα λαμπακια του φλας που ειναι τα πορειας βαμμενα με πορτοκαλι υαλοχρωμα ειναι γυφτια.Προσοχη φιλε Ντινο δεν μιλαμε για καγκουριες του τυπου βαφω τα λαμπακια πορειας μπλε και βγαινω στον δρομο και ειμαι ο γ@μ..ω(τα οποια μαλιστα λογω του οτι χρησομοποιουνται απλες βαφες ξεφλουδιζουν και ξεθωριαζουν)Μιλαμε για χρηση ειδικου χρωματος σε λαμπα μεγεθους λιγο μεγαλυτερου απο τα χοντρα Led
Παρεπιπτοντως ο λογος που αλλαξα το μπροστα εργοστασιακο λαμπακι φλας ηταν οτι παρολο που εφερε το βαρυ ονομα Philips ξεφλουδισε.....
alxdr74 - Τετ 04 Ιούν 2003, 10:42:32
Θέμα δημοσίευσης:
εχθες πηγα σε γνωστο καταστημα της εδω περιοχης (Λαρισα) και ειδα 3 σετ με τιμες 75,90 και 130 ευρο περιπου! Οι αριθμοι γινονται μπλε ( δεν ξερω για αλλα χρωματα εαν εχει) το πισω μερος των οργανων γινετε ασπρο. δυστηχως οι βελονες δεν αλλαζουν! Crying or Very sad Αλλα μου ειπε οτι ο ηλεκτρολογος που συνεργαζετε και ο οποιος θα τις τοποθετησει( και ασχολειτε μονο με Γαλλικα αυτοκινητα) μπορει να τις βαψει και να φενονται (και να ειναι) τελειες! Δηλαδη σκεφτομουνα ασπρο φοντο μπλε τα νουμερα και κοκκινες οι βελονες! Τα λαμπακια στο ταμπλο θα μεινουν οπως ειναι!( ασπρα) Για τις βελονες εχω καποιες επιφυλαξεις ως προς το κοκκινο. Τι λετε θα δειχνει καλα με το κοκκινο η οχι? Τιμες πως σας φενονται? Βεβαια δεν ρωτησα ποσα θα παρει ο ηλεκτρολογος....
chatasos - Τετ 04 Ιούν 2003, 11:01:03
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
Δηλαδη σκεφτομουνα ασπρο φοντο μπλε τα νουμερα και κοκκινες οι βελονες! Τα λαμπακια στο ταμπλο θα μεινουν οπως ειναι!( ασπρα) Για τις βελονες εχω καποιες επιφυλαξεις ως προς το κοκκινο. Τι λετε θα δειχνει καλα με το κοκκινο η οχι?


Οι γραφίστες του forum θα μπορούσαν (αν έχουν χρόνο) να φτιάξουν ένα δείγμα, να πάρεις και εσύ μια ιδέα....
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Αλεξ@νδρος - Τρι 24 Ιούν 2003, 22:42:46
Θέμα δημοσίευσης:
alxdr74 έγραψε:
εχθες πηγα σε γνωστο καταστημα της εδω περιοχης (Λαρισα) και ειδα 3 σετ με τιμες 75,90 και 130 ευρο περιπου! Οι αριθμοι γινονται μπλε ( δεν ξερω για αλλα χρωματα εαν εχει) το πισω μερος των οργανων γινετε ασπρο. δυστηχως οι βελονες δεν αλλαζουν! Crying or Very sad Αλλα μου ειπε οτι ο ηλεκτρολογος που συνεργαζετε και ο οποιος θα τις τοποθετησει( και ασχολειτε μονο με Γαλλικα αυτοκινητα) μπορει να τις βαψει και να φενονται (και να ειναι) τελειες! Δηλαδη σκεφτομουνα ασπρο φοντο μπλε τα νουμερα και κοκκινες οι βελονες! Τα λαμπακια στο ταμπλο θα μεινουν οπως ειναι!( ασπρα) Για τις βελονες εχω καποιες επιφυλαξεις ως προς το κοκκινο. Τι λετε θα δειχνει καλα με το κοκκινο η οχι? Τιμες πως σας φενονται? Βεβαια δεν ρωτησα ποσα θα παρει ο ηλεκτρολογος....

Μηπως θα σου βαλει κατι μεμβρανες που ειχαν κατι ρολογια που ηταν της μοδας Casio ,Jaga που οταν αναβες το λαμπακι η πλακα γινοταν μπλε οινοπνευματι?Να δεις πως λεγονται....
Ntinos - Τετ 25 Ιούν 2003, 12:45:57
Θέμα δημοσίευσης:
indiglo και το ξεκινησε η timex πρωτη Very happy
Tony - Σαβ 28 Ιούν 2003, 16:44:54
Θέμα δημοσίευσης:
Με ένα ΤΟΡΞ έλυσα το ταμπλό στο οποίο φαίνετε η Ώρα και έβγαλα το λαμπάκι και έβαλα κόκκινο με μπλε ζελατίνα. Είναι σαν το Polo τώρα χιχιχι και φαίνετε ποιο ωραίο. Άμα σας δω σε κανένα meeting θα σας το δείξω από κοντά.

Voouuuuuttttsssssssssssssssss!!!! Turbo μια ζωή Twisted evil Evil Twisted evil
kavaliotis - Δευ 14 Ιούλ 2003, 06:55:20
Θέμα δημοσίευσης:
Tony έγραψε:
Με ένα ΤΟΡΞ έλυσα το ταμπλό στο οποίο φαίνετε η Ώρα και έβγαλα το λαμπάκι και έβαλα κόκκινο με μπλε ζελατίνα. Είναι σαν το Polo τώρα χιχιχι και φαίνετε ποιο ωραίο. Άμα σας δω σε κανένα meeting θα σας το δείξω από κοντά.

Voouuuuuttttsssssssssssssssss!!!! Turbo μια ζωή Twisted evil Evil Twisted evil


Apo pou ta promh8euthkes? Epeidh endiaferomai kai ego gia to diko mou to 1.4 XT Premium na allakso ta ledakia mesa se xrwma kati san neon blue gia to tamplo kai thn ora isws, ante kai ekei pou einai ta koumpia tou a/c..Poso paei to malli? Einai eukolo na ta allakso?
Αντώνης - Τετ 01 Οκτ 2003, 18:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
δημητρακη για στειλε μου ενα π.μ να μου πεις ποιος ειναι γιατι ενδιαφερομαι Wink
seridim - Πεμ 02 Οκτ 2003, 09:10:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αντώνης έγραψε:
seridim έγραψε:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
δημητρακη για στειλε μου ενα π.μ να μου πεις ποιος ειναι γιατι ενδιαφερομαι Wink

Αντώνη το μαγαζί λέγεται I.P.S και είναι στους Αμπελόκηπους. Η διεύθυνση είναι Γ. Χαλκίδη 6. Έχει έναν πεζόδρομο
Skull - Τρι 14 Οκτ 2003, 01:07:26
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
Αντώνης έγραψε:
seridim έγραψε:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
δημητρακη για στειλε μου ενα π.μ να μου πεις ποιος ειναι γιατι ενδιαφερομαι Wink

Αντώνη το μαγαζί λέγεται I.P.S και είναι στους Αμπελόκηπους. Η διεύθυνση είναι Γ. Χαλκίδη 6. Έχει έναν πεζόδρομο



Τελικα πηγε κανενας σε αυτο το μαγαζι να μας πει και σε μας τι εγινε με την αλλαγει χρωματος??
kanelj - Τετ 15 Οκτ 2003, 04:13:21
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
seridim έγραψε:
Αντώνης έγραψε:
seridim έγραψε:
Στην πρόσφατη έκθεση αυτοκινήτων και σκαφών στη Θεσσαλονίκη που επισκεφθήκαμε σαν club, υπήρχε κάποιος εκθέτης ο οποίος άλλαζε τις μεβράνες στο ταμπλό όλων των αυτοκινήτων. Μάλιστα μπορούμε να επιλέξουμε και το χρώμα τις μεβράνης που θα βάλουμε, το χρώμα των αριθμών που υπάρχουν πάνω σε αυτή κ.τ.λ. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω που είναι. Επίσης ο ίδιος κατασκευάζει bodykit, προφυλακτήρες, αεροτομές κ.α. Κάποια στιγμή που έψαχνα αεροτομή κατέληξα στο μαγαζί του και είδα ότι έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα.
δημητρακη για στειλε μου ενα π.μ να μου πεις ποιος ειναι γιατι ενδιαφερομαι Wink

Αντώνη το μαγαζί λέγεται I.P.S και είναι στους Αμπελόκηπους. Η διεύθυνση είναι Γ. Χαλκίδη 6. Έχει έναν πεζόδρομο



Τελικα πηγε κανενας σε αυτο το μαγαζι να μας πει και σε μας τι εγινε με την αλλαγει χρωματος??

ελα ντε,και εγω αυτο περιμενω να ακουσω!
seridim - Τετ 15 Οκτ 2003, 10:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού ο Αντώνης είναι ο ενδιαφερόμενος περιμένουμε όοοοολοι να μάθουμε νέα. Άντε Αντώνηηηηηη.
kanelj - Τετ 15 Οκτ 2003, 14:55:41
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως ξερει κανεις που περιπου ειναι αυτη η οδος Question
ρωτησα καποιους φιλους που μενουν αμπελοκηπους μηπως την ξερουν και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα.
καποιο τηλεφωνο ισως Question Question Question
seridim - Τετ 15 Οκτ 2003, 16:14:26
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
μηπως ξερει κανεις που περιπου ειναι αυτη η οδος Question
ρωτησα καποιους φιλους που μενουν αμπελοκηπους μηπως την ξερουν και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα.
καποιο τηλεφωνο ισως Question Question Question

Γιάννη η οδός αυτή είναι στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης
DimiP - Τετ 15 Οκτ 2003, 16:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
kanelj έγραψε:
μηπως ξερει κανεις που περιπου ειναι αυτη η οδος Question
ρωτησα καποιους φιλους που μενουν αμπελοκηπους μηπως την ξερουν και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα.
καποιο τηλεφωνο ισως Question Question Question

Γιάννη η οδός αυτή είναι στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης


α-χαχα-χα-χα-χα

το ωραιοτερο μεχρι τωρα !!

Γιαννακη πες μου οτι εψαχνες ολους τους χαρτες της Αττικης!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
kanelj - Πεμ 16 Οκτ 2003, 03:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΟΙΟΣ ΓΕΛΑΣΕ , ΠΟΙΟΣ Question Question Question Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ , ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ???? ΕΓΩ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΧΑΝΗΤΟ...... Confused Confused Confused
(μολις πηρα και το 3ο αστερακι!!!!!!!)
GIANNIS206 - Πεμ 16 Οκτ 2003, 09:51:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ λέω να αρχίσω κάπως έτσι Splat
PoLiThS - Πεμ 16 Οκτ 2003, 10:19:51
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
ΠΟΙΟΣ ΓΕΛΑΣΕ , ΠΟΙΟΣ Question Question Question Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ , ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ???? ΕΓΩ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΥΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΧΑΝΗΤΟ...... Confused Confused Confused
(μολις πηρα και το 3ο αστερακι!!!!!!!)




ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ
Μπορώ να κλέψω τον Dj-γάτο σου?
SnakeMJK - Πεμ 16 Οκτ 2003, 11:02:33
Θέμα δημοσίευσης:
μία τομάτα στο 3 παρακαλώ Razz

Splat
kanelj - Πεμ 16 Οκτ 2003, 16:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
καλααααα......... Exclamation
DimiP - Πεμ 16 Οκτ 2003, 19:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
χμμμχμχμμχ χιχιχιχι χχι
αχαχχαχα

ακομα γελαω
Shocked Very happy Very happy

σορρυυυυ!!!
Very happy Wink Wink
Αντώνης - Πεμ 16 Οκτ 2003, 23:10:43
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
Αφού ο Αντώνης είναι ο ενδιαφερόμενος περιμένουμε όοοοολοι να μάθουμε νέα. Άντε Αντώνηηηηηη.

παιδια δεν εχω ακουσει καλα σχολεια για τον IPS αν απο εκει ειχα παρει τα φρυδακια.
μια φορα το ανοιξα τελειως το ταμπλω αλλα δεν καταφερα και τιποτα μεχρι που βαρεθηκα και το ξανακλεισα Crying or Very sad
Skull - Παρ 17 Οκτ 2003, 01:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αντώνης έγραψε:
παιδια δεν εχω ακουσει καλα σχολεια για τον IPS αν απο εκει ειχα παρει τα φρυδακια.
μια φορα το ανοιξα τελειως το ταμπλω αλλα δεν καταφερα και τιποτα μεχρι που βαρεθηκα και το ξανακλεισα Crying or Very sad


Δεν ξερεις να μας πεις μια τιμη να ξερουμε??Κανα τηλεφωνο??τιποτα??
kanelj - Παρ 17 Οκτ 2003, 02:42:49
Θέμα δημοσίευσης:
δεν δινω σημασια σε αυτους που γελανε ακομα και συνεχιζω........!
και ρωταω εγω τωρα:
κανονικα δεν θα επρεπε να αλλαξουμε,οχι μονο το χρωμα του ταμπλω αλλα και την οθονη αλλα και ολα την κονσολα με τα κουμπια?(φαντασου μπλε καντραν,μπλε οθονη και τον αναπτηρα με τους διακοπτες των παραθυρων πορτοκαλι!ε μαλλον δεν θα φαινεται και τελεια!!!)
υπαρχει κανενα μαγαζι που να κανει ολη αυτη τη δουλεια?(εδω στην Α Θ Η Ν Α ! ! ! ! !)
ΥΓ:μη μου δειξετε παλι το γερμανικο το site γιατι ημαστε στην ελλαδα!
nik7 - Παρ 17 Οκτ 2003, 18:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
pedia den nomizo oti ine katholou diskola to thema ine na vroume ti zelatina thelei giati mporoume gia paradigma na valoume kai tin apli zelatina pou poulane sta vivliopolia ... pou xrisimopoioune ta pedakia sto dimotiko kai to poli poli na valoume dio fila gia na ine ligo pio skouro to galazio pou tha vgalei to thema ine tha kanei doulia.... oso gia ta ledakia tha rotiso sto pedi pou mou sistise i MR2 stin sigrou (poulaei ilektrologika) kai se ena magazi stin kiprou pou poulaei ilektronika kai tha sas po times ... istera me ligi prospatheia den nomizo oti tha diskoleftoume na ta allaksoume ... akoma kai to taximetro....
nik7 - Παρ 17 Οκτ 2003, 18:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
ksexana na anafero oti tha sinantitho me to Tony gia na to do kai tha travikso kai kamia foto gia na to deite pos ine ... apo vdomada lipon kai mallon apo paraskevi..... anaminate sto akoustiko sas....
mick206 - Παρ 17 Οκτ 2003, 19:18:57
Θέμα δημοσίευσης:
Kanelj πληροφοριακά για να ξέρεις... Υπάρχουν Αμπελόκηποι και στην Ζιμπάμπουε!!! Shocked LaughingLaughingLaughingLaughingLaughing
kavaliotis - Παρ 17 Οκτ 2003, 22:12:00
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:
Kanelj πληροφοριακά για να ξέρεις... Υπάρχουν Αμπελόκηποι και στην Ζιμπάμπουε!!! Shocked LaughingLaughingLaughingLaughingLaughing


Εχουμε κανεναν clubιτη εκει να παει να ρωτησει? Laughing Laughing Laughing
kanelj - Σαβ 18 Οκτ 2003, 05:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
καλα ρε δεν ντρεπεστε Question
ακομα κοροιδευετε Question Question Question Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Confused Confused Confused Confused
Wink Wink Wink Wink Wink Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ghost Dog - Σαβ 18 Οκτ 2003, 12:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω, ομως?
Ειδες?
Δεν ειπα τιποτα απολυτως!!!!!!!! Very happy Very happy Very happy Razz Wink
PoLiThS - Σαβ 18 Οκτ 2003, 18:02:28
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΕΕΕΕ !!!!! Θελω τον Γάτοοοοοοοοοοοοοοοο
Skull - Δευ 20 Οκτ 2003, 02:25:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα τι εγινε κανεις δεν εχει ρωτησει??Κανα τηλ παιζει να παρω να ρωτησω??Και στηην τελικη θα παω αυτοπροσωπος( Cool ) στο μαγαζι αυτο για να ρωτησω!Αλλα επειδη δεν την ξερω την περιοχη να μου εξηγησετε που ειναι ακριβως!
seridim - Δευ 20 Οκτ 2003, 11:33:11
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Τελικα τι εγινε κανεις δεν εχει ρωτησει??Κανα τηλ παιζει να παρω να ρωτησω??Και στηην τελικη θα παω αυτοπροσωπος( Cool ) στο μαγαζι αυτο για να ρωτησω!Αλλα επειδη δεν την ξερω την περιοχη να μου εξηγησετε που ειναι ακριβως!

Φίλε Skull (βάλε και κανά όνομα) περνάς τον Σιδ. Σταθμό και στην εκκλησία των Αγ. Πάντων στρίβεις δεξιά.
Περνάς κάτω από την γέφυρα των τραίνων και αμέσως στρίβεις αριστερά στο στενό. Ακολουθείς τον δρόμο για περίπου 800 m και στο δεξί σου χέρι θα βρείς την Χαλκίδη.
nik7 - Δευ 20 Οκτ 2003, 16:18:45
Θέμα δημοσίευσης:
tria erotimata exo na kano
proton to tamplo sta XS quicksilver ine portokali vameno i ta lampakia apo piso ine portokali?
defteron ma kala toso diskolo ine na mathoume pou pouliounte tetia lampakia na ta allaksoume?giati apo oti diavaza sto germaniko site gia cc den einai kai toso diskolo.....
triton gia kati asimenia plesia pou mpenoun sto tamplo esoterika giro giro apo tous kiklous... mipos kserete pou mporo na ta vro?thelo na valo ....
Vaggelis - Δευ 20 Οκτ 2003, 20:45:39
Θέμα δημοσίευσης:
nik7 έγραψε:
tria erotimata exo na kano
proton to tamplo sta XS quicksilver ine portokali vameno i ta lampakia apo piso ine portokali?
defteron ma kala toso diskolo ine na mathoume pou pouliounte tetia lampakia na ta allaksoume?giati apo oti diavaza sto germaniko site gia cc den einai kai toso diskolo.....
triton gia kati asimenia plesia pou mpenoun sto tamplo esoterika giro giro apo tous kiklous... mipos kserete pou mporo na ta vro?thelo na valo ....


Πέρνα μια βόλτα από την αντιπροσωπεία, να ρωτήσεις για τιμή......
nik7 - Δευ 20 Οκτ 2003, 20:53:15
Θέμα δημοσίευσης:
gia to trito thema milas Vageli?
Vaggelis - Δευ 20 Οκτ 2003, 21:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
nik7 έγραψε:
gia to trito thema milas Vageli?


Ναι, στην αντιπροσωπεία θα βρείς ασημένια όργανα, τα οποία πάνε στάνταρ με πορτοκαλί φωτισμό (όπως τα δικά μου)
Να ξέρεις όμως, οτι για να μπουν, πρέπει να βγεί όλο το ταμπλώ, για αυτό καλύτερα να εμπιστευτείς την αντιπροσωπεία....
nik7 - Τρι 21 Οκτ 2003, 07:54:14
Θέμα δημοσίευσης:
kala to na empistefto ine ligo ... eos poli travigmeno...
to thema ine oti apo oti evlepa sto germaniko site den ine kai toso diskolo na to anoikseis... alla den ksero ti diskolia tha exei i topothetisi...
nikq - Τρι 21 Οκτ 2003, 08:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
Nik7 έγραψε:
proton to tamplo sta XS quiksilver ine portokali vameno i ta lampakia apo piso ine portokali?

Φίλε και εγώ το quiksilver έχω. τα όργανα στο ταμπλό έχουν μια πορτοκαλί ζελατίνα και τα λαμπάκια που είναι από πίσω της είναι άσπρα. (Αυτό το έχω διαβάσει κάπου μέσα στο Forum.).
Μια ερώτηση. Πως γίνεται να γίνεται τα φωτάκια να γίνουν εντονότερα? Εκτός από το να πας τον ροοστάτη στο τέρμα? εμένα πάλι ο φωτισμός δεν μου αρκεί θέλω περισσότερο.
nik7 - Τρι 21 Οκτ 2003, 17:09:14
Θέμα δημοσίευσης:
gia extra fotismo den ksero pantos ama einai zelatina exei ginei i doulia... tha to psakso kai tha sas po....
Skull - Τετ 22 Οκτ 2003, 13:18:44
Θέμα δημοσίευσης:
seridim έγραψε:
Skull έγραψε:
Τελικα τι εγινε κανεις δεν εχει ρωτησει??Κανα τηλ παιζει να παρω να ρωτησω??Και στηην τελικη θα παω αυτοπροσωπος( Cool ) στο μαγαζι αυτο για να ρωτησω!Αλλα επειδη δεν την ξερω την περιοχη να μου εξηγησετε που ειναι ακριβως!

Φίλε Skull (βάλε και κανά όνομα) περνάς τον Σιδ. Σταθμό και στην εκκλησία των Αγ. Πάντων στρίβεις δεξιά.
Περνάς κάτω από την γέφυρα των τραίνων και αμέσως στρίβεις αριστερά στο στενό. Ακολουθείς τον δρόμο για περίπου 800 m και στο δεξί σου χέρι θα βρείς την Χαλκίδη.


OK!Θα περασω αυριο απο κει και θα σας πω πληροφοριες...
Dagas - Τρι 28 Οκτ 2003, 02:03:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφοριακά,το ταμπλώ το άνοιξα τελείως πριν κανα μήνα.Συμπεράσματα:

Ανοίγεται αρκετά εύκολα με ένα άλλεν (το άνοιξα σε 5 λεπτάκια χωρίς να είμαι ειδικός,το πρώτο πρώτο πλαστικό όμως θέλει να ξέρεις από που θα το τραβήξεις για να μη σπάσει).
Το τελευταίο βήμα για ν'αλλάξεις τη ζελατίνα με τις ενδείξεις είναι να βγόυν οι βελόνες.Αυτό δεν το κατάφερα.Ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι πρέπει λέει να έχεις ειδικό μηχάνημα για να τις ξαναβάλεις,διότι θα χάνουν τρομερά οι ενδείξεις.Τα ledάκια είναι άσπρα αλλά για να αλλαχτούν χρειάζεται κολλητήρι...

Εγώ προς το παρόν άλλαξα χρώμα στην κεντρική οθόνη.Υλικά: 3 μπλέ λαμπάκια,ζελατίνα μπλέ από βιβλιοπωλείο (μέγεθος Α4, 0,20 ευρώ) και επειδή η ζελατίνα ήταν αρκετά διαφανής,έκοψα 2 φύλλα από πιατάκια μιας χρήσης Very happy Shocked και τα έβαλα πίσω απ τη ζελατίνα,ώστε να διαχέεται ομοιόμορφα το χρώμα.
Δε χρειάστηκε ούτε κατσαβίδι για το άνοιγμα της οθόνης!!Βλέπε το γερμανικό site...

ΟΥΦΦ......αυτά Smile
nik7 - Πεμ 30 Οκτ 2003, 09:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
loipon meta apo tin ekdromi mou ston volo kai tin episkepsi mou se ena magazi ekei... to HXOS kai KINHSH ematha (apo oti mou ipane ekei... panta) oti to kostos ton pragmaton pou xriazonte ine midamino(ledakia pou ine poli ftina...) alla to thema ine oti exei poli diskoli ergasia afou anoixtei to tamplo...(pou episis ine panefkolo)
mou ipane oti afou anoiksei to tamplo thelei na ksereis liga ilektronika( i na pianoun ta xeria sou ... ego prosopika ta fovame) kai na mporeseis me kolitiri na bgaleis ta palia kai na koliseis ta kenourgia.....
oxi den iparxei portokalia zelatina kai nai tha ine leei poli oreo to apotelesma alla afou skasoume 100 euro.... mono gia to tamplo.....

den ksero se ti simperasma na katalikso pantos ta 100euro ine polla (kat'eme) kai kollitiri exo kai malista megalis thermokrasias alla to thema ine oti pios vazei to caro tou na kanoume dokimes kai doume to apotelesma???? perimeno apantiseis pedia giati to thema me endiaferi poli...
PoLiThS - Πεμ 30 Οκτ 2003, 10:15:45
Θέμα δημοσίευσης:
Κατάλαβες Κύριε??? ηρθε βόλο και δεν είπε κουβέντα !!!
nik7 - Πεμ 30 Οκτ 2003, 15:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
eee afou den ixa tilefono... anyway ematha loipon simera apo tin tarantula sto p.faliro oti ola ta tamplo exoun lefka fota apo piso kai oti i zelatina kanei ti diafora.... opote gia na exeis as poume galazio xroma prepei na allakseis tin zelatina(olo to lefko xarti me ta organa) kai na valeis alli me to galazio xroma.... gia na ginei afto prepei na tous ta skaseis 145Euro kai sou kanoun aftoi oli tin doulia....
Skull - Πεμ 30 Οκτ 2003, 20:08:48
Θέμα δημοσίευσης:
Στο μαγαζι εκεινο δεν πηγα απλα περασα απο εξω και επειδη βιαζομουν δεν σταματησα!Λοιπον για να ανοιξεις το ταμπλο και να βγαλεις την ζελατινα θελει να βγαλεις και τις βελονες!Αν βγαλεις τις βελονες και θες να τις ξαναβαλεις πρεπει να ξες να τις ρυθμιζεις!Εμαθα πως ειναι δυσκολη δουλεια για αυτους που δεν ξερουν και πρειπει να την κανει ενας ειδικος!Τα λεφτα ειναι παρα πολλα(145ευρο)!!! Shocked
Παντως στην γερμανικη σελιδα δεν λεει τιποτα για ρυθμιση των βελονων!Εγω αυτα τα ξερω γιατι ηθελα να βαλω ασπρο αυτοκολλητο στα οργανα και μου ειπαν 25.000δρχ μαζι με τα περαστικα!
Σημερα αλλαξα ζελατινα στο ρολοι αλλα η ζελατινα ειναι πολυ ψιλη και φαινετε το φωτακι!ΜΑλλον θα χρειαστει να βαλω κι αλλη απο πανω!! Wink
nik7 - Παρ 31 Οκτ 2003, 08:52:39
Θέμα δημοσίευσης:
ara logika den tha exei provlima na to anoiksoume kai aplos na allaksoume tin zelatina ton organon??? ama ine na rotiso se merika magazia gia times mono tis zelatinas...... kai vlepoume... gia na rotiso kai tha sas enimeroso...
Skull - Παρ 31 Οκτ 2003, 21:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξανακοιταξα και βγαζει τις βελονες πραγμα που δεν μπορουμε εμεις να το κανουμε αλλα ενας ειδικος...
οποιος θελει μεταφρασμενα τα τρια εγγραφα μπορει να μου στειλει πμ να τα στειλω με e-mail!Δεν τα μετεφρασα εγω αλλα ενα προγραμματακι.. Wink
nik7 - Σαβ 01 Νοέ 2003, 21:54:23
Θέμα δημοσίευσης:
ego ta thelo gia stile gia stile....
Skull - Παρ 14 Νοέ 2003, 20:58:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει αλλαξει κανεις τελικα το χρωμα φωτισμου??Εγω αλλαξα μονο του ρολογιου με δυο κοματια ζελατινας και με ενα κοματι χοντρο πλαστικο με αποτελεσμα την μερα να μην φαινετε η ωρα και τοσο και μετα απο μιας βδομαδας χρησεις η ζελατινα να εχει ανοιξει(τσαλακωθει) πιθανον απο την ζεστη!Εχει κανεις να προτεινει τιποτα??Ο σκοπος ειναι αν γινει η αλλαγει με ζελατινα να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα στο καντραν ή στο A\C!
Και τελος αν ξερει κανεις αν μπορει να ανοιχθει και να αλαχτει η ζελατινα στο A\C!
Skull - Τρι 18 Νοέ 2003, 02:59:31
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:

Και τελος αν ξερει κανεις αν μπορει να ανοιχθει και να αλαχτει η ζελατινα στο A\C!


Και πααντω μονος μου στο ερωτηαμα μου(τι γινετε ολοι εχουν το καινουργει A/c??)γινετε και εντως βδομαδας θα το επειχηρησω!Σημερα πηγα αλλα μολις ανοιξα και ειδα τοσα καλωδεια και πηνεια κωλωσα...
kovac - Τρι 25 Νοέ 2003, 18:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ θα σου πω για την οθόνη. Στα υπόλοιπα κόλλησα γιατί μου φαίνεται πρέπει να βγάλεις και το ραδιοcd και δεν έχω τα εργαλεία. Sad

Απλά άνοιξα την οθόνη για να δω τι παίζει. Παρατήρησα το εξής. Η ζελατίνα που είναι κολλημένη πάνω στην οθόνη αποτελείται από δύο πλευρές. Μια που είναι πορτοκαλί και μια δεύτερη που είναι σχεδόν άσπρη, επιτρέπει να περνάει το φως (ώστε να φωτίζεται η πορτοκαλί ζελατίνα) και ,χωρίς να παίρνω όρκο, έχει και θερμονωτικό ρόλο. Αν λοιπόν αφαιρέσεις τελείως τη ζελατίνα και δεν κρατίσεις αυτό το πλαστικό κομμάτι θα λιώσει κάποια στιγμή η ζελατίνα που θα βάλεις. Μπορεί όμως να φαίνεται πως είναι 2 αντικείμενα (άσπρο πλαστικό και μεμβράνη), αλλά είναι ένα.

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ξύσεις την πορτοκαλί ζελατίνα, την έξυσα λίγο στη γωνία κι έφυγε -και σκέφτομαι πως μπορεί να είναι ένα λευκό πλαστικό βαμμένο πορτοκαλί από τη μια πλευρά-. Ο ρόλος του? Αυτό είναι σίγουρο...σωστή "εξάπλωση" του φωτός -ελαφρύ πορτοκαλί χρώμα μέσα στο μαύρο της οθόνης- και χρωματισμός των γραμμάτων.
Αν βγάλεις τελείως το πλαστικό αυτό θα έχεις μπλε ένδειξη με κίτρινα γράμματα. Θα μου πεις τότε γιατί να βάλεις μεμβράνη και κυρίως το πλαστικό? Γιατί θα βλέπεις και τα λαμπάκια. Δυστυχώς. Το μπλε του φόντου της οθόνης προερχόταν από το χρωματισμό της οθόνης που είναι ΜΠΛΕ!!!! και το κίτρινο των γραμμάτων από τα λαμπάκια που όπως και τα φώτα ορισμένων ψιλοκιτρινίζουν.

Αποψή μου...ξύνεις το πλαστικό ώστε να φύγει το πορτοκαλί χρωματάκι...ξαναβάζεις το πλαστικό στη θέση του και είσαι οκ. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το ξύσω για έφευγα για Πάτρα.
Αν πάλι δε σ' αρέσει το κίτρινο στα γράμματα...άλλαξε και τα λαμπάκια και βάλε το χρώμα που θες να έχουν τα γράμματα. Όμως χωρίς μεμβράνη θα έχεις μπλε φόντο με χρώμα γραμμάτων αντίστοιχο του χρώματος των λαμπτήρων.
Sorry για το μέγεθος του post.
Για το αν η άποψη μου είναι σωστή θα ξέρω να σας πω όταν ξαναπάω Αθήνα (δηλαδή έχω αμάξι), εκτός κι αν το επιχειρήσει κάποιος άλλος. Για όλα τα παραπάνω δε μιλάω θεωρητικά, θεωρητικά μίλησα μόνο για το αν θα πετύχει το κόλπο με το ξύσιμο. Αυτά. Όποιος άλλος γνωρίζει κάτι...
Και πάλι sorry για το μέγεθος του post.
Baphomet - Πεμ 27 Νοέ 2003, 14:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.tarantula.gr/Esthet/index.html
αναφερουν οτι με την αντικατασταση οργανων (για να βαλεις ασπρα πχ) σου βαζουν οτι χρωμα φωτισμου θες...αν εννοειτε αυτο.
Skull - Πεμ 27 Νοέ 2003, 23:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
petrskar έγραψε:
http://www.tarantula.gr/Esthet/index.html
αναφερουν οτι με την αντικατασταση οργανων (για να βαλεις ασπρα πχ) σου βαζουν οτι χρωμα φωτισμου θες...αν εννοειτε αυτο.


Ναι μαλλον αυτο λεμε και εμεις!
Επειδη δεν ξερω περι tarantula μηπως ξερει κανεις να μας πει το κοστος,το αν βαζουν αυτοκολλητο,ενα τηλ να ρωτησω και αν ειναι αξιοπιστοι...??
Baphomet - Τρι 02 Δεκ 2003, 12:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα απο οτι εχω ακουσει απο φιλους και εχω διαβασει σε φορουμς ειναι αρκετα αξιοπιστοι οι τυποι εκει. δε ξερω πως το κανουν(αν ειναι αυτοκολλητα ή οχι) τηλ. θα βρεις στο site νομιζω. www.tarantula.gr
DimiP - Τρι 02 Δεκ 2003, 19:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
petrskar έγραψε:
κοιτα απο οτι εχω ακουσει απο φιλους και εχω διαβασει σε φορουμς ειναι αρκετα αξιοπιστοι οι τυποι εκει. δε ξερω πως το κανουν(αν ειναι αυτοκολλητα ή οχι) τηλ. θα βρεις στο site νομιζω. www.tarantula.gr


εγω άλλα εχω ακούσει Evil αλλά δεν ειναι επι του παρόντως.

καλυτερη δοκιμή η προσωπική εμπειρία. Wink
STAMOS - Τετ 03 Δεκ 2003, 08:20:19
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔΙΑ ΜΠΛΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?
Skull - Τετ 03 Δεκ 2003, 15:31:48
Θέμα δημοσίευσης:
STAMOS έγραψε:
ΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔΙΑ ΜΠΛΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?


Καλα ρε λαμπακια δεν μπορειτε να βρειτε??? Shocked
Και ενας ακομα με ειχε ρωτησει που βρηκα μια μπλε λαμπα για να αλλαξει το πανω φως(αυτο που ανηγει με τις πορτες) σαν την δικια μου....
Απο καταστηματα με ηλεκτρικα μεχρι και αξεσουαρ αυτοκινητων,car-audio οπου και να γυρισεις θα βρεις λαμπες...
Και αμα βρησκεις διαφανες και οχι μπλε πες σε αυτο το μαγαζι να στην βαψει αυτος εχουν μια βαφη που αντεχει στην θερμοτητα.... Wink
kovac - Τετ 03 Δεκ 2003, 16:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
STAMOS έγραψε:
ΤΟ ΔΙΑΦΑΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΔΕ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ?ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΛΑΜΠΑΚΙ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΙΔΙΑ ΜΠΛΕ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?


Ας το τονίσουμε αυτό το μάλλον. Για θερμομονωτικό δεν ξέρω, πάντως πρέπει να κρατάει κάποια θερμότητα γιατί χωρίς αυτό πάει η ζελατίνα (όπως και στο skull που είχε λεπτή ζελατίνα).
Ίσως μια πιο παχιά ζελατίνα αντικαταστήσει τον πιθανό ρόλο κατακράτησης της θερμότητας.Μια παχιά ζελατίνα πάντως δε νομίζω να αντικαθιστούσε τον πρωτεύοντα ρόλο του άσπρου πλαστικού που είναι η σωστή "εξάπλωση" του φωτός.
Άσε που με άσπρο πλαστικό αυτό δε φαίνονται και τα λαμπάκια!
Στο Γερμανικό site πάντως το μόνο που πειραματίζεται είναι με το color foil, δηλαδή τη χρωματιστή ζελατίνα και αφήνει ως έχει τη diffuser foil που ευθύνεται για την "εξάπλωση" (spreading) του φωτός.

"Behind the display is the red-orange foil witch is responsible for the color of the display and also a diffuser foil responsible for the spreading of the light."

Περισσότερα νέα από Πέμπτη/Παρασκευή!Αύριο τα ξημερώματα πάω Αθήνα...χεχεχε Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
kovac - Σαβ 06 Δεκ 2003, 16:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ας αρχίσουμε...

Για την Οθόνη:

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάρω ζελατίνα. Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Θα πάω τη δευτέρα το πρωί Salute . Έψαξα στη γειτονιά μου και δεν βρήκα Evil . Θα κατέβω Πειραιά να ψάξω και μετά θα πάω Αθήνα. Ξέρει κανείς κανένα συγκεκριμένο μέρος εκεί κοντά για να μην ψάχνω αριστερά-δεξιά?
Πάντως η χρωματιστή μεβράνη είναι ελεεινά λεπτή!

Αρνητικά Σχόλια: Από την πρώτη φορά που άνοιξα την οθόνη, είδα πως το μεσαίο μου λαμπάκι είχε καεί (φαντάσου, τόσο καιρό καμμένο κι εγώ...)!Αλλά δε φαινόταν, γιατί τα 2 ακριανά λαμπάκια κάλυπταν την απαιτούμενη φωτεινότητα. Δυστυχώς πρέπει να κάηκε και το αριστερό. Σαν πολύ ευαίσθητα δεν είναι? (ούτε καν το άγγιξα, μάλλον ελλατωματικό λαμπάκι...) Όλα αυτά την πρώτη φορά. Τη δεύτερη δεν είχα πρόβλημα (θα μου πεις, ένα λαμπάκι έμεινε Laughing Laughing ).

Για το υπόλοιπο ταμπλό:

Βγαίνει πανεύκολα! Έβγαλα το RadioCD και μετά ήταν πανεύκολο!

Αρνητικά Σχόλια: Θέλω το ασημί ταμπλό!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

Για το Α/C:

Παιδιά...άσχημα νέα.Δεν έχει πορτοκαλί λαμπάκια, αλλά ζελατίνα, και τα κουμπιά "Α/C" και "(για το πίσω θερμαινόμενο τζάμι)" από μέσα είναι πορτοκαλί!Το ίδιο και οι διακόπτες (πχ για τη ρύθμιση της έντασης του ανεμιστήρα)!Που σημαίνει...πρέπει να αλλαχτούν με μπλέ.Και μιλάμε για ολόκληρο κουμπί (και διακόπτη) που έχει πάνω του ενδείξεις.Υπάρχουν πουθενά τέτοια στο εμπόριο?
Τη ζελατίνα δεν κατάφερα να τη βγάλω (δεν ξέρω πως βγαίνει). Άσε που δεν είναι πορτοκαλί. Είναι διάφανη και στο σημείο που απεικονίζει τα νουμερα,κτλ είναι άσπρη (και κάπως με το φως γίνεται πορτοκαλί) σε σχήμα παρόμοιο με το νούμερο, αλλά πιο μεγάλο. Τα νούμερα είναι χαραγμένα πάνω στο πλαστικό, μόνο ζελατίνα θες...αλλά πως βγαίνει η παλιά? Skull ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Αρνητικά Σχόλια: Παραλίγο να γράφω γι' αυτό στις βλάβες!!!!!!! Το αναθεματισμένο βγαίνει ψιλοδύσκολα και μπαίνει ΑΡΚΕΤΑ δύσκολα. Βέβαια βρήκα ένα "κολπάκι" για μπει πιο εύκολα...αλλά δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.Θέλει ΑΡΚΕΤΗ ΥΠΟΜΟΝΗ! Και κάτι άλλο...ακόμα πονάει η μέση μου! Πιάστηκα! Είναι λίγο άβολα. Laughing

Ακούω ιδέες - προτάσεις - παρόμοια εγχειρήματα. Και ας μην το έχετε επιχειρήσει. Καμιά ιδέα. Κατιτίς βρε αδελφέ! Laughing Wink
kovac - Σαβ 06 Δεκ 2003, 17:59:44
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να ξύσεις την πορτοκαλί ζελατίνα, την έξυσα λίγο στη γωνία κι έφυγε -και σκέφτομαι πως μπορεί να είναι ένα λευκό πλαστικό βαμμένο πορτοκαλί από τη μια πλευρά-


Μαντέψτε...μαντέψατε σωστά! Στη δική μου οθόνη (μικρή οθόνη) τουλάχιστον δεν υπάρχουν 2 ζελατίνες. Μια υπάρχει, άσπρη (αρχικά φαίνεται ροζ επειδή είναι η πορτοκαλί από την άλλη πλευρά) και η οποία είναι βαμμένη πορτοκαλί από την άλλη πλευρά. Την έξυσα κι άλλο στη γωνία. Αποτέλεσμα? Η γωνίτσα εκείνη είναι άσπρη! Άρα ξύνεις όλη την πορτοκαλί πλευρά και μετά βάζοντας ζελατίνες χρωματιστές αρχίζεις και παίζεις με τα χρώματα!!!! Laughing Έχεις τη ζελατίνα δηλαδή που ευθύνεται για την "εξάπλωση" του φωτός (και ίσως και για κατακράτηση θερμότητας) και σου μένει να επιλέξεις χρώμα. Πριν βάλω τη μπλε ζελατίνα, θα βάλω το πλαστικό σκέτο μόνο του. Το αποτέλεσμα γνωστό βέβαια: μπλε φόντο με κίτρινα γράμματα (αφού έτσι είναι και χωρίς τις μεμβράνες, απλά φαίνονται τα λαμπάκια).
Sorry για τα πολλά posts, αλλά το κάνω για να σας κρατώ ενήμερους. Smile Σκέφτομαι να ξύσω από τώρα όλη τη ζελατίνα... Twisted evil Twisted evil Twisted evil .

Για να μην πέσει κράξιμο με τα πολλά posts θα γράψω εδώ τη συνέχεια.
Την έξυσα με γυαλόχαρτο την πορτοκαλί πλευρά Twisted evil Twisted evil Twisted evil . Το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο. Το ίδιο με αυτό που έχει χωρίς το πλαστικό (μπλε φόντο με κίτρινα γράμματα) μόνο που με το πλαστικό δε φαίνονται τα λαμπάκια!!!!!
Είμαι μες την τρελλή χαρά!!!!!!Πολύ γουστάρω.Δεν είναι μπλε ακριβώς είναι μπλε προς θαλλασί.Αυτά.Τώρα για μπλε ζελατίνα θα δείξει.Αν και δε νομίζω να βάλω.Αν το κάνω θα το κάνω για σας (μπράβο παιδί μου, μπράβο!), για να μην πειραματίζεστε εσείς. Very happy
Α, για να μην το ξεχάσω (αν και δεν παίζει πολύ ρόλο), όταν ξύνετε τη ζελατίνα με γυαλόχαρτο, καλό είναι να ξύνετε προς την ίδια διεύθυνση δηλαδή αριστερά-δεξία μόνο ή πάνω-κάτω μόνο, δηλαδή ομοιόμορφο ξύσιμο. Σαν τον Daniel-son στο Karate-Kid! Silly Silly Silly
Skull - Σαβ 06 Δεκ 2003, 23:25:52
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Χρηστο το να βγαλεις το A\c και να αλλαξεις την ζελατινα ειναι πολυ δυσκολο!Εγω το εχω ανοιξει μονο το καντραν και εχω ξεβιδωση το A\C και με το που το ειδα απο την πισω μερια κολωσα και το ξαναεβαλα στην θεση του! Very happy
Μια ερωτηση πρωτα πως ειναι πορτοκαλι ο φωτησμος αφου η ζελατινα ειναι διαφανεις????
kovac - Κυρ 07 Δεκ 2003, 02:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Φιλε Χρηστο το να βγαλεις το A\c και να αλλαξεις την ζελατινα ειναι πολυ δυσκολο!Εγω το εχω ανοιξει μονο το καντραν και εχω ξεβιδωση το A\C και με το που το ειδα απο την πισω μερια κολωσα και το ξαναεβαλα στην θεση του! Very happy
Μια ερωτηση πρωτα πως ειναι πορτοκαλι ο φωτησμος αφου η ζελατινα ειναι διαφανεις????


Ο φωτισμός είναι πορτοκαλί επειδή η μια πλευρά της ζελατίνας είναι βαμμένη πορτοκαλί Wink !Η ζελατίνα είναι άσπρη (άρα επιτρέπει όλα τα χρώματα του ορατού φωτός να τη διαπεράσουν. Μετά χτυπάει στην πορτοκαλί βαμμένη πλευρά και περνά μόνο το πορτοκαλί χρώμα του ορατού φωτός).

Τώρα για το A/C, μάλλον κατάλαβα λάθος Embarassed .Νόμιζα πως το είχες ανοίξει και είχες βρει πως βγαίνει η ζελατίνα.
Πάντως μη σε τρομάζει το A/C, αν έχεις υπομονή...όλα γίνονται. Ίσως σε δυσκολέψουν τα 2 συρματάκια που έχει από πίσω. Το 3ο συρματάκι (το πάνω-πάνω, βγαίνει και μπαίνει εύκολα). Με μια πατέντα που βρήκα μπήκαν κατευθείαν και τα άλλα 2!Αλλά πρέπει να σου δείξω από κοντά.

Πάντως θα αποφύγω να το ξανανοίξω (αλλά για πόσο Twisted evil ) γιατί σε ένα σημείο που μπαίνει ένα από τα συρματάκια το πλαστικό είναι έτοιμο να σπάσει (μη φανταστείς, πρέπει να κάνεις "λάθος κίνηση" κατά την τοποθέτηση για να σπάσει.Δηλαδή με την καθημέρινή χρήση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σπάσει, γιατί δε δέχεται καμιά πίεση.Πρέπει να το δεις για να καταλάβεις.), αν και κρατάει ακόμα γερά. Τώρα που ξέρω πως να τα βάλω δεν υπάρχει κίνδυνος.

Άσε...με αυτό το A/C έχω απογοητευτεί. Σκεφτόμουν για μετατροπή σε clima, αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται/κοστίζει και κυρίως αν γίνεται. Sad

Skull, για να ανοίξω το κοντέρ είναι εύκολο? Πόση ώρα σου πήρε? Γιατί σκέφτομαι το ίδιο κόλπο που έκανα με την οθόνη να το κάνω στο κοντέρ εκεί που δείχνει πόσα χλμ έχει κάνει το αμάξι. Έχει και αυτό την ίδια ζελατίνα με την οθόνη? Εκτός από torx χρειάστηκες τίποτα άλλο? Έχω αρκετές οδηγίες, αλλά...επειδή εσύ το έχεις κάνει, μήπως παρατήρησες τίποτα το περίεργο/δύσκολο.
Skull - Κυρ 07 Δεκ 2003, 16:35:35
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Skull έγραψε:
Φιλε Χρηστο το να βγαλεις το A\c και να αλλαξεις την ζελατινα ειναι πολυ δυσκολο!Εγω το εχω ανοιξει μονο το καντραν και εχω ξεβιδωση το A\C και με το που το ειδα απο την πισω μερια κολωσα και το ξαναεβαλα στην θεση του! Very happy
Μια ερωτηση πρωτα πως ειναι πορτοκαλι ο φωτησμος αφου η ζελατινα ειναι διαφανεις????


Ο φωτισμός είναι πορτοκαλί επειδή η μια πλευρά της ζελατίνας είναι βαμμένη πορτοκαλί Wink !Η ζελατίνα είναι άσπρη (άρα επιτρέπει όλα τα χρώματα του ορατού φωτός να τη διαπεράσουν. Μετά χτυπάει στην πορτοκαλί βαμμένη πλευρά και περνά μόνο το πορτοκαλί χρώμα του ορατού φωτός).

Τώρα για το A/C, μάλλον κατάλαβα λάθος Embarassed .Νόμιζα πως το είχες ανοίξει και είχες βρει πως βγαίνει η ζελατίνα.
Πάντως μη σε τρομάζει το A/C, αν έχεις υπομονή...όλα γίνονται. Ίσως σε δυσκολέψουν τα 2 συρματάκια που έχει από πίσω. Το 3ο συρματάκι (το πάνω-πάνω, βγαίνει και μπαίνει εύκολα). Με μια πατέντα που βρήκα μπήκαν κατευθείαν και τα άλλα 2!Αλλά πρέπει να σου δείξω από κοντά.

Πάντως θα αποφύγω να το ξανανοίξω (αλλά για πόσο Twisted evil ) γιατί σε ένα σημείο που μπαίνει ένα από τα συρματάκια το πλαστικό είναι έτοιμο να σπάσει (μη φανταστείς, πρέπει να κάνεις "λάθος κίνηση" κατά την τοποθέτηση για να σπάσει.Δηλαδή με την καθημέρινή χρήση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σπάσει, γιατί δε δέχεται καμιά πίεση.Πρέπει να το δεις για να καταλάβεις.), αν και κρατάει ακόμα γερά. Τώρα που ξέρω πως να τα βάλω δεν υπάρχει κίνδυνος.

Άσε...με αυτό το A/C έχω απογοητευτεί. Σκεφτόμουν για μετατροπή σε clima, αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται/κοστίζει και κυρίως αν γίνεται. Sad

Skull, για να ανοίξω το κοντέρ είναι εύκολο? Πόση ώρα σου πήρε? Γιατί σκέφτομαι το ίδιο κόλπο που έκανα με την οθόνη να το κάνω στο κοντέρ εκεί που δείχνει πόσα χλμ έχει κάνει το αμάξι. Έχει και αυτό την ίδια ζελατίνα με την οθόνη? Εκτός από torx χρειάστηκες τίποτα άλλο? Έχω αρκετές οδηγίες, αλλά...επειδή εσύ το έχεις κάνει, μήπως παρατήρησες τίποτα το περίεργο/δύσκολο.


Για να αλλαξεις χρωμα στο κοντερ πρεπει να βγαλεις τις βελονες... Shocked
Θα σου ελεγα να μην το κανεις γιατι ειναι δυσκολο!Πρεπει αρχικα να σημαδεψεις με ενα πολυ μικρο μαρκαδορακι πανω στο ταμπλο που καθονται τοτε οι βελονες τις βενζινης και τις θερμοκρασιας με το που ανοιγεις τον διακοπτη!Μετα θα βαλεις μπρος και θα δεις που στεκετε αυτη του στροφομετρου και της ταχυτητας!Μετα θα κλεισεις την μηχανη,θα αποσυνδεσεις τα οργανα και θα αρχισεις την αποσυναρμολογηση!Οταν θα τελειωσεις θα συνδεσεις τα οργανα και θα προσπαθησεις να βαλεις τις βελονες εκει που εχεις σημαδεψει με την αντιστροφο ακριβως σειρα!Δηλαδη πρωτα θα βαλεις της βενζινης και της θερμοκρασιας εχωντας το κλειδι στο τερμα χωρις να ειναι αναμενη η μηχανη,μετα θα αναψεις την μηχανη και θα τοποθετησεις την βελονα του στροφομετρου και της ταχυτητας!Αυτα πρεπει να κανεις!Εγω προσωπικα δεν το εχω κανει αλλα το εχω δει να το κανουν γιαυτο και σου το λεω!
Αν φτασεις σε σημειο να ανοιξεις τα οργανα πανε αγορασε και ενα αυτοκολλητο ασπρο της RGM που κανει 25ευρο απο ενα καλο μαγαζι και κολατο καλα(γιατι ξεκολαει μετα απο λιγο χρονικο διαστημα) και εισαι ετοιμος!Εχεις αυτο που ολοι θα ηθελαν στα 206 τους...ασπρα οργανα με μπλε φωτησμο!! Very happy
Καλη επιτυχια....
kovac - Κυρ 07 Δεκ 2003, 17:16:58
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δε μιλάω για το ταχύμετρο και το στροφόμετρο, αλλά για την ένδειξη των χιλιομέτρων (σαν μικρή οθονούλα) που έχει κάνει το αμάξι. Αν έχει την ίδια ζελατίνα. Μάλλον ε?
Για το υπόλοιπο κοντέρ θα πάρω αυτό το αυτοκόλλητο που μου λες και θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία αν μπορούν να μου το βάλουν...θα κλαφτώ και λίγο... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad ...και ίσως τα καταφέρω. Laughing
Ξέρει κανείς που θα το βρω εδώ στην Αθήνα? Είμαι λίγο άσχετος, γι' αυτό.
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 15:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Όχι δε μιλάω για το ταχύμετρο και το στροφόμετρο, αλλά για την ένδειξη των χιλιομέτρων (σαν μικρή οθονούλα) που έχει κάνει το αμάξι. Αν έχει την ίδια ζελατίνα. Μάλλον ε?...


Νομιζω οτι εχει μια μεγαλη ζελατινα για ολο το καντραν!Αν οχι σιγουρος...Δεν μπορεις να αλλαξεις μονο εκει το φωτησμο!Για να το αλαξεις πρπει να το βγαλεις ολο! Shocked
kovac - Δευ 08 Δεκ 2003, 16:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Όχι δε μιλάω για το ταχύμετρο και το στροφόμετρο, αλλά για την ένδειξη των χιλιομέτρων (σαν μικρή οθονούλα) που έχει κάνει το αμάξι. Αν έχει την ίδια ζελατίνα. Μάλλον ε?...


Νομιζω οτι εχει μια μεγαλη ζελατινα για ολο το καντραν!Αν οχι σιγουρος...Δεν μπορεις να αλλαξεις μονο εκει το φωτησμο!Για να το αλαξεις πρπει να το βγαλεις ολο! Shocked


Νομίζω πως είναι κάπως έτσι


Μάλλον ίδια θα είναι η ζελατίνα. Scratch
Thanks Skull!!! Wink
kovac - Δευ 08 Δεκ 2003, 17:51:41
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχήν sorry για το 2ο postάρισμα... Embarassed ...αλλά το project "αλλαγή χρωματισμού οθόνης" μόλις τελείωσε.

Αφού ξυστεί με γυαλόχαρτο η πορτοκαλί πλευρά, αν μπεί σκέτη η άσπρη ζελατίνα υπάρχει το εξής πρόβλημα: Αν αλλάξεις γωνία παρατήρησης της οθόνης, τότε το χρώμα της αλλάζει. Όχι, μην τρελλαίνεστε...απλά αν την κοιτάς τελείως ευθεία τη βλέπεις γαλάζια, αν τη δεις από το πλάι φαίνεται πράσινη! Silly

Τι κάνουμε? Βάζουμε και μια χρωματιστή ζελατίνα στην πλευρά που παλιά ήταν πορτοκαλί και είμαστε κομπλέ!

Εγώ έβαλα μπλε ζελατίνα* και το αποτέλεσμα είναι γα**ΤΟ! Θαλλασί φόντο με γαλάζια γράμματα. Τα γράμματα διακρίνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! Δηλαδή όλα οκ!

* Όσον αφορά τη ζελατίνα...βρε παιδία έψαξα στην Αθήνα σε όλα τα χαρτοπωλεία και δε βρήκα. Δεν κόλλησα όμως...πήρα ένα φάκελλο από το ΠΛΑΙΣΙΟ, μπλε, ο οποίος ήταν πλαστικός φτιαγμένος από το ίδιο υλικό σχεδόν με τη ζελατίνα. Σαν παχιά ζελατίνα, η οποία επέτρεπε να περνάει το φως. Τι να έκανα? Embarassed Embarassed Κόψιμο στα μέτρα της άσπρης ζελατίνας και...ΤΑ ΤΑΑΑΑΑΑΝ!!! Wink

Τα Χριστούγεννα που θα ξανάρθω θα σας έχω και φωτογραφικό υλικό. Βλέπετε οι σπουδές Evil με καλούν Crying or Very sad ! Θα αλλάξω και το χρωματισμό της οθονούλας που φαίνεται στο προηγούμενο post πάνω-πάνω στη μέση. Twisted evil Twisted evil
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 21:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο Χρηστο!Προχωρα!Αντε και οταν τελειωσεις ολη την δουλεια να μας τα πεις και σε μας να περνουμε σειρα!Αν ειχα και εγω ελευθερο χρονο και χωρο, και πολυ υπομονη θα το εκαμνα και εγω αλλα βλεπεις το μεξικανικο sport της ξαπλας με εχει πορωσει τελευταια.... Very happy
kovac - Πεμ 11 Δεκ 2003, 16:29:19
Θέμα δημοσίευσης:
nik7 έγραψε:
eee afou den ixa tilefono... anyway ematha loipon simera apo tin tarantula sto p.faliro oti ola ta tamplo exoun lefka fota apo piso kai oti i zelatina kanei ti diafora.... opote gia na exeis as poume galazio xroma prepei na allakseis tin zelatina(olo to lefko xarti me ta organa) kai na valeis alli me to galazio xroma.... gia na ginei afto prepei na tous ta skaseis 145Euro kai sou kanoun aftoi oli tin doulia....


Μήπως μπορείς να ρωτήσεις αν έχουν αυτό το χαρτί των οργάνων που να κάνει τις ενδείξεις γαλάζιες το βράδυ, ενώ την ημέρα να είναι λευκά τα όργανα? Για χαρτί οργάνων χωρίς την έξτρα ένδειξη λαδιού! Ρώτα τιμή χωρίς να την τοποθετήσουν οι ίδιοι, απλά να την αγοράσουμε. Γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαι λίγο μακρυά. Την τοποθέτηση θα την κάνω ή μόνος μου ή αλλού.
Skull - Πεμ 11 Δεκ 2003, 19:21:42
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
nik7 έγραψε:
eee afou den ixa tilefono... anyway ematha loipon simera apo tin tarantula sto p.faliro oti ola ta tamplo exoun lefka fota apo piso kai oti i zelatina kanei ti diafora.... opote gia na exeis as poume galazio xroma prepei na allakseis tin zelatina(olo to lefko xarti me ta organa) kai na valeis alli me to galazio xroma.... gia na ginei afto prepei na tous ta skaseis 145Euro kai sou kanoun aftoi oli tin doulia....


Μήπως μπορείς να ρωτήσεις αν έχουν αυτό το χαρτί των οργάνων που να κάνει τις ενδείξεις γαλάζιες το βράδυ, ενώ την ημέρα να είναι λευκά τα όργανα? Για χαρτί οργάνων χωρίς την έξτρα ένδειξη λαδιού! Ρώτα τιμή χωρίς να την τοποθετήσουν οι ίδιοι, απλά να την αγοράσουμε. Γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαι λίγο μακρυά. Την τοποθέτηση θα την κάνω ή μόνος μου ή αλλού.




Ρε φιλε πρπει να μπερδευτικες γιατι δεν κανει το αυτοκολλητο να αλλαζουν το φωτισμο των οργανων...Στο καινουργειο burn out καπου το ειδα 40ευρο...τωρα περαιτερο??? Confused
kovac - Πεμ 11 Δεκ 2003, 21:16:52
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
nik7 έγραψε:
eee afou den ixa tilefono... anyway ematha loipon simera apo tin tarantula sto p.faliro oti ola ta tamplo exoun lefka fota apo piso kai oti i zelatina kanei ti diafora.... opote gia na exeis as poume galazio xroma prepei na allakseis tin zelatina(olo to lefko xarti me ta organa) kai na valeis alli me to galazio xroma.... gia na ginei afto prepei na tous ta skaseis 145Euro kai sou kanoun aftoi oli tin doulia....


Μήπως μπορείς να ρωτήσεις αν έχουν αυτό το χαρτί των οργάνων που να κάνει τις ενδείξεις γαλάζιες το βράδυ, ενώ την ημέρα να είναι λευκά τα όργανα? Για χαρτί οργάνων χωρίς την έξτρα ένδειξη λαδιού! Ρώτα τιμή χωρίς να την τοποθετήσουν οι ίδιοι, απλά να την αγοράσουμε. Γιατί μέχρι τα Χριστούγεννα θα είμαι λίγο μακρυά. Την τοποθέτηση θα την κάνω ή μόνος μου ή αλλού.




Ρε φιλε πρπει να μπερδευτικες γιατι δεν κανει το αυτοκολλητο να αλλαζουν το φωτισμο των οργανων...Στο καινουργειο burn out καπου το ειδα 40ευρο...τωρα περαιτερο??? Confused


Shocked Shocked Shocked
Δηλαδή αλλάζοντας αυτό το χαρτάκι με τις ενδείξεις, δεν αλλάζει και το χρώμα? Το καινούριο χαρτί δηλαδή δεν έχει άλλη ζελατίνα από μόνο του, ώστε να βγάζει γαλάζιο χρώμα με το φως? Ο nik7 έτσι αναφέρει και στο post του. Γι' αυτό και η παράθεση.
Αν δεν είναι έτσι, τι στο καλό κάνουν αυτοί στην tarantula?Πως το αλλάζουν?
Τι το κάνει να αλλάζει χρώμα?Για διαφώτισέ με βρε συ Γιάννη (Skull), γιατί με προβλημάτισες τώρα... Scratch

Υ.Γ.: Πρέπει να παίχτηκε παρεξήγηση. Δε μιλάω για το αυτοκόλλητο που μου είχες πει (RGM), αλλά ολόκληρο το χαρτί των οργάνων από την tarantula με γαλάζια ζελατίνα (και λευκό ή καλύτερα ασημί Twisted evil φόντο την ημέρα). Αν κατάλαβα λάθος εγώ και δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην tarantula... Embarassed Embarassed ...εεε... Embarassed Embarassed ...sorry!
Skull - Παρ 12 Δεκ 2003, 03:23:06
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Υ.Γ.: Πρέπει να παίχτηκε παρεξήγηση. Δε μιλάω για το αυτοκόλλητο που μου είχες πει (RGM), αλλά ολόκληρο το χαρτί των οργάνων από την tarantula με γαλάζια ζελατίνα (και λευκό ή καλύτερα ασημί Twisted evil φόντο την ημέρα). Αν κατάλαβα λάθος εγώ και δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην tarantula... Embarassed Embarassed ...εεε... Embarassed Embarassed ...sorry!


Δεν ξερω τι κανουν στην tarantula!εσεις οι Αθηναιοι να ρωτησετε και να μας πειτε!Νομιζω οτι αλλαζουν ζελατινα!Για να μην πεδευεστε τζαμπα υπαρχει μια εταιρια που φτιαχνει ετοιμα κοντερ με ασπρα οργανα και οτι χρωμα φες φωτησμου...Αυτη ομως βγαινει γυρο στα 200ευρο(μπορει και φθηνοτερα)!Τωρα δεν θυμαμε μαρκα να σου πω ομως αρχισε εσυ αν θες να μαζευεις λεφτα και θα σου πω οταν παω Εδεσσα(σε καμια βδομαδα) ποια ειναι αυτη η μαρκα...Επεισης νομιζω βγαζει και air-condision ακομα και το μικρο κουτακια για τα ηλεκτρικα τζαμια!Και ο μπλε φωτησμος ειναι απαιχτος...καμια σχεση με τον ερασιτεχικο μπλε φωτησμο!Αλλα αν θες τοσο πολυ ριχτα...

επεισης θα σου δωσω και μια ιδεα αφου σου αρεσει τοσο πολυ το μπλε που το εχω δει και μου αρεσε πολυ και μαλλον θα το κανω και εγω...Μπορεις να κανεις το φωτησμο σου να φαινετε μπλε χωρις να αλλαξεις την ζελατινα!Υπαρχουν λαμπες νεον που ειναι πολυ λεπτες και ειναι σαν κορδονι!Με καταλαβαινεις ετσι??Ειναι ενα κορδονι το οποιο οταν το αναβεις φεγγει μπλε!Ε λοιπον αυτο το τυλιγεις γυρο απο το τζαμι μπροστα απο τα οργανα,δηλαδη πρεπει να βγαλεις το καλυμα του κοντερ(αυτο το ογκωδεις που ειναι μπροστα στοον οδηγο),και εισαι ετοιμος!Ειναι γα**το!Τωρα αυτο το φωτακι κανει 30-40ευροπουλα!Αν θες περησοτερες πληροφοριες πες μου...
kovac - Παρ 12 Δεκ 2003, 12:29:26
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Υ.Γ.: Πρέπει να παίχτηκε παρεξήγηση. Δε μιλάω για το αυτοκόλλητο που μου είχες πει (RGM), αλλά ολόκληρο το χαρτί των οργάνων από την tarantula με γαλάζια ζελατίνα (και λευκό ή καλύτερα ασημί Twisted evil φόντο την ημέρα). Αν κατάλαβα λάθος εγώ και δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην tarantula... Embarassed Embarassed ...εεε... Embarassed Embarassed ...sorry!


Δεν ξερω τι κανουν στην tarantula!εσεις οι Αθηναιοι να ρωτησετε και να μας πειτε!Νομιζω οτι αλλαζουν ζελατινα!Για να μην πεδευεστε τζαμπα υπαρχει μια εταιρια που φτιαχνει ετοιμα κοντερ με ασπρα οργανα και οτι χρωμα φες φωτησμου...Αυτη ομως βγαινει γυρο στα 200ευρο(μπορει και φθηνοτερα)!Τωρα δεν θυμαμε μαρκα να σου πω ομως αρχισε εσυ αν θες να μαζευεις λεφτα και θα σου πω οταν παω Εδεσσα(σε καμια βδομαδα) ποια ειναι αυτη η μαρκα...Επεισης νομιζω βγαζει και air-condision ακομα και το μικρο κουτακια για τα ηλεκτρικα τζαμια!Και ο μπλε φωτησμος ειναι απαιχτος...καμια σχεση με τον ερασιτεχικο μπλε φωτησμο!Αλλα αν θες τοσο πολυ ριχτα...

επεισης θα σου δωσω και μια ιδεα αφου σου αρεσει τοσο πολυ το μπλε που το εχω δει και μου αρεσε πολυ και μαλλον θα το κανω και εγω...Μπορεις να κανεις το φωτησμο σου να φαινετε μπλε χωρις να αλλαξεις την ζελατινα!Υπαρχουν λαμπες νεον που ειναι πολυ λεπτες και ειναι σαν κορδονι!Με καταλαβαινεις ετσι??Ειναι ενα κορδονι το οποιο οταν το αναβεις φεγγει μπλε!Ε λοιπον αυτο το τυλιγεις γυρο απο το τζαμι μπροστα απο τα οργανα,δηλαδη πρεπει να βγαλεις το καλυμα του κοντερ(αυτο το ογκωδεις που ειναι μπροστα στοον οδηγο),και εισαι ετοιμος!Ειναι γα**το!Τωρα αυτο το φωτακι κανει 30-40ευροπουλα!Αν θες περησοτερες πληροφοριες πες μου...


Κοίτα...200€ εγώ δεν δίνω! Για την tarantula, είπα στο nik7 να ρωτήσει, γι' αυτό και η παράθεση ήταν σε αυτά που είχε πει. Απ΄ότι λέει έτσι γίνεται. Αν δε ρωτήσει ο nik7, θα ρωτήσω εγώ όταν πάω Αθήνα...αλλά θα αργήσω λιγάκι, γι' αυτό και το ζήτησα από αυτόν.
Θέλω να μου πεις περισσότερα σχετικά με το μαγαζί που τα έχει έτοιμα. Ενδιαφέρομαι για το A/C βλέπεις, γιατί είναι το μόνο που δεν ξέρω πως αλλάζει. Βασικά ξέρω πως αλλάζει, αλλά δεν μπορώ να βρω πως βγαίνει η ζελατίνα! Στείλε pm αν είναι. Αν πας από εκεί, ρώτα τους εσύ μία. Μόνο για το A/C ενδιαφέρομαι και σε χρωματάκι γαλάζιο! Ευχαριστώ Γιάννη!
Skull - Σαβ 13 Δεκ 2003, 18:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Θέλω να μου πεις περισσότερα σχετικά με το μαγαζί που τα έχει έτοιμα. Ενδιαφέρομαι για το A/C βλέπεις, γιατί είναι το μόνο που δεν ξέρω πως αλλάζει. Βασικά ξέρω πως αλλάζει, αλλά δεν μπορώ να βρω πως βγαίνει η ζελατίνα! Στείλε pm αν είναι. Αν πας από εκεί, ρώτα τους εσύ μία. Μόνο για το A/C ενδιαφέρομαι και σε χρωματάκι γαλάζιο! Ευχαριστώ Γιάννη!


Δεν ειναι μαγαζι εταιρια ειναι και σε καμια βδομαδουλα που θα παω Εδεσσα θα ρωτησω και θα σου πω... Wink
kovac - Δευ 22 Δεκ 2003, 02:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
ΗΡΘΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Καταρχήν να διορθώσω μερικά πραγματάκια που έχω αναφέρει Embarassed , τα οποία προέκυψαν από καλύτερη παρατήρηση, αλλά και παρατήρηση κατά την ημέρα (βλέπετε είμαι νυχτοπούλι!).

-Το φόντο είναι μπλε οινοπνευματί! (Πιο παραστατικός χαρακτηρισμός από τον προηγούμενο)
-Τα γράμματα δεν είναι ακριβώς γαλάζια, αλλά πρασινογαλάζια (περίεργο χρώμα που θα εξηγήσω πως βγαίνει). Προσοχή! Όχι γαλαζοπράσινα, πρασινογαλάζια. Δηλαδή από πράσινο->γαλάζιο και όχι ανάποδα.
-Μέρα δεν το είχα δει ποτέ. Το φόντο δεν φαίνεται, τα γράμματα είναι οκ, αλλά γενικά το αποτέλεσμα ήταν... Confused Confused .Το χαλάνε που δεν είναι καθαρά γαλάζια τα γράμματα!
-Ελάχιστα να πέσει το φως της ημέρας και εμφανίζεται και το φόντο και είναι πάλι άψογο.
Wink -Ίσως να φταίει που δεν έχει αλλάξει τελείως ο χρωματισμός του εσωτερικού και είναι πολύχρωμο μέσα! Lol Lol

Να σας πω για το χρώμα που έχουν τα γράμματα. Είχα ξαναπεί πιο πάνω, τα γράμματα ήταν κίτρινα όταν δεν υπήρχε η μπλε ζελατίνα (κίτρινα όπως και τα φώτα όσων δεν έχουν xenon φώτα). Άρα περνώντας από τη μπλε ζελατίνα γίνονται έτσι που γίνονται.

Λύσεις:
1.Αλλαγή με λαμπάκια που έχουν πιο καθαρό φως (όπως τα xenon).
2.Βάφουμε τα λαμπάκια γαλάζια (ώστε να είναι ευδιάκριτα μετά τα γράμματα) με ειδική βαφή (για βιτρώ που είπε κι ο Αλέξ@νδρος) και είμαστε οκ.


Μη σας αγχώνω, το αποτέλεσμα είναι γ**άτο (ίσως αύριο έχω και φωτογραφίες μέρας και νύχτας), απλά θα είναι τέλειο όταν τα γράμματα γίνουν καθαρά γαλάζια, γιατί την ημέρα που λείπει και το φόντο...δεν ξέρω...μου την ψιλοσπάνε που ψιλοπρασινίζουν (πολυ ψιλό πέφτει Laughing )!

Υ.Γ.:Εγώ θα δοκιμάσω τη 2η λύση, γιατί για την 1η δεν ξέρω, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να βρω ποικιλία σε τέτοιο λαμπάκι και δηλώνω άσχετος (από θέμα ψαξίματος).
kovac - Τρι 23 Δεκ 2003, 21:06:40
Θέμα δημοσίευσης:
Έφτασε, λοιπόν, ο καιρός και άνοιξα και το κοντέεεεεεεεεεεεεεεεεερ...
Θα μιλήσω για το δικό μου κοντέρ...

Το χαρτάκι με τις ενδείξεις (το απλό το μαύρο έχω) είναι ΔΙΑΦΑΝΟ! Πορτοκαλί γίνεται επειδή πορτοκαλί φως βγάζουν τα λαμπάκια!!!

Οι βελόνες δε χρειάστηκε να βγουν, άλλωστε και να ήθελα να τις βγάλω...δεν ξέρω*.

*Το γερμανικό site που δείχνει να γράζει τις βελόνες...αναφέρεται σε διαφορετικό από το δικό μου κοντέρ. Σε εμένα, αφαιρείς το μαύρο πλαστικό κυκλάκι (μέσα στο οποίο είναι χωμένη η βελόνα), και μετά μπορεί να βγει το χαρτάκι με τις ενδείξεις.

Για λύσεις τώρα:

1.Το βάψιμο το αποκλείουμε. Το λαμπάκι είναι διάφανο (όπως όλα), αλλά όταν ανάβει βγάζει πορτοκαλί φως. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα λαμπάκια (π.χ. του φλας. Δεν περνάει καν από το χαρτάκι με τις ενδείξεις το φως του. Η τρύπα από την οποία περνάει το φως είναι άσπρη (διάφανη), το λαμπάκι είναι διάφανο, το φως που βγάζει είναι πράσινο). Με λίγα λόγια αν βαφτεί...δεν αλλάζει κάτι.

2.Μας μένει να αλλάξουμε τα λαμπάκια. Ναι, μόνο που για να αλλαχτούν...κικιρίκου! Δεν πρόκειται για απλά λαμπάκια όπως αυτά της οθονούλας, αλλά για κάτι μικροσκοπικά λαμπάκια(???). Α, και για να αλλαχτούν πρέπει να βγουν μάλλον και οι βελόνες, ώστε να φανεί το τσιπάκι...και να αρχίζεις να το πειράζεις.

3.Για ζελατίνα μην το επιχειρήσετε...δε θα έχει αποτέλεσμα, το μόνο που θα γίνει είναι να σκουρίνει η πορτοκαλί απόχρωση.

Αυτά τα ολίγα! Πάντως δεν ξενερώνουμε Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil θα δω τι μπορεί να γίνει με την αλλαγή στα λαμπάκια! Νεότερα σε λίγες μέρες...ελπίζω!
Ρίχτε κι εσείς καμιά ιδέα βρε παιδιά! Wink

Αναφέρω και πάλι πως τα πιο πάνω ισχύουν για το δικό μου κοντέρ, το απλό (αυτό με το μαύρο φόντο και χωρίς την έξτρα ένδειξη λαδιού), για τα υπόλοιπα δεν ξέρω!
Marellios - Τετ 24 Δεκ 2003, 12:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
Χρηστο κι εγω το ιδιο κοντερ εχω και ψηνομαι κι εγω για να αλλαξω το φωτισμο.
Σκεφτομαι για μπλε ενδειξεις με γαλαζιες βελονες.Μηπως ξερει τι παιζει με τις βελονες;Τα αλλα 206(π.χ.colorline) εχουν γαλαζιες βελονες.
shark_zak - Τετ 24 Δεκ 2003, 15:00:06
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Έφτασε, λοιπόν, ο καιρός και άνοιξα και το κοντέεεεεεεεεεεεεεεεεερ...
Θα μιλήσω για το δικό μου κοντέρ...

Το χαρτάκι με τις ενδείξεις (το απλό το μαύρο έχω) είναι ΔΙΑΦΑΝΟ! Πορτοκαλί γίνεται επειδή πορτοκαλί φως βγάζουν τα λαμπάκια!!!

Οι βελόνες δε χρειάστηκε να βγουν, άλλωστε και να ήθελα να τις βγάλω...δεν ξέρω*.

*Το γερμανικό site που δείχνει να γράζει τις βελόνες...αναφέρεται σε διαφορετικό από το δικό μου κοντέρ. Σε εμένα, αφαιρείς το μαύρο πλαστικό κυκλάκι (μέσα στο οποίο είναι χωμένη η βελόνα), και μετά μπορεί να βγει το χαρτάκι με τις ενδείξεις.

Για λύσεις τώρα:

1.Το βάψιμο το αποκλείουμε. Το λαμπάκι είναι διάφανο (όπως όλα), αλλά όταν ανάβει βγάζει πορτοκαλί φως. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα λαμπάκια (π.χ. του φλας. Δεν περνάει καν από το χαρτάκι με τις ενδείξεις το φως του. Η τρύπα από την οποία περνάει το φως είναι άσπρη (διάφανη), το λαμπάκι είναι διάφανο, το φως που βγάζει είναι πράσινο). Με λίγα λόγια αν βαφτεί...δεν αλλάζει κάτι.

2.Μας μένει να αλλάξουμε τα λαμπάκια. Ναι, μόνο που για να αλλαχτούν...κικιρίκου! Δεν πρόκειται για απλά λαμπάκια όπως αυτά της οθονούλας, αλλά για κάτι μικροσκοπικά λαμπάκια(???). Α, και για να αλλαχτούν πρέπει να βγουν μάλλον και οι βελόνες, ώστε να φανεί το τσιπάκι...και να αρχίζεις να το πειράζεις.

3.Για ζελατίνα μην το επιχειρήσετε...δε θα έχει αποτέλεσμα, το μόνο που θα γίνει είναι να σκουρίνει η πορτοκαλί απόχρωση.

Αυτά τα ολίγα! Πάντως δεν ξενερώνουμε Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil θα δω τι μπορεί να γίνει με την αλλαγή στα λαμπάκια! Νεότερα σε λίγες μέρες...ελπίζω!
Ρίχτε κι εσείς καμιά ιδέα βρε παιδιά! Wink

Αναφέρω και πάλι πως τα πιο πάνω ισχύουν για το δικό μου κοντέρ, το απλό (αυτό με το μαύρο φόντο και χωρίς την έξτρα ένδειξη λαδιού), για τα υπόλοιπα δεν ξέρω!


γιατι δεν ρωτας στο "βαρελα" που ειναι και κοντα σου αν εχει λαμπες για το κοντερ και να στις αλλαξει κιολας Idea Question X-mas
kovac - Τετ 24 Δεκ 2003, 15:43:54
Θέμα δημοσίευσης:
shark_zak έγραψε:
γιατι δεν ρωτας στο "βαρελα" που ειναι και κοντα σου αν εχει λαμπες για το κοντερ και να στις αλλαξει κιολας


Ευτυχώς που το είδα πριν σε συναντήσω!Θα τα πούμε από κοντά.Για να αλλαχτούν πάντως τα λαμπάκια πρέπει να βγουν ΚΑΙ οι βελόνες δυστυχώς!

kostas έγραψε:
Χρηστο κι εγω το ιδιο κοντερ εχω και ψηνομαι κι εγω για να αλλαξω το φωτισμο.
Σκεφτομαι για μπλε ενδειξεις με γαλαζιες βελονες.Μηπως ξερει τι παιζει με τις βελονες;Τα αλλα 206(π.χ.colorline) εχουν γαλαζιες βελονες.


Όταν λες γαλάζιες εννοείς αυτές τις άσπρες (με πολύ λίγο γαλάζιο)?
Κώστα, ρώτησα στην peugeot (όπως είχα αναφέρει και πιο παλιά το παληκάρι εκεί είναι εξυπηρετικότατο!) αν μπορούσα να αγοράσω τις βελόνες του quiksilver (τις κόκκινες), και είδαμε μαζί πως το ταμπλό είναι fix και δεν πωλούνται χώρια τα κομμάτια του. Εκτός κι αν δεν είδαμε καλά, που παίζει να έγινε κι έτσι, γιατί δεν τον άφησα να το ψάξει τόσο... Embarassed Embarassed (αφού είναι αρκετά εύκολο να βαφτούν, γιατί να τις βγάλω? Wink )!Εκτός αυτού το όλο κοντέρ είναι αρκετά ακριβό!
Για τις βελόνες, μπορείς να τις βάψεις ό,τι χρώμα θες (αφού είναι άσπρες) με ειδική βαφή όμως (για να μην ξεβάψουν με τη θερμότητα!). Είναι πανεύκολο να βαφτούν γιατί δε χρειάζεται να τις βγάλεις!!! Δοκίμασέ το, κι αν κολλήσεις πουθενά...εδώ είμαστε!
Marellios - Τετ 24 Δεκ 2003, 16:17:54
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:

Για τις βελόνες, μπορείς να τις βάψεις ό,τι χρώμα θες (αφού είναι άσπρες) με ειδική βαφή όμως (για να μην ξεβάψουν με τη θερμότητα!). Είναι πανεύκολο να βαφτούν γιατί δε χρειάζεται να τις βγάλεις!!! Δοκίμασέ το, κι αν κολλήσεις πουθενά...εδώ είμαστε!


Αλλα για να τις βαψω δεν πρεπει να τις βγαλω;
Και κατι τετοιο φοβαμαι να το κανω.
kovac - Τετ 24 Δεκ 2003, 22:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
kostas έγραψε:
kovac έγραψε:

Για τις βελόνες, μπορείς να τις βάψεις ό,τι χρώμα θες (αφού είναι άσπρες) με ειδική βαφή όμως (για να μην ξεβάψουν με τη θερμότητα!). Είναι πανεύκολο να βαφτούν γιατί δε χρειάζεται να τις βγάλεις!!! Δοκίμασέ το, κι αν κολλήσεις πουθενά...εδώ είμαστε!


Αλλα για να τις βαψω δεν πρεπει να τις βγαλω;
Και κατι τετοιο φοβαμαι να το κανω.


Αχ, βρε Κώστα, αχ! Αφού σου το λέω πιο πάνω, δε χρειάζεται να τις βγάλεις Razz Wink ! Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί είναι να ξεβάψουν λόγω θερμότητας (αλλά πόσο να ζεσταίνονται πια οι βελόνες!!!! οπότε μη φοβάσαι)! Wink
Marellios - Παρ 26 Δεκ 2003, 19:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
Κατ'αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.Κατα δευτερον πως ειναι πανευκολο δηλ.Καντο λιγο πιο λιανα.
Για να βαψεις κατι(καλα εννοειται)πρεπει να ειναι μονο του
αποκομμενο απο αλλα αντικειμενα για να μη βαψεις και τιποτα αλλο
μαζι με αυτο που θες να βαψεις.Οι βελονες ειναι ξεμπαρκες υστερα απο την
αποσυναρμολογηση;
Skull - Παρ 26 Δεκ 2003, 21:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
Χρηστο και τις λαμπες που τις βαφεις τις βουτας μεσα στο χρωμα για να βαφουν καλα...τωρα αν θες να παρεις πινελακι και να καληψεις τα οργανα...
Χρονια πολλα!!!
Χοχοχοχοχο....
kovac - Σαβ 27 Δεκ 2003, 15:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν βγάλεις το χαρτί με τις ενδείξεις τότε οι κύκλοι μέσα στους οποίους υπάρχουν οι βελόνες αποτελούν κώνους, στη μέση των οποίων είναι οι βελόνες, στο κάτω μέρος του κώνου (μικρός κύκλος του κώνου) είναι η βάση της βελόνας και στο πάνω μέρος (μεγάλος κύκλος του κώνου) ένα κομμάτι από το χαρτί των ενδείξεων. Οι βελόνες προεξέχουν μέσα στον κώνο! Βάφονται όπως είναι, χωρίς να βγουν, αφού έχεις ένα χωνί και στη μέση του τη βελόνα. Και λίγο χρώμα να στάξει (λέμε τώρα) θα βάψεις το χωνί από τη μέσα του μεριά, που δεν παίζει κανένα ρόλο. Αν δε θες να λερώσεις τίποτα, καλύπτεις το γύρω μέρος από τη βελόνα με χαρτί ή κάτι παρόμοιο ώστε να λερωθεί αυτό και όχι τίποτα άλλο.
Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν με πινελάκι. Εντάξει, δεν έχω ξαναβάψει βελόνες, αλλά πιστεύω θα έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Δεν έχω και τη γ***μένη ψηφιακή φωτογραφική του φίλου μου να σας δείξω πως είναι Evil ! Αν το δείτε θα καταλάβετε γιατί είναι εύκολο να βαφτούν. Μια εικόνα χίλιες λέξεις δε λένε? Wink
Skull - Σαβ 27 Δεκ 2003, 16:03:53
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Όταν βγάλεις το χαρτί με τις ενδείξεις τότε οι κύκλοι μέσα στους οποίους υπάρχουν οι βελόνες αποτελούν κώνους, στη μέση των οποίων είναι οι βελόνες, στο κάτω μέρος του κώνου (μικρός κύκλος του κώνου) είναι η βάση της βελόνας και στο πάνω μέρος (μεγάλος κύκλος του κώνου) ένα κομμάτι από το χαρτί των ενδείξεων. Οι βελόνες προεξέχουν μέσα στον κώνο! Βάφονται όπως είναι, χωρίς να βγουν, αφού έχεις ένα χωνί και στη μέση του τη βελόνα. Και λίγο χρώμα να στάξει (λέμε τώρα) θα βάψεις το χωνί από τη μέσα του μεριά, που δεν παίζει κανένα ρόλο. Αν δε θες να λερώσεις τίποτα, καλύπτεις το γύρω μέρος από τη βελόνα με χαρτί ή κάτι παρόμοιο ώστε να λερωθεί αυτό και όχι τίποτα άλλο.
Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν με πινελάκι. Εντάξει, δεν έχω ξαναβάψει βελόνες, αλλά πιστεύω θα έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Δεν έχω και τη γ***μένη ψηφιακή φωτογραφική του φίλου μου να σας δείξω πως είναι Evil ! Αν το δείτε θα καταλάβετε γιατί είναι εύκολο να βαφτούν. Μια εικόνα χίλιες λέξεις δε λένε? Wink


Και να τις βαψεις δεν νομιζω να ειναι ωραιο το αποτελεσμα αφου στα 206 με τις μπλε βελονες ειναι φωσφορουχο μπλε!Δηλαδη την ημερα ειναι ασπρο και οταν αναβεις τα φωτα γινετε μπλε!Παλι με τον φωτησμο πρπει να παιξεις και ειναι δυσκολο.... Wink
kovac - Σαβ 27 Δεκ 2003, 17:03:44
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Όταν βγάλεις το χαρτί με τις ενδείξεις τότε οι κύκλοι μέσα στους οποίους υπάρχουν οι βελόνες αποτελούν κώνους, στη μέση των οποίων είναι οι βελόνες, στο κάτω μέρος του κώνου (μικρός κύκλος του κώνου) είναι η βάση της βελόνας και στο πάνω μέρος (μεγάλος κύκλος του κώνου) ένα κομμάτι από το χαρτί των ενδείξεων. Οι βελόνες προεξέχουν μέσα στον κώνο! Βάφονται όπως είναι, χωρίς να βγουν, αφού έχεις ένα χωνί και στη μέση του τη βελόνα. Και λίγο χρώμα να στάξει (λέμε τώρα) θα βάψεις το χωνί από τη μέσα του μεριά, που δεν παίζει κανένα ρόλο. Αν δε θες να λερώσεις τίποτα, καλύπτεις το γύρω μέρος από τη βελόνα με χαρτί ή κάτι παρόμοιο ώστε να λερωθεί αυτό και όχι τίποτα άλλο.
Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν με πινελάκι. Εντάξει, δεν έχω ξαναβάψει βελόνες, αλλά πιστεύω θα έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Δεν έχω και τη γ***μένη ψηφιακή φωτογραφική του φίλου μου να σας δείξω πως είναι Evil ! Αν το δείτε θα καταλάβετε γιατί είναι εύκολο να βαφτούν. Μια εικόνα χίλιες λέξεις δε λένε? Wink


Και να τις βαψεις δεν νομιζω να ειναι ωραιο το αποτελεσμα αφου στα 206 με τις μπλε βελονες ειναι φωσφορουχο μπλε!Δηλαδη την ημερα ειναι ασπρο και οταν αναβεις τα φωτα γινετε μπλε!Παλι με τον φωτησμο πρπει να παιξεις και ειναι δυσκολο.... Wink


Αν τις βάψεις θα φαίνονται κόκκινες, αφού τώρα είναι άσπρες. Όταν φωτίζονται θα είναι πάλι κόκκινες, αφού όταν φωτίζονται τώρα είναι άσπρες (με ελάχιστο γαλάζιο, σχεδόν ούτε που το καταλαβαίνεις). Όταν με το καλό τις βάψω θα σου πω. Wink
Στο προηγούμενο post ήμουν λίγο βιαστικός γιατί θα πήγαινα από την tarantula. Πήγα...Λ.Ποσειδώνος 71 που λέει και στο site...ή εγώ είμαι μαλ***ς ή αυτοί έχουν αλλάξει διεύθυνση. Εκεί πάντως είχε ένα μαγαζί με έπιπλα! Shocked Shocked Laughing Laughing
Τις βελόνες θα τις βάψω αφού πρώτα μπει το άσπρο φόντο στο κοντέρ.
Γιάννη (Skull) μια ερώτηση: Το αυτοκόλλητο της RGM που μου έλεγες...τι παίζει?Πως μπαίνει?Είναι αυτοκόλλητο (το κολλάς πάνω σε αυτό που έχεις)ή χαρτί (πλαστικό) με ενδείξεις και αντικαθιστά το προυπάρχον? Γιατί αν περιμένω μέχρι να βρω την tarantula θα αργήσει το πράγμα.
Nik7 μια ερώτηση: Που είναι η tarantula? ( Embarassed Embarassed )
Skull - Σαβ 27 Δεκ 2003, 19:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="kovac"]...Γιάννη (Skull) μια ερώτηση: Το αυτοκόλλητο της RGM που μου έλεγες...τι παίζει?Πως μπαίνει?Είναι αυτοκόλλητο (το κολλάς πάνω σε αυτό που έχεις)ή χαρτί (πλαστικό) με ενδείξεις και αντικαθιστά το προυπάρχον? Γιατί αν περιμένω μέχρι να βρω την tarantula θα αργήσει το πράγμα.../quote]

Eιναι ενα ασπρο χαρτι-πλαστικο αυτοκολλητο και απλα το κολας πανω απο τα οργανα σου..(οχι το οργανο σου...προσοχη!!! Twisted evil )
Αλλα πρπει να βγαλεις τις βελονες για να κολληθει απο πανω!Να ξερεις οτι δεν κραταει πολυ η κολα(περιπου κανα χρονακι να σε παρει) γι αυτο και πρεπει να βαλεις περισσοτερη κολα!Η μονη μαλ***α ειναι οτι μετα αν θες να το βγαλεις θα σου αφησει η κολα που θα βαλεις εσυ σημαδι,αλλα αν βαλεις κολα θα εισαι αποφασισμενος οτι θα το κρατησεις για μια ζωη το αυτοκολητο!
shark_zak - Κυρ 28 Δεκ 2003, 02:26:18
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:

Αν τις βάψεις θα φαίνονται κόκκινες, αφού τώρα είναι άσπρες. Όταν φωτίζονται θα είναι πάλι κόκκινες, αφού όταν φωτίζονται τώρα είναι άσπρες (με ελάχιστο γαλάζιο, σχεδόν ούτε που το καταλαβαίνεις). Όταν με το καλό τις βάψω θα σου πω. Wink
Στο προηγούμενο post ήμουν λίγο βιαστικός γιατί θα πήγαινα από την tarantula. Πήγα...Λ.Ποσειδώνος 71 που λέει και στο site...ή εγώ είμαι μαλ***ς ή αυτοί έχουν αλλάξει διεύθυνση. Εκεί πάντως είχε ένα μαγαζί με έπιπλα! Shocked Shocked Laughing Laughing
Τις βελόνες θα τις βάψω αφού πρώτα μπει το άσπρο φόντο στο κοντέρ.
Γιάννη (Skull) μια ερώτηση: Το αυτοκόλλητο της RGM που μου έλεγες...τι παίζει?Πως μπαίνει?Είναι αυτοκόλλητο (το κολλάς πάνω σε αυτό που έχεις)ή χαρτί (πλαστικό) με ενδείξεις και αντικαθιστά το προυπάρχον? Γιατί αν περιμένω μέχρι να βρω την tarantula θα αργήσει το πράγμα.
Nik7 μια ερώτηση: Που είναι η tarantula? ( Embarassed Embarassed )


μηπως αν βρεις κανενα ταμπλο (quiksilver ) απο τα μεταχειρισμενα Arrow Idea Question
να γλιτωσεις ολη αυτη την ταλαιπορεια....
PHSYBORG - Κυρ 28 Δεκ 2003, 10:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο ευκολα ομως αλλαζουν τα οργανα ?Χρειαζεται να ξηλωθει το ταμπλο που σημαινει τριγμους αργοτερα η βγαινει το πλαστικο καλυμα κ τραβιουνται τα οργανα εξω?
kovac - Κυρ 28 Δεκ 2003, 15:12:26
Θέμα δημοσίευσης:
shark_zak έγραψε:
μηπως αν βρεις κανενα ταμπλο (quiksilver ) απο τα μεταχειρισμενα Arrow Idea Question
να γλιτωσεις ολη αυτη την ταλαιπορεια....


Ζαχαρία, θέλω να γίνει η όλη δουλειά όσο πιο φθηνά γίνεται Wink , κι εκτός αυτού, δεν ξέρω αν στο ταμπλώ του quiksilver οι ενδείξεις είναι διάφανες (μου φαίνεται πως είναι κοκκινές ή πορτοκαλί) Wink . Γι' αυτό τα σκέφτομαι ως εξής:

Βρίσκω χαρτί-πλαστικό οργάνων με λευκό φόντο και γαλάζιες ενδείξεις (1). Αν δουλεύουν σωστά με τα πορτοκαλί λαμπάκια (το χρώμα παραμένει γαλάζιο) (2), τότε βάφω τις βελόνες (3).

Αν δε γίνεται το (1), τότε αφήνω ως έχουν τα όργανα και αλλάζω τα λαμπάκια μου με γαλάζια και βάφω τις βελόνες.
Αν δε γίνεται το (1) και δεν καταφέρουν να μου αλλάξουν τα λαμπάκια...τότε δεν ξέρω τι θα κάνω! Laughing Laughing
Αν δε γίνεται το (2) (δεν καταφέρουν να μου αλλάξουν τα λαμπάκια), τότε θα έχω τουλάχιστον λευκά όργανα με κόκκινες βελόνες! Laughing Laughing
Αν δε γίνεται μόνο το (3), τότε θα κάνω αυτό που είπε κι ο Ζαχαρίας ώστε να έχω και κόκκινες βελόνες και όλα τα υπόλοιπα (1 και 2).
Σας ζάλισα ε? Laughing

PHSYBORG έγραψε:
Ποσο ευκολα ομως αλλαζουν τα οργανα ?Χρειαζεται να ξηλωθει το ταμπλο που σημαινει τριγμους αργοτερα η βγαινει το πλαστικο καλυμα κ τραβιουνται τα οργανα εξω?


Το μόνο που κάνεις είναι να βγάλεις το πλαστικό κάλυμα, να ξεβιδώσεις μια torx, να απασφαλίσεις το κοντέρ, να βγάλεις μια φύσα, να το πάρεις στα χέρια σου...και να αρχίσεις να του βγάζεις τα μάτια Twisted evil Twisted evil Twisted evil !
Θα σου πει κι ο Ζαχαρίας πόσο εύκολο είναι. Αφού αν είχα και ένα κατσαβίδι torx θα το έβγαζα όλο έξω το κοντέρ και θα του έδειχνα και πως γίνεται η δουλειά μέσα αφού το ανοίξεις. Wink

Υπομονή και όταν καταφέρω και βρω άκρη με το χαρτί-πλαστικό των ενδείξεων θα σας έχω φωτογραφίες με το πως γίνεται η όλη δουλειά Wink!
Το θέμα είναι αν υπάρχει τέτοιο χαρτί-πλαστικό και που θα το βρω!Έχω ένα πλάνο..αλλά δε νομίζω να αποδώσει καρπούς!
Αν ξέρει κάποιος, ας το μοιραστεί μαζί μου βρε παιδιά! Laughing Laughing
Marellios - Κυρ 28 Δεκ 2003, 23:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
Για λευκα οργανα Χρηστο αν θες περνα να ρωτησεις απο την
Auto Tuning-ΜΑΧΗΣ ΑΝΑΛΑΤΟΥ 89 ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.Νομιζω εχουν για 206.Ελπιζω να μη θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.
kovac - Κυρ 28 Δεκ 2003, 23:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
kostas έγραψε:
Για λευκα οργανα Χρηστο αν θες περνα να ρωτησεις απο την
Auto Tuning-ΜΑΧΗΣ ΑΝΑΛΑΤΟΥ 89 ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.Νομιζω εχουν για 206.


Ευχαριστώ Κώστα, θα πάω αύριο το πρωί από εκεί αν είναι. Wink
kovac - Δευ 29 Δεκ 2003, 22:34:16
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
kostas έγραψε:
Για λευκα οργανα Χρηστο αν θες περνα να ρωτησεις απο την
Auto Tuning-ΜΑΧΗΣ ΑΝΑΛΑΤΟΥ 89 ΝΕΟΣ ΚΟΣΜΟΣ.Νομιζω εχουν για 206.


Ευχαριστώ Κώστα, θα πάω αύριο το πρωί από εκεί αν είναι. Wink


Πήγα που να μην πήγαινα!
Μπαίνω μέσα, ρωτάω για 206, μου δείχνει, μου λέει και τιμή. Του λέω, μου πιάνετε λίγο το στήθος.Απορεί! Του λέω, θα μου πιάσεις τον κ**ο με την τιμή που μου είπες...πιάσε και λίγο στήθος και είμαστε οκ! Laughing Laughing
Αυτά πέρι στήθους είναι πλάκα παιδιά! Laughing Laughing Τίποτα από τα παραπάνω δεν έγινε, όταν μου είπε την τιμή, αφού ξεπέρασα το σοκ Pale , είπα ευχαριστώ κι έφυγα!
Τιμή 75€, μου έδειξε με την έξτρα ένδειξη του λαδιού (είχε και χωρίς αυτή, αλλά δεν είχε στο μαγαζί) και γίνεται σαν το Golf θεωρητικά (και λέω θεωρητικά, γιατί τα λαμπάκια είναι πορτοκαλί και δεν ξέρω αν θα είναι σωστά τα χρώματα). Άσπρο φόντο με μπλε ενδείξεις. Δε λέω, ωραίο ήταν, αλλά 75€ δε δίνω! Δεν ξέρω αν έχουν τόσο όλα, αλλά για μένα φαίνονται πολλά για ένα τέτοιο πραγματάκι.

Υ.Γ.: Δεν έχω κάτι με τα παιδιά στο μαγαζί, ίσα ίσα φέρθηκαν πολύ οκ, απλά για μένα είναι πολλά τα λεφτά.
Skull - Τρι 30 Δεκ 2003, 01:46:25
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
...Τιμή 75€, μου έδειξε με την έξτρα ένδειξη του λαδιού (είχε και χωρίς αυτή, αλλά δεν είχε στο μαγαζί) και γίνεται σαν το Golf θεωρητικά (και λέω θεωρητικά, γιατί τα λαμπάκια είναι πορτοκαλί και δεν ξέρω αν θα είναι σωστά τα χρώματα). Άσπρο φόντο με μπλε ενδείξεις. Δε λέω, ωραίο ήταν, αλλά 75€ δε δίνω...


75euro για αλλαγη φωτησμου και λευκα οργανα??? Shocked Shocked
Και τα δυο???Καλα εγω αν ημουν εκει θα πηγαινα με τα 1000....
Χρηστο μην εισαι χαζος..σε εναν ηλεκτρολογο πανε και ρωτα και συκγρινε τις τιμες και χωρις τον λευκο φοντο... Smile Αν πας λιγο πιο πισω στα post θα δεις οτι καποιου του ζητησανε 100ευρο μονο για αλλαγη χρωματος... Mad
Μονο το αυτοκολλητο χοντρικη κανει 20000δρχ.
kovac - Τρι 30 Δεκ 2003, 04:40:12
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
...Τιμή 75€, μου έδειξε με την έξτρα ένδειξη του λαδιού (είχε και χωρίς αυτή, αλλά δεν είχε στο μαγαζί) και γίνεται σαν το Golf θεωρητικά (και λέω θεωρητικά, γιατί τα λαμπάκια είναι πορτοκαλί και δεν ξέρω αν θα είναι σωστά τα χρώματα). Άσπρο φόντο με μπλε ενδείξεις. Δε λέω, ωραίο ήταν, αλλά 75€ δε δίνω...


75euro για αλλαγη φωτησμου και λευκα οργανα??? Shocked Shocked
Και τα δυο???Καλα εγω αν ημουν εκει θα πηγαινα με τα 1000....
Χρηστο μην εισαι χαζος..σε εναν ηλεκτρολογο πανε και ρωτα και συκγρινε τις τιμες και χωρις τον λευκο φοντο... Smile Αν πας λιγο πιο πισω στα post θα δεις οτι καποιου του ζητησανε 100ευρο μονο για αλλαγη χρωματος... Mad
Μονο το αυτοκολλητο χοντρικη κανει 20000δρχ.


Όχι ρε συ, 75€ έκανε μόνο το χαρτάκι! Wink
Κοίτα, αν αλλάξω τα λαμπάκια με λευκά, τότε βάζω με 25€ το αυτοκόλλητο της RGM που μου είπες (ελπίζω μόνο να υπάρχει σε γαλάζιο όταν φωτίζεται), βάφω τις βελόνες κόκκινες με μηδενικό κόστος και είμαι οκ. Αλλιώς, αν δεν υπάρχει σε γαλάζιο, βάζω γαλάζια λαμπάκια και κρατώ τα μαύρα όργανα που έχω (αλλά όταν φωτίζονται θα έχω γαλάζιες ενδείξεις!!!). Wink Και στη χειρότερη περίπτωση να κοστίζει 5€ το ένα λαμπάκι, θέλω 8, άρα 40€. Συν 25€ το αυτοκόλλητο, 65€! Με τα 10€ που περισσεύουν παίρνω άλλα 2 και φτιάχνω και την οθονούλα του κοντέρ!

Αλλά ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα, αν τα έδινα,θα έπαιρνα μόνο το χαρτάκι (κι αν δούλευε σωστά ο χρωματισμός του επειδή τα λαμπάκια θα παρέμεναν πορτοκαλί!). Αλλά και να δούλευε σωστά ο χρωματισμός του, εγώ δεν το θέλω μπλε σαν το Golf, αλλά γαλάζιο!!! Razz

Αυτό το αυτοκόλλητο που το έχεις δει? Μπορείς να ρωτήσεις αν υπάρχει τέτοιο (με το ίδιο κόστος) που όταν φωτίζεται να είναι γαλάζιο? Σε βλέπω αν υπάρχει να το αγοράζεις (θα σου στείλω λεφτά βέβαια Wink ) και να μου το στέλνεις!!!! Laughing Laughing Laughing
nik7 - Τρι 30 Δεκ 2003, 08:58:28
Θέμα δημοσίευσης:
i tarantula metaferthike stin αμφθιθεας και αχιλλεως dipla sto video club BLUE...
kovac - Τρι 30 Δεκ 2003, 15:56:51
Θέμα δημοσίευσης:
nik7 έγραψε:
i tarantula metaferthike stin αμφθιθεας και αχιλλεως dipla sto video club BLUE...


Αχα!Κάποιος έχει ξεχάσει να ενημερώσει τη σελίδα του στο Internet!!!! Evil

Θα πάω από κει, γιατί σήμερα που πήγα στην Peugeot με απογοητεύσανε...κρίμα, γιατί ο τύπος στα ανταλλακτικά ήτανε οκ, το άλλο το παιδί στο συνεργείο ήταν όλα τα € και αυτός που ρώτησα...ήταν γ@μ@ τα! Με κοιτούσε σα να μου λέει...εντάξει ξεζάλισέ μας τ' α***δια τώρα (και το είχα πει πως θα γίνει κάποια στιγμή αυτό). Άσε που δεν ήξερε γενικά τι παίζει με το κοντέρ μέσα! Nywayzzzz...δεν ξενερώνω τόσο εύκολα!!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Έφυγα για tarantula τώρα λέμεεεεεεεεεεε...
kovac - Τρι 30 Δεκ 2003, 19:01:48
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν παιδιά, πήγα από την taratnula. Όποιος δεν έχει πρόβλημα να δώσει 145€, τότε ας περάσει από το μαγαζί να κάνει το κοντέρ του όπως θέλει!
100€ κοστίζει το πλαστικό με τις ενδείξεις και 45€ παίρνει ο κοντεράς για να αλλάξει τα λαμπάκια!
Εμένα με ενδιέφερε μόνο το 2ο, ο κοντεράς που αλλάζει τα led δηλαδή, για να ρωτήσω τι είδους led βάζει. Ρώτησα τον ίδιο και δεν ήξερε, ο κοντεράς όμως θα ξέρει. Αλλά είχα ξενερώσει τόσο που δεν τον ρώτησα για ποιον κοντερά πρόκειται.

Αν αλλάξω τα led με λευκά, τότε όλα λύθηκαν! Το μόνο που δεν ξέρω είναι τι είδους led πρέπει να βάλω. Όταν έχω νεότερα (και θα αργήσω αρκετά πιστεύω), θα ξαναστείλω.
kovac - Τετ 31 Δεκ 2003, 18:30:39
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν:

Πρόκειται για led επιφανειακής στήριξης (είναι πλακέ το led) smd.
Βάζοντας το πολύμετρο (αφού είχα βγάλει το πλαστικό με τις ενδείξεις και είχα ανοίξει τα φώτα) μέτρησα πως δουλεύουν στα 1,9V.
Βρήκα στο ίδιο μέγεθος γαλάζια led (άψογα!!!! και από τιμή... Lol Lol Lol ...0,24€ έκαστο!!!!!) αλλά δυστυχώς δουλεύαν στα 5V! Όταν ξανανοίξουν τα μαγαζία, θα ρωτήσω αν μπορεί να μου βρει τα ίδια αλλά στα 1,9V. Ή γαλάζια ή λευκά. Για λευκά θα είναι πιο εύκολο να βρει.

Όποιος βρει led (είναι αρκετά μικρά, μέγεθος το μισό περίπου από το μικρό τετραγωνάκι στα τετράδια τα καρώ, αυτά που έχουν αντί για γραμμές τετράγωνα,) επιφανειακής στήριξης που να δουλεύουν στα 1,9V (περίπου, αλλά όχι λιγότερα από 1,9V, π.χ. και 2V μας κάνει) άσπρα ή γαλάζια μου λέει το μαγαζί με pm.
Θα τα βρείτε αν ψάξετε σε μαγαζία με ηλεκτρονικό (όχι ηλεκτρολογικό) υλικό!

Η τοποθέτησή τους δε συνίσταται με απλό κολλητήρι, γιατί ίσως καεί το όλο σύστημα και μετά...πάμε για άλλο κοντέρ! Θέλει ειδικό "κολλητήρι" όχι με μύτη (και μικρής θερμοκρασίας), αλλά σαν τσιμπιδάκι, και πρέπει να αφαιρεθεί με γρήγορη κίνηση (για να μην κάψουμε τίποτα). Αυτά για όποιον θελήσει να το κάνει μόνος του.
Το ρίσκο είναι μεγάλο, γι' αυτό καλύτερα να σας την κάνει ηλεκτρονικός (ή κάποιος που γνωρίζει αρκετά) την όλη δουλειά!!!!!
Αν βρω τέτοια led που θέλω, τότε συνεχίζω και σας λέω.
SnakeMJK - Παρ 02 Ιαν 2004, 18:28:42
Θέμα δημοσίευσης:
ΧΟΝΤΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Razz

Στην προσπάθεια μου να ξεκολήσω την πορτοκαλί επιφάνεια πίσω από το γυαλάκι του LED, μου φεύγει κάπως άτσαλα με αποτέλεσμα να ξηλωθεί το μισό καλωδιάκι που ενώνει το LED με το μέσα "μηχάνημα"! Συνέπεια να μην φαίνονται οι μισές ακριβώς ενδείξεις. Όμως, όταν ακουμπάω το σκισμένο κομμάτι στο σημείο που ήταν κολλημένο τότε οι ενδείξεις φαινονται κανονικά. Έτσι, έκανα πατέντα με ένα λαστιχάκι και κάτι χαρτονάκια για να ζουλιέτε και να φαίνονται όλες οι ενδείξεις. Και το ερώτημα...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κολήσω αυτό το καλώδιο;; Θα πρέπει λογικά να είναι αγώγιμη κόλα που να μην εξαπλώνετε, γιατί τα μίνι κυκλωματάκια που έχει το καλώδιο δεν πρέπει να έχουν επαφή μεταξύ τους. Αντικατάσταση πόσα φράγκα θα πάει;;

Έκανα μλκιά ε;;; Αλλά βγήκε ένας ωραίος μπλε φωτισμός..... ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Razz
kovac - Σαβ 03 Ιαν 2004, 05:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει να μιλάς για την οθονούλα στην κεντρική κονσόλα, ε?
Εννοείς το καλώδιο (σαν ταινία πολύ λεπτή) που συνδέει την οθόνη (το γυαλάκι) με το τσιπάκι? Με σελοτέιπ!(κολλάει άψογα πάνω στην ταινία, επιφανειακά χωρίς να παρεμβάλεται στα "μίνι" κυκλωματάκια και σταθερά-εύκαμπτα!)

Για αντικατάσταση θα σου πουν νέα οθόνη!
Σε κανένα ηλεκτρονικό να πας, αν το αναλάβει κάποιος, θα στο φτιάξει εύκολα πιστεύω, αφού πρόκειται για κάτι σαν καλώδιο μεταφοράς πληροφορίας (δε θυμάμαι πως μου το 'χαν πει)! Δεν είναι κάτι το δυσεύρετο. Αυτός θα ξέρει που να βρει!
Ίσως να μη σου βρει το ίδιο, αλλά κάτι παρόμοιο που θα κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά!

Και την άλλη φορά πιο προσεχτικά! Wink

Υ.Γ. : Τα παρακάτω ισχύουν αν δεν έχεις βάλει χρωματιστή ζελατίνα
Για το μπλε που λες, αν το κοιτάξεις από το πλάι θα δεις πως χάνει αρκετά το ωραίο αυτό χρώμα. Δηλαδή κάποιος που το κοιτάει απ' έξω θα του φαίνεται άσχημο, ακόμη και εσένα από μια λίγο πιο πλαΐνή θέση από αυτή του οδηγού! Βάζεις και μια ζελατίνα (αρκετά χοντρή για να μη λιώσει) μπλε και ξενοιάζεις (αλλάζουν χρώμα και τα γράμματα έτσι, που πρέπει να είναι κίτρινα) ! Wink
SnakeMJK - Σαβ 03 Ιαν 2004, 20:29:49
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκίμασα με σελοτέιπ αλλά δεν πιέζει αρκετά την ταινία στο κύκλωμα. Θα ξαναπροσπαθήσω αύριο με καλύτερο σελοτέιπ! Θα περάσω και απο κανα ηλεκτρολόγο μπας και...

Όσο για το χρώμα, δεν έχω διχρωμία, καθώς έξισα ΕΝΤΕΛΩΣ το πορτοκαλί χρώμα, έβαλα και 2 μπλε ζελατίνες ανάμεσα σε LED και -πρώην πορτοκαλί- επιφάνεια. Απλά την μέρα δεν φαίνονται καλά τα γράμματα και το background σκουρίζει πάρα πολύ (σαν μαύρο φαίνεται!!). Έτσι αύριο που θα το ανοίξω θα δοκιμάσω να βγάλω την μία ζελατίνα και να αυξήσω το κόντραστ.
kovac - Κυρ 04 Ιαν 2004, 03:04:17
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Δοκίμασα με σελοτέιπ αλλά δεν πιέζει αρκετά την ταινία στο κύκλωμα. Θα ξαναπροσπαθήσω αύριο με καλύτερο σελοτέιπ! Θα περάσω και απο κανα ηλεκτρολόγο μπας και...

Όσο για το χρώμα, δεν έχω διχρωμία, καθώς έξισα ΕΝΤΕΛΩΣ το πορτοκαλί χρώμα, έβαλα και 2 μπλε ζελατίνες ανάμεσα σε LED και -πρώην πορτοκαλί- επιφάνεια. Απλά την μέρα δεν φαίνονται καλά τα γράμματα και το background σκουρίζει πάρα πολύ (σαν μαύρο φαίνεται!!). Έτσι αύριο που θα το ανοίξω θα δοκιμάσω να βγάλω την μία ζελατίνα και να αυξήσω το κόντραστ.


Όχι σε ηλεκτρολόγο, αλλά σε ηλεκτρονικό να πας! Άλλο ηλεκτρονικός και άλλο ηλεκτρολόγος! Ο ηλεκτρολόγος δεν ασχολείται με ολοκληρωμένα! Εκτός κι αν πας σε κάποιον που ξέρει...αλλά δε νομίζω. Wink

Αν δεις (ολόκληρο ΥΓ έχω βάλει!), αυτά που σου λέω ισχύουν αν δεν έχεις βάλει χρωματιστή ζελατίνα! Razz
Όσο για το γεγονός ότι τη μέρα το φόντο σκουρίζει, δεν παίζει κανένα ρόλο η ζελατίνα, σκούρο ήταν τη μέρα (σχεδόν μαύρο) και όπως ήταν πριν το πειράξεις. Wink
Εμένα δε φαίνονται καλά τα γράμματα μόνο όταν τα χτυπάει ο ήλιος (αλλά και πριν το πειράξω το ίδιο γινόταν!).
kovac - Τετ 07 Ιαν 2004, 16:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μαγαζί βρέθηκε, αγοράστηκαν 2 κόκκινα led για δοκιμή, δουλεύουν στα 3V-3,4V. Στα 2,2V που τα έβαλα ήταν οκ. Εντάξει, δεν έχει και μεγάλη διαφορά το 2,2 από το 1,9! Οπότε οκ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ: Στο stock τους είχαν μόνο κόκκινα, πράσινα (ίσως και κίτρινα) και καθόλου γαλάζια! Έπρεπε να παραγγείλω, αλλά θα έφερναν 1500 κομμάτια!!!!!!!!! Παρήγγειλα δείγμα λοιπόν (10 κομμάτια), αλλά επειδή πρόκειται για δείγμα κι επειδή έρχονται από Ταϊβάν, θα έρθει η παραγγελία σε...κρατηθείτε...4-6 βδομάδες!!!!!!!!! Τιμή 7€, εξαιτίας του ότι πρόκειται για παραγγελία! Τα άλλα 2 τα πήρα 0.30€, αλλά μου τα έδωσαν έτσι, χωρίς να πληρώσω. Δεν ξέρω...τους συμπάθησα! Όχι μόνο γι' αυτό, αλλά επειδή έδειξαν αρκετό ενδιαφέρον για να με βοηθήσουν!!!
Αν θέλετε δηλαδή να πάρετε κι εσείς, υπάρχει πρόβλημα, αφού μάλλον δε θα έχει. Ίσως βέβαια μαζί με τα δικά μου, να φέρει κι άλλα για να έχει. Δεν ξέρω.

Το συγκεκριμένο μαγαζί κάνει εισαγωγή-εξαγωγή ηλεκτρονικών ειδών και συνεργάζεται με αρκετές μεγάλες εταιρίες! Αυτά. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα από τους moderators μπορώ να σας πω ποιό είναι. Υπάρχει και σελίδα του στο διαδύκτιο.
kovac - Τετ 07 Ιαν 2004, 20:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέχασα να πω πως το συγκεκριμένο μαγαζί έχει μεγάλη ποικιλία από τέτοια είδη, γι' αυτό και μου τάβηξε το ενδιαφέρον, αφού βρήκα το ίδιο εμφανισιακά led με αυτό που έχω! Τώρα για το αν κάνει (δηλαδή έχει τη σωστή φωτεινότητα ώστε να επαρκεί για να φωτίζει τις ενδείξεις και το χρώμα που θέλω)...πιστεύω ναι! Θα δείξει! Wink

Οι βελόνες που γίνονται ελαφρώς γαλάζιες όταν φωτίζονται το παθαίνουν αυτό εξαιτίας ενός γαλάζιου led στη βάση τους. Το φως εξαπλώνεται ομοιόμορφα πάνω στη βελόνα εξαιτίας της μορφής που έχει αυτή! Αλλάζοντας το led αυτό με ένα κόκκινο, θα έχετε άσπρες βελόνες τη μέρα, ενώ το βράδυ κόκκινες! Wink

Υπάρχει κανείς με τις δικές μου "ορέξεις" (για να μην το πω αλλιώς Wink ) με λευκά όργανα, που έχουν κάποια 206 (quiksilver, gti), και να έχει δει αν περνάει ανεπηρέαστο το φως από τις ενδείξεις (όπως στα δικά μου)?

Γιατί αν ισχύουν τα ίδια...τότε:
1. με τέτοιο κοντέρ το μόνο που αλλάζω είναι τα led για τις ενδείξεις. Very happy
2. αν πωλείται χώρια το χαρτί-πλαστικό, τότε αλλάζω τα led, βάφω τις βελόνες και έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Wink
shark_zak - Πεμ 08 Ιαν 2004, 09:34:32
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Ξέχασα να πω πως το συγκεκριμένο μαγαζί έχει μεγάλη ποικιλία από τέτοια είδη, γι' αυτό και μου τάβηξε το ενδιαφέρον, αφού βρήκα το ίδιο εμφανισιακά led με αυτό που έχω! Τώρα για το αν κάνει (δηλαδή έχει τη σωστή φωτεινότητα ώστε να επαρκεί για να φωτίζει τις ενδείξεις και το χρώμα που θέλω)...πιστεύω ναι! Θα δείξει! Wink

Οι βελόνες που γίνονται ελαφρώς γαλάζιες όταν φωτίζονται το παθαίνουν αυτό εξαιτίας ενός γαλάζιου led στη βάση τους. Το φως εξαπλώνεται ομοιόμορφα πάνω στη βελόνα εξαιτίας της μορφής που έχει αυτή! Αλλάζοντας το led αυτό με ένα κόκκινο, θα έχετε άσπρες βελόνες τη μέρα, ενώ το βράδυ κόκκινες! Wink

Υπάρχει κανείς με τις δικές μου "ορέξεις" (για να μην το πω αλλιώς Wink ) με λευκά όργανα, που έχουν κάποια 206 (quiksilver, gti), και να έχει δει αν περνάει ανεπηρέαστο το φως από τις ενδείξεις (όπως στα δικά μου)?

Γιατί αν ισχύουν τα ίδια...τότε:
1. με τέτοιο κοντέρ το μόνο που αλλάζω είναι τα led για τις ενδείξεις. Very happy
2. αν πωλείται χώρια το χαρτί-πλαστικό, τότε αλλάζω τα led, βάφω τις βελόνες και έχω το ίδιο αποτέλεσμα. Wink


μπραβο χρηστο...

να σου πω εχει και λαμπες για τα φαναρια μας Question

αν ναι στειλε μου pm με το τηλ. και την διευθηνση του... Silly
nik7 - Τρι 13 Ιαν 2004, 09:42:33
Θέμα δημοσίευσης:
kovac pare me tilefono oso pio sintoma mporeis na kanonisoume ena mini meeting na milisoume na mou analiseis oli tin kosmotheoria giati den polivgazo akri.. na sou po kai ego ti ematha apo diafora magazia kai na sou deikso kai to diko mou tamplo kai telos ama thes ela na kanoume to tamplo (sou) vides kai na to traviksoume fotografies me tin psifiaki mou fotografiki mixani... se perimeno opote mporeis ... apo vdomada stamatao kai tin doulia logo diavasmaton gia tin eksetastiki kai tha mporo kai proina... kanonise kai pare me tilefono... kalamaki meno xoro exo opote ela kai tha vroume kapia akri....
kovac - Τετ 14 Ιαν 2004, 05:05:55
Θέμα δημοσίευσης:
nik7 έγραψε:
kovac pare me tilefono oso pio sintoma mporeis na kanonisoume ena mini meeting na milisoume na mou analiseis oli tin kosmotheoria giati den polivgazo akri.. na sou po kai ego ti ematha apo diafora magazia kai na sou deikso kai to diko mou tamplo kai telos ama thes ela na kanoume to tamplo (sou) vides kai na to traviksoume fotografies me tin psifiaki mou fotografiki mixani... se perimeno opote mporeis ... apo vdomada stamatao kai tin doulia logo diavasmaton gia tin eksetastiki kai tha mporo kai proina... kanonise kai pare me tilefono... kalamaki meno xoro exo opote ela kai tha vroume kapia akri....


Δυστυχώς είμαι Πάτρα! Sad
Τόσο καιρό, ήμουν σχεδόν κάθε μέρα Καλαμάκι (μένει εκεί ο ένας εκ των κολλητών μου)!!!!!!!! Evil Evil Evil
Παίζει να ξανάρθω Αθήνα ίσως αυτό το Σ/Κ, αλλά πιο πιθανό είναι τέλος Γενάρη!!!! Sad
Είπα να ξαναλύσω το ταμπλό όταν θα είναι να αλλάξω τα led. Αλλά αφού είναι προς όφελος όλων των παιδιών εδώ...οκ!ΜΕΣΑ!!!! Laughing Laughing Laughing Wink

Όταν έρθω Αθήνα σου στέλνω κι αν μπορείς κι εσύ, τότε κανονίζουμε! Wink
kovac - Τετ 21 Ιαν 2004, 00:14:15
Θέμα δημοσίευσης: 206 - HOWTO Αλλαγή φωτισμού στο κοντέρ
Τα παρακάτω ισχύουν για τα εξής ταμπλό:




Κλασσικό μαύρο (το δικό μου, εμένα λείπει η οθόνη γιατί την είχα βγάλει όταν τραβήχτηκε η φωτογραφία)



Ασημί (Quiksilver) (του Νίκου-nik7)



Οι οδηγίες θα είναι "εκνευριστικά" λεπτομερείς (ορισμένες φορές θα πείτε...καλά για χαζούς μας περνάς?), γιατί άλλη φάση όταν τα βλέπεις ή σου λένε κάν' το έτσι, κι άλλη φάση να το έχεις μπροστά σου Wink . Επίσης sorry για τα ελεεινά βελάκια που θα δείτε...

Λοιπόοοοοοοοοοοοοοον...ας αρχίσουμε...



1.Αρχικά "κατεβάζουμε το τιμόνι για καλύτερη πρόσβαση" (το είχε πει ο Ady, και κλασσικά...είχε δίκιο!!!! Very happy )



Το πλαστικό εκεί που ακουμπάει ο αριστερός μου αντίχειρας το μετακινούμε κατά τη φορά που δείχνει το βέλος.



2.Στη συνέχεια αφαιρούμε το πλαστικό κάλυμμα του ταμπλό



Πιάνουμε εκεί που δείχνει ο πράσινος κύκλος και τραβάμε κατά τη φορά που δείχνει το κόκκινο βέλος (έτσι ώστε να απασφαλίσει το μέρος που είναι από τη μεριά του τζαμιού. Θα ακουστεί ένα δυνατό "κρακ"...μην τρομάξετε, δεν έχετε σπάσει τίποτα Wink ).



Tραβάμε όπως δείχνουν τα κόκκινα βέλη ταυτόχρονα, δηλαδή η φορά δείχνεται από το μπλε βέλος (η συνισταμένη τους). Μια-μια πλευρά (μια την αριστερή και μια την δεξιά) κάθε φορά.



Εδώ βλέπετε για ποιο λόγο θέλει ταυτόχρονη κίνηση προς τα πάνω και προς τα εμάς. Προς τα επάνω ώστε το κλιπσάκι (φούξια -βαρβατίλα το χρώμα ε? Laughing Laughing - κύκλος) να ανοίξει λίγο και να μη συγκρατεί το πλαστικό, και προς τα εμάς για να βγάλουμε το πλαστικό. Αν το κάνετε μόνο προς τα πάνω...θα το σπάσετε!!!



3.Ξεβιδώνουμε τη μοναδική βίδα torx που συγκρατεί το ταμπλό



Καλύτερα αυτό να γίνει με δυναμόκλειδο. Στη φωτογραφία ΔΕ γίνεται με δυναμόκλειδο.



4.Απασφαλίζουμε το ταμπλό



Σημείο εφαρμογής ο πράσινος κύκλος και φορά αυτή του κόκκινου βέλους.



Αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από ψηλά (α ρε Νίκο θηρίο!!! Thumb right ) και φαίνεται που πιάνω και πως τραβάω! Μη φανταστείτε πως θέλει ζόρι...βγαίνει πανεύκολα! Wink



5. Αποσυνδέουμε τη φύσα



Στα αριστερά (όπως φαίνεται στη φωτογραφία) του μαύρου πλαστικού της φύσας, υπάρχει ένα εξόγκωμα που συγκρατεί το μαύρο αυτό πλαστικό για να μην κουνιέται. Την πατάτε προς τα μέσα (κόκκινο βέλος) και, αφού έχει πάψει να "πετάει" προς τα έξω, μπορείτε να σπρώξετε το μαύρο πλαστικό προς τα αριστερά (μπλε βέλος) μέχρι να ακουστεί το "κλικ". Το μαύρο αυτό πλαστικό θα διαγράψει τροχιά μισό ημικύκλιο (τεταρτημόριο) και μετά θα ακουστεί το "κλικ". Η φύσα έχει απασφαλιστεί, την τραβάτε και βγήκε.



6. Έχοντας στα χέρια μας το ταμπλό αρχίζουμε να του βγάζουμε τα μάτια. Αρχικά αφαιρούμε το μπροστά διάφανο πλαστικό μέρος (σαν τζαμάκι που είναι).



Στη φωτογραφία φαίνονται μόνο τα 3 από τα 4 σημεία που απασφαλίζει. Είναι 2 από τα αριστερά και 2 από τα δεξιά. Ξεκουμπώνει πανεύκολα (στο κούμπωμα ίσως δυσκολευτείτε, γι' αυτό πριν το ξεκουμπώσετε περιεργαστείτε το λίγο να δείτε τι παίζει, ειδικά στο κάτω μέρος γιατί δεν το φωτογραφίσαμε...μην ανησυχείτε είναι απλούστατο) Wink



7. Ξεβιδώνουμε τις βίδες torx στο πίσω μέρος του ταμπλό



Οι 2 πάνω-πάνω βίδες συγκρατούν μόνο την lcd οθονούλα των ενδείξεων, αυτή που βρίσκεται ανάμεσά τους συγκρατεί και την οθόνη και το μαύρο πλαστικό και οι υπόλοιπες μόνο το μαύρο πλαστικό. Εσείς θα τις βγάλετε όλες!!!

Να σημειωθεί πως έχουν διαφορετικό μέγεθος (ρε συ Νίκο, να τι ξεχάσαμε, δεν μετρήσαμε το μέγεθός τους Sad ) από αυτό της βίδας torx που συγκρατούσε το ταμπλό. Και το ξεβίδωμα τελειώνει εδώ!!!!!!



8.Απασφάλιση μαύρου πλαστικού στο πίσω μέρος του ταμπλό



Το μικρό αυτό κομμάτι (συγκρατεί το μαύρο πλαστικό) το σπρώχνουμε προς τη μεριά που δείχνουν τα κόκκινα βέλη και τραβάμε το μαύρο πλαστικό προς τα πάνω για να βγει.



Αν τα καταφέρετε έτσι θα είναι.



9.Αφαίρεση εσωτερικού μέρους από το εξωτερικό πλαστικό.



Τα βελάκια μας δείχνουν πως. Τα 2 δάχτυλα σπρώχνουν προς τα κάτω (για να βγει το εσωτερικό μέρος) και τα άλλα 2 συγκρατούν το εξωτερικό μέρος. Εκεί που είναι τα δάχτυλά μου, υπάρχει ένας πλαστικός άξονας που ψιλό-εμποδίζει το διαχωρισμό των 2 αυτών μερών. Γι' αυτό και σπρώχνω εκεί!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κάντε το κάπου που δε θα έχει πολύ ύψος από κάτω, γιατί μπορεί να πέσει η οθονούλα και να γίνει κομμάτια (αφού θα πέσει από ύψος). Εγώ παρατρίχα τη γλίτωσα (βλέπετε πως το κάνω στο όρθιο. Πάλι καλά που τη γλίτωσα...).



10. Τι έχουμε πλέον στα χέρια μας



Εδώ είναι χωρίς οθόνη, αν θέλετε να δείτε πως είναι με οθόνη ιδού του Νίκου



Βλέπετε εμένα έτυχε και κόλλησε η οθόνη στο εξωτερικό μέρος

(Νίκο σου έχει ανεβάσει θερμοκρασία βλέπω...χιχιχι...)

Και την οθονούλα (πρέπει να τη βγάλετε)...



Με το ένα...



Με το δύο...



Με το τρία!!!!!!!

Το άσπρο πλαστικό ασφαλίζει κάπως πάνω στο μεταλλικό κομμάτι (και πίσω από την οθόνη). Το κάπως θα το κι δείτε εσείς. Φαίνεται πάντως και από την παραπάνω φωτογραφία (στο μεταλλικό κομμάτι προεξέχει ένα σιδεράκι στα πλάγια του, φούξια κύκλος).

Το άσπρο αυτό πλαστικό (ζελατίνα αρκετά παχιά) ευθύνεται για τη σωστή "εξάπλωση" του φωτός. Η αντικατάστασή του με μπλε ζελατίνα είχε σαν αποτέλεσμα να παραμείνουν πορτοκαλί οι ενδείξεις και να σκουρίνουν αρκετά (σα να έχεις μειώσει το φωτισμό), κάτι πολύ λογικό (θα καταλάβετε πιο μετά γιατί).



11.Το φως περνάει ανεπηρέαστο από το εξωτερικό μέρος του ταμπλό



Άρα ο χρωματισμός οφείλεται αλλού!!!!!!(Που άραγε????? χεχε...)



12. Αφαιρούμε το μαύρο (πολύ μαυρίλα έχει πέσει... Very happy ) πλαστικό (...και πολύ πλαστικούρα!!!!! Laughing Laughing ) που βρίσκεται στο κέντρο της κάθε βελόνας



Αν βάλετε κατσαβίδια (όπως στο γερμανικό site) προσέχετε γιατί θα το διαλύσετε!!!

Βγαίνει όπως βλέπετε στη φωτογραφία, κυκλικά προς τα πάνω. Αφού ξεκουμπώσει, τραβάτε το κυκλικό πλαστικό (αυτό που περνάει μέσα του η βελόνα) προς τα έξω και μετά το ημικυκλικό πλαστικό (αυτό που είναι κάτω από τη βελόνα) το σέρνετε προς τα έξω.

Την πρώτη φορά θέλει ζόρι, μετά θα είναι πανεύκολο, θα βγαίνει πιο εύκολα. Very happy



Να πως είναι όταν βγουν τα κομμάτια αυτά.



13. Αφαίρεση πλαστικού, πάνω στο οποίο αναγράφονται οι ενδείξεις.



(Σε αυτή τη φωτογραφία τα χέρια μου δεν έχουν καμία σχέση με το πως πρέπει να είναι. Η φωτογραφία είναι από το κούμπωμα των ενδείξεων κι όχι από το ξεκούμπωμα.)

Αρχικά ξεκουμπώνουμε το πλαστικό αυτό από τη βάση των 2 μεγάλων βελόνων.

Στον πράσινο κύκλο ανασηκώνουμε λίγο τις ενδείξεις (μην το φοβάστε, αλλά με μέτρο έτσι????? Wink ), περνάμε τα δάχτυλα από κάτω (όσο χρειάζεται, μέχρι να φτάσουν σε ένα σημείο -π.χ. φούξια κύκλος-) και με λίγη δύναμη προς τα επάνω θα ακουστεί το "κλικ" και θα έχουν ξεκουμπώσει οι ενδείξεις.



Φέρνουμε τις βελόνες όπως στη φωτογραφία. Ανασηκώνουμε (τώρα που ξεκούμπωσαν) τις ενδείξεις και τις περνάμε σιγά-σιγά από τις βελόνες. Έτσι βγάζουμε τις ενδείξεις χωρίς να βγάλουμε τις βελόνες!!!!! Τώρα για αυτούς με την έξτρα ένδειξη λαδιού...υποθέτω πως δε θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη μικρή βελόνα...απλά περισσότερο ζόρι!!



14. Το φως περνάει ανεπηρέαστο από τις ενδείξεις, άρα δεν ευθύνεται αυτό για το χρωματισμό.



Το ίδιο ισχύει και για τις ενδείξεις τις ασημένιες



Εδώ απλά φαίνεται πως περνάει ανεπηρέαστο. Η φωτογραφία είναι έτσι γιατί δεν υπήρχε λόγος να βγουν οι βελόνες του Νίκου, αφού το μόνο που θέλαμε να δούμε ήταν αν περνάει το φως ανεπηρέαστο. Απλά λυγίσαμε λίγο το πλαστικό και το βάλαμε μπροστά στο φως. Δε φαίνεται καλά επειδή με εγώ κρατούσα την οθόνη (ούτε αυτή υπήρχε λόγος να βγει, άσε που ήταν μαγκωμένη για τα καλά!!!) και το κοντέρ, ενώ ο Νίκος τη φωτογραφική και λύγιζε το πλαστικό! Με λίγα λόγια...άντε να τραβήξεις φωτογραφία (αλλά ο Νίκος τα κατάφερε και φαίνεται Thumb right )!!!!

Η τοποθέτηση ζελατίνας στο πίσω μέρος των ενδείξεων έφερε το ίδιο αποτέλεσμα που είχε στην οθονούλα. Το γιατί, λίγο υπομονή ακόμα.



15. Led φωτισμού



Να πως είναι χωρίς τις ενδείξεις!!!!!!

Τι να φταίει άραγε για τον πορτοκαλί φωτισμό...το βρήκατε! Τα led! Very happy



Για τη μεγάλη βελόνα (παρόμοια και στις άλλες) ο πορτοκαλί φωτισμός (των ενδείξεων) οφείλεται σε αυτό το led (πάνω γαλάζιος κύκλος). Υπάρχουν και δύο που δε φαίνονται.

Για το χρωματισμό της βελόνας ευθύνεται το άλλο led (κάτω γαλάζιος κύκλος).



Εδώ φαίνονται τα 2 που δε φαίνονταν πριν, αλλά πάλι δε φαίνεται το ένα στην κάθε βελόνα (στην αριστερή το αριστερό και στη δεξιά το δεξί).



-Για τη αλλαγή χρωματισμού στην οθονούλα θέλετε 2 led

-3 led για κάθε μεγάλη βελόνα.

-1 led για κάθε μικρή.

Αν θέλετε όταν φωτίζονται οι βελόνες να έχουν άλλο χρώμα, βάλτε 1 led παραπάνω για κάθε βελόνα (αλλά είναι σχεδόν αδύνατο να αλλαχτεί εξαιτίας της δύσκολης πρόσβασης. Αν βγουν οι βελόνες, άρα και το άσπρο πλαστικό, τότε είναι πανεύκολο. Αν όμως βγουν οι βελόνες...κικιρίκου!!! Χρειάζεται κοντεράς γιατί θα χάνουν!!!! Τα υπόλοιπα led έχουν εύκολη πρόσβαση, ίσως τα 2 led της οθονούλας σας δυσκολέψουν λίγο, αλλά με κούνημα αριστερά-δεξιά (εξαρτάται ποιο led βγάζετε) θα έχετε μια ικανοποιητική πρόσβαση).

Καλή ιδέα είναι να βαφτούν (αφού και στο ασημί ταμπλό βαμμένες πρέπει να είναι. Κόκκινο υπάρχει μόνο το πάνω και στο κάτω μέρος του πλαστικού της βελόνας.) κόκκινες, αφού η βελόνα είναι κατασκευασμένη έτσι ώστε όταν πέφτει το φως στη βάση της διαχέεται μέχρι την άκρη της, ενώ το led σχεδόν άσπρο (είναι ελάχιστα γαλάζιο) και θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα που είχε η οθονούλα! Το βάψιμο είναι πανεύκολο (βάλτε και κανένα χαρτάκι από κάτω μη βαφτεί και το άσπρο πλαστικό, αν και να βαφτεί δεν πειράζει).

Η οθονούλα και οι ενδείξεις είχαν πρόβλημα/λάθος στο φωτισμό με την τοποθέτηση της ζελατίνας, γιατί από τη στιγμή που το φως που πέφτει είναι πορτοκαλί, δεν αλληλεπιδρά σωστά με το μπλε της ζελατίνας*.

*Εδώ σκέφτομαι πως πρέπει να φταίει το γεγονός ότι η ζελατίνα ήταν αρκετά παχιά (γι' αυτό και ο μειωμένος φωτισμός) και επειδή ήταν αρκετά από την πηγή φωτός (πορτοκαλί led) (εξήγηση πορτοκαλί και πάλι φωτισμού, άσχετα αν μπήκε μπλε ζελατίνα).Αν μπει λεπτή ζελατίνα (τα led -τουλάχιστον αυτά- δε ζεσταίνονται, άρα δεν υπάρχει λόγος να λιώσει) και αρκετά κοντά στην πηγή του φωτός ίσως να μη χρειάζεται να αλλάξουμε τα led.

Αλλά πρώτα πρέπει να βρω λεπτή μπλε ζελατίνα. Και μην ακούσω σε βιβλιοπωλεία και μαγαζιά με βελτιώσεις...αν ξέρει κανείς κάποιο μαγαζί στα σίγουρα να πάω, τότε οκ, γιατί την άλλη φορά γύρισα Πειραιά και Αθήνα και δε βρήκα τίποτα.

Στα led, με χρήση πολύμετρου όταν ήταν αναμμένα (αυτό δεν έγινε όταν ήρθα Νίκο, για να μην αναρωτιέσαι πότε έγινε Wink ) βρέθηκε πως η τάση τους ήταν 1,919V. Έχω βρει τα ίδια περίπου (smd - επιφανειακής στήριξης) που δουλεύουν "σωστά" στα 1,919V (κόστος 0,15€ έκαστο + έξοδα αποστολής), και περιμένω να μου τα φέρουν. Αν δουλέψουν σωστά, θα επεξεργαστεί το υπάρχον δημοσίευμα με όλες τις λεπτομέρειες γι' αυτά..



Δε φαίνεται καλά η φωτογραφία (ευτυχώς γιατί θα είχαμε πρόβλημα εξαιτίας του νομίσματος, αλλά έπρεπε να βάλουμε κάτι που έχει γνωστό μέγεθος). Το led στα αριστερά είναι γαλάζιο αλλά δε δουλεύει στα βολτ που θέλουμε. Αυτό στα δεξιά είναι ακριβώς το ίδιο εμφανισιακά με τα "μαμίσια" και από τάση λειτουργίας είναι "οκ" (μέχρι να δοκιμαστεί κι επίσημα, αν και ελέγχθηκε με μπαταρίες, αφού είχαμε μετρήσει πάλι με πολύμετρο η τάση που έδιναν να είναι η επιθυμητή). Είπαμε, αν όλα δουλεύουν οκ, θα ενημερωθείτε. Τα led έχουν παραγγελθεί αλλά θα αργήσουν (έρχονται από Ταϊβάν και έχει παραγγελθεί δείγμα 10 led. Αν δεν έπαιρνα δείγμα θα έπρεπε να πάρω 1500 κομμάτια με κόστος 0,15€ το ένα + το κόστος της παραγγελίας στην τελική τιμή!!!!!!!).



16. Ακολουθούμε την ανάποδη διαδικασία για να τα ξαναβάλουμε όλα όπως ήταν.

Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από την διαδικασία επανατοποθέτησης...



17. Μην ξεχάσετε να κουμπώσετε τις ενδείξεις.



Σε αυτό το κενό μπαίνει και κουμπώνει το πλαστικό με τις ενδείξεις (κουμπώνει μόνο στις 2 μεγάλες βελόνες)



Κούμπωμα των ενδείξεων.



18. Τοποθέτηση πλαστικών βελόνας



Πρώτα βάζουμε αυτό το κομμάτι.



Στη συνέχεια μπαίνει αυτό. Το ίδιο κάνουμε για όλες τις βελόνες.



19.Τοποθέτηση κοντέρ.



Το κοντέρ θα πατήσει πρώτα εκεί (φούξια κύκλοι)



Αν και με ένα απλό σπρώξιμο προς τα μέσα κουμπώνει...εφαρμόζοντας τη δύναμη εκεί που δείχνουν οι πράσινοι κύκλοι και με φορά αυτή που έχουν τα κόκκινα βέλη, κουμπώνουμε το κοντέρ.



Μην ξεχάσετε να το βιδώσετε (είναι αρκετά στέρεο και χωρίς την torx οπότε μπορεί να ξεχαστείτε, λέμε τώρα).



20. Τελευταίο πλαστικό



Εδώ, πρώτα βάζουμε το πάνω μέρος του.



Σπρώχνουμε (αρκετά δυνατά!) κατά την αντίθετη φορά από αυτή που το ξεκουμπώσαμε μέχρι να ακουστεί το "κλακ". Μια-μια πλευρά κάθε φορά.



21.Μην ξεχάσετε να φέρετε το τιμόνι στο ύψος που ήταν αρχικά.





Αυτάααααααααααααααα...με τις φωτογραφίες θα λύθηκαν πολλές απορίες.



Συγγνώμη από τους moderators για το άνοιγμα νέου θέματος, ενώ υπήρχε ήδη τέτοιο θέμα. Έγινε για θέμα ευκολίας, να μην κουράζονται τα παιδιά από τις πολλές δημοσιεύσεις που είχε το προϋπάρχον. Όταν βρω λύση με τα led θα ενημερωθεί το υπάρχον δημοσίευμα και θα είναι ένα ολοκληρωμένο HOW-TO.

Αν θέλετε να το κάνετε και υπόμνημα...FEEL FREE, αλλά αν γίνεται να παραμείνει αυτούσιο το κείμενο (χρειάζονται τα σχόλια)... Wink

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Νίκο (nik7) για τη βοήθειά του με τις φωτογραφίες (κι όχι μόνο) και ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που έκατσε (εγώ δεν έβαλα χέρι, το έκανε μόνος του) και έβγαλε και το δικό του κοντέρ να δούμε αν το πλαστικό των ενδείξεων το δικό του (Quiksilver) αφήνει κι αυτό το φως να περνά ανεπηρέαστο. Νίκο, ό,τι και να πω είναι λίγο. Cheers

Αν ξέχασα κάτι να γράψω ή υπάρχει κάποια απορία...
kovac - Τετ 21 Ιαν 2004, 00:42:19
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνω κάτω κάπως έτσι είναι η οθόνη (πιο φωτεινά τα γράμματα, κ.ά.) Στη φωτογραφία έχασε λίγο. Καταρχήν δε φαίνεται πως υπάρχουν 3 λαμπάκια (εδώ τα βλέπεις από πίσω που φωτίζουν) και είναι αρκετά πιο φωτεινό και το φόντο.



Να πως είναι και τα λαμπάκια (12V) στην οθονούλα...



Αυτά δεν τα άλλαξα. Με πιο άσπρα (ξέρετε τι εννοώ) θα φύγει η πρασινίλα που έχουν τα γράμματα.


ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ.
Ady - Τετ 21 Ιαν 2004, 08:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο μάστορες !!!!!
Ronin - Τετ 21 Ιαν 2004, 09:12:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο σας παιδιά.Φανταστική δουλειά.....
Baphomet - Τετ 21 Ιαν 2004, 10:35:15
Θέμα δημοσίευσης:
συγχαρητηρια και στους δυο! φοβερη δουλειά!!
kovac - Τετ 21 Ιαν 2004, 20:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια!!! Very happy

Skull έγραψε:
Ξεχασατε να μας διξετε το αποτελεσμα... Embarassed
Θα περιμενουμε παντως!


Shocked Αν το διαβάσεις όλο (ή από εκεί που είναι η φωτογραφία με το φωτισμένο κοντέρ και κάτω), θα καταλάβεις το γιατί! Razz Wink

Αν έρθει η παραγγελία, μπουν τα led χωρίς προβλήματα και δουλεύουν όλα σωστά...τότε θα δείτε και το αποτέλεσμα και θα ενημερωθεί κατάλληλα το δημοσίευμα με υλικά, τιμές και μαγαζιά για να τα προμηθευτείτε όλα. Wink
Πάντως η αλλαγή των led είναι τρελλό ρίσκο!!!!

Αλλά πρώτα πρέπει να αποκλειστεί το θέμα της ζελατίνας!!! Γιατί αν με τη ζελατίνα δουλεύει σωστά...τότε γιατί να αλλαχτούν τα led?

Διαβάστε το και θα καταλάβετε... Wink

Το μόνο αποτέλεσμα που μπορείτε να δείτε είναι αυτό που αφορά την κεντρική οθόνη του ταμπλό (αλλά όπως θα δείτε υπάρχει κι εκεί ένα "μηδαμινό" πρόβλημα)!
Κι εδώ το link http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1554&start=120
STELIOS - Πεμ 22 Ιαν 2004, 00:04:03
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα, παιδια ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΕ Exclamation Exclamation Exclamation
Αψογοι, πολυ καλη δουλεια και πολυ λεπτομεριακη εξηγηση. Μπραβο σας.

Θα ηθελα να σημπληρωσω κατι. Στο Hanes Manual που εχω εγω λεει πως τα LED ξεβιδωνονται απο την πισω (ασπρη) πλευρα του ταμπλο, οχι με βιδες αλλα εχουν κατι σαν σταυρους (τους ξεβιδωνεις, βγαινουν και πανω τους ειναι τα LED). Αν και απ'τις φωτογραφιες, σαν να μου φαινεται να ειναι διαφορετικο το ταμπλο που ανοιξατε εσεις απ'αυτο που εχει το βιβλιο. Τι χρονολογιας ηταν το αμαξι που ανοιξατε???
kovac - Πεμ 22 Ιαν 2004, 00:32:07
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Καλα, παιδια ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΕ Exclamation Exclamation Exclamation
Αψογοι, πολυ καλη δουλεια και πολυ λεπτομεριακη εξηγηση. Μπραβο σας.

Θα ηθελα να σημπληρωσω κατι. Στο Hanes Manual που εχω εγω λεει πως τα LED ξεβιδωνονται απο την πισω (ασπρη) πλευρα του ταμπλο, οχι με βιδες αλλα εχουν κατι σαν σταυρους (τους ξεβιδωνεις, βγαινουν και πανω τους ειναι τα LED). Αν και απ'τις φωτογραφιες, σαν να μου φαινεται να ειναι διαφορετικο το ταμπλο που ανοιξατε εσεις απ'αυτο που εχει το βιβλιο. Τι χρονολογιας ηταν το αμαξι που ανοιξατε???


Το λέει κάτω από το άβαταρ Razz , του 2002! Very happy
Σωστή η παρατήρησή σου! Δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο που αναφέρεις όμως. Μακάρι να ήταν έτσι... Sad
Όντως πρέπει να πρόκειται για άλλο ταμπλό! Wink Very happy Αλλά σε αυτό το ταμπλό, το πλαστικό των ενδείξεων, είναι άραγε "διάφανο"?
TZAG - Κυρ 25 Ιαν 2004, 16:11:40
Θέμα δημοσίευσης:
Α) ΧΑΡΑΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ! Αφού δεν σας επέφερε την επιθυμητή αλλαγή που αναζητάτε. Παρόλα αυτά, συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τις σπουδαίες πληροφορίες που μας δώσατε!!
Β) Το βιβλίο του οίκου Hanes έχει εκδοθεί για τα 206 ΠΡΟ MULTIPLEX γιατί κι εγώ ήθελα το αντίστοιχο για το CC, αλλά δεν υπάρχει, μετά απο επικοινωνία με την Hanes Exclamation
kovac - Κυρ 25 Ιαν 2004, 19:23:53
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε TZAG, τη συγκεκριμένη διαδικασία την είχα κάνει σπίτι μου και ήξερα πριν πάω στο Νίκο πως δε θα υπάρξει κάποια αλλαγή! Wink
Στο Nik7 πήγα για να βγάλουμε φωτογραφίες (βλέπεις δεν έχω ψηφιακή), αλλά έφυγα έχοντας μάθει πως και στα ασημένια όργανα ισχύουν τα ίδια με το δικό μου ταμπλό! Laughing Laughing Laughing
Ο μόνος λόγος που η δημοσίευση έγινε τώρα και όχι όταν γίνει και η αλλαγή των led ήταν για να δείτε πως είναι (αν δεις στο link που έχω, υπάρχουν τόσες πολλές απορίες που δεν μπορούν να λυθούν αλλιώς) και μπας και βρει κανένας τίποτα led που να κάνουν (αν και πιστεύω πως έχω βρει, περιμένω να μου τα φέρουν).

Γιατί αν δεις και το γερμανικό site τι λέει:
Κάνεις αυτό, κάνεις εκείνο (ούτε καν σου δείχνει τίποτα, παρά μόνο 1-2 φωτογραφίες ) και σου λέει αλλάζεις το led αυτό με το led εκείνο, ούτε που θα το προμηθευτείς ούτε τίποτα!
Ε, δε βλέπω καμιά διαφορά αυτού (γερμανικού) με αυτό εδώ, ίσα-ίσα που αυτό εδώ είναι και πιο περιεκτικό. Και όταν θα αλλαχτούν και τα led, αν είναι όλα οκ, τότε θα είναι πλήρες το δημοσίευμα.
Αν δεν είναι οκ τα led, τότε θα παραμείνει ελλιπές μέχρι να βρεθούν σωστά led... Wink
freestyler - Παρ 30 Ιαν 2004, 00:06:05
Θέμα δημοσίευσης:
mpravo paidia!!! teleio ayto pou kanate!!! den yparxei pisteyw kapoios allos poy tha mporoyse na mas dosei me megalyterh leptomereia toses plhrofories.... epeidh den ta eida k poly kala ta led einai ap ayta poy einai san mikra orthogwnia poy stis akres koloyntai me kollhthri?

sygxarhthria k pali!!! twra tha kserw ti tha synanthsw otan kanw mia tetoia egxeirhsh.... Exclamation Exclamation
kovac - Παρ 30 Ιαν 2004, 01:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
freestyler έγραψε:
mpravo paidia!!! teleio ayto pou kanate!!! den yparxei pisteyw kapoios allos poy tha mporoyse na mas dosei me megalyterh leptomereia toses plhrofories.... epeidh den ta eida k poly kala ta led einai ap ayta poy einai san mikra orthogwnia poy stis akres koloyntai me kollhthri?

sygxarhthria k pali!!! twra tha kserw ti tha synanthsw otan kanw mia tetoia egxeirhsh.... Exclamation Exclamation


Ευχαριστούμε φίλε μου! Wink

Τα led λέει κάπου μέσα ποια είναι, και για να μην ψάχνεις:

Είναι led smd (επιφανειακής στήριξης), με τάση λειτουργίας στα 1,9V (δυστυχώς δεν τα ζητάς με βάση την τάση τους στο εμπόριο, γι' αυτό και ακόμα ψάχνω να βρω...πήρα τηλέφωνο σήμερα το απόγευμα αλλά δε το σήκωναν..θα πάρω αύριο το πρωί Very happy ). Είναι επίπεδα και στηρίζονται επιφανειακά (γι' αυτό και λέγονται επιφανειακής στήριξης, smd) στις δύο άκρες τους! Με κολλητήρι σε σχήμα "τσιμπιδάκι" ώστε να κολλάει και να ξεκολλάει ταυτόχρονα και στις δύο πλευρές. Μόνο που το πιθανότερο είναι να έχεις πρόβλημα να γίνει καμιά ζημιά στο τσιπάκι (ή στο led, εξαιτίας της μεγάλης θερμοκρασιάς που θα έχει το κολλητήρι), άρα καλύτερα το στάδιο αυτό να στο κάνει κάποιος ειδικός (ηλεκτρονικός). Wink
freestyler - Παρ 30 Ιαν 2004, 19:23:59
Θέμα δημοσίευσης:
entaksei kserw merika pragmata apo kollhthria... k o pateras moy poly perissotera... einai san ayta poy exoyn ta kinhta dhladh... de nomizw pws yparxei tosos fovos na ginei zhmia... me ligh prosoxh k kollhtiri mikrhs isxyos tha ginei h doyleia mia xara!!!! edw ta allazoyn sta kinhta poy einai poly mikrotera edw tha kollhsoyme.... skefthkate mhpws vreite apo kamia xalasmenh syskeyh tetoia led gia na mhn katheste na psaxnete sto emporio k na mhn vriskete??
freestyler - Παρ 30 Ιαν 2004, 19:30:52
Θέμα δημοσίευσης:
a k kati allo poy ksexasa... ap oti exw diapistwsei apo monos moy se diafores kataskeyes, ta led's mporoyn na antexoyn na leitoyrgoyn se diafores taseis... dialadh me kapoia elaxisth tash anavoyn k mporoyn na meinoyn anamena k na leitoyrgoyn kanonika akoma ki an h tash aykshthei arketa... an vevaia to parakaneis kaigontai... de nomizw pws peipei na nai k akrivws gia 1,9volt....
kovac - Παρ 30 Ιαν 2004, 20:18:18
Θέμα δημοσίευσης:
Από χαλασμένη συσκευή?????
Και που ξέρεις στα πόσα V αυτά θα έχουν τη σωστή φωτεινότητα?
Πρέπει να βρεις τη συσκευή (πρώτα) και να τα μετρήσεις. Μετά από μέγεθος? Από τύπο (smd)? Από χρώμα?
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα... Wink

Αυτά που βρήκα δουλεύουν στα 3V από ό,τι μου είπαν στο μαγαζί.
Τα δοκίμασα (γύρω στα 2V) και δούλευαν. Από φωτεινότητα όμως δε θυμάμαι.
Θα δουλεύουν (αν φτάνει η τάση για να ανάψουν καν, και πίστεψέ με δεν είναι ελάχιστη αυτή που χρειάζονται!) αν βάλεις και 3,5V, μόνο που η φωτεινότητα δε θα είναι η σωστή!
Το μαγαζί κάνει εισαγωγές-εξαγωγές ηλεκτρονικών ειδών, και όταν τους είπα για τάση λειτουργίας γύρω στα 2V-2,5V (σιγά μη βρεις 1,9V!!!!) μου έδωσαν αυτά των 3V περίπου,. Και μου είπαν περίπου γιατί αυτά δε βγαίνουν με τάση λειτουργίας μικρότερη από τις εταιρείς που συνεργάζονται (αρκετές και μεγάλες εταιρείες). Δεν είναι εύκολο να βρεθούν γιατί δε βγαίνουν σύμφωνα με αυτά τα στοιχεία (τάση λειτουργίας) τα led!!!! Wink

Πρώτα θα αποκλείσω πως δε μου κάνουν τα συγκεκριμένα και μετά θα ψάξω για άλλα.

Όσο για τα κολλητήρια...ήταν τα λόγια δικού μου έμπειρου ηλεκτρονικού. Και το ότι μου είπε πως υπάρχει κίνδυνος να γίνει ζημιά, δε νομίζω να το είπε τυχαία!
Άλλωστε μην ξεχνάς πως αυτά τα led μπήκαν με μηχάνημα και όχι με τα χέρια! Wink
freestyler - Σαβ 31 Ιαν 2004, 00:11:52
Θέμα δημοσίευσης:
den eipa oti xreiazontai elaxisth tash gia na anapsoyn.. alla oti ta led anavoyn apo mia kapoia tash(h elaxisth tash poy mporoyn na anapsoyn dld...), k menoyn anamena (proswpika pisteyw me sxedon idia fwteinothta) gia arketa megalh aykshsh tashs... giayto allwste soy eipan oti den xwrizontai me vash thn tash leitoyrgias... to led den exei nhma mesa kathws den einai aplo lampaki ki etsi exei arketh antoxh... egw dokimasa ena led me ena trofodotiko k ayto anapse apo ta tria volt peripou k paremeine anameno mexri arketa panw apo ta 10 volt... kapoy meta kahke.... den allazei h fwteinothta.... h' anavei h' oxi... einai kati san thn lampa fthorioy...

thelw apla na pw oti tha prepei na psakseis gia led adiaforontas gia ta volt... apla na einai idia sto megethos k sto xrwma poy soy aresei...

k elpizw ayto poy tha bgei na aksizei pragmatika ton kopo!!!
kovac - Σαβ 31 Ιαν 2004, 14:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
freestyler έγραψε:
thelw apla na pw oti tha prepei na psakseis gia led adiaforontas gia ta volt... apla na einai idia sto megethos k sto xrwma poy soy aresei...

k elpizw ayto poy tha bgei na aksizei pragmatika ton kopo!!!


Για τη φωτεινότητα δε θυμάμαι, αλλά απ' ότι μου φαίνεται με μεγαλύτερη τάση είναι πιο φωτεινά! Δε θυμάμαι, δεν παίρνω όρκο.

Βρε Νίκο, ακούς τι λες? Στα 3V δε δούλεψαν μου λες...άρα τι βάζω ό,τι θέλω...αν με τάση 1,9V δεν ανάβουν δεν έχει νόημα να τα βάλεις γιατί τόση τάση δίνει το ταμπλό στα led, 1,9V!
Βρήκα ακριβώς τα ίδια και γι' αυτό περιμένω να δω τι θα γίνει με αυτά. Wink

Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το ύφος μου. Wink
freestyler - Σαβ 31 Ιαν 2004, 19:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
isws exeis dikio s'ayto... poly ligo gamwto... thn lypoyntai thn tash oi galloi..... Sad Sad

egw pantws eixa dokimasei led ap ayta poy einai stroggyla san lampakia k exoyn dyo podarakia.... giayta ta led milaw... pio mikro se megethos led isws symainei oti anavei k me pio liga volt... isws loipon an vreis led sto megethos poy exei k to 206 tote na anavei k me aythn thn tash!!!
nomizw oti einai logikh skepsh...
kovac - Σαβ 31 Ιαν 2004, 20:57:34
Θέμα δημοσίευσης:
freestyler έγραψε:
isws exeis dikio s'ayto... poly ligo gamwto... thn lypoyntai thn tash oi galloi..... Sad Sad

egw pantws eixa dokimasei led ap ayta poy einai stroggyla san lampakia k exoyn dyo podarakia.... giayta ta led milaw... pio mikro se megethos led isws symainei oti anavei k me pio liga volt... isws loipon an vreis led sto megethos poy exei k to 206 tote na anavei k me aythn thn tash!!!
nomizw oti einai logikh skepsh...


Τα διάλεξα ανάμεσα στα τόσα που υπήρχαν λόγω της μορφής τους, ίδιο μέγεθος και ίδια εμφάνιση.
Στα 2V απλά δούλεψαν. Τώρα από φωτεινότητα δε θυμάμαι...απλά άναψαν!
Τώρα περιμένω να δω και το χρώμα τους όταν έρθουν. Very happy
Λογικά θα δουλεύουν οκ...αλλά αν δεν τα δοκιμάσεις δεν ξέρεις. Wink


Αυτά που λες πρέπει να είναι αυτά που φαίνονται (τι κάνουν?? Embarassed ) στη φωτογραφία στα αριστερά. Τα άλλα στα δεξιά είναι αυτά που βρήκα (αλλά είναι κόκκινα, περιμένω τα γαλάζια-μπλε).
Τα πρώτα δεν ανάβανε με τάση 2V.
Τα δεύτερα (και αυτά που περιμένω) ανάβανε με τάση 2V.
Από μέγεθος είναι τα ίδια, αλλά όχι και από τάση λειτουργίας...γι' αυτό και δεν είναι απλά τα πράγματα. Wink
Στην τελική, θα πάρω μαζί μου και 2 μπαταρίες που να ξέρω ότι βγάζουν 2V, κατάλληλα συρματάκια, ακροδέτες και θα βγω στους δρόμους!!! Shocked Shocked Shocked Very happy
kovac - Παρ 27 Φεβ 2004, 14:20:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τα led έχουν έρθει εδώ και 10 μέρες. Cool Cool Cool

Όταν με το καλό έρθω Αθήνα (το σκεφτόμουν έντονα να έρθω για να παραστώ και στην πίτα, τώρα ήρθαν και τα led και θέλει το χέρι να πιάσει τα κατσαβίδια πάλι...αλλά αυτή η εξεταστική με βάζει σε σκέψεις) θα δοκιμαστούν (για μία τελευταία φορά) και μετά (αν είναι όλα οκ) θα μπουν πάνω στο κοντέρι. Very happy
Ghost Dog - Παρ 27 Φεβ 2004, 17:00:28
Θέμα δημοσίευσης:
μπραβο σας παιδες! Very happy Very happy Very happy
kovac - Πεμ 04 Μάρ 2004, 13:48:45
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, τα led με 3V ίσα που πήρε λίγο χρώμα, ενώ με 4,5V άναψαν κανονικά. Το κοντέρ όπως έχουμε ξαναπεί δίνει 2V, άρα δε μας κάνουν. Πάμε πάλι στο ψάξιμο...τι να κάνουμε? Very happy

Πάντως είχανε ένα χρώμα...πωπωωωωωωω...ακριβώς αυτό που έψαχνα.
Βέβαια υπάρχει κι η άλλη λύση...τραβάμε την τάση που θέλουνε για ν' ανάψουν από το τασάκι...αλλά δε λέει να αρχίζουμε να τραβάμε καλώδια. Σκοπός είναι να αλλαχτούν με ιδίου τύπου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Wink

Όταν ξαναέχω νεότερα ενημερώνω. Wink
Petros-GTi - Δευ 05 Απρ 2004, 01:04:29
Θέμα δημοσίευσης:
Όλες οι Φώτοδίοδοι LED (lighting emitting diode) δουλεύουνε σε τάση 1,5 volt συνεχες.Ειτε είναι smd είτε με pins.Για να κάνουμε ένα LED να δουλέψει σε τάσεις παραπάνω από 1,5 Volt, 6-12-24-48 κ.τ.λ.π. βάζουμε μια αντίσταση στην κάθοδο του περίπου 100Ωμ/volt .Αν βάλουμε τάση 1,9 Volt σε ένα LED χωρίς αντίσταση (1,5 volt) πάλι θα ανάψει χωρίς κανένα πρόβλημα γιατί η παραπάνω τάση που του εφαρμόζουμε στα άκρα του είναι πολύ μικρή για να το κάψει. (400 mvolts) .Για να καεί θέλει τάση παραπάνω από 3 Volt (και πάλι δεν καίγεται απλά αλλάζει μόνιμα το χρώμα του από την υπερθέρμανση).Για να καεί θέλει 5,5-6 Volt.Όποτε αν βρείτε τα ίδια led σε μέγεθος και τάση 1.5 βαλτέ τα ανετα.Δεν έχω ανοιξεί ποτέ το κοντέρ , πρόκειται όμως να το κάνω σύντομα και τότε θα δοκιμάσω να βάλω μπλέ LED με pins πλακέ στα 1,5 Volt που είναι και εύκολο να τα βρεις στο εμποριο.Οταν θα είμαι έτοιμος θα δημοσιεύσω φωτογραφίες. Very happy Wink




kovac - Δευ 05 Απρ 2004, 02:42:10
Θέμα δημοσίευσης:
Petros-GTi έγραψε:
Όλες οι Φώτοδίοδοι LED (lighting emitting diode) δουλεύουνε σε τάση 1,5 volt συνεχες.Ειτε είναι smd είτε με pins.


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Wink
1,5 συνεχές = μια μπαταρία 1,5V (αφού την έχουμε μετρήσει και με το πολύμετρο).
Δεν άναψαν. Άναψαν στα 4,5V. Βρήκα led smd που δουλεύουν στα 1,8V-2,2V αλλά από χρώματα πορτοκαλί και πράσινο. Confused
Ψάχνω να βρω καταλόγους (από εκεί βρήκα και τα άλλα) που να έχουν τέτοια led και σε άλλα χρώματα.

Τα led δε δουλεύουν στα π.χ. 2V ακριβώς, αλλά σε μια περιοχή ορισμένων V. Κάτω από αυτή την περιοχή ίσα-ίσα που ανάβουν (σχεδόν δε φαίνεται πως ανάβουν) και πάνω από αυτή την περιοχή ρισκάρεις το led σου (κάψιμο).

Petros-GTi έγραψε:
Για να κάνουμε ένα LED να δουλέψει σε τάσεις παραπάνω από 1,5 Volt...βάζουμε μια αντίσταση...


Συμφωνώ! Wink


Αν θες, μπορούμε να συναντηθούμε (να σου δείξω και τα led) και να μιλήσουμε για το φωτισμό. Wink
Petros-GTi - Δευ 05 Απρ 2004, 18:03:07
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Petros-GTi έγραψε:
Όλες οι Φώτοδίοδοι LED (lighting emitting diode) δουλεύουνε σε τάση 1,5 volt συνεχες.Ειτε είναι smd είτε με pins.


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Wink
1,5 συνεχές = μια μπαταρία 1,5V (αφού την έχουμε μετρήσει και με το πολύμετρο).
Δεν άναψαν. Άναψαν στα 4,5V. Βρήκα led smd που δουλεύουν στα 1,8V-2,2V αλλά από χρώματα πορτοκαλί και πράσινο. Confused
Ψάχνω να βρω καταλόγους (από εκεί βρήκα και τα άλλα) που να έχουν τέτοια led και σε άλλα χρώματα.

Τα led δε δουλεύουν στα π.χ. 2V ακριβώς, αλλά σε μια περιοχή ορισμένων V. Κάτω από αυτή την περιοχή ίσα-ίσα που ανάβουν (σχεδόν δε φαίνεται πως ανάβουν) και πάνω από αυτή την περιοχή ρισκάρεις το led σου (κάψιμο).

Petros-GTi έγραψε:
Για να κάνουμε ένα LED να δουλέψει σε τάσεις παραπάνω από 1,5 Volt...βάζουμε μια αντίσταση...


Συμφωνώ! Wink


Αν θες, μπορούμε να συναντηθούμε (να σου δείξω και τα led) και να μιλήσουμε για το φωτισμό. Wink

Φίλε Χρήστο,
Καταρχάς τα LED που έβαλες και σου ανάψανε στα 4,5 Volts όπως λες και όχι στο 1,5 Volt που ήτανε η μπαταρία μήπως ήτανε για τάση λειτουργίας 4,5 Volt και πάνω, ?. Δηλαδή μήπως είχανε αντίσταση ?. Αν όχι τότε κοιτά να δεις τι γίνεται : Wink
Έχεις 3 μπαταρίες 1,5 Volt και μέγεθος 2Α. Το ρεύμα κάθε μπαταρίας είναι αν θεωρήσουμε ότι η μπαταρία είναι καινούργια είναι περίπου 0,56 μιλιαμπερ.Αν το LED είναι στο 1,5 volt όπως λες πρέπει να αναψει.Αν ανάβει στα 4,5 volt, δηλαδή 3 μπαταρίες σε σειρά (1,5 χ 3 = 4,5 με 0,56 μιλιαμπερ) τότε το LED σίγουρα έχει αντισταση!.Παραδειγμα Να 2 : παίρνεις 3 μπαταρίες και τις βάζεις παράλληλα. Τι έχει αλλάξει ?. Το ρεύμα φυσικά ! Very happy (1,5 με 0,56 χ 3 = 1.68 μιλιαμπερ) δοκιμάζοντας με ένα LED που δουλεύει στα 1,5 volt κάνοντας το ένα παράδειγμα και το άλλο βλέπεις πως ανάβει αλλά με παράλληλα τις μπαταρίες ανάβει πιο έντονα !.Πως λειτουργεί ένα ηλεκτρονικό DIMMER ?. Αυξομειώνοντας το ρεύμα φυσικά!. Αν έχεις ακόμα τα LED που σου άναψαν στα 4,5 δοκίμασε τα με 3 η ακόμα και 5 μπαταρίες σε παράλληλη συνδεσμολογία. Αν δεν ανάψουν και πάλι είναι σίγουρα με αντίσταση. (σημείωση : στα SMD LED με αντίσταση, η αντίσταση είναι το κέλυφος τους και αυτό είναι που ξεγελάει.) Όσο για τους τύπους στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη πολλές φορές δεν ξέρουν τι δίνουν !.Πίστεψε και εμένα 8 χρόνια κάνω service σε τηλεοράσεις και video κλπ, και κάτι ξέρω!. !.Επίσης το ρεύμα (Ι) μιας μπαταρίας αυτοκίνητου από το ρεύμα μιας μικρής μπαταρίας είναι 100 φορές μεγαλύτερο!
Αν θέλεις βρισκόμαστε να το ψάξουμε το θέμα με τα LED όπως και πιθανές πατέντες που έχω σκεφτεί.
Very happy

kovac - Δευ 05 Απρ 2004, 20:24:44
Θέμα δημοσίευσης:
Petros-GTi έγραψε:
Φίλε Χρήστο,
Καταρχάς τα LED που έβαλες και σου ανάψανε στα 4,5 Volts όπως λες και όχι στο 1,5 Volt που ήτανε η μπαταρία μήπως ήτανε για τάση λειτουργίας 4,5 Volt και πάνω, ?. Δηλαδή μήπως είχανε αντίσταση ?. Αν όχι τότε κοιτά να δεις τι γίνεται : Wink


Αυτό στο είπα επειδή μου είπες πως όλα τα led και τα smd ανάβουν στα 1,5V.
Μάλλον! Δεν ξέρω...για μισό να σου πω...


Αυτή ακριβώς τη μορφή έχουν! Τώρα αν είναι τα ίδια...δε νομίζω.


Δε βλέπω αντίσταση.

Ναι ήταν για 5V, αλλά τα κόκκινα είχαν ανάψει από τα 1,5V-2V!

Petros-GTi έγραψε:
Όσο για τους τύπους στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά είδη πολλές φορές δεν ξέρουν τι δίνουν !.Πίστεψε και εμένα 8 χρόνια κάνω service σε τηλεοράσεις και video κλπ, και κάτι ξέρω!. !.


Χαχαχα...αυτό το έμαθα από πρώτο χέρι...τα κόκκινα ανάβανε με 1 μπαταρία, τα μπλε ιδίου τύπου όχι.

Petros-GTi έγραψε:
. !.Επίσης το ρεύμα (Ι) μιας μπαταρίας αυτοκίνητου από το ρεύμα μιας μικρής μπαταρίας είναι 100 φορές μεγαλύτερο!


Αυτό δεν έχει σχέση (νομίζω), αφού η τάση που εφαρμόζεται στα άκρα του είναι σταθερή (1.9V) και η όποια αντίσταση έχει είναι κι αυτή σταθερή (πρακτικά), τότε είναι σταθερό και το ρεύμα. Αρκεί η τάση να μην ξεπερνάει κάποια συγκεκριμένη τιμή (περίπου 5V συνήθως) όπου θα καεί.
Οπότε πόσο ρεύμα να περνάει?
Τα led που έχω, αν θυμάμαι καλά ανάβουν στα 20mΑ. Ο κατάλογος που τα έχει, δεν τα έχει με τάση λειτουργίας, αλλά με ρεύμα λειτουργίας. Confused

Η πλάκα είναι πως μου βρήκε σε καταλόγους, led που δούλευαν στα V που ήθελα (στην περιοχή 1.8V-2,2V), απλά τα χρώματα ήταν πράσινο, κόκκινο, κίτρινο και πορτοκαλί... Confused Confused .

Petros-GTi έγραψε:
Αν θέλεις βρισκόμαστε να το ψάξουμε το θέμα με τα LED όπως και πιθανές πατέντες που έχω σκεφτεί.


Προτιμώ παντέτες να μην κάνω όσον αφορά το κοντέρ, ακόμα και μια αντίσταση (που λέει ο λόγος) δε βάζω!!! Θέλω να βρω ακριβώς το ίδιο. Αν δεν καταφέρω να το βρω...θα στείλω e-mail στην εταιρία που φτιάχνει τα κοντέρ μας και θα τους πω να μου στείλει led σαν αυτά που έχουν οι βελόνες! Wink
Σκέφτηκα κι εγώ να βάλω απλό led, αλλά όπως σου είπα...θέλω να μπει ακριβώς το ίδιο (από τη στιγμή που υπάρχει Very happy ).

Πάντως δεν ψάχνω πια για μπλε, αλλά για λευκά, και θα "παίξω" μετά με ζελατίνα. Very happy

Σίγουρα θα τα πούμε από κοντά, περιμένω pm σου όποτε μπορείς! Wink
kovac - Δευ 05 Απρ 2004, 20:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόοοοοοοοοοοοοον...χεχεχε...μόλις έπεσαν στα χέρια μου 4 cd καταλόγων με διάφορα ηλεκτρονικά υλικά. Laughing Laughing Laughing
Θα τα δω πιο μετά και θα ξαναστείλω. Wink

-------------------
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:

Λοιπόν...άδικος κόπος! Crying or Very sad
Απ' ό,τι φαίνεται κάτι πρέπει να παίζει με το μπλε χρώμα (χρειάζεται περισσότερη τάση από τα υπόλοιπα χρώματα). Έτσι, βρήκα πολλά κόκκινα, κίτρινα και πορτοκαλί led smd με τάση 2V. Το μπλε θέλει μεγάλη τάση. Από 3.5V και πάνω.

Πέτρο αν βρεις εσύ κάτι με ειδοποιείς. Wink
Skull - Παρ 14 Μάϊ 2004, 12:46:18
Θέμα δημοσίευσης:
Για οποιον ενδοιαφερετε ακομα περασα απο το μαγαζι που στην 3 σελιδα μου ειπε ο seridim και ειδα οτι αυτο που αλλαζει ειναι το πλαστικο που για τα 206 ηταν ασπρο,εχει και σε οτι αλλο χρωμα θες,με μπλε φωτησμο που το δημιουργουσε μια ζελατινα!! Very happy

Λοιπον το τηλεφωνο για ερωτησεις(Kovac Razz ) ειναι αυτο IPS: 2310725116

Τιμη δεν ρωτησα γιατι σε αυτο το σταδιο που ειμαι δεν με πολυενδιοαφερει!! Very happy
kovac - Σαβ 15 Μάϊ 2004, 01:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Για οποιον ενδοιαφερετε ακομα περασα απο το μαγαζι που στην 3 σελιδα μου ειπε ο seridim και ειδα οτι αυτο που αλλαζει ειναι το πλαστικο που για τα 206 ηταν ασπρο,εχει και σε οτι αλλο χρωμα θες,με μπλε φωτησμο που το δημιουργουσε μια ζελατινα!! Very happy


Γιάννη, αν εννοείς το πλαστικό με τις ενδείξεις, τότε δεν υπάρχει γιατρειά! Κι αυτό γιατί τα led είναι πορτοκαλί!

Με πορτοκαλί led, ό,τι ζελατίνα και να βάλεις, πορτοκαλί χρώμα θα έχεις. Έβαλα μπλε ζελατίνα και το αποτέλεσμα ήταν πορτοκαλί και πάλι ενδείξεις. Sad

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΑΜΠΛΟ!
Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα. Wink

Skull έγραψε:
Λοιπον το τηλεφωνο για ερωτησεις(Kovac Razz ) ειναι αυτο IPS: 2310725116

Τιμη δεν ρωτησα γιατι σε αυτο το σταδιο που ειμαι δεν με πολυενδιοαφερει!! Very happy


Ευχαριστώ Γιάννη για το τηλέφωνο. Wink
Θα πάρω κάποια στιγμή. Very happy
Skull - Σαβ 15 Μάϊ 2004, 20:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Skull έγραψε:
Λοιπον το τηλεφωνο για ερωτησεις(Kovac Razz ) ειναι αυτο IPS: 2310725116

Τιμη δεν ρωτησα γιατι σε αυτο το σταδιο που ειμαι δεν με πολυενδιοαφερει!! Very happy


Ευχαριστώ Γιάννη για το τηλέφωνο. Wink
Θα πάρω κάποια στιγμή. Very happy


Χρηστο μου δεν ξερω!!! Very happy

Γι αυτο το εδωσα το τηλ του για να τον παρεις να ρωτησεις πως και τι?? Very happy

Πες οτι σκεφτεσε να το αλλαξεις και ρωτα πως το κανει αυτος??? Wink
kovac - Κυρ 16 Μάϊ 2004, 03:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Skull έγραψε:
Λοιπον το τηλεφωνο για ερωτησεις(Kovac Razz ) ειναι αυτο IPS: 2310725116

Τιμη δεν ρωτησα γιατι σε αυτο το σταδιο που ειμαι δεν με πολυενδιοαφερει!! Very happy


Ευχαριστώ Γιάννη για το τηλέφωνο. Wink
Θα πάρω κάποια στιγμή. Very happy


Χρηστο μου δεν ξερω!!! Very happy

Γι αυτο το εδωσα το τηλ του για να τον παρεις να ρωτησεις πως και τι?? Very happy

Πες οτι σκεφτεσε να το αλλαξεις και ρωτα πως το κανει αυτος??? Wink


Yeap, αυτό θα κάνω! Very happy
Και πάλι ευχαριστώ Jonh. Wink
Vaggelis - Δευ 17 Μάϊ 2004, 08:20:35
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Skull έγραψε:
Λοιπον το τηλεφωνο για ερωτησεις(Kovac Razz ) ειναι αυτο IPS: 2310725116

Τιμη δεν ρωτησα γιατι σε αυτο το σταδιο που ειμαι δεν με πολυενδιοαφερει!! Very happy


Ευχαριστώ Γιάννη για το τηλέφωνο. Wink
Θα πάρω κάποια στιγμή. Very happy


Χρηστο μου δεν ξερω!!! Very happy

Γι αυτο το εδωσα το τηλ του για να τον παρεις να ρωτησεις πως και τι?? Very happy

Πες οτι σκεφτεσε να το αλλαξεις και ρωτα πως το κανει αυτος??? Wink


Xρήστο, μιας και από ότι φαίνετε, έχεις ....κατσαβιδιάσει κανονικά τον πίνακα οργάνων και επειδή έχω ένα πρόβλημα μείωσης της έντασης φωτισμού στον δείκτη της βενζίνης, είναι εύκολο να το ανοίξω και εγώ;;;
Αν ναι, πως γίνετε περίπου, γιατί θέλω να αλλάξω το led του δείκτη βενζίνης....
Steve - Δευ 17 Μάϊ 2004, 11:29:39
Θέμα δημοσίευσης:
Print όλες τις σελίδες και βουρρρ στο συνεργείο... άιντε να δώ και εγώ τι θα γίνει! Rolling eyes

Ελπίζω να γίνει μπλέ! Wink
kovac - Δευ 17 Μάϊ 2004, 12:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Xρήστο, μιας και από ότι φαίνετε, έχεις ....κατσαβιδιάσει κανονικά τον πίνακα οργάνων και επειδή έχω ένα πρόβλημα μείωσης της έντασης φωτισμού στον δείκτη της βενζίνης, είναι εύκολο να το ανοίξω και εγώ;;;
Αν ναι, πως γίνετε περίπου, γιατί θέλω να αλλάξω το led του δείκτη βενζίνης....


Κοίτα για να βάλεις το ίδιο led (πορτοκαλί) είναι εύκολο. Very happy
Το πως γίνεται, όχι στο περίπου, αλλά ακριβώς, θα το δεις εδώ:
http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=2695&start=0

Θα βρεις κι έναν καλό ηλεκτρονικό να στο αλλάξει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΙΣ ΒΕΛΟΝΕΣ (γιατί μετά θα θες και κοντερά) και είσαι οκ.
Εσύ απλά θα πας με το κοντέρ στα χέρια, και θα του πεις να σου αλλάξει το led με ένα ίδιο που θα έχεις προμηθευτεί (ή θα σου βρει αυτός). Wink

Dj-Steve έγραψε:
Ελπίζω να γίνει μπλέ!


Δεν πρόκειται, χωρίς να "βρεις" από κάπου μεγαλύτερη τάση από τα 2V που δίνει το κοντέρ μας. Όλα τα μπλε led ανάβουν με μεγαλύτερη τάση. Wink
Steve - Δευ 17 Μάϊ 2004, 15:20:21
Θέμα δημοσίευσης:
Θα βρώωω, θα βρώωω... είχα βρεί και για το PC μου ledάκια γιατί είμαι και λίγο φανατικός με το pc modding Wink (έχω βάλει και ανεμιστηράκια με led στο κουτί και τζάμι στο πλάι κλπ. κλπ. φωτό και info με πμ η mail αν θέλετε!)
kovac - Δευ 17 Μάϊ 2004, 15:25:51
Θέμα δημοσίευσης:
Dj-Steve έγραψε:
Θα βρώωω, θα βρώωω... είχα βρεί και για το PC μου ledάκια γιατί είμαι και λίγο φανατικός με το pc modding Wink (έχω βάλει και ανεμιστηράκια με led στο κουτί και τζάμι στο πλάι κλπ. κλπ. φωτό και info με πμ η mail αν θέλετε!)


Έχω κοιτάξει καταλόγους ηλεκτρονικών υλικών από εταιρείες. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει μπλε led που να ανάβει με τάση γύρω στα 2V, όλα ανάβουν από 3,5V και πάνω. Wink
Αν βρεις, εδώ είμαστε. Very happy

Στο pc σου, η τάση θα είναι πιο μεγάλη από 2V. Wink
Steve - Δευ 17 Μάϊ 2004, 15:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω βρει και 3 και 5 volt led. Το led που έλεγες που είναι ίσο με το μισό τετραγωνάκι από το τετράδιο ( μπλα μπλα μπλα Razz ) πρέπει να είναι 3mm. Τέτοια πρέπει να είχα βρει 3 volt. Wink

Επίσης όταν δοκίμασα ένα led 5mm σε μετασχηματιστή με κλίμακες ρεύματος, στα 5volt κάηκε... Αλλά φωτίζει σαν τρελλό αν και το είχα στα 3volt! Οπότε στα 2, αν και θα "υπολειτουργεί", νομίζω πως θα είναι μια χαρά! Όπως είπα, έχω εκτυπωμένο το topic και αυτό αλλά και με το tutorial σου, οπότε μένει να βρώ χρόνο να πάω στο συνεργείο για αλλαγή! Wink
Skull - Δευ 17 Μάϊ 2004, 18:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Λοιπόν...άδικος κόπος! Crying or Very sad
Απ' ό,τι φαίνεται κάτι πρέπει να παίζει με το μπλε χρώμα (χρειάζεται περισσότερη τάση από τα υπόλοιπα χρώματα). Έτσι, βρήκα πολλά κόκκινα, κίτρινα και πορτοκαλί led smd με τάση 2V. Το μπλε θέλει μεγάλη τάση. Από 3.5V και πάνω.


Μηπως και για αυτο οι περισσοτεροι κατασκευαστες χρησημοποιουν κοκκινο και πορτοκαλι φωτησμο στο ταμπλο????

Μηπως δεν συμφερει??? Confused

Χρηστο γιατι δεν ρωτας καποιον που διορθωνει κοντερ???Δηλαδη τα golf 3.5V ταση χρησημοποιουνε??? Wink
Touristas - Δευ 17 Μάϊ 2004, 19:24:44
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:

Xρήστο, μιας και από ότι φαίνετε, έχεις ....κατσαβιδιάσει κανονικά τον πίνακα οργάνων και επειδή έχω ένα πρόβλημα μείωσης της έντασης φωτισμού στον δείκτη της βενζίνης, είναι εύκολο να το ανοίξω και εγώ;;;
Αν ναι, πως γίνετε περίπου, γιατί θέλω να αλλάξω το led του δείκτη βενζίνης....


Εσένα δεν έχει LED αλλά λαμπάκια η αλλιώς ψείρες έτσι λέγονται είναι 1.2W 12 Volt!
Και καλό θα είναι να τις αλλάξεις όλες όσες έχουν να κάνουν με το φωτισμό!!
p206xs2 - Δευ 17 Μάϊ 2004, 19:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά έχω μια απορία.
Έχω το 206 XS 1600 16V μοντέλο 5/2003.
Το στροφόμετρο έχει μία κόκκινη γραμμοσκιασμένη περιοχή (σαν κόκκινη φέτα) ανάμεσα στις 6500 και 7000 στροφές.
Το ταμπλό είναι με μαύρο φόντο(όχι λευκά όργανα) και οι βελόνες είναι μπλε.
Θα ήθελα να μου πείτε αν αυτή η κόκκινη περιοχή (σαν φέτα) στο στροφόμετρο πρέπει να φωτίζεται τη νύχτα καθώς ανάβω τα φώτα όπως δηλαδή φωτίζονται και οι άλλες ενδείξεις του κοντέρ, ή απλώς τη νύχτα αυτή η γραμμοσκιασμένη περιοχή δεν φαίνεται παρά μόνο την ημέρα.
Θέλω να δω αν έχει καεί καμία λάμπα που φωτίζει την
συγκεκριμένη ''φέτα'' ή αν είναι έτσι σκοτεινή τη νύχτα.
kovac - Τρι 18 Μάϊ 2004, 01:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
kovac έγραψε:
Λοιπόν...άδικος κόπος! Crying or Very sad
Απ' ό,τι φαίνεται κάτι πρέπει να παίζει με το μπλε χρώμα (χρειάζεται περισσότερη τάση από τα υπόλοιπα χρώματα). Έτσι, βρήκα πολλά κόκκινα, κίτρινα και πορτοκαλί led smd με τάση 2V. Το μπλε θέλει μεγάλη τάση. Από 3.5V και πάνω.


Μηπως και για αυτο οι περισσοτεροι κατασκευαστες χρησημοποιουν κοκκινο και πορτοκαλι φωτησμο στο ταμπλο????

Μηπως δεν συμφερει??? Confused

Χρηστο γιατι δεν ρωτας καποιον που διορθωνει κοντερ???Δηλαδη τα golf 3.5V ταση χρησημοποιουνε??? Wink


Δεν ξέρω, υποθέτω πως ναι! Very happy
Τα golf έχουν led ή λαμπάκια? Δεν έχει και κανένας εδώ στη γειτονιά golf... Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Laughing Laughing Laughing Laughing Wink
kovac - Τρι 18 Μάϊ 2004, 01:57:05
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Vaggelis έγραψε:

Xρήστο, μιας και από ότι φαίνετε, έχεις ....κατσαβιδιάσει κανονικά τον πίνακα οργάνων και επειδή έχω ένα πρόβλημα μείωσης της έντασης φωτισμού στον δείκτη της βενζίνης, είναι εύκολο να το ανοίξω και εγώ;;;
Αν ναι, πως γίνετε περίπου, γιατί θέλω να αλλάξω το led του δείκτη βενζίνης....


Εσένα δεν έχει LED αλλά λαμπάκια η αλλιώς ψείρες έτσι λέγονται είναι 1.2W 12 Volt!
Και καλό θα είναι να τις αλλάξεις όλες όσες έχουν να κάνουν με το φωτισμό!!


Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο Αργύρης (δεν αναφέρομαι καν στο αν ισχύουν γιατί αυτό είναι σίγουρο), τότε άλλαξε τα λαμπάκια αυτά με ιδίου τύπου (1.2W 12V) αλλά μπλε!!!!!!΄
Υπάρχουν στο εμπόριο!!!!!!
Τυχερός είσαι, θα έχεις και μπλε ενδείξεις, εμείς είμαστε οι άτυχοι με τα led. Very happy Wink
Vaggelis - Τρι 18 Μάϊ 2004, 08:07:17
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο Αργύρης (δεν αναφέρομαι καν στο αν ισχύουν γιατί αυτό είναι σίγουρο), τότε άλλαξε τα λαμπάκια αυτά με ιδίου τύπου (1.2W 12V) αλλά μπλε!!!!!!΄
Υπάρχουν στο εμπόριο!!!!!!
Τυχερός είσαι, θα έχεις και μπλε ενδείξεις, εμείς είμαστε οι άτυχοι με τα led. Very happy Wink


Τώρα, συνδιασμός ασημένιων οργάνων με μπλέ ενδείξεις, μου φαίνεται λίγο......... Puke right Puke left
Προτιμώ να παραμείνω στα πορτοκαλί.....
Touristas - Τρι 18 Μάϊ 2004, 16:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
kovac έγραψε:
Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο Αργύρης (δεν αναφέρομαι καν στο αν ισχύουν γιατί αυτό είναι σίγουρο), τότε άλλαξε τα λαμπάκια αυτά με ιδίου τύπου (1.2W 12V) αλλά μπλε!!!!!!΄
Υπάρχουν στο εμπόριο!!!!!!
Τυχερός είσαι, θα έχεις και μπλε ενδείξεις, εμείς είμαστε οι άτυχοι με τα led. Very happy Wink


Τώρα, συνδιασμός ασημένιων οργάνων με μπλέ ενδείξεις, μου φαίνεται λίγο......... Puke right Puke left
Προτιμώ να παραμείνω στα πορτοκαλί.....

Δυστυχώς τα λαμπάκια δεν είναι πορτοκαλί αλλά λευκά οπότε αν βάλει μπλε δεν ξέρω τη χρώμα θα βγει!! Rolling eyes
kovac - Τετ 19 Μάϊ 2004, 01:49:12
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
kovac έγραψε:
Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο Αργύρης (δεν αναφέρομαι καν στο αν ισχύουν γιατί αυτό είναι σίγουρο), τότε άλλαξε τα λαμπάκια αυτά με ιδίου τύπου (1.2W 12V) αλλά μπλε!!!!!!΄
Υπάρχουν στο εμπόριο!!!!!!
Τυχερός είσαι, θα έχεις και μπλε ενδείξεις, εμείς είμαστε οι άτυχοι με τα led. Very happy Wink


Τώρα, συνδιασμός ασημένιων οργάνων με μπλέ ενδείξεις, μου φαίνεται λίγο......... Puke right Puke left
Προτιμώ να παραμείνω στα πορτοκαλί.....


Βαγγέλη, το βράδυ φαίνεται το ασημί των οργάνων? Και απαντώ πως όχι και τόσο. Άρα θα έχεις μόνο τις μπλε ενδείξεις να φαίνονται το βράδυ. Τη μέρα δε θα φαίνεται πως είναι μπλε. Στα golf δηλαδή φαίνονται την ημέρα μπλε? Wink
Αλλά δικό σου το 206, δική σου και η επιλογή. Very happy

Touristas έγραψε:
Δυστυχώς τα λαμπάκια δεν είναι πορτοκαλί αλλά λευκά οπότε αν βάλει μπλε δεν ξέρω τη χρώμα θα βγει!! Rolling eyes


Κοίτα Αργύρη, το πορτοκαλί αφού τα λαμπάκια είναι λευκά, οφείλεται στη ζελατίνα με τα όργανα. Άρα και μπλε λαμπάκια να βάλει, πάλι πορτοκαλί θα έχει.
Αν όμως βάλει τα ασημένια όργανα που έχει κι ο nik7 από το QS του, και στα οποία δε γίνονται πορτοκαλί οι ενδείξεις όταν περνάει το φως, τότε θα έχει ασημί-άσπρες τη μέρα και μπλε το βράδυ (αν αλλάξει τα λαμπάκια). Wink
Ο nik7 έχει πορτοκαλί led. Αν είχε λαμπάκια, τότε θα βάζαμε μπλε λαμπάκια και το αποτέλεσμα θα ήταν το παραπάνω και το οποίο γα*εί!!!!!

Κι εγώ δε θέλω τίποτα...ένα κοντέρ με λαμπάκια (1.2W 12V) κι όχι led, με λίγα Rolling eyes χιλιόμετρα (περί τα 50.000), να έχει 4 βελόνες (κι όχι 5) και ασημένια/λευκά όργανα! Laughing Laughing Laughing Laughing
Touristas - Τετ 19 Μάϊ 2004, 16:21:46
Θέμα δημοσίευσης:
Και να βρεις με λαμπάκια δεν μπαίνουν στο δικό σου Confused
Με λαμπάκια είναι τα μη πολυπλεξικα Wink
kovac - Τετ 19 Μάϊ 2004, 19:41:20
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Και να βρεις με λαμπάκια δεν μπαίνουν στο δικό σου Confused
Με λαμπάκια είναι τα μη πολυπλεξικα Wink


Δυστυχώς κι αυτό το ξέρω. Sad
Απλά είπα τι θα ήθελα... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
smaraghi - Πεμ 20 Μάϊ 2004, 06:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ρώτησα στην peugeot για την αλλαγή φωτισμού στο ταμπλό και μου είπαν ότι γίνεται, μόνο εάν το στείλουν Αθήνα.
kovac - Πεμ 20 Μάϊ 2004, 13:09:17
Θέμα δημοσίευσης:
smaraghi έγραψε:
Ρώτησα στην peugeot για την αλλαγή φωτισμού στο ταμπλό και μου είπαν ότι γίνεται, μόνο εάν το στείλουν Αθήνα.


Σμαράγδη φυσικά και γίνεται! Θυμάσαι πόσο σου ζήτησαν γι' αυτό?

Ξέρω ένα μαγαζί (υπάρχουν πολλά πιστεύω) που αναλαμβάνει να σου κάνει το κοντέρ όπως θέλεις με 150€. Φόντο, χρώμα ενδείξεων και βελόνες! Wink Μου είχε πει: "Ό,τι θέλεις κάνουμε, αν μου φέρεις φωτογραφία σου, βάζουμε και τη φάτσα σου!" Laughing Laughing Laughing

Αλλά το θέμα είναι να μην δώσουμε ένα κάρο λεφτά για κάτι που γίνεται με κόστος 5€. Wink
smaraghi - Πεμ 20 Μάϊ 2004, 20:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
Το καταλαβαίνω αυτό που λες (χρήμα) αλλά αν δεν ξέρεις ο ίδιος να τα κάνεις; Ευτυχώς που υπάρχει το club και ενημερώνομαι σε πολλά θέματα!!
Όσο για φώτο, δεν χρειάζεται γιατί υπάρχει το καθρεφτάκι.
kovac - Τρι 24 Αύγ 2004, 12:46:10
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες, δεν ξέρω αν το έχετε διαβάσει όλο (ή προς το τέλος τουλάχιστον), αλλά θα δείτε πως το όλο "project" κάπου κολλάει! Στο γεγονός ότι τα led που θέλετε να βάλετε θα πρέπει να λειτουργούν στα 1.9V! Αν βρείτε το χρώμα που θέλετε και δουλεύει (όχι να ανάβει ίσα ίσα) στα 1.9V, τότε θα έχετε αυτό που θέλετε.

Αν όχι, υπάρχει και η λύση Νο.2, να τραβήξετε τάση από κάπου αλλού (π.χ. το ιδανικό είναι από τον αναπτήρα κι ΟΧΙ το τασάκι...αμάν αυτά τα τασάκια Rolling eyes Laughing Laughing Laughing Wink ) που να δίνει αρκετά V, αλλά είναι κάτι που εγώ δε θα το έκανα...ή μήπως όχι? Rolling eyes

Άντε να περάσει η εξεταστική να ασχοληθούμε και λίγο με αυτό το θέμα. Wink
Steve - Τετ 10 Νοέ 2004, 16:49:07
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα είχα την ιδέα να δώ αν μπορώ να βάλω τις βελόνες από το GTi στο καντράν μου... Η απάντηση που πήρα από το τμήμα των ανταλλακτικών εδώ στη Λάρισα είναι ότι το καντράν πάει κομπλέ... οι βελόνες δεν πωλούνται χωριστά Sad Evil

Μπορεί κάποιος άλλος να κάνει τον κόπο να ρωτήσει σε μαγαζί με ανταλλακτικά στην πόλη του για το αν μπορούμε να βρούμε τις βελόνες αυτές χωριστά?

Όχι τίποτα άλλο, απλά δεν γουστάρω να με κοροϊδεύει ο κάθε μ*****ς υπάλληλος... γιατί ως επί το πλείστον, αυτό κάνουνε Sad Evil
Touristas - Τετ 10 Νοέ 2004, 20:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς φίλε μου δεν νομίζω κανένας να κάτσει να ανοίξει το καντράν για να βγάλει της βελόνες για να της δώσει χώρια !
Και όντως πάει κομπλέ
freestyler - Τετ 10 Νοέ 2004, 21:32:24
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως που ο πεζουρας μου ειναι του 2000 ανοιξα προχτες το καντραν για να δω τι θα κανω με το λαμπακι του αιρ μπαγκ κ ..... ωωω του θαυματος!!!!!! δεν εχει λεντ αλλα απλα λαμπακια!!! αυτα που ειναι μικρα κ μακροστενα με δυο ποδαρακια!!! υπαρχει περιπτωση να βρω τετοια χρωματιστα???
Steve - Τετ 10 Νοέ 2004, 22:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Δυστυχώς φίλε μου δεν νομίζω κανένας να κάτσει να ανοίξει το καντράν για να βγάλει της βελόνες για να της δώσει χώρια !
Και όντως πάει κομπλέ


Αν όντως πάει κομπλέ, την βάψαμε Sad

Anyway, ευχαριστώ!!!

(Υπόψιν ότι δεν θα έβαζα άλλον για την δουλειά αυτή του λυσίματος/στησίματος, εγώ θα την έκανα Cool )

(Αργύρη, αν πέσουνε στα χέρια σου τίποτα βελόνες, σφύρα ένα πμ!!!) Cool
freestyler - Κυρ 30 Ιαν 2005, 20:50:37
Θέμα δημοσίευσης:
βρε παιδια στο κοντερ με τα μαυρα οργανα κ πορτοκαλι φωτισμο με λαμπακια γινεται να μετατραπει σε μπλε φωτισμο Question η πορτοκαλι ζελατινα βγαινει ωστε να βαλω μπλε λαμπακια? κιαν ναι κανα τηλεφωνο για να παραγγειλλω τετοια μπλε λαμπακια Question
TiMoRiS - Κυρ 30 Ιαν 2005, 23:16:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ο μονος που μπορει να σου δωσει μια σωστη λυση ειναι ο Kovac οπου παραδιδει ιδιαιτερα στους ηλεκτρολογους της Peugeot περι λυσιματος κοντερ και αλλαγη φωτισμου!
kovac - Δευ 31 Ιαν 2005, 01:34:56
Θέμα δημοσίευσης:
freestyler έγραψε:
βρε παιδια στο κοντερ με τα μαυρα οργανα κ πορτοκαλι φωτισμο με λαμπακια γινεται να μετατραπει σε μπλε φωτισμο Question η πορτοκαλι ζελατινα βγαινει ωστε να βαλω μπλε λαμπακια? κιαν ναι κανα τηλεφωνο για να παραγγειλλω τετοια μπλε λαμπακια Question


Απαντώντας σύντομα:
1.Το πορτοκαλί δεν οφείλεται στη ζελατίνα.
2.Δεν είναι λαμπάκια αλλά led. Λαμπάκια (αν έχω καταλάβει καλά) έχουν τα παλιά μοντέλα.
3.Δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τα πορτοκαλί led με μπλε, γιατί τα μπλε χρειάζονται περισσότερη τάση από αυτή που δίνει το κύκλωμα του κοντέρ σου.

Οι λύσεις:

Τραβάς τάση από αλλού (από το τασάκι Evil Evil , κι αυτό ώστε να ανάβουν ΜΟΝΟ όταν ανάβεις τα φώτα, κι όχι συνέχεια). Cool

Η'

Πειράζεις το ολοκληρωμένο (τσιπάκι). Shocked Shocked Shocked Shocked


TiMoRiS έγραψε:
Ο μονος που μπορει να σου δωσει μια σωστη λυση ειναι ο Kovac οπου παραδιδει ιδιαιτερα στους ηλεκτρολογους της Peugeot περι λυσιματος κοντερ και αλλαγη φωτισμου!


Όχι σε όλους! Razz Razz Razz Wink
freestyler - Δευ 31 Ιαν 2005, 18:16:28
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα ειναι με λαμπακια.το χω ανοιξει μια φορα... τετοια λαμπακια αλλα μπλε που θα βρω. κ επισης η ζελατινα η πορτοκαλι βγαινει?
freestyler - Δευ 31 Ιαν 2005, 18:21:11
Θέμα δημοσίευσης:
ρωταω για τη ζελατινα γιατι επειδη εμενα τα λαμπακια ειναι ασπρα με κατι θα πρεπει να γινεται πορτοκαλι ο φωτισμος... Confused
kovac - Τρι 01 Φεβ 2005, 10:46:24
Θέμα δημοσίευσης:
freestyler έγραψε:
ρωταω για τη ζελατινα γιατι επειδη εμενα τα λαμπακια ειναι ασπρα με κατι θα πρεπει να γινεται πορτοκαλι ο φωτισμος... Confused


Η ζελατίνα βγαίνει ναι, και χωρίς να βγάλεις τις βελόνες. Κοίτα εδώ για το πως. Very happy (Οι φωτογραφίες ΒΡΕΘΗΚΑΝ, απλά πρέπει να ανέβουν κάπου)

Λαμπάκια θα βρεις σε μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη. Αν είναι τα ίδια με της κεντρική οθόνης του ταμπλώ, τότε θα ζητήσεις μπλε λαμπάκι 1.2W 12V. Wink
MEMsound - Πεμ 24 Φεβ 2005, 14:32:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα παλικάρι από peugeot206club.com έχει τπαρόμοιες ανησυχίες και εφτιαξε αυτό:


Χρησιμοποίησε αυτά:


3mm blue ones.
total of 11 leds:
2 for the hodometer
+ 8 for the backlight
+ 1 for the white low fuel light.

Δείτε πως:
(το κείμενο είναι μεταφρασμένο από τα πορτογαλλικά στα αγγλικά, από άλλο μέλος του peugeot206club.com οπότε υπάρχουν κάποια σχετικά δυσνόητα τμήματα αλλά νόημα βγαίνει)

Good the panels that Myself dismantled were the multiplexados then are those that I am going to explain. first it should remove the plasterer that has in the front, is alone loosen you are going to give them a disorder that he leave, afterwards should loosen the hands (there already eh a little more dificil) removes a picture of them with the turned off panel, when everybody they stayed lah below. pra remove the hand catch for the breaks black with firmness and come hauling for outside, I am take care for do not breakHand loosens relativamente facil. After it loosen the hand turns the panel and loosens the bolts torx and removes the "skeleton" black, there is I am going to haul the plate, takes take care with the viewfinder of the odometro, he has a "plastico" that does the connection of him with the plate. afterwards turns the plate for see the sides of the components:



the leds that do the lighting of the numeros are the that has the circulos red envolta (that panel is the of 4 intrumentos, the of 5 has 1 led to more)

in detail the picture above:



voce is necessary desoldar the leds SMD for weld the news of 3mm(da color that choose) that is the led



This the leg less than the led (catodo) goes soldier in the breaks where deed the black marks that I did in the paint (see picture detail) and the biggest leg (anodo) goes soldier in the another one ilah of welds. I recomendo voces will cut the legs leaving barely some 2mm of her for the led stayed of pe and the light be distributed of uniform form. They are 3 leds in the contagiros + 3 in the velocimetro + 1 in the combustivel + 1 in the temp. after weld is good lead in the car for quiz before of mount everything divolta.

At the right moment of mount is I am going to do the inverse trial, the biggest hands are more faceis, inserts they in any position and of a return in the sense anti-horario up to original position of him. the others should insert with them grossly pra top and give to come down keeps stayed in the original position.

I find that is that. in the end voce should have an effect similar to that:



OBSERVATIONS: I did not quiz a much time the panel still, looks myself that those leds haul more shackle than the original, being like this I perceived that a component of the panel is heating a little too. I am going to roll with the panel that week, see n is going to have problem, case have, I am going to have that add some resistores for limit to shackle.

shark_zak - Παρ 25 Φεβ 2005, 07:09:45
Θέμα δημοσίευσης:
φανταστικη δουλεια...και παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα... Thumb right
Tomy - Παρ 25 Φεβ 2005, 16:24:24
Θέμα δημοσίευσης:
Απίστευτη δουλειά. Μπράβο στο παιδί
Μήπως κανείς σας έχει κρατήσει τις φωτογραφίες από το how to που είχε γράψει ο kovac σχετικά με το ίδιο θέμα. Αν ναι, τον παρακαλώ να μου στείλει ένα μήνυμα και να του δόσω το mail μου να μου τις στείλει.
TiMoRiS - Παρ 25 Φεβ 2005, 16:50:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον το παλικαρι δεν εχει γνωρισει τον Kovac!!! Devil
MEMsound - Κυρ 27 Φεβ 2005, 19:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
Aυτόν τον Kovak θέλω να τον γνωρίσω και 'γω.!
vinman - Κυρ 27 Φεβ 2005, 21:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="MEMsound."]Ένα παλικάρι από peugeot206club.com έχει τπαρόμοιες ανησυχίες και εφτιαξε αυτό:


Oντως πολυ καλη δουλεια αλλα γιατι εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra????? Crazy
MEMsound - Δευ 28 Φεβ 2005, 03:03:30
Θέμα δημοσίευσης:
vinman έγραψε:
....εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra....

Δεν έχεις άδικο αλλά η αισθητική είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Έτσι για κάποιον που ο πορτοκαλί φωτσμός του 206 δεν του αρέσει υπάρχει λύση...! Idea Wink
vinman - Δευ 28 Φεβ 2005, 07:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:
vinman έγραψε:
....εμενα μου θυμιζει πλεον φωτισμο απο μοντελα της VW και απο το hyundai elantra....

Δεν έχεις άδικο αλλά η αισθητική είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Έτσι για κάποιον που ο πορτοκαλί φωτσμός του 206 δεν του αρέσει υπάρχει λύση...! Idea Wink


Δεν διαφωνω με αυτο που λες Μανθο περι αισθητικης....απλα αναφερα τι μου θυμιζει εμενα....εξαλλου ειπα οτι προκειτε για πολυ καλη δουλεια!!!! Wink Wink Wink
MEMsound - Τρι 02 Αύγ 2005, 12:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι για μην λες ότι δεν ασχολούμαστε και με το δικό σου

http://img237.echo.cx/img237/3718/tacho2pg.jpg


vinman - Τρι 02 Αύγ 2005, 19:42:03
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Έτσι για μην λες ότι δεν ασχολούμαστε και με το δικό σου

http://img237.echo.cx/img237/3718/tacho2pg.jpg



Δεν ειναι κακο... Wink Wink
Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink
sod - Τρι 02 Αύγ 2005, 23:09:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ καλο το μπλε αλλα και σε πρασινακι θα ηταν ομορφο!!!!να βγαλουμε και ενα HOW TO το 206 για το ταμπλο,κονσολα και παραθυρα Idea !!
MEMsound - Τετ 03 Αύγ 2005, 00:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
vinman έγραψε:
...Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink


και εδώ επίσης δεν ξέρω τίποτα.... Wink Whistling
vinman - Τετ 03 Αύγ 2005, 04:20:44
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
vinman έγραψε:
...Και εδω επισης με βαζεις σε σκεψεις... Rolling eyes Rolling eyes Wink


και εδώ επίσης δεν ξέρω τίποτα.... Wink Whistling


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Αθωα περιστερα.... Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Μας μπρηζωνεις κι μετα το παιζεις Κινεζος... Laughing Laughing
plaketokofths - Τρι 02 Ιαν 2007, 17:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω το ταμπλώ του gti ( http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07322.jpg )
αν και το αμάξι ειναι 1.4 αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να αλλάξω το φωτισμό απο τις βελονες απο πορτοκαλί που είναι σε ασπρο.
Θα μπορούσε κάποιος που έχει ίσως τι εικόνες από το λύσιμο του κοντέρ να τις ποστάρει?
Επίσης ξέρει κάποιος τι διαμετρήματος είναι τα led στις βελόνες?
Steve - Τετ 03 Ιαν 2007, 02:22:24
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Έχω το ταμπλώ του gti ( http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07322.jpg )


Θά 'θελες να το είχες πολύ ε? Rolling eyes

plaketokofths έγραψε:
αν και το αμάξι ειναι 1.4 αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω να αλλάξω το φωτισμό απο τις βελονες απο πορτοκαλί που είναι


Κόκκινες...

plaketokofths έγραψε:
σε ασπρο.


Shocked


plaketokofths έγραψε:
Επίσης ξέρει κάποιος τι διαμετρήματος είναι τα led στις βελόνες?


Επειδή είναι πάνω σε πλακέτα, έχω την εντύπωση πως είναι τετράγωνα... Rolling eyes
plaketokofths - Τετ 03 Ιαν 2007, 03:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω Στάυρο τι λες πάλι, δεν καταλαβαίνω το ύφος σου δλδ αλλά το ταμπλώ μου αυτό είναι (επειδή μου λες θα θελες πολύ να το έχεις) και μου έχουν πει οτι είναι ίδιο με αυτό του gti - δεν είναι? Αν δεν είναι my mistake...

Όσο για το χρωματισμό του ταμπλώ εμένα είναι πορτοκαλί, φαίνεται και στην φώτο άλλωστε.

Όταν λες οτι είναι πάνω σε πλακέτα εννοείς πλακέτα pcb?
Έχω την εντύπωση οτι το led για την βελόνα είναι στον άξονα περιστροφής της βελόνας...
όσο για το σχήμα και την διάμετρο δεν ξέρω. Sad
STELIOS - Τετ 03 Ιαν 2007, 11:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Eχω την εντιποση πως τα led μεσα στο κοντερ ειναι ασπρα. Αυτο που του δινει πορτοκαλι αποχρωση, ειναι φυλα διαφανες πορτοκαλι πλαστικου μεσα στο κοντερ.
Παντως εισαι σιγουρος πως θες να το κανεις να φωτιζει ασπρο ????? Shocked
Δεν μου φενεται πολλη καλη ιδεα. Θα ειναι πολυ φωτεινο και ισως ενοχλητικο κιολας τη νυχτα.
plaketokofths - Τετ 03 Ιαν 2007, 19:56:14
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Eχω την εντιποση πως τα led μεσα στο κοντερ ειναι ασπρα. Αυτο που του δινει πορτοκαλι αποχρωση, ειναι φυλα διαφανες πορτοκαλι πλαστικου μεσα στο κοντερ.
Παντως εισαι σιγουρος πως θες να το κανεις να φωτιζει ασπρο ????? Shocked
Δεν μου φενεται πολλη καλη ιδεα. Θα ειναι πολυ φωτεινο και ισως ενοχλητικο κιολας τη νυχτα.


Στέλιο αν παρατήρησες μιλάω μόνο για τις βελόνες όχι το κοντερ που θα ήταν κι εγώ πιστεύω ενοχλητικό! Οι οποίες οι δικές μου είναι άσπρες αλλά φωτίζουν πορτοκαλί. Σε κάποια μοντέλα, το έχω παρατηρήσει σε cc, το ταμπλώ είναι κόκκινοι οι αριθμοί και άσπρες οι βελόνες.
Εγώ απλά θέλω να αλλάξω των φωτισμό των βελονων.
MEMsound - Πεμ 04 Ιαν 2007, 01:42:45
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη ανέβασε μια φωτογραφία από τον πίνακα οργάνων μέρα.
plaketokofths - Πεμ 04 Ιαν 2007, 02:10:37
Θέμα δημοσίευσης:
ετοιμηηηη
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07316.jpg


edit: εδώ φαίνεται καλύτερα...
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07241.jpg
Steve - Πεμ 04 Ιαν 2007, 02:13:46
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
ετοιμηηηη
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07316.jpg


edit: εδώ φαίνεται καλύτερα...
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07241.jpg


To gti έχει μπλε (ανοιχτό) βελόνες... Rolling eyes
plaketokofths - Πεμ 04 Ιαν 2007, 02:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
ετοιμηηηη
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07316.jpg


edit: εδώ φαίνεται καλύτερα...
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07241.jpg


To gti έχει μπλε (ανοιχτό) βελόνες... Rolling eyes


Εννοείς Σταύρο ότι ειναι μπλε ανοιχτό η βελόνα ή ο νυχτερινός φωτισμός?

Πάντως μιας και το ανέφερες ακριβώς αυτό το χρώμα θέλω.

Έχω την εντύπωση (πληροφοριακά) ότι το κοντερ αυτό έχει βγει σε gti και με μονόχρωμο φωτισμό και με μπλε ανοιχτο στις βελόνες μόνο.

Anyway Σταύρο αυτό περι πλακέτας που έλεγες μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις να έχω μια εικόνα του τι γίνεται εκει μέσα?
MEMsound - Πεμ 04 Ιαν 2007, 09:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Steve έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
ετοιμηηηη
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07316.jpg

edit: εδώ φαίνεται καλύτερα...
http://i9.photobucket.com/albums/a96/plaketokofths/my%20peugeot%20206/DSC07241.jpg


To gti έχει μπλε (ανοιχτό) βελόνες... Rolling eyes


Εννοείς Σταύρο ότι ειναι μπλε ανοιχτό η βελόνα ή ο νυχτερινός φωτισμός?

Έχω την εντύπωση (πληροφοριακά) ότι το κοντερ αυτό έχει βγει σε gti και με μονόχρωμο φωτισμό και με μπλε ανοιχτο στις βελόνες μόνο.

... εκτός από τα τελευταία gti/rc, όπως πχ το δικό μου gti και το rc του Άρη, που έχουμε λευκούς δείκτες (την μέρα) με πορτοκαλί φως (οι δείκτες) το βράδυ (ίδιας απόχρωσης με τις υπόλοιπες ενδείξης του πίνακα)

O Steve εννοεί των φωτισμό των βελόνων το βράδυ (είναι λευκό~γαλάζιο)
Steve - Πεμ 04 Ιαν 2007, 12:14:15
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Anyway Σταύρο αυτό περι πλακέτας που έλεγες μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις να έχω μια εικόνα του τι γίνεται εκει μέσα?


Κάπου είχα βρει μια φωτό με την πλακέτα των οργάνων... αν καταφέρω και την ξαναβρώ, θα στην δείξω.

Για να πάρεις μια ιδέα, είναι τετράγωνα 2mm², και είναι σαν τα διαγνωστικά LED που έχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω.
plaketokofths - Πεμ 04 Ιαν 2007, 12:34:29
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
Anyway Σταύρο αυτό περι πλακέτας που έλεγες μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις να έχω μια εικόνα του τι γίνεται εκει μέσα?


Κάπου είχα βρει μια φωτό με την πλακέτα των οργάνων... αν καταφέρω και την ξαναβρώ, θα στην δείξω.

Για να πάρεις μια ιδέα, είναι τετράγωνα 2mm², και είναι σαν τα διαγνωστικά LED που έχει η μητρική του υπολογιστή σου πάνω.


Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν ο φωτισμός των βελόνων είναι από την πλακέτα! γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι επί της βελόνας... ίσως να κάνω λάθος.

Αν λες 2mm ενδέχεται να είναι smd τεχνολογίας κι αν θέλει κολλητήρι σε smd δουλειά δεν γίνεται... εκτός αν είναι κουμπωτό. Δλδ ας πουμε οτι έχει κάτι σαν ντουΐ.

Μήπως ξέρεις?
Steve - Πεμ 04 Ιαν 2007, 12:39:36
Θέμα δημοσίευσης:
Κολλητήρι, καλάι και όλα τα σχετικά... smd forever Smile

Ακόμα και ηλεκτρολόγος θα δυσκολευτεί απότι είχε πει ο kovac εδώ μέσα.

Ο φωτισμός της βελόνας είναι από την πλακέτα, ναι. Η βελόνα έχει το χρώμα όμως. Σε όσες μάντρες με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά έχω πάει (ή και από τρακαρισμένα), όλοι δίνουν όλο το καντράν. Τις βελόνες μόνο, κανείς Sad

Και έχω ρημαχτεί να ψάχνω αν υπάρχουν κάτι σαν aftermarket... μέσα στα τόσα χαώδη πράγματα που έχουν βγει για 206 Rolling eyes
plaketokofths - Πεμ 04 Ιαν 2007, 12:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Κολλητήρι, καλάι και όλα τα σχετικά... smd forever Smile

Ακόμα και ηλεκτρολόγος θα δυσκολευτεί απότι είχε πει ο kovac εδώ μέσα.

Ο φωτισμός της βελόνας είναι από την πλακέτα, ναι. Η βελόνα έχει το χρώμα όμως. Σε όσες μάντρες με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά έχω πάει (ή και από τρακαρισμένα), όλοι δίνουν όλο το καντράν. Τις βελόνες μόνο, κανείς Sad

Και έχω ρημαχτεί να ψάχνω αν υπάρχουν κάτι σαν aftermarket... μέσα στα τόσα χαώδη πράγματα που έχουν βγει για 206 Rolling eyes


Κατάλαβα... δεν βλέπω να γίνεται δουλειά.

για να κολλήσεις smd με κολλητήρι πρέπει να... μην το πω τώρα.
Είπαμε εκτός αν είναι κουμπωτό.
Smd -> θέλει ρομποτικό βραχίονα...

Θα βολευτώ με το χρώμα που έχει τώρα, Σταύρο thnx για την βοήθεια.
kovac - Δευ 08 Ιαν 2007, 19:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
για να κολλήσεις smd με κολλητήρι πρέπει να... μην το πω τώρα.
Smd -> θέλει ρομποτικό βραχίονα...


Άριστα! Wink

http://img.villagephotos.com/p/2006-10/1218197/kovac_interior.jpg

Αξίζει τον κόπο όμως... Razz
plaketokofths - Δευ 08 Ιαν 2007, 20:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
για να κολλήσεις smd με κολλητήρι πρέπει να... μην το πω τώρα.
Smd -> θέλει ρομποτικό βραχίονα...


Άριστα! Wink

http://img.villagephotos.com/p/2006-10/1218197/kovac_interior.jpg

Αξίζει τον κόπο όμως... Razz


Εσύ Άριστα που κατάφερες να το κάνεις!

Μπορείς να μας πεις τπτ κι εμάς να παλέψουμε τις βελόνες?
Αρχικά καμια φώτο να λύσουμε το κοντερ...
kovac - Τρι 09 Ιαν 2007, 20:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Εσύ Άριστα που κατάφερες να το κάνεις!

Μπορείς να μας πεις τπτ κι εμάς να παλέψουμε τις βελόνες?
Αρχικά καμια φώτο να λύσουμε το κοντερ...


Οι φωτογραφίες μακάρι να υπήρχαν. Crying or Very sad Δε θα είχα χάσει και πολλάααααααα mp3...(καμμένος σκληρός δίσκος). Crying or Very sad Crying or Very sad
Steve - Τετ 10 Ιαν 2007, 10:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
χ0α0χα0χα0χα0αχ Laughing
brz20 - Τετ 10 Ιαν 2007, 11:37:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα που ειδα αυτο σκεφτηκα κατι.
Μπορει να μου πει καποιος αν γινετε να αλλαξω το χρωμα των βελονων με μπλε ανοιχτο?
Μου αρεσει ο πορτοκαλι φωτισμος και με το νεον που εχω μεσα εχει γινει φοβερο.
Απλα οταν ειχα το 206 που μου ειχε δωσει η εταιρια οταν με ειχαν τρακαρει μου αρεσαν πολυ η μπλε βελονες.
Ghost Dog - Πεμ 11 Ιαν 2007, 16:25:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ακριβως θελω και'γω "παθιασμενα"...! Crying or Very sad
drdino - Πεμ 11 Ιαν 2007, 17:51:04
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εγώ... Confused
t0my - Τρι 03 Απρ 2007, 11:16:00
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα και από εμένα. Μετά από αρκετό ψάξιμο και κόπο έχω καταφέρει να αλλάξω το φωτιμό του καντράν του 206 μου σε μπλέ με κόκκινες τις βελόνες.
Συμφωνό με τον πλακετοκοφτη ότι τα smd είναι πολύ δύσκολο να τα κολλήσεις αλλά με λίγη προσοχή κάτι γίνεται. Φυσικά το χέρι δεν κολλάει όπως το ρομπότ....
να και το αποτέλεσμα :



brz20 αυτό που έχω καταλάβει από την περιπέτεια μου είναι ότι υπάρχουν διάφορα smd στην πλακέτα. Τα smd που βρίσκονται κοντά στον άξονα της κάθε βελόνας είναι κόκκινα και γι'αυτό οι βελόνες είναι φωτίζονται κόκκινα. Επομένως πιστεύω πως αν αλλάξεις μόνο αυτά θα έχεις το αποτέλεσμα που θες. ΄

επειδή τώρα είμαι στην δουλειά και δεν έχω τις φωτογραφίες που είχα τραβήξει όταν έκανα τις αλλαγές δεν μπορώ να σου δείξω ακριβώς τι εννοώ, το απόγευμα ή αύριο θα είμαι πιο συγκεκριμένος.
plaketokofths - Τρι 03 Απρ 2007, 13:40:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα μεγάλο μπράβο απο εμένα για την επιτυχή προσπαθειά σου.
Επειδή αυτες τις μερες ενδεχεται να κάνω μια αποπειρα μπορείς να μου πεις 2-3 πράγματα?

1.Τα led τι διαμετρο εχουν? Τα μπλε δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με την τάση διότι κάποια μπλε υψηλής φωτεινότητας θέλουν και 3volt τάση κι οχι 1,5 οπως τα απλά κόκκινα κιτρινα.

2.Το βασικό πρόβλημα μου είναι το λύσιμο του ταμπλώ, αντε τα βγάλεις υπάρχει κίνδυνος στο βγάλε να σπάσεις κάτι, μετά στο βάλε είναι απλά τα πράγματα. Τις βελόνες δεν τις βγάζεις να υποθέσω!

3.Ποσα led είναι περίπου.

Περιμένω με αγωνία την απάντηση σου.
t0my - Τρι 03 Απρ 2007, 15:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν αρχίζω να απαντώ:

1. Τα smd είναι σχεδόν παραλληλόγραμμα και όχι στρογγυλά, αν δεν κάνω μεγάλο λάθος είχα παραγγείλει ακριβώς αυτά http://www.dotlight.de/shop/index.php/cPath/167_168 γιατί εδώ στην Αθήνα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχω να αγοράσω. ΄Οπως βλέπεις οι διαστάσεις είναι 3.5mm x 2.8mm x 1.9mm...

2. Το ταμπλώ των οργάνων το είχα λύσει αρκετές φορές πριν γιατί προσπάθησα να αλλάξω αρχικά τον φωτισμό αγοράζοντας από την Metalmonkey μια μεταλλική πλακέτα μαζί με ημιδιαφανές μπλε φιλμ, αλλά τίποτα. Σε γενικές γραμμές σου λέω ότι αν είσαι προσεκτικός είναι εύκολο. Προσοχή μόνο θέλει όταν βγάζεις τις βελόνες να μην πληγώσεις το υπάρχον φιλμ, ασημί για το δικό μου καντραν, μαύρο σε κάποια άλλα. Μιας και το ανέφερα, όσοι έχουν αυτοκίνητο με multiplex, νομίζω 2002 και μετά μην αγοράσετε κάτι από την Metalmonkey γιατί η πλακέτα των οργάνων έχει smd και δεν βγαίνει καλό αποτέλεσμα.

3. Τα smd που πρέπει να αλλάξεις είναι 10 ή 11. Θα τα ξαναμετρήσω αν θες ακρίβεια.

Χωρίς να περιαυτολογώ ούτε και να κοκορεύομαι θα μπορούσα να ανεβάσω ένα pdf το οποίο είχα ποστάρει στο Αγγλικό 206online.com
αλλά που δυστυχώς αυτή την στιγμή το έχω μόνο στα αγγλικά. Αν όμως το θέλετε μπορώ να το γράψω στα Ελλινικά και να υπάρχει στο φόρουμ. Απλά θα πρέπει να μου πείτε πως μπορώ να βάλω το λινκ μιας και είναι pdf αρχείο και δεν το έχω ξανακάνει.
MEMsound - Τρι 03 Απρ 2007, 16:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλή δουλειά.
Στο δικό μου λοιπόν που έχει ενδείξεις οργάνων αλλά και βελόνες όλα πορτοκαλί για να κάνω τις βελόνες λευκές πρέπει να αλλάξω μόνο τα LED των βελόνων? Question

υ.γ. το pdf να το φτιάξεις και θα βρούμε τρόπο να το ανεβάσουμε. Τααααάσοι σας ζητάνε... Laughing
t0my - Τρι 03 Απρ 2007, 16:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι έτσι εκτιμώ. Εγώ άλλαξα μόνο τα πορτοκαλί smd που φώτιζαν τα ψηφία και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε. Αν μπορείς MEMsound εξήγησέ μου πως ανεβάζω κάποιο αρχείο pdf.
Διαφορετικά θα πρέπει να περιμένετε να έρθει η Μ. Πέμπτη να βρω χρόνο να ξαναγράψω την διαδικασία με φωτογραφίες θα καταλάβετε ότι είναι απλό.....(λέμε τώρα)
Steve - Τρι 03 Απρ 2007, 18:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγαινε στο http://www.rapidshare.com και βάλτο εκεί και δώσε εδώ το link Wink
Ghost Dog - Τρι 03 Απρ 2007, 21:08:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
.......
Στο δικό μου λοιπόν που έχει ενδείξεις οργάνων αλλά και βελόνες όλα πορτοκαλί για να κάνω τις βελόνες λευκές πρέπει να αλλάξω μόνο τα LED των βελόνων? Question

Ναι Μανθο,στανταρ.... Wink
MEMsound - Τετ 04 Απρ 2007, 00:45:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
MEMsound έγραψε:
.......
Στο δικό μου λοιπόν που έχει ενδείξεις οργάνων αλλά και βελόνες όλα πορτοκαλί για να κάνω τις βελόνες λευκές πρέπει να αλλάξω μόνο τα LED των βελόνων? Question

Ναι Μανθο,στανταρ.... Wink

...οκ...
(οπότε...) πότε παραγγέλνουμε LED Αρούλη... Question

Θωμά με πιστωτική τα παράγγειλες?
plaketokofths - Τετ 04 Απρ 2007, 02:19:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:
MEMsound έγραψε:
.......
Στο δικό μου λοιπόν που έχει ενδείξεις οργάνων αλλά και βελόνες όλα πορτοκαλί για να κάνω τις βελόνες λευκές πρέπει να αλλάξω μόνο τα LED των βελόνων? Question

Ναι Μανθο,στανταρ.... Wink

...οκ...
(οπότε...) πότε παραγγέλνουμε LED Αρούλη... Question

Θωμά με πιστωτική τα παράγγειλες?


Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να βρω εγώ τα led εκτός αν βιάζεσαι. Αρκεί να ξέρω τα ακριβή στοιχεία-διαστάσεις. Είναι σίγουρα τεχνολογίας smd ομως? Στο ταμπλώ μπαίνουν κουμπωτά ή θέλουν κολλητήρι.
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 07:44:45
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα

Ναι με πιστωτική τα αγόρασα και ήρθαν σε μια βδομάδα και ναι θα πρέπει να αλλάξεις μόνο 5.
Τα smd μπαίνουν κολλητά, τουλάχιστον στήν δική μου πλακέτα.
Νομίζω όμως ότι όσα είναι πριν το 2002 χρησιμοποιούν τα πολύ μικρά λαμπάκια που απλά κουμπώνουν. Είναι τα ίδια που χρησιμοποιούνται και για τον φωτισμό της οθόνης της κεντρικής κονσόλας.
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 08:32:59
Θέμα δημοσίευσης:
http://hosted.filefront.com/t0myel1/

Από το παραπάνω link θα κατεβάσετε τις οδηγίες για το άνοιγμα των οργάνων. Όπως είπα και πιο πάνω είναι στα αγγλικά αλλά θα προσπαθήσω να το μεταφράσω μέσα στο Πάσχα.

Αν κάποιος από εσάς δοκιμάσει να αλλάξει τα smd έχω να του πω να μην το φοβηθεί, απλά να τα αλλάζει ένα ένα.

Ακόμα θα πρέπει να προσέξει ότι τα smd έχουν την μια τους γωνία κομμένη από την μια πλευρά.



Αυτό συμβολίζει τον θετικό πόλο (αν δεν κάνω λάθος) . Οπότε πριν ξεκολλήσετε κάποιο σημειώστε σε ποιά πλευρά ήταν η εγκοπή. Εγώ όταν έκανα την αλλάγή είχα ένα μυτοτσίμπιδο στο ένα χέρι και το ζεστό κολλητίρι στο άλλο. Αρχικά ζέστανα την μια πλευρά και ταυτόχρονα τραβούσα προς τα πάνω με το μυτοτσίμπιδο. Όταν ξεκόλλησε έκανα το ίδιο και από την άλλη πλευρά. Επειδή είναι λίγο περίπλοκο θα έλεγα να συνεργαστείται με κάποιον φίλο.

Παρακάτω σας βάζω μια κοντινή φωτογραφία από την διάταξη των smd γύρω από τον άξονα ενός άξονα. Το πιο κοντινό φωτίζει την βελόνα ενώ τα τρια υπόλοιπα φωτίζουν τα ψηφία. MEMsound νομίζω ότι εσύ πρέπει να αλλάξει μόνο αυτό το ένα για κάθε βελόνα. (Συγνώμη για την σκιά στην φωτογραφία αλλά δεν έχω καλύτερη αυτή την στιγμή)


Steve - Τετ 04 Απρ 2007, 08:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
Καλή φάση...

Θα δώ αν μπορώ να κάνω και εγώ κατιτίς τώρα που υπάρχει ευκαιρία... Wink
Steve - Τετ 04 Απρ 2007, 09:08:40
Θέμα δημοσίευσης:
t0my έγραψε:
αν δεν κάνω μεγάλο λάθος είχα παραγγείλει ακριβώς αυτά http://www.dotlight.de/shop/index.php/cPath/167_168 γιατί εδώ στην Αθήνα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχω να αγοράσω.


Θα παραγγείλουμε καμιά 100άδα να υπάρχει?

0,74 euro το τεμάχιο και 7 euro τα μεταφορικά Smile (Είναι 40 γραμμάρια... μέχρι το 1 κιλό η τιμή είναι ίδια Cool )

Πείτε σβέλτα να παραγγείλουμε αν είναι τώρα που είναι ευκαιρία Smile
MEMsound - Τετ 04 Απρ 2007, 10:32:49
Θέμα δημοσίευσης:
τι να κάνουμε 100 ρε?!?!?!? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

πάντως παράγγειλε όσα θες
εγώ είμαι μέσα 5 θα χρειαστώ και άλλα πέντε καβάτζα, φαντάζομαι το ίδιο και ο Άρης... Wink
Steve - Τετ 04 Απρ 2007, 10:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, για τις βελόνες μόνο θέλεις 5 (και καμιά καβάτζα όπως λες)

Για τα όργανα, θέλεις... 11 Rolling eyes + 5 για τις βελόνες πες... 16... άρα με μια 20άδα ο καθένας είμαστε εντάξει Smile
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 11:11:00
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεί να χρειαστώ και εγώ για έναν φίλο αλλά θα πρέπει να τον ρωτήσω πρώτα. Θα πω σύντομα αν είναι και αν χωράω κιόλας.
Stevon - Τετ 04 Απρ 2007, 12:54:21
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
τι να κάνουμε 100 ρε?!?!?!? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

πάντως παράγγειλε όσα θες
εγώ είμαι μέσα 5 θα χρειαστώ και άλλα πέντε καβάτζα, φαντάζομαι το ίδιο και ο Άρης... Wink


Ρέ...μήν με διαολίζεις....!!!
Γιατί εγώ όταν είδα αυτήν την σελίδα...http://www.dotlight.de/shop/index.php/cPath/167_168 στο μυαλό μου ήρθε...φωτισμός καντράν " Ultrabright white SMD PLCC-LED 3528, 600mcd, 120° - Kingbright " και βελώνες" Ultrabright deep red SMD PLCC-LED 3528, 70mcd, 120° "
ή " Ultrabright blue SMD PLCC-LED 3528, 200mcd, 120° - Kingbright " ...

έ.....?????
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 13:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon συμφωνώ απόλυτα με τον συνδυασμό λευκά ψηφία και μπλέ δείκτες. Θα είναι τέλειο.
Stevon - Τετ 04 Απρ 2007, 13:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλά δέν ξέρω...τι γίνεται με τα υπόλοιπα , clima , trip computer.....κτλ...κτλ....
Πώς θα φαίνονται.....άν θα φαίνονται το κυριότερο.....
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 14:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να αλλάξω τον φωτισμό στην επάνω οθονούλα της κεντρικής κονσόλας και ακόμα ψάχνω χρόνο να ασχοληθώ με τα χρώματα του κλιματισμού. Στην πρώτη προσπάθεια είχα κολλήσει επειδή τα led που είχα αγοράσει ήταν ελάχιστα πιο μεγάλα και δεν κούμπωναν οι φωλιές στις θέσεις τους.

Να το αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς ξέρω ότι η φωτογραφία δεν είναι πολύ καλή.



Θα ψάξω να βρω το site από όπου τα είχα αγοράσει και θα σας πω σύντομα.
sod - Τετ 04 Απρ 2007, 15:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
θελω κι εγω λευκα για τιs βελονεs!Καμια δεκαρια!!Φανταστικε Μανθο θα κανουμε και κανα group τοποθετησηs παλι???Ε φανταστικε???? Laughing Laughing
Stevon - Τετ 04 Απρ 2007, 15:27:29
Θέμα δημοσίευσης:
Θωμά το αποτέλεσμα είναι πραγματικά όμορφο , αλλά ο ενδοιασμός που έχω εγώ , ειναι στις δύο οθόνες Trip & clima , που θέλω να αποφύγω το αποτέλεσμα που έχει και το δικό σου , δλδ να ξεχωρίζει η πηγή φωτισμού ....
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 15:37:29
Θέμα δημοσίευσης:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτόν τον καιρό δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να πάρω ένα τέτοιο αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε led, γιατί όσες προσπάθειες και αν έκανα με τις λαμπίτσες (ψείρες) δεν απέδοσαν τα αναμενόμενα. Το κακό με τα led είναι ότι έχουν μικρή γωνία διάχυσης του φωτός τους και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Έχω σκεφτεί να φτιάξω μια πλακέτα στην οποία να κολλήσω μερικά led στην σειρά και σε πιο κοντινές αποστάσεις για να καλύψω τα κενά που δημιουργούνται, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές και όπως είπα αυτόν τον καιρό δεν μπορώ. Ίσως το καλοκαίρι. Από την άλλη υπάρχει πάντα το θέμα που θα την τοποθετήσω χωρίς να αρχίζω να κόβω και να αφαιρώ κομμάτια...
drdino - Τετ 04 Απρ 2007, 15:46:43
Θέμα δημοσίευσης:
Αν προχωρήσετε σε αγορά, μπορώ να συμμετάσχω και εγώ; Χρειάζομαι καμιά 10αριά και εγώ μάλλον... Smile
Steve - Τετ 04 Απρ 2007, 16:12:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο... ξεκίνα topic Smile
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 16:31:43
Θέμα δημοσίευσης:
t0my έγραψε:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτόν τον καιρό δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να πάρω ένα τέτοιο αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε led, γιατί όσες προσπάθειες και αν έκανα με τις λαμπίτσες (ψείρες) δεν απέδοσαν τα αναμενόμενα. Το κακό με τα led είναι ότι έχουν μικρή γωνία διάχυσης του φωτός τους και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Έχω σκεφτεί να φτιάξω μια πλακέτα στην οποία να κολλήσω μερικά led στην σειρά και σε πιο κοντινές αποστάσεις για να καλύψω τα κενά που δημιουργούνται, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές και όπως είπα αυτόν τον καιρό δεν μπορώ. Ίσως το καλοκαίρι. Από την άλλη υπάρχει πάντα το θέμα που θα την τοποθετήσω χωρίς να αρχίζω να κόβω και να αφαιρώ κομμάτια...


Σε συνέχεια του παραπάνω να και τα led που χρησιμοποίησα για την οθόνη των ενδείξεων.

http://www.ultraleds.co.uk/u286bb2286-dash-board-slim-wedge-bulb-blue-ultimate-blue-p-1318.html
Pugobios - Τετ 04 Απρ 2007, 18:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
t0my έγραψε:
t0my έγραψε:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτόν τον καιρό δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να πάρω ένα τέτοιο αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε led, γιατί όσες προσπάθειες και αν έκανα με τις λαμπίτσες (ψείρες) δεν απέδοσαν τα αναμενόμενα. Το κακό με τα led είναι ότι έχουν μικρή γωνία διάχυσης του φωτός τους και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Έχω σκεφτεί να φτιάξω μια πλακέτα στην οποία να κολλήσω μερικά led στην σειρά και σε πιο κοντινές αποστάσεις για να καλύψω τα κενά που δημιουργούνται, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές και όπως είπα αυτόν τον καιρό δεν μπορώ. Ίσως το καλοκαίρι. Από την άλλη υπάρχει πάντα το θέμα που θα την τοποθετήσω χωρίς να αρχίζω να κόβω και να αφαιρώ κομμάτια...


Σε συνέχεια του παραπάνω να και τα led που χρησιμοποίησα για την οθόνη των ενδείξεων.

http://www.ultraleds.co.uk/u286bb2286-dash-board-slim-wedge-bulb-blue-ultimate-blue-p-1318.html

Τα έχεις βρεί εδώ τα led αυτά η τα παρήγγειλες απο το site?Άν κανονίσετε group bye μέσα κι εγώ βρελικα και για μένα Cool
plaketokofths - Τετ 04 Απρ 2007, 18:32:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα γίνει group buy θα ήθελα κι εγώ να συμμετέχω αν γινεται.

Επίσης προτείνω αν τελικά προχωρήσει το θέμα να μαζευτούμε κάποιοι να ειμαστε παρέα...θα είναι πιο ευκολο.

Από το παρατσούκλι και μόνο πιστεύω πως το κόλλα ξεκόλλα των smd θα το καταφέρω, κολλητήρι, καλάι, τρόμπα αναρόφησης εχω διαθέσιμα.
MEMsound - Τετ 04 Απρ 2007, 18:53:37
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕ!!!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Σας πειράζει να ασχοληθούμε με αυτό μετά το Πάσχα (εννοώ μετά το ΣΚΔ= την επόμενη εβδομάδα)?
t0my - Τετ 04 Απρ 2007, 18:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
t0my έγραψε:
t0my έγραψε:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτόν τον καιρό δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να πάρω ένα τέτοιο αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε led, γιατί όσες προσπάθειες και αν έκανα με τις λαμπίτσες (ψείρες) δεν απέδοσαν τα αναμενόμενα. Το κακό με τα led είναι ότι έχουν μικρή γωνία διάχυσης του φωτός τους και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα. Έχω σκεφτεί να φτιάξω μια πλακέτα στην οποία να κολλήσω μερικά led στην σειρά και σε πιο κοντινές αποστάσεις για να καλύψω τα κενά που δημιουργούνται, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο και πολλές δοκιμές και όπως είπα αυτόν τον καιρό δεν μπορώ. Ίσως το καλοκαίρι. Από την άλλη υπάρχει πάντα το θέμα που θα την τοποθετήσω χωρίς να αρχίζω να κόβω και να αφαιρώ κομμάτια...


Σε συνέχεια του παραπάνω να και τα led που χρησιμοποίησα για την οθόνη των ενδείξεων.

http://www.ultraleds.co.uk/u286bb2286-dash-board-slim-wedge-bulb-blue-ultimate-blue-p-1318.html

Τα έχεις βρεί εδώ τα led αυτά η τα παρήγγειλες απο το site?Άν κανονίσετε group bye μέσα κι εγώ βρελικα και για μένα Cool


Τα είχα παραγγείλει από το site και ήρθαν αμέσως 2-3 μέρες.
plaketokofths - Τετ 04 Απρ 2007, 19:00:36
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕ!!!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Σας πειράζει να ασχοληθούμε με αυτό μετά το Πάσχα (εννοώ μετά το ΣΚΔ= την επόμενη εβδομάδα)?


εμένα καθόλου, ίσα ίσα καλύτερα Wink
Pugobios - Τετ 04 Απρ 2007, 19:22:30
Θέμα δημοσίευσης:
Και απο εμένα κανένα πρόβλημα.Α εμένα πέρνει λαμπάκια τύπου 509t dash και μπαίνουν κουμπωτά δεν πιστέυω να έχω κανένα άλλο πρόβλημα? :?Στο site πάντως τα είδα μια χαρά!
Giannis307 - Παρ 27 Απρ 2007, 20:50:01
Θέμα δημοσίευσης: Χρωμα στις βελονες κοντερ
Ξερει κανεις πως μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα στο φωτισμο απο τις βελονες στο κοντερ απο πορτοκαλι σε ασπρο???Οπως στα 206?
sotos 207Gt - Κυρ 29 Απρ 2007, 21:48:59
Θέμα δημοσίευσης:
Χωρις να ειμαι σιγουρος σε καποια μοντελα που εχω δει με διαφορετικο χρωμα νομιζω οτι αλλαζουν οι βελονες και οχι ο φωτισμος τους(πορτοκαλι βελονα πορτοκαλι φωτισμος,ασπρη βελονα ασπρος φωτισμος) Rolling eyes Rolling eyes
Giannis307 - Κυρ 29 Απρ 2007, 22:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα πως?
sotos 207Gt - Κυρ 29 Απρ 2007, 22:53:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αν το πως που εννοεις ειναι για το πως λυνεις τις βελονες τοτε λυσε αεροσακο 2 βιδες πισω απο το τιμονι μετα καπακι τιμονοκολωνας εξω οργανα λυσιμο οργανα εξω βελονες και αλλες μετα αλλα που θα βρεις βελονες και αξιζει τον κοπο??Παντως αν παραυτα το κανεις σημαδεψε τες για να μην σου δειχνει πχ 100 και πας με 80 η ρελαντι 500 rpm Laughing
206 groupA - Δευ 30 Απρ 2007, 16:09:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω την εντυπωση πως αν θα πας σε καποια αντιπροσωπια θα σου κανουν αυτη την αλλαγη αλλα απο οσο ξερω οι τιμες θα ειναι λιγο τσουχτερες.
Βασικα υπαρχουν και πολλα after-market οπου και θα μπορουσες να ψαχτεις περισσοτερο.
206 groupA - Δευ 30 Απρ 2007, 16:11:36
Θέμα δημοσίευσης:
Δες εδω http://www.tuninghouse.net/HTML/product.php?SubCateg=86
sotos 207Gt - Δευ 30 Απρ 2007, 18:55:58
Θέμα δημοσίευσης: Re: Χρωμα στις βελονες κοντερ
Groupa ωραια τα καντραν αλλα ο Γιαννης ρωτα για τις βελονες...

Giannis307 έγραψε:
Ξερει κανεις πως μπορουμε να αλλαξουμε το χρωμα στο φωτισμο απο τις βελονες στο κοντερ απο πορτοκαλι σε ασπρο???Οπως στα 206?

Giannis307 - Δευ 30 Απρ 2007, 20:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε παιδια δεν θελω να αλλαξω τις πλακες απο πισω αλλα το χρωμα της βελονας μονο.και νομιζω οτι γινετε με ενα λαμπακι...
sotos 207Gt - Τρι 01 Μάϊ 2007, 20:26:44
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Ναι ρε παιδια δεν θελω να αλλαξω τις πλακες απο πισω αλλα το χρωμα της βελονας μονο.και νομιζω οτι γινετε με ενα λαμπακι...


Πιστευω μονο με καινουργιες βελονες...
t0my - Τετ 02 Μάϊ 2007, 08:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα Giannis307, από την δική μου επειρία νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξεις και τις βελόνες και το smd led που φωτίζει τις βελόνες. Αν δεις μια σελίδα πριν σε αυτό το topic έχω ανεβάσει μια φωτογραφία που φαίνεται το πως φωτίζονται τα ψηφία και η βελόνα.
sotos 207Gt - Τετ 02 Μάϊ 2007, 09:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
t0my έγραψε:
Καλημέρα Giannis307, από την δική μου επειρία νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξεις και τις βελόνες και το smd led που φωτίζει τις βελόνες. Αν δεις μια σελίδα πριν σε αυτό το topic έχω ανεβάσει μια φωτογραφία που φαίνεται το πως φωτίζονται τα ψηφία και η βελόνα.


Wink Wink Wink
Giannis307 - Τετ 02 Μάϊ 2007, 18:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστο...Θα το τσεκαρω αν και δεν ξερω το ποτε....γιατι ψιλοπηζω!!
Ghost Dog - Δευ 18 Ιούν 2007, 09:50:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα παλικαρακι που ειχε πορτοκαλι φωτισμο βελονων και καντραν και το εκανε καπως ετσι:





MEMsound - Δευ 18 Ιούν 2007, 09:57:23
Θέμα δημοσίευσης:
όμορφο και φαίνεται για πολύ προσεγμένη δουλειά.
αν και golf-ιζει πολύ...
ξέρεις κόστος και που?

Αν και εγώ να σου πω την αλήθεια θα ήμουν πανευτυχής ακόμα και με απλά 4 λευκο/σιελ δείκτες...
fynos - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:03:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τα GTi έχουν ESP ?
Ωραίο, αλλά λίγο ξένο . . .
SnakeMJK - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μα γιατί κανείς να θέλει να golfίζει; Razz Το προτιμώ όπως είναι!
sotos 207Gt - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:22:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως και να εχει η δουλιτσα ειναι υπερανω κριτικης... σιγουρα... Thumb Left
Ghost Dog - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:27:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
όμορφο και φαίνεται για πολύ προσεγμένη δουλειά.
αν και golf-ιζει πολύ...
ξέρεις κόστος και που?

Γαλλος την εκανε τη μοντα... Cool

MEMsound έγραψε:
Αν και εγώ να σου πω την αλήθεια θα ήμουν πανευτυχής ακόμα και με απλά 4 λευκο/σιελ δείκτες...

Μα και εμενα δε με ενδιαφερει να το κανω ετσι,αλλα απο τη στιγμη που εκανε αυτος τους δεικτες απο πορτοκαλι κοκκινους τοτε θα μπορεσουμε και εμεις να τους κανουμε λευκο/σιελ! Wink
Ghost Dog - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Τα GTi έχουν ESP ?

Αν το βαλεις σαν εξτρα κατα την παραγγελεια, ναι...! Cool
MEMsound - Δευ 18 Ιούν 2007, 10:38:00
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Τα GTi έχουν ESP ?
Ωραίο, αλλά λίγο ξένο . . .


μιας και το ανέφερες
όχι όλα τα GTI
μόνο τα 2,0 2004 (αν δεν κάνω λάθος) και μετά
και τα μετά 2004 1,6 gti μόνο extra (= +680ε)
επίσης στανταρ είχαν όλα τα RC και 2,0cc
περισσότερα εδώ

plaketokofths - Δευ 18 Ιούν 2007, 11:45:17
Θέμα δημοσίευσης:
ξέρει να λύνει και να μοντάρει κάποιος με ασφάλεια το καντράν? Αν ναι... το κόλλημα πιστεύω των led θα το καταφέρω πιστεύω.
Steve - Δευ 18 Ιούν 2007, 22:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σημασία έχει να το πιστεύεις μέσα σου...
HYPER_Piccolo - Τετ 22 Αύγ 2007, 23:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
συνέχεια από εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=217794#217794

γεια σου φιλε. εγω εχω ανοιηξει το κοντερ. εχω 2004 μοντελο. δεν ειναι η διαφορα στους δεικτες αλλα στο φως που βγαζει απο την πλακετα.
τουλαχιστον ετσι καταλαβα επειδη το ειχα βαλει πανω στο αμαξι σκετη την πλακετα και ο φωτησμος απο τα led ηταν πορτοκαλι.
παντα με μια μικρη επιφυλαξη ολα αυτα επειδη ειχαν γινει πριν απο 2.5 χρονια Razz
ειναι στα σχεδια για HOW TO. μετα απο 2 χροναι στα συνεργεια επιτελους ξανα πισω στα χερια μου το PUG ωρα για πειραματα.
παντος για αλλαγες χρωματων πηγαινε στα threads HOW TO εχω ποσταρει url να τα δεις συντομα θα ανεβασω και για αλλαγη τριτου στοπ.
brz20 - Πεμ 23 Αύγ 2007, 12:00:11
Θέμα δημοσίευσης:
Το led ειναι που κανει το χρωμα της βελονας.
Τουλαχιστον στα Peugeot ετσι ειναι γιατι οι βελονες ειναι διαφανες ενω σε αλλα αμαξια ειναι κοκκινες ας πουμε που οτι και να βαλεις απο πισω λιγο θα αλλαξει.
Το ζητημα ομως ειναι οτι πρεπει να ξερεις τι ακριβως led περνει μεσα.
Μην το ανοιξεις και μεχρι που να το βρεις το εχεις ετσι.
Κριμα ειναι.
Οποτε πας μια βολτα απο την αντιπροσωπεια και τους ρωτας τι τυπου led μπαινει εκει πισω.
Μπορεις να αγορασεις και ενα για δειγμα.
Μετα απλα το ψαχνεις μονος σε καποιο μαγαζι ή πολυ καλυτερη ιδεα πριν φυγεις απο την αντιπροσωπεια ειναι να τους κανεις και μια ερωτηση αν εχουν λευκα led.
Παντα βγαζουν ανταλακτικα για ολα τα αυτοκινητα.
Steve - Πεμ 23 Αύγ 2007, 16:12:02
Θέμα δημοσίευσης:
Σε εμένα τουλάχιστον είναι διαφανές οι βελόνες με την πλευρά που βλέπει προς τον οδηγό κόκκινη. Οπότε ότι και να βάλω από led από πίσω, πάλι κόκκινο θα βγει... Rolling eyes

Όσο για την διαδικασία:

Βγάζεις το κάλυμμα του ταμπλώ με το χέρι.

Ξεβιδώνεις μια ή δύο torx-o-βιδες που κρατάνε το καντράν.

Αφαιρείς το εμπρός διάφανο πλαστικό (είναι με clips) και έχεις πρόσβαση στις βελόνες. Αφαιρείς το μαύρο στρογγυλό καπάκι που τις κρατάει (αυτό που είναι στο κέντρο του κύκλου του στροφομέτρου/ταχυμέτρου κλπ), βγάζεις την βελόνα, βάζεις την άλλη, παίρνεις ανάποδα την διαδικασία και τέλος. Smile
brz20 - Πεμ 23 Αύγ 2007, 17:21:07
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Σε εμένα τουλάχιστον είναι διαφανές οι βελόνες με την πλευρά που βλέπει προς τον οδηγό κόκκινη. Οπότε ότι και να βάλω από led από πίσω, πάλι κόκκινο θα βγει... Rolling eyes


Αυτο δεν το επιασα και παρα πολυ καλα.
Ghost Dog - Πεμ 23 Αύγ 2007, 17:38:22
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
................... ή πολυ καλυτερη ιδεα πριν φυγεις απο την αντιπροσωπεια ειναι να τους κανεις και μια ερωτηση αν εχουν λευκα led.
Παντα βγαζουν ανταλακτικα για ολα τα αυτοκινητα.


Δυστυχως καμια αντιπροσωπεια δεν εχει λευκα leds!
Εδω και κανα χρονο εχουν μονο πορτοκαλι,δλδ σαν τα δικα μου...
Αν παθει κατι καποιο καντρανακι του βαζουν αυτα (δλδ τα πορτοκαλι)
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
brz20 - Πεμ 23 Αύγ 2007, 18:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει καποιος να βαλει μια φωτο απο αυτο το led?
Αν ειναι κατι απλο μπορουμε να βρουμε μια λυση.
Steve - Παρ 24 Αύγ 2007, 00:21:00
Θέμα δημοσίευσης:
Απ' όσο θυμάμαι από τον kovac, είναι SMD...
brz20 - Παρ 24 Αύγ 2007, 02:42:04
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως παιζει μεγαλο ρολο αυτο που λεει ο Steve λιγα πιο πανω και πολυ καιρο πριν.
Πρεπει να το πιστεψεις μεσα σου οτι μπορεις να ανοιξεις το ταμπλο.
Ολα θελουν πιστη.
Θα ψαξω να δω τι ειναι αυτο το SMD και θα αποφανθω αυριο το πρωι.
Δεν νομιζω παντως οτι ειναι κατι τοσο δυσκολο.
Θα ψαξω και πιο πισω το θεμα γιατι καπου θυμαμαι να εχω δει φωτο απο το led.
Αυτα.
drdino - Παρ 24 Αύγ 2007, 02:59:48
Θέμα δημοσίευσης:
Aυτήν την φωτό δεν ψάχνεις;



Αν βρεις πώς βγαίνει και ο πίνακας οργάνων, σφύρα... Laughing
brz20 - Παρ 24 Αύγ 2007, 13:06:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως τα led ειναι Superflux γιατι εχουν ενα χαρακτηριστικο.
1 γωνια τους ειναι φαλτσοκομενη οπως μπορω να δω.
Ευκολα βρησκεις τετοια led.
Το θεμα ειναι πως τα ξεκολλας απο εκει πανω.
Λογικα περνεις το κολλητηρι και λιωνεις πρωτα το καλαι που ειναι εκει με προσοχη.
Μετα βαζεις αυτο που θες και εγινε.
Το παν ειναι να το πιστεψεις οπως ειπε και ο Steve πανω.

http://www.led1.de/shop/

Οριστε και το μαγαζι απο γερμανια βεβαια που εχει πολλων ειδων led.
MEMsound - Παρ 24 Αύγ 2007, 16:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
αντί να ψαχνόμαστε...
μήπως να τους στείλουμε ένα μειλ (στο παραπάνω κατάστημα) με την φωτογραφία της προυγούμενης σελίδας (που ανέβασε ο drdino) και να δούμε μπας και μας κατατοπήσουν εκείνοι σχετικά με το τι χρειαζόμαστε?

όλο και κάτι περισσότερο θα ξέρουν από από εμάς...
πολύ πιθανό να τα έχουν ξαναδεί (τα Led των Peugeot και τον πίνακα οργάνων τους)...
Question Wink
MEMsound - Παρ 24 Αύγ 2007, 17:02:19
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Παντως τα led ειναι Superflux γιατι εχουν ενα χαρακτηριστικο.
1 γωνια τους ειναι φαλτσοκομενη οπως μπορω να δω.


στο παραπάνω κατάστημα τα superflux που έχει είναι τα:
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=superflux-led-ultra-bright-c-5
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=superflux-3chip-highpower-c-74
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=superflux-4chip-highpower-c-57

και κανένα από τα 3 λινκ δεν μου δείχνουν κάτι που να μοιάζει με την προυγούμενη φωτογραφία

όμως έχει αυτά:
SMD LED series PLCC2
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=smd-led-series-plcc2-c-158
τα οποία μου φαίνεται ότι είναι η κατηγορία που μας ενδιαφέρει.
η κάνω λάθος? Confused Shocked Question

εκ των οποίων λογικά θέλουμε αυτά:
White SMD LED PLCC2 1100mcd
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=smd-led-series-plcc2-white-1100mcd-c-158_159

ή αυτά:
Warm White SMD LED PLCC2 1000mcd
http://www.led1.de/shop/index.php?cName=smd-led-series-plcc2-warm-white-1000mcd-c-158_160

λογικά τα 1α μιας και οι εργοστασικες βελόνες (των τελευταίων gti, και όχι των προ-multiplex XS) δεν είναι "ζεστό" (=κιτρινίζον = warm) λευκό, αλλά οριακά μπλεδίζουν...

σωστά??? Question Confused Shocked [/img]
AlienHack - Πεμ 25 Σεπ 2008, 14:01:46
Θέμα δημοσίευσης:
ειστε τυχεροι γιατι εμενα το κοντερ ειναι το παλιο (2001) που δεν εχει led αλλα λαμπες απο πισω.. (και 2 φυσες-κουμποματα καλωδιων απο πισω)

Αν και διαβασα σε κατι σελιδες οτι και στο δικο μου βγαζω τα λαμπακια και κολάω πανε λεδακια και ολα μια χαρα.

Παρεπιπτοντος το εχω ανοιξει καμια δεκαρια φορες το πανελ των οργανων..
Δεν ειναι τιποτα ΠΟΛΥ δυσκολο.. θελει υπομονη απλος.
Ghost Dog - Πεμ 25 Σεπ 2008, 16:38:19
Θέμα δημοσίευσης:
Eτοιμο "κιτ" αλλαγης χρωματος καντραν για μη multiplex
Eτοιμο "κιτ" αλλαγης χρωματος καντραν για multi-μπλεξ Razz


Μα τι στην ευχη, τα αλλαζουν ΟΛΑ εκτος απο αυτο που θελω εγω, τις ρημαδο-ΒΕΛΟΝΕΕΕΕΣΣΣ!!!! Evil Evil
Steve - Πεμ 25 Σεπ 2008, 17:38:13
Θέμα δημοσίευσης:
Χο χο χο, πήρα το καντράν από το 14άρι και το λύνω τώρα για να βάλω τις γαλάζιες βελόνες από το GTi

Χο χο χο γλέντια Very happy
Steve - Πεμ 25 Σεπ 2008, 21:59:49
Θέμα δημοσίευσης:
Βγάζουμε το καντράν

Βάζουμε οδοντογλυφίδες με σελοτέιπ για να σημειώσουμε την θέση των βελόνων

Και avanti maestro:

Σκοτάδι

Φώς

Κι άλλο φως


Rambo Black eye
SnakeMJK - Πεμ 25 Σεπ 2008, 22:31:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βάζουμε οδοντογλυφίδες με σελοτέιπ για να σημειώσουμε την θέση των βελόνων


Μήπως όταν ξαναβαλες τις βελόνες, έδωσες καμιά ώθηση στα χιλιόμετρα; Razz Για καλύτερες επιδόσεις on camera Razz
Steve - Παρ 26 Σεπ 2008, 06:47:10
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Steve έγραψε:
Βάζουμε οδοντογλυφίδες με σελοτέιπ για να σημειώσουμε την θέση των βελόνων


Μήπως όταν ξαναβαλες τις βελόνες, έδωσες καμιά ώθηση στα χιλιόμετρα; Razz Για καλύτερες επιδόσεις on camera Razz

Προτίμησα να χαμηλώσω τις θερμοκρασίες και να αυξήσω την βενζίνη Razz
TopGear - Δευ 29 Σεπ 2008, 19:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βγάζουμε το καντράν

Βάζουμε οδοντογλυφίδες με σελοτέιπ για να σημειώσουμε την θέση των βελόνων

Και avanti maestro:

Σκοτάδι

Φώς

Κι άλλο φως


Rambo Black eye


Βελόνες, πού βρήκες; Θέλω να βάλω τις γαλάζιες...Έχει τις κλασσικές λευκές... Crying or Very sad Crying or Very sad Κόστος;
Steve - Δευ 29 Σεπ 2008, 19:48:20
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Βελόνες, πού βρήκες; Θέλω να βάλω τις γαλάζιες...Έχει τις κλασσικές λευκές... Crying or Very sad Crying or Very sad Κόστος;

Βελόνες από το τωρινό 206 μου, καντράν από το προηγούμενο και τρακαρισμένο 206 μου Rolling eyes
AlienHack - Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
εχετε κανενα διαλυμενο κοντερ-καντραν? θελω ενα πηνειο απο πισω. .
Steve - Παρ 17 Οκτ 2008, 10:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε...

Το πηνίο πώς θα το βάλεις στην πλακέτα δεν μας είπες...
FOT307_GR - Τετ 12 Νοέ 2008, 02:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως παιδια ισως να το ξερετε το site ισως να βοηθησει....
http://www.bluecars.net/index.php
YuGo007 - Κυρ 23 Νοέ 2008, 03:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, εμένα κόλλησε το counter μου στροφόμετρο συγκεκριμένα και πήγα και το έφτιαξα! Το δικό μου που είναι 12/00 έχει από πίσω λαμπίτσες, οι οποίες όμως είναι λευκές!!! Το χρώμα σε εμένα το δίνει μπροστά ι μεμβράνη που έχει και λέει τα χιλιόμετρα και τα άλλα … όσο για τις βελόνες δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως και εγώ θέλω να βάλω λευκό χρώμα πίσω και κόκκινους ή μπλε δείκτες κατά προτίμηση κόκκινο φωτισμό στους υπάρχοντες δείκτες αφού όλο το αμάξι είναι μαύρο κόκκινο
AlienHack - Κυρ 23 Νοέ 2008, 23:46:31
Θέμα δημοσίευσης:
τι ενοεις κόλησε? και πως-που το εφτιαξες? εμενα εχει χαλασει η θερμοκρασία λαδιού. δεν εχει κολήσει καπου, απλος μολισ δινεις ρευμα παει και καθετε σε συγκεκριμένη θεση. δεν δειχνιε πραγματικά τις θερμοκρασίες. τεσπα.
Και εμενα 2000 μή multiplex ειναι με λαμπάκια απο πίσω...
YuGo007 - Δευ 24 Νοέ 2008, 14:37:32
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
τι ενοεις κόλησε? και πως-που το εφτιαξες? εμενα εχει χαλασει η θερμοκρασία λαδιού. δεν εχει κολήσει καπου, απλος μολισ δινεις ρευμα παει και καθετε σε συγκεκριμένη θεση. δεν δειχνιε πραγματικά τις θερμοκρασίες. τεσπα.
Και εμενα 2000 μή multiplex ειναι με λαμπάκια απο πίσω...



θα πας σε εναν κοντερατζι κα ι θα σου αλλαξει ενα πλαστικό πισω απο το counter το οποιο συνδεει την βελόνα με κατι αλλο ...
τες πα και εμενα το στροφομετρο τα δικα του εκανε. για το στροφομετρο μου πηρε 30€ γιατι ειναι γνωστος ... τωρα για εσενα δν ξερω το κοστος ...
AlienHack - Δευ 24 Νοέ 2008, 15:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
με εμας τους μη multiplex τα πραματα ειναι ποιο απλα... το εχω λυσει δεσει το καντραν απειρες φορες, τρεις φορες μονο και μονο για να αλαξω καμενες λαμπεσ απο πισω, εμας εχει λαμπες οχι λεd , ασπρες, το χρωμα το παιρνει απο την μεμβράνη μπροστα και τισ βελονες (ειναι κοκκινα ολα!)
YuGo007 - Δευ 24 Νοέ 2008, 20:14:45
Θέμα δημοσίευσης:
θα μου πειτε και εμενα του nooba που δν ξερω τι ειναι το multiplex ??
παντοσ και εμενα ετσι ειναι με λαμπες και εγω το εχο λυσει!! Που μπορω και εγω να βρω αλλες μεμβρανες για να το κανω αλλο χρωμα ? πχ λευκο ?
FOT307_GR - Τετ 26 Νοέ 2008, 18:37:43
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια υπαρχουν στο ebay κοντερ plasma glow που αλλαζουν τελειως την εμφανιση του κοντερ.πχ
[/url]http://cgi.ebay.de/INNOPARTS-Plasma-Tacho-Tachoscheiben-Peugeot-206-Benzin_W0QQitemZ120324655379QQihZ002QQcategoryZ72987QQcmdZViewItem#ebayphotohosting
Steve - Τετ 26 Νοέ 2008, 19:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδιαφέρον φαίνεται αλλά ΔΕΝ ταιριάζει με τις μπλε βελόνες του GTi την ημέρα. Το γκρι που έχω βάλει την ημέρα διακρίνεται σχετικά καθαρά. Με λευκό φόντο, την βάψατε Very happy
YuGo007 - Τρι 02 Δεκ 2008, 20:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
Η μεμβράνη ας την πω του counter σου είναι home made ? η την αγόρασες από κάπου? Ψάχνω να βγάλω αυτή την μαυρίλα αλλά ρώτησα σε 2 μαγαζιά ‘βελτίωσης’ και δεν είχαν… είναι πολύ ωραία η δική σου η γκρι και με κόκκινο φωτισμό που θέλω εγώ να βάλλω θα είναι μούρλια!!
Steve - Τρι 02 Δεκ 2008, 22:15:52
Θέμα δημοσίευσης:
Η ασημί μεμβράνη και οι κόκκινες βελόνες είναι από το 206 1.4 16v XS.

H μαύρη μεμβράνη και οι μπλε βελόνες είναι από 206 1.6 16v GTi.
PAVLOS_207RC - Τρι 03 Ιαν 2012, 23:42:31
Θέμα δημοσίευσης:
εχω το εξης προβλημα εβγαλα το καντραν για να του αλαξω φωτισμο και εκανα δυο γκαφες

1- πηγα να το ανειξω και ενας δικτις δεν ευγενε και το εσπασα καταλαθος
2- ευγαλα τους δεκτες και ξεχασα να σιμειοσω τις θεσεις και τωρα που το εκλισα αυτο με διχνη οτι νανε,

τι μπορω να κανο στιν προτι περιπτοση? πουλανε ξεχοριστες βελονες στιν αντιπροσοπια η πρεπι να βρω ολοκλιρο καντραν?

και τι μπορω να κανω στην δευτερη περιπτοση???

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει....
Steve - Τετ 04 Ιαν 2012, 07:59:55
Θέμα δημοσίευσης:
PAVLOS_207RC έγραψε:
εχω το εξης προβλημα εβγαλα το καντραν για να του αλαξω φωτισμο και εκανα δυο γκαφες

1- πηγα να το ανειξω και ενας δικτις δεν ευγενε και το εσπασα καταλαθος
2- ευγαλα τους δεκτες και ξεχασα να σιμειοσω τις θεσεις και τωρα που το εκλισα αυτο με διχνη οτι νανε,

τι μπορω να κανο στιν προτι περιπτοση? πουλανε ξεχοριστες βελονες στιν αντιπροσοπια η πρεπι να βρω ολοκλιρο καντραν?

και τι μπορω να κανω στην δευτερη περιπτοση???

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει....
Φίλε καλή χρονιά,

Οι βελόνες πάνε μαζί με το καντράν δυστυχώς, οπότε κοίτα να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο για να μην το πληρώσεις χρυσό στην αντιπροσωπεία.

Για τις ενδείξεις, γίνεται μόνο αν μπορείς εσύ ο ίδιος (ή αν έχεις κάποιον φίλο) με διαγνωστικό και κατάλληλο πρόγραμμα, έτσι ώστε να διαβάζει τις ενδείξεις από τον εγκέφαλο και να διορθώσεις τις βελόνες.
gourtz - Παρ 06 Ιαν 2012, 13:37:23
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παιδια αλλαζω φωτισμους σε 206 με αλλα καρτελακια plasma τα οποια δουλεθουν με υψηλη ταση ομως τα νεον... υπαρχουν δυο σχεδια κ 2-3 χρωματα.... οποιος ενδιαφερεται pm
takis_206 - Κυρ 22 Ιαν 2012, 10:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
πριν 2 μερες εβαλα οργανα rc,οι δεικτες αναβουν ασπροι σαν την φοτο που εχει βαλει ο σταυρος ειναι μαμα ετσι η το εχει καγκουρεψει αυτος που τα ειχε ??
gourtz - Κυρ 22 Ιαν 2012, 10:42:04
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ετσι ειναι λογικα γτ τα πιο καινουργια κοντερ δεν εχω λαμπακια απλα εινια με λεντ εκει στους δεικτες κτλ
dimisboukis - Δευ 26 Μάρ 2012, 19:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
Να σας δειξω και γω την δικη μου τροποποιηση στον φωτισμο του κοντερ.Ελπιζω σε καποιους να αρεσει.

http://i1248.photobucket.com/albums/hh484/dimis206/Photo-0077-1.jpg
http://i1248.photobucket.com/albums/hh484/dimis206/Photo-0078-1.jpg
http://i1248.photobucket.com/albums/hh484/dimis206/Photo-0076-1.jpg
petrance - Τρι 10 Απρ 2012, 01:07:00
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια σε 207 πως θα αλλαξουμε το φωτισμο στο καντραν γνωριζει κανεις???και κατα προτιμιση λευκο τελειως να μεινουν μονο οι βελονες κοκκινες
ευχαριστω.....
dimisboukis - Τρι 10 Απρ 2012, 20:29:03
Θέμα δημοσίευσης:
petrance έγραψε:
Παιδια σε 207 πως θα αλλαξουμε το φωτισμο στο καντραν γνωριζει κανεις???και κατα προτιμιση λευκο τελειως να μεινουν μονο οι βελονες κοκκινες
ευχαριστω.....


Γινεται οπως εκανα και γω με το δικο μου.Απλα θελει προσοχη επειδη ειναι ειναι πολλη λεπτη δουλεια.Λογικα ιδια smd πρεπει να εχουν...
petrance - Σαβ 14 Απρ 2012, 15:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
εχει πολυ διαδικασια???και ποσο κοστιζουν???αν ξερεις καποιο site που να εχει και για 207 θα με βοηθουσε.....
reselie-206 - Σαβ 14 Απρ 2012, 15:37:37
Θέμα δημοσίευσης:
takis_206 έγραψε:
πριν 2 μερες εβαλα οργανα rc,οι δεικτες αναβουν ασπροι σαν την φοτο που εχει βαλει ο σταυρος ειναι μαμα ετσι η το εχει καγκουρεψει αυτος που τα ειχε ??


Και εμένα έτσι είναι άσπρες οι βελόνες Wink
dimisboukis - Σαβ 14 Απρ 2012, 19:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
petrance έγραψε:
εχει πολυ διαδικασια???και ποσο κοστιζουν???αν ξερεις καποιο site που να εχει και για 207 θα με βοηθουσε.....


Διαδικασια οχι πολυ απλα θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι πολυ μικρα.Εγω με μεγεθυντικο φακο τα κολλουσα και προσοχη γιατι αυτα συνδεονται μονο προς μια πλευρα.Το ρευμα δηλαδη το περνουν μονο σε μια επαφη και οχι σε οποια να ειναι.Αν δεν κολληθουν ορθα καιγονται.Εγω τα ειχα αγορασει απο ενα μαγαζι με ανταλλακτικα ηλεκτρονικων συσκευων 30 λεπτα το ενα.Θα ψαξω να τα βρω και θα ανεβασω και φωτο να τα δεις μηπως και το 207 εχει ιδια.Αλλα κατα 90% ιδια θα ειναι.
Αλεξ - Πεμ 24 Ιαν 2013, 23:10:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι δεν εχει διαδικασια πολυ απλος πρεπει να εισαι προσεκτικος εγω εχω βαλει μεσα λεντοταινια η οποια αλαζει 4 διαφορετικα χρωματα με κομπιουτερακι ασπρη μπλε κοκκινη πρασινη.

http://imageshack.us/photo/my-images/59/1001127o.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/703/1001117xr.jpg/

http://i.cubeupload.com/43qYhU.jpg

Επισης εχω κανει και στο μηχανακι το ιδιο........

http://imageshack.us/photo/my-images/197/1001095z.jpg/

Tωρα εαν θελεις να βαλεις τα κανονικα τα λεντακια θα χρειαστεις 6 νωμιζω τα οποια βρισκονται πισω απο τα οργανα και θα πρεπει να παρεις αυτα εδω.
http://www.ebay.com/itm/10X-T5-Car-Gauge-LED-Speedo-Dashboard-Dash-Wedge-Side-Light-Bulb-Lamp-Blue-12V-/130590933238?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1e67d380f6&vxp=mtr
alexkapellakis - Κυρ 10 Φεβ 2013, 19:19:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σας...

Επαναφέρω το topic αυτό στο παρόν κ πάλι με αυτό το VIDEO με την προοπτική να μου πείτε αν έχει κανείς ιδέα πως θα μπορούσε να φτιαχτεί κάτι τέτοιο, με μπλε η πορτοκαλί χρώμα.

Το έχω ψάξει πολύ τον τελευταίο καιρό και είχα βρει και ένα How-To αλλά το 'χασα και δε μπορώ να το ξαναβρώ...

Δείτε του πείτε μου τη γνώμη σας και το συζητάμε να δούμε για τα παρακάτω... Laughing Rolling eyes

Να τονίσω πως αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι που σπάει το φώς και χύνεται γύρω από τις βελόνες....


Ένι Αιντίας???? Razz Very happy
gourtz - Τετ 10 Απρ 2013, 15:41:53
Θέμα δημοσίευσης:
και μια φωτο απο το δικο μου κοντερ... ειναι καρτελακια πλασμα περνουν υψηλη ταση κ στην ουδια αναβι το καρτελακι δεν εχει λαμπακια,...


http://img809.imageshack.us/img809/998/dsc02461o.jpg
Steve - Παρ 12 Απρ 2013, 12:39:24
Θέμα δημοσίευσης:
alexkapellakis έγραψε:
Ένι Αιντίας???? Razz Very happy
Αιντίας σχετικά με τί;

Με το λύσιμο του κοντέρ;
christos_99 - Παρ 12 Απρ 2013, 18:21:03
Θέμα δημοσίευσης:
gourtz έγραψε:
και μια φωτο απο το δικο μου κοντερ... ειναι καρτελακια πλασμα περνουν υψηλη ταση κ στην ουδια αναβι το καρτελακι δεν εχει λαμπακια,...


http://img809.imageshack.us/img809/998/dsc02461o.jpg


Απο ebay τα πηρες τα καρτελακια φιλος?? Πως τα λενε στα εγγλεζικα?? να το ψαξω κι εγω...
PAVLOS_207RC - Σαβ 17 Αύγ 2013, 17:52:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρτε μια γεύση από το δικό μου άσπρο+κόκκινο...

http://img607.imageshack.us/img607/2941/ok46.jpg
http://img844.imageshack.us/img844/8489/8pjk.jpg
http://img694.imageshack.us/img694/6895/o3qv.jpg
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr