PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Αξιοπιστία Peugeot 207

georgebpkk - Πεμ 24 Ιαν 2013, 22:00:00
Θέμα δημοσίευσης: Αξιοπιστία Peugeot 207
Μιας και από το τελευταίο μου αυτοκίνητο έφαγα φόλα, αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο για μεταχειρισμένο βρήκα 2 peugeot 207 1.4 90 άλογα. Επειδή σαν αυτοκίνητο μου άρεσε αρκετά , θέλω να μάθω την γνώμη σας σαν πιο ειδικούς σε αυτά τα αυτοκίνητα καθώς η οικογένεια peugeot δεν είχε ποτέ. Τι προβλήματα εμφανίζουν συνήθως ? τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά? και γενικά κατά πόσο αξιόπιστο αυτοκίνητο θεωρείται καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι και ήδη την έχω πάθει με ένα αυτοκίνητο.
Driver ///M - Πεμ 24 Ιαν 2013, 22:34:34
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία Peugeot 207
georgebpkk έγραψε:
Μιας και από το τελευταίο μου αυτοκίνητο έφαγα φόλα, αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο για μεταχειρισμένο βρήκα 2 peugeot 207 1.4 90 άλογα. Επειδή σαν αυτοκίνητο μου άρεσε αρκετά , θέλω να μάθω την γνώμη σας σαν πιο ειδικούς σε αυτά τα αυτοκίνητα καθώς η οικογένεια peugeot δεν είχε ποτέ. Τι προβλήματα εμφανίζουν συνήθως ? τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά? και γενικά κατά πόσο αξιόπιστο αυτοκίνητο θεωρείται καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι και ήδη την έχω πάθει με ένα αυτοκίνητο.

Μηχανικά είναι σκυλί, αρκεί να έχει σωστή συντήρηση (όπως όλα τα αυτοκίνητα άλλωστε).
Ηλεκτρολογικά ίσως σου βγάλει κανα θεματάκι (κάψιμο λαμπτήρων πχ που στο δικό μου είναι σχετικά συχνό μετά τον 3ο χρόνο, επίσης προσοχή αν έχει esp γιατί κι αυτά βγάζουν πρόβλημα) αλλά κι εκεί συνήθως όχι κάτι σοβαρό.

Γενικά είναι αξιόπιστο και ποιοτικό αυτοκίνητο κι ο κινητήρας πολύ καλός για 1400άρης (απλά θέλει προσεχτική οδήγηση στην πόλη αλλιώς δύσκολα πέφτεις κάτω από 8-8,5).
Αν θες πες μας και πόσο το βρήκες και με πόσα χιλιόμετρα.
georgebpkk - Πεμ 24 Ιαν 2013, 22:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
Από φίλους φίλων είχα ακούσει πως έκαιγαν λάδια , αλλά επειδή δεν θεωρώ αξιόπιστες πηγές πληροφοριών τους φίλους φίλων Laughing είπα να ρωτήσω κατευθείαν εδώ. Το βρήκα με 5.200 είναι μοντέλο του '08 και έχει 84.900χλμ το ένα και το άλλο είναι πάνω κάτω παρόμοιο απλά αλλάζει το χρώμα.
nOkpos - Παρ 25 Ιαν 2013, 01:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε το μοτερ αυτο αν ειναι το ιδιο μου του 206 1.4 16v 90 hp ειχαν θεμα με φλατζα κεφαλις εμενα στα 50000 ηθελε φλατζα ..
Driver ///M - Παρ 25 Ιαν 2013, 02:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
φιλε το μοτερ αυτο αν ειναι το ιδιο μου του 206 1.4 16v 90 hp ειχαν θεμα με φλατζα κεφαλις εμενα στα 50000 ηθελε φλατζα ..

To ίδιο μοτέρ είναι, αλλά στα 207 είναι αναβαθμισμένο ποιοτικά και δεν βγάζει τέτοια.

Φίλε, αν βάζεις 5-40 τοτάλ 9000 λάδι (που είναι το ενδεδειγμένο για τον κινητήρα) δεν καίει σχεδόν καθόλου (μισό λίτρο στα 10.000 χλμ μου έκαψε, τίποτα).
Αν βάζεις άλλα λάδια, μπορεί πράγματι να κάψει λίγο (με 5-30 ineo total μου είχε κάψει σχεδόν 1,5 λίτρο στα 10.000 χλμ).

Εγώ πάντως τον Απρίλη κλείνω 6 χρόνια και το αμάξι είναι άψογο.
Έχω βέβαια λίγα χιλιόμετρα (σχεδόν 50.000) αλλά και από κατόχους που ξέρω με σχεδόν τα διπλά δεν είχαν κάτι σοβαρό.
Chris_206_90hp - Κυρ 27 Ιαν 2013, 17:53:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μακριά απο αυτό το μοτέρ ειδικά αν κανεις πανω απο 15-20 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο,2 φλαντζες μεχρι τωρα μια στα 105.000 (εχανε λαδι απο τις 55.000)και μια τωρα στα 188.000 και ολα αυτα με αριστη συντηρηση (καθε 8000χλμ λαδια φιλτρα κλπ) και παλι τα ιδια....σε όλα το ίδιο μοτέρ είναι,δεν παιζει ρολο αν ειναι 206 η 207 η citroen C3-C4 (psa group)ψάξε η για το 1.4 vti με τα 95 αλογα η για το 1.6 16v με τα 110 αλογα και γρηγοροτερα ειναι και μακραν πολυ πιο αξιοπιστα μοτερ ειδικα το 1.6,εγω το μετανιωσα στο 206 παρα πολυ που δεν ειχα παρει το 1.6 gti ασε που δεν θα μπορεις να το πουλησεις μετα με το ασχημο ονομα που εχει στην αγορα....ειμαι παθων και ξερω ΜΑΚΡΙΑ
georgebpkk - Κυρ 27 Ιαν 2013, 22:11:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις πανω στο θεμα. Μια τελευταια ερωτηση. Στο τελευταιο αμαξι π ειχα fiat punto ετυχε να ''παγωσει'' η υποβοηθηση εν ωρα ταξιδιου γιατι το ηλεκτρικο μοτερ επαθε κατι σαν βραχυκυκλωμα απ οτι μου ειπαν και αλλαζω αυτοκινητο με την λογικη οτι δε θελω να εχει ηλεκτρικο τιμονι. Στα fiat απο οτι ακουσα ειναι πολυ συνηθησμενο προβλημα, ισχιει κατι τετοιο για το 207?
vasilisalessia - Δευ 28 Ιαν 2013, 01:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
ειμαι κατοχος ενος 307 με αυτο το κινητητρα και δεν ειχα αυτα τα προβληματα.και εχει τυχει να κανω 6000χλμ σε ενα μηνα εξωτερικο με 40 βαθμους φορτωμενο αμαξι και δεν ειχα προβλημα.αν θελεις ομως να παρεις μια τετοια μηχανη κοιτα να της βαζεις το 5 40 λαδι και οχι το 10 40.δε λιπανει γρηγορα και σωστα το μεταβλητο και γενικα το καπακι γρηγορα και επαρκως και αφηνει και καταλοιπα προκαλωντας υπερβολικη
θερμοτητα.και να βαζεις οσο καλη βενζινη μπορεις λογω του οτι εχει υπεροβλικα φτωχο προγραμμα και με κακη βενζινη ανεβαζει θερμοκρασια καυσαεριων με οτι αυτο συνεπαγεται.σε 206 ειναι πολυ καλη λογω αμαξωματος ελαφρου.σε 207 λογω βαρους παει ετσι και ετσι.αλλα εγω θα προτιμουσα το 1,6 λογω περισσοτερων αλογων.βεβαια περι καπακιου εχει παρατηρηθει σε ορισμενους κινητηρες αλλα σε αλλους οχι.εξαρταται την εμπειρια του καθε κατοχου τα συντηρηση κλπ.ειναι υποκειμενικα ολα πιστευω.
vasilisalessia - Δευ 28 Ιαν 2013, 01:19:15
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα περι ηλκτρικου τιμονιου συνηθως ακουγεται ενα μικρο σφυριγμα αλλα μεχρι εκει.εμενα ακουγεται λιγο αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα.αλλαζω λαδια αλλαζω αντιψυκτικα καθε δυο χρονια.βεβαια εχει παρατηρηθει σε καποιους και εδω καποια βλαβη αλλα πιστευω οτι δεν ειναι συχνοτατη βλαβη
Driver ///M - Δευ 28 Ιαν 2013, 19:24:12
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Μακριά απο αυτό το μοτέρ ειδικά αν κανεις πανω απο 15-20 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο,2 φλαντζες μεχρι τωρα μια στα 105.000 (εχανε λαδι απο τις 55.000)και μια τωρα στα 188.000 και ολα αυτα με αριστη συντηρηση (καθε 8000χλμ λαδια φιλτρα κλπ) και παλι τα ιδια....σε όλα το ίδιο μοτέρ είναι,δεν παιζει ρολο αν ειναι 206 η 207 η citroen C3-C4 (psa group)ψάξε η για το 1.4 vti με τα 95 αλογα η για το 1.6 16v με τα 110 αλογα και γρηγοροτερα ειναι και μακραν πολυ πιο αξιοπιστα μοτερ ειδικα το 1.6,εγω το μετανιωσα στο 206 παρα πολυ που δεν ειχα παρει το 1.6 gti ασε που δεν θα μπορεις να το πουλησεις μετα με το ασχημο ονομα που εχει στην αγορα....ειμαι παθων και ξερω ΜΑΚΡΙΑ

Καλά, βρες μου κάποιον με τον κινητήρα αυτόν σε 207 που να είχε τέτοια θέματα και μετά ξαναμιλάμε.

Πέρασαν 3-4 χρόνια απ'όταν πρωτοξεκίνησε ο κινητήρας αυτός μέχρι να τοποθετηθεί στο 207 και είναι λογικό να λύθηκαν τα θέματα αξιοπιστίας που είχε.
Εγώ πάντως ξέρω κατόχους με πάνω από 100.000 χλμ που δεν είχαν το παραμικρό θέμα.
Αντίθετα, τα 1.4 vti έχουν βγάλει πολλά θέματα με χρονισμό κι όχι μόνο κι αν ψάξεις και στο φόρουμ θα τα βρεις.
Η συχνότητα βλαβών τους πάντως είναι σίγουρα μεγαλύτερη απ'ότι των κινητήρων με τα 90 άλογα.

Ναι, ο 1600άρης είναι προτιμότερος γιατί είναι πιο σβέλτος κι έχει παρόμοια κατανάλωση βενζίνης αφού κινεί πιο εύκολα το αμάξωμα, οπότε κι εγώ θα τον πρότεινα, αλλά όχι για λόγους αναξιοπιστίας του 1.4.

Και φυσικά, τα λάδια που είπε ο φίλος Βασίλης πριν παίζουν τεράστιο ρόλο, γιατί στα 206 έβαζαν όλοι 10-40 με αποτέλεσμα οι κινητήρες να λιπαίνονται λάθος και να βγάζουν συχνότερα προβλήματα.
Αν κάποιος βάζει καλά 5-40 (έστω 5-30) τότε, σε συνδυασμό με την αυξημένη αξιοπιστία του κινητήρα του 207, δύσκολα θα'χει πρόβλημα.
Αλλά ακόμα κι εσένα το να σου βγάλει 2 φορές φλάντζα στα σχεδόν 200.000 χλμ δεν είναι και το τέλος του κόσμου, ιδίως αν έβαζες και λάθος λάδια (10-40).

Φίλε georgebkk πρόβλημα με το ηλεκτρικό τιμόνι δεν έχω ακούσει σε κάποιο 207, οπότε και να υπάρχει θα είναι πολύ σπάνιο.
Vini - Δευ 28 Ιαν 2013, 20:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
georgebpkk έγραψε:
Το βρήκα με 5.200 είναι μοντέλο του '08 και έχει 84.900χλμ το ένα και το άλλο είναι πάνω κάτω παρόμοιο απλά αλλάζει το χρώμα.


Με τόσα χιλιόμετρα, με άγνωστο τρόπο χρήσης, στυλ οδήγησης και με άγνωστο ιστορικό προβλημάτων των συγκεκριμένων, μάλλον είναι προτιμότερο να βρεις απαντήσεις σε συνεργεία όπου θα πρέπει να πας τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα να τα κοιτάξουν.

Προσωπικά θα αναζητούσα κάποιο με λιγότερα χιλιόμετρα και ας μην είναι και Peugeot. Σε αυτή τη κατηγορία βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμένα σε όλους τους κατασκευαστές.
Chris_206_90hp - Δευ 28 Ιαν 2013, 23:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε driver η αγορα ειναι τοσο μεγαλη που δεν αξιζει να ρισκαρει 5 χιλιαρικα πολυ απλα εχει αμαξαρες σε αυτα τα χρηματα καθως και το ιδιο αμαξι με αλλα μοτερ...τωρα αν εσενα σου βγηκε σκυλι εισαι τυχερος αλλα εχεις ακομα χλμ για να κρινεις ενα αμαξι 50000χλμ δεν ειναι τιποτα εγω τοσα κανω μεσα σε 2-3 χρονια και αν δεν θεωρεις τις 2 φλαντζες και τις αστειες πολυδαπανες βλαβες που εχει βγαλει το 206(πισω αξονα,εγκεφαλο,φλαντζες,ψυγειο καλοριφερ και αλλα τοσα) οκ,ισως σε περισσευουν και τα δινεις,τα λαδια ηταν απο την αρχη τοταλ 5-40 καθε 8000 χλμ δεν παιζει ρολο η χρηση-συντηρηση ειναι θεμα τυχης και δυστυχως η πεζω δεν αναγνωριζει τιποτα και τα πληρωνεις ολα απο την τσεπη σου σε αντιθεση με ασια πλευρα που γενικα σε τετοια θεματα δεν παιζονται σε θεματα εγγυησης και αξιοπιστιας τι θες να σου αναφερω το κορολα με 450.000χλμ που το αλλαζα μονο λαδια και τα βασικα;; οχι φιλε μου δεν ειναι λογικο να τα βγαζει αυτα ενα αμαξι 15.000 ευρω,αυτα απο μενα,η αποφαση ειναι του φιλου για το τι θα κανει,εγω πεζω παντως δεν ξαναπροτιμω μετα απο τις ζημιες που πληρωσα και δεν ηταν λογω κακης χρησης-συντηρησης
vasilisalessia - Δευ 28 Ιαν 2013, 23:50:25
Θέμα δημοσίευσης:
οντως ειναι πολλα για 1.4 87000χλμ τα 5000ευρω.οσο για τα υπολοιπα θερω απλα οτι ησουνα λιγο ατυχος.οσον αφορα το σερβις.ειναι το παν κατα τη γνωμη μου.ειχα και εγω οπως και ακομα εχω και ιαπωνεζικο αμαξι.δεν λεω σε γενικες γραμμες ειναι πιο αξιοπιστα.αλλα οχι τοσο.να σου θυμισω ανακλυσεις τουοτα?καιγανε λαδια της μουρλης τα σελικα??τα ραβ και λοιπα με τσιμουχες της τετρακινησης για αλλαγη??τα πριους με τααα προβληματα???λυπαμαι για αυτα που σου τυχανε αλλα και το σεατ ιμπιζα του θειου μου το 101 αλογα του εχει αλλαξει τα φωτα απο βλαβες...πολο φιλου μου που το κιβωτιο και απο δισκο πλατω ειναι αστα να πανε..σημαντικη και πολυτιμη η μαρτυρια σου καθε αλλο.αλλα οχι και η απολυτη.
vasilisalessia - Δευ 28 Ιαν 2013, 23:52:44
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
georgebpkk έγραψε:
Το βρήκα με 5.200 είναι μοντέλο του '08 και έχει 84.900χλμ το ένα και το άλλο είναι πάνω κάτω παρόμοιο απλά αλλάζει το χρώμα.


Με τόσα χιλιόμετρα, με άγνωστο τρόπο χρήσης, στυλ οδήγησης και με άγνωστο ιστορικό προβλημάτων των συγκεκριμένων, μάλλον είναι προτιμότερο να βρεις απαντήσεις σε συνεργεία όπου θα πρέπει να πας τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα να τα κοιτάξουν.

Προσωπικά θα αναζητούσα κάποιο με λιγότερα χιλιόμετρα και ας μην είναι και Peugeot. Σε αυτή τη κατηγορία βρωμάει ο τόπος από μεταχειρισμένα σε όλους τους κατασκευαστές.

συμφωνω ειναι και βαρυ για τη μηχανη.η παρε το 1.6 που παει πολυ ωραια ακομα και αυτο με τα 110 αλογα παει πολυ καλα η κοιτα κατι σε 1.4 αλλα πιο ελαφρυ.παντα να το ελενξεις πολυ καλα
Driver ///M - Τρι 29 Ιαν 2013, 00:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Φίλε driver η αγορα ειναι τοσο μεγαλη που δεν αξιζει να ρισκαρει 5 χιλιαρικα πολυ απλα εχει αμαξαρες σε αυτα τα χρηματα καθως και το ιδιο αμαξι με αλλα μοτερ...τωρα αν εσενα σου βγηκε σκυλι εισαι τυχερος αλλα εχεις ακομα χλμ για να κρινεις ενα αμαξι 50000χλμ δεν ειναι τιποτα εγω τοσα κανω μεσα σε 2-3 χρονια και αν δεν θεωρεις τις 2 φλαντζες και τις αστειες πολυδαπανες βλαβες που εχει βγαλει το 206(πισω αξονα,εγκεφαλο,φλαντζες,ψυγειο καλοριφερ και αλλα τοσα) οκ,ισως σε περισσευουν και τα δινεις,τα λαδια ηταν απο την αρχη τοταλ 5-40 καθε 8000 χλμ δεν παιζει ρολο η χρηση-συντηρηση ειναι θεμα τυχης και δυστυχως η πεζω δεν αναγνωριζει τιποτα και τα πληρωνεις ολα απο την τσεπη σου σε αντιθεση με ασια πλευρα που γενικα σε τετοια θεματα δεν παιζονται σε θεματα εγγυησης και αξιοπιστιας τι θες να σου αναφερω το κορολα με 450.000χλμ που το αλλαζα μονο λαδια και τα βασικα;; οχι φιλε μου δεν ειναι λογικο να τα βγαζει αυτα ενα αμαξι 15.000 ευρω,αυτα απο μενα,η αποφαση ειναι του φιλου για το τι θα κανει,εγω πεζω παντως δεν ξαναπροτιμω μετα απο τις ζημιες που πληρωσα και δεν ηταν λογω κακης χρησης-συντηρησης

Απλά φίλε ο κινητήρας, τουλάχιστον του 207, δεν είναι τόσο αναξιόπιστος όσο λες, τουλάχιστον με όσα ξέρω εγώ αλλά κι εδώ στο φόρουμ δεν είδα κάποιον με 207 να έχει θέμα με φλάντζες.
Εκεί ήθελα να καταλήξω.

Τώρα, 5 χιλιάρικα για ένα αμάξι που πριν 5 χρόνια έκανε πάνω κάτω 14 δεν μου φαίνονται πολλά, αν το αμάξι είναι σε καλή κατάσταση.
Δεν μιλάμε για κανα 2λιτρο που οι τιμές έχουν ξεφτυλιστεί εντελώς λόγω φορολογίας-τελών κλπ, αλλά για ένα 1400άρι.
Ε, με 5 χιλιάρικα δε νομίζω ότι μπορεί να πάρει και τίποτα καλύτερο αντίστοιχης χρονολογίας.

Αν φυσικά με τα ίδια λεφτά ή έστω με κανα 1000άρικο παραπάνω βρει 1600αρι ατμοσφαιρικό, τότε κι εγώ προτείνω να πάρει εκείνο.

Φίλε το 207 που έχεις δει τι έκδοση είναι ? Trendy, sport pack, τι?
Γιατί παίζει κι αυτό κάποιο ρόλο στο αν τα λεφτά που το βρήκες είναι καλά ή όχι.
Πάντως στο car με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα γύρω στα 5-6 χιλιάρικα παίζουν τα περισσότερα, οπότε δε νομίζω ότι είναι και καμια παράλογη τιμή αν, επαναλαμβάνω, είναι σε καλή κατάσταση.
Chris_206_90hp - Τρι 29 Ιαν 2013, 07:10:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ θα του πρότεινα να πάρει το 1.6 με τα 110 άλογα μιάς και έχω ακούσει μόνο καλά λόγια για αυτό το μοτέρ και απο επιδόσεις και απο αξιοπιστία και ας το βρεί λίγο πιό ακριβό,μακάρι να τα διόρθωσαν οι γάλλοι τα μοτέρ με τα 90 άλογα γιατί στα 206 ακόμα και στην αντιπροσωπία με μηχανικό που μιλούσα μου έλεγε τα χειρότερα
Τις καλημέρες μου σε όλα τα παιδιά!!!
Vini - Τρι 29 Ιαν 2013, 12:38:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ας πάρει ότι θέλει αρκεί να το πάει να το κοιτάξει σε κάποιο συνεργείο καλά. Βασικά να το κοιτάξει εξονυχιστικά και να το οδηγήσει κιόλας. Κατά προτίμηση να είναι κρύο και να είναι και πρωί.

Εγώ πάντως όταν ακούω 85000χλμ και να μου το χάριζαν πάλι δεν θα το έπαιρνα.

Αν κρίνω από το δικό μου, που έχει ελάχιστα χιλιόμετρα, φαντάζομαι πως θα είναι κάποιο με τόσα πολλά χιλιόμετρα που έχει κυκλοφορήσει σε Ελληνικούς καρόδρομους...

Μπρρρρ... Τρεμούρα με πιάνει... Laughing
Chris_206_90hp - Τρι 29 Ιαν 2013, 14:01:36
Θέμα δημοσίευσης:
Χαχα και γω το ιδιο ειδικα μετα απο αυτα που περασα,ασε που απ'οτι φαινεται θα το χαρισω και εγω το δικο μου πιο κατω και απο getz και atos του 2001 το παιρνουν μεταπωλητικη αξια υπο του μηδενος καλυτερα να το στειλω σε ενα γκρεμο Twisted evil
vasilisalessia - Τρι 29 Ιαν 2013, 14:25:24
Θέμα δημοσίευσης:
συνηθως μετα τα 50000χλμ 60000χλμ αρχιζουνε και οι περισσοτερες αλλαγες αναλωσιμων..βαλβολινες, τακακια, δισκους, ιμαντες τρομπες νερου κλπ..κανα τοπ μαουντ εαν εχει περασει απο κωλοδρομους με ελαχιστη προσοχη, η με ταχυτητες .αμορτισερ σε 60000 και μετα μπορει να θελουνε αλλαγμα(το εχω παθει σε νισσαν με 30000χλμ..αν εχει παρει και κανενα παραπανω τοτε τρωει και οτι δε φιλτραρει απο το μπροστινο συστημα..μετα απο μπεκ βουλωμενα αντλιες τελειωμενες απο βενζινες και οτι αυτο συνεπαγεται.αυτο για ολα τα αμαξια.μετα τα 1.4 16ν που λεει το παιδι με 10 40 που του βαζανε και ιδιως τα τοταλ ελφ 10 40 , οτι χειροτερο γι αυτες τις μηχανες, με προβλημα που βγαζανε σε καπακια και φλατζες..οχι μονο το 16ν, αλλα και το 8ν.και υπηρξανε και ορισμενα 1.6 16ν ,που βγαλανε φλατζες.το παν ειναι να ξερεις πως του εχει φερθει ο προηγουμενος.εκει αν ξερεις.αλλιως ειναι λαχειο.
vasilisalessia - Τρι 29 Ιαν 2013, 14:29:01
Θέμα δημοσίευσης:
οι μαντραδες εχω παρατηρησει οτι στα περισσοτερα γυρνανε τα χλμ εκει γυρω στα 50-60000χλμ.(προφανως για να λενε οτι δεν εφτασε και στα χιλιομετρα για τα μεγαλα σερβις)στα περισσοτερα αυτοκινητα.η και πολλοι που τα πουλανε σε αυτα τα χιλιομετρα.
plaketokofths - Τρι 29 Ιαν 2013, 23:00:01
Θέμα δημοσίευσης:
ο ET3J4 για τον οποίο συζητάτε είχε κάποια θέματα τον πρώτο καιρό τα οποία όντως λύθηκαν. Το δικο μου (206) μοντελο 2006 δεν έχει βγάλει απολύτως τπτ εκτός από:

1. στα 5000km βαλβίδα θερμοκρασίας
2. στα 90000km ψυγείο καλοριφερ
3. στα 110.000km ρουλεμάν ΕΑ τροχού.

κι έχει πιεστεί αρκετά σε ταξίδια, εντός πολης, πίστα κτλ.

Ωστόσο γενικά τα πεζώ και ειδικότερα τα καινούργιας τεχνολογίας δεν τα θεωρώ ως τα καλύτερα δείγματα αξιοπιστίας.

Στην θέση θα κοιταζα κάτι ιαπωνικό...
Chris_206_90hp - Τετ 30 Ιαν 2013, 16:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ επιμένω να μείνει μακρια απο αυτό το μοτέρ η αγορά έχει σε αυτά τα χρήματα άπειρες επιλογές και σε ιαπωνικά ακόμα που είναι ακριβότερα γενικά,τα ιταλικά (fiat,alfa romeo) κατηγορούσαν κάποτε για τα μοτέρ περί θερμοκρασιών κλπ άλλα και οι γάλλοι πίσω δεν πάνε και τα 8βαλβιδα και τα 16βαλβιδα τα 1.4 206-307 όλα κάποια στιγμή βγάζουν φλάντζα όποιου δεν εβγαλέ τι να πω απλά είναι τυχερός γιατί εγώ στο συνεργείο τα βλέπω συνέχεια να έρχονται,θα έπρεπε αν είσαι μία εταιρία με @@ και ιστορία όπως η πεζώ να αναγνώριζεις τα ελλατωμματά σου και να τα έφτιαχνε δωρεάν με εγγύηση ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί η ίδια αστοχία ειδικά σε εμάς στα 206 που την έβγαζε στις 50000-60000 ασχέτως εγγύσης στα ιαπωνικά ακόμα και μετά απο 6-7 χρόνια αν διαπιστωθεί κάτι σε πέρνουν τηλ και σου λένε έλα να το δούμε και αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα στο επισκευάζουν ΔΩΡΕΑΝ πήραν την αδερφη μου προχθές για το κορόλα για ένα θέμα (2006 μοντέλο) και έπαθα πλάκα....Ιαπωνικό φίλοι μου απο δω και πέρα και ας λένε οτι τα χαλάσανε και αυτά,τα λάθη πληρώνονται...
vasilisalessia - Τετ 30 Ιαν 2013, 16:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη καποιος που εχει 1.4 χωρις να εχει παρει φλατζα ειναι τυχερος.αλλα καποιος με ιαπωνεζικο αν χτυπησει φλατζα θα ειναι απλα ατυχος.τι να πω...
μαλλον θα ειναι ψεμματα το οτι εχουνε σκοτωθει 89 ατομα απο αυτοματες επιταχυνσεις αυτοκινητων τη τελευταια δεκαετια.μαλλον θα εχεις ακουσει κατι τετοιο.και οτι η τουοτα εχει ανακαλεσει τουλαχιστον 4.000000 δε σου λεει κατι εσενα?
907000 κορολα για προβληματα αεροσακου ουτε αυτο σου λεει κατι.μιλαμε για εκαττομυρια με προβληματα.συν αυτο που εχω αναφερει πιο πανω.με αυτο θελω να σου πω οτι κανεις χωρις λαθη και τιποτα χωρις προβληματα.βεβαια το after sales ειναι οτι χειροτερο στη πεζω αλλα μη μπερδευομαστε αξιοπιστια- αφτερ σαλες...σε αυτη τη συζητηση.αν και γενικα το σωστο σερβις κρατα τη σωστη αξιοπιστια.και μενα εδω οι μηχανικοι της πεζω λενε οτι απο κινητηρες οι 1.4 και 1.6 δεν βγαζουνε προβληματα...βεβαια λογικο να εχεις αυτη την αποψη επειδη εχεις ζησει ασχημη εμπειρια.
βεβαια δεν μιλησα ποτε οτι ειναι τερας αξιοπιστιας τα πεζω.και εγω πιστευω οτι τα ιαπωνεζικα ειναι σε γενικες γραμμες πιο αξιοπιστα.
απλα ειναι πιστευω και θεμα προσωπικης επιλογης.οσον αφορα το μεταχειρισμενα λεω για ακομα μια φορα, οτι ειναι λαχειο, απο χιουνται μεχρι μερσεντες ππυ λεει ο λογος.
Chris_206_90hp - Τετ 30 Ιαν 2013, 17:22:27
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ (προσωπική μου άποψη πάντα) άλλα σε γενικες γραμμές απλά δεν συγκρίνω κάν πλέον ένα ιαπωνικό με ένα πεζω η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι άν πάρω τώρα αμάξι θα είναι είτε ιαπωνικό γιατί μας έβγαλε ασπροπρόσωπους παρόλο τα χιλιάδες χλμ που είχε κάνει με τη μισή συντήρηση του 206 και τις ανύπαρκτες βλάβες ή VW GROUP (κακώς που δεν προτίμησα τότε το polo με τα 101 άλογα που τον πατάει κάτω τον 1.4 16v του 206...) για να γουστάρω απο άποψη δύναμης και προοπτικής βελτίωσης (TSI) χωρίς να πληρώνω τα άντερα μου σε 2λιτρα η σε χρονίσματα για τον 1.6 THP αυτά η επιλογή είναι δικαίωμα του καθενός...όταν μου έλεγαν μακριά απο πεζώ όταν πρωτοπήρα το αμάξι εγώ τους έβριζα άλλα τελικά είχαν δίκιο 14.100 εκανε και με τις βλάβες έφτασε την τιμή ενός RC
ΕΛΕΟΣ ΑΠΛΑ και έχεις και τους μηχανικούς και σου λένε εντάξει μωρέ τί είναι μια φλάντζα,ένας άξονας κλπ....(Σόρρυ για το off topic)
Driver ///M - Τετ 30 Ιαν 2013, 17:26:07
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Εγώ επιμένω να μείνει μακρια απο αυτό το μοτέρ η αγορά έχει σε αυτά τα χρήματα άπειρες επιλογές και σε ιαπωνικά ακόμα που είναι ακριβότερα γενικά,τα ιταλικά (fiat,alfa romeo) κατηγορούσαν κάποτε για τα μοτέρ περί θερμοκρασιών κλπ άλλα και οι γάλλοι πίσω δεν πάνε και τα 8βαλβιδα και τα 16βαλβιδα τα 1.4 206-307 όλα κάποια στιγμή βγάζουν φλάντζα όποιου δεν εβγαλέ τι να πω απλά είναι τυχερός γιατί εγώ στο συνεργείο τα βλέπω συνέχεια να έρχονται,θα έπρεπε αν είσαι μία εταιρία με @@ και ιστορία όπως η πεζώ να αναγνώριζεις τα ελλατωμματά σου και να τα έφτιαχνε δωρεάν με εγγύηση ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί η ίδια αστοχία ειδικά σε εμάς στα 206 που την έβγαζε στις 50000-60000 ασχέτως εγγύσης στα ιαπωνικά ακόμα και μετά απο 6-7 χρόνια αν διαπιστωθεί κάτι σε πέρνουν τηλ και σου λένε έλα να το δούμε και αν διαπιστωθεί ότι έχει πρόβλημα στο επισκευάζουν ΔΩΡΕΑΝ πήραν την αδερφη μου προχθές για το κορόλα για ένα θέμα (2006 μοντέλο) και έπαθα πλάκα....Ιαπωνικό φίλοι μου απο δω και πέρα και ας λένε οτι τα χαλάσανε και αυτά,τα λάθη πληρώνονται...

Φίλε, όπως σου είπαμε πολλάκις το 207 ΔΕΝ έχει θέματα με φλάντζες, τουλάχιστον περισσότερα απ'οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο της αγοράς.

Από εκεί και πέρα, αν εσύ προτιμούσες κάποιο yaris που σε εμφάνιση είναι ένα απλό αυτοκίνητο πόλης, σε ποιότητα κι εμφάνιση εσωτερικού απλά αποδεκτό, σε οδηγική αίσθηση πλήρες αποστειρωμένο κλπ απ'το 207 μόνο και μόνο επειδή μπορεί να έχει καλύτερη αξιοπιστία (τη στιγμή που ένα σωρό κάτοχοι 207 1.4 90hp δεν είχαμε σχεδόν κανένα θέμα), τότε δικαίωμά σου.
Εγώ πάντως ανάμεσα σε οποιοδήποτε γαλλικό και το yaris δεν θα το σκεφτόμουν ούτε δευτερόλεπτο και θα πήγαινα στο Γάλλο με κλειστά μάτια.

Υπάρχει και το swift που θα το προτιμούσα απ'το yaris, αλλά και πάλι όχι από κάποιο γαλλικό.
Το ίδιο και το colt.

Το mazda 2 πάλι είναι πολύ καλό αμάξι, αλλά μέσα είναι ψιλοχάλια, ωστόσο είναι το μόνο ιαπωνικό supermini που μπορεί να με δελέαζε.

Ε, άλλο ιαπωνικό στην κατηγορία του 207 δεν υπάρχει κι από αυτά ο Γάλλος είναι καλύτερος συνολικά και απ'το yaris ιδίως και πιο φτηνό, τόσο ως προς την αγορά όσο και ως προς τα σέρβις.

Εν κατακλείδι, το 207 συνδυάζει ποιότητα, εμφάνιση, άνεση κι αρκετά καλή αξιοπιστία σε πολύ καλή τιμή (ως μεταχειρισμένο).
Και στην έκδοση με τον 1.6 και αρκετά καλές επιδόσεις (όχι ότι το 1.4 δεν είναι αξιοπρεπέστατο σε σχέση με τον ανταγωνισμό).
Αν λοιπόν ο φίλος μπορεί να πάρει το 1.6, τότε ακόμα καλύτερα αλλά γενικά το 207 είναι ίσως το πιο ολοκληρωμένο supermini, αφού δεν υστερεί πουθενά και σε κάποιους τομείς είναι και κορυφαίο.

Καλύτερα να αποφύγει πάντως τους vti, τόσο λόγω ακριβότερης τιμής όσο και μειωμένης αξιοπιστίας.
Η μικρή διαφορά σε επιδόσεις και κατανάλωση που έχουν δεν αξίζει τον κόπο κατα τη γνώμη μου.
vasilisalessia - Τετ 30 Ιαν 2013, 17:33:21
Θέμα δημοσίευσης:
ναι λυπαμαι για αυτα που σου συνεβησαν.αλλα το πολο με τα 101 αλογα μη το βαζεις μεσα στις επιλογες αξιοπιστιας.υπηρξε ενα απο τα πιο ζημιαρικα μοτερ.ξερεις ποσες φλατζες εχει φαει αυτο το μοτερ που λες???και ιδιως φορεμενα στα σεατ???να μιλησουμε για ιαπωνεζικα οκ ειμαι συμφωνος αλλα για vw tsi και τετοια??????ασε..εκει πεφτεις στα ιδια με τη πεζω και thp.και δε το λεω εγω αυτο.αν κανεις ενα σερφαρισμα στο ιντερνετ θα δεις πολλα γι αυτες τις μηχανες.για τα γιαπωνεζικα σου ειπα.ειμαι και εγω κατοχος ενος αλμερα του 2000 1.4 με 252000χλμ πανω.περα απο τα αναλωσιμα και καμμια φισουνα ημιαξονιου και κανα ρουλεμανακι τιποτα αλλο.αλλα απο τεχνολογια ητανε αρκετα απλο.η γνωμη μου ειναι οτι εαν προσεξεις λιγο καποια πραγματακια σε ενα αμαξι θα μπορεσεις να συμβιωσεις καλυτερα.το πεζω δεν ειναι τουοτα και νισσαν και χοντα.δεν στοιχιζει ομως και οσο αυτα.δες λιγο τις τιμες και τους εξοπλισμους..τα πεζω υπερισχυανε σαν συνολο παντα.οχι σε καποιο τομεα.σαν συνολο αυτο που προσφερανε με αυτο που πληρωνες.το κορολλα το 2005 το 1.4 κοστιζε οσο ενα 307 1.6..καλα για ηοντα ητανε μακρια πολυ..
Chris_206_90hp - Τετ 30 Ιαν 2013, 18:04:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ελπίζω να μην αναθεωρησετε οσοι ειστε κατοχοι και ειστε περηφανοι γιατι και εγω ετσι ημουν καποτε...η πεζω δεν υπαρχει πλεον για μενα σαν εταιρια μετα απο ενα 100% προβληματικο αμαξι που αγορασα το οποιο δουλευε σωστα τα πρωτα 2-3 χρονια και απο κει και περα το χαος,νομιζω πως και εσεις στη θεση μου το ιδιο θα πιστευατε...
vasilisalessia - Τετ 30 Ιαν 2013, 18:55:59
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις δικιο να εισαι ετσι μετα απο αυτα που περασες.και σωστα κανεις ως πελατης να μη ξαναπροτιμησεις ισως μια μαρκα.και δε μιλαω γιατι ειμαι κολλημενος με πεζω.καθε αλλο.σε καθε μαρκα αναγνωριζω κατι που μου αρεσει.αλλα δε μπορεις να μιλας για αξιοπιστια πολο η vw γενικα.
μπες στο αντιστοιχο σιτε σκοντα vw που γραφουνε και θα βγεις μετα απο 5 λεπτα με αυτα που γραφουνε και με αυτα που εχω δει εγω.ειναι πια γενικο το φαινομενο βλαβων ειτε εχει να κανει με αμεσο ψεκασμο ειτε εχει να κανει τουρμπο με μικρο κυβισμο.ειναι το τιμημα που πληρωνουμε γενικως σε αυτου του ειδους τη τεχνολογια.η τσι συνεχως αλλαζουνε μπλοκ και κωδικους μηχανων ως εξελιξη τσι κλπ.δεν ειναι θεμα κολληματος. ειναι θεμα επιλογης γουστου και πανω απο ολα.πορτοφολιου.ο αδερφος μου πηρε το γτι το 308 20000ευρω με εκπωση.ποιο τουοτα με αυτη τη τεχνολογια με αυτα τα λεφτα.η πεζω ειναι ετη φωτος μπροστα σε τιμες οσον αφορα τον ανταγωνισμο(σχεση τιμης-αξιας)
Chris_206_90hp - Τετ 30 Ιαν 2013, 21:07:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ευτυχως με καταλαβαινεις Βασιλη γιατι πραγματικα ημουν και πολυ μαλιστα φαν της πεζω αλλα μετα απο αυτα που περασα ΔΕΝ προκειται να την ξαναεμπιστευτω και φθηνοτερα να μου δινανε το 308 GTI που λες...σχεδιαστικα τα πεζω ειναι οντως κορυφη! μηχανικα ομως δεν με ενθουσιαζουν πλεον τα μοτερ ουτε σε δυναμη ουτε σε αξιοπιστια με τοσο ανταγωνισμο μετα το 106 ραλλυ-gti με τα 122 αλογα που ηταν επανασταση σαν αμαξι δεν εχει κατι αξιολογο που να με συγκινει σε επιδοσεις,τα tsi μπορει να βγαζουν τι βγαζουν αλλα ειλικρινα πανε πολυ καλυτερα στο δρομο σε σχεση με τα thp,ασε που τα καινουργια μοτερ που εβγαλε τωρα στο 208 το 1.0 και το 1.2 δεν ξερουμε τι κρυβουν ακομα για να βιαστουμε να τα συγκρινουμε με vw group τα οποια ειναι πολυ πιο δυνατα ασχετα με τα προβληματα τους,ολα οπως ειπες εχουν ενα τιμημα δεν μπορεις απο 1.2 να βγαζεις 105 αλογα αξιοπιστα οταν ενα ατμοσφαιρικο βγαζει απο 65-80 αλογα,μου ακουγεται λογικο,αλλα στο Ελλαδα δυστυχως δεν μπορουμε να χαρουμε 2λιτρα αρα ειναι μονοδρομος τα μικρα τουρμπο....
vasilisalessia - Τετ 30 Ιαν 2013, 23:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
πανεε πολυ καλυτερα σε σχεση με τα πεζω τουρμπο?εχεις οδηγησει???το 122 αλογα πατας γκαζι περιμενεισ πινεις καφε και μετα ξεκιναει απο τη καθυστερηση που εχει.και παει πανω κατω σαν ενα 207 ατμοσφαιρικο.εχω μπει μεσα δεν ειναι και κατι τοσο γρηγορο.για τα 160αρια δε ξερω..αλλα σου ειπα αν μου μιλας για ιαπωνικα αντε να το δεχτω αλλα οχι για τα vw.ειναι ομορφα αλλα πανακριβα και υπερτιμημενα.γνωμη μου παντα.
Chris_206_90hp - Πεμ 31 Ιαν 2013, 13:39:16
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα 1.4 tsi 140 και 160 μιλαω ασε που εχουν και 6ταχυτο ,ενω η πεζω τωρα θυμηθηκε και εβαλε στα ραλλυ με τα thp με 156 αλογα,τελος παντων γνωμη μου παντα οτι ειναι καλυτερα στο δρομο ως προς επιδοσεις ακομα και τα 207 rc που σου ειπα ποτε δεν περνουσαν ουτε τα 1.8 20v ουτε τα τωρινα tsi της αντιστοιχης κατηγοριας και για μενα που δεν ηταν και αξιοπιστο το προηγουμενο πεζω πες μου με τι σκεπτικο και θετικες κριτικες θα αγοραζα το 207 rallye που αποδεδειγμενα εχει θεματα χρονισμου και οχι το fabia RS,ibiza cupra,polo gti (tsi 180hp) παραδειγμα που πανε καλυτερα,βελτιωνονται ευκολοτερα και με παραπανω πραγματα σε εξοπλισμο...
Driver ///M - Πεμ 31 Ιαν 2013, 14:35:08
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Για τα 1.4 tsi 140 και 160 μιλαω ασε που εχουν και 6ταχυτο ,ενω η πεζω τωρα θυμηθηκε και εβαλε στα ραλλυ με τα thp με 156 αλογα,τελος παντων γνωμη μου παντα οτι ειναι καλυτερα στο δρομο ως προς επιδοσεις ακομα και τα 207 rc που σου ειπα ποτε δεν περνουσαν ουτε τα 1.8 20v ουτε τα τωρινα tsi της αντιστοιχης κατηγοριας και για μενα που δεν ηταν και αξιοπιστο το προηγουμενο πεζω πες μου με τι σκεπτικο και θετικες κριτικες θα αγοραζα το 207 rallye που αποδεδειγμενα εχει θεματα χρονισμου και οχι το fabia RS,ibiza cupra,polo gti (tsi 180hp) παραδειγμα που πανε καλυτερα,βελτιωνονται ευκολοτερα και με παραπανω πραγματα σε εξοπλισμο...

Με τη λογικη οτι τα group vag εχουν οδηγικη αισθηση ντακοτας, ενω το rallye (ποσο μαλλον το rc) ειναι μεσα στα 3 πιο οδηγοκεντρικα μοντελα της αγορας.

Επισης, ως προς την αξοπιστια ειναι στον πατο της κατηγοριας και το πολο και υπερκοστολογημενο.
Μονο το fabia ειναι vfm αλλα με τετοια εμφανιση μεσα εξω δεν παει πουθενα

Φιλε, εγω καταλαβαινω την αντιπαθεια σου για τα πεζω μετα απο αυτα που επαθες.
Κι εγω στη θεση σου ετσι θα'κανα.
Αλλα αυτο δε σημαινει οτι τα πεζω δεν ειναι καλα αμαξια η οτι υστερουν σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Αντιθετα, ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα της αγορας.
vasilisalessia - Πεμ 31 Ιαν 2013, 14:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Για τα 1.4 tsi 140 και 160 μιλαω ασε που εχουν και 6ταχυτο ,ενω η πεζω τωρα θυμηθηκε και εβαλε στα ραλλυ με τα thp με 156 αλογα,τελος παντων γνωμη μου παντα οτι ειναι καλυτερα στο δρομο ως προς επιδοσεις ακομα και τα 207 rc που σου ειπα ποτε δεν περνουσαν ουτε τα 1.8 20v ουτε τα τωρινα tsi της αντιστοιχης κατηγοριας και για μενα που δεν ηταν και αξιοπιστο το προηγουμενο πεζω πες μου με τι σκεπτικο και θετικες κριτικες θα αγοραζα το 207 rallye που αποδεδειγμενα εχει θεματα χρονισμου και οχι το fabia RS,ibiza cupra,polo gti (tsi 180hp) παραδειγμα που πανε καλυτερα,βελτιωνονται ευκολοτερα και με παραπανω πραγματα σε εξοπλισμο...
εχουνε τραλαθει στις βλαβες και αυτα μη νομιζεις.τη καβαλα που εχουνε τα πεζω δεν την εχουνε πολλα.σε αυτο πιστεψε με...ειναι κορυφη σε αυτο τα πεζω.τωρα να μη σου αρεσουνε η γιατι τα λες προβληματικα εχεις το δικιο σου.αλλα σου ειπα.αν θες για αξιοπιστα μιλαμε για ιαπωνεζικα εκει να το δεχτω.να σου πω.ξερεις ποσοι εδω εχουνε δωσει οχι 15000 η 20000ευρω..αλλα 25 30000 για τα dsg τα κιβωτια και τους αφηνουνε στο δρομο..η τα αλλαζουνε οι εταιρειες δωρεαν η τρεμουνε η μενουνε απο εγκεφαλο???τι θα ελεγες στους ανθρωπους?παρτε αουτνι??
(Hundreds of TT owners have had problems with dashpods in older cars, which Audi were charging £700 to replace. A large number of the TT Forum member-base logged complaints with Watchdog, and we were successful in getting Audi to admit the parts were inadequate and to re-imburse those who had already had to pay for a new dashpod, as well as offering to replace dashpod failures free of charge in cars up to 5 years old.)αυτο ειναι απο ενα!!!!απο ενα απο τα φορουμ των αουντι
vasilisalessia - Πεμ 31 Ιαν 2013, 15:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
τεσπα το βρισκω λιγο ατοπο να μιλαμε για αλλες μαρκες οπως και λογικο να τα εχεις με τη πεζω.υπαρχουνε ενα σωρο ομως αλλες εταιριες που εχουνε προβληματα.και εχουνε ενισχυσει μπλοκ η δε ξερω εγω τι αλλο αλλαζοντας το κωδικο μηχανης.οπως εκανε η vw.βεβαια αν σου αρεσει τοσο πολυ εννοειται αν μπορεσεις το παιρνεις,δεν το συζηταμε...και μακρι να μη σου βγαλει ποτε βλαβη γιατι ειναι κριμα γενικα να πληρωνει καποιος ειτε μ.....ιες κατασκευαστη ειτε συνεργειων.
Chris_206_90hp - Πεμ 31 Ιαν 2013, 15:10:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σεβαστες όλες οι απόψεις,όλα αυτά είναι απο προσωπικη εμπειρία και τίποτα παραπάνω,ούτε θεωρώ τα vw καλά αυτοκίνητα απλως δεν μπορω να ξαναεμπιστευτω μια εταιρια που μόνο ζημιά στο πορτοφόλι μου έκανε και ακόμη και σήμερα που μιλάμε συνέχεια κάτι βγάζει και δεν προλαβαίνω να τρέχω στα συνεργεία...εχω και ενα fiat grande punto(2010) και στις 50000χλμ δεν εχει βγαλει τιποτα ουτε μηχανικα ουτε ηλεκτρικα και ας τα κατηγορουν,το 206 ηδη εχανε λαδι απο τη φλαντζα τοτε και ειχε προβλημα στο immobilizer,μια χαρα ειναι για τα χρηματα του και το πηρα και 8000 euro ολοκαινουργιο δηλαδη τα μισα του 206 για αυτό δεν μου αρκει πλέον ούτε το περπατημά τους ούτε το look τους,προτιμώ ένα άσχημα αξιόπιστο με 6-7 χρονια εγγυηση να εχω ησυχο το κεφαλι μου η ενα φτηνο σαν αυτο που εχω και ας βγαλει οτι θελει τα χρηματα του 206 δεν θα τα φτασει ποτε,αυτα σορρυ αν σας κουρασα απλα ηθελα να προφυλαξω τον φιλο απο πιθανα μελλοντικα προβληματα που ειχα εγω με τον συγκεκριμενο κινητηρα και δεν ειμαι ο μονος εδω μεσα,οπως και να εχει δεν αξιζει το ρισκο για μενα
vasilisalessia - Πεμ 31 Ιαν 2013, 15:21:31
Θέμα δημοσίευσης:
Very happy
Driver ///M - Πεμ 31 Ιαν 2013, 16:16:18
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Σεβαστες όλες οι απόψεις,όλα αυτά είναι απο προσωπικη εμπειρία και τίποτα παραπάνω,ούτε θεωρώ τα vw καλά αυτοκίνητα απλως δεν μπορω να ξαναεμπιστευτω μια εταιρια που μόνο ζημιά στο πορτοφόλι μου έκανε και ακόμη και σήμερα που μιλάμε συνέχεια κάτι βγάζει και δεν προλαβαίνω να τρέχω στα συνεργεία...εχω και ενα fiat grande punto(2010) και στις 50000χλμ δεν εχει βγαλει τιποτα ουτε μηχανικα ουτε ηλεκτρικα και ας τα κατηγορουν,το 206 ηδη εχανε λαδι απο τη φλαντζα τοτε και ειχε προβλημα στο immobilizer,μια χαρα ειναι για τα χρηματα του και το πηρα και 8000 euro ολοκαινουργιο δηλαδη τα μισα του 206 για αυτό δεν μου αρκει πλέον ούτε το περπατημά τους ούτε το look τους,προτιμώ ένα άσχημα αξιόπιστο με 6-7 χρονια εγγυηση να εχω ησυχο το κεφαλι μου η ενα φτηνο σαν αυτο που εχω και ας βγαλει οτι θελει τα χρηματα του 206 δεν θα τα φτασει ποτε,αυτα σορρυ αν σας κουρασα απλα ηθελα να προφυλαξω τον φιλο απο πιθανα μελλοντικα προβληματα που ειχα εγω με τον συγκεκριμενο κινητηρα και δεν ειμαι ο μονος εδω μεσα,οπως και να εχει δεν αξιζει το ρισκο για μενα

To 207 είναι στα πάντα ανώτερο απ'το grande punto, τόσο σε αξιοπιστία όσο και σε ποιότητα, επιδόσεις, αλλά και οδική συμπεριφορά.
Εμφανισιακά είναι καθαρά αντικειμενικό ζήτημα, προσωπικά βρίσκω και τα 2 πολύ όμορφα.

Αλλά πως και το πήρες 8 χιλιάρικα?
Πάνω κάτω ίδια τιμή έχουν τα Punto-207 (και τώρα 208), άντε κανα 1000αρικο διαφορά, οπότε μάλλον μιλάς για κανα 1400αρι με 75 άλογα punto με εντελώς βασικό εξοπλισμό και λογικά και με όφελος απόσυρσης και το συγκρίνεις με το 16βαλβιδο 206 με καλό εξοπλισμό που είχες πάρει τότε χωρίς καμια μείωση τιμής, γι'αυτό βγαίνει τέτοια διαφορά.
Γιατί τέτοια διαφορά τιμής μεταξύ 207-punto δεν υπάρχει για κανένα λόγο.
The Ace - Πεμ 31 Ιαν 2013, 16:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Σεβαστες όλες οι απόψεις,όλα αυτά είναι απο προσωπικη εμπειρία και τίποτα παραπάνω,ούτε θεωρώ τα vw καλά αυτοκίνητα απλως δεν μπορω να ξαναεμπιστευτω μια εταιρια που μόνο ζημιά στο πορτοφόλι μου έκανε και ακόμη και σήμερα που μιλάμε συνέχεια κάτι βγάζει και δεν προλαβαίνω να τρέχω στα συνεργεία...εχω και ενα fiat grande punto(2010) και στις 50000χλμ δεν εχει βγαλει τιποτα ουτε μηχανικα ουτε ηλεκτρικα και ας τα κατηγορουν,το 206 ηδη εχανε λαδι απο τη φλαντζα τοτε και ειχε προβλημα στο immobilizer,μια χαρα ειναι για τα χρηματα του και το πηρα και 8000 euro ολοκαινουργιο δηλαδη τα μισα του 206 για αυτό δεν μου αρκει πλέον ούτε το περπατημά τους ούτε το look τους,προτιμώ ένα άσχημα αξιόπιστο με 6-7 χρονια εγγυηση να εχω ησυχο το κεφαλι μου η ενα φτηνο σαν αυτο που εχω και ας βγαλει οτι θελει τα χρηματα του 206 δεν θα τα φτασει ποτε,αυτα σορρυ αν σας κουρασα απλα ηθελα να προφυλαξω τον φιλο απο πιθανα μελλοντικα προβληματα που ειχα εγω με τον συγκεκριμενο κινητηρα και δεν ειμαι ο μονος εδω μεσα,οπως και να εχει δεν αξιζει το ρισκο για μενα


Επειδή έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο, να συμφωνήσω για τη φλάντζα (εμένα ξεκίνησε από περίπου τα 55Κ χλμ, στα 65Κ δεν πήγαινε άλλο και την άλλαξα στο μεγάλο service), όσο και για κάποια μικροπράγματα (μου έβγαλε δίσκο, την κονσόλα του clima, κάτι ψιλοχαζοηλεκτρικά, συν τα διάφορα τυπικά λόγω φθοράς), αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω super ζημιάρικο όπως το λες εσύ...προφανώς σου έχει τύχει "λεμόνι", αλλά εγώ το βλέπω απλώς σαν ένα όχι και τόσο super αξιόπιστο αυτοκίνητο, που απλώς να λες "βενζίνη,λάδι και το ξεχνάς" (αν και όπως μερικά ιαπωνικά, ίσως ούτε καν λάδι Wink )....

Από την άλλη όμως, να πω και το αντίστοιχο "μύθο" που λένε όλοι για τα RX8, που λένε για μοτέρ, βλάβες κλπ, 6 χρόνια το είχα, δεν πλήρωσα τίποτα άλλο παρά λάδι και βενζίνες (και τα service του είναι ανύπαρκτα και με ελάχιστα έξοδα). Ούτε και μοτέρ, το έδωσα με 7,2 συμπίεση και 60Κ χλμ, και πάει μια χαρά...

Οπότε μην ακούτε τους urban legends, κοιτάτε περισσότερο τις επίσημες στατιστικές, και ακόμα και εκεί βάλτε και λίγο το μυαλό σας (όπως π.χ. ποιος έκανε την έρευνα) Wink
Chris_206_90hp - Πεμ 31 Ιαν 2013, 16:55:23
Θέμα δημοσίευσης:
Το φιατ ειναι το 1.2 8v με τα 69 αλογα και μπορω να σου πω οτι περα απο το ψηφιακο κλιμα που εχει το 206 δεν υστερει σε τιποτα σε εξοπλισμο,σε ιπποδυναμη σαφως δεν εχει καμια σχεση αφου δεν μιλαμε για ιδια κατηγορια κινητηρων...αρχικη ειχε 11.300 και το πηρα 8.300 με οφελος αποσυρσης αλλα αυτο δεν παιζει ρολο διοτι στη ουσια εδωσα 8.300 για ενα αξιοπρεπεστατο αμαξι του κουτιου.Το 206 το ειχα παρει με 36 ατοκες δοσεις αλλιως δεν θα το παιρνα διοτι δεν ηταν λιγα και τα 14.000 τοτε πιστεψε με,ειχε και με λιγοτερα απλως το ειχα προτιμησει λογω της προσφορας,της εμφανισης του και του καινουργιου ζημιαρικου 16βαλβιδου κινητηρα που βιαστικα τον επελεξα χωρις να εχει δοκιμαστει στην αγορα τοτε,οσο για το φιατ δεν δεχομαι οτι ειναι κατωτερο σε ολα (ειναι προσωπικη σου γνωμη) μεχρι να δοκιμαστει με τα δικα μου δεδομενα και οχι αλλων και μεχρι στιγμης το θεωρω πολυ αξιολογο αυτοκινητο για φιατ,μια χαρα συμπεριφερεται στο δρομο ακομα και σε ταξιδια που εχω κανει δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο ενα 207 75 ιππων ειδικα σε επιδοσεις,τωρα αν καποιος θελει φρου φρου και ανεσεις και δερματα σορρυ αλλα αυτα δεν ειναι δικα μου κριτηρια αγορας αυτοκινητου πλεον,καιρος ειναι οι μυθοι οπως λεει ο φιλος να σταματησουν,εγω δεν μιλαω για μυθους μιλαω με δεδομενα οποιος θελει ας ερθει να δει το αμαξι μου το ιστορικο συντηρησης και τι εχω αλλαξει πανω αν δεν πιστευει και δυστυχως βλεπω και στην ιδια απελπισμενη κατασταση πολλα παιδια με τα 207 rallye-gt που οι βλαβες σε ολους τους τομεις πεφτουν βουνο οποτε επιβεβαιωνομαι για την αξιοπιστια της συγκεκριμενης μαρκας...
Driver ///M - Πεμ 31 Ιαν 2013, 19:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Για τα 1.4 tsi 140 και 160 μιλαω ασε που εχουν και 6ταχυτο ,ενω η πεζω τωρα θυμηθηκε και εβαλε στα ραλλυ με τα thp με 156 αλογα,τελος παντων γνωμη μου παντα οτι ειναι καλυτερα στο δρομο ως προς επιδοσεις ακομα και τα 207 rc που σου ειπα ποτε δεν περνουσαν ουτε τα 1.8 20v ουτε τα τωρινα tsi της αντιστοιχης κατηγοριας και για μενα που δεν ηταν και αξιοπιστο το προηγουμενο πεζω πες μου με τι σκεπτικο και θετικες κριτικες θα αγοραζα το 207 rallye που αποδεδειγμενα εχει θεματα χρονισμου και οχι το fabia RS,ibiza cupra,polo gti (tsi 180hp) παραδειγμα που πανε καλυτερα,βελτιωνονται ευκολοτερα και με παραπανω πραγματα σε εξοπλισμο...

Με τη λογικη οτι τα group vag εχουν οδηγικη αισθηση ντακοτας, ενω το rallye (ποσο μαλλον το rc) ειναι μεσα στα 3 πιο οδηγοκεντρικα μοντελα της αγορας.

Επισης, ως προς την αξοπιστια ειναι στον πατο της κατηγοριας και το πολο και υπερκοστολογημενο.
Μονο το fabia ειναι vfm αλλα με τετοια εμφανιση μεσα εξω δεν παει πουθενα

Φιλε, εγω καταλαβαινω την αντιπαθεια σου για τα πεζω μετα απο αυτα που επαθες.
Κι εγω στη θεση σου ετσι θα'κανα.
Αλλα αυτο δε σημαινει οτι τα πεζω δεν ειναι καλα αμαξια η οτι υστερουν σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Αντιθετα, ειναι απο τα πιο ολοκληρωμενα της αγορας.
vasilisalessia - Παρ 01 Φεβ 2013, 16:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2057759/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3168132/
ενα παραδειγμα φιλε μου και πες μου εαν συμφερει.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/2817683/
αυτα τα τρια.μεταξυ τους χαωδης διαφορα..κοιτα τις τιμες.και τα δυο σε προσφορα.και τα σκοντα....απο κασωμα???ασε μη μιλησω.και απο εξοπλισμο?εκει να δεις γελια
ωραια δεν θελεις πεζω οκ μη παρεις.κατανοητο.αλλα μην απο τη μια φυγεις απο αυτη τη μαρκα και πεσεις να πληρωσεις το διπλασιο σε αλλη μαρκα...δηθεν αξιοπιστη!
Chris_206_90hp - Παρ 01 Φεβ 2013, 17:01:48
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα αν αγοραζα δεν θα παιρνα κανενα αμαξι κατω απο 120 αλογα απο αυτα τα τρια απλως το polo gti και το fabia rs τα προτιμω μακραν περισσοτερο για διαφορους λογους απο ενα 207 rallye-Rc και ας τα θεωρειτε αναξιοπιστα και ντακοτες εσεις,οσο για τα DSG μακαρι να ειχαν και τα γαλλικα μην τα κατηγορειτε,η τεχνολογια προχωραει δεν θελω να ακουω οτι οσοι εχουν DSG ειναι ασχετοι κλπ....ειδα και το δικο μου το χειροκινητο που στις 90.000 αρχισε να σφυριζει το ρουλεμαν συμπλεκτη και αλλαξα ολο το σετ ενω ηταν καινουργιος ο δισκος οταν τον ανοιξαμε μεσα,(ξερω να οδηγαω δεν περιμενω στο φαναρι με πατημενο τον συμπλεκτη για να προλαβω τυχον σχολια για τροπο οδηγησης) αλλη μια αστοχια γνησιου υλικου της πεζω,ενω στα υπολοιπα αυτοκινητα αλλαζαμε συμπλεκτη στις 220.000 και βαλε...ειλικρινα οτι και να μου λετε δεν αλλαζω γνωμη ειμαι απογοητευμενος και εκνευρισμενος με το συγκεκριμενο αμαξι ηταν το πιο αχρηστο ποιοτικα αμαξι που ειχαμε ποτε δεν με νοιαζει τι ειναι ολα τα αλλα...
vasilisalessia - Παρ 01 Φεβ 2013, 17:54:20
Θέμα δημοσίευσης:
ok εδω απλα δε μιλας αντικειμενικα και με βαση τιμες αξιοπιστια γενικη κλπ απλα με αυτα που εχουνε τυχει σε εσενα.οκ?και με βαση το γουστο σου.φαινεται η χαωδης διαφορα τιμων.και οσο για τις βλαβες των γερμανικων.σου ευχομαι να μην εχεις καμμια στο μελλον οταν θα παρεις γερμανικο.το dsg δεν ειναι θεμα ασχετοσυνης.ειναι κορυφαιο απο θεμα τεχνολογιας οχι απο θεμα αξιοπιστιας.αυτο λεμε.αν αυτα που επαθες τα παθαιναμε ολοι θα ητανε αστοχια υλικου.αλλα δεν τα εχουμε παθει ολοι οποτε ειναι θεμα οδηγησης και οχι μονο.ο συμπλεκτης και ρουλεμαν η δισκο πλατο κλπ δεν αλλαζεται στα 200000χλμ και βαλε οπως ξερεις.ευχομαι να το δωσεις το 206 σου και να μην εχεις να κανεις με πεζω αλλη φορα.αλλα οπως βλεπεις εδω μεσα λεμε και τα λαθη.μιλαμε και για τα προβληματα για την αξιοπιστια των πεζω τις βλαβες των αλλα και για αλλα αυτοκινητα.το να μου λες οτι θα πρεπει τα dsg να τα ζηλευουνε τα γαλλικα η δε ξερω εγω τι..ο καθενας μας κρινει με βαση το πορτοφολι του την αναγκη του και το γουστο του.σου εφερα ενα παραδειγμα πιο πανω εναν απο τους λογους γιατι δεν συμφερουνε τα γερμανικα..
Driver ///M - Παρ 01 Φεβ 2013, 18:08:39
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Σημερα αν αγοραζα δεν θα παιρνα κανενα αμαξι κατω απο 120 αλογα απο αυτα τα τρια απλως το polo gti και το fabia rs τα προτιμω μακραν περισσοτερο για διαφορους λογους απο ενα 207 rallye-Rc και ας τα θεωρειτε αναξιοπιστα και ντακοτες εσεις,οσο για τα DSG μακαρι να ειχαν και τα γαλλικα μην τα κατηγορειτε,η τεχνολογια προχωραει δεν θελω να ακουω οτι οσοι εχουν DSG ειναι ασχετοι κλπ....ειδα και το δικο μου το χειροκινητο που στις 90.000 αρχισε να σφυριζει το ρουλεμαν συμπλεκτη και αλλαξα ολο το σετ ενω ηταν καινουργιος ο δισκος οταν τον ανοιξαμε μεσα,(ξερω να οδηγαω δεν περιμενω στο φαναρι με πατημενο τον συμπλεκτη για να προλαβω τυχον σχολια για τροπο οδηγησης) αλλη μια αστοχια γνησιου υλικου της πεζω,ενω στα υπολοιπα αυτοκινητα αλλαζαμε συμπλεκτη στις 220.000 και βαλε...ειλικρινα οτι και να μου λετε δεν αλλαζω γνωμη ειμαι απογοητευμενος και εκνευρισμενος με το συγκεκριμενο αμαξι ηταν το πιο αχρηστο ποιοτικα αμαξι που ειχαμε ποτε δεν με νοιαζει τι ειναι ολα τα αλλα...

Οκ φίλε, εσύ να έπαιρνες το ακριβότερο, ασχημότερο (ιδίως μέσα) και με αίσθηση ντακότας polo gti κι όχι το 207 rc (γιατί αυτό ανταγωνίζεται, όχι το rallye).
Όποιος θέλει ένα πραγματικό mini gti πάντως θα επέλεγε το rc με κλειστά μάτια.

Όσο για το δισκοπλατό, δεν ξέρω σε ποιο αμάξι το άλλαξες στα 220.000 χλμ αλλά στα περισσότερα, ιδίως όταν οδηγούνται στην πόλη, στις 100-120.000 τα έχει φτύσει.
Και το δισκοπλατό για ένα πεζώ πάει 300-400 ευρώ, ενώ το dsg κάνει 3-4 χιλιάρικα.
Αυτά για να μην λέμε και ανακρίβειες.
Chris_206_90hp - Παρ 01 Φεβ 2013, 18:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
Στα περισσοτερα πεζω μαλλον εννοεις γιατι και στο ρενω και στα 2 τογιοτα που ειχαμε βγαλανε πανω απο 220.000 μη σου πω και παραπανω αλλα ειστε καθετοι και απολυτοι εδω μεσα και κολλημενοι με το αμαξι σας οποτε δεν βγαζω ακρη,καλοταξιδα τα πεζω σας και ευχομαι να μη σας βγαλουνε αυτα που εβγαλε εμενα και τοσους χιλιαδες αλλους...ακομα νωρις ειναι με τα χλμ που εχετε και που κανετε απο'οτι βλεπω...εσεις τα εχετε για βολτα οχι για δουλεια τα αμαξια σας,καντε 30.000 το χρονο να δουμε πιο θα σας αντεξει πανω απο 3-4ετια...Αποχωρω απο τη συζητηση μιας και παει μακρια το θεμα,εγω ηθελα να προφυλαξω τον φιλο και εσεις παρουσιαζεται τα συγκεκριμενα μοτερ αψογα επειδη δεν βγαλανε ακομα τιποτα σε εσας,καντε μια βολτα στα συνεργεια και στις αντιπροσωπειες πριν ειστε απολυτοι για αυτα που λετε και ρωτηστε και μετα τα λεμε
Lef205 - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:07:06
Θέμα δημοσίευσης:
απο προσωπικες εμπειριες και εμπειριες φιλων-γνωστων δεν μπορει να χαρακτηρισθει μια μαρκα αξιοπιστη ή οχι.
Υπαρχουν στατιστικες και νουμερα που "μιλανε για αυτα"
Φιλε Chris απο την αλλη μερα εγω εχω να σου αντιπαραθεσω οτι σε 10 χρονια εχω αλλαξει 8 πεζω, κανω 30-35 χιλ. χλμ ετησιως και δεν εχει χρειαστει να παρω τηλεφωνο ουτε μια φορα την οδικη βοηθεια.
Α, τα εχω αγορασει ΟΛΑ μεταχειρισμενα κανοντας μαλιστα ριψοκυνδινες αγορες απο θεματα αντοχης οπως πχ 106Gti ή το 207 ραλλυ που εχω τωρα και κανει καθημερινα σχεδον 170 χλμ.
Αρα απο προσωπικη εμπειρια, με αυτη τη λογικη θα μπορουσα να χαρακτηρισω τα πεζω τερατα αξιοπιστιας.
vasilisalessia - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:45:03
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Στα περισσοτερα πεζω μαλλον εννοεις γιατι και στο ρενω και στα 2 τογιοτα που ειχαμε βγαλανε πανω απο 220.000 μη σου πω και παραπανω αλλα ειστε καθετοι και απολυτοι εδω μεσα και κολλημενοι με το αμαξι σας οποτε δεν βγαζω ακρη,καλοταξιδα τα πεζω σας και ευχομαι να μη σας βγαλουνε αυτα που εβγαλε εμενα και τοσους χιλιαδες αλλους...ακομα νωρις ειναι με τα χλμ που εχετε και που κανετε απο'οτι βλεπω...εσεις τα εχετε για βολτα οχι για δουλεια τα αμαξια σας,καντε 30.000 το χρονο να δουμε πιο θα σας αντεξει πανω απο 3-4ετια...Αποχωρω απο τη συζητηση μιας και παει μακρια το θεμα,εγω ηθελα να προφυλαξω τον φιλο και εσεις παρουσιαζεται τα συγκεκριμενα μοτερ αψογα επειδη δεν βγαλανε ακομα τιποτα σε εσας,καντε μια βολτα στα συνεργεια και στις αντιπροσωπειες πριν ειστε απολυτοι για αυτα που λετε και ρωτηστε και μετα τα λεμε

καταρχην η συζητηση εχει ξεφυγει λιγο..μιλησες αρχικα γι αυτο το μοτερ μετα το γενικευσες και τωρα το ξαναγυρισες στο μοτερ αυτο αλλα με γενικους ορους παλι.ο τροπος σου ειναι αρκετα νευρικος θα ελεγα και προσπαθησαμε να κατανοησουμε το προβλημα σου απλα σου αντιπαραθεταμε τις δικες μας εμπειριες και στατιστικες.ενω εσυ εβγαζες την δικη σου ασχημη εμπειρια ως στατιστικη.
οτι ολα ετσι ειναι.και εγω προσωπικα σου αντιπαραθετω οτι ΓΕΝΙΚΑ σαν εταιρεια εχει φθηνα αξιολογα και με εξοπλισμο αυτοκινητα.δεν σημαινει οτι ειναι η καλυτερη.και κανεις εδω μεσα δε θα πει οτι ειναι η καλυτερη,απλα οτι συμφερει σε σχεση τιμης αξιας.αλλα αυτο δεν χρειαζεται να τ πουμε εμεις.τωρα οσον αφορα το παιδι που θελει να παρει το αμαξι εμεις οι ιδιοι του ειπαμε να παρει σαν πιο γρηγορο το 1.6.αφου ηθελε το πεζω.αν μου ελεγε το τουοτα θα του ελεγα για το τουοτα.δεν νομιζω σε γενικες γραμμες να ειναι κολλημενα τα παιδια εδω μεσα.ισα ισα ορισμενοι με κατι vw audi εχουνε μπει στο παρελθον και εχουνε πουλησει μουρη κλπ.καλο ειναι να ξερεις τη καθε μαρκα τι καλο εχει και τι κακο και αποφασιζεις μετα με βαση τι σε συμφερει.δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κολλας ετσι.
και σου εγγυωμαι οτι αυτο που λες περι τουοτα επειδη εχω ιαπωνεζικο..
ΚΑΝΕΙΣ μηχανικος δε θα σου κρατησει τοσο στο αμαξι το δισκο πλατο πανω απο 130000χλμ.οποιος το κανει η δε ξερει η μετα απο επιλογη σου να παιζεις με τη φωτια.το ποτε θα σε αφησει.και εγω στο νισσαν το αλλαξα στα 140000χλμ χωρις σημαδια περα απο το οτι ο συμπλεκτης αρχισε να πιανει ψηλα πολυ.το αμαξι εχει 2550000χλμ τωρα..αλλα το αλλαξα.εχω γιαπωνεζικο.και ξερω.οντως ειναι αξιοποστα δε λεω αλλα στο γενικα πολυ..τουοτα καρινα η αβενισις να ρουφαει λαδια απο τα 180000χλμ και να θελει αλλαγη η μηχανη..μετα απο φλατσες κεφαλης????δικη μου περιπτωση..ειναι να μη σου κατσει να μη το κυνηγας συνεχεια!!!!!!!ειναι πολλα...νισσαν πριμερα φιλου 1.6 150000χλμ αλλαγη σασμαν?δε μιλαω για πολο και ιμπιζα 1.4 16ν 101 αλογα...επιμενω..ειναι οπως του φερθεις περισσοτερο.
Driver ///M - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:46:24
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Στα περισσοτερα πεζω μαλλον εννοεις γιατι και στο ρενω και στα 2 τογιοτα που ειχαμε βγαλανε πανω απο 220.000 μη σου πω και παραπανω αλλα ειστε καθετοι και απολυτοι εδω μεσα και κολλημενοι με το αμαξι σας οποτε δεν βγαζω ακρη,καλοταξιδα τα πεζω σας και ευχομαι να μη σας βγαλουνε αυτα που εβγαλε εμενα και τοσους χιλιαδες αλλους...ακομα νωρις ειναι με τα χλμ που εχετε και που κανετε απο'οτι βλεπω...εσεις τα εχετε για βολτα οχι για δουλεια τα αμαξια σας,καντε 30.000 το χρονο να δουμε πιο θα σας αντεξει πανω απο 3-4ετια...Αποχωρω απο τη συζητηση μιας και παει μακρια το θεμα,εγω ηθελα να προφυλαξω τον φιλο και εσεις παρουσιαζεται τα συγκεκριμενα μοτερ αψογα επειδη δεν βγαλανε ακομα τιποτα σε εσας,καντε μια βολτα στα συνεργεια και στις αντιπροσωπειες πριν ειστε απολυτοι για αυτα που λετε και ρωτηστε και μετα τα λεμε

Και σε συνεργεία πάμε φίλε και ρωτάμε και γενικά ξέρουμε τι παίζει με τον κινητήρα μας, όπως και κάθε σοβαρός κάτοχος κάνει με το αμάξι του.
Κι όπως είναι γεγονός ότι ο κινητήρας αυτός στο 206 είχε θέματα με φλάντζες (και ο 1600άρης είχε), άλλο τόσο γεγονός είναι ότι στο 207 τα προβλήματα αυτά έχουν λυθεί και οι αρχικοί 1.4(90hp)-1.6 (110hp) είναι οι πιο αξιόπιστοι κινητήρες απ'όλη τη γκάμα του 207.

Ελπίζω πραγματικά να μην έχεις άλλα θέματα με το αμάξι σου, όχι για να αλλάξεις οπτική αλλά για να μην ταλαιπωρείσαι.
Chris_206_90hp - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:47:22
Θέμα δημοσίευσης:
Λευτερη συμφωνω,εγω εκφραζω την γνωμη μου και την εμπειρια μου,ισως λιγο απολυτα λογω των χρηματων που εχω δωσει και ειναι παρα πολλα δυστυχως Sad
Chris_206_90hp - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω αρη ελπιζω,παλι εχω θεμα ομως μου τρωει παραφλου και δεν μπορει κανενας να βρει απο που! Εχουν αποκλειστει ολα τα ψυγεια η φλαντζα κλπ!
The Ace - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
....ειδα και το δικο μου το χειροκινητο που στις 90.000 αρχισε να σφυριζει το ρουλεμαν συμπλεκτη και αλλαξα ολο το σετ ενω ηταν καινουργιος ο δισκος οταν τον ανοιξαμε μεσα (ξερω να οδηγαω δεν περιμενω στο φαναρι με πατημενο τον συμπλεκτη για να προλαβω τυχον σχολια για τροπο οδηγησης) αλλη μια αστοχια γνησιου υλικου της πεζω,ενω στα υπολοιπα αυτοκινητα αλλαζαμε συμπλεκτη στις 220.000 και βαλε...


Αυτό sorry, αλλά έπρεπε να το κάνει κάποιος quote και bold...

Είπαμε να πούμε τα στραβά του 206, αλλά αυτά που λες δεν υπάρχουν. 40 χρονών είμαι, έχω οδηγήσει καμιά 20αρια αυτοκίνητα τις τελευταίες 4 δεκαετίες, αλλά συγνώμη: δηλαδή σε ποιο αυτοκίνητο αλλάζατε δίσκο/πλατώ στα +200Κ χλμ ? Shocked

Εκτός και αν οδηγούσατε σε κενό αέρος...το πιο σκυλί που θυμάμαι να είχαμε, ένα Datsun 120Y, στα 130Κ χλμ τον ζήτησε το δίσκο του...

Και ναι, και το δικό μου 206 ζήτησε δίσκο στα 85Κ χλμ, και θεωρώ απολύτως φυσιολογικά τα χλμ που τελικά έβγαλε με τον μαμά δίσκο...
vasilisalessia - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:57:11
Θέμα δημοσίευσης:
The Ace έγραψε:
Chris_206_90hp έγραψε:
....ειδα και το δικο μου το χειροκινητο που στις 90.000 αρχισε να σφυριζει το ρουλεμαν συμπλεκτη και αλλαξα ολο το σετ ενω ηταν καινουργιος ο δισκος οταν τον ανοιξαμε μεσα (ξερω να οδηγαω δεν περιμενω στο φαναρι με πατημενο τον συμπλεκτη για να προλαβω τυχον σχολια για τροπο οδηγησης) αλλη μια αστοχια γνησιου υλικου της πεζω,ενω στα υπολοιπα αυτοκινητα αλλαζαμε συμπλεκτη στις 220.000 και βαλε...


Αυτό sorry, αλλά έπρεπε να το κάνει κάποιος quote και bold...

Είπαμε να πούμε τα στραβά του 206, αλλά αυτά που λες δεν υπάρχουν. 40 χρονών είμαι, έχω οδηγήσει καμιά 20αρια αυτοκίνητα τις τελευταίες 4 δεκαετίες, αλλά συγνώμη: δηλαδή σε ποιο αυτοκίνητο αλλάζατε δίσκο/πλατώ στα +200Κ χλμ ? Shocked

Εκτός και αν οδηγούσατε σε κενό αέρος...το πιο σκυλί που θυμάμαι να είχαμε, ένα Datsun 120Y, στα 130Κ χλμ τον ζήτησε το δίσκο του...

Και ναι, και το δικό μου 206 ζήτησε δίσκο στα 85Κ χλμ, και θεωρώ απολύτως φυσιολογικά τα χλμ που τελικά έβγαλε με τον μαμά δίσκο...

το εγραψα και εγω.εμεινα πριν..εγω δε γνωριζω τετοιο αυτοκινητο προσωπικα.
Chris_206_90hp - Παρ 01 Φεβ 2013, 19:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αντωνη ειλικρινα μιλαω στο ρενω 19 και στα κορολα αλλαξαμε πανω απο 200.000 δεν το λεω για να υπερβαλλω! Παιζει και ο τροπος οδηγησης φυσικα αλλα γιατι να πω ψεματα; 90.000 λογω ρουλεμαν και δισκο με ψωμι ακομα κανενα αλλο δεν ετυχε να μου τυχει για αυτο το ανεφερα,βεβαια ξερω και ατομα που αλλαξαν και νωριτερα για τον ιδιο λογο και οχι απο φθορα συμπλεκτη
The Ace - Παρ 01 Φεβ 2013, 20:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Αντωνη ειλικρινα μιλαω στο ρενω 19 και στα κορολα αλλαξαμε πανω απο 200.000 δεν το λεω για να υπερβαλλω! Παιζει και ο τροπος οδηγησης φυσικα αλλα γιατι να πω ψεματα; 90.000 λογω ρουλεμαν και δισκο με ψωμι ακομα κανενα αλλο δεν ετυχε να μου τυχει για αυτο το ανεφερα,βεβαια ξερω και ατομα που αλλαξαν και νωριτερα για τον ιδιο λογο και οχι απο φθορα συμπλεκτη


Για το Corolla δεν ξέρω γιατί ποτέ δεν είχα, αλλά στο 19TSE που είχαμε αρχές του '90 νομίζω κάναμε ακόμα λιγότερα χλμ από ότι εγώ τώρα με το 206 πριν αλλάξουμε δίσκο....χώρια το πρόβλημα που είχαν οι πρώτες εκδόσεις με το μπλοκάρισμα των φρένων....

Και γενικώς ο θόρυβος των ρουλεμάν δεν θεωρείται "βλάβη" ακριβώς, περισσότερο ως ενόχληση είναι παρά πρόβλημα...στο RX8 το είχα από τα πρώτα χλμ, απλώς το συνήθισα μετά από λίγο...
kostasvti - Σαβ 02 Φεβ 2013, 18:12:30
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξιοπιστία Peugeot 207
georgebpkk έγραψε:
Μιας και από το τελευταίο μου αυτοκίνητο έφαγα φόλα, αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο για μεταχειρισμένο βρήκα 2 peugeot 207 1.4 90 άλογα. Επειδή σαν αυτοκίνητο μου άρεσε αρκετά , θέλω να μάθω την γνώμη σας σαν πιο ειδικούς σε αυτά τα αυτοκίνητα καθώς η οικογένεια peugeot δεν είχε ποτέ. Τι προβλήματα εμφανίζουν συνήθως ? τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά? και γενικά κατά πόσο αξιόπιστο αυτοκίνητο θεωρείται καθώς οι καιροί είναι δύσκολοι και ήδη την έχω πάθει με ένα αυτοκίνητο.



Κατά τη γνώμη μου ψάξε για το vti με τα 95 άλογα με τον κινητήρα psa-bmw. Στα 60.000 χλμ με πολυ σωστή συντήρηση (τουλάχιστον τα λάδια του 5-30) το αμάξι κινείται απροβλημάτιστα και είναι χαρτί. Φυσικά και βγάζουν προβλήματα αλλά πιο αμάξι θα βρεις που δεν βγάζει και επειδή δουλεύω στον χώρο leasing αυτοκινήτων θα σου πω πως τα peugeot βγάζουν τα λιγότερα σε σύγκριση με άλλα πιο ακριβά μοντέλα.
Τα πράγματα που έχω αλλάξει αυτά τα 4 χρόνια είναι 2 φορές αντλία νερού και ένα παγουράκι πραφλού επειδή ράγισε και δάκρυζε. αυτά. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα αν και θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε πως θελει προσοχή στην οδήγηση στη πόλη γιατί καίει πολύ για 1.4.
georgebpkk - Κυρ 03 Φεβ 2013, 19:25:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια διαβασα προσεκτικα ολες τις απαντησεις. Βασικα αποψη μου ειναι πως ολα τα αυτοκινητα αντιμετοπιζουν προβληματα και μικροβλαυες διαφορων ειδων παρ ολα αυτα για μενα πλεον παιζει ρολο το κοστος επισκευης και το ποσο επικινδυνο ειναι το καθε προβλημα την στιγμη που θα παρουσιαστει στον δρομο. Δηλαδη εγω που οδηγουσα με το fiat και οπως πηγαινα σε στροφες με καμια 70 χιλιομετρα ξαφνικα το τιμονι βαρυνε λογο προβληματος στο ηλεκτρικο μοτερ, αυτο θεωρω εγω πλεον σοβαρο προβλημα σ αυτοκινητο. Πηγα ρωτησα για να το φτιαξω και μεχρι και η φιατ εδινε μονο ενα χρονο εγγυηση, αυτος ειναι ο λογος που αλλαζω αυτοκινητο, τα οικονομικα ολων μας αυτον τον καιρο ειναι χαλια οποτε και γ αυτο κοιταζω την λυση του μεταχειρισμενου. Το peugeot οπως το βλεπω αποτελει μια ολοκληρομενη λυση. Καταλαβαινω οτι ισως ειναι εκνευριστικο να παρουσιαζει το αυτοκινητο σου πολλα μικροπροβληματα αλλα προτιμω πλεον να μου βγαλει και δυο φλαντζες και ας παω στην ακρη του δρομου παρα να μου παγωσει ξανα κανενα τιμονι.
maggiora - Κυρ 03 Φεβ 2013, 23:25:12
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους,
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα 207cc.Τι προβλήματα βγάζουν συνήθως και ποιά έκδοση είναι πιο αξιόπιστη?Με τα 120 ή με τα 150HP?

Σας ευχαριστώ
maggiora - Τετ 06 Φεβ 2013, 14:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
Κανείς με cc???
vasilisalessia - Τετ 06 Φεβ 2013, 15:08:19
Θέμα δημοσίευσης:
περα απο τα γνωστα μηχανικα με καδενες γλιστρες κλπ που πρεπει να προσεχεις βαζε λαδι 0 30 τοταλ κουαρτζ ενερτζι.με τις τσιμουχες στην οροφη να προσεχεις.το θεμα με τον χρονισμο εχει αναφερθει και στα ατμοσφαιρικα.απο θεμα επιδοσεων με κλειστα ματια το 150αρη.μη του βαλεις προγραμμα και τετοια πριν το απελευθερωσεις απο περιφερειακα.αλλιως θα εχεις πιθανα προβληματα.σαν κινητηρας ο 15αρης ειναι υπεροχος απλως εχει καποιες ευαισθησιες.με το σωστο λαδι μπορεις να αποφυγεις πολλες.οπως και οτι και οι δυο μηχανες δουλευουνε με 97αρες και βενζινες.αλλαζε καποια πραγματα οχι οπως τα λεει η πεζω αλλα νωριτερα.τυπο μπουζι.καινουργιο η μεταχειρα θελεις?
maggiora - Τετ 06 Φεβ 2013, 17:07:11
Θέμα δημοσίευσης:
Για μεταχειρισμένο κοιτάω.Πάντως ομολογώ δεν περίμενα να έχει τέτοια προβλήματα το 207.Είναι πρώτη φορά που κοιτάω Γαλλικό αυτοκίνητο και είχα την εντύπωση ότι στα μηχανικά θα ήταν αστέρι και θα πονούσε στα ηλεκτρικά του.... Sad
vasilisalessia - Τετ 06 Φεβ 2013, 17:15:34
Θέμα δημοσίευσης:
αν προσεξεις το λαδι του τη βενζινη του και να το σεβεσαι δεν θα εχεις σοβαρα προβληματα.τωρα περι αστοχιας η καποια προβληματακια που βγαζει τα βγαζουνε ο λ α τα αυτοκινητα.ολα τα αμεσου ψεκασμου τα βγαζουνε καποια προβληματα.απο πεζω γκολφ τσι και τετοια μινι κουπερ bmw.απο εκει και μετα ειναι να πεσεις στη περιπτωση.αλλα...
μεταχειρισμενα π ρ ο σ ε χ ε παρα πολυ.οτι θελησεις να κοιταξεις να το ελνξεις στην αντιπροσωπεια!!χρονισμους και τετοια.αλλιως παιζεις με τη φωτια.
maggiora - Τετ 06 Φεβ 2013, 17:18:17
Θέμα δημοσίευσης:
Σ ευχαριστώ πολύ για τίς απαντήσεις σου Wink
Όταν καταλήξω θα ενημερώσω
vasilisalessia - Τετ 06 Φεβ 2013, 17:21:02
Θέμα δημοσίευσης:
νασαι καλα.
charinio - Τετ 06 Φεβ 2013, 21:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
ενα θα σου πω μην παρεις ραλυ 207 θα κλαις με μαυρο δακρυ οπως κλαιω εγω
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:16:38
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτελους εγινα κατοχος ενος 207 1.4 μοντελο του 2009 με τον κινητηρα vti με τα 95 αλογα. Παρ ολο που ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αυτοκινητο και πηγαινει μια χαρα στο δρομο για τα κυβικα του μου φαινετε πως η καταναλωση του ειναι λιγο αυξημενη. Δηλαδη , μου φενεται υπερβολικο το να καιει μια ολοκληρη γραμμη για αποσταση 8-10 χιλιομετρων μεσα στην πολη χωρις κινηση μονο με φαναρια. Γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει η αν αυτη ειναι φυσιολογικη καταναλωση για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
vasilisalessia - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:32:56
Θέμα δημοσίευσης:
καλοριζικο.κατα πρωτο λογο η βενζινη σου.
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:38:08
Θέμα δημοσίευσης:
Η βενζίνη που έβαλα ήταν 100 οκτανιων απο εμπιστο πρατήριο οπότε δε ξέρω δε νομίζω να έχει να κάνει με την βενζίνη
vasilisalessia - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:50:03
Θέμα δημοσίευσης:
λογικο ειναι να σου καιει λιγο παραπανω γιατι κανεις μικρη αποσταση.αλλα οχι να κατεβαινει τοσο γρηγορα.σαν πρωτο κοιτας τη βενζινη.αν οντως ειναι ετσι.μετα βγαζεις μπουζι να δεις καυση.καθαριζεις ολη τη διαδρομη αερα και αλλαζεις φιλτρο αερα.δηλαδη απο τη μια γραμμη παει στην αλλη σε 10 χιλιομετρα?η απλα μιλας οτι απλα περναει το ασπρο της γραμμης?
drdino - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:54:48
Θέμα δημοσίευσης:
Περίεργο 207 σου δώσανε αν κατεβάζει γραμμές. Κατανάλωση από γέμισμα σε γέμισμα έχεις υπολογίσει ποτέ;
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 22:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μου έφαγε μια γραμμή εννοω ότι απο την ένδειξη F μου πήγε ακριβώς στην επόμενη γραμμή άντε κ λίγο πιο πάνω. Να διευκρινίσω κατι έκανα ένα λάθος πριν αυτή την βενζίνη την έφαγε στο πανε έλα οπότε σαν σύνολο έχουμε 16-20 χλμ. Ομως ήταν αργά το βράδυ δεν είχε κίνηση και το πήγαινα χαλαρά
drdino - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:02:33
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν λέει κάτι η γραμμή. Κάνε σωστή μέτρηση και βλέπουμε.
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:03:58
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Περίεργο 207 σου δώσανε αν κατεβάζει γραμμές. Κατανάλωση από γέμισμα σε γέμισμα έχεις υπολογίσει ποτέ;


Κατανάλωση απο γέμισμα σ γέμισμα όχι δε μετρησα. Το έκανα στα γρήγορα δυο ταξίδια οπότε του έβαζα συμπλήρωμα. Απλά μου έκανε εντύπωση η κατανάλωση τουλάχιστον μέσα στην πόλη γ αυτό ρώτησα μήπως πρέπει να ψάξω κατι.
vasilisalessia - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:04:57
Θέμα δημοσίευσης:
δες στο γεμισμα την αυτονομια.και ποσο στον υπολογιατη ταξιδιου γραφεια οτι καιει?να σου πω μπουζι και τετοια αλλαξες?η σου ειπανε οτι το κανανε αυτοι?τι χιλιομετρα εχει το αμαξι?
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:07:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το πήρα με 62.125 απο την αντιπροσωπεία της Peugeot εδώ Κοζάνη. Είπε πως θα το έκανε service πρώτου το παραδώσει
Driver ///M - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:10:23
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι φίλε, σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.

Κάθε γραμμή είναι γύρω στα 6 λίτρα, οπότε και 10λ/100χλμ να'καιγες (που είναι υπερβολικά για νυχτερινή οδήγηση) θα'πρεπε να κάνεις 60χλμ για να πέσει τόσο.

Ελπίζω να'χει θέμα κανα φλοτέρ και να μην καίει όντως τόσο το αμάξι, γιατί αλλιώς δεν ξέρω τι μπορεί να'ναι.

Γενικά πάντως, το 1.4 vti δεν φημίζεται για την αξιοπιστία του αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανακούσει και σίγουρα δεν είναι κάτι γενικευμένο.
Αν πράγματι είναι πρόβλημα τελικά.

Βάλε 10 ευρώ βενζίνη (ανεβαίνει μια γραμμή με τις τωρινές τιμές) και τσέκαρε σε πόσα χλμ θα πέσει η γραμμή αυτή και πες μας.
vasilisalessia - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
εσυ προσεχε το.αλλα να ξερεις οτι η καταναλωση μπορει να οφειλεται ειτε σε χοντρο λαδι ειτε σε ελλειπης άλλαγη μπουζι η φιλτρο αερα κλπ η βενζινη .λαδι που σου βαλανε ξερεις?
android - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:24:02
Θέμα δημοσίευσης:
To trip τι λεει?και τι σχεση εχει η αξιοπιστια πεζο με την καταναλωση?
georgebpkk - Κυρ 03 Μάρ 2013, 23:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
To trip τι λεει?και τι σχεση εχει η αξιοπιστια πεζο με την καταναλωση?

Το τριπ μεσα στην πολη να πω αληθεια δε το προσεξα αφου ομως εχω κανει και ταξιδι δε νομιζω να ειναι σωστη τωρα η μεση καταναλωση. Θα κανω δοκιμη και θα ξαναγραψω. Οντως η αξιοπιστια με την καταναλωση δεν εχει σχεση απλα ειπα να κανω μια απλη ερωτηση γιατι μου εκανε η καταναλωση εντυπωση και δεν ηξερα αν ηταν φυσιολογικη η οχι, λογο του οτι ειχα ανοιξει εγω ο ιδιος αυτο το θεμα οταν ακομα εψαχνα να αγορασω 207 σκεφτηκα να μην επιβαρυνω το φορουμ για μια τετοιου ειδους απλη ερωτηση.
georgebpkk - Παρ 15 Μάρ 2013, 19:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
Κακη ποιοτητα βενζινης τελικα μου εμφανισε και προβλημα αναμενο λαμπακι του κινιτηρα και το πηγα στην Peugeot. Μου εβαλε το παιδι εκει και ενα ενυσχητικο στο καυσιμο. Κριμα παντως γιατι απο το συγκεκριμενο πρατηριο εβαζα χρονια δε ξερω τι μπορει να εκανε
vasilisalessia - Παρ 15 Μάρ 2013, 22:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
σου το ελεγα για τη βενζινη..
georgebpkk - Παρ 15 Μάρ 2013, 23:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
Δε μου περασε καθολου απο το μυαλο γιατι στον συγκεκριμενο βαζω πανω απο τρια χρονια σιγουρα, και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα
sakis_rc - Τρι 19 Μάρ 2013, 18:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
αφου σε προηγουμενο αυτοκινητο επι τοσα χρονια δε σου ειχε παρουσιαστει κανενα προβλημα απο αυτο το πρατηριο, θα ημουν επιφυλακτικος με το 207 σου γτ μπορει να προυπαρχει καποιο προβλημα και απλα πριν στο πουλησουν να εσβησαν στην αντιπροσωπεια οποιαδηποτε βλαβη οπως πχ αισθητηρας λαμδα, μπουζι κλπ και μετα απο καποια χμ να ξανααναψε.Γι αυτο κανε και μια μετρηση της καταναλωσης απο γεματο σε αδειο τεποζιτο για να εχεις μια πιο σιγουρη εικονα.
Driver ///M - Παρ 29 Μάρ 2013, 14:47:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά ο φίλος κάτι ήξερε που έλεγε για τις φλάντζες.

Την έπαθα κι εγώ στο 207 μου, αν και είναι στην αρχή του τέλους (χάνει πολύ λίγο λάδι) κι ευτυχώς δεν βρήκα λάδια στο ψυγείο.
Όπως και να΄χει, σήμερα που πήγα στο συνεργείο μου είπαν ότι καλό είναι να αλλάξω πριν το καλοκαίρι με τις ζέστες.

Υπόψιν, το αμάξι μου δεν έχει ούτε 50.000χλμ (παρά τα 6 σχεδόν χρόνια του), κάτι που θεωρώ απαράδεκτο.

Μακάρι να μην προκύψει κάτι άλλο, γιατί με βλέπω να γίνομαι κι εγώ σαν τον φίλο που σιχτίριζε τα πεζώ.

Περισσότερα για τη φλάντζα στο νέο τόπικ που άνοιξα:

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=512427#512427
Chris_206_90hp - Παρ 29 Μάρ 2013, 15:21:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα,να σας πω και το ανέκδοτο της ημέρας,τελικά μετά απο 3 μήνες ταλαιπωρίας για το σαπούνι που εβλέπα στα λάδια τελικά προέκυψε ότι είναι ο κορμός αφού αλλάχτηκαν 2 φλάντζες στην Lion και πάλι έκανε το ίδιο πράγμα,οχι μακριά απο αυτό το μοτέρ μακριά απο τη συγκεκριμένη ΜΑΡΚΑ.ΕΛΕΟΣ απλά όσοι εχετε 1.4 16v πουλήστε τα ΤΩΡΑ σας το ξαναλέω δεν παίζει ρολο χρονολογία τα ίδια μοτέρ ειναι σιγα μην εκατσε να ασχοληθει η πεζω με κεφαλαρια και @@@ τα ιδια ειναι και θα σας τα βγαλει καποτε εκτος οπως σας ειπα αν ειστε οδηγοι της κυριακης και κανετε 5000χλμ στα 6 χρονια! ευτυχως δικαιωνομαι σιγα σιγα γιατι καποιοι νομιζετε οτι ειναι μεμονομενα περιστατικα....ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ 14αρια 16v ειναι σκαρτα!!! 192.000χλμ και θελω κινητηρα....μετα πειτε μου αν φωναζω αδικα....παρτε κανα ιαπωνα και ας καιει λαδια οπως ειπαν καποιοι το προτιμω! ας κλεισει η κωλοεταιρια με τα προβληματα που αντιμετωπιζει να ησυχασει ο κοσμος οταν φτιαχνεις τετοια αυτοκινητα εισαι αξια της μοιρας σου ουτε ραλι και πρωταθληματα ουτε κρατηματα και αισθηση οδηγικη σε σωζουν...καλα που ο φιλος πηρε το vti...
recife_rallye - Σαβ 30 Μάρ 2013, 12:45:54
Θέμα δημοσίευσης:
georgebpkk έγραψε:
Δε μου περασε καθολου απο το μυαλο γιατι στον συγκεκριμενο βαζω πανω απο τρια χρονια σιγουρα, και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα


Τα συγχρονα αυτοκινητα προδιδουν τους κλεφτες βενζιναδες Wink
Ετσι πιστευα και γω για καποιους local heroes που ενω εβαζα χρονια βενζινη απ αυτους δεν ειχα προβλημα,αλλα αναθεωρησα οταν πηρα το ραλι και επιβεβαιωθηκα στη συνεχεια με τα διαγνωστικα Smile
The Ace - Δευ 08 Απρ 2013, 17:14:10
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
....192.000χλμ και θελω κινητηρα....μετα πειτε μου αν φωναζω αδικα.....


Απλώς μου φάνηκε αστείο...και εγώ το ίδιο 206 έχω, αλλά πραγματικά, στα πόσα χιλ. χλμ. θεωρείς ότι πρέπει να αλλάξεις κινητήρα ? Στα 5 εκατομμύρια ?
drdino - Δευ 08 Απρ 2013, 19:59:54
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι από απορία, εσείς που είχατε θέμα με τις φλάντζες κλπ, κάθε πότε αλλάζατε παραφλού;
vasilisalessia - Δευ 08 Απρ 2013, 20:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
The Ace έγραψε:
Chris_206_90hp έγραψε:
....192.000χλμ και θελω κινητηρα....μετα πειτε μου αν φωναζω αδικα.....


Απλώς μου φάνηκε αστείο...και εγώ το ίδιο 206 έχω, αλλά πραγματικά, στα πόσα χιλ. χλμ. θεωρείς ότι πρέπει να αλλάξεις κινητήρα ? Στα 5 εκατομμύρια ?

ενταξει στα 192000χλμ να αλλαξεις κινητηρα δεν ειναι και πολλα.θα μπορουσε να καψει λιγο λαδι η αλλα προβληματα αλλα προβλημα κορμου οπως ειπε πιο πανω ειναι λιγο τραβηγμενο.βεβαια προβλημα κορμου ειχανε και το χοντα σιβικ vti λεγανε αν δεν τα εκανε καποιος καλη συντηρηση.τωρα εγω προσωπικα δε ξερω τη συντηρηση εκανες στο αμαξι.απλα ξερω οτι υγρα ψυγειου αλλαζονται ανα 2-3ετη.οχι παραπανω,αυστηρα.τωρα και το αλλο παιδι ειπε οτι τα υγρα του ητανε σαν λασπη.
θελω να πιστευω οτι ειναι μεμονωμενο περιστατικο.αλλαζετε λιγο πιο συχνα το υγρο ψυγειου.και μη τα σβηνετε με τη μια οταν βλεπετε οτι πιανουνε 97 βαθμους.αφηστε να πεσει λιγο η θερμοκρασια και μετα το σβηνετε.
Driver ///M - Δευ 08 Απρ 2013, 21:36:15
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως δεν πρόκειται να προβώ σε καμια επισκευή άμεσα, αφού το αμάξι δεν έχει κανένα σύμπτωμα (πλην της μικρής απώλειας λαδιού που είναι κοντά στο λίτρο ανα 5.000 χλμ) αφού και η θερμοκρασία είναι σταθερά μέχρι 90 βαθμούς, και το καπάκι του λαδιού δεν είχε αφρούς και γενικά το αμάξι δουλεύει όπως δούλευε εδώ και χρόνια.
Ακόμα και η απώλεια λαδιού δεν είναι τωρινή, απ'τον δεύτερο χρόνο που το'χω γύρω στο 1λ/5000χλμ έλειπε.
Άσε που κάποιο μέρος του λίτρου θα το καίει κι ο κινητήρας, δεν είναι όλο απώλεια.

Ότι θα'πρεπε να έχω αλλάξει ήδη μια φορά παραφλού είναι γεγονός.
Αλλά θεωρώ απίθανο να προέκυψε από εκεί το πρόβλημα γιατί όπως ξαναείπα η απώλεια λαδιού υπάρχει απ'το δεύτερο χρόνο όπου το παραφλού ήταν σχεδόν καινούριο.
Αν επίσης ήταν τόσο κρίσιμη η αλλαγή παραφλού, η πεζώ θα την έδινε ανα 2-3 χρόνια σαν προγραμματισμένη εργασία (στο agila b τς οικογένειας υπάρχει στο βιβλίς σέρβις προγραμματισμένη αλλαγή κάθε 3 χρόνια ή 50.000χλμ φερειπείν) , κι όχι όπως τώρα που λέει ότι είναι long life (δηλαδή ανα 5ετία και βάλε).
Όπως και να'χει πάντως, στην 3ετία πλέον θα αλλάζω παραφλού και θα βάζω πάντα κάτι καλό σαν το g12+ glacelf που αγόρασα για να βάλω τώρα.

Θα αλλάξω λοιπόν λάδια, θα καθαρίσω καλά το ψυγείο βάζοντας καινούριο παραφλού και θα το παρατηρώ.
Αν το ψυγείο αρχίζει να εμφανίζει λάδια, δω θερμοκρασίες να ανεβαίνουν ή μεγαλώσει η απώλεια λαδιού, τότε θα το ψάξω περαιτέρω και θα το επισκευάσω αν είναι όντως φλάντζα (γιατί παίζει να είναι καμια τσιμούχα απλά).
Προς το παρόν να ανοίξω κινητήρες, να κάνω πλανίσματα κλπ και να σκάω κανα 300ευρω χωρίς κάποια ένδειξη προβλήματος, επειδή έσταξε μια σταγόνα λαδιού στην εξάτμιση, δεν το κάνω.
Έτσι κι αλλιώς 7-8.000 χλμ κάνω το χρόνο, οπότε δεν έχω λόγο να βιαστώ για κάτι που είναι αρκετά μακροχρόνιο.

Πάντως μην κοροιδευόμαστε.
192.000 χλμ για αλλαγή κινητήρα είναι πολύ λίγα για οποιοδήποτε σοβαρό αμάξι με σωστή συντήρηση.
vasilisalessia - Δευ 08 Απρ 2013, 21:52:34
Θέμα δημοσίευσης:
ακομα και το μοτουλ που ειναι g12+ και απο τα καλυτερα η ιδια μοτουλ λεει αλλαγη ανα 3 χρονια.μετα μη δινεις πολυ σημασια στις αντιπροσωπειες.τι λαδια χρησιμοποιεις?πανρως 1 λιτρο ανα 5000χλμ δεν ειναι λιγο για αυτο το κιητηρα.θα επρεπε να το εβλεπες στο νερο η στη βεργα.κοιτα να δεις απο που το χανει.και αν το καιει τοτε πηγαινε σε καστρολ 10 40 η αν βρεις το mobil milage 10 40(αν το βρεις αυτο).παντως το καστρολ μαγνατεκ 10 40 ειναι κορυφη για 10 40.
Driver ///M - Τρι 09 Απρ 2013, 00:15:29
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
παντως ακομα και το μοτουλ που ειναι g12+ και απο τα καλυτερα η ιδια μοτουλ λεει αλλαγη ανα 3 χρονια.μετα μη δινεις πολυ σημασια στις αντιπροσωπειες.τι λαδια χρησιμοποιεις?πανρως 1 λιτρο ανα 5000χλμ δεν ειναι λιγο για αυτο το κιητηρα.θα επρεπε να το εβλεπες στο νερο η στη βεργα.κοιτα να δεις απο που το χανει.και αν το καιει τοτε πηγαινε σε καστρολ 10 40 η αν βρεις το mobil milage 10 40(αν το βρεις αυτο)παντως το καστρολ το 10 40 ειναι καλο λαδι.
παντως το καστρολ μαγνατεκ 10 40 ειναι κορυφη για 10 40.

Τι θα έπρεπε να έβλεπα στο νερό ή στη βέργα?

Την πρώτη αλλαγή την είχα κάνει στην πεζώ και μου είχαν βάλει ένα esso 5-40.
Επόμενη και μεθεπόμενη αλλαγή έβαλα total ineo 5-30 αλλά μετά που διάβασα διάφορα για τα λάδια αυτά το γύρισα σε total 9000 5-40 τα οποία θα βάλω και στην επόμενη αλλαγή σε λίγες μέρες.
10-40 δεν θέλω να βάλω γιατί συνήθως δεν είναι φουλ συνθετικά και προτιμώ τα συνθετικά λάδια. Άσε που δεν θέλω να κάνω και πολλές αλλαγές στα ιξώδη.

1 λίτρο ανα 5000χλμ δεν το θεωρώ τρελή ποσότητα μιας και το αμάξι χρησιμοποιείται στο μεγαλύτερο βαθμό στην πόλη.
Απλά το θέμα είναι ότι το μοτέρ δεν τα καίει, τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος, αλλά από κάπου χάνει (ή από φλάτζα ή από τσιμούχα).
Γι'αυτό θα το παρακολουθώ εντατικά κι αν δω το παραμικρό σύμπτωμα θα πάω να ανοιχτεί ο κινητήρας.
Αλλά ακόμα δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος.

Ακόμα και ο φιλος με τα (δικαιολογημένα) παράπονα, άρχισε να χάνει λάδι στα 50.000χλμ και στα 100.000 άλλαξε φλάτζα πρώτη φορά.
Οπότε δεν έχω λόγο να βιαστω όταν κάνω ούτε 8.000χλμ το χρόνο.

Κι αν πάθει καμια γερή ζημιά στα καλά καθούμενα χωρίς άλλη ένδειξη (που το θεωρώ απίθανο), έπαθε.
Να βάλω ένα 1600αρι κινητήρα να ησυχάσω.
vasilisalessia - Τρι 09 Απρ 2013, 00:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
καλα στα νερα θα εβλεπες λαδια.τωρα στη βεργα αν ειχε νερα πολλα θα εσταζε.η θα φιανοτανε στην υφη.το λαδι στη βεργα δε σταζει ευκολα.τεσπα ασε το 5 40.απλα πες του μηχανικου να το κοιταξει στην αλλαγη μηπως και δει απο που βγαζει το λαδι.κα αν το σταζει στην εξατμιση σε πιο σημειο το σταζει και κοιτας καπου εκει πανω.
Driver ///M - Τρι 09 Απρ 2013, 01:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
καλα στα νερα θα εβλεπες λαδια.τωρα στη βεργα αν ειχε νερα πολλα θα εσταζε.η θα φιανοτανε στην υφη.το λαδι στη βεργα δε σταζει ευκολα.τεσπα ασε το 5 40.απλα πες του μηχανικου να το κοιταξει στην αλλαγη μηπως και δει απο που βγαζει το λαδι.κα αν το σταζει στην εξατμιση σε πιο σημειο το σταζει και κοιτας καπου εκει πανω.

Όχι νερά στον κινητήρα δεν έχω σίγουρα.
Ούτε αφρίζει το καπάκι, ούτε βλέπω τίποτα περίεργο στη βέργα.
Το παγούρι του ψυγείου τώρα το έχω δείξει. Ο μηχανικός μου λέει πως σχεδόν σίγουρα δεν έχει λάδια μέσα, απλά είναι απ'την πολυκαιρία.
Εγώ διατηρώ κάποιες αμφιβολίες, αλλά θα καθαριστεί και θα το παρατηρώ απο'δω και πέρα. Αν βρωμίσει πάλι σε κανα χρόνο, τότε σημαίνει ότι παίρνει και λάδι.

Τώρα που θα αλλαχτούν τα λάδια, θα πω στον μηχανικό να το κοιτάξει μήπως και διαπιστώσει αν υπάρχει κάποιο εμφανές σημείο που υπάρχει μικρή διαρροή κι αν είναι φλάτζα ή τσιμούχα.
Και βλέπουμε.
Chris_206_90hp - Τετ 10 Απρ 2013, 14:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε ace οι ειρωνιες αλλου...192.000 χλμ ειναι απλα αστεια χλμ οχι μονο για κορμο αλλα και για φλαντζα και οποιαδηποτε ανακατασκευη ειδικα με τη συντηρηση που εκανα στο αυτοκινητο μου η οποια ηταν παραπανω απο αριστη,πιστεψε με δεν κατηγορω ετσι απλα ειμαι δυσαρεστημενος γιατι ολα γινοντουσαν πριν την ωρα τους,αν δηλαδη καποιος ακολουθει το προγραμμα της πεζω τι πρεπει;;;να περνει το αμαξι ολο στο χερι που προβλεπει αλλαγη λαδιων στις 20.000χλμ και βαζανε και λαδι 10-40 ελεος μη γελιομαστε τωρα και μη λεμε οτι θελουμε ελπιζω να μη σου βγαλει τιποτα εσενα και ως εκει,εχω πει την αποψη μου για το συγκεκριμενο μοτερ και συμβαδιζει με ολα τα συνεργεια και με τους μηχανικους της LION τωρα εσεις απλα δεν ειστε παθοντες λογω προφανως τυχης η λιγων χιλιομετρων
Driver ///M - Τετ 10 Απρ 2013, 16:41:41
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Φιλε ace οι ειρωνιες αλλου...192.000 χλμ ειναι απλα αστεια χλμ οχι μονο για κορμο αλλα και για φλαντζα και οποιαδηποτε ανακατασκευη ειδικα με τη συντηρηση που εκανα στο αυτοκινητο μου η οποια ηταν παραπανω απο αριστη,πιστεψε με δεν κατηγορω ετσι απλα ειμαι δυσαρεστημενος γιατι ολα γινοντουσαν πριν την ωρα τους,αν δηλαδη καποιος ακολουθει το προγραμμα της πεζω τι πρεπει;;;να περνει το αμαξι ολο στο χερι που προβλεπει αλλαγη λαδιων στις 20.000χλμ και βαζανε και λαδι 10-40 ελεος μη γελιομαστε τωρα και μη λεμε οτι θελουμε ελπιζω να μη σου βγαλει τιποτα εσενα και ως εκει,εχω πει την αποψη μου για το συγκεκριμενο μοτερ και συμβαδιζει με ολα τα συνεργεια και με τους μηχανικους της LION τωρα εσεις απλα δεν ειστε παθοντες λογω προφανως τυχης η λιγων χιλιομετρων

Chris, εσύ όταν άλλαξες φλάτζα τι συμπτώματα είχες?
Ανέβαινε η θερμοκρασία νερού?
Βρήκες λάδια στο ψυγείο ή νερό στον κινητήρα (το λεγόμενο άφρισμα στο καπάκι) ?
Επίσης τι απώλεια λαδιού είχες?

Όσο για την αλλαγή κινητήρα στα 192.000 χλμ, συμφωνώ ότι είναι αστεία.
Σοβαροί κινητήρες με σωστή συντήρηση βγάζουν για πλάκα τα διπλάσια και βάλε.
Το μόνο θετικό είναι ότι οι κινητήρες των πεζώ είναι σχετικά φτηνοί και υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων, οπότε αξίζει να βάλεις κανα 1600αρι να βρεις την υγεία σου.
alexandros 207 Rallye - Τετ 10 Απρ 2013, 18:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Το μόνο θετικό είναι ότι οι κινητήρες των πεζώ είναι σχετικά φτηνοί και υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων, οπότε αξίζει να βάλεις κανα 1600αρι να βρεις την υγεία σου.

ή τον παιρνεις ετοιμο, με τουρμπο, να βρεις τον μπελα σου...


Laughing Laughing Laughing Laughing
Chris_206_90hp - Τετ 10 Απρ 2013, 20:22:04
Θέμα δημοσίευσης:
Άρη εγω μετα τις 50-60 χιλιαδες αρχισα να βλεπω λαδια στην πλευρα του ιμαντα χρονισμου και στην αρχη και ο μηχανικος ειπε να μην το κανουμε αμεσα μιας και ηταν στην αρχη οποτε οταν αρχισε να χανει περισσοτερα λαδια στις 90-100 χιλιαδες χιλιομετρα αν θυμαμαι καλα αποφασισα να το φτιαξω να μην συμβει τιποτα χειροτερο...ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα ουτε με θερμοκρασιες προβληματα ουτε με αποδοση κινητηρα κλπ...τωρα απο τις 180.000 χλμ περιπου αρχισα να βλεπω το αφρισμα στα λαδια δηλαδη παραφλου στα λαδια και απωλεια παραφλου,περιπου ενα παγουρι ανα 100-200 χλμ!! οποτε πιστεψαμε ολοι οτι ειναι φλαντζα ξανα και δυστυχως αλλαχτηκαν 2 φλαντζες στη LION (η δευτερη με δικα τους εξοδα) για να αποκλειστει το ενδεχομενο αστοχιας υλικου...η κεφαλη ελεγχθηκε στο ρεκτιφιε με διπλη πιεση τη δευτερη φορα και ηταν αψογη πραγμα που οδηγει σε ενα μονο συμπερασμα...προβλημα στον κορμο του κινητηρα το οποιο δεν αξιζει να ελεγχθει καν μιας και μια αλλη μηχανη κοστιζει πολυ φτηνοτερα,να σημειωσω οτι το αυτοκινητο δεν ανεβαζε ποτε θερμοκρασιες περαν του φυσιολογικου και τα λαδια(τοταλ φουλ συνθετικα 5-40)τα φιλτρα αερος-καμπινας,μπουζι αλλαζοντουσαν καθε μαξιμουμ 10.000χλμ απο την πρωτη μερα που το αγορασα καινουργιο,το αμαξι θα το κρατησω για ανταλλακτικα μαλλον μιας και το υπολοιπο αμαξωμα-σαλονι ειναι σε αριστη κατασταση και μια μηχανη (1.4) μαζι με περαστικα κοστιζει οσο ενα μεταχειρισμενο 1600αρι 206...
alexandros 207 Rallye - Τετ 10 Απρ 2013, 20:43:54
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
και μια μηχανη (1.4) μαζι με περαστικα κοστιζει οσο ενα μεταχειρισμενο 1600αρι 206...

ποσα εννοεις δλδ?
γιατι με 1500€ τελικη τιμη (ισως και λιγοτερα) αλλαζεις μοτερ
Driver ///M - Τετ 10 Απρ 2013, 20:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Chris_206_90hp έγραψε:
και μια μηχανη (1.4) μαζι με περαστικα κοστιζει οσο ενα μεταχειρισμενο 1600αρι 206...

ποσα εννοεις δλδ?
γιατι με 1500€ τελικη τιμη (ισως και λιγοτερα) αλλαζεις μοτερ

Έτσι πιστεύω κι εγώ.

Φτιάξε το αμαξάκι σου φίλε με καινούριο κινητήρα να το χαρείς, δεν βρίσκεις αμάξι της προκοπής με όσα χρειάζεσαι να βάλεις απλά καινούριο κινητήρα.
Chris_206_90hp - Τετ 10 Απρ 2013, 21:09:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω βρει ενα 206 του 2003 σε καλη τιμη και εχει 1.6 16v NFU κινητηρα...το δικο μου ετσι οπως ειναι πανω απο 1000ρικο δεν πιανει,και αν βαλω θα βαλω παλι τον ακατονομαστο κινητηρα μιας και για 1.6 θελουν ολα ξηλωμα (εγκεφαλοι-bsi) και δεν μπαινω καν στη διαδικασια οποτε δεν ασχολουμαι προτιμω να το κρατησω για οτι χρειαστει το αλλο διοτι καποια περιφερειακα και το σασμαν ταιριαζουν,παρα να μπω παλι σε μπελαδες...
nOkpos - Τετ 10 Απρ 2013, 22:56:56
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Έτσι από απορία, εσείς που είχατε θέμα με τις φλάντζες κλπ, κάθε πότε αλλάζατε παραφλού;


Λαδια στα 10 παραφλου δδεν θυμαμε να σου πω την αληθεια !
Driver ///M - Τετ 10 Απρ 2013, 23:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Άρη εγω μετα τις 50-60 χιλιαδες αρχισα να βλεπω λαδια στην πλευρα του ιμαντα χρονισμου και στην αρχη και ο μηχανικος ειπε να μην το κανουμε αμεσα μιας και ηταν στην αρχη οποτε οταν αρχισε να χανει περισσοτερα λαδια στις 90-100 χιλιαδες χιλιομετρα αν θυμαμαι καλα αποφασισα να το φτιαξω να μην συμβει τιποτα χειροτερο...ολο αυτο το διαστημα δεν ειχα ουτε με θερμοκρασιες προβληματα ουτε με αποδοση κινητηρα κλπ...τωρα απο τις 180.000 χλμ περιπου αρχισα να βλεπω το αφρισμα στα λαδια δηλαδη παραφλου στα λαδια και απωλεια παραφλου,περιπου ενα παγουρι ανα 100-200 χλμ!! οποτε πιστεψαμε ολοι οτι ειναι φλαντζα ξανα και δυστυχως αλλαχτηκαν 2 φλαντζες στη LION (η δευτερη με δικα τους εξοδα) για να αποκλειστει το ενδεχομενο αστοχιας υλικου...η κεφαλη ελεγχθηκε στο ρεκτιφιε με διπλη πιεση τη δευτερη φορα και ηταν αψογη πραγμα που οδηγει σε ενα μονο συμπερασμα...προβλημα στον κορμο του κινητηρα το οποιο δεν αξιζει να ελεγχθει καν μιας και μια αλλη μηχανη κοστιζει πολυ φτηνοτερα,να σημειωσω οτι το αυτοκινητο δεν ανεβαζε ποτε θερμοκρασιες περαν του φυσιολογικου και τα λαδια(τοταλ φουλ συνθετικα 5-40)τα φιλτρα αερος-καμπινας,μπουζι αλλαζοντουσαν καθε μαξιμουμ 10.000χλμ απο την πρωτη μερα που το αγορασα καινουργιο,το αμαξι θα το κρατησω για ανταλλακτικα μαλλον μιας και το υπολοιπο αμαξωμα-σαλονι ειναι σε αριστη κατασταση και μια μηχανη (1.4) μαζι με περαστικα κοστιζει οσο ενα μεταχειρισμενο 1600αρι 206...

Αυτό που έπαθε ο κινητήρας ρε Χρήστο έχει καμια σχέση με τις φλάτζες?

Γιατί αρκετά αμάξια έχουν θέμα με τις φλάτζες, αλλά δεν διαλύεται κι ο κινητήρας ολόκληρος! Τουλάχιστον αν δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασίες.

Τι διάολο πρόβλημα είναι αυτό που έπαθες?
Για τις φλάτζες ακούγεται πολύ συχνά στους ΤU, αλλά όχι και το να αχρηστεύονται οι κινητήρες!
Γιατί κατα τ'άλλα ξέρω ότι οι TU είναι σκυλιά.
Αν και οι μύθοι αρχίζουν να καταρρίπτονται σιγά σιγά. Laughing
Chris_206_90hp - Πεμ 11 Απρ 2013, 20:14:06
Θέμα δημοσίευσης:
Οι μύθοι απλά καταρρίπτονται Άρη δεν νομίζω να έχει καμία σχέση αφου η κεφαλή ήταν κομπλέ τώρα αν το λάδι ψηνόταν δεν ξέρω γιατί δεν έχω οργανάκι,αλλά το νερό ποτέ δεν ανεβηκε πάνω απο τους 105-110 ακόμα και καλοκαίρι με ζόρια και a/c ανοιχτό...Όσο για την αλλαγή παραφλού στα προηγούμενα 2 αυτοκίνητα μόνο συμπληρώναμε και φτασανε πάνω απο 300.000 χλμ χωρίς ούτε ένα μηχανικής φύσεως πρόβλημα οπότε το θεωρώ παραμύθι εκτός και αν τα μοτέρ πλέον είναι τόσο ευαίσθητα,αλλά ούτε τουρμπάτα είναι ούτε τίποτα με τρελά άλογα,τι να πούν και τα άλλα 1.4 που έχουν μέχρι και 115 άλογα ατμόσφαιρα,έχω φίλο με fabia rs και έχει 220.000 χλμ και απλώς του καίει λάδια σε νορμάλ επίπεδα,ούτε φλάντζες ούτε θερμοκρασίες...άσε που δεν τον έβλεπα ποτέ ούτε με το κυάλι αν το άνοιγε...
Driver ///M - Πεμ 11 Απρ 2013, 21:04:18
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Οι μύθοι απλά καταρρίπτονται Άρη δεν νομίζω να έχει καμία σχέση αφου η κεφαλή ήταν κομπλέ τώρα αν το λάδι ψηνόταν δεν ξέρω γιατί δεν έχω οργανάκι,αλλά το νερό ποτέ δεν ανεβηκε πάνω απο τους 105-110 ακόμα και καλοκαίρι με ζόρια και a/c ανοιχτό...Όσο για την αλλαγή παραφλού στα προηγούμενα 2 αυτοκίνητα μόνο συμπληρώναμε και φτασανε πάνω απο 300.000 χλμ χωρίς ούτε ένα μηχανικής φύσεως πρόβλημα οπότε το θεωρώ παραμύθι εκτός και αν τα μοτέρ πλέον είναι τόσο ευαίσθητα,αλλά ούτε τουρμπάτα είναι ούτε τίποτα με τρελά άλογα,τι να πούν και τα άλλα 1.4 που έχουν μέχρι και 115 άλογα ατμόσφαιρα,έχω φίλο με fabia rs και έχει 220.000 χλμ και απλώς του καίει λάδια σε νορμάλ επίπεδα,ούτε φλάντζες ούτε θερμοκρασίες...άσε που δεν τον έβλεπα ποτέ ούτε με το κυάλι αν το άνοιγε...

Kαλά ότι το πρόβλημα δεν προήλθε απ'το παραφλού είναι το μόνο σίγουρο.

Αφού κι εμένα η θερμοκρασία του νερού πάνω από 90 βαθμούς δεν έχει πάει σχεδόν ποτέ, οπότε θέμα υπερθερμάνσεων δεν είχα ώστε να παίζει ρόλο το παραφλού.
Άσε που αν ήταν τόσο καίριο το ζήτημα θα το έγραφε και η πεζώ ρητά στο βιβλίο σέρβις, αλλαγή κάθε 3 χρόνια φερειπείν. Τώρα απλά συμπλήρωμα λέει, οπότε ή που θα'πρεπε να'χουν πάρει οι περισσότεροι τις φλάτζες στο χέρι, ή που δεν παίζει και τόσο ρόλο. Και είναι το δεύτερο προφανώς.

Τώρα περι ευαισθησίας, δεν νομίζω και πάλι. Μιλάμε για ένα μοτέρ (ΤU) με τεχνολογίας 20ετιας.
Απλά είναι κατασκευαστικό λάθος (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα συμβεί σε όλους, απλά όταν συμβαίνει τόσο συχνά προφανώς και είναι λάθος εκ κατασκευής).

Αυτό με την κεφαλή που έπαθες με προβληματίζει πολύ όμως, γιατί γενικά τα TU θεωρούνται ψιλοσκυλιά. Τι να πω ρε γα**το.

Πάντως αστα ibiza. Tοp gun φίλου μου έχει πάθει κι αυτό φλάτζα στα 80κάτι χιλιάδες χλμ και ένα κάρο ακόμα προβλήματα, ενώ καίει και βενζίνη λες και είναι 2λιτρο.
Ρημάδια είναι κι αυτά, μη νομίζεις.

Εγώ σαν επιδόσεις δεν είχα παράπονο απ'τον κινητήρα, ούτε και σαν κατανάλωση (αν και μέσα στην πόλη δεν τον λες και οικονομικό), αλλά τι να το κάνεις που βγάζει θέματα.

Πάντως μέσα στην επόμενη βδομάδα κατα 90% θα πάω για επισκευή, γιατί πλέον χάνει αρκετό λάδι (πριν καμια βδομάδα συμπλήρωσα μέχρι τέρμα και τώρα έχει χάσει 200-300ml).
Ελπίζω να τελειώσουν εδώ τα προβλήματα, αλλιώς θα το κάψω.
vasilisalessia - Πεμ 11 Απρ 2013, 21:35:08
Θέμα δημοσίευσης:
τα υγρα ψυγειου αλλαζονται μετα απο 2-3 χρονια τα οργανικο η μη οργανικο.δεν συμπληρωνεις μονο νερο και πρεπει να αλλαζεις ολο το υγρο.και απιονισμενο.αλλιως μπορει να εχεις οξειδωση και μη σωστο περασμα των υγρων μετα με οτι αυτο συνεπαγεται.μη σωστη ψυξη μπορει να προκαλεσει η φλατζες η ραγισμα μηχανης.δε λεω οτι το επαθες απο αυτο αλλα οτι μπορει να συμβει.το νερο δεν δινει επαρκη ψυξη.
πολλοι μαλιστα το μετρανε αν ειναι σε καλη κατασταση πριν το αλλαξουνε και το κοιτανε.οταν ειναι για μεταμε γινεται πολυ σκουρο και πιο παχυρευστο.
nOkpos - Πεμ 11 Απρ 2013, 22:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
τα υγρα ψυγειου αλλαζονται μετα απο 2-3 χρονια τα οργανικο η μη οργανικο.δεν συμπληρωνεις μονο νερο και πρεπει να αλλαζεις ολο το υγρο.και απιονισμενο.αλλιως μπορει να εχεις οξειδωση και μη σωστο περασμα των υγρων μετα με οτι αυτο συνεπαγεται.μη σωστη ψυξη μπορει να προκαλεσει η φλατζες η ραγισμα μηχανης.δε λεω οτι το επαθες απο αυτο αλλα οτι μπορει να συμβει.το νερο δεν δινει επαρκη ψυξη.
πολλοι μαλιστα το μετρανε αν ειναι σε καλη κατασταση πριν το αλλαξουνε και το κοιτανε.οταν ειναι για μεταμε γινεται πολυ σκουρο και πιο παχυρευστο.


εγω το ειχα 3 χρονια και τα αλλαξα σιγουρα 1 φορα στα 2 χρονια ..
Chris_206_90hp - Παρ 12 Απρ 2013, 13:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Υπομονή Άρη,εγώ σου είπα ποια είναι η λύση απο εκεί και πέρα αν θέλεις να το κρατήσεις κρατησέ το,πάντως στην αγορά μεταχειρισμένων έχει κακό όνομα αυτό το μοτέρ και σε citroen και σε peugeot και γενικά όλα τα σκοτώνουν οπότε αποφάσισε όσο είναι νωρίς και έχεις λίγα χλμ...όσο για το παραφλού δεν έφταιγε αυτό μια χαρά ήταν,το μοτέρ είχε θέμα...απλά είναι τα πράγματα,είναι κακοσχεδιασμένο μιας και βαζίζεται στον παλιό 1.4 8βάλβιδο ο οποίος και αυτός τις θέλει τις φλαντζούλες του συχνά πυκνά και σίγουρα δεν είναι για κάποιον που κάνει πολλά χλμ,αυτό έδειξε σε εμένα προσωπικα
vasilisalessia - Παρ 12 Απρ 2013, 14:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
ειπες πανω απο 105-110 βαθμους???δηλαδη πηγαινε μεχρι εκει??κανονικα θα πρεπει να μενει στους 97 και να κατεβαινει.εμενα 105-110 δεν εχει παει ποτε!σε ταξιδια με 40 βαθμους δε ξεπερναει 90 βαθμους.αντε μεχρι 97 μπορει να φτασει..σε στροφες και ανηφορα.110 ειναι πολλα.και το αντιψυκτικο παιζει μεγαλο ρολο.
οσο για το κορμο των 1.4 8ν δεν εχει αναφερθει ραγισμα απο κανεναν.τωρα για φλατζες ναι εχω ακουσει.αλλα απο κορμο οχι.μαλλον επεσες στη περιπτωση ρε φιλε τι να σου πω.
Chris_206_90hp - Παρ 12 Απρ 2013, 14:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ έχεις 307 στα 206 εκεί παίζουν οι θερμοκρασίες,απο την πρώτη μέρα που το πήρα μέσα στην πόλη πήγαινε στο 100αρι κοντά πάντα άλλα άνοιγε ο θερμοστάτης και το βεντιλατέρ και έπεφτε στο 90-95 κάτω απο 90 μόνο σε κατηφόρα ξεκούραστα αλλιώς πάντα 90 και πάνω,110 εν κινήσει ήταν το μέγιστο που είχα δεί ένα καλοκαίρι με 47 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασια!!
vasilisalessia - Παρ 12 Απρ 2013, 14:59:21
Θέμα δημοσίευσης:
η μηχανη ιδια ειναι.τετοιες θερμοκρασιες παντως δεν ειδα.και εχει και πιο βαρυ αμαξωμα να ανταπεξελθει.τελωσπαντων.ακομα και το επομενο αμαξι να παρεις κοιτα να του αλλαζεις το αντιψυκτικο ανα 2-3χρονια να βαζεις αναλογια 50-50 με απιονισμενο νερο.ειναι σημαντικο.και μην ακους κανεναν να σου λεει ελα μωρε δε παθαινει τιποτα.και μη βλεπεις σε αλλα τι συμβαινει.μπορει αλλα να μην παθαινουνε τιποτα δε ξερω.
οι κατασκευαστες των συγκεκριμενων υγρων λενε να το αλλαζεις ανα 3 χρονια και οι αντιπροσωπειες ποτε.οπως λεγανε και για τα κιβωτια τις βαλβολινες.και στα 80000χλμ πολλοι τα περνανε στο χερι.
Chris_206_90hp - Παρ 12 Απρ 2013, 15:29:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ο χώρος της μηχανής όμως δεν είναι ίδιος ανοιξε ένα καπό απο 206 1.4 16v και θα καταλάβεις μου το χει πεί και μηχανικός...λογικό να ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασίες,σίγουρα λογικό είναι και αυτό που λές για το παραφλού άλλα δεν είναι λόγος για κορμό,έπεσα στην περίπτωση απλά...
vasilisalessia - Παρ 12 Απρ 2013, 15:33:09
Θέμα δημοσίευσης:
ναι εχεις δικιο για το χωρο.κριμα παντως που σου ετυχε..τοσα χρηματα κιολας.ευχομαι να τελειωσουνε τα προβληματα σου. Very happy Very happy Very happy
Driver ///M - Παρ 12 Απρ 2013, 15:40:17
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
ειπες πανω απο 105-110 βαθμους???δηλαδη πηγαινε μεχρι εκει??κανονικα θα πρεπει να μενει στους 97 και να κατεβαινει.εμενα 105-110 δεν εχει παει ποτε!σε ταξιδια με 40 βαθμους δε ξεπερναει 90 βαθμους.αντε μεχρι 97 μπορει να φτασει..σε στροφες και ανηφορα.110 ειναι πολλα.και το αντιψυκτικο παιζει μεγαλο ρολο.
οσο για το κορμο των 1.4 8ν δεν εχει αναφερθει ραγισμα απο κανεναν.τωρα για φλατζες ναι εχω ακουσει.αλλα απο κορμο οχι.μαλλον επεσες στη περιπτωση ρε φιλε τι να σου πω.

Kι εμένα θερμοκρασίες δεν έχει ανεβάσει ποτέ.
Ζήτημα να το'χω δει 2-3 φορές να φτάνει μέχρι τους 95 βαθμούς, σχεδόν πάντα 85-90 παίζει.
Αλλά αυτό δεν εμπόδισε τη φλάτζα να τα παίξει.

Φίλε Χρήστο, όταν άλλαξες φλάτζα πρώτη φορά, μετά από πόσο καιρό (και χλμ) άρχισαν πάλι τα παρατράγουδα ?
Κι εκτός από συχνότερη αλλαγή παραφλου, υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε για να μην ξανάχουμε (τουλάχιστον σύντομα) θέμα με τις καταρραμένες τις φλάτζες?
Chris_206_90hp - Παρ 12 Απρ 2013, 15:48:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά απο περίπου 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα άλλα τελικά σε εμένα δεν ήταν φλάντζα όπως είπα,έχω ακούσει πάντως άλλους παθόντες με το ίδιο μοτέρ στο συνεργείο που τους την ξαναέβγαλε μετά απο περίπου καμιά 80.000 χλμ μπορεί βέβαια να μην ξανατύχει και ποτέ!! όλα παίζουν ρόλο όπως είπα και εγώ δυστυχώς κάνω 20-25 χιλιάδες χλμ το χρόνο οπότε είναι προφανές ότι δεν θέλω κινητήρα με τέτοια θέματα,ιαπωνικό αμόλυβδη ή γερμανικό κινητήρα diesel θέλω απο δω και πέρα!!
vasilisalessia - Παρ 12 Απρ 2013, 16:03:44
Θέμα δημοσίευσης:
και μια αλλη πολυ σοφη κινηση.οταν ζεσταινεται η μηχανη και πιανει πανω απο 90 και ανεβαινει μην το σβηνετε.περιμενετε να ανοιξει και η 2η σκαλα βιτιλατερ και να κυλησουνε τα υγρα καλα.οταν δειτε οτι πεσει στους 90 τοτε μπορειτε να σβησετε.αν το σβησετε στους 97 αποτομα.και μετα απο 10 δευτερα ξανααναψετε θα δειτε τη θερμοκρασια παραπανω.σκεφτειτε τι καψιμο γινεται εκει μεσα..
Driver ///M - Παρ 12 Απρ 2013, 16:04:51
Θέμα δημοσίευσης:
Chris_206_90hp έγραψε:
Μετά απο περίπου 60-70 χιλιάδες χιλιόμετρα άλλα τελικά σε εμένα δεν ήταν φλάντζα όπως είπα,έχω ακούσει πάντως άλλους παθόντες με το ίδιο μοτέρ στο συνεργείο που τους την ξαναέβγαλε μετά απο περίπου καμιά 80.000 χλμ μπορεί βέβαια να μην ξανατύχει και ποτέ!! όλα παίζουν ρόλο όπως είπα και εγώ δυστυχώς κάνω 20-25 χιλιάδες χλμ το χρόνο οπότε είναι προφανές ότι δεν θέλω κινητήρα με τέτοια θέματα,ιαπωνικό αμόλυβδη ή γερμανικό κινητήρα diesel θέλω απο δω και πέρα!!

Μακάρι να'ναι έτσι, γιατί εγώ 80.000 χλμ θα κάνω σε καμια 10ετία με το αμάξι αυτό, οπότε έχει καλώς.

Με τα χιλιόμετρα που κάνεις το χρόνο φίλε εγώ πάντως μόνο σε κανα ιαπωνικό θα πήγαινα, να'χω και μια 7ετή εγγύηση και το κεφάλι μου ήσυχο.
Κορυφαίους γερμανικούς diesel κινητήρες βγάζει η bmw, αλλά δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για ένα αμάξι που το χρησιμοποιείς τόσο πολύ, αφού έχουν και ακριβή συντήρηση.
Πάρα κανα honda (που αξίζουν και οδηγικά) ή κανα toyota που'χουν και μεγάλες εγγυήσεις και τέλος. Δεν έχουν και την πιο φτηνή συντήρηση βέβαια, αλλά μπροστά στα 2 χρόνια εγγύησης του Γερμανού σίγουρα αξίζουν.

Το 207 μου μου αρέσει πολύ, τόσο εμφανισιακά όσο και οδηγικά αλλά και ποιοτικά, αλλά αν ήταν να κάνω τόσα χιλιόμετρα ποτέ δεν θα πήγαινα σε γαλλικό (βέβαια είδα και τώρα που κάνω λίγα, αλλά τέλος πάντων).

Και βλέπω το agila b της οικογένειας να'χει κάνει σε 4 χρόνια 55.000 χλμ, το 90% μέσα στην πόλη, και οδηγείται κυρίως από γυναίκα (που όλοι ξέρουμε αυτό τι σημαίνει) και να τραβάει σφαίρα, να μην καίει σταγόνα λάδι, να έχει κατανάλωση βενζίνης υβριδικού (λίγο να προσέξεις στην πόλη η κατανάλωση δεν περνάει το 6,5-7 ούτε με σφαίρες) και γενικά να μη μασάει με τίποτα και τρελαίνομαι με το 207 και τα θέματά του !
Να'ναι καλά βέβαια η συνεργασία με τη suzuki για το μοντέλο αυτό, ειδάλλως και τα opel ρημάδια είναι.

Γενικά πάντως, για να είμαστε και ontopic, τα 207 (ανεξαρτήτως κινητήρα με την εξαίρεση ίσως των ατμοσφαιρικών 1.6 τα οποία όμως είναι σχετικά σπάνια σε σχέση με τα 1400αρια και τα thp) έχουν αρκετά θέματα, τόσο μηχανικά όσο και ηλεκτρολογικά.
Και είναι κρίμα γιατί πρόκειται για όμορφο, καλοστημένο και ποιοτικό ως προς το εσωτερικό αμάξι.
Αν πάντως τα ήξερα όλα αυτά απ'την αρχή, δε νομίζω να το ξαναεπέλεγα.
Chris_206_90hp - Παρ 12 Απρ 2013, 16:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως επειδή το θέμα έχει ξεφύγει πολύ αν και εγώ ήξερα για το πόσο πολύ έχει ξεπέσει αυτή η εταιρία (σε γενικές γραμμές) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά μιας και απο το 104 το πρώτο της οικογενειας που είχαμε και ήταν σκύλος με όλη την έννοια άλλα αρχαίο σε τεχνολογία ήμασταν ΣΟΥΠΕΡ ευχαριστημένοι....
actinf - Δευ 15 Απρ 2013, 15:07:00
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Driver ///M"]
Chris_206_90hp έγραψε:

Και είναι κρίμα γιατί πρόκειται για όμορφο, καλοστημένο και ποιοτικό ως προς το εσωτερικό αμάξι.
Αν πάντως τα ήξερα όλα αυτά απ'την αρχή, δε νομίζω να το ξαναεπέλεγα.


Όσο και αν διαφωνούμε στο topic για το κέρωμα, εδώ είμαστε απόλυτα σύμφωνοι... Smile

Ως κάτοχος και ενός rallye 1.6 thp, το ίδιο θα έλεγα... Δεν πρόκειται να το ξαναεπέλεγα, όχι μόνο για τα 2000+€ που έχω δώσει σε βλάβες, αλλά και για το άθλιο customer service και της LION και της Peugeot Γαλλιας...
Vini - Δευ 15 Απρ 2013, 17:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:

Μακάρι να'ναι έτσι, γιατί εγώ 80.000 χλμ θα κάνω σε καμια 10ετία με το αμάξι αυτό, οπότε έχει καλώς.
...
Με τα χιλιόμετρα που κάνεις το χρόνο φίλε εγώ πάντως μόνο σε κανα ιαπωνικό θα πήγαινα, να'χω και μια 7ετή εγγύηση και το κεφάλι μου ήσυχο.
...
Το 207 μου μου αρέσει πολύ, τόσο εμφανισιακά όσο και οδηγικά αλλά και ποιοτικά, αλλά αν ήταν να κάνω τόσα χιλιόμετρα ποτέ δεν θα πήγαινα σε γαλλικό (βέβαια είδα και τώρα που κάνω λίγα, αλλά τέλος πάντων).


+1 Laughing

Όσο λιγότερα τα χιλιόμετρα, τόσο είναι τέρας αξιοπιστίας... Laughing

Για αυτό και το δικό μου είναι άριστο... Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr