PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 206 - Ηχοσύστημα - η γνώμη σας

Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 08:44:03
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Ηχοσύστημα - η γνώμη σας
Ρώτησα σχετικά με την τοποθετηση ηχοσυστηματος στο αυτοκινητο που θα παρω σε γνωστο και αξιόπιστο κατάστημα και η προταση ηταν να βάλω τα falcon access 165 A, ενισχυτη signat ram 2 και subwoofer peerless. Μου είπαν ομως οτι σε καμμια περιπτωση δεν συνιστούν πίσω ηχεία... γιατι??
τι λέτε για τα παραπανω...?
Όσο για την συμβατοτητα πηγών με χειριστηρια και ενδειξεις ταμπλω μου ειπαν πως τα kenwood μονο ειναι συμβατα με το χειριστηριο αλλα κανενα δεν ειναι συμβατο με την οθονη του ταμπλω.
ακουω...
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 09:48:20
Θέμα δημοσίευσης:
To αν θα βάλεις πίσω ηχεία είναι καθαρά δική σου υπόθεση. Τα πίσω ηχεία απλά "γεμίζουν" τον χώρο μέσα στο αυτοκίνητο και είναι αποκλείστικά για τους πισω επιβάτες. Δεν τοποθετούνται πίσω ηχεία συνήθως αυτοί που θέλουν κάτι πολύ ποιοτικό εμπρός για αυτούς αλλά και τότε βάζουν ένα απλό ζευγάρι πίσω για τους επιβάτες. Αν θέλεις να γλιτώσεις κάποια χρήματά ή να δώσεις περισσότερα για καλύτερα ηχεία μπροστά τότε μην βάζεις πίσω.
Τώρα για τα πραγματάκια που θα βάλεις τα falcon δεν τα ξέρω, πρώτη φορά τα ακούω οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, η Signat ήταν μια μικρή εταιρεία η οποία όμως άρχισε τώρα τελευταία να βγάζει καλά πραγματάκια όχι όμως και κορυφαίας ποιότητας. Όσο για την Peerless είναι από τις καλύτερες (και ακριβότερες) εταιρείες με άριστη ποιότητα των προϊόντων της. Τιμή δεν μας είπες...
Για συμβατότητα χειριστηρίων και οθόνης έχει συζητηθεί σε προηγούμενο τοπικ νομίζω στο "απόψεις για το R-CD της Peugeot"
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:05:01
Θέμα δημοσίευσης:
σιγουρα τα παντα ειναι δικη μου υποθεση και τον τελευταιο λογο τον εχει παντα ο πελατης αλλα οταν σε συμβολευει να μη βαλεις ενας ανθρωπος που ξερει πολλα απο ηχο σημαινει οτι εχει καποιο σοβαρο λογο. Εξαλλου αυτον θα το συμφερε...παραπανω λεφτα θα του εσκαγα...αρα? Μιλαω για τον καλογεροπουλο και οι τιμες για τα παραπανω υπαρχουν στο site. Τωρα πόσο θα παει όλο το πακετο με πηγη+ηχεια+sub+ενισχυτη+μονωση+εργασία δε ξερω... θα δειξει...εσυ τι ενισχυτη θα προτεινες?
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τον ρώτησες γιατί Question Question Question Question Shocked
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:26:06
Θέμα δημοσίευσης:
εστειλα Mail...περιμενω απαντηση...μου ειπε παντως "Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα σας πρότεινα ηχεία για πίσω."...
δε μου ειπες,εσυ ποιον ενισχυτη θα προτεινες?
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:33:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσα χρήματα θες να διαθέσεις και τί ενισχυτή θες να βάλεις (δικάναλο, τετρακάναλο κλπ) τον θέλεις για γκάζια ή ποιότητά ή κάτι ενδιάμεσο; Δεν μπορώ να σου πω βάλε τον τάδε γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις είναι όλα υποκειμενικά. Α, δες και το προηγούμενο ποστ όπου μιλήσαμε με τον φίλο skull (206 και πραγματικό ηχοσύστημα), ίσως να βοηθηθείς.
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:37:13
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Πόσα χρήματα θες να διαθέσεις και τί ενισχυτή θες να βάλεις (δικάναλο, τετρακάναλο κλπ) τον θέλεις για γκάζια ή ποιότητά ή κάτι ενδιάμεσο; Δεν μπορώ να σου πω βάλε τον τάδε γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις είναι όλα υποκειμενικά. Α, δες και το προηγούμενο ποστ όπου μιλήσαμε με τον φίλο skull (206 και πραγματικό ηχοσύστημα), ίσως να βοηθηθείς.


το προηγουμενο Post το εχω διαβασει. οπως και τα περισσοτερα. με ενδιαφερει ποιοτικος και δυνατος ήχος. Οχι τρελλά db αλλα να βαραει. 4καναλο ενισχυτη.από λεφτα δε ξερω,οχι υπερβολές παντως.
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 10:54:56
Θέμα δημοσίευσης:
ESX-V440.4 (4x60RMS) 693€, ΚΙCKER KX-600.4 (4x75RMS) 665€
Κάτι φθηνότερο PHASE LINEAR PB-FOUR (4x65RMS) 450€ και MAC AUDIO MAC-ATTACK 4081 (4x90RMS) 320€. Από το site του Καλογερόπουλου οι τιμές.
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 11:03:51
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
ESX-V440.4 (4x60RMS) 693€, ΚΙCKER KX-600.4 (4x75RMS) 665€
Κάτι φθηνότερο PHASE LINEAR PB-FOUR (4x65RMS) 450€ και MAC AUDIO MAC-ATTACK 4081 (4x90RMS) 320€. Από το site του Καλογερόπουλου οι τιμές.

μαλιστα...καλως...
ευχαριστω για ακομα μια φορα για την βοηθεια. οταν παω να βαλω ηχοσυστημα θα επανέλθω για τις συμβουλές σου.θα τσεκαρω τα παραπανω... Wink
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 11:08:18
Θέμα δημοσίευσης:
Άσχετο.. Κανένα άλλο site στην Ελλάδα με ηχοσυστήματα γνωρίζει κανείς; Δε λέο του Καλογερόπουλου ίσως είναι από τα κορυφαία αλλά καλό θα ήταν να παίρναμε και άλλες τιμές. Και μιλάω για site με μορφή "καλογερόπουλος" γιατί σε διαφημιστικού τύπου όσα θέλεις...
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 11:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Άσχετο.. Κανένα άλλο site στην Ελλάδα με ηχοσυστήματα γνωρίζει κανείς; Δε λέο του Καλογερόπουλου ίσως είναι από τα κορυφαία αλλά καλό θα ήταν να παίρναμε και άλλες τιμές. Και μιλάω για site με μορφή "καλογερόπουλος" γιατί σε διαφημιστικού τύπου όσα θέλεις...


www.audioconnection.gr
www.audison.gr
www.caraudiosecurity.gr
www.caraudiostyle.gr
www.dousissound.gr

δοκιμασε αυτα...
netblaster - Πεμ 04 Δεκ 2003, 14:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο περι πισω ηχειων μου ειχε προξενησει κιεμενα μια περιεργια στο παρελθον!!! Και ρωτησα τον τεχνικο...Μου ειπε οτι σε ενα αυτοκινητο με μικρου ογκου εσωτερικο ειναι πλεονασμος το sub και τα πισω ηχεια μαζι!!! Πρωτον, γιατι στις πολυ υψηλες εντασεις θα αλοιωνεται ο ηχος λογω χωρου, και δευτερον μου ειπε χαρακτηριστικα:"Για δοκιμασε να κατσεις πισω οταν θα ΠΑΙΖΕΙ κανα bitακι..."!!! Ετσι λοιπον μου προτεινε να βαλω ενα ποιοτικο συνδυασμο μπροστα και οσο για πισω, ειτε να κοψω εταζιερα να βαλω δυο καλα οval, ειτε ενισχυτη με sub!!! Ο,τι αντεχει η τσεπη σου και ταυτια σου...
Skull - Πεμ 04 Δεκ 2003, 14:58:24
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ-Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
petrskar έγραψε:
Ρώτησα σχετικά με την τοποθετηση ηχοσυστηματος στο αυτοκινητο που θα παρω σε γνωστο και αξιόπιστο κατάστημα και η προταση ηταν να βάλω τα falcon access 165 A, ενισχυτη signat ram 2 και subwoofer peerless....


Μετα απο δικη μου σκεψη καταλαβα οτι καθε καταστημα εχει την δικια του μαρκα με την οποια εχει καταφερει ο τυπος να του κανουνε καλητερες τιμες!Αυτο ειναι λογικο γιατι ολα τα μαγαζια και οχι μονο τα car-audio δουλευουν με αυτον τον τροπο!Εχουν και αλλες μαρκες αλλα περισσοτερα θα βγαζουν αν δουλευουν πολλα απο μια που κανουν καλητερες τιμες στον ιδιοκτητη!
Λοιπον πηγα σε δυο μαγαζια στην Θεσσαλονικη και μου εκαναν τις εξης προτασεις για 206:
-Ενισχυτη και διαιρουμενα MACROM 4.50 & MACROM UNS 6.1!!!
-Διαιρουμενα DLS ή Beyma και ενισχυτης απο DLS!
Ξερει κανεις τις μαρκες αυτες???
netblaster - Πεμ 04 Δεκ 2003, 15:05:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αποτι ξερω και εχω ακουσει σε 206 φιλου, τα MACROM ειναι απο τα κορυφαια στην κατηγορια τους!!! Και σε δοκιμες σε περιοδικα εχουν παρει κορυφαιες βαθμολογιες τοσο για την ποιοτητα τους οσο και για την αποδοση τους!!! Εχουν και normal τιμες...Τωρα τη DLS καπου την εχει παρει το ματι μου!!! Πρεπει να ειναι αμερικανικη αν δεν κανω λαθος και ηρθε σχετικα προσφατα στην Ελλαδα...Απο προδιαγραφες παει καλα αλλα απο 'κει και περα το χαος!!! Την Beyma δεν την εχω ακουσει...
Baphomet - Πεμ 04 Δεκ 2003, 15:10:06
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ-Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Skull έγραψε:
petrskar έγραψε:
Ρώτησα σχετικά με την τοποθετηση ηχοσυστηματος στο αυτοκινητο που θα παρω σε γνωστο και αξιόπιστο κατάστημα και η προταση ηταν να βάλω τα falcon access 165 A, ενισχυτη signat ram 2 και subwoofer peerless....


Μετα απο δικη μου σκεψη καταλαβα οτι καθε καταστημα εχει την δικια του μαρκα με την οποια εχει καταφερει ο τυπος να του κανουνε καλητερες τιμες!Αυτο ειναι λογικο γιατι ολα τα μαγαζια και οχι μονο τα car-audio δουλευουν με αυτον τον τροπο!Εχουν και αλλες μαρκες αλλα περισσοτερα θα βγαζουν αν δουλευουν πολλα απο μια που κανουν καλητερες τιμες στον ιδιοκτητη!
Λοιπον πηγα σε δυο μαγαζια στην Θεσσαλονικη και μου εκαναν τις εξης προτασεις για 206:
-Ενισχυτη και διαιρουμενα MACROM 4.50 & MACROM UNS 6.1!!!
-Διαιρουμενα DLS ή Beyma και ενισχυτης απο DLS!
Ξερει κανεις τις μαρκες αυτες???


θα διαφωνησω διοτι το συγκεκριμενο καταστημα εχει περιπου 20 μαρκες (μεταξυ αυτών Pioneer,sony,kenwood,alpine,peerless κ.α.) δηλαδη όλα τα μεγαλα ονόματα (εκτος απο rockford). + του οτι η φημη του συγκεκριμενου είναι πολυ πολυ καλη σχετικά με την φροντιδα που δειχνει στον καθε πελατη. Δε κοιταει δηλαδη να βγαλει, αλλα τον ενδιαφερει να κανει καλη και ποιοτικη δουλειά συμφωνα με τις απαιτησεις του πελατη. Αυτα εχω ακουσει απ'εξω κι αυτα εχω διαβασει κι εδω στο forum. Τις μαρκες που λες δε τις γνωριζω. Αυτα που αναφερω εγω δε νομιζω να μην ειναι γνωστα βεβαια.Πάντως αν ήταν να είναι καλα μόνο τα φιρματα θα πηγαίναμε όλοι και θα λέγαμε βάλε μπρος-πισω ηχεια,sub,ενισχυτη και πηγη όλα pioneer και γεια χαρα. Ο τεχνικός ξερει και οι συμβουλές του είναι πολυτιμες ειδικα οταν είναι καταξιωμένος στον χωρο. Απο εκει και πέρα είναι στο χερι μας να κοιταξουμε κι αλλου, να ρωτησουμε και να μαθουμε και μετα να καταληξουμε. Καπου στο site του καλογεροπουλου έγραφε οτι μπορεις να κανεις 3μερη δοκιμη σε αυτα που θα σου βαλει κι οτι αν οι αγορες ξεπερνανε τα 1700 ευρω σου δινει αυτοκινητο αντικαταστασης μεχρι να ολοκληρωθουν οι εργασιες στο δικό σου. αν μη τι αλλο αυτο δειχνει επαγγελματισμο. Φυσικα στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο παντα...αλλα οι μεχρι τώρα ενδειξεις (και αποδειξεις για καποιους που ηδη εχουν προχωρησει το θεμα ηχο στο αμαξι τους) ειναι καλες. Βλεποντας και κανοντας...
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 15:25:54
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ-Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Skull έγραψε:
petrskar έγραψε:
Ρώτησα σχετικά με την τοποθετηση ηχοσυστηματος στο αυτοκινητο που θα παρω σε γνωστο και αξιόπιστο κατάστημα και η προταση ηταν να βάλω τα falcon access 165 A, ενισχυτη signat ram 2 και subwoofer peerless....


Μετα απο δικη μου σκεψη καταλαβα οτι καθε καταστημα εχει την δικια του μαρκα με την οποια εχει καταφερει ο τυπος να του κανουνε καλητερες τιμες!Αυτο ειναι λογικο γιατι ολα τα μαγαζια και οχι μονο τα car-audio δουλευουν με αυτον τον τροπο!Εχουν και αλλες μαρκες αλλα περισσοτερα θα βγαζουν αν δουλευουν πολλα απο μια που κανουν καλητερες τιμες στον ιδιοκτητη!
Λοιπον πηγα σε δυο μαγαζια στην Θεσσαλονικη και μου εκαναν τις εξης προτασεις για 206:
-Ενισχυτη και διαιρουμενα MACROM 4.50 & MACROM UNS 6.1!!!
-Διαιρουμενα DLS ή Beyma και ενισχυτης απο DLS!
Ξερει κανεις τις μαρκες αυτες???

Είναι και οι δύο από τις κορυφαίες εταιρείες του χώρου. Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά στις προτείνω με κλειστά μάτια (και ανοιχτά αφτιά!!!) Ειδικά αν βάλεις BEYMA κόρνες αντί για tweeter εμπρός θα είσαι χιλιόμετρα μπροστά από οτιδήποτε άλλο.
Συμφωνώ με ότι λες για τα καταστήματα και να συμπληρώσω ότι υπάρχουν αυτοί που δουλεύουν μία μάρκα και προσπαθούν να την βγάλουν την καλύτερη για να πουλήσουν και οι άλλοι που έχουν πολλές και κατά τη γνώμη μου είναι περισσότερο επαγγελματίες και σέβονται περισσότερο τον πελάτη.
Skull - Πεμ 04 Δεκ 2003, 15:38:52
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ-Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
DRAKE έγραψε:
...Ειδικά αν βάλεις BEYMA κόρνες αντί για tweeter εμπρός θα είσαι χιλιόμετρα μπροστά από οτιδήποτε άλλο. ...


Κόρνες??? Shocked
DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 16:08:22
Θέμα δημοσίευσης:

Είναι κάτι τέτοιο. Είναι ένα τουίτερ σε χοάνη και προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ποιότητα και πιστότητα ήχου από τα κανονικά τουίτερ. Α ξάχασα να σου πω πως η Beyma τα σταμάτησε και ότι είναι πραγματικά πανάκριβα.......
DimiP - Πεμ 04 Δεκ 2003, 16:51:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑ-Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Skull έγραψε:
petrskar έγραψε:
Ρώτησα σχετικά με την τοποθετηση ηχοσυστηματος στο αυτοκινητο που θα παρω σε γνωστο και αξιόπιστο κατάστημα και η προταση ηταν να βάλω τα falcon access 165 A, ενισχυτη signat ram 2 και subwoofer peerless....


Μετα απο δικη μου σκεψη καταλαβα οτι καθε καταστημα εχει την δικια του μαρκα με την οποια εχει καταφερει ο τυπος να του κανουνε καλητερες τιμες!Αυτο ειναι λογικο γιατι ολα τα μαγαζια και οχι μονο τα car-audio δουλευουν με αυτον τον τροπο!Εχουν και αλλες μαρκες αλλα περισσοτερα θα βγαζουν αν δουλευουν πολλα απο μια που κανουν καλητερες τιμες στον ιδιοκτητη!
Λοιπον πηγα σε δυο μαγαζια στην Θεσσαλονικη και μου εκαναν τις εξης προτασεις για 206:
-Ενισχυτη και διαιρουμενα MACROM 4.50 & MACROM UNS 6.1!!!
-Διαιρουμενα DLS ή Beyma και ενισχυτης απο DLS!
Ξερει κανεις τις μαρκες αυτες???


macrom παρα πολυ καλη για ενισχυτες - για ηχεια δεν ξερω!
DLS Σουηδικη κορυφαια παλιωτερα σε ηχεια , ακομα πολυ καλη για ενισχυτες δεν νομιζω.
Beyma ? Shocked ? Shocked


επισης ποτε μα ποτε μην εμπιστευτεις τυπους σαν αυτον για τοποθετηση ηχοσυστηματος!!


DRAKE - Πεμ 04 Δεκ 2003, 17:24:44
Θέμα δημοσίευσης:
Beyma : Ισπανική εταιρεία κατασκευής ηχείων κορυφαία στο είδος της με εργοστάσια σε Ισπανία, Γαλλία και Βραζιλία Exclamation Από τις καλύτερες (και ακριβότερες) εταιρείες.
Dimip το αυτοκίνητο που φτιάχνει ο τυπάς δικό σου είναι;
Smile colors Silly Onfire Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
DimiP - Πεμ 04 Δεκ 2003, 17:31:13
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Beyma : Ισπανική εταιρεία κατασκευής ηχείων κορυφαία στο είδος της με εργοστάσια σε Ισπανία, Γαλλία και Βραζιλία Exclamation Από τις καλύτερες (και ακριβότερες) εταιρείες.
Dimip το αυτοκίνητο που φτιάχνει ο τυπάς δικό σου είναι;
Smile colors Silly Onfire Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


χα-χα! ποτε!!!! never!!! nada !!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Skull - Πεμ 04 Δεκ 2003, 20:08:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Δημητρη!!!Αυτος ειναι ο τυπος που μου τα ειπε ολα αυτα... Shocked
Laughing Laughing Laughing Laughing
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 15:10:02
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:

Είναι κάτι τέτοιο. Είναι ένα τουίτερ σε χοάνη και προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ποιότητα και πιστότητα ήχου από τα κανονικά τουίτερ. Α ξάχασα να σου πω πως η Beyma τα σταμάτησε και ότι είναι πραγματικά πανάκριβα.......


Μηπως ενοεις κατι σαν αυτο??


Rolling eyes Rolling eyes Αγνωστο αντικειμενο σαν tweeter πλησιαζει...

Δεστε και τα αλλα σε αυτην την σελιδα
http://car.beyma.com/ENGLISH/listaprod.php?id_familia=10
DRAKE - Δευ 08 Δεκ 2003, 16:33:56
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, αυτό είναι κανονικό tweeter υπερ-υψηλής ποιότητας και υπερ-υψηλής τιμής.......... Πρόσεξες τιμές ευαισθησίας στα site τους; Shocked Shocked Twisted evil
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 22:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes Embarassed Embarassed ????? Confused Confused Confused Crying or Very sad Crying or Very sad
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 22:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
To μονο που παρατηρησα ειναι οτι εχει πολυ μικρα watt rms και πολυ μεγαλα db!Tωρα για την ευαισθησια τωρα το παρατηρησα αλλα δεν μου λεει και τιποτα!! Embarassed
DRAKE - Τρι 09 Δεκ 2003, 14:05:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι τα τουίτερ δεν χρειάζονται ιδιαίτερα υψηλή ισχύ για να παίξουν. Οι ευαισθησίες σε όλα τα ηχεία τους είναι γενικά μεγάλες. Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να παίξουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με όλους τους ενισχυτές χωρίς ιδιαίτερη σημασία στην ισχύ τους. Wink
Baphomet - Τρι 09 Δεκ 2003, 14:41:37
Θέμα δημοσίευσης:
πήρα απάντηση σχετικα με το θεμα των πισω ηχειων.
η στερεοφωνικη εικονα δημιουργειται από τα εμπρός και σε καμμια περιπτωση απο τα πισω ηχεία τα οποία ουσιαστικα προσφερουν μονο βαβουρα.
DRAKE - Τρι 09 Δεκ 2003, 14:55:13
Θέμα δημοσίευσης:
Βαβούρα Shocked Δεν νομίζω... Μάλλον γεμίζουν τον χώρο του αυτοκινήτου χωρίς να αλλοιώνουν την στερεοφωνική εικόνα μπροστά και ακούν καλύτερα και οι πίσω επιβάτες....
Skull - Τρι 09 Δεκ 2003, 17:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
petrskar έγραψε:
πήρα απάντηση σχετικα με το θεμα των πισω ηχειων.
η στερεοφωνικη εικονα δημιουργειται από τα εμπρός και σε καμμια περιπτωση απο τα πισω ηχεία τα οποία ουσιαστικα προσφερουν μονο βαβουρα.


Eγω εχω αλλη αποψη γιατι αυτος που θελει μεγαλη ενταση χωρις να του ποναει το κεφαλι(σαν και εμενα) βαζει το 40% της εξοδου της πηγης να παιζει πισω ετσι ωστε να μην ποναει το κεφαλι του,να ακουει την μουσικη του απο τα tweeter και να εχει και τα μπασα του απο τα ηχεια στην εταζερα!Ετσι τα εχω τωρα και ειμαι λιγο-πολυ ευχαρηστημενος!Οταν θα προχωρησω σε αλου ειδους βελτιωση μπορει να αλλαξω γνωμη....
DimiP - Τετ 10 Δεκ 2003, 09:16:15
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
petrskar έγραψε:
πήρα απάντηση σχετικα με το θεμα των πισω ηχειων.
η στερεοφωνικη εικονα δημιουργειται από τα εμπρός και σε καμμια περιπτωση απο τα πισω ηχεία τα οποία ουσιαστικα προσφερουν μονο βαβουρα.


Eγω εχω αλλη αποψη γιατι αυτος που θελει μεγαλη ενταση χωρις να του ποναει το κεφαλι(σαν και εμενα) βαζει το 40% της εξοδου της πηγης να παιζει πισω ετσι ωστε να μην ποναει το κεφαλι του,να ακουει την μουσικη του απο τα tweeter και να εχει και τα μπασα του απο τα ηχεια στην εταζερα!Ετσι τα εχω τωρα και ειμαι λιγο-πολυ ευχαρηστημενος!Οταν θα προχωρησω σε αλου ειδους βελτιωση μπορει να αλλαξω γνωμη....


σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστο να ακουμε μουσικη απο τα tweeter και μονο (κατι που εκανες μεχρι τωρα αν θυμαμαι το τι ειχες ως τωρα στο αμαξι)
Ο ηχος πρεπει να ειναι ολοκληρωμενος. ολες οι συχνοτητες χρειαζονται και παιζουν το ρολο τους. ουτε τις μεσαιες πρεπει να αποκλειουμε ουτε τις υψηλες ουτε τις χαμηλες συχνοτητες.
το ιδανικο ειναι ολες οι συχνοτητες να προερχονται απο ενα σημειο και φυσικα απο διαφορετικα ηχεια, ετσι θα ηταν τελειο να βαζαμε τα tweeter τα woofer τα subwoofer ολα μαζι στην ιδια θεση π.χ. της πορτας!
αλλα επειδη αυτο δεν γινεται λογω χωρου (εκτος κιαν κανεις ειδικες ακριβες κατασκευες) προσπαθουμε να τα χωρεσουμε ολα ετσι ωστε να παιρνουμε ολο το φασμα του ηχου σε συχνοτητες.
εχει ξαναϋποθει πως ο λογος που μπαινει το sub στο πορτμπαγκαζ ειναι καθαρα θεμα χωρου και ιδιαιτεροτητας που εχουν οι χαμηλες συχνοτητες να διαχεονται στο χωρο χωρις να γινεται αντιληπτο απο το αυτι μας απο που προερχονται. ετσι ακομα και στο πορτμπαγκαζ να βαλουμε το sub δεν μας πειραζει "ακουστικα" - φυσικα αν εβαζες τα tweeter π.χ. στο πορτμπαγκαζ δεν θα ακουγες τιποτα.
Skull - Τετ 10 Δεκ 2003, 16:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
...σε καμια περιπτωση δεν ειναι σωστο να ακουμε μουσικη απο τα tweeter και μονο (κατι που εκανες μεχρι τωρα αν θυμαμαι το τι ειχες ως τωρα στο αμαξι)...



Αυτο το ξερω για αυτο και προσπαθω να κανω αυτην την καταραμενη ηχητικη βελτιωση( Evil )!Αλλα μου αρεσει η πολλη μεγαλη ενταση να ειναι πισω για να μην μου ποναει το κεφαλι!Αυτο που λεω θα γινει ταν ολοκληρωθει το ηχοσυστημα και θα μπει το woof πισω στο πορτ-παγκαζ...
DRAKE - Πεμ 11 Δεκ 2003, 10:24:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μα ούτως ή άλλως το γουφ (ο σκύλος σου εννοείς; Laughing ) θα μπει πίσω γιατί δεν χωράει πουθενά αλλού!!! Για ένταση πίσω δοκίμασε και κάτι τέτοιο

Twisted evil Twisted evil Laughing Laughing
DimiP - Πεμ 11 Δεκ 2003, 12:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
δειτε λιγο σε τι κατασταση ειναι ενα 206 οταν ετοιμαζεται για πολλα db!!!!
http://www.showyoursound.nl/Public/ShowCase/ShowInstallZoom.asp?Image=http://image2.showyoursound.nl/Dey/6.jpg
http://www.showyoursound.nl/Public/ShowCase/ShowInstallZoom.asp?Image=http://image2.showyoursound.nl/Dey/7.jpg
DRAKE - Παρ 12 Δεκ 2003, 15:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
δειτε λιγο σε τι κατασταση ειναι ενα 206 οταν ετοιμαζεται για πολλα db!!!!
http://www.showyoursound.nl/Public/ShowCase/ShowInstallZoom.asp?Image=http://image2.showyoursound.nl/Dey/6.jpg
http://www.showyoursound.nl/Public/ShowCase/ShowInstallZoom.asp?Image=http://image2.showyoursound.nl/Dey/7.jpg

Smile colors Beer
Baphomet - Πεμ 29 Ιαν 2004, 17:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
επαναφερω το θεμα καθώς σήμερα επισκέφθηκα τον καλογερόπουλο. Με ενημέρωσε πως αντάπτορες για τα χειριστήρια στο τιμόνι υπάρχουν μόνο για kenwood και pioneer. Οπότε πάμε για Pioneer πηγη. Για ηχεία μου πρότεινε τα focal και επέμεινε στην άποψη του οτι τα πίσω ηχεία δε προσφέρουν τίποτα καλό παρά μόνο βαβούρα. Μου είπε χαρακτηριστικά "αν θες να λες οτι εχεις και πίσω ηχεία, βάλτα". Για την ώρα λόγω χρηματων αλλά και επειδή δε ξέρω αν μου χρειάζεται δε θα προχωρήσω σε sub κ ενισχυτη. Πάω λοιπόν για focal access 165 A (2 δρόμων, διαιρούμενα 120W)

και για πηγή που να κανει δουλειά και να συμφέρει οικονομικά πάω στο pioneer deh-7500mp


μου είπε επίσης οτι επειδή έχω Multiplex πρέπει να παω να κανω κατι στον εγκέφαλο για να αναγνωρίζει την συσκευή...δε το έχω ξανακούσει αυτο...ξερει κανεις τιποτα?

Ακούω σχόλια...
Skull - Πεμ 29 Ιαν 2004, 23:31:05
Θέμα δημοσίευσης:
Το κασετοφωνο ειναι γα**το!Αυτο ηθελα να παρω αλλα κατι εγινε στην συνεχεια και...εχω ρωτησει και εγω ψαξε και θα βρεις... Wink (Ψαξε εστο topic που λεει πραγματικο ηχοσυστημα για 206)!
Τ ηχεια δεν τα ξερω...
Για τα πισω ηχεια θελω να πω οτι στα projects cars,αν οχι παντα,εχουν και πισω ηχεια!Θα μπορουσα να πω οτι αυτην την στιγμη με διαιρουμενα,3δρομα,ενισχυτη και γουφερ ποιο λιγο απο ολα ακουγονται τα 6.5 στις πορτες!Μπορει να εχω τετοιες ρυθμισεις που να μην ακουγονται τοσο! Very happy Τι να πω?? Very happy
micho - Πεμ 29 Ιαν 2004, 23:40:52
Θέμα δημοσίευσης:
petrskar έγραψε:
επαναφερω το θεμα καθώς σήμερα επισκέφθηκα τον καλογερόπουλο. Με ενημέρωσε πως αντάπτορες για τα χειριστήρια στο τιμόνι υπάρχουν μόνο για kenwood και pioneer. Οπότε πάμε για Pioneer πηγη. Για ηχεία μου πρότεινε τα focal και επέμεινε στην άποψη του οτι τα πίσω ηχεία δε προσφέρουν τίποτα καλό παρά μόνο βαβούρα. Μου είπε χαρακτηριστικά "αν θες να λες οτι εχεις και πίσω ηχεία, βάλτα". Για την ώρα λόγω χρηματων αλλά και επειδή δε ξέρω αν μου χρειάζεται δε θα προχωρήσω σε sub κ ενισχυτη. Πάω λοιπόν για focal access 165 A (2 δρόμων, διαιρούμενα 120W)

και για πηγή που να κανει δουλειά και να συμφέρει οικονομικά πάω στο pioneer deh-7500mp


μου είπε επίσης οτι επειδή έχω Multiplex πρέπει να παω να κανω κατι στον εγκέφαλο για να αναγνωρίζει την συσκευή...δε το έχω ξανακούσει αυτο...ξερει κανεις τιποτα?

Ακούω σχόλια...

πετρο ειμαι φρεσκος σχετικα ιδιοκτητης του p77 της pioneer και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με την μαρκα! γιατι δεν κοιτας και το δικο μου το μοντελο...
αυτο που ειπε ο δικος σου για τα πισω ηχεια... ελα να ακουσεις πως παιζουν τα δικα μου με τον τετρακαναλο και χωρις sub
τα πισω ηχεια γεμιζουν τον χωρο
Baphomet - Παρ 30 Ιαν 2004, 10:44:55
Θέμα δημοσίευσης:
για την πηγη θα δούμε. μου ειπε οτι μπορώ να βάλω όποια θελω 2-3 μερες να την ακουσω και αμα δε μου αρεσει την αλλάζω. τα ηχεία τα θεωρεί κορυφαία και πιστεύει οτι όποιος τα ακούσει θα μείνει υπερευχαριστημένος. αν παρ'ολα αυτά δεν είμαι ευχαριστημένος μάλλον θα προχωρήσω σε sub-ενισχυτη και όχι σε πίσω ηχεία.

για τον εγκέφαλο δε μου είπατε...δε γνωρίζει κανείς τίποτα?
micho - Παρ 30 Ιαν 2004, 10:55:23
Θέμα δημοσίευσης:
συγκεκριμενα δεν σε ειπε για τον εγκεφαλο?
το μονο που κανει το ηχοσυτημα με το αμαξι ειναι να παιρνει ρευμα απο αυτο.
για ποιο λογο να πειραξεις τον εγκεφαλο??? Shocked
Baphomet - Παρ 30 Ιαν 2004, 11:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
micho έγραψε:
συγκεκριμενα δεν σε ειπε για τον εγκεφαλο?
το μονο που κανει το ηχοσυτημα με το αμαξι ειναι να παιρνει ρευμα απο αυτο.
για ποιο λογο να πειραξεις τον εγκεφαλο??? Shocked


μου είπε οτι επειδή έχω Multiplexing δε θα αναγνωρίζει το συστημα οτι βγηκε μια συσκευη και μπηκε μια αλλη αν δε γινει μια εργασία. και μου είπε οτι αυτό θα μου το κανει ο Ντάσιος (peugeot)...
καποιος με Multiplex να βοηθησει!
kanelj - Παρ 30 Ιαν 2004, 16:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον για να μην γεμισει το topic απο κοτσανες που λενε τα καταστηματα,αν θελεις πετρο για να μην σκας κι'ολας σε παω εγω στον δικο μου που ειναι και στην γειτονια μας και κανει και πολυ καλη δουλεια.αν θελεις μπορεις να ακουσεις και το δικο μου ηχοσυστημα και μου λες αν σου αρεσει.και μην ακουω για εγκεφαλους και πισω ηχεια κοτσανες Wink Wink Wink Wink
Baphomet - Παρ 30 Ιαν 2004, 17:51:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη εγώ δεν εχω πρόβλημα, ειδικά αν είναι πιστοποιημένη η καλή δουλειά από ένα άλλο μέλος. Που είναι αυτός? εδώ γαλάτσι? Πότε μπορείς να πάμε μαζί μια βόλτα? Αυριο πρωί? θα σου στείλω μηνυμα στο κινητο αμα είναι να συνενοηθούμε.. Wink
TZAG - Κυρ 01 Φεβ 2004, 18:26:45
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
λοιπον για να μην γεμισει το topic απο κοτσανες που λενε τα καταστηματα,αν θελεις πετρο για να μην σκας κι'ολας σε παω εγω στον δικο μου που ειναι και στην γειτονια μας και κανει και πολυ καλη δουλεια.αν θελεις μπορεις να ακουσεις και το δικο μου ηχοσυστημα και μου λες αν σου αρεσει.και μην ακουω για εγκεφαλους και πισω ηχεια κοτσανες Wink Wink Wink Wink


Γιάννη ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ! Τα 206 και 307 απο Φεβρουάριο/Μάρτιο του 2002 είναι multiplexed όπως γνωρίζεις... Άρα κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI (κεντρικός ελεγκτή). Αυτή λοιπόν η μονάδα (BSI) ελέγχει ακόμα και το ηχοσύστημα! Για αυτό λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βοηθήσουμε απερίσκεπτα. Ο Καλογερόπουλος πολύ καλά έκανε και το ανάφερε αυτό. Μπορώ επίσης να σας αναφέρω και τον κωδικό του radio interface είναι 9706.86
Επίσης υπάρχει και μιά ακόμα παρατήρηση. Αν το αυτοκίνητο έχει ήδη το μαμά ράδιο και πάμε να βάλουμε άλλο, πρέπει επιπλέον να επέμβουμε στον ελεγκτή (BSI) ώστε να απενεργοποιήσουμε την εντολή ελέγχου ηχοσυστήματος!
Αυτά... Razz
Baphomet - Δευ 02 Φεβ 2004, 08:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
TZAG έγραψε:
kanelj έγραψε:
λοιπον για να μην γεμισει το topic απο κοτσανες που λενε τα καταστηματα,αν θελεις πετρο για να μην σκας κι'ολας σε παω εγω στον δικο μου που ειναι και στην γειτονια μας και κανει και πολυ καλη δουλεια.αν θελεις μπορεις να ακουσεις και το δικο μου ηχοσυστημα και μου λες αν σου αρεσει.και μην ακουω για εγκεφαλους και πισω ηχεια κοτσανες Wink Wink Wink Wink


Γιάννη ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ! Τα 206 και 307 απο Φεβρουάριο/Μάρτιο του 2002 είναι multiplexed όπως γνωρίζεις... Άρα κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI (κεντρικός ελεγκτή). Αυτή λοιπόν η μονάδα (BSI) ελέγχει ακόμα και το ηχοσύστημα! Για αυτό λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βοηθήσουμε απερίσκεπτα. Ο Καλογερόπουλος πολύ καλά έκανε και το ανάφερε αυτό. Μπορώ επίσης να σας αναφέρω και τον κωδικό του radio interface είναι 9706.86
Επίσης υπάρχει και μιά ακόμα παρατήρηση. Αν το αυτοκίνητο έχει ήδη το μαμά ράδιο και πάμε να βάλουμε άλλο, πρέπει επιπλέον να επέμβουμε στον ελεγκτή (BSI) ώστε να απενεργοποιήσουμε την εντολή ελέγχου ηχοσυστήματος!
Αυτά... Razz


ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ. ΤΟ ΜΑΜΑ ΕΧΩ.ΤΟ CLARION. ΠΑΝΤΩΣ ΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ...ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ Ε?
DRAKE - Δευ 02 Φεβ 2004, 12:17:45
Θέμα δημοσίευσης:
TZAG έγραψε:
kanelj έγραψε:
λοιπον για να μην γεμισει το topic απο κοτσανες που λενε τα καταστηματα,αν θελεις πετρο για να μην σκας κι'ολας σε παω εγω στον δικο μου που ειναι και στην γειτονια μας και κανει και πολυ καλη δουλεια.αν θελεις μπορεις να ακουσεις και το δικο μου ηχοσυστημα και μου λες αν σου αρεσει.και μην ακουω για εγκεφαλους και πισω ηχεια κοτσανες Wink Wink Wink Wink


Γιάννη ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΛΑ! Τα 206 και 307 απο Φεβρουάριο/Μάρτιο του 2002 είναι multiplexed όπως γνωρίζεις... Άρα κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI (κεντρικός ελεγκτή). Αυτή λοιπόν η μονάδα (BSI) ελέγχει ακόμα και το ηχοσύστημα! Για αυτό λοιπόν δεν πρέπει να βιαζόμαστε να βοηθήσουμε απερίσκεπτα. Ο Καλογερόπουλος πολύ καλά έκανε και το ανάφερε αυτό. Μπορώ επίσης να σας αναφέρω και τον κωδικό του radio interface είναι 9706.86
Επίσης υπάρχει και μιά ακόμα παρατήρηση. Αν το αυτοκίνητο έχει ήδη το μαμά ράδιο και πάμε να βάλουμε άλλο, πρέπει επιπλέον να επέμβουμε στον ελεγκτή (BSI) ώστε να απενεργοποιήσουμε την εντολή ελέγχου ηχοσυστήματος!
Αυτά... Razz

Τι εννοείς "ελέγχει το ηχοσύστημα"; Αν δηλαδή έχουμε κλειστό το μαμά ράδιο τι γίνεται; Μήπως ο έλεγχος αυτός αφορά τις ενδείξεις στην οθόνη και τα χειριστήρια στο τιμόνι; Σωστά κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI το ηλεκτρικό ΡΕΥΜΑ όμως που δουλεύει η πηγή τι γίνεται; Γιατί για να συμβαίνει αυτό που λές θα πρέπει όταν ανοίγουμε τη μίζα να στέλνει ένα σήμα το ράδιο με τον κωδικό του στην BSI και κατόπιν η BSI να δίνει το ρεύμα για να δουλέψει.
Baphomet - Δευ 02 Φεβ 2004, 12:58:30
Θέμα δημοσίευσης:
πωπω παιδιά με μπερδεψατε ακόμα πιο πολύ...
όσοι έχουν βαλει πηγη σε Multiplex, καναν κατι στον εγκέφαλο ναι ή όχι? αν δεν έκαναν και δούλευει μια χαρα τότε μου είπαν μαλ***ες. αν έκαναν τότε είχε δίκιο. Α! και το οτι μου είπε να παω στον Ντάσιο να το κάνω μήπως παίζει κάποιο ρόλο...? Wink
kanelj - Δευ 02 Φεβ 2004, 14:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
Roll eyes Roll eyes Roll eyes Roll eyes Roll eyes
Baphomet - Δευ 02 Φεβ 2004, 14:18:54
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Roll eyes Roll eyes Roll eyes Roll eyes Roll eyes


εσύ τώρα τι κοροιδεύεις???
παρε να 'χεις! Splat Splat Splat Splat Splat
TZAG - Τρι 03 Φεβ 2004, 21:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρω "μια τούρτα για το σπίτι θέλεις" για αυτό πάρε μερικές ντομάτες! Very happy
Splat Splat Splat Splat Splat Splat Splat Splat Splat
TZAG - Τρι 03 Φεβ 2004, 22:12:18
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Τι εννοείς "ελέγχει το ηχοσύστημα"; Αν δηλαδή έχουμε κλειστό το μαμά ράδιο τι γίνεται; Μήπως ο έλεγχος αυτός αφορά τις ενδείξεις στην οθόνη και τα χειριστήρια στο τιμόνι; Σωστά κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI το ηλεκτρικό ΡΕΥΜΑ όμως που δουλεύει η πηγή τι γίνεται; Γιατί για να συμβαίνει αυτό που λές θα πρέπει όταν ανοίγουμε τη μίζα να στέλνει ένα σήμα το ράδιο με τον κωδικό του στην BSI και κατόπιν η BSI να δίνει το ρεύμα για να δουλέψει.


Α) Το ρεύμα παρέχεται από την μπαταρία. Β) Η BSI όπως είναι υπεύθυνη να ενεργοποιήσει τους αερόσακους, όταν γυρίσεις στη δεύτερη σκάλα το κλειδί, έτσι ενεργοποιεί και το ράδιο.
Το ρεύμα συνεχίζει και υπάρχει ακόμα κι όταν βγάλεις το κλειδί, γιατί πρίν βάλω το συγκεκριμένο interface στο ηχοσύστημά μου, το ηχοσύστημα συνέχιζε να παίζει! Εγώ έβαλα μόνο αυτό το IF, γιατί δεν είχε παραγγελθεί ΜΕ ηχοσύστημα απο το εργοστάσιο. Όσα οχήματα όμως έχουν επάνω ήδη το μαμά ράδιο, πρέπει εκτός του ΙF, να κάνουν και στη BSI, radio deactivation. To IF αυτό ουσιαστικά απομονώνει το ράδιο απο την BSI και δεν "τραβά" επιπλέον ρεύμα απο την μπαταρία.
DRAKE - Πεμ 05 Φεβ 2004, 11:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
TZAG έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Τι εννοείς "ελέγχει το ηχοσύστημα"; Αν δηλαδή έχουμε κλειστό το μαμά ράδιο τι γίνεται; Μήπως ο έλεγχος αυτός αφορά τις ενδείξεις στην οθόνη και τα χειριστήρια στο τιμόνι; Σωστά κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI το ηλεκτρικό ΡΕΥΜΑ όμως που δουλεύει η πηγή τι γίνεται; Γιατί για να συμβαίνει αυτό που λές θα πρέπει όταν ανοίγουμε τη μίζα να στέλνει ένα σήμα το ράδιο με τον κωδικό του στην BSI και κατόπιν η BSI να δίνει το ρεύμα για να δουλέψει.


Α) Το ρεύμα παρέχεται από την μπαταρία. Β) Η BSI όπως είναι υπεύθυνη να ενεργοποιήσει τους αερόσακους, όταν γυρίσεις στη δεύτερη σκάλα το κλειδί, έτσι ενεργοποιεί και το ράδιο.
Το ρεύμα συνεχίζει και υπάρχει ακόμα κι όταν βγάλεις το κλειδί, γιατί πρίν βάλω το συγκεκριμένο interface στο ηχοσύστημά μου, το ηχοσύστημα συνέχιζε να παίζει! Εγώ έβαλα μόνο αυτό το IF, γιατί δεν είχε παραγγελθεί ΜΕ ηχοσύστημα απο το εργοστάσιο. Όσα οχήματα όμως έχουν επάνω ήδη το μαμά ράδιο, πρέπει εκτός του ΙF, να κάνουν και στη BSI, radio deactivation. To IF αυτό ουσιαστικά απομονώνει το ράδιο απο την BSI και δεν "τραβά" επιπλέον ρεύμα απο την μπαταρία.

Roll eyes NodNo :uhoh: Silly Shocked Crazy Cussing out Pale Scratch Confused sorry Ντεν καταλαβε ντεν ξερει μπερντεύτηκε!!!!
DimiP - Παρ 06 Φεβ 2004, 02:27:13
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
TZAG έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Τι εννοείς "ελέγχει το ηχοσύστημα"; Αν δηλαδή έχουμε κλειστό το μαμά ράδιο τι γίνεται; Μήπως ο έλεγχος αυτός αφορά τις ενδείξεις στην οθόνη και τα χειριστήρια στο τιμόνι; Σωστά κάθε ηλεκτρικό σήμα περνά από την BSI το ηλεκτρικό ΡΕΥΜΑ όμως που δουλεύει η πηγή τι γίνεται; Γιατί για να συμβαίνει αυτό που λές θα πρέπει όταν ανοίγουμε τη μίζα να στέλνει ένα σήμα το ράδιο με τον κωδικό του στην BSI και κατόπιν η BSI να δίνει το ρεύμα για να δουλέψει.


Α) Το ρεύμα παρέχεται από την μπαταρία. Β) Η BSI όπως είναι υπεύθυνη να ενεργοποιήσει τους αερόσακους, όταν γυρίσεις στη δεύτερη σκάλα το κλειδί, έτσι ενεργοποιεί και το ράδιο.
Το ρεύμα συνεχίζει και υπάρχει ακόμα κι όταν βγάλεις το κλειδί, γιατί πρίν βάλω το συγκεκριμένο interface στο ηχοσύστημά μου, το ηχοσύστημα συνέχιζε να παίζει! Εγώ έβαλα μόνο αυτό το IF, γιατί δεν είχε παραγγελθεί ΜΕ ηχοσύστημα απο το εργοστάσιο. Όσα οχήματα όμως έχουν επάνω ήδη το μαμά ράδιο, πρέπει εκτός του ΙF, να κάνουν και στη BSI, radio deactivation. To IF αυτό ουσιαστικά απομονώνει το ράδιο απο την BSI και δεν "τραβά" επιπλέον ρεύμα απο την μπαταρία.

Roll eyes NodNo :uhoh: Silly Shocked Crazy Cussing out Pale Scratch Confused sorry Ντεν καταλαβε ντεν ξερει μπερντεύτηκε!!!!


εδω μπερδευτηκα εγω που ειμαι και φιλος του, ποσο μαλλον εσυ.. Twisted evil .
ρε ΤΖΑG ημαρτον, μιλα απλα στο λαο! Laughing Laughing Laughing
TZAG - Σαβ 07 Φεβ 2004, 00:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά ρε παιδιά τόσο διάνοια είμαι και δεν το ξέρω; Silly
Ρεύμα απο που να πάρει το κακόμοιρο ΟΛΟ το όχημα; Μήπως απο το UFO της διαφήμισης του Yaris;; Απο την μπαταρία παίρνει Idea Φοβερό!
Απλά επειδή "ντε καταλαβαίνει ελλήνικος", σας παραθέτω μια παρόμοια παλαιότερη συζήτηση στα αγγλικά...

Peugeot206cc.co.uk

Posted: 21 Nov 2002 23:27 Post subject:

--------------------------------------------------------------------------------

stephen aka zetec_sport wrote:
does it have to be disabled?


Yes it DOES I have already said that hundreds of times. The BSI (when this option is enabled) tries to find the factory HU and checks if it's operational. These are taking place using some electrical signals between BSI and factory HU. Now, If you deinstall the factory unit and a) don't disable the HU check by BSI, and b) don't install the adaptor recommended by Peugeot, which isolates all electrical signals of the new aftermarket unit to be sent to BSI, then you may experience problems with the BSI itself or more likely will cause some serious incidents like: the "stop" starts flashing when you drive, or the most dangerous, all signals to get crazy and and stop the engine while you're moving with speed
Don't take these for granted because I have heard these to happen.
Ask your dealer first and act precautiously
TZAG
TZAG - Σαβ 07 Φεβ 2004, 00:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο για σένα Δημητράκη μου...θα τα πούμε στην "εξοχή"... Very happy
DimiP - Σαβ 07 Φεβ 2004, 01:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
TZAG έγραψε:
Όσο για σένα Δημητράκη μου...θα τα πούμε στην "εξοχή"... Very happy


ναι, ναι, ελα να μαζεψεις σαλιγκαρια μαζι μας!
χεχε...
θα πηξει το πνευμονι σου στο οξυγονο!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ - Τρι 16 Νοέ 2004, 12:24:37
Θέμα δημοσίευσης:
RALLYE 13 Evil ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ SIGNAT 4X75 GIA 2 HXEIA JBL 100 RMS ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ 2 AUDIOBAHN 300 RMS ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ SIGNAT 1X500 ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΙΠΛΗ ΚΟΥΤΑ 12" MAGNAT.TO ΑΜΑΞΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΗΧΕΙΑ,380 ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΣΩ,1500 ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΗΤΕΣ ΚΑΙ 400 ΓΙΑ ΤΑ SUB ΚΑΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΣΗ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150.
Makis77 - Τρι 16 Νοέ 2004, 17:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
The BSI (when this option is enabled) tries to find the factory HU and checks if it's operational. These are taking place using some electrical signals between BSI and factory HU. Now, If you deinstall the factory unit and a) don't disable the HU check by BSI, and b) don't install the adaptor recommended by Peugeot, which isolates all electrical signals of the new aftermarket unit to be sent to BSI, then you may experience problems with the BSI itself or more likely will cause some serious incidents like: the "stop" starts flashing when you drive, or the most dangerous, all signals to get crazy and and stop the engine while you're moving with speed


Εγώ αντικατέστησα μόνος μου το μαμά ραδιο-CD με ένα PIONEER 7600 χωρίς να κάνω ο,τιδήποτε άλλο και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα εδώ και 5 μήνες. Τυχαίο είναι;

Παράθεση:
Το ρεύμα συνεχίζει και υπάρχει ακόμα κι όταν βγάλεις το κλειδί, γιατί πρίν βάλω το συγκεκριμένο interface στο ηχοσύστημά μου, το ηχοσύστημα συνέχιζε να παίζει! Εγώ έβαλα μόνο αυτό το IF, γιατί δεν είχε παραγγελθεί ΜΕ ηχοσύστημα απο το εργοστάσιο. Όσα οχήματα όμως έχουν επάνω ήδη το μαμά ράδιο, πρέπει εκτός του ΙF, να κάνουν και στη BSI, radio deactivation. To IF αυτό ουσιαστικά απομονώνει το ράδιο απο την BSI και δεν "τραβά" επιπλέον ρεύμα απο την μπαταρία.


Το PIONEER συνεχίζει να παίζει και αφού βγάλω το κλειδί. Πρέπει να απενεργοποιηθεί στη BSI κάποιο option για να κλείνει μαζί με το κλειδί; Το ότι δεν έχω τον αντάπτορα για το χειριστήριο του τιμονιού παίζει κάποιο ρόλο σε αυτή τη λειτουργία;
nikq - Τετ 17 Νοέ 2004, 15:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι φίλε μου τα pioneer στο πίσω μέρος τους (εκεί που βάζεις τα καλώδια τροφοδοσίας του για ρεύμα), κανείς αυτή την ρύθμιση, δηλαδή να δουλεύει μονό όταν γυρίσεις το κλειδί στην δεύτερη σκάλα και πάνω..
TZAG - Πεμ 09 Δεκ 2004, 20:34:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό θα ήταν, όταν επισκευτείς το συνεργείο, να σου απενεργοποιήσουν την ύπαρξη radiocd απο την BSI...
Ivang - Τετ 24 Ιαν 2007, 17:08:40
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω κι εγώ Pioneer πηγή με 6απλή CDιέρα πίσω, είδα στα Accessories της Pioneer το adaptor για να συνδέσεις το εργοστασιακό χειριστήριο και τις ενδείξεις της πηγής στην εργοστασιακή οθόνη το οποίο όμως συνδέεται στο IP-Bus στο πίσω μέρος. Εκεί έχω εγώ όμως την CDιέρα, αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να παίζει, πρέπει να την βγάλω ή υπάρχει αντίστοιχο ταφ να τα έχω και τα δύο ? Crying or Very sad Crying or Very sad
rolland206cc - Πεμ 25 Ιαν 2007, 18:41:14
Θέμα δημοσίευσης:
εγω εβαλα ενα Pioneer 7500 και εδω και 20 μερες περιπου δεν εχω κανενα προβλημα βεβαια το οτι δουλευει ακομα το ραδιο ενω εχω βγαλει το κλειδι ισχυει απολυτα.Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι αντεστρεψα τα δυο καλωδια του ρευματος(μονιμο + και διακοπτομενο+) στα καλωδια του Pioneer ο λογος ειναι πως σκεφτομαι καποια στιγμη μηπως ξαναβαλω το μαμα ραδιο.
Το ραδιο κλεινει στη δικη μου περιπτωση 2-3 λεπτα αφου βγαλω το κλειδι απο τη μιζα και αν δεν ανοιξω καποια πορτα ωστε να αναψει η πλαφονιερα.Ακουγεται κουλο αλλα ετσι ειναι απο οτι μου ειπαν στη Peugeot της περιοχης μου η μονη ρυθμιση ππου κανουν ειναι να μειωνουν το χρονο που μενει ανοιχτη η πηγη (στην ουσια κλεινει αμεσως μολις βγαλεις το κλειδι)
Ivang - Κυρ 28 Ιαν 2007, 13:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
Το ραδιο κλεινει στη δικη μου περιπτωση 2-3 λεπτα αφου βγαλω το κλειδι απο τη μιζα και αν δεν ανοιξω καποια πορτα ωστε να αναψει η πλαφονιερα.Ακουγεται κουλο αλλα ετσι ειναι απο οτι μου ειπαν στη Peugeot της περιοχης μου η μονη ρυθμιση ππου κανουν ειναι να μειωνουν το χρονο που μενει ανοιχτη η πηγη (στην ουσια κλεινει αμεσως μολις βγαλεις το κλειδι)


To ίδιο ακριβώς κάνει και σε μένα, άρα πρέπει να το πάω στην Peugeot για να μου μειώσουν αυτόν το χρόνο ώστε να κλείνει δευτερόλεπτα αφού βγάλω το κλειδί όπως ήταν παλιά?
rolland206cc - Κυρ 28 Ιαν 2007, 14:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
σε καποιο ξενο site διαβασα οτι επειδη ο εγκεφαλος ψαχνει το εργοστασιακο ραδιοφωνο δινει συνεχεια error με αποτελεσμα καποια στιγμη να μας κολλησει την οθονη πολλαπλων ενδειξεων.Αρα παμε σε ενα συνεργειο να κανει τον απαραιτητο προγραματισμο στον εγκεφαλο για να ληξει το θεμα
Ivang - Παρ 16 Φεβ 2007, 17:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά κύριοι είναι θέμα IP-Bus, έβαλα τον αντάπτορα της Pioneer (http://www.service.pioneer-eur.com/peeservice/instrmanuals.nsf/0/07876E628533108BC1256FC70049FAB8/$File/CA-D-PI.030.pdf) και ησύχασα ...

Ούτε να μένει 3 λεπτά μετά που θα βγάλω το κλειδί, ούτε χρειάζεται να αλλάξω τα καλώδια μεταξύ τους επειδή δεν κρατάει μόνιμα 12V για τις μνήμες, και κυρίως χωρίς να πάω στην Peugeot να μου ρυθμίσει οτιδήποτε.

Με τον αντάπτορα αυτό το Pioneer δουλεύει όπως το εργοστασιακό RadioCD, η κεντρική οθόνη δείχνει όπως παλιά και το χειριστήριο επίσης συν το ότι έχει και έξτρα λειτουργίες ανάλογες του Pioneer.

Το όλο θέμα είναι 130 ευρώπουλα αλλά τον τελευταίο μήνα είχα ξεβολευτεί με το πως ήταν παλιά κι αν λάβετε υπόψη ότι έπρεπε να πάει Peugeot για ρύθμισμα εεεεε τότε χαλάλι ...

Επόμενο στάδιο τώρα, αναβάθμιση ηχείων , χε, χε, ....

Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire Onfire
MEMsound - Παρ 16 Φεβ 2007, 20:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
αυτόν τον ανταπτορα τον έχουμε βάλει σε κάμποσα 206 με pioneer και όντως δουλευει τέλεια.
ακριβός σχετικά μεν, γαμάτος δε.
για εμένα αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά του Wink
Οντως,ειναι καλος...! Cool Wink
plaketokofths - Παρ 16 Φεβ 2007, 20:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
σε καποιο ξενο site διαβασα οτι επειδη ο εγκεφαλος ψαχνει το εργοστασιακο ραδιοφωνο δινει συνεχεια error με αποτελεσμα καποια στιγμη να μας κολλησει την οθονη πολλαπλων ενδειξεων.Αρα παμε σε ενα συνεργειο να κανει τον απαραιτητο προγραματισμο στον εγκεφαλο για να ληξει το θεμα


Ισχύει αυτό που λες, αρκεί μόνο μια ρύθμιση μέσω του διαγνωστικού, δουλειά 1 λεπτου είναι.
saura - Τρι 27 Μάρ 2007, 21:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορούμε να μάθουμε ΠΟΙΟΣ πουλάει και τοποθετεί σωστά τελικά τον αντάπτορα???
Ivang - Τετ 28 Μάρ 2007, 08:53:59
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστεύω ότι αρκετά μαγαζιά που ασχολούνται με ήχο το έχουν, αν όχι σε stock σε 2-3 μέρες! Για τοποθέτηση δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο, μπαίνει ανάμεσα στους ISO κοννέκτορες μετά τα εργοστασιακά καλώδια και πριν από το Pioneer, αν το δεις θα το καταλάβεις, άσε που έχει και σχεδιάγραμμα ... Wink
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 09:21:55
Θέμα δημοσίευσης:
saura έγραψε:
Μπορούμε να μάθουμε ΠΟΙΟΣ πουλάει και τοποθετεί σωστά τελικά τον αντάπτορα???


Βαγγέλη φαντάζομαι ότι ο saura εννοεί τον αντάπτορα για την οθόνη/χειρηστήριο

Για το 206 η ΗΧΟΚΙΝΗΣΗ το έχει και το τοποθετεί 100% Wink
Ivang - Τετ 28 Μάρ 2007, 14:10:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό λέω κι εγώ, παραπάνω έχω το link στο pdf της Pioneer, το εξηγεί πλήρως !
rolland206cc - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:04:20
Θέμα δημοσίευσης:
αν ειχαμε και μια τιμη καλα θα ηταν Laughing Laughing Laughing Laughing
εμενα το pioneer 7500mp εχει μια υποδοχη πισω για τηλεφωνο handfree απο οτι λενε οι οδηγιες ξερει κανεις αν μπορω να βαλω μονο πλακετα για χειριστηριο στο τιμονι?δεν βρηκα κατι στο ιντερνετ παντως για το 7700 και το 7600 λεει αλλα στην πισω μερια ειναι ιδα με το δικο μου και εχουν την ιδια υποδοχη
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:14:23
Θέμα δημοσίευσης:
αν έχει την τετράγωνη ip-bus υποδοχή κάνει
rolland206cc - Τετ 28 Μάρ 2007, 19:16:17
Θέμα δημοσίευσης:
αυτα που ειναι μονο για το χειριστηριο εχουν ενα βισμα σαν ακουστικων και υποθετω πως μπαινει στην υποδοχη του τηλεφωνου
Ivang - Τετ 28 Μάρ 2007, 21:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
αν ειχαμε και μια τιμη καλα θα ηταν


Το λέω πιο πάνω, 130 ευρώ !

rolland206cc έγραψε:
ξερει κανεις αν μπορω να βαλω μονο πλακετα για χειριστηριο στο τιμονι?


Υπάρχει και μόνο για το εργοστασιακό χειριστήριο αλλά κοστίζει γύρω στα 100 ενώ με 130 έχεις και την οθόνη ! Wink
Giannis307 - Πεμ 31 Μάϊ 2007, 18:32:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τοποθετηση ενταξη σχετικο ειναι και αυτο....Φισες βαζεις φισες βγαζεις....
p206xs2 - Δευ 26 Νοέ 2007, 13:59:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από πολλή σκέψη και αρκετό ψάξιμο στο forum, επιτέλους αντικατέστησα το μαμά ηχοσύστημα με έναν συνδυασμό που πιστεύω με ικανοποιεί πλήρως και ηχητικά και λειτουργικά...

Απαραίτητες προϋποθέσεις που τέθηκαν εξ αρχής:
1. DVD player σε 1DIN για να εκμεταλλευτώ τη χωρητικότητα του δίσκου DVD για mp3.
2. ΟΧΙ κατάργηση του χειριστηρίου του τιμονιού (δυστυχώς η οθόνη ήταν δύσκολο να διατηρηθεί)
3. Καλό διαιρούμενο στις μπροστινές θέσεις χωρίς να τρυπήσω τις γρίλιες που αναφέρονται σε αντίστοιχα τόπικ.
4. Όχι χρησιμοποίηση ενισχυτών ή άλλων παρόμοιων συσκευών.

Το αποτέλεσμα:

1. Τοποθετήθηκε η πηγή της JVC KD-AVX33, το πιο πρόσφατο μοντέλο της εταιρείας, με θύρα usb και bluetooth.
http://mobile.jvc.com/product.jsp?modelId=MODL027890&pathId=133&page=1

2. Χρησιμοποιήθηκε ο αντάπτορας της Connects2 με κωδικό CTSPG006 (μαζί με ένα επιπλέον ειδικό φυσάκι ειδικά για JVC που ήρθε παρέα με τον αντάπτορα) και διατηρήθηκαν ΟΛΕΣ οι λειτουργίες του χειριστηρίου, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς, η JVC δεν διαθέτει αντάπτορα και για την οθόνη.
http://www.connects2.com/c2search.aspx?catID=24&manID=223&modID=507

3. Τοποθετήθηκαν τα διαιρούμενα της Focal 165V1 στις εργοστασιακές θέσεις με τη βοήθεια δύο πλαστικών δακτυλίων, που έβγαλαν το ηχείο προς τα έξω και έτσι δεν αναγκάστηκα να κόψω τις γρίλιες. Δεν κατέληξα στα 165V2, καθώς πιστεύω ότι θα ήταν υπερβολή από τη στιγμή που δε θα χρησιμοποιούσα ενισχυτή. Επίσης, χρησιμοποιήθηκαν τα τριγωνάκια από το facelift μοντέλο και τα tweeters της Focal πάτησαν άψογα.
http://www.focal.tm.fr/catalogue-front/produit.php?langue=EN&idArbo=15&idProduit=130


Τέλος, τοποθετήθηκε μόνωση στις πόρτες και φυσικά έγινε ο απαραίτητος επαναπρογραμματισμός της μονάδας BSI για να εξαλειφθούν οποιεσδήποτε παρενέργειες.

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό και το λόγο αυτό παραθέτω το όλο project για να βοηθήσει εκείνους που σκέφτονται ανάλογα.
DimiP - Δευ 26 Νοέ 2007, 14:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
ολα καλα Γρηγορη αλλα με εναν ενισχυτη θα ειχες μονιμο χαμογελο!
η μερα με τη νυχτα !
MEMsound - Δευ 26 Νοέ 2007, 14:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
p206xs2 έγραψε:
Τέλος, τοποθετήθηκε μόνωση στις πόρτες και φυσικά έγινε ο απαραίτητος επαναπρογραμματισμός της μονάδας BSI για να εξαλειφθούν οποιεσδήποτε παρενέργειες.

Το αποτέλεσμα με ικανοποίησε σε μεγάλο βαθμό και το λόγο αυτό παραθέτω το όλο project για να βοηθήσει εκείνους που σκέφτονται ανάλογα.


πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και επιλογή πραγμάτων.

τελικά το πιο συμαντικό στο 206 ειναι η μόνωση στις πόρτες... και όποιος θέλει να φτιάξει ηχο στο 206 πρέπει να ασχοληθεί με αυτό το πράγμα.

αυτές τις μέρες οδηγώ και το νισσαν (sunny του 89) στο οποίο εχω βάλει τα μαμά ηχεία του 206 και μια παλιά πηγή της kenwood...
με την διαφορά ότι την πορταν την εχω ικανοποιητικά μονωμένη (όχι κάτι ιδιαίτερο)...
ε παίζει πιο ωραίο μπασάκι από ότι το 206...

p206xs2 - Δευ 26 Νοέ 2007, 14:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
ολα καλα Γρηγορη αλλα με εναν ενισχυτη θα ειχες μονιμο χαμογελο!
η μερα με τη νυχτα !


Ξέχασα να σας πω ότι δεν ήθελα να κλέψω ούτε ένα εκατοστό από χώρο αποσκευών Very happy Και όπως πολύ καλά γνωρίζετε: Ενισχυτής = sub (μείωση χώρου αποσκευών) = αλλαγή καλωδιώσεων = ενδεχόμενη αλλαγή μπαταρίας κλπ κλπ, πράγματα στα οποία δεν ήθελα με τίποτα να εμπλακώ Very happy

MEMsound έγραψε:
τελικά το πιο συμαντικό στο 206 ειναι η μόνωση στις πόρτες


Συμφωνώ Μάνθο, αλλά μπορεί να διόρθωσα το μπασάκι που έλειπε σε μεγάλο βαθμό από το 206, αλλά συνεχίστηκαν τα τριξίματα από τα παράθυρα στις πόρτες (που το καταλαβαίνεις αρκετά στα beat κομμάτια), κάτι που φυσικά δεν διορθώνεται (ας όψεται η ποιότητα κατασκευής του 206 Embarassed )
Steve - Δευ 26 Νοέ 2007, 17:39:15
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα μένει να μας δώσεις τις τιμές για το κάθε αντικείμενο καθώς και κανα 2 φωτογραφίες... Wink
mafia206 - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή απο τις προηγούμενες σελίδες δεν μου λύθηκε η απορία,

εγώ που έβγαλα την εργοστασιακή πηγή και έβαλα μια Pioneer και δεν μου κρατάει τις μνήμες και γενικά όλες τις ρυθμίσεις που κάνω,ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?

Είναι θέμα της ρύθμισης στη BSI ή κάτι άλλο??
Steve - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως όταν σβήνει δεν τραβάει παροχή από την μπαταρία?
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:11:03
Θέμα δημοσίευσης:
mafia206 έγραψε:
Επειδή απο τις προηγούμενες σελίδες δεν μου λύθηκε η απορία,

εγώ που έβγαλα την εργοστασιακή πηγή και έβαλα μια Pioneer και δεν μου κρατάει τις μνήμες και γενικά όλες τις ρυθμίσεις που κάνω,ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?

Είναι θέμα της ρύθμισης στη BSI ή κάτι άλλο??


Μήπως αν αλλάξεις το χιαστί καλώδιο πίσω από την πηγή ??
Πως το έχεις κόκκινο – κόκκινο και κίτρινο – κίτρινο ?
mafia206 - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:12:05
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι η πλάκα είναι ότι όταν βγάλω το κλειδί η πηγή λειτουργεί κανονικά και κρατάει τις μνήμες...Άρα λογικά δείνει συνεχές ρεύμα..

Μετά από λίγα λεπτά κλείνει και αν αργότερα πάω να πάρω το αμάξι οι μνήμες και όλες οι ρυθμίσεις έχουν χαθεί..
mafia206 - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιό χιαστί καλώδιο Γιάννη?

2 φύσες είχε από πίσω που έρχονται από το αυτοκίνητο που μπαίνουν σε συγκεκριμένες θέσεις και δεν μπορείς να βάλεις τη μία στη θέση της άλλης και η άλλη άκρη που εφαρμόζει στην πηγή..
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:24:07
Θέμα δημοσίευσης:
Για κάτσε να βρω μια φοτωγ , , , αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό !

You should notice that there are a fairly thick pair of wires which can be disconnected with metal clips. These are the main power to the head unit and the 'always on' feed that remembers the settings. If you get these back-to-front the head unit will 'forget' all the settings whenever you turn the key off. So make sure it is RED to RED and YELLOW to YELLOW.
http://www.cannotfindserver.co.uk/car_pics/ice/head_unit_guide/fullsize/power_connectors_large.jpg
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:35:14
Θέμα δημοσίευσης:
Η αν το καλώδιο σου δεν είναι έτσι, άλλαξε τα pin μόνος σου Idea
mafia206 - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:41:48
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν κάνω λάθος το κίτρινο καλώδιο είναι της μπαταρίας και κατά 99% απ'όσο θυμάμαι στην πηγή μου έίναι κίτρινο με κίτρινο..

Πάντως πέρα από θέμα καλωδίωσης πάιζει να θέλει ρύθμιση κάτι άλλο?
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:45:09
Θέμα δημοσίευσης:
Και στα 3 206 που είχαμε / έχουμε δεν πειράχτηκε ποτέ τπτ άλλο . . . σαν ρύθμιση κτλ.
Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.
Στο δικό μου είχα φτιάξει και το dimer με το που άναβα τα φώτα !
mafia206 - Πεμ 29 Νοέ 2007, 00:17:51
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα τώρα και το τσέκαρα...τα καλώδια είναι όπως τα είπες ειναι κίτρινο-κίτρινο και κόκκινο-κόκκινο...Δοκίμασα να τα βάλω και εναλλάξ και το αποτέλεσμα δυστυχώς το ίδιο.. Crying or Very sad
MEMsound - Πεμ 29 Νοέ 2007, 00:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
από αυτά που ξέρω κι εγώ μόνο το κιτρινο κ΄κκινο καλώδιο εναλλάξ μπορεί να φταίει.

εκτός και αν το κόκκινο δεν είναι συνδεδεμένο μέσα στην φίσα.

τσέκαρε και τις ISO φίσες
= όπου έχει καλώδιο η φίσα του αυτοκινήτου έχει και η φίσα του rcd.
Wink

(υ.γ. αν μπορείς βγάλ' τις μια φώτο)
Ghost Dog - Πεμ 29 Νοέ 2007, 04:12:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
από αυτά που ξέρω κι εγώ μόνο το κιτρινο κ΄κκινο καλώδιο εναλλάξ μπορεί να φταίει.

εκτός και αν το κόκκινο δεν είναι συνδεδεμένο μέσα στην φίσα.
............

Kαι'γω αυτο ξερω.... Wink (απο τον Μανθο,μια φορα που βαζαμε ενα δικο μου Razz )
plaketokofths - Πεμ 29 Νοέ 2007, 14:56:34
Θέμα δημοσίευσης:
ναι, εναλλαγή θέλουν. Επίσης αν δεν νοιώθεις σίγουρος μπορείς να κανεις το εξης. Διαβασε το κανει το καθε καλώδιο απο το r/cd και συμβουλέψου και το μάνιουαλ του 206 σου για το ηχοσύστημα, θα καταληξεις ασφαλώς σε κάποιο συμπέρασμα. 99% ειναι αυτο που ειπε ο Μάνθος και επιβεβαίωσε ο Άρης. Θα χρειαστείς επίσης στην επόμενη επίσκεψη σε peugeot να σου απενεργοποιησουν απο την οθονη της ενδείξης του r/cd αν δεν εχεις βάλει αντάπτορα. Διαφορετικα καποιες φορές ισως οταν κλειδώνεις το 206 να μην σβήνει ο οθόνη ενδείξεων.
p206xs2 - Πεμ 29 Νοέ 2007, 16:25:59
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Άρα μένει να μας δώσεις τις τιμές για το κάθε αντικείμενο καθώς και κανα 2 φωτογραφίες...


Λοιπόν, τιμές:

1. Πηγή JVC KD-AVX33 Arrow 600 ευρώ
2. Ηχεία Focal 165 V1 Arrow 220 ευρώ
3. Αντάπτορας τιμονιού Connects2 CTSPG006 Arrow 100 ευρώ
4. Μόνωση στις πόρτες (και από τις δύο μεριές) Arrow 130 ευρώ

Σύνολο: 1050 ευρώ

Όποιος θα ήθελε να μάθει τον εγκαταστάτη, ας μου στείλει πμ. Μου τον συνέστησε φίλος που είχε βάλει και εκείνος εκεί και εγώ τον συστήνω ανεπιφύλακτα επίσης.

υ.γ Φωτογραφίες όταν καταλάβω γιατί δεν φορτίζει η μπαταρία της ψηφιακής μου Confused
MEMsound - Τετ 12 Δεκ 2007, 18:39:08
Θέμα δημοσίευσης:
το άκουσα σημερα το αμάξι του Γρηγόρη
η ηχομόνωση στις πόρτες εχει κάνει πολυ καλή δουλεια και τα "ευαισθητα" ηχεία συνεργάζονται πολύ ωραια με την πηγη Cool Cool
p206xs2 - Τετ 12 Δεκ 2007, 20:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το άκουσα σημερα το αμάξι του Γρηγόρη
η ηχομόνωση στις πόρτες εχει κάνει πολυ καλή δουλεια και τα "ευαισθητα" ηχεία συνεργάζονται πολύ ωραια με την πηγη


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, Μάνθο!

Εξάλλου ένα μεγάλο ποσοστό επιτυχίας οφείλεται και στο forum για τις απαραίτητες και ουσιαστικές πληροφορίες που απεκόμισα για ό,τι έχει να κάνει με ένα σωστό ηχοσύστημα, δηλαδή σε εσάς Wink
plaketokofths - Τετ 12 Δεκ 2007, 20:43:52
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτηση για ηχομόνωση: εχεις 3θυρο ή 5θυρο (ρωτάω επειδή οι πόρτες εχουν αλλο μέγεθος)? Επίσης ποια ηχομόνωση εβαλες, δλδ τι μάρκα. Αν και αν κρίνω απο τιμή μάλλον dynamat έβαλες.
p206xs2 - Τετ 12 Δεκ 2007, 21:45:08
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
ερωτηση για ηχομόνωση: εχεις 3θυρο ή 5θυρο (ρωτάω επειδή οι πόρτες εχουν αλλο μέγεθος)? Επίσης ποια ηχομόνωση εβαλες, δλδ τι μάρκα. Αν και αν κρίνω απο τιμή μάλλον dynamat έβαλες.


Έχω το 3θυρο, που σημαίνει μεγαλύτερη επιφάνεια πόρτας, άρα και μόνωσης...Ναι, σωστά υπέθεσες, την κλασική Dynamat.
shark - Τρι 22 Ιαν 2008, 10:27:43
Θέμα δημοσίευσης:
Και μία απορία ψιλο άσχετη! Έχω ενα 206 cc του 2001 το οποίο δεν έχει το χειριστήριο στο τιμόνι για το rcd. Γίνεται να μπεί εκ των υστέρων?
Επίσης απο πού μπορώ να περάσω καλωδιώσεις στον χώρο αποσκευών? (Είναι CC)
Ευχαριστώ!
ababapanos - Πεμ 20 Μάρ 2008, 04:25:14
Θέμα δημοσίευσης:
ξερετε αν σε αυτο το ηχοσυστημα http://www.pixmania.com/gr/gr/628178/art/takara/cdv997-dvd-mp3-mpeg4-car.html

η οθονη ειναι αναδυπλουμενη και μπενει μεσα? η ειναι παντα ετσι ανοιχτη οπως και στην φωτογραφια?

ευχαρηστω πολυ!
Touristas - Πεμ 20 Μάρ 2008, 06:51:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αναδυπλούμενη είναι. Wink
Giannis307 - Πεμ 20 Μάρ 2008, 10:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
Aναδιπλουμενη ειναι....αλλα εισαι σιγουρος οτι θες να οδηγησεις μουσικη με τετοια πηγη?Δλδ ναι μεν εχει dvd και θα κανεις τυο κοματι σου αλλα απο πιοτητα ηχου?Απο ευρως ρυθμησεων?και το λεω γιατι απο την στιγμη που θες να φτιαξεις ηχοσυστημα θα εχεις συνδεμενα μαζι ενα αριθμο πραγματων και αμα το σκεφτεις σαν πυραμιδα η κορυφη της ειναι η πηγη...
Τωρα ακομα και αν απλα θες να βαλεις αυτο με 2 ηχεια παλι εχει σημασια το τι πιοτητα εχει γιατι μπορει να λεει οτι εχει ταδε watt εξοδους αλλα ειναι τοσο η μολις βαλεις ενα ψιλοκαλο ηχειο με Crossover θα κλασει πατατες...?Για κοιτα το λιγακι...

Εγω οταν μια περιοδο ειχα το ιδιο κολλημα ειχα βαλει στην 2 din θηκη απο πανω την οθονη και αποκατω το r/cd που εχω ωστε να εχω ρυθμησεις απο εκεικαι στην οθονη μον Tv και Dvd και τπτ αλλο.... Wink
giannis27 - Πεμ 20 Μάρ 2008, 17:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
ούτε αντικραδασμικό έχει!!!!!!!!!!!
αν θες πηγή για ήχο θα πρέπει να δώσεις κάνα 400εύρω κ πάνω κ μιλάμε για ραδιοσιντί όχι dvd me οθόνη τηλεόραση!
ababapanos - Πεμ 20 Μάρ 2008, 22:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη να μην το παρω? παντως νομιζω ειναι για τα λεφτα του τιμια αγορα...
Giannis307 - Παρ 21 Μάρ 2008, 00:34:05
Θέμα δημοσίευσης:
Παρτο αλλα εχε κατα νου το "οτι πληρωνεις παιρνεις.."
ababapanos - Τρι 25 Μάρ 2008, 10:16:39
Θέμα δημοσίευσης: Μαμα ραδιο/cd/μπ3 για 206
εχω ενα 206cc αξιζει η αγορα ενος μαμα ραδιο/μπ3 για να μην χασω το χειριστηριο στο τημονι? ποσο κοστιζει? η αξιζει καλυτερα με τα ιδια λευτα να παρω καποιο jvc - pioneer?
Touristas - Τρι 25 Μάρ 2008, 13:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει εργοστασιακό RC/D mp3 για 206.
ababapanos - Τρι 25 Μάρ 2008, 14:56:07
Θέμα δημοσίευσης:
οκ.... βρικα ενα jvc το οποιο εχει τηλεκοντρολ. . ποσο εχει ο ανταπτορας για να εμφανιζοντε οι σταθμοι στην οθονη του ταπλο?
SnakeMJK - Τρι 25 Μάρ 2008, 15:38:42
Θέμα δημοσίευσης:
ababapanos έγραψε:
οκ.... βρικα ενα jvc το οποιο εχει τηλεκοντρολ. . ποσο εχει ο ανταπτορας για να εμφανιζοντε οι σταθμοι στην οθονη του ταπλο?


Όλοι οι αντάπτορες έχουν 100 με 150 ευρώ. Αλλά και πάλι μην νομίζεις ότι θα έχεις όλες τις ενδείξεις... Τα βασικά!
ababapanos - Σαβ 05 Απρ 2008, 02:31:29
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα πειρα αυτο...

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=270222004941&_trksid=p3984.cWON.m313.lVI

θλω να ρωτησω, ξερετε αν τωρα αυτο μπορω να το βαλω μονος μου? δηλαδη, μπαινει στην θεση απο το αλο , η θα χρειαστουν ανταπτορες για να συνδεθει κλπ?

να υπολογιζω καμια 50ρια ευρω εργασεια σε μαστορα αν παω να μου το βαλει?
suicida - Παρ 02 Μάϊ 2008, 12:17:41
Θέμα δημοσίευσης: Τοποθέτηση RadioCD σε 206XS
Καλημέρα σε όλους,

Πρόσφατα αγόρασα ένα PIONEER DEH 5000 και το τοποθέτησα στο 206 XS 2004 που έχω. Κατά την τοποθέτηση σύνδεσα τις φίσες όπως ακριβώς ήταν και το μαμά. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι δεν έσβηνε μόλις έκλεινες τον διακόπτη της μηχανής παρά μόνο εάν έμπαινε σε economy mode (μόλις όμως ανοιγες την πόρτα λειτουργούσε για 30sec περίπου).
Έτσι, βρήκα από το manual σε ποιο σημείο της φίσας έρχεται το καλώδιο από το διακόπτη και εκεί σύνδεσα την ACC έξοδο του pioneer. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι το radio cd λειτουργεί μόνο όταν ο διακόπτης είναι στην θέση ΟΝ (λειτουργούν όλα τα όργανα, η οθόνη του κλιματισμού κλπ).
Τέλος, εψαξα με το πολύμετρο που έρχεται το καλώδιο από το διακόπτη όταν βρίσκεται στη πρώτη θέση. Στη φίσα που συνδέεται το radio cd δεν έρχεται καθόλου, έρχεται όμως στο λαμπάκι που είναι στο ντουλαπάκι, έτσι σύνδεσα εκεί την έξοδο ACC του pioneer και λειτουργεί κανονικά μόλις βάλεις το κλειδί στην πρώτη θέση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν πρόκειται να δημιουργηθει καποιο πρόβλημα με την τελευταια συνδεσμολογία (ACC στο λαμπάκι) και αν ναι ποια είναι η πρωτιμόμενη λύση. Επίσης, όταν βάζω μπροστά κλείνει το radio cd, εφόσον απομονώνεται το λαμπάκι και τα υπόλοιπα αξεσουάρ, επηρεάζει το radio cd αυτό το άνοιξε κλείσε?

Thanxxx....
Giannis307 - Παρ 02 Μάϊ 2008, 12:37:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα παθει κατι το ραδιο απλα για να εισαι σωστος πρεπει να συνδεσεις δυο καλωδια...θα δεις στην φισα του pionner οτι εχει ενα κιτρινο ενα κοκκινο και ενα μαυρο καλωδιο...το κιτρινο στο acc το κοκκινο στο μονημο ρευμα (υπαρχει πανω στην φισα ενα καλωδιο που εχει παντα ρευμα για να κραταει μνημη ρυθμησεις κλπ...) και το μαυρο στην γειωση....αυτα...δεν θα εχεις προβλημα...
Athens - Πεμ 29 Μάϊ 2008, 19:53:20
Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή Ρ/CD ...πολύ παράξενο
Παιδία εγώ έχω πάρει ένα μεταχερισμένο 206CC με χαλασμένη cdiera Mad κα ο καλός user-μελος του club fynos μου έδωσε μια ίδια...Τι γίνεται όμως όταν την βάζω σε λειτουργία ακούγετε κάθε 2 δευτερα ενα Νττιιν......Ντιιιιν , σαν καμπανάκι τόσο δυνατό ώστε να σου σπάσει τα νεύρα....Κάτι μ είπε για το αναγνωριστικό και να πάω στη peugeot να μου τ αλλάξουν...Υπάρχει άλλος τρόπος τουλάχιστον να μην ακούγεται αυτό το καμπανάκι ή αν όχι πόσα money θα μ πάρει η peugeot για να το κάνει αυτό?

Ευχαριστώ
Athens - Πεμ 29 Μάϊ 2008, 20:16:41
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια help τα φώτα σας!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Shocked Shocked Shocked
Stevon - Παρ 30 Μάϊ 2008, 12:49:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αθηνά αυτά που σου είπε ο Γιάννης είναι σωστά.
Δυστηχώς διαφορετικός τρόπος πέραν του να το διαβάσει διγνωστικό , για να λειτουργεί σωστά δέν υπάρχει.

Η χρέωση δέν θα υπερβεί τα 20-25€. Wink
kovac - Παρ 30 Μάϊ 2008, 20:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
Και αν θέλουν (που συνήθως θέλουν) δε θα σου πάρουν τίποτα. Smile
stauros206 - Παρ 03 Οκτ 2008, 15:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
γεια σας παιδια... μπορω να ρωτησω την γνωμη σας για καποιο δυνατο ηχσυστημα?????? εχω φτιαξει πανελ με 4 οχταρια κ 1 κορνα....... επειδη εχει γινει κατασκευη ολη η πορτα μπορω να βαλω μονο νεοδυμιου ηχεια...(ρηχα).... μαλλον παω σε beyma8μ100nd......γνωρηζω πως τα beyma δεν προκειται να παιξουν ποιοτικα αλλα απιστευτα δυνατα........... για sub εχω καταληξει στα kicker 15ιντσα L7........ εχει καποιοσ καποια γνωμη για να αλλαξω κατι????????
Giannis307 - Παρ 03 Οκτ 2008, 16:04:23
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα γενικα και αποδεδειγμενα τα Beyma ειναι για extreme καταστασεις db drag Αγια Βαρβαρα καμια λαικη για πατατες κλπ....

Αλλα σαν επιλογη ειναι καλα και ποιτικα σαν κατασκευη....Τωρα το αν θα μπορεις να ακουσεις αλλο θεμα...οτι θα κουγεσαι ειναι σιγουρο...! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Παρ 03 Οκτ 2008, 16:16:01
Θέμα δημοσίευσης:
Beyma = Πανηγύρια.
myth - Παρ 03 Οκτ 2008, 16:42:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Beyma = Πανηγύρια.



+1000 Shocked Shocked Shocked Shocked
stauros206 - Παρ 03 Οκτ 2008, 19:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
χαιρω πολυ,.......................... αλλα ειναι το μονο αξιοπιστο νεοδυμιου.... για τα sub δεν σχολιασε κανεισ..........
Randy - Δευ 06 Οκτ 2008, 01:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον εγω εχω 206 του 2006(τριθυρο) και ηθελα απλα αντικατασταση των δυο ηχειων που εχει στις μπροστινες πορτες με κατι ποιοτικα καλυτερο.. Δε θελω να μου κοψουν το λωλο βεβαια..απλως οταν δυναμωνω το sony που εχω βαλει να μη μπουκωνει το τραγουδι...

γυρω στα 80 ευρω βρισκω κατι καλυτερο του εργοστασιακου η καλυτερα να το αφησω ως εχει? (αληθεια τα εργοστασιακα ηχεια του ποια ειναι και τι ρολο βαρανε ξερει κανεις?)
nOkpos - Δευ 06 Οκτ 2008, 07:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:

γυρω στα 80 ευρω βρισκω κατι καλυτερο του εργοστασιακου η καλυτερα να το αφησω ως εχει? (αληθεια τα εργοστασιακα ηχεια του ποια ειναι και τι ρολο βαρανε ξερει κανεις?)



λοιπον με 80 εχω βαλει κατι jpl που εδω και 3 χρονια δουλεβουν μια χαρα ... και με το tweater πανω στην θεση του κανονικα..
οσο για τα εργοστασιακα ηχεια ειναι οτι νανε ενα θα σου πω ειναι λες και εβαλαν το χαρτονι απο τα τετραδια τα μπλε που ειχαμε στο σχολειο Razz
Randy - Δευ 06 Οκτ 2008, 09:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
Jbl εννοεις? Στις πορτες στο αμαξι υπαρχουν δυο ηχεια σε καθε πορτα η ενα? Το βασικο ηχειο και το tweeter?
nOkpos - Δευ 06 Οκτ 2008, 09:47:25
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Jbl εννοεις? Στις πορτες στο αμαξι υπαρχουν δυο ηχεια σε καθε πορτα η ενα? Το βασικο ηχειο και το tweeter?



ναι jbl.

ναι εχει το wooferaki κατω στη πορτα και πανω απο την μεσα μερια του καθρεφτη εχει τα tweeter .
Randy - Τρι 07 Οκτ 2008, 09:47:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια, 17cm ηχεια ειναι οκ? θα το παρει το ηχειο η θα κοβω και ραβω πορτες?? επισης, το υπαρχον πλασικο με τις γριλιες που καλυπτει το ηχειο, θα μπορει να ξανακουμπωσει μετα? (δε θελω φανερα ηχεια,"τσιγγανος απο αγ.Βαρβαρα",αλβα-nos κλπ..) θελω νοικοκυρεμενα πραματα... Laughing
Ghost Dog - Τρι 07 Οκτ 2008, 10:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
16.5 cm ειναι τα μπροστα, 13 τα πισω....
giannis27 - Τρι 07 Οκτ 2008, 10:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
ράντυ πίσω βάλε ένα σετ οβάλ στην εταζέρα.
από την στιγμή που δεν θα βάλεις ενισχυτές κλπ μπροστά μπορείς να βάλεις ένα οικονομικό ηχείο custom fit που δεν χρειάζονται κόψε ράψε,απλά βγάζεις τα παλιά κ κουμπώνεις πάνω τα καινούργια.η διαφορά στον ήχο θα είναι αισθητή
ultra-one - Τρι 07 Οκτ 2008, 12:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ ανκαι είμαι φανατικός Χαϊφαΐστας στο σπίτι, για το αυτοκίνητο έκανα 2 απλά πραγματάκια και είμαι ευχαριστημένος.

1. Έβγαλα το μαμά ραδιοCD και έβαλα ένα Blaupunkt San Fransciso (του 2000) που είχα από το παλιό μου αυτοκίνητο μαζί μέ ένα κιτ της Blaupunkt για να δουλεύουν κανονικά τα κοντρόλ στο τιμόνι.

2. Έβαλα οβάλ ηχεία της Infinity στην εταζέρα και κατήργησα τα πίσω 13ποντα.

Ο ήχος είναι μακράαααανν καλύτερος και ποιοτικότερος από πριν σε σημείο που να συγκρίνεται με καλό HiFi σπιτιού και αν δεν έχεις ανάγκη πραγματικά τρελές εντάσεις, τότε είναι απόλυτα ικανοποιητικός.

Αν ήθελα να ξοδέψω τώρα λεφτά για καλό και ποιοτικό ηχοσύστημα στο αυτοκίνητο, θα έπαιρνα ένα από τα κορυφαία Blaupunkt για πηγή (πχ Bremen MP76 - http://www.blaupunkt.com/gr/7646828310_main.asp) και θα έβαζα διαιρούμενα ηχεία JM Lab (Focal - http://www.jmlab.fr/) για να αντικαταστήσω τα μπροστινά στις πόρτες μαζί με τα τουίτερ τους, όπως και με επίσης διαιρούμενα ή οβάλ στην εταζέρα.

Οτιδήποτε μετά από τέτοιο ηχοσύστημα το θεωρώ καγκουριά, κακογουστιά και για τα πανηγήρια.
Randy - Τρι 07 Οκτ 2008, 16:49:23
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη 17cm μπροστα τα παιρνει χαλαρα ετσι?Tweety κραταω τον ιδιον προς το παρον..

το κουτι τους επανω γραφει οκ σε 206 με 3 θυρες..
MEMsound - Τρι 07 Οκτ 2008, 17:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
το 17cm με το 16,5cm ειναι σχεδόν το ίδιο
το 206 εχει ενα θέμα με το βάθος της θέσης γιατι εχει ενα πλαστικό στο πίσω μέρος
αν το "κουτί" των ηχείων λέει οτι κάνει για 206 τότε σιγουρα στην διάμετρο ταιριάζει και θα εχει και της σχετικές τρυπες στην περιφεια ετοιμες και το πολυ πολύ να θέλει κοψιμο το πλαστικό για να χωρέσει ο μαγνητης του ηχειου
Giannis307 - Τρι 07 Οκτ 2008, 18:56:06
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
............Tweety κραταω τον ιδιον προς το παρον..



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τρι 07 Οκτ 2008, 20:20:19
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
και θα έβαζα διαιρούμενα ηχεία JM Lab (Focal - http://www.jmlab.fr/) για να αντικαταστήσω τα μπροστινά στις πόρτες μαζί με τα τουίτερ τους, όπως και με επίσης διαιρούμενα ή οβάλ στην εταζέρα.

Ποιά Focal ακριβώς θα έβαζες?
ultra-one - Τετ 08 Οκτ 2008, 11:08:49
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
ultra-one έγραψε:
και θα έβαζα διαιρούμενα ηχεία JM Lab (Focal - http://www.jmlab.fr/) για να αντικαταστήσω τα μπροστινά στις πόρτες μαζί με τα τουίτερ τους, όπως και με επίσης διαιρούμενα ή οβάλ στην εταζέρα.

Ποιά Focal ακριβώς θα έβαζες?

Μα τη σειρά Utopia Be φυσικά! Silly Silly Silly Silly
MEMsound - Τετ 08 Οκτ 2008, 11:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
εμ βεβαια...
στην πλήρη ηχομόνωση ενός 206 δεν αρμόζει τιποτα λιγότερο...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
206kwn - Τρι 18 Νοέ 2008, 11:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Δηλαδη 17cm μπροστα τα παιρνει χαλαρα ετσι?Tweety κραταω τον ιδιον προς το παρον..

το κουτι τους επανω γραφει οκ σε 206 με 3 θυρες..


τα δικα μας τα tweeters ειναι τελειως για πεταμα... στο 1600ρι νομιζω ειναι καλυτερα οποτε τι τα εχεις τι οχι ειναι το ενα κ το αυτο... εγω πριν βαλω ηχο στο αμαξι δεν ηξερα καν οτι εχω tweeters... ουτε που ακουγονταν......α! αν βαλεις γουφερ στο πορτ μπαγκαζ μην κανεις το αστειο να βαλεις ηχεια στην εταζερα Wink Wink
giannis27 - Τρι 18 Νοέ 2008, 15:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
Randy έγραψε:
Δηλαδη 17cm μπροστα τα παιρνει χαλαρα ετσι?Tweety κραταω τον ιδιον προς το παρον..

το κουτι τους επανω γραφει οκ σε 206 με 3 θυρες..


τα δικα μας τα tweeters ειναι τελειως για πεταμα... στο 1600ρι νομιζω ειναι καλυτερα οποτε τι τα εχεις τι οχι ειναι το ενα κ το αυτο... εγω πριν βαλω ηχο στο αμαξι δεν ηξερα καν οτι εχω tweeters... ουτε που ακουγονταν......α! αν βαλεις γουφερ στο πορτ μπαγκαζ μην κανεις το αστειο να βαλεις ηχεια στην εταζερα Wink Wink


γιατί?υπάρχει περίπτωση να την ακούν τα ηχεία από το σάμπ?
MEMsound - Τρι 18 Νοέ 2008, 17:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
...εννοείται... Wink Wink
206kwn - Τετ 19 Νοέ 2008, 02:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
206kwn έγραψε:
Randy έγραψε:
Δηλαδη 17cm μπροστα τα παιρνει χαλαρα ετσι?Tweety κραταω τον ιδιον προς το παρον..

το κουτι τους επανω γραφει οκ σε 206 με 3 θυρες..


τα δικα μας τα tweeters ειναι τελειως για πεταμα... στο 1600ρι νομιζω ειναι καλυτερα οποτε τι τα εχεις τι οχι ειναι το ενα κ το αυτο... εγω πριν βαλω ηχο στο αμαξι δεν ηξερα καν οτι εχω tweeters... ουτε που ακουγονταν......α! αν βαλεις γουφερ στο πορτ μπαγκαζ μην κανεις το αστειο να βαλεις ηχεια στην εταζερα Wink Wink


γιατί?υπάρχει περίπτωση να την ακούν τα ηχεία από το σάμπ?


δοκιμασα εγω μολις εβαλα τον δικο μου τον ηχο να παιξω και με ηχεια στην εργοστασιακη εταζερα....οχι μονο την ακουγε το sub αλλα μπουκωναν κ τα ηχεια της εταζερας κ ειχα σαν αποτελεσμα μια βουη που τρυπαγε τυμπανα(κανενα οφελος δηλαδη)... για να παιξει ενα σωστο ηχοσυστημα με ηχεια εταζερας πρεπει να κανεις πολυεστερικη κατασκευη η οποια θα εχει τις απειρες μονωσεις κ φυσικα την καταλληλη δυναμη να δεχτει ηχεια ΧΩΡΙΣ να τριζουν στις υψηλες εντασεις..... αν και με 2,3 καλα πραγματακια πιστεψε με θα εισαι παρα πολυ ευχαριστημενος ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ειπα με 2,3 ΚΑΛΑ κ οχι με 10 για πεταμα Laughing Laughing Laughing
giannis27 - Τετ 19 Νοέ 2008, 18:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ έχω βάλει πίσω στην εταζέρα ένα ζευγάρι 8αρια/κόρνες ,ενίσχυσα την εταζέρα με mdf κ άνοιξα μια έξτρα τρύπα για να μπορεί να εκτονώνεται το μπάσο από το σάμπ κ να μην την ακούν τα ηχεία.


δεν είναι το τρελό ηχοσύστημα με τα τρελά db αλλά για μένα φτάνει κ περισσεύει!
206kwn - Πεμ 20 Νοέ 2008, 00:58:59
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
εγώ έχω βάλει πίσω στην εταζέρα ένα ζευγάρι 8αρια/κόρνες ,ενίσχυσα την εταζέρα με mdf κ άνοιξα μια έξτρα τρύπα για να μπορεί να εκτονώνεται το μπάσο από το σάμπ κ να μην την ακούν τα ηχεία.


δεν είναι το τρελό ηχοσύστημα με τα τρελά db αλλά για μένα φτάνει κ περισσεύει!


ειμαι κατα των ηχειων στην εταζερα αλλα αν σε ικανοποιει εσενα δεν μ πεφτει λογος Wink Wink ... αλλα 1 ερωτηση.... τα 8ρια που ειπες οτι εβαλες νομιζω χωρανε στις εργοστασιακες υποδοχες του 207 στα πισω καθισματα....γιατι δεν τα εβαλες εκει???η εστω γιατι αφου τρυπησες που τρυπησες την εταζερα σου δεν εβαζες 10ρια??? Rolling eyes Rolling eyes
Giannis307 - Πεμ 20 Νοέ 2008, 17:24:36
Θέμα δημοσίευσης:
Στην μαμα θεση το πολυ να βαλεις 16 εκατοστων (6.5 ιντσες)
giannis27 - Πεμ 20 Νοέ 2008, 19:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση !το όλο ηχοσύστημα το είχα από το προηγούμενο αμάξι.

έχω συνδέσει παράλληλα με την μαμά πηγή το κλάριον.
στην μαμά πηγή έμειναν συνδεδεμένα τα πίσω εργοστασιακά ηχεία για να έχω την ηχητική ειδοποίηση από το parking sensor κ στο κλάριον είναι συνδεδεμένα μία 165αρα μονάδα στις μπροστινές θέσεις κ πίσω στην εταζέρα τα 8αρια με τις κόρνες κ σαμπ.έτσι έχω κρατήσει όλες τις λειτουργίες τις οθόνης ,ρυθμίσεις ρολογιού κλπ που γίνονται μέσω τις μαμάς πηγής !
σταματάω γιατί έχω βγει λίγο ως πολύ οφφ τόπικ!
abaleo - Πεμ 15 Ιαν 2009, 08:30:56
Θέμα δημοσίευσης: ηχοπροβληματισμός
κληρονόμησα από το τροπέτο μου ενα sony cdx-gt300s
http://www.sony.co.uk/product/ica-cd-tuners/cdx-gt300s#pageType=Overview
παρεά με μια εταζέρα 206 με δύο ηχεία σονυ πάλι

από το ηχοσύστημα ήμουν -σχετικά- ικανοποιημένος όπως ήταν στο προηγούμενο αμάξι
για το υπάρχον είχα στο μυαλό μου επεμβαση στον ήχο αλλά στο μέλλον και τώρα προβληματίζομαι:
-να εγκαταστήσω την συγκεκριμένη πηγή που είναι ικανοποιητική ή να κινηθώ για κατι καλύτερο (παιζιε κατι στις αγγελίες...); εχω ενα θεμα με τα χειριστηρια στο τιμονι καθώς δε θελω να τα καταργήσω, από την αλλη οι ανταπτορες πληρωνονται χρυσαφι...
-στο θεμα ηχεία προτιμώ να μην τοποθετησω αυτά στην εταζέρα, αλλα να παω σε μια λύση ηχεία στις πορτες (τα εργοστασιακά προς το παρόν) και subάκι (η συγκεκριμένη πηγη σόνυ υποστηρίζει συνδεση sub απ' ότι είδα)

οποιαδηποτε σχολια/προτάσεις ειναι επιθυμιτα γιατι δεν τα παω πολυ καλά με το συγκεκριμένο θέμα! ακούω τους γκουρού!
206kwn - Πεμ 15 Ιαν 2009, 09:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην πουλας την sony την πηγη και παιρνεις μια πολυ καλυτερη της pioneer με σχετικα λιγα λεφτα 50,60 ευρω..... (θα ειναι πιο αποδοτικη και λιγοτερο προβληματικη)..... το να βαλεις ηχεια στις πορτες ειναι μια καλη λυσουλα με σχετικα λιγα λεφτα..... νομιζω το δδικο σου εχει και tweeterακια....θα πρεπει να αλλαχτουν και αυτα και να μπουν καινουργια....
με την εργοστασιακη καλωδιωση μπορεις να φτιαξεις καλο ηχοσυστηματακι αν δεν εχεις παρα πολλες απαιτησεις....τωρα απο ηχεια απλα διαλεγεις και παιρνεις... ολες οι μαρκες εχουν 6,5 ιντσες ηχεια.... παντως αν δεν βαλεις ενισχυτη μη βαλεις γουφερ...ειναι τσαμπα λεφτα...

απο ηχεια ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη τους αλλα θα τα καταευχαριστηθεις..... peerless και ξερο ψωμι Laughing Laughing Laughing ........
Randy - Πεμ 15 Ιαν 2009, 16:27:10
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
παντως αν δεν βαλεις ενισχυτη μη βαλεις γουφερ...ειναι τσαμπα λεφτα...


+10000
abaleo - Τρι 20 Ιαν 2009, 02:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα μαλλον αποκλείω τη λύση του ενισχυτή-sub λόγω το ότι ξεφεύγει αρκετά το "μαλλί"
οπότε μπαίνουν η πηγή και τα πίσω ηχεία που κληρονόμησα (sony και τα 2)
και πάω να για 2 ποιοτικά ηχειάκια μπροστά + tweeterάκια για να γεμισει κάπως ο ήχος
οι περισσότεροι ηχοσυστηματάδες στην πάτρα που ρώτησα προτέινουν λύση στα 110~130 ευρώ για ηχέια+tweeter σε διαφορες μαρκες...
έχετε έσεις να προτείνετε κάτι?

και αργοτερα ΑΝ δεν μείνω ικανοποιημένος και ΑΝ βρεθουν λεφτα για ξόδεμα πάμε για έναν δικαναλο παρεα με ένα σαμπ?!
206kwn - Τρι 20 Ιαν 2009, 11:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:

οι περισσότεροι ηχοσυστηματάδες στην πάτρα που ρώτησα προτέινουν λύση στα 110~130 ευρώ για ηχέια+tweeter σε διαφορες μαρκες...
έχετε έσεις να προτείνετε κάτι?
και αργοτερα ΑΝ δεν μείνω ικανοποιημένος και ΑΝ βρεθουν λεφτα για ξόδεμα πάμε για έναν δικαναλο παρεα με ένα σαμπ?!


σταθη μη μου τα χαλας και μου μπλεκεις με καταστηματαρχες κλπ κλπ.......
οι περισσοτεροι ειναι αγιογδυτες αν οχι ολοι......
οταν θα θες να κανεις κινιση για ηχο στο 206 σου κανε μου ενα τηλεφωνακι η στειλε μου (με πμ παντα) ποσα λεφτα θες να διαθεσεις η εχεις διαθεσιμα και θα βρουμε την καλυτερη δυνατη λυση για σωστη και ποιοτικη δουλειτσα......

( η γνωμη μου ειναι ,μιας και θα ανοιχτουν ταπετσαριες για να μπουν τα ηχεια και τα τουιτερακια, κρατα τα λεφτα σου μαζεψε τπτ αλλο ακομα και μια και καλη να γινει κατι (σωστο).... ξαναλεω ειναι η γνωμη μου αυτη..... αν παλι βιαζεσαι κλπ κλπ τοτε κ παλι call me!!!! )
abaleo - Τρι 20 Ιαν 2009, 13:30:26
Θέμα δημοσίευσης:
de θελω να κανω βιαστικές κινήσεις, θα εξαντλησω το ψάξιμο πρώτα!
αλλα λόγω οικονομικών λέω να παω τώρα σε ένα σετ μετρια ηχειακια τώρα για μπροστά με την προοπτική ίσως να μπει sub αργοτερα. Εκεί γύρω στα 120 ευρώ διατίθεμαι να δώσω, για παραπάνω πιστεύω ξεφευγω και από τις απαιτήσεις μου που είναι όχι ιδιαίτερη ένταση αλλά μια κάποια ποιότητα

θα τα συζησουμε και αναλυτικότερα In private αλλα αν έχει καποιος καποιο σχόλιο ας με διαφωτίσει παρακαλώ!

και κάτι ακόμα: το concept να περασω μόνος μου τα απαραίτητα για αρχή (πηγή-ηχεία μπροστά και καλωδωσεις για εταζέρα) το θεωρείτε δύσκολο έως dangerous?
SnakeMJK - Τρι 20 Ιαν 2009, 13:56:22
Θέμα δημοσίευσης:
Έχετε να προτείνετε κάτι φθηνό (50 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ!!!) και καλό για μπροστά ηχεία;

Νομίζω ότι έχει πέσει αισθητά η απόδοση των εργοστασιακών ηχείων (φαντάζομαι λόγω παλαιότητας και επειδή όταν πέφτω πάνω σε τερλέγκα και μάκη τα βάζω απότομα στο τέρμα) και έλεγα να βάλω κάτι Razz Το radiocd μου είναι 4x50 RMS και δεν έχω, ούτε πρόκειται να βάλω, ενισχυτές και παρόμοια πράγματα του διαβόλου.
206kwn - Τρι 20 Ιαν 2009, 15:40:29
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Έχετε να προτείνετε κάτι φθηνό (50 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ!!!) και καλό για μπροστά ηχεία;


παιζει και να ειναι πεσμενα τα δικα σου...... πιστευω μεταχειρισμενα εργοστασιακα βρισκεις... επισης αν φτασουν τα λεφτα σου(50 ευρω) καλο θα ηταν να ψαξεις τα εργοστασιακα τουιτερακια απο 206 xs.... θα δεις καποια διαφορα.....παιζει και να τα εχω αυτα τα τουιτερακια.... μολις παω χωριο (εκει εχω ολη την προικα) θα κοιταξω και θα σου πω και βλεπουμε για περαιτερω......


σταθη μια ερωτηση..... εχεις εντονο προβλημα με τον εργοστασιακο σου ηχο???αν ναι τι??
abaleo έγραψε:
πηγή-ηχεία μπροστά

ευκολο...

abaleo έγραψε:
καλωδωσεις για εταζέρα

περιττο γιατι μετα θα πρεπει να ξεχασεις την ιδεα του γουφερ...
abaleo - Τετ 21 Ιαν 2009, 14:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
σταθη μη μου τα χαλας και μου μπλεκεις με καταστηματαρχες κλπ κλπ.......
οι περισσοτεροι ειναι αγιογδυτες αν οχι ολοι...
μαλλον έχεις δικιο σε αυτό...και τι δεν άκουσα αυτές τις μέρες που τους γύρναγα!

206kwn έγραψε:
σταθη μια ερωτηση..... εχεις εντονο προβλημα με τον εργοστασιακο σου ηχο???αν ναι τι??
δεν έχω mp3
δεν σου δίνει αισθηση γεμάτου ήχου
το ενα μπροστινο ηχείο καπου καπου σταματαει να παιζει
δεν υπάρχουν απλά οι χαμηλές συχνότητες!

αυτό που σκέφτομαι είναι το εξης...
τοποθετώ τώρα πηγή (απλό), και ηχεία πίσω που έχω ήδη την εταζέρα έτοιμη από το πρωην μου (τα καλώδια για εταζέρα δεν έιναι τιποτα δύσκολο φαντάζομαι, απλα και μπαίνουν σχετικά εύκολα)
παίρνω και ένα σετ ηχειάκεια-τουιτερακια μπροστά σχετικα καλά (εδώ θέλω να ακούσω προτάσεις)

αργότερα αν δε με ικανοποιεί το σεταπ πάω για δικαναλο με σαμπ
κι αν δεν είμαι παλι ικανοποιημένος (που δεν το νομίζω) πάω να οδηγήσω τα ηχεία μου με τετρακάναλο...

ιδέες με το τι έχετε κανει γενικώς εσείς από ήχο?
κωστή αν θυμάμαι καλα εσύ δεν έβαλες ηχεια εταζέρα, έχεις τετραδα ή 2 μονο στις πόρτες? επό ενισχυτή-ές?
moyxasglx - Τετ 09 Δεκ 2009, 13:22:23
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω στο 206 μου εφτιαξα μονος μου εταζερα απο πολυαστερα πανω στην μαμα εβαλα 4 8αρια beyma 2 τουιτερ beyma μπροστα 2 6.5αρια sica και μια πηγη alpine και ειμαι τεζα ειμαι και μαμα σε χωρο! κοστος... 380€ τα ηχεια 220€ η πηγη και 180€ ο ενυσχητης SPL 1920. Οσο για τα λικα τησ εταζερας 60-80€.




αυτα ειναι για καποιον καυλομενο σαν εμενα... τωρα αν καποιος θελει κατι δυνατο και φτηνο εχουμε και λεμε...
πηγη : Pioneer 100-160€ αναλογα με την τσεπη...
ηχεια: 2* sica 8αρια πισω στην μαμα ταζιερα(90€) και 2 τουιτερ(20€) 2* sica μπροστα στισ πορτες(80€)
ενυσχητης : <800w (400rms) τετρακαναλος 160- 250€
καλωδια + εργασια γυρω στα 100€

απο εκει και περα αν θελετε και μπασο πετατε ενα sub στον τετρακαναλο και ειστε φουλ! 80-150€

οποιος εχει αποριες η θελει συμβουλες θα του τις δωσω ευχαρηστως!
Εργαζομουν σ μαγαζι με εγκαταστασεις ηχοσυστηματων και ξερω αρκετα

Κ επειδη εχω και καλες σχεσεις μαζι του θα του κανv και διαφημηση ******

*ολες οι τιμες ειναι ενδεικτικες

(edited)
Διαφημιση να του κανεις, οχι στο forum μας ομως Wink
Road_Runner

206kwn - Τετ 09 Δεκ 2009, 19:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
moyxasglx έγραψε:
Εγω στο 206 μου εφτιαξα μονος μου εταζερα απο πολυαστερα πανω στην μαμα εβαλα 4 8αρια beyma 2 τουιτερ beyma μπροστα 2 6.5αρια sica και μια πηγη alpine και ειμαι τεζα ειμαι και μαμα σε χωρο! κοστος... 380€ τα ηχεια 220€ η πηγη και 180€ ο ενυσχητης SPL 1920. Οσο για τα λικα τησ εταζερας 60-80€.


Την εταζέρα σου την έχεις τρυπήσει από ότι βλέπω από κατω ε Question Question
Γιατί δεν βλέπω εκτόνωση των ηχείων από πάνω Rolling eyes

moyxasglx έγραψε:
απο εκει και περα αν θελετε και μπασο πετατε ενα sub στον τετρακαναλο και ειστε φουλ! 80-150€


Αυτό είναι λίγο άκυρο που λες γιατί αν βάλεις γούφερ κάτω από μαμά εταζέρα με ηχεία, τα ηχεία δεν θα αποδίδουν και θα παραμορφώνουν τον ήχο με το παραμικρό Confused

1)Ή θα βάλεις μόνο γούφερ...
2)Ή θα βάλεις μόνο ηχεία στην εταζέρα...
3)Ή θα βάλεις γούφερ και από πάνω πολυεστερική εταζέρα με την εκτόνωση των ηχείων προς τα πάνω...

σε κάθε περίπτωση πρέπει ο χώρος του πόρτ μπαγκαζ να είναι κλεισμένος η μόνο για το/τα γούφερ,ή μόνο για το/τα ηχεία της εταζέρας....
moyxasglx - Πεμ 10 Δεκ 2009, 11:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη οπως ανεφερα ξερω αρκετα πραγματα λογο της δουλειας αυτο που λες σωστο ειναι για την εκτονωση αλλα... σε εμενα δν ισχυει αυτο επειδη οι τρυπεσ απο κατω ειναι ακριβως οσος και ο μαγνητης και δεν εξεχει ο μαγνητης πανω απο 1 ποντο οποτε τα ηχεια δν επηρεαζονται απο το sub! Wink και ετσι εχω ποιοτικο ηχο και οχι παραμορφωμενο!
Επεσε μελετη... που λεει ο λογος! για το δευτερο εχεισ καποιο δικιο αλλα η παραμορφωση θα ειναι μιδαμινη σχεδον καθολου με ενα sub σε αυτα τα χρηματα.... καταλαβες τι εννοω... επειδη στις αρχες το ειχα ετσι με δυο 8αρια χυμα στην εταζερα...
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 14:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/functions/ipod/KDC-BT40U/

Στα γρήγορα,

USB/Bluetooth/AUX 3,5mm

Δεν βρίσκω κάτι πιο φθηνό και "μάρκας" για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από αξιοπιστία, ποιότητα κλπ.

Το bluetooth είναι και της Parrot η οποία κατά κανόνα γ*** και δ**** στο θέμα αυτοκίνησης, οπότε...

Να τα ακουμπήκω τα 170 ευρώ; ( http://www.skroutz.gr/s/255934/Kenwood-KDC-BT40U.html τόσο το δίνουν όλοι στο internet αλλά τόσο θα το πάρω και εγώ από κατάστημα εδώ Θεσσαλονίκη, περασμένο έτοιμο κομπλέ ) Cool

Η εναλλακτική κατάσταση είναι το usb box που παίζει από 70 έως 100 ευρώ... και δεν θα βλέπω τους τίτλους με τα mp3 Evil Mad
RoadRunner122 - Πεμ 25 Αύγ 2011, 14:54:51
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Να τα ακουμπήκω τα 170 ευρώ; ( http://www.skroutz.gr/s/255934/Kenwood-KDC-BT40U.html τόσο το δίνουν όλοι στο internet αλλά τόσο θα το πάρω και εγώ από κατάστημα εδώ Θεσσαλονίκη, περασμένο έτοιμο κομπλέ ) Cool


Kαλή περίπτωση φαίνεται και γενικά απ'όσο γνωρίζω, τα Kenwood είναι σχετικά απροβλημάτιστα.

Αλλά, αφού η αρχική τιμή στο Skroutz είναι 129 γιατί δεν το χτυπάς από κει?
Δεν πιστεύω τώρα να κολλάς στην τοποθέτηση, μιλάμε για αστεία πράγματα Exclamation
Randy - Πεμ 25 Αύγ 2011, 15:07:51
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.skroutz.gr/s/254369/Pioneer-MVH-8200.html

Εγω εχω αυτην εδω




μαζι με αυτα



http://www.rockfordfosgate.com/products/product_details.asp?item_id=91991
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 15:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αλλά, αφού η αρχική τιμή στο Skroutz είναι 129 γιατί δεν το χτυπάς από κει?
Δεν πιστεύω τώρα να κολλάς στην τοποθέτηση, μιλάμε για αστεία πράγματα Exclamation
Γιατί είναι η μόνη τιμή στα 129, ύποπτο αρκετά, και αν θελήσω εγγύηση θα κουρεύω το αυγό εκεί που είναι το μαγαζί...

Randy έγραψε:
Εγω εχω αυτην εδω
Εσύ είχες και 300+ ευρώ και έψαχνες κάτι άλλο από αυτό που ψάχνω εγώ όμως Very happy
volvos - Πεμ 25 Αύγ 2011, 15:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/functions/ipod/KDC-BT40U/

Στα γρήγορα,

USB/Bluetooth/AUX 3,5mm

Δεν βρίσκω κάτι πιο φθηνό και "μάρκας" για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από αξιοπιστία, ποιότητα κλπ.

Το bluetooth είναι και της Parrot η οποία κατά κανόνα γ*** και δ**** στο θέμα αυτοκίνησης, οπότε...

Να τα ακουμπήκω τα 170 ευρώ; ( http://www.skroutz.gr/s/255934/Kenwood-KDC-BT40U.html τόσο το δίνουν όλοι στο internet αλλά τόσο θα το πάρω και εγώ από κατάστημα εδώ Θεσσαλονίκη, περασμένο έτοιμο κομπλέ ) Cool

Η εναλλακτική κατάσταση είναι το usb box που παίζει από 70 έως 100 ευρώ... και δεν θα βλέπω τους τίτλους με τα mp3 Evil Mad


stayro poy tha βρω usb βοχ gia το 206?? δεν εχω ιδεα απο αυτα γα**το.τιτλοι κλπ δε με νοιαζουν αρκει να παιζει στη μαμα πηγη mp3
Randy - Πεμ 25 Αύγ 2011, 15:35:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ψιλοπεταμενα μου φανηκαν τα λεφτα ωστοσο που εδωσα. Αν δεν μπει ενισχυτης δεν υπαρχει και καμια ιδιαιτερη διαφορα.


Usb Box

http://www.youtube.com/watch?v=aE-GtmVryy0

http://www.youtube.com/watch?v=cMbFMgWMepg&feature=related


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=402149&sid=5dd7b5333046cd01678a3784c59e3770

http://www.citroen.com.cy/index.php?id=224

Πρεπει να βρεις καταλληλη συνδεση για το εργοστασιακο συστημα του 206.
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 15:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
stayro poy tha βρω usb βοχ gia το 206?? δεν εχω ιδεα απο αυτα γα**το.τιτλοι κλπ δε με νοιαζουν αρκει να παιζει στη μαμα πηγη mp3


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=23341&start=0

Αλλά είναι πατάτα τελικά το usb box...

Θέλει διαδικασία να βάλεις τα τραγούδια όπως έχω βάλει και link... Rolling eyes
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 16:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυσιάσουμε το Bluetooth...

http://www.pioneer.eu/uk/products/25/121/61/DEH-3300UB/index.html


Ναι; ή όχι;

Γλιτώνουμε και καμια 80άρα ευρώ Shocked
Sinanai - Πεμ 25 Αύγ 2011, 16:55:53
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο έχεις βρει κανένα που να έχει μόνο πορτοκαλί φωτισμό, και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εργοστασιακό χειριστήριο του τιμονιού μήπως;
MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
να μην θυσιασεις τιποτα:
http://www.skroutz.gr/s/265211/LG-LCS-700BR.html?keyphrase=LCS700BR

μεσα στις επομενες μερες θα πάω να το αγορασω για μια φιλη που δεν εχει απαιτησεις ηχου (βλ ενταση/ενισχυτες/περιεργες ρυθμισεις κλπ) αλλα μας βολευει το μπλε-δοντι και το γιου-ες-μπι...
στο νισσαν εχω ηδη καπως παλαιοτερο lg (αγορασμενο ξεφτιλα τιμη μτχ μαλιστα) και συνδεεται με 2-3 κινητα - οχι ταυτοχρονα εννοειτα - αμεσως και το usb του δουλευε εξισου καλα

δεν ξερω ομως αν υπαρχει ανταπτορας για τα χειριστηρια τιμονιου του 206 - ενω για τα πιονεερ και κενγουντ υπαρχει σιγουρα
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Σταύρο έχεις βρει κανένα που να έχει μόνο πορτοκαλί φωτισμό, και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εργοστασιακό χειριστήριο του τιμονιού μήπως;
Όχι, δεν έχω βρει, και συνήθως για το εργοστασιακό χειριστήριο θέλει 100 ευρώ ( ± περίπου) αντάπτορα
MEMsound έγραψε:
να μην θυσιασεις τιποτα:
http://www.skroutz.gr/s/265211/LG-LCS-700BR.html?keyphrase=LCS700BR

μεσα στις επομενες μερες θα πάω να το αγορασω για μια φιλη που δεν εχει απαιτησεις ηχου (βλ ενταση/ενισχυτες/περιεργες ρυθμισεις κλπ) αλλα μας βολευει το μπλε-δοντι και το γιου-ες-μπι...
στο νισσαν εχω ηδη καπως παλαιοτερο lg (αγορασμενο ξεφτιλα τιμη μτχ μαλιστα) και συνδεεται με 2-3 κινητα - οχι ταυτοχρονα εννοειτα - αμεσως και το usb του δουλευε εξισου καλα

δεν ξερω ομως αν υπαρχει ανταπτορας για τα χειριστηρια τιμονιου του 206 - ενω για τα πιονεερ και κενγουντ υπαρχει σιγουρα
Η LG έχει μπει σοβαρά στην αυτοκίνηση, σε 2 χρόνια ίσως να την προτιμήσω. Προς το παρόν, τηλεοράσεις και Home Cinema Laughing
MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:31:30
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως τα εδω και 2+χρονων rcd της δουλευουν απροσκοπτα (2χ)
και το λεω οντας "τρελος" πιονεερ-ακιας (2χ) και κενγουντ-ακιας(1χ) Laughing

1χ, 2χ κλπ = αριθμος αντιστοιχων πηγων που εχουν περασει απ τα χερια μου - με εξοντωτικη χρηση....

Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:48:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είπα κάτι αντίθετο, προς το παρόν είναι η low-budget λύση, ενώ σε 2 χρόνια θα περάσει στα value for money και high end Laughing
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 19:58:49
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει μισή ώρα που μπήκε, η εγκατάσταση πήρε 1 λεπτό (ίσως και να λέω πολύ, ειλικρινά νόμιζα ότι ο άνθρωπος ανακάτευε τράπουλα έτσι όπως έκανε τα καλώδια Beer Beer Beer ), σχολάω και πάω για βολτούλα να το χαρώ Laughing


Περί φωτισμού... δεν ειν' κακό Cool
volvos - Πεμ 25 Αύγ 2011, 20:22:18
Θέμα δημοσίευσης:
σταυρο επειδη δε κατεχω ιδεα απο το θεμα
για να καταλαβω
στο 206 δε υπαρχει περιπτωση να βρω κατι που να παιζει mp3 στη μαμα πηγη με καποιο τροπο χωρις να με ενδιαφερει να δειχνει τιτλους κλπ?
drdino - Πεμ 25 Αύγ 2011, 20:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τον drdino τι τον έχετε ρε τόσα χρόνια εδώ; Laughing
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 21:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σταυρο επειδη δε κατεχω ιδεα απο το θεμα
για να καταλαβω
στο 206 δε υπαρχει περιπτωση να βρω κατι που να παιζει mp3 στη μαμα πηγη με καποιο τροπο χωρις να με ενδιαφερει να δειχνει τιτλους κλπ?
Ναι υπάρχει, το usb box της peugeot. Παίζει μια χαρά.

Κοστίζει 170 ευρώ.

Οι ρέπλικες του, παίζουν όχι μόνο usb, αλλά και SD κάρτες, και έχει και aux in με βύσμα ακουστικών 3,5 mm.

Κοστίζουν από 70 έως 100 ευρώ.

Αυτά που συζητάμε με τον makis106 στο άλλο topic για line in για 207, είναι ότι από τις ρέπλικες,

α) ποιός σου εγγυάται ότι θα δουλέψουν;
β) αν γίνει η μαλ***α, τρέχα γύρευε με επιστροφές προϊόντων και επιστροφές χρημάτων,
γ) δεν ξέρεις την αντοχή τους στον χρόνο, (π.χ. μετά από 1 έτος να βγει off η ρέπλικα)

Οπότε από να το ρισκάρεις... πας και βάζεις μια άλλη πηγή από 90 ευρώ (επώνυμη) και όσο θέλεις ανεβάζεις το budget Rolling eyes Rolling eyes
Randy - Παρ 26 Αύγ 2011, 01:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Kι ενας ενισχυτης 2-καναλος τουλαχιστον, φτηνος, καπως θα βοηθουσε...

Αρκει να φυγουν τα μαμα ηχεια.
drdino - Παρ 26 Αύγ 2011, 10:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
volvos έγραψε:
σταυρο επειδη δε κατεχω ιδεα απο το θεμα
για να καταλαβω
στο 206 δε υπαρχει περιπτωση να βρω κατι που να παιζει mp3 στη μαμα πηγη με καποιο τροπο χωρις να με ενδιαφερει να δειχνει τιτλους κλπ?
Ναι υπάρχει, το usb box της peugeot. Παίζει μια χαρά.

Κοστίζει 170 ευρώ.

Οι ρέπλικες του, παίζουν όχι μόνο usb, αλλά και SD κάρτες, και έχει και aux in με βύσμα ακουστικών 3,5 mm.

Κοστίζουν από 70 έως 100 ευρώ.

Αυτά που συζητάμε με τον makis106 στο άλλο topic για line in για 207, είναι ότι από τις ρέπλικες,

α) ποιός σου εγγυάται ότι θα δουλέψουν;
β) αν γίνει η μαλ***α, τρέχα γύρευε με επιστροφές προϊόντων και επιστροφές χρημάτων,
γ) δεν ξέρεις την αντοχή τους στον χρόνο, (π.χ. μετά από 1 έτος να βγει off η ρέπλικα)

Οπότε από να το ρισκάρεις... πας και βάζεις μια άλλη πηγή από 90 ευρώ (επώνυμη) και όσο θέλεις ανεβάζεις το budget Rolling eyes Rolling eyes


Μια χαρά δουλεύουν και μια χαρά αντοχή στο χρόνο έχουν. O δικός μου δουλεύει άψογα εδώ και 4 χρόνια.

http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-206-Aux-interface-Adaptor-Aux-MP3-iPod-iPhone-/370393360552?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item563d2a28a8
Steve - Παρ 26 Αύγ 2011, 15:38:30
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Μια χαρά δουλεύουν και μια χαρά αντοχή στο χρόνο έχουν. O δικός μου δουλεύει άψογα εδώ και 4 χρόνια.

http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-206-Aux-interface-Adaptor-Aux-MP3-iPod-iPhone-/370393360552?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item563d2a28a8
Σαφώς, δεν αντιλέγω, υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.

Απλά επειδή σε κάποιο σημείο βαριέσαι τα γαμησιάτικα, λες "επώνυμα και τέλος".


Επίσης για να παίξει τα mp3 ο Τάκης με αυτό που έβαλες, θέλει και ένα mp3 player... ο Τάκης θέλει να φορτώνει το usb και να παίζει, οπότε και το κόστος πάει προς τα πάνω Sad (εκεί που έλεγα για 70 και 100)...
Steve - Πεμ 15 Σεπ 2011, 13:36:33
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.blaupunkt.de/index.php?id=904&no_cache=1&L=1&tx_ddfproducts2_pi1[view]=1497

Έχει βγει προσφορά στην Θεσσαλονίκη στα 99 ευρώ... Rolling eyes
volvos - Πεμ 15 Σεπ 2011, 13:48:39
Θέμα δημοσίευσης:
κατσε αμα συνδεσω το Mp3 walkman Που εχω στο καρφι που δινει δε θα τα παιζει τα τραγουδια που διαλεγω απο το mp3?
δε με ενδιαφερει να τα διαλεγω ή να βλεπω απο ραδιοσιντι[/img]
Octane - Πεμ 15 Σεπ 2011, 14:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ebay.de/itm/USB-SD-MP3-Wechsler-CD-AUX-Adapter-Peugeot-106-206-CC-/200573499954?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item2eb31cba32

Εγω παντως θα το τσεκαρω συντομα αν μπαινει στο δικο μου.
Αν θες , πες μου να σου παρω κ σενα ενα Razz
volvos - Πεμ 15 Σεπ 2011, 14:25:29
Θέμα δημοσίευσης:
ntnos moy eixe proteinei ayto
http://www.dynamicsounds.co.uk/connects-ctapgusb010-peugeot-interface-p-8701.html
Octane - Πεμ 15 Σεπ 2011, 14:40:28
Θέμα δημοσίευσης:
same thing.

Το μονο που πρεπει να ξερουμε , ειναι τι κανει στον καθενα μας RD3/RD4.
volvos - Πεμ 15 Σεπ 2011, 14:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
θελω αμεσα ενα τετοιο μη με ξεχασεις...
Sinanai - Πεμ 15 Σεπ 2011, 15:16:57
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες μάλλον ενδιαφέρομαι κι εγώ. Όταν είναι να πάρετε, για ενημερώστε! Wink
Octane - Πεμ 15 Σεπ 2011, 15:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Παίδες μάλλον ενδιαφέρομαι κι εγώ. Όταν είναι να πάρετε, για ενημερώστε! Wink

Τι θα πει "μαλλον"?!?

150 ευρω στον λογαριασμο μου στην Ελβετια κ θα το εχεις τελος Οκτωβρη Razz
volvos - Πεμ 15 Σεπ 2011, 15:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
gia dose ton na deis gia pote soy skaei to sdoe
Octane - Πεμ 15 Σεπ 2011, 16:01:21
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
gia dose ton na deis gia pote soy skaei to sdoe

Laughing Laughing Laughing
Δεν καταλαβα?!?
Ζηταμε εκτωσεις δηλαδη Τακουλη(!?!) , με εκβιασμους κ ιστοριες?
Κωστη αγορη μου , ΑΥΡΙΟ θα ειναι στα χερια σου , τιμη... φιλικη. Razz
Του Τακη απο το 2013 κ μετα... . Laughing
Steve - Παρ 16 Σεπ 2011, 14:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, αν θέλεις για να συνδέεις το mp3 σου με καλώδιο minijack 3,5mm (ναι, αυτό που είναι σαν των ακουστικών) καλύτερα να ΜΗΝ πάρεις αυτό με 70 ή και παραπάνω ευρώ που παίρνει και usb και sd κλπ. αλλά να πάρεις το αντίστοιχο του που έχει 15-20 ευρώ. (τα έχω βάλει τα link στο άλλο topic)
volvos - Κυρ 18 Σεπ 2011, 20:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
ok paidi θα κανω οτι μου πεις για νασε βαραω μετα Laughing
Steve - Κυρ 18 Σεπ 2011, 20:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού είσαι τζαμπατζής, το ήξερα Laughing
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
Λέω να βάλω αυτό, που παίρνω "τσάμπα" με κάποιους πόντους απ' το super market. Η εναλλακτική ήταν αυτό, με μόνη διαφορά (για μένα, που δεν έψαξα πολύ τα χαρακτηριστικά) ότι είναι όλα τα κουμπάκια και οι ενδείξεις πορτοκαλί, αλλά προκειμένου να γλιτώσω ένα 100άρι θυσιάζω λίγη απ' την αισθητική μου. Laughing Τι λέτε; Scratch
Πάνος - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:22:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μιλαμε για το ιδιο Κωστη δεν το συζηταμε οτι θα παρεις αυτο απο το σουπερ μαρκετ.

Σιγα τα οα αν εχεις διαφορετικο χρωμα απο το υπολοιπο.
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:24:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά ναι! Εννοείται ότι μεταξύ των δύο θα πάρω το τσάμπα! Απλά ρώτησα γι' αυτό (το "τσαμπέ") καμιά γνώμη... Laughing
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα ειναι...
τσαμπα απο που?
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
Από S/M Θανόπουλο, με πόντους που έχουμε μαζέψει. Wink
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:34:33
Θέμα δημοσίευσης:
τσσσ
αυτα ειναι! Cool
Πάνος - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:36:18
Θέμα δημοσίευσης:
Προσαρμοζεις και χειριστηριο αν θελεις σε αυτο;
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
Απ' όσο θυμάμαι που είχα ρωτήσει παλαιότερα, το να συνδέσεις το χειρηστήριο με κάποια after market πηγή κοστίζει όσο μια τέτοια (φτηνή) πηγή... Οπότε "δεν". Confused
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:39:31
Θέμα δημοσίευσης:
αθροιζοντας το κοστος του ανταπτορα...
(δεν ξερω που εχουν παει οι τιμες τους)
Sinanai - Πεμ 29 Σεπ 2011, 09:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το βράδυ έχει τοποθέτηση. Laughing
MEMsound - Πεμ 29 Σεπ 2011, 10:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
παραγγελνεις καλαμακια Laughing Laughing
drdino - Πεμ 29 Σεπ 2011, 10:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Απ' όσο θυμάμαι που είχα ρωτήσει παλαιότερα, το να συνδέσεις το χειρηστήριο με κάποια after market πηγή κοστίζει όσο μια τέτοια (φτηνή) πηγή... Οπότε "δεν". Confused


http://www.ebay.co.uk/itm/PIONEER-PEUGEOT-206-307-Steering-Wheel-Stalk-Adaptor-/350268992937?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item518da8ada9

not so bad...
Sinanai - Πεμ 29 Σεπ 2011, 10:24:28
Θέμα δημοσίευσης:
Γλουπ! Έλα ρε! Ωραία... Αυτό μπαίνει εύκολα ε; εννοώ δε χρειάζεται να βάλω εξ' αρχής, μπορώ και μετά.
MEMsound - Πεμ 29 Σεπ 2011, 10:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε θες
Sinanai - Πεμ 29 Σεπ 2011, 11:06:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ντίνο (ή όποιος άλλος) είμαστε σίγουροι ότι αυτό κάνει, δλδ, για το deh-3300, ε;
drdino - Πεμ 29 Σεπ 2011, 14:32:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε την πηγή με το καλό και δες από πίσω τι είσοδο έχει για το remote. Αν έχει αυτό το jack που έχει και ο αντάπτορας, τότε είσαι go. Στέλνεις και ένα μέιλ με μοντέλο και είσαι σίγουρος.
AlienHack - Παρ 11 Νοέ 2011, 15:04:50
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.aliexpress.com/store/502663?tracelog=minisite_CI

για οσους δεν εχουν προβλημα με τα κινεζικα.. (εγω προσωπικα εχω παρει και ραδιο-cd-gps παλια για το αμαξι και πολλες αλλες κινεζιες και ειναι τιμια για τα λεφτα τους)

εχει για ολα τα πεζο συστηματα που μπαινουν σαν τα εργοστασιακα , με οθονες κτλ..
Πάνος - Παρ 11 Νοέ 2011, 15:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη φαση η εργοστασιακη εφαρμογη για καποιον που ασχολειτε με τετοια πραγματα...
AlienHack - Παρ 11 Νοέ 2011, 15:13:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Καλη φαση η εργοστασιακη εφαρμογη για καποιον που ασχολειτε με τετοια πραγματα...


ακριβος οπως το ειπες, οι τυποι εχουν κανει αντιστοιχες εφαρμογες για παρα πολλες μαρκες και μοντελα ...

το καλο ειναι οτι και η αισθητικη μεσα στο αμαξι παραμενει τελεια με τα σημεια που βαζουν τις οθωνες και δεν φοβασαι πια μην στο κλέψουν το ηχοσυστημα.. εμενα μου εχουν κλεψει ηδη ενα (και ας ηταν και κινεζικο) αναγκαστικα να φτιαξω carpc με αποσπομενη οθωνη και κουτακι. ετσι ωστε οταν παρκαρω να τα παιρνω ολα μαζι μου.. Confused

τα κινεζικα παντως χωρις να παιρνουν βραβειο ποιοτητας την δουλεια τους την κανουν (και ειναι πολυ λειτουργικα καθοτι εχουν τα παντα ολα μεσα, rdio, cd,dvd , ταινιες, memory cards, usb ,gps, ΤV... )
Steve - Παρ 11 Νοέ 2011, 16:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
http://www.aliexpress.com
Άνοιξες μαγαζί ρε; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
AlienHack - Παρ 11 Νοέ 2011, 16:25:11
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
AlienHack έγραψε:
http://www.aliexpress.com
Άνοιξες μαγαζί ρε; Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


αχαχαχα ναι ναι! αγορασα με 10.000 ευρω ενα χωριο στην ενδοκινα μαζι με τους κατοικους, και τους εβαλα να βγαζουν κινεζιες για πεζο!! Laughing
ΟΛΑ ΠΕΖΟ ! ΜΟΝΟ ΠΕΖΟ!!

γελα γελα! αλλα ετοιμαζω surprise απο δευτερα για το τι βρηκα στην ενδοκινα... Wink
MHTSOS90 - Παρ 11 Νοέ 2011, 16:35:36
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδες λοιπον αυτο τον καιρο ετοιμαζω το ηχοσυστημα μου για το 206 μου. Θελω να βαλω μεγαλυτερο δυναμο περιπου 200αρι θα ειμαι καλλα εχεται τπτ υποψειν σας? ισως απο μεγαλυτερο μοντελο θελω να τεριαζει οσο το δυνατον καλυτερα επανω να μην εχω πολλα κοψε ραψε!!!
Steve - Σαβ 19 Νοέ 2011, 12:47:12
Θέμα δημοσίευσης:
Κατόπιν αναζήτησης μπάσου, τώρα που έβαλα και την πηγή με το USB, αποφάσισα το σημερινό πρωινό να το αφιερώσω στην εξεύρεση λύσης για την ακουστική ικανοποίηση μου Razz

Πάνω-κάτω ξέρετε τί μουσικές ακούω, οπότε περίπου ξέρετε και τί ψάχνω.

Αφού επισκέφτηκα τον γείτονα μαγαζάτορα και μετά από σχεδόν 3 ώρες δοκιμές, κατέληξα ότι στην μουσική που ακούω, με αλλαγή μόνο των μπροστινών 165mm ηχείων προκοπή στο μπάσο δε βλέπουμε.

Τα μόνα που μου έκαναν κλικ σε ποιότητα με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα, όχι σε μπάσο, ήταν αυτά (αφού δοκιμάσαμε κάτι bpl/spl ή όπως λέγονται τέλοσπαντων και κάτι vibe)

http://www.focal-fr.com/catalogue-front/produit.php?langue=EN&idArbo=16&idProduit=111

Αφού είδαμε κι αποείδαμε με τον μαγαζάτορα που τον ευχαριστώ για την υπομονή του Smile , καταλήξαμε ότι με πορδές αυγά δεν βάφονται, και λέμε για sub. Χωρίς να του πώ κάτι, μου πρότεινε σαν ολοκληρωμένη λύση αυτό το οποίο είχα γράψει εδώ 2 μήνες πριν ακριβώς:

Steve έγραψε:
http://www.blaupunkt.de/index.php?id=904&no_cache=1&L=1&tx_ddfproducts2_pi1[view]=1497[view]=1497

Έχει βγει προσφορά στην Θεσσαλονίκη στα 99 ευρώ... Rolling eyes


Η τιμή ισχύει, τα μόνα 3 πράγματα που με ξενέρωσαν είναι τα εξής:

1) 30 ευρώ εργατικά
2) 20 ευρώ καλώδια και ασφάλεια (ή το ανάποδο με το 1 και 2)
3) Παροχή ρεύματος από την μπαταρία οπότε και αυτό σημαίνει κι άλλα 2 καλώδια πάνω της...

Σύνολο 150 ευρώ (τα 50 μου φαίνονται εντελώς γαμησιάτικα Evil ) αλλά έχουμε μια λύση η οποία είναι αρκετά plug and play και πιάνει λιγότερο χώρο απ' ότι φανταζόμουν Shocked ( http://pood.audiofookus.ee/img/p/1124-1638-thickbox.jpg στο κάτω μέρος και προς την μέση, δεξιά της ασφάλειας, υπάρχει υποδοχή για φύσα όπου αν χρειάζεσαι τον χώρο στο αμάξι το ξεκουμπώνεις έτσι απλά και το αφήνεις σπίτι)

Με λίγα λόγια, γλιτώνεις τον χώρο που θα πιάσει ο ενισχυτής και το crossover καθώς και το κόστος αυτών, και γλιτώνεις και το κόστος/χώρο της φτιαχτής καμπίνας για το sub, το οποίο δεν βοηθάει ούτως ή άλλως χωροταξικά, ούτε πιστεύω πως θα είναι κάτι καλύτερο από αυτό που έρχεται από την εταιρία...


Ένηγουεη, μέχρι τέλος του μήνα, θα το δοκιμάσω πιθανότατα το sub γιατί τα μπροστινά ηχεία με καλύπτουν σε ποιότητα προς το παρόν και δείχνει αρκετά καλή λύση (value for money) για να την παλέψω Smile
MEMsound - Σαβ 19 Νοέ 2011, 13:49:37
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιοτατα Cool
jimmy007 - Κυρ 11 Μάρ 2012, 20:46:14
Θέμα δημοσίευσης: αναβάθμιση ηχοσυστήματος.
Καλησπέρα παιδιά!!!
Εχω αυτόν τον ενισχυτή http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
και θέλω να αναβαθμίσω το ηχοσύστημα στο 206 που έχω την μαμά πηγή clarion και τα μαμά ηχεία.
Δεν θέλω τρελά πράγματα ,θέλω ποιοτικό ήχο και πιο δυνατό,άμα είναι να αλλάξω και πηγή έχω ένα pioneer DEH-P5900MP!!!
Τι προτείνετε να κάνω?
Γεια ηχεία πείτε μου και από ebay άμα είναι ποιο φθηνά και καλά!
Ευχαριστώ!!
MHTSOS90 - Τετ 14 Μάρ 2012, 20:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα φιλε λοιπον εχουμε και λεμε εφοσον θεσ να αναβαθμισης τον ηχο σου πρεπει να μας πεις στο περιπου ποσα χρηματα θες να δαπανισεις! με την μαμα πηγη δεν κανεις τπτ γιατι πολυ απλα δεν εχει εξοδους rca οποτε βαλε την pioneer οσο για ηχεια δεν χρηαζεται να παρεις απο Ε-bay υπαρχουν και ελλαδα οτι χρειαζεσαι στης ιδιες τιμες! και πες μας περιπου τι σκεφτεσαι να κανεις στο αμαξι ποσα ηχεια θες στην πορτα σου στην ενταζιερα τι εχεις κατα νου!!!
jimmy007 - Πεμ 15 Μάρ 2012, 23:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον για αρχη σκεφτομαι με αυτον τον ενισχυτη να βαλω ενα woofer πισω και δυο ηχεια στις πορτες.
Γινεται να βαλω τεσσερα ηχεια στις δυο εξοδους και το woofer σε δυο γεφυρωμενες?
Τι μπορω να κανω με τον ενισχυτη που εχω,τι θα κανατε?
Δινω γυρω στα 300 € για ηχεια!
MHTSOS90 - Παρ 16 Μάρ 2012, 10:57:16
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον με 300 ευρω κανεις πολλα τον ενισχυτη αυτον κρατα τον για να παιξειςτα ηχεια σου τα οποια τα βρισκεις σε αρκετα καλες τιμες απο ελλαδα εαν θες και μεταχειρισμενα ηχεια τι θες 8" η 6" δηλαδη θες να προχωρισεις σε πολυεστερικη κατασκευη?? και για το σαμπακι σου παιρνεις εναν αλλο ενισχυτη να το οδηγησεις αληθεια τι sub εχεις???
jimmy007 - Παρ 16 Μάρ 2012, 21:35:33
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
λοιπον με 300 ευρω κανεις πολλα τον ενισχυτη αυτον κρατα τον για να παιξειςτα ηχεια σου τα οποια τα βρισκεις σε αρκετα καλες τιμες απο ελλαδα εαν θες και μεταχειρισμενα ηχεια τι θες 8" η 6" δηλαδη θες να προχωρισεις σε πολυεστερικη κατασκευη?? και για το σαμπακι σου παιρνεις εναν αλλο ενισχυτη να το οδηγησεις αληθεια τι sub εχεις???


Θελω αν μπορεις να μου πεις τι μπορω να κανω με αυτον τον ενισχυτη, σκευτομαι να βαλω για αρχη δυο ηχεια μπροστα και ενα woofer!!!Δεν εχω sub.
Τι ηχεία,woofer λες να πάρω ποσα watt? Στα 8αρια χρειαζεται μετατροπη στην πορτα για να μπoύν μπροστα?
reselie-206 - Σαβ 17 Μάρ 2012, 09:36:01
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
λοιπον με 300 ευρω κανεις πολλα τον ενισχυτη αυτον κρατα τον για να παιξειςτα ηχεια σου τα οποια τα βρισκεις σε αρκετα καλες τιμες απο ελλαδα εαν θες και μεταχειρισμενα ηχεια τι θες 8" η 6" δηλαδη θες να προχωρισεις σε πολυεστερικη κατασκευη?? και για το σαμπακι σου παιρνεις εναν αλλο ενισχυτη να το οδηγησεις αληθεια τι sub εχεις???


Θελω αν μπορεις να μου πεις τι μπορω να κανω με αυτον τον ενισχυτη, σκευτομαι να βαλω για αρχη δυο ηχεια μπροστα και ενα woofer!!!Δεν εχω sub.
Τι ηχεία,woofer λες να πάρω ποσα watt? Στα 8αρια χρειαζεται μετατροπη στην πορτα για να μπoύν μπροστα?


Gia 8" θες οπωσδήποτε κατασκευή στις πόρτες..το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ είναι να πάρεις δύο ηχεια 16,5cm , 2 tweeter* για τις κολώνες και 1 sub**

Βέβαια αν θές extreme πράγματα και όχι απλά εξιοπρεπέστατο ήχο για κάθε μέρα αλλάζει το πράγμα αλλα θές πολύ περισσότερα χρήματα απο ότι πιθανόν διαθέτεις...
Αυτή είναι η αποψη μου :D

*τα tweeter ανάλογα τι θα πάρεις απο ήχο μπορεί να τα έχει και στο πακέτο με το crossover τους...

** (θα σου έλεγα 10" για να μην ειναι too much μιας και ουτως η αλλως δεν θα έχεις πολύ πράγμα απο ηχεία...έχω και 12" και 10" και ξέρω τη διαφορά..)
jimmy007 - Σαβ 17 Μάρ 2012, 10:29:45
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:


Gia 8" θες οπωσδήποτε κατασκευή στις πόρτες..το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ είναι να πάρεις δύο ηχεια 16,5cm , 2 tweeter* για τις κολώνες και 1 sub**

Βέβαια αν θές extreme πράγματα και όχι απλά εξιοπρεπέστατο ήχο για κάθε μέρα αλλάζει το πράγμα αλλα θές πολύ περισσότερα χρήματα απο ότι πιθανόν διαθέτεις...
Αυτή είναι η αποψη μου :D

*τα tweeter ανάλογα τι θα πάρεις απο ήχο μπορεί να τα έχει και στο πακέτο με το crossover τους...

** (θα σου έλεγα 10" για να μην ειναι too much μιας και ουτως η αλλως δεν θα έχεις πολύ πράγμα απο ηχεία...έχω και 12" και 10" και ξέρω τη διαφορά..)


Ok αυτο ακριβως θελω και εγω πιο δυνατο και αξιοπρεπεστατο ηχο αλλα επειδη απο ηχεια δεν σκαμπάζω πολλα,μπορείς να μου προτείνεις 2 ηχεια 16,5cm 2tweeter(αν δεν περιεχονται στα ηχεια) και 1 sub?
Μιλαμε για αυτον τον ενισχητη: http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142[/quote]
MHTSOS90 - Σαβ 17 Μάρ 2012, 16:01:54
Θέμα δημοσίευσης:
1ον για να βαλεις 8"δεν χρειαζεται να κανεις κατασκευει στης πορτες σου τα βαζεις ενταζιερα παρεα με τις κορνες σου και εχεις ποιοτικο και δυνατο ηχο.
2ον εαν δεν θες να ασχολιθεις κα8ολου με 8"μπορεις να πας σε ενα σετακι conchord 6,5 α οποια θα ελεγα(ας με διορθοση καπιος εαν κανω λαθος)ειναι τα ποιοτικοτερα στην κατηγορια τους!!!
3ον Οσο αφορα το sub υπαρχουν πολες λυσεις οικονομικες και ποιοτικες αλλα πρεπει να εχεις αλλον εναν ενισχυτη!!!
Οσο για το οικονομικο κοματι 8" μπορεις να βρεις ανετα με ενα 30ευρω το τεμ και κορνες ενα 15-20ευρω μεταχειρισμενα παντα. subaki 12" με ενα 70ευρο πιστεβω βρισκεις παρε και εναν ενισχυτη για αυτο και εισαι στο πλανο τον 300 ευρω που θες!!!
Αλιθεια τι αμαξι εχεις???
nikolas206gti - Σαβ 17 Μάρ 2012, 16:36:26
Θέμα δημοσίευσης:
Στις μπροστα πορτες του 206 τι μεγεθος ηχεια μπαινουν ???
Steve - Σαβ 17 Μάρ 2012, 17:36:04
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
Στις μπροστα πορτες του 206 τι μεγεθος ηχεια μπαινουν ???
16,5 cm
MHTSOS90 - Σαβ 17 Μάρ 2012, 21:16:26
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα 6.5" και πιθανον και 8" με πατεντα!!!
jimmy007 - Κυρ 18 Μάρ 2012, 21:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
1ον για να βαλεις 8"δεν χρειαζεται να κανεις κατασκευει στης πορτες σου τα βαζεις ενταζιερα παρεα με τις κορνες σου και εχεις ποιοτικο και δυνατο ηχο.
2ον εαν δεν θες να ασχολιθεις κα8ολου με 8"μπορεις να πας σε ενα σετακι conchord 6,5 α οποια θα ελεγα(ας με διορθοση καπιος εαν κανω λαθος)ειναι τα ποιοτικοτερα στην κατηγορια τους!!!
3ον Οσο αφορα το sub υπαρχουν πολες λυσεις οικονομικες και ποιοτικες αλλα πρεπει να εχεις αλλον εναν ενισχυτη!!!
Οσο για το οικονομικο κοματι 8" μπορεις να βρεις ανετα με ενα 30ευρω το τεμ και κορνες ενα 15-20ευρω μεταχειρισμενα παντα. subaki 12" με ενα 70ευρο πιστεβω βρισκεις παρε και εναν ενισχυτη για αυτο και εισαι στο πλανο τον 300 ευρω που θες!!!
Αλιθεια τι αμαξι εχεις???


6,5'' θελω να βαλω για να μην χρειαστει κατασκευη,
Ενα peugeot 206 1.4cc έχω!!
MHTSOS90 - Δευ 19 Μάρ 2012, 01:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα,κατασκευη σου ειπα δεν χρειαζεται τα βαζεις ενταζιερα τα 8".
Τωρα για 6,5 μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση αρκετα οικονομικα οχι οσο τα 8" αλλα αρκετα οικονομικα απλα προσεχε στο τι θα αγορασεις μην προβεις σε βιαστικη αγορα και παρεις οτι σου πλασαρουν!!!
jimmy007 - Τρι 20 Μάρ 2012, 00:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλησπερα,κατασκευη σου ειπα δεν χρειαζεται τα βαζεις ενταζιερα τα 8".
Τωρα για 6,5 μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση αρκετα οικονομικα οχι οσο τα 8" αλλα αρκετα οικονομικα απλα προσεχε στο τι θα αγορασεις μην προβεις σε βιαστικη αγορα και παρεις οτι σου πλασαρουν!!!


Ok λοιπον για τα καλωδια τωρα,
εχω 700watt ενισχυτη τωρα αλλα στο μελλον μπορει να παρω αλλον ενα 300αρι περιπου, οποτε θα ειναι συνολο 1000 watt.
Τι καλωδιο ρευματος πρεπει να παρω 4 AWG ,6 AWG ή 8 AWG??
MHTSOS90 - Τρι 20 Μάρ 2012, 12:24:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!
jimmy007 - Τρι 20 Μάρ 2012, 14:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?
MHTSOS90 - Τρι 20 Μάρ 2012, 23:34:26
Θέμα δημοσίευσης:
Καλισπερα και παλυ φιλε μου, συνηθος ειναι τα μισα!!!
Οσο αφορα την καλωδιοση τροφοδοσιας δεν μπορεις να πεις ακριβος με watt αντεχει καταρχην ποσους ενισχυτες θες να συνδεσης τι ρευμα 8ες να περασεις στο δικο μου πχ εχω μηδενικο και θα περασω αλλες δυο γραμες αααα στο καλωδιο πεζει ρολο και η μαρκα λενε καπιοι εγω πιστεβω οτι με 4awhg τσπ βαλε καλωδιοση συνδεσε τον ενισχυτη σου 1-2 καναλι για τις φονες και 3-4 για το sub σου αλλα μην περιμενεις και πολλα πρεπει να εχεις και καλλη πηγη για να διαχωρισεις το hi και το low-pass
jimmy007 - Πεμ 22 Μάρ 2012, 15:46:46
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλισπερα και παλυ φιλε μου, συνηθος ειναι τα μισα!!!
Οσο αφορα την καλωδιοση τροφοδοσιας δεν μπορεις να πεις ακριβος με watt αντεχει καταρχην ποσους ενισχυτες θες να συνδεσης τι ρευμα 8ες να περασεις στο δι
κο μου πχ εχω μηδενικο και θα περασω αλλες δυο γραμες αααα στο καλωδιο πεζει ρολο και η μαρκα λενε καπιοι εγω πιστεβω οτι με 4awhg τσπ βαλε καλωδιοση συνδεσε τον ενισχυτη σου 1-2 καναλι για τις φονες και 3-4 για το sub σου αλλα μην περιμενεις και πολλα πρεπει να εχεις και καλλη πηγη για να διαχωρισεις το hi και το low-pass

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.
Εγω εχω πηγη οπως ειχα πει,θελει να παρει ομως ενας φιλος μου για τον ενισχυτη του,ποια προτεινεις γυρω στα 130ευρω (και πιο λιγο :S)
αυτο που θελει ειναι να ειναι καλη και να εχει usb και aux μπροστα.
MHTSOS90 - Πεμ 22 Μάρ 2012, 19:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα φιλε μου δεν ειπα οτι δεν εχεις πηγη πηγη ολοι εχουμε θα μπορεισ να πεξεις με την πηγη που εχεις με εναν ενισχυτη και hi & low-pass??? ποια πηγη ειναι??? Για το φιλο σου τωρα για καινουργια παντα μιλαμε η PIONEER DEH-6300SD
πιστεβο ειναι απο τις καλυτερες επιλογες, usb που θελει και ειναι και 4volti!!! Για την πηγη σου στελνω μεσο πμ ελληνικο link που την εχει σε αυτα τα χρηματα!!!
jimmy007 - Πεμ 22 Μάρ 2012, 20:52:14
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλησπερα φιλε μου δεν ειπα οτι δεν εχεις πηγη πηγη ολοι εχουμε θα μπορεισ να πεξεις με την πηγη που εχεις με εναν ενισχυτη και hi & low-pass??? ποια πηγη ειναι??? Για το φιλο σου τωρα για καινουργια παντα μιλαμε η PIONEER DEH-6300SD
πιστεβο ειναι απο τις καλυτερες επιλογες, usb που θελει και ειναι και 4volti!!! Για την πηγη σου στελνω μεσο πμ ελληνικο link που την εχει σε αυτα τα χρηματα!!!

Πηγή εγω εχω αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.660763
Λέει τιποτα,η πρεπει να παρω αλλη?
DRAKE - Σαβ 24 Μάρ 2012, 15:19:45
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.
206xtreme - Σαβ 24 Μάρ 2012, 15:31:59
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.


Στον ύπνο του μπορεί... Στον ξύπνιο του ούτε ο Θεός ο ίδιος δε μπορεί να τα κάνει αυτά με 2 30άρες ασφάλειες... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
reselie-206 - Σαβ 24 Μάρ 2012, 16:10:25
Θέμα δημοσίευσης:
κανα 70-75 να είναι wrms ανα κανάλι και αυτά ανάλογα τη ποιότητα των στοιχείων....
MHTSOS90 - Κυρ 25 Μάρ 2012, 14:32:18
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
ανάλογα τη ποιότητα των στοιχείων....

+ 1 Δεν ηθελα να το πω ετσι μιας και τον αγορασε τον ενισχυτη και μαλλον σε αλμηρη τιμη!!!
jimmy007 - Κυρ 25 Μάρ 2012, 23:14:20
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
ανάλογα τη ποιότητα των στοιχείων....

+ 1 Δεν ηθελα να το πω ετσι μιας και τον αγορασε τον ενισχυτη και μαλλον σε αλμηρη τιμη!!!

Δεν τον αγορασα μου τον εστειλε ενας φιλος μου απο Αμερικη!:D
Δεν αξιζει δηλαδη σαν ενισχυτης για καλη ποιοτητα στον ηχο??
reselie-206 - Δευ 26 Μάρ 2012, 00:38:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δε θές κάτι τρελό (κοινώς αν δεν ακούς ΔΥΝΑΤΑ μουσική) τότε είναι οκ.. με 2 ηχεία διαιρούμενα εμπρός 6,5" και ένα 10" woofer πίσω θα παιξει αξιοπρεπώς για νορμάλ εντάσεις πάντως μη βάλεις 4 ηχεία ούτε κανα τέρας sub γιατί θα γονατίσει...Αν θές να πάρεις άλλο εξοπλισμό θα σου πάει ΠΟΛΛΑ περισσότερα το μαλλί οπότε για εμένα αν σε καλύπτουν τα παραπάνω (Καλός ήχος σε νορμάλ εντάσεις, όχι κάτι e-xtreme) τότε ξεκίνα με αυτόν τον ενισχυτή..Προφανώς για να σου λύσω και αυτή την απορία ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ο ήχος σου,ακόμα και με τα παραπάνω πράγματα , με τα μαμά ηχεία/πηγή...!Επίσης γνώμη μου καλωδιώσεις μη πάρεις τιποτα ότι να'ναι των 10€ πάρε κατι ψιλοκαλό να σου μείνει...
206xtreme - Δευ 26 Μάρ 2012, 10:26:31
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Αν δε θές κάτι τρελό (κοινώς αν δεν ακούς ΔΥΝΑΤΑ μουσική) τότε είναι οκ.. με 2 ηχεία διαιρούμενα εμπρός 6,5" και ένα 10" woofer πίσω θα παιξει αξιοπρεπώς για νορμάλ εντάσεις πάντως μη βάλεις 4 ηχεία ούτε κανα τέρας sub γιατί θα γονατίσει...Αν θές να πάρεις άλλο εξοπλισμό θα σου πάει ΠΟΛΛΑ περισσότερα το μαλλί οπότε για εμένα αν σε καλύπτουν τα παραπάνω (Καλός ήχος σε νορμάλ εντάσεις, όχι κάτι e-xtreme) τότε ξεκίνα με αυτόν τον ενισχυτή..Προφανώς για να σου λύσω και αυτή την απορία ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ο ήχος σου,ακόμα και με τα παραπάνω πράγματα , με τα μαμά ηχεία/πηγή...!Επίσης γνώμη μου καλωδιώσεις μη πάρεις τιποτα ότι να'ναι των 10€ πάρε κατι ψιλοκαλό να σου μείνει...


Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής; Γιατί εγώ ισχυρίζομαι οτι και 4 ηχεία μπορεί να παίξει και subwoofer 150 ιντσών! Θα ήθελα πολύ να μου εξηγήσεις ΠΩΣ θα γονατίσει ο ενισχυτής από 4 4ωμα ή 8ωμα ηχεία, και από ένα σαμπ 32 40 54 ινστών με 2 πηνία των 4 ή 2Ω. Το λέω γιατί εγώ δε γνωρίζω κάποια σχέση ανάμεσα σε μέγεθος κινούμενης επιφάνειας και κατανάλωση 10 χρόνια τώρα που ασχολούμαι στο χώρο και επειδή το ακούω αυτό συχνά θα ήθελα κάποιος να μου το εξηγήσει.
206xtreme - Δευ 26 Μάρ 2012, 10:38:08
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
ανάλογα τη ποιότητα των στοιχείων....

+ 1 Δεν ηθελα να το πω ετσι μιας και τον αγορασε τον ενισχυτη και μαλλον σε αλμηρη τιμη!!!

Δεν τον αγορασα μου τον εστειλε ενας φιλος μου απο Αμερικη!:D
Δεν αξιζει δηλαδη σαν ενισχυτης για καλη ποιοτητα στον ηχο??


Κοίτα να δεις πως έχουν τα πράματα. Με το upgrade που θα κάνεις θα δεις μόνος σου οτι όλα είναι τέλεια. Αυτό δε πάει να πει οτι είναι!!!! Μεταξύ μας, crunch και τέτοιες ιστορίες δεν προορίζονται για SQ (sound quality) καταστάσεις. Αυτό όμως θα είναι αισθητό στο αυτί ενός επαγγελματία που θα ακούει το σαξόφωνο πχ να "τραβάει" λίγο, τη φωνή της τραγουδίστριας να κάνει λίγο παραπάνω echo κλπ κλπ κλπ.

ΤΩΡΑ, εσύ που δεν έχεις -φαντάζομαι δηλαδή- την εμπειρία ενός κριτή SQ διαγωνισμών (όχι οτι εγώ έχω) θα σου φαίνεται πως παίζει μια χαρά ποιοτικά! Και όντως έτσι θα είναι (σε σχέση με τα μαμά πράματα). Στην ουσία θα παίζεις καθαρά σε μεγαλύτερη ένταση. Η καθαρότητα δεν είναι ποιότητα όμως από μόνη της! Ποιότητα είναι οι χροιές!
Τέσπα ελπίζω να κατάλαβες πάνω κάτω τι θέλω να πω γιατί -κανονικά- στην ερώτηση που έκανες, η απάντηση είναι μια ολόκληρη εγκυκλοπαίδεια.
jimmy007 - Δευ 26 Μάρ 2012, 21:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
ok παιδια ευχαριστω πολυ ,με βοηθησατε πραγματικα!
Κατι ακομα,μπορειτε να μου προτείνεται ενα ζευγαρι ηχεια διαιρουμενα 16,5cm για τις πορτες μπροστα γυρω στα 100€ για τις δυο εξοδους του ενισχυτη?
206xtreme - Δευ 26 Μάρ 2012, 22:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
ok παιδια ευχαριστω πολυ ,με βοηθησατε πραγματικα!
Κατι ακομα,μπορειτε να μου προτείνεται ενα ζευγαρι ηχεια διαιρουμενα 16,5cm για τις πορτες μπροστα γυρω στα 100€ για τις δυο εξοδους του ενισχυτη?


Χωρίς να είμαι και ο πλέον κατάλληλος πάνω στο θέμα quality, νομίζω πως 100 ευρώ για διαιρούμενα είναι πάρα πολύ λίγα. Εν πάσει περιπτώσει, εγώ θα κοίταζα μάρκες ας πούμε όπως phoenix gold, DLS, Helix, SPL Dynamics (έχουν ένα σετάκι που το έχω ακούσει και μου άρεσε πολύ!!!!), Brax κλπ

Σε κάποια το κόστος ξεφεύγει πάρα πολύ!
DRAKE - Τρι 27 Μάρ 2012, 18:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
206xtreme έγραψε:
DRAKE έγραψε:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.


Στον ύπνο του μπορεί... Στον ξύπνιο του ούτε ο Θεός ο ίδιος δε μπορεί να τα κάνει αυτά με 2 30άρες ασφάλειες... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Είναι οι επίσημες τιμές του κατασκευαστή με 4ωμα ηχεία ... Confused
206xtreme - Τρι 27 Μάρ 2012, 18:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
206xtreme έγραψε:
DRAKE έγραψε:
jimmy007 έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
Καλημερα, ο ενισχυτης σου εαν δεν κανω λαθος ειναι 300-350 Wrms ειναι σωστοτερη μοναδα μετρισης!!!
καλωδιοση 4awhg θα εισαι καλημενος για τα ρευματα σου!!!
Προσεχε τι θα αγορασεις μην αγοραζεις ενισχυτες ετσι, που πλασαρουν διαφοροι εμποροι σε σουπερ τιμες και καλλα!
φιλικα παντα!!!


Αυτός ειναι http://www.kandtsales.com/shop/product_page.php?parent_top=Electronics&parent_mid=Mobile&parent_low=Amplifiers&prod_id=142
Πως θα καταλαβω ποσα watt rms είναι σύνολο απο τα 700 που λεει?
κατεβασα και το εγχειριδιο (manual) αλλα δεν λεει ποσα Wrms είναι!
Και κατι αλλο, η καλωδίωση 4awg για μέχρι ποσα watt (max) περιπου ειναι?


O ενισχυτής σου είναι 175W RMS για κάθε κανάλι.


Στον ύπνο του μπορεί... Στον ξύπνιο του ούτε ο Θεός ο ίδιος δε μπορεί να τα κάνει αυτά με 2 30άρες ασφάλειες... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


Είναι οι επίσημες τιμές του κατασκευαστή με 4ωμα ηχεία ... Confused

Και εγώ σου υπογράφω ένα χαρτί οτι η γάτα μου μιλάει Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Κινέζικα, Αράβικα, Εβραϊκά και Σουαχίλι... Smile Όπως καταλαβαίνεις, το τι λέει ο καθένας, απέχει από την πραγματικότητα...
DRAKE - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink
DRAKE - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:06:29
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης από ηχεία μπορείς να δείς και σε Focal , MB quart και MacAudio στην τιμή που θέλεις.
jimmy007 - Τρι 27 Μάρ 2012, 21:53:39
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;
206xtreme - Τρι 27 Μάρ 2012, 22:24:06
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Είναι απλή αριθμιτική! Η αποδοτικότητα στους class AB εινσχυτές είναι το πολύ 60% (σε πολύ special περιπτώσεις, και αφού έχεις πληρώσει μια περιουσία αγγίζουν και το 75%).

Η στιγμιαία ισχύς δίνεται από τον τύπο P=V*I. Με σταθερή τάση 14.4 και 60Α (παίζουν και οι ανοχές των ασφαλειών, αλλά για την ώρα και για πρόχειρους υπολογισμούς δε χρειάζεται να τα υπολογίσουμε. 60Α το μέγιστο ρεύμα πριν τινάξουν οι ασφάλειες και τα υπόλοιπα τους μέσα...)

ΕΧΟΥΜΕ: 14.4 * 60 * 0.6 / 4 = 129.6 (ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ -efficiency- ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Σε ιδανικά-ονειρικά σενάρια δηλαδή, ο ενισχυτής αυτός, με πρόχειρους υπολογισμούς δίνει 129.6W στο κάθε κανάλι στην χαμηλότερη αντίσταση που μπορεί να κατέβει! (Πρακτικά, σε χαμηλές αντιστάσεις, το efficiency πέφτγει κάτω από 50%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
MHTSOS90 - Τετ 28 Μάρ 2012, 11:20:20
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="206xtreme"Είναι απλή αριθμιτική! Η αποδοτικότητα στους class AB εινσχυτές είναι το πολύ 60% (σε πολύ special περιπτώσεις, και αφού έχεις πληρώσει μια περιουσία αγγίζουν και το 75%).

Η στιγμιαία ισχύς δίνεται από τον τύπο P=V*I. Με σταθερή τάση 14.4 και 60Α (παίζουν και οι ανοχές των ασφαλειών, αλλά για την ώρα και για πρόχειρους υπολογισμούς δε χρειάζεται να τα υπολογίσουμε. 60Α το μέγιστο ρεύμα πριν τινάξουν οι ασφάλειες και τα υπόλοιπα τους μέσα...)

ΕΧΟΥΜΕ: 14.4 * 60 * 0.6 / 4 = 129.6 (ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΗΤΑ -efficiency- ΣΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Σε ιδανικά-ονειρικά σενάρια δηλαδή, ο ενισχυτής αυτός, με πρόχειρους υπολογισμούς δίνει 129.6W στο κάθε κανάλι στην χαμηλότερη αντίσταση που μπορεί να κατέβει! (Πρακτικά, σε χαμηλές αντιστάσεις, το efficiency πέφτγει κάτω από 50%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)[/quote]
][Wink[/quote]

+1000
DRAKE - Τετ 28 Μάρ 2012, 17:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;



Οπότε πρακτικά με ηχεία 100W - 120W άντε και 150 θα είσαι ΟΚ, άσε που τα περισσότερα ηχεία είναι εκει γύρω.
206xtreme - Τετ 28 Μάρ 2012, 18:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Αυτό είναι σίγουρο. Απλά θα πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος που αναφέρει αυτήν την ισχύ. Εν τω μεταξύ δεν ξέρω από που κατέβασες το manual , αλλά από εδώ http://www.maxxsonics.net/manuals/crunch/pdfs/crPZ_4Chan_P460-4175.pdf[/url]
αναφέρει ότι επίσης η ισχύς του είναι 175W ανα κανάλι αλλά δεν αναφέρει αν είναι μέγιστη, RMS κπλ οπότε πάλι δεν βγαίνει άκρη Wink


Αρα εγω ποσα watt rms ηχεια πρεπει να παρω για καθε καναλι,γιατι μπερδευτικα;


Μπορείς να καταλάβεις οτι δε στέκει η ερώτηση αυτή, έτσι;

Δηλαδή τι; Ένα ηχείο που λέει ονομαστική αντοχή πρόσληψης ισχύος 60watt rms ας πούμε, θα καεί αν του δώσεις 61watt ή θα σου πει "α οχι φιλαράκι εγώ δε παίζω" αμα του δώσεις 59;

Ενημερωτικά, το κάθε μου μεγάφωνο γράφει 100watt rms, και φοράω 4 στην κάθε πόρτα. Η ισχύς που δίνω στην 4άδα είναι 1500rms! Περίεργο ε; Καθόλου! Smile

Edit: Επίσης, τα περισότερα ηχεία αυτοκινήτου που κυκλοφορουν είναι 4ωμα... Οπότε με δεδομένο οτι έχεις αυτόν τον ενισχυτή ο οποίος βαριά αποδίδει 70-80rms στο κάθε κανάλι στα 4 ohm, εγώ θα πήγαινα σε κάποιο υπερευαίσθητο μεγάφωνο το οποίο θα μου αποδώσει στάθμες με λίγα watt. (sensitivity = x dB, 1w @ 1m)
jimmy007 - Τετ 28 Μάρ 2012, 21:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
ok ευχαριστω πολυ παιδια!!! :D
jimmy007 - Δευ 02 Απρ 2012, 21:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused
206xtreme - Τρι 03 Απρ 2012, 16:21:57
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused


Παναγία μου!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Νούμερο 1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιός σου είπε οτι μια μπαταρία 45ΑΗ είναι ανίκανη να δώσει παραπάνω ρεύμα από 45Α;;;;;;;;; Τα CCA τα δηλώνουνε δηλαδή οι εταιρίες για χαβαλέ... Στην τελική, εσύ νομίζεις οτι το αμάξι σου παίρνει μπρος με 45Α... Ναι οκ... ΣΤΑΝΤΑΡ! Όχι λοιπόν, το μέγιστο ρεύμα που μπορείς να πάρεις από μια μπαταρία δηλώνεται στα CCA ή αλλιώς τα ampere εκκίνησης!

Νούμερο 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Μικρότερη ασφάλεια! Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Νομίζεις πως αυτός που σου πούλησε το καλώδιο είναι βλαμμένος; Και αντε, αν ο ενισχυτή σου δε τραβάει τόσο ρεύμα να το καταλάβω (που αν δε τραβάει τόσο ρεύμα, κακώς πήρες αυτό το καλώδιο δηλαδή...), αν όμως τραβάει; Τι θα γίνει; Θα την καις κάθε 5 λεπτά;

Νούμερο 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ασφαλίζουμε το καλώδιο για να μη πάρουμε ΦΟΚΟ! Αμα σου κάτσει καμία στραβή και κοπεί το καλώδιο, χωρίς ασφάλεια, θα πάρεις φωτιά... Οπότε για να σου παρέχει 80Α ασφάλεια ο χριστιανός κάτι θα ξέρει... Επίσης που κολλάει η μικρότερη ασφάλεια με το ρεύμα από το δυναμό;;;;;;;;;;;;;;; Αυτό και αν είναι αδιανόητο! Εκτός αν νομίζεις πως η ασφάλεια λειτουργεί σαν ρυθμιστής κυκλοφορίας στο ρεύμα... Δε βγάζω άκρη! Και πως ακριβώς θα κάνεις ζημιά στο δυναμό επίσης δε καταλαβαίνω, αλλά εν πάσει περιπτώσει ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!

Για να τραβήξεις ampere όπως λες, θέλεις 1ον (και φυσιολογικό) να υπάρχουν! Δηλαδή; Μπαταρίες, δυναμό! 2ον θες καλώδια και γειώσεις... Φυσικά και τα μέγιστα ampere που μπορείς να τραβήξεις είναι συνάρτηση του δυναμό και της-των μπαταριών σου!
plaketokofths - Τρι 03 Απρ 2012, 16:42:40
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
Παιδια πηρα αυτα τα καλωδια http://viewitem.eim.ebay.gr/Autoleads-PC460CCA-4-AWG-750w-Max-Amplifier-Wiring-Kit-RCA-Power-Earth-Cable-/160695374856/item?transId=729684792006
αλλα ομως εχει ασφαλεια 80AMP και το 206 νομιζω εχει μπαταρια μια varta 45Ah,
μήπως πρεπει να βάλω μικροτερη ασφαλεια για τον ενισχυτη μην παει και τραβηξει πολυ ρευμα και κανει ζημια στο δυναμο?
Γενικα στο περιπου μεχρι ποσα Ampeer μπορεις να τραβηξεις απο το 206?
Πεζει ρολο η μπαταρια? Confused


1. Αλλο Α (αμπερ) και αλλο Αh (αμπερώριο). Στην μπαταρία αυτό που διαβάζεις ειναι Αh και ειναι ενδεικτικό των ηλεκτροχημικών ιδιοτήτων της σχετικά με την εκφόρτισή της.
Το πόσο ρεύμα θα περάσει από μια πήγη καθορίζεται από το φορτίο.

2. Στον ενισχυτή βάζεις εξωτερική ασφάλεια ίση με την εσωτερική του.

3. Δώσε 10 ή 20€ σε κάποιον εγκαταστάτη να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο γιατί κάποιο λάθος μπορεί να σου κοστίσει σε περισσότερα χρήματα ή ακομα και τη ζωή σου.
jimmy007 - Τρι 03 Απρ 2012, 21:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
ενταξει παιδια ευχαριστω!!
Οντως ηταν χαζη ερωτηση τελειως τωρα που το σκεφτομαι χαχα!!!

Shoot W00t
MHTSOS90 - Πεμ 05 Απρ 2012, 15:56:41
Θέμα δημοσίευσης:
jimmy007 έγραψε:
ενταξει παιδια ευχαριστω!!
Οντως ηταν χαζη ερωτηση τελειως τωρα που το σκεφτομαι χαχα!!!

Shoot W00t


Δεν πειραζει απο χαζες ερωτισης και αρκετα λεφτα μαθενεις, πιστεψε με εχω κανει τις πιο ακυρες οποτε ρωτα αφοβα οτι σου κατεβει!!!
gvenio - Κυρ 02 Σεπ 2012, 15:39:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα στο φορουμ.
Μπαινω κατευθειαν στην ερωτηση μου. Εκανα την κινεζια μου και εγω.
(http://www.youtube.com/watch?v=0-NDF1XSvaU&feature=related).
αρχικα εχω να πω οτι ειναι πολυ καλο. αλλα το προβλημα μου ειναι οτι 2 μερες μετα την home made τοποθετηση, μου εμφανισε προβλημα στο bsi. στα καλα καθουμενα αναβουν ολα τα λαμπακια στο καντραν, απενεργοποιουντε ολα τα οργανα, η κεντρικη οθονη αναβοσβηνει και ο χιλιομετρητης δειχνει παυλες.
Για να το επαναφερω βγαζω τον πολο και το bsi επανερχεται και ολα λειτουργουν καλα. (να σημιωσω οτι τα εργοστασιακα χειρηστηρια δουλευουν αψογα απο την πρωτη στιγμη).
εχει κανεις ιδεα γιατι το bsi αναγουλιαζει ετσι?

Ερωτηση 2η: θελω το Ιgo8 ετοιμο σε SD. εχει κανεις καμια ιδεα?

Ευχαριστω πολυ
Snap5 - Παρ 16 Ιαν 2015, 16:30:28
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει την γνήσια κονσόλα της Clarion με τα 6 cd που έμπαινε στο πορτμπαγκάζ? Αν ναι θα μπορούσε να επιβεβαιώσει τον κωδικό του ανταλλακτικού και αν η συνδεσμολογία είναι εύκολη?

Λογικά μοιάζει με αυτή στην φώτο:
http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/L2MAAOSwksVTzZlP/$_35.JPG
Manos206 - Παρ 16 Ιαν 2015, 17:17:38
Θέμα δημοσίευσης:
Snap5 έγραψε:
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει την γνήσια κονσόλα της Clarion με τα 6 cd που έμπαινε στο πορτμπαγκάζ? Αν ναι θα μπορούσε να επιβεβαιώσει τον κωδικό του ανταλλακτικού και αν η συνδεσμολογία είναι εύκολη?

Λογικά μοιάζει με αυτή στην φώτο:
http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/L2MAAOSwksVTzZlP/$_35.JPG


Γτ να το κανεις αυτο;; Razz
Snap5 - Παρ 16 Ιαν 2015, 18:01:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αϊ γουοντ του μπι ολντ σκουλ! Cool
Φακ εμ πι θρι! Laughing
Manos206 - Παρ 16 Ιαν 2015, 18:19:44
Θέμα δημοσίευσης:
Smile colors Smile colors
nido - Τετ 11 Μάϊ 2016, 02:10:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει/θυμάται κανείς τι παίζει στο 206 αν αλλάξουμε ηχοσύστημα και θέλουμε το νέο να "φτύνει" πληροφορίες στην κεντρική οθονίτσα όπως το μαμά?

Μου έλεγε ένας φίλος ότι υπάρχουν τέτοιοι αντάπτορες (αν το υποστηρίζει και η συσκευή) που προγραμματίζονται, αλλά δεν το κατέχει το θέμα. Και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με car audio, πέρα από το να βγάλω το clarion και να βάλω ένα πιο σύγχρονο (με μπλεδόντι, SD, USB κλπ) με έναν αντάπτορα των 25 λιρών για τα χειριστήρια του τιμονιού, plug & play φάση...
Blue Cub - Τετ 11 Μάϊ 2016, 09:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφοριες ως το προς το ποιος αριθμος τραγουδιου παιζει; Γιατι απο ονομασιες κομματιων σε μενα οχι απλα δε διαβαζει του usb μεσω ανταπτορα, αλλα ουτε και του απλου cd δε δειχνει ονομα κωμματιου. Εχω το Clarion. Παιζει τετοια μοντα για να διαβαζει χαρακτηρες απο την πηγη;
nido - Τετ 11 Μάϊ 2016, 12:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα αν εχεις αντάπτορα που μιλαει τη γλώσσα και του bus του αμαξιου και του ηχοσυστήματος μπορει να στειλει διαφορα,, οπως το μαμά , δεν ξέρω όμως ποιος βγάζει κάτι τέτοιο....
taskom - Τετ 11 Μάϊ 2016, 15:08:47
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.aliexpress.com/item/Car-DVD-GPS-PEUGEOT-206-with-Navigation-Bluetooth-TV-Radio-IPOD-CAN-BUS-Stereo-head-unit/32454123721.html

https://www.youtube.com/watch?v=zDBuwC6lM34

http://www.aliexpress.com/item/Car-DVD-GPS-PEUGEOT-206-with-Navigation-Bluetooth-TV-Radio-IPOD-CAN-BUS-Stereo-head-unit/32454123721.html?aff_platform=aaf&aff_trace_key=26323cd4d72544d286b7c7008f9b8613-1462972112571-08903-eub6yrrBy&sk=eub6yrrBy%3A&afref=http%3A%2F%2Fcolossalous.com%2Faen2%2F&cn=3o70ki89xuw7heq4stg8iflqfx2tqdgo&cpt=1462972112571&cv=41107&dp=v5_3o70ki89xuw7heq4stg8iflqfx2tqdgo&af=5483
Blue Cub - Παρ 13 Μάϊ 2016, 11:37:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιο πραμα ρε συ αυτο!
Πω πω γουσταρω φαση με την οθοναρα εκει πανω.
Δεν ειδα βεβαια ολο το βιντεο γιατι αργουσε παρα πολυ να δειξει το καθε τι και ο τυπος εβλεπε ταινιες.
Τι καταναλωση μπαταριας θα εχει αυτο, σε συνδυασμο με καμερα οπισθοποριας; Το χειρηστηριο τιμονιου θα ειναι συμβατο;
nido - Παρ 13 Μάϊ 2016, 13:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θα με ανησυχούσε η κατανάλωση μπαταρίας για την οθόνη σε σχέση με την κατανάλωση που έχει ένα στέρεο. Σε ένα αντίστοιχο που κοιτούσα πριν καιρό δεν σου έδειχνε τις πληροφορίες του trip computer κι έπρεπε να βάλεις την οθονίτσα του πάνω απ το τασάκι...
,Με android & quad core πάντως αν δεν υπήρχε και τέτοιο θέμα θα ήταν καλή φάση.
Blue Cub - Σαβ 14 Μάϊ 2016, 00:00:31
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα που κάθομαι και παρακολουθω ολο το βιντεο παντως βλεπω οτι το χειριστήριο τιμονιου ειναι συμβατο και τις πληροφοριες του trip computer τις λαμβανει κανονικα και τις δειχνει συνεχεια κιολας οσο εισαι σε μενου και δε βλεπεις βιντεο.
Σας ειπα οτι το γουσταρω πολυ αυτο; Το θελω!
RoadRunner122 - Πεμ 19 Μάϊ 2016, 21:55:11
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Ξέρει/θυμάται κανείς τι παίζει στο 206 αν αλλάξουμε ηχοσύστημα και θέλουμε το νέο να "φτύνει" πληροφορίες στην κεντρική οθονίτσα όπως το μαμά?

Μου έλεγε ένας φίλος ότι υπάρχουν τέτοιοι αντάπτορες (αν το υποστηρίζει και η συσκευή) που προγραμματίζονται, αλλά δεν το κατέχει το θέμα. Και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με car audio, πέρα από το να βγάλω το clarion και να βάλω ένα πιο σύγχρονο (με μπλεδόντι, SD, USB κλπ) με έναν αντάπτορα των 25 λιρών για τα χειριστήρια του τιμονιού, plug & play φάση...

Τελικά βρήκαμε μέσο φτυσίματος;;;

Έστω ότι δεν είμαστε τόσο απαιτητικοί και απλά θέλουμε να ελέγχουμε το πχ Pioneer μας απ'το εργοστασιακό pad πίσω δεξιά απ το τιμόνι, υπάρχει κάτι δοκιμασμένο;
nido - Τετ 13 Ιούλ 2016, 21:56:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είχα βάλει ειδοποίηση και τώρα το είδα αυτό....

Υπάρχουν δοκιμασμένοι και απολύτως αξιόπιστοι "plug & play" αντάπτορες για τα περισσότερα δημοφιλή aftermarket ηχοσυστήματα για να δουλεύει το κλασικό χειριστήριο τιμονιού. Κατά κανόνα δεν κάνουν μόνο για ένα μοντέλο αλλά για ολόκληρη σειρά της Pioneer, Alpine, κλπ

Για το δικό μου τον αντάπτορα τον έβρισκα 80-100 ευρώ εδώ και τελικά τον βρήκα στο ίντερνετ με περίπου 30 (από Αγγλία).
http://www.caraudiodirect.co.uk/install-adaptors/peugeot/206/ctspg006-stalk-adapter-for-peugeot-206-307-406-607-807

Αν θες να παίζει και η κεντρική οθόνη τις πληροφορίες που έπαιζε και πριν (που σίγουρα βολεύει περισσότερο απ' το να κοιτάς κάτω) περιορίζεσαι πολύ στην επιλογή πηγής, αλλά υπάρχουν κάποιοι [ακριβότεροι] αντάπτορες για ορισμένα μοντέλα - π.χ. http://www.caraudiodirect.co.uk/alpine-citroen-peugeot-display-and-steering-adaptor
MEMsound - Πεμ 17 Οκτ 2019, 19:19:49
Θέμα δημοσίευσης:
https://www.instagram.com/p/B3t6z53gwPk/?igshid=mk9b7hiansy5

Ποια πηγη ειναι αυτη;
MEMsound - Πεμ 17 Οκτ 2019, 19:25:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και το πετυχα....το pioneer sph-10bt τοποθετημενο σε 206
https://www.instagram.com/p/B3eSy4gg8hG/?igshid=iui2wuwineu
DimiP - Παρ 18 Οκτ 2019, 19:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
https://www.instagram.com/p/B3t6z53gwPk/?igshid=mk9b7hiansy5

Ποια πηγη ειναι αυτη;


κλαρινογαμπρος ;

τριανταφυλο και γυναικειο πεδιλακι γαρ ;


Laughing
drdino - Κυρ 20 Οκτ 2019, 22:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
https://www.instagram.com/p/B3t6z53gwPk/?igshid=mk9b7hiansy5

Ποια πηγη ειναι αυτη;


Ιρανικά 206 βλέπεις; Laughing Ντόπια πηγή είναι, εργοστασιακή.
MEMsound - Δευ 21 Οκτ 2019, 11:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Δευ 21 Οκτ 2019, 19:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
https://www.instagram.com/p/B3t6z53gwPk/?igshid=mk9b7hiansy5

Ποια πηγη ειναι αυτη;
του 207 η εργοστασιακη μαλλον
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr