PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 206 - Πραγματικό ηχοσύστημα!

Skull - Παρ 21 Νοέ 2003, 14:55:25
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Πραγματικό ηχοσύστημα!
Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused
Αντώνης - Παρ 21 Νοέ 2003, 16:13:22
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
Skull έγραψε:
Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused

φιλε sκull δεν ειμαι και ο ειδικος που τα ξερει ολα(δεν χρειαζεται κιολας)
αλλα νομιζω ενα πραγματικο ηχοσυστημα θελει τα εξης
-ενα cd player
-δυο τουιτερ πανω στα μπρατσα καλης ποιοτητας διοτι απο κει βγανουν τα πριμα που ακους
-δυο γουφερ στις πορτες χωρις να δωσεις και πολλα λεφτα(συνηθως τα δινουνε πακετο γουφερ-τουιτερ)εγω εχω της sony
-και πισω στην εταζιερα 1 γουφερ ΙΣΧΥΡΟ.υπαρχουν γουφερ που μπαινουν και σε μπασοκουτι αλλα μπαινουν και σε εταιζιερα οπως το δικο μου(LANZAR 200RMS 15i)
τωρα αφου εχεις δεν σου χρειαζεται εκτος αν θελεις να τα αλλαξεις.
ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας και οχι κατι μαιμουδες που κυκλοφορουν στην αγορα.η μια εξοδος στα μπροστα και η αλλη στα γουφερ.ενας καλος κανει 350 ευρω.
XASOS - Παρ 21 Νοέ 2003, 18:07:25
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
Αντώνης έγραψε:

ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας.


Question Laughing Question
TED - Παρ 21 Νοέ 2003, 18:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε SKULL ΤΟ ειχοσυστημα ειναι πολυ μπερδεμενη κατασταση τα και τα watt εχουν να κανουν με την ενταση του ειχηου η του ενυσχητη που εχεις αποτι εχω ακουσει τα watt ειναι συνηθως τα δηπλασια απο τα ohm αλλα τα ohm ειναι η πραγματικη αξια και η καθαρη ενταση που θα σου δοσει !τωρα για το τι πρεπει να βαλεις σε 100 μαγαζια να πας ο καθενας θα πει οτι η ιδανηκη λυση ειναι αυτη που σου προτηνει αυτος και οτι τα καλητερα πραγματα ειναι αυτα που πουλαε το μαγαζιτου !εσυ αποφασιζεις ομως τι θες να ακους !!!!!!! ΚΑΙ πανω απολλα τι λεφτα εχεις υποψησου να δωσεις για ειχοσυστημα αφου πεις για τι τιμη μιλαμε θα το αναπτηξουμε και τι θας μπασο η πρημα η να βγενει ενα συνολο ομορφο!!αρα παμε και σε ποιοτητα !!!!
τα τουιτερ ειναι μια καλη λυση αν δεν θες να υπερβαλεις και να πας στις κορνες που ολοι θα συμφονησουμε οτι κατι καλητερο για πριμα δεν υπαρχει !!αν θες μπασακι ενημεροτηκα λεω οτι περνει μεχρι 2 15αρια το 206 τωρα για ενυσχητες το καλητερο ειναι να εχεις 2 !εναν καλο για μπασακι (αρκετα καλο και αναλογα με τι μπασο παιζεις)και ενα πολυ χαλαρο για πριμα !
Ξερω οτι δεν βοηθησα και δεν ειπα τιποτα αλλα δεν ξερω τι θες να ακουσεις και τι θες να ξοδεψεις !! Wink
ΑΑΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ κατι πολυ συμαντηκο ειναι οτι βαλεις να παιξει στο τερματου !!!!π.χ μην βαλεις ενυσχητη 500ρμς λεμε και σαμπακι 100ρμς γιατι θα αναγκαστεις να χαμηλωσεις τον ενυσχητη για να μην σου μηνει τι σαμπ στο χερι αποτε πεταμενα λεφτα ο ενυσχητης!!(στο λεω γιατι εχουν παει να μου την φερουν ετσι )
Αντώνης - Παρ 21 Νοέ 2003, 23:40:46
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
XASOS έγραψε:
Αντώνης έγραψε:

ολα αυτα θελουνε το λιγοτερο ενα 4καναλο εισχυτη 2 Χ 80 καλης ποιοτητας.


Question Laughing Question

καλα μην βαρας λαθος εκανα Laughing
ενοουσα 3 Χ 80 Very happy
mick206 - Σαβ 22 Νοέ 2003, 01:08:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είμαι ο expert στον ήχο αλλα πιστεύω πως μπορώ να σε βοηθήσω.Για να στήσεις ένα ηχοσύστημα(normal) πρέπει να έχεις αυτά που σου είπε ο φιλος Αντώνης... Wink
cd player,ηχεία μπροστά στις πορτες και εταζιέρα και φυσικά τα τουϊτερ στα κολονάκια... Απο εκεί και πέρα αρχίζουν οι μετατροπές(απο τις απλές εώς τις πιο extreme...)
Θές μπάσο; Βάζεις sub-woofer! Για να μπεί όμως το sub-woofer πρέπει ήδη να έχεις πάρει ενισχυτή! Όλα αυτά είναι μια τίμια και οικονομική λύση που και καλό ήχο θα σου δώσει και εσύ θα το ευχαριστηθείς... Πώς θα γίνει αυτό; Ο ενισχυτής(4κάναλος φυσικά!) θα παίζει τα πίσω ηχεία σου(που θα είναι πιο δυνατά εννοείται) μαζί με το sub-woofer.Τα μπροστά ηχεία και τα τουϊτερ θα τα αναλάβει ο ενισχυτής του ραδιο-cd που θα έχεις...
Άμα θές πιο δυνατό και extreme ήχο τότε θα χρειαστεί να ξοδέψεις αρκετά λεφτά και να καταφυγεις στη λύση που σου προτείνει ο Τεό! Rolling eyes
Εγώ πληροφοριακά έχω έναν ενισχυτή 4κάναλο της Kenwood 4x120W και τον είχα πάρει 300Ε. Είναι πολύ καλός και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος!
Φυσικά να προσθέσω πως όσο πιο πολλά μπλιμπλίκια βάζεις πάνω στο αμάξι σου τόσο πιο γρήγορα θα παραδώσει πνεύμα η μπαταρία σου... Rolling eyes
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως... Rolling eyes
Φιλικά,Μιχάλης
DRAKE - Σαβ 22 Νοέ 2003, 10:42:15
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Skull και οι υπόλοιποι μην μπερδεύεστε! Το ηχοσύστημα είναι πολύπλοκη κατάσταση θα έλεγα και όχι μπερδεμένη. Το "πραγματικό ηχοσύστημα" δεν υπάρχει μιας και ο καθένας έχει ιδιαίτερες απαιτήσειες στη μουσική και θέλει διαφορετικά πράγματα. Το τι θα βάλει κάποιος στο αυτοκίνητό του εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το αν θέλει να ακούει ποιοτικά τη μουσική του ή αν θέλει να τον ακούνε τρία τετράγωνα μακριά, ποιότητα δηλ ή ένταση (ή και τα δύο),αν θέλει κάτι "να παίζει καλά", πόσες μετατροπές είναι διατεθημένος να κάνει στο αυτοκίνητο (μόνωση, door, kick panels, μεγαλύτερη μπαταρία, πυκνωτής κλπ) πόσους και τι ενισχυτές, τι ηχεία (ένταση VS ποιότητα) και φυσικά το πόσα €πουλα είναι διατεθημένος να ξοδέψει. Όπως έχω γράψει και σε άλλο post καλύτερα να αποφασίσιες φίλε μου τι ακριβώς θέλεις και να το συζητήσεις με κάποιο ΣΟΒΑΡΟ κατάστημα car-audio.(ξανατονίζω ΠΡΟΣΟΧΗ μπας και βάλουν μυαλό και δεν μας βλέπουν σαν πορτοφόλια κάποιοι). Το να σου πω πχ βάλε DVD ή MP3 ενώ εσύ θέλεις να ακούς αποκλειστικά CD, ή να σου προτείνω ενισχυτή 2x50 ενώ εσύ θέλεις να ξεσηκώνεις τη γειτονιά νομίζω είναι ουτοπία...
DRAKE - Σαβ 22 Νοέ 2003, 11:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
Όσον αφορά τώρα Watt, Ohm και άλλα χαρούμενα εδώ πραγματικά γίνεται πανδαιμόνιο. Καταρχήν τα Watt ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΤΟΥ Η τιμή RMS (Root Mean Square) είναι η μέγιστη συνεχής ισχύς που μπορεί να δεχτεί ένα ηχείο χωρίς να δημιουργει παραμόρφωση. Η μέγιστη τιμη των Watt είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να αντέξει ένα ηχείο χωρίς να καταστραφεί. Η αντίσταση σε Ohm είναι η ονομαστική αντίσταση του ηχείου την οποία πρέπει να έ χει και ο ενισχυτής στην έξοδό του. Για παράδειγμα ποτέ δεν βάζουμε ένα ηχείο με ονομαστική αντάσταση 2Οhm σε ενισχυτή με αντάσταση εξόδου 4Οhm (ο οποίος δεν υποστηρίζει 2Ohm) γιατί θα πάρουμε φωτιά Shocked Τώρα όσον αφορά την ένταση των ηχείων αυτό φαινεται απο ένα μέγεθος που λέγεται ευαισθησία και μετριέται σε ντεσιμπέλ (db)/μέτρο. Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου. Επομένος το ηχείο θα παίζει δυνατότερα από ένα άλλο με 88db/W/m με αυτήν την τάση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΩΝ WATT. Ηχεία με υψηλή ευαισθησία προτιμούνται σε συστήματα χωρίς ενισχυτές για να βοηθηθούν οι πηγές που δεν διαθέτουν ισχυρό ενισχυτή. Επίσης να ξέρετε ότι ή ένταση ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ για κάθε 3db διαφορά δηλ ένα ηχείο με 90db παίζει σε διπλάσια ένταση από ένα με 87db. Επίσης δύο ηχεία με 92db το καθένα θα παίζουν με ένταση 95db και όχι..........184db Shocked γιατί οι προσθέσεις γίνονται αλγοριθμικά (σχολείο....θυμάστε;;;;; Shocked )
DRAKE - Σαβ 22 Νοέ 2003, 11:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι ακούστηκε και για τα tweeter στα κολονάκια. Η τοποθέτηση των ηχείων είναι ένα ααααααααααααααααααλλο κεφάλαιο του car audio. Απλα δεν τοποθετούνται στα κολωνάκια έτσι για πλάκα. Τα tweeter όπως γνωρίζουμαι δίνουν τις πολύ υψηλές συχνότητες της μουσικής. Οι υψηλές συχνότητες έχουν μικρό μήκος κύματος και για αυτό δεν μπορούν να διαπεράσουν μέσα από τις διάφορες επιφάνειες του αυτοκινήτου, ανακλώνται και αλοιώνεται ο ήχος τους .Γιαυτό το λόγο τοποθετούνται σε σημείο που να "χτυπάνε" κατευθείαν στο πρόσωπο του ακροατή και να δημιουργείται σωστή στερεοφωνική εικόνα. Τα τρίγωνα των καθρευτώ νστις πόρτες είναι βολικότατο μέρος και γιαυτό η πλειοψηφία των κατασκευαστών αυτοκινήτων έχει έτοιμες θέσεις εκεί. Με ειδικές κατασκευές στις πόρτες (door panels) και στο χώρο των ποδιών του οδηγού-συνοδηγου (kick panels) βελτιώνεται σε τεράστιο βαθμό η στερειφωνική εικόνα και η ποιότητα του ήχου στο αυτοκίνητο. Το ίδιο περίπου ισχύει καιθ για τα mid που παίζουν τις μεσαίες συχνότητες αλλά δεν θα πρέπει να τοποθετούνται πολύ μακριά από τα tweeter (όχι περισσότερο από 30-40 cm).
Όσο για τα sub επειδή παίζουν τις χαμηλές συχνότητες , αυτές έχουν μεγάλο μήκος κύματος και μπορούν εύκολα να διαπεράσουν εμπόδια (καθίσματα κλπ) και γιαυτό τοποθετούναι επί το πλέιστον στον χώρο αποσκευών. Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και να βοήθησα κάπως στο "ξεμπέρδεμα" Very happy
Skull - Σαβ 22 Νοέ 2003, 19:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον...
Καταρχας θελω να ευχαρηστησω ολους που ανταποκριθηκαν στο post μου και επειδη εγω αρχισα αυτο το θεμα γενικα θα το ειδικευσω στα δικα μου ηχεια και στα δικα μου θελω!Ετσι,εχω τα εξης ηχεια τοποθετημενα στην εταζερα με τα εξης χαρακτηριστικα:

Power handlingt:85 / 170 Watt
Impedance:4 Ohm

Frequency response:34 - 23.000 Hz

Diameter woofer:690 mm

Επεισης εχω εξωτερικα με τρυπημα στα μπρατσα tweeters με τα εξης χαρακτηρηστικα:
Power handlingt:30 / 60 Watt

Impedance:4 Ohm

Frequency response:3.000 - 24.000 Hz

SPL: 90db

Τελος εχω τα μανισια 4 ηχεια αμφιβολου ποιοτητας καθοτι τα εχω ανοιξει για να δω τελικα τι ειναι και ειναι απο χαρτι Shocked !
Οι προσδοκιες μου ειναι ενα καλο ποιοτικο ηχοσυστημα!Η τιμη δεν με αποσχολει γιατι ως τωρα δεν την εχω υπολογισει για το αμαξι μου!
Λοιπον ακουω σχολια,παρατηρησης και προτασης για την συνεχεια ενος "ποιοτικου" ηχοσυστηματος που οταν γουσταρω πολυ να με ακουει και ολοι η γειτονια! Very happy
DimiP - Κυρ 23 Νοέ 2003, 09:51:16
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
Skull έγραψε:
Τον τελευταιο καιρο εχω ψαχτει γυρο απο ηχοσυστηματα και ειμαι πραγματικα σε αδιεξοδο!Εχω βαλει αρκετα πραγματα στο αυτοκινητο μου και πιο πολυ εχω χαρει τα δυο μεγαλα ηχεια που τοποθετηθηκαν στην εταζερα!
Παντου ακουω διαφορετικες γνωμες και εχω μπερδευτει λιγακι!Συγκεκριμενα δεν μπορω να καταλαβω περι ohm,normal watt,max watt,Hz και τα τιαφτα...Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος για να πετυχουμε τον καλητερο δυνατο ποιοτικο ηχο στο αυτοκινητο μας 206??
Που πρεπει να τοποθετηθουν ολα αυτα??
Αυτος ο τομεας ειναι οντως δυσκολος ή καποιοι θελουν να το κανουν δυσκολο για δικους τους λογους??
Πιστευω πως το club μας λιγο υστερει απο τετοιου ειδους πληροφορηση σε σχεση με αλλα topics,μαλλον γιατι ολοι ειναι γκαζιαριδες και ασχολουνται με μετατροπες?? Confused


ε, δεν ασχολουμεστε και ολοι με τα γκαζια, που νατα βρουμε αλλοστε ;;; Laughing Laughing Laughing
λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr
www.eatel.net/~amptech/elecdisc/caraudio.htm
aν παλι απλα θελεις να φτιαξεις ενα καλο ηχοσυστημα για το 206 σου θα προτεινα να πας σε ενα καταστημα caraudio και να κανεις ολοκληρωμενη εργασια πανω σε οτι θελεις να τοποθετησεις εκει, μπορω να σου προτεινω 2-3 με PM αν ενδιαφερεσαι.
Επειδη το εψαξα λιγο επετρεψε μου να σου πω 1-2 συμβουλες.
-το φτηνο δεν ειναι και παντα καλο, που σημαινει πως αν θελεις ολοκληρωμενη δουλεια να εισαι ετοιμος για καποιο σεβαστο χρηματικο ποσο.
-ο,τι κιαν κανεις απο πλευρα ηχου καλο θα ειναι να γινει μια κι εξω , ωστε να γινει σωστη συνδεση/τοποθετηση (καλωδια,κ.λ.π) και να μην μπλεκεις με πολλαπλες επισκεψεις.
-σε ενδιαφερει το αποτελεσμα να ακουγεται καλα στο 206 οποτε πρεπει να διαλεξεις πραγματα που θα ταιριαζουν στο 206 και οχι απαραιτητα καποια εντυπωσιακα προιοντα που δεν θα ειναι καταλληλα για το αμαξι σου, οπως μεγαλα τερατα woofer που δεν θα εχουν χωρο να μπουν στις πορτες η κιαν μπουν δεν θα υπαρχει ο χωρος πισω απο τα ηχεια (αντηχειο) ωστε να παιξουν σωστα. επισης το πορτ μπαγκαζ μας ειναι δυσκολο σημειο και τα μεγαλα subs το κανουν να σειεται ολοκληρο (τριζουν απο πινακιδες μεχρι τζαμια....) .ετσι προσοχη στο τι βαζουμε μεσα.
Τωρα επειδη αναφερεις πως εβαλες αρκετα πραγματα αλλα απολαυσες περισσοτερο τα ηχεια στην εταζερα.!ξερεις γιατι ;;
γιατι τα ηχεια που εβαλες (99% 3 δρομων) ειναι ολοκληρωμενα ηχεια δηλ. εχουν woofer /tweeter /midrange και δινουν ολοκληρωμενη εικονα του ηχου. ετσι ο ηχος τους ειναι ποιο "γεματος". και επισης οι χαμηλες τους (το μπασακι) ειναι σχετικα αξιολογες για τον τυπο του ηχειου.
μιλησες για ποιοτικο αποτελεσμα.
εδω χρειαζεται (το ξερω ειναι δυσκολο) να καθορισεις το τι μουσικη ακους στο αμαξι σου. Οι ανθρωποι που ακουν 1 ειδος μουσικης μπορουν ευκολα να φτιαξουν το ηχοσυστημα που τους καλυπτει γιατι βαζουν ηχεια και στηνουν το συστημα για να παιζει ενα ειδος (κατι σαν να πειραζεις το equaliser για να παιζει por/rock κ.λ.π) Οι αλλοι παλι που θελουν να ακουνε και rock και ποπ και hiphop και ελληνικα και λαικα και απο ολα ειναι δυσκολο να στησουν κατι που θα δουλευει το ιδιο αλα σε ολα τα ακουσματα.
Αν εισαι ανθρωπος που δεν ακους πολυ δυνατα μουσικη και δεν ακους συχνα μουσικη θα ελεγα πως ενα setup με ενα σετακι καλα ηχεια εμπρος (διαιρουμενα) , ηχεια στην εταζερα (που εχεις) και μια καλη πηγη θα σου δωσει καλο ηχο για καθε μερα, ηχο που δεν θα σε κουραζει με τα πολλα μπασα η τις παραμορφωσεις απο τα κακης αποδοσης εργοστασ.ηχεια του 206. φυσικα μεχρι εκει.
Αν θελεις κατι παραπανω για να ...ακουγεσαι κα λιγο ποιο περα, πας για ενα συνολακι οπου θα χρειαστεις στα παραπανω κι ενα ενισχυτη (ο 5καναλος ειναι καλη λυση κοστους/αποδοσης) και 1 10ιντσο sub η και 12ιντσο. εδω τα πισω ηχεια της εταζερας μπορουν και να απουσιαζουν (αναλογα τα γουστα σου).
Τωρα αν η μουσικη ειναι στο αιμα σου και σου αρεσει να παιζει παντου και δυνατα, ψαχνεις για 2 ενισχυτες (1 για το sub, 1 για τα ηχεια) 1 15ιντσο , η 2 12ιντσα η 2-3 10ιντσα η..η... αναλογα το τι θελεις να κανεις. πιστευω πως μεχρι 2 12ιντσα ειναι το οριο για τα λιτρα πορτμπαγκαζ του 206 μας.
φυσικα θα χρειαστεις πολυ καλα ηχεια εμπρος και μια πολυ καλη πηγη -οχι ισως τοσο εφετζιδικη αλλα μηχανημα με ολη τη σημασια της λεξης ωστε να σε αφηνει να πααμετροποιεις το συστημα (π.χ. φιλτρα για τα ηχεια ωστε να κανονιζεις ποιες συχνοτητες θα αφηνεις να παιζει το καθε ηχειο, ρυθμιση συχνοτητας και αποκοπη του /των subs κ.λ.π).
εδω παμε στη μεγαλη κατηγορια οπου δεν υπαρχει περιορισμος απο το αμαξωμα γιατι συνηθως κανουμε κατασκευες door panels και τοποθετουμε τα ηχεια οχι εκει που εχει θεση αλλα εκει που πρεπει να μπουν για να εχουμε το βελτιστο αποτελεσμα.

ειναι δυσκολο να φτιαξεις το τελειο συνδιασμο , και πιστεψε με δεν τον κανει κανενας δυσκολο , απλα ειναι δυσκολος.
θελει κοπο/ψαξιμο/τρεξιμο/Χρημα/Χρημα/Χρημα ..και χρημα.
θελει δοκιμες επι δοκιμων.
δεν ειναι τυχαιο οτι τα caraudio καταστηματα κατεβαινουν σε διαγωνισμους ... μια και εχουν στην διαθεση τους τα ...υλικα , 1 αμαξι συγκεκριμενο και πειραματιζονται μηνες εκει για να το κανουν να παιζει τελεια.... και δεν κερδιζουν και ολοι.

γιαυτο αφου εχεις βαλει καποια πραγματακια στο 206 , κοιτα τι θελεις να κανεις (να ακους ηρεμα, κατι παραπανω,πολυ δυνατα) δες τι χρηματα σε παιρνει να διαθεσεις και ψαξε να βρεις καποιο καταστημα και να κανεις ολοκληρωμενη εργασια εκει.

τωρα για ορους οπως ohm και rms και Hz απλα θελει λιγο διαβασμα.
οπως ειδες δεν αναφερθηκα σε τετοιους ορους για να μη σε μπλεξω.
Ο φιλος Αντωνης ειπε καποια πραγματακια πολυ σωστα .

οτι θελεις μπορω να σε βοηθησω αρκει να ξερω. Wink
Skull - Κυρ 23 Νοέ 2003, 14:14:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
DimiP έγραψε:
...λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr...


Ειμαι ηδη εγεγραμενο μελος και εχω αρχισει το καταραμενο διαβασμα Evil που τον τελευταιο καιρο που εχω μπλεξει με το αμαξι εχω ξεπερασει τον εαυτο μου!Ουτε στο γυμανασιο δεν διαβαζα τοσο εξωσχολικο υλικο! Very happy
Τα ηχεια μου τα ξερεται και μου αρεσουν πολυ!Το κοστος δεν με πειραζει αν και η μαρκα τον ηχειων που εχω διαλεξει ειναι και πολυ καλη ευκαιρια mac-audio αφου τα 4 αυτα ηχεια τα πηρα με κοστος λιγοτερο απο 110ευρο μαζι με περαστικα! Very happy
επειδη ειμαι fun της rock μουσικης και νομιζω πως τα μπασα ειναι αυτα που ζωντανευουν τον ηχο θελω να ακουω λιγο δυνατα την μουσικη με πολυ μπασο!Αυτο ειναι δυσκολο για καποιον που ακουει rock γιατι δεν υπαρχουν και πολλα τραγουδια με δυνατη μποτα και μπιτ!Οστοσο ψαχνομαι διαρκως και βρισκω τραγουδια που μου αρεσουν και συνδυαζουν και τα θελω μου!
Τωρα που τα ξερετε ολα για μενα και το αμαξι μου στον τομεα της ηχητικης πιστευω πως θα συνεχισουν οι προτασεις και τελος θα βρουμε μια λυση για το πολυποθητο "καλο" και ποιοτικο ηχοσυστημα στο 206!
DimiP - Δευ 24 Νοέ 2003, 09:33:21
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...λοιπον, αν σε ενδιαφερει απλα να καταλαβεις τι γινεται με ολους αυτους τους ορους που ανεφερες (watt,rms,ohm) θα πρεπει να αρχισεις να διαβαζεις και θα σου προτεινα τα:
www.caraudioforum.gr...


Ειμαι ηδη εγεγραμενο μελος και εχω αρχισει το καταραμενο διαβασμα Evil που τον τελευταιο καιρο που εχω μπλεξει με το αμαξι εχω ξεπερασει τον εαυτο μου!Ουτε στο γυμανασιο δεν διαβαζα τοσο εξωσχολικο υλικο! Very happy
Τα ηχεια μου τα ξερεται και μου αρεσουν πολυ!Το κοστος δεν με πειραζει αν και η μαρκα τον ηχειων που εχω διαλεξει ειναι και πολυ καλη ευκαιρια mac-audio αφου τα 4 αυτα ηχεια τα πηρα με κοστος λιγοτερο απο 110ευρο μαζι με περαστικα! Very happy
επειδη ειμαι fun της rock μουσικης και νομιζω πως τα μπασα ειναι αυτα που ζωντανευουν τον ηχο θελω να ακουω λιγο δυνατα την μουσικη με πολυ μπασο!Αυτο ειναι δυσκολο για καποιον που ακουει rock γιατι δεν υπαρχουν και πολλα τραγουδια με δυνατη μποτα και μπιτ!Οστοσο ψαχνομαι διαρκως και βρισκω τραγουδια που μου αρεσουν και συνδυαζουν και τα θελω μου!
Τωρα που τα ξερετε ολα για μενα και το αμαξι μου στον τομεα της ηχητικης πιστευω πως θα συνεχισουν οι προτασεις και τελος θα βρουμε μια λυση για το πολυποθητο "καλο" και ποιοτικο ηχοσυστημα στο 206!


θα σε δυσαρεστησω λιγο αλλα δεν νομιζω πως θα κανεις δουλεια με το να ακους προτασεις.
ο καθε χρηστης καποιων ηχειων θα σου πει τη γνωμη του μεν που ομως α) δεν ειναι αμεροληπτη β) βασιζεται στα προσωπικα γουστα του γ) ειναι επηρεασμενη απο το τι ξερει η δεν ξερει και την γενικη "παιδεια" του (π.χ. εγω μεγαλε εβαλα τα χψζ ηχεια που ναι μαματα και σηκωνουν 1500watt βαλε αυτα και θα με θυμηθεις ή ο αλλος φιλε εγω σου προτεινω τα χψζμκ5 που τα βρησκεις μονο στα καλα μαγαζια και εχουν 1500 τα woofer μονο αλλα τα βαζεις και ακους λες και εισαι στο μεγαρο....).
γιαυτο και δεν μπηκα στον πειρασμο να αρχισω να σου προτεινω μαρκες ηχειων για ..."σκληρο" / "μαλακο" / "ζεστο" ηχο κ.λ.π

κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed
Skull - Δευ 24 Νοέ 2003, 14:48:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
DimiP έγραψε:
...κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed


Δεν με κουραζεις καθολου ισα-ισα χαιρομαι να συζηταω για το αμαξι μου... Very happy
Εχω βαλει δυο tweeter μπροστα και 2 4αρων δρόμων πισω στην εταζερα!Τα χαρακτηριστικα τα εχω γραψει πιο πανω για να μου εξηγησει καποιος αν ειναι καλα και τα πραγματικα στοιχει των ηχειων αυτων γαι να μην μιλαμε με παραδειγματα!
Τωρα δεν ζηταω να μου πειτε μαρκα γιατι θα τα βαλω ολα απο μac-audio γιατι εχουν αξιοπιστια και καλη τιμη(τωρα διορθωστε με για την αξιοπιστια*)!Ζηταω απλα να μου πειτε τι watt,ohm(?) και μεγεθους να ειναι ο ενισχυτης,το woofer και τα 2 μπροστα διαιρουμενα ηχεια ετσι ωστε να πληρουν ολες τις προηποθεσεις για ενα καλο ηχοσυστημα!Ας πουμε μεχρι προχθες νομιζα οτι δεν χρειαζετε καθολου να αλλαξω τα διαιρουμενα ηχεια μπροστα αλλα τελικα αυτο το κομματι ειναι το πιο κυριο απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα θεματα γιατι ο ηχος πρεπει να ερχετε απο μπροστα!Ετσι? Wink Επεισης αυτο με τους δυο ενυσχητες...

*Η mac-audio μεχρι πριν απο μερικους μηνες ειχε της τιμες της στα υψη στην Β.Ελλαδα(τουλαχιστον)και αυτο αλλαξε γιατι την πηρα αλλος την αντιπροσωπια...ετσι παντως μου ειπε αυτος που μου τα τοποθετησε...

Δεν ξερω αν αξιζει να το ψιριζουμε τοσο πολυ και αν λεω μ@λ@κιες... Embarassed
peugeot206cc - Δευ 24 Νοέ 2003, 16:41:40
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου.


Πάρα πολύ σωστά όλα όσα ανέφερες. Μια μικρή διόρθωση.
Η ευαισθησία είναι η ένταση του ήχου όταν στείλουμε στο μεγάφωνο ισχύ ένα Watt και όχι ρεύμα τάσης 2,83 V. Γι' αυτό και η μονάδα μέτρησης της ευαισθησίας είναι ανά W και ανά m. Εάν το μεγάφωνο μας έχει αντίσταση 8 Ohm τότε η τάση είναι 2,83 V για το 1 Watt.
DRAKE - Δευ 24 Νοέ 2003, 16:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να καταλάβω. Έχεις δύο tweeter στις μπροστινές πόρτες και δύο οβαλάκια πίσω έτσι; Και θέλεις να αντικαταστήσεις τα μπροστά με διαιρούμενα σωστά; Λοιπόν, να ξέρεις ότι ως επί το πλείστον τα διαιρούμενα ηχεία έχουν και crossover οπότε δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις με διάφορους συνδυασμούς woofer-tweeter. Η γνώμη μου είναι να βάλεις για αρχή ένα ζευγάρι με ισχύ παρόμοια με των οβάλ (γύρω στα 80-90W RMS) και να τα συνδυάσεις με έναν τετρακάναλο ενισχυτή με ισχύ εξόδου γύρω στα 80W RMS ανά κανάλι στα 4Ω. Επιπλέον μόνωσε τις πόρτες (Δεν κοστίζει πολύ κάπου 60-80€) με κάποιο σπρέυ και άλλαξε την εταζέρα με μιά από MDF. Με μια καλή ρύθμιση πιστυεύω ότι θα σε υπερκαλύψουν αυτά για αρχή. Αν τώρα έχεις πηγή η οποία διαθέτει και έξοδο για Subwoofer (δηλ 3 εξόδους προενίσχυσης) μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή με ισχύ από 350W έως 500W RMS μονοκάναλο ή γεφυρωμένο δικάναλο)με ένα ή δύο Sub και πιστεύω ότι είσαι τέλειος!
DRAKE - Δευ 24 Νοέ 2003, 16:55:07
Θέμα δημοσίευσης:
peugeot206cc έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Όταν λέμε ότι ένα ήχείο έχει ευαισθησία 92db/W/m εννοούμε ότι αν τροφοδοτήσουμε το ηχείο με ρεύμα τάσης 2,83V rms θα παίξει με ένταση ήχου 92db μετρημένη σε απόσταση ενός μέτρου.


Πάρα πολύ σωστά όλα όσα ανέφερες. Μια μικρή διόρθωση.
Η ευαισθησία είναι η ένταση του ήχου όταν στείλουμε στο μεγάφωνο ισχύ έαν Watt και όχι ρεύμα τάσης 2,83 V. Γι' αυτό και η μονάδα μέτρησης της ευαισθησίας είναι ανά W και ανά m. Εάν το μεγάφωνο μας έχει αντίσταση 8 Ohm τότε η τάση είναι 2,83 V για το 1 Watt.

Ούπς! Σωστά. Αναφερόμουν σε ηχεία με ονομαστική αντίσταση 8Ω γιατί είναι πιο συνηθισμένο στον οικιακό και επαγγελματικό ήχο όπου και ασχολούμαι.
Wink
DimiP - Τρι 25 Νοέ 2003, 02:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Κάτσε να καταλάβω. Έχεις δύο tweeter στις μπροστινές πόρτες και δύο οβαλάκια πίσω έτσι; Και θέλεις να αντικαταστήσεις τα μπροστά με διαιρούμενα σωστά; Λοιπόν, να ξέρεις ότι ως επί το πλείστον τα διαιρούμενα ηχεία έχουν και crossover οπότε δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις με διάφορους συνδυασμούς woofer-tweeter. Η γνώμη μου είναι να βάλεις για αρχή ένα ζευγάρι με ισχύ παρόμοια με των οβάλ (γύρω στα 80-90W RMS) και να τα συνδυάσεις με έναν τετρακάναλο ενισχυτή με ισχύ εξόδου γύρω στα 80W RMS ανά κανάλι στα 4Ω. Επιπλέον μόνωσε τις πόρτες (Δεν κοστίζει πολύ κάπου 60-80€) με κάποιο σπρέυ και άλλαξε την εταζέρα με μιά από MDF. Με μια καλή ρύθμιση πιστυεύω ότι θα σε υπερκαλύψουν αυτά για αρχή. Αν τώρα έχεις πηγή η οποία διαθέτει και έξοδο για Subwoofer (δηλ 3 εξόδους προενίσχυσης) μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή με ισχύ από 350W έως 500W RMS μονοκάναλο ή γεφυρωμένο δικάναλο)με ένα ή δύο Sub και πιστεύω ότι είσαι τέλειος!


οπως τα λες ειναι σωστα με 1 παρατηρηση.
-μονωση στις πορτες κοστος 60Ε με dynamat η 3Μ μονωτικο.
για μειωση κοστους πας στο Praktiker αγοραζεις πισοχαρτο και το τοποθετεις μονος σου πανευκολα (για οδηγιες οποιος θελει ας στειλει PM σε μενα η το larry69, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα εδω.) και εχεις και ισως πιο προσεγμενο αποτελεσμα.
DimiP - Τρι 25 Νοέ 2003, 02:41:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: 206 και πραγματικο ηχοσυστημα!
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...κατι που δεν καταλαβα: εχεις 4 ηχεια macaudio ;; δηλ. εχεις 2 woofer+2 tweeter για μπροστα ;; σωστα;;κατι ανεφερες για ηχεια στην εταζερα ;
με συγχωρεις που σε κουραζω αλλα μπορεις να πεις για μια ακομα φορα τι εχεις και τι θελεις να βαλεις; Embarassed Embarassed


Δεν με κουραζεις καθολου ισα-ισα χαιρομαι να συζηταω για το αμαξι μου... Very happy
Εχω βαλει δυο tweeter μπροστα και 2 4αρων δρόμων πισω στην εταζερα!Τα χαρακτηριστικα τα εχω γραψει πιο πανω για να μου εξηγησει καποιος αν ειναι καλα και τα πραγματικα στοιχει των ηχειων αυτων γαι να μην μιλαμε με παραδειγματα!
Τωρα δεν ζηταω να μου πειτε μαρκα γιατι θα τα βαλω ολα απο μac-audio γιατι εχουν αξιοπιστια και καλη τιμη(τωρα διορθωστε με για την αξιοπιστια*)!Ζηταω απλα να μου πειτε τι watt,ohm(?) και μεγεθους να ειναι ο ενισχυτης,το woofer και τα 2 μπροστα διαιρουμενα ηχεια ετσι ωστε να πληρουν ολες τις προηποθεσεις για ενα καλο ηχοσυστημα!Ας πουμε μεχρι προχθες νομιζα οτι δεν χρειαζετε καθολου να αλλαξω τα διαιρουμενα ηχεια μπροστα αλλα τελικα αυτο το κομματι ειναι το πιο κυριο απο οτι εχω διαβασει σε διαφορα θεματα γιατι ο ηχος πρεπει να ερχετε απο μπροστα!Ετσι? Wink Επεισης αυτο με τους δυο ενυσχητες...

*Η mac-audio μεχρι πριν απο μερικους μηνες ειχε της τιμες της στα υψη στην Β.Ελλαδα(τουλαχιστον)και αυτο αλλαξε γιατι την πηρα αλλος την αντιπροσωπια...ετσι παντως μου ειπε αυτος που μου τα τοποθετησε...

Δεν ξερω αν αξιζει να το ψιριζουμε τοσο πολυ και αν λεω μ@λ@κιες... Embarassed


ουτε μ@λ@κιες λες ουτε τιποτα. αποριες εχεις και μεσω της συζητησης διαμορφωνεις γνωμη.
για τα macaudio δεν ξερω αλλα μου φαινονται υπερβολικα χαμηλες οι τιμες. μακαρι να ειναι το ιδιο καλα.
οσο για μια προταση θα συμφωνησω με αυτη του Κυριακου (προηγ.post) χωρις ισως τον 2ο ενισχυτη (για μειωση κοστους) αλλα με προταση για 1 5καναλο (τα παιζει ολα και συμφερει Laughing ).
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 13:16:42
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

οπως τα λες ειναι σωστα με 1 παρατηρηση.
-μονωση στις πορτες κοστος 60Ε με dynamat η 3Ε μονωτικο.
για μειωση κοστους πας στο Praktiker αγοραζεις πισοχαρτο και το τοποθετεις μονος σου πανευκολα (για οδηγιες οποιος θελει ας στειλει PM σε μενα η το larry69, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα εδω.) και εχεις και ισως πιο προσεγμενο αποτελεσμα.

Απλά ανέφερα το σπρέυ λόγω του ότι είναι πιο εύκολο στη χρήση από κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί πολύ. Τα φύλλα των 3€ που λες καλύπτουν όλη την πόρτα ή είναι σε συγκεκριμένες διαστάσεις πχ 30χ40;
Skull - Τρι 25 Νοέ 2003, 14:40:26
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Κάτσε να καταλάβω. Έχεις δύο tweeter στις μπροστινές πόρτες και δύο οβαλάκια πίσω έτσι; Και θέλεις να αντικαταστήσεις τα μπροστά με διαιρούμενα σωστά; Λοιπόν, να ξέρεις ότι ως επί το πλείστον τα διαιρούμενα ηχεία έχουν και crossover οπότε δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζεις με διάφορους συνδυασμούς woofer-tweeter. Η γνώμη μου είναι να βάλεις για αρχή ένα ζευγάρι με ισχύ παρόμοια με των οβάλ (γύρω στα 80-90W RMS) και να τα συνδυάσεις με έναν τετρακάναλο ενισχυτή με ισχύ εξόδου γύρω στα 80W RMS ανά κανάλι στα 4Ω. Επιπλέον μόνωσε τις πόρτες (Δεν κοστίζει πολύ κάπου 60-80€) με κάποιο σπρέυ και άλλαξε την εταζέρα με μιά από MDF. Με μια καλή ρύθμιση πιστυεύω ότι θα σε υπερκαλύψουν αυτά για αρχή. Αν τώρα έχεις πηγή η οποία διαθέτει και έξοδο για Subwoofer (δηλ 3 εξόδους προενίσχυσης) μπορείς να βάλεις και έναν ενισχυτή με ισχύ από 350W έως 500W RMS μονοκάναλο ή γεφυρωμένο δικάναλο)με ένα ή δύο Sub και πιστεύω ότι είσαι τέλειος!


Λοιπον παιδια ευχαρηστω και δεν λεω τιποτα αλλο!Το χαμογελο τα λεει ολα :
-D Very happy Very happy Very happy
Εχω καποιες αγνωστες λεξεις στο πανω post οπως:
-RMS ειναι τα watt που παιζουν normal τα ηχεια??
-crossover?? Confused

Και κατι τελευταιο(το ελπιζω)??Καθομουν για μιση ωρα και εγραφα ερωτησεις αλλα επειδη θα ζαλισουν και εαυτους που θα τις διαβασουν αλλα και εμενα Twisted evil !
Τελικα τι εννοουμε οταν λεμε διαιρουμενα ηχεια μπροστα??Εγω ειχα καταλαβει 2γραμων αλλα κοιταζοντας στο http://www.mac-audio.de μπερδευτικα πολυ...
Για να συνοψισουμα,ποια διαιρουμενα ειναι καλα για μενα??Ειπαμε 80\170Wκαι 4 ohms!ε?Αλλα ποσο να ειναι οι διαστασεις τους και ποια τα Hz και db!ΠΑιζουν ρολο??
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 15:16:40
Θέμα δημοσίευσης:
Πίσω στο σχολείο και στο μάθημα της φυσικής... Very happy
Η ισχύς (Watt) εξαρτάται από το ρεύμα (I) και την διαφορά δυναμικού (volt). Η ισχύς ισούται με W=IxV. Ι=V/R (νόμος ωμ, όπου R η αντίσταση του φορτίου) Eπομένως W=VxV/R. Στο κύκλωμα ενισχυτή-ηχείου η R του ηχείου παραμένει σταθερή (4ωμ) επομένως μεταβάλλοντας τα Volt, μεταβάλλεται η ισχύς και μεταβάλλεται η ένταση του ήχου (χοντρικά). Το ρεύμα όμως δεν είναι συνεχόμενο αλλά η τιμή του μεταβάλλεται περιοδικά στη μονάδα του χρόνου, το "πλάτος" του δηλαδή δεν είναι σταθερό. Για να καταλάβεις στο σπίτι μας λέμε ότι έχουμε ρεύμα 220V RMS το μέγιστο πλάτος του όμως είναι περίπου 320V και μεταβάλλεται συνεχώς. Επειδή λοιπόν οι υπολογισμοί ήταν πολύ δύσκολο να γινουν χρησιμοποιήθηκε ένα νέο μέγεθος η μέση τιμη ή RMS (Root Mean Sqare)και τη βρίσκουμε όταν διαιρέσουμε το μέγιστο πλάτος με την τετραγωνική ρίζα του 2 (περ. 1,41). Η RMS τιμή ενός ενισχυτή είναι η τιμή που θα πρέπει να προσέχουμε πρώτα απ'όλα. Είναι η ισχύς που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί. Η μέγιστη ισχύς είναι η ισχύς που μπορεί να δωσει για λίγο χρονικό διάστημα και ΟΧΙ συνέχεια.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες... Αν υπαρχει κάποιοςπου μπορεί να το διατυπώσει καλύτερα ας το κάνει...
Skull - Τρι 25 Νοέ 2003, 15:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Πίσω στο σχολείο και στο μάθημα της φυσικής... Very happy
Η ισχύς (Watt) εξαρτάται από το ρεύμα (I) και την διαφορά δυναμικού (volt). Η ισχύς ισούται με W=IxV. Ι=V/R (νόμος ωμ, όπου R η αντίσταση του φορτίου) Eπομένως W=VxV/R. Στο κύκλωμα ενισχυτή-ηχείου η R του ηχείου παραμένει σταθερή (4ωμ) επομένως μεταβάλλοντας τα Volt, μεταβάλλεται η ισχύς και μεταβάλλεται η ένταση του ήχου (χοντρικά). Το ρεύμα όμως δεν είναι συνεχόμενο αλλά η τιμή του μεταβάλλεται περιοδικά στη μονάδα του χρόνου, το "πλάτος" του δηλαδή δεν είναι σταθερό. Για να καταλάβεις στο σπίτι μας λέμε ότι έχουμε ρεύμα 220V RMS το μέγιστο πλάτος του όμως είναι περίπου 320V και μεταβάλλεται συνεχώς. Επειδή λοιπόν οι υπολογισμοί ήταν πολύ δύσκολο να γινουν χρησιμοποιήθηκε ένα νέο μέγεθος η μέση τιμη ή RMS (Root Mean Sqare)και τη βρίσκουμε όταν διαιρέσουμε το μέγιστο πλάτος με την τετραγωνική ρίζα του 2 (περ. 1,41). Η RMS τιμή ενός ενισχυτή είναι η τιμή που θα πρέπει να προσέχουμε πρώτα απ'όλα. Είναι η ισχύς που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί. Η μέγιστη ισχύς είναι η ισχύς που μπορεί να δωσει για λίγο χρονικό διάστημα και ΟΧΙ συνέχεια.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες... Αν υπαρχει κάποιοςπου μπορεί να το διατυπώσει καλύτερα ας το κάνει...


Cussing out -Κυριε,κυριε μπορω αν παω τωρα τουαλετα??
Laughing Laughing Laughing
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 15:54:48
Θέμα δημοσίευσης:
Τα RMS στο ηχείο υποδηλώνουν πόση ισχύ μπορεί να δεχτεί το ηχείο για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί.
Το Crossover ή φίλτρο διαχωρισμού συχνοτήτων χρησιμοποιείται για να προστατέψει τα ηχεία από καταστροφή. Και θα στο εξηγήσω.
Ο άνθρωπος ακούει τις συχνότητες από 20 μέχρι περίποτυ 20000Hz (θεωρητικά, πρακτικά 30-15000). Επομένως και τα ηχεία θα πρέπει να παίζουν σε όλες αυτές τις συχνότητες. Είναι όμως πρακτικά αδύνατο για ένα μόνο μεγάφωνο να παίξει σωστά όλες τις συχνότητες. Τα μεγάφωνα πάλλονται (το....μπρος πίσω να φανταστείς)σε διάφορες συχνότητες για να δημιουργήσουν τον ήχο. Για να γίνει αυτλη η κίνηση χρειάζεται ενέργεια - ισχύς ενισχυτή. Για να σε βοηθήσω να καταλάβεις θεώρησε ως ένα Ηz μία κίνηση του κώνου του μεγαφώνου (100Hz εκατό παλμούς το δευτερόλεπτο κοκ) Οι χαμηλές συχνότητες(0-300Hz) χρειάζονται μεγάφωνα με δυνατότητα να μετακινούν μεγάλη μάζα αέρα και μεγάλες διαδρομές του κώνου και γιαυτό χρησιμοποιούμε μεγάφωνα μεγάλης διαμέτρου (γούφερ) .Στις υψηλές συχνότητες οι παλμοί είναι πάρα πολλοί από 3000 μέχρι και 2000 επομένως κατασκευαστικά αυτό μπορεί να επιτευχθεί με μικρου μεγέθους μεγάφωνα (Tweeter). Ένα tweeter δεν μπορεί να παίξει συχνότητα πχ100Hz διότι πολύ απλά θα καταστραφεί (πρέπει να δεις πως γίνεται αυτό Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy )Επομένως πρέπει με κάποιον τρόπο να το προστατέψουμε. Εδώ έρχεται το crossover το οποίο είναι μια ηλεκτρονική διάταξη όπου "φιλτράρει" τις συχνότητες δηλ. επιτρέπει σε ένα συγκεκριμένα φάσμα συχνοτήτων να πάει σε συγκεκριμένο μεγάφωνο. Σαν "δρόμο" λέμε σε ένα ηχείο τα μεγάφωνα τα οποία χρησιμοποιεί. Για να καταλάβεις ένα ηχείο 2 δρόμων είναι αυτό που έχει ένα γούφερ κσι ένα τουίτερ και εδώ επεμβαίνει το crossover όπου δεν αφήνει τις υψηλές συχνότητες να πάνε στο γούφερ (από 2500Hz περίπου και πάνω) και αντίστοιχα δεν αφήνει τις χαμηλές (από 2500 και κάτω) να πάνε στο τουίτερ. Υπάρχουν ηχεία περισσότερων από δύο δρόμων αλλά δεν προλαβαίνω να σου αναλύσω παραπάνω...
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 16:08:58
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΩ ΚΟΛΟΠΑΙΔΟ! ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ! Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Συνεχίζω...............
Διαιρούμενα ονομάζουμε τα ηχεία τα οποία τα μεγάφωνά τους (δρόμοι) είναι χωριστά δηλ. τοποθετείται αλλού το τουιτερ και αλλού τα γούφερ. Τα οβαλάκια σου ΔΕΝ είναι διαιρούμενα για παράδειγμα.
Τώρα το τι είναι καλό για σένα...αυτό θα το συζητήσεις με κάποιον επαγγελματία σχετικά με μάρκες κλπ. Ανέφερα ισχύ 80W γιατί τόσο είναι και τα πίσω σου έτσι ώστε να χρησιμοποιείσεις μόνο έναν ενισχυτή για τα τέσσερα ηχεία σου. Η αντίσταση όλων (99%) των ηχείων είναι 4ωμ οπότε μην ανησυχείς. Μην δίνεις μεγάλη σημασία στην μέγιστη ισχύ των ηχείων.
Διαστάσεις: τα 206 παίρνουν ηχεία 16,5εκ (ΟΧΙ 16) μπροστά και υπάρχει χώρος για τουιτερ στα τρίγωνα των καθρεφτών. Πίσω παίρνει 13εκ στα πλάγια ή ότι θέλεις στην εταζέρα.
Όσο για Hz και db νομίζω ότι έχω γράψει σε άλλο post παραπάνω.
Ελπίζω να βοήθησα (σίγουρα μπέρδεψα Very happy )
Α, αύριο έχει διαγώνισμα και όταν εγκαταστήσεις το ηχοσύστημα θα έρθω να σε βεθμολογήσω στις τελικές εξετάσεις να δούμε αν πέρασες την τάξη Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
peugeot206cc - Τρι 25 Νοέ 2003, 16:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
Bravo DRAKE άψογη ανάλυση !

Κάτι άλλο που πρέπει επίσης να προσέξουμε είναι ότι όταν λέμε ότι ένα μεγάφωνο (για αυτοκίνητο) αντέχει ισχύ 200W αυτή δεν αναφέρεται σε RMS εκτός εάν αναγράφεται. Έτσι για μεγάφωνο 200W αυτό γίνεται 140W RMS. Αυτό πάλι στην πράξη δεν σημαίνει για τα μεγάφωνα του αυτοκινήτου ότι μπορούν να αντέξουν ισχύ 140W RMS. Τόσο αντέχει το ηλεκτρικό σύστημα από το μεγάφωνο. Η μηχανική του αντοχή είναι συνήθως αρκετά μικρότερη. Μόνο κάποιες σοβαρές εταιρείες (πχ. INFINITY) γράφουν πραγματικά πόσα Watt αντέχουν τα ηχεία τους.
Προσωπικά έχω καταστρέψει μεγαφωνα (Mac audio) με απλό RadioCD (που υποτείθεται ότι ήταν 4Χ50 W RMS και στην πραγματικότητα δεν ήταν ούτε 4Χ20) που επάνω έγραφαν 180Watt
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 16:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστό αλλά τα 200W δεν γίνονται 140. Αυτό που ανέφερα με τη διαιίρεση ισχύει κυρίως στην ισχύ εξόδου του ενισχυτή. Η μέγιστη ισχύς του ηχείου εξαρτάται αποκλειστικα από την κατασκεύη του και πολλές φορές αναφέρεται και η μουσική ισχύς του ηχείου η οποία είναι η διπλάσια της μέγιστης. Επομένως τα 200W γίνονται 70W RMS!!!!! Και γιαυτό προσοχή.
πχ. Τα δικά μου PIONEER είναι 50W RMS/150W Max διαιρούμενα εμπρός και 35W RMS/160W Max 13εκ 3 δρόμων στα πλάγια πίσω και παίζουν ικανοποιητικά με τον ενισχυτή της πηγής 4x50W Max/ 4x27W RMS!!!!!!!!!
DRAKE - Τρι 25 Νοέ 2003, 16:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς δεν μου έρχονται στο μυαλό sites με φωτογραφίες για να λυθούν όλες οι απόρ'ιες.. Ίσως αύριο.
peugeot206cc - Τρι 25 Νοέ 2003, 19:08:25
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Σωστό αλλά τα 200W δεν γίνονται 140. Αυτό που ανέφερα με τη διαιίρεση ισχύει κυρίως στην ισχύ εξόδου του ενισχυτή. Η μέγιστη ισχύς του ηχείου εξαρτάται αποκλειστικα από την κατασκεύη του και πολλές φορές αναφέρεται και η μουσική ισχύς του ηχείου η οποία είναι η διπλάσια της μέγιστης. Επομένως τα 200W γίνονται 70W RMS!!!!! Και γιαυτό προσοχή.

Δεν υπάρχει μουσική ισχύς. Η ισχύς είναι μέγεθος της φυσικής. Όταν λοιπον αναφέρει σαν ισχύ ένα νούμερο (χωρίς να διευκρινίζει RMS) τότε εννοεί την (στιγμιαία) ισχύ που μπορεί να αντέξει σε peak ρεύματος. H ισχύς αυτή είναι η μισή από την πραγματική που μπορεί να δεχθεί το μεγάφωνο (RMS). Δηλαδή για μεγάφωνο 200W μπορεί στην πραγματικότητα να δεχθεί 100W (RMS). (Λάθος έγραψα πριν). Επειδή λοιπόν είναι δαπανηρό να φτιάξει ένα μεγάφωνο που να αντέχει 100W φτιάχνει το ηλεκτρικό κύκλωμα του μεγαφώνου (Πυκνωτάκι-Πηνίο) να αντέχει 100W με αποτέλεσμα να προδίδεται σχεδόν πάντα από τη μηχανική του κατασκευή (δεν αντέχει δηλαδή ο κώνος που είναι από χαρτί ,πολυπροπυλένιο κτλ. ή η ανάρτηση).
Έτσι ο κατασκευαστής διαφημίζει σχεδόν πάντα την αντοχή του ηλεκτρικού κυκλώματος του μεγαφώνου σε μέγιστη στιγμιαία ισχύ.
Η μηχανική κατασκευή μπορεί ίσως στην πραγματικότητα να αντέξει στιγμιαία αυτή την ισχύ (200W) αλλά σίγουρα όχι για πολύ χρόνο.

DRAKE έγραψε:
πχ. Τα δικά μου PIONEER είναι 50W RMS/150W Max διαιρούμενα εμπρός και 35W RMS/160W Max 13εκ 3 δρόμων στα πλάγια πίσω και παίζουν ικανοποιητικά με τον ενισχυτή της πηγής 4x50W Max/ 4x27W RMS!!!!!!!!!

Η πηγή επίσης είναι άλλος μύθος και σε συγκριτικά περιοδικά που έχω δει η πραγματική ισχύ δεν ξεπερνά τα 20W (RMS) για διαφημιζόμενα 4x55
Skull - Τρι 25 Νοέ 2003, 20:10:25
Θέμα δημοσίευσης:
Kαλα παιδια σημερα ησαστε φωτια Onfire !!!!!!Θα περημενω πως και πως να σας ακουσω αυριο.... Very happy


Και επανερχομε στις ερωτησεις μου... Very happy Ετσι για να μην ξεχνιομαστε...
-Οταν λεει για π.χ στα χαρακτηριστικα του ηχειου Crossover frequency 1 εννοει λοιπον οτι ειναι ειναι 2 δρομων??
-Και αν λεει "recommended amplifier output: 30 Watt" εννοει "συνιστώμενη παραγωγή ενισχυτών: 30 W" δηλαδη???Γιατι στα δικα μου ηχεια αυτο λεει??

Και πρεπει μαλον να προσεξουμε τα db!Δηλαδη τα db να ειναι ολα ομοια??Τι γινετε στα 4δρομων τα δικα μου ηχεια γιατι δεν εχουν db??
Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Και τελος αν αντι για 65 ειναι 63cm το βαθος του ηχειου??Τι παιζει και με τον πισω χωρο του ηχειου??
DimiP - Τετ 26 Νοέ 2003, 04:45:51
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
DimiP έγραψε:

οπως τα λες ειναι σωστα με 1 παρατηρηση.
-μονωση στις πορτες κοστος 60Ε με dynamat η 3Ε μονωτικο.
για μειωση κοστους πας στο Praktiker αγοραζεις πισοχαρτο και το τοποθετεις μονος σου πανευκολα (για οδηγιες οποιος θελει ας στειλει PM σε μενα η το larry69, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα εδω.) και εχεις και ισως πιο προσεγμενο αποτελεσμα.

Απλά ανέφερα το σπρέυ λόγω του ότι είναι πιο εύκολο στη χρήση από κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί πολύ. Τα φύλλα των 3€ που λες καλύπτουν όλη την πόρτα ή είναι σε συγκεκριμένες διαστάσεις πχ 30χ40;


οχι 3 ευρω!! λαθος !!κανα 12αρι Ευρω (δεν θυμαμαι και καλα)

νομιζω εχει σε 2 μεγεθη ! τα μεγαλα μαλλον κανουν αλλα τα μικροτερα δεν φτανουν θελεις 2 κομματια ανα πορτα για 3θυρο που εχει μεγαλες πορτες.
DimiP - Τετ 26 Νοέ 2003, 04:56:21
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
ΚΑΤΩ ΚΟΛΟΠΑΙΔΟ! ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ! Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Συνεχίζω...............
Διαιρούμενα ονομάζουμε τα ηχεία τα οποία τα μεγάφωνά τους (δρόμοι) είναι χωριστά δηλ. τοποθετείται αλλού το τουιτερ και αλλού τα γούφερ. Τα οβαλάκια σου ΔΕΝ είναι διαιρούμενα για παράδειγμα.
Τώρα το τι είναι καλό για σένα...αυτό θα το συζητήσεις με κάποιον επαγγελματία σχετικά με μάρκες κλπ. Ανέφερα ισχύ 80W γιατί τόσο είναι και τα πίσω σου έτσι ώστε να χρησιμοποιείσεις μόνο έναν ενισχυτή για τα τέσσερα ηχεία σου. Η αντίσταση όλων (99%) των ηχείων είναι 4ωμ οπότε μην ανησυχείς. Μην δίνεις μεγάλη σημασία στην μέγιστη ισχύ των ηχείων.
Διαστάσεις: τα 206 παίρνουν ηχεία 16,5εκ (ΟΧΙ 16) μπροστά και υπάρχει χώρος για τουιτερ στα τρίγωνα των καθρεφτών. Πίσω παίρνει 13εκ στα πλάγια ή ότι θέλεις στην εταζέρα.
Όσο για Hz και db νομίζω ότι έχω γράψει σε άλλο post παραπάνω.
Ελπίζω να βοήθησα (σίγουρα μπέρδεψα Very happy )
Α, αύριο έχει διαγώνισμα και όταν εγκαταστήσεις το ηχοσύστημα θα έρθω να σε βεθμολογήσω στις τελικές εξετάσεις να δούμε αν πέρασες την τάξη Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


ατιμε με προλαβες και ετοιμαζομουν να απαντησω στο παιδι,
αλλα αφου κοιμομουν ολη μερα (λογω δουλειας)... Evil Evil
ευγε παντως δασκαλε για την αναλυση! Very happy

α! την αλλη εβδομαδα εχουμε προχειρο δειαγωνισμα!

αυτο με το tweetεr να σκαει θα ηθελα να το δω!!
DimiP - Τετ 26 Νοέ 2003, 05:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Kαλα παιδια σημερα ησαστε φωτια Onfire !!!!!!Θα περημενω πως και πως να σας ακουσω αυριο.... Very happy


Και επανερχομε στις ερωτησεις μου... Very happy Ετσι για να μην ξεχνιομαστε...
-Οταν λεει για π.χ στα χαρακτηριστικα του ηχειου Crossover frequency 1 εννοει λοιπον οτι ειναι ειναι 2 δρομων??
-Και αν λεει "recommended amplifier output: 30 Watt" εννοει "συνιστώμενη παραγωγή ενισχυτών: 30 W" δηλαδη???Γιατι στα δικα μου ηχεια αυτο λεει??

Και πρεπει μαλον να προσεξουμε τα db!Δηλαδη τα db να ειναι ολα ομοια??Τι γινετε στα 4δρομων τα δικα μου ηχεια γιατι δεν εχουν db??
Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Και τελος αν αντι για 65 ειναι 63cm το βαθος του ηχειου??Τι παιζει και με τον πισω χωρο του ηχειου??


το recommended amplifier output: 30 Watt που σου λεει προφανως σε προειδοποιει να μην παιξεις τα ηχεια αυτα με ενισχυση μεγαλυτερη απο τα 30 watt γιατι θα υπαρχει κινδυνος να τα καψεις. 30watt ανα καναλι, ετσι;
ποσα Db αντεχει ο ανθρωπος στο αμαξι;; κανονικα αντεχει αρκετα (~100db), αλλα απο ιατρικη αποψη αρκετα λιγοτερα απο αυτα που παιζουμε Twisted evil Twisted evil
o πισω χωρος στα 206 για τα εμπρος ηχεια ειναι περιορισμενος γιαυτο και δεν μπορεις να βαλεις πολυ βαθυ ηχειο δηλ. με μεγαλο κωνο (μαγνητη)
εκτος αυτο ακομα κιαν στερεωσεις καπως ενα τερατακι εκει μεσα δεν υπαρχει ο καταλληλος χωρος για να παιξει σωστα με αποτελεσμα να τριζει το συμπαν. θελει προσοχη και καλυτερη λυση ειναι να δοκιμασουμε το ηχειο να παιζει πριν το επιλεξουμε.
επισης αν διαθετουμε αρκετα λεφτα, υπαρχουν ultra slim ηχεια απο μεγαλες εταιριες του χωρου που παιζουν οπως και τα "τερατα" αλλα ειναι "ρηχα" και αρκετα ακριβα.

τις τεχνικες απαντησεις τις αφηνω στον Κυριακο που τα λειε τοσο ωραια...ρε Κουλα πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος Laughing Laughing Laughing Laughing
douf - Τετ 26 Νοέ 2003, 09:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Skull έγραψε:
Kαλα παιδια σημερα ησαστε φωτια Onfire !!!!!!Θα περημενω πως και πως να σας ακουσω αυριο.... Very happy


Και επανερχομε στις ερωτησεις μου... Very happy Ετσι για να μην ξεχνιομαστε...
-Οταν λεει για π.χ στα χαρακτηριστικα του ηχειου Crossover frequency 1 εννοει λοιπον οτι ειναι ειναι 2 δρομων??
-Και αν λεει "recommended amplifier output: 30 Watt" εννοει "συνιστώμενη παραγωγή ενισχυτών: 30 W" δηλαδη???Γιατι στα δικα μου ηχεια αυτο λεει??

Και πρεπει μαλον να προσεξουμε τα db!Δηλαδη τα db να ειναι ολα ομοια??Τι γινετε στα 4δρομων τα δικα μου ηχεια γιατι δεν εχουν db??
Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Και τελος αν αντι για 65 ειναι 63cm το βαθος του ηχειου??Τι παιζει και με τον πισω χωρο του ηχειου??


το recommended amplifier output: 30 Watt που σου λεει προφανως σε προειδοποιει να μην παιξεις τα ηχεια αυτα με ενισχυση μεγαλυτερη απο τα 30 watt γιατι θα υπαρχει κινδυνος να τα καψεις. 30watt ανα καναλι, ετσι;
ποσα Db αντεχει ο ανθρωπος στο αμαξι;; κανονικα αντεχει αρκετα (~100db), αλλα απο ιατρικη αποψη αρκετα λιγοτερα απο αυτα που παιζουμε Twisted evil Twisted evil
o πισω χωρος στα 206 για τα εμπρος ηχεια ειναι περιορισμενος γιαυτο και δεν μπορεις να βαλεις πολυ βαθυ ηχειο δηλ. με μεγαλο κωνο (μαγνητη)
εκτος αυτο ακομα κιαν στερεωσεις καπως ενα τερατακι εκει μεσα δεν υπαρχει ο καταλληλος χωρος για να παιξει σωστα με αποτελεσμα να τριζει το συμπαν. θελει προσοχη και καλυτερη λυση ειναι να δοκιμασουμε το ηχειο να παιζει πριν το επιλεξουμε.
επισης αν διαθετουμε αρκετα λεφτα, υπαρχουν ultra slim ηχεια απο μεγαλες εταιριες του χωρου που παιζουν οπως και τα "τερατα" αλλα ειναι "ρηχα" και αρκετα ακριβα.

τις τεχνικες απαντησεις τις αφηνω στον Κυριακο που τα λειε τοσο ωραια...ρε Κουλα πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος Laughing Laughing Laughing Laughing


Για να δοκιμάσουμε όμως τα ηχεία που θέλουμε να βάλουμε θα πρέπει να ακούσουμε κάποιο ήδη φτιαγμένο γιατί αλλιώς δεν γίνετε να καταλάβουμε αν ταίριαζει σ΄αυτό που θέλουμε.Γιατί όπου και να ρωτήσουμε οι προτάσεις διαφέρουν και ποικήλουν.
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 10:24:35
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Κουλα πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος Laughing Laughing Laughing Laughing

Ποιά είναι η Κούλα Question
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 10:40:34
Θέμα δημοσίευσης:
peugeot206cc έγραψε:
DRAKE έγραψε:
Σωστό αλλά τα 200W δεν γίνονται 140. Αυτό που ανέφερα με τη διαιίρεση ισχύει κυρίως στην ισχύ εξόδου του ενισχυτή. Η μέγιστη ισχύς του ηχείου εξαρτάται αποκλειστικα από την κατασκεύη του και πολλές φορές αναφέρεται και η μουσική ισχύς του ηχείου η οποία είναι η διπλάσια της μέγιστης. Επομένως τα 200W γίνονται 70W RMS!!!!! Και γιαυτό προσοχή.

Δεν υπάρχει μουσική ισχύς. Η ισχύς είναι μέγεθος της φυσικής. Όταν λοιπον αναφέρει σαν ισχύ ένα νούμερο (χωρίς να διευκρινίζει RMS) τότε εννοεί την (στιγμιαία) ισχύ που μπορεί να αντέξει σε pick ρεύματος. H ισχύς αυτή είναι η μισή από την πραγματική που μπορεί να δεχθεί το μεγάφωνο (RMS). Δηλαδή για μεγάφωνο 200W μπορεί στην πραγματικότητα να δεχθεί 100W (RMS). (Λάθος έγραψα πριν). Επειδή λοιπόν είναι δαπανηρό να φτιάξει ένα μεγάφωνο που να αντέχει 100W φτιάχνει το ηλεκτρικό κύκλωμα του μεγαφώνου (Πυκνωτάκι-Πηνίο) να αντέχει 100W με αποτέλεσμα να προδίδεται σχεδόν πάντα από τη μηχανική του κατασκευή (δεν αντέχει δηλαδή ο κώνος που είναι από χαρτί ,πολυπροπυλένιο κτλ. ή η ανάρτηση).
Έτσι ο κατασκευαστής διαφημίζει σχεδόν πάντα την αντοχή του ηλεκτρικού κυκλώματος του μεγαφώνου σε μέγιστη στιγμιαία ισχύ.
Η μηχανική κατασκευή μπορεί ίσως στην πραγματικότητα να αντέξει στιγμιαία αυτή την ισχύ (200W) αλλά σίγουρα όχι για πολύ χρόνο.

Σαν μέγεθος τυς φυσικής φυσικά και δεν υπάρχει μουσική ισχύς. Απλά το αναφέρουν αυθαίρεται αρκετοι κατασκευαστές στα προιόντα τους για να δείξουν ότι έχουν πιο δυνατά ηχεία. Μπορείς να το δεις και σαν PMPO (Peak Music Power Output) και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη μας.
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 10:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
peugeot206cc έγραψε:

DRAKE έγραψε:
πχ. Τα δικά μου PIONEER είναι 50W RMS/150W Max διαιρούμενα εμπρός και 35W RMS/160W Max 13εκ 3 δρόμων στα πλάγια πίσω και παίζουν ικανοποιητικά με τον ενισχυτή της πηγής 4x50W Max/ 4x27W RMS!!!!!!!!!

Η πηγή επίσης είναι άλλος μύθος και σε συγκριτικά περιοδικά που έχω δει η πραγματική ισχύ δεν ξεπερνά τα 20W (RMS) για διαφημιζόμενα 4x55

Έχω μετρήσει την ισχύ εξόδου σε εργαστήριο και γι'αυτό το αναφέρω. Wink
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 11:00:54
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Kαλα παιδια σημερα ησαστε φωτια Onfire !!!!!!Θα περημενω πως και πως να σας ακουσω αυριο.... Very happy


Και επανερχομε στις ερωτησεις μου... Very happy Ετσι για να μην ξεχνιομαστε...
-Οταν λεει για π.χ στα χαρακτηριστικα του ηχειου Crossover frequency 1 εννοει λοιπον οτι ειναι ειναι 2 δρομων??
-Και αν λεει "recommended amplifier output: 30 Watt" εννοει "συνιστώμενη παραγωγή ενισχυτών: 30 W" δηλαδη???Γιατι στα δικα μου ηχεια αυτο λεει??

Και πρεπει μαλον να προσεξουμε τα db!Δηλαδη τα db να ειναι ολα ομοια??Τι γινετε στα 4δρομων τα δικα μου ηχεια γιατι δεν εχουν db??
Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Και τελος αν αντι για 65 ειναι 63cm το βαθος του ηχειου??Τι παιζει και με τον πισω χωρο του ηχειου??

Το "crossover frequency 1" δεν το γνωρίζω. Μάλλον μπερδεύτηκες από κάτι άλλο.
Δύο δρόμων ηχείο λέμε το ηχείο το οποίο αποτελείται από δύο μεγάφωνα ένα γούφερ και ένα τουίτερ.Τριών δρόμων από τρία μεγάφωνα ένα γούφερ, ένα για τις μεσαίες και ένα τουίτερ.
"Recommended amplifier output" σημαίνει ότι ο κατασκευαστής έχει δοκιμάσει διάφορες τιμές ισχύος στο ηχείο και προτείνει η RMS ισχύς εξόδου του ενισχυτή να είναι 30W
Τα db δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια. Άφησέ το αυτό στον εγκαταστάτη γιατί εσύ θα μπερδευτείς περισσότερο. πχ αν έχεις μπροστά 92db και πίσω 88db τα μπροστά θα παίζουν δυνατότερα (με τον ίδιο ενισχυτή πάντα). Αν όμως βάλεις ενισχυτή μόνο πίσω τότε ανάλογα τον ενισχυτή τα πίσω θα παίζουν ίσα καα πιο δυνατά από τα μπροστά τότε θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου.
Για το βάθος του ηχείου είναι γνωστό ότι οι υποδοχές στις πόρτες έχουν σχετικά μικρό βάθος. Υπάρχουν τρείς λύσεις : είται κόβεις το πλαστικό από πίσω (αυτό έχω κάνει εγώ) είται βάζεις δυο μιρές προσθήκες έτσι ώστε να έρθει πιο έξω το ηχείο , είται φτιάχνεις door panels ή kick panels και τα τοποθετείς εκεί.
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 12:17:15
Θέμα δημοσίευσης:

Εδώ σχηματικά βλέπουμε ένα crossover για ηχείο τριών δρόμων. Αποτελείται από τρία μεγάφωνα και με αυτή την διάταξη το crossover αποτρέπει τις λάθος συχνότητες να "πάνε" σε λάθος μεγάφωνο. Όπου C είναι πυκνωτές και όπου L είναι πηνία. Η ηλεκτονική αυτή διάταξη βρίσκεται σε εξωτερικό κουτί στα διαιρούμενα ηχεία και ενσωματωμένη στα πλήρους φάσματος.


Εδώ είναι ένα διαιρούμενο ηχείο δύο δρόμων. Το "μαύρο κουτί" είναι το crossover.


Εδώ είναι ένα ηχείο δύο δρόμων αλλά πλήρους φάσματος.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως
DRAKE - Τετ 26 Νοέ 2003, 13:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:


Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Προστίθενται λογαριθμικά Shocked Επειδή είναι αρκετά πολύπλοκο Silly Crazy υπάρχουν στο internet υπολογιστέ;ς που το κάνουν αυτόματα. Δες εδώ http://www.mhsoft.nl/SPLAddition.htm Αν βάλεις τις τιμές (δεν είναι ανάγκη να είναι ίδιες) θα δεις ότι σου βγάζει 97,8db. Μην ξεχνάς ότι για κάθε 6db διπλασιάζεται η ένταση του ήχου.
Να και μερικές τιμές από db για να καταλάβεις τα μεγέθη:
Ανθρώπινη αναπνοη : 10db
Θρόισμα φύλλων : 20db
Ήσυχο εστιατόριο : 50db
Κίνηση του δρόμου : 70db
Ηλεκτρική σκούπα : 80db
Κομπρεσερ : 100db
Συναυλίες : 120db
Πόνος στο αυτί : 130db
Κινητήρας τζετ στα 3μ : 140db
Βλάβες τυμπάνου : 150db
Σπάσιμο τυμπάνου αυτιού : 300db
Σπάσιμο τζαμιών : 800db Exclamation
Skull - Τετ 26 Νοέ 2003, 20:07:49
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
..."Recommended amplifier output" σημαίνει ότι ο κατασκευαστής έχει δοκιμάσει διάφορες τιμές ισχύος στο ηχείο και προτείνει η RMS ισχύς εξόδου του ενισχυτή να είναι 30W
Τα db δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια. Άφησέ το αυτό στον εγκαταστάτη γιατί εσύ θα μπερδευτείς περισσότερο. πχ αν έχεις μπροστά 92db και πίσω 88db τα μπροστά θα παίζουν δυνατότερα (με τον ίδιο ενισχυτή πάντα). Αν όμως βάλεις ενισχυτή μόνο πίσω τότε ανάλογα τον ενισχυτή τα πίσω θα παίζουν ίσα καα πιο δυνατά από τα μπροστά τότε θα πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου....


Ρε παιδια τωρα δηλαδη που τα πισω ηχεια που εχω τοποθετησει λενε:

Principle: quatraxial car speaker
Nominal Power handling: 85 Watt
Max. Power handling: 170 Watt
recommended amplifier output: 30 Watt

τι πρεπει να κανω εγω??Τι ενυσχητη θα τοποθετησω??Ξαναμπερδευτικα!!
Και οποιος θελει,αν δεν βαριετε(Κυριακο!!! Very happy ),ας εξηγησει και πως πρεπει να τοποθετηθουν τα db στο αμαξι!
Πιστευω αυτο το topic θα ειναι κατατοπιστικοτατο για νεοπες(σαν και εμενα) που ενδοιαφερονται για ηχοσυστημα! Very happy
DimiP - Πεμ 27 Νοέ 2003, 02:22:15
Θέμα δημοσίευσης:
douf (Δημήτρης) έγραψε:
DimiP έγραψε:
Skull έγραψε:
Kαλα παιδια σημερα ησαστε φωτια Onfire !!!!!!Θα περημενω πως και πως να σας ακουσω αυριο.... Very happy


Και επανερχομε στις ερωτησεις μου... Very happy Ετσι για να μην ξεχνιομαστε...
-Οταν λεει για π.χ στα χαρακτηριστικα του ηχειου Crossover frequency 1 εννοει λοιπον οτι ειναι ειναι 2 δρομων??
-Και αν λεει "recommended amplifier output: 30 Watt" εννοει "συνιστώμενη παραγωγή ενισχυτών: 30 W" δηλαδη???Γιατι στα δικα μου ηχεια αυτο λεει??

Και πρεπει μαλον να προσεξουμε τα db!Δηλαδη τα db να ειναι ολα ομοια??Τι γινετε στα 4δρομων τα δικα μου ηχεια γιατι δεν εχουν db??
Στην περιπτωση που ολα ειναι ομοια πως προστηθονται??
Δηλαδη αν εχουμε 6ηχεια *90 db θα ειναι τα συνολικα db 105??Ειναι καλα για ενα αυτοκινητο σαν το δικο μας αυτα τα db??
Ας πειτε καποια ορια για π.χ τα 6μανισια ηχεια ποσα db βγαζουν??Και μεχρι ποσα μπορει να αντεξει καποιος ανθρωπος μεσα στο αμαξι??

Και τελος αν αντι για 65 ειναι 63cm το βαθος του ηχειου??Τι παιζει και με τον πισω χωρο του ηχειου??


το recommended amplifier output: 30 Watt που σου λεει προφανως σε προειδοποιει να μην παιξεις τα ηχεια αυτα με ενισχυση μεγαλυτερη απο τα 30 watt γιατι θα υπαρχει κινδυνος να τα καψεις. 30watt ανα καναλι, ετσι;
ποσα Db αντεχει ο ανθρωπος στο αμαξι;; κανονικα αντεχει αρκετα (~100db), αλλα απο ιατρικη αποψη αρκετα λιγοτερα απο αυτα που παιζουμε Twisted evil Twisted evil
o πισω χωρος στα 206 για τα εμπρος ηχεια ειναι περιορισμενος γιαυτο και δεν μπορεις να βαλεις πολυ βαθυ ηχειο δηλ. με μεγαλο κωνο (μαγνητη)
εκτος αυτο ακομα κιαν στερεωσεις καπως ενα τερατακι εκει μεσα δεν υπαρχει ο καταλληλος χωρος για να παιξει σωστα με αποτελεσμα να τριζει το συμπαν. θελει προσοχη και καλυτερη λυση ειναι να δοκιμασουμε το ηχειο να παιζει πριν το επιλεξουμε.
επισης αν διαθετουμε αρκετα λεφτα, υπαρχουν ultra slim ηχεια απο μεγαλες εταιριες του χωρου που παιζουν οπως και τα "τερατα" αλλα ειναι "ρηχα" και αρκετα ακριβα.

τις τεχνικες απαντησεις τις αφηνω στον Κυριακο που τα λειε τοσο ωραια...ρε Κουλα πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος Laughing Laughing Laughing Laughing


Για να δοκιμάσουμε όμως τα ηχεία που θέλουμε να βάλουμε θα πρέπει να ακούσουμε κάποιο ήδη φτιαγμένο γιατί αλλιώς δεν γίνετε να καταλάβουμε αν ταίριαζει σ΄αυτό που θέλουμε.Γιατί όπου και να ρωτήσουμε οι προτάσεις διαφέρουν και ποικήλουν.


οχι απαραιτητα,
πας στο ταδε καταστημα που πουλαει τα χ,ψ,ζ,ω ηχεια που θελεις ή που δεχεσαι οτι παιζουν καλα και του λες:
"καλημερα σας -θελω να τοποθετησω ηχεια στο 206 μου - τι προτεινεται; -πολυ ωραια! θα τα βαλουμε πανω να τα δοκιμασουμε και οτι μου αρεσει το αγοραζω και φευγω-δεχεστε ; ...ναι ! πολυ ωραια αρχιζουμε! ...οχι;;; καλημερα σας και γεια σας" Wink Wink
DRAKE - Πεμ 27 Νοέ 2003, 10:21:23
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:


Ρε παιδια τωρα δηλαδη που τα πισω ηχεια που εχω τοποθετησει λενε:

Principle: quatraxial car speaker
Nominal Power handling: 85 Watt
Max. Power handling: 170 Watt
recommended amplifier output: 30 Watt

τι πρεπει να κανω εγω??Τι ενυσχητη θα τοποθετησω??Ξαναμπερδευτικα!!

Cussing out Crazy Shocked Joker Onfire Roll eyes Confused Eek Beer Beer Beer Beer Beer Beer
Τι μάρκα είναι τα ηχεία σου;
Skull - Πεμ 27 Νοέ 2003, 15:34:26
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Τι μάρκα είναι τα ηχεία σου;


Koυφο ε??
Λοιπον ειναι τις μac-audio και στην σελιδα της εχουν τα εξης χαρακτηρηστηκα:

PREMIUM 69.4
quatraxial car speaker



Principle: quatraxial car speaker

Nominal Power handling: 85 Watt

Max. Power handling: 170 Watt

Impedance: 4 Ohm

lower cut-off frequency: 34 Hz

upper cut-off frequency: 23.000 Hz

Crossover frequency 1: 1.500 Hz

Crossover frequency 2: 6.000 Hz

άbergangsfrequenz 3: 11.000 Hz

recommended amplifier output: 30 Watt

Και οι διαστασεις ειναι: 179 83 150
DRAKE - Πεμ 27 Νοέ 2003, 16:14:41
Θέμα δημοσίευσης:
Principle: quatraxial car speaker = ηχείο 4 δρόμων
Nominal Power handling: 85 Watt = η μέγιστη συνεχής ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Max. Power handling: 170 Watt = η μέγιστη ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Impedance: 4 Ohm = ονομαστική αντίσταση ηχείου 4ωμ σ έξοδος ενισχυτή 4ωμ
lower cut-off frequency: 34 Hz
upper cut-off frequency: 23.000 Hz
Το εύρος των συχνοτήτων που αναπαράγει το ηχείο
Crossover frequency 1: 1.500 Hz
Crossover frequency 2: 6.000 Hz
άbergangsfrequenz 3: 11.000 Hz
Ώστε αυτό εννοούσες σε προηγούμενη απορία σου; Είναι οι συχνότητες διαχωρισμού του crossover δηλαδη το γούφερ παίζει από 34-1500Hz, το midrange 1500-6000Hz, το 1ο τουίτερ 6000-11000Ηz και το 2ο τουίτερ 11000-23000Hz Χρησιμοποιεί crossover 4 δρόμων.
recommended amplifier output: 30 Watt = συνιστώμενη ισχύς ενισχυτή 30W δηλαδή ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 30W RMS ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΕΙ.
Επομένως μπορείς να χρησιμοποιείσεις οποιονδήποτε ενισχυτή με ισχύ εξόδου από 30 μέχρι 80-90W RMS στα 4Ω αντίσταση.
Ουφ!
Roll eyes Beer
Skull - Πεμ 27 Νοέ 2003, 16:40:22
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Principle: quatraxial car speaker = ηχείο 4 δρόμων
Nominal Power handling: 85 Watt = η μέγιστη συνεχής ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Max. Power handling: 170 Watt = η μέγιστη ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Impedance: 4 Ohm = ονομαστική αντίσταση ηχείου 4ωμ σ έξοδος ενισχυτή 4ωμ
lower cut-off frequency: 34 Hz
upper cut-off frequency: 23.000 Hz
Το εύρος των συχνοτήτων που αναπαράγει το ηχείο
Crossover frequency 1: 1.500 Hz
Crossover frequency 2: 6.000 Hz
άbergangsfrequenz 3: 11.000 Hz
Ώστε αυτό εννοούσες σε προηγούμενη απορία σου; Είναι οι συχνότητες διαχωρισμού του crossover δηλαδη το γούφερ παίζει από 34-1500Hz, το midrange 1500-6000Hz, το 1ο τουίτερ 6000-11000Ηz και το 2ο τουίτερ 11000-23000Hz Χρησιμοποιεί crossover 4 δρόμων.
recommended amplifier output: 30 Watt = συνιστώμενη ισχύς ενισχυτή 30W δηλαδή ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 30W RMS ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΕΙ.
Επομένως μπορείς να χρησιμοποιείσεις οποιονδήποτε ενισχυτή με ισχύ εξόδου από 30 μέχρι 80-90W RMS στα 4Ω αντίσταση.
Ουφ!
Roll eyes Beer


Για ακομα μια φορα με κατατοπισες!εισαι ανοιχτο βιβλιο Study !Με γλυτωσες απο πολυ διαβασμα με παρα πολλα ασχετα topic!
Οσο για εκεινη την απορια με Crossover frequency την καταλαβα εκ των υστερων και ειπα να μην συνεχισω την μ@λ@κι@ μου... Very happy

Αλλα υπαρχει μια μικρουλα ακομα αποριιτσα Embarassed !Τα db πως πρεπει να ειναι μεσα στο αμαξι??Ξερουμε οτι "ο ηχος πρπει να ερχετε απο μπροστα"( Wink ) αλλα ηδη δυο tweters με 90 db και αν προσθεσω αλλα δυο διααιρουμενα με αλλα 90db θα εχουμε 93!Δεν ειναι πολλα??Μηπως πρεπει να προσεξουμε εδω τα db??Δεν πρεπει να χωρισουμε καπως το χωρο του αυτοκινητου και να διαταξουμε ισης δυναμης db στα δυο-τρια χωρισμενα μερη??Ετσι ωστε να ειναι διαμορφωμενα καλα τα db??
DimiP - Παρ 28 Νοέ 2003, 01:27:38
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Principle: quatraxial car speaker = ηχείο 4 δρόμων
Nominal Power handling: 85 Watt = η μέγιστη συνεχής ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Max. Power handling: 170 Watt = η μέγιστη ισχύς που μπορεί να αντέξει το ηχείο για μικρό χρονικό διάστημα χωρίς να καταστραφεί
Impedance: 4 Ohm = ονομαστική αντίσταση ηχείου 4ωμ σ έξοδος ενισχυτή 4ωμ
lower cut-off frequency: 34 Hz
upper cut-off frequency: 23.000 Hz
Το εύρος των συχνοτήτων που αναπαράγει το ηχείο
Crossover frequency 1: 1.500 Hz
Crossover frequency 2: 6.000 Hz
άbergangsfrequenz 3: 11.000 Hz
Ώστε αυτό εννοούσες σε προηγούμενη απορία σου; Είναι οι συχνότητες διαχωρισμού του crossover δηλαδη το γούφερ παίζει από 34-1500Hz, το midrange 1500-6000Hz, το 1ο τουίτερ 6000-11000Ηz και το 2ο τουίτερ 11000-23000Hz Χρησιμοποιεί crossover 4 δρόμων.
recommended amplifier output: 30 Watt = συνιστώμενη ισχύς ενισχυτή 30W δηλαδή ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ ΙΣΧΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ 30W RMS ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΕΙ.
Επομένως μπορείς να χρησιμοποιείσεις οποιονδήποτε ενισχυτή με ισχύ εξόδου από 30 μέχρι 80-90W RMS στα 4Ω αντίσταση.
Ουφ!
Roll eyes Beer


μικροτερη;;
μηπως εννοεις μεγαλυτερη ;;
αν του βαλεις μικροτερη απλα δεν θα μπορει να το παιξει αλλα γιατι να το καψει;;; Question
DRAKE - Παρ 28 Νοέ 2003, 09:30:06
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:


Για ακομα μια φορα με κατατοπισες!εισαι ανοιχτο βιβλιο Study !Με γλυτωσες απο πολυ διαβασμα με παρα πολλα ασχετα topic!
Οσο για εκεινη την απορια με Crossover frequency την καταλαβα εκ των υστερων και ειπα να μην συνεχισω την μ@λ@κι@ μου... Very happy

Αλλα υπαρχει μια μικρουλα ακομα αποριιτσα Embarassed !Τα db πως πρεπει να ειναι μεσα στο αμαξι??Ξερουμε οτι "ο ηχος πρπει να ερχετε απο μπροστα"( Wink ) αλλα ηδη δυο tweters με 90 db και αν προσθεσω αλλα δυο διααιρουμενα με αλλα 90db θα εχουμε 93!Δεν ειναι πολλα??Μηπως πρεπει να προσεξουμε εδω τα db??Δεν πρεπει να χωρισουμε καπως το χωρο του αυτοκινητου και να διαταξουμε ισης δυναμης db στα δυο-τρια χωρισμενα μερη??Ετσι ωστε να ειναι διαμορφωμενα καλα τα db??

Μπερδεύτηκες....Τα db δεν έχουν καμία σχέση με το "ο ηχος πρέπει να ερχεται απο μπροστα". Δεν είναι κάτι το χειροπιαστό είναι αέρας και σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να "χωρίσουμε το αυτοκίνητο σε περιοχές. Διέγραψε από το μυαλό σου τις δύο τελευταίες σου ερωτήσεις. Τα Db SPL πιο σωστά απλά μετράνε την ηχητική πίεση που μπορεί να δώσει το κάθε ηχείο (SPL Sound Pressure Level) δηλ. την έντασή του. Ο εγκαταστάτης (αν είναι σοβαρός και ενδιαφέρεται για τους πελάτες του) θα σου δώσει τα κατάλληλα ηχεία και ενισχυτές που ταιριάζουν και στο τέλος θα κάνει τις τελικές ρυθμίσεις για την ένταση και την ισορροπία του ήχου μπρός πίσω.
Στο "ο ήχος πρέπει να έρχεται από μπροστά" νομίζω ότι το έχω εξηγήσει σε άλλο τόπικ αλλά ξανά περιληπτικά: το ανθρώπινο αυτί μπορεί να ξεχωρίσει από πού έρχονται οι υψηλές συχνότητες, μπρος ή πίσω και γιαυτό τα τουίτερ και τα μεσαία πρέπει να κοιτάνε στο πρόσωπο. Τα πίσω ηχεία "γεμίζουν" το χώρο του αυτοκινήτου για υψηλότερες εντάσεις κυρίως.
Πάνε σε κάποιον φίλο σου και παίξε με το fader του στερεοφωνικού του και δες τις διαφορές μπρος - πίσω. Είμαι σίγουρος ότι θα ευχαριστηθείς περισσότερο όταν παίζουν τα μπροστά ή όλατα ηχεία παρά μόνο τα πίσω. Very happy
DRAKE - Παρ 28 Νοέ 2003, 09:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:


μικροτερη;;
μηπως εννοεις μεγαλυτερη ;;
αν του βαλεις μικροτερη απλα δεν θα μπορει να το παιξει αλλα γιατι να το καψει;;; Question

Ο ενισχυτής θα καεί όχι το ηχείο.Το ηχείο θα παίξει και με ενισχυτή 5W. Απλά αν ανεβάσουμε την ένταση το ηχείο θα τραβήξει περισσότερο ρεύμα από αυτό που μπορεί να δώσει ο ενισχυτής αν είναι μικρός και υπάρχει περίπτωση να καούν πρώτα οι ασφάλειές του αλλά υπάρχει κίνδυνος και για το τροφοδοτικό του. (αυτό είναi το γνωστο clipping). Και επιπλέον λόγω της έλλειψης ισχύος ο ενισχυτής στέλνει μη ημιτονοκά "σπασμένα" σήματα στο crossover με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τα αναγνωρίσει και να στείλει μια λάθος συχνότητα (χαμηλή) στο τουίτερ με αποτέλεσμα την καταστροφή του.
DRAKE - Παρ 28 Νοέ 2003, 11:54:01
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:

αλλα ηδη δυο tweters με 90 db και αν προσθεσω αλλα δυο διααιρουμενα με αλλα 90db θα εχουμε 93!

Ξέχασα να σου πω ότι εννοείται ότι θα ξηλώσεις τα παλιά σου ηχεία μπροστά για να βάλεις τα διαιρούμενα, θα έχεις δηλ. μόνο ένα γουφ και έναν τουίτι Very happy σε κάθε μεριά.
Skull - Παρ 28 Νοέ 2003, 16:40:31
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Skull έγραψε:

αλλα ηδη δυο tweters με 90 db και αν προσθεσω αλλα δυο διααιρουμενα με αλλα 90db θα εχουμε 93!

Ξέχασα να σου πω ότι εννοείται ότι θα ξηλώσεις τα παλιά σου ηχεία μπροστά για να βάλεις τα διαιρούμενα, θα έχεις δηλ. μόνο ένα γουφ και έναν τουίτι Very happy σε κάθε μεριά.


Ε ενταξη αυτο το καταλαβα...δεν ειμαι και τοσο βαλακας! Shocked
Επειδη ειπες τα μπροστα ηχεια πρεπει να κοιτανε στο προσωπο του ακροατη-επιβατη μηπως πρεπει να αλλαξουμε την γωνια του ηχειου στις πορτες του αυτοκινητου(δηλ.τα διαιρουμενα)??Νομιζω πως αυτα κοιτανε προς τα ποδια ετσι δεν ειναι??Υπαρχει καμια πατεντα...?
Ολα αυτα τα ρωταω και γινομε κουραστικος επειδη ειπαμε αν ειναι να κανουμε κατι να το κανουμε καλα...και επειδη δεν εχω τοσο πολυ εμπιστοσυνη στους μαστορους θελω να μαθω αρκετα ετσι ωστε ενα πιθανο λαθος του μαστορα να το διορθωσω προτου γινει Wink !
DimiP - Σαβ 29 Νοέ 2003, 00:07:04
Θέμα δημοσίευσης:
το να κοιτανε στα ποδια οπως και το να κοιτανε το 1 το αλλο , ειναι οτι χειροτερο.
νομιζω το τελειο θα ηταν να ειναι κοντα με τα woofer και σχετικα ψηλα , αλλα λιγες πορτες εχουν θεσεις ψηλα.
DRAKE - Σαβ 29 Νοέ 2003, 09:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
Είστε σωστοί και οι δύο! Το 206 έχει τις χειρότερες θέσεις! Τα γούφερ αντί να κοιτάνε προς το πρόσωπο κοιτάνε στα... γόνατα Exclamation Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από door panel κατασκευή δηλ στις πόρτες, ή kick panels,κατασκευές στα πόδια των επιβατών όπου μπαίνει και το τουίτερ μαζί. Στις θέσεις των τουίτερ τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Όλες οι σοβαρές εταιρείες έχουν διάφορες βάσεις στις συσκευασίες των ηχείων τους ακόμα και υπό γωνία όπως αυτή για να ταιριάξουν όσο καλύτερα γίνεται.
dimip για τις θέσεις είσαι σωστός με μία παρατήρηση. Σε συστήματα δύο δρόμων η τοποθέτηση του γούφερ παίζει ρόλο γιατί το γούφερ παίζει και τις μεσαίες (<2500Ηz). Δεν χρειάζεται να είναι "ψηλά" απλά να κοιτάει προς τον ακροατή.Σε συστήματα τριών δρόμων όμως το τουίτερ και το μιντρειντζ πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά και όχι μακρύτερα από 30-40εκ το ένα με το άλλο. Εδώ η τοποθέτηση του γούφερ δεν έχει και τόση σημασία καθώς παίζει μόνο τις χαμηλές (80 έως 300Hz) (Μιλάω μόνο για μπροστά ηχεία το sub παίζει περίπου από 100-80Hz και κάτω)
DimiP - Σαβ 29 Νοέ 2003, 23:01:37
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;
Skull - Κυρ 30 Νοέ 2003, 02:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
το να κοιτανε στα ποδια οπως και το να κοιτανε το 1 το αλλο , ειναι οτι χειροτερο.
νομιζω το τελειο θα ηταν να ειναι κοντα με τα woofer και σχετικα ψηλα , αλλα λιγες πορτες εχουν θεσεις ψηλα.


Τα δικα μου tweeter εχουν δυνατοτητα να τα κανεις να κοιτανε προς οποια κατευθυνση θες!Ετσι εγω τα εχω στρεψει προς τα προσωπα των ακροατων!
Και κατι ακομα για τα κατω ηχεια επειδη σημερα τα ανοιξα για να μονωσω την πορτα...ειδα πως κοιτανε προς τα μεσα και στα γονατα ή τιμονι!!Τουλαχιστον ειναι καλυτερο απο να κοιτανε στα ποδια εντελως...
Skull - Δευ 01 Δεκ 2003, 00:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον το project του ηχοσυστηματος προχωραει ακαθεκτα...
Μετα την μονωση που εκανα με πισοχαρτο στις 2 πορτες(και μοναδικες),εταζιερα απο κοντρα πλακε θαλασσης και "ντυσιμο" με εξωγκωματα με σκληρο φελιζον(για να ειναι ιδια με την μανισια) παραγκηλα την εξης μοναδα για μπροστα και θελω την γνωμη σας:

MAC DYNAMIC 2.16
2 way component car speaker


Principle: 2 way component car speaker

Nominal Power handling: 80 Watt

Max. Power handling: 120 Watt

Impedance: 4 Ohm

lower cut-off frequency: 36 Hz

upper cut-off frequency: 24.000 Hz

Crossover frequency 1: 4.300 Hz

soundpressure level: 91 dB

recommended amplifier output: 30 Watt

με διαστασεις: μηκος175 και πλατος 69 (δεν πιστευω να εχω προβλημα??)
Skull - Δευ 01 Δεκ 2003, 00:22:38
Θέμα δημοσίευσης:
Και τωρα αρχιζουν οι αποριες για τον ενυσχητη... Crying or Very sad
Τι ενυσχητη να παρω εστι ωστε να μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα και το woofer τουλαχιστον 120W RMS!!
Απο εκει που θα τα βαλω μου τα ειπαν καπως ετσι:
-τετρακαναλος ενισχυτης 4*85W RMS στον οποιο το woofer δεν θα χωραει πουθενα αλλα θα μπορουσε με μια "γεφυρα"( Confused ??) να προσθεθει!
-:΄Η αλλη λυση ειναι ενας μεγαλυτερος ενυσχητης 4*120W RMS στον οποιο θα γινουν οι ρυθμισης ετσι ωστε να μην καψει τα ηχεια και να μπορουν να μπουν τα διαιρουμενα μαζι σε ενα καναλι και το woofer στο αλλο??
Η διαφορες στην τιμη ειναι 40 ευρο και νομιζω πως ειναι καλητερος ενας μεγαλυτερος ενυσχητης!Ε???
Η αλλη λυση ειναι ενας 6καναλος που εχει διαφορα 150ευρο Shocked και δεν μπορω να τον παρω λογο οικονομικου μου προβληματος!!
Skull - Δευ 01 Δεκ 2003, 00:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;


Και επειδη θα μου μεινουν τα δυο tweeter μηπως θα μπορουσε πισω στην εταζερα να μπουν μαζι με 3δρομα οβαλ??
DimiP - Δευ 01 Δεκ 2003, 09:34:47
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;


Και επειδη θα μου μεινουν τα δυο tweeter μηπως θα μπορουσε πισω στην εταζερα να μπουν μαζι με 3δρομα οβαλ??

OXI!
για ποιο λογο ; τα 3δρομα εχουν tweeter.
δεν βαζουμε οτι μας περισσευει οπου να'ναι! Wink
DRAKE - Δευ 01 Δεκ 2003, 09:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
δεν βαζουμε οτι μας περισσευει οπου να'ναι! Wink

Σωστό! Την υπογραφή μας και τον ........ μας δεν τα βάζουμε όπου να'ναι
Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
DRAKE - Δευ 01 Δεκ 2003, 09:50:15
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;

Καλύτερη ποιότητα για τους εμπρός επιβάτες πετυχαίνουμε μόνο με την σωστή τοποθέτηση των εμπρός ηχείων. Τα πίσω ηχεία είναι για τους πίσω επιβάτες είτε για να γεμίζουν τον χώρο. Για απόδοση των πίσω επιβατών έχω σκεφτεί το εξής (για 3θυρα). Διαιρούμενο πίσω, με το γούφερ στην εργοστασιακή θέση 13εκ πλάγια, και τον τουίτι στην μεσαία κολώνα του αυτοκινήτου να κοιτάει προς τα πρόσωπα των πίσω επιβατών.
DRAKE - Δευ 01 Δεκ 2003, 10:05:02
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Και τωρα αρχιζουν οι αποριες για τον ενυσχητη... Crying or Very sad
Τι ενυσχητη να παρω εστι ωστε να μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα και το woofer τουλαχιστον 120W RMS!!
Απο εκει που θα τα βαλω μου τα ειπαν καπως ετσι:
-τετρακαναλος ενισχυτης 4*85W RMS στον οποιο το woofer δεν θα χωραει πουθενα αλλα θα μπορουσε με μια "γεφυρα"( Confused ??) να προσθεθει!
-:΄Η αλλη λυση ειναι ενας μεγαλυτερος ενυσχητης 4*120W RMS στον οποιο θα γινουν οι ρυθμισης ετσι ωστε να μην καψει τα ηχεια και να μπορουν να μπουν τα διαιρουμενα μαζι σε ενα καναλι και το woofer στο αλλο??
Η διαφορες στην τιμη ειναι 40 ευρο και νομιζω πως ειναι καλητερος ενας μεγαλυτερος ενυσχητης!Ε???
Η αλλη λυση ειναι ενας 6καναλος που εχει διαφορα 150ευρο Shocked και δεν μπορω να τον παρω λογο οικονομικου μου προβληματος!!

Τα ηχεία σου είναι σχετικά φθηνά αλλά παίζουν πολύ καλά για τα λεφτά τους. Η άποψή μου είναι ότι ο λόγος κόστους απόδοσης αγγίζει το άριστα. Η Macaudio είναι πολύ καλή εταιρεία του χώρου. Τώρα για τον ενισχυτή θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα τον τετρακάναλο που αναφέρεις και αργότερα μάζεψε λεφτά και βάλε και έναν δικάναλο ή μονοκάναλο με ισχύ τουλάχιστον 350W RMS για το Sub.(με την προυπόθεση ότι ο τετρακάναλος θα είναι 4x85). Αλήθεια τι πηγή έχεις;
Skull - Δευ 01 Δεκ 2003, 17:47:28
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
να ρωτησω κατι ρε Κυριακο που τοχω στο μυαλο μου τοσο καιρο.
αντι να περνουμε οβαλ 3δρομα για την εταζερα ή να μη βαζουμε τιποτα πισω ,
δεν θα ειχαμε καλυτερο ηχο(αποδοση/ποιοτητα) εαν τοποθετουσαμε ενα διαιρουμενο πισω με τα woofer στην εταζερα και τα tweeter "καπως" στριμενα προς τα κεφαλια των επιβατων ;;


Και επειδη θα μου μεινουν τα δυο tweeter μηπως θα μπορουσε πισω στην εταζερα να μπουν μαζι με 3δρομα οβαλ??

OXI!
για ποιο λογο ; τα 3δρομα εχουν tweeter.
δεν βαζουμε οτι μας περισσευει οπου να'ναι! Wink


Ε και τι να τα πεταξω??? Laughing Laughing
Ενταξη απλα εκανα μια σκεψη!Βασικα θα τα δωσω πισω για να μειωθει το ποσο που θα πληρωσω για ενυσχητη και διαιρουμενα...
Καλα μην βαρατε.... Laughing
Skull - Δευ 01 Δεκ 2003, 17:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Skull έγραψε:
Και τωρα αρχιζουν οι αποριες για τον ενυσχητη... Crying or Very sad
Τι ενυσχητη να παρω εστι ωστε να μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα και το woofer τουλαχιστον 120W RMS!!
Απο εκει που θα τα βαλω μου τα ειπαν καπως ετσι:
-τετρακαναλος ενισχυτης 4*85W RMS στον οποιο το woofer δεν θα χωραει πουθενα αλλα θα μπορουσε με μια "γεφυρα"( Confused ??) να προσθεθει!
-:΄Η αλλη λυση ειναι ενας μεγαλυτερος ενυσχητης 4*120W RMS στον οποιο θα γινουν οι ρυθμισης ετσι ωστε να μην καψει τα ηχεια και να μπορουν να μπουν τα διαιρουμενα μαζι σε ενα καναλι και το woofer στο αλλο??
Η διαφορες στην τιμη ειναι 40 ευρο και νομιζω πως ειναι καλητερος ενας μεγαλυτερος ενυσχητης!Ε???
Η αλλη λυση ειναι ενας 6καναλος που εχει διαφορα 150ευρο Shocked και δεν μπορω να τον παρω λογο οικονομικου μου προβληματος!!

Τα ηχεία σου είναι σχετικά φθηνά αλλά παίζουν πολύ καλά για τα λεφτά τους. Η άποψή μου είναι ότι ο λόγος κόστους απόδοσης αγγίζει το άριστα. Η Macaudio είναι πολύ καλή εταιρεία του χώρου. Τώρα για τον ενισχυτή θα σου πρότεινα να βάλεις πρώτα τον τετρακάναλο που αναφέρεις και αργότερα μάζεψε λεφτά και βάλε και έναν δικάναλο ή μονοκάναλο με ισχύ τουλάχιστον 350W RMS για το Sub.(με την προυπόθεση ότι ο τετρακάναλος θα είναι 4x85). Αλήθεια τι πηγή έχεις;


Τα σχολια σου για την macaudio νομιζω οτι απο την αρχη το ειχα καταλαβει γιαυτο και προχωρησα στην αγορα ολοκληρου ηχοσυστηματος!Απλα ηθελα επιβεβαιωση!!
Οσο για την πηγη μου ειναι ενα CDplayer Sony μαλλον παλιο που θα παει και αυτο για αποσυρση τα Χριστουγεννα!Ειναι ολα κανονισμενα!Αλλα αν και παλιο νομιζω οτι εχει ξεχωρηστη εξοδο για Sub! Shocked
Τωρα για τον τετρακαναλο και εγω αυτο νομιζω πως θα ηταν το καλητερο αλλα ο καταστηματαρχης του μαγαζιου που θα τα παρω μου προτεινε εναν ενυσχητη μεγαλητερων watt RMS περιπου στα 120W!Αυτοι πρεπει να ρυθμιζονται απο πισω και μπορεις να κατεβασεις τα watt ετσι ωστε να μην σου καψει τα ηχεια!Νομιζω ειναι καλη περιπτωση για το μελλον αν θελω να ανβαθμισω τα ηχεια μου να αλλαξω μονο αυτα και οχι τον ενυσχητη!
Τι λες ομως για την γεφυρα??Το διαβασα αυτον τον τροπο και σε αλλο γνωστο forum να το προτεινει καποιος ειδικος του θεματος σε αλλον....
DRAKE - Τρι 02 Δεκ 2003, 10:40:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν "κατεβάζουν τα Watt" ακριβώς... Κάθε ενισχυτής έχει στην έξοδό του μια ρύθμιση η οποία λέγεται Gain. Αυτό το κουμπάκι ρυθμίζει την απολαβή στην έξοδο του ενισχυτή. Αυτή η ρύθμιση γίνεται σε κάθε σύστημα ενισχυτή-ηχείων ώστε να μην παραμορφώνει ο ενισχυτής σε υψηλές εντάσεις και κάψει τα ηχεία. Είναι δηλαδή -μπακάλικα να το πω- κάτι σαν volume του ενισχυτή στην έξοδό του. Ο εγκαταστάτης σου το είπε αυτό προφανώς για να το καταλάβεις καλύτερα. Η ρύθμιση αυτή θα γίνει και στον 4x85 αν τον πάρεις. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις τον 4x85 παρά τον άλλο και η μισή του ισχύς πάει χαμένη. Όσο για την αναβάθμιση των ηχείων ακόμα δεν πήρες αυτά πώς ξέρεις ότι δεν θα σε ικανοποιεί ο ήχος τους και σκέφτεσαι από τώρα αναβάθμιση Scratch
Τώρα για την δεύτερη περίπτωση που λές θα γλυτώσεις χρήματα αλλά ίσως να χάσεις σε ποιότητα. Ο εγκαταστάτης σου θα συνδέσει παράλληλα τα δύο αριστερά ηχεία μπρος-πίσω μαζί στο ένα κανάλι και τα δύο δεξιά στο άλλο.

Η αντίστασή τους θα πέσει στα 2ωμ και προφανώς ο ενισχυτής θα έχει τη δυνατότητα να παίξει στα 2ωμ με υψηλότερη ισχύ (Για τον 120RMS στα 4ωμ μέχρι 240RMS στα 2ωμ).Στα δύο εναπομείναντα κανάλια θα συνδέσει το Sub γεφυρόνωντάς τα. Δηλαδή θα συνδέσει το + του δεξιού στο - του αριστερού και τα - του δεξιού και + του αριστερού στο sub. Έτσι τα δύο κανάλια του ενισχυτή θα οδηγήσουν το sub με μεγαλύτερη ισχύ (200-250W RMS) Αυτό χρησιμοποιείτα κυρίως γαι sub που θέλουν υψηλή ισχύ γεφυρώνοντας έναν δικάναλο και πρακτικά χρησιμοποιεί όλη την ισχύ του σε ένα κανάλι.
Στην πρώτη εικόνα ο ενισχυτής οδηγεί παράλληλα δύο ζευγάρια ηχεία από δύο κανάλια (τα δύο πρώτα του τετρακάναλου).
Στην δεύτερη εικόνα ο ενισχυτής οδηγεί γεφυρωμένος ένα ηχείο (sub) από δύο κανάλια (τα άλλα δύο του τετρακάναλου)
Η τρίτη εικόνα μπήκε κατά λάθος....... Confused
Ελπίζω να σε βοήθησα να αποφασίσεις τι να βάλεις. Α και αν δεν δεις την επιθυμητή βελτίωση όταν τα βάλεις μην ανησυχήσεις. Με την καινούρια πηγή θα φ΄τιάξουν όλα Laughing
Skull - Τετ 03 Δεκ 2003, 15:18:38
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Δεν "κατεβάζουν τα Watt" ακριβώς... Κάθε ενισχυτής έχει στην έξοδό του μια ρύθμιση η οποία λέγεται Gain. Αυτό το κουμπάκι ρυθμίζει την απολαβή στην έξοδο του ενισχυτή. Αυτή η ρύθμιση γίνεται σε κάθε σύστημα ενισχυτή-ηχείων ώστε να μην παραμορφώνει ο ενισχυτής σε υψηλές εντάσεις και κάψει τα ηχεία. Είναι δηλαδή -μπακάλικα να το πω- κάτι σαν volume του ενισχυτή στην έξοδό του. Ο εγκαταστάτης σου το είπε αυτό προφανώς για να το καταλάβεις καλύτερα. Η ρύθμιση αυτή θα γίνει και στον 4x85 αν τον πάρεις. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να πάρεις τον 4x85 παρά τον άλλο και η μισή του ισχύς πάει χαμένη. Όσο για την αναβάθμιση των ηχείων ακόμα δεν πήρες αυτά πώς ξέρεις ότι δεν θα σε ικανοποιεί ο ήχος τους και σκέφτεσαι από τώρα αναβάθμιση ...


ΟΚ!!Παντως απο οτι καταλαβα να βαλω τον τετρακαναλο και μετα να πειραματιστω με το woof και τον ενισχυτη... Wink
Οσο για το αν θα ειμαι ευχαρηστημενος με τον ηχο που θα φτιαξω τις τελευταιες μερες με εχουν απογοητευσει δυο βελτιωτες ηχου που ρωτησα ως προς την ποιοτητα της εταιριας...
Skull - Πεμ 04 Δεκ 2003, 20:27:03
Θέμα δημοσίευσης:
Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??
DimiP - Παρ 05 Δεκ 2003, 00:53:36
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??


τo 7500 ειναι πολλα κιλα μηχανημα , οπως το ακους! Surprised εγω το προτεινω ανεπιφυλακτα αν και δεν θα χρειαστεις ολες τις λειτουργιες του.
ενα ειναι σιγουρο, θα το εχεις μεχρι να το βαρεθεις.
και απο ηχο θα σε καλυψει μια χαρα.
βεβαια η αποψη μου ειναι επηρεασμενη απο την αγαπη μου για τα Pioneer Twisted evil
DRAKE - Παρ 05 Δεκ 2003, 09:49:47
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Και επειδη ενα καλο ηχοσυστημα δεν ειναι τιποτα χωρις πηγη...τι εχετε να μου πειτε για το Pioneer DEH-p7500???
Κυριακο πηγα σε κεινο το μαγαζι που ειχες πει με τα pioneer στην Ναβαρινου και μου ειπε 510ευρο Shocked !Τον ρωτησα και για το 77 και δεν το ειχε,αλλα εψαξε στον καταλογο και μου διαβασε "εαν η προσωψη αυτου του D player δεν σας αρεσει καλητερα να μην το αγρασετε" ε και αυτος δεν το αγορασε Laughing Laughing ...Ενω σε ενα αλλο μαγαζι στην Λαμπρακη που πηγα εγω το εδινε σε εμενα το 7500 430ευρο Shocked !Τι λετε??Να το χτυπησω αυτο και να αφησω τον ενισχυτη για αργοτερα??

Τόση διαφορά; Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Σίγουρα; Μήπως έγινε κάποιο λάθος; Μήπως ήθελε να πει 430€ αντί για 530€ ή ο άλλος 410€ αντί για 510€; Μου κάνει εντύπωση γιατί έχει τις χαμηλότερες τιμές από όλους. Έχω να πάω καιρό βέβαια αλλά δεν ξέρω... Question Scratch Shaking
Skull - Παρ 05 Δεκ 2003, 15:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτος ο τυπας τον ρωτησα για κατι προσφορες και μου ειπε οτι οτι και να διαλεξω θα μου κανει αυτος μια προσφορα σε εμενα!Τωρα αν παω αυριο και μου πει ακριβοτερα τον εβαλα και μου το σημειωσε σε ενα χαρτακι την τιμη... Wink Ενω το 77 το εδινε ακριβοτερα!Μηπως του εμειναν παραπανω που πστευε πως θα πουλησει και μου το κανει τοση εκπτωση??? Confused Οτι και να ναι ειναι 100ευρο φθηνοτερα Wink !
Αυτος στην Ναβαρινου δεν κανει και τις ποιος ξερει τι τιμες!Πηγα ρωτησα σε ενα αλλο μαγαζι που ειναι ακριβο και μου το εδινε 530ευρο δηλαδη 10ευρο μονο ακριβοτερα απο τον αλλο και στο περναει κι ολας! Wink

Οσο για την pioneer αυτος στην Ναβαρινου μου ειπε οτι παγκοσμια οι πωλησεις τις pioneer ειναι 56% ενω ολων των υπολοιπων εινια 44% Shocked !Τωρα αληθεια ψεμα??
DRAKE - Παρ 05 Δεκ 2003, 16:00:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένα σε καινούρια κουτιά; Μου κάνει εντύπωση γιατί ο καλογερόπουλος στο site του το έχει 550€. Το 77 το είχε ακριβότερα από 550€ είπες; Τι γίνεται μήπως αλλάζει η PIONEER το 7500 και το σκοτώνουν;
Question Confused Επίσης είναι δέκα λεπτών υπόθεση να σου περάσουν μια πηγή στο αυτοκίνητο. Δε νομίζω ότι το δικαιολογεί αυτό μια διαφορά 20€. Επίσης στο κατάστημα στη Ναυαρίνου νομίζω ότι συνεργάζεται και αυτός με κάποιον για την εγκατάσταση και γίνεται είτε δωρεάν είτε με πολύ λίγα χρήματα. (αυτό τουλάχιστον μου είπε όταν πήρα το δικό μου αλλά εγώ το πέρασα αλλού)
Skull - Παρ 05 Δεκ 2003, 16:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Μήπως είναι τίποτα μεταχειρισμένα σε καινούρια κουτιά; Μου κάνει εντύπωση γιατί ο καλογερόπουλος στο site του το έχει 550€. Το 77 το είχε ακριβότερα από 550€ είπες; Τι γίνεται μήπως αλλάζει η PIONEER το 7500 και το σκοτώνουν;
Question Confused Επίσης είναι δέκα λεπτών υπόθεση να σου περάσουν μια πηγή στο αυτοκίνητο. Δε νομίζω ότι το δικαιολογεί αυτό μια διαφορά 20€. Επίσης στο κατάστημα στη Ναυαρίνου νομίζω ότι συνεργάζεται και αυτός με κάποιον για την εγκατάσταση και γίνεται είτε δωρεάν είτε με πολύ λίγα χρήματα. (αυτό τουλάχιστον μου είπε όταν πήρα το δικό μου αλλά εγώ το πέρασα αλλού)



Κυριακο τον Μαιο θα βγουνε τωρα τα καινουργεια μοντελα!
Οσο τον αν θα ειναι μεταχειρισμανο ή οχι δεν νομιζω γιατι μου φαινετε πολυ ειλικρηνης!Στο εργαστηριο του εχει κανα εκατο κυπελα απο διαγωνησμους που μου ειπε οτι ασχολουνταν παλια!Αν θες να σου πω που ειναι να πας ή να παμε και μαζι! Very happy
DRAKE - Δευ 08 Δεκ 2003, 11:04:42
Θέμα δημοσίευσης:
Πες μου ποιος είναι μήπως τον ξέρω...
Skull - Δευ 08 Δεκ 2003, 15:06:52
Θέμα δημοσίευσης:
DRAKE έγραψε:
Πες μου ποιος είναι μήπως τον ξέρω...


Κυριακο εχεις ενα πμ!
Skull - Τετ 24 Δεκ 2003, 18:52:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα μια μικρη αλλαγης πορειας στο τελος με οδηγησε στο KD-LH3101 της JVC! Shocked Δεν λεω καλο το pioneer αλλα νομιζω υστερει κατα πολυ σε συγκριση με αυτο που εχω τωρα!Και αυτο γιατι τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος ειναι παρομοια με αυτα του κορυφαιου της εταιριας 9101R!Η τιμη που το αγορασα ειναι 350ευρο και αυτο γιατι εδωσα και το παλιο μου και το 9101 100ευρο ακριβοτερα γιατι η προσωψη δεν ειναι flip down αλλα κατεβαινει μηχανικα! Very happy


Μια ερωτηση για τον dimip(και για οποιον αλλον εχει αποψη περι αυτου του θεματος) γιατι νομιζω αυτος εχει διαιρουμενα της phase!Δημητρη ποια σειρα ειναι,ειναι αυτα με τα 95RMS και το crossover,ποσο τα αγορασες και εισαι ευχαρηστημενος??Γιατι δεν διαλεξες ενισχυτη της ιδιας μαρκας??Λοιπον εγω τα βρηκα προσφορα 130ευρο τα διαιρουμενα και τον ενισχυτη ο οποιος ειναι στα 400RMS 380ευρο!Τι λες???
DimiP - Τετ 24 Δεκ 2003, 20:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Τελικα μια μικρη αλλαγης πορειας στο τελος με οδηγησε στο KD-LH3101 της JVC! Shocked Δεν λεω καλο το pioneer αλλα νομιζω υστερει κατα πολυ σε συγκριση με αυτο που εχω τωρα!Και αυτο γιατι τα χαρακτηριστικα του μηχανηματος ειναι παρομοια με αυτα του κορυφαιου της εταιριας 9101R!Η τιμη που το αγορασα ειναι 350ευρο και αυτο γιατι εδωσα και το παλιο μου και το 9101 100ευρο ακριβοτερα γιατι η προσωψη δεν ειναι flip down αλλα κατεβαινει μηχανικα! Very happy


Μια ερωτηση για τον dimip(και για οποιον αλλον εχει αποψη περι αυτου του θεματος) γιατι νομιζω αυτος εχει διαιρουμενα της phase!Δημητρη ποια σειρα ειναι,ειναι αυτα με τα 95RMS και το crossover,ποσο τα αγορασες και εισαι ευχαρηστημενος??Γιατι δεν διαλεξες ενισχυτη της ιδιας μαρκας??Λοιπον εγω τα βρηκα προσφορα 130ευρο τα διαιρουμενα και τον ενισχυτη ο οποιος ειναι στα 400RMS 380ευρο!Τι λες???


εγω εχω τα cf 165.25 με τιμη αγορας περιπου 250Ε (δε θυμαμαι ακριβως)
εχουν 93db ευαισθησια και φυσικα εχουν crossover.
ναι ειμαι ευχαριστημενος αν και σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα.
παιζουν πολυ καλα ακομα και μονα τους (χωρις sub) για καποιον που δε θελει πολυ νταπα-ντουπα.
ενισχυτη διαλεξα signat (και ειμαι ευχαριστημενος) γιατι εμπιστευτηκα τη γνωμη αυτου που μου τα πουλησε.
ημουν μεταξυ το phase linear pb5 (5channel) και του signat (4channel) και τελικα εβαλα τον signat σαν καλυτερο.

αν βρηκες αυτα με 130Ε ειναι σιγουρα ΥΠΕΡ-ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
μηπως βρισκεις τετοια καλη τιμη για την μεγαλτερη σειρα της Phaselinear την audiophile series ;;
δες εδω:http://www.phase-linear.de/lautsprecher/audiophile.php#1

παντως ειναι πολυ καλη τιμη πιστευω για 380Ε ηχεια+ενισχυτης.
ποιον ενισχυτη σου δινει;;
Skull - Τετ 24 Δεκ 2003, 20:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
εγω εχω τα cf 165.25 με τιμη αγορας περιπου 250Ε (δε θυμαμαι ακριβως)
εχουν 93db ευαισθησια και φυσικα εχουν crossover.
ναι ειμαι ευχαριστημενος αν και σιγουρα θα υπαρχουν καλυτερα.
παιζουν πολυ καλα ακομα και μονα τους (χωρις sub) για καποιον που δε θελει πολυ νταπα-ντουπα.
ενισχυτη διαλεξα signat (και ειμαι ευχαριστημενος) γιατι εμπιστευτηκα τη γνωμη αυτου που μου τα πουλησε.
ημουν μεταξυ το phase linear pb5 (5channel) και του signat (4channel) και τελικα εβαλα τον signat σαν καλυτερο.

αν βρηκες αυτα με 130Ε ειναι σιγουρα ΥΠΕΡ-ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
μηπως βρισκεις τετοια καλη τιμη για την μεγαλτερη σειρα της Phaselinear την audiophile series ;;
δες εδω:http://www.phase-linear.de/lautsprecher/audiophile.php#1

παντως ειναι πολυ καλη τιμη πιστευω για 380Ε ηχεια+ενισχυτης.
ποιον ενισχυτη σου δινει;;


Ρε Δημητρη ειμαι ζαλισμενος τωρα και δεν θυμαμε τιποτα...
Μπορει να ναι και αυτα αλλα δεν θυμαμαι...ισως και τα μικροτερα...
Παντως νομιζω οτι ειναι ικανοποιητικα καλη μαρκα ηχειων(τουλαχιστον καλητερη απο mac audio) Laughing Laughing !
Οσο για τον ενυσχητη δεν ειναι και πολλοι...ειναι αυτος με τα 400RMS ο τετρακαναλος....δεν εχει αλλον τερακαναλο με 400RMS....
Η τιμη και για τα δυο ειναι 480+130ευρο=610ευρο!
Ο ενισχυτης που εχεις συναργαζετε καλα με τα ηχεια??ΠΟλυ φοβαμε αυτην την συνεργασια για αυτο και θελω να ειναι ιδιας μαρκας τα ηχεια με τον ενυσχητη!
Δεν σχολιασες καθολου την πηγουλα που πηρα και με στεναχωρησες???

Καλα αυτος ο Κυριακος εχει να εμφανιστει πολυ καιρο και θελω την γνωμη του...μαλλον επειδη δεν εγραφα ερωτησεις.... Laughing Laughing Laughing Για να δουμε τωρα??? Laughing Laughing Laughing
Skull - Σαβ 27 Δεκ 2003, 14:40:45
Θέμα δημοσίευσης:
Tελικα ο ενισχυτης της phase που ειδα ειναι 4*65RMS στα 4ohm ενω στα 2 ohm βγαζει 400RMS!Το καλητερο θα ηταν να παιζει στα 4ohm,e??
Τι γινετε εδω??Τα ηχεια παιζουν τα διαιρουμενα σε 90RMS και τα πισω στα 85RMS!!Θα εχω προβλημα αν ο ενισχυτης θα παιζει χαμηλοτερα??Ή θα ειναι καλητερα??
Τωρα εχω και δυο-τερεις απορειες για τα αλλα μικροπραγματακια που θελω να τις μαθω εντελως πληροφοριακα...
Μοναδες μετρησεις οπως gayge και AWG που μετρανε την αγωγημοτητα του καλωδειου...πανω κατω καταλαβα τι ειναι...για το 206 που θα χρειαστουμαι περιπου καλωδειο 1AWG!Ετσι??
Επεισις ενα μετριο πυκνωτη περιπου στο 1Farad πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει!Ο dimip εχει τετοιον πυκνωτη και θελω αν μπορει να μου πει δυο-τρεια πραγματακια.... Very happy
Το σετακι θα περαστει την Δευτερα γιατι σημερα αργησα πολυ να ξυπνησω Very happy !
DimiP - Κυρ 28 Δεκ 2003, 16:25:05
Θέμα δημοσίευσης:
η τιμη των 130Ε για τα ηχεια αν ειναι αυτα που εχω κιεγω ειναι πολυ καλη!!!
τα 480 για τον 4καναλο δεν θα ελεγα πως ειναι και ευκαιρια Rolling eyes

τωρα εσυ αποφασιζεις!
το να μην συνδιαζονται ηχεια και ενισχυτης αλλης μαρκας ...δεν το εχω ακουσει ...δεν ξερω ...αλλα δεν νομιζω.!!
ισα ισα που συνδιαζουμε ο,τι καλυτερο υπαρχει αναλογα την ποιοτητα του χωρις να κολλαμε σε μαρκες.
μπορει τα tweeter π.χ. να ειναι μαρκα Α και ο ενισχυτης Β και τα ηχεια Γ , επειδη οι εταιριες συνηθως βγαζουν ενα προιον σαν το καλυτερο.
Δεν σημαινει πως επειδη η phoinix gold ή η genesis βγαζει γαματους ενισχυτες , θα βγαζουν και καλα sub woofers!!! οποτε παιρνουμε το καλυτερο απο καθε μαρκα , αρκει να εχουμε λεφτα!
για την πηγη δεν σχολιασα για ευνοητους λογους, αλλα αφου εισαι εσυ ευχαρηστημενος , αυτο μετραει πανω απ'όλα.
καλα θα κανεις να προτιμησεις phase linear σε σχεση με macaudio, κατα την ταπεινη μου γνωμη, δεν θα απογοητευτεις!

οσο για το καλωδιο, την αντισταση και την αγωγιμοτητα , θα αφησω τον Κυριακο που κατεχει το αντικειμενο σε βαθος να σε διαφωτισει.

1F πυκνωτης είναι μια χαρα , αν και καποιοι τον θεωρουν ακοα και αυτον υπερβολικο!
ισως και να ειναι , εγω τον εβαλα γιατι ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο, θυμισου πως το παραπανω ποτε δεν πειραξε κανενα , το λιγοτερο ισως και να ελειψε καποια φορα.
οι τιμες ειναι απο χαμηλες (200-250Ε) εως και υψηλες (380Ε+) αναλογα τη μαρκα.
αν τα χρηματα για τον πυκνωτη σου φαινονται πολλα:
θα σου προτεινα , να τελειωσεις την τοποθετηση χωρις πυκνωτη , να το δοκιμασεις , να δεις εαν σου δημιουργει προβλημα (παιξιμο στα φωτα οταν το sub παιζει δυνατα κ.λ.π. πτωσεις τασης, βυθισματα στροφων στο ρελαντι κ.λ.π) και αν δεν παρατηρηθει τιποτα να μην βαλεις πυκνωτη.
αν τα χρηματα για τον πυκνωτη εχεις να τα διαθεσεις και δεν θα σου λειψουν, βαλτον και αχρειαστος να ειναι!

θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;
Skull - Κυρ 28 Δεκ 2003, 22:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;


Θα εισαι απο τους πρωτους... Very happy μονο στειλε μου το τηλεφωνο σου να σε παρω τηλεφωνο γιατι ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα μονο για αυτο...πες μου το αγαπημενο σου κομματι και το τηλ σου και σε παιρνω...με το καλο...

Αυτο με τα 2 ohm δεν το ειδες??Τι μαλ***α και αυτη??Εκει που βρηκα καλη μαρκα για ενισχυτη να ειναι λιγα τα watt...αυριο πρωι-πρωι θα παω για περαστικα και οτι γινει...κουραστηκα να ψαχνω απο δω και κει....
DimiP - Δευ 29 Δεκ 2003, 18:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
θελω να το ακουσω οταν τελειωσει, ετσι;


Θα εισαι απο τους πρωτους... Very happy μονο στειλε μου το τηλεφωνο σου να σε παρω τηλεφωνο γιατι ειναι δυσκολο να κατεβω Αθηνα μονο για αυτο...πες μου το αγαπημενο σου κομματι και το τηλ σου και σε παιρνω...με το καλο...

Αυτο με τα 2 ohm δεν το ειδες??Τι μαλ***α και αυτη??Εκει που βρηκα καλη μαρκα για ενισχυτη να ειναι λιγα τα watt...αυριο πρωι-πρωι θα παω για περαστικα και οτι γινει...κουραστηκα να ψαχνω απο δω και κει....


τα ηχεια που τοποθετουμε καθως και τα sub ειναι 4 ohm,

οσο για το τηλεφωνο.... Confused ....θα κατεβεις ,δε θα κατεβεις καθολου;;;
Skull - Τρι 30 Δεκ 2003, 01:38:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα ηταν μια κουραστικη μερα...
Συνδεθηκε ενας ενισχυτης phase linear PB four 400RMS καθως και μια μοναδα διαιρουμενων ηχειων PC165.20 90RMSμπροστα και τα υπαρχον ηχεια mac-audio 80RMS πισω!Το αποτελεσμα δεν ηταν το επιθημητο και αυτο γιατι τα mac τελικα δεν απεδωσαν αυτο που υποσχοντε!
Ετσι αυριο,παμε για αλλαγη σχεδιου και συνδεουμαι τα διαιρουμενα και το γουφερ(δεν ξερω ακομα τι...) στον ενισχυτη και τα οβαλ στην πηγη...
Dimip και εσυ ετσι τα εχεις τα ηχεια σου ε??Για πες...εγω αναγκαστηκα na το κανω γιατι ανθρακας το χρυσαφι της mac.... Sad Sad Sad
DimiP - Τρι 30 Δεκ 2003, 16:31:18
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Σημερα ηταν μια κουραστικη μερα...
Συνδεθηκε ενας ενισχυτης phase linear PB four 400RMS καθως και μια μοναδα διαιρουμενων ηχειων PC165.20 90RMSμπροστα και τα υπαρχον ηχεια mac-audio 80RMS πισω!Το αποτελεσμα δεν ηταν το επιθημητο και αυτο γιατι τα mac τελικα δεν απεδωσαν αυτο που υποσχοντε!
Ετσι αυριο,παμε για αλλαγη σχεδιου και συνδεουμαι τα διαιρουμενα και το γουφερ(δεν ξερω ακομα τι...) στον ενισχυτη και τα οβαλ στην πηγη...
Dimip και εσυ ετσι τα εχεις τα ηχεια σου ε??Για πες...εγω αναγκαστηκα na το κανω γιατι ανθρακας το χρυσαφι της mac.... Sad Sad Sad


στακαμαν!
συνδεσες τα ηχεια μπρος-πισω στον 4καναλο και δεν επαιξαν;;;;
και σκεφτεσαι να συνδεσεις μονο τα εμπρος στον ενισχυτη;;
.
.
παλι δεν θα παιξει!
.
βεβαια ισως να γεμισει ο ηχος λογω του sub...
τι να πω;
δες και πες μας.
Skull - Τρι 30 Δεκ 2003, 16:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
Tελικα εγιναν ολα και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος....
Χθες επειδη καναμε την δουλεια βραδυ και τα συνδεσαμε ολα με το φως του φακου( Shocked ) μπερδεψε το αλλο παιδι την πολικοτητα... Laughing Laughing
Σημερα,μετα την αλλαγη,παιζαν ολα τελεια!!!
Συνδεσαμε μαζι την μοναδα και τα οβαλ στα 2 καναλια και στα αλλα δυο με γεφυρα ενα sub της mac-audio 2*12ιτσων 300 watt(δεν θυμαμε αν ειναι rms ή max power),τελος παντων καπου εκει...
Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!! Very happy
Τα αυτια μου τωρα δεν τα αισθανοπμαι γιατι σε ολη την διαρκεια ημουν μεσα στο αμαξι και για να γινουν οι ρυθμισεις θελει μεγαλη ενταση...
Ολα τελεια...τωρα καταλαβα τι ειναι να παιζεις τερμα τα ηχεια και να μην αντιλαμβανεσε την παραμικρη παραμορφωση... Very happy
Dimip στειλε το τηλ σου να σε παρω να τα ακουσεις( Very happy ) γιατι στην ολοκληρωση του ηχοσυστηματος με βοηθησες πολυ...αν αναλογηστεις οτι δεν ειναι τυχαιο που εβαλα την ιδια μαρκα διαιρουμενων με εσενα...μονο που τα δικα μου ειναι τα μικροτερα αδερφακια! Very happy
DimiP - Τρι 30 Δεκ 2003, 16:50:40
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Tελικα εγιναν ολα και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος....
Χθες επειδη καναμε την δουλεια βραδυ και τα συνδεσαμε ολα με το φως του φακου( Shocked ) μπερδεψε το αλλο παιδι την πολικοτητα... Laughing Laughing
Σημερα,μετα την αλλαγη,παιζαν ολα τελεια!!!
Συνδεσαμε μαζι την μοναδα και τα οβαλ στα 2 καναλια και στα αλλα δυο με γεφυρα ενα sub της mac-audio 2*12ιτσων 300 watt(δεν θυμαμε αν ειναι rms ή max power),τελος παντων καπου εκει...
Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!! Very happy
Τα αυτια μου τωρα δεν τα αισθανοπμαι γιατι σε ολη την διαρκεια ημουν μεσα στο αμαξι και για να γινουν οι ρυθμισεις θελει μεγαλη ενταση...
Ολα τελεια...τωρα καταλαβα τι ειναι να παιζεις τερμα τα ηχεια και να μην αντιλαμβανεσε την παραμικρη παραμορφωση... Very happy
Dimip στειλε το τηλ σου να σε παρω να τα ακουσεις( Very happy ) γιατι στην ολοκληρωση του ηχοσυστηματος με βοηθησες πολυ...αν αναλογηστεις οτι δεν ειναι τυχαιο που εβαλα την ιδια μαρκα διαιρουμενων με εσενα...μονο που τα δικα μου ειναι τα μικροτερα αδερφακια! Very happy


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

ειπα κι εγω , πως γινεται να παιζουν ολα στον ενισχυτη , να μη σου αρεσει και να θελεις να παιξεις μονο τα μπροστα και να περιμενεις να σου αρεσει Shocked Shocked Shocked Shocked

αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου.
STELIOS - Τρι 30 Δεκ 2003, 16:52:37
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:

Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!!


650 + 350 = 900 Question Και γ*μω, απο που τα παιρνεις τοσο φτηνα ρ'εσυ και μας κλεβουν εμας??? Εμανα το κοροϊδο θα μου εβγενε 1000 ευρο!!!


Υ.Γ. Πλακα σου κανω, σημερα λογο εορτων πειραζω κοσμο. Καλλη Χρονια Laughing Laughing Laughing
Skull - Τρι 30 Δεκ 2003, 17:04:44
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
...αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου...


Ευχαρηστω!!!

Δημητρη αυτο το topic δεν θα σταματησει ποτε οσο ζω... Laughing Laughing και αυτο γιατι δεν σταματανε ποτε οι αποριες μου....θα διαβασω λιγο ακομα κατι σημειωσεις ενος φιλου μου που σπουδαζει μουσικη τεχνολογια!
περιμενε τηλ την καταληλει στιγμη... Very happy

Στελιο το συμπερασμα μου ειναι οτι αν ψαχθεις πολυ και αν κανεις τα καταλληλα παζαρια τιποτα δεν ειναι τοσο ακριβο... Wink στα λεει αυτα ενας εμπειρος παζαρευτης που επι ενα μηνα παζαρευε το ηχοσυστημα του... Laughing Laughing Laughing
Skull - Τρι 30 Δεκ 2003, 17:06:47
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Skull έγραψε:

Το ολο project μου βγηκε καπου στα 650ευρο και μαζι με την πηγη που ειχα αγορασει πριν μια εβδομαδα 350ευρο,συνολο 900ευρο!!


650 + 350 = 900 Question Και γ*μω, απο που τα παιρνεις τοσο φτηνα ρ'εσυ και μας κλεβουν εμας??? Εμανα το κοροϊδο θα μου εβγενε 1000 ευρο!!!


Υ.Γ. Πλακα σου κανω, σημερα λογο εορτων πειραζω κοσμο. Καλλη Χρονια Laughing Laughing Laughing



Καλα ε ασσος στα μαθηματικα ε??Sory ρε παιδια ειμαι λιγο ζαλισμενος γιατι μολις πειν μια ωριτσα τελειωσαμε.... Laughing Laughing
DimiP - Τρι 30 Δεκ 2003, 20:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
DimiP έγραψε:
...αντε τελειωσε κιαυτο,
χαιρομαι που το στησες και τωρα αυτο το topic θα σταματησει να υπαρχει γιατι κουραστηκε ο κοσμος να μας διαβαζει που ο ενας απαντουσε στον αλλο. χχιχιχιχιιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

καλα ακουσματα κιαν θες τηλεφωνο δες τα PM σου...


Ευχαρηστω!!!

Δημητρη αυτο το topic δεν θα σταματησει ποτε οσο ζω... Laughing Laughing και αυτο γιατι δεν σταματανε ποτε οι αποριες μου....θα διαβασω λιγο ακομα κατι σημειωσεις ενος φιλου μου που σπουδαζει μουσικη τεχνολογια και που ξερεις μπορει το 206club να κατεβασει καποτε το δικο του φτιαγμενο αμαξι σε κανα διαγωνησμο που θα το φτιαξουμε εμεις( Very happy ) που τα ξερουμε... Laughing Laughing
Περιμενε τηλ την καταληλει στιγμη... Very happy

Στελιο το συμπερασμα μου ειναι οτι αν ψαχθεις πολυ και αν κανεις τα καταλληλα παζαρια τιποτα δεν ειναι τοσο ακριβο... Wink στα λεει αυτα ενας εμπειρος παζαρευτης που επι ενα μηνα παζαρευε το ηχοσυστημα του... Laughing Laughing Laughing


παντως η διαπιστωση μου μετα απο χρονια παζαρεματος ειναι πως , μπορει να κερδιζεις κατι λιγα αλλα μακροπροθεσμα βγαινεις χαμενος σε διαφουρους τομεις.
αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα και θελει καφε για να μη στεγνωσει ο λαρυγξ! Wink
Skull - Τετ 31 Δεκ 2003, 01:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεχασα να γραψω πιο πανω οτι ο ενισχυτης δεν χωρουσε στα πλαγια εκει που την εχει ο Δημηπ...καλα ρ Δημητρη που τον χωρεσες???Και τον τοποθετησαμε πισω απο το μονο καθησμα και διπλα τοποθετησα τον ενισχυτη γιατι ειναι μερικων λιτρων... Very happy
Επεισης τα καλωδεια της τροφοδοσιας ειναι της BIO γερμανικης εταιριας και τα αλλα ειναι RCA της BIZZAR audio καθως και η ασφαλεια...για πυκνωτη δεν το βλεπω γιατι τωρα με τις δοσεις...θα πληρωνω μεχρι να πεθανω...σε 60 ατοκες... Laughing Laughing
DimiP - Πεμ 01 Ιαν 2004, 12:50:41
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Ξεχασα να γραψω πιο πανω οτι ο ενισχυτης δεν χωρουσε στα πλαγια εκει που την εχει ο Δημηπ...καλα ρ Δημητρη που τον χωρεσες???Και τον τοποθετησαμε πισω απο το μονο καθησμα και διπλα τοποθετησα τον ενισχυτη γιατι ειναι μερικων λιτρων... Very happy
Επεισης τα καλωδεια της τροφοδοσιας ειναι της BIO γερμανικης εταιριας και τα αλλα ειναι RCA της BIZZAR audio καθως και η ασφαλεια...για πυκνωτη δεν το βλεπω γιατι τωρα με τις δοσεις...θα πληρωνω μεχρι να πεθανω...σε 60 ατοκες... Laughing Laughing


εμ, ολοι ιδιοι θα ειμαστε ;;; Wink Wink Wink Wink Wink
καλες πληρωμες Rolling eyes
DRAKE - Παρ 09 Ιαν 2004, 19:55:17
Θέμα δημοσίευσης:
Τσα!!! Silly Με πεθυμήσατέ; Ήμουν διακοπές........ Very happy
Πολύ καλό το JVC για το κόστος αυτό. Τελικά αν ψάξεις πολύ να που καταλήγεις κάπου. Αλλά είναι σοβαροί οι εγκαταστάτες σου; Είναι δυνατόν να μπέρδεψαν τις πολικότητες στα καλώδια; Shocked Τέλος πάντων αφού δεν έκαψαν κανένα ηχείο πάλι καλά... Τα καλώδια παίζουν και αυτά τον δικό τους σημαντικό ρόλο στο στήσιμο ενός ηχοσυστήματος... Υπάρχουν τρεις βασικές κατηγορίες.
1η Τα καλώδια τροφοδοσίας ρεύματος. Αυτά είναι και τα σπουδαιότερα. Όλες οι συσκευές του αυτοκινήτου λειτουργούν με 12V αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για να βρούμε τα σωστά καλώδια. Θα πρέπει να ξέρουμε και τα Amperes της συσκευής της τροφοδοσίας της. Η ένταση αυτή αναφέρεται από όλους τους σοβαρούς κατασκευαστές στα manual. Για να επιλέξουμε το σωστό καλώδιο θα πρέπει να είναι άκρως αγώγιμα (δηλ. να περνάει όσο το δυνατόν πιο εύκολα το ρεύμα <=> μικρότερη αντίσταση) και με την ανάλογη διατομή. Η αγωγιμότητα ενός καλωδίου είναι το αποτέλεσμα της διατομής του (AWG ή Gauge) σε σχέση με το μήκος του. Μπορούμε εύκολα να υπολογίσουμε την κατάλληλη διατομή σε σχέση με το μήκος τους αλλά και με την κατάλληλη ένταση σε amperes με τον κατάλληλο πίνακα.
Gauge Diam Area R I at 3A/mm2
AWG mm mm2 ohm/km mA
46 0,04 0,0013 13700 3,8
44 0,05 0,0020 8750 6
42 0,06 0,0028 6070 9
41 0,07 0,0039 4460 12
40 0,08 0,0050 3420 15
39 0,09 0,0064 2700 19
38 0,10 0,0078 2190 24
37 0,11 0,0095 1810 28
0,12 0,011 1520 33
36 0,13 0,013 1300 40
35 0,14 0,015 1120 45
0,15 0,018 970 54
34 0,16 0,020 844 60
0,17 0,023 757 68
33 0,18 0,026 676 75
0,19 0,028 605 85
32 0,20 0,031 547 93
30 0,25 0,049 351 147
29 0,30 0,071 243 212
27 0,35 0,096 178 288
26 0,40 0,13 137 378
25 0,45 0,16 108 477
24 0,50 0,20 87,5 588
0,55 0,24 72,3 715
0,60 0,28 60,7 850
22 0,65 0,33 51,7 1,0 A
0,70 0,39 44,6 1,16 A
0,75 0,44 38,9 1,32 A
20 0,80 0,50 34,1 1,51 A
0,85 0,57 30,2 1,70 A
19 0,90 0,64 26,9 1,91 A
0,95 0,71 24,3 2,12 A
18 1,00 0,78 21,9 2,36 A
1,10 0,95 18,1 2,85 A
1,20 1,1 15,2 3,38 A
16 1,30 1,3 13,0 3,97 A
1,40 1,5 11,2 4,60 A
1,50 1,8 9,70 5,30 A
14 1,60 2,0 8,54 6,0 A
1,70 2,3 7,57 6,7 A
13 1,80 2,6 6,76 7,6 A
1,90 2,8 6,05 8,5 A
12 2,00 3,1 5,47 9,4 A
Τώρα για την σωστή τροφοδοσία των ανισχυτών που οδηγούν Sub υπάρχει και μια άλλη λεπτομέρεια εξίσου σημαντική. Πολλές φορές οι ενισχυτές αυτοί καλούνται να δώσουν την ισχύ τους άμεσα ώστε η χαμηλή συχνότητα που αναπαράγουν να είναι συγχρονισμένη με τις υπόλοιπες. Αυτό όμως είναι αδύνατο για τον απλό λόγο ότι η ταχύτητα και επομένως η ποσοτητα ρύματος από την μπαταρία είναι συγκεκριμένη με αποτέλεσμα ο ενισχυτής να μην έχει την κατάλληλη ποσότητα ρεύματος την ώρα που την χρειάζεται. Η λύση είναι ο πυκνωτής ο οποίος παίζει το ρόλο της αποθήκης ρεύματος ώστε όταν ο ενισχυτής απαιτεί ρεύμα να το δίνει κκαι να μην παρουσιάζει ανεπάρκεια τροφοδοσίας. Λειτουργεί σαν το καζανάκκι της τουαλέτας για να καταλάβετε. Ενώ υπάρχει παροχή νερού δεν επαρκεί για στιγμιαία ποσότητα νερού. Στο καζανάκι συγκεντρώνεται αρκετή ποσότητα ώστε να είναι έτοιμη να τροφοδοτήσει τη στιγμιαία ανάγκη.....
DimiP - Παρ 09 Ιαν 2004, 19:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
καλως ηρθες Κυριάκο.
ολα τα λεφτα αυτα τα ..καζανακια Wink
DRAKE - Παρ 09 Ιαν 2004, 20:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
Cussing out Αν κατάλαβε κάποιος το πινακάκι εμένα να με :fist:
Τέλος πάντων...2η Καλώδια μεταφοράς χαμηλού σήματος. Τα καλώδια αυτά πρέπει να μεταφέρουν το ηλετρικό σήμα της πηγής έως 8 Volt μέχρι τους ενισχυτές χωρίς καμία απώλεια ή αλλοίωση. Το έργο αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολο γιατί έχει να αντιμετωπίσει την μεγάλη απόσταση προς τους ενισχυτές την εσωτερική αντίσταση του καλωδίου και όλες τις εξωτερικές επιρροές. Γιαυτό τα καλώδια αυτά πρέπει να έχουν ιδιαίτερα καλή αγωγιμότητα και να είναι προστατευμένα από κάθε εξωτερικο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο. Επίσης θα πρέπει να τοποθετούνται μακριά από οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρικό εξάρτημα ή καλώδιο που μεταφέριε ρεύμα προς άλλο εξάρτημα.
3η Καλώδια μεταφοράς υψηλού σήματος. Αυτά είναι τα καλώδια που μεταφέρουν το ενισχυμένο σήμα από τον ενισχυτή προς τα μεγάφωνα. Επειδή και εδώ έχουμε να κάνουμε με μεταφορά ρεύματος ακολουθυόμε τους κανόνες στην πρώτη κατηγορία καλωδίων. Η διαφορά είναι ότι επειδή δεν έχουμε πολύ μεγάλη ένταση ρεύματος δεν χρειάζεται και υπερβοική διατομή του καλωδίου. Εξαίρεση αποτελούν οι καλωδιώσεις που τροφοδοτούν τα Sub. Εκεί η διατομή πρέπει να είναι μεγάλη όχι για την ένταση αλλά για τη σωστότερη και χωρίς αλλοιώσεις μεταφορά του σήματος. Και κάτι τελευταίο. Εννοείται ότι όταν εγκαθιστούμε νέο μη εργοστασιακό ηχοσύστημα ξηλώνουμε μέχρι και το τελευταίο εκατοστό του προεγκατεστημένου καλωδίου του κατασκευαστή.
DimiP - Παρ 09 Ιαν 2004, 20:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
να σου πω κατι;;;
ακομα και να τα καταλαβε τα πινακακια, σε τι θα τον ωφελησουν;;
δε λεω καλα ειναι να παιρνουμε μια ιδεα αλλα πιστευεις πως καποιος που δεν εχει ασχοληθει θα παρει τα πινακακια και θα παει να αγορασει τοσα μετρα καλωδιο ;;
αντε και το αγορασε -μετα;;
τι να σου πω! δεν ξερω αλλα εχω μαθει να κανω προσεκτικα βηματα! δεν νομιζω πως θα ασχολιομουν με τετοια πραγματα μονος χωρις καποιον που ξερει ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ! αντε να καψεις τιποτα και μετα να τρεχεις...
στο λεω αυτο οχι για αλλο λογο, οχι πως ειναι κινεζικα και δεν γινονται κατανοητα αλλα απλα γιατι μαλλον παιδευεσαι τζαμπα. Wink
DRAKE - Παρ 09 Ιαν 2004, 20:32:24
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω πως έχεις δίκιο. Δεν πειράζει όμως μπορεί κανένας να καταλάβει και κάτι από εκεί. Για τα καλώδια πάντως ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν κάνουμε τίποτα μόνοι μας αν δεν γνωρίζουμε.
Skull - Σαβ 10 Ιαν 2004, 20:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
Kυριάκο καλως ορισες επιτελους!! Very happy
Ολα αυτα που λες νομιζω ειναι σωστα αλλα ξεχασες το πιο σημαντικο το καλωδειο γηοσης!!! Shocked ΠΟυ οσο πιο χοντρο ειναι τοσο καλητερα...ενταξη να μην το παρακανουμε κι ολας!!
Επεισις να κλεισουμε με τα πια καλωδεια πρεπει να χρεισημοποιησουμε στο αμαξι μας ετσι ωστε ολοι να ξερουν και να μην μας κοροιδευει κανενας!Ετσι ειναι το καλητερο κριτηριο επιλογης καταστηματος car audio!!
Και Δημητρη κατι σου χρωσταω απο αλλο forum!Αρπα τες: Splat Splat Splat Splat
thanosdbfan - Δευ 07 Μάρ 2005, 01:28:14
Θέμα δημοσίευσης:
NodNo NodNo
thanosdbfan - Δευ 07 Μάρ 2005, 01:29:02
Θέμα δημοσίευσης:
Τα καλώδια της γείωσης δε είναι απαραίτητο να είναι χοντρύτερα από του ρεύματος φίλε μου.Το πολύ να είναι ίδια διατομής με τα αντίστοιχα του +
Μη ξεχνάς πως συνήθως είναι πολύ κοντύτερα σε μήκος από αυτά που τροφοδοτούν τον/τους ενισχυτή/τες άρα μπορούν να περάσουν περισσότερα αμπέρ από ένα κοντύτερο και λεπτότερο καλώδιο γείωσης μήκους πχ 60 εκατοστών από όσα περνάνε σε ένα διπλάσιας διατομής μήκους 5 μέτρων (που είναι μια μέση απόσταση από την μπαταρία μέχρι το χώρο αποσκευών)
Αν βέβαια επιλέξεις να συνδέσεις το πλην της μπαταρίας με τον ενισχυτή τότε ναι σίγουρα πρέπει να βάλεις καλώδιο γείωσης ίδιας διατομής με του θετικού πόλου!Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία....
MEMsound - Δευ 07 Μάρ 2005, 11:15:58
Θέμα δημοσίευσης:
Για μένα πάντως η λύση είναι μόνο (+) και (-) μπροστά στην μπαταρία ώστε να έχεις τους λιγότερους δυνατους κόμβους στο κύκλωμα τροφοδοσίας των ενισχυτών.
Αρα ίδιας διαμέτρου καλώδιο για (+) και (-) μέχρι μπροστά.
Εξάλλου το κόστος για 4-5 μέτρα καλώδιο που χρειάζεται (x2) δεν υπερβαίνει τα 20ευρώ (άντε 30 αν είναι επώνυμο) για ενισχυτές με απαιτήσεις σε ρευμα μέχρι 120Amp.
Baphomet - Παρ 10 Ιούν 2005, 00:05:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ecosse-peugeot.co.uk/show_product.asp?id=1260

έτοιμα door panels για 206 Wink Wink
MEMsound - Παρ 10 Ιούν 2005, 01:45:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τα έχω υπόψη μου Πέτρο...
Είναι πολύ όμορφα αλλά θα μεγάφωνα θα τρώνε κάμποσα "σουτ" στο μπες -βγες....
volvos - Σαβ 11 Ιούν 2005, 19:47:43
Θέμα δημοσίευσης:
θα ηθελα να ρωτησω αν εχετε καποια συνεργασια με μαγαζι ηχοσυστηματων.
αν ναι θα ηθελα να τον ρωτησετε αν αναλαμβανει υπευθυνα και με τη δεουσα προσοχη τη μεταφορα της μπαταριας στο πορτ-παγκαζ και με τι κοστος....
προκειται για μια πολυ καλη μετατροπη που αλλοι την κανουν για λογους ηχοσυστηματος και αλλοι για....αλλους λογους.
δυστυχως ο ηχειας μου που ηταν ατομο της απολυτου εμπιστοσυνης και σοβαροτητας για τετοιες δουλειες εχει κλεισει εδω και ενα χρονο Crying or Very sad Crying or Very sad

υ.γ ξερει κανεις το βαρος της εργοστασιακης μας μπαταριας. Question
kanelj - Σαβ 11 Ιούν 2005, 20:20:59
Θέμα δημοσίευσης:
μηηηηηηπως υπερβαλεις λιγο?
Baphomet - Σαβ 11 Ιούν 2005, 23:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
συνεργασία δεν υπάρχει και ακόμα το συζητάμε για το αν θα υπάρξει ποτέ λόγω του οτι ειδικά στα ηχοσυστήματα οι εξελίξεις και οι τιμές τρέχουν πολύ γρήγορα (το έχουμε εξηγήσει και στο αντίστοιχο τόπικ). Όσο γι αυτο που θελει να κανει ο Παναγιώτης το βρίσκω καλή ιδέα αν συνδυαστεί με κάποιο ακόμα "ελάφρωμα" εμπρός... Αλλίως δεν αξίζει τον κόπο νομίζω (ενα carbon καπώ ίσως?). Όσο για το βάρος της μπαταρίας, υπάρχει γραμμένο σε ένα τόπικ περί ελαφρώματος...search it.
volvos - Κυρ 12 Ιούν 2005, 11:45:19
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα επειδη το ειχα ζησει στο κορσα το ελαφρωμα εμπρος κανει πολυυυυ δουλεια.εγω κυκλοφορουσα για 20μερες τοτε χωρις προφυλακτηρα-προβολια-τραβερσες κλπ κλππ δηλαδη -15κιλα και βαλε και το αμαξι δεν πεταγε μουτρα. η διαφορα ηταν κατι παραπανω απο εμφανης.
εγω καρμπον καπο με 500+- ευρω ΔΕΝ βαζω.ειναι απο ηλιθιο εως γελοιο το ποσο για κατι που ξερω οτι θα ειμαι με τη λαμπαδα στην εκκλησια καθε μερα μη το φανε...
τη μεταφορα μπαταριας την ειχα δει σα λυση για λογους ηχοσυστηματος στον ηχεια μου και ηταν μια πατεντα που δουλευε αψογα και χωρις προβλημα.αρκει ο ηχειας να ξερει απο που και πως θα περασει τα καλωδια.
κοινως πρεπει να φαει μια ολοκληρη μερα-κυριολεκτικα- για να τοψαξει-κανει.αν η μπαταρια ζυγιζει +-12κιλα που νομιζω ισως και να αξιζει το κοπο...
επισης αδειαζει και χωρος για σωστη και μελετημενη μετατροπη στο συστημα εισαγωγης Wink
Baphomet - Κυρ 12 Ιούν 2005, 11:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
με 350-400ευρω το σκεφτεσαι?? Laughing Laughing καλά ηλίθιο και γελοίο δεν είναι, αλλιώς δε θα βάζαμε τίποτα στο αμάξι. ΟΚ αν τρακάρεις θα το σπάσεις αλλά το να μη το βάλεις μη τυχον και τρακάρεις δεν θα το έλεγα και σοφό... Wink
Baphomet - Κυρ 12 Ιούν 2005, 11:54:05
Θέμα δημοσίευσης:
Kouzman έγραψε:

το δευτερο πραγμα που σκεφτηκα ειναι η μπαταρια... εδω το κοστος ειναι μεγαλο ωστοσο παλι το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο... μια κλασσικη μπαταρια ζυγιζει απο 15 μεχρι 20 κιλα... κοινως ειναι κτηνος... εψαξα και βρηκα μπαταριες που το βαρος τους ξεπερνα οριακα τα 5-6 κιλα στα ιδια αμπερ ομως...αναφερω ενα κερδος ανω των 10-12 κιλων με ενα κοστος περιπου 200 ευρω... επιπλεον αυτες οι μπαταριες ειναι heavy duty κοινως μπορουν να σηκωνουν μεγαλα φορτια...
.


να και η απάντηση σου για την μπαταρία... καθώς και μια εναλλακτική του να την μεταφέρεις πίσω.
volvos - Κυρ 12 Ιούν 2005, 12:04:14
Θέμα δημοσίευσης:
ρε πετρο ψαχνω και δε βρισκω το τοπικ με το ελαφρωμα για 206 Crying or Very sad
οι μπαταριες που λεει ο koyzman μακαρι να ηταν ετσι....
ειχα βαλει παλια μια exide που ηταν τετοιου τυπου και η διαφορα στο βαρος ηταν πολυ μικρη Crying or Very sad
για σκεψου ομως πετρο -15κιλα εμπρος και +15κιλα πισω και θυμησου τι εγραφα αλλου Laughing
μιλαμε για 80-100ευρω κοστος με καλωδια-ασφαλειες-εργασια ελπιζω...
που συγκριση με τα 400!
οσο για καπο δικιο εχεις αλλα εγω με 35000χλμ/χρονο δε με παιρνει ουτε να το σκεφτομαι.ηδη πριν απο 3μηνες επεσα με 0χλμ σε ενα λεωφορειακι σταματημενος στη κινηση....απολογισμος ενα καπο μονο και βαψιμο ο προφυλακτηρας....για σκεψου να ειχα καρμπον Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

υ.γ το βρηκα Laughing
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=433&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
-12.5κιλα
Baphomet - Κυρ 12 Ιούν 2005, 12:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
εντάξει συμφωνώ...κι εγώ τόσα χιλιόμετρα κάνω αλλά αν είχα χρήματα θα το εβαζα κι ότι θέλει ας γίνει. θα κυνηγούσα λίγο να το ασφαλίσω κι αν δε γινότα ν χαλάλι του... εισαι κι εσύ σκεπτικος αλλα άμα βάλει κανείς και γράψει εντυπώσεις και είναι και σχετικά φτηνό θα ψηθείς κι εσυ το ξερω!! κρυβεις κι εσυ ενα καγκουράκι μεσα σου! Laughing
volvos - Κυρ 12 Ιούν 2005, 15:44:09
Θέμα δημοσίευσης:
μπα ενα γεροκαγκουρα κρυβω μεσα μου ο οποιος ειχε λιωσει σε τετοιου ειδους παπαριες στο κορσα και τωρα θελει να πεισει το κοσμο οτι μεγαλωσε και σοβαρευτηκε αλλα...ματαια Crying or Very sad
Baphomet - Δευ 13 Ιούν 2005, 20:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμές από Praktiker:

Pioneer DEH-1700 97,9e
JVC KDG 311 (mp3) 119e

Τιμές από Careffour:

Pioneer DEH 171 93e (1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας)
Sony CDX2050 119e (1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας)
MEMsound - Τρι 02 Αύγ 2005, 09:35:29
Θέμα δημοσίευσης:
αφιερωμένο στους ηχοσυστηματάκηδες....

http://users.pandora.be/206/project/project_206_01.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_02.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_03.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_04.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_05.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_06.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_07.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_08.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_09.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_10.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_11.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_12.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_13.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_20.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_21.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_22.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_23.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_24.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_25.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_26.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_27.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_28.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_29.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_30.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_31.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_32.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_33.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_34.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_35.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_36.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_37.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_38.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_39.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_40.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_41.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_42.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_43.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_44.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_45.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_46.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_47.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_48.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_49.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_50.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_51.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_52.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_53.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_54.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_55.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_56.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_57.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_58.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_59.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_60.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_61.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_62.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_63.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_64.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_65.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_66.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_67.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_68.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_69.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_70.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_71.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_72.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_73.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_74.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_75.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_76.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_77.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_78.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_79.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_80.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_81.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_82.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_83.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_84.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_85.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_86.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_87.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_88.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_89.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_90.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_91.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_92.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_93.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_94.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_95.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_96.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_97.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_98.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_99.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_100.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_101.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_102.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_103.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_104.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_105.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_106.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_107.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_108.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_109.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_110.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_111.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_112.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_113.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_114.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_115.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_116.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_117.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_118.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_119.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_120.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_121.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_122.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_123.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_124.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_125.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_126.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_127.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_128.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_129.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_130.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_131.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_132.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_133.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_134.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_135.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_136.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_137.jpg
http://users.pandora.be/206/project/project_206_138.jpg

και μερικές φωτογραφίες τελειωμένου:
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20083.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20064.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20063.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20051.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20061.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20081.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20076.jpg
http://www.dutchcartuning.com/repodir/images0028_pussher/pussher%20046.jpg

Περισσότερες φωτογραφίες εδώ: http://www.dutchcartuning.com/repodir/repo0028_pussher.htm
pygolabida - Τρι 02 Αύγ 2005, 09:53:18
Θέμα δημοσίευσης:
Το χειρουργείο το ίδιο........ Laughing Laughing Laughing
kanelj - Τρι 02 Αύγ 2005, 21:39:03
Θέμα δημοσίευσης:
πρεπει να βαριοσουν παρα πολυ για να ποσταρεις ολες αυτες τις URL Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 03 Αύγ 2005, 00:36:46
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
πρεπει να βαριοσουν παρα πολυ για να ποσταρεις ολες αυτες τις URL Laughing Laughing Laughing

μπα...
ένα απλό copy-paste ήταν! Wink
MEMsound - Παρ 19 Αύγ 2005, 11:34:24
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόσθεσα μερικές φωτογραφίες του ασημί 206 τελειωμένο. Wink
freestyler - Τετ 09 Νοέ 2005, 18:37:22
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει καποιοσ να μου πει... εχω εναν ενυσχητη κενγουντ που λεει οτι ειναι σε καναλια 4-3-2 .....θελω να τον βαλω να δουλεψει ενα σαμπ.. πως μπρορω να τον συνδεσω ωστε να παρω την περισσοτερη ισχυ απο αυτον...???? γενικα ενα τετρακαναλο μπορω να τον γεφυρωσω καπως ωστε να δωσω ολα την ισχυ σε σε μια εξοδο για σαμπγουφερ??
MEMsound - Πεμ 10 Νοέ 2005, 10:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
4 όταν σε κάθε μία έξοδο συνδέεις ένα ηχείο (1 μπροστα δεξιά, 1 μπροστά αριστερά, 1 πίσω δεξιά, 1 πίσω αριστερα).

3 όταν πχ έχει 2 ξεχωριστά κανάλια για εμπρός δεξιά και εμπρός αριστερά και τα άλλα 2 γεφυρωμένα μεταξύ τους για το sub

2 όταν γεφυρώσεις ανα δύο τα 4 κανάλια του ενισχυτή σου για να τον χρησιμοποιήσεις σαν δικάναλο.

Τα 4 κανάλια δεν μπορείς να τα κάνεις μόνο 1. Wink
MEMsound - Σαβ 25 Φεβ 2006, 14:36:36
Θέμα δημοσίευσης:
μια πολύ όμορφη κατασκευή:

cappsy, sto 206club.com έγραψε:
RIGHT i bought ads's install about a month ago now but didnt fit it due to it being orange so i got everyhting sprayed n it looks awesome check it out.

http://i5.photobucket.com/albums/y160/cappsy05/leather3.jpg
http://i5.photobucket.com/albums/y160/cappsy05/leather2.jpg
http://i5.photobucket.com/albums/y160/cappsy05/leatherone.jpg

i booked my car in aswell to have a secret paintjob,HOUSE OF KOLOR BABY!!

MEMsound - Πεμ 18 Ιαν 2007, 14:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
υπερβολές...
Δώστε βάση στα όργανα στο κέντρο με το κάλυμμα από πάνω και στο "χτένι".. Βάλε ρε μεγάλε κάτι να κοντύνεις τις διαδρομές λίγο... Laughing Laughing
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244894_max.jpg
α και το χειρόφρενο:
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244896_max.jpg
Αλλά γαμάτη/ιδανική τοποθέτηση εμπρός ηχείων.
Το εμπρός κεντρικό εκεί που είναι πίσω από "χτένι" είναι λίγο μαμακία... θα έπρεπε να είναι πιο κοντά στην οθόνη...
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244892_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244895_max.jpg
Όπως επίσης και τα πίσω ηχεία (στην πλάτη των ουσιαστικά ανύπαρκτων πίσω καθισμάτων... αν και σε 206cc έχουμε χωρέσει αρκετοί κατά καιρούς... Rolling eyes Laughing ). Γαμάτο και το πίσω κεντρικό ηχείο Wink
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244891_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_9534/244893_max.jpg
Εχω βέβαια ένσταση για τα προσκέφαλα που έχει χρησιμοποιήσει των πίσω καθισμάτων που είναι πολύ χαμηλά εκτός και αν ο οδηγός είναι τόσο κοντός. Confused Confused Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 23 Ιαν 2007, 14:00:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό ήταν κάποτε 206 ή 307 ή κάτι άλλο? Idea Confused Shocked
nOkpos - Τρι 23 Ιαν 2007, 18:12:28
Θέμα δημοσίευσης:
Puke right Puke left μπλιαχ τι ειναι αυτοοο !!πιο Puke right εσωτερικο δεν εχω ξανα δει!!!
MEMsound - Τρι 23 Ιαν 2007, 18:30:34
Θέμα δημοσίευσης:
δεν θα διαφωνήσω
χάλια είναι
απλά αναρωτιώμουν τι είναι Shocked Question Shocked
Demis - Τετ 24 Ιαν 2007, 14:09:30
Θέμα δημοσίευσης:
Τοσα λεφτα και δυο καθισματα δεν αλλαξανε να δεσει λιγο πιο πολυ με τον πολυεστερα...
MEMsound - Τρι 13 Φεβ 2007, 11:22:55
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.autosecurity.ru/audio/articles/az072003.shtml Cool Cool
rolland206cc - Σαβ 17 Φεβ 2007, 18:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αναρωτιεμαι αν αξιζει να βαλω ηχεια JBL MB Quart η καποιας αλλης γνωστης και καλης μαρκας και να τα δουλευω με τον ενισχυτη του Pioneer 7500mp 4Χ27 RMS ωστε να εχω καλο αποτελεσμα?η πρεπει οπωσδηποτε να τα δουλευω με ενισχυτη εξωτερικο?
MEMsound - Κυρ 18 Φεβ 2007, 14:00:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ανεξάρτητα από το αν θα βάλεις ενισχυτή ή όχι τα καλήτερα ηχεία θα παίξουν καλύτερα ΑΡΚΕΙ να μην είναι ηχεία "αναίσθητα" =να προοριζόμενα για χρήση μόνο με ενισχυτή.

Από κει και πέρα τα Pioneer γενικώς έχουν αρκετή ισχύ και πάιζουν πάρα πολύ καλά.

Άρα όταν θα πας να πάρεις ηχεία να το συζητήσεις με τον πωλητή ότι στην αρχή θα παίξουν με το pioneer. Wink
plaketokofths - Κυρ 18 Φεβ 2007, 18:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
Αναρωτιεμαι αν αξιζει να βαλω ηχεια JBL MB Quart η καποιας αλλης γνωστης και καλης μαρκας και να τα δουλευω με τον ενισχυτη του Pioneer 7500mp 4Χ27 RMS ωστε να εχω καλο αποτελεσμα?η πρεπει οπωσδηποτε να τα δουλευω με ενισχυτη εξωτερικο?


Για εμένα δεν αξίζει να αλλάξεις ηχεία σε αυτή την περίπτωση, απο θέμα λόγου των χρημάτων/απόδοση. Πάντως αν το κάνεις αυτό προσπάθησε να πάρεις διαιρούμενο σετ και με μεγάλη ευαισθησία ώστε το 7500 (το οποίο για εμένα σαν ενισχυτής είναι απο τους καλύτερους που κυκλοφορούν ακόμα και τωρα ενσωματατωμένοι σε r-cd) να τα οδηγήσει σωστά.
DimiP - Κυρ 18 Φεβ 2007, 23:25:45
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
Αναρωτιεμαι αν αξιζει να βαλω ηχεια JBL MB Quart η καποιας αλλης γνωστης και καλης μαρκας και να τα δουλευω με τον ενισχυτη του Pioneer 7500mp 4Χ27 RMS ωστε να εχω καλο αποτελεσμα?η πρεπει οπωσδηποτε να τα δουλευω με ενισχυτη εξωτερικο?


υπαρχει ενα ρητο που λεει :
καλυτερα ενα ζευγαρι μετρια ηχεια με εξωτερικο (οπως λες) ενισχυτη παρα ενα καλο ζευγαρι ηχεια οδηγουμενο απο τον "εσωτερικο" ενισχυτάκο του οποιουδήποτε ραδιοcd.

αυτο το ρητο μπορεις να το αποκαλεσεις και θεσφατο ή θεωρημα ή αξίωμα.
νομιζω καταλαβες Wink
rolland206cc - Τρι 20 Φεβ 2007, 16:16:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω ολα τα παιδια για τις συμβουλες αλλα τελικα θα κρατησω τα μαμα ηχεια μπροστα με τον ενισχυτη του ραδιο cd γιατι δεν θελω να περναω παλι καλωδια και ιστοριες για τον ενισχυτη πισω στο πορτ μπαγκαζ και δεν θελω να παιζει πολυ δυνατα γιατι ολο και καποια στιγμη θα το ανοιξει καποιος η καποια και οταν θα ειναι νοιχτη η οροφη και φοβαμαι πως θα γινω θεαμα(πραγμα που θελω να αποφυγω)
MEMsound - Τρι 20 Φεβ 2007, 16:43:16
Θέμα δημοσίευσης:
Stunned Wacko Dizzy2 Stunned Worthy W00t
rolland206cc - Τρι 27 Φεβ 2007, 22:05:57
Θέμα δημοσίευσης:
Για εμενα πηγαιναν ολα αυτα τα ωραια στο παραπανω post? Very happy Very happy Very happy Very happy
βασικα μου φαινεται οτι θα την κανω την κουτσουκελα μου και θα τον βαλω τον ενισχυτη αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να περασω τα καλωδια για τον ενισχυτη πισω αλλα θα δουμε το καλοκαιρι πλησιαζει και μπορει να την κανω
Giannis307 - Κυρ 11 Μάρ 2007, 15:14:46
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως εχω την εντυπωση οτι μπορεις να φτιαξεις κατι αξιο χωρις να μπεις στη διαδηκασια του πολυεστερα και φυσικα χςρις να χασεις την ευκολια στην χρηση του αυτοκινητου.Νομιζω οτι για οσους εχουν 5πορτο ειδηκα 307 μπορουν να φιατξουν κατι πολυ HI-ENDαδικο με 6 ηχεια 1 σε καθε πορτα στις μαμα θηρες και 2 8ιντσα σε εταζιερα που αν θες φτιαχεις πολυεστερικο αλλα με σπιτισια 8 ομα ηχεια.Και για πηγη carpc μαζι με ενα splitter να χςριζει τισ συχνοτητες σε καθε ηχειο θεα εχεις ποιοτ5ητα home cinema μεσα στο αυτοκινητο...Υπολογιζω το ενχειρημα να κοστισει γυρω στα 2500 με 3000 με καλους ενησχυτες και πολλλλλυυ καλα διαιρουμενα
panos 206 - Κυρ 11 Μάρ 2007, 16:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδες....
πολυ σωστα οσα γραψατε για οτι αφορα το ηχοσυστημα του αυτοκινητου αλλα επειδη το εχω ψαξει λιγο - πολυ το θεμα θα προτεινω το εξης,οποιος ξεκινησει το ψαξιμο του και καταληξει τι θα βαλει στο πεζακι του καλο θα ειναι στο ιδιο μαγαζι που θα βαλει ηχεια η ενισχυτη στο ιδιο μαγαζι να συνεχισει και την υπολοιπη αναβαθμιση του.Αν γυρναει απο εδω και απο εκει υστερα απο την πρωτη τοποθετηση θα ακουει το κοντο και το μακρυ του καθε μαγαζατορα - σαϊνιου!!!Μου εχει τυχη και εχω ξενερωσει,αλλωστε ειναι λογικο γιατι ο καθενας θα θελει να βαλει την δικια του μαρκα που πλασαρει Wink .
Giannis307 - Δευ 12 Μάρ 2007, 00:15:43
Θέμα δημοσίευσης:
Το καλλητερο φιλε πανο ειναι να τα περασεις μονος σου...ετσι ουτε εργασια θα πληρωσεις ουτ τα π@π@ριλικια του καθενος θα ακους....εννοειταιο φυσηκα οτι το κατεχεις το αθλημα αλλιως μην το επειχηρησεις καν!!!
MEMsound - Δευ 12 Μάρ 2007, 02:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
θα συμφωνήσω
ΑΛΛΑ προσοχή με την υπόλοιπη καλωδίωση του αυτοκινήτου μην χαλάσετε κάτι Wink
plaketokofths - Δευ 26 Μάρ 2007, 20:42:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κάποιος τα χαρακτηριστικά των εργοστασιακων ηχείων του 206? μάρκα,μοντελο,ισχυ κτλ.

Επίσης ποιο ειναι το μεγιστο επιτρεπόμενο βάθος της θηκης?
Giannis307 - Δευ 26 Μάρ 2007, 22:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ennoeitai
plaketokofths - Δευ 26 Μάρ 2007, 22:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Ennoeitai


Μπορεί αυτός που το ξέρει να μου το πει κι εμένα?
Giannis307 - Δευ 26 Μάρ 2007, 23:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω ακριβως διαστασεις...Αλλα ξερω οτι ολα τ ακαλα 6.5 αρια (focal,macrom,morrel...)χωρανε μια χαρα οποτε μην ανχωνεσαι...Το πολυ πολυ να μην παει το τζαμι σου μεχρι κατω....!!!! Very happy
plaketokofths - Δευ 26 Μάρ 2007, 23:23:34
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Το πολυ πολυ να μην παει το τζαμι σου μεχρι κατω....!!!! Very happy


Α εντάξει δεν με πειράζει αυτό θα βγάλω τα τζάμια προκειμένου να πετάξω 2 ηχεία στις πόρτες. Δεν τρέχει τπτ.

Ευχαριστώ για την "βοηθεία" σου, τα ερωτήματα μου παραμένουν ακόμα

plaketokofths έγραψε:
Ξέρει κάποιος τα χαρακτηριστικά των εργοστασιακων ηχείων του 206? μάρκα,μοντελο,ισχυ κτλ.

Επίσης ποιο ειναι το μεγιστο επιτρεπόμενο βάθος της θηκης?

rolland206cc - Τετ 28 Μάρ 2007, 09:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
εγω δοκιμασα να βαλω ενα ηχειο με βαθος 6,5 εκατοστακαι δεν χωραγε πιστευω πως με ενα ηχειο 6 6 παρα κατι ψιλα θα εισαι μια χαρα για ναμην σπασεις και τα πλαστικα,τα εργοστασιακα ηχεια στο δικο μου ειναι μαρκας ASK αγνωστων λοιπων στοιχειων ουτε σαν μαρκα δεν την ξερω και δεν βρηκα και κατι στο ιντερνετ.
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 09:16:43
Θέμα δημοσίευσης:
..εγώ απλα έκοψα/τρύπησα τον πάτο της θέσης και έχουν κάτσει μια χαρά... Rolling eyes
plaketokofths - Τετ 28 Μάρ 2007, 15:15:01
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
εγω δοκιμασα να βαλω ενα ηχειο με βαθος 6,5 εκατοστακαι δεν χωραγε πιστευω πως με ενα ηχειο 6 6 παρα κατι ψιλα θα εισαι μια χαρα για ναμην σπασεις και τα πλαστικα,τα εργοστασιακα ηχεια στο δικο μου ειναι μαρκας ASK αγνωστων λοιπων στοιχειων ουτε σαν μαρκα δεν την ξερω και δεν βρηκα και κατι στο ιντερνετ.


Σε υπερευχαριστώ Σπύρο για την πολύτιμη βοηθεία σου.
Ποιο ηχείο δοκίμασες να βάλεις εν τέλει?

τα ASK θα τα ψάξω, πάντως τα tweeter πρέπει να είναι harman kardon, αν και το βλέπω too much να βάλανε τέτοια tweeters σε 206, βασικά το harman το έγραφαν το kardon όχι Crying or Very sad ... "Ότι να ναι!"

Εγώ τα άλλαξα πρόχειρα με τα hertz ht-25 τα οποία έβγαλαν πολύ καλή χροιά μέχρι να γεμίσει η τσεπη να παω να βάλω focal διαιρούμενα.
plaketokofths - Τετ 28 Μάρ 2007, 15:30:52
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
..εγώ απλα έκοψα/τρύπησα τον πάτο της θέσης και έχουν κάτσει μια χαρά... Rolling eyes


Ποια έχεις βάλει εσύ? Είναι κλειστή η θηκη στο 206 απο πίσω? Δλδ δεν βλέπεις τζάμι?
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 15:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
κάποια παλίa και πολυχρησιμοποιημένα ecp-26... Wink

ναι δεν βλέπεις το τζάμι
εχει μια πλαστική σαν γρύλια την οποία αν κόψεις έχει χωρο για αρκετά βαθύ μεγάφωνο
plaketokofths - Τετ 28 Μάρ 2007, 15:52:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
κάποια παλίa και πολυχρησιμοποιημένα ecp-26... Wink

ναι δεν βλέπεις το τζάμι
εχει μια πλαστική σαν γρύλια την οποία αν κόψεις έχει χωρο για αρκετά βαθύ μεγάφωνο


Αμα το πλαστικό πίσω είναι διάτρητο, γρύλια δλδ κόβεται εύκολα και βοηθάει να μπει μεγάλο μεγάφωνο σε βάθος αλλά απο την άλλη το μεγάλο χωρίς ηχομόνωση θα κάνει την πόρτα κουδουνίστρα Crying or Very sad
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 15:57:39
Θέμα δημοσίευσης:
δεν είναι τόσο τραγικά... Wink Wink Wink
rolland206cc - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:01:15
Θέμα δημοσίευσης:
ενα διαιρουμενο σετ της boschmann αλλα ηθελα απλα να το δοκιμασω αν παιζει καλυτερα φυσικα δεν εβγαλα καποια ακρη γιατι δεν χωραγε,εμενα τα tweeter μονο ενα barcode εχουν κολλημενο επανω ουτε μαρκα ουτε τιποτα,
και τα αλλα στις πορτες με ενα παρομοιο barcode απλα γραφουν και την μαρκα υποθετω ASK εκτος αν θελουν να μου πουν να ρωτησω αντιπροσωπεια για να μαθω χαχαχα.Γιαννη αν αυτα που εχεις βαλει επανω παιζουν καλα θα ηθελα να τα ακουσω μηπως και παρω και εγω ενα ζευγαρι

Η μονωση στην πορτα του 206 πρεπει να γινει αν εχεις σκοπο να κανεις κατι καλοστο ηχοσυτημα σου γιατι εμενα ακουγεται και απεξω και σαν αν τριζει λιγο με την ενταση
plaketokofths - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:04:54
Θέμα δημοσίευσης:
rolland206cc έγραψε:
ενα διαιρουμενο σετ της boschmann αλλα ηθελα απλα να το δοκιμασω αν παιζει καλυτερα φυσικα δεν εβγαλα καποια ακρη γιατι δεν χωραγε,εμενα τα tweeter μονο ενα barcode εχουν κολλημενο επανω ουτε μαρκα ουτε τιποτα,
και τα αλλα στις πορτες με ενα παρομοιο barcode απλα γραφουν και την μαρκα υποθετω ASK εκτος αν θελουν να μου πουν να ρωτησω αντιπροσωπεια για να μαθω χαχαχα.Γιαννη αν αυτα που εχεις βαλει επανω παιζουν καλα θα ηθελα να τα ακουσω μηπως και παρω και εγω ενα ζευγαρι

Η μονωση στην πορτα του 206 πρεπει να γινει αν εχεις σκοπο να κανεις κατι καλοστο ηχοσυτημα σου γιατι εμενα ακουγεται και απεξω και σαν αν τριζει λιγο με την ενταση


Ναι πράγματι πιστεύω Σπύρο η ηχομόνωση είναι απαραίτητη.

Θα τα ακούσεις, στο χρωστάω ενα "άκουσμα" εσένα άλλωστε!
Σκέφτομαι αύριο να κάνω την παρθενική μου εμφάνιση στην λέσχη αν μπορέσω, αν είναι θα σου στείλω πμ μήπως μπορέσεις να έρθεις.
plaketokofths - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:07:04
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δεν είναι τόσο τραγικά... Wink Wink Wink


Θα διαφωνήσω εδώ, ίσως να μην είναι τραγικά αλλά υπάρχει αισθητή διαφορά με ή χωρίς ηχομόνωση. Δουλέυει αλλιώς το ηχείο!

ΥΓ.πρεπει να φύγω τώρα θα το γράψω αργότερα το γιατί!
MEMsound - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
εννοείται ρε ότι είναι τελείως διαφορετικός ο ήχος
γραψε γιατί διαβάζουν και χρήστες που δεν γνωρίζουν
παρόλα αυτά για το μέσο αυτί αυτά είναι λεπτομέρειες και απλά βαραίνεις το αμάξι...
ιδίως αν έχεις και καμία εξάτμιση σορρυ αλλά όλα το ίδιο "δεν" ακούγονται....
Giannis307 - Τετ 28 Μάρ 2007, 16:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ναι η ηχομονωση ειναι κατι αναγκαιο αν θες καλη μουσικη αλλα περαν της μουσικης βοηθαει και στον κλιματισμο...οπως και τα φιμε....
plaketokofths - Πεμ 29 Μάρ 2007, 00:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εννοείται ρε ότι είναι τελείως διαφορετικός ο ήχος
γραψε γιατί διαβάζουν και χρήστες που δεν γνωρίζουν
παρόλα αυτά για το μέσο αυτί αυτά είναι λεπτομέρειες και απλά βαραίνεις το αμάξι...
ιδίως αν έχεις και καμία εξάτμιση σορρυ αλλά όλα το ίδιο "δεν" ακούγονται....


σίγουρα κάποιος με εξάτμιση που φτιάχνει ποκ κορν με τόση φασαρία έχει επιλέξει μάλλον κάτι άλλο απο ενα "καλό" ηχοσύστημα.
Ως προς την ήχο η ηχομόνωση στην πόρτα βοηθάει στην σωστή αναπαραγωγή του ήχου κι αυτό είναι το ηχείο να μπορέσει να προσπαθεί να πλησιάσει το φυσικό. Πέρα απο τους τριγμούς, συντονισμούς κτλ κτλ η ηχομόνωση στην πορτα θα βοηθήσει τα δυναμικά χαρακτηριστικά ενός ηχείου, πχ τον συντελεστή Qts (για όσους ασχολούνται).

Όπως ενα ένα μεγάφωνο χαμηλών συχνοτήτων - υπογοφούφερ (sub) παίζει καλύτερα σε ενα κουτί, έτσι κι ενα μεγάφωνο μεσαίων συχνοτήτων παίζει καλύτερα κι αυτό σε ενα κλειστό κουτί. Με την ηχομόνωση μπορεί να πεις κάποιος πως κάνουμε τον όγκο της πόρτας ένα κουτί. Wink

Αυτα περιληπτικά, θέλει πολυ κουβέντα το θέμα, μια γρήγορη αποψη είναι αυτη.
MEMsound - Πεμ 29 Μάρ 2007, 10:47:27
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνώ απολύτως. Wink
z@g - Δευ 30 Μάρ 2009, 01:39:05
Θέμα δημοσίευσης:
Η ηχομονωση ειναι αναγκαια.Δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε εξιδικευμενες λυσεις.2 στρωσεις Πισσοταινιας θα σε υπερκαλυψουν πιστεψε με!!!!Τωρα για το ηχειο μπορεις να κοψεις τον απτο απο το πλαστικο που κρταει το ηχειο και με το τζαμι δεν θα εχεις προβλημα
gabi_haros - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 11:26:40
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν... Ώρα να σας κουράσω, ακόμη δεν ήρθα!

Έχω ένα 206 Cc Toy 2002 και θέλω ηχοσύστημα αλλά είμαι απαιτητικός, πολύ απαιτητικός...
Θα σας πω "τα θέλω μου" μπας και μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...
Θέλω ένα ηχοσυστημα με τις εξής απαιτήσεις:

α) Θέλω να παίζει τόσο δυνατά ώστε να είμαι στην εθνική με 170km/h topless και να μπορώ να ακούω κανονικά τους στίχους των κομματιών
β) Θέλω να αλλάξω και τα 6 ηχεία και να μπουν νέα στις εργοστασιακές θέσεις χωρίς να φαίνεται τίποτα (τα διαιρούμενα μπροστά και τα πίσω)
γ) Θέλω να μην τρίζουν τα πάντα από μπάσο και να μην είναι καγγουριά
δ) δεν θέλω μπασοκαμπίνες, subwoofer, submarine κτλ κτλ
ε) έχω μανία με τις μεσαίες και όχι με τις υψηλές ή με τις μπάσες συχνότητες παρ' όλα αυτά θέλω να ακούω καθαρά όλα τα κομμάτια από Πέπη τσεσμελή μέχρι άριες και από lounge- super catatonic μέχρι πριόνια.
στ) Θέλω να μπορώ να το βάζω τόσο δυνατά ώστε να απενεργοποιώ- να μην ακούω τα ζωντανά esp,abs etc etc δηλαδή τις γκόμενες στη θέση του συνοδηγού που συνηθίζουν να γκρινιάζουν όταν τρέχω.
ζ) Θέλω να είναι ο φωτισμός της πηγής στο ίδιο χρώμα με τον υπόλοιπο φωτισμό του αμαξιού
η) Θέλω η πηγή να έχει mp3 cd, υποδοχή για usb και line in με pin.
θ) Θέλω η πηγή να υποστηρίζει το χειριστηριάκη πίσω από το τιμόνι ακόμη και αν δεν περιλαμβάνεται στην τιμή της πηγής το control θέλω να ξέρω πως μπορώ να το πάρω κάποια στιγμή.
ι) Θέλω να βάλω ενισχυτή 4 δρόμων για τα μπρος και πίσω ηχεία χωρίς να φαίνεται πουθενά στην καμπίνα και χωρίς να μειώσω ούτε cm από τον χώρο των αποσκευών
κ) Θέλω να βάλω ένα ενεργό sub κάτω από το κάθισμα
λ) Δεν θέλω να δώσω πάνω από 350 ευρώ για πηγή, ενισχυτή 4 δρόμων και τα πίσω ηχεία και δεν με νοιάζει αν κάτι από αυτά το αγοράσω μεταχειρισμένο- αν έχετε κάτι που να πουλάτε πείτε το μου.
μ) Δεν θέλω να κόψω, να ξηλώσω να τρυπήσω το αμάξι μου, θέλω ότι κάνω να είναι πλήρως αναστρέψιμο.

Εδώ να πω πως έχω ήδη ένα ενεργό sub και κάτι Sony Explod ηχεία διαιρούμενα (χωρίς Crossovers όμως) και μου απομένει να δω αν χωράνε αυτά για μπροστά...

Το ξέρω, είμαι απαιτητικός αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων...

1000 ευχαριστώ, Γαβριήλ. Rolling eyes
ifaz13 - Δευ 07 Σεπ 2009, 16:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Η λυση φιλε μου ειναι μια.....αγορασε ενα ipod.... θα εχεις καλο ηχο, δυνατο και καθαρο, χωρις να τρυπησεις το αμαξι και θα σου κοστισει καμια 200αρια ευρουλακια Razz
206kwn - Δευ 07 Σεπ 2009, 17:08:05
Θέμα δημοσίευσης:
gabi_haros έγραψε:

α) Θέλω να παίζει τόσο δυνατά ώστε να είμαι στην εθνική με 170km/h topless και να μπορώ να ακούω κανονικά τους στίχους των κομματιών

αυτο ειναι ευκολο!! με ενα καλο σετακι ηχεια εισαι κομπλε!!!

gabi_haros έγραψε:

β) Θέλω να αλλάξω και τα 6 ηχεία και να μπουν νέα στις εργοστασιακές θέσεις χωρίς να φαίνεται τίποτα (τα διαιρούμενα μπροστά και τα πίσω)

και αυτο γινεται!!! αλλα για να πηγαινεις με 170 και να ακουγονται πρεπει να κοψεις τα πλαστικουλια που αναφερονται πιο πανω τα παιδια ετσι ωστε να μπορει να μπει ενα μεγαλυτερο ηχειο απο το εργοστασιακο και να εχεις τετοια αποδοση!!!

gabi_haros έγραψε:

γ) Θέλω να μην τρίζουν τα πάντα από μπάσο και να μην είναι καγγουριά

τα μπασα και τα πριμα τα ρυθμιζεις εσυ που θες να παιζουν και εχεις την επιλογη να μην ειναι "καγγουρια"

gabi_haros έγραψε:

δ) δεν θέλω μπασοκαμπίνες, subwoofer, submarine κτλ κτλ

τοτε δεν θα εχεις σχεδον καθολου μπασο σε σχεση με τα ηχεια σου!

gabi_haros έγραψε:

ε) έχω μανία με τις μεσαίες και όχι με τις υψηλές ή με τις μπάσες συχνότητες παρ' όλα αυτά θέλω να ακούω καθαρά όλα τα κομμάτια από Πέπη τσεσμελή μέχρι άριες και από lounge- super catatonic μέχρι πριόνια.

η απαντηση ειναι ιδια με την 1η ερωτηση!!! καλα ηχειακια και εισαι κομπλε Wink

gabi_haros έγραψε:

στ) Θέλω να μπορώ να το βάζω τόσο δυνατά ώστε να απενεργοποιώ- να μην ακούω τα ζωντανά esp,abs etc etc δηλαδή τις γκόμενες στη θέση του συνοδηγού που συνηθίζουν να γκρινιάζουν όταν τρέχω.

παλι ειναι ιδια η απαντηση!!!

gabi_haros έγραψε:

ζ) Θέλω να είναι ο φωτισμός της πηγής στο ίδιο χρώμα με τον υπόλοιπο φωτισμό του αμαξιού

αυτο μπορεις να το επιλεξεις εσυ αναλογα με την πηγη που τελικα θα καταληξεις!!! η καθε πηγη φωτιζει διαφορετικα! οποτε διαλεγεις και παιρνεις...

gabi_haros έγραψε:

η) Θέλω η πηγή να έχει mp3 cd, υποδοχή για usb και line in με pin.

και αυτο το επιλεγεις εσυ!!!

gabi_haros έγραψε:

θ) Θέλω η πηγή να υποστηρίζει το χειριστηριάκη πίσω από το τιμόνι ακόμη και αν δεν περιλαμβάνεται στην τιμή της πηγής το control θέλω να ξέρω πως μπορώ να το πάρω κάποια στιγμή.

θα τα σκασεις χοντρα για την πηγη για να εχεις αυτη την επιλογη!!!

gabi_haros έγραψε:

ι) Θέλω να βάλω ενισχυτή 4 δρόμων για τα μπρος και πίσω ηχεία χωρίς να φαίνεται πουθενά στην καμπίνα και χωρίς να μειώσω ούτε cm από τον χώρο των αποσκευών

κατω απο καποιο καθισμα τοτε!!! του οδηγου η του συνοδηγου!!!!

gabi_haros έγραψε:

κ) Θέλω να βάλω ένα ενεργό sub κάτω από το κάθισμα

ε και δε βαζεις?

gabi_haros έγραψε:

λ) Δεν θέλω να δώσω πάνω από 350 ευρώ για πηγή, ενισχυτή 4 δρόμων και τα πίσω ηχεία και δεν με νοιάζει αν κάτι από αυτά το αγοράσω μεταχειρισμένο- αν έχετε κάτι που να πουλάτε πείτε το μου.

350 ευρω για ολα αυτα????? ειναι πολυ λιγα εως ελαχιστα!!!!! ωστοσο ομως μπορεις να κοψεις καμια βολτουλα και να δεις καμια προσφορα, στα καταστηματα, κατι μπορεις να βρεις!!!

gabi_haros έγραψε:
μ) Δεν θέλω να κόψω, να ξηλώσω να τρυπήσω το αμάξι μου, θέλω ότι κάνω να είναι πλήρως αναστρέψιμο.

αν κοψεις αυτο το πλαστικο που ειναι πισω απο το ηχειο δεν τρεχει και τιποτα!!!! βαζεις πιο μεγαλο ηχειο
και δεν φαινεται και πουθενα!!!

gabi_haros έγραψε:
Εδώ να πω πως έχω ήδη ένα ενεργό sub και κάτι Sony Explod ηχεία διαιρούμενα (χωρίς Crossovers όμως) και μου απομένει να δω αν χωράνε αυτά για μπροστά...

μιας που τα εχεις κοιτα αν χωρανε μπροστα και μετα βλεπεις πως θα κινηθεις Wink

ελπιζω καααατι να εκανα!!! φιλικα Smile
206kwn - Τετ 27 Ιαν 2010, 14:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχουν ηχεία με γραπτή εγγύηση (είτε αλλαγής,είτε επιστροφής κάποιου ποσού από τα χρήματα που θα διατεθούν) για κάποιο χρονικό διάστημα Question Question

Γνωρίζω ότι είναι λίγο δύσκολο να σου δώσει κάποιος εγγύηση για ηχείο αλλα αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας το πει.....
elias - Παρ 12 Μάρ 2010, 20:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πως μπορώ να συνδέσω tweeter στο ραδιοκασετόφωνο? Πρέπει να έχει ξεχωριστή έξοδο για tweeter ή μπορώ να τα συνδέσω στα ηχεία? Στο πλαστικό τριγωνάκι της πόρτας, που μπαίνει το tweeter, υπάρχει μια καλωδίωση. Ξέρει κανένας τι είναι αυτή η καλωδίωση?
MEMsound - Παρ 12 Μάρ 2010, 21:00:42
Θέμα δημοσίευσης:
για να συνδεσεις τα tweeter ειναι
αν βαλεις 2 μαμα εχουν πάνω τους τον απαραιτητο πυκνωτη

αν πάρεις αφτερμαρκετ κοιτα να εχουν πυκνωτη μεσα στην συσκευασια τον οποιο 8α συνδεσεις σε σειρα... Wink
elias - Σαβ 13 Μάρ 2010, 16:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή είμαι άσχετος με τον ήχο μπορείς να μου πεις αναλυτικά τι πρέπει να κάνω. Έχω 2 tweeter που έχουν 2 καλώδια το καθένα (+ και -). Τα πήρα από το ιντερνετ. Που θα τα συνδέσω στο ραδιοκασετόφωνο μάρκας JVC? Σε ποιές υποδοχές? Υπάρχουν υποδοχές μόνο για τα 4 ηχεία στις πόρτες.
elias - Τετ 14 Απρ 2010, 18:09:12
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
Πως μπορώ να συνδέσω tweeter στο ραδιοκασετόφωνο? Πρέπει να έχει ξεχωριστή έξοδο για tweeter ή μπορώ να τα συνδέσω στα ηχεία? Στο πλαστικό τριγωνάκι της πόρτας, που μπαίνει το tweeter, υπάρχει μια καλωδίωση. Ξέρει κανένας τι είναι αυτή η καλωδίωση?

Σύνδεσα το tweeter στην καλωδίωση που υπάρχει στο πλαστικό τριγωνάκι της πόρτας, αλλά ακούγεται ελάχιστα. Για να ακούγεται περισσότερο τι πρέπει να κάνω? Μήπως είναι μ@λ@κί@ τα tweeter που πήρα με 2-3 ευρώ από το internet?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr