PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις - Όραση...το πιο "πολυτιμο αγαθο"...

MEMsound - Τρι 15 Νοέ 2011, 18:05:55
Θέμα δημοσίευσης: Όραση...το πιο "πολυτιμο αγαθο"...
Ρομαντικος ο τιτλος ( Very happy ) αλλα εγω ετσι το βλέπω...

Σε διαφορες συζητησεις που εχουμε κανει κατα καιρους απο κοντα εχω δει οτι αρκετοι εχετε απορίες / προβληματισμους και οτι ειναι ενα απο τα θεματα που απασχολεί τους περισσοτέρους.

Γενικώς υπαρχουν απειρα πραγματα και λεπτομερειες που μπορουν να συζητηθουν και θα ηταν χαρα μου να βοηθησω/ενημερωσω σε οτι μπορω.

Δεν ανοιγω το τοπικ με "διαφημιστικο σκοπο" (αμα το δουμε ετσι το κλειδωνουμε "εξ' αρχής" και ειμαστε ολοι "οκ" - no hard feelings - αλλωστε σας τις λυνω τις απορίες και απο κοντα ειτε στην λέσχη ειτε στους καφεδες ... Laughing )
Sinanai - Τρι 15 Νοέ 2011, 18:09:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ας ξεκινήσω... Στον τίτλο του τόπικ δε βλέπω τόνους παρά μόνο στο "όραση"... Laughing Laughing Laughing Πλάκα κάνω, σβήσε το ποστ μου ασαπ. Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 15 Νοέ 2011, 18:21:13
Θέμα δημοσίευσης:
μαλ***α... μου ξεφυγε κι εβαλα τονο στο οραση...
θα τον αφαιρεσω ασαπ... Laughing Laughing Laughing
nikos 206cc - Τρι 15 Νοέ 2011, 18:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
alekoukos106 έγραψε:



Αν και εσεις βλεπετε @ρχιδια...






Μια είναι η @ρχιδάτη λύση...ΟΠΤΙΚΑ ΜΑΓΓΕΛ!!!!!!!!!



Απο το΄59 προσέχουμε τα μάτια σας σαν τα @@ μας !!!!! Wink


Οσες φορες και να το δω ειναι μοναδικο Laughing Laughing Laughing
ΜΗΝ το σβησεις ασαπ να ξερει ο κοσμος που απευθυνεται Laughing
MEMsound - Τρι 15 Νοέ 2011, 18:29:46
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing
εννοειται...
Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 15 Νοέ 2011, 20:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
οντως τοσα χρονια μετα και μονο που ειδα τη πρωτη φορα ειχα αρχισει να γελαω Laughing Laughing Laughing Laughing


μανθο ερωτηση. γιατι οχι λειζερ για μειωση μειωπιας
εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι ενας μυθος των οπτικων για να μη μεινουν απο δουλεια. εχω δει κοσμο με πανω απο 10χρονια να εχουν κανει λειζερ και ειναι ολα οκ. εχω δει και αλλους που μετα απο 2-3 χρονια ξαναχρειαστηκε αλαλ ειχαν παει και σε γιατρο μαρκα με εκαψες
'Andy'-lag - Τρι 15 Νοέ 2011, 20:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν ασχετος με το θέμα το μόνο που μπορώ να πω επί του θέματος είναι οτι προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τα μάτια μου σε Κ Α Ν Ε Ν Α.........!! Αυτός είναι ένας λόγος, μιας και πιθανό λάθος πιστεύω οτι δεν επιδέχεται επιδιόρθωσης.....
MEMsound - Τρι 15 Νοέ 2011, 21:07:03
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα το θεμα εγχειρησης ειναι κάτι που δεν μου πολυαρεσει να συζηταω μιας και "ακουγεται" σαν να προσπαθω να αποθησω κοσμο απο αυτήν για επεγγελματικους λόγους ενω δεν το βλέπω ετσι. Anyway.

Για να δικα μου μάτια, της αδελφης μου και των "δικων μου (συν)ανθρώπων", ισχυει αυτο ακριβως που εγραψε ο Αντρέας.

Η θεωρία και εμπειρία/πραξη (οχι η δική μου αλλα κυριως οσων οπτομετρων και οχι οπτικών εχω συναναστραφεί) λεει οτι η σειρα "αυξανόμενου κινδυνου-προβληματων-επιπλοκών και επιλυσης αυτών" για την διορθωση προβληματων ορασης ειναι: γυαλια -> φακοί επαφής -> εγχειρηση.

Η σειρα αυτή εχει βεβαια παρα πολλες επιμερους λεπτομερειες που θελουν αναλυση, αλλα ας μην πλατιασω εδω.

Προσωπικα δεν ειμαι "κατα" της εγχειρησης αρκει να υπάρχει συγκεκριμενος λόγος και να ξέρουμε γιατι την κάνουμε και τι συνεπάγεται αυτή.

Βασικά δεν ειμαι ο πλέον "αρμόδιος" να ξέρω ολες τις λεπτομέρειες των εγχειρήσεων μιας και δεν εχω ασχοληθει επαγγελματικα με το θεμα.

Ξερω αρκετους που εχουν κάνει και "ολα οκ" ξερω και αρκετους που εκαναν και "δεν ηταν ολα οκ" μετα. Αλλοι πραγματικα την ειχαν αναγκη αλλοι την εκαναν απο μοδα.

Πάντως απο οσους του χωρου (οφθαλμιατρους/οπτομετρες/οπτικοί) οι περισσότεροι φορανε γυαλια ή φακους επαφής και ειλικρινα δεν θυμαμαι καποιον που να χει κάνει εγχειρηση. Razz Razz - αν και αυτο δεν αποτελει "σοβαρό" κριτηριο γιατι απλα μπορει να εχει τυχει.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η εξελιξη στην ιατρικη και παραιατρικη τεχνολογια οδηγεί ολο και σε πιο ασφαλη προιοντα και υπηρσίες το οποίο σημαίνει οτι πχ....οι εγχειρησεις γινονται ασφαλέστερες, οι φακοί επαφης πιο ανετοι, τα υγρα καθαρισμου πιο αποτελεσματικα, τα γυαλια πιο ομορφα και πιο αποδοτικα, οποτε καθενας κανει τις επιλογές του. Wink
mechanic - Τρι 15 Νοέ 2011, 21:21:08
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παλι εχω δυο αποριες,
η μια εχει να κανει με τα γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια, τι ακριβως ειναι?
και αν δεν τα φορας θα παθεις ζημια?
(στην γυναικα μου της ειπαν να τα φοραει αλλα την πρωτη φορα που τα εβαλε της ειπα οτι δεν μου αρεσανε (το ξερω λαθος μου Confused Very happy ) και απο τοτε δεν τα εχει ξαναβαλει)
Οποτε εγω τι κανω? της παιρνω αλλα δηθεν δωρακι?
η την αφηνω με το πεισμα της?
(μα πηγε και πηρε ρε γα**το ενα σχεδιο στο σκελετο που ουτε η γιαγια μου δεν τα φοραει)

απο την αλλη, η αχρωματοψια διορθωνεται με γιαλια?
Lefter1s RC - Τρι 15 Νοέ 2011, 22:00:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο κατα τη γνωμη σου ειναι καλος λογος για να κανω λειζερ οτι κουραστικα με τους κ*λοφακους τοσα χρονια?

Επισης λες οτι ξερεις και περιπτωσεις που υπηρξαν επιπλοκες. Θελεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω??
MEMsound - Τετ 16 Νοέ 2011, 22:44:23
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
εγω παλι εχω δυο αποριες,
η μια εχει να κανει με τα γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια, τι ακριβως ειναι?
και αν δεν τα φορας θα παθεις ζημια?
(στην γυναικα μου της ειπαν να τα φοραει αλλα την πρωτη φορα που τα εβαλε της ειπα οτι δεν μου αρεσανε (το ξερω λαθος μου Confused Very happy ) και απο τοτε δεν τα εχει ξαναβαλει)
Οποτε εγω τι κανω? της παιρνω αλλα δηθεν δωρακι?
η την αφηνω με το πεισμα της?
(μα πηγε και πηρε ρε γα**το ενα σχεδιο στο σκελετο που ουτε η γιαγια μου δεν τα φοραει)

Τι εννοεις "γυαλια για να μην κουραζονται τα ματια"

Ειναι λιγο γενικό αυτο, οποτε θα σε ρωτησω (αποκρυπτογραφώντας) για ποτε (ποια χρηση) τα εφτιαξε (εννοω μακρινη οραση/υπολογιστη/κοντα/λιγο απ ολα κλπ) καθως και τι βαθμους εχει? Ή αλλιως: για πιο πραγμα "παραπονεθηκε" οτι δεν βλέπει καλα και πηγε και μετρηθηκε και τις εδωσαν του βαθμους που τις εδωσαν?

επι του "ψυχολογικου" τωρα:

γενικώς τα γυαλια για να τα φοραμε πρεπει πρωτα απ ολα να αρεσουν σε εμας τους ιδιους
(αμα το ψαξετε λιγο περισσοτερο) θα δειτε οτι αυτο βεβαια ειναι λιγο σχετικο και ότι το "αρεσουν σε εμενα" για αλλους ειναι "πραγματικα αρεσουν σε εμενα οταν πχ με κοιταω στο καθρεπτη" ενω σε αλλους (υποσυνειδητα) σημαινει "μου αρεσουν γιατι με αυτα αρεσω στους γυρω μου" (ειμαι "in"/ ειναι στην μοδα κλπ κλπ)

Αν το πας λιγο παραπερα... (το ζω καθε μερα στο μαγαζι το παρακατω) ενας παντρεμενος ανδρας ή γυναικα... ακριβως επειδη (θεωρητικα τουλαχιστον...) πλεον δεν "τρελενεται" να αρεσει σε ολο τον υπολοιπο γυναικειο (ή ανδρικο αντιστοιχα) πλυθησμο, σιγουρα θελει πρωτα και κηρια να αρεσει στην/στον συντροφο του. Αντιθετα οι ελευθεροι ή εστω οι "οχι επισημα δεσμευμενοι" ειναι πιο χαλαροι στο να επιλεξουν/φορεσουν κατι που αν σε εκεινους αρεσει, ακομα και να μην εχουν "ξετρελαθει" οι γυρω τους...

Προφανώς η γυναικα σου ανοίκει στην πρωτη κατηγορία (που για το γαμo σας ειναι καλό... Laughing) αλλα και συ βρε παιδακι μου..την πηρες απ τα μουτρα... Embarassed Laughing

Επί του πρακτικου...απαντησε μου αυτα που σε ρωτησα στην αρχη και θα σου πω μετα πως (θεωρω οτι θα πρεπει) να τοχειριστεις. Wink

mechanic έγραψε:
απο την αλλη, η αχρωματοψια διορθωνεται με γιαλια?

οχι, δυστυχως.
ομως καλο ειναι να διαγνωστει σωστα και ιδανικα και απο μικρη ηλικια να γινεται η σχετικη εξεταση. Laughing


Lefter1s RC έγραψε:
Μανθο κατα τη γνωμη σου ειναι καλος λογος για να κανω λειζερ οτι κουραστικα με τους κ*λοφακους τοσα χρονια?


Απ την στιγμη που ονομαζεις του φακους "κωλοφακους", ναι μαλλον ειναι καλός λογος.
Το γιατι τους ονομαζεις ομως ετσι "κωλοφακους", ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο.
Υπαρχουν παρα πολλες παραμετροι που αφορουν την επιλογη των σωστων φακων επαφης, την επιλογη του καταλληλου υγρου καθαρισμου/συντηρησης τους, τον τροπο συντηρησης τους, τον τροπο χρησης τους κλπ κλπ...που αν κατι απ ολα αυτα δεν πάει "σωστα",
ειτε "εν αγνοια σου" (γιατι καποιος δεν σε ενημερωσε σωστα και πληρως),
ειτε "απο λάθος σου" ( - μην το πάρεις στραβα - χωρις να το καταλάβεις),
ειτε "απο λάθος σου" ( - επίσης μην το πάρεις στραβα - εσκεμμενα γιατι δεν κανεις κατι σωστα με βαση οτι σου εχουν υποδειξει),
ειτε γιατι πραγματικα "ετυχε",
τοτε οντως οι φακοι επαφης μπορουν να γινουν "μπλεξιμο".

Θα μου πεις οτι και μονο τα τοσα πραγματα που πρεπει καποιος να προσεξει στους φακους επαφης ειναι "μπλεξιμο" απο μονο του...και δεν θα διαφωνησω απαραιτητα μαζι σου (αν και, αν το πραγμα το πιασεις απ την αρχη σωστα, μετα ειναι απλα ρουτινα)... και ("μεταξυ μας") αυτος ειναι και ο λόγος που εγω προτιμω να φοραω γυαλια... Wink

Αν θες πες μου (εδω ή με πμ) τι φακους φορας (και ποσες ωρες), ποιο υγρο χρησιμοποιείς (και με ποιο τροπο) για να δω αν υπαρχει κατι νεοτερο να σου προτινω να πας να αγορασεις ή/και να διορθωσεις/βελτιώσεις στον τροπο χρηση τους. Wink


Lefter1s RC έγραψε:
Επισης λες οτι ξερεις και περιπτωσεις που υπηρξαν επιπλοκες. Θελεις να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω??


Οπως εγραψα και πιο πάνω δεν ειμαι ο πλεον αρμόδιος για θεμα εγχειρησεων, οποτε και δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες, που ουτως η αλλως δεν γνωριζω επακριβως (τουλαχιστον σε βαθμο που να μπω σε περιγραφη τους και ερωταπαντησεων)
Εαν ενδιαφερεστε για κατι τετοιο υπαρχουν τοσοι ιατροι που ασχολουνται με αυτο (εχω στα υποψιν μερικους "της προκοπής" να σας προτινω να παρετε μια γευση) να ρωτησετε για το τι και πως, και τα θετικα και τα αρνητικα κλπ κλπ.
Lefter1s RC - Πεμ 17 Νοέ 2011, 11:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΜed Very happy
kostas207rc - Πεμ 17 Νοέ 2011, 14:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
Είσαι απλά ένας ρομαντικός οπτικός....
mechanic - Πεμ 17 Νοέ 2011, 15:36:57
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 10 μερες θα κατεβω για 2 μερες στην ελλαδα,
αν βρω χρονο πρεπει να πιουμε ενα καφε, εχουμε παρα πολλα να πουμε... Very happy
nikos 206cc - Πεμ 17 Νοέ 2011, 18:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω φοραω φακους τα τελευταια 9 χρονια
Σπιτι φοραω τη τζαμαρια Razz
Τοσα χρονια παρατηρησα απο καποιους που φορανε φακους να τους εχουνε συνηθησει και αλλους να μην τους πηρανε με καλο ματι απο την αρχη
Θεωρω οτι εκει εστιαζεται η αποφαση για το αν θα κανεις λειζερ η οχι
Αν δεν τους γουσταρες ποτε,καλο ειναι να κανεις λειζερ να ησυχασεις
Φιλος μου πριν 2 χρονια εκανε εγχειρηση και ολα πηγαν πολυ καλα,αλλα βεβαια αν ειναι να την κανεις την εγχειρηση και απο τη στιγμη που μιλαμε για τα ματια μας,καλο θα ειναι να πας σε ανθρωπο που εχει εμπειρια απο τετοιες καταστασεις και οχι σε κρεοπωλη
Εγω πια τους εχω συνηθησει..θελω 1 λεπτο για να τους βαλω(μαζι με πλυσιμο χεριων κλεισιμο το κουτακι και στη θεση του και εχει γινει απλα μια συνηθεια οπως το πρωι που ξυπνας και πλενεις τα δοντια σου
Για να τους βγαλω ουτε 10 δευτερα δε χρειαζομαι πια
Συνοπτικα,η χρηση φακων εχει γινει πλεον λιγο πολυτελεια,αφου το κοστος φακων-υγρων το χρονο ειναι κανα 300αρι
Αν μεσα σε ολα αυτα δεν τους γουσταρεις τους φακους,η εγχειρηση πιστευω ειναι μονοδρομος
Αν και η καλη κλασσικη συνταγη με γυαλια ορασεως,ειδικα για οποιον του αρεσουν πανω του και δεν του δημιουργουν προβλημα(πχ μηχανη και κρανος+γυαλια ορασεως=προβλημα) πιστευω ειναι η καλυτερη
Γιατι και προσεκτικος να εισαι με τους φακους,μια μικροεπεφυκιτιδα-μικρομολυνση δεν τη γλιτωνεις.
MEMsound - Πεμ 17 Νοέ 2011, 20:40:56
Θέμα δημοσίευσης:
@Κωστα... Cool Smile

@Θαναση... ανυπομονω... Cool Razz

@ Νικος... Συμφωνω απολύτως.

Επισης μερικα χρησιμα "tips" (εκτος απο τα "κλασσικα που 99% τα εχετε ακουσει οι περισσοτεροι ενδιαφερομενοι/χρηστες φακών επαφης)

-> Την θηκη των φ.ε. αλλα και το μπουκαλακι του υγρου ΔΕΝ τα αφηνουμε στο μπάνιο (ουτε το βραδυ - ουτε την υπολοιπη μερα). ΤΟ μπάνιο (και οι κουζινα) εχει συγκριτικα με το υπολοιπο σπιτι (και ιδιως με την κρεβατοκαμαρα) πολυ περισσότερη υγρασια η οποία βοηθα τα μικροβια να αναπτυχθουν. Καλο ειναι θηκη και υγρο να τα εχουμε στην κρεβατοκαμαρα και στο μπάνιο να τα πηγαινουμε μονο για οταν βαζουμε/βγαζουμε τους φακους.

-> Αν χρησιμοποιείται "πλακε" θηκη φακών επαφης
1) Αδειαζουμε καθε πρωι την θηκη απ το χρησιμοποιημενο υγο και την ξεπλενουμε ειτε με λιγο υγρο (ιδανικο) ειτε με φυσιολογικο ορο.
2) Οταν βγαζουμε τους φακους απ τα ματια μας ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ ειναι να τους τριψουμε με λιγο υγρο απαλα με το δαχτυλο μας μεσα στην παλαμη μας. ΑΥΤΟ απο μονο του και μονο βοηθάει κατα 80% στο πληρη καθαρισμο του φακου και μετα το υγρο κανει "ας πουμε" το υπολοιπο - ιδιως οταν μιλάμε για "μονα" υγρα και οχι υγρα με υπεροξειδιο που ειναι σαφως ποιο δραστικα, αλλα μαλλον υπερβολη για μηνιαιους φακους.
3) Στην (αδεια οπως ειπαμε πιο πάνω) θηκη, ΠΡΩΤΑ βαζουμε τους φακους και μετα βαζουμε το υγρο. Ετσι α) εμβαπτιζονται πληρως η φακοι στο υγρο και β) αποφευγουμε σχεδον κατα 100% να μην πάει ο φακός στην ακρη της θηκης και σκιστεί κατα το κλεισιμο.

Cool Cool
nikos 206cc - Πεμ 17 Νοέ 2011, 20:59:57
Θέμα δημοσίευσης:
Να συμπληρωσω και κατι ακομα απο την εμπειρια μου με τους φακους
Για τους μηνιαιους πιστευω καλυτερο υγρο ειναι το opti free και μαλιστα το καινουριο που εβγαλαν ακομα καλυτερο..
Για ετησιους φακους ομως που ειναι και σαφως μεγαλυτερη η διαρκεια ζωης τους αρα και πιο ''ευαισθητοι'' για περιπτωση μολυνσης,το novasept ειναι σιγουρα το πιο δυνατο και καλο καθαριστικο(αυτα μου τα ειπε ο οφθαλμιατρος καθως και η μανα μου που ειναι χρηστης φακων κατι δεκαετιες) Wink
reselie-206 - Πεμ 17 Νοέ 2011, 21:11:44
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ να δώ πότε θα αξιωθώ περάσω απο το γκουρού να τα κοιτάξω τα μάτια μου μιας και πλέον αρχίζει και με κουράζει το θέμα..(Πχ στην αίθουσα της σχολής δε ξεχωρίζω τα γράμματα όπως επίσης και μακρυνές πινακίδες στο δρόμο...Γ@μώτη!
MEMsound - Παρ 18 Νοέ 2011, 02:12:09
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο τα πλεον "καλά" (συγχρονα - εξαλιγμενα) υγρα
(με αλφαβητικη σειρα - για να μην θεωρηθει αυτο που γραφω διαφημιση) θεωρω οτι ειναι:

AQUASoft (CiBa)
Bio True (B&L)
Opti-Free RepleniSH (οχι το express) (Alcon)

Υπάρχουν κι αλλα πολλα απλα (με οσα ξερω μεχρι στιγμης και με βαση οσα με εχουν ενημερωσει μεχρι στιγμης οι εταιριες) θεωρω οτι τα τρια παραπάνω ειναι η "κορυφη" για τους μηνιαίους φ.ε.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε οτι καθαρισμα "5/10/15 κλπ @@... λεπτων" δεν υπαρχει...και οτι προτινω τουλαχιστον 4 ωρες στο υγρο...


Για πιο βαθυ καθαρισμο (ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ) ειναι τα υγρα με υπεροξειδιο οπως ειναι το NovaSEPT, OxySEPT, EasySEPT, (αλλα εδω ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 6 ωρες εντος του υγρου προκειμενου να "απενεργοποιηθεί" η ποσοτητα του υγρου που βαζουμε στην θηκη απο τον καταλυτη αλλιως κανουμε ωραιοτατα εγκαυματα στα ματια μας - αν σας τυχει ποτε κατι τετοιο ξεπλενετε τα ματια με πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ νερο αμεσως...)

Τάσο... απ οτι εχω καταλαβει "λιωνεις" εμπρος απο τον υπολογιστη λογο δουλειας... και 110% χρειαζεσαι κατι πρωτα για εκει...και μετα για οτιδηποτε αλλο... Wink
kostas207rc - Κυρ 18 Δεκ 2011, 17:57:11
Θέμα δημοσίευσης:
Να ευχαριστήσω και εδώ το Μάνθο για τα super
γυαλιά που μου έφτιαξε και τις τροποποιήσεις
που έκανε σε φακό και σκελετό ώστε να κάθονται άψογα!!!
Ο άνθρωπος είναι χειρούργος δεν είναι οπτικός....
Thanks και ΄πάλι!! Very happy
MEMsound - Δευ 19 Δεκ 2011, 01:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Cool Cool
ελπιζω να τα χαρείς οσο περισσοτερο
nikos 206cc - Δευ 19 Δεκ 2011, 13:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

ελπιζω να τα χαρείς οσο περισσοτερο


Η ευχη του οπτικου στον πελατη
Κατι σαν να σου λεει καλα Χριστουγεννα ο Μητσοτακης ενα πραγμα Laughing

Ελευθερη μεταφραση:Ενταξει να τα χαρεις αλλα μην το παραγαμησεις κιολας,και μεις ανθρωποι ειμαστε Laughing
MEMsound - Δευ 19 Δεκ 2011, 13:37:28
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
kostas207rc - Δευ 19 Δεκ 2011, 13:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Άσε τα γελάκια και κανόνησε να με ενημερώσεις
όταν θα έρθουνε τα καινούργια καλοκαιρινά ray ban
μην τα δω πάλι τελευταια στιγμή να τα φοράς εσύ.....θυμάσαι
πέρυσι... Cool
mechanic - Δευ 19 Δεκ 2011, 14:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
Mανθο πρωτα ο Θεος την επομενη φορα που θα ειμαι ελλαδα
πρεπει να κανω δωρο στον εαυτο μου ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου...

τι πρεπει να εχουμε στα υποψιν μας?
εχω 10-10 οραση, δεν εχω αχρωματοψια
(εκτος απο το οτι περναω τα φαναρια καμια φορα με "βαθυ-πορτοκαλι" Embarassed )

και μεχρι προτεινως εδινα το λιγοτερο 200 ευρω και ανω γιατι πηγαινα με τη λογικη πως για να ειναι επωνυμο και ακριβο αρα και καλο...
δεν εχω γνωσεις βλεπεις να κρινω οποτε... Rolling eyes
nikos 206cc - Δευ 19 Δεκ 2011, 15:16:08
Θέμα δημοσίευσης:
Θαναση υπαρχει διαφορα σε γυαλι 200 ευρω και σε γυαλι παλι 200 ευρω..
Απο την μια μερια πληρωνεις τα 200 για να γραφει d&g armani cavalli κλπ αλλα υπαρχουν και γυαλια σε αυτα τα χρηματα(και αρκετα παραπανω) που πληρωνεις φακο και σκελετο
Υπαρχουν εταιρειες που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με γυαλια ορασεως και ηλιου(που πολυ πιθανο να μην τις γωριζεις καν αυτες τις μαρκες) καθως και εταιρειες που ασχολουνται και με κοστουμια,τζιν και αρωματα.
Κοινως ειναι κατι σαν να λεμε raceland(που φτιαχνει τα παντα) και supersprint
που ειναι σε αλλα επιπεδα γνωσης και εξειδικευσης σε αυτο που κανει Wink
Μανθο τη γνωριζω τη δουλεια γι αυτο και παιρνω το λογο αν και σιγουρα θα γνωριζεις περισσοτερα Wink
MEMsound - Δευ 19 Δεκ 2011, 16:33:52
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστακη... σημερα παρελαβα καποια συλλεκτικα (περιορισμενης παραγωγής με 3πλους φακους) Ray-Ban... - επιτηδες λογω γιορτων τα ζητησα με αμεση παραδοση, ενω την υπολοιπη νεα συλλογη θα την εχω απ το νεο ετος - ενημερωση επ' αυτου μολις βρω χρονο για σωστη παρουσιαση... αλλιως τι να σου πω..περνα να τα δεις... Laughing Laughing Laughing


Θαναση ο Νικος τα εγραψε μια χαρα Wink

Τα περισσότερα επωνημα γυαλια ηλίου εχουν πολυ καλους φακους. Απο κει και πέρα ομως υπαρχουν και καποια γυαλια ηλίου με φακους με ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που τους κάνουν "ας πουμε" ακομα καλήτερους.

Τετοιοι ειναι οι πολωτικοι φακοι, οι φακοί μελανίνης, οι φακοί με εσωτερικες αντινακλαστικες επιστρώσεις, οι φωτοχρωμικοι φακοί ή/και συνδυασμοί των παραπάνω.

Με δεδομενο οτι μιλάμε για επωνυμα/γνησια γυαλια ηλίου, το οικομικό σκέλος ειναι σχετικό μιας και αλλος (κατασκευαστής αλλα και αγοραστής) "επενδυει' στην εμφάνιση/σχεδιασμό, και αλλος στα τεχνολογικα χαρακτηριστικά.

πχ ενα γυαλι που δεν ειναι πολωτικό δεν σημαίνει "σωνει και καλά" οτι ειναι "κακό", ουτε και οτι για για να ειναι ενα γυαλί "καλό" πρεπει "σωνει και καλα" να ειναι πολωτικό. Wink
mechanic - Δευ 19 Δεκ 2011, 21:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια καλα τα λετε και ευχαριστω για τις πληροφοριες...
θελω να μαθω 5 πραγματα ωστε να ξερω τι ειναι ποιοτηκα καλυτερο για μενα αλλα και για γυναικα και κορες μου...
Σιγουρα το θεμα εμφανισης παιζει ρολο αλλα απο εκει και επειτα δεν τραβαω κανενα απολυτως ζορι για να ειναι επωνυμα...
Αν ειναι κατι σωστο ποιοτηκα και φυσικα να αρεσει εμφανησιακα
αυτο μου φτανει και περισευει.. Very happy


Οποτε για γυαλι ηλιου τι προδιαγραφες πρεπει να εχει?
παιζει ρολο που λενε οτι το χρωμα τους πρεπει να ειναι πρασινο η καφε?
επισης γινεται να μην ειναι πολυ σκουρα η πολυ ανοιχτα?
Γιατι καποιες φορες ναι μεν θες γυαλια αλλα δεν εχει και τοσο δυνατο ηλιο και αν εχεις "σκουρα" (σορρυ αλλα δεν ξερω πως να το πω) γυαλια δεν βλεπεις καλα.
Αν παλι ειναι ανοιχτα, στον δυνατο ηλιο θελεις και καπελο μονο και μονο γιατι δεν "φτανουν" (και δεν λεω να κοιτας τον ηλιο στα ματια... για τετοια δουλεια υπαρχει η μασκα της ηλεκτροκολησης Very happy )
Pughell - Δευ 19 Δεκ 2011, 21:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
... (και δεν λεω να κοιτας τον ηλιο στα ματια... για τετοια δουλεια υπαρχει η μασκα της ηλεκτροκολησης Very happy )

Μωρε "αρμεγε" εσυ την "σαυρα" 3 φορες την μερα,ουτε καν γυαλια δεν θα χρειαζεσαι... Laughing Laughing Laughing
mechanic - Τρι 20 Δεκ 2011, 07:35:44
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
manosm3 - Τρι 20 Δεκ 2011, 11:16:17
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
(και δεν λεω να κοιτας τον ηλιο στα ματια... για τετοια δουλεια υπαρχει η μασκα της ηλεκτροκολησης Very happy )


χαχαχαα μια φορά που έκανα μια ραφή "τυφλώθηκα" κι έκανα γύρω στις 3-4 ώρες να ξαναδώ κανονικά Laughing
TopGear - Τρι 20 Δεκ 2011, 16:44:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθε, αυτά που πουλάνε σε διάφορα πολυκαταστήματα ρούχων, αξεσουάρ κτλ κτλ, παρέχουν καθόλου προστασία; Τηρούν έστω τις ελάχιστες προδιαγραφές ή παίρνουν κάποια "έγκριση" τουλάχιστον;
MEMsound - Τρι 20 Δεκ 2011, 19:51:55
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες σορρυ εχω πηξει σημερα
μολις βρω λιγο χρονο θα σας απαντησω Wink
TopGear - Τρι 20 Δεκ 2011, 22:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
παιδες σορρυ εχω πηξει σημερα
μολις βρω λιγο χρονο θα σας απαντησω Wink


Νταξ ρε αγόρι, don't bother.

Λες και θα πάμε όλοι αύριο να αγοράσουμε γυαλιά. Laughing
MEMsound - Τρι 17 Ιούλ 2012, 11:57:44
Θέμα δημοσίευσης:
ναι το ξερω ειμαι γαιδουρι... που σας εχω γραψει...

επι του θεματος...

τα διαφορα γυαλια που πωλουνται απο δω και απο κει ειλικρινα δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι

επειδη ποτε δεν αρεσαν οι αφοριστικες εκφρασεις για οτιδηποτε --- ιδιως μαλιστα οταν δεν το χω δει - και προφανως δεν εχω δει οτι πωλειται οπουδηποτε... δεν θα πω οτι "ολα ειναι χαλια"...

θα πω απλα οτι εχω δει πολλα τα οποια ειναι τραγικά και απο πλευρα ορασης και απο πλευρας αντοχής - θα μου πεις και ορισμενα επωνυμα χαλανε -

ε ναι προφανως ---αλλωστε οι δυναμεις που τους ασκουμε ειναι πολλαπλασιες του μεγεθους τους --- λεπτοι σκελετοι ειναι αλλωστε δεν ειναι μπετοβεργες... - αλλα τουλαχιστον εκει ξερεις οτι μια σοβαρη εταιρια ε3χει για καμποσα χρονια ανταλλακτικα ενω για καποια απ αυτα παρεχεται και σχετικη εγγυηση.

απ την αλλη εχω δει και καμποσα στοιχειδως αξιολογα γυαλια που εν πάση περιπτωση "δεν κάνουν κακό".


------------------------------------------------------------------------------------


τωρα για τον Θαναση που ειχε ρωτησει περι στοιχείων που πρεπει να εχουν τα γυαλια.

κοιτα το πραγμα μπορει να πάρει πολλες σελιδες με τεχνικα χαρακτηριστικα που ειλικρινα δεν εχω - πως θα χεις διαπιστωσει... - τον χρονο να γραψω... αλλά εν συντομία

->οφείλουν να ειναι πληρως απορροφητικα στην UV ακτινοβολία (A και Β)

-> οφείλουν να μην παραμορφωνουν την εικόνα - ΕΣΤΩ και Τουλαχιστον σε ενα σεβαστο κομματι του οπτικου πεδίου ωστε - πρακτικα - με την χρηση τους να μην υπαρχει κινδυνος "να μην δεις κάτι" ή "να το δεις διαφορετικο απ΄οτι ειναι" και αυτο να σου αποσπασει την προσοχη

-> οφείλουν επίσης να ειναι ανετα στο φορεμα ωστε να μην μας αποσυντονίζουν

-> και τελος το αυτονοητο... να μας ξεκουραζουν οπτικα - αυτο ειναι τελειως υποκειμενικό και θελει μια σχετικη συζητηση με τον οπτικο ξεχωριστα για τον καθε πελατη ωστε να επιλεχθει το ιδανικότερο. εχει σημασία το μερος αλλα και η ωρα που θα χρησιμοποιηθοπυν ιδιως οσο μιλαμε για πιο εξειδικευμενη χρηση.

επισης

η υπαρξη πολωτικου φιλτρου ειναι ακρως ευπροσδεκτη - αλλα οκ δεν ειναι "και το μονο χαρακτηριστικο...

η υπαρξη οπίσθιων αντιανακλαστικων επιστρωσεων επίσης ειναι ευπροσδεκτη - γιατι γινεται σαφως πιο ξεκουραστο

ηγ υπαρξη καθρεπτη εμπ΄ρος εκτός από εντυπωσιακη εμφανιση (που υποκειμενικα σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι) εχει και το πλεονεκτημα της "ανακλασης" της θερμότητας της ηλιακής ακτινοβολίας με οτι συνεπαγεται αυτο.

αυτα τα λιγα --- τωρα μετα απο τοσο καιρο που επιτελους βρηκα λιγο χρονο...


και "by the way" (οπως εγραψα και στο φωτο-τοπικ) αυτο ειναι ενα "γυαληλιουφωτοαλμπουμ" που εχω φτιαξει με καμποσο μερακι...
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=496546#496546
και που καθημερινα το ανανεώνω...

αν δειτε καναν βλαμμενο με ψηφιακη σε καμμια παραλία να βγαζει γυαλια ηλίου φωτογραφίες...μην ντραπειτε να πειτε μια καλημερα/καλησπερα...χαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Τρι 17 Ιούλ 2012, 17:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
ναι νταξει κοροιδεψτε με ολοι αλλα το χω απορία...

υπάρχουν μεγεθη για τα γυαλιά ηλίου (?)... δεν μπορεί, δεν εχουμε ολοι το ιδιο κεφάλι!
MEMsound - Τρι 17 Ιούλ 2012, 18:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
φυσικα και υπαρχουν μεγεθη του ιδιου μοντελου ΑΛΛΑ οχι σε ολα τα μοντελα.

επισης μερικες εταιριές βγαζουν "παραπλήσια" (οχι "ολοιδια" ομως) μοντελα με ουσιαστικη διαφορα το μεγεθος


προφανώς και δεν εχουμε ολοι το ιδιο μεγεθος αλλα ουτε και σχημα κεφαλιου.

για την ακριβεια...
ΟΛΑ τα γυαλια θελουν εστω και μικρη ρυθμιση πριν την παραλαβή ωστε να "κατσουν" "οπως πρέπει"...ενω επίσης δεν ειναι και ολα τα γυαλια για όλους. Wink
mechanic - Τρι 17 Ιούλ 2012, 20:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
Maνθο αυγουστο θα εισαι ανοικτα Question
athanas - Τετ 18 Ιούλ 2012, 18:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο θα σου έρθω μέσα στην εβδομάδα για να ψωνίσω
το αμέλησα λιιιιιιιιγο απο πριν 2 εβδομάδες θα σε πάρω και τηλ.... Wink
tony_l - Τετ 18 Ιούλ 2012, 18:41:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο, ωραίο θέμα. Wink

Εγώ, αν και ανέφερες κάποια πράγματα πριν, ήθελα να μας πεις τι υγρά είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε. Απλά ή υπεροξειδίου; Γιατί για τους μηνιαίους είναι υπερβολή; Υπάρχει υπερβολή στην απολύμανση φακών, τη στιγμή που η διαφορά στην τιμή (αν υπάρχει), είναι αμελητέα; Έχω κοντραριστεί με έναν φίλο, γιατί εγώ χρησιμοποιώ απλό υγρό κι αυτός υπεροξειδίου, οπότε θα ήθελα να μάθω ποιός έχει δίκιο. Ο λόγος που χρησιμοποιώ απλό υγρό, προσωπικά, είναι γιατί πιστεύω ότι κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς τον εξαναγκασμό αναμονής τόσων ωρών για να ολοκληρωθεί η αντίδραση και να μπορείς να φορέσεις τους φακούς.

Όσον αφορά στο θέμα για το λέιζερ, πρόσφατα μπήκα κι εγώ σε σοβαρές σκέψεις να κάνω. Το σκέφτομαι αρκετά χρόνια, αλλά μια φλεγμονή στον κερατοειδή (λόγω φακών) με έπεισε λίγο περισσότερο. Είμαι άνθρωπος που ασχολούμαι με 1002 διαφορετικές δραστηριότητες (μηχανή, καρτ, snowboard, καταδύσεις, kite surf κ.α.) και οι φακοί με περιορίζουν πολύ, κάνοντας τη ζωή μου δύσκολη. Μέχρι στιγμής δεν είχα, όμως, πρόβλημα υγείας. Μετά το πρόβλημα που μου δημιούργησαν και το ζόρι που έφαγα για 1 μήνα περίπου με κολλύρια, έχω αρχίσει να βλέπω την επέμβαση με άλλο μάτι. Είμαι σκεπτικός, παρ' όλα αυτά γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να θέσω τα μάτια μου έστω και σε αυτό το μικρό ποσοστό στραβής ή αν πρέπει απλά να κάνω υπομονή και να κάνω τη δουλειά μου όπως όπως με τους φακούς. Βρήκα και ένα forum που συζητάνε το θέμα και μπορεί να λύσει κάποιες απορίες.. http://www.thelab.gr/off-topic/diorthwsi-mywpias-astigmatismou-me-laser-45583.html
MEMsound - Τετ 18 Ιούλ 2012, 20:27:30
Θέμα δημοσίευσης:
@Θαναση
τις περισσότερες μερες ναι - ισως κλεισουμε γυρω στο 15αυγουστο για 2-3 μερες - τον υπολοιπο καιρο θα ειμαστε εναλλαξ με την αδελφη μου και αν χρειαστει και τους γονεις μου.


@Στεφανο
Οποτε θες ρε...τι μου "απολογησε" Laughing Laughing


@Αντωνη
Θα σου απαντησω λιγο αργοτερα αναλυτικά γιατι αυτη τη στιγμη δεν προλαβαινω Wink Wink
Ghost Dog - Παρ 10 Αύγ 2012, 10:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
Eυχαριστω (και δημοσιως!) τον Ξανθο Αγγελο για τις γυαλαρες μου, τις οποιες και εχω ερωτευθει! Love

Photo απο τα δικα μου:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/483964_330621243689920_2056231065_n.jpg

Ινφο @:
http://www.optikamaggel.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=16%3A-ray-ban-flip-out&catid=3%3Asunglasses&Itemid=13
MEMsound - Παρ 10 Αύγ 2012, 17:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
Να σαι καλά Αρούλη!!! Ευχαριστω για τα καλα λόγια... Wink Wink

------------------


Αντώνη...αν και "καθυστερημενα", να σου πω οτι τα "συμβατικα" (απλά) υγρα με αυτα του υπεροξειδίου δεν εχουν καμμια σχεση.
ΟΜΩΣ για μηνιαίους φακους και τα μεν και τα δε κάνουν "το ιδιο" με την εννοια τους φακους τους κρατας 1 μήνα και σε αυτον τον μήνα στο 95% τον περιπτώσεων οι φακοί δεν προλαβαίνουν "να βουλώσουν" και να "απαιτούν" βαθύτερο καθαρισμό.

Από πλευράς δραστικότητας τα υγρα με υπεροξείδιο ειναι πιο ισχυρα αλλα την διαφορα θα την καταλαβαινες πρακτικά αν χρησιμοποιουσες ετήσιους φακούς.

Τωρα μεταξυ των απλών υγρων (χωρις υπεροξείδιο) υπαρχουν αρκετες διαφορες και καθενας χρησημοποιεί αυτο που θα τον βολεψει περιοσσότερο.


υ.γ.1. οταν λεμε μηνιαίο φακό εννοούμε για μεχρι 30-35 χρησεις και εως
2μηνες (αν πχ τον φορας "μερα παρα μερα") - και με καθαρισμο καθε βραδυ μετα την χρηση του -- οι ετησιοι ή και 2ετείς στους σχολαστικους χρηστες καρατουν οπως ειναι αντιλυπτο εως 2 χρονιοα - απαιτειται καθαρισμός από οπτικο καθε 4εως 6 μηνες αναλόγως τον χρηστη -- για μηνιαίους χρησιμοποιείς οποιο υγρο αισθανθείς οτι σου αρεσει περισσότερο στα ματις - για τους ετησιους/2ετείς υποχρεωτικα υγορ με υπεροξείδιο.




υ.γ.2. περι εγχειρησης κλπ ειναι δικο σου θεμα εγω δεν θα ηθελα να εκφερω αποψη επι του θεματος.
Steve - Παρ 10 Αύγ 2012, 18:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Eυχαριστω (και δημοσιως!) τον Ξανθο Αγγελο για τις γυαλαρες μου, τις οποιες και εχω ερωτευθει! Love
Πολύ π**στικα ρε φίλε, σου κάνουν μια χαρά Laughing Laughing Laughing
p206Mike - Σαβ 11 Αύγ 2012, 17:21:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Eυχαριστω (και δημοσιως!) τον Ξανθο Αγγελο για τις γυαλαρες μου, τις οποιες και εχω ερωτευθει! Love

Photo απο τα δικα μου:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/483964_330621243689920_2056231065_n.jpg

Ινφο @:
http://www.optikamaggel.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=16%3A-ray-ban-flip-out&catid=3%3Asunglasses&Itemid=13


Μεγειές ρε κομάντο, γα** θα σου ναι,
mechanic - Παρ 24 Αύγ 2012, 09:25:44
Θέμα δημοσίευσης:
Mανθο ημουν στην τρεχαλα και δεν προλαβα να περασω τελικα.

Αλλα.....

μηπως παιζει το σεναριο να μπορω να αγορασω απο το εξωτερικο που ειμαι?
Δηλαδη να σου βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο και να μου τα στειλεις εδω.
Με το να μου στειλεις με καποιο εμαιλ ενα καταλογο
απο οποια πιστευεις εσυ οτι ειναι ειναι ποιοτικα γυαλια ηλιου (για μενα, συζηγο και παιδια)
και να τον δειξω στον παντοφλοκρατορα Laughing για να αποφασισει τι θελει Question
Ghost Dog - Παρ 24 Αύγ 2012, 09:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Πολύ π**στικα ρε φίλε, σου κάνουν μια χαρά Laughing Laughing Laughing

Π0υστ!$ ειναι ο κ*λ0ς σου, που δεχεται επισκεψεις!!! Laughing Laughing Laughing

p206Mike έγραψε:
Μεγειές ρε κομάντο, γα** θα σου ναι,

Σε ευχαριστω αγορινα!! Cool Wink
Steve - Παρ 24 Αύγ 2012, 12:06:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Π0υστ!$ ειναι ο κ*λ0ς σου, που δεχεται επισκεψεις!!! Laughing Laughing Laughing
Άσε ρε φιλενάδα! Καλέ ου ουυυυ Blush Blush
MEMsound - Κυρ 26 Αύγ 2012, 10:59:35
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Mανθο ημουν στην τρεχαλα και δεν προλαβα να περασω τελικα.

Αλλα.....

μηπως παιζει το σεναριο να μπορω να αγορασω απο το εξωτερικο που ειμαι?
Δηλαδη να σου βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο και να μου τα στειλεις εδω.
Με το να μου στειλεις με καποιο εμαιλ ενα καταλογο
απο οποια πιστευεις εσυ οτι ειναι ειναι ποιοτικα γυαλια ηλιου (για μενα, συζηγο και παιδια)
και να τον δειξω στον παντοφλοκρατορα Laughing για να αποφασισει τι θελει Question


Laughing Laughing Laughing Laughing

βρε ολα γινονται --- αν και το σωστο ειναι να τα δοκιμασεις στο προσωπο σου/σας και να τα ρυθμίσουμε αντιστοιχως ... παρολα αυτα...παρε με ενα τηλ πρωινη ωρα καποια καθημερινη να συνενοηθουμε αναλυτικώς για λεπτομερειες...
εχω μερικα ποιοτικα πραγματακια να σου προτινω... Wink
mechanic - Κυρ 26 Αύγ 2012, 17:55:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειμαι ελλαδα ρε Μανθο, πως θα γινει???? Rolling eyes

μοναχα απο Νοεμβρη μερια αλλα τοτε θα κατεβω μονος μου
(καλυτερα γιατι χωρις τα οικογενιακα μου βαρη θα τα πουμε ποιο ανετα με ολα τα φηλαρακια Laughing )
reselie-206 - Παρ 09 Νοέ 2012, 23:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 στις 11-Νοεμβριου 2011 έγραψε:
Εγώ να δώ πότε θα αξιωθώ περάσω απο το γκουρού να τα κοιτάξω τα μάτια μου μιας και πλέον αρχίζει και με κουράζει το θέμα..(Πχ στην αίθουσα της σχολής δε ξεχωρίζω τα γράμματα όπως επίσης και μακρυνές πινακίδες στο δρόμο...Γ@μώτη!


Ναί μετά απο ακριβώς ένα χρόνο αξιώθηκα!!!

Να ευχαριστήσω τον Sir Manthus για τα καρβουνίσια γυαλιά που μου έφτιαξε
(φούλ στο κάρβουνο όμως Laughing Laughing )



MEMsound - Σαβ 10 Νοέ 2012, 10:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
εντάαααξυ .... οι φωτογραφίες ειναι σουπερ!!
καλοφόρετα τα καρβουνα Τάσο!!! Cool Cool
Steve - Δευ 12 Νοέ 2012, 16:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοφόρετα!


Φαντάζομαι ο σκελετός ήταν έτοιμος... ή είναι καμιά πατέντα που ο Μανθούλης δεν μας είπε ακόμα; Very happy
reselie-206 - Τρι 13 Νοέ 2012, 21:40:30
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Καλοφόρετα!


Φαντάζομαι ο σκελετός ήταν έτοιμος... ή είναι καμιά πατέντα που ο Μανθούλης δεν μας είπε ακόμα; Very happy


Έχει φτιάξει καλούπια στο εργαστήριο και τα φτιάχνει Custom Laughing Laughing

Όχι ρε σκελετός απο την ανθρακονημάτινη σειρά της Ray-Ban είναι...αλλα ο μάστορας έκανε πολύ τζάμι δουλειά στα όλα του(φακοί/'έυθυγράμμιση',ρύθμιση κτλπ!)
TopGear - Σαβ 16 Φεβ 2013, 19:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθε, να σε ρωτήξω κατιτίς.

Πήγε ο αδερφός μου σε κατάστημα οπτικών να φτιάξει γυαλιά. Και επειδή φορούσε φακούς, τους έβγαλε εκείνη τη στιγμή για να του βάλουν τα γυαλιά που θα έφτιαχνε (αυτά τα "επιστημονικά" Razz ), για να έχει μια εικόνα πώς θα βλέπει.

Για να τους αποθηκεύσει, του δώσανε ένα δείγμα υγρό φακών, το Aqua Soft. Αλλά χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια το Renu της Bauch & Lomb, χωρίς προβλήματα στα μάτια και είναι πολύ ευχαριστημένος. Το Aqua Soft λέει τίποτα ή να το αφήσει καλού κακού, ούτως ή άλλως είναι δείγμα (60ml).
MEMsound - Σαβ 16 Φεβ 2013, 19:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
Το "ταιριασμα" υγρού / ματιού ειναι αρκετα υποκειμενικό.
Σαν προδιαγραφες και συσταση το renu ειναι παλαιότερο από το aqua-soft και θεωρω το 2ο καλητερο υγρο.

(μεταξυ των δυο υγρων) αλλους τους βολευει το ενα, αλλους το αλλο, αλλους και τα δυο κι αλλους κανενα απ τα δυο.

αν το δοκιμασε και ολα "οκ", τοτε κανενα προβλημα ας το συνεχισει.
Wink

απο κει και περα υπαρχουν και ακομα καλητερα και πιο εξελιγμενα υγρα αν καποιος θελει κατι ακομα καλητερο για τα ματια του Wink (αρκει να μην τον ενοχλει καποιο απο τα συστατικά σε καθε περιπτωση)
TopGear - Σαβ 16 Φεβ 2013, 22:34:37
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Το "ταιριασμα" υγρού / ματιού ειναι αρκετα υποκειμενικό.
Σαν προδιαγραφες και συσταση το renu ειναι παλαιότερο από το aqua-soft και θεωρω το 2ο καλητερο υγρο.

(μεταξυ των δυο υγρων) αλλους τους βολευει το ενα, αλλους το αλλο, αλλους και τα δυο κι αλλους κανενα απ τα δυο.

αν το δοκιμασε και ολα "οκ", τοτε κανενα προβλημα ας το συνεχισει.
Wink

απο κει και περα υπαρχουν και ακομα καλητερα και πιο εξελιγμενα υγρα αν καποιος θελει κατι ακομα καλητερο για τα ματια του Wink (αρκει να μην τον ενοχλει καποιο απο τα συστατικά σε καθε περιπτωση)


Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχει δοκιμάσει και το BioTrue, το πιο "εξελιγμένο" της Bauch & Lomb (απ'ότι του είπανε) και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Όσο για το Aqua Soft, σήμερα του δώσανε το δείγμα για να αποθηκεύσει επιτόπου τους φακούς του και είπα να σε ρωτήσω επειδή δεν το'χα ακούσει. Έγραφε πάνω στο κουτί κάτι λεζάντες του τύπου "5 minutes is enough to clean" και κάτι τέτοια.
MEMsound - Κυρ 17 Φεβ 2013, 02:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
καλα αυτα τα "5 μινιτς"...ειναι... .. . , . .
οκ...προφανως απ το να το βαλεις για 5 λεπτα σε νερο βρυσης...προφανως και ειναι καλητερα 5 λεπτα σε αυτό... Laughing Laughing

το βιο-τρου ειναι σαφως ανωτερω του ρενυ, ενδεχομένως και του ακουα-σοφτ - αλλα και λίγο ακριβότερο... Wink
TopGear - Κυρ 17 Φεβ 2013, 13:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καλα αυτα τα "5 μινιτς"...ειναι... .. . , . .
οκ...προφανως απ το να το βαλεις για 5 λεπτα σε νερο βρυσης...προφανως και ειναι καλητερα 5 λεπτα σε αυτό... Laughing Laughing

το βιο-τρου ειναι σαφως ανωτερω του ρενυ, ενδεχομένως και του ακουα-σοφτ - αλλα και λίγο ακριβότερο... Wink


Ευχαριστώ πολύ Μάνθο!
MEMsound - Παρ 29 Μάρ 2013, 12:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.622131477800259.1073741825.156574447689300&type=1

Παράθεση:
Extreme close-up shots of the Human Eyeball

A few extreme close-up shots of the human eye ball captured by an Armenian physics teacher, Suren Manvelyan. When you think of an eyeball, you probably think of a smooth marble-like sphere but when viewed really close up, it looks like the rugged surfaces of distant planets!

athanas - Παρ 29 Μάρ 2013, 16:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
είναι απίστευτο το πόσες παραλλαγές για το ίδιο πράγμα υπάρχουν....

πραγματικά πανέμορφες φοτο
Manos206 - Πεμ 06 Ιούν 2013, 14:59:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μου ειπαν προσφατα για καποιους "θεραπευτικους" φακους επαφης τους οποιους θεωριτικα μπορεις να φορας επι ενα μηνα συνεχομενα χωρις να τους βγαζεις (δε θα το εκανα ποτε) ειναι της Bausch and Lomb Soft lens HD. Ξερει κανεις τι παιζει με αυτους; θα μου δωσουν ενα δειγμα δωρεαν και λεω να τους χρησιμοποιησω σαν μηνιαιους. Πρεπει να παρω καποιο ειδικο υγρο; Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το One. Δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.. Μονο καποιες φορες κοκκινιζε το ενα μου ματι αλλα δεν ξερω αν ειναι θεμα ματιου φακου ή υγρου..
MEMsound - Πεμ 06 Ιούν 2013, 20:09:08
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου απαντησω (αν δεν βρω χρονο νωριτερα) αυριο το πρωι Wink Wink
Steve - Πεμ 06 Ιούν 2013, 20:16:09
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα θα μου απαντήσεις...;
MEMsound - Πεμ 06 Ιούν 2013, 20:21:23
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ!... υγ... το χω παραγγειλει... Laughing Laughing Laughing
Manos206 - Πεμ 06 Ιούν 2013, 20:40:33
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
θα σου απαντησω (αν δεν βρω χρονο νωριτερα) αυριο το πρωι Wink Wink


Οκ Μανθο..! Ευχαριστω..! Wink
MEMsound - Τετ 12 Ιούλ 2017, 17:57:51
Θέμα δημοσίευσης:
αν και καθηστερημενα το ποσταρω κι εδω μηπως και ενδιαφέρει κανέναν σας...
->

http://www.optikamaggel.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1148:1-day-aqualens-refresh-free-trial---&catid=4:contactlenses&Itemid=14
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr