PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Καύσιμα

nasoss - Δευ 20 Οκτ 2003, 22:23:40
Θέμα δημοσίευσης: Καύσιμα
Παιδία εμένα η γνώμη μου είναι ως εξής
Για την 99αρα της shell δίνω κόκκινη κάρτα ,πολύ ακριβή, και προπάντων το τονίζω αυτό, τρώγεται για πλάκα δουλειά λες και είναι ποτό και ρουφιέται αμέσως.
Για την BP μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή και σχετικά καλή η τιμή της και δεν καταναλώνετε σαν της shell. Εγώ πάντως είδα διαφορά .αξίζει.
Κάτι άλλο τώρα που με έχει παραξενέψει είναι το παρακάτω που θα διαβάσετε.
Το λοιπόν , υπάρχει ένα βενζινάδικο ΒΡ στην καβάλας μετά την γέφυρα της Θηβών το πρώτο που θα συναντήσετε το οποίο έχει παλιές αντλίες και βενζίνες, μόνο ΑΠΛΗ αμόλυβδη και βενζίνη SOUPER .δεν ξέρω για την SOUPER αλλά η απλή αμόλυβδη ΣΚΩΤΟΝΕΙ !!!!!!! ΙΣΟΣ ΕΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΝ 100 ΑΡΑ !!! Η είναι πολύ καθαρή η βενζίνη που βάζει η ρίχνει τίποτα ναφθαλίνες, τι να πω δεν ξέρω τι κάνη ο π……!και άλλοι φίλοι μου που τους έχω στήλη εκεί έχουν πάθη πλάκα με αυτή την βενζίνη.
Όταν βάλεις αυτή την βενζίνη το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις είναι ότι δουλεύει άγρια το μοτέρ. Σε ανηφόρες με air condition δεν καταλάβαινε τίποτα και βέβαια ούτε διακοπές ούτε κοψίματα ούτε τίποτα. Όποιος ξέρη κάτι ας πει.
Ady - Τρι 21 Οκτ 2003, 07:52:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν από κανά δίμηνο έτυχε να βάλω βενζίνη από 'κει που λες.

Τρελάθηκα ! Είναι όπως τα λες.

Κρίμα που είναι πολύ μακρυά από μένα.
nik7 - Τρι 21 Οκτ 2003, 07:56:21
Θέμα δημοσίευσης:
ante
diladi opote kateveno sto TEI na pigeno na vazo venzini ekei....
gia doste peretero information...
SnakeMJK - Τρι 21 Οκτ 2003, 10:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
όπως έρχομαι από θηβών προς πειραιά, στην καβάλας αριστερά ή δεξιά; να την δοκιμάσουμε...
kavaliotis - Τρι 21 Οκτ 2003, 13:43:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εμας θα μας στειλει κανεις σε κανα μπουκαλακι να δοκιμασουμε??? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
chatasos - Τρι 21 Οκτ 2003, 17:47:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ από την άλλη έχω την εντύπωση πως έχω βάλει από αυτόν, παλιότερα - πριν ξεκινήσω για ταξίδι, αλλά δεν θυμάμαι κάποια αξιόλογη διαφορά.
XASOS - Πεμ 13 Νοέ 2003, 12:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ μένω δίπλα σχεδόν και έχω βάλει μερικές φορές.....
ΚΑΜΙΑ διαφορά.... μάλιστα όταν την έβαλα μετα την V-Racing που βάζω συνήθως το αμάξι ψιλοέτρεμε στο ρελαντί......
Hostile - Παρ 23 Ιούλ 2004, 20:34:50
Θέμα δημοσίευσης: Ποιά είναι η καταλληλότερη βενζίνη;
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ CLUB!ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ PEUGEOT 206 QS 1400cc 16V 90hp ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΟ 95+ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΡΟΥΦΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; Η ΙΣΧΥΕΙ; Very happy
xeskepastos - Παρ 23 Ιούλ 2004, 21:19:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλως ηρθες και με γεια το τουτουνι!!
Αν κοιταξεις κανα-δυο τοπικ παρακατω θα βρεις διατριβες ολοκληρες για τις βενζινες!!!
DimiP - Παρ 23 Ιούλ 2004, 23:35:49
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ
Hostile έγραψε:
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ CLUB!ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ PEUGEOT 206 QS 1400cc 16V 90hp ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΗ ΒΕΝΖΙΝΗ!ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΚΟ 95+ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΡΟΥΦΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ; Η ΙΣΧΥΕΙ; Very happy


δεν ειναι η ιδεα σου.
οντως φαινεται να ρουφιεται αρκετα ευκολα.
ισως ειναι τοσο νοστιμη...τι να πω;;

δοκιμασε την ΕΤΕΚΑ superplus και θα διαπιστωσεις οτι φαινεται να "δινει αλλον αερα" στο αμαξι και να ρουφιεται με νορμαλ ρυθμους.
αρκει να την πληρωνεις γυρω στα 88-90 λεπτα πανω-κατω που εχει Wink
klain - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 00:45:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ αντίθετα βάζοντας πάντα Eko 95+ έχω την εντύπωση πως μου βγάζει πολλά περισσότερα χλμ σε σχέση με κάτι άλλες κλαιν μαιν που βάζω όταν είμαι σε γκατζολίες..
Aegean φεύγει πανεύκολα...
ΕΠ επίσης.. (και χειρότερα)
Αλλά και με την bp την αντίστοιχη που την έχω συγκρίνει.. τα ίδια... Τεράστια διαφορά στο τουτού και σε απόδοση αλλά και σε διάρκεια είδα με την V power racing.. alla $$$??? Μια φορά όλο κι όλο άφησα το αμάξι στο λαμπάκι και γέμισα Racing.. αλλά.. άλλο αμάξι! Ίσως να ήταν και λίγο ψυχολογικό... Rolling eyes
Πλάκα πλάκα δεν έχω δοκιμάσει και Elin... Θα το δώ...
ΑαΑαΑΑ! Το τραγικό! Σημερα λόγω γκατζολοδιαδρομής έβαλα μια Silko η κάτι τέτοιο... Καβάλα-Σέρρες-Θεσσαλονίκη μπορώ να πώ ότι κατανάλωσε ελάχιστο! Τρελάθηκα.. Ποιός ξέρει τι μπάμιες έχουνε μέσα! Laughing
Tomcat - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 10:40:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εγκυκλοπαιδικά και μόνο .... να αναφέρω ότι ...

Όλες οι βενζίνες προέρχονται από τρια δυιλιστήρια (2 Αθηνά + 1 Θεσσαλονίκη) και είναι ίδιες... μεταξύ τους κατ αντιστοιχία...

Οπότε τι ΕΤΕΚΑ , τι Aegean , τι EKO , τι BP , τι ΕΛΙΝ OIL ένα και το αυτό ...σαν αρχικά προιόντα... το πρόβλημα στις βενζινές εντοπίζεται αποκλειστικά στα μέσα Διακίνησης και τα Πρατήρια (αντλίες).

Γενικά στις βενζίνες χαμηλών οκτανίων οι διαφορές μεταξύ των εταιρίων είναι αμελητέες αν όχι ανύπαρκτες για να δημιουργούν συγκριτικά συμπεράσματα.
netblaster - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 11:22:08
Θέμα δημοσίευσης:
Πεστα ρε Στελιο!!! Τοχω πει ποσες φορες σε σχετικα topics, αλλα αποτι φαινεται περναει λιγο απαρατηρητο!!! Evil Μονο οι "ακριβες" διαφερουν...Ολες οι απλες 95αρες ειναι το ιδιο πραγμα!!! Mad
klain - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 13:04:59
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ήξερα πως βγαίνουν απο 3 μόνο δυιληστήρια Embarassed
Σύμφωνα με αυτό όπως ανέφερατε παιδιά πρέπει να ψάξουμε βενζινάδικο και όχι βενζίνη... Ρίχτε τα αξιόπιστα σας στη φόρα Wink
Tomcat - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 19:44:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μια και άνοιξε κάπως η συζήτηση...

Τα δυιλιστήρια που παράγουν βενζίνη είναι ο Ασπρόπυργος -ΕΛ.ΠΕ , η ΜotorOIL στα Μέγαρα και το Διυλιστήριο των ΕΛ.ΠΕ στην Θεσσαλλονική... πρακτικά τα ΕΛ.ΠΕ έχουν το 80% της αγόρας παραγωγής βενζινών.Οπότε είναι κατανοητό ότι κατα βάση όλες οι βενζίνες είναι ίδιες μεταξύ τους , αυτό επιβεβαιώνεται και από τις προδιαγραφές προιόντων που είναι υποχρεωμένο να πληρεί κάθε Δυιλιστήριο.

Το ότι υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα βενζίνης στην Ελλάδα είναι αδιαμφησβήτητο γεγονός...για το οποίο όμως δεν ευθύνονται σίγουρα τα διυλιστήρια. Οι εταιρίες που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα είναι καθαρά εταιρίες ΕΜΠΟΡΙΑΣ και ΟΧΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ.Το πρόβλημα εντοπίζεται στο πως κάθε εταιρία επιλέγει να μεταφέρει και να διανίμει την βενζίνη π.χ οι περισσότερες εταιρίες προμηθεύονται απευθείας με ΒΥΤΙΑ βενζίνη απο το δυιληστήριο και το προωθούν άμεσα στα βενζινάδικα στα πλαίσια καλύτερης εκμετάλλευσης των βυτιοφόρων- εγκαταστάσεων. Υπάρχουν άλλες εταιρίες όπως π.χ η BP η οποία έχει επιπλέον δεξαμενές - εγκαταστάσεις ακριβώς δίπλα του δυιλιστηρίου (ΑΘΗΝΑ) στις οποίες πρώτα προμηθεύεται την βενζίνη με αγωγούς και την διανέμει μετά. Τα προβλήματα ξεκινάνε απο την διαδοχική χρήση των βυτίων όπου κατα το πλύσιμο των δεξαμενών... παραμένουν ποσότητες νερού εντος.Το ίδιο συμβαίνει και με τα βενζινάδικα τα οποία σε ιδιαίτερα αυξημένο ποσοστό χρησιμοποιούν και προβληματικές αντλίες...

Ίσως τελικά για να λυθεί το πρόβλημα στην Ελλάδα να έπρεπε να δημιουργηθεί μια επικύρωση ISO στην Διακίνηση και ΕΜΠΟΡΙΑ των καυσίμων με μεγαλύτερη βαρύτητα στα τελικά Πρατήρια Διανομής.
DimiP - Σαβ 24 Ιούλ 2004, 23:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει ολες να βγαινουν απο 3 Δυιλιστηρια και να τις θεωρειτε ιδιες αλλα τελικα το αλανθαστο κρητηριο που ομως δεν αποδεικνυεται ειναι το πως βλεπει κανεις την καταναλωση του.
οποτε τι να λεμε; Wink
Steve - Κυρ 25 Ιούλ 2004, 01:56:45
Θέμα δημοσίευσης:
Hostile καλώς ήρθες και μεγειά το τουτού.

Μιας που έχουμε τον ίδιο κινητήρα, εγώ μέχρι τα 4.500 χλμ νόμιζα ότι είχα τρύπα στο ντεπόζιτο. Μέχρι τα πρώτα 1.500 χλμ που άλλαξα και λάδια έβαζα Vpower. Μετά είπα να δοκιμάσω ΕΚΟ 95 βάσει των όσων είχα διαβάσει στο forum. Μπορώ να πώ ότι η διαφορά Vpower με ΕΚΟ 95 που είναι 7-8 cents στο λίτρο πιο ακριβή (η Vpower) δεν αξίζει τα λεφτά της.

Ύστερα από πολλή σκέψη, στα 4.800 χλμ και βλέποντας μείωση κατά μισό λίτρο στα 100 χλμ βάσει trip computer, λέω να δοκιμάσω ΕΚΟ 100άρα. Ε είδα το πάτωμα ταβάνι!!! Shocked Cool

Το αμάξι τραβάει τρελλά με 4η και 5η, τεράστια διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και στο ανέβασμα στροφών. Ελάχιστη κατανάλωση σε ταξίδι (διαφορά μέχρι και 1,5 λίτρο ΛΙΓΟΤΕΡΟ στα 100 χλμ!!! από την 95άρα), και μέσα στην πόλη πιο νευρικό το αμάξι, ελάχιστα αλλά αισθητά.

Προτείνω λοιπόν σε εσένα και σε όλους ακάθεκτα ΕΚΟ 100άρα. Την "τεράστια" διαφορά, την παρατήρησα ύστερα από 3 γεμίσματα με 100άρα που φύγανε όλα τα κατάλοιπα από την προηγούμενη βενζίνη Cool
Alex - Κυρ 25 Ιούλ 2004, 03:48:22
Θέμα δημοσίευσης:
Η αληθεια ειναι οτι και σε μενα η 100αρα τραβαει σα σκυλι. Μιλαμε αλλο πραγμα. Βεβαια εχει παραπανω λεφτα αλλα για καταναλωση δεν εχω μετρησει. Εχω την εντυπωση οτι ειναι οικονομικη αν οδηγας οικονομικα.. Αυτο βεβαια το συμπερασμα εχει καθαρα σχεση με την παρατηρηση του πως πεφτει ο δεικτης το οποιο ειναι τελειως αντι-επιστημονικο.
Steve - Κυρ 25 Ιούλ 2004, 13:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Alex, εγώ με την ίδια οδήγηση (στρωσίματος γαρ) με την 100άρα και βάσει trip computer έχω κατανάλωση 1 λιτρο στα 100 χλμ λιγότερο εντός πόλης και 1μισι λίτρο στα 10 χλμ λιγότερο εκτός πόλης απότι έχω με την 95άρα! Wink

Τα αξίζει τα λεφτά της η βενζίνη! Cool
Baphomet - Κυρ 25 Ιούλ 2004, 19:25:14
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ πάντως απο την αρχή έβαζα μονο 100αρες. Πλέον βάζω μονο ultimate απο συγκεκριμενο βενζιναδικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Recifees - Δευ 26 Ιούλ 2004, 09:38:23
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Hostile καλώς ήρθες και μεγειά το τουτού.

Μιας που έχουμε τον ίδιο κινητήρα, εγώ μέχρι τα 4.500 χλμ νόμιζα ότι είχα τρύπα στο ντεπόζιτο. Μέχρι τα πρώτα 1.500 χλμ που άλλαξα και λάδια έβαζα Vpower. Μετά είπα να δοκιμάσω ΕΚΟ 95 βάσει των όσων είχα διαβάσει στο forum. Μπορώ να πώ ότι η διαφορά Vpower με ΕΚΟ 95 που είναι 7-8 cents στο λίτρο πιο ακριβή (η Vpower) δεν αξίζει τα λεφτά της.

Ύστερα από πολλή σκέψη, στα 4.800 χλμ και βλέποντας μείωση κατά μισό λίτρο στα 100 χλμ βάσει trip computer, λέω να δοκιμάσω ΕΚΟ 100άρα. Ε είδα το πάτωμα ταβάνι!!! Shocked Cool

Το αμάξι τραβάει τρελλά με 4η και 5η, τεράστια διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και στο ανέβασμα στροφών. Ελάχιστη κατανάλωση σε ταξίδι (διαφορά μέχρι και 1,5 λίτρο ΛΙΓΟΤΕΡΟ στα 100 χλμ!!! από την 95άρα), και μέσα στην πόλη πιο νευρικό το αμάξι, ελάχιστα αλλά αισθητά.

Προτείνω λοιπόν σε εσένα και σε όλους ακάθεκτα ΕΚΟ 100άρα. Την "τεράστια" διαφορά, την παρατήρησα ύστερα από 3 γεμίσματα με 100άρα που φύγανε όλα τα κατάλοιπα από την προηγούμενη βενζίνη Cool

Mε ενισχυμένες είναι λογικό να δουλευει καλύτερα .
Η μικρότερη κατανάλωση σε ταξίδι οφείλεται και στην καλύτερη απόδοση και κατα συνέπεια το μικρότερο ζόρισμα/κατανάλωση βενζίνης
Steve - Δευ 26 Ιούλ 2004, 12:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά τις 3.000 σ.α.λ. το αμάξι κρατάει τις στροφές και το νιώθεις (με την 100άρα)!!! Επίσης ανεβάζει πολύ καλύτερα τις στροφές από μέση μέχρι κόφτη! Wink
netblaster - Δευ 26 Ιούλ 2004, 12:20:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...
Recifees - Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:28:50
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...

Aυτό που αναφέρεις το έχω ακούσει και στο φόρουμ των 4ΤΡ για Ηonda Rolling eyes
Πάντως θα το ψάξω και με ανθρώπους και εκτός αντιπροσωπειών .......

Οι βενζινες αυτές είναι στην αγορά 2-3 χρόνια τώρα τουλάχιστον απο εξωτερικό αν όχι απο Ελλάδα θα έπρεπε να είχε γίνει κάποια αναφορά Rolling eyes Rolling eyes Ανακαλύψεις Ελληνικές ?? Είδομεν Exclamation
nikq - Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία το είχα αναφέρει και εγώ παλιότερα και συμβαίνει γενικά σε Διάφορα αμάξια (seat , Renault)

http://www.206club.gr/forum/viewtopic.php?t=1809&postdays=0&postorder=asc&start=80



Καλημέρα παιδία πρώτη φορά είναι που γράφω forum!!!
Είναι καταπληκτικό γιατί μου έχει λύσει πολλές απορίες ....τώρα για τη νέα βενζίνη της BP δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια...έχω ακούσει πολλούς να λενε ότι τους έχει δημιουργήσει ψιλοπροβληματα στο αμάξι τους. Στην αρχή βέβαια δεν το πίστευα! πως μια βενζίνη μπορεί να κάνει ζημία στο αμάξι? μετά από τυχαία συνάντηση με 2 κολλητούς μου είπαν ότι μετά από 3-4 γεμίσματα το αμάξι τους έπαθε ψιλοζημιες... του ενός ρε παιδία τρύπησε η σωλήνα του ρεζερβουάρ!!!
όποτε εγώ από τότε την αποφεύγω. Μην σας πάρω στο λαιμό μου αλλά σας λεω ότι έχω ακούσει για αυτή .επίσης ρώτησα ένα βενζίνα στην Βάρης – Κορωπίου και μου είπε ότι η βενζίνη αυτή έχει πολλά πολλά χημικά....άμα μάθω κάτι νεότερο θα σας πω.
mick206 - Δευ 26 Ιούλ 2004, 13:45:44
Θέμα δημοσίευσης:
Recifees έγραψε:
netblaster έγραψε:
Μιας και μιλαμε για τις 100αρες, ακουστε τι μας ειπαν χθες σε συνεργειο της Ford που ειχα παει μενα φιλο...Οι 100αρες, λεει, και ειδικα η VPower Racing επειδη περιεχουν "δυνατα" καθαριστικα προσθετα (τα οποια ειναι καυστικα) για τον καθαρισμο των βαλβιδων κτλ, καταστρεφουν σιγα σιγα τα τσιμουχακια της τρομπας βενζινης, τα σωληνακια του συστηματος τροφοδοσιας και το φιλτρο βενζινης!!! Ολα αυτα, βεβαια, αν χρησιμοποιειται συνεχως τετοια βενζινη!!! Δεν τον πιστεψαμε στην αρχη, μεχρι που μας εδειξε και στην πραξη τα οσα ελεγε και μειναμε μ...

Aυτό που αναφέρεις το έχω ακούσει και στο φόρουμ των 4ΤΡ για Ηonda Rolling eyes
Πάντως θα το ψάξω και με ανθρώπους και εκτός αντιπροσωπειών .......

Οι βενζινες αυτές είναι στην αγορά 2-3 χρόνια τώρα τουλάχιστον απο εξωτερικό αν όχι απο Ελλάδα θα έπρεπε να είχε γίνει κάποια αναφορά Rolling eyes Rolling eyes Ανακαλύψεις Ελληνικές ?? Είδομεν Exclamation

Για φαντάσου να γίνει καμιά αναφορά ότι οι 100αρες βενζίνες κάνουν τέτοιες ζημιές! Μετά δεν θα παίρνει κανείς 100άρα...
Φαντάσου το μέγεθος της ζημιάς που θα υποστούν οι εταιρίες εμπορίας...
Χώρια που θα πρέπει να επαναφέρουν την 98άρα σε πιο χαμηλά επίπεδα...
Τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτομαι. Rolling eyes Wink
Recifees - Δευ 26 Ιούλ 2004, 14:00:06
Θέμα δημοσίευσης:
mick206 έγραψε:

......................................
Για φαντάσου να γίνει καμιά αναφορά ότι οι 100αρες βενζίνες κάνουν τέτοιες ζημιές! Μετά δεν θα παίρνει κανείς 100άρα...
Φαντάσου το μέγεθος της ζημιάς που θα υποστούν οι εταιρίες εμπορίας...
Χώρια που θα πρέπει να επαναφέρουν την 98άρα σε πιο χαμηλά επίπεδα...
Τουλάχιστον εγώ έτσι το σκέφτομαι.
Rolling eyes Wink

Aυτό ακριβώς σκεφτόμουνα και εγώ . Wink
Και εκεί έχουν και κάτι λέσχες καταναλωτών που
μαμουν και δέρνουν όχι "τουρίστες" όπως η δική μας .
Alex - Τρι 27 Ιούλ 2004, 05:34:33
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και δεν μπορω να πω οτι δεν συμβαινει (να χαλαει), μου φαινεται δυσκολο να συμβαινει για τον εξης λογο: Οι εταιριες δοκιμαζουν τα μελλοντικα τους προϊοντα εκτενώς πριν τα βγαλουν στο εμποριο. Το τελευταιο πραγμα που θα ηθελαν ειναι να χαλασει το ονομα τους.

Απ'την αλλη οψη του νομισματος ομως, ειναι λογικο οτι ορισμενα προσθετα ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ (και οχι επιδοσεων) μπορει να ειναι διαβρωτικα. Απ'την μια περιμενουμε να μας κανει τις καρβουνιασμενες βαλβιδες λαμπικο, αλλα ειναι αυτο εφικτο χωρις να φαει πιο μαλ**α πραγματα οπως τσιμουχες κτλ. ??

Κατι που αναρωτιεμαι ειναι: εμεις εχουμε να ανησυχουμε για κατι συγκεκριμενο? Απ'οσο εχω δει το μονο τσιμουχενιο κομματι ειναι στην πεταλουδα 2-3 εκατοστα. Ολο το αλλο απ'το τεποζιτο μεχρι τα μπεκ και απ'την πεταλουδα ολη η επιστροφη ως πισω ειναι μεταλλικη (ή σκληρο πλαστικο που "μεταλλίζει") Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως. Απ'τη μια ειναι ελαφρυ αλλα εχει και καποια "γυαλιστερη" ιδιοτητα.

Παντως δεν μου φαινονται ικανες οι βενζινες να το τρυπησουν ακομα και αν εχουν μεσα οξυ.
Recifees - Τρι 27 Ιούλ 2004, 07:42:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τα όποια καθαριστικά αντιδρούν ως καθαριστικά μόνο με κατάλοιπα καυσης και όχι με τα πάσης φύσεως ελαστικά που χρησιμοποιούνται για στεγανοποίηση .Τώρα επειδή όλοι οι κατασκευαστές πάνω κάτω χρησιμοποιούν σε πολλά σημεία τα ίδια εξαρτήματα λόγω παρόμοιων προδιαγραφών και προμηθευτών ,βεβαίως -βεβαίως .
τώρα αν έχει καθαριστικά που μπορούν να διαπερνούν τα πλαστικά αυτά, θα πέσει επιδημία και μάλιστα σε αυτοκίνητα επιδόσεων που για να δουλέψουν θέλουν τέτοιες βενζίνες Wink Βέβαια υπάρχει και ο νόμος του Μέρφι Rolling eyes Very happy

**Εμένα μου μυρίζεται κομπίνα αντίστοιχη των πετρελαίων/βενζινών ..
1.Πετρέλαιο θέρμανσης ανακατεμένο με κίνησης ελαχιστα και κάτι ψιλά άλλα Evil
2.Βενζίνη νερωμένη Evil
Το σενάριο εδώ μάλλον έχει να κάνει με απλή βενζίνη και για να ανεβάσουν τα οκτάνια για λόγους απόδοσης μπορεί να έχουν ρίξει τίποτα ναφθαλίνες
Ελληνάρες Evil Evil
Δημήτριος - Τρι 27 Ιούλ 2004, 12:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
Recifees έγραψε:
**Εμένα μου μυρίζεται κομπίνα αντίστοιχη των πετρελαίων/βενζινών ..
1.Πετρέλαιο θέρμανσης ανακατεμένο με κίνησης ελαχιστα και κάτι ψιλά άλλα Evil
2.Βενζίνη νερωμένη Evil
Το σενάριο εδώ μάλλον έχει να κάνει με απλή βενζίνη και για να ανεβάσουν τα οκτάνια για λόγους απόδοσης μπορεί να έχουν ρίξει τίποτα ναφθαλίνες
Ελληνάρες Evil Evil


Και σε 'μένα κομπίνα μου μυρίζεται!
Δεν μπορεί να χαλάσανε έτσι οι τσιμούχες. Θα το είχαν καταλάβει οι σχεδιαστές πριν την διάθεση του προϊόντος. Χώρια που κατά την δημιουργία της χημικής αυτής φόρμουλας, σίγουρα θα μερίμνησαν και για τέτοιες παρενέργειες. Δεν είναι τόσο χαζοί...

Βέβαια τα υλικά (πολυμερή) των ελαστικών τσιμουχών περιέχουν θείο, στοιχείο που περιέχεται και στις επικαθίσεις των βαλβίδων. Αυτό βέβαια δεν λέει τίποτα... Δεν αποδεικνύεται τίποτα με αυτό. Απλά το αναφέρω.

Τέλος πάντων εγώ χρησιμοποιώ 95άρα ΕΚΟ (η μόνη 95άρα που της "κάνω την χάρη") ή 100άρα ΕΚΟ ή 100άρα BP και είμαι μια χαρά... Διαφορές μεγάλες δεν βλέπω. Όμως με την Ultimate σαν να τραβά καλύτερα. Έτσι μου φαίνεται.
Πιο πολύ όμως τα καθαριστηκά είναι αυτά που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
elias - Τρι 03 Αύγ 2004, 10:17:38
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή ασχολήθηκα λίγο με το θέμα “βενζίνες” θα πω τα εξής (πάντα προσωπικές μου απόψεις):
Έκανα μετρήσεις για το άνοιγμα με 3η ταχύτητα από τα 50 Km έως τα 110 km με βενζίνες V-power 95, BP 95 και ΕΚΟ 95+. Οι μετρήσεις γίνανε τέλος Ιουνίου αρχές Ιουλίου, κάνοντας πάνω από 300 km με την κάθε βενζίνη (η προηγούμενη είχε τελειώσει), στον ίδιο δρόμο, πρωινές ώρες 9:00-10:00 και προς τις δύο κατευθύνσεις του δρόμου για την περίπτωση πιθανού ανέμου. Το αυτοκίνητο μαμά με ελαστικά 185/60/14.
Τα αποτελέσματα ήταν:
V-power 95 : 12,5 - 12,6 sec.
BP 95 : 12,6 – 12,7 sec.
ΕΚΟ 95+ : 13,4 – 13,5 sec.
Τα συμπεράσματά μου:
Η ΕΚΟ 95+ είναι η πιο φθηνή, αλλά υστερεί σε επιδόσεις πράγμα που το καταλαβαίνεις και στο δρόμο.
Η BP 95 (που πρέπει να έχει κάποια πρόσθετα γιατί κάποτε την διαφήμιζαν σαν BP 95 extra ή κάτι τέτοιο) έχει παρόμοιες επιδόσεις με την V-power 95. Έχει όμως και αρκετές φορές μικρές αστάθειες στο ρελαντί όταν ανοίγεις το A/C πράγμα που στην V-power 95 δεν συμβαίνει.
Η V-power 95 είναι κατά πολύ ακριβότερη, αλλά έχει τις καλύτερες επιδόσεις και σου δίνει πόντους για δωράκια.
Με δύο λόγια ότι πληρώνεις παίρνεις!!!
Πιστεύω ότι οι διαφορές στις επιδόσεις θα είναι πιο εμφανείς για ανοίγματα με 4ες ή 5ες.
Από καταναλώσεις δεν ξέρω τι παίζει επειδή είναι δύσκολο να το μετρήσεις χωρίς υπολογιστή ταξιδιού.
Τέλος πληροφοριακά να αναφέρω ότι τους χειμερινούς μήνες με V-power 95 η επίδοση κυμαίνεται από 12,1 sec έως 12,3 sec. Είναι αυτό που λένε όλοι: κρύος αέρας = καλύτερες επιδόσεις !!!
TONY PAP - Τρι 03 Αύγ 2004, 10:50:25
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Τα αποτελέσματα ήταν:
V-power 95 : 12,5 - 12,6 sec.
BP 95 : 12,6 – 12,7 sec.
ΕΚΟ 95+ : 13,4 – 13,5 sec.


Μου κάνει εντύπωση γιατί έχω την αίσθηση (χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις) ότι πάει μιά χαρά με την 95+ Cool
Επίσης είναι μεγάλη η διαφορά σε χρόνο 0,7 - 1,0 sec σε σχέση με shell και ΒΡ ούτε απο 100αρα σε 95αρα να πήγαινες !
Μάλλον το πρατήριο με την ΕΚΟ πρέπει να την πουλάει ψιλονοθευμένη...

Πάντως αν το έχει νιώσει και κανείς άλλος αυτό με την ΕΚΟ 95+ να μας το γράψει Wink
AlienHack - Πεμ 11 Σεπ 2008, 10:26:20
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ξερω οτι θα τρελαθώ με αυτα που διαβαζω για τις βενζινες. Ακούω για μπουκόματα με καποιες βενζινες, για σβησιματα μηχανης, παιξιμο ρελαντι κτλ.

Και μετα εγω τρελεναομαι γιατι ξαφνικα το αμαξι μου κανει πχ. μπουκοματα και αρχιζω να ψάχνω πεταλουδες (καθαρισμο) μπεκ , αισθητηρα ρελαντι κτλ...
και εν τελη φταιει η βενζινη!!

μπαχαλο ειμαστε!! κλειστε ολα τα πρατηρια λεω εγω!!
Drasko - Τετ 03 Δεκ 2008, 20:21:10
Θέμα δημοσίευσης:
η μονη λυση ειναι να βρουμε καθαρη βενζινη βεβαια εγω πιστευω οτι απο τις καλητερες βενζινες εχουν shell και bp
AlienHack - Πεμ 04 Δεκ 2008, 12:08:13
Θέμα δημοσίευσης:
ναι σε γενική γραμμη ισχύει αυτο αλλα ειναι και οι ποιο ακριβές! πολλές φορές 20 λεπτά ποια ακριβές απο άλλα πρατήρια!!
SnakeMJK - Πεμ 04 Δεκ 2008, 12:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σε καλή ΕΤΕΚΑ πηγαίνω και τα 2 τροχοφόρα μου. Από τις "φθηνές" είναι χαλαρά η καλύτερη. Ίσως να είναι καλή και η Ελινόιλ αλλά είναι ελαφρώς πιο τσιμπημένες οι τιμές. Σε BP-Shell απλά δεν αξίζει τα έξτρα λεφτά.
red_storm - Παρ 19 Δεκ 2008, 03:26:12
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστέυω ότι πλέον αφού η τιμή της βενζίνη έχει πέσει τόσο πολύ αξίζει να βάζουμε 100άρα!
mikerrgp - Δευ 29 Δεκ 2008, 19:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
ολες απο το ιδιο καζανι λενε οτι ειναι το θεμα ειναι οτι 2 φορες που εχουν παθει κακαρατζα τα μπεκ ηταν κ της 2 με 100 εκο
Randy - Τρι 20 Ιαν 2009, 02:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
με καμποσα χρονια καθυστερηση απαντω σε αυτο:

Παράθεση:
Μετά τις 3.000 σ.α.λ. το αμάξι κρατάει τις στροφές και το νιώθεις (με την 100άρα)!!! Επίσης ανεβάζει πολύ καλύτερα τις στροφές από μέση μέχρι κόφτη!


ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ! ειναι ετσι ακριβως οπως το διατυπωνεις! Εγω βαζω Aegean 100αρα... το ιδιο παρατηρω κι εγω..
AlienHack - Τρι 20 Ιαν 2009, 12:30:31
Θέμα δημοσίευσης:
δεν υπάρχει αμφιβολία ρε παιδες οτιο με 100αρα το αμαξι πετάει (ειδικα 16v) .. το θεμα ειναι καθαρα οικονομικό..

αν εχεις βαζεις 100αρα και πετας!! αν οχι 95 και εισαι κυριος... Laughing
Randy - Τρι 20 Ιαν 2009, 17:32:28
Θέμα δημοσίευσης:
αλιεν αυτο με το 16V καπου το χω ξανακουσει.. Οτι επωφελειται περισσοτερο οταν του βαζεις 100αρα.. Αρα εγω καλα κανω τοτε..
AlienHack - Τρι 20 Ιαν 2009, 21:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
και επωφελείται και το καταλαβαινεις περισσοτερο...
gogoulos - Τρι 10 Φεβ 2009, 12:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε ρε παιδια τι βενζινη να βαζουμε τελικα?
100 shell οχι συνεχεια?
το λεω γιατι η καυση της 100shell δεν ειναι το ιδιο και βγαζει αρκετα χιλιομετρα παραπανω !!!
εχω peugeot 207 1.4 95ps και το τεσταρα το αμαξι με 100οκτανια shell και επαθα πλακα.
θελετε απο την επιδοση,απο τα χιλιομετρα παραπανω γενικα καμια σχεση με τια απλες βενζινες.
peugeotναύτης21 - Τρι 10 Φεβ 2009, 13:34:19
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά εδώ και 2,5 μήνες περίπου βάζω eko kinitron 100αρα,από ένα καινούργιο βενζινάδικο eko καλυψώ που άνοιξε κοντά στο σπίτι μου,είμαι κάτι περισσότερο από ευχαριστημένος στη σχέση τιμή-κατανάλωση και στη γενική συμπεριφορά του αυτοκινήτου.Η γνώμη μου είναι πως καλό θα είναι να ψάχνουμε για κάποιο αξιόπιστο βενζινάδικο,δεν έχει τόσο σημασιά αν θα είναι shell,bp,eko.Η shell είναι πολύ ακριβή και δε μου φάνηκε ''η κορυφαία'' όταν την είχα δοκιμάσει...
Randy - Τρι 17 Φεβ 2009, 02:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παλι εχω βρει φτηνη Aegean στα Κατω Πατησια. Να την προτιμησετε. Η 100αρα της ειναι παμφθηνη! με 35 ευρω γεμισα! ελεος...
kos_argyris - Τετ 18 Φεβ 2009, 22:58:31
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα διαπίστωσα και γω πως η 100άρα της shell τα αξίζει τα λεφτά της. Αισθητή διαφορά και στη χροιά του κινητήρα και στις επιδόσεις
MHTSOS90 - Τετ 18 Φεβ 2009, 23:12:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω συνιθος βαζω κατοσταρα shell τεραστια διαφορα στο αμακσι σε επιδωσεις οσο και σε καταναλωσει (τοση που δεν το πιστεβα και νομιζα οτι ειναι ιδεα μου οτι δεν παιζει να εχει τοσο μεγαλη διαφορα).πχ για να ερθω απο καλαματα αθηνα με 95αρα θελω μισο περιπου ρεζερβουαρ ενω με 100αρα 1τεταρτο περιπου,
Randy - Πεμ 19 Φεβ 2009, 02:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
για να ερθω απο καλαματα αθηνα με 95αρα θελω μισο περιπου ρεζερβουαρ ενω με 100αρα 1τεταρτο περιπου


Ελα αισωπε, φτανει, λυπησου με. Cool
Steve - Πεμ 19 Φεβ 2009, 02:41:06
Θέμα δημοσίευσης:
MHTSOS90 έγραψε:
πχ για να ερθω απο καλαματα αθηνα με 95αρα θελω μισο περιπου ρεζερβουαρ ενω με 100αρα 1τεταρτο περιπου,
Καλά, το γάμησες Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 10:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι κι εγώ με 95ρα για να ανέβω Σαλόνικα γεμιζω 2 φορές ενώ με 100ρα ανεβαίνω, κατεβαίνω και πάω και για καφέ 2 μέρες μετά Laughing
Lef205 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 11:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
MHTSOS90 έγραψε:
πχ για να ερθω απο καλαματα αθηνα με 95αρα θελω μισο περιπου ρεζερβουαρ ενω με 100αρα 1τεταρτο περιπου,
Καλά, το γάμησες Laughing

Ειδικα για το Καλαματα-Αθηνα.....ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΛΑ ! Laughing
Να μου πεις 3/4 με απλη και 2/4 με 100αρα να πω οκ, αλλα με 1/4 ουτε μεχρι την Τσακωνα δεν φτανεις αδερφε! Razz
MHTSOS90 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 14:56:08
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι ρε μαστορα και 3/4 τι εχω διλιτρο??? Very happy παντος ειλικρινα αν πηγενω normal, 1και κατι τετερτο με 100αρα και μισο και κατι με 95αρα!
iceage - Πεμ 19 Φεβ 2009, 15:25:20
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Ναι κι εγώ με 95ρα για να ανέβω Σαλόνικα γεμιζω 2 φορές ενώ με 100ρα ανεβαίνω, κατεβαίνω και πάω και για καφέ 2 μέρες μετά Laughing

Μάλλον καταναλώνεις αρκετά. Κατ΄επανάληψη Αθήνα - Σέρρες (618km) με 4000rpm=121,2 km/h έχω κατανάλωση 45lt απλή αμόλυβδη.
RoadRunner122 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 15:45:32
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Ναι κι εγώ με 95ρα για να ανέβω Σαλόνικα γεμιζω 2 φορές ενώ με 100ρα ανεβαίνω, κατεβαίνω και πάω και για καφέ 2 μέρες μετά Laughing

Μάλλον καταναλώνεις αρκετά. Κατ΄επανάληψη Αθήνα - Σέρρες (618km) με 4000rpm=121,2 km/h έχω κατανάλωση 45lt απλή αμόλυβδη.


Αυτό το είπα για πλάκα μαστρογιώργη.

Τότε που το Αθήνα-Θεσ/νίκη το είχα κάνει Πειραιά-Φάληρο, ξεκινούσα από Πειραιά φουλαριστός (45lit) και στα τέμπη που ήμουν περιπου 1/4 έβαζα 20ευρώ για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Γενικά όπως τα είχα υπολογίσει, πρέπει να έκαιγα γύρω στα 45-50lit από σπίτι σε σπίτι (~560km) και με ταχύτητες στην εθνική όχι κάτω από 160km/h.

By the way, την ίδια διαδρομή με το 107 με αρκετό γκάζι... 30λιτράκια Wink
TezGTI - Κυρ 22 Φεβ 2009, 18:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
I use shell V-power in my 207GTI here in england.

Tez
Randy - Κυρ 22 Φεβ 2009, 18:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
I use shell V-power in my 207GTI here in england.



Το ηξερα οτι το φορουμ ειναι διεθνες!!

Send my greetings to Chelsea's defender John Terry my friend!
Steve - Κυρ 22 Φεβ 2009, 23:32:17
Θέμα δημοσίευσης:
TezGTI έγραψε:
I use shell V-power in my 207GTI here in england.

Tez
Name us the price per quantity, just to have an idea of the international costs Smile
Pughell - Δευ 23 Φεβ 2009, 11:23:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το γεγονος οτι με βενζινες περισσοτερων οκτανιων εχετε καλυτερη ποιοτητα καυσης μαλλον δεν το εχετε κατανοησει και πολυ απο οτι βλεπω... Confused
206kwn - Δευ 23 Φεβ 2009, 11:29:49
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το γεγονος οτι με βενζινες περισσοτερων οκτανιων εχετε καλυτερη ποιοτητα καυσης μαλλον δεν το εχετε κατανοησει και πολυ απο οτι βλεπω... Confused


ναι αλλα αυτες οι βενζινες περισσοτερων οκτανιων ειναι περισσοτερων οκτανιων η μας λενε οτι ειναι 100ρες τη στιγμη που μπορει να ειναι καμια μυστηρια μιξη ρε συ??? ειμαστε στο ελλαντα και γινονται πολλες ταρζανιες....
γι αυτο βαζεις μια (υποτιθεται) καλη 95ρα και τελειωνει το θεμα..... να ξερες μονο ποσες νοθευμενες 100ρες καταγραφονται στον εγκεφαλο του mercedes...... και το θεμα ειναι οτι θελει μονο 100ρα το γμμνο..... δεν συμβιβαζεται με 95ρα........ Laughing Laughing
Pughell - Δευ 23 Φεβ 2009, 11:38:13
Θέμα δημοσίευσης:
Τα περισσοτερα οκτανια(πλεον) προερχονται απο προσθετα(πια).
Αυτο σημαινει οτι η βενζινη γινεται πιο αφλεκτη,ο εγκεφαλος το αντιλαμβανεται,ανεβαζει το αβανς,το μιγμα καιγεται καλυτερα και εσεις καταλαβαινετε περισσοτερο γκαζι ή καλυτερη οικονομια μιας και η αποδοση του μοτερ αυξανεται. Wink

Αυτο ειναι που μας κανει να καταλαβαινουμε καλυτερες επιδοσεις,μικροτερη καταναλωση(υπο συνθηκες εννοειται) και εντελως διαφορετικη λειτουργια του μοτερ.
206kwn - Δευ 23 Φεβ 2009, 11:48:52
Θέμα δημοσίευσης:
και για την ιστορια την τελευταια φορα που μπηκε διαγνωστικο εδειξε 2 φορες διακοπη λειτουργιας εμβολου λογω κακης βενζινης Crying or Very sad Crying or Very sad
Steve - Δευ 23 Φεβ 2009, 12:11:38
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
Pughell έγραψε:
Το γεγονος οτι με βενζινες περισσοτερων οκτανιων εχετε καλυτερη ποιοτητα καυσης μαλλον δεν το εχετε κατανοησει και πολυ απο οτι βλεπω... Confused
ναι αλλα αυτες οι βενζινες περισσοτερων οκτανιων ειναι περισσοτερων οκτανιων η μας λενε οτι ειναι 100ρες τη στιγμη που μπορει να ειναι καμια μυστηρια μιξη ρε συ???
Η χειρότερη 100άρα είναι καλύτερη από την καλύτερη 95άρα.
MHTSOS90 - Δευ 23 Φεβ 2009, 15:19:34
Θέμα δημοσίευσης:
+1
volvos - Δευ 23 Φεβ 2009, 16:00:05
Θέμα δημοσίευσης:
egω παντως δε βλεπω καμια σοβαρη διαφορα με τις δυο βενζινες ουτε σε επιδοσεις ουτε σε καταναλωση

μπραλο εκαψε 7.6 με σουπερ αμολυβδη και αρκετα συνετη οδηγηση τιποτα το τραγικο

ενω τωρα αυτο το σκ πατρα εκαψε 7.8 με απλη και αρκετο τσιτωμα στην εθνικη. αρκει να σας πω οτι στο πηγεμο κυνηγιομουνα μεχρι λουτρακι με ενα s5 Poy το γαμηδι μετα τα 220 απλα μου εξαφανιζοταν Laughing
και στο γυρισμο με τεντωσε ενα s3 καινουργιο και ενα γκολφ με ενα ιντερκουλερ τερας Laughing
SnakeMJK - Δευ 23 Φεβ 2009, 16:11:27
Θέμα δημοσίευσης:
Η καταλληλότερη βενζίνη είναι η φθηνότερη Razz
Randy - Δευ 23 Φεβ 2009, 17:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
αρκει να σας πω οτι στο πηγεμο κυνηγιομουνα μεχρι λουτρακι με ενα s5 Poy το γαμηδι μετα τα 220 απλα μου εξαφανιζοταν Laughing
και στο γυρισμο με τεντωσε ενα s3 καινουργιο και ενα γκολφ με ενα ιντερκουλερ τερας


Ασε τις κοντρες σε δημοσιο δρομο και για το θεο, μην πηγαινεις 200!

Δεν εισαι μονος σου στο δρομο! Shocked
volvos - Δευ 23 Φεβ 2009, 17:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω θα το εχω υποψη μου Cool
Ghost Dog - Δευ 23 Φεβ 2009, 18:48:23
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα στα λεει ο Ραντης, ρε παλιο-κοντρακια τεντυ μπου......
Αααα ρε κατι νουμερα που κυκλοφορουν ελευθερα στους δρομους.... Evil
drdino - Δευ 23 Φεβ 2009, 22:37:51
Θέμα δημοσίευσης:
Crying or Very sad άρα να μην πω μέχρι τα πόσα δουλεύει επιβεβαιωμένα το CC. Laughing
peugeotναύτης21 - Πεμ 26 Φεβ 2009, 11:14:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ισχύει οτι είναι προτιμότερο να βάζουμε βενζίνη 100οκτανίων όταν πηγαίνουμε κάποιο ταξίδι,παρά μέσα στην πόλη? Rolling eyes (έτσι έχω ακούσει από πολλούς εγω χρησιμοποιώ πάντα 100αρα).
Pughell - Πεμ 26 Φεβ 2009, 12:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αρκετες περιπτωσεις ναι.
Αυτο βεβαια εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης αλλα εξω αξιοποιεις περισσοτερο τα πελονεκτηματα της καλυτερης βενζινης παρα μεσα στην πολη.
peugeotναύτης21 - Πεμ 26 Φεβ 2009, 12:54:27
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σε αρκετες περιπτωσεις ναι.
Αυτο βεβαια εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης αλλα εξω αξιοποιεις περισσοτερο τα πελονεκτηματα της καλυτερης βενζινης παρα μεσα στην πολη.



Όταν λες τρόπος οδήγησης?
Pughell - Πεμ 26 Φεβ 2009, 13:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
Η 100αρες εχουν την δυνατοτητα να παραγουν περισσοτερο εργο με την ιδια ποσοτητα βενζινης που σημαινει οτι με το ιδιο γκαζι σε απλη και 100αρα,θα εχεις διακυμανσεις ειτε σε επιδοσεις-ειτε σε αποσταση(προς το καλυτερο εννοειται). Wink
supers - Δευ 28 Δεκ 2009, 14:06:50
Θέμα δημοσίευσης:
σε μανισιο αυτοκινητο καλο ειναι να χρησιμοποιεις την ενδεδειγμενη βενζινη του κατασκευαστη (συνηθως 95αρα) και αυτο γιατι η διαφορα 95αρας με 100αρα ειναι το πως ειναι ρυθμισμενο το αβανς του κινητηρα, η 100αρα σαν βενζινη αναφλεγεται γρηγοροτερα με αποτελεσμα το αυτοκινητο να ''χτυπαει πυρακια'' δλδ να αναφλεγεται γρηγοροτερα του φυσιολογικου (σε προγραμματισμενο αυτοκινητο που μπορεις να ρυθμισεις το αβανς μπορεις να χρησιμοποιησεις οποια βενζινη θες βαση του νεου remap. Σιγουρα καποιες φορες η χρηση κατοσταρας (βαση δοκιμων) λενε πως ωφελει τον κινητηρα αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν ξερω κατι τετοιο
drdino - Δευ 28 Δεκ 2009, 14:21:42
Θέμα δημοσίευσης:
supers έγραψε:
σε μανισιο αυτοκινητο καλο ειναι να χρησιμοποιεις την ενδεδειγμενη βενζινη του κατασκευαστη (συνηθως 95αρα) και αυτο γιατι η διαφορα 95αρας με 100αρα ειναι το πως ειναι ρυθμισμενο το αβανς του κινητηρα, η 100αρα σαν βενζινη αναφλεγεται γρηγοροτερα με αποτελεσμα το αυτοκινητο να ''χτυπαει πυρακια'' δλδ να αναφλεγεται γρηγοροτερα του φυσιολογικου (σε προγραμματισμενο αυτοκινητο που μπορεις να ρυθμισεις το αβανς μπορεις να χρησιμοποιησεις οποια βενζινη θες βαση του νεου remap. Σιγουρα καποιες φορες η χρηση κατοσταρας (βαση δοκιμων) λενε πως ωφελει τον κινητηρα αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν ξερω κατι τετοιο


Έλα ξανά τον Σεπτέμβρη, δεν το διάβασες το μάθημά σου Laughing Cool

Ξέρεις τι εκφράζει ο αριθμός 95/100;
supers - Δευ 28 Δεκ 2009, 14:25:27
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
supers έγραψε:
σε μανισιο αυτοκινητο καλο ειναι να χρησιμοποιεις την ενδεδειγμενη βενζινη του κατασκευαστη (συνηθως 95αρα) και αυτο γιατι η διαφορα 95αρας με 100αρα ειναι το πως ειναι ρυθμισμενο το αβανς του κινητηρα, η 100αρα σαν βενζινη αναφλεγεται γρηγοροτερα με αποτελεσμα το αυτοκινητο να ''χτυπαει πυρακια'' δλδ να αναφλεγεται γρηγοροτερα του φυσιολογικου (σε προγραμματισμενο αυτοκινητο που μπορεις να ρυθμισεις το αβανς μπορεις να χρησιμοποιησεις οποια βενζινη θες βαση του νεου remap. Σιγουρα καποιες φορες η χρηση κατοσταρας (βαση δοκιμων) λενε πως ωφελει τον κινητηρα αλλα απο προσωπικη εμπειρια δεν ξερω κατι τετοιο


Έλα ξανά τον Σεπτέμβρη, δεν το διάβασες το μάθημά σου Laughing Cool

Ξέρεις τι εκφράζει ο αριθμός 95/100;

οχι ακριβως, ειναι παντως αριθμος που υποδηλωνει το ποσο πρεπει να συμπιεστει το καυσιμο ωστε να αναφλεγει, σωστα?
drdino - Δευ 28 Δεκ 2009, 14:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, καμία σχέση.

Πρακτικά είναι το ανάποδο από αυτό που αναφέρεις στην προηγόυμενή σου δημοσίευση. Ο αριθμός αυτός αναφέρεται στα οκτάνια της κάθε βενζίνης. Όσο περισσότερα οκτάνια, τόσο μεγαλύτερη αντίσταση στην αυτανάφλεξη (το αντίθετο από τα κετάνια που έχει το πετρέλαιο).

Άρα με μια βενζίνη των 100 οκτανίων μπορούμε να δώσουμε περισσότερο αβάνς καθώς αναφλέγεται αργότερα.
supers - Δευ 28 Δεκ 2009, 14:36:34
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Όχι, καμία σχέση.

Πρακτικά είναι το ανάποδο από αυτό που αναφέρεις στην προηγόυμενή σου δημοσίευση. Ο αριθμός αυτός αναφέρεται στα οκτάνια της κάθε βενζίνης. Όσο περισσότερα οκτάνια, τόσο μεγαλύτερη αντίσταση στην αυτανάφλεξη (το αντίθετο από τα κετάνια που έχει το πετρέλαιο).

Άρα με μια βενζίνη των 100 οκτανίων μπορούμε να δώσουμε περισσότερο αβάνς καθώς αναφλέγεται αργότερα.

τα ειπα αναποδα σορρυ Embarassed
reselie - Τρι 29 Δεκ 2009, 14:29:24
Θέμα δημοσίευσης:
Περι Οκτανιου
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=17659
Randy - Κυρ 26 Σεπ 2010, 01:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικα εβαζα 100αρα συνεχεια.

Πλεον ομως μετα απο παμπολλα χλμ δε βλεπω το λογο γιατι να βαζω 100αρα.

Οκ, ναι, εχω ακουσει οτι ο ΕΤ3J4 16v επωφελειται απο την 100αρα, ομως δεν ξερω αν ειναι καθαρη απαραιτητα.

Μια φορα στις 35000χλμ βαζω ενα P.I της AMSOIL και εχω μπεκ και θαλαμους καθαρα..
AlienHack - Δευ 27 Σεπ 2010, 11:29:16
Θέμα δημοσίευσης:
βαλτε υγραεριο και αφηστε τις 95αρες και τις 100αρες...
drdino - Δευ 27 Σεπ 2010, 13:15:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί;
AlienHack - Δευ 27 Σεπ 2010, 14:08:25
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Γιατί;


Για να μην μπαίνεις στον κόπο να έχεις να διαλέξεις 95 ή 100 οκτάνια... Laughing

και να πληρώνεις και λιγότερο.. Cheers
drdino - Δευ 27 Σεπ 2010, 14:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
Bάλτε εσείς, κάντε 100.000k απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και βλέπουμε. Laughing
Randy - Δευ 27 Σεπ 2010, 17:41:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι ετσι..
AlienHack - Τρι 28 Σεπ 2010, 12:02:06
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Bάλτε εσείς, κάντε 100.000k απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και βλέπουμε. Laughing


αν κανω με αεριο 100.000 απροβληματιστα απο τις βενζινες θα εχω γλυτωσει την αξια του αμαξιου ολοκληρου...
SnakeMJK - Τρι 28 Σεπ 2010, 12:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
αν κανω με αεριο 100.000 απροβληματιστα απο τις βενζινες θα εχω γλυτωσει την αξια του αμαξιου ολοκληρου...


ας κάνουμε λίγα μαθηματικά να δούμε τι θα βγει...

σύμφωνα με τις μετρήσεις του spritmonitor.de και σε 62 χρήστες με 206cc 1.6
έχουμε μέση κατανάλωση
7,5 λίτρα / 100 χλμ ~ βενζίνη
9,04 λίτρα / 100 χλμ ~ υγραέριο

ας υποθέσουμε σημερινές τιμές καύσιμου, 1,45 την βενζίνη και 0,68 το υγραέριο...

άρα σε 100.000χλμ το κόστος καυσίμου θα είναι
10.875 € για την βενζίνη
6.147 € για το υγραέριο + 1.600 ευρώ κόστος μετατροπής = 7.747 €

άρα μιλάμε για ένα διχίλιαρο ευρώ διαφορά στο κόστος μετακίνησης κ αυτό στα 100.000 χλμ.... δεν είναι κ κάτι πολύ τρελό... σωστά;

για να είναι το υγραέριο συμφέρουσα κίνηση θα πρέπει...
- το αμάξι να καίει ΠΟΛΥ
- να έχει ειδικές ρυθμίσεις τελών για τα συγκεκριμένα αμάξια (σε άλλα κράτη έχουν πλήρη απαλλαγή τελών κυκλοφορίας)
- να το κρατήσεις για πολλά χρόνια... να το παντρευτείς Razz


ΥΓ: κ φυσικά αν σκεφτείς ότι η βενζίνη δεν είχε 1,45 τα τελευταία χρόνια... πριν 2 χρόνια γέμιζα με 0,72 αλλά μετά ήρθε το πασόκ Laughing Laughing Laughing
drdino - Τρι 28 Σεπ 2010, 13:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
Και ΑΝ δουλεύουν όλα καλά, έτσι; Γιατί από αυτά που βλέπω στα φόρα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά.
mechanic - Τρι 28 Σεπ 2010, 13:21:18
Θέμα δημοσίευσης:
Στην πραξη της καθημερινης μας ζωης
αυτο που εχει μεγαλη σημασια/αποτελεσμα
ειναι να βρισκουμε καθαρη βενζινη
βρειτε καθαρη 95αρα και θα δειτε πολλα απο τα προβληματα σας να λυνονται... Wink
(Για λιγο θα αφησω στην ακρη τα παιδια που εχουν μοτερ
που απλα δεν γινεται να καψουν κατι λιγοτερο απο 100αρα)
για ολες τις αλλες περιπτωσεις βελτιωμενων και μη
να ξερετε οτι στην πραξη μια καθαρη 95αρα αφηνει λιγοτερα καταλοιπα και εχεις περιπου 0.2λτ λιγοτερη καταναλωση
με ηδιο τροπο οδηγισης και στο ηδιο αμαξι εννοειται...
ειδηκα στα μοτερ που ειναι euro 4 και ανω
Το ξερω οτι ακουγεται καπως κουφο αλλα ετσι εχει αποδειχθει οτι ειναι...
Ολα αυτα βεβαια με νορμαλ οδηγιση οκ?
δεν μιλαμε να χτυπαμε 200κατι χλμ φαναρι-φαναρι στη βουλιαγμενης
δεν μιλαμε να πηγαινουμε με τις παντες η ουρλιαζοντας τα λαστηχα στα λημανακια η σε καποιο βουνο (και οτιδηποτε 2ποδο η 4 ποδο να εχει φροντισει να κανει στην ακρη πολυ πριν φτασεις στην επομενη στροφη Twisted evil )
Και φυσικα υπολογιστε και καμποση χαμηλοτερη ροπη στην αποδοση του κινητηρα, ειδηκα ψηλα...

Βεβαια οταν πηγαινεις μποτηλιαρησμενος καθε μερα στη δουλεια σου
ολα τα προαναφερθεντα δεν εχουν καμια σημασια
σε νοιαζει να καιει οσο γινεται λιγοτερο το μοτερ σου
και πρεπει να σε νοιαζει να εχει οσο γινεται λιγοτερα καταλοιπα καυσεως...
αυτα τα δυο τα πετυχαινεις καλυτερα αν καις μονιμως 95αρα καθαρη και ανοθευτη...
(το γιατι τραβαει μακρια σαν εξηγηση)


στα ταξηδια τωρα...
ναι καλα ειναι να καις 100αρα μιας και ετσι και αλλιως θα ριξεις το τελικιασμα σου και γενικα θα πατησεις πολλαπλασια περισοτερες φορες τερμα γκαζι απο το τυπικο πηγαινε-ελα στη δουλεια σου...
αλλα που θα βρεις καθαρη και ανοθευτη 100αρα??? (και οχι 95αρα στην τιμη της 100αρας κοκ)
ειναι μια καλη ερωτηση...
που αν καποιος εχει την απαντηση τοτε μπορει να τη χρησιμοποιει αν δεν τον ενοχλει το επιπλεον κοστος
και αν θελει να παρει τα μεγιστα απο το μοτερ του...

Αν σας ενδιαφερει η οικονομια σε βαθος χρονου
(σηκωνει κουβεντα βεβαια γιατι αναλογα το αμαξι, εχουμε και διαφορετικες παραμετρους)
σκεφτειτε το εξης....
υπαρχουν λυσεις που ανετα μπορουν αν ριξουν την καταναλωση
στο μεσο ορο,
απο ενα εως και δυο λιτρα...
(πχ σε ενα ΤΗΡ 150αρι εξατμιση/εισαγωγη αν γινουν σωστα εχεις -1κατι λτ/100χλμ, αν βαλεις και ενα σωστο προγραμμα αυτο το νουμερο θα μεγαλωσει λιγο ακομα)
και μετα καντε ενα υπολογισμο σε "βαθος" 50.000 χλμ
και πες μου αν αξιζει να βαλεις υγραεριο η να βελτιωσεις το μοτερ σου
και (οποτε μπορεις) να οδηγεις λιγο ποιο "εξυπνα οικονομικα"
που δεν σημαινει κατ'αναγκη "αργα"... Wink

Η εξηγηση?
απλη... δεν υπαρχει κανα μαγικο ραβδι
αλλα οταν εχεις αφαιρεσει φρενα ιπποδυναμης σε ενα μοτερ
εχεις βελτιωσει την ποιοτητα καυσης
τοτε αυτοματως για τα ηδια χλμ που πηγαινες πριν
"τωρα" για να κινηθεις με ακριβως τα ηδια χλμ θα πατας λιγοτερο γκαζι... Wink
+ του οτι και ακομα και στην γρηγορη οδηγηση επειδη ο κινητηρας
λειτουργει ποιο αποδοτικα δυσκολα θα ανεβασει παραπανω την καταναλωση του, (σε σχεση με μαμα)

Υγραεριο...
εγω ειμαι λιγο επιφυλακτος οσο αναφορα το αν η τιμη του υγραεριου θα "κρατησει" αυτη την διαφορα που εχει τωρα...
και οπως σωστα ανεφεραν και τα παιδια ανωθεν
το υγραεριο "συμφερει" αν τυχον εχεις μεγααααλο μεσο ορο καταναλωσης
κανεις πολλα χλμ
και αν το μοτερ σου δεν ειναι τελευταιας τεχνολογιας
τοτε ναι συμφερει...
αλλιως δεν βλεπω λογο ρε παιδια να μπαινετε σε εξοδα...
οπως και αυτο που προανεφερα με τις βελτιωσεις ανωθεν
και εκει το κοστος (αναλογα τι θελει ο καθενας)
μπορει να απογειωθει η να μεινει σε απιστευτα χαμηλα επιπεδα,
προσεξτε που δινετε τα λεφτα σας....


οσο για την 100αρα?
οταν εχετε σκοπο να εισαστε με το ποδι στο πατωμα
και εισαστε σιγουροι οτι δεν θα βαλετε 95αρα στην τιμη της 100αρας
(ειτε εισαστε βελιωμενοι ειτε οχι) και εχετε (οι ατμοσφαιρικοι)
σχεση συμπιεσης απο 10/1 και πανω, τοτε ναι...
βαζετε την, τοτε και αξιζει και θα δειτε το μοτερ σας ειδηκα στις ψηλες στροφες
να αλλαζει αρκετα προς το καλυτερο την λειτουργια του... Twisted evil


αλλιως αν την βαζετε για "οικονομια"...
(σορρυ για αυτο που θα πω)
αλλα εκει ειναι ενα πολυ ωραια στημενο θεμα μαρκετιν και τιποτα παραπανω
AlienHack - Τρι 28 Σεπ 2010, 22:51:38
Θέμα δημοσίευσης:
"άρα σε 100.000χλμ το κόστος καυσίμου θα είναι
10.875 € για την βενζίνη
6.147 € για το υγραέριο + 1.600 ευρώ κόστος μετατροπής = 7.747 €

άρα μιλάμε για ένα διχίλιαρο ευρώ διαφορά στο κόστος μετακίνησης κ αυτό στα 100.000 χλμ.... δεν είναι κ κάτι πολύ τρελό... σωστά;"

10.875 - 7.747 = ενα διχιλιαρο?? Confused Shocked μαθηματικα εβγαλες το λυκειο? Razz

3.000 ειναι και αυτο αν υποθεσουμε οτι οι καταναλώσεις που λες ειναι σωστες. 7,5 μεση καταναλώση σε 1600 206 χλωμο αδερφε... 7,5 εχουμε αν οδηγαμε μεχρι 3000σαλ μεγιστο.. για γραψε μεση καταναλωση ~8,5-9 l/100

επισης η παραπανω καταναλωση με υγραεριο ειναι 1 l/100 οχι 2

ΑΛΛΑ εστω οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε (που δεν ειναι επιμενω)
εγω εκανα 70.000χλμ σε 2μιση χρονια.. αρα αν βαλω υγραεριο σε 2 χρονια μεσα θα κανω αποσβεση και θα εχω και 3000 στην τσεπη??
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ με 500Ε θα εχω στην τσεπη 3800Ε?
1900 τον χρονο ?
ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ή απλα ΤΟΣΟ ΛΑΡΤΖ και σνομπαρετε το υγραεριο?
εδω μεσα σερ αυτο το φορουμ και οσοι εβαλαν ποσταρουν και εχουν να πουν μονο τα καλυτερα.. δεν μπορω να καταλαβω την δυσπιστια σας..
GeoMel - Τετ 29 Σεπ 2010, 00:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι μεχρι να μπει ΕΦΚ και στο υγραεριο. Μετα θα φυγει και αυτη η μοδα..
AlienHack - Τετ 29 Σεπ 2010, 10:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
την Ευρωπαϊκή οδηγία που λεει οτι η τιμη του πρέπει να ειναι κλειδωμένη στο 40-45% της τιμής της βενζίνης δεν την υπολογίζεται? (μεχρι το 2018 ισχύει αυτο)
SnakeMJK - Τετ 29 Σεπ 2010, 10:55:33
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
10.875 - 7.747 = ενα διχιλιαρο?? Confused Shocked μαθηματικα εβγαλες το λυκειο? Razz

3.000 ειναι και αυτο αν υποθεσουμε οτι οι καταναλώσεις που λες ειναι σωστες. 7,5 μεση καταναλώση σε 1600 206 χλωμο αδερφε... 7,5 εχουμε αν οδηγαμε μεχρι 3000σαλ μεγιστο.. για γραψε μεση καταναλωση ~8,5-9 l/100

επισης η παραπανω καταναλωση με υγραεριο ειναι 1 l/100 οχι 2

ΑΛΛΑ εστω οτι τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα λετε (που δεν ειναι επιμενω)
εγω εκανα 70.000χλμ σε 2μιση χρονια.. αρα αν βαλω υγραεριο σε 2 χρονια μεσα θα κανω αποσβεση και θα εχω και 3000 στην τσεπη??
ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ με 500Ε θα εχω στην τσεπη 3800Ε?
1900 τον χρονο ?
ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ ή απλα ΤΟΣΟ ΛΑΡΤΖ και σνομπαρετε το υγραεριο?
εδω μεσα σερ αυτο το φορουμ και οσοι εβαλαν ποσταρουν και εχουν να πουν μονο τα καλυτερα.. δεν μπορω να καταλαβω την δυσπιστια σας..


ναι έχεις δίκιο, είναι ένα 3χίλιαρο στην τσέπη, στα 100.000 χλμ... όπου με λογικές αποστάσεις αυτά τα χλμ θα τα κάνεις σε 6,5 χρόνια... (15.000 χλμ ανά έτος)... άρα.... συνεχίζοντας λίγο ακόμα απλά μαθηματικά Razz
κερδίζεις 450 ευρώ το χρόνο, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα έχει απροβλημάτιστη λειτουργία, όπως ανέφερε και ο drdino.
και ναι, αν το βάλεις στην βουλγαρία, τότε η απόσβεση γίνεται πολύ πιο γρήγορα...

οι καταναλώσεις δεν είναι απ το μυαλό μου, είναι από site με πολλούς χρήστες! πιστεύω είναι καλός μέσος όρος, εκτός αν όλοι εκεί μέσα είναι τσίπηδες στο γκάζι Razz


bottom line, προσωπική μου άποψη είναι πως αν έχουμε 99% απροβλημάτιστη λειτουργία, τότε ναι ίσως αξίζει, ειδικά στα μεγάλου κυβισμού.
nikos 206cc - Τετ 29 Σεπ 2010, 13:14:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ εννοειται οτι το υγραεριο συμφερει και οτι η αποσβεση ειναι θεμα χρονου να γινει...Ειδικα για ατομα σαν εσενα που χρησιμοποιουν το αμαξι τοσο πολυ(ειδικα το καλοκαιρι)...Αλλα ακομα δεν μπορω να καταλαβω πως η μεση καταναλωση σου παιζει στα 9 l/100km!!!Εισαι 2 λιτρα παραπανω απο το κανονικο και δεν ειναι μικρη η διαφορα..Η κανεις λαθος υπολογισμους η διαχειριζεσαι το γκαζι σου πολυ αντιοικονομικα!Δεν νοειται τετοια καταναλωση σε 1600 16v Confused
ironman02 - Τετ 29 Σεπ 2010, 13:34:25
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω είναι αρκετά λογικό το 9 μέση για το 1.6. Για να είσαι παρακάτω πρέπει να είσαι συνέχεια εθνική και χαλαρά. Τώρα αν είναι συνέχεια εθνική στις 3000 οκ ίσως είναι πολύ το 9..
nikos 206cc - Τετ 29 Σεπ 2010, 14:12:20
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...Kαι ΔΕΝ πηγαινω αργα απλα προσεχω να μην δουλευω πολυ την 1η και δεν χτυπαω καθε λιγο και λιγακι 6.000 σ.α.λ....Επιτηδες μια φορα μηδενισα το trip για να δω τι καταναλωση θα εχω με οδηγηση στους κοφτες και γενικα με πολυ ζορισμα και απληστια στο γκαζι...Καταφερα να δω 10,6l/100km...Οσον αφορα πιο πανω(για να μην ειμαστε και εντελως off topic) εγω διαφορα στην καταναλωση χρησιμοποιωντας 100σταρα δεν ειδα ποτε...Ουτε καν 1/10 του λιτρου και σε συνθηκες πολης και ταξιδιου...Και επι 2 χρονια (2005-2006)εβαζα μονο 100σταρα(BP Ultimate)που υποτιθεται οτι εχει και μειωμενη καταναλωση...Ξυστα δηλαδη Rolling eyes
Pugobios - Τετ 29 Σεπ 2010, 14:18:12
Θέμα δημοσίευσης:
για το αεριο το οτι καιει λιγο παραπανω εχει να κανει στο πως θα στο ρυθμισουν ποσο κοντα στους αυλους θα ειναι τα μπεκ και στο κατα ποσο οδηγεις εσυ καθως (αποδεδειγμενα πλεον) οποιος εχει βαλει αεριο εχει βαρυνει το δεξι του ποδι αποτομα λογο οικονομιας...εγω καιω κοντα στα 10 λιτρα μεσα στην πολυ με εκκεντροφορατο αυτοκινητο και γυρω στα 7.5 με 8 σε ταξιδι με 130-140 και αρκετα πατηματα ενδιαμεσα...προβληματα μηδενικα 3 μηνες τωρα...οσων αφορα την βενζίνη θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον mechanic ειδικα σε αυτο με την κατοστάρα ποτε μα ποτε οταν εβαλα δεν εκαιγα λιγοτερο αποτι με την 95αρα...παντα εκαιγε παραπανω...
ironman02 - Τετ 29 Σεπ 2010, 14:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...Kαι ΔΕΝ πηγαινω αργα απλα προσεχω να μην δουλευω πολυ την 1η και δεν χτυπαω καθε λιγο και λιγακι 6.000 σ.α.λ....Επιτηδες μια φορα μηδενισα το trip για να δω τι καταναλωση θα εχω με οδηγηση στους κοφτες και γενικα με πολυ ζορισμα και απληστια στο γκαζι...Καταφερα να δω 10,6l/100km...Οσον αφορα πιο πανω(για να μην ειμαστε και εντελως off topic) εγω διαφορα στην καταναλωση χρησιμοποιωντας 100σταρα δεν ειδα ποτε...Ουτε καν 1/10 του λιτρου και σε συνθηκες πολης και ταξιδιου...Και επι 2 χρονια (2005-2006)εβαζα μονο 100σταρα(BP Ultimate)που υποτιθεται οτι εχει και μειωμενη καταναλωση...Ξυστα δηλαδη Rolling eyes


Βασικά δεν κρίνω από το δικό μου (είναι άλλο πράγμα), αλλά έχω στο μυαλό το ατμοσφαιρικό του πατέρα μου, το almera 1500- 115 άλογα (challenge εκδοση) και επίσης ένα κλιο που οδηγώ συχνά 1.4-100 άλογα. Του πατέρα μου που δεν το σκίζει εννοείται, και πάει πάρα πολύ νορμαλ, απ'οτι βλέπω είναι κάπου στο 9,5 μέση. Δε προσέχει βέβαια το πώς θα κάψει λιγότερο αλλά έχει να πάει 5000 στροφές το αμάξι πολυυυ καιρό!

Το κλιο είναι γύρω στο 7,5 αλλά με πολύ συχνά εθνική και πορεία. Αλλιώς απ'ότι παρατηρώ στη πόλη μόνο παίζει άνετα στο 8-8,5.
Ε φαντάζομαι το 1.6 το 206 δε μπορεί να είναι ιδιαίτερα παρακάτω..Με αυτό το σκεπτικό το είπα.. Smile
drdino - Τετ 29 Σεπ 2010, 19:34:40
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Γιωργο δεν συγκρινεις απο το δικο σου φανταζομαι...Οταν ειμαι εθνικη με 130 και 5η η μεση μου συμφωνα με το trip ειναι 5,5 l/100km...Μεσα στην πολη ειμαι περιπου στα 7 l/100km...



Laughing καλό

Όταν λες πόλη, τι εννοείς;
nikos 206cc - Τετ 29 Σεπ 2010, 20:24:41
Θέμα δημοσίευσης:
Θεσσαλονικη εννοω...Πρεπει να αναφερω ομως οτι το αμαξι -επειδη μενω κεντρο- θα το παρω κατα 70%μετα τις 23.00 αφου το πρωι κινουμαι με την μηχανη οποτε η κινηση σταματα-ξεκινα ειναι σαφως σε μικροτερα επιπεδα απ'οτι το μεσημερι..Υπο αυτες τις συνθηκες σιγουρα ειναι καπου στο μισο λιτρο παραπανω αλλα για 8αρι και πανω θελει προσπαθεια Cool
Ενας παραγοντας ακομα για την καταναλωση ειναι βεβαια και το βαρος ενος αυτοκινητου φανταζομαι...Αλλο θα καιει π.χ ενα Avensis των 1450 κιλων και 1600 κυβικων και αλλο ενα cc των 1200 κιλων με τα ιδια αλογα και κυβικα Cool
drdino - Τετ 29 Σεπ 2010, 20:37:20
Θέμα δημοσίευσης:
Η 5η σου πόσα χλμ δίνει ανά 1000 στροφές;
ironman02 - Τετ 29 Σεπ 2010, 20:38:00
Θέμα δημοσίευσης:
Παίζει σημαντικό ρόλο το οτι το κινείς βράδυ..Πάρα πολύ θα έλεγα.. Smile

Το cc είναι αρκετά βαρύ πάντως. Ακόμα και το almera παίζει να είναι πιο ελαφρύ.. Smile
nikos 206cc - Τετ 29 Σεπ 2010, 21:59:02
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο το cc ειναι 1140 κιλα..
Ντινο αν θυμαμαι καλα στα 130 η 5η μου ειναι στις 3.500 σ.α.λ
Randy - Πεμ 30 Σεπ 2010, 01:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
Το 1600 το cc ειναι οντως 1140 κιλα. Wink
nikos 206cc - Πεμ 30 Σεπ 2010, 01:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Το 1600 το cc ειναι οντως 1140 κιλα. Wink


Πεστα ρε ανθρωπα εχω ακουσει ακομα και 1300 κιλα...1177 ειναι το αυτοματο 16αρι...Το 16αρι απο 2001 και μετα ΑΛΛΑ με το 185/55/15 ειναι 1140 (στεγνο εννοειται)
ironman02 - Πεμ 30 Σεπ 2010, 08:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
Κοντά είναι και το almeraki 1170 kg Smile
AlienHack - Πεμ 30 Σεπ 2010, 10:28:40
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=77418
το διλιτρο ειναι "Kerb weight 1227 kg"


http://www.conceptcarz.com/vehicle/z2426/Peugeot-206-CC.aspx
εδω παλι το λεει "Weight 2310 lbs | 1047.798 kg"


... ποσο ειναι εν τελη? εμενα που το ζυγησα σε πλαστιγκα θυμασαι οτι μου εβγαλε 1260 νομιζω
SnakeMJK - Πεμ 30 Σεπ 2010, 10:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

1259kg με 75kg οδηγό και 90% καύσιμα

άρα... 1150;
drdino - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:17:17
Θέμα δημοσίευσης:
Κοντά στα 1250 είναι το ψψ, όσο και το δικό μου πάνω κάτω.




Πολύ χλωμό το 5,5 με 130 σε εθνική Laughing Laughing Laughing Laughing
nikos 206cc - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

1259kg με 75kg οδηγό και 90% καύσιμα

άρα... 1150;


Ετσι ακριβως.Τα 1250 κιλα που λενε ολοι αναφερεται υπο αυτες τις συνθηκες,με οδηγο και καυσιμα..Απλα αλλες σελιδες το αναφερουν ετσι και αλλες στεγνο Wink Οταν μιλαμε για βαρος ομως πρεπει να μιλαμε για το αμαξι στεγνο
nikos 206cc - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:25:50
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Κοντά στα 1250 είναι το ψψ, όσο και το δικό μου πάνω κάτω.




Πολύ χλωμό το 5,5 με 130 σε εθνική Laughing Laughing Laughing Laughing


Ντινο,για το βαρος εγραψα πιο πανω.
ΑΝ η ταχυτητα σου ειναι σταθερη χωρις παιχνιδια με το γκαζι και με σωστη διαχειρηση,θα δεις οτι το trip ριχνει σιγα-σιγα την καταναλωση...Μην βλεπεις τιν τιμη που σου δειχνει την ωρα που φτανεις στα 130 αλλα αργοτερα,οταν γκαζι (αρα και πεταλουδα)ειναι σταθερα στο ιδιο σημειο.Εννοειται πως αν ο δρομος εχει κινηση και αναγκαζεσαι να κατεβαζεις και να κανεις προσπερασεις,ακομα και αν μετα απο αυτες εισαι σταθερα με 130,καταναλωση κατω απο 6l δεν βλεπεις Laughing Laughing
drdino - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι οκ, και σου ξαναλέω ότι αυτό που περιγράφεις (1250 κιλά αμάξι, 130 με 5η και 3500 σαλ=5,5 λ/100) δεν παίζει. Rolling eyes Τέσπα Smile
Randy - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:35:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Nαι οκ, και σου ξαναλέω ότι αυτό που περιγράφεις (1250 κιλά αμάξι, 130 με 5η και 3500 σαλ=5,5 λ/100) δεν παίζει.


Κι ομως παιζει. Στιγμιαια, σιγουρα. Το εχω δει και στο δικο μου με 4η και αντιστοιχες στροφες..
drdino - Πεμ 30 Σεπ 2010, 13:39:54
Θέμα δημοσίευσης:
Πω ρε παιδιά...
Το δικό σου είναι ένα καρό κιλά αφενός ελαφρύτερο από το CC, με άλλη αεροδυναμική, άλλο μοτέρ. Καμία σχέση δλδ.

Επίσης, άλλο η στιγμιαία (η οποία μπορεί να επηρεάζεται από 1002 παράγοντες όπως αέρα, κλίση κλπ κλπ) και άλλο η μέση.

Και γω μπορώ αύριο να σου φέρω φωτογραφία με το κοντέρ καρφωμένο στα 190 και το trip να δείχνει 1λ/100 στιγμιαία, σου κάνει; Τι ακριβώς μου δείχνει αυτό που λες δηλαδή;
Randy - Πεμ 30 Σεπ 2010, 14:35:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τιποτα...

Απλα το ειπα..
nikos 206cc - Πεμ 30 Σεπ 2010, 15:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τεσπα....Αν τυχει ποτε θα σε βαλω μεσα να το δεις με τα ματια σου ΑΠΙΣΤΕ Ντινο Laughing Laughing Laughing
drdino - Πεμ 30 Σεπ 2010, 18:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
Πας στοιχηματάκι δλδ; Ας πούμε κόμβος Κ12 μέχρι ρύσιο και πίσω με το κοντέρ καρφωμένο στα 130 και θα έχεις μέση κατανάλωση 5,5 λίτρα στα 100; Laughing Laughing

Tέσπα, τέτοιες καταναλώσεις έχουν τα diesel, όχι ατμοσφαιρικά 1600αρια με σχετικά κοντά σασμάν και 1300 κιλά βάρος.
Steve - Πεμ 30 Σεπ 2010, 18:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε μλκα, κάθεσαι και ασχολείσαι? Confused
nikos 206cc - Πεμ 30 Σεπ 2010, 19:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ρε μλκα, κάθεσαι και ασχολείσαι? Confused


Να ερθεις και συ θα περασουμε καλαααα Cool
Steve - Πεμ 30 Σεπ 2010, 20:21:23
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα σε ζμπρώχνω, 5,5 θα τα δεις... στάνταρ Cool
alexandros 207 Rallye - Παρ 01 Οκτ 2010, 11:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
εχει δικιο ο drdino
ετσι οπως τα λεει ειναι

αλλα προσθετω κι εγω αυτο που εχω παρατηρησει....
αυτο που γραφει το τριπ κομπιουτερ δε σημαινει οτι οτι ειναι και η πραγματικη καταναλωση....
η μεση δικια μου (οταν την υπολογιζω μονος μου )ειναι ΠΑΝΤΑ παραπανω απο αυτη που δειχνει το αμαξι κατα 0,5-1,0 lt/100km
και το εχω δει και απο αλλους αυτο
αρα μπορει να κλεβει απο λιγο εως αρκετα και να σας παραπλανει το trip γι αυτο και η διαφωνια Very happy
drdino - Παρ 01 Οκτ 2010, 11:12:30
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά, ΙΜΗΟ το trip computer είναι πολύ πιο αξιόπιστο μέσο για την κατανάλωση του αυτοκινήτου. Κάθε γέμισμα που κάνουμε είναι διαφορετικό: διαφορετική κλίση της επιφάνειας όπου έχουμε σταματήσει το αμάξι, διαφορετική ρύθμιση του πού θα σκάει η αντλία, διαφορετικός βενζινάς, διαφορετικό κλέψιμο αντλίας κλπ κλπ. Συγκριτικά δλδ αλλάζουν τόσοι παράγοντες που αλλοιώνεται αρκετά το αποτέλεσμα. Γιαυτό και μάλλον κάποιες φορές βλέπουμε μικρότερη ή μεγαλύτερη απόκλιση μεταξύ αντλίας/trip.
alexandros 207 Rallye - Παρ 01 Οκτ 2010, 11:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
διαφορετική ρύθμιση του πού θα σκάει η αντλία


τι εννοεις?δεν το επιασα? Very happy

οσο για το κλεψιμο το εχω σκεφτει αλλα το εχω παρατηρησει βαζοντας σε διαφορετικα πρατηρια...
αρα ή μας κλεβουν ολοι ή ειναι αυτο που λεω ή αυτο που λες ή ολα μαζι....
γιατι παντα η αποκληση ειναι προς τα πανω.... Surprised
COOL ALEXIS - Παρ 01 Οκτ 2010, 11:43:51
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει δίκιο ο Κωνσταντίνος και στην τελική μια μικρή απόκλιση από τον πραγματικό δεν είναι αυτό που μας νοιάζει αλλά η απόδειξη ότι κινούμαστε οικονομικά ή όχι.
AlienHack - Παρ 01 Οκτ 2010, 12:09:43
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ξερω οτι η ποιο χαμηλη καταναλωση που εχω κανει ειναι 8λ/100 και αυτο ε ταξιδι με 100χλμ.ω σταθερα.

βεβαια ξαναλεω δεν εχω τριπ τα υπολογιζω μονος μου
AlienHack - Παρ 01 Οκτ 2010, 13:07:57
Θέμα δημοσίευσης:
Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....
SnakeMJK - Παρ 01 Οκτ 2010, 13:19:51
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....


το zeperfs έχει μετρήσεις περιοδικών, δηλαδή με πολύ μικρής διάρκειας δοκιμές στην κατανάλωση.

το σωστό site για καταναλώσεις είναι το http://www.spritmonitor.de/en/ όπου είχε κ τα νούμερα που είχα δημοσιεύσει πριν κάτι μέρες.
nikos 206cc - Παρ 01 Οκτ 2010, 16:16:59
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Προς Niko206cc

δες εδω http://www.zeperfs.com/en/fiche281-peugeot-206-cc-1-6.htm

καταναλωση οικονομικη 6.9l/100km και σπορ 14.1λ/100 ...

7λ/100 δηλαδη στην καλυτερη. εσυ τωρα πως εχεις μεση καταναλωση 7 και ταξιδι με 5,5....


1)14 λιτρα μεση δεν εχω δει εδω και 7 χρονια Shocked

2)Επειδη για καποιον λογο δεν με πιστευετε,υπαρχει μαρτυρας φιλος του AlienHack που σε ταξιδι Χαλκιδικη με σταθερα 100χλμ/ωρα με 3 ατομα συνολο το αμαξι μεσα,η μεση καταναλωση ηταν 5,4λ/100 χλμ(Μπορεις να τον ρωτησεις)

3)Το trip ειναι ακριβες μεχρι αηδιας Rolling eyes

4)Παρα τα ανοιγματα που καναμε χθες με Alien μπορεις να ερθεις να δεις την καταναλωση μου σημερα

5)Εδω και καμια 20αρια post ειμαστε Off Topic (Για να μην μας προλαβει αλλος) Laughing
GeoMel - Κυρ 03 Οκτ 2010, 19:15:02
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
την Ευρωπαϊκή οδηγία που λεει οτι η τιμη του πρέπει να ειναι κλειδωμένη στο 40-45% της τιμής της βενζίνης δεν την υπολογίζεται? (μεχρι το 2018 ισχύει αυτο)

το κλειδωμα της τιμης δν ισχυει μεχρι το 2018.. Αλλα μεχρι το 2013.. το κλειδωμα γινεται ανα 3 χρονια! Κ φυσικα αυτη η ευρωπαικη οδηγια αναφερεται στην διεθνη τιμη του υγραεριου! Εκει ειναι που μπαινει το καθε κρατος και το τιμολογει με βαση τη φορολογια του εκαστοτε κρατους!
Το οποιο σημαινει οτι η τιμη κοστους δεν θα μεταβληθει!Η αυξηση της τιμης λογω ΕΦΚ δυστυχως ειναι νομιμοτατη! Κ οπως μπορεις να καταλαβεις ειναι θεμα χρονου μεχρι να μπει και στο υγραεριο ΕΦΚ! Απο τη στιγμη που η ζητηση του ειναι τοσο υψηλη!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr