PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - 307 - Περίεργος θόρυβος όταν δίνω γκάζι

sonermgb - Πεμ 27 Ιαν 2011, 09:21:30
Θέμα δημοσίευσης: 307 - Περίεργος θόρυβος όταν δίνω γκάζι
Γεια σας παιδιά.
Όπως ανέφερα και στον τίτλο του θέματος ,τις τελευταίες μέρες καθώς δίνω γκάζι ακούω από δεξιά μπροστά του αυτοκινήτου έναν πολύ περίεργο θόρυβο ''χς χς'' όχι συνεχόμενο και συνήθως στις χαμηλές στροφές(ίσως επειδή τότε μπορώ να το ακούσω)... με ήχο που ακούγετε άλλοτε δυνατότερα και άλλοτε όχι τόσο αυτό σε όλες τις ταχύτητες.Σταματάει να το κάνει όταν αφήνω το πόδι μου απ το γκάζι , είτε με ταχύτητα μέσα είτε με νεκρά.
Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.
vasilisalessia - Πεμ 27 Ιαν 2011, 11:55:22
Θέμα δημοσίευσης:
πρεπει να ειναι απο το ηλεκτρονικο γκαζι φιλε μου.και εμενα το κανει σθνεχεια γιατι ανοιγει η πεταλουδα φανταζομαι...δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα...
sonermgb - Πεμ 27 Ιαν 2011, 16:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανείς αν μπορεί να αντιμετωπιστεί κάπως από εμένα ,αν είναι κάτι τέτοιο?
drdino - Πεμ 27 Ιαν 2011, 16:21:43
Θέμα δημοσίευσης:
Δεξιά όπως βλέπεις το μηχανοστάσιο ή δεξιά όταν είσαι στη θέση του οδηγού;
vasilisalessia - Πεμ 27 Ιαν 2011, 17:11:03
Θέμα δημοσίευσης:
εαν πατας ελαφρως το γκαζι ακοθγεται ελαφρως γιατι η πεταλοθδα ανοιγει για λιγο.αν πατας παραπανω τοτε λιγο περισοτερο ακουγεται.εαν μιλαμε πανα για τον ιδιο θορυβο.το εχουνε ακουσει και στην αντιπροσωπεια εδω ιταλια δεν μου εχουνε πει ποτε κατι...
sonermgb - Παρ 28 Ιαν 2011, 12:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
@drdino

Aπό την θέση του οδηγού δεξιά και σίγουρα ο θόρυβος δεν είναι απτην καμπίνα.

@vasilisalessia

Μακάρι να μην είναι τίποτα....Θα το πάω για σετ χρονισμού τώρα στα 70.000 έτσι κ αλλιώς και θα το αναφέρω και εκεί.
Bill207 - Παρ 28 Ιαν 2011, 16:41:02
Θέμα δημοσίευσης:
κοίτα δω σύμπτωση..
αυτό ακριβώς έπαθα και γω σήμερα
πήρα το αμάξι από την δουλειά, και όταν ερχόμουν σπίτι άκουγα κάτι περίεργο από το μοτερ
όταν ήμουν στις 3,000 πχ στροφές και αφήνω το γκάζι (και πέφτουν οι στροφές) ακούγεται ένα κκρρρρ από το μοτέρ.
όχι πολύ έντονα, αλλά ακούγεται αρκετά!

το αμάξι είναι 207 1,4 και έχει 73,000χλμ
δώστε τα φώτα σας...
vasilisalessia - Παρ 28 Ιαν 2011, 17:27:45
Θέμα δημοσίευσης:
φιλ μου το χς χς καθε φορα ποθ παταω γκαζι το ακουω και εγς απο δεξια..αλλα ειναι απο τη πεταλουδα.307 1,4 16v vvt εχω.
sonermgb - Παρ 28 Ιαν 2011, 20:45:46
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
κοίτα δω σύμπτωση..
αυτό ακριβώς έπαθα και γω σήμερα
πήρα το αμάξι από την δουλειά, και όταν ερχόμουν σπίτι άκουγα κάτι περίεργο από το μοτερ
όταν ήμουν στις 3,000 πχ στροφές και αφήνω το γκάζι (και πέφτουν οι στροφές) ακούγεται ένα κκρρρρ από το μοτέρ.
όχι πολύ έντονα, αλλά ακούγεται αρκετά!

το αμάξι είναι 207 1,4 και έχει 73,000χλμ
δώστε τα φώτα σας...

Εγώ όταν δίνω γκάζι......
reselie-206 - Σαβ 29 Ιαν 2011, 09:35:01
Θέμα δημοσίευσης:
δεν νομίζω ,Βασίλη, να μήν έχει παρατηρήσει τον ήχο της πεταλούδας εδώ και 70.000χλμ! αυτό είναι απλά ένα στιγμιαίο χσσσσσ αλλα δεν νομίζω πως και να είναι αυτό που ακούει θα του έκανε τόσο εντύπωση...!
vasilisalessia - Σαβ 29 Ιαν 2011, 10:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
σωστα εχεις δικιο.απλα εμενα αθτο το χςςςς οταν το εγραψε εδω απο τη μερια του οδηγου ο νους μου πηγε εκει.αλλα εγραψα και πιο πανω εαν μιλαμε για τον ιδιο θορυβο
sonermgb - Σαβ 29 Ιαν 2011, 14:41:25
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
δεν νομίζω ,Βασίλη, να μήν έχει παρατηρήσει τον ήχο της πεταλούδας εδώ και 70.000χλμ! αυτό είναι απλά ένα στιγμιαίο χσσσσσ αλλα δεν νομίζω πως και να είναι αυτό που ακούει θα του έκανε τόσο εντύπωση...!

Ισως και να έχεις δίκιο διοτι δεν ειναι στιγμιαίο είναι συνεχόμενος ήχος ο οποίος ακούγετε όταν πατάω το γκάζι σαν κάτι να θέλει λάδωμα και ο ήχος δεν είναι πάντα ίδιος κάνει τα δικά του.Με έχει παραξενέψει πάντως
sonermgb - Τετ 02 Φεβ 2011, 17:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
Το πρόβλημα λύθηκε σήμερα.
Με λυπητερή 440 ευρώ για σετ χρονισμού , κλειδαριά πορτ παγκάζ (που άνοιγε όταν ξεκλείδωνα το αμάξι) , και τέλος καινούρια βάση μηχανής μιας και είχε σπάσει.
Το πρόβλημα ήταν στην βάση της μηχανής και +ο ήχος που άκουγα και νόμιζα πως ήταν απ το κυτίο των εργαλέίων που βρίσκετε στην ρεζέρβα.Προερχόταν από την σπασμένη βάση της μηχανής.....
Το θέμα είναι ότι έγινε καλή δουλειά και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Η όλη δουλειά έγινε στην crd.
reselie-206 - Τετ 02 Φεβ 2011, 18:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Πολλά δεν είναι ρε συ? εγώ ιμάντα + χρονισμό +τεντωτήρα είχα πληρώσει 120€ + 40€ για βάση εγγεφάλου και τοποθέτηση...τώρα η κλειδαριά πόσα να κάνει? και άντε πές πως πήρες γνήσια peugeot βάση...38€ έκανε στην peugeot! Confused
nikolas206gti - Πεμ 03 Φεβ 2011, 01:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Πολλά δεν είναι ρε συ? εγώ ιμάντα + χρονισμό +τεντωτήρα είχα πληρώσει 120€ + 40€ για βάση εγγεφάλου και τοποθέτηση...τώρα η κλειδαριά πόσα να κάνει? και άντε πές πως πήρες γνήσια peugeot βάση...38€ έκανε στην peugeot! Confused


Παρα πολλα Shocked Shocked
sonermgb - Πεμ 03 Φεβ 2011, 09:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
Φανταζομαι πως το ολο κοστος ηταν στην κλειδαρια του πορτ παγκαζ.....αλλιως δεν νομιζω για σετ χρονισμου και για βαση της μηχανης να ηταν τοσο μεγαλο το κοστος.Τουλαχιστον πλεον χαιρομαι το πρωιν καλο και αθορυβο αμαξακι μου...χωρις θορυβους και κραδασμους.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr