PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - 207 - προβλημα στην κρεμαγιερα ??

nOkpos - Τετ 01 Δεκ 2010, 11:57:49
Θέμα δημοσίευσης: 207 - προβλημα στην κρεμαγιερα ??
καλημερα

παρατηρησα οτι οταν κουναω το τιμονι δεξια αριστερα ελαχιστα κανει ενα τακ τακ καθε φορα που αλλαζω κατευθηνση.

τι φαση ?? ξερει κανεις ??
makis106 - Τετ 01 Δεκ 2010, 12:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Δημήτρη, γιάυτό το θέμα, έφαγα μια ολόκληρη μέρα παρέα με τους μηχανικούς της LION.
Αυτό το θόρυβο (τακ τακ) σε στάση, όταν κουνάς το τιμόνι αριστερά δεξία τον είχα παρατηρήσει απο καινούργιο. Λίγο πριν λήξει η εγγύησή μου λοιπόν και ενώ είχα την εντύπωση ότι ακούγεται λίγο παραπάνω, πήγα στη LION να δω τι γίνεται. Εκεί χρειάστηκε να το υποδείξω στους μηχανικούς για να καταλάβουν τι εννοώ, και αφού κατάλαβαν, άρχισαν να το ψάχνουν λέγοντας ότι κάνει κ σ'αυτούς εντύπωση ενώ δεν είχαν ξανασυναντήσει παρόμοια περίπτωση. Μετά απο πολύ ψάξιμο δεν εντόπισαν κάποιο πρόβλημα.
Εν τέλει παρατηρήσαμε τον ίδιο θόρυβο σε όσα 207 ήταν εκεί για service καθώς και σε καινούργιο που τσεκάραμε. Οπότε με δεδομένο ότι και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα δεν έχει μεταβληθεί η κατάσταση προς το χειρότερο, καταλήγουμε στο ότι δεν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα, αλλα ιδιαιτερότητα της κρεμαγιέρας να κάνει αυτό τον ήχο, που δίνει την εντύπωση ότι έχει τζόγο (κενό)...
nOkpos - Τετ 01 Δεκ 2010, 12:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Φίλε Δημήτρη, γιάυτό το θέμα, έφαγα μια ολόκληρη μέρα παρέα με τους μηχανικούς της LION.
Αυτό το θόρυβο (τακ τακ) σε στάση, όταν κουνάς το τιμόνι αριστερά δεξία τον είχα παρατηρήσει απο καινούργιο. Λίγο πριν λήξει η εγγύησή μου λοιπόν και ενώ είχα την εντύπωση ότι ακούγεται λίγο παραπάνω, πήγα στη LION να δω τι γίνεται. Εκεί χρειάστηκε να το υποδείξω στους μηχανικούς για να καταλάβουν τι εννοώ, και αφού κατάλαβαν, άρχισαν να το ψάχνουν λέγοντας ότι κάνει κ σ'αυτούς εντύπωση ενώ δεν είχαν ξανασυναντήσει παρόμοια περίπτωση. Μετά απο πολύ ψάξιμο δεν εντόπισαν κάποιο πρόβλημα.
Εν τέλει παρατηρήσαμε τον ίδιο θόρυβο σε όσα 207 ήταν εκεί για service καθώς και σε καινούργιο που τσεκάραμε. Οπότε με δεδομένο ότι και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα δεν έχει μεταβληθεί η κατάσταση προς το χειρότερο, καταλήγουμε στο ότι δεν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα, αλλα ιδιαιτερότητα της κρεμαγιέρας να κάνει αυτό τον ήχο, που δίνει την εντύπωση ότι έχει τζόγο (κενό)...


θα ρωτησω και εγω για 1000% αλλα σε ευχαριστω πολυ ηρεμησα λιγο ...
makis106 - Τετ 01 Δεκ 2010, 12:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb right
NoDsl - Τετ 01 Δεκ 2010, 13:21:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο θέμα έχω παρατηρήσει και εγώ τελευταία και νόμιζα οτι ειχα κάνει ζημιά απο τα κολλήματα στα πεζοδρόμια.

Αφού δεν χάσει τιμόνι κανείς ακόμα με καλύπτει(σα μια γνωστή με λεον που κόλλησε το τιμόνι και έκοψε καμια 10αρια κωλοτούμπες στην εθνική...).

Όπως και να έχει ενημερώστε για παν ενδεχόμενο.
MTerry - Τετ 01 Δεκ 2010, 14:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μια απο τα ιδια πέρισυ. . .
διάγνωση : το ηλεκτρικό μοτέρ δημιουργεί αυτή την αίσθηση του "τζόγου"
στο επαναλαμβανόμενο δεξιά-αριστερά εν στάση. . . φυσιολογικό!

Ξέχασα να πω ότι και η καινούργια κρεμαγιέρα που τοποθετήθηκε στην εγγύηση έκανε τα ίδια .
NoDsl - Τετ 01 Δεκ 2010, 14:25:29
Θέμα δημοσίευσης:
Στο pdf του LW πάντως αναφέρει κάτι για το γρανάζι της κρεμαγιέρας. Μήπως έχει βγεί κάποιο άλλο ανταλλακτικό βελτιωμένο; ή είναι μόνο για αγωνιστική χρήση;

EDIT: http://www.peugeotsport-racingshop.com/Data/Fiches/W207LWnot209.pdf σελίδα 27
psilos133 - Τετ 01 Δεκ 2010, 14:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Και μένα το ίδιο κανει οπότε μάλλον φυσιολογικό...
franch_power - Τετ 01 Δεκ 2010, 17:59:23
Θέμα δημοσίευσης:
Και εμένα το κάνει παιδία από τα πρώτα χιλιόμετρα οπότε είναι ιδιαιτερότητα της κρεμαριέρας όπως είπε και το παλικάρι στο ποιό πάνω post! Smile
Bill207 - Τετ 01 Δεκ 2010, 19:04:34
Θέμα δημοσίευσης:
όπως το περιγράφετε και μένα ο ίδιος θόρυβος παίζει...
το θέμα είναι οτι πολλές φορές δεν το κάνει, ενώ κάποιες άλλες το κάνει πιο έντονα...
'Andy'-lag - Τετ 01 Δεκ 2010, 19:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά το κάνει και σε πολλούς από εμας...Και νόμιζα οτι εγώ ειχα κάνει κάτι...
rallaki-1 - Τετ 01 Δεκ 2010, 23:35:40
Θέμα δημοσίευσης:
Και σε εμένα το έκανε αλλά μονο του σταμάτησε μετα από λίγο καιρό!
nOkpos - Παρ 03 Δεκ 2010, 09:54:23
Θέμα δημοσίευσης:
rallaki-1 έγραψε:
Και σε εμένα το έκανε αλλά μονο του σταμάτησε μετα από λίγο καιρό!


μηπως ειχε θορυβο γυρω σου και δεν το ακουγες ? Razz
nOkpos - Τρι 07 Δεκ 2010, 17:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα παιδια πηγα και εγω στην peugeot και μου ειπαν αλλα και ειδα μονος μου οτι ετσι ειναι ολα τα 207 ..
nOkpos - Πεμ 16 Δεκ 2010, 20:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον σιγα σιγα αυτο ο θορυβος γινοταν ολο και πιο εντονος και πιο δυνατος οποτε ειπα να ξανα παω στην peugeot .
το αυτοκινητο οταν ειναι κρυο το κανει πολυ πιο δυνατα.
και τελικα μου ειπαν οτι ειναι προβλημα στη κρεμαγιερα.
αλλα δεν μπορουν να το περασουν στην εγγυηση γιατι εχω ελατηρια χαμηλοματος!

καμια λυση ???
καμια βοηθεια ? τι να κανω ?? δεν πεζη να δωσω 1000+ !!το αυτοκινητο εχει 26 χιλ ! ελεος δηλαδη !
ironman02 - Πεμ 16 Δεκ 2010, 20:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως να βάλεις τα μαμά και να πάς σε άλλη peugeot? Είναι και αυτοί άστα να πάνε εκεί στις αντιπροσωπείες..ΓΤΠ...Την καταγράψανε τη βλάβη στο σύστημα? Θα την βλέπουν όλες οι αντιπροσωπείες δηλαδή? Νομίζω παίζει κάτι τέτοιο..Αλλιώς πήγαινε αλλού με τα μαμά...Τι να πώ..Αν τα έχεις ακόμα.
makis106 - Πεμ 16 Δεκ 2010, 20:56:46
Θέμα δημοσίευσης:
3 ή 5mm έχεις?
reselie - Πεμ 16 Δεκ 2010, 21:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
η λύση είναι μία σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως Laughing κάνεις δώρο ένα τενεκέ εγχώριο ελαιόλαδο για να μην καταγραφεί η "εξέταση" και πας αλλού .... δυστηχώς ..... Confused

αλλιώς κινδυνεύεις να βρεθείς με 1.000 λιγότερα στην τσέπη όπως είπες και εσύ :S καλή τύχη...
nOkpos - Πεμ 16 Δεκ 2010, 22:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
3 ή 5mm έχεις?


3.5
το θεμα ειναι οτι αυτο το εκανε απο την αρχη το χτυπημα αλλα πολυ πιο λιγο ...
και το ειχα πει στην peugeot αλλα μου ειπαν οτι δεν εχει τπτ !!
τωρα που τελικα εχει λενε οτι εχω τα ελατηρια! ελεος δλδ !!
makis106 - Πεμ 16 Δεκ 2010, 23:15:32
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα το ότι ψάχνουν την οποιαδήποτε αφορμή για να αποφύγουν επισκευή εντός εγγύησης είναι δεδομένο. Απλά απορώ αν μου το έκανε εμένα αυτό ή σε κάποιον άλλον που τα 3ποντα τα eibach αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν στο αμάξι μου στην αντιπροσωπεία, τι θα μου έλεγαν άραγε Question Question Rolling eyes
Ότι να 'ναι...
reselie - Παρ 17 Δεκ 2010, 13:39:01
Θέμα δημοσίευσης:
oτι τοποθετήθηκαν εν γνώση σου πως χάνεις την εγγύηση Rolling eyes
mathanas - Παρ 17 Δεκ 2010, 13:55:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ε μη τρελαθουμε, οταν θες -3,5 και -5 ποντους για να δειχνει ωραιο μετα καλα κανουν , εγγυηση σου δινουν για οπως το χουν σχεδιασει οχι οπως γουσταρει ο καθενας μας να το κανει.
reselie - Παρ 17 Δεκ 2010, 13:59:14
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Ε μη τρελαθουμε, οταν θες -3,5 και -5 ποντους για να δειχνει ωραιο μετα καλα κανουν , εγγυηση σου δινουν για οπως το χουν σχεδιασει οχι οπως γουσταρει ο καθενας μας να το κανει.



εεεε ναι......με την διαφορά οτι αυτοί και μαμά να είναι το αμάξι θα βρούν κάτι.φοράς michelen ελαστικα αντί των pzero.
nOkpos - Παρ 17 Δεκ 2010, 14:17:15
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Ε μη τρελαθουμε, οταν θες -3,5 και -5 ποντους για να δειχνει ωραιο μετα καλα κανουν , εγγυηση σου δινουν για οπως το χουν σχεδιασει οχι οπως γουσταρει ο καθενας μας να το κανει.


οπα οπα παρτω αλλιως στο δικο μου αυτοκινητο εχω αλλαξει τα παντα !
ουτε το μισο δεν ειναι το ιδιο ! απο την αρχη που το πηρα λιγο ηθελα να παω στα δικαστηρια και μου ειπαν οτι θα εχω αλλη μεταχειριση για αυτο το λογο ! αλλα κατσε την τριτη θα το παω !
και στην τελικη το αυτοκινητο χτυπουσε απο πριν βαλω τα ελατηρια αλλα δεν ακουγαν τπτ τοτε !
android - Παρ 17 Δεκ 2010, 14:19:11
Θέμα δημοσίευσης:
αμα ηταν απο τα 3ποντα να χαλανε κρεμαργιερα...τοτε τα μισα αμαξια στην ελλαδα θα θελαν
μην ξεχναμε οτι τα βαζαν κ αυτοι...σαν peugeot Laughing
makis106 - Παρ 17 Δεκ 2010, 16:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
oτι τοποθετήθηκαν εν γνώση σου πως χάνεις την εγγύηση Rolling eyes


Όχι φίλε μου, δεν χάθηκε καμια εγγύηση, ούτε εν γνώση μου, ούτε εν αγνοία μου. δλδ σου πουλάω τα ελατήρια, στα τοποθετώ, και σου κόβω και την εγγύηση? Αν ήταν να χάσω την εγγύησή μου τα έβαζα κ εκτός αντιπροσωπείας.
Απλά θέλω να πω ότι όλα είναι ρευστά και ότι όπως είπε και ο android, αμα ηταν απο τα 3ποντα να χαλανε κρεμαργιερα, τοτε τα μισα αμαξια στην ελλαδα θα ήταν χαλασμένα, γι'αυτό τα τοποθετούν και οι ίδιοι.
reselie - Παρ 17 Δεκ 2010, 17:33:16
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
reselie έγραψε:
oτι τοποθετήθηκαν εν γνώση σου πως χάνεις την εγγύηση Rolling eyes


Όχι φίλε μου, δεν χάθηκε καμια εγγύηση, ούτε εν γνώση μου, ούτε εν αγνοία μου. δλδ σου πουλάω τα ελατήρια, στα τοποθετώ, και σου κόβω και την εγγύηση? Αν ήταν να χάσω την εγγύησή μου τα έβαζα κ εκτός αντιπροσωπείας.
Απλά θέλω να πω ότι όλα είναι ρευστά και ότι όπως είπε και ο android, αμα ηταν απο τα 3ποντα να χαλανε κρεμαργιερα, τοτε τα μισα αμαξια στην ελλαδα θα ήταν χαλασμένα, γι'αυτό τα τοποθετούν και οι ίδιοι.


με παρεξήγησες Laughing αυτό που εννοώ είναι πως είναι ΤΟΣΟ καραγκιόζηδες που αυτό θα σου πούν!! όχι πως έχουν δίκαιο...
makis106 - Παρ 17 Δεκ 2010, 18:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο. (χωρίς να τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι, καθώς όλες αυτές οι δυσκολίες που προβάλλουν, αποτελούν κυρίως εντολές απο άνωθεν! Βέβαια αν θέλει να βοηθήσει ο καθένας μπορεί) Απο κει και πέρα εξαρτάται απ τον καθένα μας το πως θα διεκδικησει το δίκιο του.
Βέβαια εγγύηση τέλος για μένα εδώ και 6 μήνες, οπότε βασίζομαι στην καλή διαγωγή που έχει δείξει μέχρι στιγμής το Ραλλάκι, ωστε να μου είναι αχρείαστοι Exclamation Wink
alexandros 207 Rallye - Παρ 17 Δεκ 2010, 20:08:01
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα παλι εδω και μια εβδομαδα στο δεξια αριστερα κανει ενα χρρ-χρρ σε καποια σημεια
και ακουγεται απο την κολονα τιμονιου(πισω απο το τιμονι)
nOkpos - Τρι 21 Δεκ 2010, 20:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα απο οτι ειδα σημερα που αφησα το αυτοκινητο μαλλον θα την βαλουμε στην εγγυηση την κρεμαριερα... Very happy

θα αλαξω και μπροστα της 2 αναρτησεις λογο χτυπηματος οχι οτι χαλασαν!
και κατι αλλο ασχετο με το θεμα .
εχω τα ΗR (-3,5) 1 χρονο και οι αναρτησεις δεν εχουν χαλασει ακομα ! ειναι μια χαρα !
makis106 - Τρι 21 Δεκ 2010, 22:23:51
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
τελικα απο οτι ειδα σημερα που αφησα το αυτοκινητο μαλλον θα την βαλουμε στην εγγυηση την κρεμαριερα... Very happy

Thumb Left

nOkpos έγραψε:
εχω τα ΗR (-3,5) 1 χρονο και οι αναρτησεις δεν εχουν χαλασει ακομα ! ειναι μια χαρα !

Δεν μου κάνει εντύπωση, εγώ έχω τα eibach (-3) δυόμιση χρόνια και 45000χμ και είναι μια χαρά, και μετρημένο! Wink
Driver ///M - Τρι 21 Δεκ 2010, 23:40:30
Θέμα δημοσίευσης:
Έστριβα σήμερα το τιμόνι επίτηδες, μιας και διάβασα το άρθρο, προσπαθώντας ν'ακούσω κάποιο θόρυβο και δεν έκανε το παραμικρό.

Άρα δεν εμφανίζεται σε όλα τα 207, χωρίς να σημαίνει πως είναι και πρόβλημα βέβαια.
Ίσως να παίζουν ρόλο οι 15άρες ζάντες και οι χαλαρές αναρτήσεις που κάνουν το στρίψιμο πιο εύκολο.
makis106 - Τετ 22 Δεκ 2010, 00:44:28
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Έστριβα σήμερα το τιμόνι επίτηδες, μιας και διάβασα το άρθρο, προσπαθώντας ν'ακούσω κάποιο θόρυβο και δεν έκανε το παραμικρό.

Άρα δεν εμφανίζεται σε όλα τα 207, χωρίς να σημαίνει πως είναι και πρόβλημα βέβαια.
Ίσως να παίζουν ρόλο οι 15άρες ζάντες και οι χαλαρές αναρτήσεις που κάνουν το στρίψιμο πιο εύκολο.

Παίζει κ αυτό σίγουρα, και το λέω αυτό γιατί αν δοκιμάσει κανείς σε Rallye/RC να ακούσει τον ήχο όταν το αμάξι είναι σε ράμπα, δλδ οι ρόδες δεν εχουν επαφή με το έδαφος, αρα δεν παίρνουν το βάρος του αυτοκινήτου, αρα το σύστημα δεν έχει φορτίο, δεν ακούγεται τίποτα...
nOkpos - Τετ 22 Δεκ 2010, 01:19:37
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Έστριβα σήμερα το τιμόνι επίτηδες, μιας και διάβασα το άρθρο, προσπαθώντας ν'ακούσω κάποιο θόρυβο και δεν έκανε το παραμικρό.

Άρα δεν εμφανίζεται σε όλα τα 207, χωρίς να σημαίνει πως είναι και πρόβλημα βέβαια.
Ίσως να παίζουν ρόλο οι 15άρες ζάντες και οι χαλαρές αναρτήσεις που κάνουν το στρίψιμο πιο εύκολο.



φιλε μου εχουμε διαφορετικες κρεμαγιερες !οπως και το rc εχει αλλη κρεμαγιερα
Driver ///M - Τετ 22 Δεκ 2010, 01:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
Driver ///M έγραψε:
Έστριβα σήμερα το τιμόνι επίτηδες, μιας και διάβασα το άρθρο, προσπαθώντας ν'ακούσω κάποιο θόρυβο και δεν έκανε το παραμικρό.

Άρα δεν εμφανίζεται σε όλα τα 207, χωρίς να σημαίνει πως είναι και πρόβλημα βέβαια.
Ίσως να παίζουν ρόλο οι 15άρες ζάντες και οι χαλαρές αναρτήσεις που κάνουν το στρίψιμο πιο εύκολο.



φιλε μου εχουμε διαφορετικες κρεμαγιερες !οπως και το rc εχει αλλη κρεμαγιερα

Δεν το γνώριζα αυτό. Οκ τότε.
makis106 - Τετ 22 Δεκ 2010, 08:16:16
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
Driver ///M έγραψε:
Έστριβα σήμερα το τιμόνι επίτηδες, μιας και διάβασα το άρθρο, προσπαθώντας ν'ακούσω κάποιο θόρυβο και δεν έκανε το παραμικρό.

Άρα δεν εμφανίζεται σε όλα τα 207, χωρίς να σημαίνει πως είναι και πρόβλημα βέβαια.
Ίσως να παίζουν ρόλο οι 15άρες ζάντες και οι χαλαρές αναρτήσεις που κάνουν το στρίψιμο πιο εύκολο.



φιλε μου εχουμε διαφορετικες κρεμαγιερες !οπως και το rc εχει αλλη κρεμαγιερα

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, όλα τα 207 έχουν την ίδια κρεμαγέρα (βασει servicebox). το ότι έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις στην σκληρότητα, είναι θέμα λογισμικού.
alexandros 207 Rallye - Τετ 22 Δεκ 2010, 11:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια ειχε κανενας σας προβλημα με την κολωνα τιμονιου?

ρωταω γιατι τελευταια στο δικο μου ακουγεται ενα χρρρ-χρρρ πισω απο το τιμονι οταν στριβω.και συνηθως το κανει οταν ειναι κρυο
αληθευει οτι ειναι ηλεκτρικη η κρεμαγιερα και δεν παιρνει καθολου υγρα?
makis106 - Τετ 22 Δεκ 2010, 12:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, ηλεκτρική είναι.
giannhs13 - Τετ 22 Δεκ 2010, 16:55:17
Θέμα δημοσίευσης: hi
δεν ειναι τιποτα σοβαρο,μην αγχωνεσαι
alexandros 207 Rallye - Πεμ 23 Δεκ 2010, 15:49:06
Θέμα δημοσίευσης: Re: hi
makis106 έγραψε:
Ναι, ηλεκτρική είναι.


νομιζα οτι ειναι ηλεκτρουδραυλικη

giannhs13 έγραψε:
δεν ειναι τιποτα σοβαρο,μην αγχωνεσαι


τι αλλο μπορει να ειναι?γιατι κρεμαγιερα δε νομιζω να ειναι γιατι οπως ειπα ακουγεται απο εκει που ειναι η κολωνα τιμονιου
egefalos - Πεμ 23 Δεκ 2010, 16:07:29
Θέμα δημοσίευσης:
δεν είναι τίποτα μου το έκανε k εμέν το 207 rallye και μου είχαν πει πως είναι η καλωδιώσεις τις κόρνας και κάτι πλεξούδες εντωμεταξύ το κάνουν παρα πολλά 207 Smile
alexandros 207 Rallye - Τρι 28 Δεκ 2010, 20:21:13
Θέμα δημοσίευσης:
egefalos έγραψε:
δεν είναι τίποτα μου το έκανε k εμέν το 207 rallye και μου είχαν πει πως είναι η καλωδιώσεις τις κόρνας και κάτι πλεξούδες εντωμεταξύ το κάνουν παρα πολλά 207 Smile


διορθωνεται?
βασικα τι ακριβως γινεται?φευγουν τα καλωδια απ τη θεση τους?
ρωτισα στο συνεργειο και δεν μου ειπε για πλεξουδες κτλ
μου ειπε παντως οτι κολωνα τιμονιου δεν εβγαλε προβλημα κανενα 207
αληθεια-ψεματα δεν ξερω Confused
γιατι βγαινω και απο εγγυηση και το ψαχνω μην πληρωνω κερατιατικα
αξιζει να τους πω να το ψαξουν ή να το αφησω?
ασε που ειναι και λιγο ενοχλητικο
egefalos - Τετ 29 Δεκ 2010, 01:34:27
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μου έκανε ένα ξύσιμο όταν γύριζα το τιμόνι [και τέταρτο]την πρώτη φορα έβαλαν σπρέι σταμάτησε 2 μέρες και μετά ξανά άρχισε. αν δεν του έδινα σημασία δεν το άκουγα . αυτό το [πρόβλημα] το είχα σχεδόν από την αρχή αλλα μετά από 3 χρονια δεν άλλαξε κάτι προς το χειρότερο. αν σε τρώει πολύ όμως η γνώμη μου είναι να πας και σε μια αλη αντιπροσωπεία να το δουν. Smile
alexandros 207 Rallye - Τετ 29 Δεκ 2010, 15:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
και το δικο μου καπως ετσι κανει...
αλλα οχι μονο στο και τεταρτο..
και παρα τεταρτο και αλλου Smile
και τωρα μου το εμφανισε το δικο μου
μετα απο 2 χρονια σχεδον
τελος παντων θα το δω
ευχαριστω παντως
egefalos - Τετ 29 Δεκ 2010, 17:06:45
Θέμα δημοσίευσης:
να σε καλά Razz
alexandros 207 Rallye - Πεμ 06 Ιαν 2011, 12:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
αφου ξαναπηγα στο συνεργειο για αλλο προβλημα (γ@μω τη λαιον και τα πεζω μου μεσα) Thumb Down
τους ειπα για το τιμονι παλι
μου λεει ολα το κανουν
λεω @@ το κανουν ολα
εμενα τωρα μετα τα 2 χρονια το κανει
τουλαχιστον τι ειναι ξερεις του λεω?
οχι μου λει
οτι να ναι
παω στον αλλο και μου λεει ειναι τα καλωδια του αεροσακου
διορθωνεται?
οχι
παιρνει σπρει?
οχι
οχια Evil
αν ξαναπαρω πεζω οσο υπαρχει η λαιον να μου κοπουν τα χερια
egefalos - Πεμ 06 Ιαν 2011, 12:44:19
Θέμα δημοσίευσης:
έλα ρε συνονόματε μην τρελαίνεσαι στο ειπα ότι το κάνουν πολλά, μην του δίνεις σημασία Sad
alexandros 207 Rallye - Πεμ 06 Ιαν 2011, 12:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
δεν τρελαθηκα γι αυτο και μονο
ειναι πολλα πραγματα που μου την εσπασαν
διαβασε και αλλα ποστ που εγραψα πριν λιγο
nOkpos - Πεμ 06 Ιαν 2011, 16:37:43
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
αφου ξαναπηγα στο συνεργειο για αλλο προβλημα (γ@μω τη λαιον και τα πεζω μου μεσα) Thumb Down

αν ξαναπαρω πεζω οσο υπαρχει η λαιον να μου κοπουν τα χερια
Shoot Armed Cussing out 2gunfire Sniper +1000000

10 φορες στο συνεργειο για να σου φτιαξουν 1 προβλημα και αφου πρωτα σου εχουν σπασει τα νευρα!
manosm3 - Σαβ 21 Ιούλ 2012, 22:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα...

Σημερα μου αναψε 3 φορες η ενδειξη του τιμονιου. Και τις 3 ήταν ειτε σε στροφη ειτε σε λακκουβα. Εσβηνε απο μονη της, μετα απο 1'.
Καμμια ιδεα;
Octane - Κυρ 22 Ιούλ 2012, 09:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
manosm3 έγραψε:

Καμια ιδεα;

Πουλα το μπρικι κ παρε bmw... , εγω αυτο θα κανω... Laughing
manosm3 - Κυρ 22 Ιούλ 2012, 10:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:
manosm3 έγραψε:

Καμια ιδεα;

Πουλα το μπρικι κ παρε bmw... , εγω αυτο θα κανω... Laughing


Το σκεφτομαι... Στην Αγγλια το 36αρι εχει 3.500 σε estoril Very happy

Ξεχασα να αναφερω οτι δε μου εκανε καμμια διαφορα στο τιμονι, οσες φορες εβγαλε το λαμπακι
saikoe_39 - Δευ 23 Ιούλ 2012, 12:48:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δλδ τα Bmw δεν εχουν θεμα με κρεμαγιερα.??? Confused
vasilisalessia - Δευ 23 Ιούλ 2012, 13:16:12
Θέμα δημοσίευσης:
τα bmw εχουνε αλλα θεματα.μπειτε λιγο στα φορυμ τους να δειτε προβληματα που βγαζουνε...ολα τα αυτοκινητα με πολλα ηλεκτρονικα και αισθητηρες βγαζουνε προβληματα..το θεμα ειναι τα συνεργεια και η καταρτηση τους..αυτο ειναι το θεμα...
manosm3 - Δευ 23 Ιούλ 2012, 14:05:46
Θέμα δημοσίευσης:
θα μου πει κανεις για τη γαμωκρεμαγιερα;

δεν προλαβα να παω peugeot σημερα
Octane - Δευ 23 Ιούλ 2012, 14:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Δλδ τα Bmw δεν εχουν θεμα με κρεμαγιερα.??? Confused

Ο,τι κ να'χουν , πλεον τα ανταλλακτικα τους ειναι πιο φτηνα Laughing

Επισης , μιλαμε για σωστα bmwδακια (σαν του φιλου σου του sakkunen Wink ) , με υδραυλικη υποβοηθηση που ο,τι κ να κλασει θα ειναι ενα ανταλλακτικο , οχι αμεσως 2.500-3.000 οπως εδω... Rolling eyes




Μικρε κ να πας πεζο... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
STELIOS - Παρ 28 Νοέ 2014, 11:35:59
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα κ απο μενα.

Επιστροφη σε Peugeot λοιπον (μετα απο 3χρονη ευτηχισμενη συμβιωση με Ιαπωνεζικο), και εχω αρχισει να μετανιωνω κιολας...

Εχω 2 μηνες ενα 207SW 1.6HDI του 2011 και μολις με αφησε η ηλεκτρικη υποβοηθηση του τιμονιου. Αρχισε περιοδικα (2-3 φορες) να μου δειχνει βλαβη και να χανεται η υποβοηθηση, αλλα μετα απο "restart" ολα δουλευαν ΟΚ. Πριν λιγες μερες μου το ξανακανε μια και καλη και εχω μεινει τωρα με τιμονι "γυμναστηριο για αρσιβαριστες".

Εχει χαλασει (ΠΡΟΦΑΝΟΣ) το ηλεκτρικο μοτερ της υποβοηθησης.
Οσο το εψαξα απο internet και απο μερικους μηχανικους που ρωτησα, εμαθα τα εξης.


1) Βρηκα εναν ηλεκτρονικο στο Περιστερι που κανει επιδιορθωσεις/ανακατασκευες σε μοτερ κρεμαγιερας και μου λεει πως στα 207 παρουσιαζονται 2/3 τυποι βλαβων.
Οι πιο "ευκολη" ειναι πως καιγεται η μια απ'της πλακετες που εχει πανω το συστημα (σημ: πανω στο μοτερ εχει εγκεφαλο για την υποβοηθηση και για το ESP/ΑΒS) οποτε μπορει να αντικατασταθει μονο η καμενη πλακετα με κοστος 200 Ε. Αυτο ειναι μονο το κοστος αλλαγης πλακετας - το μοτερ πρεπει να το βγαλει και να το ξαναβαλει μηχανικος.
Στη "δυσκολη" περιπτωση πρεπει να αντικατασταθει ΟΛΟ το μοτερ μαζι με τον εγκεφαλο. Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν 2/3 τυποι μοτερ αναλογα το μοντελο και τη χρονολογια, με αλλα βισματα και πλακετες (πχ εμενα δεν εχει ESP), οποτε δεν μπορεις απλα να βρεις οποιοδηποτε μεταχειρισμενο μοτερ η κρεμαγιερα- πρεπει να βρεις ΑΚΡΙΒΟΣ το ιδιο (συνηθος σε μεταχειρισμενο γιατι καινουριο ερχεται σετ με τη κρεμαγιερα).

2) Απο αναζητηση στο internet βρηκα ενα Post μιας κοπελας στο 4-ΤΡΟΧΟΙ που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα και σε αντιπροσωπεια της ειπαν χρειαζοταν αλλαγη η κρεμαγιερα με κοστος 2000Ε + ΦΠΑ μονο το ανταλλακτικο !!!

Αν καποιος εχει παρομια εμπειρια/γνωση ??
Stevon και Touristas, θα εκτιμουσα τα φωτα σας !!
Samer - Παρ 28 Νοέ 2014, 12:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω αλλαξει κρεμαργιερα στο αμαξι 2 φορες στο GT. Του GT η κρεμαργιερα δουλευε μονο απο GT h Rallye και οχι του RC kai LE Mans. Εκανα το λαθος και εβαλα του RC καταλαθος και δεν διαβαζε τον εγκεφαλο.

Κοστος καινουρια κρεμαργιερα εχει 1400 ευρω αν θυμαμαι καλα οταν το εψαχνα οταν ειχα ρωτησει, δεν θυμαμαι για 2000 ομως.

Βρισκεις μεταχειρες με 200-300 ευρω και απλα αλλαζεις κρεμαργιερα. Δεν θα συνιστουσα να παιζεις με τις πλακετες. Οταν ειδα το λαθος που εγινε με τις κρεμαργιερες, ο τυπος απο που αγορασα την κρεμαργιερα μου εδωσε αλλες 2 που ειχε μεταχειρες για να δοκιμασουμε με εγκεφαλο αν δουλευουν η οχι μεχρι να βρουμε το σωστο.

Του RC kai LE mans σιγουρα δεν δουλευουν στο δικο σου, κοιτα να βρει απο GT kai Ralye h CC αν δεν βρεις απο SW.

Απο ποιον τα πηρα τωρα δεν θυμαμαι εγινε αυτο πριν 3 χρονια, αλλα στη περιοχη εκει διπλα απο το roof.
STELIOS - Παρ 28 Νοέ 2014, 12:44:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σ'ευχαριστω πολυ.
Απ'αυτα που εχω καταλαβει μεχρι τωρα πρεπει να βρω περιπου ιδιας χρονολογιας (σιγουρα μετα του 2009) και ιδιου τυπου, δηλαδη χωρις ESP.

Εχω στειλει σημερα email σε μερικες Αγγλικες εταιριες που κανουν rebuilt σε τετοια μοτερ/κρεμαγιερες να με διαφωισουν καλυτερα.
STELIOS - Τρι 02 Δεκ 2014, 13:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον, update

Πηγα σημερα το αμαξι σε εξειδικευμενο συνεργειο Peugeot-Citroen.

Μου λενε πραγματι εχει χαλασει το μοτερ, το οποιο υπαρχει σαν ανταλλακτικο απο μονο του - τιμη 430 Ε παραγκελια απο Γαλλια και υπομονη 10 εργασιμες...

Επισης εχω παρει τηλ σε πολλες μαντρες ανταλλακτικων για κρεμαγιερα αλλα πρεπει να παω με το μοτερ μου απο εκει. Πρεπει για να δουν τους κωδικους και τις φισες του καθως υπαρχουν 3 τυποι μοτερ και θα ταιρζιαουν μονο του ιδιου τυπου.
Τιμες παιζουν ~ 200 Ε για ολτη τη κρεμαγιερα.

Υπαρχει και η επιλογη που ανεφερα σε προιγουμενο Post, ο ηλεκτρονικος στο Περστερι που (αναλογα τη βλαβη) κανει επισκευη στο μοτερ με 200Ε ΑΛΛΑ σου δινει και εγγυηση, πραγμα που δεν εχεις στη μεταχειρησμενη κρεμαγιερα.

Ενα απο τα Αγγλικα site που επικοινωνισα μου απαντησε πως πρεπει να τους στειλω τους κωδικους του μοτερ για να ξερουν αν μπορουν να το επιδιορθωσουν. Σε περιπτωση που μπρουν η τιμη ειναι 275 λιρες + ΦΠΑ + μεταφορικα και δινουν και εγγυση.
STELIOS - Πεμ 04 Δεκ 2014, 17:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
Συνεχεια λοιπον...

Εχει βγει το μοτερ/εγκεφαλος και παω το Σαββατο να καβ βολτα τις μαντρες να δω τι μπορω να ψαρεψω..

Στο μεταξυ ειπα να ψαξω στο Γερμανικο και Γαλλικο e-bay (εκει ειναι πολυ δημοφιλη τα Diesel + ειναι αριστεροτιμονα) και βρηκα κρεμαγιερα απο 207 με κινητηρα DIESEL ιδιο με το δικο μου χρονολογιας 2010.
Η αγγελια μαλιστα ηταν απο εμπορο που εχει και site (http://www.philippidis.de/index.jsp) και.... ειναι Ελληνας !

Τους στελνω λοιπον e-mail και μου απαντανε πως επειδη ο κ Φιλιππιδης ειναι Ελληνας αν θελω να τους παρω τηλ η να στειλω ενα mail στα Ελληνικα.
Τους εστειλα τα σχετικα και περιμενω πλεων απαντηση.

Για να δουμε ποσο τυχεροι θα ειμαστε...??
Mono AEK - Πεμ 04 Δεκ 2014, 17:39:38
Θέμα δημοσίευσης:
προς το παρων πολυ τυχερος!!!

καλα ξεμπερδεματα!
STELIOS - Παρ 05 Δεκ 2014, 17:28:49
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα εκατσα και εστειλα e-mail με φωτο σε 15 εμπορους μεταχειρησμενων ανταλλακτικων (Αθηνα) που βρηκα απο internet και car.gr

Moυ απαντησαν 2 οτι εχουν κρεμαργιερα που μου κανει.
Ο ενας μαλιστα φερνει ανταλλακτικα απο Γαλλια και ειδικα για Diesel.
Και οι δυο μου ειπαν ιδια τιμη 180 Ευρω.

Μιλησα παλι με τον ηλεκτρονικο στο Περιστερι (του εστειλα φωτο του μοτερ με τους κωδικους κα τις φισες) και μου λεει πως ΙΣΩΣ επισκευαζεται ο εγκεφαλος - πρεπει να τον τεσταρει να δει τη βλαβη.
Τιμη και αυτος μου ειπε περιπου 170-180 Ευρω και ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ 1 χρονο.
Βασικο σημειο: αν οταν βαλεις το μοτερ στο αμαξι δεν δουλευει, δεν σε χρεωνει τιποτα.

Τελος βρικα και τον κατασκευαστη του μοτερ/ecu (http://www.epce.cz/en/our-products) και εστειλα e-mail ρωτωντας απο που θα μπορουσα να προμηθευτω ενα καινουριο μοτερ. Αλλα καμια απαντηση...
drdino - Παρ 05 Δεκ 2014, 19:00:38
Θέμα δημοσίευσης:
BBA reman δοκίμασες;
STELIOS - Παρ 05 Δεκ 2014, 22:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι τους ρωτησα

STELIOS έγραψε:
Λοιπον, update

....

Ενα απο τα Αγγλικα site που επικοινωνισα μου απαντησε πως πρεπει να τους στειλω τους κωδικους του μοτερ για να ξερουν αν μπορουν να το επιδιορθωσουν. Σε περιπτωση που μπρουν η τιμη ειναι 275 λιρες + ΦΠΑ + μεταφορικα και δινουν και εγγυση.

Steve - Παρ 05 Δεκ 2014, 22:48:55
Θέμα δημοσίευσης:
Δε βάζεις καμιά peugeot-sport να είσαι 2 στροφές από άκρη σε άκρη; Laughing
STELIOS - Σαβ 06 Δεκ 2014, 14:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Δε βάζεις καμιά peugeot-sport να είσαι 2 στροφές από άκρη σε άκρη; Laughing


XAXA. E ναι ρε steve δεν το σκεφτικα, γιατι το station οταν πεταει κωλο θελει γρηγορο τιμονι για να μεζεψει !!!
STELIOS - Δευ 08 Δεκ 2014, 16:19:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχαμε αισιο τελος με την ιστορια της κρεμαγιερας.

Πηγα σε μια απ τις μαντρες που μου απαντησε (στο μεταξυ μεσα στο σβ/κο μου απαντησαν θετικα αλλοι 2 ), και πηρα ενα μοτερ με ιδιες φισες αλλα διφορετικους κωδικους.
Συμφωνησαμε 150Ε μονο για μοτερ/εγκεφαλο και πως αν δεν δουλεψει θα μπορουσα να το επιστρεψω.

Ο μηχανικος μου πηρε 40Ε + ΦΠΑ για το βγαλε/βαλε.

Οποτε καθαρισαμε με συνολικο κοστος ~ 200 Ε.
alexandros 207 Rallye - Πεμ 01 Οκτ 2015, 13:45:37
Θέμα δημοσίευσης:
συνεχεια απο εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=546021&highlight=#546021



puglover σχεδον το ειχα ξεχασει αυτο το θεμα με το χρρρ χρρρ που μου εκανε το χειμωνα
τωρα δεν το κανει Laughing
πρεπει να ηταν η πλεξουδα
τεσπα
παντως τζογο δεν εχω παρατηρησει στο δικο μου Rolling eyes
θα το κοιταξω και θα σου πω
puglover - Πεμ 01 Οκτ 2015, 13:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left
alexandros 207 Rallye - Πεμ 01 Οκτ 2015, 22:03:07
Θέμα δημοσίευσης:
ελα το κοιταξα πριν
οντως εχει ενα μικρο "τζογο" στο δεξια αριστερα σταματημενος (με αναμμένη τη μηχανη)
και ακουγεται και λιγο τακ τακ ταυτοχρονα
αλλά ολα αυτα σε μικρο (οχι ανησυχητικό) βαθμο
αν δεν μου το ελεγες να το προσεξω, δεν θα του εδινα σημασια
νομιζω το ειχα προσεξει πολυ παλια , αλλά δεν του ειχα δωσει σημασια
φαινεται οτι δεν ειναι προβλημα, σαν φυσιολογικο θα το χαρακτήριζα
οπότε αν και στο δικο σου ειναι καπως ετσι, δεν ειναι αξιο διερεύνησης
mathanas - Παρ 02 Οκτ 2015, 08:20:19
Θέμα δημοσίευσης:
Να κανει θορυβο αν το γυρνας γυρω απο τη κατακορυφο με κλειστο το μοτερ ειναι φυσιολογικο. Να χει τζογο παντως δεν ειναι (οι κρεμαγιερες σε οτι αφορα το θορυβο σφυγγουν παντως εχει καπου ενα ρυθμιστη....)
kos_argyris - Δευ 30 Αύγ 2021, 20:12:26
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα, έχω παρόμοιο πρόβλημα με αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω σε 207 rc του 2008, χάνει περιοδικά την ηλεκτρική υποβοήθηση...μπορεί δηλαδή να ξεκινήσεις το αμάξι με το τιμόνι πέτρα και μετά από λιγο να δουλεύει κανονικά.
Εν τω μεταξύ είχε παρουσιάσει και παλιότερα...ίσως κ 2 χρόνια πριν παρόμοια συμπτώματα...έβγαλα 2 3 φορές τη μπαταρία...ξεφύσωσα και τις φύσες του εγκεφάλου κανα δυο φορές και επανήλθε χωρίς να παρουσιάσει κάτι για τα επόμενα χρόνια.
Τώρα δυστυχώς αργεί να αυτοιαθεί. Εν τω μεταξύ μου κάνει εντύπωση που σε διαγνωστικό κινητού (εφαρμογή torque στο κινητό και πλακετάκι elm327 στη θύρα obd) δε μου βγάζει κανένα σφάλμα. Σκέφτομαι να ρίξω καταρχήν κανα σπρέι επαφών στις φύσες του μοτερ της ηλεκτρικής υποβοήθησης και βλέπουμε...ελπίζω να είναι εύκολη η πρόσβαση.
Αν είχε κάποιος κάτι παρόμοιο θα εκτιμούσα τη γνώμη του.
Hellas4x4 - Πεμ 02 Σεπ 2021, 11:01:12
Θέμα δημοσίευσης:
Στην υποβοήθηση που έχει το τιμόνι σου δεν είναι το υδραυλικό σύστημα πάνω στον κινητήρα όπως τα παλαιότερα, αλλά έχει ηλεκτρική αντλία για τα υδραυλικά.
Αυτό λοιπόν δουλεύει συνεχώς όσο λειτουργεί ο κινητήρας σου...
Με τα χρόνια και τα χιλιόμετρα αρχίζει και κάνει θέματα... Αν δεν είναι θέμα η φίσα όπως αναφέρεις, μάλλον είναι μονόδρομος το ηλεκτρικό αυτό σύστημα...
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σαν ανταλλακτικό, οπότε πας για πλήρες σετ κρεμαγιέρας...
Soultanos THP - Πεμ 02 Σεπ 2021, 18:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να γίνει διάγνωση από γνήσιο η αξιόπιστο διαγνωστικο σίγουρα υπάρχει βλάβη. Αν υπάρχει Που.θα υπάρχει πας για μοτερ ηλεκτρικής κρεμαριερας και δίνεται χωρία από την κρεμαριερα πρώτα να γίνει η διάγνωση!!
Hellas4x4 - Τρι 07 Σεπ 2021, 11:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν το ήξερα ότι το δίνει ξεχωριστά η Peugeot το ηλεκτρικό σύστημα... Στα περισσότερα Fiat πχ αλλάζεις αναγκαστικά κρεμαγιέρα...
kos_argyris - Τρι 07 Σεπ 2021, 18:52:25
Θέμα δημοσίευσης:
Και γω δε νομιζω να το δίνει χώρια η πεζό...δε ρώτησα βέβαια...πάντως στο servicebox κομπλε κρεμαγιέρα δείχνει..δε τη χωρίζει. Αυτό που παίζει πάντως είναι επισκευή του μοτέρ σε ηλεκτρολογείο...200-250 ευρώ κόστος + το κόστος για το βάλε βγάλε.
Πάντως είναι πολύ γνωστό θέμα στο εξωτερικό σαν πρόβλημα από κατασκευής...στην Αγγλία αν δε κάνω λάθος...απ'ότι διάβαζα σε φόρουμ η τοπική αντιπροσωπεία καλύπτει το πρόβλημα με εκτεταμένη εγγύηση μέχρι 10ετία
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr