PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Βλάβη Ασφαλειοθήκης;;;

birbilakos - Τρι 16 Νοέ 2010, 10:31:42
Θέμα δημοσίευσης: Βλάβη Ασφαλειοθήκης;;;
Καλημέρα σας φίλοι.

Μια πολύ περίεργη βλάβη μου έβγαλε το όχημα μου αυτές τις μέρες και δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται.

Ύστερα από ταξίδι 2+ ωρών, και χωρίς κανένα πρόβλημα έφτασα στον προορισμό μου. Έπειτα από 1 ώρα προσπάθησα να ξαναβάλω μπροστά χωρίς επιτυχία.

Η πρώτη διάγνωση του συνεργείου ήταν αντλία καυσίμου. Αφού την πάλεψαν κάμποσο, είδαν ότι ενώ το ρεύμα έφτανε ως εκεί και η αντλία λειτουργούσε κανονικά αυτόνομα (π.χ. συνδεόμενη με την μπαταρία), δεν έδινε αρκετό ρεύμα κατά το μιζάρισμα στην αντλία για να ξεκινήσει.

Αφού αλλάχθηκε η ασφαλειοθήκη, όλα δούλεψαν ρολόι (κόστος 120Ε).

Η απορία μου είναι πως μπορεί να χαλάσει μια ασφαλειοθήκη και αν έχει συμβεί σε κανέναν σας.

Να σημειώσω ότι έχω κάνει μία τροποποίηση στο 206 μου παίρνοντας ρεύμα από την μπαταρία μέσω ξεχωριστής ασφαλειοθήκης και ασφάλειας για να λειτουργώ το car pc μου το οποίο λειτουργούσε και λειτουργεί normal ανεξάρτητα του προβλήματος. Παρότι στο συνεργείο άφηναν υπόνοιες ότι "αυτό μπορεί να φταίει" δεν βρίσκω κάποια λογική μιας και η γραμμή που παίρνω είναι ανεξάρτητα από τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.
gourtz - Σαβ 16 Ιούλ 2011, 14:35:43
Θέμα δημοσίευσης:
πολλυ απλα καποιο καλωδιο δεν ηταν καλα πρεσαρισμενο στα κοσακια κ εκανε μεγαλυ πτωση τασης.... η καποιο καλωδιο ειχε φυγει η ξεκιλησει κ εκανε νουμερα ηηηηηηηηηηηηηηηηηηη καποια ασφαλεια η ρελεε δεν παταγε καλα
samsuperbbb - Δευ 28 Νοέ 2011, 19:26:04
Θέμα δημοσίευσης:
εγω πηγα σημερα το πρωι να βαλω μπροστα κ ενω μιζαριζε κανονικα το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα...τι μπορει να φταιει
gourtz - Τρι 29 Νοέ 2011, 14:47:53
Θέμα δημοσίευσης:
το ιδιο το επαθα εγω κ εφτεγε μια γειωση κομενη ηταν... τσεκαρε αν σ φερνει ρευμα στα μπουζι αν φερνει τσεκαρε αν φερνει βενζινη αν φερνει κ βενζινη πρεπει να δεις αισθητηρα στροφαλου μην κανιε νουμεραο μονος αισθητηρας που δεν περνει μρος το αυτοκνιητο ειναι ο στροφαλου αν κανουν νουμερα οι αλλοι θα επερνε η θα ρεταρι θα μπερδευει κτλ η οτιδιποτε αλλο
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr