PSClub - Hellas

Φτιάξε το μόνος σου - μπλε φωτισμος σε 106 κεντρικη κονσολα (με led)

thodwrhs - Παρ 15 Οκτ 2010, 19:05:29
Θέμα δημοσίευσης: μπλε φωτισμος σε 106 κεντρικη κονσολα (με led)
KATAΡΧΗΝ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΘΕΡΜΑ ΤΟΝ !!!! TILDOUL !!!!!! ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΚΑΘΩς ΤΟ 90% ΤΗς ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.

μας πηρε απο της 12 το μεσημερι μεχρι τις 8.50μμ αλλα πιστευω το αποτελεσμα δικαιωνει....

εν αρχη στους ακτω κατω διακοπτες σπρωχνουμε απο πσιω να βγαλουμε τα κιτρινα προστατευτικα οπως φαινεται στην φωτο.
το περιβλημα δεν χρειαζεται να βγει ολο μονο κουμπωτα απο κατω για να μπορειτε να δουλεψετε οπως στην φωτογραφια....

ακολουθουν φωτο και τα σχολια δικα σας. ειναι δυνατος ο φωτισμος κατω κατω καθως βγαλαμε τα κιτρινα καπακια πισω απο τους διακοπτες αλλα ειναι ωραιο συνολικα

τωρα μενει μονο να κανω την πατεντα με τα οργανα θερμοκρασια νερου και λαδιου καθως δεν εχω στο τασακι που θα ανοιγοκλεινει και ευελπιστω την ημερα να μην φαινεται τπτ και το βραδυ να
ναι πιλοτηριο





































Very happy Very happy
Sinanai - Παρ 15 Οκτ 2010, 19:10:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ο λόγος που σχεδόν όλες οι φωτό είναι κουνημένες ή θολές είναι το φακελάκι κάτω από τη γάζα στην τρίτη φωτό; Laughing
thodwrhs - Παρ 15 Οκτ 2010, 19:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Ο λόγος που σχεδόν όλες οι φωτό είναι κουνημένες ή θολές είναι το φακελάκι κάτω από τη γάζα στην τρίτη φωτό; Laughing


xaxaxaxax γινεσαι χυδαιος τωρα .... Razz
reselie - Παρ 15 Οκτ 2010, 19:18:27
Θέμα δημοσίευσης:
Φτιάξε αντί των κίτρινων πλαστικών που έβγαλες ,απο μαυρο πλέξιγκλας φιμε και πιστέυω θα είναι gg...! κατα τα άλλα ωραίο το αποτέλεσμα αλλα αν έβαζες ενα ελαφρώς "γαλακτερο" κομμάτι γυαλί/πλέξι μπροστά απο τα λεντ θα ήταν καλύτερο γιατι θα άπλωνε το χρώμα ομοιόμορφα..!
thodwrhs - Παρ 15 Οκτ 2010, 19:28:10
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Φτιάξε αντί των κίτρινων πλαστικών που έβγαλες ,απο μαυρο πλέξιγκλας φιμε και πιστέυω θα είναι gg...! κατα τα άλλα ωραίο το αποτέλεσμα αλλα αν έβαζες ενα ελαφρώς "γαλακτερο" κομμάτι γυαλί/πλέξι μπροστά απο τα λεντ θα ήταν καλύτερο γιατι θα άπλωνε το χρώμα ομοιόμορφα..!


στην αρχη τα χαμε δοκιμασει χωρις να τα κοψουμε μπροστα και φωταγε μονο ευθεια τα κοψα απο μπρος για να πηγαινει το φως παντου.θα δοκιμασω και αυτο που ειπες καποια στιγμη δεν ακουγεται ασχημη ιδεα.

σε καμια βδομαδα περιμενετε φωτο και απο το μηχανισμο που θα ανοιγει το τασακι οταν βαζω μπρος και θα χει 2 οργανακια μεσα

ασωψετε το βιβλιο ηλεκτρονικης στην σχολη που μου δωσε ιδεες Very happy
groupN - Σαβ 16 Οκτ 2010, 01:25:38
Θέμα δημοσίευσης:
πολυ ωραια φαινεται, ειδικα το ταμπλο. αυτο το χρωμα με τρελαινει, σαν του golf
sotos 106xs - Σαβ 16 Οκτ 2010, 12:16:52
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
σε καμια βδομαδα περιμενετε φωτο και απο το μηχανισμο που θα ανοιγει το τασακι οταν βαζω μπρος και θα χει 2 οργανακια μεσα

ασωψετε το βιβλιο ηλεκτρονικης στην σχολη που μου δωσε ιδεες Very happy


Πολύ καλός! Ταιριάζει άψογα και με τον πίνακα οργάνων Cool
Αναμένουμε και την συνέχεια Wink
thodwrhs - Σαβ 16 Οκτ 2010, 12:46:55
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 106xs έγραψε:
thodwrhs έγραψε:
σε καμια βδομαδα περιμενετε φωτο και απο το μηχανισμο που θα ανοιγει το τασακι οταν βαζω μπρος και θα χει 2 οργανακια μεσα

ασωψετε το βιβλιο ηλεκτρονικης στην σχολη που μου δωσε ιδεες Very happy


Πολύ καλός! Ταιριάζει άψογα και με τον πίνακα οργάνων Cool
Αναμένουμε και την συνέχεια Wink


αυτο ηθελα να ταιριαζει με το καντραν....
σιγα σιγα θα βαλω και τα υπολοιπα....
sotos 106xs - Σαβ 16 Οκτ 2010, 13:24:15
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν ιδέα πάντως αν-θέλεις να το προχωρήσεις-υπάρχει και led καλωδιοταινία RGB αυτοκόλλητη απλή ή αδιάβροχη που μπορεί να μπεί χαμηλά κάτω απο το ταμπλό για να υπάρχει φωτισμός στο κάτω μέρος στα πόδια όπου δεν βλέπεις τίποτα το βράδυ....Είναι 12volts ενώ μπορείς να κάνεις εναλλαγή και μίξη χρωμάτων ανάλογα με το πού δίνεις τάση.
Απο την στιγμή που θα ασχοληθείς και με το τασάκι,μπορείς να την βάλεις και χαμηλά απο αυτό για να έχεις και φωτισμό στην μικρή κονσόλα απο κάτω.
Καλή συνέχεια Cool
thodwrhs - Σαβ 16 Οκτ 2010, 15:18:19
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 106xs έγραψε:
Σαν ιδέα πάντως αν-θέλεις να το προχωρήσεις-υπάρχει και led καλωδιοταινία RGB αυτοκόλλητη απλή ή αδιάβροχη που μπορεί να μπεί χαμηλά κάτω απο το ταμπλό για να υπάρχει φωτισμός στο κάτω μέρος στα πόδια όπου δεν βλέπεις τίποτα το βράδυ....Είναι 12volts ενώ μπορείς να κάνεις εναλλαγή και μίξη χρωμάτων ανάλογα με το πού δίνεις τάση.
Απο την στιγμή που θα ασχοληθείς και με το τασάκι,μπορείς να την βάλεις και χαμηλά απο αυτό για να έχεις και φωτισμό στην μικρή κονσόλα απο κάτω.
Καλή συνέχεια Cool


στα ποδια δεν βαζω το θεωρω καγκουρια. στο τασακι τα οργανα θα χουν μαυρο φοντο και την ημερα δεν θα φαινονται τοσο πολυ μονο το βραδυ.σκοπος μου ειναι να το κανω να φαινεται νορμαλ την ημερα και το βραδυ πιλοτηριο.....
Very happy

ανοιγω νεο θεμα που ξεκιναω κατι αλλο σημερα
France_8v - Σαβ 05 Μάρ 2011, 17:44:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μπορέσεις να βρεις δεύτερα πλαστικά (αυτά που έχουν ζωγραφισμένα τα χαρακτηριστικά του κουμπιού, όχι τα κίτρινα) βάλε τα σαν δεύτερα.Το έχω κάνει και μειώνει κατά πολύ την ένταση του φωτισμού και έρχονται και πρόσωπο τα κουμπιά χωρίς να βουλιάζουν Wink
giorgos2-0-6 - Παρ 18 Μάρ 2011, 08:52:54
Θέμα δημοσίευσης: α
αυτο μπορεις να το κανεις και στο καντραν?δλδ να αλλαξεις χρωμα στο καντραν?

επισης εχω ενα 206 και στην οθονη μπροστα που γραφει την ημερομηνια κλπ δε φωτιζει αρκετα...μπορω αμα θελω να κανω πιο εντονο το φωτισμο?
thodwrhs - Τρι 05 Απρ 2011, 21:01:07
Θέμα δημοσίευσης: Re: α
giorgos2-0-6 έγραψε:
αυτο μπορεις να το κανεις και στο καντραν?δλδ να αλλαξεις χρωμα στο καντραν?

επισης εχω ενα 206 και στην οθονη μπροστα που γραφει την ημερομηνια κλπ δε φωτιζει αρκετα...μπορω αμα θελω να κανω πιο εντονο το φωτισμο?


σορρυ για τη νκαθυστερηση ναι γινεται και στο καντραν με smd led και στην κονσολα απλα δεν εχω ανοιξει απο 206 να δω τι γινεται.ας απαντησει καποιος τι λαμπες εχουν μεσα?
butch3r_x - Τρι 31 Μάϊ 2011, 15:15:23
Θέμα δημοσίευσης:
στο καντραν πως εβαλες τις λαμπες? ειναι led κουμπωτα?
thodwrhs - Παρ 03 Ιούν 2011, 13:45:40
Θέμα δημοσίευσης:
butch3r_x έγραψε:
στο καντραν πως εβαλες τις λαμπες? ειναι led κουμπωτα?


οχι τα ξεκολας με καλαι και τα κολλας με καλαι.

θες ενα τσιμπιδακι για τα φρυδια και ενα κολλητηρι.και προσοχη στις πολικοτητες.... ειδαλως δεν θα αναψει...
butch3r_x - Κυρ 05 Ιούν 2011, 09:23:23
Θέμα δημοσίευσης:
μολις βρω πως να ανοιξω το καντραν θα το κανω και θα βαλω φωτο
ευχαριστω πολλυ φιλε μολις γινει θα βαλω φωτο
tarirs - Δευ 30 Απρ 2012, 10:12:30
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια θελω να βγαλω την φυσα απο το κουμπι ανακυκλωσης πως γινετε..δεν μπορω να καταλαβω πως βγαινει η κονσολα....
stamatis_vts - Δευ 30 Απρ 2012, 10:30:12
Θέμα δημοσίευσης:
παιδαρε δε χρειαζεται να βγαλεις ολοκληρη την κονσολα.
με ενα ισιο κατσαβιδι τραβας το μπουτον και βγαινει...
μετα αποσυνδεεις τη φυσσα και ξανακουμπωνεις το μπουτον.. Wink
tarirs - Δευ 30 Απρ 2012, 10:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
stamatis_vts έγραψε:
παιδαρε δε χρειαζεται να βγαλεις ολοκληρη την κονσολα.
με ενα ισιο κατσαβιδι τραβας το μπουτον και βγαινει...
μετα αποσυνδεεις τη φυσσα και ξανακουμπωνεις το μπουτον.. Wink


στο μπουτον απο οτι βλεπω οταν το βγαζω εχει ενα ασπρο με led,αυτο πως το τραβαω μπροστα να το αποσυδεσω απο πισω...δεν χρειαζετε να βγει...???
RoadRunner122 - Δευ 30 Απρ 2012, 10:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και καμιά σχέση με τον τίτλο του τόπικ, δεν αποσυνδέεις τη φύσα του μπουτόν.

Βρίσκεις μιά καφέ φύσα κάτω το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Την ξεμπριζώνεις κ τέλος! Γρήγορα, εύκολα κ απλά!
tarirs - Δευ 30 Απρ 2012, 11:07:49
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αν και καμιά σχέση με τον τίτλο του τόπικ, δεν αποσυνδέεις τη φύσα του μπουτόν.

Βρίσκεις μιά καφέ φύσα κάτω το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Την ξεμπριζώνεις κ τέλος! Γρήγορα, εύκολα κ απλά!


την ξεφισωσωα την καφε,παει και μια κοκκινη αν θυμαμαι καλα,παντως την καφε που εβγαλα κανει ακομα αυτον το θορυβο...
Mr.chaos - Παρ 05 Οκτ 2012, 10:58:23
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχει καποιο μαγαζι η καποιος που να κανει αυτη την αλλαγη για να παω? ρωταω γτ εγω δν με βλεπω να εχω υπομονη Laughing
Mr.chaos - Τετ 17 Οκτ 2012, 16:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
κανενας? Sad
johnis - Τρι 15 Μάρ 2016, 12:12:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις πως βγαινει ι κονσολα που ειναι για το καλοριφερ γιατι θελω να βαλω φοτισμο και δεν μπωρο να την βγαλω...
johnis - Τρι 15 Μάρ 2016, 12:20:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι αυτα που ειναι για να πας το κρυο και το ζεστο και τ απο πανω που στελνει τον αερα οπου θες πως βγαινουν γιατι δεν μα αφηνουν να βγαλο τιν κονσολα
johnis - Τρι 15 Μάρ 2016, 15:30:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα τ εβγαλα με λιγη προσπαθεια...μια ερωτηση που πιστευο οτι γνωριζεται ολοι ουαν παταμε το κουμπι για να ξεθολοσει το πισω τζαμπι το κουμπι του οταν τ παταμε προσ τα μεσα.μενει μεσα ι ξαναπεταγεται χωρις να κουμποσει δηλαδη ι κινησει ειναι σαν τα αλλαρμ που μενει μεσα και πεταγεται σαν τον αναπτιρα μετα απο λιγα λεπτα ι οχι
RoadRunner122 - Τρι 15 Μάρ 2016, 15:38:48
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι μπουτόν (δε μένει μέσα) και παίζει toggle (πατάς ανάβει, ξαναπατάς σβήνει)
johnis - Τρι 15 Μάρ 2016, 19:44:06
Θέμα δημοσίευσης:
Να σαι καλα φιλε για την απαντηση οποτε καπου αλλου εχω το προβλημα που δεν δουλευει για να ξεθαμπονει το τζαμι
johnis - Τετ 16 Μάρ 2016, 11:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα μπηκε λαμπα στο καλοριφερ.ενταξει δεν με ικανοπιισε και πολι ο φωτοσμος που το εχουνε αλλα τεσπα.μπηκε και λαμπα στο τασακι που δεν ηξερα καν οτι υπαρχει και ολα καλα.τωρα θελω να βαλω κατι λεντοταινια κατω στα ποδια αλλα το θεμα ειναι...οταν παω να τα σινδεσω να ανοιγουν μαζι με τις πορτες γινεται ενα περιεργο πραγμα...ξεβιδονο το μαρκουτσι που ειναι στην πορτα που δειχνει ποτε να ανιγει η πορτα για να ανοιξει ο φωτησμος συνδεο το + εκει περα που περνει ρευμα και βαζω το - στην βιδα που ειναι ακριβως απο πανω αλλα οταν τα συνδεο ολα μαζι βλεπεις οτι δεινει ελαχιστω ρευμα μετα οταν κλινω τιν πορτα αναβουν κανονικα και οταν την ανηγω σβηνουν δελαδη γινεται τ αντιθετο...τ μπορει να φταιει....μετα εβγαλα μια κουμποτι θυρα που εχει διπλα απο εκει που ειναι ι ρυθμηση για το που κοιτουν τα φοτα πανω κατω.εχει φισα πισω απο το πλαστικο βγαζω τ φισα απο τ πλαστικο σινδεω εκει την λεντοταινια και αναψαν κανονικα μολις γιρνας το διακοπτη τον φωτον απο την πρωτη σκαλα αναβουν και αυτα..αλλα μετα παρατηρω οτιν δεν φωτηζεται το κοντερ καθολου μονο ελαχιστα το ρολοι και η μεσαια σκαλα..βγαζω τα λεν βαζω την φισα στο πλαστικο και το κοντερ ξανα δουλευει ο φωτησμος τι φταιει.....
Mixanologos - Κυρ 05 Απρ 2020, 10:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και με έπιασε η προκοπή λόγω άπειρου ελεύθερου χρόνου, ανανεώνω όλο το φωτισμό του 106. Το μόνο που δεν έχω καταφέρει είναι να ανοίξω τα κουμπιά (αλάρμ, πίσω θερμαινόμενο κλπ). Ενώ τα έχω βγάλει δεν καταλαβαίνω πως να τα ανοίξω. Φοβάμαι μην τα σπάσω και είπα να ρωτήσω για καμία συμβουλή. Επίσης αν υπάρχει και καμία φωτό θα ήταν ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ!
Mixanologos - Κυρ 05 Απρ 2020, 15:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης ακόμα μια ερώτηση. Ενώ άλλαξα λαμπάκι στο ρολόι (ήταν καμένο) τώρα ανάβει κανονικά αλλά μόλις ανάψω φώτα σβήνει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;
Hellas4x4 - Δευ 06 Απρ 2020, 12:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως το λαμπάκι που είχες μέσα είχε δύο νήματα;;;
Ανάβουν και τα δύο με σβηστά φώτα και ανάβει μόνο το ένα με αναμμένα φώτα...
Αν απλά είχε μείωση της έντασης η ίδια λυχνία, τα led δεν μπορούν να υποστηρίξουν αυτή την λειτουργία...
Mixanologos - Δευ 06 Απρ 2020, 14:58:41
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα, δεν έβαλα led απλώς αντικατέστησα όλα τα λαμπάκια με καινούρια.
Δυστυχώς ήταν τόσο μαυρισμένο το γυαλί απο το λαμπάκι που δεν φαινόταν τίποτα. Τα στοιχεία όμως που είχε γραμμένα ήταν ίδια με όλα τα άλλα λαμπάκια στο καντράν. Η υπόθεση είναι οτι το αμάξι το έχω λίγο καιρό και ακόμα το συμμαζεύω οπότε δεν ξέρω αν αυτό το λαμπάκι ήταν πχ το σωστό. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει σίγουρα;
Hellas4x4 - Παρ 10 Απρ 2020, 14:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω... Sad Πιθανώς να ξέρει κάποιος που το έχει ξανακάνει...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr