PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Kαμερες-μπλοκα-επικινδυνα σημεια

volvos - Τρι 17 Αύγ 2010, 20:42:52
Θέμα δημοσίευσης: Kαμερες-μπλοκα-επικινδυνα σημεια
Γενικα δε βρισκω το παλιο τοπικ καλο ειναι να ανανεωθουμε λιγακι γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση

ειδικα αττικη οδο. περα απο τη γνωστη στην εισοδο απο ελευσινα εγω εντοπισα και μια στο υψος της εκο ρευμα προς ελευσινα εκει που ειναι διοιδια απεναντι. στο σημειο εκει ειναι η εξοδος απο την εκο που εχει ειναι κατηφορα και αμα δε προσεχεις πιανει μονο του χλμ το αμαξι...
salex - Τρι 17 Αύγ 2010, 21:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το κύριο σκέλος έχει κάμερες:

Στον Αλφα, και στα δύο ρεύματα, με όριο τα 120χλμ/ώρα
Στη έξοδο Λ. Πεντέλης μια στα δεξιά καθώς πηγαίνεις για ελευσίνα

και σε διάφορα άλλα άσχετα σημεία (νομίζω στην έξοδο Κηφισσίας επίσης).
volvos - Τρι 17 Αύγ 2010, 22:02:01
Θέμα δημοσίευσης:
ο αλφα ειναι στο υψος της εκο προς αεροδρομιο?
λεω να πηγαινω απο λαυριου πλεον...
plaketokofths - Τετ 18 Αύγ 2010, 07:29:56
Θέμα δημοσίευσης:
δουλεύουν σίγουρα όλες? εμένα ακόμα δεν μου έχει ερθει κάτι απο εκεί μήνες τώρα?

κάμερες επίσης υπάρχουν μπροστά απο κάθε προειδοποιητική φωτεινή πινακίδα για ταχύτητα και ζώνες ασφαλείας στην αττική οδό. Αυτές εξακριβωμένα γράφουν. Με το που περάσεις την την πινακίδα τσουπ.

Ερώτηση, υπάρχουν εγκατεστημένες κάμερες που το βράδυ φωτογραφίζουν χωρίς χρήση φλας?
reselie - Τετ 18 Αύγ 2010, 09:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
Αττικη οδος προς ελευσινα και πισω

ΣΕΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΠΡΟΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ πισω απο φωτεινη πινακιδα σε ολες τις λωριδες καμερα ταχυτητας.

ΣΕΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ έχει προς το τελειωμα της ευθειας.δεν θυμαμαι ακριβως που αλλα ειναι πανω σε Πρασσινη πινακιδα κατευθυνσεων και στις 3 λωριδες.

ΤΟΥΝΕΛ "ΜΑΥΡΗ ΩΡΑ" καμερα ταχυτητας.

ΣΕΑ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ στην μεγαλη ευθεια ,στο τελειωμα της έχει καμερα στην αριστερη λωριδα προς ελευσινα.

ΠΡΟΣ ΑΘΗΝΑ ακριβως στην είσοδο της αττικης οδου απο την εθνικη Κορινθου μετα το τουνελ στο δεξι σας χερι καμερα ταχυτητας.

αυτες θυμαμαι τωρα αν θυμηθω κατι αλλο θα το γραψω...
Sinanai - Τετ 18 Αύγ 2010, 09:07:37
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ο αλφα ειναι στο υψος της εκο προς αεροδρομιο?


Ναι, απέναντι από το Holiday Inn.

plaketokofths έγραψε:
δουλεύουν σίγουρα όλες? εμένα ακόμα δεν μου έχει ερθει κάτι απο εκεί μήνες τώρα?

[...]

Ερώτηση, υπάρχουν εγκατεστημένες κάμερες που το βράδυ φωτογραφίζουν χωρίς χρήση φλας?


Ως προς το πρώτο ερώτημα, Γιάννη, υπάρχει μια απλή μέθοδος για να καταλαβαίνεις καταρχήν αν δουλεύει, πλησιάζοντάς την. Η κάμερα είναι τοποθετημένη πάνω σε μια κολόνα, δίπλα υπάρχει ένα κουτί και παραδίπλα ακόμη μια κολόνα, στην οποία κανονικά καταλήγει το καλώδιο του ρεύματος απ' τη ΔΕΗ. Αν δεν καταλήγει σ'αυτήν την κολόνα κάποιο καλώδιο, τότε σίγουρα δε λειτουργεί. Αν καταλήγει, κόβεις γιατί πολύ απλά δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Cool

Ως προς το δεύτερο ερώτημα, έχω κι εγώ την ίδια απορία... Wink
plaketokofths - Τετ 18 Αύγ 2010, 09:39:41
Θέμα δημοσίευσης:
έρεβος η κατάσταση. Ελάχιστες έχω δει να αστράφτουν πάντως.

Επίσης αυτο που δεν εχω καταλάβει, συμφωνα με τον ΚΟΚ ανάλογα το οριο ταχύτητας και το ποσοστό παραβίασης του ορίου είναι και το προστιμο, και φτάνει ως φυλάκιση.

Τελευταία μου λενε οτι η ταρίφα ειναι στανταρ, τι πας με 150 τι με 250 σου πέρνουν πινακίδες 40 μέρες και δίπλωμα 2 μήνες συν το χρηματικό πρόστιμο που δεν θυμάμαι πόσο ειναι, αναλογικά όχι μεγάλο παντως.

Τι στο καλό ισχύει δεν ξέρουν ουτε οι ιδιοι οι πολισμάνοι, ξέρουν βέβαια να σου λένε οτι το ρανταρ χειρός σε χτυπήσε για υπερβαση του οριου ενω πας με 80 στην αττική οδό και μετά τα πολλά σου πα μου πες να σε αφήνουν λογω συνεπιβατων - μαρτύρων. Συμπεριφορά ανδρείκελου.
Gr13 - Τετ 18 Αύγ 2010, 10:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε παίρνεις ένα gps πριν από κάθε ταξίδι μπαίνεις και κανεις ανανεώσεις σε μπλόκα κάμερες κλπ και όπου σε προειδοποιεί κόβεις και πας με τις πινακίδες.Εγώ έτσι κάνω τουλάχιστον και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια κλίση για ταχύτητα.Συγκεκριμένα με έχουν βολέψει πολύ το i-GO και το Destinator στο gps.Και μια πληροφορία από Μεσολόγγι μέχρι Aμφισσα οι κάμερες που θα βλέπεται στο δρόμο είναι εκτος λειτουργίας από όσο έχω μάθει.Μπλόκα έχει συνήθως στην Μακύνια στην ευθεία ,επιπλέον εκεί που ξεκινάει η Παληοβούνα,στο Μεσολόγγι έχει πριν τα Τει συνήθως στην στροφή πριν βγείς στην ευθεία για να στρίψεις στις σχολες,στο Ευηνοχώρι την στήνουν επίσης αρκετές φορες.Προς Aμφισσα έχει στην Ιτέα συνήθως απέναντι από το γήπεδο της Ιτέας και στο Γαλαξίδι στο parking που έχει στην μεγάλη ευθεία .
Sinanai - Τετ 18 Αύγ 2010, 10:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Στο Γαλαξείδι - Ιτέα "τη στήνουν" επίσης σε ένα πέτρινο ερείπιο πριν τη παρατεταμένη δεξιά και τη διασταύρωση που ανεβαίνει Αγία Ευθυμία και Βουνιχώρα (όριο 50).

Θα πρότεινα, πάντως, αν θέλουμε να φτιάξουμε ένα τέτοιο "data-base" να το κάνουμε οργανωμένα. Έτσι δε βγάζουμε άκρη. Δηλαδή ανά περιοχές κτλ. Wink
Gr13 - Τετ 18 Αύγ 2010, 10:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Στο Γαλαξείδι - Ιτέα "τη στήνουν" επίσης σε ένα πέτρινο ερείπιο πριν τη παρατεταμένη δεξιά και τη διασταύρωση που ανεβαίνει Αγία Ευθυμία και Βουνιχώρα (όριο 50).

Θα πρότεινα, πάντως, αν θέλουμε να φτιάξουμε ένα τέτοιο "data-base" να το κάνουμε οργανωμένα. Έτσι δε βγάζουμε άκρη. Δηλαδή ανά περιοχές κτλ. Wink


++++
Sinanai - Τετ 18 Αύγ 2010, 10:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει, βέβαια, και η ήδη οργανωμένη κοινότητα bloka.com.
stamatis_vts - Τετ 18 Αύγ 2010, 11:48:08
Θέμα δημοσίευσης:
εχω την εντυπωση οτι το μπλοκα εχει κλεισει... Crying or Very sad
reselie - Τετ 18 Αύγ 2010, 11:59:18
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστηχώς έκλεισε το bloka.gr κρίμα και ήταν πολύ καλό.μέχρι και έτοιμα maps είχε για gps με κάμερες,μπλόκα κτλπ...
manosm3 - Τετ 18 Αύγ 2010, 12:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει ανοιξει ξανα ως bloka.com
reselie - Τετ 18 Αύγ 2010, 12:35:10
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα δεν εχει σχεση με πριν....*τουλαχιστον οσο το ειδα
Bill207 - Τετ 18 Αύγ 2010, 14:33:15
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.pois.gr/
Ghost Dog - Δευ 10 Οκτ 2011, 03:20:27
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο παραπανω προσοχη σε οσους κινουνται Πατρων - Πυργου..... Wink

http://www.odigos.gr/news_details.php?news=1319
nikolas206gti - Δευ 10 Οκτ 2011, 03:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Λιγο παραπανω προσοχη σε οσους κινουνται Πατρων - Πυργου..... Wink

http://www.odigos.gr/news_details.php?news=1319


Πριν καποια χρονια ειχαν βαλει στα φαναρια της Αμαλιαδας αλλα δεν πρεπει να λειτουργησε το μηχανημα για παραπανω απο 6 μηνες οπως επισης και στο Πυργος-Αρχαια Ολυμπια που οπως τα εβαλαν, τα εβγαλαν Cool
Ghost Dog - Δευ 10 Οκτ 2011, 03:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
Πριν καποια χρονια ειχαν βαλει στα φαναρια της Αμαλιαδας αλλα δεν πρεπει να λειτουργησε το μηχανημα για παραπανω απο 6 μηνες οπως επισης και στο Πυργος-Αρχαια Ολυμπια που οπως τα εβαλαν, τα εβγαλαν Cool

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι, αλλα τωρα λεει οτι αυτες οι δυο ειναι "κινητές φωτογραφικές μονάδες", αρα σε 2 περ!πολικ@ (ή ακομα χειροτερα ασφαλ!τ!κ@), θα εχουν βαλει φωτογραφικη και δεν θα ξερεις απο που θα σου' ρθει.......... Mad
Αληθεια, τη στηνουν ακομα με ρανταρ στη διασταυρωση για Βαρδα και στο Κουρτεσι??? Rolling eyes
nikolas206gti - Δευ 10 Οκτ 2011, 03:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
Βάρδα ναι, Κουρτεσι εχω παρα πολυ καιρο να δω Wink
sps - Δευ 10 Οκτ 2011, 07:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα που ξεκαλοκαιριασε τη στηνουν παντου, ειδικα μετα το μεσημερι.
Πριν μια εβδομαδα συναντησηα 4 μπλοκα απο πυργο μεχρι πατρα.
1 στην ευθεια του πυργου απεναντι απο σελ, ενα μετα την ανηφορα, ενα στα σαβαλια και ενα στα λεχαινα!
Κουρτεσι εχω να δω απο το καλοκαιρι!
stamatis_vts - Δευ 10 Οκτ 2011, 08:05:06
Θέμα δημοσίευσης:
παρασκευη πρωι ειδα στο πικερμι στο ρευμα για αθηνα απεναντι απο τον σκλαβενιτη παρκαρισμενο οκταβια και στημενο τριποδο...
εχεις φαει την πικρα με τα 4 φαναρια πριν, ανοιγεις λιγο για να στριψεις θεαματικα στο φαναρι της ΑΟ, και τρως το ξενερωμα στο ενδιαμεσο... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
DimiP - Τρι 11 Οκτ 2011, 13:17:08
Θέμα δημοσίευσης:
stamatis_vts έγραψε:
παρασκευη πρωι ειδα στο πικερμι στο ρευμα για αθηνα απεναντι απο τον σκλαβενιτη παρκαρισμενο οκταβια και στημενο τριποδο...
εχεις φαει την πικρα με τα 4 φαναρια πριν, ανοιγεις λιγο για να στριψεις θεαματικα στο φαναρι της ΑΟ, και τρως το ξενερωμα στο ενδιαμεσο... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


να προσεχεις γιατι τη στηνουν ακομα και μεσα στην Παλληνη στο ρευμα προς Αθηνα , συνηθως απεναντι απο την alphabank (που ειναι στο ρευμα προς Μαραθωνα)
Lef205 - Τρι 11 Οκτ 2011, 13:40:43
Θέμα δημοσίευσης:
πριν 5-6 μερες εχω βγαλει βραδυνη βολτα την αλφεττα.μαραθωνος πικερμι κατευθυνση προς μαραθωνα φαναρια ελμπίσκο, κοκκινη μιτο καθεται διπλα μου και για ανεξηγητο λογο πλακωνεται μολις αναβει πρασινο και φευγει σφαιρα ξεκιναω σβελτα και λιγο πιο κατω στο σημειο που κατηφοριζει ο δρομος και εχει την καμερα . . .φωτομοντελο ο φιλος!Παντως αυτη η καμερα δουλευει μετα τα 110 και οχι απο τα 70 που ειναι το οριο.
Σταματη στο σημειο που λες πριν δυο χρονια ειχα παρει το "μπιλιετακι" μου! Laughing Embarassed
volvos - Τρι 11 Οκτ 2011, 13:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
και μετα εμεινες??? Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Τρι 11 Οκτ 2011, 14:53:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
και μετα εμεινες??? Laughing Laughing Laughing

ρε μλκ να μιλησει και κανεις αλλος να πω ενταξει, μιλας και εσυ που εχεις κανει τα περισσοτερα χλμ μεσα εξω στις ραμπες των συνεργειων??? Rotfl Rotfl
volvos - Τρι 11 Οκτ 2011, 15:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
φαντασου εμενα με αλφα....

θα εβγαινα θα εκανα το μισο τετραγωνο και θα εσπρωχνα το αλλο μισο

κλπ

κλπ

κλπ

Laughing Laughing Laughing Laughing
GGiannis - Τρι 11 Οκτ 2011, 15:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν λιγο καιρο το ειχα ψαξει το θεμα και ειχα παρει και απο την αστυνομια της αττικης οδου πληροφοριες.Βραδυ πηγα αεροδρομιο και γυρισα, εφαγα 2 κλησεις (ειδα το φλας σαν αστραπη στην πλατη μου) . 1ο Σποτ μετα την εξοδο της πεντελης προς αεροδρομιο κατω απο μια γεφυρα, και στον Αλφα. Απο την αστυνομια εμαθα οτι μπορει το οριο να ειναι 120χλμ/ωρα αλλα δινουν ενα 20% περιθωριο περιπου και γραφουν απο 140 και πανω , αυτο γιατι πολυ απλα δεν θα προλαβαινε η καμερα να φωτογραφιζει επειδη ειναι παρα πολλα τα αυτοκινητα που πηγαινουν με 120-130. Επισης οι καμερες υπαρχουν, αλλα πολλες φορες ειναι απενεργοποιημενες, οταν δυστυχως ειναι ενεργοποιημενες και τραβανε , εκτυπωνουν μονο ενα 50% απο τις κλησεις και τις αλλες τις σβηνουν. Αυτο γινεται γιατι η τα εξοδα της εκτυπωσης ειναι αρκετα. Αυτη η επιλογη γινεται τυχαια αν θελετε, η επιλεγμενα(κονε) , οποτε αν δειτε φλας και δεν σας ερθει η κληση ποτε μην εκπλαγειτε. Επισης οι καμερες τραβανε 2 φωτογραφιες , μια με φλας και μια καπακι με υπερυθρες , οποτε Old school μαγκιες του τυπου λακ στις πινακιδες δεν πιανει.
volvos - Τρι 11 Οκτ 2011, 15:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
αγαπαω κρουζ...


αυτη μετα τη πεντελης που ειναι ρε συ????? Crying or Very sad
plaketokofths - Τρι 11 Οκτ 2011, 17:54:33
Θέμα δημοσίευσης:
έχω ακούσει οτι οι καμερες εφοσον αποθηκεύουν σε ψηφιακό μέσο πολλές φορες γεμίζουν και ειτε αργούν να τις αδειάσουν ,είτε δεν ξέρω τι , κι ενώ σε φλασάρουν δεν σε αποθηκευουν...
Manos206 - Τρι 11 Οκτ 2011, 18:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω ακουσα για ενα καινουριο project της αστυνομιας με καινουριους φαρους στα περιπολικα με 2 καμερες με ρανταρ πανω..

[Ξερει κανεις αν οι καμερες στην ιχθυοσκαλα κερατσινιου (στα τουνελ) λειτουργουν;;]
king207cc - Τρι 11 Οκτ 2011, 19:09:33
Θέμα δημοσίευσης:
*ναι ισχυει εβαλαν
*σιγα μην λειτουργουν, μόνο τα καντιλάκια δυστηχώς λειτουργουν εκει στη στροφή πριν το τουνελ Sad
GGiannis - Τρι 11 Οκτ 2011, 21:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
έχω ακούσει οτι οι καμερες εφοσον αποθηκεύουν σε ψηφιακό μέσο πολλές φορες γεμίζουν και ειτε αργούν να τις αδειάσουν ,είτε δεν ξέρω τι , κι ενώ σε φλασάρουν δεν σε αποθηκευουν...


Ισχυει.
TopGear - Τρι 11 Οκτ 2011, 21:43:38
Θέμα δημοσίευσης:
Στην Κρήτη πάντως που έχουν εγκατασταθεί περίπου 40 κουτιά εδώ και μερικά χρόνια, έχει βγει η φήμη ότι είναι άδεια και δε γράφουν τίποτα.
GGiannis - Τρι 11 Οκτ 2011, 21:54:14
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Στην Κρήτη πάντως που έχουν εγκατασταθεί περίπου 40 κουτιά εδώ και μερικά χρόνια, έχει βγει η φήμη ότι είναι άδεια και δε γράφουν τίποτα.


Πως μου λειπει η διαδρομη που κατεβαινει στα Σφακια, ονειρικος δρομος.
plaketokofths - Τρι 11 Οκτ 2011, 21:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Στην Κρήτη πάντως που έχουν εγκατασταθεί περίπου 40 κουτιά εδώ και μερικά χρόνια, έχει βγει η φήμη ότι είναι άδεια και δε γράφουν τίποτα.


Στην Κρήτη έχουν 1 βδομάδα ζωής, αν δεις πχ Ρεθυμνο Χανιά τα έχουν μπαλωτάρει ολα! Οντως ομως ειναι πολλά τζούφια.

Κρήτη επίσης γράφουν μονο το καλοκαίρι, Ιεράπετρα - Αγιος Νικ εχει παντα μπλοκο. Βεβαια δεν εχω δει να σταματάνε οχηματα με ντόπιες πινακίδες! Γιάτι αραγε? Razz Razz
Manos206 - Τρι 11 Οκτ 2011, 22:25:00
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:


Στην Κρήτη έχουν 1 βδομάδα ζωής, αν δεις πχ Ρεθυμνο Χανιά τα έχουν μπαλωτάρει ολα! Οντως ομως ειναι πολλά τζούφια.


Να μου ζησεις Κρητη λεβεντια!!
p206Mike - Δευ 28 Νοέ 2011, 15:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες το νου σας και μάτια σας δεκατέσσερα, τους έχουν πει αν δεν μαζέψουν λεφτά από κλήσεις δώρο Χριστουγέννων δεν παίρνουν, έχουν ξεχυθεί να γράφουν....
DimiP - Δευ 28 Νοέ 2011, 16:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα το πρωι την ειχαν στησει απεξω απο την alphabank στην πλατεια στον Κορυδαλλο (κλασσικο μπατσομπλοκο) και εγραφαν οτι πετουσε και οτι οδηγουσε !
SnakeMJK - Δευ 28 Νοέ 2011, 23:16:55
Θέμα δημοσίευσης:
p206Mike έγραψε:
Παίδες το νου σας και μάτια σας δεκατέσσερα, τους έχουν πει αν δεν μαζέψουν λεφτά από κλήσεις δώρο Χριστουγέννων δεν παίρνουν, έχουν ξεχυθεί να γράφουν....


χθες για πρώτη φορά είδα τρελό μπλόκο επί της κων/πόλεως αμέσως μετά τον κηφισό με κατεύθυνση προς πλατεία μπουρναζίου... το μπλόκο ήταν κυριολεκτικά μπλόκο, αφού είχαν κλείσει τον δρόμο κ έλεγχαν οτιδήποτε πέρναγε. όταν με σταμάτησαν, έγραφαν εκείνη την ώρα 5-6 διαφορετικά άτομα ταυτόχρονα...
Sinanai - Δευ 28 Νοέ 2011, 23:18:46
Θέμα δημοσίευσης:
Rotfl Rotfl Rotfl

Θεοί...
Road_Runner - Τρι 29 Νοέ 2011, 03:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι κοιταζαν?
Οτι να'ναι?
ειχαν βαση αυτα που εγραφαν η πυροσβεστηρες και φαρμακεια???
SnakeMJK - Τρι 29 Νοέ 2011, 08:07:33
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Για τι κοιταζαν?
Οτι να'ναι?
ειχαν βαση αυτα που εγραφαν η πυροσβεστηρες και φαρμακεια???


στο δικό μου μπλόκο έκαναν μόνο αλκοτέστ, οπότε ήταν από τα καλά. (αν δεν έχεις πιει Razz )
Sinanai - Τρι 29 Νοέ 2011, 08:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν κάνα-δυο χρόνια σταμάτησαν τον κολλητό μου στη Βεΐκου για ταχύτητα και τον έγραψαν για ταχύτητα, ληγμένο ΚΤΕΟ, κάρτα καυσαερίων, φθαρμένη φωτογραφία στην ταυτότητα, ληγμένο πυροσβεστήρα και στο τέλος τον ρωτάνε: "Αντανακλασικό γιλέκο έχεις;" "Ρε παιδιά, έλεος, με έχετε γράψει για ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει..." τους λέει, και ψάχνει μέσα στο χαμό και βρίσκει γιλέκο. Τον από πίσω τον έγραψαν γιατί είχε μεν γιλέκο, αλλά το είχε στο πορτ μπαγκαζ και όχι στην καμπίνα, όπως επιβάλλεται, ώστε να το φορέσεις πριν βγεις απ' το όχημα. Dizzy2

Είναι να μη σου τύχει, το λοιπόν... Laughing Laughing Laughing
sps - Τρι 29 Νοέ 2011, 08:41:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μου εχει τυχει να με σταματησουν στην πατρων-πυργου πανω απο 5 φορες τα τελευταια 2 χρονια στο υψος της βαρδας, τροχαια μαζι με οπκε μαλλον, οπου σταματουν οτι περναει και δεν περναει.
Σε ρωτουν απο που εισαι και τι δουλεια κανεις.
Και μετα με αφηνουν.
Φανταζομαι αν τους ελεγα ανεργος, ή εμπορος λαχανικων ή εργατης στις φραουλες κλπ, θα μου ειχαν κανει το αμαξι φυλλο και φτερο Razz
Sinanai - Τρι 29 Νοέ 2011, 08:45:19
Θέμα δημοσίευσης:
"Ένα μπαράκι στην Αμαλιάδα έχω" έπρεπε να τους πεις... Laughing Laughing Laughing
greenpug106 - Τρι 29 Νοέ 2011, 10:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
GGiannis έγραψε:
Πριν λιγο καιρο το ειχα ψαξει το θεμα και ειχα παρει και απο την αστυνομια της αττικης οδου πληροφοριες.Βραδυ πηγα αεροδρομιο και γυρισα, εφαγα 2 κλησεις (ειδα το φλας σαν αστραπη στην πλατη μου) . 1ο Σποτ μετα την εξοδο της πεντελης προς αεροδρομιο κατω απο μια γεφυρα, και στον Αλφα. Απο την αστυνομια εμαθα οτι μπορει το οριο να ειναι 120χλμ/ωρα αλλα δινουν ενα 20% περιθωριο περιπου και γραφουν απο 140 και πανω , αυτο γιατι πολυ απλα δεν θα προλαβαινε η καμερα να φωτογραφιζει επειδη ειναι παρα πολλα τα αυτοκινητα που πηγαινουν με 120-130. Επισης οι καμερες υπαρχουν, αλλα πολλες φορες ειναι απενεργοποιημενες, οταν δυστυχως ειναι ενεργοποιημενες και τραβανε , εκτυπωνουν μονο ενα 50% απο τις κλησεις και τις αλλες τις σβηνουν. Αυτο γινεται γιατι η τα εξοδα της εκτυπωσης ειναι αρκετα. Αυτη η επιλογη γινεται τυχαια αν θελετε, η επιλεγμενα(κονε) , οποτε αν δειτε φλας και δεν σας ερθει η κληση ποτε μην εκπλαγειτε. Επισης οι καμερες τραβανε 2 φωτογραφιες , μια με φλας και μια καπακι με υπερυθρες , οποτε Old school μαγκιες του τυπου λακ στις πινακιδες δεν πιανει.


Και στην Κύπρο υπάρχει το 20%. Για αυτό άκουσα 2 εκδοχές.
Η μία ότι δεν αξίζει να βγάλεις εδώδικο για 10 - 15 ευρώ. Ας πούμε για 5 χιλιόμετρα πάνω από το όριο και η άλλη ότι με αυτό τον τρόπο σου δίνει το δικαίωμα να οδηγείς χωρίς να είσαι καρφωμένος στο μιλίμετρο για να βλέπεις πόσο πας. Δηλαδή αν σου ξεφύγει μερικά χιλιόμετρα δεν σε γράφουν.
Psycho K. - Τρι 29 Νοέ 2011, 13:21:06
Θέμα δημοσίευσης: Αττικη οδο
Παιδες στιν αττικη οδο οι καμερες σε γραφουν απο τα 140 και πανω,ασχετα με το τη λενε οι ταμπελες.Μεχρι περιση ειχα ατομο δικο μου μεσα και της ειχαν ρυθμησμενες να γραφουν απο τα 140 και πανω,σε ολοι την αττικη οδο.
MEMsound - Παρ 02 Δεκ 2011, 03:03:36
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=432899&h1=true
τρελακιας - Τρι 03 Ιαν 2012, 23:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
Περιφερειακη Υμμητου
μετα τα διοδια προς μαρκοπουλο:
πισω απο το δευτερο matrix
στο μικρο τουνελ πριν την κατηφορικη παρατεταμενη αριστερη

απο εξοδο αττικης οδου προς περιφερειακη με κατευθυνση αθηνα:
μετα την παρατεταμενη δεξια ανηφορικη και το τουνελ πισω απο matrix
μετα τα 3 τουνελ στη σειρα στη νησιδα
στο υψος των διοδιων προς μαρκοπουλο πισω απο matrix
DimiP - Πεμ 05 Ιαν 2012, 00:28:05
Θέμα δημοσίευσης:
τι θελετε και πατε απο τον περιφεριακο αφου ξερετε οτι εχει παγιδες ;
ποτε δεν το καταλαβα ...
τοσοι αλλοι δρομοι μια χαρα Laughing Laughing Laughing
τρελακιας - Παρ 06 Ιαν 2012, 23:14:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αν γνωριζεις που ειναι οι παγιδες,δεν πεφτεις σ αυτες!
Επισης αν χρειαζεται να μειωσεις τον χρονο δραστικα επιβαλλεται.
Μια συμβουλη για να βλεπετε που εχει καμερες:
περνωντας απο τα matrix χαμηλωστε το κεφαλι κοιταξτε πισω απο καθρεφτη και θα δειτε αν απο πισω εχει καμερες η οχι.προσοχη ομως μην αφαιρεθειτε και φιληθειτε με κανα αμαξι μπροστα.
οι αλλες καμερες κανουν μπαμ.
αν και τελευταια εχω παρατηρησει απο αλλα αμαξια οτι δεν δουλευουν γιατι τα βραδια δεν βλεπω να αναβει το φλας.
Παντως για καλο κ για κακο μειωστε ταχυτητα εκει.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr