PSClub - Hellas

Φρένα - 206 - Τα φρενα του κιτκαρου (206 16ν) - το αιωνιο προβλημα

volvos - Τετ 30 Ιούν 2010, 17:14:13
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Τα φρενα του κιτκαρου (206 16ν) - το αιωνιο προβλημα
λεω να το γραψω πιο αναλυτικα μπας και βγαλουμε καμια ακρη

ολα ξεκινησαν οταν εβαλα αυτα τα γαμημενα 283.....στο 206 μου

στην αρχη με μαμα τακακια. αποτελεσμα εχασα αισθηση τιμονι (πολυ παραπανω αναρτωμενο βαρος στην αναρτηση) νεκρη αρχικη διαδρομη
καλη αποδοση χαλια πενταλ

μετα δοκιμασα διαφορες μετατροπες παντα το αμαξι ομως μεγαρα εμενε απο φρενα στη κ4 και κ9 μετα απο γρηγορες στροφες δηλαδη με ψηλα στροφες κινητηρα.

εχω δοκιμασει ds300-ds2500-ds2000 mpros
πισω 2500
τρομπα 25.4 πεζο σπορτ
σεβρο 200αρι πεζο σπορτ (το μαμα ειναι πιο μεγαλο καπου 240κατι)
συνδιασμους των παραπανω
σωληνακια υψηλης
rbf600
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΕΜΠΡΟΣ δαγκανες!
καινουργια μια απο τις δυο πισω δαγκανα!

αποτελεσμα χτες μεγαρα με 3000εμπρος-2500πισω- μαμα τρομπα-πεζο σπορτ σεβρο-υγρα δισκους κλπ ολα κομπλε

το αμαξι ναι μεν φρεναρε ΑΛΛΑ 0 αισθηση στο πενταλ μεχρι αηδιας ομως
αναθεμα αν εκανα εστω και 1 σωστο φρεναρισμα οπως το ηθελα εγω....
μικρη διαδρομη και επιπλεον 1 φορα μου ξαναεμφανισε το φαινομενο που περιγραφω κ4. βεβαια δε πιεζα τραγικα πολυ ισως τοτε να το εκανε παραπανω αλλα σιγουρα καλυτερα απο παλια που το εκανε καθε τρεις και λιγο με αποτελεσμα να αγοραζω χωραφια απο νεκρα φρενα


λυση πρωτη ξαναρχιζω τραμπες τρομπα-σεβρο τωρα που πλεον ελυσα θεματα με δαγκανες που φοβομουνα

α. θεωρητικα για να πετυχω διαδρομη αισθηση ισως πρεπει να βαλω ξανα μεγαλο σεβρο με τη μεγαλη τρομπα
β. ολα μαμα?
γ. δε βαζω τετραπιστονα μολις εδωσα τις ζαντες στεβε το κερατο του
Pughell - Τετ 30 Ιούν 2010, 17:26:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μαμα τρομπα,μαμα σεβρο,266 δισκους,εντελως αγωνιστικο τακακι και πολυ καλη εξαερωση... Arrow
volvos - Τετ 30 Ιούν 2010, 17:50:43
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ να μη δουλεψει αυτο στα 283?
οποτε ξαναβαζω μαμα σεβρο και βλεπουμε?
3000-2500 ειναι νομιζω αγωνιστικοτατος συνδιασμος?
RoadRunner122 - Τετ 30 Ιούν 2010, 17:52:30
Θέμα δημοσίευσης:
Μη μπλέκεις με ημίμετρα ρε Πάνο, αφού το κυνιγάς το χρονόμετρο, κάνε λίγη υπομονή, μάζεψε χρήματα και πήγαινε σε κάτι 4πίστονο (κατά προτίμηση AP!)
volvos - Τετ 30 Ιούν 2010, 18:09:41
Θέμα δημοσίευσης:
to kako ειναι οτι

α. δε ξαναδινω αλλα λεφτα
β. πρεπει να αλλαξω ζαντες με μικροτερο οφσετ
τετραπιστονα σε 27οφσετ που ειναι η μαμα ζαντεσ δεν υπαρχουν
Octane - Τετ 30 Ιούν 2010, 18:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ηθελα να απαντησω κ γω σ'αυτο το θρεντ σου Πανο , αλλα με καλυψαν απολυτα οι προλαλησαντες!

Πραγματικα απορω Embarassed γιατι εκανες αυτη την κινηση με τους 283 , ειδικα αφου βλεπω οτι το κυνηγας το θεμα σε στροφοδιαδρομες κ πιστες γενικοτερα.

Αφου στους 266 με αγωνιστικο τακακι εχεις κ καλυτερη αποτελεσματικοτητα κ σωστη αισθηση , γιατι μπλεξεις με ακομα πιο βαρια φρενα , άλλα σεβρο , τρομπες κ ιστοριες?!?

Τα δε AP ειναι απλα αλλου , αλλα τι σου λεω τωρα , αφου ολα αυτα ειναι γνωστα!!!

Ερωτηση , πριν πας σε 283 δοκιμασες αγωνιστικο τακακι στα 266???
Pughell - Τετ 30 Ιούν 2010, 18:50:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ να μη δουλεψει αυτο στα 283?
οποτε ξαναβαζω μαμα σεβρο και βλεπουμε?
3000-2500 ειναι νομιζω αγωνιστικοτατος συνδιασμος?

Το γιατι δεν το ξερω,για τον ιδιο λογο που δεν δουλευει και σε ολα τα 106 και κανενα δεν εχει την αισθηση των μαμα 247... Confused
Ξαναβαζεις μαμα σεβρο και επιλεγεις αναλογο τακακι.
Τα 2500 δεν ειναι καθολου αγωνιστικος συνδυασμος,τα 3000 ειναι κυριολεκτικα η βαση...

RoadRunner122 έγραψε:
Μη μπλέκεις με ημίμετρα ρε Πάνο, αφού το κυνιγάς το χρονόμετρο, κάνε λίγη υπομονή, μάζεψε χρήματα και πήγαινε σε κάτι 4πίστονο (κατά προτίμηση AP!)

Αν αντεχεις,που ξερω οτι αντεχεις,κουφαλα παλιοεβραιε Laughing ,κανεις αυτο που ειπε ο Γιαννης και ησυχαζεις. Wink

volvos έγραψε:
to kako ειναι οτι

α. δε ξαναδινω αλλα λεφτα
β. πρεπει να αλλαξω ζαντες με μικροτερο οφσετ
τετραπιστονα σε 27οφσετ που ειναι η μαμα ζαντεσ δεν υπαρχουν

Καλα...
Τα τακακια ειναι αναλωσιμα οποτε ετσι και αλλιως θα ξαναδωσεις...
Το σεβρο το εχεις,το ιδιο και τα 266...
Εκτος αυτου,τιποτα απο τα παραπανω δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο απο 15αρα ζαντα.

Οσο για τα 4πιστονα,να παρεις αυτα του 106 και να βαλεις 10mm προσθηκη,δεν εγινε απολυτως τιποτα...
Επισης μπορεις να παρεις και τα 4πιστονα για το χωματινο C2...
Ghost Dog - Τετ 30 Ιούν 2010, 19:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε το μαμα σεβροοο! Wink
volvos - Τετ 30 Ιούν 2010, 23:36:52
Θέμα δημοσίευσης:
αποστατη πας 13 λογω αφαλου
τα μαμα 266 τα εχω δωσει ανταλλαγη με τα 283 Evil πολλα χρονια τωρα οταν ακομα σκεψου εκτιμουσα μηχανικους στο κεντρο της αθηνας προς εθνικη Laughing
τα 3000 ειναι μια χαρα. δεν εχω ποτε παραπονο απο την αποδοση αλλα απο τη χρηστικοτητα των φρενων.
ap σορυ θελω 2000 δεν εχω τοσα
τα c2 νομιζω εχουν 10κατι οφσετ ακομα και χωματινα

δε ξερω αν θα βοηθησει το σεβρο το εχω κανει και δεν ...αλλα τοτε δεν ειχα τακακια
Pughell - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 09:57:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα.....παγκοσμιε. Laughing Laughing Laughing

http://www.piecescitroensport.citroen.com/NR/rdonlyres/D40FC6FD-BAE8-4AC4-A571-2D1D3CD4AD37/40578/F21EtriersAVFrontcalipers.pdf

Με λιγοτερα απο 800Ε εχεις παρει τις χωματινες Brembo που μπαινουν κανονικα σε 15αρια(με δισκους 283 Χ 26).
Ενταξει,δεν λεω,τιμη που ποναει αλλα για να επαρκει για το C2,τοτε λιγο απιθανο να ξεμεινει το 206 σου... Confused
MEMsound - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 10:12:48
Θέμα δημοσίευσης:
που μπορω να βρω σπορους Ευριας?
ξερετε εκεινο το συμπαθητικο δεντρακι με τους χαρτινους καρπους...

βαλε ρε αναγιωτη ξανα μαμα 266 με ds 3000 ή 4000 (δαγκανες εχουμε...)
τα δικα μου ποτε μα ποτε δεν με εχουν αφησει εντος Μεγαρων...
και μην μου πεις δεν φρεναρα οριακα ή τιποτα αλλο...ελεος Laughing

με τις ανοιχτες (σε αερισμο) ζαντες που χεις ωρα δεν 8α χεις το προβλημα που ειχες τοτε που ειχες ειχες μπει με τα 266 αλλα με σιδερενιες

αλλιως ειτε εκεινα του c2, ειτε εκεινα που χει παρει ο iceage για το 106 Wink
κοστος συνολικα γυρω στο 1000αρικο
volvos - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 11:06:41
Θέμα δημοσίευσης:
οχι μανθο δε θελω να σε πληγωσω αλλα δε φρεναρεις οπως εγω....
πιστεψε με κανω υπερβολες και αυτο ειναι που με μπερδευει
αν μενω απο φρενα επειδη ξεπερναω τις δυνατοτητες ενος μονοπιστονου ή επειδη εχω προβλημα
volvos - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 11:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
στελιο το μονο που θελω να μου πεις αν μπορουμε να ρωτησουμε σιτροεν σπορτ ειναι οφσετ 15αρας...και πεζο σπορτ τα ιδια λεγανε για 290κατι αλλα τελικα βαζουν 22οφσετ ζαντα Crying or Very sad
RoadRunner122 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 11:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Πάνο τις ζάντες δε μπορείς να τις δουλέψεις με αποστάτες μόνιμα? Με τους αποστάτες που είχες πίστα, δε χωράνε τα 4ποτ?
volvos - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 12:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
TO θεμα προκυπτει για δρομισιες ζαντες και λαστιχα που εχω τα οποια ειναι 27οφσετ

αυτα που ειδες ειναι 16 οφσετ και ειναι μια χαρα

ΓΑ**ΣΕ τα σου λεω Crying or Very sad
MEMsound - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 12:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
για να μπουν οι ι μαμα 15αρες foudre (του 206 1600gti) θελει μπουζονια με ισια παξιμαδια (μιας και τοσο μακρια μπουλονια με ισιο κεφαλι δεν υπαρχουν και το οφφσετ παει απο 28 -> 15 μιας και οι μικροτεροι σε πλατος αποστατες με σωστη πατουρα και ανθεκτικο κεντρο δεν μπορουν να ειναι λεπτοτεροι απο 13mm - ασε που δεν υπαρχουν τετοιοι ετοιμοι σε νορμαλ τιμη...
(μονο οι ΜΟΜΟ που οι μικροτεροι ειναι 16mm - 31e/ζευγαρι)


τι να σου πω ρε Πάνο.
καλα οτι εχεις προβλημα ειναι γεγονός - δεν τιθεται θεμα επι αυτου...
το θεμα ειναι αν εκτος απο εσενα εχει προβλημα και το φρενο σου... Laughing Laughing Laughing Laughing
Octane - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 12:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
TO θεμα προκυπτει για δρομισιες ζαντες και λαστιχα που εχω τα οποια ειναι 27οφσετ

αυτα που ειδες ειναι 16 οφσετ και ειναι μια χαρα

ΓΑ**ΣΕ τα σου λεω Crying or Very sad

Αν πουλησεις ολα τα δρομισια κ πας σε αναλογο offset δεν θα εισαι οκ?!? Wink
Λεω εγω τωρα... Rolling eyes Razz

Ερωτηση , γιατι μπερδευτικα λιγο:
Στα 266 δοκιμασες ds3000 (κ πανω) 'η οχι?
Αν ναι , εμενες κ με αυτα στα Μεγαρα χωρις φρενα? (τοτε ομως φορουσες τις σιδερενιες αν καταλαβα καλα...ετσι?)
Pughell - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 12:54:45
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry αλλα εχετε ιδεα ποσο παει το κιλο αλουμινιο και ποσο αλουμινιο χρειαζεται για να γινουν δυο προσθηκες; Question
Δεν λεω,τα 50Ε που κοστιζουν δεν ειναι λιγα αλλα σιγουρα οχι και εξωπραγματικα πολλα,δεδομενης παντα της τιμης του αλουμινιου και της εργασιας του πιθανου μηχανουργειου. Wink

Απο εκει και περα,με μπουζονια και προσθηκες δεν υπαρχει κανενα προβλημα,μην κοροιδευομαστε...
Τα μπουζονια ειναι τοσο σκληρα που δεν υπαρχει περιπτωση να κοπουν,αν δεν κοπει πρωτα η προσθηκη,πραγμα αδυνατον αν εχει αφαλο.

Οποτε η λυση ειναι προσθηκες της προκοπης,μπουζονια και τα 266 με τις foudre...
Γεια σας! Laughing
volvos - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 14:13:47
Θέμα δημοσίευσης:
me αποστατες αυτο που φοβαμαι ειναι αυξημενες φθορες σε ημιαξονια φουσκες κλπ κλπ συστηματα

στελιο θα κανεις μια ερωτηση με τι ζαντες βαζουντα χωματινα φρενα στο c2 οφσετ διασταση/?
Pughell - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 14:24:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
me αποστατες αυτο που φοβαμαι ειναι αυξημενες φθορες σε ημιαξονια φουσκες κλπ κλπ συστηματα

Ρε μλκα,εχει κολλησει το ηλιθιο μυαλο σου με κατι θεματα τα οποια δεν προβληματιζουν ομαδες που ασχολουνται επαγγελματικα με το θεμα... Confused
Ουτε τα ημιαξονια θα παθουν κατι,ουτε οι φουσκες,ουτε τιποτα...
Δεν μπορω να ακουω αλλο τις μλκιες περι προκαταληψης για προσθηκες,κλπ...
Ναι,δεν διαφωνω,δεν ειναι το ιδανικο αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι επιφοβες σε αυτο που κανουμε εμεις παντα.
Ξεκολλα πια και μην μας ζαλιζεις τα @@.

volvos έγραψε:
στελιο θα κανεις μια ερωτηση με τι ζαντες βαζουντα χωματινα φρενα στο c2 οφσετ διασταση/?

Θα ρωτησω για να σου φυγει η απορια..
Με πολυ μεγαλο παντως,βλεπε 40/45 και βαλε...
Pughell - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 14:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
Με 20

http://www.piecescitroensport.citroen.com/NR/rdonlyres/D40FC6FD-BAE8-4AC4-A571-2D1D3CD4AD37/46508/E32JantesWheels.pdf
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 15:54:52
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη,

με τις 4πίστονες του 406 που έχω επάνω, το φρένο είναι απίστευτο ενώ από αίσθηση είναι όπως ακριβώς ήταν και με τις μαμά δαγκάνες και τους 266 δίσκους. Το τακάκι δεν χάνει απόδοση υπό καμία συνθήκη (pagid πορτοκαλί 4-4 carbon) αλλά όταν φρενάρεις στην K6 αναγκάζεις αυτούς που είναι στα pit να κλείνουν τα αυτιά τους.

Με μαμά ζάντα προκοπή δεν γίνεται, εκτός κι αν βάλεις αποστάτη. Στις μπροστινές Superturismo φορούσα 10mm αποστάτη Powertek (τους οποίους είχα χρυσοπληρώσει 100 ευρώ το ζευγάρι, αλλά είναι αλουμινένιοι) και μπορώ να στους δώσω σε ξεφτύλα τιμή (για να σου ξεχρεώσω και τις ultraleggera σιγά σιγά Laughing ) αλλά για να πάρεις τον αποστάτη θα χρειαστείς 4πίστονα.

Γνώμη μου είναι πως και να βάλεις DS15000 τακάκι στο 266, τόσο χεράς που είσαι, θα το τελειώσεις. Πήγαινε στα πορτοκαλί τα Pagid αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να τα βάζεις όταν μπαίνεις στην πίστα και να τα βγάζεις όταν είσαι εκτός πίστας (λόγω σφυρίγματος).
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 16:03:36
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης αν πάρεις τις 4πίστονες του 406 θα δώσεις 650 ευρώ περίπου μαζί με την έκπτωση, ίσως και λιγότερο, και θα πάρεις και τα πορτοκαλί Pagid μου που θέλω να τα ξεφορτωθώ, να τα αξιοποιήσεις Laughing
volvos - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 16:15:51
Θέμα δημοσίευσης:
na σοβαρευτουμε λιγακι
εδω μαζευουμε λεφτα για γαμους τα τετραπιστονα οταν μπουν θα ειναι αλκον με κεραμικη επιστρωση δωρο του πεθερου Laughing Laughing Laughing Laughing

και πριν πειτε οτιδηποτε οφειλω να κανω τη προβλεψη οτι εντος του 2011 επιφανες μελος του κλαμπ θα τρεχει ραλλακι με εβο10 δωρο του πεθερου...δε ξερω δεν ακουσα τιποτα Laughing

οποτε παμε στη λυση μαμα σεβρο μαμα τρομπα και βλεπουμε.

τη λυση τρομπα σεβρο πεζο σπορ ολα γιατι την απορριψαμε ειπαμε?
sps - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 16:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


και πριν πειτε οτιδηποτε οφειλω να κανω τη προβλεψη οτι εντος του 2011 επιφανες μελος του κλαμπ θα τρεχει ραλλακι με εβο10 δωρο του πεθερου...δε ξερω δεν ακουσα τιποτα Laughing



τη λυση τρομπα σεβρο πεζο σπορ ολα γιατι την απορριψαμε ειπαμε?

πω πω ποσα δινει ο κοσμος για να ξεφορτωθει τις κορες του Laughing
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 16:23:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τη λυση τρομπα σεβρο πεζο σπορ ολα γιατι την απορριψαμε ειπαμε?
Επειδή δεν είναι μαμά, και επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο από φρένα σε peugeot sport στο αμάξι. Cool
RoadRunner122 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 18:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
...αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να τα βάζεις όταν μπαίνεις στην πίστα και να τα βγάζεις όταν είσαι εκτός πίστας (λόγω σφυρίγματος).


Αυτό το κάνει ούτως ή άλλως και με τα DS3k οπότε Cool
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 18:53:23
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
...αλλά να ξέρεις ότι θα πρέπει να τα βάζεις όταν μπαίνεις στην πίστα και να τα βγάζεις όταν είσαι εκτός πίστας (λόγω σφυρίγματος).


Αυτό το κάνει ούτως ή άλλως και με τα DS3k οπότε Cool
Βάλε τον θόρυβο του DS3k επί 5 και έχεις τον θόρυβο των 4-4 Very happy
RoadRunner122 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 20:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βάλε τον θόρυβο του DS3k επί 5 και έχεις τον θόρυβο των 4-4 Very happy


Ο οποίος συνοδεύεται από παρατηρήσεις του διπλανού ξερόλα στο φανάρι του στυλ "φιλαράκι θες τακάκια", "ξέρω έναν καλό φρενά, πολύ καλό παιδί" κλπ κλπ Laughing
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 20:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε και την δυστροπία από ανερχόμενες Paris Hilton Laughing
Pughell - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 23:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βάλε και την δυστροπία από ανερχόμενες Paris Hilton Laughing

Φρενακι-σανιδα,χειροφρενο για να σταματησεις ακομα πιο γρηγορα και να καταλαβει την σοβαροτητα του θεματος,την κατεβαζεις βραδυ καθημερινης και εννοειται μεταμεσονυχτια ωρα στην Γιαννουλη και φευγεις... Laughing
Να σου πω εγω μετα τι ανερχομενη σαβουρα θα ειναι... Cool Cool Cool
salex - Παρ 02 Ιούλ 2010, 00:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία κύριοι, εμένα να μου επιτρέψετε μια παρατήρηση:

Εξαέρωση με το διαγνωστικό, μπορούμε να δοκιμάσουμε να κάνουμε, πρωτού αλλάξουμε τακάκια, δαγκάνες, ζάντες και αυτοκίνητο;

Γιατί όσα αυτοκινητάκια έχουν ABS μαζεύουν και τις φυσαλίδες απο τα φρένα στο κύκλωμά του και μετά η απόκριση όλου του συστήματος είναι χάλια.

http://www.206info.co.uk/Forums/viewtopic/t=7256.html
sps - Παρ 02 Ιούλ 2010, 08:55:40
Θέμα δημοσίευσης:
1)Το 206 rc τι σεβρο εχει?
2) Η αισθηση των φρενων του rc ειναι δλδ το ιδιο χαλια?
volvos - Παρ 02 Ιούλ 2010, 09:36:31
Θέμα δημοσίευσης:
εξαερωση με το διαγνωστικο χρειαζονται οσα 206 εχουν esp.
τα δικο μου οχι

το rc206 εχει 283 me ιδια τρομπα και σεβρο με μενα σε διαστασεις. αρα αν εχω προβλημα με μαμα σεβρο-τρομπα στα 283 θα εχω και στα 266 δε βρισκω λογο να αλλαξει κατι

οποτε δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος να ξαναβαλω 266. αν δε δουλευουν τα 283 με μαμα τρομπα σεβρο θα πρεπει να αποδεχτω οτι πρεπει να το πουλησω ή να παω για τετραπιστονα....
salex - Παρ 02 Ιούλ 2010, 14:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Επαναλαμβάνω για οσους δεν το κατάλαβαν (Τάκη).

Όσα αυτοκίνητα έχουν ABS κινδυνεύουν από φυσαλίδες μέσα στο σύστημα.
Το ESP δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, τα σωληνάκια του abs όμως έχουν.

Γιατί παγιδεύεται αέρας εκεί μέσα και μετά το πεντάλ γίνεται σαν σφουγγάρι!
volvos - Παρ 02 Ιούλ 2010, 15:28:09
Θέμα δημοσίευσης:
τι σχεση εχει ρε στελιο το abs με αυτα που λες? λες και αλλαζουν τα σωληνακια

οταν ενα αμαξι μπορει να κανει εξαερωση με το κλασικο τροπο δε μενουν φυσαλιδες εκτος αν εισαι τυρεμπορας και οχι μηχανικος
Pughell - Παρ 02 Ιούλ 2010, 15:38:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που εννοει ο Στελιος ειναι οτι σε πολλα συγχρονα ABS,αν η εξαερωση δεν γινει πααααρα πολυ καλα,τοτε δεν εχεις και φρενο.
Στο Clio του Προφητη τρομπαραμε κανενα 2ωρο μεχρι να γινει σωστη εξαερωση. Crazy
volvos - Παρ 02 Ιούλ 2010, 15:56:52
Θέμα δημοσίευσης:
με τα διαγνωστικο πανω ομως???αν ναι λογικοτατο και στα 207 θες καμια ωρα με το διαγνωστικο
στελιο ποτε θα παραγγειλουμε μπουζι?

τεσπα επι του θεματος δεν εχω προβλημα με εξαερωση. το πενταλ ειναι μια χαρα σε συνθηκες δρομου και αρκετα σκληρο και μεσα πιστα δε αλλαζει συμπεριφορα αμα ζεσταθει.... απλα δεν εχει σωστη αισθηση ειναι σαν διακοπτης ον οφ
Pughell - Παρ 02 Ιούλ 2010, 16:42:06
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
με τα διαγνωστικο πανω ομως???αν ναι λογικοτατο και στα 207 θες καμια ωρα με το διαγνωστικο

Μπα,οχι,και χωρις το διαγνωστικο...Ο Προφ δεν εχει καν διαγνωστικο για το Clio του(εχει ενα παλαιας γενιας).


volvos έγραψε:
στελιο ποτε θα παραγγειλουμε μπουζι?

Πλακα κανεις,ε;
Εγω παρηγγειλα ηδη...
drdino - Παρ 02 Ιούλ 2010, 16:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
Με το διαγνωστικό ανοιγοκλείνουν οι μικροβάνες του ABS και βγαίνουν οι φυσαλίδες που λέει ο σαλεξ. Δεν είναι κάτι περίεργο αυτό, σε πολλά αμάξια αυτή πλέον είναι η προβλεπέ από τον κατασκευαστή διαδικασία (πχ μπίμμερς)
salex - Σαβ 03 Ιούλ 2010, 00:44:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πέστα βρε Κωνσταντίνε, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τους τα λέω αλλά δε με πιστεύουν.

Το θέμα είναι ότι με παραδοσιακή εξαέρωση έχουμε ήδη δει προβλήματα και σε αυτοκίνητα που δεν άλλαξαν φρένα αλλά μόνο υγρά.
Ίδιο πράγμα συμβαίνει και στα Audi, τα VW και όλα τα αυτοκίνητα που έχουν ABS.

Ακόμη και στο δικό μου 207, που έβαλα φρένα από RC πολύ πρόσφατα, έχουμε κάνει "παραδοσιακή" εξαέρωση 3 φορές αλλά συνεχίζει το πεντάλ να πιάνει χαμηλά και να δίνει περίεργη αίσθηση.

Με το 207RC η μόνη διαφορά που έχω είναι ότι έβαλα τα φρένα εκ των υστέρων, όλο το υπολοιπο κύκλωμα είναι ακριβώς το ίδιο - αντλίας συμπεριλαμβανομένης.

Τώρα εγώ ορκίζομαι ότι έχει μπει αέρας στο κύκλωμα, γιατί όταν άλλαζα τακάκια έκανα μια βλακεία με την πίσω δεξιά δαγκάνα κι έτσι την έβγαλα για λίγο από το αυτοκίνητο. Εντελώς όμως από το αυτοκίνητο. Όταν την ξαναέβαλα δεν έκανα εξαέρωση.
Ωστόσο, κάναμε λίγο αργότερα. Και δεν υπήρχε αέρας στο κύκλωμα όταν έγινε η εξαέρωση. Άρα κάπου πέρασαν οι φυσαλίδες, που από φυσικού τους έχουν την τάση να μετακινούνται προς το ψηλότερο σημείο (και όχι να μένουν στην δαγκάνα από όπου μπορούν να αφαιρεθούν).

Το πεντάλ μου είναι πολύ χειρότερο απο ότι ενός 207 RC. Είμαι σίγουρος για αυτό, το βλέπω και το ξέρω καλά. Για αυτό ο μόνος τρόπος να γίνει σωστή εξαέρωση είναι μέσω του διαγνωστικού, ακολουθώντας τις οδηγίες ενεργοποίησης και εξαέρωσης για τον κάθε τροχό ξεχωριστά.

Ποιός μπορεί να ορκιστεί ότι σε τόσες αλλαγές βάλε-βγάλε δαγκάνες δεν πέρασε αέρας στο 206 του Τάκη; Όσο καλός μηχανικός και να είναι αυτός που θα το κάνει, δεν μπορεί, κάτι θα ξεφύγει προς τα πάνω και μετά δεν πρόκειται να βγει από τη βαλβίδα εξαέρωσης.
Steve - Σαβ 03 Ιούλ 2010, 23:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
Να έρθετε στη Λάρισα να σας κάνουμε σωστή εξαέρωση γιατί βλέπω ΔΕΝ το κατέχετε Cool
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 18:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον Πανο...

Το C2 μου την εχει δωσει πολυ ασχημα.
Ουτε καλο τακακι δεν βρισκω. (για να μην πω καν για αναρτηση...)
Πριν 2 βδομαδες σε μια (καλη ομολογω) καταβαση εμεινα απο φρενα...

Καπου πετυχα εναν κωδικο για DS3000 (μονο αυτα τα ευχαριστα) , ενω ψαχνω σε pagid μερια (τα "μπλε" πιο συγκεκριμενα) αλλα τιποτα :cry
Κ γενικοτερα...τιποτα.
Μονο τα EBC βλεπω ολη την ωρα που εμφανιζονται παντου... , κ δεν θα τα εβαζα ουτε στο καροτσακι του super market (αν υποθεσουμε πως ειχε φρενα :mrgreen )


Επισης , εγινε η ιδια πατεντα esp με του 207...by fynos , αλλα το brake assist μαλλον παραμενει...


Πρακτικα πρωτα:
Εκει χωμενο που ειναι το γκαζι...για να κανεις μυτη/τακουνι (που εγω κανω παντα , ακομα κ μεσα στις πολεις , εκτος κ αν κατεβασω ταχυτητα στις 1.500rpm...) , πρεπει να εισαι ο Μελισσανιδης... (που τον θυμηθηκα ?!? )
Επειδη λοιπον εγω ΔΕΝ ειμαι...εχω βρει μια αλλη -προσωρινη- λυση:
Οδηγω με μποτακια(!!!) κ κανω "μεγαλο δαχτυλο/μικρο δαχτυλο"
(Φαντασου με στο Nürburgring , ολοι με αγωνιαρικα παπουτσακια κλπ κ γω σαν τον γεωργο... , χειροτερος κ απο τυπους που ηρθαν με πουκαμισο!!! )


Στο ηλεκτρουδραυλικομηχανικο θεμα μας τωρα:
Με την υποβοηθηση που εχει το φρενο (κ σχετιζεται προφανως αμεσα με το brake assist) , για να κανεις σωστη μυτη/τακουνι , πρεπει να φρεναρεις με μιλιμετρικη ακριβεια (πλεον το κανω Laughing ) , αλλα παρολα αυτα συχνα πυκνα φρεναρεις/-ει παραπανω απ'οσο ηθελες...
Οχι επειδη δεν το κανεις καλα...αλλα επειδη το αυτοκινητο ΔΕΝ θελει.
(Κ ολα αυτα με τα μποτακια , επαναλαμβανω ) .
Πιο συγκεκριμενα , πατωντας το φρενο μεχρι τη μεση , ειναι ολα οκ , αλλα μολις πατησεις ενα χιλιοστο ακομα , τοτε φρεναρει παρα πολυ...με αποτελεσμα ολη την ωρα να ειμαι με trail braking... (μ@λ@κι@ αυτο...)

Για τσιμπημα φρενου δεν μιλαω καν...αφου κανοντας το , κολλας στο παρπριζ κ περιμενεις 3-4secs μεχρι να στρωσει παλι ο εγκεφαλος... ,

ενω αν κρατησεις το φρενο μαζι με το γκαζι για πανω απο 3 secs...σβηνει τελειως!!! (ουτε καν αυτο των vag που κολλαει για 2-3secs αλλα μετα στρωνει...) .

Κοινως...

Ενδιαφερεται κανεις για προσεγμενο c2 vts facelift ?!? Laughing Laughing Laughing


Υ.Γ. Ελπιζω να βγαζει νοημα αυτο το ποστ , γιατι κολλησα μερικα κομματια κ προσθεσα κ καινουρια... Rolling eyes
Steve - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 18:27:43
Θέμα δημοσίευσης:
Να δώ πότε θα βάλετε 4πίστονες από 406 να τελειώντε... Rolling eyes
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 19:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Να δώ πότε θα βάλετε 4πίστονες από 406 να τελειώντε... Rolling eyes

Μωρε να τις βαλουμε τις 4πιστονες , αλλα με το brake assist σε λειτουργια τι να τις κανω εγω?!? Sad

200 ευρω η μια πανε καινουριες... , τσαμπα ειναι. Very happy
Steve - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 19:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσο πάει η μία καινούρια? Confused
volvos - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 19:52:31
Θέμα δημοσίευσης:
pano αφου φορας 266 ιδια με 206 τακακια βρισκεις ΟΤΙ θεσ...
προτεινω οτι εχω κανει και εγω
ενα σετ φεροντο με 30ευρω και ενα σετ καλα αγωινστικα
το να τααλλαξεις ειναι 10λεπτα οταν εχεις εξω ροδες...

brake assist εχουμε και εμεις οποτε τα ιδια εισαι

για να μη σε ενοχλησει θες
α΄. αναρτηση...............
β. καλο τακακι
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 20:51:06
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
pano αφου φορας 266 ιδια με 206 τακακια βρισκεις ΟΤΙ θεσ...
προτεινω οτι εχω κανει και εγω
ενα σετ φεροντο με 30ευρω και ενα σετ καλα αγωινστικα
το να τααλλαξεις ειναι 10λεπτα οταν εχεις εξω ροδες...

brake assist εχουμε και εμεις οποτε τα ιδια εισαι

για να μη σε ενοχλησει θες
α΄. αναρτηση...............
β. καλο τακακι


Δεν ξερω , πρεπει να το ξανατεσταρω , να δω αν οντως εχει βγει το brake assist 'η οχι... (ισως ειναι διαφορετικο απο το δικο σας Sad ) .
Αν οντως εχει βγει τοτε εχει να κανει με την απιστευτη υποβοηθηση... (αλλο πακετο...) .

Η αναρτηση ειναι αλλη μια πονεμενη ιστορια... , δεν βρισκω (δεν υπαρχουν) κοντα αμορτισερ για να παρουν 3ποντο ελατηριο , οποτε... τρεχα γυρευε. Sad

Ειδωμεν... Confused
volvos - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 20:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
ωπα δε σου ειπα οτι βγαινει...
απλα ακομα και στη πιστα otan δεν εχεις αναρτηση ειναι κλαφτα χαραλαμπε

για να καταλαβεις δικο μου με τη πεζο σπορτ ειναι μια χαρα
μανθος μπροστα μου με εκεινη τη τσεχικη παπατζα που ειχε καθε στροφη αναβαν τα αλαρμ δειγμα οτι μπαινει το μπρεικ ασιστ...

για αυτο επιμενω οτι θες 4 καλα αμορτισερ για να μη βουταει τοσο πολυ και ενα καλο σετ τακακια να μη τερματιζουν φρενα

υποβοηθηση καλως ηρθες στο κοσμο του τακη....παντως με 200αρι σεβρο αντι για 240 που ειναι το μαμα τα πραματα εγιναν χειροτερα...ειδωμεν αν και δε βλεπω ακρη εκτος αν αυξησω την επιφανεια που εχουν να ασκησουν τη υποβοηθηση τα υγρα μου
drdino - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 21:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
To brake assist είναι ανεξάρτητο του ESP. Sad


Octane, το Ψ2 το οδηγείς μόνιμα εσύ;
volvos - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 21:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
ουσιαστικα ειναι καποιο μερος απο το προγραμμα του abs αρα λογικα θα βγαινει με αυτο μαζι???

ρε λες?
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 21:21:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ωπα δε σου ειπα οτι βγαινει...
απλα ακομα και στη πιστα otan δεν εχεις αναρτηση ειναι κλαφτα χαραλαμπε

για να καταλαβεις δικο μου με τη πεζο σπορτ ειναι μια χαρα
μανθος μπροστα μου με εκεινη τη τσεχικη παπατζα που ειχε καθε στροφη αναβαν τα αλαρμ δειγμα οτι μπαινει το μπρεικ ασιστ...

για αυτο επιμενω οτι θες 4 καλα αμορτισερ για να μη βουταει τοσο πολυ και ενα καλο σετ τακακια να μη τερματιζουν φρενα

υποβοηθηση καλως ηρθες στο κοσμο του τακη....παντως με 200αρι σεβρο αντι για 240 που ειναι το μαμα τα πραματα εγιναν χειροτερα...ειδωμεν αν και δε βλεπω ακρη εκτος αν αυξησω την επιφανεια που εχουν να ασκησουν τη υποβοηθηση τα υγρα μου

Ωραιαααααααααα......
Πολυ ωραια...

Ομολογω πως θα μου λειψει καπως το c2... Laughing

Α ρε Cupra... , πανι με πανι με αφηνες καθε μηνα , αλλα η κ@βλ@ -> Κ@ΒΛ@!!!!!! Κ ευθειες κ στροφες κ ντριφτ , απ'ολα εκανες... Crying or Very sad

Τσεχικη παπαντζα?!? Για πε για πε Laughing

Bilstein B6 βγαινουν , B8 (κοντα) γιοκ!!
Koni κιτρινα οκ , αλλα δεν ειναι για χαμηλωμα...

Ε , αυτα , αλλα δεν εχει...

Ερωτηση:
Τα Β14 χρησιμοποιουν κοντο καλαμι???



Υ.Γ. Ποτε παραγγελνουμε τα brembo ειπαμε? Laughing
drdino - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 21:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ουσιαστικα ειναι καποιο μερος απο το προγραμμα του abs αρα λογικα θα βγαινει με αυτο μαζι???

ρε λες?


Μέρος του κώδικα όχι μόνο γιατί παίζει στο σερβό. Δεν ξέρω αν βγαίνει εκτός αν τραβήξεις ασφάλεια, αλλά σίγουρα δεν είναι πακέτο με το εσπ.

Βέβαια μετά πάμε στο θέμα της έλλειψης του ebd και τις σβούρες που μετράμε.

Έχω την εντύπωση πως έχει και κάποιο υποτυπώδες fuzzy logic ήτοι όταν το οδηγεί η μάνα μου καμιά φορά μετά ακόμα και στο λίγο δυνατότερο από mom-mode φρενάρισμα έχω επέμβαση του bas ενώ όταν το οδηγώ εγώ που έχω πιο βαθύ πάτημα ως στάνταρ το threshold ενεργοποίησης ανεβαίνει.
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 21:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
To brake assist είναι ανεξάρτητο του ESP. Sad


Octane, το Ψ2 το οδηγείς μόνιμα εσύ;


Ε τοτε...αλλο ενα καλωδιο ειναι Laughing

Ναι , προς το παρον μονιμα εγω το οδηγω. (εκτος κ αν ωριμασω αποτομα κ το ανταλλαξω με το 207 της sister μου Laughing ) (ομολογω πως για Ευρωπη ειναι η πιο σωστη επιλογη , αλλα ειπαμε...εγω κ τα κουβαδακια μου εχουμε μια...αλλη...σχεση Laughing )
nik_marin - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 22:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:



Μονο τα EBC βλεπω ολη την ωρα που εμφανιζονται παντου... , κ δεν θα τα εβαζα ουτε στο καροτσακι του super market (αν υποθεσουμε πως ειχε φρενα :mrgreen )

:


Για τα Yellow stuff λένε μονό καλά λόγια όλοι…
Είναι και πάμφθηνα …

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m31b0s3093p18344
Octane - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 23:41:16
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
Octane έγραψε:



Μονο τα EBC βλεπω ολη την ωρα που εμφανιζονται παντου... , κ δεν θα τα εβαζα ουτε στο καροτσακι του super market (αν υποθεσουμε πως ειχε φρενα :mrgreen )

:


Για τα Yellow stuff λένε μονό καλά λόγια όλοι…
Είναι και πάμφθηνα …

http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m31b0s3093p18344


Ναι , το εχω ακουσει κ γω αυτο , αλλα καθαρα απο ψυχολογικους κ μονο λογους οτι ειναι ebc...κατι με πιανει... Embarassed
Ασε δε που εγω τοσο καλες τιμες δεν βρηκα , οχι οτι εψαξα... Embarassed Laughing , απλα απο αυτα που εμφανιστηκαν μπροστα μου.
Θα ριξω κ μια ματια στο camskill γενικοτερα παντως , thanx φιλε μου Smile
volvos - Παρ 16 Ιούλ 2010, 10:18:15
Θέμα δημοσίευσης:
pano κοιτα λιγο αναρτησεις απο σιτροεν σπορτ
ο παγκεχελ μπορει να σου βρει στις τιμες του σαιτ κοντα τα πραματα...

και εχει και αντιστρεπτικες και χψαλιδια κλπ κλπ κλπ

επισης μπες στο ραλλινετ κλπ σαιτ πουλανε πολλα πραγματα ειδικα αγγλια απο μεταχειραα σιτροεν σ2 τζαλεντζ κλπ
θα βρεις σιγουρα μια καλη αναρτηση απο εκει

για μενα ειναι το α και το ω...
Octane - Παρ 16 Ιούλ 2010, 10:38:36
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
pano κοιτα λιγο αναρτησεις απο σιτροεν σπορτ
ο παγκεχελ μπορει να σου βρει στις τιμες του σαιτ κοντα τα πραματα...

και εχει και αντιστρεπτικες και χψαλιδια κλπ κλπ κλπ

επισης μπες στο ραλλινετ κλπ σαιτ πουλανε πολλα πραγματα ειδικα αγγλια απο μεταχειραα σιτροεν σ2 τζαλεντζ κλπ
θα βρεις σιγουρα μια καλη αναρτηση απο εκει

για μενα ειναι το α και το ω...

Πανο τα εχω δει τα πραγματα της cs αλλα εχει αγωνιστικη αναρτηση που καθε λιγο κ λιγακι θα θελει rebuild Sad
Κ εγω ουτε τον χρονο εχω , ουτε την ορεξη να ασχοληθω με κατι τετοιο.
Θελω εναν ωραιο συνδιασμο ελατηριου/αμορτισερ , που οταν τα φτυνουν να αλλαζω τα αμορτισερ κ τελος.

Τεσπα μια λυση ψιλοβρηκα , Koni sport με ελατηρια koni (σετ)... , ποιος ξερει τι θα ειναι , παντως απο το μαμα πιστευω καλυτερο (που ομολογουμενος δεν ειναι κακο , απλα γερνει λιγο περισσοτερα κ βυθιζεται στα φρενα) .
Σταματαω εδω για να μην σου μ@μησω το thread κ θα τα πουμε καποια στιγμη Wink

Υ.Γ. Πεμπτη Βιεννη , Παρασκευη πρωι εξετασεις , επιστροφη Salzburg , καπακι Μοναχο , παραλαβη SS τελικου για M3 Csl (on the way) , παραλαβη γυναικας απο Flughafen κ επομενο πρωι (χαραματα) αναχωρηση για Ring Very happy
Ατιμη ξενητια... , εχεις κ τα καλα σου που κ που Razz
nik_marin - Παρ 16 Ιούλ 2010, 10:41:33
Θέμα δημοσίευσης:
off topic

http://www.mikadoracing.com/annonces/detail_annonces.php?id_annonce=1624494&categ=7#photo0


volvos - Παρ 16 Ιούλ 2010, 11:01:18
Θέμα δημοσίευσης:
oxi koni
oxi koni
oxi koni
oxi koni
Octane - Παρ 16 Ιούλ 2010, 11:10:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
oxi koni
oxi koni
oxi koni
oxi koni

Confused Confused Confused

Τωρα την κατσαμε...

(εχω δει τα Koni sport με το pro kit της eibach κ R888 σε...Panda 100hp... κ μου αρεσαν παρα πολυ!!! Σφιχτο κ χωρις κοπανημα , ακομα κ με τα semi!! Σκετο ποιημα... . Τι να πω... Sad )

Επισης , στον φιλο απο πανω κ γενικοτερα... , να πω οτι δεν ξερω γαλλικα , οποτε αντε βρες αναρτηση για γαλλικο αμαξι απο Γαλλια... Sad .
Ευτυχως η cs εχει κ καποιες μεταφρασεις... , αλλα κ παλι παλευω με κωδικους περισσοτερο...
MEMsound - Παρ 16 Ιούλ 2010, 12:18:56
Θέμα δημοσίευσης:
e-mail στην GAZ (Αγγλια) να δεις τι μπορουν να σου φτιαξουν σε gha (εκτος και αν θες πιο competition πραγμα με αρκετους συμβιβασμους για το δρομο οποτε τους ζητας gga (gold))...

και ασε τα παντρεματα δηθεν σπορ αμορτισερ με φαρδια ελατηρια χαμηλωματος...
Octane - Παρ 16 Ιούλ 2010, 18:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
e-mail στην GAZ (Αγγλια) να δεις τι μπορουν να σου φτιαξουν σε gha (εκτος και αν θες πιο competition πραγμα με αρκετους συμβιβασμους για το δρομο οποτε τους ζητας gga (gold))...

και ασε τα παντρεματα δηθεν σπορ αμορτισερ με φαρδια ελατηρια χαμηλωματος...

Ναι , ειδα οτι παιζατε με τετοιες σε 207 Very happy

Το θεμα ειναι πως αν δεν εχουν κατι ετοιμο , εγω εδω ΤΙ να κανω?!? Ουτε συνεργειο εχω , μονο εγω κ ενας φιλος μου μηχανικος που τα κανουμε ολα... , αλλα μια ευθυγ@μιση Embarassed , παει 80-100 ευρω(!!!!!!) .
Οποτε αντε να κανεις δοκιμες... Rolling eyes

Παντως θα τους ριξω ενα mail , να δω τι γινεται.

Thanx Μανθο!!
Pughell - Παρ 16 Ιούλ 2010, 19:18:18
Θέμα δημοσίευσης:
Αντι να μπλεξεις με μλκιες,συμφωνω και επαυξανω για Gaz...Εξαιρετικο value for money και εχεις και εναν μπουσουλα σχετικα με το τι σκληροτητες να ζητησεις μιας και 206 με C2 δεν διαφερουν πολυ στον μπροστινο αξονα απο βαρος.
iceage - Τρι 20 Ιούλ 2010, 22:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη βρέθηκε η λύση για το πρόβλημά σου. Αλλά μάλλον θα πρέπει να φοράμε semi καθημερινά γιατί τα πολιτικά μάλλον τα τελειώνει πολύ γρήγορα.
volvos - Τρι 20 Ιούλ 2010, 23:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
EBALES TA FRENA?
RoadRunner122 - Τετ 21 Ιούλ 2010, 00:31:19
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Τάκη βρέθηκε η λύση για το πρόβλημά σου. Αλλά μάλλον θα πρέπει να φοράμε semi καθημερινά γιατί τα πολιτικά μάλλον τα τελειώνει πολύ γρήγορα.


Ναι αλλά μη ξεχνάς ότι εγώ κ Τάκη φοράμε ΑΒΣ! (δε σε χαλούλου Laughing )
iceage - Τετ 21 Ιούλ 2010, 19:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλά η τρόμπα έχει και τάπες για να το κάνεις για abs. Μην το ξεχνάς.
RoadRunner122 - Τετ 21 Ιούλ 2010, 20:17:34
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Ναι αλλά η τρόμπα έχει και τάπες για να το κάνεις για abs. Μην το ξεχνάς.


So what?

Εγώ το είπα γιατί έθιξες περι πρόωρης φθοράς ελαστικών (βλ.μπλοκαρίσματα) Wink
volvos - Κυρ 22 Αύγ 2010, 12:47:31
Θέμα δημοσίευσης:
pano diabasa ayta poy eleges ring για μπας και επιμενω οτι δε φταινε φρενα αλλα αναρτηση ποσα χλμ την εχεις μιας και το λεμε?
τα ιδια εκανε και δικο μου και μανθου μεγαρα που εμπαινε το μπας και αναβαν αλαρμ σε καθε στροφη μεγαρα ενω εχανες λογικα και αισθηση πενταλ εκεινη τηην ωρα απλα μεγαρα εναι πιστα και μαθαινεις να τα εμπιστευεσαι οχι ρινγκ που πας στο ψαξιμο και φρεναρεις στο οριο

θεωρω οτι ενα καλο σετ τακακια και αμορτισερ θα σωσει κατασταση για αρχη

ψαξε βρες και αρθρο 4τροχοι ειχαν κανει ενα σουπερτεστ στο αμαξι σου που αλλαζαν τα παντα και εν τελει ειχε κανει 15αρια μεγαρα το κατσαριδακι... εκει πειραξαν και φρενα
volvos - Πεμ 14 Οκτ 2010, 12:21:22
Θέμα δημοσίευσης:
exoyme στα χερια μας

μαμα τρομπα 23mm
τρομπα πεζο σπορτ 25mm

μαμα σεβρο 250mm
πεζο σπορτ σεβρο 200mm

ποιος συνδιασμος θα μας δωσει τι σε θεμα αισθησης φρενων και αποδοσης?

αν μπορει καποιος να διαφωτισει γιατι εχω χασει το μπουσουλα
iceage - Πεμ 14 Οκτ 2010, 18:24:11
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
exoyme στα χερια μας

μαμα τρομπα 23mm
τρομπα πεζο σπορτ 25mm

μαμα σεβρο 250mm
πεζο σπορτ σεβρο 200mm

ποιος συνδιασμος θα μας δωσει τι σε θεμα αισθησης φρενων και αποδοσης?

αν μπορει καποιος να διαφωτισει γιατι εχω χασει το μπουσουλα


Με εργοστασιακά πράγματα (δλδ 23mm και 250mm) θα βάζεις λιγότερη δύναμη στο πετάλ του φρένου αλλά θα έχεις διαδρομή.
Με 23mm και 200mm θα βάζεις περισσότερη δύναμη στο πετάλ του φρένο και θα έχεις εργοστασιακή διαδρομή.(αν θυμάσαι πως είναι)
Με 25mm και 250mm θα βάζεις δύναμη στο πετάλ του φρένου σαν το εργοστασιακό αλλά θα έχεις μικρότερη διαδρομή.
Με 25mm και 200mm θα βάζεις περισσότερη δύναμη στο πετάλ του φρένου(σε σχέση με το εργοστασιακό) και θα έχεις μικρότερη διαδρομή.

Αποφασίζεις τι θέλεις να έχεις και πορεύεσαι.
[ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΕΙ ΔΑΓΚΑΝΕΣ 106 ΑΡ ΣΤΗΝ ΛΑΙΟΝ.
MEMsound - Πεμ 14 Οκτ 2010, 18:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
γ α μ η σ ε μ α ς ρ ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε

! ! ! ! ! !
iceage - Πεμ 14 Οκτ 2010, 18:30:05
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
γ α μ η σ ε μ α ς ρ ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε ε

! ! ! ! ! !

Με 550€ για αρχή καλά είναι.
volvos - Πεμ 14 Οκτ 2010, 20:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
MALAKA GAMIESAIIIIIIIIIIIIIII

θελω αισθηση οχι διαδρομη ή δυναμη
RoadRunner122 - Πεμ 14 Οκτ 2010, 21:32:51
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
MALAKA GAMIESAIIIIIIIIIIIIIII

θελω αισθηση οχι διαδρομη ή δυναμη


iceage έγραψε:
ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΙΝΕΙ ΔΑΓΚΑΝΕΣ 106 ΑΡ ΣΤΗΝ ΛΑΙΟΝ*.


*διόρθωση: ΣΤΟΝ ΚΟΝΔΩΡΑ!!!

πάνε πάρτες να τελειώνουμε!


Steve - Πεμ 14 Οκτ 2010, 22:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

RoadRunner122 - Παρ 15 Οκτ 2010, 10:39:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Τακη, τρόμπες έχεις. Δίσκους 266, έχεις.

Το μόνο που θες είναι τα ΑΡ (550), ένα τορνίρισμα (20max), τακάκια (τσαμπέ μίντεξ), σωληνάκια (50) κι ένα λουκέτο (10) για να κλειδωθεί το τόπικ!
volvos - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
den exoyme salio γιαννη συν οτι δε ξερω αν το χειμωνα θα ειμαστε ελλαδα...ναι ναι ο εφιαλτης γυρισε


να σου πω μιας και εχεις εξω τα 283 σε παρακαλω μετραμου τη διαμετρο του πιστονιου.
Steve - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, άσε τους εφιάλτες... όνειρα θερινής νυκτός είναι και είσαι καταδικασμένος να μείνεις για πάντα Ελλάδα Wink
volvos - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:50:09
Θέμα δημοσίευσης:
δε το ξερεις το στορυ. . . .
ο εφιαλτης ειναι να φυγω τσοκαρο
Steve - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα φύγεις, μείνε ήσυχος! Very happy
volvos - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
δεκεμβρη ληγει dead line απο λονδινο αν δεν εχει βρει δουλεια μεχρι τοτε γυναικα αρχιζω αγγλικα εντατικα
Sidobre - Παρ 15 Οκτ 2010, 11:57:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα δεν με χαλάει... θα μας στέλνεις και ανταλλακτικά! Laughing Laughing Laughing
volvos - Παρ 15 Οκτ 2010, 12:10:32
Θέμα δημοσίευσης:
yparxei ρε ηδη ο αδερφος του στελιου εκει για αυτο

εγω θα σας στελνω westfield Laughing
RoadRunner122 - Παρ 15 Οκτ 2010, 13:13:04
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
να σου πω μιας και εχεις εξω τα 283 σε παρακαλω μετραμου τη διαμετρο του πιστονιου.


τα 283 τα πούλησα ρε... πώς νομίζεις ότι πήρα τα AP?
volvos - Παρ 15 Οκτ 2010, 13:22:56
Θέμα δημοσίευσης:
βρηκες μαλ**α με τοσα λεφτα που ζηταγες??????????????????
ελεος Laughing
Steve - Παρ 15 Οκτ 2010, 14:09:30
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
τα 283 τα πούλησα ρε... πώς νομίζεις ότι πήρα τα AP?
Δεν βρίσκεις κανέναν να πουλήσουμε και τους δικούς μου δίσκους?! Confused
volvos - Κυρ 17 Οκτ 2010, 22:14:31
Θέμα δημοσίευσης:
για να τελειωνουμε

ποιος συνδιασμος θα μου προσφερει ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ τη καλυτερη αισθηση στο πενταλ δε με νοιαζει δυναμη διαδρομη κλπ
ΜΟΝΟ Η ΑΙΣΘΗΣΗ
salex - Κυρ 17 Οκτ 2010, 23:31:12
Θέμα δημοσίευσης:
Σαγιονάρα Μιτσούκο με κάλτσα αντί για αθλητικό και να αφήσεις τα φρένα στην ησυχία τους!
RoadRunner122 - Κυρ 17 Οκτ 2010, 23:35:26
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βρηκες μαλ**α με τοσα λεφτα που ζηταγες??????????????????
ελεος Laughing


Eμ αρχηγέ εμένα ήταν του κουτιού.. όχι ξεχειλωμένα απ'τα τσαρουχωματα Laughing

Άντε... νομίζω σου βρήκα τη λύση! Μη δίνεις σημασία στις τιμές, μπορούμε να φτιάξουμε κι εμείς σχεδόν τσάμπα!!!
volvos - Πεμ 21 Οκτ 2010, 10:36:19
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα μπαινει ξανα τρομπα φρενων πεζο σπορτ
σε συνδιασμο με σβρο μικρο πεζο σπορτ

θεωρητικα ειναι ο συνδιασμος με μεγαλυτερη δυναμη πενταλ και τη καλυτερη αισθηση... και βλεπουμε
ελπιζω τωρα που δουλευουν ολες οι δαγκανες να δω διαφορα φρενα
volvos - Κυρ 24 Οκτ 2010, 22:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ

το abs εμπαινε πόλυ πιο συχνα ελεω μεγαλης πιεσης απο τρομπα
και επανηλθε το φαινομενο με το πετρωμα του πενταλ στις αριστερες...χαος

παμε μαλλον για ολα μαμα
volvos - Δευ 25 Οκτ 2010, 21:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
to θριλερ καλα κρατει ....


εβαλα μεγαλη τρομπα και μικρο σεβρο...αποτελεσμα λιγο καλυτερη αισθηση
πολυ μικρη διαδρομη στο πενταλ
εμπαινε ομως πολυ ευκολα το ABS οποτε σε μπερδευε λιγο
δε μπορω να ειμαι ομως 100% σιγουρς καθως τα λαστιχα ηταν οφ. πρεπει να ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που εχουν καταφερει να φυγουν απο μεγαρα με λινα στο δεξι λαστιχο

σε μια πιο ανοιχτη πιστα οπως σερρες νομιζω οτι θα ηταν οκ η κατασταση

το κακο ειναι οτι ΕΠΑΝΗΛΘΕ ο εφιαλτης στις αριστερες!!!!!!!!
3-4 φορες πηγα να φυγω απεξω... το αμαξι για οσους δε θυμουνται οταν εισαι πανω στις αριστερες και κυριως στη κ3 που δε μεσολαβει ευθεια και πατας φρενο για τη κ4 πετρωνει το πενταλ στην αρχη της διαδρομης μπαινει το abs και απλα πας απεναντι αφου το αμαξι αρνειται να κοψει ταχυτητα...ουσιαστικα το θεμα ειναι οτι δε μεταφερεται δυναμη στα φρενα...θεωρητικα παλιοτερα αυτο μου ειχαν πει οτι μπορει να ειναι επειδη δεν ξαναγεμιζει γρηγορα το σεβρο σε υψηλες στροφες ή κατι τετοιο αλλα ακρη δεν εβγαλα ποτε. το θεμα ειναι οτι με μικρη τρομπα αυτο δε το ειχα προηγουμεη φορα...αλλη αλλαγη δεν ειχα κανει στο σεταπ των φρενων...
καμια βοηθειεα?
Sidobre - Δευ 25 Οκτ 2010, 21:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τις σωληνώσεις προς το σερβο τις έχεις ελέγξει; Μήπως πρέπει να ελέγξεις αν στα ψηλά σου αδειάζει από βοήθεια και ξεραίνεται;

Excessive brake pedal effort required to
stop vehicle
» Faulty vacuum servo unit.
» Disconnected, damaged or insecure
brake servo vacuum hose.
» Primary or secondary hydraulic circuit failure.
» Seized brake caliper/wheel cylinder piston(s).
» Brake pads/shoes incorrectly fitted.
» Incorrect grade of brake pads/shoes fitted.
» Brake pads/shoes contaminated.
volvos - Δευ 25 Οκτ 2010, 22:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
και γιατι δε το εκανε με τη μικρη τρομπα? Confused

αυτο δε που παρατηρησα οταν αφηνα γκαζι πιο νωρις ηταν οκ...
σκεφτομαι μηπως παιζει κατι με τα σωληνακια που εχω στην ακρη του μυαλου μου

θα πρεπει να βρω ενα σετ μαμα για να το δοκιμασω ομως
Sidobre - Δευ 25 Οκτ 2010, 22:11:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ντε....

Αν υπήρχε ένας τρόπος να μετρήσεις την υποπίεση στον σωλήνα του σερβο θα σου έλυνε την περιέργια. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται στις υψηλές στροφές (και αν έχετε διατηρήσει την εργοστασιακή υποδοχή στο μοτερ) μήπως αδειάζει και γι'αυτό δεν έχεις φρένα. Περίεργο μου ακούγεται.

Κοίτα μία σωληνώσεις πάντως, δεν έχεις να χάσεις τπτ. Δοκίμασε και ένα άλλο σερβο μήπως αυτό είναι χαλασμένο!
volvos - Δευ 25 Οκτ 2010, 22:26:34
Θέμα δημοσίευσης:
το προβλημα μου το εκανε και με το αλλο το μαμα σεβρο σε πολυ χειροτερο βαθμο. σωληνωσεις προς σεβρο ειναι τσεκαρισμενες απο τοτε με αργυρη οταν ακουγε τη γκρινια...

μια αλλη εκδοχη ειναι απο τζι να κολλαει τακακι δαγκανα αλλα απο αυτο θα ειχα αργη αποκριση στο πενταλ δε θα σκαλωνε πανω...

αν λεω αν τα σωληνακια ειναι μαπα που μπορει να επηρεασει αυτο?
Sidobre - Δευ 25 Οκτ 2010, 22:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
Σωληνάκια υψηλής; Τότε θα είχες κούφια διαδρομή, όχι σκληρη (θα μπαλονιάζανε ή κάτι παρόμοιο).

Αν στο κάνει λιγότερο προς καθόλου με μικρό σεβρο και πιο έντονα με μεγάλο σεβρό, θεωρώ ότι κάπου στις υψηλές στροφές δεν έχει πολύ υποπίεση για να σου δώσει υποβοήθηση.

Σωληνώσεις/σύνδεσμοι/θέση σωλήνας κατά προτεραιότητα...

Η άλλη λύση είναι αυτή αλλά μην με βαρέσεις.....Laughing Laughing Laughing

http://www.piecescitroensport.citroen.com/NR/rdonlyres/51C68D84-FA58-484F-B46F-C1EBAFE48859/237309/F63CIRCUITDEFREINAGE_270110.pdf

Ρε μπας και το σεβρο θέλει πέταμα και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;
volvos - Τρι 26 Οκτ 2010, 10:47:32
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που σκεφτομουνα ειναι να ειναι τσακισμενο το σωληνακι υψηλης και να μη φαινεται...οπτοε στα πολλα ζορια να μη πρεσαρει

η διαφορα εγινε απο μικρη σε μεγαλη τρομπα
σεβρο παντα το μικρο που ειναι καινουργια απο τη πεζο

θα ψαξω να βρω ενα μαμα σεβρο (το χασαμε μαλλον με αργυρη Laughing ) και θα ξαναβαλω τρομπα σεβρο μαμακαι βλεπουμε
COOL ALEXIS - Τρι 26 Οκτ 2010, 11:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γυρίσεις εντελώς μαμά και να δεις αν στο κάνει. Μετά θα πρέπει να αλλάζεις ένα πράγμα την κάθε φορά για να βγάλεις συμπέρασμα Exclamation
MEMsound - Τρι 26 Οκτ 2010, 11:08:02
Θέμα δημοσίευσης:
+1000...
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 11:16:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω τα δικά μου και κάθονται. Αλλωστε όλα αυτά θα αλλάξουν.
volvos - Τρι 26 Οκτ 2010, 11:19:20
Θέμα δημοσίευσης:
A ΡΕ πραμα που εχεις να μαζεψεις απο τον καημενο το κιτκαρο αν φυγω αγγλια....

φερε το μαμα σεβρο αν μπορεις μια φορα λεσχη να το τσεκαρουμε αν ειναι ιδιο με το αυτο που εχει αργυρης...
RoadRunner122 - Τρι 26 Οκτ 2010, 12:55:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Τάκη... υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με κύκλωμα υποπίεσης.

Τότε που βάλατε εισαγωγή C2, τα συνδέσατε όλα σωστά ή κανατε παντρέματα?

Κατά τη γνώμη μου ξεκίνα από εδώ: άλλαξε σωληνάκι υποπίεσης με καινούριο (5ευρώ max) ΚΑΙ τη μονόδρομη βαλβίδα που κουμπώνει πάνω στο σέρβο (το βαρελάκι που συνδέει σωλήνα υποπίεσης με σέρβο) μπας κι έχει τσακίσει/σκιστεί το διάφραγμα και φρακάρει την έξοδο αέρα προς εισαγωγή...

Θέλω να πιστεύω ότι εξαέρωση έχετε κάνει σωστά, ναι? Γιατί αυτό το μονόπαντο φρενάρισμα, κάτι μου κάνει σε αέρα στη μεριά της δαγκάνας που δε φρενάρει Rolling eyes

Επίσης τσέκαρε ότι οι γλύστρες στις δαγκάνες δεν είναι κολλημένες! Τις έχεις καθαρίσει ποτέ με αφαίρεση, πλύσιμο, αναλίπανση?
volvos - Τρι 26 Οκτ 2010, 12:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
υποπιεση κυκλωμα τσεκ πριν κανα χρονο
και βαλβιδα αντεπιστροφης σεβρο
δαγκανες καινουργιες

αλλο?
MEMsound - Τρι 26 Οκτ 2010, 15:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
παντως το τοοοοοσο σκληρο πεταλι... με την ανυπαρκτη διαδρομη και την μηδενικη αισθηση... που εχεις τωρα... δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο...

δε λεω φρεναρει, αλλα κατι δεν δουλευει σωστα
iceage - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:17:37
Θέμα δημοσίευσης:
Το αυτοκίνητο δεν έχει πολύ υποπίεση στις υψηλές στροφές γιαυτό νταμαρώνει το πετάλι.
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Το αυτοκίνητο δεν έχει πολύ υποπίεση στις υψηλές στροφές γιαυτό νταμαρώνει το πετάλι.


Ναι αυτό το είπαμε. Το γιατί είναι το θέμα.
iceage - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:23:44
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
iceage έγραψε:
Το αυτοκίνητο δεν έχει πολύ υποπίεση στις υψηλές στροφές γιαυτό νταμαρώνει το πετάλι.


Ναι αυτό το είπαμε. Το γιατί είναι το θέμα.

Χρόνισμα. Άρα στις υψηλές στροφές δεν έχει καθόλου ταχύτητα στο μείγμα. Άρα κάπου φρενάρει. Από εισαγωγή δεν νομίζω για και έχει αρκετές δυνατότητες. Άρα που καταλήγουμε?
ΤΑΚΗ ΘΕΣ ΕΞΑΤΜΗΣΗ γιατί σε φρενάρει.
MEMsound - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:29:01
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη "εν το κατεω"...
εξηγηστε μου εν συντομια τι σχεση εχει η υποπιεση με το φρενο?
Confused Shocked Confused Shocked
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:40:16
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Sidobre έγραψε:
iceage έγραψε:
Το αυτοκίνητο δεν έχει πολύ υποπίεση στις υψηλές στροφές γιαυτό νταμαρώνει το πετάλι.


Ναι αυτό το είπαμε. Το γιατί είναι το θέμα.

Χρόνισμα. Άρα στις υψηλές στροφές δεν έχει καθόλου ταχύτητα στο μείγμα. Άρα κάπου φρενάρει. Από εισαγωγή δεν νομίζω για και έχει αρκετές δυνατότητες. Άρα που καταλήγουμε?
ΤΑΚΗ ΘΕΣ ΕΞΑΤΜΗΣΗ γιατί σε φρενάρει.


Θα έκοβε ρε το αμάξι ή απλώς δεν θα ανέβασε με ευκολία. Και στα βιντεάκια του ακόμα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο (εχει και δυναμομέτρηση).
Οτι κάτι παίζει, είναι σίγουρο, αλλά δεν γίνεται να έχει υποβοήθηση στις 2.000 στροφές και να μην έχει στις 7.000.

Κάτι άλλο παίζει!
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
επειδη "εν το κατεω"...
εξηγηστε μου εν συντομια τι σχεση εχει η υποπιεση με το φρενο?
Confused Shocked Confused Shocked


Αν θα δεις πάνω στο σεβρο, έχει ένα σωλήνα που συνδέεται με την εισαγωγή. Εκμεταλεύεται την υποπίεση του μοτέρ και "ρουφάει" δημιουργώντας κενό μέσα στο σεβρό το οποίο με αυτό τον τρόπο πολλαπλασιάσει την κίνηση του ποδιού σου.

http://auto.howstuffworks.com/auto-parts/brakes/brake-types/power-brake2.htm
MEMsound - Τρι 26 Οκτ 2010, 16:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
χμ δεν το ηξερα αυτο περι υποπιεσης/φρενου



παντως στον κιτκαρο το ιδιο "χαλια" (οπως τα περιεγραψα στο παραπανω ποστ μου) ειναι το φρενο του και στο ρελαντι (σε σχεση με τα μαμα δικα μου - και μα ατα αυτοκινητα ειχαν τα ιδια)

δεν πρεπει να ειναι απο το σωληνακι που λετε
εκτος και αν αυτο εχει τσακισει τελειως και δεν δουλευει καθολου.
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 17:13:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον το βρήκα το πρόβλημα.... Laughing Laughing

Πεταλούδα! Μένει ανοιχτή στα κατεβάσματα!
MEMsound - Τρι 26 Οκτ 2010, 17:41:54
Θέμα δημοσίευσης:
εεεε????? Shocked Confused
Sidobre - Τρι 26 Οκτ 2010, 20:10:41
Θέμα δημοσίευσης:
Κι'άλλη λύση:

http://www.tricompetition.com/fr/kit-de-freins/pedal-box/pedal-box-pour-206.html

(παρεπιπτόντως χάζεψε λίγο το κατάστημα έχει κάποια καλά πράγματα αλλά είναι λίγο πιο ακριβός απ'όσο πρέπει)
salex - Τετ 27 Οκτ 2010, 00:14:12
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε σεις θα αρχίσω να σας πετάω ντομάτες και γιαούρτια σε λίγο, που είναι και οικολογικά.

Καταρχήν αναρωτηθήκατε αν έχει γίνει σωστή εξαέρωση ποτέ στο σύστημα φρένων του κιτκαρου; Να σας απαντήσω εγώ, ΟΧΙ.

Ο κίτκαρος έχει αντλία ABS; Έχει.

Μπουρμπουλήθρες έχει μέσα της; Για να μην έχει γίνει ποτέ εξαέρωση, μάλλον.

Τα περί έλλειψης υποπίεσης στις υψηλότερες στροφές, σύμφωνοι. Με τους εκκεντροφόρους που φοράει
ακόμα και στο ρελαντί έχει μικρότερη υποπίεση, αναμενόμενο είναι.
Αλλά τόσα και τόσα αυτοκίνητα έχουν αντίστοιχους εκκεντροφόρους με παρόμοιο σύστημα σερβο και προβλήματα φρεναρίσματος ΔΕΝ έχουν.

Μήπως έχει γίνει καμία άλλη ματσολιά;
volvos - Τετ 27 Οκτ 2010, 09:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
ρε στελιο αυτο τοο εχεις ξαναπει 90φορες τι τη ξαναλες??
ΕΞΑΕΡΩΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΙΣΑ ΜΕ 5ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010 και αλλες τοσες αλλαγη υγρων απο 3διαφορετικα συνεργεια

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΑΕΡΩΣΗΣ και στο 206 δεν εχω esp για να θελει εξαερωση με διαγνωστικο

οταν εχεις θεμα εξαερωσης περα απο ολα τα αλλα εχεις θεμα με το πενταλ σε ολες τις φασεις λειτουργιας του...

το σωληνακι απο εισαγωγη προς σεβρο ειναι τσεκαρισμενο. δε ξερω αν θα βοηθουσε να βαλω μεγαλυτερο

μια ιδεα ειναι οτι κουνιουνται τα εμβολα απο τα τζι και κολλανε στο τακακι


πεταλουδα εχει ψηλα δεν εχει νοημα να μπλεκεται γιατι ειμαι χωρις γκαζι στην εξοδο πριν τα φρενα...και επειδη τα χλμ στη κ3 ειναι καπου 120 μιλαμε για 6000 και οχι για 7+ εκει δε νοειται να μη κανει υποπιεση

αν ειχα θεμα με υποπιεση θα το ειχα και ρελαντι οταν το ειχαμε 800σαλ και τρεμοπαιζε σα τρομπετα....ακομα και τοτε φρενα ηταν μια χαρα
Pugobios - Τετ 27 Οκτ 2010, 13:34:27
Θέμα δημοσίευσης:
εχω παρατηρησει το εξης στο δικο μου...οταν παταω ελαφρως φρενο με ταχυτητα μεσα οταν κατεβει το μοτερ τις 1800 στροφες φρεναρει πιο δυνατα και μαλακωνει αρκετα το πεταλ...αυτο γινεται επειδη εκεινη την ωρα κλεινουν τα μπεκ...για τσεκαρε το προγραμμα σου λιγο...
Steve - Τετ 27 Οκτ 2010, 14:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
NodNo W00t Stunned

Τί άλλο θα δώ εδώ μέσα Rolling eyes
drdino - Τετ 27 Οκτ 2010, 20:24:23
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Παρ 29 Οκτ 2010, 16:42:54
Θέμα δημοσίευσης:
Στο γαλαξίδι βρήκαμε τη λύση στο πρόβλημα...



Κανένα πρόβλημα, ούτε στην αίσθηση, ούτε στην απόδοση... Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Παρ 29 Οκτ 2010, 16:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Στο γαλαξίδι βρήκαμε τη λύση στο πρόβλημα...



Κανένα πρόβλημα, ούτε στην αίσθηση, ούτε στην απόδοση... Laughing Laughing Laughing


Μην παίζεις με τον πόνο του γιατί κάτι τέτοιο θα του ήταν χρήσιμο κυριολεκτικά και όχι μεταφορικά....
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 14:12:22
Θέμα δημοσίευσης:
ποιο καλο παιδακι εχει προσβαση στο σερβις μποξ της σιτροεν να δουμε το κυκλωμα της υποπιεσης του σεβρο του c2 vts αν εχει βαλβιδα υποπιεσης?
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 14:16:14
Θέμα δημοσίευσης:
ακυρο
το θεμα υποπιεση και εισαγωγη δε παιζει που συζηταγαμε καθως κουλ αλεξης προσφατα εβαλε την εισαγωγη και μονος του μαλιστα
και δεν εχει καμια διαφορα στο πεταλι κλπ

αρα πλεον κοιταμε για σεβρο

υπαρχει κανεις που να εχει μαμα σεβρο 206 1.6 16ν διαθεσιμο για δοκιμη?
iceage - Τρι 05 Απρ 2011, 16:17:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ακυρο
το θεμα υποπιεση και εισαγωγη δε παιζει που συζηταγαμε καθως κουλ αλεξης προσφατα εβαλε την εισαγωγη και μονος του μαλιστα
και δεν εχει καμια διαφορα στο πεταλι κλπ

αρα πλεον κοιταμε για σεβρο

υπαρχει κανεις που να εχει μαμα σεβρο 206 1.6 16ν διαθεσιμο για δοκιμη?

Μην αλλάξεις σέρβο. Το αβς θα βαράει υπερωρίες.
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 16:35:38
Θέμα δημοσίευσης:
exω σοβαρη υποψια οτι το σεβρο μου ειναι προβληματικο ή η αντεπιστροφη του....θα το δοκιμασω να βαλω το παλιο το μαμα...

παντως με τα χλμ εστρωσε λιγο το πραμα
iceage - Τρι 05 Απρ 2011, 16:37:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
exω σοβαρη υποψια οτι το σεβρο μου ειναι προβληματικο ή η αντεπιστροφη του....θα το δοκιμασω να βαλω το παλιο το μαμα...

παντως με τα χλμ εστρωσε λιγο το πραμα

Βάλε την ανεπόστροφη από το παλιό σου.
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 16:46:52
Θέμα δημοσίευσης:
οχι.
θα αλλαχτουν τα παντα με τα μαμα για να εχω ενα μετρο συγκρισης
RoadRunner122 - Τρι 05 Απρ 2011, 19:31:50
Θέμα δημοσίευσης:
ένα ένα ρε μλκ. Πώς θα δεις τι πραγματικά έφταιγε? Το σωληνάκι με την ανεπίστροφη αλλάζει σε μισό λεπτό. Άλλαξε αυτό, τσέκαρε και μετά αλλάζεις και σέρβο.
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 09:09:52
Θέμα δημοσίευσης:
απο τη στιγμη που η αντεπιστροφη ειναι ιδια στα δυο σεβρο θα αλλαξουμε με αργυρη αυριο την αντεπιστροφη και βλεπουμε Evil
volvos - Τετ 06 Απρ 2011, 16:13:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μου βρηκε κωδικους iceage Και επειδη εδω ειναι το μονο μερος που δε χανω πραματα Laughing Laughing Laughing

αντεπιστροφη c2 vts 459933

αντεπιστροφη c2 vtr 459958-459931

aντεπιστροφες για 206 διαφορων τυπων 459925-459915-459939-459931-459947


λεω να παρω την 459947 που ειναι το μεγαλυτερο μοντελο
χαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Idea Question
MEMsound - Τετ 06 Απρ 2011, 16:42:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
λεω να παρω την 459947 που ειναι το μεγαλυτερο μοντελο
χαχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Idea Question


respect!!!!!!!!!!
iceage - Κυρ 08 Μάϊ 2011, 18:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά τα χθεσινοβραδυνά είμαι 100% σίγουρος ότι το κύκλωμα έχει πρόβλημα ή η μονάδα του ABS έχει παραδώσει πνεύμα.
Steve - Κυρ 08 Μάϊ 2011, 18:56:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τί μας νοιάζει, αφού το Τάκη φεύγει Αγγλία! Laughing
volvos - Τρι 23 Αύγ 2011, 09:13:55
Θέμα δημοσίευσης:
το σεβρο μου ειναι τεβες αλλα κωδικο δε μου λενε ή δε βλεπουν στη πεζο

μπορει να βοηθησει καποιος απο το σερβις μποξ??

πλαισιο VF32HNFUF43764791
recife_rallye - Τρι 23 Αύγ 2011, 09:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
4535T4 ειναι ο κωδικος που ψαχνεις
volvos - Τρι 23 Αύγ 2011, 09:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
thank youuuuu
mono ayto exei se teves?
recife_rallye - Τρι 23 Αύγ 2011, 10:01:03
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
thank youuuuu
mono ayto exei se teves?


Οχι,εχει κι αλλα,ομως με τον αριθμο πλαισιου σου μου βγαζει μονο αυτο τον κωδικο Exclamation
Θελεις να σου γραψω και του αλλους?
volvos - Τρι 23 Αύγ 2011, 10:03:41
Θέμα δημοσίευσης:
no thank you Wink
salex - Τρι 23 Αύγ 2011, 13:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εχμ, βασικά Teves είναι όλη η γενιά αυτών των ABS.

Θα έρθεις να το τρομπάρουμε με το ματζαφλάρι που πήρα από ιμπεϊ;
Εξαφανίζει όλες τις μπουρμπουλήθρες πέρα για πέρα.
Το δοκίμασα στο δικό μου και το πεντάλ βελτιώθηκε αισθητά.
volvos - Τρι 23 Αύγ 2011, 13:07:24
Θέμα δημοσίευσης:
προς το παρον προσπαθω να τα επαναφερω σε εργοστασιακή μορφή
gallosvaggitis - Πεμ 26 Δεκ 2019, 21:10:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα revive στο ποστ... Σε 206 1.4 8V 2001 (Με τα πρωτα φαναρια) χωρις abs (αρα μαλλον αντλια με 4 συνδεσεις 20mm και μικρα ταμπουρα μαλλον 180mm)

Με καλα ferodo μπροστα μαζι με σωληνακια αεροπορικου τυπου, και δαγκανες απο Ξαρα 2λιτρο/206 RC Δηλαδη 283mm και αντλια 23,81mm θα ειμαι οκ?

Με λαστιχα 205/45/16 απο θεμα προσφυσης το λεω.

Ισως υπερβολικα για τωρα αλλα υπαρχουν σχεδια μελλοντικα για τουλαχιστον διπλα αλογα.. Οποτε λεω να ειναι καπως οκ απο τωρα.. Τι λετε?
christos_99 - Πεμ 26 Δεκ 2019, 22:50:16
Θέμα δημοσίευσης:
Τα συγκεκριμενα φρενα εχουν μεγαλο συνολικο βαρος(δαγκανα+δισκος), τζαμπα θα ταλαιπωρεις αναρτηση...

Μια αρκετα οικονικη και πρακτικη λυση ειναι τα 266 του 206 1.6 με καλα τακακια(πχ ferodo ds2500) και καλα υγρα φρενων dot5.1 σε motul ή ferodo, με σωληνακια υψηλης. Πλεον 266 τα περνεις νυχτα ενα κομματι ψωμι.

Η αντλια απο xsara ειναι περιττη, δοκιμασε το ετσι για αρχη, κι αν δεν, τοτε περνεις και την 22αρα αντλια του 206, ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις μια τετοια μεταχειρισμενη, απο την 23αρα του 2λτ xsara που εχεις στο μυαλο σου

υγ: το 206RC, κι εκεινο 22αρα αντλια εχει
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr