PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - φανάρια 207 rc

franch_power - Πεμ 10 Ιούν 2010, 23:36:53
Θέμα δημοσίευσης: φανάρια 207 rc
καλησπέρα παιδιά! μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζουν τα εμπρός φανάρια του 207 rc?
dimkeras - Πεμ 10 Ιούν 2010, 23:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
660€ το ζευγάρι.

Αλλά ρώτα καλού κακού κι εδώ :

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=19025
franch_power - Πεμ 10 Ιούν 2010, 23:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
είναι λίγο τσίμπημενη η τιμή!:$
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 00:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Εντάξει δεν είναι 660 αλλά και τα 390 από τον προμηθευτή δεν είναι λίγα.. Laughing
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 00:24:20
Θέμα δημοσίευσης:
όντως είναι καλή τιμή! Laughing σκέφτομαι να τα αλλάζω πιστεύω πως θα του πήγενουν! Very happy
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 00:29:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να κάνεις "smoked" τα ήδη υπάρχοντα δε παίζει? Έχω ακούσει πώς το κάνουν..
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 00:36:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή Rolling eyes
xalkiadakhs 207gt - Παρ 11 Ιούν 2010, 01:01:32
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
όντως είναι καλή τιμή! Laughing σκέφτομαι να τα αλλάζω πιστεύω πως θα του πήγενουν! Very happy


πως ειναι οταν βγαινεις απο το σπιτι σου την ημερα-και ειναι ημερα?ε ετσι οταν πας να βγεις το βραδυ ειναι παλι βραδυ!!!
για τα φαναρια απλα εχουμε μια διαφορα τεραστια μερας με νυχτας....τελος!!!εγω τουλαχιστον νομιζω οτι εαν αλλαξεις φαναρια αλλαζει ολο το αμαξι μπροστα!!! Wink Wink Wink
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 01:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικότερα τα φανάρια του rc είναι πολύ όμορφα δηλώνουν ''επίθεση'' Cool
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 08:41:42
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
Δηλαδή Rolling eyes


Βασικά υπάρχουν κάποιοι μαστόροι που σου σκουρένουν τα φανάρια με κάποιο τρόπο και τα κάνουν πιο φιμέ τύπου RC. Αλλά δεν ξέρω κανέναν προσωπικά. Αν ξέρει κανείς ας μας πεί.. Smile
NoDsl - Παρ 11 Ιούν 2010, 11:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το σκούρο οκ, σκούρινε τα υπάρχοντα. Το θέμα είναι οτι η μεσαία σκάλα στου RC είναι με "προτζεκτορες"(αν το λέω λάθος συμπαθάτε με) και όχι απλό κάτοπτρο => σε hid παίζει πιο ανθρωπινά.
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 11:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
με ενδιαφέρει όχι μόνο το σκούρο του φαναρίου αλλά κ στο εσωτερικό του φαναρίου όπως κ τα προβολάκια (συγνώμη δεν γνωρίζω πως αλλιώς λέγεται) που έχει κ το gt Wink
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 11:44:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τους projectors εννοείς μάλλον για τη μεσαία σκάλα. Και εγώ τα σκέφτομαι, αλλά είναι και 400 ευρώ ρε γα**το.. Smile
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 20:49:32
Θέμα δημοσίευσης:
φίλε μου πιστεύω ο,τι θα πηγαίνουν πολύ στα rallye μας! Wink 400Ε και τα δύο? Υπάρχη δυνατότητα να μπουν στα δικα μας φανάρια?
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 20:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι 390 και τα 2. Μπαίνουν. Απλά δε θα δουλεύουν τα φώτα στροφής, θέλει πατέντα..
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 21:20:17
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως σ'ευχαριστώ για τις πληφορίες σκοπεύω αν δεν καταφέρω να βάλω τα φανάρια να βάλω τα projectors Wink
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 21:36:11
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
Πάντως σ'ευχαριστώ για τις πληφορίες σκοπεύω αν δεν καταφέρω να βάλω τα φανάρια να βάλω τα projectors Wink


Αυτό δε το κατάλαβα Smile. Οι projectores είναι μαζί με τα φανάρια, δε μπαίνουν χωριστά. Τα φώτα της μεσαίας σκάλας αν δείς είναι διαφορετικά από τα δικά μας. Έχουν κλειστό γυαλί και από πίσω είναι η λάμπα. Αυτό είναι ο projectoras. Smile Δε μπαίνει μόνο του, είναι στο φανάρι..
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 21:56:31
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί να κάνω λάθος! αλλά έναν τύπο πoυ είχα δει πoυ δουλεύει στην peugeot έχει ένα rallye και τους projectores στα δικα μας τα φανάρια δεν γνωρίζο πάντως αν υπάρχει τρόπος κ μπαίνουν! Confused γι'αυτό υπέθεσα ο,τι θα μπαίνουν Confused
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 22:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως είχε βάλει τα φανάρια του GT? Που δεν είναι φιμέ και έχουν projectors. Μάλλον αυτό θα ήταν υποθέτω..
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 22:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως να έχει κάνει και αυτό!
ironman02 - Παρ 11 Ιούν 2010, 22:20:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως αν πάρεις φανάρια δεν αξίζει να πάρεις του GT. Καλύτερα του RC που είναι και φιμέ Smile . Δε νομίζω οτι θα έχουν και ιδιαίτερη διαφορά στη τιμή Wink.
dimkeras - Παρ 11 Ιούν 2010, 22:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τα GT από τα RC είναι 100€ περίπου φθηνότερα. Από τον προμηθευτή δε ξέρω.

Και με 95€ βάζεις και το εγκεφαλάκι για τα φώτα στροφής.
franch_power - Παρ 11 Ιούν 2010, 22:34:01
Θέμα δημοσίευσης:
Έχετε δίκιο μία δουλειά πρέπει να γίνεται σωστά για 100Ε διαφορά
καλύτερα του rc Wink
xalkiadakhs 207gt - Σαβ 12 Ιούν 2010, 01:29:56
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
Έχετε δίκιο μία δουλειά πρέπει να γίνεται σωστά για 100Ε διαφορά
καλύτερα του rc Wink



με αναγκασατε και ξεσκαλισα τις ωραιες μου φωτογραφιες.....οριστε..παρακατω στην αριστερη μερια ειναι η """ημερα""" και στα δεξια ειναι """νυχτα""" που λεγαμε και πιο πριν!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Photobucket
franch_power - Σαβ 12 Ιούν 2010, 10:11:00
Θέμα δημοσίευσης:
μάς άναψες τα αίματα Wink τα φανάρια του rc δεν πιάνονται είναι τελεία! Thanks για την φωτό!
ironman02 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 16:32:45
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι μόνο το νικελ μέσα στο φανάρι σκούρο ή και το πλαστικό απ'έξω? Δε μπορώ να καταλάβω.. Smile
ironman02 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 19:34:56
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Τα GT από τα RC είναι 100€ περίπου φθηνότερα. Από τον προμηθευτή δε ξέρω.

Και με 95€ βάζεις και το εγκεφαλάκι για τα φώτα στροφής.


Το εγκεφαλάκι που το βρίσκεις? Το έχουν πάνω τα GT/RC από τη μαμά τους ή δεν το χρειάζονται αυτά? Το πουλάει η αντιπροσωπία? Είναι peugeot ανταλλακτικό δηλαδή? Πολλά ρωτάω.. Laughing

edit: Και να ρωτήσω κάτι για τα φώτα στροφής. Αυτά δουλεύουν μόνο σε απότομο στρίψιμο ή γενικά όταν στρίβεις δουλεύουν? Κάνουν δουλειά??
franch_power - Σαβ 12 Ιούν 2010, 19:36:59
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν κάνω λάθος σ'ενός φίλου μου που έχει το le man αν παρατήρησα σωστά πρέπει να είναι το νικελ πoio σκούρο Confused
orfanos mulopotamos - Σαβ 12 Ιούν 2010, 19:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως αν μπω στην διαδικασια να τα αλαξω... θα βαλω aftermarket... κατι διαφορετικο... τωρα, σιγουρα ποιο καλη ποιοτητσ του rc.. αλλα και τα αλλα ειναι πολυ ομορφα....
franch_power - Σαβ 12 Ιούν 2010, 19:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
λογικά εντός πόλεως θα γίνετε αντιληπτό από τον οδηγό όπου οι στροφές είναι ποιο κλειστές ενώ στις ανοιχτές πιστεύω θα είναι ποιο δύσκολο να το παρατηρήσεις Smile (αν κάνω λάθος διορθώστεμαι) Smile
dimkeras - Σαβ 12 Ιούν 2010, 21:50:48
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
λογικά εντός πόλεως θα γίνετε αντιληπτό από τον οδηγό όπου οι στροφές είναι ποιο κλειστές ενώ στις ανοιχτές πιστεύω θα είναι ποιο δύσκολο να το παρατηρήσεις Smile (αν κάνω λάθος διορθώστεμαι) Smile



Όταν πας και στρίψεις (να στρίψεις εννοώ, όχι να κοροϊδευόμαστε! Very happy ) νύχτα σε κλειστή διαδρομή, τότε θα καταλάβεις πραγματικά πόση δουλειά κάνουν τα φώτα στροφής.

Και στις ανοιχτές τα αντιλαμβάνεσαι αλλά όχι τόσο όσο στις κλειστές.

Στην πόλη βοηθάνε γιατί βλέπεις αρκετά τα τυφλά σημεία, αλλά πιστεύω πως σε μανούβρες κλπ ενοχλούνε τους απέναντι (το έχω διαπιστώσει κι εγώ...)
dimkeras - Σαβ 12 Ιούν 2010, 21:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Το εγκεφαλάκι που το βρίσκεις? Το έχουν πάνω τα GT/RC από τη μαμά τους ή δεν το χρειάζονται αυτά? Το πουλάει η αντιπροσωπία? Είναι peugeot ανταλλακτικό δηλαδή? Πολλά ρωτάω.. Laughing

edit: Και να ρωτήσω κάτι για τα φώτα στροφής. Αυτά δουλεύουν μόνο σε απότομο στρίψιμο ή γενικά όταν στρίβεις δουλεύουν? Κάνουν δουλειά??




Για το εγκεφαλάκι ρώτα fynos.

Τα στροφής λειτουργούν πάντα όταν στρίβεις το τιμόνι, ακόμη και όταν σταματήσεις να κινείσαι. Δε λειτουργούν στην όπισθεν ή μόλις πρωτοξεκινήσεις τον κινητήρα.
ironman02 - Κυρ 13 Ιούν 2010, 13:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα..Καλό.. Smile
drspeed - Κυρ 13 Ιούν 2010, 15:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που θέλω.Ξέρει κάποιος που να είναι Αθήνα να ανοίγει και να κλείνει τα φανάρια???Θέλω να κάνω μαύρο το μέρος που ουσιαστικά είναι διακοσμητικό και δεν αντανακλά φως.Δηλαδή τα πάντα εκτώς από τα κάτοπτρα.Το είδα σε ένα μαύρο rallye σαν το δικό μου και ήταν απίστευτα όμορφο.
xalkiadakhs 207gt - Κυρ 13 Ιούν 2010, 16:07:00
Θέμα δημοσίευσης:
drspeed έγραψε:
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που θέλω.Ξέρει κάποιος που να είναι Αθήνα να ανοίγει και να κλείνει τα φανάρια???


ε φιλος....μην κανεις πειραματα φιλε θα χτυπας το κεφαλακι σου και ειναι κριμα!!!τα δικα μας φαναρια δεν ειναι απο αυτα που ανοιγουν και ξανακλεινουν....μην σκεφτεσαι ανοησιες φιλε,γνωμη μου παντα και φιλικα παντοτε!!!
drspeed - Κυρ 13 Ιούν 2010, 16:24:08
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά ντε μή βαράς Laughing
Άσχετο: Όταν βρεις άκρη για την αποστολή του πλακακιού της forge στήλε ένα πμ να κανονίσουμε τα περαιτέρω Wink
Driver ///M - Κυρ 13 Ιούν 2010, 17:20:17
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικά πάντως, 400 ευρώ για τόσο μικρές διαφορές, δεν θα τα έδινα με την καμία. Η βασική διαφορά είναι το λίγο πιο σκούρο χρώμα, η οποία επιτγχάνεται με ειδικό σπραίυ με κόστος ελάχιστο. Τώρα οι προτζέκτορες κλπ, φαντάζομαι ότι αφορούν ελάχιστους και το μοναδικό τους πλεονέκτημα είναι αν κάποιος θέλει να βάλει xenon, ειδάλλως δεν έχουν κανένα νόημα.
Χίλιες φορές να δώσει κάποιος λεφτά να βάλει τη νίκελ σίτα του rc, που δείχνει πολύ ομοφότερη, αν και αυτή με πατέντα μπορείς να τη βάλεις πολύ φτηνότερα (με νίκελ αυτοκόλλητα), χωρίς βέβαια το αποτέλεσμα να είναι ίδιο.

Αυτά είναι η άποψή μου βέβαια, εννοείται πως ο καθένας διαχειρίζεται όπως θέλει τα χρήματά του...
ironman02 - Κυρ 13 Ιούν 2010, 18:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ και εγώ οτι κυρίως για τα xenon θα άλλαζα τα φανάρια. Το πιο σκούρο είναι και λίγο προσωπικό θέμα. Σε κάποιον μπορεί να αρέσουν και τα απλά με το ανοιχτό νίκελ περισσότερο. Εγώ δεν έχω αποφασίσει τι μου αρέσει πιο πολύ. Σε άσπρο αμάξι ας πούμε θα τα προτιμούσα σκούρα. Σε σκούρο αμάξι δε ξέρω.
Απλά με τα φανάρια του RC ξεφεύγει λιγάκι το αμάξι από τον πολύ λαό με τα απλά Smile. Εγώ πάντως στη σίτα έχω βάλει τα αυτοκόλλητα νίκελ και δε το μετανιώνω.... Very happy Μηδαμινό κόστος και πολύ πιο ωραίο..! Σαν μαμά φαίνονται! Smile
franch_power - Κυρ 13 Ιούν 2010, 23:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ παιδιά τις γρίλιες του rc τις έχω βάλει μου πιάσανε τον κ...ο αλλά χαλάλη του πάνε έσπασε λιγάκι το μαύρο Smile όπως τονίσατε κ εσείς είναι γούστο του καθενός όντως με 400Ε μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα π.χ. Βάζεις αλλά 100Ε και βάζεις πρόγραμμα από entunrs! αλλά γνώμη μου ο καθένας διαθέτη όσα μπορεί κ θέλει για το λιοντάρι του Smile (χωρίς κάποια παρεξήγηση πάντα με φιλικό διάθεση) Smile
ironman02 - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι είναι Thumb Left Αλήθεια πόσο σου κόστισε η γρίλια του RC? Γιατί το σκεφτόμουν και εγώ αλλά βρήκα πιο οικονομική λύση.. Very happy
franch_power - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
οι γρίλιες είναι ουσιαστικά δύο κομμάτια η πάνω και η κάτω μπαίνουν κουμποτές εφόσον γίνει αποσυναρμολόγηση του προφυλακτήρα! Κωδ: γριλία άνω 00007414QE κόστος 84.04Ε
Κωδ: γριλία κάτω 00007414Q6 κόστος 118.38Ε! και μαζί με τοποθέτηση μου πήγε 287Ε! αλλά από αισθητικό αποτέλεσμα ήταν τέλειο χαλάλι Very happy
saikoe_39 - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
τσαμπα πραμα οι γριλιες.....δεν το περιμενα οτι ειναι τοσο ακριβες....

μια χαρα ειναι μαυρες στο δικο μου....ολοι νομιζουν οτι ειναι το 1.4..!!!
franch_power - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:44:39
Θέμα δημοσίευσης:
πάντα έτσι είναι από αντιπρωσοποία και θα είναι για πάντα! σου πιάνουν τον κ...ο και με τα δυο χέρια Laughing
ironman02 - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:46:54
Θέμα δημοσίευσης:
Οι δικές μου με κανα 10ευρω τι σου λένε? Very happy


franch_power - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:55:02
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως πολύ όμορφες! Wink και το χρώμα επίσης το γκρι sharke του πάει πολύ! Very happy
ironman02 - Δευ 14 Ιούν 2010, 00:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
Το έψηνα και εγώ να βάλω τις γρίλλιες του RC, αλλά είπα να δοκιμάσω πρώτα αυτά και αφού βγήκαν καλές τις άφησα..Εντάξει δεν είναι όπως οι μαμά αλλά καλές είναι Wink Είναι το γκρι thorium αυτό, το shark είναι λίγο πιο σκούρο νομίζω..
franch_power - Δευ 14 Ιούν 2010, 01:13:11
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ το rallye μου το ήθελα σε λευκό αλλά είχαν εξαντληθεί κ το πήρα σε μαύρο (όχι ο,τι με χαλάει) Smile
Driver ///M - Δευ 14 Ιούν 2010, 15:34:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο (ironman), μπαίνουν εύκολα οι νίκελ ταινίες? Αυτές που υπάρχουν στο ebay είναι κομμένες στα μέτρα της γρίλιας του 207, ή τις κόβεις εσύ? Για δώσε κανα diy στο σχετικό thread αν μπορείς. Σκέφτομαι να προχωρήσω άμεσα σε αγορά.

Υπόψιν, στο αμάξι σου δείχνουν υπέροχες και φαντάζομαι ότι και στο δικό μου (manitoba grey) θα είναι εξίσου ωραίες..
ironman02 - Δευ 14 Ιούν 2010, 15:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Γιώργο (ironman), μπαίνουν εύκολα οι νίκελ ταινίες? Αυτές που υπάρχουν στο ebay είναι κομμένες στα μέτρα της γρίλιας του 207, ή τις κόβεις εσύ? Για δώσε κανα diy στο σχετικό thread αν μπορείς. Σκέφτομαι να προχωρήσω άμεσα σε αγορά.

Υπόψιν, στο αμάξι σου δείχνουν υπέροχες και φαντάζομαι ότι και στο δικό μου (manitoba grey) θα είναι εξίσου ωραίες..


Πόσταρα εδώ για να μην είμαστε off-topic Smile

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=381241#381241
ironman02 - Τρι 22 Ιούν 2010, 16:56:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Τα φανάρια των GT/RC παίζουν απλά plug and play στο rallye ή θέλουν κάποια πατέντα κτλ? Έχουν την ίδια μπρίζα στο ίδιο σημείο ας πούμε? Τα φώτα στροφής ξέρω οτι θέλουν πατέντα οκ..
hom - Πεμ 16 Δεκ 2010, 22:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα κ απο μενα παιδια.. λοιπον επειδη ενδιαφερθηκα κ εγω να μαθω ποσο κανουν τα φαναρια του rc πηρα πριν περιπου μια βδομαδα τηλεφωνο στα ανταλλακτικα τησ lion K m ειπαν οτι το ενα φαναρι κοστιζει 352 ευρω Shocked αρα 700 ευρω γ το ζευγαρι Surprised επισηςτου gt μπορεις να τα βρεις aftermarket του Rc ομωσ δεν νομιζω... Sad
ironman02 - Πεμ 16 Δεκ 2010, 23:50:36
Θέμα δημοσίευσης:
hom έγραψε:
καλησπερα κ απο μενα παιδια.. λοιπον επειδη ενδιαφερθηκα κ εγω να μαθω ποσο κανουν τα φαναρια του rc πηρα πριν περιπου μια βδομαδα τηλεφωνο στα ανταλλακτικα τησ lion K m ειπαν οτι το ενα φαναρι κοστιζει 352 ευρω Shocked αρα 700 ευρω γ το ζευγαρι Surprised επισηςτου gt μπορεις να τα βρεις aftermarket του Rc ομωσ δεν νομιζω... Sad


Αυτή τη περίοδο έχει 20-25% έκπτωση και στα φανάρια απ'ότι είχα διαβάσει. Με την έκπτωση είναι τόσο? Επίσης είχα δει ένα rallye με "φιμέ" τα μαμά του φανάρια. Ίσως μπορείς κάπως να το κάνεις και αυτό. Δε ξέρω πώς το έκανε..
makis106 - Παρ 17 Δεκ 2010, 00:06:42
Θέμα δημοσίευσης:
Απλό και με χαμηλό κόστος. Το πας σε μπογιατζή και σου περνάει βερνίκι αυτοκινήτου το οποίο έχει σκουρύνει με μαύρο χρώμα, έτσι το φανάρι γίνεται φιμέ. Wink
ironman02 - Παρ 17 Δεκ 2010, 00:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Δε χάνει σε φωτεινότητα όμως έτσι?
makis106 - Παρ 17 Δεκ 2010, 00:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πιθανών να χάσει λίγο, όχι όμως τίποτα υπερβολικό, μιλάμε για ελαφρύ φιμέ. βάζεις και καμία π.χ. osram night breaker και είσαι κομπλέ.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr