PSClub - Hellas

Κινητήρας - 207 - THP water injection

salex - Κυρ 28 Μάρ 2010, 20:35:20
Θέμα δημοσίευσης: 207 - THP water injection
Σήμερα εγκατέστησα στο 207 μου το κιτ water injection της Devilsown.
Για παγούρι νερού χρησιμοποίησα το παγούρι των υαλοκαθαριστήρων.

Το τρύπησα με ποτηροτρύπανο και έβαλα τον αντάπτορα που έρχεται με το κιτ.

Το μπεκ ψεκασμού μπήκε πάνω στη σωλήνα που έχει τον μπροστινό MAP sensor και η αντλία νερού ακριβώς μπροστά από το παγούρι των υαλοκαθαριστήρων.

Έτσι, με τον πολύ απλό διακόπτη πίεσης on/off που έρχεται με το κιτ, συνέδεσα ρεύμα από την μπαταρία μέσω ασφάλειας με τον διακόπτη και μια εντολή πίεσης από την τουρμπίνα για να βλέπει πότε πρέπει να ανοίγει.

Ολη η διαδικασία πήρε κανένα 2ωρο, γιατί χρειάστηκε κατέβασμα προφυλακτήρα και λίγη σκέψη για να τοποθετηθούν όλα στη θέση τους.
Ευτυχώς, κόβωντας λίγο πλαστικό από το εσωτερικό του, κούμπωσε ακριβώς όπως πριν χωρίς προβλήματα!

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές. Χρησιμοποίησα σκέτο νερό στο παγούρι.
Ο ήχος του κινητήρα άλλαξε εντελώς. Από εκεί που τουρμπίζει και μέχρι τον κόφτη δίνει ακόμη καλύτερες επιδόσεις από ό,τι πριν.

Το καλύτερο, που παρατήρησα μετά στο ρελαντί, είναι ότι νιώθεις σαν να καθάρισε το μοτέρ. Σταμάτησαν εντελώς κάτι τρέμουλα που ένιωθα πότε πότε στο ρελαντί και το αυτοκίνητο παίρνει μπροστά με την πρώτη μιζιά!
Φαίνεται ότι όντως άρχισε να φεύγει η λαδίλα και η βρώμα που μαζεύουν οι βαλβίδες εισαγωγής σε όλους τους κινητήρες άμεσου ψεκασμού.

Ελπίζω να μην είναι εντύπωσή μου, μου φαίνεται ότι έχει διαφορά.
Όλα τα πλεονεκτήματα της λειτουργίας του μοτέρ χρησιμοποιώντας νεράκι της βρύσης για να ρίχνει το πυρόμετρο και να καθαρίζει την εισαγωγή φαίνονται πολύ μεγάλα!
drdino - Κυρ 28 Μάρ 2010, 20:39:51
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο, ξέροντας ότι είμαι ελαφρώς off-topic αλλά επειδή το ανέφερες, τι γίνεται με τις βαλβίδες εισαγωγής στα THP; Σε σχέση με την μπίχλα που μαζεύουν οι άμεσου ψεκασμού του VAG από αναθυμιάσεις κλπ; Έχετε λύσει καμιά εισαγωγή σε μοτέρ με χλμ να δείτε; Embarassed

πχ: http://www.audizine.com/forum/showthread.php?334489-RS4-Intake-Manifold-Carbon-Build-Up-amp-Clean-Up


Θα μείνεις σε ψεκασμό νερού και μόνο;
salex - Κυρ 28 Μάρ 2010, 20:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Κωνσταντίνε, δυστυχώς η μπίχλα παραμένει. Ακριβώς για αυτό θέλησα να βάλω το water injection, όχι για τις επιδοσεις του.

Είναι το ίδιο σε όλους τους κινητήρες άμεσου ψεκασμού.
Επειδή έχουμε και μικρο μηχανοστάσιο, δεν υπάρχει χώρος για catch tank, όπως στα VAG.

Ο ψεκασμός νερού/μεθανόλης στην εισαγωγή είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος καθαρισμού για οτιδήποτε βρίσκεται μετά το μπεκ.

Ανέβασα μερικές σχετικές φωτογραφίες στη σελίδα μας, είναι πολύ επιγραμματικά το μηχανολογικό κομμάτι της εγκατάστασης.

http://etuners.gr/index.php?s=12&t=216
saikoe_39 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:00:04
Θέμα δημοσίευσης:
Προχθες ειχα στο μυαλο μου να σε ρωτησω για αυτο θεμα...αλλα το ξεχασα.. Sad
Αλλα απο οτι βλεπω με παρα-προλαβες..!!!

Πολυ ωραια στελιο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

από πλευρά προγραμματισμού άλλαξες κάτι..???
στο νεράκι μπορούμε να βάλουμε και λίγο μεθανολη..????
στο μειγμα βλεπεις διαφορα..???
Giannis307 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:

στο νεράκι μπορούμε να βάλουμε και λίγο μεθανολη..????
στο μειγμα βλεπεις διαφορα..???



Ω ναιιιιι...... Twisted evil Twisted evil
salex - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:14:09
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά, η παρουσία του νερού ρίχνει το πυρόμετρο και επιτρέπει να ρυθμιστεί λίγο πιο επιθετικά ο εγκέφαλος.

Στην πράξη εγώ ήθελα να έχω ήσυχο το κεφάλι μου, όχι να βγάλω περισσότερη ισχύ. Όχι όμως ότι δεν θα το τσιγκλίσω λιγάκι μόλις αρχίσει να καταλαβαινει τί του γίνεται.

Ο ίδιος ο εγκεφαλος αρχίζει και αυτοκουρδίζεται όταν καταλάβει ότι δεν κάνει καθόλου πυράκια. Μένει να δούμε πόσο γρήγορα θα το καταλάβει! Smile

Η μεθανόλη είναι για να μπορεί να ρυθμιστεί ακόμη πιο επιθετικά ο κινητήρας.
Πιστεύω να βοηθήσει.

Αλλά προς το παρόν δεν το σκέφτομαι καθόλου (η σκέψη μου είναι στο αν γίνεται να δουλεύω συνέχεια όπως πριν, στο 1.4bar με 95άρα και νερό της βρύσης).

Είμαι σπάγγος, τί να κάνουμε (τύφλα να'χει ο Σταύρος)!
android - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:

Επειδή έχουμε και μικρο μηχανοστάσιο, δεν υπάρχει χώρος για catch tank, όπως στα VAG.



αν ομως εχεις χοανη κ λειπει ο παπας πισω...εχουμε χωρο ε φανταστικε προγραμματιστη? Laughing
saikoe_39 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:35:04
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:


Αλλά προς το παρόν δεν το σκέφτομαι καθόλου (η σκέψη μου είναι στο αν γίνεται να δουλεύω συνέχεια όπως πριν, στο 1.4bar με 95άρα και νερό της βρύσης).

Είμαι σπάγγος, τί να κάνουμε (τύφλα να'χει ο Σταύρος)!



για αυτο το εβαλες....ειμαι σιγουρος 100%..χαχαχαχαχαχα
giannis27 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:37:37
Θέμα δημοσίευσης:
θα μας τρελάνεις τελείως ρε Στέλιο Twisted evil
πόσο σου βγήκε το κιτάκι? χρειάστηκε τίποτα άλλο ή ήταν κομπλέ το κιτάκι?
αξίζει λες να μπει αυτό το κιτάκι σε αμάξι με πρόγραμμα κ μαμά ιντερκούλερ?
tasos207RC - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω να ρωτησω κατι αλλο?Τωρα νερο για τους υαλοκαθαριστηρες δεν εχεις?Το παγουρι δουλευει αποκλειστικα για το water injection?
giannis27 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
δουλεύουν κανονικά κ τα πιτσιληστήρια απλά χωρίς σαπούνι όπως είναι κ το λογικό!
tasos207RC - Κυρ 28 Μάρ 2010, 21:45:45
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα επειδη διαβασα για προσθηκη μεθανολης που ειπαν καποιοι.....μετα απο αυτη την προσθηκη δεν νομιζω να καθαριζεις το παρμπριζ με αυτο το μειγμα,ετσι δεν ειναι?
Prokopas - Κυρ 28 Μάρ 2010, 22:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σου ρε στέλιο με τις δοκιμές σου... Smile Smile Smile
giannis27 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 22:05:38
Θέμα δημοσίευσης:
tasos207RC έγραψε:
Απλα επειδη διαβασα για προσθηκη μεθανολης που ειπαν καποιοι.....μετα απο αυτη την προσθηκη δεν νομιζω να καθαριζεις το παρμπριζ με αυτο το μειγμα,ετσι δεν ειναι?


ίσα ίσα θα καθαρίζει κ πιο εύκολα το μπαμπρίζ! Laughing
saikoe_39 - Κυρ 28 Μάρ 2010, 22:27:20
Θέμα δημοσίευσης:
Δλδ…με αυτό..ψιλά και με παραπάνω πίεση … μπορούμε να αποφύγουμε τα misfires.???
mez - Κυρ 28 Μάρ 2010, 22:31:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτέ νερό από βρύση, μόνο απεσταγμένο. Λόγω αλάτων.

Μεγειές,μας πρόλαβες πάλι!!!! Laughing Laughing Laughing
salex - Κυρ 28 Μάρ 2010, 23:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
Πράγματι Ισίδωρε, έχεις δίκιο! Η πρόταση μου ήταν για τους υπερτσήπιδες.

Η μεθανόλη είναι η αδερφή της αιθανόλης. Που την γνωρίζετε με το εμπορικό της όνομα - το οινόπνευμα.

Μην ανησυχείς, αν τυχόν καθαρίσεις το τζάμι με μεθανόλη, θα το καθαρίσεις ακομα καλύτερα. Δεν είναι τοξική, αλκοόλη είναι η καημένη.

Πριν μερικά χρονια τη χρησιμοποιούσαν στη νοθεία ποτών, αλλά προκαλεί ζαλάδες και προβλήματα στον άνθρωπο αν την πιεί. Κατά τα άλλα είναι άκακη.

Λάβετε σοβαρά υπόψιν ότι απαγορεύονται δια ροπάλου μίγματα άνω του 49% μεθανόλη με νερό, καθώς το καθιστούν εύφλεκτο και μπορεί να εκραγεί ανά πάσα στιγμή, ειδικά με αυτά τα δοχεία που βρίσκονται στο μηχανοστάσιο.
tasos207RC - Κυρ 28 Μάρ 2010, 23:07:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μια χαρα ολα τοτε Στελιο.Μεχρι να αποφασισω να φτιαξω εγω το αμαξι,θα εχεις παει το δικο σου στα 400 αλογα με ενα σωρο καινουργια πραγματακια.
drdino - Δευ 29 Μάρ 2010, 00:00:37
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Ο ψεκασμός νερού/μεθανόλης στην εισαγωγή είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος καθαρισμού για οτιδήποτε βρίσκεται μετά το μπεκ.


Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου, γιαυτό ρώτησα αν θα μείνεις στο νερό. Προληπτικά σίγουρα με το μείγμα θα βοηθάει, αλλά αν έχει ήδη πιάσει μπίχλα, δύσκολα τα πράγματα... Φαντάσου ότι στο αμέρικα προχωράνε μέχρι και σε sandblasting με καρυδότσουφλα καθώς το seafoam κλπ καθαριστικά δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Confused
tasos207RC - Δευ 29 Μάρ 2010, 00:24:07
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:

Φαντάσου ότι στο αμέρικα προχωράνε μέχρι και σε sandblasting με καρυδότσουφλα καθώς το seafoam κλπ καθαριστικά δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Confused


Σαν τα βαπορια θα καταντισουμε τα αμαξια μιας.Ετσι καθαριζουμε τα τουρμπο στο καραβι!
salex - Δευ 29 Μάρ 2010, 07:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
tasos207RC έγραψε:

Σαν τα βαπορια θα καταντισουμε τα αμαξια μιας.Ετσι καθαριζουμε τα τουρμπο στο καραβι!


Ευτυχώς που δεν έχουμε σεντίνες! Laughing
SAKIS-LEMANS - Δευ 29 Μάρ 2010, 08:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
στελάρα όμως τον χειμώνα δεν έχεις νερό για υαλοκαθαριστήρες.... Και αν σου πετάει ο άλλος λάσπες, τι γίνεται και π.χ δεν βρέχει?
tasos207RC - Δευ 29 Μάρ 2010, 09:08:43
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:

Ευτυχώς που δεν έχουμε σεντίνες! Laughing


Εαν βαλεις κανενα νιπτηρα στο αμαξι μπορει να χρειαστουν Laughing


SAKIS-LEMANS έγραψε:
στελάρα όμως τον χειμώνα δεν έχεις νερό για υαλοκαθαριστήρες.... Και αν σου πετάει ο άλλος λάσπες, τι γίνεται και π.χ δεν βρέχει?


Απ'οτι ειπαν πιο πανω,δουλευουν κανονικα τα πιτσιλιστιρια με το ιδιο νερο.
dope207 - Δευ 29 Μάρ 2010, 09:08:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγιές μεγιές και καλά κρυοπαγήματα! Very happy
αλλά το project intercooler δεν το είδαμε ολοκληρωμένο στις Φώτο!
SAKIS-LEMANS - Δευ 29 Μάρ 2010, 12:54:56
Θέμα δημοσίευσης:
tasos207RC έγραψε:
salex έγραψε:

Ευτυχώς που δεν έχουμε σεντίνες! Laughing


Εαν βαλεις κανενα νιπτηρα στο αμαξι μπορει να χρειαστουν Laughing


SAKIS-LEMANS έγραψε:
στελάρα όμως τον χειμώνα δεν έχεις νερό για υαλοκαθαριστήρες.... Και αν σου πετάει ο άλλος λάσπες, τι γίνεται και π.χ δεν βρέχει?


Απ'οτι ειπαν πιο πανω,δουλευουν κανονικα τα πιτσιλιστιρια με το ιδιο νερο.

σόρρυ μάϊ μιστέϊκ!
mechanic - Κυρ 04 Απρ 2010, 15:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα και Χριστος Ανεστη,

@Salex
σε παραδεχομαι που δεν μενεις στα στερεοτυπα
αλλα σου αρεσει να ψαχνεσαι και να δοκιμαζεις... Cool
Βεβαια απλα για την ιστορια
(συγνωμη για αυτο που θα πω παρακατω και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις)
Αλλα υπαρχουν καποιοι επιπλεον παραμετροι
που πρεπει να συζητηθουν σε αυτο το προτζεκτ...
(θα μακρυγορησω αν τους αναφερω)

Οσο αναφορα για την "λασπη" στις βαλβιδες εισαγωγης, Very happy
δεν εχει να κανει με το αν ειναι εμεσου η αμεσου ψεκασμου το μοτερ.
και επιπλεον μην μπερδευετε την λασπη (οντως λασπη ειναι)
που δημιουργειται απο τα particles που περνανε απο το φιλτρο
και ενονωνται με τις αναθυμιασεις και κολλανε στα τοιχωματα...
και τις διαφυγες καυσαεριων απο βαλβιδες που απλα δεν στεγανοποιουνε
σωστα, (ειτε λογω υπερπλουσιου μιγματος, ειτε καποια δυσλειτουργια η κακες ρυθμισεις στο προγραμμα του μεταβλητου κτλ κτλ...)
drdino - Κυρ 04 Απρ 2010, 15:19:49
Θέμα δημοσίευσης:
Και όμως, το αν είναι έμμεσου ή άμεσου φαίνεται (εκ του αποτελέσματος πάντα) να έχει καταλυτική επίδραση στο ζήτημα.
salex - Δευ 05 Απρ 2010, 15:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Και όμως, το αν είναι έμμεσου ή άμεσου φαίνεται (εκ του αποτελέσματος πάντα) να έχει καταλυτική επίδραση στο ζήτημα.


+1

Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για το feedback και τα σχόλιά σας!

Ο Θανάσης το γράφει με βάση όσα έχει δει στους Ναυτικούς κινητήρες.
Στους βενζινοκινητήρες έμμεσου ψεκασμού οι βαλβίδες εισαγωγής πλένονται συνέχει από τα μπεκ, με αποτέλεσμα να μην έχουν ποτέ τέτοια προβλήματα.

Αντιθέτως, σε όλους τους πετρελαιοκινητήρες (ναυτικούς και μη) υπάρχει το πρόβλημα με την καρβουνίλα στην εισαγωγή μιας και η έγχυση γίνεται επίσης στον θάλαμο καύσης. Το ίδιο ισχύει και στον άμεσο ψεκασμό βενζίνης.

Κάπου πρέπει να έχω φωτο...

από το Auzidine, κινητήρας ενός S5 FSI:






Όλη η συζήτηση που οδηγεί και σε άλλες αντίστοιχες τρομακτικές φωτογραφίες:
http://www.audizine.com/forum/showthread.php?336187-S5-FSI-engines-doomed-due-to-intake-manifold-carbon-build-up
mechanic - Δευ 05 Απρ 2010, 19:18:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες δεδομενη τη χαλαρη και φηλικη/θεωρητικη κουβεντα που γινεται
σεβομαι την αποψη σας
(και ειναι απολυτως σωστα αυτα που αναφερεις για τους ναυτικους κινητηρες... Wink )

αλλα δεδομενης της εμπειριας μου απο το κεντρο εξελιξης και δοκιμων, συγνωμη αλλα δεν μπορω να συμφωνησω,
σορρυ... Confused
AlienHack - Δευ 05 Απρ 2010, 19:49:59
Θέμα δημοσίευσης:
ωραια, την λασπουρα την βλεπουμε στις φωτος.. τα αρνητικα αποτελεσματα στην πραξη ποια ειναι ομως αν εχουν γινει οι βαλβιδες μας ετσι? πυρακια και αρυθμιες? λογο δυσκολιας κινησης των βαλβιδων?
SAKIS-LEMANS - Δευ 05 Απρ 2010, 20:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παίδες δεν μπορεί να γίνεται αυτό στις βαλβίδες επειδή μόνο και μόνο επειδή ο κινητήρας είναι αμέσου ψεκασμού.


Κάτω από ποιες συνθήκες έγινε αυτό, και πόσα χλμ έχει ο συγκεκριμένος κινητήρας που βλέπουμε στις φωτό?

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό που λέει ο τύπος στο Link που παρέθεσε ο salex και λέει:

"In short, with direct injection, fuel is sprayed directly into the combustion chamber. Nothing is truly cleaning the intake valves from PCV gunk & blowby.

After just a few thousands of miles, your engine starts to look like this, impeding performance by as much as 40hp :wall::

(pictured RS4 engine with just 40.000 miles)
"

Πάντως για να ακριβολογουμε το post αναφέρεται στους κινητήρες αμέσου ψεκασμού του γκρούπ vag.
Pughell - Δευ 05 Απρ 2010, 21:58:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το αν ειναι κινητηρας group VAG ή κατι αλλο,δεν εχει καμια απολυτως σχεση...
Ο Θανασης εχει μεγαλο δικιο μιας και αν θα δειτε μοτερ το οποιο δουλευει με αρκετο overlap ή απο την αλλη με σχεδον καθολου(εμμεσου ψεκασμου παντα),θα δειτε οτι σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν επικαθησεις παρα το γεγονος οτι οι βαλβιδες και τα περισσοτερα μερη "καταβρεχονται" με μιγμα το οποιο θεωρητικα καθαριζει τις επικαθησεις. Confused
drdino - Δευ 05 Απρ 2010, 22:08:04
Θέμα δημοσίευσης:
To συγκεκριμένο πρόβλημα λύνεται αρκετά με την προσθήκη catch tank (έτσι λένε τλχ όσοι έχουν DI μοτέρ, ανεξαρτήτως κατασκευαστή). Άρα αυτά είναι αναθυμιάσεις κατά μεγάλο ποσοστό οι οποίες επικάθονται στις βαλβίδες και σιγά σιγά ψήνονται. Απέναντι η shell διαφημίζει κάτι nitrogen-enriched βενζίνες, οι οποίες υποτίθεται ότι καθαρίζουν κλπ, αλλά δεν φαίνονται να κάνουν δουλειά.
Στα vag συγκεκριμένα, στο κύκλωμα των αναθυμιάσεων (από pcv και πέρα) υπάρχουν κάτι φίλτρα/παγίδες αλλά έχουν περιοριοσμένο φάσμα λειτουργίας. Άρα σε ένα DI μοτέρ με μεγάλο στροφάρισμα (λέγε με σειρές RS κλπ) δεν...
SAKIS-LEMANS - Δευ 05 Απρ 2010, 22:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το αν ειναι κινητηρας group VAG ή κατι αλλο,δεν εχει καμια απολυτως σχεση...
Ο Θανασης εχει μεγαλο δικιο μιας και αν θα δειτε μοτερ το οποιο δουλευει με αρκετο overlap ή απο την αλλη με σχεδον καθολου(εμμεσου ψεκασμου παντα),θα δειτε οτι σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν επικαθησεις παρα το γεγονος οτι οι βαλβιδες και τα περισσοτερα μερη "καταβρεχονται" με μιγμα το οποιο θεωρητικα καθαριζει τις επικαθησεις. Confused


Η φωτό που είδες πιο πάνω είναι μετά από 40.000 μίλια only....εάν έτσι γίνεται και ο THP μετά από 64000 km γα** τις επικαθίσεις μου γα** τότε.
salex - Τρι 06 Απρ 2010, 01:25:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν ψεκάσεις κάτι για να καθαρίσει καρδιά μου, σίγουρα δεν θα φύγει τίποτα.
SAKIS-LEMANS - Τρι 06 Απρ 2010, 06:41:35
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Αν δεν ψεκάσεις κάτι για να καθαρίσει καρδιά μου, σίγουρα δεν θα φύγει τίποτα.


Βίρθ δεν κάνει? Βάζω κάθε εξάμηνο μαζί με το φουλάρισμα. Καθαριστικό συστημάτων ψεκασμού γαρ....
Pughell - Τρι 06 Απρ 2010, 07:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
Οτι και να μπει στο καυσιμο,απο την στιγμη που το μιγμα ψεκαζεται μεσα στον θαλαμο καυσης και οχι πριν τις βαλβιδες,κανεις μια τρυπα στο νερο. Sad
SAKIS-LEMANS - Τρι 06 Απρ 2010, 13:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παρακαλώ τους μοντερέϊτορ να σβήσουν το λινκ της παραπάνω εικόνας καθώς με αγχώνει πολύ! Και είμαι πολύ ντάουν!

καλα ρε είναι δυνατόν στα 68000 χλμ να γίνονται έτσι οι βαλβίδες?
Αυτό μπορεί να μπάζει!
salex - Τρι 06 Απρ 2010, 13:21:39
Θέμα δημοσίευσης:
Βγάλε την πολλαπλή εισαγωγής σου να τις καμαρώσεις.
Έτσι κι αλλιώς, αν δεν βάλεις τίποτα να ψεκάζει στην εισαγωγή πριν τις βαλβίδες, μόνο με βούρτσα (ή κατσαβίδι) θα μπορέσεις να τις καθαρισεις!
Laughing
bagosgt - Τρι 06 Απρ 2010, 14:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
τοτε βαλτε νιτρα να καθαριζουν που κ που Wink
SAKIS-LEMANS - Τρι 06 Απρ 2010, 15:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
τοτε βαλτε νιτρα να καθαριζουν που κ που Wink


χαχαχαχ! έτσι!
NoDsl - Τρι 06 Απρ 2010, 19:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μια μέρα ανοίξεις τον παπά και παίξεις 31α, ερρρ και ρίχνεις σταδιακά βιρθ θα κάνει δουλειά; Κάνει καλή διασπορά το μπουκαλάκι του(σπρέι δεν είναι;;; );
salex - Τρι 06 Απρ 2010, 19:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Αν μια μέρα ανοίξεις τον παπά και παίξεις 31α, ερρρ και ρίχνεις σταδιακά βιρθ θα κάνει δουλειά; Κάνει καλή διασπορά το μπουκαλάκι του(σπρέι δεν είναι;;Wink;


Διονύση, αν βγάλεις τον παπά θα καθαρίσεις με WD40 την τουρμπίνα και το ιντερκούλερ. Στις βαλβίδες δεν είμαι σίγουρος πόσο μεγάλη επιρροή θα έχει αφού μούργα έχεις και στο υπόλοιπο κύκλωμα (απλώς σε μικρότερο βαθμό).
NoDsl - Τρι 06 Απρ 2010, 20:04:30
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα. θα κρατήσω την οδοντόβουρτσα μου φαίνεται οταν θα είναι η ώρα της για αλλαγή... Laughing
207gtmx - Τρι 06 Απρ 2010, 20:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα καλά λοιπόν, το water injection είναι πολύ χρήσιμο και καλορίζικο και στον Salex.

Θα ήθελα να κάνω μια πρακτική ερώτηση που σίγουρα ενδιαφέρει και άλλους:

πόσο κοστίζει με την τοποθέτηση ?
Lefter1s RC - Τρι 06 Απρ 2010, 22:17:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ψηνεται κανεις για ομαδικη αγορα - τοποθετηση??
Βεβαια δεν εχουμε ακουσει τιμη ακομα αλλα δε πιστευω να ειναι τιποτα υπερβολικο... Μεγαλυτερο μανικι θα ειναι να το βαλεις παρα να το παρεις πιστευω.
salex - Τρι 06 Απρ 2010, 22:38:38
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες, ρωτήστε τους μηχανικούς σας!

Δείξτε τους το κιτ, αν το έχουν ξανακάνει θα έχουν μια ιδέα τί τους περιμένει...
Τα υπόλοιπα βρίσκονται εύκολα Online.
xalkiadakhs 207gt - Τετ 07 Απρ 2010, 16:34:21
Θέμα δημοσίευσης:
207gtmx έγραψε:
πόσο κοστίζει με την τοποθέτηση ?


Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

Lefter1s RC έγραψε:
Μεγαλυτερο μανικι θα ειναι να το βαλεις παρα να το παρεις πιστευω.

σωστα πολυ σωστα Wink Wink Wink Wink
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Τετ 07 Απρ 2010, 17:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Η καλύτερη λύση για κάθε κινητήρα!!
Ποσο μάλλον για υπερτροφοδοτούμενο!!

Απόσο γνωρίζω χρειάζεται ειδικό μπέκ που να ψεκάζει το... ''νεφέλωμα'' του νερού με συγκεκριμένο τρόπο...
Επίσης το βασικότερο είναι ότι πρέπει να ελένχει κανείς τον ψεκασμό...
10-12 % του καυσίμου απόσο έχω διαβάσει, στα υπερτροφοδοτούμενα ανάλογα με τη ρύθμιση και το καύσιμο... αρα χρειάζεται ένα παράλληλο ECU... και ρύθμιση επι τούτου εκ νέου της χαρτογράφισης για τα όποια οφέλη σε avans και πίεση...

Επίσης απαιτείται ΠΟΛΥ προσοχή γιατί μετά από κάποια ρύθμιση εάν ''κολλησει'' το μπέκ ή παύσει να ψεκάζει κτλ τα αποτελέσματα μάλλον είναι τραγικά...

Το καλύτερο νομίζω είναι το AQuamist της ERL με δυνατότητες ελένχου του ψεκασμού και αποτελεί αυτοκινητηστική εφαρμογή....

Κάποιος πουλάει ένα πλήρες σετ στο φόρουμ των 4τροχών σε πολύ καλη τιμή....

Φιλικά πάντα....
dope207 - Πεμ 08 Απρ 2010, 10:08:59
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Στέλιο, μιας και δεν το πολύ κατέχω το θέμα. μπορείς να μου εξηγήσεις πως λειτουργεί το σύστημα, με απλά λόγια και που ψεκάζει το νερό??? Rolling eyes
Γιατί αν σου πω που νόμιζα ότι το έριχνε θα με πλακώσετε ομαδικά Mr. Green
salex - Πεμ 08 Απρ 2010, 21:18:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μην ανησυχείς Κυριάκο,

Υπάρχουν δύο εκδόσεις ψεκασμού νερού
1) Intercooler spray - ψεκάζεις με μπεκάκια (στυλ ποτίσματος) το ιντερκούλερ για να κρυώνει και να έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα

2) Water injection - το νερό ψεκάζεται μέσα στην εισαγωγή και περνάει στο θάλαμο καύσης.

Το μπεκ που έχω εγκαταστήσει βρίσκεται λίγο πριν τον map sensor. Όταν ψεκάζει το νερό αναμιγνύεται με τη βενζίνη κι έτσι έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία καύσης γενικώς.

Επειδή, όπως γράφει ο Δημήτρης, με το μπεκ νερού υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να υγροποιηθεί το νερό και αν γεμίσει ο θάλαμος καύσης να προκαλέσει ζημιά στον κινητήρα, ο ψεκασμος ενεργοποιείται μετά από το 0.8bar.

Εκεί έχω ρυθμίσει το διακόπτη του, που είναι ένας πολύ απλός διακόπτης πίεσης. Όταν σηκώσεις πάνω από 0.8, ενεργοποιείται ο ψεκασμός.
Όταν πέσεις σε λιγότερη πίεση, το σύστημα κλεινει για να μην ψεκάζεται νερό στην εισαγωγή όσο βρίσκεται σε ατμοσφαιρική λειτουργία.

Υπάρχουν ένα σωρό συστήματα και πολυπλοκότητες με εγκεφαλάκια που ρυθμίζουν το water injection ώστε να λειτουργεί αντίστοιχα με τον ψεκασμό του κινητήρα. Της Aquamist είναι ένα πολύ καλό κιτ, της Snow Performance επίσης όπως και της AEM.
Αλλά είναι πολύπλοκα και για την εφαρμογή που ήθελα, δεν υπήρχε λόγος να βάλω κάτι τόσο σύνθετο.
Lefter1s RC - Πεμ 08 Απρ 2010, 21:41:10
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ομως δεν το εβαλες το μπεκ πριν το I/C ?
xalkiadakhs 207gt - Παρ 09 Απρ 2010, 00:03:22
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Γιατι ομως δεν το εβαλες το μπεκ πριν το I/C ?
.

Εσυ προσωπικα αμα θα το βαλεις,θα το βαλεις πανω στο σωληνα λιγο πριν τη πεταλουδα που εχεις φτιαξει,εαν δεν κανω λαθος,και οχι πιο κοντα στο κουλερ αλλα προς την πεταλουδα!!
Lefter1s RC - Παρ 09 Απρ 2010, 00:56:30
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ομως? Σε σχετικα reviews που διαβασα λενε οτι το ιδανικο ειναι πριν το i/c για να καθαριζει και αυτο..
xalkiadakhs 207gt - Παρ 09 Απρ 2010, 01:24:40
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Γιατι ομως? Σε σχετικα reviews που διαβασα λενε οτι το ιδανικο ειναι πριν το i/c για να καθαριζει και αυτο..



δεν ξερω.μπορει και να πεταξα κοτσανα..δεν εχω ασχοληθει-ρωτησει καθολου αυτο το θεμα,οτι βλεπω απο εδω!!! Wink Wink
dope207 - Παρ 09 Απρ 2010, 06:54:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ουφ...πάλι καλά Στέλιο ήμουν κοντά στο Intercooler spray, και αυτό γιατί το έχω ακούσει από αλλού!
Δεν θα το πίστευα με τίποτα αν μου έλεγαν ότι το νερό το ψεκάζει μέσα στο θάλαμο καύσης και αυτό, όπως ανέφερες παθαίνει ζημιά ο κινητήρας.

Ο λόγος φυσικά που είμαι τόσο προκατειλημμένος, είναι γιατί έχω πέσει θύμα υδραυλικής συμπίεσης και πείρα τον κορμό του Calibra στο χέρι. Crying or Very sad

Πάντως το όλο project μου αρέσει και χαίρομαι που είσαι τόσο ψαγμένος και κάνεις σωστές δουλειές στο αμάξι σου
salex - Παρ 09 Απρ 2010, 07:24:51
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Γιατι ομως δεν το εβαλες το μπεκ πριν το I/C ?


Γιατί αν ψεκάσεις πριν το i/c τότε το σπρέι θα συμπυκνωθεί στο ιντερκούλερ λόγω μείωσης της ταχύτητας ροής.

Κι έτσι θα αποκτήσεις μερικά λίτρα νερό μέσα στο κουλεράκι σου (=κακό πράμα)!
giannis27 - Παρ 09 Απρ 2010, 12:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:


Γιατί αν ψεκάζεις πριν το i/c τότε το σπρέι θα συμπυκνωθεί στο ιντερκούλερ λόγω μείωσης της ταχύτητας ροής.

Κι έτσι θα αποκτήσεις μερικά λίτρα νερό μέσα στο κουλεράκι σου (=κακό πράμα)!


να κάνω κ εγώ την άσχετη ερώτηση !
οι αναθυμιάσεις που περνάνε μέσα από το ιντερκούλερ συμπυκνώνονται κ σε βάθος χρόνου γεμίζει το ιντερκούλερ μας με λάδια?
android - Παρ 09 Απρ 2010, 16:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
salex έγραψε:


Γιατί αν ψεκάζεις πριν το i/c τότε το σπρέι θα συμπυκνωθεί στο ιντερκούλερ λόγω μείωσης της ταχύτητας ροής.

Κι έτσι θα αποκτήσεις μερικά λίτρα νερό μέσα στο κουλεράκι σου (=κακό πράμα)!


να κάνω κ εγώ την άσχετη ερώτηση !
οι αναθυμιάσεις που περνάνε μέσα από το ιντερκούλερ συμπυκνώνονται κ σε βάθος χρόνου γεμίζει το ιντερκούλερ μας με λάδια?


σε οχι κ τοσο βαθος χρονου ... γεμιζει λαδιλα...θανατος στην οικολογια εξω οι αναθυμιασεις Laughing
fynos - Παρ 09 Απρ 2010, 16:59:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μαζεύει αλλά όχι μέσα στο ιντερκούλερ . . . στην πρώτη καμπύλη μετά την έξοδο (και τούμπα γυρίσαμε το ιντεκ δεν έβγαλε τπτ) και η ποσότητα για χρίση ενός χρόνου είναι πραγματικά πάρα πολύ μικρή !
Αυτό διαπιστώσαμε πρόσφατα που με τα παιδία ψαχουλεύοντας διάφορα.
SAKIS-LEMANS - Σαβ 10 Απρ 2010, 08:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
Βρήκα κάτι ανάλογο από την AEM και με μία σχηματική επεξήγηση του πως δουλευει

http://www.aemelectronics.com/water-methanol-injection-kits-23/
android - Σαβ 10 Απρ 2010, 21:04:55
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Βρήκα κάτι ανάλογο από την AEM και με μία σχηματική επεξήγηση του πως δουλευει

http://www.aemelectronics.com/water-methanol-injection-kits-23/


και απ οτι βλεπω το βαζει μετα το maf και οχι πριν
Lefter1s RC - Σαβ 10 Απρ 2010, 22:36:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστη παρατηρηση. Γιατι ομως? Confused
bagosgt - Κυρ 11 Απρ 2010, 07:00:59
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι αν ψεκαζει πριν το μαφ,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τον καψει.το ιδιο θα συμβει κ σε καποιον που οταν καθαριζει το φιλτρο αερος του,το γεμιζει με το "ειδικο" λαδι.εχει συμβει σε μερικους γνωστους,να καει ο μαφ,απο υπερβολικη ποσοτητα λαδιου Wink
android - Κυρ 11 Απρ 2010, 12:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
γιατι αν ψεκαζει πριν το μαφ,υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τον καψει.το ιδιο θα συμβει κ σε καποιον που οταν καθαριζει το φιλτρο αερος του,το γεμιζει με το "ειδικο" λαδι.εχει συμβει σε μερικους γνωστους,να καει ο μαφ,απο υπερβολικη ποσοτητα λαδιου Wink


ναι αλλα εσυ δεν του ριχνεις κατι που ποιανει μακα...αλλα κατι που καθαριζει την μακα Confused
pistolas - Πεμ 09 Σεπ 2010, 22:33:46
Θέμα δημοσίευσης: ...
Σημερα εκανα και εγω το πρωτο μου ψεκασμα!
Χρησιμοποιησα ενα κιτ aem πανευκολη εγκατασταση!
οι εντυπωσεις μου!
Στα χαμηλα το αυτοκινητο πνιγεται λιγο!
αλλα αυτο μαλλον συμβανει γιατι του εβαλα μεγαλο μπεκ θα το διορθωσω στισ επομενες μερες!
στα ψιλα μετα τισ 4000 δουλευει αψογα και πιστευς εχει παρει σε αποδοση η σωληνα εισαγωγης μετα απο καθε πατημα ειναι παγωμενη και το πυρομετρο φενεται μονο και μονο οτι εχει κατεβει απο ενα απλο κοιταγμα του turbo μετα απο σκισιμο!
Καινουριο το κιτ τησ aem εχει 370ευρώ απο ελλαδα απο περαστικα max 20ευρα
Ξερει καποιος τη μεθανολη να αγορασω να βαλω?
απλη μεθανόλη απο το φαρμακειο?
mez - Πεμ 09 Σεπ 2010, 22:46:14
Θέμα δημοσίευσης:
pistolas έγραψε:

Χρησιμοποιησα ενα κιτ aem πανευκολη εγκατασταση!
οι εντυπωσεις μου!


Δεν θα το έλεγα.

pistolas έγραψε:

Στα χαμηλα το αυτοκινητο πνιγεται λιγο!


Βάλε το μικρότερο μπεκ.

pistolas έγραψε:

Ξερει καποιος τη μεθανολη να αγορασω να βαλω?
απλη μεθανόλη απο το φαρμακειο?


Στείλε μου π.μ.
manosm3 - Παρ 10 Σεπ 2010, 00:55:04
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Πράγματι Ισίδωρε, έχεις δίκιο! Η πρόταση μου ήταν για τους υπερτσήπιδες.

Η μεθανόλη είναι η αδερφή της αιθανόλης. Που την γνωρίζετε με το εμπορικό της όνομα - το οινόπνευμα.

Μην ανησυχείς, αν τυχόν καθαρίσεις το τζάμι με μεθανόλη, θα το καθαρίσεις ακομα καλύτερα. Δεν είναι τοξική, αλκοόλη είναι η καημένη.

Πριν μερικά χρονια τη χρησιμοποιούσαν στη νοθεία ποτών, αλλά προκαλεί ζαλάδες και προβλήματα στον άνθρωπο αν την πιεί. Κατά τα άλλα είναι άκακη.

Λάβετε σοβαρά υπόψιν ότι απαγορεύονται δια ροπάλου μίγματα άνω του 49% μεθανόλη με νερό, καθώς το καθιστούν εύφλεκτο και μπορεί να εκραγεί ανά πάσα στιγμή, ειδικά με αυτά τα δοχεία που βρίσκονται στο μηχανοστάσιο.


Μονο να διορθωσω κατι.
Η μεθανολη ειναι τοξικη για τον ανθρωπο και μπορει να οδηγησει σε μονιμη τυφλωση ή ακομα και θανατο μετα απο ΕΛΑΧΙΣΤΗ καταναλωση.

"If ingested, as little as 10 mL can cause permanent blindness by destruction of the optic nerve and 30 mL is potentially fatal"

Αυτα μετα απο συζητηση μετα απο φιλο μου χημικο. Wink
pistolas - Παρ 10 Σεπ 2010, 01:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
pistolas έγραψε:

Χρησιμοποιησα ενα κιτ aem πανευκολη εγκατασταση!
οι εντυπωσεις μου!


Δεν θα το έλεγα.

Δεν εβγαλα καν προφυλακτιρα εβγαλα απλα το παγουρακι για να κανω τη δουλεια μου ανετα επειτα στερεωσα την αντλια στη μετοπη πιο χαμηλα απο το παγουρι και ενωσα συνολο 5 καλωδια δουλεια 1 ωρα!!!!
εργοστασιακη τοποθετηση by vagelis γιαφκα ιωαννινα....
salex - Παρ 10 Σεπ 2010, 08:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά αναρωτιέμαι πού χωρέσατε την αντλία χωρίς να βγάλετε προφυλακτήρα.
Είναι κάπως ασφυκτικά μέσα στο μηχανοστάσιο...

Στάθη έχεις καμια φώτο από όλο το Project?
salex - Παρ 10 Σεπ 2010, 09:04:40
Θέμα δημοσίευσης:
Επί τη ευκαιρία, χθες είμασταν στο δυναμόμετρο με την αυτού μεγαλειότητα, κύριον fyno.

Έχει εγκαταστήσει το εν λόγω water injection kit (ΑΕΜ) και θέλαμε να δούμε πόσο καλύτερα μπορεί να συμπεριφερθεί το αυτοκίνητο με σκέτο νερό στο παγούρι αντί για μεθανόλη.

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά! Όχι μόνο έφτασε με μικρή πίεση την ισχύ που θέλαμε αλλά και οι καμπύλες καυσίμου και αβανς ήταν απίστευτες, ταυτόχρονα πολύ χαμηλή θερμοκρασία εισαγωγής και χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων.

Η καμπύλη της δυναμομέτρησης:



και




Σε σύγκριση με δυναμομετρήσεις χωρίς water injection, αυτή διαφέρει στο ότι ο κινητήρας λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.
Δεν υπάρχει η παραμικρή διόρθωση αβανς και έτσι αποδίδει ισχύ που θα χρειαζόμασταν πιο πολύ πίεση για να βγάλουμε χωρίς νερό.

Αν συνδυαστούν όλα αυτά με τη βελτίωση κατανάλωσης (περίπου 0.5λ/100χλμ) που εμφανίζεται μετά την εγκατάσταση του κιτ, τότε είναι σίγουρο ότι αξίζει τον κόπο, τα έξοδα και τη φασαρία.

Ακόμη δεν το πιστεύω ότι αυτό το πράγμα είχε 33 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής με 30 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος...
vaggelisgr - Παρ 10 Σεπ 2010, 11:56:52
Θέμα δημοσίευσης:
ποιο καλο παιδακι θα προσφερθει να μας βρει και μας ενα της aem ? και τα λεφτα με το αζημειωτο ε..
pistolas - Παρ 10 Σεπ 2010, 21:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
380nm δηλαδη 39+κιλα με 220 αλογα δεν ζηταει κανεις πιστευω!
κανει over και μετα το χαος!!!!
η τομη της καμπυλης ροπης αλογων πρεπει αν γινεται καπου κοντα στα μεγιστα αλογα του αυτοκινητου καπω ετσι:
http://img294.imageshack.us/img294/6497/p3170021.jpg
και οπως βλεπυμε στη δυναμομετρηση του στελιου αυτη η τομη ερχετε στα 180 αλογα δηλαδη 40 αλογα κατω μιλαμε για επιτυχια!!!
pistolas - Παρ 10 Σεπ 2010, 21:25:50
Θέμα δημοσίευσης:
xalkiadakhs 207gt έγραψε:
για αλλη μια φορα εκει που ειναι ενα τοπικ ωραιο και σωστο οπως αυτο που ουτε καν ειχα ποσταρει αλλα που μου αρεσε να διαβαζω και το γουσταρα....ερχετε ο salex με μια διαφημιση και παλι,(που εχει το δικαιωμα να κανει) να υποστηριζει καποια πραγματα και απο την αλλη μερια οι αντιπαλοι να τα καταριπτουν....
θα συμφωνησω οτι χωρις να ειμαι overloadακιας ουτε salexakias οι καμπυλες ειναι ασχημες...
οσον αφορα αυτα τα συμβαντα με τα σπασμενα μην μιλατε καθολου ουτε η μεν ουτε οι δεν,και ειδικα για τα """κρητικα""" αυτοκινητα!!!
και τελος πως ανακατεβετε ρε συ βαγγο και οι υπολοιποι τα group vag εδω μεσα και ειδικα σε αυτο το τοπικ?τζαμπα κοπος ειναι και μαλωνετε αδικα...

+100000000000000000000000
γι'αυτο το εκανα και εγω φιλε μου γιατι εχουν καταντησει ενα ολοκληρο forum διαφημιστικο spot etuners!!!!!!!!
Υπαρχουν και λογικα ατομα εδω μεσα!
zafirius - Παρ 10 Σεπ 2010, 22:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
Όλοι μπορούν να γράφουν στο Peugeot Sport Club.

Αυτό είναι το σωστό.Γι'αυτό μας αρέσει Very happy .

Εδώ μπορούμε να διαβάσουμε για ψεκασμό νερού (!!!!!!) μέσα στην εισαγωγή που περνάει στο θάλαμο καύσης.

Δεν το φανταζόμουν ποτέ κάτι τέτοιο και αν κάποιος μου το έλεγε θα νόμιζα ότι είχε σαλτάρει.

Εμ δε........
mrkaza - Παρ 10 Σεπ 2010, 22:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
το νερο στους κηνητιρες εφαρμοζοταν παλια στα αεροπλάνα του WW2 κατα την απογειωση - dog fights manurves .

Αλλα εκει ηταν σαν το ufterburner τωρα δε μπορουσες να το εχεις μονιμα open .

Τωρα εδω τι να πω πρεπει να το ψαξω
mechanic - Σαβ 11 Σεπ 2010, 08:17:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια απορια το εχω,
πως γινεται καθε φορα που σχολιαζεται ενα τεχνικο θεμα
μετα απο λιγο να μπλεκεται το ολο ζητημα γυρω απο το ποιος βελτιωτης την εχει μακρυτερη η οχι... (σορρυ stevε Very happy )

Ενταξει μπορει να ειμαι μακρια απο την "ελληνικη πραγματικοτητα"
(και οντως δεν εχω ιδεα απο προσωπα και καταστασεις)
αλλα καπου κατανταει λιγο δυσκολο να σχολιασεις κατι απο την τεχνικη σκοπια, μιας και δεν ξερεις ποιος θα παρεξηγηθει και με τι...
πχ: απο μια αποψη θα ηθελα να σχολιασω/μεταφρασω οι καμπυλες στο καθε δυναμοδεικτικο τι σημαινουν για τον κινητηρα, κτλ κτλ...
αλλα αν το κανω το ποιο πιθανο ειναι να μπει η "σταμπα" πανω μου οτι ειμαι με το "μερος" του ταδε η του δεινα...
και αυτο ειναι κατι που δεν το θελω καθην στιγμη δεν ξερω κανεναν προσωπικα,
οποτε δεν μπορω να ξερω και τι παιζει στην πραγματικοτητα...


Τεσπα
Περι water injection ο λογος,
καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθει...
μερικες αποριες....
ποιος ειναι ο λογος που το χρησιμοποιουμε?
για να ριξουμε θερμοκρασιες στο θαλαμο καυσης?
η για να ανεβασουμε το firing pressure στο θαλαμο καυσης παλι?
το μειγμα αιθανολης γιατι χρησιμοποιειται και οχι καθαρο νερο?
και αν βαζουμε νερο γιατι να μην ειναι απεσταγμενο?
και σε τι βαθμο διασπασης
(αστο, χαρην ευκολιας ας το ονομασουμε πιεση ψεκασμου) πρεπει να ψεκαζουν τα μπεκ?
ναι οπως προανεφερα τα μπεκ και οχι το μπεκ

και ενα σωρο αλλα...
βεβαια τωρα θα μου πεις
"καλα, εγω εβαλα το ΚΙΤ της ταδε η δεινα εταιριας και δουλευει μια χαρα"
ναι, δεν αντιλεγω...

αλλα σε καθε δραση υπαρχει και αντιδραση
Οι κατασκευαστες κινητηρων (και οχι αυτοκινητων, καθως αυτο ειναι μια αλλη μεγαααααλη κουβεντα)
δεν θελουν να το εφαρμοσουν ακομα για διαφορους λογους...
Παντως σαν σκεψη ειναι σωστη κινηση και μπραβο που το δοκιμαζετε
Απλα σε συμβατικη μορφη (αυτη που χρησιμοποιειτε δηλαδη)
το καλυτερο δυνατο θα ηταν να χρησιμοποιειτε απεσταγμενο νερο
χωρις αλλες προσμηξεις.
(και ολα αυτα φυσικα σε αλουμηνενια μοτερ μοναχα)
με οσο μεγαλυτερη δυνατη πιεση γινεται ωστε το μπεκ ψεκασμου να επιτυγχανει καλυτερο βαθμο διασπασης
και φυσικα αν σας δινει τη δυνατοτητα να εχει σταθερη πιεση στο δυκτιο και να ανοιγοκλεινει με παλμους και οχι αυξομειωση της πιεσης...
τελος αλλα εξισου σημαντικο, αν σας δινετε η δυνατοτητα να το συνδεσετε να παιρνει εντολη απο το πυρομετρο και να αρχιζει να ψεκαζει οταν ανεβει η θερμοκρασια καυσαεριων και οχι η scavenge pressure.

Επισης καποια στιγμη πρεπει να συζητησουμε
το Α και το Ω σε μια βελτιωση (οπου εκτος απο την λιπανση)
ειναι η firing pressure...
Wink





-------------------------------------------------------------------------------------

Τα αχρηστα και ασχετα ποστ διαγραφτηκαν.
Να πατε να μετρησετε τα "μηκη" σας αλλου...

Εκ της MOD Team


salex - Σαβ 11 Σεπ 2010, 09:43:48
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:

καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθει...
μερικες αποριες....
ποιος ειναι ο λογος που το χρησιμοποιουμε?
για να ριξουμε θερμοκρασιες στο θαλαμο καυσης?


Ακριβώς. Η ύπαρξη νερού σε μορφή σταγονιδίων είναι χημικός καταλύτης για την καύση. Επίσης ρίχνει τη θερμοκρασία επειδή το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα και αφαιρεί μεγάλα ποσά θερμότητας κατά τη μεταβολή του από σταγονίδια σε ατμό.


Παράθεση:
η για να ανεβασουμε το firing pressure στο θαλαμο καυσης παλι?


Εισάγοντας νερό ο θάλαμος καύσης κρυώνει σε κάθε κύκλο πολύ καλύτερα από ό,τι χωρίς. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα λιγότερα hot spots, άρα πολύ λιγότερα πυράκια. Έτσι μπορείς να ανεβάσεις το firing pressure χωρίς προβλήματα.


Παράθεση:

το μειγμα αιθανολης γιατι χρησιμοποιειται και οχι καθαρο νερο?


Οι αλκοόλες βελτιώνουν την αντικροτικότητα και είναι καύσιμα από μόνες τους.

Παράθεση:

και αν βαζουμε νερο γιατι να μην ειναι απεσταγμενο?


Καλό είναι να είναι απεσταγμένο γιατί τα άλατα δεν κάνουν καλό στο σύστημα της αντλίας. Για τον κινητήρα πρακτικά κάνει το ίδιο.


Παράθεση:

και σε τι βαθμο διασπασης
(αστο, χαρην ευκολιας ας το ονομασουμε πιεση ψεκασμου) πρεπει να ψεκαζουν τα μπεκ?
ναι οπως προανεφερα τα μπεκ και οχι το μπεκ


Η πίεση ψεκασμού πρέπει να είναι αρκετά υψηλή για να μετατραπεί το νερό σε σπρέι. Διαφορετικά ρισκάρουμε τον κίνδυνο να μην αναμιχθεί με τον αέρα, να παραμείνει υγρό και να δημιουργήσει προβλήματα στον κινητήρα. Η πίεση αυτή συνήθως είναι αρκετά υψηλή, πολλές φορές εως 10bar.



Παράθεση:

Απλα σε συμβατικη μορφη (αυτη που χρησιμοποιειτε δηλαδη)
το καλυτερο δυνατο θα ηταν να χρησιμοποιειτε απεσταγμενο νερο
χωρις αλλες προσμηξεις.
(και ολα αυτα φυσικα σε αλουμηνενια μοτερ μοναχα)


Συμφωνούμε απόλυτα θανάση! Αλουμινένιο ή όχι, δεν σε πειράζει γιατί όλα τα καπάκια είναι αλουμινένια και τα έμβολα δεν σκουριάζουν.

Παράθεση:

τελος αλλα εξισου σημαντικο, αν σας δινετε η δυνατοτητα να το συνδεσετε να παιρνει εντολη απο το πυρομετρο και να αρχιζει να ψεκαζει οταν ανεβει η θερμοκρασια καυσαεριων και οχι η scavenge pressure.


Αυτό θα ήταν πολύ έξυπνο. Το έχω δει σε πρωτότυπο πάνω στο 207 του Craig (νομίζω ότι ήταν ένα πειραματικό εγκεφαλάκι της Aquamist που έκανε αυτή τη δουλειά). Δεν το έχουν βγάλει στην παραγωγή ακόμη πάντως.

Εν πάσει περιπτώσει, όλα αυτά είναι πράγματα που πρέπει να συζητούνται γιατί εκτός από μεγάλο τεχνικό ενδιαφέρον, παρουσιάζουν και πολλά προτερήματα.
Το παράδειγμα με το αυτοκίνητο του fynou δείχνει ότι μόνο καλό κάνει η ύπαρξη water injection, όχι μόνο από πλευράς απόδοσης αλλά και από πλευράς ομαλής καθημερινής λειτουργίας, χαμηλότερης κατανάλωσης και προστασίας του κινητήρα.

Τώρα που την είδατε τη διαφήμιση, δεν μπορώ να καταλάβω.

Αν έχετε να παραθέσετε τεχνικές λεπτομέρειες ή δυναμομετρήσεις που να δείχνουν πόσο καλή είναι η εφαρμογή του water injection, δε νομίζω ότι θα ενοχληθεί κανείς να τις διαβάσει.
Αν πάλι δεν έχετε κάτι τεχνικό να προσθέσετε, σας παρακαλώ αφήστε στην ησυχία τους όσους μπορούν να το κάνουν.

Έχω βαρεθεί να δίνω απλόχερα τεχνικές συμβουλές, να δείχνω πράγματα που εξελίσσουμε, να με ρωτάνε, να τα χρησιμοποιούν μερικοί και μετά να φωνάζουν κι από πάνω και να το παίζουν κουλ με το νέο τους παιχνίδι. Αι...
reselie - Σαβ 11 Σεπ 2010, 10:50:44
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο αναφορά την τοξικότητα της μεθανόλης που κάπου αναφέρθηκε αυτό αναφέρεται:
"Methanol is a toxic and highly flammable chemical. 100% Methanol ignites easily and burns vigorously with an almost undetectable flame. Methanol can be absorbed through the skin and even small amounts can cause blindness or even death. Using this fluid at high pressures, without dilution, in an under-hood environment with nylon lines and push-to-connect fittings is very unsafe. The performance advantages of using greater than 50% methanol concentrations are small, if they exist at all. However, the safety issues are very real and far out weigh any perceived benefit of running high concentrations of methanol.
"


btw απο απορία και μόνο
Eκτός απο Turbo κινητήρες , μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα και σε ατμόσφαιρα ,πχ πολυ υψηλή συμπίεση και επιθετικό ρύθμισμα ή οι διαφορές θα είναι τόσο μικρες που δεν αξίζει ούτε να το συζητάμε..?ή λογο χαμηλής πίεσης εισαγωγής θα πλημμυρήσει..?
mez - Σαβ 11 Σεπ 2010, 10:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
Κύριοι ας μείνουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες. Από προσωπική σκοπιά από τότε που έβαλα το water injection έχω σίγουρα χαμηλότερη κατανάλωση, σε συνδυασμό με μεθανόλη μπορώ και χρησιμοποιώ άφοβα 95άρα βενζίνη και βεβαίως έχω δει αρκετή διαφορά στην απόδοση.
pistolas - Σαβ 11 Σεπ 2010, 13:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
Να σημειωσω οτι το νερο που χρησιμοποιειτε πρεπει να ειναι απιονισμενο και οχι απεσταγμενο!
επισης τα μπεκ που πρεπει να χρησιμοποιουμε στα 207 πρεπει να ειναι απο 150-220cc/min ανολογα την υποδυναμη του καθενως!
οσο για το ποσοστο της μεθανολης δεν πρεπει να ξεπερνα το 40% λογο του οτι ειναι καυσιμο και στον χημικο της τυπο εχει οξυγονο αυτο εχει ως αποτελεσμα την αυξηση του AFR(στεγνωμα)αν αυτο παραγινει τοτε θα υπαρχει προβλημμα!Επισης δεν πρεπει να χρησιμοποιειτε σε αναλογια πανω απο 50% ακομη και ρυθμισμενο με μεθανολη διοτι καθιστα το διαλυμα εξερετικα ευλεκτο!Ειδικα σε οσους εχουν το παγουρακι στο μηχανοστασιο!
jonnakos207 - Παρ 18 Φεβ 2011, 22:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
τεληκα ποσο κοστισε το water injection?kai mperdeytika ligo..τν μεθανολη γιατι τν θελουμε?που τηα τν βαλουμε?
bagosgt - Παρ 18 Φεβ 2011, 23:39:27
Θέμα δημοσίευσης:
αυξηση ιπποδυναμης Wink
jonnakos207 - Παρ 18 Φεβ 2011, 23:41:46
Θέμα δημοσίευσης: hey
οκ..και ποσο κοστιζει to water injection kai tn methanolh pou akribws tn bazoume?
bagosgt - Παρ 18 Φεβ 2011, 23:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
απο 350 ευρω κ πανω.τοποθετειται στην εισαγωγη κ εχει ειδικο παγουρακι για το διαλυμα της μεθανολης Cool
jonnakos207 - Σαβ 19 Φεβ 2011, 00:17:49
Θέμα δημοσίευσης:
ok file m..na se kala
manaros - Παρ 02 Μάρ 2012, 19:32:48
Θέμα δημοσίευσης:
Up!!ερωτηση!απ οτι εχω καταλαβει μονο θετικα προκαλει η εγκατασταση water injection στην εισαγωγη μας,σωστα;εχει παρατηρησει καποιος σημαδια σκουριας-οξειδωσης μετα απο αρκετο καιρο χρησης σε καποιο σημειο του κινητηρα οπως βαλβιδες,ελατηρια καπακι κλπ;
recife_rallye - Παρ 02 Μάρ 2012, 19:54:19
Θέμα δημοσίευσης:
me toso ladi που πεφτει εκει μεσα,πολυ δυσκολο το κοβω Μανο! Rolling eyes
michael-grivas - Σαβ 03 Μάρ 2012, 01:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί ποσοστό αύξησης ιπποδύναμης μιλάμε?
π.χ ένα μοτέρ με 200 άλογα με μεθανολη που θα φτάσει?

Και μια απορία!
Αν ρυθμίσεις τον εγκέφαλο πιο επιθετικά για χρήση μεθανολης τι θα γίνει στην περίπτωση βλάβης του μπεκ η ακόμα αν σου τελειώσει το ζουμί πάνω σε κάποιο πάτημα??

Μπουμ??Shocked
manaros - Σαβ 03 Μάρ 2012, 14:58:24
Θέμα δημοσίευσης:
μμμμμμ.....αρα θεωρητικα δεν φοβομαστε κατι..Μιχαλη οτι πληρωνεις παιρνεις.δυστυχως τα φθηνα water meth ειναι λιγο ρισκο.θελουν τουλ ενα πυρομετρο απ οτι εχω καταλαβει ωστε να παρακολουθεις στο περιπου τι γινεται.τα πιο ακριβα κιτ εχουν απο σταδιακη αυξηση ποσοτητας ψεκασμου μεχρι και ηχητικη ενδειξη αν τελειωσει η μεθανολη η χαλασει η αντλια!
michael-grivas - Σαβ 03 Μάρ 2012, 15:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδιαφέρον…
Πάντως σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή!!

Η αύξηση ιπποδύναμης είναι σημαντική?
Θέλω να πω αξίζει τον κόπο για τα λεφτά του?
manaros - Σαβ 03 Μάρ 2012, 15:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
michael-grivas έγραψε:
Ενδιαφέρον…
Πάντως σε κάθε περίπτωση θέλει προσοχή!!

Η αύξηση ιπποδύναμης είναι σημαντική?
Θέλω να πω αξίζει τον κόπο για τα λεφτά του?


φημες λενε οτι παιρνεις 5 εως 10% αναλογως ρυθμισης και υγρου..μακαρι σε λιγο καιρο να σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια!
michael-grivas - Σαβ 03 Μάρ 2012, 16:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σημαντική αύξηση.
Περιμένω νέα!!
saikoe_39 - Σαβ 03 Μάρ 2012, 19:49:44
Θέμα δημοσίευσης:
ενα failsafe για να βλεπεις τι ψεκαζεις,αν ψεκαζει η αν τα επαιξε και ψεκαζει συνεχομενα(το επαθα προσφατα Cool )..
+ εναν wideband (αν δεν εχεις) για να βλεπεις τι σκ**α κανεις..!

Κατα τα αλλα της Snow ισως ειναι ενα κλικ μπροστα....με το κοστος να ειναι αρκετο(700 ευρα με ολα τα μπλικιμπλικια),αλλα σου δινει πολλες δυνατοτητες...σταδιακο ψεκασμα κλπ..!
dimkeras - Κυρ 04 Μάρ 2012, 11:04:15
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
me toso ladi που πεφτει εκει μεσα,πολυ δυσκολο το κοβω Μανο! Rolling eyes


Με τις αναθυμιάσεις έξω όμως;
recife_rallye - Κυρ 04 Μάρ 2012, 11:45:18
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
recife_rallye έγραψε:
me toso ladi που πεφτει εκει μεσα,πολυ δυσκολο το κοβω Μανο! Rolling eyes


Με τις αναθυμιάσεις έξω όμως;

Αν μιλαμε για τις σωληνωσεις,δεν ξερω,ισως και να υπαρχει..ας πουνε αυτοι που εχουν.
Αν ομως μιλαμε για την κεφαλη και προς τα κατω,τοτε δεν υπαρχει περιπτωση..
SAKIS-LEMANS - Δευ 23 Απρ 2012, 20:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
έφτασε και το δικό μου devilsown....

Ελπίζω να βρω χρόνο να το βάλω πριν το καλοκαίρι....

http://imageshack.us/photo/my-images/210/20120423213819.jpg/
SαλιγκαρAKIS - Δευ 23 Απρ 2012, 22:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικο, πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?
michael-grivas - Τρι 24 Απρ 2012, 00:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγιες μεγιες!!
Άντε να το βάλεις με το καλό και να μας πεις νέα!!
SAKIS-LEMANS - Τρι 24 Απρ 2012, 06:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Καλορίζικο, πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?


435 Ευρώ μαζί και μεταφορικά

Είναι το DVC-30
http://www.methanol-injection.co.uk/product_info.php?cPath=21&products_id=29

πήρα και το φλοτέρ για την στάθμη, καθώς και ένα παγούρι.
michael-grivas - Τρι 01 Μάϊ 2012, 23:43:04
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε κανενα νεο?
SAKIS-LEMANS - Τετ 02 Μάϊ 2012, 00:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
αν εννοείς εμένα... μπααα δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ ακόμα.
michael-grivas - Τετ 02 Μάϊ 2012, 02:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left ok.
Samer - Τετ 02 Μάϊ 2012, 12:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Καλορίζικο, πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?


435 Ευρώ μαζί και μεταφορικά

Είναι το DVC-30
http://www.methanol-injection.co.uk/product_info.php?cPath=21&products_id=29

πήρα και το φλοτέρ για την στάθμη, καθώς και ένα παγούρι.


Το παγουρι που θα το βαλεις?

Λογικα αυριο θα εχει μπει και το δικο μου!
SAKIS-LEMANS - Τετ 02 Μάϊ 2012, 17:56:40
Θέμα δημοσίευσης:
Samer έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Καλορίζικο, πόσο σου κόστισε αν επιτρέπεται?


435 Ευρώ μαζί και μεταφορικά

Είναι το DVC-30
http://www.methanol-injection.co.uk/product_info.php?cPath=21&products_id=29

πήρα και το φλοτέρ για την στάθμη, καθώς και ένα παγούρι.


Το παγουρι που θα το βαλεις?

Λογικα αυριο θα εχει μπει και το δικο μου!


Λέω να το βάλω πίσω στις αποσκευές μαζί με την αντλία.
ParisMcridis - Τετ 02 Μάϊ 2012, 18:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
δε θα ναι μεγαλη η διαδρομη γιανα παει στο μπεκ?Και κατι ακομα.Γιατι δεν πηρες αυτο που ριχνει αναλογα με τα bar πιεσης...ηταν και πιο φθηνο.
SAKIS-LEMANS - Τετ 02 Μάϊ 2012, 19:24:02
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
δε θα ναι μεγαλη η διαδρομη γιανα παει στο μπεκ?Και κατι ακομα.Γιατι δεν πηρες αυτο που ριχνει αναλογα με τα bar πιεσης...ηταν και πιο φθηνο.


αυτό που πήρα εγώ έχει δικό του map sensor και δεν χρειάζεται να συνδεθεί με τον map του αυτοκινήτου. Mε την πίεση δουλευει πάλι. Θα χρειαστεί να βάλω ένα ταφ, το οποίο έχει το κιτ. Απλα δεν βάζεις καλώδια επιπλέον στον map. Α και ο map ο συγκεκριμένος διαβάζει μέχρι 3 bar, κάτι που δεν είναι χρήσιμο με το παρόν setup.


Τωρα για την απόσταση τι να πω, ο σωλήνας ίσα ίσα φτάνει αλλα και η τρόμπα στέλνει σχεδών 14 bar πίεση, η οποία μπορεί να ρυθμιστεί μέχρι και στα 17 bar. Θα δούμε.
Jim_207GT - Τετ 02 Μάϊ 2012, 20:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω το εχω τοποθετημενο πισω στο πορτμπαγκαζ εδω και ενα χρονο και δουλευει τελεια το μονο αρνητικο οτι σου τρωει λιγο χωρο οταν φορτωνεις αποσκευες
SAKIS-LEMANS - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 15:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια φωτό να δούμε το nozzle πως το έχεις βάλει θα βάλεις?

Very happy

για τις αποσκευές έχω το golf οπότε no problem
Samer - Παρ 08 Ιούν 2012, 12:13:11
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλαμε και το water injection επιτελους!

Εχω φωτο μονο απο το engine bay. Θα ανεβασω και φωτο το βραδυ αν ειναι απο το κουμπακι που μπορω να ενεργοποιησω το μοτερακι τις AEM, και ενα φωτακι κοντα στο λεβιε που οταν παταω πανω απο συγκεκριμενες στροφες αναβει οτι μπαινουν τα νερα!




Μεθανολες δεν εχω βαλει ακομα.
SαλιγκαρAKIS - Παρ 08 Ιούν 2012, 13:00:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία σωλήνα cooler! Που την έχεις φτιάξει; Very happy

Το μπεκάκι του wi δεν θα ήταν πιο σωστό αν έμπαινε υπό γωνία;
Steve - Παρ 08 Ιούν 2012, 13:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή ήμουν παρόν στην παρ' ολίγον τοποθέτηση του water injection στον SAKIS-LEMANS, μου γεννήθηκε η εξής απορία όταν ήρθε η ώρα του μπεκ, όπως και τώρα:

Η αντλία του w-i στέλνει πίεση μέχρι και 200PSI απ' ότι έγραφε, δηλαδή 14 bar περίπου, έτσι ώστε να δημιουργήσει την "πάχνη" από το νερό.

Στην τοποθέτηση σου,



ενώ στέλνεις αέρα με περίπου π.χ. 1 bar ή 1,5 το πολύ (ανάλογα το τί πίεση δουλεύεις εκείνη τη στιγμή βέβαια), το μπεκ του w-i σκάει κάθετα με... παραπάνω πίεση από του αέρα, που σημαίνει πως σίγουρα θα έχεις στροβιλισμό.

Τώρα, το πρόβλημα θα είναι πόσο στροβιλισμό θα έχεις, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω γιατί δεν είδα πώς ψεκάζει το μπεκ (δε καταφέραμε να το λειτουργήσουμε) και αν αξίζει τον κόπο να το βάλεις υπό γωνία, η οποία κατ' εμέ θα πρέπει να είναι το ελάχιστο 45° ή όσο πιο παράλληλα γίνεται με τον σωλήνα της εισαγωγής, για να μην παρεμποδίζεις την ροή του αέρα στην πεταλούδα...

Όταν καταφέρει ο SAKIS-LEMANS να το τοποθετήσει, τότε θα έχω... χειροπιαστά αποτελέσματα Laughing
saikoe_39 - Παρ 08 Ιούν 2012, 15:36:48
Θέμα δημοσίευσης:
Samer έγραψε:
Βαλαμε και το water injection επιτελους!

Εχω φωτο μονο απο το engine bay. Θα ανεβασω και φωτο το βραδυ αν ειναι απο το κουμπακι που μπορω να ενεργοποιησω το μοτερακι τις AEM, και ενα φωτακι κοντα στο λεβιε που οταν παταω πανω απο συγκεκριμενες στροφες αναβει οτι μπαινουν τα νερα!




Μεθανολες δεν εχω βαλει ακομα.


Moνος το εβαλες,,,,η ο Βαγγέλης..???αν το εβαλε ο Βαγγελης...πες του οτι με αντιγραφει Laughing Laughing Laughing
saikoe_39 - Παρ 08 Ιούν 2012, 15:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Επειδή ήμουν παρόν στην παρ' ολίγον τοποθέτηση του water injection στον SAKIS-LEMANS, μου γεννήθηκε η εξής απορία όταν ήρθε η ώρα του μπεκ, όπως και τώρα:

Η αντλία του w-i στέλνει πίεση μέχρι και 200PSI απ' ότι έγραφε, δηλαδή 14 bar περίπου, έτσι ώστε να δημιουργήσει την "πάχνη" από το νερό.

Στην τοποθέτηση σου,



ενώ στέλνεις αέρα με περίπου π.χ. 1 bar ή 1,5 το πολύ (ανάλογα το τί πίεση δουλεύεις εκείνη τη στιγμή βέβαια), το μπεκ του w-i σκάει κάθετα με... παραπάνω πίεση από του αέρα, που σημαίνει πως σίγουρα θα έχεις στροβιλισμό.

Τώρα, το πρόβλημα θα είναι πόσο στροβιλισμό θα έχεις, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω γιατί δεν είδα πώς ψεκάζει το μπεκ (δε καταφέραμε να το λειτουργήσουμε) και αν αξίζει τον κόπο να το βάλεις υπό γωνία, η οποία κατ' εμέ θα πρέπει να είναι το ελάχιστο 45° ή όσο πιο παράλληλα γίνεται με τον σωλήνα της εισαγωγής, για να μην παρεμποδίζεις την ροή του αέρα στην πεταλούδα...

Όταν καταφέρει ο SAKIS-LEMANS να το τοποθετήσει, τότε θα έχω... χειροπιαστά αποτελέσματα Laughing


Steve στις οδηγίες λέει να μπει να καθετα...αλλα εκτός αυτου...το πράγμα οταν ψεκάζει.. βγάζει νέφος-σκόνη νερου...δεν εχει πίεση...δλδ αν ετσι απλα το κρατάς με το χερι και ψεκάσει... ακόμα και αν φυσάς με το στόμα θα αλλάξει η κατεύθυνση του ψεκαστου ζωμού ..!
Gotcha - Παρ 08 Ιούν 2012, 15:50:31
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο χαζη η απορια μου, αλλα δεν ειναι τοποθετημενο αρκετα μακρια απο τους κυλινδρους? Ενωω πως ναι μεν ψεκαζει νεφος, αλλα μεχρι να φτασει πεταλουδα/εισαγωγη/θαλαμους, δεν υπαρχει περιπτωση να υγροποιηται το νεφος?
Steve - Παρ 08 Ιούν 2012, 18:38:15
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Steve στις οδηγίες λέει να μπει να καθετα...αλλα εκτός αυτου...το πράγμα οταν ψεκάζει.. βγάζει νέφος-σκόνη νερου...δεν εχει πίεση...δλδ αν ετσι απλα το κρατάς με το χερι και ψεκάσει... ακόμα και αν φυσάς με το στόμα θα αλλάξει η κατεύθυνση του ψεκαστου ζωμού ..!
Γι αυτό είπα, δεν το έχω δει να δουλεύει για να δω πως βγαίνει το νέφος που λες εσύ, και κρατάω την επιφύλαξη αν αξίζει τον κόπο να μπει υπό γωνία!
saikoe_39 - Παρ 08 Ιούν 2012, 21:06:05
Θέμα δημοσίευσης:
Και υπό γωνιά μια χαρα δουλευει.....δεν εχει διαφορα απο καθετο..

Το θεμα ισως ειναι και λιγο ψυχολογικο...
SAKIS-LEMANS - Σαβ 09 Ιούν 2012, 05:55:38
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Λιγο χαζη η απορια μου, αλλα δεν ειναι τοποθετημενο αρκετα μακρια απο τους κυλινδρους? Ενωω πως ναι μεν ψεκαζει νεφος, αλλα μεχρι να φτασει πεταλουδα/εισαγωγη/θαλαμους, δεν υπαρχει περιπτωση να υγροποιηται το νεφος?


ούτε μία στο εκατομύριο.

παραθέτω ένα Link απο την devilsown για το που και πως μπορεί να τοποθετηθεί το μπεκάκι.


http://www.alcohol-injection.com/en/content/20-where-to-locate-your-alcohol-water-injection-nozzle
bagosgt - Σαβ 09 Ιούν 2012, 07:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
δε παιζει τοσο μεγαλο ρολο το ποσο μακρια απτους κυλινδρους,το οσο ναναι πριν τον μαπ.η δουλεια του ειναι να ριχνει τη θερμοκρασια κ αυτη τη θερμοκρασια ΠΡΕΠΕΙ να τη διαβασει ο μαπ Wink
recife_rallye - Σαβ 09 Ιούν 2012, 07:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα να το τελειωσουμε.. Wink
Gotcha - Σαβ 09 Ιούν 2012, 17:53:01
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που λεει για την διορθωση στο αβανς αναλογα με την θερμοκρασια εισαγωγης ισχυει και στα δικα μας?
SAKIS-LEMANS - Δευ 23 Ιούλ 2012, 18:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτέλους το Σάββατο που μας πέρασε ολοκλήρωσα την εγκατάσταση του devilsown με την πολύτιμη βοήθεια του Λευτεράκι (κατα κόσμον recife_rally - άμπαλλος). Έφαγε και τον ήλιο κάτω απο την κλιματαρια, χρωστάω ποτό καφέ κτλπ. Άντε πάρε καμια άδεια να έρθεις χαλκιδική ρε!

To τεπόζιτο μπήκε πίσω στο πορτ μπαγκάζ, (πήρα και αισθητήρα στάθμης) και πλέον ψεκάζω απο 0,7 bar μέχρι 1.5 μπαρ πίεσης. Χωρίς να έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα με το κιτ, αυτό που νιώθω είναι ότι καλοκαιριάτικα το αμάξι έχει δύναμη ψηλά, ο ήχος έχει αλλαξει του κινητήρα, εκτιμώ προς το πιο υγιές. Με 32 βαθμούς έξω, με 4 πατήματα, και θερμοκρασία εισαγωγής μέσα και σε μισό λεπτό περίππου (τι μισό λιγότερο.....) να πέφτει στους 27 βαθμούς....
giannis27 - Δευ 23 Ιούλ 2012, 23:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτο?
saikoe_39 - Δευ 23 Ιούλ 2012, 23:20:11
Θέμα δημοσίευσης:
Κώστα εχω 24.000 χλμ με τα νερά επάνω στο μοτέρ..!!!
Μονο τα καλύτερα μπορώ να πω...(εκτος του οτι μια φορά στακαρε το κοντρολερ και ψέκαζε ασταματηματα)

Δωστους λιγο καιρό να σου καθαρίσουν εισαγωγή και οτι (αν) μπορέσουν στους αυλούς και η διαφορά θα είναι αισθητή.!

Πλέον τα misfires ειναι παρελθόν με οτι βενζινη και αν σου τύχει.
michael-grivas - Τρι 24 Ιούλ 2012, 01:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:


Πλέον τα misfires ειναι παρελθόν με οτι βενζινη και αν σου τύχει.

Στο έτος 2012 υπάρχουν ακόμα misfires στα 207?
SAKIS-LEMANS - Τρι 24 Ιούλ 2012, 04:41:27
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτο?


2,83 λίτρα περίππου.
SAKIS-LEMANS - Τρι 24 Ιούλ 2012, 04:43:14
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
Κώστα εχω 24.000 χλμ με τα νερά επάνω στο μοτέρ..!!!
Μονο τα καλύτερα μπορώ να πω...(εκτος του οτι μια φορά στακαρε το κοντρολερ και ψέκαζε ασταματηματα)

Δωστους λιγο καιρό να σου καθαρίσουν εισαγωγή και οτι (αν) μπορέσουν στους αυλούς και η διαφορά θα είναι αισθητή.!

Πλέον τα misfires ειναι παρελθόν με οτι βενζινη και αν σου τύχει.


έλεγα μήπως να βάλω καμια φορά και λίγη μεθανόλη, μήπως βοηθήσει περισσότερο στο "καθάρισμα"
recife_rallye - Τρι 24 Ιούλ 2012, 04:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:

έλεγα μήπως να βάλω καμια φορά και λίγη μεθανόλη, μήπως βοηθήσει περισσότερο στο "καθάρισμα"


Ρε κοφτάκια δεν ειναι νυχια για να καθαρισουν με τη μεθανολη Laughing Laughing Laughing
Παντως θα ηθελα να το δω στο διαγνωστικο και με 95αρα βενζινη.
Ωραιο το κιτακι και σωστες οδηγιες τοποθετησης στα εγχειριδια.

Μιχαλη ο κωστας μιλαει για missfires απο βενζινη αν καταλαβα καλα Confused
michael-grivas - Τρι 24 Ιούλ 2012, 07:28:32
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:

Μιχαλη ο κωστας μιλαει για missfires απο βενζινη αν καταλαβα καλα Confused


Αν εννοεί missfires από κακή ποιότητα βενζίνης και μόνο τότε πάσο.
saikoe_39 - Τρι 24 Ιούλ 2012, 11:39:25
Θέμα δημοσίευσης:
michael-grivas έγραψε:
recife_rallye έγραψε:

Μιχαλη ο κωστας μιλαει για missfires απο βενζινη αν καταλαβα καλα Confused


Αν εννοεί missfires από κακή ποιότητα βενζίνης και μόνο τότε πάσο.

Ναι θέλει μυαλό για να το σκεφτει κάποιος.....
isim - Τρι 31 Ιούλ 2012, 09:20:47
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια το ψηνω και εγω, ειναι ευκολη η τοποθετηση ή θα το σπασω το μοτορι; Εχω βρει το κιτ της ΑΕΜ στα 340€
SαλιγκαρAKIS - Τρι 31 Ιούλ 2012, 12:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
Να σπάσει το μοτέρ για να το τοποθετήσεις ή κατά τη χρήση του εννοείς; Rolling eyes
isim - Τρι 31 Ιούλ 2012, 12:34:24
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Να σπάσει το μοτέρ για να το τοποθετήσεις ή κατά τη χρήση του εννοείς; Rolling eyes
Εννοω αν ειναι ευκολη η τοποθετηση του (αν τοποθετηθει λαθος τοτε μαλλον κατι θα σπασει το μοτερ). Μαλλον θα βρω καποιον να το βαλει...
Steve - Τρι 31 Ιούλ 2012, 17:37:02
Θέμα δημοσίευσης:
Gay Κωστάκη, δε πήρες ένα τηλέφωνο εεε;

Καλάααα Evil Mad
bagosgt - Τρι 31 Ιούλ 2012, 22:48:56
Θέμα δημοσίευσης:
η τοποθετηση ειναι πολυ ευκολη ρε.αλλα οταν το βαλεις,μονο με νερο θα σου δουλευει καλα.αν βαλεις μεθανολη μεσα,θελει ρυθμισμα αλλιως παει χειροτερα Crying or Very sad
giannis27 - Τετ 01 Αύγ 2012, 00:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
να κάνω μια ερώτηση το παγούρι με τα σχεδόν 4 λίτρα πόσα χλμ βγάζει? Rolling eyes
Steve - Τετ 01 Αύγ 2012, 08:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
να κάνω μια ερώτηση το παγούρι με τα σχεδόν 4 λίτρα πόσα χλμ βγάζει? Rolling eyes
Εξαρτάται πόσο ψεκάζεις Laughing
isim - Τετ 01 Αύγ 2012, 08:44:59
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
η τοποθετηση ειναι πολυ ευκολη ρε.αλλα οταν το βαλεις,μονο με νερο θα σου δουλευει καλα.αν βαλεις μεθανολη μεσα,θελει ρυθμισμα αλλιως παει χειροτερα Crying or Very sad
Ευχαριστω για τις πληροφοροριες Βαγγελη Smile
SAKIS-LEMANS - Τετ 01 Αύγ 2012, 09:35:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Gay Κωστάκη, δε πήρες ένα τηλέφωνο εεε;

Καλάααα Evil Mad


τι τηλέφωνο να πάρω ρε, αφού όπως το έβαλα το κιτάκι έτσι το πάρκαρα μέχρι τώρα. Προσπαθώ να πάρω και άδεια και όλο αναποδιές....

γα** τα ξενοδοχεία, τα καζίνα και τις τράπεζές του (DELL) και μία εγκατασταση που τώρα βγήκε σε μία ασφαλιστική!


μαμώ!
Steve - Τετ 01 Αύγ 2012, 16:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τηλέφωνο να έπαιρνες όταν ήταν να βρεθείς με τον άμπαλλο να βάλετε το κιτάκι γα** τις δικαιολογίες σου! Evil
SAKIS-LEMANS - Τετ 01 Αύγ 2012, 19:29:44
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τηλέφωνο να έπαιρνες όταν ήταν να βρεθείς με τον άμπαλλο να βάλετε το κιτάκι γα** τις δικαιολογίες σου! Evil


χεχε όλη η δουλεια έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στα Γιαννιτσά, την άλλη μέρα πίσω Σαλόνικα....

Τώρα που δρόσισα το αμάξι, καιρός να δροσιστώ και εγώ. Άντε αν κατέβεις 1ο πόδι πάρε τηλ απο Παρασκευή το βλέπω για άδεια (αν κάτσει)
Steve - Τετ 01 Αύγ 2012, 20:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Steve έγραψε:
Τηλέφωνο να έπαιρνες όταν ήταν να βρεθείς με τον άμπαλλο να βάλετε το κιτάκι γα** τις δικαιολογίες σου! Evil


χεχε όλη η δουλεια έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου στα Γιαννιτσά, την άλλη μέρα πίσω Σαλόνικα....

Τώρα που δρόσισα το αμάξι, καιρός να δροσιστώ και εγώ. Άντε αν κατέβεις 1ο πόδι πάρε τηλ απο Παρασκευή το βλέπω για άδεια (αν κάτσει)
Της θειάς σου...

Μάλλον θα είμαι Λάρισα Rolling eyes
isim - Δευ 06 Αύγ 2012, 08:43:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις αν η ισοπροπιλικη αλκοολη κανει αντι για μεθανολη; Ειναι πιο ευκολο να βρεις στα φαρμακεια πολυ καλης ποιοτητας
SαλιγκαρAKIS - Δευ 06 Αύγ 2012, 11:09:05
Θέμα δημοσίευσης:
isim έγραψε:
Ξερει κανεις αν η ισοπροπιλικη αλκοολη κανει αντι για μεθανολη; Ειναι πιο ευκολο να βρεις στα φαρμακεια πολυ καλης ποιοτητας


Σε καμία περίπτωση αντί της μεθανόλης. Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μεγάλες ποσότητες.
bagosgt - Δευ 06 Αύγ 2012, 22:11:58
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει,παντα αραιωμενο,οπως κ η μεθανολη.... μην αγχωνεις το κοσμο Wink
SαλιγκαρAKIS - Τρι 07 Αύγ 2012, 11:41:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είπα το αντίθετο, αυτό που είπα είναι ότι δεν μπαίνει σκέτη η ισοπροπανόλη χωρίς μεθανόλη. Και πάλι θέλει πολύ προσοχή.
SAKIS-LEMANS - Σαβ 11 Αύγ 2012, 14:26:57
Θέμα δημοσίευσης:
Για δώστε ρε παίδες μια βοήθεια όποιος έχει βάλει devilown DVC-30:

Δούλευα το κιτ για 3 εβδομάδες και ψεκαζα κανονικά, δηλαδή το πράσινο λαμπάκι άναβε (που είναι για την αντλία) τώρα πλέον τίποτα. Με πολύμετρο τσέκαρα το πορτοκαλί καλωδιο και βγάζει 12V τσέκαρα τα δύο καλώδια της αντλίας και έχω 12V και απο εκεί. Τσέκαρα το κύκλωμα που παίρνει πίεση ο map sensor του devilswon , όλα καλα. Άλλωστε δεν θα δούλευε και το μπαρόμετρο αν δεν έπαιρνε πίεση το devilsown.

Λέτε να έχω κανα θέμα με την αντλία? Ήδη έχω στείλε email στην Devilsown περιμένω απο εκεί μία απάντηση....
bagosgt - Σαβ 11 Αύγ 2012, 16:59:50
Θέμα δημοσίευσης:
την ασφαλεια την ειδες ρε κωστα,μηπως την εχει καψει?εχει μια ασφαλεια το κιτακι,για τσεκαρετην.
michael-grivas - Σαβ 11 Αύγ 2012, 18:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:

Λέτε να έχω κανα θέμα με την αντλία? Ήδη έχω στείλε email στην Devilsown περιμένω απο εκεί μία απάντηση....

Όπως τα λες μάλλον με την αντλία σου έχεις θέμα.
Εγγύηση δεν έχει το κιτ?
SAKIS-LEMANS - Σαβ 11 Αύγ 2012, 19:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
michael-grivas έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:

Λέτε να έχω κανα θέμα με την αντλία? Ήδη έχω στείλε email στην Devilsown περιμένω απο εκεί μία απάντηση....

Όπως τα λες μάλλον με την αντλία σου έχεις θέμα.
Εγγύηση δεν έχει το κιτ?


Έχει, έχω ήδη γράψει στο forum της devilsown και περιμένω οδηγίες - κατευθύνσεις.....
Diamadis - Τετ 05 Σεπ 2012, 16:40:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τι γνώμη έχετε για χρήση του water injection σε μαμά αμάξι μόνο με νερό (ίσως αργότερα και λίγο μεθανόλης) με σκοπό να πέσουν οι θερμοκρασίες, να καθαρίσει το μοτέρ και οι βαλβίδες από επικαθήσεις, και να είναι πάντα το καύσιμο 100+ οκτάνια ανεξάρτητα του τι θα σου βάλει ο βενζινάς;
SAKIS-LEMANS - Τετ 05 Σεπ 2012, 18:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
Diamadis έγραψε:
Τι γνώμη έχετε για χρήση του water injection σε μαμά αμάξι μόνο με νερό (ίσως αργότερα και λίγο μεθανόλης) με σκοπό να πέσουν οι θερμοκρασίες, να καθαρίσει το μοτέρ και οι βαλβίδες από επικαθήσεις, και να είναι πάντα το καύσιμο 100+ οκτάνια ανεξάρτητα του τι θα σου βάλει ο βενζινάς;


Αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό για ένα τέτοιο σύστημα, κάντο για προστασία και καθαριότητα. Τωρα εγώ που έβαλα 95 άρα για 500 χιλιόμετρα δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό απο τις επιδόσεις του αμαξιού.

Βέβαια σε επαναλαμβανόμενα πατήματα δεν καταλάβαινε τίποτα το αμάξι απο θερμοκρασίες - απόδοση.

Όμως μόνο και μόνο για την προστασία και την καθαριότητα αξίζει πιστεύω ακόμα και στο μαμα.
Diamadis - Τετ 05 Σεπ 2012, 18:33:59
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Diamadis έγραψε:
Τι γνώμη έχετε για χρήση του water injection σε μαμά αμάξι μόνο με νερό (ίσως αργότερα και λίγο μεθανόλης) με σκοπό να πέσουν οι θερμοκρασίες, να καθαρίσει το μοτέρ και οι βαλβίδες από επικαθήσεις, και να είναι πάντα το καύσιμο 100+ οκτάνια ανεξάρτητα του τι θα σου βάλει ο βενζινάς;


Αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό για ένα τέτοιο σύστημα, κάντο για προστασία και καθαριότητα. Τωρα εγώ που έβαλα 95 άρα για 500 χιλιόμετρα δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό απο τις επιδόσεις του αμαξιού.

Βέβαια σε επαναλαμβανόμενα πατήματα δεν καταλάβαινε τίποτα το αμάξι απο θερμοκρασίες - απόδοση.

Όμως μόνο και μόνο για την προστασία και την καθαριότητα αξίζει πιστεύω ακόμα και στο μαμα.

Βασικά το αμάξι λόγω πολύ μικρού μηχανοστασίου βράζει (MINI Cooper S) και έλεγα να βάλω κούλερ.
Αλλά σκέφτηκα με τα μισά χρήματα να βάλω water injection που έχει και άλλα οφέλη εκτός από τις χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο μια εισαγωγή της K&N έχει και μαμα πρόγραμμα.
manosm3 - Τετ 05 Σεπ 2012, 19:10:29
Θέμα δημοσίευσης:
Diamadis έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Diamadis έγραψε:
Τι γνώμη έχετε για χρήση του water injection σε μαμά αμάξι μόνο με νερό (ίσως αργότερα και λίγο μεθανόλης) με σκοπό να πέσουν οι θερμοκρασίες, να καθαρίσει το μοτέρ και οι βαλβίδες από επικαθήσεις, και να είναι πάντα το καύσιμο 100+ οκτάνια ανεξάρτητα του τι θα σου βάλει ο βενζινάς;


Αν μπορείς να διαθέσεις το ποσό για ένα τέτοιο σύστημα, κάντο για προστασία και καθαριότητα. Τωρα εγώ που έβαλα 95 άρα για 500 χιλιόμετρα δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό απο τις επιδόσεις του αμαξιού.

Βέβαια σε επαναλαμβανόμενα πατήματα δεν καταλάβαινε τίποτα το αμάξι απο θερμοκρασίες - απόδοση.

Όμως μόνο και μόνο για την προστασία και την καθαριότητα αξίζει πιστεύω ακόμα και στο μαμα.

Βασικά το αμάξι λόγω πολύ μικρού μηχανοστασίου βράζει (MINI Cooper S) και έλεγα να βάλω κούλερ.
Αλλά σκέφτηκα με τα μισά χρήματα να βάλω water injection που έχει και άλλα οφέλη εκτός από τις χαμηλότερες θερμοκρασίες.
Κατά τα άλλα το αυτοκίνητο μια εισαγωγή της K&N έχει και μαμα πρόγραμμα.


Εισαι ο Διαμαντης που νομιζω; με το μαυρο μινι;
Diamadis - Τετ 05 Σεπ 2012, 19:53:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ω ναι! Cool
Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έχει τουμπανέψει κι άλλο το 207!
bagosgt - Τετ 05 Σεπ 2012, 20:33:37
Θέμα δημοσίευσης:
καποιος εκανε καγκουριες??? Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 14 Νοέ 2012, 18:04:34
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS πες αλεύρι...

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpx2202asx/ic-pressure-sensor-0-to-200kpa/dp/1908020

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpxa4250ac6u/ic-pressure-sensor/dp/1555609

http://uk.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=2102576&MER=baynote-2102576-pr



Twisted evil Twisted evil Twisted evil
ParisMcridis - Τετ 14 Νοέ 2012, 21:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
SAKIS-LEMANS πες αλεύρι...

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpx2202asx/ic-pressure-sensor-0-to-200kpa/dp/1908020

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpxa4250ac6u/ic-pressure-sensor/dp/1555609

http://uk.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=2102576&MER=baynote-2102576-pr



Twisted evil Twisted evil Twisted evil


Για πες και σε μας τους ασχετους τι τα κανουμε αυτα...
Giannis307 - Πεμ 15 Νοέ 2012, 08:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
μαπ αισθητηρες ειναι....φτιχνεις το κυκλωματακι σου εσυ αν πιανει το χερι σου και ετοιμος ο κοντρολερ να ψεκαζει απο οτι πιεση μεχρι οτι πιεση θες..... Laughing
bagos - Πεμ 15 Νοέ 2012, 08:57:04
Θέμα δημοσίευσης:
Κ από μοτερ,ανεπιστροφες κτλ τι κανείς?
Steve - Παρ 16 Νοέ 2012, 00:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
bagos έγραψε:
Κ από μοτερ,ανεπιστροφες κτλ τι κανείς?
Εσύ τί θες να κάνεις; Laughing
SAKIS-LEMANS - Παρ 16 Νοέ 2012, 19:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
SAKIS-LEMANS πες αλεύρι...

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpx2202asx/ic-pressure-sensor-0-to-200kpa/dp/1908020

http://uk.farnell.com/freescale-semiconductor/mpxa4250ac6u/ic-pressure-sensor/dp/1555609

http://uk.farnell.com/jsp/search/productdetail.jsp?SKU=2102576&MER=baynote-2102576-pr



Twisted evil Twisted evil Twisted evil


καλή φαση!
SAKIS-LEMANS - Πεμ 13 Δεκ 2012, 21:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
30 ποντεεεεε!!!! το καινούργιο μου παιχνίδι απο τον Άγιο Βασίλη!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZODIJ59Q2pg


Here is the Sinister VS-30 in action. This is the latest from Devilsown and will be shipping out in the new year. You will notice it is a little bit larger than the prior DVC controllers. These are new units from the ground up and don't really share many parts. These have dual micro-controllers, Superior MAP sensors, Dual heavy duty mosfets for Dual power output. One output from the pump at a lower PWM frequency and one for a soleniod valve at a higher PWM frequency to give a more linear output.

This controllers response time to inputs is instantaneous and will come in other varieties shortly from VAC, to voltage and all the way to 100psi units. Some might ask why not a dual input like a 2D mapping. Well here's why 2D looks good in theory and works well in testing when using a standard pressure regulator to up the pressure slowly on controller to make a graph but in real life it has no measurable difference in flow. Why? Well you can't get past the physics of the pumps heavy motor, it can only respond so fast to inputs. Feel free to ask a vendor how many ml/ps difference of flow output from using boost vs a Boost/ MAF dual input. They will not be able to provide you a answer on the difference in flow or pressure because it is to small to measure or make a performance difference.

Prime example most cars will hit max boost in under 2 seconds. Many far quicker than that especially when using the alcohol injection. You can see the video below, The controller is set at 2psi start 10psi full on this 2000 Daytona 500 GTP with M90 supercharger lightly modded with only headers and a smaller pulley it can reach 10 psi in under 1 second when you get on it. A dual input will not be to control any measurable difference in the pumps inertial with it's needed PWM frequency to give you a measurable difference. This is what we call theory vs facts. Sure if your turbo takes 5 seconds to reach full boost this might be effective for you or in towing but the output differences will be very little and on a dyno you could not measure it.

This controller is simple to use, set and forget it or adjust it on the fly no complicated procedures just to change your settings and no small screw drivers needed to adjust the knobs like some controllers.

Why not give a digital boost readout as well. Good question now after watching the video you will have your answer on most cars boost rises to fast to read the numbers on a digital boost gauge to readable you will just catch your max boost. Most like me like a good old full sweep gauge vs a digital boost gauge.

Another nice feature is you can turn off the controller if your not needing to use your system just put the start knob in the off position, simple and easy no need for rigging up a toggle switch.
Steve - Σαβ 22 Δεκ 2012, 00:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
μαλ***ες!


Θα φτιάξουμε με arduino στου άμπαλλου να τελειώνουμε Cool


Μή σου πώ θα βάλω και lcd να δείχνει... ledάκια και καγκουριές Very happy
recife_rallye - Σαβ 22 Δεκ 2012, 22:27:59
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
μαλ***ες!


Θα φτιάξουμε με arduino στου άμπαλλου να τελειώνουμε Cool


Μή σου πώ θα βάλω και lcd να δείχνει... ledάκια και καγκουριές Very happy


Σε περιμενω...μην εισαι μονο λογια! Wink
Steve - Πεμ 27 Δεκ 2012, 10:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε εσύ τα περιφερειακά σιγά σιγά Cool
recife_rallye - Πεμ 27 Δεκ 2012, 20:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Πάρε εσύ τα περιφερειακά σιγά σιγά Cool


Αμε..σιγα σιγα μονο γιατι μου χει βγει ο κουκος τελευταια με το αμαξι για καθαρισμο και downpipe Wink
Steve - Πεμ 03 Ιαν 2013, 22:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
Κάποιο παιδάκι χαμογελάει ως τα αυτιά από σήμερα το απόγευμα... Very happy
SAKIS-LEMANS - Πεμ 03 Ιαν 2013, 22:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Κάποιο παιδάκι χαμογελάει ως τα αυτιά από σήμερα το απόγευμα... Very happy


ε?
Steve - Παρ 04 Ιαν 2013, 11:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
ε?
Καλημέρα παιδάκι Laughing Laughing Laughing
SAKIS-LEMANS - Παρ 04 Ιαν 2013, 18:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
ε?
Καλημέρα παιδάκι Laughing Laughing Laughing
αστα παιδακι μου κοπηκε η αδεια και τωρα ειμαι στα υπογεια μπροστα απο ενα storage περιμενοντας να φτασει το rebuild στο 15%... Οποτε οτι χαρα ειχα χθες απλα εξαφανιστηκε.
reselie-206 - Παρ 04 Ιαν 2013, 18:23:09
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
μαλ***ες!


Θα φτιάξουμε με arduino στου άμπαλλου να τελειώνουμε Cool


Μή σου πώ θα βάλω και lcd να δείχνει... ledάκια και καγκουριές Very happy


Kάτι τέτοιο ε? να δώ πότε θα βρώ χρόνο να ολοκληρώσω Evil Evil
(Shiftlight/EGT/wideband....Για αρχή.... Laughing )

20121117_012758 by Mansour Tasos, on Flickr
Steve - Σαβ 05 Ιαν 2013, 01:18:15
Θέμα δημοσίευσης:
Άπα πα πα πα πα αντιγραφές και καγκουριές! Very happy

http://tinypic.com/r/2093889/6

http://tinypic.com/r/k48mjq/6

http://tinypic.com/r/5ocivq/6


Άμα θες παραδίδω και ιδιαίτερα μέσω skype Laughing Laughing


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=25894

Τζαμπατζή! Evil

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=25764

500 topic Razz
reselie-206 - Σαβ 05 Ιαν 2013, 01:58:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Άπα πα πα πα πα αντιγραφές και καγκουριές! Very happy

http://tinypic.com/r/2093889/6

http://tinypic.com/r/k48mjq/6

http://tinypic.com/r/5ocivq/6


Άμα θες παραδίδω και ιδιαίτερα μέσω skype Laughing Laughing


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=25894

Τζαμπατζή! Evil

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=25764

500 topic Razz


Laughing Laughing Laughing Laughing
bagos - Τρι 26 Φεβ 2013, 22:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως εχουμε κωδικο ανταλακτικου για το λαστιχο που υπαρχει,εκει που τελειωνει η σωληνα που μπαινουν οι μεθανολες,κ συνδεεται με το μαυρο που παει στη πεταλουδα??εκει μεσα εχει ενα λαστιχο,ξερουμε κωδικο????
Steve - Τρι 22 Οκτ 2013, 15:43:45
Θέμα δημοσίευσης:
MPXHZ6400AC6T1

http://www.freescale.com/files/sensors/doc/data_sheet/MPXHZ6400A.pdf

Very happy Very happy Very happy
recife_rallye - Κυρ 08 Δεκ 2013, 18:13:21
Θέμα δημοσίευσης:
Προς ολους του κατοχους AEM water injection
Το λαστιχακι που μπαινει αναμεσα στην υποδοχη για το σωληνακι και το μαυρο σωμα του μπεκ που περιεχει την check valve ΔΕΝ πρεπει να το σφιξετε πολυ γιατι οσο το σφιγγετε τοσο κλεινει και αν το σφιξετε υπερβολικα σφραγιζει εντελως.Τα επακολουθα τα γνωριζεται σε αυτη την περιπτωση Laughing
ParisMcridis - Κυρ 08 Δεκ 2013, 20:04:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δε παθαινει και τιποτα αν το παρεις χαμπαρι νωρις...Ποσοι απο εμας εχουν κανει πατημα και να εχει πεταξει το σωληνακι..

Φευγει και το oring που εχει μεσα στην βαλβιδα απο τεφλον.
bagos - Κυρ 08 Δεκ 2013, 20:23:38
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιο πραμα οι μεθανολες.... Laughing Laughing
SαλιγκαρAKIS - Παρ 13 Δεκ 2013, 22:34:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παίδες, να ρωτήσω κάτι..

Εσείς που έχετε μεθανόλες έχετε προβλήματα με διαρροές στα σημεία που εφαρμόζει το σωληνάκι με το μπέκ-αντλία κ.λ.π?

Χρησιμοποιείται τις εργοστασιακές ασφάλειες (της aem) γενικά, χωρίς θέμα?
bagos - Παρ 13 Δεκ 2013, 22:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω αλλαξει τις ασφαλειες γιατι εβγαινε το σωληνακι απο το μπεκ.
saikoe_39 - Σαβ 14 Δεκ 2013, 02:53:17
Θέμα δημοσίευσης:
Eιχα το ιδιο θεμα με τον βαγγο....
Μου το πεταγε απο το μπεκ...τελικα εβαλα λιγο πιο χοντρο λαστιχο(αεμ και αυτο αλλα απο το κιτ του Παρη η του Μανου...δεν θυμάμαι)

Και θελει να το κόψεις αλφάδι
SαλιγκαρAKIS - Σαβ 14 Δεκ 2013, 10:52:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλακiα.. δεν είναι καθόλου καλές αυτές οι ασφάλειες, από παντού διαρροές..
recife_rallye - Κυρ 15 Δεκ 2013, 10:16:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια λυση για την ενωση του μπεκ με το σωληνακι υπαρχει και λεγεται βιδωτη υποδοχη.Ολοκληροι να κρεμαστειτε επανω δεν θα φυγει αν βαλεται απο δ αυτο
recife_rallye - Κυρ 15 Δεκ 2013, 10:23:05
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια λυση για την ενωση του μπεκ με το σωληνακι υπαρχει και λεγεται βιδωτη υποδοχη.Ολοκληροι να κρεμαστειτε επανω δεν θα φυγει αν βαλεται απο δ αυτο.
Nα σημειωσω και κατι ακομη.προσεξτε εκει που ενωνεται το σωληνακι με το μπεκ να υπαρχει ελευθερος χωρος ωστε να μην ακουμπαει πουθενα με τα περα-δωθε του κινητηρα.
saikoe_39 - Κυρ 05 Οκτ 2014, 02:23:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παμε ενα απ..εδω...πως πανε τα ψεκασματα...???

Γενικοτερα το λαστιχο απο το μπεκ για να μην το πεταει..θελει το σωληνακι και η ασφαλεια..να ειναι στεγνα για να ασφαλίσουν σωστα..λιγο νερο να εχει ενδιαμεσα θα γινει η μλκια...και το σωληνακι ισια κομμένο....


και προσοχη....διακοπτης ον οφφ για το κοντρολερ....και το led σε ευδιακριτη θεση
bagos - Κυρ 05 Οκτ 2014, 07:56:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εβαλα ασφαλεια μεταλικη βιομηχανικου τυπου κ ησυχασα.οσο για το λεντ,θελει μεσα στα μουτρα σου να δεις οτι ψεκαζει,γτ με το διακοπτη,αν μεινει πολλες μερες κλειστο,δε ψεκαζει.αναβοσβηνει σφαλμα...μαλλον επειδη δεν εχει πιεση το συστησμα.κλεισιμο-ανοιγμα κ ειναι κομπλε Wink
σωστος κωστα? Cool
saikoe_39 - Κυρ 05 Οκτ 2014, 10:24:17
Θέμα δημοσίευσης:
Το κοντρολερ οταν το βαζεις on κανει ενα σελφ τσεκ...για καποια σεκοντς...βλεπεις το λεδ μενει ον για λιγο
Εκεινη την στιγμη θελει σταθερη πιεση-υποπιεση...δλδ σταθερο γκαζι...εαν εσυ πχ...πατας αφηνεις γκαζι...βγαζει σφαλμα...

Το λεδ θελει να το βλεπεις...η μλκια δεν το εχει σε τπτ να ψεκαζει μονιμα..
reselie-206 - Κυρ 05 Οκτ 2014, 18:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
όταν πατώντας αντί για σταθερά αναμμένο το λεντ τρεμοπαίζει τι σημαίνει?
saikoe_39 - Κυρ 05 Οκτ 2014, 18:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
Οτι δεν εισαι στο φουλ βουστ. Ακομα
bagos - Δευ 06 Οκτ 2014, 06:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
όταν πατώντας αντί για σταθερά αναμμένο το λεντ τρεμοπαίζει τι σημαίνει?

Οτι το χαλασες κ αυτο...(παρε τηλ.οποτε θες ρε,ημουν σε βαφτισια χθες) Laughing
reselie-206 - Δευ 06 Οκτ 2014, 08:17:34
Θέμα δημοσίευσης:
εντάξει τελικά όταν τρεμοπαίζει είναι στη 1η σκάλα ψεκάσματος και όταν μένει σταθερό είναι η 2η σκάλα
όλα οκ!
recife_rallye - Δευ 06 Οκτ 2014, 17:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παιδια επειδη την πατησα με το controller πανω σε πατημα και εσπασε το αμαξι,το καταργησα και ησυχασα.Εβαλα ενα διακοπτη πιεσης on-off με ρελε.
Για να ξερω ποτε και αν ψεκαζει,συνδεσα και ενα λεντακι και το εβαλα κατω αριστερα απο το καντραν για να βαραει στα μουτρα οταν αναβει(χωρις φυσικα να τυφλωνει).
Και για να γλιτωσω απο τη μαστιγα της aem με τις παρα πολλες υδραυλικες συμπιεσεις στις εκκινησεις,εβαλα στο κυκλωμα των σωληνωσεων μια ηλεκτροβανα που ανοιγει το κυκλωμα μονον οταν ψεκαζει.Οσοι εχετε μπουκωματα στις πρωτες γκαζιες το πρωι και βλεπετε κατεβασμενη τη σταθμη του τεποζιτου χωρις να κανετε πατηματα,ειναι απο αυτο(κατουρημα μπεκ)
stazzy - Δευ 02 Νοέ 2015, 17:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γειά χαρά!

Έβαλα το kit της snow performance πριν κανα μήνα...
Για αρχή και δοκιμή βρήκα και εβαλα ισοπροπυλική αλκοόλη με αναλογία 1:3 απιονισμένο νερό.

Τώρα που το κατανάλωσα το ζουμακι λέω να πάω σε μεθανόλη.

Αυτή που έχει ο Καλογερόπουλος Χημικά και την περιγράφει ως μετουσιωμενη μεθανόλη μου κανει; Λεει 95% ή 96% στην ετικέτα.
http://www.kalochem.gr/product/1509/%CE%BC%CE%B5%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7

Η μετουσίωσις τι σημαίνει;

Μήπως να παρω πάλι ισοπροπυλική αλκοολη;

Ευχαριστώ για τα φώτα σας!
Στάθης
reselie-206 - Δευ 02 Νοέ 2015, 20:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
H μετουσιωμένη 95% του καλογερόπουλου είναι 95 μεθανόλη 5 τολουόλη.
Η τολουόλη αν και αντικροτική δεν ξέρω κατα πόσο "δουλεύει" σωστά + οτι το όλο μίγμα μυρίζει πολύ "νέφτι" ενώ η καθαρή μεθανόλη είναι σχεδόν άοσμη. Τέλος αν και μπορεί να ήταν τυχαίο, ενώ για αρκετό καιρό έβαζα καθαρή μεθανόλη χωρίς κανένα πρόβλημα , τη πρώτη φορά που έβαλα μετουσιωμένη και μετά απο 2-3 λίτρα που έκαψα ανατινάχτηκα πανηγυρικά πάνω σε πάτημα στα 220 Laughing Laughing Laughing (βάρεσε υδραυλική)


Προσωπικά δε μου κάθεται καλά η μετουσιομένη, λίγο και η μυρωδιά διαλυτικού δεν ξέρω... Βέβαια είναι πολύ φθηνότερη (17~€ / 5λιτρο σε σχέση με 6€~ / λίτρο που έχει η καθαρή
mitsos 306 - Σαβ 07 Ιαν 2017, 20:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
to 207 moy exei 115000 xlm, kai σε ενα τεστ που του εκανα διαπυστωσα οτι δεν παει οπως πηγαινε.
ο εγκεφαλος δεν βγαζει κανενα σφαλμα και υποψιαζομαι επικαθισεις στις βαλβιδες.
τις επομενες μερες θα ανοιξω εισαγωγη να ριξω μια ματια, και ψηνομαι για ψεκασμο νερου μονο για τον λογο της ασφαλεστερης λειτουργιας.

το μοτερ ειναι μαμα...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr