PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Μαύρη λίστα - Βενζινάδικα

Bagus - Τετ 23 Ιούλ 2003, 19:11:46
Θέμα δημοσίευσης: Μαύρη λίστα - Βενζινάδικα
Paidia diabaste to sxetiko ar8ro...http://www.euro2day.gr/articles/34196/
Entypwsh mou kanei idiaiterws to teleytaio prathrio"Barbounakis"pou kallista mporouse na dialysei ta eswterika toy aytokinhtou sou.....Benzinh aplh amolybdh no8eymenh me khrozinh 8ermanshs 43%.....
Kakws kata th gnwmh mou pou den ton ekleisan Mad Mad Mad Mad
Vaggelis - Τετ 23 Ιούλ 2003, 20:39:48
Θέμα δημοσίευσης:
Το συγκεκριμένο πρατήριο το ξέρω, γιατί έχω πάει να πλύνω το αυτοκίνητο 1 - 2 φορές...
Η τιμή της βενζίνης ήταν ύποπτα χαμηλή και εννοείται οτι δεν έβαλα ποτέ...!!!
Περιττό να πώ οτι παρά το προστιμο, το πρατήριο συνεχίζει να δουλεύει κανονικά και αναρωτιέμαι πόσα αυτοκίνητα επαθαν ζημιά με την απατεωνιά αυτή.....
Tomcat - Πεμ 24 Ιούλ 2003, 14:32:02
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα σκισαμε παλι εμεις οι Καλλιθεωτες!!! Απο τα 8 Πρατηρια που εφαγαν προστιμο σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ τα 2 βρισκονται στην ΚΑΛΛΙΘΕΑ , και μαλιστα τους εδωσαν γερα προστιμα!!!! ΧΑΧΑ η συνωμοσια εναντιον μας συνεχιζεται!!
Bagus - Πεμ 24 Ιούλ 2003, 18:40:58
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing
8a akolou8hsoun kai alloi mou fainetai....... Twisted evil Twisted evil
Ghost Dog - Παρ 25 Ιούλ 2003, 14:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
Bagus έγραψε:
Laughing Laughing
8a akolou8hsoun kai alloi mou fainetai....... Twisted evil Twisted evil

Επ’ευκαιριας σε πέτυχα σήμερα στη Θησέως! Very happy Cool
Bagus - Παρ 25 Ιούλ 2003, 17:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Very happy Very happy pisteyw na hmoun kyrios sto dromo.....
DimiP - Σαβ 26 Ιούλ 2003, 07:31:08
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
Το συγκεκριμένο πρατήριο το ξέρω, γιατί έχω πάει να πλύνω το αυτοκίνητο 1 - 2 φορές...
Η τιμή της βενζίνης ήταν ύποπτα χαμηλή και εννοείται οτι δεν έβαλα ποτέ...!!!
Περιττό να πώ οτι παρά το προστιμο, το πρατήριο συνεχίζει να δουλεύει κανονικά και αναρωτιέμαι πόσα αυτοκίνητα επαθαν ζημιά με την απατεωνιά αυτή.....


ο καλος ο αρχικάγκουρας φαινεται ακομα και στο πλυσιμο του αυτοκινητου οταν διαλεγει τα ..."σωστα" βενζιναδικα εστω και εν αγνοια του....
χεχεχεχχε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Vaggelis - Σαβ 02 Αύγ 2003, 10:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Το συγκεκριμένο πρατήριο το ξέρω, γιατί έχω πάει να πλύνω το αυτοκίνητο 1 - 2 φορές...
Η τιμή της βενζίνης ήταν ύποπτα χαμηλή και εννοείται οτι δεν έβαλα ποτέ...!!!
Περιττό να πώ οτι παρά το προστιμο, το πρατήριο συνεχίζει να δουλεύει κανονικά και αναρωτιέμαι πόσα αυτοκίνητα επαθαν ζημιά με την απατεωνιά αυτή.....


ο καλος ο αρχικάγκουρας φαινεται ακομα και στο πλυσιμο του αυτοκινητου οταν διαλεγει τα ..."σωστα" βενζιναδικα εστω και εν αγνοια του....
χεχεχεχχε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Κατευθείαν να μου την πεις Μητσάρα......
DimiP - Κυρ 03 Αύγ 2003, 10:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
DimiP έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
Το συγκεκριμένο πρατήριο το ξέρω, γιατί έχω πάει να πλύνω το αυτοκίνητο 1 - 2 φορές...
Η τιμή της βενζίνης ήταν ύποπτα χαμηλή και εννοείται οτι δεν έβαλα ποτέ...!!!
Περιττό να πώ οτι παρά το προστιμο, το πρατήριο συνεχίζει να δουλεύει κανονικά και αναρωτιέμαι πόσα αυτοκίνητα επαθαν ζημιά με την απατεωνιά αυτή.....


ο καλος ο αρχικάγκουρας φαινεται ακομα και στο πλυσιμο του αυτοκινητου οταν διαλεγει τα ..."σωστα" βενζιναδικα εστω και εν αγνοια του....
χεχεχεχχε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Κατευθείαν να μου την πεις Μητσάρα......


σε παρακαλω.... μα .. μεταξυ μας τωρα;;;
ειναι καθηκον μου να σου τη λεω !!!
χεχχεχεχεχε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
I_Of_The_Storm - Πεμ 16 Σεπ 2004, 11:06:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα ακομα ενδιαφερον link με μια λιστα με μερικους απο τους "κυριους" που θελουν να βγαλουν λεφτα καταστρεφοντας τα αυτοκινητα μας

http://www.bloka.com/m_gas_prostima.htm
Αλεξ@νδρος - Τρι 28 Σεπ 2004, 20:48:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτή η λίστα κυκλοφορεί από περσι..Αν κάνουν τόσο συχνά ελέγχους σωθήκαμε Rolling eyes
Demis - Πεμ 07 Οκτ 2004, 09:24:41
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια παντως πρεπει να προσεχουμε απο που ταιζουμε τα αμαξια μας..Η Φθηνοτερη και η σχετικα φθηνη βενζινη δεν ειναι παντα η καλυτερη.Να μου πεις πως και στην ακριβοτερη μπορει να ισχυει ακριβως το ιδιο πραγμα συμφωνω αλλα υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες.Ολα αυτα στη χωρα της αισχροκερδιας και της απατεωνιαςςς........ Evil
kos_argyris - Παρ 04 Ιούλ 2008, 22:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα. Είναι ένα βενζινάδικο στη καλλιθέα με το σήμα της shell, απέναντι από την εκκλησία των Αγίων Πάντων, που πρόσφατα ανακαινίστηκε. Δεν έβαζα ποτέ εκεί, αλλά τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως σε αρκετά πρατήρια της εταιρίας αυτής η τιμή της απλής αμόλυβδης είναι σε νορμάλ επίπεδα (γύρω στο 1,23). Ε, λοίπον τις δύο από τις τρεις φορές που πήγα ως τώρα πήγαν να μου βάλουν λάθος βενζίνη. Τη μία μου βάλαν την 95άρα με τα πρόσθετα που έχει, και φυσικά μετά το πήρα χαμπάρι και του πλήρωσα λιγότερα. Σήμερα οι μάγκες πήγαν να μου βάλουν 100άρα με 1.53 αλλά το πρόσεξα από την αρχή και του την είπα. Εν τω μεταξύ πριν από μένα έβαζε ένα παπάκι και του βάλαν 100άρα χωρίς να το καταλάβει. Προφανώς είναι εντολή του αφεντικού, δε μπορεί να είναι τόσο μαλ**ες. Την επόμενη φορά θα τη φάει τη καταγγελία του...
drdino - Παρ 04 Ιούλ 2008, 22:05:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωστή τακτική της shell αυτή. Evil
Road_Runner - Σαβ 05 Ιούλ 2008, 02:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
kos_argyris έγραψε:
Καλησπέρα. Είναι ένα βενζινάδικο στη καλλιθέα με το σήμα της shell, απέναντι από την εκκλησία των Αγίων Πάντων, που πρόσφατα ανακαινίστηκε. Δεν έβαζα ποτέ εκεί, αλλά τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως σε αρκετά πρατήρια της εταιρίας αυτής η τιμή της απλής αμόλυβδης είναι σε νορμάλ επίπεδα (γύρω στο 1,23). Ε, λοίπον τις δύο από τις τρεις φορές που πήγα ως τώρα πήγαν να μου βάλουν λάθος βενζίνη. Τη μία μου βάλαν την 95άρα με τα πρόσθετα που έχει, και φυσικά μετά το πήρα χαμπάρι και του πλήρωσα λιγότερα. Σήμερα οι μάγκες πήγαν να μου βάλουν 100άρα με 1.53 αλλά το πρόσεξα από την αρχή και του την είπα. Εν τω μεταξύ πριν από μένα έβαζε ένα παπάκι και του βάλαν 100άρα χωρίς να το καταλάβει. Προφανώς είναι εντολή του αφεντικού, δε μπορεί να είναι τόσο μαλ**ες. Την επόμενη φορά θα τη φάει τη καταγγελία του...

Ειναι παγια τακτικη της σελ αυτη. Δεν φταιει το καταστημα... σε όλα έτσι είναι...
ath7 - Σαβ 05 Ιούλ 2008, 11:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε!Μια φορα σταματησα σε shell να βαλω στης δουλειας και πηγε να μου βαλει 100αρα αλλα νομιζα οτι μπερδευτικε!Εννοειται οτι παντα κοιταω τι βενζινη πανε να μου βαλουν και αν ειναι μηδενισμενο το ρολοι!

Μας κλεβουν που μας κλεβουν αλλα οχι και μπρωστα στα ματια μας!ΕΛΕΟΣ!
kos_argyris - Σαβ 05 Ιούλ 2008, 12:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
Την επόμενη φορά θα τον αφήσω να μου βάλει 100άρα και στο τέλος θα πάω να του πληρώσω 95άρα. Κι αν μου πει ότι έκανε λάθος θα του πω πάρε σωληνάκι και ρούφα την, εγώ δε πληρώνω τα λάθη σου. Σωστός???
panos 206 - Δευ 21 Ιούλ 2008, 08:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
Χαχαχχααα.... Beer Pale να το πεις στο αφεντικό όμως που δίνει τις εντολές,οχι στον ταλιμπανάκο!!
ath7 - Δευ 21 Ιούλ 2008, 18:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα αμα του πεις 20ευρω 20 θα σου βαλει στα λιτρα θα ειναι η διαφορα!
Αρα εσυ θα βγεις χαμενος! Wink Wink Wink
StorM_GmA - Τρι 22 Ιούλ 2008, 00:13:11
Θέμα δημοσίευσης:
Από το συγκεκριμένο πρατήριο Shell απέναντι από τους Αγ. Πάντες βάζω πάντα βενζίνη. Το κακό είναι οτι βάζω πάντα 100άρα και ποτέ δεν έτυχε να μου βάλουν κατα λάθος 95άρα Shocked Very happy

Αν και με το 1.53 που την έχουν πάει την 100άρα, αρχίζω να κοιτάω πουθενά αλλού...
ath7 - Τρι 22 Ιούλ 2008, 23:27:51
Θέμα δημοσίευσης:
StorM_GmA έγραψε:
Αν και με το 1.53 που την έχουν πάει την 100άρα, αρχίζω να κοιτάω πουθενά αλλού...


1,53? WTF????

Ρε μαστορι τρελος εισαι? Rolling eyes

Γιατι δεν βαζεις 95αρα αφου τα ιδια σκ**α ειναι ολες!

Εχεις δει εσυ διαφορα απο τις 2?
ultra-one - Τετ 23 Ιούλ 2008, 09:56:10
Θέμα δημοσίευσης:
ath7 έγραψε:
StorM_GmA έγραψε:
Αν και με το 1.53 που την έχουν πάει την 100άρα, αρχίζω να κοιτάω πουθενά αλλού...


1,53? WTF????

Ρε μαστορι τρελος εισαι? Rolling eyes

Γιατι δεν βαζεις 95αρα αφου τα ιδια σκ**α ειναι ολες!

Εχεις δει εσυ διαφορα απο τις 2?

Εμένα πάντως δεν παίζει καθόλου με 95άρα.

Κτυπάει συνέχεια πυράκια και με τρελαίνει. Όσες φορές δοκίμασα 95άρα (από 2-3 εταιρίες) είχα πάντα το ίδιο πρόβλημα.

Οπότε αναγκαστικά βάζω μόνο 100άρες για να μη μου μείνει κανένα πιστόνι στο χέρι!

Απλά σας λέω ότι το παλιό Mazda 323 GT του 82 που είχα (2 διπλά καρμπυρατέρ και συμπίεση 10:1 χωρίς αισθητήρες προανάφλεξης τότε) έγραφε ότι παίρνει μόνο από 98 οκτάνια και πάνω. Την ΠΡΩΤΗ φορά που του έβαλαν κατά λάθος 95άρα, τρύπησε πιστόνι σχεδόν αμέσως και από τότε δεν το ρισκάρω με τις βενζίνες!!!!!!!!

Το 206 1.6 16v έχει μεν αισθητήρα προανάφλεξης αλλά η συμπίεση του είναι ακόμα πιο ψηλή στο 11:1 που ιδανικά θέλει 98-100 οκτάνια για να δουλέψει σωστά!!!!
MEMsound - Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:35:57
Θέμα δημοσίευσης:
το 206 1,6 16ν εχει θέμα με τις 95άρες και αισθητότατη διαφορα με την χρήση 100άρας...
αυτά που περιγράφει ο Χάρης ειχα κι εγω οταν το ειχα...
soler - Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
Πονάει η 100άρα μάτια μου πονάααααει... Razz
StorM_GmA - Τετ 23 Ιούλ 2008, 10:50:35
Θέμα δημοσίευσης:
ath7 έγραψε:
1,53? WTF????

Ρε μαστορι τρελος εισαι? Rolling eyes

Γιατι δεν βαζεις 95αρα αφου τα ιδια σκ**α ειναι ολες!

Εχεις δει εσυ διαφορα απο τις 2?


Οταν αγόρασα το αμάξι, ξεκίνησα με 100άρα διότι θεώρησα καλό να "μάθει" ο κινητήρας σε καλό καύσιμο και επειδή δεν είναι καλό να αλλάζουμε συνέχεια βενζίνες (είτε σε περιεκτικότητα οκτανίων είτε από 100άρα Shell σε 100άρα BP για παράδειγμα), συνέχισα να βάζω 100άρα Shell όπως όταν το πήρα.

Διαφορές με τις 95άρες έχω δει από ελάχιστες μέχρι τεράστιες! Εχει τύχει μερικές φορές να ξεμένω από βενζίνη και να πρέπει να βάλω λίγη από όπου βρω για να βγει η διαδρομή μου και πραγματικά είχε αισθητή διαφορά το αμάξι. Το πιο τραγικό είναι οτι την μεγαλύτερη διαφορά, την είδα με την 95άρα της Shell, ενώ με άλλες 95άρες πήγαινε καλύτερα!

Ολα αυτά που λένε τα παιδιά παραπάνω περί προβλημάτων των 1.6 16v με τις 95άρες, εννοείται οτι δεν τα ήξερα στην αρχή αλλά ευτυχώς είχα τύχη και διάλεξα σωστά!
Athens - Τετ 23 Ιούλ 2008, 16:08:46
Θέμα δημοσίευσης:
χεχε! Με κλέψανε σε βενζινάδικο της ΦΙΝΑ στην αχαρνών! Ήμουν με αναμένο λαμπάκι και το trip computer έγραφε 100km. Λέω λοιπόν να βάλω ένα 10 ευρω για να με φτάσει τουλάχιστον στο μπραχάμι. Πάω του δίνω 10 ευρώ βγαίνω απο τα αμάξι και κοιτούσα κάτι στο κάθισμα το οποίο απέσπασε τη προσοχή μου , μέχρι που μ φέρνει τα κλειδια ο πακιστανός. Βάζω μπροστά, βελόνα ακίνητη με αναμένο λαμπάκι έτσι ακριβώς όπως ήταν και το trip στα 100 ακόμα.
-Τώρα θες να με πείσεις ότι έβαλες βενζίνη εσύ έτσι?
-Εγκώ ντεν τζέρω πίγκαινε εσύ ταμείο.
Τα πέρνω αυτομάτως στη κράνα και πάω στον ιδιοκτήτη
-Έβαλα και καλά 10 ευρώ αλλα βενζίνη στο αμάξι δεν μπήκε! Ουτε σταγόνα
-Έχω απόδειξη ότι σου έβαλα βενζίνη 10 ευρώ δηλαδή 8 λίτρα.
-Χέστηκα για την απόδειξη βενζίνη δεν έβαλες έλα να δεις άμα θέλεις
Έρχετε κοιτάει το κοντέρ μοθ
-Ε ξέρετε μπορεί να σας χάλασε η βελόνα!
-Θα με τρελάνεις μια χαρά δουλεύει η βελόνα!
-που το ξέρεις εγώ πάντως έχω απόδειξη
-Βάλε την απόδειξη στο κόλο σου πάω να βάλω βενζίνη και θα ξανάρθω να μου πείς αν όντως έχει χαλάσει η βελόνα!
Έφυγα , πήγα έβαλα βενζίνη αλλού και όλα κομπλε! Μετα τον έγραψα δεν είχα όρεξη να δώ τι μούρη του πάλι....

πφφφφ

όσον αφορά για την ΕΤΕΚΑ στην Αγίου Δημητρίου καιρός ήταν να τη φάει και αυτός γιατί έβαλε η μάνα μου μια φορά και το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά και όταν πήρε άρχισε τα γνωστά πηδήματα! έλεος


α μια κοτσάνα ερώτηση που ακόμα δεν μ την έχει απαντήσει κανείς.
Ποια η διαφορά της 95άρας απο την 100άρα?Εγώ τι πρέπει να βάζω?
ath7 - Τετ 23 Ιούλ 2008, 16:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα ηξερα τα παραπανω!

Αλλα πως εισαι σιγουρος οτι μπαινει 100αρα?

Τουλαχιστον βρες καπου ποιο φτηνα! Wink
sod - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 00:02:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τι πρεπει να κανουμε σε περιπτωσειs οπωs τηs Αθηναs??
Eπισηs μου χει τυχει να βαλω σε βενζιναδικο cyclon στο μπουρναζι 20 ευρω και να ανεβαινει 1/4 (16 λιτρα) και να βαζω αλλου απο λαμπακι 20 ευρω(15 κατι λιτρα) και να πηγαινει μεχρι την μεση 2/4....μηπωs ο πρωτοs εβαζε και αερα??΄Λεω τωρα....
ath7 - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 00:08:39
Θέμα δημοσίευσης:
Να εχεις τα ματια σου 14!Παντα την αντλια αν ειναι μηδενισμενη και τι εβαλε!

Ξαδερφος μου κατεληξε αυτοφορο γιατι κερασε κατι σφαλιερες σε ενα πακι! Laughing Laughing

Παντος εβαλε βενζινη και εφυγε και με +25 ευρα στην τσεπη!
kos_argyris - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 07:43:01
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 124 δολάρια το πετρέλαιο από το μέγιστο των 147. Δηλαδή 15% μείωση. Με άλλα λόγια κάποιος που είχε 1.25 την βενζίνη θα έπρεπε να την δίνει 1.06 . Αλλά εδώ είμαστε Ελλάδα...
soler - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 08:16:31
Θέμα δημοσίευσης:
kos_argyris έγραψε:
Στα 124 δολάρια το πετρέλαιο από το μέγιστο των 147. Δηλαδή 15% μείωση. Με άλλα λόγια κάποιος που είχε 1.25 την βενζίνη θα έπρεπε να την δίνει 1.06 . Αλλά εδώ είμαστε Ελλάδα...


Βρε παιδιά αφού οι εταιρίες βενζίνης έχουν προπληρωμένες βενζίνες για τουλάχιστον 3 χρόνια. Τι νομίζετε ότι αγοράζουν κάθε μέρα βενζίνη?
Η αύξηση/μείωση της τιμής του μαύρου χρυσού δεν έχει άμεση επίδραση στην τιμή της βενζίνης. Απλά μας δουλεύουν ψιλό-γαζί. Δεν το έχετε καταλάβει?
STELIOS - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 11:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
soler έγραψε:
Βρε παιδιά αφού οι εταιρίες βενζίνης έχουν προπληρωμένες βενζίνες για τουλάχιστον 3 χρόνια. Τι νομίζετε ότι αγοράζουν κάθε μέρα βενζίνη?


Kανεις λαθος εδω, αφου ολοι ξερουν πως το πετραιλεο ειναι αγαθο που η τιμη του ειναι πολυ ρευστη και μπορει να επιρεαστει απο πολιτικες συνθικες μεχρι και απο καιρικα φαινομενα.
Ειναι δυνατον οι πετρελαϊκες εταιριες να κανονιζουν 3 ΧΡΟΝΙΑ κιολας πριν τη τιμη ??? Οταν δεν ξερεις τι τιμη θα εχει σε μια εβδομαδα ???
Το πετρελαιο που ερχεται σ'εμας (περσικο κολπο) ειναι πληρωμενο 2 εβδομαδες πριν φταει εδω (οσο κανει το ταξιδι του).
StorM_GmA - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 13:10:12
Θέμα δημοσίευσης:
όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο τόπικ, το πόσο κάνει το πετρέλαιο στο χρηματιστήριο της Αμερικής, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βάζουμε στα αυτοκίνητά μας. Εμείς αγοράζουμε με brend (αν γράφεται έτσι). Επίσης, το πετρέλαιο που πληρώνεται 2 βδομάδες πρίν έρθει εδώ, είναι αγορασμένο με την τιμή του πετρελαίου που είχε πριν 2-3 χρόνια.

Ουσιαστικά, η χρηματιστηριακή αξία είναι η αξία του πετρελαίου αυτή την στιγμή εκεί που το αντλούν. Το πετρέλαιο αυτό (που σήμερα έχει αγοραστεί με 124 δολλάρια το βαρέλι) θα βγεί στα βενζινάδικα μέτα από 1-2-3 χρόνια και θα πωληθεί με βάση την χρηματιστηριακή αξία του πετρελαίου εκείνη την στιγμή! Δηλαδή πρίν 2 χρόνια αγοράσαμε πετρέλαιο με 70 δολλάρια το βαρέλι, σήμερα έχει φτάσει 124 άρα θα το πουλήσουμε 124 (ή και παραπάνω). Ετσι κονομάνε χοντρά όλοι τους...

Οπότε, μπορεί να πληρώθηκε το πετρέλαιο 2 εβδομάδες πρίν έρθει εδώ, αλλά το θέμα είναι πόσο πληρώθηκε! Ολοι οι μεσάζοντες βάζουν από λίγο...
STELIOS - Πεμ 24 Ιούλ 2008, 13:40:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καταλαβα τι εννοεις, εσυ μιλας για το λεγομενο Hedging.
Δεν ειναι ομως ολο το εμποριου του πετρελαιου με Hedging, παιζει και σε Spot τιμες.

Το Hedging εμπεριεχει και καποιο ρισκο (ειτε για τον αγοραστη, ειτε για τον πωλητη) αναλογος προς τα που θα κινηθει η μελλοντικη τιμη. ΚΑι φυσικα βασιζεται σε "ικασιες" και "προσδοκιες" της μελλοντικης τιμης.

Δεν γινεται ομως ΟΛΟ το εμποριο του πετρελαιου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μονο με Ηedging...

Anyway, αυτα τα εχουμε ξανασυζητησει στο topic: Που θα παει η βενζινη
Ξεφευγουμε του θεματιος εδω τωρα (Mαυρη λιστα βενζιναδικα)
volvos - Σαβ 26 Ιούλ 2008, 11:38:36
Θέμα δημοσίευσης:
1520
Υπηρεσια προστασιας καταναλλωτη του υπ. αναπτυξης

τωρα πηρα και κατηγγειλα πρατηριο aegean λεωφ. κηφισιας και μουσων
(στα αυτοκινητα παπαιωαννου) αντλια νο.3

καταφερε το λαμογιο και μου χωρεσε 48.7 λιτρα βενζινη με το λαμπακι να εχει αναψει πριν καμια 10αρια χλμ στην αττικη και το τριπ να δειχνει 50χλμ ακομα διανυθεντα
sps - Σαβ 26 Ιούλ 2008, 17:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
1520
Υπηρεσια προστασιας καταναλλωτη του υπ. αναπτυξης

τωρα πηρα και κατηγγειλα πρατηριο aegean λεωφ. κηφισιας και μουσων
(στα αυτοκινητα παπαιωαννου) αντλια νο.3

καταφερε το λαμογιο και μου χωρεσε 48.7 λιτρα βενζινη με το λαμπακι να εχει αναψει πριν καμια 10αρια χλμ στην αττικη και το τριπ να δειχνει 50χλμ ακομα διανυθεντα

που σημαινει οτι ειχες και 3,75 λιτρα μεσα αφου αν θυμαμαι η μεση καταναλωση σου ηταν 7.5 λιτρα.
Αρα εφυγες απο το βενζιναδικο με 52,5 λιτρα σε ρεζερβουαρ των 45!
Ωραιος!
fynos - Σαβ 26 Ιούλ 2008, 18:38:58
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

τωρα πηρα και κατηγγειλα πρατηριο aegean λεωφ. κηφισιας και μουσων
(στα αυτοκινητα παπαιωαννου) αντλια νο.3


Οχχχ εκεί γεμίζω 207 και 159, από την μέσα πλευρά με 100αρα η μπροστά μπροστά αντλία !
Η 3 που λες, πια είναι ?
STELIOS - Σαβ 26 Ιούλ 2008, 21:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
volvos έγραψε:
1520
Υπηρεσια προστασιας καταναλλωτη του υπ. αναπτυξης

τωρα πηρα και κατηγγειλα πρατηριο aegean λεωφ. κηφισιας και μουσων
(στα αυτοκινητα παπαιωαννου) αντλια νο.3

καταφερε το λαμογιο και μου χωρεσε 48.7 λιτρα βενζινη με το λαμπακι να εχει αναψει πριν καμια 10αρια χλμ στην αττικη και το τριπ να δειχνει 50χλμ ακομα διανυθεντα

που σημαινει οτι ειχες και 3,75 λιτρα μεσα αφου αν θυμαμαι η μεση καταναλωση σου ηταν 7.5 λιτρα.
Αρα εφυγες απο το βενζιναδικο με 52,5 λιτρα σε ρεζερβουαρ των 45!
Ωραιος!


To ρεζερβουαρ ειναι 50αρι. (τσεκαρισμενο στο Haynes Service Manual)
Το λαμπακι αναβει οταν εχουν μεινει ~5 λιτρα.
grpap - Κυρ 27 Ιούλ 2008, 11:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
Προτιμω αν δεν μπορω (που δεν μπορω) να αποφυγω τη νοθεια να κλεψουν σε ποσοτητα παρα στην ποιοτητα που μπορει να καταστρεψει το μοτερ.
Απο την αλλη δεν φταινε αυτοι αλλα το μπουρδελοκρατος που δεν τους αφαιρει τις αδειες λειτουργιας δια παντος μολις διαπιστωθει η νοθεια,αλλα και που επισης δεν κανει παρα ελαχιστους ελεγχους.
Η αισχροκερδεια απαιτει μετρα που οι εκαστοτε κυβερνωντες δεν ειναι διατεθειμενοι να παρουν γιατι το μονο που σκεφτονται ειναι η εκλογικη τους πελατεια αλλα και τα φορτωμενα πορτοφολια των μεγαλων.
Invisible - Κυρ 27 Ιούλ 2008, 15:47:08
Θέμα δημοσίευσης: Βενζινάδικα με πρόστιμο
Εδώ υπάρχει χάρτης, όπως τον βρήκα σε site με POIS για Gps. Υπάρχουν τα βενζινάδικα που έχουν πάρει πρόστιμο.
http://index.pois.gr/google.asp?SubCatID=107

Και εδώ χάρτης απο το ίδιο site με βενζινάδικα ποιότητας.
http://index.pois.gr/google.asp?SubCatID=47
smoki - Κυρ 27 Ιούλ 2008, 17:24:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
όσον αφορά για την ΕΤΕΚΑ στην Αγίου Δημητρίου καιρός ήταν να τη φάει και αυτός γιατί έβαλε η μάνα μου μια φορά και το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά και όταν πήρε άρχισε τα γνωστά πηδήματα! έλεος


Μην νομιζεις οτι η ΕΤΕΚΑ στη Θεομητορος ειναι καλυτερη. Οσοι γνωστοι μου εχουν βαλει 95αρα ειτε εκανε διακοπες ο κινητηρας ειτε εσβηνε το αμαξι μολις εφτανε στο ρελαντι. Εγω την προηγουμενη εβδομαδα αναγκαστηκα να βαλω 100αρα και το αμαξι δεν τραβαγε μια...
georgio3gr - Κυρ 27 Ιούλ 2008, 18:03:36
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
καταφερε το λαμογιο και μου χωρεσε 48.7 λιτρα βενζινη με το λαμπακι να εχει αναψει πριν καμια 10αρια χλμ στην αττικη και το τριπ να δειχνει 50χλμ ακομα διανυθεντα


Με λαμπακι τα παιρνει ανετα αν η μουρη του αυτοκινητου σου ειναι λιγο πιο χαμηλα απο τον κωλο...Εξακριβωμενο σε βενζιναδικο φιλου... Αναποδα (μουρη ψηλα-κωλος χαμηλα) παιρνει 3-4 λιτρα λιγοτερα...
Σε Xsara εχω δει να παιρνει και 52 λιτρα οριακα πριν αναψει το λαμπακι... Rolling eyes
Athens - Κυρ 27 Ιούλ 2008, 18:34:31
Θέμα δημοσίευσης:
smoki έγραψε:
Μην νομιζεις οτι η ΕΤΕΚΑ στη Θεομητορος ειναι καλυτερη. Οσοι γνωστοι μου εχουν βαλει 95αρα ειτε εκανε διακοπες ο κινητηρας ειτε εσβηνε το αμαξι μολις εφτανε στο ρελαντι. Εγω την προηγουμενη εβδομαδα αναγκαστηκα να βαλω 100αρα και το αμαξι δεν τραβαγε μια...


Το ξέρω και εκεί τα ίδια σκ**α! Έβαλε ο husband τις προάλλες και του το έλεγα να μην βάλει αλλά δεν βρίσκαμε από αλλού με αποτέλεσμα...αυτό που έπαθες και εσύ!
Theo_207RC - Δευ 02 Φεβ 2009, 00:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά άμα μπορεί ας μου πει κάποιος ποια βενζινάδικα έβαζαν νοθευμένη στην Καλλιθέα. Εγώ βάζω στην ΒΡ στη Θησέως (εκεί που παλιά ήταν δίπλα ο Μπουρμπουλήθρας). Ξέρει κανείς αν έχει ακουστεί κάτι για αυτό? Εγώ βάζω 100αρα στο 207 RC γιατι την έχει φθηνά και μια χαρά μου πάει το αμάξι.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 16 Ιούλ 2009, 22:42:51
Θέμα δημοσίευσης:
ΒP στη γούναρη κοντά στην ανθέων... Ανω Γλυφάδα παρότι ήμουν πελάτης του δεν μου έβαλε νοθευμένη ultimate ''απλά'' με απλή αμόλυβδη αλλά με ...νερό ο ''αλήτης'' απαράδεκτο.. θα τον ''φτιάξω'' όμορφα που όσο και να ''λαδώνει'' δεν... θα ψάχνει βύσμα το λαμόγιο αλλά έχω πιό μεγάλο...!!!!
sod - Παρ 17 Ιούλ 2009, 01:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
Χαλια ειναι και στο βενζιναδικο BP στην Γλυφαδα ακριβωs πανω στην παραλιακη.....ειχα βαλει και μεχρι να φτασω το poseidonio.....ναι αυτο το σπαστικο κιτρινο σηματακι....check engine............μην βαλει κανειs........ Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
RoadRunner122 - Παρ 17 Ιούλ 2009, 06:09:00
Θέμα δημοσίευσης:
Theo_207RC έγραψε:
Ρε παιδιά άμα μπορεί ας μου πει κάποιος ποια βενζινάδικα έβαζαν νοθευμένη στην Καλλιθέα. Εγώ βάζω στην ΒΡ στη Θησέως (εκεί που παλιά ήταν δίπλα ο Μπουρμπουλήθρας). Ξέρει κανείς αν έχει ακουστεί κάτι για αυτό? Εγώ βάζω 100αρα στο 207 RC γιατι την έχει φθηνά και μια χαρά μου πάει το αμάξι.


Σίγουρα ήταν blacklisted (δεν ξέρω πλεον τι κάνει γιατί άλλαξε όνομα) το βενζινάδικο που βρίσκεται τέρμα κάτω θησέως με το που κάνεις δεξιά στον παράδρομο της παραλιακής (προς Μετροπόλιταν).
RoadRunner122 - Παρ 17 Ιούλ 2009, 06:11:34
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης, 2 φορές μου έχει ανάψει check engine 8 χρόνια τώρα και οι 2 ήταν μετά από αναγκαστική επίσκεψη στο βενζινάδικο της Aegean στην Πειραιώς στο Μοσχάτο, στο ρεύμα προς Αθήνα, 40-50m μόλις περάσουμε τη γέφυρα της εθνικής.

Το διαγνωστικό και τις 2 φορές απεφάνθη "ελλατωματική λειτουργια μπεκ 3ου κιλύνδρου".
venzinas - Παρ 17 Ιούλ 2009, 07:35:56
Θέμα δημοσίευσης:
αν και το εχω πει πολες φορες θα το πο αλλη μια σχετικα με αυτο που ανεφερε ο παναγιωτης(volvos) διαπιστομενο με το αμαξι μου στο μαγαζι μου που ειμαι 1000% σιγουρος οτι η αντλιες μου ειναι οκ.
Στο saxo δινουν ρεζερβουαρ 45 λιτρων αν βαλις βενζινη με το που αναψει το λαμπακι και η μουρη του αυτοκινητου σου ειναι λιγο πιο χαμηλα απο τον κωλο(εχει κλισει το οδοστρομα) περνει ακριβος 45 λιτρα ουτε ενα ml παραπανω ετσι επιβεβεονετε ο STELIOS που λεει πιο πανω οτι τα ρεζερβουαρ ειναι 50ρια(φυσικα μαζι με της σολινοσις).
Τωρα σχετικα με το τριπ και αυτες της παπαντζες να ξερετε οτι τρονε κοληματα...το ζω καθημερινα και αντε να αποδιξης οτι δεν εισαι ελεφαντας.
Φυσικα δεν υποστιριζω τον συναδελφω μιας και δεν τον ξερω καν και δεν μπορο να ξερω τη ρολο βαραει απλα το αναφερω για να εχετε και εσης μια ιδεα
επισης στο λινκ που δινετε πιο πανω βγαζη βενζιναδικο με νοθεια αλλα και βενζιναδικο ποιοτητας το ιδιο στην δαφνη(BP Παπαχριστοδούλου)...πως γινετε???? Laughing Laughing Laughing Laughing
akis1987 - Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
Νεα σμυρνη πλατεια Σκατζουρακη οποιος θελει βενζινη με ψαρακια μεσα...
venzinas - Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:23:10
Θέμα δημοσίευσης:
στον χατζη πρεπει να λες....
akis1987 - Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
αν λες σε εμενα xfuel καπως ετσι λεγεται...
venzinas - Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:48:33
Θέμα δημοσίευσης:
xfuel=ΧΑΤΖΗΣ FUEL
akis1987 - Παρ 17 Ιούλ 2009, 09:49:44
Θέμα δημοσίευσης:
χαχα ναι αυτο...εχει ψαρακια δεν συμφωνεις???
venzinas - Παρ 17 Ιούλ 2009, 10:02:45
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ρε μια χαρα ειναι,απλα τα βαζη για να καθαριζουν την δεξαμενη σαν γλυφτες.....εχω και φοτο τους....



Razz Razz Razz Razz Razz
garevn - Τρι 21 Ιούλ 2009, 11:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδες Παντα εβαζα βενζινη (το ιδιο και αλλα 5 αυτοκινιτα απο συγκενεις κλπ) απο μια AEGIAN που βρισκετε αμεσως μετα το Πικερμι στην λεωφορο μαραθωνος(μετα τιν αλμα τα παγωτα) στο ρευμα προς νεα μακρη και ποτε δεν ειχαμε προβλημα και οι τιμες πολυ καλες εως χαμηλες θα ελεγα σε σχεση με αλλου. Πριν 2 βδομαδες ειχανε ενα προβλημα με το κεντρικο συστημα και δεν ηταν εφηκτο να με εξυπηρετισουν και εχοντας κοκκινο λαμπακι αποφασισα να το φουλαρω σε μια Aegian που βρισκεται ακριβως εξω απο το Μαραθωνα (απεναντη απο σουπερ μαρκετ γαλαξιας). Τα αποτελεσματα ηταν τρομπα βενζινης στα 1226 χιλιομετρα και μεχρη να τελειωσει ολη η βενζινη απο 7.1 0-100 ενιωθα οτι ειχα 9+. Με ενα cooper s που ετυχε και ψιλοτρεξαμε ουτε καν ειδα πως εφυγε. Πραγματικα δεν ξερω τι βαζουν εκει ολο νερο ηταν τι να πω δεν ξερω. Τεσπα τελικα τελειωσε η βενζινη εβαλα νεα και ειναι κομπλε το αμαξακι καλυτερα απο πριν. ελπιζω να μην τυχει σε κανενα.
akis1987 - Τρι 21 Ιούλ 2009, 12:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
καλα ξεχασα το κορυφαιο των κορυφαιων!!!Δουρανης και Δαβακη πριν την γεφυρα για Ν.Σμυρνη στην Καλλιθεα,bp ειναι το πρατηριο και πανακριβο και βενζινη τελευταιας ποιοτητας...2 φορες εβαλα παλια με το 206 αναγκαστικα επειδη ειναι 24h τη μερα 365d το χρονο και τις 2 φορες μου σβηνε στο δρομο εν κινησει και αλλαξα μια φορα τρομπα-φιλτρο,οποτε αν ξεμεινετε βραδυατικα εκει να πατε!!!
ΝΗΖ - Κυρ 02 Αύγ 2009, 15:38:03
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το 206 1,6 16ν εχει θέμα με τις 95άρες και αισθητότατη διαφορα με την χρήση 100άρας...
αυτά που περιγράφει ο Χάρης ειχα κι εγω οταν το ειχα...


Παιδιά, συγγνώμη για το ψιλο offtopic.... αυτό για την 100 ισχύει για όλα τα μοτέρ 1,6 16V; Σε όποιο μοντέλο και αν είναι τοποθετημένο; Δεν διαφωνώ ότι ίσως λειτουργεί καλύτερα, αλλά αν έπρεπε να δουλεύει μονο με 100 δεν θα έπρεπε να το γράφει κάπου;

Αναφέρομαι στο μοτέρ του 307 sw με τα παραλίγο 110 άλογα..
Bill207 - Κυρ 02 Αύγ 2009, 21:28:02
Θέμα δημοσίευσης:
Λεοφώρος Ηρακλείου, Ηρακλειο, 2 βενζινάδικα...
το ένα χαμηλά, στο υψος του Βενέτη, δίπλα από κάτι σχολεία (ΕΚΟ)
το άλλο ψηλά, μετά την Α.Ο. στα αριστερά (ΕΚΟ και αυτό)

νερό αύρα
madscientist - Δευ 10 Αύγ 2009, 16:04:29
Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαύρη λίστα - Βενζινάδικα
magka mou den eiani mono sthn athina ta arxidakia einai kai sthn xalkida ena malakas poy bazo shell to foulara kai to amaksi arxise va mou xtypaei pyrakia se simio na mn mporo na anebaso strofes mexri pou mou emeine sthn malakasa to gyrisa piso me 20 xiliometra kai sthn pezo mou eipan kakh bebzinh kai oti eprepe nath kapso olh gamata ta kolopaidia tha mas dialisoun ta ergaleia mas den mporoun na katalaboun me ti kopo ta plhronoume ta arxidakia exo ena 207 gt kai paraligo nato klaio
dope207 - Τετ 12 Αύγ 2009, 16:16:34
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
Λεοφώρος Ηρακλείου, Ηρακλειο, 2 βενζινάδικα...
το ένα χαμηλά, στο υψος του Βενέτη, δίπλα από κάτι σχολεία (ΕΚΟ)
το άλλο ψηλά, μετά την Α.Ο. στα αριστερά (ΕΚΟ και αυτό)

νερό αύρα
Μιας και μένω στο Ν.Ηράκλειο, από μικρός ακούω γι αυτά τα 2 βενζινάδικα τα χειρότερα. Άσε που είχα βάλει από ανάγκη 1-2 φορές στο προηγούμενα αμάξι και μου βγήκε η παναγία να το συνεφέρω. Crying or Very sadMad
Πάντως λίγο ποιο πάνω από τη δεύτερη ΕΚΟ ψηλά , έχει μια Cyclon. Μπορεί να έχει απλή 95άρα, αλλά είναι 100% καθαρή!
Sinanai - Κυρ 31 Ιαν 2010, 10:58:51
Θέμα δημοσίευσης:
Και μιας και έγραψα στην άσπρη λίστα, ας αναφέρω και ένα πρατήριο, στη μαύρη. Shell, στην παλιά εθνική Κορίνθου - Πατρών, μετά το Κιάτο, προς Διμηνιό, στο αριστερό χέρι. Το προηγούμενό μας Panda-κι άλλαξε αντλία, μετά από το μοναδικό ανεφοδιασμό του, εκεί... Crying or Very sad
freezebee - Πεμ 03 Ιούν 2010, 22:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
AEGEAN στη κατεχακη..στον Καρεα με ενα γεμισμα..
5 λεπτα μετα το αμαξι κλοτσαει...και σβηνει(πρωτη φορα)
στο 15' σβηνει(δευτερη).
Στη συνεχεια σβηνει 1-2 φορες ακομη
μεχρι που το αμαξι παρεδωσε ψυχη μεταμεσονυκτια στη λ.συγγρου(εξω απ τον Κολλια) Whistling
το αποτελεσμα ηταν να ερθει να με μαζεψει η οδικη β.
και ο απολογισμος 1 τρομπα βενζινης(σχετικα προσφατα αλλαγμενη)
Αφου αδειασε ολο το ντεποζιτο για να αλλαχθει και διαπιστωθηκε οτι η βενζινη ηταν σαμπανια πιστας!

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ ΤΟ ΝΩΘΕΙΟ!!
nikolas206gti - Παρ 04 Ιούν 2010, 00:35:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως ρε παιδιά, με προηγούμενο αυτοκίνητο, το οποίο παρεπιπτόντως έχουμε ακόμα, και φτάσαμε αισίως τα 390.000 χλμ (με ίδιο μοτέρ παρακαλώ Laughing Laughing ) και έχουμε γυρίσει όλα τα βενζινάδικα της Ελλάδας, δεν μείναμε ποτέ από τρόμπα βενζίνης.

Τώρα εγώ με το 206 έχω κάνει 28.000 χλμ και κάτι, έχω γυρίσει κάμποσα και πάλι δεν την έχω πατήσει ακόμα βέβαια.

Είναι να μην σου τύχει τελικά Laughing
nikos 206cc - Σαβ 05 Ιούν 2010, 07:18:36
Θέμα δημοσίευσης:
Για τους Θεσσαλονικεις....Οδος Αγγελακη στο κεντρο πρατηριο SHELL απεναντι απο τις καφετεριες...ειχα βαλει πριν κανα χρονο (με λαμπακι ετοιμος να σβησω)και μολις εκανα 500 μετρα(Τσιμισκη με Αγ.Σοφιας)αναβει για πρωτη και μοναδικη φορα η λυχνια STOP....και το αμαξι αισθητα μπουκωμενο...Το ιδιο ακουσα και απο φιλο που εβαλε στο πρατηριο αυτο Wink
kane - Σαβ 05 Ιούν 2010, 08:12:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ekei κιολας που η βενζινη κοστιζει μονιμως 10 λεπτα πανω...

Για του θεσσαλονικεις ένα ειναι το βενζιναδικο σελ.

Επι μοναστηριου 50 μετρα πριν την αερογεφυρα κορδελιου κατευθυνομενος δυτικα.
Φρεσκαδούρα η 100ρα του 9 στις 10 φορές.
Pughell - Σαβ 05 Ιούν 2010, 08:23:45
Θέμα δημοσίευσης:
Και ανατολικα στην Ψελλου,λιγο ρπιν την γεφυρα που σε βγαζει στον περιφερειακο,οπως επισης και στο μηχανοστασιο του ΟΑΣΘ,ακριβως απεναντι(παλι Shell).
Και φυσικα το γωνιακο Shell διπλα στο Praktiker.

Εχω κανει διατριβη στα συγκεκριμενα πρατηρια... Razz
nikos 206cc - Σαβ 05 Ιούν 2010, 09:30:49
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Και ανατολικα στην Ψελλου,λιγο ρπιν την γεφυρα που σε βγαζει στον περιφερειακο

Εχω κανει διατριβη στα συγκεκριμενα πρατηρια... Razz

+ 1000
Wink
vansak - Τετ 16 Ιούν 2010, 19:57:19
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόστιμο 16 χιλιάδων ευρώ επεβλήθη σε πρατήριο καυσίμων, στη διεύθυνση Πέτρου Ράλλη 105 στην Αθήνα, στο οποίο είχαν εγκατασταθεί μηχανισμοί αλλοίωσης των ενδείξεων στις αντλίες. Το πρόστιμο μπορεί να αυξηθεί έως το 16% του ετήσιου τζίρου του βενζινάδικου.

Ύστερα από έλεγχο συνεργείου της Διεύθυνσης Μετρολογίας του υπουργείου Οικονομίας σφραγίσθηκαν και οι οκτώ αντλίες του πρατηρίου και θα επαναλειτουργήσουν μόνο μετά την αφαίρεση των παράνομων μηχανισμών.

Επεβλήθησαν πρόστιμα 2.000 ευρώ για κάθε αντλία και ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες έχουν τη δυνατότητα, σύμφωνα με το νόμο να επιβάλλουν τα πρόσθετα πρόστιμα (έως 2%του ετήσιου τζίρου για κάθε αντλία).

Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου. Συνδέονταν με τις αντλίες και τα γραφεία του πρατηρίου μέσω καλωδίων, τα οποία ήταν θαμμένα ή κρυμμένα κατά μήκος κολωνών και ψευδοροφών του πρατηρίου.

Όπως ανακοινώθηκε, το πρατήριο έφερε σήματα της εταιρείας Avin.

Πηγή: www.enet.gr (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ)
COOL ALEXIS - Πεμ 17 Ιούν 2010, 00:01:58
Θέμα δημοσίευσης:
Είχα βάλει εκεί προχθές Mad
DimiP - Παρ 18 Ιούν 2010, 16:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
vansak έγραψε:
Πρόστιμο 16 χιλιάδων ευρώ επεβλήθη σε πρατήριο καυσίμων, στη διεύθυνση Πέτρου Ράλλη 105 στην Αθήνα, στο οποίο είχαν εγκατασταθεί μηχανισμοί αλλοίωσης των ενδείξεων στις αντλίες. Το πρόστιμο μπορεί να αυξηθεί έως το 16% του ετήσιου τζίρου του βενζινάδικου.

Ύστερα από έλεγχο συνεργείου της Διεύθυνσης Μετρολογίας του υπουργείου Οικονομίας σφραγίσθηκαν και οι οκτώ αντλίες του πρατηρίου και θα επαναλειτουργήσουν μόνο μετά την αφαίρεση των παράνομων μηχανισμών.

Επεβλήθησαν πρόστιμα 2.000 ευρώ για κάθε αντλία και ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες έχουν τη δυνατότητα, σύμφωνα με το νόμο να επιβάλλουν τα πρόσθετα πρόστιμα (έως 2%του ετήσιου τζίρου για κάθε αντλία).

Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου. Συνδέονταν με τις αντλίες και τα γραφεία του πρατηρίου μέσω καλωδίων, τα οποία ήταν θαμμένα ή κρυμμένα κατά μήκος κολωνών και ψευδοροφών του πρατηρίου.

Όπως ανακοινώθηκε, το πρατήριο έφερε σήματα της εταιρείας Avin.

Πηγή: www.enet.gr (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ)



ευτυχως υπαρχει το ιντερνετ και ολα μαθαινονται
Wink

ΚΡΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ !!! ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ !
ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗΝ ΠΑΤΑΤΕ ΣΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΤΟΥΣ !!

αυτη ειναι η καλυτερη τιμωρια γιατι αν περιμενουμε απο το κρατος....
Bill207 - Παρ 18 Ιούν 2010, 20:39:04
Θέμα δημοσίευσης:
vansak έγραψε:
Πρόστιμο 16 χιλιάδων ευρώ επεβλήθη σε πρατήριο καυσίμων, στη διεύθυνση Πέτρου Ράλλη 105 στην Αθήνα, στο οποίο είχαν εγκατασταθεί μηχανισμοί αλλοίωσης των ενδείξεων στις αντλίες. Το πρόστιμο μπορεί να αυξηθεί έως το 16% του ετήσιου τζίρου του βενζινάδικου.

Ύστερα από έλεγχο συνεργείου της Διεύθυνσης Μετρολογίας του υπουργείου Οικονομίας σφραγίσθηκαν και οι οκτώ αντλίες του πρατηρίου και θα επαναλειτουργήσουν μόνο μετά την αφαίρεση των παράνομων μηχανισμών.

Επεβλήθησαν πρόστιμα 2.000 ευρώ για κάθε αντλία και ο φάκελος διαβιβάσθηκε στις αρμόδιες υπηρεσίες της Νομαρχίας, οι οποίες έχουν τη δυνατότητα, σύμφωνα με το νόμο να επιβάλλουν τα πρόσθετα πρόστιμα (έως 2%του ετήσιου τζίρου για κάθε αντλία).

Οι τέσσερις μηχανισμοί βρέθηκαν σε εξωτερικό φρεάτιο του περιβάλλοντος χώρου του πρατηρίου. Συνδέονταν με τις αντλίες και τα γραφεία του πρατηρίου μέσω καλωδίων, τα οποία ήταν θαμμένα ή κρυμμένα κατά μήκος κολωνών και ψευδοροφών του πρατηρίου.

Όπως ανακοινώθηκε, το πρατήριο έφερε σήματα της εταιρείας Avin.

Πηγή: www.enet.gr (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ)


αντί να του πάρουν την άδεια (ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ) για να θορυβηθούν και τα υπόλοιπα βενζινάδικα που κλέβουν τους πελάτες, του βάζει 16,000€ (που για την πελατεία που είχε ο συγκεκριμένος, τα 16,000 είναι ... ψίχουλα) του βάζουν την ποινή χάδι...
και συ αν χρωστάς 1000 ευρώ στην εφορία σε πάνε μέσα...
Ελλάδα αθάνατη
GeoMel - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 15:29:11
Θέμα δημοσίευσης:
Αν αναλογιστεις ομως και το προστιμο απο τους τζιρους του δεν ειναι και κανενα μικρο ποσο! Μιλαμε για τζιρους που μπορει να ξεπερνανε και τα 4-5 εκατομυρια ευρω αναλογως και την πελατεια που ειχε! Αν το μαγαζι δουλευε καλα οι τζιροι ενδεχεται να ειναι ακομα πιο υψηλοι! Οποτε καλα τον εκαναν και σιγουρα δεν το λες και ''χαδι'' τετοιο προστιμο!
xtr - Τετ 03 Νοέ 2010, 01:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
το avin στην πλατεια της ν.κηφισιας νοθευμενη μαλλον με νερο τρεις στις τρεις και τρια μπουκαλια καθαριστικο για το απαραιτητο ξεβουλωμα των μπεκ,το shel στην γωνια ελαιων και γεωργιου λυρα κατοσταρα και μετα απο λιγα χιλ.δουλευαν οι τρεις κυλινδροι και το πρατηριο στο σουπερμαρκετ του βεροπουλου δεν πρεπει να ειναι νοθευμενη αλλα εχει αθλια ποιοτητα καιγεται χωρις αποδοση στο μοτερ ,οι δυο πρωτοι πανακριβοι και ο τελευταιος ο ποιο φτηνος στην περιοχη
plaketokofths - Τετ 03 Νοέ 2010, 01:56:03
Θέμα δημοσίευσης:
Η κατάσταση είναι τραγική, είτε η βενζίνη ερχεται κάτουρο είτε την κατουράει ο πρατηριουχος. Στα νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα που εχουν απαιτησεις απο 98 ron η ζημιά δεν απέχει πολύ.

Την κατάντια την διαπίστωσα όταν ήμουν στον στρατό και έβαζα αρκετές φορές βενζίνη ΕΚΟ, από στρατιωτικό πρατήριο. Δεν εχω ξαναβάλει σχεδόν ποτέ 95αρα που να μην βαρούσε πυράκια το αυτοκίνητο.

Η μαύρη λίστα είναι ενδεικτική και σίγουρα δεν ειναι πανάκεια. Την μια ενα πρατήριο μπορεί να εχει "καλή" βενζίνη, την άλλη όχι.
AlienHack - Τετ 03 Νοέ 2010, 14:15:32
Θέμα δημοσίευσης:
υγραέριο λεμε!! Laughing
z@ck! - Τετ 03 Νοέ 2010, 14:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
αν την βενζινη την κατουραν το υγραεριο θα το νοθευσουν με κλανιες..... Crying or Very sad Evil Mad
nikos 206cc - Τετ 03 Νοέ 2010, 15:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω οταν βγαλαμε το φιλτρο βενζινης με το μηχανικο μου απογοητευτηκα.Γιατι υποτιθεται οτι βαζω απο βενζιναδικα που ειναι γνωστα για την καλη και καθαρη τους βενζινη.Πως προλαβε το φιλτρο να μπουκωσει σε 10.000 χλμ με ''καθαρη'' βεζινη ομως?
Ο μηχανικος μου μου ειπε οτι το να βγαλει φιλτρο βενζινης καθαρο απο ελληνικο αμαξι ειναι πολυ πολυ σπανια περιπτωση δηστυχως Confused
Bill207 - Παρ 03 Δεκ 2010, 15:26:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο πρατήριο shell ιφιγενείας κ τατοίου στην Μεταμόρφωση/Ν.Φιλαδέλφεια
έχει από τις καλύτερες τιμές, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει αυτό που λέμε "το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι"
έβαζα πιο παλιά, το έβλεπα ότι το αμάξι δεν πήγαινε καλά, και μου το επιβεβαίωσαν στην αντιπροσωπεία ότι να προσέχω τι βενζίνη βάζω.
έβαλα πρόσφατα πάλι, ήταν σαν να οδηγάω άλλο αμάξι
και τελευταίο, σε γνωστή μου, που έβαζε ΜΟΝΟ εκεί βενζίνη λόγω τιμής, έφτασε σε σημείο να της σβήνει το αμάξι στα καλά καθούμενα...
γιαυτό προσέχετε...
kostasvti - Σαβ 04 Δεκ 2010, 14:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
Αθηνα δυτικα προαστια στο κατεβα απο αγιους αναργυρους για εθνικη οδο (κατεβαινοντας απο λεωφορο δημοκρατιας) λιγο πριν βγεις στα φαναρια για εθνικη εχει ενα revoil. Ε απλα η βενζινη δεν θελει να μεινει μεσα στο ρεζερβουαρ με τη καμμια. Απλα εξατμιζεται
Randy - Τρι 07 Δεκ 2010, 02:11:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
έχει από τις καλύτερες τιμές, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει αυτό που λέμε "το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι"


Οποτε να βαζουμε μονο απο ακριβα βενζιναδικα.. Που και παλι θα μας δωσουν νοθευμενη βενζινη..

εγω θα προτεινα ενα καλο καθαριστικο βενζινης αραια και που και ενα βενζιναδικο με νορμαλ τιμες. Δεν ειμαστε μεσα στην αντλια να ξερουμε τι γινεται..
Bill207 - Τρι 07 Δεκ 2010, 07:35:34
Θέμα δημοσίευσης:
μπορείς εύκολα να καταλάβεις όμως αν η βενζίνη που έβαλες είναι ή δεν είναι καθαρή
τουλάχιστον σε μένα αλλάζει τελείως συμπεριφορά το αμάξι
και όχι μόνο από το συγκεκριμένο βενζινάδικο, από αρκετά που έχω βάλει
kostasvti - Τρι 07 Δεκ 2010, 21:21:08
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
μπορείς εύκολα να καταλάβεις όμως αν η βενζίνη που έβαλες είναι ή δεν είναι καθαρή
τουλάχιστον σε μένα αλλάζει τελείως συμπεριφορά το αμάξι
και όχι μόνο από το συγκεκριμένο βενζινάδικο, από αρκετά που έχω βάλει

Ναι αλλα στο συγκεκριμενο κατα ενα περιεργο τροπο το αμαξι δεν κανει ουτε κομπιασματα ουτε τιποτα, ειναι νορμαλ! αλλα η βενζινη βγαζει πολυ λιγοτερα χιλιομετρα απο η bp ας πουμε
vamvakoolas - Τετ 08 Δεκ 2010, 12:43:42
Θέμα δημοσίευσης:
xtr έγραψε:
το avin στην πλατεια της ν.κηφισιας νοθευμενη μαλλον με νερο τρεις στις τρεις και τρια μπουκαλια καθαριστικο για το απαραιτητο ξεβουλωμα των μπεκ,το shel στην γωνια ελαιων και γεωργιου λυρα κατοσταρα και μετα απο λιγα χιλ.δουλευαν οι τρεις κυλινδροι και το πρατηριο στο σουπερμαρκετ του βεροπουλου δεν πρεπει να ειναι νοθευμενη αλλα εχει αθλια ποιοτητα καιγεται χωρις αποδοση στο μοτερ ,οι δυο πρωτοι πανακριβοι και ο τελευταιος ο ποιο φτηνος στην περιοχη


για τη shell ετοιμαζεται...προστιμο μιας και υπαρχουν καταγγελιες αποτι διαβαζα!

Βαλτε και αλλο ενα της
AEGEAN;ΜΕΛΙΣΣΙΑ ;Λ.ΠΗΓΗΣ 34 ο τυπακος παλια ειχε φθηνη βενζινη και ειχε ουρες. Μετα ομως αρχιζε να πειραζει αντλιες (λιγοτερο καυσιμο) και εκοψε και η κινηση οποτε και ανεβασε λιγο τις τιμες. ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΜΟΓΙΟ.
Υ.Γ Ο ιδιος εχει το πρατηριο απο κηφισια για Μελισσια
Bill207 - Τρι 25 Ιαν 2011, 13:38:43
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΛΙΣΤΑ ΤΟΥ Ν.ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΕ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΝΟΘΕΥΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ Η ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ 28.12.2010

1. «ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ» (Αχιλλέως και Ναϊάδων 121, Παλαιό Φάληρο)

2. «ΑΦΟΙ ΜΥΛΩΝΟΠΟΥΛΟΙ Ο.Ε.» (Ναυσικάς 47, Παλαιό Φάληρο)

3. «ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ» (Λ. Αμφιθέας 99 και Άρεως, Παλαιό Φάληρο)

4. «ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΙΩΑΝ. ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ» (Ελ. Βενιζέλου 240, Καλλιθέα)

5. «ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ ΣΤΑΜ. & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Σιβιτανίδου 32, Καλλιθέα)

6. «Γ. & Π. ΚΟΣΜΕΤΑΤΟΣ Ο.Ε.» (Λεωφ. Ποσειδώνος 85, Άλιμος)

7. «ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΚΟΥΡΛΑΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Λεωφ. Κηφισού 91, Αιγάλεω).

8. «ΤΣΩΝΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ» (Πριάμου 228, Ίλιον)

9. «ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Αθηνάς και Κλυταιμνήστρας, Ίλιον).

10. «ΒΑΡΣΟΣ Ι. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ» (Λεωφ. Βουλιαγμένης 130, Ελληνικό)

11. «Ν. ΠΟΛΥΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Ιασωνίδου 80, Ελληνικό)

12. «ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ ΕΛ. ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ», (Λεωφ. Αλίμου 33, Άλιμος)

13. «Ι. ΣΕΪΜΕΝΗΣ - Γ. ΦΕΞΗΣ Ο.Ε.» (Πειραιώς 46, Μοσχάτο)

14. «Σ. ΠΙΣΚΑΡΔΕΛΗΣ - Ι. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Ο.Ε.» (Λεωφ. Βουλιαγμένης 270, Άγιος Δημήτριος)

15. «ΔΡΑΚΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ & ΔΡΑΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ο.Ε.» (Αγίου Δημητρίου 277, Άγιος Δημήτριος)

16. «ΟΖΕΡΟΣ Ο.Ε.» (Δαβάκη 9 και Δοϊράνης, Καλλιθέα)

17. «Κ. ΦΡΑΓΚΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Ποσειδώνος 42, Καλλιθέα)

18. «ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΤΡ. ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ» (Πειραιώς 66, Μοσχάτο)

19. «ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ ΓΑΒΡ. ΣΙΜΕΝΗΣ» ( Αριστείδου 1, Γλυφάδα)

20. «ΣΚΟΡΔΟΣ Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ» (Μεταμορφώσεως 158, Μοσχάτο)

21. «Ν. Ι. ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Γράμμου 24 και Φορνέζη)

22. «ΚΑΝΑΤΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» (Βορ. Ηπείρου 3, Γλυφάδα)

23. «Β. ΧΕΙΛΑΚΟΥ - Σ. ΠΙΣΚΑΡΔΕΛΗΣ Ο.Ε.» (Ανδρέα Παπανδρέου 183, Γλυφάδα)

24. «ΑΦΟΙ ΑΒΑΓΙΑΝΟΥ & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Δ. Γούναρη 155, Γλυφάδα)

25. «ΝΙΚΟΛΑΟΣ Π. ΚΑΛΑΪΤΖΗΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Μαρκόνι 9, Αιγάλεω)

26. «ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΛΙΟΜΑΣ» (Στρ. Καραϊσκάκη 48, Χαϊδάρι)

27. «ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ» (Ελ. Βενιζέλου 59, Αγία Βαρβάρα).

28. «ΧΑΤΖΟΝΙΚΟΛΑΚΗΣ Ε. & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Αχιλλέως 123, Παλαιό Φάληρο)

29. «Μ. ΑΛ ΧΟΥΡΑΝΙ - Μ. & Θ. ΣΑΚΚΟΥΛΙΑΣ Ο.Ε.» (Σαλαμίνος 2, Καλλιθέα)

30. «ΦΡΑΓΚΟΥΛΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ & ΦΡΑΓΚΟΥΛΑΚΗ ΑΝΝΑ Ο.Ε.» (28ης Οκτωβρίου 2, Αργυρούπολη)

31. «ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΓΚΛΗΣ» (Αγίας Παρασκευής 46, Περιστέρι). Τηρούσε βιβλίο διακίνησης καυσίμων, αλλά δεν ήταν θεωρημένο.

32. «Ν. ΠΟΛΥΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Γούναρη 43, Γλυφάδα)

33. «ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΝΙΚΙΑ & ΣΙΑ Ο.Ε.» (Πειραιώς 59, Μοσχάτο)

34. «Ι. & Π. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ Ο.Ε.» (Καλαμακίου 69, Άλιμος)

35. «ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Ν. ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΥ» (Καλαμακίου 64, Άλιμος)

36. «Δ. ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Β. ΜΑΝΟΥΛΙΔΗΣ Ε.Ε» (Μπιμπίζα 26, Ίλιον)

37. «ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ» (Δημοσθένους 24, Περιστέρι)

38. «ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΔΑΒΡΗ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Λ. Φυλής 159, Καματερό). Τηρούσε βιβλίο διακίνησης καυσίμων, αλλά μόνο σε ηλεκτρονική μορφή, το οποίο όμως δεν προβλέπεται από τις αγορανομικές διατάξεις.

39. «ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΦΩΚΙΑΝΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε» (Αγ. Βαρβάρας 92 & Ευεργετών, Παλαιό Φάληρο)

40. «ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΡΗΓ. ΤΣΟΥΚΤΟΥΡΙΔΗΣ» (Λ. Κύπρου 73, Αργυρούπολη)

41. «ΓΙΟΥΠΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Λεωφ. Ποσειδώνος 44, Γλυφάδα)

42. «ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΘΕΜ. ΧΡΗΣΤΟΣ» (Λεωφ. Αμφιθέας 43, Παλαιό Φάληρο)

43. «Ν. ΒΑΡΒΑΤΣΟΥΛΗΣ Μ.Ε.Π.Ε.» (Δαφνίδος 11, Κυψέλη)

44. «Α. ΔΕΛΗΣΤΑΘΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε.» (Σπάρτης 5, πλατ. Αμερικής)

45. «ΛΑΝΤΖΟΥΝΗΣ Λ. ΛΕΩΝΙΔΑΣ» (Νηλέως 47, Θησείο)

46. «ΔΙΟΔΟΣ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ» (Μεγίστης 44-48, Κυψέλη)

47. «ΣΚΟΝΔΡΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ» (Πατησίων 335, Αθήνα)

48. «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΝ. ΜΗΤΣΙΟΣ» (Στρ. Καλλάρη 26β & Δαγκλή, Κάτω Πατήσια)

49. «ΣΟΛΟΪΛ Α.Ε.» (Αχαρνών 468, Νέα Χαλκηδόνα)

50. «ΓΡΗΓ. & ΧΡΥΣ. ΚΟΝΤΟΒΑΣ Ο.Ε.» (Δεκελείας 16, Νέα Χαλκηδόνα)

51. «ΒΟΣΔΟΓΑΝΗ Κ. ΜΑΡΙΝΑ» (Σαρκοδίνου 80, Νέος Κόσμος)

52. «ΚΟΡΟΒΕΣΗΣ ΧΡ. ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ» (Γαλατσίου & Ψυχάρη 2, Αθήνα)

53. «ΚΥΡΙΑΚΟΣ Ν. ΚΑΪΣΕΡΟΓΛΟΥ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (8ο χλμ. Νέας Εθνικής Οδού Αθηνών - Λαμίας, Νέα Φιλαδέλφεια)

54. «Α. ΚΑΡΤΑΛΙΑΣ - Α. ΣΙΔΕΡΗΣ Ο.Ε.» (Αχαρνών 350, Αθήνα)

55. «Φ. & Α. ΜΠΟΥΣΚΟΣ Ο.Ε.» (Μετσόβου 8, Αθήνα)

56. «ΕΜΜ. Ν. ΝΤΟΥΜΑΣ» (Λομβάρδου 114, Γκύζη)

57. «ΚΟΤΖΙΑ ΒΑΣ. - ΚΟΤΖΙΑ ΑΙΚ. Ο.Ε.» (Ιπποκράτους 183, Αθήνα)

58. «ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΠΟΣΤ. ΓΚΙΖΑΣ» (Λεωφ. Αλεξάνδρας 54, Αθήνα)

59. «ΛΙΟΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Τατοΐου 94, Μεταμόρφωση).

60. «ΠΑΝΙΚΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ - SHELL» (Λεωφ. Ειρήνης 23, Πεύκη)

61. «ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΦΟΙ Ο.Ε. - ΕΚΟ» (Πλακούτα 73, Ηράκλειο)

62. «ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ ΑΕΒΕ - ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ - ΚΑΥΣΙΜΩΝ - ΑΝΤΑΛ/ΚΩΝ & ΜΕΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ - Α.Π.» (Ναυπλίου 33, Μεταμόρφωση)

63. «ΚΟΡΟΜΠΟΚΗΣ ΘΕΟΦ. ΗΛΙΑΣ» (Γεωργίου Λύρα 44, Κηφισιά)

64. «ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΠΑΣ & ΣΙΑ Ε.Ε. - AEGEAN» (Λεωφ. Κηφισίας 295, Κηφισιά)

65. «ΡΕΓΚΟΣ ΑΝ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - ELIN» (Χαλανδρίου 33, Αγία Παρασκευή)

66. «ΕΚΟ - ΚΑΛΥΨΩ ΜΟΝ. ΕΠΕ» (Μεσογείων 203-207, Νέο Ψυχικό)

67. «ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΚΩΝ. ΜΑΡΙΑ - ΕΤΕΚΑ» (Σικελιανού 3, Νέο Ψυχικό)

68. «ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ & ΣΙΑ Ε.Ε. - ΒΡ» (Εθν. Αντιστάσεως & Ύδρας, Χαλάνδρι)

69. «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤ. ΜΑΝΟΥΣΗΣ - ΒΡ» (Λεωφ. Τατοΐου 8-10, Μεταμόρφωση)

70. «ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ & ΥΙΟΣ Ο.Ε. - ΒΡ» (Τατοΐου & Ελ. Βενιζέλου, Μεταμόρφωση

71. «ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - SHELL» (Μεσογείων 310, Αγία Παρασκευή)

72. «Ι. & Ν. ΚΑΒΙΡΗΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Πεντέλης 116, Μαρούσι)

73. «ΓΚΙΟΥΛΗΣ Ι. ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ - AVIN

74. «ΒΑΛΑΣΙΔΗ ΕΙΡΗΝΗ» (Ιερά Οδός 316 & Αγ. Μαρίνης, Χαϊδάρι)

75. «ΑΦΟΙ ΨΥΡΟΥΚΗ Ο.Ε» (Μεγ. Αλεξάνδρου 78 & Αθηνάς, Αγία Βαρβάρα)

76. «ΠΗΛΙΟΣ ΒΑΣ. ΠΕΤΡΟΣ» (Ελ. Βενιζέλου 5, Αγία Βαρβάρα)

77. «ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Κύπρου 39 & Μπιζανίου, Αργυρούπολη)

78. «ΜΑΝΤΟΥΡΕΚΑ ΡΟΔΑΝΘΗ» (Πελασγίας 2, Περιστέρι)

79. «ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΒΑΛΕΝΤΗΣ & ΣΙΑ Ε.Ε.» (Κωνσταντινουπόλεως 53, Ανθούπολη Περιστερίου)

80. «ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΝ. ΒΑΛΕΝΤΗΣ» (Αγ. Ιεροθέου 86, Περιστέρι)

81. «ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΥΡ. ΚΑΛΥΒΑΣ» (Σοφ. Βενιζέλου 116, Αγ. Αναργύροι)

http://anihneftes.forumotion.com/t281-topic
nikos 206cc - Τρι 25 Ιαν 2011, 14:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
Mia λιστα και απο θεσσαλονικη θα βοηθουσε ιδιαιτερα...Θα το ψαξω Cool
AlienHack - Τρι 25 Ιαν 2011, 14:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
να σου πω εγώ εκ πειρας .... Laughing
Bill207 - Τρι 25 Ιαν 2011, 15:32:22
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Mia λιστα και απο θεσσαλονικη θα βοηθουσε ιδιαιτερα...Θα το ψαξω Cool


στο ίδιο site βρήκα και αυτά

- Πρατήριο:
ΕΚΟ
Διεύθυνση
Μπότσαρη 1, Θεσσαλονίκη

Πρόστιμο (Ευρό)53.000, Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 37%




- Πρατήριο:
BP
Διεύθυνση
Βασ.Όλγα 48, Θεσσαλονίκη
Πρόστιμο (Ευρό)50.000, Βενζίνη LRP νοθευμένη με απλή αμόλυβδη βενζίνη σε ποσοστό 30%




- Πρατήριο:
BP
Διεύθυνση
Νέα Απολλωνία, Θεσσαλονίκη
Πρόστιμο (Ευρό)55.140 ,Βενζίνη LRP νοθευμένη με βενζίνη απλή αμόλυβδη σε ποσοστό 42%.




- Πρατήριο:
ELIN
Διεύθυνση
Γιαννιτσών 61, Χαλκηδόνα, Θεσσαλονίκη
Πρόστιμο (Ευρό)57.000 ,Βενζίνη LRP νοθευμένη με βενζίνη απλή αμόλυβδη σε ποσοστό 45%,
kostasvti - Τετ 26 Ιαν 2011, 23:47:08
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα μπιλ μου εκανες τη καρδια περιβολι..δηλαδη μπαχαλο τεραστιο, μηπως να παραγουμε βενζινη μονοι μας, σαν το τσιπουρο ενα πραγμα. αρε αθανατη λαμογια
nikos 206cc - Πεμ 27 Ιαν 2011, 00:17:57
Θέμα δημοσίευσης:
Bill ευχαριστουμε ρε φιλε...Παλι καλα δεν εχω βαλει ποτε απο αυτα.... Mad

Υ.Γ:Για οσους μενουν σαλονικα..εβαλα 3-4 φορες 100σταρα απο το ΡΕΤΣΟΣ ΟΙΛ στην Ωραιοκαστρου με τιμη απο 1.59-1.65 και μου φανηκε πολυ καλη...για δειτε το και σεις,εμενα μου φανηκε πως αξιζει παντως,ειδικα απο τη στιγμη που 100σταρα shell και bp ειναι στο 1.80...Σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο 95αρα στη ιδια τιμη Wink
AlienHack - Πεμ 27 Ιαν 2011, 14:15:18
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Bill ευχαριστουμε ρε φιλε...Παλι καλα δεν εχω βαλει ποτε απο αυτα.... Mad

Υ.Γ:Για οσους μενουν σαλονικα..εβαλα 3-4 φορες 100σταρα απο το ΡΕΤΣΟΣ ΟΙΛ στην Ωραιοκαστρου με τιμη απο 1.59-1.65 και μου φανηκε πολυ καλη...για δειτε το και σεις,εμενα μου φανηκε πως αξιζει παντως,ειδικα απο τη στιγμη που 100σταρα shell και bp ειναι στο 1.80...Σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο 95αρα στη ιδια τιμη Wink



ΔΙαφημιζεις τον Ρετσο? ... Cool
Bill207 - Πεμ 27 Ιαν 2011, 15:18:42
Θέμα δημοσίευσης:
νευριάζω εγώ, γιατί με τα πρόστιμα μυαλό δεν θα βάλουν
και θα περάσω αύριο και θα τον ξαναδώ ανοιχτό τον κάθε π**στη που με την μαγκιά του και σκεπτόμενος μόνο την τσέπη του καθεται και βάζει ότι βενζίνη θέλει σε εμάς δημιουργώντας πρόβλημα στο κάθε αμάξι...

ΛΟΥΚΕΤΟ στα λαμόγια
να βάλουν μυαλό
Randy - Σαβ 29 Ιαν 2011, 13:11:33
Θέμα δημοσίευσης:
Αξιοπιστο βενζιναδικο μετα απο παρα πολλες δοκιμες, μια ΕΚΚΟ στην Πειραιως διπλα απο τα Πρακτικερ στον Ταυρο..

Ρελαντι μια χαρα που παντα τρεμοπαιζε..
nfx1587 - Πεμ 24 Φεβ 2011, 15:17:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω μια ερώτηση σχετικά μ αυτό. Τώρα τελευταία, με το που βάλω βενζίνη (Ultimate), το αμάξι δεν παίρνει μπροστά με την 1η. Αλλά με την 2η και δίνοντας λίγο γκάζι (ρελαντί) για περίπου 2-3 δλ και μετά σταθεροποιείται κανονικά σαν να μην συνέβη ποτέ τίποτα. Μπορεί να φταίει η βενζίνη για αυτό;

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα πολλές αρρυθμίες στο ρελαντί - συνήθως μετά από βόλτα πάνω στο βουνό... Τα μέτρα που πήρα τότε έλυσαν το πρόβλημα:

1) Καθαρισμός πεταλούδας
+
2) http://www.camskill.co.uk/smsimg/1478/55160-58282-full-protec_fuel_line_cleaner-1478.jpg

(οπότε και δεν έμαθα αν όντως έφταιγε η βενζίνη ή η πεταλούδα)

Τώρα δεν έχω κανένα θέμα με το ρελαντί. Μόνο αυτό το σβήσιμο σχεδόν κάθε φορά που βάζω βενζίνη. Φροντίζω να μην βάζω ποτέ όταν βρέχει (για να μην τυχών και μπει υγρασία από την τάπα...)
Pughell - Κυρ 27 Φεβ 2011, 17:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:

Υ.Γ:Για οσους μενουν σαλονικα..εβαλα 3-4 φορες 100σταρα απο το ΡΕΤΣΟΣ ΟΙΛ στην Ωραιοκαστρου με τιμη απο 1.59-1.65 και μου φανηκε πολυ καλη...για δειτε το και σεις,εμενα μου φανηκε πως αξιζει παντως,ειδικα απο τη στιγμη που 100σταρα shell και bp ειναι στο 1.80...Σιγουρα θα ειναι καλυτερη απο 95αρα στη ιδια τιμη Wink

Οταν θα αρχισει να τριαριζει το μοτερ,ελα πες μου μετα... Laughing Laughing Laughing
Εδω οι ιδιοι οι γειτονες δεν βαζουν απο εκει... Cool
nikos 206cc - Τρι 01 Μάρ 2011, 03:51:56
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι ρε και γω αυτο ακουγα αλλα η 100σταρα του μου φανηκε πολυ καλη...ισως επειδη δεν εχει μεγαλη ζητηση την αφηνουν οκ..παντως το μοτερ ακουγεται και παει σαφως καλυτερα απο 95αρα ακομα και απο αυτη του πρατηριου στην Ψελλου που το θεωρω στην 95 απο τα τοπ.
Η 95αρα του ρετσου ναι δεν υπαρχει..αυτη παει προς μαυρη λιστα Rolling eyes
sotos 106xs - Τετ 02 Μάρ 2011, 11:02:53
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 700 τα πρατήρια με «πειραγμένες» αντλίες...


http://www.skai.gr/news/greece/article/164058/popek-sta-700-ta-pratiria-me-peiragmenes-adlies-/
ultra-one - Πεμ 03 Μάρ 2011, 16:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες αλλά αυτό το site το ξέρετε?

www.gasprice.gr

Μπορείτε να δείτε τις τιμές σε κάθε είδος καυσίμου ανα πρατήριο, όπως επίσης και σχόλια.

Φτιάχνοντας και ένα δωρεάν προφίλ, μπορείτε να καταχωρείτε και εσείς τιμές για πρατήρια που μπορείτε να παρακολουθείτε τις αλλαγές στις τιμές τους όπως και σχόλια.

Εγώ πάντως το βρήκα απίστευτα χρήσιμο και κατά καιρούς περνάω και εγώ τιμές για 2-3 πρατήρια στη γειτονιά μου.
ParisMcridis - Παρ 04 Μάρ 2011, 10:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και κατεβαινω πατρα για το καρναβαλι μπορειτε να πειτε κανα καλο καθαρο πρατηριο(με νορμαλ τιμες) μιας κ βαζω μονο 100αρα πλεον.
ultra-one - Παρ 04 Μάρ 2011, 13:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Μιας και κατεβαινω πατρα για το καρναβαλι μπορειτε να πειτε κανα καλο καθαρο πρατηριο(με νορμαλ τιμες) μιας κ βαζω μονο 100αρα πλεον.

Μάγερ 35 (κοντά στη πλατεία Βάθη) έχει ένα πάρκιγκ αυτοκίνήτων που πουλάει Shell σε πάρα πολύ καλές τιμές (25-30λ κάτω το λίτρο η V-P Racing από άλλα πρατήρια Shell!)
Η V-P Racing του ποτέ δεν μου κτύπησε ούτε ένα πυράκι και το αυτοκίνητο πάει αέρα και καίει λιγότερο από άλλα καύσιμα.
Έχω μόνο μια μικρή επιφύλαξη στο αν κλέβει στην ποσότητα όμως....Rolling eyes
Τσέκαρε το αν θες.
Δες εδώ: http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=1750&urlto=mystations_new.asp
ParisMcridis - Παρ 04 Μάρ 2011, 14:48:15
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks αλλα με νοιαζει στην πατρα.
ultra-one - Παρ 04 Μάρ 2011, 16:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Thanks αλλα με νοιαζει στην πατρα.

Δεν το διευκρίνησες Smile

Είπες ότι θα πας Πάτρα οπότε μάλλον είναι λογικό να γεμίσεις πρώτα από Αθήνα Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 12 Μάρ 2011, 19:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
BP στον Πειραιά στο μικρολίμανο (επί της Τζαβέλα χαμηλά). Έβαλα εχθές (50ρικο ο μλκας!). Όταν λίγες ώρες μετά πήγα να ξεπαρκάρω, το μοτέρ ρετάριζε, σχεδόν κόντευε να σβήσει και μετά από λίγο άναψε λαμπάκι. Είχε δηλαδή την κλασική συμπεριφορά που κάνει όταν βάλω νοθευμένη...

Είχα ξαναβάλει πριν αρκετό καιρό από το ίδιο κ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά μετά, φίλος με ενημέρωσε ότι πρόσφατα άλλαξε διεύθυνση.

Δε φτάνει που την πουλάνε χρυσάφι, τη νοθεύουν κι από πάνω τα μ****πανα!!! Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil
nikolas206gti - Σαβ 12 Μάρ 2011, 19:09:54
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
BP στον Πειραιά στο μικρολίμανο (επί της Τζαβέλα χαμηλά). Έβαλα εχθές (50ρικο ο μλκας!). Όταν λίγες ώρες μετά πήγα να ξεπαρκάρω, το μοτέρ ρετάριζε, σχεδόν κόντευε να σβήσει και μετά από λίγο άναψε λαμπάκι. Είχε δηλαδή την κλασική συμπεριφορά που κάνει όταν βάλω νοθευμένη...

Είχα ξαναβάλει πριν αρκετό καιρό από το ίδιο κ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά μετά, φίλος με ενημέρωσε ότι πρόσφατα άλλαξε διεύθυνση.

Δε φτάνει που την πουλάνε χρυσάφι, τη νοθεύουν κι από πάνω τα μ****πανα!!! Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil


Τι ψαχνεις να βρεις ??? Confused Και τα πρόστιμα που τρώνε είναι μικρά. Αυτός θέλει καταγγελία, πρόστιμο άνω των 100.000 ευρώ να τον τσούξει ο κ..λος του και μετα να δεις αν θα ξανακανει πο***ια... Sad

Θα διαλύσουμε τ' αμάξια μας επειδή το θέλουν αυτοί. Γ...σι και πρόστιμο... Wink
alexandros 207 Rallye - Σαβ 12 Μάρ 2011, 19:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα που τα καυσιμα ειναι τοσο ακριβα
εχουν μεγαλυτερο οφελος και να σε κλεψουν
αλλά και να νοθευσουν Devil
γι αυτο κι εγω προσπαθω να βαζω σε εναν-δυο συγκεκριμένους
που δεν ειδα κατι μεμπτό σ αυτους
βεβαια ποτε δεν ξερεις... Confused
αλλά αν δεν βαριεσαι καντου μια καταγγελια Twisted evil
RoadRunner122 - Σαβ 12 Μάρ 2011, 20:13:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση, είναι πως ήρθε η κοπέλα (μέτρια Razz ) και όσο γέμιζε, με ρωτάει "να κεράσουμε καφεδάκι?" Laughing Laughing Laughing

(μετά το συζητούσα με φίλο και βγάζαμε σενάρια: να έλεγα "ναι" και να έφερνε άδειο φραπεδοπότηρο και να το γέμιζε απ'την αντλία...)
alexandros 207 Rallye - Σαβ 12 Μάρ 2011, 20:20:57
Θέμα δημοσίευσης:
επρεπε να πεις ναι
ξαναπηγαινε τωρα να βαλεις βενζινη Very happy
mechanic - Δευ 14 Μάρ 2011, 00:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερωτηση ρε παιδια,
προσφατα εβαλα βενζινη στο 50λιτρο ρεζερβουαρ μου
(που απλα οτι ειχε αναψει λαμπακι)
και φουλαρωντας το πληρωσα 53 λιτρα Shocked Evil Evil Evil

ξερει κανεις ποια διαδηκασια μπορω να κανω για καταγγελια?
υπαρχει καποιο τηλεφωνο? η σιτε?
RoadRunner122 - Δευ 14 Μάρ 2011, 00:12:40
Θέμα δημοσίευσης:
Βρήκα αυτό από το gasprice.gr:

http://www.efpolis.gr/el/form-ypovoli-paraponon.html

Aν κ το πιθανότερο είναι να σου απαντήσουν πως τα 3 λίτρα χώρεσαν στη σωλήνα (απ'την τάπα ως το ρεζερβουάρ και καλα...)
king207cc - Δευ 14 Μάρ 2011, 00:17:10
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Μια ερωτηση ρε παιδια,
προσφατα εβαλα βενζινη στο 50λιτρο ρεζερβουαρ μου
(που απλα οτι ειχε αναψει λαμπακι)
και φουλαρωντας το πληρωσα 53 λιτρα Shocked Evil Evil Evil

ξερει κανεις ποια διαδηκασια μπορω να κανω για καταγγελια?
υπαρχει καποιο τηλεφωνο? η σιτε?

γιατί σου κάνει εντύπωση βρε Θανάση? Laughing

γνωστός μου γέμισε μπετόνι 30 λίτρων και πλήρωσε 35 λίτρα. Laughing
mechanic - Δευ 14 Μάρ 2011, 00:29:04
Θέμα δημοσίευσης:
Very happy

Να ηταν το ρημαδι για 2-3 η ολη διαφορα λες οκ.....

αλλα το λαμπακι οταν αναβει εχω τουλαχιστο 5 λιτρα μεσα
οποτε μιλαμε για κλεψιμο που αγγιζει επιεικως τα 8 λιτρα.
alexandros 207 Rallye - Δευ 14 Μάρ 2011, 10:46:05
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Μια ερωτηση ρε παιδια,
προσφατα εβαλα βενζινη στο 50λιτρο ρεζερβουαρ μου
(που απλα οτι ειχε αναψει λαμπακι)
και φουλαρωντας το πληρωσα 53 λιτρα Shocked Evil Evil Evil

ξερει κανεις ποια διαδηκασια μπορω να κανω για καταγγελια?
υπαρχει καποιο τηλεφωνο? η σιτε?



http://www.inka.gr/

http://www.synigoros.gr/

http://www.ekpizo.gr/el/complaint/index.html

http://www.katanalotis.info/?category_name=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82

http://www.katanalotis.info/?category_name=%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/section/communication

http://www.obe.gr/

http://www.kepka.org/

http://www.efpolis.gr/

ελπιζω να καταφερεις κατι
Ghost Dog - Δευ 14 Μάρ 2011, 14:20:36
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
http://www.inka.gr/

http://www.synigoros.gr/

http://www.ekpizo.gr/el/complaint/index.html

http://www.katanalotis.info/?category_name=%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82

http://www.katanalotis.info/?category_name=%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/section/communication

http://www.obe.gr/

http://www.kepka.org/

http://www.efpolis.gr/

ελπιζω να καταφερεις κατι


Ωραιος ο Αλεξανδρος! Thumb right
Giannis307 - Δευ 25 Απρ 2011, 18:37:03
Θέμα δημοσίευσης:




συν τον πολλαπαλσιαστη.... Evil Evil Evil Evil Evil Evil Evil
MEMsound - Δευ 25 Απρ 2011, 20:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
πλακα μας κανεις!!!!!!!1
απο το δικο σου βγηκε αυτό????
και το υπολοιπο απο που βγκε???
απο την εξατμιση???

εισαι σιγυρος οτι ειναι μονο απο κακη βενζινη???
κατι δεν μου αρεσει, ρε συ στην καυση Confused Confused Confused
Giannis307 - Δευ 25 Απρ 2011, 20:57:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ναι...απο βενζινη...ολα τα αλλα ειναι οκ αυτο μαμηθηκε...Και δεν ειναι απο προγραμα γιατι δεν εχει ανεβασει παnω απο 800 βαθμους στο dp dld χοντρικα καντα στους 850 στο μοτερ...Επισης δεν φαινεται καλα στην φωτο αλλα δεν εχει φυγει κοματι απλα εχει λιωσει και εχει γινει μπαλακι στην ακρη...την πεμτη αν ειμαστε καλα θα το φερω απο λεσχη για close inspection Twisted evil

Το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι μαυρα και η ακρες ειναι γκρι...
MEMsound - Δευ 25 Απρ 2011, 21:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε συ το ειδα οτι εχει λιωσει
αστεια το ειπα το "που ειναι το υπολοιπο" Laughing
προφανώς;...βαζεις 4 νεα και επιλεγεις ενα συγκεκριμενο βενζιναδικο να βαλεις βενζινη και τσεκαρεις μπουζι καθε τρεςι και λιγο να δεις οτι ολα οκ.

αλλα για να λιωσει...
κατι στραβό πήγε...
και πηγε...πολυ στραβα... Confused Confused
Giannis307 - Δευ 25 Απρ 2011, 21:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
Θα τσεκαρω και χαρτες αλλα δεν νομιζω να ειανι εκει το θεμα μιας και εχω ξαναπαθει ακριβως το ιδιο πραμα στο 1.4 που ηταν τελιως μαμα....
Randy - Τρι 26 Απρ 2011, 01:25:28
Θέμα δημοσίευσης:
To θεμα με τη βενζινη με εχει ταλαιπωρησει αρκετα, εχω δοκιμασει πολλες μαρκες.. Εχω καταληξει σε μια EKKO στην Πειραιως, και προς το παρον ολα οκ. Απλη βενζινη βαζω.
nikos 206cc - Τρι 26 Απρ 2011, 02:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
To θεμα με τη βενζινη με εχει ταλαιπωρησει αρκετα, εχω δοκιμασει πολλες μαρκες.. Εχω καταληξει σε μια EKKO στην Πειραιως, και προς το παρον ολα οκ. Απλη βενζινη βαζω.


Δεν ειναι τοσο θεμα μαρκας οσο του βενζινοπωλη...
Ολοι ιδια βενζινη παιρνουν,το θεμα ειναι τι κανουν με αυτη Wink
Giannis307 - Τρι 26 Απρ 2011, 11:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Telika Ο πολαπλασιαστης την γλιτωσε αλλα την ακουσαν τα μπεκ....Η εκο ειναι η μονη που εχει δικες τις δεξαμενεες δεν παιρνει απο κει που παιρνυν ολοι...
mechanic - Κυρ 15 Μάϊ 2011, 13:40:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγαλη προσοχη για οποιον βαλει βενζινη στις Σερρες στο κεντρο της πολης απο μια Aegean (αν δεν κανω λαθος ειναι γωνιακο το βενζιναδικο)
Μιλαμε το αμαξακι (της γυναικας μου) εκοψε τοσο πολυ που φοβηθηκα οτι θα με αφησει στο δρομο...
Sinanai - Κυρ 15 Μάϊ 2011, 13:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω την εντύπωση ότι σε αυτό είχα συμπληρώσει, όταν είχα πάει πίστα, Νοέμβρη του '09... Laughing Laughing Laughing

Ένα που 'ναι προς τα εκεί, λες;
Randy - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:41:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Η εκο ειναι η μονη που εχει δικες τις δεξαμενεες δεν παιρνει απο κει που παιρνυν ολοι...


Αυτο καπου το χω ξανακουσει. Τον τελευταιο χρονο βαζω εκο. Ακριβη, αλλα δεν εχει παρουσιασει το αμαξι κατι. Τουλαχιστον οχι κατι εμφανες.
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
AEGEAN;ΜΕΛΙΣΣΙΑ ;Λ.ΠΗΓΗΣ 34 ο τυπακος παλια ειχε φθηνη βενζινη και ειχε ουρες. Μετα ομως αρχιζε να πειραζει αντλιες (λιγοτερο καυσιμο) και εκοψε και η κινηση οποτε και ανεβασε λιγο τις τιμες. ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΜΟΓΙΟ.
Υ.Γ Ο ιδιος εχει το πρατηριο απο κηφισια για Μελισσια


Άλλαξαν αυτά πια και έγιναν ΑΠ. Ίσως πήρε πόδι από Aegean. Rolling eyes
TopGear - Τρι 23 Αύγ 2011, 10:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
Στα Χανιά όσο ήμουν διακοπές μία ΕΚΟ στην Αγ.Μαρίνα μετά τα σούπερ μάρκετ Βασιλόπουλος και Carrefour (είναι μαζί), στο ρεύμα προς Πλατανιά. Επίσης μια BP, στη λεωφόρο Μουρνιών δεξιά. Κι απ'τις 2 που έβαλα, ο δείκτης κατεβαίνει για πλάκα. Και δεν πιστεύω έχω πρόβλημα στο αμάξι ή διαρροή... Confused Confused

Είχα γεμίσει από Αθήνα V Power στη Shell στης Χαμοστέρνας δεξιά πριν τη γέφυρα, έκαψα αρκετό, μετά φούλαρα στη BP 100άρα κανά 70άρι ευρώ (στα νησιά βάζω μόνο 100άρα ελπίζοντας ότι τουλάχιστον αυτή δε θα την πειράζουν) και μου φαινόταν ότι έκαιγε πολύ, έπειτα στην ΕΚΟ γύρω στα 40 ευρώ κι όμως συνέχισε να καίει. Evil
android - Τρι 23 Αύγ 2011, 13:50:06
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
vamvakoolas έγραψε:
AEGEAN;ΜΕΛΙΣΣΙΑ ;Λ.ΠΗΓΗΣ 34 ο τυπακος παλια ειχε φθηνη βενζινη και ειχε ουρες. Μετα ομως αρχιζε να πειραζει αντλιες (λιγοτερο καυσιμο) και εκοψε και η κινηση οποτε και ανεβασε λιγο τις τιμες. ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΜΟΓΙΟ.
Υ.Γ Ο ιδιος εχει το πρατηριο απο κηφισια για Μελισσια


Άλλαξαν αυτά πια και έγιναν ΑΠ. Ίσως πήρε πόδι από Aegean. Rolling eyes



σχεδον οσα εχω δει να τα κλεινουν γινοντε ΑΠ στο καπακι... για να μην χαλασει το ονομα τις εταιριας ισως
AlienHack - Τρι 23 Αύγ 2011, 14:05:29
Θέμα δημοσίευσης:
εγω απο οποιον και να βαλω στην θεσσαλονικη αεριο το ιδιο μου φαινεται... Wink
Randy - Τρι 23 Αύγ 2011, 15:45:09
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Αθήνα V Power στη Shell στης Χαμοστέρνας δεξιά πριν τη γέφυρα



Ειδικα απο κει μη ξαναβαλεις ποτε. Αφενος ειναι αγενεστατοι οι υπαλληλοι, αφετερου η βενζινη ειναι μαπα.

Αν σε βολευει προτιμησε την ΕΚΚΟ στην πειραιως διπλα στα πρακτικερ. Λιγο ακριβη αλλα καλη.

Απλα προσεξε να μη βαλεις αμεσως μετα απο βροχη, στο συγκεκριμενο βενζιναδικο..
TopGear - Τρι 23 Αύγ 2011, 18:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Παράθεση:
Αθήνα V Power στη Shell στης Χαμοστέρνας δεξιά πριν τη γέφυρα



Ειδικα απο κει μη ξαναβαλεις ποτε. Αφενος ειναι αγενεστατοι οι υπαλληλοι, αφετερου η βενζινη ειναι μαπα.

Αν σε βολευει προτιμησε την ΕΚΚΟ στην πειραιως διπλα στα πρακτικερ. Λιγο ακριβη αλλα καλη.

Απλα προσεξε να μη βαλεις αμεσως μετα απο βροχη, στο συγκεκριμενο βενζιναδικο..


Ότι είναι λίγο περίεργοι, φαίνεται. Και καθυστερούν πολύ. Αλλά κάποιος μου'χε πει ότι εκεί ήταν (είναι) κεντρικά (όχι διανομέας) της Shell, οπότε θεώρησα ότι δε θα παίζει θέμα. Όπως κεντρικά νομίζω είναι και της Aegean στη στροφή από Συγγρού για Αμφιθέας.

Σχεδόν πάντα όμως βάζω ΕΚΟ από πρατήριο στρατού, οπότε εκεί (θέλω να πιστεύω ότι) δεν παίζει να είναι πειραγμένη. Wink Την ξέρω και την ΕΚΟ στην Πειραιώς, όλο αμάξια πλένουν. Laughing Laughing
Randy - Τρι 23 Αύγ 2011, 18:54:48
Θέμα δημοσίευσης:
και να τα πλεναν και σωστα να πω νταξει..
TopGear - Τετ 24 Αύγ 2011, 23:50:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εφόσον υποψιάζομαι ότι η "βενζίνη" που γέμιζα στα Χανιά είναι ψιλομούφα, τι είναι καλύτερο; Να γεμίσω τώρα από έμπιστο πρατήριο (95άρα ή 100άρα) ή καλύτερα να περιμένω να πάει κάτω κάτω και μετά; Το δεύτερο μάλλον ε;
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 23:54:59
Θέμα δημοσίευσης:
το 1ο Wink
ωστε με την αναμειξη να εχει λιγο καλητερο καυσημο απ την σκετη κακη βενζινη
TopGear - Πεμ 25 Αύγ 2011, 00:05:28
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το 1ο Wink
ωστε με την αναμειξη να εχει λιγο καλητερο καυσημο απ την σκετη κακη βενζινη


Γεμίζουμε αύριο! Laughing Ευχαριστώ! Απλά 'έκανα τη σκέψη ότι αφού μου την πίνει γρήγορα, αν αδειάσει και μπει βενζίνη καλής ποιότητας, θα πίνει φυσιολογικά. Αν αναμειχθεί, θα πίνει πάλι γρήγορα, απλά όχι τόσο. Τελοσπάντων, είμαι περίπου 2,5 γραμμές πριν το άδειασμα, αλλά θα φουλάρω.

Γέμισμα με 100άρα ή αρκεί ομοίως καλής ποιότητας 95άρα; Το βενζινάδικο είναι ΕΚΟ.
Randy - Πεμ 25 Αύγ 2011, 01:15:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη η ΕΚΟ, πιστευω.

Βαλε και κανα Performance Improver μεσα της Amsoil αν βρεις. Καλο θα κανει. Απλα μαζι με αυτο βαλε και 100αρα. Και ασε το μειγμα να καει, μεχρι να αναψει λαμπακι δηλαδη, μη ξαναβαλεις βενζινη.
ydroxoos - Πεμ 05 Ιούλ 2012, 00:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Τρίτη 26 Ιουνίου 2012, ώρα 22:00, κινούμαι στη Χαμοστέρνας, ρεύμα προς Συγγρού. Σταματάω δεξιά σε πρατήριο shell (είχα ακούσει καλά λόγια - πρατήριο εταιρείας). Ο δείκτης της βενζίνης είναι λίγο πριν την έντονα κόκκινη γραμμή, δεν έχει ανάψει λαμπάκι ακόμα. Λέω στον υπάλληλο να το γεμίσει (97 οκτάνια). Το γεμίζει, με τι ένας θεός ξέρει........, 58.75 λίτρα. Ακόμα και καλοί στα μαθηματικά να μην είστε καταλαβαίνετε τι έγινε......!!!!!!
Randy - Πεμ 05 Ιούλ 2012, 18:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
58,75 λιτρα? Με 50 γεμιζει νομιζω απο τελειως αδειο. Ποσο εδωσες?

Απο κει βαζω κι εγω και μαλιστα την 97αρα. Σα βενζινη δειχνει καλη. Στρωτη λειτουργια.Δεν ειχα παρατηρησει κατι, οντως ειναι πρατηριο και τα μπεκ στον καθαρισμο με υπερηχο που εκανα ηταν καθαρα παρα τις 80000χλμ.
vansak - Πεμ 05 Ιούλ 2012, 20:23:44
Θέμα δημοσίευσης:
ydroxoos έγραψε:
Τρίτη 26 Ιουνίου 2012, ώρα 22:00, κινούμαι στη Χαμοστέρνας, ρεύμα προς Συγγρού. Σταματάω δεξιά σε πρατήριο shell (είχα ακούσει καλά λόγια - πρατήριο εταιρείας). Ο δείκτης της βενζίνης είναι λίγο πριν την έντονα κόκκινη γραμμή, δεν έχει ανάψει λαμπάκι ακόμα. Λέω στον υπάλληλο να το γεμίσει (97 οκτάνια). Το γεμίζει, με τι ένας θεός ξέρει........, 58.75 λίτρα. Ακόμα και καλοί στα μαθηματικά να μην είστε καταλαβαίνετε τι έγινε......!!!!!!


Στείλε το μήνυμα αυτό στην coral... και άστο να υπάρχει
ydroxoos - Κυρ 08 Ιούλ 2012, 23:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
58,75 λιτρα? Με 50 γεμιζει νομιζω απο τελειως αδειο. Ποσο εδωσες?

Απο κει βαζω κι εγω και μαλιστα την 97αρα. Σα βενζινη δειχνει καλη. Στρωτη λειτουργια.Δεν ειχα παρατηρησει κατι, οντως ειναι πρατηριο και τα μπεκ στον καθαρισμο με υπερηχο που εκανα ηταν καθαρα παρα τις 80000χλμ.

Το βιβλίο του κατασκευαστή αναφέρει χωρητικότητα ρεζερβουάρ 60 λίτρα. Τώρα όσο για το τι πλήρωσα : 58,750 lt x 1,668 E = 98,00 E (Αμόλυβδη Νέα V , Αριθμός απόδειξης 871). Και εις άλλα με υγεία...!!!
Randy - Δευ 30 Ιούλ 2012, 15:34:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τον τελευταιο καιρο που βαζω απο το συγκεκριμενο στη Χαμοστερνας βλεπω πολλα πυρακια και παρολο που ειναι πρατηριο δεν πρεπει να χει καθαρη βενζινη.
Theo_207RC - Τρι 31 Ιούλ 2012, 01:32:59
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Τον τελευταιο καιρο που βαζω απο το συγκεκριμενο στη Χαμοστερνας βλεπω πολλα πυρακια και παρολο που ειναι πρατηριο δεν πρεπει να χει καθαρη βενζινη.


Μην μου λες τέτοια...
Εγώ τα τελευταία 2 χρόνια βάζω μόνο από εκεί βενζίνη στο αυτοκίνητο. Και για να είμαι ειλικρινής από τη Racing δεν έχω κάποιο παράπονο.
Randy - Πεμ 02 Αύγ 2012, 15:11:03
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να πω μπορει να ναι κι ιδεα μου.. Ειδικα με το δικο σου προγραμματισμο πρεπει να βαζεις μονο Racing. Αρκει βεβαια να ναι σωστη. Που για να μη σου χει βγαλει κατι, νορμαλ πρεπει να ειναι. Ειναι και πρατηριο της Shell. Τι στο καλο...
Theo_207RC - Παρ 03 Αύγ 2012, 14:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
Mάλλον ιδέα σου πρέπει να είναι Γιώργο, γιατί όσους φίλους έχω που προσέχουν-αγαπάνε το αυτοκίνητο τους από εκεί βάζουμε όλοι.
Βέβαια με τις αντλίες δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά από θέμα ποιότητας δεν έχουμε παρατηρήσει κάτι αρνητικό μέχρι στιγμής.
Εγώ είμαι της άποψης καλύτερα να κλαίω τρία ευρώ το γέμισμα και να είναι καθαρή παρά να κλαίω ένα μοτέρ επειδή θα έχει μέσα πετρέλαιο θέρμανσης 100 οκτανίων... Laughing
Το θέμα είναι να συμβιβαστείς και να καταλάβεις ότι εφόσον ζεις στο Ελλαδιστάν δεν μπορείς να τα έχεις όλα... Δυστυχώς... Crying or Very sad
Randy - Παρ 03 Αύγ 2012, 14:44:42
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν λεω πυρακια εννοω οταν εχω 1η και παω να ανεβω μια ανηφορα, αν πατησω το γκαζι καπως νοχελικα και προοδευτικα, ωσπου το αμαξι να φορτωσει κανει αυτο τον ηχο σαν "πυρακια" γιαυτο υπεθεσα οτι θα ναι απο τη βενζινη. Κατα τ'αλλα ουτε κοψιματα κανει, ουτε τρεμουλα κλπ.
plaketokofths - Κυρ 23 Σεπ 2012, 23:04:43
Θέμα δημοσίευσης:
μολις είχε ανάψει λαμπάκι στο σαξο και στο φουλάρισμα πήρε 47.4 λίτρα. (ντεποζιτο 45L)
Κλέψιμο 15€ δλδ.

Που? Στο φθηνότερο βενζινάδικο του Ηρακλείου ->

ΕΚΟ / ΜΑΤΘΑΙΑΚΗ 58 - ΚΟΡΩΝΙ ΜΑΓΑΡΑ
RoadRunner122 - Δευ 24 Σεπ 2012, 00:28:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέχασες να πεις τη στάνταρ δικαιολογία εάν τους πεις "μα..." :

"Είναι επειδή γεμίζει και η σωλήνα"!

Λες και η σωλήνα χωράει σχεδόν 3 λίτρα. 'Η λες και όταν πήγες όχι απλά το είχες αδειάσει το τεπόζιτο, αλλά το είχες σκουπίσει κι όλας! Evil
TopGear - Δευ 12 Νοέ 2012, 16:39:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μου λέει ο αδερφός μου, βάλε στην AVIN στη γωνία Φρατζή και Ηλία Ηλιού. Φτηνή και καλή. Μου λέει "έχω βγάλει 450+ χλμ σχεδόν σε πόλη, με ρεζερβουάρ 40άρι. Γεμίζω κι εγώ τις προάλλες για δοκιμή, ο δείκτης δείχνει γεμάτος λίγο πάνω απ'την προτελευταία γραμμή. Λέω ας περιμένω λίγο, μπας και στρώσει.

Το κινώ για 3-4 μέρες εντός πόλης πάντα, έχει φτάσει οριακά κάτω απ'τη 2η γραμμή από πάνω (δηλαδή γεμάτο περίπου 3/4) κι έχω γράψει μόλις 80χλμ. Ενώ με βενζίνη από στρατιωτικό πρατήριο, έβγαλα την προηγούμενη φορά κάπου 470+.
Randy - Σαβ 17 Νοέ 2012, 17:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν εγώ έγραφα για αυτόν στη Φρατζή κάποιοι λέγανε άμα δεν ξέρω να μη μιλάω και να μη βγάζω βρώμες άδικα.
nikos 206cc - Σαβ 12 Ιαν 2013, 15:48:28
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.scribd.com/doc/119208747/219-%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BD%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1
p206xs2 - Κυρ 13 Ιαν 2013, 22:05:02
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Οταν εγώ έγραφα για αυτόν στη Φρατζή κάποιοι λέγανε άμα δεν ξέρω να μη μιλάω και να μη βγάζω βρώμες άδικα.


Mιας και γείτονας στο συγκεκριμένο πρατήριο και μετά από συγκριτικές δοκιμές που έκανα για ένα μήνα με άλλο πρατήριο, διαπίστωσα ότι γεμίζοντας στην AVIN έκανα 50 km λιγότερα σε σχέση με το άλλο πρατήριο, σε ίδιες (όσο μπορούσα) συνθήκες κυκλοφορίας πόλης.

Κάτι που επίσης παρατήρησα είναι ότι στην περίπτωση της AVIN το λάμπακι άναβε όταν ο δείκτης ακουμπούσε την τελευταία γραμμή, ενώ στο άλλο πρατήριο γύρω στα 3 mm απο την γραμμή αυτή. Δεν ξέρω αν αυτό από μόνο του λέει κάτι...
Manos206 - Δευ 14 Ιαν 2013, 00:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
Οντως κλεψιμο... 50km εντος πολης για μενα ειναι 8-10 ευρω βενζινη... Εγω απο την περιοχη σου βαζω σε ενα bp υπαρχου και βουλιαγμενης γωνια και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.. Wink

Off Topic αλλα στο δικο μου λαμπακι αναβει οταν ο δεικτης φτασει πολυ κατω απο την τελευταια γραμμη και μερικες φορες σε αποσταση αναπνοης απο τις κοκκινες γραμμες.. λες να εχω προβλημα με το δεικτη;; το εχω παρατηρησει...
unclenontas - Κυρ 24 Δεκ 2017, 02:27:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεθάβω το νήμα για να δώσω απόψεις για βενζινάδικα στο Γαλάτσι.
Shell στα μισά της Γαλατσίου : τραγωδία, σβήσιμο, κακό ρελαντί, πυρακια.
Έκο στη Γαλατσίου λίγο πιο πάνω : καλή 100αρα, αξιοπρεπής 95αρα. Απαλευτο προσωπικό, ζήτησα να μου συμπληρώσει λάδι κ ο Θεός απλά άδειασε ένα ολόκληρο λίτρο, ενώ χρειαζόμουν 200-300ml
Tonymc - Κυρ 24 Δεκ 2017, 08:56:09
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε και εδω στην παιανια εχω μια shell κοντα μου δεν εχει καλη ποιοτητα ουτε 100αρα ουτε 95αρα.....εχω ενα βενζιναδικο που λεγεται cyclon ναιμεν ειναι ιδιωτης αλλα φιλε η 95 αρα του δεν συγκρινεται!!
SAXO N2 - Παρ 12 Ιαν 2018, 08:06:15
Θέμα δημοσίευσης:
βαζω ΜΟΝΟ EKO και BP εταιρικα.

Τοσο για χρηση αγωνοστικη αλλα και πολιτικη.

Shell σπανια το ιδιο και cyclon. Παντα όμως μονο εταιρικα. Αλλωστε AVIN,CYCLON,SHELL από το ιδιο καζανι βγαινουν.
christos_99 - Παρ 12 Ιαν 2018, 13:23:34
Θέμα δημοσίευσης:
Να ξεκαθαριστει κατι, ολοι μα ολοι στα πρατηρια τους, απο ενα βαρελι παιρνουν, η αδερφη μου δουλευει στα ΕλΠε. Εκτος απο την 100αρα την οποια την παιρνουν 95αρα απ τα ΕλΠε και μετα την πανε σε δικες τους δεξαμενες η καθε πετρελαικη, την παντρευουν με προσθετα και γινεται 100 οκτανιων. Και αυτα που λεγανε παλιοτερα κυριως σε πρατηρια Shell, οτι η 100αρα ερχεται απευθειας απ εξω, πλεον δεν υφισταται.

Shell παντως εδω Θεσσαλονικη, εχω βαλει 7-8 διαφορετικα εταιρικα και μη, επειδη εχω λογαριασμο Πειραιως και κυνηγαω τα yellows, σε οποιο ριμαδι πρατηριο ποτε δεν εβγαλε χλμ, δεν ειχα θεματα με την καυση πιρακια κλπ, ηταν ολα τα καυσιμα τους καθαρα, ωστοσο απο χλμ μεγααααλη μουφα, ειδικα η σκατοπροσφορα τους καθε Τριτη.... Στο 20αρικο 12-13λτ 130-140 χλμ
Σε αντιθεση με ΕΚΟ απλη παντα απο εταιρικο Καλυψω, παντοτε μου βγαζει περισσοτερα χλμ, στο 20αρικο παλι 12-13λτ ~170-200.
Πως γινεται τωρα αυτο, ακομη δεν εχω καταφερει να το βρω Shocked Shocked
SnakeMJK - Παρ 12 Ιαν 2018, 13:36:50
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Να ξεκαθαριστει κατι, ολοι μα ολοι στα πρατηρια τους, απο ενα βαρελι παιρνουν, η αδερφη μου δουλευει στα ΕλΠε. Εκτος απο την 100αρα την οποια την παιρνουν 95αρα απ τα ΕλΠε και μετα την πανε σε δικες τους δεξαμενες η καθε πετρελαικη, την παντρευουν με προσθετα και γινεται 100 οκτανιων. Και αυτα που λεγανε παλιοτερα κυριως σε πρατηρια Shell, οτι η 100αρα ερχεται απευθειας απ εξω, πλεον δεν υφισταται.

Shell παντως εδω Θεσσαλονικη, εχω βαλει 7-8 διαφορετικα εταιρικα και μη, επειδη εχω λογαριασμο Πειραιως και κυνηγαω τα yellows, σε οποιο ριμαδι πρατηριο ποτε δεν εβγαλε χλμ, δεν ειχα θεματα με την καυση πιρακια κλπ, ηταν ολα τα καυσιμα τους καθαρα, ωστοσο απο χλμ μεγααααλη μουφα, ειδικα η σκατοπροσφορα τους καθε Τριτη.... Στο 20αρικο 12-13λτ 130-140 χλμ
Σε αντιθεση με ΕΚΟ απλη παντα απο εταιρικο Καλυψω, παντοτε μου βγαζει περισσοτερα χλμ, στο 20αρικο παλι 12-13λτ ~170-200.
Πως γινεται τωρα αυτο, ακομη δεν εχω καταφερει να το βρω Shocked Shocked


Καλά αυτό με τα καύσιμα από εξωτερικό είναι όντως μεγάλη μούφα. Καταρχήν shell (και bp) είναι μόνο στο όνομα, καθώς έχουν εξαγοραστεί εδώ και χρόνια από ελληνικές εταιρίες και έχουν κρατήσει το brand (motor oil και εκο αντίστοιχα).

Όσο για την παρατήρησή σου, μου συμβαίνει και εμένα ακριβώς το ίδιο στο πετρέλαιο. Απλό diesel (όχι avio) από εταιρικό ΕΚΟ καλυψώ μου βγάζει αισθητά περισσότερα χιλιόμετρα από το -ακριβό- vpower diesel της εταιρικής shell.
vamvakoolas - Παρ 12 Ιαν 2018, 13:59:20
Θέμα δημοσίευσης:
να δωσω και εγω ενα φιντμπακ (που λενε και στο χωριο):

Βενζιναδικο ΑΠ αναπαυσεως Γερκας/Χαλανδρι Αττικη(που εχει βαλει τεραστιες ταμπελες και υπερπροσφορες)

Πιο μουφα καυσιμο δεν υπαρχει. Τσιμπησα και εγω απο τις φτηνες τιμες και παραλιγο να την παθω:

αεριο-> τρελαθηκε το οργανο ενδειξης ενω και η μηχανη βαραγε

Βενζινη-> εκει πρεπει να κλεβει στην αντλια

μακρυα και αγαπημενοι
thodorisls - Παρ 12 Ιαν 2018, 14:17:57
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
να δωσω και εγω ενα φιντμπακ (που λενε και στο χωριο):

Βενζιναδικο ΑΠ αναπαυσεως Γερκας/Χαλανδρι Αττικη(που εχει βαλει τεραστιες ταμπελες και υπερπροσφορες)

Πιο μουφα καυσιμο δεν υπαρχει. Τσιμπησα και εγω απο τις φτηνες τιμες και παραλιγο να την παθω:

αεριο-> τρελαθηκε το οργανο ενδειξης ενω και η μηχανη βαραγε

Βενζινη-> εκει πρεπει να κλεβει στην αντλια

μακρυα και αγαπημενοι


για το silk oil λες?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr